PDA

Επιστροφή στο Forum : ΡΩΤΗΣΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΣΤΟ ebay

Σελίδες : 1 2 [3] 4

idolater
04-03-11, 14:11
Φίλε Ν900 σε ευχάριστω πολύ για την συμβουλή,πραγματικά η βοήθειά σου ειναι πολύτιμη.Του τα έστειλα πίσω με συστημένο και ελπίζω να τα επιστρέψει.Νομίζω οτι θα προλάβω να τα λάβω πρίν περάσουν οι 45 μέρες.

mankal
25-03-11, 23:17
Kalispera paidia.Eimai neos sto xwro toy e-bay kai paypal kai elpizv h erwtisi mou na mhn einai asxeth me to forum...Kserei kapoios na mou pei ean mporei kapoios gia na mhn xrisimopoiei kartes h trapezikous logariasmous(eidika gia agores mikris axias) na xrisimopoiisei site pou (opws lene..) kanoun metafora apo paysafecard se paypal? exw vrei 2 site an kserei kapoios as voithisei ( http://paysafe2pp.com kai http://www.exscards.com ).eyxaristw

mpap
29-04-11, 16:59
Αν πληρώσεις κάτι με Paypal απο ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κάρτα (είτε χρεωστική, είτε πιστωτική είτε προπληρωμένη) και για οποιοδήποτε λόγο εντός 45 ημερών δεν το παραλάβεις, έχεις δικαίωμα να ανοίξεις CASE στο Paypal, κατά την οποία θα πρέπει να αποδειχθεί ότι όντως δεν το παρέλαβες. Αν λήξει υπέρ του αγοραστή ΤΑ ΧΡΉΜΑΤΑ ΠΙΣΤΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΧΡΕΩΘΗΚΑΝ, δηλαδή επιστρέφονται στην κάρτα που χρησιμοποίησες.
(είμαι μέλος από το 2000 με πολλές συναλλαγές).
Σε περίπτωση που ανοίξεις case και στη συνέχεια τη κλείσεις και δεν έχουν επιστραφεί τα χρήματα στο λογαριασμό τι κάνεις?
Στο paypal λέει ότι δεν μπορείς να τη ξανανοίξεις. Μπορείς να του δημιουργήσεις του πωλητή πρόβλημα μέσω paypal?

chrisattiki
12-05-11, 22:07
καλησπερα,θελω να κανω μια αγορα απο το ebay.co.uk ενα εργαλειο για την δουλεια μου.Κανει γυρω στα 900 ευρω Θελω να κανω εγγραφη για να στειλω μαιλ να ρωτησω αρχικα κατι για το προιον και αργοτερα αν αποφασισω το αγοραζω.,Να δωσω τα πραγματικα μου στοιχεια στην εγγραφη?Για να το στειλει θελει 17 ευρω ,ενω για το ιδιο προιον στο ebay,de γερμανια ενας αλλος αν και το στελνει μονο γερμανια ζητα 45.Το συγκεκριμενο ζυγιζει 23 κιλα..
αυτο ειναι ενα μαγαζι και ενα απο αυτα τα προιοντα με ενδιαφερει ο vacumat 200

http://stores.ebay.de/Zahntechnik-Dealer/Zahntechnik-Dealer/Keramikofen-Vakuum-Pumpen-/_i.html?_fsub=646746016

http://stores.ebay.co.uk/Zahntechnik-Dealer/Zahntechnik-Dealer/Keramikofen-Vakuum-Pumpen-/_i.html?_fsub=646746016
περνα τελωνειο η συγκεκριμενη αγορα αν γινει?
πως το δικαιολογω σαν εξοδο επιχειρησης?
ειναι αρκετα λεφτα θελει λιγο σκεψη μην βγει μαπα το καρπουζι

bmwnikos
19-05-11, 16:52
gia sas pedia thelo na kano ke ego mia erotisi.eho paraggili mia kerea apo ebay ke thelo na rotiso to exis,apo pou tha to paralavo?apo to telonio?tha erthi stin dieufisi mou kapia idopiisi?pos?plirono kati akoma se dasmous?euxaristo!

Taz91
21-06-11, 17:34
Skeftomai na agoraso kati akribo apo to e bay kai den niotho asfalhs me to olo thema!Pos prostateuomai san katanaloths apo px na doso ta lefta alla na mhn mou stalei pote to proion?

blackfairy1986
13-07-11, 18:39
giasas na rwtisw kati exw paraggili pwles fores meso ebay apo kina kai ameriki kai katw apo 10 ebrw den plirosa pote telonio.. twra agorasa ena prohon pou exei 15 ebrw tha plirosw telonio? exw akousi oti katw apo 20 ebrw den plironis isxih? apo ebay einai... kai afto.. episis enas politis pou kapia stigmi eixa desmefti gia ena prohon gia kapio logo ton diagrapsane kai den dextike pote thn pliromimou girw sta 9 ebrw... estila minima stoa ebay tou kana kai mia anafora giati tou xa stili kamia 20aria minimata kai den aksiothike pote na apantisi to prohon wmos einai akoma sta desmebmena pezei na mou dimiourgisi kapio problima? egw estila poles fores mhnima gia na ton plirosw alla me egrapse kai exw stili sto ebay olo to skiniko. mou pan oti an den aniksi thema aftos den tha iparksi problima isxih afto? giati an einai etsi den to kobo na kanei kati tetio aftos 20 minimata tou stila an eithele ta lefta tha mou apantouse to prohon fisika kai den exei erthi etsi den to sizitame... apla gia sigouria an kserete pitemou..

blackfairy1986
13-07-11, 18:51
aaa episis se dolaria einai 20.50 to posos gia to prohon pou paraggila ... apla exw mperdefti giati lene aloi kato apo 20 ebrw allh kato apo 20 dolaria nai alla ta 20 dolaria einai peripou 14 ebrw opote ti pezei?

Ν900
13-07-11, 18:58
Με 15 ευρω αγορά, δεν πληρώνεις τελωνείο.

όταν λες ότι δεν δέχτηκε ποτέ την πληρωμή σου, τί ακριβως εννοείς; Του έστειλες το ποσό και σου το επέστρεψε ή τον ρώτησες αν ειναι ΟΚ να το πληρώσεις κι απο τότε περιμένεις;
Πότε έκανες αυτη την αγορά;

blackfairy1986
13-07-11, 21:31
thn agora thn exw kanei kamia ebdomada kai kati parapano.. ton tipo ton exoun diagrapsi apo to ebay egw den to ksera h ton diegrapsan liga lepta afou ekana thn agora h idi ton eixan diagrapsi den ksero.. telos panton katoxirosa to prohon kai otan piga na pliroso mou petage erroe mono ston sigekrimeno politi oti den iparxei kai tetia stelnw ston idio kamia 20 minimata tipota stelnw sto ebay mou lene epikinonise me ton idio milaw me pay pal episis to idio epikinonise me ton idio.. stelnw minimata kai den apantah kai einai diagramenos afthn thn stigmi... apo to ebay mou pan na tou kanw anafora kai afto ekana apo ekei kai pera den mporw na anikso kapio thema giati den einai oti tou stila lefta h kati tetio kamia sxesi apla den thelw aftos mia wrea proha na mpei kai na pei an den me plirose.. nai re file den to kana an den mou apantisis esy sto pws na to kanw kai den mou stilis kapion sindesmo h kapio email na stilw ta xrimata pws tha to kanw oeo???? afta efxaristw wpos kai na exei gia thn apantisi

Ν900
14-07-11, 16:02
απ'τη στιγμή που εξαφανίστηκε δεν εχεις κανένα λόγο να πληρώσεις.
δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα. το ebay μπορεί να ελέγξει αν του είχες στείλει μηνύματα κι εκείνος είχε εξαφανιστεί.
σε οποιαδήποτε περίπτωση μην του στείλεις λεφτά και αγόρασε απο κάποιον άλλο.

misfits296
20-07-11, 23:46
gia sas pedia thelo na kano ke ego mia erotisi.eho paraggili mia kerea apo ebay ke thelo na rotiso to exis,apo pou tha to paralavo?apo to telonio?tha erthi stin dieufisi mou kapia idopiisi?pos?plirono kati akoma se dasmous?euxaristo!

λοιπον φιλε θα σου ερεθει χαρτακι "ηδοποιηση" απο το ταχυδρομιο της περιοχης σου οτι εχεις ενα δεμα να παραλαβεις..ποτε δεν παραλαμβανεις απο τελωνειο δεν πληρωνεις κατι παραπανω εκτος!! 1ον ανα ειναι απο αμερικη η αγορα σου θα πληρωσης 3 ευρο αν ειναι απο ευρωπη τπτ 2ον αν "φας" τελωνειο θα σου ερθει στο σπιτι η αποδειξη με το ποσον που πρεπει να πληρωσεις αν δεν το δεχεσαι αυτοματος γυριζει πισω και σου επιστρεφει ο πωλητης τα λεφτα σου κατοπιν συνενωησης...

misfits296
20-07-11, 23:59
καλησπερα,θελω να κανω μια αγορα απο το ebay.co.uk ενα εργαλειο για την δουλεια μου.Κανει γυρω στα 900 ευρω Θελω να κανω εγγραφη για να στειλω μαιλ να ρωτησω αρχικα κατι για το προιον και αργοτερα αν αποφασισω το αγοραζω.,Να δωσω τα πραγματικα μου στοιχεια στην εγγραφη?Για να το στειλει θελει 17 ευρω ,ενω για το ιδιο προιον στο ebay,de γερμανια ενας αλλος αν και το στελνει μονο γερμανια ζητα 45.Το συγκεκριμενο ζυγιζει 23 κιλα..
αυτο ειναι ενα μαγαζι και ενα απο αυτα τα προιοντα με ενδιαφερει ο vacumat 200

http://stores.ebay.de/Zahntechnik-Dealer/Zahntechnik-Dealer/Keramikofen-Vakuum-Pumpen-/_i.html?_fsub=646746016

http://stores.ebay.co.uk/Zahntechnik-Dealer/Zahntechnik-Dealer/Keramikofen-Vakuum-Pumpen-/_i.html?_fsub=646746016
περνα τελωνειο η συγκεκριμενη αγορα αν γινει?
πως το δικαιολογω σαν εξοδο επιχειρησης?
ειναι αρκετα λεφτα θελει λιγο σκεψη μην βγει μαπα το καρπουζι

φιλε κοιτα να δεις πρωτα απο ολα θα βαλεις τα κανονικα σου στοιχεια δεν παιζει προβλημα η παραβιαση ειναι μια χαρα , μετα να ξερεις οτι απο ευρωπη δεν περναει τελωνειο τπτ ωστε να εχεις καποιο προβλημα μονο απο αμερικη εχω αγορασει απο παντου γιαυτο το λεω ...για αρχη θα κανεις εγραφη στο Uk και μετα μπανεις σε ολα με το ιδιο name .. σιγουρα αλλαζουν τα μεταφορικα απο καθε περιοχη λογο το τι ζηταει ο πωλητης σε περιπτωση που μπορει ναμην στελνει ελλαδα ή καπου αλλου μπορεις να τους στειλεις μυνηυμα και να σου πει ποσο κοστιζει και αν μπορει ...εγω ετσι κανω ... μετα θα πρεπει ο πωλητης να εχει αρκετα καλο feedback απο 99.9% ωστε να εισαι οκ και πρεπει να εχεις μια εποικηνωνια μαζι του ωστε να μαθεις τι ειναι ακριβως το προιον πριν το αγορασεις και οτι απορεια εχεις...

misfits296
21-07-11, 00:07
Skeftomai na agoraso kati akribo apo to e bay kai den niotho asfalhs me to olo thema!Pos prostateuomai san katanaloths apo px na doso ta lefta alla na mhn mou stalei pote to proion?

θα πρεπει να εισαι σιγουρος για τον πωλητη δλδ feedback 99-100 % θετικα να δεις τι γραφουν τα feedback του απο αλλους ..αν εναι τop seller και τετοια δεν εχεις προβλημα να μην στο στειλει και αν συμβει αυτο αυτοματος κανεις αναφορα μεσα στο ebay !!! παντα να ζητας tracking number ωστε να βλεπεις και να εισαι σιγουρος που ειναι το πακετο σου!!! και να ξερεις υπαρχει παντα το ebay ωστε να σου βρει την λυση σε καποιο λαθος και το Paypal οσον αφορα και τα λεφτα σου ....γιαυτο ειναι καλο να προτημαμε συναλαγη μεσω paypal παρα μεσω τραπεζης ή αλλο ...εχω αγορασει αρκετα ακριβα πραγματα και ημουν οκ σε ολα και ακομα εξακολουθω να το επιστευομαι αλλα με προσοχη δικη μου απο ποιον αγοραζω!!

misfits296
21-07-11, 00:13
Σε περίπτωση που ανοίξεις case και στη συνέχεια τη κλείσεις και δεν έχουν επιστραφεί τα χρήματα στο λογαριασμό τι κάνεις?
Στο paypal λέει ότι δεν μπορείς να τη ξανανοίξεις. Μπορείς να του δημιουργήσεις του πωλητή πρόβλημα μέσω paypal?

οταν ανυγεις το case σημαινει οτι εχεις προβλημα και περιμενεις να λυθει . για πιον λογο να το κλησεις μετα? αμα το κλησεις σημαινει οτι οκ λυθηκε το προβλημα ..λογικο ειναι να μην μπορεις να ανοιξεις ξανα γτ την εκλεισες εσυ ...ελενξε πρωτα να δεις αν εγινε refound στα λεφτα σου sto paypal και αυτα θα φανουν μετα απο καποιες μερες στον λογαριασμο...αλλιως μετα στελνεις μυνημα στο paypal να το αναφερεις οτι κατι δεν πηγε καλα και αυτοι τα ελνχουν ολα αν εγινε η επιστροφη των λεφτων σου και σου απαντανε ...εμενα παντω εχω στειλει 2 φορες για λεφτα και ειχα αμεσα απαντηση και πολυ εξηπηρετικη καθως μου ειπαν αναλητικα για την επιστροφη χρηματων!!!

Panaras
28-07-11, 18:18
gia gora apo eurwpaiki enwsi den xrewnomai tipota parapanw apo tin timi kai ta eksoda etsi? den uparxei telwneio etsi?

misfits296
01-08-11, 22:39
gia gora apo eurwpaiki enwsi den xrewnomai tipota parapanw apo tin timi kai ta eksoda etsi? den uparxei telwneio etsi?

οχι τπτ αλλο..

stmaria2
11-08-11, 19:30
Καλησπέρα σας
Χρησιμοποιήσα το ebay πολλέ φορές για αγορές από Ασία και Ευρώπη όμως είναι η πρώτη φορά που αγοράζω κάτι από Αμερική και μου έκαναν εντύπωση 2 πράγματα το πρώτο είναι ότι αν και πλήρωσα αμέσως την αγορά ο πωλητής δεν άφησε feedback και το δεύτερό είναι ότι δεν το έστειλε ακόμα και έχουν περάσει 2 μέρες ο πωλητής ειναι top rated seller.
Θελώ να ρωτήσω και αν θα πλήρωσω τελωνείο η αγορά ειναι 30€ και πόσες μέρες κάνει να έρθει από Αμερική το δέμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

misfits296
20-08-11, 23:28
Καλησπέρα σας
Χρησιμοποιήσα το ebay πολλέ φορές για αγορές από Ασία και Ευρώπη όμως είναι η πρώτη φορά που αγοράζω κάτι από Αμερική και μου έκαναν εντύπωση 2 πράγματα το πρώτο είναι ότι αν και πλήρωσα αμέσως την αγορά ο πωλητής δεν άφησε feedback και το δεύτερό είναι ότι δεν το έστειλε ακόμα και έχουν περάσει 2 μέρες ο πωλητής ειναι top rated seller.
Θελώ να ρωτήσω και αν θα πλήρωσω τελωνείο η αγορά ειναι 30€ και πόσες μέρες κάνει να έρθει από Αμερική το δέμα.

Γεια σου φιλε κοιτα να δεις το πρωτο πραγμα που εχεις να κανεις ειναι να στειλεις email στο πωλητη και να το ρωτησεις αν το εστειλε και το οτι θες το tracking number καμια φορα επειδει εχουν παρα παολλα να στειλουν και να κανουν επειδει ειναι top seller ξεχνανε να κλικαρουν ωστε να σου εμφανιστει οτι ειναι προς μεταφορα..αλλα μπορει να και να μην εχει προλαβει ακομα να στο στειλει... feedback μπορει να μην σου βαλει ακομα μεχρι να του βαλεις εσυ πολλες φορες σε μενα μολις ποσταρο feedback αφου το εχω παραλαβει αμεσως μετα στελνουν και αυτοι λες και εχουν κατι σαν αυτοματο και το κανει...μπορει κιολας.... σιγουρα 8α σου στειλει ή αν σου εχει στειλει email που να λεει οτι θελει να του στειλεις θετικο feedback και διαφορα αλλα που το στελνουν παντου και καμια φορα αυτο σου λεει οτι εχει δρομολογηθει το αντικειμενο σου με στο εμαιλ... να κοιτας τα εμαιλ σου στο hotmail ή οτι αλλο εχεις συνδεσει το ebay και οχι στην σελιδα του ebay μονο.... φοβο δεν εχεις απο τετοιους πωλητες καθως δεν θελουν να χαλασουν την εικονας τους και να τους στειλεις κατι αρνητικο εσυ...οποτε εαν και δεν σου ερθει το αντικειμενο αυτοματος σου επιστεφουν τα λεφτα ή σου στελνουν νεο... σιγουρα θα πληρωσεις 3 ευρο στο ταχυδρομιο ...και βασικα τπτ αλλο γτ ειναι μικτρη αξια ... σηνηθως τα στελνουν με usps και κανει 15-20 μερες αλλα ειναι και τα καμαρια μας εδω που αργουν κιολας... βασικα μεσα στο μηνα το πολυ..... και να ξρεις οτι αν δεν σου εχει ερθει μεχει καποιες μερες οπως λεει και ο πωλητης μπορεις να του κανει αυτοματος refound χωρις ψαξιμο...αυτα!

teris32
26-08-11, 16:13
geia sou file egw agorasa apo to ebay ton adaptora MASD-1 Micro SD to OLYM PUS XD Picture Card Adapter New kai to agorasa 4.01 eyro jerw oti den exei telh logo oti eimaste sthn eyrwpaikh enwsh lla den jerw poses merres thelei na erthei. to agorasa 18 aygoustou kai shmera exoume 26 pote les na erthei?

misfits296
26-08-11, 18:01
geia sou file egw agorasa apo to ebay ton adaptora MASD-1 Micro SD to OLYM PUS XD Picture Card Adapter New kai to agorasa 4.01 eyro jerw oti den exei telh logo oti eimaste sthn eyrwpaikh enwsh lla den jerw poses merres thelei na erthei. to agorasa 18 aygoustou kai shmera exoume 26 pote les na erthei?

βασικα απο που ελεγαι οτι ειναι περιοχη.?? αν ειναι απο αγγλια γερμανια λογικα 8α πρεπει μεχρι τις 8/9 να σου εχει ερθει μπορει και πιο γρηγορα αλλα λογου αυγουστου μπορει να σου καθηστερηση αλλα μπορει και οχι...αν ειναι παντως απο hong kong παλι δεν πληρωνεις τεώνειο αλλα θελει σηγουρα 3 βδομαδες για να ερθει..

Sir Alexander
08-09-11, 19:14
να ρωτησω και εγω κατι που ενδιαφερομαι...
θελω να παραγγειλω ενα macbook απο αμερικη το οποιο εχει κόστος γυρω στα 1500ευρω μαζι με τα μεταφορικα...αποτι διαβασα εδω λογικα θα περασει απο τελωνειο και θα πρεπει να πληρωσω ενα εξτρα ποσο..αυτο το ποσό, πόσο θα ειναι περιπού?και που θα κληθω εγω να το πληρώσω?οταν πάω να το παραλάβω απο την ταχυδρομική ας πούμε?ευχαριστώ εκ των προτέρων...

misfits296
11-09-11, 13:18
να ρωτησω και εγω κατι που ενδιαφερομαι...
θελω να παραγγειλω ενα macbook απο αμερικη το οποιο εχει κόστος γυρω στα 1500ευρω μαζι με τα μεταφορικα...αποτι διαβασα εδω λογικα θα περασει απο τελωνειο και θα πρεπει να πληρωσω ενα εξτρα ποσο..αυτο το ποσό, πόσο θα ειναι περιπού?και που θα κληθω εγω να το πληρώσω?οταν πάω να το παραλάβω απο την ταχυδρομική ας πούμε?ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Λοιπον μπορεις να υπολογιζεις απο 100 εως και 300 ευρο μπορει και παραπανω...δεν ξερει κανεις σιγουρα ποσα θα χρεωσουν...σου ερχεται χαρτη στο σπιτι απο το ταχυδρομιο και σου λεει αναλυτικα ποσα ειναι να πληρωσεις...εγω εναν εγκεφαλο που πειρα γυρω στα 600 ευρο μου χρεωσαν 250 ευρο τελωνειο...αλλα δεν σημαινει οτι θα ειναι παραπανω τα δικα σου.. αφτο ειναι ενα θεμα....αυτο που μπορεις να κανεις εαν μπορεις να συνενωηθεις με τον πωλητη να σου το βαλη σαν δωρο το πακετο ωστε να γλιτωσεις τελωνειο..για να μην φενεται οτι το αγορασες ακριβα να μην φενεται η τιμη του στα χαρτια πανω στο πακετο...ας γραψει πανω κατι σε αντικειμενο πολυ μικρης αξιας και οτι ειναι δωρο...και ας το βαλει σε ενα απλο κουτι ωστε να μην φενεται τπτ....ρωτησε οτι μπορεις μπας και γλιτωσεις τπτ...γτ αμα γραψει περιγραφει απεξω μακμπουκ τοτε θα το ψαξουν πολυ στο τελωνειο....

DMX
06-11-11, 18:01
Να ρωτήσω και εγω κατι. Ποσες μερες απο τη στιγμη που κερδισα μια δημοπρασια έχω για να στειλω τα χρήματα?

misfits296
14-11-11, 14:54
και μια βδομαδα μπορεις να το αφισεις..αλλα 8α σου στελνει εμαιλ αυτος για να πληρωσεις... δεν ξερω αν υπαρχει συγκεκριμενος χρονος αλλα αν δεν ξερεις ποσο μπορει να σου ανειξει case και να εχεις προβλημα με το ebay μετα...

Lock_J
20-11-11, 17:33
Καλησπέρα στην παρέα,

Να, κανω μια ερωτηση γιατι ειναι παρα πολλές οι σελίδες του παρωντος θεματος και καπου χαθηκα,

Λεω αυτες τις ημερες να κανω την πρωτη παραγγελια απο ebay, και αυριο θα παω να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα απο τραπεζα, δε ξερω ποια να προτιμησω.

Το θεμα μου ειναι, στην διαδικασια να γινω verified member στο paypal. Εχει καποια πεδια για να συμπληρωσω εκει, (στην σελιδα του paypal) , απαιτει κανονικη πιστωτικη αυτη η διαδικασια ή και με την προπληρωμένη μπορω να γίνω ?

jogatore
22-11-11, 16:01
Καλησπέρα στην παρέα,

Να, κανω μια ερωτηση γιατι ειναι παρα πολλές οι σελίδες του παρωντος θεματος και καπου χαθηκα,

Λεω αυτες τις ημερες να κανω την πρωτη παραγγελια απο ebay, και αυριο θα παω να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα απο τραπεζα, δε ξερω ποια να προτιμησω.

Το θεμα μου ειναι, στην διαδικασια να γινω verified member στο paypal. Εχει καποια πεδια για να συμπληρωσω εκει, (στην σελιδα του paypal) , απαιτει κανονικη πιστωτικη αυτη η διαδικασια ή και με την προπληρωμένη μπορω να γίνω ?

Μπορεις να βαλεις και προ-πληρωμενη καρτα....

jogatore
22-11-11, 16:03
Υπαρχει πουθενα κανενας οδηγος αγορας απο ebay για αρχαριους?

misfits296
02-12-11, 15:09
εγω εχω απο την κυπρου την καρτα διοτι σε κα8ε κατα8εση που κανεισ σου κραταει 1 ευρο...ενω στην eurobank που εχω δει ειναι αναλογος το ποσο που κανεις καταθεση σου κραταει αναλογα λεφτα.... τι οδηγο θελεις ακριβως φιλε μου ?? δεν εινα κατι δησκολο 2-3 βασικα πραγματα να ξερεις και εισαι οκ....

jogatore
03-12-11, 06:34
εγω εχω απο την κυπρου την καρτα διοτι σε κα8ε κατα8εση που κανεισ σου κραταει 1 ευρο...ενω στην eurobank που εχω δει ειναι αναλογος το ποσο που κανεις καταθεση σου κραταει αναλογα λεφτα.... τι οδηγο θελεις ακριβως φιλε μου ?? δεν εινα κατι δησκολο 2-3 βασικα πραγματα να ξερεις και εισαι οκ....

Το θεμα δεν ειναι τι καρτα θα χρησιμοποιησω... ολοες λιγο-πολυ στα ιδια πλαισια κυμαινοντε.
1 ευρω ειναι η προμηθεια ανεξαρτητα το ποσο που θα καταθεσεις? ή ειναι κλιμακωτο?
Η Πειραιως π.χ εχει 2 ευρω ανερτητως ποσου....
Αυτα τα 2 -3 βασικα που λες θελω να μαθω.....

kalimanis23
03-12-11, 09:08
Μία πολύ οικονομική λύση για αγορές από Αμερική είναι η http://www.viaddress.com/. Με μηδενική συνδρομή μπορείτε να έχετε μία εικονική διεύθυνση στην Αμερική, να αγοράσετε προϊόντα από sites όπως το amazon, ebay κλπ. Τα προϊόντα αποστέλλονται στο viaddress και στη συνέχεια τα στέλνουν στη διεύθυνση σας στην Ελλάδα.

misfits296
04-12-11, 14:55
Το θεμα δεν ειναι τι καρτα θα χρησιμοποιησω... ολοες λιγο-πολυ στα ιδια πλαισια κυμαινοντε.
1 ευρω ειναι η προμηθεια ανεξαρτητα το ποσο που θα καταθεσεις? ή ειναι κλιμακωτο?
Η Πειραιως π.χ εχει 2 ευρω ανερτητως ποσου....
Αυτα τα 2 -3 βασικα που λες θελω να μαθω.....

αυτο λεω οτι στην κυπρου οσο ποσο και να βαλω 1 ευρο ειναι η προμηθεια...ενω στις αλλες ειναι κλιμακωτα ή 2 ευρο οπως λες για την πειραιως...δεν διαφιμιζω τπτ απλα λεω πιο ειναι το συμφερων...και παλι για μενα και το ενα ευρο για καθε καταθεση το θεωρω κλεψια αλλα τι να κανεις....

misfits296
04-12-11, 15:02
Μία πολύ οικονομική λύση για αγορές από Αμερική είναι η http://www.viaddress.com/. Με μηδενική συνδρομή μπορείτε να έχετε μία εικονική διεύθυνση στην Αμερική, να αγοράσετε προϊόντα από sites όπως το amazon, ebay κλπ. Τα προϊόντα αποστέλλονται στο viaddress και στη συνέχεια τα στέλνουν στη διεύθυνση σας στην Ελλάδα.

για μενα καλυτερα να μην μπλεκομαστε τοσο πολυ με αυτα... καλο ειναι το Paypal και την καρτουλα σου και εισαι οκ...γτ αυτο που λες το σιτε δεν με καλυπτει προσωπικα να στελνονται αλλου και μετα σε μενα... 1ον διπλες μεταφορες που σημαινει οτι μπορει να υπαρξει προβλημα με τα αντικημενα...και 2ον θα εχει πολυ καθηστερηση... και μπορει παραπανω λεφτα στα μεταφορικα(δεν ειμαι σιγουρος γιαυτιο απλως το λεω...) και τελος μιλαμε μονο για αμερικη... που καλητερα ειναι να ψνωνιζεις απο ευρωπη για να γλιτωνεις..τελωνειο...

αλλα αυτο ειναι αποψη μου και μπορει καποιος να βολευταιτε με αυτο...;-)

QTEK
05-12-11, 20:54
για μενα καλυτερα να μην μπλεκομαστε τοσο πολυ με αυτα... καλο ειναι το Paypal και την καρτουλα σου και εισαι οκ...γτ αυτο που λες το σιτε δεν με καλυπτει προσωπικα να στελνονται αλλου και μετα σε μενα... 1ον διπλες μεταφορες που σημαινει οτι μπορει να υπαρξει προβλημα με τα αντικημενα...και 2ον θα εχει πολυ καθηστερηση... και μπορει παραπανω λεφτα στα μεταφορικα(δεν ειμαι σιγουρος γιαυτιο απλως το λεω...) και τελος μιλαμε μονο για αμερικη... που καλητερα ειναι να ψνωνιζεις απο ευρωπη για να γλιτωνεις..τελωνειο...

αλλα αυτο ειναι αποψη μου και μπορει καποιος να βολευταιτε με αυτο...;-)

φίλε μου δε γίνεται ν αμη μπλεχτείς με τράπεζα γιατί μόνο μεσω τρα΄πεζας μπορείς να συνδέσεις το λογαρισμό του παιπαλ ,και όσο για το ένα ευρο ή δυο που θα σου κρατήσει η τράπεζα πίστεψε παίζει μεγάλο ρόλο όταν θα έρθει η στιγμη να πας για κατάθεση!! Ο φίλος που λεει για το http://www.viaddress.com/ δε το λεει για να πηγαίνουνε διπλή βόλτα τα πράματα που παραγγέλνουμε , αλλά το λεει διότι αν παραγγειλεις κάτι (ηλεκτρονικό συνήθως) το οπποίο έχει μια κάποια αξία, για να στο εκτελωνίσουν θα πληρώσεις αρκετά παραπανω χρήματα απο οτι υπολογισζες, οποτε μέσω αυτού του σαιτ τα πραματα που παραγγέλνεις απο εμρική πάνε κατευθείαν σε αυτό το σαιτ και αυτό το σαιτ αναλαμβάνει ν αστα στείλει εδω ,χωρίς εκτελωνισμό γλητώνοντας κάποια χρήματα

PaSxaLak0s
12-12-11, 20:54
Αγόρασα 2 πραγματάκια από 2 διαφορετικούς πωλητές, και ενώ μέχρι τώρα μόλις πλήρωνα μου έβαζαν feedback, δεν μου έβαλε κανείς από τους δυο.
Το ένα ήρθε, άφησα θετικό feedback στον πωλητή αλλά αυτός σε μένα ακόμη δεν έβαλε
Άλλαξε τίποτα?
:detective:

misfits296
14-12-11, 17:10
φίλε μου δε γίνεται ν αμη μπλεχτείς με τράπεζα γιατί μόνο μεσω τρα΄πεζας μπορείς να συνδέσεις το λογαρισμό του παιπαλ ,και όσο για το ένα ευρο ή δυο που θα σου κρατήσει η τράπεζα πίστεψε παίζει μεγάλο ρόλο όταν θα έρθει η στιγμη να πας για κατάθεση!! Ο φίλος που λεει για το http://www.viaddress.com/ δε το λεει για να πηγαίνουνε διπλή βόλτα τα πράματα που παραγγέλνουμε , αλλά το λεει διότι αν παραγγειλεις κάτι (ηλεκτρονικό συνήθως) το οπποίο έχει μια κάποια αξία, για να στο εκτελωνίσουν θα πληρώσεις αρκετά παραπανω χρήματα απο οτι υπολογισζες, οποτε μέσω αυτού του σαιτ τα πραματα που παραγγέλνεις απο εμρική πάνε κατευθείαν σε αυτό το σαιτ και αυτό το σαιτ αναλαμβάνει ν αστα στείλει εδω ,χωρίς εκτελωνισμό γλητώνοντας κάποια χρήματα

δεν ειπα οτι δεν μπλεκεσαι με τραπεζα φυσικα και μπλεκεσαι αλλα το θεμα ειναι απο που θα βγαλεις την καρτα σου..και αν διαβασες τα πιο πανω ποστ μου φυσικα με νοιαζει τα ποσα κραταει προμηθεια και γιαυτο το λογο ειπα για την κηπρου που ειναι για καθε καταθεση 1 ευρο..ενω οι αλλες ειναι 2-3 και αναλογα το ποσο που κανεις καταθεση.. αυτο ειπα !!! καλυτερα να κοιταζες και τα αλλα ποστ για να καταλαβεις την αποψη μου.... και οσον αφορα για το http://www.viaddress.com ειπα καποια πραγματα που πιστευω οτι γινονται μεσω αυτου του σιτε... και δεν νομιζω να τα αμφισβητει κανεις... γτ διπλες διαδρομες θα κανουν τα πραγματα και αμα συμβει κατι και σπασει αυτο που εχεις παραγγηλει ξερεις τι θα σου πει το σιτε οτι εγω ετσι το παρελαβα...μελιγα λογια αντε να βρεις ακρη....και φυσικα θα περασει τελωνειο αυτο που θα σου ερθει απο αμερικη και μπορει να πληρωσεις τελωνειο και μπορει οχι κιολας αναλογος πως θα το χηριστεις... και να σου πω και το αλλο τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν θα πληρωσεις τελωνειο μετο σιτε??? νομιζεις οτι θα ερθει χωρις να περασει τελωνειο... δεν νομιζω... οτιδιποτε ερχεται απο αμερικη περναει τελωνειο !!! το σιτε δλδ τι μπορει να στο κρυψει και να στο φερει αλλιως...δεν νομιζω....και ξαναλεω παλι οτι Η ΑΠΟΨΗ μου ειναι στανταρ!! μιλας με τον πωλητη και σου ερχεται αυτο οχι να εμπλεκονται αλλοι.... ΠΑΝΤΑ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ οπως οτι καλυτερο ειναι να αγοραζουμε απο ευρωπη που ειναι σηγουρο οτι δεν θα πληρωσεις τελωνειο...;-) :greedy:

misfits296
14-12-11, 17:55
Αγόρασα 2 πραγματάκια από 2 διαφορετικούς πωλητές, και ενώ μέχρι τώρα μόλις πλήρωνα μου έβαζαν feedback, δεν μου έβαλε κανείς από τους δυο.
Το ένα ήρθε, άφησα θετικό feedback στον πωλητή αλλά αυτός σε μένα ακόμη δεν έβαλε
Άλλαξε τίποτα?
:detective:

οχι δεν εχει αλαξει τπτ απλα δεν βαζουν ..ή τοξεχνανε ή περιμενουν εσενα πρωτα να βαλεις...εχω χασει πολλα feedback απο τετοιες καταστασεις...το μονο να στειλεις 3-4 εμαιλ να σου βαλει feedback οπως το ζητανε μερικοι και στελνουν ειμαιλ και σου λενα να βαλει θετικο και 5 αστερακια...

mike_2408
15-12-11, 23:39
Παιδία καλησπέρα σας,
Είμαι φοιτητής πληροφορικής και πραγματοποιώ μία έρευνα σχετικά με το βαθμό ικανοποίησης των χρηστών από site ηλεκτρονικών συναλλαγών και συγκεκριμένα του eBay. Θα σας παρακαλούσα να συμπληρώνατε το ερωτηματολόγιο που παρατίθεται στο παρακάτω link. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dDFzc1pibWdwNjJQUVYxbHRjODdKRXc6MQ

idolater
18-12-11, 10:41
Καλήσπερα,αγόρασα ένα ρουχο αλλά τελικά το ήθελα σε μεγαλύτερο νούμερο,ο πωλητής δέχεται να μου το αλλάξει,πληρώνοντάς του τα μεταφορίκα.Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω πως να του τα πλήρώσω μέσω paypal όπως μου ζήτησε.Ξέρει κάποιος πως γίνεται;

misfits296
18-12-11, 21:02
Καλήσπερα,αγόρασα ένα ρουχο αλλά τελικά το ήθελα σε μεγαλύτερο νούμερο,ο πωλητής δέχεται να μου το αλλάξει,πληρώνοντάς του τα μεταφορίκα.Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω πως να του τα πλήρώσω μέσω paypal όπως μου ζήτησε.Ξέρει κάποιος πως γίνεται;

Γεια σου φιλε... βασικα να στο αλλαξει δλδ... να σου στειλει αλλο?? και εσυ απλα να πληρωσεις τα μεταφορικα? ή να το στειλεις πισω αυτο που δεν σου κανει?

βασικα αν σου ειπε να σου στειλει αλλο απλα εσυ να πληρωσεις τα μεταφορικα...πες του να σου στειλει μεσω paypa invoice για να πληρωσεις τα μεταφορικα...απλα αυτο...οχι να πας και να του στειλεις απο μονο σου.. να φενεται η χρηση στην οποια γινεται η συναλλαγη...

vegg
14-01-12, 21:10
Κατ΄αρχήν μπράβο σας για τη διάθεση να βοηθήσετε τους συμφορουμήτες σε ένα τόσο σημαντικό πλέον θέμα όπως το Ebay - Pay pal..

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...

Αν θέλω να πληρώσω (πάντα μέσω Pay Pal) στο Ebay αλλά σε άλλο νόμισμα (συνήθως GBP ή $ ), ποια είναι η διαδικασία για τη μετατροπή του νομίσματος..??
Εξαρτάται από τον τρόπο πληρωμής (πιστωτική ή χρεωστική ή απλή μεταφορά από Pay pal account)?

Μίλησα για το θέμα με τη Eurobank και μου είπαν ότι κρατάνε για τις αγορές με κάρτες (πιστωτική ή χρεωστική ) κάπου στο 1,5 ευρώ για τη μετατροπή, ενώ η ίδια τράπεζα κρατάει σε συνδυασμό με αυτή του pay pal τρελά κερατιάτικα αν κάνεις απλή μετακίνηση ποσού με μετατροπή μέσω κατάθεσης στο λογαριασμό του pay pal κυρίως όταν το νόμισμα είναι εκτός Ε.Ε. όπως το δολλάριο κ.α. Για εντός της Ε.Ε. το χαράτσι είναι κάπως πιο ανεκτό..

Ξέρει κάποιος ακριβώς τι επικρατεί να μη μας δουλεύουν?

Ευχαριστώ!

takhs764
16-01-12, 06:16
Γεια σας θέλω και εγώ να κάνω μια ερωτήσει ,θέλω να πάρω μια κάμερα ip foscam απο το eBay περίπου 95 δολάρια,απο το Hong Kong ξέρει κανείς εάν θα πληρώσω τελωνείο ο τύπος που ρωτάω μου λέει ότι το τελωνείο το πληρωνη ο αγοραστής

vegg
16-01-12, 19:55
Τάκη, εννοείται ότι το τελωνείο το χρεωνόμαστε εμείς, αφού είναι υποχρέωσή μας προς το "κράτος" στα πλαίσια της φορολογίας...[επειδή αγοράζουμε από έξω χωρίς το κράτος να κερδίσει ΦΠΑ..]
Βέβαια υπάρχουν πολλοί τρόποι που αν διαβάσεις το σχετικό θέμα αλλά και άλλα συναφή, θα δεις ότι μπορείς να αποφύγεις μέρος αλλά και όλα τα τελωνειακά τέλη!
Ενδεικτικά σου γράφω ότι αν δε μεταφερθεί από ιδιωτικές μεταφορικές (courier) αλλά με τις κατά τόπους κρατικές που συνεργάζονται με ΕΛΤΑ και το πακέτο σου δεν έχει επάνω του απόδειξη αξίας μεγαλύτερης των 30-35 δολάρια, το πιθανότερο είναι να μη χρεωθείς τίποτε τελωνειακό. :beer2:

QTEK
16-01-12, 22:20
Κατ΄αρχήν μπράβο σας για τη διάθεση να βοηθήσετε τους συμφορουμήτες σε ένα τόσο σημαντικό πλέον θέμα όπως το Ebay - Pay pal..

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...

Αν θέλω να πληρώσω (πάντα μέσω Pay Pal) στο Ebay αλλά σε άλλο νόμισμα (συνήθως GBP ή $ ), ποια είναι η διαδικασία για τη μετατροπή του νομίσματος..??
Εξαρτάται από τον τρόπο πληρωμής (πιστωτική ή χρεωστική ή απλή μεταφορά από Pay pal account)?

Μίλησα για το θέμα με τη Eurobank και μου είπαν ότι κρατάνε για τις αγορές με κάρτες (πιστωτική ή χρεωστική ) κάπου στο 1,5 ευρώ για τη μετατροπή, ενώ η ίδια τράπεζα κρατάει σε συνδυασμό με αυτή του pay pal τρελά κερατιάτικα αν κάνεις απλή μετακίνηση ποσού με μετατροπή μέσω κατάθεσης στο λογαριασμό του pay pal κυρίως όταν το νόμισμα είναι εκτός Ε.Ε. όπως το δολλάριο κ.α. Για εντός της Ε.Ε. το χαράτσι είναι κάπως πιο ανεκτό..

Ξέρει κάποιος ακριβώς τι επικρατεί να μη μας δουλεύουν?

Ευχαριστώ!

φίλε μου δεν είναι σαφης η ερωτισή σου στη πρώτη παραγραφο λες να πλη΄ρωσεις σε λίρες κάτι που πωλείται σε δολάρι π.χ μέσω παιπαλ και μετά μπλέκεις και τη γιουρομπανκ.
όταν αγοράσεις κάτι αξίας πχ 20 δολαρια τα οποία σήμερα είναι 15,8 ευρό θα σε χρεώσει το πολύ γύρω στα 16 ευρό αν επιλέξεις τη μετατροπή να στη κάνει το παιπαλ , αν όμως επιλέξεις τη μετατροπή να στη κάνεις η τράπεζα σου θα παει περίπου 15,9 ευρό ,κάπου εκει είναι οι χρεώσεις για τη κύπρου όλα αυτά μέσω παιπαλ.
Τωρα για μεταφορά ποσου απο το παιπαλ στη τραπεζά σου εμένα για παραδειγμα που είχα 70 λιρες και ήταν σε ευρο 84 ευρό, στο παιπαλ τονιζω και όχι στη τράπεζα μου κράτησαν 3 ευρο, πάλι για κύπρου μιλάμε οπότε όταν πήγα να τα βγάλω ήταν 81 ευρο .Το ποσο που κρατανε μεταφρ4άζετε λογικά σε ποσοστο και η κάθε τράπεζα έχει διαφορετικό ποσοστο <<κερατιάτικων>>, τώρα αν ήταν σε δολάρια ίσως ήταν μεγαλύτερο το ποσοστό. Όλα αυτά για εμάς τους απλούς χρήστες στο παιπαλ ,αν επεκτίνεις το λογαριασμό στο παιπαλ για εμπορική χρήση και αντι για συνδεμένη κάρτα που έχουμε εμείς συνδέσεις τον ίδιο το λογαριασμό της τράπεζας το ποσοστό <<κερατιάτικων>> μειώνεται αρκετά ,αλλά αυτό είναι για τους μαγαζατορες που διακινούν κάμποσα αντικείμενα.

vegg
16-01-12, 23:20
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Δε θα έλεγα ότι είμαι ασαφής, αλλά μάλλον είναι αρκετά μπερδεμένη η κατάσταση που είναι λογικό να φαίνονται τα λεγόμενά μου λίγο ασαφή..
Πάντως ό,τι γράφω, αναφέρεται σε πολύ συγκεκριμένες απορίες μου..

Συγκεκριμένα (και χωρίς να κάνω εμπορικές συναλλαγές) αναφέρω ότι έχω επιλέξει τουλάχιστο προς το παρόν, να "γεμίζω" τον λογαριασμό μου του Pay Pal απευθείας από το λογαριασμό που έχω στη Eurobank (λόγω δωρεάν συναλλαγών...) και όχι μέσω κάποιας κάρτας είτε αυτή είναι debit/credit/pre paid...

Άρα, κάνω στην ουσία απλά κατάθεση από το λογαριασμό μου της τράπεζας στο λογαριασμό μου στο Pay Pal.
Τώρα, αν επιχειρήσω να κάνω αυτή την κατάθεση σε άλλο νόμισμα από το ευρώ, υπάρχουν αρκετές κρατήσεις (ειδικά στα δολάρια λόγω του ότι είναι εκτός ζωνης ΕΕ) και από τις 2 τράπεζες (Eurobank & του Pay Pal)...
Αυτό στην ουσία ψάχνω να επιλύσω...

Και φυσικά δε καλύπτομαι αν περιμένω να μου γίνουν οι κρατήσεις όπως με τις πληρωμές με κάρτες και μετά να τρέχω εκ των υστέρων για να μάθω γιατί μου κρατήσαν και πόσο..
Θα ήθελα πριν πληρώσω να ξέρω τι θα χρεωθώ και για ποιο λόγο..

Εσωτερική μετατροπή του νομίσματος εντός Pay Pal δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

Ευχαριστώ!
ΥΓ: Προς το παρών πληρώνω σε ευρώ κατόπιν συνενόησης με τους πωλητές κι αν έχουν αυτοί κάποια κράτηση λόγω νομίσματος τη μοιραζόμαστε κατα την πληρωμή.
Τουλάχιστο είναι πολύ ξεκάθαρο έτσι!

komis42
20-01-12, 18:29
Παιδια τα φωτα σας... Εκανα εχθες 1 αγορα απο κινα 350 usd χωρις να εχω αλλαξει τα χρηματα μου απο ευρο σε δολαρια (εχω χρεωστικη καρτα της ALPHABANK).Ολα καλα μεχρι εδω. σημερα προσπαθησα να αγορασω απο αγγλια σε λιρες αλλα μου βγαζει στο comfirm:

"We were not able to process your payment.

Please check out again and try a different credit card or bank account for your PayPal payment."

Μηπως χρειαζετε να κανω τα ευρο σε λιρες??? Επισης τραβαει χρηματα κατευθειαν απο την καρτα. Το προιον ειναι αυτο

http://www.ebay.com/itm/300507213946?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2648

QTEK
25-01-12, 17:41
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Δε θα έλεγα ότι είμαι ασαφής, αλλά μάλλον είναι αρκετά μπερδεμένη η κατάσταση που είναι λογικό να φαίνονται τα λεγόμενά μου λίγο ασαφή..
Πάντως ό,τι γράφω, αναφέρεται σε πολύ συγκεκριμένες απορίες μου..

Συγκεκριμένα (και χωρίς να κάνω εμπορικές συναλλαγές) αναφέρω ότι έχω επιλέξει τουλάχιστο προς το παρόν, να "γεμίζω" τον λογαριασμό μου του Pay Pal απευθείας από το λογαριασμό που έχω στη Eurobank (λόγω δωρεάν συναλλαγών...) και όχι μέσω κάποιας κάρτας είτε αυτή είναι debit/credit/pre paid...

Άρα, κάνω στην ουσία απλά κατάθεση από το λογαριασμό μου της τράπεζας στο λογαριασμό μου στο Pay Pal.
Τώρα, αν επιχειρήσω να κάνω αυτή την κατάθεση σε άλλο νόμισμα από το ευρώ, υπάρχουν αρκετές κρατήσεις (ειδικά στα δολάρια λόγω του ότι είναι εκτός ζωνης ΕΕ) και από τις 2 τράπεζες (Eurobank & του Pay Pal)...
Αυτό στην ουσία ψάχνω να επιλύσω...

Και φυσικά δε καλύπτομαι αν περιμένω να μου γίνουν οι κρατήσεις όπως με τις πληρωμές με κάρτες και μετά να τρέχω εκ των υστέρων για να μάθω γιατί μου κρατήσαν και πόσο..
Θα ήθελα πριν πληρώσω να ξέρω τι θα χρεωθώ και για ποιο λόγο..

Εσωτερική μετατροπή του νομίσματος εντός Pay Pal δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

Ευχαριστώ!
ΥΓ: Προς το παρών πληρώνω σε ευρώ κατόπιν συνενόησης με τους πωλητές κι αν έχουν αυτοί κάποια κράτηση λόγω νομίσματος τη μοιραζόμαστε κατα την πληρωμή.
Τουλάχιστο είναι πολύ ξεκάθαρο έτσι!

Τώρα είσαι ξεκαθαρος!
Το ποσο θα σου κρατήσει η τράπεζα και πόσο το παιπαλ πιστεύω οτι δε το γνωρίζει κανένας όποιον και να ρωτήσεις, δηλαδή δε θα σου δώσεις κανέις απο τους δυο μια ξεκάθαρη απάντηση !Δεν υπάρ4χει λόόγος όμως να πας στη τράπεζα και να κάνεις κατάθεση σε δολάρια ή σε λίρες, μιας και στο ιμπαι γι απράδειγμα μπορείς ν απληρώσεις σε οτι νόμισμα θέλεις, ας έχεις εσυ μονο ευρώ στο λογαριασμό σου,στέλνοντας λεφτά στο πωλητή αυτόματα γίνεται η μετατροπή σε δολάρια και όπως προείπα αν επιλέξεις τη μετατροπή να στη κάνει το παιπαλ θα σε φαει ανω αν επιλέξεις τη μετατροπή να στη κάνεις η τραπεζα σου θα σε χρεωσει κάτι λιγότερο ,βέβαια η διαφορά το ποιος θα κα΄νει τη μετατροπή έχει νόημα όταν αγοράζεις κάτι αξίας, πχ 100 δοάρια και.
Επίσης αν πας και καταθέσεις 100 ευρώ για παραδειγμα στη τραπεζά σου τα οποία όπως προανέφερες θα τα δεις κατευθείαν στο παιπαλ, μπορείς με πολύ απλά βήματα στο παιπαλ να τα μετατρέψεις σε δολάρια και να σου λεει για παραδειγμα οτι έχεις υπόλοιπο στο παιπαλ 130 δολαρια και έτσι να πληρώνεις στο ιμπαι σε δολαρια,αλλά ακόμα και για υτή τη μετατροπή το παιπαλ θα σε φαει ,δηαλδή αν σήμερα καταθέσεις τα 100 ευρώ τα οποία είναι 130 δολάρια το παιπαλ θα σου λειε οτι έχεις 125 δολάρια περιπου. ΤώρΑ για να μάθεις ακριβώς τις κρατήσεις αυτές πρεέπι να διαβάσεις τα ψιλά γράμματα στο απιπαλ

QTEK
25-01-12, 17:44
Παιδια τα φωτα σας... Εκανα εχθες 1 αγορα απο κινα 350 usd χωρις να εχω αλλαξει τα χρηματα μου απο ευρο σε δολαρια (εχω χρεωστικη καρτα της ALPHABANK).Ολα καλα μεχρι εδω. σημερα προσπαθησα να αγορασω απο αγγλια σε λιρες αλλα μου βγαζει στο comfirm:

"We were not able to process your payment.

Please check out again and try a different credit card or bank account for your PayPal payment."

Μηπως χρειαζετε να κανω τα ευρο σε λιρες??? Επισης τραβαει χρηματα κατευθειαν απο την καρτα. Το προιον ειναι αυτο

http://www.ebay.com/itm/300507213946?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2648

όχι δε χρειάζεται να κάνεις μετατροπή γίνεται αυτόματα η μετατροπή , αυτό το μύνημα το βγάζει η αν δεν έχεις λεφτά στη κάρτα σου,μιας και η κάρτα σου είναι χρεωστική και όχι πιστώτική, οπότε θα πρέπει να τη φορτίσεις ή αν σου έχει λήξη η κάρτα σου

stmaria2
26-01-12, 14:57
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έκανα αγορές σε ένα site από Κίνα αλλά από λάθος δικό μου στα στοιχεία αποστολής αντί να γράψω Thessaloniki έγραψα Thessaloni όλα τα άλλα στοιχεία είναι σωστά και ο ταχυδρομικός κώδικας υπάρχει περίπτωση να μην έρθει η παραγγελία, και τα χρήματα είναι σχετικά πολλά 30€???

QTEK
30-01-12, 10:54
όχι μην ανυσηχείς αφού έγραψες ταχ.κώδικα είναι όλα οκ

sakis_gti
09-02-12, 12:40
kalispera,
exw paraggilei edw kai 3 ebdomades kati papoutsia apo new york kai den exoun erthei akoma.ekei egrafa oti tha erthoun se 7-11 meres alla exoun perasei...ti prepei na kanw twra???

sakis_gti
09-02-12, 12:45
kalispera,
exoun perasei 3 ebdomades apo thn mera paraggelias sto ebay kai den exoun erthei akoma ta papoutsia,enw egrafa 7-11 meres ekei.i paraggelia einai apo n.york
ti prepei na kanw twra?

QTEK
13-02-12, 00:24
όταν παραγγ΄λενεις απο αμερική αργουν χαρακτηριστικά ,περίμενε ένα μήνα και μετ΄αστεόλτου εμαιλ και πες του δεν έχουν έρθει, βασικά αυτός θα σου πει περιμενε λίγο ακόμα ,εσύ περίμενε ένα μήν ακαι μια βδομαδα και αν δεν έχουν έρθειακόμα πήγαινε στο ταχυδρομείο μήπως τα έχουν ξεχάσει εκει και αν δεν έιναι στο ταχυδρομέιο ξαναπες του αμερικάνου δεν έχουν έρθει ,αν σου κάνει τον κινέζο ακόμα να ξέρεις οτι έχεις διορεία ένα μήνα και 2 βδομάδες απο την η ημέρα που πλήρωσες για ν ατον βαθμολογήσεις ,οπότε πριν περάσει αυτό το χρονικό διάστημα τότε κινείς τις διαδικασίες καταγγελέιας στο ιμπαι

zoul
16-02-12, 22:58
καλησπερα,στις 13 γεναρη παραγγειλα ενα εξαρτημα για το ραδιοφωνο μου,και η ημερομηνια παραδοσης ελεγε για 30 γεναρη.γυρω στις 10 φλεβαρη το δεμα δεν ειχε ερθει ακομα και αποφασησα να του στειλω e-mail,απαντηση δεν πηρα,σημερα του ξαναεστειλα και του ειπα πως εχει 5 μερες ακομα τι θα κανει με το δεμα μεχρι να κανω report και σημερα μου απαντησε, πως ειναι λαθος του ταχυδρομειου και πως μπορει να χαθηκε κτλ..και επειδη εχει 100% feedback και δεν θελει να το χαλασει θα μου στειλει αλλο.αν δεν εχει ερθει μεχρι να κλεισουν οι 45 μερες διορια που εχω τι γινετε?ποτε πρεπει να κανω report?ευχαριστω.

pxristos
18-02-12, 19:16
ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΙ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΥΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΧΤΥΠΗΣΑ ΜΙΑ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΚΕΡΔΙΣΑ. ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΑΙΛ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

QTEK
20-02-12, 07:33
Φίλε μου , έπρεπε απο την πρώτη αποστολή να του απαιτήσεις να σου στείελι το traking number, τουλάχιστων ζήτα του του τώρα για τη δεύτερη,μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα απο το tracking number, όχι πάντα όμως! Πόσυς ψήφους έχει ? Αν έχει πάνω απο 2000 και έχει 100% feedback μη φοβάσαι θα στο στείλει, αν έχει κάτω απο 1000 ρισκάρεις.Να ξέρεις πάντως ότι κάνεις δε ξεφεύγει , αν στην κάνει και αρνήται να σου στείλει τα λεφτά πίσω(που δε νομίζω αλλά λέμε) πήγαινε αγόρασε κάτι με 1$ και στείλετου εμαιλ ,με θυμάσε? σου χρώσταγα μια αρνιτηκή ψήφο. Ειδοποιείς και ebay για το όλο θέμα. Εύχομαι να στο στείλει.

QTEK
20-02-12, 07:38
Στείελτου εμαιλ και πες του πες του λυπάμε πολύ αλλά είμαι καινούργιος και δεν έχω ωμάθει πως λειτουργέι το ebay και κατα λάθος πάτησα χωρίς να το θέλω και θέλω να σε παρακαλέσω αν μπορείς να το ακύρώσεις , αυτός έχει τη δυναατοτητα να το ακυρώσει.Αν αρνείται ,πρώτον θα έιναι καραγκιοζης και δεύτερον στείλε εμαιλ στο ebay και πες τους τα ίδια μηπως γίνει τίποτα απο εκεί

Ν900
06-03-12, 12:53
καλησπερα,στις 13 γεναρη παραγγειλα ενα εξαρτημα για το ραδιοφωνο μου,και η ημερομηνια παραδοσης ελεγε για 30 γεναρη.γυρω στις 10 φλεβαρη το δεμα δεν ειχε ερθει ακομα και αποφασησα να του στειλω e-mail,απαντηση δεν πηρα,σημερα του ξαναεστειλα και του ειπα πως εχει 5 μερες ακομα τι θα κανει με το δεμα μεχρι να κανω report και σημερα μου απαντησε, πως ειναι λαθος του ταχυδρομειου και πως μπορει να χαθηκε κτλ..και επειδη εχει 100% feedback και δεν θελει να το χαλασει θα μου στειλει αλλο.αν δεν εχει ερθει μεχρι να κλεισουν οι 45 μερες διορια που εχω τι γινετε?ποτε πρεπει να κανω report?ευχαριστω.

ποτε μα ποτε δεν λεμε ή συμφωνούμε να ξαναστειλει ο πωλητής ένα αντικείμενο που δεν εχουμε παραλάβει γιατι ενδεχεται να ξεπεραστει το όριο των 45 ημερών και να χασουμε τα λεφτά μας.
όταν δεν πάρουμε το αντικείμενο που εχουμε παραγγείλει, ζητάμε από τον πωλητή επιστροφή των χρημάτων και μετά ξαναπαραγγέλνουμε το αντικείμενο.

misfits296
10-03-12, 18:02
Διαβασα μερικες ερωτησεις που ειχαν καποια ατομα...

οταν παραγελνουμε απο αμερικη ή hong kong κινα και κλπ υπολογιζουμε χρονο παραδωσεις σε μας 1 μηνα οχι αυτα που γραφουν απο κατω οι πωλητες .... ειδικα απο αμερικη 1 μηνασ ειναι τις περισοτερες φορες σιγουρο...εκτος αν ειναι φακελοσ και ερχεται πιο γρηγορα...

απο ευρωπη κανουν γυρω στις 2-3 βδομαδες και φυσικα να ξερετε δεν πληρωνουμε τελωνειο αλλα μονο οτι ερχεται απο αμερικη...το λεω σε περιπτωση σας ζητητσουν στο ταχυδρομιο ή καποια μεταφορικη...

ειδα ενα ατομο εκανε λαθος και χτυπησε καταλαθος μια δημοπρασια....το εχω κανει και εγω αλλα ερχομαι σε επαφη με ebay και πωλητη και ενημερωνω οτι εκανα λαθος και παρακαλω να κλεισει το θεμα...ή αλλιως απλα να στειλεις ενα θετικο feedback στον πωλητη ωστε να ηστε οκ...

οτι προβληματα και να εχετε με πωλητες καλυτερα να μιλατε με το ebay για να ανοιγεται ενα open case ωστε να ηστε καλημενοι... με εχουν εξηπηρετισει πολλες φορες σε προβληματα που ειχα με πωλητες....

τελος οσον αφορα αν αργει να ερ8ει το αντικημενο και περασει τις μερες προθεσμιας απο το το ebay και των πωλητη θα πρεπει τοτε πριν τελειωσουν οι μερες να ενημεροωσουμε γρηγορα οτι εχουμε προβλημα και αν δεν μας απανταει ο πωλητης που το κανουν αυτο για να περασουν οι μερες και μετα να μην δικαιουστε τπτ... ενημερωνουμε και παλι το ebay ...υπαρχε και αντικημενω που μου ηρθε μετα απο 4-6 μηνες...λογο δικου μας ταχυδρομιου φυσικα....

παντως αν θελετε επιστροφη χρηματων την δικαιουστε αλλιως σας ξαναστελνει το αντικειμενο , σηνηθως οι μεγαλοι πωλητες σας ρωτανε τι προτημας.... γιαυτο να ψωνιζεαι απο αυτους....

pxristos
13-03-12, 19:04
ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΙ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΥΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΧΤΥΠΗΣΑ ΜΙΑ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΚΕΡΔΙΣΑ. ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΑΙΛ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΤΑ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑ ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΕΞΟΔΑ ΔΗΛ ΑΠΟ 149 Ε
ΤΟ ΠΟΣΟΝ ΕΦΤΑΣΕ 195 Ε
ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΛΠ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΛΠ ΚΛΠ
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ; ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΙΑ Μ@Λ@ΚΙ@ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ
ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ !!!!

Ν900
14-03-12, 08:36
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΤΑ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑ ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΕΞΟΔΑ ΔΗΛ ΑΠΟ 149 Ε
ΤΟ ΠΟΣΟΝ ΕΦΤΑΣΕ 195 Ε
ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΛΠ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΛΠ ΚΛΠ
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ; ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΙΑ Μ@Λ@ΚΙ@ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ
ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ !!!!

μπορείς να βαλεις εδω μια φωτογραφία από το γράμμα για να δούμε τι ακριβως είναι; αν θες κάλυψε προσωπικά στοιχεία, ονόματα, διευθύνσεις κλπ
γράψε μου εδώ το ebay id του πωλητή δηλαδή το ψευδώνυμο που χρησιμοποιεί για να δω αν μπορέσω να σε βοηθήσω κάπως.
Επίσης γράψε μου αν εχεις ήδη επικοινωνήσει με τον πωλητή εξηγώντας ότι εισαι καινούριος και ότι το κτύπησες από λάθος.
με το ebay έχεις επικοινωνήσει για το θέμα αυτό;

pxristos
14-03-12, 10:23
μπορείς να βαλεις εδω μια φωτογραφία από το γράμμα για να δούμε τι ακριβως είναι; αν θες κάλυψε προσωπικά στοιχεία, ονόματα, διευθύνσεις κλπ
γράψε μου εδώ το ebay id του πωλητή δηλαδή το ψευδώνυμο που χρησιμοποιεί για να δω αν μπορέσω να σε βοηθήσω κάπως.
Επίσης γράψε μου αν εχεις ήδη επικοινωνήσει με τον πωλητή εξηγώντας ότι εισαι καινούριος και ότι το κτύπησες από λάθος.
με το ebay έχεις επικοινωνήσει για το θέμα αυτό;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΔΩ ΣΤΟ ebay (ΔΗΛ. ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ; ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ; ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ebay ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΜΟΥ)
ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

pxristos
14-03-12, 10:30
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΔΩ ΣΤΟ ebay (ΔΗΛ. ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ; ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ; ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ebay ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΜΟΥ)
ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΑΣ ΔΙΝΩ LINK ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ
http://www.ebay.de/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260901011681
ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΕΡΔΙΣΑ" ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ

Ν900
14-03-12, 11:31
για να ανεβάσεις τη φωτογραφία, πηγαίνεις στο http://www.tinypic.com και απ'το browse βρίσκεις το αρχείο της φωτογραφίας απ'τον υπολογιστή σου.
στη συνέχεια θα πατήσεις το upload now, θα βάλεις τον κωδικό που ζητάει εκεί, και μετά θα μας δώσεις το τελευταίο link εκεί που γράφει direct link for layouts. θα το κανεις copy απο εκει και paste εδώ.

empotis
05-04-12, 20:11
Ζητώ και εγώ μια βοήθεια με μια αγορά που έκανα στο eBay από το Χονγκ Κονγκ.Πλήρωσα ένα αντικείμενο στις 22/02/2012 ο πωλητής μου έστειλε το tracking number,έχει περάσει πάνω από ένας μήνας και δεν εχω παραλάβει τιποτα.Ρωτησα στο δικό μας ταχυδρομείο και μου είπαν οτι το αντικείμενο δεν έχει μπει στην Ελλάδα,επικοινώνησα με email με τον πωλητή αυτός μου δείχνει το tracking number.Αποφασισα να κανω dispute στο PayPal,το οποίο μας είπε να προσπαθήσουμε να λύσουμε το θέμα μεταξύ μας,εγώ επικοινώνησα με τον πωλητη και του είπα να μου επιστρέψει τα χρηματα μου πισω αφού δεν παρέλαβα το αντικείμενο διαφορετικά θα του αφήσω αρνητικο feedback.Εκεινος μου αντί πρότεινε να του δώσω θετικο feedback και θα μου επιστρέψει τα χρήματα σε δυο μερες μέσω PayPal παραθέτω αυτούσιο το email (Hi, I sent you some message said if you can leave me positive feedback. I will be direct full refund for you through Paypal. Because I will not let me boss know this matter. So I will not refund for via original payment. (If I refund via it. My boss will see refunded mark in eBay). I don't want lose my job and I'm also don't want get negative feedback. I have sincerity to solve this matter and if you agree my idea, please don't note any refund message in eBay.)Παρακαλω αν μπορείς να με βοηθήσεις στο τι βήματα να ακολουθήσω για να μην χάσω τα λεφτά μου (99,99$).
Ευχαριστώ θερμά.

misfits296
08-04-12, 14:51
Ζητώ και εγώ μια βοήθεια με μια αγορά που έκανα στο eBay από το Χονγκ Κονγκ.Πλήρωσα ένα αντικείμενο στις 22/02/2012 ο πωλητής μου έστειλε το tracking number,έχει περάσει πάνω από ένας μήνας και δεν εχω παραλάβει τιποτα.Ρωτησα στο δικό μας ταχυδρομείο και μου είπαν οτι το αντικείμενο δεν έχει μπει στην Ελλάδα,επικοινώνησα με email με τον πωλητή αυτός μου δείχνει το tracking number.Αποφασισα να κανω dispute στο PayPal,το οποίο μας είπε να προσπαθήσουμε να λύσουμε το θέμα μεταξύ μας,εγώ επικοινώνησα με τον πωλητη και του είπα να μου επιστρέψει τα χρηματα μου πισω αφού δεν παρέλαβα το αντικείμενο διαφορετικά θα του αφήσω αρνητικο feedback.Εκεινος μου αντί πρότεινε να του δώσω θετικο feedback και θα μου επιστρέψει τα χρήματα σε δυο μερες μέσω PayPal παραθέτω αυτούσιο το email (Hi, I sent you some message said if you can leave me positive feedback. I will be direct full refund for you through Paypal. Because I will not let me boss know this matter. So I will not refund for via original payment. (If I refund via it. My boss will see refunded mark in eBay). I don't want lose my job and I'm also don't want get negative feedback. I have sincerity to solve this matter and if you agree my idea, please don't note any refund message in eBay.)Παρακαλω αν μπορείς να με βοηθήσεις στο τι βήματα να ακολουθήσω για να μην χάσω τα λεφτά μου (99,99$).
Ευχαριστώ θερμά.

φιλε μου καταρχην εκτοσ απο το Paypal ενημερωσες και το ebay γιαυτο??? το tracking number τι σου λεει που ειναι το αντικειμενο??? μπορει να παρει και 1,5 μην για να ερ8ει μην σε παρεξενευη αλλα αφου θελεις και ζητησες τα λεφτα σου πισω... θα πρεπει να το στειλεις στο ebay kai στο paypal οτι δεν μπορω να βρω λυση με των πωλητη και θελω να μεσολαβισεται...και να στειλεις και τα εμαιλ που εχεται στειλει... εσυ παντως θα στειλεις παλι σε αυτον και 8α του πεις πρωτα να σου κανει refund τα λεφτα και μετα θα του δωσεις θετικο feedback και πες του δεν μενοιαζει τι θα κανεις με το αφεντικο σου ... μετα τσεκαρε να δεις ποσες μερες εχεις προθεσμια για το αντικημενο αυτο ...δλδ λεει καπου στην μεταφορα το οτι αν περασει τις 30 μερες και δεν εχεις παραλαβει θα μπορει να σου στειλει λεφτα πισω , οπως και εκει που σου διχνει στο my ebay στο Purchases εκει που σου δειχνει τι αντικημενα εχεις αγορασει τις επικεφαλιδες λογικα επειδει δεν εχεις βαλει ακομα feedback θα γραφει ενα note απο το ebay οτι εχει μηπως εχετε καποιο προβλημα ... και στελνεις και στο εβαυ και το ιδιο προβλημα.....

ασε να σου λενε οτι θελουν περι δουλειες και αφεντικα ... εαν εχει περασει το χρονικο περι8ωριο που σου δινουν για να το λαβεις εχεις το δικαιωμα να παρεις τα λεφτα σου πισω... ...

ποσα feedback εχει αυτος και ποσο τις % ειναι ???

kostiska
09-04-12, 13:19
καλησπερα ,εχω παραγειλει μια οθονη απο το e bay ηταν η 1η μου παραγγελια ..διαβαζω στο e bay οτι κανει να παραδωθει 2-10 εγρασιμες.εγω το παραγειλα πεμπτη 29 μαρτιου ομως ακομα τπτ..στις 10 μερες εστειλα mail στον αποστολεα και μου απαντησε οτι το εστειλε την επομενη της παραγγελιας .τι να κανω?πως μπορω να δω που βρισκεται ?υπαρχει περιπτωση να χασω τα λεφτα μου?συγνωμη αν ρωταω "χαζα" πραγματα αλλα ειμαι τελειωσ ασχετος και ανησυχω ιδιαιτερα !

QTEK
09-04-12, 16:21
μη πιστέυεις αυτα που γράφουν το πόσε ςμέρες δηλ. θα κανει να έρθει
μπορείς να δεις που βρίσκετε το αντικείμε μέσω του tracking number (μπορει και όχι αλλά προσπαθησε, εαν υπάρχει)
Τωρα για να υπολογήσεις περίπου το πότε θα έρθει κοίτα αν ο πωληττης είναι απο ευρώπη η κάπου αλλου,αν είναι απο αλλου θα αργήσει
Βασικά δε πρέπει να ανυσηχέις ακόμα διοτι είναι πολύ νωρίς, επίσης να γνωρίζεις οτι δε φταίνε πάντα οι πωλητές για το χρόνο παράδωσης του αντικειμένου, ο χρόνος εξαρταται απο χίλιους δυο παράγοντες, οποτε όταν έρθει η ώρα να τον βαθμολογίσεις να τον βαθμολογίσεις με επιείκια και όχι με το οτι έχει γράψει 2-10 μερες. Πανω κάτω να ξέρεςι επίσης οτι απο ευρώπη κάνουν γύρω στις δυο εβδομάδες, απο κινα 1 μηνα ,απο αμερική λίγο παραπανω απο ένα μηνα.

kostiska
09-04-12, 19:08
μη πιστέυεις αυτα που γράφουν το πόσε ςμέρες δηλ. θα κανει να έρθει
μπορείς να δεις που βρίσκετε το αντικείμε μέσω του tracking number (μπορει και όχι αλλά προσπαθησε, εαν υπάρχει)
Τωρα για να υπολογήσεις περίπου το πότε θα έρθει κοίτα αν ο πωληττης είναι απο ευρώπη η κάπου αλλου,αν είναι απο αλλου θα αργήσει
Βασικά δε πρέπει να ανυσηχέις ακόμα διοτι είναι πολύ νωρίς, επίσης να γνωρίζεις οτι δε φταίνε πάντα οι πωλητές για το χρόνο παράδωσης του αντικειμένου, ο χρόνος εξαρταται απο χίλιους δυο παράγοντες, οποτε όταν έρθει η ώρα να τον βαθμολογίσεις να τον βαθμολογίσεις με επιείκια και όχι με το οτι έχει γράψει 2-10 μερες. Πανω κάτω να ξέρεςι επίσης οτι απο ευρώπη κάνουν γύρω στις δυο εβδομάδες, απο κινα 1 μηνα ,απο αμερική λίγο παραπανω απο ένα μηνα.

κατ αρχην σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.ο πωλητης ειναι απο αγγλια.το tracking number που το βρικσω και που το "βαζω" για να δω που βρικσεται η οθονη ?

empotis
10-04-12, 14:35
99,4% και 2933.Που βλεπω για το ποσες μερες εχω προθεσμια;Έστειλα email σ&#180;αυτον να μου στείλει το dispatch number αλλα δεν απαντάει ίσως γιατί του εχω δώσει αρνητικο feedback,το PayPal δεν με έχει ενημερώσει για το τι γίνεται.Ευχαριστω κάθε βοήθεια σας πολύτιμη.

misfits296
13-04-12, 10:48
99,4% και 2933.Που βλεπω για το ποσες μερες εχω προθεσμια;Έστειλα email σ&#180;αυτον να μου στείλει το dispatch number αλλα δεν απαντάει ίσως γιατί του εχω δώσει αρνητικο feedback,το PayPal δεν με έχει ενημερώσει για το τι γίνεται.Ευχαριστω κάθε βοήθεια σας πολύτιμη.

εχεις ειδη δωσει αρνητικο ??? για πιο λογο?? μην βιαζεστε σε αυτα τα θεματα γτ μπορει να υπαραξει προβλημα... ξερω περιπτωση που εδωσε αρνητικο feedback και ο πωλητης τον ετρεχε στα δικαστηρια για δησφιμηση... να ηστε πολυ προσεκτικη γτ αυτος τωρα εχει 99.4 θετικα που ειναι μεγαλη υποθεση στα 3000 feedback περιπου...αν δεν εχεις τελειωσει μετα ολες τις βοηθειες Paypal και ebay και δεν βγαλεις ακρη τοτε πρεπει να δωσεις αρνητικο ... το paypal μην το πολυ εχεε εμπιστοσινη... γτ αφου αγορασες απο ebay απο εκει να βρεις πρωτα την λυση .... στελνε στο εβαυ για βοηθεια αλλα τωρα που εστειλες αρνητικο δεν ξερω κατα ποσο θα βγει ακρη σορρυ που στα λες αλλα οταν στελνεισ ενα feedback ειναι σαν να εχεισ κλεισει την υποθεση..ηττε θετικα ηττε αρνητικα.... κοιτα να δεις να ανοιξεις ενα opencase απο το ebay ωστε να ξεκινισεις αυτην την διαδικασια για το προβλημα σου... και αν μπορεις εκει στο οpen case Θα σου λεει να γραψεις και καποια σχολια για το τι εχει γινει , οποτε στειλει εκει και τα email που σου εστειλε αυτος περι το οτι θα χασει την δουλεια του να του στειλεις πρωτα θετικο για να σου επιστρεψει τα λεφτα και ολα αυτα που σου ελεγε.... τωρα για το ποσες μερες εμειναν ξεχνατο γτ εχεις στειλει feedback ... προχωρατο μεσω ebay Και καλυ λυση....

misfits296
13-04-12, 10:58
κατ αρχην σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.ο πωλητης ειναι απο αγγλια.το tracking number που το βρικσω και που το "βαζω" για να δω που βρικσεται η οθονη ?

οπως σου ειπε και ο φιλος μπορεις να υπολογιζεις και 3 βδομαδες απο αγγλια... εξαλου εχουμε και τις γιορτες εδω οποτε μπορει να αργυσει λογο αργιες και επειδει εδω οταν εχουμε αργια φευγουμε 10 μερες πριν.. οποτε θα υπολυτουργουν τα τελωνεια και ολα αυτα...

το tracking number αν δεν στο εχει στειλει με email ξανα στειλε του και πες οτι το χρειαζεσαι και να στο στειλει .... και πες του και με πια μεταφορικη σου εχει στειλει το δεμα...ωστε να μπεις μεσα στην σελιδα και να βαλεις τον κωδικο... επειδει εισαι καινουριος στο ebay εχουμε και λεμε 2 πραγματα... οταν αγοραρουζουμε απο καποιον αυτος θα πρεπει να ειναι πολυ αξιπιστος αν παρουμε κατι μεγαλης αξιας δλδ... θα πρεπει να εχει πολλα feedback οχι 10 -20 αλλα 500 ,1000 και παλι λεγοντας και να εχει μεγαλο ποσοστο στα θετικα ... 97-98-99% εχει μεγαλη αξια αυτο... καλο ειναι βεβαια αν εχει αρνητικα να μπαινουμε μεσα στα feedback του ωστε να δουμε τα αρνητικα σχολια που του εχουν βαλει και γτ για να εχουμε μια ιδεα.....αυτα για αρχη.. αν τυχων θελουμε να παρουμε ενα αντικημενο πολυ φθηνο ή σε δημοπρασια και εχει πολυ λιγα feedback καλο ειναι παλι να βλεπουμε ποσα εχει θετικα και ποσα αρνητικα και να βλεπουμε τα αρνητικα τι λενε... απλα εκει θελει λιγο προσωχη...

Ν900
14-04-12, 14:01
εχεις ειδη δωσει αρνητικο ??? για πιο λογο?? μην βιαζεστε σε αυτα τα θεματα γτ μπορει να υπαραξει προβλημα... ξερω περιπτωση που εδωσε αρνητικο feedback και ο πωλητης τον ετρεχε στα δικαστηρια για δησφιμηση... να ηστε πολυ προσεκτικη γτ αυτος τωρα εχει 99.4 θετικα που ειναι μεγαλη υποθεση στα 3000 feedback περιπου...αν δεν εχεις τελειωσει μετα ολες τις βοηθειες Paypal και ebay και δεν βγαλεις ακρη τοτε πρεπει να δωσεις αρνητικο ... το paypal μην το πολυ εχεε εμπιστοσινη... γτ αφου αγορασες απο ebay απο εκει να βρεις πρωτα την λυση .... στελνε στο εβαυ για βοηθεια αλλα τωρα που εστειλες αρνητικο δεν ξερω κατα ποσο θα βγει ακρη σορρυ που στα λες αλλα οταν στελνεισ ενα feedback ειναι σαν να εχεισ κλεισει την υποθεση..ηττε θετικα ηττε αρνητικα.... κοιτα να δεις να ανοιξεις ενα opencase απο το ebay ωστε να ξεκινισεις αυτην την διαδικασια για το προβλημα σου... και αν μπορεις εκει στο οpen case Θα σου λεει να γραψεις και καποια σχολια για το τι εχει γινει , οποτε στειλει εκει και τα email που σου εστειλε αυτος περι το οτι θα χασει την δουλεια του να του στειλεις πρωτα θετικο για να σου επιστρεψει τα λεφτα και ολα αυτα που σου ελεγε.... τωρα για το ποσες μερες εμειναν ξεχνατο γτ εχεις στειλει feedback ... προχωρατο μεσω ebay Και καλυ λυση....

εχει δώσει αρνητικό γιατί έχει πληρώσει στον κινέζο 100 ευρώ στις 22 Φεβρουαρίου κι ακόμη δεν εχει πάρει οτιδήποτε. Ο κινέζος τον κοροϊδευει για αρκετες ημέρες λέγοντας οτι θα του επιστρέψει τα χρήματα αλλά κάνει την πάπια και το paypal του λέει βρες τα με τον πωλητή. Ο επόμενος μοχλός πίεσης προς τον πωλητή είναι το αρνητικό λέγοντας του ότι αν επιστρέψει τα χρήματα θα του αφαιρέσει το αρνητικό.
όσο για τα αρνητικά, ξεψαρώστε λίγο. δεν θα σας παει κανεις στο δικαστήριο αν αφησετε αρνητικό λέγοντας οτι δεν λάβατε ενα αντικείμενο. αν τιθεται θέμα δικαστηρίου, ας πανε στα δικαστήρια το ebay που επιτρέπει τη δημοσίευση αρνητικών.

misfits296
18-04-12, 19:33
εχει δώσει αρνητικό γιατί έχει πληρώσει στον κινέζο 100 ευρώ στις 22 Φεβρουαρίου κι ακόμη δεν εχει πάρει οτιδήποτε. Ο κινέζος τον κοροϊδευει για αρκετες ημέρες λέγοντας οτι θα του επιστρέψει τα χρήματα αλλά κάνει την πάπια και το paypal του λέει βρες τα με τον πωλητή. Ο επόμενος μοχλός πίεσης προς τον πωλητή είναι το αρνητικό λέγοντας του ότι αν επιστρέψει τα χρήματα θα του αφαιρέσει το αρνητικό.
όσο για τα αρνητικά, ξεψαρώστε λίγο. δεν θα σας παει κανεις στο δικαστήριο αν αφησετε αρνητικό λέγοντας οτι δεν λάβατε ενα αντικείμενο. αν τιθεται θέμα δικαστηρίου, ας πανε στα δικαστήρια το ebay που επιτρέπει τη δημοσίευση αρνητικών.

οταν δινεις ενα feedback ειναι σαν να εχεις δεχτει οτι εχει συμβει...δλδ το εχεις παρει και ειναι οκ ή οτι δεν το εχεις παρει και στελνεις αρνητικο οπως και αλλοι παραγωντες... δεν ειναι μονο το Paypal που μπορεις να απευθηνθεις αλλα και το ebay ετσι και αλλιως απο εκει εχει αρχισει ολοι η διαδικασια το paypal απλα ειναι μεσω μεταφορας χρηματων οπως εχει και αλλες επιλογες που μπορεις να κανεις ειναι λαθος να απευθηνεσε μονο εκει για το προβλημα σου.. το πρωτο λογο εχει το ebay σε αυτο πρεπει να μιλισεις πρωτα ωστε να βρεις την ακρη... οσον αφορα το ψαρωμα φιλε μου εχω να σου πω οτι υπαρχουν πολλες καταστασεις τετοιες οταν δησφιμης καποιον χωρις αποδηξει μπορει να κινιθει οπως θελει.... και τι αποδιξει εχει ο φιλος οτι δεν το εχει παραλαβει και οτι δεν θα το παραλαβει... μην λεμε οτι ναναι ... δεν στελνεις ετσι απλα ενα αρνητικο
οπως εγραψε και ο φιλος πιο πανω ο συγκεκριμενος πωλητης εχει 99,4% και 2933 feedback μην αστιευομαστε ολοι θα ψωνιζαν απο αυτον.( δεν δικαιολογο τον πωλητη) απλα θα πρεπει να μαθουμε πως να βρισκουμε μια λυση .. απο την στιγμη που εχει στειλει αρνητικο δεν νομιζω να παρει τπτ λεφτα πισω πια... ετσι παει ...

οσον αφορα για το δεμα αν του ερθει μεσα στον επομενο μηνα μην του φανει περιεργο καθως οπως λες απο 22φεβρουαριου αντε εγω συ λεω να μεχρι να φυγει απο εκει (γτ δεν ξερουμε ποτε ακριβως το στελνει το πακετο ασχετα αν το πληρωνουμε μια συγκερκιμενη μερα, μπορει να το στειλει και μετα απο 1 βδομαδα) οποτε 1μηνας ο Μαρτιος + τωρα ο Απριλιος οπου ειχαμε το πασχα και δεν λειτουργουν το τελωνειο κανονικα και καθυστερουν ολα τα δεματα... οποτε μπορει αρχες το Μαιου να του ερθει ..ΤΟ ΕΛΠΙΖΩ ΚΙΟΛΑΣ για να μην χασει τα λεφτα του...

και τελος θα πρεπει να ημαστε προσεκτικοι στις αγορες... οταν πληρωνουμε να ζηταμε και tracking number ωστε να εχουμ εικονα το που ειναι το δεμα μας...

Υ.Γ

Εχω παραλαβει δεμα μετα απο 4 μηνες παρακαλω τα ειχα ξεγραμενα τα 80 ευρω τοτε.. το ιδιο εχει συμβει και σε φιλο...

Ν900
20-04-12, 15:35
Φίλε, θα ήταν καλύτερα αν γνώριζες πρώτα πως λειτουργεί το ebay και μετά να κάνεις το συμβουλάτορα.
1. το paypal ανήκει στο ebay
2. είτε απο paypal είτε απο ebay κάνεις το dispute το αποτέλεσμα είναι το ίδιο γιατι στο paypal θα καταλήξεις.
3. μετά τις 45 ημέρες απο την πληρωμή ΔΕΝ μπορείς να ανοίξεις dispute ούτε στο ebay, ούτε και στο paypal και το ebay ΔΕΝ μπορεί να βοηθήσει με κανένα τρόπο. Απο τις 22 Φεβρουαρίου μέχρι την ημέρα που ο φιλος έβαλε το αρνητικό είχαν περάσει οι 45 ημέρες κι ο κινέζος έκανε την πάπια και το paypal του είπε να τα βρει με τον κινέζο.
If you haven't received an item, you can open a case after the estimated delivery date (if available) or 7 days after making payment (if no estimated delivery date was provided). If you received an item and it doesn't match the seller's description, you can open a case after receiving the item. You must open a case within 45 days of making payment.
4. Βάζοντας αρνητικό και γράφοντας οτι δεν εχει παραλάβει το αντικείμενο, θεωρείς ότι είναι δυσφήμιση; ούτε τον εχει βρίσει, ούτε έχει γράψει ότι είναι η χειρότερη επιχείρηση που υπαρχει στο ebay.
Αποκαλώντας κάποιον "ψεύτη" μπορει να καταδικαστείς για δυσφήμιση. Αν πεις "ψεύδεται" δεν ειναι το ίδιο.
Τι αλλο έμεινε να κάνει; να βάλει θετικό μήπως, μπας και φιλοτιμηθεί ο κινέζος να του επιστρέψει τα λεφτά;

tracking number έχει δωθεί. το αντικείμενο έφυγε απο το χογκ κογκ στις 27 Φεβρουαρίου και τα ΕΛΤΑ εμφανίζουν το μήνυμα "Δεν βρέθηκαν στοιχεία." Άρα δεν εχει καμια εικόνα για το που είναι το δέμα του.

όσο για το περιστατικό που λες για δικαστήρια κλπ έχει ως εξής και με το δίκιο του ο πωλητής θα πήγαινε στο δικαστήριο (αν και δεν πήγε).
Αγόρασε απ'αυτόν κάποιος ένα κινητό κι εκείνος έστειλε άλλο κινητο. Συμφώνησαν και ο αγοραστής το επέστρεψε, ο πωλητής του έδωσε πίσω τα λεφτά και μετά ο αγοραστής έβαλε αρνητικό.
Ναι εδώ, καλώς θα έπραττε ο πωλητής.

και σε εμενα έτυχε 2 φορες να πάρω αρνητικό. Η μια ήτανε με ενα αντικείμενο που έστειλα, είπανε οτι σκίστηκε ο φάκελος και δεν βρήκανε τιποτα μέσα. μου είπανε να κάνω επιστροφή χρημάτων, έκανα, μου είπανε να βάλω θετικό, εβαλα και μετά μου έβαλαν αρνητικό.
στη δεύτερη περίπτωση αγόρασαν κάτι απο μένα, δεν πλήρωσαν και την επομενη ημέρα μου έβαλαν αρνητικό λέγοντας ότι δεν δεχόμουν την πληρωμή. έλεος paypal ήτανε.
Να πάω κι εγώ στο δικαστήριο για ψευδείς δηλώσεις εναντίων μου; :rofl:

misfits296
20-04-12, 18:00
1oν Δεν κανω τον συμβουλατορα.

2ον το οτι ειναι ενα αρνητικο feedback ειναι απο μονο του δησφημιση καθως του κατεβαζεις το ποσοστο της αξιοπιστιας του σαν πωλητης ... δεν νομιζω να χρειαζεται να τον βρισεις ή κατι αλλο ... ειναι ενα μαγαζι που η κυρια εικονα του ειναι τα feedback και αποσο πουλας και εσυ γνωριζεις οτι παιζει τον κυριο λογο επιλογης πωλητη.Επειδει μπορει να γινει το οτιδιποτε και επειδει υπαρχουν αρκετα περιστατικα μπορει ο καθενας να λητουργισει οπως θελει... αλλα ξαναλεω ενα αρνητικο feedback ειναι απο μονο του δυσφημιση καθως σου χαλαει την εικονα που εχεις σαν πωλητης και καποιοι μεσα στο ebay εχουν ολοκληρω μαγαζι και προσπαθουν για την αξιπιστια τους ωστε να εχουν πωλησεις ..

Εγω λεω οτι πρεπει να προσεχουμε και γενικα για να δινουμε αρνητικα... αλλα σε αυτην την περιπτωση ειναι λαθος του αγοραστη που το αφισε χωρις να το προσεχει τις μερες ωστε να μπορει να κανει dispute ετσι και αλλιως το ebay σε ενημερωνει μετα απο 20 και μερες κατω απο τον τιτλο του αντικημενου σου με ειδοποιηση μηπως συμβαινει κατι ή εχετε καποιο προβλημα με τον αντικημενο... οταν περνουμε αξιας μεγαλη καλο ειναι να το παρακολουθουμε οχι να το αφινουμε στην τυχη του ...οσον αφορα τα ελτα και το tracking number αφου ειναι απο hong kong θα πρεπεινα ελενξει εδς πρωτα http://app3.hongkongpost.com/CGI/mt/enquiry.jsp και οχι στα ελτα γτ στα ελτα αρχιζει καιπο φενεται το αντικημενο οταν μπει στις αποθηκες και αν καποιος το ενημερωση το συστημα...αφτο σημαινει οτι μπορει να ειναι και στο τελωνειο ακομα...εγω προσοπικα μπαινω στο ξενα site για να δω που ειναι τα αντικημενο και οχι στα ελτα...

οσον αφορα το ebay και το paypal δεν λεω οχι ειναι του ebay αλλα! δουλεουν τα ιδια ατομα και στα δυο δεν νομιζω δεν ειναι μια εταιρια ειναι 2... γιαυτο ξαναλεω να μιλας πρωτα με το ebay καθως εχει ξανατυχει να περιμενουν βοηθεια απο το paypal και να μην την δινουν γτ ειναι μια εταιρια μεταφορα χρηματον ενω στο ebay ειναι μια εταιρια πωλησης πιστευω οτι ειναι αρκετα διαφορετικο. γνωμη μου παντα γτ ετσι εχω βρει λυση..

Υ.Γ
Νομιζοτι ακομα μπορει να κανει open case μεσα στο ebay για το προβλημα του... αν παει στο http://pages.ebay.co.uk/ebaybuyerprotection/index.html και πατησει στο 3o κουτι για contact us μετα εχει επιλογη που λεει Didn't receive an item και μετα ανοιγεις open case και μετα σου βγαζει επιλογη να διαλεξεις το αντικημενο που θες απο την λιστα σου ή να το ψαξει το τον κωδικο του...γτ απο την λιστα στις τελεφταιες αγορες εχει μεχρι και 60 μερες πισω οποτε θα μπορει να το προχωρησει... ας το προσπαθησει...

natalia
26-04-12, 23:35
Καλησπερα,
εχω κανει πολλες αγορες απο ebay αλλα τωρα αντιμετωπιζω ενα προβλημα.
Πηρα μερος σε μια δημοπρασια και κερδισα το αντικειμενο.Ο πωλητης γραφει στη σελιδα του οτι δεχεται paisapay και οτι επισης δεχεται paypal και συγκεκριμενα PAYPAL also accepted please inform paypal email id for paypal invoice.
Oταν πατησα το pay now δε με εβγαλε μεσα στο paypal αλλα μεσα στο paisapay.
Ολα καλα μεχρι εδω,του στελνω μηνυμα με το paypal email μου για να μου στειλει να πληρωσω μεσω paypal.Εχουν περασει 2 μερες,του εχω στειλει 5-6 μηνυματα αλλα καμια ανταποκριση απο τον πωλητη.
Φυσικα στο ebay φαινομαι οτι εχω κερδισει ενα αντικειμενο και δεν το εχω πληρωσει.
Τι πρεπει να κανω σ'αυτη τη περιπτωση?Να περιμενω κι αλλες μερες?Αν περασει μια βδομαδα και ο πωλητης συνεχιζζει να με αγνοει τι μπορω να κανω?
Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια!

Ν900
30-04-12, 16:48
Γειά σου.
κατ'αρχη θα ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι σίγουρη ότι ο πωλητής στέλνει το αντικείμενο στην Ελλάδα.
το paisapay ειναι αποκλειστικά στην Ινδία και ειναι ανάλογο του paypal. Απ'οτι γνωρίζω το ινδικό ebay επιτρέπει αγορές μόνο εντός ινδίας.
ποιός ειναι ο αριθμός του αντικειμένου που έχεις αγοράσει; πες μου για να δω λίγο.

CHIPAKOS
14-05-12, 19:39
Πολύ χρήσιμα όλα αυτά που γράφεται παιδιά να προσθέσω την δική μου εμπειρία . Εχω κάνει 75 αγορές από το e-bay .Τελωνείο πλήρωσα μόνο δύο φορές κι αυτό έγινε διότι ο πωλητης και στη μία περίπτωση και στην άλλη περίπτωση έστελνε μόνο με ταχυμεταφορά coyrier DHL. Μόνο και μόνο γι αυτό το λόγο πλήρωσα τελωνείο. Αν είναι standart shipping δηλαδή απλό ταχυδρομείο δεν υπάρχει τελωνειακός δασμός. Η μόνη προυπόθεση είναι το πακέτο να μην υπερβαίνη τα 2 κιλά. Εγώ πλέον που αγοράζω κατά κόρο με αυτόν τον τρόπο σπάω τα δέματα αν υπερβαίνουν τα δύο κιλά σε δύο ξεχωριστές αποστολές.

CHIPAKOS
14-05-12, 19:46
Επίσης αν το αντικείμενο δεν έρθη στην ώρα του ζητάμε την ακύρωση της συναλλαγής και ζητάμε από τον πωλητή επιστροφή των χρημάτων και μετά ξαναπαραγγέλνουμε το αντικείμενο.

Jim
16-05-12, 20:26
Γειά και χαρά κι από εμένα ... Να ρωτήσω κάτι;;; Παράγγειλα ένα προιόν το οποίο κέρδισα από δημοπρασία σε χαμηλή τιμή... Ο πωλητής λέει ότι μου το έστειλε πριν 2 μήνες ... Αλλά ακόμη περιμένω...

Πριν 4 μέρες του ζήτησα επιστροφή χρηματων και μου την έκανε ...

Feedback δεν έχω αφήσει ούτε εγώ σε αυτόν ούτε αυτός σε εμένα...

Μπορώ να του αφήσω ουδέτερο ή και αρνητικό ακόμη feedback;;; Διότι έχω την εντύπωση ότι ποτέ δεν έστειλε το πακέτο λόγω του ότι το κέρδισα σε χαμηλή τιμή...

Αν του βάλω αρνητικό θα μου βάλει και αυτός αρνητικό;;; Μπορεί να γίνει αυτό;;;

Ν900
08-06-12, 00:18
όχι φίλε, αρνητικό μπορεί να βάλει μόνο ο αγοραστής.

mkapas77
15-06-12, 21:23
Καλημέρα έχω την εξής απορία.
Για να βοηθήσω θα σας τα πω όσο μπορώ πιο καλά για να με καταλάβετε.
Έχω κάνει κάτι πωλήσεις στο ebay.. αρκετές... μερικές από αυτές κάποιοι μου καναν open case.. τελικά το εβαυ αποφάσισε να τους στείλει τα χρήματα.. το θέμα είναι εγώ απλά έστειλα τα πακέτα μερικά από αυτά χωρίς tracking number και έτσι το eBay αποφάσισε υπέρ των αγοραστών .. και στην τελική εγώ βγήκα πάλι χαμένος και αντικείμενο έχασα και θα αναπληρώσω από πάνω !
Το θέμα είναι ότι τα χρήματα είναι αρκετά γύρω στις 2000 δολάρια και έχω και negative balance στο PayPal πάλι γύρω στο 2500 ευρώ.
Τώρα εδω και 1-2 μήνες δέχομαι από το eBay το εξής email

We’ve reached out to you on several occasions regarding the unpaid fees that are due on an unresolved buyer protection claim(s). To date, we have not received reimbursement.
Your account is now suspended. This means all of your current listings have been removed and you can no longer list new items on eBay. To avoid possible referral to an outside collection agency, you must pay the amount you owe immediately.
και σκάφτομαι αν δεν πληρώσω όντος θα προβούν σε αυτό που λένε?? To avoid possible referral to an outside collection agency
Έχει κάποιος άλλος τέτοιο παρόμοιο περιστατικό που δεν έχει πληρώσει στο eBay/PayPal και έχει προβλήματα ίσως με δικαστήρια η με οτιδήποτε άλλο που να έχει σχέση με πληρωμές?
Σας ευχαριστώ πολύ
Στάθης

QTEK
18-06-12, 18:34
φίλε μου παίρνω το θάρρος να απαντήσω χωρίς βέβαια να έχω κάποια παρόμοια εμπειρία,θέλω να ρωτήσω ,
1.εκτος απο τα αντικείμενα που χάθηκαν η τέλος πάντων έφτασαν στους αγοραστές αλλα δεν ήταν σωα , χρωστάς και 2000 δολάρια και αυτά διοτι το εμπαι αποφασισε απο μόνο του να κάνει ρεφουντ στους αγοραστές χωρίς τη συγκαταθεση σου???????????????????Αυτό γιατί? επειδη δεν τα έστειλες με τρακινγκ ναμπερ και δεν ήξερες καν αν έφτασαν που σημαίνει οτι μπορεί κιολας να έφτασαν και να σε κοροιδεψαν οτι δεν έφτασαν?
Δε ξέρω τι παίζει με τα διακστήρια και καλύτερα να το ψάξεις αλλού αυτό το θέμα διοτι φαίνεται πιο σοβαρό ,,αλλααααααααα δε μπορώ να καταλαβω πως έφτασες να χρωστας 2000 δολαρια, σιγα σιγά υπποθέτο ανέβαινε το ποσό,δε έβλεπες τι γίνεται να σταματήσεις να στέλεις.Προς θεου δε σου τη λεω,οτι έγινε έγινε στο κάτω κάτω, ,μη το αφήσεις στη τύχη του το θέμα,το ποσό είναι πολυ σεβαστό !
σου έυχομαι καλή επιτυχεία οτι και άν αποφασίσεις

geokaraisk
07-08-12, 10:13
Παιδια Καλημερα και απο μενα: Θα ηθελα τα φωτα σας!!!
και συγκεκριμενα: Παρηγγειλα μια μπαταρια laptop απο το ebay στις 20-6-2012. Περιμενα εναν μηνα, και αφου δεν ηλθε τιποτα, τους εστειλα ενα mail για να δουμε τι γινεται. Αρχικα μου ζητησαν συγγνωμη για την καθυστερηση και με προετρεψαν να ψαξω τους γειτονες, τους συγγενεις, την οικογενεια και το ταχυδρομειο, μηπως εχει καποιος το δεμα. Το εκανα λοιπον και τους απαντησα οτι δεν το εχει κανεις, μα κανεις. Μου εστειλαν αλλο mail και μου ελεγαν τι θελω να γινει, αν δηλαδη θελω τα χρηματα πισω. Τους απαντησα οτι θελω μια μπαταρια, οποτε μου εστειλαν καινουργιο mail οτι μου στελνουν μια αλλη (ολα αυτα περιπου προς μεσα Ιουλιου 2012). Τελικα ουτε η δευτερη μπαταρια εφτασε σε μενα και αποφασισα χτες το βραδυ (6-8-2012), αφου ειχα κανει και αναφορα στο paypal (περιπου μια εβδομαδα) να κλεισω την υποθεση (του εκανα και αρνητικο feedback) και ζητησα πισω τα χρηματα!!! Πραγματι σημερα (7-8-2012) το πρωι ειδα ενα mail οτι μου επεστρεψαν τα χρηματα στον λογαριασμο μου στο paypal. ΚΑΙ ως δια μαγειας μετα απο δυο ωρες με πηρε η γυναικα μου τηλεφωνο και μου ειπε οτι ο ταχυδρομος εφερε την μπαταρια!!!!!
ΕΔΩ τωρα θελω την βοηθεια σας : Τι κανω τωρα;; Μπορω να του στειλω mail και να του πω να ξαναπληρωθει;; (την μπαταρια την θελω βεβαιως) και γενικα πως μπορω να τον πληρωσω τωρα που μου επεστρεψε τα χρηματα;; Καθε βοηθεια δεκτη..
edit: συγγνωμη για το μακροσκελες κειμενο, αλλα ηθελα να εχετε μια γενικη αποψη τι μου συνεβη!!

stonecityboys
07-08-12, 10:56
Κατ'αρχην ΜΠΡΑΒΟ σου γιατι δεν το κανουν πολλοι αυτο, να εχουν παρει τα χρηματα πισω, να τους εχει ερθει μετα το αντικειμενο και να θελουν να πληρωσουν κανονικα.ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.. (ειμαι πωλητης και την εχω πατησει και εγω γιαυτο σου το λεω)

Αυτο που μπορεις να κανεις μονο επειδη τα εχεις λαβει τα χρηματα απο το paypal ειναι η να του κανεις refund εαν υπαρχει αυτη η επιλογη η απλα να του στειλεις ξανα το ποσο σαν απλη μεταφορα ποσου "Send money" και επιλογη "gift" η " money owned" για να μην εχει τις κρατησεις απο το paypal.

Επειδη του εχεις αφησει αρνητικο στο ebay αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να απικοινωνησεις με το Ebay να τους εξηγησεις το τι εγινε και ισως εαν το δεκτουν (εχουν συγκεκριμενους ορους για "σβησιμο" αρνητικων) να ακυρωθει η μαλλον καλυτερα να μην μετρησει το συγκεκριμενο feedback.

geokaraisk
07-08-12, 23:09
Κατ'αρχην ΜΠΡΑΒΟ σου γιατι δεν το κανουν πολλοι αυτο, να εχουν παρει τα χρηματα πισω, να τους εχει ερθει μετα το αντικειμενο και να θελουν να πληρωσουν κανονικα.ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.. (ειμαι πωλητης και την εχω πατησει και εγω γιαυτο σου το λεω)

Αυτο που μπορεις να κανεις μονο επειδη τα εχεις λαβει τα χρηματα απο το paypal ειναι η να του κανεις refund εαν υπαρχει αυτη η επιλογη η απλα να του στειλεις ξανα το ποσο σαν απλη μεταφορα ποσου "Send money" και επιλογη "gift" η " money owned" για να μην εχει τις κρατησεις απο το paypal.

Επειδη του εχεις αφησει αρνητικο στο ebay αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να απικοινωνησεις με το Ebay να τους εξηγησεις το τι εγινε και ισως εαν το δεκτουν (εχουν συγκεκριμενους ορους για "σβησιμο" αρνητικων) να ακυρωθει η μαλλον καλυτερα να μην μετρησει το συγκεκριμενο feedback.

Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση.
Δεν σκεφτηκα σε καμια περιπτωση να κρατησω την μπαταρια χωρις να την πληρωσω, δεν μου παει με τιποτα.
Τωρα οσον αφορα τα χρηματα δεν εχουν μπει ακομα στην καρτα μου, θα μπουν σε 7 ημερες περιπου, ειναι ακομα στο λογαριασμο μου στο paypal. Εγω παντως του εστειλα (του πωλητη) ενα mail και του κανω γνωστο οτι πηρα το αντικειμενο και περιμενω απαντηση του για το πως θα πληρωθει. Και ο τροπος που μου προτεινεις πιστευω οτι ειναι σωστος, θα περιμενω απαντηση και αναλογως θα πραξω...
Ευχαριστω πολυ :greedy:

bourbour
21-09-12, 16:58
Καλησπέρα και παρακαλώ να δώσετε τα φώτα σας,καθότι άσχετη με το θέμα..Πριν λίγες μέρες έκανα τις πρώτες μου αγορές στο ebay και για μια απ'αυτές μου στάλθηκε μνμ πως η λίστα απο το προιόν που παρήγγειλα,έχει αφαιρεθεί και να επικοινωνήσω με τον πωλητή,διαφορετικά ν'ανοίξω υπόθεση στο resolution centre..'Εστειλα mail στον πωλητή,απάντηση βέβαια δεν πήρα..Τι με συμβουλεύτε να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

s93060
23-09-12, 13:47
Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι αγόρασα ένα προϊόν και θέλει να το πληρώσω στέλνοντας τα χρήματα μέσω PayPal
Όχι αγορά απευθείας μέσω PayPal θα στείλω τα χρήματα
Αν δεν μου στείλει το προϊόν μπορώ να κάνω καταγγέλλεια στο PayPal
Η αυτό γίνεται μόνο αν το αγοράσω μέσω paypal

bourbour
24-09-12, 11:00
Απ'ότι φαίνεται είναι ξεχασμένο το topic.. Κρίμα :(

herc2k8
26-10-12, 15:32
καλησπερα
θελω να κανω παραγγελεια απο κινα τκ 518000 δεμα βαρους 10κιλων διαστασεις 50χ50 κοστος περιπου 250-300 ευρο ηλεκτρονικο δεκτη
πιθανοτατα θα ερθει με currier dhl ή ems.
ξερει κανεις απο τελωνειο τι παιζει μεσα στα 300 ειναι το κοστος του currier ειπε αλλα αυτο σημαινει οτι ειναι πληρωμενο το τελωνειο? φπα δασμοι κτλπ
αν οχι τι να υπολογιζω για τελωνειο? εχει αγορασει κανεσι αλλος aπο allibaba? aliexpress?chinavision?
ευχαριστω

QTEK
29-10-12, 09:28
mέσα στα 300 δεν είναι το τελωνείο,αν έρθει με dhl θα πληρώσεις σίγουρα τελωνείο,το πόσο θα πληρώσεις ε3ξαρτάται καθαρα απο το τελώνη που εκτελωνίζει, το μόνο που μπορείς να κάνεις παο πλευρά σου είναι να πεις σε αυτόν που στο στέλνει να γράψει οτι κοστίζει 10-20 δολάρια ή ακόμα οτι το στέλνει σαν δώρο.

herc2k8
29-10-12, 10:04
με απλο ταχυδρομειο ems , airmail, ακομα και να περασει τελωνειο ειναι πολυ φτηνα νομιζω 6-12ευρο ισχυει αυτο? εχει ανωτατη ταριφα το οποιο συμφερει σε σχεση με τις currier ισχυει αυτο?

smoke
01-11-12, 17:18
καλησπερα, εχω πουλησει κατι γυαλια ηλιου στο e bay στην τιμη των 40 ευρω, δεν δεχομαι επιστροφες και εγραφα στις λεπτομερειες οτι εχουνε μικρες γρατσουνιες. ο αγοραστης δεν εμεινε ευχαριστημενος και απαιτουσε τα χρηματα πισω το οποιο δεν δεχομουνα. αυτος μου εκανε καταγγελια στο ebay και ελεγε οτι εχουνε πολλες γρατσουνιες και οτι ειναι κατεστραμενα. απο το pay pal μου εχουνε κρατησει τα χρηματα μεχρι να ληξει η υποθεση. υπαρχει περιπτωση να του επιστρεψουνε τα χρηματα και να μου επιστρεψει τα γυαλια εφοσον δεν δεχομαι επιστροφες;;;

GreekzLive
01-11-12, 22:09
υπαρχει περιπτωση να του επιστρεψουνε τα χρηματα και να μου επιστρεψει τα γυαλια εφοσον δεν δεχομαι επιστροφες;;;

εφόσον έχεις γράψει πως έχουν γρατσουνιές στην δημοπρασία δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. αρκεί να το έχεις γράψει όντως.
πρέπει να περιμένεις όμως τώρα μέχρι να κάνει το ebay μια απόφαση. πιστεύω όμως θα είναι υπέρ σου :)

QTEK
05-11-12, 00:01
για ανώτατη ταριφα δεν νομιζω οτι ισχύει ,αυτό που υσχύει απο οτι γνωρίζω είναι οτι με τη dhl θα πληρώσεις τελωνείο ενω με ems ίσως ν α μη πληρώσεις ,'ίσως λεω

bear79
08-11-12, 15:09
Εχω πουλησει κατι στο Ebay συγκεκριμενα ενα κινητο τηλ.Ητανε σε δημοπρασια και ειχα και τν επιλογη του Αγοραστε τωρα.Ενας τυπος απο καπου τελος παντων (Ελλαδα)το αγορασε αλλα τωρα δεν μου βαζει τα λεφτα και λεει οτι ειναι πολλα τα εξοδα αποστολης.Μιλησα μαζι του και του ειπα εφοσον πατησες πρεπει να πληρωσεις,πρεπει να περασουν 4 μερεσ για να τον κανω ρεπορτ και να ανοιξω υποθεση μη πληρωμης.Βιαζομαι να το πουλησω,να το ξαναωαλω σε πλειστηριασμο η οχι?

Ευχαριστω.

Metal Heart
09-11-12, 01:40
Αφού ήξερε το κόστος μεταφοράς πρέπει να πληρώσει. Αφού δεν πρόκειται να το κάνει, να αναφέρεις ότι δεν πλήρωσε το αντικείμενο ώστε να σου επιστραφούν τα fees, να μην μπορεί να σου βάλει feedback και να φάει κι ένα unpaid item strike.

Metal Heart
09-11-12, 01:45
καλησπερα, εχω πουλησει κατι γυαλια ηλιου στο e bay στην τιμη των 40 ευρω, δεν δεχομαι επιστροφες και εγραφα στις λεπτομερειες οτι εχουνε μικρες γρατσουνιες. ο αγοραστης δεν εμεινε ευχαριστημενος και απαιτουσε τα χρηματα πισω το οποιο δεν δεχομουνα. αυτος μου εκανε καταγγελια στο ebay και ελεγε οτι εχουνε πολλες γρατσουνιες και οτι ειναι κατεστραμενα. απο το pay pal μου εχουνε κρατησει τα χρηματα μεχρι να ληξει η υποθεση. υπαρχει περιπτωση να του επιστρεψουνε τα χρηματα και να μου επιστρεψει τα γυαλια εφοσον δεν δεχομαι επιστροφες;;;
Λυπάμαι που θα στο πω αλλά το ebay (και το paypal) πάντα ευνοεί τον αγοραστή. Θα σου επιστρέψει τα γυαλιά και το paypal θα του δώσει τα χρήματα.

nestoxy
15-11-12, 15:16
Γεια χαρά,
Πρόσφατα αγόρασα μια υπηρεσία - συνδρομή σε μια εταιρία που αναλαμβάνει παγκόσμιες αποστολές κυρίως για αγορές από Αμερική, βασικά ενδιαφέρομαι από Ebay. Ο λόγος ήταν ότι έκανε μόνο 9 ευρώ για 1 χρόνο. Αυτό λειτουργεί ως εξής. Πληρώνεις τα 9 ευρώ για ένα χρόνο και σου παραχωρούν μια διεύθυνση στην Αμερική οότε είναι σα να κάνεις τγην παραγγελία από εκεί. Ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Ισχυρίζονται λοιπόν, ΜΕΧΡΙ 80% έκπτωση σε εκτελωνισμούς και ανέφεραν ότι

Μέσος όρος φόρου για 1kg: €38.
Μέσος όρος φόρου για 3kg: €60.
Μέσος όρος φόρου για 5kg: €80.

Τους ρώτησα σε περίπτωσης αγοράς ενός laptop με συγκεκριμένες διαστάσεις και βαρος για εδώ και μου απάντησαν ένα ποσό για express mail γυρω στα 90 ευρώ. Τους λέω "μέσα και ο εκτελωνισμός"; Λένε ναι...
Λίγο κολώνω ρε παιδιά α κάνω την παραγγελία μήπως και μου τα φάει το τελωνείο... Τι λέτε; Πως δουλεύει το ebay σε τέτοιες περιπτώσεις;;;
Ευχαριστώ

harisliv
30-11-12, 09:41
γεια σασ παιδια ειμαι καινουργιοσ στο forum.τρομερη δουλεια μπραβο σασ.καινουργιοσ ειμαι ομωσ κ στ ebay κ θα ηθελα να κανω καποιεσ ερωτησεισ.1ον θελω να αγορασω ρουχα αλλα δν ξερω τ παιζει μ τα μεγεθη π.χ. το medium θα ειναι οπωσ αυτο π βρισκουμε κ στν ελληνικη αγορα? 2ον που μπορω να δω ποσεσ μερεσ θα κανει να μ ερθει κ π θα ερθει π.χ σπιτι ή σε ταχυδρομιο. 3ον αν παρω πολλα πραγματα τηα ερθουν ολα μαζι στ ιδιο σημειο? PLZ HELP XD

prime13
04-12-12, 18:43
Αν μπόρει κάποιος να μου πει για τις χρεώσεις στο ebay γιατί πρόσφατα αγόρασα κάτι απο το λογαριασμό ενός φίλου που έχει paypal + ebay account ,
η τμή του ήταν 20 € μαζί με τα έξοδα αποστολής απο Αγγλία και μου είπε να κάνω κατάθεση 22 € γιατί λέει χρεώνει 2 € το ebay ή paypal ούτε και αυτός δεν ξέρει.
Ισχύει κάτι τέτοιο;

CHIPAKOS
09-12-12, 07:29
Αν μπόρει κάποιος να μου πει για τις χρεώσεις στο ebay γιατί πρόσφατα αγόρασα κάτι απο το λογαριασμό ενός φίλου που έχει paypal + ebay account ,
η τμή του ήταν 20 € μαζί με τα έξοδα αποστολής απο Αγγλία και μου είπε να κάνω κατάθεση 22 € γιατί λέει χρεώνει 2 € το ebay ή paypal ούτε και αυτός δεν ξέρει.
Ισχύει κάτι τέτοιο;
Αν έκανες κατάθεση σε τράπεζα Κύπρου υπάρχει μία χρέωση 1.20 ευρώ κάθε φορά που πηγαίνης να φορτώσης την κάρτα. Δηλαδή και 100 ευρώ να έβαλες και 5 ευρώ να έβαλες υπάρχει μία χρέωση 1.20 ευρώ κάθε φορά που βάζεις χρήματα μέσα στην κάρτα του φίλου σου. Τώρα δεν πρέπει να παραβλέπουμε το γεγονός ότι όταν γίνεται μετατροπή από ευρώ σε άλλο νόμισμα ή ανάστροφα τότε υπάρχει μία προμήθεια Τραπέζης η οποία έτσι όπως από μόνος μου έχω ανακαλύψει μετά από 100 αγορές που έκανα επιβαρύνουν το ποσό αγοράς περίπου 4 με 4.5%.Οπότε ο φίλος σου καλά σου είπε να βάλεις 22 ευρώ. Αν υπολογίσεις λοιπόν 20 ευρώ + 4% =20,8 + 1.20 ευρώ = ακριβώς 22 ευρώ.Πιστεύω να σε βοήθησα λίγο φίλε μου

geeky
09-12-12, 11:15
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο αν εχει πιστωτικής φίλος σου, αν εχει προπληρωμενη πιστωτική τότε συνήθως χρεώνουν ένα με δυο ευρώ σε κάθε κατάθεση μετρητών σαν προμήθεια

svouras88
10-12-12, 22:03
Καλησπέρα,
είμαι καινούριος στο forum αλλά και στο ebay! Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια και θα προσπαθήσω να είμαι συνοπτικός! Αρχικά έχουμε κάνει κάποιες αγορές με έναν φίλο μου με το δικό του λογαριασμό στο ebay ο οποίος χρησιμοποιεί την Τρ. Πειραιώς και έχει μια εικονική κάρτα αν έχω καταλάβει καλά και αφού βάζει τα λεφτά στον λογαριασμό, μετά μεσώ e-banking τα βάζει στην εικονική κάρτα και αγοράζει κατευθείαν μέσω paypal φυσικά αλλά χωρίς να φαίνονται στο paypal τα χρήματα. (δεν το έχω καταλάβει και πολύ το σύστημα).
Στο θέμα μας... εγώ έχω alphabank (Visa debit) και περιμένω να μου έρθει το μηχανηματάκι που θα βγάζει κωδικούς (πρόσθετος κωδικός ασφαλείας) για να μπορέσω να συνδέσω το paypal... Ερώτηση 1. Θα χρειάζεται πρώτα να βάλω τα λεφτά στο paypal και μετά να αγοράσω ή θα γίνεται κάτι αντίστοιχο με του φίλου μου και 2. θα με χρεώνει 2 ευρώ για τη μεταφορά από το λογαριασμό στο paypal όπως του φίλου μου; Γενικά ξέρετε τη διαδικασία για alphabank?

και κάτι τελευταίο...
προσπαθήσαμε να πουλήσουμε κάτι και καθώς κάνουμε την διαδικασία φτάνουμε στο σημείο όπου λέει "Give buyers shipping details" έχει με αστεράκι το "U.S. shipping services" και μας ζητάει να επιλέξουμε κάτι. Δεν έχουμε καταλάβει τι ακριβώς πρέπει να βάλουμε εκεί καθώς δεν θα χρησιμοποιήσουμε καμιά αμερικανική υπηρεσία μεταφοράς αλλά τα δοξασμένα ΕΛΤΑ. Μήπως μας το βγάζει επειδή έχουμε κάνει λογαριασμό στο ebay.com και όχι στο ebay.gr? Παίζει κανένα ρόλο? Από Ελλάδα πουλάμε και θέλουμε να έχουμε διαθέσιμες προς πώληση χώρες όλες τις Ευρωπαϊκές...
Συγνώμη αν είναι πολλά αλλά θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας!
Ευχαριστώ!!!

crf3
11-12-12, 11:15
Γειά θέλω βοήθεια για αγορά σετ εργαλείων απο Αμερικη

Ν900
13-12-12, 21:52
Καλησπέρα,
είμαι καινούριος στο forum αλλά και στο ebay! Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια και θα προσπαθήσω να είμαι συνοπτικός! Αρχικά έχουμε κάνει κάποιες αγορές με έναν φίλο μου με το δικό του λογαριασμό στο ebay ο οποίος χρησιμοποιεί την Τρ. Πειραιώς και έχει μια εικονική κάρτα αν έχω καταλάβει καλά και αφού βάζει τα λεφτά στον λογαριασμό, μετά μεσώ e-banking τα βάζει στην εικονική κάρτα και αγοράζει κατευθείαν μέσω paypal φυσικά αλλά χωρίς να φαίνονται στο paypal τα χρήματα. (δεν το έχω καταλάβει και πολύ το σύστημα).
Στο θέμα μας... εγώ έχω alphabank (Visa debit) και περιμένω να μου έρθει το μηχανηματάκι που θα βγάζει κωδικούς (πρόσθετος κωδικός ασφαλείας) για να μπορέσω να συνδέσω το paypal... Ερώτηση 1. Θα χρειάζεται πρώτα να βάλω τα λεφτά στο paypal και μετά να αγοράσω ή θα γίνεται κάτι αντίστοιχο με του φίλου μου και 2. θα με χρεώνει 2 ευρώ για τη μεταφορά από το λογαριασμό στο paypal όπως του φίλου μου; Γενικά ξέρετε τη διαδικασία για alphabank?

και κάτι τελευταίο...
προσπαθήσαμε να πουλήσουμε κάτι και καθώς κάνουμε την διαδικασία φτάνουμε στο σημείο όπου λέει "Give buyers shipping details" έχει με αστεράκι το "U.S. shipping services" και μας ζητάει να επιλέξουμε κάτι. Δεν έχουμε καταλάβει τι ακριβώς πρέπει να βάλουμε εκεί καθώς δεν θα χρησιμοποιήσουμε καμιά αμερικανική υπηρεσία μεταφοράς αλλά τα δοξασμένα ΕΛΤΑ. Μήπως μας το βγάζει επειδή έχουμε κάνει λογαριασμό στο ebay.com και όχι στο ebay.gr? Παίζει κανένα ρόλο? Από Ελλάδα πουλάμε και θέλουμε να έχουμε διαθέσιμες προς πώληση χώρες όλες τις Ευρωπαϊκές...
Συγνώμη αν είναι πολλά αλλά θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας!
Ευχαριστώ!!!

φίλε τα 2 ευρω που χρεωνει το paypal είναι μόνο για εξακρίβωση των στοιχείων σου. Δηλαδή αν όντως έχεις δώσει την ορθή κάρτα, διεύθυνση κλπ. χρεώνονται μόνο μια φορά όταν κάνεις το paypal και επιστρέφονται αργότερα.
επειδη έχεις λιγο μπερδεψει τα πράγματα, πρεπει να καταλάβεις τι ειναι το paypal και πως δουλεύει.
Δεν βάζεις χρήματα στο paypal.
στο paypal εχεις δώσει εξουσιοδώτηση να παίρνει λεφτά απ'την κάρτα σου όταν κάνεις μια αγορά.
Δηλαδή εαν έχεις στο λογαριασμό της κάρτας σου στην τράπεζα 100 ευρω και εαν αγοράσεις κάτι απο εμενα μεσα στο ebay και κοστίζει 10 ευρώ, θα πεις στο paypal να με πληρώσει. τότε το paypal θα αφαιρέσει απο την κάρτα σου 10 ευρώ (αυτόματα) και θα τα προσθέσει στο δικό μου λογαριασμό. Εσυ δεν χρειάζεται να μεταφερεις λεφτά απ'την τράπεζα σου στο paypal. αυτό γίνεται αυτόματα.

στις επιλογές για τα μεταφορικά, θα επιλέξετε το economy shipping from outside US
μετά θα πας στο
Exclude shipping locations
No locations are excluded.
Create exclusion list <--- θα κάνεις κλικ εδω
και θα τσεκάρεις τις χώρες στις οποιες ΔΕΝ θες να κανεις αποστολή.

harisliv
18-12-12, 09:46
emena paidia p exoun argisei afta p exw parageilei k plirwsa k extra 8 euro st kathe pragma p peira 2 apo agglia k 1 apo ameriki t na kanw???

NinaBlack
23-12-12, 12:32
emena paidia p exoun argisei afta p exw parageilei k plirwsa k extra 8 euro st kathe pragma p peira 2 apo agglia k 1 apo ameriki t na kanw???

Υπομονή....

chris214
27-12-12, 07:21
γεια σας !!
δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ το e-bay και κατα λάθος παρήγγειλα πράγματα που δεν τα θέλω βασικά παρήγγειλα το ίδιο πράγμα 5 φορές, τελος παντων δεν το πλήρωσα , νόμιζα οτι τα έβγαλα απ`το "καλάθι"
μου ήρθε ένα mail οτι χρωστάω αυτά τα χρήματα και οτι πρεπει να πληρώσω. Δεν ξερω αν έκανα σωστά αλλα πήγα σε ένα λίνκ που έλεγε να επικοινωνήσω με τον πωλητή. Του έστειλα οτι κατα λαθος τα
παρήγγειλα και οτι δεν τα θέλω. Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Να σας πω οτι έκανα μια αγορά απο αλλο προμηθευτή για την οποία χρησιμοποίησα πιστωτική καρτα. υπάρχει περιπτωση να μου
κρατήσει χρήματα χωρίς να το θέλω?
Σας ευχαριστώ

Nightcrawler©
27-12-12, 18:12
Εφ'όσον επικοινώνησες με τον πωλητή και εξήγησες το θέμα,θα λάβεις ενημερωτικό μήνυμα από αυτόν πολύ σύντομα.Στην κρίση του είναι αν θα δεχτεί την επιστροφή των 4 επιπλέον παραγγελιών.Άν έγιναν οι αγορές με διαφορά δευτερολέπτων (συχνό φαινόμενο,είτε από άπειρους χρήστες,είτε από πολύ αργή σύνδεση κατά την οποία μετά την συγκατάθεση και αποδοχή αγοράς,αργήσει να αλλάξει η σελίδα στην επόμενη που επιβεβαιώνει την αγορά και ο χρήστης νομίζοντας ότι κάτι δεν ελήφθη σωστά πατά περισσότερες φορές το Buy Now κουμπί και μετά από λίγο επιβεβαιώνονται όλα τα κλικ...) δεν θα υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα και ο πωλητής θα δείξει την αυτοννόητη ευαισθησία.Θα σου αποσταλούν μηνύματα κατά τα οποία θα πρέπει να δηλώσεις υπεύθυνα (απλά πατώντας στο κουμπί αποδοχής) ότι πρόκειται για λανθασμένη αγορά και τελειώνει εκεί το θέμα.

Τα πράγματα είναι διαφορετικά αν αντί παράδειγμα να πάτησες εσφαλμένα πολλές φορές το Buy Now , να τροποποίησες τον αριθμό τεμαχίων από (συνήθως) 1 σε 5 στη μια και μοναδική συνεδρία.Εκεί το θέμα ξεπερνά τα όρια ανοχής του πωλητή καθ'ότι δεν είναι δυνατόν ο ενδιαφερόμενος να σφάλει τόσο καραμπινάτα στον αριθμό τεμαχίων που επιθμεί !!!!

Για το δεύτερο θέμα,οποιοσδήποτε γνωρίζει τα στοιχεία της κάρτας σου μπορεί να προβεί σε κράτηση χρημάτων.Δε χρειάζεται να είναι πωλητής του ebay ! Δεν είναι απαραίτητο να αποκομιστεί ο ίδιος τα χρήματα σε μετρητά,μπορεί παράδειγμα κάλλιστα να τη χρησιμοποιήσει για να πιστώσει διαδραστικές εφαρμογές στο ίντερνετ.Δεν ανήκουν για πλάκα τα στοιχεία πιστωτικών καρτών στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.Φυλάσσονται από τους πάντες και χρησιμοποιούνται με δική μας ευθύνη !

Σαν κάτοχος πιστωτικής κάρτας όμως,δεν είσαι εντελώς ακάλυπτος.Άν παράδειγμα διαπιστώσεις ανάληψη που δεν έκανες εσύ,ξεκινάς διαδικασία αναίρεσης μέσω της τράπεζάς σου και ταυτόχρονα καταθέτεις μήνυση τουλάχιστον κατ'αγνώστων στην αστυνομία.Κατ'αγνώστων,αν στην ηλεκτρονική συναλλαγή δεν προκύπτουν σθεναρά αποδεικτικά στοιχεία.Συνήθως όμως,και ειδικά από λωποδύτες της πλάκας,στην άκρη του νήματος θα υπάρχει κάποιος αριθμός κινητού,λογαριασμός τραπέζης,διεύθυνση ΙΡ κλπ.

Metal Heart
29-12-12, 19:30
Στο ebay πάντα να πληρώνετε με paypal. Είναι ο πιο ασφαλής τρόπος.

giorgoaek21
27-01-13, 13:01
στισ 7/12/2012 εστειλα σε εναν αγοραστη στην αμερικη ενα παντελονι αξιασ 120 ευρω
στην λιστα αγορασ του αντικειμενου στο εμπει ειχα βαλει οτι δεν δινω τρακ ναμπερ
εγω ταχυδρομησα το πακετο στισ 10/12/2012 αλλα ο αγοραστησ ειχε βαλει προστασια στα λεφτα και ηταν διαθεσιμα σε εμενα 20 μερεσ αφου μου τα εστειλε και μολισ εγιναν διαθεσιμα τα χαλασα σε αγορεσ για δωρα στην οικογενια
ομωσ μετα απο 1μιση μηνα ο αγοραστησ με κατηγγειλε στο πειπαλ οτι δεν εχει λαβει το πακετο
τωρα ομωσ η πειπαλ μου στειλε ενα μυνημα που λεει οτι εχω 10 μερεσ να δωσω στοιχεια οτι το εστειλα
μιλησα και με το ταχυδρομιο μου και μου ειπαν να μην στειλω λεφτα πισω γιατι
1)μπορει να το εχει παρει και να θελει και τα λεφτα πισω
2)αν το εχω στειλει σε λαθοσ διευθυνση αυτο γυρναει σε εμενα
3)και αν εχει παει σε οποιαδιποτε χωρα μενει 1 με 1 μιση μηνα σε αφτη την χωρα και μετα γυρναει πισω σε εμενα
εγω δεν εχω σκοπο να στειλω λεφτα πισω γιατι ξερω οτι το εστειλα και αυτοσ ειναι απατεωνασ
αν στειλω τα λεφτα και σε 1 μηνα το παρει θα τα χασω και τα δυο
λοιπον τωρα θελω να ξερω τι θα γινει αν δεν στειλω αποζημιωση αφου δεν εχω κανενα στοιχειο οτι το εστειλα γιατι τι πακετο ηταν απλο
και τι με συμβουλευετε να κανω γιατι ανχωθηκα με αυτα

Silvermist
28-01-13, 16:45
Γεια παιδιά κι από εμένα!Πολύ χρήσιμο το τόπικ γιατί έχω κι εγώ μερικές απορίες.
Είχα λογαριασμό στο ebay αλλά δεν είχα πάρει τίποτα μέχρι πριν λίγες μέρες γιατί δεν ήξερα πως δουλεύει.
Έτσι έκανα κι εγώ την προσπάθεια να παραγγείλω. Τα πράγματα που έχω παραγγείλει είναι φτηνά και δεν ξεπερνάει κανένα τα 15 ευρώ.

Αλλά αναρωτιόμουν αν θα πληρώσω τελωνείο για το καθένα και πόσες μέρες περίπου κάνουν να έρθουν τα αντικείμενα γιατί γενικά έρχονται από κίνα σχεδόν όλα.

Και κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι: άλλα έρχονται με Standard Int. Shipping, άλλα με Economy Int. Shipping και ένα έρχεται με AusPost Air Mail Parcel.

Θα πληρώσω τίποτα επιπλέον ή θα έρθουν με το ταχυδρομείο;

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να μου τα στέλνουν και υπάρχει τρόπος να προτείνεις στον πωλητή με ποιον τρόπο να σου τα στείλει και να τα πάρεις και φτηνά αλλά και χωρίς προβλήματα;

Ξέρω ότι ρωτάω πολλά αλλά ευχαριστώ πολύ!!!

lilypik
12-05-13, 17:12
Καλησπέρα. Κατ' αρχήν Συγνώμη εάν σας ζαλίσω με ερωτήσεις και απορίες, γιατίείμαι καινούργιος αγοραστής στο eBay.
Ως αρχή θέλω να ρωτήσω τι ακριβώς χρεώνομαι στα έξοδα αποστολής. Δηλαδή αναγράφεται στη σελίδα του αντικειμένου το εξής:
Shipping: 5,40 και από κάτω Eash additional: 1,50.
Πληρώνω ένα από τα δύο η' και τα δύο?
Ευχαριστώ.

lilypik
12-05-13, 17:18
Πάνω στην ώρα! Μόλις τώρα είδα τα ερωτήματα του φίλου ( αν μου επιτρέπεται)
Silvermist. Ακριβώς Και Αυτές τις απορίες έχω και εγώ.
Ευχαριστώ.

gaza
12-05-13, 18:19
Καλησπέρα. Κατ' αρχήν Συγνώμη εάν σας ζαλίσω με ερωτήσεις και απορίες, γιατίείμαι καινούργιος αγοραστής στο eBay.
Ως αρχή θέλω να ρωτήσω τι ακριβώς χρεώνομαι στα έξοδα αποστολής. Δηλαδή αναγράφεται στη σελίδα του αντικειμένου το εξής:
Shipping: 5,40 και από κάτω Eash additional: 1,50.
Πληρώνω ένα από τα δύο η' και τα δύο?
Ευχαριστώ.

Θα πλήρωσεις 5.40 .
Το " Eash additional: 1,50 " συμαίνει , για καθε επιπλέον απο το ίδιο που θα πάρεις η χρέωση θα είναι +1.50 .
π.χ Αν παρεις τρία ιδια πράγματα και σου τα στείλει σε ένα πακέτο η χρέωση θα είναι 5.40 + 1.50 + 1.50 = 8.40
Ελπίζω να σε βοήθησα !

lilypik
12-05-13, 18:39
Σε Ευχαριστώ Πολύ Gaza. Όντως με βοήθησες και Κατάλαβα.

lilypik
12-05-13, 18:57
Το αστείο είναι ότι πήγα να βοηθήσω και γω δίνοντας απάντηση στον chris214
και κατά λάθος 'βγήκα' από το forum και 'εχασα' το μήνυμα. Χα χα .
Τώρα είδα ότι μπορεί να 'σωθεί' ένα μήνυμα.

lilypik
13-05-13, 16:16
Χαίρετε, χαίρετε.
Λοιπόν θα ήθελα να αναφέρω δυο περιπτώσεις.
Είχα αγοράσει μια θήκη τηλ. τον Φεβρουάριο, πέρασε ενάμισυ μήνας και
επικοινώνισα με τον πωλητή, άμεση η ανταπόκρισή του και θα μου ξανάστελνε το αντικείμενο.
Στα μέσα του Απριλίου του ξαναστέλνω email και του λέω οτι εαν μέχρι το τέλος
του μηνός δεν το έχω λάβει θα αναγκαστώ να ζητήσω την επιστροφή των χρημάτων μου.
Θα τον ενημέρωνα μετά το τέλος του μηνός.
Με ευχαρίστησε που τον ενημέρωσα και θα το είχε υπόψην το
Φυσικά δεν το έλαβα ούτε τότε και τον ενημερώνω.
Μέχρι τώρα ούτε θήκη ούτε απάντηση απο τον πωλητή οτι θα μου επιστρέψει τα χρήματα.
Φυσικά ουτε υπόθεση μπορω να ανοίξω.
Σημειωτέον οτι ο πωλητής αυτός, είναι απο τους Top με Ασημένιο αστεράκι.
Αοντο

lilypik
13-05-13, 16:39
Πριν ενάμιση μήνα, πάλι αγόρασα μια θήκη απο άλλον πωλητή, φυσικά.
Τον ενημερώνω στις 30μέρες οτι έχει καθυστερήσει και φυσικά μου πρότεινε να μου ξαναστείλει.
Θα περιμένω λίγο ακόμα και θα τον ενημερώσω. Έλα που όμως διαπιστώνω οτι μου έμεναν μόνο δέκα μέρες που θα είχα δικαίωμα
να ανοίξω υπόθεση. Και φυσικά, Άνοιξα. Δεν γινόταν να το ρίσκαρα και να την ξαναπατούσα.
Στο κέντρο επίλυσης έγραψα το μήνυμα εξηγώντας για ποιο λόγο το εκανα. Μέχρι τώρα ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
Ο ένας με έγραψε, ο άλλος τσίτωσε, Ε ΜΑ! δηλαδή εγώ πληρώνω κανονικότατα ρισκάρω με τα λεφτά μου
Και φυσικά ο χαμένος ποιος είναι?!

lilypik
13-05-13, 16:46
Ρώτησα το eBay και είπε οτι μπορω να τον πάρω ι τηλέφωνο!
ΠΆΜΕ ΚΑΛΆ?! Να κυνηγάς τον κάθε πωλητή και με τηλέφωνα?!
Συγνώμη που 'έφαγα' όλη την σελίδα για να τα αναφέρω αυτά.
Ευχαριστώ.

lilypik
16-05-13, 10:15
Καλημέρα.
Είχα αναφέρει για μια περίπτωση αγοράς μου, όπου ούτε το item έλαβα ούτε τα χρήματά μου.
Θέλω να αναφέρω τον πωλητή, γιατί παρατηρήσει
κάτι για το οποίο δεν είχα δώσει σημασία.
Και θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε.
Ο πωλητής είναι : londonmagicstore (1076992) με ΑΣΗΜΈΝΙΟ αστεράκι. Δηλαδή ο Top των Top.
Αυτή λοιπόν είναι η επωνυμία του στη σελίδα με το συγκεκριμένο item.
Όμως μέσα στα emails που έλαβα κατά την επικοινωνία μας δίπλα στο όνοματου Ι αριθμός ήταν άλλος
Και το αστεράκι ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΣΗΜΕΝΙΟ αλλά ΚΌΚΚΙΝΟ.Δηλαδή londonmagicstore(1042687) με ΚΌΚΚΙΝΟ αστεράκι.
Τι μπορεί να είναι αυτή η διαφορά.
Σας ευχαριστώ.

lilypik
19-05-13, 11:50
Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει απάντηση στη διαφορά του αστεριού του ίδιου πωλητή.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο που πιστεύω ότι είναι σημαντικό.
Χρησιμοποιώ το application eBay. Κατά τύχη πήγα στην ιστοσελίδα του eBay για να δω κάτι αντικείμενα
που είχα τσεκάρει. Με το που πατάω το ένα, για να δω τις λεπτομέρειες, βγήκε το εξής μήνυμα:
Λυπούμαστε αλλά αυτό το αντικείμενο δεν υποστηρίζεται στη Διεθνή Αγορά eBay._
Πατώντας και το άλλο αντικείμενο μου έβγαλε το εξής, πάλι μήνυμα:
Προειδοποίηση ασφαλείας.Παρουσιάστηκαν προβλήματα με το πιστοποιητικού ασφαλείας
αυτού του ιστότοπου. Αυτό το πιστοποιητικό δεν είναι από έμπιστη αρχή._
ΤΙ σημαίνουν αυτά πάλι?
Ευχαριστώ.

envytzo
22-05-13, 08:54
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑ ΣΤΟ ebay ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΣΩΣΤΑ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ email ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ, ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΟΥ (ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗ) ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!!!ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

jogatore
22-05-13, 09:28
Μετα απο ποσο χρονικο διαστημα μπορω να κανω dispute και πως γινετε αυτο???
Εχω κανει μια παραγγελεια απο 9/5 ,αλλα ακομη δεν εχω καμμια ειδοποιηση αν εχει φυγει ή ποτε θα φυγει.
Απλα ενα mail οτι εχει λαβει τα χρηματα απο paypal.

evans1
22-05-13, 19:46
Εάν περάσουν 30 ημέρες και δεν το παραλάβεις, στείλε μήνυμα μέσω ebay στον πωλητή, και μετά από 4-5 ημέρες "άνοιξε" υπόθεση στο PayPal εάν δείς ότι δεν σου απαντάει ή λέει βλακείες.
Επίσης μην δεχθείς να σου στείλει ξανά το αντικείμενο, και ζήτησέ του να σου επιστρέψει τα χρήματα εντός 48 ωρών γιατί η "επαναποστολή" συνήθως είναι κόλπο γιά να χάσεις την προθεσμία.
Σε καμμία περίπτωση μην αφήσεις να περάσουν παραπάνω από 40 ημέρες γιατί δεν θα έχεις μετά το δικαίωμα να το κάνεις.
Πάντως θα σε προειδοποιήσει και το ebay.

xasta2007
23-05-13, 22:13
Καλησπέρα, θέλω να βάλω μια αγγελία αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να διαλέξω στο θέμα αποστολής.. Τι υπηρεσίες πρέπε να διαλέξω και τι για να υπολογίζει στον αγοραστή πόσο κοστίζουν τα εξοδά του ανάλογα με την περιοχή?

Ευχαριστώ.

jogatore
24-05-13, 14:21
Εχω κανει μια παραγγελεια απο 9/5 ,αλλα ακομη δεν εχω καμμια ειδοποιηση αν εχει φυγει ή ποτε θα φυγει.

Σχετικα με την παραπανω ερωτηση μου ...
ο πωλητης μου εχει στειλει σαν απαντηση αυτο "
Your item was shipped in time by international mail .
Confirmation Number: NK0000434436...

Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να βρω που βρισκετε το αντικειμενο μα το νουμερο που μου εστειλε?

evans1
25-05-13, 12:43
Φίλε μου ο αριθμός που σου έδωσε ΔΕΝ είναι ο λεγόμενος tracking number και δεν μπορείς να ανιχνεύσεις που είναι το δέμα ή εάν το ταχυδρόμησε.
Στις 30 του μηνός κάνε αυτό που είπαμε παραπάνω, και μετά βλέπουμε ...
Επίσης σου λέω ξανά, ότι ΟΛΑ τα μηνύματά σου με τον πωλητή να γίνονται μέσω E-bay και όχι με email μεταξύ σας.

jogatore
26-05-13, 05:47
Φίλε μου ο αριθμός που σου έδωσε ΔΕΝ είναι ο λεγόμενος tracking number και δεν μπορείς να ανιχνεύσεις που είναι το δέμα ή εάν το ταχυδρόμησε.
Στις 30 του μηνός κάνε αυτό που είπαμε παραπάνω, και μετά βλέπουμε ...
Επίσης σου λέω ξανά, ότι ΟΛΑ τα μηνύματά σου με τον πωλητή να γίνονται μέσω E-bay και όχι με email μεταξύ σας.

Μεσω ebay στελνω μυνηματα, αλλα παντα την ιδια στερεοτυπη απαντηση μου δινει.....με αυτο το νουμερο
Μπορεις να μου πεις πως θα κανω αυτο που ειπες παραπανω?
Ευχαριστω

evans1
26-05-13, 13:25
[COLOR="#000000"]
Μπορεις να μου πεις πως θα κανω αυτο που ειπες παραπανω?[/COLOR
Περίμενε να περάσουν 30- 33 ημέρες από την ημέρα που έγινε η παραγγελία και μετά θα σου πω την διαδικασία.
Επίσης να ξέρεις ότι εάν ο πωλητής είναι στην Κίνα και το αντικείμενο σου το έστειλε με το China Airpost συνήθως κάνει περίπου 30 ημέρες γιά να έλθει στην Ελλάδα.
Εάν δεν σε πειράζει βάλε το link του προίόντος, και πάντα να προσέχεις ο πωλητής να έχει μεγάλο αριθμό πωλήσεων και feedback από 99, 3% και άνω.

@962fm@
26-05-13, 13:44

σε συνεχεια οσων σου ειπαν παραπανω...
μπες στο λογαριασμο σου να δεις τι γραφει στο αναλογο πεδιο, σχετικα με την αποστολη του προϊοντος.

60021

jogatore
26-05-13, 18:32
[COLOR="#000000"][/COLOR
Περίμενε να περάσουν 30- 33 ημέρες από την ημέρα που έγινε η παραγγελία και μετά θα σου πω την διαδικασία.
Επίσης να ξέρεις ότι εάν ο πωλητής είναι στην Κίνα και το αντικείμενο σου το έστειλε με το China Airpost συνήθως κάνει περίπου 30 ημέρες γιά να έλθει στην Ελλάδα.
Εάν δεν σε πειράζει βάλε το link του προίόντος, και πάντα να προσέχεις ο πωλητής να έχει μεγάλο αριθμό πωλήσεων και feedback από 99, 3% και άνω.

εδω ειναι [""http://www.ebay.com/itm/180902097636?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649"

jogatore
26-05-13, 18:39
σε συνεχεια οσων σου ειπαν παραπανω...
μπες στο λογαριασμο σου να δεις τι γραφει στο αναλογο πεδιο, σχετικα με την αποστολη του προϊοντος.

60021

Αυτο γραφει "Sale date: 05/09/13
Tracking number: NK0000434436" και Shipped 05/09/13

evans1
26-05-13, 21:17
Με μπέρδεψες ... η εικόνα που έβαλες είναι από ακουστικά και ο δεσμός από μπαταρία.
Πάντως από ότι είδα οι αξιολογήσεις είναι διφορούμενες γιά τον πωλητή. περίμενε λίγο και βλέπουμε.

@962fm@
26-05-13, 21:21
Αυτο γραφει "Sale date: 05/09/13
Tracking number: NK0000434436" και Shipped 05/09/13
αρα δεν ισχυει το οτι δεν ελαβες καμια ειδοποιηση οτι σου το εστειλε.
το πακετο σου εχει φυγει και μαλιστα 9 Μαϊου '13
νομιζω οτι κακως ανησυχείς.. εχεις μερες μπροστα σου ακομη.

Με μπέρδεψες ... η εικόνα που έβαλες είναι από ακουστικά και ο δεσμός από μπαταρία.
Πάντως από ότι είδα οι αξιολογήσεις είναι διφορούμενες γιά τον πωλητή. περίμενε λίγο και βλέπουμε.
η φωτο ηταν παραθεση απο το δικο μου ποστ..
ηταν ενα παραδειγμα για να μας πει τι γραφει στο δικο του προϊον.

lilypik
26-05-13, 21:30
Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει απάντηση στη διαφορά του αστεριού του ίδιου πωλητή. Να ρωτήσω και κάτι άλλο που πιστεύω ότι είναι σημαντικό. Χρησιμοποιώ το application eBay. Κατά τύχη πήγα στην ιστοσελίδα του eBay για να δω κάτι αντικείμενα που είχα τσεκάρει. Με το που πατάω το ένα, για να δω τις λεπτομέρειες, βγήκε το εξής μήνυμα: Λυπούμαστε αλλά αυτό το αντικείμενο δεν υποστηρίζεται στη Διεθνή Αγορά eBay._ Πατώντας και το άλλο αντικείμενο μου έβγαλε το εξής, πάλι μήνυμα: Προειδοποίηση ασφαλείας.Παρουσιάστηκαν προβλήματα με το πιστοποιητικού ασφαλείας αυτού του ιστότοπου. Αυτό το πιστοποιητικό δεν είναι από έμπιστη αρχή._ ΤΙ σημαίνουν αυτά πάλι?
--Ξανά Θέτω τα ίδια ερωτήματα και μακάρι αν μπορεί κάποιος να μου πει.--

jogatore
29-05-13, 09:59
αρα δεν ισχυει το οτι δεν ελαβες καμια ειδοποιηση οτι σου το εστειλε.
το πακετο σου εχει φυγει και μαλιστα 9 Μαϊου '13
νομιζω οτι κακως ανησυχείς.. εχεις μερες μπροστα σου ακομη.

Μετα απο την παραλαβη σημερα του πακετου , ποια ειναι τα ακολουθα βηματα που πρεπει να κανω?

evans1
29-05-13, 10:27
Μετα απο την παραλαβη σημερα του πακετου , ποια ειναι τα ακολουθα βηματα που πρεπει να κανω?
Σου απήντησα στο ΠΜ, εάν χρειάζεσαι οτιδήποτε, εδώ είναι όλοι ...

@962fm@
29-05-13, 11:49
σαν τι ''ακολουθα βηματα'' δλδ ?
να παραλαβεις οτι πληρωσες .. αυτο δεν ηθελες ?
αυτο δεν εγινε ?

δεν καταλαβαινω τι περισσοτερο ζητας ?

zeovani
30-05-13, 08:13
Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποια ενότητα του forum συζητάμε γενικά για αγορές και όχι απαραίτητα ηλεκτρονικές.
Συν τοις άλλοις, υπάρχει περίπτωση να βρω μέσω ebay οικονομικά παπούτσια (από 47 νούμερο) και καλά πουκάμισα?
Εχει κάποιος εμπειρία από πωλητή να μου μεταφέρει εντυπώσεις?

jogatore
30-05-13, 11:48
σαν τι ''ακολουθα βηματα'' δλδ ?
να παραλαβεις οτι πληρωσες .. αυτο δεν ηθελες ?
αυτο δεν εγινε ?

δεν καταλαβαινω τι περισσοτερο ζητας ?

ΟΚ μου απηντησε ο ¨"evans1"

lilypik
01-06-13, 22:47
Βρε Παιδιά, Κανείς Δεν Ξέρει να μου Απαντήσει?!
Η" είναι πρωτόγνωρα αυτά που ρώτησα για το eBay?!

impz
01-06-13, 23:24
Βρε Παιδιά, Κανείς Δεν Ξέρει να μου Απαντήσει?!
Η" είναι πρωτόγνωρα αυτά που ρώτησα για το eBay?!

Λοιπόν πάμε με τη σειρά:
Τη διαφορά στο χρώμα των αστεριών, δε μπορώ να σου την εξηγήσω με σιφουριά, αλλά δε νομίζω να έχει και ιδιαίτερη σημασία, μιας και τα δύο χρώματα φανερώνουν top seller.
Για την εφαρμογή δεν ξέρω να σου πω, γιατί δεν τη χρησιμοποιώ.
Για τα αντικείμενα που δεν έλαβες, θα σου έλεγα να τσεκάρεις πρώτα αν είναι όλα καλά με τη διεύθυνσή σου και κυρίως με το αν γίνεται κάποιο λάθος σε εσένα, όπως να μην ξέρει πού το αφήνει ο ταχυδρόμος ή να το παίρνει κάποιος άλλος. Δύο χαμένα αντικείμενα σε τόσο διάστημα και από καλούς πωλητές είναι κάπως απίθανο να μη σου έχουν αποσταλεί. Αυτά τα μικρά αντικείμενα, έρχονται σαν απλά γράμματα και όχι ως συστημένα και από την Αγγλία δεν κάνουν πάνω από 2 εβδομάδες.

Μετά, όταν αρχίζεις να επικοινωνείς με το seller και σου προτείνει λύση, δεν είναι καλό να ανοίγεις ταυτόχρονα και case. Αν αμφιβάλλειw για το αν θα σου το ξαναστείλει, ζήτα refund. Αν δε συμφωνήσει, τότε άνοιξε case.

Σχετικά με το τηλέφωνο: Όταν ανοίγεις case, υπάρχουν συγκεκριμένοι χρόνοι που κρίνει την υπόθεση το ebay και που αφήνει και τον πωλητή να απαντήσει. Αν εσύ θες απάντηση εδώ και τώρα, λογικό είναι να σου πουν να τον πάρεις τηλέφωνο.

Δεν ξέρω αν ρώτησες και τίποτα άλλο που δεν απαντήθηκε, γιατί έκανες πολλά ποστ, αν ναι, επανέλαβέ το.

lilypik
02-06-13, 01:33
Κατά αρχήν impz ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που μου απάντησες.
Έως τώρα,έχω λάβει κανονικά και τα μικροδέματα,που έρχονται απευθείας στη διεύθυνση και
τις ταχυδ. ειδοποιήσεις.Έχω ελέγξει τα στοιχεία μου και είναι σωστά.
ΣΥΜΦΩΝΏ ΑΠΌΛΥΤΑ ότι σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί και να τα έχει 'πάρει' κάποιος άλλος.
Και έτσι να μην φταίει ούτε ο αγοραστής μα ούτε και ο πωλητής.
Στην πρώτη, όμως, περίπτωση μου, ενώ περίμενα δυόμιση μήνες και στο τέλος του ζήτησα επιστροφή των χρημάτων,
δεν πήρα, πια, απάντηση.
Στη δεύτερη περίπτωση, ΝΑΙ ήταν ΒΙΑΣΤΙΚΉ ΑΠΟΦΑΣΗ να ανοίξω υπόθεση, αλλά το έκανα με το σκεπτικό ότι - άντε να συνεχίσω να περιμένω μια δεύτερη αποστολή του item, άντε κι αν δεν έρθει πάλι, να περιμένω να μου επιστρέψει τα χρήματα-
Ε θα είχα χάσει και το δικαίωμα από το PayPal. Όπως το έχασα στην πρώτη περίπτωση.
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ και την περίπτωση του ΣΩΣΤΟΥ Πωλητή που ΌΝΤΩΣ προχωρεί σε δεύτερη αποστολή του item,
Γιατί και αυτός 'χάνει' ας πούμε, δύο αντικείμενα στην τιμή του ενός.
ΣΥΓΝΩΜΗ που κούρασα με αυτό το 'κατεβατό' εξηγήσεων
Αλλά και γω ως αγοραστής ρισκάρω τα χρήματά μου.

Και πάλι σε ευχαριστώ.

stel.nikol
31-08-13, 12:08
Γεια σας,
Θα ηθελα να αρχισω να κανω αγορες απο ebay αλλα εχω καποιες απορίες σχετικα με τα συνολικα εξοδα μιας αγορας. Συγκεκριμενα θελω να αγορασω κατι απο Αγγλια το ποιο κοστιζει 180 λιρες. Επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε οτι το shipping cost για Ελλαδα ειναι 80 λιρες. Αυτο που θελω να μου απαντησετε αν μπορειτε, ειναι αν τα συνολικα εξοδα για να ερθει σπιτι μου το συγκεκριμενο προιον ειναι 260 λιρες ή υπαρχουν εξτρα εξοδα τα οποια πιθανον λογω απειριας δεν γνωριζω; Για παραδειγμα, υπαρχει περιπτωση η εκαστοτε μεταφορικη να μου ζητησει extra χρηματα κατα την παραδοση επειδη δεν μενω Αθηνα αλλα επαρχια; Φυσικα μιλαω για βαρυ και ογκοδες δεμα.
Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει λιγο. Ευχαριστω!

stel.nikol
03-09-13, 17:56
Κανεις δεν μπορει να με βοηθησει σε αυτο που ρωτησα?

impz
03-09-13, 21:20
Αυτο που θελω να μου απαντησετε αν μπορειτε, ειναι αν τα συνολικα εξοδα για να ερθει σπιτι μου το συγκεκριμενο προιον ειναι 260 λιρες ή υπαρχουν εξτρα εξοδα τα οποια πιθανον λογω απειριας δεν γνωριζω; Για παραδειγμα, υπαρχει περιπτωση η εκαστοτε μεταφορικη να μου ζητησει extra χρηματα κατα την παραδοση επειδη δεν μενω Αθηνα αλλα επαρχια; Φυσικα μιλαω για βαρυ και ογκοδες δεμα.
Τα 260€ είναι το συνολικό ποσό, δεν υπάρχουν έξτρα. Ο πωλητής πληρώνει το κόστος μέχρι να φτάσει στη διεύθυνσή σου, εσύ μόνο παραλαμβάνεις. Αφού σου είπε 80€, σημαίνει ότι ρώτησε με βάση τη διεύθυνσή σου.
Η μόνη επιβάρυνσή σου ίσως να είναι ότι ο ταχυδρόμος δε θα στο φέρει στην πόρτα, αλλά θα σου αφήσει ειδοποιητήριο να πας να το πάρεις από το κοντινότερο κατάστημα ΕΛΤΑ. Τις πιο πολλές φορές όμως, αν πρόκειται για μεγάλα δέματα αναλαμβάνουν την παράδοση τα "πόρτα-πόρτα" των ΕΛΤΑ, που σου το φέρνουν στο σπίτι.
Όταν λες επαρχία, μένεις κάπου απομακρυσμένα, ή σε πόλη; Επίσης, για τι διαστάσεις-βάρος μιλάμε; (για να δω αν είσαι κάποια ειδική περίπτωση).

stel.nikol
04-09-13, 08:06
''impz'' Κατ' αρχας σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες.
Μένω σε χωριο της Αργολιδας. Αυτο που θέλω να αγορασω ζυγιζει περιπου 60 κιλα και αν δεν κανω λάθος περιέχεται σε δύο κουτες μακρόστενες, 1 μεγάλη (μήκους περιπου 2 μετρων) και μια μικρότερη (περιπου 1 μετρου). Δεν ειμαι σιγουρος για την μικρη κουτα. Μπορει και όλα τα κομματια να περιέχονται στη μεγάλη. Φυσικά για το shipping cost του είχα στειλει την ακριβη διευθυνση μου.

impz
04-09-13, 08:31
''impz'' Κατ' αρχας σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες.
Μένω σε χωριο της Αργολιδας. Αυτο που θέλω να αγορασω ζυγιζει περιπου 60 κιλα και αν δεν κανω λάθος περιέχεται σε δύο κουτες μακρόστενες, 1 μεγάλη (μήκους περιπου 2 μετρων) και μια μικρότερη (περιπου 1 μετρου). Δεν ειμαι σιγουρος για την μικρη κουτα. Μπορει και όλα τα κομματια να περιέχονται στη μεγάλη. Φυσικά για το shipping cost του είχα στειλει την ακριβη διευθυνση μου.

Εντάξει, δεν είσαι σε καμιά δύσβατη περιοχή.
Τα ογκώδη από Αγγλία εμένα μου έρχονται συνήθως είτε με τις ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ, είτε με τη Γενική μεταφορική. Αν έχει Γενική σε Άργος ή Ναύπλιο, μπορεί να σου έρθει με αυτή.
Το πιο πιθανό όμως είναι με ΕΛΤΑ να σου έρθει, και στη χειρότερη θα σου ζητήσουν να το πάρεις από το κοντινότερο υποκατάστημά τους. Καλό είναι λοιπόν για κάθε ενδεχόμενο, να μπορεί να χωρέσει στο αυτοκίνητο.
Καλό είναι επίσης, να ζητήσεις να σου δώσει tracking number ο πωλητής, που πιθανώς θα το κάνει μόνος του, για να έχεις εικόνα που βρίσκεται κάθε στιγμή το δέμα.
Παραπάνω λεφτά πάντως, δε θα σου ζητήσουν, ο αποστολέας τα πληρώνει τα έξοδα αποστολής.

stel.nikol
04-09-13, 11:04
impz
Σε ευχαριστω πολυ, με βοηθησες αρκετα.
Μια τελευταια ερωτηση. Αν μου το στειλουν και βλεπω οτι η παραγγελια με βαση το tracin number προχωραει αλλα ταυτοχρονα αργει πολυ με κινδυνο να ξεπερασει τις 40 μέρες και χάσω το δικαιωμα για αποζημιωση σε περιπτωση που παει κατι στραβα. Τοτε τι πρεπει να κανω;
Μήπως ξέρεις ποσες περιπου μέρες κανουν να έρθουν απο Αγγλια τετοιου είδους δεματα;

impz
04-09-13, 11:54
impz
Σε ευχαριστω πολυ, με βοηθησες αρκετα.
Μια τελευταια ερωτηση. Αν μου το στειλουν και βλεπω οτι η παραγγελια με βαση το tracin number προχωραει αλλα ταυτοχρονα αργει πολυ με κινδυνο να ξεπερασει τις 40 μέρες και χάσω το δικαιωμα για αποζημιωση σε περιπτωση που παει κατι στραβα. Τοτε τι πρεπει να κανω;
Μήπως ξέρεις ποσες περιπου μέρες κανουν να έρθουν απο Αγγλια τετοιου είδους δεματα;

Συνήθως έρχονται σε 2 εβδομάδες, το πολύ τρεις. Για το δικό σου δε μπορώ να πω με σιγουριά βέβαια, γιατί δεν έχω πάρει ποτέ τόσο μεγάλο.
Αν το βλέπεις που είναι, συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί είναι πολύ σπάνιο να καθυστερήσει πάνω από 40 μέρες.
Γενικά πάντως και επειδή στις περισσότερες περιπτώσεις δε θα έχεις tracking number, όταν πλησιάζει το όριο των 40 ημερών, ανοίγεις case για να είσαι εξασφαλισμένος, ενημερώνοντας όμως πρώτα τον πωλητή. Στο λέω αυτό γιατί μου έχει τύχει να μου επιστρέψει τα χρήματα ο πωλητής κατευθείαν, οπότε δε χρειάστηκε να ανοίξω case. Γενικά οι πωλητές, δε θέλουν να τους ανοίγουν cases, γιατί έχουν επιπτώσεις. Προσοχή όμως, ακόμα και αν σου υποσχεθεί ο πωλητής, αν δεν έχεις ικανοποιηθεί εντός των 40 ημερών, ανοίγεις case.

xristos88
10-09-13, 16:58
Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος της κοινότητας και σχετικά νέο μέλος επίσης στον κόσομο του ebay. Πριν δύο εβδομάδες περίπου παρήγγειλα από Αγγλία μια θήκη για ένα κινητό, η αξία της οποίας είναι στα 6 Ευρώ. Η θήκη που παρέλαβα όμως είναι πραγματικής αξίας κάτω του 1 Ευρώ. Έβαλα αρνητική αξιολόγηση στον πωλητή, μιας και η περιγραφή του αντικειμένου δεν αντιστοιχούσε στη θήκη. Μου απάντησε πως αλλάζοντας σε θετική την αρνητική αξιολόγηση που έχω κάνει, θα μου επιστρέψει όλο το ποσό πίσω, χωρίς να του επιστρέψω την θήκη. Πως λοιπόν αλλάζω το feedback που έχω υποβάλλει; Αν αγνωρίζει κάποιος ας μου εξηγήσει βήμα βήμα. Σας ευχαριστώ..

impz
10-09-13, 17:29
Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος της κοινότητας και σχετικά νέο μέλος επίσης στον κόσομο του ebay. Πριν δύο εβδομάδες περίπου παρήγγειλα από Αγγλία μια θήκη για ένα κινητό, η αξία της οποίας είναι στα 6 Ευρώ. Η θήκη που παρέλαβα όμως είναι πραγματικής αξίας κάτω του 1 Ευρώ. Έβαλα αρνητική αξιολόγηση στον πωλητή, μιας και η περιγραφή του αντικειμένου δεν αντιστοιχούσε στη θήκη. Μου απάντησε πως αλλάζοντας σε θετική την αρνητική αξιολόγηση που έχω κάνει, θα μου επιστρέψει όλο το ποσό πίσω, χωρίς να του επιστρέψω την θήκη. Πως λοιπόν αλλάζω το feedback που έχω υποβάλλει; Αν αγνωρίζει κάποιος ας μου εξηγήσει βήμα βήμα. Σας ευχαριστώ..

Είναι γενικά σωστότερο να επικοινωνείς με τον πωλητή πριν αφήσεις αρνητικό feedback, για να του δώσεις πρώτα την ευκαιρία να σου λύσει ο ίδιος το πρόβλημα.

Τώρα, πώς αλλάζεις feedback:
Από μόνος σου δε μπορείς, αλλά αν συμφωνήσεις με την πρόταση (και αφού σου επιστρέψει τα χρήματα), θα σου κάνει αυτός αίτημα μέσω ebay (Feedback revision request) και θα το αποδεχθείς, αλλάζοντας το feedback σε θετικό.

xristos88
10-09-13, 17:46
Πολύ ωραία. Το κατάλαβα. Με βοήθησες πολύ. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου..

stel.nikol
12-09-13, 19:30
impz προσπαθησα να σου στειλω μνμ αλλα μου εβγαλε σφαλμα λογω πολλων αποθηκευμενων μνμ δικων σου. τεσπα
παταω buy it now και μου βγαζει total 179Λιρες μετα παταω proceed to checkout. Εκει βγαζει τη διευθυνση μου και το ποσο (παντα 179 λιρες) και λεει continue to paypal και εχει ενα κουμπακι απο κατω που λεει continue. To οποιο ομως ειναι απενεργοποιημενο και δεν μπορω να παω πουθενα. Μονο πισω και απλα μενει το προιον στο basket. Πανω σε κοκκινο πλαισιο γραφει τα εξης:

One or more of the items below can't be purchased because the seller has not specified postage costs to the location selected.

Change your address or remove the items to continue.
You may also contact the seller for an exception.

Κάνω κατι λαθος εγω ή αυτος? Πάντως θα επιμεινω να γινει αυτοματοποιημενα και μεσω ebay. Αν δεν συμφωνησει λεω να τον αναφερω στο ebay.

impz
12-09-13, 19:39
impz προσπαθησα να σου στειλω μνμ αλλα μου εβγαλε σφαλμα λογω πολλων αποθηκευμενων μνμ δικων σου. τεσπα
παταω buy it now και μου βγαζει total 179Λιρες μετα παταω proceed to checkout. Εκει βγαζει τη διευθυνση μου και το ποσο (παντα 179 λιρες) και λεει continue to paypal και εχει ενα κουμπακι απο κατω που λεει continue. To οποιο ομως ειναι απενεργοποιημενο και δεν μπορω να παω πουθενα. Μονο πισω και απλα μενει το προιον στο basket. Πανω σε κοκκινο πλαισιο γραφει τα εξης:

One or more of the items below can't be purchased because the seller has not specified postage costs to the location selected.

Change your address or remove the items to continue.
You may also contact the seller for an exception.

Κάνω κατι λαθος εγω ή αυτος? Πάντως θα επιμεινω να γινει αυτοματοποιημενα και μεσω ebay. Αν δεν συμφωνησει λεω να τον αναφερω στο ebay.

Κάπου πριν το checkout πρέπει να έχει "request total". Πρέπει να πατήσεις αυτό για να σου προσθέσει τα έξοδα αποστολής ο πωλητής, και μετά θα μπορείς να συνεχίσεις.
Αν το έχεις κάνει, περίμενε λίγο να το κάνει ή στείλτου μήνυμα.

Επειδή πρόκειται για μαγαζί απ'ότι βλέπω, μπορεί να μην ξέρει ο υπάλληλος καλά τη διαδικασία για αποστολή εκτός Αγγλίας, για αυτό μη βιαστείς να του κάνεις report.

ΟΚ, έσβησα μηνύματα, αλλά καλύτερα να τα λέμε εδώ για να τα βλέπει και κανένας άλλος με τις ίδιες απορίες.

stel.nikol
12-09-13, 19:45
οκ σε ευχαριστω για αλλη μια φορα

stel.nikol
12-09-13, 19:53
παντως δεν βλεπω να εχει request total ή κατι τετοιο τελοσπαντων. Μονo continue shopping kai proceed to checkout.

impz
12-09-13, 20:12
παντως δεν βλεπω να εχει request total ή κατι τετοιο τελοσπαντων. Μονo continue shopping kai proceed to checkout.

:hmmm: σίγουρα δεν υπάρχει; Μήπως δεν έχει βάλει δυνατότητα για αποστολή εκτός Αγγλίας, οπότε δε δίνει καθόλου τη δυνατότητα το ebay.
Δε μου έχει ξανατύχει αυτό.
Πρέπει η διαδικασία της αγοράς να ολοκληρωθεί μέσω ebay όμως.

Αφού φαίνεται ότι δε μπορεί αν βοηθήσει ο πωλητής (η μέθοδος για αγορά εκτός ebay δεν είναι η καλύτερη λύση όπως σου είπα), μπορείς να το δουλέψεις με το support του ebay το θέμα. Δηλαδή πήγαινε στο live chat και πές τους ότι συμφώνησες με τον πωλητή, αλλά δε σου δίνει τη δυνατότητα το ebay να προχωρήσεις, να σου πουν τι να κάνεις αυτοί.

stel.nikol
12-09-13, 20:17
Οι μονες χωρες που στελνει ειναι ireland και uk. Αλλα οπως μου ειπε στελνει και Ελλαδα. Ισως να εννοει εκτος ebay. Τελοσπαντων. Αν εγω του ζητησω τελικα paypal κατα ποσο ειμαι καλυμμενος? Οπως ειδες προκειται για εταιρια με πολλες πωλησεις. Λες να την πατησω?

impz
12-09-13, 20:26
Οι μονες χωρες που στελνει ειναι ireland και uk. Αλλα οπως μου ειπε στελνει και Ελλαδα. Ισως να εννοει εκτος ebay. Τελοσπαντων. Αν εγω του ζητησω τελικα paypal κατα ποσο ειμαι καλυμμενος? Οπως ειδες προκειται για εταιρια με πολλες πωλησεις. Λες να την πατησω?

Λοιπόν, το έψαξα και όντως το "Request Total from Seller" υπάρχει, αλλά είναι κρυμμένο (!).
Όταν το αγοράσεις και μπει στο καλάθι των αγορών, αν περάσεις το ποντίκι ψηλά στην ίδια ευθεία που είναι το όνομα του πωλητή, εμφανίζεται.
Γιατί το έχουν κρύψει, δε μπορώ να καταλάβω.

Αν δεν υπάρχει λύση όμως, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να το κάνεις και κατευθείαν. Φαίνεται αξιόπιστος πωλητής, γιατί είναι μαγαζί και υπάρχει και η εγγύηση του paypal.

stel.nikol
12-09-13, 20:39
Για βοηθησε με λιγο γιατι δεν το βρισκω. Το βαζο στο καλαθι και μετα ξανα γυρναω πισω και ψαχνω κοντα στο british fitness?
ή ενω ειμαι στο καλαθι.

impz
12-09-13, 20:43
Για βοηθησε με λιγο γιατι δεν το βρισκω. Το βαζο στο καλαθι και μετα ξανα γυρναω πισω και ψαχνω κοντα στο british fitness?
ή ενω ειμαι στο καλαθι.

Όπως είσαι στο καλάθι και βλέπεις το προϊόν, περνάς το δείκτη ψηλά, στην ευθεία που είναι το όνομα του πωλητή και εμφανίζεται μια γραμμή, που στο δεξί μέρος έχει το κουμπάκι.

stel.nikol
12-09-13, 20:50
Δεν ξερω μπορει να ειμαι τελειως χαζος αλλα δεν βλεπω κανενα κουμπακι. Πανω απο τη μικρη φωτο με το προιον ειναι το ονομα του πωλητη πιο πανω μια γραμμη που δεν εχει κανενα κουμπακι και πιο πανω γραφει Your ebay shopping basket. το κουμπακι αυτο πως ειναι?

impz
12-09-13, 21:04
Δεν ξερω μπορει να ειμαι τελειως χαζος αλλα δεν βλεπω κανενα κουμπακι. Πανω απο τη μικρη φωτο με το προιον ειναι το ονομα του πωλητη πιο πανω μια γραμμη που δεν εχει κανενα κουμπακι και πιο πανω γραφει Your ebay shopping basket. το κουμπακι αυτο πως ειναι?

Λοιπόν, θα μας τρελάνει το ebay.

Στη συνημμένη φωτογραφία σου δείχνω πώς το βγάζει με ένα τυχαίο που έβαλα, αλλά όταν βάζω το δικό σου, δε βγαίνει η επιλογή!

stel.nikol
12-09-13, 21:11
σε αυτο το προιον ειναι προφανες αλλα σε αυτο που κοιταω εγω δεν το εχει.
http://www.ebay.co.uk/itm/GYMANO-PROFESSIONAL-POWER-RACK-OLYMPIC-CAGE-MACHINE-PULL-UP-BAR-MULTI-GYM-/161033578653?pt=UK_Strength_Training&var=&hash=item257e59689d
Λεω κι εγω τοση γκαβομαρα. Παντως σε ευχαριστω. Εστειλα μνμ να δω τι θα μου πουν και αν δω οτι μου απαντησουν αρνητικα ισως να πληρωσω με email

stel.nikol
18-09-13, 18:06
impz
Τελικα θα κανω την αγορα με Paypal invoice, το οποιο μαλιστα μου το εστειλε και σημερα σε email. To paypal invoice γραφει date payment is due 19 sept. Πρεπει να πληρωσω τη συγκεκριμενη μερα ή μεχρι την συγκεκριμενη μερα; Επισης υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω πριν προχωρησω στην πληρωμη; Για δωσε μου τα φωτα σου για αλλη μια φορα.

impz
18-09-13, 19:02
impz
Τελικα θα κανω την αγορα με Paypal invoice, το οποιο μαλιστα μου το εστειλε και σημερα σε email. To paypal invoice γραφει date payment is due 19 sept. Πρεπει να πληρωσω τη συγκεκριμενη μερα ή μεχρι την συγκεκριμενη μερα; Επισης υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω πριν προχωρησω στην πληρωμη; Για δωσε μου τα φωτα σου για αλλη μια φορα.

Είναι μέχρι 19.
Δε θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο, θα σε πάει στο paypal και θα πληρώσεις με το συνηθισμένο τρόπο.

Από περιέργεια, τη συνεννόηση για την πληρωμή την κάνατε μέσω μηνυμάτων του ebay ή μέσω email;
Ρωτάω γιατί κάποια φορά που πήγα να κάνω μια παρόμοια συνεννόηση, μου έβγαλε προειδοποίηση το ebay, πρέπει να έχουν κάποιο φίλτρο που πιάνει λέξεις- κλειδιά.

stel.nikol
18-09-13, 19:12
Αρχικα εγινε μεσω ebay. Αυτος μου ζητησε email και οταν πηγα να του το στειλω μου εβγαλε προειδοποιηση, οποτε μετα συνεχισα μεσω email. Κατι αλλο. Γνωριζεις τι γινεται με τις ισοτιμιες; Ο λογαριασμος μου ειναι σε ευρω και η χρεωση του paypal σε λιρες αγγλιας. H μετατροπη θα γινει αυτοματα; Και αν ναι με χρεωνει κατι επιπλεον;

impz
18-09-13, 19:28
Αρχικα εγινε μεσω ebay. Αυτος μου ζητησε email και οταν πηγα να του το στειλω μου εβγαλε προειδοποιηση, οποτε μετα συνεχισα μεσω email. Κατι αλλο. Γνωριζεις τι γινεται με τις ισοτιμιες; Ο λογαριασμος μου ειναι σε ευρω και η χρεωση του paypal σε λιρες αγγλιας. H μετατροπη θα γινει αυτοματα; Και αν ναι με χρεωνει κατι επιπλεον;

Δε χρεώνεσαι κάτι επιπλέον (προμήθεια, τέλη μετατροπής και τέτοια που κάνουν οι τράπεζες). Απλά στα μετατρέπει. Η ισοτιμία είναι ελαφρά χειρότερη από την τιμή fixing (δηλαδή αυτή που θα βρεις στο google). Θα σου πει το ποσό και σε ευρώ το paypal, πριν ολοκληρωθεί η αγορά.

stel.nikol
18-09-13, 19:47
Προβλημα. Παω να πληρωσω και μου βγαζει αυτο το μνμ
We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card MasterCard
Εχω prepaid της πειραιως τι προβλημα υπαρχει;

impz
18-09-13, 19:50
Προβλημα. Παω να πληρωσω και μου βγαζει αυτο το μνμ
We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card MasterCard
Εχω prepaid της πειραιως τι προβλημα υπαρχει;

Δεν έχεις ξαναπληρώσει με αυτή μέσω paypal;
Φαίνεται να μπλοκάρει τη συναλλαγή η τράπεζα. Μπορεί να είναι για λόγους ασφάλειας επειδή βλέπει μεγάλο ποσό να φεύγει στο εξωτερικό, μπορεί να μη φτάνει το υπόλοιπο, πάρε την τράπεζα να σου πει το λόγο.

stel.nikol
18-09-13, 19:54
Πρωτη φορα αγοραζω με την paypal. Αλλα μεγαλο ποσο 300ευρω; Οσο για το υπολοιπο δεν νομιζω, εχω βαλει και λιγο περισσοτερο απο το απαιτουμενο ποσο.

Αυτο που προσεξα ειναι οτι το paypal εχει 1ευρω= 0,802 λιρες που σημαινει οτι 259 λιρες κανουν περιπου 320 ευρω ενω εγω εχω 315. Λες να φταιει μονο αυτο ή και αυτο.

impz
18-09-13, 20:06
Πρωτη φορα αγοραζω με την paypal. Αλλα μεγαλο ποσο 300ευρω; Οσο για το υπολοιπο δεν νομιζω, εχω βαλει και λιγο περισσοτερο απο το απαιτουμενο ποσο.

Υπόψιν ότι η κάρτα πριν χρησιμοποιηθεί για πρώτη φορά, θέλει confirmation.
Πάρε την τράπεζα να σου πει τι παίζει.

stel.nikol
18-09-13, 20:18
Στο paypal γραφει παντως verified. Δεν ξερω αν εννοεις αυτο. Παντως παιζει να φταιει αυτο με την ισοτιμια. Η ισοτιμια του paypal ειναι τραγικη. Πρεπει να βαλω λεφτα αν ισχυει αυτο.

stel.nikol
18-09-13, 20:25
Επισης οταν παταω για να ξαναμπω στο invoice μου πεταει αυτο.
Your account information has changed. Either you clicked "Pay" more than once but the original transfer was already made, or you just received money. To check, please view your account History and make sure you want to perform this transaction.

Τι διαολο συμβαινει. Υπαρχει περιπτωση να εχει ολοκληρωθει και απλα δεν εχει ενημερωθει?

impz
18-09-13, 20:34
Στο paypal γραφει παντως verified. Δεν ξερω αν εννοεις αυτο. Παντως παιζει να φταιει αυτο με την ισοτιμια. Η ισοτιμια του paypal ειναι τραγικη. Πρεπει να βαλω λεφτα αν ισχυει αυτο.

Άρα είσαι ΟΚ με την επιβεβαίωση της κάρτας.
Αν σου φαίνεται τραγική η ισοτιμία του paypal, πρέπει να πας σε ανταλλακτήριο, να αισθανθείς ότι σε έχουν ληστέψει.

Επισης οταν παταω για να ξαναμπω στο invoice μου πεταει αυτο.
Your account information has changed. Either you clicked "Pay" more than once but the original transfer was already made, or you just received money. To check, please view your account History and make sure you want to perform this transaction.

Τι διαολο συμβαινει. Υπαρχει περιπτωση να εχει ολοκληρωθει και απλα δεν εχει ενημερωθει?

Βασικά πάρε την τράπεζα να μην ψάχνεσαι στην τύχη. Έχουν 24ωρη εξυπηρέτηση για τέτοια θέματα.

stel.nikol
18-09-13, 20:39
Κατι τελευταιο (ελπιζω), γιατι αρκετα σε εχω πρηξει, αν πρεπει να βαλω λεφτα επιπλεον, οταν τα βαλω τη κανω ξανα παταω πληρωμη; Το λεω γιατι φοβαμαι μηπως πατησω διπλή ή τριπλη πληρωμη και μετα τρεχω. Στο history του paypal μπορω να το δω αυτο;

impz
18-09-13, 20:47
Κατι τελευταιο (ελπιζω), γιατι αρκετα σε εχω πρηξει, αν πρεπει να βαλω λεφτα επιπλεον, οταν τα βαλω τη κανω ξανα παταω πληρωμη; Το λεω γιατι φοβαμαι μηπως πατησω διπλή ή τριπλη πληρωμη και μετα τρεχω. Στο history του paypal μπορω να το δω αυτο;

Δε μου έχει ξανατύχει αυτό.
Ίσως θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον πωλητή μετά πώς θα το δουλέψετε. Αφού αυτή δεν ολοκληρώθηκε, δε θα πάρει τα χρήματα, αλλά πιθανώς να χρειαστεί καινούργιο invoice.

stel.nikol
18-09-13, 20:59
Ευχαριστω για αλλη μια φορα

alerommel
22-09-13, 10:14
Καλησπέρα παίδες,

έχω και εγώ μία απορία σχετικά με κάτι αγορές που έχω κάνει από Ebay.co.uk. Δεν ξέρω αν θα μπορέσετε να απαντήσετε, γιατί προφανώς κάθε αγοραπωλησία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, ωστόσο υπάρχουν ορισμένα στοιχεία που με προβληματίζουν.

Αρχικά, να πω ότι είμαι σχετικά καινούριος αγοραστής. Μόλις πριν από μερικούς μήνες άρχισα να ψωνίζω από Ebay. Ωστόσο επειδή με ενδιέφεραν πολλά πράγματα, έκανα πολλές αγορές σε σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα, με αποτέλεσμα από τον Ιούνιο μέχρι τον Αύγουστο του 2013, να ψωνίσω περίπου 14-16 φορές. Σε όλες τις περιπτώσεις δεχτηκα τα αντικείμενα μέσα στο αναμενόμενο χρονικό περιθώριο.
Στις αρχές Αυγούστου, παρήγγειλα από δύο ξεχωριστούς πωλητές δύο διαφορετικά πράγματα, μικρής σχετικά αξίας (πρόκειται για παιχνίδια για το PC, το ένα κοστίζει περίπου 15 € και το άλλο 5 € μαζί με μεταφορικά). Και τους δύο πωλητές τους βρήκα στο ebay.co.uk, και οι δύο στέλνουν από Αγγλία (έτσι γράφει τουλάχιστον), και οι δύο έχουν υψηλό feedback (ο ένας 99.3 % και ο άλλος 100%), και από τον έναν από τους δύο (αυτόν με 100%) έχω ψωνίσει και άλλες φορές μέσα στους προηγούμενους μήνες, χωρίς πρόβλημα, όπως προανέφερα.

Το θέμα είναι ότι μέχρι τέλη του Αυγούστου δεν είχαν φτάσει τα αντικείμενα, από κανέναν από τους δύο πωλητές. Και αναρωτιόμουν ποιος ευθυνόταν, μιας και μιλάμε για δύο ξεχωριστούς πωλητές. Έτσι, τέλη Αυγούστου, άνοιξα case και στου δύο (εγώ ήθελα απλά να επικοινωνήσω, αλλά το ebay μου άνοιγε αυτόματα case), και τους ζήτησα ευγενικά να μου στείλουν αντικατάσταση.

Ο ένας πωλητής (με 99.3%) μου έστειλε το ίδιο προιόν αρχές Σεπτεμβρίου. Και πάλι το νέο αντικείμενο δεν έφτασε. Του στέλνω πάλι μήνυμα λέγοντας του ότι δεν ξέρω τί άλλο να κάνω, μιας και ήδη έχουν χαθεί δύο δικά του αντικείμενα. Εκείνος χωρίς να μου απαντήσει, μου επέστρεψε τα χρήματα, και το case έκλεισε έτσι.

Ο άλλος πωλητής (με 100%, από τον οποίο έχω ψωνίσει ξανά στο παρελθόν), μου είπε ότι δεν είχε άλλο αντικείμενο ίδιο να μου στείλει, και σωμφωνήσαμε να μου στείλει ένα παρόμοιο. Αυτός ο πωλητής ωστόσο, μου το έστειλε αργότερα από τον πρώτο, περί τα μέσα Σεπτεμβρίου. Το πρόβλημα είναι ότι το case (που έχω ανοίξει από τέλη Αυγούστου) κοντεύει να λήξει, και ούτε αυτό το αντικείμενο έχει φτάσει ακόμα.

Αυτό πάντως που είναι το πρόβλημα μου δεν είναι το θέμα των χρημάτων, που ούτως ή άλλως είναι λίγα. Αυτό που με παραξενεύει είναι, πως είναι δυνατόν, την περίοδο Ιούνιο-Αύγουστο να μου ηρθαν μία ντουζίνα αντικείμενα, και εδώ και δύο μήνες (Αύγουστο-Σεπτέμβριο), να παλεύω με μονάχα δύο και με τις αντικαταστάσεις τους.
Ήδη έχουν αργήσει τα δύο πρώτα και η μία αντικατάσταση. Περιμένω την αντικατάσταση του δεύτερου πωλητή αλλά αμφιβάλλω ότι θα έρθει και αυτή.

Δεν μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει. Δεν μπορώ να κατηγορήσω τους πωλητές γιατί συμβαίνει το ίδιο πράγμα σε δύο εντελώς διαφορετικούς την ίδια χρονική περίοδο, και επιπλέον από τον έναν από τους δύο έχω ξαναψωνίσει.

Επιπλέον δεν μπορεί να έχουν σταλεί σε λάθος διεύθυνση, γιατί 15 αντικείμενα την προηγούμενη περίοδο μου φτάσανε χωρίς κανένα πρόβλημα. Άρα, τα στοιχεία μου είναι σωστά.

Θα μπορούσε κάποιος να τα κλέψει, αλλά που. Κάθε πρωί ελέγχω στο σπίτι μου και ο ταχυδρόμος απλά δεν τα φέρνει ποτέ. Έχω περάσει και από το ίδιο το ταχυδρομείο και πάλι δεν ήτανε εκεί. Και είναι δυνατόν να με έκλεψαν τρεις φορές συνεχόμενα (δύο αρχικά αντικέιμενα+μία αντικατάσταση), ενώ ως τώρα δεν με ξαναέκλεψε κανένας;

Θα περιμένω μία απάντηση από κάποιον. Ξέρω ότι κανένας δεν μπορεί να μου πει τί ακριβώς συμβαίνει, αλλά κάθε γνώμη από κάποιον πιο έμπειρο είναι ευπρόσδεκτη.

impz
22-09-13, 10:31
Θα μπορούσε κάποιος να τα κλέψει, αλλά που. Κάθε πρωί ελέγχω στο σπίτι μου και ο ταχυδρόμος απλά δεν τα φέρνει ποτέ. Έχω περάσει και από το ίδιο το ταχυδρομείο και πάλι δεν ήτανε εκεί. Και είναι δυνατόν να με έκλεψαν τρεις φορές συνεχόμενα (δύο αρχικά αντικέιμενα+μία αντικατάσταση), ενώ ως τώρα δεν με ξαναέκλεψε κανένας;

Όπως τα λες, πολύ το φοβάμαι αυτό, μαζί με μια μικρότερη υποψία να γίνεται η δουλειά στα ΕΛΤΑ. Μένεις σε πολυκατοικία; Έχετε ξεχωριστά γραμματοκιβώτια, ή τα αφήνει ο ταχυδρόμος στην είσοδο;
Επίσης, ρώτησες στο ταχυδρομείο μήπως άλλαξε ο ταχυδρόμος και κάνει λάθος στη διεύθυνση ο καινούργιος;

Πάντως, αυτές οι μαλακίες γίνονται και οι πωλητές σταματάνε να στέλνουν στην Ελλάδα στο τέλος.

alerommel
22-09-13, 10:47
@impz

Ταχύτατη απάντηση, σε ευχαριστώ.

Αρχικά μένουμε σε πολυκατοικία, και ο ταχυδρόμος τα αφήνει στην είσοδο. Ωστόσο, επειδή ξέρω περίπου πότε θα φτάσουν τα αντικείμενα, ελέγχω κάθε πρωί και πάντοτε όταν περνάει ο ταχυδρόμος. Λόγω καλοκαιριού δεν έχω υποχρεώσεις τα πρωινά (είμαι φοιτητής), και άρα έχω ελέυθερο χρόνο να κοιτάξω. Αλλά ακόμα και αν λείπω εγώ, βάζω έμπιστα πρόσωπα να κοιτάξουν και να ρωτάνε τον ταχυδρόμο.

Προφανώς, υπάρχει πάντα η περίπτωση να μου τα κλέβουν κάτω στην πολυκατοικία, αλλά θεωρώ αυτήν την περίπτωση αμελητέα.

Ο ταχυδρόμος είναι ο ίδιος.

Τώρα, λάθος στη διεύθυνση μπορεί να γίνεται, δηλαδή μπορεί στα ΕΛΤΑ να τοποθετούν τα αντικείμενα σε λάθος περιοχή από την δικιά μου, με αποτέλεσμα ο ταχυδρόμος μου να μην τα παραλαμβάνει ποτέ. Αλλά από την άλλη, πως είναι δυνατόν να τοποθετήθηκαν όλα τα τελευταία αντικείμενα σε λάθος περιοχή, και όλα τα προγούμενα να μου ήρθαν καλά;

Τώρα, αν μου τα κλέβουν στα ΕΛΤΑ, εγώ τί μπορώ να κάνω για αυτό; Μάλλον τίποτα.

Αυτό που με προβληματίζει, είναι αν αξίζει να συνεχίσω να κάνω αγορές από Ebay. Δεν είναι ένα τυχαίο περιστατικό που ήρθε και πέρασε. Είναι σαν να συμβαίνει κάτι συστηματικό την τελευταία περίοδο και να μην μου φτάνει τίποτα. Εν τω μεταξύ, η αλληλογραφία έρχεται κανονικά και χωρίς πρόβλημα.

Σκέφτηκα μήπως οφείλεται το Αγγλικό ταχυδρομείο, γιατί θυμίζω ότι και οι δύο πωλητές είναι από Ηνωμένο Βασίλειο.

Εσύ τί πιστεύεις πάνω σε όλα αυτά; Σε ευχαριστώ.

impz
22-09-13, 11:24
Από τη δική μου εμπειρία, από Αγγλία δεν έχει χαθεί ποτέ τίποτα. Από Κινα, δεν μου έφτασαν δύο αντικείμενα στα πάνω από 100 που αγόρασα από εκεί, αλλά ήταν αμελητέας αξίας και ο πωλητής μου έστειλε άλλο στη μια περίπτωση και μου γύρισε τα λεφτά στην άλλη.
Κάτι ειδικό συμβαίνει με εσένα.
Το ebay είναι πολύ μεγάλη διευκόλυνση και οικονομία, γιατί βρίσκεις φθηνά πράγματα και πράγματα που δεν ξέρεις καν που να τα ψάξεις στην τοπική αγορά.

Το μόνο που είναι στο χέρι σου να ελέγξεις είναι η απώλεια στην πολυκατοικία σου. Μια σκέψη είναι να αφήσεις ένα φάκελο "δόλωμα" που να μοιάζει με αυτούς που έρχονται από το ebay (πχ αν έχεις κρατήσει κάποιον από τους παλιούς, ξανακλείστον) για να δεις αν θα το πάρεις κανείς. Μιλάμε για μεγάλη πολυκατοικία;
Μετά μπορείς να βάλεις δικό σου γραμματοκιβώτιο στην είσοδο που να κλειδώνει, ή να ανοίξεις ταχυδρομική θυρίδα (αυτό πάει κανα 50άρι το χρόνο βέβαια).

alerommel
22-09-13, 11:55
Η ιδέα με τον φάκελο είναι καλή και σκέφτομαι να την εφαρμόσω. :)

Είναι μία τυπική τετραώροφη πολυκατοικία. Γνωριζόμαστε χρόνια με τους ενοίκους και το θεωρώ αβέβαιο η κλοπή να γίνεται εκ των έσω.

Μπορεί να τα παίρνει κάποιος που περνά από έξω, αλλά δεν θα τον είχα προσέξει; Όπως σου λέω, όποτε περνά ο ταχυδρόμος, ελέγχω. Άσε που ο ο ίδιος ο ταχυδρόμος λέει ότι δεν έχει πακέτα να φέρει. Που σημαίνει ότι το ενδεχόμενο να πέρασε, να τα άφησε, και στη συνέχεια κάποιος να τα πήρε, ελαχιστοποιείται.

Σε γενικές γραμμές, θεωρώ το ενδεχόμενο της κλοπής από την πολυκατοικία μου εξαιρετικά μικρό. Δηλαδή πιο πιθανό είναι τα πακέτα να εκλάπησαν στα ταχυδρομεία είτε της Αγγλίας είτε της Ελλάδας.

Υπάρχει λες καμία περίπτωση, τα πακέτα να μην έχουν χαθεί, αλλά να πηγαίνουν από πόλη σε πόλη, λόγω λάθους στα ταχυδρομεία; Έχω ακούσει για περιπτώσεις όπου δέματα από ebay καθυστέρησαν ακόμα και δύο μήνες. Ξέρεις κάτι για τόσο μεγάλες καθυστερήσεις; Αν είναι έτσι, λες να έχω καμιά ελπίδα να μου φτάσουν ακόμα, ή είναι καλύτερα να τα ξεχάσω;

impz
22-09-13, 12:42
Υπάρχει λες καμία περίπτωση, τα πακέτα να μην έχουν χαθεί, αλλά να πηγαίνουν από πόλη σε πόλη, λόγω λάθους στα ταχυδρομεία; Έχω ακούσει για περιπτώσεις όπου δέματα από ebay καθυστέρησαν ακόμα και δύο μήνες. Ξέρεις κάτι για τόσο μεγάλες καθυστερήσεις; Αν είναι έτσι, λες να έχω καμιά ελπίδα να μου φτάσουν ακόμα, ή είναι καλύτερα να τα ξεχάσω;

Η μεγαλύτερη καθυστέρηση που είχα από Αγγλία ήταν 3,5 εβδομάδες, και αυτό σε ακραία περίπτωση, συνήθως έρχονται εντός δύο εβδομάδων, ενώ μου έχει έρθει και σε 4 μέρες (με απλό ταχυδρομείο). Από Άπω Ανατολή, έχουν κάνει και 40 μέρες.
Τώρα, ειδικές περιπτώσεις υπάρχουν πάντα. Για παράδειγμα, αυτό το μήνα είχα πάρει ένα μεγάλο δέμα από το amazon.co.uk. Αυτό έρχεται με κούριερ, αλλά παρόλα αυτά έκανε 3 εβδομάδες και άρχισα να το αναζητώ. Τελικά έφτασε και διαπίστωσα ότι είχε βραχεί και είχε σβήσει το αυτοκόλλητο με τα στοιχεία μου. Εκεί ήταν λογικό να καθυστερήσει.
Αλλά σε εσένα είναι πολλές μαζί οι περιπτώσεις, κάτι άλλο συμβαίνει. Ακόμα και για κλοπή στα ταχυδρομεία, μου φαίνεται απίθανο να έχουν κάτσει σε εσένα όλες οι περιπτώσεις. Αν έκλεβαν όλα τα δέματα, θα είχε πρόβλημα πολύς ο κόσμος.

alerommel
22-09-13, 12:48
@impz,

Λες "Αλλά σε εσένα είναι πολλές μαζί οι περιπτώσεις, κάτι άλλο συμβαίνει." Εσυ τί πιστεύεις ότι συμβαίνει, δηλαδή;

Ξέρω ότι για τίποτα δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι, αλλά εσύ τι θεωρείς πιο πιθανό να συμβαίνει; Τι θα έκανες στη θέση μου; Συγνώμη αν κουράζω με τις ερωτήσεις.

koborms
10-10-13, 13:22
Kαλησπερα,
Έχω κάνει παραγγελία ένα πληκτρολόγιο για λάπτοπ απο Kίνα το έχω πληρώσει με Paypal απο τις 15 Αυγούστου
και ο πωλητής μου είπε οτι το έχει στείλει απο τις 5 Σεπτεμβρίου.
Η αποστολή γίνεται με την economy int'l postage.
Μπορείτε να μου πείτε αν είναι φυσιολογική αυτή η καθυστέρηση και αν μπορώ να δω κάπως την εξέλιξη της αποστολής? πχ με καποιο κωδικο αποστολης?
Και επιπλέον αν ξερετε με τι θα ρθει εν τέλει σπίτι μου με ΕΛΤΑ ?
Ευχαριστω

impz
10-10-13, 13:38
@impz,

Λες "Αλλά σε εσένα είναι πολλές μαζί οι περιπτώσεις, κάτι άλλο συμβαίνει." Εσυ τί πιστεύεις ότι συμβαίνει, δηλαδή;

Ξέρω ότι για τίποτα δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι, αλλά εσύ τι θεωρείς πιο πιθανό να συμβαίνει; Τι θα έκανες στη θέση μου; Συγνώμη αν κουράζω με τις ερωτήσεις.

Τώρα είδα το ποστ, δεν ξέρω αν έχεις καμιά εξέλιξη.
Ξαναπαρήγγειλες και τίποτα άλλο;
Τι να σου πω, εγώ πιστεύω ότι κάτι πάει στραβά από το ταχυδρομείο μέχρι εσένα. Αλλά είναι όλα υποθέσεις.
Παρεμπιπτόντως και σε εμένα άργησε πολύ μια κάρτα SD που αγόρασα από την Αγγλία. Ενώ 5-6 άλλα αντικείμενα ήρθαν μια χαρά. Έχω ενημερώσει τον πωλητή και περιμένω μερικές μέρες ακόμα, μήπως έρθει.

Kαλησπερα,
Έχω κάνει παραγγελία ένα πληκτρολόγιο για λάπτοπ απο Kίνα το έχω πληρώσει με Paypal απο τις 15 Αυγούστου
και ο πωλητής μου είπε οτι το έχει στείλει απο τις 5 Σεπτεμβρίου.
Η αποστολή γίνεται με την economy int'l postage.
Μπορείτε να μου πείτε αν είναι φυσιολογική αυτή η καθυστέρηση και αν μπορώ να δω κάπως την εξέλιξη της αποστολής? πχ με καποιο κωδικο αποστολης?
Και επιπλέον αν ξερετε με τι θα ρθει εν τέλει σπίτι μου με ΕΛΤΑ ?
Ευχαριστω

Έχει αργήσει πολύ. Μπορεί να κάνει και 40 μέρες βέβαια, αλλά σε πολύ σπάνια περίπτωση. Επίσης, άργησε πολύ να σου το στείλει και ο πωλητής.
Έχουν περάσει και οι 45 μέρες για να ανοίξεις case στο ebay ή dispute στο paypal, έπρεπε να το είχες κάνει αυτό.
Η μόνη επιλογή είναι να ενημερώσεις τον πωλητή, μήπως θελήσει να αποφύγει ένα αρνητικό feedback και σε αποζημιώσει.

koborms
11-10-13, 06:51
Eν τέλει τωρα μου ξανα απάντησε ο πωλητής και μου παι οτι μου το έστειλε με τη Royal Mail Airmail και δεν υπάρχει κωδικός αποστολής. :P :P
Μα αυτήν τη παίζει ? Πάλι με ΕΛΤΑ θα έρθει ή με courier ? αν έρθει :P :P

billdepo
26-10-13, 11:15
Είμαι εντελώς αρχάριος στο ebay οπότε έχω ορισμένες ερωτήσεις που αν και έψαξα δεν μπόρεσα να αποκτήσω ξεκάθαρη άποψη. Οπότε θα το εκτιμήσω πολύ αν με βοηθήσετε! :D
1) Ποια η διαφορά του FREE Economy Int'l Shipping με το FREE Standard Int'l Shipping;
2) Τι πληρώνω στο τελωνείο και μήπως παίζει ρόλο αν έχει σταλεί το προϊόν με Economy ή Standard; Ακόμη αν παραγγείλω από Ευρώπη(π.χ. Ηνωμένο Βασίλειο) πληρώνω κάτι για τελωνείο;
3) Σκέφτομαι για παράδειγμα να αγοράσω ένα πορτοφόλι στα 5 Ευρώ από Κίνα με FREE Economy Int'l Shipping, θα πληρώσω κάτι όταν το παραλάβω από το ταχυδρομείο;

impz
26-10-13, 12:16
Ποια η διαφορά του FREE Economy Int'l Shipping με το FREE Standard Int'l Shipping;
Το Economy είναι πιο αργό. Νομίζω είναι μόνο με μέσα επιφανείας (τρένα- πλοία- φορτηγά), οπότε καταλαβαίνεις.
Το Standard είναι αεροπορικώς, με χαμηλή προτεραιότητα.
Από Κίνα δηλαδή το standard είναι 2-3 εβδομάδες, ενώ το economy μπορεί να κάνει και 5.

Τι πληρώνω στο τελωνείο και μήπως παίζει ρόλο αν έχει σταλεί το προϊόν με Economy ή Standard;
Δεν παίζει ρόλο. Πράγματα που έρχονται με αυτή τη μέθοδο, δηλαδή με το απλό ταχυδρομείο, δεν έχουν θέμα με το τελωνείο, γιατί είναι άλλωστε και μικρής αξίας.

Ακόμη αν παραγγείλω από Ευρώπη(π.χ. Ηνωμένο Βασίλειο) πληρώνω κάτι για τελωνείο;
Όχι, από Αγγλία (και την υπόλοιπη ΕΕ) δεν υπάρχει θέμα εκτελωνισμού, ανεξαρτήτως αξίας του προϊόντος.

Σκέφτομαι για παράδειγμα να αγοράσω ένα πορτοφόλι στα 5 Ευρώ από Κίνα με FREE Economy Int'l Shipping, θα πληρώσω κάτι όταν το παραλάβω από το ταχυδρομείο;
Όχι.

Δες εδώ τι παίζει γενικά με τον εκτελωνισμό: http://www.ekpizo.gr/usefull/%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD

billdepo
26-10-13, 16:13
Το Economy είναι πιο αργό. Νομίζω είναι μόνο με μέσα επιφανείας (τρένα- πλοία- φορτηγά), οπότε καταλαβαίνεις. Το Standard είναι αεροπορικώς, με χαμηλή προτεραιότητα. Από Κίνα δηλαδή το standard είναι 2-3 εβδομάδες, ενώ το economy μπορεί να κάνει και 5. Δεν παίζει ρόλο. Πράγματα που έρχονται με αυτή τη μέθοδο, δηλαδή με το απλό ταχυδρομείο, δεν έχουν θέμα με το τελωνείο, γιατί είναι άλλωστε και μικρής αξίας. Όχι, από Αγγλία (και την υπόλοιπη ΕΕ) δεν υπάρχει θέμα εκτελωνισμού, ανεξαρτήτως αξίας του προϊόντος. Όχι. Δες εδώ τι παίζει γενικά με τον εκτελωνισμό: http://www.ekpizo.gr/usefull/%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση και κατατοπιστικότατη απάντηση!! :thankyou:

Nikolinos177
05-11-13, 12:11
Γεια σας εχω καρτα prepaid και debit απο την eurobank εμενα στο ebay δεν με αφηνει να ολοκληρωσο την συνναλαγη το μηνυμα που γραφει ειναι οτι θελει και καλα πιστωτικη οποιος μπορει ας βοηθησει..

stratos99
16-11-13, 21:15
γεια σας! πως γινετε να κανω κρατηση σε καποιο προιον , μεχρι να βαλω τα λευτα στην καρτα μου (και να μην το πουλησει ο πωλητης καπου αλλου) ????????????????????

impz
16-11-13, 21:58
γεια σας! πως γινετε να κανω κρατηση σε καποιο προιον , μεχρι να βαλω τα λευτα στην καρτα μου (και να μην το πουλησει ο πωλητης καπου αλλου) ????????????????????

Αγόρασε το. Δε χρειάζεται να το πληρώσεις αμέσως.

stratos99
16-11-13, 22:15
δηλαδη ενοεις να προχωρησω και να ολοκληρωσω την διαδικασια σαν να εχει λεφτα η καρτα μου??? με αυτον τον τροπο γινετε κρατηση αυτοματα?

impz
16-11-13, 23:04
δηλαδη ενοεις να προχωρησω και να ολοκληρωσω την διαδικασια σαν να εχει λεφτα η καρτα μου??? με αυτον τον τροπο γινετε κρατηση αυτοματα?

Όχι, να το αγοράσεις (buy now) και να μην πατήσεις pay now.
Το ebay σου δίνει δύο μέρες περιθώριο να πληρώσεις.
Αν δεν τα έχεις βάλει τα χρήματα σε δύο μέρες, μπορείς να στείλεις ένα μήνυμα στον πωλητή να περιμένει λίγο ακόμα και να μην ανοίξει unpaid case.

stratos99
17-11-13, 02:00
Εγω συνεχισα την διαδηκασια με αποτελεσμα να μου εμφανιζετε η παραγγελια με το προιον αυτο στο Purchase history
Με αυτον τον τροπο εχω κανει κρατηση του προιοντος η οχι?

stratos99
17-11-13, 02:09
φιλε μου θελω να αγορασω αυτο το τηλεκατευθηνομενο αυτοκινητακι. Σου στελνω την σελιδα με τον πωλητη, εαν ευκαιρεσεις ριξε ενα ματι και πες μου εαν τον βλεπεις αξιοπιστο, η εαν πρεπει να προσεξω κατι????

http://www.ebay.com/itm/331042553831?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

impz
17-11-13, 08:42
Εγω συνεχισα την διαδηκασια με αποτελεσμα να μου εμφανιζετε η παραγγελια με το προιον αυτο στο Purchase history
Με αυτον τον τροπο εχω κανει κρατηση του προιοντος η οχι?

Όχι απλά έχεις κάνεις κράτηση, έχεις δεσμευθεί να το αγοράσεις. Λογικά, θα σου βγάζει εκεί και την επιλογή pay now. Μόλις το κάνεις, θα σου το στείλει ο πωλητής.

φιλε μου θελω να αγορασω αυτο το τηλεκατευθηνομενο αυτοκινητακι. Σου στελνω την σελιδα με τον πωλητη, εαν ευκαιρεσεις ριξε ενα ματι και πες μου εαν τον βλεπεις αξιοπιστο, η εαν πρεπει να προσεξω κατι????

Είναι αξιόπιστος, είναι μαγαζί με πάρα πολλές πωλήσεις και 99,9% θετικές αξιολογήσεις.
Και πιθανώς να μην υπήρχε λόγος και να βιαστείς να το προλάβεις, αφού πρόκειται για κατάστημα, είναι απίθανο να εξαντλούνταν τόσο γρήγορα.

stratos99
17-11-13, 11:31
ε καλου κακου εγω το δεσμευθηκα για να μην χασω την ευκαιρια του προιοντος. Σε ποσες μερες λες να μου ερθει το προιον?
με ταχυδρομειο θα ερθει η με μεταφορικη?

impz
17-11-13, 12:04
ε καλου κακου εγω το δεσμευθηκα για να μην χασω την ευκαιρια του προιοντος. Σε ποσες μερες λες να μου ερθει το προιον?
με ταχυδρομειο θα ερθει η με μεταφορικη?

Επειδή είναι σχετικά ογκώδες, και με το απλό ταχυδρομείο να σου το στείλει ο πωλητής, είναι απίθανο να πάει σε κατάστημα των ΕΛΤΑ. Θα σου το φέρουν στο σπίτι. Σε αυτές τις περιπτώσεις, εμένα μου τα φέρνει συνήθως η γενική ταχυδρομική ή η dhl στην Αθήνα, ίσως στη Θεσσαλονίκη να συνεργάζονται με άλλες μεταφορικές.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, θα σου παραδοθεί στα χέρια, μην ανησυχείς ότι θα το χάσεις.
Εντός δύο εβδομάδων το πολύ από την πληρωμή θα σου έρθει.

stratos99
17-11-13, 12:24
πολυ ωραια τοτε! δευτερα θα κανω την παραγγελια! ευχαριστω my friend!

stratos99
17-11-13, 16:06
σε περιπτωση που κατι παει στραβα θα μπορεσω να παρω ολο το χρηματικο ποσο πισω (350 ευρο) η με αποζημιωνουνε μονο για παραγελιες μικροτερες των 200 ευρο??????

stratos99
17-11-13, 16:19
??

impz
17-11-13, 16:19
σε περιπτωση που κατι παει στραβα θα μπορεσω να παρω ολο το χρηματικο ποσο πισω (350 ευρο) η με αποζημιωνουνε μονο για παραγελιες μικροτερες των 200 ευρο??????

Πώς σου ήρθε το όριο των 200€, πρώτη φορά το ακούω; Όλο το ποσό επιστρέφεται και ακόμα και τα επιπλέον έξοδα επιστροφής.
Η πολιτική εγγύησης του ebay είναι εδώ: http://pages.ebay.com/gr/en-us/help/policies/buyer-protection.html

stratos99
17-11-13, 16:25
καπου το ειχα διαβασει για οριο των 200 ευρο... μαλλον ραδιο αρβιλα ητανε.
πριν τον 1,5 μηνα μπορω να παρω τα λεφτα μ πισω εαν δεν το στηλει, μετα ομςσ απ τον 1,5 μηνα τι μπορω να κανω??? χανω τα χρηματα μου, η υπαρχει κ αλλη λυση?

stratos99
17-11-13, 16:38
επισης πες οτι το μοτερ απο το αμαξακι ειναι ελλατοματικο κ δεν δουλευει,
εχω καποιου ειδους εγγυηση??? και τα μεταφορικα του να το στειλω πισω και μετα που θα μου το ξαναστειλουνε ολα τα επιβαρυνομαι εγω?

impz
17-11-13, 16:49
καπου το ειχα διαβασει για οριο των 200 ευρο... μαλλον ραδιο αρβιλα ητανε.
πριν τον 1,5 μηνα μπορω να παρω τα λεφτα μ πισω εαν δεν το στηλει, μετα ομςσ απ τον 1,5 μηνα τι μπορω να κανω??? χανω τα χρηματα μου, η υπαρχει κ αλλη λυση?

Θα ξέρεις αν σου έχει έρθει και αν δουλεύει σε 45 μέρες, οπότε δεν τίθεται θέμα.

επισης πες οτι το μοτερ απο το αμαξακι ειναι ελλατοματικο κ δεν δουλευει,
εχω καποιου ειδους εγγυηση??? και τα μεταφορικα του να το στειλω πισω και μετα που θα μου το ξαναστειλουνε ολα τα επιβαρυνομαι εγω?

Νομίζω πως μπερδεύεις την εγγύηση καλής εκτέλεσης της συναλλαγής που παρέχει το ebay, με την εγγύηση του προϊόντος.
Για το δεύτερο είναι υπεύθυνος μόνο ο πωλητής. Οπότε είτε κοιτάς τι γράφει για αυτό το θέμα στη σελίδα του (είναι στα γερμανικά και δε μπορώ να σε βοηθήσω) είτε τον ρωτάς με μήνυμα.
Επειδή είδα ότι αυτό που παίρνεις είναι επώνυμο, ίσως και να έχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα να σου λύσει το πρόβλημα αν χρειαστεί, μπορείς να τους ψάξεις αυτούς και αν τους ρωτήσεις σχετικά.

stratos99
17-11-13, 16:58
ααα ναι σωστα υπαρχει αντιπροσωπεια στην αθηνα. αυριο θα τους παρω ενα τηλεφωνο να ρωτησω!

Ps_Ir
20-11-13, 12:38
Γειά σας είμαι καινούργια στο site σας και θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας.
Θέλω να αγοράσω πρώτη φορά μέσω ebay κάποια προϊόντα αλλά μου είπαν πως αν τα πάρω από Αμερική επιβαρύνομαι με πολλά έξοδα στο τελωνείο.Μπορώ να δω με κάποιο τρόπο πόσα είναι αυτά τα έξοδα πριν ολοκληρώσω την αγορά?
Συγχωρέστε με αν γράφω πράγματα που σε σας μπορεί να φαίνονται χαζά, αλλά δεν γνωρίζω καθόλου την διαδικασία μέσω του συγκεκριμένου site

impz
20-11-13, 14:15
Γειά σας είμαι καινούργια στο site σας και θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας.
Θέλω να αγοράσω πρώτη φορά μέσω ebay κάποια προϊόντα αλλά μου είπαν πως αν τα πάρω από Αμερική επιβαρύνομαι με πολλά έξοδα στο τελωνείο.Μπορώ να δω με κάποιο τρόπο πόσα είναι αυτά τα έξοδα πριν ολοκληρώσω την αγορά?
Συγχωρέστε με αν γράφω πράγματα που σε σας μπορεί να φαίνονται χαζά, αλλά δεν γνωρίζω καθόλου την διαδικασία μέσω του συγκεκριμένου site
http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_1319.html

stratos99
20-11-13, 16:02
xairete! viastika na parageilw kati k meta eida oti den mou kanei, alla to exw plhrwsei, ti kanw se afthn thn periptwsh?????? prin apo 5 lepta egine afto. na steilw mynhma ston pwlhth k na to akurwsw ginete????????

impz
20-11-13, 16:36
xairete! viastika na parageilw kati k meta eida oti den mou kanei, alla to exw plhrwsei, ti kanw se afthn thn periptwsh?????? prin apo 5 lepta egine afto. na steilw mynhma ston pwlhth k na to akurwsw ginete????????

Στείλε μήνυμα στον πωλητή, να τον προλάβεις πριν το στείλει.
Δεν είναι υποχρεωμένος να δεχτεί την ακύρωση πάντως.
Είναι ιδιώτης, ή κατάστημα; Σε ποια χώρα;

stratos99
20-11-13, 16:51
αμερικη ειναι. πως καταλαβαινω εαν ειναι ιδιωτης η καταστημα?

impz
20-11-13, 17:44
αμερικη ειναι. πως καταλαβαινω εαν ειναι ιδιωτης η καταστημα?

Συνήθως τα καταστήματα έχουν κάτι δεκάδες χιλιάδες πωλήσεις και μεγάλες ποσότητες από κάθε είδος, σε κατάσταση καινούργιου.

stellapavl51
23-11-13, 18:26
Εάν αγοράσω ειδη υγιεινής (http://www.kerafina.gr)και κατά την αποστολή σπάσει κάτι, τί γίνεται?

impz
23-11-13, 19:16
Εάν αγοράσω ειδη υγιεινής (http://www.kerafina.gr)και κατά την αποστολή σπάσει κάτι, τί γίνεται?

Από το ebay θα τα αγοράσεις αυτά; :w00t:

thodorisls
12-01-14, 20:53
καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας,έχω κάνει μια παραγγελια μέσο usps first class international package με label number που ξεκινάει με LJ άρα και δεν μπορώ να δω πουθενά που βρίσκεται,έχει φυγή από τις 18 του μηνός και τελευταία φορα που είχε μια ενημέρωση ήτανε στις 19 δεκεμβρίου στο chicago μετά από εκεί και πέρα τίποτα,είναι φυσιολογικό να μου κάνει μέχρι σήμερα 26 μέρες μαζί με σαββατοκύριακα η λόγο γιορτών είναι φυσιολογικό?

impz
12-01-14, 21:12
Δεν έχω αγοράσει πολλές φορές από την Αμερική, αλλά από όσο θυμάμαι έρχονται σε δύο μέ τρεις εβδομάδες. Ίσως να παίζουν ρόλο και οι γιορτές.
Θα σου έλεγα να περιμένεις μέχρι το τέλος της εβδομάδας και μετά άνοιξε case.

thodorisls
13-01-14, 04:44
Δεν έχω αγοράσει πολλές φορές από την Αμερική, αλλά από όσο θυμάμαι έρχονται σε δύο μέ τρεις εβδομάδες. Ίσως να παίζουν ρόλο και οι γιορτές.
Θα σου έλεγα να περιμένεις μέχρι το τέλος της εβδομάδας και μετά άνοιξε case.

αυτό σκεφτόμουν και εγώ γιατί την Παρασκευή κλείνω 1 μήνα,τώρα αν κάνω dispute θα μπορέσω να πάρω τα λεφτά μου πίσω?πώς θα αποδείξω ότι δεν μου έχει έρθει?

impz
13-01-14, 06:54
αυτό σκεφτόμουν και εγώ γιατί την Παρασκευή κλείνω 1 μήνα,τώρα αν κάνω dispute θα μπορέσω να πάρω τα λεφτά μου πίσω?πώς θα αποδείξω ότι δεν μου έχει έρθει?

Dispute λέγεται στο paypal. Εσύ ξεκινάς επικοινωνία με τον πωλητή με αντικείμενο ότι δεν έχεις παραλάβει ακόμα το αντικείμενο και ανοίγει αυτόματα case.
99% ο πωλητής θα σου προτείνει λύση (refund ή resend) γιατί αν δεν ικανοποιηθείς μπορείς να στείλεις την υπόθεση στο resolution center μετά από 3 μέρες. Αυτό το αποφεύγουν οι πωλητές, γιατί αν πάνε πολλές υποθέσεις τους εκεί, μπορεί να κλείσει ο λογαριασμός.
Όταν πάει η υπόθεση στο resolution center, τότε το ebay εξετάζει ποιος έχει δίκιο. Συνήθως ζητάει αποδεικτικό από τον πωλητή ότι το έστειλε και τρακινγκ ότι το παρέλαβες.
Αν το δέμα δεν είναι trackable δε μπορεί να αποδείξει ότι το έλαβες και σου επιστρέφει τα χρήματα βάσει του eBay Buyer Protection, απλά αυτό που μάλλον κάνει είναι ότι κοιτάζει αν θα τα κρατήσει από τον πωλητή ή όχι.

thodorisls
13-01-14, 07:29
Dispute λέγεται στο paypal. Εσύ ξεκινάς επικοινωνία με τον πωλητή με αντικείμενο ότι δεν έχεις παραλάβει ακόμα το αντικείμενο και ανοίγει αυτόματα case.
99% ο πωλητής θα σου προτείνει λύση (refund ή resend) γιατί αν δεν ικανοποιηθείς μπορείς να στείλεις την υπόθεση στο resolution center μετά από 3 μέρες. Αυτό το αποφεύγουν οι πωλητές, γιατί αν πάνε πολλές υποθέσεις τους εκεί, μπορεί να κλείσει ο λογαριασμός.
Όταν πάει η υπόθεση στο resolution center, τότε το ebay εξετάζει ποιος έχει δίκιο. Συνήθως ζητάει αποδεικτικό από τον πωλητή ότι το έστειλε και τρακινγκ ότι το παρέλαβες.
Αν το δέμα δεν είναι trackable δε μπορεί να αποδείξει ότι το έλαβες και σου επιστρέφει τα χρήματα βάσει του eBay Buyer Protection, απλά αυτό που μάλλον κάνει είναι ότι κοιτάζει αν θα τα κρατήσει από τον πωλητή ή όχι.

δεν είναι μέσο ebay η αγορά απο ένα παρεμφερείς και η πληρωμή έχει γίνει μέσο PayPal πάντως και αν δεν μου έρθει θα μιλήσω με το staff του σίτε μαζί με των πωλητή και αν δεν βρώ άκρη θα ανοίξω case στο PayPal για refund

impz
13-01-14, 08:29
Εδώ το θρεντ είναι για το eBay, για αυτό υπέθεσα ότι το πήρες από εκεί.
Αφου δεν είναι, μην το καθυστερεις, μιλά με τον πωλητή και δες τι εγγυήσεις σου δίνει το άλλο σάιτ ή ο πωλητής αν είναι μαγαζί.

thodorisls
13-01-14, 09:56
Εδώ το θρεντ είναι για το eBay, για αυτό υπέθεσα ότι το πήρες από εκεί.
Αφου δεν είναι, μην το καθυστερεις, μιλά με τον πωλητή και δες τι εγγυήσεις σου δίνει το άλλο σάιτ ή ο πωλητής αν είναι μαγαζί.

απλά το καθυστερώ για τον λόγο ότι και απο τα ελτα μου είπανε ότι μέχρι αυτήν την εβδομάδα πρέπει να μου έρθει και είπα να περιμένω μέχρι την Παρασκευή και μετά θα μιλήσω με το site και με την paypal,είμαι στις 27 μέρες τώρα με Σ/Κ και αργίες

Feregorn
14-01-14, 23:27
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά! Θέλω να ζητήσω τη συμβουλή κάποιων εκ των εμπειρότερων εδώ μέσα, για το πως θα διαχειριστώ ένα "μικρό" θέμα που προέκυψε έπειτα από την τελευταία αγορά μου από το Ebay. Παρήγγειλα πριν κάτι λιηότερο από μήνα, ακουστικά απομίμηση (όπως αναγραφόταν) της Apple με ενσωματωμένο remote γιατί χάλασαν τα παλιά του iPod Shuffle 3rd Gen μου. Η συσκευασία ήταν τέλεια και τα ακουστικά όπως φαίνονταν στις φωτογραφίες, αλλά όταν τα έβαλα για να τα δοκιμάσω διαπίστωσα πως τα ακουμπιά αυξομείωσης του ήχου δεν λειτουργούσαν, παρά μόνο το μεσαίο κουμπί Play/Pause. Έστειλα μήνυμα στον πωλητή, ο οποίος μου απάντηση πως λυπάται για αυτό, πως μπορεί να συνέβη κατά την μεταφορά και πως εντέλλει για "δικιά μου" εξυπηρέτηση και επειδή τα ακουστικά δουλεύουν κατά το ήμισυ, μου πρότεινε να μου δώσει τα μισά χρήματα πίσω. Υπάρχει τέτοια πολιτική από Ebay/Paypal; Φαντάζομαι πως πρέπει να του πω ότι λέει μπαρούφες ότι χάλασαν κατά την μεταφορά και όχι όλα τα κουμπιά κιόλας και πως πλήρωσα και ανέμενα κάτι που θα λειτουργούσε 100%;! Είναι δυνατόν να επιχειρεί να με πιάσει "κότσο", τόσο εξώφθαλμα;;;

impz
15-01-14, 00:30
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά! Θέλω να ζητήσω τη συμβουλή κάποιων εκ των εμπειρότερων εδώ μέσα, για το πως θα διαχειριστώ ένα "μικρό" θέμα που προέκυψε έπειτα από την τελευταία αγορά μου από το Ebay. Παρήγγειλα πριν κάτι λιηότερο από μήνα, ακουστικά απομίμηση (όπως αναγραφόταν) της Apple με ενσωματωμένο remote γιατί χάλασαν τα παλιά του iPod Shuffle 3rd Gen μου. Η συσκευασία ήταν τέλεια και τα ακουστικά όπως φαίνονταν στις φωτογραφίες, αλλά όταν τα έβαλα για να τα δοκιμάσω διαπίστωσα πως τα ακουμπιά αυξομείωσης του ήχου δεν λειτουργούσαν, παρά μόνο το μεσαίο κουμπί Play/Pause. Έστειλα μήνυμα στον πωλητή, ο οποίος μου απάντηση πως λυπάται για αυτό, πως μπορεί να συνέβη κατά την μεταφορά και πως εντέλλει για "δικιά μου" εξυπηρέτηση και επειδή τα ακουστικά δουλεύουν κατά το ήμισυ, μου πρότεινε να μου δώσει τα μισά χρήματα πίσω. Υπάρχει τέτοια πολιτική από Ebay/Paypal; Φαντάζομαι πως πρέπει να του πω ότι λέει μπαρούφες ότι χάλασαν κατά την μεταφορά και όχι όλα τα κουμπιά κιόλας και πως πλήρωσα και ανέμενα κάτι που θα λειτουργούσε 100%;! Είναι δυνατόν να επιχειρεί να με πιάσει "κότσο", τόσο εξώφθαλμα;;;

Το ebay δεν έχει στάνταρντ πολιτική επιστροφών και εγγύησης, εξαρτάται από τον κάθε πωλητή. Οπότε δες τι γράφει ο συγκεκριμένος.
Είναι πιθανό να ζητήσει να του επιστρέψεις το χαλασμένο προϊόν, κάτι που λογικά θα σου στοιχίσει παραπάνω από όσα έδωσες να το αγοράσεις. Και αυτό δε θα μπορέσεις να το αποφύγεις ακόμα και αν στείλεις την υπόθεση στο resolution center του ebay.
Για αυτό σου προτείνει συμβιβαστική λύση ο πωλητής. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παζαρέψεις. Στη θέση σου, θα ζητούσα να μου στείλει άλλο ένα ζευγάρι, με την ελπίδα να δουλεύουν σωστά. Το πιθανότερο είναι να δεχτεί, για να γλιτώσει την αρνητική αξιολόγηση.

Feregorn
19-01-14, 15:28
Του ζήτησα άλλο ζευγάρι ακουστικών και δέχτηκε. Περιμένω να παραλάβω και θα ενημερώσω. Πάντως μετά από δεκάδες αγορές μέσω ebay είναι η πρώτη φορά που μου έρχεται κάτι ελαττωματικό...

Και τώρα μια άλλη ερώτηση, άμα θέλω να γίνω και εγώ πωλητής και να πουλήσω μερικά πραγματάκια, υπάρχει κάποιος οδηγός που να εξηγεί τα πάντα ξεκινώντας από τα πολύ βασικά ή κάποιος που μπορεί να εξηγήσει λίγο τι παίζει με τις αποστολές στο εξωτερικό, με ελληνική φορολογία, "άδεια" και άλλα;;;

Sent from my OPPO Find 5

akapsali
20-01-14, 16:56
Καλησπέρα

Παρειγγειλα στισ 18/11/2013 απο το Ebay ενα touch screen για tablet και μου εδωσαν και track id το οποιο δεν εδειχνε καμια κινηση . Επειδή μεχρι και 30/12/2013 δεν παρελαβα το δεμα ανοιξα case στο ebay και την άλλη μερα μου επέστρεψαν τα χρήματα.
Στην συνέχεια παρειγειλα άλλο απο άλλο πωλητή στην μισή τιμή (επεσαν οι τιμες)
Σήμερα το πρωι βρισκω εξω απο την πορτα μου το πακετο με touch screen της πρωτης παραγγελίας.
Τι κάνω τώρα? Δεν θέλω να βρώ το μπελά μου αλλά και να μην πληρώσω τα εξοδα επιστροφής,Εγω δεν υπεγραψα πουθενά οτι το παρέλαβα , αλλά φοβάμαι επειδή αγοράζω συχνά πραγματα απο εξωτερικό και ο ταχυδρομος τα αφήνει στην πορτα μου χωρίς να υπογράψω μηπως εβαλε αυτος υπογραφή για μένα
Περιμένω προτάσεις?

impz
20-01-14, 19:57
Καλησπέρα

Παρειγγειλα στισ 18/11/2013 απο το Ebay ενα touch screen για tablet και μου εδωσαν και track id το οποιο δεν εδειχνε καμια κινηση . Επειδή μεχρι και 30/12/2013 δεν παρελαβα το δεμα ανοιξα case στο ebay και την άλλη μερα μου επέστρεψαν τα χρήματα.
Στην συνέχεια παρειγειλα άλλο απο άλλο πωλητή στην μισή τιμή (επεσαν οι τιμες)
Σήμερα το πρωι βρισκω εξω απο την πορτα μου το πακετο με touch screen της πρωτης παραγγελίας.
Τι κάνω τώρα? Δεν θέλω να βρώ το μπελά μου αλλά και να μην πληρώσω τα εξοδα επιστροφής,Εγω δεν υπεγραψα πουθενά οτι το παρέλαβα , αλλά φοβάμαι επειδή αγοράζω συχνά πραγματα απο εξωτερικό και ο ταχυδρομος τα αφήνει στην πορτα μου χωρίς να υπογράψω μηπως εβαλε αυτος υπογραφή για μένα
Περιμένω προτάσεις?

Κοίταξε να δεις, το σωστό και ηθικό σε περιπτώσεις που σου επιστρέφουν τα λεφτά και τελικά έρχεται το αντικείμενο, είναι να ξαναπληρώσεις. Δηλαδή να ξανααγοράσεις ένα και να στείλεις μήνυμα στον πωλητή να μη σου το στείλει.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια, ξεχείλωσε η κατάσταση με τους δυο μήνες και εσύ αναγκάστηκες να αγοράσεις άλλο. Συνεπώς αυτό που αγόρασες αρχικά ουσιαστικά δε σου έκανε τη δουλειά που το ήθελες. Άρα δεν είναι και λογικό να το πληρώσεις.
Αν προσέξεις, πολλοί πωλητές από Ασία από μόνοι τους γράφουν στην περιγραφή ότι αν κάνει πάνω από 45 μέρες να σου έρθει, σου κάνουν refund.
Για αυτό μην κάνεις τίποτα.
Όσο για το θέμα του τράκινγκ, μην ανησυχείς, ούτε μπορεί να βγάλει άκρη ο πωλητής, ούτε πρόκειται να ασχοληθεί καν. Το δέμα δεν μπήκε σα συστημένο στα ΕΛΤΑ, αλλιώς δε θα σου το άφηναν.

akapsali
20-01-14, 20:18
Κοίταξε να δεις, το σωστό και ηθικό σε περιπτώσεις που σου επιστρέφουν τα λεφτά και τελικά έρχεται το αντικείμενο, είναι να ξαναπληρώσεις. Δηλαδή να ξανααγοράσεις ένα και να στείλεις μήνυμα στον πωλητή να μη σου το στείλει.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια, ξεχείλωσε η κατάσταση με τους δυο μήνες και εσύ αναγκάστηκες να αγοράσεις άλλο. Συνεπώς αυτό που αγόρασες αρχικά ουσιαστικά δε σου έκανε τη δουλειά που το ήθελες. Άρα δεν είναι και λογικό να το πληρώσεις.
Αν προσέξεις, πολλοί πωλητές από Ασία από μόνοι τους γράφουν στην περιγραφή ότι αν κάνει πάνω από 45 μέρες να σου έρθει, σου κάνουν refund.
Για αυτό μην κάνεις τίποτα.
Όσο για το θέμα του τράκινγκ, μην ανησυχείς, ούτε μπορεί να βγάλει άκρη ο πωλητής, ούτε πρόκειται να ασχοληθεί καν. Το δέμα δεν μπήκε σα συστημένο στα ΕΛΤΑ, αλλιώς δε θα σου το άφηναν.

Αν και ειμαι σε πειρασμο να ανοιξω το δεμα μιας και το δευτερο εξαρτημα δεν μου ηρθε ακομα αλλάεπειδή δεν θελω να εκθεσω τον ταχυδρομο που πιθανον εβαλε υπογραφή για λογαριασμο μου για να μην με τρεχει στο ταχυδρομειο λογω του οτι αγοραζω συχνα πο εξωτερικο και μου τα αφήνει στην πορτα του σπιτου αυριο το πρωι θα παώ στο ταχυδρομειο να τπ παραδώσω για να το επιστρεψουν πισω.

ΥΓ Σημερα που ελεξα το trackid φαινεται πως ειναι στο ταχυδρομειο της πολης μου αλλά δεν φαινεται πως παραδοθηκε

impz
20-01-14, 20:40
Αν και ειμαι σε πειρασμο να ανοιξω το δεμα μιας και το δευτερο εξαρτημα δεν μου ηρθε ακομα αλλάεπειδή δεν θελω να εκθεσω τον ταχυδρομο που πιθανον εβαλε υπογραφή για λογαριασμο μου για να μην με τρεχει στο ταχυδρομειο λογω του οτι αγοραζω συχνα πο εξωτερικο και μου τα αφήνει στην πορτα του σπιτου αυριο το πρωι θα παώ στο ταχυδρομειο να τπ παραδώσω για να το επιστρεψουν πισω.

ΥΓ Σημερα που ελεξα το trackid φαινεται πως ειναι στο ταχυδρομειο της πολης μου αλλά δεν φαινεται πως παραδοθηκε

Σωστή λύση είναι και αυτό. Πρέπει να συνεννοηθείς βέβαια να χαρακτηρισθεί το δέμα ως μη ζητηθέν για να επιστρέψει, αλλιώς δε θα το πάρουν να το επιστρέψουν χωρίς χρήματα.
Σου λέω πάντως ότι ο πωλητής δεν πρόκειται να ασχοληθεί αφού έκλεισε η case, αυτοί πουλάνε εκατοντάδες πράγματα τη μέρα. Ούτε θα μπορέσει να βγάλει άκρη με τα ΕΛΤΑ, εδώ δε μπορούμε εμείς.

Feregorn
26-01-14, 16:11
Φίλε impz να σε ευχαριστήσω καταρχάς για τη βοήθεια που προσφέρεις εδώ πέρα. Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος με τα ακουστικά που δεν λειτούργησαν όπως τα περιέγραφε και αφού συμφωνήσανε, αντί να μου δώσει τα μισά χρήματα πίσω να μου στείλει ένα άλλο ζευγάρι ακουστικών, σήμερα επειδή μου μπήκε η υποψία, ανοίγω τα παλιά αυθεντικά ακουστικά του iPod και αυτά που μου έστειλε αυτός και παρατήρησα ότι διαφέρουν εσωτερικά. Και συμπεραίνω ότι μου έστειλε ακουστικά που δεν ανταποκρίνονταν στην περιγραφή που έδινε, δηλαδή ότι έχουν 3 κουμπιά χειρισμού, ενώ όπως διαπίστωσα μόνο το 1 μεσαίο κουμπί δουλεύει, όπως στα απλά ακουστικά. Μπορώ εγώ τώρα να ανοίξω case και να τον κατηγορήσω για απάτη;

Sent from my OPPO N1

impz
27-01-14, 22:45
Σοβαρή απάτη μπορεί να θεωρηθεί η πώληση μαϊμού προϊόντος (counterfeit). Δηλαδή να σου πει ότι πουλάει αυθεντικά ακουστικά και να σου στείλει αυτά.
Στην περίπτωση τη δική σου πρόκειται για αντικείμενο διαφορετικό από την περιγραφή.
Δε νομίζω να την ξέρει και ο ίδιος τη διαφορά με το αυθεντικό.
Από περιέργεια, περίμενε να δεις και τα δεύτερα αν είναι ίδια. Αν είναι, εξήγησε του για τα κουμπιά και ζήτησε του refund.
Την case την έχεις κλείσει; Έχεις κάνει αξιολόγηση;

Feregorn
31-01-14, 15:53
Όχι δεν έχω κλείσει καμιά case γιατί ποτέ δεν έχω ανοίξει. Ούτε αξιολόγηση του έχω κάνει ακόμα...

Sent from my OPPO N1

impz
02-02-14, 08:20
Όχι δεν έχω κλείσει καμιά case γιατί ποτέ δεν έχω ανοίξει. Ούτε αξιολόγηση του έχω κάνει ακόμα...

Sent from my OPPO N1

Ίσως να έχει παρέλθει η ημερομηνία που για να ανοίξεις case. Νόμισα ότι άνοιξες πάντως, γιατί σε κάποια θέματα ανοίγει αυτόματα κατά την επικοινωνία με τον πωλητή.
Να σου πω, αφού κάνατε μια συμφωνία που είναι σε εξέλιξη, δεν κολλάει τώρα να ανοίξεις και case έτσι και αλλιώς.
Περίμενε να σου έρθει και αν έχει το ίδιο πρόβλημα, μπορείς να του εξηγήσεις και να του ζητήσεις refund τελικά (μπορεί βέβαια και αυτός να σου ζητήσει να επιστρέψεις τα αντικείμενα). Διαφορετικά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αρνητική αξιολόγηση λόγω του ότι το αντικείμενο δεν ήταν σύμφωνο με την περιγραφή.
Βασικά αυτά τα φθηνά κινέζικα προϊόντα έχουν αυτό το ρίσκο να μην κάνεις τη δουλειά σου τελικά, αλλά γενικά νομίζω αξίζει να ασχολείσαι γιατί τα λεφτά που γλιτώνεις είναι αρκετά.

Feregorn
02-02-14, 13:21
Αυτό θα κάνω, θα περιμένω και το άλλο και τότε θα κρίνω. Πάντως άλλα να λέει στην περιγραφή και αλλιώς να είναι τελικά τα ακουστικά, δεν νομίζω ότι συναύδει με το ισχύον καθεστώς στο ebay. Όποια και να είναι η κατάληξη, έχω αγοράσει επιτυχώς τόσα πράγματα από το ebay και καθώς είναι και αυτό μικρής αξίας, δεν θα με στενοχωρίσει και ιδιαίτερα...

Sent from my OPPO N1

mpazoykas
07-02-14, 18:33
καλησπερα σας! εχω προβλημα.εδω και ενα μηνα τωρα δεν μου εχει ερθει το αντικειμενο που αγορασα,του εστειλα μηνυμα χτες και του ειπα οτι δεν μου εχει ερθει ακομη και μου στελνει μηνυμα σημερα και μου γραφει αυτο,εν τω μεταξυ λεει για λαθος διευθυνση,και εγω δεν εχω αλλαξει τιποτα,τι πρεπει να κανω τωρα?

Hi, you have given us incorrect address
Your tracked items details
Reference number: RU508863181GB
Date Time Status Track point

16/01/14 08:12 UNDELIVEREDINCORRECT ADDRESS GREECE
15/01/14 08:06 UNDELIVEREDINCORRECT ADDRESS GREECE
14/01/14 11:31 UNDELIVEREDINCORRECT ADDRESS GREECE
14/01/14 08:49 RECEIVED AT OEGLS ATHENS GLS ATHENS
14/01/14 07:24 RECEIVED AT OEGLS ATHENS GLS ATHENS
13/01/14 20:22 RECEIVED AT OEGLS ATHENS GLS ATHENS
13/01/14 17:54 RECEIVED AT OEGLS ATHENS GLS ATHENS
08/01/14 AM DESPATCHED TOGLS ATHENS GREECE
07/01/14 20:57 DESPATCHABLE TOHWDC SIGNED FOR ROAD 3 GREENFORD MAIL CENTRE
07/01/14 20:14 COLLECTED GREENFORD MAIL CENTRE

impz
07-02-14, 19:56
καλησπερα σας! εχω προβλημα.εδω και ενα μηνα τωρα δεν μου εχει ερθει το αντικειμενο που αγορασα,του εστειλα μηνυμα χτες και του ειπα οτι δεν μου εχει ερθει ακομη και μου στελνει μηνυμα σημερα και μου γραφει αυτο,εν τω μεταξυ λεει για λαθος διευθυνση,και εγω δεν εχω αλλαξει τιποτα,τι πρεπει να κανω τωρα?

Hi, you have given us incorrect address
Your tracked items details
Reference number: RU508863181GB
Date Time Status Track point

16/01/14 08:12 UNDELIVEREDINCORRECT ADDRESS GREECE
15/01/14 08:06 UNDELIVEREDINCORRECT ADDRESS GREECE
14/01/14 11:31 UNDELIVEREDINCORRECT ADDRESS GREECE
14/01/14 08:49 RECEIVED AT OEGLS ATHENS GLS ATHENS
14/01/14 07:24 RECEIVED AT OEGLS ATHENS GLS ATHENS
13/01/14 20:22 RECEIVED AT OEGLS ATHENS GLS ATHENS
13/01/14 17:54 RECEIVED AT OEGLS ATHENS GLS ATHENS
08/01/14 AM DESPATCHED TOGLS ATHENS GREECE
07/01/14 20:57 DESPATCHABLE TOHWDC SIGNED FOR ROAD 3 GREENFORD MAIL CENTRE
07/01/14 20:14 COLLECTED GREENFORD MAIL CENTRE
Πες στον πωλητή να σου στείλει ακριβώς τη διεύθυνση που έβαλε μήπως καταλάβεις που έγινε το λάθος. Μπορεί απλά και να σβήστηκε η διεύθυνση από επάνω στο δέμα
Αν βάλεις το tracking number για αναζήτηση στο αγγλικό ταχυδρομείο http://www.postoffice.co.uk/track-trace
λέει ότι έχει πάει στη Γερμανία το δέμα. Ίσως ο πωλητής να έχει βάλει εκεί τη διεύθυνση επιστροφής.
Δειξε το και αυτό στον πωλητή. Θα πρέπει να σου επιστρέψει τα χρήματα ή να το ξαναστείλει. Έχεις ανοίξει case;
Αφού είναι συστημένο πάντως, θα βγάλεις άκρη.

mpazoykas
07-02-14, 20:36
Πες στον πωλητή να σου στείλει ακριβώς τη διεύθυνση που έβαλε μήπως καταλάβεις που έγινε το λάθος. Μπορεί απλά και να σβήστηκε η διεύθυνση από επάνω στο δέμα
Αν βάλεις το tracking number για αναζήτηση στο αγγλικό ταχυδρομείο http://www.postoffice.co.uk/track-trace
λέει ότι έχει πάει στη Γερμανία το δέμα. Ίσως ο πωλητής να έχει βάλει εκεί τη διεύθυνση επιστροφής.
Δειξε το και αυτό στον πωλητή. Θα πρέπει να σου επιστρέψει τα χρήματα ή να το ξαναστείλει. Έχεις ανοίξει case;
Αφού είναι συστημένο πάντως, θα βγάλεις άκρη.

οχι δεν εχω ανοιξει case εχω ακομη περιθωριο 10 μερες.του εχω στειλει μηνυμα να μου δειξει την διευθυνση.

impz
07-02-14, 20:58
Αν δε βρεις λύση πάντως μέσα στις 40 μέρες, να ανοίξεις.
Είναι κατάστημα ή ιδιώτης ο πωλητής;

mpazoykas
07-02-14, 21:18
καταστημα.αν δεν βγαλω ακρη να του πω να μου κανει επιστροφη χρηματων,και αν ειναι να το ξαναπαραγγεολω απο τον ιδιον?

impz
07-02-14, 22:01
καταστημα.αν δεν βγαλω ακρη να του πω να μου κανει επιστροφη χρηματων,και αν ειναι να το ξαναπαραγγεολω απο τον ιδιον?

Αν είναι κατάστημα, έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία.
Είναι καλύτερα να σου επιστρέψει τα χρήματα και μετά να κάνεις νέα παραγγελία, για να ανανεωθεί η δυνατότητα να ανοίξεις case σε περίπτωση που ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα.
Πάντως, προσπάθησε να εντοπίσεις πιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα, για να μην επαναληφθεί και στην επόμενη αποστολή.
Έχεις ξανααγοράσει από το ebay, έτσι;

mpazoykas
07-02-14, 23:15
ναι εχω ξαναπαραγγειλει.τωρα θα περιμενω να δω την απαντηση του,και θα του πω να μου επειστρεψει τα χρηματα οπως ειπες.σε ευχαριστω για την βοηθεια,αν δυσκολευτω καπου θα ποσταρω εδω :)

pmtelos
08-02-14, 11:40
Καλησπέρα
Θα ήθελα την βοήθεια σας! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω από ebay αυτό το προϊόν http://www.ebay.com/itm/Pergear-Handheld-Stabilizer-Steadycam-S-40-for-Camcorder-DV-Video-Camera-DSLR-/360695056257?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item53fb19c781 ! ξέρετε αν θα πληρώσω τελωνείο;

PANOS T
13-02-14, 01:09
pmtelos
απ'οτι φαινετε δεν εχει τελωνειο.συνηθως αναγραφετε κατω απο την πολιτικη αποστολης του πωλητη το ποσο που αναλογει σε φορους.καλο θα ειναι να κανεις μια ερωτηση τον πωλητη.και να εκμεταλευτεις την επιλογη αντιπροσφορας που σου δινει .οτι κερδισεις

impz
13-02-14, 07:18
Καλησπέρα
Θα ήθελα την βοήθεια σας! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω από ebay αυτό το προϊόν http://www.ebay.com/itm/Pergear-Handheld-Stabilizer-Steadycam-S-40-for-Camcorder-DV-Video-Camera-DSLR-/360695056257?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item53fb19c781 ! ξέρετε αν θα πληρώσω τελωνείο;

Δεν ξέρω αν το αγόρασες ήδη, πάντως από τη στιγμή που κάνει πάνω από 22ευρώ και έρχεται από χώρα εκτός ΕΕ, ναι μπορεί να έχει τέλη εκτελωνισμού.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μπορεί να είναι 25-30 ευρώ, αν έρθει με ελτα.
Αλλά υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να μην το τσιμπήσουν για εκτελωνισμο.

Αν και ξαναμπήκε μερικές σελίδες πιο πριν, εδώ είναι τι ισχύει με το τελωνείο
http://www.ekpizo.gr/usefull/%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD