PDA

Επιστροφή στο Forum : e-bay

νονος
12-01-10, 19:24
θα ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα εδω για να μου πειτε εμπειριες οσοι και οσες εχετε ασχολειθει με αυτο.επισης καλο θα ηταν να αναφερετε αν υπηρξε περιπτωση εξαπατισης!!

Miranda
12-01-10, 19:26
Κ τι ακριβως θελεις να μαθεις?
Οσον αφορα την εξαπατηση, ειχα ενα θεμα, αλλα μετα απο ενα μηνα η πεηπαλ μου δωσε πισω τα λεφτα μ.

pho3nix
12-01-10, 19:27
vasika peri ebay exoume enan idiko edw....
katse na er8ei na sou apantisei,simfwna kai autos me tis dikes tou empiries :p

νονος
12-01-10, 19:29
Κ τι ακριβως θελεις να μαθεις?
Οσον αφορα την εξαπατηση, ειχα ενα θεμα, αλλα μετα απο ενα μηνα η πεηπαλ μου δωσε πισω τα λεφτα μ.
κατα ποσο ισχυουν αυτα που πουλανε εκει..δηλ αν ειναι αυθεντικα η μεταχειρισμενα οπως παπουτσια για παραδειγμα.και αν φυσικα υπηρξε προβλημα με την πληρωμη και την αποστολη του προιοντος..

νονος
12-01-10, 19:38
vasika peri ebay exoume enan idiko edw....
katse na er8ei na sou apantisei,simfwna kai autos me tis dikes tou empiries :p

που ειναι ο ειδικος οεο? :rofl:

pho3nix
12-01-10, 19:41
που ειναι ο ειδικος οεο? :rofl:

erxete :D

@file p900..dwse ta fwta sou pedi mou :p

Ν900
12-01-10, 19:50
φιλε μου το θεμα ebay ειναι πολυπλοκο και πολυπλευρο απο πλευράς αξιοπιστίας.
το ebay ειναι ενας χώρος πωλήσεων και δημοπρασιών όπου ο κάθε ενας (ακόμη κι εσύ) μπορει να πουλήσει οτιδήποτε.
διάβαζε προσεκτικά τις αξιολογίσεις που έχει ο κάθε πωλητής και βλέπε εαν εχει αρνητικές αξιολογίσεις και κρίνε αν θελεις να αγοράσεις απο αυτόν.
αποφευγε νέους πωλητές, πωλητές με λίγες πωλήσεις, πωλητές με χαμηλότερο σκορ απο 97%
φρόντιζε να ρωτάς τον πωλητή οτιδηποτε ειναι αναγκαίο πολυ πιο πριν αγορασεις κατι. πχ αν ειναι αυθεντικό κλπ.
σε περίπτωση που σου στειλει καποιος κατι το οποιο δεν ειναι αυθεντικό έχεις το δικαίωμα να κανεις report στο trust and safety του ebay και στο paypal καθως επίσης και να του βάλεις αρνητική αξιολόγηση.
εαν η τιμη σε κάτι φαινεται να ειναι πολύ καλη για να ειναι αληθινή και βλέπεις τον κόσμο να αγοράζει μανιωδώς πρόσεχε γιατι μυρίζει απάτη και πολύ πιθανόν ο πωλητής να εξαφανιστεί αφού μαζεψει αρκετά θύματα.
οπως βλέπεις πιο κατω ο συγκεκριμένος πωλητής έχει κανει 327 πωλήσεις στη συγκεκριμένη κάρτα σε ελαχιστο χρονικό διάστημα (περίπου 9 ημέρες) η τιμη ειναι πολύ χαμηλή και έχει μικρό feedback κατι το οποίο μου λέει εμένα οτι εχει ηδη πουλήσει μερικά μικροπράγματα για να παρει θετικες αξιολογίσεις και στη συνέχεια να κανει καποια απάτη.
φυσικά αυτό θα το δούμε στη συνέχεια αν εξαφανιστεί η όχι.
http://img709.imageshack.us/img709/8297/eba.jpg

νονος
12-01-10, 19:55
φιλε μου το θεμα ebay ειναι πολυπλοκο και πολυπλευρο απο πλευράς αξιοπιστίας.
το ebay ειναι ενας χώρος πωλήσεων και δημοπρασιών όπου ο κάθε ενας (ακόμη κι εσύ) μπορει να πουλήσει οτιδήποτε.
διάβαζε προσεκτικά τις αξιολογίσεις που έχει ο κάθε πωλητής και βλέπε εαν εχει αρνητικές αξιολογίσεις και κρίνε αν θελεις να αγοράσεις απο αυτόν.
αποφευγε νέους πωλητές, πωλητές με λίγες πωλήσεις, πωλητές με χαμηλότερο σκορ απο 97%
φρόντιζε να ρωτάς τον πωλητή οτιδηποτε ειναι αναγκαίο πολυ πιο πριν αγορασεις κατι. πχ αν ειναι αυθεντικό κλπ.
σε περίπτωση που σου στειλει καποιος κατι το οποιο δεν ειναι αυθεντικό έχεις το δικαίωμα να κανεις report στο trust and safety του ebay και στο paypal καθως επίσης και να του βάλεις αρνητική αξιολόγηση.
εαν η τιμη σε κάτι φαινεται να ειναι πολύ καλη για να ειναι αληθινή και βλέπεις τον κόσμο να αγοράζει μανιωδώς πρόσεχε γιατι μυρίζει απάτη και πολύ πιθανόν ο πωλητής να εξαφανιστεί αφού μαζεψει αρκετά θύματα.
οπως βλέπεις πιο κατω ο συγκεκριμένος πωλητής έχει κανει 327 πωλήσεις στη συγκεκριμένη κάρτα σε ελαχιστο χρονικό διάστημα (περίπου 9 ημέρες) η τιμη ειναι πολύ χαμηλή και έχει μικρό feedback κατι το οποίο μου λέει εμένα οτι εχει ηδη πουλήσει μερικά μικροπράγματα για να παρει θετικες αξιολογίσεις και στη συνέχεια να κανει καποια απάτη.
φυσικά αυτό θα το δούμε στη συνέχεια αν εξαφανιστεί η όχι.
http://img709.imageshack.us/img709/8297/eba.jpg

αυτο πανω κατω το ξερω με τους πωλητες..εγω αυτον που ρωτισα και που δεν κανει αποστολες για ελλαδα του εστειλα e mail.η απαντηση ηταν εφοσον κερδισω δεν εχει προβλημα να μου τα στειλει.Positive Feedback: 100%
Feedback score: 98..Member since: Feb-09-02
Location: United States..ειναι καποια απο τα στοιχεια του αυτα σαν πωλητης..

pelopidas7
12-01-10, 20:00
θα ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα εδω για να μου πειτε εμπειριες οσοι και οσες εχετε ασχολειθει με αυτο.επισης καλο θα ηταν να αναφερετε αν υπηρξε περιπτωση εξαπατισης!!

Γενικότερα το internet προσφέρει ευκαιρίες για καλές αγορές αλλά και ευκαιρίες για επιτήδειους. Γενικά σε οτιδήποτε κάνεις θέλει προσοχή.
Ειδικότερα στο ebay, κυκλοφορούν πολλοί περίεργοι.
Είμαι μέλος από το 2002, έχω πάνω από 200 συναλλαγές, και ποτέ δεν έχασα χρήματα (μέχρι τώρα).

Βασικοί κανόνες ασφαλείας:

1) Πληρωμή πάντα μέσω Paypal και μόνο. Σε περίπτωση που πέσετε θύμα απάτης, θα αποζημειωθήτε μόνο αν έχετε πληρώσει μέσω Paypal. Επίσης μέσω Paypal δε δίνετε τα στοιχεία της πιστωτικής σας σε οποιονδήποτε. Οι περισσότερες δημοπρασίες αναφέρουν ότι είστε καλυμένοι 100% για το ποσό που πληρώνετε μέσω Paypal.

2) Έλεγχος του Feedback του πωλητή. Διαβάστε λίγο το ιστορικό του πωλητή, τις κριτικές των πελατών του και αποφύγετε όσους έχουν πολλά αρνητικά feedbacks.

3) Διαβάστε προσεκτικά την περιγραφή της δημοπρασίας, εντοπίστε πιθανά σημεία που θέλουν διευκρινιση και ρωτήστε τον πωλητή για λεπτομέρειες. Χρησιμοποιείτε πάντα τα μυνήματα μέσω του ebay (ask seller a question) και μην ανταλλάσετε μυνήματα μέσω απλού email. Αποφύγετε τους πωλητές που δεν απαντούν στις ερωτήσεις σας ή αυτούς των οποίων οι απαντήσεις δεν σας ικανοποιούν.

4) ΠΟΤΕ μην συμφωνήσετε σε αγορά εκτός ebay με κάποιον πωλητή. Πολλοί χρησιμοποιούν το πρόσχημα των χρεώσεων του ebay, και προτείνουν συναλλαγές εκτός site, οι οποίες είναι πάρα πολύ επικίνδυνες και ανασφάλιστες.

5) ΠΑΝΤΑ, πριν αγοράσετε κάτι να φροντίζετε να ρωτάτε ποιό είναι το κόστος των μεταφορικών (σε περίπτωση που δεν αναφέρετε στη δημοπρασία). Θα αποφύγετε εκπλήξεις με τις εξωφρενικές χρεώσεις ορισμένων πωλητών. Πολλοί χρησιμοποιούν το δόλωμα της χαμηλής τιμής σε κάποιο προϊόν και χρεώνουν υπέρογκα ποσά στα μεταφορικά.

6) Σε περίπτωση προβλήματος, επικοινωνήστε πρώτα με τον πωλητή. Αν είναι σοβαρός ebayer θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο να βρεί μια λύση. Αν δε βρεθεί λύση, κάντε αναφορά στο Resolution Center του Paypal.

Μην σας ζαλίζω άλλο όμως. Για αρχή είναι αρκετά.
Καλή τύχη!

νονος
12-01-10, 20:04
Γενικότερα το internet προσφέρει ευκαιρίες για καλές αγορές αλλά και ευκαιρίες για επιτήδειους. Γενικά σε οτιδήποτε κάνεις θέλει προσοχή.
Είμαι μέλος από το 2002, έχω πάνω από 200 συναλλαγές, και ποτέ δεν έχασα χρήματα (μέχρι τώρα).

1) Πληρωμή πάντα μέσω paypal και μόνο. Σε περίπτωση που πέσετε θύμα απάτης, θα αποζημειωθήτε μόνο αν έχετε πληρώσει μέσω paypal. Επίσης μέσω paypal δε δίνετε τα στοιχεία της πιστωτικής σας σε οποιονδήποτε. Οι περισσότερες δημοπρασίες αναφέρουν ότι είστε καλυμένοι 100% για το ποσό που πληρώνετε μέσω paypal.

2) Έλεγχος του feedback του πωλητή. Διαβάστε λίγο το ιστορικό του πωλητή, τις κριτικές των πελατών του και αποφύγετε όσους έχουν πολλά αρνητικά feedbacks
3) Διαβάστε προσεκτικά την περιγραφή της δημοπρασίας, εντοπίστε πιθανά σημεία που θέλουν διευκρινιση και ρωτήστε τον πωλητή για λεπτομέρειες. Χρησιμοποιείτε πάντα τα μυνήματα μέσω του ebay (ask seller a question) και μην ανταλλάσετε μυνήματα μέσω απλού email. Αποφύγετε τους πωλητές που δεν απαντούν στις ερωτήσεις σας ή αυτούς των οποίων οι απαντήσεις δεν σας ικανοποιούν.

4) ΠΟΤΕ μην συμφωνήσετε σε αγορά εκτός ebay με κάποιον πωλητή. Πολλοί χρησιμοποιούν το πρόσχημα των χρεώσεων του ebay, και προτείνουν συναλλαγές εκτός site, οι οποίες είναι πάρα πολύ επικίνδυνες και ανασφάλιστες.

5) ΠΑΝΤΑ, πριν αγοράσετε κάτι να φροντίζετε να ρωτάτε ποιό είναι το κόστος των μεταφορικών (σε περίπτωση που δεν αναφέρετε στη δημοπρασία). Θα αποφύγετε εκπλήξεις με τις εξωφρενικές χρεώσεις ορισμένων πωλητών. Πολλοί χρησιμοποιούν το δόλωμα της χαμηλής τιμής σε κάποιο προϊόν και χρεώνουν υπέρογκα ποσά στα μεταφορικά.

6) Σε περίπτωση προβλήματος, επικοινωνήστε πρώτα με τον πωλητή. Αν είναι σοβαρός ebayer θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο να βρεί μια λύση. Αν δε βρεθεί λύση, κάντε αναφορά στο resolution center του paypal.

Καλή τύχη!
δηλ αν κανω κανω συμφωνια για τα μεταφορικα ας πουμε πως θα ξερω οτι θα τα τηρησει αυτα?

νονος
12-01-10, 20:06
επισεις καποια αλλα στοιχεια του πωλητη ειναι αυτα..

Detailed Seller Ratings (last 12 months) help

Criteria Average rating Number of ratings

Item as described 51
Communication 51
Shipping time 51
Shipping and handling charges 50

νονος
12-01-10, 20:12
και για να μην σας ζαλιζω αλλο ειναι και αυτα..Recent Feedback Ratings (last 12 months)
1 month 6 months 12 months
Positive feedback rating Positive 6 29 74
Neutral feedback rating Neutral 0 0 0
Negative feedback rating Negative 0 0 0

pelopidas7
12-01-10, 20:29
δηλ αν κανω κανω συμφωνια για τα μεταφορικα ας πουμε πως θα ξερω οτι θα τα τηρησει αυτα?

Για αυτό έγραψα ότι η επικοινωνία πρέπει να γίνεται μέσω ebay. Τα μυνήματα αυτά παραμένουν στους servers του ebay για 30 μέρες (αν θυμάμαι καλά). Έτσι ένα τέτοιο μύνημα είναι δεσμευτικό για τον πωλητή.

Γενικότερα τα νούμερα που αναφέρεις για τον πωλητή είναι καλά. Όμως, όπως κατάλαβες από αυτά που έγραψα παραπάνω, τα νούμερα από μόνα τους δεν είναι αρκετά για να σου διασφαλίσουν την αξιοπιστία του πωλητή.
Μην ξεχνάς ότι ένα καλό feedback μπορεί εύκολα να δημιουργηθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα, αγοράζοντας ή πουλώντας πολύ μικρής αξίας αγαθά. Έτσι με ένα budget πχ. $100 μπορείς να αποκτήσεις ένα καλό feedback, ικανό να ξεγελάσει άπειρους χρήστες. Πωλητές με πολυετή παρουσία στο Ebay συνήθως είναι αξιόπιστοι.

νονος
12-01-10, 20:33
Για αυτό έγραψα ότι η επικοινωνία πρέπει να γίνεται μέσω ebay. Τα μυνήματα αυτά παραμένουν στους servers του ebay για 30 μέρες (αν θυμάμαι καλά). Έτσι ένα τέτοιο μύνημα είναι δεσμευτικό για τον πωλητή.
με αυτα τα χαρακτηριστικα του πωλητη που εδωσα πιο πανω πως τον βλεπεις?

kotselar
12-01-10, 20:34

1) Πληρωμή πάντα μέσω Paypal και μόνο. Σε περίπτωση που πέσετε θύμα απάτης, θα αποζημειωθήτε μόνο αν έχετε πληρώσει μέσω Paypal. Επίσης μέσω Paypal δε δίνετε τα στοιχεία της πιστωτικής σας σε οποιονδήποτε. Οι περισσότερες δημοπρασίες αναφέρουν ότι είστε καλυμένοι 100% για το ποσό που πληρώνετε μέσω Paypal.

2) Έλεγχος του Feedback του πωλητή. Διαβάστε λίγο το ιστορικό του πωλητή, τις κριτικές των πελατών του και αποφύγετε όσους έχουν πολλά αρνητικά feedbacks.

6) Σε περίπτωση προβλήματος, επικοινωνήστε πρώτα με τον πωλητή. Αν είναι σοβαρός ebayer θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο να βρεί μια λύση. Αν δε βρεθεί λύση, κάντε αναφορά στο Resolution Center του Paypal.

Καλή τύχη!

και επειδή και γω είμαι χρόνια χρηστης του ebay

να μην επαναλαμβάνομαι....

οι συμβουλες του φιλου είναι παρα πολύ καλες.

PAYPAL πάντα.....(απο προσωπική χρήση εχω αποζημιωθεί σε 1 περίπτωση που χρειαστηκε)

κοιτας το item descreption prosextika.αν δεν γραφει κατι που το θες.ρωτας.αν δεν απαντήσει δεν αξιζει ---->bad communication αναξιόπηστος μπορει.

για μεταφορικά αν δεν αναγράφετε ρωτας ....δεν λες νταξει μωρε + - τοσο θα είναι.γιατι εκει ειναι που θα σε βαρέσουν με τρελα shipping cost enw to προιον einai χαμηλης τιμης

feedback kai ta rating tou seller τα κοιτάς προσεκτικά .......

βασικα προσπαθησε να ξεχωρίσεις απο την ΣΑΒΟΥΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ Ε ΒΑΥ an αξιζει αυτο που θες να πάρεις..
να συγκρίνεις πωλητες -μέρη τα πάντα.

η εμπειρια σιγα σιγα θα στα δείξει.

νονος
12-01-10, 20:38

PAYPAL πάντα.....(απο προσωπική χρήση εχω αποζημιωθεί σε 1 περίπτωση που χρειαστηκε)

κοιτας το item descreption prosextika.αν δεν γραφει κατι που το θες.ρωτας.αν δεν απαντήσει δεν αξιζει ---->bad communication αναξιόπηστος μπορει.

για μεταφορικά αν δεν αναγράφετε ρωτας ....δεν λες νταξει μωρε + - τοσο θα είναι.γιατι εκει ειναι που θα σε βαρέσουν με τρελα shipping cost enw to proin einai low timis

βασικα προσπαθησε να ξεχωρίσεις απο την ΣΑΒΟΥΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ Ε ΒΑΥ an αξιζει αυτο που θες να πάρεις..

οσο αφορα τα μεταφορικα ο συγκεκριμενος πωλητης δεν εστελνε ελλαδα...αλλα με ενα e mail μεσο e bay φυσικα μου ειπε οτι εαν και εφοσον κερδισω θα μου τα στειλει ελλαδα..το θεμα ειναι οτι εφοσον θελει να τα στειλει γιατι δεν το λεει απο την αρχη εκει?

kotselar
12-01-10, 20:41
οσο αφορα τα μεταφορικα ο συγκεκριμενος πωλητης δεν εστελνε ελλαδα...αλλα με ενα e mail μεσο e bay φυσικα μου ειπε οτι εαν και εφοσον κερδισω θα μου τα στειλει ελλαδα..το θεμα ειναι οτι εφοσον θελει να τα στειλει γιατι δεν το λεει απο την αρχη εκει?

ναι το κανουν ορισμενοι.....
εχουν κολληματα με την χώρα τους τι να πεισ.η αποφευγουν εκτος χώρας συναλλαγες για διαφορους λόγους....

μου εχει τυχη πολλες φορες΄....

αλλοι απλα μπορει να μην διευκρινιζουν

τωρα οι μεγαλοι πωλητες με τρελες πωλησεις εχουν μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ shipping.....

οι μικροπωλητες /ιδιωτες/μεταχειρισμένων το συζητανε το θεμα ;0

νονος
12-01-10, 20:42

για μεταφορικά αν δεν αναγράφετε ρωτας ....δεν λες νταξει μωρε + - τοσο θα είναι.γιατι εκει ειναι που θα σε βαρέσουν με τρελα shipping cost enw to προιον einai χαμηλης τιμης

επισεις θα ηθελα πολυ να μου πεις την γνωμη σου για τον πωλητη σαν χρηστης του e bay που εισαι..καποια στοιχεια τα εχω δωσει πιο πανω..

kotselar
12-01-10, 20:48
νταξει δεν εχει τις τρελες συναλλαγες αλλα δν εχει και καποιο αρνητικό σημάδι απο την άλλη...

επισης μπορείς να κοιτάξεις προιον αν το έχει το ιδιο καποιος άλλος
ποσες πωλήσεις έχει κανει πανω σε αυτο
αν τύχη και έχει αρνητικό πάνω σε τι του έχουν κάνει?

μπορεις να το βρείς και αλλΟΥ?Τα βάζεις κατω......

ποσο παλιος είναι ο seller?

σιγα σιγα μπαίνεις στο κλιμα πως το λεω.

adim2102
12-01-10, 20:51

Ως τωρα εχω κανει καποιες συναλλαγες οποτε μπορω να πω και εγω την εμπειρια μου.
Ολες οι παραγγελιες εφθασαν στα χερια μου αλλα παρατηρησα οτι η ποιοτητα τους ειναι αναλογη της τιμης.
Καταλαβα οτι πρεπει να προτιμω τα αυθεντικα προιοντα που και παλι ειναι πιο φθηνα απο την ελλαδα.
Εσπασε η οθονη του κινητου μου και μου πηραν 90 ευρω για να το φιαξουν ενω στο ebay ερχοταν στη πορτα μου η οθονη με 25 ευρω
Βεβαια τσεκαρω παντα απο που παιρνω και δεν παραγγελνω προιοντα με μεγαλα ποσα για να μην ειμαι στη πορτα περιμενοντας τον ταχυδρομο.
Αν προσεχεις και εισαι επιφυλακτικος μπορεις να κανεις καλες αγορες

νονος
12-01-10, 20:53
νταξει δεν εχει τις τρελες συναλλαγες αλλα δν εχει και καποιο αρνητικό σημάδι απο την άλλη...

κοιταξε να δεις..βασικα εψαχνα τον τοπο να βρω ενα ζευγαρι της nike retro.δηλ αυτο ειχε βγει το 1993 φαντασου.τα εχουν και αλλοι πωλητες εκει...με την μονη διαφορα οτι σε αυτον τον πωλητη βρηκα το νουμερο που θελω,,οι αλλοι ειτε ειχαν μικροτερα νουμερα ειτε μεγαλητερα,,,οποτε επεσα πανω σε αυτον..Member since: Feb-09-02

kotselar
12-01-10, 20:55
Ως τωρα εχω κανει καποιες συναλλαγες οποτε μπορω να πω και εγω την εμπειρια μου.

Ολες οι παραγγελιες εφθασαν στα χερια μου αλλα παρατηρησα οτι η ποιοτητα τους ειναι αναλογη της τιμης.
Αν προσεχεις και εισαι επιφυλακτικος μπορεις να κανεις καλες αγορες

.ΣΩΣΤΑ +1 οπως είπα υπαρχει σαβουρα αλλα αμα είσαι τυχερος -προσεχτικος -επιφυλακτικος.μπορεις να βγάλεις λαβρακι .....αλλα να εισαι σιγουρος πως δεν θα περασει αορατη η δημοπρασια αυτη!!!!!

kotselar
12-01-10, 20:58
κοιταξε να δεις..βασικα εψαχνα τον τοπο να βρω ενα ζευγαρι της nike retro.δηλ αυτο ειχε βγει το 1993 φαντασου.τα εχουν και αλλοι πωλητες εκει...με την μονη διαφορα οτι σε αυτον τον πωλητη βρηκα το νουμερο που θελω,,οι αλλοι ειτε ειχαν μικροτερα νουμερα ειτε μεγαλητερα,,,οποτε επεσα πανω σε αυτον..Member since: Feb-09-02

hmmm i see....

a kai kati teleutaio to Return policy εχε το στο νου.....

just in case....

oxi gia to proion pou les apla genika:)

Loipon kalinixtizw egw kai gia oti xreiasteis genika /voithia ktl u can count on me and pm me

νονος
12-01-10, 20:58

These are retro's, never worn, virgin pair. This is one of Nike's elusive kix that are EXTREMELY HARD TO GET; Nike did a good job not revealing their release date and allocating to select stores, very limited in production. Pics speak for themselves. I need to make space, unfortunately these need a new home. I'm a sneakerhead, an ebay member for several years, have positive feedback, so bid with confidence.

I accept Paypal. Winning bidder must pay and contact me within 24 hours of winning or negative feedback will be given. I will ship shoes out, soon as payment is verified. Serious bidders, please. Shipping is $15 (box, priority mail, insurance). Feel free to email me for more pics. All sales are final. Thanks....και τελος ολα αυτα λεει για την περιγραφη του προιοντος...

ALXIOA
12-01-10, 21:00
to ellhniko ebay to eidate..??egw twra tyxaia to eida...kalo fainete se prwth fash alla arketa argo tha elega kai me poly ligotera proionta mesa..!!!

νονος
12-01-10, 21:02
to ellhniko ebay to eidate..??egw twra tyxaia to eida...kalo fainete se prwth fash alla arketa argo tha elega kai me poly ligotera proionta mesa..!!!

νομιζω ειναι μεταφρασμενο....γιατι καποια στιγμη στα αντικειμενα σε παραπεμπτει στο .com για αγορα...

ALXIOA
12-01-10, 21:05
shmasia pleon exei oti exoume kai to diko mas ebay.gr leme..!!!xaxaxaa

rifaki
12-01-10, 21:10
Διάβασα αρκετά από τα παραπάνω σχόλια. Μια χαρά πληροφορίες σου δίνουν. Επειδή έχω αρκετή εμπειρία από το γερμανικό Ebay, μια ακόμα συμβουλή: πρόσεχε τι ΔΕΝ γράφει ο πωλητής στην περιγραφή του. Σκέψου πρώτα τι σε ενδιαφέρει σε ένα προιόν που θέλεις και μην παρασύρεσαι από κάποια σημεία της περιγραφής που υπερτονίζει ο πωλητής. Είναι ο πιο "νόμιμος" τρόπος εξαπάτησης αυτός. Για ό,τι ΔΕ γράφει κανείς ΔΕ δεσμέυεται. Τίποτα δεν είναι αυτονόητο!

νονος
12-01-10, 21:12
Διάβασα αρκετά από τα παραπάνω σχόλια. Μια χαρά πληροφορίες σου δίνουν. Επειδή έχω αρκετή εμπειρία από το γερμανικό ebay, μια ακόμα συμβουλή: πρόσεχε τι ΔΕΝ γράφει ο πωλητής στην περιγραφή του. Σκέψου πρώτα τι σε ενδιαφέρει σε ένα προιόν που θέλεις και μην παρασύρεσαι από κάποια σημεία της περιγραφής που υπερτονίζει ο πωλητής. Είναι ο πιο "νόμιμος" τρόπος εξαπάτησης αυτός. Για ό,τι ΔΕ γράφει κανείς ΔΕ δεσμέυεται. Τίποτα δεν είναι αυτονόητο!

για παραδειγμα τι δεν γραφει συμφωνα με αυτα που διαβασες για να του στειλω καμοια ερωτιση πανω σε αυτα?

rifaki
12-01-10, 21:32
για παραδειγμα τι δεν γραφει συμφωνα με αυτα που διαβασες για να του στειλω καμοια ερωτιση πανω σε αυτα?
Από όσα διάβασα, δε βλέπω να λείπει κάτι. Εγώ βέβαια δεν έχω δει τις φωτογραφίες. Εσύ που τις είδες συμφωνείς ότι μιλάνε από μόνες τους;
Συνήθως αυτά που μπορεί ή που προσπαθεί να κρύψει κανείς είναι λεπτομέρειες. Αλλά κάποιοι δίνουν σημασία στη λεπτομέρεια, κάποιοι όχι. Για μια λεπτομέρεια στην ίδια αγορά (π.χ. μια γρατζουνιά σε μη εμφανές σημείο ενός μεταχειρισμένου προιόντος) άλλος μπορεί να απογοητευτεί, άλλος να μην έχει πρόβλημα.
Η απάντηση που θα πάρεις σε μια τέτοια περίπτωση (που μπορεί να σε εξοργίσει) είναι: "πού έγραψα στην περιγραφή ότι είναι αγρατζούνιστο το iPod στο πλαινό του μέρος;" Κι εκεί "μένεις παγωτό"!!!

pelopidas7
12-01-10, 22:05
These are retro's, never worn, virgin pair. This is one of Nike's elusive kix that are EXTREMELY HARD TO GET; Nike did a good job not revealing their release date and allocating to select stores, very limited in production. Pics speak for themselves. I need to make space, unfortunately these need a new home. I'm a sneakerhead, an ebay member for several years, have positive feedback, so bid with confidence.

I accept Paypal. Winning bidder must pay and contact me within 24 hours of winning or negative feedback will be given. I will ship shoes out, soon as payment is verified. Serious bidders, please. Shipping is $15 (box, priority mail, insurance). Feel free to email me for more pics. All sales are final. Thanks....και τελος ολα αυτα λεει για την περιγραφη του προιοντος...

Για το συγκεκριμένο πωλητή, νομίζω δεν έχεις φόβο. Είναι 8 χρόνια μέλος του Ebay, άρα δεν είναι "λαμόγιο". Επίσης, αφού δεν είναι επαγγελματίας πωλητής, το πιθανότερο είναι ότι αγοράσεις να το πάρεις σε καλή τιμή.
Καλή τύχη ή happy bidding!!!

ΥΓ. Επειδή σε βλέπω πολύ αγχωμένο με τη συγκεκριμένη αγορά, από περιέργεια, για τι κόστος μιλάμε?

Kalos Mathiths
13-01-10, 00:26
Kalimera kai apo mena.Exw egarasei arketa pragmata apo ebay xoris kannena provlima ,ean eksereseis oti kapote paragkeila ena doriforiko dekti ton plirosa kannonika meso paypal ,tin epomeni mera katalava oti den itan aythentikos kai eipa ston seller na akyrosei tin paragkeleia, etsi kai egine to thema einai oti ta 115 evro akoma ta klaio egine louis o typas kai den mou ta epestrepse.

Ν900
13-01-10, 07:00
θες να μας πεις ποιός ειναι ο πωλητής να δουμε κι εμείς;
επίσης αν καποιος εχει αρνητικά δε σημαίνει οτι ειναι αναξιόπιστος.
είχα δει πωλητή με αρνητικό γιατι ο αγοραστής αγόρασε κάτι τη μια μερα και δεν ειχε παραλαβει το προϊόν την επομενη ημέρα κατι το οποίο ειναι παράλογο. δηλαδη πρεπει να ζυγίζεις λίγο το είδος των αρνητικών.
κι εγω μεσα στα 4 χρόνια που ασχολούμαι με ebay έλαβα ένα αρνητικό που ειναι τελείως παράλογο. έστειλα κάποιο κέρμα στην αμερική, ο αγοραστής έγραψε οτι είχε παραλάβει ένα άδειο φάκελο και πως ο φάκελος είχε σκιστεί και είχε πεσει απο μεσα το κέρμα.
το ebay με ειχε συμβουλεύσει να κανω report μεχρι να αποδειξει ο αγοραστης οτι όντως δεν ητανε μεσα το κερμα. εγω δεν ηθελα να μπω σε τετοια διαδικασία και προτιμησα να επιστρεψω τα χρήματα. οταν τα επεστρεψα, αρχισε να με βρίζει μεσω email και μου εβαλε και αρνητικά σχόλια.

νονος
13-01-10, 07:32
Για το συγκεκριμένο πωλητή, νομίζω δεν έχεις φόβο. Είναι 8 χρόνια μέλος του ebay, άρα δεν είναι "λαμόγιο". Επίσης, αφού δεν είναι επαγγελματίας πωλητής, το πιθανότερο είναι ότι αγοράσεις να το πάρεις σε καλή τιμή.
Καλή τύχη ή happy bidding!!!

ΥΓ. Επειδή σε βλέπω πολύ αγχωμένο με τη συγκεκριμένη αγορά, από περιέργεια, για τι κόστος μιλάμε?

το κοστος φιλε ειναι στα 300 δολαρια + τα μεταφορικα.χοντρικα σου λεω γυρω στα 210 ευρω περιπου..

νονος
13-01-10, 07:41
και κατι ακομα ειναι σε δημοπρασια το ποσο .γιατι εχω δει και σε αλλες δημοπρασιες οτι το ποσο που θελει ειναι τοσο η το δινεις και το περνεις η περιμενεις μεχρι τελευταιας στιγμης να το παρεις..φυσικα δεν με νοιαζει να χασω τα 200 ευρω με την εννοια αν μου ερθει αυτο που θελω να ειναι αυθεντικο και οχι να το βαλω την μια φορα και την αλλη να εχει σκιστει(παπουτσια) γιατι για τετοιο θεμα μιλαω..τωρα αν ειναι λαμογιο ο πωλητης αυτο ειναι που ρωταω απο εσας εδω..βαση καποιον στοιχειων που ειπα γι αυτον..

CHE GUEVARA
13-01-10, 09:08
moved...

νονος
13-01-10, 09:20
τωρα μπηκε και στο σωστο section.

draminos73
13-01-10, 11:11
Aγοραζω διαφωρα πραγματα και πουλαω εδω και 3 χρονια μεσω του e-bay.Δεν ετυχε κανενα προβλημα.Καλου κακου προτημω βεβαια και αγοραζω μονο απο ατομα που εχουν καλα ποσοστα σαν μελη και αν ειναι κατι ακριβο τοτε μονο με PAY PAL ωστε να τραβιξω πισω τα χρηματα μου αν δεν μου τα στηλει ο πωλητης μεσα στον καθορισμενο χρονο.Καλη σου μερα!

νονος
13-01-10, 13:31
Aγοραζω διαφωρα πραγματα και πουλαω εδω και 3 χρονια μεσω του e-bay.Δεν ετυχε κανενα προβλημα.Καλου κακου προτημω βεβαια και αγοραζω μονο απο ατομα που εχουν καλα ποσοστα σαν μελη και αν ειναι κατι ακριβο τοτε μονο με PAY PAL ωστε να τραβιξω πισω τα χρηματα μου αν δεν μου τα στηλει ο πωλητης μεσα στον καθορισμενο χρονο.Καλη σου μερα!

την παρασκευη θα επιχειρησω να κανω την πρωτη μου αγορα απο εκει....πιστευω οτι με κατατοπισατε αρκετα θα ελεγα...σας ευχαριστω ολους..:bow:

Metal Heart
13-01-10, 14:20
Κάνω αγοροπωλησίες μέσω ebay από το 2004. Δεν υπάρχει σχεδόν κανένας κίνδυνος εξαπάτησης αρκεί οι πληρωμές να γίνονται μέσω paypal. Σε περίπτωση που δε φτάσει το αντικείμενο στον αγοραστή, αυτός μπορεί να κάνει paypal dispute και στην περίπτωση αυτή δικαιώνεται σχεδόν πάντα ο αγοραστής, ιδιαίτερα αν το αντικείμενο δεν έχει αποσταλλεί συστημένο. Ακόμα και εκτός ebay να γίνει η συναλλαγή το paypal είναι με την πλευρά του αγοραστή.

pelopidas7
13-01-10, 14:27
και κατι ακομα ειναι σε δημοπρασια το ποσο .γιατι εχω δει και σε αλλες δημοπρασιες οτι το ποσο που θελει ειναι τοσο η το δινεις και το περνεις η περιμενεις μεχρι τελευταιας στιγμης να το παρεις..φυσικα δεν με νοιαζει να χασω τα 200 ευρω με την εννοια αν μου ερθει αυτο που θελω να ειναι αυθεντικο και οχι να το βαλω την μια φορα και την αλλη να εχει σκιστει(παπουτσια) γιατι για τετοιο θεμα μιλαω..τωρα αν ειναι λαμογιο ο πωλητης αυτο ειναι που ρωταω απο εσας εδω..βαση καποιον στοιχειων που ειπα γι αυτον..

Αν υπάρχει η επιλογή Buy-it-now, βάζεις το απαιτούμενο ποσό και η δημοπρασία κλείνει επιτόπου. Αν όχι, περιμένεις και ποντάρεις τελευταία στιγμή (τελευταία δευτερόλεπτα) διαφορετικά το μόνο που καταφέρνεις είναι, σε περίπτωση που υπάρχει και άλλος υποψήφιος αγοραστής, να ανεβάζεις την τελική τιμή.
Όρισε εκ των προτέρων το μέγιστο ποσό που είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις, παρακολούθα τη δημοπρασία και χτύπα με το ποσό που θες στο τέλος.

Αν η δημοπρασία τελειώνει σε περιεργη ώρα (πχ. ώρα που κοιμάσαι ή δουλεύεις) υπάρχει το site www.auctionstealer.com στο οποίο γράφεσαι (δωρεάν για 3 δημοπρασίες/εβδομάδα) και "χτυπάει" για λογαριασμό σου τη δημοπρασία που επιλέγεις, 5-6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Αυτά!

νονος
13-01-10, 15:12
Αν υπάρχει η επιλογή buy-it-now, βάζεις το απαιτούμενο ποσό και η δημοπρασία κλείνει επιτόπου. Αν όχι, περιμένεις και ποντάρεις τελευταία στιγμή (τελευταία δευτερόλεπτα) διαφορετικά το μόνο που καταφέρνεις είναι, σε περίπτωση που υπάρχει και άλλος υποψήφιος αγοραστής, να ανεβάζεις την τελική τιμή.
Όρισε εκ των προτέρων το μέγιστο ποσό που είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις, παρακολούθα τη δημοπρασία και χτύπα με το ποσό που θες στο τέλος.

Αν η δημοπρασία τελειώνει σε περιεργη ώρα (πχ. ώρα που κοιμάσαι ή δουλεύεις) υπάρχει το site www.auctionstealer.com στο οποίο γράφεσαι (δωρεάν για 3 δημοπρασίες/εβδομάδα) και "χτυπάει" για λογαριασμό σου τη δημοπρασία που επιλέγεις, 5-6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Αυτά!
αυτο το τελευταιο πολυ μου αρεσε,,,,και φανταζομαι δεν θα κανουν καμοια λαλακια αυτοι και θα βαλουν αλλα νταλλων...ειναι σιγουρο οτι ακομα και ορισμενα δευτερολεπτα πρι λιξει οτι θα δεχτει ο πωλητης?????

Ν900
13-01-10, 15:19

Αυτά!

τετοιου είδους sites να τα αποφεύγετε. κανουν βαση δεδομένων με στοιχεία χρηστών. ενω όλα φαίνονται μια χαρά, σε καποια φάση τα κλεινουν όλα και εχουν στα χέρια τους χιλιάδες passwords και κανουν αγοραπωλησίες σε βάρος σας.
έτυχε σε φίλο μου που εδωσε κωδικούς σε τετοιο site το οποίο ηταν αξιόπιστο και μετα απο 1 χρονο σχεδόν χρησιμοποιησαν τον κωδικό του, έκαναν πώληση εκατοντάδων ευρώ και χρεώθηκε αυτός την προμήθεια του ebay.
Προσωπική μου συμβουλή να αποφεύγετε να δίνετε τους κωδικούς σας σε οποιοδήποτε site και ιδίως οταν υπάρχουν λεφτά στη μέση.

νονος
13-01-10, 15:55
τετοιου είδους sites να τα αποφεύγετε. κανουν βαση δεδομένων με στοιχεία χρηστών. ενω όλα φαίνονται μια χαρά, σε καποια φάση τα κλεινουν όλα και εχουν στα χέρια τους χιλιάδες passwords και κανουν αγοραπωλησίες σε βάρος σας.
έτυχε σε φίλο μου που εδωσε κωδικούς σε τετοιο site το οποίο ηταν αξιόπιστο και μετα απο 1 χρονο σχεδόν χρησιμοποιησαν τον κωδικό του, έκαναν πώληση εκατοντάδων ευρώ και χρεώθηκε αυτός την προμήθεια του ebay.
Προσωπική μου συμβουλή να αποφεύγετε να δίνετε τους κωδικούς σας σε οποιοδήποτε site και ιδίως οταν υπάρχουν λεφτά στη μέση.
και εμενα λογικο μου φαινεται αυτο...

pelopidas7
14-01-10, 15:22

Το www.auctionstealer.com είναι σοβαρό site. Το χρησιμοποιώ από το 2002 και δεν θα το πρότεινα εαν δεν ήμουν σίγουρος.
Σε περίπτωση που έχει κάποιος αμφιβολίες μπορεί αν το χρειάζεται να το χρησιμοποιήσει και στη συνέχεια να αλλάξει το password του στο Ebay.
Γιατί δε μας αναφέρεις και εμάς ποιο είναι το συγκεκριμένο site για να μην την πατήσουμε?
Μην ξεχνάτε ότι πρέπει το password να το αλλάζετε τακτικά έτσι και αλλοιώς γιατί μπορεί να διαρρεύσει από λάθη δικά μας (πχ. spyware).

Ν900
20-01-10, 06:30
Το www.auctionstealer.com είναι σοβαρό site. Το χρησιμοποιώ από το 2002 και δεν θα το πρότεινα εαν δεν ήμουν σίγουρος.
Σε περίπτωση που έχει κάποιος αμφιβολίες μπορεί αν το χρειάζεται να το χρησιμοποιήσει και στη συνέχεια να αλλάξει το password του στο Ebay.
Γιατί δε μας αναφέρεις και εμάς ποιο είναι το συγκεκριμένο site για να μην την πατήσουμε?
Μην ξεχνάτε ότι πρέπει το password να το αλλάζετε τακτικά έτσι και αλλοιώς γιατί μπορεί να διαρρεύσει από λάθη δικά μας (πχ. spyware).

το site όπως είναι προφανές έχει κλείσει αφου μαζευε κωδικούς για χρόνια.
και σε συνέχεια της φωτογραφίας που είχα ποστάρει σε προηγουμενο ποστ σ'αυτό το θέμα με τον τύπο που πουλαγε τις καρτες micro SDHC σε χαμηλή τιμή και είπα οτι θα πρόκειται περι απάτης, έλαβα σημερα email απ'το ebay που αναφέρει οτι του είχε κλέψει τους κωδικούς κάποιος και τους χρησιμοποιουσε για να πουλάει παράνομα.

http://myworld.ebay.com/2009xiaomage

Our records show that you recently contacted or
received messages from 2009xiaomage through eBay's
messaging system. This account was recently found to
have been accessed by an unauthorized third party,
who may have used the account in an attempt to
defraud other members.

We've taken action to restore this account to the
original owner, but wanted to let you know to be
suspicious of any communication you may have
received from them. Nothing is wrong with your account
at this time – this message is just being sent as a
precaution. If you have received any messages from
2009xiaomage that appears suspicious, please feel
free to forward them to us at spoof@ebay.com for review.

-- Safety Tips --
-- Don't respond to the sender, through either eBay or
your email provider, if the message is an offer to buy or
sell an item. This type of offer may be fraudulent, and
the transaction won't be covered by eBay
protection programs.

Ν900
20-01-10, 08:51
επισης οσον αφορά τα προγράμματα και τις σελίδες όπου γινεται auction sniping ειναι πολύ σοφότερη η χρήση ενος autoclicker πανω στη σελιδα του ebay οπου στη συγκεκριμένη ώρα που θα βάλουμε θα πατάει απο μόνο του το κουμπί confirm bid (αφου βάλουμε προηγουμένος το maximum bid που θέλουμε και αφησουμε ανοιχτο τον υπολογιστή).
εαν δηλαδη η δημοπρασια κλεινει σημερα στις 11:30:00 το βαζουμε να κανει κλικ στις 11:29:50
ετσι, ουτε κωδικούς δίνουμε, ουτε ρισκαρουμε οτιδηποτε.

panosa12
20-01-10, 08:57
καλησπερα μπορειτε να μου πειτε πως σε αποζημειωνει (pay pal) σε περιπτωση απατης μεσω ebay υπαρχει καποια επιλογη δηλαδη κατα την πληρωμη ? ευχατιστω

bmwm3343ps
20-01-10, 13:28

E και τι περίμενες; Ακόμα είμαστε πολύ πίσω σε αυτά.Το πλεονέκτημα στο ελληνικό ebay πάντως είναι ο κατά πολύ μικρότερος χρόνος αναμονής για τη παραλαβή του προϊόντος μιας και οι αποστάσεις είναι μικρότερες και δεν μεσολαβούν και τελωνεία.Όσον αφορά το φίλο που ρωτάει αγωνιωδώς και τον καταλαβαίνω το μόνο που έχω να πω είναι πως αν είσαι προσεκτικός θα βγεις κερδισμένος!

νονος
20-01-10, 13:32
E και τι περίμενες; Ακόμα είμαστε πολύ πίσω σε αυτά.Το πλεονέκτημα στο ελληνικό ebay πάντως είναι ο κατά πολύ μικρότερος χρόνος αναμονής για τη παραλαβή του προϊόντος μιας και οι αποστάσεις είναι μικρότερες και δεν μεσολαβούν και τελωνεία.Όσον αφορά το φίλο που ρωτάει αγωνιωδώς και τον καταλαβαίνω το μόνο που έχω να πω είναι πως αν είσαι προσεκτικός θα βγεις κερδισμένος!
το θεμα ειναι οτι αν πληρωσεις με pay pal και σου πει ο πωλητης απο 5 μεχρι 7 εργασημες...αυτος ποτε σηκωνει τα χρηματα απο εκει?

Miranda
20-01-10, 18:34
θελει κοντα στις 10 μερες ή παραπανω να μπουνε σε τραπεζικο λογαριασμο.
Αναλογα τη τραπεζα, αλλες θελουν εφτα, αλλες 14..

mdenax
21-01-10, 12:12
.Το πλεονέκτημα στο ελληνικό ebay πάντως είναι ο κατά πολύ μικρότερος χρόνος αναμονής για τη παραλαβή του προϊόντος μιας και οι αποστάσεις είναι μικρότερες και δεν μεσολαβούν και τελωνεία!

Εγώ βλέπω οτι με συμφέρει να αγοράζω απο taiwan,china μιας και ερχονται πλεον τα περισοτερα με free shipping ενω απο εδώ πληρώνεις κανονικά.:)

νονος
22-01-10, 17:17
Εγώ βλέπω οτι με συμφέρει να αγοράζω απο taiwan,china μιας και ερχονται πλεον τα περισοτερα με free shipping ενω απο εδώ πληρώνεις κανονικά.:)

εδω καινουργια nike περνεις και ειναι made in china...:yes: επομενως δεν βλεπω να εισαι καπου λαθος..

νονος
27-01-10, 08:29
σημερα επιτελους εφτασαν τα παπουτσια που ειχα παραγγιλει.....ολα πηγαν καλα και το ζευγαρι ουτε φορεμενο ηταν αλλα και αυθεντικο ειναι.σας ευχαριστω πολυ για την καθοδηγιση που μου δωσατε και τις συμβουλες...να ειστε ολοι και ολες καλα....

danath
06-02-10, 19:10
geiaaaaaaaaa

thelw na agorasw ena kardiosyxnometro xeiros gia to treksimo alla apo dw ellada einai panakribo exw brei ayto pou thelw mporeite na mou peite an aytos einai aksiopistos seller;

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130365078581&category=15277&sspagename=rvireg:1:1

ayto pou me xalaei poly einai oti den einai sfragismeno to kouti kai oti den einai magazi einai kapoios seller kai den exei kanei arketes polhseis

νονος
06-02-10, 20:53
geiaaaaaaaaa

thelw na agorasw ena kardiosyxnometro xeiros gia to treksimo alla apo dw ellada einai panakribo exw brei ayto pou thelw mporeite na mou peite an aytos einai aksiopistos seller;

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130365078581&category=15277&sspagename=rvireg:1:1

ayto pou me xalaei poly einai oti den einai sfragismeno to kouti kai oti den einai magazi einai kapoios seller kai den exei kanei arketes polhseis

απο οτι ειδα ειναι top seller..και με ελαχιστα αρνητικα...τωρα θα πρεπει να κανεις και καποιες ερωτισεις γι αυτο που θες να αγορασεις..οπως αν εχει κανενα ελατωμα το μηχανημα η οτι αλλο φανταστεις..προσεχε μονο μην σου πει να σου δωσει το pay pal του και να πληρωσεις...οτι ειναι να κανεις θα το κανεις παντα μεσο e bay.ποτε εκτος γιατι θα χασεις και την εγγυηση του e bay μετα.εγω αυτο που παρατιρησα αν δεν πεσεις σε κανενα απατεωνα πωλητη ειναι πως οι ιδιες οι εταιρειες πολλες φορες τα βγαζουν στο e bay τα πραγματα που θελουν να πουλησουν η εχουν πλεονασμα και οσους πελατες πιασουν και απο εκει.

danath
06-02-10, 21:07
kati allo me to telwneio ti ginetai dhladh aytos mou to stelnei me me 30 dollaria apo thn stigmh pou ftasei ellada ti ginetai;

νονος
06-02-10, 21:13
kati allo me to telwneio ti ginetai dhladh aytos mou to stelnei me me 30 dollaria apo thn stigmh pou ftasei ellada ti ginetai;

τιποτα απολυτως.απο οτι ειδα τωρα θα σου το στειλει μεσο ταχυδρομειου..που σημαινει οτι θα σου ερθει ο ταχυδρομος σπιτι θα σου αφεισει το χαρτακι την ειδοποιηση δηλ και μετα πηγαινεις ταχυδρομειο και το παραλαμβανεις..χωρρις να πληρωσεις ουτε ενα σεντ του euro...

iwavva
07-02-10, 16:15
Επίσης να έχετε υπόψη ότι για δέματα που έρχονται από χώρες εκτός της ΕΕ υπάρχει επιπλέον επιβάρυνση 3€ τη στιγμή που παραλαμβάνονται, η οποία φυσικά είναι άσχετη με τον seller.

νονος
07-02-10, 17:10
Επίσης να έχετε υπόψη ότι για δέματα που έρχονται από χώρες εκτός της ΕΕ υπάρχει επιπλέον επιβάρυνση 3€ τη στιγμή που παραλαμβάνονται, η οποία φυσικά είναι άσχετη με τον seller.

εμενα απο αμερικη που ηρθε δεμα δεν πληρωσα δεκαρα στο ταχυδρομειο..:thumbsup:

danath
11-02-10, 12:31
mporei kapoios na tsekarei an o pwlhths einai entaksei sto parakatw link pou tha balw;

http://cgi.ebay.com/New-POLAR-RS800CX-G3-Multi-2009-GPS-Heart-Rate-Monitor_W0QQitemZ110493126781QQcmdZViewItemQQptZGPS_Devices?hash=item19b9e7507d

to proion einai etsi opws leei sto site ths etairias mhpws prepei egw na kanw kapoies erwthseis gia na tsekarw kapoia pragmata

opws an einai aythentiko, an leitourgei kanonika ....

νονος
11-02-10, 21:47
mporei kapoios na tsekarei an o pwlhths einai entaksei sto parakatw link pou tha balw;

http://cgi.ebay.com/new-polar-rs800cx-g3-multi-2009-gps-heart-rate-monitor_w0qqitemz110493126781qqcmdzviewitemqqptzgps_devices?hash=item19b9e7507d

to proion einai etsi opws leei sto site ths etairias mhpws prepei egw na kanw kapoies erwthseis gia na tsekarw kapoia pragmata

opws an einai aythentiko, an leitourgei kanonika ....
ο πωλητης ειναι πολυ καλος.

danath
12-02-10, 16:22
phga na paraggeilw ayto
http://cgi.ebay.com/New-POLAR-RS800CX-G3-Multi-2009-GPS-Heart-Rate-Monitor_W0QQitemZ110493126781QQcmdZViewItemQQptZGPS_Devices?hash=item19b9e7507d
otan pathsa to buy item apo katw sto shipping eixe epileksei ta metaforika gia amerikh kai meta to katalaba

yparxei kapoio provlima;

sthn synexeia pathsa to pay now alla exei thn dieythynsh pou exw balei egw kanonika

kai leei to poso pou exei to proion na plhrwsw

h xrewsei gia to eksoda apostolhs pote ginetai;

meta apo kamia wra mou hrthe sto mail mou apo to katasthma pou to paraggeila ena link kai kati leei na mpw ekei gia na kanw thn plhrwmh

mporw twra na to akyrwsw kai na to kanw olo ayto apo thn arxh;

manosdet
12-02-10, 20:52

Προσωπικά μου φαίνεται άθλια μετάφραση.
Απίστευτα αργό και με πολλές δυσλειτουργίες στο θέμα δημιουργίας πωλήσεων.
Το πιό βασικό:Δεν υποστηρίζεται από το turbo lister και αυτός είναι ο κύριος λόγος που δεν έχει πολλά αντικείμενα.
Βασικά είναι περισσότερο για χρήστες που δεν έχουν γνώση αγγλικής γλώσσας.

Bearhoney
13-02-10, 15:56
Το e-bay είναι ουσιαστικά μία ηλεκτρονική κοινότητα με αγοραστές και πωλητές. Όπως λοιπόν στο έξω κόσμο υπάρχουν οι σωστοί και οι απατεώνες, το ίδιο συμβαίνει και στο e-bay. Έγκειται σε σένα λοιπόν το από πού θα αγοράσεις και εάν θα εξαπατηθείς ή όχι.
Βέβαια στο e-bay σου δίδονται πολλές δικλείδες ασφαλείας (ενδείκτες αξιοπιστίας πωλητή, ιστορικό πωλήσεων και σχόλια από αγοραστές, δικαίωμα επιστροφής χρημάτων μέσω pay-pal), οπότε δεν κρέμεσαι στον αέρα, όσο απρόσωπο κι εάν σου φαίνεται το όλο σύστημα.
Οι παλαιότεροι από μένα στο e-bay (μόνο ένα χρόνο το χρησιμοποιώ) έδωσαν πολλές λεπτομέρειες, οι οποίες πρέπει να ελέγχονται σχολαστικά για τον μεγαλύτερο βαθμό προστασίας του αγοραστή...

billdour
04-03-10, 12:51
γεια σε ολα τα παιδια.....
εγω να σας πω οτι αγοραζω απο ebay 4 χρονια και εχω κανει πανω απο 500 αγορες συνολικα.
Εχω χασει 6-7 φορες πραγματα, αλλα το 8εωρω απολυτως αξιοπιστο, με λιγα λογια τη μεγαλυτερη ευκαιρια στις αγορες καποιου....

Sirikos
04-03-10, 18:46
γεια σε ολα τα παιδια.....
εγω να σας πω οτι αγοραζω απο ebay 4 χρονια και εχω κανει πανω απο 500 αγορες συνολικα.
Εχω χασει 6-7 φορες πραγματα, αλλα το 8εωρω απολυτως αξιοπιστο, με λιγα λογια τη μεγαλυτερη ευκαιρια στις αγορες καποιου....

symfono kai egw an kai psonizw poly kai apo site tis Elladas.

geokal12
05-03-10, 09:46
Εγώ παιδιά έκανα μια αγορά το σάββατο που μας πέρασε ένα βινύλιο από αυτόν τον πωλητή (http://myworld.ebay.co.uk/shakedownrecords/) και την δευτέρα το μεσημέρι μου έστειλαν ένα μήνυμα για να με ενημερώσουν ότι το βινύλιο το ταχυδρόμησαν. θα ήθελα να ρωτήσω πόσο θα κάνει περίπου να έρθει και αν θα πλήρώσω τίποτα στο ταχυδρομείο. Το προιόν θα μου έρθει από Αγγλία.

Miranda
09-03-10, 20:15
Μια με μιαμιση βδομαδα περιπου, εχει τυχει κ να μου ρθει σε 4 μερες πχ.Μεγεια σου :)
Οχι, δε πληρωνεις τιποτα.