PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες Οδηγιες Διατροφης!

Pezonaftis
27-05-10, 20:06
Λοιπον εδώ βαζω καποιες ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

Πρωτα απ’όλα μας χρειαζεται η οργανωση για να πετυχουμε τον στοχο μας.
Ο οποιος πρεπει να ξερουμε ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ.
Ισως χρειαστειτε κ ταπερακια με καποια ετοιμα γευματα που θα εχετε κανει
απο πριν!

Τα γευματα μας θα πρεπει να είναι 5-7 ημερησιως οπου θα λαμβανονται
κάθε 3 ωρες το πολυ .

Ενταξει θα τρωμε κ σαβουρα ΑΛΛΑ 2-3 φορες το πολύ την εβδομαδα!
Για τους υπερβαρους ΜΟΝΟ 1 ΦΟΡΑ!
Όμως ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΩΣ ΕΞΤΡΑ!

Δεν πινουμε αναψυκτικα κ αποφευγουμε τυποποιημενους χυμους που εχουν ενα καρο ζαχαρη.
Αποφευγουμε μπισκοτα, σοκολατες κ γλυκα!

Οι τροφες που ΘΑ ΜΑΣ ΩΦΕΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ στο να πετυχουμε το στοχο μας, δοξα το θεο είναι πολλες:

Τροφες που είναι πηγη υδατανθρακων:
Βρώμη
Ρύζι (καφέ ή μπασμάτι)
Λαχανικά
Οσπρια
Πατάτες Βραστες-Ψητες
Μακαρονια Ολικης Αλεσεως

Τροφες που είναι πηγη Πρωτεινων:
Στήθος κοτοπουλου
Απαχο μοσχαρισιο κρεας
Γαλοπουλα
Αυγο ολοκληρο
Ασπραδι αυγου
Ψαρια
Γαλακτοκομικα λιγων λιπαρων 1,5%
Τονος σε νερο
Συμπληρωμα Πρωτεινης (isolate) Να παιρνουμε την πρωτεινη 2 φορες τη μερα κ οχι περισσοτερες

Τροφες που είναι πηγη Λιπαρων:
Ελαιολαδο
Απο ψαρια
Ξηροι καρποι

Να παιρνουμε 2φορες το βαρος μας σε Πρωτεινη (σε γραμμαρια εννοειται) κ 1φορα το βαρος μας σε λιπος.
Αυτά είναι παντα σταθερα σε ολους.

Για να αυξηθει, μειωθεί ή να διατηρηθει το βαρος μας εξαρταται ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ από τις θερμιδες που παιρνουμε κ καιμε.

Για τον Ογκο θα πρεπει να προσεξουμε να τρωμε το μεγαλυτερο μερος
υδατανθρακων γυρω από την προπονηση.

Δλδ αν κανει καποιος προπονηση 17:00 το απογευμα, τοτε το γευμα πριν από την προπονηση όπως επισης τα 2 γευματα μετα από αυτην πρεπει να περιεχουν το μεγαλυτερο μερος των υδατανθρακων. (για όγκο όλα αυτά.)

simonetta
02-06-10, 13:49
pio einai to kalhtero sumplhrwma diatrofhs p mporw na vro s mia prosith timh? kai an mporeseis na m peis k tn timh akoma kalutera :)

Pezonaftis
02-06-10, 14:10
αυτη παιρνω τωρα: http://www.healthy2day.gr/product.asp?catid=1810

simonetta
02-06-10, 14:31
tha m protines na thn parw gt thelw ena sumplhroma k vlepw ps ontos einai kalw alla an uparxh kati allo p tha m voithouse ligo perisoterw st na valw okgo an uparxh kati tetoio.. h an auto einai to kaluterw gia authn tn douleia...

Pezonaftis
02-06-10, 14:37
αυτο δεν ειναι για ογκο το συμπληρωμα!

Δεν σ συνιστω να παρεις ογκου μιας κ εχουν αρκετα ζαχαρα κ δεν θα σ βοηθησουν τοσο τα συμπληρωματα ογκου γιατι οσα κιλα σ δωσουν με το που θα σταματησεις να το παιρνεις θα σ φυγουν κ τα περισσοτερα κιλα!

Καλυτερα πιστευω ειναι να αρχισεις να τρως μιας κ ειναι καλυτερα ετσι ΓΙΑΤΙ ΠΙΟ ΠΟΙΟΤΙΚΑ Κ ΚΑΘΑΡΑ ΜΥΙΚΑ ΚΙΛΑ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ απο το συμπληρωμα ογκου!

simonetta
02-06-10, 14:56
swsta :) tha mvoithouse auto omws p perneis k esu an t eperna kai egw k an nai s ti... kai sorry p s rwtaw sunexeia alla palia den ekana toso upomonh m tn gumnastikh gt den evlepa megalh diafora m proupothesei na stamatatisw k twra p ksana ksekeinisa m exeis dwsei ena kinhtro na mn stamatisw k gia auto s rwtaw k sunexeia gia na mathw osa pio polla mporw thanks :)

Pezonaftis
02-06-10, 19:53
Να ρωτας οτι θες! Αυτος που ρωτουσε εμαθε πιο γρηγορα απο αυτον που δεν ρωτουσε!

Κοιτα για ογκο εχεις 2 επιλογες:

1η: παιρνεις συμπληρωμα ογκου κ κανονιζεις αναλογα την διατροφη σου με τον γυμναστη και

2η: Παιρνεις ενα συμπληρωμα τυπου τετοιου που σου εδειξα κ αρχιζεις να οργανωνεις τα γευματα σου,
να προγραμματιζεις τις ωρες κ να τρως καθαρες τροφες σε συνεργασια με τον γυμναστη σου!

Εγω κανω το 2ο αλλα δεν εχει σημασια τι κανει ο καθενας!

simonetta
02-06-10, 21:15
eisai korifh :) gia des eida mia kalh protehni k skeftomai na tn parw t les gia rhkse mia matia http://www.healthy2day.gr/product.asp?catid=1829

Pezonaftis
02-06-10, 21:31
χτυπα τη καλη ειναι θα σ την προτεινα κ εγω!

Απλα φτιαξε κ οργανωσε καλα την διατροφη σου!:yes:

tsikontouris
26-07-10, 17:07
Καλησπέρα, διάβασα διάφορα εδώ και είπα να πω και εγώ την ερώτηση μου, λοιπόν , είμαι 40 ετών 1,74 και 64 κιλά, τα τελευταία 2 χρονιά έχασα περίπου 12 κιλά και αρκετό μάλλον μυικο ιστό, πριν 3 βδομάδες ξεκίνησα γυμναστήριο και είμαι απογοητευμένος γιατί ζορίζομε πολύ και με τα λίγα κιλά, και αναρτιέμαι πρέπει να πάρω κάποιο συμπλήρωμα η θα στρώσει μονό του το θέμα, ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις απαντήσεις σάς

Lazin
05-08-10, 10:15
μερικα τρικ για χασιμο βαρους :p

να εχετε ενα πιατο με λαχανικα και φρουτα που σας αρεσει να τρωτε μεσα στο ψυγειο η και εξω
οταν θα θελετε να φατε κατι σαν σνακ να περνετε απο εκει..
να αγοραζετε φρουτα και λαχανικα ετσι ωστε το ψυγειο σας να ειναι παντα γεματο και ποτε μην αγοραζετε πατατακια και αλλα Junk food
να διαλεγετε γαλα γιαουρτι και τυρι με χαμηλα λιπαρα
σταματηστε να πινετε αναψυχτικα και χυμους που ειναι γεματοι με ζαχαρη
ασκηση ασκηση ασκηση
ενα ημερολογιο με αυτα που τρωτε μπορει να βοηθησει να δειτε ποσες θερμιδες περνετε
μαθε να λες ΟΧΙ σε ανθυγιεινα φαγητα, εσυ εχεις τον ελεγχο
μην το παρακανετε με το φαγητο, οταν αισθανθεις γεματος σταματα να τρως
μην τρωτε το βραδυ και αν δεν αντεχετε φατε ενα φρουτο
ασκηση ασκηση ασκηση
πολυ νερο (6 ποτηρια τουλαχιστον)
το πρωινο ειναι το σημαντικοτερο γευμα της ημερας
χρησιμοποιηστε μικροτερα πιατα στα γευματα σας και μην βαλετε δευτερο
αν πεινατε φατε φρουτα και λαχανικα
ασκηση ασκηση ασκηση
μην περιμενετε να χασετε 15 κιλα σε μια βδομαδα.. 3 με 4 κιλα την βδομαδα ειναι υπερ-αρκετα και υγιεινα, υπομονη!

sangila
10-08-10, 05:40
Λοιπον εδώ βαζω καποιες ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

Πρωτα απ’όλα μας χρειαζεται η οργανωση για να πετυχουμε τον στοχο μας.
Ο οποιος πρεπει να ξερουμε ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ.
Ισως χρειαστειτε κ ταπερακια με καποια ετοιμα γευματα που θα εχετε κανει
απο πριν!

Τα γευματα μας θα πρεπει να είναι 5-7 ημερησιως οπου θα λαμβανονται
κάθε 3 ωρες το πολυ .

Ενταξει θα τρωμε κ σαβουρα ΑΛΛΑ 2-3 φορες το πολύ την εβδομαδα!
Για τους υπερβαρους ΜΟΝΟ 1 ΦΟΡΑ!
Όμως ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΩΣ ΕΞΤΡΑ!

Δεν πινουμε αναψυκτικα κ αποφευγουμε τυποποιημενους χυμους που εχουν ενα καρο ζαχαρη.
Αποφευγουμε μπισκοτα, σοκολατες κ γλυκα!

Οι τροφες που ΘΑ ΜΑΣ ΩΦΕΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ στο να πετυχουμε το στοχο μας, δοξα το θεο είναι πολλες:

Τροφες που είναι πηγη υδατανθρακων:
Βρώμη
Ρύζι (καφέ ή μπασμάτι)
Λαχανικά
Οσπρια
Πατάτες Βραστες-Ψητες
Μακαρονια Ολικης Αλεσεως

Τροφες που είναι πηγη Πρωτεινων:
Στήθος κοτοπουλου
Απαχο μοσχαρισιο κρεας
Γαλοπουλα
Αυγο ολοκληρο
Ασπραδι αυγου
Ψαρια
Γαλακτοκομικα λιγων λιπαρων 1,5%
Τονος σε νερο
Συμπληρωμα Πρωτεινης (isolate) Να παιρνουμε την πρωτεινη 2 φορες τη μερα κ οχι περισσοτερες

Τροφες που είναι πηγη Λιπαρων:
Ελαιολαδο
Απο ψαρια
Ξηροι καρποι

Να παιρνουμε 2φορες το βαρος μας σε Πρωτεινη (σε γραμμαρια εννοειται) κ 1φορα το βαρος μας σε λιπος.
Αυτά είναι παντα σταθερα σε ολους.

Για να αυξηθει, μειωθεί ή να διατηρηθει το βαρος μας εξαρταται ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ από τις θερμιδες που παιρνουμε κ καιμε.

Δλδ αν κανει καποιος προπονηση 17:00 το απογευμα, τοτε το γευμα πριν από την προπονηση όπως επισης τα 2 γευματα μετα από αυτην πρεπει να περιεχουν το μεγαλυτερο μερος των υδατανθρακων. (για όγκο όλα αυτά.)

:hooray::hooray:

kimollkon
13-09-10, 21:34
ευχαριστω παρα πολυ μπραβο εισαι ωραιος

viv
14-09-10, 13:36
Ασκουμαι κανοντας pilates και yoga. Τι μου προτεινετε να τρωω μετα το γυμναστηριο που πειναω παντα πολυ και πεφτω να τα μουτρα στους υδατανθρακες?

geodius
16-09-10, 21:47
Ευχαριστώ για τον οδηγό...
Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι...

Είναι αλήθεια ότι αν πας για τρέξιμο πρωί, μόλις έχεις ξυπνήσει, επειδή είναι χαμηλή η συγκεντρωση γλυκόζης στο αίμα, θα κάψεις περισσότερο λίπος και όχι υδατάνθρακες??

Ακόμη, είναι καλό να "σπας" το προγραμμα, για παραδειγμα
πρωι:τρέξιμο
απόγευμα: βάρη ??? Ή αμέσως μετά το τρέξιμο, βαρη?

Τέλος πρωτείνη πρέπει να παίρνουμε αμέσως μετά τις ασκήσεις με τα βάρη ή πριν αρχίσουμε την γυμναστική? Ευχαριστώ :)

Pezonaftis
17-09-10, 14:48
Ευχαριστώ για τον οδηγό...
Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι...

Είναι αλήθεια ότι αν πας για τρέξιμο πρωί, μόλις έχεις ξυπνήσει, επειδή είναι χαμηλή η συγκεντρωση γλυκόζης στο αίμα, θα κάψεις περισσότερο λίπος και όχι υδατάνθρακες??

Ακόμη, είναι καλό να "σπας" το προγραμμα, για παραδειγμα
πρωι:τρέξιμο
απόγευμα: βάρη ??? Ή αμέσως μετά το τρέξιμο, βαρη?

Τέλος πρωτείνη πρέπει να παίρνουμε αμέσως μετά τις ασκήσεις με τα βάρη ή πριν αρχίσουμε την γυμναστική? Ευχαριστώ :)

Ναι ισχυει οσο αφορα το πρωινο τρεξιμο!

Το να το σπασεις ειναι καλο αλλα γινετε απο λιγους κ οσους πανε επαγγελματικα λογω του οτι χρειαζεται παρα πολυ καλη διατροφη κ πολυ ξεκουραση! Πας επαγγελματικα?

Δεν χρειαζεται ομως να κανεις κατι τετοιο αφου το ΝΑ ΥΠΕΡΠΡΟΠΟΝΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟ! Ασε που πρεπει να σ παρακολουθει
κ ο γυμναστης απο κοντα που σημαινει οτι πρεπει να γνωριζει το θεμα!

Πρωτεινη σε σκονη ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ τα βαρη! Πριν απο 3ωρο το πολυ υποτιθεται οτι εχεις
κανει το προπονητικο σου γευμα!

Dimitris78
06-10-10, 14:43

Γειά σου φίλε,
Λόγω της δουλειάς... κάνω γυμναστήριο κατά τις 10 το βράδυ... Τρώω μια ώρα πριν πάω για προπόνηση αλλά μετά δεν θέλω να φάω υδατάνθρακα διότι με τον ύπνο θα γίνει λίπος. Δεν είμαι παχύς αλλά δε θέλω να λιπώσω στην κοιλιά. Είμαι 180 ύψος και 78 κιλά και θέλω να πάρω μάζα...

Τρώω όμως κανονικά κατά τη διάρκεια της ημέρας.
Και η ερώτησή μου είναι αν είναι πρόβλημα που δεν θα φάω πολύ μετά το γυμναστήριο όταν γυρνάω στις 11-11.30 το βράδυ...
Αμέσως μετά την προπόνηση παίρνω καθαρή πρωτεΐνη με 40-50γρ γλυκόζη σε σκόνη και για τελευταίο γεύμα τρώω γιαούρτι 2% με λίγα φουντούκια. Είναι οκ ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.

Pezonaftis
07-10-10, 13:35
Γειά σου φίλε,
Λόγω της δουλειάς... κάνω γυμναστήριο κατά τις 10 το βράδυ... Τρώω μια ώρα πριν πάω για προπόνηση αλλά μετά δεν θέλω να φάω υδατάνθρακα διότι με τον ύπνο θα γίνει λίπος. Δεν είμαι παχύς αλλά δε θέλω να λιπώσω στην κοιλιά. Είμαι 180 ύψος και 78 κιλά και θέλω να πάρω μάζα...

Τρώω όμως κανονικά κατά τη διάρκεια της ημέρας.
Και η ερώτησή μου είναι αν είναι πρόβλημα που δεν θα φάω πολύ μετά το γυμναστήριο όταν γυρνάω στις 11-11.30 το βράδυ...
Αμέσως μετά την προπόνηση παίρνω καθαρή πρωτεΐνη με 40-50γρ γλυκόζη σε σκόνη και για τελευταίο γεύμα τρώω γιαούρτι 2% με λίγα φουντούκια. Είναι οκ ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.

Ενταξει ΟΚ, με τον ΟΡΟ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ οπως ειπες τα υπολοιπα γευματα.
Τρως το γιαουρτακι με φουντουκια κ μετα απο ποση ωρα πας για υπνο? Ελπιζω να μην πηγαινεις αμεσως μετα!

Κατα την αποψη μου, Αν μπορεσεις να πηγαινεις καμια ωρα νωριτερα ακομα καλυτερα, μπας κ για 2ο μεταπροπονητικο βαλεις ενα πιο ολοκληρωμενο γευμα! Π.χ. κοτοπουλο ή μοσχαρι ψητο ή βραστο με πατατες βραστες/ψητες ή ρύζι

Dimitris78
08-10-10, 21:07
Ενταξει ΟΚ, με τον ΟΡΟ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ οπως ειπες τα υπολοιπα γευματα.
Τρως το γιαουρτακι με φουντουκια κ μετα απο ποση ωρα πας για υπνο? Ελπιζω να μην πηγαινεις αμεσως μετα!

Κατα την αποψη μου, Αν μπορεσεις να πηγαινεις καμια ωρα νωριτερα ακομα καλυτερα, μπας κ για 2ο μεταπροπονητικο βαλεις ενα πιο ολοκληρωμενο γευμα! Π.χ. κοτοπουλο ή μοσχαρι ψητο ή βραστο με πατατες βραστες/ψητες ή ρύζι

Το γιαουρτάκι το τρώω κανένα μισάωρο πριν πάω για ύπνο... Τα φουντούκια να τα αφαιρέσω ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

Βασικά 2 φορές την εβδομάδα πάω το μεσημεράκι... τις άλλες 2-3 φορές πάω βράδυ λόγω δουλειάς.

Σκεφτόμουν, κατά τις 6 το απόγευμα να έπαιρνα ως συμπλήρωμα μια πρωτεϊνη όγκου διότι μεσοβδόμαδα επειδή 5 με 8 το απόγευμα στη δουλειά δεν μπορώ να καθίσω να φάω. Λες να βοηθήσει;
Πρωϊνό παίρνω στις 8, δεύτερο γεύμα στις 11 με 12 και το μεσημεριανό στις 3.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Pezonaftis
09-10-10, 10:19
Κ τα φουντουκια καλα ειναι εγω βαζω αμυγδαλα αψητα!

Τωρα το προγραμμα παντα εξαρταται απο την δουλεια που κανει ο καθενας κ.λ.π. οπου επηρεαζει 100%
το ποτε παει καποιοος γυμν.

Δεν μπορεις να παρεις μαζι σου ενα τοστ ή μια σπιτικη μπακετα ολικης με γαλοπουλα αντι του συμπληρωμα ογκου? Μετα τις 3 φανταζομαι οτι συνεχιζεις τα γευματα σου....δεν σταματας εκει!

djaton
11-10-10, 19:11
thanks

Dimitris78
12-10-10, 11:01
Κ τα φουντουκια καλα ειναι εγω βαζω αμυγδαλα αψητα!

Τωρα το προγραμμα παντα εξαρταται απο την δουλεια που κανει ο καθενας κ.λ.π. οπου επηρεαζει 100%
το ποτε παει καποιοος γυμν.

Δεν μπορεις να παρεις μαζι σου ενα τοστ ή μια σπιτικη μπακετα ολικης με γαλοπουλα αντι του συμπληρωμα ογκου? Μετα τις 3 φανταζομαι οτι συνεχιζεις τα γευματα σου....δεν σταματας εκει!

Αυτό μάλλον είναι το πρόβλημα... πρέπει κάτι να φάω μεταξύ 5 και 8. 'Ενα σάντουϊτς είναι ισοδύναμο με το συμπλήρωμα λες;

Pezonaftis
12-10-10, 14:29
Θα ειναι ισοδυναμο ΜΟΝΟ αν περιεχει καλη πηγη πρωτεινης οπως γαλοπουλα, κοτοπουλο, τονο, αυγα κ.λ.π.! Συνδυασε το με λιγη ντοματα κ τυρι χαμηλων λιπαρων (10%) κ.λ.π.

Dimitris78
15-10-10, 19:42
Σε ευχαριστώ πολύ Πεζοναύτη :)

Λίγο μαγιονέζα light στον τόνο στο σαντουϊτς;;; :) 'Η να το ξεχάσω;;; Για να κατεβαίνει πιο εύκολα :)

Pezonaftis
15-10-10, 20:45
Σε ευχαριστώ πολύ Πεζοναύτη :)

Λίγο μαγιονέζα light στον τόνο στο σαντουϊτς;;; :) 'Η να το ξεχάσω;;; Για να κατεβαίνει πιο εύκολα :)

βαλε λιγη κετσαπ ή μουσταρδα, λιγη ομως.

Καλα κ εσυ μαγιονεζα βρηκες?? Καλυτερα μην βαλεις

Dimitris78
17-10-10, 13:52
ΟΚ, έτσι λίγο για γεύση μωρε... κέτσαπ καλά είναι :)

Polymorphous
25-06-11, 07:49
με powerade μετα την γυμναστικη ειμαστε καλυμενοι;

Pezonaftis
26-06-11, 08:55
Όχι φίλε μου γτ το powerade αναπληρώνει άμεσα μόνο τα υγρα που έχασες.....εχει γλυκόζη αν δε κανω λάθος αλλά δε σ καλύπτει.

Χρειάζεται μετά το γυμναστήριο να φας μια μπανανία η λίγη γλυκόζη σιρόπι κ μετά από καμία ώρα κανονικό γεύμα.