PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ yamaha tdm 900

tasos-clubman
08-04-10, 21:15
γεια χαρα...
θελω να ακουσω τη γνωμη κατόχων αυτης της μηχανης ή και αλλων αν ξερουν καποια πραγματα... σε λιγο καιρο θα μπορω να βγαλω διπλωμα και εχω μπει στο τρυπακι να μαζεψω λεφτα να παρω μια μεταχειρισμενη..
1)μου αρεσει πολυ το σουλουπι της
2)θελω ομως να μαθω αν ειναι γρηγορη,ασφαλης, προβληματικη και τα λοιπα...
δεν με ενδιαφερει καποιο αλλο μηχανακι...προς στιγμην θελω να μαζεψω καποιες πληροφοριες γι αυτο και συγκεκριμενα για μοντελα του 2002 εως 2005 που οι τιμες τους κατα μεσο ορο βρισκονται καπου στα 5.500ευρω... π.χ. κατι τετοιο:
1)http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/652025/
2)http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/575580/
3)http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/601076/
ευχαριστω!

tasos-clubman
10-04-10, 18:59
κανενας δεν μπορει να βοηθησει?

tasos-clubman
14-04-10, 21:34
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ yamahaκηδες???

Fulgore
15-04-10, 00:26
Kαλημερα :wave:!! Καλως ηρθες στον κοσμο της μοτοσυκλετας! Ολα οι μηχανες ειναι γρηγορες αλλα τα παντα εξαρτωνται απο την χρηση που θελεις να το κανεις... Π.χ. ενα touring δεν μπορεις να το στριψεις οπως ενα supersport ουτε να αναπτυξεις μεγαλες ταχυτητες... Ασφαλης μεσα σε εισαγωγικα... Σκεψου οτι μια μοτο εχει πατημα σε μεγεθος ομοιο με αυτο της πιστωτικης καρτας. Οποτε...
Αυτο εξαρταται κατα κυριο λογο ΑΠΟ εσενα και τον τροπο οδηγησης σου. Συνετα μεχρι να μαθεις τα χουια της μοτο.... Απο προβληματα οχι Το 850 εβγαζε αρκετα αλλα αυτο τα ξεπερασε...
Απο τα μοτερ που ενδιαφερεσαι Θα σου πρωτεινα το :http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/652025/
1ον : Γιατι ειναι το πιο νεο μοντελο απο τα 3
2ον : Τα χιλιομετρα του ειναι καλα για το μοντελο 7 / 2005 ---> 47.000 χμ και
3ον Καλο το μαυρο σαν χρωμα αλλα ωραιο σε κοκκινο ;). Του παει...
Aπορια: τα μηχανακια τα εχεις δει απο κοντα?
Παντως το http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/601076/ αν δεν ειναι απο χερι η απο γνωστο σου(ακομα καλυτερα!!) τοτε ουτε ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ!! :no:
1oν Το μοντελο με τα χλμ 2004 με 17.000 ΜΟΝΟ???????????????? Καθε ποτε το Βολταρε? Κατι παιζει... :sneaky:
2ον : Δες εκει που λεει: Περιγραφή ;) Δεν σου κινει την περιεργεια?? :hmmm:
Παντως οτι και να κανεις ψαξτο καλα αλλα πηγαινετα σε καποιον γνωστο σου μηχανικο για να τα δει!

:beer2:

edika
24-04-10, 19:37
καλησπερα τασο.
Αρχικα θα σου προτεινα αφου τωρα θα παρεις το διπλωμα να μην διαλεξεις μοτοσυκλετα απο την εμφανιση αλλα απο τη χρηση.
Τωρα οσο αφορα το tdm:
1. ο κινητηρας δεν θεωρητε απο τους γρηγορους αν τον συγκρινεις με τα σημερινα μηχανακια της κατηγοριας του
2. τα φρενα του ειναι λιγο μαπα (παντα σε συγκριση με τα υπολοιπα στην κατηγορια αυτη) και ειδικοτερα τησ χρονολογιας που ψαχνεις. Επισης αν επιλεξεις συστημα ABS (το οποιο θεωρω απαραιτητο σε οποιαδηποτε μηχανη) δεν θα κανεις και τουμπες χαρας απο την αποδοση του.
3. ειναι ενα αρκετα αξιοπιστο εργαλειο με ελαχιστα εως μηδενικα προβληματα.
4. στο τομεα της καταναλωσης δεν ειναι και παπι :)
5. εχει εξαιρετικο ηχο ειτε με της μαμα εξατμισεις ειτε με οποιεσδηποτε aftermarket
6. διαχρονικη εμφανιση (αν και κατα τη γνωμη μου ξεπερασμενη)
7. ευκολο και ξεκουραστο στην οδηγηση και με πολλες δυνατοτητες (στιψιμο, οδηγηση στην κινηση, χαλαρο ταξιδακι)
8. λογο των τεραστιων πωλησεων που εχει κανει θα βρεις πληθωρα aftermarket αξεσουαρ για να το εξοπλισεις και να το κανεις οσο καγκουρικο εσυ και η τσεπη σου αντεχετε
9. επισης, λογω των τεραστιων πωλησεων δεν θα νιωθεις και πολυ μοναδικος οταν στο φαναρι θα ειναι διπλα σου αλλα 30 tdm :)

αυτα απο εμενα, καλες βολτες και παντα κρανος

Outlaw
25-04-10, 13:49
Φιλαρακι θα πρότεινα να πάρεις το μηχανακι που σου κανει κλικ και οχι με το ποσα χλμ βγαζει η αν κανει σουζες κτλ, ειδικα αν ειναι πρωτο σου. Αν σου αρεσει το tdm παρε αυτο και μην ρωτας κανεναν ειμαι της γνώμης ομως για καινουργιο για να εχεις το κεφάλι σου ησυχο! Αν και το tdm ειναι ενα μεγαλο παπι και δεν παθαινει τπτ. Οσο για τον φιλο που λεει οτι δεν γινεται απο το 2004 να εχει κανει 17.000 χλμ μονο να του πω οτι και μενα το δικο μου μοτορι ειναι 2005 και εχω κανει 18000χλμ ..... Καλες αγορες

K1m0n
30-04-10, 14:37
Συνοπτικά:
1. Φιλότιμο scrambler/turer
2. Γενικά δεν χαλάνε
3. Ροπάτο
4. Αν έχεις απαιτήσεις ή/καί είσαι βαρύς, θέλει φρένα/αναρτήσεις, και αυτό είναι *μεγάλο* έξοδο.
5. Τα βασικά (μοτέρ/σκελετός/ψαλίδι) είναι ok.
6. Ίσως σου πέσει πολύ για 1ό μηχανάκι...
7. Καλύτερα βρές κανένα από την τελευταία γενιά πάντως.

fgp9
05-05-10, 11:38
Για σου τασο , και καλος ηρθες στο πνευμα των δυο τροχων:cool2:
συμφωνω με οτι σου γραψανε τα παιδια παραπανω ,και θα ειθελα να πω πως η εμφανηση
ειναι ενας ωραιος τροπος επιλογης, (εχω και εγω tdm900A του '04) ομως η καθημερινοτητα
ειναι αυτη που θα κρινει την επιλογη σου, μεγαλη ή μικροι μηχανη, θα ηθελα να σου πω πως οι ποιο πολες ανεμακτες πτωσεις γινονται κατα το ξεκινημα δηλ. απο των τροπο που ανεβαινουμε και φτανουμε επανω στην μηχανη , μιλαω για το υψος σου ,ελπιζω να μην ειναι απαγορευητκος παραγοντας διοτι αν και εγω εχω υψος 1,74 λιγο με προβληματιζει το ανεβα κατεβα, φυσηκα σε αυτην την περιπτωση δεν βιαζεσε να φυγης με χιλια:wave: και για να μην ξεχιομαστε και για να τα λεμε και την επομενη φορα, παντα να ΦΟΡΑΜΕ το κρανος μας:cowboy::cowboy:

tasos-clubman
11-05-10, 21:40
παιδες ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.... θα τα εχω ολα στο μυαλο μου οταν ερθει η ωρα να παρω μηχανη οποια κ αν ειναι αυτη! εννοειται παντα κρανος...

nikniknik
01-06-10, 12:07
Φίλε κατ' αρχάς καλή τύχη σε ότι κι αν διαλέξεις

Τα μηχανάκια έρχονται και παρέρχονται και γενικώς να είμαστε καλά να τα αλλάζουμε :)

Για το tdm επιγραμματικά σου λέω τα εξής:

ΘΕΤΙΚΑ
1. Είναι τίμιο μηχανάκι με την έννοια οτι μπορείς να βρεις ενα σε αρκετή καλή τιμή.
2. Είναι οικονομικό (για τα κυβικά του εννοείται)
3. Είναι αξιόπιστο
4. Κάνεις διάφορα πράγματα (οδηγάς στην πόλη, πας εκδρομή, το βάζεις και πίστα).
Εννοείται οτι δεν τα κάνει όλα τέλεια, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις πράγματα

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
1. Είναι πολλά χρόνια μοντέλο.
2. Νιώθει τον ανταγωνισμό

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
Εχουμε και φόρουμ/λέσχη:

Κοίτα την υπογραφή μου!