PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Ενεργειακού Τζακιού-Τεχνικα Θεματα

Σελίδες : [1] 2 3

firefighter2012
16-02-11, 19:14
Εχει δικιο ο φιλος nikolaras να συνεχισουμε εδω σε οτι αφορα την αγορα νεου ενεργειακου τζακιου και ρωταω:
Αυτο το δοχειο ανοιχτο η κλειστο που τοποθετειται? το ανοιχτο ειναι πιο ασφαλες?και αν γινεται οι σωληνες απο το τζακι να ανεβαινουν σε υψος 2 μετρα πανω απο το τζακι ετσι ωστε να περαστουν πανω απο την πλακα μεσα σε σοφιτα για 3 μετρα μηκος και να πεσουν κατω μετα παλι 3 μετρα για να φτασουν στον συλλεκτη που ειναι στις σκαλες/κλιμακοστασιο για να μην σκαψω τα πλακακια μεσα στο σπιτι δηλ αν μπορει να γινεται αυτος ο κυκλος νερου και αντιστροφα και αν ναι τι χρειαζεται :think:

nikolaras
16-02-11, 19:26
Λάθος κατάλαβες.
Το ανοιχτό δοχείο, θα το τοποθετήσεις στη σοφίτα περνώντας τις σωλήνες από την τρύπα της καμινάδας, αλλά δεν χρειάζεται να επιστρέψουν τα νερά στο συλέκτη.
Πρέπει να τοποθετηθεί όπως στην φωτογραφία
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/anoixtodoxeio.jpg

firefighter2012
17-02-11, 18:32
Μου απαντησε ο ιταλος για τα μεταφορικα
Shipping costs are 270 euro
vat included
insurance included
truck with tail lift included
τωρα απο οτι καταλαβα το φορτιο ειναι ασφαλισμενο ?

greg400rr
17-02-11, 19:41
Εχει δικιο ο φιλος nikolaras να συνεχισουμε εδω σε οτι αφορα την αγορα νεου ενεργειακου τζακιου και ρωταω:
Αυτο το δοχειο ανοιχτο η κλειστο που τοποθετειται? το ανοιχτο ειναι πιο ασφαλες?και αν γινεται οι σωληνες απο το τζακι να ανεβαινουν σε υψος 2 μετρα πανω απο το τζακι ετσι ωστε να περαστουν πανω απο την πλακα μεσα σε σοφιτα για 3 μετρα μηκος και να πεσουν κατω μετα παλι 3 μετρα για να φτασουν στον συλλεκτη που ειναι στις σκαλες/κλιμακοστασιο για να μην σκαψω τα πλακακια μεσα στο σπιτι δηλ αν μπορει να γινεται αυτος ο κυκλος νερου και αντιστροφα και αν ναι τι χρειαζεται :think:

Γίνεται να κάνεις αυτόν τον κύκλο που λες.
Αν θυμάμαι καλά τα τζάκια-λέβητας μπορούν και λειτουργούν μέχρι 2bar πίεση. Αν όλο το μανομετρικό που θα χρησιμοποιήσεις είναι 3 μέτρα τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Θα πρέπει μόνο πάνω στη σοφίτα να τοποθετήσεις 2 εξαεριστικά για να μπορεί να φευγει ο αέρας από την εγκατάσταση, μιας και αυτό ειναι το υψηλότερο σου σημείο.
Μεγάλη προσοχή στο δοχείο διαστολής... ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΝΟΙΧΤΟ. Και οι ασφάλειες που θα μπουν, αν οι σωληνώσεις δεν οδεύσουν εξωτερικά, θα πρέπει να του φτιάξεις αποχέτευση ή να κάνεις ένα ξετρύπημα στην πλάτη του τοίχου που θα τοποθετήσεις το τζάκι και να τις έχεις με ελευθερη απορροή έξω.
Σου συνιστώ να βρεις κάποιον τεχνίτη που να έχει ασχοληθεί με το θέμα και να γνωρίζει γιατί είναι πολύ επικίνδυνη μια τέτοια εγκατασταση, αν δεν τηρηθούν κάποιες προφυλάξεις βέβαια, όσο και αν φαίνεται ακίνδυνο.

firefighter2012
18-02-11, 06:31
Εφερα χτες τον υδραυλικο στο σπιτι και μου ειπε αρχικα οτι μεχρι να καταληξουν οι σωληνωσεις στον συλλεκτη εχουν αρκετες γωνιες και δεν σιγουρος για την σωστη κυκλοφορια και επειδη θα βγαλω καμμια 10αρια πλακακια το σπιτι ειναι παλιο ειχε μωσαικο απο κατω και μετα εγινε γεμιση με αμμοκονια για τα πλακακια χωρις να βγει το μωσαικο οτι υπαρχει περιπτωση να κουφιασουν τα πλακακια εκει κοντα απο το κοπμπρεσερ.Οσο για το δοχειο μου ειπε κλειστο με μια βαλβιδα που θα βαλει οταν φτανει σε ενα σημειο να ανοιγει και θα βγαζει λεει ατμο που θα καταληξει στην βεραντα με μια σωληνα .Αυτος μου προτεινε να βαλω ενεργειακο με αερα και να μην μπω σε τετοια χωραφια.Εγω απο την αρχη βεβαια εκει προσανατολιζομουν αλλα με προβληματιζε αν ξεραινεται ο αερας και δεν με νοιαζει για μενα αλλα για τα παιδια και δεν ξερω φυσικα αν οντως ξεραινεται??
Τωρα βρε παιδια μεγαλη η διαφορα ιταλια με ελλαδα ενδεικτικα αναφερω
ΙΤΑΛΙΑ:MONOBLOCCO 900 PIANO NORDICA με μεταφορικα και βεντιλατερ 2917 ευρω
ΕΛΛΑΔΑ:3660 ευρω
Τωρα το μαγαζι αυτο http://www.arredatutto.it/en/advanced_search_result.html?zenAdminID=7n27vtkhcfcrtaqhao10rkurp1&keyword=MONOBLOCCO+900+PIANO&categories_id=&inc_subcat=1&manufacturers_id=&x=39&y=12
το ξερετε εχει παραγγειλει κανεις αλλος απο εκει??
Υπαρχει τροπος να πληρωσουμε με την παραδοση??αν ερθει χτυπημενο??
vat included
insurance included

nikolaras
18-02-11, 10:14
Εδώ αναφέρω πηγές που μπορείς να το αγοράσεις από Ελλάδα και από Ιταλία αρκετά φθηνότερα.

http://www.thegreekz.com/forum/showp...&postcount=228
Εχω πάρει 3 ίδια σε τιμή πολύ δελεαστική, θα σου παραθέσω σχόλια που έχω κάνει σε άλλο φόρουμ, τα έχω γράψει και εδώ βέβαια σε προηγούμενες σελίδες.

Λοιπόν για το τζάκι τώρα.
Πριν 1-2 χρόνια ήταν απαγορευτικές οι τιμές για ένα τέτοιο τζάκι.
Βλέποντας η ιταλική εταιρία edilkamin ότι οι πωλήσεις της ήταν μειωμένες στην Ελλάδα, έκανε μια έρευνα και διαπίστωσε ότι ο γενικός αντιπρόσωπος καπέλωνε 30 % για τον κάθε αντιπρόσωπο νομού, με τη σειρά του αυτός άλλα 40% και έφτανε η τιμή του τζακιού στα ύψη. (οι μεσάζοντες καταστρέψαν την ελληνική αγορά δυστυχώς)
Αποφάσισα και εγώ να πάρω το τζάκι κατευθείαν από Ιταλία. Μίλησα με ενα μαγαζί και πήρα προσφορά για 3 ίδια τζάκια IDRO 30 EDILKAMIN , 800 ευρώ το ένα + τα μεταφορικά 150 ευρώ το ένα.
Πρίν τα παραγγείλω πήγα στην τοπική αντιπροσωπεία στα Τρίκαλα και του μίλησα ευθέως για την τιμή που θα τα έπαιρνα από Ιταλία.
Μου είπε πως θα μου απαντήσει το απόγευμα και έτσι και έγινε. Τελική τιμή για 3 τζάκια 3000 ευρώ με τα μεταφορικά. Μου εξήγησε τι γινόταν όπως περιέγραψα παραπάνω και η εταιρία αποφάσισε ο εκάστοτε αντιπρόσωπος να παραγγέλνει μόνος του τά τζάκια χωρίς μεσάζοντες.
Και έτσι τα πήρα από εδώ !!!! Αν εσύ και οποιοσδήποτε που διαβάζει, βρει το συγκεκριμένο τζάκι πάνω από 1100 ευρώ το μόνο σίγουρο είναι ότι αισχροκερδεί σε βάρος μας.
Τώρα για το συγκεκριμένο τζάκι το συνιστώ ανεπιφύλακτα, είναι εγκατεστημένο σε σπίτι 120 τετραγωνικών με μόνωση και ενδοδαπέδια θέρμανση καίει περίπου 20-25 κιλά ξύλα τη μέρα και σε 100 τετραγωνικά σπίτι χωρίς μόνωση (ούτε την υποτυπώδη) με σώματα και καίει γύρω στα 30-35 κιλά ξύλα.

Αυτό το τζάκι είναι ακριβώς ίδιο με αυτό
5) Acquatondo piano mod.22 - 26 kw € 1550,00
Μπορείς να το πάρεις από εδώ :
http://www.ilfocolare-bellona.it ή από εδώ :http://cgi.ebay.it/Termocamino-EdilK...item19c304f986

Στο χώρο που θα τοποθετηθεί το τζάκι, θα πρέπει να κλείσεις τα σώματα, γιατί θα σκάσεις από τη ζέστη, το λέει βέβαια και ο κατασκευαστής.
Οπως γράφω και στη φωτο, το τοποθέτησα πρόχειρα, οι σωλήνες καλύτερα θα πρέπει να είναι από χαλκό.
Δοχείο διαστολής είναι η εκτόνωση του ζεστού νερού (όταν ζεσταίνεται το νερό, μεγαλώνει ο όγκος), στην περίπτωση τζακιού χρειάζεται ανοιχτό δοχείο, ώστε να εκτονωθεί με ασφάλεια το ατμοποιημένο νερό του μποιλερ του τζακιού σε περίπτωση που κοπεί το ρευμα και δεν δουλεύει ο κυκλοφορητής.

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=498643&page=12

firefighter2012
18-02-11, 15:43
Μηπως ξερει κανεις αν παραγγειλω το τζακι απο ιταλια το βεντιλατερ θα ειναι συμβατο με το ρευμα στην ελλαδα (volt/watt/πριζα)?

nikolaras
18-02-11, 16:03
Ναι είναι 220 βολτ 50 χερτζ.
Μόνο από αμερική έχεις πρόβλημα που είναι 110 βολτ, αλλά βάζεις ένα μετασχηματιστή και είσαι εντάξει.

stelios1
18-02-11, 21:12
Ο αερας ξεραινεται, τα ακριβα εχουν υγραντηρα. Αλλο ειναι αυτο που κανει 2900 Ιταλια 3600 εδω κ αλλο αυτο που λεει ο Νικολαρας 1000 καμια σχεση μεταξυ τους. Οσο για τον ξηρο αερα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα μπορεις να θερμαινεις εξωτερικο φρεσκο κ ετσι να εχεις την καλυτερη και υγειηνοτερη ατμοσφαιρα σπιτι σου απο καθε αλλη περιπτωση. Το ακριβο σιγουρα θα παιρνει αερα ποσοστιαια και απο μεσα και απ εξω σ σ οτι αναλογια θελεις. Αν εχεις πλαστικες σωληνες ισως εχεις προβληματα.
Υπαρχουν πολλοι τροποι για συνδεση με καλοριφερ κ ευκολοι και δυσκολοι. Νικολαρα εσυ στην ενδοδαπεδια εχεις πιο μελετημενο κυκλωμα, δεν ειναι το ιδιο παντου.. Κανονικα πρεπει να βαλει κ τριοδες κ 2 κυκλοφορητη και αρκετους αισθητηρες και μεγαλο δοχειο αποθηκευσης (2-3 τονους) ωστε να εχει σωστη συνεργασια με τ λεβητα. το να κλεινεις εδω και να ανοιγεις βανες εκει, ειναι λαθος και ισως απο κανονισμο να απαγορευεται κ ολας.

nikolaras
18-02-11, 21:53
Αλλο ειναι αυτο που κανει 2900 Ιταλια 3600 εδω κ αλλο αυτο που λεει ο Νικολαρας 1000 καμια σχεση μεταξυ τους.

Στέλιο δεν εννοώ αυτό το τζάκι, αλλά αυτό:http://eshop.biet.gr/product_info.php?cPath=37_39&products_id=1636&osCsid=hib66d2r0ras54mprbkk5893q6

που ρώτησε ο φίλος σο δικό σου thread.
Το μπέρδεμα έγινε από τη μεταφορά των μηνυμάτων σε άλλο θέμα....

stelios1
19-02-11, 21:34
Τώρα για το συγκεκριμένο τζάκι το συνιστώ ανεπιφύλακτα, είναι εγκατεστημένο σε σπίτι 120 τετραγωνικών με μόνωση και ενδοδαπέδια θέρμανση καίει περίπου 20-25 κιλά ξύλα τη μέρα και σε 100 τετραγωνικά σπίτι χωρίς μόνωση (ούτε την υποτυπώδη) με σώματα και καίει γύρω στα 30-35 κιλά ξύλα.

Φιλε μου οταν το τοποθετησες μας το ποσταρες, διπλα ειναι ολα στ αλλο θεμα με ημερομηνιες κτλ κ εγω θα σου πω οτι.. αυτο το διαστημα που δουλεψες το τζακι σου ειχαμε τοσο καλο καιρο που εγω σπιτι μου πολλες μερες δεν το ανναβα καθολου! Βαριομουν.. Δεν ειχαμε κρυο δηλαδη. Η διαφορα σου στο σπιτι με τα κλασικα σωματα ωφειλεται κυριως στο πιο μελετημενο συστημα θετμενσης στ δικο σου σπιτι και στην θερμικη αδρανεια του (αργα ζεσταινεται- αργα ψυχεται) κ οχι τοσο στην μονωση (εχει σημασια μεγαλη κ αυτη αλλα οχι με τετοιες καιρικες συνθηκεσ). Συγνωμη που πιαστηνα κ απο σενα αλλα δεν γινεται αλλο πια. Αν διαφωνεις με τ διαπιστωση μου (οτι δεν παει αλλο πια..) κοιτα στα διπλα θεματα..

nikolaras
20-02-11, 03:04
Οταν το τοποθετήσαμε , είχε -1,-2 βαθμούς , στο χωριό μου.
Μιλάω για το 2ο τζάκι με τα σώματα χωρίς την υποτυπώδη μόνωση, το οποίο δεν πόσταρα καμία φωτογραφία και τοποθετήθηκε πολύ αργότερα από την τοποθέτηση του τζακιού στη φωτογραφία με την ενδοδαπέδια θέρμανση.
Μερικά πράγματα φίλε Στέλιο, που δεν τα γνωρίζεις, να κρατάς μικρό καλάθι.
Μην μηδενίζεις και αμφισβητείς ψαγμένους γνώστες και χρήστες του αντικειμένου.

stelios1
20-02-11, 16:45
Οταν το τοποθετήσαμε , είχε -1,-2 βαθμούς , στο χωριό μου.
Μιλάω για το 2ο τζάκι με τα σώματα χωρίς την υποτυπώδη μόνωση, το οποίο δεν πόσταρα καμία φωτογραφία και τοποθετήθηκε πολύ αργότερα από την τοποθέτηση του τζακιού στη φωτογραφία με την ενδοδαπέδια θέρμανση.
Μερικά πράγματα φίλε Στέλιο, που δεν τα γνωρίζεις, να κρατάς μικρό καλάθι.
Μην μηδενίζεις και αμφισβητείς ψαγμένους γνώστες και χρήστες του αντικειμένου.

Εγω Νικολαρα ειναι 4ρτη χρονια με κυρια θερμανση στο σπιτι μου με τζακι κ ακομα μετραω και ψαχνω. Δηλαδη. Κ απ ολην την χρονια εφετος εσυ να μου πεις.. αυτο κ εκεινο παρατηρησα.. τζαμπα τα ακουω. Ζεσταθηκε σπιτι με 30 κιλα ξυλα? πρεπει να ανφερεις τ ωρες που εκαιγε, την διαφορα θερμοκρασιας,το χρονικο διαστημα που εβγαλες το <πορισμα> και.. ΚΥΡΙΩΣ ποσο πετρελαιο σ αντιστοιχια με ολες ιδιες αυτες τ συνθηκες θα εκαιγε! Και αναλογα του τι θα λεγες θα σε πιστευα η οχι.. οκ!
Εχω δικαιωμα να πιστευω οτι νομιζω και θεωρω σωστο η οχι? Εχω δικαιωμα να μιλαω η οχι?
Οπως τα λετε εδω μεσα μερικοι εχετε λυσει το ενεργειακο προβλημα της ανθρωποτητας! Καταργουνται λοιπον οι καυστηρες, οι λεβητες συμπηκνωσεως, του φυσικου αεριου κτλ. Εσεις λυσατε το προβλημα!
Και κοιτα να δεις.. δεν εχεις τζακι, δεν λεγεται τζακι αυτο το πραγμα. Συσκευη θερμανσης πεστην, σομπα με μεγαλη πορτα να χαιρεσαι πεστην, τζακι οχι δεν εναι. Γ αυτο κανει ενα χιλιαρικο το εισαγωγης! Τα αλλα που κανουν 3 χιλ τι ειναι διαστημοπλοια?
Εν κατακλειδι.. 30 κιλα την ημερα (στο αμονωτο σπιτι!) με -1 η 0 βαθμους θελεις να πεις ηταν οκ! Αυτο δεν λες?? 30 λοιπον επι εκατο μερες (εδω σου χαριζομαι, ας υποθεσουμε οτι και οι 100 μερες ειναι στο μηδεν) μας κανει ο λογαριασμος 3 τονους! Στο δικο σου το μονωμενο 2 τονους την χρονια! Και θελεις να σε παρω σοβαρα?? Επειδη εσυ δηλωνεσαι ως ΨΑΓΜΕΝΟΣ?
Συμαζευτειτε..

nikolaras
20-02-11, 19:13
Να σου πω ότι έχεις δίκαιο να τελειώνουμε;
Ειλικρινά με κούρασες, με ένα χιλιάρικο εγώ δεν ξοδεύω φράγκο πετρέλαιο, σου αρέσει δεν σου αρέσει. Πίστευε ότι θέλεις, αλλά σε παρακαλώ μην μηδενίζεις τους συνομιλητές σου, σιγά σιγά θα μας πεις και ψεύτες.

firefighter2012
20-02-11, 20:50
Πηγα χτες και ειδα ενα ενεργειακο τζακι με βεντιλατερ ενος φιλου το οποιο το αγορασε απο την χυτεμπορικη πιεριας.Ειναι πολυ ευχαριστημενος μου ειπε ,και γω δεν μπορω να πω καλο ηταν ,η πορτα του λειτουργουσε πολυ καλα,τσιμουχες δεν ειδα βεβαια και μεγαλη γενικα εστια ηταν.Τωρα ηταν περιμετρικα με χοντρη λαμαρινα ατσαλι και επενδυση εντος απο μαντεμι .Το μονο ας πουμε αρνητικο που ειδα ηταν οτι για το κλαπετο καμιναδας υπηρχε αλυσιδα εντος του τζακιου που νομιζω οτι δεν ειναι λειτουργικο ετσι.Ξερει κανενας αλλος γι'αυτα τα τζακια απο την πιερια?

stelios1
21-02-11, 05:42
Να σου πω ότι έχεις δίκαιο να τελειώνουμε;
Ειλικρινά με κούρασες, με ένα χιλιάρικο εγώ δεν ξοδεύω φράγκο πετρέλαιο, σου αρέσει δεν σου αρέσει. Πίστευε ότι θέλεις, αλλά σε παρακαλώ μην μηδενίζεις τους συνομιλητές σου, σιγά σιγά θα μας πεις και ψεύτες.

Καλημερα! Δεν μηδενιζω κανεναν, καμια τετοια προθεση κ εσυ ειπες να εχω κοντο το μολυβι μου συμβαινουν αυτα. Και ειναι και χρησιμα. Με το χιλιαρικο συμφωνω απολυτα!
Με αφορα αμμεσα κ εχω κουραστει κ εγω να ακουω παραλογα πραγματα. Ολα βγαινουν σωστα και ορθα με πραξεις (αριθμητικες) κ οχι με παρορμητικα λογια.

1kost12
21-02-11, 12:43
Γεια σας!!!
Έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία ότι υπάρχει πολύ εκνευρισμός που ουσιαστικά δεν υπάρχει κανένας λόγος…..
Ρε παιδιά χαμηλώστε λίγο τον τόνο και τα νεύρα σας…μια παρέα είμαστε λέμε κάποιες γνώμες, άλλοι (όπως εγώ) ρωτάμε, μαθαίνουμε και πάει λέγοντας….
Μη φωνάζετε και αν πει κανένας ένα λόγο πάρα πάνω δεν τρέχει τίποτα…..αφήστε τους εγωισμούς . Μια μεγάλη παρέα είμαστε και …..κακά τα ψέματα, έχουμε μια κάποια ηλικία ο καθένας και πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να θυμώνουμε κλπ
Διαβάζω ότι αφορά το τζάκι προσεκτικά και δεν χρειάζεται να θυμώνουμε. Πάνω από όλα ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ!!!!

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
21-02-11, 17:16
Ζητώ συγγνώμη εξ αρχής!Δεν έχω παρακολουθήσει όλη την συζήτηση για το ενεργιακό τζάκι και έτσι θα (ξανά)ρωτήσω:Για 120-130τμ σπίτι πόσες KW,θερμίδες τζάκι πρέπει να βάλω;Ενεργιακό τζάκι που να συνδέεται με τα καλοριφέρ υπάρχει;Και ενεργιακό εννούμε να βγάζει το θερμό αέρα απο περσίδες έτσι δεν είναι;Είδα τις σελίδες πυ παράθεσε ο κ.nikolaras αλλά δεν έβγαλα άκρη, δεν κατάλαβα!Είναι σελίδες για να αγοράσεις απευθείας από Ιταλία;Αν δεν είναι κόπος,ξαναγράφετε απο που στην Ελλάδα μπορούμε να αγοράσουμε;Κάτι ακόμα :το τζάκι του nikolaras τι μάρκα είναι;Σας ζητώ συγγνώμη και πάλι!Αν έχετε εξαντλήσει το θέμα ο.κ ,αν πάλι κάποιος έχει διάθεση ας απαντήσει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!!!!!

stelios1
21-02-11, 18:14
Αντιγονη διαφορετικες αναγκες εχει το καθε σπιτι δεν ειναι οι ιδιες σε ολα απλα και αναλογα με τα μετρα, αυτες κανονικα βγαινουν μετα απο μελετη ειδικου. Ενεργειακα λεμε αυτα με την πορτα κ ενα συστημα απαγωγης της θερμοτητας και διαχυση της στ χωρο με αερα η νερο. Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Με νερο σαφως ειναι καλυτερο. Ρωτησε εναν καλο θερμουδραυλικο κ αν γινεται να τοποθετηθει τετοιο και αναλαμβανει να κανει τις συνδεσεις με τ κεντρικη θερμανση αξιζει. Ο Νικολαρας θα σου πει πως κτλ για ενδεχομενη παραγγελια σου..

stelios1
21-02-11, 18:15
1Kost12 Απο δω κ περα θα ηρεμησουμε- ησυχασουμε. Η εκθεση εδω τελειωσε.

stelios1
21-02-11, 18:47
Πηγα χτες και ειδα ενα ενεργειακο τζακι με βεντιλατερ ενος φιλου το οποιο το αγορασε απο την χυτεμπορικη πιεριας.Ειναι πολυ ευχαριστημενος μου ειπε ,και γω δεν μπορω να πω καλο ηταν ,η πορτα του λειτουργουσε πολυ καλα,τσιμουχες δεν ειδα βεβαια και μεγαλη γενικα εστια ηταν.Τωρα ηταν περιμετρικα με χοντρη λαμαρινα ατσαλι και επενδυση εντος απο μαντεμι .Το μονο ας πουμε αρνητικο που ειδα ηταν οτι για το κλαπετο καμιναδας υπηρχε αλυσιδα εντος του τζακιου που νομιζω οτι δεν ειναι λειτουργικο ετσι.Ξερει κανενας αλλος γι'αυτα τα τζακια απο την πιερια?

Αφου ειναι ευχαριστημενος και σ αρεσε μην κολας στ κλαπε με την αλυσιδα, δεν ειναι κατι τραγικο αυτο.. θα βρεις σε ποια θεση σε ικανοποιει και θα μεινει εκει.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
21-02-11, 19:00
kαι καμμιά ιδέα για ξυλολέβητα;Πόσο πάνε πάνω κάτω και αν γίνεται να εναλλάσεται η θερμανση απο πετρελαίο σε ξύλο όποτε θέλω;Και το πιο σημαντικό:η μέτρηση θερμίδων του ξυλολέβητα ειναι όμοια με το πετρέλαιο;Οσων θερμίδων πετρελαιολέβητας τόσο και ξυλολέβητα;Ευχαριστω!!!!!!!!

nikolaras
21-02-11, 20:56
Λοιπόν Αντιγόνη, για να βάλουμε τα πράγματα με μια σειρά....
Υπάρχουν 2 ειδών ενεργειακά τζάκια και τα 2 τα χαρακτηρίζει η κλειστή εστία.
1. Τα τζάκια που ζεσταίνουν αέρα και τον διαχέουν στο χώρο με διαφορετικούς τρόπους
2. τα τζάκια που ζεσταίνουν νερό και το διοχετεύουν στο ήδη υπάρχων σύστημα καλοριφέρ, μπορούν βέβαια και να συνδεθούν παράλληλα με τον λέβητα στο ίδιο σύστημα.

Και τα 2 έχουν τα πλεονεκτηματά τους, αλλά και τα μειονεκτήματά τους.
Βασικό πλεονέκτημα του τζακιού με αέρα είναι η πιο εύκολη εγκατάσταση.
Το τζάκι νερού χρειάζεται αρκετά πράγματα για να είναι ασφαλής η λειτουργία του, αλλά υπερτερεί έναντι του αέρα, σε απόδοση αλλά και σε καλύτερη ρύθμιση της θερμοκρασίας σε ολόκληρο το σπίτι.
Αν διαβάσεις δημοσιεύσεις στα ανάλογα θέματα θα βρείς πολλές πληροφορίες και θα σου λυθούν οι απορίες σου.
Επειδή ρώτησες για το τζάκι μου είναι της ιταλικής edilkamin, μπορείς να το βρεις στην Ελλάδα.
Διάβασε εδώ : http://www.thegreekz.com/forum/showpost.php?p=17338108&postcount=6
Τι δεν κατάλαβες;

firefighter2012
21-02-11, 21:38
Το θεμα της τσιμουχας (κορδονι) γυρω απο την πορτα νομιζετε οτι ειναι βασικο?Οσο για το κλαπετο της καμιναδας αν το ρυθμισω εγω να ειναι περιπου κλειστο γιατι τελειως δεν κλεινει ,και ανοιγω την εστια για να βαλω ξυλα μπορει να τσιμπαει καπνο προς τα μεσα.Ενω αυτα που οταν ανοιγεις την εστια ανοιγει αυτοματα και το κλαπετο δεν υπαρχει τετοια περιπτωση

nikolaras
21-02-11, 22:37
Το τζάκι μου έχει αυτόματο άνοιγμα κλαπέτου, αλλά όχι στην έξοδο της καμινάδας, αλλά μέσα στον χώρο καύσης για να οδηγεί τη φλόγα , εκεί που χρειάζεται, ώστε να υπάρχει μέγιστη απόδοση.
Κάθε τζάκι έχει και την τεχνολογία του, αλλά κλειστό κλαπέτο καμινάδας και ανοιχτή πόρτα=κάπνισμα.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
22-02-11, 17:22
Καλησπέρα σε όλους!!!!Θα ξαναρωτήσω για το τζάκι με σύνδεση στο καλοριφέρ:Μπορεί να δουλέψει και μόνο του,σαν απλό τζάκι;Να κλείνει δηλαδή το κύκλωμα που συνδέεται με τα καλοριφέρ;και επιδέχεται αγωγους να βγάζει τον ζεστό αέρα όπως τα ενεργιακά με αέρα;Και κάτι ακόμη:nicolaras,θα μπορούσα να σου στείλω pm μου επιτρέπεις;Ευχαριστώ!

nikolaras
22-02-11, 18:04
Αντιγόνη, στειλε μου Π.μ. , δεν έχω πρόβλημα.
Το τζάκι καλοριφέρ, δεν μπορεί να δουλέψει σαν απλό τζάκι. Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό;

briko
22-02-11, 18:10
Επειδή γνωρίζω ότι η θερμοκρασία στην ενδοδαπεδια θέρμανση είναι το μέγιστο 40C
Και το τζάκι έχει έξοδο νερού πάνω από τους 80 C τι γίνετε σ’αυτή την περίπτωση?
Και εάν είναι δυνατών να μας πει ο Νίκος(nikolaras) σε τι τιμή αγόρασε το τζάκι του και από πού?

nikolaras
22-02-11, 18:23
Σχετικά με την ενδοδαπέδια θέρμανση, γίνεται ότι ακριβώς γίνεται και με το λέβητα.
Υπάρχει τρίοδος βαλβίδα που ρυθμίζει τη θερμοκρασία νερού στην ενδοδαπέδια.
Ρε παιδιά, το αγόρασα από Ελλάδα , αλλά πήρα προσφορά για 3 τζάκια idro 30 edilkamin 3000 ευρώ.
Τα έχω πει αυτά τα πράγματα, βαριέμαι να τα γράφω 100 φορές.

stelios1
22-02-11, 21:20
Το θεμα της τσιμουχας (κορδονι) γυρω απο την πορτα νομιζετε οτι ειναι βασικο?Οσο για το κλαπετο της καμιναδας αν το ρυθμισω εγω να ειναι περιπου κλειστο γιατι τελειως δεν κλεινει ,και ανοιγω την εστια για να βαλω ξυλα μπορει να τσιμπαει καπνο προς τα μεσα.Ενω αυτα που οταν ανοιγεις την εστια ανοιγει αυτοματα και το κλαπετο δεν υπαρχει τετοια περιπτωση

Συρομενης πορτας (προς τα επανω δηλαδη) δεν νομιζω να βρεις Ελληνικο που να κλεινει αεροστεγως. Ισως και να υπαρχει κ να μην το ξερω βεβαια.. Το κλαπε θα το κλεισεις τοσο οσο με ανοιχτη την πορτα να μην καπνιζει, περισσοτερη ακριβεια τ την θες? Δεν ειναι πρακτικα κατι κρισιμο, αν δεν θες αλλη ζεστη δεν βαζεις αλλα ξυλα, βαζεις λιγοτερα ξυλα, βαζεις ξυλα ισα ισα να μην σβησει. Ντε κ καλα πρεπει να το γεμισεις ξυλα αλλα να μην καουν??
Πριν 2 χρονια επενδυσα ενεργειακη εστια Γερμανικη (ακριβη) που δεν ειχε καν κλαπε! Ουτε βεντυλατερ! Κ ηταν φοβερη σαν κατασκευη, επαθα πλακα..
Εγω θα σου πω να προσεξεις (μιας κ την εχει γνωστος σου) το πως καιει, αν κλεινοντας η πορτα καιει φυσιολογικα σαν τζακι (η εικονα τ φλογας) η αν καιει σαν <καυστηρας> αν καιει σαν καυστηρας (δεν βρισκω αλλο τροπο να εξηγησω τι εννοω) τοτε πιθανοτατα θα σου μαυριζει το τζαμι, γιατι δημιουργουνται ρευματα εσωτερικα κ η φλογα ερχεται προς αυτο και το λερωνει κ οχι προς τις πισω επιφανειες απ τις οποιες θα παρεις θερμοτητα..

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
23-02-11, 10:12
Κατά αρχήν,nicolara,ευχαριστώ πάρα πολύ και συγνώμη αν τα έκανα λίγο θάλασσα με τα πμ:άγνοια γάρ!!!!
Απορίες τώρα:1.το τζάκι σου είναι μαντεμένιο;
2.πόσες kw (για 120-130τμ)είναι αρκετές;
3.πάνω κάτω πόσα ξύλα τη μέρα;
Σίγουρα θα έχεις απαντήσει, αμα δεν βαριέσαι κάνε ακόμα ένα κόπο!(μετά θα ανοίξουμε άλλο θέμα)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!

nikolaras
23-02-11, 10:54
1. Δεν νομίζω να υπάρχει τζάκι νερού μαντεμένιο, το συγκεκριμένο έχει μαντέμι στη βάση του, το μπόιλερ νερού είναι από πυρίμαχη λαμαρίνα. Δεν χρειάζεται άλλωστε, γιατί οι θερμοκρασίες που αναπτύσονται είναι μικρότερες των 100 βαθμών.
2. Μη συγχέετε τις θερμίδες του λέβητα πετρελαίου, μέ τις θερμίδες ενός τζακιού, γιατί ο λέβητας δεν δουλεύει συνέχεια, ενώ το τζάκι δουλεύει συνεχόμενα.
Το δικό μου τζάκι καλύπτει μέχρι 120 τετραγωνικά σπίτι. Οχι ότι δεν θα κάλύψει και 150 τ.μ., αλλά θα χρειαστεί μεγαλύτερες ποσότητες ξύλου.
3. Για ένα σπίτι 120 τ.μ. μονωμένο, ΝΑΙ είναι υπερ αρκετά 30 κιλά ξύλων.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
26-02-11, 18:43
Γειά χαρά σε όλους!τι σημαίνει κατανάλωση θερμικης ισχύος και ωφέλιμη θερμική ισχύς για ένα τζάκι,ξέρει κανείς να μας πεί;Έχει να κάνει με τις θερμίδες τ ου τζακιού;

stelios1
26-02-11, 21:23
Γειά χαρά σε όλους!τι σημαίνει κατανάλωση θερμικης ισχύος και ωφέλιμη θερμική ισχύς για ένα τζάκι,ξέρει κανείς να μας πεί;Έχει να κάνει με τις θερμίδες τ ου τζακιού;

Δεν ειναι κατι αποκλειστικο για τα τζακια, αφορα ολες τις μηχανες που μετατρεπουν ενεργεια σ αλλην μορφη. Το πρωτο (καταναλωση) ειναι η ενεργεια των ξυλων που θα καψει στην μοναδα του χρονου (Η ποσοτητα των ξυλων ανα ωρα πχ).
Ωφελιμη εννοει την ενεργεια που θα κερδισεις στον ιδιο χρονο. Δαιρωντας αυτην (τ ωφελιμη) με αυτην που ξοδεψες ειναι ο βαθμος αποδοσης.. Λογω καυσιμου (υγρα, στεγνα, καλα κακα ξυλα τελος παντων) στ πραξη παιζει πολυ αυτος ο βαθμος.

sokis8
26-02-11, 22:35
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και λίγες μέρες ψάχνω πληροφορίες για ενεργειακό τζάκι που σκέφτομαι να τοποθετήσω στο σπίτι που μένω. Η λογική με την οποία σκέφτομαι είναι να χρησιμοποιήσω το τζάκι για να ζεστάνω όλο το σπίτι. Είμαι σε τελευταίο όροφο πολυκατοικίας, σοφίτα και απο πάνω υπάρχει στέγη με κεραμίδια. Το ταβάνι βέβαια γυψοσανίδα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω τον κ. stelio είναι αν με το τζάκι που κατασκευάζει ο ίδιος μπορώ με επιπλέον σωλήνες σπιράλ, ανάμεσα απο ταβάνι και στέγη, να στείλω ζεστό αέρα απο το τζάκι σε δυο υπνωδωμάτια και στο μπάνιο, με περσίδες εννοώ στο ταβάνι. Ευχαριστώ!

firefighter2012
27-02-11, 20:33
Ειδα χτες το ενεργειακο nordica 900 piano φοβερη εστια και τεραστια και μαλλον αυτη θα παραγγειλω.Μου συνεστισαν βεβαια την μικροτερη 750 piano αλλα ειναι σχετικα μικρη για μενα οχι λογω kw αλλα το βραδυ θελω να πεταω ενα κουτσουρο μεγαλο μεσα και να βρισκω το πρωι καρβουνο

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
27-02-11, 21:46
Αυτή η εστία nordica τι προελευσης είναι;Σύνδεση με καλοριφέρ,μαντεμένια,πόσες kw,ενεργιακή;Γράψε και κάτι παραπάνω ρε father,απο που την βρήκες(αν έχεις κανα site να την δούμε και εμείς)απο που την πήρες και πόσο αν επιτρέπεται.Ολοι στο ψάξιμο είμαστε ρε παιδιά!-Καταραμένο Πετρέλαιο-Οποιος βρίσκει άκρη να το γράφει:Είμαι ο τάδε και πήρα αυτό το τζακι!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

stelios1
27-02-11, 22:04
sokis8 Ειμαι κατα αυτου του τροπου (τον θεωρω παραλογο κ αμφιβαλω πολυ αν δουλευει καπου σωστα) και γ αυτο δεν εχω κανει τετοιο πραγμα. Ο αερας οπως ακριβως και το νερο και το ρευμα προτιμα τ ευκολο-συντομο δρομο, αλλη ποσοτητα θα δινει κοντα κ αλλη σε μακρινη αποσταση. Χρειαζεται μελετη κανονικα και κατασκευη του δικτυου διανομης απο τεχνικους εξαερισμου κ οχι απ τον καθε Στελιο. Χρειαζεται μεγαλο μηχανακι (900 κυβ μετρα τ ωρα πχ ενω εσυ χρειαζεσαι τα 300) ωστε να υπερκαλυπτει εξ ισου τ πιεση κοντα και μακρυα, δεν εχω χωρο να το βαλω αυτο. Αν δεν δεις καπου να δουλευει σωστα εσυ ο ιδιος με τα ματια σου μην το επιχειρησεις.

kostas.b
02-03-11, 19:07
Παιδια γεια σας.

Αποφασισα εκτος απο εναν λεβητα πελλετ (ειμαι σε αναζητηση) στο σπιτι μου να τοποθετησω στο υπαρχον χτιστο με πυροτουβλα τζακι μου μια ενεργειακη εστια τυπου κασσετας.Ο λογος ειναι οτι δεν θελω να το χαλασω γιατι δεν αντεχω μετα την ατσαλια που θ' αφησει μια τετοια ενεργεια.

Το τζακι που εχω αυτη την στιγμη το μονο που κανει ειναι να ρουφαει την ζεστη που υπαρχει μεσα στο σπιτι οταν ειναι σβηστο ενω ακομα κι οταν το αναβω καιει ενα σκασμο ξυλα και πρεπει να πας διπλα για να καταλαβεις οτι βγαζει καποια ζεστη.

Εκανα λοιπον μια ερευνα αγορας αρχικα στο internet και αφου ειδα οτι τιμες εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις δεν αναφερονταν πουθενα αρχισα τις επισκεψεις και τα τηλεφωνα.

Αρχικα επικοινωνησα με την εταιρεια ΒΙΕΤ.Ειχα δει σε προσφορα http://eshop.biet.gr/product_info.php?cPath=51_52&products_id=1839&osCsid=if0vk62h8cinsrbdv59vdgh180 αυτη την κασσετα και οντως οπως μου ειπαν υπαρχει και η τιμη που βλεπετε ισχυει.Ομως για την τοποθετηση ηθελαν 869 ευρω μιας και ειμαι στην επαρχια και για τα υλικα 550 ευρω συνολο δηλαδη περιπου 2400 ευρω.

Το επωμενο τηλεφωνο το εκανα στην εταιρεια ΕΣΤΙΑ οπου εκει για την κασσετα universaljolly super 90 http://www.estianet.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/UNIVERSALJOLLY_S_4901dae564948.pdf μου ζητησαν για τοποθετηση 650 ευρω για τα υλικα 350 ευρω και για την κασσετα 2700 ευρω.

Σε τρια μαγαζια με τζακια που επισκευθηκα της περιοχης μου κατω απο 2700 ετοιμη κασσετα τοποθετημενη δεν βρηκα.Εντυπωση μαλιστα μου εκανε και το γεγονος οτι σε ορισμενες περιπτωσεις το να γκρεμισω το τζακι και να τοποθετησω απο την αρχη ενα καινουργιο η τιμη ηταν σχεδον ιδια ή και λιγο χαμηλοτερη.!!!!!

Προσανατολιζομαι πλεον αφου πηρα μια κρυαδα ν' ασχοληθω μονος μου με την τοποθετηση.Εκεινο που με απασχολει περισσοτερο στο θεμα αυτο ειναι αν χρειαζεται στην καμιναδα που ειναι χτιστη με απλα τουβλα και γεματη με καρβούνα απο την καυση του ξυλου να την μονωσω εσωτερικα φτιαχνοντας ενα ειδος θερμοθαλαμου δηλαδη και να κανω δυο τρυπες πανω τοποθετοντας δυο περσιδες. απ' οπου θα εκτονωνεται η ζεστη.

Αν δεν γινει αυτο ειναι σωστο να ριξω μεσα ενα ανοξειδωτο μπουρι το οποιο θα το μονωσω με πετροβαμβακα και τελος?

Αν καποιος ξερει θα τον παρακαλουσα θερμα να μου απαντησει.Ευχαριστω.

firefighter2012
02-03-11, 19:32
Το Nordica monoblocco 900 piano ειναι ιταλικο με βεντιλατερ 800κυβ.Οι ιταλοι το εστελναν στην πολη μου με 3000 ευρω ολα μαζι με μεταφορικα.Εδω στην πολη μου το δινουν 3800 και αθηνα ειχα προσφορες με 3600 .Τελικα το παρηγγειλα απο καταστημα στη ζακυνθο

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
05-03-11, 10:30
Γειά χαρά σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω για την εγκατάσταση τζάκι-καλοριφέρ:πρέπει να τραβήξεις νέα γραμμή απο το καλοριφέρ ως το λέβητα για το νερό;Πώς συνδέεται το νερό του τζακιού με το λέβητα;Μπορεί να συνδεθούν τα καλοριφέρ με το τζάκι απο κάποιο σώμα μέσα στο σπίτι;Και μια γραμμή για το ανοιχτό δοχείο;Μπορεί να τοποθετηθεί το δοχείο μακριά απο το τζάκι και μέχρι τι απόσταση;Είδα το σχέδιο του nicolara αλλά δεν το αντιλαμβάνομαι πλήρως.Και κάτι ακόμη:Που έχει το τζάκι το νερό ,απο κάτω, απο πάνω σε δοχείο-δεξαμενή και απο τι είναι αυτό φτιαγμένο; Αν κάποιος έχει την καλοσύνη......

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
05-03-11, 10:33
Κάτι ακόμη:Είναι απαραίτητο η καμινάδα ενός τζακιού να είναι κάθετη;Δεν μπορεί δηλ. να έχει σπάσιμο όπως τα μπουριά μιας σόμπας,και γιατί;Επίσης ,όσο νερό έχει ο λέβητας τόσο πρέπει να έχει και το τζάκι-καλοριφέρ;Δηλαδή αν ο λέβητας παίρνει 60kg νερό πρέπει να πάρω τζάκι που έχει περιεκτικότητα σε νερό 60kg;Ευχαριστώ πολύ οποιον ασχοληθεί

kostas.b
05-03-11, 15:44
Γειά χαρά σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω για την εγκατάσταση τζάκι-καλοριφέρ:πρέπει να τραβήξεις νέα γραμμή απο το καλοριφέρ ως το λέβητα για το νερό;Πώς συνδέεται το νερό του τζακιού με το λέβητα;Μπορεί να συνδεθούν τα καλοριφέρ με το τζάκι απο κάποιο σώμα μέσα στο σπίτι;Και μια γραμμή για το ανοιχτό δοχείο;Μπορεί να τοποθετηθεί το δοχείο μακριά απο το τζάκι και μέχρι τι απόσταση;Είδα το σχέδιο του nicolara αλλά δεν το αντιλαμβάνομαι πλήρως.Και κάτι ακόμη:Που έχει το τζάκι το νερό ,απο κάτω, απο πάνω σε δοχείο-δεξαμενή και απο τι είναι αυτό φτιαγμένο; Αν κάποιος έχει την καλοσύνη......

Κάτι ακόμη:Είναι απαραίτητο η καμινάδα ενός τζακιού να είναι κάθετη;Δεν μπορεί δηλ. να έχει σπάσιμο όπως τα μπουριά μιας σόμπας,και γιατί;Επίσης ,όσο νερό έχει ο λέβητας τόσο πρέπει να έχει και το τζάκι-καλοριφέρ;Δηλαδή αν ο λέβητας παίρνει 60kg νερό πρέπει να πάρω τζάκι που έχει περιεκτικότητα σε νερό 60kg;Ευχαριστώ πολύ οποιον ασχοληθεί
Αντιγονη γεια σου.Θα προσπαθησω ν' απαντησω οσο πιο καλα μπορω στις ερωτησεις σου.

1)Ναι πρεπει να τραβηξεις δυο σωληνες απο το τζακι που θα συνδεθουν στους κεντρικους σωληνες που ξεκινουν απο τον λεβητα ή μπορεις και να τους συνδεσεις στο κολεκτερ (συλλεκτης ) το σημειο δηλαδη που καταληγουν ολοι οι σωληνες των σωματων καλοριφερ και οι κεντρικοι σωληνες του λεβητα.

2)Συνεπως δεν μπορεις να το συνδεσεις μονο σε καποιο σωμα

3)Εχω δει εγκατασταση που το δοχειο διαστολης ηταν τοποθετημενο 15 μετρα μακρια απο το τζακι οπως και ο κυκλοφορητης του.Το μονο που θα πρεπει να προσεχθει ειναι το δοχειο διαστολης να βρισκεται πιο ψηλα και απο το τελευταιο σωμα ή γενικα απο ολη την εγκατασταση θερμανσης.

4)Συνηθως η δεξαμενη του νερου ειναι πανω και στην πλατη του τζακιου και ειναι φτιαγμενο απο ατσαλολαμαρινα.

Στην αγορα υπαρχουν τζακια που εχουν ετοιμο το υδραυλικο κιτ συνδεσης και αλλα που εχουν μονο την εστια και την δεξαμενη.Το πιο φθηνο που εχω δει να δουλευει μια χαρα και να ζεστενει σπιτι 110 τμ ειναι αυτο http://www.e-stoves.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=16&flypage=flypage.tpl&product_id=125&option=com_virtuemart&Itemid=3&lang=el&vmcchk=1&Itemid=3
.Ναι ξερω ασχημο γκουμουτσα αλλα με 1500 ευρω τοποθετημενο ετοιμο ο τυπος ζεσταινε ολοκληρο σπιτι.

Στο ιδιο σπιτι η καμιναδα εκανε σπασιμο περιπου 120 μοιρες και μετα ξανα σπασιμο για να βγει ευθεια πανω απο την στεγη και μου ειπε πως δεν ειχε καποιο προβλημα με αυτο.

Παντως αν δεν εχεις τζακι και θελεις να φτιαξεις εγω θα σου προτεινα να μην το κανεις.Παρε μια ετοιμη σομπα πελλετ με νερο που κοστιζει περιπου 3300 ευρω εχει ετοιμο κιτ υδραυλικης εγκαταστασης με ενσωματομενο δοχειο διαστολης πληρως αυτοματοποιημενη λειτουργια χωρις να πονοκεφαλιαζεις ποσα ξυλα θα ριξεις ποτε να τα ριξεις ανοιξε και κλεισε πορτες κουβαλα ξυλα καθαρισε σταχτες και τα ρεστα.

Τα πελλετ ειναι σε 15κιλα σακουλακια την φουλαρεις ανα δυο μερες την καθαριζεις ανα τρεις την προγραμματιζεις και την ξεχνας πως υπαρχει.Σου ζεσταινει το σπιτι και το μποιλερ του θερμοσιφωνα και απλωνεις και κανενα ρουχο μπροστα της μιας και το 15% της ενεργειας βγαινει απο μπροστα σε μορφη ζεστου αερα.

Και το μπουρι ειναι ενας μικρος σωληνας διαμετρου 8εκ σαν λουκι αποχετευσης που δεν χρειαζεται να το πας πανω απο το σπιτι αν θες το ριχνεις και στην βεραντα σου.

Ολο αυτο το σκηνικο το εχω δει σε σπιτι φιλου και δεν το πιστευα.Αρχισα να ψαχνω για κασσετες τζακιου ομως τωρα σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να γκρεμισω το τζακι και να βαλω στη θεση του ενα τετοιο εργαλειο.

nikolaras
05-03-11, 16:43
Πολύ σωστός Κώστα.
Πέλλετ δεν θα έβαζα με τίποτα, εφόσον στην αγορά άρχισαν να κυκλοφορούν μπρικέτες.....
Αλλή χάρη έχει το τζάκι και άλλο η σόμπα και είναι και πανάκριβες.
Εξάλλου υπάρχει και τζάκι με πελλετς....

kostas.b
05-03-11, 17:11
Συμφωνω φιλε Νικολαρα οτι το τζακι εχει ενα ρομαντισμο μια διαφορετικη ζεστασια και θαλπωρη.
Ειναι ομως κι ενας λειτουργικος μπελας.

Και τα τζακια με πελλετ ειναι πανακριβα.Αληθεια γιατι τοσο αρνητικος με τα πελλετ?Μηπως παιζεται καποια απαταιωνια μηπως μας την εχουν στημενη οι πελλεταδες.
Τις μπρικετες ξυλου που τις βρισκουμε? ειναι συσκευασμενες και ποσο κοστιζουν?

nikolaras
05-03-11, 17:20
Τις μπρικέτες θα τις βρεις στην αναζήτηση σαν οικολογικά καυσόξυλα, είναι νέο προιόν στη αγορά και θα αρχίσουν να κατασκευάζουν και στην Ελλάδα, οπότε θα πέσουν οι τιμές.
Απατεωνιά θεωρώ τις χαμηλής θερμαντικής αξίας πέλλετς που κατασκευάζονται συνήθως από βιομάζα (υπολλείματα από τα χωράφια), δεν έχουν καμία σχέση με την απόδοση των πέλλετς, συνήθως εισαγωγής που κατασκευάζονται από ατόφιο λεπτόκοκκο πριονίδι δρυός ή οξυάς.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
06-03-11, 20:48
Γειά χαρά σε όλους!kosta ευχαριστώ πολύ για την σαφή απάντηση.Θα ήθελα και γω να σου πω για το pellets.Στην infacoma που πήγα μόνο αυτό έβλεπες!Οι σόμπες δεν με έπεισαν απο άποψη αντοχής:είναι δυνατόν μια σταλιά σερπατινιτσα να ζεστάνει 40-50kg νερό;και για πόσο θα αντέξει;Στις εταιρείες που ρώτησα έδιναν εγγύηση για κανα 2 χρόνια!Ε,τόσο συμπεραίνω θα αντέξουν!Για το ίδιο το pellets:για την ώρα είναι φτηνότερο απο το πετρέλαιο αλλά ακριβότερο απο το ξύλο.Πιστεύω ότι αν γεμίσει η αγορα θα το "βαρέσουν''.Και αυτό για την θερμική του αξία ανάλογα με το είδος του είναι αλήθεια.Οι τιμές διαφέρουν και απο το φτηνό θέλεις διπλάσια ίσως και τριπλάσια ποσότητα για να ζεσταθείς και τελικά πληρώνεις λίγο λιγότερο απο το πετρέλαιο,για την ώρα!!Οπως και να "χει οσο δύσκολα και να ρθουν ξύλα βγαίνεις ,μαζεύεις ζεσταίνεσαι!Για κασετα τζάκι www.dovre.gr.Ρίξε μια ματιά!

samas
07-03-11, 15:08
Φίλε μου Νίκο εισαι κατατοπιστότατος .Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μοιραζεσαι με όλους μας.Λόγο κατοικίας που μένω (καστοριά) θα ήθελα να σου κανώ μερικές ερωτήσεις .

1. Υπάρχει τζάκι αεροθερμο (κλειστη εστία) το οποίο και να συνδέεται και στα καλοριφέρ ? ( δηλαδή να βλαλω το παλιό , να το δουλέψω ως αερόθερμο και αργότερα (αν υπαρχουν λεφτά) να το συνδέσω στο καλολιφέρ.)
2.Σκέφτομαι για αεροθερμο το tekno 3 .(για ενα σπιτι περιπου 120 τμ με ανοιχτο χωρο περιπου 75 τμ) .(η γνώμη σου μετράει) η να μου προτείνεις κάποιο άλλο και με τι κόστος .

firefighter2012
07-03-11, 19:47
Χρονια πολλα σε ολους.
Εχω παρατηρησει καποιους τζακαδες οταν χτιζουν καμιναδα και συγκεριμμενα οταν σπανε την πλακα του οροφου για να περασουν την σωληνα να την σπανε και να περνανε την πρωτη πλιθα μεσα στην πλακα δηλ. να φαινεται απο κατω και οχι να τρυπανε την πλακα σε στρογγυλη μορφη να περασει η σωληνα την πλακα του οροφου και επειτα να χτιζουν τις πλιθες απο κει και πανω.Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο??ποιος ειναι ο σωστος τροπος .
Ρωταω γιατι στην καινουρια εστια μου που την περιμενω την καμιναδα θα την φτιαξω μονος μου γιατι μου ζητανε 1300 ευρω για γυψοσανιδες, μονωση ,2 μετρα σωληνα φ250 ,και δυομιση μετρα περιπου καμιναδα χωρις σοφατισμα και το τζακι χωρις καμμια επενδυση -τζακοξυλο-γρανιτη ,μονο γυψοσανιδα.
Στο προηγουμενο τζακι την καμιναδα την εφτιαξα μονος μου με τον δευτερο τροπο ξεκινησα δηλ απο πανω απο την πλακα.
Πιθανον να χρειαστει να βαλω και δυο γωνιες 45 μοιρων για να βγω προς τα μπροστα κατα 20 ποντους πιστευω γιατι κατακορυφα πεφτω πανω σε ενα μεγαλο καδρονι στην σκεπη .
Τις γωνιες μεταξυ τους τις κλεινω με ταινια εκεινη την ασημι??και μεταξυ εστιας και σωληνα οταν ξεκιναει βαζω κατι η σκετη την αφηνω ?? ειχα δει μερικους που εβαζαν κολλα πλακιδιων και μου ειπαν οτι δεν ξεκολλαει με την θερμοτητα.

stelios1
07-03-11, 20:57
Οταν εγω παραδιδω τα παντα 3000 πχ ειμαι κατω του μισου τελικου κοστους σ αυτο που κανω.
Father ο πρωτος τροπος που αναφερεις αποσκοπει στο να μην εχει επαφη ο σωληνας τ καπνοδοχου με την πλακα γιατι εκει ψυχεται αποτομα και πιανει στ σημειο εκινο καπνα. Απαιτει πολυ καλο σφραγισμα επανω, στο τελειωμα, σφραγισμα τ σωληνα με την δομικη επενδυση τ καπνοδοχου. Αν δ κλεισει καλα η εκτονωση θα διαφευγει και περιμετρικα τ σωληνα τ καπνοδοχου σου, καποιοι τ κανουν εντεχνα ακριβως γ αυτο, για να μην μυριζει αλλα εχει απωλειες που δεν τ καταλαβαινει ο ιδιοκτητης. Αλλοι τ κανουν σωστα..
Ο αλλος ειναι πιο σταθερη κατασκευη αλλα στ σημειο εκεινο ξεκινα η καπνα, εγω προτιμω τ δευτερο γιατι ειναι μπιο σταθερο οπως ειπα. Αν κανεις τ δευτερο, περιμετρικα της τρυπας σ αποσταση 2-3 εκατοστα σκαψε ενα μικρο αυλακι στ πλακα σου, βοηθα πολυ στ υγρασια αυτο (εμποδιζει να περασει) επαλειψε με οικοδομικη ρητινη, ριξε τσιμεντο να γεμισει τ κενο και κολλα το πρωτο πλινθο.
Τ ενωσεις στ σωληνα μην τ φοβασαι, αν τραβα δεν θα εχεις προβλημα. Ταινια βαλε, αλλα η ταινια κολλαει με τ κολλα της κ αυτη θα καει σιγουρα, αλλα για τ ιδεα κ μονο βαλε..
Οπου σ ανησηχουν οι ενωσεις, η κολα πλακιδιων (οπως κ οτιδηποτα ακαυστο αδρανες για σφραγισμα) μιση μιση με τσιμεντο καλη ειναι, αλλα βαλε κ μεταλικο διχτυ (κοτετσοσυρμα) ωστε να παραμενει στ θεση της οτι και να γινει. Η φωτο ειναι απο τζακι 5ετιας που ανοιξα κ οπως βλεπεις δεν επαθε τιποτα.

nikolaras
07-03-11, 21:24
Φίλε μου Νίκο εισαι κατατοπιστότατος .Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μοιραζεσαι με όλους μας.Λόγο κατοικίας που μένω (καστοριά) θα ήθελα να σου κανώ μερικές ερωτήσεις .

1. Υπάρχει τζάκι αεροθερμο (κλειστη εστία) το οποίο και να συνδέεται και στα καλοριφέρ ? ( δηλαδή να βλαλω το παλιό , να το δουλέψω ως αερόθερμο και αργότερα (αν υπαρχουν λεφτά) να το συνδέσω στο καλολιφέρ.)
2.Σκέφτομαι για αεροθερμο το tekno 3 .(για ενα σπιτι περιπου 120 τμ με ανοιχτο χωρο περιπου 75 τμ) .(η γνώμη σου μετράει) η να μου προτείνεις κάποιο άλλο και με τι κόστος .
Λοιπόν φίλε από την Καστοριά...
1. Ολα τα τζάκια καλοριφέρ θερμαίνουν τον χώρο που βρίσκονται σαν αερόθερμα, αλλά δεν έχουν την απόδοση των "καθαρά αερόθερμων τζακιών". Η τεχνολογία γενικότερα των τζακιών καλοριφέρ σαν υλικό κατασκευής δεν επιδέχεται την χρήση χωρίς νερό στο εσωτερικό τους. Αρα είναι λάθος να χρησιμοποιηθούν σαν αερόθερμα γιατί υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο ανεπανόρθωτης βλάβης της όλης κατασκευής.
2. Οταν λες ανοικτό χώρο τι εννοείς; Το tekno 3 είναι ένα αερόθερμο τζάκι που θερμαίνει τον χώρο που βρίσκεται, για να ζεστάνεις παραπλήσιους χώρους θα χρειαστείς αεραγωγούς και μοτέρ προώθησης αέρα. Δηλαδή στα ίδια λεφτά με το σύστημα καλοριφέρ.

firefighter2012
08-03-11, 18:46
stelios1 ευχαριστω για την απαντηση σου.Εγω ειμαι για την δευτερη μεθοδο και θελω να σε ρωτησω :κανω μια τρυπα στην πλακα για να περασει μια σωληνα Φ250 η οποια σωληνα θα εξεχει του πανου μερους της πλακας γυρω στα 20 εκατοστα και περιμετρικα απο αυτη σε αποσταση 2,3 εκατοστα κανω ενα αυλακι ,ποσο βαθος θα εχει το αυλακι αυτο ?μετα που λες οτι να κανω μια επαλειψη με οικοδομικη ρητινη ,την κανω σκετη ?βουταω ενα πινελο και κανω επαλειψη και μετα στρωνω τσιμεντοκονια με ρητινη μεσα και αυτη για να κολλησω τον κισηρολιθο (τετραγωνο με στρογγυλη τρυπα)?στο τσιμεντοκονιαμα βαζεις ασβεστη?Θελω να προσθεσω οτι η καμιναδα θα εχει υψος 2,5 μετρα ,για κανα μετρο θα εινα μεσα σε σοφιτα και μετα για 1,5 μετρα πανω απο τα κεραμιδια .
Ενας τζακας εδω που διαμενω μου ειπε οτι αν βαλεις σωληνα σε ολο το υψος της καμιναδας υπαρχει περιπτωση να σκασει ο κισηρολιθος απο την διαστολη της σωληνας.Εγω την προγουμενη καμιναδα ετσι την ειχα για 5 μετρα (τα δυο πρωτα ειναι απο το τζακι εως την πλακα ,2 απο την πλακα μετα μεσα σε κισηρολιθο και μετα σκετη σωληνα για κανα μετρο και στην βαση της ειχα ριξει και συναζι περιμετρικα ,4 σιδερογωνιες καθετες και τις εδενα και περιμετρικα με λαμακια αλλα και με 2 οριζοντιες γωνιες στην βαση της καμιναδας-πλακα με σιδερενια καρφωτα ουπα πανω στην πλακα και μετα μεσα σε συναζι

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
08-03-11, 20:14
Γειά χαρά σε όλους!Έχω ρωτήσει πολλές φορές και συγγνώμη αλλά θα ρωτήσω άλλη μια και όποιος θέλει ας απαντήσει.Έχω διαβάσει και σε άλλα foroums και έχω μπερδευτεί και συνάμα τρομοκρατηθεί.Είναι ρε παιδιά τόσο επικίνδυνο τελικά η συνδεση τζάκι -καλοριφέρ;Τ ι πρέπει να αγοράσω μαζί με το τζάκι τελικα για ασφάλεια;Τα τζάκια με κλειστό δοχείο έχουν επάνω τους τα εξαρτήματα που χρειάζονται ή πρέπει να αγοράσω εγώ έξτρα και τι.Και τα έξτρα εξαρτήματα ταιριάζουν σε ΄΄ολα τα τζάκια;Δύο υδραυλικούς έφερα ,δυο διαφορετικές γνώμες πήρα :Ο ένας μου είπε συνδέω το τζάκι με 2 σωλήνες ίδιας διατομής απο το τζάκι ως το λέβητοστάσιο με τρίοδη ξεχωρίζω τα νερά και ξαναγυρνάνε στα σώματα.Τίποτα έξτρα ίδιες ηλεκτροβάνες που έχω τώρα (και δίνουν εντολη είτε για
θερμανση είτε για ζεστό νερό χρήσης)ίδιο δοχείο διαστολής ίδιο κυκλοφορητή.Και ανοιχτό δοχείο ούτε λόγος αφού το τζάκι έχει απο μόνο του κλειστό κύκλωμα.Στέκει ρε παιδιά αυτό το μοντέλο ή θα την πατήσω;Οχι τίποτα μην έχουμε και θύματα!Αν σας κούρασα σας ζητώ συγγνώμη αλλά μου φαίνεται ότι εσείς είστε πιο ενημερωμένοι!Ευχαριστώ !

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
08-03-11, 20:19
Γειά χαρά σε όλους!Έχω ρωτήσει πολλές φορές και συγγνώμη:blush: αλλά θα ρωτήσω άλλη μια και όποιος θέλει ας απαντήσει.Έχω διαβάσει και σε άλλα foroums και έχω μπερδευτεί και συνάμα:think::wacko: τρομοκρατηθεί.Είναι ρε παιδιά τόσο επικίνδυνο τελικά η συνδεση τζάκι -καλοριφέρ;Τ ι πρέπει να αγοράσω μαζί με το τζάκι τελικα για ασφάλεια;Τα τζάκια με κλειστό δοχείο έχουν επάνω τους τα εξαρτήματα που χρειάζονται ή πρέπει να αγοράσω εγώ έξτρα και τι.Και τα έξτρα εξαρτήματα ταιριάζουν σε ΄΄ολα τα τζάκια;Δύο υδραυλικούς έφερα ,δυο διαφορετικές γνώμες πήρα :Ο ένας μου είπε συνδέω το τζάκι με 2 σωλήνες ίδιας διατομής απο το τζάκι ως το λέβητοστάσιο με τρίοδη ξεχωρίζω τα νερά και ξαναγυρνάνε στα σώματα.Τίποτα έξτρα ίδιες ηλεκτροβάνες που έχω τώρα (και δίνουν εντολη είτε για
θερμανση είτε για ζεστό νερό χρήσης)ίδιο δοχείο διαστολής ίδιο κυκλοφορητή.Και ανοιχτό δοχείο ούτε λόγος αφού το τζάκι έχει απο μόνο του κλειστό κύκλωμα.Στέκει ρε παιδιά αυτό το μοντέλο ή θα την πατήσω;Οχι τίποτα μην έχουμε και θύματα!Αν σας κούρασα σας ζητώ συγγνώμη:sorry::sorry: αλλά μου φαίνεται ότι εσείς είστε πιο ενημερωμένοι!Ευχαριστώ !

nikolaras
08-03-11, 20:56
Bρε Αντιγόνη....
Λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Οι υδραυλικοί δεν είναι επιστήμονες. Εγκαταστάτες είναι.
Λοιπόν επειδή τα έχω πει πολλοστές φορές θα επαναλάβω τα πιο βασικά.
1.Αν το τζάκι διαθέτει ειδική σερμπαντίνα εισαγωγής κρύου νερού, από ειδική θερμοστατική βαλβίδα, χρησιμοποιούμε το ήδη υπάρχων ΚΛΕΙΣΤΟ δοχείο διαστολής.
2.Αν το τζάκι ΔΕΝ διαθέτει σερμπαντίνα , για λόγους μεγαλύτερης ασφάλειας καλό είναι να τοποθετήσουμε ανοιχτό δοχείο διαστολής στο σύστημα, για να εκτονώνεται το βραστό-ατμοποιημένο νερό σε περίπτωση υπερθέρμανσης.
Αυτοί οι 2 είναι οι βασικοί κανόνες ασφάλειας.
Από εκεί και μετά το πως θα συνδεθεί το τζάκι στο υπάρχων σύστημα, υπάρχουν διαφορετικοί εναλλακτικοί τρόποι, ανάλογα βέβαια τι ήδη υπάρχει στο σύστημα και πως θέλεις να το δουλέψεις.
Για να καταλάβεις σε ένα σύστημα του κουνιάδου μου, χρησιμοποιήσαμε 2 βαλβίδες ανεπιστροφής, 1 κυκλοφορητή και ένα ανοιχτό δοχείο διαστολής.
Το σύστημα δουλεύει παράλληλα με το τζάκι αναμένο (αν θέλουμε) αλλά και με το λέβητα ανοιχτό ή κλειστό.
Στο δικό μου σύστημα, στέλνω το νερό του τζακιού κατευθείαν στον λέβητα και αυτός κάνει τη δουλειά που ήξερε να κάνει, μόνο που δεν παίρνει μπροστά επειδή όταν δουλεύει το τζάκι, είναι πάντα ζεστός οπότε δεν ανάβει..... Τρόπο θέλει δεν θέλει κόπο.

stelios1
08-03-11, 21:43
father ενα ρηχο αυλακι, την ρητινη οπως και να τ κανεις θα κανει δουλεια. Διαβασε οδηγιες στ συσκευασια κ κανε οτι λεει για συνδεση παλιου με νεο μπετον. Οχι ασβεστη. Αυτα που ειναι σαν τσιμεντολιθοι (πορωδες κ συνηθως ελαφροπετρα) θελουν σοβατισμα η αν τα πετυχεις ισια στοκαρισμα εστω, αλλιως θα βαζουν νερα. Ειναι 2 τυποι, με εσωτερικη δευτερη στρογγυλη τρυπα για να μην βαλεις σωληνα μεσα και τετραγωνα μεσα εξω για να βαλεις μεσα σωληνα. Στα στρογγυλα μεσα, ναι, πιθανοτατα να ραγισουν με σωληνα. Αλλα μπορει να ραγισουν ειτε ετσι ειτε αλλιως κ τα μεν κ τα δε..
Οσο πιο πολυ τα δεσεις τοσο τ καλυτερο.
Η σοφιτα αν επικοινωνει εσωτερικα με τ χωρο του τζακιου η καπνοδοχος του πρεπει να ναι ψηλοτερα απ τ κορφια οπωσδηποτε.

firefighter2012
08-03-11, 21:59
father ενα ρηχο αυλακι, την ρητινη οπως και να τ κανεις θα κανει δουλεια. Διαβασε οδηγιες στ συσκευασια κ κανε οτι λεει για συνδεση παλιου με νεο μπετον. Οχι ασβεστη. Αυτα που ειναι σαν τσιμεντολιθοι (πορωδες κ συνηθως ελαφροπετρα) θελουν σοβατισμα η αν τα πετυχεις ισια στοκαρισμα εστω, αλλιως θα βαζουν νερα. Ειναι 2 τυποι, με εσωτερικη δευτερη στρογγυλη τρυπα για να μην βαλεις σωληνα μεσα και τετραγωνα μεσα εξω για να βαλεις μεσα σωληνα. Στα στρογγυλα μεσα, ναι, πιθανοτατα να ραγισουν με σωληνα. Αλλα μπορει να ραγισουν ειτε ετσι ειτε αλλιως κ τα μεν κ τα δε..
Οσο πιο πολυ τα δεσεις τοσο τ καλυτερο.
Η σοφιτα αν επικοινωνει εσωτερικα με τ χωρο του τζακιου η καπνοδοχος του πρεπει να ναι ψηλοτερα απ τ κορφια οπωσδηποτε.

Σιγουρα θα την σηκωσω ψηλοτερα κατα 40 με 60 ποντους απο τον καβαλαρη και σιγουρα σοβατισμα και κοτιτσοσυρμα γυρω οπως την παλια που ειχα κανει αλλα πιθανοτατα θα πρεπει μετα απο 1 μετρο σωληνας αρχιζοντας απο την εστια του τζακιου να βαλω δυο γωνιες 45 μοιρων για να βγω κατα 20 ποντους πιστευω πιο μπροστα προς την φατσα του τζακιου γιατι μεσα στην σκεπη πεφτω πιθανοτατα πανω σε ενα μαδερι.Αλλα μπορει να παρω εναν σκεπά να κανει μια παρακαμψη σ 'αυτο για να βγω ευθεια πανω .Οσο θα κοστισουν δυο γωνιες τετοιες τοσο θα ειναι και το μεροκαματο του σκεπά.Τωρα οσον αφορα την εξωτερικη παροχη αερα απο το καταστημα μου ειπαν μια σωληνα Φ200 να βαλω και να μην την συνδεσω επανω στο μοτερ αλλα να την αφησω 10 με 15 ποντους πιο πισω ετσι ωστε να τραβαει το μοτερ απο αυτη αλλα και ο θαλαμος στο τζακι για να κανει καυση .Επισης θελει απο την αλλη εισοδο του μοτερ να το αφησω να τραβαει και απο μεσα με μια περσιδα απο την αντιθετη μερια απο αυτη που τραβαει εξωτερικα τον αερα και ψηλα θα εχω μια ελεγχομενη περσιδα για την μια εξοδο του ζεστου αερα σε Φ150 και μια ελευθερη για να κανει κυκλωμα με την απο κατω.Την αλλη εξοδο της εστιας Φ150 θα την ριξω στον διαδρομο απο τα δωματια ενω η πρωτη θα ζεσταινει ενα χωρο 55 τμ. ενιαιο .Εδω τωρα εχω μια επιφυλαξη γιατι θα την εχω μπροστα στην γυψοσανιδα αυτη την εξοδο και ηθελα να την οδηγησω 6 μετρα πιο μπροστα ετσι ωστε να πεσει περιπου στο μεσο αυτων των 55 τμ.

firefighter2012
08-03-11, 22:09
Θελω να προσθεσω κατι το οποιο φυσικα δεν γνωριζω απο τεχνικης αποψης και εχει να κανει με το τζακι νερου που ρωτα η φιλη πιο πανω.Και μενα ο υδραυλικος οταν τον ειχα ρωτησει για τζακι νερου που ειπε για δοχειο διαστολης αν δεν κανω λαθος κανει αυτο του λεβητα καλοριφερ.Αλλα ακομα και αυτα που εχουν ανοιχτο δοχειο συναδελφος μου ειπε οτι εχει παει και σε τετοιο συμβαν με εκρηξη τετοιου τζακιου και υπεστη μεγαλη καταστροφη η κολωνα της οικοδομης που ηταν πισω απο το τζακι καθως και η καμιναδα του και αυτος θα βαλει λεβητα ξυλου μου ειπε που ρυθμιζει την καυση απο μονο του και θα το τοποθετησει στο υπογειο του.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΕΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΛΛΟΙ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΝΤΟΣ .ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ

nikolaras
08-03-11, 22:19
Με ανοιχτό δοχείο, αποκλείεται να εκραγεί, αν γίνουν σωστά οι προβλεπόμενες εργασίες.
Εννοείται ότι βάζουμε και ασφαλιστικές βαλβίδες που είναι απαραίτητες είτε υπάρχει ανοιχτό ή κλειστό δοχείο.
Αν ο εγκαταστάτης υδραυλικός τοποθέτησε το ανοιχτό δοχείο σε εξωτερικό χώρο και πάγωσαν οι σωλήνες, λογικό είναι να γίνει έκρηξη....

firefighter2012
08-03-11, 22:25
Με ανοιχτό δοχείο, αποκλείεται να εκραγεί, αν γίνουν σωστά οι προβλεπόμενες εργασίες.
Εννοείται ότι βάζουμε και ασφαλιστικές βαλβίδες που είναι απαραίτητες είτε υπάρχει ανοιχτό ή κλειστό δοχείο.
Αν ο εγκαταστάτης υδραυλικός τοποθέτησε το ανοιχτό δοχείο σε εξωτερικό χώρο και πάγωσαν οι σωλήνες, λογικό είναι να γίνει έκρηξη....

Ο εγκαταστατης ειναι το Α και το Ω .Ολα μπορει να παθουν καποια ζημια ακομη και λεβητας πετρελαιου που εχω παει σε τετοιο συμβαν και δεν εχει μεινει τιποτα.Παντως εγω το ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω απο κανεναν οτι δεν εχω εικονα εκεινου του συμβαντος αλλα ουτε τεχνικες γνωσεις για να ξερω

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
09-03-11, 07:05
Παιδιά γειά σας!Ευχαριστω πολύ που μου απαντήσατε!Ξεκαθαρίστηκε το θέμα της σερπατίνας!Τα idro της edilkamin έχουν τέτοια σερπατίνα άραγε;Γιατί πιο ασφάλεια μου κάνει αν έχει τέτοια σερπατίνα.Έχω δεί και κάτι άλλα συστήματα: Οικονομία ξύλων και ασφάλεια υπερθέρμανσης και θερμοστάτη χώρου για το τζάκι, συστήματα της kratki αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζουν με οποιοδήποτε τζάκι.Αλήθεια η kratki έχει αντιπροσωπο εδώ;Αν σας έχω κουράσει με συνχωρείτε αλλά προσπαθώ να δω όλες τις παραμέτρους για να ξέρω και τι θα ρωτήσω,και τι να προσέξω μη με" φάνε λάχανο εμπόροι και μαστόροι"¨που λένε!Father μεγάλο έργο ξεκίνησες!Καλό κουράγιο και κράτα τα σχέδια και τα κόλπα να μας πείς τίποτα όταν έρθει η ώρα να το "ντύσουμε"!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ !

nikolaras
09-03-11, 08:05
Η kratki δεν έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.
Τα συστήματα ασφαλείας μπαίνουν σε οποιοδήποτε τζάκι.
Το καλύτερο σύστημα ασφάλειας για τζάκι είναι το ανοιχτό δοχείο διαστολής.
Ta idro edilkamin έχουν σερμπαντίνα προεραιτικά. Δηλαδή το πληρώνεις περίπου 350 ευρώ παραπάνω.
Σύμφωνα με τη λειτουργία της θερμοστατικής βαλβίδας, μπορεί να συνδεθεί και σε τζάκι χωρίς σερμπαντίνα, με άλλο τρόπο εξίσου ασφαλές, όπως στη φωτο παρακάτω.
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/http---wwwprity-bgcom-docs-Instruction2ENpdf-AdobeReader.jpg
Αλλά για να κάτσεις να εξηγήσεις σε κάθε υδραυλικό, πως δουλεύει και πως θα πρέπει να συνδεθεί στο σύστημα η βαλβίδα, στο τέλος θα τσακωθείς.
Αλλά όπως και να έχει, βάζεις ανοιχτό δοχείο και έχεις το μυαλό σου ήσυχο σε κάθε περίπτωση.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
09-03-11, 13:29
Mr nicolaras έκανες πάλι το θαύμα σου!:thumbsup::bow:(Για την edilkamin τα μοντέλα cs είναι με την σερπατίνα να υποθέσω;} Ευχαριστώ πολύ!!!!!!

nikolaras
09-03-11, 13:36
Για την edilkamin τα μοντέλα cs είναι με την σερπατίνα να υποθέσω;} sosta !!

stelios1
09-03-11, 20:19
[QUOTE=father;17382106]Σιγουρα θα την σηκωσω ψηλοτερα κατα 40 με 60 ποντους απο τον καβαλαρη και σιγουρα σοβατισμα και κοτιτσοσυρμα γυρω οπως την παλια που ειχα κανει αλλα πιθανοτατα θα πρεπει μετα απο 1 μετρο σωληνας αρχιζοντας απο την εστια του τζακιου να βαλω δυο γωνιες 45 μοιρων για να βγω κατα 20 ποντους πιστευω πιο μπροστα προς την φατσα του τζακιου γιατι μεσα στην σκεπη πεφτω πιθανοτατα πανω σε ενα μαδερι.Αλλα μπορει να παρω εναν σκεπά να κανει μια παρακαμψη σ 'αυτο για να βγω ευθεια πανω .Οσο θα κοστισουν δυο γωνιες τετοιες τοσο θα ειναι και το μεροκαματο του σκεπά.

Η εστια γωνιακα θα μπει? Οπως και να χει αν την πας λοξα δεν θα εχεις προβλημα με 20-30 εκ περιμετρικα τ κεντρου τ εξοδου τ εστιας. Αν δεν υπαρχει τιποτα ιδιαιτερο εκει που δεν ξερω δ χρειαζεται ουτε γωνιες ουτε να αλλαξεις θεση στ ξυλο τ σκεπης. Πρισπαθησε μονο να αποφυγεις σπιραλ, ας παει λοξα.
Μονο με ανοιχτο δοχειο διαστολης οπως λεει ο Νικολαρας στα υδραυλικα. Οτιδηποτε αλλο μπορει να χαλασει, να κολλησει κτλ. Και εμπειρο υδραυλικο κ να κανει οτι θελει αυτος αλλα με αυτον τ ορο Αντιγονη.. ανοιχτο τ κυκλωμα ψηλα. Καποιον πρεπει να εμπιστευτεις.

firefighter2012
09-03-11, 20:45
Οχι δεν θα μπει γωνιακα αλλα σε αποσταση 60 ποντων απο γωνια γιατι στην γωνια υπαρχει ενα σωμα καλοριφερ και δεν μπορω να το μετακινησω δηλ θα εχω 60 ποντους απο γωνια μετα 1.20 περιπου το τζακι και 1.20 ακομα που θα μπει ενα επιπλο για τηλεοραση δηλ με ραφια αριστερα και δεξια. Τωρα θα δω πως θα γινει με την καμιναδα μπορει να βαλω γωνιες των 35 η των 45 για να πιασω παλι το κατακορυφο ετσι ωστε απο το πισω μερος η καμιναδα να τραβηχτει μπροστα κατα 10 η 20 ποντους δηλ θα βαλω ενα μετρο σωληνα μετα δυο γωνιες των 45 ή 35 και αλλο ενα μετρο σωληνα που θα μπει κατα 20 η 30 ποντουε μεσα στους κισηρολιθους πανω απο την πλακα.Μεταξυ τους τωρα αυτες οι σωληνες εχουν καλη εφαρμογη θα βαλω ταινια και κανα δυο λαμαρινοβιδες σε καθε εφαρμογη .Σφιγκτηρες να βαλω? θελει κατι αλλο?
Και για σωληνες Φ 150 που εχει δυο η συγκεκριμμενη εστια που παρηγγειλα (nordica monoblocco 900 piano) θα χρησιμοποιησω σωληνες απο σομπα για να ειναι λειες οπου στην μια θα την περιτυλιξω με υαλοβαμβακα με αλουμινοχαρτο για απωλειες η οποια σε μηκος θα ειναι περιπου τα 5 μετρα με δυο γωνιες

firefighter2012
09-03-11, 21:28
Εσωτερικα ξεχασα να ρωτησω να βαλω περιμετρικα πετροβαμβακα στην γυψοσανιδα η να την ακουμπησω να τυλιξω την εστια να ακουμπαει πανω δηλαδη??Ηδη στο πισω μερος της εστιας η πλατη του τοιχου ειναι επενδυμενη με πετροβαμβακα και πυραντοχη γυψοσανιδα.
Δεν βρισκω κανενα καταστημα εδω στην επαρχια που να εχει αυτον τον πετροβαμβακα δανιας που αναφερουν καποιοι rockwool λεγεται νομιζω ξερει κανεις καποιο καταστημα η εταιρεια για να τον στελνει επαρχια?

stelios1
10-03-11, 18:31
Εσωτερικα ξεχασα να ρωτησω να βαλω περιμετρικα πετροβαμβακα στην γυψοσανιδα η να την ακουμπησω να τυλιξω την εστια να ακουμπαει πανω δηλαδη??Ηδη στο πισω μερος της εστιας η πλατη του τοιχου ειναι επενδυμενη με πετροβαμβακα και πυραντοχη γυψοσανιδα.
Δεν βρισκω κανενα καταστημα εδω στην επαρχια που να εχει αυτον τον πετροβαμβακα δανιας που αναφερουν καποιοι rockwool λεγεται νομιζω ξερει κανεις καποιο καταστημα η εταιρεια για να τον στελνει επαρχια?

Δεν πολυ καταλαβα, η γυψοσανιδα παντως αν τοποθετηθει σωστα δεν παθαινει τιποτα ακομα κ η απλη να ειναι. Αν μεινει αμονωτη θα παρεις καποια θερμοτητα επι πλεον απ την πιο θερμη επιφανεια της. Ο τοιχος ειναι καλο που ειναι μονωμενος. Αν αφησεις θυριδες εκτονωσης γιατι να μονωσεις την εστια η τ σωληνα τ καπνοδοχου? Ρωτα και τι προτεινουν αυτοι καλυτερο.

firefighter2012
11-03-11, 17:55
Στις σωληνες απο την εστια και πανω και στις γωνιες εκτος απο σφιγκτηρες και ταινια στις ενωσεις να βαλω και σιλικονη φωτιας? γιατι η ταινια μετα απο λιγο καιρο θα ξεκολλησει.
Ενας μου ειπε οτι μεχρι να ξεκκολησει η ταινια θα εχει πιασει καπνα και θα βουλωσει εκει στις ενωσεις

stelios1
11-03-11, 18:48
Στις σωληνες απο την εστια και πανω και στις γωνιες εκτος απο σφιγκτηρες και ταινια στις ενωσεις να βαλω και σιλικονη φωτιας? γιατι η ταινια μετα απο λιγο καιρο θα ξεκολλησει.
Ενας μου ειπε οτι μεχρι να ξεκκολησει η ταινια θα εχει πιασει καπνα και θα βουλωσει εκει στις ενωσεις

Σωληνες τ καπνοδοχου εννοεις? Εκει αν πιασει φωτια αργοτερα θα καει η σιλικονη αλλα εφ οσον τραβα σωστα δεν θα εχει διαρροες. Στ σωληνες θερμου αερα αντεχει σιγουρα, αλλα κ οτιδηποτε στοκο βαλεις (γυψο η στοκο γυψοσανιδας κα) δεν εχει αναγκη ακαυστα ειναι. Εχει εναν ειδικο στοκο που σφραγιζουν τ μαντεμενιες εστιες αλλα δεν ξερω πως θα τον ζητησεις γιατι παιρνω μεγαλο δοχειο. Ειδα τετοιον σε συσκευασια σιλικονης χενκελ ηταν η μαρκα, θα τον ξεχωρισεις απ την υψηλη θερμοκρασια που γραφει επανω, πολυ πανω απ της σιλικονης. Αλλα τα μικρα μαγαζια για σιλικονη το νομιζουν κ το δινουν..

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
13-03-11, 21:54
Παιδιά γεια σας!Δεν θα σας κουράσω με πολλές ερωτήσεις σήμερα.Είμαι σε πυρετώδη αναζήτηση ή μάλλον ξεκαθαρίσματος για το τζάκι.Όταν ξεμπερδέψω θα σας πω σε τι κατέληξα.Για την ώρα μόνο σας χαιρετώ:wave:
(Α,και για να μην ξεχνιόμαστε:mr cosmic πώς πάει με την σόμπα)
Καλή βδομάδα σε όλους!!!!!:happy2:

1kost12
14-03-11, 18:38
Γεια σας
Πριν από 2 μέρες στην Αθήνα πήγα σε μια έκθεση domica tec και είδα κάποια τζάκια…Βλέπετε είμαι στην Χαλκίδα και πολλές εταιρίες από την Θεσσαλονίκη και γενικά της Βόρειας Ελλάδος δεν ειναι έστω και στην Αθήνα…..
Βασικά ενδιαφέρομαι για ένα πρισματικό αερόθερμο δευτερογενούς καύσεως σε…..σχετικά ικανοποιητική τιμή…..
Είδα κάποια αλλά επειδή σε μια έκθεση «βορβαδίζεσαι» από πολλούς και την επόμενη μέρα όταν τα βάζεις κάτω κυριολεκτικά λίγα θυμάσαι ….
Θελω να σας κανω μια ερώτηση αν έχετε ακουστά την εταιρία του Παπαδόπουλου WWW.texnokamini.com που λόγω κόστους μεταφέρθηκε στο Σαντανσκι. Ξέρετε τίποτα; Αν θέλετε και για να μην θεωρηθεί τίποτα σαν διαφήμιση μπορείτε να μου γράψετε και μέσω pm.
Μένω όπως σας είπα στην Χαλκίδα και λίγοι έμποροι με τζάκια υπάρχουν και ομολογώ στις τιμές λένε όσα θέλουν…..
Η ερώτηση είναι αν έχετε τίποτα γνώμη για αυτήν την εταιρία, αν το μαντέμι του είναι «εντάξει»…..
Άμα ξέρετε κάτι….σας παρακαλώ μπορείτε να μου το γράψετε ελεύθερα….

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
14-03-11, 20:45
Γειά χαρά!Την εταιρεία που ζητάς δεν την ξέρω αλλά για τζάκι δευτερογενούς καύσης,δες και στην www.dovre.gr.Οι εστίες έχουν γύρω στο 3000 αλλά αξίζουν κάθε cent.To έχω δεί να δουλεύει το τζάκι και το χρησιμοποιούν για αποκλειστική θέρμανση σε σπίτι 168τμ, έχουν τραβήξει αεραγωγούς σε όλο το σπίτι .Δεν το πίστευα αλλά ναι, αποκλειστική ,μοναδική θέρμανση.Αν με βολευε θα το επέλεγα ανεπιφύλακτα!Δεν αφήνει ούτε στάχτη!Είναι καταπληκτικό!

stelios1
14-03-11, 20:51
www.nordpeis.gr μην φοβηθειτε τις χαμηλες αποδωσεις σε κιλοβατ απλα ειναι οι πραγματικες..

1kost12
15-03-11, 07:38
www.nordpeis.gr μην φοβηθειτε τις χαμηλες αποδωσεις σε κιλοβατ απλα ειναι οι πραγματικες..

Σας ευχαριστώ ΘΕΡΜΑ για τις προτάσεις σας φίλοι μου αλλά έχω κάποιο πρόβλημα με αυτές τις εταιρίες πχ την Dovre. Είναι σε διαστάσεις πολύ μικρές και δεν έχει πρισματικό δευτερογενούς καύσεως. :wall2: Επειδή ο χώρος που θα μπει έιναι κάπως «μυστήριος και δίπλα υπάρχει μια σύνθεση….κυριολεκτικά θα «χαθεί» άμα βάλω τέτοιες εξωτερικές διαστάσεις Το θέλω γύρω στα 90 cm (τώρα το μίνιμουμ 85 το μάξιμουμ 95 άντε 100 cm.
Το θελω πρισματικό γιατί υπάρχει εκεί μια κολόνα και θα πέσει «γάντι» σε σχήμα πρισματικό εν αντιθέσει ευθεία των άλλων τζακιών…..
Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν είναι εσωτερικού ή εξωτερικού (προέλευση), φτάνει να είναι καλό το μίγμα του μαντεμιού. Για αυτό ρώτησα αυτό για την εταιρία του Παπαδόπουλου αν την ξέρετε που είναι στο Σαντανσκι και δεν έχω πρόβλημα να ΠΑΩ να το πάρω εγώ την εστία (για να μου έρθει πιο φτηνά) βέβαια υπάρχει ένα πρόβλημα το πώς θα το μεταφέρω μετά στο 2ο όροφο….αλλά ακόμη να βάλω και 2-3 πακιστανούς και μου το ανέβασαν….. :Oops:
Έχετε κάποιο να μου προτείνετε;;;;; :happy2: σε νορμάλ τιμή, ΚΑΛΗ ποιότητα και …πρισματικό δευτερογενούς καύσεως;;;;;;;;;με ΣΗΡΟΜΕΝΟ ΤΖΑΜΙ

stelios1
16-03-11, 05:41
Τα κανουν μικρα για 2 λογους. 1. Κανονας ειναι η ελειψη χωρου στα σπιτια. 2. Για λογους αποδοσης, η μεση καυση- καταναλωση των τζακιων στ σπιτια απαιτει τετοιες διαστασεις, αν ειναι μεγαλη η εστια δηλαδη και σιγοκαιει δεν αναπτυσει τ θερμοκρασιες που πρεπει στ επιφανειες απαγωγης (καθε εκατοστο μακρυα απ την καυση ειναι κρισιμο, η θερμοκρασια πεφτει πολυ). Ειναι υπολογισμενος ο χωρος καυσης δηλαδη για να δουλεψει σωστα. Τα 5-10 εκ ειναι ασημαντα στην τελικη εμφανιση (στον ογκο του) η οποια οριζεται κυριως απ το τελικο σχημα της επενδυσης. Τραβας πιο μπροστα την εστια δηλαδη και μεγαλωνει το συνολο οσο θελεις ωστε να ισοροπησει στ χωρο.
Ελληνικες εχουν βελτιωθει παρα πολυ, παλια δουλευα μαντεμι (κακοχυμενες ηταν στραβες δεν ταιριαζαν κ τροχιζα κτλ) κ ομως καμια δεν εχει ραγισει. Ειναι να μην σου τυχει δηλαδη και μπορει να τυχει και σε μια πολυ ακριβη. Και φυσικα σε τετοια περιπτωση θα σου πουν οτι φταις οτι πχ εριξες νερο.. Δευτερη καυση, κανονικα κανουν οσες εχουν εσωτερικα πυροπλακες (πυρωνουν περισσοτερο) με μαντεμι λιγο δυσκολο αλλα δε ξερω παλι μπορει. Του Νικολαρα πχ το νερο περιμετρικα δεν αφηνει τετοιες θερμοκρασιες γ 2 καυση, το ζητουμενο ειναι καθαρα η αποδοση σ αυτο.

firefighter2012
17-03-11, 20:30
Εκει που ειχα κατασταλαξει απο σχεδιο για το τζακι ερχεται τωρα ο μπατσανακης απο κατω απο τον β' οροφο και μου λεει αν γινεται να περασει η καμιναδα του διπλα απο το δικο μου τζακι απο τον δικο μου οροφο (γ' οροφο) .Ξερω οτι γινεται να περναει η καμιναδα του απο τον δικο μου οροφο γιατι αυτος θα το τοποθετησει ακριβως απο κατω στο ιδιο σχεδον σημειο το τζακι του και το εχω δει σε πολυκατοικιες .Φυσικα θα περναει απο εμενα χτισμενη απο κισηρολιθο και θα την επενδυσω και με γυψοσανιδα και πετροβαμβακα .Αλλα ρωταω τωρα πανω απο την σκεπη εκει που θα καταληγουν ποση διαφορα υψους θα πρεπει να εχει η μια με την αλλη ??.Υπαρχει κινδυνος ο καπνος που θα εξερχεται απο καποια καμιναδα την δικια του ή δικια μου να μπαινει ο καπνος και να εισερχεται στην δικια μου δηλ να ρουφαει καποια καμιναδα τον καπνο της αλλης και να κατεβαινει μεσα προς την εστια???Θα πρεπει να τοποθετηθουν διαφορετικα καπελα ,στο ενα κοκορας στο αλλο μπαλλα πχ. ??????

zniek
22-03-11, 20:44
Γεια σας και από εμένα. Θα αναπαλαιώσω στο χωριό το σπίτι που είναι φτιαγμένο από το 1953 για μόνιμη κατοικία. Θα το κάνω στυλ μεζονέτα. Θα είναι ο πάνω όροφος (72 τ. μ.) όπου θα βάλω και το τζάκι και το ημιυπόγειο (42 τ. μ.) όπου θα μπουν οι κρεβατοκάμαρες. Το σπίτι δεν έχει καλοριφέρ ούτε τζάκι αλλά θα τα βάλω. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
1. Να προτιμήσω θέρμανση σε όλο το σπίτι με αεραγωγούς με τα αερόθερμα τζάκια (ΤΕΚΝΟ2 ή ΤΙΤΑΝΟ) και να βάλω καυστήρα με πέλετ σε περίπτωση ανάγκης ώστε να θερμάνω με καλοριφέρ το σπίτι?
2. Να προτιμήσω θέρμανση μόνο τοπικά (σαλόνι - κουζίνα - τραπεζαρία) με τα αερόθερμα τζάκια (ΤΕΚΝΟ2 ή ΤΙΤΑΝΟ) και να βάλω καυστήρα με πέλετ για να θερμάνω με καλοριφέρ το σπίτι?
3. Να προτιμήσω τζάκι που συνδέεται με καλοριφέρ (Αcquatondo 29) και να βάλω καυστήρα με πέλετ για καλό και για κακό?
4. Επίσης επικοινώνησα με Ιταλία (http://www.ilfocolare-bellona.it/) και μου έδωσαν τελικές τιμές απίστευτες σε σχέση με Ελλάδα (δες πίνακα)
Μοντέλο Ελλάδα (€) Ιταλία (€)
ΤΕΚΝΟ2 2200 1600
ΤΙΤΑΝΟ 3700 2800
ΑCQUATONDO29 3000 1700

Παρήγγειλλε κανείς από εδώ; Να το προτιμήσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
23-03-11, 18:31
Γειά χαρά σε όλους!Mr zniek θα ήθελα να σου πω για το pellets.Ψάξτο λίγο ακόμη .Εμένα η γνώμη μου είναι να μην το προτιμήσεις.Δεν είναι τόσο φτηνό όσο θέλουν να μας το "πασάρουν".Φτηνότερο απο το πετρέλαιο,εν τούτοις ακριβότερο απο το ξύλο!Και σε σχέση με την ενέργεια που βγάζουν,μόνο το ακριβότερο έχει θερμική αξία.Αν κοιτάξεις παλιότερα post,threds σχετικά με τζάκι θα αποκτήσεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη και θα αποφασίσεις τι να διαλέξεις για θέρμανση.Το λέω εκ πείρας γιατί και γω κάπως έτσι κατέληξα τζάκι-καλοριφέρ(ας είναι καλά ο mr nicolaras).Δές και ταedilkamin idro cs αν σου ταιριάξουν,είναι αρκετά οικονομικά.Καλό βόλι!

stelios1
23-03-11, 19:28
Father προσπαθησε να βαλετε μια 3μετρη ωστε ν αποφυγεις ενωσεις του στ δικο σου σπιτι μεσα, οσο περισσοτερο την μονωσεις τοσο τ καλυτερο. Αν επηρεαστει καποιο το δικο σου θα ειναι, ο θερμος αερας ανεβαινει επανω παντα, αλλα κ ο ψυχρος ειναι βαρυς και κατεβαινει ευκολα σε καποια υποπιεση στ χωρο σου, αν συμβει θα συμβει οταν δεν ανναβει το τζακι σου.. Κανονικα για να σαι σιγουρος πρεπει οι καπνοδοχοι να πανε ψηλοτερα απο κλιμακοστασιο η οιδηποτε αλλο εχει εσωτερικο αερα της οικοδομης. Η δικη σου ψηλοτερα πρεπει 50-100 εκ (αν κ για μενα δεν ειναι το κρισιμο αυτο αν ολα τ αλλα ειναι ενταξει) αν γινεται κ οι δυο να πανε πιο πανω απ οτιδηποτε εχει εσωτερικο αερα τ οικοδομης δε θα υπαρχει προβλημα σιγουρα! Μπαλες κ πουλια εμενα προσωπικα δεν μου ελυσαν προβλημα ποτε.

kostas.b
23-03-11, 21:11
Γεια σας και από εμένα. Θα αναπαλαιώσω στο χωριό το σπίτι που είναι φτιαγμένο από το 1953 για μόνιμη κατοικία. Θα το κάνω στυλ μεζονέτα. Θα είναι ο πάνω όροφος (72 τ. μ.) όπου θα βάλω και το τζάκι και το ημιυπόγειο (42 τ. μ.) όπου θα μπουν οι κρεβατοκάμαρες. Το σπίτι δεν έχει καλοριφέρ ούτε τζάκι αλλά θα τα βάλω. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
1. Να προτιμήσω θέρμανση σε όλο το σπίτι με αεραγωγούς με τα αερόθερμα τζάκια (ΤΕΚΝΟ2 ή ΤΙΤΑΝΟ) και να βάλω καυστήρα με πέλετ σε περίπτωση ανάγκης ώστε να θερμάνω με καλοριφέρ το σπίτι?
2. Να προτιμήσω θέρμανση μόνο τοπικά (σαλόνι - κουζίνα - τραπεζαρία) με τα αερόθερμα τζάκια (ΤΕΚΝΟ2 ή ΤΙΤΑΝΟ) και να βάλω καυστήρα με πέλετ για να θερμάνω με καλοριφέρ το σπίτι?
3. Να προτιμήσω τζάκι που συνδέεται με καλοριφέρ (Αcquatondo 29) και να βάλω καυστήρα με πέλετ για καλό και για κακό?
4. Επίσης επικοινώνησα με Ιταλία (http://www.ilfocolare-bellona.it/) και μου έδωσαν τελικές τιμές απίστευτες σε σχέση με Ελλάδα (δες πίνακα)
ΤΕΚΝΟ2 2200 1600
ΤΙΤΑΝΟ 3700 2800
ΑCQUATONDO29 3000 1700

Το αεροθερμο το αποκλειω.Χρειαζεσαι θερμανση σε ολο το σπιτι καθως και ζεστα νερα για το μποιλερ.Αν βαλεις αεροθερμο και βαλεις και αεραγωγους ειναι αμφιβολο αν θα εχεις τα αποτελεσματα που ζητας και θα χρειαστεις και αρκετα δυνατους ανεμιστηρες που ισως θα προκαλουν αρκετο θορυβο.

Την θερμανση μονο του μισου σπιτιου επισης την αποκλειω γιατι θα τφως μεγαλη ψυχτολουσια κατα την μεταβαση σου στα κατω δωματια.

Η καλυτερη αν και οχι η φθηνοτερη λυση ειναι η τοποθετηση σωματων καλοριφερ σε ολα τα δωματια η τοποθετηση μποιλερ για ζεστο νερο και η εγκατασταση ενος λεβητα πελλετ με αυτονομια σε καυσιμο κοντα στις πεντε ημερες και με ελαχιστη συντηρηση.

Επειδη απ' οτι καταλαβα θα χρειαστεις περιπου 30kw λεβητα οι τιμες τους κειμενονται απο 3500 οι ελληνικοι (thermostahl kombi adtherm σλοβακιας) εως και 4500 οι τσεχικοι και τουρκικοι και καποιοι ιταλικοι (opop atmos kozuslan pascualicchio edilkamin) επισης υπαρχουν και οι βουλγαρικοι epato με 2200ευρω.

Το πελλετ αυτη τη στιγμη κοστιζει 240 ευρω ο τονος σε σακουλακια 15κιλα.Αν το παρεις χυμα εχοντας βεβαια μια δεξαμενη 10τονη ερχεται φορτηγο και σου την γεμιζει με 180 ευρω τον τονο.

Οι λεβητες αυτοι εχουν την δυνατοτητα ν' αναψουν ακομα και μεσω κινητου τηλεφωνου ή μεσω internet ετσι δεν θα εχεις προβλημα εφοσον προκειται για μη μονιμη κατοικια οταν θα το επισκεπτεσει να το βρισκεις κρυο.

Το τζακι καλοριφερ οπως και ο ξυλολεβητας προυποθετουν και αυτα την υπαρξη σωματων καλοριφερ και μπορουν να θερμανουν εξισου καλα το σπιτι σου αποτελουν δε μια ποιο προσιτη οικονομικα λυση.Η ενασχοληση σου ομως με αυτα θα ειναι καθημερινη και αναγκαστηκα θα πρεπει να κουβαλας ξυλα δυο τριες φορες την ημερα καθως επισης και να καθαριζεις την σταχτη αρκετα πιο συχνα.

Τωρα και οι δυο λυσεις ταυτοχρονα ειναι πραγματικα πολυδαπανη και θα αγγιξει σιγουρα το ποσο των 10000 ευρω.

papg
25-03-11, 19:15
ΤΕΚΝΟ2 2200 1600
ΤΙΤΑΝΟ 3700 2800
ΑCQUATONDO29 3000 1700

Αν έχεις χρόνο διάβασε εδώ http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=56&t=177808&start=930 απο χρήστες και εμπόρους σχετικά με πέλλετ θα δεις μόνο σου τι παίζει με τα πέλλετ.
Εγώ έκαψα 2 χρόνια πέλλετ και έμεινα ευχαριστημένος .
Τον φετινό χειμώνα καίω ελαιοπυρήνα.
Κόστος με πέλλετ 1000€ 5 μήνες
Κόστος με Πυρήνα 480€ 5 μήνες
10 με 12 ώρες την ημέρα σε μονοκατοικία 140 τμ μεμονωμένη με πυλωτή και ταράτσα.

zniek
27-03-11, 09:13
Σας ευχαριστώ όλους σας!!! Μάλλον λέω να καταλήξω στην λύση καυστήρα με πέλετ για να θερμάνω με καλοριφέρ όλο το σπίτι και ανάλογα ποια δωμάτια πάντα θέλω και θα έχω και θέρμανση μόνο τοπικά (αφού το υποστηρίζει το τζάκι) με το αερόθερμο τζάκι (ΤΕΚΝΟ2).

papg, μιλάς για ελαιοπυρήνα. Πρέπει ο καυστήρας μου να το υποστηρίζει αυτό ή γίνεται η χρήση του με έναν συμβατό καυστήρα πέλετ?

papg
27-03-11, 10:21
Σας ευχαριστώ όλους σας!!! Μάλλον λέω να καταλήξω στην λύση καυστήρα με πέλετ για να θερμάνω με καλοριφέρ όλο το σπίτι και ανάλογα ποια δωμάτια πάντα θέλω και θα έχω και θέρμανση μόνο τοπικά (αφού το υποστηρίζει το τζάκι) με το αερόθερμο τζάκι (ΤΕΚΝΟ2).

Papg, μιλάς για ελαιοπυρήνα. Πρέπει ο καυστήρας μου να το υποστηρίζει αυτό ή γίνεται η χρήση του με έναν συμβατό καυστήρα πέλετ?
Ναί Πρέπει ο καυστήρας να το υποστηρίζει, να είναι στερεών καυσίμων και όχι μόνο πέλλετ.

firefighter2012
31-03-11, 21:31
βρε παιδια αυτες τις λειες σωληνες τις εταιριας αγωγος τις τοποθετειται συμφωνα με την κατευθυνση που δειχνει το βελακι που εχουν τυπωμενο πανω τους για να δειχνει την πορεια των καυσαεριων που εξερχονται του τζακιου η αναποδα ??Ρωταω γιατι συμφωνα με το βελακι υπαρχει κινδυνος να υπαρχει διαρροη καπνου εσεις οι τεχνικοι ξερετε αυτο που ρωταω εχει να κανει με την <<πατουρα>> αρσενικο θυληκο.Πρεπει να τις συνδεσω αυριο το πρωι και δεν ξερω τι να κανω

firefighter2012
12-04-11, 17:40
Εκαψα χτες για ολη μερα το τζακι μου Nordica 900 PIANO και εγινε χαμος.Πολύ βρωμα μιλαμε ,καποια στιγμη εκλεισα για λιγο το μοτερ και γεμισε καπνα το σπιτι ,οχι καπνα απο τον θαλαμο καυσης των ξυλων αλλα απο τα χρωματα τα μεταλλα κ.τ.λ.Το σπιτι επιασε 27 βαθμους για πλακα (κουζινα,καθιστικο,σαλονι) .Τωρα θα πρεπει να εξαλειφθει εντελως η μυρωδια αυτη??? ή υπαρχει περιπτωση να δημιουργησω προβλημα στο τζακι αν το φουλαρω ξυλα ? Και ενα αλλο προβλημα ειναι τα καλωδια διπλα απο το τζακι που εφτιαξα κατι ραφια και εκει τα καλωδια απο τα σποτ μαλακωσαν πολυ παρολο που το τζακι απο το εναμιση μετρο και πανω εχει διπλη γυψοσανδα πυραντοχη με μονωση πετροβαμβακα.Αλλα οφειλεται στο οτι η ζεστα κρατιεται ψηλα και εκαψα μαλλον....παρα πολυ το τζακι.Τωρα η κατασκευη περιλαμβανει και ενα παταρι πανω απο την εστια οπως στο σαιτ της μαρχονα .Παντως τα καλωδια να λιωσουν δεν νομιζω αλλα μαλακωσαν πολυ.Τι να κανω για τα καλωδια λετε να υπαρχει προβλημα? το τζακι να συνεχισω να το καιω εως οτου σταματησει η μυρωδια ή οσοσ περισσοτερο το καιω παντα θα βγαζει?

firefighter2012
12-04-11, 20:34
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/IMG_0178.jpg
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/IMG_0180.jpg
Να και μια φωτογραφια

stelios1
12-04-11, 20:50
Με γεια σου και καλοριζικο! Αν δεν τ καψεις πιο δυνατα δεν θα μυρισει μαλλον, τωρα η τ φθινοπωρο οσο ειναι καλος ο καιρος καψτο καλα κ εισαι οκ μαλλον. Τα καλωδια εσυ ξερεις ποσο μαλακωσαν, εχε το νου σου τ πρωτες φορες κ αναλογα θα δειξει.. Μην τ ανναβεις προς τ παρον να μην περνα ρευμα οταν ειναι ζεστα και σταδιακα εφ οσον θεωρεις οτι σηκωνει δουλεψε τα κ αυτα. Εχε υποψιν σου οτι προστιθεται κ η ζεστη η δικη τους κ οτι οσο θερμαινονται ανεβαινει η αντισταση τους. Κυριως μεγαλυτερες διατομες χρειαζοναι σε τετοια περιπτωση, αντι για 0,75 πχ πας σε 1 χιλ, τ ηλεκτρολογο ρωτα καλυτερα.

kostas.b
13-04-11, 13:24
Θα ηθελα να ρωτησω τον φιλο Nikolaras ποιος ειναι ο αντιπροσωπος της edilcamin στα Τρικαλα

firefighter2012
16-04-11, 15:50
οσον αφορα τα καλωδια οσα μπορεσα να τραβηξω απο πισω απο την γυψοσανιδα τα αλλαξα με σιλικονης αλλα δεν ηταν και αναγκαιο βλεπω τωρα γιατι οταν η θερμοκρασια κυμαινεται σε συνηθισμενα επιπεδα δεν υπαρχει προβλημα αλλο που εγω την προηγουμενη φορα το εκαψα δυνατα.

1ο Πρόβλημα : το εκαψα δυνατα με δενδρα και ελατο με ανοιχτο και κλειστο το μοτερ για τρεις φορες και για 10 ωρες περιπου την φορα αλλα μυριζει ακομα ,το εκαψα σε τετοιο βαθμο που οι λαμαρινες ακουγονταν δυνατα να διαστελονται -συστελονται.

2ο Πρόβλημα: εκτος απο την μυρωδια που βγαζει σαν καινουριο νομιζω οτι υπαρχει και μυρωδια απο τον θαλαμο καυσης των ξυλων .Μεχρι στιγμης του εχω 5 σωληνες του ενος μετρου της εταιρειας αγωγος .Απο το μαγαζι που τις αγορασα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα να προσθεσω αλλη μια εστω και και αν η τελευταια η εκτη δηλαδη να ενωνεται πανω στην πεμπτη εκτος των κυσηρολιθων .Το λεω αυτο απο θεμα να μην την ξυλωσει ο αερας και μου ειπαν να βαλω βιδες και ενα κολαρο σφιγκτηρα της εταιρειας .

Απο την εμπειριας σας παιδια τι αλλο να κοιταξω για την μυρωδια αυτη της καπνας/υπαρχει περιπτωση να τσιμπαει πουθενα καπνο με κλειστο τζαμι και να μην γινεται αντιληπτος με το ματι.Τεχνικα ακολουθησα τα παντα ,αποστασεις γυρω απο το τζακι,στις σωληνες το αρσενικο προς τα πανω το θυληκο προς τα κατω σιλικονη φωτιας στις ενωσεις μεταξυ τους.
Οταν σταματησει η βροχη θα βγω να τραβηξω μια φωτογραφια για να δειτε και την καμιναδα και να μου πειτε σας παρακαλω γιατι αγχωθηκα πολυ

stelios1
16-04-11, 19:57
Δοκιμασε με ενα τσιγαρο αν τραβαει σβηστο το τζακι με ανοιχτη τ πορτα, αν τραβαει (αν τραβα σαν κανονικο απλο τζακι δηλαδη) μην σκεφτεσαι τ καπνοδοχο. Ειναι βασικο θεμα δηλαδη αυτο, ειτε απλο ειτε ενεργειακο ειναι. Σ αυτο (αν δεν τραβαει) θα βοηθησει κ η φωτο τ καπνοδοχου που λες. Αν τραβαει ομως εχει σχεση η μυρωδια με τ εστια (ειτε διαρροες ειτε μυρωδιες απ τ μεταλα ειναι) και τοτε θα βρεθει λυση, μην αγχωνεσαι..

nikolaras
17-04-11, 09:54
Θα ηθελα να ρωτησω τον φιλο Nikolaras ποιος ειναι ο αντιπροσωπος της edilcamin στα Τρικαλα
Αργύρης Γιάννης λέγεται, το τηλ θα το βρεις στο διαδύκτιο.
Το ίδιο τζάκι πιστεύω ότι μπορείς να το βρεις περίπου στην ίδια τιμή και στην περιοχή σου, εγώ όπως διάβασες αγόρασα 3 τζάκια και πέτυχα αυτή την τιμή.

firefighter2012
17-04-11, 10:17
Ευχαριστω stelios1 για το ενδιαφερον σου.Βρεχει και σημερα να βγω στα κεραμιδια για φωτογραφια.Με την πρωτη ευκαιρια

kostas.b
17-04-11, 10:40
Αργύρης Γιάννης λέγεται, το τηλ θα το βρεις στο διαδύκτιο.
Το ίδιο τζάκι πιστεύω ότι μπορείς να το βρεις περίπου στην ίδια τιμή και στην περιοχή σου, εγώ όπως διάβασες αγόρασα 3 τζάκια και πέτυχα αυτή την τιμή.

Χιλια ευχαριστω nikolaras.Στη Λαρισα 1750 εχει το idro 70, 1950 το odro 100 και 2250 το aquatondo piano 22.

firefighter2012
18-04-11, 06:48
Επανερχομαι με καποιες φωτογραφιες της καμιναδας.Σημειωνω οτι πανω απο την πλακα εχει 2,5 μετρα χτισμενο κυσηρολιθο και 80 ποντους σωληνα εκτος αυτης.Και εσωτερικα βεβαια εχει σωληνα
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/IMG_0182.jpg
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/IMG_0183.jpg
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/IMG_0184.jpg
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/IMG_0185.jpg
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/IMG_0188.jpg

Στις τελευταιες εχω και τα πλαγια νικελ της εστιας που βλεπω οτι εχουν καει και μαζεψει καπνο

http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/IMG_0184-1.jpg
Και σάυτη την φωτογραφια αν υπαρχει κατι σαν εμποδιο μπορει να ειναι αυτο ,ετο κλιμακοστασιο που εχει αποσταση 5 περιπου μετρα ειναι στο ιδιο περιπου υψος της καμιναδας.

Παραθετω και βιντεο με καυση ξυλων και ανοιχτο το τζαμι.Δεν φαινεται να τσιμπαει πουθενα καπνο, και το σπιτι δεν μυριζει τοσο θα ελεγα οσο με κλειστο τζαμι αλλα δεν ανεβαζει θερμοκρασια με ανοιχτο

http://s1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/?action=view&current=00031.mp4

firefighter2012
18-04-11, 16:50
Προσθεσα και ενα μετρο ακομα σωληνα δεν ειδα διαφορα

stelios1
18-04-11, 20:55
Προσθεσα και ενα μετρο ακομα σωληνα δεν ειδα διαφορα

Δηλαδη εκτος της προεκτασης που εχεις στ φωτο προσθεσες κ αλλο ενα μετρο? Τοτε με ανοιχτο παραθυρο επρεπε να στρωσει οπωσδηποτε. Διευκρινησε γιατι εγω παντως μπερδευτηκα.
Αυτο που ειναι εως τ φωτο εχει προβλημα παντως (αν επεκτεινες κ αλλο και συνεχιζει να καπνιζει ειναι αλλο θεμα τοτε) θα επαναφερω θεμα παλιο ξεχασμενο που λεει ακριβως γ αυτο..

stelios1
18-04-11, 21:02
Ακυρο δε μπορω να το βρω ει9ναι μετα τις τεσερις σελιδες πισω..

firefighter2012
18-04-11, 21:26
Ναι εκτος απο αυτη την σωληνα που προαιξεχει προσθεσα και ενα αλλο μετρο.Υπαρχει μια μυρωδια ακομα που μαλλον επιδεινωνεται με το ανοιγμα του μοτερ.Βλεπω οτι η ατμοσφαιρα δεν ειναι τελειως καθαρη ,και το βλεπω στις λαμπες .
Τωρα αυριο θα κοιταξω στο πατωμα εντος της εστιας ,εκει που ανοιγουμε για να δουμε το μοτερ ειχα παρατηρησει οτι την λαμαρινα που αφαιρουμε για να δουμε το μοτερ ειχε καποιες τρυπες για βιδες κενες διπλα σε κατι αλλες .Θελω να πω οτι απο λαθος το εργοστασιο δεν πετυχε ακριβως καποιες θεσεις που μπαινουν οι λαμαρινοβιδες προκειμενου να αφαιρειτε το πατωμα για επισκεψη στο μοτερ παρολο που εχει και τσιμουχα γυρω γυρω.Εκτος απο ατο δεν μπορω να καταλαβω και το εξης γιατι η πορτα απο το διαμερισμα μου οταν την αφηνω ανοιχτη κλεινει γιατι σχηματιζεται καποιο ρευμα απο κατω ή απο καποια αλλη πορτα,καθως εγω διαμενω στον τελευταιο οροφο και πιθανολογω γιατι υπαρχει αυτο το ρευμα αερα και ειναι προς τα κατω προς την εισοδο της πολυκατοικιας δηλαδη μηπως επηρεαζει καπως το τζακι.
Τωρα τι αλλο να κοιταξω????????????

Να και μια μακρινη με την προσθεση σωληνας
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/IMG_0179.jpg

stelios1
18-04-11, 22:48
Αριστερα στην τελευταια φωτο ειναι η καπνοδοχος σου και δεξια ενα προεξεχων <σπιτακι> αν αυτο ειναι μερος της οικοδομης σου (αν επικοινωνει εσωτερικα με οποιονδηποτε τροπο, με το εσωτερικο τ σπιτιου σου εννοω) πρεπει να να παει υψηλοτερα η καπνοδοχος σου οπωσδηποτε.
Αυτο με την πορτα που κολλαει? Πριν δεν εκλεινε και τωρα κλεινει? και ποτε οταν αναβει το τζακι εννοεις? το δοκιμασες τελικα και με ανοιχτο παραθυρο η οχι? εχουν σημασια αυτα να τ απαντησεις συγκεκριμενα, αν κλεινει τωρα αναβοντας το τζακι δειχνει υποπιεση στ χωρο που σημαινει ελλειψη αερα (αν ειναι αυτο τελειως ανοιχτη δεν θα κλεινει, θα εχει ταση να κλεισει οταν ειναι μισανοιχτη προς κλειστη)

firefighter2012
18-04-11, 23:11
Το σπιτακι ναι ειναι το κλιμακοστασιο της πολυκατοικιας,με το δικο μου διαμερισμα οχι (εσωτερικα αν εννοεις απο την πορτα εισοδου μου και μεσα) αλλα με τις σκαλες της πολυκατοικιας ναι .Τωρα με το μετρο επιπλεον που εβαλα εφυγα ψηλοτερα απο το σπιτακι.Η πορτα του διαμερισματος μου κλεινει προς το τελος της δηλ δεκα εκατοστα περιπου πριν κλεισει τραβιεται μονη της και παει να κλεισει .Βεβαια δεν εχει ολη την δυναμη να κλεισει μονη της εντελως αλλα το τραβηγμα στο τελος για κλεισιμο ειναι αισθητο και το ειπα μηπως λεω σχηματιζει ρευμα και τσιμπάει απο την εστια και δεν παρατηρησα αν κλεινει τωρα που καιω το τζακι .Τωρα επειδη διαβαζα και αλλα μυνηματα απο αλλους εδω μεσα σημειωνω το εξης:
1.Εχω παροχη αερα Φ150 που τον φερνω απο κατω απο την εστια προς την φατσα του τζακιου εκει δηλ που εχει κατι κλαπετα για την εισαγωγη αερα στην εστια για την καυση των ξυλων που πιθανοτατα την εχω πολυ κοντα και με πολυ αερα και κλειστα τα κλαπετα ενα για τον θαλαμο και ενα για την αεροκουρτινα τα ξυλα καιγονται βιαία και μαυριζει το τζαμι .
2.Το μοτερ εχει δυο εισαγωγες για αερα ,η μια την εχω απ'εξω με Φ150 και την αλλη παρολο που ο κατασκευαστης προτεινει να παιρνει/τραβαει αερα απο μεσα για να κανει αποσυμπιεση και κυκλωμα εγω την εχω και αυτην εισαγωγη απ'εξω.Συνολο δηλαδη τρεις σωληνες Φ150 ,οι δυο για το μοτερ και η μια για την εστια.
3.Οι σωληνες ολες ειναι με το αρσενικο προ τα πανω και το θηλυκο προς τα κατω της εταιρειας αγωγος και ειναι τωρα συνολο 6 με κοκκορα.
4.Με παραθυρο ανοιχτο δεν δοκιμασα ακομα και φανταζομαι εννοεις με ανοιχτο το τζαμι της εστιας.
5.Τον καπνο δεν τον μυριζω σε ολο το σπιτι αλλα θα ελεγα σε καποια κρυα σημεια διασπαρτα μεσα στο σπιτι.
6.Μπορω να πω οτι διεκρινα καποια φορα λιγο καπνο απο την ανακουφιση στην γυψοσανιδα ,φανταζομαι ειδες τις φωτογραφιες και ειδες την ανακουφιση αλλα και την αλλη περσιδα που βγαινει ο αερας απο το μοτερ
7.Η εστια ειναι καινουρια ,και σημερα ειναι η τεταρτη μερα που την καιω .Τρεις φορες την εκαψα πολυ δυνατα και βεβαια υπαρχει μια μικρη μυρωδια και απο το καινουριο ακομα (χρωματα ,μεταλλα κ.τ.λ..)

Τωρα απο που να αρχισω.Αν το δουλεψω με ανοιχτο το τζαμι και παραθυρο δεν θα πιασει θερμοκρασια για να βαλω το μοτερ αλλα πιστευω θα δω αν παλι μυριζει.
Τι να κανω ,παιδευτηκα πολυ γι'αυτο το τζακι δανειο πηρα ο καημενος επρεπε να τυχει σε μενα με τα χερακια μου το εστισα

stelios1
19-04-11, 06:10
Ανοιχτο παραθυρο εννοω του σπιτιου, κουφωμα, ωστε ννα δεις αν ειναι ελλειψη αερα στ χωρο μια και ειπες για την πορτα που εχει ταση να κλεινει. Αν καπνιζει το τζακι φαινεται παρατηρωντας προσεκτικα με σηκωμενη τ πορτα του, αν δεν μυριζει (ασχετα αν παρει μπρος το βεντυλατερ η οχι) με ανοιχτη τ πορτα του παει να πει οτι τραβαει και δεν ειναι αυτο.
Αναψε το σαν κανονικο τζακι και με κλειστο κουφωμα του σπιτιου και με ανοιχτο. Εχει τζακια που πρεπει να καουν πολυ τωρα που ειναι και ανοιξη και μπορεις να ανοιγεις παραθυρα στ σπιτι καψτο καλα.

0ilias
20-04-11, 17:38
Χρόνια πολλά σε όλους. Κάποιος να βοηθήσει λιγάκι. Εδώ και κάμποσο καιρό ψάχνω να βρω ένα τζακι καλοριφέρ.Έχω λέβητα πετρελαίου,αλλά λόγω ακρίβειας φέτος δεν το δουλέψαμε πολύ. Υπάρχει τζάκι ανοιχτώ παραδοσιακό, Που το έφτιαξα μόνος μου πρίν χρόνια.Θα τογκρεμίσω για να το κάνω τζάκι καλοριφέρ. Με την έρευνα που έκανα καταστάλαξα στο La Nortica termocamino 800 για ακριβότερο δεν γίνετε. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι γιαυτό η για κάτι καλήτερο ας μου το πι. Το σπίτι είναι 100τμ μονοκατοικία στα Τρίκαλα χωρίς μόνοση .

stelios1
20-04-11, 20:08
www.thermostahl.gr (http://www.thermostahl.gr/) Δειτε και εδω, εχει ενεργειακα νερου, αερα καθως επισης και μετατροπη παλιου σε υδραυλικο. Και ειναι και Ελληνικα..

firefighter2012
21-04-11, 06:06
Το εκαψα με ανοιχτη την πορτα του τζακιου και κλειστα τα παραθυρα του σπιτιου για 2,5 ωρες και δεν παρατηρησα κατι ανησυχητικο .Απλα παρατηρησα οτι με ανοιχτο το μοτερ και κλειστη φυσικα την πορτα του τζακιου ειναι αισθητη η κατασταση .Και δεν ειναι μονο η μυρωδια του καινουριου αλλα και ξυλου.Απο το σπιτακι στην σκεπη η καμιναδα περναει πιο πανω.
Τι αλλο να κοιταξω τωρα?
Παραθετω βιντεο με τεστ τσιγαρου με ανοιχτο παραθυρο και βιντεο με καμιναδα που δειχνει την υψομετρικη διαφορα καμιναδας με το σπιτακι(κλιμακοστασιο).Τωρα το μεσημερι του ειχα βαλει τρεια ελατα με κλειστο μοτερ και εφυγα , οταν γυρισα μυριζε εντονα ..

http://s1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/?action=view&current=00033.mp4
http://s1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/?action=view&current=00032.mp4

stelios1
21-04-11, 12:03
Με ανοιχτη την πορτα του και κλειστα κουφωματα αν δε καπνιζει δουλευοντας σαν απλο-ανοιιχτο τζακι λογικα ειναι ενταξει η καπνοδοχος και η συμπληρωση του χωρου με εξωτερικο αερα. Αν ειναι ετσι (εσυ βλεπεις τι γινεται εκει, εσυ ξερεις ακριβως πως ειναι η εστια κ πως συνδεθηκε, εσυ πρεπει να εντοπισεις πλεον) ειναι θεμα εστιας-εγκαταστασης ισως.
Ο καπνος και οι μυρωδιες παντα σε μακρινα σημεια εντοπιζονται πρωτα και μετα απλωνονται σ ολο το χωρο, γιατι ειναι θερμα ακομη και κοντα στο τζακι μενουν ψηλα, σταδιακα οπως απομακρυνονται κρυωνουν βαραινουν κ ερχονται στ επιπεδο τ υψους μας. δεν ειναι περιεργο δηλαδη ο κανονας ειναι, οταν δεν ειναι αμμεσα εμφανης κ ορατος ο καπνος που βγαζει. Αν δεν καπνιζει σαν απλο τζακι δε νομιζω να μπορω να βοηθησω περισσοτερο, δε ξερω τ εστια, τιποτα. Οτι θες πες και ρωτα αλλα υποθεσεις ειναι οτι λεω εγω τουλαχιστον.

firefighter2012
21-04-11, 13:30
stelios1 προσθεσα και δυο βιντεακια ακομα στο προηγουμενο μηνυμα μου και αυτο http://s1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/?action=view&current=00034.mp4

stelios1
21-04-11, 22:58
Father καπνιζει το τζακι η οχι? Πρεπει να καταλαβεις. Το τσιγαρο το τραβουσε, αλλα αυτο τ βιντεο δε λεει τιποτα. Ποτε τ τραβουσε? Με ανοιχτα κουφωματα η κλειστα? Κ σε ποια στιγμη? Αν υπαρχει ελειψη αερα στ χωρο δεν φαινεται αμεσως αλλα μετα απο καποια ωρα λειτουργιας (το ποση ωρα εξαρταται απο πολλα πραγματα που διαφερουν απο σπιτι σε σπιτι).
Οταν εβγαλες τ βιντεο στ καπνοδοχο φυσουσε εξω περιεργα? Μια δεξια μια αριστερα δηλαδη η ειχε ενα σταθερο αερακι? το πουλι επανω παιζει λιγο δεξια αριστερα γιατι? Τα κοκορια αυτα περιστρεφονται ως προς τ κατακορυφο αξονα τους, αν τα γυρισεις (ελευθερο στο χερι σου) κατα 90 μοιρες με τον αξονα αυτον σε οριζοντια θεση η ουρα ειναι βαρυτερη και γερνει κατω, δεν ειναι συνηθως ζυγισμενα δηλαδη και αν δεν ειναι απολυτα κατακορυφος ο αξονας τους εχουν ταση να γερνουν στην μια στ η αλλη πλευρα (δεξια η αριστερη δηλαδη) οποτε αν βρουν κοντρα ελαφυ αερακι δημιουργουν προβλημα. Με αρκετο αερα (που υπερνικα την διαφορα βαρους) δουλευουν μια χαρα. Ολ αυτα τουφες ειναι βεβαια, αλλα θελω να σου πω οτι αν δεν καταλαβεις τι ακριβως φταιει (καπνιζει η ειναι αναθυμιασεις?) μονο θεωρειες θα ακους. Αν ειναι καπνος η εστω κ καπνος μαζι ποτε ειναι?

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
22-04-11, 20:18
Γειά χαρά σε όλους μετά απο καιρό!Στον mr 0ilias θέλει να πω να δεί όλα τα προηγούμενα post σχετικά με το θέμα τζάκι.Θα βρείς πολλά ενδιαφέροντα και θα κατατοπιστείς.
Mr FATHER μπράβο!!!!!! ωραία δουλειά ,άξιος,χαλάλι ο κόπος σου!!!!!Καλορίζικο με το καλό!!!!
(Είναι συνδεση καλοριφέρ;δεν θυμάμαι)
Χρόνια πολλά σε όλους!!!!!!!!Καλό Πάσχα!!!!!!!!!!

firefighter2012
23-04-11, 14:19
Ειναι με βεντιλατερ(αεροθερμο) .Σαν αποδοση ειμαι ευχαριστημενος ,εχω μια μυρωδια ομως επειδη ειναι καινουριο και πιστευω οτι υπαρχει και μυρωδια απο τον θαλαμο καυσης των ξυλων σε σημεια μεσα στο σπιτι μου .Δεν το εκαψα πολλες φορες μεχρι τωρα δυνατα (μονο δυο) .Σε λιγες μερες θα ξερω.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

stelios1
23-04-11, 15:11
father καποια στιγμη οι αναθυμιασεις θα σταματησουν και τοτε ισως ειναι και τελειο σ ολα του! Καλο πασχα παιδια καλη ανασταση!

akinik
23-04-11, 19:54
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ παιδια σε ολους.Ολοι εμεις που εχουμε το χομπι μας και την τρελα μας με τα τζακια θα τα πουμε απο αυριο....:grin:

nikolaras
28-04-11, 19:56
www.realflame.gr . Nεο site της www.kratki.pl για την Ελλάδα.
Λίγο τσιμπιμένες (όπως πάντα) οι τιμές για τους Ελληνες. Δεν τους ενημέρωσαν ότι μπορούμε να τα αγοράσουμε φθηνότερα από www.kratki.eu ;

toure7
28-04-11, 20:23
Γεια σας. Με τις τιμες του πετρελαιου στα υψη αποφασισα να μετατραψω το τζακι του σαλονιου σε ενεργειακο. Απ'οτι διαβαζω το dovre ειναι το καλυτερο ,αλλα δεν γνωριζω το κοστος. Το σπιτι ειναι 95τμ 5ετιας με σχετικα καλη μονωση. Ποιο θα ειναι το κοστος αν δεν βαλω σωληνωσεις στα δωματια και αφησω το τζακι μονο για τον χωρο του σαλονιου και κουζινας(55τμ) και ποιο το κοστος με τις σωληνωσεις. Οι σωληνωσεις αυτες θα περνανε διπλα απο των καλοριφερ?

firefighter2012
29-04-11, 13:42
Εκεινη την σωληνα με το κλαπετο μεσα http://www.kratki.eu/product_info.php?cPath=85&products_id=745 που μπορω να το βρω ελλαδα?

kostas.b
29-04-11, 14:00
Γειά χαρά σε όλους μετά απο καιρό!Στον mr 0ilias θέλει να πω να δεί όλα τα προηγούμενα post σχετικά με το θέμα τζάκι.Θα βρείς πολλά ενδιαφέροντα και θα κατατοπιστείς.
Mr FATHER μπράβο!!!!!! ωραία δουλειά ,άξιος,χαλάλι ο κόπος σου!!!!!Καλορίζικο με το καλό!!!!
(Είναι συνδεση καλοριφέρ;δεν θυμάμαι)
Χρόνια πολλά σε όλους!!!!!!!!Καλό Πάσχα!!!!!!!!!!

Aντιγονη απαντω στο πμ που μου εστειλες γιατι νομιζω πως οι τιμες ενδιαφερουν και αλλα παιδια εδω που ψαχνονται για υδραυλικο τζακι.

Επικοινωνησα με την εταιρεια Γερογιαννης http://www.gerogiannis.com/?p=1396 και μου εδωσε τις εξης τιμες με δωρεαν τα μεταφορικα.

Acquatondo 22 τιμη 2700 με ΦΠΑ μαζι με το κιτ 2 που ειναι για την συνδεση του τζακιου με το υπαρχον συστημα καλοριφερ

ΙDRO 100 τιμη 1950 με ΦΠΑ
IDRO 70 τιμη 1750 με ΦΠΑ KAI TO iNDRO 30 1550 με ΦΠΑ και παντα δωρεαν τα μεταφορικα.

Να πω πως επικοινωνησα και με αλλες δυο εταιρειες ομως οι τιμες που πηρα ηταν κατα 100-200 ευρω ακριβοτερες.

Μου ειπε επισης οτι το acqatonto με το intro 70 ειναι σχαδον τα ιδια με την διαφορα της πορτας που στο πρωτο ειναι συρομενη προς τα πανω.

akinik
29-04-11, 15:51
Οταν βαζεις υδραυλικο τζακι ο ηδη υπαρχον καυστηρας δεν καταργειτε ετσι?οποτε θελεις το αναβεις κ με πετρελαιο?Δευτερον παρουσιαζει καποια προβληματα στο μελλον?γιατι καποιος να μην προτημησει αυτο που δινει πιο ομοιομορφη θερμανση και να προτιμησει ενεργειακο αεροθερμο?μπορει καποιος που γνωριζει να γραψει θετικα κ αρνητικα?οσον αφορα τις τιμες βλεπω πανω κατω ειναι ιδιες,αναμεσα στα δυο ειδη τζακιου...

nikolaras
29-04-11, 23:31
Το υδραυλικό τζάκι δουλεύει παράλληλα με τον καυστήρα, οπότε επιλέγεις εσύ τι θες να δουλεύει ανα πάσα στιγμή.
Το μόνο αρνητικό (που πάλι λύνεται αν θες) είναι ότι δεν μπορείς να το δουλέψεις σε διακοπή ρεύματος.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
30-04-11, 00:19
Καλά κάνεις και τα δίνεις εδώ kostas,να τα δουν και οι άλλοι!Ευχαριστώ!

nikolaras
30-04-11, 07:43
Εκεινη την σωληνα με το κλαπετο μεσα http://www.kratki.eu/product_info.php?cPath=85&products_id=745 που μπορω να το βρω ελλαδα?

Το link που έβαλες δεν δείχνει κάτι.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
30-04-11, 09:47
Γειά χαρά σε όλους! Κανείς τζάκι απο έξω αγόρασε;Πληρώνεις τελωνείο εκτός απο τα μεταφορικά που σε χρεώνει η εταιρεία που αγοράζεις;(Αν το ερώτημα είναι αφέλές σας ζητώ συγνώμη).Σε σχέση με την kratki μου έστειλαν κάποιο όνομα σαν επίσημο αντιπροσωπο !http://ecotzaki.gr/.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
30-04-11, 09:59
{Το μόνο αρνητικό (που πάλι λύνεται αν θες) είναι ότι δεν μπορείς να το δουλέψεις σε διακοπή ρεύματος. }Όταν ρώτησα γι αυτό μου είπαν ότι αν βάλεις τα κιτ που δίνουν οι εταιρείες λύνεις αυτό το πρόβλημα.Δεν νομίζω όμως αυτό να αληθεύει.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς αγόρασε τζάκι απ έξω.Πληρώνεις και τελωνείο ,εκτός απο τα έξοδα μεταφοράς που χρεωνεσαι απο την εταιρεία που αγοράζεις;(αν η ερώτηση είναι αφελής σας ζητώ συγνώμη).Σαν επισημος αντιπρόσωπος της Κratki μου απάντησε κάποιος με αυτή την ecotzaki.gr

stelios1
30-04-11, 12:34
father δεν εχει κλαπε το τζακι και θελεις να βαλεις? (Εκτος κ αν δεν καταλαβα καλα) Αμα δεν εχει σημαινει οτι δεν χρειαζεται σ αυτη τ εστια.

firefighter2012
30-04-11, 13:10
father δεν εχει κλαπε το τζακι και θελεις να βαλεις? (Εκτος κ αν δεν καταλαβα καλα) Αμα δεν εχει σημαινει οτι δεν χρειαζεται σ αυτη τ εστια.

Οπως εχουμε μιλησει και τις δυο εισαγωγες στο μοτερ του δινω αερα απ'εξω και θελω στην μια εισαγωγη να βαλω ενα Τ και το κλαπε αυτο που λεω παραπανω να τραβαει και λιγο απο μεσα απο το σπιτι να δω τι αποδοση θα εχει .Πιθανον να του βαλω και μια περσιδα μικρη να παιρνει η εστια και αερα μεσα απο το σπιτι για τον θαλαμο καυσης εννοω .Οσον αφορα τωρα το θεμα με τις εξωτερικες περσιδες που τραβουσε η μια απο την αλλη ,αυτην της φυσικης ροης θα την απομακρυνω προχειρα να μην ειναι διπλα στην αλλη για να δουμε τι θα γινει.Μου τελειωσαν και τα ξυλα,την δευτερα περιμενω αλλα (πουρναρια).Κλαπε αν εννοεις για την καμιναδα οχι δεν χρειαζεται ,η εστια εχει δυο κοφτες

nikolaras
30-04-11, 22:57
{Το μόνο αρνητικό (που πάλι λύνεται αν θες) είναι ότι δεν μπορείς να το δουλέψεις σε διακοπή ρεύματος. }Όταν ρώτησα γι αυτό μου είπαν ότι αν βάλεις τα κιτ που δίνουν οι εταιρείες λύνεις αυτό το πρόβλημα.Δεν νομίζω όμως αυτό να αληθεύει.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς αγόρασε τζάκι απ έξω.Πληρώνεις και τελωνείο ,εκτός απο τα έξοδα μεταφοράς που χρεωνεσαι απο την εταιρεία που αγοράζεις;(αν η ερώτηση είναι αφελής σας ζητώ συγνώμη).Σαν επισημος αντιπρόσωπος της Κratki μου απάντησε κάποιος με αυτή την ecotzaki.gr
Τα κιτ δεν λύνουν το πρόβλημα. Θα πρέπει να διακόψεις τη λειτουργία του τζακιού όταν κοπεί το ρεύμα. Εκτός και αν έχεις γεννήτρια ασφαλείας σπίτι, ή καλύτερα να συνδέσεις ένα ups στον κυκλοφορητή του τζακιού που να ενεργοποιείται αυτόματα όταν κόβεται το ρεύμα και να διαρκεί τουλάχιστο 2 ώρες, ώστε να κρυώσει το τζάκι.
Μέχρι στιγμής 1 φορά που κόπηκε το ρεύμα είχα φουλ ξύλα στο τζάκι με 60 βαθμούς θερμοκρασία νερού και αναγκάστηκα να ψιλοσβύσω τη φωτιά, επειδή ανέβαζε θερμοκρασία, έφτασε 80 βαθμούς....... στους 90 σκάει το ασφαλιστικό, όχι ότι θα πάθαινε τίποτα, αλλά ήθελα να αποφύγω οποιαδήποτε μετέπειτα διαδικασία.
Τώρα από αγορές εντός ευρωπαικής ένωσης δεν υπάρχει τελωνείο, μόνο τα μεταφορικά.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
01-05-11, 16:49
Το ασφαλιστικό μπορεί να συνδεθεί με κάποιο σωληνάκι και να βγάλει τα νερά κάπου έξω;Οχι δηλδ μέσα στο σαλόνι,δεν είναι λίγο παράδοξο αυτό;Μου το είπε μάστορας αλλά δεν νομίζω ότι στέκει.

kostas.b
01-05-11, 20:40
Aν και δεν εχω αποψη γι αυτα τα τζακια ριξτε και μια ματια εδω http://www.panthermicashop.gr/8446326E.el.aspx

Εχουν καλες τιμες ομως δεν ξερω αν ειναι ελληνικα ή οχι και αν ειναι σχετικα καλα αν αξιζουν δηλαδη σαν τζακια.Ισως ο Στελιος να μπορει να μας δωσει μια γνωμη για τα συγκεκριμενα.

stelios1
02-05-11, 21:16
Παιδια δεν ξερω, υπαρχουν εκατονταδες εστιες κ επισης μερικα χρονια τωρα δεν αγοραζω. Προσωπικα προτιμω να μην κανω καποιο τζακι παρα να επενδυσω εστια αλλου, νιωθω κοροιδο, εισπρακτορας που θα παρει λεφτα απο καποιον να τα ακουμπησει αλλου. Οταν μια εστια σοβαρη κοστιζει 2000 και πανω τι θα χρεωσω και τ θα μου μεινει εμενα? Ετσι το εχω δει. Τζακι εγω εννοω το συνολο, η εστια ειναι ενα μικρο μερος του, αν η εστια κοστισει 2-3 χιλ η επενδυση για μενα πρεπει να ναι της ταξης τ 5000. Μπορω να δειξω χτιστα των 10000, τ κοστισαν τα τουβλα? Στ 3 χιλ πιστευω ενα μεσο τζακι πρεπει να κυμαινεται τελειωμενο σωστο ωραιο κτλ εκει προσανατολιστηκα τ τελ χρονια. Οσες εχουν συρομενη πορτα ειναι αρκετα πιο ακριβα σχεδον διπλη τιμη, (εχουν κανονικη υψηλη χοανη ωστε να τραβουν σωστα κ σαν ανοιχτα) αυτα ειναι κοντα στ εννοια τζακι, με ανοιγομενη μονο ειναι σχεδιασμενα να δουλευουν κλειστα (γ αυτο κ εχουν μικρη χοανη αν προσεξετε) ετσι αλλα κ ακομα πιο συμπιεσμενα ειναι οι κασετες. Εγω στ αρχη περσι ειπα καποια πραγματα κατηγορωντας τ μαντεμενια γιατι οποια εστια ειχαν της εβαζαν πορτα κ ενα μηχανακι κ ελεγαν.. ενεργειακο! Αλλαξε αρκετα αυτο πλεον, ολοι συνεχως βελτιωνουν (για δικους μας λεω). Εμπορευονται ομως κ ολας κ το οικονομικο συστημα ευνοει τ εμποριο και μονο αυτο, ο παραγωγος λοιπον βλεπει που παιζουν οι τιμες και αναλογα προσπαθει να κερδισει ασχετα αν αξιζει αυτο τ λεφτα του η οχι. Τ να σας πω εγω για τ καθε μοντελο? Τ ξερω? Πιστευω οτι ειναι τ τζακι για υποβοηθηση σημαντικη στ θερμανση πλεον σε σχεση με τ πετρελαιο αλλα μεχρι εκει. Τα υδραυλικα ειναι πιο ησυχα και ζεσταινουν ομοιομορφα, τ σωματα ομως για να αποδωσουν τ θερμιδες που λενε θελουν 80-90 βαθμους αν προοριζετε για κυρια χρηση τ υδραυλικο θελει μελετη. Στην ενδοδαπεδια οπως τ φιλου Nikalara υπαρχουν αλλες συνθηκες κ επισης ενα σπιτι με ενδοδαπεδια θα ειναι αντιστοιχα προσεγμενο κ σ αλλα πολυ πιο κυρια σημεια οπως η μονωση. Οποιος εχει στοχο κυριως τ οικονομια αξιζει να διαθεσει λεφτα σ αυτο πρωτα. Στην μονωση. Εκει ειναι γ μενα η σωστη κατευθυνση, εδω τα μπερδεψαμε ολα πλεον κ οποιος μπει κ διαβασει θα νομισει οτι το τζακι ειναι η λυση. Δεν ειναι. Συγνωμη για τ πολλα αλλα μια ταξη σ ολα αυτα καλο κανει.
Επισης κατι αλλο.. τ λεγομενα ενεργειακα δεν οριζονται επισημα απο κατι, η διαφορα δεν βρισκεται στ οτι η πορτα αποτρεπει τ ηδη θερμο αερα να διαφυγει ασκοπα εξω (αυτο ειναι μηδαμηνο σ σχεση με αλλους παραγοντες, δηλαδη..) μειωνει τ ασκοπο ογκο της καπνοδοχου η οποια εχει παντα μεγαλη θερμοκρασια, ιση και μεγαλυτερη στ αεροθερμα τουλαχιστον με τ αερα που ζεσταινει ο εναλακτης. Ο μονος τροπος να μειωθουν απωλειες δηλαδη ειναι στον ογκο.. στ ποσοτητα (εφ οσον η θερμοκρασια ειναι στ καλυτερη περιπτωση ιδια) που βγαζει εξω η καπνοδοχος. Δεν εχει τοση σημασια αν ειναι εσωτερικος αερας που χανεται με τ θερμοτητα του οσο το ποσος ειναι! Αλλες μαρκες τ πετυχαινουν μεχρις ενος σημειου αυτο (εφ οσον ο ιδιοκτητης ξερει κ εχει διαθεση να το ψαξει κ να το χειριστει) κ αλλες οχι..
Απολυτα σωστοτερο τζακι ειναι μονο οποιο κλεινει αεροστεγως, ειναι συρομενο επανω κ ο ιδιοκτητης μαθει να το χειριζεται. Εγω δεν μπορω να φτιαξω τετοια εστια, δεν εχω τα μεσα, τετοιες συνηθως ειναι οι πολυ ακριβες.. Καμια με μπαρες (ντιζες για δρομο που ανεβαινει η πορτα) δεν ειναι τετοια.
Μην με ρωτατε ομως μοντελα κτλ δεν τα ξερω. Οποιος ειναι ευχαριστημενος με κατι αυτος να πει. Εχει κανενας γνωστος την ταδε εστια κ ειναι ευχαριστημενος? Προτιμηστε αυτην.

nikolaras
03-05-11, 14:13
Το ασφαλιστικό μπορεί να συνδεθεί με κάποιο σωληνάκι και να βγάλει τα νερά κάπου έξω;Οχι δηλδ μέσα στο σαλόνι,δεν είναι λίγο παράδοξο αυτό;Μου το είπε μάστορας αλλά δεν νομίζω ότι στέκει.
Αλλαξε μάστορα Αντιγόνη, δεν ισχύει κάτι τέτοιο.....

stelios1
03-05-11, 20:04
Μηπως η Αντιγονη εννοει το δοχειο διαστολης ανοιχτο (σωληνακι εξω) η κλειστο (μεσα)?

cosmic
03-05-11, 20:27
εννοει μαλλον την βαλβιδα εκτονωσης

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
03-05-11, 21:23
Την βαλβίδα εκτόνωσης εννοώ,αυτή που είναι πάνω στο τζάκι .Τον μάστορα οχι απλώς τον άλλαξα αλλά τον κυνήγησα!!Το ίδιο μου είπε και ένας πωλητής και επέμενε κι όλας !
Τα συνοδευτικά κιτ του τζακιού είναι εκατο τοις εκατό απαραίτητα;Και μόνο ότι κοστίζουν 600με βάζουν σε σκέψη!Επίσης για να δουλέψει διπλό το σύστημα δλδ πετρέλαιο και τζάκι ,θέλει ξεχωριστό κυκλοφορητή το τζάκι δικό του;(Αν έχω ξαναρωτήσει σας ζητώ συγνώμη,αλλά ξαναγυρνώ στα παλιά post και δεν το βρίσκω).

cosmic
04-05-11, 06:50
Τι εννοει σαν κιτ συνοδευτικο??? Για γραψε αν θελεις τι βαζουν στο κιτ αυτο?

Για να δουλεψει οπως τα λες, μια το τζακι μια το πετρελαιο(οχι και τα δυο μαζι ταυτοχρονα), τοτε ναι οντως χρειαζεσαι τον δευτερο κυκλοφορητη και αυτο για να μην περνας συνεχεια τα ζεστα νερα μεσα απο τον λεβητα πετρελαιου.
Οπως και να εχει ενας κυκλοφορητης δεν ειναι και πολυ ακριβος (αν θυμαμαι καλα τον wilo που πηρα για το δικο μου συστημα μου βγηκε κανα 150αρι και πηρα και μεγαλο για να καλυψει τρεις οροφους), οποτε συγκριτικα με τα υπολοιπα τζιντζιρι μιντζιρι (βανες, σωληνες, εργασια υδραυλικου κτλ) δεν ειναι το τρελο κοστος.

cosmic
04-05-11, 06:59
Α! επισης οι βαλβιδες εκτονωσης καλο ειναι μπαινουν ως επιπλεον ασφαλιστικα (οχι μονο μια, γιατι μπορει να κολησει) ακομη και στο ανοιχτο κυκλωμα.

Και ο υδραυλικος δεν σου ειπε μαλ@κια οτι μπορει να μπει τουμπο (το λαστιχο που λες) στην εξοδο της βαλβιδας εκτονωσης και να βγαλει εξω τον ατμο - υγροποιημενο ετσι ωστε να μην κανεις το σπιτι χαμαμ σε περιπτωση που χαλασει το καζανι διαστολης και η εξωτερικη βαλβιδα τα παντα (δυσκολο αλλα ας ειμαστε εξασφαλισμενοι).

Το ιδιο ζητησα απο τον υδραυλικο και εκανα στην δικια μου τοποθετηση.

Αν και για να φτασεις στο σημειο να ανοιξουν οι βαλβιδες πρεπει να σε εχει καταραστει κανενας - να χαλασει το δοχειο διαστολης - ή να μην αναψει ο κυκλοφορητης και να ανεβασεις τρελες θερμοκρασιες χωρις να βλεπεις το τι γινεται στην θερμοκρασια νερου ή στο barομετρο σου (Λιγο δυσκολο, ειδικα τον πρωτο καιρο μεχρι να το μαθεις που θα ελεγχεις συνεχεια τα παντα :) )

stelios1
04-05-11, 12:24
Την βαλβίδα εκτόνωσης εννοώ,αυτή που είναι πάνω στο τζάκι .Τον μάστορα οχι απλώς τον άλλαξα αλλά τον κυνήγησα!!Το ίδιο μου είπε και ένας πωλητής και επέμενε κι όλας !
Τα συνοδευτικά κιτ του τζακιού είναι εκατο τοις εκατό απαραίτητα;Και μόνο ότι κοστίζουν 600με βάζουν σε σκέψη!Επίσης για να δουλέψει διπλό το σύστημα δλδ πετρέλαιο και τζάκι ,θέλει ξεχωριστό κυκλοφορητή το τζάκι δικό του;(Αν έχω ξαναρωτήσει σας ζητώ συγνώμη,αλλά ξαναγυρνώ στα παλιά post και δεν το βρίσκω).

Το <κιτ> ειναι 5-6 πραγματα που στα παρεχει αν θελεις η εταιρια ωστε να μην τα ψαχνεις, ειναι τα βασικα που χρειαζονται κατ αυτους σε ενα μεσο συστημα κεντρικης θερμανσης, μπορεις να τα παρεις απο οπου θελεις, αυτοι, για να φαινονται πληρης στο προτεινουν. Πρεπει να εμπιστευτεις ειδικο (μηχανολογο ειναι το σωστο, η υδραυλικο με εμπειρια σ αυτα) κ εκεινος αναλογα με το συστημα που εχεις (δεν ειναι οι εγκαταστασεις ιδιες ολες, εχουν ουσιαστικες διαφορες) θα σου προτεινει τ καλυτερη λυση. Οπως σ ολα τα πραγματα.. αν ειχαμε 2 υδραυλικους εδω τωρα ισως ειχαν διαφορετικη αποψη ο καθ ενας.. (ο Νικολαρας ειπε σε καποια φαση οτι για να γινει αυτο.. πχ υπαρχουν χιλιοι δυο τροποι κ ετσι ακριβως ειναι) Καποιον αναγκαστικα θα εμπιστευτεις. Ετσι, ισως ρωτουσα γνωμες εγω, η ο Νικολαρας, η ο Κοσμικ που ενδεχομενως φτιαχναμε κ κατι μονοι μας, εσυ? τι ορεξη ειναι αυτη που εχεις? Κ αν μιλαμε για <ορεξη> τοτε μπραβο χιλιες φορες! Καχυποψια μην γινει, τοτε οποιος και να στ φτιαξει δεν θα γινει καλο.. Βρες εναν καλο που θα σου συστησουν γνωστοι κ αστον να κανει τ δουλεια του κ ολα θα πανε καλα.

cosmic
04-05-11, 18:06
συμφωνω με τον Στελιο

nikolaras
06-05-11, 21:25

Τα συνοδευτικά του τζακιού, είναι απλά εξαρτήματα του εμπορίου, και κοστίζουν σαν σύνολο τα μισά λεφτά από ότι τα πουλάνε οι τζακάδες.
Για να συνεργαστεί ένα τζάκι με ένα λέβητα, εξαρτάται από πολλά πράγματα, το πως θα συνδεθεί.
Υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζεται τίποτα, εκτός από μια βαλβίδα ανεπιστροφής (10 ευρώ) στην εξαγωγή ζεστού του τζακιού (ο λέβητας έχει και πάλι αν δεν έχει τοποθετείς ακόμα 1 βαλβίδα) , ώστε αν δουλεύει ο λέβητας να μην στέλνει το νερό στο τζάκι (η σύνδεση θα γίνει πριν τον κυκλοφορητή του λέβητα).
Αυτή είναι μια απλή και αξιόπιστη σύνδεση.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
07-05-11, 23:13
:thumbsup::thumbsup:....!Ευχαριστώ.

loss131
12-05-11, 01:34
παιδια καλησπέρα η καλημερα!συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε εδώ!θα ήθελα να μου πειτε αμα γνωρίζετε για ένα αερόθερμο τζακι που θελω να παρω τις εταιρίας συριος αμα είναι καλο σε ποιότητα το εχω βρει σε προσφορά 1600 ευρω κομπλε και εχει και ένα άλλο χωρις ανεμιστήρα με τζαμι και με ένα κάλυμμα που μπαίνει από πανω για να συγκεντρώνει την ζεστή 1200 ευρω. Ποιο να προτιμήσω
η εάν εχετε να προτείνεται καποιο αερόθερμο σε αυτά τα χρήματα ευχαριστώ

baxalo
13-05-11, 18:13
..

loss131
15-05-11, 17:35
......? μην γραφεις πολυ θα κουραστεις

nontas78
16-05-11, 02:23
Χαιρετώ κι εγώ την παρέα. Πολύ χρήσιμα όσα γράφονται εδώ, κυρίως από τον Στέλλιο κ τον Νικολάρα. Η συζήτηση έχει ξεφύγει σε προχωρημένα επίπεδα απ' όσα έχω διαβάσει. Θέλω να κάνω κι εγώ μια ερώτηση η οποία αφορά κάτι πιο απλό το οποίο όμως δεν γνωρίζω. Για να στηθεί ένα τζάκι, θα πρέπει η καμινάδα να φεύγει ευθεία πάνω? Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, κατοικώ στο ισόγειο κ πάνω μου υπάρχει ένα ακόμη διαμέρισμα συγγενικού προσώπου. Δεν υπάρχει από την κατασκευή του σπιτιού τρύπα για καμινάδα. Τί εναλακτικές λύσεις υπάρχουν? Να τρυπίσω το πάτωμα του πάνω ορόφου και την ταράτσα? Να γίνει το τζάκι έτσι ώστε η καμινάδα να είναι έξω από το σπίτι?
Ευχαριστώ.

nikolaras
16-05-11, 07:48
Δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να ανοίξω τρύπες σε σπίτι που κατοικείται σε καμία περίπτωση, περισσότερα έξοδα, αλλά θα ανοίξεις μεγάλη ιστορία με μερεμέτια, σκόνες, βαψίματα κλπ.
Η καλύτερη λύση είναι να μπει εξωτερικά καμινάδα, αλλά μεγάλη προσοχή στις γωνίες.

1kost12
23-05-11, 17:06
Θα ήθελα την βοήθεια σας και γενικά τις γνώσεις σας αγαπητοί φίλοι.
Έχω αποφασίσει προς το τέλος του καλοκαιριού να βάλω ένα τζάκι αερόθερμο αλλά εδώ και λίγο καιρό έντονα «φλερτάρω» μήπως μπορώ να βάλω τζάκι καλοριφέρ (νερού)
Θελω να σας πω ότι το σπίτι μου είναι στο 2 όροφο (οροφοδιαμερισμα ) και έχει το κλασικό σύστημα σωλήνων (δεν έχει το μονοσωληνιο). Η θέρμανση έρχεται από 4 κεντρικούς σωλήνες από κάτω φυσικά. Από κάτω υπάρχουν 2 μικρά διαμερίσματα και πιο κάτω είναι το υπόγειο που είναι οι σωλήνες κλπ….
Είναι εφικτό να μπει τζάκι καλοριφέρ;;;; ή αναγκαστικά θα στραφώ στο αερόθερμο;;; στο αερόθερμο έχω σκεφτεί να θερμάνω τα κεντρικά δωμάτια με αεραγωγούς καλυμμένα με γυψωσανιδα αφού θα πηγαίνει περιμετρικά ο αεραγωγός για αισθητικούς λόγους… (σε κάποια σημεία τρύπημα των τοίχων για να περάσει ο αεραγωγός κλπ) όπως καταλαβαίνεται αρκετά μέτρα σωλήνα αγωγού και ….αρκετά μερεμέτια!!!
Το τζάκι θα μπει στην γωνία του σαλονιού από έξω είναι ένα μικρό μπαλκόνι που υποθέτω να μπορώ να βάλω το δοχείο διαστολής (και ότι χρειάζεται για να περιορίσω τον εσωτερικό χώρο μόνο στα βασικά και να μην κανω μεγάλες πληγές στο έτοιμο σαλόνι….
Μπορώ να το κανω αυτό;;; είναι τεχνολογικά εφικτό;;;;;;
Επαναλαμβάνω έχω το ΚΛΑΣΙΚΟ σύστημα σωλήνων……

tzartos
26-05-11, 13:33
Εφερα χτες τον υδραυλικο στο σπιτι και μου ειπε αρχικα οτι μεχρι να καταληξουν οι σωληνωσεις στον συλλεκτη εχουν αρκετες γωνιες και δεν σιγουρος για την σωστη κυκλοφορια και επειδη θα βγαλω καμμια 10αρια πλακακια το σπιτι ειναι παλιο ειχε μωσαικο απο κατω και μετα εγινε γεμιση με αμμοκονια για τα πλακακια χωρις να βγει το μωσαικο οτι υπαρχει περιπτωση να κουφιασουν τα πλακακια εκει κοντα απο το κοπμπρεσερ.Οσο για το δοχειο μου ειπε κλειστο με μια βαλβιδα που θα βαλει οταν φτανει σε ενα σημειο να ανοιγει και θα βγαζει λεει ατμο που θα καταληξει στην βεραντα με μια σωληνα .Αυτος μου προτεινε να βαλω ενεργειακο με αερα και να μην μπω σε τετοια χωραφια.Εγω απο την αρχη βεβαια εκει προσανατολιζομουν αλλα με προβληματιζε αν ξεραινεται ο αερας και δεν με νοιαζει για μενα αλλα για τα παιδια και δεν ξερω φυσικα αν οντως ξεραινεται??
Τωρα βρε παιδια μεγαλη η διαφορα ιταλια με ελλαδα ενδεικτικα αναφερω
ΙΤΑΛΙΑ:MONOBLOCCO 900 PIANO NORDICA με μεταφορικα και βεντιλατερ 2917 ευρω
ΕΛΛΑΔΑ:3660 ευρω
Τωρα το μαγαζι αυτο http://www.arredatutto.it/en/advanced_search_result.html?zenAdminID=7n27vtkhcfcrtaqhao10rkurp1&keyword=MONOBLOCCO+900+PIANO&categories_id=&inc_subcat=1&manufacturers_id=&x=39&y=12
το ξερετε εχει παραγγειλει κανεις αλλος απο εκει??
Υπαρχει τροπος να πληρωσουμε με την παραδοση??αν ερθει χτυπημενο??
vat included
insurance included

Γνώμη μου να το αγορασεις απο Ελλαδα. Γιατι και εκπτωση στην τιμη καταλογου θα εχεις και θα πλησιασεις την ιταλικη τιμη και σωστη εγκατασταση - τοποθέτηση, και τεχνικη υποστηρηξη και σωστα service σε περιπτωση βλαβης και αμεση προμηθεια ανταλακτικου ανευ χρεωσης λογω εγγυησης και πολλα άλλα τα οποία θα σου χρειαστουν. Επισης μην εχεις την εντυπωση οτι ολοι οι τοποθετες τζακιων κανουν καλη δουλεια... μπορει να παρεις τετοιο ακριβο μηχανημα και να μην δουλευει σωστα λογω εγκαταστασης οπότε καλύτερα να απευθηνθεις σ ενα καταστημα απο ελλαδα το οποιο δουλεθει τα συγκεκριμενα τζακια και γνωριζει τις ιδιετεροτητες αυτου.

Στο λέω γιατι κι εγώ στα τζάκια δουλεύω και συγκεκριμένα δουλεύω και με την Nordica.

loss131
04-06-11, 13:41
παιδια το τζάκι που εχω πάρει ειναι ενεργειακό και μόλις παω να κατεβάσω το τζαμι αρχιζει και η φωτια παει γυρο γυρο σαν να στροβιλίζεται και να αναβει ποιο πολύ ειναι φυσιολογικό αυτο?το κλαπετο πρεπει να το εχω κλειστο η ανοικτο?η καμιναδα πανω απο την ταρατσα εχει υψος περιπου 1,80 και συνολο περιπου 3,70 ειναι ενταξει?εχουν βαλει σωλινα μεχρι 20ποντους πανω απο την ταρατσα και μετα μονο κατι τετραγωνα σαν τουβλα για καμιναδα,παντως δεν μπορώ να πω ότι καπνίζει η αμα καπνίζει είναι ελάχιστο.. ευχαριστω

akinik
04-06-11, 15:55
παιδια το τζάκι που εχω πάρει ειναι ενεργειακό και μόλις παω να κατεβάσω το τζαμι αρχιζει και η φωτια παει γυρο γυρο σαν να στροβιλίζεται και να αναβει ποιο πολύ ειναι φυσιολογικό αυτο?το κλαπετο πρεπει να το εχω κλειστο η ανοικτο?η καμιναδα πανω απο την ταρατσα εχει υψος περιπου 1,80 και συνολο περιπου 3,70 ειναι ενταξει?εχουν βαλει σωλινα μεχρι 20ποντους πανω απο την ταρατσα και μετα μονο κατι τετραγωνα σαν τουβλα για καμιναδα,παντως δεν μπορώ να πω ότι καπνίζει η αμα καπνίζει είναι ελάχιστο.. ευχαριστω

3,70??μόνο?

loss131
04-06-11, 17:32
3,70??μόνο?
δεν πρεπει να ειναι τοσο???

stelios1
05-06-11, 16:44

Η καπνιζει η δεν καπνιζει, δεν υπαρχει ελαχιστο. 370 ειναι κοντη και ισως εχεις προβληματα ισως κ οχι.. Και μαλλον δεν ειναι ενεργειακο, ετσι σου ειπαν. Αν καπνιζει σηκωσε τ καπνοδοχο πρωτα. Η φωτια αν καιει ετσι περιεργα με κλειστη τ πορτα θα σου μαυριζει το τζαμι, δεν εχει σχεση με τ τραβηγμα ομως αυτο. Το κλαπε σε ενεργειακο μπορει και να μην υπαρχει καν, αλλα αν εχει κλαπε δεν θα ναι ανοιχτο η κλειστο αλλα σ οποια θεση θελεις εσυ.

loss131
05-06-11, 19:27
σίγουρα ειναι ενεργειακό.θα δοκιμάσω να σηκώσω την καμινάδα μου είπαν να είναι πανω από 4 μετρά θα το κανω μακάρι να είναι αυτό....

http://www.syrios.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=29&Itemid=1&lang=el

stelios1
06-06-11, 22:07
Δεν υπαρχει συγκεκριμενη νομικα εννοια που να καθοριζει τι ειναι ενεργειακο, οπως θες το λες. 4,5 μετρα ειναι θεωρητικα το οριο τ καπνοδοχου για κλασικο ανοιχτο τζακι, βασει αυτου βγαινει κ η διατομη μεσα απο πινακες σε σχεση παντα με αλλους παραγοντες. Τα περισσοτερα τζακια (ανοιχτα τζακια) στ χωρα μας δουλευουν κ με μικροτερο υψος, δ ειπες ομως αν καπνιζει με ανοιχτη η κλειστη τ πορτα.. Δεν ειπες καν οτι καπνιζει η οχι, μπορει λες κτλ.
Με κλειστη πορτα αν καιει σαν καυστηρας, ειναι λαθος σχεδιασμος τ εστιας (ακομα κ η ΝΑΣΑ να την σχεδιασε ειναι λαθος) κ θα μαυριζει το τζαμι.

loss131
07-06-11, 12:14
οταν ειναι ανοιχτή η πορτα δεν καπνιζει.... οταν την κλείνω στροβιλίζεται μεσα ο καπνος αλλα δεν βλεπω να βγενει καπνα προς τα εξω (σαλονι).μαλον στροβιλιζεται και ανεβενει πανω.το τζακι το εχω δει σε λειτουργια κανονικα και δουλεύει αψογα τωρα σε εμενα τι φταει... θα μεγαλώσω λιγο την καμιναδα να περάσω τα 4 μετρά όπως μου ειπαν και από το εργοστάσιο.. και μακάρι να είναι αυτό… αφου εχω δοκιμασει να ανοιξω παραθυρα και τιποτα δεν αλλαζει...
βρηκα και ενα ενδιαφερον αθρο
http://www.oikofire.gr/pages/faqefp.php

Vassilis51
07-06-11, 15:02
Μπορείτε να με βοηθήσετε που μπορώ να προμηθευτώ μεταλλικό αγωγό για τη καμινάδα(για ενεργειακό τζάκι) που να ακτινοβολεί και τη θερμότητα ;Στα αγγλικά είναι (pipe with radiator)

stelios1
07-06-11, 20:44
Μπορείτε να με βοηθήσετε που μπορώ να προμηθευτώ μεταλλικό αγωγό για τη καμινάδα(για ενεργειακό τζάκι) που να ακτινοβολεί και τη θερμότητα ;Στα αγγλικά είναι (pipe with radiator)

Ολες οι μεταλικες μονου τοιχωματος ακτινοβολουν, εκτος κ αν ειναι κατι συγκεκριμενο που δεν ξερω. Γιατι να ακτινοβολει? Βαζουμε διπλου τοιχωματος για να πετυχουμε τ αντιθετο, να μην χανει θερμοτητα, η μπερδευεσαι η ειναι κατι πιο συγκεκριμενο, αλλα τι? Δεν μας λες..

stelios1
07-06-11, 20:51
loss131 αν δεν καπνιζει ανοιχτο μην ξεκινας απ τ καπνοδοχο. Aφου δεν εχει προβλημα σαν μοντελο και τo ειδες να δουλευει καλα μαλλον κατι με τ τροφοδοσια αερα δε παει καλα. Πανω σ αυτο ψαξε.

Vassilis51
08-06-11, 05:42
49692Αυτό εννοώ , επειδή έχει πτερύγια ακτινοβολεί τη θερμότητα και έχουμε μεγαλύτερη ποσότητα να εκμεταλλευθούμε. Το έχετε δει στην ελληνική αγορά;

stelios1
08-06-11, 23:12
49692Αυτό εννοώ , επειδή έχει πτερύγια ακτινοβολεί τη θερμότητα και έχουμε μεγαλύτερη ποσότητα να εκμεταλλευθούμε. Το έχετε δει στην ελληνική αγορά;

Δεν θα κερδισεις και τιποτα σπουδαιο απ αυτο, ειδικα αν προκειται κ για ενεργειακο τζακι. Υπαρχει παρομοια ο εναλλακτης, ειναι με διπλο τοιχωμα και αναμεσα στα δυο ειναι τα πτερυγια και περνα ο αερας (πιο σοβαρο απ αυτο που ψαχνεις) αλλα αυτο που δειχνεις στο φτιαχνει στα μετρα που θελεις πολυ ευκολα ενας λευκοσιδηρουργος..

Vassilis51
09-06-11, 14:38
Στέλιο σε ευχαριστώ πολύ.

nontas78
11-06-11, 16:42
Χαιρετώ και πάλι την παρέα. Ήθελα ν' απευθυνθώ κυρίως στον Stelios1 αυτή τη φορά γιατί αυτός είχε αναφέρει κάτι σχετικό παλαιότερα, αλλά όποιος γνωρίζει κάτι ας ενημερώσει. NORDPEIS???? Πολλά ερωτηματικά......... Μέγεθός, δεν υπάρχει βεντιλατέρ.....Αλλά ακούω τα καλύτερα. Δεν ξέρω με προβληματίζει πολύ. Είμαι ανάμεσα στο FOCOLARE 70 LA NORDICA με βεντιλατερ και στο N 24 της NORDPEIS. Βοηθήστε λίγο........

akinik
12-06-11, 14:46
Χαιρετώ και πάλι την παρέα. Ήθελα ν' απευθυνθώ κυρίως στον Stelios1 αυτή τη φορά γιατί αυτός είχε αναφέρει κάτι σχετικό παλαιότερα, αλλά όποιος γνωρίζει κάτι ας ενημερώσει. NORDPEIS???? Πολλά ερωτηματικά......... Μέγεθός, δεν υπάρχει βεντιλατέρ.....Αλλά ακούω τα καλύτερα. Δεν ξέρω με προβληματίζει πολύ. Είμαι ανάμεσα στο FOCOLARE 70 LA NORDICA με βεντιλατερ και στο N 24 της NORDPEIS. Βοηθήστε λίγο........

Ωραια,βαλε φωτο και συνδεσμο φιλε μου οπως κανουν ολοι εδω μεσα μην περιμενεις απο εμας να ψαχνουμε...

nontas78
12-06-11, 19:25
Ωραια,βαλε φωτο και συνδεσμο φιλε μου οπως κανουν ολοι εδω μεσα μην περιμενεις απο εμας να ψαχνουμε...

Ωραία, άσχημα εντολές να δίνεις αλλού παληκάρι μου. Δεν σου επέβαλε κανείς να ψάξείς. Να αναφέρεσαι πιο όμορφα την επόμενη φορά.

akinik
13-06-11, 09:46
Ωραία, άσχημα εντολές να δίνεις αλλού παληκάρι μου. Δεν σου επέβαλε κανείς να ψάξείς. Να αναφέρεσαι πιο όμορφα την επόμενη φορά.

Μα συγνωμη,που ειδες το ασχημα εντολες?Προς τι η αναστατωση?Εγω σου ειπα τι συνιθιζεται εδω στο φορουμ...

stelios1
14-06-11, 04:59
nontas χωρις βεντυλατερ η αποδοση ειναι μικροτερη, χρειαζονται μεγαλα ανοιγματα κατω (2 20χ40 τουλαχιστον) κ αντιστοιχα επανω, τα οποια στ τελικη εικονα φαινονται, η ζεστη θα πηγαινει παντου στ ενιαιο χωρο κανονικα. Προριμησε αν σε παιρνει οικονομικα με συρομενη πορτα επανω αλλιως δεν ειναι ακριβως τζακι.Δεν εχεις μ αυτες θορυβο ομως και δεν αλλαζει τιποτα σε διακοπη ρευματος, η καυση ειμαναι καλυτερη. Οπωσδηποτε θα παρεις το κιτ τροφοδοσιας αερα για τ καυση. Επισης με αυτες ειναι απιθανο να εχεις μυρωδιες κ καπνισματα, δεν εχουν <κρυφα> σημεια (θερμοθαλαμο κτλ) ειναι πιο απλη η κατασταση και γ αυτο κ δεν εχει πιθανα προβληματα δηλαδη.. οι εξωτερικοι τοιχοι που εφαπτεται το τζακι θελουν εσωτερικα πολυ καλη μονωση, μονο οι τοιχοι, αν η κπνοδοχος φυγει επανω μενει αντυτη κ κερδιζεις κ απο κει θερμοτητα. Προσεξε τ διαστασεις, ειναι μικρες και ισως σου κακοφανει στο χωρο, αυτοι εκει πανω βαζουν τζακια σε δωματια, μηπως ειναι τετοια μοντελα αυτα..

nontas78
14-06-11, 20:36
Στέλιο ευχαριστώ πολύ για ακόμη μια φορά. Είσαι αρχηγός.

wolf26
17-06-11, 11:17
Καλησπέρα παιδιά είμαι ο Δημήτρης εδώ και πολύ καιρό παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα και εγώ να αναπτύξω τη σκέψη μου αν δε σας πειράζει.
Υπάρχουν 2-3 μεγάλες εταιρίες στο χώρο του ενεργειακού τζακιού που λένε ότι έχουν κασέτες που μετατρέπεις το παλιό σου τζάκι σε ενεργειακό.
Σου μετράνε τις διαστάσεις και σου λένε αυτή την κασέτα θα βάλεις!Σου βάζουν και 2 περσίδες επάνω από το τζάκι που τις έχουν συνδέσει επάνω σε ενσωματωμένη φούσκα του τζακιού και σου λένε είσαι έτοιμος !! Θέλει κάποιος από αυτές τις εταιρίες που ξέρω ότι παρακολουθούν το συγκεκριμένο φόρουμ να μας απαντήσει υπεύθυνα σε 2 ερωτήσεις :
α) Αν το ενεργειακό τζάκι που πουλάνε στον πελάτη τους έχει π.χ 60% απόδοση με τη συγκεκριμένη κατασκευή πόση απόδοση έχουν στο χώρο τους???(αυτό το λένε στον πελάτη τους???)
β)Πέρα από τις 2 σωλήνες που στέλνουν τη ζέστη στο χώρο, τα υπόλοιπα μεταλλικά μέρη και ο σωλήνας καυσαερίων αναπτύσσουν μεγάλες θερμοκρασίες .Που πάει όλος αυτός ο ζεστός αέρας ????
Έχω και κάποιες άλλες σκέψεις και απορίες που θα τις αναπτύξω μελλοντικά και κάποια παιδιά που είναι πραγματική γνώστες του αντικειμένου ελπίζω να βοηθήσουν !!!!
Ευχαριστώ και ελπίζω να μη σας κούρασα!

akinik
17-06-11, 11:27
Καλησπέρα παιδιά είμαι ο Δημήτρης εδώ και πολύ καιρό παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα και εγώ να αναπτύξω τη σκέψη μου αν δε σας πειράζει.
Υπάρχουν 2-3 μεγάλες εταιρίες στο χώρο του ενεργειακού τζακιού που λένε ότι έχουν κασέτες που μετατρέπεις το παλιό σου τζάκι σε ενεργειακό.
Σου μετράνε τις διαστάσεις και σου λένε αυτή την κασέτα θα βάλεις!Σου βάζουν και 2 περσίδες επάνω από το τζάκι που τις έχουν συνδέσει επάνω σε ενσωματωμένη φούσκα του τζακιού και σου λένε είσαι έτοιμος !! Θέλει κάποιος από αυτές τις εταιρίες που ξέρω ότι παρακολουθούν το συγκεκριμένο φόρουμ να μας απαντήσει υπεύθυνα σε 2 ερωτήσεις :
α) Αν το ενεργειακό τζάκι που πουλάνε στον πελάτη τους έχει π.χ 60% απόδοση με τη συγκεκριμένη κατασκευή πόση απόδοση έχουν στο χώρο τους???(αυτό το λένε στον πελάτη τους???)
β)Πέρα από τις 2 σωλήνες που στέλνουν τη ζέστη στο χώρο, τα υπόλοιπα μεταλλικά μέρη και ο σωλήνας καυσαερίων αναπτύσσουν μεγάλες θερμοκρασίες .Που πάει όλος αυτός ο ζεστός αέρας ????
Έχω και κάποιες άλλες σκέψεις και απορίες που θα τις αναπτύξω μελλοντικά και κάποια παιδιά που είναι πραγματική γνώστες του αντικειμένου ελπίζω να βοηθήσουν !!!!
Ευχαριστώ και ελπίζω να μη σας κούρασα!
wolf εχεις ρωτησει την τιμη τους?Αν μαθεις μπορει να αλλαξεις γνωμη..

Vassilis51
17-06-11, 15:23
49843Έτσι λειτουργεί το ενεργειακό τζάκι.

akinik
17-06-11, 16:40
49843Έτσι λειτουργεί το ενεργειακό τζάκι.
Vasilis που απευθυνεσαι?

wolf26
17-06-11, 17:10
akinik (Συγνώμη δεν γνωρίζω το όνομα σου) δεν νομίζω ότι σαν εστίες η μία με την άλλη έχουν διαφορά στην τιμή τόσο όσο στην εγκατάσταση !!!
όπως έβαλε και την φωτο ο Βασίλης σε κάθε περίπτωση ένα ενεργειακό τζάκι πρέπει να έχει την φούσκα του για να δουλεύει σωστά.
δηλαδή να σου αποδίδει όλη την ενέργεια που σου λέει ο κατασκευαστής και επίσης να έχει μετά το τελείωμα της φούσκας τις περσίδες εκτόνωσης για να μην πηγαίνει ο καυτός αέρας προς την πλάκα και μελλοντικά να έχεις διάφορα προβλήματα!!! Επίσης συμφωνώ με το Βασίλη ότι από την στιγμή που έχεις την φούσκα θα είναι χαζό να μην έχεις τον εναλλάκτη (radiator) από την στιγμή που μπορεί να σου δώσει από 3% - 10% της εστίας από τον καπναγωγό .

akinik
17-06-11, 18:27
akinik (Συγνώμη δεν γνωρίζω το όνομα σου) δεν νομίζω ότι σαν εστίες η μία με την άλλη έχουν διαφορά στην τιμή τόσο όσο στην εγκατάσταση !!!
όπως έβαλε και την φωτο ο Βασίλης σε κάθε περίπτωση ένα ενεργειακό τζάκι πρέπει να έχει την φούσκα του για να δουλεύει σωστά.
δηλαδή να σου αποδίδει όλη την ενέργεια που σου λέει ο κατασκευαστής και επίσης να έχει μετά το τελείωμα της φούσκας τις περσίδες εκτόνωσης για να μην πηγαίνει ο καυτός αέρας προς την πλάκα και μελλοντικά να έχεις διάφορα προβλήματα!!! Επίσης συμφωνώ με το Βασίλη ότι από την στιγμή που έχεις την φούσκα θα είναι χαζό να μην έχεις τον εναλλάκτη (radiator) από την στιγμή που μπορεί να σου δώσει από 3% - 10% της εστίας από τον καπναγωγό .
wolf επειδη ειχα κανει μια ερυνα στις κασετες οσον αφορα τις τιμες ,ειναι οντως ακριβες για αυτο που προσφερουν.Το κυριοτερο ομως ειναι οτι στην ουσια αν βαλεις κασετα δεν εχεις τζακι αλλα μια εστια θερμανσης,αφου το εσωτερικο ειναι πολυ μικρο.Πορτα που ανοιγει μονο στο πλαι,ασε πολλα μειονεκτιματα.
Το θεμα ειναι οτι με τα ιδια λεφτα ,μπορει κ λιγοτερα,γκρεμιζεις το παλιο τζακι κ βαζεις ενεργειακο..

nontas78
19-06-11, 00:08
Vassilis51 πολύ χρήσιμη η εικόνα αλλά το βεντιλατέρ πού μπαίνει?

akinik
19-06-11, 15:28
Vassilis51 πολύ χρήσιμη η εικόνα αλλά το βεντιλατέρ πού μπαίνει?

nontas το βεντιλατερ μπαινει απο κατω(δεν φαινεται στο σχημα),τραβαει αερα εξωτερικο,τον στελνει στον χωρο θερμανσης δηλαδη πανω απο την φουσκα και βγαινει απο τους αεραγωγους μεσα στο σπιτι

Vassilis51
21-06-11, 17:45
Πηγαίνετε εδώ http://www.darco.com.pl/en/interactive-animation/ ανάψτε το τζάκι :yes: και θα τα καταλάβετε όλα(που τοποθετούμε το κάθε υλικό)

ameco
30-06-11, 18:09
Γεια σας και απο εμενα.Μολις εκανα εγγραφη στο φορουμ για να δωσω και εγω απο την πλευρα μου τις γνωσεις μου επανω στο θεμα του τζακιου.

Komori
30-06-11, 21:48
Γεια σας κυριοι
Αφου εβγαλα το παλιο τζακι εβαλα ενα νεο τζακι καλοριφερ.Υπαρχει ομως ενα σοβαρο προβλημα.Η καμιναδα.Οταν χτιστηκε το σπιτι δεν εδωσα βαρος στην κατασκευη της με αποτελεσμα να εχω ενα προβλημα τωρα.Εγω ειμαι στο 2ο οροφο κι εχω ακομα ενα οροφο απο πανω.Εχω βαλει ανοξειδωτη σωληνα Φ250 ελικοειδους ραφη.Συνολικα βγαινει στα 8 μετρα η καμιναδα.Στα 3.3 μετρα περιπου κανει ενα στραγγαλισμο η καμιναδα και ειναι ακριβως στου απο πανω την πλακα.Με δεδομενο οτι μυριζε καποιες φορες ο απο πανω ηθελα να βαλω μεσα στην Φ250 μια νεα Φ 200 ακαμπτη.Δυστυχως δεν μπορει να γινει αυτο τωρα.Εχεται να μου προτεινετε καμια λυση?Καποιος μου ειπε να βαλω ινοξ ευκαμπτο.Θα αντεξει?Καθε συμβουλη θα μου ειναι χρησιμη.
Ευχαριστω.

akinik
30-06-11, 22:55
Γεια σας κυριοι
Αφου εβγαλα το παλιο τζακι εβαλα ενα νεο τζακι καλοριφερ.Υπαρχει ομως ενα σοβαρο προβλημα.Η καμιναδα.Οταν χτιστηκε το σπιτι δεν εδωσα βαρος στην κατασκευη της με αποτελεσμα να εχω ενα προβλημα τωρα.Εγω ειμαι στο 2ο οροφο κι εχω ακομα ενα οροφο απο πανω.Εχω βαλει ανοξειδωτη σωληνα Φ250 ελικοειδους ραφη.Συνολικα βγαινει στα 8 μετρα η καμιναδα.Στα 3.3 μετρα περιπου κανει ενα στραγγαλισμο η καμιναδα και ειναι ακριβως στου απο πανω την πλακα.Με δεδομενο οτι μυριζε καποιες φορες ο απο πανω ηθελα να βαλω μεσα στην Φ250 μια νεα Φ 200 ακαμπτη.Δυστυχως δεν μπορει να γινει αυτο τωρα.Εχεται να μου προτεινετε καμια λυση?Καποιος μου ειπε να βαλω ινοξ ευκαμπτο.Θα αντεξει?Καθε συμβουλη θα μου ειναι χρησιμη.
Ευχαριστω.
komori γιατι δεν μπορεις να βαλεις φ200 μεσα στην 250?Τι εννοεις στραγκαλισμο?

Komori
01-07-11, 15:24
Για καποιο αδιευκρινιστο λογο η καμιναδα μου κανει ενα αγγλικο s σε υψος 3,3 μετρα περιπου κι ετσι οπως το υπολογιζω ειναι στο σημειο της πλακας (ταβανι) του επανω οροφου.Δεν ξερω αν συναντησε καποιο σιδερο εκει πανω οταν την εβαζε.Υπαρχει καποιος τροπος να διαπιστωσω αν εχει διαρροη η δικια μου καμιναδα?Σκεφτηκα να ριξω αποσμητικο μεσα και να δω αν μυριζει στον απο πανω.Αν ειναι στεγανη νομιζω οτι δεν θα εχω προβλημα.

wolf26
09-07-11, 14:49
Κάνε μια ερώτηση στο παλικάρι στον 3ο μήπως παρατήρησε το πρόβλημα όταν ανάβει τον απορροφητήρα η γυναίκα του (είπες μερικές φορές)

baxalo
20-07-11, 12:15
εχει κανεις αποψη για το τζακι της Jolly mec, TERMOJOLLY 80 ή TERMOJOLLY 90 ?
και αν ναι, η διαφορα του συστηματος που εχει το 90αρι, το Caldo Control, αξιζει την διαφορα χρηματων (~700€) μεταξυ τον 2 μοντελων? (αν εξαιρεσουμε την μεγαλυτερη ισχυει του 2ου)

1kost12
22-07-11, 09:58
Γεια σας
Αυτό το διάστημα είμαι σε αναζήτηση αερόθερμου τζακιού….
Πήγα στην πόλη μου σε μερικούς και ένας μου έλεγε κάποια «περίεργα» πράγματα.
Κατά αρχήν θελω μερικές γνώμες…
Αξίζουν τα χρήματα 1000 ευρώ παραπάνω για το K EVO (δευτερογενή καύση) από ένα απλό ΜΗ δευτερογενή καύση;;;
Ο ένας (αυτός που μου έλεγε τα «περίεργα» μου τόνιζε ότι δεν χρειάζεται να βάλουμε από πίσω μόνωση και γενικά να το ντήσουμε και κακώς βάζουμε…. Αυτός μου πρότεινε ένα τζάκι ελληνικό γύρω στις 2000 με μονή καύση μαζί με τον βεβιλαντερ 1000 κυβικά αέρα να βγάζει. Αλλά χωρίς μόνωση.
Μου πρότεινε (είχε κάτι τζάκια) με skamol (κάπως έτσι μου το είπε το υλικό μεσα στο τζάκι αντί για μαντέμι (Δανέζικο υλικό καλύτερο και από πλάκες μαντέμι κλπ….) έτσι έλεγε!!!!
Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να με «φωτίσετε» γιατί κάπου έχω πελαγώσει…..
Τέλος μου είπε πάνω από 2-3 « S» στην καμινάδα επιβάλλεται ηλεκτρικό καπέλο για να υπάρχει ελκυσμός στα καυσαέρια…
Κάποια βοήθεια κα κάθε γνώμη σας είναι δεκτή….
:(:happy2:

akinik
22-07-11, 12:27
Γεια σας
Αυτό το διάστημα είμαι σε αναζήτηση αερόθερμου τζακιού….
Πήγα στην πόλη μου σε μερικούς και ένας μου έλεγε κάποια «περίεργα» πράγματα.
Κατά αρχήν θελω μερικές γνώμες…
Αξίζουν τα χρήματα 1000 ευρώ παραπάνω για το K EVO (δευτερογενή καύση) από ένα απλό ΜΗ δευτερογενή καύση;;;
Ο ένας (αυτός που μου έλεγε τα «περίεργα» μου τόνιζε ότι δεν χρειάζεται να βάλουμε από πίσω μόνωση και γενικά να το ντήσουμε και κακώς βάζουμε…. Αυτός μου πρότεινε ένα τζάκι ελληνικό γύρω στις 2000 με μονή καύση μαζί με τον βεβιλαντερ 1000 κυβικά αέρα να βγάζει. Αλλά χωρίς μόνωση.
Μου πρότεινε (είχε κάτι τζάκια) με skamol (κάπως έτσι μου το είπε το υλικό μεσα στο τζάκι αντί για μαντέμι (Δανέζικο υλικό καλύτερο και από πλάκες μαντέμι κλπ….) έτσι έλεγε!!!!
Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να με «φωτίσετε» γιατί κάπου έχω πελαγώσει…..
Τέλος μου είπε πάνω από 2-3 « S» στην καμινάδα επιβάλλεται ηλεκτρικό καπέλο για να υπάρχει ελκυσμός στα καυσαέρια…
Κάποια βοήθεια κα κάθε γνώμη σας είναι δεκτή….
:(:happy2:Το οτι δεν χρειαζεται μονωση γιατι το τονιζεις τοσο?αυτο σε εχει πελαγωσει?αυτα τα 2-3 s δεν ξερω τι ρολο παιζουν,εκει ψαξε μην την πατησεις.οτι ειναι ειναι η καπνοδοχος ,ολα τα αλλα μην σκιαζεσαι...

stelios1
22-07-11, 21:28
Κανεις μας δεν ξερει, ουτε αυτοι που τα πουλανε δεν ξερουν, εκατονταδες μαρκες και μοντελα. Απλη λογικη λοιπον.. το συστημα δευτερης καυσης (κοτσανα για μενα οπως το ακουω κ απ τα ελαχιστα ισως που ξερω γ αυτο) λογικα θα μπαινει σε ακριβα μοντελα. Μονωση που??? Αν απαιτειται στ τοιχους σου αυτο δεν τ γνωριζει αυτος που σε ψηνει να αγορασεις, ενας μηχανικος, μηχανολογος ξερει κ αυτο στ περιπτωση τουλαχιστον μια αυτοψιας. Αν ειναι για την εστια γιατι δεν τ εχει ετοιμη μονωμενη ο κατασκευαστης? Αντε να εννοουν τ καπνοδοχο αλλα κ παλι θα σου ελεγαν βαλε διπλη, η μονωσε την ετσι κτλ.. Μπαχαλο. Σημερα σε τζακι δικο μου που δεν ανελαβ τ γυψοσανιδα λογ ω δυσκολιας της, βαζανε αυτοι πετροβαμβακες οπου τους ερχοταν! Θα μαλωνα! Θα τ εδιωχνα εγω! Αλλα δεν εχω περσιδα εκτονωσης οποτε δε με πολυ νοιαζουν μυρωδιες κτλ.. αλλα. Εχουμε κανει τοσα λενε, ξερουμε εμεις! Στο δικο μου τζακι οι γυψαδες. 10 φορες περασα απο κει σημερα, τ μερα εφαγα, σιγουρευτηκα πως οτι κ να γινει δεν εχω προβλημα. Τζαμπα εβαζαν μονωση στα πιο χαζα σημεια. Ο κατασκευαστης ξερει (η εστω..πρεπει να ξερει, αν, που κ πωσ και κανενας αλλος. Δεν ειναι ολα τ τζακια ιδια. Τα.. ς στ τραβηγμα αν δν ειναι οριακο δεν ενοχλουν. απαγορευονται (θεωρητικα) γιατι πιανουν καπνα και εμποδιζουν στ καθαρισμο, συν τ παρα πολλες ενωσεις που θελουν κ αρα ανδεχομενη αστοχια- προβλημα. Σαμοτ θα ειναι το υλικο που ελεγε, εγω ολη τ εστια απ αυτο τ φτιαχνω, σπασμενο πυροτουβλο ειναι κ με πυροτσιμεντο κ μια ανοξειδωτη ινα για οπλισμο φτιαχνουν πυροπλακες μεγαλου μεγεθους.

stelios1
22-07-11, 21:31
Ηλεκτρικο καπελο οσοι ξερω ν εβαλαν ειχαν προβληματα κ ειναι κ πανακριβο. Μακρυα απ αυτο οσο προβλημα και να εχετε. Γινεται αλλιως πιο σωστα κ οικονομικα αλλα ποιος θα τ φτιαξει..

1kost12
23-07-11, 12:24
Τελικά αποφάσισα να τρυπήσω την πλάκα από πάνω (είναι το σπίτι της αδελφής μου και πέφτει στην άκρη του μπαλκονιού και θα κανει μια τρύπα στην κεραμοσκεπη της για να αποφύγω τα πολλά «s» και θα γίνει μόνο ένα s μετά από 6 περίπου μέτρα από την εστία μου. Ήταν η καλύτερη λύση και δικαίως μου το είπε ένας τζακάς. Μου είπε ότι θα φέρει μηχάνημα για να κόψει την πλάκα ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτό το σημείο σαν χαλβά όπως μου το είπε δίχως τραυματισμούς πλάκας κλπ…
Θα τα μονώσει θα φτιάξει τα κεραμίδια εκεί που τα κανει την τρύπα. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. (δεν χρειάζεται σκαλωσιές κλπ) θελω να προσέξετε το έξεις σημείο για αυτό τα γράφω αναλυτικά. Θα κανει τα πάντα και στοκάρισμα πλακάκια κλπ στηρίγματα .
Μου είπε θα στοιχίσει 2000 Ε. τα πάντα στην καμινάδα (διπλού τοιχώματος ινοξ Φ250) δεν είναι πάρα πολλά;;; μιλάμε για μια καμινάδα εντάξει κάπου στα 12-13 μέτρα με ένα s ….
Ομολογώ απογοητεύτηκα από την τιμή. Δεν το περίμενα. Ίσως περίμενα τα μισά…. Εσείς σαν ιδικοί, και μερικοί φίλοι μάστορες κλπ. Πόσο τελικά κοστολογείται στο περίπου αυτήν την εργασία. Συμφωνώ είναι μεσα η τρύπα της πλάκας συν την τρύπα της κεραμοσκεπης
Σχετικά με τα τζάκια που είδα, αυτό τον 2000 (εστία) ελληνικό ήταν αλλά ομολογώ πάρα πολύ βαριά και έτριζε η πόρτα καθώς σηκωνόταν…. Ήταν σαν να ήθελα να φάω για να την σηκώσω την πόρτα για να το ανοίξω ένα ολόκληρο αρνί για να πάρω δύναμη!!!!! Μιλάμε για μεγάλη δύναμη πράγμα που δεν το είχαν τα άλλα τα ακριβότερα μοντέλα…..
Φίλε Στέλιο ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου….

akinik
25-07-11, 16:46
2000 τι , κατασκευη?πλακα κανεις?σηκω κ φυγε..ψαξου αλλου

1kost12
25-07-11, 17:17
Μου είπαν 2000 Ευρώ η καμινάδα με 3 ορόφους πάνω μου ένα ‘S” θα κανει πάνω μεταξύ του 2 ορόφου και του 3, κόψιμο της πλάκας για να περαστεί η μονωμένη σωλήνα της καμινάδας (σε ινοξ) κόψιμο κεραμοσκεπης, και ξανά μισό κόψιμο 2ης κεραμοσκεπής του τελευταίου ορόφου (κάνοντας τελικά το S) η καμινάδα αλλά αυτό το s θα είναι πάρα πολύ ανοιχτό δηλαδή θα αρχίζει το s από το ταβάνι του πανου ορόφου και θα πιάνει μια κεραμοσκεπή και τα τελειώνει στον άλλο όροφο που θα πηγαίνει φυσικά καρφί πάνω….
Είναι κάπου στα 12-13 μέτρα καμινάδα 2 ιμιγωνιες κάποια στηρίγματα και κόψιμο της μια πλάκας (καταλήγει στο μπαλκόνι του πανου ορόφου (δεν έχω πρόβλημα) και κοψιμο 2 περίπου κεραμοσκεπων.
Όλα αυτά 2000 !!!!!!!!
Πόσο τελικά κανει το μέτρο η καμινάδα Φ 250 ινοξ μονωμένη;;; μου λένε κάπου στα 100 ευρώ το μέτρο…. Αληθεύει;;;; εσείς αν θυμάστε πόσο περίπου σας στοίχισε η καμινάδα;;;;;;;
Σχεδόν λιποθύμησα όταν άκουσα την τιμή ίσως γιατί δεν ξέρω καθόλου από αυτά και το άσχημο είναι το κόψιμο της πλάκας και των κεραμοσκεπων. ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΥΤΟΣ ΟΛΑ κεραμίδια, πλάκα, μόνωση της πλάκας τα πάντα….
Εσείς τι λέτε;;;;
"γνωστό" ονομα τζακά στην πόλη μου ειναι αυτός...
πόσο τελικά κοστολογίται αυτή η εργασία φιλοι μου;;;;;

stelios1
26-07-11, 04:31
Αν εννοεις 250 εσωτερικη διαμετρο ειναι μεγαλη γ αυτο το υψος!

stelios1
26-07-11, 11:54
inox διπλη μονωμενη κοστιζει λιανικη 110 συν φπα η ελικοειδους ραφης και λιγο παραπανω η ευθειας ραφης, απ αυτες τ τιμες εχω 40% εκπτωση, το μαγαζι μπορει και 50-60% (τ ελευθερο εμποριο δεν παιζεται) οποτε με τον φπα και ενα λογικο κερδος σωστη τιμη σου ειπαν. Ειναι υπερβολικα μεγαλη η διαμετρος γ αυτο το υψος προσεξε το, ρωτα, συστολη οσο γινεται ψηλα πριν τ εξοδο απ το διαμερισμα θα εβαζα και θα συνεχιζα με 200 ισως και μικροτερο καθαρο. Καποιο μικρο οφελος στα υλικα πιο σωστο ελκυσμο και μικροτερος ογκος..

1kost12
26-07-11, 12:44
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ φίλε Στέλιο….
Θα ρωτήσω να βάλω συστολή Φ200 3-4 μέτρα μετά την εστία μου…καλά θα είναι;;;(θα μικρύνει η διάμετρος, θα έχω ελκυσμό;;; η θα δυσκολεύονται τα καυσαέρια;;;;;;;
Έψαξα φίλε μεσα στο ιντερνετ στις καμινάδες και είδα κάποιες σωλήνες της καμινάδας με θυρίδα καθαρισμού. (κομμένη από την μια μεριά και ενώνεται με μεντεσέ για να υπάρχει πρόσβαση το χέρι μεσα…) Μπορώ να βάλω μια τέτοια κάπου 2-3 πάνω από την εστία μου γιατί μιλάμε θα είναι πολλά τα μέτρα η καμινάδα συν ένα «απλό» s που θα κανει…..
Θα βολεύει αυτό;;; τη γνώμη έχεις φίλε για αυτό;;;

stelios1
26-07-11, 19:35
Αν καταλαβα σωστα πριν τ ταβανι σου θα βγει και θα συνεχισει εξωτερικα, αν ειναι ετσι κ βεβαια ειναι καλο να βαλεις θυριδα για καθαρισμα εχει και ταυ λοξο με πωμα το θεμα ειναι αν υπαρχουν υγροποιησεις να μην αρχιζει κ σταζει καποια στιγμη (ειναι μονωμενη αλλα αυτο δεν αποκλειεται. ακομη κ απ την υγρασια τ ξυλων μπορει να συμβει) τελεια λυση δεν θα βρεις δεν πρεπει να κανει ς θα φροντιζεις για χημικο καθαρισμο. Εγω λεω 200 αλλα ακου κ τ τζακα σου γιατι αν δεν τραβαει (εγω το αποκλειω αν υπαρχει αφθονος αερας γ καυση) θα ειναι απο αλλο λογο κ θα σου πει οτι φταιει αυτο κτλ..
Η μεγαλη διατομη εχει πιο αργη ροη για τον ιδιο ογκο καπναεριων, πιο μεγαλη περιφερεια επι μηκος= επιφανεια κ αρα κ ψυξη.

wolf26
27-07-11, 10:07
Συμφωνώ σε ότι λέει ο Στέλιος απλά ήθελα να ρωτήσω τι ποιότητα σου είπαν ότι είναι ο ινοχ και τι πάχος έχει.
Επίσης επιδεί στα τζάκια αναπτύσσονται μεγάλες θερμοκρασίες καλό θα ήταν στα πρώτα 1-2 μέτρα και ειδικά αν έχουμε και γωνία σε αυτά τα πρώτα 2 μέτρα να βάζουμε πιο παχύ σωλήνα ακόμα και 2 χιλ για να είμαστε σίγουροι .
Τώρα όσον αφορά τις υγροποιήσεις αν και στα τζάκια με αέρα είναι σχετικά δύσκολο ειδικά όπως είπε ο Στέλιος όταν είναι μονωμένος υπάρχει μια νεροπαγίδα που μπαίνει επάνω από την εστία και μόλις ανέβει η θερμοκρασία εξατμίζει το νερό που έχει συσσωρευτεί .

1kost12
28-07-11, 09:58
Ευχαριστώ ΘΕΡΜΑ τους φίλους για τις πολύτιμες γνώσεις και ιδέες που προσφέρουν..
Σαφώς δεν γνωρίζω το πάχος του ινοξ της καμινάδας. Δεν είναι αυτό στάνταρ; Δεν βγαίνει από όλα τα εργοστάσια με στάνταρ πάχος;;; η καμινάδα θα έχει ύψος μέχρι να κανει την γωνία κάπου στα 5-6 μέτρα από την εστία μου μετά η ιμιγωνια, κάπου στα 3 μέτρα θα περνά (σχεδόν ξάπλα την κεραμοσκεπή) μετά ιμιγωνια και καρφί πάνω…
Σκέφτομαι και θελω την γνώμη σας να βάλω από την εστία μέχρι την κεραμοσκή ινοξ (μεσα – έξω) και από την κεραμοσκεπή και πάνω γαλβανιζέ σωλήνα (μεσα ινοξ, μονωση και έξω γαλβανιζε) για να την βάψω στο χρώμα του κεραμιδιού και το χρώμα του τοίχου για να μην έιναι αντιαισθητικό και ….να μου κατέβει ελαφρά μεν το κόστος. Με το που βγαίνει πάνω από την πλάκα (κάπου στα 3-4 μετρα θα βάλω μια θυρίδα καθαρισμού πιθανών ταφ για να έχω εύκολη πρόσβαση στο καθάρισμα. Αν και μου λεει ότι όσα εξαρτήματα αν θα βάλω είναι ένα σημαντικό κόστος γιατί η αγορά τους είναι σχετικά ακριβά σε σχέση με μια σωλήνα..
Ελπίζω να κανω την καμινάδα κάπου πριν τις 10 Αυγούστου γιατί μετά…..θα πάω αναγκαστικά μετά της Παναγίας.
Η ποιότητα της γαλβανιζε σωλήνας (έξω γαλβανιζε, μεσα ινοξ) είναι καλή στην αντοχή;;;;;;;;;

stelios1
28-07-11, 17:22
Εχει δικιο ο wolf σ οτι ειπε, ναι τ παχος δεν ειναι στανταρ αλλα πρακτικα ουτε που τ συζητανε αυτο. Επικρατησε μαλλον το ψιλο στ ελικοειδους ραφης. Μπορεις να παραγγειλεις ευθειας ραφης σε πιο χοντρο (σε ελικοειδους ραφη ζοριζονται τα μηχανηματα κ καθε εργοστασιο ανναλογα τ μηχανηματα που εχει αλλα για λογους κοστους κ ανταγωνισμου σ τιμες επικρατουν μικρα παχη) γαλβανιζε εχει προβλημα με τον συνδιασμο θερμοκρασια-υγρασια μονο με το ενα η το αλλο δεν εχει προβλημα, βαλε εξωτερικα σε ολο το μηκος. Προσοχη ομως στην βαφη, θελει ειδικο ασταρι αλλιως ξεφλουδιζει. Ειναι δυσκολη η καπνοδοχος σου αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να μην τραβαει.

ajakis
02-09-11, 11:54
Σκεφτομαι και εγω σοβαρα να παρω μια ΣΟΜΠΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΠΕΛΛΕΤ . TERMOSTUFA A PELLET DUCHESSA IDRO STEEL
Στην αγορα που ρωτησα την εχουν πανω απο 3000 ευρο !!!!!! Και τα pellets 240 eyro ο τονος.!!!
Με μια αναζητηση στο internet την βρικα, <<ebay>> απο ιταλια που μετα απο e-mail μαζι του μου την στελνει μαζι με εξοδα αποστολης 2100..
Και απο ενα ταξιδακι στην βουλγαρια ,μιας και ειναι κοντα σ μενα βρικα pellets με 170 ευρο ο τονος.
Τι λετε να την κανω την κινηση και ν απαλαγω απο τον μαυρο χρυσο ???
Το σπιτι ειναι 85 τμ στον πρωτο οροφο με ατομικη θερμανση, και φετος εβαλα και εξωτερικη θερμομωνοση. Το χειμωνα χρειαζομουν τουλαχιστον 1.5 τονο για πετρελαιο, ( 1.500+ευρο για φετος )
δηλ για pellets με τα ιδια λευτα 7 τονους ( - εξοδα μεταφορας με δικο μου φορτηγακι )

Με ενα υπολογισμο που εκανα για pellets:
180 μερες χ 24 ωρες χ 1κιλο την ωρα ( πανω κατω ) = 4,5 τονους (+,-)
4.5 τονους χ 170 =765 ευρο + 50 βενζινη μεταφορας......850 ευρο.

ΚΕΡΔΟΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ 650 ΕΥΡΟ (το λιγοτερο 500)

Διορθωστεμε αν κανω λαθος....

Αργυρης
26-09-11, 13:40
Σαν καινούριος θέλω να πω ένα μπράβο στους ειδικούς για όλες τις απαντήσεις στο κεφάλαιο «τζάκια» . Μιας και το θεωρώ επιβεβλημένη την αλλαγή στην θέρμανση , έχω κατασταλάξει σε τζάκι λέβητα ( χωρίς να καταργήσω το πετρέλαιο ) για τους εξής λόγους α) καίω είδη περίπου 1,5 τόνους ξύλου γιατί μ’αρέσει γενικά το τζάκι και β) το θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα να έχεις πηγή θερμότητας στον χώρο σου. Το πρόβλημα μου είναι να αξιολογήσω ποιες ( ελληνικές και ξένες ) είναι οι καλές και αξιόπιστες εταιρίες . Μπορεί να βοηθήσει κανείς ?

stelios1
27-09-11, 12:16
Η γνωμη μου ειναι να δουλεψετε στο φουλ τα κλιματιστικα οσο η θερμοκρασια δεν πεφτει στο μηδεν και κατω του. 170 ευρω ο τονος πελετ στ Βουλγαρια (συγκρινοντας τ 240 εδω και την διαφορα τιμης στ ξυλα-110 εδω 20 λεπτα εκει) ειναι ακριβη τιμη. Το πετρελαιο η το ρευμα τους ποσο κανει γιατι δεν ρωτησες? Δεν αστειευομαι, θελω να πω οτι το κοστος ζωης εκει ειναι πολυ κατω και τα πελετ τους μου φαινονται ακριβη λυση να τα αγορασεις απο κει με 170.
Δεν μπορω να καταλαβω που πατε και βρισκετε τετοιες ακριβες τιμες (αλλο θεμα δεν λεω για τ πελετ τωρα αλλα για τα μηχανηματα) εχω αυτη τ στιγμη μπροστα μου διαφημιστικο με τιμες.. Ξυλοσομπες υδραυλικες απο 500-900 με ενσωματομενο τ φπα παντα, λεβητας ξυλου απο 800, λεβητας πελετ απο 1590 και ειναι μεγαλο μαγαζι με ειδη υγιεινης που ''χωνεται'' λογω συγκυριας και σ αυτα εφετος. Πριν 2 ωρες ειδα αγορασμενο λεβητα καινουριο στ συσκευασια του, εναν τεραστιο σε ογκο κ βαρος κιτουραμι που καιει και ξυλα κ πετρελαιο (εφυγες καηκαν τα ξυλα? γυριζει μονος του σε πετρελαιο) μεγαλη ψηφιακη οθονη στ εσωτερικο χωρο, που απο κει ελεγχεις τα παντα! 2800 η τιμη αλλα αυτος λογω επαγγελματος (Εργαλειομηχανες, γραναζοκοπτηριο κτλ) ξερει τ αγορα, τους εισαγωγεις κτλ κ τον πηρε 2200. Ψαξτε λιγο.

vaggelas
27-09-11, 13:18
Καλησπέρα.
Συγγνώμη για το άσχετο του θέματος αλλά ψάχνω λέβητα ξύλου-πέλλετ.
Έχει δοκιμάσει κανείς να μου πεί γενικές εντυπώσεις όσον αφορά τους λέβητες αυτού του είδους ή το πέλλετ ή να μου προτείνει κάτι άλλο;
Για ποιό μεγάλο μαγαζί λές κύριε Στέλιο;
Ευχαριστώ.

stelios1
27-09-11, 18:37
vaggelas ενα μαγαζι που πουλαει πλακακια, τετοια υπαρχουν εκατονταδες, δεν ειναι καμια αντιπροσωπεια. Εβαλε και ειδη θερμανσης και πουλαει και ξυλα, σε 2-3 χρονια πχ ισως τα παρατησει αυτα και πουλαει κατι αλλο.

spanosko
30-09-11, 15:37
οκ

spanosko
30-09-11, 16:00
καλησπέρα,,
ενδιαφέρομαι να τοποθέτηση ένα τζάκι καλοριφέρ στο σπίτι μου . Είναι 5 όροφος 50 τμ ενιαίο και 6 όροφος 60 τμ 3 υδ και 1 μπάνιο. μου έχουν πει τις carbel C78 hidro 23,8KW(9,5 KW PERIBALLON KAI 12,7KW WATER) KAI TO romotop KV025 G 02 50kw(10kw water ). Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει , τι γνώμη έχετε , έχει κάποιο βάλει σπίτι του , ευχαριστώ

μαυρος
01-10-11, 20:47
Καλησπερα.Εχω προβλημα με το περιστροφικο καπελο του τζακιου.Εχω αλλαξη δυο.Κολλαναι τα ρουλεμαν. Υπαρχη τιποτα πιο ανθεκτικο?

tsakalos
03-10-11, 18:24
Καλησπέρα και απο μένα
απο τζάκια Ελληνικής κατασκευής ξέρει κανένας?
Βρήκα 2 εταιρείες Θεσσαλονικη
1. Καμινοτεχνικη.
2. Τζάκια Λαζάρου.

και οι δυο είχαν καλές και συνολικές προτάσεις στα ενεργειακα.

υπάρχουν και άλλες Ελληνικής κατασκευής στην Θεσσαλονίκη?
βασικά ψάχνω στρόγγυλη (ιμικυκλική) ενεργειακή εστία οικονομικη για
50 Τ.μ. καλά μονωμένο χώρο
απλώς απο το δίνεις λεφτά σε κινεζο-ιταλικά καλύτερο είναι κάτι Ελληνικό.
Αν έχει κανείς τοποθετήσει απο τις δύο πάνω εταιρείες ας πεί την γνώμη του

nikolaras
04-10-11, 22:39
Φίλε τσάκαλε, δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης Ιταλικών τζακιών με τα Ελληνικά και μην μπερδεύεσαι με τα κινέζικα.....

tsakalos
05-10-11, 14:13
Καλα δεν λέω για την ποιότητα αλλα για το που παν τα χρήματα σου στο κινεζο-ιταλικά.
Επειδή το φόρουμ λέει για αγορά τζακιού αν μπορούσε κανεις να πει κάποιες προτάσεις, μοντέλα
με τιμή..
απο Ελληνικές εταιρείες αλλά και απο Ιταλικές...

stelios1
06-10-11, 18:08
Η Καμινοτεχνικη κανει δικο της σχεδιασμο, οι αλλοι αντιγραφουν. Και οι δυο καλοι ειναι αλλα ακριβοι σ αυτο που θα παρεις, ειναι πολλα τα λεφτα για το ουσιαστικο αποτελεσμα. Ειτε σαν αποδοση θερμικη το δεις ειτε σαν συνολο με την επενδυση.

tsakalos
06-10-11, 21:10
Αν μπορείς Στέλιο η όποιος άλλος πές μου μερικές προτάσεις οικονομικές για ενεργειακό τζάκι γιατί θα βάλω τζάκι και δεν θέλω να έχω προβλήματα.

stelios1
07-10-11, 12:03
Μην παρεξηγηθω σε οτι ειπα.. Ειναι σοβαρες εταιριες, στοχευουν σε ακριβο πελατολογιο κ εχουν εξοδα μεγαλα (εκθεσεις, σχεδιαστηρια, υπαλληλους, συνεργατες) και επισης και τ εμπορους απεναντι τους να εισαγουν. Φτιαχνουν τα παντα, εστια μαρμαρα τοποθετηση ολα. 50 τμ καλα μονωμενο και πετρελαιο δεν θα σου φαει πολυ. Δεν θα γλυτωσεις κ πολλα χρηματα δηλαδη με τ τζακι..

wolf26
08-10-11, 08:40
Καλησπερα.Εχω προβλημα με το περιστροφικο καπελο του τζακιου.Εχω αλλαξη δυο.Κολλαναι τα ρουλεμαν. Υπαρχη τιποτα πιο ανθεκτικο?

βάλε το απλό κινέζικο καπέλο δεν κερδίζεις τίποτα ούτε με το περιστροφικό ούτε με το κοκοράκι ο ελκυσμός είναι ο ίδιος(γνώμη μου)

cosini
08-10-11, 16:55
Γεια σας παιδια , αφου ευχηθω καλο χειμωνα σε ολους θα ηθελα και εγω με τη σειρα μου να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με ενθετη εστια.

Λοιπον να πω οτι μενω σε διαμερισμα 15ετιας στο κεντρο αθηνας στον 3ο οροφο απο 5 οροφο.

Αν και υπαρχει αυτονομη θερμανση, εχουμε σταματησει (εδω και 2 χρονια λογω κρισης) την αγορα πετρελαιου, με αποτελεσμα να ψαχνουμε ο καθενας διαφορες λυσεις για την θερμανση στο σπιτι του.

Τωρα καθως μπαινουμε στον τριτο χειμωνα σκεφτομαι τη λυση της ενθετης κασετας στο υπαρχον τζακι.

Ο χωρος μαζι με τα υπνοδωματια ειναι περιπου 90τμ, υπαρχουν κουφωματα με θερμοδιακοπη και ολο το σπιτι εχει εσωτερικα επενδυση με γυψοσανιδα.

Το τζακι εχει εστια που μπορει να δεχτει κασετα με υψος εως 55εκ. και πλατος 75εκ.

Με αυτα λοιπον τα δεδομενα εκανα μια ερευνα αγορας και αφου μιλησα με διαφορες εταιριες ακουσα διαφορες προτασεις και προς το παρον εχω καταληξει σε μια. καθως δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις περι κασετων και τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν υπερβολες θα ηθελα απο εσας που εισαστε γνωστες και τη δικη σας γνωμη - προταση ως προς την επιλογη που θα μπορουσα να εχω.

Τωρα η κασετα που προς το παρον υπαρχει στο μυαλο μου ειναι ιταλικης εταιριας ον.ισχυς 9kw καταναλωση 2.6kg/h και τιμη κομπλε με τοποθετηση περιπου στα 1600-1700 ευρω.
Επισης κατι (ισως ασχετο) η χρηση θα γινεται με μπρικετες εαν αυτο παιζει καποιο ρολο.

akinik
08-10-11, 19:16
Καλησπέρα και απο μένα
απο τζάκια Ελληνικής κατασκευής ξέρει κανένας?
Βρήκα 2 εταιρείες Θεσσαλονικη
1. Καμινοτεχνικη.
2. Τζάκια Λαζάρου.

και οι δυο είχαν καλές και συνολικές προτάσεις στα ενεργειακα.

υπάρχουν και άλλες Ελληνικής κατασκευής στην Θεσσαλονίκη?
βασικά ψάχνω στρόγγυλη (ιμικυκλική) ενεργειακή εστία οικονομικη για
50 Τ.μ. καλά μονωμένο χώρο
απλώς απο το δίνεις λεφτά σε κινεζο-ιταλικά καλύτερο είναι κάτι Ελληνικό.
Αν έχει κανείς τοποθετήσει απο τις δύο πάνω εταιρείες ας πεί την γνώμη τουΕ ναι ειναι κ η Art n Fire και αυτοι μονοι τους τα φτιαχνουν,αλλα φιλε για 50 τμ να δωσεις ενα καρο λεφτα δεν λεει.Βαλε μια απο αυτες τις μοντερνες σομπιτσες κ θα την βγαλεις φινα..

akinik
08-10-11, 19:18
Πρεπει μια μερα να κανουμε μια μελετη για αυτο το θεμα με τα καπελα.Πολυ μπερδεμα βρε παιδι μου.αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος.αλλος βαζει πουλι ,αλλος φουρφουρι ,αλλος σκετο.τελικα τι γινεται

stelios1
08-10-11, 21:08
Εγω παιδια αν κ δε με συμφερει λογω δουλειας θα ξανα πω με αφορμη τον cosini οτι.. θεωρω κουφο, σε μικρο διαμερισμα τ Αθηνας που καινε (αληθεια ποσο καιτε ακριβως?) 400 ευρω πχ τ σαιζον να ψαχνονται για οικονομικοτερη θερμανση. Μην παρασυρεστε απ τ μοδα. Το εργο το χω ξαναδει απο αλλη πλευρα και ξερω οτι αυριο (2-5 χρονια θα ναι το αυριο που λεω) ολοι θα κατηγορουν τα τζακια! Γιατι σημερα ολοι ''ελπιζουν'' σε καποιο τζακι κ με τ καιρο θα καταλαβουν οτι δεν ψαχνεται ολοκληρη η ανθρωποτητα στ θεμα θερμανσης γιατι δεν ανακαλυψε ακομα τ πλεονεκτηματα ενος τζακιου, αλλα γιατι αποδεδειγμενα ειναι υποδεεστερο απο αλλα ειδη θερμανσης.. Καλο ειναι, εχει το γουστο του, σε περιπτωσεις επαρχιας και μονοκατοικιων λογω ακριβειας τ πετρελειου τ τελευταια χρονια συμφερει αλλα μεχρι εκει.

cosini
09-10-11, 09:52
Εγω παιδια αν κ δε με συμφερει λογω δουλειας θα ξανα πω με αφορμη τον cosini οτι.. θεωρω κουφο, σε μικρο διαμερισμα τ Αθηνας που καινε (αληθεια ποσο καιτε ακριβως?) 400 ευρω πχ τ σαιζον να ψαχνονται για οικονομικοτερη θερμανση.

Φιλε στελιο μιας και εισαι επαγγελματιας εχει μεγαλη βαρυτητα η γνωμη σου και οι γνωσεις που εχεις επι του θεματος, οποτε καθε βοηθεια δεκτη ως προς την επιλογη κασετας η αλλη μορφη θερμανσης.

Τωρα μιας και ο καθε ενας εχει διαφορετικο σπιτι , ζει σε περιοχες διαφορετικων κλιματικων συνθηκων και διαφορετικων οικογενειακων και οικονομικων καταστασεων η επιλογη δεν μπορει να ειναι ιδια για ολους.

Αναφερομενος λοιπον στην δικη μου περιπτωση να πω τα εξης: οπως ειπα και πιο επανω ειμαι σε οροφοδιαμερισμα 90τμ. 3ου ορ. σε 5οροφη πολυκατοικια.
Εως και το 2008 και με τιμη πετρελαιου περιπου στα 0.50-.0.55λ (αν θυμαμαι καλα) ανα λιτρο η καταναλωση μου ηταν περιπου στα 500-600 ευρω ανα σεζον.

Απο το 2009 και με τα 3 διαμερισματα απο τα 5 συνολικα να μην μπορουν να συμετασχουν ουτε στα κοινοχρηστα εχει σταματησει η λειτουργια του καυστηρα καθως και η παροχη κοινοχρηστου ρευματος στην πολυκατοικια.

Ετσι λοιπον η θερμανση γινοταν απο ενα αιρκοντισιον στο σαλονι και 2 ηλεκτρικα καλοριφερ στις κρεβατοκαμαρες καθως και (σε αραια διαστηματα) με αναμα του τζακιου (χωρις βεβαια ιδιαιτερο αποτελεσμα).
Με αυτον τον τροπο λοιπον αυξηθηκε παρα πολυ η καταναλωση της ΔΕΗ (περιπου +150 ευρω μηνιαιος κ με νυχτερινο και απο 01.01.2012 θα εχει νεα αυξηση τιμολογιων) και επισης δεν υπηρχε το αναλογα αποτελεσμα ζεστης παρα το κοστος που ειχα.

Τωρα λοιπον σε συγκεντρωση που καναμε δηλωθηκε αδυναμια απο ολους για πληρωμη κοινοχρηστου ρευματος και αγορα πετρελαιου οποτε για εμενα υπαρχουν 2 λυσεις που μπορω να σκεφτω :

1) αγορα κασετας στο ηδη υπαρχον τζακι (με κοστος 1600-1800 ευρω κομπλε) και χρηση μπρικετας
Η
2) αγορα ακομη 2 inverter κλιματιστικων στο ιδιο κοστος (1600-1800 ευρω) με αναλογη αυξηση των τιμολογιων της ΔΕΗ.

Πανω λοιπον σε αυτα τα συγκεκριμενα δεδομενα θα ηθελα τις προτασεις οσον αφορα κασετα η κατι διαφορετικο που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω ως τριτη λυση.

stelios1
09-10-11, 16:10
Συζηταμε επειδη εχουμε λιγο πολυ τ ιδιο προβλημα, τζακας ειμαι δεν ειμαι ειδικος στ θερμανση.. Τ λογαριασμο στ ανεβαζαν (αν δουλευαν τ ηλεκτρικα σωματα ιδιες ωρες με τ κλιματιστικο, εστω οτι και τα δυο μαζι δουλεψαν οσες ωρες το κλιματιστικο μονο του) τ ηλεκτρικα καλοριφερ. Τ κλασικο καλοριφερ ειναι θερμανση πολλων σημειων, τ ανεση του αυτη (σχεδον ομοιομορφη ζεστη παντου)δεν τ παρεχουν τετοιοι τροποι θερμανσης. Αφου εχεις τζακι και μπορεις οικονομικα καλο ειναι να το αναβαθμισεις. Ειναι κατι που μενει για χρονια δεν τ κανεις για εφετος πχ και του χρονου βλεπουμε..
Αν η ισχυς στ ηλεκτρικα σωματα ειναι 2000 βατ σου παραγουν αντιστοιχη θερμανση, αν τ κλιματιστικο σου ειναι 24αρι γυρω στα 2000 βατ δηλαδη σου παραγει θερμοτητα για 5000-8000 βατ, αυτο οσο η εξω θερμοκρασια ειναι σχετικα καλη, υψηλη, πανω απο 5 βαθμους. Οσο η εξωτερικη θερμοκρασια πεφτει τοσο μετα πεφτει κ η αποδοση του! Θα καει τ ιδιο ρευμα δηλαδη αλλα δεν θα βγαζει αρκετη ζεστη. Ποσες μερες ομως ειναι πραγματικα σε 5 εως -5 βαθμους? Τα συγχρονα λενε αποδιδουν και σε -5! Δε ξερω.. Ειμαι ηδη εκτος θεματος ομως κ ισως ειναι σωστο καποιος να ανοιξει ενα θεμα περι θερμανσης να τα λεμε εκει αυτα.

1kost12
10-10-11, 16:24
Γεια σας!! Μετά από καιρό δεν μου το επέτρεπαν τα οικονομικά μου όλο το καλοκαίρι…. Μπήκα πλέων στην διαδικασία για το τζάκι. Επειδή η καμινάδα μου είχε κάποια ιδιαιτερότητα και με μυστήριους γείτονες…. Μπήκα στην διαδικασία του νόμιμου μεν αλλά ακριβού δε μιας και έπρεπε να κανω σε κάποια σημεία κατασκευή γερή και η όλη κατασκευή έχει 2 γωνιές 45μοιρών σε διάστημα 5-6 μέτρων. Μάλιστα πρόσφατα την τελείωσα, (Φ 250 , κάπου 13 κομμάτια καμινάδα, γαλβανιζέ έξω, ανοξείδωτη μεσα και φυσικά η μόνωση που έχει) την έβαψα ειδικό μίνιο για γαλβανιζέ και θα την βάψω στο χρώμα του κεραμιδιού (δεν θελω να ξεχωρίζει πολύ……)
Όμως σήμερα παρουσιάστηκε ένα μεγάλο πρόβλημα…. Μεσα στο διαμέρισμα (ακόμη δεν έχω βάλει το τζάκι είναι στο ταβάνι κάπου στο ένα μέτρο εξέχει η καμινάδα πλημμύρισα από νερό!!!!! Χαμός στο νερό!!! Ευτυχώς δεν είχα κοντά έπιπλα να μου κανει ζημία. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ και όλο ερχόταν ΜΕΣΑ από την μόνωση!!!!!! Κοίταξα με προσοχή την εξωτερική πλευρά της Καμινάδας (μεσα στο σπίτι) ήταν στεγνή (έχω βάλει 3-4 φορές μόνωση εκεί που έγινε η τρύπα στην πλάκα…) η εσωτερική πλευρά της καμινάδας (εκεί που θα βγαίνει ο καπνός) στεγνή και αυτή η πλευρά…. Από πού έρχεται αυτό το νερό;;;; αξίζει να σημειωθεί ότι χθες το βράδυ για μίση ώρα έβρεξε πάρα παρα πολύ (καρέκλες έριχνε που λέμε) μεσα σταθερά βροχή και σήμερα όλη μέρα σταθερά βροχή πότε έντονη και πότε σιγά- σιγά. Πήγα πάνω στο καπέλο που ακολούθησα την συνταγή σας κάποιος είχε πει ότι καλό είναι στο απλό καπέλο να γυρνάμε την άκρη του καπέλου προς τα κάτω γωνία περίπου κάθετη για να μην μπαίνουν τα νερά της βροχής και προσπάθησα να κοιτάξω μήπως απο εκεί μπαίνει. Είδα την μόνωση πάνω της καμινάδας τελείως στεγνή (έβαλα λίγο τα δάκτυλα μου μεσα από το καπέλο….) έβαλα απλό καπέλο αντιανεμικό
Σας εσωκλείνω κάποιες φωτογραφίες για να πάρε τε μια εικόνα και να μου πείτε τι φταίει!!! Εκεί που είναι το βέλος είναι ότι από κάτω είμαι εγώ που θα μπει το τζάκι μου….. ( το διπλανό σπίτι που στήθηκα για να βγάλω φωτογραφία, είναι εγκαταλειμμένο)… στο σημείο που γυαλίζει η καμινάδα είναι ότι εκεί δεν το πέρασα με μίνιο γιατί απλά φοβόμουν να πάω κοντά μήπως πέσω από κάτω για δεν ήμουν δεμένος όταν έβαφα……
Τι να κανω;;;; φυσικά πήρα τηλέφωνο τον τζακα μου (που έβαλε την καμινάδα, αλλά είχε δουλειά και θα έρθει σε 4-6 μέρες στην πόλη μου (έδρα του…) τι να κανω εγώ;;;; εσείς τι λέτε να έχει;;;; μπορεί να μπει από κάποια ένωση των κομματιών της καμινάδας ;;;;;
Κάποια πρόταση;;;;;; έχω πελαγώσει!!!!!
http://imageshack.us/photo/my-images/35/dsc00077rn.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/690/dsc00078oe.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/51/dsc00079hj.jpg/

akinik
10-10-11, 19:59
ανεβα επανω στο καπελο και ριξε δοκιμαστηκα ενα κουβα νερο να δεις απο που τρεχει.πρεπει να γλυφει απο την κορυφη και να μπαινει μεσα.Ευτηχως που δεν ειχες το τζακι!

1kost12
10-10-11, 20:09
Ευχαριστώ για την απάντηση σου… αυτό πρέπει να κάνω αλλά μάλλον θα πρέπει να σταματήσει η βροχή, δεν θα πρέπει να στεγνώσει και η μόνωση τις καμινάδας και να ρίξω ένα κουβά νερό ή μπορεί και με το λάστιχο ακριβώς πάνω από το καπέλο;;;;
Ακόμη εδώ βρέχει και…. εξακολουθεί να στάζει από την ΜΟΝΩΣΗ η καμινάδα μου!!! Έβαλα μια λεκάνη και ….έχει μαζέψει σε διάστημα 9 ωρών αρκετό νεράκι!!!!!!!!
Υπάρχει πιθανότητα να παίρνει νερό από κάποια ένωση μεταξύ των κομματιών τις καμινάδας;;;;;

spanosko
11-10-11, 16:03
Φιλε στελιο μιας και εισαι επαγγελματιας εχει μεγαλη βαρυτητα η γνωμη σου και οι γνωσεις που εχεις επι του θεματος, οποτε καθε βοηθεια δεκτη ως προς την επιλογη κασετας η αλλη μορφη θερμανσης.

Τωρα μιας και ο καθε ενας εχει διαφορετικο σπιτι , ζει σε περιοχες διαφορετικων κλιματικων συνθηκων και διαφορετικων οικογενειακων και οικονομικων καταστασεων η επιλογη δεν μπορει να ειναι ιδια για ολους.

Αναφερομενος λοιπον στην δικη μου περιπτωση να πω τα εξης: οπως ειπα και πιο επανω ειμαι σε οροφοδιαμερισμα 90τμ. 3ου ορ. σε 5οροφη πολυκατοικια.
Εως και το 2008 και με τιμη πετρελαιου περιπου στα 0.50-.0.55λ (αν θυμαμαι καλα) ανα λιτρο η καταναλωση μου ηταν περιπου στα 500-600 ευρω ανα σεζον.

Απο το 2009 και με τα 3 διαμερισματα απο τα 5 συνολικα να μην μπορουν να συμετασχουν ουτε στα κοινοχρηστα εχει σταματησει η λειτουργια του καυστηρα καθως και η παροχη κοινοχρηστου ρευματος στην πολυκατοικια.

Ετσι λοιπον η θερμανση γινοταν απο ενα αιρκοντισιον στο σαλονι και 2 ηλεκτρικα καλοριφερ στις κρεβατοκαμαρες καθως και (σε αραια διαστηματα) με αναμα του τζακιου (χωρις βεβαια ιδιαιτερο αποτελεσμα).
Με αυτον τον τροπο λοιπον αυξηθηκε παρα πολυ η καταναλωση της ΔΕΗ (περιπου +150 ευρω μηνιαιος κ με νυχτερινο και απο 01.01.2012 θα εχει νεα αυξηση τιμολογιων) και επισης δεν υπηρχε το αναλογα αποτελεσμα ζεστης παρα το κοστος που ειχα.

Τωρα λοιπον σε συγκεντρωση που καναμε δηλωθηκε αδυναμια απο ολους για πληρωμη κοινοχρηστου ρευματος και αγορα πετρελαιου οποτε για εμενα υπαρχουν 2 λυσεις που μπορω να σκεφτω :

1) αγορα κασετας στο ηδη υπαρχον τζακι (με κοστος 1600-1800 ευρω κομπλε) και χρηση μπρικετας
Η
2) αγορα ακομη 2 inverter κλιματιστικων στο ιδιο κοστος (1600-1800 ευρω) με αναλογη αυξηση των τιμολογιων της ΔΕΗ.

Πανω λοιπον σε αυτα τα συγκεκριμενα δεδομενα θα ηθελα τις προτασεις οσον αφορα κασετα η κατι διαφορετικο που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω ως τριτη λυση.

μπορείς σε παρακαλώ να μου πης ποιας εταιριας ειναι η κασετα για το τζακι , ευχαριστω

spanosko
11-10-11, 16:17
καλησπέρα,,
ενδιαφέρομαι να τοποθέτηση ένα τζάκι καλοριφέρ στο σπίτι μου . Είναι 5 όροφος 50 τμ ενιαίο και 6 όροφος 60 τμ 3 υδ και 1 μπάνιο. μου έχουν πει τις carbel C78 hidro 23,8KW(9,5 KW PERIBALLON KAI 12,7KW WATER) KAI TO romotop KV025 G 02 50kw(10kw water ). Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει , τι γνώμη έχετε , έχει κάποιο βάλει σπίτι του , ευχαριστώ

stelios1
11-10-11, 21:47
1Kost12 τετοια καπελα εχω βγαλει 2-3 κ εχω αλλα τοσα αγορασμενα που δεν προκειται να τοποθετησω πουθενα, μου εμειναν κ αυτα.. Οχι ομως, δεν ειναι απ το καπελο τα νερα, αυτα τα καπελα βαζουν νερα σε πολυ συγκεκριμενες συνθηκες. Οσο νερο και να ριξεις με κουβα η λαστιχο (τα εκανα αυτα, δεν περναγε νερο με τιποτα! Εμ ελα που ειδα πολλες φορες νερα κατω απο τετοιο καπελο στ εκθεση μου μετα απο βροχη) δε θα βγαλεις ακρη, δε θα περασει νερο μεσα. Περνα μονο με συγκεκριμενες συνθηκες, βροχη συν καποιον αερα που το κανει και ''γλυφει'' αλλα σιγα σιγα, αλλα οχι πολυ νερο! Βαζουν δηλαδη νερο αλλα λιγο, οχι οπως τα λες εσυ.. Η καπνοδοχος αυτη που δειχνεις ειναι.. τρελο παγμα. Εν τελει που ειναι το προβλημα σου? Ελα δω πες κυριε μαστορα, τι ειναι αυτα.. κτλ κτλ.. Ε τωρα αν εσυ συνεχισεις και κανεις τζακι απο κατω, δε θα φταιει αυτος αλλα εσυ.
Το πολυ νερο παντως πρεπει να περνα απ τις ενωσεις. Τις ενωσεις των σωληνων λεω. Απο κει ειναι αυτο το πολυ νερο! Κ ας εχουν δεκα η κ εκατο Γερμανικες πιστοποιησεις. Οι ξυπνιοι!

1kost12
12-10-11, 07:02
1Kost12 τετοια καπελα εχω βγαλει 2-3 κ εχω αλλα τοσα αγορασμενα που δεν προκειται να τοποθετησω πουθενα, μου εμειναν κ αυτα.. Οχι ομως, δεν ειναι απ το καπελο τα νερα, αυτα τα καπελα βαζουν νερα σε πολυ συγκεκριμενες συνθηκες. Οσο νερο και να ριξεις με κουβα η λαστιχο (τα εκανα αυτα, δεν περναγε νερο με τιποτα! Εμ ελα που ειδα πολλες φορες νερα κατω απο τετοιο καπελο στ εκθεση μου μετα απο βροχη) δε θα βγαλεις ακρη, δε θα περασει νερο μεσα. Περνα μονο με συγκεκριμενες συνθηκες, βροχη συν καποιον αερα που το κανει και ''γλυφει'' αλλα σιγα σιγα, αλλα οχι πολυ νερο! Βαζουν δηλαδη νερο αλλα λιγο, οχι οπως τα λες εσυ.. Η καπνοδοχος αυτη που δειχνεις ειναι.. τρελο παγμα. Εν τελει που ειναι το προβλημα σου? Ελα δω πες κυριε μαστορα, τι ειναι αυτα.. κτλ κτλ.. Ε τωρα αν εσυ συνεχισεις και κανεις τζακι απο κατω, δε θα φταιει αυτος αλλα εσυ.
Το πολυ νερο παντως πρεπει να περνα απ τις ενωσεις. Τις ενωσεις των σωληνων λεω. Απο κει ειναι αυτο το πολυ νερο! Κ ας εχουν δεκα η κ εκατο Γερμανικες πιστοποιησεις. Οι ξυπνιοι!

Φίλε Στέλιο γεια σου….
Κατά αρχήν γιατί δεν βάζεις πλέων τέτοια καπέλα;;; τι καπέλα προτείνεις σαν επαγγελματίας;;;;
Σαν κατασκευή καμινάδας πως την βλέπεις;;;;;; πιστεύω ότι κατά 80-90% γλύφει νερό και μαζεύει από κάποια ένωση γωνίας γιατί βλέπω κάποιο κενό που δεν μπήκε καλά σιλικόνη (μαύρη υψηλής θερμοκρασίας) μου είπε ο τζακας ότι θα έρθει σήμερα ή αύριο να το δει (λόγο δουλειών)
Τι μου προτείνεις να κάνω;;;;;;;; προς το παρών από κάτω έχω μια λεκάνη και σε έχει γεμίσει αρκετά!!!!! Σε διάστημα 24 ωρών περίπου (ευτυχώς σταμάτησε η βροχή) αλλά ακόμη στάζει!!! Τελείως μούσκεμα είναι η μόνωση μέσα στην καμινάδα στην μεριά του διαμερίσματος μου!!!!
Τι να κάνω;;;;;;;;;;;;;;;;;;

stelios1
12-10-11, 18:36
Εναν χρονο τωρα φτιαχνω δικα μου τσιμεντενια, δικο μου καλουπι κ ενας λογος ειναι αυτος. Αλλος λογος ειναι να μπορω να βγαζω τ καπακι κ να καθαριζω πχ ενω αυτα τα πακτωνα (δικη μου βλακεια αυτη) στ τσιμεντενια επενδυση κ εσκαβα αν χρειαζοταν να τ βγαλω, αλλος λογος ειναι οτι αυτα που κανω τωρα μου κοστιζουν 3-4 ευρω και φαινονται χτιστα κτλ. Τοσο νερο δεν ειναι απ το καπελο, βαζουν αυτα αλλα οχι τοσο ωστε να φτασει κατω με τετοιο μηκος. Απο ενωσεις ειναι. Αν γινεται ας βαλει εξτρα κ αλουμινοταινια, κολλαει καλα και δεν φευγει αντεχει, το καπελο αν εχει προσβαση τωρα εκει ψηλα να τσακισει εναν ποντο περιμετρικα προς τ κατω με πενσα, αν δεν φτανει να το κανει δεν ειναι κ τοσο κρισιμο, δεν ειναι απο κει τοσο νερο.
Δε φταιει ο μαστορας, αυτα συμβαινουν ειναι δυσκολη η καπνοδοχος αυτη. Οι κατασκευαστες γιατι δεν φτιαχνουν τετοιες υποδοχες ωστε να μην παιρνει νερο??

stelios1
12-10-11, 18:44
Αν προσεξετε θα δειτε οτι ενω ο εσωτερικος σωληνας φροντιζουν να εισερχεται ο ενας μεσα στ αλλον (τον αρσενικο λεω, αυτον που δινει στον επομενο του, τον ''θηλυκο'') ο εξω σωληνας των διπλων μονωμενων.. Η εξω πλευρα δηλαδη.. δε σκεπαζει 2-3 εκατοστα τον προηγουμενο του! Κ εχουν και απο 100 πιστοποιησεις ολοι τους. Τωρα τι στειλανε για πιστοποιηση στ Γερμανους να παρουν το χαρτι και τι πουλανε εδω αυτοι ξερουν μονο..

1kost12
13-10-11, 08:59
51259
φίλε Στέλιο γεια σου….
Πριν λίγο έβγαλα από κοντά το καπέλο της καμινάδας μου…. Όπως διακρίνετε έχω γυρίσει με την τανάλια λίγο περιμετρικά την λαμαρίνα της προς τα κάτω….δεν ξέρω αν ήθελε πάρα πάνω τσάκιση….. μόνος μου το έκανα!!!!!!!
Αυτό το καπέλο που έχεις πως ειναι δυνατόν να το αγοράσω;;;;; αχ!!!!!! Είμαστε Στέλιο πάρα πολύ μακριά και με φορτωτική να πάει για μου έρθει «χάλια»!!!!!
Αυτές τις ημέρες θα μου έρθει το τζακας όπως είπε και θα το δει…… στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα βάλει σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας και είπε ότι θα κοιτάξει μήπως αλλάξει το καπέλο, μου είπε ότι κυκλοφορεί ένα καπέλο παρόμοιο πολύ μεγάλο και κάπως αντιαισθητικό και δεν το βάζουν από αισθητικής απόψεως…. Εμένα δεν με πειράζει η αισθητική του καπέλου γιατί …..μόνο τα πουλιά θα το βλέπουν και με απασχολεί…. Έτσι μου είπε!!!!
Αν βάλει σιλικόνη μετά μπαίνει από πάνω στην ένωση αλουμινοταινια;;;;; από πού μπορώ να την αγοράσω αυτήν την ταινία; Εκεί που έχουν χρώματα και μονωτικά;;;;;
http://imageshack.us/photo/my-images/41/dsc00088bk.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/844/dsc00087qm.jpg/

stelios1
13-10-11, 22:05
Αυτο τ καπελο με την τσακιση που του εκανες ειναι ενταξει, αλλα και χωρις αυτην τοσο νερο που λες δεν θα εβαζε. τετοια καπνοδοχο με διπλο σωληνα δεν θα αναλαμβανα να βαλω με τιποτα! Ειπα κατι που δεν εδωσες σημασια.. Οι κατασκευαστες της γιατι την προτεινουν για ΣΩΤΗΡΙΑ λυση και βαζει νερα? Δες την μαρκα βρες το τηλ και ρωτα τους! Ν ερθουν να δουν τ προιον τους κ αν φταιει ο μαστορας να το φτιαξουν αυτοι σωστα (σιγα μην..) Αν δεν ερθουν ονοματισε τους και δυσφημησε τους επωνυμα..Τα νερα απ τους αρμους της ειναι, 100%. Το καπελο που ειπα οτι φτιαχνω πλεον εγω, μπαινει μονο σε επενδυση καπνοδοχου (τσιμεντενιο ειπα) οχι στ σωληνα. Αλουμινοταινια θα βρεις παντου.

akinik
14-10-11, 19:06
Ρε παιδια εχθες πηγα σε ενα σπιτι που εχει αντικαταστησει το παλιο του τζακι με κασετα συγκεκριμενα μαρκας ferloux ισπανικο.Βγαζει πολυ ζεστουλα και αν βαλεις και να δουλευουν τα ανεμιστηρακια ζεσταινεις ανετα ολο το σπιτι.αυτη η κασετα βεβαια ηταν μαντεμενια και οπτικα δεν ηταν τοσο εμφανισιμη οσο αυτες οι γιαλυστερες νομιζω αλουμινενιες ειναι.Αλλα μου ειπε τιμη με εγκατασταση μαζι 1500 ευρω το εβαλε!!Δεν καπνιζε,δουλευε τελεια και το μονο μειωνεκτημα τα ανεμιστηρακια επειδη στην κασετα ειναι μπροστα ακουγονται.Το αναφερω γιατι ακουω κατι τιμες για κασετες 3000 ευρω κ βαλε..

akinik
14-10-11, 19:24
Απορια:η κασετες επειδη πιανουν πολυ μεγαλες θερμοκρασιες θελουν παντα πυραντοχες γυψοσανιδες κ εσωτερικα αναμεσα στην εστια κ τον τοιχο μονωση υαλοβαμβακα?

wolf26
14-10-11, 19:27
Να πω και εγώ μια γνώμη σύμφωνα με τις φωτογραφίες.εχω την υποψία οτι οπως κατεβαίνουν τα νερά απο τη σκεπή την κάτω εκει πρέπει να σου γλύφει σε κάποια σύνδεση

wolf26
14-10-11, 19:39
όσον αφορά τις κασέτες μετατροπής να μας πει κάποιος απο αυτούς που είναι υπέρ (το ρωτάω για δεύτερη φορά και περιμένω ακόμα απάντηση ) μετα την τοποθέτηση της κασέτας και οταν την ανάβετε που πάει η ζέστη που βγάζουν ολα τα μεταλλικά σημεία της εστίας, που πηγαινει????? οεοοο!!!! οσον αφορά φιλε akinik το θέμα της μόνωσης σωστα τα λες αλλά και για όλες τις εστιες πιστευω οτι πρεπει να ειναι απαράβατη η τοποθετηση της μονωσης !!απλα διαφωνώ λίγο με το θέμα του πετροβάμβακα - υαλοβάμβακα έστω και με επικάλυψη αλουμινιου ειμαι υπέρ μόνωσης τυπου izol που εχει πιστοποίηση CE για 1000 βαθμούς και ειναι άοσμοι σε όλες τις θερμοκρασίες !!

Antonius
14-10-11, 19:50
Θέλω να χρησιμοποιήσω ξυλόσομπα στο εξοχικό, για 50τμ χωρίς μόνωση.
Πήρα μία πριν 3 χρόνια αλλά έχει πολύ κάπνα. Προφανώς γιατί ανοίγει βασικά από πάνω.
Μέχρι να ανοίξω το καπάκι και να την γεμίσω, έχω ντουμανιάσει.

έχει κανείς καμιά ιδέα από ξυλόσομπες με καλή συμπεριφορά όσον αφορά το πιο πάνω πρόβλημα;

Μένω Αθήνα οπότε θα με ενδιέφεραν links και διευθύνσεις στην Αθήνα.

akinik
14-10-11, 19:54
όσον αφορά τις κασέτες μετατροπής να μας πει κάποιος απο αυτούς που είναι υπέρ (το ρωτάω για δεύτερη φορά και περιμένω ακόμα απάντηση ) μετα την τοποθέτηση της κασέτας και οταν την ανάβετε που πάει η ζέστη που βγάζουν ολα τα μεταλλικά σημεία της εστίας, που πηγαινει????? οεοοο!!!! οσον αφορά φιλε akinik το θέμα της μόνωσης σωστα τα λες αλλά και για όλες τις εστιες πιστευω οτι πρεπει να ειναι απαράβατη η τοποθετηση της μονωσης !!απλα διαφωνώ λίγο με το θέμα του πετροβάμβακα - υαλοβάμβακα έστω και με επικάλυψη αλουμινιου ειμαι υπέρ μόνωσης τυπου izol που εχει πιστοποίηση CE για 1000 βαθμούς και ειναι άοσμοι σε όλες τις θερμοκρασίες !!τι εννοεις που παει η ζεστη wolf?εκει που παει κ ηζεστη απο τα καθαρα αεροθερμα ενεργειακα τζακια.παιρναει απο το κενο θερμαινεται και οδηγηται με σωληνες απο τις περσιδες στο σαλονι

wolf26
14-10-11, 20:03
φιλε μου αυτο που λες γινετε απο το θάλαμο .περναει απο τους σωλήνες και παει στις περσίδες .το λέω ξανά η ζέστη που βγαίνει πάνω απο το θάλαμο και δεν πάει ουτε σε περσιδες ουτε στα βεντιλατερ αυτη να μας πουν που παει!!!

akinik
15-10-11, 15:32
φιλε μου αυτο που λες γινετε απο το θάλαμο .περναει απο τους σωλήνες και παει στις περσίδες .το λέω ξανά η ζέστη που βγαίνει πάνω απο το θάλαμο και δεν πάει ουτε σε περσιδες ουτε στα βεντιλατερ αυτη να μας πουν που παει!!!εχεις δικιο ,καλη ερωτηση!Κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχει ακομη μια περσιδα ασφαλειας?Για να εκτονονεται,να βγαινει η ζεστη εξω?

nikolaras
15-10-11, 20:36
φιλε μου αυτο που λες γινετε απο το θάλαμο .περναει απο τους σωλήνες και παει στις περσίδες .το λέω ξανά η ζέστη που βγαίνει πάνω απο το θάλαμο και δεν πάει ουτε σε περσιδες ουτε στα βεντιλατερ αυτη να μας πουν που παει!!!
Ζεσταίνει την ατμόσφαιρα..... Που αλλού θες να πάει;
Αν θες να την εκμεταλευτείς, εφόσον σιγουρευτείς ότι δεν θα σου καπνίζει το τζάκι, μπορείς με πολλούς τρόπους......

akinik
15-10-11, 20:42
ρε παιδια σημερα που αναψα το τζακι μυριζε καπνο που εβγαινε απο τον αεροθαλαμο απο τις περσιδες εκτονωσης επανω.ελεγξα μηπως υπαρχουν τυχον διαροες καπνου απο τον χωρο καυσης εκει που ενωνονται τα μαντεμια μεταξυ τους ειναι ολα κολημενα με σιδηροστοκο δεν ειναι απο κει.ο σωληνας της καπνοδοχου ειναι εφαρμοστος σωστα.ψαχνω συνεχεια ..

1kost12
16-10-11, 18:59
Γεια σας!
Τελικά ήρθε ο μάστορας το Σάββατο το πρωί την ώρα που ….ψιχάλιζε!!!!!! είδε κάποια κενά στις ενώσεις των σωλήνων στην καμινάδα και άρχισε να μου βάζει σιλικόνη την κόκκινη αυτή που αντέχει στους 300 βαθμούς! Βεβαία το σκούπιζε στην αρχή για να φύγουν τα νερά και μου είπε κατά λέξη « το κάνω πρόχειρα για να μην μπει νερό πολύ και αργότερα θα έρθω να το ξύσω με συρματοβουρτσα και να το ξαναπεράσω και να βάλω και αλουμινοταινια» Τελικά πήγα σήμερα Κυριακή το πρωί (είχα βάλει από κάτω μια λεκάνη και την είχα σκεπάσει με πανί για να δω άμα βραχεί και…..ειδα ότι ΠΑΛΙ τρέχει αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως πρώτα… έχω σκάσει! Φυσικά θα τον πάρω τηλέφωνο αύριο και θα του πω να έρθει με καλή μέρα για να κάνει δουλειά ολοκληρωμένη.
Μπορώ να βάλω κάποια άλλη σιλικόνη που να αντέχει στον ήλιο και στην βροχή και λίγο στη θερμοκρασία;;; εντάξει δεν θα καίει η καμινάδα εξωτερικά μετά από 5-6 μετρά που υπάρχει η ιμιγωνια ….
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε μάρκα σιλικόνης είδος για να βάλω καπάκι αφού έχει βάλει αυτός νέα σιλικόνη;;;;;;;
Εσείς σαν τεχνικοί, πως το αντιμετωπίζεται μια τέτοια κατάσταση;;;;;;

Vassilis51
20-10-11, 13:24
Είχα προμηθευτεί τζάκι αερόθερμο KRATKI κατευθείαν από Πολωνία.Επειδή χρειάστηκα μια τεχνική βοήθεια με παρέπεμψαν στη αντιπροσωπεία την Ελληνική που αγνοούσα την ύπαρξή της http://ecotzaki.gr/index.php Ο υπεύθυνος του καταστήματος Φιλιππακόπουλος Δημήτρης μου έδωσε όλες τις πληροφορίες που ζήτησα και με το παραπάνω.Επειδή το ηλεκτρονικό εμπόριο στην Ελλάδα ειδικότερα στα τζάκια είναι στα σπάργανα και ο καθείς το παίζει ειδήμονας πραγματικά ήταν για μένα μια όαση.
Τον ευχαριστώ θερμά καθώς και τον φίλο Στέλιο από την Θεσσαλονίκη (ο τεχνίτης που μας βοηθάει εδώ στο φόρουμ όλους) που με βοήθησαν για την επίλυση του προβλήματος.

wolf26
20-10-11, 18:11
Ζεσταίνει την ατμόσφαιρα..... Που αλλού θες να πάει;
Αν θες να την εκμεταλευτείς, εφόσον σιγουρευτείς ότι δεν θα σου καπνίζει το τζάκι, μπορείς με πολλούς τρόπους......

Σχεδον ετσι φιλε μου !αλλα κανενα λαμογιο που περναει κασετες μετατροπης δεν παει να το πει στον πελατη του !!!για αυτο οποιος θελει κασέτα μετατροπής αν δε θελει να χασει ενα 15-20% πρεπει να γκρεμισει την παλια του φουσκα.
πιο συγκεκριμένα
1) αν εχουν περασει καμιναδα π.χ φ180 που εχουν πολλες κασετες και την εχουν παει μεχρι πανο η ζέστη φεύγει στην ατμόσφαιρα
2)αν εχουν προσαρμόσει την μεταλική καμινάδα στην παλιά η ζέστη παει στο ταβάνι του πελάτη (εκει ας ρωτησουν εναν μηχανικό να μάθουν τι θα πάθει το σπιτάκι τους σε 4-5 χρονια)
οπως λεει και ο Βασίλαρας (vassilis51) τέρμα η κοροϊδία στην Ελλάδα

gc9n
20-10-11, 18:55
καλησπέρα...
Εχω ενα συμβατικό τζάκι και θέλω να του κάνω μετατροπή με κασέτα μέχρι 80cm το σπίτι μου είναι 75τετραγωνικά και έχω πρόβλημα θέρμανσης. Χρειάζομαι να ζεσταίνω το σαλόνι υπνοδωμάτια και μπάνιο .... μου πρότειναν το Inserto 80 Crystal Ventilato της nordica
http://www.lanordica-extraflame.com/en/fireplaces-wood-inserts/inserto-80-crystal-ventilato_p9075
Με
TEXNIKA ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Δυνατοτητα θερμανσης 258 κυβικα
Συνολικη θερμικη ισχυς (kw)11,4
Ονομαστικη ισχυς (kw)9
Αποδοση (%)78,8
Καταναλωση (kg/hr)2,6

Υπαρχει κάποιος που ξέρει αυτο το μοντέλο και γενικά να μου πεί εμπειρίες και πόσο του βγηκε η τιμή...? Θα τοποθετηθούν αεραγωγοί σε μπανιο και υπνωδωμάτια.. η τιμή κομπλέ (χώρις τον γυψοσανιδά για τους αεραγωγούς) είναι 2500ευρο... εστία,τοποθέτηση,και διαφορα άλλα που θα χρειαστούν.επίσης καλο θα ήταν να σπάσω την παλιά φούσκα για να έχω επιπλέον θερμότητα?
Θα ήθελα την πολύτιμη γνωμη σας σε αυτο...

gc9n
21-10-11, 08:03
Παιδια υπάρχει κάποιος που μπορει να μου πεί αν είναι ακριβή αυτη η προσφορά.?? το συγκεκριμένο το τζάκι το βρίσκω σε έμπορο εδω ελλαδα 1500Euro ουσιαστικά θέλει ο μαστορας για εγκατασταση και σωλήνες στα δωμάτια αλλα 1000eyro

καλησπέρα...
Εχω ενα συμβατικό τζάκι και θέλω να του κάνω μετατροπή με κασέτα μέχρι 80cm το σπίτι μου είναι 75τετραγωνικά και έχω πρόβλημα θέρμανσης. Χρειάζομαι να ζεσταίνω το σαλόνι υπνοδωμάτια και μπάνιο .... μου πρότειναν το Inserto 80 Crystal Ventilato της nordica
http://www.lanordica-extraflame.com/en/fireplaces-wood-inserts/inserto-80-crystal-ventilato_p9075
Με
TEXNIKA ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Δυνατοτητα θερμανσης 258 κυβικα
Συνολικη θερμικη ισχυς (kw)11,4
Ονομαστικη ισχυς (kw)9
Αποδοση (%)78,8
Καταναλωση (kg/hr)2,6

Υπαρχει κάποιος που ξέρει αυτο το μοντέλο και γενικά να μου πεί εμπειρίες και πόσο του βγηκε η τιμή...? Θα τοποθετηθούν αεραγωγοί σε μπανιο και υπνωδωμάτια.. η τιμή κομπλέ (χώρις τον γυψοσανιδά για τους αεραγωγούς) είναι 2500ευρο... εστία,τοποθέτηση,και διαφορα άλλα που θα χρειαστούν.επίσης καλο θα ήταν να σπάσω την παλιά φούσκα για να έχω επιπλέον θερμότητα?
Θα ήθελα την πολύτιμη γνωμη σας σε αυτο...

wolf26
21-10-11, 18:28
φιλε μου διαβασε λιγο παραπανο οσο αφορα τις κασετες και αν ο τζακας σου καταφέρει να σε πείσει βαλτο!χωρις κυβικα του σπιτιου μονωση που εχει δεν μπορουμε να σου απαντήσουμε .

spanosko
25-10-11, 10:06
καλημέρα , έχω τζάκι και ψάχνω εδώ και 1 μηνά την μετατροπή του . Ένας τζακάς που έχω μου έχει πει να βάλω το idro 30 καλοριφέρ και θα το τοποθέτηση χωρίς να σπαση το παλιό τζάκι (τουλάχιστον έτσι λέει) ή να μου βάλει μια κασέτα Γαλλική 18ΚW αερόθερμου . Το πρώτο 2500 και το δεύτερο 1700. Ποια η γνώμη σας για ποιο κάλο και υγιεινό. Είναι ποιο φυσικό το καλοριφέρ ή το αερόθερμο ?

nikolaras
25-10-11, 10:23
Επειδή έχω το ιδρο 30, βάλτο χωρίς αμφιβολία, απλώς κάνε σωστή εγκατάσταση.... 2500 δεν ξέρω τι περιλαμβάνει το πακέτο, σαν εστία 1000 με 1100 στοιχίζει.
Το δουλεύω 2 χρόνια και έχω βρει την υγειά μου.... Ξεχνάς πετρέλαιο, αέριο κλπ. Αλλά μέχρι 120 τ.μ. σπίτι.

spanosko
25-10-11, 10:39
Το σπίτι είναι 111 τμ , καινούρια πολυκατοικία 3 ετών, 5 και 6 όροφος με μόνωση κατασκευαστή 3 dow. Το πακέτο περιλαμβάνει εγκατάσταση τζάκι εγκατάσταση υδραυλικού όλα κοπλέ μου είπε . Αν μπορείς πες μου τη να προσέξω κατά την εγκατάσταση για μην τραβάω μετά τα μαλλιά μου

nikolaras
25-10-11, 11:56
Aνοιχτό ή κλειστό δοχείο διαστολής σου πρότεινε;
Αν βάλεις ανοιχτό δοχείο, από ασφάλεια είσαι άρχοντας, αν βάλεις κλειστό καλύτερα να μπει ένα έτοιμο κιτ της εταιρίας για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Επίσης έχεις ήδη λέβητα στο σπίτι;
Αν έχεις να συνδεθεί παράλληλα το τζάκι, ώστε αν δεν το ανάβεις να δουλεύει ο λέβητας αυτόματα.

spanosko
25-10-11, 12:20
με έσω έχω διαβάσει θα βάλω ανοιχτώ , έχω είδη λέβητα στο σπίτι και εγώ αυτό του είπα να το συνδέσει παράλληλα . Υπάρχει κατή άλλο κατά την εμπειρία σου που θα πρέπει να προσέξω , Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις

nikolaras
25-10-11, 14:55
Tίποτα άλλο..... βάλτο και θα βρεις την υγειά σου...... Περιμένουμε εντυπώσεις.

firefighter2012
26-10-11, 14:17
Καλησπερα φιλοι και καλο χειμωνα.Επανερχομαι μετα απο μερικους μηνες για να προσθεσω τα παλια μου προβληματα τα οποια εως τωρα δοκιμασα πολλα αλλα δεν εκανα τιποτα.Το προβλημα εχει να κανει με μια μυρωδια καπνου που μυριζω μεσα στο σπιτι σε δυο τρεια σημεια ,τα πιο κρυα σημεια στο σπιτι.
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/DSC00873-1.jpg

Στην πανω φωτογραφια θα δειτε οτι προσθεσα μια περσιδα στην ποδια του τζακιου προκειμενου οταν ανοιγω την πορτα να εισερχεται αερας απο την περσιδα στον θαλαμο καυσης για να μην τσιμπησει καπνο προς τα εξω.Επισης θα δειτε οτι τρεις περσιδες ανακουφισης ,μια μπροστα και δυο πλαγια.Εδω να προσθεσω οτι εσωτερικα στην γυψοσανιδα εχω κανει ενα κεκλιμενο παταρι για να κοβω την ζεστα που ανεβαινει προς τα πανω για να εισερχεται κατευθειαν απο την μπροστινη ανακουφιση.
http://i1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/DSC00874-1.jpg

Εδω θα δειτε μια σωληνα (εισαγωγη μοτερ 1 και η αλλη εισαγωγη τραβαει μεσα απο το σπιτι διπλα απο το επιπλο της τηλεορασης και απο εσωτερικα στην γυψοσανιδα )που θα σας μπερδεψει λιγο αλλα την εβαλα για να μην τραβαει το μοτερ ακαθαρσιες απο την βεραντα και διπλα ειναι μια Φ120 ή Φ150 δεν θυμαμαι ακριβως η οποια οδηγειται ακριβως πισω απο την περσιδα κατω απο το τζακι,στην ποδια δηλαδη ετσι ωστε να τραβαει ο θαλαμος καυσης απο εκει και η περσιδα οταν ανοιγω την πορτα.Και επειδη η εξωτερικη περσιδα ειναι 15Χ30 το υπολοιπο που παραμενει κενο απο την Φ150 εισερχεται αερας κατω απο ολη την εστια χωρις να εχει τποθετηθει καποια σωληνα.

http://s1229.photobucket.com/albums/ee480/nikoskarpen/?action=view&current=00034.mp4

Βιντεο απο την καμιναδα .
Καποια στιγμη εκελεισα ολες τις ανακουφισεις ετσι ωστε να καταλαβω αν τεχνικα εκανα καποιο λαθος στην συνδεση των σωληνων και τσιμπαει καπνο απο εκει αλλα ο μυρωδια παραμενει.Εβαλα και τις δυο εισαγωγες του μοτερ να τραβουν απο εξω χωρις αποτελεσμα,το μονο που παρατηρησα ειναι οτι ειχα μειωση θορυβου και κρυωνε γρηγορα το τζακι.Καποια στιγμη κατα τις 10 Ωρα το βραδυ μπηκα σπιτι και ο καπνος ηταν ενοχλητικος και ορατος θα μπορουσα να πω ,ακομα και τα ματια με ενοχλησαν.Τωρα που εχει βοριαδακι και αερα δεν ειναι πολυ αισθητο αλλα με ενοχλει που μαζευεται αυτη η μυρωδια στο δωματιο του μικρου (2 χρονων).Αυτη η μυρωδια δεν ειναι η μυρωδια του καινουριου απο τα μεταλλα,κολλες κ.λ.π. αν και πολλες φορες το εκαψα με ή χωρις μοτερ δυνατα σε σημειο που ακουγονταν οι λαμαρινες απο την διαστολη -συστολη .Ειναι σιγουρα καπνος.Σημερα το εκαψα με ανοιχτη την πορτα για κανα 2 ωρες και δεν διαπιστωσα κατι το ιδιαιτερο.
Αν καποιος απο τεχνικους θελει να βοηθησει θα το εκτιμουσα.

Το τζακι ειναι μαρκας NORDICA το εχω τοποθετησει ο ιδιος και σωληνες εχω τοποθετησει της εταιρεια αγωγος (λειες).
Φοβαμαι μην ο θαλαμος ή κελυφος που εισερχεται ο κρθος αερας για να ζεσταθει υπαρχει καποιο κατασκευστικο λαθος και τσιμπαει απο εκει τον καπνο και τον βγαζει με τον αερα το μοτερ στο σπιτι.

nikolaras
27-10-11, 08:49
Καμινάδα φίλε μου.... Νομίζω ότι από εκεί έχεις πρόβλημα, καπνίζει στο χώρο της γυψοσανίδας και τον βγάζει έξω από τις περσίδες.
Εμένα κάποια στιγμή μου έβγαζε καπνό από τις τρύπες της πόρτας που είναι για να μη μαυρίζει το τζάμι, αλλά το διόρθωσα φτιάχνοντας σωστά τις γωνίες της καμινάδας (είχα 2 με 90 μοίρες !!!).

firefighter2012
27-10-11, 09:44
Τις περσιδες (ανακουφισεως)που επικοινωνουν με το εσωτερικο της γυψοσανιδας τις ειχα κλεισει και δεν διορθωθηκε το προβλημα.Ουτε μπορω να πω οτι τραβαει το μοτερ απο τις τρυπες που μπαινει ο αερας για να παει στο τζαμι ,μην εχει αντεπιστροφη εννοω, γιατι πρωτα το μοτερ τραβουσε και οι δυο εισαγωγες απέξω και ειχα το ιδιο προβλημα.Το γεγονος οτι οταν φυσα δυνατος αερας δεν εφαρμοζουν καλα τα αλουμινια και καποιες πορτες παιζουν λιγο θα πρεπει μηπως να το συνδυασω με το τζακι?Οι γωνιες βοηθανε στο τραβηγμα σε ολες τις περιπτωσεις.?
Ενας φιλος που ειχε το ιδιο προβλημα λυθηκε οσο και αν ακουγεται κουφο πως! οταν εκανε λοιπον επενδυση πετρα εξωτερικα στους τοιχους τα μαστορια τον ρωτησαν τι να κανουν με την περσιδα 15Χ30 που ειχε απέξω δηλ επρεπε να βγει και να ξανατοποθετηθει απ'εξω απο την πετρα .Αυτος την αφησε ετσι οπως ηταν και κατεληξε να ειναι η περσιδα πιο βαθεια στον τοιχο κατα 10 με 15 ποντους.Μολις εγινε αυτο η μυρωδια του εξαφανιστηκε δηλ οπως μου ειπε εγινε κατι αναλογο οπως βαζαμε παλια στις σομπες ενα λαμακι στην πορτακι της για να τραβαει και να εισερχεται αερας .
Με τα καπελα απ'εξω να κανω κατι?