PDA

Επιστροφή στο Forum : ΡΩΤΗΣΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΣΤΟ ebay

Σελίδες : [1] 2 3 4

antonpsarri
09-02-10, 14:13
ΕΧΩ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΓΟΡΕΣ ΜΕΣΩ ebay

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΝΑ THANKS ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΠΩΣ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑ .ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ

lekakis30
09-02-10, 16:36
Καλησπερα αν γράψω αρνητικό feedback σε κάποιον πωλητή αυτό επηρεάζει και
το δικό μου?σαν αγοραστής?

antonpsarri
09-02-10, 19:13
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ na ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟ feedback ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΣ ΠΡΩΤΑ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΘΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ(ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ)
ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΜΩς ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟ feedback ΠΡΙΝ ΑΦΗΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ<<ΕΚΔΙΚΗΣΕΩΣ>> ΘΑ ΣΟΥ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟ.
ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΚΡΟ ΑΡΙΘΜΟ feedback ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΟΥ ΣΑΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ Η ΚΑΙ ΠΩΛΗΤΗ

chris_dd
09-02-10, 20:44

Πλέον δεν δίνεται η δυνατότητα στον πωλητή να δίνει αρνητικό feedback στον αγοραστή.

How are Feedback scores calculated?

For each transaction, buyers and sellers can choose to rate each other by leaving Feedback. Buyers can leave a positive, negative, or a neutral rating, plus a short comment. Sellers can leave a positive rating and a short comment.

http://pages.ebay.com/help/feedback/howitworks.html

Tasulis
09-02-10, 22:15
ΝΑ ρωτησω κατι και εγω.
Γιατι το γερμανικο ebay και κατα συνεπεια οι Γερμανοι ΔΕΝ στελνουν Ελλαδα???? Τι τους καναμε και δεν μας εχουν σαν χωρα απποστολής??
Και εαν μας εχουν το shipping cost ειναι τρομερα μεγαλο.........
ΕΠισης κατι αλλο...... Γιατι υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες στο shipping cost απο πωλητη σεπωλητη με προορισμο παντα την Ελλαδα.

Σας ευχαριστώ,

antonpsarri
09-02-10, 22:23
φιλε μου εχεις δικιο.
υπαρχει αναρχια οσο αφορα το κοστος ανα προορισμο ΑΛΛΑ δυστυχως το ebay δεν εχει καποιο κανονα επ αυτου.τωρα οσο αφορα γιατι δεν ταχυδρομουν στην ΕΛΛΑΔΑ αυτο εξαρταται μονο απο τους sellers και την βαθυτερη επιθυμια τους(εξαλου αγοραστες απο ΕΛΛΑΔΑ πχ πριν 2-3 χρονια ημασταν ελαχιστοι αρα και λιγοστα γνωστα ως Ελληνες αρα δεν μας ηξεραν για να ταχυδρομουν)

lekakis30
10-02-10, 08:13
ΝΑ ρωτησω κατι και εγω.
Γιατι το γερμανικο ebay και κατα συνεπεια οι Γερμανοι ΔΕΝ στελνουν Ελλαδα???? Τι τους καναμε και δεν μας εχουν σαν χωρα απποστολής??
Και εαν μας εχουν το shipping cost ειναι τρομερα μεγαλο.........
ΕΠισης κατι αλλο...... Γιατι υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες στο shipping cost απο πωλητη σεπωλητη με προορισμο παντα την Ελλαδα.

Σας ευχαριστώ,

Πριν από μια βδομάδα έλαβα απο Γερμανια μια παραγγελία που ειχα κάνει ο πωλητής ήταν πολύ
συνεργάσιμος με έδωσε το tracin code και φυσικά δεν πλήρωσα ούτε τελωνια και τίποτα παραπάνω μόλις έλαβα το δέμα.
Για τα ταχυδρομικά έξοδα πλήρωσα 40 ευρω άλλα το δέμα ζύγιζε 25 κιλα

nicolasmanic
10-02-10, 14:26
Να ρωτησω κατι αμα το δεμα στο αφήσει ο ταχυδρομος στην πολυκατοικία και στο κλέψουν κανονικα ο δεν περνεις τα λεφτα σ πισω απο το paypal μιας και πρεπει ΠΑΝΤΑ τα δεματα να ειναι συστημενα απο τον αποστολεα...? εχει συμβει σε παιδι στην πολυκατοικια μ και φοβαμαι να παραγγείλω μηπως και μ το κλεψουν ..

Metal Heart
10-02-10, 14:45
Όταν το δέμα δε σταλεί συστημένο και χαθεί, το paypal επιστρέφει τα χρήματα στον αγοραστή.

antonpsarri
10-02-10, 15:00
το καλο για τις παραγγελιες απο την ΕΕ ειναι οτι ΔΕΝ πληρωνεις ποτε τελωνειο ανεξαρτητα απο το υψος αγορας(προσφατα σε παραγγελια ρολογιου αξιας 1500 ευρω απο γερμανια δεν υπηρχει τελωνειακο τελος )

Metal Heart
11-02-10, 01:30
το καλο για τις παραγγελιες απο την ΕΕ ειναι οτι ΔΕΝ πληρωνεις ποτε τελωνειο ανεξαρτητα απο το υψος αγορας(προσφατα σε παραγγελια ρολογιου αξιας 1500 ευρω απο γερμανια δεν υπηρχει τελωνειακο τελος )
Κάνεις μεγάλο λάθος. Είμαστε η μοναδική χώρα στην ΕΕ που δεν ισχύει αυτό, γιατί το πρόστιμο που πληρώνει το ελληνικό κράτος είναι μικρότερο από το κέρδος που αποκομίζει από τους εκτελωνισμούς. Αυτό βέβαια ισχύει για αντικείμενα που η χρηματική τους αξία υπερβαίνει ένα όριο. Φαινόταν κάπου η αξία τού ρολογιού;

akiston
11-02-10, 08:55
Πριν από μια βδομάδα έλαβα απο Γερμανια μια παραγγελία που ειχα κάνει ο πωλητής ήταν πολύ
συνεργάσιμος με έδωσε το tracin code και φυσικά δεν πλήρωσα ούτε τελωνια και τίποτα παραπάνω μόλις έλαβα το δέμα.

Το μεγαλο προβλημα με αποστολες απο Γερμανια για Ελλαδα ειναι οτι το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο απο οτι σε αλλα κρατη της Ε.Ε.Και αυτο γιατι πολλα πακετα στο παρελθον δεν φταναν στον παραλυπτη με αποτελεσμα να αυξηθουν τα ασφαλιστρα.Για παραδειγμα ενα πακετο 2κιλα για Ιταλια κοστιζει 8,90 € ενω για Ελλαδα κοστιζει το ιδιο πακετο 17,90 €.Και οχι με αεροπλανο.Εκει κοστιζει 24,90 €.Το ξερω επειδη στελνω συχνα δεματα με καλλυντικα στην Θεσσαλονικη και ασχοληθηκα αρκετα με αυτο το θεμα της μεταφορας.

danath
11-02-10, 12:32
mporei kapoios na tsekarei an o pwlhths einai entaksei sto parakatw link pou tha balw;

http://cgi.ebay.com/New-POLAR-RS800CX-G3-Multi-2009-GPS-Heart-Rate-Monitor_W0QQitemZ110493126781QQcmdZViewItemQQptZGPS_Devices?hash=item19b9e7507d

to proion einai etsi opws leei sto site ths etairias mhpws prepei egw na kanw kapoies erwthseis gia na tsekarw kapoia pragmata

opws an einai aythentiko, an leitourgei kanonika ....

kai ti tha mou kostisei h metafora otan mpei dhladh ellada telwnia taxydromia ...

danath
11-02-10, 14:34
sto ask a question exei kapoies erwthseis me tis apanthseis tous

se kapoies mou apantaei se ayta pou thelw na rwthsw

mhpws omws prepei na to rwthsw kai egw apo ton idio;

ikaros56
11-02-10, 14:39
Χαιρετώ!!Εχω αγορασει κατι απο το αμερικανικο ιμπει αλλα ο πωληρης δεν κανει αποστολη εκτος αμερικης.Αυτο το ηξερα πριν κανω την αγορα.Τι να κανω για να μου σταλει αυτο που αγορασα?

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΝΑ thanks ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΠΩΣ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑ .ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ[/quote]

Metal Heart
11-02-10, 18:46
Χαιρετώ!!Εχω αγορασει κατι απο το αμερικανικο ιμπει αλλα ο πωληρης δεν κανει αποστολη εκτος αμερικης.Αυτο το ηξερα πριν κανω την αγορα.Τι να κανω για να μου σταλει αυτο που αγορασα?
Δεν γίνεται να σου το στείλει με το ζόρι. Θα επικοινωνήσεις μαζί και αν δε δεχτεί να το στείλει θα ακυρώσει την αγορά.

antonpsarri
11-02-10, 21:48
mporei kapoios na tsekarei an o pwlhths einai entaksei sto parakatw link pou tha balw;

http://cgi.ebay.com/new-polar-rs800cx-g3-multi-2009-gps-heart-rate-monitor_w0qqitemz110493126781qqcmdzviewitemqqptzgps_devices?hash=item19b9e7507d

to proion einai etsi opws leei sto site ths etairias mhpws prepei egw na kanw kapoies erwthseis gia na tsekarw kapoia pragmata

Kai ti tha mou kostisei h metafora otan mpei dhladh ellada telwnia taxydromia ...

φιλε εκανα ενα πρωτο ελεγχο για το προιον που σε ενδιαφερει.κατα αρχην τον ρωτησα αν ειναι γνησιο και λειτουργικο.απαντησε θετικα.το κοστος να ερθει ελλαδα ειναι 29.99$.επισης ο πωλητης με βαση τους βαθμους του φαινεται εξαιρετικα αξιοπιστος ενω απο ψαξιμο που εκανα σημερα η τιμη του ειναι απο τις χαμηλοτερες.η αποφαση δικη σου τωρα.α ξεχασα αν το παραγγειλεις και ερθει ελλαδα μαλλον θα πληρωσεις τελωνειο απο 3εως 20 ευρω(αυτο βεβαια αν ο πωλητης δηλωσει ακριβως ποσο το αγορασες.αν τον πεισεις να γραψει οτι το πηρες πχ περιπου 90$ δεν θα πληρωσεις τελωνειο η αν πληρωσεις να ειναι μεχρι 3 ευρω)ΕΛΠΙΖΩνα βοηθησα

danath
11-02-10, 22:18
kapou mesa stis erwthseis pou apantaei monos tou leei oti dhlwnei oti to poulhse 48 dollaria gia na einai oso to dynaton mikrotero to teleneio

http://app.hostedsupport.com/support/index.cfm?fuse=main.faq&catid=20122
einai h prwth erwthsh

an thes tsekare to na mou peis an ta lew swsta

danath
12-02-10, 13:47
apo lathos pathsa na to agorasw alla den exw allaksei thn deiuthynsh kai deixnei oti tha stalthei sthn amerikh anti gia ellada

twra mou leei sygxarhthria oti exw agorasei ayto to antikeimeno akai mou bgazei pay now kai buy another

pws ginete na mhn to agorasw kai na balw swsth dieythynsh;

danath
12-02-10, 14:02
otan pathsw pay now tha mou bgalei pou na to steilei kai ekei tha mporw na allaksw dieythynsh;

antonpsarri
12-02-10, 14:31
otan pathsw pay now tha mou bgalei pou na to steilei kai ekei tha mporw na allaksw dieythynsh;

nai mporeis na allakseis dieythinsi.pantos prin plirosis kane contact me ton seller na toy peis kai aytoy oti na ta stili stin dieythinsi poy thes

danath
12-02-10, 14:47
mou leei oti o seller mou xrhsimopoiei ayto!!!!
Customized Payment Systems

Some sellers use customized payment systems instead of eBay's payment system. These customized payment systems are usually tailored to an individual seller's business and are just as easy for you to use.

On the eBay page, you'll see which company you'll be directed to and what information will be sent to your seller's customized payment system. To learn more about any individual payment system, visit its Web site.

The companies that provide payment systems for use with eBay are held to the same privacy policies that eBay uses. If you suspect that a payment system company has violated your privacy, please contact your seller or eBay.

If the customized payment system does not work or if you would prefer not to use it, contact the seller and ask them if they provide any alternatives.

allo twra

otan pathsa to buy item htan klikarsmeno to us ara tha xrewne 7,.. dol twra pou thelw na to steilei sthn ellada pws-pote tha ginei h xrewsei gia na to steilei edw;

danath
12-02-10, 15:01
ayto twra pws ginetai na to akyrwsw kai na kanw kainourio apo thn arxh ;

apo to paypal lefta den exei parei

an mporeis apanta mou kai sto parapanw giati exw psyloanxwthei kai nomizw oti tha mou fygoun 300 eyrw xwris antikrisma

manosdet
12-02-10, 20:41

Το δικό σου δεν το επηρεάζει άμεσα δηλαδή δεν φαίνεται κάτι περίεργο στο feedback σου μιας και ο πωλητής δεν μπορεί όπως πολύ σωστά είπαν παραπάνω να σου κάνει κι εκείνος αρνητική αξιολόγηση.Το θέμα όμως αξιολόγηση πρέπει να είναι όσο πιο αντικειμενικό γίνεται για να μπορούμε να έχουμε ένα ασφαλές περιβάλλον αγορών.Το ότι δεν μπορεί να σου αφήσει ο πωλητής αρνητική αξιολόγηση είναι απόδειξη αυτών που γράφω (έστω και αν δεν με συμφέρει σαν πωλητής του ebay) αλλά από την στιγμή που πληρώνεις το ποσό που πρέπει σαν αγοραστής δεν υφίσταται κανένας λόγος αρνητικής αξιολόγησης.Προσωπικά σαν πωλητής όταν κάποιος αγοραστής μου φαίνεται περίεργος κοιτάζω τι αξιολογήσεις έχει αφήσει σε άλλους πωλητές και μάλιστα 2-3 φορές έχω τσιμπήσει κάποια τυπάκια που το έχουν κάνει σύστημα να ψωνίζουν και μετά να κάνουν dispute στο paypal για να πάρουν και το αντικείμενο που αγόρασαν και τα χρηματα τους πίσω.Γενικός κανόνας είναι να εξαντλούμε τα περιθώρια πριν κάνουμε αρνητική αξιολόγηση.

darkelf
13-02-10, 08:46
Φίλε μου σχετικά με το τελωνείο από Αμερική καλύτερα πρόσεχε λίγο περισσότερο. Αν και η τιμή μπορεί να είναι δηλωμένη χαμηλή, στα ελληνικά τελωνεία χτυπάν όσο τους καπνίσει. Για δύο εντελώς ξεχωριστές αγορές από Αμερική κόστους 150 και 30 ευρώ πλήρωσα τελωνείο περίπου 140 για την καθεμία (βγάλε συμπεράσματα).
Άσε που οι #$#@*$&*@ μου τσάκισαν τις συσκευασίες (τις άνοιξαν μάλλον με τα πόδια) για να δουν τι είχαν μέσα.
Το προϊόν φαίνεται οκ κι ο πωλητής επίσης, αλλά το ελληνικό τελωνείο όχι.
Η κατάσταση είναι διαφορετική από ανατολικές χώρες. Π.χ. από Χονγκ Κονγκ σου στέλνουν γράφοντας πάνω εικονική αξία κι ότι είναι δώρο και στο τελωνείο δεν το ανοίγουν καθόλου (και δεν χρεώνουν). Αν μπορείς να κάνεις κάποια τέτοια συνεννόηση με τον αμερικάνο...

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο. :Punk:

kapou mesa stis erwthseis pou apantaei monos tou leei oti dhlwnei oti to poulhse 48 dollaria gia na einai oso to dynaton mikrotero to teleneio

http://app.hostedsupport.com/support/index.cfm?fuse=main.faq&catid=20122
einai h prwth erwthsh

an thes tsekare to na mou peis an ta lew swsta

http://cgi.ebay.com/New-POLAR-RS800CX-G3-Multi-2009-GPS-Heart-Rate-Monitor_W0QQitemZ110493126781QQcmdZViewItemQQptZGPS_Devices?hash=item19b9e7507d

kai ti tha mou kostisei h metafora otan mpei dhladh ellada telwnia taxydromia ...

Nessos
13-02-10, 17:54
Φίλε μου σχετικά με το τελωνείο από Αμερική καλύτερα πρόσεχε λίγο περισσότερο. Αν και η τιμή μπορεί να είναι δηλωμένη χαμηλή, στα ελληνικά τελωνεία χτυπάν όσο τους καπνίσει. Για δύο εντελώς ξεχωριστές αγορές από Αμερική κόστους 150 και 30 ευρώ πλήρωσα τελωνείο περίπου 140 για την καθεμία (βγάλε συμπεράσματα).
Άσε που οι #$#@*$&*@ μου τσάκισαν τις συσκευασίες (τις άνοιξαν μάλλον με τα πόδια) για να δουν τι είχαν μέσα.
Η κατάσταση είναι διαφορετική από ανατολικές χώρες. Π.χ. από Χονγκ Κονγκ σου στέλνουν γράφοντας πάνω εικονική αξία κι ότι είναι δώρο και στο τελωνείο δεν το ανοίγουν καθόλου (και δεν χρεώνουν). Αν μπορείς να κάνεις κάποια τέτοια συνεννόηση με τον αμερικάνο...

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο. :punk:
Μου κανει εντυπωση η περιπτωση σου. Και εγω και φιλοι αγοραζουμε συστηματικα απο Αμερικη και περα απο τα 3 ευρω για εξοδα δεν εχουμε πληρωσει ποτε. Απλα δεν ξεπερναμε τα 150 περιπου δολαρια στις παραγγελιες. Μηπως ηρθε με υπηρεσια κουριερ? γιατι τοτε την εβαψες. Παντα με απλο ταχυδρομειο (usps).

Metal Heart
14-02-10, 01:04
Μου κανει εντυπωση η περιπτωση σου. Και εγω και φιλοι αγοραζουμε συστηματικα απο Αμερικη και περα απο τα 3 ευρω για εξοδα δεν εχουμε πληρωσει ποτε. Απλα δεν ξεπερναμε τα 150 περιπου δολαρια στις παραγγελιες. Μηπως ηρθε με υπηρεσια κουριερ? γιατι τοτε την εβαψες. Παντα με απλο ταχυδρομειο (usps).
Κι εγώ έχω αγοράσει πολλές φορές από ΗΠΑ και άλλες χωρές εκτός Ευρώπης και ποτέ δεν έχω πληρώσει τελωνειακούς δασμούς. Όπως λέει και ο Nessos με απλό ταχυδρομείο δεν πληρώνεις τελωνείο για δέματα που δεν έχουν μεγάλη αξία.

Tasulis
15-02-10, 16:10
Γιατι δεν κανουμε μια μαζικη διαμαρτυρια στο ΕΒΑΥ νΑ ορισει τιμες αποστολης στην Ελλαδα??? Ειμαστε μεγαλος αριθμος χρηστών που αγοραζουμε και νομιζω οφειλουμε σεβασμο.

Το λεω γιατι με την αναρχια στο γερμανικο ebay οι φιλοι μας οι γερμανοι μαλλον βγαζουν κερδος και απο τα μεταφορικα...οποτε το προιον το παιρνουμε ακομη πιο ακριβα........... και ερχεται μετα η Μερκελ και λεει οτι δεν θα δουλευουν οι γερμανοι για να βγαινουν οι Ελληνες στην συνταξη απο τα 45.
Ας κανουμε μια κινηση, αρκει καποιος να συντονισει την προσπαθεια.

PL_Z
15-02-10, 22:32
Agorasa ena GAME PC .. posa lefta tha parei gia ektelonismo?

Gia na afiso thetiko feedback ston politi , prepei prota na erthei to proion kai ystera na to afiso?

manwlis77
16-02-10, 12:20

δεν προκειται να πληρωσεις ποτε τελωνειο αν αγοραζεις απο Γερμανια και γενικα απο Ε.Ε.

antonpsarri
16-02-10, 22:17
agorasa ena game pc .. Posa lefta tha parei gia ektelonismo?

Gia na afiso thetiko feedback ston politi , prepei prota na erthei to proion kai ystera na to afiso?

πρεπει πρωτα να μας πεις ποσο εκανε αυτο που πηρες ποσο κιλα ειναι και αλλες τετοιες λεπτομερειες

antonpsarri
16-02-10, 22:19
Γιατι δεν κανουμε μια μαζικη διαμαρτυρια στο ΕΒΑΥ νΑ ορισει τιμες αποστολης στην Ελλαδα??? Ειμαστε μεγαλος αριθμος χρηστών που αγοραζουμε και νομιζω οφειλουμε σεβασμο.

Το λεω γιατι με την αναρχια στο γερμανικο ebay οι φιλοι μας οι γερμανοι μαλλον βγαζουν κερδος και απο τα μεταφορικα...οποτε το προιον το παιρνουμε ακομη πιο ακριβα........... και ερχεται μετα η Μερκελ και λεει οτι δεν θα δουλευουν οι γερμανοι για να βγαινουν οι Ελληνες στην συνταξη απο τα 45.
Ας κανουμε μια κινηση, αρκει καποιος να συντονισει την προσπαθεια.

και εγω μεσα ειμαι αν και δεν βλεπω φως γιατι στισ ΗΠΑ τα Ταχυδρομεια ως υπηρεσια ειναι πληρως απελευθερομενα

antonpsarri
16-02-10, 22:19
Κι εγώ έχω αγοράσει πολλές φορές από ΗΠΑ και άλλες χωρές εκτός Ευρώπης και ποτέ δεν έχω πληρώσει τελωνειακούς δασμούς. Όπως λέει και ο nessos με απλό ταχυδρομείο δεν πληρώνεις τελωνείο για δέματα που δεν έχουν μεγάλη αξία.

και εγω τα ιδια

nicolasmanic
17-02-10, 21:28
παιδια ειχα αγοραασει ενα armband απο usa ο πωλητης μ ειπε πως θα ερχοταν σε 10 μερες αλλα ακομα δν εχω λαβει το δεμα ερχετε με USPS First Class Mail International και σταλθηκε στις 4/2 μιλοντας με τον αγοραστει μ εδωσε το tracking number

οταν το βαζω στο site του USPS λεει

Label/Receipt Number: LN02 ----------U S
Class: First-Class Mail International
Service(s): International Letter
Status: Electronic Shipping Info Received

The U.S. Postal Service was electronically notified by the shipper on February 5, 2010 to expect your package for mailing. This does not indicate receipt by the USPS or the actual mailing date. Delivery status information will be provided if / when available. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

τι παιζει ρε παιδια?

danath
17-02-10, 21:55
kai mena ayto leei ekana shmera paraggeleia
alla emena einai USPS priority mail

kai egw tha hthela na mathw ti einai ayto;

gozzo
19-02-10, 19:04
Είμαι άπειρος από ηλεκτρονικές συναλλαγές και έχω την εξής απορία: Επειδή συγκατοικώ, είναι δυνατόν να μη γίνουν αντιληπτές οι παραγγελίες μου; Δηλαδή το πακέτο να φθάσει στο ταχυδρομείο, χωρίς να σταλεί κανένα ειδοποιητήριο ή ο,τιδήποτε προδώσει την αγορά;

antonpsarri
22-02-10, 14:22
Είμαι άπειρος από ηλεκτρονικές συναλλαγές και έχω την εξής απορία: Επειδή συγκατοικώ, είναι δυνατόν να μη γίνουν αντιληπτές οι παραγγελίες μου; Δηλαδή το πακέτο να φθάσει στο ταχυδρομείο, χωρίς να σταλεί κανένα ειδοποιητήριο ή ο,τιδήποτε προδώσει την αγορά;

δυστυχως το βλεπω αδυνατο αυτο.εκτοσ αν νοικιασεις ταχυδρομικη θυριδα αλλα λεπτομερειες στο ταχυδρομειο της γειτονιας σου

antonpsarri
22-02-10, 14:24
παιδια ειχα αγοραασει ενα armband απο usa ο πωλητης μ ειπε πως θα ερχοταν σε 10 μερες αλλα ακομα δν εχω λαβει το δεμα ερχετε με usps first class mail international και σταλθηκε στις 4/2 μιλοντας με τον αγοραστει μ εδωσε το tracking number

οταν το βαζω στο site του usps λεει

label/receipt number: Ln02 ----------u s
class: First-class mail international
service(s): International letter
status: Electronic shipping info received

the u.s. Postal service was electronically notified by the shipper on february 5, 2010 to expect your package for mailing. This does not indicate receipt by the usps or the actual mailing date. Delivery status information will be provided if / when available. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

τι παιζει ρε παιδια?

kai mena ayto leei ekana shmera paraggeleia
alla emena einai usps priority mail

kai egw tha hthela na mathw ti einai ayto;

παιδια καντε υπομονη τα πραγματα θα ερθουν. συνυθως απο αμερικη κανουν 15-20 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ να ερθουν Ελλαδα.αν σε μια εβδομαδα δεν ερθουν τοτε τα ξαναλεμε

danath
22-02-10, 22:16
apo to site tou united states postal service (usps)

Label/Receipt Number:
Class: Priority Mail International Parcels
Service(s): International Parcels
Status: International Dispatch

Your item left the United States from ISC CHICAGO IL (USPS) at 1:32 PM on February 19, 2010. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

International Dispatch, February 19, 2010, 1:32 pm, ISC CHICAGO IL (USPS)
Arrival
Acceptance, February 17, 2010, 3:31 pm, OLEAN, NY 14760
Electronic Shipping Info Received, February 17, 201

ara logika prepei na einai ellada twra;

antonpsarri
23-02-10, 16:43
apo to site tou united states postal service (usps)

Label/Receipt Number:
Class: Priority Mail International Parcels
Service(s): International Parcels
Status: International Dispatch

Your item left the United States from ISC CHICAGO IL (USPS) at 1:32 PM on February 19, 2010. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

International Dispatch, February 19, 2010, 1:32 pm, ISC CHICAGO IL (USPS)
Arrival
Acceptance, February 17, 2010, 3:31 pm, OLEAN, NY 14760
Electronic Shipping Info Received, February 17, 201

ara logika prepei na einai ellada twra;

ektimo oti mesa stin ebdomada tha to exeis spiti(ean theloyn oi kareklokentayroi ton elta)

djgreg
24-02-10, 00:21
gia su file mu..ime kenurios ston kosmo tu ebay k thelo na su diigitho tin istoria mu na mu pis an epesa thima apatis i oxi.prin kamia 10aria meres evgala sto ebay pros polisi ena ipod touch pu ithela na doso.i proti mu polisi!meta apo dio tris meres endiaferthike enas tipos o opios ixe kani mia mera prin register sto ebay k agorase to touch.my irthan 3-4 email apo ebay k paypal.co.uk legontas mu oti o tade xristis sas estile ta xrimata alla den prokite na emfanistun ston logariasmo sas sto paypal an den epiveveothi paradosi ston agorasti,k zitusan kapia stixia,opos tracking number onoma diefthinsi pu stalthike to paketo ktl.ta estila ola afta san apantisi sto email pu mu estilan k apo tote ute foni ute akroasi.to paketo to exo stili kanonika stin diefthinsi aftu pu agorase to ipod mu alla akomi tipota.logika aftes tis meres prepi na to pari.ti na kano?apla na perimeno i prepi nanisixo?me provlimatizi oti ta email pu mu estila apo to paypal ixan alli diefthinsi. etsi grafi to email "service@paypal.co.uk" <memberverifydesk@post.com>.episis o xristis esvise to logariasmo tu sto ebay meta apo tin agora..poli fovame oti tin patisa..perimeno anipomona tin apantisi su.efxaristo

ria
24-02-10, 07:44
gia su file mu..ime kenurios ston kosmo tu ebay k thelo na su diigitho tin istoria mu na mu pis an epesa thima apatis i oxi.prin kamia 10aria meres evgala sto ebay pros polisi ena ipod touch pu ithela na doso.i proti mu polisi!meta apo dio tris meres endiaferthike enas tipos o opios ixe kani mia mera prin register sto ebay k agorase to touch.my irthan 3-4 email apo ebay k paypal.co.uk legontas mu oti o tade xristis sas estile ta xrimata alla den prokite na emfanistun ston logariasmo sas sto paypal an den epiveveothi paradosi ston agorasti,k zitusan kapia stixia,opos tracking number onoma diefthinsi pu stalthike to paketo ktl.ta estila ola afta san apantisi sto email pu mu estilan k apo tote ute foni ute akroasi.to paketo to exo stili kanonika stin diefthinsi aftu pu agorase to ipod mu alla akomi tipota.logika aftes tis meres prepi na to pari.ti na kano?apla na perimeno i prepi nanisixo?me provlimatizi oti ta email pu mu estila apo to paypal ixan alli diefthinsi. etsi grafi to email "service@paypal.co.uk" <memberverifydesk@post.com>.episis o xristis esvise to logariasmo tu sto ebay meta apo tin agora..poli fovame oti tin patisa..perimeno anipomona tin apantisi su.efxaristo

Φίλε μου, φοβάμαι ότι την πάτησες. Για να βεβαιωθείς ότι τα αρχικά email προέρχονταν από το ebay αρκεί να τα κάνεις forward to spoof@ebay.com ή spoof@ebay.co.uk και θα σου απαντήσουν αν είναι πλαστά ή όχι. Βασικός κανόνας δεν ταχυδρομείς τίποτα αν δεν πάρεις τα λεφτά ακόμα και αν πρόκειται να πάρεις negative feadback. Τέλος μπορείς να το αναφέρεις στο ebay Resolution Centre (http://feedback.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ResolutionCenter) αν μπορούν να σε βοηθήσουν

Metal Heart
24-02-10, 11:54
Φίλε μου, ποτέ δε στέλνουμε κάτι πριν την πληρωμή.

antonpsarri
24-02-10, 19:31
Φίλε μου, φοβάμαι ότι την πάτησες. Για να βεβαιωθείς ότι τα αρχικά email προέρχονταν από το ebay αρκεί να τα κάνεις forward to spoof@ebay.com ή spoof@ebay.co.uk και θα σου απαντήσουν αν είναι πλαστά ή όχι. Βασικός κανόνας δεν ταχυδρομείς τίποτα αν δεν πάρεις τα λεφτά ακόμα και αν πρόκειται να πάρεις negative feadback. Τέλος μπορείς να το αναφέρεις στο ebay Resolution Centre (http://feedback.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ResolutionCenter) αν μπορούν να σε βοηθήσουν

Φίλε μου, ποτέ δε στέλνουμε κάτι πριν την πληρωμή.

kai ego nomizo oti tin patises.to resolution center den tha se bohthisi giati estiles to item prin plirothis.bebea den xaneis tipota na prospathisis

remos99
24-02-10, 22:23
φίλε μου κάποια στιγμή κέρδισα κάποιες δημοπρασίες στο e-bay αλλά καθυστέρησα να πληρώσω και τώρα με έχουν αποκλήσει τι μπορώ να κάνω για να αρθεί ο αποκλείσμος;

alnikou
26-02-10, 09:04
ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΒΓΑΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ

Miranda
26-02-10, 14:39
φίλε μου κάποια στιγμή κέρδισα κάποιες δημοπρασίες στο e-bay αλλά καθυστέρησα να πληρώσω και τώρα με έχουν αποκλήσει τι μπορώ να κάνω για να αρθεί ο αποκλείσμος;
Τι εννοεις "Σ εχουν αποκλεισει"?
Να επικοινωνησεις με το ebay να σου πουν τι διαδικασια πρεπει να κανεις ωστε να ανοιξει παλι ο λογαριασμος σου.
Αν δεν ειχες πολλα feedback k δε σε νοιαζει, κανε δευτερο ακαουντ.

antonpsarri
27-02-10, 13:20

φιλε μου νομιζω οτι για την περιπτωση σου καλυτερα να κανεισ καινουργιο λογαριασμο στο ebay.προσοχη να δωσεις αλλο emailαπο αυτο που ειχες αρνητικο feedback .προσοχη επισης και στο paypal να δωσεις αλλη καρτα

nicolasmanic
02-03-10, 11:22
Μια ερωτηση εκανα μια παραγκελια ενος καπελου απο hong kong παρότι ζητησα tracking number απο τον αποστολεα δεν μ εδωσε. τλκ το καπελο μ ηρθε ΑΛΛΑ σε συσκευασία απλου γραμματος και τα ελτα λογικα το πεταξαν στην εξωπορτα μου και κατα τυχη δεν το σούφρωσε κανενας. Φταιω εγω τωρα αμα πω πως δεν μου ηρθε και παρω τα λεφτα πισω!!! Γενικα δεν ειναι υποχρεωμενει να τα στελνουν συστημενα??

υγ: το καπελο ειναι μικρης χρηματικης αξιας

danath
08-03-10, 12:00

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο. :punk:

ευχαριστώ πολύ όλους που ασχολήθηκαν με την περιπτωσή μου

ήρθε σπίτι μου με 3 ευρώ!!!!!!!!

πέρασε τελωνείο γιατι το μαγαζι που το αγόρασα δήλωσε 48 δολλαρια οποτε πληρωσα 297 ευρώ τέλκη τιμή και είναι και καινούριο οπως άλλωστε μου είχαν απαντήσει

Ενημερωτικά στην Ελλάδα η αντιπροσωπεία το δίνει 650 ευρώ !!!!!!!!!!!

Miranda
09-03-10, 20:12
Μια ερωτηση εκανα μια παραγκελια ενος καπελου απο hong kong παρότι ζητησα tracking number απο τον αποστολεα δεν μ εδωσε. τλκ το καπελο μ ηρθε ΑΛΛΑ σε συσκευασία απλου γραμματος και τα ελτα λογικα το πεταξαν στην εξωπορτα μου και κατα τυχη δεν το σούφρωσε κανενας. Φταιω εγω τωρα αμα πω πως δεν μου ηρθε και παρω τα λεφτα πισω!!! Γενικα δεν ειναι υποχρεωμενει να τα στελνουν συστημενα??

υγ: το καπελο ειναι μικρης χρηματικης αξιας

Αν ηθελες συστημενο, επρεπε να το γραψεις οτι το θες συστημενο.
Τα στελνουν σε τετοια συσκευασια για να γλιτωσουν εσενα κ τους ιδιους απο τα εξοδα αποστολης.Οταν ειναι μικρου κοστους, δεν βγαζουν tracking number, εκτος κ αν το ζητησεις.
Επισης, αφου σου ηρθε το προιον, γιατι να τον μαυρισεις τον ανθρωπο?Τζαμπατζη σε βρισκω κ αδικο, και σου ηρθε κ θες να τη βγαλεις κ στο τσαμπα :p Κ μετα αναρωτιομαστε γιατι αλλοι πωλητες δε στελνουν ελλαδα :judge:

Metal Heart
09-03-10, 23:41
Στους περισσότερους πωλητές μπορείς προαιρετικά να προσθέσεις ένα μικρό ποσό για να το στείλει συστημένο. Όταν επιλέγεις να σταλεί απλό, να ξέρεις ότι υπάρχει κίνδυνος το αντικείμενο να χαθεί.

kerki
10-03-10, 15:59
Πριν περίπου ένα μήνα αγόρασα από πωλητή του e-bay με pay-pal φυσικά δύο εξαρτήματα για έναν υπολογιστή μου. Το συνολικό κόστος της παραγγελίας μου μαζί με τα μεταφορικά δεν ξεπερνούσε τα 28 ευρώ.
Το θέμα είναι ότι ενώ πέρασε ένας μήνας τα εξαρτήματα του υπολογιστή μου δεν ήρθαν (η παραγγελία ήταν σε USA πωλητή). Στις δύο εβδομάδες έστειλα μήνυμα στον πωλητή προς ενημέρωση του ότι δεν είχα παραλάβει το δέμα και την επόμενη του μηνύματός μου απάντησε ότι αυτός ακολούθησε ορθά την διαδικασία αποστολής και ότι είναι πολύ πιθανόν το πρόβλημα (της καθυστέρησης) να οφείλεται στα Ελληνικά Ταχυδρομεία. Να πω την αμαρτία μου δεν τον ρώτησα για κωδικό αποστολής ή κάτι τέτοιο.
Υπάρχει περίπτωση να έρθουν τα εξαρτήματα που έχω παραγγείλει και τι τρόπο μπορώ να χρησιμοποιήσω για να πάρω τα χρήματα μου πίσω σε περίπτωση που περάσει και άλλος μήνας δίχως να έρθουν?
Ακόμα έχω ακούσει ότι όταν αγοράζεις κάτι από Αμερική ανεξάρτητα το κόστος αγοράς πληρώνεις μεγάλους δασμούς για τον εκτελωνισμό του. Ισχύει αυτό και αν ναι πως μπορώ να υπολογίσω μόνος μου το κόστος εκτελωνισμού για να αποφασίσω αν με συμφέρει μια αγορά από χώρα εκτός EU?

Miranda
11-03-10, 17:55
Ζητησε του το tracking number ωστε να δεις που βρισκεται το δεμα κ δες στο πεηπαλ μεχρι ποσες μερες εχεις δικαιωμα να κανεις claim, μη περασει ο καιρος κ μετα δεν παρεις τπτ πισω :confi:

antonios12
11-03-10, 19:55
Thank you!!

ioylios
12-03-10, 09:15
γεια σου φιλε μου. ελπιζω και ευχομαι να εισαι παντα καλα και να προσφερεις οσο μπορεις σε οσους χρειαζονται την βοηθεια σου! εχω κανει μια αγορα ενος usb απο e- bay και πανε σχεδον δυο μηνες και δεν το εχω λαβει ακομα. ανοιξα μια διαφωνια μεσα στον λογαριασμο μου pay -pal αλλα τιποτα δεν εγινε ακομα ουτε usb ουτε επιστροφη χρηματων. τι με συμβουλευεις να κανω? σε ευχαριστω εκ των προτερων

antonpsarri
14-03-10, 21:30
γεια σου φιλε μου. ελπιζω και ευχομαι να εισαι παντα καλα και να προσφερεις οσο μπορεις σε οσους χρειαζονται την βοηθεια σου! εχω κανει μια αγορα ενος usb απο e- bay και πανε σχεδον δυο μηνες και δεν το εχω λαβει ακομα. ανοιξα μια διαφωνια μεσα στον λογαριασμο μου pay -pal αλλα τιποτα δεν εγινε ακομα ουτε usb ουτε επιστροφη χρηματων. τι με συμβουλευεις να κανω? σε ευχαριστω εκ των προτερων

ειναι παραξενο?εισαι σιγουρος οτι εκανες <<παραπονο>> μεσω του e- bay?αν θες να βοηθησω πρεπει ακριβως να μου πεις τι εκανες βημα-βημα

w3b_surf3r1995
16-03-10, 12:46
Γεια σας, επειδή κάποιοι γνωστοί φίλοι μου ήθελαν θήκη για το iphone υπήρχε μια καλή προσφορά για 4 θήκες. Ολα καλά έδειχναν μέχρι που ήρθε το πακέτο από Αγγλία και είχε μέσα τις μισές (2). Τώρα, ο φίλος που το είχε αναλάβει έστειλε email στον πωλήτή και για να είναι σίγουρας ενημέρωσε και το PayPal με σκοπό ή να ζητήσει επιστροφή χρημάτων ή να ζητήσει να του στείλουν τις υπόλοιπες θήκες. Τα χρήματα δεν ήταν πολλά από ότι μου είπαν, αλλά είναι ότι πήγε να τους κοροϊδέψει. Τώρα τι γίνεται;

antonpsarri
16-03-10, 14:19
Γεια σας, επειδή κάποιοι γνωστοί φίλοι μου ήθελαν θήκη για το iphone υπήρχε μια καλή προσφορά για 4 θήκες. Ολα καλά έδειχναν μέχρι που ήρθε το πακέτο από Αγγλία και είχε μέσα τις μισές (2). Τώρα, ο φίλος που το είχε αναλάβει έστειλε email στον πωλήτή και για να είναι σίγουρας ενημέρωσε και το PayPal με σκοπό ή να ζητήσει επιστροφή χρημάτων ή να ζητήσει να του στείλουν τις υπόλοιπες θήκες. Τα χρήματα δεν ήταν πολλά από ότι μου είπαν, αλλά είναι ότι πήγε να τους κοροϊδέψει. Τώρα τι γίνεται;

μεσω του PayPal εννοεις οτι εκανε επισημο παραπανο στο ebay?αν ναι τοτε υπαρχει τυποποιημενη διαδικασια .παντως καλο ειναι να περιμενεις να δουμε και ο πωλητης τι θα απολογηθει.μετα αν θες ξαναενημερωσε μας για να σου πουμε τι να κανεις στη συνεχεια

w3b_surf3r1995
16-03-10, 14:54
μεσω του PayPal εννοεις οτι εκανε επισημο παραπανο στο ebay?αν ναι τοτε υπαρχει τυποποιημενη διαδικασια .παντως καλο ειναι να περιμενεις να δουμε και ο πωλητης τι θα απολογηθει.μετα αν θες ξαναενημερωσε μας για να σου πουμε τι να κανεις στη συνεχεια

Η αγορά έγινε: 10 Mar 2010, ήρθαν σήμερα και αμέσως....
...Ενημέρωσε το PayPal και του είπε:
By opening a dispute, you are communicating with the seller, not PayPal,
about this problem transaction. We will email you when your seller posts a
response in the Resolution Center

Ναι, βεβαίως και θα σας ενημερώσω. Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

Lemeshianos
17-03-10, 12:55
Στους περισσότερους πωλητές μπορείς προαιρετικά να προσθέσεις ένα μικρό ποσό για να το στείλει συστημένο. Όταν επιλέγεις να σταλεί απλό, να ξέρεις ότι υπάρχει κίνδυνος το αντικείμενο να χαθεί.

Den xreiazete na plirwseis gia na erthei systimeno. An to steilei systimeno kalws. An den to steilei kai xathei einai provlima tou pwliti kai oxi diko sou. Xwris na einai systimeno, o pwlitis den mporei na apodixei oti to paketo paradwthike kai tha xasei to dispute sto ebay kai sto paypal kai tha pareis pisw ta xrimata sou.

Euthini tou pwliti einai ara min peftete koroida kai plirwnete gia sistimena. Akomi kai an to grapsei sti dimoprasia, simasia exoun oi kanones tou ebay kai oxi oti grapsei o kathenas!

stef57
17-03-10, 13:28
Παρακαλω μπορειτε να μου εξηγησετε ολα τα βηματα για

να δημιουργησει κανεις λογαριασμο Pay-Pal ?

Ευχαριστω, παρολο που σε βαζω σε φασαριες τωρα!!

stef57

w3b_surf3r1995
17-03-10, 15:57
@antonpsarri:
Τελικά απάντησε μέσω του PayPal, αναγνώρισε το λάθος του και δέχτηκε να μου στείλει τις υπόλοιπες θήκες. Αργότερα μέσω του δικού μου email, μου ζήτησε να κάνω confirm (επιβεβαιώσω; ) την διεύθυνσή μου, δηλάδή; Να του στείλω την διεύθυνση του σπιτιού μου, για να μου στείλει τα υπόλοιπά που χρωστάει, αυτό εννοεί;

antonpsarri
18-03-10, 16:11
Παρακαλω μπορειτε να μου εξηγησετε ολα τα βηματα για

να δημιουργησει κανεις λογαριασμο Pay-Pal ?

Ευχαριστω, παρολο που σε βαζω σε φασαριες τωρα!!

stef57

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ(ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ VISA PREPAID ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΜΕΣΩ INTERNET ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΣΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΤΟΣΑ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΧ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΓΟΡΑ 100 ΕΥΡΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ 100 ΕΥΡΩ ΕΤΣΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΛΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ 120 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ).ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ Pay-Pal ΚΑΙ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ.ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΗΛΩΣΕ ΤΑ ΑΛΗΘΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ

antonpsarri
18-03-10, 16:13
@antonpsarri:
Τελικά απάντησε μέσω του paypal, αναγνώρισε το λάθος του και δέχτηκε να μου στείλει τις υπόλοιπες θήκες. Αργότερα μέσω του δικού μου email, μου ζήτησε να κάνω confirm (επιβεβαιώσω; ) την διεύθυνσή μου, δηλάδή; Να του στείλω την διεύθυνση του σπιτιού μου, για να μου στείλει τα υπόλοιπά που χρωστάει, αυτό εννοεί;

ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙ

w3b_surf3r1995
18-03-10, 16:34
ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙ

Να σου πω...αυτό κατάλαβα κι εγώ και του την έστειλα ξανά, οπότε τώρα απλά περιμένω να έρθουν τα "χρωστούμενα".
Με το feedback τι γίνεται; Του βάζω θετικό σχόλιο σαν να μην έγινε τίποτα; Λες να μου το "κρατάει" και να βάλει αρνητικά σχόλια ή να κάνει κάτι άλλο;

antonpsarri
18-03-10, 17:02
Να σου πω...αυτό κατάλαβα κι εγώ και του την έστειλα ξανά, οπότε τώρα απλά περιμένω να έρθουν τα "χρωστούμενα".
Με το feedback τι γίνεται; Του βάζω θετικό σχόλιο σαν να μην έγινε τίποτα; Λες να μου το "κρατάει" και να βάλει αρνητικά σχόλια ή να κάνει κάτι άλλο;

πρωτα θα περιμενεις να ερθουν αυτα τα πραγματα που ου χρωσταει.μετα αν ολα ειναι καλα βαλτου οτι θες(κατ εμε βαλτου θετικο αφου αναγνωρισε το λαθος του και σου εστειλε οτι πρεπει)

Epivitor
18-03-10, 19:01
Γειά σου φίλε,είχα πάρει πέρυσι ένα Ps3 απο αμερική.Μου το έιχε στείλει με usps και πέρασε τελωνείο κανονικά.Το πλήρωσα όσο εδώ(ελλάδα)βέβαια αλλά ήταν η πρώτη φορά που έπαιρνα απο αμερική και στη τελική θέλω να πάρω μάθημα απο αυτό.

Θέλω να πάρω ένα κινητό τώρα,μεταχειρισμένο,γύρω στα 300 δολλάρια.Η αποστολή είναι με USPS First Class Mail International.Εγώ όμως δεν θέλω να πληρώσω ΦΠΑ και εκτελωνισμό κ.τ.λ . Θέλω να πληρώσω μόνο έξοδα αποστολής.Για ρίξε τα φώτα σου σε παρακαλώ!

antonpsarri
22-03-10, 15:39
Γειά σου φίλε,είχα πάρει πέρυσι ένα ps3 απο αμερική.Μου το έιχε στείλει με usps και πέρασε τελωνείο κανονικά.Το πλήρωσα όσο εδώ(ελλάδα)βέβαια αλλά ήταν η πρώτη φορά που έπαιρνα απο αμερική και στη τελική θέλω να πάρω μάθημα απο αυτό.

Θέλω να πάρω ένα κινητό τώρα,μεταχειρισμένο,γύρω στα 300 δολλάρια.Η αποστολή είναι με usps first class mail international.Εγώ όμως δεν θέλω να πληρώσω ΦΠΑ και εκτελωνισμό κ.τ.λ . Θέλω να πληρώσω μόνο έξοδα αποστολής.Για ρίξε τα φώτα σου σε παρακαλώ!

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τα βρεις με το πωλητη να σου δηλωσει το προιον με αξια κατω απο 100$(συμπεριλαμβανομενου και τα ταχυδρομικα)

LANZA
02-04-10, 07:14
ποιο ειναι περισσοτερο ασφαλες το e bay η τοamazon

antonpsarri
02-04-10, 09:53
ποιο ειναι περισσοτερο ασφαλες το e bay η τοamazon

φίλε to eBay είναι πιο φτηνό Εχει περισσότερες επιλογές ενώ το amazon είναι πιο σίγουρο αλλά λιγότερο φιλικό πχ αν κάποιος από eBay δεν σου στείλει αυτό που αγορασες τότε αν δράσεις έγκαιρα τα χρήματα σου επιστρεφοντεαι ενώ δεν συμβαίνει το ίδιο με το amazon

w3b_surf3r1995
02-04-10, 23:32
πρωτα θα περιμενεις να ερθουν αυτα τα πραγματα που ου χρωσταει.μετα αν ολα ειναι καλα βαλτου οτι θες(κατ εμε βαλτου θετικο αφου αναγνωρισε το λαθος του και σου εστειλε οτι πρεπει)

Γεια σου φίλε, antonpsarri, τελικά άκου που βρισκόμαστε....από την μία μου είπε ότι τα έστειλε και θεωρητικά έρχονται, αλλά από τότε, μέχρι τώρα δεν έχουν έρθει από Αγγλία. Από την άλλη αυτο το dispute που έκανα τελειώνει την Δευτέρα 5 του μηνός. Αν δεν το το κάνω escalate κλείνει η υπόθεση, αν κλείσει δεν ξανανοίγει. Οπότε ή αφήνω να κλείσει η υπόθεση και το ρισκάρω αν θα έρθουν ή όχι, ή την συνεχίζω και μόλις έρθουν ζητώ να την κλείσουν απο το paypal -γιατί λέει ότι αν την συνεχίσω αναλαμβάνουν αυτοί να τελειώσουν το θέμα με τον πωλητή. Ποια είναι η γνώμη σου; :confi:

ΥΓ: Αν ξέρει και κάποιος άλλος να μου πει την γνώμη του, πολύ ευχαρίστως να την ακούσω γιατί είναι λίγο βιαστικό το θέμα :(

leonidas1st
03-04-10, 11:33
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες απο τους φίλους!!!

Ν900
03-04-10, 14:11
φιλε antonpsarri συγνωμη κι όλας αλλά δεν σε βρίσκω πολύ ενημερωμένο στις online αγορές.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ na ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟ feedback ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΣ ΠΡΩΤΑ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΘΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ(ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ)
ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΜΩς ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟ feedback ΠΡΙΝ ΑΦΗΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ<<ΕΚΔΙΚΗΣΕΩΣ>> ΘΑ ΣΟΥ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟ.
ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΚΡΟ ΑΡΙΘΜΟ feedback ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΟΥ ΣΑΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ Η ΚΑΙ ΠΩΛΗΤΗ

Αυτό δεν ισχύει. αρνητικό δεν μπορεί να αφήσει ο πωλητής εδω και 2 χρόνια σχεδόν.

φιλε μου εχεις δικιο.
υπαρχει αναρχια οσο αφορα το κοστος ανα προορισμο ΑΛΛΑ δυστυχως το ebay δεν εχει καποιο κανονα επ αυτου.

έχει και μάλιστα σοβαρότατο κανόνα
When using the shipping calculator, make sure the calculated cost isn't higher than the actual shipping cost. If so, it's considered excessive shipping, which isn't allowed on eBay.
κάνεις report τον πωλητή

α ξεχασα αν το παραγγειλεις και ερθει ελλαδα μαλλον θα πληρωσεις τελωνειο απο 3εως 20 ευρω(αυτο βεβαια αν ο πωλητης δηλωσει ακριβως ποσο το αγορασες.αν τον πεισεις να γραψει οτι το πηρες πχ περιπου 90$ δεν θα πληρωσεις τελωνειο η αν πληρωσεις να ειναι μεχρι 3 ευρω)ΕΛΠΙΖΩνα βοηθησα

το τελωνείο χρεώνει τουλάχιστο 19% που είναι (ητανε) το ΦΠΑ αρα σε καμια περίπτωση δεν πληρώνεις 3 ευρω

kai ego nomizo oti tin patises.to resolution center den tha se bohthisi giati estiles to item prin plirothis.bebea den xaneis tipota na prospathisis

οι κανονισμοί του paypal λενε οτι μπορει να λάβεις την πληρωμή ακόμη και μεχρι να βάλει θετική αξιολόγηση ο αγοραστής. στην προκειμένη περίπτωση φαίνεται οτι ο αγοραστής έστειλε το ποσό αλλά το κρατάει το paypal.

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τα βρεις με το πωλητη να σου δηλωσει το προιον με αξια κατω απο 100$(συμπεριλαμβανομενου και τα ταχυδρομικα)

κατι το οποίο δεν θα μασίσουνε τα τσακαλια των τελωνείων γιατι μάθανε τα κολπάκια και θα ζητησουνε απόδειξη. ιδίως τώρα που εν μέσω κρίσης ψαχνουν με καθε τρόπο να τα παρουν απ'τη τσεπη μας, ενδεχεται να μπλεχτει το παιδι.

φίλε to eBay είναι πιο φτηνό Εχει περισσότερες επιλογές ενώ το amazon είναι πιο σίγουρο αλλά λιγότερο φιλικό πχ αν κάποιος από eBay δεν σου στείλει αυτό που αγορασες τότε αν δράσεις έγκαιρα τα χρήματα σου επιστρεφοντεαι ενώ δεν συμβαίνει το ίδιο με το amazon

εξαρτάται τί αγοράζεις. ακομα και στο αμαζον μπορεις να βρεις κατι πιο φθηνο.
δεν ειναι ετσι οπως τα λες. και το αμαζον προστατευει τον αγοραστή.
κάποιος φίλος είχε αγοράσει μια σειρα σε DVD, τα εστειλαν και μετα απο ενα μηνα δεν τα παρελαβε. εστειλε email στην αμαζον και αμεσως του έστειλαν άλλα.
μαλιστα τον παρακάλεσαν αν παραλαβει τα πρωτα που έστειλαν να τους τα επιστρεψει και θα του πληρώσουν τα έξοδα αποστολής. πραγματι τα πρωτα εφθασαν μετα απ'τα δευτερα, τα εστειλε πισω και του εστειλαν τα μεταφορικά.

κολοπ3δο
04-04-10, 21:31
για σας .. θελω να κανω μια αγορά απο το ebay και ειναι η πρωτη αγορα που κανω απο το ebay και θα ηθελα για οποιον ξερει και μπορει , να μου λυσει καποιες αποριες ...

1) πχ θελω να αγορασω ενα προιον το οποιο εχει πχ 23 $ και μεταφορικα 20 $ συνολικα θα πληρωσω 43 $ ? γιατι ειδα σε διαφορα forum που λεγανε κατι για τελωνια και εκτελωνησμο ...

2) οταν το προιον λεει free shiping απλα θα πληρωσω μονο τα λεφτα του προιοντος ?

3 ) πως θα ερθουν τα πραγματα σε εμενα? αμα μου τα φερουν σπιτι και δεν ειμια εκει πως θα γινει να τα παρω ?

ευχαριστο για την προσοχη σας και συγνωμη αμα κουρασα η αμα εκανα ηληθιες ερωτησεις απλα ειναι η πρωτη μου φορα και δεν εχω ιδεα :)

Miranda
05-04-10, 16:08
1, Ναι θα πληρωσεις 43 ευρα κ αν ειναι εκτος ΕΕ το προιον σου, ισως πληρωσεις κ στο ταχυδρομειο τελη τελωνειου, εξαρταται απο το μεγεθος κ το βαρος του αντικειμενου σου.
2, ναι πληρωνεις μονο τα λεφτα του προιοντος, αλλα κ παλι ισχυει το ιδιο θεμα τελωνειου οπως πανω αν ειναι εκτος ΕΕ.
3, εξαρταται αν θα σου ερθει απλο γραμμα ή συστημενο ή κουριερ(το οποιο ειναι πανακριβο).
Αν ανησυχεις κ θες να το χεις ασφαλισμενο, ζητησε το συστημενο(πληρωνεις εξτρα ενα μικρο ποσο), ερχεται ο ταχυδρομος κ σου αφηνει ενα χαρτι να πας να το παραλαβεις απο το Ελτα σου :)

koda
05-04-10, 19:07
Χρονια Πολλα και Χριστός Ανεστη σε όλους.
Εχω πολλες ερωτησεις σχετικα με το e-bay.Ξεκινώντας να πω ότι εκανα μια αγορά ή νομ ιζω πως εκανα μια αγορα ....γιατί τα αγγλικα μου δεν ειναι καλά , και λεει στη επιλογη watching ότι η παραγγελία θα ερθει σε 23 ημέρες και κατι ώρες. Ειναι σωστό?? ....εχω αντιληφθει κατι λάθος...? κι αν ειναι ετσι πως θα μπορουσα να μειωσω τον χρόνο γιατι ειναι σχεδον ενας μηνας .
Ευχαριστώ.

Ν900
07-04-10, 00:15
Χρονια Πολλα και Χριστός Ανεστη σε όλους.
Εχω πολλες ερωτησεις σχετικα με το e-bay.Ξεκινώντας να πω ότι εκανα μια αγορά ή νομ ιζω πως εκανα μια αγορα ....γιατί τα αγγλικα μου δεν ειναι καλά , και λεει στη επιλογη watching ότι η παραγγελία θα ερθει σε 23 ημέρες και κατι ώρες. Ειναι σωστό?? ....εχω αντιληφθει κατι λάθος...? κι αν ειναι ετσι πως θα μπορουσα να μειωσω τον χρόνο γιατι ειναι σχεδον ενας μηνας .
Ευχαριστώ.

όχι φίλε μου.
watching σημαίνει οτι παρακολουθείς ένα αντικείμενο. Είναι κατι σαν λίστα με τα αγαπημένα σου είδη. Κάτι που είδες και σε ενδιαφέρει. Οι ημέρες και ώρες που αναγράφονται δίπλα είναι οι ημέρες μέχρι να λήξει η πώληση.
Δεν ξέρω όμως αν έχεις κάνει παραγγελία. Έχεις πληρώσει με κάποιο τρόπο για το αντικείμενο;

ALKMAN
07-04-10, 01:15
Χαιρεται...μια μικρη βοηθεια.....
Εκανα την βλακεια και πηρα ενα μικροφωνο απο Αμερικη αντι για Αγγλια που ηθελα....εκανε 99$ και μετα απο 4 μερες με πηραν τηλ απο το τελωνειο να παω να το παραλαβω και να πληρωσω εξτρα αλλα 80 ευρω περιπου...
Τι μπορω να κανω ωστε να τους πεισω να μου κοψουν κατι τουλαχιστον απο αυτα που ειναι να πληρωσω , αν οχι ολο το ποσον.....
Να πω οτι το ιδιο μικροφωνο στην Ελλαδα κανει 120-130 ευρω περιπου...Δεν ειναι μαλακια να το πληρωσω πιο ακριβα απ'οτι αν το επαιρνα απο εδω...??

antonpsarri
07-04-10, 06:29
[quote=alkman;14859938]Χαιρεται...μια μικρη βοηθεια.....
Εκανα την βλακεια και πηρα ενα μικροφωνο απο Αμερικη αντι για Αγγλια που ηθελα....εκανε 99$ και μετα απο 4 μερες με πηραν τηλ απο το τελωνειο να παω να το παραλαβω και να πληρωσω εξτρα αλλα 80 ευρω περιπου...
Τι μπορω να κανω ωστε να τους πεισω να μου κοψουν κατι τουλαχιστον απο αυτα που ειναι να πληρωσω , αν οχι ολο το ποσον.....
Να πω οτι το ιδιο μικροφωνο στην Ελλαδα κανει 120-130 ευρω περιπου...Δεν ειναι μαλακια να το πληρωσω πιο ακριβα απ'οτι αν το επαιρνα απο εδω...??[/quote

φιλε μου καταρχην χριστος ανεστη
μαλλον τα πραγματα με το τελωνειο ειναι δυσκολα.πρεπει να πας εκει προσωπικα να τους παρακαλεσεις και να τους δειξεις οτι παραγγειλες ενα μικροφωνο.ισως σε λυπηθουν!!!

antonpsarri
07-04-10, 06:33
για σας .. θελω να κανω μια αγορά απο το ebay και ειναι η πρωτη αγορα που κανω απο το ebay και θα ηθελα για οποιον ξερει και μπορει , να μου λυσει καποιες αποριες ...

1) πχ θελω να αγορασω ενα προιον το οποιο εχει πχ 23 $ και μεταφορικα 20 $ συνολικα θα πληρωσω 43 $ ? γιατι ειδα σε διαφορα forum που λεγανε κατι για τελωνια και εκτελωνησμο ...

2) οταν το προιον λεει free shiping απλα θα πληρωσω μονο τα λεφτα του προιοντος ?

3 ) πως θα ερθουν τα πραγματα σε εμενα? αμα μου τα φερουν σπιτι και δεν ειμια εκει πως θα γινει να τα παρω ?

ευχαριστο για την προσοχη σας και συγνωμη αμα κουρασα η αμα εκανα ηληθιες ερωτησεις απλα ειναι η πρωτη μου φορα και δεν εχω ιδεα :)

απανταω οπως εθεσες τα ερωτηματα
1 σωστα θα πληρωσεις 43$.το τελωνειο ειναι αλλα εξοδα και εξαρταται απο πολλους παραγοντες(πχ αν παραγγειλεις απο την ΕΟΚ δεν πληρωνεις τελωνειο)
2 σωστα δεν πληρωνεις τιποτα σε μεταφορικα
3 συνηθως ερχονται με ταχυδρομειο.αμα δεν σε βρουν σου αφηνουν χαρτακι
ελπιζω να βοηθησα

jimvam
07-04-10, 14:22
Γειά σου φίλε μου. Βρήκα iphone με 200€ απο έναν αξιόπιστο πωλητή με 347* (αστεράκια) και 100% feedback. Είναι κάπως φτηνό και λέει πως χρειάζεται τα χρήματα επειδή έχασε την δουλειά του. Τον έλεγξα και είναι οκ. Απο την άλλη διατειρώ μιά επιφύλαξη επειδή είναι πολλά τα λεφτά (για μένα) και άν γίνει καμμιά στραβή... Έχουμε επικοινωνήσει και φάνηκε εντάξει τύπος. Θα μπορώ να τα πάρω πίσω μέσω paypal? Σας έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Ν900
07-04-10, 17:56
Γειά σου φίλε μου. Βρήκα iphone με 200€ απο έναν αξιόπιστο πωλητή με 347* (αστεράκια) και 100% feedback. Είναι κάπως φτηνό και λέει πως χρειάζεται τα χρήματα επειδή έχασε την δουλειά του. Τον έλεγξα και είναι οκ. Απο την άλλη διατειρώ μιά επιφύλαξη επειδή είναι πολλά τα λεφτά (για μένα) και άν γίνει καμμιά στραβή... Έχουμε επικοινωνήσει και φάνηκε εντάξει τύπος. Θα μπορώ να τα πάρω πίσω μέσω paypal? Σας έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση?

θες να μας πεις το username του στο ebay;

Ν900
07-04-10, 18:05
Χαιρεται...μια μικρη βοηθεια.....
Να πω οτι το ιδιο μικροφωνο στην Ελλαδα κανει 120-130 ευρω περιπου...Δεν ειναι μαλακια να το πληρωσω πιο ακριβα απ'οτι αν το επαιρνα απο εδω...??

δες αν ο πωλητής δέχεται επιστροφές.
ρώτησε στο τελωνείο αν θα μειωθεί ο φόρος.
αν σου πουνε όχι, ρώτησε αν δεν το παραλάβεις αν θα σταλεί πίσω στον πωλητή.
Εχω την εντύπωση πως πακέτα που δεν παραδίδονται, επιστρέφονται χωρίς χρέωση.
Είχα στείλει ένα συστημένο στη Γερμανία, δεν το παρέλαβαν (προφανώς πήγε σε λάθος διεύθυνση) και μετα απο ένα μήνα γύρισε σ'εμενα.

antonpsarri
07-04-10, 18:11

μια μεθοδος για να εχεις καποια προστασια ειναι να κανεις την προμηθεια σου μεσω ebay(δεν φτανει να πληρωσεις μεσω paypal).αληθεια μπορει να εχει 347 θετικοfeedback αλλα πχ απο ποτε ειναι γραμμενος στο ebay?μηπως ειναι πολυ φρεσκος και ουσιαστικα θελει να κανει μια γερη αρπαχτη?αν θεσ οπως λεει ο ρ900 στειλε μας πιο πολλες πληροφοριες

jimvam
07-04-10, 18:22
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ο πωλητής είναι στην Βρετανία, εντός ΕΕ. Το username του είναι iphone_guy2k10 και το Link: http://myworld.ebay.co.uk/iphone_guy2k10/

EDIT: Τα ζητάει μέσω Paypal σαν δώρο για να μην του τα δεσμεύσει το Paypal και όχι μέσω eBay επειδή είναι χρεωμένος λέει και τα χρειάζεται... Τον φοβάμαι λίγο αλλά το ρισκάρω τελικά...

Ν900
07-04-10, 19:10
φίλε jimvam δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό αλλά ο συγκεκριμένος user έχει αλλάξει 5 φορές username στο ebay και η τελευταία ητανε 2 μέρες πιο πριν.
Με ένα έλεγχο που έκανα, το 2008 είχε αρνητικά σχόλια και στα οποία αναγράφουν άλλοι οτι τους απειλούσε να αφαιρέσει τα αρνητικά σχόλια.
ουτως ή άλλως τα iphone που έχει είναι σε δημοπρασία και όχι σε πώληση και μέχρι στιγμής η χαμηλότερη τιμή είναι 270 ευρώ
απ'την άλλη θέλει τα χρήματα γιατί εχασε τη δουλειά του και έχει 3 iphone που το ένα είναι μιας εβδομάδας και τα άλλα ολοκαίνουρια, κατι δε μου κολλάει

jimvam
07-04-10, 19:13
Τώρα δυστηχώς ή ευτυχώς την έκανα την συναλλαγή. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Μο έστειλε φωτό... Θα δείξει...

Ν900
07-04-10, 19:29
ποια συναλλαγή έκανες;

jimvam
07-04-10, 21:44
Personal Gift ζήτησε. Θα μπορώ να κάνω Dispute? Χλωμό το βλέπω. Μου είπε να το κάνω έτσι επειδή είναι χρεωμένος και θα του τα έπαιρνε το paypal μέσω ebay...

Ν900
07-04-10, 21:53
εχω την εντυπωση πως οχι δεν μπορεις.
επισης δεν θα φαινεται στο ebay οτι τον εχεις πληρώσει.
θα μπορει ετσι να σου φαει τα φράγκα και να μη σου στειλει τίποτα.
θα φαινεται οτι απλα του εχεις στείλει λεφτα χωρις λόγο

jimvam
08-04-10, 07:09
Ναι το φοβόμουν αυτό. Πάντως μόλις τον πλήρωσα έβγαλε απο το eBay έβγαλε το iphone που του είχα ζητήσει αφού και καλά πουλήθηκε. Έχει αρκετό ρίσκο αλλά η τιμή ήταν καλή. Ας ελπίσουμε πως λέει την αλήθεια λοιπόν και αν κατάφερε να με ξεγελάσει μαγκιά του!! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές άν και ίσως να βιάστηκα.

Ν900
08-04-10, 14:18
φιλε για να καταλαβω κατι.
στη σελιδα που ητανε το iphone πάτησες κάπου το buy now και έκανες την αγορά η απλα του είπες οτι θες να το αγορασεις και σου ειπε στείλε μου τα λεφτα με paypal;

fontanero
08-04-10, 15:04
Καλησπερα κι απο μενα,χρησιμοποιω το ebay εδω και κανα 8μηνο και τον τελευταιο καιρο
παρατηρησα οτι οι ισοτιμιες που βγαζει το ebay σε Ευρω(€) και Δολλαριο(US) ειναι διαφορετικες απο αυτες που βγαζει εδω http://ieuro.gr/metatroph-euro.php (τυχαιο παραδειγμα).
Ηθελα να ρωτησω ποιο απο τα δυο ισχυει,γιατι οι διαφορες που υπαρχουν ειναι αρκετα μεγαλες,ειδικα σε μεγαλα ποσα. Γνωριζω οτι η αξια του δολλαριου σε σχεση με το ευρω δεν ειναι σταθερη,αλλα αν ισχυουν οι ισοτιμιες του δευτερου link δεν θα'πρεπε το ebay να ενημερωνεται συνεχως ετσι ωστε τα νουμερα που παρουσιαζει να ειναι αληθινα;

Π.χ.Ebay:
Item = 500$---->339.4€
Shipping Cost = 100$----> 67,8€
Συνολο = 407,2€

http://ieuro.gr/metatroph-euro.php
500$--->375.6€
100$--->75.12€
Συνολο 450.72€

Διαφορα 450.72€ - 407,2€ = 43.52€

Ισως εχω κανει καποιο λαθος με τα νουμερα αλλα ας μην πιαστουμε απο αυτο.

jimvam
08-04-10, 17:44
φιλε για να καταλαβω κατι.
στη σελιδα που ητανε το iphone πάτησες κάπου το buy now και έκανες την αγορά η απλα του είπες οτι θες να το αγορασεις και σου ειπε στείλε μου τα λεφτα με paypal;

Όχι, έλεγε στείλτε μου πρσφορές στο μαιλ μου και θα τα συζητήσουμε απο κεί γιατί έχω χάσει την δουλειά μου και χρειάζομαι τα χρήματα. Μόλις πλήρωσα βέβαια έβγαλε το iphone απο το ebay αφού βρήκε πωλητή. Το ίδιο έκανε και στο άλλο iphone που πουλούσε.

antonpsarri
08-04-10, 20:45
Καλησπερα κι απο μενα,χρησιμοποιω το ebay εδω και κανα 8μηνο και τον τελευταιο καιρο
παρατηρησα οτι οι ισοτιμιες που βγαζει το ebay σε Ευρω(€) και Δολλαριο(US) ειναι διαφορετικες απο αυτες που βγαζει εδω http://ieuro.gr/metatroph-euro.php (τυχαιο παραδειγμα).
Ηθελα να ρωτησω ποιο απο τα δυο ισχυει,γιατι οι διαφορες που υπαρχουν ειναι αρκετα μεγαλες,ειδικα σε μεγαλα ποσα. Γνωριζω οτι η αξια του δολλαριου σε σχεση με το ευρω δεν ειναι σταθερη,αλλα αν ισχυουν οι ισοτιμιες του δευτερου link δεν θα'πρεπε το ebay να ενημερωνεται συνεχως ετσι ωστε τα νουμερα που παρουσιαζει να ειναι αληθινα;

Π.χ.Ebay:
Item = 500$---->339.4€
Συνολο = 407,2€

500$--->375.6€
100$--->75.12€
Συνολο 450.72€

οχι δεν κανεις λαθος.το paypal εχει δικες του ισοτιμιες σαφως λιγοτερες απο απο αυτες των <<κανονικων >> ισοτιμιων και αυτων γιατι υπαρχει λογικο κερδος για την εταιρια

fontanero
08-04-10, 21:13
οχι δεν κανεις λαθος.το paypal εχει δικες του ισοτιμιες σαφως λιγοτερες απο απο αυτες των <<κανονικων >> ισοτιμιων και αυτων γιατι υπαρχει λογικο κερδος για την εταιρια

Με απλα λογια δηλαδη οι διαφορες που προκυπτουν ειναι η προμηθεια του paypal;

Ν900
08-04-10, 21:47
Όχι, έλεγε στείλτε μου πρσφορές στο μαιλ μου και θα τα συζητήσουμε απο κεί γιατί έχω χάσει την δουλειά μου και χρειάζομαι τα χρήματα. Μόλις πλήρωσα βέβαια έβγαλε το iphone απο το ebay αφού βρήκε πωλητή. Το ίδιο έκανε και στο άλλο iphone που πουλούσε.

φιλε λυπαμαι που σου το λέω αλλά αυτο δεν ειναι πώληση και δεν εισαι καθόλου κατοχυρωμένος ουτε απ'το ebay ουτε κι απ'το paypal.
Αυτό είναι και κανονισμός στο ebay που λέει οτι απαγορεύοναι τετοιου είδους πωλήσεις.

με απλα λόγια ειναι σαν να βλέπεις ένα τυχαίο στο δρόμο και του δίνεις 200 ευρω για να σου φέρει ενα τηλέφωνο. του δείνεις τα λεφτά και μετα ψάχνεις στο δρομο να τον συναντήσεις ξανα για να παρεις το τηλέφωνο.

eBay Policy overview

We don't allow our members to use eBay to contact each other to make offers to buy or sell items outside of eBay. Also, members can't use information obtained from eBay to contact each other about buying or selling outside of eBay.

Δεν φτάνει μόνο αυτό αλλά τωρα αν πεις στο ebay τι εχει συμβεί μπορει να σου κλείσουνε και το λογαριασμό σου
Make sure you follow these guidelines. If you don’t, you may be subject to a range of other actions, including limits of your buying and selling privileges and suspension of your account.

Το μόνο που εύχομαι και καλα κανεις να το εύχεσαι κι εσυ, ειναι να φανεί τίμιος και να το στείλει, να μην είναι χαλασμένο, να μην είναι απομίμιση κλπ

haralam
15-04-10, 12:28
re pedia na rotiso kati sxetika me to paypal!!!exo balei mia karta kai mou leei na kano kconfirm tin karta kai leei oti tha mou stalei enas tetrapsifios arithmos afou xreotho enamisi eyro!!kserei kapios na mou pei kamia leptomeria????

pepeto
15-04-10, 23:22
Φιλε καλησπέρα
Γνωριζεις τίποτα για αποστολές απο αμερικη μέσω aramex και μπορεις να γλιτωσεις τελωνειο ετσι αν αγοράσεις απο εβαυ?

ria
16-04-10, 05:11
re pedia na rotiso kati sxetika me to paypal!!!exo balei mia karta kai mou leei na kano kconfirm tin karta kai leei oti tha mou stalei enas tetrapsifios arithmos afou xreotho enamisi eyro!!kserei kapios na mou pei kamia leptomeria????

Όταν κάνεις Verify την κάρτα σου, σε χρεώνει 1.5€ και σου στέλνει έναν 4ψήφιο κωδικό τον οποίο βλέπεις στην ανάλυση του λογαριασμού της κάρτας σου.
Αυτόν τον κωδικό τον βάζεις εκεί που λέει "Verify" στο paypal και πιστοποιείς ότι είναι έγκυρη η εγγραφή σου (το 1.5€ το παίρνεις πίσω)
Αν έχεις internet banking το βλέπεις στην κίνηση της κάρτας σου ή αν έχεις phone banking πάρε τους τηλέφωνο να σου πουν τον κωδικό, αλλιώς περιμένεις την ανάλυση με το ταχυδρομείο.

dreamerdream
18-04-10, 22:20
cheers! :)

MAXMAN
21-04-10, 10:11

Π.χ.Ebay:
Item = 500$---->339.4€
Συνολο = 407,2€

500$--->375.6€
100$--->75.12€
Συνολο 450.72€

Πολύ απλά φιλέ μου επέλεξε να κάνει την μετατροπή της ισοτιμίας η τράπεζα στην οποία ανήκει η δηλωμένη πιστωτική σου στο paypal για να μην σε κλέβουν στην ισοτιμία. Ακόμα και οι κλέφτες οι δικοί μας έχουν καλύτερη ισοτιμία από το paypal. Έγω έχω AlphaBank kαι μπαίινω στο site βλέπω τις ισοτιμίες και ξέρω ακριβώς τι πρέπει να πληρώσω. Αυτά.

roxy90
21-04-10, 11:26
Τελικά, ήταν ή όχι λαμόγιο ο τύπος? Στο έστειλε το iphone ή περιμένεις ακόμα????

mousikix
23-04-10, 16:06
paraggeila kati apo ebay, se periptwsi pou den erthei ti energeies mporw na kanw kai me poia seira?

Ν900
23-04-10, 18:53
περίμενε πρωτα να περασουνε 3 εβδομάδες και σε περίπτωση που δεν ερθει σου λέμε :)

marieta
24-04-10, 12:55

Καλησπερα διαβασα αυτα που εγραψες και θελω να σου πω πως και εμενα πριν απο μερικες εβδομαδες εγινε το ιδιο ακριβως πραγμα.Εβαλα σε πωληση ενα λαπτοπ αξιας 1400 ευρω και το αγορασε καποιος απο την μαλαισια:think:Ολα φαινοντουσαν μια χαρα,μου ηρθε λοιπον ενα e.mail απο paypal-ebay(εμοιαζαν απολυτα με τα αυθεντικα e.mail Που σου στελνουν αυτα τα site)που μου ζητουσε να στειλω το προιον και να παρουσιασω τις αποδειξεις απο την αποστολη.Αυτο με εβαλε σε μεγαλη υποψια οτι καποιος παει να με πιασει κοροιδο.Εστειλα ολα αυτα τα e.mail στο ebay-paypal τους ειπα τις υποψιες μου και μου ειπαν μεσα σε 1 μερα πως οντως ηταν ψευτικα!!!!!:yawn: εκνευριστηκα τοσο πολυ που ημουν ετοιμη να βαλω σε πακετο ενα τεραστιο ΤΟΥΒΛΟ και να το στειλω στον εξυπνο που νομιζε πως θα με κοροιδεψει.Το μονο που με σταματησε ηταν οταν σκεφτηκα ποσο χρονο εχασα με αυτον τον τυπο και ποσο μαλλον θα μου κοστιζε να στειλω ενα τουβλο στην Μαλαισια:judge:!!!!!
Γιαυτο λοιπον μεγαλη προσοχη σε αυτα τα site ποτε να μην στελνετε τιποτα εαν δεν πληρωθητε ειναι κριμα καποιοι να μας πιανουν κοροιδα..

fontanero
24-04-10, 13:13
Πολύ απλά φιλέ μου επέλεξε να κάνει την μετατροπή της ισοτιμίας η τράπεζα στην οποία ανήκει η δηλωμένη πιστωτική σου στο paypal για να μην σε κλέβουν στην ισοτιμία. Ακόμα και οι κλέφτες οι δικοί μας έχουν καλύτερη ισοτιμία από το paypal. Έγω έχω AlphaBank kαι μπαίινω στο site βλέπω τις ισοτιμίες και ξέρω ακριβώς τι πρέπει να πληρώσω. Αυτά.

Τελικα μετα την τελευταια αγορα μου προ 3 ημερων,διαπιστωσα οτι οι ισοτιμιες του ebay δεν ισχυουν.Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι δεν το ειχα προσεξει νωριτερα.Απο'δω και περα κι εγω κατι τετοιο θα κανω.:thumbsup:.

matkav
02-05-10, 16:20
:nugget: kalispera molis akana tin proti mou agora sto EBAY tha ithela na rotiso pos mporo kai pou pao gia na kalo thetiko i arnhtiko feedback sto politi THANKS A LOT

Ν900
02-05-10, 17:35
θετικό η αρνητικό δεν θα βάλεις τωρα που εκανες την αγορά.
θα βάλεις οταν παραλάβεις το αντικείμενο που αγόρασες.
Εγώ ανάλογα με τη φύση του αντικειμένου περιμένω ή όχι εως και 2 μήνες μετά την παραλαβή για να βάλω το feedback. πχ αν είναι κάτι ηλεκτρονικό και ενδέχεται να χαλάσει αργώ να βάλω το feedback γιατί ο πωλητής μπορεί αργότερα να μη δέχεται επιστροφή και να κανει την παπια.
με το feedback δεν αξιολογούμε το προϊόν αλλά τη συναλλαγή με τον πωλητή.

Τώρα αν αγόρασα ένα κέρμα η κάτι που δεν χαλάει θα βάλω το feedback μόλις το παραλάβω.
Για να βάλεις feedback πας το Mouse σου επανω δεξιά που γράφει My ebay και στο μενου που θα ανοίξει επιλέγεις Won
έπειτα βρες αυτό
Buying Reminders
(Last 31 days)
I need to leave feedback for 1 item.

κανεις κλικ στο 1 item
εκει θα δεις το αντικείμενο που εχεις αγοράσει και στο δεξί μέρος κανε κλικ στο Leave feedback.
εκει επιλέγεις μεταξύ positive, negative η neutral και ακολούθως γράφεις τα σχόλια σου και κανεις κλικ στο μπλε κουμπάκι Leave feedback
Αυτά!

Lun@
05-05-10, 13:22
Καλό απόγευμα!
Έκανα μια αγορά στο ebay και είχα βάλει επιλογή free shipping κι όταν κέρδισα το αντικείμενο μου βγάζει να πληρώσω το paypal επιπλέον $20 shipping. Είμαι καινούρια στο ebay και δεν είχα προσέξει εκεί που λέει Standard Flat Rate Shipping ServiceSee more services See discounts | See all details ότι είναι δωρεάν shipping μόνο στις ΗΠΑ. Ο πωλητής είναι απο ΗΠΑ. Τι να κάνω; Του έστειλα μήνυμα ότι αν ισχύει αυτό δεν το πληρώνω το αντικείμενο αλλά μήπως μου κάνουν πρόβλημα; Τι συμβουλεύετε;

Παρατήρησα ότι ο τύπος έχει το ίδιο κομμάτι σε 2 διαφορετικές σελίδες και στη μια το λέει ότι είναι $20 και στην άλλη λεει Free και είναι παραπλανητικό για όποιον δεν κοιτάξει... Δε θα έπρεπε να το λέει κάπου στην κύρια σελίδα ότι αναφέρεται ΜΟΝΟ εντός Αμερικής να μην την πατάνε οι υπόλοιποι...;

Ν900
05-05-10, 17:29
Καλό απόγευμα!
Έκανα μια αγορά στο ebay και είχα βάλει επιλογή free shipping κι όταν κέρδισα το αντικείμενο μου βγάζει να πληρώσω το paypal επιπλέον $20 shipping. Είμαι καινούρια στο ebay και δεν είχα προσέξει εκεί που λέει Standard Flat Rate Shipping ServiceSee more services See discounts | See all details ότι είναι δωρεάν shipping μόνο στις ΗΠΑ. Ο πωλητής είναι απο ΗΠΑ. Τι να κάνω; Του έστειλα μήνυμα ότι αν ισχύει αυτό δεν το πληρώνω το αντικείμενο αλλά μήπως μου κάνουν πρόβλημα; Τι συμβουλεύετε;

Παρατήρησα ότι ο τύπος έχει το ίδιο κομμάτι σε 2 διαφορετικές σελίδες και στη μια το λέει ότι είναι $20 και στην άλλη λεει Free και είναι παραπλανητικό για όποιον δεν κοιτάξει... Δε θα έπρεπε να το λέει κάπου στην κύρια σελίδα ότι αναφέρεται ΜΟΝΟ εντός Αμερικής να μην την πατάνε οι υπόλοιποι...;

οχι, εσυ οφείλεις να αλλάξεις τη χώρα σε Ελλάδα και να δεις πόσο είναι το shipping για Ελλάδα.
αυτο το κάνεις στο αριστερό μέρος που είναι η φωτογραφία του αντικειμένου, απο κάτω γράφει Description και διπλα Shipping and payments. κανεις κλικ στο shipping and payments και το αλλάζεις σε Ελλάδα. αν δεν υπαρχει ελλάδα τοτε ο πωλητής δεν κανει αποστολή στην ελλαδα.
Αν θες στειλε του ενα μηνυμα και πες του οτι επειδη εισαι καινουριος χρηστης δεν ηξερες οτι υπαρχει χρεωση $20 για μεταφορικά και να το ακυρώσετε.
99% θα το δεχτεί και θα σου ερθει μηνυμα για ακυρωση.
αν δεν το δεχτεί θα σου στειλει unpaid item strike και θα παρεις προειδοποίηση απ'το ebay. με 3 τετοιες προειδοποιήσεις, σου κλεινουν το λογαριασμό στο ebay.
Αυτό που πιστεύω όμως είναι οτι θα το αποδεχτεί γιατι κι εσυ μπορεις να του βάλεις αρνητικό σχόλιο και δε νομιζω να το θέλει αυτό.

Lun@
06-05-10, 08:24
Πήρα μήνυμα ότι έριξε στα $5 από $20 το shipping. Κατ΄αρχάς, αυτό πώς γίνεται; Δεν είναι στάνταρ οι τιμές;
Κατά δεύτερο, αν δεχτώ αν το πληρώσω, μήπως μετά θα χρειαστεί να πληρώνω τελωνεία κλπ? Ξέρει κανείς;

Ν900
06-05-10, 14:41
Πήρα μήνυμα ότι έριξε στα $5 από $20 το shipping. Κατ΄αρχάς, αυτό πώς γίνεται; Δεν είναι στάνταρ οι τιμές;
Κατά δεύτερο, αν δεχτώ αν το πληρώσω, μήπως μετά θα χρειαστεί να πληρώνω τελωνεία κλπ? Ξέρει κανείς;

οχι οι τιμες δεν ειναι στανταρ γιατι στο ebay ο καθενας χρεωνει οτι θελει.
το αντικείμενο που αγόρασες σε ποια τιμη το πηρες;

Lun@
06-05-10, 20:40
Μια βλακεία ήταν κάπου $8. Γι αυτό και μου κακοφάνηκε όταν στο λογαριασμό έδειχνε $20 επιπλέον! Παίζει κάποιο ρόλο το ποσόν? Καλό είναι να γνωρίζω...

Ν900
06-05-10, 21:04
ναι πανω απο κάποιο ποσό πληρώνεις τελωνείο αλλά δεν γνωρίζω το ακριβές ποσό.
κάποιοι λένε πανω απο 100 δολάρια.
σίγουρα με $8 και $5 αποστολή δεν θα πληρώσεις οποιοδήποτε φόρο

Lun@
06-05-10, 21:22
Άντε, καλά. Σε ευχαριστώ πάντως πολύ για τις επισημάνσεις και τη βοήθεια γενικότερα! Από δω και μπρος λέω να είμαι πιο προσεκτική...αλλά ποτέ δε ξέρεις! :)

stonecityboys
07-05-10, 07:11

Καλησπερα φιλε,

Να σου κανω μια ερωτηση? Οταν λες "...επέλεξε να κάνει την μετατροπή της ισοτιμίας η τράπεζα στην οποία ανήκει η δηλωμένη πιστωτική σου στο paypal..." πως μπορεις να το κανεις αυτο και τι εννοεις ακριβως?

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Ν900
07-05-10, 08:02
αλλαζεις το νομισμα που εχεις στο λογαριασμό σου απο ευρω σε δολάρια.
αυτό μπορει να ειναι και επικινδυνο γιατι αν πεσει η ισοτιμια του ευρω-δολαριου το αποτελεσμα ειναι να χασεις λεφτα χωρις να το καταλαβεις.
φυσικα στην παρουσα φαση συμφερει γιατι το ευρω πεφτει συνεχως.

MAXMAN
07-05-10, 10:47
Καλησπερα φιλε,

Να σου κανω μια ερωτηση? Οταν λες "...επέλεξε να κάνει την μετατροπή της ισοτιμίας η τράπεζα στην οποία ανήκει η δηλωμένη πιστωτική σου στο paypal..." πως μπορεις να το κανεις αυτο και τι εννοεις ακριβως?

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Αν και το εψάξα δεν μπόρεσα να το βρω τώρα. Όταν έκανα add την πιστωτική με ρώτησε ποιός θέλω να κάνει ''handling'', να διαχειρίζεται δηλαδή, τις ισοτιμίες κατα τις συναλλαγές η τράπεζα ή το Paypal. Απάντησα η τράπεζα γιατί η ισοτιμία του $ στο paypal είναι χειρότερη από ότι στην τράπεζα (οπώς γίνεται και παντού εκτός χωρών του € πληροφοριακά, για το paypal μιλώντας) ασχέτα προλαβαίνω κάποιους μην πουν ότι έχει παράρτημα στο Βέλγιο. Anyway έτσι θυμάμαι ότι έγινε αλλά δεν ξέρω πως και εάν γίνεται εκ των υστέρων. Έτσι μπαίνοντας στην σελίδα ισοτιμιών της AlphaBank ξέρω ακριβώς πόσο κάνει κάτι σε €. Πάντως μπορείς να πας στο profile στο change currency και να κάνεις primary currency το € αλλά δεν ξέρω άν βοηθήσει σε κάτι αυτό.

Ν900
07-05-10, 20:06
οχι δεν βοηθάει καθόλου το change currency μεσα απ'το paypal

soko
10-05-10, 12:55
to e-bay einai ajiopisto

gamaoua
10-05-10, 19:53
thanks

PaSxaLak0s
10-05-10, 22:30
thanks
:sneaky::spam:
Αν παραγγείλουμε από e-bay Αμερικής πληρώνουμε εκτελωνισμό?Για ρούχα,παπούτσια κ.λ.π μιλάω...αν ναι πόσο?

Ν900
11-05-10, 08:59
ειναι ανάλογα με την αξιά του προϊόντος

gaza
11-05-10, 09:50
Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας για κάποια αρνητικά
feedback που πήρα και πιστεύω ήταν*
άδικα. Κάποιες φορές πουλάω γραμματόσημα*
στο eBay έτσι και τώρα πουλουσα 6 γραμματόσημα*
( Κεφαλές Ερμή ) την κάθε μια σε ξεχωριστή*
δημοπρασία . Ξεκινούσα από 0,90$ για να πληρώσω*
μικρότερα *fees και έξοδα αποστολής 7,00$.
Θα μπορούσα να ξεκινώ από 5,00$ και με έξοδα*
αποστολής 3,00$ αλλά όπως είπα παραπάνω*
ξεκίνησα από 0,90$ για λιγότερα έξοδα στο eBay .
Κάποιος Γαλλος αγοραστής τα πήρε και τα 6 και
μου ζήτησε να του στείλω συνολικό τιμολόγιο.
Εγώ αντί για 47,40$ που ήταν του ζήτησα 35,00$
για όλα (γραμματόσημα συν έξοδα αποστολής).
Αφού ανταλλαξαμε mail και εξηγώντας του τον
λόγο για τα μεγάλα έξοδα αποστολής και ότι τα πουλουσα ένα ένα και όχι όλα μαζί για να μην μου ζαλισει άλλο τον έρωτα του είπα 25,00$ για
όλα. Τελικά μου ζήτησε να ακυρωσουμε την συναλλαγή *και του έστειλα μήνυμα ότι συμφωνώ .Την ίδια μέρα κοιτώντας τα feedback είδα ότι μου
είχε βάλει 6 αρνητικά feedback και έγραφε ότι του
ζητούσα 42,00$ για την αποστολή *6 γραμματοσήμων . Να τονίσω ότι δεν έχει πληρώσει. Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί του αλλά με εγραψε και τελικά έστειλα μήνυμα με όλα όσα συνέβησαν στο eBay . Αυτοί μου απάντησαν ότι
πρέπει να ζητήσω από τον ίδιο να κάνει αναθεώρηση των feedback του έστειλα ξανα mail αλλά πάλη με έγραψε.Εγώ δεν του έχω στείλει ακόμα feedback.
Τι άλλο μπορώ να κάνω γιατί το θεωρώ μεγάλη αδικία . *
Ευχάριστω για την οποία βοήθεια .

mageiras_83
12-05-10, 12:23
Καλησπερα! Εχω μια προπληρομενη καρτα της τραπεζας Κυπρου και χθες εκανα λογαριαζμο στο ebay.Θα ηθελα να ρωτησω τα λεφτα ποτε τα παιρνει ο πωλητης; Δηλαδη στις δημοπρασιες αλλα και στις "buy now" αγορες,πρεπει να εχω απο πριν λεφτα στην καρτα;
Το αντικημενο που θελω να αγορασω δεν ξεπερναει τα 10 ευρω μαζι με τα εξοδα αποστολης.
Ευχαρηστω!

antonpsarri
12-05-10, 14:25
Καλησπερα! Εχω μια προπληρομενη καρτα της τραπεζας Κυπρου και χθες εκανα λογαριαζμο στο ebay.Θα ηθελα να ρωτησω τα λεφτα ποτε τα παιρνει ο πωλητης; Δηλαδη στις δημοπρασιες αλλα και στις "buy now" αγορες,πρεπει να εχω απο πριν λεφτα στην καρτα;
Το αντικημενο που θελω να αγορασω δεν ξεπερναει τα 10 ευρω μαζι με τα εξοδα αποστολης.
Ευχαρηστω!

τα λεφτα τα παιρνει ο πωλητης και στις δημοπρασιες και στο buy now με το που θα ολοκληρωθει η διαδικασια της πληρωμης μεσω paypal-(ειναι μερικα βηματα που ακολουθεις με το που ολοκληρωθουν οι ενεργειες των δημοπρασιων και στο buy now και που ειναι βημα-βημα μεσω ebay).πολλοι πωλητες αφου ολοκληρωθουν οι ενεργειες οι αρχικες και κερδθισεις το προιον που σε ενδιαφερει σου δινουν ενα χρονικο περιθωριο 3-5ω μερες για να ολοκληρωσεις τις ενεργειες που σου εγραψα πιο πανω.αν αυτο που αγοαρσεις ειναι απο ΕΕ δεν πληρωνεις τιποτα αλλα για τετοιας αξιας προιοντος δηλ 10 ευρω δεν νομιζω να δωσεις τιποτα απο οπου και αν προερχεται

antonpsarri
12-05-10, 14:28
στο ebay έτσι και τώρα πουλουσα 6 γραμματόσημα*
ξεκίνησα από 0,90$ για λιγότερα έξοδα στο ebay .
λόγο για τα μεγάλα έξοδα αποστολής και ότι τα πουλουσα ένα ένα και όχι όλα μαζί για να μην μου ζαλισει άλλο τον έρωτα του είπα 25,00$ για
όλα. Τελικά μου ζήτησε να ακυρωσουμε την συναλλαγή *και του έστειλα μήνυμα ότι συμφωνώ .Την ίδια μέρα κοιτώντας τα feedback είδα ότι μου
ζητούσα 42,00$ για την αποστολή *6 γραμματοσήμων . Να τονίσω ότι δεν έχει πληρώσει. Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί του αλλά με εγραψε και τελικά έστειλα μήνυμα με όλα όσα συνέβησαν στο ebay . Αυτοί μου απάντησαν ότι
πρέπει να ζητήσω από τον ίδιο να κάνει αναθεώρηση των feedback του έστειλα ξανα mail αλλά πάλη με έγραψε.Εγώ δεν του έχω στείλει ακόμα feedback.

μια ερωτηση για αν σε βοηθησω .ειχες απο πριν καθορισει οτι θα κανεις συνδυασμενη ή οχι αποστολη των γραμματοσημων?

mageiras_83
12-05-10, 14:52
τα λεφτα τα παιρνει ο πωλητης και στις δημοπρασιες και στο buy now με το που θα ολοκληρωθει η διαδικασια της πληρωμης μεσω paypal-(ειναι μερικα βηματα που ακολουθεις με το που ολοκληρωθουν οι ενεργειες των δημοπρασιων και στο buy now και που ειναι βημα-βημα μεσω ebay).πολλοι πωλητες αφου ολοκληρωθουν οι ενεργειες οι αρχικες και κερδθισεις το προιον που σε ενδιαφερει σου δινουν ενα χρονικο περιθωριο 3-5ω μερες για να ολοκληρωσεις τις ενεργειες που σου εγραψα πιο πανω.αν αυτο που αγοαρσεις ειναι απο ΕΕ δεν πληρωνεις τιποτα αλλα για τετοιας αξιας προιοντος δηλ 10 ευρω δεν νομιζω να δωσεις τιποτα απο οπου και αν προερχεται

Ευχαρηστω πολυ!

gaza
12-05-10, 17:08
[QUOTE=antonpsarri;15188679]μια ερωτηση για αν σε βοηθησω .ειχες απο πριν καθορισει οτι θα κανεις συνδυασμενη ή οχι αποστολη των γραμματοσημων?[/QUOTE

antonpsarri τα γραμματόσημα τα είχα σε 6 διαφορετικές
δημοπρασίες και ο ίδιος αγοραστής τα χτύπησε και τα 6.
Όταν τελείωσαν οι δημοπρασίες ο αγοραστής μου ζήτησε
ένα συγκετρωτικό τιμολόγιο. Εγώ οικειοθελώς του το
έστειλα με χαμηλότερη τιμή απ&#180;οτι ήταν κανονικά και
αφού ανταλαξαμε πολλά mail του είπα να μου δώσει
25$ για όλα ( γραμματόσημα + έξοδα αποστολής )
τελικά μου ζήτησε να ακυρώσουμε την συναλλαγή
και την ίδια ώρα μου έβαζε αρνητικά feedback ότι
ζητούσα 42 ευρώ για αποστολή 6 γραμματοσήμων .
Να σου πώ ότι οι δημοπρασίες ισχύουν ακόμα και
φαίνεται ότι περιμένω χρήματα .

κολοπ3δο
12-05-10, 17:22
phra prox8es mia prepaid karta kai thn ebala sto paypal phga sthn trapeza zhthsa kai ton kwdiko gia to paypal gia na kanw verifyed thn karta mou.. ebala ton kwdiko sto paypal kai ola ok egine verifyed ..alla to problhma m einai oti den mporw na dw posa lefta exw sthn karta mou sto my account mou deixnei mono 1.5 euro to opoio einai to poso pou mou epistrafhke afou ekana verify thn karta pws mporw na dw ti upoloipo exei i karta mou ?? tnx for reply!

PaSxaLak0s
12-05-10, 17:40
Αν παραγγείλουμε από e-bay Αμερικής πληρώνουμε εκτελωνισμό?Για ρούχα,παπούτσια κ.λ.π μιλάω...αν ναι πόσο?

ειναι ανάλογα με την αξιά του προϊόντος
Αν κάνω μια παραγγελία ας πούμε 100€?

gaza
12-05-10, 17:51
phra prox8es mia prepaid karta kai thn ebala sto paypal phga sthn trapeza zhthsa kai ton kwdiko gia to paypal gia na kanw verifyed thn karta mou.. ebala ton kwdiko sto paypal kai ola ok egine verifyed ..alla to problhma m einai oti den mporw na dw posa lefta exw sthn karta mou sto my account mou deixnei mono 1.5 euro to opoio einai to poso pou mou epistrafhke afou ekana verify thn karta pws mporw na dw ti upoloipo exei i karta mou ?? tnx for reply!

Αν η κάρτα είναι από τράπεζα Κυπρου
μπές εδώ : https://www.i-cardonline.gr/login.aspx?ReturnUrl=%2fmain.aspx
και κανε έγγραφη. Μετά θα μπορείς να δεις το υπόλοιπο
της κάρτας μέσου αυτού του link.

κολοπ3δο
12-05-10, 21:01
Αν η κάρτα είναι από τράπεζα Κυπρου
μπές εδώ : https://www.i-cardonline.gr/login.aspx?ReturnUrl=%2fmain.aspx
και κανε έγγραφη. Μετά θα μπορείς να δεις το υπόλοιπο
της κάρτας μέσου αυτού του link.

oxi i karta mou einai apo ate bank mesw tou paypal kanonika den eprepe na blepw to upoloipo mou ??

gaza
12-05-10, 22:30
oxi i karta mou einai apo ate bank mesw tou paypal kanonika den eprepe na blepw to upoloipo mou ??

Νομιζω οτι μέσω του PayPal δεν μπορείς να δείς το υπόλοιπο της κάρτας.
βλέπεις μόνο τα ποσά που έχουν κινηθεί ,δηλάδη αν έχεις πληρώσει κάτι
ή αν σου έχουν βάλει χρήματα.
Ρίξε μια ματιά στο site της ΑΤΕ.

Ν900
12-05-10, 22:48
στο eBay έτσι και τώρα πουλουσα 6 γραμματόσημα*
ξεκίνησα από 0,90$ για λιγότερα έξοδα στο eBay .
ζητούσα 42,00$ για την αποστολή *6 γραμματοσήμων . Να τονίσω ότι δεν έχει πληρώσει. Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί του αλλά με εγραψε και τελικά έστειλα μήνυμα με όλα όσα συνέβησαν στο eBay . Αυτοί μου απάντησαν ότι

φίλε, λυπάμαι που θα σου το πω αλλά τα 6 αρνητικά θα τα έχεις για 12 μήνες και μειωμένο % feedback.
σε καταλαβαίνω απόλυτα γι'αυτό που ήθελες να κάνεις αλλά κι ο άλλος απ'τη μεριά του ξέρει οτι τα μεταφορικά απο Ελλάδα προς Γαλλία για 6 γραμματόσημα δεν κάνουν ουτε 3 ευρώ.
απ'την άλλη εφ'οσον εσύ δεν είχες δηλώσει οτι δεν κανεις συνδιασμό αποστολής, ας μην τα έπαιρνε.
Η νεα πολιτική του ebay τα τελευταία 2 χρόνια, λέει οτι τα αρνητικά σχόλια τα αφαιρεί μόνο ο αγοραστής. τα μόνα σχόλια που αφαιρεί το ebay είναι μόνο ιβρυστικού περιεχομένου.
κι εγώ πριν ένα χρόνο έστειλα ενα κέρμα στην Αμερική, είπε οτι έλαβε ένα άδειο φάκελο που ήτανε τρύπιος, συμφωνήσαμε να επιστρέψω τα λεφτά. τα επέστρεψα και μετά άρχισε να με απειλεί και να με βρίζει μεσω email. μετα απο 10 φορες που με έβρισε στο email, τσαντίστηκα και έκανα αναφορά στο ebay. μου είπαν οτι έκαναν συστάσεις στον αγοραστή και μετα απο μια ώρα μου έβαλε negative. έστειλα email στο ebay, εξήγησα οτι με έβριζε ενω εγω είχα στείλει κανονικά το κέρμα, επέστρεψα τα λεφτα κλπ. μου απάντησαν οτι είναι αδύνατο να το διαγράψουν κι ότι πρεπει να μιλήσω με τον αγοραστή για να το αφαιρέσει εκεινος.
δυστυχώς το αρνητικό σχόλιο μου έμεινε για 12 μήνες και διαγράφηκε πριν από ένα μήνα.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι να του προτείνεις να αφαιρέσει το αρνητικό σχόλιο κι ότι συμφωνείς να του αποστείλεις όλα τα γραμματόσημα με $3 και να συμφιλιωθείτε. θα του πεις οτι θα του στείλεις καινουριο invoice με μειωμένα έξοδα αποστολής. Νοουμένου οτι θα αφαιρέσει πρώτα το αρνητικό.
οταν αφαιρέσει το αρνητικό, μην του στείλεις invoice και αποφάσισε αν θες να τα στείλεις η να το παίξεις μαλ@κας και να μην τα στείλεις. Αν δεν τα στείλεις δεν θα μπορεί να ξαναβάλει αρνητικό. Μόλις ρώτησα στο ebay, και θα πάρει τον μπουλο :P
μετα τα ξαναβάζεις σε δημοπρασία αφου τον μπλοκάρεις να μη μπορει να ξανα-αγοράσει απο σένα. και για κανενα 2μηνο μπλοκαρε και αγοραστες απο Γαλλία γιατι μπορει να βάλει κάποιο φίλο του να τα αγοράσει παλι απο σενα και να σου βαλει αρνητικό.
Επίσης αν θες, κατι που βοηθάει είναι να βαλεις στα settings, να μη μπορει κάποιος αγοραστής να αγοράσει πανω απο ένα είδος απο εσένα εντός 10 ημερών.

http://img30.imageshack.us/img30/4784/ebaykz.jpg

Ν900
12-05-10, 22:53
σε κάποιες δημοπρασίες αναγράφεται οτι ο πωλητής πρεπει να πληρωθεί αμέσως μετα αφου πατήσουμε το buy now.
http://pages.ebay.com/help/pay/require-immediate-payment.html

gaza
12-05-10, 23:35
φίλε, λυπάμαι που θα σου το πω αλλά τα 6 αρνητικά θα τα έχεις για 12 μήνες και μειωμένο % feedback.
σε καταλαβαίνω απόλυτα γι'αυτό που ήθελες να κάνεις αλλά κι ο άλλος απ'τη μεριά του ξέρει οτι τα μεταφορικά απο Ελλάδα προς Γαλλία για 6 γραμματόσημα δεν κάνουν ουτε 3 ευρώ.
απ'την άλλη εφ'οσον εσύ δεν είχες δηλώσει οτι δεν κανεις συνδιασμό αποστολής, ας μην τα έπαιρνε.
Η νεα πολιτική του ebay τα τελευταία 2 χρόνια, λέει οτι τα αρνητικά σχόλια τα αφαιρεί μόνο ο αγοραστής. τα μόνα σχόλια που αφαιρεί το ebay είναι μόνο ιβρυστικού περιεχομένου.
κι εγώ πριν ένα χρόνο έστειλα ενα κέρμα στην Αμερική, είπε οτι έλαβε ένα άδειο φάκελο που ήτανε τρύπιος, συμφωνήσαμε να επιστρέψω τα λεφτά. τα επέστρεψα και μετά άρχισε να με απειλεί και να με βρίζει μεσω email. μετα απο 10 φορες που με έβρισε στο email, τσαντίστηκα και έκανα αναφορά στο ebay. μου είπαν οτι έκαναν συστάσεις στον αγοραστή και μετα απο μια ώρα μου έβαλε negative. έστειλα email στο ebay, εξήγησα οτι με έβριζε ενω εγω είχα στείλει κανονικά το κέρμα, επέστρεψα τα λεφτα κλπ. μου απάντησαν οτι είναι αδύνατο να το διαγράψουν κι ότι πρεπει να μιλήσω με τον αγοραστή για να το αφαιρέσει εκεινος.
δυστυχώς το αρνητικό σχόλιο μου έμεινε για 12 μήνες και διαγράφηκε πριν από ένα μήνα.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι να του προτείνεις να αφαιρέσει το αρνητικό σχόλιο κι ότι συμφωνείς να του αποστείλεις όλα τα γραμματόσημα με $3 και να συμφιλιωθείτε. θα του πεις οτι θα του στείλεις καινουριο invoice με μειωμένα έξοδα αποστολής. Νοουμένου οτι θα αφαιρέσει πρώτα το αρνητικό.
οταν αφαιρέσει το αρνητικό, μην του στείλεις invoice και αποφάσισε αν θες να τα στείλεις η να το παίξεις μαλ@κας και να μην τα στείλεις. Αν δεν τα στείλεις δεν θα μπορεί να ξαναβάλει αρνητικό. Μόλις ρώτησα στο ebay, και θα πάρει τον μπουλο :p
μετα τα ξαναβάζεις σε δημοπρασία αφου τον μπλοκάρεις να μη μπορει να ξανα-αγοράσει απο σένα. και για κανενα 2μηνο μπλοκαρε και αγοραστες απο Γαλλία γιατι μπορει να βάλει κάποιο φίλο του να τα αγοράσει παλι απο σενα και να σου βαλει αρνητικό.
Επίσης αν θες, κατι που βοηθάει είναι να βαλεις στα settings, να μη μπορει κάποιος αγοραστής να αγοράσει πανω απο ένα είδος απο εσένα εντός 10 ημερών.

http://img30.imageshack.us/img30/4784/ebaykz.jpg

Ν900 σε ευχαριστώ πολυ για την συμβουλή σου και βλέπω οτι εχεις δίκαιο
αλλά δεν θέλω να του δώσω τη χάρα να τα πάρει με 3$ .
Θα το παλέψω λιγο ακόμα και θα δώ.

κολοπ3δο
13-05-10, 08:11
Νομιζω οτι μέσω του PayPal δεν μπορείς να δείς το υπόλοιπο της κάρτας.
βλέπεις μόνο τα ποσά που έχουν κινηθεί ,δηλάδη αν έχεις πληρώσει κάτι
ή αν σου έχουν βάλει χρήματα.
Ρίξε μια ματιά στο site της ΑΤΕ.

kai afto to 1.5 euro gt to blepw ? auto to 1.5 euro einai mesa sthn karta mou kai an oxi pws mporw na to balw ?

Lemeshianos
13-05-10, 10:21
to 1.5 einai i prwti xrewsi apo paypal gia na kanei verify to account sou. sto statement sou prepei na eixe ena tetrapsifio arithmo, gia na epivevaiwseis oti eisai o pragmatikos katoxos tis kartas. mporeis na ta xrisimopoiiseis gia agora.

gaza
13-05-10, 14:10
kai afto to 1.5 euro gt to blepw ? auto to 1.5 euro einai mesa sthn karta mou kai an oxi pws mporw na to balw ?

Όταν κάποιος σε πληρώσει μέσω PayPal τα χρήματα δεν πανε
κατευθείαν στην κάρτα αλλά μένουν στο PayPal.
Υπάρχει επιλογή για να τα μεταφέρεις αλλά όταν τα ποσά
είναι μικρά δε σε συμφέρει γιατί πληρώνεις προμήθεια.
Καλήτερα ασε τα χρήματα στο PP και όπως γράφει και
ο φίλος ποιο πάνω χρησιμοποιήσετε σε μελλοντική αγορά.

κολοπ3δο
13-05-10, 14:39
Όταν κάποιος σε πληρώσει μέσω PayPal τα χρήματα δεν πανε
κατευθείαν στην κάρτα αλλά μένουν στο PayPal.
Υπάρχει επιλογή για να τα μεταφέρεις αλλά όταν τα ποσά
είναι μικρά δε σε συμφέρει γιατί πληρώνεις προμήθεια.
Καλήτερα ασε τα χρήματα στο PP και όπως γράφει και
ο φίλος ποιο πάνω χρησιμοποιήσετε σε μελλοντική αγορά.

prwta apo ola tnks gia thn boh8eia ... alla pws 8a ta xrhsimopoihsw sthn epomenh agora mou? ekana allh mia agora alla den ta phre apo ekei phre mono ta lefta po thn karta pws 8a ginei sthn epomenh agora na balw kai auta ta 1.5 kai ta upoloipa apo thn karta?

Ν900
13-05-10, 17:12
Ν900 σε ευχαριστώ πολυ για την συμβουλή σου και βλέπω οτι εχεις δίκαιο
αλλά δεν θέλω να του δώσω τη χάρα να τα πάρει με 3$ .
Θα το παλέψω λιγο ακόμα και θα δώ.

τοτε απλα πες του να αφαιρεσει τα negative κι οτι θα του στείλεις invoice με αποστολή $3 (αφου αφαιρέσει τα negative)
και μην του στείλεις το invoice. ετσι δεν θα σε πληρώσει κι ούτε θα μπορεί να ξαναβάλει negative

gaza
13-05-10, 17:28
τοτε απλα πες του να αφαιρεσει τα negative κι οτι θα του στείλεις invoice με αποστολή $3 (αφου αφαιρέσει τα negative)
και μην του στείλεις το invoice. ετσι δεν θα σε πληρώσει κι ούτε θα μπορεί να ξαναβάλει negative

Του έχω στείλει πολλά mail και με έχει γραμμένο
γι αυτό του έστειλα σήμερα ένα τιμολόγιο με 47,40$
σύνολο, με την ελπίδα ότι θα το δει και κάτι θα μου
γράψει . Μετά θα του προτείνω για 3$.
Και πάλι σε ευχαριστώ .

gaza
13-05-10, 17:30
prwta apo ola tnks gia thn boh8eia ... alla pws 8a ta xrhsimopoihsw sthn epomenh agora mou? ekana allh mia agora alla den ta phre apo ekei phre mono ta lefta po thn karta pws 8a ginei sthn epomenh agora na balw kai auta ta 1.5 kai ta upoloipa apo thn karta?

Μάλλον δεν τα πήρε γιατί το 1.5 που έχεις στο PP
είναι σε ευρώ και εσυ πρέπει να έκανες την αγορά
σε δολάρια .Όταν ξανακανεις αγορά και είναι σε δολάρια
μετέτρεψε το balance στο PayPal από ευρώ σε δολάρια.

Ν900
13-05-10, 18:05
Του έχω στείλει πολλά mail και με έχει γραμμένο
γι αυτό του έστειλα σήμερα ένα τιμολόγιο με 47,40$
σύνολο, με την ελπίδα ότι θα το δει και κάτι θα μου
γράψει . Μετά θα του προτείνω για 3$.
Και πάλι σε ευχαριστώ .

προηγουμένως του είχες ζητησει $25 και σου έβαλε negative και τώρα του λες $47; :tongue2:
μετα θα του πεις $3, θα πει οτι τον κοροϊδεύεις. και το πολύ-πολύ να πει οτι τον εχεις γεμίσει με spam και να σου έρθει και αναφορά απ'το ebay.

gaza
13-05-10, 18:19
προηγουμένως του είχες ζητησει $25 και σου έβαλε negative και τώρα του λες $47; :tongue2:
μετα θα του πεις $3, θα πει οτι τον κοροϊδεύεις. και το πολύ-πολύ να πει οτι τον εχεις γεμίσει με spam και να σου έρθει και αναφορά απ'το ebay.

Το έστειλα μπας και τον τρομάξω και επικοινωνήσει μαζί μου.

ria
14-05-10, 07:30
Το έστειλα μπας και τον τρομάξω και επικοινωνήσει μαζί μου.

Φίλε πως θα τρομάξει ; Εσύ δεν μπορείς να του βάλεις negative feadback και η κίνηση σου θα δείξει απλώς στο ebay ότι είχε δίκιο o αγοραστής που σου το άφησε.
Καλά είναι αν βάζεις πολλές αγγελίες στην περιγραφή σου να αναφέρεις τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος πάρει παραπάνω από ένα αντικείμενα (αν δέχεσαι combined shipment ή όχι και πόσο θα χρεώνεις extra για κάθε αντικείμενο) .

gaza
14-05-10, 09:13
Φίλε πως θα τρομάξει ; Εσύ δεν μπορείς να του βάλεις negative feadback και η κίνηση σου θα δείξει απλώς στο ebay ότι είχε δίκιο o αγοραστής που σου το άφησε.
Καλά είναι αν βάζεις πολλές αγγελίες στην περιγραφή σου να αναφέρεις τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος πάρει παραπάνω από ένα αντικείμενα (αν δέχεσαι combined shipment ή όχι και πόσο θα χρεώνεις extra για κάθε αντικείμενο) .

ria μετα τα negative feadback εχει εξαφανιστεί οσο και να προσπάθησα να
επικοινωνήσω μαζί του γι αυτό του έστειλα το τιμολόγιο μήπως και τον
βγάλω απο την τρύπα του.( Σε κάνενα mail μου δεν τον έβρισα) ,
αν και το θελα ΠΟΛΥ.

gaza
14-05-10, 17:49
Παιδιά μέχρι στιγμής δεν έχω καμία απάντηση από τον τύπο.
Να κάνω αναφορά στο eBay οτι δεν έχει πληρώσει ακόμα
ή θα κάνω μ...λ...α ;

Ν900
14-05-10, 18:48
στείλε unpaid item strike, γραψε οτι στις δημοπρασίες σου δεν είχες combined shipping, και ο αγοραστής σου άφησε και στις 6 αρνητικό feedback και δεν εχει πληρώσει.
και κάτι άλλο. αν ο αγοραστής είναι και πωλητής αγορασε μερικά πολύ φθηνά πράγματα αν έχει κι όταν τα παραλάβεις βάλε αρνητικά για διαφορους λόγους

gaza
14-05-10, 23:13
στείλε unpaid item strike, γραψε οτι στις δημοπρασίες σου δεν είχες combined shipping, και ο αγοραστής σου άφησε και στις 6 αρνητικό feedback και δεν εχει πληρώσει.
και κάτι άλλο. αν ο αγοραστής είναι και πωλητής αγορασε μερικά πολύ φθηνά πράγματα αν έχει κι όταν τα παραλάβεις βάλε αρνητικά για διαφορους λόγους

Ν900 το κοίταξα δεν είναι πωλητής παντος σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Miranda
15-05-10, 12:13
αλλαζεις το νομισμα που εχεις στο λογαριασμό σου απο ευρω σε δολάρια.

Που ειναι η επιλογη αυτου? :think:

Ν900
15-05-10, 12:43
Που ειναι η επιλογη αυτου? :think:

helloooo

Αν είσαι ξανθιά, η διαδικασία είναι:
βγαίνεις απ'το σπίτι αφου βεβαιωθείς οτι έχεις κλειδώσει κι έχεις πάρει τα κλειδιά μαζι σου.
μπαίνεις στο αμάξι και πηγαίνεις στην τράπεζα σου.
περιμένεις μεχρι να έρθει η σειρά σου ξεφυλλίζοντας οποιαδήποτε φυλλάδα βρεθεί εκεί για να περάσει ευχάριστα η ώρα.
Κοιτάς δεξιά, αριστερα, και κινείσαι προσεκτικά στον επόμενο ταμεία χωρίς πελάτη.
Του λες οτι θες να κανεις μετατροπή το νομισμα του λογαριασμού σου απο ευρώ σε δολλάρια Αμερικής.
Αφού το κάνει, φεύγεις απ'την τράπεζα
μπαίνεις στο αμάξι
γυρνάς στο σπίτι
μπαίνεις μέσα
κάνεις τρελές αγορές.

Αν είσαι μελαχρινή, η διαδικασία είναι:
Πηγαίνεις στην τράπεζα και λες στον ταμία να σου μετατρέψει το λογαριασμό απο ευρώ σε δολλάρια Αμερικής.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ: Από αυτή τη διαδικασία μπορει να χάσετε πάρα πολλά λεφτά ακόμη κι αν δεν κανετε οτιδήποτε καθως η ισοτιμία ανεβοκατεβαίνει καθημερινά.
Επίσης η μετατροπή απο ευρώ σε δολάρια εχει μια ισοτιμία και η αντίθετη ισοτιμία είναι διαφορετική. Για παράδειγμα εαν η ισοτιμια ευρω-δολλαρίου είναι 1.25 η τράπεζα μπορεί να σας πεί 1.18 (απο ευρώ σε δολλάρια) και 1.32 (απο δολλάρια σε ευρώ)
δηλαδη αν μετατρέψετε 1000 ευρω σε δολάρια θα πάρετε 1180 δολάρια.
αρα την ίδια στιγμή αν μετατρέψετε τα 1180 δολλάρια σε ευρώ, θα πάρετε 907 ευρω
κι όλα αυτά μεσα σε ένα λεπτό.

andreasmark
15-05-10, 13:58
εγώ πήρα ένα Bluetooth ths Nokia bh-200 το δοκιμασα δουλευε κανονικα , χαρουμενος πηγα και εβαλα θετικη ψηφο και μεχρι το βραδυ το Bluetooth σταματισε να λειτουργει...... δεν ανηγει καν...... τωρα τι να κανω??????????? καμια ιδεα???
δεν νομιζω πως θα με συνέφερε να το στείλω πίσω ετσι δεν ειναι???

Ν900
15-05-10, 16:09
εγώ πήρα ένα Bluetooth ths Nokia bh-200 το δοκιμασα δουλευε κανονικα , χαρουμενος πηγα και εβαλα θετικη ψηφο και μεχρι το βραδυ το Bluetooth σταματισε να λειτουργει...... δεν ανηγει καν...... τωρα τι να κανω??????????? καμια ιδεα???
δεν νομιζω πως θα με συνέφερε να το στείλω πίσω ετσι δεν ειναι???

γι'αυτο λεω βρε παιδιά μη βαζετε ψηφους μολις παραλαβετε κατι και δουλεύει.
αστε να περασει κανα 2μηνο και μετα βαζετε.

να σου πω την αλήθεια δεν ξερω τωρα ακομη κι αν σε συμφερει να το στείλεις, αφου ο τυπος έλαβε το θετικό, μπορει να το στείλεις και να μη σου στείλει αντικατάσταση και δεν θα μπορείς να πεις και τίποτα.
απ'την άλλη αν θα το στείλεις για να σου επιστρέψει τα χρήματα σου, να το στείλεις οπωσδήποτε συστημένο και να κρατήσεις την απόδειξη απ'το ταχυδρομείο.
αν αργότερα δεν σου επιστρέψει τα λεφτά, κανε claim στο paypal και εξήγησε τη συνέβη.
πάντως παρα να το πετάξεις, αν πχ σου κόστισε 20 ευρω, καλύτερα δωσε 5 ευρω να το επιστρέψεις και να πάρεις τα 20 ευρώ σου πίσω.

Miranda
16-05-10, 15:49
no1 :ras: ασταδιαλα ρε :p :judge:
no2 φχαριστω :D

Shiva
16-05-10, 16:21
helloooo

βγαίνεις απ'το σπίτι αφου βεβαιωθείς οτι έχεις κλειδώσει κι έχεις πάρει τα κλειδιά μαζι σου.
περιμένεις μεχρι να έρθει η σειρά σου ξεφυλλίζοντας οποιαδήποτε φυλλάδα βρεθεί εκεί για να περάσει ευχάριστα η ώρα.
Κοιτάς δεξιά, αριστερα, και κινείσαι προσεκτικά στον επόμενο ταμεία χωρίς πελάτη.
Του λες οτι θες να κανεις μετατροπή το νομισμα του λογαριασμού σου απο ευρώ σε δολλάρια Αμερικής.
μπαίνεις στο αμάξι
γυρνάς στο σπίτι
μπαίνεις μέσα
κάνεις τρελές αγορές.

Πηγαίνεις στην τράπεζα και λες στον ταμία να σου μετατρέψει το λογαριασμό απο ευρώ σε δολλάρια Αμερικής.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ: Από αυτή τη διαδικασία μπορει να χάσετε πάρα πολλά λεφτά ακόμη κι αν δεν κανετε οτιδήποτε καθως η ισοτιμία ανεβοκατεβαίνει καθημερινά.
Επίσης η μετατροπή απο ευρώ σε δολάρια εχει μια ισοτιμία και η αντίθετη ισοτιμία είναι διαφορετική. Για παράδειγμα εαν η ισοτιμια ευρω-δολλαρίου είναι 1.25 η τράπεζα μπορεί να σας πεί 1.18 (απο ευρώ σε δολλάρια) και 1.32 (απο δολλάρια σε ευρώ)

Μολις κατερριψες τη λογικη μου οτι τα λεφτα δεν χανονται αλλα μεταφερονται...
Ντεμιτ.
Τωρα με τι θα ασχοληθω;:laugh:

Nikosemma
16-05-10, 23:01
helloooo

μπαίνεις στο αμάξι
γυρνάς στο σπίτι
μπαίνεις μέσα
κάνεις τρελές αγορές.

αχαχχαχαχαχααχαχ
πολυ σωστος ο φιλος........πολλες φορες την πατανε καπως ετσι...........τεσπα......

stavros 28
17-05-10, 09:00
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΠΛΟΚΑΡΑΝΕ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΧΩ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΩΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΔΕ ΣΟΥ ΤΗ ΚΑΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣ ΜΕ ΤΟ ebay ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΩΛΗΤΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΑΜΑ ΒΓΑΛΕΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ prepaid ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΤΗΑΝΚΣ

gaza
17-05-10, 10:53
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΠΛΟΚΑΡΑΝΕ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΧΩ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΩΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΔΕ ΣΟΥ ΤΗ ΚΑΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣ ΜΕ ΤΟ ebay ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΩΛΗΤΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΑΜΑ ΒΓΑΛΕΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ prepaid ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΤΗΑΝΚΣ

Stavro αν βγάλεις άλλη κάρτα, στο λογαριασμό που θα κάνεις στο
ebay να δώσεις άλλο mail και άλλο username.
Η διεύθυνση δεν είναι πρόβλημα.

stavros 28
17-05-10, 15:08
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΡΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΙΔΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ paypal ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

gaza
17-05-10, 16:04
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΡΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΙΔΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ paypal ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

Μα αφού η κάρτα θα είναι στο όνομα του αδερφού σου
τι πρόβλημα να υπάρξει;
Καλήτερα αφού τα κανείς όλα από την αρχή να κανείς
και νέο paypal λογαριασμό.
Πιστεύω στον παλιό pp λογαριασμό ότι δεν έχεις μέσα χρήματα.

Ν900
17-05-10, 19:55
τι καταγγελία σου κάνανε και γιατι μπλοκάρανε το λογαριασμό σου;

andreasmark
18-05-10, 13:58
γι'αυτο λεω βρε παιδιά μη βαζετε ψηφους μολις παραλαβετε κατι και δουλεύει.
αστε να περασει κανα 2μηνο και μετα βαζετε.

να σου πω την αλήθεια δεν ξερω τωρα ακομη κι αν σε συμφερει να το στείλεις, αφου ο τυπος έλαβε το θετικό, μπορει να το στείλεις και να μη σου στείλει αντικατάσταση και δεν θα μπορείς να πεις και τίποτα.
απ'την άλλη αν θα το στείλεις για να σου επιστρέψει τα χρήματα σου, να το στείλεις οπωσδήποτε συστημένο και να κρατήσεις την απόδειξη απ'το ταχυδρομείο.
αν αργότερα δεν σου επιστρέψει τα λεφτά, κανε claim στο paypal και εξήγησε τη συνέβη.
πάντως παρα να το πετάξεις, αν πχ σου κόστισε 20 ευρω, καλύτερα δωσε 5 ευρω να το επιστρέψεις και να πάρεις τα 20 ευρώ σου πίσω.

Ν900 σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση...
το ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ... το πεταω και λεω στον εαυτο μου οτι χαλασα 13 ευρω για να παρω ενα καλο μαθημα e-bay

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

Ν900
18-05-10, 14:23
Μολις κατερριψες τη λογικη μου οτι τα λεφτα δεν χανονται αλλα μεταφερονται...
Ντεμιτ.
Τωρα με τι θα ασχοληθω;:laugh:

με τη νεα έκδοση του avast, του avira ισως;
βλέπεις ετσι δεν χάνονται τα λεφτά, ουτε μεταφέρονται απ'την τσεπη σου κι έχεις παντα κατι για να ασχολείσαι :clap2:

Theo....
28-05-10, 13:39
Αντε να πω και γω τον πονο μου !!!
Μολις πριν λιγο ηρθε απο CHINA ενα δεματακι με ενα ρολογακι μεσα. Η τιμη αυτου....5 γιουρο.
Το θεμα ειναι ομως πως λειπει το ρολοι απο μεσα......και το στορυ εχει ως εξης: Η το αφησε ο ταχυδρομος και καποιο μουνοπανο (sorry εεε) το ανοιξε και το πηρε η ο ταχυδρομος το εφερε ανοικτο !!!
Anyway....τι προτεινετε να κανω και ποια διαδικασια να ακολουθησω.....οχι για τα 5 ευρω αλλα γιατι μου την σπασανε γενικοτερα !!
Στο παρελθον παντως και με περιπου 15 αγορες που εχω κανει εως τωρα απο ebay δεν ειχα κανενα μα κανενα θεμα.
Και κατι ακομα, αν γνωριζει καποιος. Ο ταχυδρομος αφηνει ολα τα γραμματα εκτος γραμματοκιβωτιων προφανως επειδη ειμαστε μεγαλη οικοδομη και για να μην καθυστερει.
Εχει υποχρεωση να τα βαζει μεσα στα γραμματοκιβωτια η οχι ? Θα θελα καποιος που γνωριζει να μου απαντησει.......ευχαριστω guys !!!!

Theo....
29-05-10, 08:59
Αντε να πω και γω τον πονο μου !!!
Μολις πριν λιγο ηρθε απο CHINA ενα δεματακι με ενα ρολογακι μεσα. Η τιμη αυτου....5 γιουρο.
Το θεμα ειναι ομως πως λειπει το ρολοι απο μεσα......και το στορυ εχει ως εξης: Η το αφησε ο ταχυδρομος και καποιο μουνοπανο (sorry εεε) το ανοιξε και το πηρε η ο ταχυδρομος το εφερε ανοικτο !!!
Anyway....τι προτεινετε να κανω και ποια διαδικασια να ακολουθησω.....οχι για τα 5 ευρω αλλα γιατι μου την σπασανε γενικοτερα !!
Στο παρελθον παντως και με περιπου 15 αγορες που εχω κανει εως τωρα απο ebay δεν ειχα κανενα μα κανενα θεμα.
Και κατι ακομα, αν γνωριζει καποιος. Ο ταχυδρομος αφηνει ολα τα γραμματα εκτος γραμματοκιβωτιων προφανως επειδη ειμαστε μεγαλη οικοδομη και για να μην καθυστερει.
Εχει υποχρεωση να τα βαζει μεσα στα γραμματοκιβωτια η οχι ? Θα θελα καποιος που γνωριζει να μου απαντησει.......ευχαριστω guys !!!!

Καλα......μην σκοτωνεστε να απαντησετε......ενας ενας καλυτερα γιατι με μπερδευετε ετσι :ras::ras::ras:

PaSxaLak0s
01-06-10, 09:15
Είδα ενα πορτοφολάκι,μου άρεσε και το πλήρωσα...τώρα απλώς περιμένω να μου το στείλουν ε?Δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο....1η φορά παίρνω από ebay:)

ria
01-06-10, 10:42
Είδα ενα πορτοφολάκι,μου άρεσε και το πλήρωσα...τώρα απλώς περιμένω να μου το στείλουν ε?Δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο....1η φορά παίρνω από ebay:)

Ναι ......απλώς περιμένεις να έρθει ταχυδρομικώς

PaSxaLak0s
01-06-10, 10:48
Ναι ......απλώς περιμένεις να έρθει ταχυδρομικώς

Οk!Thanks!:fish:

gaza
02-06-10, 16:42
Παιδιά τελικά όλα καλά με τα αρνητικά feedback που μου
είχε αφήσει ο τύπος. Πρίν από μέρες του έκανα αναφορά
στο eBay ότι δεν έχει πληρώσει στέλνοντας και mail με
όλη την ιστορία. Σήμερα το eBay μου έστειλε mail που
έλεγε ότι διαγραφεί και τα 6 αρνητικά feedback λόγο
ανεπαρκής απάντησης του αγοραστή dom****.
Τελικά τα έσβησαν και τώρα έχω πάλι 100% feedback.
Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αποκλείσω το συγκεκριμένο
αγοραστή να πάρει κάτι άπο εμένα στο μέλλον .

ria
04-06-10, 10:28
Παιδιά τελικά όλα καλά με τα αρνητικά feedback που μου
είχε αφήσει ο τύπος. Πρίν από μέρες του έκανα αναφορά
στο eBay ότι δεν έχει πληρώσει στέλνοντας και mail με
όλη την ιστορία. Σήμερα το eBay μου έστειλε mail που
έλεγε ότι διαγραφεί και τα 6 αρνητικά feedback λόγο
ανεπαρκής απάντησης του αγοραστή dom****.
Τελικά τα έσβησαν και τώρα έχω πάλι 100% feedback.
Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αποκλείσω το συγκεκριμένο
αγοραστή να πάρει κάτι άπο εμένα στο μέλλον .

Κάνε login στο λογαριασμό σου στο ebay. Πήγαινε στην επιλογή my ebay -> my account -> site preferences -> Buyer requirements και δες αν σε καλύπτει κάποιες από τις επιλογές

gaza
04-06-10, 23:22
Κάνε login στο λογαριασμό σου στο ebay. Πήγαινε στην επιλογή my ebay -> my account -> site preferences -> Buyer requirements και δες αν σε καλύπτει κάποιες από τις επιλογές

ria καταρχήν σε ευχαριστω. Το κοίταξα αλλά βρίσκω μονο πως μπορώ να αποκλείσω
αγοράστες που έχουν απλήρωτα προιόντα, δεν μπορώ να αποκλείσω εναν αγοραστη.

ria
05-06-10, 06:59
ria καταρχήν σε ευχαριστω. Το κοίταξα αλλά βρίσκω μονο πως μπορώ να αποκλείσω
αγοράστες που έχουν απλήρωτα προιόντα, δεν μπορώ να αποκλείσω εναν αγοραστη.

Καλημέρα το βρήκα απο το help στο ebay

To add a member to your blocked list:
Go to the Block bidders or buyers from your listings page.

Enter the user IDs of the members you wish to block.

Click the Submit button.

Πήγαινε εδώ Block bidders or buyers from your listings page (http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?bidderblocklogin&hc=1&hm=um.rn77%28%3F21re5u) κάνε login στο λογαριασμό σου και στην σελίδα που ανοίγει πρόσθεσε το user id του αγοραστή που θέλεις να μπλοκάρεις

gaza
05-06-10, 08:21
Καλημέρα το βρήκα απο το help στο ebay

Πήγαινε εδώ Block bidders or buyers from your listings page (http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?bidderblocklogin&hc=1&hm=um.rn77%28%3F21re5u) κάνε login στο λογαριασμό σου και στην σελίδα που ανοίγει πρόσθεσε το user id του αγοραστή που θέλεις να μπλοκάρεις

ria εντάξει το πέτυχα με το link που μου έδωσες.
Σε ευχαρίστω και πάλι. :clap:

ria
05-06-10, 12:12
ria εντάξει το πέτυχα με το link που μου έδωσες.
Σε ευχαρίστω και πάλι. :clap:

Παρακαλώ :)

v.batsi
06-06-10, 11:14
Κτι που ψαχνω να βρω καιρο και δεν εχω καταφερει ακομα:

Στο My eBay -> Won items πως μπορω να βαλω να φαινονται πανω απο 60 μερες? Δηλαδη εκει που λεει Period: Last 60 days.

Εχει ενα custom: 14 days αλλα δε βρισκω απο που μπορω να αλλαξω το custom και απο 14 μερες να το κανω πχ. 200 μερες..

Thank you

ria
07-06-10, 05:20
Κτι που ψαχνω να βρω καιρο και δεν εχω καταφερει ακομα:

Στο My eBay -> Won items πως μπορω να βαλω να φαινονται πανω απο 60 μερες? Δηλαδη εκει που λεει Period: Last 60 days.

Εχει ενα custom: 14 days αλλα δε βρισκω απο που μπορω να αλλαξω το custom και απο 14 μερες να το κανω πχ. 200 μερες..

Thank you

Δεν γίνεται, το όριο είναι 60 ημέρες. Αν πληρώνεις με paypal μπορείς να δείς τι έχεις κερδίσει - πληρώσει από το history του paypal. Ενας άλλος τρόπος που χρησιμοποιεί ο άντρας μου είναι να κάνεις ένα φάκελλο πχ ebay won items και να αποθηκεύεις τις σελίδες αυτών που έχεις κερδίσει.

v.batsi
07-06-10, 14:26
Δεν γίνεται, το όριο είναι 60 ημέρες. Αν πληρώνεις με paypal μπορείς να δείς τι έχεις κερδίσει - πληρώσει από το history του paypal. Ενας άλλος τρόπος που χρησιμοποιεί ο άντρας μου είναι να κάνεις ένα φάκελλο πχ ebay won items και να αποθηκεύεις τις σελίδες αυτών που έχεις κερδίσει.

Παλι μετα απο μερικες μερες (90 νομιζω) μετα το auction βγαινουν συνηθως απο το ebay και λεει item not found..

Ευχαριστω για την απαντηση :fish:

Ν900
08-06-10, 19:00
κοιτάς στο email σου :D

Lun@
08-06-10, 21:39
Έκανα μια αγορά αλλά έχει περάσει πάνω από μήνας και δεν ήρθε το προϊόν. Επικοινώνησα και μου επέστρεψε τα χρήματα, το είδα στην κίνηση του λογαριασμού μου στο paypal αλλά στην κίνηση της κάρτας δεν το βλέπω. Έχω webcard prepaid, παίζει κάποιο ρόλο? Κι αν ναι, πως γίνεται να βλέπω την επιστροφή του ποσού στο paypal κι όχι στη σελίδα του λογαριασμού της τράπεζάς μου?

ria
09-06-10, 14:14
Έκανα μια αγορά αλλά έχει περάσει πάνω από μήνας και δεν ήρθε το προϊόν. Επικοινώνησα και μου επέστρεψε τα χρήματα, το είδα στην κίνηση του λογαριασμού μου στο paypal αλλά στην κίνηση της κάρτας δεν το βλέπω. Έχω webcard prepaid, παίζει κάποιο ρόλο? Κι αν ναι, πως γίνεται να βλέπω την επιστροφή του ποσού στο paypal κι όχι στη σελίδα του λογαριασμού της τράπεζάς μου?

Επιστρέφεται στο λογαριασμό σου στο paypal και όχι στην τράπεζα. Αμα δεις το paypal balance θα έχεις πιστωμένο το συγκεκριμένο ποσό, το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε κάποια άλλη αγορά.
Γενικά από το paypal δεν μπορείς να μεταφέρεις λεφτά σε κάρτα. Μόνο σε τραπεζικό λογαριασμό που έχεις ορίσει μπορείς να στείλεις λεφτά

Lun@
09-06-10, 19:09
Οπότε αυτό το ποσό πως θα μπορέσω εγώ να το χρησιμοποιήσω από τη στιγμή που αγοράζοντας κάτι στo ebay με παραπέμπει να κάνω login στο paypal αλλά με βγάζει στην webcard? Πλως δηλαδή θα το αξιοποιήσω αυτό το ποσόν αφού όταν κάνω login με πάει απευθείας στην κάρτα...?

ria
09-06-10, 20:29
Οπότε αυτό το ποσό πως θα μπορέσω εγώ να το χρησιμοποιήσω από τη στιγμή που αγοράζοντας κάτι στo ebay με παραπέμπει να κάνω login στο paypal αλλά με βγάζει στην webcard? Πλως δηλαδή θα το αξιοποιήσω αυτό το ποσόν αφού όταν κάνω login με πάει απευθείας στην κάρτα...?

Δες στην σελίδα της πληρωμής, κάπου πρέπει να λέει More Funding Options ή More Options και από εκεί μπορείς να επιλέξεις να χρησιμοποιηθεί το paypal balance και όχι η κάρτα

Lemeshianos
10-06-10, 09:25
Επιστρέφεται στο λογαριασμό σου στο paypal και όχι στην τράπεζα. Αμα δεις το paypal balance θα έχεις πιστωμένο το συγκεκριμένο ποσό, το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε κάποια άλλη αγορά.
Γενικά από το paypal δεν μπορείς να μεταφέρεις λεφτά σε κάρτα. Μόνο σε τραπεζικό λογαριασμό που έχεις ορίσει μπορείς να στείλεις λεφτά

Δεν μπορείς να επιστρέψεις λεφτά σε κάρτα?
Καλά μην γράφετε αν δεν είστε σίγουροι! Και βέβαια μπορείς να επιστρέψεις λεφτά στην κάρτα αλλά σε χρεώνει 2 ευρώ.
Σε λογαριασμό σε τράπεζα σε αφήνει μόνο σε αμερικάνικες τράπεζες.

Lun@
10-06-10, 09:32
Δες στην σελίδα της πληρωμής, κάπου πρέπει να λέει more funding options ή more options και από εκεί μπορείς να επιλέξεις να χρησιμοποιηθεί το paypal balance και όχι η κάρτα

Αυτό που λες το βλέπω αλλά έχει μόνη επιλογή την κάρτα. Επίσης στο balance του λογαριασμού στο paypal λέει 0.00 ευρώ. Πού φαίνεται το υπόλοιπό μου???

Lun@
10-06-10, 09:34
Καλά μην γράφετε αν δεν είστε σίγουροι! Και βέβαια μπορείς να επιστρέψεις λεφτά στην κάρτα αλλά σε χρεώνει 2 ευρώ.

Ίσως επειδή χρησιμοποιώ webcard να μη γίνονται επιστροφές γενικότερα, το διάβασα στη σελίδα του paypal. Θεωρείται ως other funding όταν πληρώνεις με τρόπο άλλο από credit or debit card και έτσι το υπόλοιπο πάει στο λογαριασμό του paypal.

ria
10-06-10, 20:43
Αυτό που λες το βλέπω αλλά έχει μόνη επιλογή την κάρτα. Επίσης στο balance του λογαριασμού στο paypal λέει 0.00 ευρώ. Πού φαίνεται το υπόλοιπό μου???

Αν το balance είναι 0,00 σημαίνει ότι δεν έχεις υπόλοιπο οπότε δεν σου δίνει άλλη επιλογή πληρωμής παρά μόνο την κάρτα. Δες το history στο λογαριασμό σου στο paypal αν όντως πήρες τα λεφτά ή μήπως ήδη τα χρησιμοποίησες σε κάποια πληρωμή χωρίς να το καταλάβεις

Μάλλον εσύ δεν γνωρίζεις καλά το αντικείμενο. Εγώ έχω εδώ και πολλά χρόνια premier verified account στο paypal και έχω δηλώσει και 2 λογαριασμούς σε ελληνικές τράπεζες στους οποίους όταν μαζεύονται κάποια ποσά τα στέλνω. Συνήθως από την ημέρα που πραγματοποιήσω την συνναλαγή σε 3-5 εργάσιμες έχω τα λεφτά στο λογαριασμό μου εδώ

Διάβασε εδώ https://www.paypal.com/worldwide/

Παραθέτω από το paypal........

Send. Receive. Withdraw.
Send. Receive. Withdraw to a Local or U.S. Bank Account or a card.
Send and receive payments in these countries. Withdraw from your PayPal account to your in-country bank account or to a U.S. bank account. In addition, withdraw to a credit, debit, or prepaid card in countries marked with a (+).

Αν δεις η σημαία της Ελλάδας είναι χωρίς + άρα ισχύει το Withdraw from your PayPal account to your in-country bank account or to a U.S. bank account και δεν ισχύει withdraw to a credit, debit, or prepaid card

markonis
11-06-10, 20:19
Mπράβο παιδιά,πολλά και χρήσιμα πράγματα αναφέρονται στο παρόν thread.Προσωπικά είμαι μέλος στο ebay από τον Γενάρη του 2008,όμως μόλις πριν λίγες μέρες πραγματοποίησα την πρώτη μου αγορά.
Τώρα θέλω να πάρω ένα αντικείμενο από USA,αξίας 39,99$,ενώ τα μεταφορικά ανέρχονται σε 29,35$.Οι ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει είναι :
α) Θα πρέπει να πληρώσω τελωνείο ; Πρόκειται για μεταλλικό αντιεκείμενο και θα είναι κάπως βαρούτσικο υποθέτω (δεν αναγράφει βάρος ο πωλητής,μόνο διαστάσεις).
β) Παίζει να διαπραγματευτώ τα μεταφορικά ; Κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου σε προηγούμενο ποστ.
γ) Πώς μπορώ να πετύχω σωστή μετατροπή του συναλλάγματος ; π.χ Η αγορά που έκανα ήταν από Αγγλία,κόστισε 12 £ και με χρέωσαν 14,50€...καλά είναι ή με δαγκώσανε ; :blink:

γι'αυτο λεω βρε παιδιά μη βαζετε ψηφους μολις παραλαβετε κατι και δουλεύει.αστε να περασει κανα 2μηνο και μετα βαζετε.

Παρέλαβα προχθές ένα ανταπτοράκι για το λαπτομ μου και σήμερα έσπευσα να δώσω θετική αξιολόγηση. :slap:

Ευτυχώς δουλεύει....ακόμα :weakbench

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας. :flowers:

asdsa
21-06-10, 10:46
Ερωτησουλα...ξερει κανεις αν τα ηλεκτρονικα ειδη απο china εχουν κ αλλη χρεωση (τελωνεια κλπ) απο τα ΕΛΤΑ? Thanks in advance :P

blueox
27-06-10, 00:14

Αν πληρώσεις κάτι με Paypal απο ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κάρτα (είτε χρεωστική, είτε πιστωτική είτε προπληρωμένη) και για οποιοδήποτε λόγο εντός 45 ημερών δεν το παραλάβεις, έχεις δικαίωμα να ανοίξεις CASE στο Paypal, κατά την οποία θα πρέπει να αποδειχθεί ότι όντως δεν το παρέλαβες. Αν λήξει υπέρ του αγοραστή ΤΑ ΧΡΉΜΑΤΑ ΠΙΣΤΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΧΡΕΩΘΗΚΑΝ, δηλαδή επιστρέφονται στην κάρτα που χρησιμοποίησες.
(είμαι μέλος από το 2000 με πολλές συναλλαγές).

blueox
27-06-10, 00:17
Ερωτησουλα...ξερει κανεις αν τα ηλεκτρονικα ειδη απο china εχουν κ αλλη χρεωση (τελωνεια κλπ) απο τα ΕΛΤΑ? Thanks in advance :P

Οτιδήποτε είναι αξίας άνω των $25 έχει δικαίωμα σε φορολογία το τελωνείο (ΦΠΑ στο σύνολο αξίας αντικειμένου+ταχυδρομικών+φόρος αντικειμένου).
Συνήθως, φορολογείται ότι αποστέλλεται με packet airmail & courrier αλλά και οτιδήποτε είναι μεγάλο και ηλεκτρονικό ακριβό.
Κάρτες μνήμης κλπ δεν φορολογούνται.

blueox
27-06-10, 00:22
Mπράβο παιδιά,πολλά και χρήσιμα πράγματα αναφέρονται στο παρόν thread.Προσωπικά είμαι μέλος στο ebay από τον Γενάρη του 2008,όμως μόλις πριν λίγες μέρες πραγματοποίησα την πρώτη μου αγορά.
Τώρα θέλω να πάρω ένα αντικείμενο από USA,αξίας 39,99$,ενώ τα μεταφορικά ανέρχονται σε 29,35$.Οι ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει είναι :
α) Θα πρέπει να πληρώσω τελωνείο ; Πρόκειται για μεταλλικό αντιεκείμενο και θα είναι κάπως βαρούτσικο υποθέτω (δεν αναγράφει βάρος ο πωλητής,μόνο διαστάσεις).
β) Παίζει να διαπραγματευτώ τα μεταφορικά ; Κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου σε προηγούμενο ποστ.
γ) Πώς μπορώ να πετύχω σωστή μετατροπή του συναλλάγματος ; π.χ Η αγορά που έκανα ήταν από Αγγλία,κόστισε 12 £ και με χρέωσαν 14,50€...καλά είναι ή με δαγκώσανε ; :blink:

Παρέλαβα προχθές ένα ανταπτοράκι για το λαπτομ μου και σήμερα έσπευσα να δώσω θετική αξιολόγηση. :slap:

Ευτυχώς δουλεύει....ακόμα :weakbench

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας. :flowers:

α) Να αναφέρεις στον πωλητή να δηλώσει αξία αντικειμένου $20.
β) Δεν νομίζω να το δεχτεί.
γ) www.xe.com
Για έλεγχο/επαλήθευση κοστολογίου δες το site www.royalmail.com (Αγγλικό ταχυδρομείο)
& www.usps.com (Αμερικανικό ταχυδρομείο).

soc02136
28-06-10, 01:24
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ...
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΡΙΒΕΙ ΤΑ "bid"? Kai an nai ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ?
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!

Lemeshianos
28-06-10, 15:22
Μάλλον εσύ δεν γνωρίζεις καλά το αντικείμενο. Εγώ έχω εδώ και πολλά χρόνια premier verified account στο paypal και έχω δηλώσει και 2 λογαριασμούς σε ελληνικές τράπεζες στους οποίους όταν μαζεύονται κάποια ποσά τα στέλνω. Συνήθως από την ημέρα που πραγματοποιήσω την συνναλαγή σε 3-5 εργάσιμες έχω τα λεφτά στο λογαριασμό μου εδώ

Διάβασε εδώ https://www.paypal.com/worldwide/
[/B]

Emena mou exei mono gia na metaferw lefta se karta. Pantws opws kai na exei egw proteinw tin xrisi kartas anti tou logariasmou tis trapezas.
Giati poly apla an ginei kamia stravi kai kaneis claim, to paypal mporei poly apla na sou pei oti den exei lefta mesa o logariasmos tou pwliti, opws exei simvei se filo mou.
Eutixws eixe xrisimopoiisei tin pistwtiki tou, tous eipe eite ta epistrefete eite kanw chargeback mesw tis trapezas mou kai entws tis idias meras eixe ta lefta tou pisw.

Lemeshianos
28-06-10, 15:30
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ...
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΡΙΒΕΙ ΤΑ "bid"? Kai an nai ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ?
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!

ti ennoeis na krivei ta bid?

Shiva
28-06-10, 15:42
Ρε παιδια να ρωτησω δυο πραματα αν ξερει κανεις

1)
Εχω παραγγειλει απο ebay ενα πακετο και ενω γενικα το shipping ειναι περιπου 2 εβδομαδες κατα μεσο ορο, εχει αργησει πανω απο μηνα...
Γινεται να αργει ενα προιον τοσο πολυ;

2)
Εχω μια prepaid απο μια τραπεζα και οταν εκανα account στο paypal και μου ζητησε card verification...
Αφου το εκανα μου χρεωσε 1.50 την καρτα και μου τα γυρισε μετα απο 2-3 μερες μεσω paypal...
Υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερω αυτα τα λεφτα πισω στην καρτα (γιατι τωρα ειναι σε paypal credits);

Ν900
28-06-10, 20:49
Ρε παιδια να ρωτησω δυο πραματα αν ξερει κανεις

1)
Εχω παραγγειλει απο ebay ενα πακετο και ενω γενικα το shipping ειναι περιπου 2 εβδομαδες κατα μεσο ορο, εχει αργησει πανω απο μηνα...
Γινεται να αργει ενα προιον τοσο πολυ;

2)
Εχω μια prepaid απο μια τραπεζα και οταν εκανα account στο paypal και μου ζητησε card verification...
Αφου το εκανα μου χρεωσε 1.50 την καρτα και μου τα γυρισε μετα απο 2-3 μερες μεσω paypal...
Υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερω αυτα τα λεφτα πισω στην καρτα (γιατι τωρα ειναι σε paypal credits);

1) το shipping των 2 εβδομάδων συνηθως αναγράφεται ως 15 business days πραγμα που το κάνει σχεδόν 3 εβδομάδες. Αν αργεί παίζει να είναι σε κανα τελωνείο κλπ. σκέψου οτι ειχα συστημένο που το κρατούσανε εδώ για 11 ημέρες.

2) το 1,5 ευρώ για να το μεταφέρεις ξανά στην κάρτα σου θα πρέπει να πληρώσεις 2 ευρώ. άρα δεν συμφέρει. οταν πληρώσεις κάτι που κανει πχ 10 ευρώ, θα αφαιρέσει το 1,5 ευρώ απ'το credit και άλλα 8,5 απ'την κάρτα σου. είναι καλύτερα έτσι.

Lemeshianos
29-06-10, 12:59
2) το 1,5 ευρώ για να το μεταφέρεις ξανά στην κάρτα σου θα πρέπει να πληρώσεις 2 ευρώ. άρα δεν συμφέρει. οταν πληρώσεις κάτι που κανει πχ 10 ευρώ, θα αφαιρέσει το 1,5 ευρώ απ'το credit και άλλα 8,5 απ'την κάρτα σου. είναι καλύτερα έτσι.

Θα πρέπει να είναι σε ευρώ η αγορά. Εγώ μέχρι τώρα έκανα αγορές μόνο από us και το 1,5 ευρώ μένει εκεί.

Shiva
29-06-10, 13:14
1) το shipping των 2 εβδομάδων συνηθως αναγράφεται ως 15 business days πραγμα που το κάνει σχεδόν 3 εβδομάδες. Αν αργεί παίζει να είναι σε κανα τελωνείο κλπ. σκέψου οτι ειχα συστημένο που το κρατούσανε εδώ για 11 ημέρες.

Καταλαβα.. Ευχαριστω πολυ.

e_shadow
03-07-10, 13:27
θελω να αγορασω αυτο http://viewitem.eim.ebay.gr/7_EKEN_M001_Android_APad_Wifi_eBook_Reader_UMPC_MID/400127245450/item

ξερεις αν πρεπει να πληρωσω τιποτα εξτρα???

υ.γ
εχω αγορασει μια θηκη για τo τηλεφωνο απο 8/6 και ακομη δε την ελεβα να περμενω η τσαμπα ο κοπος? :)

Ν900
03-07-10, 20:29
θελω να αγορασω αυτο http://viewitem.eim.ebay.gr/7_EKEN_M001_Android_APad_Wifi_eBook_Reader_UMPC_MID/400127245450/item

ξερεις αν πρεπει να πληρωσω τιποτα εξτρα???

υ.γ
εχω αγορασει μια θηκη για τo τηλεφωνο απο 8/6 και ακομη δε την ελεβα να περμενω η τσαμπα ο κοπος? :)

1. ενδεχεται να πληρώσεις φόρους στο τελωνείο. δεν γνωρίζω το ποσό όμως. χωρίς να είμαι και σίγουρος πιστευώ γυρω στα 30-40 ευρω.
υπ'οψη σε καποια φωτογραφία αναφέρει οτι δεν ειναι τηλέφωνο.

It is NOT a Phone!

2. για τη θήκη, αν είναι απο χώρα εκτός ευρώπης, και ιδιαίτερα Κίνα περίμενε άλλες 2 εβδομάδες

e_shadow
03-07-10, 22:17
το ξερω πως δεν ειναι τηλ
e book reader θελω
η θηκη ειναι απο ηπα λεει
ευχαριστω για την απαντηση :)

kostassss
05-07-10, 20:34
καλησπερα κ απο εμενα. εχω αγορασει το εξης στις 25/6/2010 (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&_trksid=p4340.m748&item=320557648824&viewitem=&_trkparms=clkid%3D7331413755041719585#ht_655wt_1165) (ελπιζω να μπορειτε να το δειτε κ εσεις) η ερωτηση μου ειναι η εξης: ο πωλητης μου ειπε πως μου το εστειλε αλλα στα won στο προφιλ μου στο ebay δεν εχει αναψει το αναλογο κουτακι (αυτο σαν δεμα) τι εχει συμβει?
κ 2ον
ξερει καποιος αν παραγγειλω μια τετραδα ζαντολαστιχα καινουργια απο αγγλια(http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110543509308&viewitem=&sspagename=STRK:MEWAX:IT ) αξιας 762.64ευρω αν θα πρεπει να πληρωσω τελωνειο?? ευχαριστωωωωω!!!!

Ν900
06-07-10, 00:56
καλησπερα κ απο εμενα. εχω αγορασει το εξης στις 25/6/2010 (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/ebayisapi.dll?viewitem&_trksid=p4340.m748&item=320557648824&viewitem=&_trkparms=clkid%3d7331413755041719585#ht_655wt_1165) (ελπιζω να μπορειτε να το δειτε κ εσεις) η ερωτηση μου ειναι η εξης: ο πωλητης μου ειπε πως μου το εστειλε αλλα στα won στο προφιλ μου στο ebay δεν εχει αναψει το αναλογο κουτακι (αυτο σαν δεμα) τι εχει συμβει?
κ 2ον
ξερει καποιος αν παραγγειλω μια τετραδα ζαντολαστιχα καινουργια απο αγγλια(http://cgi.ebay.co.uk/ws/ebayisapi.dll?viewitem&item=110543509308&viewitem=&sspagename=strk:mewax:it ) αξιας 762.64ευρω αν θα πρεπει να πληρωσω τελωνειο?? ευχαριστωωωωω!!!!

1. ο πωλητής απλα δεν πατησε το κουμπάκι οτι έκανε την αποστολή. είτε το έχει ξεχάσει, είτε απλα δεν το παταει ποτέ. κι εγώ το έχω ξεχάσει μερικες φορες οταν πουλησα κάποια πράγματα. δεν είναι κατι για να ανησυχεις.

2. δεν θα πληρώσεις ουτε ενα ευρώ εαν η αποστολή γίνει απο Ευρωπαϊκή χώρα.
διευκρίνησε το πρώτα με τον πωλητή προτού κανεις την αγορά οτι θα τα στείλει απο Αγγλία.
Αν αυτός είναι στην Αγγλία και η αποστολή γίνει απο Αμερική, τοτε πληρώνεις ουκ ολίγα.

kostassss
06-07-10, 11:48
1. ο πωλητής απλα δεν πατησε το κουμπάκι οτι έκανε την αποστολή. είτε το έχει ξεχάσει, είτε απλα δεν το παταει ποτέ. κι εγώ το έχω ξεχάσει μερικες φορες οταν πουλησα κάποια πράγματα. δεν είναι κατι για να ανησυχεις.

2. δεν θα πληρώσεις ουτε ενα ευρώ εαν η αποστολή γίνει απο Ευρωπαϊκή χώρα.
διευκρίνησε το πρώτα με τον πωλητή προτού κανεις την αγορά οτι θα τα στείλει απο Αγγλία.
Αν αυτός είναι στην Αγγλία και η αποστολή γίνει απο Αμερική, τοτε πληρώνεις ουκ ολίγα.

ευχαριστω παρα πολυ για τα φωτα σου!!! keep up the good work!!!!!!

tassos74
13-07-10, 12:50
Καλησπέρα, αγόρασα κάτι στο e-bay από USA τον Απρίλιο και ακόμα δεν μου έχει έρθει!
Ο πωλητής μου έδωσε τον κωδικό αποστολής, αλλά στο ταχυδρομείο δεν βρίσκουν τίποτα.
Στο μεταξύ του στέλνω τις τελευταίες ημέρες mail και δεν μου απαντά!
Καμιά βοήθεια?
Ευχαριστώ

Ν900
13-07-10, 22:19
Καλησπέρα, αγόρασα κάτι στο e-bay από usa τον Απρίλιο και ακόμα δεν μου έχει έρθει!
Ο πωλητής μου έδωσε τον κωδικό αποστολής, αλλά στο ταχυδρομείο δεν βρίσκουν τίποτα.
Στο μεταξύ του στέλνω τις τελευταίες ημέρες mail και δεν μου απαντά!
Καμιά βοήθεια?
Ευχαριστώ

αν θες στείλε μου με pm τον κωδικό αποστολής να ρίξω μια ματιά, ισως βγάλω καμια ακρη.
είναι κάτι ακριβό;

gataki1988
16-07-10, 08:06
Καλημέρα! Μόλις δημιούργησα λογαριασμό στο e-bay και όλα καλά! Στο pay-pal όμως δεν μου δέχεται την κάρτα που βάζω. Είναι μια προπληρωμένη κάρτα από την attica bank. Λήγει 4/2012 και στο amazon.com έχει γίνει δεκτή. Τι λέτε να φταίει?

Livellula
16-07-10, 11:17
thanks

NrG-GirL
22-07-10, 20:34
Καλημέρα! Μόλις δημιούργησα λογαριασμό στο e-bay και όλα καλά! Στο pay-pal όμως δεν μου δέχεται την κάρτα που βάζω. Είναι μια προπληρωμένη κάρτα από την attica bank. Λήγει 4/2012 και στο amazon.com έχει γίνει δεκτή. Τι λέτε να φταίει?

για να δεχτει μια καρτα ειδικα prepaid θελει εναν 4ψηφιο κωδικο που στελνουν οταν βαζεις πρωτη φορα το νουμερο τις καρτας καθωσ σου κανουν μια τυπικη χρεωση 1,4 ευρω αμα εχεις ebaking θα φανει διπλα στην κινηση αλλιως περνεις την τραπεζα τηλ και τους λες οτι στην ταδε κινηση πρεπει να υπαρχει ενας κωδικος και θα στον πουνε...τωρα αμα εβαλες πανω απο 3 φορες δικο σου κωδικο (την εκανα εγω αυτη τη βλακεια) σου κλειδωνει την καρτα το Paypal και πρεπει να τους στειλεις email να τους πεις να στην ξεκλειδωσουν

NrG-GirL
22-07-10, 20:37
ξερει κανεις στισ δημοπρασιες πως μπορω να βαλω να πηγαινει μεχρι ενα ποσο που θέλω? δλδ βλεπω καποιους κανω καπου μια προσφορα και στο καπακι γινετε μεγαλυτερη απο καποιον αλλον απο οτι διαβασα μπορω ας πουμε να το βαλω να κανει μονο του μεχρι οποια τιμη επιλεξω εγω αλλα πως το κανω δεν καταλαβα

Ν900
22-07-10, 22:02
ξερει κανεις στισ δημοπρασιες πως μπορω να βαλω να πηγαινει μεχρι ενα ποσο που θέλω? δλδ βλεπω καποιους κανω καπου μια προσφορα και στο καπακι γινετε μεγαλυτερη απο καποιον αλλον απο οτι διαβασα μπορω ας πουμε να το βαλω να κανει μονο του μεχρι οποια τιμη επιλεξω εγω αλλα πως το κανω δεν καταλαβα

απλά βάζεις το maximum ποσο που θες και το ebay το ανεβάζει απο μόνο του μέχρι εκει.
πχ αν μια δημοπρασία είναι στα $20 κι εσυ βάλεις $50, τα bids ανεβαίνουν ανα $1
αν κάποιος βάλει $30, αυτόματα το ebay κανει bid για λογαριασμό σου στα $31
αν κάποις άλλος βάλει $60, τότε θα κάνει bid για αυτόν μέχρι τα $51 κλπ

τωρα, αν εσυ βάλεις $50 και γίνεις αμέσως outbid σημαίνει πως κάποιος πριν απο σένα είχε βάλει ψηλότερη προσφορά

πληροφορίες κι εδώ
http://pages.ebay.com/help/buy/automatic-bidding.html

gataki1988
23-07-10, 11:46
για να δεχτει μια καρτα ειδικα prepaid θελει εναν 4ψηφιο κωδικο που στελνουν οταν βαζεις πρωτη φορα το νουμερο τις καρτας καθωσ σου κανουν μια τυπικη χρεωση 1,4 ευρω αμα εχεις ebaking θα φανει διπλα στην κινηση αλλιως περνεις την τραπεζα τηλ και τους λες οτι στην ταδε κινηση πρεπει να υπαρχει ενας κωδικος και θα στον πουνε...τωρα αμα εβαλες πανω απο 3 φορες δικο σου κωδικο (την εκανα εγω αυτη τη βλακεια) σου κλειδωνει την καρτα το paypal και πρεπει να τους στειλεις email να τους πεις να στην ξεκλειδωσουν

Τον ξέρω τον κωδικό και τον έβαλα σωστά. Αλλά δεν έχω καθόλου χρήματα μέσα στην κάρτα...μήπως εκεί είναι το πρόβλημα?

dreaming123
24-07-10, 23:25
Μια βοήθεια παιδιά...Θέλω να κάνω διακοπή πληρωμής για 'ένα usb φλασάκι.....
Μου είχε σταλθεί σε email απο το ebay οτι πλέον δεν υπάρχει το προιόν και αν δεν το έχω σε λίγες ημέρες να κάνω <διακοπή> πληρωμής μέσω paypal....Πως γίνετε?
Η αγορά έγινε στης 25/6 και έχει συμπλήρωθεί μήνας και όχι 20 ημέρες που είναι το επιτρεπτό.,...
Αν γίνετε πειτε μου τι πρέπει να κάνω.,....
Ευχαριστώ!

Ν900
25-07-10, 11:19
για κανε ενα copy/paste αυτα που σου γράψανε στο email να δουμε

dreaming123
25-07-10, 12:01
We're writing to let you know that the listing for the following item you bid on has been removed:
120587413448 - 128GB USB FLASH DRIVE USB 2.0 PEN STICK MEMORY 128G
We strongly recommend that you do not complete this purchase. Purchases of items listed on eBay but then completed outside of eBay are extremely risky. They are not covered by eBay buyer protection programs and are highly susceptible to fraud.
For more information on offers to buy or sell outside of eBay, copy this link into a new browser window:
http://pages.ebay.co.uk/help/policies/rfe-spam-non-ebay-sale.html

***If You Have Already Paid Using PayPal***
If you have already paid for this item but have not received it, please remember these important steps:
• A buyer has 45 days after the date of the payment to open a dispute.
• A dispute can be escalated to a claim within 20 days from when the dispute was filed.
• Buyers must wait at least 10 days from the date of payment to escalate a dispute for an item not received.
• If the dispute is not escalated to a claim within 20 days, PayPal will close the dispute. A closed dispute cannot be reopened or escalated to a PayPal claim.
• When the 20-day deadline is approaching, PayPal will remind you by email and in the "Resolution Center."
You can learn more about the PayPal Dispute Resolution process by reviewing step-by-step tutorials in the Resolution Center after logging into PayPal.com.
***If you've already paid by a means other than PayPal***
• If you paid by Western Union or MoneyGram, contact the company directly (Western Union: 0800 833 833 - Outside the UK, call +353 1 24 97 214 or MoneyGram +800 8971 8971).
• Contact your bank to stop payment if you paid by cheque.
• Contact your credit card company if you paid by credit card.
Our goal is to keep eBay safe so you can buy confidently. It's rare that something goes wrong with a transaction on eBay. Whenever these events do occur, we try to help as much as possible to resolve the issue.
This is an automated response, so please don't reply to this message. If you still have questions, please click the "Contact Us" link at the left of the eBay Help pages.
Thank you for your understanding.

Ν900
25-07-10, 12:24
Λογικά θα έχεις αγοράσει απ'τον πωλητή tpyboc. όπως βλέπεις πιο κάτω τον εχουνε διώξει απ'το ebay
http://myworld.ebay.com.au/tpyboc
εχει πουλήσει ψεύτικα USB στικακια των 128gb τα οποία στην ουσία είναι καπου 1gb και είναι εκεί που την πατάνε όλοι. ΜΗΝ αγοράζετε usb sticks απ'το ebay οταν βλέπετε οτι οι τιμες είναι πολύ καλές για να είναι αληθινές. Με $23 δεν παίρνεις 128GB

αυτό που σου γράψανε δε λεει οτι δεν υπαρχει το προιον. λεει οτι το ebay απέσυρε το αντικείμενο

κανεις login στο ebay και στη συνέχεια πας εδώ http://contact.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ContactUsNextGen

κανεις κλικ στην πρωτη επιλογή. σε κάποιο στάδιο θα σε ρωτήσει αν εχεις επικοινωνήσει με τον πωλητή. θα πας στο no και μετα θα έχει καπου να εξηγησεις τι συνέβη. θα πεις αγόρασα το 120587413448, το έχω πληρώσει μεσω paypal στις 25/6/2010 και σημερα πηρα το μηνυμα οτι η πώληση έχει αποσυρθεί απ'το ebay. Ο πωλητής δεν είναι πια εγκεγραμμένος στο ebay και ζητάω επιστροφή των χρημάτων μου.

dreaming123
25-07-10, 13:24
Καταρχήν σε ευχαριστώ!!!
Δεν θα έκανα αυτη την αγορά αλλά το πήρε γνωστός μου και όντως ήταν 128gb πόσο θα του κρατήσει δεν ξε΄ρω.....Και ήξερα το ρίσκο....
Και πάλι σε ευχαριστώ!!!

geekpan
25-07-10, 13:32
Καλησπέρα,

θα ήθελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει στο εξής:έκανε η συζυγός μου μια αγορά καλλυντικών στο ebay και ενώ έλεγε ο πωλητής ότι ήταν χωρίς επιπλέον χρέωση για μεταφορικά τώρα ζητάει χρέωση για να αποστείλει τα προϊόντα. Το προβλημά μου είναι το εξής πως μπορώ να στείλω τα χρήματα (μέσω payPal βέβαια), ποιά είναι η διαδικασία γιατί δεν το έχω ξανακάνει?
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Έχω ήδη στείλει την αξία του προϊόντος και εκκρεμούν τα μεταφορικά γι'αυτό και έχω μπερδευτεί.

Ν900
25-07-10, 13:35
ΔΕΝ θα πληρώσεις μεταφορικά. Εχει υποχρέωση ο πωλητής να τα στείλει εφ'οσον έγραφε Free shipping.
Εαν επιμένει θα πρεπει να του κάνεις αναφορά στο ebay. Αυτό που κάνει απαγορεύεται αυστηρά απ'τους κανονισμούς στο ebay.

stef57
25-07-10, 13:41
Τι τελωνειο ρε παιδια και πρασινα αλογα. Ειμαστε ΜΙΑ χωρα πια ολη η Ευρωπη. Δεν υπαρχει πια Ελλαδα, Αγγλια κλπ. Υπαρχει η Ευρωπη.
Σαμπως υπαρχουν συνορα σ' ολη την Ευρωπη μεταξυ των Χωρων-Εθνων? Μεχρι τερμα Σουηδιας και Ρωσιας συνορα τερμα πια!!

Ν900
25-07-10, 13:43
Καταρχήν σε ευχαριστώ!!!
Δεν θα έκανα αυτη την αγορά αλλά το πήρε γνωστός μου και όντως ήταν 128gb πόσο θα του κρατήσει δεν ξε΄ρω.....Και ήξερα το ρίσκο....
Και πάλι σε ευχαριστώ!!!

ΔΕΝ είναι 128gb
με το να βάλεις το στικακι στον υπολογιστή και να δεις οτι φαίνεται κανονικό 128gb στικ δεν γινεται τίποτα. για πες του να βάλει 15-20gb με ταινίες κι αμα δουλέψει σφύρα μου κλέφτικα. Οι κινέζοι φλασαρουν τα στικάκια για να δειχνουν εικονικό μέγεθος που δεν εχει καμια σχέση με το κανονικό. Αλλο βλέπεις κι άλλο είναι.
ουτως ή άλλως αυτός ήτανε ο λόγος που το ebay έδιωξε τον πωλητή.

Ν900
25-07-10, 13:45
Τι τελωνειο ρε παιδια και πρασινα αλογα. Ειμαστε ΜΙΑ χωρα πια ολη η Ευρωπη. Δεν υπαρχει πια Ελλαδα, Αγγλια κλπ. Υπαρχει η Ευρωπη.
Σαμπως υπαρχουν συνορα σ' ολη την Ευρωπη μεταξυ των Χωρων-Εθνων? Μεχρι τερμα Σουηδιας και Ρωσιας συνορα τερμα πια!!

μιλάμε για αγορές απο εκτός ευρωπαϊκής ένωσης αγαπητέ :p
Αμερική, Κίνα, Ιαπωνία, Πλούτωνα και τέτοια.

geekpan
25-07-10, 13:50
Καλησπέρα,

θα ήθελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει στο εξής:έκανε η συζυγός μου μια αγορά καλλυντικών στο ebay και ενώ έλεγε ο πωλητής ότι ήταν χωρίς επιπλέον χρέωση για μεταφορικά τώρα ζητάει χρέωση για να αποστείλει τα προϊόντα. Το προβλημά μου είναι το εξής πως μπορώ να στείλω τα χρήματα (μέσω payPal βέβαια), ποιά είναι η διαδικασία γιατί δεν το έχω ξανακάνει?
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Έχω ήδη στείλει την αξία του προϊόντος και εκκρεμούν τα μεταφορικά γι'αυτό και έχω μπερδευτεί.

Δίπλα στο προϊόν έγραφε έξοδα αποστολής δωρεάν, αλλά στην αναλυτική περιγραφή του προϊόντος και αρκετά παρακάτω έγραφε ότι το δωρεάν αναφέρεται σε παραγγελία 12 τεμαχίων. Όποιος δεν βαριέται ας μπει στο παρακάτω link να μου πει εάν πρέπει να του στείλω τα μεταφορικά και αν ναι πως να του τα στείλω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://viewitem.eim.ebay.gr/Essie_Polish_Splash_of_Grenadine_719_The_Resort_Collect/400117440159/item

stef57
25-07-10, 13:50
Ο πωλητης εννοουσε free-shipping εντοσ του κρατους που ειναι δηλωμενοσ ο λογαριασμος του. Επρεπε να το διευκρινισεις πριν την αγορα. Εντος κ εκτος ΕΟΚ συνηθως υπαρχουν παντα μεταφορικα. Διοτι τα ταχυδρομεια εκτος Γερμανιας ζητουν υπερογκα ποσα.
Ενα δεμα 1kg κοστιζει μεσα στην Γερμανια 4,90 EUR. Εντος ΕΟΚ το ιδιο δεμα κοστιζει 16,90 ΕΥΡΩ.
Διαφορα ε?

Ν900
25-07-10, 13:58
Δίπλα στο προϊόν έγραφε έξοδα αποστολής δωρεάν, αλλά στην αναλυτική περιγραφή του προϊόντος και αρκετά παρακάτω έγραφε ότι το δωρεάν αναφέρεται σε παραγγελία 12 τεμαχίων. Όποιος δεν βαριέται ας μπει στο παρακάτω link να μου πει εάν πρέπει να του στείλω τα μεταφορικά και αν ναι πως να του τα στείλω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://viewitem.eim.ebay.gr/Essie_Polish_Splash_of_Grenadine_719_The_Resort_Collect/400117440159/item

τώρα που το βλέπω, δεν γράφει καθόλου για δωρεάν μεταφορικά.
και απορώ πως έγινε το ebay να μη σε χρεώσει τα έξοδα της αποστολής αυτόματα.
γράφει
Τιμή με έξοδα αποστολής στην Ελλάδα:
€ 3.86

geekpan
25-07-10, 14:00
Ο πωλητης εννοουσε free-shipping εντοσ του κρατους που ειναι δηλωμενοσ ο λογαριασμος του. Επρεπε να το διευκρινισεις πριν την αγορα. Εντος κ εκτος ΕΟΚ συνηθως υπαρχουν παντα μεταφορικα. Διοτι τα ταχυδρομεια εκτος Γερμανιας ζητουν υπερογκα ποσα.
Ενα δεμα 1kg κοστιζει μεσα στην Γερμανια 4,90 eur. Εντος ΕΟΚ το ιδιο δεμα κοστιζει 16,90 ΕΥΡΩ.
Διαφορα ε?

Το θέμα τώρα είναι πως να συνεχίσω την διαδικασία με την αποστολή των μεταφορικών δεδομένου ότι ήδη έχω πληρώσει το προϊόν. Την επόμενη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός.

Ν900
25-07-10, 14:02
νομίζω καλύτερα στείλε ενα μηνυμα στον πωλητή να σου επιστρέψει τα λεφτά (refund) και να ξαναπληρώσεις.
αλλιώς στείλε του μεσω paypal τα υπόλοιπα χρήματα. το δεύτερο όμως δεν το συνειστώ καθόλου γιατί αν είναι κανενας απατεώνας, θα σου φάει τα μεταφορικά αφού αυτό δεν θα φαίνεται πουθενά στο ebay.
Συνειστώ το πρώτο

stef57
25-07-10, 14:06
Θα του τα στειλετε με το ιδιο τροπο που πληρωσατε το προιον. Η δωρεαν προσφορα μεταφορικων αναφερεται σε αγορα 12 τεμαχιων με την μια. Αν πληρωσατε με PayPal kanete to idio. Me eBanking επισης.
Στο κατω μερος, σκοπος πληρωμης, γραφεται απλα μεταφορικα για ......(τον αριθμο του προιοντος)!

geekpan
25-07-10, 14:08
νομίζω καλύτερα στείλε ενα μηνυμα στον πωλητή να σου επιστρέψει τα λεφτά (refund) και να ξαναπληρώσεις.
αλλιώς στείλε του μεσω paypal τα υπόλοιπα χρήματα. το δεύτερο όμως δεν το συνειστώ καθόλου γιατί αν είναι κανενας απατεώνας, θα σου φάει τα μεταφορικά αφού αυτό δεν θα φαίνεται πουθενά στο ebay.
Συνειστώ το πρώτο

Θα δοκιμάσω το πρώτο και βλέπουμε. Ευχαριστώ πολύ.

geekpan
25-07-10, 14:17
Θα του τα στειλετε με το ιδιο τροπο που πληρωσατε το προιον. Η δωρεαν προσφορα μεταφορικων αναφερεται σε αγορα 12 τεμαχιων με την μια. Αν πληρωσατε με PayPal kanete to idio. Me eBanking επισης.
Στο κατω μερος, σκοπος πληρωμης, γραφεται απλα μεταφορικα για ......(τον αριθμο του προιοντος)!

Αυτό που περιγράφεις παραπάνω θα γίνει στο site του προϊόντος (γιατί δοκίμασα και δεν κατάφερα τίποτα) ή στο site του paypal? Η πληρωμή όντως έγινε με paypal στο site του προϊόντος.

Ν900
25-07-10, 14:29
απ'τη στιγμή που έχει πληρωθεί το προϊόν στο ebay μεσω paypal δεν μπορεί να παει απ'τη σελίδα του προϊόντος και να πληρώσει μόνο μεταφορικά. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο μεσω της σελίδας του paypal αλλά δεν είναι και σίγουρο οτι ο πωλητής δεν θα κάνει την πάπια αφού δεν θα φαίνεται πουθενά στο ebay για ποιο σκοπό στάληκαν τα επιπλέον χρήματα.

stef57
25-07-10, 16:09
απ'τη στιγμή που έχει πληρωθεί το προϊόν στο ebay μεσω paypal δεν μπορεί να παει απ'τη σελίδα του προϊόντος και να πληρώσει μόνο μεταφορικά. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο μεσω της σελίδας του paypal αλλά δεν είναι και σίγουρο οτι ο πωλητής δεν θα κάνει την πάπια αφού δεν θα φαίνεται πουθενά στο ebay για ποιο σκοπό στάληκαν τα επιπλέον χρήματα.

Στο eBay δεν θα φαινεται, ναι εχεις δικιο. Ο αγοραστης ομως θα εχει στα χερια του την αποδειξη πληρωμης απο το PayPal, και για ποιον λογο εσταλησαν τα χρηματα. Επισης θα φαινεται και στις αγοραπωλησιες του PayPal. Bλ. κινηση λογαριασμου. Και απο την στιγμη που πληρωσε καποιος με PayPal, αρκει μια αναφορα στο PP (οτι κατι πηγε στραβα) για να παρει πισω ο αγοραστης ολα τα λεφτα του. Υπαρχει καλυψη εως 1000 ΕΥΡΩ με πληρωμη PAYPAL.

Ν900
25-07-10, 17:11
και παλι στελνοντας δευτερο ποσό για μεταφορικά μπορεί να δυσχεραίνει την κατάσταση αφού ο πωλητής θα χρεωθεί και για δευτερη φορά την προμήθεια του paypal και θα μπλεχτουν τα πράγματα.
Η πιο απλή μέθοδος είναι η επιστροφή των χρημάτων της αξίας του αντικειμένου και η πληρωμή εκ νέου περιλαμβανομένων των μεταφορικών.

yo yoma
31-07-10, 08:32
Παιδιά 2 ερωτήσεις, αν γνωρίζετε.

1)Στην αναζήτηση που έκανα για αποστολή Ελλάδα μου βγάζει τα προιόντα:
http://search.eim.ebay.gr/?Query=car+radio+cd+usb&PageNumber=2

όπου το 37 στη σειρά απο πάνω προιόν (PYLE PLCD95 ...κλπ) γράφει τιμή 77.00 και έξοδα αποστολής 47.08

Οταν όμως το επιλέγω αυτο το προιόν ,στην σελίδα του, γράφει "τιμή με έξοδα αποστολής στην Ελλάδα Ευρώ 77.00"
Τελικά πόσο είναι η τελική τιμή?

2)Σε είδη που σαν χώρα φαίνεται U.S. αλλά στη σελίδα του είδους λέει τοποθεσία αντικειμένου Κίνα, τι να προσέξω για θέματα εγγύησης?

bullet
31-07-10, 13:17
παιδια να ρωτησω κ γω κατι,εχω πουλισει το iphone μου σε καποιον απ τον Καναδα 500ευρο,ποσα θα πληρωσω για να του το στειλω?καποιοσ μου ειπε οτι απο 200 κ πανω πληρωνεις το 40 %της αξιας!!?? δυστηχως ηταν η πρωτη φορα που εβαλα κατι στο e-bay για πουλημα κ εβαλα free shiping...

Jim
31-07-10, 14:11
Μια ερώτηση και από μένα:
Έχω ανοίξει λογαριασμό στο ebay ... με τα ίδια στοιχεία εισόδου (username & pass) μπορώ να μπαίνω στο αμερικανικό, αγγλικό και ελληνικό;;;

Υπάρχει ιστοσελίδα του ebay "μαϊμού" ;;;

Η Ελληνική έκδοση του ebay ποιά είναι (πως γράφεται) ;;;;

Εγώ έχω ανοίξει λογαριασμό στο ebay.com

bullet
31-07-10, 14:11
ας απαντησει καποιος βρε παιδια κ κοντευω να σκασω!! :(

Ν900
31-07-10, 20:45
Παιδιά 2 ερωτήσεις, αν γνωρίζετε.

1)Στην αναζήτηση που έκανα για αποστολή Ελλάδα μου βγάζει τα προιόντα:
http://search.eim.ebay.gr/?Query=car+radio+cd+usb&PageNumber=2

όπου το 37 στη σειρά απο πάνω προιόν (PYLE PLCD95 ...κλπ) γράφει τιμή 77.00 και έξοδα αποστολής 47.08

Οταν όμως το επιλέγω αυτο το προιόν ,στην σελίδα του, γράφει "τιμή με έξοδα αποστολής στην Ελλάδα Ευρώ 77.00"
Τελικά πόσο είναι η τελική τιμή?

2)Σε είδη που σαν χώρα φαίνεται U.S. αλλά στη σελίδα του είδους λέει τοποθεσία αντικειμένου Κίνα, τι να προσέξω για θέματα εγγύησης?

1) νομιζω 47.08 είναι το κόστος αποστολής
2) οτι και να λεει ρωτας πρωτα τον πωλητή, συνηθως δίνουν 1 χρόνο αλλα η εγγύηση προϋποθετει να αναλαβεις τα έξοδα για να το στειλεις πισω και τα έξοδα για να σου το στείλουνε πίσω.

χωρις να θελω να φανω αδιακριτος το radiocd που διαλεξες μου θυμιζει λιγο λουνα παρκ. :happy2:

Ν900
31-07-10, 20:48
παιδια να ρωτησω κ γω κατι,εχω πουλισει το iphone μου σε καποιον απ τον Καναδα 500ευρο,ποσα θα πληρωσω για να του το στειλω?καποιοσ μου ειπε οτι απο 200 κ πανω πληρωνεις το 40 %της αξιας!!?? δυστηχως ηταν η πρωτη φορα που εβαλα κατι στο e-bay για πουλημα κ εβαλα free shiping...

φιλε τα αντικείμενα δεν πανε αναλογα με την αξια τους αλλά αναλογα με το βάρος.
θα το πας στο ταχυδρομείο, θα το ζυγίσουνε και θα σου πουνε το κόστος.
ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να πληρώσεις επιπλέον για να το στείλεις συστημένο στον παραλήπτη.
αν δεν το κανεις αυτό και χαθεί, ή ο αγοραστής πει οτι δεν το έχει παραλάβει θα βρεθεις προ εκπλήξεως γιατι θα πρεπει να επιστρεψεις τα λεφτα του.

Ν900
31-07-10, 20:51
Μια ερώτηση και από μένα:
Έχω ανοίξει λογαριασμό στο ebay ... με τα ίδια στοιχεία εισόδου (username & pass) μπορώ να μπαίνω στο αμερικανικό, αγγλικό και ελληνικό;;;

Υπάρχει ιστοσελίδα του ebay "μαϊμού" ;;;

Η Ελληνική έκδοση του ebay ποιά είναι (πως γράφεται) ;;;;

Εγώ έχω ανοίξει λογαριασμό στο ebay.com

μπορείς σε ΟΛΕΣ τις ιστοσελίδες του ebay να κανεις login με τα ίδια στοιχεία.
το ελληνικό ebay είναι www.ebay.gr
για άλλες χώρες μπορεις να μπείς απ'το κατω μέρος της κυριας ιστοσελίδας του ebay

Jim
31-07-10, 22:17
για άλλες χώρες μπορεις να μπείς απ'το κατω μέρος της κυριας ιστοσελίδας του ebay

Το ελληνικό Ebay είναι www.ebay.gr ή www.eim.ebay.gr

Jim
31-07-10, 22:21

yo yoma
01-08-10, 00:37
1) νομιζω 47.08 είναι το κόστος αποστολής
2) οτι και να λεει ρωτας πρωτα τον πωλητή, συνηθως δίνουν 1 χρόνο αλλα η εγγύηση προϋποθετει να αναλαβεις τα έξοδα για να το στειλεις πισω και τα έξοδα για να σου το στείλουνε πίσω.

χωρις να θελω να φανω αδιακριτος το radiocd που διαλεξες μου θυμιζει λιγο λουνα παρκ. :happy2:
1) Naι, αυτό γράφει στην γενική αναζήτηση όπως βλέπεις κι εσύ, αλλά πόσο είναι το σύνολο που πληρώνω,
αφού στη σελίδα του προιόντος γράφει "τιμή αντικειμένου 77" - "τιμή με έξοδα αποστολής στην Ελλάδα 77" δηλ. δεν τα υπολογίζει τα 47 Ευρ έξοδα αποστολής.
Μάλλον να επικοινωνήσω μαζί τους για σιγουριά.

2) Περισσότερο ενδεικτικά το διάλεξα σαν παράδειγμα.

Jim
02-08-10, 15:54

.....

Ν900
03-08-10, 16:42
.....

----

lazaros1975
05-08-10, 14:16
Γεια σας παιδες.Πριν κανα μηνα εβγαλα χρεωστηκη καρτα για να την χρεισημοποιησω στο ebay,απο eurobank.εκανα ολη την διαδικασια κανονικα αλλα στο pay-pal μου ζητουσε εναν 4ψηφιο κωδικο για επιβεβαιωση.εβαζα το pin της καρτας αλλα δεν ζητουσε αυτο.
Μηπως ξερει καποιος τι στο καλο μου ζητουσε τελικα?????