PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΖΑΚΙΑ.. μυθοι κ πραγματικοτητες.

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

stelios1
10-12-09, 22:35
γεια σας γεια σας! ειμαι νεο μελος εδω κ μη εχοντας.. καλη σχεση? εμπειρια να τ πω? με τ ιντερνετ, τ forum κ γενικα. ανοιγω αυτο το θεμα σαν αφορμη γ μενα να επι..κοινωνησω! τζακας ειμαι. απ το 1985 καθως κ φουρνους με ξυλα γ πιτσαριες.. ταβερνες κ ξερω τ παντα. κ μην φανταζεσται μυστικα κτλ. τ τζακι ειναι μια σχεδον πρωτογονη κατασκευη, μυστικα δεν υπαρχουν.. προχειροτητα υπαρχει. θα χαρω να απαντησω σε αποριες, προβληματα κ γενικα οτιδηποτε. ολα λυνονται!

jakjak
13-12-09, 18:21
φιλε θελω να φτιαξω ενα τζακι στο χωριο.
βασικα θα κλεισω μια πορτα και θα το τοποθετησω εκει. το μισο θα ειναι μεσα στο σπιτι και το αλλο μισο μαζι με την καμιναδα απο εξω.
τι να προσεξω και τι υλικα υπαρχουν για την κατασκευη του ?

stelios1
14-12-09, 17:24
φιλε θελω να φτιαξω ενα τζακι στο χωριο.
βασικα θα κλεισω μια πορτα και θα το τοποθετησω εκει. το μισο θα ειναι μεσα στο σπιτι και το αλλο μισο μαζι με την καμιναδα απο εξω.
τι να προσεξω και τι υλικα υπαρχουν για την κατασκευη του ?

γεια σου.. δεν μου λες κ πολλα για να καταλαβω. αν καταλαβα θα τ φτιαξεις μονος? τοτε γ ενα απλο θα αγορασεις μαντεμενια εστια. 300 περιπου κοστιζει.μην επιλεξεις πανω απο 80 εκ πλατος, καθως αυτα ειναι χαμηλα στ υψος κ φαινεται πλατυ κ κοντο.(μεγαλο ειναι τ τζακι ως προς τ υψος! εκει ειναι η μαγκια τ κτιστου πχ καθως οσο μεγαλυτερη η διασταση τ υψους, τοσο καλυτερη θεα εχει η φλογα που καιει). εκει χρειαζεται τζακας ομως.
ακομη θα παρεις μεταλικη βαση να.. καθησεις τ εστια επανω. 3 περσιδες, 1 στ εξωτερικο τοιχο χαμηλα 15χ15 εκ τουλαχιστον( ενα σκετο ανοιγμα ειναι αυτο δ συνδεεται πουθενα, απλα να μπαινει αυθονος φρεσκος αερας) κ 2 γ μεσα 15χ15 παλι, θα τοποθετηθουν οσο ψηλοτερα γινεται παλι ελευθερες. απλα ο εξωτερικος αερας να εχει εξοδο μεσα ψηλα. \
θα προσεξεις μονο ο σωληνας τ καμαναδας να μην εχει κλιση εμπρος, πισω προς τ εξω δ πειραζει προς τ εσωτερικο χωρο ομως οχι! αυτα.. δ ξερω τι αλλο θα ταν χρησιμο που δ ξερεις..

Yoshi
14-12-09, 20:51
katarxin kalispera kai kalwsirthes sto forum
na rwtisw kati kai gia to diko mou tzak,
to diko mou tzaki einai kykliko se mia gwnia apo to patwma mexri to tavani kleismeno me gypsosanida (fantasou to san to ena tetarto enos kylindrou orthio) kai exei estia pou kanei san gwnia sto vathos. konta sto tavani sti gypsosanida exei 2 san parathyrakia pou mporeis na ta anoikseis kai na ta kleiseis. ti akrivws eksypiretoune auta?
kai genika pws einai kalytera na doulevei ena tzaki me anoixtes mpalkonoportes na mpainei aeras i me kleista ola?

stelios1
14-12-09, 22:52
Καλως σας βρηκα στο τσατ! τα.. παραθυρακια εχουν και χερουλια εκει πανω?? σε πειραζω αστεια το λεω. δεν τα πειραζεις αυτα αλλιως θα ηταν καπου να τ φτανεις,κακως που κλεινουν, ανοιχτα παντα αυτα, εκει ειναι η θεση τους για τους περισσοτερους τυπους. αντιστοιχα θα υπαρχει κ καποιο κατω χαμηλα απ εξω. εκεινο δες αν ανοιγοκλεινει γιατι αν ολα ειναι σωστα, οταν καιει το τζακι πρεπει να ναι ωποσδηποτε ανοιχτο. διαφορετικα ναι. θα ανοιγεις παραθυρο. αυτο εξυπηρετουν ακριβως, αναπληρωνουν τ αερα που διαφευγει απ τον χωρο μεσω της καμιναδας.

Yoshi
15-12-09, 18:25
den einai san parathyra, einai san eksaerismos kati apo plastiko kai exei kai kati mikra xeroulakia pou mporeis na ta anoikseis. euxaristw gia tis symvoules kai kali synexeia me to post. an exw kai alles apories tha ksanasteilw minyma. thanks!!

exs
16-12-09, 14:53
Στέλιο ΜΠΡΑΒΟ σου για την πρωτοβουλία που πήρες...
Μια ερώτηση να σου κάνω κι εγώ, θα βάλω ενεργειακό τζάκι στο σπίτι(γωνιακό amiata, στη θέση που βλέπεις στην φώτο), ο δεξιός σωλήνας είναι ενεργός(απο το κάτω διαμέρισμα που μένει η μάνα), ο αριστερός είναι η αναμονή για το δικό μου,
λοιπόν, με έχει ζαλίσει η μάνα να καλυψω με τούβλο το σωλήνα του κάτω σπιτιού γιατί φοβάται τις μεγάλες θερμοκρασίες, εσύ τι λες; (ο τζακάς λέει δεν υπάρχει πρόβλημα, το ίδιο λέω κι εγώ, φασαρία και επιπλέον λεφτά θα είναι για μένα)

stelios1
16-12-09, 19:12
Στέλιο ΜΠΡΑΒΟ σου για την πρωτοβουλία που πήρες...
Μια ερώτηση να σου κάνω κι εγώ, θα βάλω ενεργειακό τζάκι στο σπίτι(γωνιακό amiata, στη θέση που βλέπεις στην φώτο), ο δεξιός σωλήνας είναι ενεργός(απο το κάτω διαμέρισμα που μένει η μάνα), ο αριστερός είναι η αναμονή για το δικό μου,
λοιπόν, με έχει ζαλίσει η μάνα να καλυψω με τούβλο το σωλήνα του κάτω σπιτιού γιατί φοβάται τις μεγάλες θερμοκρασίες, εσύ τι λες; (ο τζακάς λέει δεν υπάρχει πρόβλημα, το ίδιο λέω κι εγώ, φασαρία και επιπλέον λεφτά θα είναι για μένα)

Κοιτα.. το τζακι της μανας σου ισως δουλεψει και ωρες! το να μονωσεις τον σωληνα της κτλ ειναι δωρον αδωρον. τελεια μονωση δεν υπαρχει, απλα καθυστερει τ μεταφορα θαρμοκρασιας. λογικα θα τοποθετησει ο μαστορας κ μια περσιδα εκτονωσης, οποτε ειναι θερμικο κερδος δικο σου αυτο. Αν ολα σωστα( και γιατι να μην ειναι) ειναι λαθος να την απομονωσεις. προσοχη μονο στις διαροες.. αν λειτουργει σωστα το κατω βεβαια, ουτε διαροες δεν υπαρχουν, καθως στ καμιναδα παντα υπαρχει υποπιεση.. ρουφα δεν φυσα να το πω ετσι.. ν ακουσεις τ μαστορα που εχει κ την ευθυνη.

exs
16-12-09, 20:59
Το κάτω τζάκι δεν ειναι ενεργειακό, αυτό που φοβάται είναι μήπως πάθω εγώ κάποια ζημιά λόγω αυξημένης θερμοκρασίας... :)

stelios1
16-12-09, 22:43
αν ολα ειναι ενταξει δ παθαινεις τιποτα.. αν παρει φωτια εσωτερικα η καμιναδα της μανας σ ενεργειακο ξενεργειακο το μπουρι θα κοκκινισει! και το δικο σου το.. ενεργειακο.. οταν καψεις 5-6 τονους ξυλα ετοιμο για φωτια θαναι αν μεινει ακαθαριστος ο σωληνας. οτι νομισεις κανε......

*ANGELLINA*
16-12-09, 23:35
ΣΤΕΛΙΟ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.
ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ...
ΠΡΙΝ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΤΟΙΜΟ [ ΞΕΡΕΙΣ, ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ] ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΗΣΑΝΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ ΤΖΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΠΥΡΟΤΟΥΒΛΑ. ΦΤΙΑΞΑΝΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΧΤΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΕΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΔΑΠΕΔΟ. ΟΤΑΝ ΧΕΙΜΩΝΙΑΣΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΨΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ, ΑΛΛΙΩΣ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΛΗΣΗ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ... ΤΡΑΒΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?? ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΕΡΑ. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ??? ΚΑΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ, ΣΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ Η ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ???
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ !!!!

stelios1
17-12-09, 20:38
ΩΡΑΙΟ! ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ Κ ΕΓΩ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΝΤΖΕΛΙΝΑ! ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΗΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΩ.. ΝΑΙ ΘΕΛΕΙ ΤΡΥΠΑ. ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟ ΤΖΑΚΙ.
ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ, (ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΣΑΣ ΔΗΛΑΔΗ) ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΙΧΟ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΟ.. ΚΟΥΦΙΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ.. ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΝΟ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΙΣΡΟΗ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΕΞΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.
ΕΝΑ ΑΝΟΙΓΜΑ 14Χ14ΕΚ. ΣΤΟΝ ΕΞΩ ΤΟΙΧΟ ΧΑΜΗΛΑ Κ ΕΝΑ ΣΤΟΝ ΜΕΣΑ ΨΗΛΑ, ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ Η ΔΥΟ ΙΔΙΑ. (ΜΕΣΑ ΕΝΝΟΩ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ ΨΗΛΑ) ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ. ΤΩΡΑ.. ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΑΥΤΟ, Η ΘΑ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΠΑΡΑΘΥΡΟ Η ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΡΥΠΑ Σ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΗΜΕΙΟ ΒΟΛΕΥΕΙ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΑΕΡΑΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ. ΠΡΟΤΑΣΗ(ΕΦ ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ) ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΣΩΜΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Κ ΝΑ ΠΡΟΘΕΡΜΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΚΡΥΟΣ ΑΕΡΑΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΤΟ ΚΡΥΟ ΡΕΥΜΑ. ΠΙΣΩ ΑΠ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΨΗΛΑ! ΙΣΑ ΙΣΑ ΝΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ Η ΤΡΥΠΑ ΟΧΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ Σ ΜΠΑΡΔΕΨΑ.. ΑΥΤΑ.

veracocha
18-12-09, 14:12
...Για την φωτο του φίλου exs:

- Ναι, να φοβάσαι τις θερμοκρασίες και πάντα θα υπάρχει κίνδυνος ανάφλεξης μέσα σε κάθε καμινάδα
- Οι αγωγοί ελικοειδούς που βλέπω δεν προσφέρουν καμία ασφάλεια και δεν θα έπρεπε καν να έχουν μπεί τέτοιοι (αυτός που δουλέυει δεξιά γιατι μου φαίνεται ότι πήρε χρωματάκι ήδη;)
- Να ξέρεις ότι είναι απαραίτητη απόσταση μεγαλύτερη των 5 εκατοστών περιμετρικά των αγωγών (για πυρασφάλεια)
- αλλιώς μόνωσε περιμετρικά το φρεάτιο με πετροβάμβακα (αλλά όχι τους αγωγούς αν είναι διπλών τοιχώματων
- ακολούθησε τις συμβουλές του stelios1 (ειδικά για περσίδες θερμικής εκτόνωσης)
-στεγανοποίησε καλά τις ενώσεις που θα κάνεις και μην βάλεις εύκαμπτο inox για την σύνδεση
- για να προστατέυσεις την καμινάδα απέφευγε να δουλεύεις τα τζάκια πολλές ώρες συνεχόμενα (ειδικά το ενεργειακό)
- διάβασε το φυλλάδιο της εστίας για πρόσθετες συμβουλές
- έλεγχε τακτικά τις καμινάδες εσωτερικά για κρεωζότο (και αν χρειαστεί κανονισε καθαρισμό με βούρτσα πλαστικη)
-Να καίς καλής ποιότητας και απολύτως στεγνά ξύλα μόνο (μην ψήνεις τίποτα επίσης)
- Αν δεν μπορεις να κάνεις τα παραπάνω, ή φτιάξε τις καμινάδες από την αρχή με λείες πιστοποιημένες ή βάλε διακοσμητικά κεράκια να είσαι ήσυχος!

Υ.Γ. Ελπίζω να μην έχεις βάλει περιστροφικά καπέλα...

Καλές γιορτές!...και σόρρυ αν σε τρόμαξα!

exs
18-12-09, 14:47
...Για την φωτο του φίλου exs:

- Ναι, να φοβάσαι τις θερμοκρασίες και πάντα θα υπάρχει κίνδυνος ανάφλεξης μέσα σε κάθε καμινάδα
- Οι αγωγοί ελικοειδούς που βλέπω δεν προσφέρουν καμία ασφάλεια και δεν θα έπρεπε καν να έχουν μπεί τέτοιοι (αυτός που δουλέυει δεξιά γιατι μου φαίνεται ότι πήρε χρωματάκι ήδη;) Δηλ. προτείνει να τον αλλάξω το σωλήνα; χρώμα προφανώς πήρε λόγω θερμότητας, έτσι δε γίνονται όλοι;
- Να ξέρεις ότι είναι απαραίτητη απόσταση μεγαλύτερη των 5 εκατοστών περιμετρικά των αγωγών (για πυρασφάλεια) Να το περιφράξω με τούβλο 7άρι; και όχι κολλητά με τον αγωγό;
- αλλιώς μόνωσε περιμετρικά το φρεάτιο με πετροβάμβακα (αλλά όχι τους αγωγούς αν είναι διπλών τοιχώματων
- ακολούθησε τις συμβουλές του stelios1 (ειδικά για περσίδες θερμικής εκτόνωσης) Δεν κατάλαβα, τι είναι αυτές, που μπαίνουν;
-στεγανοποίησε καλά τις ενώσεις που θα κάνεις και μην βάλεις εύκαμπτο inox για την σύνδεση Τις ενώσεις των γωνιών του αγωγού εννοείς, αν ναι αυτές θα τις κάνει ο εγκαταστάτης .
- για να προστατέυσεις την καμινάδα απέφευγε να δουλεύεις τα τζάκια πολλές ώρες συνεχόμενα (ειδικά το ενεργειακό), Πως θα ζεστάνει το χώρο τότε αν δε δουλεύει συνεχόμενα;
- διάβασε το φυλλάδιο της εστίας για πρόσθετες συμβουλές
- έλεγχε τακτικά τις καμινάδες εσωτερικά για κρεωζότο (και αν χρειαστεί κανονισε καθαρισμό με βούρτσα πλαστικη) Είδα μια εύκαμπτη στον τζακά.
-Να καίς καλής ποιότητας και απολύτως στεγνά ξύλα μόνο (μην ψήνεις τίποτα επίσης), Λίγο αδύνατον αυτό γιατί κόβω δικά μου ξύλα και καίω...
- Αν δεν μπορεις να κάνεις τα παραπάνω, ή φτιάξε τις καμινάδες από την αρχή με λείες πιστοποιημένες ή βάλε διακοσμητικά κεράκια να είσαι ήσυχος! Δεν αγοράζω ενεργειακό για να το βλέπω!

Υ.Γ. Ελπίζω να μην έχεις βάλει περιστροφικά καπέλα... Οχι (φώτο), αλλά κάποια μέρα που έβαλε η μάνα ένα "ειδικό κούτσουρο καθαρισμού", είχε πάρα πολύ φλόγα και εκτός του ότι πέταξε ότι είχε μέσα ο αγωγός(ο δρόμος έξω απο το σπίτι γέμισε μαυρίλες και βγήκαν όλοι απο τη γειτονιά και παραλίγο να καλέσουν 199...), λύγισε και τις σιδερένιες περσίδες του τεράστιου καπέλου(φώτο)

Καλές γιορτές!...και σόρρυ αν σε τρόμαξα!Επίσης καλές γιορτές και πράγματι τρόμαξα λιγο...
....................

stelios1
19-12-09, 19:29
Το κάτω τζάκι δεν ειναι ενεργειακό, αυτό που φοβάται είναι μήπως πάθω εγώ κάποια ζημιά λόγω αυξημένης θερμοκρασίας... :)
ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Σ ΟΣΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ! ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!!ΝΑ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΤΟΤΕ.. ΒΑΛΕ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΑΝΟΞΕΙΔΟΤΗ ΕΥΘΕΙΑΣ ΡΑΦΗΣ 5 ΧΙΛ ΠΑΧΟΣ!! Η ΠΥΡΙΜΑΧΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠ ΤΟ ΤΖΑΚΙ! ΛΟΙΠΟΝ.. ΟΙ ΚΑΜΙΝΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΚΕΤΕΣ ΓΙΑ ΤΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΟΝΤΑΙ! Κ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΑΣΤΟΡΑ ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ! ΛΕΩ ΕΓΩ...

veracocha
19-12-09, 21:51
Δηλ. προτείνει να τον αλλάξω το σωλήνα; χρώμα προφανώς πήρε λόγω θερμότητας, έτσι δε γίνονται όλοι;
- Όχι δεν πρέπει να παίρνουν τέτοιο χρώμα εξωτερικά γιατί αυτό σημαίνει υπερθερμανση (μιλάω πάντα για διπλού τοιχώματος με μόνωση). Οι αγωγοί ελικοειδούς ραφής ποτέ δεν ήταν καπνοδόχοι, παρά μόνο αεραγωγοί. Με λίγα λόγια δεν έχουν τις απαιτούμενες αντοχές στις υψηλές θερμοκρασίες ούτε στη διάβρωση.
Να το περιφράξω με τούβλο 7άρι; και όχι κολλητά με τον αγωγό;
- Η απόσταση των 5 εκατοστών περιμετρικά των αγωγών (για πυρασφάλεια και λίγο είναι) σημαίνει κενός χώρος μεταξύ της καμινάδας και οποιουδήποτε δομικού στοιχείου που μπορεί να πιάσει φωτιά αν ζεσταθεί υπερβολικά. Σιγουρα όχι κολλητά.
Δεν κατάλαβα, τι είναι αυτές, που μπαίνουν;
- Ειναι απλά ανοίγματα ( ένα ψηλά κι ένα χαμηλά) για να κυκλοφορεί αέρας και να δροσίζεται το φρεάτιο και να μην εγκλωβίζεται η θερμοκρασία. οι περσίδες μπαίνουν σαν μεταλλικά καπάκια στα ανοίγματα και ρυθμίζουν την ροή.
Τις ενώσεις των γωνιών του αγωγού εννοείς, αν ναι αυτές θα τις κάνει ο εγκαταστάτης .
-Ναι. απλά το ιδανικό είναι να μην υπάρχουν καθόλου γωνίες.
Πως θα ζεστάνει το χώρο τότε αν δε δουλεύει συνεχόμενα;
-Το λέω με βάση αυτά που μου δείχνεις για τις καμινάδες. Φρόντισε τουλάχιστον να μην αφήνεις την φωτία να σιγοκαίει. Το τζάκι υποκαθιστά και δεν αντικαθιστά την κεντρική θέρμανση. Δεν νοείται συνεχής χρήση πχ όλη την νύχτα χωρίς παρακολούθηση.
Είδα μια εύκαμπτη στον τζακά.
- Πλαστική να είναι. Και φακό και καθρεφτάκι για να ρίχνεις καμιά ματιά που και που.
Λίγο αδύνατον αυτό γιατί κόβω δικά μου ξύλα και καίω...
Αν δεν είναι πεύκα ή καδρόνια δεν πειράζει. Να είναι όμως όσο πιο στεγνά γίνεται.
Δεν αγοράζω ενεργειακό για να το βλέπω!
Σίγουρα αλλά έχει και αυξημένες απαιτήσεις που μόνο λεία πιστοποιημένη καμινάδα και με σωστή τοποθέτηση μπορεί να καλύψει.
Οχι (φώτο), αλλά κάποια μέρα που έβαλε η μάνα ένα "ειδικό κούτσουρο καθαρισμού", είχε πάρα πολύ φλόγα και εκτός του ότι πέταξε ότι είχε μέσα ο αγωγός(ο δρόμος έξω απο το σπίτι γέμισε μαυρίλες και βγήκαν όλοι απο τη γειτονιά και παραλίγο να καλέσουν 199...), λύγισε και τις σιδερένιες περσίδες του τεράστιου καπέλου(φώτο)
- Αυτό το τελευταίο τρόμαξε εμένα! Πιθανότατα έγινε μια (μικρή ευτυχώς?) ανάφλεξη. Να ελέγξεις την καμινάδα πάντως.
-Ότι είναι να κάνεις κάντο πρίν χτίσεις και κλείσεις το φρεάτιο γιατί μετά είναι δύσκολά και ακριβά να επέμβεις.
Καλύτερα υποψιασμένος και ανήσυχος παρά ανίδεος και ήσυχος, κι ας ακούγονται όλα αυτά λίγο υπερβολικά. Στρίμωξε και λίγο τον μάστορα, εσύ θα κερδίσεις. Better safe than sorry!

exs
19-12-09, 22:08
ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Σ ΟΣΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ! ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!!ΝΑ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΤΟΤΕ.. ΒΑΛΕ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΑΝΟΞΕΙΔΟΤΗ ΕΥΘΕΙΑΣ ΡΑΦΗΣ 5 ΧΙΛ ΠΑΧΟΣ!! Η ΠΥΡΙΜΑΧΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠ ΤΟ ΤΖΑΚΙ! ΛΟΙΠΟΝ.. ΟΙ ΚΑΜΙΝΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΚΕΤΕΣ ΓΙΑ ΤΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΟΝΤΑΙ! Κ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΑΣΤΟΡΑ ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ! ΛΕΩ ΕΓΩ...
Μα ο μάστορας μου είπε οτι μπορώ να αφήσω την υπάρχουσα, προφανώς για να μην επωμιστεί το επιπλέον κόστος απο την αρχική συμφωνία...
Απο πάνω απο το σπίτι είναι η καμινάδα , δεν έχει άλλους ορόφους...τελικά να τη βγάλω/σπάσω αυτή; και να βάλω ανοξείδωτη; αξίζει;

Ούτε πεύκα ούτε καδρόνια έχω, κυρίως πουρνάρια και διάφορα είδη δέντρου...

Παίδες καλές γιορτές κι ευχαριστώ για τις συμβουλές σας :)

stelios1
19-12-09, 22:43
ΕΓΩ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ! ΟΙ ΕΛΙΚΟΕΙΔΟΥΣ ΡΑΦΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΟΧΗΣ Κ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ. ΚΑΙ. ΟΣΟ ΝΑ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΘΕΙ. ΟΣΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ. ΔΕΝ! ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ!!

veracocha
20-12-09, 12:26
Αν ήταν να ξεκινήσεις κατασκευή σήμερα θα σου έλεγα μόνο λεία πιστοποιημένη καμινάδα. Αν δεν θέλεις να μπεις σε διαδικασία αλλαγής τότε να ολοκληρώσεις την κατασκευή λαμβάνοντας υπόψη όσα έχουμε αναφέρει προηγουμένως και να είσαι προσεκτικός στη χρήση ελέγχοντας τακτικά τα τζάκια. Πολύ πιθανό σε σύντομο χρονικό διάστημα να υποχρεωθείς να ξαναφτιάξεις τις καμινάδες αλλά τουλάχιστον ως τότε θα γλυτώσεις μεγαλύτερες ζημιές.

"ΕΓΩ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ! ΟΙ ΕΛΙΚΟΕΙΔΟΥΣ ΡΑΦΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΟΧΗΣ Κ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ. ΚΑΙ. ΟΣΟ ΝΑ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΘΕΙ. ΟΣΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ. ΔΕΝ! ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ!!"

Αν μιλάμε για τζάκι το πρόβλημα είναι πρωτίστως η αντοχή σε φωτιά και δευτερευόντως η σκουριά.
Ψάχτείτε λίγο στο ίντερνετ. Πουθενά στον κόσμο (εκτός Ελλάδας βέβαια!) δεν υπάρχουν καμινάδες ελικοειδούς ραφής. Γιατί άραγε?

stelios1
20-12-09, 15:45
ελεος πια!!! αγαπητε μου για να γινει τελειως μαυρη υπερθερμανθηκε! κοκκινισε, κιτρινισε κ μαυρισε απ το κακο της!! παρ ολ αυτα παραμενει το μεταλο ανοξειδωτο. αυτο λεω. η καλυτερη λυση θα ηταν σωληνας απο πυριμαχη λαμαρινα. πανακριβη ομως και ασκοπο εξοδο! ασκοπο ομως ειναι κ αυτο που προτεινεις εσυ.
και να επισημανω κ κατι εδω αστοχο που ειπες! να προσεξει ιδιαιτερα τις θερμοκρασιες επειδη θα βαλει.. ενεργειακο! μα τι λες?? ξερεις τι λες??? ενεργειακο εννοειται αυτο που εχει μικροτερες απωλειες! διαφορετικα ενεργοβορο θα το λεγαμε! αν αναπτυξει τετοιες θερμοκρασιες εκει μεσα.. μονο ενεργειακο δεν θα ειναι. προσωπικα σε δικες μου κατασκευες, χαρακτηριστικο ειναι η απουσια θυριδας εκτονωσης!
μετρησεις σε εστια δικη μου.. 80- 100 βαθμοι κελσιου βεβιασμενη εξοδος θερμου αερα.. 50 βαθμοι θερμοκρασια καπναεριων! οχι δεν κοκκινιζει ο σωληνας αλλα τον πιανεις ανετα! πιστοποιημενο απ τομ οργανισμο βιομηχανικης ιδιοκτησιας, με προσωπικα δικαιωματα εως το 2027. θελω απλα να πω οτι ειμαι στην ερευνα και ξερω! τι! λεω!! Φιλιππιδης Στελιος - πυροαυλοι σε τζακι ειναι ο τιτλος εαν αμφιβαλεις μπορεις να το ελεγξεις. και αρκετα μ αυτο πια..

veracocha
20-12-09, 20:12
Μην εξάπτεσαι φίλε μου! Εγώ δεν σου επιτέθηκα ούτε σε αμφισβήτησα. Άλλωστε δεν εστιάσα στο τζάκι αλλά στην καμινάδα.

Όντως το ενεργειακο τζάκι όπως το περιγράφεις με τον συγκεκριμένο εναλλάκτη, έχει χαμηλή θερμοκρασία εξόδου καυσαερίων. Αυτό όμως για την καμινάδα μπορεί να είναι χειρότερο γιατί κάνει ευκολότερα υγροποιήσεις και πιάνει κάπνα που είναι εξαιρετικά εύφλεκτη αν αφεθεί να συσσωρευτεί.

Όπως άλλωστε έγραψες κι εσύ:
"αν ολα ειναι ενταξει δ παθαινεις τιποτα.. αν παρει φωτια εσωτερικα η καμιναδα της μανας σ ενεργειακο ξενεργειακο το μπουρι θα κοκκινισει! και το δικο σου το.. ενεργειακο.. οταν καψεις 5-6 τονους ξυλα ετοιμο για φωτια θαναι αν μεινει ακαθαριστος ο σωληνας. οτι νομισεις κανε......"

Εγώ πάντως δεν έγραψα ούτε εννοούσα αυτό:
"...να προσεξει ιδιαιτερα τις θερμοκρασιες επειδη θα βαλει.. ενεργειακο!"

Άλλωστε κάποιοι εννοούν "ενεργειακές" απλά τις κλειστές εστίες (που πολλές ξεπερνούν τους 400 °C στην έξοδο) και πάντως ο όρος "ενεργειακό" ειναι πολύ γενικός και δεν σημαίνει ότι θα έχει σώνει και καλά χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων.

Αυτό που εξαρχής ήθελα να επισημάνω είναι το εξής:

Οι αεραγωγοί inox ελικοειδούς ραφής απλά ΔΕΝ είναι καπνοδόχοι. Όποιος τους εμπορεύεται ή τους τοποθετεί ως καπνοδόχους ή δεν ξέρει τι κάνει ή δεν τον νοιάζει. Επαναλαμβάνω, ψάχτείτε και λίγο στο ίντερνετ. Πουθενά στον κόσμο (εκτός Ελλάδας βέβαια!) δεν υπάρχουν "καμινάδες ελικοειδούς ραφής inox". Γιατί άραγε (τροφή για σκέψη);

Τα υπόλοιπα του τύπου "μα τι λες?? ξερεις τι λες???" δεν τα σχολιάζω μέρες που είναι...

Καλές γιορτές!

και αρκετα μ αυτο πια..

stelios1
20-12-09, 21:31
Μ ενοχλουσαν παντα οι εμμονες.. καθε ειδους καλες κακες δεν εχει σημασια.. πολλες φορες η καλη! προθεση, χανει την σημασια της μπροστα τους. συγνωμη για το υφος.
Τωρα. αν εσυ. θελεις να πιστευεις ετσι.. πιστευε το. μια χαρα ειναι οι σωληνες. κ επιμενω γιατι απαντησα για να βοηθησω κ οχι να προβληματισω χωρις λογο.
φυσικα η βιομηχανια προτεινει παντα! Στην Ιαπωνια ολα μα ολα τ αυτοκινητα ειναι φουλ εξτρα!
Μπραβο τους! καλες γιορτες και συγνωμη δεν ειχα προθεση..

kondo1
21-12-09, 02:39
πάρε ενεργειακό

jim8800
21-12-09, 20:07
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας. Θέλω να ρωτήσω και εγώ κατι σχετικα με το θέμα. Έχω ενα ενεργειακο τζακι και έχω παρατηρησει ότι αν και έχει αεραγωγο για να τραβαει αέρα εξωτερικο, αυτος χρησιμοποιειται μονο όταν κλεινω το τζαμι. Οταν η πορτα του ειναι ανοιχτη μετα απο κανα 15λεπτο αρχιζει και μυριζει καπνα. Δεν θα επρεπε κανονικα να υπαρχει αεραγωγος που να χρησιμοποιει αερα (να τραβαει) οταν η πορτα του ειναι ανοιχτη? Για να καπνιζει μετα απο συντομο χρονικο διαστημα αυτο δεν σημαινει οτι δεν αναπνεει σωστα? Περιμένω οποιαδηποτε πληροφορια...

ne3go
21-12-09, 20:50
Να ρωτήσω κι εγώ βρε παιδιά κάτι με τη σειρά μου μιας και υπάρχουν κάποιοι γνώστες εδώ.
Με ταλαιπωρεί εδώ κι ένα χρόνο που τελείωσε το σπίτι, το τζάκι του σπιτιού, το οποίο συνέχεια καπνίζει.
Το σπίτι που μένω είναι μονοκατοικία, σε νησί των Κυκλάδων, με τους αέρηδες να βαράνε το σπίτι αλύπητα (ίσως φταίει αυτό). Το τζάκι έχει τετράγωνη (εσωτερικά) καμινάδα ύψους πάνω από 6 μέτρα που βγαίνει περίπου 1,5 μέτρο πάνω απ'την ταράτσα. Η καμινάδα απ'ότι ξέρω είναι σε σχήμα S εσωτερικά, δεν είναι κατακόρυφη. Υπάρχει μια μικρή τρύπα διαμέτρου 5cm στον εξωτερικό τοίχο, που καταλήγει στο χώρο κάτω απ'τη σχάρα, και φέρνει αέρα κάτω απ'την εστία.
Είτε ανοίξω κάποια ανάκλιση είτε όχι, εξακολουθεί να καπνίζει σχεδόν κάθε φορά που τ'ανάβω, με αποτέλεσμα να μην το έχω ευχαριστηθεί καθόλου.

Επίσης να πώ ότι η "φάτσα" του τζακιού μου φαίνεται σχετικά μικρή με το σαλόνι που βρίσκετε, το ίδιο και το βάθος του. Το τζάκι κατασκευάστηκε όχι από εξειδικευμένο τζακά, απλά τοποθετήθηκαν έτοιμα κομμάτια μαντεμένιο.
Καμμιά ιδέα για βελτίωση της κατάστασης? Ευχαριστώ!

stelios1
21-12-09, 23:50
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας. Θέλω να ρωτήσω και εγώ κατι σχετικα με το θέμα. Έχω ενα ενεργειακο τζακι και έχω παρατηρησει ότι αν και έχει αεραγωγο για να τραβαει αέρα εξωτερικο, αυτος χρησιμοποιειται μονο όταν κλεινω το τζαμι. Οταν η πορτα του ειναι ανοιχτη μετα απο κανα 15λεπτο αρχιζει και μυριζει καπνα. Δεν θα επρεπε κανονικα να υπαρχει αεραγωγος που να χρησιμοποιει αερα (να τραβαει) οταν η πορτα του ειναι ανοιχτη? Για να καπνιζει μετα απο συντομο χρονικο διαστημα αυτο δεν σημαινει οτι δεν αναπνεει σωστα? Περιμένω οποιαδηποτε πληροφορια...
Γεια σου. Οταν η πορτα ειναι ανοιχτη, το τζακι θεωρησε οτι ειναι απλο, ανοιχτου τυπου, τοτε λοιπον ο αερας προτιμα τον.. ευκολο δρομο. Εισερχεται απ ολο το ανοιγνα του θαλαμου καυσης, με συνεπεια να μειωνεται η εισροη απ τον αγωγο. νομιζω οτι γενικα δεν τραβαει τοσο καλα σαν τζακι. Σηκωσε την καμιναδα, αρκετα αν ειναι δυνατον, καθως ως ενεργειακο φανταζομαι θα μπορεις να μειωσεις την τραβηγμα αν χρειαζεται ωστε να μην εχεις θερμικες απωλειες.
Ακομη.. η καθυστερηση του καπνισματος ισως δειχνει μειωμενη τροφοδοσια αερα. Ο αερας που εξερχεται απ τον χωρο σου με το τζακι δεν προλαβαινει ισως ν αναπληρωθει.

stelios1
22-12-09, 00:08
ne3go.. μικρη εστια κατα κανονα ειναι πλεονεκτημα στο τραβηγμα. Το βαθος μονο ανεση προσφερει, δεν εχουν σχεση αυτα.
Σιγουρα η τροφοδοσια αερα δεν επαρκει! κανονικα οση ποσοτητα αερα εξερχεται μεσω της καμιναδας τοση πρεπει να εισερχεται, η τρυπα που επικρατει να αφηνουμε συνηθως ειναι 15χ15 και.. ειναι βοηθητικη, η υπολοιπη ποσοτητα εισερχεται απο τα κουφωματα( εαν σφραγιζαν τελειως θα παθαιναμε ασφυξια).
Ακομη. στο σημειο που φτανει ο αερας ειναι ευαισθητο πολυ!υπαρχει περιπτωση να εισερχεται ο αερας με πιεση κ να επηρεαζει αυτο. δοκιμασε να το κλεισεις κ με ανοιχτο παραθυρο να δεις πως δουλευει. αν δ αλλαξει κατι πρεπει να ασχοληθεις επανω, η καμιναδα σου ειναι χαμηλη σιγουρα..

ne3go
22-12-09, 07:15
Ευχαριστώ Στέλιο, θα το δοκιμάσω με κλειστό το άνοιγμα και ανοιχτό παράθυρο.Το παράθυρο πρέπει να είναι στο δωμάτιο του τζακιού ή και σε διπλανό δωμάτιο?
Οι αέρηδες που φυσάνε δεν παίζουν κάποιο ρόλο? Έχω δει ότι όταν ακούγεται δυνατά ο αέρας απ'έξω, το τζάκι μου φέρνει έντονα τον καπνό μέσα.
Η καμινάδα πόσο ψηλότερα απ'την ταράτσα πρέπει να είναι?

jim8800
22-12-09, 13:20
Ευχαριστω τον stelios1 για την αμεσότητα της απαντησης του. Για να καταλάβω δεν πρεπει να το χρησιμοποιώ με ανοιχτη την πόρτα? Αν θέλω να το χρησιμοποιήσω έτσι πρέπει να του δώσω και άλλον αέρα? Να ανοίξω μια τρύπα με αεραγωγό μπροστα απο την φάτσα του τζακιού? Σε κάποιον γνωστό που είχε πρόβλημα με το κάπνισμα του τζακιού (δεν ήταν ενεργειακό) κάποιος μάστορας του άνοιξε τρύπα οχι απο κατω αλλά απο πάνω εκει που αρχίζει η φούσκα και πέτυχε. Stelios1 σαν γνώστης τι θα με συμβούλευες να κάνω?

stelios1
22-12-09, 14:34
Ευχαριστώ Στέλιο, θα το δοκιμάσω με κλειστό το άνοιγμα και ανοιχτό παράθυρο.Το παράθυρο πρέπει να είναι στο δωμάτιο του τζακιού ή και σε διπλανό δωμάτιο?
Οι αέρηδες που φυσάνε δεν παίζουν κάποιο ρόλο? Έχω δει ότι όταν ακούγεται δυνατά ο αέρας απ'έξω, το τζάκι μου φέρνει έντονα τον καπνό μέσα.
Η καμινάδα πόσο ψηλότερα απ'την ταράτσα πρέπει να είναι?
Ας ειναι κ στο διπλανο χωρο με ανοιχτη την πορτα, ο αερας αν το επηρεαζει οπως λες βαλε αντιανεμικο καπελο. Οχι περιστροφικη μπαλα κανονικα αν κ σ περιπτωσεις κανει δουλεια δ κανει γ τζακι.

stelios1
22-12-09, 14:52
Ευχαριστω τον stelios1 για την αμεσότητα της απαντησης του. Για να καταλάβω δεν πρεπει να το χρησιμοποιώ με ανοιχτη την πόρτα? Αν θέλω να το χρησιμοποιήσω έτσι πρέπει να του δώσω και άλλον αέρα? Να ανοίξω μια τρύπα με αεραγωγό μπροστα απο την φάτσα του τζακιού? Σε κάποιον γνωστό που είχε πρόβλημα με το κάπνισμα του τζακιού (δεν ήταν ενεργειακό) κάποιος μάστορας του άνοιξε τρύπα οχι απο κατω αλλά απο πάνω εκει που αρχίζει η φούσκα και πέτυχε. Stelios1 σαν γνώστης τι θα με συμβούλευες να κάνω?
Πρεπει ν τραβαει ειτε μ ανοιχτη ειτε κειστη πορτα, ανοιξε παραθυρο και δοκιμασε, αν διορθωθει χρειαζεται αερας στον χωρο. Να πω κατι εδω.. ειναι προβλημα του χωρου κ επηρεαζει και το τζακι αυτο. Τραβα η καμιναδα δεν προλαβαινει ν συμπληρωθει ο αερας στον χωρο, δημιουργειται υποπιεση και καπνιζει.
αν με ανοιχτο παραθυρο δεν αλλαξει συμπεριφορα φταιει κατι αλλο. την καμιναδα σηκωσε.. Σ ολα τα προβληματα ξεκιναμε απ τα απλα και οσο το προβλημα παραμενει ψαχνουμε τα πιο δυσκολα.. δοκιμη με ανοιχτο παραθυρο. μετα οτι πιο ευκολο πχ καμιναδα κοιτας.

stelios1
22-12-09, 15:01
Και κατι ακομη.. επειδη κατα τα λεγομενα σου νομιζω οτι ειναι πραγματικα.. ενεργειακο κ οχι βαφτισμενο ετσι το τζακι σου, δοκιμασε να εχεις λιγο κλειστο το ανοιγμα της χοανης( το κλαπε.. το ταμπερ εννοω). Συμβαινει σ καποιες περιπτωσεις να τραβα η καμιναδα πολυ περισσοτερο απ οτι πρεπει να δημιουργει υποπιεση και που κ που να βγαζει μιαν.. ανασα..

jim8800
22-12-09, 16:15
Φιλε stelios1 και πάλι σε ευχαριστω. Με ανοιχτο παράθυρο δεν καπνίζει. Τώρα οσον αφορά το φουγάρο ισως να θέλει σήκωμα αν και δεν ειναι καθούλο ευκολο μιας και βρίσκεται στον τριτο όροφο με καραμοσκεπή και οχι σε ταράτσα. Αρα επειδη το ύψος ειναι αρκετο και εγω το φοβάμαι αρκετα, θα χρειαστω καποιον που να εχει ξανανέβει (μάστορα). Εκει που σιγουρα μπορω εγω να επέμβω ειναι να τρυπησω τοιχο και να του δώσω λιγο περισσοτερο αερα. Τι λες για τη λύση να του δώσω αέρα απο την πανω πλευρα που ειναι πιο ευκολο μιας και το φουγαρο ειναι κλεισμενο με γυψοσανιδα, ενω απο κατω εχει πέτρα οποτε θα ανοιξω περισσοτερα μερεμετια?

ne3go
22-12-09, 20:59
Ας ειναι κ στο διπλανο χωρο με ανοιχτη την πορτα, ο αερας αν το επηρεαζει οπως λες βαλε αντιανεμικο καπελο. Οχι περιστροφικη μπαλα κανονικα αν κ σ περιπτωσεις κανει δουλεια δ κανει γ τζακι.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

stelios1
22-12-09, 22:22
Φιλε stelios1 και πάλι σε ευχαριστω. Με ανοιχτο παράθυρο δεν καπνίζει. Τώρα οσον αφορά το φουγάρο ισως να θέλει σήκωμα αν και δεν ειναι καθούλο ευκολο μιας και βρίσκεται στον τριτο όροφο με καραμοσκεπή και οχι σε ταράτσα. Αρα επειδη το ύψος ειναι αρκετο και εγω το φοβάμαι αρκετα, θα χρειαστω καποιον που να εχει ξανανέβει (μάστορα). Εκει που σιγουρα μπορω εγω να επέμβω ειναι να τρυπησω τοιχο και να του δώσω λιγο περισσοτερο αερα. Τι λες για τη λύση να του δώσω αέρα απο την πανω πλευρα που ειναι πιο ευκολο μιας και το φουγαρο ειναι κλεισμενο με γυψοσανιδα, ενω απο κατω εχει πέτρα οποτε θα ανοιξω περισσοτερα μερεμετια?
Δεν μπορω να πω. Μαλλον χρειαζεται επι πλεον αερας αλλα το πως? εξαρταται απ τν κατασκευη. Αερας στον χωρο. Απ εξω, αερας μεσα επιπλεον δηλαδη. Επικρατει η εξης τακτικη σημερα.. αναμεσα στ εσωτερικη πλευρα του τζακιου και την εξωτερικη τοιχοποιια υπαρχει κενο.. κανουμε τρυπα εξω χαμηλα και απο μεσα ψηλα. Το πως θα γινει αυτο ειναι θεμα υπαρχουσας κατασκευης και δ μπορω να πω..
Σαν εσχατη λυση κανε τρυπα πισω απο σωμα καλοριφερ, στ επανω σημειο, ισα ισα να μην φαινεται, ο αερας θα σκαει στο σωμα θα ανακατευεται με τον ζεστο και δεν θα αισθανεσαι εντονα το ρευμα.
..Για τον συγκεκριμενο τροπο που με ρωτας απλα.. μην με ρωτας, αν εγινα κατανοητος θ απποφασισεις εσυ τι θα κανεις. Αν δεν εγινα, θα μπουμε σε λεπτομερεστερη συζητηση και δεν θα βγει ακρη.
Αν υπαρχει δυνατοτητα ρωτα αυτον που το τοποθετησε. Ρωτα που να κανεις τρυπα.. αφοβα!

jim8800
23-12-09, 10:43
thanks

jim8800
29-12-09, 22:44
Για τους φιλους που εχουν διαβασει τα πιο πανω ποστ και έχουν προβλημα με το καπνισμα του τζακιου όπως και εγω, επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ, εγω έκανα το εξης: άνοιξα δυο τρυπες στην 'πλατη" της φουσκας του τζακιου 8 περιπου εκατοστων διαμετρου και μια τρυπα στο μπροστινο μέρους της φουσκας. Ως δια μαγίας σταματησε η μυρωδια του καπνισματος και εδω και 2 μερες απολαμβανω επιτελους τη θαλπωρη της φωτιας χωρις να ανοιγω πορτες και παραθυρα.
Υ.Γ. Θέλω να ευχαριστησω και παλι όσους προσπαθησαν να με βοηθησουν με τις συμβουλες τους στο φορουμ
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους.

ne3go
02-01-10, 09:45
Καλή χρονιά σε όλους κι από μένα!

Όταν λες "φούσκα" jim8800 τί εννοείς?
Εμένα το δικό μου εξακολουθεί να έχει προβλημα ακόμη και με ανοιχτό παράθυρο....
Όταν δεν φυσάει δυνατά, από κάποιο σημείο φεύγει λίγος καπνός (και παρότι έχω παρακολουθήσει δεν βλέπω από που φεύγει) και μυρίζει το δωμάτιο, όταν φυσάει δε ισχυρός άνεμος νοτιάς ή δυτικός, μου φέρνει τον καπνό μέσα φουλ (τον βλέπω να γυρίζει προς τα πίσω αντί να φεύγει προς την καμινάδα).
Μεγάλο πρόβλημα, κατά πάσα πιθανότητα κατασκευαστικό, και δε νομίζω ότι λύνεται με πατέντες...

Ξέρει κανείς αν αναθέτοντας σε εξειδικευμένη εταιρεία να μου τοποθετήσει κάποιο έτοιμο προκατασκευασμένο τζάκι (ενεργειακό ή μη) στην υπάρχουσα καμινάδα, ότι θα έχω εγγύηση πως δε θα καπνίζει με τίποτα και με κανένα καιρό?

GUS_K1
02-01-10, 12:35
kali xronia se olous,

gia to filo poy exei provlima me to tzaki mpori na anoiksi mia tripa sto piso meros to tzakioy mesa sto tzaki poy na vgenei ekso apo ton toixo ,oste na kanei anakiklosi o aeras , mpori na lithi to provlima.

stelios1
02-01-10, 19:19
Καλή χρονιά σε όλους κι από μένα!

Όταν λες "φούσκα" jim8800 τί εννοείς?
Εμένα το δικό μου εξακολουθεί να έχει προβλημα ακόμη και με ανοιχτό παράθυρο....
Όταν δεν φυσάει δυνατά, από κάποιο σημείο φεύγει λίγος καπνός (και παρότι έχω παρακολουθήσει δεν βλέπω από που φεύγει) και μυρίζει το δωμάτιο, όταν φυσάει δε ισχυρός άνεμος νοτιάς ή δυτικός, μου φέρνει τον καπνό μέσα φουλ (τον βλέπω να γυρίζει προς τα πίσω αντί να φεύγει προς την καμινάδα).
Μεγάλο πρόβλημα, κατά πάσα πιθανότητα κατασκευαστικό, και δε νομίζω ότι λύνεται με πατέντες...

Ξέρει κανείς αν αναθέτοντας σε εξειδικευμένη εταιρεία να μου τοποθετήσει κάποιο έτοιμο προκατασκευασμένο τζάκι (ενεργειακό ή μη) στην υπάρχουσα καμινάδα, ότι θα έχω εγγύηση πως δε θα καπνίζει με τίποτα και με κανένα καιρό?

ΑΓΑΠΗΤΕ, θα σου εγγυηθουν(να το απαιτησης, εξηγησου, κρατα λεφτα μεχρι να μεινεις ικανοποιημενος) αυτοι που θα προσλαβεις.
Αν εχεις ιδια αιτια με του jim θα στρωσει, αν ειναι αλλος ο λογος.. οχι.
Αν θελεις γνωμες, αναφερε στοιχεια.. διατομη κ υψος καμιναδας, αν υπαρχουν οροφοι και ποσοι απο πανω, αν υπαρχει τροπος να μπαινει αερας απ εξω και ποιος ειναι αυτος, ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Γ ΜΕΝΑ αν υπαρχει εσωτερικα οποιοδηποτε ανοιγμα στο ταβανι σου(σκαλα φεγγιτης). Ακομη, αν εχεις σκεπη κ ποσο υψος η καμιναδα εξωτερικα, καθως κ οτι αλλο στοιχειο σκεφτεις να δωσεις.

fotis99
02-01-10, 23:53
Καλησπέρα σου,
έχω ένα εξοχικό-μονοκατοικία με κεραμοσκεπή και θέλω να τοποθετήσω ένα τζάκι ενεργειακό. Ο χώρος που υπάρχει είναι 0,70 Χ 0,70 εκατοστά.(δηλ. γωνιακό) Χωράει εκεί κάποιο τζάκι? Θα μπορούσε να λειτουργεί και ανοικτό όταν θέλω, π.χ. να ψήσω κάτι? Ξέρεις πόσο θα μου κοστίσει κάτι τέτοιο, μαζί με την καμινάδα του, την αγορά του και την εργασία, συνολικά? Στο σημείο αυτό, το ύψος είναι περίπου 2,60 μέτρα.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

stelios1
03-01-10, 01:01
foti το ενεργειακο πρπει να τραβαει σωστα κ με ανοιχτη πορτα. Δεν πρεπει να ψηνεις. Ο χωρος ειναι πολυ περιορισμενος κ να χωρεσεις κατι εκει δεν θα ναι λειτουργικο. Αν παρ ολ αυτα το κανεις εκει, προσεξε να μονωσεις πολυ καλα τα παντα!
Δεν μπορω τιποτε αλλο να πω, αν κανεις φιλος εχει καμια ιδεα.. αναλογη περιπτωση, θα σου πει. Αυτα.

fotis99
03-01-10, 19:08
foti το ενεργειακο πρπει να τραβαει σωστα κ με ανοιχτη πορτα. Δεν πρεπει να ψηνεις. Ο χωρος ειναι πολυ περιορισμενος κ να χωρεσεις κατι εκει δεν θα ναι λειτουργικο. Αν παρ ολ αυτα το κανεις εκει, προσεξε να μονωσεις πολυ καλα τα παντα!
Δεν μπορω τιποτε αλλο να πω, αν κανεις φιλος εχει καμια ιδεα.. αναλογη περιπτωση, θα σου πει. Αυτα.

S' efxaristw poly. Apo timi exeis kamia idea???

stelios1
03-01-10, 20:36
fotis Απο τιμες δεν ξερω εκει κατω, κ εδω στ Θεσσαλονικη ομως γινεται μπαχαλο. Ολα τα μαγαζια που εχουν σχεση με τ οικοδομη, εμπορευονται και εστιες.
Στο ιντερνετ μετα απ αυτην την ανοησια το <δυκτιωθειται> γεμισε ιστοσελιδες, λογω της επιδοτησης και μενουν ανενημερωτες και παρατημενες. Με αποτελεσμα τιμες να βρεις ισως σε μεγαλες εταιριες οπου.. πεφτει τσεκουρι.
Ρωτα απ την περιοχη σου καποιον ευχαριστημενο που εκανε τζακι και παραγγειλε το εκει.

ne3go
05-01-10, 01:00
Φίλε stelios1, από τη μικρή έρευνα που έχω κάνει (από φίλους,γνωστούς με τζάκια και από ψάξιμο στο internet) βλέπω ότι είναι δύσκολο να πετύχεις ένα τελείως απροβλημάτιστο τζάκι.

Τί εννοώ απροβλημάτιστο? Εννοώ να δουλεύει πάντα!!! Όσοι μου λένε ότι τα τζάκια τους δεν καπνίζουν, βάζουν κι από μια προυπόθεση:
Να μη φυσάει Νοτιάς!
Να καις μόνο συγκεκριμένα ξύλα (π.χ. ελιά ή οξιά)
Να μην ανοίγεις το γυάλινο πορτάκι αν είναι ενεργειακό ή να το ανοίγεις με συγκεκριμένο τρόπο!
Να βάλεις μοτεράκι!
Σε λίγο και τουρμπίνα αεροπλάνου θα μου πουν να βάλω για να τραβάει!
Το σωστό τζάκι ΔΕΝ θέλει προυποθέσεις για να τ'ανάψεις.

Επειδή από τα λίγα που ξέρω, καταλαβαίνω ότι τό'χεις μελετήσει το θέμα, δες τα στοιχεία, μήπως και καταλάβω αν το πρόβλημα είναι κατασκευαστικό ή άλλο.
Οι διαστάσεις της εστίας είναι ύψος 55cm, μήκος 85cm και βάθος 50cm.
Η εστία είναι μαντεμένια και περίπου το 1/3 της βγαίνει έξω από τον τοίχο.Υπάρχει σωλήνα διαμέτρου 3-4cm που φέρνει αέρα απ'έξω, κάτω απ΄την εστία (στο χώρο που πέφτουν οι στάχτες). Έχω δοκιμάσει με ανοιχτό το σωλήνα και χωρίς παράθυρο, με ανοιχτό σωλήνα και παράθυρο και με κλειστό σωλήνα και ανοιχτό παράθυρο και μου κάπνισε και στις 3 περιπτώσεις.
Η καμινάδα είναι τετράγωνη, τσιμεντένια, χτισμένη εσωτερικά στον τοίχο, και κάνει s,όπως στο σχήμα.Το συνολικό της ύψος είναι πάνω από 6 μ, ενώ βγαίνει πάνω απ'την ταράτσα (πλάκα) περίπου 80 cm.Το άνοιγμά της πρέπει να είναι γύρω στα 20-25cm. Έχει καπέλο τσιμεντένιο και όχι κάποιο αντιανεμικό (πουλί,περιστροφικό κτλ.)
Το σπίτι είναι μόνο του στο οικόπεδο χωρίς να καλύπτεται από τίποτα γύρω-γύρω (δέντρα-κτίρια κτλ.)
Έχει και 2ο όροφο με δωμάτιο στο οποίο ανεβαίνεις με μια στενή σκάλα, και στο οποίο μαζεύεται κυρίως ο καπνός όταν καπνίζει το τζάκι. Κατα τη δική μου εκτίμηση, το σπίτι δρα σαν καμινάδα λόγω του δωματίου αυτού και είναι ο κυριότερος λόγος στην κακή λειτουργία του τζακιού.Θα ήθελα και τη δική σου γνώμη.Ευχαριστώ εκ'των προτέρων.
Νίκος

http://img97.imageshack.us/img97/3411/tzaki.th.jpg (http://img97.imageshack.us/i/tzaki.jpg/)

O.Y.K. 3
05-01-10, 10:40
exo diabasi me prosoxi ola ta minimata sas kai mallon
ego eimai apo tous tixerous. to tzaki mou emena trabai karga
oti kai na tou rikso na kapsi. mexri simera (min to matiakso) exo kapsi
tonous ksila kai to enoo to tonous kai exo psisi kai arketa kila kreas
xoris to paramikro problima.

oi proipothesis tou einai oti eimai o teleuteos ston orofo kai apo pano taratsa
(opote mikri diadromi kaminadas) kai euthia. den ksero an kata poso pezi
rolo to parapano pou nomizo oti pezi.

na simioso oti epano exo ena peristrofiko kapelo kai oti
to foularo karga apo ksila (kirios otan exei kapsi arketes ores kai exei zestathi)
se simio pou oi floges ksepidoun apo tin kaminada.
(opote den menoun kai ixni apo lipos stin kaminada :p)

endexomenos to kapelo na exei stegnosi apo graso kai na exei
strabosi alla gia tin ora kala krati kai peristrefete kanonika

i poria tha diksi....

stelios1
05-01-10, 18:17
μπραβο ουκ3 εισαι απ τους τυχερους! Εχεις σημαντικες απωλειες, αλλα ξερεις τι θελεις(γουσταρεις να καιει) και να χαλασει η μπαλα επανω οτι και να βαλεις διαφορετικο, αυτο μια χαρα θα καιει.
ne3go αυτο συμβαινει σιγουρα, η καμιναδα σου θελει ενα μετρο ακομη (και περισσοτερο καλο θα εκανε) το καπελο αν ειναι το δικο της,( εννοω σετ με τ σωληνα) παρουσιαζουν συχνα προβλημα αυτα. Θα σου ελεγα οχι πουλι, οχι μπαλα, εχει αντιανεμικα ανοξειδωτα σταθερα (διακρινονται απο ενα στεφανι λιγο κατω απ το στεγαστρο τους περιμετρικα) αρκετα καλα.
Ακομη το ανοιγμα για φρεσκο αερα απ εξω ειναι μικρο( ισως φταιει ισως οχι ,οι απαιτησεις σ καθε σπιτι διαφερουν, κανονικα οσος αερας εξερχεται τοσος και εισερχεται, ειναι θεμα στεγανωτητας του χωρου).
ΟΧΙ ομως στο ιδιο σημειο, τωρα το.. που? Εκει παντως και κλεινει με τις σταχτες και επισης πολλες φορες, δημιουργει εντονο ρευμα, στροβιλισμους και καπνιζει απ αυτην την αιτια μετα.
Καμιναδα πρωτα και αν δεν στρωσει.. αερα στον χωρο σου. Οjimm8800 λεει οτι ελυσε το προβλημα, θεωροντας πως ειπε οτι ειχε να πει, δεν παρακολουθει ισως εδω. Στειλε του π.μ.
.

idimtsas
05-01-10, 18:27
Καλη χρονια και χρόνια πολλα.
Συγχαρηηρια Στελιο που ανοιξες το forum και δινεις πληροφοριες.
Ενδιαφερομαι να κανω τζακι στο σπιτι μου και θα ηθελα να ρωτησω για τα ενεργειακά τζάκια. Πως μπορω να επιλέξω το καλυτερο σε ποιοτητα? Τι πρεπει να ξερω δηλαδη σχετικα με την ποιοτητα-αποδοση ενος ενεργειακου τζακιου?
Επισης κατι πιο συγκεκριμμενο. Είδα σε μια εκθεση εναν κατασκευαστη που κατασκευαζει οπως ισχυριζεται, χτιστο ενεργειακο τζακι, οχι μαντεμενιο, με πορτα την οποια βρηκε απο το εξωτερικο. Τοποθετει πανω από την εστια, εναν κλωβο να τον πω με πολλες σωληνωσεις ετσι ωστε να εγκλωβιζει την θερμοτητα. Το αποτελεσμα ειναι, οπως μου ειπε, να κατασκευαζει υπερενεργειακο τζάκι, απόδοσης 90%. Ποια ειναι η γνωμη σου? Το link του ειναι: http://symanso.gr/
Ευχαριστώ.

ne3go
05-01-10, 22:07
Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες, θα ξεκινήσω με το ψήλωμα της καμινάδας που μάλλον είναι το κύριο πρόβλημα και θα επανέλθω.

stelios1
06-01-10, 06:54
Καλη χρονια και χρόνια πολλα.
Συγχαρηηρια Στελιο που ανοιξες το forum και δινεις πληροφοριες.
Ενδιαφερομαι να κανω τζακι στο σπιτι μου και θα ηθελα να ρωτησω για τα ενεργειακά τζάκια. Πως μπορω να επιλέξω το καλυτερο σε ποιοτητα? Τι πρεπει να ξερω δηλαδη σχετικα με την ποιοτητα-αποδοση ενος ενεργειακου τζακιου?
Επισης κατι πιο συγκεκριμμενο. Είδα σε μια εκθεση εναν κατασκευαστη που κατασκευαζει οπως ισχυριζεται, χτιστο ενεργειακο τζακι, οχι μαντεμενιο, με πορτα την οποια βρηκε απο το εξωτερικο. Τοποθετει πανω από την εστια, εναν κλωβο να τον πω με πολλες σωληνωσεις ετσι ωστε να εγκλωβιζει την θερμοτητα. Το αποτελεσμα ειναι, οπως μου ειπε, να κατασκευαζει υπερενεργειακο τζάκι, απόδοσης 90%. Ποια ειναι η γνωμη σου? Το link του ειναι: http://symanso.gr/
Ευχαριστώ.
To ειδα ναι.. ενας εναλλακτης θερμοτητας ειναι, σαν αυτους που χρησιμοποιουνται στους αερολεβητες. Μεσα εχει πυροαυλους (σωληνες που διερχονται τα καπναερια) και εξωτερικα τους ο κρυος αερας ζεσταινεται, η και το αντιστροφο- αεραυλους και τα θερμα καπναερια περιμετρικα τους θερμαινουν.
Χαρακτηριστικο ειναι και η απουσια κλαπε στο τζακι (νομιζω). Γ αυτο και προτεινει πορτα, ωστε να μετριασει τον ογκο του εξερχομενου αερα απ τον χωρο.
Αεροθερμο και ΙΣΩΣ υψηλη θερμαντικοτητα ναι. Ενεργειακο οχι με τιποτα.
Και πολυ παραμυθι!! Φανταζεσαι ΧΙΛΙΑ ΚΥΒΙΚΑ ΑΕΡΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ???
Θα τρελαθουμε τελειως! 90% αποδοση που ισχυριζεται μονον αεριοστροβιλοι.. ατμοστροβιλοι υπερκρισιμης πιεσεως μπορουν να πιασουν! μηχανες της ΔΕΗ πχ.
Αν θελεις να μπεις στην διαδικασια, να βρεις τεχνιτη (κτιστη τζακιου) και με την επιβλεψη σου και ΕΥΘΥΝΗ σου.. καλο φαινεται, αν κατι δεν παει καλα, θα γινεις μπαλακι απ τον εναν στον αλλον..
ΕΝΕΡΓΕΙΚΟ λεξη της μοδας ειναι. Δεν υπαρχει καποιο στανταρ (οι μετρησεις περι αποδοσης κτλ δεν υπαρχουν.. και να υπαρχουν απο καμια μεγαλη σοβαρη εταιρια, ειναι σε ιδανικες συνθηκες..για λογους διαφημισης αναφερονται). Καμια σχεση με τον ορο στις ηλεκτρικες συσκευες, σ αυτες υπαρχουν κανονισμοι.
Βασικα ενα ενεργειακο τζακι εχει.. πορτα που δεν μαυριζει τζαμι.. ενα καλο συστημα απαγωγης της θερμοτητας(εδω ειναι το κυριο).. καποιο ελεγχο πανω στην καυση (συνηθως το ταμπερ) ωστε να μπορει να καψει σιγα.. Επιλογη εξωτερικου αερα για τ καυση οταν κλεινει η πορτα.

ne3go
06-01-10, 09:32
Για όποιον ξέρει αγγλικά και ενδιαφέρεται να διαβάσει περισσότερες πληροφορίες για τη λειτουργία του τζακιού, τεχνικά θέματα για πιέσεις-θερμοκρασίες-ροή αερίων,τεστ για τις αποδόσεις και τις εκπομπές καυσαερίων κτλ. υπάρχουν πολλές πληροφορίες κυρίως σε αμερικανικά site.
Ενδεικτικά αναφέρω:
http://heatkit.com/html/lop-arc.htm
http://mha-net.org/html/library.htm

stelios1
06-01-10, 10:39
Καλημερα. Επειδη ειχα και πμ για το συστημα το δικο μου, απαντω στον nayplioti απο δω..
Το συστημα που εφαρμοζω, δεν εχει καμια σχεση με τα τζακια που κυκλοφορουν.
Προκειται για μια διαταξη σωληνων, που διατρεχουν το δαπεδο της εστιας δημιουργωντας σχαρα που επανω της καιγονται τα ξυλα, κατω τους υπαρχει στακτοσυλεκτης συρταρωτος. Συνεχιζουν στην πλατη της εστιας και ενωνονται σ εναν κεντρικο συλεκτη- αγωγο μεσα στον καπνοθαλαμο και αυτος οδηγει τον ζεστο αερα στις περσιδες. Εκμεταλευεται πληρως με αμεση επαφη εσωτερικα, ολα τα σταδια της καυσης. Και λιγα καρβουνα να υπαρχουν βγαινει ζεστη μεχρι να σβησουν.
Ομως. Η εστια ειναι φτιαγμενη απο πυριμαχο θερμομονωτικο μπετο (υλικο που χρησιμοποιειται για κατασκευη χυτηριων πχ. οπλισμενο με ανοξειδωτες ινες. Προελευση- Μαθιος Πυριμαχα). Λογω κατασκευης λοιπον, δεν μπορω να στειλω εστια να την τοποθετησει αλλος. Θα μπλεξει πιθανοτατα κ αυτος κ εγω κ ο ιδιοκτητης.
Ειναι προς το παρων (κ ισως μεινει κ ετσι) λογω υλικου (δεν θελουμε η ζεστη να φευγει πισω απ την ετια) εστια που στηνεται βημα βημα, δεν μπορει να μονταριστει και να σταλει ετοιμη!
Υπαρχουν πολυ καλες εστιες. Εγω μονο τι να προσεξει κανεις μπορω να πω και φυσικα καποια πραγματα συχνα μου διαφευγουν, γ αυτο αλλωστε και ειναι χρησιμες οι πολλες γνωμες ακομη και οι.. λαθος γνωμες! Καλοπροαιρετα μιλανε ολοι και καλοπροαιρετα διορθωνουν..

idimtsas
07-01-10, 20:25
Ευχαριστω Στελλιο για την απαντηση και τις πληροφοριες που μου εδωσες. Ηθελα μια διευκρινηση. Λες οτι ειναι θερμαντικο το τζακι του symanso, αλλα οχι ενεργειακο. Αυτα δεν πανε πακετο?? Άλλο ενεργειακο και αλλο θερμαντικό?
Σευχαριστω ξανά.

jim8800
07-01-10, 22:35
Καταρχην χρονια πολλα σε ολους τους φιλους και καλη χρονια. Στις γιορτες ημουν εκτος σπιτιου και για αυτο δεν απαντησα σε καποιους φιλους στο φορουμ. Οσον αφορα το προβλημα με το τζακι πρεπει να πω πως δεν εχω γνωσεις ειδικες στο θεμα οπως καποιοι αλλοι στο συγκεκριμενο τοπικ, απλως μου αρεσουν πολυ τα μαστορεματα και καταποιανομαι συχνα με διαφορες κατασκευες. Αυτο που εχω να καταθεσω ειναι πως το να βρεις γιατι σου καπνιζει το τζακι ειναι κατι το αρκετα πολυπλοκο, ενω οι παλιοι μαστορες δεν υπαρχουν πια, αυτοι που εγγυημενα θα στο κατασκευασουν και θα σου λειτουργησει αψογα. Οι περισσοτεροι ειναι έμποροι που απλως στο τοποθετουν και επειδη η τοποθετηση συνηθως γινεται τους θερινους μηνες αντε να τους βρεις το Χειμωνα για να αρχισουν τα ΄γιατροσοφια΄. Καπως ετσι την πατησα και εγω.... Πληρωσα αρκετα ακριβα ενα ενεργειακο τζακι το οποιο οσο η πορτα ηταν κλειστη ολα μελι γαλα μολις την ανοιγες μετα απο 10 λεπτα μυριζε. Παρακαλεσα πολλες φορες τον εμπορο να μου πει τι φταιει και η απαντηση του συνηθισμενη... το τζακι σου ειναι ενεργειακο για αυτο πρεπει να λειτουργει παντα κλειστο..... ΤΡΙΧΕΣ . Ειχε βαλει μονο εναν αεραγωγο με περιμετρο 10 εκατ. κατω απο την εστια κωτσαρε και ενα ανεμιστηρα και εγινε 'τουρμπινατο' . Επρεπε λοιπον να κλεισεις την πορτα για να υποχρεωθει να τραβηχτει ο αερας απο αυτον τον αεραγωγο. Καμια μεριμνα για το τι θα γινει αν θελησεις να το λειτουργησεις σαν κανονικο τζακι. Οταν λοιπον καταφερα και εφερα εναν παλιο μαστορα τζακιων μου ειπε: ή η καμιναδα σου ειναι χαμηλη ή ο αερας δεν επαρκει. Στην β΄περιπτωση κάνε μια τρυπα στην πλάτη του και μια στη φατσα πανω απο την εστια ουτος ωστε να ανακυκλωνεται ο αερας και να 'υποχρεωνει' το τζακι να τραβαει τον αερα απο πανω προς τα κατω και ετσι να μην καπνιζει. Αυτο και εκανα. Ισως και να σταθηκα τυχερος και με την πρωτη το πετυχα.....
Αυτα τα λιγα, δυστυχως στην Ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι, ετσι χωρις να υπαρχει καμια τεχνογνωσια ή πειρα αρκετοι βαφτιζονται τζακαδες και οποιον παρει....η καπνα.

ne3go
08-01-10, 08:19
Για να καταλάβω τί παίζει με το άνοιγμα για να μπαίνει αέρας απ'έξω στο τζάκι:
Η συνήθης πρακτική είναι να έρχεται ο αέρας στο χώρο κάτω απ'την εστία, εκεί που πέφτουν οι στάχτες, ώστε να παίρνει αέρα η φωτιά από κάτω. (Σχ.Α).Έτσι είναι στο δικό μου, αλλά με ισχυρό αέρα απ'έξω, έρχεται μέσα με πίεση ο αέρας και δημιουργεί προβλήματα όπως επισήμανε και ο Στέλιος.
Κάποιοι άλλοι φέρνουν τον αέρα δίπλα απ'το τζάκι (Σχ.Β) ή μπροστά στη φάτσα χαμηλά (Σχ. Γ). Δεν ξέρω αν έχει κανείς τέτοιο σύστημα κσι πώς λειτουργεί.

Αν κατάλαβα καλά jim8800, έχεις ανοίξει τρύπα πάνω απ'την εστία (Σχ.Δ), και από κει τραβάει αέρα το τζάκι για την καύση? Ο αέρας που μπαίνει απ'την πλάτη του τζακιού δεν οδηγείται απευθείας στην εστία, απλά ανανεώνει τον αέρα του σπιτιού?

http://img215.imageshack.us/img215/1807/airf.th.jpg (http://img215.imageshack.us/i/airf.jpg/)

stelios1
08-01-10, 15:10
Ευχαριστω Στελλιο για την απαντηση και τις πληροφοριες που μου εδωσες. Ηθελα μια διευκρινηση. Λες οτι ειναι θερμαντικο το τζακι του symanso, αλλα οχι ενεργειακο. Αυτα δεν πανε πακετο?? Άλλο ενεργειακο και αλλο θερμαντικό?
Σευχαριστω ξανά.

Δεν ειδα κανενα τζακι εγω. Ενα συστημα ειναι. Το τζακι κατα την λειτουργια του, δημιουργει ενα ρευμα αερα στο χωρο, προς τον εαυτο του και την καμιναδα. ανανεωνεται ο αερας 2 εως και 5 φορες(αναλογα με το μεγαθος του χωρου). Απ αυτον τον αερα, λιγη ποσοτητα ουσιαστικα χρειαζεται για την καυση, το ενεργειακο τζακι με την πορτα λοιπον κλειστη.. καταργει αυτες τις ασκοπες απωλειες! Αυτο ειναι ολο το διαφορετικο..
Εφ οσον αυτο το συστημα τελος παντων εισαγει και ζεσταινει κρυο αερα(1000 κυβικα ανα ωρα μαλιστα!) αυτη η ποσοτητα αερα διαφευγει, ηδη ζεστη πλεον, απ οπου βρει.(χαραμαδες, αποροφητηρα κα). ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ενεργειακο τετοιο τζακι.
Λεει κοτσανες ο symanso γενικα! Μονος σκοπος η εντυπωση. Διοτι.. 50000!!
Η δυναμη του ξυλου περιπου ειναι 3300 ανα κιλο, 20 κιλα ξυλα την ωρα πρεπει να καψεις για τετοιο νουμερο!! Ενας μηχανολογος δεν ακουει εδω??
Ακομη το συστημα αυτο αν πραγματικα αφαιρεσει μεγαλα ποσα θερμοτητας απ το σημειο που τοποθετειται.. ΘΑ ΒΟΥΛΩΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ! Η.. να κατεβασουμε την αποδοση σε ενα 50-60% ωστε να μενουν πυρομενα τα σωληνακια του να μην βουλωσουν!

staspa
10-01-10, 09:48
Καλημέρα και από εμένα, με την σειρά μου θα ήθελα να σε ρωτήσω για τον καθαρισμό της καμινάδας που στην περίπτωσή μου δεν είναι ευθεία ,κάνει s μέσα στο σπίτι και μετά πάει στα ουράνια για να φύγω από τον διπλανό μου. Όπως καταλαβάινεις ο καθαρισμός με βούρτσα γίνετε μόνο με γερανό.
Τι γνώμη έχεις για τις χημικές σκόνες που λένε ότι καθαρίζουν; (πχ Ramonant)
Επίσης κάθε πότε πρέπει να γίνεται ο όποιος καθαρισμός;
Το τζάκι μου είναι 2 χρονών ανοικτό, απλό δηλαδή που έχει κάψει περίπου 2 και μέχρι το τέλος του χειμώνα θα φτάσει τους 3 τόνους & ψησήματα ελάχιστα.

jim8800
10-01-10, 17:06
'Οπως ακριβως το σχεδιασες φιλε ne3go ο αερας μπαινει απο το σημειο Δ. Απο τα πολυ λιγα που ξερω μάλλον χρησιμοποειται αντι για να ανοιξεις καποιο παραθυρο.

ne3go
10-01-10, 19:07
'Οπως ακριβως το σχεδιασες φιλε ne3go ο αερας μπαινει απο το σημειο Δ. Απο τα πολυ λιγα που ξερω μάλλον χρησιμοποειται αντι για να ανοιξεις καποιο παραθυρο.

Ευχαριστώ jim8800!
Είχες γράψει ότι άνοιξες 2 τρύπες στην πλάτη της "φούσκας". Αυτές επικοινωνούν με την μπροστινή με κάποια σωλήνα π.χ., ή ο αέρας ανακυκλώνεται στον κενό χώρο ανάμεσα σε τζάκι και τοίχο? Και σε ποιό ύψος είναι αυτές οι 2, χαμηλά ή στο ίδιο με την μπροστινή?

jim8800
10-01-10, 21:54
Φιλε ne3go αν δεν βαλεις σωληνα ο αερας που θα περναει απο την πλατη της φουσκας θα ζεστενεται απο τον σωληνα του τζακιου και θα μπαινει ζεστος στο σπιτι. Εγω του εβαλα σωληνα αλουμινιου γιατι μου φαινοταν πως μυριζε καπνο. Η τρυπα μπαινει συνηθως πανω απο την μεση της φουσκας. Επαναλαμβανω ομως για πολοστη φορα πως δεν ειμαι ειδικος απλα ακολουθησα την συμβουλη καποιου παλιου τζακα και πετυχε. Μακαρι να πετυχει και σε εσενα αν το δοκιμασεις, με δικη σου βεβαια ευθυνη. Καλα αποτελεσματα.

ne3go
10-01-10, 22:01
Σ'ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις φίλε jim8800. Θα δω αν μπορώ να το δοκιμάσω, απλά να ξέρω πώς ακριβώς είναι το σύστημα, μιας και στο σύστησε τεχνίτης. Έχω πολλά να κάνω ξεκινώντας απ'την καμινάδα, μόλις αρχίσουν οι τροποποιήσεις θα γράψω εντυπώσεις.

stelios1
10-01-10, 23:58
staspa ο σωστος τροπος ειναι μηχανικα, με βουρτσα, δεν νομιζω ομως και χημικα να εχεις προβλημα. Δεν εχω ακουσει εγω προσωπικα, για προβλημα τετοιο. Περιπου στους 5 τοννους θελει καθαρισμα (το περιπου ειναι απο 2- 10). ριχνε οταν καιει πυρομενο το τζακι, χοντρο αλατι στην φωτια που κ που( καθε 10 ανναματα πχ) κανει καλο. Το αλατι εχει σαν υλικο μεγαλη θερμοχωρητικοτητα (αποταμιευει μεγαλα ποσα θερμοτητας σ σχεση με τα περισσοτερα υλικα) και γ αυτο ειναι αριστο υποστρωμα στο δαπεδο φουρνων, οι παραγομενοι ατμοι του αργουν να κρυωσουν, πυρωνεται καλα η καμιναδα ως επανω και καιγεται οτι εχει επικαθησει επανω της. Και σανιδια αν καψεις πολλα εντονα το ιδιο θα γινει, το θεμα ειναι να αντεχει η καμιναδα.. αλλιως βουρτσα..

stelios1
11-01-10, 18:58
Ο jim8800 εχει απολυτο δικιο, το σημειο αυτο ειναι τελειο για εισαγωγη αερα. Κανενας τεχνιτης ομως δεν γινεται να το υοθετησει..
Ακριβως εκει εισερχεται μια σοβαρη ποσοτητα αερα στο ενεργειακο, αλλα εσωτερικα πισω απ την πορτα, αλλιως το τζαμι μαυριζει απ τον καπνο.

jim8800
11-01-10, 19:47
Φιλοι του συγκεκριμενου φορουμ οπως και πριν απο μερες ανεφερα με το συγγεκριμενο τροπο εγω βρηκα την ''υγεια'' μου. Το τζακι μου ειναι ενα τελειως διαφορετικο τζακι, αρκει να αναφερω πως πλεον το χρησιμοποιω μονο με ανοιχτη την πορτα και οταν καποιος θελει να καπνισει τσιγαρο και καθησει σε αποσταση περιπου μισου μετρου απο αυτο βλεπεις τον καπνο απο το τσιγαρο να ακολουθει πορεια προς την εστια του. Φιλε ne3go αν κανεις τρυπα στη φουσκα να βαλεις μηχανισμο με περσιδες για να το κλεινεις οταν δεν ειναι αναμενο το τζακι γιατι φιλε μου μπαινει αρκετος αερας. Θελω να ρωτησω τον φιλο stelios1 αν το χρωμα της φωτιας στην εστια δειχνει την επαρκεια του οξυγονου σε αυτη. Καποιος γνωστος μου ειπε πως επειδη η φωτια εχει μπλε χρωμα σημαινει πως καιει υπερβολικο οξυγονο αρα εχει υπερβολικο αερα και πως το σωστο χρωμα της ειναι το κοκκινο. Εγω παντως ξερω πως ισχυει το αντιθετο.

stelios1
11-01-10, 20:10
Μια χαρα καιει το τζακι σου, μπλε αν ειναι τοσο το καλυτερο. Αυτος ο αερας που εδωσες επρεπε η εστια να τον εισαγει εσωτερικα πισω απ το τζαμι. Τα περισσοτερα μαντεμενια εχουν αυτο το <λαθος>, ειναι εστιες που βιδωσαν μια πορτα επανω χωρις ιδιαιτερες μετατροπες (και αναγκαιες) στα καλουπια τους.
Το κυριοτερο ειναι να εχεις ενα τζακι να το χαιρεσαι, ας καιει οσο οξυγονο θελει..

ne3go
11-01-10, 22:47
Φιλε ne3go αν κανεις τρυπα στη φουσκα να βαλεις μηχανισμο με περσιδες για να το κλεινεις οταν δεν ειναι αναμενο το τζακι γιατι φιλε μου μπαινει αρκετος αερας.
Ναι αυτό το έχω ήδη στα υπόψιν, ευχαριστώ!

gkoul13
12-01-10, 03:05
polu kalo post

stelios1
16-01-10, 22:01
Οταν μπηκα εδω δεν ηξερα ακριβως πως δουλευει ενα forum. Εβαλα το μυθοι και πραγματικοτητες νομιζωντας οτι θα βρω αφορμη και βημα να πω διαφορα. Αντι γ αυτο προεκυψαν ωραιες συζητησεις αποψεις και γενικα ενα ευχαριστο διαλλειμα επικοινωνιας! ωραιο! Συνηθιζοντας το ιντερνετ σιγα σιγα ξεκινησα ενα blog οπου λεω οσο απλα μπορω για την λειτουργια του τζακιου τα ειδη κτλ το οποιο θα ενημερωνω οποτε εχω χρονο και διαθεση. Αποφασισα να δειχνω και τις προσωπικες μου θεσεις εκει γυρω απ το θεμα κ οχι να το προσεγγιζω αμεροληπτα, σιγουρα ομως αντικειμενικα. Οποιος θελει να κατανοησει την λειτουργια του τζακιου και γιατι συμβαινει αυτο η το αλλο το blog ειναι.. stelios-tzakiaenergy.blogspot.com η αναζητηση.. tzakiaenergy.

zavara
19-01-10, 10:02
Μια ερώτηση κι από μένα..

Στις τρύπες που ανοίξατε εξωτερικά-εσωτερικά δεν υπάρχει σημάδι καπνού (καπνίλα)?

Σκέφτομαι κι εγώ επειδή χρειάζεται πάντα ανοιχτό παράθυρο για να μην καπνίσει το τζάκι,να ανοίξω τρύπα.Η τοιχοποιία είναι φτιαγμένη με "μπάτικο" τρόπο (κάπως έτσι λέγεται αν δεν κάνω λάθος",δηλαδή δεν υπάρχει κενό ανάμεσα στα τούβλα.Αν απ'έξω ανοίξω τρύπα ,στο μέσον της καμινάδας θα δώ διαφορά λέτε....?

Εχω ψηλώσει την καμινάδα σαν πρώτο βήμα αλλά δεν είδα βελτίωση....

chess1984al
19-01-10, 17:30
eiha aporia an ginete na valeis tzaki to opoio na min ehei kapoio eidos kaminadas alla kapoio eidiko aporofitira.thanks

nightsnake
21-01-10, 13:33
Καλησπερα και απο εμενα...

ne3go οι προδιαγραφες για το υψος της καμιναδας ειναι ... 1.5 μετρο πανω απο το ψηλοτερο σημειο του περιβαλοντος χωρου.

Πριν μπεις ομως στην διαδικασια να ψηλωσεις την καμιναδα σου 8α σου προτεινα να δοκιμασεις με εναν "κοκκορα" που γυρναει αναλογα με τη διευθυνση του αερα.
Αυτο που ειναι must ουτως η αλλως ισως σου λυσει το προβλημα και σε γλυτωσει απο κοπο και χρημα.
Επισης το να αλλαξεις 8εση στην τρυπα εισαγωγης αερα πιστευω οτι 8α βελτιωσει την κατασταση.

Μια ερωτηση: Με κλειστη την τρυπα και λιγο ανοιχτο ενα παραθυρο και με λογικο αερα το τζακι καπνιζει;
Μιας και δεν εχεισ "κοκκορα" πανω το κομματι της ερωτησης που λεει "με λογικο αερα" εχει μεγαλη σημασια.
Εαν η απαντηση ειναι οχι δεν καπνιζει τοτε ασε την καμιναδα ως εχει και βαλε "κοκκορα" ο οποιος αποτρεπει την εισροη αερα απο την καμιναδα οταν φυσαει δυνατος αερας.
Οσο για το ανοιγμα μαλλον θα πρεπει να του αλλαξεις θεση.
Οχι απαραιτητα πανω απο την εστια αλλα γενικα καπου στον χωρο.
Αλλα ουτε κατω απο τον χωρο καυσης ουτε μεσα στον χωρο καυσης.
Οποιος σας το εκανε ή σας το ειπε να το κανετε μαλλον μπερδεψε τα συμβατικα τζακια με τα ενεργειακα.
Εκει μπαινει κατω απο τη μαντεμενια εστια αλλα για τελειως διαφορετικο λογο.

ne3go
22-01-10, 06:01
Μια ερωτηση: Με κλειστη την τρυπα και λιγο ανοιχτο ενα παραθυρο και με λογικο αερα το τζακι καπνιζει;

Τις τελευταίες 3-4 φορές (που δεν φύσαγε σχεδόν καθόλου αέρας), το είχα ανάψει με κλειστή την τρύπα και ανοιχτή μια ανάκλιση σ'ένα κοντινό παράθυρο. Πάλι κάπνισε, και σταμάτησε όταν άνοιξα ανάκλιση στο παράθυρο που είναι ακριβώς απέναντι απ'το τζάκι.
Γενικώς η συμπεριφορά του είναι ότι καίει κανονικά και τραβάει τον καπνό, αλλά που και που, σαν να μπουκώνει η καμινάδα, και ο καπνός σταματάει να ανεβαίνει και αρχίζει να φεύγει απ'τη φάτσα του τζακιού. Κρατάει 2-3 δευτερόλεπτα αυτό και μετά ξαναρχίζει να τραβάει.

Στην αρχή αυτό μου το έκανε όταν ακούγονταν να δυναμώνει ο αέρας, και έλεγα ότι το προκαλεί ο αέρας, αλλά το κάνει και χωρίς να φυσάει...

nightsnake
22-01-10, 09:06
Πιθανον αυτα τα 2-3 δευτερολεπτα που καπνιζει να εχει καποιο συντομο αερα με αποτελεσμα για αυτο το λιγο χρονο να οδηγειται αερας απο την καμιναδα προς τα μεσα.

Στην θεση σου αρχικα θα εβαζα καποιο εξαρτημα (κοκορα-καπελο) στην εξοδο της καμιναδας και αν δεν δουλευε θα δοκιμαζα αλλες λυσεις.

Η τρυπα στην εστια μου φαινεται λανθασμενη χωρις να ειμαι σιγουρος μιας και με τζακια εχω ασχοληθει μονο κατα τη διαδικασια κατασκευης και αφου παραδοθηκαν τα διαμερισματα δεν γνωριζω τη συμπεριφορα των τζακιων...
Οποτε γνωριζω μονο στη θεωρια.
Θεωριτικα ομως το μονο που δειχνει "λαθος" ειναι το υψος της καμιναδας η οποια υψωνεται λιγοτερο απο 1.5 μετρο πανω απο το υψηλοτερο σημειο του σπιτιου.
Επισης τρυπες για τα συμβατικα τζακια δεν χρειαζονται (μονο για τα θερμικα ειναι απαραιτητες)
Βεβαια εαν στο σπιτι σου εχει γινει το κλασσικο λαθος που βαζουμε αλουμινια και κανουμε το σπιτι αεροστεγες και αρα δεν υπαρχει εισροη αρκετου αερα στο διαμερισμα τοτε ναι χρειαζεται τρυπα.

Η συμβουλη μου σαν μηχανικος... Βαλε κοκορα και βλεπεις...

stelios1
23-01-10, 21:59
Καλησπερα.. ne3go σηκωσες την καμιναδα σου τελικα? Ειναι λαθος εξ αρχης σαν σχημα και αν την αφησεις και χαμηλα αδικα ασχολεισαι με οτιδηποτε αλλο. Κοκορια εβαλα σ τζακια που εφτιαξα πριν 3-4 χρονια και αναγκαστηκα και τα ξυλωσα ολα! Εγω δεν ξανατοποθετω τετοια ουτε και περιστροφικα. Προσπαθω να δειξω σχημα για τ εισαγωγη αερα κ δ μπορω..

stelios1
23-01-10, 22:25
[QUOTE=zavara;14048191]Μια ερώτηση κι από μένα..

Στις τρύπες που ανοίξατε εξωτερικά-εσωτερικά δεν υπάρχει σημάδι καπνού (καπνίλα)?

Αερας χρειαζεται ουσιαστικα ο χωρος που αναβει το τζακι. (εξ αιτιας του τζακιου φυσικα) Τον δινουμε πισω απ το τζακι κατ αρχην να μην φαινεται..2 να προθερμενεται.. Τα.. αλλα του τυπου- ετσι να μπαινει κ εκει να φτανει κτλ ειναι εξειδικευσεις κ ιδιαιτεροτητες που αλλου θα δουλεψουν κ αλλου θα δημιουργησουν ενδεχομενως προβληματα, γ αυτο και προσωπικα δεν τα συστηνω. Το απλο αυτο- ανοιγουμε παραθυρο και τραβαει- δειχνει υποπιεση, ελειψη αερα σ ολο τον χωρο.
Αν το τζακι ειναι σωστο τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να βγει καπνος απο πουθενα! Αν δ τραβαει και απο αλλο λογο τοτε ναι. Τι δεν καταλαβαινετε παιδια πανω σε αυτο?? θα παραθεσω καποια στιγμη σχεδια, σχηματα, να γινει κατανοητο. Δουλευω σε μαυρη οθονη κ το σχεδιο πριν δ φαινεται τελικα θα προσπαθησω να την γυρισω σ ασπρη.

nightsnake
24-01-10, 12:38
Στελιο περιστροφικο κοκορα εβαλα στου πεθερου μου το εξοχικο και το προβλημα "ως δια μαγειας" λυθηκε.

Το σχεδιο του εχεις βαλει ειναι για τα θερμικα τζακια και οχι για τα συμβατικα.
Στα συμβατικα οι αεραγωγοι στο πανω μερος της γυψοσανιδας δεν εχουν κανενα νοημα...

Στα θερμικα απο την αλλη μιας και τη θερμοτητα δεν την δινει το τζακι αλλα το μαντεμι θερμαινει τον αερα που βρισκεται στο "κουβουκλιο" και κατω (μεσα στο κουβουκλιο) υπαρχει εισαγωγη αερα, ο ψυχρος αερας θερμαινεται απο το μαντεμι και ανεβαινει καθως θερμαινεται και βγαινει απο τις τρυπες- εξαγωγες στο πανω μερος του κουβουκλιου και με αυτη τη κυκλοφορια θερμαινεται ο χωρος.

Στα συμβατικα τζακια δεν χρειαζονται τρυπες στο πανω μερος οπως δεν χρειαζονται και γενικα τρυπες στον χωρο απο τη στιγμη που δεν εχουμε σφραγισει το διαμερισμα με τα αλουμινια.

Οσο για την καμιναδα οι προδιαγραφες ειναι 1.5 μετρο πανω απο το πιο ψηλο σημειο του περιβαλοντος χωρου. Οτιδηποτε κατωτερο ειναι λαθος.

stelios1
24-01-10, 20:58
Θερμικα?? αυτος ο ορος ειναι για τα μαντεμενια? εχουν ονομα.. μαντεμενια η χυτοσιδηρα η οτιδηποτε αλλο προσδιοριστικο μπορει ν ανεχτω ν ακουσω αλλα.. θερμικα??
Αγαπητε. Οποιοδηποτε τζακι θερμικο ειναι. και. Τα χτιστα με πυροτουβλο ακριβως τ ιδια συμπεριφορα εχουν με καποια < καθυστερηση>, αργουν να ζεστανουν πισω και αντιστοιχα αργουν να κρυωσουν(παρουσιαζεται ροη θερμου αερα αρκετες ωρες μετα την σβεση), δηλαδη ειναι το ιδιο αποδοτικα ως αεροθερμα.
Υπαρχουν σχεδια αεροθερμων πολυ πριν μπει το μαντεμι στο παιχνιδι. Τωρα αν ο μαστορας του χτιστου προβλεψει αλλον τροπο οκ. Αλλα αυτος γενικα ειναι ο επικρατεστερος σημερα.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΑΕΡΑ ειναι αυτονομο θεμα! Δηλαδη τα χτιστα δεν θελουν αερα? Η θελεις να πεις οτι οσοι εχουν στεγανα κουφωματα( κακως κ προχειρα αναφερεις αλουμινιου) βαζουν μαντεμι?
Γνωρισες εναν τυπο στον ειπαν θερμικα οκ. πολυ συζητηθηκε τ θεμα εισαγωγης αερα και δειχνω τα σημεια τα κλασικα σημερα( καποτε τ καναμε αλλου τεσπα).
Οσο για τον κοκορα εγω εβαλα αρκετους και τους εβγαλα(εμενα μου κοστισε αυτο φιλε μου) και οφειλω να το πω.

nightsnake
24-01-10, 22:37
Στελιο καταλαβαινω πως εισαι μαστορας τζακιων ισως και τα λες τα πραγματα με τους δικους σου τροπους.
Τα καινουργια μαντεμενια τζακια χωρις πυροτουβλα τα οποια θερμαινουν τον χωρο με ροη θερμου αερα ονομαζονται ενεργειακα.
Τωρα πως θα τα πεις εσυ δικο σου θεμα και δικαιωμα σου.
Οσοι εχουν σφραγισει το σπιτι οτι τζακι και να βαλουν εχουν προβλημα.
Τα παραδοσιακα χτιστα τζακια με τα νεου τυπου ενεργειακα δεν εχουν καμια σχεση γιατι εχουν τελειως διαφορετικη φιλοσοφια οσον αφορα στον τροπο με τον οποιο θερμαινουν το σπιτι...οπως και τελειως διαφορετικο τροπο κατασκευης.
Τα χτιστα με την θερμοτητα που αποβαλουν τα πυροτουβλα οταν ζεσταθουν ενω τα ενεργειακα με ροη ζεστου αερα.

Θα σε παρακαλουσα αυτα τα γνωρισες καποιον ετσι στα ειπε και ετσι τα λες να μην το επαναλαβεις γιατι πολυ απλα ετσι προσπαθεις να υποβαθμισεις τον συνομιλητη σου για να φανεις καλυτερος γνωστης.
Το εχεις ξαναπει αλλου και μου χτυπησε πολυ ασχημα.

Επιπλεον καλα κανεις και αναφερεις οσα εχεις συναντησει και τις εμπειριες σου απο αυτα...
Αλλα το να απαξιωνεις καποια υλικα δεν ειναι σωστο.
Για να υπαρχουν και να τα χρησημοποιουν δεν μπορει ουτε ολοι οι εμποροι να ειναι απατεωνες ουτε ολοι οσοι τα αγοραζουν και συνεχιζουν να τα χρησημοποιουν μετα απο χρονια χαζοι.
Μην τα απαξιωνουμε ολα σε παρακαλω πολυ.

stelios1
26-01-10, 07:42
Στελιο καταλαβαινω πως εισαι μαστορας τζακιων ισως και τα λες τα πραγματα με τους δικους σου τροπους.(αγαπητε δ τα λεω με δικους μου τροπους, δεν ρωτουσα οποιον εβρισκα οταν ξεκινησα αυτη τ δουλεια, πηρα οτι βιβλια βρηκα και διαβασα)
Τα καινουργια μαντεμενια τζακια χωρις πυροτουβλα τα οποια θερμαινουν τον χωρο με ροη θερμου αερα ονομαζονται ενεργειακα.(εχει σημασια να ακριβολογουμε, ΑΕΡΟΘΕΡΜΑ λεγονται)
Τωρα πως θα τα πεις εσυ δικο σου θεμα και δικαιωμα σου.
Οσοι εχουν σφραγισει το σπιτι οτι τζακι και να βαλουν εχουν προβλημα.(ξερεις καλα τι ειπα στο σημειο αυτο προχθες, γ αυτο ακριβως πρεπει να ακριβολογουμε, διαβασε τι ειπες πανω σ αυτο κ τι απαντησα σε παρακαλω πολυ).
Τα παραδοσιακα χτιστα τζακια με τα νεου τυπου ενεργειακα δεν εχουν καμια σχεση γιατι εχουν τελειως διαφορετικη φιλοσοφια οσον αφορα στον τροπο με τον οποιο θερμαινουν το σπιτι...οπως και τελειως διαφορετικο τροπο κατασκευης.(Γ αυτο και τοσα προβληματα. Οταν. Ανοιξει η πορτα.. ισχυουν αλλα δεδομενα. Αυτα του ανοιχτου τυπου)
Τα χτιστα με την θερμοτητα που αποβαλουν τα πυροτουβλα οταν ζεσταθουν ενω τα ενεργειακα με ροη ζεστου αερα.(δεν ειναι αυτη η διαφορα τους! Τα λεγομενα ενεργειακα θερμαινουν κυριως με αερα αλλα ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ, δεν ειναι αυτο το χαρακτηριστικο που τα προσδιοριζει. Συγνωμη αλλα ο αλλος που δεν ξερει μπερδευεται. Τα ενεργειακα, περα απο ενα καλο συστημα απαγωγης-κατι το οποιο μπορει να εχει κ ενα χωρις πορτα-αποτρεπουν σ μεγαλο βαθμο την εξοδο ηδη θερμου αερα του χωρου μας).

Θα σε παρακαλουσα αυτα τα γνωρισες καποιον ετσι στα ειπε και ετσι τα λες να μην το επαναλαβεις γιατι πολυ απλα ετσι προσπαθεις να υποβαθμισεις τον συνομιλητη σου για να φανεις καλυτερος γνωστης.(Να σεβαστω την καθε σωστη θεωρια κ εγω θα σ παρακαλεσω να μιλας πιο ακριβεστερα ομως γιατι ο αλλος μπερδευεται).
Το εχεις ξαναπει αλλου και μου χτυπησε πολυ ασχημα.

Επιπλεον καλα κανεις και αναφερεις οσα εχεις συναντησει και τις εμπειριες σου απο αυτα...(Κανω καλα η οχι τελικα? Ειχα προβλημα με τ κοκορια και τα εβγαλα κ επρεπε να το πω μιας κ αναφερθηκε. Και ξερω και καλα σε τι εφταιγαν, με νοιαζει πολυ το.. γιατι?)
Αλλα το να απαξιωνεις καποια υλικα δεν ειναι σωστο.
Για να υπαρχουν και να τα χρησημοποιουν δεν μπορει ουτε ολοι οι εμποροι να ειναι απατεωνες ουτε ολοι οσοι τα αγοραζουν και συνεχιζουν να τα χρησημοποιουν μετα απο χρονια χαζοι.
Μην τα απαξιωνουμε ολα σε παρακαλω πολυ....

nightsnake
26-01-10, 09:15
Οι παρατηρησεις σου στο post μου φαινεται σαν να τα εχω πει εγω...
Καταλαβαινω οτι δεν εχεις πολλες γνωσεις γυρω απο forum αλλα καλυτερα να ρωτας πως να το κανεις και μετα να το κανεις παρα να φαινεται οτι εχω πει πραγματα που δεν τα εχω πει.
Οποιος διαβαζει το παραπανω post απλα δεν καταλαβαινει τιποτα... :)

billyfromlata
26-01-10, 16:09
καλησπερα. Ποιος τυπος μας δινει τι διαμετρος καμιναδας πρεπει να μπει σε ενα τζακι;

stelios1
26-01-10, 17:26
καλησπερα. Ποιος τυπος μας δινει τι διαμετρος καμιναδας πρεπει να μπει σε ενα τζακι;
Καλησπερα.. αν προκειται για προκατασκευασμενο τζακι πρακτικα ειναι τυποποιημενα τα πραγματα,αν ειναι το τζακι τελευταιο οροφο 250 για μικρες εως 300 για μεγαλυτερες εστιες(Ωστε να αρκει ενα λογικο υψος πχ 2 μετρα). Αυτα εφ οσον ο καυασκευασυης δεν απαιτει κατι αλλο..Αν απο πανω εχει οροφους και αντιστοιχα υψος η καμιναδα η διατομη μειωνεται σε 200 πχ. πιο στενη μονο σ σπανιες περιπτωσεις.
Ειναι συναρτηση- το εμβαδον χωρου αντιστοιχει σε ορισμενο ανοιγμα εστιας και διατομη καμιναδας σ σχεση παντα με το υψος της.
Χτιστο θα κανεις?

jim8800
26-01-10, 17:28
Νομιζω πως στοχος του συγγεκριμενου φορουμ δεν ειναι οι διαπλικτισμοι και η ασκοπη ονοματολογια-ορολογια τζακιων (θερμικα-ενεργειακα-συμβατικα). Ετσι θα χασουμε τη μπαλα, βασικα πιστευω πως τοσο η εμπειρια οσο και η επιστημονικη καταρτιση αποδίδουν οταν συνεργαζονται και οχι οταν ειναι σε διαμαχη. Εμενα μου αρεσε αυτο το φορουμ γιατι εμφανίστηκε τόσος κοσμος (μαζι και εγω) για να πει τον πόνο του για το καπνισμα που παρατηρειται στα συγχρονα τζακια και να προσπαθησει να βρει καποιες απαντησεις ή ακομα και λύσεις που δεν μπορουσε να βρει ρωτωντας και δινοντας αρκετα χρηματα σε " τσαρλατανους". Κυριοι δωστε τα φωτα σας ,αν θελετε, στους ανθρωπους που δεν εχουν την τεχνογνωσια μήπως και βρουν καποια ακρη σε καποια μικροπροβληματα που ομως δυσκολευουν την καθημερινοτητα τους. Εγω προσωπικα πηρα αρκετες πληροφοριες πολυ σημαντικες τις οποιες και χρησιμοποιησα για να δωσω λυση και τα αποτελεσματα του ανεφερα στο φορουμ.
Αυτα και ελπιζω με τα γραφομενα μου να μπει ενα τελος στην ιστορια που κακως ανοιξε και οι φιλοι που γνωριζουν τοσα πραγματα για το συγγεκριμενο θεμα να συνεχιζουν να δινουν τις γνωσεις τους.

stelios1
26-01-10, 20:33
Οχι δεν ειναι ετσι. Χτιστο λεμε αυτο, προκατ λεμε εκεινο, ενεργειακο λεμε το αλλο.
Αν λεμε.. περιπου πραγματα, τοτε χανεται η μπαλα..
Καμια επιστημονικη γνωση δεν απαιτειται(το λεω και στην αρχη του θεματος αυτο) απλες αρχες της κλασικης φυσικης, οι νομοι της θερμοδυναμικης για εμβαθυνση.
Σε οτι μιλησα απολυτα ειναι ετσι.
Nightsnake καταλαβες πολυ καλα εσυ! Σ ευχαριστω για την επισημανση και να πω για να καταλαβουν οσοι θελουν οτι.. το μηνυμα ειναι το δικο σου κ απαντω μεσα σε παρενθεσεις στα διαφορα αντιφατικα(γ μενα! φανερα ειναι τα μηνυματα ολα κ οποιος θελει μπορει να δει τον ειρμο).
Κουραστηκα απ τ ιδια κ τα ιδια, ο jim88 ελυσε τ προβλημα επειδη ηθελε και προσπαθησε! Δεν το λεω τυχαια αυτο. Δεν θα συνεχισω να βλεπω εδω, αν κανεις θελει να ρωτησει κατι ας στειλει πμ και θα βοηθησω οσο μπορω. Ολοκληρο forum ολοκληρο internet εχει πιο διασκεδαστικα κ επικοδομητικα θεματα για μενα. Μηχανικε! Ε! μην ακους τι λεω.. Εισαι ωραιος! Κ σ αλλα θεματα σε βλεπω να νοιαζεσαι και μπραβο σου ειλικρινα!
Απλα μου εγινε κουραστικο στο συνολο. Οτι πει κανεις προκαλει κ αντιδραση(κ ετσι πρεπει).

ne3go
26-01-10, 23:52
stelios1 μια χαρά είναι το σχήμα για την εισαγωγή αέρα, μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα γίνει ψήλωμα καμινάδας και θα επανέλθω.
nightsnake το θέμα του αντιανεμικού καπέλου το έχω υπόψιν, προέχει όμως το σήκωμα της καμινάδας στο 1,5 μ. Τώρα για την εισαγωγή του αέρα, λόγω αεροστεγών κουφωμάτων μάλλον θα χρειαστεί.Μόλις ψηλώσει η καμινάδα θα το δοκιμάσω και θα δώ.

nightsnake
27-01-10, 09:00
Ελπιζω να φτιαξει το προβλημα σου.
Λογικα ανεβαζοντας την καμιναδα, βαζοντας και ενα καπελο και διορθωνοντας την εισροη αερα στο σπιτι απο τεχνικης αποψης θα εισαι μια χαρα.
Λεω ελπιζω γιατι αν δεν φτιξει δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει.
Αλλα αν δεν ... εδω ειμαστε να δουμε κι αλλα πραγματα.

Στελιο.. αυτο που εχω γραψει σε ενα post μου περι αλυσιδας το εχεις ακουσει πουθενα; Και αν ναι το εχεις δοκιμασει; Ρωταω γιατι το εχω ακουσει αλλα δεν το εχω δοκιμασει και θα ηθελα να ξερω αν οντως δουλευει ή αν απλα ειναι ραδιο-αρβυλα. Ευχαριστω.

ne3go
27-01-10, 09:11
nightsnake, σ'αυτά τα 3 σημεία εστιάζω κι εγώ, ξεκινώντας απ'το ψήλωμα. Δυστυχώς αν η κατάσταση δεν βελτιωθεί, πρέπει να έχει χοντρά κατασκευαστικά λάθη το τζάκι και η καμινάδα κατά το χτίσιμό τους, οπότε το θέμα γίνεται "πέτα το και ξεκίνα εξ'αρχής άλλο"...

Συμπληρωματικά για την αλυσίδα, θα ήθελα να ρωτήσω: σε χτιστή καμινάδα μπαίνει κάποιο υλικό από μέσα που είναι καλός αγωγός της θερμότητας, για να ζεσταίνει τον καπνό και να τραβάει πιο καλά? Έχω ακούσει για ανοξείδωτους σωλήνες.Κι όταν η καμινάδα κάνει S, μπορείς να τοποθετήσεις εύκαμπτο μεταλλικό σωλήνα?

billyfromlata
27-01-10, 12:41
Καλησπερα.. αν προκειται για προκατασκευασμενο τζακι πρακτικα ειναι τυποποιημενα τα πραγματα,αν ειναι το τζακι τελευταιο οροφο 250 για μικρες εως 300 για μεγαλυτερες εστιες(Ωστε να αρκει ενα λογικο υψος πχ 2 μετρα). Αυτα εφ οσον ο καυασκευασυης δεν απαιτει κατι αλλο..Αν απο πανω εχει οροφους και αντιστοιχα υψος η καμιναδα η διατομη μειωνεται σε 200 πχ. πιο στενη μονο σ σπανιες περιπτωσεις.
Ειναι συναρτηση- το εμβαδον χωρου αντιστοιχει σε ορισμενο ανοιγμα εστιας και διατομη καμιναδας σ σχεση παντα με το υψος της.
Χτιστο θα κανεις?

θελω να φτιαξω ενα δυφατσο σε μονοκατοικια Π80εκ Β55εκ και στρογκυλη καμιναδα 25εκ διαμετρο; ή μικροτερη, ποια θα τραβαει καλυτερα;

stelios1
27-01-10, 17:46
Καλησπερα.. το λιγοτερο 25εκ διαμετρο θα βαλεις ανοξειδωτη και τουλαχιστον 2 μετρα εξωτερικο υψος κτισμενη η επενδυμενη με ετοιμα στοιχεια εξωτερικα και ενδιαμεσα μονωση(μια ευκολη λυση ειναι ενδιαμεσα περλιτης).
Οχι δεν το εχω ακουσει αυτο με την αλυσιδα παιδια θα το εχω υποψιν ομως..
ne3go η καμιναδα ειναι σιγουρα λαθος αν το σχεδιο σου εχει καπως σωστες αναλογιες ειναι δυσκολο να περασει αλλη μεσα και το ευκαμπτο δ θ αντεξει καν να περασει μεσα νομιζω. Καλος αγωγος που λες δ εχει σχεση, αντιθετα κακο κανει κ γ αυτο και τ μονωνουμε, το ομοιομορφο λειο σχημα ειναι το θετικο σ αυτες η αντοχη κ η ευχρηστια. (Η αλυσιδα ισως λειτουργει εξισοροπητικα ετσι μεσα στην καμιναδα ως καλος αγωγος με καποιο αναλογο παχος-μαζα φανταζομαι).

nightsnake
29-01-10, 08:57
Εαν βαλεις μεσα στην καμιναδα ευκαμπτο μεταλλικο σωληνα (φανταζομαι εννοεις αυτους που ειναι σαν "ακορντεον") σε λιγο καιρο θα τρυπησει και θα κανεις τα πραγματα χειροτερα.

Οταν κανει s βαζουμε ανοξειδωτους σωληνες αλλα ειτε τους αγοραζουμε διπλους με μονωση στη μεση ειτε τους μονωνουμε εμεις εξωτερικα διοτι αλλιως το χειμωνα που θα εχεις ζεστη καμιναδα και κρυο απ εξω θα εχεις ρευστοποιηση υδρατμων εσωτερικα της καμιναδας. Οχι δεν εχει σχεση αν το υλικο της καμιναδας ειναι καλος αγωγος θερμοτητας. Δεν "τραβαει" καλυτερα.

ne3go
29-01-10, 11:48
nightsnake η λογική του μεταλλικού σωλήνα είναι ίδια με της αλυσίδας. Όταν θερμαίνεται, διατηρεί ζεστά τα καυσαέρια σε όλη την πορεία τους στην καμινάδα, με αποτέλεσμα να τραβάει καλύτερα.
Σε αρκετά site του εξωτερικού,χρησιμοποιούν εύκαμπτους σωλήνες από ανοξείδωτο ατσάλι, τους οποίους μονώνουν αφού τους περάσουν, ρίχνοντας μονωτικό υλικό στο κενό μεταξύ σωλήνας και καμινάδας.
Δες εδώ:
http://www.newenglandchimneysweeps.com/Services.html
http://www.nicholaschimney.com/reline.html
http://www.john-bowe.net/relining/
http://www.timschimneyservice.org/relines.html

Stelios1 έχω ακούσει πολλούς που κάνουν ένα "σκίσιμο" σαν λεπτή γραμμή, κατά μήκος όλης της φάτσας του τζακιού, (εκεί που τελειώνει το κάτω μαντέμι της εστίας π.χ. ) και όλος ο κρύος εξωτερικός αέρας μπαίνει από κει στο θάλαμο καύσης, δημιουργώντας έτσι μια αεροκουρτίνα που εμποδίζει τον καπνό να διαφύγει.Λειτουργεί αυτό, όταν δηλαδή ο κρύος αερας έρχεται από κάτω στην εστία?

stelios1
29-01-10, 18:23
ne3go μονωνουμε τ σωληνες για να μειωθει η θερμοπερατωτητα(να γινουν κακοι αγωγοι να μην φευγει η ζεστη κ κρυωνουν οπως σ ειπε ο nightsn) η αλυσιδα αν κανει δουλεια δεν εχει επαφη με κατι εξωτερικα, μην μπερδευεσαι.. το ευκαμπτο θα τρυπησει προσπαθωντας να το περασεις ξεχνα το, σηκωσε τ καμιναδα.
Δεν κανουν σκισιμο αναγκαιο κακο ειναι τ μαντεμι δ πρεπει να εχει επαφη με την επενδυση διαστελεται πολυ, τωρα αν καποιος δεν πετυχε εφαρμογη και το ειπε σαν δικαιολογια ειναι αλλο θεμα. Αναγκαστηκα μενει αρμος εκει. Ολα δουλευουν κατω απο προυποθεσεις ναι. Η εξαιρεση δεν ειναι κανονας. Κ να το εκανα καπου δεν θα το ελεγα εδω.. Αεροκουρτινα ειναι εισαγωγη στο ΕΠΑΝΩ μερος στο κατω δεν ειναι.
Κοιτα τ εστια απο την κατω μερια του επανω μερους, απο μεσα επανω μπροστα. αν εχει ευθεια.. 5-10 εκ.. και μετα αρχιζει ο κωνος, η χοανη δηλαδη, δοκιμασε να κανεις τρυπα 8χιλ πχ, αν δεν εχει μονωση εκει η τουβλα η κατι αλλο να εμποδιζει δωσε τον αερα εκει με παρα πολλες τρυπες, ακομα κακυτερα σχισμη 2 εκ εως τ μεση ασε 2-3 εκ για νευρο και συνεχισε ως τ αλλη ακρη.
Ανεβασε πριν τ καμιναδα αυτο δεν το γλυτωνεις με τιποτα.

ne3go
30-01-10, 08:31
stelios1 το κατάλαβα για ποιο λόγο γίνεται η μόνωση έξω απ'το σωλήνα και ξέρω ότι υπάρχουν έτοιμοι μονωμένοι διπλοί σωλήνες που είπε και ο nightsnake. Η απορία μου είναι, μήπως βάζοντας μεταλλικό σωλήνα εσωτερικά σε χτιστή καμινάδα, πετυχαίνεις την θέρμανση των καυσαερίων σ'όλο το μήκος της καμινάδας (άρα καλύτερο τράβηγμα).Γι'αυτό είπα ότι στην ίδια λογική κινείται και η αλυσίδα. Την κρεμάς εσωτερικά σε όλο το μήκος μιας τσιμεντένιας καμινάδας, γιατί θερμαίνεται πιο γρήγορα απ'το τσιμέντο, και διατηρεί μεγάλη θερμοκρασία στα καυσαέρια, άρα γρηγορότερη άνοδο-καλύτερο τράβηγμα.

Απ'ότι έχω δει στο εξωτερικό, όταν χτίζεται η καμινάδα και δεν βάλουν μεταλλικό σωλήνα, πάλι δεν αφήνουν σκέτο το τσιμέντο από μέσα. Βάζουν λεία κεραμική επένδυση, αφενός για να είναι πιο λεία η επιφάνεια που κινείται ο καπνός, αφετέρου για να θερμαίνεται καλύτερα απ'το τσιμέντο και να διατηρεί τον καπνό θερμό μέχρι πάνω.Έτσι τουλάχιστον ισχυρίζονται, δεν ξέρω αν ισχύει γι'αυτό το ρωτάω.

Για την εισαγωγή αέρα, το πάνω είναι το σωστό απ'ότι λες (το έκανε και ο jim8800 και δούλεψε), δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει σε μένα λόγω χοντρού τοίχου πίσω απ' το μαντέμι, και η υπάρχουσα τρύπα είναι κάτω χαμηλά.Καλό είναι να ξέρω τουλάχιστον ποιο είναι το σωστό.

jim8800
31-01-10, 19:05
θέλω να ρωτησω κατι για το τζακι μου, τις τελευταιες μερες παρατηρησα οτι υπαρχει μυρωδια καπνου απο τους αεραγωγους που φερνουν ζεστο αερα. Πανω απο την εστια πριν την τρυπα που ξεκιναει το φουγαρο υπαρχει ενα ΄΄καζανακι΄΄ που ειναι κλειστο και οδηγει σε 2 τρυπες στο πανω μερος απο το οποιο βγαινει ζεματιστος αερας ,επισης υπαρχουν 2 υποδοχες στο πισω μερος πανω απο την μαντεμενια πλατη για αλλους 2 αεραγωγους που εκμεταλευεται τον ζεστο αερα που ερχεται πισω απο την αυτη την πλατη. Οσο κι αν προσπαθησα δεν βρηκα την παραμικρη τρυπα που να δικαιολογει υπαρξη καπνου στους αεραγωγους. Καμια ιδεα καποιος φιλος???

kalyvezas
02-02-10, 09:06
thanks

stelios1
02-02-10, 17:34
θέλω να ρωτησω κατι για το τζακι μου, τις τελευταιες μερες παρατηρησα οτι υπαρχει μυρωδια καπνου απο τους αεραγωγους που φερνουν ζεστο αερα. Πανω απο την εστια πριν την τρυπα που ξεκιναει το φουγαρο υπαρχει ενα ΄΄καζανακι΄΄ που ειναι κλειστο και οδηγει σε 2 τρυπες στο πανω μερος απο το οποιο βγαινει ζεματιστος αερας ,επισης υπαρχουν 2 υποδοχες στο πισω μερος πανω απο την μαντεμενια πλατη για αλλους 2 αεραγωγους που εκμεταλευεται τον ζεστο αερα που ερχεται πισω απο την αυτη την πλατη. Οσο κι αν προσπαθησα δεν βρηκα την παραμικρη τρυπα που να δικαιολογει υπαρξη καπνου στους αεραγωγους. Καμια ιδεα καποιος φιλος???

Υπαρχει ανεμιστηρας? κ αν υπαρχει δινει αερα σ ολες?? Αν περνα καπνος θα ειναι απο αγωγο φυσικης ροης, πχ θυριδες εκτονωσης που λεμε.
Γιατι αν φυσα βαντυλατερ εχει πιεση το κυκλωμα και σ περιπτωση διαροης, δεν θα μπει καπνος στον αερα αλλα αερας στον καπνο.

nick6901
02-02-10, 20:28
Συγχαρητηρια κατ'αρχην για το ωραιο θεμα.
Μια ερωτηση θελω να κανω.Μενω στον 5ο και τελευταιο οροφο πολυκατοικιας και οι καπνοδοχος του τζακιου μου εχει περιστροφικο καπελο.Καποια στιγμη ακουγα ενα πολυ εντονο και ενοχλητικο στριγκο ηχο να ερχεται μεσα απο τον τοιχο και διαπιστωσα οτι το καπελο ειχε φυγει καπως απο τον αξονα του,με αποτελεσμα να ακουμπα μεταλλο με μεταλλο στον δακτυλιο της βασης του και να μεταφερει τον ηχο στο σπιτι.
Για να μην μου γινουν τα νευρα τσαταλια το εδεσα με ενα σκοινι για να μην κουνιεται.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Να φερω μαστορα να το φτιαξει η να το αφησω ως εχει?
Το τζακι παντως λειτουργει μια χαρα,και πολυ ωραια τραβαει και ποτε δεν μου εχει φερει μεσα καπνα.
Ευχαριστω.

manousakas
02-02-10, 21:39
:clap2::clap2::clap2::clap2::clap2:

manousakas
02-02-10, 21:43
Συγχαρητηρια κατ'αρχην για το ωραιο θεμα.
Μια ερωτηση θελω να κανω.Μενω στον 5ο και τελευταιο οροφο πολυκατοικιας και οι καπνοδοχος του τζακιου μου εχει περιστροφικο καπελο.Καποια στιγμη ακουγα ενα πολυ εντονο και ενοχλητικο στριγκο ηχο να ερχεται μεσα απο τον τοιχο και διαπιστωσα οτι το καπελο ειχε φυγει καπως απο τον αξονα του,με αποτελεσμα να ακουμπα μεταλλο με μεταλλο στον δακτυλιο της βασης του και να μεταφερει τον ηχο στο σπιτι.
Για να μην μου γινουν τα νευρα τσαταλια το εδεσα με ενα σκοινι για να μην κουνιεται.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Να φερω μαστορα να το φτιαξει η να το αφησω ως εχει?
Το τζακι παντως λειτουργει μια χαρα,και πολυ ωραια τραβαει και ποτε δεν μου εχει φερει μεσα καπνα.
Ευχαριστω.

συγνωμη που επεμβαινω στην δουλεια του στελιου αλλα πιστευω οτι αν βαλεις λιγο λαδι η λιγο γρασο στον αξονα στο σημειο που περιστρεφεται θα σταματησει ο θορυβος!!!!

stelios1
03-02-10, 04:10
Σε καμια δουλεια δεν επεμβαινεις αγαπητε.. Μπαλα δ βαζω γιατι ειναι λαθος, το κλαπε δεν κλεινει ερμητικα σ κανενα τζακι και ενω ειναι σβηστο αυξανει ασκοπα τις απωλειες. Επι πλεον γυριζοντας συνεχως φθειρεται.
Ναι λαδι ηθελε για να μην χαλασει, χαλασε ισως, αφου δ εχεις προβλημα ομως..

jim8800
03-02-10, 12:00
[Υπαρχει ανεμιστηρας? κ αν υπαρχει δινει αερα σ ολες?? Αν περνα καπνος θα ειναι απο αγωγο φυσικης ροης, πχ θυριδες εκτονωσης που λεμε.
Γιατι αν φυσα βαντυλατερ εχει πιεση το κυκλωμα και σ περιπτωση διαροης, δεν θα μπει καπνος στον αερα αλλα αερας στον καπνο. ]
Φιλε stelios1 δεν υπαρχει ανεμιστηρας αλλα χρησιμοποποιω φυσικη ροη αερα. Εχει 4 αεραγωγους για θερμο αερα σε 2 απο αυτους παρατηρησα οτι δινει ζεστο αερα μονο ο ενας απο τους 2 ή για να το πω πιο καλα, ποτε δινει ο ενας και ποτε ο αλλος ζεστο αερα.Ειναι πιθανο να ειναι ενας απο αυτους σωληνας εκτονωσης? και αν ναι τι κανω?

stelios1
03-02-10, 18:56
Δεν μπορω να σ βοηθησω δεν ξερω μεσα πως ειναι, κλεινε με την σειρα εναν εναν με χαρτονι μπας και καταλαβεις τι γινεται..

1kost12
05-02-10, 14:05
Θέλω να σας κανω μια ερώτηση και αν μπορεί ο φίλος μας ο stelios1 ας μου απαντήσει ακόμη και μέσω pm για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.
Μένω Χαλκίδα στο 2 όροφο μιας οικογενειακής σχετικά παλιάς πολυκατοικίας και θελω να βάλω ένα ενεργειακό τζάκι και θα ήθελα να έχει και εγκατάσταση (να παίρνει) και υγραέριο μελλοντικά όταν θα έρθει στην περιοχή μου.
Με ενδιαφέρει γωνιακό (αν δεν κανω λάθος πρίσμα πρέπει να λεγεται) και ΣΥΝΟΛΙΚΑ μαζί με την διακόσμηση θελω να είναι 1.25 με 1.30. Από πάνω όμως έχει ο άλλος όροφος κεραμοσκεπη. Αυτό που μπορώ να κανω έιναι ότι κατά την έξοδο της καμινάδας από τον εξωτερικό τοίχο θα πρέπει να μπει μια ιμηκαμπήλη για να αποφύγω την κεραμοσκεπη. Δηλαδή όπως κανονικά θα βγει έξω από την σπίτι(θα τρυπήσω τον τοίχο με γωνιά μεσα, γωνία έξω και με ημικαμπήλη έξω και μετά ευθεία πάνω. Θα φεύγουν τα καυσαέρια;;; ή θα έχω προβλήματα;;;.
Άμα πάω σε κάποιον θα μου πει «εντάξει» γίνεται, να πάρει την δουλειά και μετά…..φοβάμαι μήπως δεν τραβάει ή θα έχω προβλήματα….
Τι μου συμβουλεύεται;;;
Τι μου συμβουλεύεται να πάω σαν τζάκι (νεοκλασικό έχω αποφασίσει) πια εταιρία;;;
Έχεις τίποτα γνωστό στην Χαλκίδα;;; Αν ναι άνετα μπορείς μέσω pm να μου γράψεις για να μην θεωρηθεί διαφήμιση…..
Και περίπου πόσο θα κοστίσει κομπλέ με κάποια καλή (γρανίτη) επένδυση. (πάντα σε γενικές γραμμές και το ύψος της καμινάδας θα είναι 10-11 μέτρα φυσικά απλή μονωμένη έτοιμη σωλήνα που έχουν πολλοί………
Κάποια βοήθεια;;;;;;
Φιλικά
Κώστας

stelios1
05-02-10, 17:33
Κανενα θεμα διαφημισης, μονος δουλευω εδω γυρω δεν εχω καμια εταιρεια. Γ αυτο κ ερχομαι συχνα σ αντιπαραθεση με πολλους σαν να μιλουσα για οποιοδηποτε θεμα.
Το θεμα υγραεριο αλλο ειναι. Τ τζακια αυτα (υγραεριου) δεν χρειαζονται καμιναδα (οπως οι σομπες υγραεριου).
Πρισματικες εννοουν τ εστιες με 1 μαγαλη πλευρα και 2 μικρες δεξια κ αριστερα, ειναι ομορφες. Αν σε κατοψη τοοθετημενης εστιας, προεκτεινεις νοητα (στα σχεδια της αν υπαρχουν φαινεται) τ 2 μικρες της πλευρες κ συναντησουν, τις πλευρες των τοιχων σ αποσταση κατω του 1 μετρου απο την γωνια τους, τοτε σ παιρνει σχεδον οποιοδηποτε σχεδιο θελησεις να κανεις.
Καλα ειναι να περασει η καμιναδα απο μεσα ευθεια επανω, θα γλυτωσεις απο πολλα κ ακομη δεν θα επηρεασει την εικονα της οικοδομης γενικα. Ας φαινεται δυσκολο το ευκολοτερο και καλυτερο ειναι.
Αλλιως κανε αυτο που ειπες εξωτερικα, προβλημα δεν θα εχεις απο την καμιναδα παρα μονο στο καθαρισμα. 200 χιλ εσωτερικη διαμετρος ειναι καλη..

stefkal7
10-02-10, 19:23
στελιο καλησπερα!! Εχω ενα τζακι σπιτι μαντεμενιο με τζαμι .... οταν εχω κλειστο το τζαμι καμια φορα μυρίζει απο τις περσιδες οχι καπνα αλλα σαν να ειναι απο τη μπογια απο το μαντεμι ή ακομα απο τα ξυλα ( π.χ οταν καιω ελια μυριζει σαν ελαιοτριβειο το σπιτι ) παντως σιγουρα δεν ειναι καπνα... καμια λυση Και οταν εχω ανοιχτο το τζαμι και καιει ενα μερος του καπνου στροβιλιζεται λιγο πριν παρει τον δρομο για την καμιναδα περναει μεσα απο την γιψοσανιδα και τελικα μυριζει καπνα το σπιτι οποτε οπως καταλαβες χάλια μαύρα ουτε ανοιχτο ούτε κλειστό!!

stelios1
10-02-10, 20:42
Καλησπερα.. Ειναι αυτο που λεω και δεν καταλαβαινουν πολλοι. Μαντεμενια εστια βαζουνε πορτα και το θεωρουν ενεργειακο.
Αυτο που πρεπει τωρα να γινει, ειναι να ανοιχτει η γυψοσανιδα και με κατασκευη λαμαρινας να απομονωθει ολη η πορτα απο τον εσωτερικο χωρο, ακομη να δωσεις αερα με σωληνα πλεον απ εξω μεσα στο <κουτι> που θα περικλεισεις τ πορτα, ωστε να μην εχει επαφη- διοδο- ο αερας που θερμαινει με το κυκλωμα καυσης του τζακιου. Οταν η πορτα ειναι κλειστη σφραγιζει επανω, οταν σηκωνεται ομως επικοινωνει το κυκλωμα καυσης με αυτο του θερμου αερα, κατω απο τελειες συνθηκες δουλευει σχετικα καλα, τελειες ομως, αλλιως παρουσιαζεται προβλημα. Δοκιμασε πρωτα κατι απλο, μεγαλωσε αρκετα την εξω τρυπα που παιρνει αερα το τζακι, ισως κατι διορθωθει..

stefkal7
10-02-10, 21:17
ειναι 14 εκ περιπου διαμετρο με σωληνα που καταληγει μπροστα στο τζακι

stelios1
10-02-10, 21:47
Που μπροστα στο τζακι? περιεγραψε δ καταλαβαινω ετσι.

ne3go
11-02-10, 12:40
Στέλιο, είπα σε 2 άτομα (ο ένας ήταν μου είχε φτιάξει το τζάκι, κι ο άλλος επίσης ασχολείται με κατασκευές τζακιών, αλλά δεν είναι κανένας "τζακάς" που λέμε...δεν υπάρχουν εδώ εξειδικευμένοι τζακάδες) να μου ψηλώσουν τηω καμινάδα. Μου είπαν και οι 2 ότι η καμινάδα βγαίνει αρκετά πάνω απ'την ταράτσα (περίπου 1 μ) και δε θα διορθωθεί το πρόβλημα με ψήλωμα...
Το ίδιο είπαν και για την τρύπα εισαγωγής αέρα. Δεν θέλει λένε μεγάλωμα.

Σαν λύση μου πρότειναν και οι 2 να βάλω μοτέρ! Το ιδανικό είναι να τραβάει το τζάκι από μόνο του και όχι με μοτέρ. Αλλά επειδή έχουν γίνει λάθη εξαρχής στην κατασκευή, και το όλο θέμα για να λειτουργήσει σωστά, θέλει ξήλωμα και φτου κι απ'την αρχή, το σκέφτομαι να κινηθώ προς τα'κει.
Ποιά είναι η γνώμη σου για το μοτέρ? Τραβάει όντως ή υπάρχει πάλι περίπτωση να καπνίζει? Έχω ακούσει ότι κάνει και θόρυβο.

stefkal7
11-02-10, 14:46
Που μπροστα στο τζακι? περιεγραψε δ καταλαβαινω ετσι.

εκει που αφηνει ενα κενο το μαρμαρο με την εστια (κατω απο τα ποδια της εστιας περναει και καταληγει εκει)..... Παντως το εχω καψει αρκετες φορες με κλειστο τα τζαμι παντα αλλα στην αρχη δεν μυριζε αυτη η μυρωδια που σου γραφω πιο πανω ... απο που μπορει να οφειλεται??

stelios1
13-02-10, 20:43
ne3go το μοτερ ειναι ταυτοχρονα κ καπελο κ λειτουργει με ροοστατη, ρυθμιζεις τ τραβηγμα δηλαδη οσο χρειαζεται. Θορυβο δεν κανει το μοτερ απο συντονισμο προερχεται, εχει τζακια που δουλευουν μια χαρα(χωρις μοτερ) κ με καποιο αερα της περιοχης κανουν φασαρια, ειναι κατι σαν τ αντιλλαλο δηλαδη. Η καμιναδα σ ειναι λαθος αλλα δ γινοταν κ αλλιως οπως φαινεται. Ισως ειναι καλη λυση.
stefkal εχεις επανω ανοιγματα να βγαινει ο θερμος αερας.. απο που μπαινει κ βγαινει απο κει ψηλα? Απο τ αγωγο που λες, κατω μπροστα στ εστια? Η εχει κ αλλη εισοδο χωριστα γ τον ζεστο? Αν ειναι μονο αυτος που λες, ανοιξε μεγαλυτερη τρυπα και βγαλε τ αγωγο τελειως, δ εχει νοημα κ ισως μαλιστα δημιουργει κ στροβιλισμους. Αν δ διορθωθει, θα πρεπει να απομονωθει τελειως η πορτα εσωτερικα οπως περιεγραψα παραπανω..

ne3go
23-02-10, 09:45
Mετά από μια βδομάδα εγκατάστασης του μοτέρ, μπορώ να πώ ότι το τζάκι λειτουργεί μια χαρά, χωρίς προβλήματα καπνίσματος, και το μοτέρ είναι αθόρυβο.Επίσης είναι "χωστό" μέσα στην καμινάδα και δεν φαίνεται τίποτα άσχημο απ'έξω αφού ξανάβαλα το παλιό του τσιμεντένιο καπέλο.Το δούλεψα και με πολύ ισχυρούς ανέμους που είχε πριν 2-3 μέρες και πάλι απροβλημάτιστα!
Το μόνο θέμα είναι ότι καταναλώνει μπόλικο ξύλο, μιας και τα καίει γρήγορα, αλλά έτσι κι αλλιώς τη φλόγα θέλω να βλέπω, δεν με νοιάζει η θερμαντική του απόδοση.
Αν και δεν είναι η "ιδανική" λύση για κάποιον φανατικό με το τζάκι όπως εγώ, που θα ήθελα να λειτουργεί χωρίς μηχανική υποβοήθηση, τουλάχιστον απολαμβάνω τη φωτιά πλέον χωρίς παρενέργειες!

stelios1
24-02-10, 19:30
ne3go Αν δεν εχει βαλε ροοστατη να κατεβαζεις τις στροφες.
Και προσοχη σ ενδεχομενο χημικο καθαρισμο μην παθει ζημια, ρωτησε πρωτα αν αντεχει, ο καθαρισμος αυτος βασιζεται στα υπερθερμα καπναερια κυριως που προκαλει.

ne3go
25-02-10, 07:52
ne3go Αν δεν εχει βαλε ροοστατη να κατεβαζεις τις στροφες.
Και προσοχη σ ενδεχομενο χημικο καθαρισμο μην παθει ζημια, ρωτησε πρωτα αν αντεχει, ο καθαρισμος αυτος βασιζεται στα υπερθερμα καπναερια κυριως που προκαλει.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή του καθαρισμού.Ροοστάτη θα βάλω, δεν είχε.

ekoum
01-03-10, 17:38
ΣΤΕΛΙΟ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.
ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ...
ΠΡΙΝ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΤΟΙΜΟ [ ΞΕΡΕΙΣ, ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ] ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΗΣΑΝΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ ΤΖΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΠΥΡΟΤΟΥΒΛΑ. ΦΤΙΑΞΑΝΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΧΤΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΕΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΔΑΠΕΔΟ. ΟΤΑΝ ΧΕΙΜΩΝΙΑΣΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΨΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ, ΑΛΛΙΩΣ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΛΗΣΗ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ... ΤΡΑΒΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?? ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΕΡΑ. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ??? ΚΑΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ, ΣΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ Η ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ???
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ !!!!

Σε ενα παρομοιο τζακι με πυροτουβλα έχω ακριβως το ιδιο προβλημα. Αν ειναι ενα οποιοδήποτε παραθυρο στην ανακλυση τοτε τραβαει πολυ καλα. Ψήνεις μπριζολες και δεν μυριζει το παραμικρο. Οταν ομως ειναι ολα κλειστα, λογω υποπιεσης ο καπνος γυρίζει προς τα μέσα. Σημειώνω οτι τα αλουμινια ειναι ανοιγομενα και εφαρμοζουν πολυ καλα. Επίσης υπαρχει μια τρυπα απο έξω, κατω απο το τζακι, στο χωρο της σταχτης και απο εκει φαινεται να εισερχεται αερας. Δεν του φτανει ομως, οπως εχω καταλαβει και θέλει αερα και απο το εσωτερικο του σπιτιου. Το μονο που μενει να κανω ειναι να ανοιξω μια δευτερη τρυπα στο εσωτερικο του τζακιου όπως διαβασα στα post σας, αλλα δεν ξερω που ακριβως. Αν γινει τρυπα στο μπροστινο μερος της φουσκας δεν θα βγαινει καπνος απο εκει? Επισης μπορώ να κάνω τρυπα πιο πανω απο τη φουσκα, στο εσωτερικο μερος της καμιναδας, μιας και δεν έχω βαλει γυψοσανιδα, ειναι μονο σοβατισμένη. Φιλε Στελιο για δωσε τα φωτα σου, η οποιος αλλος έχει αποψη.

Ευχαριστώ.

* Η απορια μου ειναι οτι αφου πρεπει να μπαινει οσος αερας βγαινει απο την καμιναδα, πως μπορει να γινει αυτο αφου η τρυπα εισαγωγης απο εξω ειναι πολυ μικροτερη σε διαστασεις?

stelios1
01-03-10, 19:21
Μπαινει ελαχιστα λιγοτερος αερας σε ογκο λογω της διαστολης των θερμων καπναεριων.
Ekoum αν σφραγιζαν τελειως τα κουφωματα οπως νομιζεις, θα παθαιναμε ασφυξια. Συμπληρωματικος στον χωρο ειναι ο αερας που δινουμε, αλλα σπιτια δεν χρειαζοναι καθολου (μεγαλοι χωροι πολλα πορτοπαραθυρα και αλλοι διαφοροι λογοι) και αλλα χρειαζονται πολυ αερα για να τραβα το τζακι. Πρακτικα ενα ανοιγμα 14 εκ., συνηθως επαρκει για καθε τζακι.
Θεωροντας οτι ολα ειναι σωστα.. μεγαλωσε το εξω ανοιγμα σε 14χ14 (περιπου) ελευθερο (οχι αγωγους κτλ σκετη τρυπα με καποιο καλυμα) και ανοιξε ενα μεγαλυτερο η δυο μικροτερα (συνολο εμβαδου οσο το 14χ14 και κατι παραπανω) ψηλα μεσα.
Ο τοιχος στην εσωτερικη πλευρα κανονικα ειναι αυτονομος, δεν εχει σχεση με καπνους, αλλο το κυκλωμα εστια-χοανη-καμιναδα κ αλλο ο τελικος τοιχος μορφοποιησης που βλεπεις εσυ απο μεσα στο σπιτι.. αν τραβαει με ανοιχτο παραθυρο σωστα, υποπιεση υπαρχει στ καμιναδα, ρουφα δηλαδη δεν σπρωχνει, δεν θα βγαλει καπνο ακομα και ρωγμες να υπαρχουν εσωτερικα.

ne3go
09-03-10, 07:40
Στέλιο ενώ δεν είχα πρόβλημα μετά την εγκατάσταση μοτέρ, προχτές το τζάκι μου κάπνισε, και μάλιστα χωρίς να φυσά έξω δυνατός αέρας. Είναι πρόβλημα τροφοδοσίας αέρα?Το σπίτι είναι μεγάλο,το ίδιο και το σαλόνι που έιναι το τζάκι και έχει αρκετά παράθυρα, άρα δε νομίζω να είναι θέμα τροφοδοσίας αέρα όπως λες πιο πάνω.
Μου μύρισε έντονα καπνός και στην αποθήκη που έιναι ο καυστήρας πετρελαίου.Ήταν η μόνη μέρα που δοκίμασα ν'ανάψω το τζάκι χωρίς να έχω καλοριφέρ αναμένο. Είναι πιθανό να μπήκε καπνός απ'την καμινάδα του καυστήρα, μιας και είναι σχετικά κοντά σ'αυτήν του τζακιού και χαμηλότερη?

stelios1
09-03-10, 22:06
Στέλιο ενώ δεν είχα πρόβλημα μετά την εγκατάσταση μοτέρ, προχτές το τζάκι μου κάπνισε, και μάλιστα χωρίς να φυσά έξω δυνατός αέρας. Είναι πρόβλημα τροφοδοσίας αέρα?Το σπίτι είναι μεγάλο,το ίδιο και το σαλόνι που έιναι το τζάκι και έχει αρκετά παράθυρα, άρα δε νομίζω να είναι θέμα τροφοδοσίας αέρα όπως λες πιο πάνω.
Μου μύρισε έντονα καπνός και στην αποθήκη που έιναι ο καυστήρας πετρελαίου.Ήταν η μόνη μέρα που δοκίμασα ν'ανάψω το τζάκι χωρίς να έχω καλοριφέρ αναμένο. Είναι πιθανό να μπήκε καπνός απ'την καμινάδα του καυστήρα, μιας και είναι σχετικά κοντά σ'αυτήν του τζακιού και χαμηλότερη?

Ειδες το τζακι να καπνιζει η σου μυρισε μετα? Μαλλον καπνισε.. ειναι απιθανο να εφερε καπνο απ την καμιναδα του καυστηρα. Οταν καπνισει το τζακι, επειδη ειναι ζεστος ο καπνος γινεται καλυτερα αντιληπτος μακρυα, που εχει κρυωσει πλεον και παρασυρεται απ τα ρευματα του χωρου χαμηλοτερα. Ο χωρος του καυστηρα επιβαλεται και νομικα να εχει θυριδα εξαερισμου, ακριβως για τον ιδιο λογο που θελει αερα το τζακι. (απλα στο τζακι δεν υπαρχει κανονισμος τετοιος). Αν χρειαζεται αερας θα φανει αν ανοιξεις παραθυρο ενω καπνιζει και τοτε στρωσει. Αν δεν ειδες καπνο να βγαινει και μονο σου μυρισε αργοτερα.. δοκιμασε μολις κλεινεις το μοτερ(μονο αν υπαρχουν ελαχιστα καθαρα καρβουνα) να κλεινεις και το ταμπερ.

ekoum
11-03-10, 20:09
Μπαινει ελαχιστα λιγοτερος αερας σε ογκο λογω της διαστολης των θερμων καπναεριων.
Ekoum αν σφραγιζαν τελειως τα κουφωματα οπως νομιζεις, θα παθαιναμε ασφυξια. Συμπληρωματικος στον χωρο ειναι ο αερας που δινουμε, αλλα σπιτια δεν χρειαζοναι καθολου (μεγαλοι χωροι πολλα πορτοπαραθυρα και αλλοι διαφοροι λογοι) και αλλα χρειαζονται πολυ αερα για να τραβα το τζακι. Πρακτικα ενα ανοιγμα 14 εκ., συνηθως επαρκει για καθε τζακι.
Θεωροντας οτι ολα ειναι σωστα.. μεγαλωσε το εξω ανοιγμα σε 14χ14 (περιπου) ελευθερο (οχι αγωγους κτλ σκετη τρυπα με καποιο καλυμα) και ανοιξε ενα μεγαλυτερο η δυο μικροτερα (συνολο εμβαδου οσο το 14χ14 και κατι παραπανω) ψηλα μεσα.
Ο τοιχος στην εσωτερικη πλευρα κανονικα ειναι αυτονομος, δεν εχει σχεση με καπνους, αλλο το κυκλωμα εστια-χοανη-καμιναδα κ αλλο ο τελικος τοιχος μορφοποιησης που βλεπεις εσυ απο μεσα στο σπιτι.. αν τραβαει με ανοιχτο παραθυρο σωστα, υποπιεση υπαρχει στ καμιναδα, ρουφα δηλαδη δεν σπρωχνει, δεν θα βγαλει καπνο ακομα και ρωγμες να υπαρχουν εσωτερικα.

Οι τρυπες ψηλα τι χρειαζονται αφου δεν κυκλοφορει αερας εκει. Ειναι το κενο αναμεσα στην καμιναδα και την εσωτερικη γυψοσανιδα, αν εχω καταλαβει σωστα. Πάντως εχω μεγαλωσει την εξωτερικη τρυπα που ειναι κατω απο την εστία και δεν εχω δει διαφορα. Εξακολουθει και υπαρχει υποπιεση και μονο αν ανοιξω στην ανακληση ενα παραθυρο, τοτε ολα μια χαρα.

stelios1
11-03-10, 20:56
Οι τρυπες ψηλα τι χρειαζονται αφου δεν κυκλοφορει αερας εκει. Ειναι το κενο αναμεσα στην καμιναδα και την εσωτερικη γυψοσανιδα, αν εχω καταλαβει σωστα. Πάντως εχω μεγαλωσει την εξωτερικη τρυπα που ειναι κατω απο την εστία και δεν εχω δει διαφορα. Εξακολουθει και υπαρχει υποπιεση και μονο αν ανοιξω στην ανακληση ενα παραθυρο, τοτε ολα μια χαρα.

Το σωστο σ ενα ανοιχτο τζακι ειναι να τραβα απο μπροστα! Κατω απο την εστια, την σχαρα κτλ ειναι λαθος. Εξειδικευμενη περιπτωση ηταν καποτε στα χτιστα τζακια, τοτε που τα κουφωματα δ σφραγιζαν, δεν χρειαζοταν συμπληρωματικος αερας και ενα μικρο ποσο εξωτερικου αερα εκει κατω βοηθουσε σ καλυτερη καυση.
Οσο και να μεγαλωσεις την εξω δεν εχει νοημα, χρειαζεται αντιστοιχη διοδος κ απο μεσα.
Ανοιξε τρυπα ψηλα η αν δ σ ενοχλει ανοιγε το παραθυρο.

ekoum
11-03-10, 21:00
Που εννοεις ψηλα? Για περιεγραψε μου λιγο αν μπορεις. Και απο που θα μπαινει ο αερας εκει?

stelios1
12-03-10, 21:00
Που εννοεις ψηλα? Για περιεγραψε μου λιγο αν μπορεις. Και απο που θα μπαινει ο αερας εκει?

Ψηλα πριν το ταβανι, στον τελικο τοιχο τον σοβατισμενο που ειπες. Η εξω τρυπα πρεπει να ναι <ελευθερη> να μην οδηγει καπου συγκεκριμενα, αναμεσα στην εστια και τους τοιχους(εξωτερικο του σπιτιου και εσωτερικα της επενδυσης) υπαρχει κενο, απο κει θα εισερχεται ο αερας, ψηλα, γ να μην αισθανεσαι ρευμα, οταν καιει το τζακι θα ζεσταινετε κ ολας. Το τζακι δουλευει καλα αερα θελει.

ekoum
13-03-10, 18:47
Η τρύπα αυτή θα φαινεται μεσα απο το δωματιο που καθομαστε? Αν κατάλαβα καλά θα ειναι πάνω στην γυψοσανιδα, μεσα στο δωμάτιο.

Σου επισυναπτω εικονα (ααν μπορεσω τελικα) που αν καταλαβα η τρυπα που λεμε ειναι η Β,
εγω εχω ηδη κανει την Α.

Σωστό η λάθος ?

http://www.thegreekz.com/gallery/files/1/5/2/2/3/8/tz2.bmp

Συγνώμη πο σε ζαλιζω, ειναι μεχρι να το καταλαβω :)

stelios1
13-03-10, 19:34
Η τρύπα αυτή θα φαινεται μεσα απο το δωματιο που καθομαστε? Αν κατάλαβα καλά θα ειναι πάνω στην γυψοσανιδα, μεσα στο δωμάτιο.

Σου επισυναπτω εικονα (ααν μπορεσω τελικα) που αν καταλαβα η τρυπα που λεμε ειναι η Β,
εγω εχω ηδη κανει την Α.

Σωστό η λάθος ?

http://www.thegreekz.com/gallery/files/1/5/2/2/3/8/tz2.bmp

Συγνώμη πο σε ζαλιζω, ειναι μεχρι να το καταλαβω :)

Εκει ναι, η κατω εξω τρυπα δεν θα καταληγει καπου, αν εχει σωληνα θα τον ξηλωσεις.(επειδη δειχνει κατευθυνση το σχημα σου το λεω αυτο), απλα μια τρυπα με καποιο καλυμα εξω.
Εφ οσον τραβα το τζακι και μαλλον ειναι ολα ενταξει μεσα δεν θα βγαλει καπνο μην φοβασαι..

thanos1977
12-09-10, 21:28
Παρακαλω για την βοήθειά σας όσον αφορά την μόνωση της χτιστής καμινάδας μου ύψους 3,5 μ 25χ25 τσιμεντόλιθο τετράγωνο εξωτερικά -στρογγυλό εσωτερικά. Στα πλαινά μου δεν έχω πρόβλημα με εμπόδια αλλά πιστεύω ότι από τις συζητήσεις στα φόρουμ που έχω διαβάσει μάλλον κρυώνουν τα αέρια πριν προλάβουν να φτάσουν στην έξοξο και έχω πρόβλημα με κάπνισμα και στροβιλισμούς . Φυσικά επειδή παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες ξεκινάω πρώτα με αυτό σαν ερώτηση. Το τζάκι είναι γωνιακό ενεργειακό με είσοδο καθαρού αέρα Φ100 (και αυτή η διατομή πιστεύω οτι είναι μικρή)η οποία καταλήγει κάτω από το δοχείο της στάχτης. Το σπίτι έχει αλουμίνια με αποτέλεσμα να μην μπαίνει καθαρός αέρας μέσα. Ο αεροθάλαμος δεν υπήρχε στην εστία , μου την έφτιαξε ο τζακάς με πετροβάμβακα 3cm με επικάλυψη αλουμινίου . Η καμινάδα από το τζάκι μέχρι το ταβάνι πηγαίνει με εύκαμπτο σπιράλ ανοξείδωτο λόγω που δεν μπορούσε να βγει απευθείας η καμινάδα στην ευθεία. Είμαι άσχετος με τα τζάκια και θα ήθελα την βοήθεια κάποιου όσον αφορά τις μυρωδιές και το κάπνισμα που μου παρουσιάζεται. Έχω παρατηρήσει ότι στο άναμμα το τζακιού με ανοιχτή πόρτα μου στροβιλίζεται ο καπνός πριν ανέβει στην καμινάδα σαν να μην τραβάει . Ακόμη ήθελα να ρωτήσω η τρύπα καθαρού αέρα από έξω πρέπει να πηγαίνει κάτω από το δοχείο στάχτης ή κάπου αλλού. Χρειάζεται να φτιάξω και τρύπα για να δίνω περισσότερο αέρα στο χώρο καύσης. Εύχομαι κάπποιος να βοηθήσει γιατί έφτιαξα τζάκι και δεν το έψω χαρεί. Για οτιδήποτε διευκρινίσεις στην διάθεσή σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

stelios1
14-09-10, 20:45
Καλησπερα Θανο. Ξεκινα το με δυνατη φλογα (αρκετα ξυλα ξερα και λεπτα) . Αν παλι στροβιλιζει κ καπνιζει εχει προβλημα η κατασκευη. Κατι ειναι λαθος.
Ενεργειακο? Κ εφτιαξε αεροθαλαμο επιτοπου? Μπερδεμενος εισαι και δεν μας δινεις να καταλαβουμε.

thanos1977
16-09-10, 18:51
Καλησπέρα Στέλιο.Θερμοθάλαμο μου έφτιαξε μεταξύ τοίχων και γυψοσανίδας. Δηλαδή έχει βάλει από την μέσα μεριά της γυψοσανίδας και στο πάτωμα , γενικά παντού σε όλη την κατασκευή εσωτερικά αυτόν τον πετροβάμβακα με επένδυση αλουμινίου. Και μου είπε ότι αυτό λειτουργεί σαν θερμοθάλαμος. Από επάνω μου άνοιξε δύο ορθογώνιες τρύπες και έβαλε τις θυρίδες εξαερισμού. Γι αυτό και εγώ τον αναφέρω έτσι. Να σε ρωτήσω κάτι; Η καμινάδα που είναι εύκαμπτη ανοξέιδωτη πρέπει να είναι και αυτή επένδυμένη με πετροβάμβακα αλουμινίου γιατί διάβασα κάπου ότι αν υπάρχουν μυρωδίες άλλες εκτός από καπνίλας μπορεί και να είναι από αυτό το είδος της καμινάδας. Επίσης η τρύπα αερισμού από έξω είναι μικρή ; (φ100) Και τελευταίο αυτή η σωλήνα πρεπει να πηγαίνει κάτω από το δοχείο της στάχτης. Αν μπορείς διαφώτισέ με γιατί το παλεύω μόνος μου. Αν θες να σε διευκολύνω μπορώ να ανεβάσω και φωτό.

stelios1
16-09-10, 22:40
Ωραιο στο εκανε. Αν καταλαβα ειναι μαντεμενιο τζακι απλο (με πορτα) και προσπαθησε να το κανει αποδοτικοτερο. Οχι το σπιραλ δεν βγαζει μυρωδιες, ισως εκει που διαβασες εννοουσε διαροες κ δεν θυμασαι η προσεξες. Αν τοποθετηθει και δ εχει διαροη απο λαθος <σφραγισμα> στ ενωσεις μετα δεν παθαινει τιποτα μην φοβασαι εφ οσον ειναι ενταξει τωρα. Εφ οσον ειναι εσωτερικα ας μην ειναι μονωμενο (καλυτερα ισως γιατι αν μονωθει με υαλοβαμβακα αυτος θα καει σιγουρα και θα μυρισει ασχημα) δ χρειαζεται.
Κανε οτι σου ειπα. Ανναψε το με ανοιχτο παραθυρο. Ναι δειξε φωτο αν μπορεις και μια την ταρατσα με την καμιναδα.

thanos1977
17-09-10, 18:51
Ακριβώς είναι μαντεμένιο απλό με πόρτα. Σαν λεπτομέρεια κάτι που συμπέρανα μέσα από συζητήσεις σε forum είδα ότι η καμινάδα μου δεν βγαίνει κατευθείαν στην ευθεία του τζακιού στην ταράτσα αλλά υπό γωνία. Φυσικά είναι με μικρή κλίση όπως ανεβαίνει και το καπέλο που μου έβαλε είναι περιστροφικό με αντίθετη κλίση . Από ότι φαίνεται ούτε και αυτό βοηθάει στην έξοδο των καυσαερίων , έτσι δεν είναι; Θα προσπαθήσω να σου ανεβάσω και τις φωτο. Τις έχω έτοιμες αλλά ψάχνω που πρέπει να πάω για να τις επικολλήσω . Όσον αφορά αυτό που σε ρώτησα με τον αέρα από έξω , θέλει μεγαλύτερη τρύπα από φ100 και η θέση του είναι για κάτω από το δοχείο στάχτης; Αν ξέρεις πως ανεβάζω φωτο πες γιατί προσπαθώ και δεν μπορώ.Αλλιώς αν θες στείλε το email να στις περάσω

stelios1
17-09-10, 21:28
Αν ειναι μικρη η τρυπα και φταιει αυτο μονο (δ νομιζω) με ανοιχτο παραθυρο θα στρωσει.
Το κλασικο ανοιχτο τζακι τραβαει αερα ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ εαν δωσεις αερα σ οποιοδηποτε αλλο σημειο (πχ εκει που λες) ειναι <κακο> καθως απορροφοντας αερα απο κει, μειωνεται η ροη απ τη φατσα του. Απ το ανοιγμα τ θαλαμου καυσης, εκει που εχουμε τ φωτια δηλαδη.. Εγω αφηνω ανοιγμα 140 χιλ και αρκει. Ομως! αντιστοιχο πρεπει να ναι και το ανοιγμα που εισερχεται (η τρυπα στ χωρο σ δηλαδη) αν αυτο ειναι μικροτερο πχ φ/60 δεν εχει νοημα το εξω ναναι μεγαλυτερο. Αυτο που εκανε ειναι παλια πρακτικη σ κτιστα τζακια (τοτε δ υπηρχε εντονο προβλημα με τα κουφωματα) γ να καιει πιο ζωηρα η φωτια. Σ ενα τζακι ενεργειακο, παιρνει αερα η εστια εσωτερικα ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΠΟΡΤΑ, οταν αυτη ανοιγει <αλλαζει> αυτο και λειτουργει (οσο ειναι ανοιχτη) σαν κανονικο. Παιρνει αερα γ τ καυση κανονικα απο μπροστα. ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΛΕΩ..κλεισε την τρυπα και αναψε το με ανοιχτα παραθυρα. Κανε το αυτο! Και στειλε φωτο την ταρατσα ολοκληρη με την καμιναδα..
Πατα κατω απ τον κειμενογραφο στ επεξεργασια κειμενου, θα σ βγαλει προσθετες επιλογες και θα βαλεις κ φωτο ετσι.

thanos1977
18-09-10, 09:13
Αυτό είναι ένα κομμάτι της καμινάδας. Η καμινάδας προεξέχει γύρω στο μισό με ένα μέτρο πιο ψηλά από το πλεισταριό που βρίσκεται γύρω στα 2,5 μ μακρυά της . Με βελάκι σου έβαλα την κλίση του καπέλου, η οποία έγινε λόγω μελλοντικού σηκώματος διπλανού σπιτιού. Πιστεύω ότι και αυτό λάθος είναι γιατί ήδη έχει ένα s η καμινάδα για να ανεβει στην ταράτσα και κάνει και ένα δεύτερο s το καπέλο.40453 . Με κίτρινο σου έβαλα την κλίση του καπέλου. Προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να βάλω κανονική φωτό γιατί έχει μεγάλη ανάλυση .

thanos1977
18-09-10, 10:01
40454

40455

40456 Στέλιο σήκωσα και αυτές τις φωτο. Στην μία φαίνεται η εστία και στα αριστερά που έχω σημειώσει με κίτρινη είναι εκεί που στροβιλίζει και από πάνω από την πόρτα είναι που φεύγει ο καπνός.

stelios1
18-09-10, 20:39
Ναι Θανο. Η εστια σου ειναι του Ακριτιδη, απο κει επαιρνα μαντεμενιες εστιες γ αρκετα χρονια. Το πλυσταριο που λες ειναι στ τελειωμα εσωτερικης σκαλας μαλλον, η τελος παντων επικοινωνει ο αερας του με καποιον τροπο με τον χωρο που βρισκεται το τζακι σου. Αν ειναι ετσι αυτο φταιει σιγουρα! Ισως ειναι κ αλλα αλλα αυτο σιγουρα κανει κακο! Τα <λοξα> της καμιναδας αν ολα ειναι ενταξει τ αλλα ειναι αμελλητεα επιβαρυνση. Η εστια ειναι προβληματικη σιγουρα, οχι οτι φταει αυτη ακριβως, γ το καπνισμα μαλλον φταιει το πλυσταριο. Ο μαστορας ομως (ισως απο προηγουμενο προβλημα αλλου) δεν εδωσε αερα επανω ψηλα στ γυψοσανιδα γιατι.. αυτη η εστια, οταν σηκωσεις τ πορτα επικοινωνει ο θαλαμος καυσης με το κενο αναμεσα γυψοσανιδας-εστιας. Που σημαινει οτι ανα πασα στιγμη ο καπνος (εφ οσον ειναι σηκωμενη η πορτα) μπορει να ερθει στ χωρο σου απ την θυριδα εκτονωσης! Εδωσε τον αερα κατω λοιπον γ ν αποφυγει αυτο.. Τους ξερω καλα στ εργοστασιο αυτο και τις εστιες τους.
Αν επικοινωνει με οποιονδηποτε τροπο ο αερας στ χωρο σ με αυτον του πλυσταριου πρεπει να φυγεις αρκετα ψηλοτερα, το πως θα γινει κτλ δ ξερω αλλα αν ειναι ετσι αυτο φταιει πρωτα.

satfoxy
18-09-10, 21:33
Γεια σε ολους.
Δεν διαβασα και τις 6 σελιδες του post αλλα σιγουρα θα το κανω.
Ενα ευχαριστω στο stelio1 για τις γνωσεις που μοιραζετε με ολους εμας.

λοιπον η δικη ιστορια εχει ως εξης...
Οταν εκανα το σπιτι εκανα και ενα ανοιχτου τυπου τζακι μαντεμενιο.Οι κατασκευαστες
το τελειωσαν σε μια μερα απο το πρωι και το βραδυ στις 9 βαλαμε φωτια να το δοκιμασουμε.
440.000 δραχμες το 99.
Ολα αυτα τα χρονια το χρησιμοποιουσα συμπληρωματικά στην θερμαση του καλολιφερ με πετρελαιο.Για τις πολυ κρυες μερες και νυχτες και βεβαια για τις γιορτες των χριστουγεννων.
Αλλα ποτε μα ποτε δεν με ικανοποιησε οσον αφορα και το τραβηγμα αλλα και την αποδοση.
Ετσι με την εισοδο των ενεργειακων τζακιων θελησα να δοκιμασω να κανω το δικο μου "ενεργειακο".
Ετσι απο ανοιχτο ..
http://img824.imageshack.us/img824/4150/dsc00248xt.jpg (http://img824.imageshack.us/i/dsc00248xt.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)[/IMG
εκανα ενα μοντελο σε ξυλο πρωτα και το εκανα κλειστο....
[IMG]http://img694.imageshack.us/img694/7405/dsc00255r.jpg (http://img694.imageshack.us/i/dsc00255r.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Αποτελεσματα......
Οταν ηταν ανοιχτο δεν ειχε αποδοση.και το βραδυ οταν πηγαινα για υπνο και μετα απο ωρα εσβηνε το τζακι εφευγε η ζεστη απο το χωρο μεσω της καμιναδας εξω.
Οταν το εκλεισα χωρις πλακα παιδια το τζαμι για να ζεσταθει τοσο οσο να μην μπορω να ακουμπισω το χερι μου στο τζαμι επρεπε να καιει το τζακι πανω απο δυο ωρες,και η αισθηση οτι το τζακι ζεσταινει επεσε κατα πολυ.Σαν να ειναι μια τηλεοραση με screen saver ενα τζακι.Σε τετοιο βαθμο.ΑΛΛΑ εχει και τα καλα.Δεν φευγει η ζεστη απο το σαλονι εξω,αυτη η λιγη ζεστη που δινει μενει μεσα στο σαλονι και επιδη τωρα τραβαει θελωντας και μη τον αερα απο εξω,δηλαδη κατω απο την σχαρα που ειναι η τρυπα στον εξωτερικο τοιχο,δεν κρυωνουν τα μακρυνα δωματια.Καλα για το θεμα της ασφαλειας δεν το συζητω καθολου..παρα πολυ καλο.Το φορτωνω ξυλα και παω για υπνο ηρεμος.
Επισης να πω οτι η καυση ειναι διαφορετικη σε σχεση με οταν ειναι ανοιχτο.Η σταχτη ειναι τελειως πουδρα οταν ειναι κλειστο το τζακι και δεν αφηνει καθολου καρβουνα οπως οταν ειναι ανοιχτο.Κανει καλυτερη καυση με κλειστη την πορτα.
Ενα αλλο αρνητικο της πορτας ειναι οπως το εγραψε σε αλλο ποστ ο stelios1

Και οπως τ ειδα σιγουρα λεω! Οτι! κλεινοντας τ πορτα η φωτια θα <τρελαινεται> κ θα καιει σαν καυστηρας. Τεςπα.. να μην παρεις σε καμια περιπτωση εστια με ανοιγομενη πορτα!! Συρομενη επανω να ειναι προσεξε το αυτο! Γιατι Θα πρεπει να βρεις τ κολπο να την ανοιγεις πολυυυ σιγα στ αρχη, γιατι με ενα <φυσιολογικο> ανοιγμα, θ σ αναροφα καπνο εξω. Ασε που ανοιγοντας ολο εκεινο το πραμα δεξια η αριστερα ενοχλησαι αφανταστα, συρομενη επανω κ σε ανακλιση ειναι το ΣΩΣΤΟ Κ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ.

Ποσο σοφα ειναι τα παραπανω λογια.Ετσι ακριβως ειναι.Η δικη μου πορτα ανοιγει απο τα δεξια προσ τα αριστερα.Και για να την ανοιξω την ωρα που εχει αρκετη φωτια μεσα κανω ενα τεταρτο και παραπανω γιατι κανει στροβιλισμο και μπανει καπνος σαν τρελλος μεσα στο σαλονι.Ετσι κατεληξα οτι η πορτα ανοιγει ΜΟΝΟ οταν η φωτια ειναι σχεδον στο τελος,να κοντευει να σβησει εντελος.Με το που μπουν τα ξυλα επιδη ειναι σαν φυσερο οπως αναφερεται πιο πανω η φωτια θα ξαναζωντανεψει,αν ειναι στεγνα τα ξυλα.
Οποτε,χωρις να το εχω δει με τα ματια μου,η πορτα πρεπει να ειναι συρωμενη προς τα πανω.Αλλα αυτο κατασκευαστικα δεν γινεται να το κανω.

Ετσι και το αφησα με την πορτα το τζακι μου που κατασκευασα μονος μου και μου κοστισε 250 €.
Αλλα στην αναζητηση μου για βελτιωση στο θεμα της θερμανσης δηλ.πιο πολυ ζεστη με πιο λιγα εξοδα ειδα και αλλες λυσεις οπως η παρακατω ενεργειακη ξυλοσομπα
http://img706.imageshack.us/img706/8943/dsc00356q.th.jpg (http://img706.imageshack.us/i/dsc00356q.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Την εχει φιλος και ειναι πολυ καλη.Με εξωτερικη τροφοδοσια αερα και αεροκουρτινα μπροστα στο τζαμι και πολυ καλυ αποδοση.Ειναι στο στοχαστρο σαν τελευταια λυση.

Η αλλη λυση που σκεφτομαι να κανω ,και εδω ειναι το σημειο που ζητω οσο το δυνατον περισσοτερη γνωση και τεκμιριωμενη αποψη ειναι να βαλω μεσα στο τζακι μια αεροθερμη ενεργειακη κασσετα δηλαδη να κανω συμφωνα με το σχεδιο μου

Και η κασσετα που ταιριαζει στο τζακι μου ειναι η La Nordica 60..
http://img40.imageshack.us/img40/1716/284ad.jpg (http://img40.imageshack.us/i/284ad.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Ειναι αεροθερμη με εξωτερικη τροφοδοσια αερα και με πολυ καλα χαρακτηριστικα.Απο οσο μπορω να καταλαβω εγω.Αλλα ειπαμε η καλυτερη γνωση ειναι οταν την εχεις πατησει.Τοτε και μονο τοτε ξερεις.
Αυτα ηταν εν ολιγης η πορεια με το τζακι μου σε ολα τα χρονια.
Το ψαξιμο συνεχίζεται....

thanos1977
19-09-10, 09:26
Στέλιο, όντως επικοινωνούσε ο θάλαμος κάυσης με τον θερμοθάλαμο όταν σηκωνόταν η πόρτα και γι αυτό του βίδωσα στην γυψοσανίδα μία γωνιά αλουμίνιου και κόλλησα επάνω του υαλοκόρδονο με σιλικόνες 800 βαθμών . Επίσης έβαλα υαλοκόρδονα μέχρι και στην λάμα που βρίσκεται στο κάτω μέρος της πόρτας και όταν ανεβαίνει ασφαλίζει και καλά τους δύο θαλάμους. Το δούλεψα και είδα ότι τώρα δεν μου φεύγει καπνός μέσα στον αεροθάλαμο . Σου ανεβάζω φωτο για να το δεις. Πατέντα μου ήρθε αλλά δούλεψε. Σαν τελευταίο θα έκοβα την γυψοσανίδα και με κατασκευή και πετροβάμβακα θα απομόνωνα τον μηχανισμό της πόρτας από τον θερμοθάλαμο αλλά ευτυχώς δούλεψε. Ελπίζω να καταλαβαίνεις με τις φωτό.
40473

40474

Όσον αφορά την καμινάδα . Μετρημένη μέχρι την βάση του καπέλου είναι 2,6μ με το καπέλο φτάνει γύρω στα 3,2μ . Η απόσταση από το πλεισταριό είναι 2,7 μ μακρυά και σε διαφορά ύψους με την καμινάδα είναι γύρω στους 80πόντους. Για φ 25 που είναι ο τσιμεντόλιθος της καμινάδας εσωτερικά μπορώ να πάω στα 4 μ ύψος; (Θα συνεχίσω με άλους 4 τσιμεντόλιθους επάνω και θα βάλω αντιρίδες για τον αέρα-σεισμό. Όσο για το καπέλο θα συνεχίζει στην ευθεία της καμινάδας . ) Ποια είναι η γνώμη σου γι αυτό;

stelios1
19-09-10, 20:40
Θανο το πλυσταριο ανταγωνιζεται μαλλον τ καμιναδα σου (αν και δεν διευκρινησες οτι επικοινωνει με τον εσωτερικο χωρο του κτιριου, θεωρω οτι μαλλον ετσι ειναι). Οσο την σηκωσεις βοηθαει σιγουρα!
Ανοιξε την γυψοσανιδα και κανε αυτο που λες! Απομονωσε τον μηχανισμο της πορτας απ ολον τον υπολοιπο χωρο μεσα, βγαλε τα σφραγισματα (που σωστα εκανες, αλλα τωρα αλλαζει αυτο) ωστε να επικοινωνει ο θαλαμος καυσης με αυτον τ χωρο (το <κουτι> που θα περικλειει τ μηχανισμο τ πορτας). Εκει λοιπον θα δωσεις τον εξωτερικο αερα με σπιραλ, η φωτια θα καει ηρεμα, σωστα και δεν θα μαυριζει το τζαμι. Ακομη κ οταν ειναι σηκωμενη η πορτα θα μπαινει αρκετος αερας απο κει, με αποτελεσμα να επιστρεφει πισω στ θαλαμο τυχον καπνους και θα μειωσει τις απωλειες ζεστου αερα απ τ χωρο.
Κατω εσωτερικα στ επενδυση θελει 2 ανοιγματα δεξια-αριστερα 14χ14 (αυθαιρετα λεω τ διασταση, αλλα επαρκει γενικα) κ επανω ψηλα στ γυψοσανιδα αλλα 2 αν ειναι δυνατον λιγο μεγαλυτερα. Αν. (σοβαρη προυποθεση)Προσεξεις και δεν υπαρχουν διαρροες εκει μεσα τοτε δ θα μυριζει τιποτα και θα εχεις αποδοση πραγματικη! Ακομη και χωρις βεντυλατερ.

stelios1
19-09-10, 22:01
atfoxy δεν εχω ασχοληθει με τ <κασετες> ενας συμμαθητης που συναντησα μετα απο χρονια ηταν ευχαριστημενος! Οταν τυχω τετοια κατασταση (δραστικης αλλαγης) ανασκευαζω. Θα βαλω μια τετοια <διορθωση> με φωτο που αφορα δικο μου τζακι που επαθε ζημια λογω υγρασιας (πυροτουβλο και περασαν νερα απ την καμιναδα). Εαν εχεις τροπο να βαλεις τ σομπα θα στο προτεινα σαν καλυτερη λυση! Κ εχεις το τζακι κυριως για γουστο..

nontas78
19-09-10, 22:40
Χαιρετώ κι εγω την παρέα. Στέλιο μιας και είσαι ο ειδικός της παρέας μηπως μπορείς να αναφέρεις ενδεικτικές τιμές για ενεργειακό τζάκι. Ξ'ερω ότι όλα είναι σχετικά αλλά αν μπορείς ν αναφέρεις έστω στο περίπου θα με βοηθούσες πολύ. Ευχαριστώ.

thanos1977
20-09-10, 08:14
Στέλιο, το σπίτι είναι μονοκατοικία και εγω έχω από πάνω μου την ταρατσα. Από την είσοδό μου ανεβαινω και ανοίγω 2 πόρτες πριν βγώ στη ταράτσα . Αυτά όσον αφορά την επιοινωνία. Όντως το σήκωμα της καμινάδας θα το κάνω. Αυτό που δεν μου διευκρίνισες είναι αν υπάρχει περιορισμός ώς προς το σήκωμα , λόγω φ25 . Μπορώ να ανέβω στα 4,5μ;Γιατί τόσο θέλω. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τα ανοίγματα χαμηλά που μου λές που ακριβώς θα είναι. Επάνω έχω ήδη ανοίγματα , δες και στην φωτο.
40486
Κάτω όμως που εννοείς γιατί δεν κατάλαβα;

satfoxy
20-09-10, 08:43
Thanos..και οχι μονο.... σχετικα με τις περσιδες,Οταν το τζακι δεν ειναι αναμενο δεν νιωθετε οτι ερχετε κρυο απο εκει?Ειχα και εγω στο δικο μου αλλα οταν καθομουν στην πολυθρονα διπλα στο τζακι ερχοταν κρυο ρευμα απο τις περσιδες.Ετσι φετος που εβαψα τις εκλεισα και ησύχασα.

exs
20-09-10, 09:58
Ερχόταν κρύο γιατί δεν το είχες μονωμένο/κλεισμένο όπως ο Θάνος με πετροαλουμίνιο, για κοίτα το δικό μου...

satfoxy
20-09-10, 10:19
Ερχόταν κρύο γιατί δεν το είχες μονωμένο/κλεισμένο όπως ο Θάνος με πετροαλουμίνιο, για κοίτα το δικό μου...

Ακριβως.Σε εμενα οπως ηταν ο εξωτερικος τοιχος ,που δεν εχει μονωση λογως παλιας οικοδομης,κανανε κατευθειαν το τζακι χωρις καμια απολυτως μονωση.Ετσι φανταζομαι οτι
το ψυχος απο εξω περναει τον τοιχο και κρυωνει το κενο και βγαινει απο τις περσιδες στον χωρο μου.Αλλα και κατα την διαρκεια της καυσης φανταζομαι οτι θα αποδιδει πολυ περισσοτερο γιατι δεν θα εχει απώλειες.Πολυ σημαντική κατασκευαστικη λεπτομερια για οσους κανουν τωρα τζακι.Προσοχη μην το κανετε χωρις.
Ευχαριστω για την φωτογραφια exs πρωτη φορα βλεπω αυτη την λεπτομερια.

exs
20-09-10, 14:30
Ακριβως.Σε εμενα οπως ηταν ο εξωτερικος τοιχος ,που δεν εχει μονωση λογως παλιας οικοδομης,κανανε κατευθειαν το τζακι χωρις καμια απολυτως μονωση.Ετσι φανταζομαι οτι
το ψυχος απο εξω περναει τον τοιχο και κρυωνει το κενο και βγαινει απο τις περσιδες στον χωρο μου.Αλλα και κατα την διαρκεια της καυσης φανταζομαι οτι θα αποδιδει πολυ περισσοτερο γιατι δεν θα εχει απώλειες.Πολυ σημαντική κατασκευαστικη λεπτομερια για οσους κανουν τωρα τζακι.Προσοχη μην το κανετε χωρις.
Ευχαριστω για την φωτογραφια exs πρωτη φορα βλεπω αυτη την λεπτομερια.
Το τζάκι ήταν όπως το βλέπεις παρακάτω(οικοδομή κι εμένα παλιά, απο το `85), μονό τούβλο και ο γυψοσανιδάς μου είπε να το κάνω έτσι(ο ίδιος μπήκε απο πίσω, εγώ δε χώραγα :p ), όχι για το κρύο απ`έξω αλλά για καλύτερη εκτόνωση.

stelios1
20-09-10, 20:33
Στέλιο, το σπίτι είναι μονοκατοικία και εγω έχω από πάνω μου την ταρατσα. Από την είσοδό μου ανεβαινω και ανοίγω 2 πόρτες πριν βγώ στη ταράτσα . Αυτά όσον αφορά την επιοινωνία. Όντως το σήκωμα της καμινάδας θα το κάνω. Αυτό που δεν μου διευκρίνισες είναι αν υπάρχει περιορισμός ώς προς το σήκωμα , λόγω φ25 . Μπορώ να ανέβω στα 4,5μ;Γιατί τόσο θέλω. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τα ανοίγματα χαμηλά που μου λές που ακριβώς θα είναι. Επάνω έχω ήδη ανοίγματα , δες και στην φωτο.
40486
Κάτω όμως που εννοείς γιατί δεν κατάλαβα;

Θανο τοσο πρεπει κανονικα. Τα 4,5 μετρα ειναι λογικοτατο υψος, ειναι δυσκολο και γ αυτο το αποφευγουμε. Εφ οσον μπορεις να την ανεβασεις!
Βαζω παρακατω φωτο να δειτε τι λεω για τα ανοιγματα και τ σπιτακια στ ταρατσες.
Τα ανοιγματα που εχεις ψηλα ειναι μεγαλα (σωστα ειναι μεγαλα) απο που παιρνουν αερα ομως??? Εφ οσον μπορεσεις και κανεις οτι σου ειπα (απομομωση της πορτας και αφαιρεση των σφραγισματων προς τ θαλαμο καυσης ωστε να επικοινωνουν καλα μεταξυ τους και διοχετευση του εξω αερα εκει), θα πρεπει να κανεις 2 αντιστοιχα ανοιγματα εσωτερικα κατω! Ωστε. Ο εσωτερικος αερας του χωρου που εχεις το τζακι να μπαινει απο κατω να περνα πισω απ την εστια να θερμαινεται και να βγαινει ζεστος πλεον απο ψηλα. Απ τ περσιδες που εδειξες. Προυποθεση.. να μην εχεις διαροες απο εστια κ καμιναδα. Ετσι ειτε ανοιχτη ειτε κλειστη η πορτα δεν θα εχει σχεση ο αερας γ τ καυση με αυτον που παιρνεις ζεστο.Αυτα πρεπει να γινουν στ περιπτωση σου για να ειναι ενεργειακο τ τζακι σου. Αν δ καταλαβες κατι πες μου..

thanos1977
20-09-10, 20:43
Στέλιο οι περσίδες πέρνουν αέρα μόνο από την τρύπα φ100 που έρχεται από έξω από το σπίτι και πηγαίνει κάτω από το δοχείο της στάχτης όπως σου έδειξα με φωτο στις πιο πάνω αναφορές μου. Ο ζεστός αέρας που πηγαίνει επάνω είναι δηλαδή ο κρύος που βγαίνει στην εστία από κάτω με τον φ100, και δεν λειτουργεί όπως λές εσύ. Αρα από ότι καταλαβαίνω κάτι πάιζεται εδώ , έτσι δεν είναι;

thanos1977
20-09-10, 20:55
40503
Για τα ανοίγματα εννοείς κάπου εκεί δηλαδή όπως στη φωτό;

stelios1
20-09-10, 21:29
Αυτο λεω.. Κτιριο μικρο στ ταρατσα που επικοινωνει με τ σπιτι μεσα. Δεν εχει σημασια αν παρεμβαλονται 2,3, η 5 πορτες, ο αερας εχει την ιδια πιεση με το χωρο που βρισκεται το τζακι.
Και θερμοκρσια! Ο ζεστος αερας παει ψηλα λογω διαστολης, το αν το <σπιτακι> λογω κακης μονωσης ειναι πιο κρυο απλα σας ξεγελα. Χτιστε ενα ΙΔΙΟ διπλα μονο του να δειτε ποσο πιο κρυο θα ειναι.. Απ αυτο διαφευγει αερας που <αφαιρειται ποσοτικα> απ τον αερα που πετα εξω η καμιναδα. Αρα μικροτερη ροη σ αυτην.

stelios1
20-09-10, 21:37
Θανο ναι. Εφ οσον γινουν τα υπολοιπα που σ ειπα, 2 αντιστοιχα ανοιγματα κατω. Δηλαδη το ανοιγμα φ100 ειναι δυνατον να καλυψει τ φωτια και να <γεμισει> και τ περσιδες σ ψηλα? Απομονωνεις τ πορτα (ενωμενος ο χωρος αυτος με τ θαλαμο καυσης, δινεις αερα εξωτερικο (αυτο το φ100 που τωρα παει κατω) πισω απ τ πορτα και ανοιγεις 2 θυριδες <ισαξιες> με τ επανω εσωτερικα κατω εκει που εδειξες.

stelios1
20-09-10, 21:45

Καμια σχεση. Και μονωμενα να ηταν δηλαδη οταν δ ανναβε το τζακι (οποτε και δεν υπηρχε θεμα θερμικης απωλειας τετοιας) τ θα γινοταν? Θα συμπληρωνε ζεστη η μονωση?
Μην μπερδευεστε. Η ενω δ καιει τ τζακι δεν εχει κλεισει (το αμελουσε) το κλαπε, η εχει διαροες τ σπιτι απ αλλου (μπανιου εξαερισμος, στεγνωτηριο ρουχων, αποροφητηρας, κ διαφορα τετοια).

stelios1
20-09-10, 21:53
Η μονωση ειναι παντα καλη! Πολυ καλα ο γυψοσανιδας σ στ προτεινε! Ειναι ομως πολυ αμμελητεο αυτο σ περιπτωση ρευματος.. Παραδειγμα! Εισαι στο χιονι, στο κρυο, με καυτο καφε η τσαι. Τι κανεις? το φυσας να κρυωσει! Και παρ ολο που η ανασα εχει πολλους βαθμους παραπανω απ το περιβαλλον επιταχυνει τ ψυξη λογω ροης, ρευματος.. ελπιζω να καταλαβατε τι λεω..

exs
21-09-10, 07:09
Καμια σχεση. Και μονωμενα να ηταν δηλαδη οταν δ ανναβε το τζακι (οποτε και δεν υπηρχε θεμα θερμικης απωλειας τετοιας) τ θα γινοταν? Θα συμπληρωνε ζεστη η μονωση?
Μην μπερδευεστε. Η ενω δ καιει τ τζακι δεν εχει κλεισει (το αμελουσε) το κλαπε, η εχει διαροες τ σπιτι απ αλλου (μπανιου εξαερισμος, στεγνωτηριο ρουχων, αποροφητηρας, κ διαφορα τετοια).
Μάλλον δεν κατάλαβες, αν ήταν μονωμένο/κλεισμένο απο που θα ερχόταν κρύος αέρας; (μέσω της περσίδας εκτόνωσης)
Η μόνωση περιορίζει την εισαγωγή αέρα απ`έξω αλλά και κρατάει/δίνει ζέστη όταν είναι αναμένο.

thanos1977
21-09-10, 07:37
Εντάξει Στέλιο , τώρα μου έλυσες την απορία με τον εξωτερικό αέρα και την απομόνωση της πόρτας. Ανακεφαλαιώνω ότι το σπιράλ που πάει κάτω το σηκώνω λίγο και το πηγαίνω στην απομονωμένη πόρτα για να λειτουργεί από ότι κατάλαβα σαν αεροκουρτίνα και να τροφοδοτεί και την εστία με εξωτερικό αέρα . Και από κάτω ανοίγω δύο τρύπες αντίστοιχες των επάνω για να εισάγεται ο κρύος αέρας του σπιτιού και να βγαίνει από πάνω. Να βάλω σπιράλ στις μπροστινές τρύπες που θα ανοίξω τώρα και να φτάνουν μεχρι ένα σημείο κάτω από την εστία ή απλά μόνο τρύπες και ο αέρας θα μπαίνει μόνος του (με φυσική ροή) ;

satfoxy
21-09-10, 07:53
Σχετικα με το κρυο απο τις περσιδες.
Ναι ειναι αληθεια οτι το εξωτερικο κλαπε δεν το εκλεινα παντα.Μονο οταν ειχε πολυ παγωνια.Οποτε εμπαινε κρυος αερας απο εκει και στην συνεχεις απο τις περσιδες.Η μόνωση ειναι καλη στην περιπτωση που εχει κρυο εξω κλεινεις το κλαπε καλα και οχι να μενει μισανοιχτο,οποτε ο εξωτερικος τοιχος δεν κρυωνει τοσο πολυ ωστε να μπαινει το κρυο απο τις περσιδες, αλλα και παλι η μονωση ειναι καλη οταν καίγοντας το τζακι
ο κενος χωρος γυρο απο την καμιναδα ζεστενεται πιο πολυ και ποιο γρηγορα αν υπαρχει μονωση,που στην συνεχεια βγαινει απο τις περσιδες.Το ερωτημα ειναι Ναι η Οχι στις περσιδες?
Απο οτι εχω καταλαβει ειναι ποσο συχνα και ποσες ωρες καις το τζακι.
Εγω παντος τις εκλεισα και μολις αρχισουν τα κρυα θα καταλαβω αν εκανα καλα η οχι.

stelios1
21-09-10, 19:49
Θανο ετσι ναι. Εαν δ ειναι σφραγισμενα καλα ολα ομως θα μυριζει απ τ επανω περσιδες, κατι που τωρα με το μεγαλυτερο προβλημα δεν φαινεται.. Δες και κανε. Καλη επιτυχια!
Παιδια αν οι περσιδες εκτονωσης βγαζουν κρυο αερα απο καπου τον παιρνουν. Λογικα απ εξω. Και παγωμενος να ναι οι εξω τοιχος, δεν το αισθανεσαι απο τετοια αποσταση. Αυτο θα το αισθανοταν καποιος με την αφη, αν τον αγγιζε η ηταν τελειως διπλα στ κρυο τοιχο. Ρευμα ειναι. Κατασκευη με κατασκευη διαφερει, δ μπορω να ξερω ακριβως, αλλα ο κρυος αερας ειναι κρυος αερας.

stelios1
21-09-10, 20:11
Σχετικα με τις περσιδες. Αν κανουν καλο η οχι, εξαρταται.
Οι πρωτες μαντεμενιες ειχαν εξωτερικα τσιμεντενια στοιχεια και ηταν καλυτερες, ηταν ογκωδεις ομως με πολλα κομματια γ συναρμολογηση και σταδιακα επικρατησε σκετο μαντεμι. Ε αυτο εβγαλε προβλημα. οι επενδυσεις εσπαγαν απ την θερμοκρασια, αυτο συνεπεσε χρονικα με το <σφραγισμα> των κουφωματων και βρεθηκε σαν λυση αυτο.. Να δινεις αερα εξωτερικο κατω, να εκτονωνει την θερμοκρασια μεσα και να μπαινει στ χωρο αναπληρωνοντας τον αερα που πετα εξω η καμιναδα! Σαν ζεστος και ψηλα δεν ενοχλει σαν ρευμα και επιστρεφει και καποιες θερμιδες.
satfoxy να προσεξεις πολυ!! Ισως ανεβασει μεγαλη θερμοκρασια εσωτερικα και σ κανει ζημια στην επενδυση! Παρακολουθα την θερμοκρασια με το χερι, αν τ αγγιζεις και καει πολυ (η εταζερα αν εχει, η το μετωπο απο κατω της. Αυτα τ σημεια ζεσταινονται πολυ) μην βαζεις αλλη φωτια, αστην να καψει τα ξυλα και ανοιξε τες παλι. Να ξερετε οτι λειτουργει αθροιστικα, δηλαδη εφ οσον ανεβαζει θερμοκρασια το πιθανοτερο (να μην πω σιγουρο) ειναι να συνεχισει ν ανεβαινει και με πολυ χαμηλη φωτια.
Η απλη εξισωση ειναι- ποση θερμοτητα στοιβαζεται εκει μεσα στ μοναδα τ χρονου και ποση θερμοτητα προλαβαινουν να αποβαλουν τα υλικα της επενδυσης. Τα οποια ειναι κακοι αγωγοι κ με μικρες επιφανειες..

stelios1
21-09-10, 20:22
Θανο συγνωμη.. μην κανεις τρυπες μεσα ακομη! Κανε δευτερη εξω ελευθερη και ανναψε το ετσι καιρο, εφ οσον σιγουρευτεις οτι δεν μυριζει και θελεις καλυτερη αποδοση, κλειστην προχειρα με κατι (πανι πχ) να δεις αν επαρκει ο αερας απ την πορτα. Αν διαπιστωσεις ολ αυτα να ναι ενταξει.. προχωρας στις μεσα.

stelios1
21-09-10, 20:37
Χαιρετώ κι εγω την παρέα. Στέλιο μιας και είσαι ο ειδικός της παρέας μηπως μπορείς να αναφέρεις ενδεικτικές τιμές για ενεργειακό τζάκι. Ξ'ερω ότι όλα είναι σχετικά αλλά αν μπορείς ν αναφέρεις έστω στο περίπου θα με βοηθούσες πολύ. Ευχαριστώ.

Πραγματικα δεν μπορω να σ πω.. Τζακι εγω εννοω ολη την κατασκευη. Αν εχει ενεργειακη εστια ειναι ενεργειακο τζακι. Εγω το χρεωνω 2500 περιπου (για καλο ωραιο τζακι λεω) ολα τελειωμενα μεσα ετοιμο γ βαψιμο. Τα φτιαχνω ολα εγω πλεον (κυριολεκτικα ολα) κ εχω κοστολογιο το πολυ 600 ευρω περιπου.
Σκετη εστια ενεργειακη θα βρεις απο 1000 εως 4-5000 οτι δινεις παιρνεις, αυτος ειναι ο λογος που τ φτιαχνω μονος, αν δωσω για εστια 2000 τι θα χρεωσω και τ θα μου μεινει??
Εχει εστιες με τηλεχειριστηρια κτλ, ενας που εχει χρημα τετοια πρεπει να παρει.
Αν διαθετεις λεφτα σ συνιστω ενεργειακη- καλοριφερ, εργοστασιου επωνυμου ομως, να καλυπτεται απ την νομοθεσια (δ την ξερω, τι ασφαλειες προυποθετει, τροπο κτλ αλλα νομοθεσια υπαρχει κ οτι δεν την καλυπτει ειναι παρανομο) με εγγυηση κτλ.

nontas78
21-09-10, 21:42
Ευχαριστώ πολύ Στέλιο.

thanos1977
21-09-10, 21:53
Στέλιο , δεν κατάλαβα ποια λές ελεύθερη. Εννοείς να μην ανοίξω τις μπροστινές και να δίνω αέρα στον θερμοθάλαμο με άλλο ένα καινούργιο σπιράλ από έξω , έτσι δεν είναι;

stelios1
22-09-10, 12:59
Στέλιο , δεν κατάλαβα ποια λές ελεύθερη. Εννοείς να μην ανοίξω τις μπροστινές και να δίνω αέρα στον θερμοθάλαμο με άλλο ένα καινούργιο σπιράλ από έξω , έτσι δεν είναι;

Ναι. Να μην ανοιξεις μεσα ακομη τρυπες. 2 εξω, μια στ πορτα που θα επικοινωνει πλεον ψηλα στην εστια και μια ακομη, ελευθερη εννοω δεν θα καταληγει καπου με αγωγο. Μια τρυπα ακομη στ εξω τοιχο.

thanos1977
22-09-10, 14:20
Εντάξει Στέλιο. Κατάλαβα. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις πληροφορίες που έδωσες. Επειδή έχω τρεξίματα τώρα δεν ξέρω αν θα τελειώσω σύντομα. Πάντως βάζω μπρόστά πρώτα την καμινάδα για να μην με πιάσουν οι βροχές και μετά θα πάω στα εντός του σπιτιού. Θα σε ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Να σαι καλά , εύχομαι τα καλύτερα.

extrawelt
22-09-10, 14:22
τα ενεργειακα τζακια ποσο κοστιζουν?

willy888
25-09-10, 19:59
Παιδια εχω ενα τζακι απλο με πορτα που ανοιγοκλεινει πανω κατω και εξω .
Θελω να ρωτησω για καθαρισμο της καμιναδας , με ειπαν για μια σκονη (20ευρω) που την ριχνεις στην φωτια και καθαριζει η καμιναδα (ανοξείδωτη)
Κανει δουλεια ? ειναι τιποτα ανθυγειηνο ή δημιουργει κανα άλλο προβλημα ?
ευχαριστω.

stelios1
26-09-10, 12:49
willy εχει διαφορα τετοια, σκονη πρωτη φορα ακουω. Κανουν δουλεια αλλα δεν θα δεις αποτελεσμα αμεσως. Θα καουν οι πισες, τ λαδια τι εχει πιασει (κρεοζοτο τ λενε) και σταδιακα σε μερες θα ξεκολησουν κ θα πεσουν. Ανεβαζει θερμοκρασια, αν δ περνα ο σωληνας κοντα απο ευλεκτα δ υπαρχει προβλημα. Ανθυγιεινο? Ποιος ξερει? Υποτιθεται ειναι ακινδυνα αυτα.
Χοντρο αλατι ενω ειναι πυρωμενο καλα τ τζακι, με καρβουνα κ καλη φωτια αν ριξεις τ ιδια δουλεια κανει. Μια διπλη χουφτα στ πιο δυνατο σημειο τ φωτιας και κλεισε τ πορτα γιατι σκαει κ πεταει..

parisefi
27-09-10, 20:02
Παίδες μια σύνθετη ερώτηση κι από εμένα: έχω ενεργειακό τζάκι (είμαι ευχαριστημένος από τη λειτουργία και την απόδοσή του ως αερόθερμο) και αναρωτιέμαι αν στην υπάρχουσα κατασκευή είναι δυνατόν να γίνει ταυτόχρονη σύνδεσή του και με το καλοριφέρ (εναλλακτική ή ταυτόχρονη χρήση του ως αερόθερμο - τζάκι καλοριφέρ). Υπάρχει σώμα καλοριφέρ δίπλα στο τζάκι και ρωτάω λοιπόν αν μπορώ (γκρεμίζοντας τη γυψοσανίδα) να προσθέσω το σύστημα που απαιτείται για τη θέρμανση των σωμάτων. Έχω ακούσει και για κάποια "πατέντα" που επιτρέπει τη σύνδεση με σώμα καλοριφέρ. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι, γνωρίζει κανείς το κόστος αυτού και από που το προμηθευόμαστε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

stelios1
27-09-10, 21:23
Εσυ τα θες ολα! Καλα κανεις ετσι πρεπει.. Η γνωμη μου ειναι να το αφησεις ησυχο ομως. Αφου εισαι ευχαριστημενος τ θες τ μπελα σου?
Την ζεστη την παιρνεις με αερα ποση να περισευει να δωσεις και στα σωματα? Υπαρχει ενα ετοιμο κυκλωμα γ νερο που ξερω, τοποθετειται ομως εντος της εστιας (ολα απ τ αρχη δηλαδη τ παντα) και ειναι μονο ο χωρος του νερου. Κυκλοφορητης, ασφαλειες, δοχειο διαστολης, βανες κτλ ειναι μετα θεμα θερμουδραυλικου (πολυ καλου), που θα βολευτουν αυτα εκει μεσα ομως? Και σ περιπτωση βλαβης σε κατι απ αυτα? Μην το πειραζεις καθολου..

cosmic
28-09-10, 12:00
Επειδη κοιταω αυτην την στιγμη για λέβητα ξύλου, αφου η τιμη του πετρελαιου θα ανεβει στα υψη,μηπως Στελιο γνωριζεις τι να προσεξω κτλ? Αυτος ο λεβητας θα δουλευει παραλληλα με του πετρελαιου που εχω ήδη. Του πετρελαιου θα αναβει μονο οταν ξεμενω απο ξύλα ή λειπω σε ταξιδι και θα ειναι η οικογενεια στο σπιτι!
Το σπιτι ειναι τριορωφη μεζονετα 180μ3 χωρισμενη σε 3 60αρες πλακες. Πιστευω ότι 50.000 Κcal/h με καλύπτουν?!
Στην μεσαια πλακα ειναι που εχω και το ενεργειακο τζακι και μπορω να πω οτι την καλυπτει απο θέμα ζέστης αν το αναβω.

Κοιτουσα βεβαια και για pellet, αλλά οι τιμες ξεφευγουν απ οτι ειδα! Επισης μετα θα εχω την διαδικασια να παραγγελνω ξυλα για το τζακι και πελετ για τον λέβητα, οποτε το ακυρωσα σαν σχεδιο...

καθε βοηθεια δεκτη με πμ για πληροφοριες, εταιριές κτλ της Θεσσαλονικης!

papg
28-09-10, 17:12
συστήματα με pellet =ακριβά στην αγορά-εγκατάσταση,φτηνά στην χρήση σε σχέση με πετρέλαιο.

stelios1
28-09-10, 20:17
cosmic λυπαμαι δεν ξερω, ξερω απο διαθεση, ορεξη κτλ ξεφευγει απο μενα αυτο. Συζηταμε ομως κ θα πω οτι ακουσα γ καποια εταιρεια στ Κατερινη νομιζω η Λιτοχωρο (μπορει να μαι κ τελειως λαθος, να μην θυμαμαι καλα) που βγαζουν καυστηρα ξυλων και με ταινια η σταχτη βγαινει εξω αυτοματα. Θα αρχισει το καζανι (ο πατερας μου εχει) και αν θυμαμαι καλα ποιος μου το ειπε (αν ειναι αυτος που νομιζω ξερει τα παντα σ αυτα) θα σας πω.

Τα pellet.. Διπλη τιμη απ το ξυλο (λογικο καθως υπαρχει επεξεργασια) αλλα πολυ κατω απ τ πετρελαιο πλεον (με τις τιμες πλεον που πιασαμε) υπολογιστε κ την εννοια.. σταθερης ποιοτητας καυσιμο!
Εκανα την ανοιξη τζακι σ εναν απ το Βολο που γνωρισα εδω στ φορουμ. Σπουδαζει η κορη του Θεσνικη κ ερχομενος να την δει, περασε, τ βρηκαμε κ εκανα τ τζακι. Ε εκανε πατεντα, ξυλολεβητα τον προσαρμοσε να καιει πελλετ αντι γ ξυλα! Ο αξονας πχ που <ταιζει> ηταν απο παλιο παπακι του με 6αρι σιδερο γ κοχλια.
Κ εγω πιστευω οτι ειναι καλα τα συστηματα pellet.

satfoxy
29-09-10, 10:13
έχω ενεργειακό τζάκι (είμαι ευχαριστημένος από τη λειτουργία και την απόδοσή του ως αερόθερμο)

Γεια.Ηθελα να σε ρωτησω το βεντιλατερ που φυσα τον θερμο αερα μεσα στον χωρο ακουγεται
πολυ,ειναι ενοχλητικο,οταν εχει ησυχια αργα το βραδυ?
Και επισης αν καθεσαι σε κοντινη αποσταση απο το τζακι ο αερας σου ερχεται στο πρόσωπο εντονα?
Και μια τελευταία ερωτηση,το βεντιλατερ εχει θερμοστατη ετσι ωστε να ξεκιναει και να κλεινει μετα απο μια θερμοκρασια που οριζεις εσυ?....και αν ναι μετα απο ποση ωρα που αναβεις το τζακι αρχιζει να φυσαει?
Ελπιζω να μην κουρασα.Ευχαριστω.

papg
29-09-10, 10:36
Γειά σου Στέλιο
pellet 210€ ο τόνος

Τα pellet.. Διπλη τιμη απ το ξυλο (λογικο καθως υπαρχει επεξεργασια) αλλα πολυ κατω απ τ πετρελαιο πλεον (με τις τιμες πλεον που πιασαμε) υπολογιστε κ την εννοια.. σταθερης ποιοτητας καυσιμο!
Εκανα την ανοιξη τζακι σ εναν απ το Βολο που γνωρισα εδω στ φορουμ. Σπουδαζει η κορη του Θεσνικη κ ερχομενος να την δει, περασε, τ βρηκαμε κ εκανα τ τζακι. Ε εκανε πατεντα, ξυλολεβητα τον προσαρμοσε να καιει πελλετ αντι γ ξυλα! Ο αξονας πχ που <ταιζει> ηταν απο παλιο παπακι του με 6αρι σιδερο γ κοχλια.
Κ εγω πιστευω οτι ειναι καλα τα συστηματα pellet.

stelios1
29-09-10, 22:35
Γειά σου Στέλιο
pellet 210€ ο τόνος

Γεια σου Γιωργο! Πραγματικα τωρα σε καταλαβα..

papg
30-09-10, 15:25
Γεια σου Γιωργο! Πραγματικα τωρα σε καταλαβα..

Περιμένω το κρύο να δω αποτέλεσμα:wave:

butch3r_x
07-10-10, 00:18
Γεια σας. Θα ήθελα να σας παραθέσω το πρόβλημά μου μήπως και μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί δε βγάζω άκρη.
Μένω σε διαμέρισμα και έχω τζάκι που όμως δεν καίω καθόλου αλλά όμως το σπίτι μυρίζει καπνίλα.
Τζάκι έχουν τα 2 διαμερίσματα απο κάτω μου οι οποίοι τα καίνε κανονικά. Επίσης στη γειτονιά καίνε σχεδον όλα τα σπιτια τα τζακια τους ωστε μερικες φορες να δημιουργειται νεφος στην περιοχη.
Να σημειώσω οτι ειμαστε στον τελευταιο οροφο και οτι τα δυο απο κατω διαμερισματα
καινε τα τζακια τους κανονικα.Επισης οι καμιναδες τους περνανε μεσα απο το δικο μας τζακι
μεχρι να καταληξουν στις καμιναδες της σκεπης και να φυγει ο καπνος εξω. δεν ξερω αν μπορει αυτο να
παιζει ρολο ή μήπως μπαινει ο καπνος του περιβάλοντος απο κάπου αλλού π.χ. απορροφητήρας;
και επειδη δεν μπορώ να εντοπισω κάποιο σημειο του σπιτιου απο οπου μπορει να μπαινει ο καπνος
αφου σε οποιοδηποτε σημειο του σαλονιου οπου ειναι και το τζακι μυριζει σχεδον το ιδιο εντονα
δε μπορω να καταλαβω πως θα σταματησω αυτο το φαινομενο
ευχαριστω και ελπιζω καποιος να εχει καμια ιδεα

achillesgk
07-10-10, 12:12
Γεια.Ηθελα να σε ρωτησω το βεντιλατερ που φυσα τον θερμο αερα μεσα στον χωρο ακουγεται
πολυ,ειναι ενοχλητικο,οταν εχει ησυχια αργα το βραδυ?
Και επισης αν καθεσαι σε κοντινη αποσταση απο το τζακι ο αερας σου ερχεται στο πρόσωπο εντονα?
Και μια τελευταία ερωτηση,το βεντιλατερ εχει θερμοστατη ετσι ωστε να ξεκιναει και να κλεινει μετα απο μια θερμοκρασια που οριζεις εσυ?....και αν ναι μετα απο ποση ωρα που αναβεις το τζακι αρχιζει να φυσαει?
Ελπιζω να μην κουρασα.Ευχαριστω.
1.Αν το πάρεις με απλό ανεμιστήρα που ανοίγει με διακόπτη καλό θα είναι να βάλεις ροοστάτη για να το ρυθμίζεις εσύ όπως θέλεις.
2. Αν γυρίζει σε τέρμα στροφές, έχει αρκετό ηχο.
3. Μη νομίζεις ότι ο αέρας έρχεται με μεγάλη δύναμη.
4. Υπάρχουν θερμοστάτες με αισθητήρα που κάνουν κ αυτό που είπες και επιπλέον λειτουργούν κ αυτόματα από μόνοι τους με βάση την θερμοκρασία που αποκτά το τζάκι. Όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει standar ώρα που θα ανοίξει ο ανεμιστήρας αφού παίζουν ρόλο τα ξύλα, η ένταση της φωτιάς...
Φυσικά όλα αυτά γίνονται τη στιγμή που κάνεις το τζάκι. Αλλά δεν νοείται να κάνεις ενεργειακό τζάκι χωρίς μηχανισμό για αέρα. Η γυψοσανίδα εσωτερικά επενδύεται για να μη υπάρχουν απώλειες θερμού αέρα προς τους τοίχους, γίνεται ένας εσωτερικός θερμοθάλαμος δηλαδή, έτσι ώστε όλος ο θερμός αέρας να έρχεται στον χώρο. Το αυτόματο, που κάνει ότι κ το απλό με επιπλέον τις λειτουργίες που έιπαμε ,κοστίζει 300 ευρώ (μηχανισμός και θερμοθάλαμος ) αλλά έχει μεγάλη διαφορά στη ζέστη. Ενεργειακό τζάκι χωρίς ανεμιστήρα = ομορφιά κ ασφάλεια, ενεργειακό τζάκι με ανεμιστήρα = ομορφιά, ασφάλεια και ζέστη.

stelios1
07-10-10, 21:40
Γεια σας. Θα ήθελα να σας παραθέσω το πρόβλημά μου μήπως και μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί δε βγάζω άκρη.
Μένω σε διαμέρισμα και έχω τζάκι που όμως δεν καίω καθόλου αλλά όμως το σπίτι μυρίζει καπνίλα.
Τζάκι έχουν τα 2 διαμερίσματα απο κάτω μου οι οποίοι τα καίνε κανονικά. Επίσης στη γειτονιά καίνε σχεδον όλα τα σπιτια τα τζακια τους ωστε μερικες φορες να δημιουργειται νεφος στην περιοχη.
Να σημειώσω οτι ειμαστε στον τελευταιο οροφο και οτι τα δυο απο κατω διαμερισματα
καινε τα τζακια τους κανονικα.Επισης οι καμιναδες τους περνανε μεσα απο το δικο μας τζακι
μεχρι να καταληξουν στις καμιναδες της σκεπης και να φυγει ο καπνος εξω. δεν ξερω αν μπορει αυτο να
παιζει ρολο ή μήπως μπαινει ο καπνος του περιβάλοντος απο κάπου αλλού π.χ. απορροφητήρας;
και επειδη δεν μπορώ να εντοπισω κάποιο σημειο του σπιτιου απο οπου μπορει να μπαινει ο καπνος
αφου σε οποιοδηποτε σημειο του σαλονιου οπου ειναι και το τζακι μυριζει σχεδον το ιδιο εντονα
δε μπορω να καταλαβω πως θα σταματησω αυτο το φαινομενο
ευχαριστω και ελπιζω καποιος να εχει καμια ιδεα

Η εχουν διαροες οι καμιναδες απ τ αλλα τζακια στον κενο χωρο πισω απ την επενδυση του δικοιυ σου και παρ ολο κ αν δεν υπαρχει θυριδα εκτονωσης στ δικο σου (αυτο εσυ θα μας το πεις. Αν υπαρχει τετοια.) αυτη η διαρροη βρισκει δρομο μεσα απο χαραμαδες.
Η εχεις προβλημα υπερβολικης στεγανωτητας στο χωρο σου και βγαινοντας αερας απο καπου αλλου (εξαερισμο μπανιου, στεγνωτηριο ρουχων κ.α. τετοια) συμπληρωνεται αυτος ο αερας εισερχομενος απο την καμιναδα σου και καθως περνα απο κει μεσα μυριζει. Ναι συμβαινει και αυτο. Αν ειναι αυτο, θα το καταλαβεις ανοιγοντας στην υψηλη σκαλα τον απορροφητηρα με κλειστα καλα ολα τα παραθυρα.

stelios1
07-10-10, 21:44
Ακομη να σου πω οτι. Αν δ συμβαινει κατι απ αυτα που ειπα, η καμιναδα σου πρεπει ναναι ψηλοτερα απ τ αλλα. Οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα, ελαχιστο οριο 50 εκ ψηλοτερα..

satfoxy
08-10-10, 18:06
Να αναφερω οτι σημερα το κρυο αρχισε να τσιμπαει και αναψα το "σουπερ ντουπερ" τζακι μου.Αλλα με ανοιχτη την πορτα και οχι κλειστη.Να παρουμε λιγο μυρωδια απο το ξυλο που καιγεται
Οπως και να το κανουμε εχει και ο χειμωνας την ομορφια του.Αλλα μας δυσκολευει το πελεκημα που δεχομαστε απο ολες τις πλευρες.

stelios1
08-10-10, 19:15
Να αναφερω οτι σημερα το κρυο αρχισε να τσιμπαει και αναψα το "σουπερ ντουπερ" τζακι μου.Αλλα με ανοιχτη την πορτα και οχι κλειστη.Να παρουμε λιγο μυρωδια απο το ξυλο που καιγεται
Οπως και να το κανουμε εχει και ο χειμωνας την ομορφια του.Αλλα μας δυσκολευει το πελεκημα που δεχομαστε απο ολες τις πλευρες.

Μολις μπηκα σπιτι το βρηκα αναμενο. Πρωτη μερα που αναβει, αντε καλη αρχη κ καλο χειμωνα!

NikD®
16-10-10, 10:39
Να ρωτησω και εγω κατι..ο πετροβαμβακας που χρησιμοποιηται για την μονωση στην φουσκα ενος ενεργειακου τζακιου πισω απο την γυψοσανιδα και ερχεται σε επαφη με τον αερα που εξερχεται απο την περσιδα...κατα ποσο σαν υλικο ειναι επικινδυνο????αναφερομαι σε τζακι που απλα εχει κατασκευαστει ενα κουτι απο γυψοσανιδα και ο κρυος εισερχεται απο χαμηλα του "κουτιου" και ο θερμος αερας εξερχεται απο το πανω μερος...και ερχεται σε επαφη με τον πετροβαμβακα...χωρις να υπαρχουν σωληνες που να λειτοργουν σαν ενναλακτες θερμοτητας..

nikolaras
17-10-10, 18:02
Δεν έρχεται σε επαφή με τον πετροβάμβακα, γιατί χρησιμοποιείται πετροβάμβακας με επένδυση φύλου αλουμινίου.

stelios1
17-10-10, 20:55
Να ρωτησω και εγω κατι..ο πετροβαμβακας που χρησιμοποιηται για την μονωση στην φουσκα ενος ενεργειακου τζακιου πισω απο την γυψοσανιδα και ερχεται σε επαφη με τον αερα που εξερχεται απο την περσιδα...κατα ποσο σαν υλικο ειναι επικινδυνο????αναφερομαι σε τζακι που απλα εχει κατασκευαστει ενα κουτι απο γυψοσανιδα και ο κρυος εισερχεται απο χαμηλα του "κουτιου" και ο θερμος αερας εξερχεται απο το πανω μερος...και ερχεται σε επαφη με τον πετροβαμβακα...χωρις να υπαρχουν σωληνες που να λειτοργουν σαν ενναλακτες θερμοτητας..

Ο πετροβαμβακας (κ αλλα συγχρονα μονωτικα) ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως δεν ειναι τοξικα.
Μονωση λογικα θα εχει στ τοιχους που αφαπτεται τ τζακι ωστε να μην εχει απωλειες απ αυτους. Η επενδυμενη ασημι πλευρα θα κοιτα προς το τζακι (γ να αντανακλα να μειωνει σ πρωτη φαση το φορτιο της μονωσης) αν εχει <κλεισει> καλα ειναι ενταξει. μικροσωματιδια ισως υπαρχουν αλλα τετοια εχει παντου, μην μπερδευεστε με την ιστορια του αμιαντου, ηταν τοξικος και απαγορευτηκε.
Αν αυριο μας πουν οτι κ αυτα ειναι τοξικα θα δουμε τ θα κανουμε..

nikolaras
17-10-10, 23:30
Eιναι αυτό που πάντα αποφεύγω.... Μακρυά από ανεμιστήρες και ρεύματα αέρα στο σπίτι.
Δεν είναι μαγαζί το σπίτι, είναι ένας χώρος που δεν θα πρέπει να φυσάει κάτι, για να ζεσταθεί, ή να κρυώσει.
Ενα τεράστιο κριτήριο επιλογής, που το ενεργειακό μου τζάκι (νερού) ΔΕΝ χρειάζεται αέρας να αποδώσει και το καλοκαίρι ΔΕΝ χρειάζεται να δουλέψει aircondition (ενδοδαπέδια ψύξη-θέρμανση) να δροσίσει......

stelios1
18-10-10, 06:40
eιναι αυτό που πάντα αποφεύγω.... Μακρυά από ανεμιστήρες και ρεύματα αέρα στο σπίτι.
Δεν είναι μαγαζί το σπίτι, είναι ένας χώρος που δεν θα πρέπει να φυσάει κάτι, για να ζεσταθεί, ή να κρυώσει.
Ενα τεράστιο κριτήριο επιλογής, που το ενεργειακό μου τζάκι (νερού) ΔΕΝ χρειάζεται αέρας να αποδώσει και το καλοκαίρι ΔΕΝ χρειάζεται να δουλέψει aircondition (ενδοδαπέδια ψύξη-θέρμανση) να δροσίσει......

Ολα εχουν τα υπερ και τα κατα. Ενδοδαπεδια ψυξη δεν νοειται, ειναι αναποδο και κουφο. Ολα βεβαια γινονται, δεν εχουν την ιδια αποδοση ομως, δημιουργειται διαστρωματωση ετσι.
Η διαχυση της θερμοτητας σ εναν χωρο σ ολες τις περιπτωσεις εν τελει, γινεται αποκλειστικα με κινηση αερα!
Και τα σωματα εχουν αφθονη σκονη αναμεσα. Και το δαπεδο εχει. βαλτε μια παλια φρυγανιερα στην πριζα η ενα αεροθερμο και θα δειτε πως θα βρωμισει ο τοπος αανεσως. Πατωντας ενα χαλι μεγαλη ποσοτητα μικροσωματιδιων ανασηκωνονται, με ενδοδαπεδια θερμανση απολυ υψηλοτερα και αργουν πολυ περισσοτερο να κατακαθισουν.
Οσο για το τζακι καλοριφερ.. αν τυχει διακοπη ρευματος στην καλυτερη περιπτωση πρεπει να μην βαλεις αλλα ξυλα και να ξεχασεις εστω κ αυτην την θερμανση (της απλης φωτιας εκει κοντα πλεον).
Ολα ειναι εξ ισου καλα. Αν... δουλευουν σωστα.

thanos1977
18-10-10, 16:07
Στέλιο καλησπέρα. Όλα πήγανε καλά με το κάπνισμα του τζακιού. Τραβάει η καμινάδα λες και έχει ανεμιστήρα(το ύψος έφτασε στα 5 μ). Να σε ρωτήσω κάτι όμως . Μου μένει μια μυρωδιά στο σπίτι που είναι πιθανόν από το μαντέμι όταν ζεσταίνεται και περνάει μέσω του θερμοθαλάμου στο σπίτι. Μετά από πολλές συζητήσεις μου είπαν ότι θέλει να κάψει αρκετά το τζάκι μέχρι να φύγει. Επειδή τις έχεις δουλέψει αυτές τις εστίες του ακριτίδη ισχύει αυτό ή θα συνεχίζει να μυρίζει;

airdimi
18-10-10, 17:15
Στέλιο να σε ρωτήσω αμα γνωρίζεις απο σομπές νέρου πελλετ . Θελω να βάλω στο διαμέρισμα μου και να τα συνδέσω στα καλοριφερ ......(τιμες - και αν αξιζει ) ? ευχαριστώ

nikolaras
18-10-10, 18:03
Συμφέρει φίλε μου, ειδικά αν ασχοληθείς και φτιάξεις δικά σου pellet !!!!
http://www.yankeepelletmill.com/
http://pellet-mill.de/shop/category_2/4.-Pellet-Pressen.html?shop_param=cid%3D%26&gclid=CIiuiojl3KQCFeNc4wodXyDKJg

stelios1
18-10-10, 19:41
Στέλιο καλησπέρα. Όλα πήγανε καλά με το κάπνισμα του τζακιού. Τραβάει η καμινάδα λες και έχει ανεμιστήρα(το ύψος έφτασε στα 5 μ). Να σε ρωτήσω κάτι όμως . Μου μένει μια μυρωδιά στο σπίτι που είναι πιθανόν από το μαντέμι όταν ζεσταίνεται και περνάει μέσω του θερμοθαλάμου στο σπίτι. Μετά από πολλές συζητήσεις μου είπαν ότι θέλει να κάψει αρκετά το τζάκι μέχρι να φύγει. Επειδή τις έχεις δουλέψει αυτές τις εστίες του ακριτίδη ισχύει αυτό ή θα συνεχίζει να μυρίζει;

Αν απομονωσες την πορτα οπως ειπα και επισης το τζακι οπως λες τωρα τραβαει καλα πλεον τοτε ναι μενει να το καψεις καλα.

stelios1
18-10-10, 20:09
Στέλιο να σε ρωτήσω αμα γνωρίζεις απο σομπές νέρου πελλετ . Θελω να βάλω στο διαμέρισμα μου και να τα συνδέσω στα καλοριφερ ......(τιμες - και αν αξιζει ) ? ευχαριστώ

Οπως σου ειπε κ ο nikolaras συμφερει νομιζω, ειδικα σ διαμερισμα τα ξυλα ειναι μπελας κ εφ οσον δεν σκεφτεσαι γ τζακι. Δεν εχω γνωση συγκεκριμενη γ αυτες. Να μαθεις πρωτα στην περιοχη σου τιμη πελετ κ επισης να ρωτησεις πρωτα μηχανολογο για την συνδεση με το δυκτιο σου. ΚΑΥΣΤΗΡΑ ουσιαστικα εννοησε την και αυτο ειναι τ ενα σκελος στην ολη διαταξη θερμανσης, πρεπει αυτα να συνεργαζονται σωστα αλλιως οι αποδοσεις κτλ πανε περιπατο..

O.Y.K. 3
19-10-10, 14:42
gia ma nin anigo thema kenourgio mia erotsi...

mipos kserete kana praktiko tropo katharismou tis kaminadas tou tzakiou...??

epidi kathe ximona pou to anabo psino kai mprizolakia:D sto tzaki

oso nanai tha exei piasi maka i kaminada...ego gia katharismo

xrisimopoio ena tropo ligos polli "koufo"...

diladi afou exo anapsi to tzaki polles ores kai exei zestathi oli i kaminada

kala tou petao mesa kana dio telara ksilina gia na kani megali floga

pou mexri ekso apo to peristrofiko kapelo stin taratsa bgenoun oi floges....(eimai teleyteo orofo)

psilokatharizi den leo alla ti simbeni...me tin floga na "glifi" to kapelo

exoun kserathi ta grassa sto rouleman tou kapelou kai exei "pari" kiolas

me apotelesma na pigeni san "methismeno"...:D (tha to alakso)

exo dei kati tampletitses pou tis rixnis mesa otan einai zesto to tzaki

kai dimiourgi mia mple floga kai lene oti katharizi...exete ipopsin sas kati...??

euxaristo....

stelios1
19-10-10, 20:25
Aμα δενμπορεις να τα γραψεις Ελληνικα τοτε πες τα. Με δικα σου λογια..

O.Y.K. 3
19-10-10, 21:34
http://serve.mysmiley.net/sign/sign0027.gif (http://www.mysmiley.net/free-love-smileys.php) are......

stelios1
20-10-10, 19:42
http://serve.mysmiley.net/sign/sign0027.gif (http://www.mysmiley.net/free-love-smileys.php) are......

Α..ρε μια χαρα και σωστα το καθαριζεις τι θες??

parisefi
11-11-10, 12:32
Εγώ πάντως παίδες τρίτη χρονιά που το καίω (ενεργειακό cheminees philippe), έχοντας κάψει πάνω από 10 τόνους ξύλα και αφού το 'χω ανάψει πάνω από 300 φορές, δηλώνω το εξής : η μαντεμίλα δεν φεύγει. Κάθε φορά που θα το μπουμπουνίσω γερά, ανοίγω τα παράθυρα για να φύγει η μυρωδιά. Αν υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό, ευχαρίστως να την ακούσω.

savvaske35
11-11-10, 16:18
Συγνωμη στελιο, οντως το ποστ ειναι δικο σου.

αλλα

"Αυτο δεν ειναι τζακι, σομπα με μεγαλη πορτα ειναι.
Αν στο εκανα εγω η αλλος μαστορας ολο γκρινια θα ησουν, τωρα ο θορυβος (οτι κ να πεις ειδα τ εκανες και ξερω καλα ποσος ειναι) δεν σ ενοχλει. Φυσιολογικο τον θεωρεις."

μην μιλας σαν ειδικος και εσυ, το τζακι που εχω ειναι με επιδοτηση στη γαλλια, εισαγωγης απο εκει ειναι, κ τα πιστοποιητικα (30 σελ) οτι ειναι ενεργειακο με 82% αποδοση οταν το ξυλο ειναι καλο, μην το κανεις σομπα. Και επισης εχει θερμοθαλαμο, οπως ειδες, και 1 πανω πλακα με τσιμεντο μεσα στο τζακι.
Γιατι το τσιμεντο εχει μεγαλη θερμοχωρητικοτητα και συνεχιζει τη απαγωγη της θερμανσης στα δωματια.
Ο αερας που λες εμας δεν μας ενοχλει, δεν τον συζητησαμε ποτε, σιγουρα υπαρχουν πιο αθορυβα συστηματα, οταν θα βρω, θα το αγορασω, θα κ το περασω μονος μου.

Επειδη ειναι δικο σου μαγαζι το ποστ σου, το λαθος μου το ειπα, αλλα κ 1 αλλη αποψη δεν πειραζει.

Σομπα παντως δεν ειναι.

Μετα φιλε Ο.Υ.Κ. 1000 φορες καλυτερα μονο να διαβαζουμε, και να τα κραταμε για τον εαυτο μας αυτα που μαθαμε.

δεν ειμαι τσατισμενος, εξαλλου δεν εχω το δικαιωμα σε ξενο ποστ, απλα πικραθηκα που ειδατε τις φωτο απο λαθος πλευρα.

Και ξανα θα πω σε ολους,

Δεν ειστε αναπηροι, οτι χαλαει, η οτι Νεο, σκεφτειτε λιγο, βρειτε στο ιντερνετ παραδειγματα, καντε τα ολα μονοι σας. Και λαλακια να κανετε θα το καταευχαριστηθειτε οταν βρειτε το λαθος και το ξανακανετε.
Οι "ειδικοι" μαστοροι καθες φυσεως δεν αγαπανε το κοπο σας. Τα λεφτα σας θελουν και δουλεια στη μεση, "αυτο δεν ηταν στη συμφωνια!"

ευχαριστω.

stelios1
13-11-10, 05:49
Και επρεπε να τα πεις ολα αυτα εδω? Εδω ειναι για να πεις το προβλημα σου η να βοηθησεις αν γινεται καποιον αλλον να το λυσει! Απο περσι που ανοιξα αυτο το θεμα ενα σωρο τζακια εκανα και κανενα δεν ποσταρα κ ερχεσαι και γεμιζεις φωτο και μπλα μπλα ασχετα..
Αυτο δεν ειναι τζακι, σομπα με μεγαλη πορτα ειναι.
Αν στο εκανα εγω η αλλος μαστορας ολο γκρινια θα ησουν, τωρα ο θορυβος (οτι κ να πεις ειδα τ εκανες και ξερω καλα ποσος ειναι) δεν σ ενοχλει. Φυσιολογικο τον θεωρεις.
Να το χαλασεις το γκαζον δεν ειναι Αγγλια εδω χαλατε την ωραια μεσογειακη εικονα μας με τα ξενοφερτα.
Μπραβο σου παντως για την δουλεια και την ορεξη και το μερακι! Ανοιξε ενα θεμα νεο με εναν ωραιο τιτλο και βαλε τα εκει. Πολλοι θα ρωτησουν και θα πουν πολλα. Εδω για προβληματα σ τζακια λεμε σε παρακαλω να τα παρεις απο δω.

stelios1
13-11-10, 06:35
Εγώ πάντως παίδες τρίτη χρονιά που το καίω (ενεργειακό cheminees philippe), έχοντας κάψει πάνω από 10 τόνους ξύλα και αφού το 'χω ανάψει πάνω από 300 φορές, δηλώνω το εξής : η μαντεμίλα δεν φεύγει. Κάθε φορά που θα το μπουμπουνίσω γερά, ανοίγω τα παράθυρα για να φύγει η μυρωδιά. Αν υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό, ευχαρίστως να την ακούσω.

Αν ηταν διαροες και καπνος θα το αντιλαμβανοσουν φανταζομαι. Καψτο πιο δυνατα απ οσο το καις κανονικα, αν ειναι δυνατον χωρις να βγαζει ζεστο αερα (προσοχη στ επενδυση μονο μην υπερθερμανθει και παθει ζημια) ωστε να πυρωσει πολυ.
Εχε την προσοχη σου οταν βρεξει πολυ. Ισως μπαινουν νερα (λιγα δεν φτανουτν στ πατωμα) και υπαρχει υγρασια σ ολο τ χωρο πισω και γ αυτο μυριζει. Μην φανταζεσαι ατμους, μικροποσοτητες ομως φτανουν για να μυριζει.
Χτιστο τζακι που εκανα σ καποιον καθαρισε μεσα σε 5ετια. Ενω τραβουσε μυριζε, οχι παντα καποιες φορες, τ καλοκαιρι μετα απο δυνατη βροχη τ νερα εφτασαν στ πατωμα κ εξηγηθηκαν ολα.. Οταν τυχαινε υγρο μυριζε, επαθαν ζημια τα πυροτουβλα ομως. Αλλαξα την εστια με δικα μου εξοδα (ελαχιστα, εγω τις φτιαχνω) και ο ιδιοκτητης επιβαρυνθηκε την μετατροπη (μηχανισμος, κατασκευη ειναι) που ηθελε να κανει σε θερμοδυναμικο.
Αργοτερα θα σας δειξω την επεμβαση αυτη, την αλλαγη της εστιας μονο η επενδυση εμεινε η ιδια.
Θα σας δειξω και καπελα ξηλωμενα (πουλια, αντιανεμικα, τσιμεντενια) που ολα καποια στιγμη βαζουν νερα. Ολα. Το αν φαινεται οτι βαζει νερα εξαρταται απ το τι δρομο ακολουθει το νερο, αν παρει εσωτερικα ο σωληνας φαινεται γρηγορα, αν πηγαινει αναμεσα στ σωληνα και την επενδυση του ισως δεν φανει και ποτε..
Εκανα και καπελο δικο μου πλεον και ησυχασα!

O.Y.K. 3
13-11-10, 11:16
apo ta tzakia ksekinisame stis agkelies gia ta autokinita kataliksame....:p

barethika na kilao tin mpilia tou pontikiou....:p

pantos mpravo sou pou ta ekanes ola monos sou....polla polla sigxaritiria...

stauropchris
13-11-10, 18:13
gia sou stelio kai mpravo gia to thema pou anikses!eftiaksa kainoyrgia monokatikia kai evala tzaki ftiagmeno apo pirimaxo iliko apo kapion pou ta kataskevaze! i monokatikia mou ine kolita se polikatikia pentaorofi kai i kaminada moy vgeni se apostasi tessaron metron apo ton toixo tiw polikatikias!tin kaminada tin exo sikosi pente metra ipsos kai exi aplo kapelo stathero! otan den fisai travai san aporofittiras kai xoris na xriazete na anikso parathiro! otan omos fisai moy vazi ton kapno mesa! exo vgali aeragogo sta plagia toy tzakiou! otan fisai akoma kai otan anigo timn mpalkonoporta den exo kapia veltiosi!ti pistevis file stelio oti ftei????dektes oles i idees!an valo peristrefomeno i kokora lete na lithi to provlima????

stauropchris
13-11-10, 18:17
i kaminada ta dio metra ine xtisti kai ta ipolipa tria metra prostheti galvanize

1kost12
13-11-10, 20:08
Σας παρακαλώ πολύ, ΓΡΑΦΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!
διαβάζουν πολλοι αυτο το θέμα με το τζακι και δυσκολεύονται με τα λατινικά....

stelios1
14-11-10, 07:27
i kaminada ta dio metra ine xtisti kai ta ipolipa tria metra prostheti galvanize

Το τζακι ειναι στην πλευρα του σπιτιου που δεχεται τον αερα?
Οταν φυσαει ενα κτιριο δεχεται πιεση στην μια πλευρα (αυτην που χτυπα ο αερας) και δημιουργειται υποπιεση στην απεναντι της (κατι σαν την οπιοσθελκουσα στ αυτοκινητα) με αποτελεσμα (αναλογα με το κτιριο μπορει να συμβαινει ελαχιστα εως παρα πολυ αυτο) να εχει διαροες απο κει. Φυσωντας δηλαδη δημιουργειται υποπιεση σ ολο τ σπιτι. Αν ειναι κατι τετοιο θα νιωθεις κ εντονο ρευμα στα κρυα απο το τζακι προς τ απεναντι πλευρα.
Ισως ομως η πολυκατοικια δημιουργει απλα τοπικο ρευμα εκει πανω και μ ενα αντιανεμικο καπελο ισοροπησει. Μπαλες πουλια και τετοια δεν χρησιμοποιω, σ αλλους κανουν δουλεια κ σ αλλους οχι, εσυ θα το ρισκαρεις αυτο. Αν στρωσει δηλαδη μ αυτα η οχι.

stelios1
14-11-10, 07:37
Επισης αν εχεις εσωτερικη σκαλα που βγαινει επανω τερμα πρεπει να την απομονωσεις με καποια γυψοσανιδα πχ και πορτα καλη να σφραγιζει μα λαστιχα. Να την κλεισεις τ σκαλα οσο χαμηλοτερα γινεται απεναντι απ την εισοδο σου αν ειναι δυνατον.
Υπαρχει ακομα κ η περιπτωση να πρεπει να χαμηλωσεις την καμιναδα σου! Με καλο καιρο να τραβαει ηρεμα.
Σ εναν φιλο μου σηκωσαμε τ καμιναδα πολυ, δ τραβουσε καλα, σ σημειο να την ασφαλισουμε με συρματοσχοινα μην πεσει. Τ καλοκαιρι εβαλε φωτοβολταικα κ επρεπε να γινει κοντη να μην τα σκιαζει, προβλεψε, πηρε μοτερ και τελικα δεν το δουλευει γιατι δεν χρειαζεται! Κατεβηκε στ 80 εκατοστα απ την ταρατσα κ εστρωσε! Ολα μπορει να συμβαινουν θελω να πω.

nikolaras
15-11-10, 10:41
Συγνωμη στελιο, οντως το ποστ ειναι δικο σου.

αλλα

"Αυτο δεν ειναι τζακι, σομπα με μεγαλη πορτα ειναι.
Αν στο εκανα εγω η αλλος μαστορας ολο γκρινια θα ησουν, τωρα ο θορυβος (οτι κ να πεις ειδα τ εκανες και ξερω καλα ποσος ειναι) δεν σ ενοχλει. Φυσιολογικο τον θεωρεις."

μην μιλας σαν ειδικος και εσυ, το τζακι που εχω ειναι με επιδοτηση στη γαλλια, εισαγωγης απο εκει ειναι, κ τα πιστοποιητικα (30 σελ) οτι ειναι ενεργειακο με 82% αποδοση οταν το ξυλο ειναι καλο, μην το κανεις σομπα. Και επισης εχει θερμοθαλαμο, οπως ειδες, και 1 πανω πλακα με τσιμεντο μεσα στο τζακι.
Γιατι το τσιμεντο εχει μεγαλη θερμοχωρητικοτητα και συνεχιζει τη απαγωγη της θερμανσης στα δωματια.
Ο αερας που λες εμας δεν μας ενοχλει, δεν τον συζητησαμε ποτε, σιγουρα υπαρχουν πιο αθορυβα συστηματα, οταν θα βρω, θα το αγορασω, θα κ το περασω μονος μου.

Επειδη ειναι δικο σου μαγαζι το ποστ σου, το λαθος μου το ειπα, αλλα κ 1 αλλη αποψη δεν πειραζει.

Σομπα παντως δεν ειναι.

Μετα φιλε Ο.Υ.Κ. 1000 φορες καλυτερα μονο να διαβαζουμε, και να τα κραταμε για τον εαυτο μας αυτα που μαθαμε.

δεν ειμαι τσατισμενος, εξαλλου δεν εχω το δικαιωμα σε ξενο ποστ, απλα πικραθηκα που ειδατε τις φωτο απο λαθος πλευρα.

Και ξανα θα πω σε ολους,

Δεν ειστε αναπηροι, οτι χαλαει, η οτι Νεο, σκεφτειτε λιγο, βρειτε στο ιντερνετ παραδειγματα, καντε τα ολα μονοι σας. Και λαλακια να κανετε θα το καταευχαριστηθειτε οταν βρειτε το λαθος και το ξανακανετε.
Οι "ειδικοι" μαστοροι καθες φυσεως δεν αγαπανε το κοπο σας. Τα λεφτα σας θελουν και δουλεια στη μεση, "αυτο δεν ηταν στη συμφωνια!"

ευχαριστω.

Φίλε μου, εγώ δεν ενοχλήθηκα καθόλου, αντιθέτως.
Αν έχεις την καλωσύνη, άνοιξε ένα καινούριο θέμα (να μας πεις που, να μην ψαχνόμαστε) πρόσθεσε πάλι τις φωτογραφίες για να γράψουμε τις παρατηρήσεις μας.
Προσωπικά είδα τις φωτογραφίες, αλλά δεν είχα χρόνο να σχολιάσω.
Ειλικρινά πάντως χαίρομαι που ζεις σε χωριό και προσπαθείς να ζήσεις οικολογικά.
Εχω πολλά να προσθέσω, που τα έκανα ή έχω σκοπό να τα κάνω μόνος μου και ίσως βοηθήσω εσένα ή κάποιους άλλους φίλους.
Περιμένω.....

O.Y.K. 3
15-11-10, 14:13
file savvaske35....

kalispera.....

katarxin ta post pou anigoume den einai idioxtisia kanenos

afto na to ksereis....diladi tosa pota pou exo aniksi ego einai dika mou....???

kai den "epitrepo" se kanenan na grapsi afto pou thelei...??

min trelathoume....kamia sxesi....epenalambano...ta post den einai kanenos....

apla sxoliasa tis foto sou oxi se oti exei sxesi me ta tzakia

alla stis asxetes foto....p.x.

mas edoses kai agkelies gia ta dio sou autokinita pou poulas....

afta sxoliasa....des kai pio pano ti leo....afto akribos....

opos episis oti sou edosa kai polla mpravo pou ta ekanes ola afta monos sou....

afta eithela na sou po gia na min nomizis oti me pirakse kati...

tin kalispera mou....

stauropchris
15-11-10, 15:15
Ευχαριστώ φίλε Στέλιο για τις συμβουλές σου! Πιστεύω ότι αντανακλά τον αέρα στην πολυκατοικία και τον γυρίζει πίσω με αποτέλεσμα να μπαίνει από την καμινάδα μου αέρας πρός τα κάτω γιατί χθές που φυσούσε παρατήρησα πως ερχόταν κρύο ρεύμα μέσα στο σπίτι από τα τζάκι και μάλιστα αρκετά ισχυρό! Τώρα θα βάλω μπάλα περιστρεφόμενη και ο θεός βοηθός. Ελπίζω να βρώ λύση γιατί είναι κρίμα τόσα χρήματα που έδωσα και να μην το ευχαριστιέμαι!Ευχαριστώ Στέλιο.Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα!

nikolaras
15-11-10, 16:56
file savvaske35....

kalispera.....

katarxin ta post pou anigoume den einai idioxtisia kanenos

afto na to ksereis....diladi tosa pota pou exo aniksi ego einai dika mou....???

Kai den "epitrepo" se kanenan na grapsi afto pou thelei...??

Min trelathoume....kamia sxesi....epenalambano...ta post den einai kanenos....

Apla sxoliasa tis foto sou oxi se oti exei sxesi me ta tzakia

alla stis asxetes foto....p.x.

Mas edoses kai agkelies gia ta dio sou autokinita pou poulas....

Afta sxoliasa....des kai pio pano ti leo....afto akribos....

Opos episis oti sou edosa kai polla mpravo pou ta ekanes ola afta monos sou....

Afta eithela na sou po gia na min nomizis oti me pirakse kati...

Tin kalispera mou....
Φίλε μου, θα σε παρακαλούσα και εγώ να γράφεις ελληνικά, για να διαβάζουμε τα ποστ σου, εγώ προσωπικά δεν τα διαβάζω αυτά που γράφεις.
Εχουμε ωραιότατη γλώσσα, μην την καταστρέφετε με αυτό τον άσχημο τρόπο.
Ευχαριστώ.

O.Y.K. 3
15-11-10, 22:15
Φίλε μου, θα σε παρακαλούσα και εγώ να γράφεις ελληνικά, για να διαβάζουμε τα ποστ σου, εγώ προσωπικά δεν τα διαβάζω αυτά που γράφεις.
Εχουμε ωραιότατη γλώσσα, μην την καταστρέφετε με αυτό τον άσχημο τρόπο.
Ευχαριστώ.

exeis apolito dikio....:)

apla einai thema eukolias sto na grafo apo to pliktrologio

me auton ton tropo...

apo ki kai pera einai kai thema eukolias oste na ta diabazi o allos....

opos boleuete diladi o kathe enas....:)

tin kalispera mou...

filika antonis....:)

stelios1
15-11-10, 22:48
σαβασκε σομπα Γαλικη την λεω εγω. Για μενα αυτο ειναι. Αν τ καις με ανοιχτη πορτα και δεν σ εμποδιζει αυτη και δεν σου θυμιζει μπαλκονοπορτα.. τελεια τοτε!
Εγω ειμαι χαζος που καθομαι και φτιαχνω ηχοπαγιδα? (δεν βρισκω στ εμποριο κατι να ταιριαζει). Το θεμα το ανοιξα εγω αλλα δεν ειναι δικο μου. βλογκ εχω δικο μου κ ουτε το προβαλω εδω οκ!
Καλα εκανες βεβαια και μπραβο σου για οτι εφτιαξες! Ομως. Ουτε λιγο ουτε πολυ απαξιεις τους τεχνιτες κ εμενα Μ ΕΝΟΧΛΕΙ! ΜΕ ΘΙΓΕΙΣ! Ανοιξε ενα θεμα με κατασκευες στ σπιτια και τοτε θα εισαι πραγματικα ο ωραιος!
Αν εχεις διαθεση να προσφερεις, να ακουσεις , να προβαλεις διακριτικα την ορεξη σου θα ανοιξεις ενα θεμα, ειμαι σιγουρος! Αν εισαι περαστικος και τυχαιος, θα εξαφανιστεις και θα ησυχασουμε, ειμαι και γ αυτο παλι εξ ισου σιγουρος!

denik
21-11-10, 11:32
Έχω ακούσει ότι όταν έχεις τζάκι στο σπίτι, δεν έχεις υγρασία .Αληθέυει;;;;

stelios1
21-11-10, 22:19
Έχω ακούσει ότι όταν έχεις τζάκι στο σπίτι, δεν έχεις υγρασία .Αληθέυει;;;;

Αν εννοουμε υγρασια φυσικη (οχι τεχνικου προβληματος. η κακοτεχνια της οικοδομης) ναι βοηθαει. Πχ αν ειναι το σπιτι σε υγρη περιοχη, η αν ειναι ισογειο σε υγρο εδαφος, μπορει να ειναι και σωτηριο ενα τζακι. Αν η πλακα απο πανω κραταει νερα ομως η ο βορεινος τοιχος ειναι χαλια τιποτα δεν θα κανει το τζακι.
Απλα εξαεριζει το σπιτι καλυτερα.

filakhs
27-11-10, 07:52
καλησπερα και απο εμενα

μια ερωτιση

τα μοτερ που μπενουν στην καμυναδα οστε να τραβανε τον καπνο ποσο εχουν?

εχετε κατι να προτινετε ?

ακουσα κατι τιμεσ

300 400 ευρο!!!!

βεβαια εχει να κανει και με το ιδος του μοτερ βατ κτλπ

ξερει κανεισ που 8α βρω ενα φτινο και καλο

εχει βαλει κανεις απο εσας?

υγ.
δεν ειναι για τζακι αλα για ψυσταρια και οταν ψυνο προβατινα (μμμμμμμ) πρεπει να φοραω μασκα οχυγονου δεν τραβαει με τπτ.

σοστε με ρε παιδια να πιω καμια μπυρα με την ηρεμια μου με εφαγε το ντουμανι

stelios1
27-11-10, 23:31
Καλυτερη λυση και φθηνοτερη ειναι αποροφητηρας κουζινας. Και να πινεις ρετσινα με την προβατινα οχι.. μπυρα!

filakhs
28-11-10, 13:46
Καλυτερη λυση και φθηνοτερη ειναι αποροφητηρας κουζινας. Και να πινεις ρετσινα με την προβατινα οχι.. μπυρα!

σε ευχαριστω για την απαντιση

ομος 8α 8ελα μοτερ

αποροφητηρας δεν παει εκει που ειναι η ψυσταρια ...χαλαει το ντεκορ :think:

εχεισ καμια καλη ακρη για μοτερ?

ρετσινα δεν πινω με χαλαει:cry:

η μπυρα παει με ολα :angel:

vdesikos
28-11-10, 19:15
Tokalytero eina to energiako

stelios1
28-11-10, 21:05
σε ευχαριστω για την απαντιση

ομος 8α 8ελα μοτερ

αποροφητηρας δεν παει εκει που ειναι η ψυσταρια ...χαλαει το ντεκορ :think:

εχεισ καμια καλη ακρη για μοτερ?

ρετσινα δεν πινω με χαλαει:cry:

η μπυρα παει με ολα :angel:

χωνευτος μεσα δεν φαινεται τιποτα, προυποθεση να αναβεις καρβουνα κ οχι ξυλα.
Για μοτερ θα σου πω με π.μ.

filakhs
01-12-10, 03:16
χωνευτος μεσα δεν φαινεται τιποτα, προυποθεση να αναβεις καρβουνα κ οχι ξυλα.
Για μοτερ θα σου πω με π.μ.

ok στελιο

αναμενω το πμ σου

σε ευχαριστω εκ τον προτερον :rolleyes2

dgkounis
02-12-10, 03:16
thankssssss.....!!!

stelios1
02-12-10, 21:00
ok στελιο

αναμενω το πμ σου

σε ευχαριστω εκ τον προτερον :rolleyes2

Κατω απο 300 τελικα δεν εχει. Βρες καποιο αξονικο (ελικας και στο κεντρο του το μοτερ) να χωραει μεσα ατην καμιναδα της να μην φαινεται και θα κανεις δουλεια ετσι.

vrutos
25-12-10, 18:24
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
Θελω να βαλω τζακι στο σπιτι μου στο χωριο,ενεργειακο με μοτερ αεραγωγους κτλ στο σπιτι υπαρχει και καλοριφερ,τοθεμα ειναι οτι τα τζακια που βρισκω και μου προτεινουν οι ειδικοι[μιλαω παντα για ελληνικα και ο λογος το κοστος]ειναι απο χαλυβα και χυτοσιδιρο οπως αυτοι λενε και οχι εξολοκληρου απο μαντεμι.Το θεμα ειναι κατα ποσο αξιοπιστο ειναι ενα τετοιο τζακι σε πετσικαρισμα απο την θερμοκρασια αφου ειναι φτιαγμενο απο ''λαμαρινα'' και εχει επενδυση μαντεμιου?Τα εξολοκληρου απο μαντεμι οπως λενε πντα οι ειδικοι δεν εχουν τοσο καλη αποδοση για ενεργειακα μιλαμε παντα.Θα ηθελα τις γνωμες σας για να αποφασισω τι θα κανω με γνωμονα παντα τις οικονομικες ''οσο γινεται''λυσεις .ευχαριστω

stelios1
25-12-10, 20:25
Χρονια πολλα! Δεν πετσικερνουν, η εσωτερικη επενδυση (μαντεμι η πυροπλακες) παραλαμβανει τα θερμικα φορτια. Τα <εξ ολοκληρου> απο μαντεμι τι θα πει? Σε απλες μαντεμενιες εστιες βιδωναν μια πορτα εβαζαν και μια κουκουλα απο λαμαρινα (στην καλη περιπτωση) και το ελεγαν ενεργειακο..

vrutos
26-12-10, 12:24
<εξ ολοκληρου> απο μαντεμι θα πει μαντεμενια εστια με κουκουλα

stelios1
26-12-10, 23:41
<εξ ολοκληρου> απο μαντεμι θα πει μαντεμενια εστια με κουκουλα

Ε ναι.. αυτο δεν θα πει ενεργειακο.
Δηλαδη ο αλλος που εχει συνδιασμο (μαντεμι στην φωτια και σιδηρο στον κορμο) εξυσε τ καφαλι του κ αποφασισε να κανει τον συνδιασμο μαντεμι-λαμαρινα για να στραβωνει?

ANTOUAN79
28-12-10, 10:58
καλημερα σε ολους και χρονια πολλα. λοιπον θα ηθελα stelios1 να μου πεισ την γνωμη σου για το προβλημα που εχει το τζακι μου. Αρχικα ειναι ενεργειακο απο ιταλια και το πηρα ακριβα, τρομαρα μου. Αφου αρχισα να το αναβω καθε μερα λιγο λιγο, πριν δεκα μερες του εβαλα πολλα ξυλα για να καει το μαντεμι, ετσι μου ειχαν πει. Τοτε αρχισε να βγαινει κιτρινος καπνος απο την περσιδα που υπαρχει πανω απο την εστια. Κιτρινισε ολο το ταβανι. Το βαψαμε. Η πορτα αρχισε να τριζει υπερβολικα οταν την ανοιγω. Βαζω λιπαντικα αλλα τιποτα. Και τελος απο τισ περσιδες που βγαινει ο θερμος αερας μυριζει οταν ανοιγω την πορτα για να βαλω ξυλα. Αναγκαστικα κλεινω μοτερ καθε φορα που ειναι να βαλω ξυλα. Τι μπορει να συμβαινει? Εχει αεραγωγο που καταληγει εξω απο το σπιτι.

stelios1
28-12-10, 18:56
Antoyan αν στα πρωτα αναματα δεν εβγαζε καθολου (ισως ηταν λιγος ομως και δεν τ καταλαβες) καπνο η μυρωδια η επανω περσιδα, τοτε ισως ο κιτρινος καπνος ειναι υαλοβαμβακας, η καποιο παρομοιο μονωτικο που καηκε και σταδιακα θα ησυχασεις απ αυτο. Η πορτα ανοιγομενη ειναι μονο η καταλαβα λαθος? Αν ειναι ετσι τοτε μαλλον σκουρια στ μεντεσεδες εχει και αν την καθαρισεις θα ησυχασεις κ απ αυτο, η βρισκει το πλαισιο της στ κασα της. Αν ανεβαινει κ επανω ομωςμπερδευονται τα πραγματα..
Ο ζεστος αερας γιατι να μυριζει? Υπαρχει πιεση εκει ειναι δυσκολο εως απιθανο να παρει καπνο, οι κινησεις ρευστων ειναι ατιμο πραγμα, ομως να κανει αναροφηση λογω ροης (ventoyri)? Μηπως καπνιζει το τζακι οταν ανοιγεις την πορτα με αναμενο μοτερ και νομισες οτι ειναι ο θερμος αερας? Αν συμβαινει κατι τετοιο (αν επηρεαζει το τζακι και καπνιζει εννοω) δοκιμασε ενω δεν εχει φωτια καθολου και με ανοιχτο το μοτερ να εντοπισεις τυχον διαρροες μεσα στη εστια (με τσιγαρο η με κερι σ ολες τις ενωσεις θα την εντοπισεις ευκολα) ωστε με καποιον τροπο να κλεισει.

ANTOUAN79
29-12-10, 09:29
Stelios1 ευχαριστω που ενδιαφερθηκες. Λοιπον, η πορτα ανεβαινει προς τα πανω. τριζει παρα πολυ οταν την ανεβαζω για βαλω ξυλα ενω τριζει παρα πολυ λιγο οταν την κατεβαζω. Ο ζεστος αερας μυριζει οταν εχω ανοιχτο το μοτερ και ανοιγω την πορτα να βαλω ξυλα. Επομενως καθε φορα που ειναι να βαλω ξυλα στο τζακι κλεινω το μοτερ,βαζω ξυλα , επειτα κλεινω την πορτα αφηνοντας δυο δαχτυλα ανοιγμα και στην συνεχεια αναβω το μοτερ. Ετσι δεν μυριζει ο ζεστος αερας. Βασικα το μεγαλο προβλημα μου ειναι η πορταααα!!! Δεν αντεχεται. Μηπως να κοψω λιγο την γυψοσανιδα για να δωτι συμβαινει? Μηπως οταν αναψα το τζακι παρα πολυ, την πρωτη φορα, πιτσικαρε η πορτα?

stelios1
30-12-10, 19:54
Αντουαν τριζοντας πολυ στο ανεβασμα δειχνει οτι το προβλημα ειναι στην επανω πλευρα της και θα πρεπει να ανοιχτει. Μυριζει οταν εχεις ανοιχτη την πορτα γενικα κ οχι στο ανοιγμα οπως λες.. Με ανοιχτη πορτα το τζακι μυριζει δηλαδη. Κατι εγινε εκει μεσα, μην τονιζεις το ποσο πολυ το εκαψες και προσπαθησε, εστω και με μερος δικης σου επιβαρυνσης να το δουν. Με μικρη τρυπα στην γυψοσανιδα δεν θα δεις και πολλα πραγματα, να ανοιχτει πρεπει, κοιταξε και τα μην εδω απο 132 και μετα στον Θανος ωστε να καταλαβεις να μην λεμε εδω τ ιδια κ τα ιδια και εαν η πορτα εσωτερικα δεν ειναι κλεισμενη- απομονωμενη απ την υπολοιπη κατασκευη πισω εσωτερικα πρεπει να απομονωθει. Καθε εστια μπορει να ναι φτιαγμενη αλλιως, αν ανοιξεις να δεις τι γινεται βγαλε και φωτο αν χρειαστεις γνωμη ουτως ωστε να καταλαβουμε τ ακριβως ειναι. Καλο κουραγιο..

nikolaras
10-01-11, 20:36
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P1010046.jpg

Ηρθε το τζάκι και το τοποθέτησα πρόχειρα, για να βγει ο χειμώνας.
Απίστευτο μου φαίνεται πόσο γρήγορα ανεβάζει τη θερμοκρασία στο νερό.
Από ξύλα, καίει σχετικά λίγα πράγματα.
Νομίζω ότι έχω λύσει όριστικά το πρόβλημα θέρμανσης του σπιτιού μου.

oreos_7
10-01-11, 22:21
Energy fireplace

nikolaras
10-01-11, 22:49
Χαχαχαχα !!!!
Τι είπες τώρα φίλε μου χαχαχαχααχ!!!!!

stelios1
11-01-11, 06:04
Χαχαχαχα !!!!
Τι είπες τώρα φίλε μου χαχαχαχααχ!!!!!

Μην γελας καθολου, ετοιμο καυτο νερο για ΚΑΦΕ θα βγαζει η σερπαντινα που βλεπεις!
Καποιο κερδος ειναι κ αυτο..

hawker1
11-01-11, 17:50
Μην γελας καθολου, ετοιμο καυτο νερο για ΚΑΦΕ θα βγαζει η σερπαντινα που βλεπεις!
Καποιο κερδος ειναι κ αυτο..

Στέλιο θες να πεις ότι δεν δουλεύει το πράγμα με την σερπαντίνα????

nikolaras
11-01-11, 21:01
Είδες πολλούς κατασκευαστές να χρησιμοποιούν χαλκό πάνω σε φωτιά;
Αυτό το πράγμα δεν υπάρχει περίπτωση να αποδώσει, για να παίζουν τα παιδάκια είναι.....

stelios1
11-01-11, 22:32
Θα δουλευει αλλα δεν αξιζει να σ εμποδιζει εκει μεσα, ειναι μικρη η ποσοτητα του νερου που θα περναει. Αυτο που βλεπεις (και θα φαινεται περιεργο) ειναι τιποτα μπροστα στην συνεχεια που χρειαζεται για να συνεργαστει σωστα με καλοριφερ και το κερδος που θα εχεις δεν αξιζει.
Το τζακι δεν ειναι η θερμανση του μελλοντος, ουτε τα ενεργειακα ειναι καμια επανασταση στ θερμανση.

nikolaras
12-01-11, 08:51
Για την επαρχία, που υπάρχει φθηνή πρόσβαση στα ξύλα, το ενεργειακό τζάκι ήταν και θα είναι η καλύτερη λύση θέρμανσης, φανταστείτε ότι αν έκαιγα πετρέλαιο, θα ήθελα 3 τόνους το χρόνο, κάνει πολύ κρύο εδώ, αέριο δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει.....

stelios1
13-01-11, 13:01
Nikolara τωρα που ειναι προχειρο αν θελεις κανε κ ενα τεστ.. δουλεψε το και με ανοιχτη πορτα να μας πεις.. Εχεις λογω ενδοδαπεδιας μεγαλο πλεονεκτημα. Στα κλασικα ενεργειακα η θερμοκρασια του εναλακτη(συνεπως και του θερμου αερα η νερου) δεν ειναι δυνατον να ειναι μεγαλυτερη απ αυτην του χωρου που καινε τα ξυλα. Εσυ στην ενδοδαπεδια θελεις χαμηλη αρα και στην καμιναδα μπορεις να εχεις χαμηλη αν το προσεξεις θα πιασεις πραγματικα μια 80% αποδοση. Με ανοιχτη να το καψεις να παρατηρησεις αν απορροφα την ζεστη του δαπεδου και την πετα εξω. Και για να ξερεις τι να προσεξεις στον εξωτερικο αερα οταν τελειωσει ολοκληρωτικα αλλα και για να μας πεις. Αν ενδοδαπεδια και ανοιχτο τζακι, γινεται η δεν γινεται να συνυπαρχουν..

nikolaras
13-01-11, 18:03
Κοιτα Στέλιο, επειδή είχα ανοιχτό τζάκι με αυτοσχέδιο λέβητα νερού, όντως τραβάει τη ζέστα του σπιτιού έξω.
Στην πρόχειρη τοποθέτηση που έκανα στο τζάκι, αν πρόσεξες έχω κάνει 2 τεράστιες μ@λ@κίες.
Η πρώτη είναι ότι η σωλήνα (σπιράλ) στην έξοδο από τον τοίχο είναι κάθετη μη σου πω πως γέρνει προς το πάτωμα με αποτέλεσμα με το άνοιγμα της πόρτας να ψιλοκαπνίζει στην αρχή και δεύτερη ότι ο αέρας καύσης προέρχεται από το εσωτερικό του σπιτιού..... Αποτέλεσμα και των 2 πιστεύω ότι ευθύνεται και για το γρήγορο μαύρισμα του τζαμιού ( χώρια που έχω και καταμούσκεμα ξύλα !!!!).
Πάντως το νερό του μπόιλερ για ζεστό νερό χρήσης ( 200 λίτρα) το φτάνει από κρύο στους 70 βαθμούς μέσα σε μισή ώρα δυνατής καύσης....
Τώρα όσο για την απόδοση ενδοδαπέδιας - σώματα, δεν πιστεύω ότι υπάρχει και η τεράστια διαφορά, γιατί εγώ θα πρέπει να ζεστάνω 1,5 χιλιόμετρα σωλήνες αλλά με 35 - 37 βαθμούς, ενώ αν είχα σώματα, θα έπρεπε να ζεστάνω 8 σώματα περίπου αλλά με 60 - 70 βαθμούς (120 τ.μ.).

stelios1
13-01-11, 21:59
Δεν με καταλαβες Νικολαρα, οτι συστημα εναλακτη και να βαλεις σε τζακι (ειτε αεροθερμο ειτε υδραυλικο) δεν ειναι δυνατον να παρεις υψηλοτερη θερμοκρασια απ αυτην που εχει η εστια. Δηλαδη.. 50-50 σε θεμα βαθμων στην καλυτερη περιπτωση, εφοσον ομως εσυ χρειαζεσαι χαμηλη θερμοκρασια στην ενδοδαπεδια εχεις δυνατοτητα να το υπερβεις αυτο κατα πολυ! Με καταλληλη ροη νερου (κυβικα ανα ωρα κτλ) μπορεις να ριξεις την θερμοκρασια καμιναδας (αρα και απωλειες) οσο θες. Στα σωματα η επιστροφη ειναι 70 πχ, απο 70 εως 90 τι ζεστη να παρει κανεις απο τζακι? Η το τζακι θα εχει καλη αποδοση η ο λεβητας. Σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες νερου ομως εχεις πολλα περιθωρια, αν το ψαξεις καλα θα βγαλεις καλη ακρη..
Εχει ενας γειτονας ενδοδαπεδια και ανοιχτο τζακι που εκανα εγω, δεν ειναι ικανοποιημενος (οπως το φανταζοταν δηλαδη) στην καταναλωση πετρελαιου και πιστευω οτι φταιει το τζακι, το οποιο αυτος επιμενει να ανναβει, γ αυτο σου ειπα να δοκιμασεις.

stelios1
13-01-11, 22:19
Τα ξυλα ειναι πολυ σοβαρο θεμα. Χανεις στην αγορα (κιλο τα πουλανε) αλλα χανεις περισσοτερο στην υγρασια τους που την ατμοποιεις..
Η εστια σου ειναι χωρις κλαπε? Υπαρχουν τετοιες ενεργειακες που το κλαπε δεν χρειαζεται λογω σχεδιασμου (διαστασεις χωρου καυσης) και απολυτου σφραγισματος της πορτας, δεν μπορει να μπει αερας αρα και δεν βγαινει..

nikolaras
14-01-11, 10:00
Το τζάκι που έχω έχει αυτόματο κλαπέ (ανοίγει με το άνοιγμα της πόρτας) που δεν βρίσκεται στην έξοδο προς την καμινάδα, αλλά μέσα στο τζάκι οδηγώντας την φλόγα στον εναλλάκτη, έτσι όπως καταλαβαίνεις ανοίγοντας την πόρτα πέφτει δραματικά η απόδοση του τζακιού.
Επίσης το τζάκι είναι εντελώς κλειστό και η μοναδική πηγή αέρα καύσης είναι μια, εκτός από μια αεροκουρτίνα που υπάρχει στο πάω μέρος της πόρτας.
Τώρα αυτό που λες λογικό μου ακούγεται.
Σίγουρα με σιγανή καύση, μπορώ να έχω συνέχεια την θερμοκρασία νερού που χρειάζομαι π.χ. 40 βαθμούς, και η απώλεια από την καμινάδα να είναι μικρότερη.

nikolaras
14-01-11, 10:08
Εχει ενας γειτονας ενδοδαπεδια και ανοιχτο τζακι που εκανα εγω, δεν ειναι ικανοποιημενος (οπως το φανταζοταν δηλαδη) στην καταναλωση πετρελαιου και πιστευω οτι φταιει το τζακι, το οποιο αυτος επιμενει να ανναβει, γ αυτο σου ειπα να δοκιμασεις.
Σίγουρα φταίει το τζάκι.....
Το δούλευα έτσι πριν , αλλά τότε δεν με ένοιαζε επειδή το πετρέλαιο ήταν φθηνό.
Οταν όμως τοποθέτησα εναλλάκτη μέσα στο ανοικτό τζάκι, άλλαξαν τα πράγματα, επειδή το νερό ζέσταινε την ενδοδαπέδια και οι θερμοκρασίες του τζακιού έπεσαν αισθητά,(επειδή την θερμική ενέργεια την έπαιρνε ο εναλλάκτης), άρα και λιγότερες απώλειες από την καμινάδα.

stelios1
14-01-11, 19:18
Θα πω μια γνωμη (ισως και χαζη, απο θερμουδραυλικα δεν ξερω και πολλα) αν γινεται να εχεις μεγαλο κυκλοφορητη ελεγχομενο με inverter και θερμοστατες στ τζακι ωστε και με δυνατη φωτια να επιταχυνεται η ροη οσο ανεβαινει η θερμοκρασια του νερου. Η με αισθητηρα στην καμιναδα ωστε να αφηνει την θερμοτητα που χρειαζεται για την λειτουργια της μονο και ολη την αλλη να την παιρνεις. Δεν ξερω πρακτικα αν ειναι πολυπλοκο ομως.

apog
15-01-11, 10:44
καλημέρα παιδιά.. Μια απορία και εγώ να εκφράσω. Μου έφτιαξαν ένα τζάκι μαντεμένιο με κατασκευή γυψοσανίδας.. όμως ο μάστορας μου το παράτησε νομίζω στη μέση και εξαφανίστηκε.. έχει αφήσει ένα κενό περίπου 10 εκατοστών από την εστία και την γυψοσανίδα.. είναι σωστό αυτό? όταν το ανάβω μυρίζει καπνίλα που βγαίνει από το κενό αυτό και από τις περσίδες που έχει κάνει εσωτερικά.. μόλις ανοιξω παράθυρο διορθώνεται.. μήπως πρέπει να κλείσω το κενό αυτό? με ποιον τρόπο και με τι υλικό? να πω επίσης ότι υπάρχει τρύπα κάτω από την εστία η οποία βγαίνει εξωτερικά απο τον τοίχο..
Σας ευχαριστώ πολύ

nikolaras
15-01-11, 22:01
Πρώτη φορά το άναψες και έβγαλε καπνίλα; Αν είναι έτσι είναι οι αναθυμιάσεις από το μαντέμι.

nikolaras
15-01-11, 22:03
Θα πω μια γνωμη (ισως και χαζη, απο θερμουδραυλικα δεν ξερω και πολλα) αν γινεται να εχεις μεγαλο κυκλοφορητη ελεγχομενο με inverter και θερμοστατες στ τζακι ωστε και με δυνατη φωτια να επιταχυνεται η ροη οσο ανεβαινει η θερμοκρασια του νερου. Η με αισθητηρα στην καμιναδα ωστε να αφηνει την θερμοτητα που χρειαζεται για την λειτουργια της μονο και ολη την αλλη να την παιρνεις. Δεν ξερω πρακτικα αν ειναι πολυπλοκο ομως.
Νομίζω υπάρχει αυτό το σύστημα...... ή κάτι παραπλήσιο.

apog
15-01-11, 22:08
το τζάκι το εχω ανάψει πολλές φορές και συνέχεια το ιδιο γινεται :( υπάρχει κενό μεταξύ γυψοσανίδας και εστίας 10 εκατοστών το οποίο δεν εχει κλειστεί.. Δηλαδή σκύβω από κάτω και βλέπω μέσα μεταξύ της φούσκας (απο γυψοσανίδα) και της εστίας το εσωτερικό του τζακιού (πετροβάμβακες καμινάδα κτλ). Ειναι σωστό αυτό?

nikolaras
16-01-11, 09:33
Σωστό είναι, αλλά για να βγάζει καπνό, κάπου εχει γίνει μ@λ@κί@ με την σύνδεση της καμινάδας !!!!
Δυστυχώς φίλε μου αν συνεχίζει να βγάζει καπνό θέλει ξύλωμα η γυψοσανίδα να δεις τι φταίει....

nikolaras
16-01-11, 09:35
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P1010053.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P1010052.jpg

stelios1
17-01-11, 14:45
καλημέρα παιδιά.. Μια απορία και εγώ να εκφράσω. Μου έφτιαξαν ένα τζάκι μαντεμένιο με κατασκευή γυψοσανίδας.. όμως ο μάστορας μου το παράτησε νομίζω στη μέση και εξαφανίστηκε.. έχει αφήσει ένα κενό περίπου 10 εκατοστών από την εστία και την γυψοσανίδα.. είναι σωστό αυτό? όταν το ανάβω μυρίζει καπνίλα που βγαίνει από το κενό αυτό και από τις περσίδες που έχει κάνει εσωτερικά.. μόλις ανοιξω παράθυρο διορθώνεται.. μήπως πρέπει να κλείσω το κενό αυτό? με ποιον τρόπο και με τι υλικό? να πω επίσης ότι υπάρχει τρύπα κάτω από την εστία η οποία βγαίνει εξωτερικά απο τον τοίχο..
Σας ευχαριστώ πολύ

Πρεπει να κλεισει. Η αυτο η οι περσιδες επανω. Επικοινωνει ο χωρος καυσης με τις περσιδες απο εκει.. Ο εξωτερικος αερας για καυση οδηγειται συγκεκριμενα κατω απο την σχαρα? Αν ειναι ετσι ξηλωσε τον σωληνα να μεινει η τρυπα μονο με την περσιδα της.
Λειπει αερας απ τ χωρο, δεν αναπληρωνεται, καπνιζει το τζακι απ αυτο τ λογο και ο καπνος απ το ανοιιγμα αυτο ανεβαινει εσωτερικα και βγαινει απ τ περσιδες.
1. Δεν φτανει ο εξω αερας και γ αυτο με ανοιχτο παραθυρο στρωνει.
2. Ο καπνος αντι να βγει (εφ οσον καπνιζει) μονο απο μπροστα, βγαινει κ απο τις περσιδες επανω.
3. Εφ οσον δουλεψει το τζακι με κλειστα κουφωματα, μπορει να μεινει κ ανοιχτο αυτο το σημειο. Ρισκαρεις την περιπτωση αυτη ομως, παντα καποια στιγμη να βγαλει και καπνο απο ψηλα.

apog
18-01-11, 14:08
Πρεπει να κλεισει. Η αυτο η οι περσιδες επανω. Επικοινωνει ο χωρος καυσης με τις περσιδες απο εκει.. Ο εξωτερικος αερας για καυση οδηγειται συγκεκριμενα κατω απο την σχαρα? Αν ειναι ετσι ξηλωσε τον σωληνα να μεινει η τρυπα μονο με την περσιδα της.
Λειπει αερας απ τ χωρο, δεν αναπληρωνεται, καπνιζει το τζακι απ αυτο τ λογο και ο καπνος απ το ανοιιγμα αυτο ανεβαινει εσωτερικα και βγαινει απ τ περσιδες.
1. Δεν φτανει ο εξω αερας και γ αυτο με ανοιχτο παραθυρο στρωνει.
2. Ο καπνος αντι να βγει (εφ οσον καπνιζει) μονο απο μπροστα, βγαινει κ απο τις περσιδες επανω.
3. Εφ οσον δουλεψει το τζακι με κλειστα κουφωματα, μπορει να μεινει κ ανοιχτο αυτο το σημειο. Ρισκαρεις την περιπτωση αυτη ομως, παντα καποια στιγμη να βγαλει και καπνο απο ψηλα.

Στέλιο σε ευχαριστω παρα πολυ΄για τις απαντήσεις..ο εξωτερικός αέρας δεν πρέπει να πηγαίνει κάτω από την σχάρα.. Αν θυμάμαι καλά όταν το έφτιαχνε απλά έκανε μια τρύπα στον τοίχο πίσω από το τζάκι χωρίς να βάλει σωλήνα.. Να σου πω ότι όταν το τζάκι ειναι σβηστό από το κενό που ανέφερα (μεταξύ φούσκας και εστίας) έρχεται κρύος αέρας στο σπίτι ο οποίος προφανώς εισέρχεται από την τρύπα πίσω στον τοίχο.. Σωστα;
Αυτό το κενό με τι μπορώ να το καλύψω? με γυψοσανίδα ας πούμε όπως είναι φτιαγμένη η φούσκα? ή θα έχω πρόβλημα με τις υψηλές θερμοκρασίες?
Αν όντως δεν φτάνει ο αέρας μπορώ να ανοίξω και 2η τρύπα?
Σε ευχαριστώ πολύ