PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκινηση .....

grshooter1
12-02-11, 18:21
Παιδια καλησπερα και απο μενα...

Πριν απο περιπου 5 μηνες ακουγα περι Υγρεριοκινησης σε Αυτοκινητα και ξινιζομουνα μη σιγουρος για το αποτελεσμα καθως και πολυ επιφυλακτικος για το ολο ζητημα.
Σημερα εργαζομαι σε μια τετοια εταιρεια, εχω τοποθετησει Υγραεριοκινηση στο δικο μου Αυτοκινητο και μπορω να πω οτι ειμαι υπερβολικα ευχαριστημενος απο το συνολικο αποτελεσμα. Προς διευκρινηση.. εχω ενα sorento 2.4 ,4 x 4 (μονιμη τετρακινηση) και η καταναλωση με του με της σημερινες τιμες ειχε γινει πλεον απαγορευτικη. Γεμιζα με 128 € περιου (80 λιτρα Χ 1,60 €) και μπορουσα να κανω περιπου 550 - 580 χιλιομετρα, τωρα με το συστημα που εβαλα γεμιζω με 52 € και κανω απο 480 - 520 χιλιομετρα
Πιστευω οτι αξιζει να το ψαξετε.

Yoshi
12-02-11, 18:35
sigoura aksizei
poso sou pire i metatropi?
auto pou lene oti kanei kako sta edrana twn valvidwn isxyei?

grshooter1
12-02-11, 19:19
Η Βαλβιδες παθαινουνε ζημια απο τις υψηλες θερμοκρασιες που αναπτυσει το αεριο κατα την καυση... και γιαυτο παντος υπαρχει λυση. Η τοποθετηση λαδιερας η οποια απαιτειτε (τουλαχιστον εμεις την βαζουμε θελει δεν θελει ο πελατης) σε ολα τα Ιαπωνεζικα - Κορεατικα κτλ Αυτ/τα. Στα Γερμανικα δεν ειναι απαραιτητη, τα κραμματα τους ειναι πολυ πιο μεγαλης αντοχης.
Στο Συστημα που επελεξα εγω δεν γινετε καμια απολυτος μετατροπη στο αυτοκινητο, οποτεδηποτε θελησω το ξηλωνω και το τοποθετω σε αλλο (οπως σου ειπα, εργαζομαι σε αυτην την εταιρεια και εχω τις απαραιτητες γνωσεις).
Οσω αφορα το κοστος ειναι αναλογα στο Αυτοκινητο, (δηλ Κυβικα και Ιπποι).
Για ενα τζιπακι σαν το δικο μου με λαδιερα το κοστος ανερχετε περιπου στα 1500 €. (παντοτε μιλαω για την δικη μας εταιρεια γιατι σε καπιους αλλους που ρωτησα ξεκινησαν απο 1700 και με εφτασαν μεχρι τα 1900 €)

kostgkrek
12-02-11, 19:29
Οποιος ενδιαφερετε μπορει καλλιστα να το μετατρεψει περιπου με 1500 ευρο .Βεβαια παιζει μεγαλο ρολο η σειρα ,η μαρκα και η εταιρεια.Υπαρχει δλδ απο Ιταλια απο τουρκια που ειναι φθηνα,ΚΙΝΑ.Τωρα σε ενα χρονο ενα μικρομεσαιο αυτοκινητο 1400-1600 κανει αποσβεση.Το θεμα ειναι η μαρκα του αυτοκινητου,που θα μπει η μπουκαλα,ποσα χλμ διανυει ενα αυτοκινητο,γιατι αλλο να κανει 10000χλμ,και αλλο 20000 και βαλε.Βεβαια η τεχνολογια αλλαζει,οι νομοι ερχονται και παρερχονται βλεπε ηλεκτρικα περιμενε λιγο ψαξτο.Εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει γιατι κανω 2 ταξιδια το χρονο και λιγοτερο απο 12000χλμ,οποτε ο χωρος αποσκευων μειωνετε πολυ.Βεβαια η σκεψη να μπει η μπουκαλα στη ρεζερβα ειναι μια λυση που σου λυνει καπως τα χερια αλλα νομιζω συμφερει καλυτερα οπως ο φιλος πιο πανω τα τζιποειδη και τα μεγαλου κυβισμου με καταναλωση ενεργοβορα....

grshooter1
12-02-11, 19:37
Γενικα Συμφερει σε οσους κανουνε πολλα χιλιομετρα καθημερινα, ειτε ειναι μικρο η μεγαλο το αυτοκινητο. Προσωπικα τοποθετησα την δεξαμενη στην θεση τις Ρεζερβας οποτε ο χωρος αποσκευων μου παρεμεινε αθικτος και ολοκληρος. Αν καπιος θελει περισσοτερες πληροφοριες πολυ ευχαριστως ας θεσει το ερωτημα του και κατα το μετρο τον γνωσεων μου (ειπαμε... αλλα δεν ειμαστε και παντογνωστες) να τον βοηθησω.

sakis_aj
13-02-11, 12:43
Απο βουλγαρία τι παίζει;
Άκουσα τοποθέτηση υγραερίου απο 500 εώς 700 ευρώ.

grshooter1
13-02-11, 19:52
Σακη καλησπερα, ξεχνα την Βουλγαρια, δεν υπαρχει πιστοποιηση για τα συστηματα απο κει (αν και ειναι ακριβως ιδια με τα δικα μας) αυτο σημαινει.... οτι δεν περνασ ΚΤΕΟ και το συστημα ειναι παρανομο.
Το προστιμο δε..... καθεσαι ???????? 700 ευρω + 3 μηνες πινακιδες + το διπλωμα
Με τις υγειες τους
:p

nescio
13-02-11, 21:01
Είχαμε παρόμοιο θέμα και προσωπικά νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο.

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=565802

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=594924

grshooter1
13-02-11, 21:43
Φιλε Nescio, σεβαστη η αποψη σου, αλλα οπως ανεφερα και πριν....
Γενικα Συμφερει σε οσους κανουνε πολλα χιλιομετρα καθημερινα, ειτε ειναι μικρο η μεγαλο το αυτοκινητο.
Αν καπιος το εχει το αμαξι του για να πηγαινει μια βολτα την Κυριακη και να κανει 5 - 10 χιλιομετρα την ημερα, σαφως και δεν αξιζει γιατι το κοστος κακα τα ψεμματα δεν ειναι και μικρο. Αν ομως θες καμια 20 χιλιομετρα την ημερα να πας στην δουλεια σου και αλλα 20 να γυρισεις, + τις βολτες σου, τοτε σιγουρα αξιζει
:)

xanthos_gr™
13-02-11, 21:48
να σας πω και εγω τη γνωμη μιας και το εχω ψαξει παρα πολυ λογω δουλειας .
το υγραεριο συμφερει για μεγαλου κυβισμου αυτοκινητα . απο 2000cc και πανω . για πιο κατω κυβικα μονο αν κανεις πανω απο 20000 χλμ το χρονο . η καταναλωση ΔΕΝ ειναι η μιση. η οικονομια ειναι περιπου 35% . (καθε καποιο χρονικο διαστημα ο εγκεφαλος ψεκαζει βενζινη για λιπανση των βαλβιδων κλπ. επισης για να εχεις τις ιδιες επιδοσεις με το υγραεριο καταναλωνεις περιπου 10-15% επιπλεον αεριο ) . πρεπει να ξερεις οτι το αυτοκινητο το "παντρευεσε" μετα απο εγκατασταση υγραεριου . δεν πωλειται ευλοκα μετα .

grshooter1
13-02-11, 21:53
Φιλε Χanthos αναλογα με την το συστημα που βαζεις. Δες στο νετ για το συστημα τις BRC που εκπροσωπουμε εδω στην ελλαδα. Θα δεις οτι εχει πιστοποιηθει απο παρα πολλες εταιρειες κατασκευης αυτοκινητων, το ξηλωνεις οποτε θες εσυ, δεν γινετε καμια μετατροπη στο αυτοκινητο, την βενζινη την χρισιμοποιεις μονο για να παρει μπρος το πρωι και γενικα ειναι αξιοπιστο και το αμαξι σου περνει περισσοτερη αξια γιατι φερει και συστημα Υγραεριοκινησης που το απεμπλεκεις οποτε θες η νομιζεις εσυ.

t_tolis
14-02-11, 21:43
Μαγκες,και εγω το ειχα ψαξει το θεμα,με φιλους που το ειχα συζητησει λιγο,αλλα για το θεμα βαλβιδες δεν το ηξερα.Ξερω οτι καιει λιγο παραπανω και λενε οτι ψηλα πηγαινει λιιιιγο καλυτερα το αμαξι.Παντως ειναι σιγουρο οτι αμα προχωρησει αρκετα το θεμα,αν βαλουν πολλοι ιδιοκτητες υγραεριο στα αυτοκινητα τους,δεν το βλεπω να καθεται για πολυ στην τιμη αυτη.Βλεπω εξισωση με την βενζινη.

Κατι αλλο να ρωτησω τον grshooter1:πες οτι εγω βαζω υγραεριο,το χρησημοποιω κανα χρονο-δυο.Αν μετα το βγαλω,το αυτοκινητο μου θα εχει την ιδια αποδοση οπως πριν ή "πεφτει" ξερω ο κινητηρας και τετοια?Περα απο τις βαλβιδες,εχει καμια αλλη επιπτωση στα μερη του κινητηρα?

grshooter1
14-02-11, 22:42
Φιλε τολη καλησπερα, μεχρι σημερα δεν εχει παρουσιαστει καποια βλαβη που να προερχετε απο μακροχρονια χρηση του Υγραεριου εκτος απο τις Βαλβιδες. Μην ξεχνας οτι πολλα συστηματα ειναι πιστοποιημενα απο τον ιδιο τον κατασκευαστη του αυτοκινητου, και στο εξωτερικο η εγγυηση ενος καινουργιο ισχυει κανονικα... σε αντιθεση με την ελλαδα που πολλες αντιπροσωπειες την ακυρωνουνε. Να αναφερω οτι κατι "Τριτοκοσμικες" λεγομενες χωρες οπως η Πολωνια, Βουλγαρια, κτλ. χρησιμοποιουν αεριο στα αυτοκινητα τους εδω και χρονια. Τελικα ειμαστε πολυ πισω σε πολλα πραγματα φιλε μου. Οσω αφορα την ερωτηση σου, ο κινητηρας σου θα ειναι πεντακαθαρος, αποδειξει σε αυτο.... δες την εξατμιση ενος αυτοκινητου που καιει Υγραεριο και ενος που καιει Βενζινη, στην περιπτωση του Υγραεριου θα δεις την εξατμιση πεντακαθαρη, ενω στην Βενζινα.... μαυρο χαλι.

t_tolis
15-02-11, 20:52
Ωραιος,σε ευχαριστω,μου ελυσες την απορια,Αρα ειναι απολυτα ασφαλες για τον υπολοιπο κινητηρα.Τωρα φιλε μου,για την εξατμιση που λες δεν ξερω.Παρε παραδειγμα ενα βενζινοκινητηρα και ενα πετρελαιοκινητηρα.Στην πρωτη περιπτωση η εξατμιση ειναι πιο καθαρη ενω στην δευτερη η εξατμιση θα ειναι σχετικα μαυρη,ασε που οι πετρελαιοκινητηρες καπνιζουν αρκετα.Ειναι ομως γνωστο οτι οι πετρελαιοκινητηρες κανουν τελεια καυση και εκπεμπουν λιγοτερους υδρογονανθρακες απο τους βενζινοκινητηρες οι οποιοι κανουν ατελη καυση και ρυπαινουν περισσοτερο.

kalos_lykos
15-02-11, 22:24
εγω παιδια σαν επαγγελματιας εχω ενα κλουβακι γιαπωνεζικο 1600 cc και επειδη εχει καρπυρατερ και το συστημα ειναι πολυ ποιο απλο ( ιταλικο ) πληρωσα μονο 800 η καταναλωση εχει πεσει στα 11 λεπτα απο 20+ εχει διακοπτη αλλαγης σε βενζινη αλλα δεν την βαζω καθολου ουτε το πρωι και ασ ειναι χειμωνας παιρνει ανετα το εχω τωρα 1-2 εβδομαδες και πρεπει να παω κτεο μονο εχω βαλει 80 μπουκαλα κανω γυρω στα 350-380 χιλιομετρα νομιζω οτι σε 6-8 μηνες θα εχω κανει αποσβεση

filakhs
16-02-11, 10:11
και εγω το εχω ψαξει λιγο αλα διαπιστοσα οτι στο δικο μου αμαξι αν βαλω το συστημα θα εχω προβλημα.......:cry:

εχω ενα οκταβια 5 fsi
και σε ερωτιση που εκανα σε συνεργειο μου ειπαν οτι αν βαλω υγραεριο σπαει τον κηνητηρα γιατι ξερενετε με το αεριο ,λογο του οτι ειναι αμεσου ψεκασμου (fsi)

ειναι σοστα ολα αυτα που μου ειπε ?

και μιλαμε σε συνεργειο εξουσιοδοτιμενο τησ σκοντα οχι οτι νανε!!!!!:think:

σε εταιριες που ρωτισα κανα δυο μου ειπαν οτι δεν σπαει γιατι για τους κηνητιρες αμεσου ψεκασμου (fsi) εχει ενα αλο μηχανιμα που βαζει 1% βενζινη μεσα στο μιγμα οστε να μην ξεραθει ο κηνητιρας...

ειμαι πολυ μπερδεμενος :no:

τελικα ποιος εχει δικιο?:think:

grshooter1
18-02-11, 18:24
και εγω το εχω ψαξει λιγο αλα διαπιστοσα οτι στο δικο μου αμαξι αν βαλω το συστημα θα εχω προβλημα.......:cry:

εχω ενα οκταβια 5 fsi
και σε ερωτιση που εκανα σε συνεργειο μου ειπαν οτι αν βαλω υγραεριο σπαει τον κηνητηρα γιατι ξερενετε με το αεριο ,λογο του οτι ειναι αμεσου ψεκασμου (fsi)

ειναι σοστα ολα αυτα που μου ειπε ?

και μιλαμε σε συνεργειο εξουσιοδοτιμενο τησ σκοντα οχι οτι νανε!!!!!:think:

σε εταιριες που ρωτισα κανα δυο μου ειπαν οτι δεν σπαει γιατι για τους κηνητιρες αμεσου ψεκασμου (fsi) εχει ενα αλο μηχανιμα που βαζει 1% βενζινη μεσα στο μιγμα οστε να μην ξεραθει ο κηνητιρας...

ειμαι πολυ μπερδεμενος :no:

τελικα ποιος εχει δικιο?:think:

Προς απαντηση σου:

Σημερα Παρασκευη ειχαμε εδω τους Ιταλους για Σεμιναριο, εκτος απο ορισμενους κινητηρες ολα τα υπολοιπα FSI γινονται κανονικα. Συγκεκριμενα εγινε εγκατασταση σε Scoda Octavia5 με 320 PS ( και με προγραμμα μεσα) και δουλεψε αψογα.
Ψαξε στην Αγορα για συστημα τις BRC και ενημερωσου, η αν βρεθεις θεσσαλονικη πες μου να επικοινωνησουμε μαζι για να σου λυθουνε ολες οι αποριες.

Ριξε και μια ματια εδω ....http://www.brcracingteam.com/racingTeam/ita/auto.asp

maxass
20-02-11, 18:33
paides simera to traction parousiase to subaru forester me ergostasiaki kataskeyh me ygraerio. apla to allazeis me button mesa stin kampina.thema aksiopistias den yparxei vevaia kai to pernane kai se impreza me 2000evra.mexri kai tapa plirwsis exei dipla se ayti tis venzinis exei.

nescio
20-02-11, 18:44
paides simera to traction parousiase to subaru forester me ergostasiaki kataskeyh me ygraerio. Apla to allazeis me button mesa stin kampina.thema aksiopistias den yparxei vevaia kai to pernane kai se impreza me 2000evra.mexri kai tapa plirwsis exei dipla se ayti tis venzinis exei.

Και η opel βγάζει εργοστασιακά αλλά οι σε κάποιους χτύπησαν οι βαλβίδες. Εγώ δε θα το έβαζα. Η μόνη περίπτωση θα ήταν να ρωτήσω ποιοι κινητήρες το σηκώνουν και να αγοράσω αυτοκίνητο ειδικά για το σκοπό αυτό. Πάντως όποιος μπορεί να αγοράσει ντίζελ καλύτερα να πάει προς τα εκεί.
Όσο για την οικονομία, έχω στις άλλες συζητήσεις κάνει κάποιους υπολογισμούς, διάβασέ τους. Τα λινκ θα τα βρεις μερικά μηνύματα πιο πάνω.

maxass
20-02-11, 19:16
Και η opel βγάζει εργοστασιακά αλλά οι σε κάποιους χτύπησαν οι βαλβίδες. Εγώ δε θα το έβαζα. Η μόνη περίπτωση θα ήταν να ρωτήσω ποιοι κινητήρες το σηκώνουν και να αγοράσω αυτοκίνητο ειδικά για το σκοπό αυτό. Πάντως όποιος μπορεί να αγοράσει ντίζελ καλύτερα να πάει προς τα εκεί.
Όσο για την οικονομία, έχω στις άλλες συζητήσεις κάνει κάποιους υπολογισμούς, διάβασέ τους. Τα λινκ θα τα βρεις μερικά μηνύματα πιο πάνω.

thanx man alla den me endiaferei.apla moirastika kati pou eida kai opoios thelei as paei na rwtisei ti kai pws. egw to evo mou den to allazw!:no::no::no:

Tzoban
21-02-11, 21:59
douleuw 5 genia ugro psekasmo....uparxoun 2 etairies mono sto kosmo. xwris egefalo xwris pneumona :)...ara grshooter den exeis dei kai polla......douleueis mia kali 8a elega 4 genias etairia :) stin epoxi mas kai sumferei kai pernei aksia to amaksi mas ....

grshooter1
23-02-11, 22:20
Φιλε Tzoban, δυστηχως τα 5ης Γενεας ειναι οικονομικα απαγορευτικα ακομα. Συμφωνω μαζι σου οτι σαφως και ειναι πολυ πιο αξιοπιστα απο τα συστηματα 4ης γενεας αλλα και το κοστος φιλε μου ειναι αναλογο. Η BRC εχει αποδειχθει ως μια απο τις πιο αξιοπιστες εταιρειες στην Υγραεριοκινηση. Κατ εμε, ολα τα συστηματα ειναι καλα και κανουνε την ιδια δουλεια, απλα διαφερουνε σε λεπτομερειες και παραμετροποιησεις. Αυτο που παιζει πολυ μεγαλο ρολο κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι το Συνεργειο τοποθετησης και κατα ποσο ειναι γνωστες των πραγματων, καθωτι το αντικειμενο ειναι ακομα σχετικο ΝΕο στην Ελλαδιτσα μας
:)

bagoras
25-02-11, 14:34
Κανω 30000 χλμ το χρονο. Εβαλα συστημα ESGI (Γερμανικο) και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και απο την αποδοση και απο την τιμη.
Μεχρι το καλοκαιρι (σε λιγοτερο απο 7-8 μηνες) θα εχω κανει αποσβεση και απο κει και περα μονο θα κερδιζω.
Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε ολους.
Μονο να προσεχετε σε ποιον θα πατε, αν εχει πιστοποιηση και τι τελικα γνωριζει.
Καλο ειναι να ρωτησετε 2-3 πριν πατε και θα καταληξετε απο μονοι σας.
Εγω εκανα ερευνα στο ιντερνετ, ρωτησα σε 3 πολεις απο 3 συνεργεια στην καθεμια, αυτος ομως
που μου ειπε οσα γνωριζαν ολοι μαζι οι αλλοι αυτος με εκανε και πελατη του!!!
Το μονο που με ανησυχει ειναι ι τιμη.
Μην γινει ι τιμη του αεριου 1,50 ευρω σε 1.5 χρονο και ουσιαστικα κανουμε μια τρυπα στο νερο.
Αν και θα μου πεις παλι μιση απο την αμολυβδη θα ειναι.
Θα ειναι ομως?
Καποιος μου ειπε οτι ειναι ευρωπαικη οδηγια σαν Ελλαδα να μας δωσουν iso και πιστοποιηση για αεριο
να εχουμε την τιμη απο 45 - 55% της τιμης της αμολυβδης.
Αν ειναι ετσι μια ζωη θα ειναι μιση η τιμη.
Ειναι ομως ετσι?
Γνωριζει κανεις κατι?

grshooter1
25-02-11, 22:16
Δυστηχως το μελλημα σου δεν μπορει να το απαντησει κανεις. Ζουμε στην χωρα του παραλογου και εδω τιποτε δεν ισχυει. Στην Ευρωπη δικαιουσε 50 % εκπτωση στα τελη κυκλοφοριας αν βαλεις υγραεριοκινηση... εδω ομως ? Στην Ευρωπη ισχυουνε κανονικα η εγγυησεις σε ολες τις αντιπροσωπειες .... εδω πρεπει να ερθεις σε ριξη για να το αποδεχτουνε.
Χωρια που κανονικα το αεριο πουλιετε με το κιλο... και οχι με το λιτρο.... και εδω ακομη μας κλεβουνε με τις ευλογιες του κρατους.
Το δε κρατος μας... ακομη χειροτερο... δεν ειναι τιποτε σιγουρο με τους πολιτικους που μας κυβερνανε και ειλικρινα λυπαμαι που το λεω, μολις παρουνε χαμπαρι οτι ο κοσμος βαζει υγραεριο θα κοπανησουνε μια αυξηση στην τιμη του και ασ υπαρχει κοινωτικη οδηγια... το προστιμο που θα μας ριξουνε θα ειναι μικροτερο τον εσοδων που θα εχουνε.... :(
Τι να πω και γω πλεον δεν ξερω.....

old
26-02-11, 08:30
pantos lene oti simfona me kapia simfonia pou exoun kani

- i kati tetio - i timi sto gkazi den tha alaksi tragika mexri to 2014....

tora kata poso isxi den ksero.....

raptornt
04-04-11, 21:50
Παιδιά εμένα ένας φίλος μου που είναι μηχανικός έβαλε στο Avensis 10ετίας που έχει.Αγόρασε το πακέτο από ένα αντιπρόσωπο στη Θεσσαλονίκη γύρω στα 650Ε κ έκανε την τοποθέτηση μόνος του.
Φυσικά κ έβγαλε άδεια οπότε συνολικό κόστος γύρω στα 800 του πήγε. Τώρα γιατί κάτι εταιρίες σου χρεώνουν 1500-2000Ε(που το κόστος χονδρικής είναι γι αυτούς θα είναι <500Ε) τα συμπεράσματα δικά σας...
Η διαδικασία είναι σχετικά απλή κ του πήρε 2-3 μέρες!Μετά από 15000km πηγαίνει μια χαρά(Συνολικά έχει 270.000km)
Η βενζίνη φυσικά και δεν καταργείται(εξάλλου μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας δουλεύει μ'αυτή κ αλλάζει σε υγραέριο αυτόματα) και μπορείς να κάνεις εναλλαγή καυσίμου με ένα κουμπί ακόμα και εν κινήσει!

Αυτή τη στιγμή το υγραέριο είναι στα 0,80 στην Αθήνα κ φτάνει μέχρι 0,88 στην επαρχία. Αν το συγκρίνουμε με το 1,60 της βενζίνης προφανώς κ συμφέρει οπότε σύντομα θα το προτιμήσω κ εγώ...

delijohn1979
06-04-11, 14:54
exo filo me 2 litro passa fsi o opoios exei balei ygraerio edo k kati mhnes k den exei to paramikro problhma,
apo oso ksero exei balei systhma BRC 5hs genias.

kougis
12-04-12, 01:55
Μήπως γνωρίζεις grshooter1
τι μπορεί να γίνει σε Mercedes b150?
Μου είπαν ότι έχει πρόβλημα στο υγραεριο.

nikkal
21-04-12, 10:42
Οποιος θέλει να κάνει υπλογισμό απόσβεσης του κόστους μετατροπής και κέρδους, μπορεί να χρησιμοποιήσει το παρακάτω site:
http://old.amortisationsrechner.de/index.pl?lang=english