PDA

Επιστροφή στο Forum : πραγματικές φιλίες στο internet??

Νίκος
03-10-11, 21:39
Ποια η γνώμη σας?Υπάρχουν πραγματικές φιλίες στο internet,μέσω των διαδικτυακών ισοτόπων που μας φιλοξενούν.

Mouritsa
03-10-11, 21:57
Yparxoun re koumpare yparxoun!! Diskolo na tis breis alla ama tis breis..!!!

pho3nix
03-10-11, 21:58
poso xrono eisai leventi m kai anarwtiese kati tetio??? :p
tosa xronia periferese se diafora sites kai selides sto diadiktio....8eleis kai tin gnwmi allwnwn? :p

Νίκος
03-10-11, 22:04
poso xrono eisai leventi m kai anarwtiese kati tetio??? :p
tosa xronia periferese se diafora sites kai selides sto diadiktio....8eleis kai tin gnwmi allwnwn? :p
37 ..απλά θα ήθελα να δω πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας την φιλία...

pho3nix
03-10-11, 22:05
kserw poso eisai vre....
plaka sou kanw

*Sleeping Beauty*
03-10-11, 22:16
Τίποτα πραγματικό και αληθινό δεν υπάρχει σήμερα !!

Kardoula39
03-10-11, 22:26
Ναι υπάρχουν αρκεί να ψάχνεις σωστά και βρίσκεις σωστά άτομα

Νίκος
03-10-11, 22:28
Έτσι νομίζω και εγώ,δεν υπάρχουν πραγματικές φιλίες..υπάρχουν ωραίες στιγμές,άσχημες στιγμές,όλα επιφανειακά όμως... και ειδικά μέσω διαδικτύου προσωπικά θα έλεγα υπάρχουν γνωριμίες,όχι φιλίες.

Kronos
03-10-11, 23:18
Αν δεν γνωριστείς από κοντά με τον άλλον... Αν δεν ζήσεις μαζί του και 2-3 δύσκολες καταστάσεις... Δεν μπορείς να μιλήσεις για "φιλία".

Η έννοια της φιλίας, έχει ξεφτιλιστεί σήμερα. Κάθε έναν που γνωρίζει κάποιος στο μπαράκι, ή στη βόλτα του, τον λέει φίλο.

Φαέθων
04-10-11, 08:56
Αν δεν γνωριστείς από κοντά με τον άλλον... Αν δεν ζήσεις μαζί του και 2-3 δύσκολες καταστάσεις... Δεν μπορείς να μιλήσεις για "φιλία".

Η έννοια της φιλίας, έχει ξεφτιλιστεί σήμερα. Κάθε έναν που γνωρίζει κάποιος στο μπαράκι, ή στη βόλτα του, τον λέει φίλο.

:yes:
Συμφωνώ...

.:Darth Vader:.
04-10-11, 13:23

+1 kai den enoo meso tou internet stis meres mas den iparxei filia filia opos tin antilamvanomastan pali ta perristoera pragmata pou nomizoume oti einai filia ginonte apo kapoio simferon (mikro i megalo ) kati pragmatika laithino poia den iparxei stis meres mas oloi gienan klistoi kai skeftonte mono ton eavto tous apoklistika (kai avti tin tasi tis mazas ekmetalevonte tora televta kati lamogia pou dialioune xores )

Νίκος
04-10-11, 17:48
+1 kai den enoo meso tou internet stis meres mas den iparxei filia filia opos tin antilamvanomastan pali ta perristoera pragmata pou nomizoume oti einai filia ginonte apo kapoio simferon (mikro i megalo ) kati pragmatika laithino poia den iparxei stis meres mas oloi gienan klistoi kai skeftonte mono ton eavto tous apoklistika (kai avti tin tasi tis mazas ekmetalevonte tora televta kati lamogia pou dialioune xores )
Ego den eimai filos soy?? :cry:

Νίκος
04-10-11, 18:02

Λευτέρη είναι απλά νομίζω ένας χαρακτηρισμός ενός προσώπου που γνώρισες,αν ψαχτούμε όμως στην βαθύτερη επεξήγηση της λέξης "φίλος-η" το ίδιο άτομο που αποκάλεσε κάποιον φίλο, νομίζω θα είναι ποιο διστακτικό ως προς έννοια της και την πραγματικότητας της.

^PromitheaS^
04-10-11, 18:39
ego nomizo pos yparxoyn,olo kai kati vriskeis,arkei na eisai kapos epifilaktikos mias kai den exeis gnoristei apo konta me ton allon
na min ksanigese kai poly,eksaloy kai ektos internet pali mia apo ta idia prepei na eisai

crazy_ant
05-10-11, 12:28
swstos o kurios apo pano mou.. :bow:

egw pisteuw stis filies pantos...kai den anoigoume katholou eukola..
exw kanei filous meso net..exw vrethei me merikous kai eksw..exw filoksenisei kai sto spiti mou ...ola kala... :)
pantos an o anthrwpos einai sapios messa tou...mporei na kaneis xronia parea ews kai kathimerina mazi tou..na pineis kafedaki..na moirazese ta panta vasismenos oti einai pragmatikos sou filos..kai apo piso na sou skavei mia lakkara...logo oti den exei alli asxolia ektos apo to na prospathei na gemizei to xrono tou kanontas pragmatikes fousties stous anthrwpous pou tou ferthikan me to kalutero tropo..xampari den tha pareis..mexri pou tha peseis messa..kai tha meineis anavdos-yparxoun tetoia zwa?? :huh:
asta na pane :yes:

@962fm@
05-10-11, 12:31
Έτσι νομίζω και εγώ,δεν υπάρχουν πραγματικές φιλίες..υπάρχουν ωραίες στιγμές,άσχημες στιγμές,όλα επιφανειακά όμως... και ειδικά μέσω διαδικτύου προσωπικά θα έλεγα υπάρχουν γνωριμίες,όχι φιλίες.

no comments

+1000 ολοι αστειες φατσουλες ειμαστε

Νίκος
05-10-11, 13:50
no comments

+1000 ολοι αστειες φατσουλες ειμαστε
thn dikia soy thn apanthsh thn perimena pos kai pos...oxi den eimaste kai esy toylaxiston jereis...prin ligo kairo egine mia parejhghsh giayto egine kai to pol ayto..den katalave thn plaka moy isos na hmoyn kai ego ypervolikos...ek toy apotelesmatos tora ...sigoyra xa8hke mia filia,ta logia kai energeies me ekanan na nioso telefteo kai ayto isos na me peiraje pio poly...krima...me ayta kai me ayta an telika den dokimastoyn sta dyskola oi filies pote den eisai sigouros..mono tote isos mporoun na anteksoyn sto xrono kai na vgoyn ali8ines...
sorry gia ta greeklish alla apo edo mono ayta prosferonte

hot as ice
05-10-11, 14:27
ναι και όχι... εξαρτάται τι ο καθένας εννοεί με τον όρο φιλία, τα όρια που θέτει, τις απαιτήσεις που έχει, πόσο σέβεται το χώρο και το χρόνο του άλλου...
ανάλογα τις καταθέσεις θα κάνει και τις κατάλληλες εισπράξεις....

SkapoGr
05-10-11, 14:56
Όχι, δεν πιστεύω στις πραγματικές φιλίες

@962fm@
05-10-11, 18:08
thn dikia soy thn apanthsh thn perimena pos kai pos...oxi den eimaste kai esy toylaxiston jereis...prin ligo kairo egine mia parejhghsh giayto egine kai to pol ayto..den katalave thn plaka moy isos na hmoyn kai ego ypervolikos...ek toy apotelesmatos tora ...sigoyra xa8hke mia filia,ta logia kai energeies me ekanan na nioso telefteo kai ayto isos na me peiraje pio poly...krima...me ayta kai me ayta an telika den dokimastoyn sta dyskola oi filies pote den eisai sigouros..mono tote isos mporoun na anteksoyn sto xrono kai na vgoyn ali8ines...
sorry gia ta greeklish alla apo edo mono ayta prosferonte

λοιπον..
για να απαντησω πιο σοβαρα κι εγω..
γιατι διαχωριζουμε τις φιλιες σε ''μεσω ιντερνετ'' και ''πραγματικες'' ?
το αν ειναι πραγματικη μια φιλια το αποδεικνυει ΚΑΙ απο αποσταση ..
αλλωστε τοσες και τοσες φιλιες χαλουν μεσα στην καθημερινη τριβη, δλδ οταν εχεις αμεση επαφη με τον αλλο.
ναι , θα συμφωνησω, οτι η αποσταση του ιντερνετ μπορει να κρατα λιγο πιο ''soft'' μια φιλια
αλλα δε συμφωνω οτι δεν μπορεις να νιωσεις οτι μ'αυτο τον ανθρωπο κατι σε συνδεει.

ξερετε.. εμεις οι ιδιοι ειμαστε που επιλεγουμε αν θα ανοιξουμε ή οχι την καρδια μας
και αν θα βαλουμε τον αλλο βαθια στα προσωπικα μας..
για να τον κανουμε μερος της ζωης μας , λοιπον, και για να μας το ανταποδωσει κι αυτος
παει να πει οτι ΝΑΙ ρε γαμωτο.. κατι τρεχει...
και στο κατω κατω... τι ειναι αληθινη φιλια ?
οριζεται σε χιλιομετρα ?
οριζεται σε μετρα ?... σε τι ?

αν ειναι ο αλλος να σου βγει σκαρτος , θα σου βγει και στο ιδιο κρεβατι να κοιμαστε..

γεια σου ρε φιλε !!

UnsociaL
05-10-11, 19:21

φιλε τι ειναι αυτα?
τα γραφεις και για μενα?
δεν σου το ειπα?
οποιον λεω φιλο το ενοω.
τι σχεση εχει η αποσταση?
αν δω αργοτερα οτι ο αλλος ελεγε ψεματα
τοτε delete.

Αλεξάνδρα.
05-10-11, 19:37
ξερετε.. εμεις οι ιδιοι ειμαστε που επιλεγουμε αν θα ανοιξουμε ή οχι την καρδια μας
για να τον κανουμε μερος της ζωης μας , λοιπον, και για να μας το ανταποδωσει κι αυτος
οριζεται σε χιλιομετρα ?

κάνοντας την επιλογή να ανοιχθείς παίρνεις αυτόματα και το ρίσκο να πληγωθείς
έμαθα ως τώρα και όχι μόνο από το νετ να λέω λίγα εδώ λίγα εκεί ως και τίποτα
στην πραγματικότητα λέω ότι είναι μη σημαντικό έτσι ακόμη και αν βγει προς τα έξω να κάνει το λιγότερο δυνατό κακό
και όπως είχα πει πολύ παλιά πετυχημένα "ούτε η πρώτη φορά θα είναι που θα πιαστώ κορόιδο ούτε η τελευταία "
πόσους φίλους έχουμε στην δουλειά πχ ..; φιλίες συμφέροντος να πω..; στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχουν και αν υπάρχουν είναι δήθεν
έμαθα να χαμογελώ και να κάνω την χαζή σε ανθρώπους που ξέρω ότι με καρφώνουν στον εργοδότη μου
είμαι μεγάλος οπαδός του χαμογελάτε κάνει τους άλλους να ανησυχούν
ακόμη και τα προβλήματα τα βγάζω σαν πλάκα αν δεν χαμογελάς δεν κάνεις τίποτα
* σε ελάχιστους ανθρώπους έχω ανοιχτεί αν έκανα καλά ή όχι θα το κρίνει ο χρόνος

foufoutos
07-10-11, 16:20
Yparxoun.Exw kratisei poli kales filies kuriws mesw tou irc kai me pollous exw bgei kai gia kafe kai eimaste akoma parea

etterna
07-10-11, 16:53
η φιλία για να χτιστεί θέλει και τριβή - θέλει προσωπική επαφή - θέλει μάτωμα και αγώνα

όμως

καθώς ο ιντερνετικός χρήστης κρύβετε πίσω από την ανωνυμία του avatar αισθάνεται πιο ελεύθερος
και στα λεγόμενά του / γραφόμενά του γίνετε πιο αληθινός..πιο πραγματικός
"αποκαλύπτετε " και πολλές φορές ξεδιπλώνει πτυχές του εαυτού του που μπορεί και να μην έχει ακόμα και ο ίδιος συνειδητοποιήσει

αποτέλεσμα ;

αν βρούμε αυτόν τον χαρακτήρα / χρήστη
και...
αν βρούμε σύμπτωση των απόψεων του με τις δικές μας απόψεις και με την πάροδο του χρόνου
φιλτράρουμε την συμπεριφορά και ταυτιζόμαστε με τις εκάστοτε απόψεις και συμπεριφορά του
σε πρώτη φάση αναπτύσσετε ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ ο οποίος δεν είναι δύσκολο να εξελιχθεί [ σε βάθος χρόνου ]
σε μία ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΦΙΛΙΑ
παράδειγμα ακόμα και γάμοι έχουν προκύψει από τέτοιου είδους net-συναναστροφές

άρα θα καταλήξω [ ο φλύαρος ...]

ΝΑΙ μπορεί να υπάρξουν φιλίες με όλη την σημασία της λέξης
και να είναι πιο αληθινές ακόμα και από αυτές της προσωπικής γνωριμίας και επαφής
καθώς είναι αφτιασίδωτες και αμακιγιάριστες

[ φιλία οπως ο κάθε ένας μας την εννοεί ]απο το internet

τα σέβη μου σε όλη την παρέα και ....
συγχαρητήρια για το ωραίο θέμα που στην αρχή δεν του έδωσα σημασία ..
αλλα με εξέπληξε η σοβαρότητα και τα επιχειρήματα των συνομιλητών

Νίκος
07-10-11, 17:55
λοιπον..
για να απαντησω πιο σοβαρα κι εγω..
γιατι διαχωριζουμε τις φιλιες σε ''μεσω ιντερνετ'' και ''πραγματικες'' ?
το αν ειναι πραγματικη μια φιλια το αποδεικνυει ΚΑΙ απο αποσταση ..
αλλωστε τοσες και τοσες φιλιες χαλουν μεσα στην καθημερινη τριβη, δλδ οταν εχεις αμεση επαφη με τον αλλο.
ναι , θα συμφωνησω, οτι η αποσταση του ιντερνετ μπορει να κρατα λιγο πιο ''soft'' μια φιλια
αλλα δε συμφωνω οτι δεν μπορεις να νιωσεις οτι μ'αυτο τον ανθρωπο κατι σε συνδεει.

οριζεται σε χιλιομετρα ?

αν ειναι ο αλλος να σου βγει σκαρτος , θα σου βγει και στο ιδιο κρεβατι να κοιμαστε..

γεια σου ρε φιλε !!
ti kaneis re koyfala eisai kala ?xaxa ...oxi file den krinontai oyte se xlm oyte se metra...isos omos aksies kai idanika...pame tora na soy po ti einai filia gia mena,sevasmos kai eilikrinia ta prota dyo...ego poy den 8a distaso na po tthn gnomh moy kai as ksero isos den symfonis,kai oxi na soy po ayto poy esy 8es na akoyseis..aytos poy 8a se akoyei panta kai panta 8a vriskei xrono gia ton filo toy...filos=ta panta otan oloi oi alloi 8a fygoyn aytos 8a parameinei konta soy sta dyskola...kai telos,akoma kai kati na stravosi oi alh8inoi filoi einai aytoi poy menoyn mexri teloys kai den ksepoylane filies apo egoismoys kai mono...ouf katafera kai to teliosa vre xaax sorry gia ta greeklish alla you know..
Kosth moy..fysika oxi kai emeis to test mas to perasame me arista...ase poy akoma den exo synanthsei apo to meros soy paidi poy na mhn metraei...
ta xairetismata moy se oloys na ste panta kala..

@962fm@
07-10-11, 18:26
ti kaneis re koyfala eisai kala ?xaxa ...oxi file den krinontai oyte se xlm oyte se metra...isos omos aksies kai idanika...pame tora na soy po ti einai filia gia mena,sevasmos kai eilikrinia ta prota dyo...ego poy den 8a distaso na po tthn gnomh moy kai as ksero isos den symfonis,kai oxi na soy po ayto poy esy 8es na akoyseis..aytos poy 8a se akoyei panta kai panta 8a vriskei xrono gia ton filo toy...filos=ta panta otan oloi oi alloi 8a fygoyn aytos 8a parameinei konta soy sta dyskola...kai telos,akoma kai kati na stravosi oi alh8inoi filoi einai aytoi poy menoyn mexri teloys kai den ksepoylane filies apo egoismoys kai mono...ouf katafera kai to teliosa vre xaax sorry gia ta greeklish alla you know..
Kosth moy..fysika oxi kai emeis to test mas to perasame me arista...ase poy akoma den exo synanthsei apo to meros soy paidi poy na mhn metraei...
ta xairetismata moy se oloys na ste panta kala..
...με ειπες ''κουφαλα'' ?!!! http://www.bytheway.gr/images/basicsmiles/whip.gif

χαχαχα!!!
φυσικα και συμφωνω σε ολα...
δεν ειναι δυνατον να θεωρησεις σοβαρη μια σχεση, μια φιλια, οταν ο ενας λεει οτι θελει να ακουσει ο αλλος...
δεν ειναι και δειγμα υγειας αυτο.. ειναι αρρωστη εξαρτηση ...
<<σου λεω οτι θες ν'ακουσεις , επειδη φοβαμαι μη με απορριψεις>>
υγεια στη φιλια , ειναι το να λες την αποψη σου , ακομη κι αν δεν αρεσει και μεσα απο ολο αυτο
θα κριθεις , θα αξιολογηθεις και θα δειξει αν περασες με επιτυχια τις εξετασεις..
με απλα λογια...μονο οταν λες αυθορμητα την γνωμη σου , θα δωσεις την ευκαιρια στον αλλο να δει ''αν του κανεις''.

πολλα που λες, ξερεις οτι με πειραζουν, αλλα εχουν αξια επειδη ειναι η δικη σου αποψη.!!!!!
κι εγω τα δεχομαι σαν αγνο αποτυπωμα του χαρακτηρα του φιλου μου !!!

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΙΑ !!!

http://www.bytheway.gr/images/giga/funny/Retard454.gif

Αλεξάνδρα.
08-10-11, 13:15
λίγα προβλήματα έχουμε ..να βάζουμε και διλήμματα

φιλία είναι για εμένα :

να σε νοιάζομαι πραγματικά
να σε βοηθώ με ότι τυχόν ξέρω παραπάνω
να μοιράζομαι την χαρά και την λύπη σου
να λέω ότι αισθάνομαι και να υπολογίζω στην κριτική σου
να κάνω πράγματα για εσένα χωρίς να περιμένω αντάλλαγμα
να μην είσαι καλά και να γίνομαι καραγκιόζης για ένα σου χαμόγελο
να κάνω πράγματα μικρά μεγάλα ..που θα σε κάνουν να βασίζεσαι στα λόγια μου

αφού το βάλατε το δίλημμα "μετρήστε " πόσα από αυτά κάνουμε για τους φίλους και πόσοι είναι οι φίλοι μας τελικά

* αναγκάστηκα να το γράψω ξανά λόγω server maintence ! αλλιώς το είχα γράψει πριν !

Νίκος
08-10-11, 14:54
πολλα που λες, ξερεις οτι με πειραζουν, αλλα εχουν αξια επειδη ειναι η δικη σου αποψη.!!!!!
κι εγω τα δεχομαι σαν αγνο αποτυπωμα του χαρακτηρα του φιλου μου !!!

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΙΑ !!!
Έτσι ακριβώς φίλε,ήμουν και θα παραμείνω αληθινός με αυτούς που επέλεξα για φίλους μου..κάποιοι ίσως δεν έχουν τον ίδιο τρόπο σκέψης με τον δικό σου...και για αυτούς είμαστε άλλη μια ...αστεία φατσούλα στο net..σεβαστό και αυτό φίλε και ξέρεις γιατί;;Γιατί ακόμα και αυτό είναι ένα μάθημα φιλίας,που πραγματικά δεν είναι δύσκολη αλλά ούτε και εύκολη .....στις μέρες μας :(
p.s 21,50 αμ δεν έβλεπες εμένα ...τον Στέλιο έβλεπες χαχαχα σε ευχαριστώ Βαγγέλη.

@962fm@
08-10-11, 16:38
λίγα προβλήματα έχουμε ..να βάζουμε και διλήμματα

αφού το βάλατε το δίλημμα "μετρήστε " πόσα από αυτά κάνουμε για τους φίλους και πόσοι είναι οι φίλοι μας τελικά

οσο αφορα σ'εμενα τουλαχιστον, δεν εχω φιλους με την ουσια της λεξης που συζηταμε εδω.
εχω μεγαλο αριθμο πολυ καλων γνωστων για να πιουμε το ποτακι μας, να φαμε το κρεατακι μας , χαβαλε κι αγιος ο Θεος δλδ...
κανεναν δεν αξιολογησα τοσο ''ενταξει'' , ωστε να μοιραστω μαζι του κατι πιο προσωπικο,
αναλογως φυσικα , μπορει κι εγω να μην κριθηκα ικανος απο αλλους .

ετσι ειναι αυτα τα πραγματα...

Αλεξάνδρα.
08-10-11, 18:03
οσο αφορα σ'εμενα τουλαχιστον, δεν εχω φιλους με την ουσια της λεξης που συζηταμε εδω.
εχω μεγαλο αριθμο πολυ καλων γνωστων για να πιουμε το ποτακι μας, να φαμε το κρεατακι μας , χαβαλε κι αγιος ο Θεος δλδ...
κανεναν δεν αξιολογησα τοσο ''ενταξει'' , ωστε να μοιραστω μαζι του κατι πιο προσωπικο,
αναλογως φυσικα , μπορει κι εγω να μην κριθηκα ικανος απο αλλους .

ετσι ειναι αυτα τα πραγματα...
εγώ πάλι κάνω τα παραπάνω που είπα και συνήθως πληγώνομαι ..τόσα απλά!

Νίκος
08-10-11, 19:40
Τότε παιδιά εγώ σε αυτό το κομμάτι έχω φανεί ποιο τυχερός από εσας...έχω κάποιους φίλους που μου έχουν αποδείξει με τις πράξεις τους σε δύσκολες στιγμές ότι αξίζει που τους έχω στην ζωή μου.Τώρα για τις "φιλίες" στο internet δεν είμαι ακόμα σε θέση να κρίνω καμία...ο χρόνος θα το κρίνει και αυτό. Αλεξάνδρα δεν είναι τόσο απλά που λες αφού πληγώνεσαι,ίσως οι φιλίες που προφανώς αναφέρεσαι να μην είχαν ωριμάσει τόσο όσο θα χρειαζόταν για να χαρακτηριστούν "φιλίες" Χρειάζεται χρόνος για να βαφτιστούν πραγματικές,δεν είναι μόνο τι πρόσφερες εσύ,αλλά και τι εισέπραξες από αυτές τις "φιλίες"ώστε να μην πληγωθείς!!

KAKOPEDI 13
08-10-11, 19:51
Επειδη την εχω πατησει αρκετες φορες απο ιντερνετικες φιλιες διλ ατομα που νομιζα φιλους και στη τελικη ηταν φιδια (αρκετους τους ειδα κι απο κοντα...
Μπορω να πω οτι φιλιες μεσα απο το ιντερνετ υπαρχουν αλλα ειναι ολες ψευτικες!

Αλεξάνδρα.
08-10-11, 19:56
Τότε παιδιά εγώ σε αυτό το κομμάτι έχω φανεί ποιο τυχερός από εσας...έχω κάποιους φίλους που μου έχουν αποδείξει με τις πράξεις τους σε δύσκολες στιγμές ότι αξίζει που τους έχω στην ζωή μου.Τώρα για τις "φιλίες" στο internet δεν είμαι ακόμα σε θέση να κρίνω καμία...ο χρόνος θα το κρίνει και αυτό. Αλεξάνδρα δεν είναι τόσο απλά που λες αφού πληγώνεσαι,ίσως οι φιλίες που προφανώς αναφέρεσαι να μην είχαν ωριμάσει τόσο όσο θα χρειαζόταν για να χαρακτηριστούν "φιλίες" Χρειάζεται χρόνος για να βαφτιστούν πραγματικές,δεν είναι μόνο τι πρόσφερες εσύ,αλλά και τι εισέπραξες από αυτές τις "φιλίες"ώστε να μην πληγωθείς!!
σωστό αλλά μίλησα για φιλίες εκτός νετ
και εκτός νετ επιλέγω να είμαι έτσι οπότε είτε πληγώνομαι γιατί έδωσα εκεί που δεν έπρεπε
είτε "κερδίζω" έναν άνθρωπο δίπλα μου
ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα δεν έχει βρεθεί άνθρωπος να μου πει ξέρεις είπες κάτι που σου εμπιστεύτηκα
ενώ τα ίδια με έχουν δώσει με την πρώτη ευκαιρία ...
το πιο παράξενο είναι ότι με εμπιστεύονται άτομα που δεν μιλούν γενικά

Νίκος
08-10-11, 19:58
Επειδη την εχω πατησει αρκετες φορες απο ιντερνετικες φιλιες διλ ατομα που νομιζα φιλους και στη τελικη ηταν φιδια (αρκετους τους ειδα κι απο κοντα...
Μπορω να πω οτι φιλιες μεσα απο το ιντερνετ υπαρχουν αλλα ειναι ολες ψευτικες!
Εντάξει,η λέξη φίδια μου κάνει κάπως...και εγώ έχω γνωρίσει πολλά παιδιά στο net και για όλους έχω να πω κάτι καλό...με τρεις από αυτούς ταίριαξε και βρεθήκαμε και έξω,δεν τους χαρακτηρίζω "φίλους" μου...όπως είπα ο χρόνος θα δείξει,όχι τόσο αν είναι πραγματικές φιλίες, αλλά αν μείνουν σε πλαίσια του να μην απογοητευτεί κανείς στο τέλος από αυτές...θα δούμε.

KAKOPEDI 13
08-10-11, 20:02
Εντάξει,η λέξη φίδια μου κάνει κάπως...και εγώ έχω γνωρίσει πολλά παιδιά στο net και για όλους έχω να πω κάτι καλό...με τρεις από αυτούς ταίριαξε και βρεθήκαμε και έξω,δεν τους χαρακτηρίζω "φίλους" μου...όπως είπα ο χρόνος θα δείξει,όχι τόσο αν είναι πραγματικές φιλίες, αλλά αν μείνουν σε πλαίσια του να μην απογοητευτεί κανείς στο τέλος από αυτές...θα δούμε.

Ποτε δε κατηγορω κανεναν αδικα παντα εχω λογους ειδικα οσους νομιζω φιλους δε κατηγορω αλλα σ ολα υπαρχουν και ορια...

Νίκος
08-10-11, 20:04
σωστό αλλά μίλησα για φιλίες εκτός νετ
και εκτός νετ επιλέγω να είμαι έτσι οπότε είτε πληγώνομαι γιατί έδωσα εκεί που δεν έπρεπε
είτε "κερδίζω" έναν άνθρωπο δίπλα μου
ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα δεν έχει βρεθεί άνθρωπος να μου πει ξέρεις είπες κάτι που σου εμπιστεύτηκα
ενώ τα ίδια με έχουν δώσει με την πρώτη ευκαιρία ...
το πιο παράξενο είναι ότι με εμπιστεύονται άτομα που δεν μιλούν γενικά
Για μένα ακόμα χειρότερα τότε,γιατί τις φιλίες εκτός net νομίζω ότι μπορείς ποιο εύκολα να τις επαληθεύσεις..ώστε να αποφύγεις τα παραπάνω....το τελευταίο ;;;δηλ πως δεν μιλούν,και πως μπορείς να εμπιστευτείς κάποιον που δεν σου ανοίγεται;;

Νίκος
08-10-11, 20:07
Ποτε δε κατηγορω κανεναν αδικα παντα εχω λογους ειδικα οσους νομιζω φιλους δε κατηγορω αλλα σ ολα υπαρχουν και ορια...
Συγνώμη αν βγήκε έτσι,δεν εννοούσα ότι αδίκησες κάποιον ..απλά η λέξη μου φάνηκε κάπως βαριά ...το παίρνω πίσω και λέω,για να το αναφέρεις σίγουρα θα έχεις τους λόγους σου.

Αλεξάνδρα.
08-10-11, 20:10
Για μένα ακόμα χειρότερα τότε,γιατί τις φιλίες εκτός net νομίζω ότι μπορείς ποιο εύκολα να τις επαληθεύσεις..ώστε να αποφύγεις τα παραπάνω....το τελευταίο ;;;δηλ πως δεν μιλούν,και πως μπορείς να εμπιστευτείς κάποιον που δεν σου ανοίγεται;;

και τι να κάνω βαρέθηκα να είμαι επιφυλακτική και μαζεμένη
κάνω αυτό που νιώθω,δίνω όταν το νιώθω και αν χάσω έχασα
λάθος έκφραση με το δεν μιλούν γενικά -άτομα που δεν ανοίγονται εννοώ

wounded
09-10-11, 18:07
Δεν μπορούμε να κρίνουμε τους ανθρώπους από αυτά τα οποία φαίνονται, αφού όσα φαίνονται δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Δεν μπορούμε να τους κρίνουμε με βάση αυτά που λένε, αφού δεν λένε αυτά τα οποία σκέφτονται. Κι ακόμα κι αν ήταν ειλικρινείς, δεν θα μπορούσαμε να τους πιστέψουμε, αφού κι αυτοί οι ίδιοι δεν γνωρίζουν αρκετά τον εαυτό τους για να μπορέσουν να μας διαβεβαιώσουν πως πάντα θα συμβαδίζουν τα λόγια με της πράξεις τους.
@Αλεξάνδρα αν μου επιτρέπεις να σου πω την γνώμη μου,κάνε αυτό που νομίζει η ψυχούλα σου,δώσε αυτά που μπορείς να δώσεις...και αν τα εκτιμήσουν λάθος, τότε όσο και να πληγωθείς, ξέρεις ότι εσύ ήσουν εντάξει, απλά αυτοί δεν άξιζαν κάτι περισσότερο!!

Αλεξάνδρα.
09-10-11, 18:44
Δεν μπορούμε να κρίνουμε τους ανθρώπους από αυτά τα οποία φαίνονται, αφού όσα φαίνονται δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Δεν μπορούμε να τους κρίνουμε με βάση αυτά που λένε, αφού δεν λένε αυτά τα οποία σκέφτονται. Κι ακόμα κι αν ήταν ειλικρινείς, δεν θα μπορούσαμε να τους πιστέψουμε, αφού κι αυτοί οι ίδιοι δεν γνωρίζουν αρκετά τον εαυτό τους για να μπορέσουν να μας διαβεβαιώσουν πως πάντα θα συμβαδίζουν τα λόγια με της πράξεις τους.
@Αλεξάνδρα αν μου επιτρέπεις να σου πω την γνώμη μου,κάνε αυτό που νομίζει η ψυχούλα σου,δώσε αυτά που μπορείς να δώσεις...και αν τα εκτιμήσουν λάθος, τότε όσο και να πληγωθείς, ξέρεις ότι εσύ ήσουν εντάξει, απλά αυτοί δεν άξιζαν κάτι περισσότερο!!

έτσι ..!

Pireo
09-10-11, 18:50
Ιντερνετ και φιλια το βλεπω λιγο δυσκολο..
Εκτος και αν ο ιντερνετικος φιλος ειναι τις ιδιας ηλικιας μενει κοντα μου και ξερει κοσμο που ξερω εγω..τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.

SILVER21
10-10-11, 09:09
και τι να κάνω βαρέθηκα να είμαι επιφυλακτική και μαζεμένη
κάνω αυτό που νιώθω,δίνω όταν το νιώθω και αν χάσω έχασα
λάθος έκφραση με το δεν μιλούν γενικά -άτομα που δεν ανοίγονται εννοώ

χχχμμμμμ συμφωνω με τις απαντησεις της Αλεξανδρας .:rolleyes2

SILVER21
10-10-11, 09:10
delete...