PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπρικετες, εχει δοκιμασει κανεις?

cosmic
28-04-11, 09:49
Θα ηθελα να παραθεσουμε εδω τις όποιες αποψεις, εμπειριες αλλα και προβληματισμους για την μπρικετα... ειτε ειναι αγοραστή απο κάποιον έμπορο - παραγωγο ή αν εχει τολμησει κανεις να παραξει τις δικιες του!

Εγω θελω να προχωρήσω αυτες τις μερες σε αγορα καποιων κιλών για δοκιμη, τοσο στην σομπα-λεβητα αλλα και στο ενεργειακο τζακι.
Αν κανει αυτα που λενε (διαρκεια καυσης, αποδοση, λιγοτερη σταχτη, καθαροτερη καμιναδα, καθαριοτητα στον χωρο και ευκολη στιβαξη) τοτε μαλλον σε πρωτη φαση θα παραγγειλω και μετα κατα το καλοκαιρι θα δω αν φτιαξω τις δικες μου (το youtube εχει πρεσσες :smile2:)

nikolaras
28-04-11, 10:19
Φίλε, για να φτιάξεις μπρικέτα, δεν είναι τόσο απλό, όσο φαίνεται, χρειάζεσαι αρκετά χρήματα... Δεν μιλάω για τα χειροκίνητα μηχανήματα.
Προσπαθώ αρκετό καιρό με πάρα πολλές δοκιμές και μετατροπές (όποτε ευκαιρώ βέβαια) να πετύχω μέγιστη συμπίεση, ώστε όταν καίγεται η μπρικέτα να μη διαλύεται (στην όψη δεν διαφέρει από αυτή του εμπορίου), είναι πολλοί οι παράμετροι που παίζουν ρόλο.

cosmic
28-04-11, 11:44
Με τις πρεσες που βλεπουμε στο youtube, πιστευεις οτι δεν θα πετυχουμε τιποτα? Ενταξει λογικο ειναι να μην εχεις τα αποτελεσματα μιας μοναδας που εχει κοστισει καποιες χιλιαδες ευρω, αλλα καθαρα για προσωπικη χρηση και εφοσον βρεις τις πρωτες υλες, πιστευεις οτι δεν θα συμφερει να τις καις?

Απο ετοιμες του εμποριου ποιες προτινεις? Αν εχεις δοκιμασει δωσε καποιες επιπλεον πληροφοριες (διαρκεια, αποτελεσμα - συγκριση με ξυλο που ας πουμε το αγοραζεις τωρα και το καις στην επομενη περιοδο).

Ειμαι αρκετα προβληματισμενος για το αν τελικα θα συμφερει η καυση αποκλειστικα μπρικετας για την επομενη σαιζον?!

nikolaras
28-04-11, 11:53
Κοίτα, για αποκλειστική χρήση μπρικέτας, δεν νομίζω να συμφέρει, αλλά για τις ώρες που λείπεις από το σπίτι ναι.
Δεν έχω εμπειρία από συγκεκριμένη μπρικέτα, αλλά παλιά καίγαμε στη σόμπα και κρατούσαν 8 ώρες με πάρα μα πάρα πολύ μεγάλη θερμοκρασία.
Τώρα η δικιά μου μονάδα κόστισε μέχρι στιγμής 4000 ευρώ, αλλά για να ολοκληρωθεί θα χρειαστεί άλλα τόσα, δεν μιλάμε βέβαια μόνο για χρήση στο σπίτι, καταλαβαίνεις.....

cosmic
28-04-11, 12:17
Οk, ευχαριστω.
Σιγουρα το να φτιαξεις μοναδα θα χρειαζεσαι αρκετα χρηματα(δινεις και το δικο σου παραδειγμα), που επισης σιγουρα μπορεις να αποσβεσεις γρηγορα και να βγαζεις κερδος.
Εγω το λεω πιο πολυ ως home made για ιδια χρηση και που πολυ σωστα το θετεις για περιπτωσεις που εισαι εκτος σπιτιου καποιες ωρες. Πληροφοριακά το πριονιδι σε τι τιμες ειναι ο τονος, ετσι ωστε να κανω ενα προχειρο υπολογισμο για το αν συμφερει κανεις να ασχοληθει?

Οπως και να εχει θα αγορασω καποια κιλα ετοιμες απο Θεσσαλονικη, ετσι για να δοκιμασω και θα επανελθω ισως και αυριο με τα αποτελεσματα.

Παντως ας δουμε και αλλες αποψεις, καθως νομιζω οτι θα προβληματισει αρκετους για τον επομενο χειμωνα.

cosmic
05-05-11, 07:52
Δοκιμασα τελικα αυτες τις ημερες...Πηρα 110 κιλα με κοστος 27 Ε απο Θεσσαλονικη. Ειναι τουβλα και οχι μορφης σωληνα.

Σαν θερμαντικη δυναμη δεν συγκρινονται με το ξυλο, μιλαμε ανεβαζαν θερμοκρασια στο νερο στην σομπα-λεβητα ή και στο τζακι που τις δοκιμασα για πλακα.
Στην διαρκεια καυσης παλι μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος, η αποθηκευση οκ (ειναι συσκευασμενες των 8) και η σταχτη ελαχιστη.

Με καποιους προχειρους υπολογισμους που εκανα για την θερμανση αποκλειστικα με αυτον τον τροπο (χρηση λεβητα & ενεργειακο τζακι στο σπιτι μου - 180μ 3 οροφοι) τον επομενο χειμώνα θα χρειαστω περι τα 1250 Ε. βεβαια θα παρω μεσα στο καλοκαιρι και κανα 5 τονους ξυλα να ειμαι σιγουρος.

nikolaras
06-05-11, 21:14
Πόση ώρα κράτησαν; Είδες αν είναι από βιομάζα ή από καθαρό πριονίδι δρυός; Εχεουν τεράστια διαφορά, το ίδιο συμβαίνει και με τα pellets.

cosmic
06-05-11, 21:31
στην σομπα σε κανα 4ωρο τις μετρησα τα 5κιλα, αλλα με ανοιχτο αερα τερμα. στο τζακι πιο λιγο νομιζω...

οπως τις βλεπω ειναι πριονιι μονο. παντως στην καυση βλεπω μπλε φλογα (ειναι καλο αυτο?)

nikolaras
06-05-11, 21:51
Αν βγάζει μπλε φλόγα μιλάμε για εμποτισμένη μπρικέτα, αυτές δεν κρατάνε όσο οι άλλες ..... Ανάβουν μόνες τους ή θέλουν προσανάματα;

cosmic
07-05-11, 11:41
θελει προσαναμα

satfoxy
02-06-11, 11:03
Δοκιμασα τελικα αυτες τις ημερες...Πηρα 110 κιλα με κοστος 27 Ε απο Θεσσαλονικη. Ειναι τουβλα και οχι μορφης σωληνα.

Σαν θερμαντικη δυναμη δεν συγκρινονται με το ξυλο, μιλαμε ανεβαζαν θερμοκρασια στο νερο στην σομπα-λεβητα ή και στο τζακι που τις δοκιμασα για πλακα.
Στην διαρκεια καυσης παλι μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος, η αποθηκευση οκ (ειναι συσκευασμενες των 8) και η σταχτη ελαχιστη.

Με καποιους προχειρους υπολογισμους που εκανα για την θερμανση αποκλειστικα με αυτον τον τροπο (χρηση λεβητα & ενεργειακο τζακι στο σπιτι μου - 180μ 3 οροφοι) τον επομενο χειμώνα θα χρειαστω περι τα 1250 Ε. βεβαια θα παρω μεσα στο καλοκαιρι και κανα 5 τονους ξυλα να ειμαι σιγουρος.

Γεια.Μου στελνεις με πμ απο που τα αγορασες?
Ευχαριστω.

cosmic
17-10-11, 14:10
Τελικα παιδια, αφου εκανα την μαλ@κια και αγορασα 2 τονους απο την μπρικετα που ελεγα, αναβοντας την σομπα-λεβητα και αντιστοιχα το τζακι ειδα οτι αυτες που πηρα δεν ειχαν σχεση με τις παλιοτερες που ειχα παρει ως δειγμα...

Αυτες κραταν 1 μιση ωρα αντε 2, αν και η αποδοση τους παραμενει καλη! Δηλαδη σε διαρκεια παιζει να ειναι ιδια με τα ξυλα,οποτε αυτο που θελω (μεγαλη διαρκεια καυσης) δεν το καταφερα.

Είμαι σε αναζητηση παντως και αν εχει καποιος να προτινει κατι, παρακαλω ας γραψει στο τοπικ ή ας στειλει πμ.

alipkok
27-10-11, 09:45
Cosmic μπορεις να στειλεις με pm απο που πήρες τις μπρικέτες;

γιωρυος
05-11-11, 04:46
καλημερα σ ολους.
ελειψει χρηματων σταση εμποριου , φτιαχνω μπρικετεσ 2η χρονια απο πριονιδη ,ροκανιδη, χαρτι λογο του οτι ειμαι ξυλουργος και υπαρχει η πρωτη υλη.
χειροποιητα σε πλακεσ 15*10*5 cm.
κατα τι γνωμη μου δεν κανουν για τζακι εγω βεβαια μονο σε τζακι τησ καιω για στοφα και σομπα με βεντιλατερ ειναι ταμαμ

cosmic
10-11-11, 13:53
καλημερα σ ολους.
ελειψει χρηματων σταση εμποριου , φτιαχνω μπρικετεσ 2η χρονια απο πριονιδη ,ροκανιδη, χαρτι λογο του οτι ειμαι ξυλουργος και υπαρχει η πρωτη υλη.
χειροποιητα σε πλακεσ 15*10*5 cm.
κατα τι γνωμη μου δεν κανουν για τζακι εγω βεβαια μονο σε τζακι τησ καιω για στοφα και σομπα με βεντιλατερ ειναι ταμαμ

Που ακριβως βρισκεσαι? Θα με ενδιεφερε να ερθω να δω απο κοντα την κατασκευη σου και να δοκιμασω και καμια απο τις μπρικετες σου, ετσι απλα για να εχω αποψη πριν ετοιμασω και εγω την δικια μου πρεσα, την οποια ετοιμαζω!

γιωρυος
10-11-11, 14:39
αθηνα !!
τι συνταγη με το χαρμανι να προσεξεισ να μην σ διαλανε ευκολα και τπτ αλλο δεν χρειαζετε.
γρυλο αυτοκινητου δουλεω εγω 2 τονουσ ειναι οκ.

cosmic
10-11-11, 17:05
αθηνα !!
τι συνταγη με το χαρμανι να προσεξεισ να μην σ διαλανε ευκολα και τπτ αλλο δεν χρειαζετε.
γρυλο αυτοκινητου δουλεω εγω 2 τονουσ ειναι οκ.

δωσε αν θελεις την συνταγη που δουλευεις εσυ, σε λιγο θα ειμαι ετοιμος με την πρεσσα και θα δοκιμασω!

γιωρυος
11-11-11, 05:27
δοχειο 20 λιτρον= πριονιδη ψιλο απο κορδελα η τριβειο και ροκανιδη απο ξεχοντριστηρα
δοχειο10 λιτρον= χαρτι εγω βαζω απο αλουμινια ευροπα τυλιγουν τισ βεργεσ απο αυτο και ειναι πολυ ευκολο να γινει χυλοσ και τσαμπα
δυο μερεσ τα αφηνουμε να μουλιασουν ξεχωριστα το χαρτι, βαζουμε το ανακατευτηρη για την κολα πλακιδιων και κανουμε χυλο το χαρτι
τοτεθα με θυμηθησ γιατι αυτο το χαρτι . μετα ριχνουμε το χαρτι στον καδο με το πριονιδη και 1-2 κιλα κολα για πλακακια Η γυψο Η τσιμεντο
οτι εχεισ προσβαση και σου ερχετε ΤΣΑΜΠΑ. ΟΤΑΝ ΠΡΕΣΑΡΟΥΜΕ ΜΠΡΙΚΕΤΕΣ ΔΕΝ ΠΕΤΑΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ . ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΙΓΜΑ
ΧΩΡΙΣ ΣΠΑΤΑΛΗ ΝΕΡΟΥ

cosmic
11-11-11, 08:49
δοχειο 20 λιτρον= πριονιδη ψιλο απο κορδελα η τριβειο και ροκανιδη απο ξεχοντριστηρα
δοχειο10 λιτρον= χαρτι εγω βαζω απο αλουμινια ευροπα τυλιγουν τισ βεργεσ απο αυτο και ειναι πολυ ευκολο να γινει χυλοσ και τσαμπα
δυο μερεσ τα αφηνουμε να μουλιασουν ξεχωριστα το χαρτι, βαζουμε το ανακατευτηρη για την κολα πλακιδιων και κανουμε χυλο το χαρτι
τοτεθα με θυμηθησ γιατι αυτο το χαρτι . μετα ριχνουμε το χαρτι στον καδο με το πριονιδη και 1-2 κιλα κολα για πλακακια Η γυψο Η τσιμεντο
οτι εχεισ προσβαση και σου ερχετε ΤΣΑΜΠΑ. ΟΤΑΝ ΠΡΕΣΑΡΟΥΜΕ ΜΠΡΙΚΕΤΕΣ ΔΕΝ ΠΕΤΑΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ . ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΙΓΜΑ
ΧΩΡΙΣ ΣΠΑΤΑΛΗ ΝΕΡΟΥ

Σ ευχαριστουμε για τις πληροφοριες, αλλα και την πολυ σωστη παρατηρηση για το νερο!

xazobabas77
14-11-11, 22:28
Γεια σας παιδια, θα ηθελα να προσθεσω κατι κι εγω.
Δεν θελω να κανω διαφημιση στο προιον που εισαγω αλλα να βοηθησω κοσμο να ανοιξει τα ματια του και να ζεστανει το σπιτι του χωρις πετρελαιο, ΦΑ, πελλετ, ηλεκτρικο, Ηλιακη ενεργεια αλλα με Μπρικετες Ξυλου τις οποιες μπορει να χρησιμοποιησει σε σομπες ξύλου, τζακια ενεργειακα ή μη, φούρνους και BBQ καθως δημιουργει καρβουνο μετα απο μια ωρα καυσης(Ανοιχτο τζακι), 4 ωρες καυσης(κλειστο με ελεγχομενη παροχη αερα) και διαρκει εως και 4 και 10 ωρες αντιστοιχα.
Κατασκευάζεται απο καθαρά πριονιδια και ροκανιδια ξύλου αποκλειστικά πεύκου και ελάτου.
1 τονος μπρικετες αντιστοιχει σε 3.7 τονους καυσόξυλα
1 μπρικετα(1kg) εχει μόλις 4.8% υγρασια, αφηνει 0.5% σταχτη και αποδιδει 4.900kcal/kg
Ερχεται συσκευασμενη σε σακκουλες των 10 κιλων(10 τεμαχια) και καθε παλετα εχει 990kg.
Οι διαστασεις της μπρικετας με μια τρυπα διαμέτρου 1.5εκ. ειναι 8 x 8 x 20cm μηκος.
Το κοστος αγορας (παραδοση στην Αττικη) ειναι 0.38ευρω/kg, 3.80ευρω/σακκουλα, 350ευρω/παλετα.
Για ενα σπιτι 100τ.μ. θα χρειαστειτε απο 5 εως 8 κιλα την ημερα. Δηλαδη μαξιμουμ 3.04ευρω την ημερα, 91.20ευρω το μηνα.
Αν σας ενδιαφερει να μαθετε περισσοτερα μπορειτε να με καλεσετε στο 6978250135. Ευχαριστω για τη φιλοξενια.
Τασος Κολλιοπουλος

mpampis.gr
17-11-11, 09:01
[quote=γιωρυος;17640842]δοχειο 20 λιτρον= πριονιδη ψιλο απο κορδελα η τριβειο και ροκανιδη απο ξεχοντριστηρα
ΧΩΡΙΣ ΣΠΑΤΑΛΗ ΝΕΡΟΥ

[/Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάζεις Γλουτολίνη ;;;;quote]

mpampis.gr
17-11-11, 09:05
Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάζεις Γλουτολίνη ;;;;

γιωρυος
20-11-11, 04:25
βαλε καλυτερα σε 20 κιλα υλικο 1 κιλο γυψο καλυτρερο ειναι η τσιμεντο

Gaious
30-12-11, 09:19
Γειά σας και από εμένα, ενδιαφέρον το θέμα σας και ήθελα να πώ την άποψή μου. Από το 2005 έχω δοκιμάσει γύρω στις 15 διαφορετικές μπρικέτες από διαφορετικούς πωλητές. Μόνο δύο πληρούσαν τα κριτήρια που ήθελα δηλαδή καλή φλόγα, πολύ ζέστη και διάρκεια. Να σημειώσω ότι τις έκαιγα στο τζάκι μου που έγινε ενεργειακό και παρεπιπτόντως οι μπρικέτες σε ανοικτό τζάκι πάνε χαλάλι γιατί σε ενεργειακό η ζέστη που δίνουν κάνει μεγάλη διαφορά. Η μία από τις δύο άριστες μπρικέτες που βρήκα ήταν από Καναδά και κόστιζε ακριβά γιαυτό και σταμάτησα να την παίρνω και ο έμπορος σταμάτησε να την φέρνει. Η δεύτερη είναι μακράν η καλύτερη που έχω δοκιμάσει σε σχέση ποιότητα προς τιμή. Κοστίζει γύρω 0,40 το κιλό καίγεται με ωραία φλόγα πολύ ζέστη και διάρκεια. Δυχτυχώς είναι πολλοί οι έμποροι και πολά τα προιόντα αλλά λίγα τα άξια λόγου. Προτείνω πάντα να δοκιμάζετε πριν πάρετε ποσότητα και μήν αγοράσετε πάνω από 0,60 το κιλό έιναι υπερβολικά πολλά όσο ωραία και να καίγεται.

ΑΤΡΟΧ
06-01-12, 14:34
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΜΗΘΕΥΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΡΙΚΕΤΕΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΥΣΗΣ.
ΕΧΩ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ.ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟ ΚΙΝΙΤΟ ΣΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!

ΑΤΡΟΧ
06-01-12, 14:42
Γεια σας παιδια, θα ηθελα να προσθεσω κατι κι εγω.
Δεν θελω να κανω διαφημιση στο προιον που εισαγω αλλα να βοηθησω κοσμο να ανοιξει τα ματια του και να ζεστανει το σπιτι του χωρις πετρελαιο, ΦΑ, πελλετ, ηλεκτρικο, Ηλιακη ενεργεια αλλα με Μπρικετες Ξυλου τις οποιες μπορει να χρησιμοποιησει σε σομπες ξύλου, τζακια ενεργειακα ή μη, φούρνους και BBQ καθως δημιουργει καρβουνο μετα απο μια ωρα καυσης(Ανοιχτο τζακι), 4 ωρες καυσης(κλειστο με ελεγχομενη παροχη αερα) και διαρκει εως και 4 και 10 ωρες αντιστοιχα.
Κατασκευάζεται απο καθαρά πριονιδια και ροκανιδια ξύλου αποκλειστικά πεύκου και ελάτου.
1 τονος μπρικετες αντιστοιχει σε 3.7 τονους καυσόξυλα
1 μπρικετα(1kg) εχει μόλις 4.8% υγρασια, αφηνει 0.5% σταχτη και αποδιδει 4.900kcal/kg
Ερχεται συσκευασμενη σε σακκουλες των 10 κιλων(10 τεμαχια) και καθε παλετα εχει 990kg.
Οι διαστασεις της μπρικετας με μια τρυπα διαμέτρου 1.5εκ. ειναι 8 x 8 x 20cm μηκος.
Το κοστος αγορας (παραδοση στην Αττικη) ειναι 0.38ευρω/kg, 3.80ευρω/σακκουλα, 350ευρω/παλετα.
Για ενα σπιτι 100τ.μ. θα χρειαστειτε απο 5 εως 8 κιλα την ημερα. Δηλαδη μαξιμουμ 3.04ευρω την ημερα, 91.20ευρω το μηνα.
Αν σας ενδιαφερει να μαθετε περισσοτερα μπορειτε να με καλεσετε στο 6978250135. Ευχαριστω για τη φιλοξενια.
Τασος Κολλιοπουλος
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ Η ΜΠΡΙΚΕΤΑ ΣΟΥ. ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟ ΚΗΝΙΤΟ ΣΟΥ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΛ.ΣΟΥ

ΑΤΡΟΧ
09-01-12, 19:30
Προσφατα αγορασα ενα ξυλολεβητα .Ο πωλητης μου ειπε οτι θα τον γεμιζω δυο φορες την ημερα και θα μου κραταει 24ωρο.Αυτο δεν το εχω καταφερει ακομα.
Επισεις αγορασα μπρικετες οπως προανεφερα αλλα ουτε ετσι καταφερα να πιασω τις ωρες αυτες.
Μπορει καποιος να μου πει τι φταιει ή τι κανω εγω λαθος;

nikolaras
09-01-12, 19:52
Eίσαι πολύ αόριστος για να πάρεις μια έγκυρη απάντηση.
Τι ξυλολέβητα αγόρασες, τι σπίτι ζεσταίνεις έχει μόνωση, τι θερμοκρασία νερού έχεις στα σώματα στο σπίτι, ποιά η χωρητικότητα των ξύλων στο λέβητα, ο λέβητας έχει σύστημα ελεγχόμενης καύσης κλπ.

lazy
10-01-12, 10:20
Σχετικά με τις μπρικέτες παλι, έχω δοκιμάσει 2 είδη.
Μια σε μορφή ράβδου με τρυπα στη μεση .Ερχεται σε συγκευασια 8κιλη είναι απο μια εταιρια στον Ασπροπυργο.
Μια δευτερη από βουλγαρία , ειχα μια συσκευασία 5 κιλη , σε 3 συμπαγής κυλινδρους .

Οταν τις δοκίμασα , φρόντισα να εχω σβηστό το τζάκι και να ανάψω με προσάναμα και μετα με τις μπρικετες.
Η πρωτη αντεξε 2.5 ώρες.Εφτασε το νερο στους 60 στα 20 λεπτα με πολύ καλη φλόγα.Τοσο καλη που με τον αέρα σχεδόν κλειστό είχα φλογα σε ολο το υψος και στην μιση εστία (πλάτος)
Η δευτερη είχε λιγότερη διάρκεια (σχετικά με τη ποσότητα) . Αν και είχε αντιστοιχες επιδόσεις διήρκεσε μόλις 1 ώρα σε σχέση με την αλλη.

Να σημειωθεί , πως αν έχω ξερά ξυλα, θελω μιση ώρα απο το άναμα για να έχω ολα τα νερα στους 60 βαθμους και στην πρωτη ώρα κυμαίνομαι στα 5 κιλά.Μετα στα 3 -3.5.

Εχει δοκιμάσει κανεις αποδοτικότερες μπρικέτες ? Υπάρχει περίπτωση να βρουμε στην Αττική?
Στις μπρικέτες ισχύει οτι και στα ξύλα , σχετικά με τις εναποθέσεις πίσας ?Δηλαδή πρέπει να αποφεύγουμε τα ρετσινοφώρα ?

ΑΤΡΟΧ
10-01-12, 11:03
Eίσαι πολύ αόριστος για να πάρεις μια έγκυρη απάντηση.
Τι ξυλολέβητα αγόρασες, τι σπίτι ζεσταίνεις έχει μόνωση, τι θερμοκρασία νερού έχεις στα σώματα στο σπίτι, ποιά η χωρητικότητα των ξύλων στο λέβητα, ο λέβητας έχει σύστημα ελεγχόμενης καύσης κλπ.

Ο ξυλολεβητας ειναι της opop,μοντελο uni 7,με κλαπετο στο κατω μερος που ανεβοκατεβενει αναλογα με τη θερμοκρασια νερου και ρυθμιζει τον αερα που μπενει στο χωρο καυσης.
το σπιτι ειναι ενα τριοροφο με οροφους 100-100-50,εχουν μονωση καλη πιστευω εκτος το τελευταιο 50 που εχει πλακα απο πανω.
Η χωρητικοτητα του λεβητα ειναι 50 κιλα ξυλα.

costasle
10-01-12, 18:51
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΠΡΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΤΙΞΩ ΜΠΡΙΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΠΡΙΟΝΙΔΙ ΛΕΥΚΑΣ ΚΑΙ ΟΞΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΣΜΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΥΓΡΑΣΙΑ 8-12%. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΠΙΕΣΗ 150 ΤΟΝΝΩΝ.
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΙΔΕΑ ? Η ΠΡΕΣΑ ΓΙΑ 150 ΤΟΝΟΥΣ ΠΙΕΣΗ ΣΕ ΚΑΛΟΥΠΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.

nikolaras
10-01-12, 21:58
Δεν τον γνωρίζω τον συγκεκριμένο λέβητα, αλλά ένα λέβητα που είδα της ΑΤΜΟΣ με καύση ανάστροφη βεβιασμένης κυκλοφορίας (πυρόλυσης νομίζω λέγεται), πραγματικά "σκοτώνει" ζεσταίνοντας περισσότερα τετραγωνικά από τα δικά σου , όντως έχει κατανάλωση, αλλά δεν νομίζω να καίει 100 κιλά ξύλα τη μέρα.... Τον γεμίζουν 2 φορές την ημέρα, αλλά με πολύ κρύο.

$piran
11-01-12, 20:21
Γεια σε όλη την παρέα! Εγώ πρόσφατα αγόρασα μια παλέτα από αυτές www.energostar.gr και έμεινα πολύ ευχαριστημένος και από τιμή αλλά κυρίως από ποιότητα. Διαρκούν πολλή ώρα και έχουν όμορφη και αποδοτική καύση. Μου στοίχισε 340€ η παλέτα. Εξυπηρετούν σε όλη την Αττική μιας και τους ρώτησα αν μπορούν να μου φέρουν και μια παλέτα στο σπίτι των γονιών μου στα Μέγαρα που έχουν βάλει ξυλολέβητα και μπορούν να εξυπηρετήσουν! Γενικά η μπρικέτα είναι πολύ βολική. Κατ' αρχας πληρώνεις την ποσότητα που αγοράζεις και όχι ότι σου φέρει ο μαντράς. Άσε που είναι στεγνή και ούτε σκάει ούτε μυρίζει. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.

ΑΤΡΟΧ
12-01-12, 07:59
Γεια σε όλη την παρέα! Εγώ πρόσφατα αγόρασα μια παλέτα από αυτές www.energostar.gr και έμεινα πολύ ευχαριστημένος και από τιμή αλλά κυρίως από ποιότητα. Διαρκούν πολλή ώρα και έχουν όμορφη και αποδοτική καύση. Μου στοίχισε 340€ η παλέτα. Εξυπηρετούν σε όλη την Αττική μιας και τους ρώτησα αν μπορούν να μου φέρουν και μια παλέτα στο σπίτι των γονιών μου στα Μέγαρα που έχουν βάλει ξυλολέβητα και μπορούν να εξυπηρετήσουν! Γενικά η μπρικέτα είναι πολύ βολική. Κατ' αρχας πληρώνεις την ποσότητα που αγοράζεις και όχι ότι σου φέρει ο μαντράς. Άσε που είναι στεγνή και ούτε σκάει ούτε μυρίζει. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Επιδει εχω κι εγω ξυλολεβητα μπορεις να μου πεις ποση ωρα κρατησαν οι μπρικετες,τι θερμοκρασια ανεβασαν, τη μαρκα του ξυλολεβητα(αν ειναι απλος δηλ. με πορτα στο κατω μερος που ρυθμιζει τον αερα)
και εαν εχεις και δοχειο αδρανειας.

Pit197864408
12-01-12, 10:55
Φιλε gaious θα μπορουσες να με πληροφορησεις, για την δευτερη μπριγκετα την "καλη", σημεια πωλησης ή εστω την εταιρια , μαρκα προιοντος κτλ
Ευχαριστω

$piran
16-01-12, 11:22
Επιδει εχω κι εγω ξυλολεβητα μπορεις να μου πεις ποση ωρα κρατησαν οι μπρικετες,τι θερμοκρασια ανεβασαν, τη μαρκα του ξυλολεβητα(αν ειναι απλος δηλ. με πορτα στο κατω μερος που ρυθμιζει τον αερα)
και εαν εχεις και δοχειο αδρανειας.

Κρατάνε γύρω στην 1-1,5 ώρα ανέβασαν 75 στο νερό η μάρκα είναι tatano ιταλικής κατασκευής με πόρτα 25ΚW

lazy
16-01-12, 12:33
μπορείς να δώσεις και ποσότητα μπρίκετας (βάρος) ανα ώρα?
Δηλαδή πχ έριξες 2 κυλινδρους των 5κ συνολο και κράτησαν μια ώρα ?

domika
16-01-12, 18:08
Παίδες καλησπέρα και από μένα !!! Δοκίμασα και εγώ τις ξυλομπρικετες www.energostar.gr και είναι πολύ καλές !!!! Spiran σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες

$piran
16-01-12, 18:13
Έβαλα 3 κυλίνδρους των 1,4 κιλών και κράτησαν 1,5 ώρα. Μετά συντηρώ απλά τη φωτιά με 2 κύλινδρους οι οποίοι κρατάνε κάτι παραπάνω από μια ώρα. Συνολικά καίω περίπου 15-20 κιλά την ημέρα ανάλογα και το πόσο κρύο έχει έξω βέβαια και πόσες ώρες είμαστε σπίτι. Αυτό που έχω παρατηρήσει στο συγκεκριμένο υλικό δεν είναι η μεγάλη διάρκεια καύσης αλλά η έντονη φλόγα που δίνουν. Το θερμόμετρο ανεβαίνει κατακόρυφα. Τις δοκίμασα και σε απλό τζάκι (όχι ενεργειακό) και δεν μπορούσες να σταθείς σε απόσταση 2 μέτρα. Είναι εντυπωσιακό. Και η τιμή νομίζω δεν είναι απαγορευτική.

cosmic
16-01-12, 20:21
Έβαλα 3 κυλίνδρους των 1,4 κιλών και κράτησαν 1,5 ώρα. Μετά συντηρώ απλά τη φωτιά με 2 κύλινδρους οι οποίοι κρατάνε κάτι παραπάνω από μια ώρα. Συνολικά καίω περίπου 15-20 κιλά την ημέρα ανάλογα και το πόσο κρύο έχει έξω βέβαια και πόσες ώρες είμαστε σπίτι. Αυτό που έχω παρατηρήσει στο συγκεκριμένο υλικό δεν είναι η μεγάλη διάρκεια καύσης αλλά η έντονη φλόγα που δίνουν. Το θερμόμετρο ανεβαίνει κατακόρυφα. Τις δοκίμασα και σε απλό τζάκι (όχι ενεργειακό) και δεν μπορούσες να σταθείς σε απόσταση 2 μέτρα. Είναι εντυπωσιακό. Και η τιμή νομίζω δεν είναι απαγορευτική.

Παιδια δοκιμαζω μπρικετες απο την αρχη της σεζον, βρε τι τουβλα εκαψα, τι κυλινδρους με τρυπα, τι κυλινδρους χωρις... Εγω διαρκεια καυσης πανω απο 1 μιση ωρα δεν συναντησα.

Κακα τα ψεματα, σαν το ξερο ξυλο δεν εχει. Ο συνδιασμος δε των ξυλων με την μπρικετα νομιζω ειναι αυτο που αξιζει κανεις να κανει. Για παραδειγμα μπορεις να ξεκινας με μπρικετα (για να ανεβασεις γρηγορα τα νερα) και να συντηρεις με ξυλο ή μπορεις να χρησιμοποιεις μπρικετα οταν εχεις χλωρα ξυλα.

Βεβαια αν δεν εχεις χωρο για ξυλα να το καταλαβω εν μερει να καις μπρικετες (αν φυσικα θεωρησουμε οτι δεν εκανες λαθος στην επιλογη τροπου θερμανσης)

Εγω απογοητευτικα απο τις μπρικετες και δεν θα ξαναασχοληθω με αυτες, περα απο την χρηση σαν προσαναμα.

$piran
18-01-12, 17:52
Παιδια δοκιμαζω μπρικετες απο την αρχη της σεζον, βρε τι τουβλα εκαψα, τι κυλινδρους με τρυπα, τι κυλινδρους χωρις... Εγω διαρκεια καυσης πανω απο 1 μιση ωρα δεν συναντησα.

Κακα τα ψεματα, σαν το ξερο ξυλο δεν εχει. Ο συνδιασμος δε των ξυλων με την μπρικετα νομιζω ειναι αυτο που αξιζει κανεις να κανει. Για παραδειγμα μπορεις να ξεκινας με μπρικετα (για να ανεβασεις γρηγορα τα νερα) και να συντηρεις με ξυλο ή μπορεις να χρησιμοποιεις μπρικετα οταν εχεις χλωρα ξυλα.

Βεβαια αν δεν εχεις χωρο για ξυλα να το καταλαβω εν μερει να καις μπρικετες (αν φυσικα θεωρησουμε οτι δεν εκανες λαθος στην επιλογη τροπου θερμανσης)

Εγω απογοητευτικα απο τις μπρικετες και δεν θα ξαναασχοληθω με αυτες, περα απο την χρηση σαν προσαναμα.

Το πρόβλημα που υπάρχει με τα ξύλα είναι ότι δεν είναι σταθερής ποιότητας ώστε να συγκριθούν με τις μπρικέτες. Δηλαδή μου φέρνει ξύλα ένας μαντράς και είναι μούσκεμα εκνευρίστηκα πάω σε άλλον με κλέβει στην ποσότητα, πάω στον τρίτον παραγγέλνω ελιά μου χώνει και καμιά εκατοστή κιλά πεύκα μέσα. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ούτε για την ποσότητα ούτε για την ποιότητα που παραλαμβάνεις. Αντίθετα με την ξυλομπρικέτα είσαι ασφαλής όσον αφορά και την ποσότητα αφού είναι συσκευασμένες σε σταθερές συσκευασίες και για την ποιότητα. Φυσικά η επιλογή του καθένα μας είναι σεβαστή.

domika
18-01-12, 18:01
Spiran συμφωνώ μαζί σου γιατί και εγώ έχω τρελαθεί με την απάτη που υπάρχει !!!!

impz
18-01-12, 18:36
Spiran συμφωνώ μαζί σου γιατί και εγώ έχω τρελαθεί με την απάτη που υπάρχει !!!!

Ναι, και εγώ έχω τρελαθεί με το spamming που υπάρχει σε threads όπως αυτό.

Nik the Break
29-01-12, 16:41
εγώ με την ξυλομπριγκέτα βρήκα την υγειά μου με ΜΙΑ ΞΥΛΟΣΟΜΠΊΤΣΑ 200€ έλυσα το πρόβλημα και μου μένουνε και λεφτάκια.
ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ?ΟΧΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Nik the Break
29-01-12, 16:47
Απάτη μεγάλη παιδιά υπάρχει προσέξτε πάντα τι παίρνετε!!!

$piran
29-01-12, 16:54
Απάτη μεγάλη παιδιά υπάρχει προσέξτε πάντα τι παίρνετε!!!

Μπορε'ις να μας πεις τιμή και από που τις προμηθεύτηκες φίλε Νικ?

Nik the Break
29-01-12, 16:58
Μπορε'ις να μας πεις τιμή και από που τις προμηθεύτηκες φίλε Νικ?

www.energostar.gr (http://www.energostar.gr) τιμή φίλε μου 370€ ο τόνος και περνάς 2 μήνες φιλαράκι

Πετρέλαιο? Οχι Ευχαριστώ

impz
29-01-12, 19:32
www.energostar.gr (http://www.energostar.gr) τιμή φίλε μου 370€ ο τόνος και περνάς 2 μήνες φιλαράκι

Πετρέλαιο? Οχι Ευχαριστώ

Γιατί δεν είχα καμία αμφιβολία ότι από εκεί θα τις είχες προμηθευτεί; :wizard:

dimitris-evia
30-01-12, 07:53
Γιατί δεν είχα καμία αμφιβολία ότι από εκεί θα τις είχες προμηθευτεί; :wizard:

:horse::horse::shoot:

cosmic
30-01-12, 09:40
2 μηνες με 1 τονο μπρικετες, πως? Ζεσταινοντας 10 τμ? και για ποση ωρα?

Ολες οι μπρικετες που δοκιμασα πανω απο 1μιση ωρα δεν ειχε καμια τους διαρκεια καυσης... Αυτο τα λεει ολα!

Προκαλω λοιπον... Οποιος εμπορος θελει ας μου στειλει με χρεωση δικη μου δειγμα του και αν δω πανω απο 2 ωρες καυση τοτε δεσμευομαι να επαινεσω το προιον του και να αγορασω ποσοτητες!

Καλη η διαφημιση, αλλά καλο ειναι να την πληρωνετε κι ολας!!!

ΑΤΡΟΧ
31-01-12, 14:41
Ας μου πει καποιος ρε παιδια. Το δοχειο αδρανειας ειναι απαρετητο στον ξυλολεβητα;

nikolaras
31-01-12, 18:37
Διάβασε το θέμα υδραυλικά τζάκια, θα σου λυθούν πολλές απορίες.
Το δοχείο αδράνειας, δεν είναι απαραίτητο, αλλά κάνει καλή δουλειά. Διοχετεύει την περισσευάμενη θερμότητα και την χρησιμοποιείς όταν την χρειάζεσαι.

nikkal
01-02-12, 18:19
Συμφωνώ κι έγω μαζί σου φίλε cosmic,
Εχω δοκιμάσει τις συγκεκριμένες μπρικέτες και η διάρκειά τους ήταν γύρω στα 75 λεπτά. Το θετικό που έχουν οι μπρικέτες, είναι ότι αν πάει να σβήσει το τζάκι ή κάποια ξύλα έχουν υγρασία και θέλουν συνέχεια γύρισμα, αρπάζουν αμέσως.

Antonius
01-02-12, 19:07
Δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις μπρικέτα σε συμβατικό τζάκι, εκεί ότι και αν βάλεις πάει χαμένο.

Όπως είπε και ο παραπάνω είναι πολύ αποτελεσματικές σε σόμπες ή ενεργειακά τζάκια στο άναμμα.

Κάτι που διάβαζα σήμερα: η μπρικέτα έχει 5% υγρασία ενώ το ξύλο μέχρι 65%.

$piran
10-02-12, 11:56
2 μηνες με 1 τονο μπρικετες, πως? Ζεσταινοντας 10 τμ? και για ποση ωρα?

Ολες οι μπρικετες που δοκιμασα πανω απο 1μιση ωρα δεν ειχε καμια τους διαρκεια καυσης... Αυτο τα λεει ολα!

Προκαλω λοιπον... Οποιος εμπορος θελει ας μου στειλει με χρεωση δικη μου δειγμα του και αν δω πανω απο 2 ωρες καυση τοτε δεσμευομαι να επαινεσω το προιον του και να αγορασω ποσοτητες!

Καλη η διαφημιση, αλλά καλο ειναι να την πληρωνετε κι ολας!!!

20κιλά μπρικέτα= 100.000Kcal
20κιλαx60ημέρες=1,2 τόνοι

Εκτός από περιοχές όπως το Νευροκόπι ή η Φλώρινα είναι υπεραρκετές για ένα κανονικό σπίτι 90-100τμ.

Τώρα αν εσυ βλέπεις παντού φαντάσματα αυτό είναι άλλο θέμα

cosmic
10-02-12, 12:24
και εχεις την εντυπωση οτι με 20 κιλα καις ολο το 24ωρο ετσι?

Ασε εμενα να βλεπω τα φαντασματα και κατσε εσυ να διαφημιζεσαι δωρεαν ή ακομη χειροτερα να τρως το ψεμα των εμπορων, που μεχρι χθες δεν ξεραν τι ειναι το ξυλο! Σημερα μας εγιναν ολοι ειδικοι στο βιοκαυσιμο!

Εγω προκαλω κυριε, οποιος μου αποδειξει οτι με 20 κιλα θα εχω θερμανση ολο το 24 ωρο στο σπιτι μου, θα του παρω μεγαλη ποσοτητα σημερα για να καλυψω ΟΛΗ την επομενη χρονια!

Εσυ τι λες γι αυτο???

Techsprt
10-02-12, 12:47

Εκτός από περιοχές όπως το Νευροκόπι ή η Φλώρινα είναι υπεραρκετές για ένα κανονικό σπίτι 90-100τμ.

Τι δεν κατάλαβα ?

Μπορώ με 3 τόνους μπρικέτα να βγάλλω τη σαιζον ? :blush:

1sakis
11-02-12, 21:54
Συμφωνω με όσα λεει ο cosmic.
Έχω ενεργειακό τζακι και έχω βάλει θερμόμετρο στο σημείο εξαγωγής του θερμού αέρα.
Με ξύλα υγρά η θερμοκρασία του εξερχόμενου αέρα δε ξεπερνά τους 70 βαθμούς.
Με μπρικέτα (κατά τη γνώμη μου η καλυτερη είναι η τετράγωνη μαυρισμένη με την τρύπα) η θερμοκρασία του εξερχόμενου αέρα ανέρχεται μεταξύ 120 - 150 βαθμούς. Για να πετύχω αυτή την θερμοκρασία πρέπει να ρίχνω κάθε 45-50 λεπτά 1 μπρικέτα των 1.7-1.8 κιλών με κλειστό τον αέρα στο τζάκι. Αν δεν ρίχνω με αυτή την συχνότητα και την αφήσω 1 ώρα, τότε η θερμοκρασία του αέρα πέφτει στους 90 βαθμούς. Για 40 λεπτά βγάζει ωραία φλόγα και στη συνέχεια η θράκα δε διαλύεται και αποδίδει συνολικά μέχρι 50 λεπτά. Τις μέρες αυτές που έχει αρκετό κρύο (-4 -6 έξω) το σπίτι μου έχει 20.5-21 βαθμούς στον όροφο όπου καίει το τζάκι και 18-18.5 στα δωμάτια στον πάνω όροφο.Ο κάθε όροφος είναι 75 τμ. Προκειμένου να ζεσταθεί όλο το σπίτι με μπρικέτα και με το τζάκι να καίει όλο το 24ωρο, καίω 45 κιλά μπρικέτας (3 15κιλα σακιά). Κάθε σακί στοιχίζει 4,77 ευρώ, επομένως 14,31€/ημέρα σε 24ωρη βάση λειτουργίας. 14,31 χ 30 μέρες = 429 € / μήνα. Λίγο οικονομικότερα από το πετρέλαιο σίγουρα πολύ αποδοτικότερο από τα ξύλα - ειδικά τα υγρά (με ξύλα καταναλώνω το 24ωρο 80-90 κιλά). Με υγρά ξύλα δε μπορεί να ζεσταθεί το σπίτι διότι ο αέρας οπως πριν είπα δεν είναι αρκετά ζεστός.
Αν κάποιος (απο Θεσσαλονίκη ή εδώ γύρω) μπορεί να με προμηθεύσει με μπρικέτα που να κρατά απόδοση θέρμανσης πάνω από μία ώρα να μου το πεί. Δε πιστεύω ότι υπάρχει μπρικέτα με απόδοση περαν της μίας ώρας
Επίσης αν κάποιος γνωρίζει καποιον παραγωγό μπρικέτας στην βόρεια Ελλάδα (τετράγωνη με τρύπα) να με ενημερώσει. Σας ευχαριστώ

makis66
24-02-12, 22:58
Kι εγώ ψάχνω για μπριγκέτες στη Θεσσαλονικη - χαλκιδική καλης ποιότητας και με διάρκεια γιατί φετος με τα υγρα ξύλα δεν ζεσταθήκαμε και τα πληρώσαμε και διπλά. Αν κάποιος έχει γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει αναμένουμε. Ευχαριστώ. Μάκης.

stelios1
24-02-12, 23:55
Εγω σκεφτομαι σοβαρα το καρβουνο. Να εχω 1-2 τονους σε χαρτοσακουλες πχ κ αν τα βρω σκουρα να καψω κ καρβουνο. Παιρνω ζεστη κ απ το δαπεδο τ τζακιου οποτε θα ηταν ιδανικο σαν συμπληρωμα αντι τ υγρων ξυλων. Παλια Πτολεμαιδα-Βεβη ειχε, πουλανε ακομα? Ξερει κανεις να μας πει?

lazy
25-02-12, 12:05

με οσες μπρικέτες δοκίμασα στο Idro είχα ακριβώς το ιδιο αποτέλεσμα.
Ζεσταίνε με 1000 , φοβερη φλογα αλλά 8 κιλα σε 90 λεπτά.
Αυτό σημαίνει πως μου έρχεται στην ιδια κατανάλωση με τα ξυλα.
Ετσι δεν συμφέρει φιλε.Μπορει σε απόλυτους αριθμους να είναι πολυ καλο αλλα σε διάρκεια ειναι πατος.
πιθανότατα γιατι τα τζακια μας δεν ειναι φτιαγμενα για πελλετ, εχουν μεγάλες εστίες και για αυτό έχουν τέτοια κατανάλωση .

$piran
28-02-12, 18:01
με οσες μπρικέτες δοκίμασα στο Idro είχα ακριβώς το ιδιο αποτέλεσμα.
Ζεσταίνε με 1000 , φοβερη φλογα αλλά 8 κιλα σε 90 λεπτά.
Αυτό σημαίνει πως μου έρχεται στην ιδια κατανάλωση με τα ξυλα.
Ετσι δεν συμφέρει φιλε.Μπορει σε απόλυτους αριθμους να είναι πολυ καλο αλλα σε διάρκεια ειναι πατος.
πιθανότατα γιατι τα τζακια μας δεν ειναι φτιαγμενα για πελλετ, εχουν μεγάλες εστίες και για αυτό έχουν τέτοια κατανάλωση .

Στα ενεργειακά τζάκια καλοριφέρ δεν παίζει ρόλο η διάρκεια αλλά η απόδοση. Δηλαδή εσύ θέλεις να ζεστάνεις το νερό στο δοχείο αρκετά ώστε να ζεσταθεί ο χώρος. Αν βάλεις ξύλα μπορεί να έχεις λίγο μεγαλύτερη διάρκεια καύσης αλλά οι θερμίδες που θα πάρεις είναι κλάσμα μπροστά σε αυτές της μπρικέτας. Αν δηλαδή ζεστάνεις το νερό με 3 μπρικέτες στην αρχή μπορείς απλά να συντηρείς μετά την θερμοκρασία με μικρότερη ποσότητα. Τώρα το 8κιλα/1,5 ώρα το βρίσκω υπερβολική κατανάλωση. μήπως πρέπει να κόψεις λίγο την παροχή αέρα στον θάλαμο? Δοκίμασες με αρκετά είδη μπρικέτας γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά σε ποιότητες.

domika
09-03-12, 20:29
Για ρίχτε μια ματιά και εδώ !!! Υπάρχει μια πολύ καλή προσφορά ( Μαρτίου )

http://www.domika.gr/forum/forum_posts.asp?TID=814&FID=40&PR=3

domika
11-03-12, 11:29
Για ρίχτε μια ματιά και εδώ !!! Υπάρχει μια πολύ καλή προσφορά ( Μαρτίου )

http://www.domika.gr/forum/forum_posts.asp?TID=814&FID=40&PR=3

ΚΟΣΤΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ 2011-2012

ΚΑΥΣΙΜΟ

Μέση Τελική τιμή

Αποδιδόμενη ενέργεια κατά την χρήση

Τιμή/μονάδα€/KWh

Μέσο μηνιαίο κόστος για 90μ2***

Καυσόξυλα

0,18€/Κg*

2,7 ΚWh

0.07€/KWh

182€

Μπρικέτες

0,28€/Kg*

6 KWh

0.046€/Kwh

119€

Πέλετ

0,30€/Κg*

5,5 KWh

0.054€/Kwh

140€

Πετρέλαιο

1€/Κg*

9.9 KWh

0.10€/KWh

259€

Φυσικό Αέριο

0.66€/m3**

9,59 ΚWh

0.071€/ΚWh

184€

Ηλεκτρικό ρεύμα

0,081€/ΚWh**

1

0.081€/ΚWh

209€

* Μέσες τιμές στα εμπορικά καταστήματα όλης της Ελλάδας

** Μέσες τιμές των παροχών ενέργειας (Δεν συμπεριλαμβάνονται πάγια)
***Το μέσο μηνιαίο κόστος έχει υπολογιστεί βάσει της παραδοχής
· Μέσο εμβαδόν κατοικίας στην Ελλάδα 90μ2 Χ Μέσο Ύψος κατοικίας 3 μέτρα= Συνολικός όγκος κατοικίας 270μ3
· Κατανάλωση/μ3 =0,04ΚWh Χ 270μ3 Χ 8 ώρες Χ 30 ημέρες Χ Τιμή/μονάδα.

impz
11-03-12, 12:12

ΚΑΥΣΙΜΟ

Μέση Τελική τιμή

Τιμή/μονάδα€/KWh

Καυσόξυλα

0,18€/Κg*

2,7 ΚWh

0.07€/KWh

182€

Μπρικέτες

0,28€/Kg*

6 KWh

0.046€/Kwh

119€

Πέλετ

0,30€/Κg*

5,5 KWh

0.054€/Kwh

140€

Πετρέλαιο

1€/Κg*

9.9 KWh

0.10€/KWh

259€

Φυσικό Αέριο

0.66€/m3**

9,59 ΚWh

0.071€/ΚWh

184€

Ηλεκτρικό ρεύμα

0,081€/ΚWh**

1

0.081€/ΚWh

209€

* Μέσες τιμές στα εμπορικά καταστήματα όλης της Ελλάδας

** Μέσες τιμές των παροχών ενέργειας (Δεν συμπεριλαμβάνονται πάγια)
***Το μέσο μηνιαίο κόστος έχει υπολογιστεί βάσει της παραδοχής
· Μέσο εμβαδόν κατοικίας στην Ελλάδα 90μ2 Χ Μέσο Ύψος κατοικίας 3 μέτρα= Συνολικός όγκος κατοικίας 270μ3
· Κατανάλωση/μ3 =0,04ΚWh Χ 270μ3 Χ 8 ώρες Χ 30 ημέρες Χ Τιμή/μονάδα.

Στο πίνακα δεν συμπεριλαμβάνεται η απόδοση. Δηλαδή αν το ξύλο ή την μπριγκέτα την κάψεις σε ένα απλό τζάκι με απόδοση 25%, το σχετικό κόστος στην ουσία τετραπλασιάζεται. Επίσης στο ρεύμα υποθέτει ότι θα χρησιμοποιηθεί θερμαντικό σώμα και όχι αντλία θερμότητας (κλιματιστικό) όπου το 1 watt ηλεκτρικής ισχύος μπορεί να μετατραπεί μέχρι και σε 3 watt θέρμανσης.

domika
11-03-12, 12:18
Στο πίνακα δεν συμπεριλαμβάνεται η απόδοση. Δηλαδή αν το ξύλο ή την μπριγκέτα την κάψεις σε ένα απλό τζάκι με απόδοση 25%, το σχετικό κόστος στην ουσία τετραπλασιάζεται. Επίσης στο ρεύμα υποθέτει ότι θα χρησιμοποιηθεί θερμαντικό σώμα και όχι αντλία θερμότητας (κλιματιστικό) όπου το 1 watt ηλεκτρικής ισχύος μπορεί να μετατραπεί μέχρι και σε 3 watt θέρμανσης.

Είναι ένας απλός συγκριτικός πίνακας και δεν μπορεί να συμπεριλάβει όλες τις υποπεριπτώσεις που αναφέρεις αν και θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η απόδοση του θερμαντικού μέσου παίζει τεράστιο ρόλο στην οικονομία

Antonius
11-03-12, 12:37
Στο πίνακα δεν συμπεριλαμβάνεται η απόδοση. Δηλαδή αν το ξύλο ή την μπριγκέτα την κάψεις σε ένα απλό τζάκι με απόδοση 25%,

Το απλό τζάκι από όσο ξέρω έχει πολύ μικρότερη θερμική απόδοση. Ανάλογα την πηγή, βλέπω από 6, 8 ,10 άντε 20%

impz
11-03-12, 13:23
Το απλό τζάκι από όσο ξέρω έχει πολύ μικρότερη θερμική απόδοση. Ανάλογα την πηγή, βλέπω από 6, 8 ,10 άντε 20%

Ακόμα χειρότερα τότε. Αν και μου φαίνεται υπερβολικά λίγο, εγώ απλό τζάκι εχω και ζεσταίνει ικανοποιητικά το καθιστικό μου των 40 τμ, και χωρίς υπερβολική κατανάλωση ξύλου. Δε νομίζω να τα κατάφερνε με τόσο χαμηλή απόδοση.

Κατά τα αλλά αυτός ο πίνακας δεν έχει μεγάλη πρακτική αξία αν δεν τον χρησιμοποιήσεις για το ίδιο μέσο. Δηλαδή αν έχεις ξυλολέβητα ή υδραυλικό τζάκι συμφέρει η μπριγκέτα. Όμως δε μπορείς να βγάλεις εύκολα συμπερασμα τι θα γινόταν αν είχες λέβητα πελέτ, ούτε πετρέλαιο, αν δεν ξέρεις τη διαφορά στην απόδοση του κάθε καυστήρα. (Αν και το πετρέλαιο είναι προφανές ότι είναι το ακριβότερο με διαφορά πλέον).

$piran
11-03-12, 17:02
Ακόμα χειρότερα τότε. Αν και μου φαίνεται υπερβολικά λίγο, εγώ απλό τζάκι εχω και ζεσταίνει ικανοποιητικά το καθιστικό μου των 40 τμ, και χωρίς υπερβολική κατανάλωση ξύλου. Δε νομίζω να τα κατάφερνε με τόσο χαμηλή απόδοση.

Κατά τα αλλά αυτός ο πίνακας δεν έχει μεγάλη πρακτική αξία αν δεν τον χρησιμοποιήσεις για το ίδιο μέσο. Δηλαδή αν έχεις ξυλολέβητα ή υδραυλικό τζάκι συμφέρει η μπριγκέτα. Όμως δε μπορείς να βγάλεις εύκολα συμπερασμα τι θα γινόταν αν είχες λέβητα πελέτ, ούτε πετρέλαιο, αν δεν ξέρεις τη διαφορά στην απόδοση του κάθε καυστήρα. (Αν και το πετρέλαιο είναι προφανές ότι είναι το ακριβότερο με διαφορά πλέον).

Ενεργειακές χαρακτηρίζονται όλες οι συσκευές που ο βαθμός απόδοσης είναι κατ'ελάχιστον 80% ανεξάρτητα της καύσιμης ύλης που τροφοδοτουνται (πέλετ, μπρικετα, ξυλα, κουκουτσια πυρήνας κλπ). Συνήθως η απόδοση τους κυμαίνεται από 85-92% οπότε μπορούμε να κάνουμε μια ασφαλή πρόβλεψη για την ποσότητα των θερμίδων που αποδίδονται στον χώρο.

impz
11-03-12, 17:13
Ενεργειακές χαρακτηρίζονται όλες οι συσκευές που ο βαθμός απόδοσης είναι κατ'ελάχιστον 80% ανεξάρτητα της καύσιμης ύλης που τροφοδοτουνται (πέλετ, μπρικετα, ξυλα, κουκουτσια πυρήνας κλπ). Συνήθως η απόδοση τους κυμαίνεται από 85-92% οπότε μπορούμε να κάνουμε μια ασφαλή πρόβλεψη για την ποσότητα των θερμίδων που αποδίδονται στον χώρο.

Από που προέρχεται αυτός ο ορισμός;
Και το ποιες είναι ενεργειακές που το βλέπουμε;
Εγώ δηλαδή πώς ξέρω αν ο καυστήρας πετρελαίου της πολυκατοικίας μου είναι ενεργειακός;
Επίσης τα ενεργειακά τζάκια έχουν απόδοση πάνω από 80%;

Antonius
11-03-12, 18:33
1. Τι σημαίνει ενεργειακές σόμπες?

Ενεργειακό είναι κάθε μηχάνημα που η απόδοσή του είναι πάνω από 70%Οι ενεργειακές σόμπες και τα ενεργειακά τζάκια αποδίδουν από 80-89% που σημαίνει μεγάλη οικονομία στα ξύλα.

(οκ, από μία εμπορική σελίδα είναι ... )

http://www.euroflame.gr/energeiaka-nea.html

Από κει και πέρα είναι θέμα σχεδιασμού πώς θα επιτύχουν την υψηλή απόδοση ("δεύτερο στάδιο καύσης" κλπ)

$piran
11-03-12, 21:06
Από που προέρχεται αυτός ο ορισμός;
Και το ποιες είναι ενεργειακές που το βλέπουμε;
Εγώ δηλαδή πώς ξέρω αν ο καυστήρας πετρελαίου της πολυκατοικίας μου είναι ενεργειακός;
Επίσης τα ενεργειακά τζάκια έχουν απόδοση πάνω από 80%;

Το ποιές είναι ενεργειακές συσκευές το βλέπουμε στα τεχνικά χαρακτηριστικά του προϊόντος που πρόκειται να αγοράσουμε. Δηλαδή πριν προμηθευτούμε σόμπα η καυστήρα ή τζάκι ρωτάμε τον πωλητή "τι βαθμό απόδοσης έχει?" Η απάντηση που θα μας δώσει είναι πολύ σημαντική γιατί δείχνει πόσες θερμίδες από τις συνολικά παραγόμενες θα πάρουμε πραγματικά στον χώρο μας. Δηλαδή αν έχει 85% απόδοση και τροφοδοτήσουμε την συσκευή με καύσιμη ύλη θερμογόνου δύναμης 10.000 θερμίδων εμεις στον χώρο μας θα πάρουμε 8.500Kcal. Το υπόλοιπο θα διαφύγει μέσω των καυσαερίων, απωλειών κλπ στην ατμόσφαιρα.

ο καυστήρας πετρελαίου της πολυκατοικίας είναι σίγουρα ενεργειακός (απόδοση μεγαλύτερη του 80%), το πρόβλημα είναι στην τιμή του καυσίμου...

Σχεδόν όλα τα τζάκια που έχουν αερόθερμη παροχή ή κυκλοφορητή είναι ενεργειακά. Αυτό που μένει είναι να ελέγξεις τον βαθμό απόδοσης.

Με την παραδοχή ότι τα ανοιχτά χτιστά τζάκια έχουν απόδοση το πολύ 25% (και πολύ λέω) και τα μαντεμένια περίπου 35-40 φαντάσου πόση από την παραγόμενη ενέργεια διαφεύγει στο περιβάλλον.

impz
11-03-12, 21:25
ο καυστήρας πετρελαίου της πολυκατοικίας είναι σίγουρα ενεργειακός (απόδοση μεγαλύτερη του 80%), το πρόβλημα είναι στην τιμή του καυσίμου...

Λόγω της συζήτησης, τσέκαρα το τελευταίο φύλλο έλεγχου και είδα ότι όντως έχει 90% απόδοση.
Φυσικά αυτή τη στιγμή το πετρέλαιο μειονεκτεί μπροστά σε όλα τα αλλά είδη (μέχρι να τραβήξουν και κανένα ειδικό φόρο και στα υπόλοιπα και να διπλασιαστεί η τιμή τους).
Αυτή τη στιγμή πάντως για κάποιον σαν εμένα που μένει σε μια πολυκατοικία στην Αθήνα με λέβητα πετρελαίου, το πιο συμφέρον μέσο θέρμανσης είναι το κλιματιστικό, ενώ πριν δύο χρόνια ήταν το πετρέλαιο. Παίζουν βέβαια πολλοί παράμετροι ρόλο, αν ζούσα αλλού θα είνα αλλά δεδομένα.

Κάτι κυκλοφορεί τελευταία, ανεπίσημα, ότι κοιτούν να βγάλουν κάποιο πρόσθετο με το οποίο δε θα μπορεί το πετρέλαιο θέρμανσης να χρησιμοποιηθεί σαν κίνησης, οπότε δε θα γίνεται λαθρεμπόριο, οπότε θα μειώσουν τον τόσο στο θέρμανσης. Έχει ακούσει κάνεις τίποτα, ή είναι αρβύλα;

Edit: αυτό το "ρωτάμε τον πωλητή" φίλε άλλαξε το καλύτερα με κανένα "κοιτάμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά" γιατί το τι έχουν ακούσει τα αφτακια μου από πωλητές δε λέγεται...

impz
11-03-12, 21:57
1. Τι σημαίνει ενεργειακές σόμπες?

Ενεργειακό είναι κάθε μηχάνημα που η απόδοσή του είναι πάνω από 70%Οι ενεργειακές σόμπες και τα ενεργειακά τζάκια αποδίδουν από 80-89% που σημαίνει μεγάλη οικονομία στα ξύλα.

(οκ, από μία εμπορική σελίδα είναι ... )

http://www.euroflame.gr/energeiaka-nea.html

Από κει και πέρα είναι θέμα σχεδιασμού πώς θα επιτύχουν την υψηλή απόδοση ("δεύτερο στάδιο καύσης" κλπ)

Όντως σύμφωνα με αυτα η διαφορά μεταξύ απλού και ενεργειακού τζακιού είναι ίλλιγγιώδης. Αν το καλοσκεφτείς βέβαια, ένα ενεργειακό τζάκι μπορεί να σου ζεστάνει όλο το σπίτι, κάτι που μπορείς να το κάνεις μόνο αν έχεις ένα απλό σε κάθε δωμάτιο.

Αναρωτιέμαι πάντως, αν ο όρος "ενεργειακό" υφίσταται επίστημονικά ή νομικά, ή πρόκειται για εμπορικό "βαφτισμα".
Γιατί με αυτή τη λογική, το μόνο θερμικό μέσο που δεν είναι "ενεργειακό" είναι το απλό τζάκι.

$piran
11-03-12, 22:05
Μια καλή λύση για πολυκατοικίες είναι οι σόμπες πέλετ με δοχείο και κυκλοφορητή που στέλνει νερό στα σώματα του διαμερίσματος και ειναι και οικονομικό το καυσιμο. Είναι λίγο αλμυρες προς το παρόν (περίπου 2000€-2500€) αλλά οι τιμές θα πέσουν σιγα σιγα.

Μαλλον είμαι off topic:chop:

Antonius
12-03-12, 04:09
Όντως σύμφωνα με αυτα η διαφορά μεταξύ απλού και ενεργειακού τζακιού είναι ίλλιγγιώδης. Αν το καλοσκεφτείς βέβαια, ένα ενεργειακό τζάκι μπορεί να σου ζεστάνει όλο το σπίτι, κάτι που μπορείς να το κάνεις μόνο αν έχεις ένα απλό σε κάθε δωμάτιο.

Μόνο υπό προϋποθέσεις: οτι το τζάκι είναι κάπου στη μέση του σπιτιού ή ο χώρος είναι περίπου ενιαίος. Τα ενεργειακά τζάκια δίνουν τη δυνατοτητα να στείλεις ζεστό αέρα και σε άλλο δωμάτιο με αεραγωγό. Αυτός ο αεραγωγός δεν μπορεί όμως να πάει αρκετά μακρυά, μόνο στα γειτονικά δωμάτια.

$piran
12-03-12, 14:32
Ειδικά με ξυλομπρικέτες www.energostar.gr η απόδοση ανεβαίνει τρελλά :gathering::yawn::look::rant::sheep::chop:

panos_kal
07-06-12, 15:16
Καλησπερα κ απο μενα. Πρωτο ποστ αλλα εχω κατσει κ εχω διαβασει πααααρα πολλα στο forum ειδικα πανω σε θεματα τζακι-καλοριφερ.Το χειμωνα που μας περασε εβαλα κ εγω στο σπιτι ενα edilkamin idro 70 με το κιτ 2 για ενα σπιτι 120 τετραγωνικων χτισμενο το 75 με κουφωματα αλουμινιου με διπλα τζαμια κ μονωση στην ταρατσα με dow περλιτη κλπ.
Ξεκινησα να καιω ξυλα αλλα η καταναλωση ηταν μεγαλη μιας κ ηταν φρεσκοκομενα οπως μου ειπε ο ξυλας κ ημουν σιγουρα στα 7 κιλα/ωρα για να εχω 65-70 βαθμους στο νερο κ προσπαθωντας να κανω τα νερα να γυρνανε χωρις μεγαλες διακοπες για να ξαναζεσταθουν. Αφου εκαψα σε ενα μηνα περιπου 2 τονους ξυλα για να εχω 20-21 βαθμους στο σπιτι με εξωτερικες θερμοκρασιες 6-7 βαθμους(αθηνα) ειπα να παρω μπρικετες.Βρηκα απο θεσ/νικη με 200 ευρω τον τονο κ πηρα να δοκιμασω.Ηταν κυλινδρικά τα οποια γενικα τριβοντουσαν πολυ ευκολα.Με αυτα εκαιγα 4,5 κιλα την ωρα σιγουρα κ τροφοδοτουσα καθε ωρα με 3 μπρικετες του 1,5 κιλου για να εχω την ιδια αποδοση με τα ξυλα. Ειναι πιο ευκολες στο αναμα σε σχεση με τα υγρα ξυλα κ πιο γρηγορες γιατι δεν χρειαζονται σκαλισμα αλλα οικονομικα ηταν στα ιδια με το να καιω ξυλα εστω κ υγρα οπω ςηταν αυτα που ειχα αγορασει.

αυτη τη στιγμη ειμαι σε σκεψη τι να κανω κ θελω την βοηθεια σας,να παρω 10 τονους ξυλα ασχετα με το αν ειναι φρεσκα ή οχι (σιγα μη μαθεις κ ποτε) κ να τα αφησω το καλοκαιρι να τα βαρεσει ο ηλιος ή να παρω μπρικετες?Υπαρχει πιθανοτητα να παρω αλλη μπρικετα κ να εχω καλυτερη καταναλωση?δεν νομιζω ε?

Την εγκατασταση την εκαναν ανθρωποι που υποτιθεται ξερουν κ ειχαν μετρησει τις θερμιδες απο τα σωματα που ειχα στο σπιτι για αυτο κ μου εβαλαν το ιδρο 70,που τωρα πιστευω οτι ειναι μεγαλο. Υπαρχει κατι για να βελτιωσω την αποδοση? @nicolaras

nikolaras
08-06-12, 09:54
Δεν φταίει το τζάκι φίλε μου,εντάξει είναι μεγάλο για τον χώρο σου αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα, τα ξύλα φταίνε.... αν βρεις ξερά ξύλα τότε θα καταλάβεις πως δουλεύει το τζάκι. Θα δεις τη θερμοκρασία του νερού να ανεβαίνει για πλάκα και σε λίγο χρόνο και θα κρατάει μέχρι το τέλος της καύσης χωρίς να χρειάζεται να ανακατεύεις τα ξύλα, αυτή είναι και η λογική λειτουργίας των υδραυλικών τζακιών. Οι τιμές απόδοσης των κατασκευαστών αναφέρονται σε ξερά ξύλα, μην μπερδευόμαστε....
Οι μπρικέτες καίνε μεν αλλά είναι γεγονός δεν συμφέρουν, βρες όσο το δυνατό πιο ξερά ξύλα, μέχρι τον επόμενο χειμώνα πιστεύω να είναι εντάξει....

panos_kal
08-06-12, 11:36
Ευχαριστω για την απαντηση @nikolaras η αληθεια ειναι οτι περσυ αισθανθηκα οτι ηταν κακη επιλογη το τζακι-καλοριφερ αλλα ελπιζω φετος να αποζημιωθω. Οταν εκαιγα ξυλα παντως περα του οτι το τζαμι γινοταν μαυρο εβγαζε απο την καμιναδα μαυριλες κ γεμιζε ο τοπος κ ο δρομος κομματακια μαυρα,φανταζομαι οτι εχει να κανει με την υγρασια των ξυλων. Για να σας δωσω να καταλαβετε επρεπε να καιω συνεχεια με φουλ αερα ανοιχτο για να πετυχω θερμοκρασιες κ το βραδυ ενω γεμιζα στις 12.30 με ξυλα το πρωι το σπιτι απο 21 βαθμους επεφτε στους 15 με εξωτερικη 5-6. Οπως καταλαβαινετε ξυπναγα κ αρχισα το τζογγινγκ για να ζεσταθω μεσα στο σπιτι.
Εχω ανοιχτο δοχειο αλλα δεν κοιταξα ποτε αν ζεσταινει κ το νερο στην ταρατσα μηπως κ χανω για καποιο λογο θερμοκρασια απο εκει.
Διαβαζοντας στο φορουμ καταλαβα οτι πρεπει να ειχε πεσει κ η αποδοση του λογω επικαθισεων κρεωζοτου(καλα το λεω?).Οποτε θα φερω καποιον για ενα καλο καθαρισμο φετος κ θα δουμε τι ψαρια θα πιασουμε.
Ενα μειον στην edilkamin ειναι οτι η σχαρα για τις σταχτες εσπασε! αλλα θα αλλαχθει μεσα στην εγγυηση οπως με ενημερωσε αυτος που μου το εβαλε.

Θα σας ζαλισω αλλα να κανω μια ερωτηση ακομα? Τα σωματα του καλοριφερ ειναι αυτα τα παλια που νομζω ειναι μαντεμενια,χανω απο εκει σε αποδοση ή ειναι καλυτερα?

$piran
11-06-12, 08:54
αυτη τη στιγμη ειμαι σε σκεψη τι να κανω κ θελω την βοηθεια σας,να παρω 10 τονους ξυλα ασχετα με το αν ειναι φρεσκα ή οχι (σιγα μη μαθεις κ ποτε) κ να τα αφησω το καλοκαιρι να τα βαρεσει ο ηλιος ή να παρω μπρικετες?Υπαρχει πιθανοτητα να παρω αλλη μπρικετα κ να εχω καλυτερη καταναλωση?δεν νομιζω ε?

Μισά μισά. Θα δουλεύεις τα ξύλα όταν απολαμβάνεις το τζάκι σου με την ησυχία σου, και θα πετάς 2-3 μπρικέτες όταν θες να ζεστάνεις τον χώρο αποτελεσματικά και γρήγορα. Όσο για διαφορά σε ποιότητα στις μπρικέτες υπάρχει τεράστια. Δοκίμασε και κάποια άλλη. Ειδικά με τα τζάκια που έχουν ένδειξη θερμοκρασίας νερού είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις την διαφορά στην ποιότητα.

Techsprt
07-08-12, 18:18

ΚΑΥΣΙΜΟ

Μέση Τελική τιμή

Τιμή/μονάδα€/KWh

Καυσόξυλα

0,18€/Κg*

2,7 ΚWh

0.07€/KWh

182€

Μπρικέτες

0,28€/Kg*

6 KWh

0.046€/Kwh

119€

Πέλετ

0,30€/Κg*

5,5 KWh

0.054€/Kwh

140€

Πετρέλαιο

1€/Κg*

9.9 KWh

0.10€/KWh

259€

Φυσικό Αέριο

0.66€/m3**

9,59 ΚWh

0.071€/ΚWh

184€

Ηλεκτρικό ρεύμα

0,081€/ΚWh**

1

0.081€/ΚWh

209€

[LEFT][FONT=Verdana][SIZE=1]

Γιατί στο ξύλο έχει τόσο μικρή απόδοση ο πίνακας και στην μπρικέτα αυξημένη ?
Και στα υγρά καύσιμα υπάρχουν αποκλίσεις , μικρότερου βαθμού.

stelios1
07-08-12, 19:45
Γιατι Ηλια δουλευουν τ κοσμο οπως σωστα καταλαβα οτι σκεφτεσαι αλλα δεν θελεις να τ πεις. Η αναφερομενη αποδιδομενη ενεργεια σ ενα καλο τζακι σωστη ειναι στα ξυλα, στ μπριγκετες και στα πελετ την εχουν υπερδιπλασια της κανονικης. Και αυτη η τιμη.. 180 ο τονος ειναι μονο στ κεντρο της Αθηνας σε αγορες μερικων δεκαδων κιλων. Πανος εγω ακομα δεν πηρα ξυλα, αναγκαστικα παιρνω τ Οκτωμβριο παντα αλλα βρισκω σχετικα ξερα και τοτε. Παντως παιδια γεμισε ο τοπος ξυλαδες δε νομιζω να υπαρξει ελειψη οπως περσι.

Ιάσονας
07-08-12, 20:04
Σε τέλεια καύση και απόδοση θερμαντικού μέσου έχουμε σε Kcal και όχι KW που είναι μικρότερης ισχύος μονάδα αλλά μεγαλύτερης ονομαστικής.

Λεύκα 4.022 Kcal/Kg
Δρύς 4.700 Kcal/Kg
Βελανιδιά 4.458 Kcal/Kg
Οξιά 4.578 Kcal/Kg
Πεύκο 4.457 Kcal/Kg
Έλατο 4.900 Kcal/Kg
Ελιά 4.100 Kcal/Kg
Καρυδιά 4.731 Kcal/Kg
Σημύδα 4.800 Kcal/Kg
Κυπαρίσσι 5.290 Kcal/Kg
Μπρικέτες ξύλου 4.950 Kcal/Kg
Πέλλετ ξύλου 4.800 kcal/kg

Τιμές περσινές

Ξύλο 110-120
Πέλλετ 280-230
Μπρικέτα 230-250

Techsprt
08-08-12, 08:30
Γιατι Ηλια δουλευουν τ κοσμο οπως σωστα καταλαβα οτι σκεφτεσαι αλλα δεν θελεις να τ πεις. Η αναφερομενη αποδιδομενη ενεργεια σ ενα καλο τζακι σωστη ειναι στα ξυλα, στ μπριγκετες και στα πελετ την εχουν υπερδιπλασια της κανονικης. Και αυτη η τιμη.. 180 ο τονος ειναι μονο στ κεντρο της Αθηνας σε αγορες μερικων δεκαδων κιλων. Πανος εγω ακομα δεν πηρα ξυλα, αναγκαστικα παιρνω τ Οκτωμβριο παντα αλλα βρισκω σχετικα ξερα και τοτε. Παντως παιδια γεμισε ο τοπος ξυλαδες δε νομιζω να υπαρξει ελειψη οπως περσι.

Ήδη ο παραπάνω πίνακας είναι πιο αντιπροσωπευτικός , αν εξαιρέσουμε το πέλλετ που η ανώτερη ήταν 330 και όχι 280.
Οι αποδόσεις φυσικά και μεταβάλλονται ανάλογα την απόδοση του θερμαντικού μέσου (τζάκι ή λέβητας)πρός τα κάτω πάντα.
Οι συγκρίσεις μπορούν να γίνουν στο ίδιο μέσο και όχι επιλεκτικά.

nikkal
08-08-12, 22:31
Επίσης, στις μπριγκετες και στα πελετ, παιζει μεγάλο ρόλο και η ποιότητα

$piran
14-08-12, 09:11
Ξύλο 110-120 οι τιμές είναι για Θεσαλονίκη?

Ιάσονας
14-08-12, 09:20
οι τιμές είναι για Θεσαλονίκη?

Για όλη την Ελλάδα , εκτός αν περιμένει κάποιος το καταχείμωνο και την εκμετάλευση των εμπόρων με τεχνητές ελλείψεις.

$piran
20-08-12, 06:44
Αρχική Δημοσίευση από $piran
οι τιμές είναι για Θεσαλονίκη?
Για όλη την Ελλάδα , εκτός αν περιμένει κάποιος το καταχείμωνο και την εκμετάλευση των εμπόρων με τεχνητές ελλείψεις.

Στην Αθήνα δεν υπάρχουν ξύλα κάτω από 150 ευρω. Μιλάω για καλοκαίρι.

Techsprt
20-08-12, 19:03
Επίσης, στις μπριγκετες και στα πελετ, παιζει μεγάλο ρόλο και η ποιότητα

Κα στα ξύλα η υγρασία που έχει άμεση σχέση με την τελική τιμή καθώς επηρεάζει το βάρος πρός τα πάνω , χωρίς να υπάρχει ωφέλιμη ενέργεια.
Σωστός τρόπος μέτρησης είναι το κυβικό ή αλλιώς το χωρικό όπως λέγεται.

Kostas G
30-08-12, 07:58
Επειδη ισως για μερικους να μην ειναι ευκολο να καταλαβουν τη διαφορα απο ξυλοτουβλο ( μπρικετα ) και καυσόξυλου,
καντε το απλο παραδειγμα. Αγοραστε συγκεκριμενη ποσοτητα ξυλων. και μετα το ιδιο ποσο αγοραστε ποσοτητα ξυλοτουβλων.
Οχι ιδια ποσοτητα σε κιλα, αλλα ιδια ποσοτητα σε αξια χρηματων.
Καψτε μια βδομαδα τα ξυλα , και μια βδομαδα τα ξυλοτουβλα , και μετα βγαλτε μονοι σας τα συμπερασματα

Αν στο τελος της εβδομαδας δειτε οτι το ΚΟΣΤΟΣ ειναι το ιδιο, τοτε με το ξυλοτουβλο, θα κερδισετε σε καθαρη οθονη συσκευης ( μονο ενεργειακη συσκευης)
λιγοτερη ταλαιπωρια, λιγοτερη σταχτη λιγοτερη βρωμα.

Αν στο τελος της εβδομαδας τα ξυλα σας βγηκαν φτηνοτερα τοτε παραμεινετε στο ξυλο.

Η βασικη διαφορα αναμεσα στα ξυλα που πουλουν και στις μπρικετες ( ξυλοτουβλα) ειναι το ποσοστο υγρασιας
Στα ξυλα, ειναι 50% στα φρεσκα , και σε μια καλη μπρικετα στα 7-8%

Οσο χαμηλοτερο το ποσοστο υγρασιας , τοσο ποιο γρηγορα καιγονται , τοσο μεγαλυτερη η θερμαντικη τους ικανοτητα . Και στις δυο περιπτωσεις το τελειο αποτελεσμα ειναι στο 4,9kwh

Οσο υψηλοτερη η υγρασια ( φρεσκα ξυλα) τοσο καιγονται ποιο αργα, τοσο λιγοτερη ενεργεια εχουν αφου το μισο ειναι καθαρο νερο. !!!
Η διαφορα απο ξυλο σε ξυλο, ειναι στη μαζα και οχι στην ενεργεια αν κιλο.!!

legend7ts
26-10-12, 16:28
η μπρικετα απο τον πυρηνα ελιας αξιζει? και ποια η διαφορα απο αλλεσ?

$piran
28-10-12, 08:20
η μπρικετα απο τον πυρηνα ελιας αξιζει? και ποια η διαφορα απο αλλεσ?

Πλεονέκτημα: λόγω του υπολείμματος λαδιού που παραμένει στον πυρήνα μετά την επεξεργασία του καρπού η θερμιδική αξία ανεβαίνει σε σχέση με τις μπρικέτες καθαρού ξύλου.
Μειονέκτημα: για τον ίδιο λόγο με το πλεονέκτημα υπάρχει έντονη δυσάρεστη οσμή κατά την καύση

legend7ts
28-10-12, 13:48
Πλεονέκτημα: λόγω του υπολείμματος λαδιού που παραμένει στον πυρήνα μετά την επεξεργασία του καρπού η θερμιδική αξία ανεβαίνει σε σχέση με τις μπρικέτες καθαρού ξύλου.
Μειονέκτημα: για τον ίδιο λόγο με το πλεονέκτημα υπάρχει έντονη δυσάρεστη οσμή κατά την καύση
Η μυρωδιά θα ειναι έντονη και σε ενεργειακό τζάκι λόγω του ότι κλείνει η πόρτα η μόνο σε ανοιχτό;

$piran
31-10-12, 06:39
Η μυρωδιά θα ειναι έντονη και σε ενεργειακό τζάκι λόγω του ότι κλείνει η πόρτα η μόνο σε ανοιχτό;

Πιστεύω ότι η μυρωδιά θα υπάρχει και σε ενεργειακό τζάκι. Γιατί δεν δοκιμάζεις με μια συσκευασία να δεις τα αποτελέσματα?

slacker
17-11-12, 01:37
+ Αυξημενη ποσοτητα καπνου, αυξημενη επικαθιση υπολειματων αιθαλης στον οχετο εξαγωγης αλλα και στις θερμαινομενες επιφανειες.

Εαν κατοικεις καπου που η ελαφρα αυξημενη καπνιλα θα σου δημιουργησει γκρινιες, θα πρεπει να εισαι ετοιμος να εχεις μια ικανοποιητικη απαντηση για τους οσους ενοχληθουν.
Στο θεματακι με τις αυξημενες επικαθισεις, θα χρειαστει να υπολογισεις τακτικοτερο καθαρισμο της μοναδας σου.

$piran
19-11-12, 08:12
Εαν κατοικεις καπου που η ελαφρα αυξημενη καπνιλα θα σου δημιουργησει γκρινιες, θα πρεπει να εισαι ετοιμος να εχεις μια ικανοποιητικη απαντηση για τους οσους ενοχληθουν.
Στο θεματακι με τις αυξημενες επικαθισεις, θα χρειαστει να υπολογισεις τακτικοτερο καθαρισμο της μοναδας σου.

Συμφωνώ Slacker. Ειδικά αν λάβουμε υπόψη μας ότι μπρικέτες καίνε κυρίως στα μεγάλα αστικά κέντρα που σίγουρα θα υπάρχει και κανένας μυστήριος γείτονας και θα του κάνει εντύπωση αν η περιοχή αρχίσει να μυρίζει σαν ελαιοτριβείο!

antreas156
21-12-12, 16:32
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ Η ΜΠΡΙΚΕΤΑ ΣΟΥ. ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟ ΚΗΝΙΤΟ ΣΟΥ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΛ.ΣΟΥ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ 90 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΩΣΗ ΘΑ ΚΑΨΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ Η ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?
ΕΧΩ ΞΥΛΟΣΟΜΠΑ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ.

stelios1
21-12-12, 22:57
Ηλια μιλαμε για το καυσιμο κ οχι για το θερμαντικο μεσο..
Κανενας λεβητας δεν θα κανει αεριοποιηση με υγρα ξυλα. Κανενας και πουθενα στον κοσμο.
230 ευρω ο τονος (αυτη την τιμη μου ειπαν) καλη μπριγκετα 30 χιλ δυτικα απο θεσσαλονικη (οσοι ειναι, η αισθανονται οτι ειναι κοντα κ εχουν μεταφορικο μεσο μπορουν να παρουν).
Αξιζει μονο για οσους δεν εχουν μερος αποθηκευσης και για οσους εχουν ξεμεινει απο ξυλα τετοια εποχη.

stelios1
21-12-12, 23:00
legend αν ειναι οκ το τζακι δεν θα μυρισει τιποτα ειτε ανοιχτο ειτε κλειστο..