PDA

Επιστροφή στο Forum : ΡΩΤΗΣΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΣΤΟ ebay

Σελίδες : 1 [2] 3 4

lazaros1975
05-08-10, 14:35
Παιδες θελω να επιβεβαιωσω την καρτα μου και μου βγαζει αυτο το μυνημα" Αυτή η κάρτα έχει τεθεί εκτός λειτουργίας για την είσοδο στο σύστημα PayPal . Παρακαλείσθε να προσθέσετε μια άλλη κάρτα . Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας χρησιμοποιώντας αυτό το έντυπο."......Τι εγινε και δεν μπορω???

lazaros1975
05-08-10, 14:38
Παιδες πια ειναι η γνωμη σας για την πιστωτικη του ebay?Λεει οτι με αγορες πανω απο 25$ σου επιστρεφει το 10% της αξιας του προιοντος.

Ν900
05-08-10, 19:14
Γεια σας παιδες.Πριν κανα μηνα εβγαλα χρεωστηκη καρτα για να την χρεισημοποιησω στο ebay,απο eurobank.εκανα ολη την διαδικασια κανονικα αλλα στο pay-pal μου ζητουσε εναν 4ψηφιο κωδικο για επιβεβαιωση.εβαζα το pin της καρτας αλλα δεν ζητουσε αυτο.
Μηπως ξερει καποιος τι στο καλο μου ζητουσε τελικα?????

o 4ψηφιος κωδικός είναι αυτός που εμφανίζεται δίπλα απ'την χρέωση που σου έχει κάνει το paypal για επιβεβαίωση της κάρτας σου (1-2 ευρω). θα τον βρείς είτε μεσω του e-banking της τραπεζας σου, είτε στην αναλυτική κατασταση του λογαριασμου που σου στελνει η τράπεζα στο σπιτι.

Ν900
05-08-10, 19:22
Παιδες πια ειναι η γνωμη σας για την πιστωτικη του ebay?Λεει οτι με αγορες πανω απο 25$ σου επιστρεφει το 10% της αξιας του προιοντος.

επίσης λέει κι αυτό
Only U.S. residents over 18 years of age may apply.
:Pepsi:

thatheo93
06-08-10, 13:49
geia sas eimai kainourgios sto e-bay kai patisa katalathws kapoia pragmata kai mpikan sto my ebay ptepei na ta agorasw ipoxreotika h' mporw me kapoio tropo na ta vgalw?

elinokyprios
06-08-10, 20:44
geia sas eimai kainourgios sto e-bay kai patisa katalathws kapoia pragmata kai mpikan sto my ebay ptepei na ta agorasw ipoxreotika h' mporw me kapoio tropo na ta vgalw?
sto my ebay mpori na mpikan dioti ta ekanes "watch this item" den xriazete fisika na ta agorasis! apla kanis click sto keno tetragonaki ke meta delete.
an ekanes bid i ekanes click sto "buy it now" meta se vgazi se mia alli selida gia na kanis epiveveosi

giomuff
06-08-10, 21:31
Καλησπέρα και απο μένα.Θα σας πώ και γώ λίγα πράγματα μιας και μερικοί φίλοι μου φοβούνται να κάνουν αγορές απο Αμερική λόγο τελωνείου.Προσωπικά όσες φορές πήρα πράγματα απο Αμερική ΠΟΤΕ δεν πλήρωσα τελωνείο.Και δεν μιλάω για αντικείμενα των 20 ή 30$,μιλάω για ρούχα και διάφορα πράγματα αξίας έως και 1000$ και δεν πλήρωσα τίποτα.Οι πωλητές έχουν γνώση των θεμάτων αυτών και όταν στέλνουν το πακέτο σας γράφουν επάνω στο δέμα ότι είναι δείγμα ή δώρο.

Ν900
06-08-10, 23:31
Καλησπέρα και απο μένα.Θα σας πώ και γώ λίγα πράγματα μιας και μερικοί φίλοι μου φοβούνται να κάνουν αγορές απο Αμερική λόγο τελωνείου.Προσωπικά όσες φορές πήρα πράγματα απο Αμερική ΠΟΤΕ δεν πλήρωσα τελωνείο.Και δεν μιλάω για αντικείμενα των 20 ή 30$,μιλάω για ρούχα και διάφορα πράγματα αξίας έως και 1000$ και δεν πλήρωσα τίποτα.Οι πωλητές έχουν γνώση των θεμάτων αυτών και όταν στέλνουν το πακέτο σας γράφουν επάνω στο δέμα ότι είναι δείγμα ή δώρο.

απο απλη τυχη δεν τα τσακωσε τελωνείο. τα τσακαλια στο τελωνείο δε μασανε πια τα κολπακια για τα δηθεν δώρα. :Pepsi:

kostikas11
07-08-10, 10:19
καλησπερα αυτα που θελω να αγορασω ειναι απο αμερικη και ειναι καποια booster box και κατι αλλα φακελακια yu-gi-oh και θα ερθει μεσω USPS η συνολικη τιμη ειναι 100 δολλαρια δηλαδη περιπου 75 ευρω θα πρεπει να φοβαμαι για τελωνειο θα ερθει σπιτι μου ε.λ.τ.α τι απο ολα η πληρωμη θα γινει μεσω paypal απο θειο ενος φιλου που αγοραζει απο εκει θα πρεπει να φοβαμαι για τα λεφτα μου η οχι περιμενω σιγουρες απαντησεις και συμβουλες

giomuff
07-08-10, 15:45
απο απλη τυχη δεν τα τσακωσε τελωνείο. τα τσακαλια στο τελωνείο δε μασανε πια τα κολπακια για τα δηθεν δώρα. :Pepsi:
Ούτε μια,ούτε δύο,ούτε τρείς.....μιλάω για τουλάχιστον 40 παραγγελίες απο Αμερική.
ΠΟΤΕ δεν πλήρωσα!:thumbsup:

Τυχαίο..?Δε νομίζω!:dance::dance::dance:

Ν900
09-08-10, 22:42
Ούτε μια,ούτε δύο,ούτε τρείς.....μιλάω για τουλάχιστον 40 παραγγελίες απο Αμερική.
ΠΟΤΕ δεν πλήρωσα!:thumbsup:

Τυχαίο..?Δε νομίζω!:dance::dance::dance:

και τι θες να σου πω; για το παιδι εδω στο φορουμ που ειχε παραγγείλει τις αποκριες στολη darth vader απο αμερική. οριστε, εχω κρατησει και το post που είχε κάνει.

Για αγορά αξίας €561 από Αμερική δείτε τι πληρωσα στο τελωνείο.

KOD.
---------------------------------------
(A00) 561*12% = 67,32
(402) 561*0,5% = 2,80
(400) 561*0,15% = 0,84
Synolo = 631,96
(B00) 631,96 * 19% = 120,07
----------------------------------------
191,03
(DETE) + 2,97
----------------------------------------
194,00
(EKTELONISMOS) + 16,00
-------------------------------------------
210 EURO (zesta kai metrita)

Sinolo 561+210 = 771Euro

BILLFOTO
11-08-10, 07:05
Φίλε μου καλημέρα. Μια ερώτηση και θέλω τη συμβουλή σου.Αγόρασα ένα ρολοι απο εναν τύπο απο το Hong Kong με πολύ καλές κριτικές πωλήσεων αλλά το ρολοι παρόλο που γράφει ότι ειναι αδιάβροχο (150 μέτρα)με ένα απλό ντουζ που έκανα μόνο ψαράκια δεν έβαλα αλλα και σταμάτησε και να δουλεύει(μηχανισμός με κίνηση του χεριού)Του έστειλα e-mail για το πρόβλημα αλλά καμια απάντηση δεν πήρα.Ακομα δεν έχω ενημερώσει το e-bay αλλά ούτε και feedback του έχω αφήσει ακόμα.Τι μπορώ να κάνω:

omegagr
11-08-10, 21:16
Φίλε μου καλημέρα. Μια ερώτηση και θέλω τη συμβουλή σου.Αγόρασα ένα ρολοι απο εναν τύπο απο το Hong Kong με πολύ καλές κριτικές πωλήσεων αλλά το ρολοι παρόλο που γράφει ότι ειναι αδιάβροχο (150 μέτρα)με ένα απλό ντουζ που έκανα μόνο ψαράκια δεν έβαλα αλλα και σταμάτησε και να δουλεύει(μηχανισμός με κίνηση του χεριού)Του έστειλα e-mail για το πρόβλημα αλλά καμια απάντηση δεν πήρα.Ακομα δεν έχω ενημερώσει το e-bay αλλά ούτε και feedback του έχω αφήσει ακόμα.Τι μπορώ να κάνω:

Προσπαθησε να επικοινωνισεις παλι μαζι του, αλλα μην το αφηνεις πολυ γιατι αν περασει καποιο χρονικο διαστημα (δεν θυμαμαι ποσο) ουτε το ebay ουτε το paypal δεχεται αναφορες.
Ειδικα αν εχεις δωσει ενα καλο ποσο .

QTEK
12-08-10, 12:16
μια ερωτηση ρε παίδες, θέλω να πάρω το νοκια 6310 και το έχω βρει 28,99 + 8 δολάρια απο το χονγκ κονγκ. Ο τύπος αυτός έχει πουλήσει 10 ,έτσι λεει στο history ,το feedback έιναι 100% αλλά του έχουν βάλει βαθμό μόνο 2! Πως γίνεται να έχει πουλήσει τουλάχιστων 10 και να του έχουν βάλει βαθμό μόνο 2. Τον λενε usatony2000.

Ν900
12-08-10, 19:31
μια ερωτηση ρε παίδες, θέλω να πάρω το νοκια 6310 και το έχω βρει 28,99 + 8 δολάρια απο το χονγκ κονγκ. Ο τύπος αυτός έχει πουλήσει 10 ,έτσι λεει στο history ,το feedback έιναι 100% αλλά του έχουν βάλει βαθμό μόνο 2! Πως γίνεται να έχει πουλήσει τουλάχιστων 10 και να του έχουν βάλει βαθμό μόνο 2. Τον λενε usatony2000.

γιατί προφανώς δεν τα έχουν παραλάβει ακόμα οι άνθρωποι και επομένως δεν εχουν βάλει ακόμη αξιολόγηση.
πάντως καλό είναι να γνωρίζεις οτι οι κινέζοι που έχουν απόθεμα απο επώνυμες εταιρίες κινητών όπως Νοκια και αναγράφουν ότι είναι επισκευασμένα (refurbished) είναι κινέζικες απομιμησεις κι όχι τα αυθεντικά. Είχα αγοράσει κι εγώ δύο panasonic που εγραφαν refurbished και ανακάλυψα πως δεν είναι αυθεντικά καθως τα ΙΜΕΙ που γραφουνε επανω δεν ητανε αυθεντικό

QTEK
12-08-10, 19:46
γιατί προφανώς δεν τα έχουν παραλάβει ακόμα οι άνθρωποι και επομένως δεν εχουν βάλει ακόμη αξιολόγηση.
πάντως καλό είναι να γνωρίζεις οτι οι κινέζοι που έχουν απόθεμα απο επώνυμες εταιρίες κινητών όπως Νοκια και αναγράφουν ότι είναι επισκευασμένα (refurbished) είναι κινέζικες απομιμησεις κι όχι τα αυθεντικά. Είχα αγοράσει κι εγώ δύο panasonic που εγραφαν refurbished και ανακάλυψα πως δεν είναι αυθεντικά καθως τα ΙΜΕΙ που γραφουνε επανω δεν ητανε αυθεντικό

Σ'ευχαριστώ δε το ήξερα αυτό ,μου κίνησε τη περιέργεια οτι είναι φθηνό αλλά το προσπέρασα γρήγορα..:whistle:

xasta2007
13-08-10, 11:28
Γειά σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με μια αγορά.. Αν θέλω να παραγγείλω για το αμάξι μια αεροτομή, φώτα, ζάντες και είναι απο Αμερική ή απο μια άλλη ξένη χώρα, μετα εδώ πως θα το παραλάβω. Θα περάσει τελωνείο και θα πληρώσω παραπάνω?

Ν900
13-08-10, 15:43
Γειά σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με μια αγορά.. Αν θέλω να παραγγείλω για το αμάξι μια αεροτομή, φώτα, ζάντες και είναι απο Αμερική ή απο μια άλλη ξένη χώρα, μετα εδώ πως θα το παραλάβω. Θα περάσει τελωνείο και θα πληρώσω παραπάνω?

και βέβαια θα πληρώσεις στο τελωνείο για να τα παραλάβεις εκτός κι αν είσαι κ*λοφαρδος όπως ο giomuff πιο πάνω που δεν εχει πληρώσει ποτέ τελωνείο. :sly:

xasta2007
13-08-10, 18:24
ξέρεις μήπως πόσο πληρώνω ειναι κάτι στάνταρ ή πάει αναλογα με τα κιλά?

Ν900
14-08-10, 00:30
παει αναλογα με την αξία του προϊόντος.

giomuff
15-08-10, 19:50
και βέβαια θα πληρώσεις στο τελωνείο για να τα παραλάβεις εκτός κι αν είσαι κ*λοφαρδος όπως ο giomuff πιο πάνω που δεν εχει πληρώσει ποτέ τελωνείο. :sly:
Ένας εκτελωνιστής μου είχε πεί ότι ισχύει αυτό.

23%ΦΠΑ στην αξία του προϊόντος+33% το νταβατζιλίκι τους!

xasta2007
17-08-10, 01:48
Δηλαδή θα πληρώσω όσο κάνει το προιόν με Φπα 23% + αλλά 33% αξίας του προιόντος?

floradora
22-08-10, 12:36
eyxaristooooooooo

thatheo93
25-08-10, 12:42
ekana katalathos ena arnitiko feedback enw ta pragmatya mou irthan se 2 meres pws mporw na to alaxw??

Ν900
25-08-10, 13:44
ekana katalathos ena arnitiko feedback enw ta pragmatya mou irthan se 2 meres pws mporw na to alaxw??

μπορεις να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να του ζητήσεις να ακολουθήσει την πιο κάτω διαδικασία ωστε να διαγραφεί το feedback λόγω λάθους.
http://pages.ebay.com/help/feedback/revision-request.html#submit
μην το αμελήσεις γιατί είναι άδικο να μείνει το αρνητικό στον άνθρωπο για 12 μήνες.

αν δεν κανω λάθος μπορεις μόνο να αφαιρέσεις το αρνητικό αλλά δεν μπορεις να βάλεις θετικό αργότερα

thatheo93
25-08-10, 16:53
ola ok mou esteilan kai kati allo oti an den plirwsw kati pragmata tha mou kanoun anafora

QTEK
25-08-10, 17:28
ρε παιδιά ποιος ξέρεις να μου πει τι σημαίνει στα κινητά που πουλάνε οτι είναι Without Contract ????

naf
25-08-10, 17:45
Εκανα μια παραγγελια, αλλα τελικα το εστειλα πισω και ο πωλητης εκανε refund.

Φαινεται το ποσο στο Paypal, και επιπλεον φαινεται και το ποσο που χρεωθηκα για να το στειλω εγω πισω σε αυτον.

Available balance in EUR (primary): €3.15 EUR
Total balance (all currencies, available and pending) converted to EUR: €3.15 EUR
* Account Type: Premier
* Status: Unverified Get verified

Πρεπει να κανω Confirm my debit or credit card ?

Το αλλο ποσο φαινεται στο History, ενω payment received μονο 3,15Ε
μπορω να παρω τα χρηματα με την καρτα ?

Ν900
25-08-10, 20:49
ρε παιδιά ποιος ξέρεις να μου πει τι σημαίνει στα κινητά που πουλάνε οτι είναι without contract ????

χωρίς πρόγραμμα συμβολαίου. αγοράζεις απλή συσκευή.
πρόσεξε όμως να κανουν αποστολή στην Ελλάδα.

Ν900
25-08-10, 20:51
ola ok mou esteilan kai kati allo oti an den plirwsw kati pragmata tha mou kanoun anafora

τι πραγματα εννοείς; καλύτερα κανε εδω copy/paste για να εχουμε μια καλύτερη εικόνα.

QTEK
25-08-10, 20:57
χωρίς πρόγραμμα συμβολαίου. αγοράζεις απλή συσκευή.
πρόσεξε όμως να κανουν αποστολή στην Ελλάδα.

αα μάλιστα ,ναι στέλνει τον ρώτησα tnxx

panos@gr
27-08-10, 09:31
θελω να πάρω ενα κινητό και γράφει ο πωλητής....
We have 2 color(White&Black) choices for this phone, please tell us your color preference in Paypal notes
δηλαδή όταν μπω στο paylal που πάω?
γραφει New και original packaging λες αυτο το W810i στα 80$ απο Hong Kong
να ειναι μουφα?
ευχαριστώ

vicky12
27-08-10, 10:59
kalispera eimai nea sto e-bay kai tha ithela na matho pos ginontai oi agores.. diladi to tropo pliromis.. xero oti einai me paypal alla auto pou de xero einai oti tha prepei na steilo i idia meso paypal na xrimata ton agorasti i tha ginei meso ebay auti i diadikasia? diladi pos ginetai prota agorazo kai meta plirono kai erxetai to antikeimeno? i agora kai pliromi ginontai tautoxrtona kai ego tah exo na kano mono me to ebay kai oxi me agoarasti.. euxaristo poli!
]

Ν900
27-08-10, 13:24
θελω να πάρω ενα κινητό και γράφει ο πωλητής....
We have 2 color(White&Black) choices for this phone, please tell us your color preference in Paypal notes
δηλαδή όταν μπω στο paylal που πάω?
γραφει New και original packaging λες αυτο το W810i στα 80$ απο Hong Kong
να ειναι μουφα?
ευχαριστώ

με $80 το w810i απο hong kong σιγουρα είναι μουφα

οταν πας να πληρώσεις, αφου κανεις κλικ στο pay now, θα εμφανιστεί κάτω απ'το αντικείμενο το πιο κάτω
Message to (όνομα πωλητή) [ Add message ]

κανεις κλικ στο Add message και γραφεις εκεί τι ακριβώς θες και μετα κλικ στο Save Message και συνεχίζεις με την πληρωμή

panos@gr
27-08-10, 13:44
ευχαριστω φίλε μου(κατάλαβα πως γίνεται)
γλίτωσα και τα λεφτά μου:bow:

massimo15
29-08-10, 09:16
καλημερα παιδια,
και εγω εχω κανει πολλες αγορες απο ebay και θα συμφωνισω με τον φιλο Ν900.
προσεχετε πολυ τις αγορες απο την αμερικη και να αποφευγεται τις αποστολες με την DHL.
Εμενα ο πωλητης ειχε τικαρει στο δεμα οτι ειναι για δειγμα(sample) ,μιλαμε για μια οθονη touch screen για το blackberry 9500 την οποια αγορασα 50 ευρω μαζι με την αποστολη απο την αμερικη με dhl, η Dhl το περασε απο το τελωνειο γιατι πιστευε οτι εχω καταστημα ηλεκτρικων ειδων!!! με αποτελεσμα να μου ζητουν 120 ευρω εκτελονισμο!!! για ενα κομματι γυαλι.
εννοειται οτι δεν παρελαβα το δεμα ποτε απο την DHL, με πολλα τηλεφωνα και βρισιδια ασκοπα,
ξαναπαρηγγειλα την οθονη απο τον αμερικανο, το τικαρε σαν δειγμα παλι και μου το εστειλε με το απλο ταχυδρομειο.
το δεμα ηρθε στο σπιτι μου και μπηκα μεσα 50 ευρω λογω Dhl.

παντως προσεξτε πολυ σε αγορες Mp3 ,καρτες αποθηκευσεις και σκληρους δισκους που τα πωλουν σε χαμηλη τιμη και ειναι μεγαλης χωρητικοτητας , κατι 16gb- 32gb- 64 gb.
παιζουν πολλες μουφες,
περνουν κατι ειδικα προγραμματα οι κινεζοι και οταν συνδεεις την συσκευη στον υπολογιστη σου λεει οτι εχει μεγαλη μνημη αλλα δεν θα μπορεις να την χρησημοποιεις ολη.
ειμαι παθων με Mp3 32 gb και οχι μονο εγω.
το Mp3 τελικα ειναι 4gb!!
εκανα και αναφορα στο Ebay αλλα ο χρηστης πουλαει κανονικοτατα, οπως και ολοι οι αλλοι.
εχουν γινει πολλες αναφορες για τις μουφες αλλα στον βωμο του κερδους και το ebay κλεινει τα αυτια και ματια.
ελεγχετε παντα τα σχολια απο αλλους αγοραστες και ποτε μην αγορασετε απο πωλητη με λιγες πωλησεις.

vicky12
29-08-10, 12:14
paidia kalispera pali!! exo postarei pio pano kamia boithiea??? exuarosto!!

massimo15
30-08-10, 06:50
kalispera eimai nea sto e-bay kai tha ithela na matho pos ginontai oi agores.. diladi to tropo pliromis.. xero oti einai me paypal alla auto pou de xero einai oti tha prepei na steilo i idia meso paypal na xrimata ton agorasti i tha ginei meso ebay auti i diadikasia? diladi pos ginetai prota agorazo kai meta plirono kai erxetai to antikeimeno? i agora kai pliromi ginontai tautoxrtona kai ego tah exo na kano mono me to ebay kai oxi me agoarasti.. euxaristo poli!
]

Ναι οι αγορες γινονται μεσω Paypal.
Θ χρειαστει να δημιουργησεις λογαριασμο και στο Paypal kai sto Ebay.
Στο Ebay , οταν τελιωσεις με την αγορα του προιντος, σου δινει λινκ για να πληρωσεις μεσω Paypal. ειναι πολλη απλη η διαδικασια.
η αγορα και η πληρωμη μπορει να γινουν ταυτοχρονα αλλα μπορει να μην πληρωσεις αμμεσα(εαν δεν εχεις χρηματα στην καρτα)
μερικοι πωλητες σου δινουν μεχρι 7 μερες περιθωριο.
αλλοι πωλητες ζητουν αμμεση πληρωμη αλλιως δεν μπορεις να κανεις την αγορα.
Οταν κοιταμε το αντικειμενο που θελουμε να παρουμε ,ως συνηθως οι πωλητες γραφουν αναλυτικα για τον τροπο πληρωμης, τον χρονο αναμονης εως την παραλαβη και αλλες πληροφοριες που ειναι Καλο ΠΑΝΤΑ να ελεγχουμε πριν αγορασουμε (εαν δεχονται επιστροφες κτλ)
στην αγορα θα εχεις να κανεις με τον πωλητη. σε περιπτωση που δεν παραλαβεις το αντικειμενο, τοτε θα εχεις να κανεις με Ebay και Paypal.
αφηνουμε πραγματικο Feedback για να μπορουν να βλεπουν ολοι οι αγοραστες πως πηγε το Deal σας.

vicky12
30-08-10, 08:27
massimo 15 euxaristo para poli me boithises poli!!!

massimo15
30-08-10, 13:29
massimo 15 euxaristo para poli me boithises poli!!!

τιποτα. να σαι καλα και καλες αγορες.

kitarist66
30-08-10, 19:45
thanks

voldemort
01-09-10, 16:26
Καλησπέρα ,

συνήθως αγοράζω γραμματόσημα , κέρματα και χαρτονομίσματα απο το ebay , και πληρώνω μερικές (λίγες) μέρες μετά .
Σήμερα αγόρασα ένα αντικείμενο που ήταν στην κατηγορια pay now αλλά απο ένα λάθος δεν είχα χρήματα (γιατι αυτόματα πληρώνονται λογαριασμοί απο εκεί μέσω Κύπρου) και τώρα δεν μπορώ να το πληρώσω , είμαι και εκτός πόλης διαμονής και θα πρέπει να περιμένω ως την Παρασκευή για να βάλω τα λεφτά σε εκείνη την κάρτα..
Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ;

Ν900
01-09-10, 17:35
μηπως εννοείς buy now κι όχι pay now;
στην περιγραφή δεν αναφέρει ο πωλητής ποσο περιθώριο έχεις για να πληρώσεις;

gaza
01-09-10, 18:27
Αν εννοείς το Buy Now δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα
αλλά στείλε και ένα mail στον πωλητή και πες του ότι
θα βάλεις τα χρήματα την Παρασκευή.
Για να κανείς Pay Now θα έπερπε να έχεις χρήματα στην
κάρτα ή στο PayPal.

voldemort
01-09-10, 20:13
Ναι , δικό μου το λάθος , πρόκειται για Pay Now , όμως από οσα διάβασα δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμενοποίηση για ημερομηνία..

geokim
03-09-10, 15:39
egw thelw na rwthsw kati sxetika me tis dhmoprasies tou ebay...yparxei kapoio proogrammataki pou na tis xtypaei mono tou aytomata me oti parametrous tou baleis esy !?eixa akousei gia to ebay sniper alla dn ta polyempisteuomai exei kapoios tetoia empeiria na mou ypodeixei kapoio kalo?

77manos7
03-09-10, 22:24
egw thelw na rwthsw kati sxetika me tis dhmoprasies tou ebay...yparxei kapoio proogrammataki pou na tis xtypaei mono tou aytomata me oti parametrous tou baleis esy !?eixa akousei gia to ebay sniper alla dn ta polyempisteuomai exei kapoios tetoia empeiria na mou ypodeixei kapoio kalo?

Mporeis na to kaneis mpenontas apo diafora accounts alla enas to ekane kai ton piasane kai efage ena prostimo vouno....!:slap:

Ν900
04-09-10, 00:19

Mporeis na to kaneis mpenontas apo diafora accounts alla enas to ekane kai ton piasane kai efage ena prostimo vouno....!:slap:

@77manos7 δεν μιλάει γι'αυτό ο geokim. ρωτάει αν υπάρχει πρόγραμμα το οποίο να κανει bid αυτόματα πχ στα τελευταία δευτερόλεπτα για να κερδίζει τη δημοπρασία.

@geokim ουτε κι εγω εμπιστεύομαι τετοια προγράμματα που βάζεις τους κωδικούς σου, παρόλο που πολλοί λένε οτι τα χρησιμοποιούν για χρόνια χωρις πρόβλημα.
αυτό που συνειστώ είναι τα macros σε browser. να ορίζεις εσυ την ώρα που θες να πατήσει ο υπολογιστής σου στο confirm bid. δηλαδή αν κατι είναι στα $5 τώρα κι εσυ λες οτι θα κανεις bid μεχρι τα $25, βάζεις τα $25 και το αφήνεις μεχρι εκει που σου λέει να κανεις επιβεβαίωση. τελευταία δευτερόλεπτα το macro πατάει το κουμπάκι confirm bid που θα του έχεις υποδίξει απο πριν.
δεν το έχω χρησιμοποιήσει γι'αυτο δεν μπορω να δωσω περισσότερες πληροφορίες.

panos@gr
12-09-10, 11:09
όταν κάνεις bid και κερδίσεις είσαι υποχρεωμένος να το πάρεις?

ria
12-09-10, 17:57
όταν κάνεις bid και κερδίσεις είσαι υποχρεωμένος να το πάρεις?

Ναι άν δεν θέλεις να πάρεις κάποιο negative feadback, αν δεν σε ενδιαφέρει δεν το πληρώνεις. Το σωστό όμως είναι να διαβάζεις καλά μια αγγελία, να επικοινωνείς με τον πωλητή για την όποια απορία έχεις και όταν βάζεις ένα bid να είναι πάντα μέσα στα οικονομικά πλαίσια που έχεις αποφασίσει να διαθέσεις.

77manos7
12-09-10, 19:02
Επειδή δεν ασχολούμαι καθόλου με ebay, μπορείτε να μου πείτε πόσο θα μου πάει να πληρώσω αυτό http://cgi.ebay.com/Corsair-CMT12GX3M6A1866C9-Dominator-GT-DDR3-12GB-12G-/270616579584?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f02014e00 σε € μαζί με τα μεταφορικά, πότε θα μου έρθει σπίτι (Μένω Αθήνα) και το κυριότερο πόσο θα είναι το συνολικό κόστος. Ευχαριστώ σε όποιον με φωτίσει :d

gaza
12-09-10, 23:47
Επειδή δεν ασχολούμαι καθόλου με ebay, μπορείτε να μου πείτε πόσο θα μου πάει να πληρώσω αυτό http://cgi.ebay.com/corsair-cmt12gx3m6a1866c9-dominator-gt-ddr3-12gb-12g-/270616579584?pt=lh_defaultdomain_0&hash=item3f02014e00 σε € μαζί με τα μεταφορικά, πότε θα μου έρθει σπίτι (Μένω Αθήνα) και το κυριότερο πόσο θα είναι το συνολικό κόστος. Ευχαριστώ σε όποιον με φωτίσει :d

Μάνο η συνολική τιμή για τις μνήμες είναι :
Αγορά = 216.00$ + έξοδα αποστολής = 299.00$
Σύνολο = 515.00$ ή 404.899 eur (περίπου)
Θα κάνουν να έρθουν ως 30 ημέρες.
Αλλα πρίν κάνεις την αγορά περίμενε κάποιον που
ξέρει καλύτερα να σου πεί τι γίνεται με το τελωνείο.

Ν900
13-09-10, 13:29
φιλε εισαι σιγουρα διατεθημένος να πληρώσεις $300 αποστολή για 6 μνήμες;
κανονικά δεν κοστίζει πάνω απο $5

επίσης λόγω μεγέθους του συνολικού πακέτου δε νομιζω να κινήσει την περιέργεια στο τελωνείο να το ανοίξουνε και παίζει να περάσει απαρατήρητο.

Ν900
13-09-10, 13:31
Ναι άν δεν θέλεις να πάρεις κάποιο negative feadback, αν δεν σε ενδιαφέρει δεν το πληρώνεις. Το σωστό όμως είναι να διαβάζεις καλά μια αγγελία, να επικοινωνείς με τον πωλητή για την όποια απορία έχεις και όταν βάζεις ένα bid να είναι πάντα μέσα στα οικονομικά πλαίσια που έχεις αποφασίσει να διαθέσεις.

ο αγοραστής δεν παίρνει negative

Tasulis
13-09-10, 13:49
ΠΑρακαλω πολυ την γνωμη σας.
Αγορασα μια μπαταρια για το κινητο απο το ebay. Ηρθε κανονικα , την εβαλα στο κινητο μου και μετα απο μια εβδομαδα βραχυκυκλωσε και δεν ανοιγε. Τηεν εβγαλα και εβαλα την παλια και το κινητο επαναλθε.
Επικοινωνω με τον πωλητη, του λεω τι παιζει-μου τα εκανε λιγο τσουρεκια μεχρι να καταλαβει- αλλα στο τελος με λεει οκ θα σε στειλω αλλη.
Με ειπε την εκανε αποστολη απο 15 ΙΟΥΛΙΟΥ και ακομη δεν ηρθε.
Του τα εχωσα κανονικα σε μερικα mails, τον ειπα χιλια δυο και θελω να τον κανω αναφορα στο ebay για αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα. Γιατι μονο στους αγοραστες ριχνουν κοκκινες.
Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση????

Ν900
13-09-10, 14:50
ΠΑρακαλω πολυ την γνωμη σας.
Αγορασα μια μπαταρια για το κινητο απο το ebay. Ηρθε κανονικα , την εβαλα στο κινητο μου και μετα απο μια εβδομαδα βραχυκυκλωσε και δεν ανοιγε. Τηεν εβγαλα και εβαλα την παλια και το κινητο επαναλθε.
Επικοινωνω με τον πωλητη, του λεω τι παιζει-μου τα εκανε λιγο τσουρεκια μεχρι να καταλαβει- αλλα στο τελος με λεει οκ θα σε στειλω αλλη.
Με ειπε την εκανε αποστολη απο 15 ΙΟΥΛΙΟΥ και ακομη δεν ηρθε.
Του τα εχωσα κανονικα σε μερικα mails, τον ειπα χιλια δυο και θελω να τον κανω αναφορα στο ebay για αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα. Γιατι μονο στους αγοραστες ριχνουν κοκκινες.
Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση????

αγοράζεις μια λιγότερο μουφα μπαταρία με πάνω απο $2 που σίγουρα έχεις δώσει.
μετά απο τόσο καιρό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα περισσότερο.

77manos7
13-09-10, 17:16
φιλε εισαι σιγουρα διατεθημένος να πληρώσεις $300 αποστολή για 6 μνήμες;
κανονικά δεν κοστίζει πάνω απο $5

επίσης λόγω μεγέθους του συνολικού πακέτου δε νομιζω να κινήσει την περιέργεια στο τελωνείο να το ανοίξουνε και παίζει να περάσει απαρατήρητο.

Δηλαδή άμα το ανοίξουνε και δούνε τι έχει μέσα τι γίνετε?

massimo15
13-09-10, 17:22
αγοράζεις μια λιγότερο μουφα μπαταρία με πάνω απο $2 που σίγουρα έχεις δώσει.
μετά απο τόσο καιρό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα περισσότερο.

Εχει δικιο ο φιλος, δεν μπορεις να κανεις τιποτα πια.
επρεπε να ειχες ανοιξει case στο paypal με το που επαθε το προβλημα η μπαταρια,
οπου θα ανταλλάσσεται μυνηματα μεσω paypal(για να παρακολουθουν την συζητηση σας) μεχρι να βρεθει μια λυση.
τωρα ειναι αργα.
προσοχη στους :shoot2: κινεζους παιδια.

Ν900
13-09-10, 19:38
Δηλαδή άμα το ανοίξουνε και δούνε τι έχει μέσα τι γίνετε?

πληρώνεις φόρους και το καλύτερο είναι να ρωτήσεις πρώτα στο τελωνείο πόσο θα στοιχίσουν για να ξέρεις απο πριν.
θα τους πεις την τιμή και το κόστος των μεταφορικών

77manos7
14-09-10, 11:56
πληρώνεις φόρους και το καλύτερο είναι να ρωτήσεις πρώτα στο τελωνείο πόσο θα στοιχίσουν για να ξέρεις απο πριν.
θα τους πεις την τιμή και το κόστος των μεταφορικών

Άμα πάω εγώ Αμερική, τα αγοράσω από κάποιο μαγαζί και έρχομαι πίσω Ελλάδα. Θα πληρώσω τίποτα για αυτά που αγόρασα?

Ν900
14-09-10, 14:16
αν το τελωνείο σου ανοίξει τις αποσκευές, πληρώνεις.
τώρα, αν είναι οι μνήμες, τις χώνεις στην τσεπη σου και δεν σου λέει κανεις τίποτα.
γενικά αν κάτι μπορεις να το περάσεις ως "χρησιμοποιημένο" προσωπικό είδος, δεν πληρώνεις τελωνείο στο αεροδρόμιο.

77manos7
14-09-10, 14:42
αν το τελωνείο σου ανοίξει τις αποσκευές, πληρώνεις.
τώρα, αν είναι οι μνήμες, τις χώνεις στην τσεπη σου και δεν σου λέει κανεις τίποτα.
γενικά αν κάτι μπορεις να το περάσεις ως "χρησιμοποιημένο" προσωπικό είδος, δεν πληρώνεις τελωνείο στο αεροδρόμιο.

Δηλαδή πρέπει να κάνω κάπου στα 10 ταξίδια για να πάρω αυτά που θέλω :(:(

Ν900
16-09-10, 12:51
και τι θες να αγοράσεις;

77manos7
16-09-10, 14:05
και τι θες να αγοράσεις;
Αυτά που βλέπεις στην υπογραφή μου...Δεν τα βρίσκω στην Ελλάδα τα μισά και τα άλλα μισά είναι στις διπλές τιμές!

Ν900
16-09-10, 18:54
και με ένα ταξιδάκι δεν μπορείς να τα φέρεις όλα;
βγάλτα απ'τις συσκευασίες τους, βάλτα σε άλλα κουτιά (για να φαίνονται μεταχειρισμένα), κι αν σε ρωτήσει κανεις λες πως τα πήγες μαζί σου από ελλάδα και τώρα τα γυρνάς πίσω.
λογαριασμό δεν έχεις να δώσεις σε κανένα γιατί τα πήγες "βόλτα".

achsta2004
17-09-10, 16:25
thelo na paro ena mcabook (to kainourio) apo ebay alla ola osa vrisko einai to palio kai oligon ti panakriva mipos mporeis na voithiseis na vro to sosto kai se logiki timi?

77manos7
17-09-10, 20:21
thelo na paro ena mcabook (to kainourio) apo ebay alla ola osa vrisko einai to palio kai oligon ti panakriva mipos mporeis na voithiseis na vro to sosto kai se logiki timi?

Ανάλογα τα macbook, τα pro έχουν τιμές από 2500Ε και πάνω...τα "κατώτερα" έχουν 13" οθόνη, είναι χαμηλά σε ισχύ και είναι κάπου στο 800ρι...:huh:

77manos7
17-09-10, 20:54
και με ένα ταξιδάκι δεν μπορείς να τα φέρεις όλα;
βγάλτα απ'τις συσκευασίες τους, βάλτα σε άλλα κουτιά (για να φαίνονται μεταχειρισμένα), κι αν σε ρωτήσει κανεις λες πως τα πήγες μαζί σου από ελλάδα και τώρα τα γυρνάς πίσω.
λογαριασμό δεν έχεις να δώσεις σε κανένα γιατί τα πήγες "βόλτα".

Χμμ... σκέπτομαι να πάρω από Μεγάλη Βρετανία από eBay. Βλέπω κάποια έχουν χαμηλότερες τιμές από τις Ελληνικές, αλλά και πάλι με δολάριο είναι πολύ χαμηλότερες...Αξίζει από Ιταλία-Μεγάλη Βρετανία?

geekpan
18-09-10, 23:18
Την Παρασκευη 17/9/10 αγορασα από το ebay ένα Gps αυτοκινήτου http://viewitem.eim.ebay.gr/Builtin_4GB50_A5_BLUETOOTH_GPSMP3_Player128MB_RAM/270619213391/item , επειδη μεσολαβη σαββατοκύριακο (ενώ εχουν λαβει τα χρηματα με PayPal ) δεν μου εχουν στειλει καποιο mail , διοτι από ότι καταλαβα ( με τα λιγα αγγλικα που ξερω ) η εταιρία θα είναι κλειστη !!!
Προφανος την δευτερα θα εχω νεα τους.
Μπορει να μου πει καποιος αν το προϊων φαίνεται ότι ερχεται από Ε.Ε (οποτε γλιτωνω το τελώνιο) , η από Χονγκ Κονγκ ( εδώ τι κανω ?)
Υ.Σ . Προς το παρων τους εχω στείλει ένα mail για να μου δωσουν ένα κωδικο για να παροκολουθω το δεμα που βρίσκεται.

steant
20-09-10, 08:24
Ειμαι τελειως ασχετος με το ebay και θελω να ανοιξω λογαριασμο με προπληρωμενη καρτα.
- Καταρχην πρωτα πρεπει να βγαλω τη καρτα και μετα να γραφτω στο ebay η το αντιθετο?
- Στο ebay για να κανω εγγραφη τα στοιχεια μου τα γραφω στα ελληνικα η στα λατινικα?

StamChris
20-09-10, 09:51
Ειμαι τελειως ασχετος με το ebay και θελω να ανοιξω λογαριασμο με προπληρωμενη καρτα.
- Καταρχην πρωτα πρεπει να βγαλω τη καρτα και μετα να γραφτω στο ebay η το αντιθετο?
- Στο ebay για να κανω εγγραφη τα στοιχεια μου τα γραφω στα ελληνικα η στα λατινικα?

Φτιαξε πρωτα την καρτα και μετα κανε λογαριασμο στο paypal γιατι ειναι ο μονος τροπος να πληρωσεις για της αγορες σου μεσω email. στο ebay χρησιμοποιησε αγγλικους χαρακτηρες. οτι αλλο χρειαστεις ειμαστε εδω

panos@gr
20-09-10, 12:24
θα σας πω την δική μου εμπειρία για μια αγορά
που έκανα από Αμερική
Timberland μποτάκια $107.49 USD και πλήρωσα για εκτελωνισμό στο ταχυδρομείο
(για να πάρω τα μποτάκια) περίπου 3 ευρώ
πάνω από 100 δολάρια πληρώνεις φόρο

Ν900
20-09-10, 16:34
Την Παρασκευη 17/9/10 αγορασα από το ebay ένα gps αυτοκινήτου http://viewitem.eim.ebay.gr/builtin_4gb50_a5_bluetooth_gpsmp3_player128mb_ram/270619213391/item , επειδη μεσολαβη σαββατοκύριακο (ενώ εχουν λαβει τα χρηματα με paypal ) δεν μου εχουν στειλει καποιο mail , διοτι από ότι καταλαβα ( με τα λιγα αγγλικα που ξερω ) η εταιρία θα είναι κλειστη !!!
Προφανος την δευτερα θα εχω νεα τους.
Μπορει να μου πει καποιος αν το προϊων φαίνεται ότι ερχεται από Ε.Ε (οποτε γλιτωνω το τελώνιο) , η από Χονγκ Κονγκ ( εδώ τι κανω ?)
Υ.Σ . Προς το παρων τους εχω στείλει ένα mail για να μου δωσουν ένα κωδικο για να παροκολουθω το δεμα που βρίσκεται.

Μέλος: από 01-05-2007 στο Χονγκ Κονγκ
άρα απ'το χονγκ κονγκ θα έρθει.

Syllektis2007
24-09-10, 08:14
Παιδια εχω κανει πωληση στο Ebay. Το ebay με ενημερωσε οτι ο αγοραστής μου εχει στειλει και τα λεφτά πριν 2 μερες. Αλλά επειδή ο λογαριασμός μου στο Paypal ήταν unconfirmed (από δική μου βλακεία)τα λεφτά δεν μπήκαν στο λογαριασμό μου ακόμη και σήμερα που έχω κάνει confirm τον λογαριασμό μου. Τα λεφτά τα έχω χάσει?

77manos7
24-09-10, 13:28
Παιδια εχω κανει πωληση στο Ebay. Το ebay με ενημερωσε οτι ο αγοραστής μου εχει στειλει και τα λεφτά πριν 2 μερες. Αλλά επειδή ο λογαριασμός μου στο Paypal ήταν unconfirmed (από δική μου βλακεία)τα λεφτά δεν μπήκαν στο λογαριασμό μου ακόμη και σήμερα που έχω κάνει confirm τον λογαριασμό μου. Τα λεφτά τα έχω χάσει?

:slap:Και εσύ πριν πάρεις τα λεφτά έστειλες το προϊόν?:slap:

Ν900
24-09-10, 13:41

μπες στο paypal, Πηγαινε στο help, μετα στο email us και στειλε τους ενα email εξηγωντας τι εχει συμβεί ή για πιο γρήγορη απάντηση κάλεσε τους τηλεφωνικά (δωρεάν) μέσω skype στο +18882211161 αν καταφέρεις να ξεμπερδέψεις απ'το αυτοματο τηλεφωνικό κέντρο τους που κάνει ενα σωρο ερωτήσεις. :flowers:

idolater
25-09-10, 08:17
Θελω να κανω πρωτη φορα αγορα απο Αμερικη και και εχω βρει αυτα τα παπουτσια. http://cgi.ebay.co.uk/Nike-Air-Max-L...item68c6b85475 πως μπορω να τα αγορασω χωρις να πληρωσω τελωνειο,δεδομενου οτι τα παπουτσια κοστιζουν 97 δολλαρια και τα μεταφορικα για Ελλαδα 42;
Ευχαριστω πολυ

Ν900
25-09-10, 09:47
Θελω να κανω πρωτη φορα αγορα απο Αμερικη και και εχω βρει αυτα τα παπουτσια. http://cgi.ebay.co.uk/Nike-Air-Max-L...item68c6b85475 πως μπορω να τα αγορασω χωρις να πληρωσω τελωνειο,δεδομενου οτι τα παπουτσια κοστιζουν 97 δολλαρια και τα μεταφορικα για Ελλαδα 42;
Ευχαριστω πολυ

αν γνωρίζεις προσωπικά τον David Copperfield η τον Harry Potter κάτι μπορεί να γίνει.

idolater
25-09-10, 12:11
Δηλαδη θα πληρωσω,μπορω να υπολογισω ποσο;

77manos7
25-09-10, 14:29
Δηλαδη θα πληρωσω,μπορω να υπολογισω ποσο;

Νομίζω είναι το 45% της τιμής αγοράς. Δοκίμασε να τα βρεις σε Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία...και τέτοιες χώρες.

ippotas
26-09-10, 00:16
Θελω να κανω πρωτη φορα αγορα απο Αμερικη και και εχω βρει αυτα τα παπουτσια. http://cgi.ebay.co.uk/nike-air-max-l...item68c6b85475 πως μπορω να τα αγορασω χωρις να πληρωσω τελωνειο,δεδομενου οτι τα παπουτσια κοστιζουν 97 δολλαρια και τα μεταφορικα για Ελλαδα 42;
Ευχαριστω πολυ

στειλε του μαιλ και πες του να στα μαρκαρει ως δωρο ετσι αποφευγεις το τελωνειο

idolater
26-09-10, 13:24
στειλε του μαιλ και πες του να στα μαρκαρει ως δωρο ετσι αποφευγεις το τελωνειο

Είσαι σίγουρος για αυτο;

Ν900
26-09-10, 19:13
αϊντε παλι με τα δωρα. εχουμε πει 100000000 φορες, οι τελωνειακοί έχουν ξυπνήσει πριν από σας.
το κολπο με το gift δεν πιανει πλεον. απο κει που ερχόντουσαν 5 δώρα στην ελλαδα, ξαφνηκα άρχισαν ολοι οι έλληνες να παίρνουν χιλιάδες δώρα ημερισίως από αμερική και κινα; οσο βλάκες κι αν είναι, το έχουνε καταλάβει.

77manos7
26-09-10, 19:21
αϊντε παλι με τα δωρα. εχουμε πει 100000000 φορες, οι τελωνειακοί έχουν ξυπνήσει πριν από σας.
το κολπο με το gift δεν πιανει πλεον. απο κει που ερχόντουσαν 5 δώρα στην ελλαδα, ξαφνηκα άρχισαν ολοι οι έλληνες να παίρνουν χιλιάδες δώρα ημερισίως από αμερική και κινα; οσο βλάκες κι αν είναι, το έχουνε καταλάβει.

Δηλαδή εμένα δεν μπορεί κάποιος να μου στείλει 300€ δώρο :p

Ν900
27-09-10, 07:45
Δηλαδή εμένα δεν μπορεί κάποιος να μου στείλει 300€ δώρο :p

μπορει. ποιος ομως θα σε πιστέψει;

77manos7
27-09-10, 12:55
μπορει. ποιος ομως θα σε πιστέψει;

Άρα μπορεί να γράψει πχ, 10€ πάνω στο πακέτο και ότι είναι δώρο ή μόνο ένα από τα 2?:grin:

Ν900
27-09-10, 23:19
δοκίμασε τα κι ότι κάτσει :-d

steant
28-09-10, 10:07
\:crazy::rip:

nickrho
03-10-10, 08:13
ενδιαφερων

steant
03-10-10, 09:54
Εχω βρει μια μπλουζα απο Αμερικη που εχει 18 ευρο και αλλα 22 η μεταφορα, μπορει να μου πει καποιος σιγουρα αν θα πληρωσω τελωνειο και ποσο περιππου???

timwria
03-10-10, 10:02
na pw k egw th dikh mou emepeiria pou den exei oloklhrwthei akoma...
exei 2ebdomades pou parhggeila apo amerikh 3 pragmatakia gia th douleia mou.klikkarw agorazw mou dinei thn timh plhrwnw me pay pal.Thn epomenh mou leei o typos pws xreiazetai akoma 13 e gia na ta steilei.den eixe upologismo gia ellada gia na xerw k enw tou eixa steilei msg meta eipa de bariesai oso einai .ok loipon,synolika na plhrwsa 25dollaria,kati tetoio me 30.perimenw k egw k prin meres tou stelnw msg ti nea me to demataki k mou leei oti htan lathos h dieythunsh!apokleietai tou lew.thn diorthwnw k thn kanw pio amerikanikh k tou lew na xanasteilei dinontas tou k 2 dieuthynsh mhpws k den ebriskan thn patra,as ebriskan th thessalonikh sto taxudromeio.me ta polla egw ton rwtousa sunexeia pote k pote.proxthes to esteile mou eipe k o theos bohthos.yphrxe periptwsh ontws na mhn brhkan th dieythynsh???edw se mikro agono nhsi hmoun k mia xara erxontousan apo amerikh demata.ti ginetai an den to paralabw pote k aytos isxyristei oti to esteile????

bakmak
03-10-10, 13:42
Καλημέρα. Καταρχήν πρέπει να πώ συγχαρητήρια για το post. Πρέπει κανονικά το e-bay να σε πληρώνει ως συνεργάτη.
Είμαι νέος στο e-bay και με αγγλικά σχεδον χάλια.
1. Έψαχνα για κάποιο προιόν και επειδή με μπέρδεψε κάτι με το κόστος αποστολής (Σχεδόν όσο και το προιόν - Απο Αμερική). Για να δώ τι ισχύει, έκανα πως το αγοράζω και σταμάτησα. Δέν είχα και paypal. Ψάχνωντας, το ίδιο προιόν το βρήκα και σε δημοπρασία (Για αυτό θα είναι το 2ο ερώτ5ημα). Τώρα μου στέλνουν συνεχώς e-mail απο e-bay και μου λένε να πληρώσω, κλπ Δηλ: Please pay........
και: Don't forget to pay for your.......
και: Thanks for your recent purchase on eBay! Please remember to pay for your item so that the seller can send it to you as soon as possible.
Note: If you've already made payment arrangements with your seller, please disregard this reminder.
Τί πρέπει να κάνω για να δηλώσω οτι δεν ενδιαφέρομαι πλέον; Αν δεν κάνω κάτι, θα με βάλουν black listq
2. Βρήκα κάποιο προιόν σε δημοπρασία και έδωσα τιμή. Η δημοπρασία λήγει σε 4 ημέρες.
- Άν πλειοδοτήσω, είναι υποχρεωμένος ο πωλητής να μου το πουλήσει - αποστείλει;
- Δέν αναγράφει πόσο επιβαρύνεται η αποστοπλή. Μπορεί να με χρεώσει όσο θέλει;
- Πώς μπορώ να δώ άν είναι καινούργιο; (μετά το σκέφτηκα).
- Περιμένω το 4ήμερο και θα λάβω ειδοποίηση; Τότε και πρέπει να πληρώσω;
- Πώς μπορώ να δώ ποιός είναι ο πωλητής;
(Δικαιολογημένα θα πείς: "Καλά τώρα που μπήκες στο παιχνίδι ρωτάς;" Και δίκιο θα έχεις)
3. Έκανα εγγραφή σε paypal και δεν έδωσα κάπιο αριθμό πιστωτικής κάρτας, κλπ. Μπορώ να πληρώσω με την πιστωτική μου κάρτα, εφόσον πλειοδοτήσω και πότε; ή με κάποιον άλλο ποιό ασφαλή τρόπο; Τί ακριβώς είναι το paypal; Είναι κάτι σαν τραπεζικός λογαριασμός και μπορείς να έχεις κατατεθημένα κάποια χρήματα (απο τώρα) για να πληρώνεις τις μελοντικές αγορές; Αν ναί, πώς μπορείς να πάρεις πίσω τα λεφτά που τυχόν κατέθεσες και δεν χρησιμοποιείς;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγνώμη για την ασχετοσύνη μου. (Διάβασα πολλές απαντήσεις αλλά όχι όλες ακόμη). Περιμένω εναγωνίως απάντηση.

Υστερόγραφο: Μόλις διαπίστωσα οτι η πλειοδοσία μου (2ο ερώτημα), δεν έχει τύχη γιατί δεν στέλνει το προιόν εκτός ΗΠΑ.
Τί να κάνω; Κινδυνεύω με αποκλεισμό απο το e-bay αν δεν κάνω τίποτε;
Άν, εν τω μεταξύ, παραγγείλω κάποιο προιόν απο e-bay και καταθέσω χρήματα στο paypal (δεν έχω κάνει καμμία συναλαγή μέχρι σήμερα), θα μου τα δεσμεύσουν για προηγούμενες παραγγελείες που όμως δεν θέλω;
Παρακαλώ για συμβουλές !!!!!

Ν900
03-10-10, 23:15
na pw k egw th dikh mou emepeiria pou den exei oloklhrwthei akoma...
exei 2ebdomades pou parhggeila apo amerikh 3 pragmatakia gia th douleia mou.klikkarw agorazw mou dinei thn timh plhrwnw me pay pal.Thn epomenh mou leei o typos pws xreiazetai akoma 13 e gia na ta steilei.den eixe upologismo gia ellada gia na xerw k enw tou eixa steilei msg meta eipa de bariesai oso einai .ok loipon,synolika na plhrwsa 25dollaria,kati tetoio me 30.perimenw k egw k prin meres tou stelnw msg ti nea me to demataki k mou leei oti htan lathos h dieythunsh!apokleietai tou lew.thn diorthwnw k thn kanw pio amerikanikh k tou lew na xanasteilei dinontas tou k 2 dieuthynsh mhpws k den ebriskan thn patra,as ebriskan th thessalonikh sto taxudromeio.me ta polla egw ton rwtousa sunexeia pote k pote.proxthes to esteile mou eipe k o theos bohthos.yphrxe periptwsh ontws na mhn brhkan th dieythynsh???edw se mikro agono nhsi hmoun k mia xara erxontousan apo amerikh demata.ti ginetai an den to paralabw pote k aytos isxyristei oti to esteile????

αν δεν το παραλάβεις σε 15-20 ημερες κανε αναφορά στο paypal ζητώντας τα λεφτα που του εχεις στείλει ΚΑΙ για τις 2 φορες χώρια.
μου φαίνεται απατεωνας αυτός.
αν ο τυπος δεν εχει στείλει συστημένο δέμα θα παρεις πισω τα λεφτα σου.
Το λάθος σου είναι εξ'αρχής που δεχτηκες να πληρώσεις επιπλεον μεταφορικά. Ειναι υποχρεωμένος να τα στείλει όσο κι αν τα είχες δει, εκτός κι αν το έγραφε στην περιγραφή.
μετά σου έκανε το δευτερο κουλό με τη διεύθυνση.

Ν900
03-10-10, 23:24
Καλημέρα. Καταρχήν πρέπει να πώ συγχαρητήρια για το post. Πρέπει κανονικά το e-bay να σε πληρώνει ως συνεργάτη.
Είμαι νέος στο e-bay και με αγγλικά σχεδον χάλια.
1. Έψαχνα για κάποιο προιόν και επειδή με μπέρδεψε κάτι με το κόστος αποστολής (Σχεδόν όσο και το προιόν - Απο Αμερική). Για να δώ τι ισχύει, έκανα πως το αγοράζω και σταμάτησα. Δέν είχα και paypal. Ψάχνωντας, το ίδιο προιόν το βρήκα και σε δημοπρασία (Για αυτό θα είναι το 2ο ερώτ5ημα). Τώρα μου στέλνουν συνεχώς e-mail απο e-bay και μου λένε να πληρώσω, κλπ Δηλ: Please pay........
και: Don't forget to pay for your.......
και: Thanks for your recent purchase on eBay! Please remember to pay for your item so that the seller can send it to you as soon as possible.
Note: If you've already made payment arrangements with your seller, please disregard this reminder.
Τί πρέπει να κάνω για να δηλώσω οτι δεν ενδιαφέρομαι πλέον; Αν δεν κάνω κάτι, θα με βάλουν black listq
2. Βρήκα κάποιο προιόν σε δημοπρασία και έδωσα τιμή. Η δημοπρασία λήγει σε 4 ημέρες.
- Άν πλειοδοτήσω, είναι υποχρεωμένος ο πωλητής να μου το πουλήσει - αποστείλει;
- Δέν αναγράφει πόσο επιβαρύνεται η αποστοπλή. Μπορεί να με χρεώσει όσο θέλει;
- Πώς μπορώ να δώ άν είναι καινούργιο; (μετά το σκέφτηκα).
- Περιμένω το 4ήμερο και θα λάβω ειδοποίηση; Τότε και πρέπει να πληρώσω;
- Πώς μπορώ να δώ ποιός είναι ο πωλητής;
(Δικαιολογημένα θα πείς: "Καλά τώρα που μπήκες στο παιχνίδι ρωτάς;" Και δίκιο θα έχεις)
3. Έκανα εγγραφή σε paypal και δεν έδωσα κάπιο αριθμό πιστωτικής κάρτας, κλπ. Μπορώ να πληρώσω με την πιστωτική μου κάρτα, εφόσον πλειοδοτήσω και πότε; ή με κάποιον άλλο ποιό ασφαλή τρόπο; Τί ακριβώς είναι το paypal; Είναι κάτι σαν τραπεζικός λογαριασμός και μπορείς να έχεις κατατεθημένα κάποια χρήματα (απο τώρα) για να πληρώνεις τις μελοντικές αγορές; Αν ναί, πώς μπορείς να πάρεις πίσω τα λεφτά που τυχόν κατέθεσες και δεν χρησιμοποιείς;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγνώμη για την ασχετοσύνη μου. (Διάβασα πολλές απαντήσεις αλλά όχι όλες ακόμη). Περιμένω εναγωνίως απάντηση.

Υστερόγραφο: Μόλις διαπίστωσα οτι η πλειοδοσία μου (2ο ερώτημα), δεν έχει τύχη γιατί δεν στέλνει το προιόν εκτός ΗΠΑ.
Τί να κάνω; Κινδυνεύω με αποκλεισμό απο το e-bay αν δεν κάνω τίποτε;
Άν, εν τω μεταξύ, παραγγείλω κάποιο προιόν απο e-bay και καταθέσω χρήματα στο paypal (δεν έχω κάνει καμμία συναλαγή μέχρι σήμερα), θα μου τα δεσμεύσουν για προηγούμενες παραγγελείες που όμως δεν θέλω;
Παρακαλώ για συμβουλές !!!!!

Κατ' αρχή ενημέρωσε και τον πρώτο και τον δεύτερο οτι εισαι νεος χρήστης και ζήτησε να τα ακυρώσουν αλλιώς θα κανουν αναφορά οτι δεν πληρώνεις. θα έχεις 2 αναφορές και στην τρίτη σε πετάνε έξω.
το paypal ειναι ο πιο ασφαλής μεσάζοντας για αποστολή χρημάτων χωρίς να βλέπει ο πωλητής τα στοιχεία της πιστωτικής σου. στο λογαριασμό paypal δεν βάζεις χρήματα. τον συνδέεις με την πιστωτική σου, κι όταν πληρώσεις, θα κανει την αναλογη αναληψη μετρητών απ'την κάρτα σου, το paypal και θα τα στείλει στο paypal του πωλητή.

μην αμελήσεις παντως την ακυρωση 1) της πρώτης αγοράς που έχεις κάνει και 2) την έγκαιρη ακύρωση που έκανες bid στη δημοπρασία.

Valeria
05-10-10, 08:09
καλημέρα σε όλους
χρειάζομαι βοήθεια διότι τα έκανα σαλάτα .... sto ebay

ξεκίνησα μια αγορά και σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω μια άλλη κάρτα για την πληρωμή του λογαργιασμου μου ... όμως επειδή δεν την δεχόταν δοκίμασα μια άλλη επιλογή - μέθοδο πληρωμής που μου έδινε (
Payment details Bank transfer (CIP)
You chose to transfer EUR 173.00 to kuatermein from your financial institution)

θέλω τώρα να ακυρώσω αυτήν την επιλογή και να χρησιμοποιήσω το PayPal !
σας παρακαλώ βοηθήστε με :thankyou::thankyou::thankyou::thankyou:

vasilisx
05-10-10, 09:39
γεια σας. θελω βοηθεια... θελω να αγορασω προσοψη για το νοκια ν81...
αλλα κολλαω στα εξοδα αποστολής....
βλεπω οτι σε μερικους πωλητες τα εξοδα αποστολης ειναι δωρεαν. στεκει;;;

π.χ. εγω βλεπω αυτο http://viewitem.eim.ebay.gr/Schale_Cover_Gehuse_fr_Nokia_N81_schwarz__Tastatur/320552254554/item
στα 12,98€, θα πληρωσω τιποτα παραπανω;

και θα ηθελα καποιος που ξερει, να μου βρει απο το ebay απο που να παραγγειλω την προσοψη, να εχει ολο το πακετο όπως το παραπανω που βρηκα...

:thankyou:

Valeria
05-10-10, 13:11
όταν αναγραφή για Αποστολή Δωρεάν είναι Δωρεάν

όταν είναι κενό πρέπει να ρωτήσεις με μήνυμα τον πολίτη
διαφορετικά στο αναγράφει ότι τα έξοδα είναι us $5.15 παραδείγματος χάριν

Ν900
05-10-10, 19:37
γεια σας. θελω βοηθεια... θελω να αγορασω προσοψη για το νοκια ν81...
αλλα κολλαω στα εξοδα αποστολής....
βλεπω οτι σε μερικους πωλητες τα εξοδα αποστολης ειναι δωρεαν. στεκει;;;

π.χ. εγω βλεπω αυτο http://viewitem.eim.ebay.gr/schale_cover_gehuse_fr_nokia_n81_schwarz__tastatur/320552254554/item
στα 12,98€, θα πληρωσω τιποτα παραπανω;

και θα ηθελα καποιος που ξερει, να μου βρει απο το ebay απο που να παραγγειλω την προσοψη, να εχει ολο το πακετο όπως το παραπανω που βρηκα...

Τιμή αντικειμένου: 10,98 €

Τιμή με έξοδα αποστολής στην Ελλάδα: 12,98 €

αρα τα έξοδα αποστολής δεν είναι δωρεάν, αλλά, 2 ευρω

επίσης λιγο πιο κάτω αναγράφει με κόκκινα γράμματα οτι
Ο πωλητής δεν αποστέλλει προϊόντα στη χώρα σας

δες εδώ. το βρήκα με €3,72
http://viewitem.eim.ebay.gr/query/110352915053/item

στα αγγλικά η πρόσοψη λέγεται fascia ή faceplate ή housing
μπορείς να ψάχνεις για ένα απ'τα 3 η/και τα τρια μαζί γράφοντας το πιο κάτω
nokia n81 (fascia,faceplate,housing)
αυτα στην παρένθεση με κόμμα και χωρίς κενό λειτουργούν ως "ή" (δηλ. ή το ένα, ή το άλλο, ή το άλλο)

p3tran
05-10-10, 20:57
epeidi dn exw k polu idea apo e-bay...gia na kanw account sto paypall xreiazomai pistwtiki karta???mporw ka8e fora n vazw mono t poso p xreiazetai gia tn agora???

StamChris
06-10-10, 09:52
epeidi dn exw k polu idea apo e-bay...gia na kanw account sto paypall xreiazomai pistwtiki karta???mporw ka8e fora n vazw mono t poso p xreiazetai gia tn agora???

ναι χρειαζεσαι πιστωτικη. εγω για παραδειγμα εχω μια χρεωστικη προπληρωμενη visa και βαζω μονο το ποσο που χρειαζεται

p3tran
06-10-10, 12:57
ναι χρειαζεσαι πιστωτικη. εγω για παραδειγμα εχω μια χρεωστικη προπληρωμενη visa και βαζω μονο το ποσο που χρειαζεται

wraia...apo p tn pires???3ereis pws einai i diadikasia???paw k tn vgazw automata?

steant
06-10-10, 16:45
Μπορει να μου πει καποιος αν παραγγειλω αυτη τη μπλουζα ποσο ακριβως θα μου βγει, και αν θα πληρωσω τελωνιο κτλ.
http://cgi.ebay.com/New-WESC-ICON-Skateboards-hoodie-hoody-S-M-L-10-Color-/280562065600?pt=US_CSA_MC_Shirts&var=&hash=item870b3ef2bc

vasilisx
06-10-10, 17:34
Τιμή αντικειμένου: 10,98 €

Τιμή με έξοδα αποστολής στην Ελλάδα: 12,98 €

αρα τα έξοδα αποστολής δεν είναι δωρεάν, αλλά, 2 ευρω

επίσης λιγο πιο κάτω αναγράφει με κόκκινα γράμματα οτι
Ο πωλητής δεν αποστέλλει προϊόντα στη χώρα σας

δες εδώ. το βρήκα με €3,72
http://viewitem.eim.ebay.gr/query/110352915053/item

στα αγγλικά η πρόσοψη λέγεται fascia ή faceplate ή housing
μπορείς να ψάχνεις για ένα απ'τα 3 η/και τα τρια μαζί γράφοντας το πιο κάτω
nokia n81 (fascia,faceplate,housing)
αυτα στην παρένθεση με κόμμα και χωρίς κενό λειτουργούν ως "ή" (δηλ. ή το ένα, ή το άλλο, ή το άλλο)

καταρχην ευχαριστω!!!!!!!!
αλλα θελω να σε ρωτησω σε αυτο το προιον που μου προτεινεις που δεν ειναι απο χωρα της ευρωζωνης, θα πληρωσω τελωνειο; και αν ναι ποσα;;;
ειναι καλυτερα να αγορασω απο ευρωπαικη ενωση μην πληρωσω τελωνειο(ετσι εχω ακουσει)

bakmak
06-10-10, 19:41
Κατ' αρχή ενημέρωσε και τον πρώτο και τον δεύτερο οτι εισαι νεος χρήστης και ζήτησε να τα ακυρώσουν αλλιώς θα κανουν αναφορά οτι δεν πληρώνεις. θα έχεις 2 αναφορές και στην τρίτη σε πετάνε έξω.
το paypal ειναι ο πιο ασφαλής μεσάζοντας για αποστολή χρημάτων χωρίς να βλέπει ο πωλητής τα στοιχεία της πιστωτικής σου. στο λογαριασμό paypal δεν βάζεις χρήματα. τον συνδέεις με την πιστωτική σου, κι όταν πληρώσεις, θα κανει την αναλογη αναληψη μετρητών απ'την κάρτα σου, το paypal και θα τα στείλει στο paypal του πωλητή.

μην αμελήσεις παντως την ακυρωση 1) της πρώτης αγοράς που έχεις κάνει και 2) την έγκαιρη ακύρωση που έκανες bid στη δημοπρασία.

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.
Επειδή είμαι νέος χρήστης με αγγλικά σχεδόν χάλια, πώς κάνω τις ακυρώσεις; (παρακαλώ πολύ και εφόσον έχεις την καλοσύνη, όσο ποιό συγκεκριμένα και αναλυτικά γίνεται)
Ήδη προχώρησα σε αγορά ενός άλλου προϊόντος απο Αγγλία με πιστωτική κάρτα και μέσω paypal και πιστεύω όλα θα πάνε καλά..
Ευχαριστώ και πάλι...

vasilisx
07-10-10, 17:25
telika;

kostassss
08-10-10, 19:01
Καλησπερα φιλε μου και παλι. αυτη τη φορα ερχομαι με μια νεα ερωτηση. ξερεις αν παραγγειλω καποια πραματα απο αμερικη ( καλλυντικα ) ) κ τα στειλω γερμανια αν θα πληρωσω καθολου τελωνειο η λιγοτερο? απο γερμανια εχω ακρη να τα φερω τζαμπε. το δυσκολο ειναι μεχρι εκει!! ευχαριστω!!! http://shop.ebay.de/enchantedbeautyspot/m.html?_nkw=lechat&_sacat=0&_odkw=&_osacat=0&_trksid=p3911.c0.m270.l1313

QTEK
09-10-10, 14:46
kαλησπέρα, θέλω να αγορασω ένα φορτιστή για μπαταριες και βλέπω οτι τον έχουν πάρει άλλα 4 άτομα. Θέλω να ρωτήσω αυτούς αν ο φορτιστής είναι καλός ,πατάω πάνω στο όνομα τους για να τους στείλω εμαιλ αλλά το όνομα τους είναι με αστεράκια ( y***e έτσι είναι το όνομα τους ) και δε μου βγάζει πουθενά αποστολή εμαιλ, δε μπορώ να τους στείλω εμαιλ?

Alekc24
09-10-10, 22:19
χαιρετω, θα ηθελα να μαθω πως μπορω να καταλαβω αν το δεμα η ο φακελος που μου στελνουν, ειναι συστημενα, δηλαδη να χρειαζεται να υπογραψω για παραλαβη, η αν δεν με βρει σπιτι ο ταχυδρομος, να αφηνει ειδοποιηση και να πηγαινω στο ταχυδρομειο.. ποτε δεν ξερεις ποιος θα παρει τον φακελο σε οικοδομη με 50διαμερισματα..!
ευχαριστω

timwria
12-10-10, 14:29
telika ola ok. thn paraskeyh parelaba to demataki k o typos htan polu kalos!!!

xoxlasae
13-10-10, 00:57
καλησπερα και απο μενα.
Εχθες κατα τις 3-4 τα μεσανυχτα (11-10-2010) εκανα παραγγελια αυτο το προιον :
http://cgi.ebay.co.uk/Pantone-HUEY-MEU101-Monitor-Calibrator-FREE-SHIP-/170547262318?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27b568b36e

o κυριος αυτος ειναι απο τον καναδα.
χωρις να επικοινωνισω μαζι του (το εχω ξανακανει χωρις κανενα προβλημα)
προχωρησα στην αγορα του προιοντος και πληρωσα μεσω paypal το ποσο.
το Paypal μου εστειλε κανονικα το email οτι η πληρωμη εγινε επιτυχως.
Απο τον κυριο αυτον ομως μεχρι και τωρα 3 τα μεσανυχτα 13-10-2010 δεν εχω λαβει ουτε ενα email επιβεβαιωσης οτι ελαβε την πληρωμη και οτι συνεχιζει τις διαδικασιες κανονικα.
του εστειλα μετα μηνυμα ρωτοντας τον αν ειμαστε οκ να μου πει αλλα ακομα τιποτα.

Να αρχισω να ανυσηχω ?

ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ : τελικα εστειλε απαντηση ... :
Yup, everything went fine. Took the parcel to the post office this afternoon - only been home an hour.

It was shipped Standard International Air. In my experience, this usually means 2-3 weeks. Once, it got to Germany in 3 days. Once it took 9 weeks to get to Japan (although the packaging was damaged, so I think there were other handling difficulties). But the time range for arrival is HUGE - just letting you know.

Γνωμες ?

vasilisx
13-10-10, 09:44
παω να κανω παραγγελια και μου βγαζει εδω και 2 μερες αυτο...
http://img87.imageshack.us/img87/3674/58457583.png
τι να κανω;;;

StamChris
13-10-10, 11:56
παω να κανω παραγγελια και μου βγαζει εδω και 2 μερες αυτο...
http://img87.imageshack.us/img87/3674/58457583.png
τι να κανω;;;

καποιο προβλημα εχει.. μου το ειχε βγαλει και μενα σε μια αγορα... απλα προσπαθησε αργοτερα

vasilisx
13-10-10, 14:34
θελω να αγορασω ενα προιον και εχω το paypal λογαριασμο του αδερφου μου, μπορω να κανω αγορα;

στο προιον που θελω να αγορασω στους ορους λεει αυτο:
3. We ship to PayPal's address ONLY. Please make sure your address in PayPal is matched with your shipping address before you pay.

αρα μπορω ή όχι;;

77manos7
13-10-10, 17:20
καλησπερα και απο μενα.
http://cgi.ebay.co.uk/Pantone-HUEY-MEU101-Monitor-Calibrator-FREE-SHIP-/170547262318?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27b568b36e

Απο τον κυριο αυτον ομως μεχρι και τωρα 3 τα μεσανυχτα 13-10-2010 δεν εχω λαβει ουτε ενα email επιβεβαιωσης οτι ελαβε την πληρωμη και οτι συνεχιζει τις διαδικασιες κανονικα.
του εστειλα μετα μηνυμα ρωτοντας τον αν ειμαστε οκ να μου πει αλλα ακομα τιποτα.

Να αρχισω να ανυσηχω ?

Yup, everything went fine. Took the parcel to the post office this afternoon - only been home an hour.

It was shipped Standard International Air. In my experience, this usually means 2-3 weeks. Once, it got to Germany in 3 days. Once it took 9 weeks to get to Japan (although the packaging was damaged, so I think there were other handling difficulties). But the time range for arrival is HUGE - just letting you know.

Γνωμες ?

Τι feedback έχει ο τυπάς?

xoxlasae
13-10-10, 19:45
Τι feedback έχει ο τυπάς?

εχει 659 συναλλαγες με ποσοστο 99.5%
τους τελευταιους 12 μηνες ειναι ολες θετικες εκτος 2 ουδετερες και 1 αρνητικη.
το μονο που γνωριζω ειναι οτι η international Air δεν εχει tracking.

77manos7
13-10-10, 19:48
εχει 659 συναλλαγες με ποσοστο 99.5%
τους τελευταιους 12 μηνες ειναι ολες θετικες εκτος 2 ουδετερες και 1 αρνητικη.
το μονο που γνωριζω ειναι οτι η international Air δεν εχει tracking.

Τότε είναι δύσκολο να είναι μάπα ο πωλητής:angel:

xoxlasae
13-10-10, 19:57
Τότε είναι δύσκολο να είναι μάπα ο πωλητής:angel:

αυτο πιστευω και εγω απλα απο οτι αντιλαμβανομαι πρεπει να ειναι κανενας μικροπωλητης,
στο μηνυμα που μου εστειλε μου ειπε οτι ο ιδιος το εστειλε στο ταχυδρομειο.
αρα φυσιολογικος ο τροπος επικοινωνιας με σχεση κατι αλλους power sellers Που με το που αγοραζα το προιον κατευθειαν μου ερχεται email επιβεβαιωσης και μετα και κωδικοι για tracking κλπ.

εχετε προυγουμενη εμπειρια με Καναδα ? περιπου ποσο κανει για ελλαδα ενα δεμα ?

77manos7
13-10-10, 21:47
αυτο πιστευω και εγω απλα απο οτι αντιλαμβανομαι πρεπει να ειναι κανενας μικροπωλητης,
στο μηνυμα που μου εστειλε μου ειπε οτι ο ιδιος το εστειλε στο ταχυδρομειο.
αρα φυσιολογικος ο τροπος επικοινωνιας με σχεση κατι αλλους power sellers Που με το που αγοραζα το προιον κατευθειαν μου ερχεται email επιβεβαιωσης και μετα και κωδικοι για tracking κλπ.

εχετε προυγουμενη εμπειρια με Καναδα ? περιπου ποσο κανει για ελλαδα ενα δεμα ?

Λογικά θα πληρώσεις τελώνιο, και άμα στο στείλει με ups...εμένα μου είχε βγει $300 μόνο η αποστολή! Άμα στο στείλει με usps (κάτι σαν τα ΕΛΤΑ της Αμερικής) τότε νομίζω είναι πολύ φτηνά...πάντως έχεις τελώνιο!

xoxlasae
13-10-10, 23:14
Λογικά θα πληρώσεις τελώνιο, και άμα στο στείλει με ups...εμένα μου είχε βγει $300 μόνο η αποστολή! Άμα στο στείλει με usps (κάτι σαν τα ΕΛΤΑ της Αμερικής) τότε νομίζω είναι πολύ φτηνά...πάντως έχεις τελώνιο!

δεν πιστευω να εχει τελωνειο(εκτος τα κλασσικα 3€). ενα τοσο μικρο δεμα με τιμη στα 50ευρω ή 65 $... τα μεταφορικα ηταν 10$ για το προϊον και σε βαρος πρεπει να ειναι γυρω στα 300γραμμαρια.

εχω ξαναπαρει απο Αμερικη παντως δεν θυμαμαι αν ηταν καναδας , ηταν ρουχα απο το eastbay καπου στα 150$ και το δεμα ηταν τεραστιο :) , πληρωσα 3€ εκει.

επισης επαιρνα απο αμερικη PS3/xbox360 games απο το videogamesplus.ca new york και εκει δεν πληρωνα τιποτα ουτε 3€ (παντα 1-1 τα παιχνιδια = 45ευρω)

w3b_surf3r1995
14-10-10, 10:07
Γεια σε όλους. Ξέρεις κάποιος πως θα γίνει ορατό το PayPal balance ώστε να ξέρεις κάθε φορά τι χρήματα έχει μέσα η κάρτα σου; Ευχαριστώ πολύ

77manos7
14-10-10, 19:58
δεν πιστευω να εχει τελωνειο(εκτος τα κλασσικα 3€). ενα τοσο μικρο δεμα με τιμη στα 50ευρω ή 65 $... τα μεταφορικα ηταν 10$ για το προϊον και σε βαρος πρεπει να ειναι γυρω στα 300γραμμαρια.

εχω ξαναπαρει απο Αμερικη παντως δεν θυμαμαι αν ηταν καναδας , ηταν ρουχα απο το eastbay καπου στα 150$ και το δεμα ηταν τεραστιο :) , πληρωσα 3€ εκει.

επισης επαιρνα απο αμερικη ps3/xbox360 games απο το videogamesplus.ca new york και εκει δεν πληρωνα τιποτα ουτε 3€ (παντα 1-1 τα παιχνιδια = 45ευρω)

Για πότε μιλάμε? Γιατί πριν από κάτι χρόνια δεν ήταν το ίδιο..τώρα ανοίγουν τα πάντα:)

elinokyprios
15-10-10, 08:06
kαλησπέρα, θέλω να αγορασω ένα φορτιστή για μπαταριες και βλέπω οτι τον έχουν πάρει άλλα 4 άτομα. Θέλω να ρωτήσω αυτούς αν ο φορτιστής είναι καλός ,πατάω πάνω στο όνομα τους για να τους στείλω εμαιλ αλλά το όνομα τους είναι με αστεράκια ( y***e έτσι είναι το όνομα τους ) και δε μου βγάζει πουθενά αποστολή εμαιλ, δε μπορώ να τους στείλω εμαιλ?

den mporis na deis tous allous
to ebay den eine to thegreekz.com opou mporoun ta meloi tou na epikinonoun metaxi tous!
i monadiki epikinonia eine mono metaxi politi-agorasti.

elinokyprios
15-10-10, 08:07
Γεια σε όλους. Ξέρεις κάποιος πως θα γίνει ορατό το PayPal balance ώστε να ξέρεις κάθε φορά τι χρήματα έχει μέσα η κάρτα σου; Ευχαριστώ πολύ

den ginete apo paypal mporis mono na mathis apo tin karta pou exis enomeni me paypal.

elinokyprios
15-10-10, 08:08
θελω να αγορασω ενα προιον και εχω το paypal λογαριασμο του αδερφου μου, μπορω να κανω αγορα;

στο προιον που θελω να αγορασω στους ορους λεει αυτο:
3. We ship to PayPal's address ONLY. Please make sure your address in PayPal is matched with your shipping address before you pay.

αρα μπορω ή όχι;;

mporis ke tha paei stin diethinsi pou dilose o aderfos sou.

elinokyprios
15-10-10, 08:12
καλησπερα και απο μενα.

Να αρχισω να ανυσηχω ?

Γνωμες ?

na min anxonese toso eukola, stin selida sou sto ebay exi ena eikonidio opou o politis diloni oti exi stili to paketo, emena mou etixe na erthi to paketo ke to eikonidio na eine akoma leuko!
episis min perimenete apantisi oti pire kapios ta xrimata an eine atomo ke oxi epixirisi, apla na thimaste panta paypal!

xoxlasae
15-10-10, 15:46
na min anxonese toso eukola, stin selida sou sto ebay exi ena eikonidio opou o politis diloni oti exi stili to paketo, emena mou etixe na erthi to paketo ke to eikonidio na eine akoma leuko!
episis min perimenete apantisi oti pire kapios ta xrimata an eine atomo ke oxi epixirisi, apla na thimaste panta paypal!

+1 σε αυτο.σωστος.
το εικονιδιο αναψε σε εμενα απλα αυτο που πες, δεν ειναι επιχειρηση... και παντα paypal....εννοειται!!!
οσο για τις προηγουμενες αγορες ειναι πριν 1 χρονο (προ κρισης, τωρα μεχρι και τις προσφορες στα super market απαγορευουν :rofl:)

ntinos_k
15-10-10, 19:07
πως μπορω να δω τι feedback μου εδωσε ο πωλητης?

Ν900
15-10-10, 23:06
πως μπορω να δω τι feedback μου εδωσε ο πωλητης?

πας στο my ebay και δίπλα απ'το user name σου έχει ένα νούμερο. κανεις κλικ επάνω και θα σου ανοίξει το feedback σου

w3b_surf3r1995
16-10-10, 16:39
den ginete apo paypal mporis mono na mathis apo tin karta pou exis enomeni me paypal.

Δηλαδή να πηγαίνω στην Τράπεζα να βλέπω πόσο είναι το υπόλοιπο που έχει μείνει μέσα; Αυτό εννοείς; Δεν γίνεται μέσα από το paypal με κανένα τρόπο; Ούτε κι αν αλλάξεις τον τύπο του λογαρισμού σου σε premium ή business;

Ν900
16-10-10, 18:18
Δηλαδή να πηγαίνω στην Τράπεζα να βλέπω πόσο είναι το υπόλοιπο που έχει μείνει μέσα; Αυτό εννοείς; Δεν γίνεται μέσα από το paypal με κανένα τρόπο; Ούτε κι αν αλλάξεις τον τύπο του λογαρισμού σου σε premium ή business;

οχι φιλε μου δεν γίνεται αυτό που θες.
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να συνδεσεις την καρτα σου με internet banking και να κοιτας απ'το σπιτι.
μεσω paypal δεν υπαρχει περίπτωση

elinokyprios
17-10-10, 07:51
οχι φιλε μου δεν γίνεται αυτό που θες.
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να συνδεσεις την καρτα σου με internet banking και να κοιτας απ'το σπιτι.
μεσω paypal δεν υπαρχει περίπτωση

sosta ke ego etsi exo kani, min xexnas omos oti to prosimo tha eine arnitiko dld an exis mesa akoma 200euro tha sou dixnei -200.

Ν900
17-10-10, 14:17
sosta ke ego etsi exo kani, min xexnas omos oti to prosimo tha eine arnitiko dld an exis mesa akoma 200euro tha sou dixnei -200.

ποιος θα δείχνει αρνητικό πρόσιμο φίλε μου;

77manos7
17-10-10, 21:44
Και εγώ δεν το έπιασα αυτό με το αρνητικό....

vasilisx
17-10-10, 21:56
ας μου απαντησει καποιος...
αν παρω αυτο http://viewitem.eim.ebay.gr/Housing_Fascias_CoverKeypad_for_Nokia_N81_8GB_Black/270611403530/item?signin=1
ή
αυτο http://viewitem.eim.ebay.gr/Black_Housing_Fascias_CoverKeypad_for_Nokia_N81_8GB/310229001482/item

θα πληρωσω τελωνειο;;;
θα εχει επιπλεον εξοδα αποστολής;;;
μπορω να αγορασω απο το paypal του αδεφου μου;(δηαδη διαφορετικο ονομα αποστολεα απο αυτων που εχει το paypal;)

απαντηστε μου σας παρακλω ενας που ξερει..
ευχαριστω!!!

77manos7
17-10-10, 22:01
αν παρω αυτο http://viewitem.eim.ebay.gr/Housing_Fascias_CoverKeypad_for_Nokia_N81_8GB_Black/270611403530/item?signin=1
ή
αυτο http://viewitem.eim.ebay.gr/Black_Housing_Fascias_CoverKeypad_for_Nokia_N81_8GB/310229001482/item

θα πληρωσω τελωνειο;;;
μπορω να αγορασω απο το paypal του αδεφου μου;(δηαδη διαφορετικο ονομα αποστολεα απο αυτων που εχει το paypal;)

ευχαριστω!!!

άκυρο είχα κάνει λάθος. σόρρυ απλά έτσι είχα καταλάβει όταν μου εξήγησαν εμένα :p σου γράφουν τα παιδιά από κάτω!.

sent1nel
18-10-10, 03:24
ή

θα πληρωσω τελωνειο;;;

ευχαριστω!!!
oute kan de plironeis teloneio gia geleies times. 1 sto 10000000 . 100 fores exo paragilei kai dn exei tixei mia fora na m kopsoun se xazomares. Akoma kai na sou kopsoune tha einai tis taksis 2-3 euro kai pali spanio. Mporeis na agoraseis apo tou aderfou sou afou apla se prosthesei sta shipping address tou sto paypal kai telos. Agnoise opiodipote senario sou pei o opiosdipote gia teloneio se antikimena p erxontai apo kina kai einai tipou thikes,cd,biblia ktlp. mexri kai aerobola perasa apeires fores kai ta pira basilias . :bounce2:

Ν900
18-10-10, 14:28
ρε παιδιά μην πετάγεστε οταν δεν ξέρετε να παραπληροφορείτε τον κόσμο.
λέει ξεκάθαρα και στα 2 οτι η αποστολή είναι δωρεάν.
επίσης με 4 ευρω που κάνει ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ακόμη κι αν έρθει απ'τον Κρόνο.

μπορείς να αγοράσεις με το paypal του αδερφού σου αλλά θα τα στείλουνε στη διεύθυνση του αδερφού σου εκτός κι αν την αλλάξουνε.
Για μεγαλύτερα αντικείμενα παίζει να πληρώσεις τελωνείο. έχω πληρώσει πολλές φορές τελωνείο για αντικειμενα απο Κίνα. μερικές φορές δεν πλήρωσα όμως. Για μικροπράγματα, σιγουρα δεν πληρώνεις. για μεγαλύτερα παίζει ανάλογα με το κέφι των τελωνειακών αν θα τα ελέγξουνε ή όχι.
συγκεκριμένα είχα αγοράσει για φίλους περίπου 10 τηλέφωνα από κίνα και στα 7 είχα πληρώσει τελωνείο ενώ στα υπόλοιπα δεν είχα πληρώσει.

sent1nel
19-10-10, 05:05
επίσης με 4 ευρω που κάνει ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ακόμη κι αν έρθει απ'τον Κρόνο.

Ekeini ti stigmi katebaza basika kai de mpika sto link p estile kai giauto milisa kai genika gia ti katastasi :rolleyes2. me 4 euro ontos de pezei teloneio. Basika oso paramenei mikro to item p tha pareis, de pa na kostizei kanonika 5000$ tha to pareis xoris na pliroseis teloneio efoson kanei ta kone tou o seller bazontas 5-10$ aksia kai to packetarei kala oste na min asxolithoune oi teloniakoi na ksetiligoune giati sas to leo apo empeiria anoigoune kanonikotata ta demata ,ego apeires fores zitao mpoliko wrapping se aerobola ktlp gia na min asxolithoune.

marbenz
20-10-10, 18:49
καλησπέρα φίλε μου....
έκανα μια αγορά από Γαλλία αρκετά μεγάλη (420 Ε)
θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις να μου πείς αν με χρεώσουν κάτι για τον εκτελωνισμό....
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

77manos7
20-10-10, 21:09
καλησπέρα φίλε μου....
έκανα μια αγορά από Γαλλία αρκετά μεγάλη (420 Ε)
θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις να μου πείς αν με χρεώσουν κάτι για τον εκτελωνισμό....
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Εφόσον η Γαλλία είναι εντός της ΕΕ δεν νομίζω ότι έχεις να φοβάσε τπτ...

LAZER
21-10-10, 23:53
Θα ήθελα αν ξέρετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με τις δημοπρασίες.
-Υπάρχουν προγράμματα που ελέγχουν αν είσαι outbit και να ξαναποντάρουν αυτόματα με ορισμένα από πριν το βήμα αύξησης και το ανώτατο όριο του ποσού.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

HellasOnAir.gr
23-10-10, 20:38
ithela na rotiso an patiso oti to agorazo ena proion alla meta to metaniono xoris na proxoriso sto vima gia na tin pliromi pos mporo na to akiroso? tha prepei na steilo minima ton politi? palia tin ixa patisi kai ekana kenourgio logariasmo meta giati ton klidosan ton palio.

Zenonas
23-10-10, 22:02
ο πωλητης δεν μπορει πλεον να αφησει αρνητικο γιαυτο πρεπει να ειμαστε δικαιοι

elinokyprios
24-10-10, 17:22
ο πωλητης δεν μπορει πλεον να αφησει αρνητικο γιαυτο πρεπει να ειμαστε δικαιοι

o politis den mpori na sou afisi arnitiko feedback an ton exis plirosi!

Ν900
24-10-10, 22:32
ο πωλητής μετά την αγορά, και πριν την πληρωμή μπορεί να κάνει unpaid item strike.
με τρια τετοια strikes σου κλείνει το ebay το λογαριασμό.

Sirikos
26-10-10, 16:29
μερικές φορές δεν πλήρωσα όμως. Για μικροπράγματα, σιγουρα δεν πληρώνεις. για μεγαλύτερα παίζει ανάλογα με το κέφι των τελωνειακών αν θα τα ελέγξουνε ή όχι.
.

Αυτό είναι σωστό και ο παράγοντας τύχη σε ποιόν θα πέσεις παίζει ρόλο.

elinokyprios
26-10-10, 18:35
telika me tis online agores panta kati tha sou tixi!
simera itan i seira mou na ispraxo "unpaid item strike"
ixa simfonisi me ena ilithio na mou stili oti thelo me mono 40euro, agorasa 4 konsoles (wii+xbox) ke to ebay mou evgaze lathos postage.
o politis den apantouse sta minimata ke telika exasa tis konsoles (pou xtipisa se xamiles times) ke arpaxa ke 4 unpaid item strike!
tora exoume trexamata alla oti ke na gini oi konsoles pane :(

Ν900
26-10-10, 18:59
telika me tis online agores panta kati tha sou tixi!
simera itan i seira mou na ispraxo "unpaid item strike"
ixa simfonisi me ena ilithio na mou stili oti thelo me mono 40euro, agorasa 4 konsoles (wii+xbox) ke to ebay mou evgaze lathos postage.
o politis den apantouse sta minimata ke telika exasa tis konsoles (pou xtipisa se xamiles times) ke arpaxa ke 4 unpaid item strike!
tora exoume trexamata alla oti ke na gini oi konsoles pane :(

duuuuuuuuuh τι ηλίθιος πωλητής!!!! Μάλλον θα μετάνιωσε για την τιμή, δεν ξέρω.

πάντως σε οποιαδήποτε περίπτωση να στελνεις μηνύματα μέσω ebay κι όχι μεσω email. ετσι έχει απόδειξη το ebay για την αποστολή τους.
καλύτερα μίλησε με το Live help μεσω chat και εξήγησε τους τί έγινε.
το link είναι εδώ
https://cschatlb-na.corp.ebay.com/chat.asp?profile=15

ή πάρε τηλέφωνο μέσω skype για να μην πληρώνεις στα
1-800-322-9266
1-888-749-3229

επίσης αν θες μπορεις να βρεις το τηλέφωνο του πωλητή μεσω ebay ακολουθώντας την πιο κάτω διαδικασία.
http://shop.ebay.com/ebayadvsearch/?rt=nc
πας αριστερά στο Members και κανεις κλικ στο Find contact information
εκει βάζεις το ID του πωλητή και το νούμερο από ένα αντικείμενο που αγόρασες απο εκείνον.
ακολούθως θα σου δώσει τα στοιχεία του.

elinokyprios
27-10-10, 17:34
duuuuuuuuuh τι ηλίθιος πωλητής!!!! Μάλλον θα μετάνιωσε για την τιμή, δεν ξέρω.

πάντως σε οποιαδήποτε περίπτωση να στελνεις μηνύματα μέσω ebay κι όχι μεσω email. ετσι έχει απόδειξη το ebay για την αποστολή τους.
καλύτερα μίλησε με το Live help μεσω chat και εξήγησε τους τί έγινε.
το link είναι εδώ
https://cschatlb-na.corp.ebay.com/chat.asp?profile=15

ή πάρε τηλέφωνο μέσω skype για να μην πληρώνεις στα
1-800-322-9266
1-888-749-3229

επίσης αν θες μπορεις να βρεις το τηλέφωνο του πωλητή μεσω ebay ακολουθώντας την πιο κάτω διαδικασία.
http://shop.ebay.com/ebayadvsearch/?rt=nc
πας αριστερά στο Members και κανεις κλικ στο Find contact information
εκει βάζεις το ID του πωλητή και το νούμερο από ένα αντικείμενο που αγόρασες απο εκείνον.
ακολούθως θα σου δώσει τα στοιχεία του.

euxaristo gia tis eisigisis, distixos ta agglika mou einai xalia gia na miliso sto tilefono, sto live help dokimasa alla i ora anamonis itan 50 lepta! tha to xanadokimaso...:think:

Ν900
27-10-10, 23:34
euxaristo gia tis eisigisis, distixos ta agglika mou einai xalia gia na miliso sto tilefono, sto live help dokimasa alla i ora anamonis itan 50 lepta! tha to xanadokimaso...:think:

δοκίμασε στις 15:01 με δικιά μας ώρα
το chat ανοίγει στις 15:00 δηλαδή ώρα 5:00 αμερικής
προηγουμένως το chat ήτανε ολοκληρο το 24ωρο. τωρα με τη νεα τακτική στο ωράριο γίνεται χαμός

κι εγω την πατησα με καποιον ηλιθιο. πουλησα κατι την προηγούμενη εβδομάδα και δεν με πληρώνει. ρωτησα στο chat εαν μπορεί να βάλει αρνητικο αν του κανω αναφορά και μου είπαν πως μπορεί.
θα εισηγηθώ στο trust and safety να αφαιρείται το αρνητικό εφόσον δεν εχει πληρωσει ο αγοραστής. δεν φτανει που χρεώνομαι σχεδόν 10% για τα έξοδα του ebay να φαω και negative.

elinokyprios
29-10-10, 17:33
δοκίμασε στις 15:01 με δικιά μας ώρα
το chat ανοίγει στις 15:00 δηλαδή ώρα 5:00 αμερικής
προηγουμένως το chat ήτανε ολοκληρο το 24ωρο. τωρα με τη νεα τακτική στο ωράριο γίνεται χαμός

κι εγω την πατησα με καποιον ηλιθιο. πουλησα κατι την προηγούμενη εβδομάδα και δεν με πληρώνει. ρωτησα στο chat εαν μπορεί να βάλει αρνητικο αν του κανω αναφορά και μου είπαν πως μπορεί.
θα εισηγηθώ στο trust and safety να αφαιρείται το αρνητικό εφόσον δεν εχει πληρωσει ο αγοραστής. δεν φτανει που χρεώνομαι σχεδόν 10% για τα έξοδα του ebay να φαω και negative.

den nomizo na mporei na sou afisei arnitiko feedback emena mou exoun 'pagosei' ta panta afou perase i prothesmia ke den ton plirosa. oute mporo na pliroso oute feedback na valo. o politis idi ekane ta items mou relist :(

episis milisa me to live chat ke akouste tora ti mou eipan!
ne blepo ta email, ne vlepo oti o politis den antapokrithike
alla den mporoume na epemvoume stin simfonia pou ekanes gia to postage afou itan ektos ebay!
dld an kati den eine xekatharismeno se ena item oti ke na rotiseis ton politi aftos mpori na sou apantisi psemata ke den iparxi kamia ipothesi!

Ν900
29-10-10, 21:41
den nomizo na mporei na sou afisei arnitiko feedback emena mou exoun 'pagosei' ta panta afou perase i prothesmia ke den ton plirosa. oute mporo na pliroso oute feedback na valo. o politis idi ekane ta items mou relist :(

episis milisa me to live chat ke akouste tora ti mou eipan!
ne blepo ta email, ne vlepo oti o politis den antapokrithike
alla den mporoume na epemvoume stin simfonia pou ekanes gia to postage afou itan ektos ebay!
dld an kati den eine xekatharismeno se ena item oti ke na rotiseis ton politi aftos mpori na sou apantisi psemata ke den iparxi kamia ipothesi!

nai, panta isxyoun ta terms mesa sto listing ektos ki an o pwlhths einai entimos opws mou eixe symvei me kapoio gallo. eixa agorasei ena mouse kai xrewse 14 euro metaforika. otan to esteile mou epestrepse 5 euro giati eixe kostisei 9.

arnhtiko mporei na mou afhsei. sth dikia sou periptwsh den mporeis giati phres 3-4 arnhtika kai mplokaristhke to account sou. an den kanw la8os den mporeis na agoraseis ksana me to idio account, eite exei diarkeia 6 mhnes

e_shadow
11-11-10, 09:31
ΚΑΛΗΜΕΡΑ αγορασα κατι απο το e-bay το οποιο ειναι απο αγγλια
ξερεις μηπως σε ποσες μερες θα ερθει και ανα πληρωνω κατι εξτρα ?

Ν900
11-11-10, 11:50
για τις ημέρες δεν μπορώ να ξέρω. από Αγγλία μου ήρθε κάτι μεσα σε 2 ημέρες ενώ άλλο μου ήρθε σε 8 ημέρες. Λογικά εντός μιας εβδομάδας.
Δεν θα πληρώσεις κατι εξτρα γιατι είναι εντος ευρωπαϊκής Ένωσης

ΚΑΛΗΜΕΡΑ αγορασα κατι απο το e-bay το οποιο ειναι απο αγγλια
ξερεις μηπως σε ποσες μερες θα ερθει και ανα πληρωνω κατι εξτρα ?

e_shadow
11-11-10, 12:38
ευχαριστω για την απαντιση :)

MaRkUs_gr
11-11-10, 20:42
παίδες ξέρει κανείς τι παίζει με της σελίδες που σου προσφέρουν διεύθυνση και τηλέφωνο αμερικής...με της οποίες ουσιαστικά έχεις κάποια θυρίδα και τα πράγματα πάνε εκει και μετά αποστέλονται στην πραγματική χώρα που είσαι. π.χ ελλάδα κλπ κλπ.
θέλω να κάνω αγορές αλα τα πράγματα που θέλω δεν τα βρίσκω σε κάποιον να στελνει ελλάδα.

Ν900
11-11-10, 22:02
το είχα ψαξει κι εγω το θέμα για κατι που κοστιζε 40 ευρω απο αμερική και τελικά θα ανέβαινε πανω απο 100 με τετοια θυρίδα οπότε το εγκατέλειψα και δεν ασχολήθηκα

MaRkUs_gr
14-11-10, 00:21
χμ....κατάλαβα....συμφαίρει μόνο η όταν δεν βρίσκεις κάτι και το θες όπσδήποτε.....η μόνο αν έχει τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή ...

Sirikos
14-11-10, 20:54
χμ....κατάλαβα....συμφαίρει μόνο η όταν δεν βρίσκεις κάτι και το θες όπσδήποτε.....η μόνο αν έχει τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή ...

δυστυχώς ναι, έτσι είναι.

atrus
15-11-10, 18:36
Γεια σε όλους !
Έχω ένα προβληματάκι με το PayPal λόγου του eBay !
Προχθές το PayPal “κλείδωσε” τον λογαριασμό μου επειδή έκανα κάποιες πωλήσεις στο eBay και μου ζητάνε αρκετά προσωπικά στοιχεία για να αναβαθμιστεί ο λογαριασμός μου σε business.Τα έστειλα όλα αλλά καμία απάντηση ακόμα από το PayPal.
Διάβασα σε άλλα φόρουμ ότι καθυστερούν πάρα πολύ στο PayPal και ότι γενικά σε έχουνε γραμμένο σαν πελάτη.
Έλα ντε που εγώ τώρα πρέπει να πληρώσω κάποια πράγματα μέσου PayPal και δεν μπορώ μέχρι να γίνει η αναβάθμιση !!!
Ελπίζω μα μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που έχει κάνει ήδη κάποιο update στο PayPal!
Ευχαριστώ !!

Ν900
15-11-10, 20:11
Γεια σε όλους !
Έχω ένα προβληματάκι με το PayPal λόγου του eBay !
Προχθές το PayPal “κλείδωσε” τον λογαριασμό μου επειδή έκανα κάποιες πωλήσεις στο eBay και μου ζητάνε αρκετά προσωπικά στοιχεία για να αναβαθμιστεί ο λογαριασμός μου σε business.Τα έστειλα όλα αλλά καμία απάντηση ακόμα από το PayPal.
Διάβασα σε άλλα φόρουμ ότι καθυστερούν πάρα πολύ στο PayPal και ότι γενικά σε έχουνε γραμμένο σαν πελάτη.
Έλα ντε που εγώ τώρα πρέπει να πληρώσω κάποια πράγματα μέσου PayPal και δεν μπορώ μέχρι να γίνει η αναβάθμιση !!!
Ελπίζω μα μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που έχει κάνει ήδη κάποιο update στο PayPal!
Ευχαριστώ !!

αυτό είναι το τηλέφωνο του paypal +18882211161 στο αμέρικα.
κάλεσε τους δωρεάν μέσω skype και εξηγήσου.
το είχα πάθει κι εγώ. περίμενα μια εβδομάδα μέχρι που πήρα ο ίδιος τηλ και διευθέτησα το θέμα μέσα σε 10-15 λεπτά.
το μόνο μπέρδεμα εκεί είναι μέχρι να μιλήσεις με κάποιον γιατί στην αρχή μιλάς με υπολογιστή που έχει αναγνώριση φωνής και αρκετά μενού.

atrus
15-11-10, 22:30
αυτό είναι το τηλέφωνο του paypal +18882211161 στο αμέρικα.
κάλεσε τους δωρεάν μέσω skype και εξηγήσου.
το είχα πάθει κι εγώ. περίμενα μια εβδομάδα μέχρι που πήρα ο ίδιος τηλ και διευθέτησα το θέμα μέσα σε 10-15 λεπτά.
το μόνο μπέρδεμα εκεί είναι μέχρι να μιλήσεις με κάποιον γιατί στην αρχή μιλάς με υπολογιστή που έχει αναγνώριση φωνής και αρκετά μενού.

Θα περιμένω 2-3 μέρες για e-mail.
Δεν θέλω να φανώ πιεστικός… αν δεν μου απαντήσουνε μέχρι και Πέμπτη Παρασκευή θα τους πάρω τηλέφωνο.
Αν επιτρέπετε εσένα γιατί στο μπλοκάρανε ?

Ν900
16-11-10, 00:26
ειχα πουλήσει κάποια πράγματα στο ebay και ξεπέρασα κάποιο όριο και χρειαζότανε να κάνω ταυτοποίηση στοιχείων.

atrus
16-11-10, 17:11
Και μένα για αυτό μου ζητάνε τώρα business account

atrus
16-11-10, 20:27
ειχα πουλήσει κάποια πράγματα στο ebay και ξεπέρασα κάποιο όριο και χρειαζότανε να κάνω ταυτοποίηση στοιχείων.

Το ίδιο και σε μένα… μπορείς να μου πεις πόσο σου ανεβάσανε το οριο ?

Ν900
17-11-10, 11:41
δεν θυμάμαι πόσο ήτανε ή πόσο έχει γίνει. εγώ είχα εξ'αρχής business

kyros1
19-11-10, 17:22
ΕΧΩ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΓΟΡΕΣ ΜΕΣΩ ebay

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΝΑ thanks ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΠΩΣ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑ .ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΕΧΕΙΣ?

atrus
19-11-10, 22:35
Οκ τελικά μου το φτιαξανε.

JONNY_B
23-11-10, 23:20
:cry::cry::)

Sirikos
25-11-10, 19:15
Οκ τελικά μου το φτιαξανε.

Argi ligo alla ginetai to idio kai me emena otan ekana business account.

pasxalhs335
30-11-10, 00:04
please mia apanthsh gia pwlhsei?anoiksa kai neo thema.

melina!
07-12-10, 20:50
Καλησπέρα,
σου έχει τύχει ποτέ να αγοράσεις κάτι που τελικά δεν ειναι το αυθεντικο?
Εμένα μόλις.... ο πωλητης επιμένει πως ειναι αυθεντικο και ίδιο με τη φωτο ενω δεν ειναι. Τελικά μεσω του resolution center κατέληξαν να μου λενε να το επιστρέψω πληρωνοντας τα μεταφορικά για να μου επιστρέψει το αρχικο κόστος+εξοδα μεταφορας (τα αρχικα μόνο).
Η αποστολή πρέπει να ειναι συστημένη, επομένως με μια πρώτη εκτίμηση θα πληρώσω περισσότερα απο αυτά που θα μου επιστρέψουν....
Με την επιλογή που έχει "Escalate the case to eBay Customer Support" υπάρχει περίπτωση να μου επιστρέψουν τα χρήματα χωρίς να χρειαστει να το επιστρέψω ή να επιβαρυνθει ο πωλητής τα έξοδα αποστολης?

Ν900
08-12-10, 18:20
Καλησπέρα,
σου έχει τύχει ποτέ να αγοράσεις κάτι που τελικά δεν ειναι το αυθεντικο?
Εμένα μόλις.... ο πωλητης επιμένει πως ειναι αυθεντικο και ίδιο με τη φωτο ενω δεν ειναι. Τελικά μεσω του resolution center κατέληξαν να μου λενε να το επιστρέψω πληρωνοντας τα μεταφορικά για να μου επιστρέψει το αρχικο κόστος+εξοδα μεταφορας (τα αρχικα μόνο).
Η αποστολή πρέπει να ειναι συστημένη, επομένως με μια πρώτη εκτίμηση θα πληρώσω περισσότερα απο αυτά που θα μου επιστρέψουν....
Με την επιλογή που έχει "Escalate the case to eBay Customer Support" υπάρχει περίπτωση να μου επιστρέψουν τα χρήματα χωρίς να χρειαστει να το επιστρέψω ή να επιβαρυνθει ο πωλητής τα έξοδα αποστολης?

απ'οτι κατάλαβα δεν πρόκειται για κάτι ακριβό εφόσον το κοστος για να το στειλεις πισω ειναι περισσότερο απ'την αξία που θα σου επιστραφεί.
κάνεις report τον πωλητή γιατί πουλάει μη αυθεντικά προϊόντα και του βάζεις αρνητικό

melina!
08-12-10, 19:25
απ'οτι κατάλαβα δεν πρόκειται για κάτι ακριβό εφόσον το κοστος για να το στειλεις πισω ειναι περισσότερο απ'την αξία που θα σου επιστραφεί.
κάνεις report τον πωλητή γιατί πουλάει μη αυθεντικά προϊόντα και του βάζεις αρνητικό

Μόλις τσέκαρα τον λογ/σμο της κάρτας, 9,43 ευρώ, εκ των οποίων τα 8 πες ήταν τα μεταφορικά (ήταν σε λίρα αγγλίας η αγορα για αυτό το λέω στο περίπου). Για να το στείλω πισω θέλει απο 5 μέχρι 10 ευρω...δε νομίζω πως αξίζει τον κόπο...
το report δεν το έπιασε το μάτι μου....αλλά θα ψάξω να το βρω.
Είμαι ανάμεσα στο να αποφασίσω αν θα το στείλω πίσω ή θα πατήσω το "Escalate the case to eBay Customer Support"
Αρνητικό feedback θα φάει σίγουρα, περιμένω να δω τι feedback θα βάλει αυτός σε εμενα....

Ν900
08-12-10, 22:12
καλύτερα μην το στειλεις γιατι δεν συμφερει να ασχοληθείς για μερικά ευρώ. θα κάνεις και τον κόπο να πας στο ταχυδρομείο, κόστος συσκευασίας κλπ

Feregorn
10-12-10, 14:37
Καλησπέρα παιδία! Είμαι εντελώς καινούργιος στο θεμα του ebay και θέλω να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια μαζεμένα γιατί μ'ενδιαφέρουν κάτι πράγματα να αγοράσω.

1) Αν ανοίξω λογαριασμό ταμιευτηρίου σε μία τράπεζα (Πειραιώς προτιμώ) χρειάζεται να έχω ΑΦΜ; Απ'ότι είδα θα μου δώσουν μία χρεωστική VISA Debit. Την αποδέχεται κανονικά το paypal για online συναλλαγές ή όχι;

2) Το προιόν που με ενδιαφέρει είναι στην Αγγλία (μία θήκη κινητού) αλλά ο πωλητής δεν αποστέλνει Ελλάδα. Εγω δεν έχω καθόλου feedback αφού δεν έχω καν λογαριασμό ebay! Μπορώ να τον πείσω/παρακαλέσω να στείλει Ελλάδα. Στη τιμή που τη βρήκα δεν υπάρχει παρόμοια και νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω; Αν δεχτεί, θα κληθώ να πληρώσω παραπάνω μεταφορικά ή κάποια άλλη τελωνειακή χρέωση; Ή θα μου ζητήσει αυτός παραπάνω για τον κόπο που τον βάζω; Άμα είναι μέσα σε λογικά πλαίσια δεν έχω πρόβλημα να δώσω κάτι παραπάνω...

Ευχαριστώ για τη πολύτιμη βοήθειά σας προς ένα noob!!!

balourdos
10-12-10, 15:33
Φιλε ευχαριστώ πάρα πολύ για το topic που άνοιξες... Μου έχει τύχει να μην μείνει ευχαριστημένος με κάτι που ήρθε σε λάθος χρώμα, να ενημερώσω σχετικά το "κατάστημα" και να μου επιστρέψουν τα χρήματα μέσω paypal που είχα πληρώσει. Πώς τα "παίρνω" εγώ πίσω; Μου τα "κρατά" το paypal έως ότου ξαναπαραγγείλω κάτι αφαιρώντας από το ποσό που θα πληρώσω σε άλλη, ξεχωριστή αγορά; Τα επιστρέφουν στην κάρτα μου; Είχα δει ότι στο paypal υπήρχε το ποσό ως πίστωση αλλά δεν ήξερα τι να το έκανα; Κι αν το χρησιμοποίησα ποτέ ή όχι (γιατί δεν το κατάλαβα τελικά), υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος χρόνος για να κάνω οποιαδήποτε ενέργεια; Και γενικά, το paypal πληρώνοντας το ebay είναι ένας τρόπος να στέλνεις και να παίρνεις χρήματα ή απλά να πληρώνεις; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την απάντησή σου/σας.

achillev
10-12-10, 15:43
Καλησπερα θα ηθελα να με πει καποιος τι ισχυει για αγορες απο Αμερικη (φορολογια ) και μετα απο ποιο ποσο φορολογειται το προιον που αγοραζω
Ευχαριστω!

elinokyprios
11-12-10, 10:31
Μόλις τσέκαρα τον λογ/σμο της κάρτας, 9,43 ευρώ, εκ των οποίων τα 8 πες ήταν τα μεταφορικά (ήταν σε λίρα αγγλίας η αγορα για αυτό το λέω στο περίπου). Για να το στείλω πισω θέλει απο 5 μέχρι 10 ευρω...δε νομίζω πως αξίζει τον κόπο...
το report δεν το έπιασε το μάτι μου....αλλά θα ψάξω να το βρω.
Είμαι ανάμεσα στο να αποφασίσω αν θα το στείλω πίσω ή θα πατήσω το "Escalate the case to eBay Customer Support"
Αρνητικό feedback θα φάει σίγουρα, περιμένω να δω τι feedback θα βάλει αυτός σε εμενα....

Otan pliroseis den mporei na sou afisi arnitiko feedback o politis!
;)

Ν900
12-12-10, 09:23
Otan pliroseis den mporei na sou afisi arnitiko feedback o politis!
;)

ο πωλητής ΠΟΤΕ δεν μπορεί να αφήσει αρνητικό feedback. αρνητικό βάζει ΜΟΝΟ ο αγοραστής.
αυτό έχει διακοπεί εδω και 2 χρόνια.

Feregorn
12-12-10, 13:32
Καλησπέρα παιδία! Είμαι εντελώς καινούργιος στο θεμα του ebay και θέλω να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια μαζεμένα γιατί μ'ενδιαφέρουν κάτι πράγματα να αγοράσω.

1) Αν ανοίξω λογαριασμό ταμιευτηρίου σε μία τράπεζα (Πειραιώς προτιμώ) χρειάζεται να έχω ΑΦΜ; Απ'ότι είδα θα μου δώσουν μία χρεωστική VISA Debit. Την αποδέχεται κανονικά το paypal για online συναλλαγές ή όχι;

2) Το προιόν που με ενδιαφέρει είναι στην Αγγλία (μία θήκη κινητού) αλλά ο πωλητής δεν αποστέλνει Ελλάδα. Εγω δεν έχω καθόλου feedback αφού δεν έχω καν λογαριασμό ebay! Μπορώ να τον πείσω/παρακαλέσω να στείλει Ελλάδα. Στη τιμή που τη βρήκα δεν υπάρχει παρόμοια και νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω; Αν δεχτεί, θα κληθώ να πληρώσω παραπάνω μεταφορικά ή κάποια άλλη τελωνειακή χρέωση; Ή θα μου ζητήσει αυτός παραπάνω για τον κόπο που τον βάζω; Άμα είναι μέσα σε λογικά πλαίσια δεν έχω πρόβλημα να δώσω κάτι παραπάνω...

Φίλε Ν900 και όποιος άλλος έχει εμπειρίες από ebay και διαδυκτυακες αγορές, το μπορείτε να μου πείτε/συμβούλεψετε σχετικά με τα παραπάνω;

QTEK
13-12-10, 18:13

1) Αν ανοίξω λογαριασμό ταμιευτηρίου σε μία τράπεζα (Πειραιώς προτιμώ) χρειάζεται να έχω ΑΦΜ; Απ'ότι είδα θα μου δώσουν μία χρεωστική visa debit. Την αποδέχεται κανονικά το paypal για online συναλλαγές ή όχι;

Φίλε μου μην ανχώνεσαι χωρίς λογο ,αν ο πωλητης λεει οτι δε στέλνει Ελλαδα με γεια του με χαρά του ,μη κάθεσαι και ασχολείσαι καθόλου δεν ευπάρχει περίπτωση να μην πουλάει και άλλος πωλητης την ιδια θήκη ,ψάξε καλά και θα τη βρεις. Δεν αξίζει το κοπο να πείσεις/παρακαλέσεις κανέναν.
Όσο για τη κάρτα που είμαι σίγουρος οτι αποδέχεται το παυπαλ και το εμπαι είναι η πριπαιντ της Κύπρου ,χρειάζεται μόνο εκαθαριστικό κ ταυτότητα.

feraios
13-12-10, 18:30
Παιδιά καλησπέρα. Για να λάβεις μέρος σε κάποια δημοπρασία τι ακριβώς απαιτείται να κάνεις.Ποια είναι η διαδικασία σε όλα τα στάδιά της μέχρι και το "χτύπημα¨;

Feregorn
14-12-10, 23:48
Φίλε μου μην ανχώνεσαι χωρίς λογο ,αν ο πωλητης λεει οτι δε στέλνει Ελλαδα με γεια του με χαρά του ,μη κάθεσαι και ασχολείσαι καθόλου δεν ευπάρχει περίπτωση να μην πουλάει και άλλος πωλητης την ιδια θήκη ,ψάξε καλά και θα τη βρεις. Δεν αξίζει το κοπο να πείσεις/παρακαλέσεις κανέναν.
Όσο για τη κάρτα που είμαι σίγουρος οτι αποδέχεται το παυπαλ και το εμπαι είναι η πριπαιντ της Κύπρου ,χρειάζεται μόνο εκαθαριστικό κ ταυτότητα.

Μα εγώ δεν έχω καν Α.Φ.Μ. πως θα βγάλω εκκαθαριστικό; Ή θα πρέπει να αποκτήσω; Εφόοον είναι προπληρωμένη αυτό σημαίνει ότι τη φορτώνεις με κάποιο ποσό της επιλογής σου; Υπάρχει ελάχιστο/μέγιστο όριο;

achillev
15-12-10, 17:43
καλησπερα λεγομαι Αχιλλεας και θα ηθελα ναμου πειte αν γνωριζετε τον τροπο που μπορεις να βαλεις ενα ποσο σε καποια δημοπρασια ετσι ωστε αν το αντικειμενο που επιθυμεις πωληθει μεχρι το ποσο πουεχεις βαλει να το κερδισεις εσυ (π.χ αν το αντικειμενο πωλειται στα 100 ευρω εσυ να βαλεις ενα οριο στα 150 και αν καποιος το χτυπησει στα 105 αυτοματως να βγει το δικο σου χτυπημα στα 110 χωρις να εισαι μπροστα στον υπολογιστη) Ζητω συγνωμη αν σας μπερδεψα παντως κατι τετοιο ξερω οτι γινεται αλλα δεν ξερω τον τροπο.

Ν900
15-12-10, 21:08
καλησπερα λεγομαι Αχιλλεας και θα ηθελα ναμου πειte αν γνωριζετε τον τροπο που μπορεις να βαλεις ενα ποσο σε καποια δημοπρασια ετσι ωστε αν το αντικειμενο που επιθυμεις πωληθει μεχρι το ποσο πουεχεις βαλει να το κερδισεις εσυ (π.χ αν το αντικειμενο πωλειται στα 100 ευρω εσυ να βαλεις ενα οριο στα 150 και αν καποιος το χτυπησει στα 105 αυτοματως να βγει το δικο σου χτυπημα στα 110 χωρις να εισαι μπροστα στον υπολογιστη) Ζητω συγνωμη αν σας μπερδεψα παντως κατι τετοιο ξερω οτι γινεται αλλα δεν ξερω τον τροπο.

βαζεις κανονικά το όριο σου. πχ 150 και το ebay κτυπάει απο μόνο του. πχ αν ειναι στα 100 θα το παει μέχρι εκεί που έχει κτυπησει κάποιος άλλος.
αν εγω έχω βάλει όριο 120 κι εσυ 150, θα παει στα 125 το δικό σου. αν ομως έχει βάλει καποιος άλλος 200, θα παει στα 155 ενω το δικό σου θα είναι μέχρι τα 150 και θα χάσεις.
http://pages.ebay.com/help/buy/automatic-bidding.html

achillev
15-12-10, 21:24
Ευχαριστω φιλαρακι !

tsiboukolevies
16-12-10, 19:12
paidia exw anoi3ei k topic epi tou parontos 8ematos,uparxei kapoios p mporei na m pei ean fortwsw se kartoula visa electron eurw 8a mporw na kanw kanonika tis agores,k an nai mporeite na m e3hghsete estw k perilhptika thn diadikasia,ty

QTEK
20-12-10, 16:13
Μα εγώ δεν έχω καν Α.Φ.Μ. πως θα βγάλω εκκαθαριστικό; Ή θα πρέπει να αποκτήσω; Εφόοον είναι προπληρωμένη αυτό σημαίνει ότι τη φορτώνεις με κάποιο ποσό της επιλογής σου; Υπάρχει ελάχιστο/μέγιστο όριο;

Άντε θα σου πω και πως να βγάλεις αφμ.Θα πας στην εφορία (αν θυμάμε καλα) παρε και τη ταυτότητα σου μαζί καλου κακού και πες τους θέλω αφμ παρακαλώ.Με τη βεβαιώση αποδοσης αφμ που θα σου δώσουν πιστεύω να κάνει αλλά ρώτα και τη τραπεζα κύπρου πρώτα, αν δε θέλεις να μπλέξεις με όλα αυτά βγάλτε τη κάρτα στο όνομα κάποιου δικού σου. Προπληρωμένη εννοεί οτι μπορείς να ξοδέψεις μόνο όσα χρήματα έχεις φορτισει τη κάρτα.Αν θες να παρεις κάτι που έχει 55 ευρο και εσυ έχεις 50 δε θα σε αφήσει να το πάρεις.Το ελαχιστο που μπορεις να φορτίσεις τη καρτα ειναι 5 ευρο , τώρα το μέγιστο δε νομίζω να έχει σημασία...αα και με τη κάθε φορτιση που κάνεις σου κρατάει η τράπεζα 1 ευρο:cry:

Feregorn
20-12-10, 17:04
Άντε θα σου πω και πως να βγάλεις αφμ.Θα πας στην εφορία (αν θυμάμε καλα) παρε και τη ταυτότητα σου μαζί καλου κακού και πες τους θέλω αφμ παρακαλώ.Με τη βεβαιώση αποδοσης αφμ που θα σου δώσουν πιστεύω να κάνει αλλά ρώτα και τη τραπεζα κύπρου πρώτα, αν δε θέλεις να μπλέξεις με όλα αυτά βγάλτε τη κάρτα στο όνομα κάποιου δικού σου. Προπληρωμένη εννοεί οτι μπορείς να ξοδέψεις μόνο όσα χρήματα έχεις φορτισει τη κάρτα.Αν θες να παρεις κάτι που έχει 55 ευρο και εσυ έχεις 50 δε θα σε αφήσει να το πάρεις.Το ελαχιστο που μπορεις να φορτίσεις τη καρτα ειναι 5 ευρο , τώρα το μέγιστο δε νομίζω να έχει σημασία...αα και με τη κάθε φορτιση που κάνεις σου κρατάει η τράπεζα 1 ευρο:cry:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Μη νομίζεις ότι το παίζω, ΕΙΜΑΙ τόσο αδαής :judge: Οι γονείς μου βλέπουν σκεπτικά το όλο θέμα με τις ηλεκτρονικές αγορές και μη ξέροντας και πολλά δε μπορούν να με βοηθήσουν. Έτσι απομένει σε μένα να τους δείξω πόσο εύκολες και φθηνότερες είναι οι αγορές μέσω ίντερνετ! Και κάτι τελευταίο: Όταν λες να βγάλω την κάρτα στο όνομα κάποιου δικού μου, εννοείς συγγενικού προσώπου, α,β, βαθμού; Θα πρέπει να παραστούν και αυτοί ή απλά θα δώσω τα στοιχεία τους; Αυτό συνεπάγεται ότι η κάρτα θα ανήκει στη κυριότητά τους, έτσι δεν είναι;

atevagge1983
21-12-10, 15:10
Χαιρεται εχω κανει παραγγελια ακτι απο Hong Kong . Αυτος ειχε 99,7 θετικο feedback . Μου τραβηξαν τα χρηματα και σε τρεισ μερεσ μου εστειλαν mail ελεγε οτι το εστειλαν . ( Συγκεκριμενα ελεγε Paid on Nov-19-10 και Shipped on Nov-23-10)
Επισης ελεγε ο χρονοσ αποστολης ποικιλει (Estimated delivery: Varies)
Ποσο ακομα να περιμενω?
Να αρχισω να ανησυχω? Ειναι η πρωτη παραγγελια μου..
Με ποια εταιρια κουριερ πιστευεται οτι μπορει να ερθει για να ρωτησω.?

QTEK
21-12-10, 17:38
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Μη νομίζεις ότι το παίζω, ΕΙΜΑΙ τόσο αδαής :judge: Οι γονείς μου βλέπουν σκεπτικά το όλο θέμα με τις ηλεκτρονικές αγορές και μη ξέροντας και πολλά δε μπορούν να με βοηθήσουν. Έτσι απομένει σε μένα να τους δείξω πόσο εύκολες και φθηνότερες είναι οι αγορές μέσω ίντερνετ! Και κάτι τελευταίο: Όταν λες να βγάλω την κάρτα στο όνομα κάποιου δικού μου, εννοείς συγγενικού προσώπου, α,β, βαθμού; Θα πρέπει να παραστούν και αυτοί ή απλά θα δώσω τα στοιχεία τους; Αυτό συνεπάγεται ότι η κάρτα θα ανήκει στη κυριότητά τους, έτσι δεν είναι;

Ναι εννοείται οτι θα πρεπει να παραστούν και αυτοί μαζί με τη ταυτοτητα τους.Δε χρειάζεται να είναι συγκενικό πρόσωπο χρειαζεται κάποιον ο οποίος να σου έχει εμπιστοσύνη.Δίνει απλως τα στοιχεία του στη τραπεζα και χρησιμοποιείς τη κάρτα για λογαριασμό σου. Δε χρειάζεται να φοβάσαι τιποτα ούτε εσυ ούτε αυτος στου οποίου θα βγει η κάρτα διοτι πολύ απλα : Όταν θες ν ααγοράσεις κάτι με 50 ευρο ,πας φοαρτιζεις τη κάρτα με 55 ευρο π.χ, κανεις την αγορά σου και αυτό ήταν.Όταν η κάρτα σου δεν έχει λεφτά μέσα δε μπορεί κανείς να σε χρεώσει γιατι απλά δεν έχεις λεφτά να σου πάρουν !! Στη κυριοτητα τους θα ανηκει αλλα δε εμποδιζει αυτο στο ν ακάνεις αγορές μέσω ιντερνετ.

QTEK
21-12-10, 17:42
Χαιρεται εχω κανει παραγγελια ακτι απο hong kong . Αυτος ειχε 99,7 θετικο feedback . Μου τραβηξαν τα χρηματα και σε τρεισ μερεσ μου εστειλαν mail ελεγε οτι το εστειλαν . ( Συγκεκριμενα ελεγε paid on nov-19-10 και shipped on nov-23-10)
Επισης ελεγε ο χρονοσ αποστολης ποικιλει (estimated delivery: Varies)
Ποσο ακομα να περιμενω?
Να αρχισω να ανησυχω? Ειναι η πρωτη παραγγελια μου..
Με ποια εταιρια κουριερ πιστευεται οτι μπορει να ερθει για να ρωτησω.?

όχι βέβαια δε χρειαζεται ν αανυσηχείς! Έγω είχα παραγγείλει απο το ίδιο μέρος στι 7 Νοεβρη και μου ήρθαν εχτες!Αυτές τις μέρες γινεται χαμος στα τελωνεία και τα ταχυδρομία γενικώς. Να περιμένεις μέχρι και τα μέσα Γεναρη, το πιο λογικό είναι να σου έρθει τον άλλο χρονο πάντως.Θα έρθει με ταχυδρομιο

QTEK
21-12-10, 17:49
Να πω και εγω το πόνο μου τώρα, παράγγειλα μια οθονη λαπτοπ απο Αγγλια πριν 20 μερες μου ήρθε αλλα εχει εξαφανιστέι απο το feeedback η αγορά.Δε μπορώ να του βάλω βαθμολογία του τύπου.Πως το έχει κάνει και εξαφανιστικε δε μπορώ να ακαταλαβω. Εν το μεταξυ αυτό που μου κίνησε τη περιέργεια πιο πολύ είναι ότι τον έχουν βαθμολογήσει (Feedback Score Of 13343) και έχει 100% Positive feedback!!!Δηλαδή δε βρέθηκε ούτε ένας δησασεστημένος!!!!!!!!!!!?

elinokyprios
21-12-10, 21:35
Να πω και εγω το πόνο μου τώρα, παράγγειλα μια οθονη λαπτοπ απο Αγγλια πριν 20 μερες μου ήρθε αλλα εχει εξαφανιστέι απο το feeedback η αγορά.Δε μπορώ να του βάλω βαθμολογία του τύπου.Πως το έχει κάνει και εξαφανιστικε δε μπορώ να ακαταλαβω. Εν το μεταξυ αυτό που μου κίνησε τη περιέργεια πιο πολύ είναι ότι τον έχουν βαθμολογήσει (Feedback Score Of 13343) και έχει 100% Positive feedback!!!Δηλαδή δε βρέθηκε ούτε ένας δησασεστημένος!!!!!!!!!!!?

thelis dld na tou valis arnitiko feedback?
an kati pige strava katagkile ton stin paypal kai sto ebay.
pistevo omos oti isos na exi "figei" logo to oti perasan polles meres apo tin agora.
psaxe stis rithmisis sou poses meres exis na fenonte oi teliomenes agores sou.

Ν900
22-12-10, 19:17
feedback mporei na mpei mexri 60 meres apo thn hmeromhnia agoras.
kalytera mpes sto link tou proiontos pou exeis agorasei. logika 8a yparxei link sto email pou sou exei apostalei otan ekanes thn agora. apo kei 8a to vreis kapou sta dexia kai 8a grafei Leave Feedback

elinokyprios
22-12-10, 19:39
feedback mporei na mpei mexri 60 meres apo thn hmeromhnia agoras.
kalytera mpes sto link tou proiontos pou exeis agorasei. logika 8a yparxei link sto email pou sou exei apostalei otan ekanes thn agora. apo kei 8a to vreis kapou sta dexia kai 8a grafei Leave Feedback

ne alla stis epiloges tou "my ebay" mpori na exis na fenonte ta ended auctions mono 30 meres!

Ν900
22-12-10, 19:46
ne alla stis epiloges tou "my ebay" mpori na exis na fenonte ta ended auctions mono 30 meres!

tis epiloges tou my ebay mporei na mh tis vrei, gi'auto eipa na paei mesw email.

QTEK
27-12-10, 22:15
sto email uparxei mono to pay now kai h agora egine 6/12/10, ara de paizei tpt apo ta 2 .Stis epiloges tou ebay den yparxei pouthena
Yparxei omos periptwsh na toy exv valei mallon katalathos kai na mh to thymame. Pws mporw na dw an tou exw valei??

Ν900
28-12-10, 10:49
sto email uparxei mono to pay now kai h agora egine 6/12/10, ara de paizei tpt apo ta 2 .Stis epiloges tou ebay den yparxei pouthena
Yparxei omos periptwsh na toy exv valei mallon katalathos kai na mh to thymame. Pws mporw na dw an tou exw valei??

θα πας στο my ebay, θα κανεις κλικ στον αριθμό του δικού σου feedback που είναι δίπλα απ'το user ID σου και στις κατηγορίες που θα βρεις, επιλέγεις Feedback left for others

QTEK
07-01-11, 16:16
τελικά όντως του είχα βάλει δε το θυμαμε καθόλου και παραξενευτηκα

panosonce
07-01-11, 18:21
Παιδια καλησπερα.Αν εγω θελω να πουλησω κατι στο ebay,πως μπορω να ξερω απο πριν ποσα χρηματα θελει το ταχυδρομειο για να στειλω το δεμα;
Π.χ. αν εγω εχω ενα δεμα που ειναι 500 γραμμαρια πως ενημερωνω απο πριν τον υποψηφιο αγοραστη για τα εξτρα χρηματα που θα στοιχισει για το ταχυδρομειο;Ή μηπως το κανει αυτο το ebay;

Ευχαριστω πολύ

QTEK
10-01-11, 07:37
μηπως γνωρίζει κάποιος τι μου ζητάει εδω?

http://img197.imageshack.us/img197/112/imageiee.jpg

Loved_Soul
10-01-11, 09:16
Σου λέει πως ο πωλητής δεν διευκρινίζει τα έξοδα αποστολής για την χώρα σου. Μπορείς να του στείλεις ένα προσωπικό μύνημα/e-mail και να τον ρωτήσεις πόσα θέλει, και μετά να γράψεις το ποσό εκεί και να προχωρήσεις :)

elinokyprios
10-01-11, 17:44
μηπως γνωρίζει κάποιος τι μου ζητάει εδω?

http://img197.imageshack.us/img197/112/imageiee.jpg

kakos proxorises se agora protou xekatharisis ta exoda apostolis!:think:

QTEK
17-01-11, 12:20
kakos proxorises se agora protou xekatharisis ta exoda apostolis!:think:

πράγματι πολυ κακως, δε το ήξερα όμως και δεν το είχα καν φανταστεί !τελικά μετά απο διπραγματεύσεις έληξε το θέμα, τουλάχιστων έμαθα κ δε τη ξαναπαταώ

eurisakella
18-01-11, 22:02
Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Το ebay.gr με το ebay.com τι διαφορά έχουν? Για να έρχονται ελλάδα απο το ebay.com, πατάμε worldwide. Είναι το ίδιο, ή το ebay.com έχει περισσότερα?

stevekourou
19-01-11, 09:33
Καλημερα.Θελω να παραγγειλω 2 κρανοι απο USA.Θα πληρωσω τελωνειο??Κοστιζουν 550 euro εκαστος μαζι με τα μεταφορικα.
Ευχαριστω

Ν900
19-01-11, 10:31
Καλημερα.Θελω να παραγγειλω 2 κρανοι απο USA.Θα πληρωσω τελωνειο??Κοστιζουν 550 euro εκαστος μαζι με τα μεταφορικα.
Ευχαριστω

θα βοηθούσε αν διαβαζες όλο το thread απ'την αρχή :thumbsup:

TNT-4-
20-01-11, 21:37
καλησπερα. τι νομισμα συμφερει να εχω ωσ προτευων?? euro h usd?

elinokyprios
23-01-11, 07:13
an i sinalages sou exoun ke to euro os epilogi glitonis apo tin antalagi pou tha sou kani i paypal gt distixos ke auti litourgi san trapeza (agorazi pio ftina ke poula pio akriva to kathe nomisma).

TNT-4-
23-01-11, 11:01
euro exw kai elega na valw usd

pasxalhs335
23-01-11, 11:07
Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Το ebay.gr με το ebay.com τι διαφορά έχουν? Για να έρχονται ελλάδα απο το ebay.com, πατάμε worldwide. Είναι το ίδιο, ή το ebay.com έχει περισσότερα?

to ebay.gr einai gia arxarious etsi wste na voleuei kalutera.to com einai pou exei ta panta apla tha prepei na epilekseis proorismo gia na sou emfanizei se ola osa stelnei ellada ta metaforika.epishs otan kaneis kati anazhthsh pata epanw deksia na filtrari ta poio fthina prwta mazi me metaforika etsi wste na anagnwisei amesa pou vriskese kai na na vreis auto pou theleis stis poio prosites times.

pasxalhs335
23-01-11, 11:12
an i sinalages sou exoun ke to euro os epilogi glitonis apo tin antalagi pou tha sou kani i paypal gt distixos ke auti litourgi san trapeza (agorazi pio ftina ke poula pio akriva to kathe nomisma).

egw den exw paratirisei kati tetoio.h paypal leitourgh vash xrimatistiriou kai analoga me thn anodo h kathodo tou dolariou.thn perasmenh vdomada ekana kati sunalages me 1euro pros 1,325usd.

DIKATRIO
25-01-11, 10:25
Μια λίγο δυσκολότερη ερώτηση....
Αγόρασα μια φωτογραφική μηχανή χτες όπου έλεγε ότι το προϊών βρίσκεται και θα αποσταλεί από την Δανία. Μέτα παρατήρησα όμως ότι ο πωλητής βρίσκεται στον Καναδά και ότι τα υπόλοιπα προϊόντα του τα πουλάει από εκεί!
Τώρα τι γίνεται, θα μου κόψει απόδειξη από τον Καναδά και θα πληρώσω φόρους στο τελωνείο?
Τι παίζει ρόλο για το τελωνείο, από που έχει σταλεί το προϊών ή τι γράφει το παραστατικό???

DIKATRIO
25-01-11, 10:28
Αγόρασα μια φωτογραφική μηχανή χτες όπου έλεγε ότι το προϊών βρίσκεται και θα αποσταλεί από την Δανία. Μέτα παρατήρησα όμως ότι ο πωλητής βρίσκεται στον Καναδά και ότι τα υπόλοιπα προϊόντα του τα πουλάει από εκεί!
Τώρα τι γίνεται, θα μου κόψει απόδειξη από τον Καναδά και θα πληρώσω φόρους στο τελωνείο?
Τι παίζει ρόλο για το τελωνείο, από που έχει σταλεί το προϊών ή τι γράφει το παραστατικό???

Ν900
25-01-11, 23:37

παιζει ρόλο απο που έχει σταλεί το προϊόν.
αν ερθει απο χωρα εκτός ευρώπης και πληρώσεις φόρο στο τελωνείο, και όντως ο πψλητής έγραφε ότι το αντικείμενο έρχεται από Δανία ρίξε κι ένα Negative στον πωλητή να μάθει να μην κοροϊδευει με τέτοια κολπάκια.
πρόσεχε όμως γιατί άλλο το item location κι άλλο το seller location. Εσένα σε ενδιαφέρει το item location

e_shadow
27-01-11, 12:47
Καλησπέρα έχω δυο θεματακια
1 αγόρασα τον Νοέμβρη ένα λουράκι για ρόλοι από το e-bay και δεν το έχω παραλάβει ακόμη
Έστειλα mail στον πωλητή λέγοντας ότι έχω παραγγείλει και πληρώσει το αντικείμενο γράφοντας και ποτέ ακριβώς έγινε αλλά απάντηση δεν πήρα
2 τώρα αγόρασα μια τσάντα εδώ και 3 μέρες αλλά ακόμη δεν μου έχει έρθει μήνυμα από τον πωλητή για να την πληρώσω

Ν900
27-01-11, 18:19
Καλησπέρα έχω δυο θεματακια
1 αγόρασα τον Νοέμβρη ένα λουράκι για ρόλοι από το e-bay και δεν το έχω παραλάβει ακόμη
Έστειλα mail στον πωλητή λέγοντας ότι έχω παραγγείλει και πληρώσει το αντικείμενο γράφοντας και ποτέ ακριβώς έγινε αλλά απάντηση δεν πήρα
2 τώρα αγόρασα μια τσάντα εδώ και 3 μέρες αλλά ακόμη δεν μου έχει έρθει μήνυμα από τον πωλητή για να την πληρώσω

1 μετα απο τοσο καιρο, ξεχνα και λουρακι και λεφτα και απαντηση. :smile2:
2 δεν θα σου ερθει μηνυμα. βρες τη λιστα με τα αντικειμενα που εχεις αγορασει και στη τσαντα θα βρεις pay now

e_shadow
28-01-11, 10:09
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=39025736762
αυτο αγορασα απο τον ιδιο πωλητη
μου ηρθε μηνυμα να αφησω feedback στις 26/12
αλλα μετα απο αυτο τιποτα να αφησω αρνητικο?
απο οτι ειχα δει εχει 100% θετικα απλα σκεφτικα μηπως χαθηκε στα ελτα
αλλα παλι δεν θα μου απαντουσε οτι το στειλανε?

DIKATRIO
28-01-11, 21:11
παιζει ρόλο απο που έχει σταλεί το προϊόν.
αν ερθει απο χωρα εκτός ευρώπης και πληρώσεις φόρο στο τελωνείο, και όντως ο πψλητής έγραφε ότι το αντικείμενο έρχεται από Δανία ρίξε κι ένα Negative στον πωλητή να μάθει να μην κοροϊδευει με τέτοια κολπάκια.
πρόσεχε όμως γιατί άλλο το item location κι άλλο το seller location. Εσένα σε ενδιαφέρει το item location

Ναι εχεις δικιο! Εστειλα μαιλ σε αλλους χρηστες απο ευρωπη οι οποιοι αγορασαν επισης απο αυτον, ο οποιος εχει item location Δανια κι seller location Καναδα,και μου ειπαν οτι δεν πληρωσαν τελωνειο. Αρα παιζει ρολο απο που στο στελνει!
Ευχαριστω!

DIKATRIO
28-01-11, 21:16

Γιατι δεν του στελνεις ενα μαιλ να τον ενημερωσεις οτι δεν παρελαβες και να ρωτισεις αν εχει tracking number!?! :think:

e_shadow
29-01-11, 07:58
Γιατι δεν του στελνεις ενα μαιλ να τον ενημερωσεις οτι δεν παρελαβες και να ρωτισεις αν εχει tracking number!?! :think:

εστειλα μαιλ αλλα δεν μου απαντισε :(

Ν900
29-01-11, 18:31

το λινκ που δίνεις παραπέμπει σε διαγραμμένο αντικείμενο
This listing (39025736762) has been removed, or this item is not available.
Please check that you've entered the correct item number
Listings that have ended 90 or more days ago will not be available for viewing.

feedback δεν μπορείς να αφήσεις μετα απο 45 ημέρες από την αγορά.

tracking number για ένα λουράκι; το κόβω για αξία $2 με αποστολή

elinokyprios
30-01-11, 06:43
egw den exw paratirisei kati tetoio.h paypal leitourgh vash xrimatistiriou kai analoga me thn anodo h kathodo tou dolariou.thn perasmenh vdomada ekana kati sunalages me 1euro pros 1,325usd.

kai ego meta apo 6 xronia to katalava oti i paypal xreoni panta me kerdos gia ekini!
to ida se ena forum mias kinezikis selidas opou agorazoun xontrika kinezika ke meta ta poulane sto ebay. enas pelatis mas exigise pos glitoni peripou $2000-3000 kathe xrono me to na metatrepi o idios to nomisma prin na plirosi me paypal. (den xero fisika posa $ xodevi gia agores)
ego den mpika ston kopo na diavaso tis 2 selides diadikasia pou lei afou oi agores mou sto diadiktio eine gia tis prosopikes mou ananges.
an den pistevis meta apo mia agora se $ des posa euro se exoun xreosi ke meta pigene sto XE na deis oti exi mia mikri diafora.

Ν900
30-01-11, 23:38
αυτό ισχύει.
το paypal χρεώνει τον πωλητή ποσοστά επι των χρημάτων που λαμβάνει $0.30 + 1.9% to 2.9% καθώς επίσης "κλέβει" και από την ισοτιμία συναλλάγματος. Επίσης όταν θα μεταφέρεις λεφτά απ'το λογαριασμό paypal προς την τράπεζα σου, χρεώνει 2 ευρω
περιττό να πω οτι το paypal ανήκει στο ebay

leon33
31-01-11, 18:53
προς τα τέλει Νοεμβρίου 2010 αγόρασα ενα ΄ σάκο`` , το οποίο δεν παρέλαβα ποτέ . έστειλα e-mail στο πωλητή και μου απάντησε οτι τον έχει στείλει κ.α.λ έδειξε πρόθεσης να μου στείλει άλλων δωραιάν, το οποίο λέει οτι έκανε στις 30-12-2010 και μέχρι σήμερα δεν έχω παραλάβει επισεις . τι κάνω; μήπως φταίει το τελωνείο;

Ν900
31-01-11, 19:21
αν και είναι πλεον πολύ αργά, κάνε αναφορά τον πωλητή στο trust and safety του ebay

elinokyprios
08-02-11, 20:19
prin klisoun 45 meres prepi na anigoume dispute oste na eimaste kalimenoi ;)

zagonikos
09-02-11, 00:15
Φιλε καταρχας μπραβο για το blog που ανοιξες!
εγω θα ηθελα να σε ρωτησω αρχικα με το θεμα της αποστολης.εδω που μενω εγω λειτουργουμε πιο πολυ με ΤΘ παρα με διευθυνσεις και δεν ξερω αν μου στειλουν κτ αν θα ερθει οντως σε μενα..χαζη ερωτηση αλλα υπαρχει τροπος να σιγουρευτω;
Δευτερη ερωτηση:Mε paypal μπορεις να πληρωσεις μονο με πιστωτικη ή μπορεισ και με καρτες paysafe;ρωταω επειδη δεν εχω πιστωτικη..

anyparktos
10-02-11, 16:35
Παιδιά πως πουλάω δηλ. βγάζω μία φωτογραφία κάνω αυτά που είπατε βάζω μία τιμή και περιμένω;

Αν θέλω να το βάλω σε δημοπρασία; Όταν το αγοράσει κάποιος εγώ ιδοποιούμαι και πρέπει να του στο στείλω μέσω ταχυδρομείου ; Είναι ασφαλές ; Πως τα στέλνω , ευχαριστώ

karagian
10-02-11, 17:57
Γεια σας γραφω και εγω το προβλημμα μου Αγορασα απο Γερμανια στις 22-12-10 ενα παιχνιδι απο
ebay.de και το πληρωσα με το paypal αμεσως περιμενα ενα μηνα αλλα δεν ηρθε και εστειλα αυτο το
mail Hallo thomfie68,

Hallo aus griechenland,
seit der Weihnachtszeit (22.12) warte ich vergebens auf die von mir, bei Ihnen bestellte Ware. Leider habe ich bis heute nichts erhalten. Bitte informieren sie mich umgehend, ueber die Artikelnummer, die Versandsnummer, das Datum des Versands und auf welchen Versandsweg die Ware von Ihnen abgeschickt wurde. και ακομη ενα προχθες αλλα απαντηση δεν πηρα απο τον πωλητη τι πρεπει να κανω ο πωλητης ηταν 100% φερεγιος με 35 πωλησεις το ebay k paypal αν περασουν πανω απο 45 ημερες λογου κανονισμου δεν το αναγνωριζει που πρεπει να απευθυνθω ας γραψει καποιος
ευχαριστω

register99
14-02-11, 08:37
Καλημέρα και μπράβο σας για το θέμα με το ebay...
Σαν πρωτάρης σε online αγορές από το ebay, θέλω να ρωτήσω, που ακριβώς υπάρχει το tracking number και σε πια σελίδα να πάω για να δω που είναι το δέμα μου που έχει καθυστερήσει από Hongkong?
Σας ευχαριστώ

idolater
19-02-11, 06:25
Καλημέρα πώς μπορώ να στείλω μήνυμα σε έναν πωλητή,πρίν αγοράσω απο αυτόν;

e_shadow
23-02-11, 14:39
Σαν πρωτάρης σε online αγορές από το ebay, θέλω να ρωτήσω, που ακριβώς υπάρχει το tracking number και σε πια σελίδα να πάω για να δω που είναι το δέμα μου που έχει καθυστερήσει από hongkong?
Σας ευχαριστώ

αυτο ηθελα να ρωτησω και εγω

misfits296
24-02-11, 19:23
Γεια σας γραφω και εγω το προβλημμα μου Αγορασα απο Γερμανια στις 22-12-10 ενα παιχνιδι απο
ebay.de και το πληρωσα με το paypal αμεσως περιμενα ενα μηνα αλλα δεν ηρθε και εστειλα αυτο το
mail Hallo thomfie68,

Hallo aus griechenland,
seit der Weihnachtszeit (22.12) warte ich vergebens auf die von mir, bei Ihnen bestellte Ware. Leider habe ich bis heute nichts erhalten. Bitte informieren sie mich umgehend, ueber die Artikelnummer, die Versandsnummer, das Datum des Versands und auf welchen Versandsweg die Ware von Ihnen abgeschickt wurde. και ακομη ενα προχθες αλλα απαντηση δεν πηρα απο τον πωλητη τι πρεπει να κανω ο πωλητης ηταν 100% φερεγιος με 35 πωλησεις το ebay k paypal αν περασουν πανω απο 45 ημερες λογου κανονισμου δεν το αναγνωριζει που πρεπει να απευθυνθω ας γραψει καποιος
ευχαριστω

φιλε μπορεις να πατησεις resolve a problem και να στειλεις στο ιδιο το ebay το προβλημα σου με τον πωλητη που εχεις εφοσον δεν σου απανταει στα email.. και σε βοηθανε μεσα απο το ebay ωστε να βρεις την λυση που θες...

TawneeStone
24-02-11, 19:26

Έχεις πληρώσει με paypal?
Αν ναι, θα κανεις log-in στο paypal, και θα πας στην πληρωμη σου.
Ο πωλητης θα πρεπει να εχει αφήσει εκεί το tracking number του πακέτου, καθώς και πληροφορίες για την ιστοσελίδα που θα πρεπει να μπεις για να δεις το που βρισκεται το πακετο.
Εαν δεν εχει αφήσει εκει τις πληροφορίες, ζήτησέ του τις με μήνυμα από το ebay.

misfits296
24-02-11, 19:27

λοιπον παιδεια το tracking number στο δεινουν οι πωλήτες απο οπου αγορασες... αν δεν σου το εχουν στειλει στο email σου για ενημερωση μπορεις να στειλεις email απο αυτον που το αγορασες και να του το ζητησεις συνηθως το ξεχνανε... αλλα υπαρχει και η πιθανοτητα να μην εχει tracking number... γιαυτο το λογο το ζηταμε πριν παει να το στειλει... του λεμε οτι θελουμε και tracking number ωστε να ξερεις που ειναι το δεμα σου...οταν θα εχεις αυτον τον αριθμο μπαινεις στο site της εταιριας με την οποια εχει σταλει το δεμα και το γραφεις εκει...

misfits296
24-02-11, 19:29
Καλημέρα πώς μπορώ να στείλω μήνυμα σε έναν πωλητή,πρίν αγοράσω απο αυτόν;

πατας στο ονομα του και σου βγαζει μετα να καποιες επιλογες εχει και το Contact member οπου συμαινει οτι μπορεις να του στειλεις μυνημα.

misfits296
24-02-11, 19:36
Εγω εχω ενα προβλημα με το να πουλησω ενα αντικειμενο ... αφου τα κανω ολα στο τελος μου βγαζει αυτο

Please read. Your response is required.

As a precaution, we have limited the activity on your eBay account until we receive additional verification information from you. We sometimes need to do this to make sure that eBay remains a place where members can buy and sell with confidence.

To have this restriction lifted, you need to become PayPal Verified* and then link your verified PayPal account to your eBay account. Once you've completed this process, you'll be able to sell on any eBay site worldwide.

If you're already PayPal Verified, you just need to link your verified PayPal account to your eBay account. For instructions, please click the link below for the eBay site you're registered on.

Australia | Austria| Belgium| Belgium French| Canada| Canada French | France | Germany| Hong Kong| India | Ireland| Italy| Malaysia | Netherlands| New Zealand | Philippines| Poland| Singapore | Spain | Switzerland | Taiwan | United Kingdom| United States| Other

*If you're registered on Germany, Austria, or Switzerland, you can complete verification through PostIdent or ID Verify instead of PayPal. Please click the link for the site you registered on for instructions.

οκ εχω κανει την καρτα μου στο paypal εδω και χρονια Verified..
αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι αλλο θελει...
ασχολιωμουν μονο με αγορες και τωρα θελω και πωλησεις...αμα ξερεις κανεις...thanks!!!

Ν900
24-02-11, 23:30
πρεπει να συνδέσεις το λογαριασμό paypal μεσα στο ebay

To link your PayPal and eBay accounts:
Click My eBay at the top of most eBay pages.
Click the Account tab.
Click the “PayPal Account” link on the left side of the page.
Click the Link My PayPal Account button.
You'll be asked to log into PayPal to finish linking your accounts.

register99
25-02-11, 07:27
Σαν πρωτάρης σε online αγορές από το ebay, θέλω να ρωτήσω, που ακριβώς υπάρχει το tracking number και σε πια σελίδα να πάω για να δω που είναι το δέμα μου που έχει καθυστερήσει από hongkong?
Σας ευχαριστώ

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις....

karagian
25-02-11, 13:12
φιλε misfits296 σε ευχαριστω για την ενημερωση αυτο που γραφεις για το resolve a problem στο ebay.Τους εστειλα 2 email αλλα επειδη περασαν 45 ημερες το ebay μου εστειλε ενα email για να τον βαθμολογισω αλλα δεν μου αφηνε το συστημα να τον βαθμολογισω σαν να μην εχω αγοραση τιποτα απο αυτους [το ebay] προσπαθω να επικοινωνισω με το διαχειριστη του ebay το συστημα τους δεν μου δινει τη δυνατοτητα και δεν ξερω πως΄ ο πωλητης ειναι αυτος thofie 68 αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας απαντηση ευχαριστω

TawneeStone
25-02-11, 15:06
φιλε misfits296 σε ευχαριστω για την ενημερωση αυτο που γραφεις για το resolve a problem στο ebay.Τους εστειλα 2 email αλλα επειδη περασαν 45 ημερες το ebay μου εστειλε ενα email για να τον βαθμολογισω αλλα δεν μου αφηνε το συστημα να τον βαθμολογισω σαν να μην εχω αγοραση τιποτα απο αυτους [το ebay] προσπαθω να επικοινωνισω με το διαχειριστη του ebay το συστημα τους δεν μου δινει τη δυνατοτητα και δεν ξερω πως΄ ο πωλητης ειναι αυτος thofie 68 αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας απαντηση ευχαριστω

Φίλε karagian έχουν περάσει πάνω από 2 μήνες από την αγορά που έκανες.
Δυστυχώς τώρα πια ούτε αξιολόγηση μπορείς να κάνεις, ούτε να ανοίξεις claim στο Paypal για να πάρεις τα χρήματά σου πίσω....
Για ενημέρωσή σου, το όριο για αξιολογήσεις είναι 60 ημέρες από την αγορά, και για να διεκδικήσεις τα χρήματά σου από το Paypal 45 ημέρες από την πληρωμη.

misfits296
25-02-11, 19:53
πρεπει να συνδέσεις το λογαριασμό paypal μεσα στο ebay

To link your PayPal and eBay accounts:
Click My eBay at the top of most eBay pages.
Click the Account tab.
Click the “PayPal Account” link on the left side of the page.
Click the Link My PayPal Account button.
You'll be asked to log into PayPal to finish linking your accounts.

χαχα ναι οντως ολα οκ τα ειχα κανει τα παντα... αλλα δεν ειδα οτι εκει που ειχα κανει link my account ειχα βαλει παλιο paypal account...:p
παντως οκ ολα καλα... thanks!!

misfits296
25-02-11, 20:02

μεγαλο προβλημα αυτο σε οσους το ξεχνανε το εχω παθει και εγω... γιαυτο θα πρεπει παντα να τσεκαρουμε ποτε το στελνει και ποσο χρονο θα θελει....συνηθως απο UK θελει καπου στις 10 μερες αλλα φτανει και 15-20 για να εχεις σπιτι το πακετο στο com επειδει ειναι απο αμερικη θελει γυρω στις 20 μερες με ενα μηνα το παραπολυ για να ερθει ( γτ εχουμε και τα καλοπαιδα τα δικα μας στο τελωνειο και πανε σφαιρα ολα....) οποτε πρεπει στελνουμε email συνεχεια και να τους πριζουμε αν δεν εχει ερθει το πακετο ... καλο ειναι να ρωτατε τα παντα εαν δεν ξερετε να κανετε κατι... τουλαχιστων εμα8α με καποιες βλακειες τοσα χρονια που ειχα κανει και εγω.... ωραιο παντως το θεμα σε οποιυς δεν ξερουν... δεν ειχα δει τοσο καιρο....:thumbsup:

idolater
03-03-11, 17:38
Καλησπέρα τα φωτα σας παιδιά.Αγορασα κάτι από έναν top-rated seller αλλά δεν μου κάνει.Του έστειλα Email μέσω EBAY και μου ειπε να του το στείλω να μου το αλλάξει .Τι να κάνω να του βάλω θετικό feedback ή να περιμένω να μου το στείλει. Παρακαλώ μια απάντηση γιατι οπως καταλαβαίνεται καίγομαι.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ν900
03-03-11, 18:38
κατα 99% δεν θα σου το στείλει για 2 ενδεχομενους λόγους.
1. αν δεν εκανες αποστολή με συστημένο (αρα δεν θα εχεις απόδειξη ότι το εχει παραλάβει) θα σου πει οτι δεν το πήρε κι ετσι δεν μπορει να σου στειλει το αλλο που θες.
2. ο χρόνος που μπορείς να βάλεις αρνητικό/θετικό είναι 45 ημέρες από την ημέρα που έχεις κάνει την αγορά. αν πήρε 15 εργάσιμες μερες μέχρι να φτασει το αντικείμενο σ'εσένα (δηλαδή κάπου 20 ημερολογιακές), το κράτησες 2-3 μέρες, το εστειλες και το πήρε μετά από άλλες 15 εργάσιμες μέρες (20 ημερολογιακές) συνεπάγεται ότι μπορεί να κάνει την πάπια και να μη σου το στείλει αφου πλεον δεν θα μπορείς να τον αξιολογήσεις αλλά ούτε και να πάρεις πίσω τα λεφτά σου.

ΠΑΝΤΟΤΕ ΠΑΝΤΟΤΕ δεν ζητάμε αντικατάσταση λόγω αυτού του περιορισμένου χρόνου.
1. Κάνουμε αποστολή με συστημένο
2. Ζητάμε επιστροφή χρημάτων
3. Ξανακάνουμε την αγορά (για να έχουμε και πάλι την προθεσμία των 45 ημερών για αξιολόγηση και για να είναι υποχρεωμένος ο πωλητής να αποστείλει το προϊόν)

Θεωρώ πως ο περιορισμός των 45 ημερών για αξιολόγηση είναι άθλιος. Παλαιότερα ίσχυε για 90 ημέρες και ήταν σαφώς καλύτερα τα πράγματα.
σε δικιά μου αγορά τότε, δεν είχα παραλάβει ένα φορτιστή. μου εστειλε άλλο κι όταν τον παρέλαβα σε 2 μήνες από την ημέρα της αγοράς, έκανε έκρηξη. Τότε είχα βάλει ενα αρνητικό. Τώρα δεν θα μπορούσα να το κάνω αυτό

idolater
03-03-11, 20:17
Φίλε Ν900 δεν το έχω στείλει ακόμα ακόμα,το θέμα είναι ότι επείδη αυτό που αγορασα ήταν ένα πακέτο με 8 εσώρουχα και άνοιξα το ένα του είπα να του επιστρέψω τα 7 και να μου στείλει 7.Τι λές να κάνω να μην τα στείλω;
ευχαριστω,μακάρι να το διαβάσεις απόψε
υγ η αγορά έγινε 18/2 και το παράλαβα 2/3 αν αυτο βοηθάει.

Ν900
03-03-11, 21:20
δεν μπορώ να εκφέρω καμία αποψη επι του θέματος.
δεν μπορώ να γνωρίζω αν ο πωλητής είναι εμπιστος ή όχι.
το μόνο που θα σε συμβούλευα είναι αν τελικά θα τα επιστρέψεις, να τα επιστρέψεις με συστημένο και όσο το δυνατό γρηγορότερα.