PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιστεύετε στην ύπαρξη του θεου;

Polymorphous
21-08-11, 17:35
Πιστεύετε στην ύπαρξη του θεου;
α)ναι
β)οχι

αν ειναι δυνατον δωστε συνοπτικα καποια επιχειρηματα για την επιλογη σας

n1k0s21
21-08-11, 18:14
Σας ευχαριστώ όλους για την υποστηριξή σας, και για την θετική σας ψήφο υπέρ μου...:Offtopic:

Αν αναφερόμαστε απλά στο Θεό, χωρίς αγίους, Χριστούς,Βούδες, αγγέλους και όλα τα σχετικά τότε ναι αλλά με μια διαφορετική έννοια όμως, όχι αυτόν της Παλαιάς που στέλνει κατακλυσμούς κτλ...

@962fm@
21-08-11, 18:44
αν υπαρχει Θεος ...?
δεν ξερω... εσυ τι λες ?

http://www.youtube.com/watch?v=eTJVQKra7gA

koukli
21-08-11, 19:03
Αν υπάρχει θεός δεν ξέρω... όπως και αν ορίζουμε αυτόν...
Γι' αυτό που είμαι σίγουρος, είναι πως αυτός το οποίον ορίζει η εκκλησία ως θεό, δεν υπάρχει 100% (τουλάχιστον, για μένα)

Ανέκαθεν ο άνθρωπος είχε την ανάγκη να νιώθει κατώτερος από "κάτι", πιστεύοντας πως αυτό το ανώτερο "κάτι" θα τον βοηθήσει σε μια δύσκολη στιγμή...

Adobe
22-08-11, 09:34
fisika kai oxi

tolis_01
22-08-11, 10:10
Όσο και στην ύπαρξη του ιπτάμενου μακαρονοτέρατος. Εφόσον δεν υπάρχει απόδειξη ύπαρξης για κάποιο από τα δυο, όχι.

Kronos
22-08-11, 11:18
Το σύμπαν είναι πολύ πολύπλοκο κατασκεύασμα, για να θεωρήσουμε ότι έγινε τυχαία.
Υπάρχουν πολλά (πάρα πολλά) πράγματα, που ούτε τα βλέπουμε, ούτε μπορούμε να αποδείξουμε ότι υπάρχουν, ούτε ξέρουμε τους κανόνες που τα διέπουν. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.
Για τον Θεό άλλωστε, υπάρχουν και μαρτυρίες ανθρώπων, που είχαν εμπειρία της ύπαρξής του.
Αρα, ναι.

activen
22-08-11, 12:57
Θεούς να θες, γεμάτος είναι ο τόπος!

n1k0s21
22-08-11, 13:57
Όσο και στην ύπαρξη του ιπτάμενου μακαρονοτέρατος. Εφόσον δεν υπάρχει απόδειξη ύπαρξης για κάποιο από τα δυο, όχι.

Το ιπτάμενο μακαρονοτέρας υπάρχει! Μου εμφανίστηκε στον ύπνο και μου αποκάλυψε μια συνταγή πέστο για χοντρό μακαρονάκι... όλα τα λεφτά!!!

nickfd
22-08-11, 19:40
τι πινετε ρε ολοι......μπραβο. Νεοπολιτισμεναδικες που τους ανεβηκε η ψυρα στο γιακα αραχτοι στο λαπιτοπι. Γιναμε αθεοι, χαιβανια, πολυξεροι της γνωσης μας πολυδιαβασμενοι. Εμεις οι ανθρωποι. Εμεις που αν και πολυξεροι αθεοι, αρρωσταινουμε, κρυολογουμε μελαγχολουμε, δυστηχουμε, ποναμε γερναμε και πεθανουμε ρε χαιβανια............ ναι ρε πεθαινουμε. Ειμαστε περαστικοι απο εδω ρε πολυξεροι. Αναρωτιετε αραγε κανεις γιατι σκατα ερχομαστε σε αυτον τον κοσμο? οι μη πιστευοντες αναρωτιουντε? Για να γραφουμε αηδιες στα φορουμ? οχι ρε παιδια υπαρχει και μας εφτιαξε για να δοκιμαστουμε και να κριθουμε. ετσι εν ολιγης........ και μην ακουσω της γνωστες γραφικοτητες απο τους γνωστους αγνωστους, μια βολτα πασχα στα Ιεροσολυμμα να σας λυθουν οι αποριες.

Ortoulix
22-08-11, 21:41
Yparxei : P.A.O.K! :bananadan

Target12
23-08-11, 01:09
Πολύ απλά δεν υπάρχει δεν θα κάτσω να πω το γιατί, γιατί θα πάρει μέρες ας αναλογιστεί ο καθένας για το αν υπάρχει η όχι Δική μου ταπεινή γνώμη είναι ότι δεν υπάρχει... και δυστυχώς.... γιατί αν υπήρχε ο κόσμος δεν θα ήταν έτσι συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου.

MoNsTeR
23-08-11, 02:08
Η σωστη ερωτηση θα ηταν: "Ασχετα με το τι πιστευετε, θα θελατε να συναντησετε καποιον θεο μετα τον θανατο σας?"

Το λεω αυτο γιατι δεν εχει ουσια να λεμε ο καθενας τι πιστευουμε, και να μαλωνουμε για το αν υπαρχει ή οχι... Γιατι εφοσον δεν υπαρχει αποδειξη, τελος..

BambinoS
23-08-11, 16:53
ο Ένας και Τριαδικός Θεός.

LongTom
25-08-11, 10:43
Δεν έβαλες το ΔΞ/ΔΑ.
Εγώ πάλι δεν ξέρω.Όποιος τον έχει δει και ξέρει ας το μοιραστεί.

tolis_01
25-08-11, 11:09
Το ιπτάμενο μακαρονοτέρας υπάρχει! Μου εμφανίστηκε στον ύπνο και μου αποκάλυψε μια συνταγή πέστο για χοντρό μακαρονάκι... όλα τα λεφτά!!!

do want! :d
Και πιστεύω πως με αυτή του την κίνηση, έχει δώσει πλέον περισσότερα στην ανθρωπότητα από τον χριστιανικό θεό :d

Kronos
25-08-11, 11:45
do want! :d
Και πιστεύω πως με αυτή του την κίνηση, έχει δώσει πλέον περισσότερα στην ανθρωπότητα από τον χριστιανικό θεό :d

Ο Θεός, έχει για όλους.
Ανάλογα πόσο "τραβάει" το μυαλό του καθενός.
Σε όποιον του κόβει παραπάνω, του βάζει δύσκολα. Σε όποιον δεν είναι και τόσο ...σπίρτο, του δίνει μια μακαρονάδα να πορεύεται.

jpaokx
31-08-11, 07:42
Πιστεύω πως υπάρχει! Μετά τον θάνατο, θα κριθούμε όλοι μας.

Nukem
31-08-11, 08:21
"Πιστεύω στον Θεό, μόνο που εγώ τον λέω Φύση"

old
31-08-11, 08:44
nai....

edit: epanerxomai epidi sto arxiko post zitai epixirimata....

nai pisteuo...opote exo zitisei tin voithia tou panta me exei akousei....

kai mou tin exei dosei aploxera....

thelete na to peite simptosi...?? kanena provlima...

ego to leo iparksi....

kalodrei
31-08-11, 18:33
Yparxei : P.A.O.K! :bananadan

/facepalm

οχι δεν πιστευω οτι υπαρχει.... αν υπηρχε δεν θα γινονταν αυτα που γινονται στον κοσμο..... και αν υπαρχει τοτε ειναι αυτος που εχει τις περισσοτερες αμαρτιες απο ολους.....:angry:

crazy_ant
04-09-11, 08:03
NAI!!
kai se karma...

"Πιστεύω στον Θεό, μόνο που εγώ τον λέω Φύση"
egw to lew simpan.. :yes:

thelete na to peite simptosi...?? kanena provlima...

ego to leo iparksi....
tixaio??den nomizw :p

NickTheGr33k
08-09-11, 18:09

η φυση δεν ειναι απλα λουλουδακια και δεντρακια :p, η φυση περιλαμβανει και το συμπαν! οποτε λετε το ιδιο πραγμα και σε αυτο συμφωνω και εγω

activen
09-09-11, 11:50
η φυση δεν ειναι απλα λουλουδακια και δεντρακια :p, η φυση περιλαμβανει και το συμπαν! οποτε λετε το ιδιο πραγμα και σε αυτο συμφωνω και εγω

Το περιβάλλον δηλαδή είναι ο θεός ; σαν να λέμε ότι υπεύθυνη για τη γέννηση ενός παιδιού είναι αποκλειστικά η μήτρα της γυναίκας :D

Λίγο ελλιπή μου κάνει :p

Crazy Girl
01-10-11, 14:38
Όχι, δε πιστεύω.

Rebel 21
06-10-11, 11:05
Ο Θεός, έχει για όλους.
Σε όποιον του κόβει παραπάνω, του βάζει δύσκολα. Σε όποιον δεν είναι και τόσο ...σπίρτο, του δίνει μια μακαρονάδα να πορεύεται.

+1000000000

hot as ice
06-10-11, 13:58
Αδιαμφισβητήτως υπάρχει, στα χιονισμένα βουνά και στα ανθισμένα λιβάδια της Άνοιξης!

KAKOPEDI 13
08-10-11, 19:54
Υπαρχει Θεος γι αυτο ειμαι σιγουρος!

rockangel
21-11-11, 09:03
Ο καθένας μέσα του μπορεί να καταλάβει αν υπάρχει Θεός. Το ζήτημα είναι να το δοκιμάσουμε. Όλοι προσπαθούμε με τις δικές μας δυνάμεις να καταφέρουμε πράγματα ή να λύσουμε προβλήματα χωρίς όμως να έχουμε δοκιμάσει την "λύση" του Θεού. Δεν κοστίζει τίποτα μια προσπάθεια. Εγώ πάντως όποτε έχω επικαλεστεί τον Θεό πάντα βρίσκω ανταπόκριση! Βέβαια για να συμβεί αυτό οπωσδήποτε πρέπει όπως είπα να τον νιώσει ο καθένας μέσα από τον εαυτό του κι όχι να τον δει σαν ένα "μαγικό τζίνι" που πραγματοποιεί ευχές. Το θέμα είναι πολύ λεπτό και πολύ βαθύ. Δεν υπάρχουν επιχειρήματα. Είναι καθαρά κατά πόσο μπορεί κάποιος να δεχτεί την ύπαρξη του Θεού μέσα από τον εαυτό του. Το μεγαλύτερο δώρο που προσφέρει άλλωστε ο Θεός στον άνθρωπο σύμφωνα με την θρησκεία είναι η επιλογή.

rockangel
21-11-11, 09:29
Πολύ απλά δεν υπάρχει δεν θα κάτσω να πω το γιατί, γιατί θα πάρει μέρες ας αναλογιστεί ο καθένας για το αν υπάρχει η όχι Δική μου ταπεινή γνώμη είναι ότι δεν υπάρχει... και δυστυχώς.... γιατί αν υπήρχε ο κόσμος δεν θα ήταν έτσι συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου.

Το μεγαλύτερο λάθος επιχείρημα που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι άθεοι. Ο κόσμος από τον Θεό προσφέρθηκε τέλειος. Εμείς είμαστε αυτοί που τον καταντήσαμε έτσι. Εμείς ψηφίζουμε τους λάθος ανθρώπους που δημιουργούν πολέμους & οικονομικές κρίσεις. Εμείς ρίχνουμε τις βόμβες σε αθώους. Εμείς χρεώνουμε τις χώρες της Αφρικής ώστε να υπάρχει πείνα και δυστυχία.Εμείς με τους κακούς χειρισμούς,την συμφεροντολογία μας δημιουργήσαμε την οικονομική κρίση.Εμείς καίμε τα δάση και τόσα άλλα που προέρχονται από εμάς τους ανθρώπους. Ο Θεός όπως είπα μας χάρισε έναν κόσμο τέλειο αλλά μας χάρισε ακόμα και την ελεύθερη βούληση ώστε να τον χειριστούμε με τον τρόπο που θέλουμε και να έχουμε το δικαίωμα επιλογής.Επιλογή για τις πράξεις μας,για τους ανθρώπους που έχουμε γύρω μας,επιλογή για το αν θα πιστέψουμε ή οχι στον ίδιο τον Θεό. Από εκεί και πέρα είναι δικαίωμα του καθένα αν πιστεύει ή όχι αφού σημασία δεν έχει να βρούμε αποδείξεις για την ύπαρξη του Θεού επειδή απλά δεν μπορούμε να τις δούμε τις περισσότερες φορές αλλά να τις νιώσουμε.Αν κάποιος δεν μπορεί να νιώσει την ύπαρξη του τότε δεν υπάρχει περίπτωση να πιστέψει ακόμα κι αν τον δει μπροστά του να στέκεται.

makros
29-11-11, 13:39
@Kronos μου έκαναν εντύπωση τα λόγια σου και συμφωνώ σε όλα μαζί σου.

Εγώ ψήφισα ναι.Να προσθέσω επίσης ότι πιστεύω ΚΑΙ στους ανθρώπους.Δεν συνέβη να έχω κάποια εμπειρία με τον Θεό αλλά 2-3 φορές επισκέφτηκα
τον τόπο όπου έζησε ο γέροντας Παίσιος στη Θεσσαλονίκη,Σουρωτή και απλά λέω ότι δεν είναι ψέμα το ύφος που έχουν αρκετοί από τους ανθρώπους που είδα εκεί
όταν τους βλέπω να μιλούν γι'αυτόν...
Λέω αρκετοί κι όχι όλοι γιατί υπήρχαν και μερικοί όπως κι εγώ που δεν έτυχε να επσκεφτούμε τον γέροντα Παίσιο εν ζωή και στη τελική ΘΕΛΩ να πιστεύω κι ας μην υπάρχει, κάτι το οποίο δεν πιστεύω.

Aggelos3000
31-12-11, 13:00
Ο κόσμος από τον Θεό προσφέρθηκε τέλειος. Εμείς είμαστε αυτοί που τον καταντήσαμε έτσι. Εμείς ψηφίζουμε τους λάθος ανθρώπους που δημιουργούν πολέμους & οικονομικές κρίσεις. Εμείς ρίχνουμε τις βόμβες σε αθώους. Εμείς χρεώνουμε τις χώρες της Αφρικής ώστε να υπάρχει πείνα και δυστυχία.Εμείς με τους κακούς χειρισμούς,την συμφεροντολογία μας δημιουργήσαμε την οικονομική κρίση.Εμείς καίμε τα δάση και τόσα άλλα που προέρχονται από εμάς τους ανθρώπους. Ο Θεός όπως είπα μας χάρισε έναν κόσμο τέλειο αλλά μας χάρισε ακόμα και την ελεύθερη βούληση ώστε να τον χειριστούμε με τον τρόπο που θέλουμε και να έχουμε το δικαίωμα επιλογής

Αρα το μονο λάθος δημιούργημα του θεού είναι ο άνθρωπος; και για αυτό του το λάθος μας τιμωρεί;

*Sleeping Beauty*
31-12-11, 13:18
Ο Θεός, έχει για όλους.

+ 1 !

nikos_a
31-12-11, 14:24
Μερικες φορες πρεπει να αναρωτιομαστε αν ο θεος πιστευει στην υπαρξη ανθρωπων.

thomas
31-12-11, 20:55
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eTJVQKra7gA

Υπάρχει?

jpaokx
05-01-12, 08:31
Αρα το μονο λάθος δημιούργημα του θεού είναι ο άνθρωπος; και για αυτό του το λάθος μας τιμωρεί;

Δεν μας τιμωρεί...Μόνος του ο ανθρωπος αυτο-τιμωρείται.

jpaokx
05-01-12, 08:32
Υπάρχει?

Ναι!

loukia.
05-01-12, 12:58
Αρα το μονο λάθος δημιούργημα του θεού είναι ο άνθρωπος; και για αυτό του το λάθος μας τιμωρεί; Το "είπε"ΚΑΠΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ;;;Πως μας τιμωρεί;;;Το καλύτερο δημιούργημα του είναι ο άνθρωπος "ΕΤΣΙ ΓΡΑΦΕΤΑΙ"!!!

Aggelos3000
05-01-12, 14:27
Το καλύτερο δημιούργημα του είναι ο άνθρωπος "ΕΤΣΙ ΓΡΑΦΕΤΑΙ"!!!

Εμείς είμαστε αυτοί που τον καταντήσαμε έτσι. Εμείς ψηφίζουμε τους λάθος ανθρώπους που δημιουργούν πολέμους & οικονομικές κρίσεις. Εμείς ρίχνουμε τις βόμβες σε αθώους. Εμείς χρεώνουμε τις χώρες της Αφρικής ώστε να υπάρχει πείνα και δυστυχία.Εμείς με τους κακούς χειρισμούς,την συμφεροντολογία μας δημιουργήσαμε την οικονομική κρίση.Εμείς καίμε τα δάση και τόσα άλλα που προέρχονται από εμάς τους ανθρώπους.

Αυτό είναι το καλήτερο που μπορούσε να κάνει;

impz
05-01-12, 15:14
Αν υπάρχει θεός δεν ξέρω... όπως και αν ορίζουμε αυτόν...
Γι' αυτό που είμαι σίγουρος, είναι πως αυτός το οποίον ορίζει η εκκλησία ως θεό, δεν υπάρχει 100% (τουλάχιστον, για μένα)

Ανέκαθεν ο άνθρωπος είχε την ανάγκη να νιώθει κατώτερος από "κάτι", πιστεύοντας πως αυτό το ανώτερο "κάτι" θα τον βοηθήσει σε μια δύσκολη στιγμή...

Αυτής της άποψης είμαι και εγώ.

Και για να το εξειδίκευσω όπως μπορώ με το μικρό μου μυαλό να συλλάβω:
Αν υπάρχει κάτι μη υλικό που θα μπορούσε να ονομαστεί θεός, είναι κάτι ασυνείδητο, και διέπει τη φύση γύρω μας. Δηλαδή αν δεχτούμε ότι ο άνθρωπος εκτός από υλική έχει και πνευματική υπόσταση, δηλαδή τα συναισθήματα και οι σκέψεις μας δεν είναι απλώς ηλεκτροχημικές αντιδράσεις στον εγκέφαλό μας, ο θεός είναι αυτό το πνευματικό περιβάλλον, όπως είναι η φύση το υλικό περιβάλλον για τη σωματική μας υπόσταση.

impz
05-01-12, 15:16
Μερικες φορες πρεπει να αναρωτιομαστε αν ο θεος πιστευει στην υπαρξη ανθρωπων.

Η αν ο θεός πιστεύει στην ύπαρξη του Τσακ Νόρις :p

loukia.
05-01-12, 16:32
Αυτό είναι το καλήτερο που μπορούσε να κάνει; Είσαι η μετενσαρκωσή του η απλά το λες;;;

EmpressKaileena
05-01-12, 17:16

Ακριβως.

Aggelos3000
06-01-12, 11:08
Είσαι η μετενσαρκωσή του η απλά το λες;;;

Απο ότι είδες έχει ερωτηματικό άρα είναι ερώτηση.

loukia.
06-01-12, 15:50
Απο ότι είδες έχει ερωτηματικό άρα είναι ερώτηση. Δεν γνωρίζω να απαντήσω και έτσι ρωτάω να μάθω.
Δεν γνωρίζω αν ήταν το καλύτερο που μπορούσε να κάνει η όχι;;;Και τι είμαι εγώ για να γνωρίζω;;;Σε σχέση πάντα με κάτι το τέλειο και δυνατό...

Aggelos3000
06-01-12, 17:09
Δεν γνωρίζω αν ήταν το καλύτερο που μπορούσε να κάνει η όχι;;;Και τι είμαι εγώ για να γνωρίζω;;;Σε σχέση πάντα με κάτι το τέλειο και δυνατό...

Συγνώμη εσύ είπες οτι το καλύτερο δημιούργημα του είναι ο άνθρωπος.

loukia.
07-01-12, 12:10
Συγνώμη εσύ είπες οτι το καλύτερο δημιούργημα του είναι ο άνθρωπος. Το άκούω που το λένε σχετικοί και άσχετοι πάντως...

*Ιωαννα*
22-01-12, 19:03
δεν πιστευω στην υπαρξη του.........τωρα το πως ο καθενας τον αντιλαμβανεται κ αντλει δυναμη μεσα απο αυτο ειναι δικαιωμα του!!!!!

rockangel
24-01-12, 11:39
Αυτό είναι το καλήτερο που μπορούσε να κάνει;

Μα ο άνθρωπος δημιουργήθηκε κι εκείνος τέλειος όπως ακριβώς κι η φύση.Γι'αυτό άλλωστε είναι το μόνο δημιούργημα που κυριαρχεί πάνω στα υπόλοιπα, έχει λογική και δικαιώματα περισσότερα από κάθε άλλο δημιούργημα. Ο Θεός όπως προφανώς θα διάβασες εκτός αυτών των προτερημάτων του έδωσε και την ελεύθερη βούληση,την επιλογή ώστε να εκμεταλλευτεί εκείνος την φύση για καλό κι όχι με τον παροντικό τρόπο.Αν ο Θεός δεν έδινε την ελεύθερη επιλογη τότε θα πιστεύαμε και θα πράτταμε έχοντας κατευθυνόμενη σκέψη και χωρίς συνείδηση. Θα ήμασταν ρομπότ κι όχι άνθρωποι κι ο Θεός δεν θα ήταν Θεός αλλά ένας εγωιστής δυνάστης. Γι 'αυτό μας αφήνει να δρούμε μόνοι μας, μπας και συνειδητοποιήσουμε τι κακό έχουμε κάνει στην φύση και στους άλλους. Για να πιστέψουμε σε εκείνον από μόνοι μας κι όχι αναγκαστικά.

shakm
16-02-12, 11:38
Σας ευχαριστώ όλους για την υποστηριξή σας, και για την θετική σας ψήφο υπέρ μου...:Offtopic:
lol

Κακή ερώτηση εν μέσω κρίσης...

Pireo
16-02-12, 14:01
Δεν ξερω να λεγεται θεος,φυση η συμπαν αλλα κατι υπαρχει που δεν μπορουμε εμεις σαν ανθρωποι να το καταλαβουμε..

_ΛανΚων_
26-02-12, 08:11
Αυτό το ερώτημα δεν απαντιέται με ένα ναι και ένα όχι.
Εγώ πιστεύω πως υπάρχει μια δύναμη άφθαρτη, πανταχού παρούσα στο σύμπαν, που από την «ουσία της» είναι φτιαγμένα τα πάντα.
Τώρα αν αυτό λέγεται Θεός δεν ξέρω.
Πάντως η σύγχρονη επιστήμη το λέει ενέργεια, σε όλες της μορφές της (σκοτεινή ενέργεια, μετρίσιμη, quark, ύλη κλπ).
Τώρα η εκδοχή του Θεού από την άποψη των θρησκειών δεν νομίζω πως υφίσταται, κατ΄ αρχάς γιατί είναι ουσιαστικά ανθρώπινο κατασκεύασμα.
Και ξανατονίζω πως η απάντηση σε αυτό το ερώτημα δεν είναι θέμα μιας ψηφοφορίας, δεδομένου πως είναι θέμα συζήτησης εδώ και πολλά χρόνια εκατομμυρίων επιστημόνων στην παγκόσμια κοινότητα, χωρίς να έχει βγεί ασφαλές συμπέρασμα.

** Diva **
26-03-12, 22:12
Nαι πιστευω στον θεο :love::bow:...αλλα οχι στο προσωπικο του...:no:

Galini.K
27-03-12, 08:16
Ο Θεός ανακαλύφθηκε από τους ανθρώπους μόνο και μόνο για να πιστέψουν σε κάτι, να κρατηθούν στα δύσκολα από κάποιον.Δεν πιστεύω στον Θεο πιστεύω στον άνθρωπο και τη δύναμή του

ρ2ντ2
05-04-12, 15:45

θεός=συμπαν ..

και για μένα, αρα με αυτην την έννοια υπάρχει..