PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ- Ποιό να προτιμήσω?

kinezos69
10-05-11, 18:58
Έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο κλιματιστικά μετά από έρευνα που έκανα:

1) FUJITSU ASYA 24 BTU (Κίνας)- 1140€
http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=200&category_id=142&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1

2)MITSUBISHI G71VA 24BTU (Μαλαισίας) - 1450€
http://mitsubishi-samoilis.skroutzstore.gr/p.Mitsubishi-Electric-Seira-Plus-MSZ-MUZ-GE71VA-24-200-27-650-BTU-H-YPSILIS-APODOSIS-HIGH-COP-3-83-INVERTER-ENERGIAKIS-KLASIS-A-A-ME-LEITOURGIA-I-Save.284838.html

Ποιο κατά τη γνώμη σας να προτιμήσω?

Yoshi
10-05-11, 19:09
1 kW = 3412.1416 BTU/hour

djb
10-05-11, 23:24
an pas gia mitsubishi tha eksoikonomiseis ta parapanw lefta tou kostous tou apo tin oikonomia pou tha sou kanei sto revma, se sxesh me to fujitsu.
epishs tha apolamvaneis gia polla xronia tin xamiloterh stathmou thoryvou pou exei sygkritika me to fujitsu.
ayta pou leme fainontai kai sta xarakthristika. yparxoun kai alla polla yper tou mitsubishi pou den fainontai. opws ergonomia, akriveia stin thermokrasia poy rythmistike logw kalyteron elegkton, leitourgia iwnismou aera, leitourgia antallagis aera kai alla, fysika leitourgia inverter pou den exei to fujitsu kai energeiaki klasi A/A se sxesi me A tou fujitsu.

wstoso telika einai thema epilogis. an ta xwseis twra kai pas me mitsubishi, tha e3oikonomiseis meta. an den ta xwseis twra kai pas me fujitsu, tha ta xwseis meta. kai epipleon tha exeis xeirotero mixanima. eksartatai kai apo to posa xronia to proorizeis na doulepsei, tin antiproswpeia, to synergeio , tin eksypiretisi , tin eggyhsh kai alla polla wste na katali3eis stin agora. osa eipame ws twra aforoun mono ta mixanimata xwris na shmainei oti den prepei na psaksoume kai ta ypoloipa. logo ton ypoloipwn thematon kalista kapoios mporei na kataliksei se fujitsu. psakse akoma ligo to thema sygkekrimena kai me tis etairies. pigaine des tous xwrous tous. psyxologise tous. kane erwtiseis. krine apo tis apantiseis kai tin symperifora tous. kali tyxi!

ukj21
11-05-11, 07:00
Συγνώμη αλλά εγώ θα έπαιρνα - έχω ήδη δηλαδή - Panasonic.

kinezos69
11-05-11, 08:46
an pas gia mitsubishi tha eksoikonomiseis ta parapanw lefta tou kostous tou apo tin oikonomia pou tha sou kanei sto revma, se sxesh me to fujitsu.
epishs tha apolamvaneis gia polla xronia tin xamiloterh stathmou thoryvou pou exei sygkritika me to fujitsu.
ayta pou leme fainontai kai sta xarakthristika. yparxoun kai alla polla yper tou mitsubishi pou den fainontai. opws ergonomia, akriveia stin thermokrasia poy rythmistike logw kalyteron elegkton, leitourgia iwnismou aera, leitourgia antallagis aera kai alla, fysika leitourgia inverter pou den exei to fujitsu kai energeiaki klasi A/A se sxesi me A tou fujitsu.

wstoso telika einai thema epilogis. an ta xwseis twra kai pas me mitsubishi, tha e3oikonomiseis meta. an den ta xwseis twra kai pas me fujitsu, tha ta xwseis meta. kai epipleon tha exeis xeirotero mixanima. eksartatai kai apo to posa xronia to proorizeis na doulepsei, tin antiproswpeia, to synergeio , tin eksypiretisi , tin eggyhsh kai alla polla wste na katali3eis stin agora. osa eipame ws twra aforoun mono ta mixanimata xwris na shmainei oti den prepei na psaksoume kai ta ypoloipa. logo ton ypoloipwn thematon kalista kapoios mporei na kataliksei se fujitsu. psakse akoma ligo to thema sygkekrimena kai me tis etairies. pigaine des tous xwrous tous. psyxologise tous. kane erwtiseis. krine apo tis apantiseis kai tin symperifora tous. kali tyxi!

Συμφωνώ στα παραπάνω μαζί σου μόνο που το FUJITSU είναι και αυτό inverter και η διαφορά στην κατανάλωση δεν είναι τόσο τεράστια (βάσει χαρακτηριστικών πάντα) 2,11 με 2,21.
Πάντως επειδή φαίνεσαι γνώστης του αντικειμένου πιθανόν να σεβαστώ την γνώμη σου και να πάρω το MITSUBISHI.
Αν έχεις κάτι άλλο να μου πεις ή να μου προτείνεις είναι ευπρόσδεκτο.
Να σημειώσω επίσης ότι θα το δουλέψω κυρίως για θέρμανση.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
11-05-11, 09:38
Ότι λεει ο djb,απολυτως σωστα!mitsubishisi gia polla xronia kai gai thermansi!

kinezos69
13-05-11, 19:06
Κατέληξα τελικά να πάρω MITSUBISHI.
Η εταιρεία όμως βγάζει 24-άρια από δύο εργοστάσια:
1) τα MITSUBISHI HEAVY
http://www.apothema.gr/Product/5-1-145-75646/Mitsubishi/Heavy_SRK-SRC-71ZE-S1_INVERTER-Hi_COP.html

2) και τα MITSUBISHI ELECTRIC
http://www.apothema.gr/mitsubishi_electric-mszmuz-ge71va-inverter-64151-p

Από χαρακτηριστικά φαίνονται σχεδόν ίδια αλλά δεν γνωρίζω απο ποιότητα κατασκευής τι γίνεται. Τα τοπικά καταστήματα το HEAVY το πουλάνε ελαφρώς ακριβότερο ενώ ο επίσημος εισαγωγέας είναι ίδιος και για τα δύο. Γνωρίζει κάποιος τι παίζει?
Επίσης ενδιαφέρομαι να το αγοράσω από το συγκεκριμένο κατάστημα των λίνκ.
Είναι αξιόπιστο?

evans1
13-05-11, 19:26
Κατέληξα τελικά να πάρω mitsubishi.
Η εταιρεία όμως βγάζει 24-άρια από δύο εργοστάσια:
1) τα mitsubishi heavy
http://www.apothema.gr/product/5-1-145-75646/mitsubishi/heavy_srk-src-71ze-s1_inverter-hi_cop.html

2) και τα mitsubishi electric
http://www.apothema.gr/mitsubishi_electric-mszmuz-ge71va-inverter-64151-p

Από χαρακτηριστικά φαίνονται σχεδόν ίδια αλλά δεν γνωρίζω απο ποιότητα κατασκευής τι γίνεται. Τα τοπικά καταστήματα το heavy το πουλάνε ελαφρώς ακριβότερο ενώ ο επίσημος εισαγωγέας είναι ίδιος και για τα δύο. Γνωρίζει κάποιος τι παίζει?
Επίσης ενδιαφέρομαι να το αγοράσω από το συγκεκριμένο κατάστημα των λίνκ.
Είναι αξιόπιστο?

Εγώ πέρυσι πήγα να αγοράσω από μεγάλο κατάστημα, και προσπαθούσαν να μου πουλήσουν το mitsubishi ... μετά από πολλά, του είπα ότι θα το πάρω εάν μου δείξει την χώρα κατασκευής και απεδείχθει ότι ήταν Κινέζικο. Τελικώς μάλλον όλα εκεί κατασκευάζονται και πλέον πληρώνουμε "μάρκα" όπως στα αυτοκίνητα !!

kinezos69
14-05-11, 07:03
Θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό από το apothema.gr.
Είναι αξιόπιστο σαν κατάστημα?
Η αγορά θα γίνει με τραπεζική κατάθεση ή με πιστωτική.

loukia.
14-05-11, 08:59
Εγώ πέρυσι πήγα να αγοράσω από μεγάλο κατάστημα, και προσπαθούσαν να μου πουλήσουν το mitsubishi ... μετά από πολλά, του είπα ότι θα το πάρω εάν μου δείξει την χώρα κατασκευής και απεδείχθει ότι ήταν Κινέζικο. Τελικώς μάλλον όλα εκεί κατασκευάζονται και πλέον πληρώνουμε "μάρκα" όπως στα αυτοκίνητα !!Σαφως,αλλα εχει panasonic made in malaysia,εχει panasonic made in japan που εχει τριπλασια τιμη.Και πρεπει να τους πεις δεν θελω κινεζικο,ταιβανεζικο,μαλεσιας,κ.τ.λ.,να δωσω κατι παραπανω.

♥Stella®♥
15-05-11, 21:32
And..

TOPICS ARE MERGED & MOVED...