PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet2Play: Αν δεν απαντήσω το σταθερό, πέφτει ολο το σύστημα

princep
04-02-10, 21:03
Καλησπέρα και ελπίζω να μην πόσταρα σε λάθος κατηγορία. Εχω Forthnet2Play, εχει βαλει στην τηλεφωνική γραμμή φιλτράκι οπως είχε μεσα το κουτί. Δεν εχω κανενα πρόβλημα ουτε με το τηλέφωνο (ποιότητα), ουτε με το ιντερνετ (ταχύτητα). ΟΜΩΣ... αν με καλέσει καποιος στο σταθερο και εγω δεν το σηκώσω.. δηλαδη το αφήσω να χτυπήσει 5-6 φορές μεχρι να κλείσει μόνο του, τοτε ΠΕΦΤΕΙ ΟΛΟ το σύστημα του ιντερνετ. Δεν εχω για 4 λεπτά και επανέρχεται. τι μπορεί να φταίει;; Ευχαριστώ..

toliasmoustakis
04-02-10, 23:57
spliter exeis valei??

zorian
05-02-10, 15:12
Καλησπέρα και ελπίζω να μην πόσταρα σε λάθος κατηγορία. Εχω Forthnet2Play, εχει βαλει στην τηλεφωνική γραμμή φιλτράκι οπως είχε μεσα το κουτί. Δεν εχω κανενα πρόβλημα ουτε με το τηλέφωνο (ποιότητα), ουτε με το ιντερνετ (ταχύτητα). ΟΜΩΣ... αν με καλέσει καποιος στο σταθερο και εγω δεν το σηκώσω.. δηλαδη το αφήσω να χτυπήσει 5-6 φορές μεχρι να κλείσει μόνο του, τοτε ΠΕΦΤΕΙ ΟΛΟ το σύστημα του ιντερνετ. Δεν εχω για 4 λεπτά και επανέρχεται. τι μπορεί να φταίει;; Ευχαριστώ..
Φίλε καλησπέρα! Για να μην ψάχνεσαι με τις ώρες τι μπορεί να φταίει πάρε στο 13831 που είναι η τεχνική εξυπηρέτηση της Forthnet να σου πούνε

karfwmenos
12-02-10, 15:10

Bale spliter kai meta min balis filtraki... den xriazete kai episis pezi to thl. soy na kani braxikikloma ... + Dokimase me allo thl. kai den 8a exis problima!:hooray:

mellosarg
05-03-10, 04:33
Όπως είπε και ο karfwmenos, το πιθανότερο είναι να οφείλεται σε κάποια συσκευή τηλεφώνου που βραχυκυκλώνει εσωτερικά, επειδή δεν είναι "συμβατή" με το δίκτυο της Φόρθνετ.
Επίσης παίζει και η περίπτωση (καθόλου σπάνια) να οφείλεται και στις μπαταρίες κάποιας σταθερής ενσύρματης τηλ. συσκευής. ειδικά όταν αρχίζει και πέφτει η στάθμη τους, όχι απαραίτητα να έχουν ξεφορτιστεί τελειώς, και ειδικά αν είναι επαναφορτιζόμενες.

Γιαυτό, από τη γραμμή του ΟΤΕ, βάλε ένα σπλίττερ και από αυτό, στο ρούτερ, ΧΩΡΙΣ φίλτρο, ενώ, προς τις σταθερές τηλ. συσκευές, ΠΑΝΤΑ ΜΕ φίλτρο.

Έλεγξε τις ενσύρματες τηλ. συσκευές να έχουν αλκαλικές μπαταρίες σε καλή κατάσταση (αν έχεις πολύμετρο, ή κάποιο μετρητή μπαταριών).
Οι ασύρματες συσκευές ΔΕΝ βραχυκυκλώνουν (σπανιότατα).

Αν μετά από αυτά τα βήματα, συνεχίζει το πρόβλημα, μάλλον χρειάζεσαι αλλάγή συσκευής. Δεν παίζει κανένα ρόλο αν είναι πανάκριβη συσκευή, όπως και το ότι ενδέχεται να δουλεύει μια χαρά σε άλλο δίκτυο...!

Πάρε στο 13831, περίγραψέ τους το πρόβλημα, και θα σε πάρουν σε κινητό, και θα σου πουν να αποσυνδέσεις όλες τις τηλ. συσκευές από την πρίζα τους και να τις βάζεις μετά μία-μία, ενώ εκείνοι θα κάνουν μετρήσεις... κι έτσι θα αποκαλυγτεί ποιά συσκευή βραχυκυκλώνει! αν είναι αυτό το θέμα.

Και μένα με πέταγε από το ίντερνετ συχνά. Η μέτρηση της γραμμής από το Τμήμα Τεχν. υποστ/ξης της Φορθνετ, τηλεφωνικά, επιβεβαίωσε επανειλημμένως ότι μια ενσύρματη σταθερή συσκευή βραχυκύκλωνε το κύκλωμα της γραμμής μου και τελικά, πρώτα την έβγαλα τελείως, και μετά έβαλα άλλη.
Και δεν με ξαναπέταξε ποτέ. Μου την έσπασε φυσικά, διότι το σταθερό που αναγκάστηκα να βγάλω σε "αχρηστία" ήταν ένα μικρό τηλεφωνικό κέντρο pro series.

Κάνε κι εσύ το ίδιο. Κι αν είναι αυτό. Μην αλλάξεις αμέσως συσκευή. Ξαναπάρε 1-2 φορές ακόμα άλλη μέρα, άλλη ώρα, να πέσεις σε άλλο τεχνικό, να επαναλάβετε τις μετρήσεις, για μεγαλύτερη σιγουριά.
Το λέω αυτό, όχι από παραξενιά, αλλά διότι σε μένα μου έλεγαν ότι τη μία έφταιγε η 'Α' συσκευή και την άλλη η "Β", και μετά ξανά η Α".!!!
Τους είχα πάρει 5-6 φορές μέσα σε ένα 3-4μηνο (επειδή οι μετρήσεις τους δεν έδιναν πάντα το ίδιο αποτ΄λεσμα), μέχρι που τις τελευταίες φορές συνέπεφταν, υποδεικνύοντας την ίδια συσκευή.

Μπορείς να το κάνεις και μόνος σου: βγάζε για μια βδομάδα, τη μία μετά την άλλη τις σταθερές ενσύρματες τηλ. συσκευές που έχεις και παρατήρησε τη συμπεριφορά του συστήματος σου.

Για το ποιά συσκευή θα είναι συμβατή, το καλύτερο είναι να συμβουλευτείς τους πωλητές της Φόρθνετ, 13831, να σου συστήσουν κάποια-ες που να ΕΧΟΥΝ ΤΕΣΤΑΡΕΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.
Νομίζω προτείνουν 2-3 μοντέλα της Σιέμενς (ας όψεται). Και να τους τονίσεις να σου εγγυηθούν ότι θα δουλεύει το όλο σύστημα με τη νέα συσκευή που θα σου προτείνουν.

Εύχομαι να βρεις σύντομα άκρη.

comland
29-03-10, 17:28

Δοκιμασε χωρις καθολου τηλεφωνικη ή αλλη συσκευη συνδεδεμενη στη γραμμη σου, απ'ευθειας το καλώδιο στο modem (χωρις κανενα φιλτρο ή splitter) και μετα παρε απο ενα κινητο πχ στο σταθερο σου να δεις τι γινεται... ;)