PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταξίδι στην Γαλλία

Hellin_Sniper
03-05-10, 09:12
Με την κοπέλα μου μαζεύουμε κούτσα κούτσα χρήματα και προγραμματίζουμε ένα ταξίδι στην Γαλλία αρχές Σεπτέμβρη πρώτα ο Θεός και τα οικονομικά μέτρα...

Θα πάμε με γκρουπάκι βασικά αλλά άσχετα με αυτό μήπως γνωρίζει εκεί τι τιμές παίζουν γενικότερα από φαγητά κέντρα διασκέδασης κλπ?
Σε γενικές γραμμές πέρα από τα έξοδα του γραφείου που ποικίλουν πόσα περίπου θα πρέπει να κρατάμε στο χέρι για να την βγάλουμε ? Ξέρετε φαί, δωράκια, μπύρες, κλπ τα κλασσικά έξοδα ενός ταξιδιού στο εξωτερικό.
:cap::snap:

mio gps
04-05-10, 15:30
δυστυχως ειναι μια απο τις ακριβοτερες χωρες.
το παρισι πανεμορφο αλλα πανακριβο σε εστιαση και διασκεδαση.
για φαγητο καπως οικονομικο στο saint zermain οπου θα θαυμασεις και τους κηπους του λουξεμβουργου.

νοτια γαλλια νικαια καννες μονακο ακριβα πολυ.

enjoy80
04-05-10, 18:51
entaksi opos kai se kathe europaiki xora iparxoun ta mcdonalds opou mporeis na fas kapos ftina kai episis sti gallia anti mesimerianou tha vrethis poli sixna na tros eite santouits me baguette (giro sta 3.50 euro) h' kamia krepa ap to dromo. Kinezika exi pou einai kapos ftina, alla min kathiseis se estiatorio h' kafe prin na koitakseis to menu kai tis times!!! Thimamai emeis pigame kathisame kapou kai otan eidame tis times kai ntrapikame na figoume, pirame to pio ftino pragma pou itan tost kai itan 15 euro!!to tost itan ena psomaki ksero me ligo tiri apo pano :P imastan mathitries tote fisika kai den katalavainame kai poli.... A ola auta ennoeitai sto parisi. Gia alles perioxes den kserw an kai fetos to exo valei sto nou mou na pao pros nikaia, massalia ktl. An iparxi kaneis pou kserei tips gia to pos na paw apo milano pros tin kiani akti, ksenodoxia ktl please let me know.

Ν900
04-05-10, 20:10
φίλε δεν ξερω με ποιο σκεπτικό πας με γκρουπ τον 21ο αιώνα.
ειλικρινά εγώ είχα παει πριν απο 20 χρονια με γκρουπ και αισθανόμουνα σαν πρόβατο που το πανε οπου θελουνε.
Είναι πολυ οικονομικότερο να οργανώσεις τις διακοπες σου μόνος σου, οπως θες εσυ, όπου θες εσύ.
Υπαρχουν άπειρα tours που μπορεις να παρεις με ξεναγους κλπ και θα σου βγεί ισως και 60% φθηνότερα.
Τον Ιουνιο πήγα στην Αυστρία. Είχα δει τυχαία προσφορές για 4 βράδια με πρωινό, μαζι με αεροπορικά, φορους, με γκρουπ προς 650 ευρω το άτομο. Δηλαδή 2 άτομα 1300 ευρω
Εκλεισα μόνος μου τα αεροπορικά, και τα ξενοδοχεία και ξέρεις ποσο μου κόστισε; 524 ευρω ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΑΤΟΜΑ και για 6 βράδια παρακαλώ. (64 ευρώ το άτομο για αεροπορικά με όλους τους φόρους με την πρωην skyeurope = 128 ευρώ + δίκλινο δωμάτιο 396 ευρώ) Δηλαδή 775 ευρω λιγότερα, 2 μέρες περισσότερο.
Με ένα καλό σχεδιασμό γύρισαμε όλη τη Βιέννη χωρίς κανένα πρόβλημα και νιώθαμε ελεύθεροι.

Στο Παρίσι απόφυγε όσο γίνεται το ταξί γιατι είναι σφαγείο.

Hellin_Sniper
06-05-10, 06:54
Ευχαριστώ για τις απόψεις/εμπειρίες σας και θα τα προσέχω όλα αυτά :cool2:

φίλε δεν ξερω με ποιο σκεπτικό πας με γκρουπ τον 21ο αιώνα.
ειλικρινά εγώ είχα παει πριν απο 20 χρονια με γκρουπ και αισθανόμουνα σαν πρόβατο που το πανε οπου θελουνε.
Είναι πολυ οικονομικότερο να οργανώσεις τις διακοπες σου μόνος σου, οπως θες εσυ, όπου θες εσύ.
Υπαρχουν άπειρα tours που μπορεις να παρεις με ξεναγους κλπ και θα σου βγεί ισως και 60% φθηνότερα.
Τον Ιουνιο πήγα στην Αυστρία. Είχα δει τυχαία προσφορές για 4 βράδια με πρωινό, μαζι με αεροπορικά, φορους, με γκρουπ προς 650 ευρω το άτομο. Δηλαδή 2 άτομα 1300 ευρω
Εκλεισα μόνος μου τα αεροπορικά, και τα ξενοδοχεία και ξέρεις ποσο μου κόστισε; 524 ευρω ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΑΤΟΜΑ και για 6 βράδια παρακαλώ. (64 ευρώ το άτομο για αεροπορικά με όλους τους φόρους με την πρωην skyeurope = 128 ευρώ + δίκλινο δωμάτιο 396 ευρώ) Δηλαδή 775 ευρω λιγότερα, 2 μέρες περισσότερο.
Με ένα καλό σχεδιασμό γύρισαμε όλη τη Βιέννη χωρίς κανένα πρόβλημα και νιώθαμε ελεύθεροι.

Στο Παρίσι απόφυγε όσο γίνεται το ταξί γιατι είναι σφαγείο.

Έχεις απόλυτο δίκιο για το γκρουπ, αλλά για την δουλειά μου είναι δίκοπο μαχαίρι το να κλείσω νωρίτερα αεροπορικά εισητήρια και ξενοδοχεία γιατί λόγω της δουλειάς μου δεν ξέρω καν αν θα μου δώσουν την άδεια το Σεπτέμβρη που σκοπέυω να πάω (είναι περίεργα τα πράγματα με τις άδειες). Οπότε δεν ρισκάρω να μου πουν δεν μπορείς να πάρεις άδεια.
Βασικά τα Χριστούγεννα που πήγα με τον κολλητό Πράγα με γκρουπ δεν μας χάλασε γιατί οι ξεναγήσεις ήταν μέχρι τις 1-2 το μεσημέρι και μετα κάναμε ότι θέλαμε. Δηλαδή δεν δεσμευτήκαμε ποτέ από το γκρουπ, αλλά ακολουθάγαμε για να μαθαίνουμε και την πόλη.

BOUSMAN
12-05-10, 14:58
panakriva ola distixos file mou .......to 2006 piga notia galia nice, monaco , saint trope , canes, 2.5 euro to boukalaki to nero to mikro, gia na fas se estiatorio (oxi tipota to super) 100 euro dio merides kai mia salata,ta tsigara an thimame kala 5 euro,kai oso anfora ta mac donald pou grafei kapoios pio panw kai auta einai akriva ,kamia sxesi me tis times ti elladas,to kalitero einai na breis kanena tourkiko i livaneziko magazi pou fiaxnei kebap, kai mi nomizeis oti epidi einai notia galia einai pio akrivi pantou sti galia peripou ta idia einai ,gia na psoniseis rouxa kai oti alo thes den axizei ,oi times einai idies me ellada ,kala na peraseis........SE ZILEVWWWWWW

sebasmios
12-05-10, 17:55
Panta eksartatai apo thn zwh poy 9elete na kanete ;-) H ksekinate apo junk food opote einai kala h pate se estiatoreia opote 9a xreiasteite to katitis. To nero eksw panta einai akribo.

enjoy80
12-05-10, 19:29
paidia kai mena mou tixe na mou pei o mauros 3 euro to nero sta champs elysees kai gelasa kai piga na figo kai mou to rikse sto ena evro alla kai pali den pira. Iparxoun kai ta supermarket h' ta minimarket sta opoia to pernis 50 cents. Alimono oi galloi pou zoun stin notia gallia toso akriva tha ta plironan? aste pou fetos me tin oikonomiki krisi isos kai na pesan oi times... min mou apelpizeste..

Ν900
13-05-10, 00:53
Πάρε κονσέρβες απ'το Ελλάντα :-p

Alexboom
13-05-10, 02:27
απ'ό,τι ξέρω ακριβά...εεμμμμμ...μου θελες ρομάντσα...je t'aime mon amour...quest que ce la femme!!!!:ras:

Hellin_Sniper
28-07-10, 12:50
Όντως τελικά δεν βγαίνουμε οικονομικά και καταλήξαμε για 2 εβδομάδες στην Κρήτη που κατάγομαι κι από εκει!
Δύσκολοι καιροί για πολλά έξοδα... Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και καλό καλοκαιρι όπου κι αν πάτε να περάσετε super!!

psg
02-12-10, 17:05
Paris simply the best.
ΜΑΡΕ ΚΑΙ ΚΑΡΤΙΕ ΛΑΤΕΝ ΦΑΓΗΤΟ.
ΙΔΙΕΣ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ ΑΚΡΙΒΑ.

john47john
07-12-10, 15:53
ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ!! ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ..ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΜΕ ΓΚΡΟΥΠ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΣΙΚΟΥΑΝΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΑΝ ΠΑΤΕ ΜΟΝΟΙ.

apotre
23-02-11, 14:31
thanks!!!

theofilosg7
23-02-11, 18:57
πανεμορφη η Γαλλια