PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμφωνείτε με το νομοσχέδιο που μας καθιστά όλους δότες οργάνων;

Χρήστος
02-04-11, 21:29
Συμφωνείτε με το νομοσχέδιο που μας καθιστά όλους δότες οργάνων;

α) Ναι θέλω να είμαι δότης οργάνων μετά θάνατο
β) Ναι, αλλά θέλω να με ρωτήσουν πρώτα
γ) Όχι δεν θέλω να είμαι δότης οργάνων και να μπω σε μαύρη λίστα
δ) Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

Χρήστος
02-04-11, 21:39
Θα ήθελα να με ρωτήσουν πρώτα

koukli
02-04-11, 21:49
Έτσι όπως το θέτεις: βρίσκομαι πιο κοντά στο "γ"...!!!

Αλλά συμφωνώ με 'σένα, ότι θα 'πρεπε να μας ρωτήσουν...!!!

Antonius
02-04-11, 21:58
Εγώ φοβάμαι πως κάποιοι γιατροί θα μας βλέπουν σαν ανταλλακτικά για τους καλούς πελάτες στα νοσοκομεία.

Frankenstein
02-04-11, 22:08
Εγώ φοβάμαι πως κάποιοι γιατροί θα μας βλέπουν σαν ανταλλακτικά για τους καλούς πελάτες στα νοσοκομεία.

Akrivws Antwni ;) Oxi den symfwnw :yes:

BILL84
02-04-11, 22:11
Δεν συμφωνώ καθόλου με το να περάσει αυτό το νομοσχέδιο. Προσωπικά πιστεύω θα γίνουνε Πολλά αίσχη στα νοσοκομεία. Δεν έχω γίνει δότης οργάνων μέχρι στιγμής αλά εγώ πιστεύω πρέπει να ύπαρξη ένα είδος ενημέρωσης για να ευαισθητοποιηθούμε περισσότερο πάνω σε αυτό το θέμα. Όπου αν το καλό σκεφτούμε και καλύτερα δεν είναι εκεί το πρόβλημα στη ρίζα του αλλά ότι το γιατί να φτάσει να χρειαστεί το μόσχευμα...

analwsimos
02-04-11, 22:12
:yes:
όποιο ξέρει τι γίνεται στον κόσμο των νοσοκομείων θα συμφωνήσει με τα παιδιά παραπάνω
δυστυχώς..

crazy_ant
02-04-11, 22:48
oxi den thelw na mi me rwtisoun kai na me petsokopsoun...me to etsi thelw..
den tous exw empistosini kamia!

neo24gr
03-04-11, 08:28
χωρις να με ρωτησουν πρωτα? ειναι με τα καλα τους? κουμουνιστικος κθεστως αποκτησαμε?
μην τρελαθουμε κι ολας! μεγαλη λαλακια το νομοσχεδιο απο μια γελια κυβερνηση!
ακου εκει με το στανιο δωρητης οργανων!
ξερουμε πολυ καλα πως << περιποιούνται>> τους υποψήφιους δωρητες οργανων στα νοσοκομεια....

sakis677
03-04-11, 09:59
θα μπορουσα να γινω δοτης αλλα εθελοντικα και χωρις να μπω σε διαδικασιες
οχι στον νομο που με αναγκαζει

*η δευτερη επιλογη " ναι αλλα θελω να με ρωτησουν " δεν ισχυει
ειτε συμφωνεις με το νομο και δεν θελεις να σε ρωτησουν
ειτε δεν συμφωνεις και θελεις να σε ρωτησουν

Shiva
03-04-11, 10:35
Μα οποιος θελει μπορει να δηλωσει οτι δεν θελει να ειναι δωρητης οργανων...
Οσοι λενε οτι δεν θελουν να ειναι γιατι καταργουν την ελευθερια τους (κατι που τυπικα ειναι αληθεια, αλλα πρακτικα οχι, αφου εχεις επιλογη να μην γινεις δωρητης οργανων), ας σκεφτουν αν θα γινοντουσαν δωρητες οργανων χωρις τον νομο...
Χωρις καμια πιεση και με δικη τους επιλογη για τη δωρεα...

Θα γινοσασταν;

Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος...

etterna
03-04-11, 10:44
ΟΧΙ ... με την λογική αυτή όλοι πρέπει να είμαστε εν δυνάμει δότες αίματος
περνάς έξω από νοσοκομείο ;; χρειάζονται αίμα ;; σε τσιμπάνε και σε ρουφάνε '' so simple ''
η αυτοδιαχείριση του ατόμου καταργείτε και όλοι είμαστε εν δυνάμει ανταλλακτικά για τους φραγκάτους
πόσο δε μάλλον που θα επιτρέπετε και σε ιδιωτικές κλινικές να κάνουν μεταμοσχεύσεις
και όλοι γνωρίζουμε τι συμβαίνει στο βασίλειο της Ελλαδοπλουτοκτατίας
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ TOYΣ
ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΤΟΥΣ
Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΟΥ
Αλλά κοιτάτε που μας έφτασαν ....
ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ
η Χάρτα των ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΚΑΤΑΠΑΤΑΤΕ ΒΑΝΑΥΣΑ
ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΟΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΤΕΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ
ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΜΑΣ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΗΣ ΜΙΖΕΡΙΑΣ ΜΟΥ ...τουλάχιστον [μόνο αυτή μου αφήσανε ]

http://www.youtube.com/watch?v=Wbu6Bb5akf8

Mary J
03-04-11, 11:27
Νa mou leipoun tetoioi nomoi...tous vgazoun gia na eksipiretountai ta simferonta twn megalwn nomima!

.:Darth Vader:.
03-04-11, 11:58

+1 μιν σου πο θα γίνονται δολοφονίες για τα όργανα.....
+ ποιος τρελός ψήφισε συμφωνώ ?

toxotis61
03-04-11, 16:05
ΟΛΟΙ πρεπει να ειμαστε δοτες!!! ΧΩΡΙΣ επιφυλαξεις!!!

crazy_ant
03-04-11, 16:31
nai ama sou dwsw egw to sikwti mou pou exw perasei ipatitida san mikri..alla o kalos o giatroudakos pou tha mou to vgalei den tha kserei...gt den exei to istoriko m otan me ''sfazei'' ti kala pou tha peraseis meta :)
leme twra...

Antonius
03-04-11, 16:33
Αυτοί είναι ικανοί να επαναφέρουν και τις εκτελέσεις:

Κίνα: 65% των μοσχευμάτων προέρχεται από εκτελεσμένους

ΑΘΗΝΑ 27/08/2009

http://www.consortiuminfo.org/standardsblog/images/icons/china.png

Αποτροπιασμό προκαλεί η για πρώτη φορά δημόσια παραδοχή εκ μέρους της Κίνας πως ο κύριος όγκος των ιατρικών μοσχευμάτων, αφαιρούνται από εκτελεσθέντες. Οι αποκαλύψεις συμπίπτουν με την προώθηση εκ μέρους της κινεζικής κυβέρνησης εθνικού συστήματος δωρεάς οργάνων.

Όπως αποκαλύπτεται από την εφημερίδα Ημερησία της Κίνας, περίπου 65% των μοσχευμάτων που χρησιμοποιούνται σε εγχειρήσεις προέρχονται από καταδικασμένους στην εσχάτη των ποινών. Είναι η πρώτη φορά που επισήμως εκ μέρους της Κίνας υπάρχει αυτή η παραδοχή, αν και υπήρξαν στο παρελθόν αναφορές για καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των θανατοποινιτών, οι οποίοι υπογράφουν ότι δέχονται να γίνουν μετά θάνατον δωρητές, αλλά και για εμπόριο οργάνων.

Η αναφορά της εφημερίδας στο ποσοστό αυτό, δεν ήταν δυνατόν να επιβεβαιωθεί από επίσημη πηγή ωστόσο ο υφυπουργός Υγείας Χουάνγκ Ζιεφού έχει παραδεχθεί ότι τα περισσότερα όργανα που χρησιμοποιούνται σε μεταμοσχεύσεις προέρχονται από κρατούμενους. "Οι θανατοποινίτες δεν είναι κατάλληλη πηγή μοσχευμάτων" δήλωσε ο Ζιεφού σύμφωνα με την China Daily.

Σύμφωνα με τα κρατικά ΜΜΕ, η Κίνα προωθεί εθνικό σύστημα μεταμοσχεύσεων ώστε η εξάρτηση από τους κρατούμενους να μειωθεί. Στόχος του υπουργείου Υγείας και του κινεζικού Ερυθρού Σταυρού είναι η ευαισθητοποίηση των πολιτών ώστε να γίνονται δωρητές οργάνων.

Η εθελοντική προσφορά των Κινέζων είναι εξαιρετικά περιορισμένη τόσο για θρησκευτικούς λόγους όσο και λόγω του ελλιπούς κρατικού συστήματος. Χαρακτηριστικό είναι ότι από το 2003 και μετά μόνο 130 άνθρωποι έχουν γίνει δωρητές οργάνων σε όλη τη χώρα.

Την απόφαση της Κίνας για προώθηση εθνικού συστήματος μεταμοσχεύσεων, χαιρέτισε ο ΠΟΥ. Από τη Γενεύη ο δρ. Λυκ Νοέλ δήλωσε ότι ο Οργανισμός υποστηρίζει την κίνηση και περιμένει να δει τα πρώτα αποτελέσματα.

Το νέο σύστημα - σύμφωνα με ό,τι μέχρι στιγμής έχει γίνει γνωστό - θα προβλέπει λίστα αναμονής για λήψη οργάνου, με στόχο να υπάρξει μεγαλύτερη διαφάνεια και δικαιοσύνη. Αρχικά το πρόγραμμα θα εφαρμοστεί σε δέκα επαρχίες και πόλεις, μεταξύ αυτών η Σανγκάη, η Ξιανμέν κ.α. και τελικά θα εφαρμοστεί σε όλη τη χώρα.

http://www.consortiuminfo.org/standardsblog/images/icons/china.png

etterna
03-04-11, 17:14
ΟΛΟΙ πρεπει να ειμαστε δοτες!!! ΧΩΡΙΣ επιφυλαξεις!!!

καμία επιφύλαξη... ναι να είσαι δότης ....καλό είναι
αλλα όχι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ... ΜΟΝΟ αν το επιθυμεις

Αποστολης
04-04-11, 00:09
καμία επιφύλαξη... ναι να είσαι δότης ....καλό είναι
αλλα όχι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ... ΜΟΝΟ αν το επιθυμεις

+1

ΜΑΙΡΗ
04-04-11, 07:04
Θα μας κυνηγανε με το ντουφεκι καποιοι πληρωμενοι ;)

voleftis
04-04-11, 08:39
Αυτή την τοποθέτηση την πέτυχα αλλού και βάζει τα πράγματα στην σωστή τους διάσταση.

http://government.gov.gr/wp-content/upl ... %CF%82.pdf

Νόμος που ξεκινάει , με το " εφεξείς τα ανθρώπινα όργανα , θα ονομάζοντε απλά όργανα " είναι αρκετό γιά να καταλάβουμε που το πάει ...!!

Αυτ'ο είναι από απαντησή μου αλλού που το έχω κάνει θέμα :

Οι νεφροπαθείς δεν είναι εκατό χιλιάδες , αλλά 9.500 και από αυτούς μόνο οι 2.500 είναι μεταμοσχεύσιμοι ...!! Αλλά εδώ το θέμα δεν είναι αυτό . Το θέμα είναι ότι με πρόσχημα αυτούς του 2.500 , ετοιμάζουν κάτι ανήκουστο ...!!

Ετοιμάζουν έναν νόμο που :

α) Σε μετατρέπει σε ένα υποκείμενο που έχει απολέσει την ανθρώπινη υπόστασή του , αφού δεν θα μπορεί να έχει τον έλεγχο του σώματος του μετά θάνατο σύμφωνα με τις επιθυμίες του , γιατί η δήλωση δεν διασφαλίζει τίποτα , αφού μπορεί κάλλιστα να χαθεί ...!!

β) Σε αναγκάζει να δηλώσεις τις προσωπικές σου πεποιθήσεις και να γίνεις ευάλωτος σε κακόβουλες επιθέσεις από άτομα που έχουν διαφορετικές πεποιθήσεις από εσένα και μπορεί να βρίσκεσε στην ανάγκη τους , όπως είναι η ιατρική ανάγκη ...!

γ) Επιτρέπει σε οργανωμένα κυκλώματα να εμπορεύονται ένα τεράστιο απόθεμα από δέκα εκατομμύρια ανθρώπους σε όργανα , τα οποία θα τα λαμβάνουν εντελώς δωρεάν χωρίς να ρωτήσουν κανέναν και θα τα πουλάνε όσο θέλουν και όπου θέλουν ...!!

δ) Θα οδηγήσει μεγάλες ήδη εξαθλιωμένες μάζες σε χειρότερη εξαθλίωση , αφού θα συμβεί ότι περίπου και στην Ινδία και θα τρέχουν πολλοί να πουλήσουν τα νεφρά τους σε εύρωστους Ευρωπαίους και Αμερικάνους , όσο , όσο γιά να επιβιώσουν ...!!!

ε) Οι μεγάλες πολυεθνικές που ελέγχουν τις ιδιωτικές κλινικές , με το πρόσχημα της μη αποθήκευσης των οργάνων , από τους υποχρεωτικά πλέον -και όχι δωρητές -δότες οργάνων , θα τα μοσχοπουλάνε στις διεθνείς αγορές ...!!

ζ) Καταστρέφει την αξία και την ευγενική στάση της δωρεάς οργάνων και την απογυμνώνει από κάθε μεγαλείο , έτσι αντί να εξυψώνει τον άνθρωπο , τον υποβιβάζει σε υπάνθρωπο και εμπορεύσιμο προϊόν , γιατί μην μου πείτε πως δεν θα υπάρχουν κυκλώματα από το ιατρικό κατεστημένο , που όταν σε συναντούν δεν θα έχουν στο μυαλό τους το αν είσαι συμβατός με κάποιον πελάτη τους ...??

Ο νόμος αυτός είναι πέρα από αντισυνταγματικός , γιατί στρέφετε κατά της ελευθερίας της αυτοδιάθεσης του ανθρώπου σύμφωνα με τις επιθυμίες του , χωρίς να χρειάζεται να δικαιολογείτε και να τις κάνει γνωστές σε άτομα που δεν εμπιστεύεται , είναι και βαθιά ανήθικος γιατί μετατρέπει μια πράξη μεγαλείου με το πρόσχημα της δήθεν προσφοράς σε κερδοσκοπική πράξη αμφίβολων κύκλων ...!!

Το θέμα είναι σοβαρό , διαδώστε τις αντιρρήσεις σας . Κανείς ( πλην ελαχίστων ) από τους πραγματικά ενδιαφερόμενους δεν θα ωφεληθεί από τον νόμο . Οι μόνοι που θα κερδίσουν θα είναι οι μεγάλες ιδιωτικές κλινικές που θα θησαυρίσουν πουλώντας κάτι που θα το βρίσκουν τσάμπα και χωρίς κανένα ιδιαίτερο κόστος ...!!

pagpan1
04-04-11, 12:10
Αυτή την τοποθέτηση την πέτυχα αλλού και βάζει τα πράγματα στην σωστή τους διάσταση.

http://government.gov.gr/wp-content/upl ... %CF%82.pdf

Νόμος που ξεκινάει , με το " εφεξείς τα ανθρώπινα όργανα , θα ονομάζοντε απλά όργανα " είναι αρκετό γιά να καταλάβουμε που το πάει ...!!

Αυτ'ο είναι από απαντησή μου αλλού που το έχω κάνει θέμα :

Οι νεφροπαθείς δεν είναι εκατό χιλιάδες , αλλά 9.500 και από αυτούς μόνο οι 2.500 είναι μεταμοσχεύσιμοι ...!! Αλλά εδώ το θέμα δεν είναι αυτό . Το θέμα είναι ότι με πρόσχημα αυτούς του 2.500 , ετοιμάζουν κάτι ανήκουστο ...!!

Ετοιμάζουν έναν νόμο που :

α) Σε μετατρέπει σε ένα υποκείμενο που έχει απολέσει την ανθρώπινη υπόστασή του , αφού δεν θα μπορεί να έχει τον έλεγχο του σώματος του μετά θάνατο σύμφωνα με τις επιθυμίες του , γιατί η δήλωση δεν διασφαλίζει τίποτα , αφού μπορεί κάλλιστα να χαθεί ...!!

β) Σε αναγκάζει να δηλώσεις τις προσωπικές σου πεποιθήσεις και να γίνεις ευάλωτος σε κακόβουλες επιθέσεις από άτομα που έχουν διαφορετικές πεποιθήσεις από εσένα και μπορεί να βρίσκεσε στην ανάγκη τους , όπως είναι η ιατρική ανάγκη ...!

γ) Επιτρέπει σε οργανωμένα κυκλώματα να εμπορεύονται ένα τεράστιο απόθεμα από δέκα εκατομμύρια ανθρώπους σε όργανα , τα οποία θα τα λαμβάνουν εντελώς δωρεάν χωρίς να ρωτήσουν κανέναν και θα τα πουλάνε όσο θέλουν και όπου θέλουν ...!!

δ) Θα οδηγήσει μεγάλες ήδη εξαθλιωμένες μάζες σε χειρότερη εξαθλίωση , αφού θα συμβεί ότι περίπου και στην Ινδία και θα τρέχουν πολλοί να πουλήσουν τα νεφρά τους σε εύρωστους Ευρωπαίους και Αμερικάνους , όσο , όσο γιά να επιβιώσουν ...!!!

ε) Οι μεγάλες πολυεθνικές που ελέγχουν τις ιδιωτικές κλινικές , με το πρόσχημα της μη αποθήκευσης των οργάνων , από τους υποχρεωτικά πλέον -και όχι δωρητές -δότες οργάνων , θα τα μοσχοπουλάνε στις διεθνείς αγορές ...!!

ζ) Καταστρέφει την αξία και την ευγενική στάση της δωρεάς οργάνων και την απογυμνώνει από κάθε μεγαλείο , έτσι αντί να εξυψώνει τον άνθρωπο , τον υποβιβάζει σε υπάνθρωπο και εμπορεύσιμο προϊόν , γιατί μην μου πείτε πως δεν θα υπάρχουν κυκλώματα από το ιατρικό κατεστημένο , που όταν σε συναντούν δεν θα έχουν στο μυαλό τους το αν είσαι συμβατός με κάποιον πελάτη τους ...??

Ο νόμος αυτός είναι πέρα από αντισυνταγματικός , γιατί στρέφετε κατά της ελευθερίας της αυτοδιάθεσης του ανθρώπου σύμφωνα με τις επιθυμίες του , χωρίς να χρειάζεται να δικαιολογείτε και να τις κάνει γνωστές σε άτομα που δεν εμπιστεύεται , είναι και βαθιά ανήθικος γιατί μετατρέπει μια πράξη μεγαλείου με το πρόσχημα της δήθεν προσφοράς σε κερδοσκοπική πράξη αμφίβολων κύκλων ...!!

Το θέμα είναι σοβαρό , διαδώστε τις αντιρρήσεις σας . Κανείς ( πλην ελαχίστων ) από τους πραγματικά ενδιαφερόμενους δεν θα ωφεληθεί από τον νόμο . Οι μόνοι που θα κερδίσουν θα είναι οι μεγάλες ιδιωτικές κλινικές που θα θησαυρίσουν πουλώντας κάτι που θα το βρίσκουν τσάμπα και χωρίς κανένα ιδιαίτερο κόστος ...!!

Καλα που τα βρηκες όλα αυτα; Στα περισσοτερα Ευρωπαϊκά κρατη η δωρεα οργανων θεωρείτε κατι το αυτονόητο. Ακουσες να γινετε κατι από όλα αυτά που αναφερεις ;Συμφωνώ ότι είναι ένα ευαίσθητο ζητημα και η συνομωσιολογια δεν βοηθα καθολου

Yasmin
04-04-11, 12:38
Ναι, αλλά θέλω να με ρωτήσουν πρώτα. Αν για κάποιο λόγο κάποια όργανά μου βοηθήσουν κάποια άλλα άτομα να ζήσουν όταν εγώ θα φεύγω απο αυτό το κόσμο θα θελα πολύ να τα δωρήσουν αλλά με τη συγκατάθεσή μου πρώτα.

ukj21
05-04-11, 08:46
Όχι.

crazy_ant
05-04-11, 08:53
Καλα που τα βρηκες όλα αυτα; Στα περισσοτερα Ευρωπαϊκά κρατη η δωρεα οργανων θεωρείτε κατι το αυτονόητο. Ακουσες να γινετε κατι από όλα αυτά που αναφερεις ;Συμφωνώ ότι είναι ένα ευαίσθητο ζητημα και η συνομωσιολογια δεν βοηθα καθολου
se olo ton kosmo einai de facto oti an den eisai doritis organwn...i den simfwnei i oikogeneia sou na se ''aposindesei'' den mporei na se petsokopsei kaneis giatros me to etsi thelw..ektos apo autous pou klevoun ta organa :yes:
egw den thelw na psifistei o nomos enantia stin thelisi mou na mou paroun oti theloun..pes epesa se koma..dld den prepei na ginei kamia prospatheia?kai meta apo mia mera na me steiloun?epeidi vrikane paxi portofoli?
eleos!!den tha eprepe kan na to sizitame auta!!einai autonoito oti zoume ellada!kai oxi allou,,ara edw polla ginontai...
den exw oudemia empistosini stous nosokomeiakous giatrous..me ekseresi enan dio kalous xeirourgous kai TIMIOYS pano ap'ola pou ETYXE na sinantisw se oli mou tin zwi :)

Sak_attack
05-04-11, 19:56
Είναι λάθος το νομοσχέδιο να σε καθιστά υπαχρεωτικά δότη

gioths
05-04-11, 20:07
καλο θα ηταν να ρωτησουν ποιος θελει να ειναι δοτης

Nikos235
05-04-11, 20:44
Ποιός ξέρει τά παλιολαμόγια πόσους θά σκοτώσουν γιά νά τούς πάρουν τά όργανα τους γιά νά εξυπηρετήσουν τούς δικούς τους σκοπούς.

kostapakis
05-04-11, 22:16
Αυτού του είδους οι λαλακίες και η δήθεν ευαισθησία και ΄΄ανθρωπιά μας΄΄ μας έφεραν εδώ κι ακόμα παραπέρα.
Αραγε πότε θα γυρίσω στην πατρίδα μου???????????????

kostapakis
05-04-11, 22:19
περνάς έξω από νοσοκομείο ;; χρειάζονται αίμα ;; σε τσιμπάνε και σε ρουφάνε '' so simple ''
η αυτοδιαχείριση του ατόμου καταργείτε και όλοι είμαστε εν δυνάμει ανταλλακτικά για τους φραγκάτους
πόσο δε μάλλον που θα επιτρέπετε και σε ιδιωτικές κλινικές να κάνουν μεταμοσχεύσεις

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΗΣ ΜΙΖΕΡΙΑΣ ΜΟΥ ...τουλάχιστον [μόνο αυτή μου αφήσανε ]

ΣΥΜΦΩΝΩ, ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΩ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ.

cloneboy
05-04-11, 22:36
ναι συμφωνω

orgix
05-04-11, 22:46

+10000000000000000000
bravo

georgekok
06-04-11, 01:27
Ναί,αλλά θα ήθελα να με ρωτήσουν προηγουμένως!!!!

sakispatra
06-04-11, 02:10
Καλο θα ειναι να δωσουμε τα οργανα μας.
Μια ερωτησουλα πριν :rip: δεν θα βλαψει.

engineer76
06-04-11, 07:50
Μακαρι να μην βρεθει κανεις στη θεση αυτων που χρειαζονται καποιο μοσχευμα και να κρέμεται η ζωη τους απο μια κλωστη.Αλλα δυστηχως σε αυτη την Ελλαδα ποτε υπηρχε παιδεια.Ο καθένας για την παρτη του και ολοι οι αλλοι να πανε να γ.........ν!Μονο οταν βρεθουμε στην δυσκολη θεση τοτε θα λεμε μα καλα δεν βρισκεται ενας δωρητης?.Αν δεν το νιωσεις στο πετσι σου δυσκολα το καταλαβαινεις αυτο το συναισθημα.

sagittarius
06-04-11, 07:58
Ούτως ή άλλως για τους περισσότερους είμαστε απρόσωποι και όσοι έχουν τη δυνατότητα το εκμεταλλεύονται.Γιατί λοιπόν μετά θάνατο,αυτή η εκμετάλευση να μη βοηθήσει άτομα που έχουν ανάγκη;Όσον αφορά κάποιο σχόλιο για το ότι θα μπορούσαν να γίνονται και δολοφονίες γι΄αυτό το σκόπο,προσωπική μου γνώμη είναι πως στις μέρες μας γίνονται δολοφονίες για μια τυρόπιτα-για να μην αναφέρω και αυτά που διαβάζουμε κατά καιρούς για πωλήσεις οργάνων,που είναι και στο θέμα μας!-οπότε....

crazy_ant
06-04-11, 09:34
Μακαρι να μην βρεθει κανεις στη θεση αυτων που χρειαζονται καποιο μοσχευμα και να κρέμεται η ζωη τους απο μια κλωστη.Αλλα δυστηχως σε αυτη την Ελλαδα ποτε υπηρχε παιδεια.Ο καθένας για την παρτη του και ολοι οι αλλοι να πανε να γ.........ν!Μονο οταν βρεθουμε στην δυσκολη θεση τοτε θα λεμε μα καλα δεν βρισκεται ενας δωρητης?.Αν δεν το νιωσεις στο πετσι σου δυσκολα το καταλαβαινεις αυτο το συναισθημα.
diafwnw oti eimaste partakides!
emeis oi pleopsifia pisteuw diafonoume me to gegonos oti theloun na mas kanoun factory :)
tpt allo...
euxaristos tha dorisw ta organa mou ean thelw..kai apofasisw EGW..oxi kapios allos gia mena ;)

aLe3ouLa*
06-04-11, 12:52
Θα προτιμούσα να με ρωτήσουν πρώτα.
Είναι πολύ φασιστικό να σε κάνουν δότη με το έτσι θέλω..ναι είναι καλό να είσαι δωρητής αλλά όχι έτσι ρε παιδιά..

Mary J
06-04-11, 16:07
emeis oi pleopsifia pisteuw diafonoume me to gegonos oti theloun na mas kanoun factory :)
tpt allo...
euxaristos tha dorisw ta organa mou ean thelw..kai apofasisw EGW..oxi kapios allos gia mena ;)
an kapoios einai se kwma,den apofasizei o idios gia to an tha dwrisoun ta organa tou,alla oi oikeioi tou...makria apo mas....opote an thes na eisai sigouri gia kati tetoio,ftiakse ena xarti pou tha leei oti se periptwsi egkefalikou thanatou apaiteis na min se aposundesoun kai na prospathisoun na se kratisoun sti zwi gia oso auto xreiastei....kai pali makria apo mas...egw pantws to exw skeftei na to kanw...

crazy_ant
06-04-11, 16:31
kai xatrti na to ftiakseis..an psifistei o nomos se kathista automata doriti organon..ara den tha erwtithei kaneis..
ellada zoume :)

engineer76
06-04-11, 21:22
Emeis oi pleopsifia pisteuw diafonoume me to gegonos oti theloun na mas kanoun factory :)
tpt allo...
Euxaristos tha dorisw ta organa mou ean thelw..kai apofasisw egw..oxi kapios allos gia mena ;)

Την δεχομαι την απαντησή σου αλλα να σε ρωτησω εχεις γινει δωρητης οργανων;Δεν νομιζω!tο θέμα ειναι οτι δεν το αποφασίζουμε(παραμελλουμε) να γινουμε δωρητες οργανων και οταν δυστηχως ερθει η κακια ωρα να φυγουμε απο αυτον τον κοσμο ειναι κριμα,αφου θα μας φανε τα σκουληκια,γιατι να μην βοηθησουμε συνανθρωπους μας που μας εχουνε αναγκη;

engineer76
06-04-11, 21:23
σωστη Mary J!!!!

crazy_ant
06-04-11, 21:26
oxi den exw ginei..kai den prokite..oute to aima den mporw na dwsw..kai na ithela :)
logoi einai prwsopikoi..den mporw na lew ola se ena forum :)
kai protimw na me kapsoun..para na me trwne ta skoulikia..as euxithw auto toulaxiston mexri na pethanw na epitrepete kai na ginei apodekto apo tin ekklisia

engineer76
06-04-11, 21:36
oxi den exw ginei..kai den prokite..oute to aima den mporw na dwsw..kai na ithela :)
logoi einai prwsopikoi..den mporw na lew ola se ena forum :)
kai protimw na me kapsoun..para na me trwne ta skoulikia..as euxithw auto toulaxiston mexri na pethanw na epitrepete kai na ginei apodekto apo tin ekklisia

Θα σε ρωτησω και κατι τελευταιο,αν θελεις απαντας.Αν,λέμε αν,υποθετικα παντα και ποτε να μην σε βρει τιποτα κακο,βρισκοσουν στην θεση καποιου που εχει αναγκη για μεταμοσχευση και περιμενει χρονια στην λιστα αναμονης(πχ νεφροπαθης με οτι συνεπαγεται αυτο) πως θα το εβλεπες το θεμα;

crazy_ant
06-04-11, 21:40
koita..ta nefra m einai ok..an xreiazotan kapios tha ta edina... :yes:
an rwtas auto pires tin apantisi sou..
episis..vlepw thetika to thema ''donor'' apla...lew kai ipostirizw kai tha ipostirizw oti den prepei na mas sfazoun dixos tin egkrisi mas!

engineer76
06-04-11, 21:48
koita..ta nefra m einai ok..an xreiazotan kapios tha ta edina... :yes:
an rwtas auto pires tin apantisi sou..
episis..vlepw thetika to thema ''donor'' apla...lew kai ipostirizw kai tha ipostirizw oti den prepei na mas sfazoun dixos tin egkrisi mas!

Μαλλον δεν καταλαβες,σε ρωτησα αν βρισκοσουν στην θεση ενος νεφροπαθη και περιμενεις χρονια για ενα νεφρο πως θα εβλεπες τον νομο.Και οσο αναφορα αυτο που λες για το οτι θα μας σφαζουν χωρις την εγκριση μας δεν ισχυει.Το νομοσχεδιο σου δινει την δυνατοτητα να δηλωσεις να μην δωρησεις τα οργανα σου κανοντας αιτηση στο υπουργειο υγειας.

crazy_ant
06-04-11, 21:52
kakos prepei na kanoume tis aitisis mas na mi dwrizoume ta organa mas..
eprepe na kanoume gia na dorizoume..
einai ena nomosxedio to opio tha ferei panigiri sta nosokomeia..pou idi epikratei xaos :)
kai sou ksanalew..den pa na xreiazomoun aima..otidipote..me to etsi thelw na parw tou allounou OXI den tha parw :)
to eipa etsi..to eipa alliws..elpizw auti ti fora katalaves epitelous :)

engineer76
06-04-11, 21:59
kakos prepei na kanoume tis aitisis mas na mi dwrizoume ta organa mas..
eprepe na kanoume gia na dorizoume..
einai ena nomosxedio to opio tha ferei panigiri sta nosokomeia..pou idi epikratei xaos :)
kai sou ksanalew..den pa na xreiazomoun aima..otidipote..me to etsi thelw na parw tou allounou OXI den tha parw :)
to eipa etsi..to eipa alliws..elpizw auti ti fora katalaves epitelous :)

Παντως πεφτεις σε αντιφαση.Την μια σε ρωταω αν εισαι δωρητης οργανων και μου λες οχι και ουτε προκειται και απο την αλλη μου λες οτι πρεπει να κανουμε αιτησεις για να γινουμε δωρητες.Φιλικα παντα!!!!Τελοσπαντων ειναι μια μεγαλη κουβεντα που δεν προκειται να καταληξει πουθενα,Καλο βραδυ!!!

nikolasR
09-04-11, 06:04
Παιδιά για ψάχτετο λίγο.
Δέν τα έχουν πεί όλα του νομοσχεδείου.
Δέν είμαστε όλοι δωρητές κάνεται λάθος.
Δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το όριο τις ηλικίας αλλά νομίζω δωρητές γίνονται όσοι είναι
κάτω απο 40 η 30 όχι όλοι.

Antonius
25-05-12, 05:35
Ξύπνησε από κώμα λίγο πριν δωρίσουν τα όργανά του !

24 Μαϊου 2012, 20:28

Η θέληση του για ζωή ήταν τόσο μεγάλη, που διέψευσε όσους τον θεωρούσαν «τελειωμένο»…

Η ιστορία του 21χρονου Σαμ Σμιντ από την Αριζόνα είναι συγκλονιστική, αφού σώθηκε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή!

Ο νεαρός μετά από τροχαίο ατύχημα εμφάνισε ανεύρυσμα στο κεφάλι και μπήκε στο νοσοκομείο. Οι γιατροί τον υπέβαλαν σε χειρουργείο για την αφαίρεση του όμως η κατάσταση του παιδιού έδειχνε μη αναστρέψιμη και έτσι ενημέρωσαν τους γονείς του ότι είναι κλινικά νεκρός προτείνοντας τους μάλιστα να δωρίσουν τα όργανα του.

Τρεις μήνες ήταν σε κώμα μέχρι να δεχτούν οι γονείς του. Μετά από απελπισία δέχτηκαν να δώσουν τα όργανα του λίγες μέρες πριν την αλλαγή του έτους, όμως ο Σαμ είχε άλλη άποψη!

Λίγο πριν του αφαιρέσουν την μηχανική υποστήριξη κούνησε το δάχτυλο του, προκαλώντας έκπληξη σε όλους.

Οι επιστήμονες σήκωσαν τα χέρια ψηλά και χαρακτήρισαν την επαναφορά του … θαύμα.

«Τα έχω χάσει με την απίστευτη ανάρρωση του νεαρού Σμιντ σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, αν αναλογισθεί κανείς την έκταση των θανάσιμων τραυμάτων του», είπε ο γιατρός του, ο οποίος επιμένει ότι το παιδί «πέθανε» και «ξαναγεννήθηκε».

«Ποτέ δεν θα μπορούσε κανείς να μου δώσει καλύτερο δώρο. Λέω σε όλους ότι πρόκειται περί θαύματος», είχε δηλώσει η 52χρονη μητέρα του, θυμίζοντας μας ότι ακόμα και σήμερα γίνονται θαύματα. Πίστη χρειάζεται..

Ο 21χρονος λίγους μήνες μετά το περιστατικό μπορεί και περπατάει δείχνοντας πώς όποιος θέλει μπορεί. Η ζωή του είναι πλέον φυσιολογική.

Antonius
21-08-12, 20:31
Μητέρα ακούει την καρδιά του νεκρού παιδιού της να χτυπάει και πάλι! Βίντεο

21 Αυγούστου 2012, 22:10

Συγκλονίζει το βίντεο της μητέρας που ακούει την καρδιά του νεκρού παιδιού της να χτυπάει και πάλι.

Τον περασμένο Απρίλιο ο 16χρονος Owen Beaver έφυγε ξαφνικά από την ζωή και η οικογένεια του παρά τις δύσκολες στιγμές που περνούσε πήρε την απόφαση να δωρήσει τα όργανα του παιδιού για σωθούν κάποιοι άλλοι συνάνθρωποι μας.

Η συντετριμμένη μητέρα δεν πίστευε πως θα μπορούσε να ακούσει την καρδιά του αδικοχαμένου παιδιού της να χτυπά και πάλι, όμως τις δόθηκε η ευκαιρία να συναντήσει τον άνθρωπο, στου οποίου το στήθος χτυπάει η καρδιά του 16χρονου γιου της.

Η συγκλονιστική αυτή στιγμή εκτυλίχθηκε στο αεροδρόμιο του Μισισιπή όταν η οικογένεια του Beaver συνάντησε τον Charles Shelton με την οικογένεια του.

http://www.youtube.com/watch?v=T2exvnLmTV0&feature=player_embedded

-marietta-
22-08-12, 15:52

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,όμως δεν θα ήθελα να αρνηθώ την ευκαιρία κάποιων ανθρώπων γι'αυτό ψήφισα <<ναι,αλλά θα ήθελα να ερωτηθώ>>.Λίγο βλακώδες έτσι??

SkapoGr
23-08-12, 19:21
θέλω να με ρωτήσουν πρώτα