PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποριες για βαψιμο εσωτερικων τοιχων....

Optimus Prime
18-09-10, 19:43
Αγαπητοι φιλοι....

Θελω να βαψω επιτελους το σπιτι μου μετα απο 15 χρονια για να γινει πιο ανθρωπινο και να μπορω να χαιρομαι να ζω μεσα σε αυτο...
Θα ηθελα να σας ρωτησω τα εξης γιατι ειμαι μπερδεμενος..

α)Σε σπατουλαρισμενους τοιχους οι οποιοι δεν θελουν στοκαρισμα πρεπει υποχρεωτικα να τους τριψω και να τους περασω με ασταρι η μπορω να βαψω πανω απο το παλιο χρωμα(λευκο) πλενοντας πρωτα τους τοιχους καλα για να φυγουν οι μαυριλες απο καυσαεριο η οι κιτρινιλες απο το τσιγαρο?:think:

β)Σε τοιχους οι οποιοι ειχαν μαζεψει υγρασια στο παρελθον (η οποια εχει στεγνωσει πλεον) πρεπει μετα το τριψιμο να περασω ασταρι?
Θα χρησιμοποιησω το Neopal kitchen and bathroom της Βιβεχρωμ εαν αυτο παιζει καποιο ρολο...:hmmm:

γ)Σε τοιχους οι οποιοι θελουν στοκαρισμα πρεπει μετα το τριψιμο της στοκαρισμενης επιφανειας να την περασω με κατι αλλο πριν αρχισω το βαψιμο? :confi:

Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα.... :happy2:

satfoxy
21-09-10, 14:23
Αγαπητοι φιλοι....

Θελω να βαψω επιτελους το σπιτι μου μετα απο 15 χρονια για να γινει πιο ανθρωπινο και να μπορω να χαιρομαι να ζω μεσα σε αυτο...
Θα ηθελα να σας ρωτησω τα εξης γιατι ειμαι μπερδεμενος..

α)Σε σπατουλαρισμενους τοιχους οι οποιοι δεν θελουν στοκαρισμα πρεπει υποχρεωτικα να τους τριψω και να τους περασω με ασταρι η μπορω να βαψω πανω απο το παλιο χρωμα(λευκο) πλενοντας πρωτα τους τοιχους καλα για να φυγουν οι μαυριλες απο καυσαεριο η οι κιτρινιλες απο το τσιγαρο?:think:

β)Σε τοιχους οι οποιοι ειχαν μαζεψει υγρασια στο παρελθον (η οποια εχει στεγνωσει πλεον) πρεπει μετα το τριψιμο να περασω ασταρι?
Θα χρησιμοποιησω το neopal kitchen and bathroom της Βιβεχρωμ εαν αυτο παιζει καποιο ρολο...:hmmm:

γ)Σε τοιχους οι οποιοι θελουν στοκαρισμα πρεπει μετα το τριψιμο της στοκαρισμενης επιφανειας να την περασω με κατι αλλο πριν αρχισω το βαψιμο? :confi:

Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα.... :happy2:

Α.Τριψιμο και Ασταρι μετα.Το εκανα εφω το καλοκαιρι στο σαλονι μου.Χρωμα πλαστικο.Οχι λαδομπογια.Ηταν λαδομπογια πριν και το γυρισα σε πλαστικο.
Β.Ναι.
Γ.Καλο θα κανεις να το περασεις με ασταρι.

Φοβερη ευκολια το ασταρι.

Optimus Prime
22-09-10, 21:45
Φιλε μου μιλησα με με εναν τεχνικο της Βιβεχρωμ και μου ειπε οτι στην περιπτωση α δεν χρειαζεται ασταρωμα εφ'οσον βεβαια μιλαμε για επαναβαφη..
Ευχαριστω για την απαντηση σου...

satfoxy
23-09-10, 06:35
Φιλε μου μιλησα με με εναν τεχνικο της Βιβεχρωμ και μου ειπε οτι στην περιπτωση α δεν χρειαζεται ασταρωμα εφ'οσον βεβαια μιλαμε για επαναβαφη..
Ευχαριστω για την απαντηση σου...

Αν ειναι απο λαδομπογια σε λαδομπογια δεν θελει αν ομως θελεις να το αλαξεις απο λαδομπογια σε πλαστικο θελει.Ετσι τουλαχιστον μου ειπαν ολα τα τμηματα εξυπηρετησης των εταιριων που πηρα τηλεφωνο.

Optimus Prime
23-09-10, 08:24
Ειναι πλαστικο το παλιο χρωμα στον τοιχο και θα τον περασω παλι με πλαστικο αρα πιστευω δεν θα εχω προβλημα αρκει να τον καθαρισω καλα....
Με λαδομπογια ειναι περασμενος ο τειχος της κουζινας αλλα δεν θα προλαβω να την κανω τωρα...Θα την αφησω για Νοεμβριο μαλλον!!

O.Y.K. 3
23-09-10, 12:31
apo plastiko xroma se epenabafi pali plastiko den theli proergasia....

apla na thimase otan to palio xroma einai pio skouro apo to

kenourgio to neo xroma theli pio polla xeria gia na kalipsi....

dioti tha "fegkizi"...

an to palio xroma einai pio anixto apo to neo tote kalipti pio eukola....

se kathe periptosi to sigouro einai oti thes 2 xeria sigoura...

kai kamia fora logo mi kalipsis kai trito...

ante kai kali epitixia...

Optimus Prime
23-09-10, 20:04
apo plastiko xroma se epenabafi pali plastiko den theli proergasia....

Apla na thimase otan to palio xroma einai pio skouro apo to

kenourgio to neo xroma theli pio polla xeria gia na kalipsi....

Dioti tha "fegkizi"...

An to palio xroma einai pio anixto apo to neo tote kalipti pio eukola....

Se kathe periptosi to sigouro einai oti thes 2 xeria sigoura...

Kai kamia fora logo mi kalipsis kai trito...

Ante kai kali epitixia...

Ευχαριστω φιλε μου....
Ηδη αυριο τελειωνω το μπανιο και Σαββατο ξεκιναω το δωματιο επιτελους.....

stelios1
23-09-10, 22:23
Γενικα πριν το βαψιμο ενα καθαρισμα (ασχετα με αλλαγη, ασταρια κτλ) ειναι πολυ καλο να γινεται. Τα αλλα τα ειπατε.

boudas4622
24-09-10, 19:57
α) Δεν χρειαζεται ασταρι σε αυτη την περιπτωση.Και με το καθαρισμα μην τρελαθεις,ενα καλο ξεσκονισμα και λιγο τριψιμο στις μαυριλες με βρεγμενο σφουγγαρι αρκει.

β) Οι τοιχοι αυτοι ειχαν πεταξει και τους στοκαρες;Αν ναι τοτε μετα το τριψιμο του στοκαρισματος ασταρωνεις.
Αν εχουν κιτρινιλες μονο απο παλια υγρασια τοτε το πιο πιθανο ειναι να ''ξερασει'' οταν περασεις χρωμα.Δοκιμασε μια πινελια στην κιτρινιλα κι αν δεν καλυφθει τοτε πρεπει να περασεις βελατουρα(ασταρι λαδομπογιας) η ασταρι μεταλλου.Το πρωτο καλυτερα γιατι στεγνωνει πιο γρηγορα.

γ) Ασταρι πλαστικου.
Αν δεν θελεις να χρησιμοποιησεις ασταρι τοτε θα αραιωσεις λιγο απο το πλαστικο χρωμα και θα το χρησιμοποιησεις σαν ασταρι.Προσοχη,λιγο πλαστικο πολυ νερο,πρεπει να ειναι πολυ αραιομενο ωστε να το ρουφηξει ο τοιχος.Αν ειναι παχυ θα κανει κρουστα και μπορει να το πεταξει.

Καποιες εξτρα συμβουλες:

Αν εχεις κιτρινιλες,περνας πρωτα τη βελατουρα ωστε να πραλαβει να στεγνωσει.
Αν το ταβανι ειναι υδροχρωμα τοτε περνας το πρωτο χερι.Πρωτα κοβεις με το πινελο και μετα καρουλιαζεις.Το περνας πρωτο γιατι το υδροχρομα αργει να στεγνωσει σε αντιθεση με το πλαστικο.
Πριν κανεις το πρωτο χερι πλαστικο,κανεις πινελιες στις χοντρες μαυριλες.
Στο πρωτο χερι δεν εχει ιδιαιτερη σημασια,αλλα στο δευτερο πρεπει να περνας τοιχο-τοιχο και ποτε μην αφηνεις τοιχο στη μεση,θα φαινεται η ενωση και θα πρεπει να το ξαναβαψεις.

Για το ταβανι:Το περνας σταυρωτα,δηλαδη πρωτα οριζοντια και μετα καθετα η το αναποδο,ομως να προσεξεις ωστε το τελευταιο χερι να εχει την κατευθυνση που μπαινει το φως στο δωματιο.

Καλη επιτυχια.

Optimus Prime
24-09-10, 20:42
α) Δεν χρειαζεται ασταρι σε αυτη την περιπτωση.Και με το καθαρισμα μην τρελαθεις,ενα καλο ξεσκονισμα και λιγο τριψιμο στις μαυριλες με βρεγμενο σφουγγαρι αρκει.

Ευτυχως γιατι θα τα εφτυνα απο το πολυ πλυσιμο

β) Οι τοιχοι αυτοι ειχαν πεταξει και τους στοκαρες;Αν ναι τοτε μετα το τριψιμο του στοκαρισματος ασταρωνεις.
Αν εχουν κιτρινιλες μονο απο παλια υγρασια τοτε το πιο πιθανο ειναι να ''ξερασει'' οταν περασεις χρωμα.Δοκιμασε μια πινελια στην κιτρινιλα κι αν δεν καλυφθει τοτε πρεπει να περασεις βελατουρα(ασταρι λαδομπογιας) η ασταρι μεταλλου.Το πρωτο καλυτερα γιατι στεγνωνει πιο γρηγορα.

Δεν εχουν πεταξει αλλα επειδη μου ειχε τρυπησει πιο παλια ο θερμοσιφωνας ειχε περασει η υγρασια απο το νερο στο ταβανι και στον τοιχο με αποτελεσμα να εχει μεινει η κιτρινιλα την οποια ετριψα καλα(χωρις να φυγει τελειως) και ασταρωσα...
Ηταν περασμενο υδροχρωμα και θα βαλω πλαστικο πλεον...
Λες να το περασω καλυτερα με βελατουρα πρωτα για να ειμαι σιγουρος?
Οταν λες ''μετα καρουλιαζεις'' τι εννοεις?

boudas4622
25-09-10, 16:11
Αν απο υδροχρωμα το κανεις πλαστικο πρεπει οπωσδηποτε να ασταρωσεις.
Ελπιζω να το εκανες.
Για την κιτρινιλα.
Αν ειναι μεγαλη επιφανεια και αφου εχεις ασταρωσει,δωσε το πρωτο χερι πλαστικο.Υπαρχει περιπτωση να καλυφθει.Αν οχι θα ξαναβγει και θα δεις πιο σημειο θελει βελατουρα.
Αν ειναι μικρη επιφανεια περνα βελατουρα πρωτα.
Με το καρουλιασμα εννοω το περασμα με το ρολλο (καρουλι).

Optimus Prime
28-09-10, 20:08
Αν απο υδροχρωμα το κανεις πλαστικο πρεπει οπωσδηποτε να ασταρωσεις.
Ελπιζω να το εκανες.
Για την κιτρινιλα.
Αν ειναι μεγαλη επιφανεια και αφου εχεις ασταρωσει,δωσε το πρωτο χερι πλαστικο.Υπαρχει περιπτωση να καλυφθει.Αν οχι θα ξαναβγει και θα δεις πιο σημειο θελει βελατουρα.
Αν ειναι μικρη επιφανεια περνα βελατουρα πρωτα.
Με το καρουλιασμα εννοω το περασμα με το ρολλο (καρουλι).

Ενταξει το τελειωσα το μπανιο,κουκλα βγηκε....
Ασταρωσα και περασα το πλαστικο.....
Μεχρι τωρα δεν ειδα να ξερναει πανω απο το χρωμα κιτρινιλα αρα πιστευω εκανα καλη δουλεια..

satfoxy
29-09-10, 13:43
Για το σπατουλαριστο θελει κοντομαλλο ρολο.Παρε ενα καλης ποιοτητας.Κανει 13 ευρω αλλα κανει καλη δουλεια.

zoik
04-04-11, 08:14
Καλημέρα σε όλους!

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση κι εγώ; Πριν 4-5 μήνες έβαψα το σπίτι που αγόρασα (9 χρόνων σπίτι). Το χρώμα ήταν ένα ανοιχτό πολύ γκρι (πλαστικό ,vivechrom νομίζω και τη δουλειά την έκαναν επαγγελαμτίες). Οι τοίχοι είχαν γραμένα πάνω κάτι τηλέφωνα σε ένα σημείο (γιατί πριν το είχε μια γιαγιά που τα είχε ψιλοχάσει). anyway, οι τοίχοι βάφτηκαν κ όλα καλά. Όμως, τώρα το χρώμα σαν να ξερνάει με πολυ΄γοργούς ρυθμούς και ...τα τηλέφωνα ξαναεμφανίστηκαν.....σαν να μην βάφτηκαν ποτέ! Δεν ξέρω..είναι υγρασία αυτό το πράγμα;; Παρόλα αυτά δεν έχω άλλες ενδείξεις για τόσο έντονη υγρασία στο σπίτι.. μήπως μπορεί να μου κανείς που μπορεί να οφείλεται κ αν αυτό είναι ένδειξη υγρασίας τελικά;;;

old
04-04-11, 14:15
Καλημέρα σε όλους!

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση κι εγώ; Πριν 4-5 μήνες έβαψα το σπίτι που αγόρασα (9 χρόνων σπίτι). Το χρώμα ήταν ένα ανοιχτό πολύ γκρι (πλαστικό ,vivechrom νομίζω και τη δουλειά την έκαναν επαγγελαμτίες). Οι τοίχοι είχαν γραμένα πάνω κάτι τηλέφωνα σε ένα σημείο (γιατί πριν το είχε μια γιαγιά που τα είχε ψιλοχάσει). anyway, οι τοίχοι βάφτηκαν κ όλα καλά. Όμως, τώρα το χρώμα σαν να ξερνάει με πολυ΄γοργούς ρυθμούς και ...τα τηλέφωνα ξαναεμφανίστηκαν.....σαν να μην βάφτηκαν ποτέ! Δεν ξέρω..είναι υγρασία αυτό το πράγμα;; Παρόλα αυτά δεν έχω άλλες ενδείξεις για τόσο έντονη υγρασία στο σπίτι.. μήπως μπορεί να μου κανείς που μπορεί να οφείλεται κ αν αυτό είναι ένδειξη υγρασίας τελικά;;;

oxi igrasia den einai an fenontai ta noumera apo piso kai mono eki....

apla o markadoros - stilos pou eixan grapsi tha itan aneksitilos i kati analogo

kai apla kserase to xroma tou markadorou epano sto xroma to kenourgio pou eixes perasi esi....

logiko einai kai etsi simveni panta ektos kai an sto simio pou eixe grafti me markadoro eixe perasti astari...

pragma to opoio se esena simfona me to apotelesma to oti vgike to noumero den sto eixan kani....

opote emfanistikan ta gramata....exeis kai pouthena allou thema me to xroma i mono sta simia

pou i giagia eixe grapsi me ton markadoro....??

kai gia na deis oti exeis igrasia to xroma tha arxisi na zaroni kapos kai na skai....

ospou tha gini san trimeni frigania....exeis esi kana paromio thema...??

an oxi tote einai thema markadorou kai astaromatos prin tin vafi sto simio afto entona kai topika.....

zoik
04-04-11, 17:01
old holborn, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Ελπίζω πράγματι να μην είναι θέμα υγρασίας!!
Λοιπόν, μόνο εκεί έχει εμφανιστεί πρόβλημα από ότι βλέπω. Παρόλα αυτά με είχε προβληματίσει και το ότι η μυρωδιά της φρέσκιας βαφής στο σπίτι εξαφανίστηκε εντελώς μετά από 1 μέρα περίπου αφότου βάφτηκε. Θυμάμαι από άλλα σπίτια που έχω βάψει ότι η μυρωδιά στον κλειστό χώρο (γιατί δεν το είχα αερίσει καθόλου) είναι έντονη για 3-4 μέρες.

AL-FO
04-04-11, 17:44
Min se problimatizi pou den exei myrwdia (den exei sxesi mipws to xrwma den einai kalo )
,plewn polla xrwmata einai aosma kai apo tin idia mera mporeis na meineis sto domatio pou ebapses.
Twra me ta noumera pou xanafenontai mallon einai apo molybi grammeno(auto kanei tetoia problimata)
kai opws katalabeneis oso kai na to bapseis apo panw tha xanabgenei ,ektos an katseis na ta tripsis ta simeia
auta astarwswis kai bapseis xana .

zoik
05-04-11, 07:35
s euxaristw gia thn apantisi al-fo!
tha koitakso na to astarwsw wste na svistoun epitelous auta apo ton toixo..

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
05-04-11, 20:44
Γειά χαρά!Είχα το ίδιο πρόβλημα και έβαψα με πρώτη ύλη.Αστάρι είναι και αυτό αλλά πιο δυνατό,πιο αποτελεσματικό.Αν δεν βρείς,πάρε αστάρι durostick.Είναι εγγύηση!Κάντο πυχτό το μείγμα!!!και καλή επιτυχία!!