PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο ενεργειακο αεροθερμο τζακι?

Komori
31-03-11, 14:39
Γεια σας και απο εμενα και καλως σας βρηκα.
Ψαχνωντας μια ενναλακτικη μορφη θερμανσης κατεληξα σε αεροθερμο ενεργειακο τζακι.Να τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.
Εχω ενα 100αρι διαμερισμα στο 2ο οροφο μιας 3οροφης οικοδομης 5αετιας.Αυτη τη στιγμη η κυρια θερμανση ειναι το πετρελαιο, με ηλιακο και μποιλερ.Υπαρχει ενα απλο γωνιακο τζακι κουατρο ελληνικης κατασκευης το οποιο το ειχα βαλει για ομορφια και να τ'αναβω κανα Σαβ/κο.Περσι το αναβα πιο συχνα και ειδα οτι ελατωσσα και το πετρελαιο.Μεχρι τωρα εχω καψει 800 λιτρα στο Κιλκις.Με το σκεπτικο αυτο και με ενα προβλημα που εχει το ηδη υπαρχον τζακι(καπνιζει τι αλλο) ειπα να το αλλαξω και να επενδυσω σε ενα ενεργειακο αεροθερμο.
Εχω κοιταξει ολες τις ενναλακτικες - ξυλολεβητα - πελλετς ειτε σομπα ειτε λεβητα - και τζακι καλοριφερ.Μου αρεσε πολυ η λυση τζακι καλοριφερ αλλα το σπιτι ειναι κατοικησιμο κι εχω μπερδευτει με τα συστηματα ανοιχτο - κλειστο δοχειο.Κι επειδη ζουμε πεντε ανθρωποι μεσα δεν θελω να γινει κανενα ατυχημα.Ετσι κατεληξα στο αεροθερμο ενεργειακο.Καποιες ερωτησεις που εχω και αν θελετε βοηθατε.
1)Ο αερας ξηραινεται απο το τζακι?
2)Ποιο ειναι το καλυτερο υλικο κατασκευης το ατσαλι , το μαντεμι ή καποιο αλλο?
3)Το βεντιλατερ ειναι απαραιτητο γιατι θελω να στειλω κι ενα αγωγο γυρω στα 9 μετρα.
Ποια εταιρια λοιπον νομιζετε οτι ειναι καλυτερη και θ'αντεξει μεγαλο διαστημα?Καποιος που να την εχει και να ειναι ευχαριστημενος?Για να μη θεωρηθει διαφημιση απαντηστε με προσωπικο email για την εταιρια .
Ευχαριστω εκ των προτερων

stelios1
31-03-11, 19:21
Δεν υπαρχει θεμα διαφημισης εδω, αν λεγαμε για αυτοκινητα πχ δεν θα αναφεραμε μαρκες?
Το σπιτι σου δεν ειναι ενεργοβορο, 800 λιτρα πετρελαιο δεν ειναι ποσοτητα μεγαλη, ενα τζακι θα στα εκαιγε αυτα σαν ποσο χρηματων.
Ο αερας ξηραινεται απ οποιοδηποτε συστημα θερμανσης απλα σ αλλα γινεται αμεσα αντιληπτο (κυριως σ αεροθερμα συστηματα) κ σ αλλα οχι τοσο.. η ουσια βρισκεται στ ποσο καθαρο αερα εχει ενας χωρος. Εχει σπιτια πχ που πανω απ τα σωματα οι τοιχοι λερωνονται πολυ, σ αλλα λιγοτερο.
Ατσαλι δεν υπαρχει.. Λαμαρινα απλη ειναι. Για εντυπωση το λενε. Ολα τα ενεργειακα εχουν τετοιο περιβλημα κ επειδη δεν αντεχει σε υψηλες θερμοκρασιες, αλλα εχουν μαντεμι κοντα στ φωτια κ αλλα πυροπλακες.
Το ποσο πετρελαιου που αναφερεις δεν δικαιολογει αλλαγη, δεν θα γλυτωσεις κ πολλα δηλαδη, Αν σ αρεσει τ τζακι κ δεν εχεις οικονομικο προβλημα αλλαξε το, σε βαθος χρονου θα εχεις αποσβεση σιγουρα..

Komori
01-04-11, 08:21
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Οσο αφορα το βεντιλατερ το βρισκετε απαραιτητο?
Ειναι κατι που πρεπει να μπει κατα την εγκατασταση του τζακιου ή τοποθετειται και μετα?

stelios1
02-04-11, 05:54
Εχει εστιες ενεργειακες χωρις βεντυλατερ αλλα ειναι σχεδιασμενες γ αυτο τ σκοπο, σ οποιοδηποτε απλο τζακι εν μερει αεροθερμο τ βεντυλατερ αν και θα ριξει την θερμοκρασια του αερα πολυ θα αυξησει συνολικα την αποδοση. Το θεμα ειναι να ισοροπει αυτη η σχεση ογκου αερα που στελνει και θερμοκρασιας του. Αν δινει 200 κυβικα με θερμοκρασια 30 βαθμους θα ανεβει η αποδοση αλλα αξιζει τοσος ογκος αερα σπιτι σου για 10 βαθμους τελικο κερδος? Πας τοτε σε μηχανακι με 30 κυβικα ας πουμε ωστε να βγαζει 70 βαθμους. Αν σκεφτεσαι να κανεις κατι σ αυτο που εχεις γινε πιο συγκεκριμενος.

Komori
02-04-11, 11:38
Δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις πανω στο θεμα.Στην απλη κοινη λογικη λεω να αλλαξω το ηδη υπαρχον επειδη καπνιζει και ειναι απλο με ενα ενεργειακο.
Γι αυτο αλλωστε γραφω κι εδω για να βρω μια λυση καταλληλη.
Τωρα απο εταιρειες αν δεν θεωρειται διαφημιση εχω δει και μου αρεσαν τα εξης
1)Dovre 2180 με συρομενη πορτα και βεντυλατερ
2)Kal Fire 71 με συρομενη αλλα αυτη η εταιρια δε βγαζει ενσωματωμενο βεντυλατερ και τελος που μου αρεσε και πιο πολυ κου ταιριαζει στο χωρο η
3)Supra Univers 231 με βεντυλατερ και πυροτουβλο.
Ολες στη τιμη ειναι κοντα με εξαιρεση τη Dovre που ειναι λιγο πιο φθηνη.
Ευχαριστω

tzartos
26-05-11, 12:25
Καλησπέρα κι απο μένα.
Κατ αρχήν... μιάς που γράφεις για το univers το οποίο το ξέρω καλά... μιλάμε για το απλό το univers η το pack??? Γιατι αν μιλάμε για το απλό δεν συμπεριλαμβάνεται στη τιμή του το βεντιλατέρ ούτε το καπακι του αεροθαλάμου. Επίσης δεν εχεις προσβαση στο βεντιλατέρ απο τον χώρο καυσης και αν συμβει κατι στο βεντιλατερ θα πλρεπει να ξυλώσει την επένδυση. και το 231 είναι αυτο με το πυρότουβλο. θέλεις τετοιο χώρο κάυσης η απλα μαντεμένιο? An milame gia to pack τοτε η τιμη του (στα χαρτιά) ανερχεται στα 3.677 μαζι με το ΦΠΑ.

Δέν σου κρύβω οτι εγώ ο ίδιος παλιότερα δούλευα για την Supra (τα οποία σαν κατασκευές τα περισσότερα είναι αξιόλογα) και αυτή τη στιγμή η δουλειά μου παραμένει στο ίδιο είδος αλλά με αλλες εταιρίες.

Σ αυτή τη κατηγορία και σ αυτα τα λευτά πάντως υπάρχουν κι αλλες πολυ αξιόλογες εταιριες οι οποίες θα σε ικανοποιούσαν πλήρως, ίσως και περισσότερο....
Εάν δεν έχεις καταλήξει και θέλεις επιπλέον πληροφορίες ενημέρωσε με.