PDA

Επιστροφή στο Forum : προβληματα & ερωτησεις αρχαριων στο παρακτιο ψαρεμα

vakkir
17-02-11, 16:45
Καλησπερα εδω μπορουμε να επιλυουμε ερωτησεις αρχαριων ή πιο απειρων απο εμας παρακτιων ερασιτεχνων ψαραδων, σε αποριες τους σχετικα π.χ. με εξοπλισμο και τεχνικες ψαρεματος.

Επισης συζητηση με προβληματα που αντιμετωπισαν κατα την διαρκεια του ψαρεματος.

Κανω την αρχη εγω με ενα προβλημα που η επιλυση του θα βοηθησει παρα πολλους που χρησιμοποιουν καλαμι με μηχανισμο και συναντουν το φαινομενο της "τουφας" (κομματι πεπλεγμενης πετονιας που βγαινει απο το μηχανισμο και φευγει προς την θαλασσα μαζι με την υπολοιπη αρματωσια μας).

Ειναι συνηθισμενο φαινομενο σε ψαρεματα που απαιτουνται συχνες βολες οπως η συρτη απο την ακτη και το ψαρεμα εγγλεζικο (οπως το χουμε συνηθισει οι ελληναρες) -ειδικα στην συρτη-spinning).

Αυτο συμβαινει γιατι μαζεψαμε κομματι πετονιας χωρις αντισταση αλλα χαλαρη (η πετονια πρεπει να μαζευεται στον μηχανισμο τεντωμενη και οχι χαλαρη) και ο μηχανισμος δεν την εστρωσε σωστα στη μπομπινα (εκει που τυλιγεται η πετονια σε εναν απλου τυπουτ μηχανισμο).

Αποφευγεται οταν:

1)χρησμοποιουμε καλης ποιοτητας πετονια για μανα (shimano special spinning, dam imperial spinning προτεινομενες πετονιες για μανα) η πετονια αυτη πρεπει να ειναι μαλακη και οχι σκληρη-πρεπει δηλαδη να εχει μεγαλη ελαστικοτητα.

2)χρησιμοποιουμε γνωστο καλο μηχανισμο οχι απαραιτητα ακριβο (π.χ. shimano exage, daiwa, dam κ.λ.π. κ.λ.π.) αλλα τσεκαρουμε να εχει διπλο αναποδο κωνικο line roller (ειναι το βαρελακι που τυλιγει την πετονια στην μπομπινα- το τελευταιο κομματι που ακουμπα η πετονια πριν να τυλιχτει στην μπομπινα) να ειναι π.χ. σαν δυο κωνοι που οταν διπλωσουμε το χαρτι ο ενας πεφτει πανω στον αλλο-ή καπως παρομοιο.

3)δεν ψαρευουμε-κανουμε βολη κοντρα σε πολυ δυνατο αερα 4-5+ bf.

4)μαζευουμε με το καλαμι σε καθετη θεση με την πετονια (ακριβως για να μαζευεται η πετονια με δυσκολια)

5)δεν βαζουμε ποτε τεχνητο πολυ ελαφρυ για το καλαμι μας (π.χ. σε καλαμι c.w. 5-20 η 0,23αρα μανα και το 6,7γραμμαριων εως 15 γραμμαριων τεχνητο ειναι οτι πρεπει- δεν ριχνουμε ελαφρυτερο ουτε πολυ βαρυ γιατι θα προκαλεσουμε σιγουρα φθορα στο καλαμι μας, ακομα και σπασιμο εαν το εχουμε φορτισει οριακα στην βολη)

Εαν ξεχασα τιποτα οσοι με ξερετε μην βαζετε τις φωνες θα το προσθεσουμε.

Καλη επιτυχια. Κυριακος

vakkir
22-02-11, 10:09
βολη σε καλαμι με μηχανισμο:

η βολη ειναι ενα αλλο κεφαλαιο που ειναι σημαντικο να γινεται σωστα. Λανθασμενη εντελως βολη στα πρωτα ψαρεματα (ειδικα casting ψαρεματα) θα φοβισει (αν το βαρυδι προσγειωθει στην ακτη πολυ κοντα μας) ή και θα αποτρεψει καποιον(οπως εγινε και με τον καλυτερο μου φιλο-βαφτηστηρι της μητερας μου) να ασχοληθει με το ψαρεμα.

Υπαρχουν ομαδες που εξειδικευονται στην βολη με καλαμι με μηχανισμο με σκετο βαρυδι (χωρις αρματωσια δηλαδη π.χ. αγκιστρακια και παραμαλλακια) και κανουν βολη-ες σε χωραφι με σκοπο ποιος θα το ριξει πιο μακρια ή σε συγκεκριμενο σημειο κ.λ.π.

Εγω δεν θα ασχοληθω με τετοιου τυπου βολες αλλα με τις καθαρα ψαραδικες, με αυτες δηλαδη που πρεπει να ξερουμε για να ριξουμε ολοκληρη αρματωσια και να ψαρεψουμε.

Στην συρτη απο την ακτη (spinning) χρησιμοποιοντας εναν απλου τυπου μηχανισμο αφηνουμε να ξετυλιχτει ελεγχομενα η αρματωσια (με το τεχνητο ψαρακι στο τελος της χωρις μπουλντο ή μπομπαρδα) με ανοιχτο το πικαπ (ειναι το σιδερακι που εχει ο μηχανισμος πανω απο την μπομπινα-το μερος που τυλιγεται η πετονια) μεχρι το 1/3 του καλαμιου. Πιανουμε την πετονια ή το νημα με το δεικτη (με το δαχτυλο του χεριου μας) φερνουμε το καλαμι πισω μας στις 60-45 μοιρες και ριχνουμε απελυθερωνοντας με το δεικτη την πετονια ή το νημα με το ψαρακι, ωστε να φυγει προς την θαλασσα.

Με παρομοιο τροπο ριχνουμε και στο πατωτο ψαρεμα με καλαμι (casting)

Στο εγγλεζικο (match fishing) η απλη βολη ειναι αυτη (αφηνοντας ομως τον φελο μας λιγο κατω απο την μυτη του καλαμιου και οχι στο 1/3 του), οταν ομως εχουμε ανεση χωρου (π.χ. βραχωδης ακτη) και εχουμε ανεμο μεχρι 4-5 bf. υπαρχει ενας τροπος να ριξουμε πιο δυναμικος που στελνει την αρματωσια μας εκει που θελουμε εμεις και οχι εκει που θελει ο ανεμος. Γινεται ωας εξης:

Αφου αφησουμε το δολωμενο αγκιστρακι κοντα μας (στη θαλασσα- ετσι και αλλιως αργει να βυθιστει αρκετα και ετσι δεν εχουμε φοβο μην μπλεξει καπου) βεβαιωνομαστε οτι δεν πηγε καποιο μικροψαρο (καλογρια, γυλος κ.λ.π. κ.λ.π. να πιαστει-για να μην το εξφενδονισουμε και αυτο:rofl:) φερνουμε το καλαμι οριζοντια με την θαλασσα κρατωντας το στο υψος της κοιλιας μας και αφου εχοντας ανοιξει το πικαπ (το σιδερακι μην τα ξαναγραφω....) και πιασει την πετονια με το δεικτη τιναζουμε την μυτη σηκωνοντας το καλαμι στις 60 μοιρες περιπου πισω μας και ριχνουμε μπροστα προς την θαλασσα παρακολυθωντας την πορεια του φελου (λιγο πριν πεσει σταματαμε την πετονια με το χερι μας ωστε να πεσουν ολα στρωτα και σωστα στην θαλασσα, κλεινοντας παλι το πικαπ, βεβαιωνομαστε οτι η πετονια ειναι πανω απο το Line roller( το βαρελακι που εχει στην ακρη του το πικαπ) μαζευουμε τα μποσικα και περιμενουμε να στιμπησει ο καρχαριας :rofl:

Αν ολα πανε καλλα θα ακουσουμε το μαστιγωμα του καλαμιου στον ανεμο και βεβαια προσοχη δεν ριχνουμε φελους κοντα στο οριο θραυσης του καλαμιου (τον ανωτερο αριθμο στο c.w.)

Καλο βολι

φιλικα Κυριακος.

nikosxania
14-06-11, 16:37
γεια σας , ειμαι αρχαριος στο παρακτιο ψαρεμα και εχω αρκετες εως παρα πολλες αποριες και ερωτησης . Δεν εχω καποια βοηθεια απο καποιον που ξερει και την παλευω μονος μου , η μεγαλητερη επιτηχια μου ειναι ενας σπαρος οχι μεγαλητερος απο την παλαμι μου ο οποιος ξαναγυρισε παλι στην θαλασσα (ηταν το τριτο μου ψαρι εδω και ενα μηνα που εχω ξεκινηση,το πρωτο μου ηταν γερμανος , πιο μικρος απο τον σπαρο ) , πριν σας ταραξω με ερωτησης θα ηθελα να ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος να ρωτησω η εχετε να μου προτεινετε καποιο πιο συγκεκριμενο φορουμ .
μεχρη στιγμης εχω δοκιμαση με απικο και πεταχταρι με δολομα γαριδα καθαρισμενη (πρωι) και τσουτσουνι (βραδυ , σκετη απογουτευση , δεν πιρα ουτε τσιμπια ) απο το λιμανι των χανιων.

vakkir
08-09-11, 17:40
γεια σας , ειμαι αρχαριος στο παρακτιο ψαρεμα και εχω αρκετες εως παρα πολλες αποριες και ερωτησης . Δεν εχω καποια βοηθεια απο καποιον που ξερει και την παλευω μονος μου , η μεγαλητερη επιτηχια μου ειναι ενας σπαρος οχι μεγαλητερος απο την παλαμι μου ο οποιος ξαναγυρισε παλι στην θαλασσα (ηταν το τριτο μου ψαρι εδω και ενα μηνα που εχω ξεκινηση,το πρωτο μου ηταν γερμανος , πιο μικρος απο τον σπαρο ) , πριν σας ταραξω με ερωτησης θα ηθελα να ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος να ρωτησω η εχετε να μου προτεινετε καποιο πιο συγκεκριμενο φορουμ .
μεχρη στιγμης εχω δοκιμαση με απικο και πεταχταρι με δολομα γαριδα καθαρισμενη (πρωι) και τσουτσουνι (βραδυ , σκετη απογουτευση , δεν πιρα ουτε τσιμπια ) απο το λιμανι των χανιων.

κατ' αρχην εχω να επισκεπτω τον ιστοτοπο για αρκετους μηνες αλλα επισης βλεπω πως δεν υ[αρχουν και πολλες αποριες στα ψαρο-θεματα.

Ευτυχως ειναι "φρεσκια" η απορια σου. εδω και κανα 3 μηνο :mouahaha:

www.fishfinder.gr (http://www.fishfinder.gr)ειναι για ολα τα ειδη παρακτιου ψαρεματος, ψαροτουφεκου αλλα & απο σκαφος !!! (ολα σε ενα δηλαδη)
http://www.psarades.com για ολα τα παρακτια ψαρεματα

γαριδα καθαρισμενη θελει και λιγο (καλλα πολυ θελει-βαζεις σε ενα ταπερ κατω χαρτι κουζινας μετα μια στρωση γαριδες αλατι ή ζαχαρη μπολικη και παλι χαρτι κουζινας αλατι κ.ο.κ.) σφιξιμο με αλατι ή ζαχαρη

το τσουτσουνι λεγεται και μανα και ειναι για πιο χοντρα ψαρια αντεχει αρκετα στο αγκιστρι ειναι αρκετα ψαγμενο δολωμα γιατι: (1) θελει ανοιγμα με ενα κοφτακι κατα μηκος και αδειασμα τα υγρα απο μεσα και δολωνεις κομματακια αν προκειται για παραγαδι ή πεταχταρι ή δολωνεις ολοκληρη την μανα αν καταλαβεις οτι ειναι για μικρη -μετρια και ετσι μπορει να δολωθει ολοκληρη

για να την δολωσεις ολοκληρη θα κανεις το εξης: αφου αδειασεις την μανα απο τα υγρα της την γυριζεις ολη απο την αναποδη (οπου ειναι και το μερος που φωσφοριζει) και αφου την περασεις σε μια βελονα δολωματων (π.χ. για σκουλικια αλλα κανει και βελονα ραψιματος- αλλα μονο για την μανα!!!) τυλιγεις με μια ελαστικη κλωστη που στα καταστηματα λεγεται ελαστικο νημα (αν σε προβληματιζει φιλοι μας εχουν πει οτι κανει και ινα απο γυναικειο καλσον-προσωπικα δεν το χω δοκιμασει ακομα) και καρφωνεις την ακιδα του αγκιστριου στην ακρη της βελονας δολωματων ή της ραψιματος αφου βγαλεις το πλαστικακι. Με προσοχη περνας την τυλιγμανη ολοκληρη μανα στο παραμαλλο και αφου αφησεις ελευθερη την ακιδα του αγκιστριου σου βγαζεις την βελονα.

Με αυτο τον τροπο εχεις δολωσει ενα πολυ καλο δολωμα που (1) φωσφοριζει (2) δεν φευγει απο το αγκιστρι επ' ουδενι στοις μικροτσιμπιες και αυτο ειναι υπερ μας (3) απευθυνεται κυριως σε ψαρια ΑΑ βοσκιαρικα (που βοσκουν εννοω) και που εχουν δοντια π.χ. τσιπουρα, σαργος

και προσοχη αν εχεις ακουσει κατι για τσιπουρα τα φρενα σου σχεδον τελειως λυμενα και το καλαμι παραλληλα με την θαλασσα!!!!