PDA

Επιστροφή στο Forum : Την συμβουλή σας για Whey και δεξτροζη.

PaReiSaKtOs
20-04-10, 16:29
Καλησπερα παιδια. Θα ήθελα την γνώμη σας σε θέματα σχετικά με διατροφή και γυμναστήριο. Είμαι 1.79 και 65 κιλα (αρκετά λίγα), και θέλω να βάλω μερικά μυικά κιλά. Επειδη δν γνωριζω απο κρεατινες κτλ δν θελω να παρω κατι σχετικό. Σκέφτομαι να πάρω την Whey 100% της ON. Έχω δει απο αλλα ποστ εδω στο φορουμ οτι μετα το γυμναστηριο ειναι καλο να συνδυαζεται η πρωτεινη με δεξτροζη. Θα ήθελα να μου πείτε πόσες φορες την ημερα και ποιες ώρες πρεπει να περνω την πρωτεινη (π.χ πρωι, μετα το γυμναστηριο, και βραδυ). Επίσης απο που θα μπορουσα να προμηθευτω δεξτροζη? απο φαρμακεία? πόση δεξτροζη και πρωτεινη πρεπει να αναμιγνειω στο shaker?

ευχαριστω

drapetsoniths
20-04-10, 18:23
Υπολογισε πως μετα την προπονηση χρειαζεσαι τα κιλα σου σε υδατανθρακα και τα κιλα σου δια 2 σε γραμμαρια πρωτεινης
Δηλαδη περιπου 30 γραμ πρωτεινης(χοντρικα εναμιση σκουπ) και 60 γραμ υδατνθρακα(δεν ξερω σε ποση δεξτροζη αντιστοιχει)μπορεις να φας μια μπανανα και τον υπολοιπο υδατανθρακα σου σε δεξτροζη.

Θα την βρεις σε φαρμακεια και σε ειδη ζαχαροπλαστικης-χημικα.

Καλη ωρα να παιρνεις πρωτεινη θα ηταν στο πρωινο μαζι με μπανανα -γαλα χυμο .
Γενικα καθε τρεις ωρες πρπ χρειαζεσαι γευμα με πρωτεινη και υδατανθρακα.
Αν μπορεις απο στερεα τροφη τοτε οκ , αλλιως χρησιμοποησε συμπληρωμα πρωτεινης το ιδιο ειναι

Pezonaftis
20-04-10, 18:23
καλησπερα φιλε μου...

Κατ' αρχην Καλη συνεχεια στο γυμναστηριο κ καλη αρχη..
ΚΡΕΑΤΙΝΗ και αλλα.....ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΤΕ!!!

Θα σ προτεινα να παρεις αυτη http://www.healthy2day.gr/product.asp?catid=1821 την πρωτεινη
μιας κ εχω μεινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ! Ειναι απο τις κορυφαιες πλεον.Ειναι μαζι με ΑΜΙΝΟΞΕΑ που τα χρειαζεσαι!

Θα την παιρνεις μια φορα το πρωι και
τη δευτερη φορα ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑ το gym ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΞΤΡΟΖΗ!

Δηλαδη στο σεικερ θα βαζεις την πρωτεινη μαζι με την δεξτροζη κ κρυο νερο!

Δεξτροζη θα βρεις στα περισσοτερα φαρμακεια!
Ως εναλλακτικη εχεις το σιροπι γλυκοζης που ειναι το ιδιο πραγμα κ τη βρισκεις σε super market!

ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ θα σ πει ο γυμναστης που θα σε παρακολουθει!

MaZzzZ
21-04-10, 05:32
Gia pio logo afou theleis na baleis kila na pareis mia kathari Proteinh?
Ayth den tha sou dosei toso poly ogko oso esy theleis.
Tha sou proteina mia Proteinh gia ogko, oxi kai toso kathari dhladh.
Sou proteino ths Optimum Nutrtion (ON) - Serious Mass.
Thn exo dokimasei kai dinei arketo ogko tha elega, ennoeite me mia kalh diatrofh.
Mporeis na prostheseis kai Aminoksea an theleis gia kalytero apotelesma.
Thn Proteinh thn pairneis to proi kai meta to Gymnasthrio amesos.
Tora gia detrozh, ti na sou po, an theleis pare an den theleis mhn pairneis.

PaReiSaKtOs
21-04-10, 11:05
Eyxaristw gia tis apantiseis sas. Ayto pou me provlimatizei me tin serious mass einai i kreatini pou periexei.

PaReiSaKtOs
21-04-10, 12:52
καλησπερα φιλε μου...

Κατ' αρχην Καλη συνεχεια στο γυμναστηριο κ καλη αρχη..
ΚΡΕΑΤΙΝΗ και αλλα.....ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΤΕ!!!

Θα σ προτεινα να παρεις αυτη http://www.healthy2day.gr/product.asp?catid=1821 την πρωτεινη
μιας κ εχω μεινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ! Ειναι απο τις κορυφαιες πλεον.Ειναι μαζι με ΑΜΙΝΟΞΕΑ που τα χρειαζεσαι!

Θα την παιρνεις μια φορα το πρωι και
τη δευτερη φορα ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑ το gym ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΞΤΡΟΖΗ!

Δηλαδη στο σεικερ θα βαζεις την πρωτεινη μαζι με την δεξτροζη κ κρυο νερο!

Δεξτροζη θα βρεις στα περισσοτερα φαρμακεια!
Ως εναλλακτικη εχεις το σιροπι γλυκοζης που ειναι το ιδιο πραγμα κ τη βρισκεις σε super market!

ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ θα σ πει ο γυμναστης που θα σε παρακολουθει!

Η γλυκοζη δηλαδη κανει την ιδια δουλεια με την δεξτροζη? μπορω δλδ μετα το γυμναστηριο να την αναμιγνειω στο shaker μαζι με τη πρωτεινη?

Pezonaftis
21-04-10, 19:24
μπορω δλδ μετα το γυμναστηριο να την αναμιγνειω στο shaker μαζι με τη πρωτεινη?

την γλυκοζη? οχι επειδη ειναι σε αρκετα παχυρευστη μορφη!
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ενα κουταλι της σουπας κ να την φας
αμεσως μετα παιρνεις τη πρωτεινη!Ειναι πολύ καλη

ΚΑΤΑ την γνωμη μου ΑΠΕΦΥΓΕ να παρεις οποιοδηποτε συμπληρωμα για ογκο
μιας κ τα κιλα που θα σου δωσουν ειναι 50% λίπος αλλα εκτος αυτου

αν σταματησεις το συμπληρωμα τοτε θα φυγουν κ τα κιλα που σ εδωσε το συμπληρωμα ογκου.

Παρε μια καλη πρωτεινη κ ξεκινα το φαγητο αρκετο φαγητο κ σιγα σιγα θα δεις
τα κιλα επανω σου ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ!

MaZzzZ
22-04-10, 05:56
Eyxaristw gia tis apantiseis sas. Ayto pou me provlimatizei me tin serious mass einai i kreatini pou periexei.

H Serious Mass exei mono 1 g Kreatinhs mesa, kata thn apopsh mou eine para poly ligh.

drapetsoniths
22-04-10, 14:42
Φιλε μου η δεξτροζη ειναι γλυκοζη σε σκονη.Ειναι ακριβως το ιδιο απλα εγω βρισκω την σκονη πολυ πιο πρακτικη

Οσο αναφορα την φορμουλα ογκου ποτε δεν τις συμπαθησα για 3 λογους

1)μπορεις να φτιαξεις ακριβως το ιδιο μειγμα με πρωτεινη καθαρη και δεξτροζη ή μαλτοδεξτρινη και θα σου βγει πολυυυυ φτηνοτερα
(πχ. αν δεις τα συστατικα της serious mass αποτελειται απο πρωτεινη και μαλτοδεξτρινη)

2)Η πρωτεινη τους δεν ειναι παντα μονο η καλυτερη ποιοτητα-whey (δες τα συστατικα
της ον και θα καταλαβεις)

3)αν εχεις ξεχωριστα τον υαδατανθρακα μπορεις να προσθεσεις οσο θελεις στην πρωτεινη
(πχ πολυ υδατανθρακα μαζι με την πρωτεινη μετα την προπονηση - εως καθολου υδατανθρακα αν πιεις πρωτεινη το βραδυ)
Δηλαδη με λιγα λογια μπορεις να την κανεις οσο ''βρωμικη'' θες σε καθε γευμα

HERCULES
23-04-10, 06:40
Αν δεν βιαζεσαι και θες να βαλεις καθαρα μυικα κιλα σε βαθος χρονου ,καλο θα ηταν να αποφευγεις τις φορμουλες βαρους τη στιγμη που μπορεις να φας αμετρητες τροφες με υδατανθρακες και κυριως να τις ελεγχεις χωρις να λιπωνεις,εκτος αν δεν μπορεις να φας δηλ.δεν εχεις ορεξη.Το να αναμιξεις δεξτροζη με whey μετα την προπονηση ''μονο'' ειναι καλη λυση,οπως και το να φας δυο μπανανες με whey και αμινοξεα για αποκατασταση.Τις υπολοιπες ωρες δεν θα βαζεις δεξτροζη,γλυκοζη,η μαλτοδεξτρινη γιατι θα βαλεις λιπος.Τα μυικα κιλα δεν μπαινουν γρηγορα γιάυτο θα κανεις υπομονη και σιγα σιγα θα πετυχεις αυτο που στοχευεις.Υπομονη και επιμονη.

PaReiSaKtOs
26-04-10, 20:52
h serious mass exei mono 1 g kreatinhs mesa, kata thn apopsh mou eine para poly ligh.

Δηλαδή όταν κάποιος χρησιμοποιεί συμπλήρωμα κρεατίνης πόσα γραμμάρια λαμβάνει ημερησίως?

900 γραμ. γλυκόζη έχουν γύρω στα 3,5 ευρω στο σουπερ μαρκετ. Μία κουταλιά της σουπας ποσα γραμμαρια περιπου περιέχει. Ξέρει κανεις την τιμη της δεξτροζης σε φαρμακείο?