PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάθε πότε ξυρίζεστε στο στρατό?

thebest20
21-06-10, 16:18
Γεια σας...στο στρατό κάθε πότε ξυρίζεστε?Κάθε μέρα?Έχω ακούσει ότι και 2 φορές τη μέρα μερικοί ξυρίζονται...εγώ δεν έχω πολλά γένια,και δεν φαίνονται πολύ,πρέπει να ξυρίζομαι κάθε μέρα όταν πάω στρατό?

Και επίσης,έχω αναβολή άλλα 3 χρόνια.Επειδή τελειώνω τις σπουδές,και θέλω να κάνω κάτι άλλο (πχ ξένες γλώσσες,υπολογιστές),θα πληρώσω πρόστιμο αν δεν πάω τώρα και πάω μόλις λήξει η αναβολή?

grigoriskons
23-06-10, 11:42
καθε δυο μερες πιστευω ειναι καλα εαν εχεις λιγα τωρα για την αναβολη οταν τελειωσει τοτε πρεπει να πας

Indian
26-06-10, 20:56
Γεια σας...στο στρατό κάθε πότε ξυρίζεστε?Κάθε μέρα?Έχω ακούσει ότι και 2 φορές τη μέρα μερικοί ξυρίζονται...εγώ δεν έχω πολλά γένια,και δεν φαίνονται πολύ,πρέπει να ξυρίζομαι κάθε μέρα όταν πάω στρατό?

Και επίσης,έχω αναβολή άλλα 3 χρόνια.Επειδή τελειώνω τις σπουδές,και θέλω να κάνω κάτι άλλο (πχ ξένες γλώσσες,υπολογιστές),θα πληρώσω πρόστιμο αν δεν πάω τώρα και πάω μόλις λήξει η αναβολή?

Αφού όπως λες δεν έχεις πολλά γένια τότε μπορείς να ξυρίζεσαι μία φορά την ημέρα ή ανά δύο ημέρες....!
Μπορείς να το κάνεις και το βράδυ πριν πας για ύπνο ή πριν πας στην υπηρεσία σου για να μην το έχεις το ξημέρωμα...! :yes:

Όσον αφορά την αναβολή σου δεν έχεις πρόβλημα με τον Στρατό...!
Μπορείς να την εξαντλήσεις και να πας μετά...!

pipin2003
28-06-10, 19:39
Ανάλογα. Πέρασα απο 2 στρατοπεδα. Στο 1ο έτυχε να είχα πλεον γεννακι όπως θα κυκλοφορούσα εξω. Κανεις δεν μου είπε τιποτα (και εμφανίστηκα και στον Διοικητή - νομίζω απο τους λίγους (νορμαλ ανθρωπος)). Στο 2ο, υπήρχαν μέρες που ειχα ξυριστεί βραδι και με εστειλαν παλι το πρωι για ξύρισμα. Μας χάιδευε με την παλαμη!!! Το κανονικό είναι ανα 2 μέρες αλλα βλέπεις και το περιβάλλον που επικρατεί και πράττεις ανάλογα...
Όσο για την αναβολή, εχω την εντύπωση πως (θεωρητικά) αν πάψει να ισχυει ο λόγος για τον οποιο σου χορηγήθηκε (πχ πηρες πτυχίο) πρέπει να την κόψεις. Εκτος αν κανεις κατι αλλο που να διακιολογεί την αναβολή.

thebest20
29-06-10, 00:27
Εγώ έχω λίγο γένι μόνο στις φαβορίτες και δεν φαίνεται,μόνο όταν το αγγίξεις.κάθε 5 μέρες το ξυρίζω...επίσης στα μάγουλα λόγω ακμής,έχω μόνο χνούδι και δεν έχω βάλει ποτέ ξυραφάκι εκει.Ούτε κάτω από το σαγόνι.Για την ακρίβεια ξυρίζω μουστάκι,μουσάκι,και φαβορίτες.Άκουσα πως όποιος έχει ακμή,μπορεί να πάρει ένα χαρτί από γιατρό για να μην ξυρίζεται κάθε μέρα.Ισχύει αυτό?Όσο για το ότι είμαι λιγότερο ανεπτυγμένος σε σχέση με άλλους,ακόμα και 15χρονους,ως προς το θέμα της τριχοφυίας (έχω μόνο λίγες τρίχες στα πόδια,και στη γενετική περιοχή),εμένα δεν μου δημιουργεί πρόβλημα,και σε ορμονολόγο που πήγα,μου είπε πως δεν υπάρχει ορμονικό πρόβλημα,αλλά και σε δερματολόγο,και κατά καιρούς κάνω θεραπείες με χάπια και κρέμες.Το πρόβλημα είναι,πως θα με βλέπουν οι άλλοι,ότι μπορεί να αρχίσουν να με κοροϊδεύουν (αυτά είναι συχνά στο στρατό)

ps : γνωστοί μου,από τα 15 τους έχουν τρίχες σε όλο τους το σώμα και κανονικά γένια που τα ξυρίζουν κάθε 2 μέρες

Black Dragon
07-08-10, 01:50
καθε μερα ξυρισμα

arhontas99
07-08-10, 18:43
Το βραδάκι πριν τον ύπνο και είσαι τζετ. Έτσι κι αλλιώς μέχρι το επόμενο μεσημέρι πρέπει να κρατήσει η ξούρα, γιατί μετά δεν θα ξαναδείς αστέρια στην περιοχή.

heatfadasma
07-08-10, 19:03
ξυρίσου κάθε πρωί με ένα πέρασμα όμως και οτι πάρει όχι πολλά περάσματα πάνω από το δέρμα.

Corolla
08-08-10, 19:06
Εγω που ειμαι μέσα, ξυριζομαι κάθε πρωι εκτός από τις μέρες που είμαι εξοδουχος οποτε ξυρίζομαι το άλλο πρωι μια και καλή...
Πάντα εξαρτάται από τη μονάδα και το κλίμα που θα βρείς εκεί.
Και φυσικά ειναι ανάλογα με τις τρίχες που έχει ο καθένας.
Σημασία έχει να φαίνεσαι περιποιημένος και όχι παρτάλι. Εκτός κι αν πέσεις σε κανέναν ψυχάκια που θα ελέγχει με το δαχτυλό του τις φαβορίτες σου...

Hellin_Sniper
23-08-10, 12:03
(__o__) φαρδε!!! Εγώ ξυριζόμουν 1-2 φορές την μέρα το καλοκαίρι αναλόγως αν είχα και υπηρεσία (πρωι κόντρα, μεσημέρι κανονικά) και μια το πρωι του χειμώνα κόντρα.

Εκτός κι αν λείπαμε για αντάρτη 8 μέρες που δεν ξυριζόμουνα καθόλου και γυρνούσα παπάς στο στρατόπεδο :mml:

antonis kaza
24-08-10, 14:03
Αν θες να εχεις "προβλημα" παρολο το οτι θα ξυριζεσαι, να ξυριζεσαι το βραδυ!
Μην λετε παπαριες!
Ξυρισμα καθε πρωι! Ειναι Νομος!

shaman_gr
15-09-10, 10:12
Προσωπικα συχνα ξυριζομουν καθε 2 μερες εκτος κ αν ειχαμε τιποτα επιθεωρησεις, επισκεψεις κτλ οπου επρεπε να ειμαστε στην τριχα!

Οσο για το χαρτι που λες, αν οντως εχεις προβλημα με το ξυραφι ο γιατρος σου επιτρεπει να ξυρισεσαι ανα 2-3 μερες, και οχι καθημερινως (το οποιο ειναι και το προβλεπομενο)

mstath1s
22-09-10, 22:56
Πρωι πρωι ξυρισμα για να ξεκινησει καλα η μέρα!

swlomon
13-10-10, 14:20
μια φορα την ημερα ειναι αρκετη για σενα!