PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρικα οικοδομη

mimis77
22-03-10, 21:29
Καλησπερα ,

Θα ηθελα αν μπορουσε καποιος να μου στηλει ενα λινκ το οποιο θα με βοηθησει να κανω μελετη για το καινιουργειο σπιτι μ να κανω την εγκασταση
Π.χ. τι καλωδεια να αγορασω πως θα τα περασω στον τοιχο κτλ κτλ...

υ.σ. αν καποιος γνωριζει πωε να βαλει κουφοματα ευπροσδεχος..

Ευχαριστω προκαταβολικα
Μιμις..

papg
23-03-10, 08:57
Πάρε ηλεκτρολόγο με το ρεύμα δεν παίζουμε

mimis77
23-03-10, 09:33
Καλημερα

γιατι να μην παιξουμε???το να περασω καλοδια μεσα στον τοιχο δεν το θεωρω κατι δυσκολο...Το μονο π θα κανει ο ηλεκτρολογος θα ειναι η συνδεση του πινακα με τη γραμμη..Ολα τα αλλα δεν εινια κατι δυσκολο

Yoshi
23-03-10, 11:51
Καλημερα

γιατι να μην παιξουμε???το να περασω καλοδια μεσα στον τοιχο δεν το θεωρω κατι δυσκολο...Το μονο π θα κανει ο ηλεκτρολογος θα ειναι η συνδεση του πινακα με τη γραμμη..Ολα τα αλλα δεν εινια κατι δυσκολο

nai, kai nomizeis oti o ilektrologos tha to dektei auto pou pas na kaneis.
an exeis kanei lathos esy stin kalwdiwsi ktl kai xtypa ksylo pethanei kapoios i parei fwtia, ton ilektrologo tha kinigisoune to ksereis auto?
to na desei mono ton pinaka einai san na vazei ypografi se diko sou ergo amfivolou poiotitas pws alliws na sto pw.
mi me pareksigiseis kaloproeraita sou to lew.
elpizw na katalavaineis ti thelw na pw kai na min kaneis tpt tetoio apo monos sou.
ta ptyxia kai ta xartia o ilektrologos den ta exei mono gia na pernaei brizes, alla kai gia na pairnei tin euthyni twn ergwn tou.

papg
23-03-10, 12:19
Καλημερα

΄ε τότε κάντο αφου είναι εύκολο

mimis77
23-03-10, 13:57
Καλησπερα
το τοπικ το ανοιξα σε περιπτωση π ξερει καποιος να με βοηθησει..οχι να μ λετε αφου ειναι ευκολο καντο.

AL-FO
23-03-10, 15:02
Καλησπέρα φιλε μου....
Θα συμφωνήσω με τον πιο πάνω,με τα ηλεκτρολογικά δεν κάνουμε ότι θέλουμε ,δεν
είναι μια πόρτα η ένα πλακάκι που χάλασε,το πέταξες και έβαλες άλλο...Καταρχάς δεν
θα σου υπογράψει κανεις να πάρει την ευθύνη για την εγκατάσταση και χωρίς υπογραφές ρεύμα δεν παίρνεις...
Σου συνιστώ ότι άλλο θέλεις και μπορείς φτιαχτό μονος σου,αλλα σε αυτό το θέμα .ΟΧΙ..
Σε ότι άλλο θες και μπορούμε να σε βοηθήσουμε,εδώ είμαστε.....

stelios1
23-03-10, 19:11
Οι δουλειες ειναι χτυπημενες πολυ, βρες εναν καινουριο, τζαμπα δουλευουν τ κοπο τους πληρωνονται οι ανθρωποι.. Αν εχεις ορεξη κ δεν εισαι μονο λογια συμφωνησε να.. σκαβεις εσυ.

mimis77
24-03-10, 00:49
Καλησπερα και παλι ,

Ευχαριστω σε ολους για αυτα π μ λετε αλλα ρε παιδες σας παρακαλω αν εχετε καποιο οδηγο να μ δωσετε να διαβασω θα ηταν καλυτερα.

Stelios αν ειμαι ετσι οπως ειμαι τωρα(αεργος),σιγουρα θα ειμαι και εγω μεσα εκει και θα κανω δουλειες
(το σπιτι ειναι των γονειων μου)

βρηκα αυτο στο φορουμ και θα του ριξω μια καλη ματια ..

http://rapidshare.com/files/298874357/Ftiaksta_ola_monos_sou.part1.rar
http://rapidshare.com/files/298879950/Ftiaksta_ola_monos_sou.part2.rar

vipper69
24-03-10, 10:22
nai, kai nomizeis oti o ilektrologos tha to dektei auto pou pas na kaneis.
An exeis kanei lathos esy stin kalwdiwsi ktl kai xtypa ksylo pethanei kapoios i parei fwtia, ton ilektrologo tha kinigisoune to ksereis auto?
To na desei mono ton pinaka einai san na vazei ypografi se diko sou ergo amfivolou poiotitas pws alliws na sto pw.
Mi me pareksigiseis kaloproeraita sou to lew.
Elpizw na katalavaineis ti thelw na pw kai na min kaneis tpt tetoio apo monos sou.
Ta ptyxia kai ta xartia o ilektrologos den ta exei mono gia na pernaei brizes, alla kai gia na pairnei tin euthyni twn ergwn tou.

+1

soularas
01-04-10, 01:43
φιλε ηλεκτρολογος ειμαι και σου λεω ενα πραγμα. μην κανεις πειραματα με το ρευμα.... ειναι αορατο ,ειναι υπουλο και πολυ επικυνδυνο... μην κανεις τετοια ....

φιλικα παντα ( ασε που δεν θα υπογραψει κανενας οπως ειπαν και οι παραπανω. )

pamage
12-07-10, 15:40
Λοιπον φιλε μου να σου περιγραψω να σκαψεις τους τοιχους και να βαλεις τις σωληνες,τα καλωδια ποιος θα τα περαση η...λεω η... μηπως θα τα περασεις εσυ πανευκολο ειναι.Πλακα μας κανεις και ζητας αυτα τα πραγματα.Ενας Ηλεκτρολογος

Kamenos
13-07-10, 12:41
Μου θυμιζεις εναν φιλαρακι!!! Κεφαλας τελειως!! Δεν ακουγε κανεναν!!! Τελικα την πατησε ομως!!

nightsnake
27-07-10, 13:48
Γιατί στην Ελλαδα όλοι νομίζουν ότι μπορούν να τα κάνουν όλα μόνοι τους;

Δηλαδή οι σχολές είναι για μόστρα;
Μήπως νομίζουν οτι κάνουμε πλάκα εκεί μέσα... Και η εμπειρία πάλι μια παρεξηγημένη λέξη είναι;;;

Αν αρχίσει ο καθένας να κάνει τον υδραυλικό τον ηλεκτρολόγο τον μηχανικό ωρε γλέντια που θα κάνουν οι πραγματικοί επαγγελματίες!!
Θα ανοιξουν δουλιές με φούντες όταν θα μαζεύουν αυτά που έχουν κάνει οι ξερόλες!!
Και θα τους βαράμε στα αφτιά μετά και θα έχουμε και δίκιο.

Άντε παιδιά ξεκινήστε, ανοίχτε μας δουλειές γιατί με την κρίση δεν κουνιέται φύλλο.

Υ.Γ.> Συγγνώμη για το ύφος του post μου αλλά εντάξη... Έλεος πια με τον κάθε wannabe ειδικό.

nikolaras
28-07-10, 09:48
Μπορείς να εξηγηθείς του ηλεκτρολόγου, ότι όλη την αγγαρεία (σκαψίματα κλπ) θα την κάνεις εσύ και αυτός να περάσει και να συνδέσει τα καλώδια, με αυτό τον τρόπο ίσως γλιτώσεις κάποια χρήματα.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στο www.hlektronika.gr

arislempis
08-01-11, 21:53
Αν νομίζεις ότι η ηλεκτρολογικη εγκατασταση ενος σπιτιου ειναι μονο πέρασμα καλωδίων και σωλήνων
μέσα από τοίχους έχεις να τραβήξεις μέγαλο " μανίκι" .......

Καλή δύναμη....και καλή τύχη...!!!