PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεξιόχειρας ή Αριστερόχειρας;

Χρήστος
21-05-11, 23:34
Δεξιόχειρας ή Αριστερόχειρας;

α) Δεξιόχειρας
β) Αριστερόχειρας
γ) Αμφιδέξιος

Χρήστος
21-05-11, 23:35
Ξεκινάω πρώτος: Δεξιόχειρας...

Nukem
21-05-11, 23:39
Τι ρατσιστικό...αν κάποιος είναι κουλός, δεν έχει να επιλέξει :p

Δεξιόχειρας :p

(μου δωσες ιδέα, θα ανοίξω poll "Με ποιο χέρι τον κρατάτε όταν ουρείτε?" :D)

akai
22-05-11, 07:55
μικρος ξεκινησα να γραφω με το αριστερο, αλλα τοτε θεωρουνταν κακο. επεσαν λοιπον καποιες σφαλιαρες και μπηκα στο "σωστο δρομο". παρολα αυτα ακομη και σημερα μπορω να γραφω και με το αριστερο σχετικα γρηγορα αλλα τα γραμματα ειναι χειροτερα.

spiros177
22-05-11, 09:02
μικρος ξεκινησα να γραφω με το αριστερο, αλλα τοτε θεωρουνταν κακο. επεσαν λοιπον καποιες σφαλιαρες και μπηκα στο "σωστο δρομο". παρολα αυτα ακομη και σημερα μπορω να γραφω και με το αριστερο σχετικα γρηγορα αλλα τα γραμματα ειναι χειροτερα.

apo ta idia kai ego !!!!alla oxi sfaliares....vergies sto aristero mou....akoma ponane ........

VincentGR
22-05-11, 09:11
Re pate kala? ti sfaliares? Kurie elehson.

akai
22-05-11, 09:44
κι ομως. στην εποχη μου ηταν κακο να γραφεις με το αριστερο.η επιστημη δεν ειχε καταληξει στα συμπερασματα που ξερουμε σημερα.

Mendacium
22-05-11, 10:06

k poses fores ton tinazete episis... k an i kopelas sas pisteuei pws an ton tinaksete panw apo 3 fores 8ewreitai m@l@kia k asines8ita tin keratwnete!

VincentGR
22-05-11, 10:50
akai : gia pote les file mou?

tinkano
22-05-11, 10:59
Αν είχε επικρατήσει η άποψη της δασκάλας μου (δεκαετία 80) θα ήμουν δεξιόχειρας.
Τελικά πέρασε η δική μου. Αριστερόχειρας

akai
22-05-11, 16:09
akai : gia pote les file mou?

για τη δεκαετια του '60

harry_lostone
22-05-11, 16:51
εγω γραφω με το δεξι ποδι αλλα δεν εχει επιλογη

LongTom
22-05-11, 16:59
Αριστερά στα γραπτά.

hakunamatata
22-05-11, 20:02
αριστερόχειρας

Mouritsa
23-05-11, 08:16
Παρόλο που είμαι αριστερόχειρας! Κάποια πράγματα τα κάνω ΜΟΝΟ με το δεξί... Γράφω με το Αριστερό άλλα το Μouse το πιάνω με το Δεξί!

shakm
23-05-11, 09:41
Δεξιόχειρας. Η πιο κρίσιμη ερώτηση - ειδικά αυτη την περιοδο - θα ήταν ποιος είναι δεξιοπόδαρος βεβαία!

crazy_ant
23-05-11, 10:47
deksioxera! :p

foufoutos
23-05-11, 16:44
aristeroxeiras opws kai oi pio eksipnoi ston kosmo...

papajo
23-05-11, 17:28
Δεξιόχειρας. Η πιο κρίσιμη ερώτηση - ειδικά αυτη την περιοδο - θα ήταν ποιος είναι δεξιοπόδαρος βεβαία!

Συνήθως όποιο χέρι χρησιμοποιεί κάποιος στο γράψιμο, το αντίστοιχο πόδι στην κλωτσιά. Μικρές εξαιρέσεις υπάρχουν, όπως ο φίλος πιο πάνω που γράφει με το αριστερό και χτησιμοποιεί το ποντίκι με το δεξί. Αυτές απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Το όλο θέμα μάλλον ανοίχτηκε για χαβαλέ. Ειναι από αυτά που λέμε: άχρηστες πληροφορίες

Mouritsa
24-05-11, 10:54
Συνήθως όποιο χέρι χρησιμοποιεί κάποιος στο γράψιμο, το αντίστοιχο πόδι στην κλωτσιά. Μικρές εξαιρέσεις υπάρχουν, όπως ο φίλος πιο πάνω που γράφει με το αριστερό και χτησιμοποιεί το ποντίκι με το δεξί. Αυτές απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Το όλο θέμα μάλλον ανοίχτηκε για χαβαλέ. Ειναι από αυτά που λέμε: άχρηστες πληροφορίες

Αν το nick μου δεν ήταν Μουρίτσα και ήταν Chris τι θα έλεγες? Ο Λεβέντης? x0axax0a0x

old
24-05-11, 11:37

aristeroxeiras eimai.....

alla to tsoutsouni mou gia na ouriso to piano me to deksi....:p

exo dokimasi na to piaso me to aristero alla katourisa to panteloni mou....:p

Yasmin
24-05-11, 11:39
Αριστερόχειρας

crazy_ant
24-05-11, 11:43
aristeroxeiras eimai.....

alla to tsoutsouni mou gia na ouriso to piano me to deksi....:p

exo dokimasi na to piaso me to aristero alla katourisa to panteloni mou....:p
eleos re antwni!! :laugh:
zwgrafizeis opos pantaaaaaaaaa!!apla respect!! :bow: :p

Νίκος
24-05-11, 21:07
Δεξιόχειρας :d

FoT1s
24-05-11, 23:29
Εγώ με το μεσαίο. :d

Corolla
25-05-11, 00:22
Εξαρτάται....

Αν το πληκτρολόγιο στηρίζεται στο δεξί μου γόνατο, τότε έιμαι αριστερόχειρας.
Αν το πληκτρολόγιο στηρίζεται στο αριστερό μου γόνατο, τότε είμαι δεξιόχειρας. :p

Επίσης στο κατούρημα δεν είμαι ούτε αριστερόχειρας ούτε δεξιόχειρας, διότι λόγω προσόντων μου χρειάζονται και τα δύο χέρια. Συχνά πυκνά μου χρειάζεται και δεύτερο άτομο για βοήθεια! :tongue2:

Αριστερά στα γραπτά.
Στα προφορικά??? :p

PannosP
25-05-11, 09:12
Και τα δυο ενοειται !!

fmd21162704
25-05-11, 21:12
Δεξιόχειρας

EmpressKaileena
25-05-11, 23:07
xaxaxaxax σχεδον ολοι που ποσταρατε εδω ειστε αριστεροχειρες...:p

Δεξιοχειρας. Γραφω με το δεξι, αλλα τις περισσοτερες δουλειες τις κανω με το αριστερο. :huh:
(πριν σπασω τον αγκωνα μου στο δεξι χερι, δεν χρησιμοποιουσα καν το αριστερο. Go figure. Ακομα ειναι το δυνατο μου χερι ομως.)

iron fist
25-05-11, 23:18
1)Γράφω και τρώω με το αριστερό
2)Πετάω τη μπάλα με το δεξί, το όπλο με το δεξί (για κυνήγι,μην παρεξηγηθούμε...), το καλό μου χέρι για γροθιές και τεχνικές είναι το δεξί (πολεμικές τέχνες,μην παρεξηγηθούμε πάλι...)

Αμφιδέξιος έβαλα...

SkapoGr
26-05-11, 14:05
Αριστερόχειρας

Gratis
29-05-11, 13:02
αριστερόχειρας,αλλά πολλά πράγματα τα κάνω με το δεξί.

Indian
13-06-11, 09:57
Δεξιόχειρας...!

Rebel 21
14-06-11, 15:05
εγω γραφω με το δεξι ποδι αλλα δεν εχει επιλογη

Το μπροστινό ή το πίσω.......???

pho3nix
14-06-11, 22:31
klasikos aristeroxeiras

hot as ice
14-06-11, 23:28
Είναι κάτι που στον καθένα έρχεται φυσιολογικά!
εγώ δεξιόχειρας, η αδελφή μου με το αριστερό, θυμάμαι στο σχολείο την πίεση της δασκάλας να γράφει με το δεξί, τελικά συνήθισε μεν να γράφει με το δεξί, ωστόσο όλα τα υπόλοιπα με το αριστερό τα κάνει...

sentinel33
16-06-11, 21:59
Nomizo o sostos oros den einai amfideksios alla amfixiras pou simeni xrisimopoiounte kai ta dio xeria gia diafores doulies....toulaxiston etsi mou xe pei o giatros oti eimai otan eimoun pitsirikas...p.x vidono karfono kovo kai pirovolo kai me ta dio xeria grafo me to aristero grigora me asxima gramata me to deksi pio arga allla poli pio omorfa gramata ...tro koutali h pirouni kai me ta dio to idio kai to maxeri episis....otan epeza mpasket to kalo htan to deksi kai to aristero akolouthouse alla kai ta dio stin ousia ...sto podosfero aristeropodaros to deksi sxedon katholou...se odigisi exo odigisi deksiotimono me thn idia akrivia opos kai to diko mou kai malista den mou kane kai idieteri entiposi...sto mpoks palia pou ekana eixa kai ta dio kai malista to aristero me megaliteri dinami apo oti mou lege o proponitis sto gimnastirio omos sikona ligotera me t aristero...auta...sas mperdepsa....axaxaxaxa ante kalo mas vradi...:):)

Αλεξάνδρα.
11-07-11, 21:26
με το δεξί γράφω αλλά κάνω πολλά και με το αριστερό