PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεστ ευφυίας...δείτε αν ακόμη τα έχετε τετρακόσια!

Αλεξάνδρα.
10-12-10, 19:26
http://1.bp.blogspot.com/_-AEc53NfCwg/SjfrRTnmIgI/AAAAAAAAWBY/7n1pFK6Q7TY/s320/%CE%9C%CE%A5%CE%91%CE%9B%CE%9F.jpg (http://1.bp.blogspot.com/_-AEc53NfCwg/SjfrRTnmIgI/AAAAAAAAWBY/7n1pFK6Q7TY/s1600/%CE%9C%CE%A5%CE%91%CE%9B%CE%9F.jpg)Η άσκηση του μυαλού είναι εξίσου σημαντική, όσο και η άσκηση των μυών. Καθώς μεγαλώνουμε, είναι σημαντικό να παραμένουμε πνευματικά σε... εγρήγορση. Το ρητό: «Αν δεν το καλλιεργείς, θα το χάσεις» αναφέρεται και για το μυαλό μας…
Τα παρακάτω είναι ένας πολύ προσωπικός τρόπος να εκτιμήσετε την τωρινή σας
.
κατάσταση ευφυίας. Κάντε το παρακάτω τεστ και δείτε αν «τα χάνετε» ή αν ακόμη «τα ʽχετε τετρακόσια»…
Αφού απαντήσετε στις ερωτήσεις, διαβάστε παρακάτω αν συμφωνούν με τις σωστές απαντήσεις.
Για να δείτε τις απαντήσες επιλέξτε (μπλεδιάστε) την απάντηση .. αφού οι απαντήσεις είναι με άσπρο χρώμα, για να μην ρίχνετε κλέφτικες ματιές!

OK, χαλαρώστε, καθαρίστε το μυαλό σας και … Ξεκινήστε!

#1 Τί βάζουμε μέσα σε μια τοστιέρα ?

Η απάντηση είναι «ψωμί». Αν είπατε «τοστ», καλύτερα να τα παρατήσετε και να μην προχωρήσετε παρακάτω. Δεν υπάρχει λόγος να πληγώσετε τον εαυτό σας…

Αν είπατε «ψωμί», προχωρήστε στην ερώτηση 2.

#2 Πείτε τη λέξη «μπάλα» πέντε φορές.

Τί πίνουν οι αγελάδες;

Απάντηση:

Οι αγελάδες πίνουν νερό. Αν είπατε «γάλα», μην επιχειρήσετε να περάσετε στην επόμενη ερώτηση. Το μυαλό σας είναι ζορισμένο και ίσως να «υπερθερμανθεί». Αυτό που σας χρειάζεται να διαβάσετε και είναι πιο κατάλληλο για σας, είναι κάποιο έντυπο του τύπου «Ο Κόσμος των Παιδιών» ή κάτι παρόμοιο…

Αν είπατε «νερό», προχωρήστε στην ερώτηση 3.

#3 Αν ένα κόκκινο σπίτι
είναι φτιαγμένο από κόκκινα τούβλα,
ένα μπλε σπίτι από μπλε τούβλα,
ένα ροζ σπίτι από ροζ τούβλα,
ένα μαύρο σπίτι από μαύρα τούβλα,
Από τί είναι φτιαγμένο ένα Greenhouse(θερμοκήπιο);

Απάντηση:

Τα greenhouses (= θερμοκήπια) φτιάχνονται από γυαλί.
Αν είπατε πράσινα τούβλα, γιατί στο καλό συνεχίζετε με τις ερωτήσεις;

Αν είπατε «γυαλί», προχωρήστε στην ερώτηση 4.

#4 Αν ο μικρός δείκτης ενός ρολογιού διανύει 1/60 μοίρες κάθε λεπτό, πόσες μοίρες θα έχει διανύσει σε μια ώρα;

Απάντηση:

Μια μοίρα. Αν είπατε «360» ή οτιδήποτε άλλο, πρέπει να σας συγχαρούμε που φτάσατε μέχρι εδώ, αλλά προφανώς τώρα είστε έξω απʼ τις δυνατότητές σας. Καλύτερα να εγκαταλείψετε την προσπάθεια και να βγείτε απʼτο δωμάτιο.

Οι υπόλοιποι συνεχίστε με την επόμενη ερώτηση.

#5 Χωρίς να χρησιμοποιήσετε κομπιουτεράκι.
Οδηγείτε ένα λεωφορείο,στην πρώτη στάση, 17 άνθρωποι ανεβαίνουν.
Στην δεύτερη, έξι κατεβαίνουν και εννέα ανεβαίνουν.
Στην επόμενη, δύο άνθρωποι κατεβαίνουν και τέσσερις ανεβαίνουν.
Στην τέταρτη στάση, 11 κατεβαίνουν & 16 ανεβαίνουν.
Στην πέμπτη, 3 άνθρωποι κατεβαίνουν & 5 ανεβαίνουν.
Στην τελευταία στάση, έξι άνθρωποι κατεβαίνουν & τρεις ανεβαίνουν.
Και φτάνουμε στον τελικό μας προορισμό. Ποιό ήταν το όνομα του οδηγού;

Απάντηση:
Προς Θεού, μην κλαίτε! Δεν θυμάστε το ίδιο σας το όνομα;
Εσείς ήσασταν ο οδηγός … Απʼτην πρώτη κιόλας πρόταση μαθαίνετε ότι εσείς οδηγείτε το λεωφορείο
.

http://24wro.blogspot.com/2010/12/blog-post_4038.html

(http://24wro.blogspot.com/2010/12/blog-post_4038.html#ixzz17jr1MChe)

zaf_4
10-12-10, 19:43
Πολύ καλό... έκανα λάθος στις περισσότερες... αλλά συνέχιζα :shutup:

Nemesis_X
10-12-10, 19:44
Αμερικανιές...

EmpressKaileena
10-12-10, 19:45
Ειναι λιγο δυσκολο να σκεφτεις οταν οι απαντησεις ειναι ακριβως απο κατω, φατσα καρτα. :p

Αλεξάνδρα.
10-12-10, 19:47
Ειναι λιγο δυσκολο να σκεφτεις οταν οι απαντησεις ειναι ακριβως απο κατω, φατσα καρτα. :p
καλή μου φιλενάδα...εγώ είπα τοστ!! αστα ...με το ντεκαπάζ....!! αφού σκέφτομαι να μην πάω για την βαφή που έχω κλείσει...!!

feidias
10-12-10, 19:48

Με τη διαφορά αν είσαι μεταξύ 15 έως 21 και 35 έως ...φεύγα...:beer2:

theo73
10-12-10, 19:58
με το λεωφορειο ειναι ολα τα λεφτα,

BilloukosGR
10-12-10, 20:01
Μέσα στην τοστιέρα βάζουμε τοστ ηλίθιο τεστ ευφυίας!

Mendacium
10-12-10, 20:04
Έκανα λάθος απο το πρώτο...Αλλά συγνώμη κιόλας....Δεν βάζω ποτέ σκέτο ψωμί μεσ'στη τοστιέρα....Ψωμί για τόστ βάζεις με αλλαντικά...Άρα τόστ!:p

Αλεξάνδρα.
10-12-10, 20:06
Έκανα λάθος απο το πρώτο...Αλλά συγνώμη κιόλας....Δεν βάζω ποτέ σκέτο ψωμί μεσ'στη τοστιέρα....Ψωμί για τόστ βάζεις με αλλαντικά...Άρα τόστ!:p
πέστα....!!! δεν είμαι χαζή!!

EmpressKaileena
10-12-10, 20:08

Αρα σωστα σκεφτομουν... :clap2:
Μας κοροιδευει πατοκορφα το τεστ. :p

Mendacium
10-12-10, 20:10
καλή μου φιλενάδα...εγώ είπα τοστ!! αστα ...με το ντεκαπάζ....!! αφού σκέφτομαι να μην πάω για την βαφή που έχω κλείσει...!!

Επόμενη ερώτηση.... Τι χρώμα βαφή θέλει να κάνει η alex-st???

Αλεξάνδρα.
10-12-10, 20:13
Επόμενη ερώτηση.... Τι χρώμα βαφή θέλει να κάνει η alex-st???

blonde...dear....!!!

Mendacium
10-12-10, 20:14
blonde...dear....!!!

Εσύ κ ο Einstein τόσο πολύ iq!:tongue2:

Αλεξάνδρα.
10-12-10, 20:24
Εσύ κ ο Einstein τόσο πολύ iq!:tongue2:
τα βάφω..αγαπητέ.....:clap2::strongben

BilloukosGR
10-12-10, 20:25
Αρα σωστα σκεφτομουν... :clap2:
Μας κοροιδευει πατοκορφα το τεστ. :p

Εκεί είναι η πραγματική ευφυία... να το λύσεις όλο λάθος και να μην καταφέρει να σε πείσει ότι είσαι χαζός! :laugh:

Αλεξάνδρα.
10-12-10, 20:27
Εκεί είναι η πραγματική ευφυία... να το λύσεις όλο λάθος και να μην καταφέρει να σε πείσει ότι είσαι χαζός! :laugh:
'οταν όλα είναι στραβά και αυτός χαμογελά....'εχει βρεί απλά που να ρίξει το φταίξιμο....!!!:hi:

Evolution
10-12-10, 20:31
eprepe na valeis tis apantiseis se spoiler :p

Winter00
10-12-10, 20:33
Άριστα!!! Μπράβο μου!!!

Mendacium
10-12-10, 20:37
τα βάφω..αγαπητέ.....:clap2::strongben

Καμιά φορά η μπογιά είναι τόσο πανούργα που μπαίνει στο εσωτερικό χωρίς να το καταλάβεις!:p

Αλεξάνδρα.
10-12-10, 20:40
Καμιά φορά η μπογιά είναι τόσο πανούργα που μπαίνει στο εσωτερικό χωρίς να το καταλάβεις!:p

αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις τα ποστ..το είπα μόνη μου εξ αρχής...!!!! καλό το χιούμορ αλλά ακόμη πιο καλή η αυτοκριτική....(φυλάξου ...δεν είναι τόσο ξανθιά!!)

sting76
10-12-10, 20:46
Μ'αρεσει η πολυχρωμια...
απ'το τεστ στα μαλλια κ.ο.κ.
Ωραιο ηταν. Τα καταφερες. Μας μπερδεψες:p

Mendacium
10-12-10, 20:46
αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις τα ποστ..το είπα μόνη μου εξ αρχής...!!!! καλό το χιούμορ αλλά ακόμη πιο καλή η αυτοκριτική....(φυλάξου ...δεν είναι τόσο ξανθιά!!)

Thanks για την προειδοποίηση!:p

PaSxaLak0s
10-12-10, 21:03
Μόνο στα θερμοκήπια έκανα λάθος...δεν φτιάχνονται και με νάυλον?:hmmm:
Καλό θα ήταν να μπουν οι απαντήσεις σε spoiler...την πρώτη την είδα πριν καλά καλά διαβάσω την ερώτηση..

mourlias
13-12-10, 18:39
paei to kefali mou to exw kanei kordompon

Dark Angel.
14-12-10, 15:14
thanks

Kinigos84
16-12-10, 19:22
thanks