PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΥΣΤΗΡΑ ΠΕΛΛΕΤΣ ΚΑΙ ΣΟΜΠΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΠΕΛΛΕΤ

dentisteo
17-02-11, 21:41
Θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι σημερα κοντεψαν να μου πεσουνε τα μαλλια...
πηγαινω σε ενα μαγαζι με τζακια για να κανω καποιες ερωτησεις,μιας και εφτασε ο καιρος να κανουμε ενα βημα παραπερα και να απεξαρτητοποιηθουμε απο το πετρελαιο...σε συνδυασμο ενδεχομενως και με την επιδοτηση που βγηκε για το εξοικονομω κατ οικον...αν τελικα εφαρμοστει...

ρωταω στον ανθρωπο εκει,με ενδιαφερει για το σπιτι μου ενας καυστηρας για 250 τετραγωνικα και μου βγαζει μια τιμη για εναν ιταλικο περι τα 6300 ευρω...η τιμη μου φανηκε αρκουντως μεγαλη...

επισης ρωτησα για μια σομπα καλοριφερ πελλετ για τον επαγγελματικο μου χωρο,περι τα 95 τετραγωνικα και μου βγαζει μια τιμη για εναν 12 w,επισης ιταλικο,περι τα 5800 ευρω...

στο συνολο 12 χιλ ευρω...

δεν ειναι αρκετα υπερβολικες οι τιμες;
μηπως καποιοι σκεφτηκαν πονηρα,να ανεβασουνε τις τιμες τωρα που υπαρχει η επιδοτηση;;
ποσα χρονια θα κανω να κανω αποσβεση;

σεβομαι τον ανθρωπο που κανει τη δουλεια του,αλλα ψαχνοντας σε πολλα σαιτς,εχω δει μεγαλες αποκλισεις απο τα δικα του λεγομενα...ειμαι λιγακι "τοπικιστης" και θα ηθελα να κανω την αγορα μου απο αυτον,αλλα οχι με "καπελο"...

αν εχει κανεις να σχολιασει κατι πανω σε αυτο,θα το επιθυμουσα...

αναφερομενος παντα σε συστημα που θα αξιοποιει τα ηδη υπαρχοντα σωματα καλοριφερ....

rott
18-02-11, 05:23
Είχαμε φίλε μου την ίδια σκέψη.Εγώ ρώτησα (τηλεφωνικώς) για τα πάντα γύρω από ξυλολέβητες,ενεργειακά τζάκια, ξυλόσομπες. Οι τιμές; Τρελές. Κάνε μια αναζήτηση στο google για ξυλολέβητες και θα βρεις αυτό που θες στη μισή τιμή.
Το άσχημο είναι ότι οι κατασκευαστές λέβητων στερεών καυσίμων ειναι στην επαρχεία (Κοζάνη,Σέρρες,Βέροια) και θα ταλαιπωρηθείς λίγο. εγώ όμως προσωπικά το προτιμώ από να πληρώσω ενα λέβητα βαπορίσιο σε ένα έμπορα που θα είναι ακριβός λόγω των εξόδων του καταστήματός του και λόγω φυσικά του κέρδους του. Επιπλέον τα χρήματα που θα δώσεις θα πιάσουν τόπο. Θα μείνουν στον τόπο μας. Ας στηρίξουμε επιτέλους τον Ελληνα βιοτέχνη. Ψάξε την πηγή.

stelios1
18-02-11, 05:55
Είχαμε φίλε μου την ίδια σκέψη.Εγώ ρώτησα (τηλεφωνικώς) για τα πάντα γύρω από ξυλολέβητες,ενεργειακά τζάκια, ξυλόσομπες. Οι τιμές; Τρελές. Κάνε μια αναζήτηση στο google για ξυλολέβητες και θα βρεις αυτό που θες στη μισή τιμή.
Το άσχημο είναι ότι οι κατασκευαστές λέβητων στερεών καυσίμων ειναι στην επαρχεία (Κοζάνη,Σέρρες,Βέροια) και θα ταλαιπωρηθείς λίγο. εγώ όμως προσωπικά το προτιμώ από να πληρώσω ενα λέβητα βαπορίσιο σε ένα έμπορα που θα είναι ακριβός λόγω των εξόδων του καταστήματός του και λόγω φυσικά του κέρδους του. Επιπλέον τα χρήματα που θα δώσεις θα πιάσουν τόπο. Θα μείνουν στον τόπο μας. Ας στηρίξουμε επιτέλους τον Ελληνα βιοτέχνη. Ψάξε την πηγή.

Ακριβως ετσι!
Αλλο ο εμπορας κ αλλο η παραγωγη, τα παντα στην Ελλαδα γυρω απ το εμποριο, το κερδος του και την ατηριξη του δουλευουν. Ολο το συστημα, δεκαετιες τωρα.
Πριν 3 χρονια απευθυνθηκα σε μεγαλη (ισως την μεγαλυτερη στην Αθηνα) εταιρια με τζακια (για να παιρνουν κ δικες μου εστιες) και μου ειπαν.. ενα ενεργειακο κοστιζει 600 ευρω σ εμας! Φυσικα ηταν υπερβολη για να πιεσουν στ τιμη στ συνεχεια, αλλα καπως ετσι ειναι, πιο πολλα βγαζουν αυτοι!Γ αυτο αγανακτω οταν καποιος (καλοπροαιρετα) ποσταρει απο τετοιες πηγες (εμπορικες κ κατα κανονα ανευθυνες κ πονηρες) για.. ενημερωση προς τ υπολοιπους. Οχι δεν ξερω κατι συγκεκριμενο να προτεινω, αλλα εδω στην χωρα μας εχεις τ δυνατοτητα να παρακαμψεις τ εμπορα ακριβως οπως και με ξενους παραγωγους στ ιντερνετ..

rott
18-02-11, 07:54
Κι εγω φίλε μου stelios1 βιοτέχνης είμαι, σε άσχετο με καυστήρες αντικείμενο. Αν έχω σιχαθει κάτι, αυτό είναι οι εμπόροι. Εισάγουν και τα λεφτά πάνε έξω αντί να μένουν στην ελληνική αγορα και μοιραίως να ξαναγυρίζουν σε αυτούς. Αυτά πληρώνουμε τώρα. Συγνώμη φίλε dentisteo ξέφυγα απο το θέμα σου. Ξαναλέω. Ψάξε τη πηγή!

dentisteo
18-02-11, 08:13
πεσατε διανα!!!σε ατομο που θελει τα χρηματα του να μενουνε στην ελλαδα...
ενας αλλος εξυπνος εμπορος μου ειπε,οι ελληνικοι εχουνε ιδια τιμη με τους ιταλικους,οποτε γιατι να τους εμπορευομαι?
δλδ υπαρχουνε λεβητες και σομπες καλοριφερ πελλετ κατασκευης ελλαδας?
αν θελετε για να μη θεωρηθει διαφημιση με ενημερωνετε με pm...
ευχαριστω...

rott
18-02-11, 08:23
Έστειλα pm

nikolaras
18-02-11, 10:39
Βρε παιδιά δεν είναι κακό να γράφουμε τις πηγές και τις τιμές που μπορούμε να αγοράσουμε φθηνότερα, τι θα πει διαφήμιση ..... Ενημέρωση και πληροφορία λέγεται !!! Αν δεν είναι έτσι να κλείσουμε τα ρούτερ όλοι μας.
Αν δείτε εδώ : http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=17338108#post17338108
δίνω πληροφορίες για καλές τιμές από Ιταλία.

cosmic
18-02-11, 13:47
Φιλε οι τιμες που βαζουν καπελο ειναι μιλαμε εξωφρενικες!

Εγω εχω αποψη και απο λεβητα πελετ,καθως το εψαχνα και αυτο σαν λυση. Απο την ερευνα μου ειχα βρει τρελες τιμες....

Μεχρι που ο ξαδερφος μου με ενημερωσε οτι θα φερει και οταν ακουσα την τιμη για τον αντιστοιχο (Ιταλικα και τα δυο) μιλαμε επαιζε σχεδον διπλη τιμη!

POLKON
19-02-11, 10:15
Νέα μοναδική προσφορά για όλα τα μελή του forum προσφέρω για όλο τον Φεβρουάριο λέβητα πελετ της πασίγνωστης ιταλικής FERROLI σε σουπερ τιμή.
Η προσφορά περιλαμβάνει :

Mαντεμένιο λέβητα GFN8
Καυστήρα για πελετ SUN P7
Κιτ παραγωγής ζεστού νερού
Κιτ μεταφοράς PELLETS στον καυστήρα
Αποθήκη PELLETS 140kg

Όλα αυτά στην μοναδική τιμή των 2500 €!!!!

Ο συγκεκριμένος λέβητας έχει την δυνατότητα να λειτουργήσει η με ξύλα η με πελετ η με πυρήνα καθώς επίσης εάν αλλαχτεί ο καυστήρας μπορεί να λειτουργήσει ακόμη και με πετρέλαιο.
Η δυναμικότητα του εξαρτάτε από το καύσιμο που χρησιμοποιεί έτσι έχουμε
34,5 ΚW με πελετ
27,5 KW με ξύλο

50 KW με πετρέλαιο

Αξίζει να σημειωθεί ότι η επίσημη τιμή του πακέτου στην Ιταλία είναι 3810 €

Ο λέβητας είναι ετοιμοπαράδοτος και η τοποθέτηση του καθώς και η έναυση του μπορεί να γίνει από εξειδικευμένο προσωπικό της εταιρίας μας.
Παρέχουμε πλήρη τεχνική υποστήριξη, 2 χρόνια εγγύηση, πιστοποίηση CE καθώς επίσης και ανταλλακτικά .

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΩΝ-ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ
ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΛΥΣΕΙΣ
ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ
ΠΕΙΤΕ ΝΑΙ ΣΤΑ FERROLI ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΣΕ ΠΡΟΣΙΤΗ ΤΙΜΗ

94power
19-02-11, 10:50
μπραβο φιλε ,νομιζω η τιμη ειναι πολυ καλη

sakis 100
19-02-11, 12:19
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ferroli.ΛΕΓΟΜΑΙ ΜΠΙΖΑΣ ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΗΛ 2392025649 /6945706546
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΑΣ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

cosmic
19-02-11, 15:15
Νέα μοναδική προσφορά για όλα τα μελή του forum προσφέρω για όλο τον Φεβρουάριο λέβητα πελετ της πασίγνωστης ιταλικής FERROLI σε σουπερ τιμή.

Mαντεμένιο λέβητα GFN8
Αποθήκη PELLETS 140kg

Ο συγκεκριμένος λέβητας έχει την δυνατότητα να λειτουργήσει η με ξύλα η με πελετ η με πυρήνα καθώς επίσης εάν αλλαχτεί ο καυστήρας μπορεί να λειτουργήσει ακόμη και με πετρέλαιο.
34,5 ΚW με πελετ
27,5 KW με ξύλο

50 KW με πετρέλαιο

Ο λέβητας είναι ετοιμοπαράδοτος και η τοποθέτηση του καθώς και η έναυση του μπορεί να γίνει από εξειδικευμένο προσωπικό της εταιρίας μας.
Παρέχουμε πλήρη τεχνική υποστήριξη, 2 χρόνια εγγύηση, πιστοποίηση CE καθώς επίσης και ανταλλακτικά .

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

χιλια μπραβο,που υπαρχουν ακομα επιχειρισεις που σεβονται τον καταναλωτη και δινουν τετοιες τιμες:bow::bow::bow:

stelios1
19-02-11, 20:52
Και του polkon ειναι το πρωτο μηνυμα εδω κ ειναι απο θεσσαλονικη και του sakis 100 που.. συγκινηθηκε απ την τιμη ειναι το πρωτο μηνυμα εδω κ ειναι κ αυτος απο θεσσαλονικη και αν δεν προκειται για εμποριο και γυφτιλικια περι τινος να προικειται αραγε?..

stelios1
19-02-11, 20:52
Εισαστε πολλοι στο κολπο?

hawker1
20-02-11, 15:29
Καλησπέρα παιδιά,

Εχω δύο μέρες που γυρνάω στην energy tech, στην έκθεση που γίνεται στην Θεσσαλονίκη,
γυρνούσα συνέχεια σε όλους τους πελλετάδες και στις εταιρείες που εμπορεύονται καυστήρες-λέβητες pellets.
Βρήκα όλες τις γνωστές εταιρείες, από Ιταλία-Δανία-Σουηδία-Τσεχία, η χαμηλότερη τιμή που μπόρεσα να βρω με τοποθετημένη σύνθεση για σπίτι 200 τμ σε τρία επίπεδα και στην περιοχή της Αττικής είναι 4000 ευρώ της elldwin και 4250 ένα μεγαλύτερο σύστημα Σουηδικό.
Το 2500 της Ferroli πώς βγαίνει ρε παιδιά

papg
20-02-11, 17:31
Εισαστε πολλοι στο κολπο?

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=56&t=177808&sid=f6fdee852384653ef06e282e6891886c&start=330

spanop
22-02-11, 04:11
ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΔΡΑ ΣΑΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΛΟΝΙΚΗ
ΤΟ email ΕΙΝΑΙ spanopn@gmail.com

ALXIOA
22-02-11, 09:30
polu kalh timh gia nai alhthini..!!

POLKON
22-02-11, 09:48
Κι όμως είναι αληθινή! Για 7 μέρες ακόμη ! όποιος δεν με πιστεύει τον προκαλώ να έρθει να το δει η να ρωτήσει όλους όσους ήρθαν και το είδαν….

ΑΝΝΑ ΜΙΖΑΡΙΔΟΥ
23-02-11, 14:20

Mαντεμένιο λέβητα GFN8
Αποθήκη PELLETS 140kg

34,5 ΚW με πελετ
27,5 KW με ξύλο

50 KW με πετρέλαιο

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ e-mail annamizar@gmail.com

yiannis32 k
24-02-11, 16:51
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΜΕ PELLETS TO MAIL MOY EINAI yiannis32k@yahoo.gr. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΠΛΑΣΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ.ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΔΙΑΦΟΡΑ:

POLKON
25-02-11, 11:59
Γιατί
1 έχω μειωμένα έξοδα
2 δεν είναι η κύρια ασχολία μου
3 επειδή είναι προσφορά
4...........

bilkiouk
25-02-11, 19:10

Mαντεμένιο λέβητα GFN8
Αποθήκη PELLETS 140kg

34,5 ΚW με πελετ
27,5 KW με ξύλο

50 KW με πετρέλαιο

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ bilkiouk@gmail.com. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.:smile2:

airlite1
26-02-11, 09:52
εγω εβαλα πριν μερικες μερες, σομπα πελλετ με αερα 13w για 80τμ μονοκατοικια και θα ξερω σε λιγες μερες τι αποδοσεις εχει.για την ωρα μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος.αυτη που πηρα ειναι αμιγως ελληνικη και μου κοστισε 2.000€.δεν ξερω σε ποια περιοχη εισαι.εγω ειμαι κερκυρα.
Θεωρω οτι το κοστος που λες ειναι μεγαλο,ειτε για λεβητα-καυστηρα ειτε για σομπα πελλετ.
θελει ψαξιμο στο ιντερνετ και επαφη τηλεφωνικα ,για να παρης γνωμη.

stelios1
26-02-11, 15:31
Αυτο το ποστ ειναι των νεων συνφοριμουμιτων μας. Αυτων των ενος-δυο-τριων μηνυματων..

POLKON
26-02-11, 16:49
stelios1 εσυ με τα ποστς μετρας τους συμφορουμιτες σου?ο σκοπος σου σε ολα τα φορουμ ποιος ειναι φιλε μου?γιατι μαλωνεις συνεχεια με ολους?σε παρακαλω μην κανεις το ιδιο κι εδω...

airlite1
26-02-11, 18:02
για destineo.......
οσον αφορα σομπα αερα πελετ,εγραψα πιο πανω οτι υπαρχει και ελληνικη και την πηρα.την λειτουργω τρεις μερες και τα αποτελεσματα μεχρι τωρα καλα..αν θελεις σε e-mail σου στελνω φωτο και πληροφοριες

dentisteo
26-02-11, 19:54
για destineo.......
οσον αφορα σομπα αερα πελετ,εγραψα πιο πανω οτι υπαρχει και ελληνικη και την πηρα.την λειτουργω τρεις μερες και τα αποτελεσματα μεχρι τωρα καλα..αν θελεις σε e-mail σου στελνω φωτο και πληροφοριες

και δε στελνεις...
αν κι εγω δε θελω αεροθερμη,αλλα σομπα καλοριφερ στα ηδη υφισταμενα σωματα...
για να δουμε και τα ελληνικα...

nikolaras
26-02-11, 21:32
Ν α γράψεις στο φόρουμ φίλε, πόσο την πήρες και ποιά είναι, να δούμε και οι υπόλοιποι, δεν είναι κακό...

POLKON
01-03-11, 14:51

Mαντεμένιο λέβητα GFN8
Αποθήκη PELLETS 140kg

34,5 ΚW με πελετ
27,5 KW με ξύλο

50 KW με πετρέλαιο

:hooray:Επειδή πολλοί δεν πρόλαβαν και πολλοί δεν είδαν και ακόμη πιο πολλοί το ζήτησαν η προσφορά συνεχίζετε έως της 15 Μαρτίου. Μετά το περάς της προσφοράς ο πελάτης θα επιβαρυνθεί τον ΦΠΑ 23 % δηλαδή η τιμή θα είναι 2.500 € + ΦΠΑ!!! Τρέξτε να προλάβετε δεν έχουν μείνει πολλοί λέβητες!
Μπορείτε να επικοινωνήσετε με τα τηλέφωνα :
2310475945 6948783557 και email polatidi@otenet.gr
Βρισκόμαστε Λεωφόρος Γεωργικής Σχολής 21 στην Θεσσαλονίκη:hooray:

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

ΒΑΣΙΑΣ
01-03-11, 15:50
Νέα μοναδική προσφορά για όλα τα μελή του forum προσφέρω για όλο τον Φεβρουάριο λέβητα πελετ της πασίγνωστης ιταλικής ferroli σε σουπερ τιμή.

mαντεμένιο λέβητα gfn8
Καυστήρα για πελετ sun p7
Κιτ μεταφοράς pellets στον καυστήρα
Αποθήκη pellets 140kg

34,5 Κw με πελετ
27,5 kw με ξύλο

50 kw με πετρέλαιο

Παρέχουμε πλήρη τεχνική υποστήριξη, 2 χρόνια εγγύηση, πιστοποίηση ce καθώς επίσης και ανταλλακτικά .

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ
ΠΕΙΤΕ ΝΑΙ ΣΤΑ ferroli ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΣΕ ΠΡΟΣΙΤΗ ΤΙΜΗ
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ vastop25@in.gr

kostas.b
01-03-11, 20:29
Κι εγω ενδιαφερομαι και μαλιστα αμμεσα.

Θα ηθελα ομως να ρωτησω τον φιλο polkon μερικα πραγματα σχετικα με την λειτουργια και την υποστηριξη του λεβητα.

α) Μπορει ν' αναψει και να σβησει μονος του?Ειναι δηλαδη πληρως αυτοματοποιημενη η λειτουργια του?

β) Η σταχτη απομακρινεται ευκολα?

γ) Η εγκατασταση ποσο μπορει να κοστισει?

δ) Η συντηρηση του χρειαζεται να γινεται καθε χρονο και ποσο κοστιζει?

ε) Τι αυτονομια μπορει να εχει?

στ) Αν μου χαλασει μεσα στο καταχειμωνο ποιος θα μου το φταξει δεδομενου οτι βρισκομαι 250 χιλιομετρα μακρια απο την εδρα της εταιρειας σου?Εχεται την δυνατοτητα να ερθεται αμμεσα ή σε ευλογο χρονικο διαστημα ή θα περιμενω καμιια βδομαδα.

ζ) Σε λεβητοστασιο με διαστασεις 1,30Χ5,00 μπορει να τοποθετηθει ή χρειαζεται μεγαλυτερο πλατος

η) Υπαρχει η δυνατοτητα να τοποθετηθει μεγαλυτερη δεξαμενη καυσιμου πχ 350lt

θ) Αν θελησω να καψω ξυλο ή πυρηνα θα πρεπει να κανω καποιες διαφορετικες ρυθμισεις στον ηλεκτρονικο πινακα του λεβητα?

ι) Αν κοποει το ρευμα θα πρεπει να τον επαναπρογραμματισω ή κραταει στην μνημη του οτι ρυθμισεις του εχουμε κανει?

panos-21
03-03-11, 17:30
ΠΡΟΣΟΧΗ : Λόγω του ότι στην αγορά κυκλοφορούν λέβητες & καυστήρες πέλλετ αμφιβόλου ποιότητας, πριν αποφασίσετε :think:για τον λέβητα-καυστήρα πέλλετ που θα αγοράσετε θα σας προτείναμε να τσεκάρετε τουλάχιστον τα παρακάτω σημεία, ολέβητας - καυστήρας που σας προτείνουν :
1. Ανάβει και σβήνει μόνος του αυτόματα με εντολή που θα παίρνει από το ηλεκτρονικό του πρόγραμμα ? Η θα πρέπει κάθε φορά να τον ανάβει κάποιος ? :cry:
2. Έχει αυτόματο σύστημα καθαρισμού των τούμπα ? ή χρειάζεται να πηγαίνει κάποιος και να τον καθαρίζει κάθε λίγες ημέρες ? :cry:
3. Είναι εξοπλισμένος με αυτόματο σύστημα εξαγωγής της στάχτης και δοχείο συλλογής ? ή θα πρέπει να πηγαίνει κάποιος και να τον καθαρίζει σχεδόν κάθε δεύτερη μέρα ? :cry:
4. Διαθέτει σύστημα παροχής αέρα για τον έλεγχο της καύσης ? ή βασίζεται η λειτουργία της καύσης στο καλό τράβηγμα της καμινάδας ?:cry:

:smile2:

POLKON
04-03-11, 19:11
1)αναβει και σβηνει με διαφορους τροπους οπως πχ με προγραμματισμο η με θερμοστατη
2)ηταν αρχικα σχεδιασμενος ξυλολεβητας οποτε καθαριζεται πανευκολα
3)υπαρχει ειδικο συρταρι στο οποιο αποθηκευετε η σταχτη και ο χρηστης πρεπει απλος να το αδειαζει μια φορα την εβδομαδα
4)εχει βεντιλατερ ενσοματομενο στον καυστηρα

stelios1
04-03-11, 20:21
stelios1 εσυ με τα ποστς μετρας τους συμφορουμιτες σου?ο σκοπος σου σε ολα τα φορουμ ποιος ειναι φιλε μου?γιατι μαλωνεις συνεχεια με ολους?σε παρακαλω μην κανεις το ιδιο κι εδω...

Εγω μια διαπιστωση εκανα. Αν απαντουσες περιεργα θα μαλλωναμε λογο της απαντησης σου.. νομιζω.. λεω εγω τωρα ε.. Μαλωσα μαζι σου?
Με ξερεις και με τιμας παρακολουθωντας με τι κανω σε αλλα φορουμ? Εσυ? Ποια ειναι τ αλλα τα φορουμ? Πρεπει να τα πεις! Αλλιως μην μιλας αστοχα κ προχειρα.
Τι εννοεις λεγοντας <σκοπος μου> σε ΟΛΑ τα φορουμ? Πες τα! δειξτα! Ευκολο σου ειναι γιατι παντα ο stelios1 θα ειμαι και τα ιδια θα λεω και στ κολαση η στ παραδεισο να παω.
Κοιταξτε κατι μερικοι.. Εγω αν εβαζα προσφορα (εναν χρονο τ σκεφτομαι λογω αναγκης, εχω παλια τζακια για διωξιμο, μ εμποδιζουν πρεπει να φυγουν απ τ ποδια μου, μου πιανουν χωρο κ δ βρισκω τ χρονο) αυτη θα ηταν στ αγγελιες! Δεν θα παρεσυρα τ Στελιο τ Νικολαρα κ οποιον αλλον για να τ καπελωσω να κανω το κομματι μου! ΜΟΝΟΝ γ αυτο εχω φωναξει κ παντα οποπτε συμβαινει αυτο θα φωναζω!
Εγω δεν πουλαω ΤΙΠΟΤΑ, δουλευω, φτιαχνω. Αλλο ειναι κυριοι μυστηριοι να βγει ενας ελαιοχρωματιστης κ να πει.. κανω αυτο, τ αλλο, ωραια το κανω κτλ προτιμηστε με.. κ αλλο ειναι να βγει μια εταιρια χρωματων η ενας αντιπροσωπος. Εχετε χαζεψει??

stelios1
04-03-11, 20:28
Ενας φιλος βρηκε μεταχειρισμενο πελετ εσωτερικο 950 ευρω, δεν τ πηρε γιατι καθε φορα που <ταιζε> τροφοδοτουσε δηλαδη αυτοματα, εκανε εναν περιεργο θορυβο σαν ροχαλητο που ηταν εντονο και εκνευριστικο. Δεν το πηρε δηλαδη. Γιατι δεν ηξερε αν ηταν ετσι απ την αρχη η αν τ μηχανημα.. πεθαινε. ΠΡΟΣΟΧΗ στην ποιοτητα!

hawker1
04-03-11, 22:13
Εδώ είμαστε παιδιά,
Όποιος ενδιαφέρεται για όλα σχετικά με τα pellet, είμαστε εδώ

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=56&t=177808&start=525

εγγραφείτε για να μπορέσετε να δείτε και τις φωτό.
Δεν είμαι έμπορος. απλά ψάχνω και εγώ ένα τρόπο να φύγω από το πετρέλαιο.
:thumbsup:

apodektis
20-03-11, 12:56
Tηλεφωνησε στο 2381082824 για πληροφοριες σχετικα με τον ξυλολεβητα και οτι αλλο σε ενδιαφερει. Εγω περασα προσφατα στο χωριο μου σε υψομετρο 1450 μετρων και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση του.

stelios1
20-03-11, 14:57
tηλεφωνησε στο 2381082824 για πληροφοριες σχετικα με τον ξυλολεβητα και οτι αλλο σε ενδιαφερει. Εγω περασα προσφατα στο χωριο μου σε υψομετρο 1450 μετρων και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση του.

Κ απ την πολυ ικανοποιοηση και χαρα.. ειπες μεσα σου.. κατσε να το πω καπου και βρεθηκες εδω. Τελεια!
Μιλουσα με πολυ εμπειρο θερμουδραυλικο και μου ειπε τα εξης.. απ οπου συνερτγαζομαι και παρω μηχανηματα τα βγαζουν πλεον σε φτηνη κ ακριβη εκδοση (παχος λαμαρινας πχ αρα κ χρονο ζωης) κ εχω πλεον προβλημα, τα βρισκει πιο χαμηλα ο πελατης! Αλλα αν το λανσαρω εγω σε 5 χρονια που θα καθαρισει το μηχανημα θα μου ζητησουν ευθυνες, ο εμπορας θα τους πει α γ....σου η εγγυηση ελληξε!
Προσοχη στην ποιοτητα!

nikdk
21-09-11, 09:02
Αγαπητέ φίλε,

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι οι τιμές που σου είπαν είναι εξωφρενικές. Οι λόγοι είναι κυρίως επειδή είναι Ιταλικοί καυστήρες και λόγο Design και τίποτα παραπάνω νομίζουν ότι μπορούν να ανεβάζουν τις τιμές σε τόσο υψηλά επίπεδα.
Αν ακόμη ενδιάφερε να αγοράσεις ποιοτικόυς καυστήρες σε λογικές τιμές μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στο 2310784351 και να ζητήσεις τον κ.Χρήστο Ουζούνη ή τον κ.Δημήτρη Εξαδάκτυλο να σου δώσουνε καποιές προσφορές και επιπλεόν πληροφορίες αναφορικά με τα προιόντα που υπάρχουν. τις δυνατότητες τους, τις τιμές κ.α
Η εταιρεία τους ασχολείται χρόνια με το outsourcing προιόντων χάλυβα κυρίως από Ευρώπη και Ασία, τον τελευταίο καιρό λόγω της αυξανόμενης τιμής του πετρελαίου, την αισχροκέρδιας που παρατήρησαν με τα Ιταλικά προιόντα και της εμπειρίας του, όσον αναφορά συνεργασίες με το εξωτερικό αποφάσισαν να ασχολειθούν με τον τομέα της θέρμανσης, ψάχνοτας εναλλακτικούς ποιοτικούς προμηθευτές σε γειτονικές χώρες με χαμηλό κόστο εργασίας αλλά πάντα με την ίδια ποιότητα υλικών (Ευρωπαικά Πιστοποιημένων), ως αποτέλεσμα να επιτευχθόυν καλύτερες τιμές με την ίδια ποιότητα. Τελικά πέτυχαν τον σκοπό τους βρίσκοντας μία πολλή καλή εταιρεία προμηθευτή στην Βουλγαρία δημιουργώντας ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.
Οποίος ενδιαφέρεται ακόμη, ας τηλεφωνήσει στον παραπάνω αριθμό για περρισότερες πληροφορίες...

kouper
21-09-11, 15:58
Παιδια θελει πολυ ψαξιμο.Εγω για λεβητα πελλετ πηρα τιμες απο 5 διαφορετικους προμηθευτες.Μεγαλες διαφορες απο 3.500 ως 6500.Αλλα λεει ο ενας αλλα αλλος.Προσοχη μεγαλη γιατι στην αγορα υπαρχουν πολλοι ασχετοι και πολλοι απατεωνες.Το ιδιο ισχιει και για τα πελλετ.Τιμες απο 150 ως 330 ο τονος.Μεγαλη σημασια εχει το πελλετ που θα βαλεις στο μηχανημα σου.Απο τι αποτελειτε?Οξια?μεσσε?πευκο?χαρτι?σαπια ξυλα?Αλλα πελλετ καιγοντε σε 2 μερες το σακουλακι και αλλα σε 3 μερες.Αλλα εχουν μεγαλα υπολειματα,αλλα οχι.

minotauros04
22-09-11, 13:48
Σιγουρα ολοι μας που ζηταμε οικονομικοτερη θερμανση εχουμε ψαξει ηδη σε καταστηματα πωλησεως νεων μορφων θερμανσεως.
Σιγουρα για καποιον που αποφασιζει να αγορασει σαν πηγη θερμανσεως το πελλετ, πρεπει να γνωριζει οτι με την χρηση του καταλληλου καυσιμου μπορει να αποδοσει την ισχυ που υποσχεται ο καθε κατασκευαστης.
Ως συνεργατης της pellet hellas εχω να σας προτεινω την καταλληλη θερμανση για τον χωρο σας(αληθεια πως σας υπολογιζουνε την καταλληλη ισχυ της θερμανσης που χρειαζεται για τα τετραγωνικα σας,)

Οποτε δεν μπορω να δωσω τιμες γενικα, για τον λογο οτι οι αναγκες του καθε καταναλωτη ειναι διαφορετικες.
Ουτε ειμαι σε θεση να δωσω τιμες για την εγκατασταση(αν προκειται ειδικα για λεβητα) γιατι ο χωρος του καθε καταναλωτη ειναι διαφορετικος.

θα ηθελα να σας επισημανω οτι υπαρχει η δυνατοτητα να παρασκευαζεται και εσεις οι ιδιοι το καυσιμο σας ειδικα αν μενετε σε περιοχες εκτος των πολεων εκμεταλευομενοι πχ το γρασιδι απο τον κηπο σας, τα κλαδια απο τα δεντρα που πριν τα κοβατε και οτιδηποτε αλλο υλικο φυτικης προελευσης.
Βεβαια η θερμικη αποδοση δεν ειναι ισαξια με ενα πιστοποιημενο καυσιμο το οποιο παραχθηκε απο μια πιστοποιημενη γραμμη παραγωγης αλλα ετσι και αλλιως
το εχετε παραγει εσεις οι ιδιοι με υλικα τα οποια θα πετουσατε.

Στη διαθεση σας για καθε διευκρινηση.
Εμμανουηλιδης Χαραλαμπος
Θεσσαλονικη-επανωμη-καβαλαρι
6948 20 55 47

e.sinergatis@gmail.com

nikdk
23-09-11, 10:13
Παιδια θελει πολυ ψαξιμο.Εγω για λεβητα πελλετ πηρα τιμες απο 5 διαφορετικους προμηθευτες.Μεγαλες διαφορες απο 3.500 ως 6500.Αλλα λεει ο ενας αλλα αλλος.Προσοχη μεγαλη γιατι στην αγορα υπαρχουν πολλοι ασχετοι και πολλοι απατεωνες.Το ιδιο ισχιει και για τα πελλετ.Τιμες απο 150 ως 330 ο τονος.Μεγαλη σημασια εχει το πελλετ που θα βαλεις στο μηχανημα σου.Απο τι αποτελειτε?Οξια?μεσσε?πευκο?χαρτι?σαπια ξυλα?Αλλα πελλετ καιγοντε σε 2 μερες το σακουλακι και αλλα σε 3 μερες.Αλλα εχουν μεγαλα υπολειματα,αλλα οχι. Kouper συνφωνω απολυτα μαζι σου..δυστυχως ομως αυτο το φαινομενο εμφανιζεται παντου στην ελλαδα και στο τελος οι θα μας κανουν τελειως δυσπιστους η καχυποπτους για το παραμικρο. Στην τελικη δεν ξερω μπορει να ειναι και προς οφελος μας, προκειμενου να ξεφορτωθουμε επειχηρησεις ''μαιμου'' οι οποιες εχουν ως αποτερο σκοπο την εξαπατηση των καταναλωτων για την ταχεια βραχυχρονια αποκτηση κερδων και μονο αυτο!!!!!

minotauros04
24-09-11, 09:04
Τι πρέπει να γνωρίζετε για την εγκατάσταση!

1. Μπορεί ο λέβητας pellet να εγκατασταθεί από ένα υδραυλικό όπως ο λέβητας πετρελαίου;

Φυσικά και μπορεί να εγκατασταθεί από ένα υδραυλικό αρκεί αυτός να είναι εκπαιδευμένος, πιστοποιημένος και να ακολουθήσει τη σωστή διαδικασία που έχει ορίσει η εταιρεία που παράγει το λέβητα! Η ελληνική πρακτική τώρα πια πλησιάζει την ευρωπαϊκή λογική εγκατάστασης και αυτό σημαίνει ότι αν ο λέβητας δεν εγκατασταθεί από το πιστοποιημένο τεχνικό team, τότε δεν θα αποδώσει ορθά. Η σωστή εγκατάσταση είναι το πιο σημαντικό σημείο!

2. Ποιος μπορεί να εγκαταστήσει μια σόμπα pellet;

Όπως στους λέβητες έτσι και στις σόμπες, απαραίτητη προϋπόθεση για την ασφάλειά σας και την πλήρη και ορθή απόδοση είναι να γίνει η εγκατάσταση από την εκπαιδευμένη και πιστοποιημένη ομάδα τεχνικών. Η σωστή εγκατάσταση είναι το πιο σημαντικό σημείο!

3. Μπορώ να κρατήσω την παλιά μου καμινάδα;

Εάν πρόκειται να εγκατασταθεί νέο σύστημα θέρμανσης με pellet τότε είναι απαραίτητο να γίνει μια έρευνα στο χώρο σας από τους ειδικευμένους τεχνικούς της εταιρείας, οι οποίοι θα σας προτείνουν τις κατάλληλες λύσεις που αφορούν την εγκατάστασή σας.

4. Είναι σημαντική η εγκατάσταση της καμινάδας;

Η εγκατάσταση της καμινάδας είναι σημαντική γιατί καίγοντας στερεά καύσιμα πλέον, πρέπει να υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις για τη σωστή και ασφαλή λειτουργία.

5. Πόσο σημαντικό είναι το πρώτο άναμμα;

Το πρώτο άναμμα του λέβητα ή της σόμπας pellet είναι ιδιαίτερα σημαντικό! Κατά την πρώτη ανάφλεξη πρέπει να γίνει ρύθμιση ορισμένων παραμέτρων για τη σωστή και ομαλή λειτουργία του μηχανήματος.

6. Πρέπει το πρώτο άναμμα να γίνει οπωσδήποτε από τον ειδικευμένο τεχνικό;

Φυσικά! Μόνο ο εξειδικευμένος και πιστοποιημένος τεχνικός έχει την τεχνογνωσία να ορίσει τις κατάλληλες παραμέτρους και να ρυθμίσει το μηχάνημά σας έτσι ώστε να αποδίδει το μέγιστο σύμφωνα με το καύσιμο που θα χρησιμοποιείτε.

7. Είναι η συντήρηση των μηχανημάτων (λέβητες, σόμπες) σημαντική και κάτι το ιδιαίτερο;

Η συντήρηση των μηχανημάτων είναι ιδιαίτερα σημαντική, διότι πέρα από τον καθαρισμό πρέπει να γίνουν έλεγχοι και συντηρήσεις σε ορισμένα σημεία του μηχανήματος σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή και την εκπαίδευση του τεχνικού.

Συχνές Ερωτήσεις

Τι είναι τα pellets;

Τα pellets είναι μικρά, συμπυκνωμένα προϊόντα ξύλου τα όποια μπορούν να καούν σε μια εγκατάσταση ειδικά σχεδιασμένη για αυτό το λόγο, όπως ένας καυστήρας, μια σόμπα, ένα τζάκι για pellet. Κατασκευάζονται από υποπροϊόντα που προέρχονται από την επεξεργασία του ξύλου, χωρίς καμία πρόσθετη ουσία πέραν του νερού, άρα είναι οικολογικά και φιλικά προς το περιβάλλον.

Από τι υλικό μπορούμε να παράγουμε pellet;

Το pellet όπως είναι ήδη γνωστό είναι βιοκαύσιμο, κατά συνέπεια μπορούμε να το παράγουμε από οποιαδήποτε φυτική ύλη. Το καλύτερο υλικό αποδοτικά είναι φυσικά το ξύλο και ακλουθούν το βαμβάκι και άλλα φυτά τα οποία όμως δεν έχουν την ίδια θερμική αξία. Ο καθένας μπορεί να φτιάξει το δικό του καύσιμο με μια μηχανή παραγωγής pellet.

Με ποιον τρόπο πρέπει να αποθηκεύονται τα pellet;

Προστατέψτε τα pellet σας από τον καιρό. Οι περισσότεροι αποθηκεύουν τα pellet στο γκαράζ, το υπόγειο ή την αποθήκη τους. Αν τα αποθηκεύετε σε εξωτερικό χώρο, κρατήστε τα μακριά από το χώμα σε στεγνό έδαφος, μακριά από το χιόνι και τον πάγο καθώς και κάθε πιθανή υγρασία. Σιγουρευτείτε πως η εγκατάσταση καύσης έχει σίγουρο διάδρομο και εύκολη επικοινωνία με το μέρος όπου φυλάσσονται τα καύσιμα.

Μπορούν να χαλάσουν τα pellet;

Όχι. Όσο τα αποθηκεύετε με το σωστό τρόπο, θα μπορείτε να τα κρατάτε για αρκετά χρόνια.

Γιατί τα pellet είναι γυαλιστερά;

Η λιγνίνη, μια ουσία που περιέχεται στο ξύλο από φυσικού, ανεβαίνει στην επιφάνεια κατά την παράγωγη των pellet και τα κάνει λεία και γυαλιστερά. Επίσης δρα σαν φυσική κολλά και έτσι συγκρατείται η μάζα ενωμένη.

Αν τα pellet έχουν πιο ανοιχτό χρώμα, αυτό σημαίνει ότι είναι χαμηλότερης ποιότητας;

Το χρώμα ίσως διαφέρει ελαφρώς ανάμεσα στις παρτίδες των pellets, λογά της αρχικής ύλης που χρησιμοποιείται για την παράγωγη. Το ανοιχτό χρώμα δεν υποδεικνύει χαμηλότερη ποιότητα.

Τι διάρκεια ζωής έχουν τα pellet;

Τα pellet έχουν αόριστη διάρκεια ζωής αν αποθηκευτούν με το σωστό τρόπο. Συνιστούμε να τα κρατάτε σε μέρος δροσερό και στεγνό. Σε περίπτωση που φυλάσσονται σε εξωτερικό χώρο πρέπει να καλύπτονται με ένα προστατευτικό και επάνω σε μια επιφάνεια μόνιμα στεγνή. Η υγρασία είναι ο κύριος λόγος που χαλινέ τα pellet, αν διατηρηθούν σε στεγνό μέρος τότε δεν θα έχετε πρόβλημα να τα αποθηκεύετε για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Μπορώ να κάψω τα pellet στη ξυλόσομπα ή το τζάκι μου;

Τα pellet είναι αποδοτικά μόνο όταν καίγονται σε ειδικούς καυστήρες για pellet και δεν προορίζονται για συμβατικές εγκαταστάσεις (τζάκι, ξυλόσομπα κτλ.)

Τι θα μπορούσε να προκαλέσει υπερβολική συσσώρευση στάχτης μέσα στον καυστήρα;

Αρκετοί παράγοντες μπορούν να συντελέσουν στην υπερβολική συσσώρευση στάχτης. Είναι σημαντικό να σημειώσουμε πως η στάχτη μετράται ως ποσοστό επί το βάρος. Το αν συσσωρεύεται πολύ η λίγη στάχτη δεν σημαίνει άμεσα πως υπάρχει μεγαλύτερο ποσοστό κατά βάρος, δηλαδή αν τη μια μέρα επικρατεί περισσότερο ψύχος από την προηγούμενη, τότε και η στάχτη μπορεί να είναι περισσότερη και αυτό διότι ο καυστήρας θα έχει λειτουργήσει πιο πολλές ώρες. Αν ο καυστήρας σας δεν καίει σωστά, τότε μπορεί επίσης να υπάρξει υπερβολική συσσώρευση στάχτης. Ο κυριότερος λόγος για αυτό είναι ένας καυστήρας που δεν έχει καθαριστεί και συντηρηθεί, διαδικασία που πρέπει να γίνεται τουλάχιστο μια φορά το χρόνο.

Τι οικονομία μπορώ να κάνω χρησιμοποιώντας pellets έναντι των συνηθισμένων καύσιμων θέρμανσης;

Εξαρτάται από το κλίμα, το μέγεθος της κατοικίας και την θερμομόνωση που διαθέτει καθώς και από το ποσό ζεστό θέλετε να είναι το σπίτι σας. Πολλοί από τους πελάτες μας μείωσαν τα έξοδα για θέρμανση με πετρέλαιο ή αέριο στα μισά. Η απόφαση για αντικατάσταση του συστήματος θέρμανσης είναι κάτι που δεν μπορεί να γίνει από τη μια στιγμή στην άλλη, παρόλα αυτά η θέρμανση με pellet αποδεικνύεται ως η πιο σταθερή, όχι επειδή σας εξοικονομεί χρήματα αλλά επειδή προσφέρει και ασφάλεια με χαμηλές τιμές μακροπρόθεσμα.

Ποια είναι η συσκευασία των pellet;

Τα pellet διατίθενται σε συσκευασίες των 15 κιλών.

Στη διαθεση σας για καθε διευκρινηση.
Εμμανουηλιδης Χαραλαμπος
Θεσσαλονικη-επανωμη-καβαλαρι
6948 20 55 47

e.sinergatis@gmail.com

nikolaras
24-09-11, 19:35
Βρε Μανώλη, το έδωσες το τηλ. σε πρωηγούμενο post.... Δεν χρειάζεται να το γράφεις συνέχεια....
Το δικό μου δεν το έδωσα ποτέ δημόσια , ούτε και ο Στέλιος που είναι και της δουλειάς........

minotauros04
25-09-11, 13:44
Αν αναφερεσαι σε μενα φιλε μου δεκτη η παρατηρηση σου αλλα δεν με λενε μανωλη και παρολα αυτα δεν κατηγορω κανεναν, απεναντιας επωνυμα παρουσιαζω τις αποψεις μου χωρις να προσπαθω να κατηγορησω κανεναν επαγγελματια η οχι του ειδους,
Τα δικα μου και μονο προσωπικα στοιχεια δηλωνω και δεν προσπαθω και ουτε θελω και ουτε θα ερθω με κανεναν σε αντιπαραθεση.
Αν τωρα οι κανονες της συγκεκριμενης ιστοσελιδας απαγορευουν την επωνυμη δημοσιοποιηση των αποψεων του καθε μελους της τοτε ειναι αυτο ενα θεμα το οποιο δεν τον γνωριζω και θα ηθελα αν το γνωριζεις να μου το αναφερεις ετσι ωστε να μην κουραζω τους αναγνωστες με την αναφορα του ονοματος μου.

Σαν τελευταια παρατηρηση σαφως το επιπεδο καθε φορουμ θα ηταν καλυτερο οχι επειδη αυτα που γραφω τα θεωρω καλα η σωστα,απεναντιας η αγορα ειναι μεγαλη ο καθενας μπορει να ψαξει πριν αγορασει οτιδηποτε, απλα η επωνυμη αναφορα σε οτιδηποτε σε βγαζει απο την συμπεριφορα του ανωνυμου και σαφως γραφεις οτιδηποτε με περισσοτερη προσοχη,
Ευχαριστω πολυ για την παρατηρηση
Εμμανουηλιδης Χαραλαμπος.

darnakas4
27-09-11, 14:04
γνωριζει κανεις εαν μπορω να βαλω ξυλοσομπα χωρις να ανοιξω τρυπα στον τοιχο αλλα το μπουρι να ενωθει με την καμιναδα του τζακιου?το τζακι δεν ειναι ενεργειακο

okkas
27-09-11, 18:24
για σας παιδια εγω έχω αγορασει λέβητα πελλετ απο Θερμολεβ Θεσαλονικη 45Kkal για 150 τμ σπίτι 3600 ευρο ειναι ελληνικος.Δεν τον έχω δουλέψει ακόμα λόγω καιρου εκτος των δοκιμών.Εκ πρώτης φαινεται εντάξει .Μετα την σεζόν θα μπορώ να κρίνω για αποτελέσματα οικονομίας και ζέστης.Το θέμα είναι το καύσημο αν θα το έχουν σε χαμηλή τίμη η τώρα που διαφιμίζεται το ανεβάσουν

nikolaras
27-09-11, 19:27
γνωριζει κανεις εαν μπορω να βαλω ξυλοσομπα χωρις να ανοιξω τρυπα στον τοιχο αλλα το μπουρι να ενωθει με την καμιναδα του τζακιου?το τζακι δεν ειναι ενεργειακο
Δε βλέπω το λόγο να υπάρχει πρόβλημα..... Εγώ έβαλα το τζάκι στην καμινάδα του λέβητα "πρόχειρα έτσι" και έκαψε ένα χειμώνα χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

darnakas4
27-09-11, 22:22
εννοω χωρις να καταργησω τελειως το τζακι.

Puranafleksi
05-10-11, 09:55
Φίλε προφανώς ο άνθρωπος αυτός πήγε να σου φάει τα λεφτά.
Έχω μαγαζί στην Εξοχή Θεσσαλονίκης.Πουλάω Σόμπες Καυστήρες και Λέβητες Πέλλετ.Θα σου δώσω μερικές τιμές
Καυστήρας Ιταλικός Ferroli 1200 euro
Καυστήρας και Λέβητας μαζί 2.500 euro
Διαθέτουμε και πέλλετ 250 ευρώ ο τόνος
Ακόμη έχουμε μπριγκέτα για τζάκια και ξυλόσομπες 220 ευρώ ο τόνος
Για περισσότερες πληροφορίες κάλεσε
2310 359338 6946337110 6973736724

Puranafleksi
05-10-11, 09:58
Κύριε Μπίζα μπορείτε να καλέσετε στα τηλέφωνα 6946337110 6973736724 2310 359338
Έχω μαγαζί στην Εξοχή Θεσσαλονίκης.Πουλάω Σόμπες Καυστήρες και Λέβητες Πέλλετ.Θα σου δώσω μερικές τιμές
Καυστήρας Ιταλικός Ferroli 1200 euro
Καυστήρας και Λέβητας μαζί 2.500 euro
Διαθέτουμε και πέλλετ 250 ευρώ ο τόνος
Ακόμη έχουμε μπριγκέτα για τζάκια και ξυλόσομπες 220 ευρώ ο τόνος

nikolaras
06-10-11, 11:07
Για μπρικέτα ενδιαφέρομαι, μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες, όπως χρόνος καύσης- υλικό κατασκευής κλπ;

cosmic
06-10-11, 14:34
Ναι και εγω το ιδιο, επισης θα μπορουσες να μας δωσεις μια μικρη ποσοτητα για δοκιμη?

panos000
07-10-11, 17:03
παιδια σομπα καλοριφερ pellet που μπορω να βρω που συνδεται με την ειδει υπαρχουσα εγκατασταση του καλοριφερ και εχει κυκλοφοριτη και στελνει ζεστο νερο στα καλοριφερ πειρα ενα τηλ απο το ιντερνετ και μου ειπανε 2800 ευρω και μου φανηκαν πολλα

nikdk
12-10-11, 12:39
Φίλε όντως 2.800Ε είναι πολλά αν θέλεις κάλεσε στο 2310 784351 και ζήτησε τιμές για ζόμπες πέλλετ.

Έχουμε μαγαζί με καυστήρες πέλλετ-ξύλου, σόμπες πέλλετ-ξύλου, επίσης πουλάμε καυσόξυλα, πέλλετ και μπικέτς.

Είμαστε στο 11ο χιλιόμετρο Θεσσαλονίκης-Νεωχορούδας.

minotauros04
20-10-11, 20:32
Θα ηθελα να επισημανω στον κυριο ο οποιος ενδιαφερεται για σομπα πελλετ η οποια συνδεεται με το καλοριφερ οτι η τιμη ειναι ακριβη η δεν ειναι ακριβη αναλογα με το τι ζηταει ο καθενας, αναλογα με τα τεχνικα χαρακτηριστικα του καθε μηχανηματος ακομα αναλογα και με την χωρα προελευσης του.
Εχω την δυνατοτητα να σας δωσω και εγω τιμες αλλα το μεν επωνυμο με τις α προδιαγραφες εχει μια αξια ενω το δε<ανωνυμο> ισως με ιδιες προδιαγραφες αλλα με αλλη χωρα κατασκευης να ειναι φθηνοτερο.
Κατα αρχας δεν αναφερεται η σομπα των 2800 ευρω, τι θερμικη αποδοση εχει πχ αν ειναι 24kw ειναι ικανοποιητικη η τιμη της αν ειναι 12κw ειναι ακριβοτερη και απο ποια χωρα ειναι η προελευση της.

Αν θελεται να σας ενημερωσω για τιμες μπορειται να αφησετε μηνυμα εχοντας ομως απο εσας την ενημερωση για το ποσα m2 ειναι το σπιτι σας σε συνδυασμο με τα ποσα kw αας εχουνε πει η νομιζετε οτι ειναι ικανα να ζεστανουνε τον χωρο σας,

Γιατι για να ειναι μια προσφορα ολοκληρωμενη απο μια επιχειρηση θα πρεπει να δινει ο καθε υποψηφιος αγοραστης οσο το δυνατο περισσοτερα στοιχεια σχετικα με τον χωρο του.

Στην διαθεση σας για καθε διευκρινιση
Εμμανουηλιδης Χαραλαμπος
6948 20 55 47

babispapas
21-10-11, 14:25
μήπως έχεις και τώρα κάποια τέτοια προσφορά? Ψάχνω για λέβητα ξύλου που να μετατρέπετε και σε Πέλλετ....Κάποια καλή τιμή? σπίτι ,μεζονέτα 200 τμ

babispapas
21-10-11, 14:29

Mαντεμένιο λέβητα GFN8
Αποθήκη PELLETS 140kg

34,5 ΚW με πελετ
27,5 KW με ξύλο

50 KW με πετρέλαιο

:hooray:Επειδή πολλοί δεν πρόλαβαν και πολλοί δεν είδαν και ακόμη πιο πολλοί το ζήτησαν η προσφορά συνεχίζετε έως της 15 Μαρτίου. Μετά το περάς της προσφοράς ο πελάτης θα επιβαρυνθεί τον ΦΠΑ 23 % δηλαδή η τιμή θα είναι 2.500 € + ΦΠΑ!!! Τρέξτε να προλάβετε δεν έχουν μείνει πολλοί λέβητες!
Μπορείτε να επικοινωνήσετε με τα τηλέφωνα :
2310475945 6948783557 και email polatidi@otenet.gr
Βρισκόμαστε Λεωφόρος Γεωργικής Σχολής 21 στην Θεσσαλονίκη:hooray:

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

μήπως έχεις και τώρα κάποια τέτοια προσφορά? Ψάχνω για λέβητα ξύλου που να μετατρέπετε και σε Πέλλετ....Κάποια καλή τιμή? σπίτι ,μεζονέτα 200 τμ

minotauros04
21-10-11, 19:40
Σας εχω αφησει προσωπικο μηνυμα.
Διαβαστε το και ενημερωστε με.
Ευχαριστω

akinik
31-10-11, 18:55
χαμος!ολοι οι πωλητες μαζευτηκαν..

alexiad
05-11-11, 18:27
Παιδιά καλησπέρα.. Ενδιαφέρομαι και εγώ για λέβητα πέλετ και έχω ρωτήσει σε 7-8 μαγαζιά και έχω μπερδευτεί.. Άλλοι λένε ότι οι δικοί τους λέβητες καταναλώνουν πέλετ σε αναλογία 1 πετρέλαιο - 1,3 πέλετ (ενώ ήξερα αναλογία 1 προς 2) , άλλοι λένε ότι οι κόμπακτ είναι καλύτεροι κτλ κτλ. Μένω σε μεζονέτα τριών επιπέδων 191τμ και θα ξεφορτωθώ τον λέβητα πετρελαίου (έναν thermostahl 40KW με ενσωματωμένο boiler) και θα βάλω λέβητα πέλετ. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΣ.. Όχι να καίω έναν τόνο πέλετ τον μήνα για να ζεσταίνομαι. Από τις εταιρείες που επισκέφτηκα πολύ δελεαστική ήταν η Αρτέμης (http://www.artemis-boilers.gr/el/news/announcements/levites-pellet-xylou-seira-arto-p-453) στα 40KW με τιμή 4050 ευρώ+ΦΠΑ, ενώ καλός μου φάνηκε και ένας πιο μικρός black star 30KW με παραπλήσια τιμή.. Για τον πρώτο πολύ καλή ποιότητα, δεν συζητάω, αλλά η τιμή τσουχτερή. Μπορεί να μου προτείνει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει, κάτι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και ΑΠΟΔΟΤΙΚΟ;;;; Υπόψιν, ότι όλοι στα φυλλάδια λένε απόδοση 90, άλλοι 93, άλλοι 94, είμαι σίγουρος όμως ότι τα νούμερα αυτά δεν είναι αντικειμενικά. Περιμένω απαντήσεις και στο email alexander_alexiadis@yahoo.gr . Ευχαριστώ.

GIANNISCATERPIL
07-11-11, 21:01
Γεια σας, έχω βάλει τον λέβητα dakon-era 30kw με τον καυστήρα 25+ της erato BG πριν από 2 εβδομάδες στην τιμή τον 2300ευρώ.
Το σπίτι μου είναι 200 τ2 περίπου στην Νεοχωρούδα Θεσσαλονίκης,και είναι βορινό.
Η κατανάλωση σε πέλλετ που έχω με της σημερινές θερμοκρασίες, είναι 2-2.5 σακιά τον 15 κιλών στο 24ωρο,με τον θερμοστάτη χώρου στο 20 το βράδυ και στο 23την ημέρα.
Το πέλλετ που χρησιμοποιώ είναι της alfa woods και το προμηθεύομαι με 250 ευρώ τον τόνο.
Σε σύγκριση με τον λέβητα πετρελαίου απλά..... τώρα έχω ζεστό σπίτι με κόστος λιγότερο από το μισό που είχα με το πετρέλαιο, σώθηκα!!!!!!Στα κρύα ήθελα 800 λίτρα πετρέλαιο
τον μήνα.......
Θα ήθελα να μου πείτε αν.... γνωρίζετε κάτι για φθηνότερο ή και για καλύτερης ποιότητας πέλλετ, όπως και για το αν είναι καλής ποιότητας το Βουλγάρικο πέλλετ το οποίο από ότι μου είπαν είναι πολύ ποιο φθηνό από το Ελληνικό, ευχαριστώ.

kougis
10-11-11, 09:47
Καλημέρα από Κρήτη.
Σκέφτομαι να βάλω σόμπα Pellet που συνδέετε στα καλοριφέρ και να σταματήσω να λειτουργώ τον καυστήρα πετρελαίου που έχω ήδη (το πετρέλαιο πέθανε).
Επειδή είναι δύσκολο να διαβάσω 488 σελίδες μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στην επιλογή?
Μένω σε διαμέρισμα 1ου ορόφου 125τ.μ.
Έχω αλουμινένια κουφώματα με διπλά τζάμια ΟΧΙ όμως με θερμοδιακοπή και πλακάκια στο πάτωμα.
Πάνω απο εμένα το μισό διαμέρισμα καλύπτεται απο άλλο διαμέρισμα και το άλλο μισό είναι ταράτσα επενδεδυμένη με πλακάκια.
Σκέφτομαι για σόμπα λοιπόν που ίσως τοποθετήσω στο μπαλκονι του φωταγωγού (ο οποίος είναι καλυμένος απο πάνω, δεν βρέχεται) ακριβώς δίπλα στο κολεκτέρ των σωλήνων των καλοριφέρ.
Μπορώ να την τοποθετήσω στο σαλόνι και να συνδεθεί σε ένα κοντινό καοριφερ ή πρέπει να συνδεθεί αναγκαστικά στο κολεκτερ?
Πόσα Kw πρέπει να είναι η σόμπα?
Μπορεί να συνδεθεί με θερμοστάτη μέσα στο σπίτι?
Πόσο κοστίζει η φτηνότερη?
Η ελληνικές είναι φτηνότερες?
Αν βρω σόμπα απο Θεσσαλονίκη π.χ. ποιος θα μου την τοποθετήσει?
Αν χρειαστεί service ή κάποια επισκευή, ποιος θα την κάνει?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

alexiad
12-11-11, 20:41
Καλησπέρα σας. Προσπαθώ εδώ και κανέναν μήνα να βρώ λέβητα πελετ και έχω μπερδευτεί με αυτά που ακούω και αυτά που διαβάζω. ΠΡώτο και κυρίαρχο κριτήριο βάζω την κατανάλωση πέλετ και προσπαθώ να βρώ λέβητα με πραγματικά καλή απόδοση πάνω από 90%, όχι στα χαρτιά όπως λένε ΟΛΟΙ, αλλά στην πράξη. Με τον λέβητα θέλω να ζεστάνω 191τμ σε τρείς ορόφους τους οποίους μέχρι τώρα ζέσταινα με λέβητα πετρελαίου 40kw. Με τον ίδιο λέβητα θέλω να έχω και ζεστό νερό για μπάνιο, χειμώνα καλοκαίρι. Ξέρετε κανέναν λέβητα, ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ όμως, που να έχει πολύ καλή απόδοση;;;;

akinik
12-11-11, 20:50
Χα χα χαμος!

xazobabas77
14-11-11, 22:38
Γεια σας παιδια, θα ηθελα να προσθεσω κατι κι εγω.
Δεν θελω να κανω διαφημιση στο προιον που εισαγω αλλα να βοηθησω κοσμο να ανοιξει τα ματια του και να ζεστανει το σπιτι του χωρις πετρελαιο, ΦΑ, πελλετ, ηλεκτρικο, Ηλιακη ενεργεια αλλα με Μπρικετες Ξυλου τις οποιες μπορει να χρησιμοποιησει σε σομπες ξύλου, τζακια ενεργειακα ή μη, φούρνους και BBQ καθως δημιουργει καρβουνο μετα απο μια ωρα καυσης(Ανοιχτο τζακι), 4 ωρες καυσης(κλειστο με ελεγχομενη παροχη αερα) και διαρκει εως και 4 και 10 ωρες αντιστοιχα.
Κατασκευάζεται απο καθαρά πριονιδια και ροκανιδια ξύλου αποκλειστικά πεύκου και ελάτου.
1 τονος μπρικετες αντιστοιχει σε 3.7 τονους καυσόξυλα
1 μπρικετα(1kg) εχει μόλις 4.8% υγρασια, αφηνει 0.5% σταχτη και αποδιδει 4.900kcal/kg
Ερχεται συσκευασμενη σε σακκουλες των 10 κιλων(10 τεμαχια) και καθε παλετα εχει 990kg.
Οι διαστασεις της μπρικετας με μια τρυπα διαμέτρου 1.5εκ. ειναι 8 x 8 x 20cm μηκος.
Το κοστος αγορας (παραδοση στην Αττικη) ειναι 0.38ευρω/kg, 3.80ευρω/σακκουλα, 350ευρω/παλετα.
Για ενα σπιτι 100τ.μ. θα χρειαστειτε απο 5 εως 8 κιλα την ημερα. Δηλαδη μαξιμουμ 3.04ευρω την ημερα, 91.20ευρω το μηνα.
Αν σας ενδιαφερει να μαθετε περισσοτερα μπορειτε να με καλεσετε στο 6978250135. Ευχαριστω για τη φιλοξενια.
Τασος Κολλιοπουλος

kougis
15-11-11, 08:57
Τι συμφέρει καλύτερα? Το πέλετ ή η μπρικέτα?

BLUEBOY ONE
22-11-11, 18:20
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΣΟΜΠΑ ΠΕΛΛΕΤ ΑΕΡΟΘΕΡΜΗ ΓΙΑ ΧΩΡΟ ΕΝΙΑΙΟ 90 ΜΕ 100 Τ.Μ.
ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

minotauros04
28-11-11, 17:52
Μπορω να δωσω τιμη,Αν θελετε δωστε μου το mail για να μπορεσω να σας στειλω μια προσφορα.

ΝΙΝΑΚΙ
29-11-11, 11:00
Τα συστήματα θέρμανσης με στερεά βιοκαύσιμα (πέλλετ, πυρήνες κτλ) παρουσιάζουν πολλές ιδιαιτερότητες. Ένα καλό και αξιόπιστο σύστημα (λέβητας- καυστήρας- αποθήκη καυσίμου) ΠΡΕΠΕΙ να διαθέτει πλήθος υποσυστημάτων, η ύπαρξη και η ποιότητα των οποίων καθορίζει το τελικό κόστος. Έτσι, μπορείς να βρεις ένα σύστημα συγκεκριμένης δυναμικότητας εφοδιασμένο με υποσυστήματα υψηλής ποιότητας και τεχνολογίας αιχμής, να κοστίζει ακόμα και 4 φορές ακριβότερα σε σχέση με ένα γυμνό αντίστοιχο. Τη διαφορά του κόστους αγοράς θα τη βγάλεις μέσα σε περίπου 2 χρόνια, σώζοντας σε κάυσιμο (μόνιμα υψηλή απόδοση), στη συντήρηση και στις φθορές.
Καλή πληροφόρηση για τεχνικά θέματα μπορείς να έχεις σε μια επίσκεψη στην ιστοσελίδα www.eco-heat.gr

dimitris-evia
07-12-11, 17:43
καμια νεα προσφορα????????

cmak
30-12-11, 15:36
Μπα, τελείωσαν οι προσφορές μάλλον ή έπεσε πολυ δουλεια και δε προλαβαίνουν να ποστάρουν :)

dimitris-evia
30-12-11, 18:46
μαλον δεν εχουν εμπορευμα τον μαρτιο τωρα ξανα

minotauros04
01-01-12, 18:12
Χρονια πολλα και καλη χρονια.
Προσφορα σε κατι συγκεκριμενο μπορω να σας δωσω .
Οποιος θελησει κατι μπορει να επικοινωνησει μαζι μου,
Ευχαριστω

DrPhil
05-01-12, 20:41
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία.

Θα ήθελα μια προσφορά για ΑΠΟΔΟΤΙΚΟ - ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ σύστημα pellet για αντικατάσταση λέβητα-καυστήρα πετρελαίου.

Ας μου στείλει pm για να στείλω λεπτομέρειες του χώρου μου

Ευχαριστώ

minotauros04
10-01-12, 19:53
Χρόνια πολλά,καλή χρονιά.
Να παρακαλέσω σε όσους ενδιαφέρονται για προσφορά για ότι έχει σχέση με pellet ας μου το κάνουνε γνωστό με email στο e.sinergatis@gmail.com έτσι ώστε να έχουνε όσο το δυνατόν γρηγορότερα την προσφορά τους.

antonis kaza
15-01-12, 13:16
Εγω ψαχνω για μια σομπα που να καει ξυλο , αεροθερμη και ενεργειακη.Για διαμερισμα που νοικιαζω 77τμ.Να εχει μικρο μπουρι ,να μην βγαζει πολλα ντουμανια και με κυνηγανε οι γειτονες. Υπαρχει κατι σε προσιτη τιμη και ποια λετε για την καλυτερη επιλογη;Μενω στην Μυτιληνη .Θα εχω υποστηριξη;;

minotauros04
17-01-12, 19:28
Kαλησπερα.
Το αν βγάζει πολύ η λίγο καυσαέριο έχει άμεση σχέση με το καύσιμο που χρησιμοποιείται.
Υπάρχει το καλό καύσιμο ελληνικής εταιρείας που πληρεί τις αυστηρές προδιαγραφές ρύπων και υπάρχει και καύσιμο εισαγωγής το οποίο έχει μέσα και πελλετ μαζί με άλλα πράματα.
Όπως καταλαβαίνει ο καθένας μας αν δεν είναι σωστή η καύσιμη ύλη τότε η εκπομπές ρύπων είναι ανάλογες.
Όσον αφορά την διάμετρο της σωλήνας εξαγωγής των καυσαερίων αυτή έχει διάμετρο 8 εκατοστά, καμμια σχέση με τα παλιά μαύρα μπουριά που όλοι ξέρουμε.
Οι τιμές ειναι σχετικές.Δώστε το mail σας να σας στείλω προσφορά.
Τι εννοείται υποστήριξη.Αν εννοείται χαλάει η σόμπα και θελεται να έρθει κάποιος Μυτιληνη άμεσα τότε δεν γίνεται.
Αν θέλετε παρακαταθήκη ανταλλακτικών τότε είναι άλλο θέμα αυτό.
Οι απαιτήσεις για την συντήρηση των μηχανημάτων αυτών,ανεξάρτητα από που θα κάνετε την αγορά ειναι ελάχιστες.
Βέβαια το service και ενας έλεγχος τεχνικός μετά απο ενα χρονικό διάστημα ειναι απαραίτητα.

Antonius
17-01-12, 19:53
λίγο εκτός θέματος αλλά έχουμε κάποια πληροφορία για κάποια προκοπής ξυλόσομπα;

antonis kaza
18-01-12, 20:25
Διαβαζω οτι ειναι σημαντικο οταν τοποθετηθει η σομπα απο εξειδικευμενο συνεργειο μετα πρεπει να την ενεργοποιησει ειδικος τεχνικος και να κανει αναλογες ρυθμισεις.Ισχυει αυτο? Και αν ναι τοτε εμεις στην επαρχια , τί κανουμε? το mail μου στο στελνω σε pm.

Kαλησπερα.
Το αν βγάζει πολύ η λίγο καυσαέριο έχει άμεση σχέση με το καύσιμο που χρησιμοποιείται.
Υπάρχει το καλό καύσιμο ελληνικής εταιρείας που πληρεί τις αυστηρές προδιαγραφές ρύπων και υπάρχει και καύσιμο εισαγωγής το οποίο έχει μέσα και πελλετ μαζί με άλλα πράματα.
Όπως καταλαβαίνει ο καθένας μας αν δεν είναι σωστή η καύσιμη ύλη τότε η εκπομπές ρύπων είναι ανάλογες.
Όσον αφορά την διάμετρο της σωλήνας εξαγωγής των καυσαερίων αυτή έχει διάμετρο 8 εκατοστά, καμμια σχέση με τα παλιά μαύρα μπουριά που όλοι ξέρουμε.
Οι τιμές ειναι σχετικές.Δώστε το mail σας να σας στείλω προσφορά.
Τι εννοείται υποστήριξη.Αν εννοείται χαλάει η σόμπα και θελεται να έρθει κάποιος Μυτιληνη άμεσα τότε δεν γίνεται.
Αν θέλετε παρακαταθήκη ανταλλακτικών τότε είναι άλλο θέμα αυτό.
Οι απαιτήσεις για την συντήρηση των μηχανημάτων αυτών,ανεξάρτητα από που θα κάνετε την αγορά ειναι ελάχιστες.
Βέβαια το service και ενας έλεγχος τεχνικός μετά απο ενα χρονικό διάστημα ειναι απαραίτητα.

λιλα12
22-01-12, 19:10
γεια σασ παιδια,
ενημερωτικη η κουβεντα σασ κ για του λογου το αληθεσ θα ηθελα τα φωτα σασ.βρισκομαι σε νησι κ θελω να βαλω σομπα πελλετ σε διαμερισμα 80μ2 5 χρονων .ποσα kw δυναμησ σομπα θα χρειαστω για να θερμανω το χωρο..πηρα τηλεφωνο σε αντιπροσωπο κ μου ειπε για ιταλικη 9kw αεροθερμη 2300 συν φορο..αλλα επειδη δεν θα εφτανε να ζεστανει τα υπνοδωματια (θελω να την βαλω σε ενιαιο σαλονικουζινα) μου προτεινε πελλετ σομπα με νερο που θα συνδεθει σε σωματα 11kw 2900 συν φορο.. ρε παιδια τι να πω?? ειναι πολλα η μου φαινεται?? περιμενω τισ απαντησεισ σασ..

Antonius
22-01-12, 19:14
Ξέρεις γιατί τα διαμερίσματα έχουν από ένα σώμα καλοριφέρ (ενίοτε και 2) σε κάθε δωμάτιο; Δεν μπορείς να ζεσταίνεις όλο το σπίτι με μία συσκευή θέρμανσης κάπου στην άλλη άκρη του σπιτιού. Ότι τρόπο και αν προτιμήσεις. (εκτός και χρησιμοποιήσεις κάτι σαν ενεργειακό τζάκι που στέλνει ζεστό αέρα απ'ευθείας σε άλλα δωμάτια με αεραγωγούς)

λιλα12
22-01-12, 20:07
χα χα χα..γελασαμε.. οπωσ κ να εχει.οποιαδηποτε σοβαρη ΑΠΑΝΤΗΣΗ ειναι καλοδεχουμενη

firefighter2012
23-01-12, 21:33
Ενδιαφερομαι για σομπα πελλετ για ισογειο διαμερισμα 100 τμ .Βεβαια δεν υπαρχει περιπτωση να ζεσταθει ολο το σπιτι αλλα τουλαχιστον η κουζινα και το σαλονι περιπου στα 60 τμ.Αν καποιος εχει τοποθετησει σομπα πελλετ αεροθερμη ας μου πει εντυπωσεις και μαρκα ή αν καποιος ειναι εμπορος ας μου στειλει pm.Α και ξεχασα να ρωτησω αν ειναι υγιεινο.

pelletofagoi
24-01-12, 20:30
γεια σας. προσφατα εγκαταστησαμε στο σπιτι μας λεβητα πελλετ πριτι με καυστηρα φερολι. τρωει τ' αντερα του. μπορει κανεις να μου δωσει λυση για υδραυλικη σομπα;
περιπου 70τ.μ. σπιτι, 2 οροφος ξενοικιαστα πανω-κατω, και απο 3 πλευρες μας δερνει ο ανεμος αλυπητα...

Antonius
24-01-12, 20:34
http://www.moshalis.gr/index.php/template/heat

ελληνικά και σε πολύ καλές τιμές

και φαίνονται να έχουν καλή ποιότητα κατασκευής

giorgosm3
26-01-12, 22:53
kalispera paidia mai erotisi jerei kapios apo esas to sistimam anaflexis se kaysthra pellet kai pou tha to bro? eyxaristo

pvasilikos
27-01-12, 15:18
με ενδιαφερει ενας καυστηρας πελετ περιπου 18-22 kw.

minotauros04
02-02-12, 17:51
Να παρακαλέσω σε όσους ενδιαφέρονται για προσφορά για ότι έχει σχέση με pellet ας μου το κάνουνε γνωστό με email στο e.sinergatis@gmail.com έτσι ώστε να έχουνε όσο το δυνατόν γρηγορότερα την προσφορά τους.

a35l35
06-02-12, 22:20
γεια σας. προσφατα εγκαταστησαμε στο σπιτι μας λεβητα πελλετ πριτι με καυστηρα φερολι. τρωει τ' αντερα του. μπορει κανεις να μου δωσει λυση για υδραυλικη σομπα;
περιπου 70τ.μ. σπιτι, 2 οροφος ξενοικιαστα πανω-κατω, και απο 3 πλευρες μας δερνει ο ανεμος αλυπητα...

οταν λες οτι τρωει τα αντερα του τι εννοεις?
εχω το ιδιο συστημα στην πτολεμαιδα και ζεσταινει 2 σπιτια 120 τ.μ. το καθενα
και φετος με τοσες παγωνιες το ανωτερο που εκαψε ηταν 6 σακια την ημερα με τους θερμοστατες χωρου σταθερα στους 22 βαθμους
μηπως κατι γινετε με τη ρυθμιση?
αν ενδιαφερεσαι να το πουλησεις ενημερωσεμαι με πμ

elef_ag
09-02-12, 15:37
Θέλω να αλλαγω τον καυστηρα πετρελαιου με αντιστοιχο pellet. Εχετε κατι να μου προτεινετε? καποιο μοντελο η κατασκευαστη?

TZAGARAKIS
01-03-12, 13:56
H προσφορα σου ισχυει ακομα? στην περιπρτωση που παρω 2 λεβιτεσ κανεισ καλυτερη τιμη?
αν θεσ απαντισε μου στο mail tzagarkis@msn.com

TZAGARAKIS
01-03-12, 14:17
σε περιπτωση που παρω 2 λεβιτεσ κανεισ καλυτερη τιμη?
απαντησε μου στο mail tzagarakis@msn.com

pelletofagoi
10-03-12, 13:42
ενδιαφέρεσαι ακόμη για το σύστημα;

pelletofagoi
10-03-12, 13:45
οταν λες οτι τρωει τα αντερα του τι εννοεις?
εχω το ιδιο συστημα στην πτολεμαιδα και ζεσταινει 2 σπιτια 120 τ.μ. το καθενα
και φετος με τοσες παγωνιες το ανωτερο που εκαψε ηταν 6 σακια την ημερα με τους θερμοστατες χωρου σταθερα στους 22 βαθμους
μηπως κατι γινετε με τη ρυθμιση?
αν ενδιαφερεσαι να το πουλησεις ενημερωσεμαι με πμ

ενδιαφέρεσαι ακόμη για το σύστημα;

pelletofagoi
10-03-12, 13:51
σπίτι 68τ.μ., 2ος όροφος κοντά στην παραλία, Θεσ/νίκη, θερμοστάτης στο 21, από τις 6:30 το πρωί, ώς τις 9:30 το βράδυ, 3 σακιά τη μέρα.
Με βάση το manual το΄μηχάνημα έχει κανονική κατανάλωση. Για τα τ.μ. μας και την τσέπη μας, είναι υπερβολικό. Ισως γιατί χρειαζόμασταν κάτι μικρότερο.

archo
15-03-12, 21:15
Καλησπερα, ειμαι νεο μελος και με ενδιαφερει το σχολιο σου σχετικα με την σομπα πελλετ, πως ειναι/ εισαι ικανοποιημενος?
Θα ηθελα τις αποψεις σου.

gaza
20-03-12, 18:37
Καλημέρα από Κρήτη.
Σκέφτομαι να βάλω σόμπα Pellet που συνδέετε στα καλοριφέρ και να σταματήσω να λειτουργώ τον καυστήρα πετρελαίου που έχω ήδη (το πετρέλαιο πέθανε).
Επειδή είναι δύσκολο να διαβάσω 488 σελίδες μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στην επιλογή?
Μένω σε διαμέρισμα 1ου ορόφου 125τ.μ.
Έχω αλουμινένια κουφώματα με διπλά τζάμια ΟΧΙ όμως με θερμοδιακοπή και πλακάκια στο πάτωμα.
Πάνω απο εμένα το μισό διαμέρισμα καλύπτεται απο άλλο διαμέρισμα και το άλλο μισό είναι ταράτσα επενδεδυμένη με πλακάκια.
Σκέφτομαι για σόμπα λοιπόν που ίσως τοποθετήσω στο μπαλκονι του φωταγωγού (ο οποίος είναι καλυμένος απο πάνω, δεν βρέχεται) ακριβώς δίπλα στο κολεκτέρ των σωλήνων των καλοριφέρ.
Μπορώ να την τοποθετήσω στο σαλόνι και να συνδεθεί σε ένα κοντινό καοριφερ ή πρέπει να συνδεθεί αναγκαστικά στο κολεκτερ?
Πόσα Kw πρέπει να είναι η σόμπα?
Μπορεί να συνδεθεί με θερμοστάτη μέσα στο σπίτι?
Πόσο κοστίζει η φτηνότερη?
Η ελληνικές είναι φτηνότερες?
Αν βρω σόμπα απο Θεσσαλονίκη π.χ. ποιος θα μου την τοποθετήσει?
Αν χρειαστεί service ή κάποια επισκευή, ποιος θα την κάνει?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αν μπορεί ας δώσει κάποιος που ξέρει μια απάντηση . Ενδιαφέρομαι και εγώ γιατι το σπίτι μου έχει περίπου τα
ίδια χαρακτηριστίκα , ( εκτος οτι πάνω έχω σκέτη ταράτσα ) .

kougis
14-04-12, 15:43
????????

alexiad
25-04-12, 14:26
Επειδή βλέπω ότι πολλοί ψάχνονται ακόμη σχετικά με την αλλαγή συστήματος θέρμανσης θα ήθελα να καταθέσω και την δική μου εμπειρία. Μένω σε μεζονέτα 190τμ στα Πεύκα Θεσσαλονίκης. Άλλαξα τον λέβητα πετρελαίου (40KW) με λέβητα πέλετ, τον περασμένο Νοέμβριο. Έβαλα έναν 45KW της ADTHERM. Κατά τους μήνες Ιανουάριο, Φεβρουάριο που ήταν και οι πιο κρύοι, έκαψα μετρημένα, 2 παλέτες πέλετ, περίπου 2100 κιλά δηλαδή. Οι μέσες θερμοκρασίες στην περιοχή μου συνήθως ξεκινούσαν από τους -5, -6 βαθμούς τις πιο κρύες νύχτες και για μεγάλο διάστημα δεν ξεπερνούσαν τους 4-5 βαθμούς. Το αντίστοιχο χρονικό διάστημα πέρυσι π.χ τον Ιανουάριο του 2011, γέμισα την δεξαμενή πετρελαίου 700 λίτρων μετά από χρήση 35 ημερών και μάλιστα χωρίς να έχουμε τις χαμηλές θερμοκρασίες που είχαμε φέτος. Για το πετρέλαιο αυτό θα πλήρωνα τον μήνα περίπου 650 ευρώ. Με δεδομένο ότι τον φετινό Ιανουάριο έκαψα 1 παλέτα πέλετ, αξίας 280 ευρώ, η οικονομία που έκανα ήταν μεγαλύτερη από 50%. Με λίγη χειρονακτική εργασία παραπάνω βεβαια, για την μεταφορά και αποθήκευση του πέλετ και για την τροφοδοσία του καυστήρα μία φορά στις 3-4 μέρες (σε λέβητες με μεγαλύτερη χωριτικότητα το διάστημα αυτό αυξάνεται). Να προσθέσω ότι απογοητεύτηκα από την ποιότητα του πέλετ των ελληνικών εταιρειών και αφού δοκίμασα 2, κατέληξα σε ένα σέρβικο πέλετ (Bioenergypoint) το οποίο δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα ή κλίγκερ, όπως μου παρουσίασαν τα άλλα. Τον λέβητα θα τον χρησιμοποιώ και το καλοκαίρι ώς μπόιλερ για ζεστό νερό αφού δυστυχώς δεν υπάρχει υποδομή για ηλιακό θερμοσίφωνα. Απαλαχθείτε από τους λέβητες πετρελαίου να σωθείτε!!!!

tasoylis
09-05-12, 19:14
Μένω σε τριόροφο στον Βόλο (3 μονοκατοικίες) και θερμαινόμαστε με καυστήρα αερίου 60kw με αυτονομία σε κάθε όροφο. Ο λέβητας-καυστήρας βρίσκεται στο υπόγειο και υπάρχει αρκετός χώρος.
Μπορούμε να αντικαταστήσουμε τον καυστήρα αερίου με pellet και σε τι κόστος?
Για τον χειμώνα 2011-2012 πληρώσαμε όλοι μαζί 3700euro για αέριο. Θα υπάρχει οικονομία και σε τι επίπεδο?
Άν υπάρχει κάποια έτοιμη λύση ή προσφορά από κάποιον θα ήθελα να επικοινωνήσει μαζί μου
Ευχαριστώ
Τάσος

haris vlantis
23-08-12, 00:31
Pelletwood ΕΠΕ
ΠΡΩΤΗ ΥΛΗ ΠΥΡΙΝΟΞΥΛΟ -ΠΕΥΚΟ-ΔΡΥΣ
ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΡΙΣΤΗ
ΤΙΜΗ 250 ΕΥΡΩ ΤΟΝΟΣ
ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 15 ΚΙΛΩΝ
ΤΗΛ 6957666809

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΧΑΡΗΣ ΒΛΑΝΤΗΣ

Antonius
23-08-12, 04:46
Μπορούμε να αντικαταστήσουμε τον καυστήρα αερίου με pellet και σε τι κόστος?

Ποιος θα κατεβαίνει στον καυστήρα να κάνει τον θερμαστή;

http://www.econews.gr/2012/05/25/fusiko-aerio-exoikonomisi-xrimatwn/

cosmic
23-08-12, 09:04
Τasoulis, μην το σκεπτεσαι...

Ο καυστήρας του φυσ. αεριου δεν μπορεί να βγεί και να μπει άπλα ο καυστήρας πέλλετ.

Αν εννοεις όμως να τοποθετησεις καινούργιο λέβητα πελλετ, πάλι δεν σε συμφερει! Τα ιδια πανω κατω θα πληρωνεις για την θερμανση.

Δεν εχει κανενα νοημα! Ισα ισα που στο πελλετ θα πρεπει να προπληρωνεις απο το καλοκαιρι μια καλη ποσοτητα πελλετ για να εχεις πιο φτηνο καυσιμο σε σχεση με τον χειμωνα.

Και φυσικα ενω με το αεριο δεν ασχολεισαι καθόλου, με το πελλετ θα πρεπει να κατεβαινεις να γεμιζεις το σιλο και να καθαριζεις τις σταχτες...

alexiad
23-08-12, 10:35
Όντως... Το να κάνεις τον θερμαστή δεν είναι ότι πιο ευχάριστο.. Και εγώ μερικές φορές βαριέμαι. Όμως μπορώ και το κάνω. Το να πληρώσω τόσο ακριβό πετρέλαιο και σε τέτοια ποσότητα, αυτό ΔΕΝ μπορώ να το κάνω. Έχω προπληρώσει 5 τόνους πέλετς και έχω παραλάβει ήδη τον έναν και ελπίζω, αν δεν κάνει τόσο κρύο αυτόν τον χειμώνα όσο τον προηγούμενο, να μην πληρώσω άλλα χρήματα για την θέρμανση. Με 1200 ευρώ είμαι υπερικανοποιημένος. Με δεδομένο ότι το πετρέλαιο θα ξεκινήσει λένε από τα 1.40, δεν μιλάμε για οικονομία 50% αλλά για πολύ παραπάνω. Για το αέριο φοβάμαι ότι θα αυξηθεί και άλλο η τιμή του μέσα στον χειμώνα, όπως βέβαια και για τα πέλλετς, αλλά πάλι τα πέλλετς παραμένουν πιο οικονομικά..

Techsprt
23-08-12, 22:20
Το να κάνεις τον θερμαστή δεν είναι ότι πιο ευχάριστο

Αυτό δεν λέει τίποτα απο μόνο του.

Kostas G
31-08-12, 13:18
Αυτό δεν λέει τίποτα απο μόνο του.

Συμφωνω με το φιλο Ηλια, Λεφτα υπαρχουν, την υγεια μας να εχουμε, γιατι να κατεβαινουμε στο υπογειο και να καθαριζουμε εμεις το καυστηρα ή να του βαζουμε πελλετ?
Πετραλαιο και παλι πετρελαιο. Πανω απο ολα . Λεφτα υπαρχουν και περισσευουν. Αλλωστε αμα δεν πληρωσουμε εμεις 1,5 ευρω το πετρελαιο θερμανσης, που θα βρει λεφτα το κρατος
να συντηρηθει?

Για εμας τους υπολοιπους, ελπιζουμε μια μερα οπως στο εξωτερικο να αρχισουν να πωλουν το πελλετ χυδην, με βυτια, οπως το πετρελαιο ,
και με ενα καλο μηχανηνα που θελει μια φορα το χρονο καθαρισμα , να χαλαρωσουμε καπως, απο την ακρως κοπιαστικη δουλεια, της αφαιρεσης σταχτης απο τη συσκευη μας.

cosmic
31-08-12, 17:12
Ακριβως Κωστα, επειδη λεφτα υπαρχουν ας ριξει ο φιλος κανα 5αρι 6 αρι χιλιαρικα για να παρει εναν απο αυτους του πελλετολεβητες ! Που και σε αυτους ακομα το μια φορα τον χρονο καθαρισμα το ξεχναμε,Δεν υπαρχουν τετοιοι λεβητες βιομαζας, μην λετε πραγματα που δεν υπαρχουν!

Ο φιλος δεν ειναι με πετρελαιο, αλλα με φυσ. αεριο! Αν εχεις δεδομενα για το οτι αλλαζοντας απο Φ. αεριο σε αγορα λεβητα και καταναλωση πελλετ κανει την αποσβεση την επομενη πενταετια, σε παρακαλω δωσε στοιχεια να ενημερωθουμε και οι υπολοιποι!

Kostas G
31-08-12, 19:59
Ακριβως Κωστα, επειδη λεφτα υπαρχουν ας ριξει ο φιλος κανα 5αρι 6 αρι χιλιαρικα για να παρει εναν απο αυτους του πελλετολεβητες ! Που και σε αυτους ακομα το μια φορα τον χρονο καθαρισμα το ξεχναμε,Δεν υπαρχουν τετοιοι λεβητες βιομαζας, μην λετε πραγματα που δεν υπαρχουν!

Ο φιλος δεν ειναι με πετρελαιο, αλλα με φυσ. αεριο! Αν εχεις δεδομενα για το οτι αλλαζοντας απο Φ. αεριο σε αγορα λεβητα και καταναλωση πελλετ κανει την αποσβεση την επομενη πενταετια, σε παρακαλω δωσε στοιχεια να ενημερωθουμε και οι υπολοιποι!

Δυστυχως cosmic υπαρχουν Αλλα μονο και μονο για να κανουν τη ζωη δυσκολη, αφου η τιμη τους ειναι υπερδιπλασια απο αυτη που αναφερεις.!!
και δεν ειναι μονο σε μια εταιρια. Εδω και καιρο, αρκετες αλλα και ακριβες εταιριες εχουν τετοια συστηματα . Μην φανταστεις κατι σπουδαιο ,
με αυτοματο ή χειροκινητο τροπο , γινεται καθαρισμος στους εναλλακτες , και τα μικροσωματιδια πεφτουν σε ενα πρωτο σταχτοδοχειο. εκει με ατερμωνα
πανε στο κεντρικο σταχτοδοχειο και μαζευονται μαζι με τις υπολοιπες σταχτες. `Βασιζομενοι σε καταλοιπα καυσης ( σταχτες ) 0,03% .. λογω ποιοτητας πελλετ και με λογικη χρηση,το καταφερνουν. Σιγουρα εχει τοποθετηθει τετοιο συστημα στην Ελλαδα. Το ξερω απο πρωτο χερι . Και ΔΕΝ λεω ποτε πραγματα που δεν υπαρχουν .
Αν δεν γνωριζω κατι.. απλα δεν το ανοιγω . Σιωπω . Δεν τα ξερω ολα, αλλα και απο την αλλη, απο τη στιγμη που δεν ειμαι σιγουρος δεν τα ισοπεδωνω και ολα

Ας μιλησουμε για το δευτερο θεμα . αλλα με περιπου. Περιπου λοιπον 2000 κιλα πελλετ ειναι ισα σε ενεργεια με 1000 λιτρα πετρελαιο ( και οχι τονο πετρελαιου που ειναι 1200 λιτρα. ) και περιπου ισα με ενα κυβικο ΦΑ.
Αρα καθε ενας ας κανει τους υπολογισμους του. Αν το πελλετ του φαινετε ακριβο , υπαρχει το ξυλο.
βεβαια την ευκολια του ΦΑ δεν την προσφερει κανενα συστημα. Δεν γνωριζω ομως την τιμη του ΦΑ αυτη τη στιγμη.
Οσοι μπουν στη διαδικασια του ξυλου ή του πελλετ...θα εχουν να κανουν το θερμαστη :):)

Techsprt
31-08-12, 20:01
Ας μιλησουμε για το δευτερο θεμα . αλλα με περιπου. Περιπου λοιπον 2000 κιλα πελλετ ειναι ισα σε ενεργεια με 1000 λιτρα πετρελαιο

Την απόδοση του λέβητα την υπολογίζουμε?

Kostas G
31-08-12, 21:13
Την απόδοση του λέβητα την υπολογίζουμε?

Ηλια , καταλαβα οτι μιλαμε για κοστος θερμανσης.. κοστος αντικαταστασης λεβητα , και οχι για την αποδοση του λεβητα.
παιζει καποιο ρολο??

Techsprt
31-08-12, 21:18
Ηλια , καταλαβα οτι μιλαμε για κοστος θερμανσης..

Το λειτουργικό κόστος είναι πιο σημαντικό απο το κόστος αντικατάστασης , άμεσα εξαρτόμενο δεν είναι απο την απόδοση λέβητα-καυσίμου , πέρα απο το κόστος αγοράς αυτών ?

Kostas G
31-08-12, 21:34
Το λειτουργικό κόστος είναι πιο σημαντικό απο το κόστος αντικατάστασης , άμεσα εξαρτόμενο δεν είναι απο την απόδοση λέβητα-καυσίμου , πέρα απο το κόστος αγοράς αυτών ?

Αυτο ρωταει ο cosmic. Ποιο ειναι το λειτουργικο κοστος ενος λεβητα πελλετ , και η αποσβεση που θα κανει , για να τον οδηγησουν στην αντικατασταση ενος λεβητα?
ή εστω στην παραλληλη χρηση.
Επειδη ομως θα σκασω αμα δεν πω την αληθεια.. το φτηνοτερο λειτουργικο κοστος.. και με τις ποιο φτηνες συσκευες , ( σορρυ Ηλια ) ειναι το νυχτερινο ρευμα...

Kostas G
31-08-12, 21:35
Αυτο ρωταει ο cosmic. Ποιο ειναι το λειτουργικο κοστος ενος λεβητα πελλετ , και η αποσβεση που θα κανει , για να τον οδηγησουν στην αντικατασταση ενος λεβητα?
ή εστω στην παραλληλη χρηση.
Επειδη ομως θα σκασω αμα δεν πω την αληθεια.. το φτηνοτερο λειτουργικο κοστος.. και με τις ποιο φτηνες συσκευες , ( σορρυ Ηλια ) ειναι το νυχτερινο ρευμα...

Τουλαχιστον μεχρι σημερα....

Techsprt
31-08-12, 21:38
το φτηνοτερο λειτουργικο κοστος.. και με τις ποιο φτηνες συσκευες , ειναι το νυχτερινο ρευμα...

Ούτε αυτό λέει κάτι μόνο του,αν θές να επιχειρηματολογείς και όχι να πετάς ατάκες,εφ'όσον δηλώνεις γνώστης (ακόμα περιμένω να μου πείς με τι ιδιότητα μιλάς),να μιλάς με οικονοτεχνικές μελέτες, δεν είναι πιο σωστό ?

Kostas G
01-09-12, 06:42
Ούτε αυτό λέει κάτι μόνο του,αν θές να επιχειρηματολογείς και όχι να πετάς ατάκες,εφ'όσον δηλώνεις γνώστης (ακόμα περιμένω να μου πείς με τι ιδιότητα μιλάς),να μιλάς με οικονοτεχνικές μελέτες, δεν είναι πιο σωστό ?

Αφου το θελεις να γινει σωστο . Γιατι να μη το κανουμε.
η KWH , με το πετρελαιο εβγαινε περιπου 0,5 ευρω. μειον 10-20% απωλεια . ( καμιναδες καπνος κλπ κλπ)
Το πελλετ θεωρωντας οτι πλησιαζει να εχει τιμη 0,25 με 0,30 του ευρω το κιλο με ενεργεια περιπου 5KWH , τοτε βγαινει η KWH απο 0,05 εως 0,07 . εξαρταται τη τιμη πο αγοραζει καθενας. Αν αγοραζεις καλης ποιοτητας pellet με πανω απο 350 ευρω το τονο. τοτε η τιμη ανεβαινει. μειον 10% απωλιες.
Υπολογισε 0,055 του ευρω συν 13% ΦΠΑ τιμή kWH για νυχτερινο ρευμα. με.....0% απωλιες. ( προσοχη , οταν λεμε θερμανση δεν μιλαμε για a/c , δεν ειναι τοσο αποτελεσμαστικα).

Αληθεια, μετραει τοσο πολυ η ιδιοτητα μου?
Δεν μετραει αν λεω αληθιες? δεν μετραει αν προσπαθω να βοηθησω. Και οχι με ημιμαθιες?
Ημουν στο χωρο της θερμανσης με στερεα καυσιμα , αρκετα χρονια σε σχεση με καποιους που μπηκαν προσφατα.
Στο διαστημα που εκατσα το εψαξα πολυ περισσοτερο απο καποιους αλλους.
Το να εισαι πχ τζακας ή υδραυλικος ή οπως το ειπες και συμφωνω μηχανολογος δεν σημανει οτι γνωριζεις τα παντα γυρω απο το χωρο...
θελει ψαξιμο. Και σε ενα βαθμο το εκανα για αρκετα χρονια.
Παντως απο το χωρο του λεβητα πελλετ και ξυλου , εφυγα περυσι.

Kostas G
01-09-12, 08:55
[QUOTE=Kostas G;17888730]Αφου το θελεις να γινει σωστο . Γιατι να μη το κανουμε.
η KWH , με το πετρελαιο εβγαινε περιπου 0,5 ευρω. μειον 10-20% απωλεια . ( καμιναδες καπνος κλπ κλπ)
Το πελλετ θεωρωντας οτι πλησιαζει να εχει τιμη 0,25 με 0,30 του ευρω το κιλο με ενεργεια περιπου 5KWH , τοτε βγαινει η KWH απο 0,05 εως 0,07 . εξαρταται τη τιμη πο αγοραζει καθενας. Αν αγοραζεις καλης ποιοτητας pellet με πανω απο 350 ευρω το τονο. τοτε η τιμη ανεβαινει. μειον 10% απωλιες.
Υπολογισε 0,055 του ευρω συν 13% ΦΠΑ τιμή kWH για νυχτερινο ρευμα. με.....0% απωλιες. ( προσοχη , οταν λεμε θερμανση δεν μιλαμε για a/c , δεν ειναι τοσο αποτελεσμαστικα).

Εκανα ενα τραγικο λαθος. και ζητω ταπεινα συγνωμη, Ξεχασα εντελως το ξυλο.
Επειδη , εχει μεινει στο μυαλο μου η τιμή Αθηνας , 180-200 ευρω το τονο. μειον 30% -40% κακο ζυγισμα, μειον 40 έως 50% απωλεια λογω υγρασιας δεν το θεωρω και τον φτηνοτερο τροπο να ζεσταθεις..
Αν βεβαια εκτος απο το θερμαστη , επειδη εχεις ξυλα, ζεις επαρχια και τα κοβεις μονος. κανεις και τον ξυλοκοπο ..τοτε εκει αλλαζει το πραγμα αφου το λειτουργικο σου κοστος σαν καυσιμη υλη ειναι ....0...
η σε αρκετες πολεις με τιμη τονου στα 100 με 120 ευρω το τονο , παλι εκει ειναι φτηνοτερο.

Techsprt
02-09-12, 04:59
Στο διαστημα που εκατσα το εψαξα πολυ περισσοτερο απο καποιους αλλους.

Μπορεί ναι μπορεί και όχι,ειλικρινά όμως δεν μπορώ να καταλάβω τι γράφεις,λυπάμαι.
Ανακατεύεις ένα σωρό θέματα ασύνδετα μεταξύ τους,χωρίς ολοκληρωμένη σκέψη για κανένα.

Kostas G
02-09-12, 09:48
Μπορεί ναι μπορεί και όχι,ειλικρινά όμως δεν μπορώ να καταλάβω τι γράφεις,λυπάμαι.
Ανακατεύεις ένα σωρό θέματα ασύνδετα μεταξύ τους,χωρίς ολοκληρωμένη σκέψη για κανένα.

Δεν βαριεσαι Ηλια. δεν πειραζει. Σε οποιον ενδιαφερεται να μαθει μπορω να του εξηγησω περισσοτερο. Αν και δεν βλεπω αποριες..

rena_myst
18-09-12, 07:32
Καλημερα.Ενδιαφερομαι να εγκαταστησω καυστηρα και λεβητα πελετ σε διοροφη μεζονετα 120 τμ περιπου.
Υπαρχει καποιος που να κανει δοσεις χωρις πιστωτικη καρτα ?Με γραμματια για παραδειγμα. Βρισκομαι στη Θεσσαλονικη

Pellet24
19-10-12, 13:51
Επειδή είμαι έμπορος της συγκεκριμένης μορφής ενέργειας πολλοί λογικό είναι να πείτε πως η γνώμη μου ίσως δεν μπορεί να θεωρηθεί και η πλέον αντικειμενική ωστόσο το forum το βρήκα με μια απλή αναζήτηση στο google και αυτό μου δίνει κάθε δικαίωμα το πρώτο μου post στο forum να είναι βασισμένο σε αυτή τη θεματολογία. Προσανατολισμένος κατά προτεραιότητα στο να προστατεύσω φίλους και όχι να πουλήσω όπως πιθανόν περνάει από το μυαλό πολλών θα ήθελα να σας δώσω κάποιες συμβουλές.

1. Προσοχή στο τι θα αγοράσετε και από που θα το αγοράσετε. Η αγορά του pellet αυτή τη στιγμή είναι μια αναδυόμενη αγορά και έχουν βγεί πολλοί έμποροι οι οποίοι ίσως δεν γνωρίζουν ενδελεχώς το κομμάτι του pellet. Προσέξτε τη χώρα προέλευσης του προϊόντος. Γνωρίζω πως όλοι περνάμε δύσκολα αυτό το διάστημα με όλα αυτά τα πράγματα που συμβαίνουν στην Ελλάδα αλλά για μερικά ευρώ μη θυσιάσετε την ποιότητα του προϊόντος. Οι διαφορές στις τιμές συνήθως από τον ένα στον άλλο δεν είναι τεράστιες. Αυτό συμβαίνει όμως όταν μιλάμε για την ίδια σόμπα ή για τον ίδιο καυστήρα Pellet. Ωστόσο υπάρχουν τόσες πολλές εταιρίες οι οποίες ασχολούνται με το Pellet και ίσως θα πρέπει να προσέξετε ιδιαίτερα την αξιοπιστία και τις εγγυήσεις που σας παρέχουν καθώς είναι μια επένδυση και κανείς δε θέλει να χάσει από μια επένδυση που κάνει για το σπίτι του.

2. Ιδιαίτερη προσοχή στο καύσιμο. Μπορείτε να βρείτε διαφορετικές ποιότητες και ποιότητες. Γιατί λέω προσοχή. Το καύσιμο είναι το Α και το Ω. Προσπαθήστε να πάρετε όσο γίνεται καλύτερης ποιότητας pellet γιατί αυτό θα εγγυηθεί την άριστη λειτουργία και την απόδοση βάσει των προδιαγραφών του κατασκευαστή. Προσέξτε ιδιαίτερα τον παράγοντα υγρασία στο βιοκαύσιμο.

3. Η συντήρηση βάσει των προδιαγραφών του κατασκευαστή θα σας σώσει μελλοντικά και γι αυτό μην την αμελείτε. Όσον αφορά το κόστος συντήρησης μπορείτε να το βρείτε γράφοντας απλά στο google "Κόστος Συντήρησης Λέβητα Pellet Γενικές οδηγίες"

ALXIOA
22-10-12, 19:07
Θα προτημουσατε τζάκι καλοριφέρ η ΚΑΥΣΤΗΡΑ - σόμπα πέλετ με τα καλοριφέρ.;; Επειδή θα αλλάξω όπωςδηποτε τροπο θέρμανσης του σπιτιού μου θα ήθελα να μου πειτε πλεονεκτήματα κ μειονεκτήματα απο τους 2 τρόπους..!!!

minotauros04
28-08-13, 20:21
Καλησπερα.
Ο χειμωνας βεβαια απεχει ακομα αρκετα, αλλα ας κανω την αρχη.
Οπως και τις παλαιοτερες χρονιες μπορω να σας δωσω προσφορες για σομπες, λεβητες, ξυλου και πελλετ καθως και για τζακια.
Το email μου ειναι το e.sinergatis@gmail.com.
Εκει μπορειτε να μου πειτε λιγα λογια για τον χωρο που θελετε αν ζεστανεται(ποσα μετρα ειναι, τι ειδους κατασκευη ειναι, αν εχει μονωση και οτι αλλο θεωρειται οτι μπορει να βοηθησει στην αποστολη της προσφορας που μπορω να σας στειλω.
Ευχαριστω.

kougis
03-09-13, 15:53
Καλησπερα.
Ο χειμωνας βεβαια απεχει ακομα αρκετα, αλλα ας κανω την αρχη.
Οπως και τις παλαιοτερες χρονιες μπορω να σας δωσω προσφορες για σομπες, λεβητες, ξυλου και πελλετ καθως και για τζακια.
Το email μου ειναι το e.sinergatis@gmail.com.
Εκει μπορειτε να μου πειτε λιγα λογια για τον χωρο που θελετε αν ζεστανεται(ποσα μετρα ειναι, τι ειδους κατασκευη ειναι, αν εχει μονωση και οτι αλλο θεωρειται οτι μπορει να βοηθησει στην αποστολη της προσφορας που μπορω να σας στειλω.
Ευχαριστω.

Περιμένω.