PDA

Επιστροφή στο Forum : απλη εκπαιδευση για σκυλι!

telis_7
17-06-10, 00:15
Καλησπερα!

Εχω εναν κουταβο,ημιαιμο λυκοσκυλο,ειναι περιπου 3 μηνων πλεον το αστερι μου!Πολυ ζωηρος και πολυ φαγανος!Λοιπον,βασικα θελω να του μαθω 2-3 πραγματακια.
1)Να μην δαγκωνει τα χερια μου!Βασικα το κανει πανω στο παιχνιδι και στην ουσια δεν δαγκωνει,γιατι δεν με πιεζει,απλα σκεφτομαι οτι αν συνεχιστει κατι τετοιο θα εχω προβλημα γιατι μετα θα εχει δονταρες και οχι δοντακια.

2)Να του λεω κατσε....σταματα....κατι τετοιο τελοςπαντων και να σταματαει αυτο που κανει.

Αυτα τα ολιγα!Δεν εχω καποια αλλη απαιτηση!Εχω δει πως βοηθαει πολυ οταν θελω να του πω πχ να κατσει,να κανω καποια χειρονομια σαν σημα...πχ να πιανω το λαιμο μου η κατι τετοιο.

Ως ποτε ενα σκυλι ειναι ικανο να μαθει εντολες?Δεν πιστευω να εχω αργησει...
Δεν ειχα ποτε μου σκυλι και ειμαι ασχετος με την εκπαιδευση σκυλου!

kkkkk
17-06-10, 08:28
βασικα πρεπει να ξεκινησεις απο σημερα

το σημαντικο ειναι να εχεις υπομονη

ο σκυλος μπορει να μαθει να υπακουει σε λεξεις και οχι σε χειρονομιες

για να του μαθεις το κατσε για παραδειγμα θα του το λες και θα τον βαζεις εσυ να κατσει. μολις το κανει θα του δινεις μια λιχουδια ως επιβραβευση. το κανεις συνεχεια μεχρι να το κανει μονος του.

αλλα σκυλια μαθαινουν γρηγορα και αλλα οχι. μην απογοητευεσαι

και να μην ξεχνας οτι ακομα και να μαθει κατι αν δεν το κανετε επαναληψη ή δεν χρησιμοποιεις την εντολη θα την ξεχασει

lummen21
22-06-10, 00:46
είναι στην κατάλληλη ηλικία για να μάθει, έχει ακόμα περιθώριο αλλά όσο πιο νωρίς (2-3 μηνών) τόσο το καλύτερο. το καλύτερο θα ήταν η εκπαίδευση με κάποιον που ασχολείται επαγγελματικά με αυτό, αν και το κόστος είναι λίγο τσουχτερό. βέβαια θα γλυτώσεις από πολλά προβλήματα στο μέλλον, όπως το δάγκωμα σε
έπιπλα, και άλλα που κάνουν τα κουτάβια. επίσης μαθαίνεις και εσύ μαζί του, οπότε γίνεται πιο εύκολο και για τους δυο σας. πληροφορίες μπορείς να βρεις στο ίντερνετ. να τον χαίρεσαι τον κούταβο.

Flou*
22-06-10, 05:15
To idio provlima exw kai egw...
Peira prin 3 vdomades ena velgiko lykoskylo...twra einai sxedon 2 minwn alla den akuei katholou
kai mu xezei sinexia opou na nai...

kouklakis
22-06-10, 15:23
Δεν χρειαζετε να ανχωνεστε οπως ειπατε και εσεις ειναι ακομα μωρα!
Θα μαθουνε και να ακουνε και να τα κανουνε εξω!
Μπωρειτε να επισκεφτειτε εναν εκπαιδευτη για τις πρωτες συμβουλες οι οποιες ειναι δωρεαν και αργοτερα τον εκπαιδευετε!
Flou* οπως ειπες και εσυ ειναι 2 μηνων πως να ακουσει εσυ οταν εισουνα 1 χρονων ακουγες?
Υπαρχουν διαφορες πανες στο εμποριο και αρωματικα που τα τραβαει να τα κανουνε στην πανα!
Μια βασικη εκπαιδευση κοστιζει περιπου 600-700 αναλογα με τον εκπαιδευτη αλλα ειναι πολυ καλο να εχετε τον πληρη ελεγχο του σκυλιου!

Flou*
28-06-10, 03:08
Δεν χρειαζετε να ανχωνεστε οπως ειπατε και εσεις ειναι ακομα μωρα!
Θα μαθουνε και να ακουνε και να τα κανουνε εξω!
Μπωρειτε να επισκεφτειτε εναν εκπαιδευτη για τις πρωτες συμβουλες οι οποιες ειναι δωρεαν και αργοτερα τον εκπαιδευετε!
Flou* οπως ειπες και εσυ ειναι 2 μηνων πως να ακουσει εσυ οταν εισουνα 1 χρονων ακουγες?
Υπαρχουν διαφορες πανες στο εμποριο και αρωματικα που τα τραβαει να τα κανουνε στην πανα!
Μια βασικη εκπαιδευση κοστιζει περιπου 600-700 αναλογα με τον εκπαιδευτη αλλα ειναι πολυ καλο να εχετε τον πληρη ελεγχο του σκυλιου!

Nai file mou katalavenw oti einai mikros min anisixeis...
Apla exei mathei na ta kanei anapoda...anti na ta kanei sto mpalkoni perimenei na mpei mesa na ta kanei... :confi:

kouklakis
28-06-10, 05:18
Παρε πανες με αρωμα να βαλεις στο μπαλκονι και να τον βγαζεις εξω πριν και μετα απο το φαγητο!

Lemeshianos
28-06-10, 09:24
Nai file mou katalavenw oti einai mikros min anisixeis...
Apla exei mathei na ta kanei anapoda...anti na ta kanei sto mpalkoni perimenei na mpei mesa na ta kanei... :confi:

Vasika to idio eixa perasei kai egw prin arketa xronia.
Ton eixa sto mpalkoni kai otan to lerwne tou thimwna. Epomenws sindese oti to lerwma sto mpalkoni einai kako kai ta kratouse mexri na mpei sto spiti.

Dokimase na ta vgaineis sto mpalkoni me to louri,na ton deneis, na ton pairneis panw sou kai na vgaineis apo to diamerisma gia volta. Min ton afiseis katw molis vgeis apo tin porta tou diamerismatos giati einai pithano na ta kanei ekei. Afise ton katw otan vgeis apo tin polikatikia.

Dokimase kamia vdomada kai meta otan anoigeis tin porta tou mpalkoniou pigene me to louraki, dene ton kai meta na vgaineis gia volta. Episis otan tha ton vgaleis gia volta, min tou kaneis xadia kai paixnidia. Diatira ena oudetero yfos gia na min ton enthousiaseis kai sta amolisei....
Epeidi einai mikros sinithws den antexoun kai poly wra na ta kratane, giauto kai sou proteinw na ton vgazeis panta gia volta prin ton afiseis eleuthero sto diamerisma. Isws na ta kratisei gia ligo kai meta apo to paixnidi na sta kanei sto diamerisma.