PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ζωή στο χωριό

ktmdr
21-10-10, 14:21
Γεια πείτε πως θα σας φαινοτανε η ιδεα να εγκαταληψετε μια μεγαλη πολη οπως η αθηνα πχ και να πηγαινατε να ζησετε σενα μικρο χωριο. Το εχετε σκεφτει ποτε? Τι θα σας ελειπε περισσοτερο?

Asdkostas
21-10-10, 14:31
Γεια πείτε πως θα σας φαινοτανε η ιδεα να εγκαταληψετε μια μεγαλη πολη οπως η αθηνα πχ και να πηγαινατε να ζησετε σενα μικρο χωριο. Το εχετε σκεφτει ποτε? Τι θα σας ελειπε περισσοτερο?

Πολυ καλη ιδεα η οποια πραγματικα περναει συχνα απο το μυαλο μου! Οσο για το τι θα λειπε εκτος απο το 24αρι internet δεν νομιζω κατι αλλο...

~mxls~
21-10-10, 14:35
Πολυ καλη ιδεα η οποια πραγματικα περναει συχνα απο το μυαλο μου! Οσο για το τι θα λειπε εκτος απο το 24αρι internet δεν νομιζω κατι αλλο...

Έχουμε και εμείς :p

Το μόνο που στερούμαι εδώ είναι οι συγκοινωνίες και λίγο τον Ολυμπιακό :D

Dinos@
27-10-10, 10:23

To thema einai tha mporoysame na min leipei tipota stin eparxia mas an oi katoikoi apofasisoyn na zisoyn armonika kai na stirixoyn o enas ton allo.
Ena paradeigma einai p.x. oti ola ta nisia mas tha mporoysan na paragoyn to diko toys reyma k.l.p.
Genika pisteyw oti ama papsyme na ta perimenoyme ola apo tin kybernisi kai paroyme sta xeria mas tin tyxi twn xwriwn mas tha mporysame na kanoyme epigeioys paradeisoys.
Exoyme tin pio omorfi xwra poy tin afinoyme na tin ekmetaleyontai axristoi.

Elonora80
27-10-10, 14:37
Εχει ένα δίκαιο ο Ντίνος.Προσωπικά δεν νομίζω να άφηνα την πόλη μου για να πάω να ζήσω σε ένα χωριό.Επειδή έχω συνηθήσει την πολυκοσμία της πόλης πιστεύω πως δεν θα άντεχα την "ερημιά" του χωριού.Στα 60μου ίσως κι να το σκεφτόμουν...

filipposnik
27-10-10, 19:08
Όλα έχουν τη δική τους χάρη...

Επειδή έχω ζήσει και στα 2, θα έλεγα ότι προτιμώ το χωριό......

stelios1
27-10-10, 19:18
Το χωριο που ξερατε με την (υποτιθεται)<ανεμελη> ζωη δεν υπαρχει. Ουτε υπηρχε ποτε πουθενα τετοια ζωη. Αν ηταν καλυτερα δεν θα.. μεγαλωναν οι πολεις.

iphi1986
28-10-10, 18:21
Ωραίο θέμα. Κι εγώ το έχω σκεφτεί αν και πιστεύω ότι δεν θ' άντεχα για πολύ. Κατ' αρχάς, στα πλεονεκτήματα είναι η καλύτερη ποιότητα ζωή, οι άνθρωποι στηρίζουν ο ένας τον άλλον, το ότι είσαι κοντά στη φύση, ότι έχεις λιγότερο άγχος και γενικότερα το χωριό αποπνέει μια ηρεμία. Επίσης, ως οδηγός δεν συναντάς κίνηση στο δρόμο, τρως υγιεινά πράγματα κ.α.
Κατα τη γνώμη μου το σημαντικότερο μειονέκτημα είναι ότι στην επαρχία δεν υπάρχουν νοσοκομεία. Αν πάθεις κτ σοβαρό βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα γτ τα νοσοκομεία δεν έχουν υποδομές. Δεν υπάρχουν τόσες ευκαιρίες για απασχόληση όσες στην Αθήνα, δεν υπάρχει συγκοινωνία, οι τιμές γενικότερα είναι πολύ υψηλές, δεν υπάρχει διασκέδαση, παίζει πολύ κουτσομπολιό και οι άνθρωποι είναι αρκετά οπισθοδρομικοί.

Sirikos
28-10-10, 18:25
Θα προτιμούσα χωριό και ιδιαίτερα νησί αλλά παράγοντες όπως εργασία αποτρέπουν τέτοια κίνηση.
Τι θα μου έλειπε από Αθήνα ίσως το Μοναστηράκι και οι βόλτες στα Μουσεία.

EmpressKaileena
28-10-10, 18:46
Θα προτιμουσα να μεινω στην Κερκυρα. Χιλιες φορες καλυτερη απο την Αθηνα αλλα γινεται φασαρια το καλοκαιρι.... :D
Να εχω μονο το pc μου, την συνδεση μου και δεν θα μου λειψει τπτ αλλο.

Nukem
28-10-10, 19:19
Έχουμε και εμείς :p

Το μόνο που στερούμαι εδώ είναι οι συγκοινωνίες και λίγο τον Ολυμπιακό :D

Τον βλέπεις να παίρνει πούλο κι από την τιβι, live κιόλας :p

~mxls~
28-10-10, 19:26
Τον βλέπεις να παίρνει πούλο κι από την τιβι, live κιόλας :p

Α να χαθείς :p

Και παίδες μη το ψάχνετε, καλό τζέρτζελο η Αθήνα αλλά είμαστε πιο χαλλλαρά επαρχία :)

pepeto
28-10-10, 22:29
Μα και η Αθήνα ένα μεγάλο χωριό είναι ρε παιδιά. Αφού κατοικείται απο 5,000,000 χωριάτες.....Και μην μου πει κανείς ότι λέω ψέμματα..Αστική τάξη στην Ελλάδα δεν υπήρξε ποτέ. Άρα αυτό που θα μου έλειπε θα ήταν οι υπόλοιποι 4,999,999 συγχωριανοί μου

Nukem
29-10-10, 01:07
Και παίδες μη το ψάχνετε, καλό τζέρτζελο η Αθήνα αλλά είμαστε πιο χαλλλαρά επαρχία :)

Μακάρι να μην έφευγα από Μεσολόγγι να έρθω στο λομπουρδέ την Αθήνα...
Πραγματικά άλλη φάση να παίρνεις το ποδήλατο να κάνεις την βόλτα σου, να παίρνεις την κοπέλα σου και να αράζετε παραλία 5' μακριά, όλα τα μαγαζιά σε απόσταση μάξιμουμ 5' από το σπίτι σου, παντού κόσμος χαμογελαστός, πρόθυμοι όλοι να σε εξυπηρετήσουν, καθαρό οξυγόνο, τις νύχτες βλέπεις τα άστρα ενώ στην Αθήνα σπάνια, το μόνο που βλέπεις είναι η αντανάκλαση των φώτων στο νέφος, ελάχιστοι κάγκουρες, βγαίνεις έξω από το σπίτι με τη σαγιονάρα, το σορτσάκι και το αμάνικο να πας στο περίπτερο χωρίς να σε νοιάζει τι θα πει ο πρωτευουσιάνος απέναντι :p....
Δεν ξέρω, αυτή την λίστα με τα προτερήματα επαρχίας VS Αθήνας αν ξεκινήσω να την γράφω τώρα δεν θα τελειώσω ούτε το 2030.

johnyskar
29-10-10, 03:23
βγαίνεις έξω από το σπίτι με τη σαγιονάρα, το σορτσάκι και το αμάνικο να πας στο περίπτερο χωρίς να σε νοιάζει τι θα πει ο πρωτευουσιάνος απέναντι :p....
Δεν ξέρω, αυτή την λίστα με τα προτερήματα επαρχίας VS Αθήνας αν ξεκινήσω να την γράφω τώρα δεν θα τελειώσω ούτε το 2030.

Εγω παντως με το σορτσακι και τη σαγιοναρα κατεβαινω στο περιπτερο και δεν με νοιαζει και μενω κεντρο :rolleyes2
Σπουδασα Μεσολογγι εμεινα 4+ χρονια και γυρισα φετος.Ειναι και το χωριο μου εκει κοντα και βρεθηκα ενα καλοκαιρι για μερικες μερες εκει,και απλα ηταν ανυποφορο,ερημια ερημια και παλι ερημια.Ολα κλειστα,και μαζι με την υγρασια δεν παλευοταν.Εκτος καλοκαιριου και γενικα περασα πολυ ωραια λογω παρεας κλπ ομως.Δεν με χαλασε το οτι ολα ειναι μαζεμενα σε 2 πεζοδρομους κλπ αλλα ειναι και πως εχεις συνηθισει.Γενικοτερα και απο αλλα μερη που εχω παει επαρχια δεν θα μπορουσα με τιποτα.Γενικοτερα οι περισσοτεροι εκει που μεγαλωσανε αυτο τους αρεσει.
Υπαρχουν και οι λιγοτερο συχνες περιπτωσεις που καποιος απτην πολη θελει να παει στην επαρχια να ηρεμησει και καποιος απτο χωριο περιμενει πως και πως να παει στην πολη.Ειναι και θεμα χαρακτηρα.

LongTom
29-10-10, 07:35
Καλό το χωρίο και εάν είχε δουλειές/περίθαλψη θα ήταν ακόμη καλύτερο.

koubilaihan
29-10-10, 14:57
Αν είσαι 20 χρονών, Αθήνα. Αν είσαι 40 χωριό. Αν είσαι 60 Αθήνα (να υπάρχει νοσοκομείο). Αν είσαι 80 δεν σε νοιάζει όπου και αν είσαι, αρκεί που είσαι ζωντανός.

EmpressKaileena
29-10-10, 15:45
Αν είσαι 20 χρονών, Αθήνα. Αν είσαι 40 χωριό. Αν είσαι 60 Αθήνα (να υπάρχει νοσοκομείο). Αν είσαι 80 δεν σε νοιάζει όπου και αν είσαι, αρκεί που είσαι ζωντανός.

lol

O Salonikios
29-10-10, 16:38
εγω παλι ενω ζω Θεσσαλονικη, ειμαι στα προαστια να το πω ?? οποτε τα συνδυαζω ολα και πολη και χωριο .. και internet !! :laugh:

nescio
29-10-10, 16:40
Για να περάσεις καλά σε χωριό ή επαρχία πρέπει να μην έχεις επαφή με τους ντόπιους. Όσο λιγότερες επαφές τόσο καλύτερα.

Winter00
29-10-10, 19:11
Όπως πάμε (οικονομικά),όχι μόνο τα χωριά θα πάρουμε,αλλά τ ορη και τα βουνά.

voula_87
30-10-10, 20:05
den nomizw oti tha mporousa pote na paw na meinw se xwrio!auto pou tha mou eleipe pio polu an phgaina einai h nuxterinh zwh pou exoun megales poleis

pho3nix
30-10-10, 21:50
diladi se ti xwrio na 8eloume na minoume...me 2 spitia,mia katsika kai dio kotes??
sigoura kalutera eparxia apo tin a8ina...alla oxi kai xwrio

superpan
31-10-10, 00:04
diladi se ti xwrio na 8eloume na minoume...me 2 spitia,mia katsika kai dio kotes??
Sigoura kalutera eparxia apo tin a8ina...alla oxi kai xwrio
αυτο δε ειναι χωριό ,στρατιωτικο φυλακιο ειναι :p

billdour
01-11-10, 16:16
....καλησπερα κι απο εμενα...
εγω φιλοι μου βρισκομαι ηδη στη διαδικασια να αγορασω το παλιο σπιτι (χαλασμα....) του παππου μου που βρισκεται 25 χλμ μακρια απο την Καλαματα οπου μενω τωρα, οταν αυτος κλεφτηκε με τη γιαγια μου το '52 και δεν ξαναγυρισε ποτε μεχρι το 8ανατο του , το '91... σκεπτομαι να εγκαταστα8ω εκει μονιμα (οι μονιμοι κατοικοι δεν ξεπερνουν τους 10).
Βεβαια λογω εργασιας και μικρης αποστασης μπορω να το κανω (εργαζομαι ως αρχιτεκτων εσωτερικων χωρων), πραγμα που σημαινει πως δεν χρειαζεται να βρισκομαι κα8ε μερα στη δουλεια....
Αλλωστε, η αποσταση ειναι 35 λεπτα... Βρισκεται σε υψομετρο 700μ. και ο στοχος μου ειναι με λιγα χρηματα να επισκευασω το παλιο σπιτι και να μεινω εκει. Οι λογοι ειναι και συναισ8ηματικοι και βιοποριστικοι.... με συναρπαζει η ιδεα του κηπου, των ζωων και της ηρεμιας που προσφερει....
ενα προωλημα ισως να ειναι το internet... αλλα κατι 8α βρε8ει και γι' αυτο.... ;)

zoul
01-11-10, 18:38

δυνατος!

Krisania1986
01-11-10, 19:14
Μου φαίνεται αργά η γρηγορα τα χωρια θα ξαναγεμίοσυν με κόσμο.Ισως στη φάση που ειμαι να μην το σκεφτομαι σοβαρά ως ενδεχόμενο αλλα ο τρόπος ζωης δεν με χαλάει και πραγματικά δεν θα μου λείψει τιποτα απο την πόλη.Με καλή παρεα αν είχα ίσως έφευγα ακόμα πιο εύκολα..

laugher
02-11-10, 09:28
oute gia plaka :p

angel80
24-11-10, 09:12
εγω ζω σ'ενα χωριο εξω απο την Καβαλα και τι να πω...δεν το αλλαζω με τιποτα..
εχω ζησει και Θεσ-νικη και Καβαλα στο χωριο ειναι αλλιως πανω απο'ολα εχεις ηρεμια
...ααααα.......
κι εχουμε και ιντερνετ εεε...τα χωρια τωρα ειναι αλλιως κι εχουμε τα παντα..
και μ'αρεσει...

Νανού
25-11-10, 01:07
τι να σου πω ρε συ;
Αν εβρισκα δουλεια στο χωριουδακι μου,θα εφευγα αυριο το πρωι κιολας. :yes:

Αλλα δεν υπαρχουν προοπτικες εκει..οτι υπαρχει ειναι οικογενειακή επιχειρηση..Ασε που δεν εχει και τον καταλληλο πληθυσμο για να εκανα κατι..Ακομα και εναν φουρνο που εχω σκεφτει να ανοιξω εκει,δεν θα πιασει.

Την Αθήνα φυσικα και θελω να την παρατησω.
Οποτε βρω ευκαιρια,δεν ξερω.
Και ας μην εχω ουτε ιντερνετ,ουτε κινητό,ουτε τιποτα. :think:
Τα βασικα θα με 'φταναν.

matrona7
29-11-10, 18:49
Επιστροφή στη φύση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

milomilaraki
02-12-10, 20:53
"πεταω τη σκουφια μου":happy2:!εγω το αποφασισα και φευγω απ'την Αθηνα σε 3μηνες..