PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκέφτομαι να φύγω απο Ελλάδα...με το αμάξι τι γίνεται?

6600user
13-06-10, 17:06
Καλησπέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.Σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να σηκωθώ και να φύγω απο την Ελλάδα,εδώ και αρκετά χρόνια βέβαια,και τώρα ενα παραπάνω με την κατάσταση που επικρατεί εδώ.Νομίζω πως το καλύτερο είναι αυτό.Ήμουνα στην Κύπρο φαντάρος έκατσα 9 μήνες εκεί,σπίτι ευτυχώς εαν πάω,έχω να μείνω και δουλειά θα βρω...Υπάρχει ένα μικρό θέμα με το αμάξι όμως,σε πρώτη φάση εάν φύγω,δεν μπορώ να το πάρω μαζί μου,αλλά διάβασα προχθές για συμφωνία μεταξύ Ελλάδας-Κύπρου για δρομολόγια με πλοίο απο Λαύριο-Λάρνακα.Λέμε τώρα,ότι γίνονται τα δρομολόγια κανονικά,και παίρνω το αμάξι μαζί μου,τι προβλήματα έχω να αντιμετωπίσω??Πινακίδες,οι Κύπριοι οδηγάνε απο την δεξια μεριά ενω εμείς απο την αριστερή,τι θα πληρώσω και τέτοια πράγματα θέλω να μάθω....Έχω αγοράσει το καινούργιο opel astra πριν 4 μήνες περίπου με δάνειο απο την τράπεζα..

aneksartitos89
13-06-10, 18:19
Δεν γνωρίζω τι διαδικασίες χρειάζονται,πάντως το μόνο που ξέρω είναι ότι πολύ καλά θα κάνεις και θα φύγεις! Μακάρι να είχα την δύναμη και την ευκολία να φύγω και εγώ μακριά!

6600user
13-06-10, 20:33
Είμαι αποφασισμένος για όλα.Δεν υπάρχει ελπίδα εδώ...και δεν γίνεται να παλεύω για κάτι που δεν θα αποκτήσω ποτέ(σύνταξη)και δεν θα το χαρώ(με το άγχος δεν γίνεται να ζείς συνέχεια αν θα πάρεις τα χρήματα που δικαιούσαι και αν δεν στα μειώσουν)....Η σκέψη αυτή γυρνάει εδώ και χρόνια στο μυαλό μου,δεν έχει σχέση με το δντ και τις περικοπές.Απλά αυτό το πράγμα δεν είναι η αιτία που θέλω να φύγω αλλά η αφορμή.Μήπως γνωρίζει κανένας τι διαδικασίες πρέπει να κάνω?Για το αυτοκίνητο κρίμα είναι να το αφήσω εδώ,μόλις το αγόρασα...(4 μήνες)

aneksartitos89
14-06-10, 07:53
to mono sigouro einai oti den uparxei provlima pou einai aristerotimono..einai apla sunitheia!

Yoshi
14-06-10, 09:21
filaraki fyge na swtheis
egw to septemvrio kata pasa pithanotita einai gia to amerika.

KingSize
15-06-10, 03:51
Το θεμα ειναι οπως ειπες οτι στην Κυπρο οδηγανε δεξια,διλαδη μπορει κατι να παιζει που στο δικο σου αμαξι ειναι το τιμονι αριστερα.Και να το κανεις δεξια ειναι καποια λεφτα και καλυτερα να μη το κανεις απο αριστερα-δεξια το τιμονι.Αλλα επειδη και η Κυπρος ειναι στην Ε.Ε εκει μπορει να αλλαζει το θεμα διλαδη να μπορεις να κυκλοφορεις...Αυτο μπορει και να στο πει καλυτερα κανενας Κυπριος ή ακομη να παρεις κανενα τηλεφωνο στο τελωνιο εκει πιστευω να σου τα πουνε καλυτερα,γιατι πρεπει να τα ξερουν αυτα.

GLAMOR
15-06-10, 08:03
φιλαράκο... καλύτερα να το πωλήσεις και στην Κύπρο αγοράζεις άλλο με πετρέλαιο..... είναι και πιο φτηνά από να αγοράζεις στην ελλάδα.
πάντως καλά κάνεις και την κάνεις σιγά σιγά....
Εαν θέλεις να το πάρεις μαζί σου εκτός ότι πρέπει να συνηθίσεις το αγγλικό σύστημα πρέπει να έχεις ανθρώπους εδώ για να σε πληρώνουν τα τέλη, ασφάλεια και πιθανότητα μετά από 4 χρόνια να το φέρνεις αναγκαστικά για κ.τ.ε.ο. , πρόβλημα με το τελωνείο δεν θα έχεις μια και κύπρος είναι στην ευρωζώνη (πάρε παραδείγματα από την γειτονικη χωρά Βουλγαρία, Ιταλία)

6600user
15-06-10, 09:00
Το θεμα ειναι οπως ειπες οτι στην Κυπρο οδηγανε δεξια,διλαδη μπορει κατι να παιζει που στο δικο σου αμαξι ειναι το τιμονι αριστερα.Και να το κανεις δεξια ειναι καποια λεφτα και καλυτερα να μη το κανεις απο αριστερα-δεξια το τιμονι.Αλλα επειδη και η Κυπρος ειναι στην Ε.Ε εκει μπορει να αλλαζει το θεμα διλαδη να μπορεις να κυκλοφορεις...Αυτο μπορει και να στο πει καλυτερα κανενας Κυπριος ή ακομη να παρεις κανενα τηλεφωνο στο τελωνιο εκει πιστευω να σου τα πουνε καλυτερα,γιατι πρεπει να τα ξερουν αυτα.
και εγώ νομίζω ότι αλλάζει απο αριστερά στα δεξιά το τιμόνι,αλλά,δεν συμφέρει έχει μεγάλο κόστος.Έχω δει εδώ στην Αθήνα δεξιοτίμονα αυτοκίνητα πριν κάτι χρόνια,με αγγλικές μάλλον πινακίδες,δεν θυμάμαι καλά,και μάλιστα μου φαινόταν περίεργο πως μπορούν και οδηγούν απο τα δεξιά.....Στο τελωνείο εδώ στην Ελλάδα ή στην Κύπρο να ρωτήσω?

6600user
15-06-10, 09:03
φιλαράκο... καλύτερα να το πωλήσεις και στην Κύπρο αγοράζεις άλλο με πετρέλαιο..... είναι και πιο φτηνά από να αγοράζεις στην ελλάδα.
πάντως καλά κάνεις και την κάνεις σιγά σιγά....
Εαν θέλεις να το πάρεις μαζί σου εκτός ότι πρέπει να συνηθίσεις το αγγλικό σύστημα πρέπει να έχεις ανθρώπους εδώ για να σε πληρώνουν τα τέλη, ασφάλεια και πιθανότητα μετά από 4 χρόνια να το φέρνεις αναγκαστικά για κ.τ.ε.ο. , πρόβλημα με το τελωνείο δεν θα έχεις μια και κύπρος είναι στην ευρωζώνη (πάρε παραδείγματα από την γειτονικη χωρά Βουλγαρία, Ιταλία)

δεν μπορώ να το πουλήσω,το αγόρασα με δάνειο........και να μπορούσα να το πουλήσω,κρίμα είναι,μόλις πριν 4 μήνες το αγόρασα.....

SkapoGr
15-06-10, 11:16
το καλλιτερο ειναι να πας στην πρεσβια και να ρωτησης.

καλα κανης και φευγης.

μακαρι να μπορουσα και εγω.

KingSize
15-06-10, 18:30
Απο αυτα που ξερω στην Βουλγαρια διλαδη μεχρι τωρα ειναι οτι μεσα σε ενα χρονο πρεπει να γυρνας και να το περνας απο Κ.Τ.Ε.Ο αυτο πιστευω να υσχυ και για την Κυπρο αφου θα πας.Ενταξει δεν ειναι και τωσο δυσκολο με δεξιοτιμονο εναν που ξερω στην Βουλγαρια ενα pegeuot 406 και ειναι μεχρι να το συνηθισεις πχ.Εγω πιστευω και εδω ή και στην Κυπρο να παρεις στο τελωνειο πρεπει κατι να σου πουνε,αμα θες παρε και εδω στην Ελλαδα αμα ξερουν πρεπει να σου τα πουνε πως ειναι τα πραγμματα αν δεν πεσεις στο τηλεφωνο με κανενα ασχετο εκει δεν πιστευω να βγαλεις ακρη.

6600user
15-06-10, 20:10
Απο αυτα που ξερω στην Βουλγαρια διλαδη μεχρι τωρα ειναι οτι μεσα σε ενα χρονο πρεπει να γυρνας και να το περνας απο Κ.Τ.Ε.Ο αυτο πιστευω να υσχυ και για την Κυπρο αφου θα πας.Ενταξει δεν ειναι και τωσο δυσκολο με δεξιοτιμονο εναν που ξερω στην Βουλγαρια ενα pegeuot 406 και ειναι μεχρι να το συνηθισεις πχ.Εγω πιστευω και εδω ή και στην Κυπρο να παρεις στο τελωνειο πρεπει κατι να σου πουνε,αμα θες παρε και εδω στην Ελλαδα αμα ξερουν πρεπει να σου τα πουνε πως ειναι τα πραγμματα αν δεν πεσεις στο τηλεφωνο με κανενα ασχετο εκει δεν πιστευω να βγαλεις ακρη.

σε ευχαριστωωωωωω

KoSdrama
19-06-10, 07:30
πρεπει να πας στην ασφαλιστικη σου και να το διλοσεις πως θα βγεις απο την χωρα με το αυτοκινητο...
τωρα αν για παραδειγμα θελεις να πας και να μεινεις μονιμα γερμανια μπορεις να παραδωσεις πινακιδες εδω και να βγαλεις γερμανικες αν ομως εισαι κατικος εκει δλδ πρεπει να ξερει η γερμανια οτι ζεις εκει...
αλλα τα αυτοκινιτα εκει ειναι πολυ φθηνοτερα οποτε σκεψου να το πουλισεις και να παρεις κατι απο εκει

6600user
20-06-10, 01:08
πρεπει να πας στην ασφαλιστικη σου και να το διλοσεις πως θα βγεις απο την χωρα με το αυτοκινητο...
τωρα αν για παραδειγμα θελεις να πας και να μεινεις μονιμα γερμανια μπορεις να παραδωσεις πινακιδες εδω και να βγαλεις γερμανικες αν ομως εισαι κατικος εκει δλδ πρεπει να ξερει η γερμανια οτι ζεις εκει...
αλλα τα αυτοκινιτα εκει ειναι πολυ φθηνοτερα οποτε σκεψου να το πουλισεις και να παρεις κατι απο εκει

μόλις το αγόρασα το αυτοκίνητο,το έχω 4 μήνες και το δάνειο είναι για 6 χρόνια.Αφού λοιπόν το έχω με δάνειο,γίνεται να παραδώσω τις πινακίδες??

Morgan21
20-06-10, 01:13
μόλις το αγόρασα το αυτοκίνητο,το έχω 4 μήνες και το δάνειο είναι για 6 χρόνια.Αφού λοιπόν το έχω με δάνειο,γίνεται να παραδώσω τις πινακίδες??

nai ginete

nescio
20-06-10, 22:59
Κατ αρχάς πρέπει να ρωτήσεις το Κυπριακό τελωνείο. Μάλλον θα πρέπει να πληρώσεις φόρο εκεί. Δε μπορείς να έχεις το αυτοκίνητο για περισσότερο από 6 μήνες.
Μάλλον σε συμφέρει να το δώσεις. Να συμφωνήσεις με κάποιον να αναλάβει να πληρώνει αυτός τις δόσεις και να του το πουλήσεις.
Αν θέλεις να το πας Κύπρο, νομίζω ότι τώρα το καλοκαίρι υπάρχει πλοίο Κύπρος Ρόδος. Πας από πειραιά Ρόδο και από κει κύπρο. Κάνε ένα τηλ στο λιμεναρχείο της Ρόδου και ρώτα.

6600user
09-07-10, 17:30
nai ginete

μήπως γνωρίζεις την διαδικασία να παραδώσω τις πινακίδες?τι χαρτιά θέλει,που τις παραδίδω?στο Υπουργείο μεταφορών?θα χρειαστεί να πληρώσω κάτι?

6600user
09-07-10, 17:34
Κατ αρχάς πρέπει να ρωτήσεις το Κυπριακό τελωνείο. Μάλλον θα πρέπει να πληρώσεις φόρο εκεί. Δε μπορείς να έχεις το αυτοκίνητο για περισσότερο από 6 μήνες.
Μάλλον σε συμφέρει να το δώσεις. Να συμφωνήσεις με κάποιον να αναλάβει να πληρώνει αυτός τις δόσεις και να του το πουλήσεις.
Αν θέλεις να το πας Κύπρο, νομίζω ότι τώρα το καλοκαίρι υπάρχει πλοίο Κύπρος Ρόδος. Πας από πειραιά Ρόδο και από κει κύπρο. Κάνε ένα τηλ στο λιμεναρχείο της Ρόδου και ρώτα.

το αμάξι θα το κρατήσω μάλλον...αν παραδώσω τις πινακίδες τις ελληνικές(την διαδικασία δεν την γνωρίζω αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει)και βάλω κυπριακές πινακίδες κυκλοφορίας δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...ή θα έχω πρόβλημα?

nescio
13-07-10, 10:58
το αμάξι θα το κρατήσω μάλλον...αν παραδώσω τις πινακίδες τις ελληνικές(την διαδικασία δεν την γνωρίζω αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει)και βάλω κυπριακές πινακίδες κυκλοφορίας δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...ή θα έχω πρόβλημα?

Για το πρώτο ρώτα στη διεύθυνση συγκοινωνιών της περιοχής σου. Για το δεύτερο ρώτα στην Κύπρο.

1) Πρέπει να σου επιτρέψουν εισαγωγή δεδομένου ότι το τιμόνι είναι ανάποδα
2) Αν δεν έχουν διάταξη για απαλλαγή από δασμούς για άτομα που μεταναστεύουν προς εργασία στην Κύπρο μάλλον θα πληρώσεις.

6600user
16-07-10, 20:49
Για το πρώτο ρώτα στη διεύθυνση συγκοινωνιών της περιοχής σου. Για το δεύτερο ρώτα στην Κύπρο.

1) Πρέπει να σου επιτρέψουν εισαγωγή δεδομένου ότι το τιμόνι είναι ανάποδα
2) Αν δεν έχουν διάταξη για απαλλαγή από δασμούς για άτομα που μεταναστεύουν προς εργασία στην Κύπρο μάλλον θα πληρώσεις.

'Όταν ήμουνα στην Κύπρο φαντάρος είχα δει και αριστεροτίμονα αυτοκίνητα,παρα πολύ λίγα βέβαια.Για το δεύτερο δεν γνωρίζω και εγώ καθόλου...αν είναι να πληρώσω,ας πληρώσω :Punk:

6600user
28-07-10, 22:54
Ρώτησα στην τράπεζα μιας και η κυριότητα του αυτοκινήτου ανήκει στην τράπεζα και όχι σε εμένα,και μου είπαν ότι δεν μπορώ να παραδώσω τις πινακίδες κυκλοφορίας αν δεν εξοφλήσω το δάνειο πρώτα.Οπότε,δύσκολα τα πράγματα να το πάρω μαζί μου.Μου δίνει η ασφαλιστική μου πράσινη κάρτα να το έχω μαζί μου για 6 μήνες και μετά πρέπει να το γυρίσω εδώ στην Ελλάδα και μετά απο 6 μήνες να το πάρω πάλι μαζί μου,ολόκληρη διαδικασία δηλαδή....Για αρχή,δεν θα το πάρω μαζί μου.Μετά θα δείξει,δεν ξέρω...Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας για την βοήθεια σας....Να είστε όλοι καλά....

6600user
24-08-10, 00:05
Ψάχνωντας στο ίντερνετ,δεν γνώριζα ότι μπορείς να κινείς το αυτοκίνητο σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρωπαικής Ένωσης.mπορείς να το κρατήσεις παραπάνω απο 6 μήνες μόνο εφ'όσον δηλώσεις μόνιμος κάτοικος της χώρας αυτής,και κάνωντας αίτηση απαλλαγής(η οποία αίτηση δεν ξέρω τι είναι)..μπορεί να μου εξηγήσει κάποιοσ τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?

6600user
11-09-10, 18:47
kanenas???

FordFocusTDCi18
14-09-10, 12:08
Η Κύπρος είναι στην ΕΕ. Δεν τίθεται θέμα δυσκολιών. Δες μόνο με την ασφάλεια αν και πώς είσαι καλυμένος σε Ε.Ε. χώρες. Από εκεί και πέρα μπορείς να αλλάξεις ασφάλεια και να έχεις Κυπριακή ανεξαρτήτως των πινακίδων σου που μπορεί να παραμένουν Ελληνικές. Εάν μείνεις μόνιμα στην Κύπρο ίσως αλλάξεις και πινακίδες (εάν δεν σημαίνει παραπάνω κόστος). Στην τελική όμως, τουλάχιστον για τα πρώτα 2-3 χρόνια δε θα σε ενοχλήσει κανείς, και αν σου πει κανείς κάτι στην Κύπρο θα πεις 'Ζω και εργάζομαι μεταξύ Κύπρου και Ελλάδας...' - τι μπορεί να σου πει κάποιος πάνω σε αυτό; Εάν πια δουν ότι είσαι μόνιμος κάτοικος Κύπρου και σου πουν άλλαξε πινακίδες και εσένα δε σε συμφέρει, το πουλάς όταν θα το έχεις ξεχρεώσει και αγοράζεις ένα καινούργιο και τελείωσες.

Μην σε απασχολεί το αμάξι στην τελική. Φρόντισε να συγκεντρωθείς στο πώς θα βρεις τις άκρες σου. 5 χρόνια πριν έκανα κάτι ανάλογο και εγώ για προσωπικούς λόγους. Είναι δύσκολο, θα είναι περιπέτεια αλλά νέοι είμαστε έχουμε ενέργεια. Σου εύχομαι καλή τύχη.

6600user
17-09-10, 20:32
έχω παρακράτηση κυριότητας απο τον έμπορο που αγόρασα το αμάξι.μπορώ να μετακινήσω το αυτοκίνητο στο εξωτερικό εφ'όσον έχω παρακράτηση κυριότητας?

6600user
29-09-10, 18:49
kanenas???

6600user
10-10-10, 20:42
kanenas???

6600user
24-10-10, 23:55
kanenas???

nikolaras
25-10-10, 16:34
Ti σχέση έχει η παρακράτηση κυριότητας;
Και βέβαια μπορείς δεν έχεις ένταλμα σύληψης....

6600user
26-10-10, 18:16
ρωτησα στο τελωνειο της Λευκωσίας και μου είπαν οτι πρεπει να εχω την πληρη κυριοτητα του οχηματος

nikolaras
26-10-10, 18:57
Δεν το πιάνω,,,, δηλαδή αν έχεις ένα δάνειο στη ούρομπανκ δεν μπορεις να βγεις εκτος Ελλάδας;

6600user
28-10-10, 17:28
η κυριοτητα δεν ανηκει στην τραπεζα αλλα στην αντιπροσωπεια που αγορασα το αυτοκινητο

TSOFA7
02-12-11, 14:50
Ψάχνωντας στο ίντερνετ,δεν γνώριζα ότι μπορείς να κινείς το αυτοκίνητο σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρωπαικής Ένωσης.mπορείς να το κρατήσεις παραπάνω απο 6 μήνες μόνο εφ'όσον δηλώσεις μόνιμος κάτοικος της χώρας αυτής,και κάνωντας αίτηση απαλλαγής(η οποία αίτηση δεν ξέρω τι είναι)..μπορεί να μου εξηγήσει κάποιοσ τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?
Ήθελα να σε ρωτήσω αν κατάφερες τελικά να φύγεις στο εξωτερικό και να βρεις απάντηση στα ερωτήματα σου.
Έχω και εγώ την χρήση ενός αυτοίνήτου που η άδεια του λέει 'παρακράτηση κυριότητας'. Δεν έχω αγοράσει το αυτοκίνητο η ίδια, άλλος είναι ο ιδιοκτήτης και μου έχει παραχωρήσει την χρήση έπειτα από συμφωνία μεταξύ μας, όπου πλήρωσα μια προκαταβολή και ανέβαλα να πληρώσω κάποιες από τις δόσεις του αυτοκινήτου. Θέλω να φύγω στην Αγγλία για κανένα 6μηνο για προσωπικούς λόγους. Θα ταξιδέψω οδικώς μέσω Ιταλίας και Ε.Ε. και έμαθα ότι δεν χρειάζεται πράσινη κάρτα μές τις χώρες της ΕΕ. Αληθεύει???
Καταρχήν μπορώ να ταξιδέψω παρόλο το αυοκίνητο έχει παρακράτηση κυρίοτητας???
Αν βρω αγοραστή για το αυτοκίνητο όσο είμαι στο εξωτερικό, μπορώ να το πουλήσω (έχω την άδεια από τον ιδιοκτήτη)?
Επίσης, αναρωτιέμαι τι μπορεί να πάει στραβά. Αν για παράδειγμα δεν πληρωθούν οι δόσεις εγκαίρως και στην χειρότερη περίπτωση βγει εντολή κατάσχεσης, αλλά δεν ανταποκριθώ γιατί είμαι στο εξωτερικό, τότε που στέκομαι νομικά???

loukia.
02-12-11, 15:12
και έμαθα ότι δεν χρειάζεται πράσινη κάρτα μές τις χώρες της ΕΕ. Αληθεύει??? Δεν χρειάζεται πράσινη κάρτα ΑΝ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕ ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ.Καλό είναι να υπάρχει η πράσινη κάρτα καθώς και όσοι επρόκειτο να οδηγήσουνε το όχημα σας.Όσο για τα υπόλοιπα που ρωτάτε ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙΤΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ,για παραπάνω πληροφορίες να ρωτήσετε στην τράπεζα που δίνεται τις δόσεις η την εταιρεία.Επίσης ρωτήστε και στην ΕΛΠΑ,η οποία είναι δίπλα σε όλους τους οδηγούς.