PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποριες σχετικα με το σωμα και τις τροφες

~!ThoR!~
20-04-10, 09:31
Καλημερα σας φιλοι του ΤheGreekz,

Ειμαι 18 χρονων και δινω πανελλαδικες φετος. Οπως καταλαβαινετε
πρεπει να τρωω αρκετα λογω του διαβασματος αλλα και λογω του οτι
θελω να κανω ενα ωραιο σωμα και να βαλω λιγα κιλα.
Το υψος μου ειναι 1,70 και τα κιλα μου 61. Θελω να βαλω μερικα κιλα
αλλα δεν τα καταφερνω. Τους τελευταιους 3 μηνες παιρνω βιταμινες,
εχω παρει ολα τα ειδη (απο Vital Plus μεχρι Centrum) Τον τελευταιο μηνα παιρνω Centrum.
Οι αποριες που εχω ειναι οι εξης:

α) Εχω ακουσει πως καθε μηνα πρεπει να αλλαζουμε μαρκα βιταμινης, διοτι
αν παιρνεις τις ιδιες βιταμινες καθε μερα για περισσοτερο απο 1 μηνα υστερα δεν κανει
δουλεια.. Αληθευει?

β) Μπορειτε να μου προτεινετε τροφες πλουσιες σε πρωτεϊνες για
μυϊκο ογκο αλλα και για να βαλω μερικα κιλα?

γ) Λογω του οτι διαβαζω αρκετες ωρες την ημερα και γυμναζομαι οταν εχω καιρο
πρεπει να καταναλωνω πολυ περισσοτερες θερμιδες.. Αν παρω εξτρα πρωτεϊνες απο το φαρμακειο, θα επηρεασει καθολου
τη διατροφη ή την υγεία μου? Κι αν οχι, ποιες μου προτεινετε να παρω?

MaZzzZ
20-04-10, 10:34
Geia sou! Kai kalh epityxia sou eyxome.
Kalytera na koitakseis na grapseis kala, kai na koitakseis apo tou xronou to soma, an mporeseis na kaneis kai ta dyo kalos.

Kala tha eine na baleis toulaxiston 10 kila...

Kai ego Centrum pairno, na allazeis marka oxi den tha sto proteina, na ekanes ena dialeima kai meta na ksana ksekinouses tha elega pos eine kalytera.

Faghta plousia se Proteines eine pio poly ta kreata, opos to kotopoulo, to mosxari kai tetia, ennoeite mono psita, kai meta brasta, makrya apo ta ladera kai thganita, kai makrya apo kreata ta opoia exoune poly lipos, opos ta xeirina, an den exoune e entaksei mporeis na fas ligo.
Meta mporeis na tros psari an theleis, h kai tono, pane sto super market kai pare tono se nero kai oxi se ladi.
Otan pas se ena super market gia na psoniseis na koitas panta apo piso poso Proteinh exei kai etsi tha briskeis ayto pou theleis, ego pio pano sou eipa ta pio synithismena gia mageirema.

Mporeis na pareis Proteinh alla afou les oti pas ligo Gymnasthrio tote den ksero ti na sou po, giati den ksero poso les to ligo esy, kai poso gymnazese, poses meres thn ebdomada pas kai poses ores thn hmera? Kai ti akribos kaneis sto Gymnasthrio?
Proteinh apo to farmakaeio? Pisteyo pos xamenh tha paei...
Xreiazese pio poly Proteinh gia ogko kai oxi gia gramosh.

~!ThoR!~
20-04-10, 11:12
Geia sou! Kai kalh epityxia sou eyxome.
Kalytera na koitakseis na grapseis kala, kai na koitakseis apo tou xronou to soma, an mporeseis na kaneis kai ta dyo kalos.

Kala tha eine na baleis toulaxiston 10 kila...

Kai ego Centrum pairno, na allazeis marka oxi den tha sto proteina, na ekanes ena dialeima kai meta na ksana ksekinouses tha elega pos eine kalytera.

Faghta plousia se Proteines eine pio poly ta kreata, opos to kotopoulo, to mosxari kai tetia, ennoeite mono psita, kai meta brasta, makrya apo ta ladera kai thganita, kai makrya apo kreata ta opoia exoune poly lipos, opos ta xeirina, an den exoune e entaksei mporeis na fas ligo.
Meta mporeis na tros psari an theleis, h kai tono, pane sto super market kai pare tono se nero kai oxi se ladi.
Otan pas se ena super market gia na psoniseis na koitas panta apo piso poso Proteinh exei kai etsi tha briskeis ayto pou theleis, ego pio pano sou eipa ta pio synithismena gia mageirema.

Mporeis na pareis Proteinh alla afou les oti pas ligo Gymnasthrio tote den ksero ti na sou po, giati den ksero poso les to ligo esy, kai poso gymnazese, poses meres thn ebdomada pas kai poses ores thn hmera? Kai ti akribos kaneis sto Gymnasthrio?
Proteinh apo to farmakaeio? Pisteyo pos xamenh tha paei...
Xreiazese pio poly Proteinh gia ogko kai oxi gia gramosh.

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου.
Γυμναστηριο δεν πηγαινω, απλα εχουμε ενα http://www.bowflexhomegyms.com/bowflex_home_gyms_us/products/xtremese/prdcdovr~100026/Bowflex+Xtreme+SE+Home+Gym.jsp τετοιο οργανο
το οποιο δεν ειναι με βαρη αλλα με ιμαντες που αναλογα με το ποσο το τραβας τοσο πιο δυσκολο γινεται.. αρκετα καλο θα ελεγα.
Τεσπα αυτο που θελω να πω, ειναι οτι κανω γυμναστικη κυριως τα βραδια μετα το διαβασμα, η ΣΚ κα συνηθως 3-4 φορες την εβδομαδα.
Αν πηγαινα σε διατροφολογο, πιστευω θα ηταν καλυτερα, μην κανω λανθασμενη
διατροφη και υστερα παθω και τιποτα. Οσον αφορα την συμβουλη σου για το
superMarket δεν το ειχα σκεφτει, θα το λαβω υποψιν μου την επομενη φορα που θα παω.
Ευχαριστω και παλι :)

HERCULES
20-04-10, 11:59
Θελεις να τα κανεις ολα και τωρα...δε γινεται.Κατ'αρχην προσπαθησε να συγκεντρωθεις σε ενα στοχο για αρχη και αυτος ειναι οι πανελληνιες.Επειδη η γυμναστικη που κανεις ειναι ελλειπης σιγουρα,συνεχισε οτι κανεις και κανε μικρα καθαρα γευματα πλουσια σε ζωικη πρωτεινη και γαλακτοκομικα,μεχρι να τελειωσει ο ''αγωνας''σου απεφυγε τα λιπαρα γιατι δεν θα σε ''ριξουν''στο πολυωρο διαβασμα και μετα που θα εισαι πιο χαλαρος γραψου σε ενα γυμναστηριο και συζυταμε και για διατροφη.Πρωτεινη τωρα σου ειναι αχρηστη,παρε την πολυβιταμινη αν διαβαζεις πολλες ωρες και εχεις ολο το χρονο να αφοσιωθεις στο σωμα σου.Μιας και ασχολεισαι με το internet μπορεις να ψαχτεις και για τη διατροφη και τη γυμναστικη μεχρι να τελειωσεις ωστε να ενημερωθεις για τα βασικα σε πρωτη φαση και να κρατησεις και το ενδιαφερον σου ζωντανο και οτι θες ρωτα.

~!ThoR!~
20-04-10, 14:40
Θελεις να τα κανεις ολα και τωρα...δε γινεται.Κατ'αρχην προσπαθησε να συγκεντρωθεις σε ενα στοχο για αρχη και αυτος ειναι οι πανελληνιες.Επειδη η γυμναστικη που κανεις ειναι ελλειπης σιγουρα,συνεχισε οτι κανεις και κανε μικρα καθαρα γευματα πλουσια σε ζωικη πρωτεινη και γαλακτοκομικα,μεχρι να τελειωσει ο ''αγωνας''σου απεφυγε τα λιπαρα γιατι δεν θα σε ''ριξουν''στο πολυωρο διαβασμα και μετα που θα εισαι πιο χαλαρος γραψου σε ενα γυμναστηριο και συζυταμε και για διατροφη.Πρωτεινη τωρα σου ειναι αχρηστη,παρε την πολυβιταμινη αν διαβαζεις πολλες ωρες και εχεις ολο το χρονο να αφοσιωθεις στο σωμα σου.Μιας και ασχολεισαι με το internet μπορεις να ψαχτεις και για τη διατροφη και τη γυμναστικη μεχρι να τελειωσεις ωστε να ενημερωθεις για τα βασικα σε πρωτη φαση και να κρατησεις και το ενδιαφερον σου ζωντανο και οτι θες ρωτα.

Φιλε μου καταρχην σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου, και εκτιμω τα οσα ειπες :) Θα σκεφτω σοβαρα την συμβουλη σου να σταματησω την γυμναστικη κι εν τελει να ασχοληθω αποκλειστικα με το διαβασμα. Απλα, επειδη η γυμναστικη μου ειναι ηδη ελλειπης, κι επειδη εχουμε 1 μηνα μεχρι ν αρχισουν οι πανελλαδικες, κι αλλες 3 εβδομαδες μεχρι να τελειωσουν, αν τα παρατησω τελειως θα γινω ενα με το χωμα αν με καταλαβαινεις. Και καθως θελω στρατιωτικες σχολες, η φυσικη μου κατασταση θα ειναι χαλια για να παω να δωσω τα αθληματα. Εκτος κι αν μεσα σε 2 εβδομαδες μπορεσω να την "ξαναχτισω".
Παντως θα λαβω σοβαρα υποψιν μου τις συμβουλες σας.
Ευχαριστω και παλι :)

MaZzzZ
20-04-10, 15:00
Ayto pou sou eipa kai ego pio pano an prosekses...

""Geia sou! Kai kalh epityxia sou eyxome.
Kalytera na koitakseis na grapseis kala, kai na koitakseis apo tou xronou to soma, an mporeseis na kaneis kai ta dyo kalos."""

Deikse pio megalh bash tora se ayto pou prepei, kai ayto eine to diabasma, tis eleytheres sou ores an exeis tote na kaneis kai ligo Gymnastikh, allios etoimasou gia tou xronou pou tha eise poly kalytera.