PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Ενεργειακού Τζακιού-Τεχνικα Θεματα

Σελίδες : 1 [2] 3

stelios1
28-10-11, 05:26
Συμφωνω με τον Νικολαρα, την καπνοδοχο κοιταξε και μετα τα πολυπλοκα, αλλα δοκιμασε και χωρις το κοκορακι επανω, ειδικα αν στ κανει με ελαφρυ ανεμο πιθανοτατα αυτο φταιει.

Αργυρης
28-10-11, 08:15
Στο θέμα τις καμινάδας , ακούω ότι πρέπει να βάλουμε με μόνωση και ότι οι σπυραλ πλέον έχουν αντικατασταθεί με της ίσιες .Γνωρίζει κανείς επι του θέματος ?

firefighter2012
28-10-11, 08:25
Στο θέμα τις καμινάδας , ακούω ότι πρέπει να βάλουμε με μόνωση και ότι οι σπυραλ πλέον έχουν αντικατασταθεί με της ίσιες .Γνωρίζει κανείς επι του θέματος ?

Τι καπελο να προτιμησω ,μπαλλα η αντιανεμικο. Και αυτοι οι κατασκευαστες που φτιαχνουν τις μπαλλες τι πραμα κι'αυτο να πονταρουν τα παξιμαδια απο κατω να μην αλλαζουμε τα ρουλεμαν.

Φιλε Αργυρη στο site της εταιρειας agogos.gr υπηρχε ενα βιντεακι που αφορα τις ελικοειδους μορφης και τα μειονεκτηματα τους

jfle
28-10-11, 12:01
Καλησπέρα
Φίλε father θα θελα να σε ρωτήσω εκτός από τα προβλήματα με τον καπνό που μάλλον είναι θέμα τοποθέτησης(φαντάζομαι) είσαι ευχαριστημένος με το τζάκι γιατί σκέφτομαι να βάλω το ίδιο.
Πόσο σου στοίχισε σαν τζάκι μόνο τελικά και πόσο σύνολο;
Η έρευνα αγοράς από Ιταλία αξίζει;
Το βεντιλατέρ είναι απαραίτητο γιατί μου πρότειναν να μην βάλω, σύμφωνα με τον πωλητή δουλεύει άψογα με φυσική ροή.

Αργυρης
28-10-11, 12:28
“Πατέρα” ευχαριστώ για την απάντηση .Για τζάκι λέβητα τελικά καταστάλαξα σε ένα ιταλικό .Θα τοποθετήσω και δοχείο αδρανείας , πιστεύω ότι έτσι είναι ποιο ολοκληρωμένη η δουλειά . Την άνοιξη θα μαζέψουμε τι θα κάψουμε από ξύλα και πετρέλαιο ( 4 τόνους καίω κάθε χρόνο περίπου) και θα δούμε εάν άξιζε όλη η φασαρία .

arisbek
28-10-11, 16:24
καλησπερα στην παρεα,θα ηθελα να μου πειτε ποιο τζακι ενεργειακο με αερα θα ηταν καταλληλο για ενα μαγαζι 100τμ.οτι καλυτερο υπαρχει για να μπορεσω να το ζεστανω και απο που μπορω να το παρω χωρις πολλους μεσαζοντες.ευχαριστω προκαταβολικα

stelios1
28-10-11, 18:37
Κοιταξτε τι μου ετυχε χθες.. Παω να παρω μπουρια κ ξαφνικα πρωτη φορα μου λενε.. Παραγγελια! Δεν προλαβαινουμε! Το πιστευετε?? Εγω οχι δ τ πιστεψα. Παω λοιπον σ εναν πρωην κατασκευαστη που ημουν πελατης, ειχε κλεισει καποια περιοδο κ εμαθα οτι δουλευει ξανα κ μαλιστα πολυ φτηνα! Δεν εχω ετοιμες λεει απο δευτερα τωρα, Μα μια τουλαχιστον επιμενω εγω, δεν εχω λαμαρινα μου λεει την δευτερα πρωι, τωρα δεν υπαρχει τιποτα!
Κατι τρεχει στ αγορα λοιπον, ισως λογω συγκυριων.
Του ζηταω τιμες κ μου δινει 21 ε τ μετρο ισιας ραφης και μονο 55 διπλη μονωμενη παντα ισιας ραφης κολλητη, η ελικοειδης δεν υπαρχει πλεον! Ετσι ακριβως ειπε.
Παω μετα σε μαγαζι λιανικης (μαντρα) να παρω να κανω τ δουλεια μου και μου δινουν ισιας ραφης κολλητη, προιον τ πρωτης εταιριας (τ ακριβης ας το πουμε) 19 ε τ μετρο! Πως γινεται αυτο ρε παιδια???
21 ο ''φτηνος'' και 19 απο μαγαζι λιανικης τ ιδιο ακριβως προιον του ''ακριβου''?
Ανταγωνισμος αλλα μπαχαλο! Πιστοποιηση δεν παιρνουν με ελικοειδη ραφη κ αυτο ειναι ολο! Να αποσυρουν και οσες εχουν πουλησει τοτε εως τωρα! Και με τα σπιραλ τι γινεται τοτε? Χιλιαδες εχοιυν τοποθετηθει! Να τα ξηλωσουμε αραγε πριν χαλασουν και πρεπει μετα να τα ξηλωνουμε??
Κατι καποιος κανονισμος καποια κατασταση τους φοβισε κ ενω εχουν δεν δινουν αυτο που πουλουσαν μεχρι χθες.
Σιγουρα ειναι πιο σωστα τα ευθειας ραφης κ δε με χαλαει καθολου να πληρωσω 20 ε τ μετρο ΛΙΑΝΙΚΗ και να σταματησουν επι τελους να κλεβουν τ κοσμο κ να κερδοσκοπουν εις βαρος του! Αρκετα κονομησανε!

firefighter2012
29-10-11, 08:38
Καλησπέρα
Φίλε father θα θελα να σε ρωτήσω εκτός από τα προβλήματα με τον καπνό που μάλλον είναι θέμα τοποθέτησης(φαντάζομαι) είσαι ευχαριστημένος με το τζάκι γιατί σκέφτομαι να βάλω το ίδιο.
Πόσο σου στοίχισε σαν τζάκι μόνο τελικά και πόσο σύνολο;
Η έρευνα αγοράς από Ιταλία αξίζει;
Το βεντιλατέρ είναι απαραίτητο γιατί μου πρότειναν να μην βάλω, σύμφωνα με τον πωλητή δουλεύει άψογα με φυσική ροή.

Εγω εχω το 900 piano το οποιο πιστευω για σπιτι 100τμ ειναι μεγαλο,εχει πολυ μεγαλη εστια και με ξυλα μεσα φαινεται αδεια ,αισθητικα θελω να πω.Οταν ειχα μιλησει με ιταλια το ειχα βρει με μεταφορικα και βεντιλατερ 3000 ευρω στην πορτα μου.Φυσικα ειναι απαραιτητο το βεντιλατερ .

jfle
30-10-11, 11:21
Υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία La Nordica Ελλάδα;
Έχει να προτείνει κάποιος κάποιο άλλο ψάχνω για τζάκι με απόδοση για να καλύψω 120 τμ αλλα δέν θέλω μαντέμι εσωτερικό(δεν μου αρέσει τόσο η μαυρίλα). Η τιμή πάντα είναι παράγοντας.
Ευχαριστώ

firefighter2012
30-10-11, 12:48
Σχεδον ολα τα τζακια τωρα εχουν αυτες τις πλακες που αντανακλουν την θερμοτητα δεν την απορροφουν,σαν μεγαλες πλακες πυροτουβλων ειναι .Στην αρχη ειναι λευκες μολις βαλεις φωτια θα ειναι συνεχεια μαυρες,εκτος και να το καωεις πολυ δυνατα τοτε ασπριζουν παλι.Τωρα για αντιπροσωπεια δεν υπαρχει καποιος κεντρικος διανομεας (με καθε επιφυλαξη) απ'οτι ξερω οποιοσδηποτε επαγγελματιας μπορει να παραγγειλει απο το εργοστασιο.Κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ δες ποιο θελεις και παρε τηλεφωνα για τιμη.Πιστευω οτι σαν το δικο μου θα το βρεις περιπου στα 3650 με 3900 με βεντιλατερ (μετρητα).

Τωρα θελω να ρωτησω κατι διαβασα σε σαϊτ της ΒΙΕΤ οτι η καμιναδα αν δεν λειτουργει σωστα υπαρχει μεγαλη καταναλωση ξυλων.Τι εννοει ?Εμενα η καμιναδα ειναι περιπου στα 5,5 μετρα Φ250

nikolaras
30-10-11, 16:48
Λογικό το βλέπω να έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση ξύλων αν η καμινάδα είναι εκτός προδιαγραφών της εστίας.
Υπάρχει η λύση της τοποθέτησης ρυθμιστή τραβήγματος καμινάδας, προιόν που τοποθετεί η supra στα τζάκια της.

firefighter2012
01-11-11, 17:53
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/IMG_0001.jpg

Αυτο εκανε ενας φιλος μου και του σταματησε ο καπνος ,εντελως τυχαια εγινε αυτο βεβαια.
Τωρα εγω εβαλα πανω ενα καπελο απο εκεινα που βαζουν στα καλοριφερ
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/IMG_0003.jpg

Τωρα εχω σκετη σωληνα χωρις καπελο.Και στις δυο περιπτωσεις το προβλημα δεν διορθωθηκε.
Οταν εχουμε και τις δυο εισαγωγες του μοτερ να τραβαει απ'εξω δεν υπαρχει μεσα στο σπιτι μεγαλη πιεση ετσι ωστε να διωχνει τον καπνο προς τα εξω ,δηλ αν καπου υπαρχει διαρροη αυτη με την πιεση θα διορθωθει?.

Τωρα τι αλλο να κανω αερας κατω απο την εστια υπαρχει αρκετος ,και με σπιραλ τον οδηγω ακριβως εκει που τραβαει απο κατω το τζακι ,ο θαλαμος δηλ και χωρις σπιραλ παλι τα ιδια δεν ειδα διαφορα.
Τι αλλο να κανω????????Οταν δουλευει το βεντιλατερ επιδεινωνεται

wolf26
02-11-11, 21:02
ποσα μετρα ειναι η καμιναδα ???γωνιες εχεις και αν ναι ποσες μοιρες??το τζακι σου τι θερμοκρασια εχει στα καπναερια??οσο μεγαλυτερη ειναι η διατομη σε ενα τζακι τοσο χειροτερο ειναι το τραβηγμα του (δηλαδη δεν ειναι καλης κατασκευης)

firefighter2012
03-11-11, 12:06
ποσα μετρα ειναι η καμιναδα ???γωνιες εχεις και αν ναι ποσες μοιρες??το τζακι σου τι θερμοκρασια εχει στα καπναερια??οσο μεγαλυτερη ειναι η διατομη σε ενα τζακι τοσο χειροτερο ειναι το τραβηγμα του (δηλαδη δεν ειναι καλης κατασκευης)

Η καμιναδα ειναι γυρω στα 5,70 μετρα ,δεν εχω γωνιες,βγαινει η καμιναδα ευθεια πανω,τωρα η θερμοκρασια στα καπναερια δεν ξερω,το τζακι ειναι το Nordica 900 piano και η διατομη του ειναι Φ250 .
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/DSC00873.jpg

http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/DSC00875.jpg

Μηπως φταιει αυτο το κουτελο του μπαλκονιου και δεν εισερχεται ο αερας καλα??Μηπως να περασω μια σωληνα εξω απο το μπαλκονι σε ευθεια απο την Φ150.
(Η 150αρα ειναι εκει που φαινεται το κουτι της περσιδας αριστερα απο την ημερομηνια της φωτογραφιας χαμηλα)
Εχω παρατηρησει οτι οταν δουλευει το βεντιλατερ τοτε απο την περσιδα εκει του μπαλκονιου που οδηγειται ο αερας κατω απο την εστια ,ο αερας αντι να εισερχεται εξερχεται απο την περσιδα γιατι την καταλαβαινω ζεστη,μηπως γινεται αυτο διοτι υπαρχει πολυς αερας μεσα στο σπιτι και βρισκει διεξοδο απο εκει?

Και εδω φαινεται η καμιναδα

http://s1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/?action=view&current=00034.mp4

Εσωτερικα στην γυψοσανιδα δεν νομιζω οτι υπαρχει λαθος συνδεσης στις σωληνες η μια με την αλλη.Στην πρωτη που ξεκιναει απο το τζακι εχω βαλει μια στρωση σιλικονη φωτιας και μια στρωση απο τον στοκο που αντεχει στους 1000 κελσιου (νομιζω) και στην συνεχεια η δευτερη εχει ταινια γωρω γυρω γυρω και ειναι ολες το αρσενικο προς τα πανω και το θηλυκο προς τα κατω (συνολο 6 σωληνες λειες) και η δευτερη που περναει μεσα στην πλακα και μετα στους κυσηρολιθους εχω σφηνωσει πετροβαμβακα.
Παντως η μυρωδια δυναμωνει οταν μπαινει σε λειτουργια το μοτερ.

Μιλαμε για πολυ αγχος βρε παιδια και δεν ερχεται κανενας μαστορας να το δει γιατι δεν το αγορασες απο αυτους και το εφταξα και μονος μου

akinik
03-11-11, 14:59
Η καμιναδα ειναι γυρω στα 5,70 μετρα ,δεν εχω γωνιες,βγαινει η καμιναδα ευθεια πανω,τωρα η θερμοκρασια στα καπναερια δεν ξερω,το τζακι ειναι το Nordica 900 piano και η διατομη του ειναι Φ250 .
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/DSC00873.jpg

http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/DSC00875.jpg
Πω πω τουρμπο το εχεις κανει το τζακι φαδερ.Φαινεται οτι το αγαπας το σπορ.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ερχεται κανενας μαστορας να σε βοηθησει,δεν θα πληρωθει?Τι γινεται ρε πο@στη μου ολοι πλουσιοι γινανε?Το ιδιο προβλημα ειχα εγω παλιοτερα οταν ζητησα απο εναν τζακα να μου ανοιξει μια τρυπα για καπνοδοχο και να βαλει ινοξ σωληνα.Μου λεει,τι λες ρε φιλε ,να γινω υπαλληλος του αλλουνου που θα το περασει?

Μηπως φταιει αυτο το κουτελο του μπαλκονιου και δεν εισερχεται ο αερας καλα??Μηπως να περασω μια σωληνα εξω απο το μπαλκονι σε ευθεια απο την Φ150.
(Η 150αρα ειναι εκει που φαινεται το κουτι της περσιδας αριστερα απο την ημερομηνια της φωτογραφιας χαμηλα)
Εχω παρατηρησει οτι οταν δουλευει το βεντιλατερ τοτε απο την περσιδα εκει του μπαλκονιου που οδηγειται ο αερας κατω απο την εστια ,ο αερας αντι να εισερχεται εξερχεται απο την περσιδα γιατι την καταλαβαινω ζεστη,μηπως γινεται αυτο διοτι υπαρχει πολυς αερας μεσα στο σπιτι και βρισκει διεξοδο απο εκει?

Και εδω φαινεται η καμιναδα

http://s1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/?action=view¤t=00034.mp4

Εσωτερικα στην γυψοσανιδα δεν νομιζω οτι υπαρχει λαθος συνδεσης στις σωληνες η μια με την αλλη.Στην πρωτη που ξεκιναει απο το τζακι εχω βαλει μια στρωση σιλικονη φωτιας και μια στρωση απο τον στοκο που αντεχει στους 1000 κελσιου (νομιζω) και στην συνεχεια η δευτερη εχει ταινια γωρω γυρω γυρω και ειναι ολες το αρσενικο προς τα πανω και το θηλυκο προς τα κατω (συνολο 6 σωληνες λειες) και η δευτερη που περναει μεσα στην πλακα και μετα στους κυσηρολιθους εχω σφηνωσει πετροβαμβακα.
Παντως η μυρωδια δυναμωνει οταν μπαινει σε λειτουργια το μοτερ.

Μιλαμε για πολυ αγχος βρε παιδια και δεν ερχεται κανενας μαστορας να το δει γιατι δεν το αγορασες απο αυτους και το εφταξα και μονος μουΠω πω τουρμπο το εχεις κανει το τζακι φαδερ.Φαινεται οτι το αγαπας το σπορ.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ερχεται κανενας μαστορας να σε βοηθησει,δεν θα πληρωθει?Τι γινεται ρε πο@στη μου ολοι πλουσιοι γινανε?Το ιδιο προβλημα ειχα εγω παλιοτερα οταν ζητησα απο εναν τζακα να μου ανοιξει μια τρυπα για καπνοδοχο και να βαλει ινοξ σωληνα.Μου λεει,τι λες ρε φιλε ,να γινω υπαλληλος του αλλουνου που θα το περασει?Τι να πεις ...

stelios1
03-11-11, 17:30
Φαδερ κλεισε εκεινη τ περσιδα κατω που εβαλες, σηκωσε τ καπνοδοχο εναμιση μετρο και θα στρωσει. Ακινικ μηπως θες κ κανεναν ηλεκτολογο να σκαψει για να κανει την εγκατασταση αλλος?? Δε θα βρεις, τα κονομησανε κ αυτοι..

firefighter2012
03-11-11, 19:26
Φαδερ κλεισε εκεινη τ περσιδα κατω που εβαλες, σηκωσε τ καπνοδοχο εναμιση μετρο και θα στρωσει. Ακινικ μηπως θες κ κανεναν ηλεκτολογο να σκαψει για να κανει την εγκατασταση αλλος?? Δε θα βρεις, τα κονομησανε κ αυτοι..

Στελιο εννοεις αυτη μπροστα στην ποδια ετσι κατω απο την πορτα του τζακιου.Την καμιναδα πως νατην στηριξω με 1,5 μετρο ακομα .Δηλ να βαλω ενα κομματι σωληνα ακομα και και να την βιδωσω με βιδες? ΄ξ να βαλω και τρια συρματοσχοινα ξερεις σαν αντιριδες?

stelios1
03-11-11, 21:06
Εγω ειπα τι νομιζω, (κ ο Νικολαρας αυτο ειπε) το πως θα στηριχτει ειναι αλλο θεμα. Τι στηριγματα λες? Βαλε καποια προεκταση προχειρα κ αν ειναι αυτο και στρωσει τοτε θα δεις τ θα κανεις.

firefighter2012
04-11-11, 08:35
Τι εγινε βρε παιδια δεν υπαρχουν σωληνες πουθενα εδω στην επαρχια,στην κριση και οι σωληνες

1kost12
08-11-11, 06:59
Μετά από αρκετό καιρό κατάφερα τελικά να φτιάξω το τζάκι μου….(ακόμη επένδυση δεν έβαλα γιατί 1ον θα αφήσω λίγο να λειτουργήσει έτσι να πάρει τίποτα συστολές διαστολές και μήπως παρουσιαστεί κάποιο προβληματάκι και 2ον δεν μου έφτασαν τα χρήματα….
Ακούγοντας πολλά και διαβάζοντας μεσα στο φόρουμ εδώ, προτίμησα να μην με πιάσουν οι «γυφτιές» μου και έβαλα ένα ακριβούτσικο της Pallazzetti το Κ-ΕVO
Προτίμησα αυτό επειδή σαν Έλληνας σκέφτηκα να βοηθήσω την ελληνική αγορά (ξέρω πολύ καλά ότι το εμπόριο έχει πατώσει κλπ… και να πάρω εάν σχετικό καλό Ελληνικό και να μην διώξω τα χρήματα μου έξω με την αγορά κάποιο ξένου προϊόντος…
Το άναψα τρεις φορές μέχρι τώρα την πρωτη κάπου στη 1 με 2 ώρες σε σχετικά σιγανή φωτιά , την 2η κάπου το ίδιο (μύριζε αρκετά, όχι υπερβολικά που να μην μπορείς να καθίσεις…και χθες είπα να το κάψω περισσότερο, έβαλα αρκετά ξύλα (πρόχειρα ξυλά μιας και εδώ και χρόνια έφτιαξα τα σπίτι μου και τα ξύλα (σανίδια, δοκάρια, πάρα πολύ παλιά ξύλινα βαρέλια που τα έφαγαν ο σκόρος!!!)και να καθαρίσω την αποθήκη έβαλα αρκετά… έπιασε πάνω από 100 βαθμούς άκουγα κάποια στιγμή τις διαστολές των πλακών του μαντεμιού αλλά γέμισα πολύ καπνά μεσα στο στητή. Δεν μιλάμε για την κάπνα που βγάζουν τα ξυλά (η φωτιά) αλλά από μια άλλη κάπνα, πιο απαλή, αλλά σε κάποια φάση άρχισα να μην βλέπω ουτε στα 3 μέτρα!!!!
Τι συνέβη; Είναι λογικό επειδή είναι ακόμη καινούργιο; Τι να κανω;;; έσκασα χθες; Να πάρω τηλέφωνο τον τζακά μου και να του το πω;;; προτίμησα να σας το πω πρώτα εδώ μήπως μου πείτε κάποια συμβουλή.
Μιλάμε για πολύ «απαλή» κάπνα. Κατά τα άλλα, τραβάει, (βλέπω την φλόγα να είναι έντονη),κλείνω τον αέρα από μπροστά για να έχω οικονομία στα ξύλα, όλα Ο.Κ. αλλά αυτή η μυστηριώδες έντονη κάπνα τι είναι;;;;;;

stelios1
08-11-11, 18:48
Λογικα πρεπει να εισαι ενταξει και η καπνα αυτη να ειναι η του''καινουριου'' τα σανιδια ανεβαζουν μεγαλη θερμοκρασια γρηγορα, καψτο με τετοια ξυλα για φλογα να καει παντου. Αντε καλοριζικο!

1kost12
09-11-11, 05:51
Ευχαριστώ πολύ φίλε Stelio1! φυσικά επενδυση δεν έχω κάνει, πιθανών πολύ μετα τον νεο ετος. (λογω χρημάτων) θα το καψω και σημερα πολύ με σανίδια να κάψει οτι έχει "μένει" απο χρωματα και γενικά του "καινούργιου". μιλαμε για πολλα σανίδια και γενικά αρχηστα ξύλα οικοδομών έχω, μονο που δεν κρατανε πολυ. (καιγονται αμέσως....)
φυσικά κλεινω τον αέρα αφου παρει αρκετά φωτια....
συγκεκριμένα εχω αυτό....http://www.k-evo.gr/leitoyrgia#reasons (Κ-evo).
αντε καλο χειμώνα να εχουμε γιατί σίγουρα θα ειναι σκληρός με τις φορολογίες και την ανεργεια στα ύψη....

Λογικα πρεπει να εισαι ενταξει και η καπνα αυτη να ειναι η του''καινουριου'' τα σανιδια ανεβαζουν μεγαλη θερμοκρασια γρηγορα, καψτο με τετοια ξυλα για φλογα να καει παντου. Αντε καλοριζικο!

droemmen
10-11-11, 07:55
Καλημέρα
έχω ένα τζάκι ανοιχτό και θέλω να το μετατρέψω σε ενεργειακό με σύνδεση σε καλοριφέρ.
Έχω πάρει κάποιες τιμές αλλά μου φαίνονται πολύ ακριβές πχ κασέτα Termojolly insert (4000!) με το υδραυλικό κιτ, χωρίς τοποθέτηση.
Ακριβό δεν είναι? κάτι άλλο ή κάπου αλλού αν υπάρχουν καλύτερες τιμές? (μένω ανατολική αττική)..
Το σπίτι είναι μονοκατοικία οπότε αν οι τιμές είναι κοντά, σκέφτομαι ν' αλλάξω τελείως την παλιά εστία και να βάλω το τζάκι από την αρχή... Τι λέτε?
Βοήθεια αν ξέρει κάποιος!

Ευχαριστώ
Δημήτρης

firefighter2012
10-11-11, 18:07
Εδω και πεντε ημερες μετα απο αυτη την πατεντα το προβλημα λυθηκε θα μπορουσα να πω στο συνολο του.Πηγα να παρω και σωληνα συμφωνα με τις υποδειξεις του Στελιου αλλα ειναι σε ελλειψη .Την αλλαγη την καταλαβα μεσα στα πρωτα λεπτα.Τι να πω οτι ηταν κατι αλλο και εγινε μονο του δεν το πιστευω.Αλλα βρε παιδια παρατηρησα και καλυτερη καυση των ξυλων.
Ιδου η πατεντα

http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/DSC00877.jpg
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/DSC00876.jpg

Τρελο ετσι

1kost12 Και εμενα ειδικα με τις πρωτες 2,3 καυσεις γινοταν χαμος απο καπνα και σιγουρα ειναι απο το καινουριο.Εδω και τωρα καμμια φορα οταν του δινω ντουμανια που λενε μολις παει να μυρισει δυναμωνω τις στροφες του μοτερ για να το ψυχει

nikolaras
10-11-11, 18:29
Καλημέρα
έχω ένα τζάκι ανοιχτό και θέλω να το μετατρέψω σε ενεργειακό με σύνδεση σε καλοριφέρ.
Έχω πάρει κάποιες τιμές αλλά μου φαίνονται πολύ ακριβές πχ κασέτα Termojolly insert (4000!) με το υδραυλικό κιτ, χωρίς τοποθέτηση.
Ακριβό δεν είναι? κάτι άλλο ή κάπου αλλού αν υπάρχουν καλύτερες τιμές? (μένω ανατολική αττική)..
Το σπίτι είναι μονοκατοικία οπότε αν οι τιμές είναι κοντά, σκέφτομαι ν' αλλάξω τελείως την παλιά εστία και να βάλω το τζάκι από την αρχή... Τι λέτε?

Ευχαριστώ
Δημήτρης
Διάβασε προηγούμενες σελίδες και τα άλλα σχετικά θέματα και θα βρεις λύσεις.
Δεν είναι δυνατόν να γράφουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.

kostaschar
10-11-11, 21:29
Kαλησπέρα θα ήθελα τη βοήθειά σας
(NIKOLARAS
επειδή έχεις ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ θα ήθελα (που θα μου την πεις) την άποψή σου.

Χτίζω ένα σπίτι και θέλω να βάλω ένα τζάκι καλοριφέρ το οποίο να ζεσταίνει νερό να το ρίχνει σε ένα θερμοδοχείο και από εκεί να πηγαίνει σε ενδοδαπέδια. Ζητώ το θερμοδοχείο γιατί μελλοντικά σκέφτομαι να συνδέσω αντλία θερμότητας τόσο για ζεστό όσο και για δροσισμό. Τα ίδια και για ζεστό νερό χρήσης.

Οι ερωτήσεις τώρα:
Επειδή δεν θέλω να βάλω ανοικτό δοχείο αλλά κλειστό διαστολής αυτό μπορεί να μπει στο υπόγειο ή πρέπει να είναι στο ίδιο επίπεδο; Αν μπει στο υπόγειο θα απέχει από το τζάκι 2 μέτρα κάτω και 6 μέτρα μακριά του. Τα περισσότερα τζάκια ζητάνε 1 ίντσα παροχή. Αυτή είναι για το νερό που θα γεμίζει το λέβητα; Η κεντρική μου παροχή είναι Φ28. Πόσες σωλήνες πρέπει να τραβήξει ο υδραυλικός; Μία για την θερμοδοχείο, μια επιστροφή
από το θερμοδοχείο και μια για το γέμισμα;Η καμινάδα είναι χτιστή από αυτές τις τσιμεντένιες τετράγωνη 30Χ30. Είναι μεγάλη; Να βάλω άλλη μέσα σε αυτή; Να την μονώσω από έξω με πετροβάμβακα και νευρομετάλ σοβά; Αν μπορείς και στείλεις και σε μένα κανένα σχέδιο (NIKOLARAS)σαν αυτά που έχεις ποστάρει στο forum θα σου ήμουν υπόχρεος.

droemmen
11-11-11, 09:16
Διάβασε προηγούμενες σελίδες και τα άλλα σχετικά θέματα και θα βρεις λύσεις.
Δεν είναι δυνατόν να γράφουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.
Ευχαριστώ για την βοήθεια!

nikolaras
12-11-11, 08:02
Kαλησπέρα θα ήθελα τη βοήθειά σας
(NIKOLARAS
επειδή έχεις ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ θα ήθελα (που θα μου την πεις) την άποψή σου.

Χτίζω ένα σπίτι και θέλω να βάλω ένα τζάκι καλοριφέρ το οποίο να ζεσταίνει νερό να το ρίχνει σε ένα θερμοδοχείο και από εκεί να πηγαίνει σε ενδοδαπέδια. Ζητώ το θερμοδοχείο γιατί μελλοντικά σκέφτομαι να συνδέσω αντλία θερμότητας τόσο για ζεστό όσο και για δροσισμό. Τα ίδια και για ζεστό νερό χρήσης.

Οι ερωτήσεις τώρα:
Επειδή δεν θέλω να βάλω ανοικτό δοχείο αλλά κλειστό διαστολής αυτό μπορεί να μπει στο υπόγειο ή πρέπει να είναι στο ίδιο επίπεδο; Αν μπει στο υπόγειο θα απέχει από το τζάκι 2 μέτρα κάτω και 6 μέτρα μακριά του. Τα περισσότερα τζάκια ζητάνε 1 ίντσα παροχή. Αυτή είναι για το νερό που θα γεμίζει το λέβητα; Η κεντρική μου παροχή είναι Φ28. Πόσες σωλήνες πρέπει να τραβήξει ο υδραυλικός; Μία για την θερμοδοχείο, μια επιστροφή
από το θερμοδοχείο και μια για το γέμισμα;Η καμινάδα είναι χτιστή από αυτές τις τσιμεντένιες τετράγωνη 30Χ30. Είναι μεγάλη; Να βάλω άλλη μέσα σε αυτή; Να την μονώσω από έξω με πετροβάμβακα και νευρομετάλ σοβά; Αν μπορείς και στείλεις και σε μένα κανένα σχέδιο (NIKOLARAS)σαν αυτά που έχεις ποστάρει στο forum θα σου ήμουν υπόχρεος.

Για να βάλεις κλειστό δοχείο, θα πρέπει να αγοράσεις τζάκι με αυτές τις προδιαγραφές.
Θα πρέπει να αφήσεις αναμονές (στο χώρο του τζακιού) παροχής νερού μισή ίντζα, αποχέτευσης ΜΕΤΑΛΛΙΚΗΣ, γιατί αν ενεργοποιηθεί θα περάσει νερό 90+ βαθμών, 2 σωλήνες είσοδο - έξοδο δηλαδή ζεστό - κρύο, προς το λεβητοστάσιο σωλήνες 1 ίντζα ή φ 28 , καλωδίωση από το χώρο του τζακιού στο λεβητοστάσιο για εντολές και παροχή ρεύματος στα χειριστήρια του τζακιού.
Το δοχείο διαστολής φυσικά και θα το βάλεις στο χώρο του λεβητοστασίου, όπως και τον κυκλοφορητή του τζακιού.
Θερμοδοχείο, φαντάζομαι λες το δοχείο αδρανείας (δηλ. ένα πολύ μεγάλο μπόιλερ), αν το κάνεις έτσι θα φτιάξεις πολύ ωραίο σύστημα.
Για τα υπόλοιπα, ας απαντήσει ο Στέλιος που είναι άριστος γνώστης.
Για σχέδιο γράψε συγκεκριμένα τι θες.

nikolaras
12-11-11, 08:09
Ευχαριστώ για την βοήθεια!
Παρακαλώ, αλλά το να μασάς μασημένη τροφή, το θεωρώ αγένεια.
Ό χρόνος μας είναι πολύτιμος να τον σπαταλάμε γράφοντας συνέχεια τα ίδια πράγματα, εσύ που ενδιαφέρεσαι θα πρέπει να χάσεις κάποιο από το χρόνο σου για να ενημερωθείς.
Εχω κάπου άδικο; Αν βαριέσαι να ψάχνεις, φαντάσου πόσες εργατόρες έχουμε φάει για να τα γράψουμε....

firefighter2012
12-11-11, 09:36
+1

Natasa9
12-11-11, 14:49
Καλησπέρα,
Έχω τοποθετήσει ενεργειακό τζάκι με μοτέρ στον 1ο όροφο διώροφης οικοδομής (ακριβώς πάνω από το τζάκι έχει ταράτσα). Το πρόβλημα είναι ότι διαμαρτύρονται οι ένοικοι του ισογείου, ότι το μοτέρ του τζακιού κάνει θόρυβο. Το μοτέρ είναι τοποθετημένο μέσα στην εστία και ακουμπάει στο πάτωμα. Υπάρχει τρόπος να μειωθεί ο θόρυβος χωρίς να αναγκαστώ να αλλάξω μοτέρ;

stelios1
12-11-11, 17:47
Νατασα ειναι να μην σου τυχει, η ηχομονωση ειναι η δυσκολοτερη απ ολες.. Βαλτε κατι μονωτικο να παταει στ πατωμα μηπως κ αλαξει κατι.

Natasa9
12-11-11, 19:04
Αν βάλω μονωτικό υλικό, δεν υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς; Οι θερμοκρασίες στο χώρο γύρω από τη μαντεμένια εστία φτάνουν πάνω από 100 οc...
Επίσης όταν βάζω το μοτέρ σε μεγαλύτερες ταχύτητες, πέραν του μοτέρ, κάνει θόρυβο ο αέρας στις περσίδες, πράγμα που επίσης ακούγεται στον κάτω όροφο.
Τσάμπα έδωσα 3 χιλιάρικα;;;

nikolaras
12-11-11, 22:28
Aυτά έπρεπε να σου τα εξηγήσει πριν ο εγκαταστάτης, δεν λύνονται εύκολα τέτοια θέματα.......
Ο αέρας πάντα κάνει θόρυβο, αλλά υπάρχουν μονωτικά υλικά που δεν έχουν πρόβλημα με τη θερμότητα, για να ελλατωθεί ο θόρυβος.
Ομως έπρεπε από την αρχή να είχε γίνει σωστή μελέτη...

kostaschar
13-11-11, 09:15
Nikolaras ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ναι δοχείο αδρανείας εννοώ! Για το σχέδιο εννοώ, αν ξέρεις βέβαια ή οποιοσδήποτε άλλος, για το πώς θα πρέπει να γίνει η σύνδεση όλων αυτών. Μιλάω για ηλεκτροβάνες, τρίοδες βάνες τετράοδες κυκλοφορητές κλπ. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Ευχαριστώ και πάλι.

nikolaras
13-11-11, 14:15
Διάβασε εδώ: http://www.alexandrostzakia.gr/el/node/411 για να κατανοήσεις πως θα δουλεύει το σύστημά σου.

opticalm
13-11-11, 18:51
Καλησπέρα
Σε τζακι -καλοριφερ το ανοικτό δοχείο βρίσκεται σε εξωτερικο χώρο.Η χρήση αντιψυκτικού στο δοχείο λύνει το πρόβλημα με τις παγωνιές?
Και κάτι ακόμη.Σε ποιά θερμοκρασία πρέπει να είναι ο θερμοστάτης νερού στο τζάκι ?Το έχω στους 50-55 βαθμούς αλλά με το που κυκλοφορεί το νερό πέφτει αμέσως η θερμοκρασία και γενικά δε μπορεί να μείνει σταθερή στους 50

nikolaras
13-11-11, 19:09
Οχι υποχρεωτικά.... Το ανοιχτό δοχείο πρέπει να τοποθετηθεί το λιγότερο 2 μέτρα από το ανώτερο ύψος κυκλοφορίας των σωλήνων, συνήθως η καλύτερη λύση είναι να τοποθετηθεί μέσα στην κεραμοσκεπή ή παράλληλα στην καπνοδόχο, ώστε να μην παγώνει.
Η χρήση αντιψυκτικού είναι βεβαίως μια καλή λύση.
Ο θερμοστάτης στους 45 πιστεύω είναι η καλύτερη τιμή για το τζάκι.

opticalm
13-11-11, 19:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Το θέμα σε εμένα είναι ότι υπάρχει και λέβητας πετρελαίου στη ταράτσα οπότε έπρεπε να βγουν οι σωλήνες πάνω και μετα να οδηγηθούν στην υπάρχουσα υποδομή και έτσι το δοχείο δε μπορεί να μπεί σε κλειστό χώρο.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και για κάτι άλλο.Υπάρχει σώμα το οποίο θέλει καθημερινά εξαέρωση.Σε άλλο δωμάτιο που αντικατέστησα παλιό σωμα με καινούργιο ,το νέο δε θερμένεται με τίποτα.Απο ελάχιστα έως λίγο.
Υπάρχει πρόβλημα τη πίεση?

nikolaras
13-11-11, 19:49
Βάζοντας ανοιχτό δοχείο ταυτόχρονα καταργείται το κλειστό. Τι σημαίνει αυτό; Πέφτει η πίεση σε όλο το σύστημα με αποτέλεσμα η εξαέρωση να είναι πιο δύσκολη, ειδικά σε δύσκολα σώματα - σημεία ...... Σώμα που να χρειάζεται καθημερινά αξαέρωση δεν υπάρχει, απλά στο σύστημα ( σε δύσκολα σημεία) υπάρχει ακόμα αέρας, ο οποίος με συνεχείς εξαερισμούς θα βγει και θα είσαι εντάξει. Μην αποκλείεις το ενδεχόμενο να υπάρχει άλλο πρόβλημα στο συγκεκριμένο σώμα, όπως στραγκαλισμός κυκλοφορίας νερού λόγω βάνας κλπ.

stelios1
13-11-11, 21:30
Ειδικα σχεδιαγραματα και τροποι συνδεσηςγια τους ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥΣ κ τους υδραυλικους λεει μπορουν να δοθουν απ την εταιρια τζακια Αλεξανδρος.. Νικολαρα εχεις κανενα κερδος? οχι πιστευω. Παραπεμπεις τον κοσμο σε διαφημιση που προσβαλει και τους πιο ειδικους! ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥΣ επιστημονες να ρωτησουνε την εταιρια αυτη πως θα γινει η συνδεση?

stelios1
13-11-11, 21:38
Νατασα δεν θα βαλεις αφρολεξ για ηχομονωση αλλα κατι πυραντοχο και οι 100 βαθμοι που λες ειναι αστειοι.. πολυ παρα πανω πιανει.
Τωρα αν ενοχλουνται οι απο κατω ακομα και με τον αερα απ τ περσιδες.. εχετε μαλλον πολυ πιο σοβαρες διαφορες κ σου ειπαν γ αυτο ως αφορμη. Δεν ειναι δυνατον! Αμα τηγανιζεις για τ αποροφητηρα δεν κανανε παραπονο?

droemmen
14-11-11, 07:54
Παρακαλώ, αλλά το να μασάς μασημένη τροφή, το θεωρώ αγένεια.
Ό χρόνος μας είναι πολύτιμος να τον σπαταλάμε γράφοντας συνέχεια τα ίδια πράγματα, εσύ που ενδιαφέρεσαι θα πρέπει να χάσεις κάποιο από το χρόνο σου για να ενημερωθείς.
Εχω κάπου άδικο; Αν βαριέσαι να ψάχνεις, φαντάσου πόσες εργατόρες έχουμε φάει για να τα γράψουμε....
Αυτό που ζήτησα είναι μια γνώμη αν οι τιμές που έχω γράψει παίζουν στην αγορά και πιο συγκεκριμένα στην αθηναϊκή αγορά διότι στην βόρεια Ελλάδα τα πράγματα και η αγορά είναι πολύ διαφορετικά...
Επίσης αν το κόστος θα είναι κοντά αλλάζοντας ολόκληρο το παλιό τζάκι.
Απαντήσεις που δεν βρήκα στις προηγούμενες 12 σελίδες του θέματος ή σε κάποιο άλλο. Δεν παρακολουθώ καιρό το forum για να ξέρω τι έχετε συζητήσει και σε τι έκταση, αλλά στην αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.
Σε κάθε περίπτωση ο κόπος που έκανες για να γράψεις τις δύο απαντήσεις σου θα μπορούσε και να με βοηθήσει, αν φυσικά ήθελες, προτίμησες κάτι άλλο... οκ καλή καρδιά, τις απαντήσεις μου τις πήρα από αλλού.
Ευχαριστώ και πάλι.

Υγ...σε πιθανή βοήθεια κάποιου άλλου οι τιμές για τα Termojolly Insert είναι κοντά σ' αυτά που έγραψα τουλάχιστον στην αττική. Αλλά επίσης αυτές οι εστίες θεωρούνται από τις ακριβότερες, αλλά και τις καλύτερες.

stelios1
14-11-11, 19:02
droemmen εχεις δικιο αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι οπως νομιζεις. Οπως καταλαβες. Σ ενα φορουμ δεν μπορει καποιος να πει κατι σαν δεδομενο (αυτα ειναι ο κανονας πχ κ μετα συζηταμε οτι προκυπτει στ συνεχεια), οποτε τα λεω εγω πχ κ τα ξαναλεω κ καποια στιγμη κουραζομαι, τυχαινω και καπως κ απαντω νευρικα. Οπως εσυ θα τυχει στ αδελφο η σχτ φιλο σου.
Μπηκες να ρωτησεις κατι, μην κοντραρεσαι (το ιδιο με σενα θα εκανα κ εγω, θα θιγομουν), αν θελει ο αλλος σου απαντα. Οπως θελει ομως σου απαντα.. Ειναι κουραστικο να λες τ ιδια κ τ ιδια, οπως κουραστικο ειναι το να διαβασεις 100 μην για να βγαλεις ακρη.. Ολοι δικιο εχουμε παιδια! Κ αυτη η τριβη μεταξυ μας ειναι κατι καλο.

nikolaras
14-11-11, 20:58
Ειδικα σχεδιαγραματα και τροποι συνδεσηςγια τους ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥΣ κ τους υδραυλικους λεει μπορουν να δοθουν απ την εταιρια τζακια Αλεξανδρος.. Νικολαρα εχεις κανενα κερδος? οχι πιστευω. Παραπεμπεις τον κοσμο σε διαφημιση που προσβαλει και τους πιο ειδικους! ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥΣ επιστημονες να ρωτησουνε την εταιρια αυτη πως θα γινει η συνδεση?
Πως σου ήρθε κάτι τέτοιο στο μυαλό; Για διαφήμιση εννοώ.... Απλώς βρήκα κάτι, το οποίο είναι σωστό και το έβαλα να το διαβάσουν και άλλοι.
Σχετικά με τα τζάκια Αλέξανδρος ουδεμία σχέση έχω...... Εντάξει, έχεις δίκαιο, φαίνεται σαν διαφήμιση, αλλά δεν το σκέφτηκα έτσι.

nikolaras
14-11-11, 21:08
Αυτό που ζήτησα είναι μια γνώμη αν οι τιμές που έχω γράψει παίζουν στην αγορά και πιο συγκεκριμένα στην αθηναϊκή αγορά διότι στην βόρεια Ελλάδα τα πράγματα και η αγορά είναι πολύ διαφορετικά...
Επίσης αν το κόστος θα είναι κοντά αλλάζοντας ολόκληρο το παλιό τζάκι.
Απαντήσεις που δεν βρήκα στις προηγούμενες 12 σελίδες του θέματος ή σε κάποιο άλλο. Δεν παρακολουθώ καιρό το forum για να ξέρω τι έχετε συζητήσει και σε τι έκταση, αλλά στην αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.
Σε κάθε περίπτωση ο κόπος που έκανες για να γράψεις τις δύο απαντήσεις σου θα μπορούσε και να με βοηθήσει, αν φυσικά ήθελες, προτίμησες κάτι άλλο... οκ καλή καρδιά, τις απαντήσεις μου τις πήρα από αλλού.
Ευχαριστώ και πάλι.

Υγ...σε πιθανή βοήθεια κάποιου άλλου οι τιμές για τα Termojolly Insert είναι κοντά σ' αυτά που έγραψα τουλάχιστον στην αττική. Αλλά επίσης αυτές οι εστίες θεωρούνται από τις ακριβότερες, αλλά και τις καλύτερες.
Ειλικρινά συγνώμη, αν σε πρόσβαλα, αλλά να είσαι σίγουρος ότι δεν το έκανα επίτιδες.
Ο λόγος είναι απλός αν αναλογιστείς ότι μπαίνουν συνεχώς άτομα που ρωτάνε παίρνουν τις απαντήσεις τους και εξαφανίζονται.
Δηλαδή εμείς που ασχολούμαστε τι ρόλο παίζουμε;
Πιστεύω να καταλαβαίνεις το ύφος μου. Βέβαια το πιο λογικό είναι να υπάρχουν παρεξηγήσεις πίσω από μια απρόσωπη οθόνη.
Αν τα συζητούσαμε με καφέ τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά.... πόσο μάλλον σε ταβερνάκι με τσιπουράκι !!!

xazobabas77
14-11-11, 22:17
Γεια σας παιδια, θα ηθελα να προσθεσω κατι καινουργιο.
Δεν θελω να κανω διαφημιση στο προιον που εισαγω αλλα να βοηθησω κοσμο να ανοιξει τα ματια του και να ζεστανει το σπιτι του χωρις πετρελαιο, ΦΑ, ηλεκτρικο ή Ηλιακη ενεργεια αλλα με Μπρικετες Ξυλου τις οποιες μπορει να χρησιμοποιησει σε σομπες ξύλου, τζακια ενεργειακα ή μη, φούρνους και BBQ καθως δημιουργει καρβουνο μετα απο μια ωρα καυσης(Ανοιχτο τζακι), 4 ωρες καυσης(κλειστο με ελεγχομενη παροχη αερα) και διαρκει εως και 4 και 10 ωρες αντιστοιχα.
1 τονος μπρικετες αντιστοιχει σε 3.7 τονους καυσόξυλα
1 μπρικετα(1kg) εχει μόλις 4.8% υγρασια, αφηνει 0.5% σταχτη και αποδιδει 4.700kcal/kg
Ερχεται συσκευασμενη σε σακκουλες των 10 κιλων(10 τεμαχια) και καθε παλετα εχει 990kg.
Το κοστος αγορας (παραδοση στην Αττικη) ειναι 0.38ευρω/kg, 3.80ευρω/σακκουλα, 350ευρω/παλετα.
Για ενα σπιτι 100τ.μ. θα χρειαστειτε απο 5 εως 8 κιλα την ημερα. Δηλαδη μαξιμουμ 3.04ευρω την ημερα, 91.20ευρω το μηνα.
Αν σας ενδιαφερει να μαθετε περισσοτερα μπορειτε να με καλεσετε στο 6978250135. Ευχαριστω για τη φιλοξενια.
Τασος Κολλιοπουλος

nikolaras
15-11-11, 06:32
Ρε συ Τάσο, εντάξει, έκανες τη διαφήμισή σου, σε αντοίστιχο θέμα.
Εδώ που το έγραψες τι νόημα έχει;

1kost12
15-11-11, 07:28
Δεν θελω να κανω διαφημιση στο προιον που εισαγω αλλα να βοηθησω κοσμο να ανοιξει τα ματια του και να ζεστανει το σπιτι του χωρις πετρελαιο, ΦΑ, ηλεκτρικο ή Ηλιακη ενεργεια αλλα με Μπρικετες Ξυλου τις οποιες μπορει να χρησιμοποιησει σε σομπες ξύλου, τζακια ενεργειακα ή μη, φούρνους και BBQ καθως δημιουργει καρβουνο μετα απο μια ωρα καυσης(Ανοιχτο τζακι), 4 ωρες καυσης(κλειστο με ελεγχομενη παροχη αερα) και διαρκει εως και 4 και 10 ωρες αντιστοιχα.
1 μπρικετα(1kg) εχει μόλις 4.8% υγρασια, αφηνει 0.5% σταχτη και αποδιδει 4.700kcal/kg
Ερχεται συσκευασμενη σε σακκουλες των 10 κιλων(10 τεμαχια) και καθε παλετα εχει 990kg.
Το κοστος αγορας (παραδοση στην Αττικη) ειναι 0.38ευρω/kg, 3.80ευρω/σακκουλα, 350ευρω/παλετα.
Για ενα σπιτι 100τ.μ. θα χρειαστειτε απο 5 εως 8 κιλα την ημερα. Δηλαδη μαξιμουμ 3.04ευρω την ημερα, 91.20ευρω το μηνα.
Αν σας ενδιαφερει να μαθετε περισσοτερα μπορειτε να με καλεσετε στο 6978250135. Ευχαριστω για τη φιλοξενια.
Τασος Κολλιοπουλος

Ενδιαφέρων ακουγετε... θα σε παρω τηλ με την πρωτη μου ευκαιρα για πληροφωριες....
ειναι γεγονός οτι ψαχνω σκληρά ξηλα σε ....φτηνή τιμή λογω μεγαλης οικονομικής κρίσεως που βρισκόμαστε.....
το θεμα ειναι να κρατάνε πολύ ώρα κατα την καυση γιατί κατι αρνητικά ειχα ακουσει και δεν θυμαμαι....

Natasa9
15-11-11, 08:35
Στέλιο, ρώτησα και μου είπανε για πετροβάμβακα επενδεδυμένο με αλουμινόφυλλα (μάλλον είναι το υλικό που χρησιμοποιείται για μόνωση στις καμινάδες καλοριφέρ). Μιλάω για >100 οC γιατί τόσο μου δείχνει ο θερμοστάτης... Πάλι καλά που έχω πρόσβαση στο μοτέρ (βγαίνει το δοχείο για τη στάχτη, οπότε βλέπω το μοτέρ από κάτω. Η αλήθεια είναι ότι ο κενός χώρος κάτω από την εστία δημιουργεί ηχείο.
Όσον αφορά τους κάτω, είναι μεγάλης ηλικίας και παράξενοι γενικώς. Θέλουν να ζουν σε συνθήκες νεκροτομείου.
Μπορώ βέβαια να βάζω το τζάκι με το μοτέρ στο φουλ και ταυτόχρονα death metal με τέρμα τα γκάζια στο στερεοφωνικό.
Ένα πρόβλημα ξεπερνιέται με ένα άλλο πρόβλημα, μεγαλύτερο.
Anyway, ευχαριστώ!

opticalm
15-11-11, 13:12
Τασος Κολλιοπουλος

Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα για περισσότερες πληροφορίες?Πάντως για τζάκι καλοριφερ νομίζω , χρειάζεται αρκετά μεγαλύτερη ποσότητα για κάποιο καλό αποτέλεσμα.

Βασίλης
15-11-11, 14:10
Καλησπερα.
Ειμαι ολοκαινουριος στην παρεα και θα ηθελα να πω και εγω την γνωμη μου.
Δεν εχω διαβασει ολο το κειμενο αλλα καποιες αποψεις.
Στο θεμα τζακι και δη ενεργειακο πολλοι κερδοσκοπουν εις βαρος των καταναλωτων.
Απο μια μεγαλη ερευνα που εκανα κατεληξα στο συμπερασμα πως ενα τζακι πρεπει να εχει μια αποδοση καποιων kw για να θεωρηθει ''αρκετο'' και ικανοποιητικο.
Πολλες εταιριες λενε οτι αποδιδει ολικα 12-13 kw και με ενα βαθμο αποδοσης περιπου 70-80%.
Αυτο αυτοματως σημαινει 9,5-10 kw.(λιγα δηλαδη για μεγαλους χωρους)
Επισεις ποσο αερα εισαγει στο χωρο?
100 m3 αερα ειναι λιγα,πολυ λιγα.
Εχω βρει μια ιταλικη εταιρια που ειναι απο τις λιγες που αναφερει τοσο λεπτομερη χαρακτιριστικα για τις εστιες της.Ειναι λιγο πιο ακριβη απο τις υπολοιπες αλλα εμενα με εχει πεισει(εχοντας δει και ενα δικο της σε λειτουργια)οτι θα αξιζε να διαθεσω 1000 ευρω περισσοτερα και να ζεσταθω.Εξαλλου οπως και το αυτοκινητο μια φορα το παιρνουμε.
Ευχαριστω πολυ και οποιος θελει πληροφοριες...εδω ειμαι.

Βασίλης
15-11-11, 14:51
Καλημέρα

Ευχαριστώ
Δημήτρης

Φιλε Δημητρη εχω δει και εγω τη συγκεκριμενη μαρκα και μπορω να πω οτι την κατατασσω πιο ψηλα απο ολες.
Εχω δει σε λειτουργια αεροθερμη κασετα και εμεινα με το στομα ανοιχτο.
Σε καποιο αλλο θεμα αναφερομαι σε αυτην την εταιρια.
Τιμες δεν θα βρεις διαφορετικες οπου και αν ψαξεις διοτι ειναι στανταρ.Το μονο που παιζει ειναι να προσπαθει καποιος να βγαλει περισσοτερα απο αυτα που του αναλογουν και να στο πουλαει ακριβοτερα.
Πιστευω αξιζει τα 4000 για να γλιτωσεις δια παντως απο το πετρελαιο.

ekptwtos
15-11-11, 18:51
Καλησπέρα σας.
Είμαι νέος στο forum,παρόλα αυτά πρόλαβα να διαβάσω όλη την θεματική ενότητα που αφορά τα τζάκια.
Πρόκειται να αγοράσω το Nordica 900 PIANO και θα ήθελα μια σαφή απάντηση απ όσους το έχουν εγκαταστήσει.
Υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο τζάκι?Αξίζει η αγορά του η να κοιτάξω κάτι διαφορετικό?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

firefighter2012
15-11-11, 19:20
Καλησπέρα σας.
Είμαι νέος στο forum,παρόλα αυτά πρόλαβα να διαβάσω όλη την θεματική ενότητα που αφορά τα τζάκια.
Πρόκειται να αγοράσω το Nordica 900 PIANO και θα ήθελα μια σαφή απάντηση απ όσους το έχουν εγκαταστήσει.
Υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο τζάκι?Αξίζει η αγορά του η να κοιτάξω κάτι διαφορετικό?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν ξερω αν διαβασες για το προβλημα του καπνου που αντιμετωπιζα και η ερωτηση σου αφορα αυτο το 900 PIANO.Εγω εδω και μια βδομαδα δεν αντιμετωπιζω το συγκεκριμμενο προβλημα ,το ελυσα .Ηταν πιστευω θεμα τραβηγματος της καμιναδας και οχι αν σκεφτεσαι καποιο ελαττωμα κατασκευαστικο του τζακιου.Κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος.Εχω ενα σπιτι 100 τμ.Ο χωρος καυιστικο ,σαλονι ,κουζινα ζεταινεται με την εστια και την μια εξοδο Φ150 απο το τζακι.Την αλλη εξοδο την οδηγω στον διαδρομο που ειναι οι πορτες απο τα τρια δωματια που εχω ,εκει η ζεστα δεν ειναι εφαμιλλη του αλλου χωρου και χρειαζεται παραιτερω μελετη αναφορικα σε ποιο σημειο θα ειναι η εξοδος του αερα Φ150.Γενικα ειμαι ευχαριστημενος.Το 900αρι ειναι μια μεγαλη εστια .Ο απο κατω στον μεσαιο οροφο πηρε το πρισματικο το 750αρι αλλα δεν το αναψε ακομα.Αλλος φιλος μου που φτιαχνει γυψοσανιδες εχει στο σπιτι του συνεχεια για πλακα απο οτι μου λεει 25 με 26 βαθμους αλλα εχει επιληφθει ο ιδιος στην μονωση του σπιτιου του.Παντα για μενα το Α και το Ω ειναι η μονωση που εχει κανεις και μετα τι μεσον θα επιλεξω για να ζεσταθω.Οποιο και αν παρεις αν εχεις καλη μονωση θα ειναι οκ.Ενας φιλος μου εχει αλλη μαρκα το Grilly και το βραδυ εβαλε δυο μεγαλα ξυλα στην εστια και πηγε για υπνο ,κατα τις 03:50 ξυπνησε και ειχε 36 βαθμους στον χωρο του τζακιου.Και εκεινος το σπιτι του το εχει κανει ολογυρα και ταβανια με μονωση πετροβαμβακα και γυψοσανιδα ,ενεργειακα τζαμια και μονωση κσι στο πατωμα.
Ανακεφαλαιωνω.Ειμαι ευχαριστημενος,κανει την δουλεια του πολυ καλα,εχει εμφανιση και ποιοτητα.Και θα μπορεις αν τραβαει η καμιναδα σου καλα να ψηνεις κιολας ,στα μικροτερα οχι.
Προσεξε τις τιμες και να διευκρινησεις αν θα ειναι με το μοτερ η οχι η τιμη που θα σου δινουν.

ekptwtos
15-11-11, 19:29
Σε χιλιοευχαριστώ για την άμεση και σαφέστατη απαντηση σου.Ναι για τον καπνό είχα διαβάσει.Εάν μπορώ και ψήνω τοτε να είσαι βέβαιος πως θα το εγκαινιάσω με μπριζόλα προβατίνα!
Η τιμή που το βρίσκω είναι στα 3300€ παραδοταίο στο σπίτι και να το στήσει με καμινάδα και γυψοσανίδα 1200€

firefighter2012
15-11-11, 19:35
Σε χιλιοευχαριστώ για την άμεση και σαφέστατη απαντηση σου.Ναι για τον καπνό είχα διαβάσει.Εάν μπορώ και ψήνω τοτε να είσαι βέβαιος πως θα το εγκαινιάσω με μπριζόλα προβατίνα!
Η τιμή που το βρίσκω είναι στα 3300€ παραδοταίο στο σπίτι και να το στήσει με καμινάδα και γυψοσανίδα 1200€

Με το μοτερ? ή οχι

ekptwtos
15-11-11, 19:41
Αυτό δεν το ρώτησα.Μου είπε μόνο πως το μοτέρ είναι εσωτερικό και κάνει θόρυβο όσο ένα κλιματιστικό.Μου έδωσε αυτή την απάντηση γιατί του είπα ότι εάν είναι θορυβώδεις έχω την δυνατότητα το μοτέρ να το βάλω στο μπαλκόνι.Εάν δεν έχει το μοτέρ πόσο κοστίζει εξτρά?

firefighter2012
15-11-11, 19:49
Κοιταξε να δεις συνηθως το χρεωνουν κανα 600αρι και ειναι 800 κυβικα ανα ωρα.Αν βρεις ανθρωπο να σου κανει την πατεντα να το βαλεις στην βεραντα βαλτο.Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι το μοτερ εχει δυο εισαγωγες και ο κατασκευαστης λεει η μια να τραβαει απ'εξω και η αλλη απο μεσα απο το σπιτι.Εγω δοκιμασα και αυτο αλλα και τις δυο απ'εξω και κατεληξα να τραβαει και απο μεσα διοτι εχει καλυτερη αποδοση και με διαφορα.Τωρα απο θορυβο αυτο ειναι καθαρα στον ανθρωπο μεχρι που τον ενοχλει ή οχι.

http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/DSC00881.jpg

xekolla90
18-11-11, 17:03
ενδιαφερομαι για να γκρεμισω ενα παλιο τζακι που εχω κ να βαλω ενα ενεργειακο, κ εχω καποιες αποριες.
1.) για αρχη ελληνικο ή ξενο τζακι? με βαση την ποιοτητα κατασκευης τους? περιπου η διαφορα απο τις προσφορες που πηρα ειναι στα 1000 ευρω.
2.) για τα τζακια με πλακες βερμικουλιτη τι γνωριζετε? εκανα μια ερευνα στο διαδικτυο αλλα οι πληροφοριες ειναι λιγες, αξιζει να παρω τζακι με πλακες βερμικουλιτη, ( κοστιζει επιπλεον 350 ευρω)
3.) μια αλλη απορια ειναι να παρω τζακι 15kw ή 20kw,το πρωτο με βαση τον κατασκευαστη θελει 5kg/hour ξυλα ,ενω το δευτερο 6kg/hour (θεωρητικα περιπου 20% λιγοτερη καταναλωση) . το σπιτι ειναι ισογεια κατοικια πολυ καλα μονωμενη με διπλα τζαμια(σπιτι 10ετιας).σας επισυναπτω μια photo της κατοψης του σπιτιου.(υψος 3.00μ.)

http://imageshack.us/photo/my-images/819/energeiakotzaki.jpg/

οπως βλεπετε απο την Photo,το τζακι θα μπει σε μια γωνια, ενος μικρου χωρου 12 τ.μ . ο οποιος επικοινωνει με το σαλονι(45-50τ.μ).επισης θελω να τραβηξω μια σωληνα συνολικου μηκους 8μ η οποια θα εχει 2 διαφορετικες περσιδες κ θα πηγαινει στον διαδρομο των υπνοδωματιων ετσι ωστε η μια περσιδα να στελνει ζεστη στο σαλονι κ η αλλη να ζεσταινει τον διαδρομο, τα υπνοδωματιο θα τα ζεσταινω με τα καλοριφερ....

firefighter2012
23-11-11, 19:14
Σημερα αναψα για πρωτη φορα του μπατασανακη μου το τζακι.Αγορασε ενα nordica 750 το πρισματικο.Οι πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες ,τραβαει μια χαρα .Απο το μεσημερι εως τωρα το τζαμι του δεν εχει λερωσει καθολου.Μενει στον μεσαιο οροφο απο κατω στον 2ο δηλ και εγω στον 3ο.Με το δικο μου τωρα που ειχε απνοια καποιες μερες ,μιλαμε δεν κουνιονταν φυλλο,μυρισα λιγο καπνο αλλα πολυ λιγο καμμια σχεση με το παλιο προβλημα που ειχα.Σημερα που ειχε αερακι καθολου.Τελικα ηταν θεμα τραβηγματος της καμιναδας και πιστευω ας με διορθωσουν οι τεχνικοι οτι και το λερωμα του τζαμιου ειναι θεμα και αυτο ελκυσμου της καμιναδας.
Τωρα ψηλοτερα δεν μπορω να παω πολυ θα δοκιμασω με καμμια σωληνα ακομα.Αισθητικα η σωληνα αυτη θα φαινεται μια μ........κια. απ'εξω. και δεν θα μου αρεσει.

Δεν ξερω παντως του χρονου θα κανω κανενα πειραμα οπως να ανοιξω την μπροστινη γυψοσανιδα και να κανω μια γωνια 45 μοιρων ή 35αρα μηπως βοηθησει ή να στενεψω την σωληνα απο Φ250 σε 200αρα .Βεβαια θα μου πει κανεις τι τα σκαλιζω αλλα δεν μπορω βρε παιδια τα θελω οπως τα θελω δηλ τελεια.
Σε αυτο το τελευταιο θα ηθελα την γνωμη του Στελιου και του Νικολαρα αν δεν τους κανει κοπος για την γωνια και το στενεμα με σημερινο υωος καμιναδας περιπου στα 5.70 μετρα

spiros mrgarlic
24-11-11, 09:52
καλημέρα σε όλους
θα σας παρακαλούσα αν μπορείτε να με συμβουλέψετε με 1-2 πραματάκια έτσι για να παρω και μια δεύτερη γνώμη πέρα από τον υδραυλικό μου. μετατρέπω το παλιό μου τσάκι σε τσάκι-καλοριφέρ. έχω κάνει την ερευνα μου για κασέτα και βρήκα ένα σιδηρομεταλλουργίο το οποιο μπορεί να κάνει την δουλειά που θέλω σε ένα κόστος που το αντέχω(βασικό για μένα). Ειδα ότι έχει κάνει αρκετές τέτοιες δουλειές καθώς μίλησα και 2 με ευχαριστημένους πελάτες του. σκέφτομαι λοιπόν να προχωρήσω μαζί του αλλα πρωτα μια δευτερη γνωμη μερικές απορίες:
1. η σιδηροκατασκευή ποσο ασφαλή είναι. τι πρέπει να προσέξω αν είναι?
2. η κασέτα,τι χωρητικότητα νερού σε λίτρα πρέπει να έχει για 100 t.m σπίτι με 6 σώματα? και αν το συνδέσω τελικα με 100αρι boiler αλλάζει κάτι?
3. και τέλος, αν σταματήσει ο κυκλοφορητής κατά ποσο κινδυνευω? σκέφτηκα μήπως στο πιο χαμηλό σημείο από τα σώματα και τους σωλήνες, να βάλω μια βάνα ώστε αν χρειαστεί να αδειάσω το νερό από το σύστημα. με αυτον το τροπο συνεχιζει να δουλευει και το τζακι ως εχει? σκέφτομαι λάθος? εξωτερικό δοχείο διαστολής θα μπει εννοείτε. ευχάριστο πολύ και εάν έχετε ενστασεις ,παρακαλώ μην διστάσετε...

spiros mrgarlic
24-11-11, 09:55
καλημέρα
θα σας παρακαλούσα αν μπορείτε να με συμβουλέψετε με 1-2 πραματάκια έτσι για να παρω και μια δεύτερη γνώμη πέρα από τον υδραυλικό μου. μετατρέπω το παλιό μου τσάκι σε τσάκι-καλοριφέρ. έχω κάνει την ερευνα μου για κασέτα και βρήκα ένα σιδηρομεταλλουργίο το οποιο μπορεί να κάνει την δουλειά που θέλω σε ένα κόστος που το αντέχω(βασικό για μένα). Ειδα ότι έχει κάνει αρκετές τέτοιες δουλειές καθώς μίλησα και 2 με ευχαριστημένους πελάτες του. σκέφτομαι λοιπόν να προχωρήσω μαζί του αλλα πρωτα μια δευτερη γνωμη μερικές απορίες:
2. η κασέτα,τι χωρητικότητα νερού σε λίτρα πρέπει να έχει για 100 t.m σπίτι με 6 σώματα? και αν το συνδέσω τελικα με 100αρι boiler αλλάζει κάτι?
3. και τέλος, αν σταματήσει ο κυκλοφορητής κατά ποσο κινδυνευω? σκέφτηκα μήπως στο πιο χαμηλό σημείο από τα σώματα και τους σωλήνες, να βάλω μια βάνα ώστε αν χρειαστεί να αδειάσω το νερό από το σύστημα. με αυτον το τροπο συνεχιζει να δουλευει και το τζακι ως εχει? σκέφτομαι λάθος? εξωτερικό δοχείο διαστολής θα μπει εννοείτε. ευχάριστο πολύ και εάν έχετε ενστασεις ,παρακαλώ μην διστάσετε...

nikolaras
24-11-11, 18:44
Φίλε Σπύρο, ψάξε στα σχετικά θέματα του φόρουμ, θα βρεις τις απαντήσεις που θέλεις.
Γνώμη μου είναι να πας σε κάτι έτοιμο, γιατί από πειράματα..... Κοίτα τη δική μου λύση που έγραψα στις προηγούμενες σελίδες.

stelios1
24-11-11, 19:11
spiros ποση χωρητικοτητα νερου και σε ποσα σωματα και σε ποσαν τετραγωνικα και τι απωλειες αρα κ αναγκες εχει το σπιτι..αυτα μονο μηχανολογος θα στα βρει ακριβως. Αφου πρακτικα αυτοι εχουν εμπειρια κ ακουσες καλες γνωμες κ συστασεις ακου και αυτους που θα στο φτιαξουν. Ο Νικολαρας εχει υδραυλικο κ εμπειρια, θα σου πει τ γνωση του φανταζομαι.
Ακουσες μηπως οτι εδω υπαρχει καποιος εμπειρος σ αυτα υδραυλικος και θες να τεσταρεις τον δικο σου?? Δηλαδη οτι σου πουμε εμεις θα σε επηρεασει ενω εχεις τεχνιτη? Διωξτον τωρα! Η δειξε του τ αποριες που εκφραζεις να σηκωθει να φυγει απο μονος του! Το 3. ομως ειναι αστειο και ως προς τον προβληματισμο και ως προς την λυση του.. Δηλαδη τι θα κανεις? Θα τους μαθεις ολους σπιτι πως ανοιγει κ κλεινει η βανα σε περιπτωση σεισμου? Και αν λειπουν και δεν ειναι εκει να την κλεισουν αλλοιμονο τους?? Συγνωμη αστεια τα λεω (να προσεχεις αλλη φορα πριν πεις να μην διστασουμε) αλλα ενω δεν ξερεις τα στοιχειωδη, ακους εμας εδω, καποιους αλλους υποθετω αλλου.. Αν δεν εμπιστευτεις τ μαστορους σου εισαι καταδικασμενος να αποτυχεις! Αν τους εμπιστευτεις.. εχεις μερικες ελπιδες να συνεχισεις να ζεις κ μετα το μπινκ μπαν τ τζακιου σου!
Φιλικα κ αστεια τα λεω παιδια.. αλλα καπως ετσι ειναι..

nikolaras
24-11-11, 21:44
καλημέρα

1. Η σιδηροκατασκευή παίζει το μεγαλύτερο ρόλο. Τα επώνυμα τζάκια δοκιμάζονται σε αρκετά μπαρ πίεση πρίν βγούν στην αγορά. Επίσης δεν κατασκευάζεται από απλή λαμαρίνα και θα πρέπει να είναι ενισχυμένη. Δεν παίζουμε με τέτοιες κατασκευές μπορεί να "τινάξει" και να γίνει ατύχημα εφόσον βρίσκεται μέσα στο σπίτι.

2. Περισσότερο ρόλο παίζει η απόδοση της φωτιάς στο νερό, παρά η χωρητικότητα σε νερό. Να κοιτάξεις καλυτερα πόσα λίτρα ζεστό νερό μπορεί να παράγει στο λεπτό.
Το μπόιλερ θεωρείται σαν ένα σώμα, με τη διαφορά ότι αν ζεσταθεί το νερό, σταματάει να ζητάει θερμίδες, άρα θεωρώ χαζομάρα να μην συνδέσεις μπόιλερ στην εγκατάσταση.

3. Αυτό με τη βάνα, μη το πεις πουθενά, γιατί απλά δεν ισχύει. Αν αδειάσεις το τζάκι και συνεχισεις να το καις, το έχεις ήδη καταστρέψει, χώρια που το λίγο νερό που θα μείνει μέσα θα ατμοποιηθεί και θα απογειωθεί ολόκληρο το τζάκι. Πρόσεξε γιατί η δύναμη του ατμού κινεί ολόκληρα τρένα.
Το τζάκι ασφαλίζεται σωστά και είναι ακύνδυνο μόνο από έμπειρους εγκαταστάτες και με εγκεκριμένες μελέτες εγκατάστασης.
Προχθές κόπηκε το ρεύμα στη γειτονιά μου, φαντάσου τι θα γινόταν αν τα 5 τζάκια που δούλευαν δεν ήταν σωστά εγκατεστημένα.....

spiros mrgarlic
24-11-11, 22:37
μμμμμμμμμμμ

spiros mrgarlic
24-11-11, 23:40
οουυφ..
στελιο καλησπερα και σε σενα φιλε χιουμοριστα! googlara να ψαχτω και βρεθηκα τυχαια εδω. αν δεν επηρεαστω απο τους ειδικους, τοτε απο ποιον? ο υδραυλικος μου (μιτσαρας) εχει ξανακανει δουλειες σαν και αυτες αλλα οχι με αυτοσχεδια κασσετα/σερμπατινα. γενικα μου ειπε οτι η χωρητικοτητα του νερου δεν παιζει ιδαιτερο ρολο αρκει να γινετε σωστη κυκλοφορια νερου στο ολο συστημα. ομως σε ενα καταστημα που πουλανε κασετες για τζακια μου τα ειπαν αλλιως. καπου εκει χαοθηκα! γενικα με απετρεψαν να βαλω σερμπατινα λεγοντας οτι δεν θα κανω δουλεια. γιατι λεει οτι θελω 21.000 θερμιδες και η σερμπατινες δεν σου δινουν τοσο! στο ιντερνετ ομως διαβαζω το αντιθετο. τελος πανταν εδω μεσα εσεις μου φαινεστε πολυ πιο ενημερωμενοι απο τον βλακα που ηθελε με το ζορι να μου πουλησει σομπα. το 3 το ειπα στο μιτσαρα σημερα και το ιδιο κραξιμο εφαγα:chair:

spiros mrgarlic
25-11-11, 00:32
νικολα καλησπερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον. πραγματικα συνχαρητηρια για την δουλεια που κανετε εδω. ετοιμη λυση εε? το τζακι μου εχει μια τρυπα στο κατω μερος και ετσι με ενα σκουπακι μπορω και μαζευω τις σταχτες στο κουβα που βρησκετε χαμηλα στην εξωτερικη καμιναδα. μια φορα το μηνα, βγαινω εξω απο το σπιτι, ανοιγω το πορτακι και αδειαζω τον κουβα. ειναι παρα πολυ βολικο. ξερω οτι ακουγετε ισως αστειο αλλα ενας λογος (πλην του οικονοκου) που δεν παω σε ετοιμη λυση ειναι οτι θελω να προσαρμοζεται σε αυτην την ιδιαιτεροτητα οπως επισης και σε καποιες αλλες. διαβασα και την δικη σου λυση αλλα εγω πλην του τζακιου δεν εχω τιποτα αλλο για θερμανση αυτη τη στιγμη. λεβητας δεν υπαρχει. σωματα και σωληνες θα περαστουν τωρα.
1. Η σιδηροκατασκευή παίζει το μεγαλύτερο ρόλο. Τα επώνυμα τζάκια δοκιμάζονται σε αρκετά μπαρ πίεση πρίν βγούν στην αγορά. Επίσης δεν κατασκευάζεται από απλή λαμαρίνα και θα πρέπει να είναι ενισχυμένη. Δεν παίζουμε με τέτοιες κατασκευές μπορεί να "τινάξει" και να γίνει ατύχημα εφόσον βρίσκεται μέσα στο σπίτι. χιλιες φορες να μην ζεσταθει ποτε το σπιτι παρα να εχω ενα "μπαμ". πιο πολυ με νοιαζει η ασφαλεια. μια ενισχυμενη κατασκευη σε παχος και εξωτερικο δοχειο διαστολης πιστευεις οτι ειναι αρκετα για την ασφαλεια?

2. Περισσότερο ρόλο παίζει η απόδοση της φωτιάς στο νερό, παρά η χωρητικότητα σε νερό. Να κοιτάξεις καλυτερα πόσα λίτρα ζεστό νερό μπορεί να παράγει στο λεπτό. φανταζομαι οτι ο κυκλοφορητης παιζει συμαντικο ρολο εδω.Το μπόιλερ θεωρείται σαν ένα σώμα, με τη διαφορά ότι αν ζεσταθεί το νερό, σταματάει να ζητάει θερμίδες, άρα θεωρώ χαζομάρα να μην συνδέσεις μπόιλερ στην εγκατάσταση. οκ. λογικα θα καθυστερη καπως την θερμανση των σωματων.

3. Αυτό με τη βάνα, μη το πεις πουθενά, γιατί απλά δεν ισχύει. Αν αδειάσεις το τζάκι και συνεχισεις να το καις, το έχεις ήδη καταστρέψει, χώρια που το λίγο νερό που θα μείνει μέσα θα ατμοποιηθεί και θα απογειωθεί ολόκληρο το τζάκι. Πρόσεξε γιατί η δύναμη του ατμού κινεί ολόκληρα τρένα.
Το τζάκι ασφαλίζεται σωστά και είναι ακύνδυνο μόνο από έμπειρους εγκαταστάτες και με εγκεκριμένες μελέτες εγκατάστασης.
Προχθές κόπηκε το ρεύμα στη γειτονιά μου, φαντάσου τι θα γινόταν αν τα 5 τζάκια που δούλευαν δεν ήταν σωστά εγκατεστημένα.....σε μια τετοια περιπτωση, περα απο το δοχειο διαστολης, θα ειμαι καλλυμενος με καποια τυπου βαλβίδα εκτόνωσης καυτου νερου η ατμου που να ενεργοποιηται στους ταδε βαθμους? τραβας τα ξηλα? δεν βαζεις αλλα μεσα?

και τελος... το τζακι μου ειναι του 1970 με πετρινη προσοψη. ειναι κουκλι. υπαρχει δυνατοτητα να μπει πορτακι με πυροτζαμο τωρα? δεν φανταζομε οτι θα μου μειωσει τελειως τις απωλειες και καταναλωση, αλλα αν γινετε, καπως δεν θα βοηθησει? δεν θελω να κουραζω. αν εχω αλλες απορειες, σε σε πια φορουμ θα βρω απαντησεις? ευχαριστω πολυ για τον χρονο φιλε[/color][/b]

cosmic
25-11-11, 14:20
να σου απαντησω σε οτι αφορα την τελευταια σου απορια.

Αν πολυ απλα κοπει το ρευμα και δεν εχεις προνοησει με την προσθηκη ενος Ups τοτε ο κυκλοφορητης σταματαει να κυκλοφορει τα νερα στα καλοριφερ και η θερμοκρασια του νερου αρχιζει να ανεβαινει τρελα, αν εχεις ανοιχτο δοχειο τοτε οκ αρχιζει και τρεχει το νερο απο εκει, αν εχεις κλειστο τοτε αρχιζουν και σκανε τα ασφαλιστικα σου και γινεται το σπιτι χαμαμ, αν δεν δουλεψουν αυτα τοτε περιμενεις μεχρι να ακουστει το μεγαλο μπαμ... ή τρεχεις και αδειαζεις τον χωρο καυσης και κανεις το σπιτι μαυρο απο την καπνιλα!!!

Σοβαρα τωρα, ειναι ανεπιτρεπτο να μην μπαινουν σε εγκαταστασεις καυσης ξυλου τα απαραιτητα ασφαλιστικα μετρα και μεταξυ αυτων και το UPS!

spiros mrgarlic
25-11-11, 15:56
γεια σου φιλε μου
να σου απαντησω σε οτι αφορα την τελευταια σου απορια.

Αν πολυ απλα κοπει το ρευμα και δεν εχεις προνοησει με την προσθηκη ενος Ups τοτε ο κυκλοφορητης σταματαει να κυκλοφορει τα νερα στα καλοριφερ και η θερμοκρασια του νερου αρχιζει να ανεβαινει τρελα, αν εχεις ανοιχτο δοχειο τοτε οκ αρχιζει και τρεχει το νερο απο εκει, ανοιχτο δοχειο θα μπει σιγουρα αν εχεις κλειστο τοτε αρχιζουν και σκανε τα ασφαλιστικα σου και γινεται το σπιτι χαμαμ, αν δεν δουλεψουν αυτα τοτε περιμενεις μεχρι να ακουστει το μεγαλο μπαμ... ή τρεχεις και αδειαζεις τον χωρο καυσης και κανεις το σπιτι μαυρο απο την καπνιλα!!!

Σοβαρα τωρα, ειναι ανεπιτρεπτο να μην μπαινουν σε εγκαταστασεις καυσης ξυλου τα απαραιτητα ασφαλιστικα μετρα εχεις κατι κατα νου? και μεταξυ αυτων και το UPS! αν καταλαβα καλα το προτινεις οπου υπαρχουν κλειστα δοχεια και οχι απαραιτητα στα ανοιχτα? παραυτα το να μπει ups, δεν ακουγετε κακο. εχεις να προτινεις καποιον οικονομικο για μονοκατοικια? thaxs

cosmic
25-11-11, 18:12
γεια σου φιλε μου

οπως και να εχει να βαλεις ups για να ζεσταινεσαι ακομα και αν εχει διακοπη η ΔΕΗ!

nikolaras
25-11-11, 21:43
και τελος... το τζακι μου ειναι του 1970 με πετρινη προσοψη. ειναι κουκλι. υπαρχει δυνατοτητα να μπει πορτακι με πυροτζαμο τωρα? δεν φανταζομε οτι θα μου μειωσει τελειως τις απωλειες και καταναλωση, αλλα αν γινετε, καπως δεν θα βοηθησει? δεν θελω να κουραζω. αν εχω αλλες απορειες, σε σε πια φορουμ θα βρω απαντησεις? ευχαριστω πολυ για τον χρονο φιλε[/color][/b]
Πρίν καταλήξω στη λύση που έχω τώρα έκανα πολλές δοκιμές, από σερμπατίνες, κλπ.
Βάλε ένα τζάκι καλοριφέρ επώνυμης εταιρίας για να μην έχεις προβλήματα.

1. Η σιδηροκατασκευή παίζει το μεγαλύτερο ρόλο. Τα επώνυμα τζάκια δοκιμάζονται σε αρκετά μπαρ πίεση πρίν βγούν στην αγορά. Επίσης δεν κατασκευάζεται από απλή λαμαρίνα και θα πρέπει να είναι ενισχυμένη. Δεν παίζουμε με τέτοιες κατασκευές μπορεί να "τινάξει" και να γίνει ατύχημα εφόσον βρίσκεται μέσα στο σπίτι. χιλιες φορες να μην ζεσταθει ποτε το σπιτι παρα να εχω ενα "μπαμ". πιο πολυ με νοιαζει η ασφαλεια. μια ενισχυμενη κατασκευη σε παχος και εξωτερικο δοχειο διαστολης πιστευεις οτι ειναι αρκετα για την ασφαλεια? Θα μπούν και ασφαλιστικά, σε περίπτωση που βουλώσει η εκτόνωση προς το δοχείο διαστολής, αλλά ο ατμός θα πρέπει να βγαίνει με σωληνάκι έξω από το σπίτι.

2. Περισσότερο ρόλο παίζει η απόδοση της φωτιάς στο νερό, παρά η χωρητικότητα σε νερό. Να κοιτάξεις καλυτερα πόσα λίτρα ζεστό νερό μπορεί να παράγει στο λεπτό. φανταζομαι οτι ο κυκλοφορητης παιζει συμαντικο ρολο εδω.Το μπόιλερ θεωρείται σαν ένα σώμα, με τη διαφορά ότι αν ζεσταθεί το νερό, σταματάει να ζητάει θερμίδες, άρα θεωρώ χαζομάρα να μην συνδέσεις μπόιλερ στην εγκατάσταση. οκ. λογικα θα καθυστερη καπως την θερμανση των σωματων.
Ο κυκλοφορητής όχι... το τζάκι εννοώ πόσα λίτρα νερό μπορεί να παράγει... π.χ. το δικό μου μπορεί 14 λίτρα το λεπτό.

Προχθές κόπηκε το ρεύμα στη γειτονιά μου, φαντάσου τι θα γινόταν αν τα 5 τζάκια που δούλευαν δεν ήταν σωστά εγκατεστημένα.....σε μια τετοια περιπτωση, περα απο το δοχειο διαστολης, θα ειμαι καλλυμενος με καποια τυπου βαλβίδα εκτόνωσης καυτου νερου η ατμου που να ενεργοποιηται στους ταδε βαθμους? τραβας τα ξηλα? δεν βαζεις αλλα μεσα?
Δεν τραβάς κανένα ξύλο, κλείνεις τον αέρα καύσης και ανοίγεις την πόρτα, δεν πρόκειτε να σκάσει καμία βαλβίδα..... Ενοείται ότι δεν βάζεις άλλα ξύλα, μέχρι να αποκατασταθεί η κατάσταση.

cosmic
26-11-11, 07:13
Νικολαρα δηλαδη αν σου κοπει το ρευμα την ωρα που το εχεις φορτωμενο με ξυλα, θελεις να πεις οτι αν ανοιξεις μονο την πορτα και κλεισεις το κλαπε του αερα θα σταματησει να ζεσταινεται το νερο?
Απο την εμπειρια μου με κλειστες ηλεκτροβαλβιδες (κοινως χωρις να κυκλοφορουν τα νερα) και αφου ειχα γεμισει με ξυλα, μεχρι να παω να ανοιξω θερμοστατες, εκλεισα την εισαγωγη και εξαγωγη αλλα τα νερα εφτασαν 80 βαθμους μεσα σε λιγοτερο απο δυο λεπτα. Φανταζομαι οτι αν αργουσα αλλα 5-10 λεπτα τα ασφαλιστικα θα ειχαν ανοιξει.

Στην περιπτωση του φιλου το τζακι ειναι ανοιχτο και δεν εχει φανταζομαι κλαπε για εισαγωγη.

Το να βαλεις ενα Ups δεν νομιζω οτι ειναι αποτρεπτικο ως κοστος,ασε που οπως προειπα δεν θα μεινεις απο θερμανση ακομα και σε περιπτωση διακοπης...
Πολυ σωστα σου προτινει ο Νικολαρας να πας για τζακι ετοιμο και επωνυμο, καθως ειναι συσκευη η οποια ειναι εντος του σπιτιου και η οποια αστοχια ή κακη κατασκευη θα εχει τραγικα αποτελεσματα (μπορει και δυστυχημα).

Μια αλλη λυση και η πιο οικονομικη ειναι να κρατησεις την ανοιχτη εστια που τοσο σου αρεσει και να προσθεσεις την κατασκευη που μας παρουσιασε ο Στελιος, ετσι ωστε να εκμεταλευτεις την φωτια που αναβεις και να ζεσταινεις ευκολα και γρηγορα ολο τον χωρο που βρισκεται το τζακι- μπορει και παραπανω-εξαρταται απο την διαρυθμιση του σπιτιου.

spiros mrgarlic
26-11-11, 10:13
καλημερα. ασε φιλε cosmic. αν ηταν να ζεστανω μονο το χωρο του τζακιου, καλα θα ημουν. που θα βρω το σχεδιο του στελιου? σε πια σελιδα? δεν το βρισκω. αυτο προσπαθω να αποφυγω. το δυστυχημα. πορτα σε ανοιχτο τζακι, μπορει να μπει?

spiros mrgarlic
26-11-11, 10:29
νικολα σε ευχαριστω πολυ για της συμβουλες και για το χρονο. κατι τετοια φορουμς,για ατομα σαν και μενα που ξερουν να βιδωνουν κατι παραπανω απο μια βιδα και δεν εχουν οικονιμικη ανεση να κινηθουν, ειναι πολυ βοηθητικα. δεν εχω κατι αλλο να σε ρωτησω για την ωρα παρα μια διευκρινιση πανω σε κατι που μου ειπες...

"Θα μπούν και ασφαλιστικά, σε περίπτωση που βουλώσει η εκτόνωση προς το δοχείο διαστολής, αλλά ο ατμός θα πρέπει να βγαίνει με σωληνάκι έξω από το σπίτι."

το σωληνακι που αναφερεις, που ακριβως συνδεεται? απο που φευγει για να βραινει εξω απο το σπιτι?

nikolaras
28-11-11, 08:29
το σωληνακι που αναφερεις, που ακριβως συνδεεται? απο που φευγει για να βραινει εξω απο το σπιτι?
Η βαλβίδα συνδέεται στην πάνω έξοδο του τζακιού (ζεστό) και η έξοδος της βαλβίδας πρέπει να οδηγηθεί με σωληνάκι έξω από το σπίτι για λόγους ασφαλείας.

nikolaras
28-11-11, 08:48
Νικολαρα δηλαδη αν σου κοπει το ρευμα την ωρα που το εχεις φορτωμενο με ξυλα, θελεις να πεις οτι αν ανοιξεις μονο την πορτα και κλεισεις το κλαπε του αερα θα σταματησει να ζεσταινεται το νερο?
Απο την εμπειρια μου με κλειστες ηλεκτροβαλβιδες (κοινως χωρις να κυκλοφορουν τα νερα) και αφου ειχα γεμισει με ξυλα, μεχρι να παω να ανοιξω θερμοστατες, εκλεισα την εισαγωγη και εξαγωγη αλλα τα νερα εφτασαν 80 βαθμους μεσα σε λιγοτερο απο δυο λεπτα. Φανταζομαι οτι αν αργουσα αλλα 5-10 λεπτα τα ασφαλιστικα θα ειχαν ανοιξει.

Στην περιπτωση του φιλου το τζακι ειναι ανοιχτο και δεν εχει φανταζομαι κλαπε για εισαγωγη.

Το να βαλεις ενα Ups δεν νομιζω οτι ειναι αποτρεπτικο ως κοστος,ασε που οπως προειπα δεν θα μεινεις απο θερμανση ακομα και σε περιπτωση διακοπης...
Πολυ σωστα σου προτινει ο Νικολαρας να πας για τζακι ετοιμο και επωνυμο, καθως ειναι συσκευη η οποια ειναι εντος του σπιτιου και η οποια αστοχια ή κακη κατασκευη θα εχει τραγικα αποτελεσματα (μπορει και δυστυχημα).

Μια αλλη λυση και η πιο οικονομικη ειναι να κρατησεις την ανοιχτη εστια που τοσο σου αρεσει και να προσθεσεις την κατασκευη που μας παρουσιασε ο Στελιος, ετσι ωστε να εκμεταλευτεις την φωτια που αναβεις και να ζεσταινεις ευκολα και γρηγορα ολο τον χωρο που βρισκεται το τζακι- μπορει και παραπανω-εξαρταται απο την διαρυθμιση του σπιτιου.

Αν κλείσεις το κλαπέ του αέρα καύσης ελλατώνεται η φωτιά και αν ανοίξεις την πόρτα η ζέστη βγαίνει προς τα έξω, άρα το νερό αναπτύσει με σαφώς αργότερο ρυθμό θερμοκρασία βρασμού. Τώρα αν το έχεις φίσκα στα ξύλα, το καλύτερο θα ήταν να έχεις κάπου έτοιμο ένα σπρέυ με νερό και να ψεκάσεις με προσοχή τα ξύλα, με 3-4 ψεκασμούς η φωτιά θα ελλατωθεί πάρα πολύ. Θεωρώ τελευταία λύση να βγάζεις ξύλα από το τζάκι.......

Αυτό με τους θερμοστάτες δεν το έπιασα...... το τζάκι πρέπει να δουλεύει αυτόνομα χωρίς χρήση θερμοστατών. Εχεις δοκιμάσει ποτέ πως δουλεύουν και αν δουλεύουν τα ασφαλιστικά σου, αν όχι να το κάνεις, αν είναι να συμβεί κάτι καλύτερα να συμβεί όταν είσαι εκεί και θα προστατεύεσαι....
Τώρα με το γιου πι ες , γνωρίζω ότι για να δουλέψουν επαγωγικά φορτία πρέπει να έχεις ινβέρτερ πλήρους ημιτόνου, το οποίο είναι ακριβούτσικο. Εσύ τι ακριβώς έβαλες... το δοκίμασες αν δουλεύει;

cosmic
28-11-11, 09:13
Ναι βρε αλλα σκεψου οτι εχω τρεις οροφους, οποτε με ηλεκτροβαλβιδες ρυθμιζω ποιον οροφο θα ζεστανω κατα περιπτωση (συνήθως δύο ταυτοχρονα) και οι θερμοστατες ανοιγμενοι στους 30 βαθμους (Max δηλαδη). Τα ασφαλιστικα η αληθεια ειναι οτι δοκιμαστηκαν μια φορα στα πρωτα αναμματα φετος, δεν τα ξαναδοκιμαζω, καθως το ποιο πιθανο ειναι να βγουν off και να σταζουν και δεν εχω ορεξη φετος να πειραξω κατι...
Το UPS σωστα αναφερεις οτι εχει ινβερτερ πληρους ημιτονου, αλλα να ειναι καλα οι φιλοι απο Βουλγαρια που το προμηθευτηκα με κανα 80αρι αν θυμαμαι. Η λειτουργια του δοκιμαστηκε και βγηκε οκ για κανα μισαωρο τουλαχιστον που το αφησα χωρις παροχη ρευματος (βεβαια μου εσπασε τα νευρα με τον χαρακτηριστικο ηχο και το εβαλα ξανα στην μπριζα...). Τελος εχει πλεονεκτημα οτι συνδεεις αν θες εξωτερικη μπαταρια και το δουλευεις οσην ορα θελεις.

stelios1
28-11-11, 12:46
Παιδια ευχαριστω για τ καλα σας λογια (ξερετε ποιοι) μπηκε σε σπιτι, δεν επηρεαζει το τραβηγμα μαλλον το ενισχυει κ ολας καθως η φωτια ειναι 6-7 εκ ψηλοτερα κ αεριζεται κ πιο καλα. Θα παει ενα Θεσσαλονικη τ απογευμα και τεταρτη ενα στ Ξανθη ωστε να δουν τι γινεται αν ολα καλα να μου δωσουν μετρα.. Προσπαθω να πετυχω διαστασεις που να ταιριαζουν σε καθε τζακι κ αυτο θελει χρονο.
Να ρωτησω κατι τ Κοσμικ και τ Νικολαρα τωρα.. Η ΘΕΡΜΙΚΗ διαστολη τ νερου ποση ειναι? Υπαρχει περιπτωση να δουλεψει υδραυλικος λεβητας χωρις κυκλοφορητη δια βαρυτητας? Ψαχνω στ ιντερνετ κ ολο κατι βρισκω κ ολο δεν ειναι ολοκληρωμενο, (στ Αγγλικα βρισκω) δεν τ κατανοω. Αν ζεσταινεται αρκετη ποσοτητα νερου και στο ψηλοτερο σημειο φευγει λεπτη σχετικα σωληνα εξοδος ζεστου (κατι σαν το κλασικο θερμομετρο με τ βολβο και το τριχοειδη) μπορει να πιασει καποιο ικανο υψος ωστε σε ανοιχτο δοχειο δια βαρυτητας κυλησει μετα στα σωματα? Στην βαρυτητα αυτην μετραει το υψος κ οχι ο ογκος, οχι η μαζα. Εχετε ακουσει κατι τετοιο? Κατι που να μην παραγει ατμο ε.. Κατι σαν τ ηλιακους δηλαδη, στεκεται?

cosmic
28-11-11, 14:39
Stelio μακαρι να ηξερα, αλλα και αυτα που εχω μαθει ως τωρα στο αντικειμενο τα εμαθα βασει εμπειριας και ψαξιματος επι των προβληματων που προεκυψαν.

Να φανταστεις εχω φτασει σε σημειο να γινω υδραυλικος, να κολαω σωληνες με θερμοκολησεις,να παιζω με πιεσεις, με κυκλοφορητες κτλ κτλ... Και στην τελικη τα καταφερα καλυτερα απ οτι ο μαλ@κας ο υδραυλικος που μου πηρε ενα σκασμο λεφτα στην πρωτη εγκατασταση και που το αποτελεσμα στην λειτουργια ηταν να κλαις!

Βασικα αυτο που λες με βαζει σε σκεψεις και θα πρεπει να το μελετησω, αν θελεις βοηθεια παντως στειλε τα αγγλικα να στα μεταφρασω και γιατι οχι να κανω αντιστοιχη ερευνα και να βρουμε τι μπορει να γινει.

stelios1
28-11-11, 18:23
Δε ξερω, θα το ειχαν εφαρμοσει. Θεωρητικα ομως στεκεται, ισως δεν εχει την απαιτουμενη ροη στα σωματα κ αρα μειωμενη αποδοση, καποιο κουσουρι θα εχει παντως.. Εγω σκεφτομαι οτι αααν δουλευει, εστω και με χαμηλοτερη αποδοση, σαν ενδεχομενη λυση σε περιπτωση διακοπης ρευματος. Με ηλεκτροβανες δηλαδη που σε στιγμη διακοπης ρευματος να παρακαμπτουν τ κυκλοφορητη κ οτι αλλο χρειαζεται κ να στελνουν το ζεστο νερο με αυτο τ φυσικο τροπο.
Ειναι θεμα αποδοσης δηλαδη που υπαρχει ο κυκλοφορητης η δεν μπορει να γινει διαφορετικα στ πραξη?
Νικολαρα ασχοληθηκες ειπες με σερπαντινες κτλ, εγω εχω διαδρομη (μηκος εννοω) 45 εκ πατωμα κ 75 εκ πλατη (υψος λεω τ πλατη) με 40 εκ συνολικο πλατος σωληνων στ εστια μου. 40 εκ πλατος ολες μαζι επι 120 εκ περιπου διαδρομη ολες μαζι. Επιφανεια εναλλαγης ενα τετ μετρο και χωρητικοτητα σ αυτες μεσα 8 λιτρα αν βαλω νερο. Ειναι το νερο λιγο? Εχει τελικα σημασια οι ογκος του η η ροη? Οταν βρω καιρο θα τα δω ολα αυτα στ πραξη, μου ειναι ευκολο να δοκιμασω, αλλα δεν ειναι κ το καλυτερο βεβαια να ξεκινας απ το μηδεν κ οτι δεις και μαθεις μονος σου.

cosmic
28-11-11, 19:42
Απο την εμπειρια μου Στελιο χρειαζεται μεγαλυτερη χωρητικοτητα σε νερα, καθως οι επιστροφες θα προλαβαινουν και θα κρυωνουν γρηγορα και θα χρειαζεται μεγαλυτερη ενεργεια για να καλυψει τα ιδια κυβικα νερου, αρα μειωμενη αποδοση. Αυτο βεβαια στον χωρο που ειναι η πηγη δεν θα επηρεαζει, καθως θα εκμεταλευεσαι την ακτινοβολια, αλλα για τα δωματια θα εχεις χλιαρα καλοριφερ, εκτος και αν παρει κανεις ρολο θερμαστη.

Αν κανω λαθος, τοτε παρακαλω ας μας ενημερωσει καποιος το πως μπορει κανεις να καλυψει με 30 λιτρα νερου τις αναγκες 30.000 θερμιδων... Εγω στην πραξη το ξερω και το εφαρμοζω, αλλα θα ηθελα γνωμες...
Επισης αν ξερει καποιος πως μπορουμε να αυξησουμε τα λιτρα που θερμαινουμε (χωρις buffer) τοτε θα με εσωζε απο το επομενο εξοδο που εχω σκοπο να κανω - ξυλολεβητα 35 Kw με χωρητικοτητα 80 λιτρα νερο

stelios1
29-11-11, 05:52
Αν η θερμοτητα απο ακτινοβολια ειναι εντονη τοτε ειναι αποτυχια οποιοδηποτε συστημα βεβιασμενου αερα η νερου. Ενας φιλος που εχει τζακι δικο μου απλο εβαλε ενα ντεποζιτακι 40χ40χ5 εκ περιπου στ πλατη και το εννωσε με τα σωματα.. ειχε ζεστη στ σπιτι, δε ξερω αν δουλευε κ ο καυστηρας τ πετρελαιου, αλλα στο τζακιμ μπροστα καιγοσουν κανονικα, 3-4 φορες πιο εντονη ζεστη μαπ τ δικο μου πχ, αρα δεν ειχε κανει τιποτα οπως νομιζε, η ελεγε. Το μυστικο λεει ηταν οτι το συνδεσε σαν.. σωμα! Εδινε το κρυο νερο επανω κ επαιρνε το ζεστο κατω..
Κοσμικ αν περασουν απ οποιονδηποτε εναλλακτη 100 λιτρα νερα 30 βαθμων πχ κ βγαινουν 80 βαθμων τοτε.. εχουν παρει 5000 κιλοκαλ (ισως κανω λαθος καποιο μηδενικο κ ειναι 1 τονος τα νερα αλλα δε νομιζω) με 400 λιτρα ειναι 20000 οι χιλιοθερμιδες και παει λεγοντας. Θερμιδα οριζεται η ενεργεια που σε ενα γραμμαριο νερου του δινει θερμοκρασια εναν βαθμο. Ειναι πολυ μικρο μεγαθος και στ πραξη μετραμε χιλιοθερμιδα. Αυτη η ποσοτητα στ μοναδα του χρονου ειναι η ισχυς.
Κυκλοφορητης που να μεταβαλει την ροη αναλογως τ θερμοκρασιας υπαρχει? Εδω ειναι το θεμα νομιζω στ τζακι. Εναλλακτης να μπορει να ζεστανει αυτην τ ποσοτητα νερων 500 λιτρα ας πουμε την ωρα 50 βαθμους και κυκλοφορητης τετοιος.
Οι ξυλολεβητες σταματανε τ καυση αρκετα με αυτοματισμο γιατι δεν εισαι εκει ολη τ ωρα, στ τζακι δε χρειαζονται τετοια, δε μπορει να καινε τα σωματα, να εχεις 24 βαθμους και να βαζεις συνεχως ξυλα θα σκασεις.

nikolaras
29-11-11, 08:04
To έκανα εγώ παιδιά αυτό το εγχείρημα.....
ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΨΕΙΣ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ ΞΥΛΑ....
http://www.yarisclub.gr/forum/showpost.php?p=97006&postcount=34

cmak
29-11-11, 14:43
Αξιοτιμοι συν φόρουμίτες θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Επειδη προσανατολιζομαστε στην κατάργηση ή ελάττωση του λεβητα πετρελαιου και ενδεχομένως με αντικατάσταση με τζακι καλοριφέρ θα ήθελα να σας ρωτήσω άν γνωρίζει κανεις πόση θα είναι η κατανάλωση σε ξύλα (κιλά) ανά ημέρα. Δυστυχώς απο οτι έχω καταλάβει, εν πρώτης απο τα πέλετ, ο κάθε έμπορος λέει οτι του κατέβει προκειμενου να πουλήσει

stelios1
29-11-11, 21:14
cmak η καταναλωση εξαρταται απ την αποδοση του τζακιου και απ τ απαιτησεις του σπιτιου, σ ενα σωστο συστημα υποθετω οτι για καθε τονο πετρελαιο που καις τωρα θα πρεπει να καις 3-4 τονους ξυλα. Ολα ειναι πολυ σχετικα, πολλοι εβαλαν ξυλολεβητες και μιλανε για 12-15 τονους ξυλα ποσο που μου φαινεται υπερβολικο. Μακρυα απο πελετ σε τζακι, σε σομπα η λεβητα ναι πρεπει να ειναι καλη περιπτωση.

cosmic
30-11-11, 07:06
Δυστυχως και το πελλετ ασυμφορο θα γινει, καθως οι κουμπαροι ανεβαζουν διαρκως την τιμη και ασε που η αγορα τετοιων συστηματων αυτη την στιγμη εχει γινει οτι να ναι...
Αν ειναι να δωσει κανεις 5-6 χιλιαρικα μαζεμενα για αγορα καλου λεβητα και να κανεις 20-30% οικονομια στην θερμανση καθε χρονο, τοτε για σκεφτειται συμφερει???

Ο κοσμος κοιταει να ξεφυγει απο την συντεκνια του πετρελαιου και δυστυχως πεφτει στην παγιδα με το πελλετ και γινεται δεσμιος της νεας συντεκνιας...

Βεβαια στην περιπτωση που εχεις την πρωτη υλη και φτιαχνεις μονος σου πελλετ, τοτε ναι αξιζει να το προχωρησεις!

nikolaras
30-11-11, 07:45
Το δικό μου σπίτι με πολύ καλή μόνωση αλλά όχι και πολύ καλά κουφώματα καίω 700 κιλά με 1 τόνο (στην χειρότερη με θερμοκρασίες +,- 0) κατάξερα ξύλα το μήνα.
Είναι 120 τ.μ. αλλά ζεσταίνω άθελά μου και άλλα 40 που είναι η αποθήκη.
Επίσης ζεσταίνω και 2 φορές τη μέρα περίπου μπόιλερ 200 λίτρων.
Βέβαια υπάρχουν και μέρες στη σαιζόν που ανάβω το τζάκι για να ζεστάνω μόνο το μπόιλερ.
Τα ξύλα είναι δικά μου, αλλά και να τα αγόραζα θα έκαιγα 4 τόνους από 120 ευρώ = 500 ~ ευρώ..... Πολλά είναι;

stelios1
30-11-11, 17:42
Με το νεο ετος θα πειραματιστω πρακτικα με τζακι καλοριφερ, θελω βοηθεια εδω. Οτι δοκιμασω θα ναι εξω και μετρημενο ακριβως! Χρονος, ογκος-ροη νερου, κιλα σε ξυλα κ οτι αλλο χρειαστει. Στο νερο μπορω να μετρησω ακριβως τα παντα, στ αερα δε μπορεσα, δεν ειμαι σιγουρος μετεωρολογικα οργανα χρειαζονται. Εβλεπα πχ πως τραβα τ καπνο τ τσιγαρου η εστια κ υπολογιζα ταχυτητα (ποντοι ανα δευτερολεπτο, πχ 10 εκ τ δευτερο) επι εμβαδο τ ανοιγμα της εστιας να βρω τ βγαζει εξω σε κυβικα μετρα κτλ, Κ οταν κλεισει η πορτα αντε βρες! Παπαριες! Στο νερο μετρωνται ολα ακριβως, ειναι εκει το εχεις δεν ειναι ''φαντασμα'' σαν τ αερα.. Νικολαρα μια και εισαι ο πιο εμπειρος μαλλον σε υδραυλικα δεν ανοιγεις ενα νεο θεμα για υδραυλικο τζακι? Εδω λιγο ειμαστε εκτος θεματος. Δε θα λεμε κ πολλα βεβαια εκει αλλα θα το κραταμε επικαιρο οσοι θελουμε για εμας.

akapsali
03-12-11, 15:51
Καλησπέρα σε όλους

Παρακαλουθώ αρκετό καιρό το forum και θα ήθελα τη γνώνη σας
Εχω αποφασ΄σει για την αγορά ενός τζακιού με νερό, και εχω καταλήξει σε δυο μάρκες-μοντελα

το amiata caminetti thp80 και το la nordica thermocamino 800 piano

Ποια η γνώμη σας για αυτά΅;Τι μου προτείνεται να διαλέξω;

Ευχαριστώ

nikolaras
03-12-11, 19:51
Καλυτερα να κάνεις την ερώτηση στο νέο θέμα που αφορά τα υδραυλικά τζάκια, αλλά θα πρέπει να δώσεις και άλλες παραμέτρους π.χ. πόσα τετραγωνικά πρέπει να θερμάνεις επίσης ΄τι μόνωση έχει το σπίτι κλπ.

cmak
05-12-11, 12:52
Ok λοιπόν nikolara επειδη οι θερμοκρασίες που αναφέρεις δεν τις πλησιάζουμε πολυ εύκολα εμείς ( ρετζίκι Θεσσαλονίκης μένω) τότε πιστεύω οτι οντως σε μία τετοια περίπτωση το τζακι καλοριφέρ έχει νόημα να το προχωρήσεις άν δε σε πειράζει βέβαια να κανεις τον φουρναρη :) κάθε λίγο και λιγάκι. Το δικο μας το σπίτι ειναι 160 αλλα σε τρία επίπεδα. Δε τα ζεσταινουμε βέβαια ολα το μέγιστο 2 απο τα τρία οπότε μιλάμε για 120τμ το πολυ. Ειναι πιο μπελαλίδικη η τοποθέτηση σε μεζονετα άν ξέρει κανεις?

cosmic
05-12-11, 13:56
Ok λοιπόν nikolara επειδη οι θερμοκρασίες που αναφέρεις δεν τις πλησιάζουμε πολυ εύκολα εμείς ( ρετζίκι Θεσσαλονίκης μένω) τότε πιστεύω οτι οντως σε μία τετοια περίπτωση το τζακι καλοριφέρ έχει νόημα να το προχωρήσεις άν δε σε πειράζει βέβαια να κανεις τον φουρναρη :) κάθε λίγο και λιγάκι. Το δικο μας το σπίτι ειναι 160 αλλα σε τρία επίπεδα. Δε τα ζεσταινουμε βέβαια ολα το μέγιστο 2 απο τα τρία οπότε μιλάμε για 120τμ το πολυ. Ειναι πιο μπελαλίδικη η τοποθέτηση σε μεζονετα άν ξέρει κανεις?

Δικια μου άποψη ότι δεν συμφέρει για πολλά τετραγωνικά σπίτι και τρια πατωματα, καθως θα πρεπει να την δεις θερμαστης.

Έχουμε τα ίδια μέτρα περιπου (180 εγω σε τρια πατωματα)και με ιδιες συνθηκες και θερμοκρασιες (Δρυμος Θεσσαλονικης), δουλευω αντιστοιχα τα καλοριφερ στα δυο πατωματα.
Η δοκιμη μου λοιπον με την σομπα λεβητα που εχει αντιστοιχα λίτρα νερο σε χωρητικοτητα με τα τζακια ειναι οτι ζεσταινεις τα 2 πατωματα με συνεχη τροφοδοσια και το 3 πατωμα (ισογειο) ζεσταινεται απο την ακτινοβολια - αλλα φυσικα οχι αρκετα.

Καιγοντας μπρικετες στην σομπα, καταφερνω να εχω στις 3-4 ωρες λειτουργιας θερμοκρασιες 23 με 24 βαθμους στον μεσαιο οροφο και στον επανω που ειναι τα υπνοδωματια αντιστοιχα 19-20. Η σομπα αναβει και διατηρειται η φωτια απο τις 17.00 περιπου που γυριζω σπιτι μεχρι τις 11.00 βαρια 12.00 το βραδυ. Το πρωι που ξυπναω το σπιτι εχει 20-21 βαθμους το μεσαιο πατωμα και αντιστοιχα το επανω περιπου 17.
Οταν επιστρεφω απο την δουλεια το μεσαιο πατωμα ειναι στους 18.5 με 19 βαθμους περιπου.
Αυτα τα νουμερα ειναι με θερμοκρασιες το πρωι που ξυπναω (6.30) το λιγοτερο -4 αλλα ως συνηθως -2 και την ημερα 13 ως συνηθως.

Φυσικα αν δουλεψω το τζακι που εχω στον μεσαιο οροφο - αεροθερμο, τοτε οι θερμοκρασιες ανεβαινουν υπερβολικα και πολυ πιο γρηγορα και μαλλον ο συνδιασμος των δυο θα δουλεψει στα πολλα κρυα, περιμενω λοιπον...

Για εμενα και να συνοψισω η αλλαγη της σομπας με εναν ξυλολεβητα θα γινει την ανοιξη με καλοκαιρι, οπως και η παραγγελια 10 τονων ξυλα για να ειμαι ετοιμος για την επομενη σεζον.
Δεν κρυβω βεβαια τις σκεψεις μου για πελλετ για την ευκολια σε χρηση και μονιμης διατηρησης θερμοκρασιων στο σπιτι (οπως με τον λεβητα πετρελαιου), αλλα περιμενω να δω αποψεις, καταναλωσεις αλλα και το πως θα εξελιχθει η αγορα στους επομενους μηνες...

ccho
09-12-11, 13:21
Καλησπέρα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, εχω ενεργειακο τζάκι ανοικτό της ΒΙΕΤ και αφού το ανάψω και ζεσταθεί καπνίζει υπερβολικά όταν έχει απνοια με υγρασία.
Υπήρχαν περσίδες στην φούσκα του τζακιού τι οποίες τις έκλεισα πέρυσι γιατί είδα ότι έβγαζε καπνό από εκεί, το καλοκαίρι το καθάρισα με βούτρσα μεταλλική και τοποθέτησα και περιστρεφόμενο καπέλο.
Διαπίστωσα ότι έχει γίνει βλακεία στη καμινάδα, γιατί έχουν βάλει γαλβανιζέ σωλήνα 2 μέτρων και διατομής 250 mm από το τζάκι μέχρι την πλάκα του πρώτου ορόφου στην συνέχεια 2 μέτρα τσιμεντένιους σπονδύλους διατομής 300 mm από τον πρώτο όροφο μέχρι την σοφίτα και στην συνέχεια 2,5 μέτρα τσιμεντένιους σπονδύλους διατομής 200 mm από την σοφίτα μέχρι απάνω (πρέπει να έχει γίνει και καποιο S στη ένωση των τσιμεντένιων σπονδύλων διατομής 300 mm και 200 mm).
Πρέπει να γκρεμίσω το κομματι των τσιμεντένιων σπονδύλων διατομής 200 mm και να περάσω σωλήνα 250 mm ή μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα Φυγοκεντρικος εξαερηστήρας καμιναδας τζακιου και θα έχω αποτελέσματα ????

Ευχαριστώ πολύ

wolf26
10-12-11, 09:57
αμα εκλεισες τις περσιδες τοτε μονο ενεργειακή εστία δεν εχεις!!!!αν ειχες και καπνα τοτε θελει γκρεμισμα η φουσκα σου και να εντοπίσεις που είναι το πρόβλημα προφανος κάπου στους συνδέσμους των σωλήνων !αν βαλεις φυγοκεντρικο θα χάνεις και την λιγη θερμοκρασια που σου δίνει τώρα η εστία σου!!!

akinik
10-12-11, 10:47
αμα εκλεισες τις περσιδες τοτε μονο ενεργειακή εστία δεν εχεις!!!!αν ειχες και καπνα τοτε θελει γκρεμισμα η φουσκα σου και να εντοπίσεις που είναι το πρόβλημα προφανος κάπου στους συνδέσμους των σωλήνων !αν βαλεις φυγοκεντρικο θα χάνεις και την λιγη θερμοκρασια που σου δίνει τώρα η εστία σου!!!

ετσι ειναι.Αλλα ενεργειακο τζακι ανοιχτο τι εννοεις ccho?ενεργειακο χωρις πορτα?

ccho
13-12-11, 10:54
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Το να γκρεμίσω την φούσκα σίγουρα θα λυθεί το πρόβλημα (θα δω και τι βλακεία έχουν κάνει τα μαστόρια και έβγαζε καπνό από τις περσίδες), αλλά επειδή είναι καινούργιο το σπίτι θέλω αν γίνεται φυσικά να το αποφύγω. Φυσικά αν δεν γίνεται διαφορετικά θα προχωρήσω σε γκρέμισμα της φούσκας.
Είναι τα μαντεμένια-ενεργειακά όπως αυτό εδώ http://www.kamarianakis.gr/products/eidigiaidiotes/tzakia/esties-apo-mantemi-anoiktes.html.

Αυτό που σκέφτομαι μετά το φετινό χειμώνα να γκρεμίσω το κομμάτι της καμινάδας 200 mm και να περάσω γαλβανιζέ ή ανοξείδωτη σωλήνα 250 mm και να δω μήπως χρειαστεί και φυγοκεντρικό εξαερηστήρα καμινάδας όπως αυτός εδώ http://www.sivar.gr/gr/products/Chimney---Roof-Fans-SV---3V-Series/199.

giorgos81
13-12-11, 14:50
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΤΖΑΚΙΑ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ EDILKAMIN FORTE Κ ΣΤΟ NORDICA MONOBLOCCO 900 PIANO
ΠΙΟ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ? ΤΟ forte ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΜΗ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ 2650 ΜΕ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ Κ ΓΙΑ ΤΟ nordica 2850 ΜΕ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ. ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?

spiros mrgarlic
15-12-11, 12:14
παιδια καλησπέρα. τελικά πήρα κυκλοφοριτή τις Grundfos UPS 25-30 230v. τι ups μου προτείνεται να βάλω και πόση ώρα θα συνεχίσει να δουλεύει αν κοπεί το ρεύμα? τι επιλογες υπαρχουν και σε τι τιμες πανω-κατω. ευχαριστω

spiros mrgarlic
15-12-11, 12:19
παιδια καλησπέρα. τελικά πήρα κυκλοφοριτή τις Grundfos UPS 25-30 230v. τι ups μου προτείνεται να βάλω και πόση ώρα θα συνεχίσει να δουλεύει αν κοπεί το ρεύμα? ευχάριστω πολύ

ekptwtos
17-12-11, 20:33
521385213952140
Τελικά αγόρασα το piano 900 με βεντιλατέρ,πινακάκι και χειριστήριο 3300€ παραδοτέο στο σπίτι.
Ήδη ξεκίνησα εργασίες για την τοποθέτηση του.
Παραθέτω και μερικές φώτο

firefighter2012
18-12-11, 13:31
Καλη η αγορα σου.Στειλε μου πμ απο που το πηρες αν θελεις

Lakosta
06-01-12, 18:54
Καλησπερα σας χρονια πολλα και καλη χρονια!
Ειναι να βαλω ενεργειακο σπιτι και δεν γνωριζω καθολου γιατι ποτε δεν με ενδιεφερε...
Μας συστησε γνωστος καποιον που του ειχε κανει τζακι και εμεινε ευχαριστημενος.
Πηγαμε και ρωτησαμε και αφου ηρθε και ειδε το μερος που θα βαλουμε το τζακι μας ειπε 3200 € τελικη τιμη με μαρμαρα περασμενα
Νορβηγικη εστια λεει

Ειναι καλα τα Νορβηγικα για τα λεφτα που θελει να μας παρει???

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
06-01-12, 20:53
Ειναι να βαλω ενεργειακο σπιτι και δεν γνωριζω καθολου γιατι ποτε δεν με ενδιεφερε...
Πηγαμε και ρωτησαμε και αφου ηρθε και ειδε το μερος που θα βαλουμε το τζακι μας ειπε 3200 € τελικη τιμη με μαρμαρα περασμενα
Νορβηγικη εστια λεει

Ειναι καλα τα Νορβηγικα για τα λεφτα που θελει να μας παρει???
καλή χρονιά! ποιά μάρκα είναι το τζάκι?

akinik
06-01-12, 21:37
Νορβηγικη εστια λεει

Ειναι καλα τα Νορβηγικα για τα λεφτα που θελει να μας παρει???καλη τιμη ειναι.Αλλα εσενα που δεν σε ενδιεφερε ποτε το τζακι να ξερεις οτι εχει κ κουβαλημα ξυλα καθε μερα...

akinik
06-01-12, 21:41
521385213952140
Τελικά αγόρασα το piano 900 με βεντιλατέρ,πινακάκι και χειριστήριο 3300€ παραδοτέο στο σπίτι.
Ήδη ξεκίνησα εργασίες για την τοποθέτηση του.
Παραθέτω και μερικές φώτο
Ρε συ εκπτωτε τι γκρεμισμα ηταν αυτο?ουτε στο ιρακ δεν ειχε τετοιες καταστροφες!αντε καλοριζικο.....

liatpro
06-01-12, 23:10
γεια σας παιδια
εγω 8ελω να ρωτησω για το σπιτι μου το οποιο ειναι 80τμ μονοκατικια και σχετικα καλα μονωμενο ποσο 8α μου κοστισει να βαλω ενεργιακο τζακι-καλοριφερ
αγορα και εγκαταση
δεν εχω κα8ολου τζακι οποτε
' 8α πρεπει να κανω καμιναδα
' ο υδραυλικος ποσα 8ελει
' και ο γυψοσανιδας ;;;
τωρα εχω λεβητα πετρελαιου αν καποιος εβαλε 8α η8ελα να μαθω ποσο κοστισε και αν εμεινε ικανοποιημενος
ευχαριστω

nikolaras
07-01-12, 10:02
Υπάρχει αντίστοιχο θέμα : http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-Υδραυλικό-Τζάκι-τεχνικά-θέματα

tifozi3
16-01-12, 17:14
καλησπερα ενδιαφερομαι να αλλαξω το τζακι μου απο απλο μαντεμενιο που ειναι να αγορασω κασετα.εχετε να μου προτεινετε κανεναν τζακα στην περιοχη της θεσσαλονικης?

fouskmech
16-01-12, 21:05
Εγώ πάντως που είδα από κοντά αερόθερμο k-evo (ελληνικό αντιγραφή του palazzeti) φαίνεται πολύ προσεγμένη κατασκευή. Αλλα και η τιμή του πολύ κοντά σε EdilKamin. Το πόσο καλά δουλεύει όμως, δεν το ξέρω.

fouskmech
16-01-12, 22:04
Καλησπέρα και πάλι. Μιας και ο τίτλος της κουβέντας είναι η "αγορά ενεργειακού τζακιού", προτείνω το εξής:

Έστω ότι ο Fouskmech ενδιαφέρεται για την εστία Forte (αερόθερμη της Edil). Για να μην είμαστε λοιπόν "αιχμάλωτοι" σε κάθε τοπικό έμπορο, προτείνω να γίνεται μια έρευνα αγοράς από τον κάθε ένα μας χωριστά με αποτελέσματα του τύπου τα οποία προφανώς θα δημοσιεύονται:

Μιχάλης: τιμή εστίας από εντιπρόσωπο Λαμίας: 32 Euro.
Κώστας: τιμή εστίας από εντιπρόσωπο Βόλου: 28 Euro.
Γιώργος: Τιμή από το τάδε site με μεταφορικά: 30 euro.

Τι λέτε? Πως σας φαίνεται? Πιστεύω ότι έτσι θα στριμωχτούν λίγο οι έμποροι, ή τουλάχιστον εμείς ως καταναλωτές κάτι θα κερδίσουμε.

Θα μπορούσαμε επίσης να συννενοηθούμε ώστε να γίνει αγορά 2 ή/και 3 εστιών από ένα κατάστημα, αν τα βρούμε μεταξύ μας.

Η ισχύς εν τη ενώσει :-)

ekptwtos
18-01-12, 16:45
Άξιζε τελικά τα χρήματα και όλη η ταλαιπωρία για το τζάκι.
Απο την πρωτοχρονία και μετά τελείωσα οριστικά με το πετρέλαιο.
Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
Παραθέτω μερικές φώτο με το νέο πια τζάκι και διακρίνεται και το ψευτοδοκάρι που περνάνε οι σωλήνες για τα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιού.52747527485274952750

fouskmech
18-01-12, 19:10
@ekptwtos

Το τζάκι σου είναι αερόθερμο Nordica? Αν ναι, πιο μοντέλο σε παρακαλώ? Χώρος (m3) που ζεσταίνεις?

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!!!

Σήμερα, μα σήμερα, ρώτησα στην πόλη μου για το Nordica 900 Piano: 3334 Χ. βεντυλατέρ, 3700 Με βεντυλατέρ....

Ε... ρε ξύλο που το θέλουν οι έμποροι... Έκπτωτε.. σε ποια πόλη βρίσκεσαι ??

Σε άλλες πόλεις, τι τιμή βρίσκετε?

Darth
20-01-12, 11:55
Αθήνα: Acquatondo 29 Prismatic ( Ανοιχτο δοχείο): 2570 χωρίς Ανοιχτό δοχείο, 3120 με Ανοιχτό δοχείο

fouskmech
20-01-12, 17:38
@ekptwtos....

H TV δεν κυνδινεύει να "γράψει καπίκια"=να τα τινάξει εκεί που είναι (λόγω θερμοκρασίας)?

Φίλτατοι: Σήμερα πήγα στο Ρέθυμνο και είδα σε κατάστημα εστία Piazzeta αερόθερμη σε λειτουργία. Άψογη. Άσε δε, που έβγαζε το ζεστό αέρα χαμηλά (15cm από το δάπεδο).
Δηλαδή έγβαινε σε σωστό σημείο, χαμηλά, όπως και στο αμάξι μας.

Θα μπορούσε σε μια άλλη εστία, πχ Nordica 900 Piano, Edil Forte, που έχουν 4 εξόδους, να οδηγηθεί η μία έξοδος να πετάει ζεστό αέρα χαμηλά?

Τι λένε οι έμποιροι εγκαταστάτες ?

Έχω επίσης μια ερώτηση προς τους Στέλιο1 & Νικολάρα. Ο έμπορος στο Ρέθυμνο, μου είπε ότι ότι στο χώρο που θα δημιουργηθεί πίσω από την εστία, δε χρειάζεται μόνωση με πετροβάμβακα, διότι λέει η εστία έχει 2πλό θερμοθάλαμο. Εγώ, πιστεύω ότι χρειάζεται.

Στο σπίτι της μητέρας μου που έχει μια FORTE, έχουν επενδυθεί τα πάντα με πετροβάμβακα.

Πάντως, η Nordica 900 Piano, εκτός από τό ότι είναι εστία ΘΗΡΙΟ, φαίνεται να έχει απίστευτη ποιότητα κατασκευής. Και εγώ που νόμιζα ότι τα EDILKAMIN, είναι ferrari. Ε λοιπόν σήμερα κατέληξα ότι είναι, χαριστικά, Lada......

Βέβαια, και η Piazzeta που άναβε στο κατάστημα με 4-5kg ξύλα, είχε πολύ φλόγα, και πάρα πολύ ζεστό αέρα χαμηλά.

lazy
20-01-12, 20:35
ferrari φιλε ειναι για τα αναλογα πορτοφολια.:D
Επιτυχημένο είναι ενα ενεργειακο τζακι που κανει ακριβως αυτα που θες με το μικρότερο δυνατο κοστος.
Εδω μεσα εχουν αναφερει καταστασεις που είναι πολυ ακριβότερα τα τζακια αλλα τα εχουν άχρηστα γιατι δεν αποδίδουν.
Παντως το 900 idro piano θα σας πω την τριτη πως τα παει που θα το ανάψουμε στην αδερφη μου.

,
Υγ.Ασχετο αλλα τα niva στους αγώνες διαπρεπουν.Ασε που εχουν ξεκολήσει άπειρες φορες 4κουνητα 4-5 φορες ακριβοτερα.....

fouskmech
20-01-12, 20:37
@lazy

Τον πίσω χώρο τον ντύσατε με πετροβάμβακα?

%
Παντως το 900 idro piano θα σας πω την τριτη πως τα παει που θα το ανάψουμε στην αδερφη μου.
%

Φαντάζομαι εννοείς 900 Piano, όχι idro...... Τo La Nordica 900 Piano monnobloco

lazy
20-01-12, 21:22
ναι οκ , ειναι μια ώρα δυσκολη.

Το focolare 80 crystal idro d.s.a πήρε.
Ναι πισω απο το τζακι εβαλαν πετροβαμβακα με αλουμινιο.

stelios1
20-01-12, 23:53
Με τις τιμες που ακουω εισαστε βιτσιοζοι η φιγουρατζηδες. Δεν αγοραζετε καμια ποιοτητα, ο πολυς κοσμος πλεον τραβαει ΖΟΡΙ, μια σκεψη θα πω κ απαντηστε μου.. Ειναι δυνατον επωνυμη σοβαρη (υποτιθεται) φιρμα οπως πχ παλαζετι, να χρυσοπουλαει εστια που πρεπει να καψει δυνατα κανεναν μηνα για να ξεμυρισει? Αν ειχα μια υποτυπωδη παραγωγη, μια βιοτεχνιουλα θα τις φουρνιζα! Μεσα στ συνολικο κοστος ας ηταν και 5 ευρω ρευμα γ αυτο τ σκοπο.. Γιατι δεν το κανουν αραγε? Γιατι ειναι μστα ορια να κλεισουν να μην κλεισουν και εχουν αναγκη τ καθε εμπορα, και απ ευθειας απ τ εργοστασιο να παραγγειλει κανεις θα του πουνε τιμες της πιατσας κ οχι πραγματικες. Σιγα την τεχνολογια και την βιομηχανια. Για τοσο σοβαρες βιομηχανιες μιλαμε! Ρε παιδια στα λιντλ ενα σκατοπραμα μισου ευρω αν παρεις εχει οδηγιες στα Ελληνικα! Και δινεις 2-3 χιλ μονο για μια εστια (2-3 χιλ για 300 κιλα λαμαρινα ειναι, τι ειναι) και ρωτας εδω που να μπει η μονωση? Γιατι αυτο και γιατι το αλλο? Μερικοι μολις ακουσετε 1500 ευρω θεωρειτε οτι ειναι μαπα, αλλα αφου τα σκασετε αρχιζετε και ρωτατε μονον κ μονον για να πειτε ποσα δωσατε κ για κανενα αλλο λογο.

fouskmech
21-01-12, 06:00
Και εσύ ρε Στέλιο, γιατί θίχτηκες τώρα? Κατασκευάζεις εστίες των 1500 ευρώ που είναι εφάμιλες των Ιταλικών "μουράτων" και δίνεις και οδηγίες στα Ελληνικά και ΔΕΝ μυρίζουν, και παρέχεις και οδηγίες εγκατάστασης και ψήνουν και καφέ?

Και παρόλο που κοστίζουν 1500 ευρώ, πάλι τις πιο ακριβές και "μισερές" παίρνει ο κόσμος...?

Αυτό δε σε προβληματίζει? Όλοι βλάκες είναι? Αυτό σημαίνει ένα απλό πράγμα, ότι ακόμα και η "δικιά σου εστία", κάπου υστερεί, κάτι της λείπει. Γι' αυτό δεν την προτιμά ο κόσμος.

Το αν κάποιος είναι επδειδειξίας και θέλει ακριβό τζάκι, εσένα τι σε χαλάει? Εσύ θα είσαι επειδειξίας με τα είδη υγιεινής.... λέμε τώρα.... άλλος με τα πλακάκια, άλλος με τις κουρτίνες.... κ.ο.κ.

Πέρα από το αστείο όμως, εγώ να δεχτώ και τη ματαιοδοξία του καθενός για το τέλειο και το όμορφο και το ντελικάτο. Να δεχτώ επίσης, ότι οι Ελληνικές εστίες είναι
εφάμιλες των Ιταλικών, και ούτε μυρίζουν, και έχουν οδηγίες στα Ελληνικά και ότι άλλο θέλεις.

Δε δέχομαι όμως, να ανεβάζουν τις πόρτες με καδένα και να νομίζεις ότι πρέπει να σηκώνεις βάρη για να τα καταφέρεις, ούτε να τρίζει σα σαραβαλάκι. Για να μην πω για το φινίρισμα... τις περισσότερες φορές άθλιο [εκτός τα Κ-evo που έχω δει με πραγματικά ΑΨΟΓΟ φινίρισμα που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα Ιταλικά, δυστυχώς όμως και στην τιμή].

Που θέλω να καταλήξω: Άσε τον καθένα να "κάνει την όρεξή του", να κάνει το κομμάτι του ή ότι άλλο θέλει. Δικά του είναι τα χρήματα.

Όσο για τους Έλληνες που είναι τόσο μάγκες.... ας προσέξουν λίγο το φινίρισμα-λεπτομέρεια... και ας πάνε από τα 1500 στα 2000. Πάλι ανταγωνιστικοί θα είναι. Και ας προσέξουν λίγο και τους εμπόρους-κανίβαλους που ακόμα και σήμερα, στο ένα θέλουν να βγάλουν άλλα 2.

Darth
21-01-12, 08:25
Θα συμφωνήσω με τον fouskmech....................όταν σηκωθεί ο Έλληνας απο το κρεβάτι να δουλέψει ο ίδιος τα εργαλεία του ή και να τα εκσυγχρονήσει για να φτιάξει τις δικές του κατασκεύες και παραμερίσει τον Πακιστανό και κάθε ανειδίκευτο, τότε να δεις που θα φτάσουν οι ελληνικές τιμές. Γιατί αν πάω και αγοράσω ελληνική κατασκεύη κακοφτιαγμένη (όχι οτι δεν δουλέυει, αλλά είναι από κακής ποιότητας υλικά) γιατί είναι αρκετά πιο φθηνή και μου χαλάσει τότε θα μου απαντήσει ο ίδιος που μου το πούλησε "ότι πληρώνεις παίρνεις". Και σας μιλάω εκ πείρας. Το αν θα αγοράσω ακριβή εστία για αυτό που πραγματικά αξίζει ή όχι, το ξέρει ο κατασκευαστής και οι ίδιοι που είναι στον χώρο των κατασκευστικό, δεν μπορώ να το ξέρω έγω και κάθε απλώς πελάτης γιατί δεν μπορώ να συγκρίνω ποιότητες πέραν της εμφάνισης. Για παράδειγμα, εγώ εμπορεύομαι μηχανήματα του εξωτερικού και έρχεται ένας πελάτης και μου λέει αγόρασα το ίδιο μηχάνημα (ίδιας απόδοσης) απο Κίνα στα μισά λεφτά και του λέω εγώ έλα να συγκρίνουμε τις λειτουργίες που προσφέρει το Κινέζικο και το δικό μου. Και τότε αρχιζουν τα πανηγύρια και αφού το δικό μου μηχάνημα κάνει αρκετά περισσότερα απο το δικό του, γυρνάει και μου λεεί "όταν πήγα να το αγοράσω ο πωλητής δεν με ρώτησε που θέλω να το χρησιμοποιήσω και τι λειτουργιες έχω τη δυνατότητα να έχω". Και ελάτε πείτε μου εσείς ότι τουλάχιστον μία φορά δεν σας έχει συμβεί αυτό.

stelios1
21-01-12, 15:11
Κατ αρχην δεν παρεξηγηθηκα, λεω και κρινω οτι καταλαβαινω. Κ ο καθενας μας κρινει οκ. Εσυ εισαι στο δικο σου κοσμο ας πουμε, το σπιτι σου.. το τζακι σου. Ο αλλος στο δικο του κοσμο με το απλο και ονειρευεται μερα νυχτα (απο ζορι) πως θα τ κανει πιο αποδοτικο. Εγω λογω δουλειας εχω να κανω και με τους δυο.. Θελω μια απαντηση! Ειναι λογικο να πληρωσεις 3000 εστια και για εναν μηνα να βρωμοκοπαει το σπιτι μεχρι να ξεμυρισει?? Πιστοποιηση τι θα πει? Τιποτα θα πει! Γιατι το πετανε ετσι αφηρημενα κ κοσμος νομιζει οτι ειναι κατι που αφορα την συνολικη ποιοτητα χι χο χα. Δευτερον δεν πουλαω ΤΙΠΟΤΑ, εξηγησα πολλες φορες οτι.. Αν πληρωσω εγω 2000 για μια καλη εστια τι θα βγαλω? Τι θα χρεωσω στ πελατη? 300 ευρω υλικα εχω, ας μου παρει και μια βδομαδα να την φτιαξω κ τοποθετησω, αυτος ειναι ο λογος! Δινω δουλεια στον εαυτο μου ετσι! Πακιστανους και Ζιμπαμπουε αυτοι που αγοραζετε εχουν στ συνεργεια τους γιατι δεν πληρωνουν τ καθε Στελιο. Και να μην λετε οτι σας κατεβει.. Ενα Ιταλικο-γερμανικο- ευρωπαικο τες πα πουληθηκε με αντιστοιχια 2 Ελληνικα και 15 Βουλγαρικα (σομπες-λεβητες-τζακια) εφετος. Και επειδη μου την ειπατε περι φινιρισματος κτλ θα σας πω οτι.. Αν δειτε τζακι δικο μου τελειωμενο στ παντα με 3500 τ δικο σας θα τ ξηλωσετε. Απ ολη αυτην τ πανακριβη εστια με την ΥΠΕΡΑΞΙΑ της τ περιγραμα του τζαμιου φαινεται και το.. χερουλι! Δυο χρονια ενα τζακι τελειωμενο δεν εδειξα, εχω δει δεκαδες και αν εβαζα εγω φωτο θα λεγατε.. διαφημιζεται τωρα αυτος! Οποιος νομιζει οτι λεω κοτσανες και ειναι απο Θεσσαλονικη με πμ να τον στειλω σε γνωστο δημοσιο χωρο να δει (δεν προκειται για τζακι βεβαια).
Περσι στ Ωραιοκαστρο πελατης μου παλιος (παααρα πολυ χρημα) εφτιαχνε το υπογειο και μαζι ανακαινησε και το τζακι σε αυτο, με το ζορι τον επεισα στο οτι αφου ξοδευεις τοσα βαλε και εστια με πορτα κτλ αντι για 5 δωσε 6 χιλ, δεν τον ενοιαζε τ κοστος θερμανσης ενταξει αλλα.. θα μας κοροιδευουν του ειπα. Ε εδω ηθελα να καταληξω και να πω οτι ενας που μπορει να δωσει 4-5 χιλ για τζακι δεν κολλαει στ οικονομια! Η κ αν κολλαει ειναι επειδη τ παρεσυρε το ρευμα (ειδα κ αν ειδα εγω τετοια ρευματα τοσα χρονια) κ οχι επειδη ζοριζεται οικονομικα. Εγω καταλαβαινω τι λετε και πριν ακομη τα πειτε τα αντιλαμβανομαι στο περιπου, εσεις καταλαβαινετε γιατι μιλαω ετσι ωρες ωρες? Φυσικα και καλα θα κανετε να εχετε αντιστοιχη φιρμα με τ χερουλια στ πορτες και τα ειδη τα.. υγιεινα αλλα η ''μουρη'' με μετρο.
Προκαλω οποιον θελει να δειξουμε σε βιντεο εναυση φωτιας με ρολοι και θερμομετρο στα τζακια μας και να συγκρινουμε αποδοση. (αν υπαρχει δυνατοτητα θεερμομετρου και στην εξοδο της καπνοδοχου ακομα καλύτερα) Το ποσα τετρ μετρα ζεσταινει ειναι αλλη ιστορια αλλα αυτο που λεω γινεται και θα ειναι.. ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ μου!
Πατατες χρυσοπληρωνετε! Επιμενω στ οτι.. αγοραζοντας μανταλακι απ τα λιντλ δεν σ ενοχλει το οτι εχει οδηγιες στ Ελληνικα ενω η ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗ εστια σου οχι? Απαντηστε σε οτι τιθεται κ αφηστε τις υπεκφυγες! Δεν σας ξανα ενοχλω εδω αρκει τα μην μου αυτα να υπαρχουν..

fouskmech
21-01-12, 16:51
Στέλιο...

Δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω.....

Κοίτα, το αν κάποιος έχει ακριβό ή φτηνό τζάκι, εμένα δε μου πέφτει λόγος ούτε τον ζηλεύω ούτε τον κατακρίνω. Και ας έδωσε 5000 και ας καίει 100άρικα αντί για ξύλα.

Αν όμως κάποιος έχει αγωνία ή απορίες για την καλύτερη λειτουργία της εστίας του, αν κάποιος είναι ειδικός και θέλει ας βοηθήσει. Δε χρειάζεται να κρίνουμε το αν αγόρασε φτηνή ή ακριβή εστία. Διαφορετικά το topic θα ήταν: "Γιατί αγοράσατε ακριβή/φτηνή εστία".

Πάντως και οι δικές σου "καλές εστίες" έχουν το κόστος τους (3500). Μα είναι δυνατόν, οι περισσότεροι να θέλουν Ιταλικές εστίες από βίτσιο? Αν δηλαδή υπήρχαν αντίστοιχες Ελληνικές (αντίστοιχες σε όλα) δε θα τις προτιμούσαμε? Κάτι συμβαίνει λοιπόν. Σχετικά με τις αποδόσεις, δεν είμαι ούτε ειδικός ούτε εργαστήριο πιστοποιημένων μετρήσεων έχω για να αποδείξω το οτιδήποτε. Αν κάποιοι πουλάνε φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες, θα το βρούνε μπροστά τους. Μάλλον, οι Nodrica, Edil, Montegrappa, Palazzeti, Piazzeta, δεν είναι από αυτούς. Χρεώνουν ακριβά? Χμ.....Αυτό το εξετάζουμε αν θες.

Είτε μας αρέσει είτε όχι, οι Ιταλοί στη φινέτσα... υπερέχουν. Ρούχα, αυτοκίνητα..... οι άνθρωοι το design το κατέχουν. Αυτό το ξέρει όλος ο κόσμος (όσο και να φωνάζεις Στέλιο, είναι ΑΛΗΘΕΙΑ).

Το Κ-EVO (ελληνικό προιόν) είναι άψογο. Όπως και μια Ιταλική εστία. Δυστυχώς, Ιταλική είναι και η τιμή της, 2450+ΦΠΑ στα Χανιά τουλάχιστον. Το ότι είναι αντιγραφή της PALAZZETI, δεν το σχολιάζω, δεν περιμένω να ανακαλήψουν οι δικοί μας τον τροχό. Αρκεί να δει κανεις το site και το έντυπο υλικό τους, για να καταλάβει την αντιγραφή.

Και ένα τελευταίο. Εσύ Στέλιο είπες, ότι τα κουβαδάκια που χρυσοπληρώνουμε μερικά χιλιάρικα, στην πραγματικότητα κάνουμε 700 ευρώ. Συμπέρασμα? Δε φταίνε ούτε οι Ιταλικές εστίες, ούτε οι Ιταλοί. Αυτοί που φταίνε είναι τα λαμόγια οι μεσάζοντες και οι έμποροι. Στο 900 piano της Nordica, έχω βρει έως και 1100 ευρώ διαφορά. Και μη με προκαλέσετε, γιατί θα δώσω ονόματα και τηλέφωνα στον αέρα. Έχω καταγράψει τις συνομιλίες.

Ακόμα λοιπόν και η Ελληνική Κ-EVO, 700 ευρώ κοστίζει, αλλά ο μάγκας ο Έλληνας, λέει: Έφτιαξα κάτι αντίστοιχο του "καλού Ιταλικού"? Βάρα..........
Αυτός που θα αγοράσει το ελληνικό Κ-EVO με ιταλική τιμή, είναι βλάκας? Φταίει η εστία λοιπόν?

Φιλικά, Γιώργος.

stelios1
22-01-12, 09:14
Φιλικοτατα βεβαια.. Παρακολουθεις οσα σε αφορουν προσωπικα τα αλλα οχι. Ολο το οικονομικο μας συστημα ειναι στημενο με βαση το εμποριο για τα παντα! Στην Γερμανια ομως εγω σαν τεχνιτης θα εφτιαχνα οτιδηποτε ηθελα οπως κ εδω, οι εστιες (αυτες οι επωνυμες) που πουλιωνται ομως εδω οχι! Οχι οπως εδω! Σου ειπα τ παραδειγμα με τα λιντλ.
Αποτελεσμα ειναι η παραγωγη μας γενικα να υστερει-υποφερει στα παντα. Πολλοι κατασκευαστες εδω εμπορευονται ταυτοχρονα αλλιως δεν βγαινει. Επιμενω οτι ειναι γελοιο να πληρωνεις κατι επωνυμο και σοβαρο και να μην εχει αναλυτικες οδηγιες! Κατι που επιβαλεται και νομικα αλλα..

ArisGR
25-01-12, 07:05
Καλημέρα παιδιά,
τελικά μετά απο ψάξιμο κατέληξα ότι για την δική μου περίπτωση, 100τμ μεζονέτα νεόδμητη με μόνωση, το edilkamin idro 70 θα είναι η καλύτερη δυνατή λύση. Τί γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο τζάκι; Το βρήκα σε πολύ καλή τιμή απο έναν στις Σέρρες. Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι να βρώ μάστορα στα Χανιά για την τοποθέτηση. Υδραυλικό έχω έναν φίλο μου που κάνει εγκαταστάσεις σε ενεργειακά τζάκια καλοριφέρ. Οτιδήποτε έχετε να μου πείτε για να με βοηθήσετε θα είναι τέλειο. Ευχαριστώ και πάλι.

lazy
25-01-12, 09:09
Ρωτα και στον http://www.koubarakis.gr/el/home.
Εκει βρηκα την καλύτερη τιμη....

Κατα τα αλλα στο 50 ανοικτό δοχειο, μια χαρα είμαι σε 103τμ διαμερισμα στην Αττική , ΒΠ, τελευταίο πατωμα με μετρια μονωση.Ακόμα και με χλωρα ξυλα και 0 βαθμους εξω ειχα 20 με 3 -3.5 κιλα την ωρα.θελει προσοχη στην συνδεση αλλά αφού εχεις εμπειρο φίλο μην μασας.

Γιατι δεν πας στο 50 ? Εισαι τοσο πανω σε εγκατεστημενες θερμηδες (σωματα ) ?

Ενα σχολια ακόμα.Χθες ανάψαμε ενα la Nordica Focolare 80 idro dsa της αδερφης μου.Η πρωτη εντυπωση (χωρις μετρησεις σε χρονο,κιλα κτλ) είναι πως κάνει τα ιδια με το edil αλλα με λιγότερα ξυλα.Αλλά ρε παιδι μου ειναι πολυ ακριβοτερο (διπλα λεφτα απο το idro 50 ) και είναι σαν φουρνος ενα πραμα.Το edil είναι πιο κοντά σε τζακι....

nikolaras
25-01-12, 10:21
Δεν νομίζω να είναι καλύτερο από το idro 50 σε απόδοση. Καταρχήν παίρνει 20 λίτρα νερό στο μποιλερ και το ιδρο παίρνει 50. Καμία σχέση.
Από άποψη φινιρίσματος βγάζω καπέλο.... αλλά όχι και από απόδοσης. Μπορώ όμως να το συγκρίνω με το ιδρο 30, το δικό μου, εκεί μπορεί να υπερτερεί λίγο στην απόδοση.
Η συζήτηση, αυτή θα πρέπει να συνεχιστεί στα υδραυλικά τζάκια, για να είναι μαζεμένες όλες οι πληροφορίες σε ένα θέμα....

firefighter2012
25-01-12, 16:45
nikolara οταν εχεις δοκιμασει τα παντα για να εξαλειψεις το καπνισμα (τσιμπαει λιγο καπνο με ανοιχτη πορτα) ενος ενεργειακου τζακιου που θελεις να το λειτουργεις με ανοιχτη πορτα για να ψηνεις αν κανεις μια γωνια ή δυο των 45 μοιρων δηλαδη να σχηματιζει ενα S πιστευεις οτι μπορει να βοηθησει? γιατι νομιζω οτι εσυ πρεπει να μου εχεις αναφερει οτι εχεις δυο των 90 στο δικο σου.Δηλαδη αυτο το S θα γινει μεσα στο κλεισιμο την γυψοσανιδας αρχιζοντας τις σωληνες κατευθειαν με γωνια ή υπαρχει κανονας πρωτα ισια σωληνα καποιων εκατοστων και μετα γωνια?

ArisGR
25-01-12, 21:26
μήπως γνωρίζει κάποιος απο Χανιά τον αντιπρόσωπο στην Κρητη για τα edilkamin?
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

dimitris-evia
25-01-12, 22:05
σε ποιον απο Σερρες?

ArisGR
26-01-12, 11:11
Για dimitris-evia http://www.keaenergy.gr αυτό είναι το site του. Μια ερώτηση για το idro 70, η ανοιγόμενη πόρτα βολεύει ρε παιδιά ή είναι λίγο περίεργη στην χρήση;

nikolaras
26-01-12, 11:35
nikolara οταν εχεις δοκιμασει τα παντα για να εξαλειψεις το καπνισμα (τσιμπαει λιγο καπνο με ανοιχτη πορτα) ενος ενεργειακου τζακιου που θελεις να το λειτουργεις με ανοιχτη πορτα για να ψηνεις αν κανεις μια γωνια ή δυο των 45 μοιρων δηλαδη να σχηματιζει ενα S πιστευεις οτι μπορει να βοηθησει? γιατι νομιζω οτι εσυ πρεπει να μου εχεις αναφερει οτι εχεις δυο των 90 στο δικο σου.Δηλαδη αυτο το S θα γινει μεσα στο κλεισιμο την γυψοσανιδας αρχιζοντας τις σωληνες κατευθειαν με γωνια ή υπαρχει κανονας πρωτα ισια σωληνα καποιων εκατοστων και μετα γωνια?
Τις άλλαξα τις γωνίες των 90 μοιρών γιατί κάπνιζε.
Τώρα έχω 2 γωνίες των 45 μοιρών και είναι μια χαρά. Δεν καπνίζει με τίποτα, ψήνεις λουκάνικο και δεν μυρίζει.
Μέσα στη γυψοσανίδα, αν δεν υπάρχει λόγος , πρέπει να πάει ίσια η καμινάδα.
Ο κουνιάδος μου έχει όλη την καμινάδα ολόισια χωρίς κανένα σπάσιμο ή γωνία πουθενά και τραβάει πολύ καλύτερα από τη δική μου.

firefighter2012
26-01-12, 14:54
Πριν που ειχα μυρωδια με κλειστη την πορτα το ελυσα με ενα λαμακι απέξω στην περσιδα.Με ανοιχτη ομως καποιες φορες τσιμπαει λιγο.Ολοΐσια ειναι Φ250 στα 6 μετρα.Του χρονου τωρα θα δοκιμασω να κανω ενα s των 45 μοιρων και ο θεος βοηθος.Και μενα ο μπατασανακης μου στο κατω διαμερισμα οχι μονο τραβαει αλλα σηκωνει χαλικια απο κατω,εμενα βλεπει νοτια και του μπατασανακη ανατολικα και εχει 8 μετρα περιπου Φ200 με μια γωνια των 45.

Και ενα αλλο θελω να ρωτησω εμενα το τζακι μου μεσα εχει δυο λαμαρινες-κοφτες για την φωτια,αν την δευτερη απο πανω που ειναι πιο μικρη την μεγαλωσω ετσι ωστε να στενεψει η εξοδος λιγο παραπανω ,υπαρχει περιπτωση να κραταει καλυτερα ζεστα?εκτος βεβαια και αν καπνιζει παντως θεωρητικα πιστευω πως ετσι θα ειναι.Εσυ τι λες απο την πειρα σου?

nikolaras
26-01-12, 19:34
Kλαπέ δεν έχει το τζάκι σου;

firefighter2012
26-01-12, 19:44
Kλαπέ δεν έχει το τζάκι σου;

Οχι δεν εχει .Εχει δυο λαμαρινες ,κοφτες που λεμε και καθως ανεβαινει πανω ο καπνος ειναι σαν να κανει ενα S .Αυτη την τεχνικη εχει η Nordica

fouskmech
26-01-12, 20:12
@firefighter2012,

έχεις εστία nordica και σου καπνίζει? Ποιό μοντέλο αν επιτρέπεται?

firefighter2012
27-01-12, 07:17
το 900 εχω αλλα δεν ειναι προβλημα της εστιας ειναι της καπνοδοχου .Οταν εχω κλειστη την πορτα δεν εχω κανενα προβλημα αν και ειχα παλιοτερα.Οταν την εχω ανοιχτη με ενδιαφερει

sakmal
27-01-12, 07:51
Πριν που ειχα μυρωδια με κλειστη την πορτα το ελυσα με ενα λαμακι απέξω στην περσιδα.Με ανοιχτη ομως καποιες φορες τσιμπαει λιγο.Ολοΐσια ειναι Φ250 στα 6 μετρα.Του χρονου τωρα θα δοκιμασω να κανω ενα s των 45 μοιρων και ο θεος βοηθος.Και μενα ο μπατασανακης μου στο κατω διαμερισμα οχι μονο τραβαει αλλα σηκωνει χαλικια απο κατω,εμενα βλεπει νοτια και του μπατασανακη ανατολικα και εχει 8 μετρα περιπου Φ200 με μια γωνια των 45.

Και ενα αλλο θελω να ρωτησω εμενα το τζακι μου μεσα εχει δυο λαμαρινες-κοφτες για την φωτια,αν την δευτερη απο πανω που ειναι πιο μικρη την μεγαλωσω ετσι ωστε να στενεψει η εξοδος λιγο παραπανω ,υπαρχει περιπτωση να κραταει καλυτερα ζεστα?εκτος βεβαια και αν καπνιζει παντως θεωρητικα πιστευω πως ετσι θα ειναι.Εσυ τι λες απο την πειρα σου?

Χαιρετώ το συμπαθές φόρουμ συνομολιτών ! Έχω την εστία LA NORDIKA IRONKER 750 PIANO , και μπορώ να πω οτι έχω το ίδιο προβλημα , δηλαδη με ανοικτή πόρτα ( και προς τα πανω αλλα και ανοικτη δεξια ) μου τσιμπάει λίγο καπνό παρότι μεσα στην γυψοσανίδα η καμινάδα ( σωλήνα αλουμινίου ) κανει ενα σπάσιμο και συνεχιζει ευθεια με συνολικό μηκος καμιναδας περίπου τα 4,5 μέτρα. Από αποδοση δεν έχω κανένα μα κανενα προβλημα παρότι τραβάω με κανάλια σε απόσταση 7μ . θα ηθελα Firefighter να μου στείλεισ μια φώτο για το λαμακι στην περσίδα που έβαλες καθώς και εσωτερικά για τισ συνδέσεισ που έχεισ κανει μια και δεν μπορώ να τις δω σε παλιοτερες αναρτήσεισ που έχεισ κάνει . Αυτο για την ελειψη κλαπέ και την ύπαρξει S το ξέρεισ σίγουρα; Ευχαριστώ εκ τον προτέρον........

nikolaras
27-01-12, 08:16
Εφόσον δεν έχει κλαπέ η εστία... Θα μπορούσε ο εγκαταστάτης να τοποθετήσει ένα κλαπέ στην αρχή της καμινάδας και να ελέγχεται από κάποιο σημείο της γυψοσανίδας (αν μελετήσετε τις οδηγίες εγκατάστασης του κατασκευαστή πρέπει να το αναφέρει αυτό). Οταν η καμινάδα είναι πολύ ψηλή υπάρχει το πρόβλημα του υπερβολικού τραβήγματος, με αποτέλεσμα την μεγαλύτερη απώλεια θερμότητας στο περιβάλλον. Εγώ θα έλεγα ότι το κάπνισμα των συγκεκριμένων τζακιών σας, οφείλεται στην κακή ποιότητα των ξύλων που χρησιμοποιείτε ή σε λάθη εγκατάστασης.
Θεωρώ ότι η συγκεκριμένη κατασκευάστρια εταιρία είναι πολύ σοβαρή για να κυκλοφορήσει στην αγορά προβληματικό τζάκι.

fouskmech
27-01-12, 13:32
Μη μου λέτε τέτοια, και θέλω και εγώ να εγκαταστήσω μια nordica 900 piano στο νέο μου σπίτι.

Tα GHISA/IRONKER, τι διαφορές έχουν με το 900 piano? Εκτός από το μέγεθος/απόδοση, έχουν και λίγο πιο λεπτό πλαίσιο στην πόρτα?

Μα τι λάθος ποιά να γίνει στην εγκατάσταση? Πέντε πραγματάκια είναι, έλεος ποιά, σε λίγο θα θέλουμε και PostDoc από τον εγκαταστάτη για να ανάψει σωστά μια ακριβή, και κατά τεκμήριο "σοβαρή" εστία.

Υπάρχει τρόπος να αποφύγεις τις ανοικτές καμπύλες 45 μοιρών όταν η εστία είναι μέσα και η καμινάδα από έξω? Πως στην ευχή θα την βγάλεις έξω χωρίς να τρυπήσεις πλάκα/στέγη, αν δεν βάλεις καμπύλες για να αλλάξεις πορεία?

Νομίζω ότι όλοι που έχουν αερόθερμη εστία, τη δουλεύουν και με ανοικτό το τζάμι, αφού σε όλους πιστέυω ότι αρέσει η φυσική επαφή με τη φλόγα.

Εσείς κύριοι που έχετε nordica, σας λερώνεται γρήγορα το τζάμι? Ερωτώ, γιατί η μητέρα μου έχει μια FORTE (Edil) και η κατάσταση είναι τραγική. Δεν καίει τα πιο στεγνά ξύλα του κόσμου, αλλά όχι και έτσι, μέσα σε 1 ώρα από πεντακάθαρη, γίνεται ΜΠΟΥ#^$#*$^#*$^$..

Πως να επέμβει κανείς στην καμινάδα να προσθέσει κλαπέ? Λογικά, δεν υπάρχει στην αρχή της καμινάδας, και ανοιγοκλείνει αυτόματα με το ανέβασμα/κατέβασμα της πόρτας? Και αν δεν έχει τέτοιο συστημα μεταφοράς κίνησης για τον έλεγχο του τάμπερ, πως θα γίνει εκ των υστέρων στην καμινάδα χωρίς να υπάρχουν διαρροές?

nikolaras
27-01-12, 14:11
Μισό βρε φίλε, τι νομίζεις ότι σκουπίσαμε τελειώσαμε; Εμ δεν είναι έτσι δυστυχώς. Κάνεις μια εγκατάσταση που θα είναι μόνιμη και το χειρότερο, δεν θα μπορείς να τη βάλεις χέρι, αν επενδυθεί.
Τσιγκουνευόμαστε λίγα λεφτά στην αρχή και τα πληρώνουμε πολλαπλάσια μετά.
Με την πείρα μου, διαπίστωσα ότι είναι ΛΑΘΟΣ να τοποθετείς γωνία 45 μοιρών (καλά η 90 μοιρών απαγορεύεται) μέχρι κάποια απόσταση από την έξοδο της εστίας. Αυτό όμως δεν μπορώ να το γνωρίζω για όλες τις εστίες (την απόσταση λέω), αλλά για την δικιά μου χρειάζεται το λιγότερο 60 πόντους. Ενας εγκαταστάτης αν δεν γνωρίζει αυτά τα πράγματα για εμένα θεωρείται λαμόγιο. Μου θυμίζει κάτι Αλβανούς που τα γνωρίζουν όλα και στο τέλος τίποτα δεν κάνουν σωστά και τα πληρώνεις χρυσάφι στο τέλος.
Στην αγορά κυκλοφορεί ειδικό κλαπέ (όχι πάνω στην καμινάδα, αλλά σε Τ) που ρυθμίζει τον εφελκυσμό της καμινάδας είτε είναι κρύα είτε ζεστή. Επίσης αυτό το ταμπερ εμποδίζει την δημιουργία υγρασίας στην καμινάδα.
Αυτή τη μέθοδο την πρωτοείδα στα τζάκια supra, αν ψάξετε θα το βρείτε. Ξέρετε τι προβλήματα μπορεί να λύσει αυτό το κλαπέ; Ποιός όμως εγκαταστάτης το ξέρει; Μόνο ο σωστά ενημερωμένος.

fouskmech
27-01-12, 15:55
Όταν λέμε κλαπέ, εννοούμε, τάμπερ?

Αυτό το Τ που λες.. πώς να το ψάξουμε... κοινώς... googlάρουμε να μάθουμε γι'αυτό? Υπάρχει κάποια φωτογραφία ή/και σκαρίφημα?

Δεν μπορείς να αλλάξεις διεύθυνση με 2 ανοιχτές 30 μοιρών?

Εδώ...... http://www.kaminades-inox.gr/main.html
θα βρείτε και τεμάχια 30 μοιρών. Εννοείς το Ταυ-ΤΑΜΠΕΡ που δείχνει στο site? Και πως "βάζεις χέρι" σε αυτό ώστε να το χειρίζεσαι απ' έξω?

Άσχετο, έχει τιοθετήσει κανείς καμινάδα από χαλκό? Που με τη φυσική οξοίδωση παίρνει ένα πράσινο χρώμα? Υπάρχει καμιά φωτό ?

Να τολμήσω να προτείνω κάτι? Να ανοίξει ένα topic, με θέμα: Η σωστή συνδεσμολογία-εγκατάσταση αερόθερμου-υδραυλικού τζακιού (νομίζω για το υδραυλικό έχετε παραθέσει κατά καιρούς σκαριφήματα). Υπάρχουν αντίστοιχα και για αερόθερμα? Δηλαδή εισαγωγή νωπού αέρα, σύνδεση βεντυλατέρ, κλπ.

Merci, George.

stelios1
27-01-12, 18:16
Τι λετε ρε παιδια.. Αρχη λειτουργιας στ τζακι ειναι η καπνοδοχος! Ο ζεστος αερας λογω διαστολης (μειωνεται τ ειδικο βαρος τοτ κτλ) εχει την ταση να ανεβαινει επανω. Ετσι δουλευει το τζακι και οποιοδηποτε φυσικο συστημα, σομπα πχ. Αυτο ξερετε τι θα πει? Θα πει οτι και ο κρυος, βαρυς, αερας τ περιβαλοντος λογω συστολης ΑΝΕΤΑ αμα γουσταρει και τ ευνοουν καποιες συνθηκες κατεβαινει προς τα κατω..
Οτι ρατσα τζακι και να βαλετε αυτη η αρχη της φυσικης δεν θα καταριφθει απ αυτο επειδη ειναι ακριβο, εκπλησεστε κ ολας μερικοι.. μα να σου καπνισει το ''ταδε''? εμ αμα εισαι θυμα και χαιρεσαι κ απο πανω θα καπνισει βεβαια. Οσα δεν εχουν ταμπερ δεν το ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ειναι ετσι σχεδιασμενα. Αναλωνεστε σε ανοησιες.

fouskmech
27-01-12, 20:42
Παιδιά σταματήστε να ρωτάτε.... ανοησίες, γιατί κουράσαμε το Στέλιο.....

Στέλιο συγνώμη, δε θα ξαναρωτήσουμε τα προφανή για σένα...

Παρακαλώ, όλοι οι αδαείς να περάσουν έξω, ειδικά αυτοί που αγοράσατε ακριβή εστία. Όλοι εσείς που αγοράσατε ακριβή εστία, δε δικαιούσαστε δια να ερωτάτε.

nikolaras
27-01-12, 22:21
@fouskmeck Εχουν ήδη δημιουργηθεί πολλά θέματα για τα τζάκια, θεωρώ ότι είναι ανώφελο να γίνει κάποιο καινούριο, μπορείς κάλλιστα να εκθέσεις τις απόψεις σου εδώ.
Τα πολλά παραπλήσια θέματα μπερδεύουν τον αναγνώστη,ειδικά σε ένα τέτοιο φόρουμ που δεν θεωρείται τεχνικό. Θέλεις να εκθέσεις τις απόψεις σου για υδραυλικό, υπάρχει αντίστοιχο θέμα + ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ που περιλαμβάνει τα πάντα. Το ίδιο για το αερόθερμο.
Πάμε στο άλλο. Θεωρείς ότι αγόρασες-εις ακριβή εστία; Στην Ελλάδα βέβαια θα την χρυσοπληρώσεις. Γνωρίζεις πόσο κάνει στην Ιταλία ή στο ebay και πόσο θα σου στοιχίσει με τα μεταφορικά να τη φέρεις στη Ελλάδα;
Κοίτα στις πρώτες σελίδες του παρόντος θέματος έχει συζητηθεί. Αν νομίζεις ότι επειδή είναι ακριβή είναι και η καλύτερη είσαι μάλλον γελασμένος. http://www.arredatutto.it/en/advanced_search_result.html?zenAdminID=7n27vtkhcfcrtaqhao10rkurp1&keyword=MONOBLOCCO+900+PIANO&categories_id=&inc_subcat=1&manufacturers_id=&x=39&y=12

fouskmech
28-01-12, 05:36
Καλημέρα.

Υπάρχει το ρητό που λέει ότι "το ακριβό είναι φτηνό". Anyway, δε θα υποστηρίξω τις ακριβές εστίες αλλά νομίζω ότι είναι "κοινό μυστικό" ότι εστίες όπως Edil, Nordica, Piazzeta, Palazzeti, Dovre, Montegrapa, klp.... είναι γενικά καλές εστίες

Αυτό που με τσατίζει είναι γιατί τις πληρώνουμε χρυσάφι στην Ελλάδα, όταν έχουν κατασκευαστικό κόστος 500-1000 ευρώ. Δεν υπάρχει εδώ μέσα κάποιος ...π.χ. λογιστής εμπόρου να μας πει πόσο αγοράζουν? Γιατί δε λέω να μη βγάλουν, να βγάλουν, αλλά όχι στο ένα άλλα δύο. Δεν πάει άλλο.

Αν επίσης υπάρχουν εστίες αντίστοιχης απόδοσης/λειτουργικότητας/αξιοπιστίας των "καλών Ιταλικών" [ως προς το φινίρισμα είναι λίγο δύσκολο ακόμα, η K-evo νομίζω τα καταφέρνει άριστα άλλα έχει ίδια τιμή (τις έχεις δει να δουλεύουν, τι πιστεύεις, Ελληνικές είναι ή Ιταλικές?)] θα μας πείτε ποιές είναι?

Όσο για πριν λίγο που "τσίγκλισα" τον Στέλιο, να του θυμίσω ότι εμείς δεν είμαστε ειδικοί. Εσείς έχετε εμπειρία και ζητάμε να μας δώσετε τα φώτα σας αν θέλετε. Και όπως λέω στους φοιτητές μου: "Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, χαζές είναι οι ερωτήσεις που δε γίνονται".

stelios1
28-01-12, 06:32
Fouskmesh απλα ειρωνευτηκες, γιατι αντιληφθηκες την αστεια απορια σου και δε σου κατσε καλα.. Με ενοχλει να εχεις αγορασει κατι σοβαρο επωνυμο (ειτε εσυ η ο οποιοσδηποτε συμπατριωτης μου) και να μην υπαρχουν ακριβης οδηγιες τοποθετησης. Νομοθεσια υπαρχει! Ενω δεν ενοχλειστε μ αυτο που λεω κ ασχολειστε μονο με το ποσο βγαζει ο εμπορας κανετε το ιδιο λαθος. Δικαιωμα του. Το ιδιο ειναι, στην ασυδοσια τ εμποριου, τον μηδενικο ελεγχο, το μπατε σκυλοι αλεστε ειναι. Ελλαδα η Ταγκανικα ειναι? Πιστοποιησεις και τρεχα γυρευε.. Σ αυτο που λεω μπορει να πατησει καποιος και να ζητησει κ ευθυνες, ενω αντιθετα στο θεμα κερδους ο εμπορας κοβοντας τιμολογιο παιρνει και μπραβο! Οσο πιο ακριβα στ χωσει τοσο πιο μεγαλο μπραβο παιρνει! Ξυπνησαν οι Ελληνες και απαιτουν πιστοποιησεις πω πω.. τεχνικη υποστηριξη ομως μηδεν!
Κουβεντα κανουμε κ εγω εχω αλλη πιο γενικη αντιληψη περι αυτων και αυτην εκφραζω. Οι Γερμανοι ομως στ δραστηριοτητα τους εδω συνεχιζουν να εμπορευονται σωστα και οπως πρεπει στην αγορα σαν να ηταν εκει. Εγω αυτο βλεπω, θα μπορουσαν ανετα να χαλαρωσουν, να ακολουθησουν τα δικα μας δεδομενα αφου δεν τηρειται κανενας κανονας και κανενας νομος.

Darth
28-01-12, 07:15
http://www.arredatutto.it/en/advanced_search_result.html?zenAdminID=7n27vtkhcfcrtaqhao10rkurp1&keyword=MONOBLOCCO+900+PIANO&categories_id=&inc_subcat=1&manufacturers_id=&x=39&y=12

Νίκο, σε αυτό το site οι εστίες που κοιτάω είναι από 550 μέχρι και 850 ευρώ πιο φθηνές (συμπεριλαμβανομένου και τα μεταφορικά). Εχεις παραγγείλει ποτέ απο εκεί?

lazy
28-01-12, 08:00
Στο γερμανικό ebay έβρισκα lanordica - edil με 30% χαμηλοτερη τιμή.
Το σκεφτομουν σοβαρα μιας και εχει την ασφάλεια για τον αγοραστη.
Tελικα βρηκα edil εδω ακομα παρακάτω.....

Darth
28-01-12, 08:15
Στο γερμανικό ebay έβρισκα lanordica - edil με 30% χαμηλοτερη τιμή.
Το σκεφτομουν σοβαρα μιας και εχει την ασφάλεια για τον αγοραστη.
Tελικα βρηκα edil εδω ακομα παρακάτω.....

Απο που????

nikolaras
28-01-12, 08:40
Απο που????
Για εντιλκαμιν θα βρείτε πιο φθηνά στην Ελλάδα, γιατί όπως είπα, η εταιρία άλλαξε την πολιτική πωλήσεων στην Ελλάδα, δηλαδή πήρε χαμπάρι τα λαμόγια που έβαζαν τα καπέλα 30% ο γενικός εισαγωγέας και ο πωλητής όπου σε έπιανε, από 30% μέχρι 100%. Τώρα το κάθε μαγαζί μπορεί και παίρνει κατευθείαν από Ιταλία, μέσω Αθήνας χωρίς μεσάζοντες.
Τώρα για το μαγαζί που ρωτάει ο φίλος από Ιταλία δεν αγόρασα ποτέ κάτι.

Darth
28-01-12, 09:13
Τώρα το κάθε μαγαζί μπορεί και παίρνει κατευθείαν από Ιταλία, μέσω Αθήνας χωρίς μεσάζοντες.

Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει, γιατι σε όσους ρώτησα για τιμή δεν μπορούν να κόψουν το ΦΠΑ γιατί και αυτοί το πληρώνουν (απο ότι μου είπαν). Αν τα έφερναν απο έξω ΦΠΑ δεν υπάρχει.

fouskmech
28-01-12, 09:51
Στέλιο, σου απάντησα στον ίδιο "τόνο" με τον οποίο σχολίασες την "αφελή" απορία μου/μας. Είπαμε, δεν υπάρχουν αφελείς ερωτήσεις.

Είδες πως δε σου άρεσε και σένα? Το τελευταίο που θα ισχυριστώ, είναι το ότι ξέρω. Ίσα ίσα, άσχετος είμαι από τζάκια, προσπαθώ όμως να μάθω για να μη με "πιάσουν κότσο". Δεν έχω αγοράσει ακόμα, αν και είμαι μεταξύ του K-EVO (100άρι ίσιο ή 80άρι τρίπλευρο) και της Nordica 900 piano.

Σχετικά με τους εμπόρους, κανείς δε λέει να μην έχουν κέρδος. Λογικό όμως, όχι υπερβολές...

stelios1
28-01-12, 16:59
Εχουμε καμια.. βεντετα εμεις οι δυο? Η θα κανουμε? Σε τιποτα καθηγητη απ οσα αναφερομαι δεν εστιαζεις! Σε τιποτα.. εβαλες τ παρωπιδες σου και σκεφτεσαι γυρω απ τ εαυτον σου, τ μικροκοσμο σου, τ τζακι σου κ οταν με τ καλο κανεις τ τζακι σου και πετυχει (ευτυχως μονο ενα στα εικοσι δεν πετυχαινει παιδια! Αλλιως διπλα στ αλλο θεμα θα εισασταν μαζεμενοι καμια 2-3 χιλιαδες) θα τ ξεχασεις ολα. Σωστοτατον! Ξυσε το κεφαλι σου να παρει στροφες και σκεψου-καταλαβε οτι σου ειπα.. οτι αν δεν εχει οδηγιες στα Ελληνικα σε θεωρουν Ταγκανικανο. Αααν (ειλικρινα στ απευχομαι ειλικρινα το λεω) εχεις προβλημα, μπες με αλλο ομονα (ονομα εννοω) και ρωτα τι να κανεις.

lazy
28-01-12, 19:02
Απο που????

http://www.koubarakis.gr/el/home

firefighter2012
28-01-12, 20:06
Καμμια εστια δεν πιστευω οτι εχει κατασκευαστικο προβλημα ειτε ελληνικη ή ιταλικη .Αν ενα τζακι δεν τραβαει δεν οφειλεται σε αυτο αλλα στον ελκυσμο της καμιναδας.Αν καποιος τηρησε οτι λεει ο κατασκευαστης και καπνιζει τοτε πρεπει να παιξει αρχικα με υψος καμιναδας και επαρκη αερα απο κατω απο την εστια.Αν διαβασει καποιος εδω μεσα αλλα και σε αλλα θεματα θα δειτε μερικες προτασεις που μας εχουν κανει τα παιδια που γνωριζουν το αντικειμενο και να το λυσετε αν το κατασκευασατε μονοι σας οπως εγω.Αν οχι αρχικα πρεπει να ενημερωσετε τον κατασκευαστη της εγκαταστασης για να σας λυσει το προβλημα.Τωρα ειρωνιες ή αλλα κολπα εδω μεσα δεν νομιζω οτι ειναι καλο να γινονται,ισα ισα ευχαριστω θα πρεπει να λεμε.Εχουν τις δουλειες τους,την οικογενεια τους,τα προβληματα τους και μας βοηθανε κιολας να μην ειμαστε αχαριστοι.Εγω προσωπικα την κατασκαυη της καμιναδας και το στησιμο το εκανα μονος μου ,ειχα τα προβληματα μου στην αρχη .Μετα δοκιμασα διαφορα διαβαζοντας απο εδω και κατεληξα με την βοηθεια του στελιου και νικολαρα να μου πουν οτι φταιει η καμιναδα οπως και ηταν.Τωρα αν ανοιγω την πορτα και τσιμπαει καμμια φορα δεν θα καθισω να σκασω,ετσι και ελλιως θα πρεπει να λειτουργει με κλειστη την πορτα για να εχει αποδοση.
nikolara οχι ο κατασκευαστης δεν αναφερει κατι σε ταμπερ ή κλαπε.Στειλε μου το email σου να προσπαθησω να τραβηξω μια φωτογραφια για να δεις και να το εχεις υπ¨οψιν σου

firefighter2012
28-01-12, 20:31
http://i1268.photobucket.com/albums/jj570/Nikos_2012/DSC00983.jpg

Λοιπον αυτο εκανα και τελειωσε η μυρωδια καπνου μεσα στο σπιτι .Οι παλιοι θυμουνται αυτο το κολπο οταν το βαζαμε στις ξυλοσομπες τις παλιες μπροστα στην πορτα και τραβαγε περισσοτερο η σομπα .Δυο περσιδες 15Χ15 ,η μια εχει σωληνα και παει ακριβως εκει που εχει το κλαπετο απο κατω η εστια που οδηγει τον αερα στο σταχτοδοχειο και η αλλη σκετη χωρις σωληνα για να παιρνει αερα ολη η εστια απο κατω και η αλλη σωληνα ινοξ που βλεπεται ειναι που τραβαει το μοτερ αερα απο εξω απλως εγω την σηκωσα ενα μετρο για να μην τραβαει σκονες και σκουπιδακια απο την βεραντα.
http://i1268.photobucket.com/albums/jj570/Nikos_2012/DSC00979.jpg
http://i1268.photobucket.com/albums/jj570/Nikos_2012/DSC00981.jpg

Και εδω φαινεται η πρωτη λαμαρινα και εχι αλλη μια μικροτερη απο πανω.Ο καπνος κινειται ανοδικα ο περισσοτερος απο την πλατη πισω που εχει η λαμαρινα και το μεγαλυτερο ανοιγμα ενω η δευτερη απο πανω το ανοιγμα το εχει απο μπροστα οποτε καταλαβαινετε οτι γινεται ενα S καθως ανεβαινει πανω ο καπνος.
Για την δευτερη λαμαρινα ελεγα να την κλεισω λιγο ακομα

Darth
28-01-12, 22:39
Τις λάμες μπροστα απο τις περσίδες γιατί τις έβαλες? Μήπως είναι περιττές??? Δεν φοβάσαι μην πέσει νερό εκεί??? Ασε που μπορεί να κόψει και κανα πόδι εκεί!!!!

nickolasbab
29-01-12, 00:11
κυριοι συγγνωμη αν ειμαι σε λαθος σημειο αλλα καιγομαι για μια απαντηση καποιου που ειναι ειδικος

τζακι μαντεμενιο με διαροη καπνου λυση???

παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει. απο κακοτεχνια του μαστορα το τζακι χανει απο τις ενωσεις και βγαζει καπνο στο θαλαμο πανω και απο κει απο τις περσιδες εκτονωσης στο δωνατιο. εβαλα σιληκονη φωτιας αλλα στο δευτερο αναμα εσπασε. τωρα με τι να κλεισω τις ενωσεις φυσικα παντα απο μεσα μερια της εστιας αλλιως πρεπει να γκρεμισω το τζακι. παρακαλω μια απαντηση απο καποιον ειδικο γιατι εχω πολυ μεγαλο προβλημα κι ενα αχρηστο τζακι
ευχαριστω

fouskmech
29-01-12, 06:28
Πόσο συχνά πρέπει να καθαρίζεται το καλαθάκι με τις στάχτες? Όλες οι εστίες παίρνουν τον αέρα καύσης από εκεί μέσα? Και τι γίνεται αν έχει γεμίσει στάχτες και ξεχάσεις να το καθαρίσεις?

Δεν είναι θέμα βεντέτας, ίσα-ίσα. Αυτά δε τις παρωπίδες, είναι εκτός τόπου και χρόνου. Ο καθένας εδώ μέσα ρωτάει για το δικό του πρόβλημα, και αν έχει άποψη και θέλει, παραθέτει και την εμπειρία-συμβουλή του. Τι θέλεις να κάνω εγώ? Κάνω το προφανές, ρωτάω τις δικές μου απορίες. Μα είναι δυνατόν να είναι όλοι ειδικοί?
Αν εσένα σου φαίνονται αφελείς οι ερωτήσεις του κόσμου, μη σχολιάζεις. Και αν/όταν βάλω τζάκι και αν έχω πρόβλημα, θα μπώ και θα ρωτήσω με ότι όνομα θέλω. Δεν κατάλαβα, στο τσιφλίκι σου είμαι?
Αν τώρα με αντιπαθείς.... δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό. Πάντως θα εξακολουθώ να παρακολουθώ τη συζήτηση και να ρωτάω απορίες..... όσο ζω μαθαίνω...

Και σταματάω εδώ, γιατί μάλλον θα ξεφύγει η κατάσταση....... Take it easy.....

nikolaras
29-01-12, 07:18
κυριοι συγγνωμη αν ειμαι σε λαθος σημειο αλλα καιγομαι για μια απαντηση καποιου που ειναι ειδικος

τζακι μαντεμενιο με διαροη καπνου λυση???

παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει. απο κακοτεχνια του μαστορα το τζακι χανει απο τις ενωσεις και βγαζει καπνο στο θαλαμο πανω και απο κει απο τις περσιδες εκτονωσης στο δωνατιο. εβαλα σιληκονη φωτιας αλλα στο δευτερο αναμα εσπασε. τωρα με τι να κλεισω τις ενωσεις φυσικα παντα απο μεσα μερια της εστιας αλλιως πρεπει να γκρεμισω το τζακι. παρακαλω μια απαντηση απο καποιον ειδικο γιατι εχω πολυ μεγαλο προβλημα κι ενα αχρηστο τζακι
ευχαριστω
Φίλε, Νίκο... Επειδή δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός σε αυτό το θέμα, θα επικοινωνούσα με τον κατασκευαστή η τον πωλητή (φαντάζομαι θα είναι Ελληνας) και θα απαιτούσα λύση.
Κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνουμε αξιόπιστοι σε αυτόν τον τόπο.
Είναι απαράδεκτο αυτό που περιγράφεις.
Δεν σου δίνω λύση, γιατί δεν γνωρίζω πως θα συμπεριφερθούν στην φωτιά τα υλικά που μπαίνουν πρίν την συναρμολόγηση του τζακιού, όπως κόκκινη φλατζόκολα κλπ.
Καλά ξεμπερδέματα.

nikolaras
29-01-12, 07:23
Πόσο συχνά πρέπει να καθαρίζεται το καλαθάκι με τις στάχτες? Όλες οι εστίες παίρνουν τον αέρα καύσης από εκεί μέσα? Και τι γίνεται αν έχει γεμίσει στάχτες και ξεχάσεις να το καθαρίσεις?

Το καλαθάκι, αν γεμίσει, θα σταματήσει να δίνει επαρκή αέρα στο χωρο καύσης. 1 φορά στις 2 μέρες, ανάλογα και πόσο το καις βέβαια είναι ΟΚ.
Είπαμε ότι το κάθε πράγμα έχει και το τιμημά του, το τζάκι ζεσταίνει, αλλά πρέπει να ασχοληθείς μαζί του.

firefighter2012
29-01-12, 07:46
Τις λάμες μπροστα απο τις περσίδες γιατί τις έβαλες? Μήπως είναι περιττές??? Δεν φοβάσαι μην πέσει νερό εκεί??? Ασε που μπορεί να κόψει και κανα πόδι εκεί!!!!
Οταν εβαλα αυτες τις λαμες σταματησε η μυρωδια καπνου μεσα στο σπιτι.Τωρα να μην τραυματιστει κανενας ,ναι το φοβαμαι και απο νερο δεν εχει προβλημα.

Νikolasbab νομιζω οτι υπαρχει ηλεκτροδιο για να κολλας μαντεμι με ηλεκτροκολληση,δεν ειμαι σιγουρος ομως

fouskmech
29-01-12, 12:16
Στο παρακάτω μήνυμα, θα θέσω το πρόβλημά μου, και ελπίζω να απαντήσει σε απορίες και άλλων από εμάς. Οι απαντήσεις των ειδικών (Στέλιου, Νίκου), είναι καλοδεχούμενες.

Κατασκευάζω μεζονέτα. Έξω από το σαλόνι, στο σημείο που πρόκειται να μπει η εστία έχω ένα μικρό πρόβολο (μπαλκονάκι) για να πατήσει (ενδεχομένως) η εστία, αν για παράδειγμα η πρόσοψή της έρθει "περασιά-μέσα" με τον τοίχο. Το μπαλκονάκι αυτό θα χρησιμοποιηθεί και για το χτίσιμο της επένδυσης της καμινάδας. Βασικά, η καμινάδα θα είναι από inox σωλήνα, διπλή μονωμένη. Για αισθητικούς λόγους θα ντυθεί εξωτερικά με πέτρα. Η στέγη είναι ξύλινη εμφανής (έχει ήδη κατασκευαστεί) και ΔΕ θέλω να περάσει από εκεί μέσα η καμινάδα. Παραθέτω και σχετικό σκαρίφημα. Οι ερωτήσει/απορίες μου είναι:

1) Στις περιπτώσεις αλλαγής πορείας της καμινάδας, μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει στοιχεία 30 μοιρών, αντί για 45 μοιρών? Στο site αυτό, δείχνει τέτοια στοιχεία.
http://www.kaminades-inox.gr/Hi_line_halco_05.html
2) Μεταξύ των 2 στοιχείων αλλαγής πορείας, είτε είναι 30 είτε 45 μοιρών, πρέπει να παρεμβάλλεται ευθύγραμμο τμήμα, και αν ναι, τι μήκους?
3) Σε τι απόσταση μετά την έξοδο της εστίας, μπορεί κανείς να κάνει αλλαγή πορείας?
4) Τα στοιχεία: «ελέγχου θερμοκρασίας, θυρίδα επισκευής, τάμπερ, κλπ», που διαθέτει το παραπάνω site τα έχετε χρησιμοποιήσει? Χρειάζονται γενικώς?
5) Έχει χρησιμοποιήσει κανείς εμφανή καμινάδα από χαλκό να μας πει εντυπώσεις?
6) Πόση είναι η ελάχιστη απόσταση Α (πάνω από την κορυφή της καμινάδας, έως ότου ξεκινήσει το καπέλο)?
7) Τα καπέλα τύπου «κινέζου» είναι επαρκή?
8) Σε διάφορες εστίες, ο κατασκευαστής λέει: Για καμινάδα μήκους έως 5.5m, τότε Φ250, για μεγαλύτερο μήκος, τότε Φ200. Στην περίπτωση μου, όπου το συνολικό μήκος είναι περίπου 6.80m (από την εστία και πάνω), θα πρέπει από την αρχή (με μια συστολή αν η εστία έχει έξοδο Φ250) να γίνει Φ200, ή Φ250?
9) Από το σκαρίφημα, φαίνεται ότι χρειάζομαι 2 «σπασίματα»: ένα για να βγω από το σπίτι, και άλλο ένα για να αποφύγω την κορνίζα της στέγης και το κεραμίδι. Επιτρέπονται τα 2 σπασίματα? Ή καλύτερα να βγω πιο έξω με το πρώτο σπάσιμο, στηρίζοντας την καμινάδα με στηρίγματα μεγαλύτερου αποστάτη?
10) Το τελευταίο στήριγμα, μπορεί να μπει στην κορνίζα της στέγης (είναι από σκυρόδεμα). Αν τώρα από εκεί και πάνω απαιτείται 1.5m έως την κορυφή της στέγης συν 0.5m για να την περάσουμε, τα συνολικά 2.0m καμινάδας μετά το τελευταίο στήριγμα θα αντέξουν ή θα κυνηγάω την καμινάδα με τον πρώτο βοριά? Από όσο ξέρω, οι καμινάδες βγαίνουν σε τμήματα μήκους ενός μέτρου.

Σας ευχαριστώ !52886

stelios1
29-01-12, 18:17
Στα τζακια που συνηθιζουμε εμεις η καπνοδοχος κανονικα φευγει ευθεια 50-60 εκ και μετα αν χρειαζεται σπασιμο οριο ειναι οι 30% (θεωτητικα ολ αυτα) σε Γερμανικα πολλες φορες η ιδια η εταιρια δινει στροφη αποτομη αμεσως πανω απ τ χοανη για να συνδεθει με τ κανοδοχο η οποια βρισκεται πισω η πλαι απ τ τζακι και παταει στο δαπεδο οπου υπαρχει και θυριδα καθαρισμου της. Αυτο στο σκαριφημα ειναι λαθος και αισθητικα και λειτουργικα και αντιοικονομικο, οχι πως δεν θα τραβαει, δε λεω αυτο. Αν φυγει ευθεια επανω οπως ειναι το σωστο η μεγαλυτερη διαδρομη ειναι εσωτερικα (η καλυτερη μονωση) και θα κανεις μια ωραια αποληξη πανω απ τ σκεπη να μην ασχημαινει το σπιτι. 200 ειναι το σωστο να βαλεις, με συστολη μισο κ πλεον μετρο μετα την εστια. Οι σωληνες ακομα και οι διπλες μονωμενες βγαινουν εως 3 μετρα και ελικοειδους και ευθειας ραφης. Με χαλκο γυμνη θα οξειδωθει κ θα πρασινισει τι αλλο? (Σα καζανι με περαλαγη θα μοιαζει το σπιτι, θα σου ερθει τ ΣΔΟΕ για ελεγχο) Εχει παντως 3μετρες και χαλκινες διπλες αν δε βρισκεις πες μου να σου δωσω τηλ εταιρειας που φτιαχνει.

fouskmech
29-01-12, 19:01
Στέλιο.

Ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις. Συνοψίζω:

Από την εστία που έχει έξοδο Φ250, βάζω κομμάτι του μισού μέτρου, μετά συστολή Φ250/Φ200, μετά γωνία 30ο, και μετά πάλι γωνία 30ο για το 1ο σπάσιμο. Ενδιάμεσα στις δύο 30άρες του 1ου σπασίματος, λογικά θα βάλω τόσο ευθύγραμμο κομμάτι όσο απαιτείται για να βγώ έξω από το σπίτι, σωστά?

Ανεβάζω φωτό της στέγης. Sorry, αλλά τη στέγη αυτήν δε θέλω να την "τρυπήσω" για κανένα λόγο. Είναι και με pitch pine (άροζο αμερικάνικο πεύκο), στοίχισε ακριβά... Συμφωνώ ότι απέξω θα ήταν όμορφα να φαίνεται η καμινάδα στα κεραμίδια, αλλά σε θέλω να "χαλάσω" τη στέγη, ειδικά τώρα που αυτή έχει κατασκευαστεί πριν το τζάκι.
52890
Πόσο πάνω από το πιο ψηλό σημείο της στέγης πρέπει να καταλήγει η καμινάδα (χωρίς το ύψος του καπέλου)?

Στέλιο, αν από το πιο ψηλό σημείο στηρίγματος, βάλω μονοκόμματο 2-μετρο ή 3-μετρο τμήμα καμινάδας μονής ραφής, δεν είναι επικίνδυνο να την πάρει ο αέρας?

Αυτό που είπες για χαλκό, αυτό λέω και εγώ. Με τη φυσική οξείδωση θα πρασινίσει. Την έχω δει σε κατασκευές, και είναι πολύ όμορφη. Να φανταστείτε έχω δεί στέγες με χαλκό. Έχουν διαφορετική αισθητική. Τώρα για το ΣΔΟΕ.... εντάξει, θα πιούνε μερικά ρακάκια, και όλα καλά.....

Για το δεύτερο σπάσιμο, δεν υπάρχει θέμα αισθητικής πιστεύω, γιατί θα είναι μέσα σε ένα χτίσιμο όπως αυτό που φαίνεται στη φωτό (κάτι παρόμοιο με βυντανινό χτίσιμο όμως, το χτίσιμο θα ξεκινάει από το ισόγειο πάνω στο ειδικό μπαλκονάκι):
52891

Επειδή όμως τα κεραμίδια υπάρχουν ενώ η καμινάδα όχι, σκέφτομαι να σταματήσω (για λόγους υγρομόνωσης το χτίσιμο ακριβώς κάτω από το κεραμίδι, και από κει και πάνω να συνεχίσει μόνο σωλήνας, inox ή χαλκού, όπως στην παρακάτω φωτό (που δείχνει χτίσιμο έως ένα σημείο, και μετά σωλήνα μόνο).
52892

Στη δική μου βέβαια περίπτωση, το πιο μεγάλο τμήμα (έως την πέταξη που κάνει το κεραμίδι στην κορνίζα) θα είναι χτιστό, και μετά σκέτη σωλήνα. Τι λέτε?

stelios1
30-01-12, 00:18
Τι να πουμε εμεις τωρα δηλαδη? Ρωτα κανεναν αρχιτεκτονα πριν χαλασεις κ αλλο τ σπιτι σου απ εξω οπως φαινεται στ τριτη φωτο.
Το θεμα ειναι η σκεπη η το τζακι κ η καπνοδοχος?
Αν η καπνοδοχος σου τελικα (γιατι μπερδευτηκα τωρα πραγματικα) ειναι χτισμενη νοικοκυρεμενη περιποιημενη κτλ τοτε συμφωνω κ εγω, κανε το.

fouskmech
30-01-12, 06:08
Στέλιο δεν κατάλαβα τι προτείνεις.

Εκτός από τη στέγη, τίποτα άλλο δεν είναι φτιαγμένο. Το δεύτερο σπάσιμο (στο ψηλό σημείο κάτω από τα κεραμίδια) πρέπει να το αποφύγω για να τραβάει η καμινάδα?

Δεν μπορούμε να κάνουμε μια αισθητικά αποδεκτή καμινάδα, ώστε να τραβάει το τζάκι επαρκώς χωρίς να πειράξουμε τη στέγη?

nikolaras
30-01-12, 07:41
Για να "δείξει" η όλη κατασκευή με την καμινάδα, θα πρέπει να κόψεις την σκεπή.
Δεν το λέω για θέμα τραβήγματος, αλλά για αισθητικούς λόγους. Γιατί για να καλύψεις το 2ο σπάσιμο με χτίσιμο, θα βγείς πολύ έξω, σαν γκουμούτσα θα είναι ένα πράμα, γνώμη μου πάντα.

ntropo
30-01-12, 08:56
Εχω καταλήξει κι εγώ στην Edilkamin. ΜΙΑ-ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ήθελα παιδιά: Μιλώντας για καλοριφέρ, συνδεση δηλαδή στα υπάρχοντα σώματα, να προτιμήσω ΤΖΑΚΙ ή σόμπα ΠΕΛΕΤ; (καυστηρα δεν θελω).
Επίσης επειδή υπάρχει ήδη τζάκι, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΣΕΤΤΕΣ πελετ - ΞΥΛΟΥ; (γιατί για σκέτο πελετ δεν θελω)..

fouskmech
30-01-12, 11:20
Νίκο, όταν λές "να κόψω τη στέγη", τι ακριβώς εννοείς? Να σηκώσω την καμινάδα ευθεία μέσα από το σαλόνι, και να ξετρυπήσω τη στέγη?

Ή μήπως, να βγώ έξω κανονικά με ένα σπάσιμο, κάτω από το δοκάρι της πλάκας ισογείου και μετά να συνεχίσω ευθεία με σωλήνα? Και με το 2ο σπάσιμο για την αποφυγή της κορνίζας-κεραμιδιών?

Darth
30-01-12, 11:47
Εχω καταλήξει κι εγώ στην Edilkamin. ΜΙΑ-ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ήθελα παιδιά: Μιλώντας για καλοριφέρ, συνδεση δηλαδή στα υπάρχοντα σώματα, να προτιμήσω ΤΖΑΚΙ ή σόμπα ΠΕΛΕΤ; (καυστηρα δεν θελω).
Επίσης επειδή υπάρχει ήδη τζάκι, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΣΕΤΤΕΣ πελετ - ΞΥΛΟΥ; (γιατί για σκέτο πελετ δεν θελω)..

Αφου τοχεις που τοχεις το τζάκι, κάντο υδραυλικό. Απο θέμα τιμής τα ίδια λεφτά είναι.

sakmal
30-01-12, 11:56
Αν και λίγο καθυστερημένα και απο κατάλαβα το θέμα θεωρείτε λήξαν, καλό θα ήταν για το καλό της συζήτησης αλλά και τις γνωσης να αποφευγονται προσωπικές αντιπαραθέσεις. Ο,τι είναι τελείωσ απλό για έναν , την ίδια στιγμή φανταζει <<κινέζικο >> για κάποιν αλλο. Κανεις δεν ήξερε ναμιλάει πριν μάθει , καποιοι αλλοι την ίδια χρονική περίοδο γραφαν λοχοτεχνία. Ο.Κ.
Βέβαια θα πρέπει να συμφωνήσω με τον φίλτατο Στέλιο οτι ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να γίνεται εισαγωγή προϊοντων στην Ελλάδα και να μην μπαίνουν στον κόπο οι εισαγωγεις για μετάφραση οδηγιών. Στέλιο σε παραλολουθω και οι συμβουλές σου έχουν βοηθήσει πολύ κοσμο. Συνέχισε.......... και εσύ Νίκο............... firefighter 2012 περιμένω φώτο...............................

sakmal
30-01-12, 12:14
Εσείς κύριοι που έχετε nordica, σας λερώνεται γρήγορα το τζάμι? Ερωτώ, γιατί η μητέρα μου έχει μια FORTE (Edil) και η κατάσταση είναι τραγική. Δεν καίει τα πιο στεγνά ξύλα του κόσμου, αλλά όχι και έτσι, μέσα σε 1 ώρα από πεντακάθαρη, γίνεται ΜΠΟΥ#^$#*$^#*$^$..

Επειδή έχω αρκετους φιλους με ενεργειακα τζάκια, θα μπορουσα να σου πω με βεβαιότητα ότι δεν μαυριζει το τζαμι γρηγορα σε σχέση παντα και με την ποιότητα των ξύλων . Το δικό μου το καθαρίζω 1 φορα ανα 5 εωσ 7 ημέρεσ. Αυτό συμβαινει γιατί οταν το καις οικονομικα ο αέρασ τησ καυσησ μπαινει από τισ τρύπεσ πίσω με άποτέλεσμα να μην μαυρίζει το τζάμι.

firefighter2012
30-01-12, 13:58
http://i1268.photobucket.com/albums/jj570/Nikos_2012/DSC00881.jpg

http://i1268.photobucket.com/albums/jj570/Nikos_2012/DSC00989.jpg

lazy
30-01-12, 14:47

Επειδή έχω αρκετους φιλους με ενεργειακα τζάκια, θα μπορουσα να σου πω με βεβαιότητα ότι δεν μαυριζει το τζαμι γρηγορα σε σχέση παντα και με την ποιότητα των ξύλων . Το δικό μου το καθαρίζω 1 φορα ανα 5 εωσ 7 ημέρεσ. Αυτό συμβαινει γιατί οταν το καις οικονομικα ο αέρασ τησ καυσησ μπαινει από τισ τρύπεσ πίσω με άποτέλεσμα να μην μαυρίζει το τζάμι.

Στο idro το δικο μου οταν καιω χλωρα ξυλα ναι , λερωνει γρηγορα.
Οταν εκαψα ξερα η και πελετ ειχε αποθεσεις μεν αλλα τις αφαιρουσα ευκολα.
Αυτο πιστεύω ενισχυεται απο το γεγονος πως το δικο μου δεν εχει αερα απο κατω στην πορτα ώστε να κανει αυτη την κουρτινα .
Στο focolare της αδερφης μου, ναι μεν εχει αποθεσεις αλλα προς τα κεντρα των καθετω πλευρων της πορτας και αυτο οχι πολυ.

fouskmech
30-01-12, 14:58
Ευχαριστώ τον firefighter για τις φωτό της Nordica 900 Piano.

nikolaras
30-01-12, 18:10
Νίκο, όταν λές "να κόψω τη στέγη", τι ακριβώς εννοείς? Να σηκώσω την καμινάδα ευθεία μέσα από το σαλόνι, και να ξετρυπήσω τη στέγη?

Ή μήπως, να βγώ έξω κανονικά με ένα σπάσιμο, κάτω από το δοκάρι της πλάκας ισογείου και μετά να συνεχίσω ευθεία με σωλήνα? Και με το 2ο σπάσιμο για την αποφυγή της κορνίζας-κεραμιδιών?
Δύο επιλογές θα είχα (με τη δική μου λογική βέβαια)
1ο. Αν διάβασες προηγούμενες δημοσιεύσεις για υδραυλικά τζάκια, θα καταλάβαινες το αυτονόητο. Το οποίο είναι η εκμετάλευση της καμινάδας. Ο τρόπος που μπορείς να το κάνεις είναι ευθεία πάνω μέσα από το σαλόνι.
2ο. Αν ήταν αδύνατο να γίνει το 1ο θα έκανα ένα σπάσιμο όσο πιο ψηλά γίνεται και θα περνούσα έξω από τον τοίχο και θα πήγαινα ευθεία πάνω (με ένα σπάσιμο). Η κορνίζα των κεραμιδιών είναι το λιγότερο που θα θυσίαζα.

fouskmech
30-01-12, 18:43
Οκ. Άρα, μπορώ να ανέβω μέσα στο σαλόνι με μονή αμόνωτη σωλήνα όσο πιο ψηλά μπορώ (για να εκμεταλευτώ τη θερμοκρασία των καπναερίων). Μετά, κάτω από το ανεστραμμένο δοκάρι της στέγης, βγαίνω έξω και με ένα σπάσιμο, περνάω δίπλα από τα κεραμίδια. Το εξωτερικό κομμάτι πρέπει λογικά να είναι διπλό μονωμένο. Υπάρχει εξάρτημα που από αμόνωτη καμινάδα Φ250, να πηγαίνει σε μονωμένη Φ250? Και το Κ-EVO που σκέφτομαι, και το 900 piano, έχουν έξοδο Φ250. Λόγω μεγάλου μήκους καμινάδας στην περίπτωσή μου, να βάλω Φ200?

Απλά δεν ξέρω πως θα φαίνεται μέσα στο σαλόνι ξαφνικά να βγαίνει έξω η καμινάδα. Θα το σκεφτώ πάντως, thx anyway.

sakmal
31-01-12, 07:24
Ευχαριστω για τις φωτο. Οι περσίδες μπροστά ειναι απο το βεντυλατερ και οι δυο ; εάν ναι περσίδα εκτονωσης δεν έχεις ; Νομίζω ότι για τζάκι τετοιου βεληνεκους χρειάζεται και μάλιστα μεγάλη. Στο 750 piano που έχω ο μάστορας μου έβαλε για την εκτόνωση 15χ15 και θέλω να την αλλαξω με μεγαλύτερη. Μετρημένη θερμοκρασία αέρα απο την περσίδα εκτόνωσης 82 βαθμούς C . Στο δικό μου σκέφτομαι να κατεβάσω την περσίδα που βγάζει ζεστο αέρα απο το βεντυλατέρ χαμηλά και πλευρικά , αλλά εκεί υπάρχει η περσίδα εισόδου φ125 αέρα στο βεντυλατέρ μπορεί καποιοσ να μου πει ποια ειναι η ελάχιστη κατακόρυφη απόσταση που μπορεί να έχουν (ισχυς βεντυλατερ 900); Ενα δευτερο που θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικους ειναι : εάν τελικά την κατεβάσω την περσίδα χωρίς την χρηση βεντυλατερ ειναι δυνατόν να βγαζει ζεστο αέρα σε αυτο το ύψος ( π.χ 1 μετρο απο το δάπεδο) ; ευχαριστω

sakmal
31-01-12, 12:26
Η εστία 750 ironker piano της La Nordica τον αέρα για την καυση τον παιρνει απο κάτω απο δύο εισαγωγες φ125 μία για την αεροκουρτίνα μπροστά και μια για πισω στην πλάτη( συμφωνα και με τον firefighter 2012) εάν τώρα με ένα Τ τις συνδέσω και τραβήξω την κοινή σωλήνα φ150 σε ανάλογη περσίδα εξωτερικά θα δουλέψει ετσι το σύστημα; Αυτό θέλω να το κάνω για να δημιουργήσω δύο ανεξάρτητα κυκλωματα αέρα: 1) σταθερό για την καύση 2)για τον πίσω θάλαμο εκτονωσης κάποιες φορές να δίνω απο τον εσωτερικό αέρα του σπιτιού φ100 για καλύτερη απόδοση ή να κανω μιξη με τον εξωτερικό μέσω και της αλλης εξωτερικής περσιδας φ150 .
Το βεντιλατερ όπως ανάφερα και ποιο πάνω παιρνει αέρα απο μια φ125 εσωτερικά από το σπίτι και απο αλλη φ125 εξωτερικά. Εάν τώρα με ένα Τ την σωλήνα που παίρνει αέρα απο έξω την βάλω να τραβάει και απο μέσα με ρυθμιζόμενες περσίδες, ώστε καποιες φορές που η εξωτερική θερμοκρασία ειναι πολύ χαμηλη να τραβάει μονο απο μεσα για καλύτερη απόδοση τι λέτε θα έχει αποτέλεσμα; Σημειωτέων δίνω αέρα και στις κρεαβατοκάμαρες μέσω σκεπής σε απόσταση 6μ . ΣΤΕΛΙΟ ........ ΝΙΚΟ (συντοπίτη)...... και όποιος ειδικός μπορεί να μου απαντήσει.........

stelios1
31-01-12, 12:47
fouskmech 250 διατομη εχουν για τ ελαχιστο υψος καπνοδοχου το σωστο ειναι 200. Το πως κτλ θα στηριχτουν θα στα πει και ο τεχνιτης σου μην θεωρεις δεδομενα κ απολυτα οτι λεμε εδω, γνωμες λεμε.
sakmal Αν το βεντυλατερ ειναι χαμηλοτερα απ την εξαγωγη ναι θα βγαλει αερα και με φυσικη ροη, ομως καυτο, γ αυτο πρεπει τα σπιραλ παντα να ειναι ανοξειδωτα κ οχι αλουμινιου. Ειλικρινα δεν καταλαβα ποτε γιατι δεν βγαζουν αμεσως το ζεστο αερα στο κατωτερο δυνατο υψος και τα πανε στο ταβανι? Παραλογο ειναι και κουφο, την ζεστη κατω την δινουμε παντα, εστω οσο.. πιο κατω.. γινεται. Η θυριδα εκτονωσης σε ενεργειακο αεροθερμο τζακι δεν προσφερει και πολλα σε θερμανση (αμελητεα ποσοτητα, πιαστε κομπιουτερακι και θα δειτε) γ αυτο και λεγεται εκτονωσης! Θα λεγοταν ενισχυσης πχ.. Ουσιαστικα εναν μοναδικο λογο υπαρξης εχει.. να μην γινει ζημια στ επενδυση σε περιπτωση διακοπης ρευματος! Γιατι η θερμοτητα ολη αυτη μεσα στ χωρο παραμενει και λειτουργει τ τζακι με αυτην σαν ενα σωμα καλοριφερ (θα φυγει η ζεστη απ τ τοιχο τον οποιο μαλιστα επιμονα μονωνουν ολοι η θα περασει σταδιακα στ χωρο μας μεσω τ επενδυσης κ της γυψοσανιδας με αγωγη? το δευτερο φυσικα..) μην μπερδευεστε και μην πιστευετε οτι ακουτε. Πρεπει να υπαρχει σε ενεργειακα τζακια για τ περιπτωση διακοπης ωστε να ανακουφιστει να μην παθει ζημιες.

fouskmech
31-01-12, 16:23
Αν υποθέσουμε ότι αφήνουμε την καμινάδα εντός του σπιτιού (για εκμετάλυση της θερμότητας των καπναερίων) όπως στη φωτό, πόσο "σίγουρες" είναι οι συνδέσεις των inox σωλήνων καμινάδας?

Οι ειδικοί σφικτήρες μαζί με τις φλάντζες σιλικόνης εγγυώνται ασφάλεια ως προς τη διαφυγή καπνού?

52941

tsiou57
31-01-12, 21:08
Καλησπέρα από την όμορφη Κατερίνη
Μετά απο αρκετό ψάξιμο στο διαδίκτυο, αποφάσισα και γω να κλείσω το ανοικτό κτιστό τζάκι μου και να βάλω κασσέτα. Το σπίτι μου είναι στον 5ο και τελευταίο όροφο με κεραμοσκεπή, 100 τμ. Από τη έρευνά μου κατέληξα στα εξής τρία:
http://www.mavrogenis.gr/proionta/tzaki-wood-scan-DSA-3-2.htm
http://www.estianet.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/UNIVERSALJOLLY___4901cee8eca98.pdf
http://www.dovre.gr/dovre_2510s.php
Θα ήθελα παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει στην τελική επιλογή, είτε από την εμπειρία του , είτε επειδή εβαλε κάποιο από τα παραπάνω.
Υπάρχει κάποια διαφορά στην τιμή, βλέπω όμως και μεγάλη διαφορά στην απόδοση που αναφέρεται . Ξέρει κάποιο να μου πεί τι παίζει?
Είναι πάρα πολλά τα KW στο πρώτο για τον χώρο μου ή αυτό θα μου κάνει περισσότερη οικονομία στα ξύλα? Αν είναι έτσι αξίζει το 600σάρι περίπου πάνω στην τιμή?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων - Καλό βράδυ!!
Βασίλης

tsiou57
31-01-12, 21:11
Καλησπερα.
Ειμαι ολοκαινουριος στην παρεα και θα ηθελα να πω και εγω την γνωμη μου.
Δεν εχω διαβασει ολο το κειμενο αλλα καποιες αποψεις.
Στο θεμα τζακι και δη ενεργειακο πολλοι κερδοσκοπουν εις βαρος των καταναλωτων.
Απο μια μεγαλη ερευνα που εκανα κατεληξα στο συμπερασμα πως ενα τζακι πρεπει να εχει μια αποδοση καποιων kw για να θεωρηθει ''αρκετο'' και ικανοποιητικο.
Πολλες εταιριες λενε οτι αποδιδει ολικα 12-13 kw και με ενα βαθμο αποδοσης περιπου 70-80%.
Αυτο αυτοματως σημαινει 9,5-10 kw.(λιγα δηλαδη για μεγαλους χωρους)
Επισεις ποσο αερα εισαγει στο χωρο?
100 m3 αερα ειναι λιγα,πολυ λιγα.
Εχω βρει μια ιταλικη εταιρια που ειναι απο τις λιγες που αναφερει τοσο λεπτομερη χαρακτιριστικα για τις εστιες της.Ειναι λιγο πιο ακριβη απο τις υπολοιπες αλλα εμενα με εχει πεισει(εχοντας δει και ενα δικο της σε λειτουργια)οτι θα αξιζε να διαθεσω 1000 ευρω περισσοτερα και να ζεσταθω.Εξαλλου οπως και το αυτοκινητο μια φορα το παιρνουμε.
Ευχαριστω πολυ και οποιος θελει πληροφοριες...εδω ειμαι.

Καλησπέρα αγαπητέ συνονόματε και συμπολίτη Βασίλη!!
Επειδή και γω αυτόν τον καιρό ψάχνομαι προκειμένου να κλείσω το κλειστό μου τζάκι, και έχω καταλήξει σε δύο - τρείς κασσέτες, παρακαλώ στείλε μου αν θέλεις σε πμ το τηλέφωνό σου για να μιλήσουμε , και γιατί όχι να βρεθούμε και να τα πούμε από κοντά.
Τα τσίπουρα δικά μου!!! Καλό βράδυ.

firefighter2012
31-01-12, 21:11
sakmal προσεξε με λιγο και να τα παρουμε ενα ενα.1.Το μοτερ εχει δυο εισαγωγες,την μια θα την βαλεις απο εξω να ερχεται δηλαδη φρεσκος αερας και την αλλη εισαγωγη απο μεσα απο το σπιτι χαμηλα .Αν τις βαλεις και τις δυπ απο εξω αν θεωρησεις οτι π.χ. ξεραινεται η ατμοσφαιρα τοτε δεν θα εχεις αποδοση επισης παρατηρησα οτι οσο ανεβαινει η θερμοκρασια χωρου τοσο πεφτουν και τα επιπεδα υγρασιας στο σπιτι σου.Θεωρω απο αυτα που εγω παρατηρησα οτι μια θερμοκρασια 20,21 βαθμους ειναι καλα παραπανω δεν νομιζω οτι ειναι και υγιεινο για σενα.Καθε μερα ομως να κανεις αερισμο στο σπιτι σου.2.Μπροστα στην εστια κατω απο το χερουλι εκει που θα ειναι η ποδια εχει καποιες εισαγωγες τρυπες οπου η μια ειναι για την καυση και οδηγειται στο σταχτοδοχειο και η αλλη εισαγωγη αερα ειναι για την κουρτινα.Εκει τωρα απο κατω απο την εστια ή θα οδηγησεις τον αερα με μια σωληνα απο την περσιδα που θα βαλεις απο εξω ή χωρις σωληνα .Αν θυμαμαι καλα νομιζω οτι για την 900 ο κατασκευαστης λεει για Φ200 αρα κατα την γνωμη μου μια περσιδα 15Χ30 ή 20Χ20 ειναι ενταξει.Τωρα αν για την πλατη που αναφερεσαι εννοεις την δευτερογενη καυση ή τριτογενη πως την ονομαζει ο κατασκευαστης μην ανησυχεις θα παει αερας εκει η βαλεις σωληνα ή χωρις για να οδηγησεις τον αερα που ανεφερα πιο πανω στο σταχτοδοχειο και στην κουρτινα.Αν τραβαει καλα η καμιναδα σου δεν θα εχεις κανενα προβλημα ,ολα εξαρτωνται απο εκει απο τον ελκυσμο δηλ.Κατα την γνωμη μου μην δοκιμαζεις πολυπλοκα συστηματα ακολουθησε τα απλα και τα εγγυημενα.Ακομα η εστια εχει υψος γυρω στο 1.50 μετρα τις περσιδες μπροστα εγω που εχω ειναι οι δυο μεγαλες που εχει εξοδο στο πανω μερος η εστια και ειναι οι μπροστινες ,αν παρεις απο τις πισω που ειναι πιο μικρες σε διαμετρο δεν θα ειναι ο αερας ζεστος οσο οι μπροστινες.Εγω τις εβγαλα οσο γινονταν πιο κατω .Τωρα η εισαγωγη του μοτερ που τραβαει απο μεσα απο το σπιτι εχει την ιδιοτητα να ανακυκλωνει τον αερα τον εσωτερικο βοηθα στην αποδοση και κατεβαζει τον ζεστο αερα απο ψηλα στο σπιτι.Οσο πιο ψηλα βαζεις ενα θερμομετρο στο σπιτι σου τοσο η θερμοκρασια θα ανεβαινει.Περσιδα εκτονωσης δεν εχω αλλα ουτε και θα βαλω .Τωρα εσυ αν την μια εξοδο ζεστου αερα την οδηγησεις σε καποιο αλλο σημειο στο σπιτι σου τοτε μπορεις μπροστα στην γυψοσανιδα να εχεις μια περσιδα απο την εξοδο της εστιας ζεστου αερα και διπλα μια εκτονωσης ετσι ωστε να εκμεταλλευεσαι και τον θερμο που μαζευεται εντος της εστιας απο την καπνοδοχο και απο την εστια.Εδω ειναι καλο εσωτερικα της γυψοσανιδας να κανεις ενα παταρι ετσι ωστε η ζεστα που αναδυεται απο τα παραπανω να μην πηγαινει ψηλα στο ταβανι ,παντα μιλαω εσωτερικα σην γυψοσανιδα,αλλα να κοντραρει στο παταρι το οποιο πιστευω οτι πρεπει να ειναι κεκλιμμενο και εκει που σβηνει μπροστα στην γυψοσανιδα να ειναι η περσιδα εκτονωσης αλλιως βαλε δυο ψηλα μια απο αριστερα και η αλλη απο δεξια για να μην φαινονται στο λεω αυτο απο μπροστα για αισθητικους λογους αν και εγω που δεν εχω μπροστα εχω μονο δυο που ειναι του ζεστου αερα του μοτερ εχω εσωτερικα και παταρι αλλα εχω και δυο μοκρες απο τα πλαγια αλλα τις εχω κλειστες ,και να μην εχω ετσι και αλλιως η ζεστα δεν την χανω το τζακι μεσα στο σπιτι μου ειναι και οι απωλειες δεν υφιστανται.Οσο πιο κρυο κανει εξω τοσοσ πιο γρηγορα θα κρυωνει ο αερας που θα βγαζει μπροστα οι περσιδες.Θα δεις οτι καμμια φορα ο αερας να ειναι χλυαρος και η εστια μπροστα στο τζαμι να εχει ας πουμε συσταλθει και το τζαμι να ζεματαει.Τονιζω οτι τα παραπνω ειναι απο δικες μου παρατηρησεις λεω την γνωμη μου και δεν ειμαι μαστορας και ουδεμια ευθυνη φερω αν υιοθετησεις καποια απο τις γνωμες μου

pantelis1973
31-01-12, 22:31
Καλησπέρα από την όμορφη Κατερίνη
Μετά απο αρκετό ψάξιμο στο διαδίκτυο, αποφάσισα και γω να κλείσω το ανοικτό κτιστό τζάκι μου και να βάλω κασσέτα. Το σπίτι μου είναι στον 5ο και τελευταίο όροφο με κεραμοσκεπή, 100 τμ. Από τη έρευνά μου κατέληξα στα εξής τρία:
http://www.mavrogenis.gr/proionta/tzaki-wood-scan-DSA-3-2.htm
http://www.estianet.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/UNIVERSALJOLLY___4901cee8eca98.pdf
http://www.dovre.gr/dovre_2510s.php
Θα ήθελα παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει στην τελική επιλογή, είτε από την εμπειρία του , είτε επειδή εβαλε κάποιο από τα παραπάνω.
Υπάρχει κάποια διαφορά στην τιμή, βλέπω όμως και μεγάλη διαφορά στην απόδοση που αναφέρεται . Ξέρει κάποιο να μου πεί τι παίζει?
Είναι πάρα πολλά τα KW στο πρώτο για τον χώρο μου ή αυτό θα μου κάνει περισσότερη οικονομία στα ξύλα? Αν είναι έτσι αξίζει το 600σάρι περίπου πάνω στην τιμή?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων - Καλό βράδυ!!
Βασίλης

Βασιλη,
χωρις να το παιξω και ειδημων,αλλα με αυτα που εμαθα και διαβασα,θα βοηθησουν και αλλοι,θα πρεπει να ξεκινησεις απο τις διαστασεις της εστιας σου να δεις τι σε περνει. Για τα 100μ2 μια εστια με 12-14kw θα ηταν καλη αρκει και την μονωση που εχεις στο σπιτι. η πρωτη που εδειξες ειναι μικρη στα kw κατα εμε,και εχει πολυ μικρο βαρος που εμενα κατι μου λεει. H δευτερη ειναι απο τις καλυτερες της αγορας αλλα πανακριβη. Για την τριτη δεν εχω αποψη αν και δεν μπορεσα να βρω ποσα kw ειναι. Μπορεις να δεις και τις eldicamin(http://www.edilkamin.com/default.aspx?lang=el) τις Nordica(http://www.tzaki-shop.gr/) που ειναι και σε καλες τιμες(γυρω στα 1000). Τις edilcamin τις εχει ο μαρινοπουλος στην Κατερινη, τις Νordica δεν τις βρηκα. Για οτι θελεις να σε βοηθησω οσο μπορω,μιας και ειμαι απο Πλαταμωνα..

sakmal
01-02-12, 07:24
firefighter Το τζάκι μου το έχει εγκαταστήσει μάστορας και το έχει κάνει το πατάρι εσωτερικά ( οχι όμως κεκλιμένο) σε ύψος 2,20μ απο δάπεδο. Το ερωτημά μου βασικά ηταν 1)εάν θα μπορουσα να συνδέσω την σωλήνα εισαγωγης αέρα για καυση απευθείας πάνω στην εστία . 2)ποσο χαμηλά θα μπορουσα να κατεβάσω την εξαγωγή ζεστου αέρα απο το βεντυλατερ χωρίς να τον τραβάει πισω, από την εισαγωγη 3) και εαν την βάλω χαμηλα ,θα βγάζει με φυσική ροή χωρίς χρήση βεντυλατερ;
Ευχαριστώ πάντως για οτι εγραψες .
Υ.Σ Μου άρεσε και ο επιλογος σου ( χα, χα...)

firefighter2012
01-02-12, 10:27
Πιστευω οτι η πιεση του αερα που θα βγαζει αν την οδηγησεις χαμηλα θα κοψει γιατι θα γινουν γωνιες αναγκαστικα και το τζακι αν παρατηρησες οταν το τοποθετουσες ,το μοτερ απο κατω δεν κανει τελεια εφαρμογη επανω στο σωμα του τζακιου και επισης η γαλβανιζε λαμαρινα που περιβαλλει το τζακι πισω εχει σχισμες και η πιεση παρολο που το μοτερ ειναι δυνατο θα εκτονονεται απο αυτα που σου ειπα παραπανω εκτος και αν τοποθετησεις ενα μικρο μοτερ χαμηλα ακομα.Τωρα με φυσικη ροη πιστευω οτι δεν γινεται με τιποτα.Την σωληνα τωρα να την συνδεσεις επανω στην καυση δηλ ο αερας που οδηγειται στο τασακι και την κουρτινα γιατι να το κανεις αυτο? δεν υπαρχει λογος και δεν υπαρχει υποδοχη γι¨αυτο.Εγω αν θα εκανα κατι τωρα αν μπορουσα θα ηταν να τοποθετησω το μοτερ εξω απο το σπιτι.
Ο μπατασανακης μου οδηγησε αερα απο το 750 το πρισματικο με σωληνα σε αποσταση 7 μετρων περιπου χωρις απωλεια πιεσης και δουλευει το μοτερ στην χαμηλη ταχυτητα γιατι δεν κανει γωνιες η σωληνα αλλα σχηματιζει ενα γλυκο τοξο θα ελεγα,ενω εγω μολις στα 4 μετρα δεν εκανα τιποτα γιατι μου εκανε δυο γωνιες κλειστες και εκκοβε αρκετα

Ο επιλογος ισχυει......χα χα

tsiou57
01-02-12, 16:06
Παντελή,
ευχαριστώ για το εδιαφέρον σου. Μάλλον θα καταλήξω στο δεύτερο, αν και ακριβότερο, επειδή νομίζω ότι
α)θα ζεστάνει καλύτερα και οικονομικότερα τον χώρο μου,
β) θα έχω πιο υγιεινό περιβάλον με την λειτουργία του υγραντήρα και
γ) θα έχω οικονομία στα ξύλα με το caldo control
που είναι και το ζητούμενο στην εποχή μας.
Επειδή και γω έχω κάποια σχέση με τον Πλαταμώνα (λάφυρο) προτείνω να βρεθούμε και να τα πούμε από κοντά.
Την παρασκευή θα είμαι κει γύρω στο μεσημέρι για λίγο.
Αν θέλεις στείλε μου πμ να βρεθούμε.
Καλό βράδυ!!

ntropo
01-02-12, 16:24
Εχει κανείς εμεπιρίες από κασέττες ΠΕΛΕΤ;
Σε υπάρχον τζάκι, δεν θέλω ξύλα.. Προτάσεις; Βλέπω τις Edilkamin, Jolly MEc αλλά δεν ξέρω πόσο κάνουν...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΣΕΤΤΑ που να καίει ΚΑΙ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΠΕΛΕΤ ;;;

Yiannis1980
02-02-12, 12:40
Καλησπέρα... Μήπως έχει κανείς προσωπική εμπειρία από τζάκια άμεσης τοποθέτησης? Σκέφτομαι να τοποθετήσω ένα σε σαλόνι με κουζίνα γύρω στα 70τ.μ. αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω αρκετές πληροφορίές...Κάποιος που να το έχει δουλέψει??

Παραθέτω το τζάκι που νομίζω ότι κάνει στο χώρο μου
http://www.karpetis.gr/greek/ProductDet.asp?PID=548&CatID=332&CatPosition=0
http://www.corinium-stoves.co.uk/products/?cat=1&subcat=1&type=2&brand=36&product=203
http://www.eco-fire.gr/prod.php?wr=412
Όποια βοήθεια θα είναι πολύτιμη....

cosmic
09-02-12, 18:25
Stelio θελω την αποψη σου για το τζακι που εχω ηδη στο σαλoνι, γιατι απο συζητησεις σε αλλο φορουμ με κατοχο του ιδιου προβληματιστηκα!

Γενικα το τζακι δεν το αναβω μιας και βαριεμαι το κουβαλημα των ξυλων στον πρωτο οροφο!

το τζακι ειναι αυτο : http://www.k-evo.gr/products/k-evo-80-kentriko

ο προβληματισμος μου ειναι στο οτι οταν παω τερμα κλειστο τον αερα στον θαλαμο καυσης, αλλα κλεινω και το ταμπερ της καπνοδοχου η φλογα δεν σιγοκαιει να σβυσει αλλα παραμενει εντονη! Προφανως μπαζει απο καπου αερα να υποθεσω?
Μπορουμε τωρα να κανουμε καποια βελτιωση?

stormii
09-02-12, 20:21
καλησπερα σε ολουσ προσφατα εβαλα ενεργειακο τζακι aquatonto 29 που δουλευει με τα σωματα του καλοληφερ αλα δεν εχω ζεστη το σπητη ειναι δηοροφο και τα σωματα στο συνολο 12 ασχετο με την μωνοση τα σωματα στουσ 60 βαθμουσ ειναι χλιαρα ειναι καπιοσ να γνωριζει .ευχαριστω

nikolaras
09-02-12, 20:31
καλησπερα σε ολουσ προσφατα εβαλα ενεργειακο τζακι aquatonto 29 που δουλευει με τα σωματα του καλοληφερ αλα δεν εχω ζεστη το σπητη ειναι δηοροφο και τα σωματα στο συνολο 12 ασχετο με την μωνοση τα σωματα στουσ 60 βαθμουσ ειναι χλιαρα ειναι καπιοσ να γνωριζει .ευχαριστω
Διάβασε και γράψε απορίες εδώ : http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-%D5%E4%F1%E1%F5%EB%E9%EA%FC-%D4%E6%DC%EA%E9-%F4%E5%F7%ED%E9%EA%DC-%E8%DD%EC%E1%F4%E1

Natasa9
10-02-12, 09:04
Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο λογικό είναι ένα ενεργειακό τζάκι που λειτουργεί άψογα επί 3,5 μήνες (έχει κάψει περίπου 4 tn ξύλα μέχρι τώρα), να αρχίσει ξαφνικά να "πετάει" τον καπνό προς το σπίτι, όταν ανοίγω το τζάμι (δηλ. να καπνίζει). Υπάρχει περίπτωση να βούλωσε η καμινάδα με λίγους μήνες χρήσης;

Manny Calavera
10-02-12, 10:12
Καθε 3 τονους θελει καθαρισμα , αναλογα και την καμιναδα ! Αυτες οι στρογγυλες φ200 φ250 συγουρα θελουν καθαρισμα ! Και εγω 5 τονους εκαψα , στους 3 πειρε φωτια στους 5 εβγαλα ενα κουβα τσιγαριασμενες καπνιλες ! Το πουλι πανω μου κολαει καθε βδομαδα , μουερχεται να το πεταξω ! Μουσκεμα ξυλα τη περιμενεις ....

Natasa9
10-02-12, 12:47
Απορώ γιατί κάποιο φίλοι έχουν ενεργειακό τζάκι, το χρησιμοποιούν καθημερινά και έχουν να το καθαρίσουν 2 χρόνια, χωρίς να έχουν το παραμικρό πρόβλημα...Αν είναι να πληρώνουμε για καθάρισμα 2 φορές το χρόνο, δε λέει!

firefighter2012
10-02-12, 20:18
ξυλα με υγρασια και ψησιμο στο τζακι φυσικα ειναι επικινδυνα,συσσωρευση αιθαλης.Το βασικο σε ολα αυτα ειναι να δωσουν ολη προσοχη ωστε η καμιναδα τους αν περναει μεσα απο σκεπη ή σοφιτα και δεν ειναι μονωμενη , εφαπτεται η ειναι πλησιον σε ξυλο ή αλλο υλικο της σκεπης ειναι σιγουρο οτι θα υπαρξει πυρκαγια,αυτο τον κινδυνο τον εχουν περισσοτερο οσοι εχουν σκετη σωληνα χωρις μονωση και περναει μεσα απο σκεπη αν υπαρξει αναφλεξη της αιθαλης αλλα ακομα καποια στιγμη ακομα και να μην παρει φωτια η καμιναδα η σωληνα ξεραινει το ξυλο η οποιοδηποτε αλλο αναφλεξιμο υλικο σε βαθμο που θα υπαρξει αναφλεξη του.Τωρα οσοι περνανε σωληνα μεσα απο κυσηρολιθο και ειναι στριμωχτα δηλ χωρις να υπαρχει κενο γυρω γυρω τουλαχιστον θα ελεγα 1,5 ποντους αν υπαρξει πυρκαγια λογω της διαστολης του μεταλλου θα σπασει ο κυσηρολιθος,θα σχιστει

nikkal
17-02-12, 11:37
Καλησπέρα,
Παρακολουθώ εδώ και καιρό το forum και οι πληροφορίες που έχω μαζέψει είναι πάρα πολλές και καλές.
Εχω ένα τζάκι της Edil Kamin, το Ecostar. Με το τζάκι είμαι ευχαριστημένος. Με τον εγκαταστάτη που το έβαλε δεν είμαι. Δεν έφτιαξε φούσκα και δε συνέδεσε τους αεραγωγούς, με αποτέλεσμα το τζάκι να δουλεύει μόνο με ακτινοβολία. Δυστυχώς, δεν έχει γυψοσανίδα μπροστά, αλλά τούβλο. Τα μερεμέτια είναι πολλά για να το φτιάξω.
Το σπίτι μου είναι στην Αθήνα, στο Χολαργό και είναι μεζονέτα 170 m2 3ου και 4ου ορόφου κατασκευής 2008. Μόνωση έχει περιμετρικά DOW 5αρι και η ταράτσα έχει DOW 3αρι από μέσα, 5αρι έξω, ασφαλτόπανο και τσιμέντο. Τα αλουμίνια είναι με διπλό τζάμι (δυστυχώς δεν έχουν θερμοδιακοπή). Η κύρια θέρμανση είναι με αέριο και σώματα panels και το τζάκι το ανάβω τα ΣΚ (γυρίζω αργά από τη δουλειά της καθημερινές).
Οι θερμίδες στο σπίτι είναι 11500 στον 3ο όροφο (100 μ2) και 7200 στον 4ο όροφο (70 μ2), σύνολο 18700 περίπου.
Σκέφτομαι το Καλοκαίρι να αλλάξω το τζάκι με ένα υδραυλικό.
Έχω δει τα παρακάτω τζάκια:
Edil Kamin - Acquatondo Plus 22, 23 KW τα 16,1 στο νερό, κατανάλωση 7 kg/h, απόδοση 78,4% (70% στο νερό) και boiler νερού 70 λίτρα. Τιμή περίπου 2100 + ΦΠΑ
Jolly Mec - Termojolly 80, 30 KW τα 21,38 στο νερό, κατανάλωση δεν ξέρω, απόδοση 82,4% και boiler νερού 55 λίτρα. Τιμή περίπου 5230 + ΦΠΑ
Caminetti Montegrappa - MB Megaqua E, 24,5 KW τα 15 στο νερό, κατανάλωση 6,5 kg/h, απόδοση 83% και boiler νερού 37 λίτρα. Τιμή περίπου 4200 + ΦΠΑ
To Edil Kamin - Acquatondo Plus 22 πιστεύω ότι με καλύπτει κι ότι δε θα χρειαστεί να πάω για το Acquatondo Plus 29.
Οι διαφορά τιμής είναι σημαντική, ενώ η διαφορά στις ονομαστικές αποδόσεις δεν είναι τόσο μεγάλη. Τελικές προσφορές δεν έχω πάρει (την αντικατάσταση του τζακιού σκέφτομαι να την κάνω το Καλοκαίρι), αλλά επειδή είναι σημαντική η διαφορά της τιμής στην αγορά της εστίας, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάρω την Caminetti Montegrappa ή την Jolly Mec.
Η διαφορά λίτρων στο boiler του νερού, παίζει σημαντικό ρόλο?
Απ’ ότι διάβασα, τα Edil Kamin δεν έχουν δευτερογενή καύση. Τα άλλα έχουν? Αξίζει να προτιμηθούν?
Το τζάκι θα το έχω παράλληλα με το αέριο. Δεν έχω αποφασίσει αν θα προσθέσω δοχείο αδρανείας στο τζάκι. Αξίζει? Αν ναι, πόσα λίτρα να είναι?
Ευχαριστώ προκαταβολικά

nikolaras
17-02-12, 12:00
Για υδραυλικά τζάκια η συζήτηση συνεχίζεται εδώ:http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-Υδραυλικό-Τζάκι-τεχνικά-θέματα
Διάβασε για ενημέρωση και ότι απορίες έχεις το συζητάμε....

nikkal
17-02-12, 12:08
Νίκο,
τα έχω διαβάσει τα θεματα και μου έχουν λυθεί πάρα πολλές απορίες. Τα έγραψα τα παραπάνω σε αυτό το θέμα, γιατί μου φάνηκε πιο σχετικό λόγω "αγοράς".
Ουσιαστικά, η απορία μου έχει σχέση με τη τιμή αγοράς. κατα πόσο αξίζει να πληρώσω παραπάνω την Caminetti Montegrappa ή την Jolly Mec.
Επίσης, δεν μπόρεσα να βρω για δευτερογενή καύση για Caminetti Montegrappa και Jolly Mec αν έχουν.
Να μετα φέρω το θέμα στο "Υδραυλικό Τζάκι - τεχνικά θέματα"?

pascal85
18-02-12, 23:27
ΠΑΙΔΙΑ sos ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ dovre ΚΑΙ nordpeis ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ!!!

aristidios76
19-02-12, 05:21
φιλε μου τα nordpeis οπως εγραψα και στο διπλανο θεμα τα ειδα στην εκθεση εν λειτουγια και μπορω να πω μου αρεσε πολυ η ολη καυση.(βεβαια δεν ειμαι και σχετικος αλλα το λεω σε σχεση με τα αλλα που ειδα εκει).
Μου ελεγε ο πωλητης τα δικα του για τις δευτερογενεις και τριτογενεις καυσεις ,δλδ οτι ειναι το τζακι που ανεβαζει τις μεγαλυτερες θεμοκρασιες εκει επανω που γινεται η τριτογενεις καυση.(εαν υπαρχει καποιος κατοχος να μας πει την γνωμη του καλο θα ηταν)
Γενικα πολυ καλη εικονα,στα dorve δεν ειχε αναμενο να δω τι παιζει.

fouskmech
19-02-12, 08:27
Nordica ή Leda είδες αναμμένο?

Αερόθερμο ή καλοριφέρ?

Πες μας και μας που είμαστε μακριά από Σαλόνικα....

pascal85
19-02-12, 14:11
φίλε μου εγω ειχα ακούσει απο πολλούς για τα dovre και στην έκθεση είδα το nordpeis αναμμένο κι έπαθα την πλάκα μου.... γι αυτο κι έχω έχω μπερδευτεί.... για τα dovre οπως είπα έχω ακουσει απο πολλούς πολύ καλά λόγια αλλά δεν το έχω δει με τα ματάκια μου.... επίσης για το σπίτι μου (87τμ) θα έπρεπε να πάρω το 70αρι dovre το οποίο είναι πολύ μικρό... απο την άλλη το 90αρι είναι τεράστιο... και θα χρειάζομαι και αρκετά περισσότερα ξύλα... σε αντίθεση το nordpeis που είδα ήταν στο ιδανικό μέγεθος, έκαιγε πάρα πολύ καλά.. απλά δεν το έχω ακουστά και ούτε βρήκα καμία πληροφορία στο ίντερνετ για το ποιόν του.... γι΄αυτο και έχω μπερδευτεί αφάνταστα πολυ........

γι'αυτό για άλλη μια φορά σας ζητάω την βοήθειά σας επειγόντως!!!

(για αερόθερμο )

Darth
20-02-12, 18:26
Μόλις είδα τζάκι της jolly mec, συγκεκριμένα το termojolly 90, όλα ωραία και καλά δύο πράγματα σε χαλάνε σε αυτό το τζάκι πρώτον το πινακάκι με τα αναλογικά όργανα (το θεωρώ απαράδεκτο) και δεύτερον η τιμή του που το εκτοξεύει στα ουράνια (6260 + ΦΠΑ). Δεν ξέρω τι το κάνει τόσο ακριβό αλλά αυτό το caldo control ναι μεν αξίζει αλλά τόσο πολύ πια? υπόψιν χωρίς το caldo control πάει στα 5230 + ΦΠΑ και έχεις ένα ενεργειακό τζάκι κομπλέ (με κλειστό δοχείο, ασφαλιστικά, κυκλοφορητή κλπ) έτοιμο για εγκατάσταση. Ξέρει κανεις αν αυτό το caldo control μπορούμε να το βρούμε και να το εφαρμόσουμε σε άλλα ενεργειακά τζάκια?

oromenon
08-03-12, 17:07
Γειά σας παιδιά. Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση και όταν πήγα στην έκθεση στην Αθήνα είδα τα Nordpeis και τρελάθηκα.
Τα τ.μ. Που θέλω να κάλυψη είναι 110 και εχω δει το μοντέλο London. Το υλικό που έχουν γύρω τους (ελαφρόπετρα με ρινίσματα σιδήρου) είναι φοβερό ως προς την απαγωγή της θερμότητας. Δεν υπάρχει ενας με Nordpeis να μας πει την γνώμη του ;;;

stelios1
08-03-12, 18:13
Εισαστε τρελοι.

fouskmech
08-03-12, 20:11
Εισαστε τρελοι.

Τι θέλει να πει ο "ποιητής" ? ....

stelios1
08-03-12, 22:22
Ποιητης ειμαι Foyska.. γιατι εγω.. φτιαχνω. Θα αγορασεις τζακι επι τελους η θα μας πρηξετε εδω μεσα με τ φιγουρες σας μερικοι? 5 και 6 χιλ για τζακι την σημερον εποχη (ειμαι παλαιου τυπου εξ ου κ η καθαρευουσα ενιοτε) ειναι κοινωνικη προκληση. Αμα εχετε φραγκα (ευρω) και δεν σας αφηνει η κυρα να βγειτε εξω δε φταιμε εμεις οι υπολοιποι αλλα αυτη..

1kost12
09-03-12, 08:14
Μάλλον έχω χάσει πάρα πολλά «επεισόδια»!!!!!! έχω φτιάξει ένα τζάκι από πέρσι όλα καλά…ακόμη την επένδυση δεν την έχω κανει, κατά 90% θα την κανω μόνος μου το καλοκαίρι και θα χρειαστώ την Βοήθεια σας….όμως ταχτικά μπαίνω μεσα στο site και διαβάζω όσα γράφετε …..αλλά όταν ακουω τζάκι (εστία) κάπου 5 με 6 χιλιάδες ευρώ μου έρχεται να κοπανίσω το κεφάλι μου στο τοίχο!!!!! Είστε καλά;;;; θα δώσετε τόσα λεφτά και αλλά τόσα επένδυση, αεραγωγούς στα άλλα δωμάτια και καμινάδες για να γίνει κομπλέ ένα τζάκι;;;;;;;;; δηλαδή μιλάμε για 10 χιλιάδες περίπου…. Άντε να είναι 9000 !!! είστε καλά;;;;; αυτά τα χρήματα δεν πρόκειται να αποσβεστούν ουτε σε 1000 χρόνια!!!!!!
Βέβαια τέτοια βλέπει η κυβέρνηση και γενικά βλέπει έμμεσα αγορές να κάνουν οι καταναλωτές ακριβές και βλέπει ότι «υπάρχουν λεφτά» και κυριολεκτικά μας πηδ@@@@ με την φορολογία και τα χαράτσια!!!! Έλεος!!!! Φυσικά δικαίωμα σας είναι να αγοράζετε τζάκι που να κανει κουλουράκια και να σας διαβάζει και εφημερίδα και να το αγοράζετε σαν να παίρνετε και μάλιστα καλό αμάξι (μεταχειρισμένο) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως έχετε τόσα πολλά χρήματα για πέταμα και εγώ από το πρωί μέχρι το βράδυ δουλεύω και δεν μπορώ να ανασάνω!!!!!
Πάρτε ένα νορμάλ τζάκι και κοιτάτε την γρήγορη απόσβεση των χρημάτων σας και αφήστε τις μεταξωτές κορδέλες…..
Πάρτε ένα ΕΛΛΗΝΙΚΟ τζάκι βιομηχανιών και βιοτεχνιών που δεκάδες υπάρχουν στην Ελλάδα και αφήστε το χρήμα μεσα στην Ελλάδα και όχι ξένα και φεύγει το χρήμα…..
Δεν είμαι κατασκευαστής τζακιών, δεν είμαι τίποτα. Απλά ένας καταναλωτής που έκανε πρόσφατα ένα τζάκι και τίποτα άλλο…..

odontovourtsa
09-03-12, 09:36
Πολλές καλημέρες! Μόλις έκανα εγγραφή και θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για δύο θέματα. Είμαι στην διαδικασία ανέγερσης οικοδομής (ναι ναι τέτοιες εποχές, το έχω κάνει το βήμα...από πέρσι). Σκεφτόμαστε να ζεστάνουμε το σπίτι (180 μ2 ) με ενεργειακό τζάκι συνδεδεμένο με καλοριφέρ με ζεστό νερό. Στον εννιαίο χώρο καθιστικού -τραπεζαρίας -κουζίνας που θα τοποθετηθεί θα λειτουργεί και ως αεροθερμο. Τα ερωτήματα μου είναι πολλά...Πρώτα από όλα θα θέλαμε να χρησιμοποιήσουμε τζάκι τριπλής όψης, υπάρχει τέτοιο πράγμα για αυτό που το θέλυμε? Μπορείτε να μας προτείνεται κάποια καλά και (το βασικότερο) οικονομικά? Επιπλέον πρόσφατα ακούσαμε τυχαία για την εξωτερική θερμομόνωση...είμαστε σε νησί και δυστυχώς δεν υπάρχει πληροφόρηση σωστή.. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων~!

odontovourtsa
09-03-12, 09:47
flash ενεργειακο τζάκι συνδεδεμένο με καλοριφέρ να ζεστάνει 180μ2-- εξωτερική θερμομόνωση

Πολλές καλημέρες! Μόλις έκανα εγγραφή και θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για δύο θέματα. Είμαι στην διαδικασία ανέγερσης οικοδομής (ναι ναι τέτοιες εποχές, το έχω κάνει το βήμα...από πέρσι). Σκεφτόμαστε να ζεστάνουμε το σπίτι (180 μ2 ) με ενεργειακό τζάκι συνδεδεμένο με καλοριφέρ με ζεστό νερό. Στον εννιαίο χώρο καθιστικού -τραπεζαρίας -κουζίνας που θα τοποθετηθεί θα λειτουργεί και ως αεροθερμο. Τα ερωτήματα μου είναι πολλά...Πρώτα από όλα θα θέλαμε να χρησιμοποιήσουμε τζάκι τριπλής όψης, υπάρχει τέτοιο πράγμα για αυτό που το θέλυμε? Μπορείτε να μας προτείνεται κάποια καλά και (το βασικότερο) οικονομικά? Επιπλέον πρόσφατα ακούσαμε τυχαία για την εξωτερική θερμομόνωση...είμαστε σε νησί και δυστυχώς δεν υπάρχει πληροφόρηση σωστή.. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων~!

nikkal
09-03-12, 11:49
Καλησπέρα,
Διπλής όψης υπάρχει σίγουρα, τριπλής δεν ξέρω. Τα διπλής όψεως τζάκια, έχουν μικρότερη απόδοση σε σχέση με τα μονής.

Manny Calavera
09-03-12, 17:30
Οτι και να παρεις , Ελληνικο να μην ειναι ! Δεν εχουν ιδεα 10 σιδεραδες τι φτοιαχνουν ! ?θα παρεις αμαξι χωρις να ξερεις κυβικα και τη καταναλωση εχει ???? τα δοβρε ειναι λιγο ακριβα , 2500 το ποιο ακριβο , 1800 το αμεσος επομενο ! 1600 τα σουπρα , 1000 και κατω τα ινβικτα ! Γενικα για να μην κλαιες μην ξεχνας οχι Ελληνικο , και οσο μαυριζει το τζαμι τοσο το καλητερο ! (ναι ναι οτι διαβασες)
Εγω δοβρε εχω και δεν κλαιω απ τα νευρα , αλλα απο τα γελια τη εχουν παθει οσοι βαλανε ελληνικο ! Αν ακομα ενδιαφερεσαι πμ να σε στειλω καπου !

kawa
09-03-12, 18:00
γεια σας εχω διαβαση ολες τις σελιδες,θα ηθελα την βοηθεια και την γνωμη σαςγια αυτο το τζακι http://www.tzaki.com.gr/detail.php?Product_ID=1
το σπιτι ειναι μεζονετα 70 κατω 70 πανω,με καλη μονωση.Διπλοτουβλο,5αρι φενιζολ 5αρης πετροβαμβακας και μονωση σκεπης το ιδιο.
ειναι αρκετο το τζακι αυτο;καμια προταση αλλη;
ευχαριστω.

Manny Calavera
09-03-12, 18:09
Η πιστοποιηση που ειναι φιλος ??? Εκτος αμα καψεις 20 τονους τον χρονο και δεν σε νοιαζει ! ψαχτο λιγο

kawa
09-03-12, 19:46
εχει φιλε πιστοποιηση το κακο ειναι (τωρα το εστειλε) απο βουλγαρια καλα κρασα
καμια οικονομικη προταση;

stelios1
10-03-12, 05:49
Calavera η πιστοποιηση τι νομιζεις οτι αφορα? Ακομη και την ιδια τ εστια να αφορα ποιος σου ειπε εσενα και το πιστεψες οτι ειναι ιδιο το δοκιμιο με αυτο που αγορασες? Τα δοβρ ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ γ αυτα που διαθετουν και αν θες το συζηταμε να μαθεις το γιατι. Πολλα δεν ξερεις, το θεμα τζακι δεν εξαντλειται στο δικο σου και στο τι εχεις εσυ. Γνωριζεις? Εχεις να πεις κατι ουσιαστικο? Εδω μεσα ειδικα εχει δεκαδες μην με λαθος αποψη κ ουτε ενα δεν το πηρες χαμπαρι, ακριβως επειδη εισαι ανιδεος.
Πχ oromenon δεν ειναι ελαφροπετρα με ρινισματα σιδηρου, κοτσανα σου ειπανε (η για εντυπωσση η απο ασχετιλα μιας κ δεν θυμοταν κ οι ιδιοι τι ειναι) και επισης δεν βοηθα στην ''απαγωγη'' αλλα αντιθετα την εγκλωβιζει για να ανεβαζει θερμοκρασια. Καποιου ειδους πυροπλακες ειναι (μαλλον σαμοτ με ανοξειδωτες ινες για οπλισμο) κακος αγωγος με μεγαλη θερμοχωρητικοτητα, ωστε να κρατησει το τζακι ενα πλεονεκτημα των χτιστων.

Manny Calavera
10-03-12, 07:43
KaW-βιλλ Οικονομικη προταση παρε ινβικτα -σουπρα - , αλλιως τραβα εκει που ξερεις και κανε παρεα στον προεδρο !
Και γιατι κολισες οικονομικη οικονομικη ,ενω ζητας Ελληνικο τζακι με 1700 Ευρο ???

kawa
10-03-12, 08:20
Calavera, γιατι στοιχιζει πανω κατω τα ιδια λεφτα και οσο για τον προεδρο εγω φιλε ειμαι πρυτανης!!
οταν θα το γκρεμισω και βγαλω φωτο θα καταλαβης τι λεω.

1kost12
10-03-12, 09:00
Δεν ξέρω τι λέτε με τα πανάκριβα τζάκια που δεν αποσβένονται ουτε με 10 γενεές…. Εγώ (μένω στην Κεντρική Ελλάδα )προτίμησα και έβαλα ένα ελληνικό το k-evo με την δευτερογενή καύση και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Και μάλιστα έχει και ένα ce από πίσω και έλεγε 78% αν δεν κανω λάθος…. (δεν θυμάμαι τι έλεγε γιατί πάνε αρκετούς μήνες) αν και λίγο πολύ αυτά είναι πλασματικά και εξαρτάται από την ποιότητα των ξύλων…
Τέλος πάντων, εγώ δεν έχω κανένα συμφέρων με αυτό το συγκεκριμένο τζάκι, απλά το έβαλα και είμαι ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ!!!!

kawa
10-03-12, 09:04
1kost12 γεια σου ,ποιο εβαλες αν επιτρεπεται και ποια η τιμη του;ευχαριστω.

Manny Calavera
10-03-12, 11:48
Αν και δεν το κατεχω καλα , δεν εχει διαφορα η σημασνη ce en 13229 με την ce 89.106.
Οσο για τις απαιτήσεις των Ευρωπαϊκών Προτύπων η' αμ είναι πιστοποιημένα βάσει αυστηρότερων εθνικών προτύπων: Din, nf, swwdcert, aeve, flamme verte,

Οσο για την καταναλωση , δεν μιλαει κανεις , αααα να μαυριζει παντος το τζαμι , αλλιως πως μπορει να γινει με την αεροκουρτινα να τραβαει αερα οσο θελει ??? Μαλλον αυτα τα 2 δεν συμβαδιζουν , δεν μπορω να το φανταστω οτι δουλευει καπος αλλιως ! Δεν καταλαβατε τη λεω , λεω οτι αν δεν μπορεις να ελενχεις τον αερα που μπαινει , τοτε δεν μπορεις να ελενξεις την καυση ,αρα την καταναλωση !

κοστ12 ποσο το πειρες το τζακι ,θυμασε ???

fouskmech
10-03-12, 17:06
Δεν ξέρω τι λέτε με τα πανάκριβα τζάκια που δεν αποσβένονται ουτε με 10 γενεές…. Εγώ (μένω στην Κεντρική Ελλάδα )προτίμησα και έβαλα ένα ελληνικό το k-evo με την δευτερογενή καύση και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Και μάλιστα έχει και ένα ce από πίσω και έλεγε 78% αν δεν κανω λάθος…. (δεν θυμάμαι τι έλεγε γιατί πάνε αρκετούς μήνες) αν και λίγο πολύ αυτά είναι πλασματικά και εξαρτάται από την ποιότητα των ξύλων…
Τέλος πάντων, εγώ δεν έχω κανένα συμφέρων με αυτό το συγκεκριμένο τζάκι, απλά το έβαλα και είμαι ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ!!!!

Έλα ντε.... ποιό μοντέλο έβαλες? Ίσιο, πρισματικό. τρίφατσο, το 100άρι?

Τιμή εστίας? ..... τίμια όμως... μη μας πεις παραμύθια.....

1kost12
11-03-12, 09:02
Γεια σας!
Έβαλα κατά τον Οκτώβριο το http://www.k-evo.gr/products/k-evo-80-prisma
(80 αρι πρισματικό)
Δυστυχώς δεν θυμάμαι πόσο έκανε η εστία, θυμάμαι ότι η τιμή ήταν λίγο ακριβή για Ελληνικά τζάκια, προτίμησα αυτό γιατί είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟ και υπήρχε αντιπρόσωπος στην περιοχή μου (μένω 80 χιλιομ έξω από την Αθήνα σε μεγάλη σχετικά πόλη….)
ΠΡΕΠΕΙ να το αγόρασα κάπου στα 2600-2700 (δεν είμαι σίγουρος) γιατί …..κάναμε «παιχνίδι» με την απόδειξη για να κατεβεί η τιμή. Φυσικά έβαλα αεραγωγούς στα κεντρικά δωμάτια και γενικά είμαι ευχαριστημένος όσο για το μαύρισμα του τζαμιού…. Ακόμη καίω ακατάλληλα ξυλά για τζάκια, είχα κάτω στο υπόγειο ΠΑΡΑ πολλά ξύλα οικοδομών, παλέτες, σανίδια, παλιά κουφώματα και γενικά χίλια δυο άχρηστα πάρα πολύ παλιά ξύλα και ευκαιρία να καθαρίσω το υπόγειο για φέτος τέλος ανοίξεως αρχές καλοκαιριού να βάλω 4-5-6 τόνους ξύλα (ανάλογα με την τιμή )
Καίω ακατάλληλα ξύλα, μαυρίζει λίγο το τζάμι και κάθε 8-10 μέρες το καθαρίζω αλλά όταν θα καίω κανονικά ξύλα αυτό μου είπαν θα περιοριστεί. Έχει αεροκουρτινα και μάλιστα την ρυθμίζω (εγώ την έχω βάλει στο μισό!)
Δεν έχω προβλήματα, παρά μόνο (άσχετο) τα οικονομικά είναι περιορισμένα και ακόμη την επένδυση δεν έχω κανει και θα την κανω μόνος μου με ένα ξάδελφο μου το καλοκαίρι και θα χρειαστώ την βοήθεια σας τότε….
Σε γενικές γραμμές καλό είναι, δεν ξέρω κατά πόσο η δευτερογενή καύση ανακυκλώνει τα καυσαέρια και βγάζει από την καμινάδα λίγα και «φιλικά» προς το περιβάλλον. Και φυσικά για μένα ΕΛΛΗΝΙΚΟ προϊών και δουλεμένο στην αγορά….

odontovourtsa
11-03-12, 17:39
Βρε παιδιά καμιά ιδέα γι αυτό?? (συγνώμη που το ξανακάνω ποστ..αλλά για να μην χαθεί..)

fouskmech
11-03-12, 18:41
Βρε παιδιά καμιά ιδέα γι αυτό?? (συγνώμη που το ξανακάνω ποστ..αλλά για να μην χαθεί..)

Καινούριο σπίτι και καλοριφέρ? Ενδοδαπέδια σκεφτήκατε? Έχετε κοιτάξει κάποια εστία .....? Έχετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο κατά νού ?

odontovourtsa
11-03-12, 18:47
Καλησπέρα... Σκεφτήκαμε για ενδοδαπέδια θέρμανση αλλά πρώτον το κόστος είναι πολύ μεγάλο και δεύτερον ο μηχανικός μας είπε ότι το ενεργειακό τζάκι δουλεύει καλύτερα με τα καλοριφέρ δεδομένου των υψηλων θερμοκρασιών που πιάνει... ¨Οχι από τζάκι δεν έχουμε δει κάποιο..οι γνώσεις μας είναι ελάχιστες και η εμπειρία μας ακόμη μικρότερη.

odontovourtsa
11-03-12, 18:48
το καλοριφέρ θα συνδέεται και με πετρέλαιο..

stelios1
11-03-12, 21:30
1Κοστ12 μπραβο σου φιλε! Και μην νομιζεις, μην πιστευεις, χιλιαδες κατοχοι ξενων και πανακριβων εχουν προβληματα σοβαροτατα! Και με το ιδιο <αξιοσεβαστο> ποσο αν επαιρνες ξενο υποδεεστερο θαταν 100%!
Οδοντοβουρτσα αν μπορεις κανε ενδοδαπεδια.

aristidis540
12-03-12, 06:51
Καλησπέρα... Σκεφτήκαμε για ενδοδαπέδια θέρμανση αλλά πρώτον το κόστος είναι πολύ μεγάλο και δεύτερον ο μηχανικός μας είπε ότι το ενεργειακό τζάκι δουλεύει καλύτερα με τα καλοριφέρ δεδομένου των υψηλων θερμοκρασιών που πιάνει... ¨Οχι από τζάκι δεν έχουμε δει κάποιο..οι γνώσεις μας είναι ελάχιστες και η εμπειρία μας ακόμη μικρότερη.

ο μηχανικος σου εχει μαυρα μεσανυχτα η απλα κανει οτι τον συμφερει(για την ενδοδαπεδια λεω).
εαν κανεις τωρα σπιτι να δωσεις βαρος στην μωνωση ειναι το αρχικο στην θερμανση.

fouskmech
12-03-12, 07:05
ο μηχανικος σου εχει μαυρα μεσανυχτα η απλα κανει οτι τον συμφερει(για την ενδοδαπεδια λεω).
εαν κανεις τωρα σπιτι να δωσεις βαρος στην μωνωση ειναι το αρχικο στην θερμανση.

Θα συμφωνήσω. Σε ποια περιοχή χτίζεις, τι μόνωση έχει επιλέξει (εξωτερική? στο εσωτερικό της τοιχοποιΐας, στα μπετά?) και τι πάχος?

odontovourtsa
12-03-12, 11:34
Χτίζω σε νησί με σχετικά υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι και ηλιοφάνεια. Έπεσε τυχαία στα χέρια μας ένα φυλλάδιο για εξωτερική θερμ/ση και είπα στην μηχανικό να ψάξει προσφορές και αν έρχονται συνεργεία από Αθήνα στο νησί (εδώ δεν έχει κανένας εξωτερική θ/ση σε όλο το σπίτι , μόνο μενονωμένα σε κομμάτια). Ο ηλεκτρολόγος μηχανικός στην αρχή επέμενε για ενδοδαπέδια αλλά αργότερα όταν του δώσαμε επιχειρήματα ότι δηλ δεν είμαστε πολλές ώρες σπίτι, το κλιμα είναι ήπιο και ότι θέλουμε ενεργειακο τζάκι πρότεινε καλοριφέρ. Μέχρι τώρα έχουμε πει για εσωτερική μόνωση. Γνωρίζεται πόσο κοστίζει η εξωτερική θερμ/ση ή έχει κάποιος προσωπική εμπειρία? Χίλια ευχαριστώ όλους σας

aristidis540
12-03-12, 14:05
θα παρω πισω αυτο που ειπα γιατι εχει δικιο οτι η ενδοδαπεδια θελει χρονο να αποδωσει ,αλλα και να κρυωσει οπως μας λεει και συχνα ο νικολαρας.
Αλλα οσο καλυτερη μονωση μπορεις να κανεις ειναι στανταρ οποια μορφη θερμανσης και να εχεις ,και βεβαια δροσερο σπιτι το καλοκαιρι.

fouskmech
12-03-12, 15:43
Χτίζω σε νησί με σχετικά υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι και ηλιοφάνεια. Έπεσε τυχαία στα χέρια μας ένα φυλλάδιο για εξωτερική θερμ/ση και είπα στην μηχανικό να ψάξει προσφορές και αν έρχονται συνεργεία από Αθήνα στο νησί (εδώ δεν έχει κανένας εξωτερική θ/ση σε όλο το σπίτι , μόνο μενονωμένα σε κομμάτια). Ο ηλεκτρολόγος μηχανικός στην αρχή επέμενε για ενδοδαπέδια αλλά αργότερα όταν του δώσαμε επιχειρήματα ότι δηλ δεν είμαστε πολλές ώρες σπίτι, το κλιμα είναι ήπιο και ότι θέλουμε ενεργειακο τζάκι πρότεινε καλοριφέρ. Μέχρι τώρα έχουμε πει για εσωτερική μόνωση. Γνωρίζεται πόσο κοστίζει η εξωτερική θερμ/ση ή έχει κάποιος προσωπική εμπειρία? Χίλια ευχαριστώ όλους σας

Το τζάκι καλοριφέρ συνδέεται και με ενδοδαπέδια. Ρώτα τον Νικολάρα από αυτό το thread

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-%D5%E4%F1%E1%F5%EB%E9%EA%FC-%D4%E6%DC%EA%E9-%F4%E5%F7%ED%E9%EA%DC-%E8%DD%EC%E1%F4%E1&p=17743773&highlight=%E5%ED%E5%F1%E3%E5%E9%E1%EA%FC#post17743773

Η εξωτερική μόνωση είναι η καλύτερη από άποψη μόνωσης. Και δεν είναι και καμμιά φοβερή επιστήμη η τοποθέτησή της. Αν έχεις καλό χτίστη ή και σουβατζή, μπορεί να στην περάσει αυτός, αφού θα έκανε σκαλωσιά για να σουβαντήσει. Και συμφωνείτε να τον πληρώσεις είτε μεροκάματα είτε κάπως αλλιώς. Νομίζω ότι και μεροκάματα θα δεχτεί.... σε σχέση με το να κάθεται. Σε τι απόσταση από τη θάλλασα χτίζεις? 'Εχεις χτίσει τούβλα?

Πιστεύω ότι η καλή μόνωση πάντα βγάζει τα λεφτά της. Μπορεί να "τσούζει" λίγο γιατί κοστίζει, αλλά κάνει απόσβεση σε λιγότερο από 10 χρόνια και μετά είσαι συνέχεια στο κέρδος...

stelios1
13-03-12, 18:16
Kalavera και σε χτιστο ανοιχτο τζακι σωστο (σωστο εννοω το συνολο εστια-καπνοδοχος) Αν βαλεις 2 ξυλα χοντρα πριν πας για υπνο το πρωι θα βρεις καρβουνα να συνεχισεις.. Στ εστια που κανω εγω πχ τ κλαπε ρυθμιζεται οσο θες εσωτερικα και κατεβαζοντας τ πορτα αυτοματα παει στ επιθυμητη θεση. Αποτελεσμα ειναι να εχεις ακριβως τ ιδια ηρεμη φωτια πισω απ το τζαμι σαν να μην υπαρχει αυτο. Τωρα αν εσυ θες ντε κ καλα σχεδον να σβηνει η φωτια επειδη ετσι σου κατσε αυτο τοτε ειναι βιτσιο. Ανουσιο τελειως. Πατα γκαζι στ αμαξι σου αλλα κ φρενο η βρες τροπο να κλεινεις τ αερα στ κινητηρα ωστε να πατας γκαζι αλλα να μην φευγει τ αμαξι.. Υπαρχουν 2-3 σχεδιασμοι-φορμες- τροποι-σχολες οπως θες πες το διαφορετικοι. Οι Γερμανοι κατα κανονα δεν εχουν κλαπε! Οι Ιταλοι οι Γαλλοι συνηθως εχουν! Αυτο δε σημαινει οτι εχει δικιο καποιος και τ αλλουνου ειναι λαθος.. Δε θες πολυ φωτια? Τοτε δε βαζεις πολλα ξυλα, μπορεις να σιγοκαις μια χαρα το οποιοδηποτε σωστο τζακι κ ας ειναι χτισμενο κ απλο απ τον προηγουμενο αιωνα. Το τζαμι το καθαριζεις (σοβαροτατο ελατωμα, δε ξερω βεβαια αν φταιει η εστια σου η η τοποθετηση, πολλοι κατηγορουν εστιες νομιζοντας με τ ασχετο μυαλο τους οτι φταινε αυτες) τους αγωγους ομως που μοιρασες στ σπιτι σου ποτε θα τους καθαρισεις?? Η ειναι αυτοι ειδικοι αντικολλητικοι με πιστοποιηση και δεν θα βρωμισουν ποτε? Λες εμενα να μου ειναι δυσκολο αφου στησω ολοκληρο τζακι να κρεμασω και 2-3 σπιραλ να ρημαξω τ σπιτι του αλλουνου κ να του πω τωρα κλειστα με γυψοσανιδα βαφτα κ εισαι οκ?

odontovourtsa
13-03-12, 20:11
fouskmech καλησπέρα. Είμαστε σε απόσταση λιγότερη του ενός χιλιομέτρου από το λιμάνι και πάνω σε λόφο. Δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη το χτίσιμο είμαστε στα καλουπώματα. Το χαμε ψάξει και για ITON αλλά για άλλη μια φορά -λόγω έλλειψης εμπειρίας στην τοποθέτηση- τελικά είπαμε για τούβλο. Από έρευνα στο διαδύκτιο έχω καταλήξει ότι το μόνο αρνητικό της θερμ/σης πέρα από το κόστος είναι η δυσκολία στην τοποθέτηση και η προυπόθεση εξειδικευμένου εργατικού δυναμικό. Πάντως ρε παιδιά πολύ δυσκολη και ψυχοφθόρα η διαδικασία ανέγερσης σπιτιού.

fouskmech
13-03-12, 20:29
fouskmech καλησπέρα. Είμαστε σε απόσταση λιγότερη του ενός χιλιομέτρου από το λιμάνι και πάνω σε λόφο. Δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη το χτίσιμο είμαστε στα καλουπώματα. Το χαμε ψάξει και για iton αλλά για άλλη μια φορά -λόγω έλλειψης εμπειρίας στην τοποθέτηση- τελικά είπαμε για τούβλο. Από έρευνα στο διαδύκτιο έχω καταλήξει ότι το μόνο αρνητικό της θερμ/σης πέρα από το κόστος είναι η δυσκολία στην τοποθέτηση και η προυπόθεση εξειδικευμένου εργατικού δυναμικό. Πάντως ρε παιδιά πολύ δυσκολη και ψυχοφθόρα η διαδικασία ανέγερσης σπιτιού.

Καλουπώματα....σε τι φάση? Σε ποιό νησί? Με τι σκυροδετείτε? C20/25 ? Τι επικάλυψη έχει ο οπλισμός?

odontovourtsa
16-03-12, 16:22
Καλησπέρα!! Εχουμε ρίξει την πλάκα στο ισόγειο και καλουπώνουμε τις κολώνες στον πρώτο όροφο. Το σπτι θα είναι στον πρώτο όροφο και κάτω θα υπάρχει μια μικρή γκαρσονιέρα και ανοιχτοί χώροι στάθμευσης. Χρησιμοποιούμε c20/25 , αλλά δεν ξέρω την επικάλυψη του οπλισμού. Στη Σάμο είμαστε

akapsali
16-03-12, 16:32
Καλησπέρα!! Εχουμε ρίξει την πλάκα στο ισόγειο και καλουπώνουμε τις κολώνες στον πρώτο όροφο. Το σπτι θα είναι στον πρώτο όροφο και κάτω θα υπάρχει μια μικρή γκαρσονιέρα και ανοιχτοί χώροι στάθμευσης. Χρησιμοποιούμε c20/25 , αλλά δεν ξέρω την επικάλυψη του οπλισμού. Στη Σάμο είμαστε

odontovourtsa
Επειδή εισαι σε νησί και υπάρχουν πολλα άλατα η διαβρωση του οπλισμου μπορεί να γινει πολύ ευκολα. αν δεν εχει την σωστη επικάλυψη. Θα αρχισουν να σκάει σε διαφορα σημεία το μπετό και να ξερνάει σκουριά.
Αν βγάλεις και εμφανή μπετα στα μπαλκόνια θα εχεις προβλημα
Ολα αυτά για το αισθητικό κοματι αλλά υπάρχει και προβλημα στατικότητας.

Απο οσο ξερω θελει 2,5 εως 3 εκ αλλά καλύτερα θεσε το θέμα και συμβουλεψου τον μηχανικό σου ωστε να δώσει την απαραιτητη προσοχή

Manny Calavera
16-03-12, 18:05
Αν δεν μπορεις να κλεισεις την αεροκουρτινα , παρε ιαλοκορδονο (πως διαολο λεγεται) και φραξε την κουρτινα ! Και γιατι ετσι καναν αλλοι σε αλλα φορουμ για να ζεσταθουνε ! Αφου λεμε , αμα δεν κλεινει η αεροκουρτινα τοτε ναι , πως να ελεγχεις τον αερα ! Και ρε συ , δεν θες πολυ φωτια , μην βαζεις πολλα ξυλα , μου φαινεται βλακεια (σορρυ ) ! Προτοιμω να το γεμιζω και να κλεινω τους αερηδες εντελως , και να παει η φωτια μεσα λες και ειναι σε αργη κινηση , λες και ξεπηδισαν οι φλογες απο την κολαση , μανιωδως ! Ετσι και αλλιως σε παλιο σου ποστ ειπες , οτι οσο προσθετεις αερα , τοσο αναιρεις τον ορο ενεργειακο απο την εστια !
Το ιδιο δουλευουν ινβικτα , σουπρα κτλ !
Οχι ξερεις τι λες , αναβω το αμαξι και εχω το ρελαντι στις 5χιλιαδες στροφες , αφου το καυσιμο εχει πεσει ηδη , και εχω τον αερα στο τερμα , αρα ρελαντι στους κοφτες ! ΑΑΑ και που εισαι , και στα 2 τα ιδια αλογα βγαζουν στους κοφτες ! Αυτα λιανα
Δεν εχω δει ενεργειακο χωρις κλαπε .Πως αλλιως ρυθμιζουν τα καυσαερια να εχουν λιγοτερη ταχυτητα ???

Τωρα παλι θα τα λεμε ???? Η καταγωγη μου ειναι απ τα Αγραφα , Εκει εχω ενα να χωρας ορθιος , ολο απο κατω μεχρι πανω πυροτουβλο , κατασκευη του 1920 ! Αθανατο !!!! Στο πατερα εχω ανοιχτο , μαντεμενιο ( το οποιο φετος , μετα απο 25 χρονια εσπασε το μαντεμι και παει για πεταμα ! Και αυτο που πηρα για μενα που καει και ξεσταινει , τα αλλα ειναι για μοστρα !

Στην τοποθετηση εκανα ενα λαθος , ισως το μεγαλητερο , γιατι εβγαλα την καμιναδα κατευθιαν απο το τζακι με 45αρα γωνια , ενω πρεπει να εχει τουλαχιστον 30 ποντους απο πανω ευθεια σολινα ! Τεσπα , ετσι και αλλιως παει για γκρεμισμα και θα βαλω και εναν εναλακτη να παρω ακομα 2-5 KW ! Πσιτ δεν την πατισα με τους αεραγωγους γιατι δεν καταλαβες τη πατεντα εχω κανει ! Αναμεσα απ τους 2 οροφους , εχω γυψοσανιδα απ το νταβανι στους 55 ποντους , Μπαινω και κανω και οτι γουσταρω , οποτε τους κατεβαζω και τους καθαριζω ! Τα σπιραλ που εχω στην εισαγωγη εχουν 1 ποντο χωμα στα αβλακια ! ΑΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΠΙΡΑΛ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ! Το ιδιο και για τα μοτερ , καθε χρονο θελουν καθαρισμα , και ας λενε αυτοκαθαριζομενα ! Εκει ποιανον οι φτεροτες στην ακρη σκουπιδια και κοβει στο 50 % τον αερα και αυξανει 50 % τον θορυβο ! ΑΡΑ ΠΟΤΕ ΜΟΤΕΡ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑ !
Μονο τα ινοχ , αλλα και αυτα παλι θελουν ειδικη επιστοση πανω ! Αμα θες μας την λες αμα την ξερεις !!!!!!
Ναι μπηκε και ενας σε αλλο φορουμ και ρωταει ακριβος το ιδιο , πως να τα καθαρισει ! (κλαφτα λεω να μην του απαντησω γιατι θα σκασει)
Του χρονου , φιλτρο ανθρακα σε ολες τις εισοδους , και δεν ξερω αν θα βαλω και στις εξοδους , ιδιος στα παιδικα ! Ασε που περιμενω και αλλο μελος τον επομενο χοιμωνα ,και θα ειναι ημερων και ειμαι στην τσιτα απο τωρα ! Ειναι τραγικη η κατασταση στους αεραγωγους απο το πρωτο χρονο , φανταζομαι στον δευτερο τριτο ποιανουν και κατσαριδες , εκτος απο ακαρεα που θα εχει σιγουρα τον πρωτο χρονο ! Η' αλλιως εσεις με τις γυψοσανιδες , απ την μια κοψιμο , απ την αλλη τραβιγμα και αλλαγη καθε χρονο καινουργιους !

το ytong φιλος ειναι ποιο ευκολο απ το τουβλο , τουβλα ειναι οι χτισταδες που βρισκεις ! υτονγ εχω 25αρι και εχω καψει φετος μεχρι στιγμης 6,5 τονους για μεζονετα 130 τετραγωνικων ! Μακρια απ τα τουβλα , εκτος αν σκευτεσαι να βαλεις αφρο πολυρουεθανης .Οδοντοβουρτσα , μολις το τελειωσα και εχω να σου πω υπομονη και καλα νευρα ! Σε μενα 10 μπηκαν , με τους 2 τα βρηκα ,με 2 επαιξα κανονικο ξιλο και με τους αλλους 6 τους εδιωξα απλος ! Με τον καλουπατζη επεσαν οι πρωτες μαπες , γιατι του εφυγε ο πανω οροφος απ τον κατω 3 εκατοστα και με ελεγε οτι δεν εβλεπα καλα !

Vegia
21-03-12, 06:25
Bρε Αντιγόνη....
Λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Οι υδραυλικοί δεν είναι επιστήμονες. Εγκαταστάτες είναι.
Λοιπόν επειδή τα έχω πει πολλοστές φορές θα επαναλάβω τα πιο βασικά.
1.Αν το τζάκι διαθέτει ειδική σερμπαντίνα εισαγωγής κρύου νερού, από ειδική θερμοστατική βαλβίδα, χρησιμοποιούμε το ήδη υπάρχων ΚΛΕΙΣΤΟ δοχείο διαστολής.
2.Αν το τζάκι ΔΕΝ διαθέτει σερμπαντίνα , για λόγους μεγαλύτερης ασφάλειας καλό είναι να τοποθετήσουμε ανοιχτό δοχείο διαστολής στο σύστημα, για να εκτονώνεται το βραστό-ατμοποιημένο νερό σε περίπτωση υπερθέρμανσης.
Αυτοί οι 2 είναι οι βασικοί κανόνες ασφάλειας.
Από εκεί και μετά το πως θα συνδεθεί το τζάκι στο υπάρχων σύστημα, υπάρχουν διαφορετικοί εναλλακτικοί τρόποι, ανάλογα βέβαια τι ήδη υπάρχει στο σύστημα και πως θέλεις να το δουλέψεις.
Για να καταλάβεις σε ένα σύστημα του κουνιάδου μου, χρησιμοποιήσαμε 2 βαλβίδες ανεπιστροφής, 1 κυκλοφορητή και ένα ανοιχτό δοχείο διαστολής.
Το σύστημα δουλεύει παράλληλα με το τζάκι αναμένο (αν θέλουμε) αλλά και με το λέβητα ανοιχτό ή κλειστό.
Στο δικό μου σύστημα, στέλνω το νερό του τζακιού κατευθείαν στον λέβητα και αυτός κάνει τη δουλειά που ήξερε να κάνει, μόνο που δεν παίρνει μπροστά επειδή όταν δουλεύει το τζάκι, είναι πάντα ζεστός οπότε δεν ανάβει..... Τρόπο θέλει δεν θέλει κόπο.
Θέλεις να πεις ότι χρησιμοποιείς δεύτερο κυκλοφορητή κατα σειρά με τον κυκλοφορητή του λέβητα;
Οπότε το σύστημα θα δουλεύει με δύο κυκλοφορητες;

nikolaras
21-03-12, 21:11
Θέλεις να πεις ότι χρησιμοποιείς δεύτερο κυκλοφορητή κατα σειρά με τον κυκλοφορητή του λέβητα;
Οπότε το σύστημα θα δουλεύει με δύο κυκλοφορητες;
Οχι ακριβώς. Εγώ ζεσταίνω τον λέβητα, ο λέβητας έτσι λειτουργεί σαν ένα μικρό δοχείο αδράνειας.
Ο δικός μου λέβητας είχε ήδη αναμονές για τέτοιες συνδέσεις, μπορείς να το κάνεις σε οποιοδήποτε λέβητα, συνδέοντας τον κυκλοφορητή του τζακιού πριν τον κυκλοφορητή του λέβητα.

Vegia
23-03-12, 12:50
Οπότε ο δεύτερος κυκλοφορητής χρησιμοποιείται μόνο για να παίρνει εντολή από τον ενναλλάκτη; Φίλε με συγχωρείς για την άγνοιά μου.
Δεν είμαι τεχνικός απλά ψάχνομαι και όντος βρήκα το forum πολύ κατατοπιστικό. Με την ευκαιρία μπορώ να συνδέσω τον ενναλλάκτη με την ατομική μονάδα
χρησιμοποιώντας τουμπόραμα;

nikolaras
23-03-12, 15:19
Οπότε ο δεύτερος κυκλοφορητής χρησιμοποιείται μόνο για να παίρνει εντολή από τον ενναλλάκτη; Φίλε με συγχωρείς για την άγνοιά μου.
Δεν είμαι τεχνικός απλά ψάχνομαι και όντος βρήκα το forum πολύ κατατοπιστικό. Με την ευκαιρία μπορώ να συνδέσω τον ενναλλάκτη με την ατομική μονάδα
χρησιμοποιώντας τουμπόραμα;
Ναι για το πρώτο.
Για το δεύτερο, δεν θα το συνιστούσα κάτι τέτοιο, γιατί κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί να διαχειριστείς υψηλές θερμοκρασίες, λόγω αδυναμίας ρύθμισης καύσης. λόγω στερεών καυσίμων και να σκάσουν το τουμποραμα.

stelios1
28-03-12, 20:01
Καλαβερα τι θες? Αν δεν εχεις δει εσυ ενεργειακο χωρις κλαπε δεν σημαινει οτι ολα εχουν κλαπε! Και δε μου λες, αφου κλεινεις τον αερα οι φλογες πως γινονται κολαση? Χωρις αερα-οξυγονο η φωτια σβηνει οκ! Αν κλεινεις τ αερα και οι φλογες γινονται κολαση εχει.. φουιτ!
Κ εγω ειμαι προσφυγας εκ Σμυρνης, εχει σημασια αυτο?? Σπιτι μου εχω μεγαλυτερο χτιστο τζακι αγαπητε απ οτι εχεις φανταστει εσυ κ απ οτι εχεις δει στα Αγραφα.
Ειναι απαραδεκτο να παρεις εστια κ ενω σου ειπαν δε μαυριζει το τζαμι να εισαι αναγκασμενος να το καθαριζεις καθε 2-3 μερες. 3-4 φορες τ σαιζον ειναι μια λογικη συχνοτητα κ αντε στ διπλασιο (καθε 2 εβδομαδες πχ )αν εισαι πολυ ευαισθητος στ καθαριοτητα.
Και!.. αγορασα εφετος 4 τονους ξυλα, σχεδον ο ενας εμεινε. Ειχα κ αλλους 2-3 παλιοξυλα και 350 ευρω ρευμα στ κλιματιστικο. Αυτα σε 145 τμ σπιτι εκτεθειμενο, κατασκευη του 85, ξυλινα κουφωματα. Σου φαινεται να στοιχισε πολλα η αεροκουρτινα?? Ε μα δεν ειναι δυνατον το προβλημα να το αναγαγουμε σε προτερημα! Αμαν πια. Στο μαυριζει το τζαμι.. μαγκια σου! Καθαριζε!

Κυριάκος
07-05-12, 11:44
Καλημέρα θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος οποιαδήποτε πληροφορία για το inserto 100 Crystal Ventilato της Nordica. Με προβληματίζει ο συνδυασμός βερμικουλίτη στην οροφή εσωτερικά και ενός άγνωστου κεραμικού υλικού σε συνδυασμό με μαντέμι στη βάση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία. Κυριάκος