PDA

Επιστροφή στο Forum : Είστε υπέρ ή κατά της νομιμοποίησης του γάμου των ομοφυλοφίλων;

analwsimos
27-04-11, 16:15
Είστε υπέρ ή κατά της νομιμοποίησης του γάμου των ομοφυλοφίλων;
Υπέρ
Κατά
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

^PromitheaS^
27-04-11, 16:19
kata,kata,kata,kata,kata..........

SkapoGr
27-04-11, 16:21
κατα

Mouritsa
27-04-11, 16:35
Υπέρ!

Gratis
27-04-11, 16:39
για το γάμο είμαι υπέρ γιατί νομικά καλύπτονται σε περίπτωση θανάτου του ενός, κληρονομικά κλπ.
είμαι κατά της υιοθεσίας παιδιών όμως..

koukli
27-04-11, 16:45
Δεν βλέπω λόγο για να είμαι υπέρ...!!!

aLeXaNdRoS®
27-04-11, 16:48
για το γάμο είμαι υπέρ γιατί νομικά καλύπτονται σε περίπτωση θανάτου του ενός, κληρονομικά κλπ.

Και με μια συμβολαιογραφικη πραξη καλυπτονται...
Ο γαμος που κολλαει; :unsure:

Gratis
27-04-11, 16:56
Και με μια συμβολαιογραφικη πραξη καλυπτονται...
Ο γαμος που κολλαει; :unsure:

ξέρεις πόσα παίρνουν οι συμβολαιογράφοι για μια απλή συμβολαιογραφική πράξη? ουουου..
κοιτα, σοβαρά, δε βλέπω το λόγο να είμαι κατά, εφόσον δεν με επηρεάζει η απόφαση αυτή..υποθέτω θέλουν να παντρεύονται όπως ο καθένας μας θέλει,και ένα απλό σύμφωνο συμβίωσης ούτε εμένα θα μου άρεσε (για τον εαυτό μου με τον άνθρωπό μου).

dimeinst
27-04-11, 17:54
den vlepw logo na eimai kata..as kanei kaneis oti thelei xwris na prosvalei tous allous efoson den me enoxloun den uparxei provlima

pho3nix
27-04-11, 18:09
kata.

jenny,kai o gamos stoixizei ksereis....

crazy_ant
27-04-11, 20:07
yper

.:Darth Vader:.
27-04-11, 20:27
gia tin gamo den me peirazei as kanoune oti tous aresei apo tin stigmi pou einai dikia tous zoi einai elevtehri

alla gia tin iothetisi paidion eimia kata apo kathe apopsi...................

crazy_ant
27-04-11, 20:30
ee..edw milame gia gamo mono..ara..an ksesikwthei salos gia iothesia..tha kserw pios ''erikse'' tin petra :p

Χρήστος
27-04-11, 20:38
Yper

Gratis
27-04-11, 20:42
kata.

jenny,kai o gamos stoixizei ksereis....

εξαρτάται. μπορεί να κοστίσει και 100 ευρω μόνο.δημαρχείο και τέλος.

27-04-11, 21:51
ee..edw milame gia gamo mono..ara..an ksesikwthei salos gia iothesia..tha kserw pios ''erikse'' tin petra :p

ela more akomi koitas tous koimatismous stin limni apo tin petra pou eriksa?:baby:

crazy_ant
27-04-11, 21:53
nai..kai perimenw pote tha ksanaertheis na sou desw mia sto laimo na se vlepw na vouliazeis :ras:

Kavlorapanaki
27-04-11, 23:40
Εμένα παιδιά δεν με πειράζει αλλά δεν συμφωνώ και τελείως....
Το τι κάνει κανείς για τον εαυτό του είναι δικαίωμά του. Τώρα το θέμα γάμου αν και δεν είναι και κάτι σπουδαίο πλέον.....πέρα από τι θα φορέσει η κάθε κυράτσα....δεν με ενοχλεί σαν ιδέα αλλά σαν αποτέλεσμα......το μετά δηλαδή.... anyway.... Αυτά...

FoT1s
28-04-11, 00:20
Εγώ πάλι είμαι υπέρ.
Απλά, για υιοθεσία παιδιών κτλ, είμαι κατά.

Εντάξει, μπορεί να είναι σε καλά χέρια και να μεγαλώσει σωστά σε σχέση με κάτι άλλους που τα συμπεριφέρονται όπως να' ναι στο παιδί (είτε αγόρι είτε κορίτσι) αλλά δεν νομίζω πως στην ηλικία από 16 και πάνω που θα καταλαβαίνει τι γίνεται θα του αρέσει όλο αυτό και γενικά να έχει "γονείς" του ίδιου φύλου, και βαράει κάπως αλλά και στην κοινωνία που ζούμε θα βαράει θέλεις δεν θέλεις κάπως και λογικό βέβαια. Είναι και άλλοι λόγοι που είμαι κατά για υιοθεσία μόνο, απλά ανάφερα τον κυριότερο για εμένα πιστεύω.

28-04-11, 00:59
Εγώ πάλι είμαι υπέρ.
Απλά, για υιοθεσία παιδιών κτλ, είμαι κατά.

Εντάξει, μπορεί να είναι σε καλά χέρια και να μεγαλώσει σωστά σε σχέση με κάτι άλλους που τα συμπεριφέρονται όπως να' ναι στο παιδί (είτε αγόρι είτε κορίτσι) αλλά δεν νομίζω πως στην ηλικία από 16 και πάνω που θα καταλαβαίνει τι γίνεται θα του αρέσει όλο αυτό και γενικά να έχει "γονείς" του ίδιου φύλου, και βαράει κάπως αλλά και στην κοινωνία που ζούμε θα βαράει θέλεις δεν θέλεις κάπως και λογικό βέβαια. Είναι και άλλοι λόγοι που είμαι κατά για υιοθεσία μόνο, απλά ανάφερα τον κυριότερο για εμένα πιστεύω.

e avto akrivos den einai to oti tha feronte asxima...... aplos to paidi xoris tin thelisi tou akrivos mporei na parei lathos katevthinsi

Anemos2006
28-04-11, 01:20
είμαι κατά της υιοθεσίας παιδιών όμως.......

tolis_01
28-04-11, 12:27
Υπέρ του γάμου, και μάλλον υπέρ της ιυοθεσίας μιας που αναφέρθηκε.
Και μιας που βρισκόμαστε στα polls, δεν δικαιολογώ τις θέσεις μου :p

FoT1s
28-04-11, 13:28
e avto akrivos den einai to oti tha feronte asxima...... aplos to paidi xoris tin thelisi tou akrivos mporei na parei lathos katevthinsi

Για να πάρεις λάθος κατεύθυνση, πρέπει να το έχεις μέσα σου και να σου βγαίνει, κανείς δεν σου αλλάζει το φύλο με το οποίο θα είσαι στο κρεβάτι κτλ.

Εγώ ξέρω πως κανείς δεν έγινε στην πορεία γκέι ή λεσβία, έτσι γεννήθηκαν, τι να κάνουμε, άνθρωποι είναι και αυτοί προσωπικά δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα μαζί τους ίσα ίσα, υπάρχουν και τέτοια άτομα που είναι και γαμώ σαν παιδιά, άλλωστε, δεν κοιτάς τι κάνει και πως το κάνουν στο κρεβάτι αλλά άμα είναι εντάξει απέναντί σου σαν άτομο και χαρακτήρα. (γνώμη μου όλα αυτά).

*Μην ξεχνάμε πως και άντρες που είναι λίγο κάπως στην ομιλία κινήσεις κτλ μόλις τους δεις λες αμέσως αυτός είναι τέτοιος, αλλά αυτός όμως πηγαίνει μόνο με γυναίκες, οπότε, δεν μιλάμε άμα δεν τον ξέρουμε τον άλλο προσωπικά και καλά.

toni9
28-04-11, 14:08
εγο ειμε τις αποψης οτι απο την στιγμη που ειμαστε και ζουμε σε ενα δημοκρατικο κρατος ειμε υπερ σε ολα ο καθε ανθρωπος στην ιδιοτικη του ζωη μπορει να κανει οτι θελει.:) :)

analwsimos
28-04-11, 16:47
εγώ δε ξέρω πάντως...
εντάξει θρησκευτικός απορρίπτεται εκ φύσεως...αλλά πολιτικό μάλλον έχουν δικαίωμα να το κάνουν
όσο αφορά την υιοθεσία παιδιών θα πρέπει να αποφανθούν οι παιδοψυχολόγοι και όχι ο κάθε τυχάρπαστος χαβαλές όπως ο π.χ. Κανάκης..
αυτό αν θέλουμε να είμαστε σοβαροί βεβαίως..

Kronos
29-04-11, 20:06
Ο γάμος έχει (από πάντα), στόχο την δημιουργία οικογένειας, από ετεροφυλόφιλα άτομα. Ο γάμος είναι θεσμός, που πρώτιστα προστατεύει τα παιδιά.

Αρα, δεν έχει κανένα νόημα ο γάμος, ανάμεσα σε ομοφυλόφιλους.

Τα κληρονομικά, καλύπτονται από συμβόλαια (και ανάμεσα σε παντρεμένους, πάλι από συμβολαιογράφο περνά οτιδήποτε έχει να κάνει με περιουσία), άντε και από ένα "σύμφωνο συμβίωσης", που κι αυτό δεν είναι απαραίτητο, αφού στην εποχή μας 2 άνθρωποι είναι ελεύθεροι να συζούν.

Για υιοθεσίες παιδιών, ούτε λόγος, είναι απλά προσπάθεια εντυπωσιασμού και όχι ουσίας, με μόνο χαμένο το παιδί.

pho3nix
30-04-11, 16:06
Ο γάμος έχει (από πάντα), στόχο την δημιουργία οικογένειας, από ετεροφυλόφιλα άτομα. Ο γάμος είναι θεσμός, που πρώτιστα προστατεύει τα παιδιά.

Αρα, δεν έχει κανένα νόημα ο γάμος, ανάμεσα σε ομοφυλόφιλους.

Τα κληρονομικά, καλύπτονται από συμβόλαια (και ανάμεσα σε παντρεμένους, πάλι από συμβολαιογράφο περνά οτιδήποτε έχει να κάνει με περιουσία), άντε και από ένα "σύμφωνο συμβίωσης", που κι αυτό δεν είναι απαραίτητο, αφού στην εποχή μας 2 άνθρωποι είναι ελεύθεροι να συζούν.

Για υιοθεσίες παιδιών, ούτε λόγος, είναι απλά προσπάθεια εντυπωσιασμού και όχι ουσίας, με μόνο χαμένο το παιδί.

swstos

EmpressKaileena
01-05-11, 01:06
Για να πάρεις λάθος κατεύθυνση, πρέπει να το έχεις μέσα σου και να σου βγαίνει, κανείς δεν σου αλλάζει το φύλο με το οποίο θα είσαι στο κρεβάτι κτλ.

Εγώ ξέρω πως κανείς δεν έγινε στην πορεία γκέι ή λεσβία, έτσι γεννήθηκαν, τι να κάνουμε, άνθρωποι είναι και αυτοί προσωπικά δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα μαζί τους ίσα ίσα, υπάρχουν και τέτοια άτομα που είναι και γαμώ σαν παιδιά, άλλωστε, δεν κοιτάς τι κάνει και πως το κάνουν στο κρεβάτι αλλά άμα είναι εντάξει απέναντί σου σαν άτομο και χαρακτήρα. (γνώμη μου όλα αυτά).

*Μην ξεχνάμε πως και άντρες που είναι λίγο κάπως στην ομιλία κινήσεις κτλ μόλις τους δεις λες αμέσως αυτός είναι τέτοιος, αλλά αυτός όμως πηγαίνει μόνο με γυναίκες, οπότε, δεν μιλάμε άμα δεν τον ξέρουμε τον άλλο προσωπικά και καλά.

Πολυ σωστα σε ολα οσα ειπες. Ευγε, και χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι με ιδιο σκεπτικο γιατι δινει ελπιδα. :) Παλι καλα.

Εγω ειμαι κατα του θρησκευτικου γαμου. St8, gay δεν με νοιαζει.
Αλλα στην υιοθεσια παιδιων ειμαι φουλ υπερ.

όσο αφορά την υιοθεσία παιδιών θα πρέπει να αποφανθούν οι παιδοψυχολόγοι και όχι ο κάθε τυχάρπαστος χαβαλές όπως ο π.χ. Κανάκης..

Αυτο ελπιζω να το εννοεις και στα στρειτ ζευγαρια.... :)

Adobe
01-05-11, 10:37
Yper!!! oloi prepei na exoun isa dikeomata anexartitos ti kanoun sto krebati tous.

LongTom
02-05-11, 04:53
Υπέρ φυσικά,τι κάνει ο καθένας στην ζωή του είναι θέμα του και το κράτος πρέπει να τους συμπεριφέρεται ίσα.

Kronos
03-05-11, 10:09
Ο γάμος, πέρα από τελετή, είναι κυρίως θεσμός κοινωνικός.
Δεν είναι "ότι κάνει ο καθένας στο σπίτι και στο κρεβάτι του", που "δεν μας αφορά".

Antonius
03-05-11, 10:20
Ο γάμος, πέρα από τελετή, είναι κυρίως θεσμός κοινωνικός.
Δεν είναι "ότι κάνει ο καθένας στο σπίτι και στο κρεβάτι του", που "δεν μας αφορά".

Η άλλη με το μολοσσό της γιατί να μην μπορεί να τον επισκεφτεί τον κτηνίατρό του αν - χτύπα ξύλο - χρειαστεί;

EmpressKaileena
03-05-11, 14:14
Ο γαμος ειναι ενωση δυο ανθρωπων που αγαπιουνται, με την ''ευλογια του θεου''.

tolis_01
03-05-11, 14:37

Ο γάμος από χριστιανό ορθόδοξο παπά όμως;

Because the Christian god DOES hate fags:

http://www.youtube.com/watch?v=1DtdRlNS1y0

(@01:10)

Δεν είναι λίγο χαζό κάποιος να ζητά την ευλογία ενός συγκεκριμένου θεού που τον μισεί;

Αναφέρομαι μόνο στον θρησκευτικό γάμο, και όχι στον πολιτικό γάμο, που λέγεται "γάμος" μόνο και μόνο χάριν συνήθειας.

EmpressKaileena
03-05-11, 19:30
Του το εστειλε με φαξ ο θεος οτι μισει τους γκει? :p
Μερικοι ειναι για γελια. Κανονικα ομως. :yes:

tolis_01
03-05-11, 20:53
Του το εστειλε με φαξ ο θεος οτι μισει τους γκει? :p
Μερικοι ειναι για γελια. Κανονικα ομως. :yes:

Ο χριστιανικός θεός, σαν προϊόν της φαντασίας χριστιανών, ΟΝΤΩΣ μισεί τους gay. Το λέει η αγία γραφή, τέλος ;)
Άρα, γιατί να θέλει κάποιος γκει την ευλογία του χριστιανικού θεού (άρα και χριστιανικό γάμο) ;

EmpressKaileena
03-05-11, 22:55
Μηπως για να νιωσει πιο κοντα στο θεο? Επισης υπαρχουν γκει που ειναι χριστιανοι, αυτοι τι θα κανουν? :confi:

Antonius
04-05-11, 05:10
Ο χριστιανικός θεός, σαν προϊόν της φαντασίας χριστιανών, ΟΝΤΩΣ μισεί τους gay. Το λέει η αγία γραφή, τέλος ;)
Άρα, γιατί να θέλει κάποιος γκει την ευλογία του χριστιανικού θεού (άρα και χριστιανικό γάμο) ;

Από πού προκύπτει πως τους μισεί;

tolis_01
04-05-11, 11:17
Μηπως για να νιωσει πιο κοντα στο θεο? Επισης υπαρχουν γκει που ειναι χριστιανοι, αυτοι τι θα κανουν? :confi:

Κοίτα, δεν διαφωνώ, αλλά είναι σαν να είναι μαύροι που θέλουν να μπουν στην Ku Klux Klan. Κι αυτοί, τι θα κάνουν;; :p

Από πού προκύπτει πως τους μισεί;

Νομίζω πως είναι προφανές ότι δεν ρώτησαν τον θεό και τους απάντησε. Απλά υπάρχουν αναφορές σε "θεόπνευστα" κείμενα:
http://www.gotquestions.org/God-hates-fags.html

Antonius
04-05-11, 11:42
Νομίζω πως είναι προφανές ότι δεν ρώτησαν τον θεό και τους απάντησε. Απλά υπάρχουν αναφορές σε "θεόπνευστα" κείμενα:
http://www.gotquestions.org/God-hates-fags.html

Αυτό το λινκ που έβαλες θυμίζει κάτι σε "σκοπιά" και "ξύπνα".

tolis_01
04-05-11, 11:56
Αυτό το λινκ που έβαλες θυμίζει κάτι σε "σκοπιά" και "ξύπνα".

Δεν μπορώ να πω ότι σε πιάνω. Αλλά γενικότερα, διαφωνούμε στο αν επίσημα ο χριστιανισμός αποδέχεται την ομοφυλοφιλία;

Antonius
04-05-11, 12:03
Δεν μπορώ να πω ότι σε πιάνω. Αλλά γενικότερα, διαφωνούμε στο αν επίσημα ο χριστιανισμός αποδέχεται την ομοφυλοφιλία;

Δεν μιλούσαμε για το αν ο Χριστιανισμός αποδέχεται την ομοφυλοφιλία αλλά για το αν ο Θεός μισεί τους ομοφυλόφιλους.

Για να σε βοηθήσω να με πιάσεις, είναι άλλο η Ορθόδοξη εκκλησία, είναι άλλο πχ η Καθολική και είναι άλλο αυτοί με το "Ξύπνα" που δεν θυμάμαι πώς λέγονται. Αν πίστευαν τα ίδια πράγματα θα ήταν όλοι μαζί μία εκκλησία.

tolis_01
04-05-11, 12:08
Δεν μιλούσαμε για το αν ο Χριστιανισμός αποδέχεται την ομοφυλοφιλία αλλά για το αν ο Θεός μισεί τους ομοφυλόφιλους.

Για να σε βοηθήσω να με πιάσεις, είναι άλλο η Ορθόδοξη εκκλησία, είναι άλλο πχ η Καθολική και είναι άλλο αυτοί με το "Ξύπνα" που δεν θυμάμαι πώς λέγονται. Αν πίστευαν τα ίδια πράγματα θα ήταν όλοι μαζί μία εκκλησία.

Ναι, αλλά αν κάποιος ομοφυλόφιλος χριστιανός θέλει να παντρευτεί εδώ στην ελλάδα, θα τον παντρέψει (και θα θέλει ο ίδιος να τον παντρέψει, μιας που θεωρήσαμε ότι ο υποθετικός μας ομοφυλόφιλος είναι χριστιανός ορθόδοξος) ορθόδοξος παπάς. Και η ορθόδοξη εκκλησία δεν δέχεται την ομοφυλοφιλία. Αν φυσικά ο υποθετικός μας ομοφυλόφιλος είναι κατά της εκκλησίας (άρα πιθανότατα θεϊστής άθρησκος), ας παντρευτεί στο δημαρχείο και ας ζητήσει την ευλογία του θεού μια τυχαία μέρα σπίτι του :p

activen
04-05-11, 12:10
Κοίτα, δεν διαφωνώ, αλλά είναι σαν να είναι μαύροι που θέλουν να μπουν στην Ku Klux Klan. Κι αυτοί, τι θα κάνουν;; :p
[/url]

να μπουν! εδώ κατάφερε ο Μιχ@λολιάκος να μπει στη χρυσή αυγή...στους μαύρους της Ku Klux Klan θα κολλήσουμε ; :p

@fixed
http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/arios__eeeee.jpg

Σχετικά με το θέμα, δε μπορώ να είμαι κατά καθώς αυτό θα συνεπάγεται με τη στέρηση του δικαιώματος επιλογής στα "θέλω" κάποιου άλλου (εξαιρείτε η απόφαση που έχει επιπτώσεις στο κοινωνικό σύνολο ή και μεμονωμένα). Η υιοθεσία είναι ένα άλλο κεφάλαιο (υπάγεται στην παρένθεση) όπου το σκέφτεσαι διπλά. Με τη λογική να προστατεύσεις ενδεχομένως μια παιδική ψυχή από τα ευκόλως εννοούμενα...

Antonius
04-05-11, 12:16
Ναι, αλλά αν κάποιος ομοφυλόφιλος χριστιανός θέλει να παντρευτεί εδώ στην ελλάδα, θα τον παντρέψει (και θα θέλει ο ίδιος να τον παντρέψει, μιας που θεωρήσαμε ότι ο υποθετικός μας ομοφυλόφιλος είναι χριστιανός ορθόδοξος) ορθόδοξος παπάς. Και η ορθόδοξη εκκλησία δεν δέχεται την ομοφυλοφιλία. Αν φυσικά ο υποθετικός μας ομοφυλόφιλος είναι κατά της εκκλησίας (άρα πιθανότατα θεϊστής άθρησκος), ας παντρευτεί στο δημαρχείο και ας ζητήσει την ευλογία του θεού μια τυχαία μέρα σπίτι του :p

Η εκκλησία καλά κάνει και δεν δέχεται την ομοφυλοφιλία και δεν ευλογεί το γάμο. Για την εκκλησία ο γάμος είναι ο θεσμός μέσα από τον οποίο θα υπάρξει συνέχεια του είδους. Σιγά μην ευλογήσει η εκκλησία την κάθε εκτροπή! Ο καθένας μπορεί να τη βρεί με μολοσσούς, άντρες, γυναίκες ή ψάρια στο κρεβάτι του αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η εκκλησία πρέπει να ευλογεί του καθενός την κάβλα!

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως καταριέται ή αφορίζει ή δεν κηδεύει τον φούστη. Μια χαρά τον κηδεύει ή τον παντρεύει με άνθρωπο άλλου φύλου.

Καλά λες πως αν θέλει γάμο ας πάει στο δημαρχείο ή το ΚΕΠ ή όπου αλλού τους παντρεύουν. Η εκκλησία καλά κάνει και δεν σέρνεται στην μόδα της κάθε εποχής.

MaRy7
04-05-11, 12:49
Ο γάμος γενικά πιστεύω ότι είναι ένας κοινωνικός θεσμός με τον οποίο άλλοι συμφωνούμε και άλλοι όχι.
΄Οταν στη σημερινή εποχή μπορεί άνετα ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, και όχι μόνο, να συζήσει και να τακτοποιήσει τα οικονομικά του με άλλο τρόπο, γιατί σώνει και καλά να πρέπει να τελέσει γάμο, αν όχι για να προκαλέσει.

activen
04-05-11, 13:00
Ο γάμος γενικά πιστεύω ότι είναι ένας κοινωνικός θεσμός με τον οποίο άλλοι συμφωνούμε και άλλοι όχι.
΄Οταν στη σημερινή εποχή μπορεί άνετα ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, και όχι μόνο, να συζήσει και να τακτοποιήσει τα οικονομικά του με άλλο τρόπο, γιατί σώνει και καλά να πρέπει να τελέσει γάμο, αν όχι για να προκαλέσει.

Επειδή το θέλουν! εσύ από τι προκαλείσαι ;
Γιαυτους μπορεί εσύ να γίνεσαι προκλητική... έχουν το δικαίωμα να σταθούν εμπόδιο στο γάμο σου ; :unsure:

Υ.Γ Καταρχήν για τους ορθόδοξους δε νοείτε γάμος - μυστήριο έξω απο την εκκλησιά. Από την άλλη δε βλέπω το λόγο ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι να θέλει να παντρευτεί ορθόδοξα,
(δε γίνεται κιόλα κατά το εθιμοτυπικό δηλαδή...) Οπότε προφανώς συζητάμε για πολιτικό γάμο ή ότι άλλο και είναι ολοι ευχαριστημένοι.

Kronos
04-05-11, 15:03

Αν (λέω ΑΝ), κάποιος υποστηρίζει ότι, όποιος πιστεύει στον θεό είναι ηλίθιος, τότε να υποθέσω πως (αυτός ο κάποιος) υπερασπίζεται την κάθε ηλιθιότητα κάποιου gay, μόνο και μόνο επειδή είναι gay?

Πως λέγεται τότε αυτός ο "κάποιος"?

Homework (μιας και σου αρέσουν τα μισοελληνικά-μισοαγγλικά).

Kronos
04-05-11, 15:10
Επειδή το θέλουν! εσύ από τι προκαλείσαι ;
Γιαυτους μπορεί εσύ να γίνεσαι προκλητική... έχουν το δικαίωμα να σταθούν εμπόδιο στο γάμο σου ; :unsure:

Υ.Γ Καταρχήν για τους ορθόδοξους δε νοείτε γάμος - μυστήριο έξω απο την εκκλησιά. Από την άλλη δε βλέπω το λόγο ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι να θέλει να παντρευτεί ορθόδοξα,
(δε γίνεται κιόλα κατά το εθιμοτυπικό δηλαδή...) Οπότε προφανώς συζητάμε για πολιτικό γάμο ή ότι άλλο και είναι ολοι ευχαριστημένοι.

Οι θρησκευτικοί και κοινωνικοί ΘΕΣΜΟΙ, υπάρχουν με κάποιο σκεπτικό, και όχι επειδή ΘΕΛΕΙ ο καθένας να κάνει ότι του κατέβει.

Ο χριστιανισμός, θεωρεί ότι ο γάμος γίνεται ανάμεσα σε ετερόφυλα ζευγάρια, για να κάνουν παιδιά, και για να μεγαλώσουν τα παιδιά σε ισορροπημένο περιβάλλον.

Αν δύο φουστο-τέτοιοι θέλουν να "παντρευτούν" (άσχετο με το παραπάνω δηλαδή), μπορούν να πάνε στο λος άντζελες να τους "παντρέψει" κάποιος, ντυμένος έλβις.

activen
04-05-11, 15:56
Οι θρησκευτικοί και κοινωνικοί ΘΕΣΜΟΙ, υπάρχουν με κάποιο σκεπτικό, και όχι επειδή ΘΕΛΕΙ ο καθένας να κάνει ότι του κατέβει.

Εγώ θέλω να παντρευτώ (λέμε τώρα) για να επισημοποιήσω το γεγονός ότι βρήκα τη γυναικά της ζωής μου, έτσι απλά...Μου το απαγορεύει ο θεσμός ;

Έχω ένα δικό μου σκεπτικό βρε αδελφέ! μου το απαγορεύεις εσύ ;

Ο χριστιανισμός, θεωρεί ότι ο γάμος γίνεται ανάμεσα σε ετερόφυλα ζευγάρια, για να κάνουν παιδιά, και για να μεγαλώσουν τα παιδιά σε ισορροπημένο περιβάλλον.

δικαίωμα του, όπως και των άλλων...

Αν δύο φουστο-τέτοιοι θέλουν να "παντρευτούν" (άσχετο με το παραπάνω δηλαδή), μπορούν να πάνε στο λος άντζελες να τους "παντρέψει" κάποιος, ντυμένος έλβις.

Γιατι ποιανού τσιφλίκι είναι η Ελλάδα ;

Antonius
04-05-11, 16:01
Εγώ θέλω να παντρευτώ (λέμε τώρα) για να επισημοποιήσω το γεγονός ότι βρήκα τη γυναικά της ζωής μου, έτσι απλά... Μου το απαγορεύει ο θεσμός ;Στην προκειμένη εσύ θέλεις να βάλεις τον θεσμό στην ζωή σου ή να παίξεις σύμφωνα με το θεσμό.

Έχω ένα δικό μου σκεπτικό βρε αδελφέ! μου το απαγορεύεις εσύ ;Παντρέψου και το ψάρι σου αλλά μην αξιώνεις από την εκκλησία να σε παντρέψει.

δικαίωμα του, όπως και των άλλων...Η κουβέντα εδώ (και παραέξω) είναι γιατί η εκκλησία δεν θέλει να παντρέψει το Γιάννη και το Μήτσο.

activen
04-05-11, 16:12
Στην προκειμένη εσύ θέλεις να βάλεις τον θεσμό στην ζωή σου ή να παίξεις σύμφωνα με το θεσμό.

Παντρέψου και το ψάρι σου αλλά μην αξιώνεις από την εκκλησία να σε παντρέψει.

Η κουβέντα εδώ (και παραέξω) είναι γιατί η εκκλησία δεν θέλει να παντρέψει το Γιάννη και το Μήτσο.

Για να εξηγηθούμε, η κουβέντα εδώ πίστευα και πιστεύω ότι δεν έχει συγκεκριμένη ροή και κατεύθυνση (δε διευκρινίζει και το Poll δηλαδή κάτι σχετικό) μιλάμε γενικά.
Εγώ αναφέρομε αποκλειστικά στη νομιμοποίηση του γάμου κάτω από οποιοδήποτε πλαίσιο και προφανώς καταλαβαίνω και δέχομαι το λόγο που η εκκλησία δε θέλει να τους παντρέψει. Από εκεί και πέρα υποστηρίζω πως αν το θέλουν πρέπει να έχουν έναν τρόπο να το κάνουν με πολιτικό ή ότι άλλο.

Υ.Γ Βρίσκω χαζό να θέλει να παντρευτεί ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι στην εκκλησία.

EmpressKaileena
04-05-11, 20:19
Αν (λέω ΑΝ), κάποιος υποστηρίζει ότι, όποιος πιστεύει στον θεό είναι ηλίθιος, τότε να υποθέσω πως (αυτός ο κάποιος) υπερασπίζεται την κάθε ηλιθιότητα κάποιου gay, μόνο και μόνο επειδή είναι gay?

Λαθος. :) Θα εχει την ιδια γνωμη. Γκει, ξε-γκει.

Antonius
05-05-11, 04:27
Υ.Γ Βρίσκω χαζό να θέλει να παντρευτεί ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι στην εκκλησία.

Είναι μεγάλο απωθημένο το νυφικό, όλη τη ζωή της περίμενε ο Σταύρακας να ντυθεί νυφούλα!

http://www.youtube.com/watch?v=WNi2mLL6ztA

activen
05-05-11, 05:44
Είναι μεγάλο απωθημένο το νυφικό, όλη τη ζωή της περίμενε ο Σταύρακας να ντυθεί νυφούλα!

Αυτό το διευκρινίσαμε και συμφωνούμε. Από εκεί και πέρα έχεις καμιά ένσταση στον πολιτικό γάμο τους ;
Για παράδειγμα εδώ βλέπω πως αυτό κατά βάση ζητάνε...

"Ξεκινάει από εδώ μια εκστρατεία για την νομιμοποίηση του Πολιτικού Γάμου με πρωτοβουλία και την αιγίδα της ΟΛΚΕ (Ομοφυλοφιλική & Λεσβιακή Κοινότητα Ελλάδος) και με την ανεκτίμητη υποστήριξη αυτόνομων γκέι και λεσβιών, αμφισεξουαλικών, γυναικών και ανδρών τρανς.

Έχουμε ίσες υποχρεώσεις και ζητάμε ίσα δικαιώματα. Ο Πολιτικός Γάμος είναι θέμα αστικού δικαίου και αφορά βασικά ανθρώπινα δικαιώματα..."

http://politikosgamos.blogspot.com/2007/04/blog-post_07.html

Antonius
05-05-11, 06:20
Αυτό το διευκρινίσαμε και συμφωνούμε. Από εκεί και πέρα έχεις καμιά ένσταση στον πολιτικό γάμο τους ;
Για παράδειγμα εδώ βλέπω πως αυτό κατά βάση ζητάνε...

Αρχικά δεν συμφωνώ πως ο "πολιτικός γάμος" είναι γάμος. Είναι μια διαδικασία που οικειοποιήθηκε έναν όρο κάποιου άλλου που αφορά κάτι άλλο. Θα δεχόμουν τον όρο "συμβίωση" ή κάτι τέτοιο, έτσι ώστε να μπορεί ένα ζευγάρι να παίρνει το οικογενειακό επίδομα εφόσον το "δικαιούται". Από κει και πέρα καμία επισημοποίηση σε κανένα σεξουαλικό προσανατολισμό που δεν έχει στόχο την δημιουργία οικογένειας με "ίδια μέσα". Φυσικά ο καθένας μπορεί να κάνει ότι γουστάρει μέσα στο οικογενειακό του άσυλο και να βάζει οτιδήποτε όπου γουστάρει αλλά δεν θεωρώ πως όλα αυτά μπορούν να γίνουν "οικογένεια" (θεσμός) .

LongTom
05-05-11, 07:04
Αρχικά δεν συμφωνώ πως ο "πολιτικός γάμος" είναι γάμος. Είναι μια διαδικασία που οικειοποιήθηκε έναν όρο κάποιου άλλου που αφορά κάτι άλλο. Θα δεχόμουν τον όρο "συμβίωση" ή κάτι τέτοιο, έτσι ώστε να μπορεί ένα ζευγάρι να παίρνει το οικογενειακό επίδομα εφόσον το "δικαιούται". Από κει και πέρα καμία επισημοποίηση σε κανένα σεξουαλικό προσανατολισμό που δεν έχει στόχο την δημιουργία οικογένειας με "ίδια μέσα". Φυσικά ο καθένας μπορεί να κάνει ότι γουστάρει μέσα στο οικογενειακό του άσυλο και να βάζει οτιδήποτε όπου γουστάρει αλλά δεν θεωρώ πως όλα αυτά μπορούν να γίνουν "οικογένεια" (θεσμός) .

Ο θεσμός του γάμου προϋπήρχε της εκκλησίας και υπάρχει πέρα από αυτήν,όπως η εκκλησία έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιεί το όρο γάμο που δεν είναι δικιά της εφεύρεση άλλο τόσο έχουν το δικαίωμα να το χρησιμοποιούν και οι άλλοι.

Επίσης η οικογένεια είναι πολύ γενικός όρος και δεν αφορά αποκλειστικά ότι έχουμε στο μυαλό μας για "πρέπον" και "σωστό".

activen
05-05-11, 07:14
Θα συμφωνήσω με τον LongTom, καταρχήν αν συμφωνήσω με τον Αντώνη θα πρέπει να απαγορεύσουμε τους πολιτικούς γάμους γενικότερα...

Πέρα από την ένωση δυο ανθρώπων ενώπιον του θεού (πράγμα σχετικό) δε βλέπω το λόγο γιατί η εκκλησιά ξεχωρίζει ώστε να οικειοποιείται αποκλειστικά τον θεσμό.

Antonius
05-05-11, 07:46
Ο θεσμός του γάμου προϋπήρχε της εκκλησίας και υπάρχει πέρα από αυτήν,όπως η εκκλησία έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιεί το όρο γάμο που δεν είναι δικιά της εφεύρεση άλλο τόσο έχουν το δικαίωμα να το χρησιμοποιούν και οι άλλοι.

Επίσης η οικογένεια είναι πολύ γενικός όρος και δεν αφορά αποκλειστικά ότι έχουμε στο μυαλό μας για "πρέπον" και "σωστό".

Ο γάμος προϋπήρχε της παρούσης θρησκείας αλλά πριν από αυτή τη θρησκεία τον έκανε κάποια άλλη θρησκεία. Πάντως πάντα ο γάμος ήταν μία διαδικασία που γίνονταν στα πλαίσια κάποιας θρησκείας. Το οτι σήμερα γίνεται και από εκεί που δίνουν άδεια για κυνήγι ή αν έχει άδεια ο συγκεκριμένος υπάλληλος τον κάνει ο αντιδήμαρχος καθαριότητας, δεν σημαίνει πως έτσι πρέπει να γίνεται, ή πως αυτός είναι ο καλύτερος γάμος.

activen
05-05-11, 08:01
Ο γάμος προϋπήρχε της παρούσης θρησκείας αλλά πριν από αυτή τη θρησκεία τον έκανε κάποια άλλη θρησκεία. Πάντως πάντα ο γάμος ήταν μία διαδικασία που γίνονταν στα πλαίσια κάποιας θρησκείας. Το οτι σήμερα γίνεται και από εκεί που δίνουν άδεια για κυνήγι ή αν έχει άδεια ο συγκεκριμένος υπάλληλος τον κάνει ο αντιδήμαρχος καθαριότητας, δεν σημαίνει πως έτσι πρέπει να γίνεται, ή πως αυτός είναι ο καλύτερος γάμος.

Και στην αρχαιότητα συνηθιζόταν αλλά δεν ήταν επιβεβλημένο ή επιτακτικό.

Hydra
05-05-11, 08:05
Τα πραγματα ειναι απλα.
Εφοσον δε τρωω εγω το π**λι και εφοσον δε με ενοχλει σε κατι η αποφαση τους να ειναι μαζι δυο αντρες,τι με νοιαζει στην τελικη ;
Ας νομιμοποιηθει.Ειναι πολυ ασχημο να στερειται η ελευθερια στο δικαιωμα του ερωτα.
Ας αποδεχθουμε τη διαφορετικοτητα.

Δε καταλαβαινω σε τι ενοχλει καποιον αμα παντρευτουν 2 γκεϊ.Απλα δε με νοιαζει,εφοσον δε με ενοχλουν ας κανουν οτι τους κανει κεφι σ'αυτη τη ζωη.

Antonius
05-05-11, 08:13
Και στην αρχαιότητα συνηθιζόταν αλλά δεν ήταν επιβεβλημένο ή επιτακτικό.

Ποιό; ο "πολιτικός γάμος";

activen
05-05-11, 09:22
Ποιό; ο "πολιτικός γάμος";

O γάμος έξω από τα στενά πλαίσια του ιερατείου.

Για παράδειγμα :

Εκείνο που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι ο γάμος σαν τελετή δεν είχε θρησκευτικό χαρακτήρα και γι΄ αυτό το λόγο η ένωση του άνδρα και της γυναίκας δεν γινόταν σε ναό αλλά στην οικία της νύφης...

http://www.i-do.gr/articles/article.php?cat=5&id=48

Antonius
05-05-11, 09:39
O γάμος έξω από τα στενά πλαίσια του ιερατείου.

Για παράδειγμα :

Εκείνο που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι ο γάμος σαν τελετή δεν είχε θρησκευτικό χαρακτήρα και γι΄ αυτό το λόγο η ένωση του άνδρα και της γυναίκας δεν γινόταν σε ναό αλλά στην οικία της νύφης...

Αυτό που μου λες είναι πως δεν γίνονταν μέσα σε ναό! Και εσύ μπορείς να παντρευτείς με παπά και με κουμπάρο έξω από ναό! Αν γουστάρει ο παπάς κουβαλάει τα συμπράγκαλά του στον κήπο σου και σε παντρεύει. Σου θυμίζω τις κηδείες & τα μνημόσυνα που γίνονται σε βουνά, πολεμικά πλοία ή στρατόπεδα!

Παρακάτω αναφέρεται το τελετουργικό (το έχουμε ρίξει πολύ χαμηλά!!! Links από sites με μπουμπουνιέρες!!! )

Η τελετή του γάμου

Απαρτιζόταν από τα προαύλια, τον κυρίως γάμο και τα επαύλια.
Κατά τα προαύλια, η κοπέλα με τις φίλες της αποχαιρετούσε την ανέμελη ζωή και τα παιχνίδια της. Σε ειδική τελετή που ονομαζόταν Προτέλεια, η μελλόνυμφη παραδινόταν αφιερωματικά από τον πατέρα της στην θεά Αρτέμιδα και στις Μοίρες, ενώ έκοβε και άφηνε μια μπούκλα-βόστρυχο από τα παρθενικά της μαλλιά.

Ακολουθούσε το νυφικό λουτρό, σκηνές του οποίου έχουν ζωγραφιστεί σε πολλά αγγεία. Οι φίλες της νύφης διακοσμούσαν με άνθη, στεφάνια και γιρλάντες μυρτιάς το σπίτι. Κατόπιν, σε τελετουργική πομπή, έφερναν με μεγάλους αμφορείς νερό από την Καλλιρρόη, κρατώντας δάδες και τραγουδώντας ύμνους του υμεναίου

Την επομένη, έντυναν τη νύφη στον γυναικωνίτη, με τις οδηγίες της κορυφαίας νυμφευτρίας, με στολισμένο ένδυμα και νυμφίδες (ειδικά παπούτσια για την περίσταση), της φορούσαν το νυφικό πέπλο που κάλυπτε το πρόσωπο και στεφάνι μυρτιάς καθώς και διάδημα.
Ακολούθως, θυσίαζαν στους γαμήλιους θεούς και παρακάθονταν σε δείπνο. Το τελευταίο γινόταν σε παραφωνία με τα έθιμα της εποχής, και φυσικά κάθονταν σε ξεχωριστό τραπέζι από τους άνδρες. Πριν από την τελετή, μια γυναίκα, η «δημιουργός», έφτιαχνε ένα ειδικό παρασκεύασμα από σουσάμι, τον «γαμικό πλακούντα», το οποίο συμβόλιζε τη γονιμότητα και αφιερωνόταν στη θεά

Kronos
05-05-11, 16:03
Ο γάμος φυσικά και προϋπήρχε, της εκκλησίας.

Πάντοτε όμως, είχε τον ίδιο σκοπό. Να προστατεύσει τα παιδιά.

Και οι ομοφυλόφιλοι προϋπήρχαν της εκκλησίας και του γάμου. Τώρα όμως, τους ήρθε να "παντρεύονται".

Kronos
05-05-11, 16:08
Εγώ θέλω να παντρευτώ (λέμε τώρα) για να επισημοποιήσω το γεγονός ότι βρήκα τη γυναικά της ζωής μου, έτσι απλά...Μου το απαγορεύει ο θεσμός ;

Έχω ένα δικό μου σκεπτικό βρε αδελφέ! μου το απαγορεύεις εσύ ;

δικαίωμα του, όπως και των άλλων...

Γιατι ποιανού τσιφλίκι είναι η Ελλάδα ;

Αν πας σε παπά και του πεις ότι θέλεις (έτσι απλά) να επισημοποιήσεις (????) το ότι βρήκες την γυναίκα της ζωής σου, ΔΕΝ θα σε παντρέψει. Ετσι απλά. Για να μη σου πω πως το να θέλει κάποιος να "επισημοποιήσει" το ότι βρήκε γυναίκα, δεν μου φαίνεται και τόσο σόι, σαν σκέψη. Και σε συμβολαιογράφο να πας, για τρελό θα σε περάσει.

Εγώ δεν σου απαγορεύω τίποτα. Ούτε που με νοιάζει αν θα παντρευτείς, ή όχι. Αλλά όταν "παίζεις" σε κάποιο παιχνίδι, αποδέχεσαι τους όρους. Αν δεν τους αποδέχεσαι, απλά δεν παίζεις.

Η Ελλάδα τέλος, δεν είναι κανενός τσιφλίκι. Εννοείται πως δεν είναι τσιφλίκι, και κανενός φούστη.

Kronos
05-05-11, 16:12
Αυτό που μου λες είναι πως δεν γίνονταν μέσα σε ναό! Και εσύ μπορείς να παντρευτείς με παπά και με κουμπάρο έξω από ναό! Αν γουστάρει ο παπάς κουβαλάει τα συμπράγκαλά του στον κήπο σου και σε παντρεύει. Σου θυμίζω τις κηδείες & τα μνημόσυνα που γίνονται σε βουνά, πολεμικά πλοία ή στρατόπεδα!

Παρακάτω αναφέρεται το τελετουργικό (το έχουμε ρίξει πολύ χαμηλά!!! Links από sites με μπουμπουνιέρες!!! )

Και τα σκυλιά, προϋπήρχαν της εκκλησίας. Γιατί να μην μπορεί η κυρία που λέγαμε, να παντρευτεί τον μολοσσό της?

crazy_ant
05-05-11, 17:19

Και οι ομοφυλόφιλοι προϋπήρχαν της εκκλησίας και του γάμου. Τώρα όμως, τους ήρθε να "παντρεύονται".
ee..kapote itan taboo..twra den einai...

Και τα σκυλιά, προϋπήρχαν της εκκλησίας. Γιατί να μην μπορεί η κυρία που λέγαμε, να παντρευτεί τον μολοσσό της?

na to evlepa....alla etsi opos paei..o allos pantreutike tin fouskoti koukla..o allos..to maksilari otu..gt oxi kai auto? :p

Lazin
05-05-11, 17:23

αν ο μολοσσος συναινεί γιατι οχι?

panosx13
05-05-11, 18:37
k bebaia kata..... e3w pou..... ap tin paragka...

to nifiko poios ap tous 2 ha to balei? xaxaxaxa

hot as ice
05-05-11, 19:09
Είμαι παλαιών αρχών και κατά της όποιας ανωμαλίας!!!

Antonius
05-05-11, 19:09

Σύμφωνα με την είδηση με το μολοσσό, μια χαρά συναινούσε! Και μάλιστα κατ' εξακολούθηση!

Antonius
05-05-11, 19:30

Κάποτε ήταν ταμπού, τώρα δεν είναι.

LongTom
05-05-11, 20:23

Πάντα ο γάμος ήταν πολιτική ένωση με τις ευλογίες κάποιας θεότητας για καλοτυχία.
Η θεότητα είναι στα έξτρα και όχι το ζουμί,όπως είναι οι πολιτικοί γάμοι που έχουν την ίδια ισχύ.

Όπως είπα όλα είναι υποκειμενικά,για εσένα ο ορθόδοξος γάμος είναι ο πραγματικός και αληθινός για άλλους όχι.

Αν πας σε παπά και του πεις ότι θέλεις (έτσι απλά) να επισημοποιήσεις (????) το ότι βρήκες την γυναίκα της ζωής σου, ΔΕΝ θα σε παντρέψει. Ετσι απλά. Για να μη σου πω πως το να θέλει κάποιος να "επισημοποιήσει" το ότι βρήκε γυναίκα, δεν μου φαίνεται και τόσο σόι, σαν σκέψη. Και σε συμβολαιογράφο να πας, για τρελό θα σε περάσει.
Εγώ δεν σου απαγορεύω τίποτα. Ούτε που με νοιάζει αν θα παντρευτείς, ή όχι. Αλλά όταν "παίζεις" σε κάποιο παιχνίδι, αποδέχεσαι τους όρους. Αν δεν τους αποδέχεσαι, απλά δεν παίζεις.

Επειδή δεν γίνεται στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει.Γίνεται στο εξωτερικό κατά κόρον και έχουν ίδια ισχύ με γάμους οποιαδήποτε θρησκείας και αίρεσης.

Δεν τους ήρθε έτσι στο ντούκου τώρα,
για πρώτη φορά στην σύγχρονη ιστορία η ομοφυλοφιλία δεν τιμωρείται με βαριές ποινές.
Λίγο δύσκολο να σκέφτεσαι την παντρειά όταν κινδυνεύεις με βασανιστήρια ή θάνατο(να μην μιλήσουμε για την κοινωνική κατακραυγή) για τις σεξουαλικές επιλογές σου.

Hydra
05-05-11, 21:49
Είμαι παλαιών αρχών και κατά της όποιας ανωμαλίας!!!

Ορισε το ανωμαλο σε παρακαλω πολυ;

Ανωμαλο = ο,τι δε μας αρεσει;

EmpressKaileena
05-05-11, 23:16
k bebaia kata..... e3w pou..... ap tin paragka...

to nifiko poios ap tous 2 ha to balei? xaxaxaxa

Πλακα πλακα, το αβαταρακι σου ειναι GHEY. So gheyyy.

Ακριβως. :yes:
Για καποιους ειναι ανωμαλοι και οι κωφοι.

EmpressKaileena
05-05-11, 23:19
Κι ελεος επιτελους στο ονομα των Ολυμπιων να μιλατε για σκυλια. :p Μηπως εσεις γουσταρετε σκυλισιο ''κρεας'' και μιλατε τοσο συχνα γι'αυτα? :p

Antonius
06-05-11, 04:33
Ορισε το ανωμαλο σε παρακαλω πολυ;

Εμένα πάντως δεν μου αρέσουν οι φακές. Και τα κουκιά.

activen
06-05-11, 06:30
Πάντα ο γάμος ήταν πολιτική ένωση με τις ευλογίες κάποιας θεότητας για καλοτυχία.
Η θεότητα είναι στα έξτρα και όχι το ζουμί,όπως είναι οι πολιτικοί γάμοι που έχουν την ίδια ισχύ.

Όπως είπα όλα είναι υποκειμενικά,για εσένα ο ορθόδοξος γάμος είναι ο πραγματικός και αληθινός για άλλους όχι.

Επειδή δεν γίνεται στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει.Γίνεται στο εξωτερικό κατά κόρον και έχουν ίδια ισχύ με γάμους οποιαδήποτε θρησκείας και αίρεσης.

για πρώτη φορά στην σύγχρονη ιστορία η ομοφυλοφιλία δεν τιμωρείται με βαριές ποινές.
Λίγο δύσκολο να σκέφτεσαι την παντρειά όταν κινδυνεύεις με βασανιστήρια ή θάνατο(να μην μιλήσουμε για την κοινωνική κατακραυγή) για τις σεξουαλικές επιλογές σου.

Και εγώ έτσι το βλέπω αλλά προφανώς δε συμφωνούμε όλοι...

Antonius
06-05-11, 06:49
Κι ελεος επιτελους στο ονομα των Ολυμπιων να μιλατε για σκυλια. :p Μηπως εσεις γουσταρετε σκυλισιο ''κρεας'' και μιλατε τοσο συχνα γι'αυτα? :p

Εντυπωσιάζομαι από τα συμπεράσματα στα οποία καταλήγεις και φυσικά και από τον τρόπο που σκέφτεσαι και οδηγείσαι σε αυτά.

Kronos
06-05-11, 09:59
ee..kapote itan taboo..twra den einai...

Σίγουρα. Αν σου φέρει ο γιός σου τον γαμπρό, κοίταξε να τα βρείτε, γιατί το νυφικό το πληρώνει ο γαμπρός, και σ' αυτές τις περιπτώσεις μπερδεύεται ο γαμπρός με τη νύφη. :p

Συμφωνώ. Αλλοι διαφωνούν, και λένε πως άλλο ο μολοσσός, κι άλλο ο φούστης.

Κάποτε ήταν ταμπού, τώρα δεν είναι.

Ποτέ στην ιστορία δεν ήταν ταμπού ο γάμος με μολοσσό. Με πεκινουά, ίσως.

Οχι, δεν ήταν ποτέ ασύνδετος ο γάμος από την δημιουργία της οικογένειας. Η "καλοτυχία", δεν ισχύει, εκτός κι αν οι νεόνυμφοι είχαν παίξει μαζί τζόκερ.

Δεν κατάλαβα τι γίνεται κατά κόρον στο "εξωτερικό". Συζητάμε το θέμα του γάμου των ομοφυλοφίλων, και λέμε τη γνώμη μας. Οι ευρωπαίοι, ας πουν την δική τους. Ποιο πράγμα δεν γίνεται?

Εδώ έχετε πιάσει το θέμα από την προϊστορική εποχή. Δεν νομίζω πως υπήρχε κανενός είδους ποινή για τους ομοφυλόφιλους στην αρχαιότητα. Γάμος ομοφυλοφίλων όμως, δεν γινόταν.

Για καποιους ειναι ανωμαλοι και οι κωφοι.

Για ποιους?

Το θεωρείς ανωμαλία? Τα σκυλιά τα "έφτιαξε" η φύση. Δεν πιστεύω να θεωρείς και τους κωφούς ανώμαλους...

Antonius
06-05-11, 10:10
Και εγώ πιστεύω πως ο μολοσσός μπορεί και να είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Δεν θα σου κάνει ποτέ φουστιά.

Οχι, δεν ήταν ποτέ ασύνδετος ο γάμος από την δημιουργία της οικογένειας. Η "καλοτυχία", δεν ισχύει, εκτός κι αν οι νεόνυμφοι είχαν παίξει μαζί τζόκερ.:yes:

Εδώ έχετε πιάσει το θέμα από την προϊστορική εποχή. Δεν νομίζω πως υπήρχε κανενός είδους ποινή για τους ομοφυλόφιλους στην αρχαιότητα. Γάμος ομοφυλοφίλων όμως, δεν γινόταν. Συμφωνώ, μπορεί για αλλαγή κάποιοι μερακλήδες να πηδούσαν κανα άτριχο πωπουδάκι ή καμιά κατσίκα αλλά μέχρι εκεί. Δεν έκαναν και οικογένεια μαζί τους.

activen
06-05-11, 10:28

Δεν είναι άλλο ο μολοσσός δηλαδή ;
Νόμιζα πως μιλάμε για το γάμο δυο ανθρώπων εφόσον υπάρχει η μεταξύ τους συναίνεση.

Γιατί να υπάρχει ντε και καλά άλλη προϋπόθεση πέρα από αυτό ;

Τη γενικότερη πεποίθηση ότι γάμος πρέπει να γίνεται για τα παιδιά δε την καταλαβαίνω...
Δε νοείτε να παντρευτούν δυο ετεροφυλόφιλοι που έχουν πρόβλημα τεκνοποίησης (και το γνωρίζουν) δηλαδή ;

αν αφαιρέσουμε τα παιδιά ήμαστε οκ ;

Καταλαβαίνω το επιθυμητό όσων αφορά τον ορισμό της οικογενείας αλλά αν ο άλλος το έχει αλλιώς στο μυαλό του για οποιοδήποτε λόγο
(όπως παραπάνω με τους ετεροφυλόφιλους) δε νομίζω πως ήμαστε εμείς αυτοί που θα του το απαγορεύσουμε, έμμεσα ή άμεσα.

Υ.Γ

Νομίζω ότι πρέπει να ξανά ορίσουμε την έννοια του γάμου, να δεχτώ ότι το προφανές και το σύνηθες είναι η δημιουργία υγιής οικογένειας.
Πέρα από αυτό όμως, εφόσον στην κοινωνία υπάρχουν και εξαιρέσεις δε μπορούμε να περιθωριοποιούμε απλά καταστάσεις που δε μας πέφτει λόγος. Ένας γάμος συν της άλλης λύνει και πολλά γραφειοκρατικά προβλήματα, από τη στιγμή που σε θέτει σε μια διαδικασία δικαιωμάτων και υποχρεώσεων επί του συντρόφου σου κλπ κλπ. Είναι σα να έχουμε ένα ηθικό και ένα νομικό - αστικό κομμάτι, τα οποία πρέπει να τα διαχωρίσουμε ώστε να μην ήμαστε εκτός πραγματικότητας. Οι επιλογές των ομοφυλοφίλων είναι όποιες είναι και κατά μια έννοια δε διάλεξαν την κλίση που θα έχουν. Γιαυτό θεωρώ απαράδεκτο να τους φερόμαστε μειονεκτικά πάνω στο συγκεκριμένο (γενετικό) θέμα. Στο μεσαίωνα ίσως... τώρα μου κάνει λίγο αναχρονιστικό. Από τη μια αποδεχόμαστε την ύπαρξη τους και από την άλλη αρνούμαστε τη νομιμοποίηση των επιθυμιών τους ; είναι σα να περιθωριοποιούμε την προσωπική τους ζωή ή σα να μη θέλουμε να υπάρχουν ισάξια εντός του κοινωνικού σύνολου. Όμως υπάρχουν! και θεωρώ ότι ξεφεύγει από την δικαιοδοσία μας η παρέμβαση στις προσωπικές επιθυμίες τους. Γιατί αυτό κάνουμε όταν δε νομιμοποιούμε ισάξια τις μεταξύ τους σχέσεις. Εξάλλου το ότι δε θα κάνουν παιδιά ή μια φυσιολογική οικογένεια κατά τους υπολοίπους, δεν αφορά ούτε το νόμο ούτε τον περίγυρο... εκτός και αν ο γάμος δεν είναι εν τέλει κατά πρώτον αστικό δικαίωμα!

crazy_ant
06-05-11, 11:26
Λευτερηηηηηηηηηη!!!αχαχαχα!!ζωγραφιζεις γμτ!!!αχαχαχα!!!
το νυφικο θα χρεωθω...αν ειναι..οπως και τα υπολοιπα...εχω open mind εγω :p αχαχαχα!!!
ελιωσα ....

LongTom
06-05-11, 11:58
Οχι, δεν ήταν ποτέ ασύνδετος ο γάμος από την δημιουργία της οικογένειας. Η "καλοτυχία", δεν ισχύει, εκτός κι αν οι νεόνυμφοι είχαν παίξει μαζί τζόκερ.

Όχι ο γάμος πάντα ανάλογα την περίπτωση ήταν.Πολλοί γάμοι δεν είχαν κανένα άλλο σκοπό από την πολιτική εξουσία.Τώρα εάν επειδή είναι "ευλογημένοι" δεν σημαίνει ότι δεν ήταν πολιτικοί.
Μετά είναι και το θέμα της οικογένειας.Οικογένεια θεωρείται και το άτεκνο ζευγάρι.Με το σκεπτικό σου πρέπει να διαλυθεί ο γάμος τους γιατί δεν έχουν κάνει παιδιά.

Δηλαδή εάν δεν ισχύει η καλοτυχία τι ισχύει;
Κάνουν bless και upgrade οι ιερείς τους νεόνυμφους σε καλύτερες εκδόσεις συμβατές με τον γάμο;

Γιατί λες γίνεται ο γάμος υπό την επίβλεψη των θεών;

Δεν κατάλαβα τι γίνεται κατά κόρον στο "εξωτερικό". Συζητάμε το θέμα του γάμου των ομοφυλοφίλων, και λέμε τη γνώμη μας. Οι ευρωπαίοι, ας πουν την δική τους. Ποιο πράγμα δεν γίνεται?

Μιλάμε για την απάντηση σου.Λες ότι θα γελάσουν για ότι βρήκες την γυναίκα της ζωής σου.Τέτοιοι γάμοι γίνονται σχεδόν από τον καθένα στην Αμερική και δεν τρέχει κάστανο νομικά.

Εδώ έχετε πιάσει το θέμα από την προϊστορική εποχή. Δεν νομίζω πως υπήρχε κανενός είδους ποινή για τους ομοφυλόφιλους στην αρχαιότητα. Γάμος ομοφυλοφίλων όμως, δεν γινόταν.

Εδώ μιλάμε για την περιοχή μας.
Σε άλλες ηπείρους δεν είχαν πρόβλημα οι ομοφυλόφιλοι αλλά στην Ευρώπη/Μεσόγειο υπό την επιρροή των μονοθεϊστικών θρησκειών οι ομοφυλόφιλοι ήταν υπό διωγμό.
Επίσης γάμοι γίνονταν αρκετά συχνά σε άλλες ηπείρους αλλά ακόμα και σε μερικές περιόδους της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.
Ψάξε καλύτερα και θα το δεις.

amartiaaa
06-05-11, 14:35
vre vre oloi oi kaloi xristianoi (k pali) edo mesa...:cake:

EmpressKaileena
06-05-11, 14:37
Δεν πιστεύω να θεωρείς και τους κωφούς ανώμαλους...

Προσεχε τι λες....μην μου βαζεις λογια που δεν ειπα. :)
Και για τους στενομυαλους ανθρωπους οποιος ειναι διαφορετικος, ειναι ανωμαλος.

Παλι για τα σκυλια μιλατε.... :laugh:

Kronos
06-05-11, 19:39
Όχι ο γάμος πάντα ανάλογα την περίπτωση ήταν.Πολλοί γάμοι δεν είχαν κανένα άλλο σκοπό από την πολιτική εξουσία.Τώρα εάν επειδή είναι "ευλογημένοι" δεν σημαίνει ότι δεν ήταν πολιτικοί.
Μετά είναι και το θέμα της οικογένειας.Οικογένεια θεωρείται και το άτεκνο ζευγάρι.Με το σκεπτικό σου πρέπει να διαλυθεί ο γάμος τους γιατί δεν έχουν κάνει παιδιά.

Δηλαδή εάν δεν ισχύει η καλοτυχία τι ισχύει;
Κάνουν bless και upgrade οι ιερείς τους νεόνυμφους σε καλύτερες εκδόσεις συμβατές με τον γάμο;

Γιατί λες γίνεται ο γάμος υπό την επίβλεψη των θεών;

Μιλάμε για την απάντηση σου.Λες ότι θα γελάσουν για ότι βρήκες την γυναίκα της ζωής σου.Τέτοιοι γάμοι γίνονται σχεδόν από τον καθένα στην Αμερική και δεν τρέχει κάστανο νομικά.

Εδώ μιλάμε για την περιοχή μας.
Σε άλλες ηπείρους δεν είχαν πρόβλημα οι ομοφυλόφιλοι αλλά στην Ευρώπη/Μεσόγειο υπό την επιρροή των μονοθεϊστικών θρησκειών οι ομοφυλόφιλοι ήταν υπό διωγμό.
Επίσης γάμοι γίνονταν αρκετά συχνά σε άλλες ηπείρους αλλά ακόμα και σε μερικές περιόδους της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.
Ψάξε καλύτερα και θα το δεις.

Το ότι κάποιοι γάμοι γίνονται με "άλλες" σκοπιμότητες, δεν αναιρεί τον θεσμό.
Μπορεί να παντρευτούν 2 για να ενώσουν τις δυνάμεις τους. Μπορεί να παντρευτούν για να προκαλέσουν την κοινή γνώμη. Μπορεί να παντρευτούν, επειδή νομίζουν πως κάνουν πλάκα.

Η ουσία, δεν αλλάζει. Οι κοινωνίες των ανθρώπων, δημιούργησαν τον γάμο, για να προστατεύσουν τα παιδιά, και να αναβαθμίσουν την οικογένεια.
Επιμένεις να μιλάς για "καλοτυχία" και την "ευλογία των θεών" και "upgrades" και δεν ξέρω κι εγώ τι, αλλά ξεχνάς τις κυρίαρχες ευχές ΟΛΩΝ των εποχών, για πολλά και υγιή παιδιά, που θα μεγαλώσουν σε προστατευμένο περιβάλλον, αφού μέσα στις ευχές είναι η σωστή συμπεριφορά των γονέων μεταξύ τους.
Καμία θρησκεία δεν αναφέρει "να είστε τυχεροί".
Τα υπόλοιπα, είναι φιλολογίες, και ψάχνουμε να κάνουμε την εξαίρεση, κανόνα. Φυσικά και είναι οικογένεια, το ζευγάρι. Αν όμως δεν έχει στόχο τη δημιουργία παιδιών, ο γάμος είναι ανοησία. Επίσης, σε περιπτώσεις αδυναμίας τεκνοποίησης, δεν λύνεται ο γάμος, γιατί υπάρχει και η υιοθεσία, χώρια που η πρόθεση δεν ήταν αυτή.

Δεν υπήρχε καμία ήπειρος, ούτε εποχή, που να γίνονταν γάμοι ομοφυλοφίλων ΣΥΧΝΑ. Οσο για την Αμερική, έχουν ξεφτιλίσει πολλούς θεσμούς, και είπαμε. Μπορούν 2 ομοφυλόφιλοι, να πάνε στο λος άντζελες, να τους "παντρέψει" ο μικυ μάκους, με μουσική υπόκρουση μαντόνα.

Προσεχε τι λες....μην μου βαζεις λογια που δεν ειπα. :)
Και για τους στενομυαλους ανθρωπους οποιος ειναι διαφορετικος, ειναι ανωμαλος.

Παλι για τα σκυλια μιλατε.... :laugh:

Και μόνο η εμμονή σου να λες ανωμαλία τα σκυλιά, δείχνει πως κάνεις ακριβώς αυτό που κατηγορείς.

Kronos
06-05-11, 19:45
Τη γενικότερη πεποίθηση ότι γάμος πρέπει να γίνεται για τα παιδιά δε την καταλαβαίνω...
Δε νοείτε να παντρευτούν δυο ετεροφυλόφιλοι που έχουν πρόβλημα τεκνοποίησης (και το γνωρίζουν) δηλαδή ;

αν αφαιρέσουμε τα παιδιά ήμαστε οκ ;

Καταλαβαίνω το επιθυμητό όσων αφορά τον ορισμό της οικογενείας αλλά αν ο άλλος το έχει αλλιώς στο μυαλό του για οποιοδήποτε λόγο
(όπως παραπάνω με τους ετεροφυλόφιλους) δε νομίζω πως ήμαστε εμείς αυτοί που θα του το απαγορεύσουμε, έμμεσα ή άμεσα.

Υ.Γ

Νομίζω ότι πρέπει να ξανά ορίσουμε την έννοια του γάμου, να δεχτώ ότι το προφανές και το σύνηθες είναι η δημιουργία υγιής οικογένειας.
Πέρα από αυτό όμως, εφόσον στην κοινωνία υπάρχουν και εξαιρέσεις δε μπορούμε να περιθωριοποιούμε απλά καταστάσεις που δε μας πέφτει λόγος. Ένας γάμος συν της άλλης λύνει και πολλά γραφειοκρατικά προβλήματα, από τη στιγμή που σε θέτει σε μια διαδικασία δικαιωμάτων και υποχρεώσεων επί του συντρόφου σου κλπ κλπ. Είναι σα να έχουμε ένα ηθικό και ένα νομικό - αστικό κομμάτι, τα οποία πρέπει να τα διαχωρίσουμε ώστε να μην ήμαστε εκτός πραγματικότητας. Οι επιλογές των ομοφυλοφίλων είναι όποιες είναι και κατά μια έννοια δε διάλεξαν την κλίση που θα έχουν. Γιαυτό θεωρώ απαράδεκτο να τους φερόμαστε μειονεκτικά πάνω στο συγκεκριμένο (γενετικό) θέμα. Στο μεσαίωνα ίσως... τώρα μου κάνει λίγο αναχρονιστικό. Από τη μια αποδεχόμαστε την ύπαρξη τους και από την άλλη αρνούμαστε τη νομιμοποίηση των επιθυμιών τους ; είναι σα να περιθωριοποιούμε την προσωπική τους ζωή ή σα να μη θέλουμε να υπάρχουν ισάξια εντός του κοινωνικού σύνολου. Όμως υπάρχουν! και θεωρώ ότι ξεφεύγει από την δικαιοδοσία μας η παρέμβαση στις προσωπικές επιθυμίες τους. Γιατί αυτό κάνουμε όταν δε νομιμοποιούμε ισάξια τις μεταξύ τους σχέσεις. Εξάλλου το ότι δε θα κάνουν παιδιά ή μια φυσιολογική οικογένεια κατά τους υπολοίπους, δεν αφορά ούτε το νόμο ούτε τον περίγυρο... εκτός και αν ο γάμος δεν είναι εν τέλει κατά πρώτον αστικό δικαίωμα!

Οχι, δεν έχει νόημα ο γάμος, αν δεν υπάρχει πρόθεση για παιδιά. Αν το ψάξεις, θα ανακαλύψεις πως η μεγαλύτερη "δέσμευση" στο γάμο, είναι η υποχρέωση απέναντι στα παιδιά.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για κατοχύρωση οικονομική, ή άλλα νομικά θέματα, εφ' όσον μπορεί κάποιος να κάνει συμβολαιογραφικές και νομικές πράξεις κάθε είδους, και με όποιον άνθρωπο γουστάρει.

Σκέψου το λίγο.

activen
06-05-11, 20:21
Οχι, δεν έχει νόημα ο γάμος, αν δεν υπάρχει πρόθεση για παιδιά. Αν το ψάξεις, θα ανακαλύψεις πως η μεγαλύτερη "δέσμευση" στο γάμο, είναι η υποχρέωση απέναντι στα παιδιά.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για κατοχύρωση οικονομική, ή άλλα νομικά θέματα, εφ' όσον μπορεί κάποιος να κάνει συμβολαιογραφικές και νομικές πράξεις κάθε είδους, και με όποιον άνθρωπο γουστάρει.

Σκέψου το λίγο.

Να σου πω εμένα δε με απασχολεί η έννοια του γάμου γενικότερα και αν δεν ήταν ο περίγυρος ή τα νομικά θα το θεωρούσα λίγο περιττό σαν διαδικασία.
Και τώρα που το λες (και το σκέφτηκα) μια χαρά τακτοποιούνται και τα θέματα των παιδιών με νομικές διαδικασίες έξω από γάμους και ιστορίες :d
Στην προκειμένη βέβαια όλα αυτά τα οικογενειακά θέματα και όχι μόνο των παιδιών, με ένα γάμο ανέκαθεν ξεδιαλύνονταν. Μπορείς να το δεις και σαν μια σούμα για να γλυτώσεις μεμονωμένα το γραφειοκρατικό. Βασικά όλες αυτές οι ενστάσεις επί του θέματος είναι για να προστατευτεί η έννοια του "ορθόδοξου" θεσμού ; πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω που αλλού θα μας δημιουργούσε πρακτικό πρόβλημα. Οι ανάγκες της εκάστοτε κοινωνίας πάντως δεν είναι στατικές, όπως και στους θεσμούς άλλωστε, πέρα από το τυπικό συν τω χρόνο μπαίνουν και άλλα στη μέση.

LongTom
06-05-11, 20:27
Το ότι κάποιοι γάμοι γίνονται με "άλλες" σκοπιμότητες, δεν αναιρεί τον θεσμό.
Μπορεί να παντρευτούν 2 για να ενώσουν τις δυνάμεις τους. Μπορεί να παντρευτούν για να προκαλέσουν την κοινή γνώμη. Μπορεί να παντρευτούν, επειδή νομίζουν πως κάνουν πλάκα.
Η ουσία, δεν αλλάζει. Οι κοινωνίες των ανθρώπων, δημιούργησαν τον γάμο, για να προστατεύσουν τα παιδιά, και να αναβαθμίσουν την οικογένεια.

Μήπως το κάνουν επειδή νιώθουν την ανάγκη;Λέω εγώ τώρα...

Επιμένεις να μιλάς για "καλοτυχία" και την "ευλογία των θεών" και "upgrades" και δεν ξέρω κι εγώ τι, αλλά ξεχνάς τις κυρίαρχες ευχές ΟΛΩΝ των εποχών, για πολλά και υγιή παιδιά, που θα μεγαλώσουν σε προστατευμένο περιβάλλον, αφού μέσα στις ευχές είναι η σωστή συμπεριφορά των γονέων μεταξύ τους.
Καμία θρησκεία δεν αναφέρει "να είστε τυχεροί".
Τα υπόλοιπα, είναι φιλολογίες, και ψάχνουμε να κάνουμε την εξαίρεση, κανόνα. Φυσικά και είναι οικογένεια, το ζευγάρι. Αν όμως δεν έχει στόχο τη δημιουργία παιδιών, ο γάμος είναι ανοησία. Επίσης, σε περιπτώσεις αδυναμίας τεκνοποίησης, δεν λύνεται ο γάμος, γιατί υπάρχει και η υιοθεσία, χώρια που η πρόθεση δεν ήταν αυτή.

Οι ευχές για καλοτυχία είναι αναπόσπαστο μέρος των θρησκευτικών γάμων(και εδώ μπαίνουν όλες η θρησκείες και όχι μόνο οι 3 ).Αυτές περιλαμβάνουν όλον τον έγγαμο βίο.

Εδώ επίσης κρίνεις τον γάμο σαν ανοησία όταν το ζευγάρι δεν θέλει παιδιά ή απλά δεν θέλει να υιοθετήσει.Μάλλον πολύ περιορισμένη εικόνα για το τι είναι γάμος έχεις.

Δεν υπήρχε καμία ήπειρος, ούτε εποχή, που να γίνονταν γάμοι ομοφυλοφίλων ΣΥΧΝΑ. Οσο για την Αμερική, έχουν ξεφτιλίσει πολλούς θεσμούς, και είπαμε. Μπορούν 2 ομοφυλόφιλοι, να πάνε στο λος άντζελες, να τους "παντρέψει" ο μικυ μάκους, με μουσική υπόκρουση μαντόνα.

Δεν νομίζω πως υπήρχε κανενός είδους ποινή για τους ομοφυλόφιλους στην αρχαιότητα. Γάμος ομοφυλοφίλων όμως, δεν γινόταν.

Μάλιστα,από το ποτέ δεν γίνονται/αν γάμοι πήγαμε στο συχνά.
Όμως και εδώ έπεσες έξω γιατί οι γάμοι ήταν συχνοί στην προκολομβιανή Αμερική λόγω μάλιστα(και εδώ είναι η ειρωνεία) θρησκευτικών δοξασιών.

Επίσης ο όρος ξεφτίλισμα προϋποθέτει ότι εσύ γνωρίζεις το σωστό/αξιοπρεπές και κρίνεις, κάτι που εξ'ορισμού είναι άκυρο γιατί πολύ απλά δεν ισχύουν παντού τα ίδια ήθη και έθιμα.

activen
06-05-11, 20:32
Να σου πω εμένα δε με απασχολεί η έννοια του γάμου γενικότερα και αν δεν ήταν ο περίγυρος ή τα νομικά θα το θεωρούσα λίγο περιττό σαν διαδικασία.
Και τώρα που το λες (και το σκέφτηκα) μια χαρά τακτοποιούνται και τα θέματα των παιδιών με νομικές διαδικασίες έξω από γάμους και ιστορίες :d
Στην προκειμένη βέβαια όλα αυτά τα οικογενειακά θέματα και όχι μόνο των παιδιών, με ένα γάμο ανέκαθεν ξεδιαλύνονταν. Μπορείς να το δεις και σαν μια σούμα για να γλυτώσεις μεμονωμένα το γραφειοκρατικό. Βασικά όλες αυτές οι ενστάσεις επί του θέματος είναι για να προστατευτεί η έννοια του "ορθόδοξου" θεσμού ; πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω που αλλού θα μας δημιουργούσε πρακτικό πρόβλημα. Οι ανάγκες της εκάστοτε κοινωνίας πάντως δεν είναι στατικές, όπως και στους θεσμούς άλλωστε, πέρα από το τυπικό συν τω χρόνο μπαίνουν και άλλα στη μέση.

Υ.Γ Και μια συμπληρωματική παρατήρηση. Στον αρχαίο κόσμο ήταν ηθικό και νόμιμο να παντρεύονται τα κορίτσια από τα 12 (σε ορισμένους πολιτισμούς ακόμα ισχύει)
Βλέπουμε λοιπόν ότι και η εκάστοτε ηθική με την πάροδο του χρόνου ή από πολιτισμό σε πολιτισμό κάλλιστα μπορεί να διαφέρει. Τελικά τίποτα δεν είναι στατικό και απόλυτο ;)

EmpressKaileena
06-05-11, 22:06
Και μόνο η εμμονή σου να λες ανωμαλία τα σκυλιά, δείχνει πως κάνεις ακριβώς αυτό που κατηγορείς.

Καλα, εχεις καταλαβει οτι μιλαμε για ανθρωπους κι οχι για σκυλια ετσι?

Antonius
07-05-11, 09:04
http://www.youtube.com/watch?v=zKAW96N-Vms

madvinegar
07-05-11, 09:22
xaxaxaxaxa!

Που τα βρισκεις ρε Antonius !!! :lool:

Antonius
08-05-11, 07:16
http://www.youtube.com/watch?v=UNmT7UswM7E

crazy_ant
08-05-11, 11:35
mipos na metanomasoume to thema se ''afierwste ena tragoudi se auton_auti pou thelete na eirwneutite'' ??
lew..mipos.. :)

Antonius
09-05-11, 04:37
http://www.youtube.com/watch?v=K8vj0zAhbsI

Kronos
09-05-11, 11:57
Μήπως το κάνουν επειδή νιώθουν την ανάγκη;Λέω εγώ τώρα...

Δυο gay παντρεύονται επειδή "νοιώθουν την ανάγκη"? Αν και όλοι "λέμε τώρα", ποια ακριβώς είναι αυτή η ανάγκη?

Οι ευχές για καλοτυχία είναι αναπόσπαστο μέρος των θρησκευτικών γάμων(και εδώ μπαίνουν όλες η θρησκείες και όχι μόνο οι 3 ).Αυτές περιλαμβάνουν όλον τον έγγαμο βίο.

Εδώ επίσης κρίνεις τον γάμο σαν ανοησία όταν το ζευγάρι δεν θέλει παιδιά ή απλά δεν θέλει να υιοθετήσει.Μάλλον πολύ περιορισμένη εικόνα για το τι είναι γάμος έχεις.

Μια χαρά εικόνα έχω για το γάμο. Και μάλλον έχω και περισσότερη εμπειρία από γάμους, απ' ότι εσύ. :p
Δεν ξέρω για ποιες 3 θρησκείες συζητάς.

Μάλιστα,από το ποτέ δεν γίνονται/αν γάμοι πήγαμε στο συχνά.

Στο "συχνά" δεν πήγαμε, πήγες. Δική σου έκφραση ήταν το "αρκετά συχνά". Και εκεί που μιλούσαμε για την ελλάδα του σήμερα, μεταφέρατε την κουβέντα στην αρχαία ελλάδα, και ξαφνικά πήγαμε στις φυλές του αμαζονίου, και στο άλφα του κενταύρου.

Όμως και εδώ έπεσες έξω γιατί οι γάμοι ήταν συχνοί στην προκολομβιανή Αμερική λόγω μάλιστα(και εδώ είναι η ειρωνεία) θρησκευτικών δοξασιών.

To ότι υπάρχουν ενδείξεις ότι στο περού (π.χ.) κάποιοι κάπου κάποτε "πάντρευαν" και ομοφυλόφιλους, δεν λέει τίποτα, ούτε δείχνει τον κανόνα και το "αρκετά συχνά". Κι οι Αζτέκοι έκαναν μερικές δεκάδες ανθρωποθυσίες καθημερινά, για να ξορκίσουν τους θεούς τους. Να το επαναφέρουμε στην Ελλάδα του σήμερα?

Επίσης ο όρος ξεφτίλισμα προϋποθέτει ότι εσύ γνωρίζεις το σωστό/αξιοπρεπές και κρίνεις, κάτι που εξ'ορισμού είναι άκυρο γιατί πολύ απλά δεν ισχύουν παντού τα ίδια ήθη και έθιμα.

Φυσικά, και δεν ισχύουν παντού τα ίδια ήθη και έθιμα.
Για την Ελλάδα μιλάμε, και όχι για την Λαπωνία. Γι αυτό και είπα, ότι όποιος θέλει "γάμο", ας πάει εκεί που γίνεται.
Και φυσικά, το σωστό και το αξιοπρεπές το γνωρίζω.

Kronos
09-05-11, 12:09

Ποια είναι αυτά που "μπαίνουν στη μέση", και ποια θέματα θα ξεδιαλύνονταν μέσα από ένα γάμο ομοφυλοφίλων?

Υ.Γ Και μια συμπληρωματική παρατήρηση. Στον αρχαίο κόσμο ήταν ηθικό και νόμιμο να παντρεύονται τα κορίτσια από τα 12 (σε ορισμένους πολιτισμούς ακόμα ισχύει)
Βλέπουμε λοιπόν ότι και η εκάστοτε ηθική με την πάροδο του χρόνου ή από πολιτισμό σε πολιτισμό κάλλιστα μπορεί να διαφέρει. Τελικά τίποτα δεν είναι στατικό και απόλυτο ;)

Οποιος πολιτισμός νοιώθει την ηθική ανάγκη, να λέει "γάμος" και να εννοεί "δυο φούστηδες που κάνουν κοινή δήλωση", ας το κάνει. Για την Ελλάδα μιλάμε.
Οσο για το παράδειγμα με τα κοριτσάκια, ήταν πολύ εύστοχο. Γιατί να μην θεωρούμε σωστό να παντρεύονται υποχρεωτικά τα κορίτσια από τα 12 τους, αφού, στα νησιά φίτζι, πριν 800 χρόνια, ήταν συνηθισμένο?

Καλα, εχεις καταλαβει οτι μιλαμε για ανθρωπους κι οχι για σκυλια ετσι?

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι μιλάμε για σεξουαλικές προτιμήσεις. Φυσικά ανθρώπων, άρα εμπλέκονται και σκυλιά, και φουσκωτές κούκλες.

amartiaaa
09-05-11, 12:40
oles eseis oi omofovikes kompleksares pou speudete panta se analoga themata,
eiste goneis?skopeuete na ginete?

activen
09-05-11, 12:57
Ποια είναι αυτά που "μπαίνουν στη μέση", και ποια θέματα θα ξεδιαλύνονταν μέσα από ένα γάμο ομοφυλοφίλων?

Ξανά είπα ότι ο γάμος ανέκαθεν έδινε και ορισμένα προνόμια που διαφέρουν από εποχή σε εποχή, τώρα θα μου (ξανά) πεις ότι όλα αυτά τα γραφειοκρατικά που θα προκύψουν από την επισημοποίηση της συμβίωσης μπορούν να λυθούν με διαφόρους άλλους τρόπους. Αλλά δεν είναι πρακτικό να τρέχεις κάθε τρις και λίγο να αποδείξεις τι και πως. Γιαυτό επιμένω ότι ο γάμος συν της άλλης έρχεται να "συμμαζέψει" και αυτό το τυπικό κομμάτι των δικαιωμάτων. Από τη στιγμή που συζούν και γίνεται ότι γίνεται, θεωρώ πως πρέπει να απολαμβάνουν και τα προνόμια του γάμου, ισότιμα και νόμιμα. Αυτή είναι εξάλλου η δική τους οικογένεια και αυτό δε παίζει να αλλάξει.

Οποιος πολιτισμός νοιώθει την ηθική ανάγκη, να λέει "γάμος" και να εννοεί "δυο φούστηδες που κάνουν κοινή δήλωση", ας το κάνει. Για την Ελλάδα μιλάμε.
Οσο για το παράδειγμα με τα κοριτσάκια, ήταν πολύ εύστοχο. Γιατί να μην θεωρούμε σωστό να παντρεύονται υποχρεωτικά τα κορίτσια από τα 12 τους, αφού, στα νησιά φίτζι, πριν 800 χρόνια, ήταν συνηθισμένο?

Ακόμα είναι συνηθισμένο (όχι εδώ φυσικά) Από εκεί και πέρα καταλαβαίνω που το πας αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με μια διαφορετική περίπτωση που να στο πω και αλλιώς δε μας πέφτει λόγος.
Είναι ένα καθαρά προσωπικό θέμα και δεν έχουμε να προστατέψουμε κάτι, όπως στο παράδειγμα το δικαίωμα τρίτου (τη ζωή ενός παιδιού) Επιβάλετε μάλλον αυτή μας η αποδοχή στα δικαίωματα του άλλου, αν θέλουμε να μιλάμε για πολιτισμό και όχι για 800 χρόνια πριν.

EmpressKaileena
09-05-11, 13:31
Προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι μιλάμε για σεξουαλικές προτιμήσεις. Φυσικά ανθρώπων, άρα εμπλέκονται και σκυλιά, και φουσκωτές κούκλες.

Οτι να ναι..... Μιλαμε για ομοΦΥΛΟφιλους. Ανθρωπους που ΕΛΚΥΟΝΤΑΙ απο το ιδιο ΦΥΛΟ.
Και σε θεωρουσα εξυπνο. Κριμα.

crazy_ant
09-05-11, 13:55

ofeilo na pw..oti einai eksipnos..apla gerase ligaki...tooooooooosssssssssooooooo da..kai etsi dikaiologite se polla... :p
thoul?les na fame cuberksilo? :p

dolly77
09-05-11, 17:03
Είμαι υπέρ, καθώς θεωρώ ότι κάνει ο καθένας στο κρεββάτι του είναι αποκλειστικά δική του δουλειά από τη στιγμή μάλιστα που δεν με ενοχλεί και δεν με προσβάλει σαν προσωπικότητα...

LongTom
09-05-11, 17:50
Φυσικά, και δεν ισχύουν παντού τα ίδια ήθη και έθιμα.
Για την Ελλάδα μιλάμε, και όχι για την Λαπωνία. Γι αυτό και είπα, ότι όποιος θέλει "γάμο", ας πάει εκεί που γίνεται.
Και φυσικά, το σωστό και το αξιοπρεπές το γνωρίζω.

Καλά αφού έχεις το μέτρο για να μετράς τους άλλους πόσο καλοί και αξιοπρεπείς είναι πάω πάσο.

Δυο gay παντρεύονται επειδή "νοιώθουν την ανάγκη"? Αν και όλοι "λέμε τώρα", ποια ακριβώς είναι αυτή η ανάγκη?

Η ίδια ανάγκη που κάνει δύο οποιαδήποτε ζευγάρια να παντρευτούν.

Μια χαρά εικόνα έχω για το γάμο. Και μάλλον έχω και περισσότερη εμπειρία από γάμους, απ' ότι εσύ.
Δεν ξέρω για ποιες 3 θρησκείες συζητάς.

Οι 3 μεγάλες εβραϊκές μονοθεϊστικές και επίσης το θέμα με την εμπειρία άστο καλύτερα γιατί η ιστορία μας διδάσκει άλλα για το θέμα.

Στο "συχνά" δεν πήγαμε, πήγες. Δική σου έκφραση ήταν το "αρκετά συχνά". Και εκεί που μιλούσαμε για την ελλάδα του σήμερα, μεταφέρατε την κουβέντα στην αρχαία ελλάδα, και ξαφνικά πήγαμε στις φυλές του αμαζονίου, και στο άλφα του κενταύρου.

Μάλλον ξεχνάς εύκολα
Η όλη αναφορά στην ιστορία ξεκίνησε από αυτό που έγραψες:

To ότι υπάρχουν ενδείξεις ότι στο περού (π.χ.) κάποιοι κάπου κάποτε "πάντρευαν" και ομοφυλόφιλους, δεν λέει τίποτα, ούτε δείχνει τον κανόνα και το "αρκετά συχνά". Κι οι Αζτέκοι έκαναν μερικές δεκάδες ανθρωποθυσίες καθημερινά, για να ξορκίσουν τους θεούς τους. Να το επαναφέρουμε στην Ελλάδα του σήμερα?

Μάλιστα άλλαξες από το θέμα ή ιδέα μου είναι;
Από που και που έχουν σχέση άσχετες πρακτικές αρχαίων λαών με τον γάμο και την Ελλάδα;
Τέλος όπως είπα ψάξτο λίγο το θέμα με τους γάμους θα δεις ότι δεν ήταν και τόσο σπάνιο.

Kronos
09-05-11, 19:27
Ξανά είπα ότι ο γάμος ανέκαθεν έδινε και ορισμένα προνόμια που διαφέρουν από εποχή σε εποχή, τώρα θα μου (ξανά) πεις ότι όλα αυτά τα γραφειοκρατικά που θα προκύψουν από την επισημοποίηση της συμβίωσης μπορούν να λυθούν με διαφόρους άλλους τρόπους. Αλλά δεν είναι πρακτικό να τρέχεις κάθε τρις και λίγο να αποδείξεις τι και πως. Γιαυτό επιμένω ότι ο γάμος συν της άλλης έρχεται να "συμμαζέψει" και αυτό το τυπικό κομμάτι των δικαιωμάτων. Από τη στιγμή που συζούν και γίνεται ότι γίνεται, θεωρώ πως πρέπει να απολαμβάνουν και τα προνόμια του γάμου, ισότιμα και νόμιμα. Αυτή είναι εξάλλου η δική τους οικογένεια και αυτό δε παίζει να αλλάξει.

Ακόμα είναι συνηθισμένο (όχι εδώ φυσικά) Από εκεί και πέρα καταλαβαίνω που το πας αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με μια διαφορετική περίπτωση που να στο πω και αλλιώς δε μας πέφτει λόγος.
Είναι ένα καθαρά προσωπικό θέμα και δεν έχουμε να προστατέψουμε κάτι, όπως στο παράδειγμα το δικαίωμα τρίτου (τη ζωή ενός παιδιού) Επιβάλετε μάλλον αυτή μας η αποδοχή στα δικαίωματα του άλλου, αν θέλουμε να μιλάμε για πολιτισμό και όχι για 800 χρόνια πριν.

Το προσωπικό θέμα, που στην ουσία είναι μια σεξουαλική παρέκλιση, δεν έχει να κάνει με πολιτισμό, με ήθη και έθιμα, ούτε με θεσμούς. Εκτός κι αν καταργηθεί η έννοια του γάμου, και πάμε σε άλλα είδη θεσμών και εθιμικών πλαισίων. Είναι σαν να θέλεις να παίξεις δηλωτή, με τους κανόνες του πόκερ. Η παίζεις και αποδέχεσαι τους κανόνες, ή δημιουργείς καινούργιο παιχνίδι.

Δεν υπάρχει στην ουσία κανένα τυπικό θέμα, που να μην λύνεται εύκολα, ούτε ο γάμος επιλύει ως δια μαγείας, πολλαπλά ζητήματα. Είπαμε. Το παιδί προστατεύει κυρίως.

Οτι να ναι..... Μιλαμε για ομοΦΥΛΟφιλους. Ανθρωπους που ΕΛΚΥΟΝΤΑΙ απο το ιδιο ΦΥΛΟ.

Και κάναμε και έναν παραλληλισμό, με κάποιες άλλες σεξουαλικές προτιμήσεις/παρεκλίσεις.
Οταν δεν καταλαβαίνεις κάποιον, δεν σημαίνει ότι είναι ΑΥΤΟΣ ο χαζός, ντε και σώνει. ;)

ofeilo na pw..oti einai eksipnos..apla gerase ligaki...tooooooooosssssssssooooooo da..kai etsi dikaiologite se polla... :p

Καλά βρε... Αφού ξέρεις πως είναι να μεγαλώνεις και να ασπρίζουν τα μαλιά... Δεν σέβεσαι την ιδιαιτερότητα? :p

Καλά αφού έχεις το μέτρο για να μετράς τους άλλους πόσο καλοί και αξιοπρεπείς είναι πάω πάσο.

Πουθενά στη συζήτηση, δεν προέκυψε ζήτημα αξιοπρέπειας ή όχι. Μιλάμε για θεσμούς, όσο κι αν θέλεις να δώσεις άλλη διάσταση στο θέμα, και να βάλεις στην κουβέντα λόγια που δεν είπα.
Φυσικά, ξέρω το τι πρέπει να κάνω, για να είμαι αξιοπρεπής ΕΓΩ. Πειράζει?

Ενας ομοφυλόφιλος, μπορεί να είναι αξιοπρεπέστατος, και χωρίς να το παίζει straight, και χωρίς να είναι "παντρεμένος".

Η ίδια ανάγκη που κάνει δύο οποιαδήποτε ζευγάρια να παντρευτούν.

Η ανάγκη που κάνει τα ζευγάρια να παντεύονται, είναι να κάνουν παιδιά. Ακόμα κι αν σου φαίνεται περίεργο, αυτό το ξέρουν κι οι πέτρες.

Οι 3 μεγάλες εβραϊκές μονοθεϊστικές και επίσης το θέμα με την εμπειρία άστο καλύτερα γιατί η ιστορία μας διδάσκει άλλα για το θέμα.

Η ιστορία μας διδάσκει, ότι οι γάμοι ομοφυλοφίλων, δεν έχουν νόημα. Εκτός κι αν εννοείς, πως όπως καταλαβαίνεις εσύ την ιστορία, πρέπει να την ερμηνεύουμε όλοι, ή ότι κατέχεις την αλήθεια.

Μάλλον ξεχνάς εύκολα
Η όλη αναφορά στην ιστορία ξεκίνησε από αυτό που έγραψες:

Δεν ξεχνάω τίποτα. Αυτό που έγραψα, ήταν απάντηση σε δικό σου ποστ. Εσύ το έβαλες το θέμα, ποιος προϋπήρχε, και για τους αρχαίους.

Μάλιστα άλλαξες από το θέμα ή ιδέα μου είναι;
Από που και που έχουν σχέση άσχετες πρακτικές αρχαίων λαών με τον γάμο και την Ελλάδα;
Τέλος όπως είπα ψάξτο λίγο το θέμα με τους γάμους θα δεις ότι δεν ήταν και τόσο σπάνιο.

Ιδέα σου είναι. Οι γάμοι ομοφυλοφίλων ΕΙΝΑΙ σπάνιοι στην ιστορία, και οι πρακτικές αρχαίων λαών, ΕΙΝΑΙ άσχετες με την κουλτούρα, τον πολιτισμό, τα ήθη και τα έθιμα στην ελλάδα.

harry_lostone
09-05-11, 21:44
Είμαι υπέρ, καθώς θεωρώ ότι κάνει ο καθένας στο κρεββάτι του είναι αποκλειστικά δική του δουλειά από τη στιγμή μάλιστα που δεν με ενοχλεί και δεν με προσβάλει σαν προσωπικότητα...

γραφεις ο καθενας στο κρεβατι του...η νομιμοποιηση του γαμου αρα και η επισημοποιηση του,σημαινει αυτοματα οτι δεν θα κανει οτι κανει μονο στο κρεβατι του......

δεν εχω καποιο προβλημα με τους γκευ,πραγματικα ειμαι της ιδιας αποψης με σενα,δηλαδη ας κανει οτι θελει στο κρεβατι του...
ομως προσωπικα θα με ενοχλουσε να εβλεπα 2 αντρες να φιλιουνται στη μεση του δρομου,δεν θα τους ελεγα κατι,αλλα δεν θα ενιωθα ομορφα,αυτο το "μουστακι με μουστακι" με χαλαει πολυ....σαν αντρας ομως (ετεροφυλοφιλος) δεν εχω την ιδια αποψη για τις γκευ γυναικες.....

activen
09-05-11, 22:47
Το προσωπικό θέμα, που στην ουσία είναι μια σεξουαλική παρέκλιση, δεν έχει να κάνει με πολιτισμό, με ήθη και έθιμα, ούτε με θεσμούς. Εκτός κι αν καταργηθεί η έννοια του γάμου, και πάμε σε άλλα είδη θεσμών και εθιμικών πλαισίων. Είναι σαν να θέλεις να παίξεις δηλωτή, με τους κανόνες του πόκερ. Η παίζεις και αποδέχεσαι τους κανόνες, ή δημιουργείς καινούργιο παιχνίδι.

Δεν υπάρχει στην ουσία κανένα τυπικό θέμα, που να μην λύνεται εύκολα, ούτε ο γάμος επιλύει ως δια μαγείας, πολλαπλά ζητήματα. Είπαμε. Το παιδί προστατεύει κυρίως.

Παλαιότερα έκαιγαν μάγισσες, σήμερα ο πολιτισμός μας δε μας επιτρέπει να δαιμονοποιούμε τέτοιες καταστάσεις.
Εφόσον κατανοούμε και 5-10 πράγματα παραπάνω, καλό είναι να τα αποδεχόμαστε ρεαλιστικά όπως είναι. Πολιτισμός σημαίνει και να αφομοιώνεις σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, αντί να τα δαιμονοποιείς.

Ναι και όχι, δίνεις πολύ βάση στο τυπικό μέρος του "παιχνιδιού" θα τροποποιήσω λίγο το παράδειγμα σου από τη δική μου οπτική.
Σε χαλάει να παίζουμε εμείς δηλωτή και οι άλλοι πόκερ έχοντας ένα κοινό έπαθλο ; Προσωπικά θεωρώ ποιο θεμελιώδες το δικαίωμα και αυτών των ανθρώπων ώστε να παίζουν με ίσα προνόμια αυτό που τους ταιριάζει, παρά να προστατέψω αυτό καθαυτό το τυπικό για χάρη πχ ομοιογένειας.

Ρε συ άστους να πάρουν και αυτοί κανένα επίδομα γάμου! μη τους φοβάσαι και τόσο... έτσι και αλλιώς δεν αναπαράγονται! :p

Kronos
10-05-11, 08:53
Παλαιότερα έκαιγαν μάγισσες, σήμερα ο πολιτισμός μας δε μας επιτρέπει να δαιμονοποιούμε τέτοιες καταστάσεις.
Εφόσον κατανοούμε και 5-10 πράγματα παραπάνω, καλό είναι να τα αποδεχόμαστε ρεαλιστικά όπως είναι. Πολιτισμός σημαίνει και να αφομοιώνεις σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, αντί να τα δαιμονοποιείς.

Ναι και όχι, δίνεις πολύ βάση στο τυπικό μέρος του "παιχνιδιού" θα τροποποιήσω λίγο το παράδειγμα σου από τη δική μου οπτική.
Σε χαλάει να παίζουμε εμείς δηλωτή και οι άλλοι πόκερ έχοντας ένα κοινό έπαθλο ; Προσωπικά θεωρώ ποιο θεμελιώδες το δικαίωμα και αυτών των ανθρώπων ώστε να παίζουν με ίσα προνόμια αυτό που τους ταιριάζει, παρά να προστατέψω αυτό καθαυτό το τυπικό για χάρη πχ ομοιογένειας.

Ρε συ άστους να πάρουν και αυτοί κανένα επίδομα γάμου! μη τους φοβάσαι και τόσο... έτσι και αλλιώς δεν αναπαράγονται! :p

Δεν υπάρχουν "θεμελιώδη" δικαιώματα, που να έχουν να κάνουν με γάμους ομοφυλοφίλων.

Το παράδειγμα με τη δηλωτή και το πόκερ, απλά δεν το κατάλαβες.

Θα μείνω σε 3 λέξεις, που χρησιμοποίησες. "Ρεαλιστικά", "δαιμονοποιείς", "φοβάσαι".

Αυτοί που δεν βλέπουν ρεαλιστικά, είναι οι ομοφυλόφιλοι που θέλουν να παντρευτούν, και όσοι υποστηρίζουν ότι αυτό είναι λογικό. Είναι φανερό, πως έχετε χάσει την αίσθηση ρεαλισμού, και θεωρείτε την κοινωνία ένα τεράστιο κρεβάτι, όπου ο καθένας θα ζητάει επίδομα για τις σεξουαλικές του προτιμήσεις. Ολοι θα θέλουν να "παντρευτούν" το βίτσιο τους, για να παίρνουν επιδόματα. Ρεαλιστικότατο.

Οσο για την "δαιμονοποίηση" και τον "φόβο", μαζί με τις υπόλοιπες καραμέλες και τα κλισέ, τα προσπερνάω, γιατί θεωρώ ότι και θέση έχω, και επιχειρήματα. Αντίθετα από τα πρόβατα, που υποστηρίζουν ότι ο γάμος είναι επίδομα, και "ο καλός μου".
Επίσης, πολιτισμός είναι, να σέβεσαι τα ήθη και τα έθιμα, να βλέπεις τις αιτίες και όχι μόνο την εικόνα, και να μπορείς να δίνεις στα θέματα, την πραγματική βαρύτητα που έχουν, χωρίς τις παρωπίδες των κλισέ, και της καραμέλας. Η παιδεία, είναι συστατικό του πολιτισμού επίσης (όπως και η καθαριότητα).

Υ.Γ. Νομίζεις ότι θα επηρεαστεί η ζωή μου, αν ο γιος σου παντρευτεί τον καλό του? ή νομίζεις πως φοβάμαι μήπως βάλει τίποτα στον πισινό του, την ώρα που θα είναι στο κρεβάτι με το "αγόρι" του? Την άποψή μου λέω (φυσικά ο "γιος σου" είναι παράδειγμα, είσαι αρκετά open minded και το καταλαβαίνεις).
Αυτή βέβαια είναι ρητορική ερώτηση, που ταιριάζει στην καραμελίτσα "είστε ομοφοβικοί", που εκφράζεται από πολλούς αναρχοαυτόνομους φίλους.

crazy_ant
10-05-11, 09:20
Καλά βρε... Αφού ξέρεις πως είναι να μεγαλώνεις και να ασπρίζουν τα μαλιά... Δεν σέβεσαι την ιδιαιτερότητα? :p

pos den sevomai??sevomai!!!allaaaaaaaaaaa......uparxoun kai vafes :p

Antonius
10-05-11, 10:24
Αυτή βέβαια είναι ρητορική ερώτηση, που ταιριάζει στην καραμελίτσα "είστε ομοφοβικοί", που εκφράζεται από πολλούς αναρχοαυτόνομους φίλους.

Οι καραμέλες δεν χρήζουν απάντησης, μόνο αγνόησης.

Κάνετε ένα reboot ορισμένοι, κάποιος που θεωρεί πως ο γάμος δεν είναι υπόθεση που αφορά ομοφυλόφιλους είναι ομοφοβικός ;;;; Είπε κανείς πως πρέπει να εξολοθρευτούν οι ομοφυλόφιλοι;

activen
10-05-11, 10:32
Δεν υπάρχουν "θεμελιώδη" δικαιώματα, που να έχουν να κάνουν με γάμους ομοφυλοφίλων.

Το παράδειγμα με τη δηλωτή και το πόκερ, απλά δεν το κατάλαβες.

Θα μείνω σε 3 λέξεις, που χρησιμοποίησες. "Ρεαλιστικά", "δαιμονοποιείς", "φοβάσαι".

Αυτοί που δεν βλέπουν ρεαλιστικά, είναι οι ομοφυλόφιλοι που θέλουν να παντρευτούν, και όσοι υποστηρίζουν ότι αυτό είναι λογικό. Είναι φανερό, πως έχετε χάσει την αίσθηση ρεαλισμού, και θεωρείτε την κοινωνία ένα τεράστιο κρεβάτι, όπου ο καθένας θα ζητάει επίδομα για τις σεξουαλικές του προτιμήσεις. Ολοι θα θέλουν να "παντρευτούν" το βίτσιο τους, για να παίρνουν επιδόματα. Ρεαλιστικότατο.

Οσο για την "δαιμονοποίηση" και τον "φόβο", μαζί με τις υπόλοιπες καραμέλες και τα κλισέ, τα προσπερνάω, γιατί θεωρώ ότι και θέση έχω, και επιχειρήματα. Αντίθετα από τα πρόβατα, που υποστηρίζουν ότι ο γάμος είναι επίδομα, και "ο καλός μου".
Επίσης, πολιτισμός είναι, να σέβεσαι τα ήθη και τα έθιμα, να βλέπεις τις αιτίες και όχι μόνο την εικόνα, και να μπορείς να δίνεις στα θέματα, την πραγματική βαρύτητα που έχουν, χωρίς τις παρωπίδες των κλισέ, και της καραμέλας. Η παιδεία, είναι συστατικό του πολιτισμού επίσης (όπως και η καθαριότητα).

Υ.Γ. Νομίζεις ότι θα επηρεαστεί η ζωή μου, αν ο γιος σου παντρευτεί τον καλό του? ή νομίζεις πως φοβάμαι μήπως βάλει τίποτα στον πισινό του, την ώρα που θα είναι στο κρεβάτι με το "αγόρι" του? Την άποψή μου λέω (φυσικά ο "γιος σου" είναι παράδειγμα, είσαι αρκετά open minded και το καταλαβαίνεις).

Οκ σίγουρα το βλέπουμε τελείως διαφορετικά και δεν υπάρχει λόγος να ξανά αναλύσουμε γιατί και που θέλει να δώσει τελικά προτεραιότητα - βαρύτητα ο κάθε ένας.
Την άποψη και τα παραδείγματα σου μια χαρά τα καταλαβαίνω και ενδεχομένως να τα υποστήριζα σε ένα άλλο "σύμπαν". Προς το παρόν δε θα το κάνω για τους λόγους που προείπα και πιστεύω καταλαβαίνεις και εσύ.
Προφανώς είναι και λίγο θέμα προτεραιοτήτων - βαρύτητας. Η ζωή σου σίγουρα δε θα επηρεαστεί από αυτό που θα επιλέξουν οι γιοι και οι κόρες των άλλων, αλλά σίγουρα θα επηρεαστεί αν τύχει στα δικά σου παιδιά.

Αυτά τα ολίγα και το σταματάω εδώ :)

Υ.Γ Με προβλημάτισες αρκετά πάντως και είμαι σχεδόν σίγουρος πως η μεγάλη μας διαφορά είναι ότι εγώ επιλέγω να το δω περισσότερο ανθρωπιστικά (εντός και εκτός εισαγωγικών)

activen
10-05-11, 10:59
Οι καραμέλες δεν χρήζουν απάντησης, μόνο αγνόησης.

Κάνετε ένα reboot ορισμένοι, κάποιος που θεωρεί πως ο γάμος δεν είναι υπόθεση που αφορά ομοφυλόφιλους είναι ομοφοβικός ;;;; Είπε κανείς πως πρέπει να εξολοθρευτούν οι ομοφυλόφιλοι;

Γιατί ποιος θέλει να τους εξολοθρεύσει ;
Το παράδειγμα με το "κάψιμο μαγισσών" (αν πιάστηκες από αυτό) δε κυριολεκτούσε ώστε να εστιάσει σε καμία πρόθεση εξόντωσης.
Ήταν καθαρά αντιδιαστολή, θέλω να πιστεύω πως ξεφύγαμε από τον μεσαίωνα και εφόσον γνωρίζουμε κάτι παραπάνω... σεβόμαστε το διαφορετικό και παραχωρούμε εξίσου δικαιώματα (με την ευρύτερη έννοια)

Antonius
10-05-11, 11:44
Γιατί ποιος θέλει να τους εξολοθρεύσει ;
Το παράδειγμα με το "κάψιμο μαγισσών" (αν πιάστηκες από αυτό) δε κυριολεκτούσε ώστε να εστιάσει σε καμία πρόθεση εξόντωσης.
Ήταν καθαρά αντιδιαστολή, θέλω να πιστεύω πως ξεφύγαμε από τον μεσαίωνα και εφόσον γνωρίζουμε κάτι παραπάνω... σεβόμαστε το διαφορετικό και παραχωρούμε εξίσου δικαιώματα (με την ευρύτερη έννοια)

Ο γάμος κάποιου με κάποιον άλλο που δεν έχει στόχο την δημιουργία οικογένειας αλλά τί; τη κοινωνική αποκατάσταση; το επίδομα οικογένειας; δεν είναι κάποιο δικαίωμα που του έχει στερηθεί.

Να κουβεντιάζαμε για τα δικαιώματα του παιδιού εκτός γάμου, να συμφωνήσω πως πρέπει να έχει περισσότερα (όχι ακριβώς) και από αυτό που γεννήθηκε ή ζει μέσα σε γάμο γιατί είναι μία ευαίσθητη κατηγορία. Αλλά για το δικαίωμα στη δημιουργία οικογένειας από δύο άτομα που δεν θα δημιουργήσουν ποτέ οικογένεια (όχι γιατί έχασε το @ρχίδι του από ατύχημα αλλά) γιατί δεν πρόβλεψε ο Θεός, η τύχη, η εξέλιξη ή η μεγάλη έκρηξη για αυτούς, δεν έχω να συζητήσω.

ΥΓ. Όταν η εξέλιξη τους εξελίξει τόσο ώστε να είναι σε θέση να τεκνοποιούν, θα επανέλθω,

Kronos
11-05-11, 12:26
Η ζωή σου σίγουρα δε θα επηρεαστεί από αυτό που θα επιλέξουν οι γιοι και οι κόρες των άλλων, αλλά σίγουρα θα επηρεαστεί αν τύχει στα δικά σου παιδιά.

Το μόνο σίγουρο είναι, πως θα διαφωνήσω μαζί τους, αν ζητήσουν να "παντρευτούν" το βίτσιο τους στο κρεβάτι.

-marietta-
16-05-11, 22:14
είμαι κατά της υιοθεσίας παιδιών όμως..

Αυτο ειναι μια δικαιολογια που χρησιμοποιουν οι ιδιοι.Συμφωνα με τη νομοθεσια ο /η συζυγος κληρονομει το 1/3 της περιουσιας του/της συζυγου.Κληρονομοι ειναι παντοτε τα τεκνα εφοσον δεν οριζεται κατι αλλο με διαθηκη.Οποτε αυτο το επιχειρημα απορριπτετε.Διοτι πιο πολλα θα κληρονομησεις με μια διαθηκη παρα με γαμο.Οσο για την υιοθεσια παιδιων,ελεος πια στα παιδια.Η ψυχολογικη τους κακοποιηση δεν εχει ορια.Ποιος εχει το δικαιωμα να στερησει απο ενα παιδι τη μητερα του????????Επειδη εχουν αυτοι απλωσει τα διχτυα τους παντου εστω και με κρυφους οπαδους?????Εχει ρωτησει κανενας τους ανθρωπους που μεγαλωσαν χωρις μητερα για τον καημο τους????Περα απο αυτο οικογενεια ειναι τα παιδια.Τα ζευγαρια χωρις παιδια εστω και αν ειναι παντρεμενα λεγονται συζυγοι,συντροφοι,ζευγαρι.Οχι οικογενεια.Γι' αυτο το λογο αλλωστε παει μονο το 1/3 στο συζυγο και τα υπολοιπα στην οικογενεια εξ'αιματος.ΥΤωρα ποιον νοιωθει ο καθενας για οικογενεια ειναι προσωπικο θεμα ,οχι νομικο.

Shiva
17-05-11, 01:25
Είναι σαν να ρωτάς αν κάποιος είναι υπέρ ή κατά για το αν θα κάνει κουμάντο στην προσωπική ζωή του άλλου....

Όποιος ψηφίσει ότι είναι κατά, τότε ας μας πει και πως θα ντύνεται κάθε άνθρωπος, τι θα τρώει, τι θα πίνει και γενικά πως θα ζει κάθε δευτερόλεπτο, αφού η μεγαλειότητα του πιστεύει ότι δεν πρέπει να έχουμε επιλογές στην προσωπική μας ζωή....

Το πόσο ηλίθια μεγαλομανείς είναι κάποιοι, γιατί πιστεύουν πως ο κόσμος πρέπει να είναι όπως τον έχουν στο κεφάλι τους και όχι αλλιώς, με εκνευρίζει....

Θα έπρεπε να τους δώσουνε ένα πλανήτη να διοικούν αυτοί με τον εαυτό τους και να μπορούν να χαίρονται που είναι όλα όπως θέλουν....

εγώ δε ξέρω πάντως...
εντάξει θρησκευτικός απορρίπτεται εκ φύσεως...αλλά πολιτικό μάλλον έχουν δικαίωμα να το κάνουν
αυτό αν θέλουμε να είμαστε σοβαροί βεβαίως..

Αυτό με τους παιδοψυχολόγους ισχύει, αλλά και επιστημονικά να πει ο ψυχολόγος ότι γίνεται να υπάρξει υιοθεσία, τότε πάλι οι περισσότεροι κολημένοι που δεν το δέχονται, δεν θα το δέχονται....

Επίσης δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να υιοθετούνται γιατί το λέει ο κάθε ένας από εμάς....
Αφού κανένας μας δεν έχει άποψη επιστημονική....

Το παρακάτω δεν αναφέρεται σε εσένα....

Εδώ ο άλλος λέει "Δεν βλέπω λόγο να είμαι υπέρ"....

Πόσο μηδενικό επιχείρημα είναι αυτό;

Αν κάποιος δεν έχει λόγο να στηρίζει κάτι σημαίνει ότι στηρίζει το αντίθετο;

Όχι....

Απλά αν έχεις μπάλες βγαίνεις και λες δεν γουστάρω τους gay, όχι δεν έχω να λογο να είμαι υπέρ....
Αυτό είναι εντελώς ηλίθιο....

Γενικά το όλο poll είναι για το πέος, γιατί δεν μπορείτε να καταλάβετε, ότι δεν έχετε δικαίωμα να έχετε επιρροή πάνω στην προσωπική ζωή δύο ενήλικων ανθρώπων....

Τα δικαιώματα σας σταματάνε εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του/των άλλου/άλλων....

δεν εχω καποιο προβλημα με τους γκευ,πραγματικα ειμαι της ιδιας αποψης με σενα,δηλαδη ας κανει οτι θελει στο κρεβατι του...
ομως προσωπικα θα με ενοχλουσε να εβλεπα 2 αντρες να φιλιουνται στη μεση του δρομου,δεν θα τους ελεγα κατι,αλλα δεν θα ενιωθα ομορφα,αυτο το "μουστακι με μουστακι" με χαλαει πολυ....σαν αντρας ομως (ετεροφυλοφιλος) δεν εχω την ιδια αποψη για τις γκευ γυναικες.....

Καταννοώ ότι σε ενοχλεί....
Βασικά τους περισσότερους straight μπορεί να τους φαίνεται περίεργο.... ίσως να τους αηδιάζει....

Αλλά και αντίστοιχα άλλους μπορεί να ενοχλεί να σε βλέπουν εσένα στο δρόμο να φιλιέσαι με μια κοπέλα....

Τι θα κάνεις για αυτό;

Θα τους πεις μην κοιτας;

Ε τότε μην κοιτάς τους gay όταν φιλιούνται....

Θα σταματήσεις να φιλιέσαι;;;;....

Τότε δεν θα έπρεπε να φιλιέται κανείς....

Τέτοιου είδους αισθητική είναι καθαρά προσωπική....
Εγώ μπορεί να δω τη φάτσα σου και να με ενοχλεί η φάτσα σου, το τατουάζ σου, η μπλούζα σου, το να σκαλίζεις τη μύτη σου και να τρως τις μύξες σου....
Έχεις δικαίωμα να το κάνεις;
Ναι....

Τότε γιατί να μην έχει και ο άλλος το ίδιο δικαίωμα;;;;....

Kronos
18-05-11, 17:02
Είναι σαν να ρωτάς αν κάποιος είναι υπέρ ή κατά για το αν θα κάνει κουμάντο στην προσωπική ζωή του άλλου....

Όποιος ψηφίσει ότι είναι κατά, τότε ας μας πει και πως θα ντύνεται κάθε άνθρωπος, τι θα τρώει, τι θα πίνει και γενικά πως θα ζει κάθε δευτερόλεπτο, αφού η μεγαλειότητα του πιστεύει ότι δεν πρέπει να έχουμε επιλογές στην προσωπική μας ζωή....

Το πόσο ηλίθια μεγαλομανείς είναι κάποιοι, γιατί πιστεύουν πως ο κόσμος πρέπει να είναι όπως τον έχουν στο κεφάλι τους και όχι αλλιώς, με εκνευρίζει....

Θα έπρεπε να τους δώσουνε ένα πλανήτη να διοικούν αυτοί με τον εαυτό τους και να μπορούν να χαίρονται που είναι όλα όπως θέλουν....

Αυτό με τους παιδοψυχολόγους ισχύει, αλλά και επιστημονικά να πει ο ψυχολόγος ότι γίνεται να υπάρξει υιοθεσία, τότε πάλι οι περισσότεροι κολημένοι που δεν το δέχονται, δεν θα το δέχονται....

Επίσης δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να υιοθετούνται γιατί το λέει ο κάθε ένας από εμάς....
Αφού κανένας μας δεν έχει άποψη επιστημονική....

Το παρακάτω δεν αναφέρεται σε εσένα....

Εδώ ο άλλος λέει "Δεν βλέπω λόγο να είμαι υπέρ"....

Πόσο μηδενικό επιχείρημα είναι αυτό;

Αν κάποιος δεν έχει λόγο να στηρίζει κάτι σημαίνει ότι στηρίζει το αντίθετο;

Όχι....

Απλά αν έχεις μπάλες βγαίνεις και λες δεν γουστάρω τους gay, όχι δεν έχω να λογο να είμαι υπέρ....
Αυτό είναι εντελώς ηλίθιο....

Γενικά το όλο poll είναι για το πέος, γιατί δεν μπορείτε να καταλάβετε, ότι δεν έχετε δικαίωμα να έχετε επιρροή πάνω στην προσωπική ζωή δύο ενήλικων ανθρώπων....

Τα δικαιώματα σας σταματάνε εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του/των άλλου/άλλων....

Καταννοώ ότι σε ενοχλεί....
Βασικά τους περισσότερους straight μπορεί να τους φαίνεται περίεργο.... ίσως να τους αηδιάζει....

Αλλά και αντίστοιχα άλλους μπορεί να ενοχλεί να σε βλέπουν εσένα στο δρόμο να φιλιέσαι με μια κοπέλα....

Τι θα κάνεις για αυτό;

Θα τους πεις μην κοιτας;

Ε τότε μην κοιτάς τους gay όταν φιλιούνται....

Θα σταματήσεις να φιλιέσαι;;;;....

Τότε δεν θα έπρεπε να φιλιέται κανείς....

Τέτοιου είδους αισθητική είναι καθαρά προσωπική....
Εγώ μπορεί να δω τη φάτσα σου και να με ενοχλεί η φάτσα σου, το τατουάζ σου, η μπλούζα σου, το να σκαλίζεις τη μύτη σου και να τρως τις μύξες σου....
Έχεις δικαίωμα να το κάνεις;
Ναι....

Τότε γιατί να μην έχει και ο άλλος το ίδιο δικαίωμα;;;;....

Εχεις μπερδέψει τον θεσμό του γάμου, καθώς και την τελετή, με την προσωπική ζωή.

Επίσης, έχεις μπερδέψει την άποψη, με τον εξαναγκασμό.

Αν εγώ αύριο το πρωί, πω, "θέλω να γίνω γιατρός, εδώ και τώρα", κι εσύ μου πεις "δεν νομίζω ότι μπορείς, γιατί δεν έχεις τις προϋποθέσεις", θα είσαι εναντίον της προσωπικής ζωής μου, θα είσαι ψυχασθενής, θα φοβάσαι τους γιατρούς, θα είσαι εναντίον των ίσων δικαιωμάτων, και όλα όσα έχεις πει για όσους διαφωνούν με τους gay γάμους?

Ο γάμος γίνεται ανάμεσα σε 2 ετερόφυλους, με σκοπό την δημιουργία και προστασία των παιδιών τους. Τελεία. Στον συγκεκριμένο θεσμό, δεν χωράνε οι ομοφυλόφιλοι, και δεν έχει να κάνει με καμία ψυχασθένεια, αλλά με τους "κανόνες" του συγκεκριμένου θεσμού.

Αντίθετα, μπορούν να συμμετέχουν οπουδήποτε δεν υπάρχει περιορισμός στο φύλο.

harry_lostone
20-05-11, 17:57
ειμαι ουδετερος...
δεν μου ειναι ευχαριστο ως str8 αντρας να βλεπω μες τα μουτρα μου αντρες να τα βρισκουν (με τις γυναικες δεν εχω προβλημα,κακως αυτη η διακριση,αλλα δεν ελεγχεται,το χω ξαναπει,αλλο 2 horny γκομενες και αλλο 2 μουστακια τετ α τετ,για μας τους αντρες παντα),απο την αλλη δεν μπορεις να αυτοαποκαλεισαι δικαιος αν τους φιμωσεις ....

δεν καταλαβαινω ομως που χρησιμευει ο γαμος.....
γιατι πρεπει να παντρευτουν ? εκκλησιαστικος γαμος δεν τιθεται καν,για δημαρχειο μιλαμε,αλλα επιμενω τι θα αλλαξει με τις τζιφρες που θα βαλουν ? θα αγαπηθουν περισσοτερο ? θα ξερουν οτι τα εχουν ολα μισα μισα επισημα ? τι ?

ο γαμος καταστρεφει τον ερωτα και ειναι γεγονος,

ψηφιζω δεν ξερω/δεν απαντω/δεν με απασχολει (στην τελικη) αν θα νομιμοποιηθει ο γκευ γαμος
αλλα σιγουρα ειμαι κατα ολων των γαμων

Anemos2006
20-05-11, 18:13
το χω ξαναπει,αλλο 2 horny γκομενες και αλλο 2 μουστακια τετ α τετ,για μας τους αντρες παντα),απο την αλλη δεν μπορεις να αυτοαποκαλεισαι δικαιος αν τους φιμωσεις ....

Και μια γυναικα βρησκη πολυ ερωτικο δυο αγορια μαζι , αυτο δεν συμενη οτι ειναι νορμαλ......οπως και 2 γυναικες μαζι δεν θεωρητε νορμαλ..ομως ειναι φαντασιωση ολων τον ανδρων..

shakm
20-05-11, 18:14
Υπέρ.. ούτε και μένα μου αρέσει να βλέπω το συγκεκριμένο θέαμα, αλλά αν γινόντουσαν παράνομα όλα όσα δε μου "κάνουν", τότε κλαίτε κόσμε...

harry_lostone
21-05-11, 02:51
Και μια γυναικα βρισκει πολυ ερωτικο δυο αγορια μαζι , αυτο δεν σημαινει οτι ειναι νορμαλ......οπως και 2 γυναικες μαζι δεν θεωρειται νορμαλ..ομως ειναι φαντασιωση ολων των ανδρων..

κοιτα να δεις.........να διορθωσω λιγο γιατι γινεται μια παρανοηση στο θεμα......

οταν λεμε οι αντρες γουσταρουν γκευ γυναικες,εννοουμε οι αντρες γουσταρουν ομορφες γκευ γυναικες και ειναι πολυ σημαντικο....ποιος αντρας ερεθιζεται βλεποντας για παραδειγμα την ελενη λουκα να κανει τρελιτσες με την βεφα αλεξιαδου ?
επισης πιστευω οτι στο συνολο των γυναικων,ελαχιστες απειροελαχιστες θα ηθελαν να δουν τον παιδικο τους (και μη) ερωτα μπραντ πιτ να φιλιεται με τον τζονυ ντεπ.....για την ακριβεια καποιες θα αυτοκτονουσαν και οι αλλες θα γινοντουσαν λεσβιες......ειρωνια ?

Antonius
31-05-11, 15:59
http://www.youtube.com/watch?v=NCdozFSGb5k

DANAI PAPPA
12-06-11, 21:18
Υπέρ!
Όλοι έχουμε τα ίδια δικαιώματα.

jpaokx
28-06-11, 11:08
Kata kata kata!!!

jim7797
08-08-11, 22:01
κατααααα

boubikos
11-08-11, 14:17
Κατά

Antonius
11-08-11, 14:25
Λυπάμαι, δεν είστε προοδευτικοί.

Screams
13-08-11, 19:33
Apo tin stigmi pou den me enoxloun giati na eimai kata??? o ka8enas kanei oti 8elei stin zwh tou kai idika stin erotiki!!!! to na eisai omofilofilos h bi apo tin stigmi pou den me enoxlis giati na exw provlima??? yper

Anemos2006
13-08-11, 19:35
efoson den me enoxloun emena prosopika sexoualika eimai yper.

Antonius
26-01-12, 16:25
http://logia-tou-aera.blogspot.com/2012/01/blog-post_303.html

PaSxaLak0s
02-02-12, 20:34
Υπέρ

shakm
16-02-12, 11:35
Ούτε εγώ βλέπω το λόγο να είμαι κατά. Θα πρέπει μόνο να προσεχθεί αν με αυτή τους τη "διαφοροποίηση" προσβάλλουν κάποιο εννομο δικαίωμα άλλων - αυτή τη στιγμή δε μου ρχεται κάτι.

loukia.
16-02-12, 15:58
Να αφήσουνε τον μιμητισμό,επειδή βλέπανε και βλέπουνε στις κοινωνίες τις οποίες ζούνε και ας κάνουνε κατι δικό τους πιο πρωτότυπο,από αυτά τα μονότονα που συνεχώς σε κάθε ευκαιρία λένε.Ο γάμος δεν είναι αστείο,ούτε τα παιδιά [ζωντανά] μετά από λίγα χρονάκια να πεθάνουνε.Ούτε έχει να κάνει με ηλικίες,κομπλεξ,εξυπνάδα,ανωτερότητα,κ.τ.λ.
Δεν χρειάζονται ούτε γάμο,ούτε υιοθεσίες παιδιών,αλλά κάτι διαφορετικό που θα πρέπει οι ίδιοι να βρούμε,ώστε να είναι χρήσιμο και για τους ίδιους και για το κοινωνικό σύνολο.