PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για θηεία - βάρος

..DareDevil..
03-09-10, 14:57
Καλησπέρα παίδες θα ήθελα να ρωτήσω τί παίζει με το θέμα του βάρους στο στρατό. Πρέπει να είσαι κάτω από ένα συγκεκριμένο βάρος η αν είσαι πάνω από κάποιο συγκεκριμένο έχεις τίποτα κυρώσεις? Αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ

O.Y.K. 3
03-09-10, 16:18
an exei iperbolika megalo baros - paxos kai den mporeis

na antapekselthis genikos stis anagkes tou stratou to pio

pithano na bgis I2 logo paxous..

den gnorizo na iparxi kapio orio eite pano eite pros ta kato...

tora an exeis merika kilakia parapano..e...den xalase kai o kosmos...

stin arxi tha ta xaseis...kai molis ligo palioseis tha ta pareis pali piso...:D

superpan
03-09-10, 23:09
αν δε μπορεις να ανταπεξελθεις Ι2???? χεχε...Ι 4 βγαινεις ....

trelobob
05-09-10, 16:24
File mou ola auta pane analogika.
190 115kila pisteuo eisai sto orio gia I2 paxisarkias
190 190kila eisai I4 pali paxisarkias
Tora an eisai 190 kai 300 kila eisai I5.Opos eipa kai prin einai analogiko.Oti 8a sou elege enas diaitologos(se sxesi me to an eisai xontrosh paxisarkos) to idio 8a sou kanounoun kai sto strato.
To I2 den simenei oti den mporeis na antapexel8eis.Eisai kanonikos fantaros enoplos apla den 8a se zorizoun se gimnastikes kai mlkies.To I2 paxisarko allazei opote 8eleis.kaneis diaita pas gia epanaexetasi kai eisai I1 ka8aro..

flab71
05-09-10, 16:56
Καλησπέρα παίδες θα ήθελα να ρωτήσω τί παίζει με το θέμα του βάρους στο στρατό. Πρέπει να είσαι κάτω από ένα συγκεκριμένο βάρος η αν είσαι πάνω από κάποιο συγκεκριμένο έχεις τίποτα κυρώσεις? Αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ

Αγαπητέ DareDevil
Ως εν ενεργεία Αξιωματικός της Π.Α σου λέω ότι το υπερβολικό βάρος δεν θα σου επιφέρει απολύτως καμία κύρωση γιατί απαγορεύεται βάσει του ΣΠΚ (Στρατιωτικού Ποινικού Κώδικα) ο διαχωρισμός των στρατεύσιμων με βάσει σωματικά, νοητικά, θρησκευτικά και κοινωνικά χαρακτηριστικά. Βέβαια οφείλω να σου πω ότι κατά την διαδικασία κατάταξης θα εξεταστείς (πιθανόν???) από γιατρούς και καλό θα ήταν να τους αναφέρεις το οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας, έστω και αν σου φαίνεται αστείο. Αυτό σε ότι αφορά το επίσημο κομμάτι. Πάμε στο ανεπίσημο.....
Έχε υπόψη σου ότι ο κόσμος είναι γεμάτος ανεγκέφαλους καραγκιόζηδες, οι οποίοι ασχολούνται με τους άλλους. Ο Στρατός δεν αποτελεί εξαίρεση. Ως εκ τούτου να είσαι προετοιμασμένος ψυχολογικά να αντιμετωπίσεις τέτοια φαινόμενα (πάντα με ψυχραιμία). Επίσης σου προτείνω (χωρίς να θέλω να σε θίξω ή να σου κάνω κύρηγμα), να δεις την στρατιωτική σου θητεία ως μια ευκαιρία να φτιάξεις σώμα και μυαλό. Ναι σοβαρολογώ!!!!! Μπορεί ο Στρατός να στερείται λογικής, είναι όμως ένα απολύτως πιστό αντίγταφο του τί θα συναντήσεις στον έξω κόσμο. Αν μάθεις να ανταπεξέρχεσαι στις δυσκολίες που θα συναντήσεις κατά την διάρκεια της θητείας σου, τότε μπορείς να καταφέρεις τα πάντα!!! Και για να μιλήσω στη γλώσσα σου μιας και σίγουρα είσαι πολύ μικρότερός μου...... ΜΗ ΜΑΣΑΣ και δείξτους με σεβασμό και αξιοπρέπεια από τί είσαι φτιαγμένος. Σου εύχομαι καλή θητεία και ότι χρειαστείς στείλε μου post.

shaman_gr
15-09-10, 11:03
Ως νεοαπολλυθεις θα συμφωνησω με τον flab71.

Οσο αφορα το θεμα των κιλων, τεραστιο ρολο παιζει ο γιατρος που θα σε εξετασει την πρωτη μερα. Αλλοι με τα ιδια κιλα εχουν βγει Ι1 και αλλοι Ι2 (ακομα και Ι3)

Μην σε απασχολει τι Ι θα εισαι, καθως αυτο μονο στην ειδικοτητα παιζει ρολο. Τουλαχιστον εκει που ημουν εγω..

Indian
11-10-10, 08:07
Δεν νομίζω να έχεις κυρώσεις...!
Το πολύ-πολύ αν είσαι υπερβολικά υπέρβαρος (και δεν σε καλύπτει το Ι4) να σου χορηγήσουν αναβολή και επανεξέταση μετά από ένα χρονικό διάστημα...!
Αυτό το έχω δει να γίνεται μπροστά μου όταν παρουσιάστηκα στον Στρατό...! :yes:
Μην αγχώνεσε όμως...αυτό γίνεται σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις...!

stelios13
16-01-15, 14:21
Καλησπέρα σε όλους..είμαι νεός στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τα κιλά..είμαι 1,90 ύψος και 105 κιλά.....κάνω βέβαια δίαιτα τώρα.....πρόκειται να καταταγώ τον Μάρτιο στην Αεροπορία και ακούω πολλά για τα κιλά......Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται με το θέμα αυτό; σε βγάζουνε άοπλο; σε δίνουν αναβολή;

Salford Lad
09-03-15, 17:18
Ούτε άοπλο, ούτε αναβολή φιλαράκι. I2 σε βλέπω με όπλο κανονικά lol.

Α και μιά και είσαι μέσα τώρα - άντε και καλός πολίτης. :wave: