PDA

Επιστροφή στο Forum : Θανατική Ποινή: Υπέρ ή Κατά;

Χρήστος
19-05-11, 22:08
Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;

α) Υπέρ
β) Κατά

Σημείωση: Η θανατική ποινή στην Ελλάδα καταργήθηκε νομοθετικά το 1994 και συνταγματικά το 2001

Χρήστος
19-05-11, 22:09
Το ξέρω πως αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μακροχρόνια συζήτηση γι' αυτό θα ήταν επιθυμητή η σύντομη απάντησή σας και μόνο. Σε περίπτωση που είστε υπέρ, μπορείτε να αναφέρεται μόνο το λόγο (εφόσον το επιθυμείτε)

Χρήστος
19-05-11, 22:11
Είμαι υπέρ όσο αφορά στα φαινόμενα παραβατικής συμπεριφοράς (βιασμός, κακοποίηση) όπως και όταν σκοτώνεις κάποιον από πρόθεση

koukli
19-05-11, 22:21
Είμαι "κατά", μόνο και μόνο επειδή δεν θεωρώ ότι είναι ποινή ο θάνατος, ο θάνατος είναι μια φυσική εξέλιξη και με την εκτέλεση απλά την συντομεύεις...
Και στην τελική, στην ισόβια ποινή μπορεί όντως να σωφρονιστεί ο κατάδικος.

Από την άλλη η θανατική ποινή μπορεί να αποτρέψει εντονότερα (απ' ότι η κάθειρξη) τον θύτη να τελέσει την αξιόποινη πράξη...!!!

STGreborN
19-05-11, 22:54
eimai yper, opws eipe kai o dhmiourgos se periptwseis viasmou, kakopoihshs, kai anthrwpoktonias apo prothesi, me tin proypothesi pws dn yparxei ixnos amfivolias gia tin praksi. (syllipsi tin wra tis praksis, autopteis martyres, omologia)

tolis_01
19-05-11, 23:07
Κατά (βαριέμαι να επιχειρηματολογήσω :p ).

qwerty1982
20-05-11, 00:05
Κατά χωρίς πολλά πολλά , επειδή ειπώθηκε και το να μην υπάρχει καμία αμφιβολία ότι ετελέσθη η αξιόποινη πράξη ,προτείνω εάν δεν έχετε δει την ταινία "Life of David Gale" να την δείτε ,είναι πάνω ακριβώς στο θέμα μας περί "αμφιβολίας και βεβαιότητας" και είναι πραγματική ιστορία.

orgix
20-05-11, 02:32
Κατά γιατί πρέπει να πληρώσει αυτά που έχει κάνει! Και είμαι και κατά της φυλάκης! Να δουλέψει για όφελος του δημοσίου για να εκτίσει την ποινή του!!!

hot as ice
20-05-11, 02:52
υπάρχουν πολλές τιμωρίες εκτός της θανατικής ποινής, ο θάνατος δεν είναι τιμωρία!
Κατά!!!!

LongTom
20-05-11, 05:57
Κατά γιατί:
1ον)Το δικαστικό σύστημα μπάζει από παντού και πολλοί αθώοι πεθαίνουν τζάμπα
2ον)Οι μελλοθάνατοι γίνονται όργανα προπαγάνδας για πολιτικάντιδες που θέλουν είτε να φανούν καλοί και τους δίνουν χάρη είτε αδέκαστοι και τους εκτελούν χωρίς βάσιμα αποδεικτικά στοιχεία.

Nukem
20-05-11, 07:43
Κατά, γιατί με δικηγόρους σαν τον Κούγια θα θανατώνονταν ο καλός ο κοσμάκης και θα μένουν βαρβάτοι και ζωντανοί τα αποβράσματα της ελληνικής κοινωνίας.

voleftis
20-05-11, 09:03
ΚΑΤΑ γιατί μια στο εκατομμύριο να υπάρξει δικαστική πλάνη και να καταδικαστεί ένας αθώος ( έχει συμβεί πολλές φορές ) δεν θα υπάρξει η δυνατότητα επανόρθωσης .
Άλλωστε σε χώρες της δύσης που ισχύει (κυρίως ΗΠΑ ) δεν έχω δει να έχουν καταφέρει να μειώσουν την εγκληματικότητα χρησιμοποιώντας την σαν αποτρεπτικό κίνητρο το αντίθετο θα έλεγα .
Και αν το δούμε και σαν χριστιανοί κανείς άνθρωπος δεν δικαιούται να αφαιρεί ζωή άλλου ανθρώπου …εκτός αν λειτουργούμε επιλεκτικά στις εντολές του κυρίου !!!

blackmore
20-05-11, 11:58
Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;

α) Υπέρ
β) Κατά

Σημείωση: Η θανατική ποινή στην Ελλάδα καταργήθηκε νομοθετικά το 1994 και συνταγματικά το 2001

Ήθελα και εγώ να κάνω μια τέτοια δημοσκόπηση αλλά το σκεφτόμουν.
Εγώ είμαι υπέρ γιατί τα πράγματα αγριεύουν (όχι από την μεριά τον λαθρομεταναστών μονο, αλλά από όλη την κοινωνία) πάμε σε μια νέα εποχή που η ζωή έχει λιγότερη αξία από ένα ευρώ, μιας και αρκετοί άνθρωποι έχασαν την ζωή τους σε ληστεία για να τους πάρουν 1 ευρώ - 10 ευρώ - ένα κινητό κλπ.
Υπερ.

.:Darth Vader:.
20-05-11, 12:01
iper alla oxi se tetio vathmo opos eixane stin ameriki mono gia ta poli varia egglimata

Φαέθων
20-05-11, 12:14
Κατά...
Για τους λόγους που είπε ο voleftis πιο πάνω...

Επίσης αν το ισόβια σήμαινε εφ' όρου ζωής και όχι 10...15...25 χρόνια, τότε δεν θα χρειαζόταν καν να υπάρχει σαν σκέψη αυτή η τιμωρία...

Corolla
20-05-11, 12:26
Κατά.
Η αφαίρεση της ζωής κάποιου, δεν είναι ούτε σωφρονισμός ούτε δικαίωμα κανενός.
Είμαι υπέρ της ισόβιας κάθειρξης, πραγματικά ισόβιας όμως, χωρίς αναστολή για ανθρώπους-τέρατα.

BambinoS
20-05-11, 13:56
Κατά.
Η αφαίρεση της ζωής κάποιου, δεν είναι ούτε σωφρονισμός ούτε δικαίωμα κανενός.

:yes:

tolis_01
20-05-11, 14:22
Βλέπω ότι μερικοί χρησιμοποιείτε τις λέξεις ισόβια και σωφρονισμός στην ίδια πρόταση. Πως ακριβώς προκύπτει σωφρονισμός όταν κάποιος δεν πρόκειται να βγει ποτέ από τη φυλακή;

STRMKON
20-05-11, 16:18
ΥΠΕΡ εαν εφαρμοστει σε ανθρωπους τερατα
ΚΑΤΑ εαν πραγματι οταν ενοουμε ισοβια ενοουμε ισοβια οχι εξοδο σε 16 χρονια και καταναγκαστικη εργασια ενοειτε να βγαζει το καθηκι τα λεφτα που ξοδευει το κρατος για την συντηρηση του

harry_lostone
20-05-11, 17:38
ψηφισα υπερ
αλλα δεν ειναι απολυτο αυτο....
οπως ειπαν ολοι,πρεπει να υπαρχει ορθη χρηση αυτης της ποινης,και στην ελλαδα οποιος ειναι ανεπιθυμητος απο τους πιο "μεγαλους",θα χρεωνεται με 5 βιασμους και δολοφονιες,θα θανατωνεται,και θα παιρνει στον ταφο του ολες τις βρωμιες που ηξερε για αυτους...

τωρα που το καλοσκεφτομαι βλεποντας και τα ποστς των υπολοιπων
σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ειμαι υπερ του βασανισμου (παιδοβιαστης κτλ.),και μετα τον σκοτωνουμε κιολας....
γενικοτερα ειμαι οσο φιλειρηνιστης μπορω,αλλα ειναι καποιες καταστασεις που αν τις βιωσει καποιος δικος σου δεν ησυχαζεις αν δεν παθει τα ιδια και χειροτερα ο θυτης,οποτε σαν τριτος ειναι ευκολο να λες "οχι στην θανατικη ποινη",σαν πρωτοδευτερος ομως απαιτεις δικαιοσυνη,και αυτη,πρεπει να εισαι χαζος για να μην καταλαβεις οτι ΔΕΝ ειναι η φυλακιση
σορυ που μακρυγορησα αλλα ειναι τετοιο το θεμα που δεν εκφραζεται με μερικες κουβεντες.....

harry_lostone
20-05-11, 17:39
Βλέπω ότι μερικοί χρησιμοποιείτε τις λέξεις ισόβια και σωφρονισμός στην ίδια πρόταση. Πως ακριβώς προκύπτει σωφρονισμός όταν κάποιος δεν πρόκειται να βγει ποτέ από τη φυλακή;

των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν......
αν ξερεις οτι η ταδε πραξη κοστιζει 100 χρονια και οχι 15 απτην ζωη σου το σκεφτεσαι λιιιιιγο καλυτερα...

yannkos
20-05-11, 17:44
Κατά.
α) Σαν γενικός κανόνας δεν μπορεί να εξαληφθεί η πιθανότης δικαστικού λάθους (ή σκόπιμης καταδ'ικης-παγίδευσης) και η εκτέλεσης είναι τελεσίσικη,
β) Η πολιτεία μπορει να τιμωρεί και να αποτρέπει μελλοντικά εγκλήματα αλλά όχι να εκδικήται και
γ) Κανείς δεν μπορεί να επιβάλει σε κάποιον να σκοτώνει ή με την απόφασή του (ένορκοι,δικαστές) ή ενεργά

crazy_ant
20-05-11, 19:10
κατά!!!ασυζήτητα!!!!
δεν θα παίξουμε τους θεούς...!!!!

fyntanaki
20-05-11, 19:14
Είμαι υπέρ της θανατικής ποινής γιατί κάποια ανθρωπόμορφα τέρατα που διαπράτουν κτηνωδίες πρέπει να τους αφαιρείται η ζωή γιατί δεν την αξίζουν.
Υπερ λοιπόν της θανατικής ποινής και για να ξεβρωμίζει η κοινωνία απο κάτι καθίκια του κερατά και για να μην γεμίζουν οι φυλακές απο ανθρώπους που μόνο άνθρωποι δεν είναι!

gioths
20-05-11, 22:14
είμαι υπέρ αλλά συμβιβάζομαι και με πραγματικά ισόβια για αυτούς που το αξίζουν

Anemos2006
20-05-11, 22:29
Κατά χωρίς πολλά πολλά............

romios_gr
21-05-11, 03:52
Είμαι υπέρ της θανατικής ποινής γιατί κάποια ανθρωπόμορφα τέρατα που διαπράτουν κτηνωδίες πρέπει να τους αφαιρείται η ζωή γιατί δεν την αξίζουν.
Υπερ λοιπόν της θανατικής ποινής και για να ξεβρωμίζει η κοινωνία απο κάτι καθίκια του κερατά και για να μην γεμίζουν οι φυλακές απο ανθρώπους που μόνο άνθρωποι δεν είναι!

ΤΟ ΙΔΙΟ.....και συμπληρώνω ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΙΕΠΡΑΞΕ ΑΥΤΟΣ -

http://www.ThePicz.com/pictures/9fcc69bbc6afd1a8ab8b7bfe5597b1a2.gif (http://www.ThePicz.com)

iron fist
21-05-11, 13:20
Υπέρ σε ορισμέξνα ειδεχθή εγκλήματα,αλλά να εφαρμόζεται!!!!Όχι ,όπως οι άλλοι νόμοι που δεν εφαρμόζονται... και ούτε Ασυλίες και βλακείες...

gothmong
21-05-11, 14:01
ειναι ποινη για εγκληματα ιδαιτερα ειδεχθη και να πρεπει να τιμωρουνται με αυτη παιδοφιλοι, βιαστες και δολοφονοι που εχουν σοκαρει την κοινωνια οχι μια γυναικα που την κτυπαει ο αντρας της και τον σκοτωνει εν βρασμο αλλα καλη ωρα τα καλοπαιδα απο το αφγανισταν

vroxoula
21-05-11, 14:24
ΥΠΕΡ σε κατι τερατα..... (παιδαραστες .,δολοφονια απο προθεση)

harry_lostone
21-05-11, 15:04
ΥΠΕΡ σε κατι τερατα..... (παιδαραστες .,δολοφονια απο προθεση)

η δολοφονια απο προθεση ειναι πολυ αυθαιρετο.......αν σκοτωσω τον παιδεραστη της κορης μου,θα εχω διαπραξει δολοφονια απο προθεση ,θα μου αξιζει θανατικη ποινη ?

TheWall
21-05-11, 16:10
αν ξερεις οτι η ταδε πραξη κοστιζει 100 χρονια και οχι 15 απτην ζωη σου το σκεφτεσαι λιιιιιγο καλυτερα...

Πιστεύεις ότι κάποιος που είναι ικανός να σκοτώσει ή να βιάσει είναι σε θέση να σκεφτεί την τιμωρία που τον περιμένει και αυτό να τον αποτρέψει απ'το να διαπράξει το έγκλημα? Δε νομίζω πως η μελλοντική τιμωρία μπορεί να συμμορφώσει ένα ψυχάκια που του χει σαλέψει

tolis_01
21-05-11, 19:16

Το ρώτησα σκεπτόμενος από την άποψη "μετά το έγκλημα". Πριν ή και κατά το έγκλημα, δεν νομίζω ότι κάποιος κάθεται και τα ζυγίζει (χμ, δυο τρεις, έξι, τρεις πέντε δεκαπέντε, ας σκοτώσω τρεις ανθρώπους, καλά είναι, στον τέταρτο καίγομαι ;p ).

titos_titi
21-05-11, 21:24
Κατά γιατί πρέπει να πληρώσει αυτά που έχει κάνει! Και είμαι και κατά της φυλάκης! Να δουλέψει για όφελος του δημοσίου για να εκτίσει την ποινή του!!!

οτι ναναι ομως

harry_lostone
22-05-11, 22:35
Πιστεύεις ότι κάποιος που είναι ικανός να σκοτώσει ή να βιάσει είναι σε θέση να σκεφτεί την τιμωρία που τον περιμένει και αυτό να τον αποτρέψει απ'το να διαπράξει το έγκλημα? Δε νομίζω πως η μελλοντική τιμωρία μπορεί να συμμορφώσει ένα ψυχάκια που του χει σαλέψει

Το ρώτησα σκεπτόμενος από την άποψη "μετά το έγκλημα". Πριν ή και κατά το έγκλημα, δεν νομίζω ότι κάποιος κάθεται και τα ζυγίζει (χμ, δυο τρεις, έξι, τρεις πέντε δεκαπέντε, ας σκοτώσω τρεις ανθρώπους, καλά είναι, στον τέταρτο καίγομαι ;p ).

σωστα αυτα που λετε,χεστε το "των φρονιμων τα παιδια".......
ομως γιατι ενας ψυχακιας να αφεθει ελευθερος στα 15 χρονια ? με την λογικη που λεει οτι δεν σκεφτεται τις συνεπειες,με την ιδια λογικη μετα απο 15 χρονια φυλακισης δεν θα εχει βαλει μυαλο και θα κανει τα ιδια και χειροτερα.....

tolis_01
23-05-11, 09:44
σωστα αυτα που λετε,χεστε το "των φρονιμων τα παιδια".......
ομως γιατι ενας ψυχακιας να αφεθει ελευθερος στα 15 χρονια ? με την λογικη που λεει οτι δεν σκεφτεται τις συνεπειες,με την ιδια λογικη μετα απο 15 χρονια φυλακισης δεν θα εχει βαλει μυαλο και θα κανει τα ιδια και χειροτερα.....

Ένας ψυχάκιας στην φυλακή, μάλλον βρίσκεται σε λάθος μέρος ;)
Μιας που αν το πρόβλημά του είναι ψυχιατρικό, ο σωφρονισμός δεν είναι αυτός που θα το λύσει.

shakm
23-05-11, 09:50
Χμ.. φέρνει κοντά στο ίδιο ερώτημα περί έκτρωσης.

Στατιστικά η έκτρωση ήταν από τα καλύτερα μετρά κατά της εγκληματικότητας (βλ. μείωσή εγκληματικότητας στις ΗΠΑ, πάρα την κρίσή που διέτρεξε - την προηγούμενη κρίση, όχι την τελευταία)

Ακούγεται σκληρό όταν το λες για κάποιο μεμονωμένο άνθρωπο, αλλά η μακροπρόθεσμη επίδρασή θα είναι θετική, οπότε υπέρ...

shakm
23-05-11, 09:53
η δολοφονια απο προθεση ειναι πολυ αυθαιρετο.......αν σκοτωσω τον παιδεραστη της κορης μου,θα εχω διαπραξει δολοφονια απο προθεση ,θα μου αξιζει θανατικη ποινη ?

...αν όμως υπήρχε η θανατική ποινή, δε θα χρειαζόταν να κυνηγήσεις το δολοφόνο της κόρης σου όμως - αφού έτσι κι αλλιώς θα τον περιμένει η καρέκλα ;-)

chriko
23-05-11, 18:17
Είμαι υπέρ μόνο για τους έμπορους ναρκωτικών, όχι τα βαποράκια και για τους παιδεραστές.

apisteyth
05-06-11, 17:44
yper kai pali yper ..... thanatos sth geitonissa reeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

crazy_ant
05-06-11, 17:52
amolise ta skilia sto exw pei :p

apisteyth
05-06-11, 17:53
gt den ta lypasai ta kahmena ????? dhlhtirio einai ... ftou ftou makryaaaaaaaaaaaaaaa

crazy_ant
05-06-11, 17:54
aaaxaxaxaxa!!:p

apisteyth
05-06-11, 17:54
:p

kalodrei
09-06-11, 20:42
ΤΟ ΙΔΙΟ.....και συμπληρώνω ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΙΕΠΡΑΞΕ ΑΥΤΟΣ -

etsi bravo !

cloneboy
23-06-11, 10:37
κατά της θανατικής ποινής. Δεν λύνει το πρόβλημα αυτό

madvinegar
23-06-11, 11:18
Κατα της θανατικης ποινης γενικά αλλα υπερ αυτης οπως την προβλεπει το Συνταγμα μας δλδ για έσχατη προδοσία.

KAKOPEDI 13
30-07-11, 17:50
Ειμαι κατα γιατι ολοι εχουν δικαιωμα να ζησουν ειτε ειναι τερατα ειτε δεν ειναι εξαλλου για ενα καταδικο ο θανατος ειναι η λυτρωση καλυτερη τιμωρια ειναι η φυλακη παραο θανατος

sentinel33
30-07-11, 18:35
Υπέρ σε περίπτωσις βιασμού ανηλικων, θανάτου εκ προθέσεως,και εσχατης προδοσίας του ελληνικού λαου.

Sak_attack
03-09-11, 12:06
Κατά και δεν τίθεται θέμα συζήτησης

http://www.youtube.com/watch?v=nPyDieKtc-M

Lianapapaki
03-09-11, 12:30
Είμαι κατά της θανατικής ποινής.Post αριθμός 4 koykli Με καλύπτει!