PDA

Επιστροφή στο Forum : Browsers!

Pstef
02-07-11, 15:26
Poios einai o kaliteros auti tn stigmi?

baiosss
02-07-11, 15:40
Με διαφορα καλυτερος κ γρηγοροτερος ειναι ο chrome,το μονο μειον ειναι οτι δεν ειναι συμβατος με καποιες εφαρμογες οπως ο idm για παραδειγμα!

kerveros
02-07-11, 15:41
Mozilla Firefox.ασφαλες και γρηγορος.

.:Darth Vader:.
02-07-11, 15:48
Βασικά εξαρτάται τι εννοούμε καλύτερο

πχ αν θέλω να έχω πραγματικά addons για κάθε γούστο με τρέλες δυνατότητες και ένα μενού πλήρες παραμετροποιήσιμο και εξαιρετική ασφάλεια επιλέγω το firefox
αν θέλω απλότητα και ταχύτητα χωρίς πολλές δυνατότητες χωρίς τπτ ένα απλό και γρήγορο browser επιλέγω το chrome
αν είμαι σχεδιαστής ιστοσελίδων η κάνα securuty freak κλπ επιλέγω το Internet explorer (αν το σεταρεις σωστά είναι απο τα ποιο ασφαλής browser αν δεν το σεταρεις σωστά είναι από τα ποιο ανασφαλείς)
safari για windows είναι απαράδεκτο μέχρι αηδίας για linux ανύπαρκτο έτσι μόνο σε mac είναι έτσι πάλι σε απλούς χρήστες προορίζετε no crossplatform no party
opera έχει ένα κάρο ασυμβατότητες + το rendering engine της είναι για κλάματα άλλα σε πολλούς αρέσει το περιβάλλον της...

εγώ πχ έχω για κύριο browser σε όλα τα μηχανήματα το firefox και συγχρονίζετε συνεχεία και έτσι έχω τα ίδια cookies ίδια bookmarks ίδιους κωδικούς ίδια ιστορικά σε όλα τα μηχανήματα + κινητό
για δεύτερο browser έχω το chrome (καλού κακού)
και το internet explorer το έχω επειδή μερικές σελίδες κλπ μόνο με αυτόν παίζουν

αυτά από μένα

Με διαφορα καλυτερος κ γρηγοροτερος ειναι ο chrome,το μονο μειον ειναι οτι δεν ειναι συμβατος με καποιες εφαρμογες οπως ο idm για παράδειγμα!

όπως ο χρήστης από εδώ των ενδιαφέρει καθαρά και μόνο ταχύτητα τπτ άλλο δεν τον νοιάζει και teleport να κάνει

για αυτό όπως ει πα ότι ανάγκες έχει ο καθένας

crazy_ant
02-07-11, 15:56
auti ti stigmi gia mena to mozilla

LongTom
02-07-11, 16:40
Χρησιμοποιώ chrome και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Από εκεί και πέρα έχω και opera,firefox και αναγκαστικά IE γιατί ανοίγει κάποιες σελίδες που δεν είναι συμβατές με άλλους φυλλομετρητές.

Feregorn
02-07-11, 16:42
Εγώ χρησιμοποιώ τον Opera που συγχρονίζεται και με το IPhone μου και είναι γρήγορος και ασφαλής με πολλά πρόσθετα και τον Chrome επειδή είναι λιτός και έχει καλύτερη συμβατότητα με κάποιες ιστοσελίδες. Τον Firefox τον παράτησα μετά την τελευταία του αναβάθμιση καθώς δεν μου άρεσε καθόλου το μενού του και είχα μπουχτίσει να κολλάει, να κρασάρει και να σέρνεται...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Polymorphous
02-07-11, 17:17
firefox!

koukli
02-07-11, 17:22
Εγώ θα απαντήσω στo " τι με βολεύει περισσότερο να χρησιμοποιώ"
Και αυτό είναι το safari καθώς εναρμονίζεται τέλεια με το mac osx.

Σε γενικά πλαίσια θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενα του dark vader, απλά έχω να κάνω ένα σχόλιο. Αν θέλει ο άλλος να σε βλάψει και να μπει στο σύστημα σου... θα μπει. Ότι browser και να έχεις όσα firewall κτλ κτλ... Οπότε το θέμα ασφάλειας το αφήνω εκτός συναγωνισμού...

Σε θέμα ταχύτητας δεν είδα καμία διαφορά. Και τα πέντε μου άνοιξαν αμέσως.

*Τον firefox τον έχω σαν εφεδρικό...

**Όσο ανανεώνεται ο firefox, τόσο με χαλάει το interface του...

02-07-11, 17:59
Σε γενικά πλαίσια θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενα του dark vader, απλά έχω να κάνω ένα σχόλιο. Αν θέλει ο άλλος να σε βλάψει και να μπει στο σύστημα σου... θα μπει. Ότι browser και να έχεις όσα firewall κτλ κτλ... Οπότε το θέμα ασφάλειας το αφήνω εκτός συναγωνισμού...

αν μιλάμε για στοχευμενες επιθέσεις τότε άστο πραγματικά αν θέλει κάποιος να μπει και 545544545 συστήματα ασφάλειας να εχεις θα μπούνε από την στιγμή που η μεγαλύτερη τρύπα ασφαλείας είναι ο ίδιος ο χρήστης
εγώ λέω από γενικευμένες επιθέσεις δλδ να στήνουνε ένα script και όποιος το πατήσει (παράδειγμα ήτανε ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω)

για ταχύτητα browsing λέμε όχι για πόσο γρήγορα ανοίγει

το interface του είναι πλήρες προσαρμόσιμο και παραμετροποιήσιμο μπορείς να το κάνεις να μοιάζει με οτιδήποτε και όπως θέλεις εσύ πχ εγώ το έχω σε παλιού stil εμφάνιση

ορίστε firefox 5.0 πώς είναι σε μένα
http://img828.imageshack.us/img828/6827/unledusc.jpg

Shiva
02-07-11, 18:12
Με διαφορα καλυτερος κ γρηγοροτερος ειναι ο chrome,το μονο μειον ειναι οτι δεν ειναι συμβατος με καποιες εφαρμογες οπως ο idm για παραδειγμα!

Ο idm είναι συμβατός με chrome....
Αν θέλεις χώσε την τελευταία έκδοση και θα δουλέψει....

Κάνεις λάθος....
Στους τελευταίους hacking διαγωνισμούς που έγιναν, ο Safari έπεσε σε 5 δευτερόλεπτα, ο internet explorer ακολούθησε, και μετά οι firefox και google-chrome δεν έπεσαν....
Πρόσφατα βγήκε η vupen νομίζω και βρήκε και τρύπα για τον chrome....
Αυτές τις τρύπες τις κλείσανε προφανώς, αλλά το ότι ήταν τόσο εύκολο να ρίξουν τόσο γρήγορα τον safari θα έπρεπε να ανησυχεί....
Ναι άμα θέλει ο άλλος να σου κάνει ζημιά θα σου κάνει, αλλά αυτό δεν γίνεται μόνο μέσω browsers....
Η ασφάλεια browsers υπάρχει, παίζει μεγάλο ρόλο και δεν είναι ίδια σε όλους τους browsers....

Ο chrome είναι πιο γρήγορος αλλά έχει θέματα στα πολλά tabs και δεν έχει όσα addons έχει ο firefox....

Το interface του είναι παραμετροποιήσιμο....

koukli
02-07-11, 18:29
αν μιλάμε για στοχευμενες επιθέσεις τότε άστο πραγματικά αν θέλει κάποιος να μπει και 545544545 συστήματα ασφάλειας να εχεις θα μπούνε από την στιγμή που η μεγαλύτερη τρύπα ασφαλείας είναι ο ίδιος ο χρήστης
εγώ λέω από γενικευμένες επιθέσεις δλδ να στήνουνε ένα script και όποιος το πατήσει (παράδειγμα ήτανε ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω)

ναι κατάλαβα τι λες, αλλά και πάλι επαφίεται στη λαμακία του χρήστη...

για ταχύτητα browsing λέμε όχι για πόσο γρήγορα ανοίγει

α οκ, (δεν ένιωθα προσωρινά). Μεταξύ firefox και safari δεν είδα καμιά διαφορά, εντάξει το chrome όντως δεν πιάνεται...
Δεν ξέρω για το chrome, πάντως τα δύο προαναφερθέντα μπορείς να τα speedάρεις με μερικά commands.
*Κακά τα ψέματα, την ταχύτητα την καταλαβαίνεις στα αργά συστήματα. δεν είναι τυχαίο που η πλειοψηφία των netbooks έχει chrome...

το interface του είναι πλήρες προσαρμόσιμο και παραμετροποιήσιμο μπορείς να το κάνεις να μοιάζει με οτιδήποτε και όπως θέλεις εσύ πχ εγώ το έχω σε παλιού stil εμφάνιση

Ναι δίκιο έχεις σε αυτό, αυτός ήταν και ο λόγος που τη εμφάνιση την έθιξα βάζοντας *...!!!

02-07-11, 18:47
ναι κατάλαβα τι λες, αλλά και πάλι επαφίεται στη λαμακία του χρήστη...

σίγουρα ο χρήστης έχει ένα τεράστιο πόσο ευθύνης άλλα και πάλι μερικά browsers στις μέρες μας έχουνε ανεπίτρεπτες τρύπες και θα συνιστούσα να μιν χρησιμοποίησις το safari στο mac τουλάχιστον λόγο ότι είναι ενσωματωμένος στο συστήματα και αν παραβιαστεί αυτός δεν υπάρχει επόμενη δικλίδα ασφαλείας.....

α οκ, (δεν ένιωθα προσωρινά). Μεταξύ firefox και safari δεν είδα καμιά διαφορά, εντάξει το chrome όντως δεν πιάνεται...

αν δοκίμασες σε mac τότε διαφορές μικρές σε ταχύτητα μεταξύ ff kai safari για δες σε win το safari τα έχει τα χάλια του εκεί... το chrome πετάει όμως αλλά ει ναι πολύ απλό χωρίς πολλά πολλά έτσι δεν.....

[/QUOTE]
Ναι δίκιο έχεις σε αυτό, αυτός ήταν και ο λόγος που τη εμφάνιση την έθιξα βάζοντας *...!!![/QUOTE]
εγω θα άφηνα το ff αν δεν μπορούσε να αλλαχτεί η εμφάνιση...... επειδή συχνά πηγαίνω εργαλεία κλπ κλπ και τα θέλω όλα μπροστά μου

Μπηλ
02-07-11, 20:07
Δεν ειμαι γνωστης,αλλα απο τους διασημοτερους που εχω δοκιμασει μου αρεσε ο οπερα.Μου φαινεται γρηγορος,και ειναι κουκλι!

hakunamatata
02-07-11, 20:32
τους έχω δοκιμάσει όλους τους browsers και πιο πολύ με ικανοποιεί o Mozilla.

tolis_01
03-07-11, 07:42
Καλύτερος: Chrome.
Αλλά ο firefox είναι συνήθεια :p

boubikos
11-08-11, 14:20
ego tora exo chrome alla nomizo oti o firefox me ta adons einai ena para poli kalo ergalio. dld mporis na kanis perisotera pramata.

papasforever
11-08-11, 18:06
Χρησιμοποιω τον Firefox για 3-4 χρονια και δεν εχω συναντησει ακομα καποιο ''ακραιο'' bug.

Yasmin
12-08-11, 15:43
Google Chrome

kalodrei
14-08-11, 02:42
Mozilla Firefox forever :D

grkoko
16-08-11, 11:13
εχω χρησιμοποιήσει όλους εκτός του Safari και κατέληξα στον Opera τον βρίσκω πιο στυλάτο και πιο λειτουργικό από τους άλλους.!!