PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρησιμοποιείτε ακουστικά όταν μιλάτε στο κινητό τηλέφωνο;

analwsimos
03-06-11, 00:09
http://www.iatronet.gr/photos/ygeia/periballon_ygeia/1172.jpg

Χρησιμοποιείτε ακουστικά όταν μιλάτε στο κινητό τηλέφωνο;

Χρησιμοποιώ απευθείας το κινητό
Χρησιμοποιώ ακουστικά με καλώδιο (handsfree)
Χρησιμοποιώ ασύρματο ακουστικό (bluetooth)
Δεν έχω κινητό

MoNsTeR
03-06-11, 04:43
Απευθειας το κινητο εφοσον μιλαω το πολυ 10 λεπτα ολη την μερα..

LongTom
03-06-11, 06:39
Δεν έχει handsfree γιατί το κινητό, είναι των 20Ε :p
Αλλά έτσι και αλλιώς μιλάω πολύ σπάνια(μερικές φορές τον μήνα),μόνο SMS.

tolis_01
03-06-11, 10:15
Έχω handsfree, αλλά σπάνια το χρησιμοποιώ μιας που δεν μιλάω πολύ.

.:Darth Vader:.
03-06-11, 11:56
με handsfree (της περισσότερες φόρες)

crazy_ant
03-06-11, 12:00
apeuthias sto kinito..kai kakos..idika otan odigaw..
sto telos tha vrethw se kamia thalassa i se kana gkremo :p

toni97
03-06-11, 13:19
me handsfree...

pho3nix
03-06-11, 13:34
kateu8ian to kinito sto auti mou,polu kakos vevaia

BambinoS
03-06-11, 14:05
προσπαθώ να το χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν περισσότερο..
το handsfree, εννοείται! :p

TheWall
03-06-11, 14:11
apeuthias sto kinito..kai kakos..idika otan odigaw..
sto telos tha vrethw se kamia thalassa i se kana gkremo :p

Το θέμα είναι ότι θα πάρεις κι άλλους μαζί σου

crazy_ant
03-06-11, 16:47
mpa..den kanw lalakies otan exei kinisi..pantaaaaaaa!!ma panta!!skeftomeni tous allous ;)
apla..no me noiazei ite trakarw ite oxi..
etsi kai alliws kaneis den tha me klapsei :p

Αλεξάνδρα.
03-06-11, 17:29
εγώ πάλι συνειδητοποιώ ότι είστε από τους ανθρώπους που βρίζω στο δρόμο
οδηγάει ακριβό αυτοκίνητο πχ και δεν έχει να δώσει για bluetooth ή ακουστικό έχω έρθει πολλές φορές στο δίλημμα να κατεβάσω το παράθυρο και να πω να σου πάρω εγώ αφού δεν έχεις ....!!!!

Antonius
03-06-11, 17:33
οδήγηση και κινητό;;;; έγκλημα (και λίγο λέω)

http://www.youtube.com/watch?v=aPlnNaHGZY8

analwsimos
03-06-11, 17:45
ωραίο το video..

θα έπρεπε να παιχθεί και στην Ελληνική τηλεόραση το ίδιο ή κάτι ανάλογο...
έχω δει πάρα πολλούς οδηγούς να χρησιμοποιούν κινητό και να οδηγούν στην Ελλάδα

Antonius
03-06-11, 18:52
ωραίο το video..

θα έπρεπε να παιχθεί και στην Ελληνική τηλεόραση το ίδιο ή κάτι ανάλογο...
έχω δει πάρα πολλούς οδηγούς να χρησιμοποιούν κινητό και να οδηγούν στην Ελλάδα

Πρόκειται για έγκλημα. Οδηγώ τόσο δίκυκλα όσο και τετράτροχα. (και βάλε) Ξέρω τί πάει να πει να αποσπάται η προσοχή για ένα δευτερόλεπτο.
Απλά το έγκλημα ίσως έχει διάφορες αφετηρίες.

hakunamatata
03-06-11, 19:01
επειδή μονίμως ακούω μουσική, πάντα με handsfree αν και συνήθως sms στέλνω.

Antonius
03-06-11, 19:04
αν και συνήθως sms στέλνω.

οδηγώντας ;;;

http://www.youtube.com/watch?v=vAxcnZCU0UU

harry_lostone
04-06-11, 01:55
ειναι οντως επικινδυνο να μιλας στο τηλεφωνο οταν οδηγας
αλλα οταν μιλας,μπορει η σκεψη σου να ειναι στο τι θα πεις αλλα τα ματια σου ειναι στον δρομο
οπως οταν μιλας στο bluetooth
απο κει και περα,ειναι θεμα αυτοκινητου και οδηγου το αν μπορει να οδηγησει με το ενα χερι ή αν ειναι αυτοματο

και δεν ειναι αντιληψη ελληναρα,ειναι αντιληψη ικανοτητας.μπορω ? μιλαω,δεν μπορω ? δεν μιλαω
θα μου πειτε "θα την παθεις και θα κλαις"
δεν κυνηγαω την τυχη μου,αν χτυπησει το σηκωνω και απανταω ,δεν μιλαω 30 λεπτα (οπως οι μισες γυναικες πχ),γιατι εκει ειναι το μεγαλυτερο προβλημα (και στην πολυλογια και στις γυναικες :p )
σιγουρα κατανοω την ευθυνη ενος οχηματος 1 τονου με ταχυτητα και σιγουρα με εμπιστευομαι

οπως οταν καπνιζω και οδηγαω,οπως οταν πινω καφε και οδηγαω (και οπως οταν πινω καφε,καπνιζω,μιλαω στο τηλεφωνο και οδηγαω :rofl:)

harry_lostone
04-06-11, 01:59
επισης το κινητο το χρησιμοποιω απευθειας για να (την) ακουω καλυτερα

hot as ice
04-06-11, 04:57
Χρησιμοποιώ απευθείας το κινητό :)

Στο αυτοκίνητο το αφήνω ως επί τω πλείστον να χτυπάει,εξαρτάται ασφαλώς και ποιος είναι στην άλλη άκρη...
πάντως ανεξαρτήτου χώρας-τόπου και νόμων παντού οδηγούν και μιλούν στο τηλέφωνο και όσο νεότερος ο οδηγός τόσο περισσότερο αδιαφορεί...

LongTom
04-06-11, 06:33
αλλα οταν μιλας,μπορει η σκεψη σου να ειναι στο τι θα πεις αλλα τα ματια σου ειναι στον δρομο
απο κει και περα,ειναι θεμα αυτοκινητου και οδηγου το αν μπορει να οδηγησει με το ενα χερι ή αν ειναι αυτοματο

και δεν ειναι αντιληψη ελληναρα,ειναι αντιληψη ικανοτητας.μπορω ? μιλαω,δεν μπορω ? δεν μιλαω
δεν κυνηγαω την τυχη μου,αν χτυπησει το σηκωνω και απανταω ,δεν μιλαω 30 λεπτα (οπως οι μισες γυναικες πχ),γιατι εκει ειναι το μεγαλυτερο προβλημα (και στην πολυλογια και στις γυναικες :p )
σιγουρα κατανοω την ευθυνη ενος οχηματος 1 τονου με ταχυτητα και σιγουρα με εμπιστευομαι

οπως οταν καπνιζω και οδηγαω,οπως οταν πινω καφε και οδηγαω (και οπως οταν πινω καφε,καπνιζω,μιλαω στο τηλεφωνο και οδηγαω :rofl:)

http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phones_and_driving_safety
Θα την πάθεις και θα κλαις :)
Όσο λίγο και να μιλάς είναι επικίνδυνο.Τίποτα άλλο.

Antonius
04-06-11, 06:40
Δεν είναι απλά επικίνδυνο αλλά εγκληματικό. Το θέμα είναι αν εγκληματείς από ανοησία ή από σκοπό. Τόσο απλά.

Υπάρχουν bluetooth, ραδιο-cd με bluetooth που διακόπτουν τη μουσική για να ακουστεί η κλήση ή και τα παραδοσιακά handsfree που αποδεσμεύουν τον οδηγό από την ανάγκη να χειριστεί το τηλέφωνο, να το κρατά και να προσπαθεί να μην του φύγει και ασχολείται απρόσκοπτα με την οδήγηση. Άρα οι λύσεις είναι πάρα πολλές. Μπορεί δηλαδή ο οδηγός να αποφύγει την εγκληματική οδήγηση εύκολα. Αρκεί να το θέλει.

Αλεξάνδρα.
04-06-11, 08:21

επειδή οι γυναίκες έχουμε το γνώθι σε αυτόν όμως έχουμε bluetooth,hands free etc τι νομίζεις για κάτι ξανθιές τα βγάζουν όλα αυτά και τα πουλάνε !!

σιγά μη ήταν για την ασφάλεια στην οδήγηση !!!

υγ δεν έχω δει καμιά γυναίκα να έχει κολλημένο το κινητό στο αφτί-τώρα ξέρω ότι είναι λόγω ικανοτήτων !!!!!!!!

SkapoGr
04-06-11, 10:41

coyote_001
04-06-11, 12:59
απευθείας το κινητό....

Στην εικόνα όμως στην αρχή του θέματος, τι μετρητής είναι αυτός???

chris2busy
04-06-11, 18:08
Ανοικτη ακροαση ξεχασες να βαλεις...
προσωπικα τη χρησιμοποιω παντα στο σπιτι και στο αμαξι...πλεον επισης τα αμαξια ερχονται σχεδον ολα με στανταρ εξοπλισμο bluetooth για ανοικτη ακροαση στο αυτοκινητο..

Δεν ψηφισα γιατι κατατασομαι σε αυτη τη κατηγορια..και βασικα ειναι και πιο ασφαλης απο ολες, μαζι με το bluetooth ακουστικο..

evans1
04-06-11, 20:54
εγώ πάλι συνειδητοποιώ ότι είστε από τους ανθρώπους που βρίζω στο δρόμο
οδηγάει ακριβό αυτοκίνητο πχ και δεν έχει να δώσει για bluetooth ή ακουστικό έχω έρθει πολλές φορές στο δίλημμα να κατεβάσω το παράθυρο και να πω να σου πάρω εγώ αφού δεν έχεις ....!!!!

Έχω ρίξει βρισίδι σε κάτι ψώνια με μερσεντές που κρατούν με το δεξιό χέρι στο αριστερό αυτί το τηλέφωνο ...
(Αλλά πως αλλοιώς θα επιδείξουν το Ι-ΨΩΝ και το ότι είναι βλάκες!! )

Αλεξάνδρα.
04-06-11, 23:06
Έχω ρίξει βρισίδι σε κάτι ψώνια με μερσεντές που κρατούν με το δεξιό χέρι στο αριστερό αυτί το τηλέφωνο ...
(Αλλά πως αλλοιώς θα επιδείξουν το Ι-ΨΩΝ και το ότι είναι βλάκες!! )

χαίρομαι που βρέθηκε ένας ακόμη !!!! :strongben άντε ,μπας και βάλλουν μυαλό!!!

harry_lostone
05-06-11, 02:43
σορυ αν σας την χαλαω,αποψη μου ειναι,δεν το προτεινω,αλλα εγω μονο την κληση εχω εγνοια και τιποτα παραπανω

το καλυτερο ομως ειναι οταν εχεις hands free (ειρωνια) και με το ενα free hand κρατας το ακουστικο και με το αλλο το μικροφωνο....

νταξ δεν μπορειτε να τα χετε ολα σε αυτο το φορουμ,υπαρχουν και ανευθυνοι

στο θεμα με τις γυναικες θα γινω κακος αλλα θα εχω δικιο,οποτε δεν το συνεχιζω
καληνυχτα και προσοχη στους δρομους,εχω βγει μεθυσμενος και μιλαω στο τηλεφωνο

Antonius
05-06-11, 05:00
το καλυτερο ομως ειναι οταν εχεις hands free (ειρωνια) και με το ενα free hand κρατας το ακουστικο και με το αλλο το μικροφωνο....

ΝΕΟ: Δεν χρειάζεται, το κλιπ που έχει είναι για να πιάνει πάνω στο ρούχο σου, έχει τόσο ευαίσθητο μικρόφωνο που δεν χρειάζεται να το κρατάς κοντά στο στόμα. Κάτι σαν την ανοιχτή ακρόαση!

Αλεξάνδρα.
05-06-11, 08:14
σορυ αν σας την χαλαω,αποψη μου ειναι,δεν το προτεινω,αλλα εγω μονο την κληση εχω εγνοια και τιποτα παραπανω

νταξ δεν μπορειτε να τα χετε ολα σε αυτο το φορουμ,υπαρχουν και ανευθυνοι

στο θεμα με τις γυναικες θα γινω κακος αλλα θα εχω δικιο,οποτε δεν το συνεχιζω
καληνυχτα και προσοχη στους δρομους,εχω βγει μεθυσμενος και μιλαω στο τηλεφωνο
πες καλέ σιγά θα υπάρχουν και με χιούμορ δεν μπορεί

http://www.youtube.com/watch?v=vIeKfn65UU4

ΝΕΟ: Δεν χρειάζεται, το κλιπ που έχει είναι για να πιάνει πάνω στο ρούχο σου, έχει τόσο ευαίσθητο μικρόφωνο που δεν χρειάζεται να το κρατάς κοντά στο στόμα. Κάτι σαν την ανοιχτή ακρόαση!

έτσι πες που το μαγκώνει μια γυναίκα που σέβεται τον εαυτό της!!!!! στο στήθος ακριβώς κάτω από το στοματάκι !!
http://i402.photobucket.com/albums/pp108/titney/handsfreekit.jpg

foufoutos
05-06-11, 19:23
apeutheias to kinito kai an einai megali klisi anoixti akroasi...:)

DANAI PAPPA
07-06-11, 02:57

Indian
13-06-11, 09:55
Συνήθως χρησιμοποιώ απευθείας το κινητό...!
Bluetooth χρησιμοποιώ όταν οδηγώ ή όταν πρόκειται να μιλήσω αρκετή ώρα...!

wounded
13-06-11, 19:03
bluetooth always...