PDA

Επιστροφή στο Forum : 3d ΤΑΙΝΙΕΣ...!!!!!

ANDRESOU
15-12-10, 11:59
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ....
ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΝ 40αρα SAMSUNG LED 3D 8000 ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ BLURAY 3D..... Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ....
ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ''HD Movies - with Greek subtitles - High Definition / BluRay'' ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΤΟ CONVERT X ΣΕ ΑΠΛΑ DVD ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΩΣ 3D????

micos000
15-12-10, 22:41
Σε καμιά απολύτως περίπτωση.

ΕΔΩ (http://www.3dmovielist.com/3ddvds.html) μια λίστα με ταινίες που έχουν κυκλοφορήσει σε 3D Blue Ray disks.

ANDRESOU
16-12-10, 13:22
Σε καμιά απολύτως περίπτωση.

ΕΔΩ (http://www.3dmovielist.com/3ddvds.html) μια λίστα με ταινίες που έχουν κυκλοφορήσει σε 3d blue ray disks..

ΦΙΛΟΣ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΣΕ blueray ή ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΖΩ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ?????

micos000
16-12-10, 15:47
Για αρχή, μην γράφεις κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις και είναι και λίγο ενοχλητικό στην ανάγνωση.

Στο θέμα μας τώρα. Όχι, δεν παίζει ρόλο που θα τα γράφεις.
Αν δεν είναι η ταινία από την αρχή 3d δεν μπορείς να την κάνεις εσύ να είναι 3d γράφοντας την σε bd disk ή παίζοντας την σε 3d τηλεόραση.
Οι λύσεις του τύπου anaglyph 3d είναι μόνο για να σε πιάνει πονοκέφαλος όταν βλέπεις την ταινία.

Ή θα την κατεβάσεις σε full blue ray 3d (αν την βρεις έτσι) και θα την γράψεις σε bd disk ή θα την νοικιάσεις.

ANDRESOU
17-12-10, 11:32
Για αρχή, μην γράφεις κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις και είναι και λίγο ενοχλητικό στην ανάγνωση.

Στο θέμα μας τώρα. Όχι, δεν παίζει ρόλο που θα τα γράφεις.
Αν δεν είναι η ταινία από την αρχή 3d δεν μπορείς να την κάνεις εσύ να είναι 3d γράφοντας την σε bd disk ή παίζοντας την σε 3d τηλεόραση.
Οι λύσεις του τύπου anaglyph 3d είναι μόνο για να σε πιάνει πονοκέφαλος όταν βλέπεις την ταινία.

Ή θα την κατεβάσεις σε full blue ray 3d (αν την βρεις έτσι) και θα την γράψεις σε bd disk ή θα την νοικιάσεις.

Αυτο λεω ρε συ!!! Μιλαω μονο για τις 3d. πχ. αυτη http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=594971 που ειναι 3d την κατεβασα και την εγραψα. Στην καινουρια tv θα την βλεπω 3d?

micos000
17-12-10, 19:40
Είσαι σίγουρος ότι είναι 3d η ταινία; Αν ήταν, πιστεύω ότι ο uploader θα το ανέφερε κάπου και δεν το βλέπω. Ούτε καν στο όνομα του αρχείου.
Δεν μετράει το ότι το λέει στην υπόθεση της ταινίας ούτε η αφίσα.
Το ξέρω ότι στις αίθουσες παίχτηκε 3d, το blue ray όμως είναι 3d;
Το ένα δεν εξυπακούει το άλλο.
Το Avatar όταν βγήκε σε bd δεν ήταν 3d και ας παιζόταν στις αίθουσες ως 3d.

Αφού την κατέβασες και την έγραψες, βάλ' την στο bd player να δεις αν παίζει 3d.
Στο pc πως την βλέπεις; Αν είναι 3d θα έχει είδωλο η εικόνα και δεν θα μπορείς να την δεις σωστά χωρίς τα ειδικά γυαλιά.

gameste
24-12-10, 09:34
καλημερα παιδια χρονια πολλα.εγω εχω αγορασει προσφατα την samsung 46c750. εχω καταιβασει και το avatar σε 3d το εβαλα σε εξωτερικο δισκο και παιζει κανονικα με τον media player της τηλεορασης/μονο που δεν βλεπει υποτιτλους.για να δεις υποτιτλους θα πρεπει να το αγορασεις η να το νοικιασεις και να το δεις στο playstation 3

xloupas
24-12-10, 10:14
καλημερα παιδια χρονια πολλα.εγω εχω αγορασει προσφατα την samsung 46c750. εχω καταιβασει και το avatar σε 3d το εβαλα σε εξωτερικο δισκο και παιζει κανονικα με τον media player της τηλεορασης/μονο που δεν βλεπει υποτιτλους.για να δεις υποτιτλους θα πρεπει να το αγορασεις η να το νοικιασεις και να το δεις στο playstation 3

kai ta dyo arxeia dld i tainia kai o ypotitlos exoun tin idia onomasia?

ttozidis
25-12-10, 11:11

Φίλε μου μπορείς να μου πεις από που κατεβασες την ταινία γιατι εχω και εγώ την ίδια γ.....τη τηλεωραση αλλα δεν μπορω να βρω ταινιες να κατεβασω και να τις δω μεσω media player γιατι ακομα δεν εχω παρει το ps3!!!

Kronos
25-12-10, 14:52
Αντε... Πάμε πάλι...

Οι ταινίες που κυκλοφορούν σε bluray, δεν είναι όλες 3d.
Οι συσκευές bluray, δεν παίζουν όλες bluray 3d.
Οι ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο σε 3d, μπορεί να μην κυκλοφορήσουν σε 3d bluray, αλλά σε συμβατικό (κανονικό, 2d, απλό, πως να το πούμε) δισκάκι bluray.

Αρα, για να δούμε 3d.
- Χρειαζόμαστε ένα Bluray player, που να μπορεί να αναπαράγει 3d bluray.
- Χρειαζόμαστε μια τηλεόραση, ή έναν προτζέκτορα, που να μπορεί να αναπαράγει 3d fullHD video.
- Χρειαζόμαστε ειδικά ενεργά γυαλιά με μπαταρίες, που να συνεργάζονται με την τηλεόρασή μας.
- Χρειαζόμαστε μια ταινία που να κυκλοφορεί σε 3d bluray, ή μια εκπομπή 3d (δοκιμαστικά από δορυφορικές εκπομπές).

Μερικές από τις τηλεοράσεις που κυκλοφορούν, μπορούν να μετατρέψουν την απλή (2d) προβολή, σε 3d, με ένα "κόλπο" μέσα από το μενού τους. Φυσικά δεν είναι πραγματικό 3d, αλλά όσοι έχετε τέτοιες τηλεοράσεις μπορείτε να το δοκιμάσετε, έχει ενδιαφέρον.

p.s. Οι ταινίες που για να δούμε 3d, χρειάζονται τα χάρτινα, χρωματιστά γυαλιά, είναι χάλια, και το αποτέλεσμα θυμίζει την εποχή από την οποία προέρχεται το συγκεκριμένο πρότυπο. Την δεκαετία του '70.

gameste
25-12-10, 15:18
τις ταινιες τις κατεβασα απο καποιο αλλο φορουμ,αλλα δεν ειναι δυσκολο να τις βρεις στον ιστο.με αυτην την τηλεοραση ειναι απολαυση η θεαση 3d.αλλα ο φιλος πιο πανω ειναι σωστος.για να δεις 3d θα πρεπει να εχεις οσα αναφερει πιο πανω.το media player της συγκεκριμενης τηλ. παιζει τα παντα.εκτος απο side by side υποτιτλους σε mkv. για ταινιες κοιταξε σε ρωσικα σαιτ.δεν ξερω αν μπορω να δωσω το ελληνικο φορουμ που τα βρηκα.

mparmperis
28-12-10, 12:39
αυτο ειναι αληθεια παιδια ,δε σειμαινει οτι επειδη ειναι blueray θα ειναι και 3d

alexandros8876
30-12-10, 16:58
paidia exw kai gw mia samsung 46' 3d seira 8000 kai, proxthes sygekrimena, noikiasa to avatar to evela sto 3d bluray dvd player tis samsung kai edixne theika!!! i tainia omws mou eipan apo to vidoeclub einai mono bluray kai oxi 3d. afou einai etsi, tote pws to eida se 3d morfi xwris na einai kai to dvd?

Kronos
30-12-10, 17:18
paidia exw kai gw mia samsung 46' 3d seira 8000 kai, proxthes sygekrimena, noikiasa to avatar to evela sto 3d bluray dvd player tis samsung kai edixne theika!!! i tainia omws mou eipan apo to vidoeclub einai mono bluray kai oxi 3d. afou einai etsi, tote pws to eida se 3d morfi xwris na einai kai to dvd?

Το είδες με μετατροπή του 2d σε 3d.

Κάτι σαν μούφα τρισδιάστατο δηλαδή, με ψηφιακή επεξεργασία.

Γι αυτό, αυτό που είδες απέχει πολύ από το "θεϊκό" (σόρρυ), του κινηματογράφου, και σίγουρα απέχει αρκετά από το 3d δισκάκι του avatar (αν δεν κάνω λάθος έχει ήδη κυκλοφορήσει στην Αμερική).

alexandros8876
30-12-10, 17:57
nai swsta, to eida apo metatropi 2d se 3d. ennoeitai oti den eixa kai tin apaitisi na to dw opws tou kinimatografou, den gnwrizw ean ginetai kiolas, alla itan ekpliktiko!!! gia na dw to resident evil pou katevazw apo esas (euxaristoume gia tin ekpliktiki douleia sas by the way), tha prepei na to grapsw se bluray disk gia na exw tin idia apodosi me to avatar, i kai se aplo dvd ginetai?

Kronos
30-12-10, 18:48
nai swsta, to eida apo metatropi 2d se 3d. ennoeitai oti den eixa kai tin apaitisi na to dw opws tou kinimatografou, den gnwrizw ean ginetai kiolas, alla itan ekpliktiko!!! gia na dw to resident evil pou katevazw apo esas (euxaristoume gia tin ekpliktiki douleia sas by the way), tha prepei na to grapsw se bluray disk gia na exw tin idia apodosi me to avatar, i kai se aplo dvd ginetai?

Παντού γίνεται. Και τις ειδήσεις μπορείς να δεις τρισδιάστατες. :p

Οσο καλύτερη η ποιότητα του video όμως, τόσο καλύτερο και το αποτέλεσμα. Να κατεβάζεις ταινίες σε ψηλή ανάλυση (1080p κατά προτίμηση), από το ειδικό section.

Επίσης, κυκλοφορούν και κάποια ολόκληρα 3d bluray disks. :yes:

alexandros8876
02-01-11, 10:31
Mporw na grapsw to bluray dvd me convertxtodvd i thelei allo programma egrafis? Exw ksexwristous ipotitlous kai oxi ensomatomenous!

KALH XRONIA!!!!!!!!:mbounce:

Kronos
02-01-11, 11:12
Καλή χρονιά, φίλε μου!

Το bluray, είναι διαφορετικό από το dvd. Δεν υπάρχει bluray dvd.

Που να το γράψεις? Αν κάποιος θέλει ένα bluray σε δισκάκι, πρέπει να έχει Bluray recorder, και άγραφα δισκάκια bluray.
Οι ταινίες bluray, είναι από 25 Gb και πάνω. Συνήθως, ξεπερνούν τα 30 Gb. Αρα δεν χωρούν, ούτε κατά διάνοια στα δισκάκια dvd.

Στο ίντερνετ κυκλοφορούν συμπιεσμένες ταινίες bluray (αρχεία mkv συνήθως), ή ολόκληρα δισκάκι bluray. Συνήθως τα παίζουμε από κατάλληλα μηχανάκια, ή απευθείας από τις τηλεοράσεις μας (σαν τη δική σου).

Ειλικρινά, δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις.
Εχεις κάποια ταινία, και δεν ξέρεις πως να την διαχειριστείς?

alexandros8876
02-01-11, 15:18
exw to resident evil se analisi 1080 kai nomiza oti prepei na to grapsw se bluray dvd gia na exw pliri apodwsi tis tainias otan tha tin dw stin tv mesw bluray player!!:unsure:
vevaia den exbluray writter.

micos000
02-01-11, 15:43
exw to resident evil se analisi 1080 kai nomiza oti prepei na to grapsw se bluray dvd gia na exw pliri apodwsi tis tainias otan tha tin dw stin tv mesw bluray player!!:unsure:
vevaia den exbluray writter.

Όντως, αν θέλεις να την δεις από το blueray player πρέπει να την γράψεις σε BlueRay Disc δισκάκι.
Μπορείς όμως και να την απολαύσεις μέσω του υπολογιστή σου ή αν πάρεις ένα HD Media Player όπως το WDTV Live με 95€ (http://www.skroutz.gr/s/278562/Western-Digital-WD-TV-Live-WDBAAP0000NBK.html) και έναν εξωτερικό 500GB με 56€ (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10038451), πράγμα που προτείνω ανεπιφύλακτα αν κατεβάζεις mkv αρχεία και είναι πολύ καλύτερο από το να πάρεις br writer στα 130€ συν τα δισκάκια.

alexandros8876
02-01-11, 15:51
egw nomiza oti katevazw tin tainia kai tin grafw, mesw tou dvd writter pou exw ston h/y, se bluray disc me to convertxtodvd!!:think:
ta eixa gia poio apla ta pragmata! xixixixi oso zeis matheneis!!!!:angel:

micos000
02-01-11, 16:12
Δεν την "γράφεις" με το CοnvertXtoDVD.
Όπως δηλώνει και από το όνομα του, το πρόγραμμα ΜετατρέπειΟτιδήποτε (Χ)ΣεDVD.
Στην ουσία, στην περίπτωση των bdrip, υποβαθμίζει την ανάλυση από τα 1280x720(720p) ή τα 1960x1080(1080p) στα 720x576 και επανακωδικοποιεί την ταινία από το μοντέρνο h264 πρωτόκολλο στο αρχαίο mpeg2 (DVD).

Kronos
02-01-11, 16:12
Όντως, αν θέλεις να την δεις από το blueray player πρέπει να την γράψεις σε BlueRay Disc δισκάκι.
Μπορείς όμως και να την απολαύσεις μέσω του υπολογιστή σου ή αν πάρεις ένα HD Media Player όπως το WDTV Live με 95€ (http://www.skroutz.gr/s/278562/Western-Digital-WD-TV-Live-WDBAAP0000NBK.html) και έναν εξωτερικό 500GB με 56€ (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10038451), πράγμα που προτείνω ανεπιφύλακτα αν κατεβάζεις mkv αρχεία και είναι πολύ καλύτερο από το να πάρεις br writer στα 130€ συν τα δισκάκια.

Δεν χρειάζεται να αγοράσει media player. Εχει η τηλεόρασή του (μπορεί και το bluray player του).

egw nomiza oti katevazw tin tainia kai tin grafw, mesw tou dvd writter pou exw ston h/y, se bluray disc me to convertxtodvd!!:think:
ta eixa gia poio apla ta pragmata! xixixixi oso zeis matheneis!!!!:angel:

Κατεβάσεις την ταινία.
Την αποθηκεύεις σε έναν εξωτερικό δίσκο, ή ένα φλασάκι (προτιμώτερος ο δίσκος, αγοράζεις έναν 2 Tb, και χωράει αρκετές ταινίες ψηλής ανάλυσης).
Συνδέεις τον δίσκο (ή το φλασάκι) στο usb interface της τηλεόρασής σου, και βλέπεις την ταινία, που από ποιότητα θα μοιάζει αρκετά με το δισκάκι bluray.

Εύκολο?

micos000
02-01-11, 16:14
Αν έχει η tv υποστήριξη ακόμα καλύτερα.

Kronos
02-01-11, 16:35
Αν έχει η tv υποστήριξη ακόμα καλύτερα.

Εχω "παίξει" πολλές ώρες με μία τηλεόραση σαν του φίλου, και παίζει μια χαρά τα mkv, με ελληνικούς υπότιτλους, και χωρίς να κολάει πουθενά.

Με την ευκαιρία, Καλή Χρονιά με υγεία! http://smiles.kolobok.us/standart/good3.gif

alexandros8876
02-01-11, 16:35
sas euxaristw poly paidia gia oles tis symvoules kai to endiaferwn pou dixnetai!!!:yes:

chrisl
02-01-11, 20:57
απο το usb player της panasonic vt20 3d που πaiζει mkv, αν κατεβασω mkv 3d απο rip blueray 3d ταινια, θα την δειξει σωστα 3d η ψεφτο3d

micos000
02-01-11, 22:50
απο το usb player της panasonic vt20 3d που πaiζει mkv, αν κατεβασω mkv 3d απο rip blueray 3d ταινια, θα την δειξει σωστα 3d η ψεφτο3d

Τι μας ρωτάς; Κάντο και πες μας τι έγινε. Είναι καινούργια κόλπα όλα αυτά με τα 3d και όσοι έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό (3d tv, bd player, 3d glasses) έχουν την ευχέρεια να τα δοκιμάσουν πρώτοι και να μας πουν κι εμάς τους υπόλοιπους τι γίνεται.:think:

chrisl
03-01-11, 17:12
Κατεβασα ένα έργο αλλά βλέπω 2 εικόνες η μια δίπλα στην άλλη!!!

micos000
04-01-11, 00:02
Κατεβασα ένα έργο αλλά βλέπω 2 εικόνες η μια δίπλα στην άλλη!!!

Αυτό είναι το stereoscopic 3d.
Αυτά τα βλέπεις με ειδικά γυαλιά και με τον stereoscopic player (http://www.3dtv.at/Index_en.aspx).

Έχει πολλές επιλογές το πρόγραμμα και πρέπει να το ρυθμίσεις ανάλογα με τα γυαλιά που έχεις και τον τρόπο προβολής.
Έκανα μια δοκιμή με κάτι χρωματιστά γυαλιά που είχα πάρει από το seven με την ταινία "Ταξίδι στο κέντρο της γης" και με έπιασε πονοκέφαλος στα 5 λεπτά.:confi:

Kronos
04-01-11, 02:44

Σωστά θα το δείξει. Γυαλιά έχεις αγοράσει?

Ελπίζω όταν λες 3d ταινία, να μην εννοείς δίχρωμη...

Kronos
04-01-11, 02:48
Αυτό είναι το stereoscopic 3d.
Αυτά τα βλέπεις με ειδικά γυαλιά και με τον stereoscopic player (http://www.3dtv.at/Index_en.aspx).

Έχει πολλές επιλογές το πρόγραμμα και πρέπει να το ρυθμίσεις ανάλογα με τα γυαλιά που έχεις και τον τρόπο προβολής.
Έκανα μια δοκιμή με κάτι χρωματιστά γυαλιά που είχα πάρει από το seven με την ταινία "Ταξίδι στο κέντρο της γης" και με έπιασε πονοκέφαλος στα 5 λεπτά.:confi:

Δεν χρειάζεται κάποιον player, ούτε υπολογιστή συνδεδεμένο στην τηλεόραση.
Τα έχει όλα. Μόνο active shutter γυαλιά θέλει.

Δεν έχω καταφέρει να δω σωστά, ούτε 5 λεπτά, με τα χρωματιστά γυαλιά.
Το σύγχρονο 3d όμως, είναι πολύ ποιοτικότερο, και σίγουρα εντυπωσιακό.

Μια βόλτα σε ένα πολυκατάστημα με 3d τηλεοράσεις, θα σε πείσει. ;)

micos000
04-01-11, 18:40
Δεν χρειάζεται κάποιον player, ούτε υπολογιστή συνδεδεμένο στην τηλεόραση.
Τα έχει όλα. Μόνο active shutter γυαλιά θέλει.

Δεν έχω καταφέρει να δω σωστά, ούτε 5 λεπτά, με τα χρωματιστά γυαλιά.
Το σύγχρονο 3d όμως, είναι πολύ ποιοτικότερο, και σίγουρα εντυπωσιακό.

Μια βόλτα σε ένα πολυκατάστημα με 3d τηλεοράσεις, θα σε πείσει. ;)

Έχω πειστεί ήδη μετά από το avatar και το tron στα village.:cowboy:

alexandros8876
09-01-11, 15:34
Δεν χρειάζεται να αγοράσει media player. Εχει η τηλεόρασή του (μπορεί και το bluray player του).

Κατεβάσεις την ταινία.
Την αποθηκεύεις σε έναν εξωτερικό δίσκο, ή ένα φλασάκι (προτιμώτερος ο δίσκος, αγοράζεις έναν 2 Tb, και χωράει αρκετές ταινίες ψηλής ανάλυσης).
Συνδέεις τον δίσκο (ή το φλασάκι) στο usb interface της τηλεόρασής σου, και βλέπεις την ταινία, που από ποιότητα θα μοιάζει αρκετά με το δισκάκι bluray.

Εύκολο?

exeis na mou proteineis kapoio kalo ekswteriko disko? :thankyou:

Kronos
09-01-11, 18:55
exeis na mou proteineis kapoio kalo ekswteriko disko? :thankyou:

Ο καλύτερος εξωτερικός δίσκος, είναι ο φτηνότερος.
Αν θέλεις έναν δίσκο 2Τ, αγόρασε τον φτηνότερο 2Τ που θα βρεις.
Εγώ έχω WD και Seagate και Lacie και διάφορους άλλους. Μια χαρά είναι όλοι.

alexandros8876
10-01-11, 10:16
Ο καλύτερος εξωτερικός δίσκος, είναι ο φτηνότερος.
Αν θέλεις έναν δίσκο 2Τ, αγόρασε τον φτηνότερο 2Τ που θα βρεις.
Εγώ έχω WD και Seagate και Lacie και διάφορους άλλους. Μια χαρά είναι όλοι.

:thankyou:

alexandros8876
17-01-11, 14:16
paidia mia erwtisoula akoma!! den kserw vevaia ean tin kanw sto swsto section! katevasa mia tainia xwris ensomatomenous ypotitlous, evala ellinikous ypotitlous kai tainia ston idio fakelo kai me tin idia onomasia. vazontas to usb stin tv mou tous emfanizei tipou kinezika!!! exete na protinete kati?? :think:

Kronos
17-01-11, 16:34
paidia mia erwtisoula akoma!! den kserw vevaia ean tin kanw sto swsto section! katevasa mia tainia xwris ensomatomenous ypotitlous, evala ellinikous ypotitlous kai tainia ston idio fakelo kai me tin idia onomasia. vazontas to usb stin tv mou tous emfanizei tipou kinezika!!! exete na protinete kati?? :think:

Την ώρα που βλέπεις "κινέζικα" να πατήσεις στο τηλεκοντρόλ το "μενού" (ή setup, ή κάτι παρόμοιο), και να ορίσεις Ελληνικά 1253 κωδικοποίηση για τους υπότιτλους.

alexandros8876
17-01-11, 19:54
gia akoma mia fora...:bow:!!!!!!!!

ekc_1971
19-01-11, 12:12
Nα κάνω και εγώ μια ερώτηση. Ποιο συνδυασμό τηλεόρασης, και USB player θα προτείνατε για να δει κάποιος 3D Tαινίες?

micos000
19-01-11, 18:07
Nα κάνω και εγώ μια ερώτηση. Ποιο συνδυασμό τηλεόρασης, και USB player θα προτείνατε για να δει κάποιος 3D Tαινίες?

Δεν γνωρίζω κάποιον media player που να υποστηρίζει 3d.

EDIT:
Επειδή μου κίνησε το ενδιαφέρων το θέμα και έψαξα λίγο, για να υπάρξει υποστήριξη 3d output θα πρέπει η συσκευή να έχει hdmi 1.4. Τέτοια έξοδο έχει το HDTV Live Hub ενώ τα υπόλοιπα της Western Digital (WDTV Live & WDTV Live Plus) έχουν hdmi 1.3.
Υπάρχουν βέβαια και τα 3d βίντεο που προβάλλονται σε half resolution mode τα οποία μπορεί το wdtv live να τα στείλει σε μια 3d tv σαν ένα απλό 1080p αρχείο. Αυτά είναι στην μισή ανάλυση και περιλαμβάνουν 2 καρέ, το ένα δίπλα στο άλλο (side-by-side) και αν τα δεις με έναν απλό player στο pc τότε θα δεις δύο εικόνες δίπλα-δίπλα.
Πρέπει όμως η tv να μπορεί να αναγνωρίσει σωστά το side-by-side 3d αρχείο ή να δίνει τη δυνατότητα να το ορίσει ο χρήστης χειροκίνητα ότι είναι side-by-side για να μπορέσει να το προβάλει σωστά.

stilo7
30-01-11, 21:59
Υπαρχει καποιο section που να εχει 3D ταινιες ρε παιδια να κατεβασουμε?

micos000
30-01-11, 23:31
Υπαρχει καποιο section που να εχει 3D ταινιες ρε παιδια να κατεβασουμε?
Όχι

teo99
09-02-11, 16:42
thanks

micos000
13-02-11, 19:19
thanks-γνωριζειs αν μπορω να δω στον βιντεοπροβολεα 3d ταινιεs υπαρχει ανταπτοραs οι εξοδοι ειναι μονιτορ-componet-s video-και απλο video εκει που ειναι η συνδεση τωρα-thanks

Μετά από 92 μηνύματα του τύπου
thanks:group::group::group: (και ένα ακόμα για 3D προβολέα)
αποφάσισες να γράψεις μήνυμα και αυτό το έβαλες ανάμεσα σε thanks;;;:judge:
Και όλα αυτά σήμερα και προχτές...

Έλεος φίλε, μην ευχαριστείς και τόσο.

Η συμπεριφορά σου είναι συμπεριφορά spammer και αν το συνεχίσεις θα σου γίνει bann.
Όσο και να ποστάρεις, στο ξαναείπα και σε άλλο thread, warez δεν πρόκειται να δεις.

Για αρχή διέγραψα καμιά 10αριά που πόσταρες στα forums που είμαι mod.

amateur361
25-06-11, 15:50
Γεια σας
θέλω την βοήθεια σας αν μπορείτε στο εξής:
όταν ενσωματώνω υπότιτλους HD, με τo "mkvmerge gui" σε ταινία HD όλα καλά
όταν ενσωματώνω υπότιτλους HD 3D με τo ίδιο πρόγραμμα σε ταινία HD 3D
τους βλέπω στην άκρη των γυαλιών μισους αριστερά, μισους δεξιά και μεγάλους
σε media player W.D live
ξέρει κάποιος κάτι?

micos000
26-06-11, 00:07
Ίσως γιατί η ενσωμάτωση αντιλαμβάνεται το διπλό καρέ σαν ένα και βάζει τους υπότιτλους να πιάνουν όλο το μήκος του καρέ.
π.χ.

49902

amateur361
26-06-11, 13:35
Σε ευχαριστώ .. σκέφτεσαι κάποια λύση?

Ίσως γιατί η ενσωμάτωση αντιλαμβάνεται το διπλό καρέ σαν ένα και βάζει τους υπότιτλους να πιάνουν όλο το μήκος του καρέ.
π.χ.

49902

micos000
26-06-11, 14:34
Αν αφήσεις τους υπότιτλους εξωτερικούς σε μορφή srt δεν τους εμφανίζει σωστά το wd;
Για ποιο λόγο τους ενσωματώνεις στο mkv; Δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή, αρκεί βέβαια να είναι με το ίδιο όνομα που έχει η ταινία (και διαφορετική κατάληξη εννοείται) για να τους αναγνωρίσει το wd.

amateur361
26-06-11, 17:16
ναι αυτό γίνετε στις 2d
στις 3d μάλλον θέλουν διαφορετική επεξεργασία ,δεν τους βλέπει ανάλογα τον τύπο, αλλα και αν τους δει συμβαίνει τo ίδιο φαινόμενο που περιέγραψα

Αν αφήσεις τους υπότιτλους εξωτερικούς σε μορφή srt δεν τους εμφανίζει σωστά το wd;
Για ποιο λόγο τους ενσωματώνεις στο mkv; Δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή, αρκεί βέβαια να είναι με το ίδιο όνομα που έχει η ταινία (και διαφορετική κατάληξη εννοείται) για να τους αναγνωρίσει το wd.

micos000
26-06-11, 22:54
Λοιπόν, βρήκα ένα πρόγραμμα, το 3D Subtitler (http://84.27.10.123/3DSubtitler/home.aspx), διάβασε το online manual.
Είδα λίγο τις ρυθμίσεις και πιστεύω ότι πρέπει να γίνει κάπως έτσι.
Οι ρυθμίσεις είναι για side-by-side 3d. Αν έχεις over-under επέλεξε το ανάλογο στο 3d type.

49920

Πάτα check input και αν όλα είναι εντάξει θα σου ενεργοποιήσει το Convert.
Θα σώσει ένα sup και ένα xml αρχείο.
Δοκίμασε και στο Output το Vobsub για να σου βγάλει ένα idx και ένα sub αρχείο.
Δοκίμασε να δεις αν τώρα οι υπότιτλοι είναι εντάξει.

amateur361
27-06-11, 09:07
Σ' ευχαριστώ πολύ, θα δοκιμάσω

amateur361
27-06-11, 18:39
είμαι υποχρεωμένος
να μην αφήσω αυτήν την εκκρεμότητα αφού λύθηκε ,και μήπως τη χρειαστεί και κάποιος άλλος
τo πρόβλημα τo δικό μου. είχε την λύση του σε αυτή την παράγραφο των οδηγιών του προγράμματος 3Dsubtitler=>

Αν θέλετε να συγχωνευθούν οι υπότιτλοι στο MKV ρεύμα, πρέπει να επιλέξετε VobSub (idx / sub) και η χρήση mkvtoolnix για τη συγχώνευση των υποτίτλων. - Αν θέλετε να δημιουργήσετε μια εικόνα ή bluray δίσκου, επιλέξτε το Blu-ray υποστήριξη παραγωγή και χρήση txmuxer να δημιουργήσει τους φακέλους bluray. Σημειώστε ότι η μορφή VobSub έχει αρκετά καλή ποιότητα, αλλά λόγω των περιορισμών δεν είναι αυτό τόσο καλή όσο η μορφή Bluray........

και δεν χρειάστηκε καν να κάνω ενσωμάτωση στο ΜΚv
Έβαλα τα δυο αρχεία VobSub (idx / sub),μετά από την μετατροπή από τo srt,
έσβησα τo srt, τα έβαλα στον ίδιο φάκελο με τo ΜΚv ,και ονομασία,
ΚΑΙ τo player τα είδε και διάλεξε πιο του χρειάζεται

Γεια σας
θέλω την βοήθεια σας αν μπορείτε στο εξής:
όταν ενσωματώνω υπότιτλους HD, με τo "mkvmerge gui" σε ταινία HD όλα καλά
όταν ενσωματώνω υπότιτλους HD 3D με τo ίδιο πρόγραμμα σε ταινία HD 3D
τους βλέπω στην άκρη των γυαλιών μισους αριστερά, μισους δεξιά και μεγάλους
σε media player W.D live
ξέρει κάποιος κάτι?

Τέλος ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ ΤΟΝ Moderator @micos000

micos000
28-06-11, 17:33
Μια μικρή επισήμανση μόνο.

Τα idx/sub δεν είναι δύο διαφορετικά αρχεία για να διαλέξει ο player, αλλά ένα ζευγάρι που είναι αλληλένδετο.
Πρέπει να είναι και τα δύο μαζί. Το idx είναι ένα αρχείο κειμένου (άνοιξε το με το σημειωματάριο να το δεις) που δηλώνει τα attributes και τι σχήμα, μέγεθος, στοίχιση κτλ θα έχει ο κάθε υπότιτλος, καθώς και σε ποια θέση βρίσκεται στο sub και πότε/πόσο θα εμφανιστεί.
Το sub αρχείο είναι οι υπότιτλοι σε μορφή bmp με διαφάνεια και όλοι μαζί είναι συγχωνευμένοι σε ένα ενιαίο αρχείο.

Επίσης, το Depth δηλώνει πόσο μπροστά ή πίσω θα είναι οι υπότιτλοι.

Αφού τα κατάφερες, καλή απόλαυση πλέον. Μια ερώτηση μόνο, χρησιμοποιείς καλώδιο hdmi 1.4 για το wd;

amateur361
28-06-11, 20:09
είναι Nαι ακριβώς έτσι όπως τα λες
έσβησα μονο τo srt από τo αποτέλεσμα ,της μετατροπής, και αφίσα ακόμα και τo xml,μαζί με όλα τα αλλα , υποπτευόμενος ότι έχει κάποιες παραμέτρους ,όλα αυτά βιαστικά βεβαια ..για την αγωνια του αποτελέσματος
και ΝΑ ωραίοι κίτρινοι υπότιτλοι όπως ακριβώς τους ήθελα no 44 στο μέσον :)
όχι η HDMI είναι 1,3

saroulis
04-07-11, 20:21
παιδια υπαρχει καποιοσ player που να παιζει τις 3D ταινιεσ μεσο υπολογιστη?εγω απο οτι εχω βρει στο net ολες οι 3D ειναι σε full blue-ray κ ετσι δε τα παιζει ο k-lite...εχω κ εγω τον WDtv αλλα νομιζω παιζει μονο τα mkv...

micos000
04-07-11, 21:45
παιδια υπαρχει καποιοσ player που να παιζει τις 3D ταινιεσ μεσο υπολογιστη?εγω απο οτι εχω βρει στο net ολες οι 3D ειναι σε full blue-ray κ ετσι δε τα παιζει ο k-lite...εχω κ εγω τον WDtv αλλα νομιζω παιζει μονο τα mkv...

Δες το post #30 από το παρών thread (σελίδα 2) για το stereoscopic player.
Επικοινώνησε με τον Amateur361 με pm για να σου πει που βρίσκει αυτός τα mkv γιατί τέτοια θέματα απαγορεύονται σε δημόσια συζήτηση στο forum.

saroulis
06-07-11, 11:03
α τελικα βρηκα ταινια σε mkv σε stereoscopic αλλα παιδια απογητευτικα...οκ οι υποτιτλοι ειπαμε με το προγραμματακι που ειπε ο φιλοσ πιο πριν φτιαχνουν αλλα η εικονα ειναι μουφα...μονο σε ζαλιζει...εγω πηρα τωρα πριν δυο μερες την sony bravia 40" NZX710 με δωρο τον 3D receiver κ τα γυαλια απο τη sony...εκτος αν πρεπει να κατεβασω ολοκληρο το blue-ray κ οχι σε mkv για να δω διαφορα...παντος η tv εχει επιλογη για το 3D αν ειναι side-side(stereoscopic) η' αν ειναι κατακορυφο...εχει κανεις παρομοιο προβλημα?

amateur361
12-07-11, 19:18
α τελικα βρηκα ταινια σε mkv σε stereoscopic αλλα παιδια απογητευτικα...οκ οι υποτιτλοι ειπαμε με το προγραμματακι που ειπε ο φιλοσ πιο πριν φτιαχνουν αλλα η εικονα ειναι μουφα...μονο σε ζαλιζει...εγω πηρα τωρα πριν δυο μερες την sony bravia 40" NZX710 με δωρο τον 3D receiver κ τα γυαλια απο τη sony...εκτος αν πρεπει να κατεβασω ολοκληρο το blue-ray κ οχι σε mkv για να δω διαφορα...παντος η tv εχει επιλογη για το 3D αν ειναι side-side(stereoscopic) η' αν ειναι κατακορυφο...εχει κανεις παρομοιο προβλημα?

έλα
έχεις βάλει στο μοντέλο και ένα Z που με μπερδεύει..
από ότι θα είδες στις
επιλογές 3D
όχι
προσομοίωση
σε παράθεση(που είναι για τo διπλα-διπλα εικόνα)η σε MKV η blue ray δεν έχει σημασία
κατακράτηση παράθεσης(που είναι για εικόνα πάνω-κάτω) και στα δυο πάλι

μεγάλο ρολο παίζουν οι ρυθμίσεις στην HDMI που έχεις 3D
Για να σε βοηθήσω θα σου δώσω περίπου τα νούμερα τα δικά μου, και καλή επιτυχία ;)
είσοδοι προορισμού τρέχουσα
λειτουργία εικόνας= χρηστης
αντίθεση 86
φωτεινότητα 62
χρώμα 60
θερμό2
καθαρότητα 20
όχι
όχι
διόρθωση μαύρου μικρή
Π.B.αντίθεσης μεγάλη
προσαρμογή gamma +1
καθαρό λευκό όχι
ζωντανό χρώμα υψηλό

Και τα γυαλιά είναι ενεργά, όταν τo μικρό πράσινο LED στο πλάι ανάβει κάθ3''

πάντως φιλε μου με βάζεις στον πειρασμό, να σου γράψω τις απόψεις μου, και ας είναι εκτος θέματος
γιατί θα έπρεπε να χαίρεσαι! που έχεις αυτό τo μοντέλο
προτού συνεχίσω, δηλώνω ότι δεν έχω καμια σχέση, ούτε και μετοχές ..sony!!!!
απλός είμαι λάτρης της τεχνολογίας
σε αυτό τo μοντέλο λοιπόν kdl-40(46)nx710 που φοράει και οθόνη samsung(μονόλιθος σχέδιο sony)θα συναντήσεις σε αυτή την κατηγορια
τον καλύτερο λόγο τιμής/απόδοση
και μαύρο σχεδόν απόλυτο, που θα τo ζήλευαν πολύ μεγαλύτερες κατηγοριες όπως και εικόνα. με τεράστιο πλήθος ρυθμίσεων.και μνήμες για όλα τα γούστα
αρκεί να έχεις τO σκουλήκι να μπορείς να πάρεις αυτά που μπορεί να δώσει, με κύριο στόχο τo HD βεβαια
Γιατί τo(σε όλες) 3D είναι ακόμα (κατά την άποψη μου πάντα) στο κτίσιμο, κάτι σαν enigma2
ψάξε την καλά.. και τότε θα έχεις χαμογελα :)

leogalatsi
13-02-12, 09:42
εχω αγορασει μια lg42lw650 και θελω να κατεβασω ταινιες 3d.θα μπορουσα να αγορασω αυτο τον εξωτερικο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.333546&sid=1
και να το συνδεω απευθειας με την τηλεοραση?οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει

micos000
13-02-12, 18:27
Αν έχεις κανένα στικάκι με αρκετό χώρο βάλε μέσα μια 3d ταινία να δεις στην παίζει. Κατέβασε κανένα 3d demo για να δοκιμάσεις.
Κατέβασε κανένα demo clip από το λινκ (http://www.freehd3d.info/)

leogalatsi
14-02-12, 09:47
ολα ενταξει με το usb ,τα αναγνωριζει η τηλεοραση και τα παιζει κανονικα ..ευχαριστω για τη βοηθεια..επισης αν γνωριζει κανεις,για το ιδιο μοντελο (lglw650) αν υπαρχει εκδοση adobe η καποιου αλλου flash player για τη συγκεκριμενη τηλεοραση καθως δεν εβγαλα ακρη μεσω google.περαν του youtube που το υποστηριζει κανονικα υπαρχουν αλλες ιστοσελιδες που δεν υποστηριζει.

minivirus
04-03-12, 11:00
ρε παιδια μια ερωτηση και εγω.το 3d subtitler κανοντασ επεξεργασια το srt μου εμφανιζει μονο ενα αρχειο hml κανοντασ τις ρυθμισεισ που εχετε αναφερει.Τι κανω λαθοσ?

annitacp
08-10-12, 20:08
thelw na rwtisw kati....
to pc mou to exw sundedemeno me tin smart tv mou (samsung es8000). An katevasw tainies 3d mporw na tis dw apo to pc? I prepei na tis vgalw se usb kai na to sundesw me tin tv?

micos000
08-10-12, 20:21
Και με τους δύο τρόπους μπορείς.

indigo1937
25-01-13, 16:12
γεια σας εxω συνδεσει το pc μου με την smart tv που εχω κατεβασα και μια 3δ ταινια αλλα δεν μπορω να την δω μου βγαζει την ταινια αριστερα δεξια μπορει καποιοσ ν με βοηθειση?

micos000
27-01-13, 17:50
Η smart tv είναι 3d; Το ένα δεν προϋποθέτει και το άλλο. Αν είναι 3d πρέπει να πατήσεις το πλήκτρο... 3d ;) που είναι στο τηλεκοντρόλ για να σου ενώσει τις δύο εικόνες.
Δεν χρειάζεται όμως να συνδέεις το pc, βάλε την ταινία σε ένα στικάκι και σύνδεσε το στην τηλεόραση για να μην παιδεύεσαι.

Montezuma
22-03-14, 21:40
Πηρα τελευταια μια τηλεοραση Samsung UE32F6100 Full HD 3D Led, αλλα δεν ξερω πως να την ρυθμησω σωστα με αποτελεσμα να παιδευομαι καθε 3 και λιγο, μηπως ξερει κανεις σωστες ρυθμησεις για αυτην την TV;;;