PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλετε η χωρα να παραμείνει στο Ευρω ?

ALXIOA
03-11-11, 06:49
Θέλετε η χωρα να παραμείνει στο Ευρω η να επιστρέψει στην Δραχμή..;;

Αν τεθεί τέτοιο ζήτημα..!!!

erpeto26
03-11-11, 07:27
Δραχμη...

super_goofy
03-11-11, 07:47
Τι σημαίνει το "ναι" και τι το "όχι"??? :p

jpaokx
03-11-11, 07:50
Δύσκολο να αποφασίσω....Είναι ερώτημα εκβιασμού!!! Το σωστό θα ήταν αν δεχόμαστε το μνημόνιο, όχι το ευρώ. Είναι η χειρότερη επιλογή που κάνουν με το δημοψήφισμα. Αν δεν δεχτούν το μνημόνιο βάσει δημοψηφίσματος, τουλάχιστον θα μπορούμε να διαπραγματευτούν το μνημόνιο με άλλους όρους, δηλαδή θέλω εν μέρει το ευρώ γιατί θα γίνουμε Μαλάουι!!! Αλλά έτσι πως γίνανε τα πράγματα και έτσι πως τα έκαναν οι πολιτικοί νομίζω ότι ό,τι αλλαγή πρέπει να γίνει, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΙΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΛΑΚΙΣΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΩΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ!!!! Να γίνει μαζική εξέγερση και να τελειώνει με το θέμα.
Οπότε με δυσκολία θα πω Δραχμή αλλά τουλάχιστον θα έχω την συνείδηση μου καθαρή!

εντιτ: οπως το καταλαβαίνω το όχι σημαίνει να πάμε στην Δραχμή.

mefedlos
03-11-11, 08:06
Εξω απο το ευρω και εξω απο την Ευρωπη .Αν δεν γινει αναθεώρηση του τι σημαίνει Ε.Ε Ναι να φύγουμε γιατί ¨
1 Δεν υπαρχει Δημοκρατια
2 Εχουμε φορτωθεί το μεταναστευτικό (χαμηλοι μισθοι και το χρημα παει σε αλλες χωρες )
3 Παραπανω φοροι μισθοι πεινας
4 Εξαναγκασμος να καταναλωνουμε προιοντα της ΕΕ ενω αυτοι επιλεγουν -βλ. Τουρισμος- (Τα μονα εσοδα μας)
5 Επιβαρυνόμαστε με εξοπλισμούς και λυση με το Ελληνοτουρκικο
6 Να μας ξεχρεώσουν αυτα που μας χρωστάνε τα ες ες και μετα μιλάμε για το ποσα τους χρωστάμε εμείς
7 Θελουμε ΕΛΛΗΝΑ Πρωθυπουργο
8 Αν και οποιος απο εσας πιστευει οτι θα ξεπληρωσουμε ποιος μας εγγυατε οτι δεν θα ξαναβρεθουμε στην ιδια κατασταση απο τους εΤΑΙΡΟΥς ΜΑς ΣΕ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΞΑΝΑ

ALXIOA
03-11-11, 08:35
To ναι σημαίνει ευρω.. Το ΌΧΙ δραχμή..!!

Mendacium
03-11-11, 08:59
Κ αν πάμε στη δραχμή, λύθηκε το πρόβλημα? Θα πάμε 150 χρόνια πίσω...Μερικούς όπως εμένα τους συμφέρει βέβαια, αλλά άλλο αυτό... Δεν είναι λύση παίδες...Λύση είναι να βγεί κάποιος με @@! Ο Παπ. δεν έκανε.. Εγώ λέω ναι στο ευρώ κ όχι στο μνημόνιο. Αυτό έπρεπε να το ρωτήσει τον Ιανουάριο του 2010! Κ όχι τώρα που τα έκανε σκατά να πάει να ρίξει επικοινωνιακά τα χρηματιστήρια όλου του κόσμου κ να αποφύγει τις ευθύνες... Κ οι μόνοι που του έδωσαν δίκιο βέβαια, πως κ καλά σκεύτεται το λαό κ π@παριες.. Ήταν οι αμερικάνοι.. Θα χει κακό τέλος...

etterna
03-11-11, 09:22
Τι διλήμματα είναι αυτά ;

Παίζουμε το παιχνίδι τους ;

Η πορεία της χώρας είναι μέσα στην ΕΕ αλλά ΕΘΝΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ σχέσεις υποταγής και υποτέλειας μεταξύ ισότιμων εταίρων δεν χωράνε

αυτό έχει τελειώσει

το μόνο που μένει είναι η ΕΕ να λειτουργήσει
και να υπάρξει

α) κοινοτική αλληλεγγύη και όχι τραπεζική αλληλεγγύη
β) συνολική λύση και στο Ελληνικό και στο Ευρωπαϊκό πρόβλημα
γ)αξιόπιστος πρωθυπουργός να συνομιλήσει με τους εταίρους αφού πρώτα έχει εκπονήσει σχέδιο δράσης ,
έχει πει ΟΛΗ την αλήθεια για την κατάσταση της χώρας
έχει προτείνει εναλλακτικές λύσεις και έχει πάρει εξουσιοδότηση και νωπή εντολή από τον ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΛΑΟ
δ)έχει κερδίσει την εύρυθμη και με προοπτική , λειτουργία του κράτους
ε)και την δέσμευση απο τους εταίρους ότι το σχέδιο λύσης έχει βάθος χρόνου και δεν υποβάλει τον λαό σε βίαιες προσαρμογές

αυτό θα έκανα εγώ για την οικογένειά μου αν ένας συγγενης μου ζητούσε βοήθεια
και αυτό περιμένω από τον όποιο Πρωθυπουργό της χώρας μου

τα ΝΑΙ και ΟΧΙ , τα ΜΕΣΑ η ΕΞΩ κλπ δεν μπορεί να υπάρχουν ούτε ως δημοσκόπηση πόσο δε μάλλον ως δημοψήφισμα

Pireo
03-11-11, 10:39
Βασικα ειμαι υπερ του ευρω στην παρουσα φαση..πριν την τροικα θα ηθελα δραχμη.

activen
03-11-11, 11:06

Η πορεία της χώρας είναι μέσα στην ΕΕ αλλά ΕΘΝΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ σχέσεις υποταγής και υποτέλειας μεταξύ ισότιμων εταίρων δεν χωράνε

αυτό έχει τελειώσει

και να υπάρξει

γ)αξιόπιστος πρωθυπουργός να συνομιλήσει με τους εταίρους αφού πρώτα έχει εκπονήσει σχέδιο δράσης ,
έχει προτείνει εναλλακτικές λύσεις και έχει πάρει εξουσιοδότηση και νωπή εντολή από τον ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΛΑΟ
ε)και την δέσμευση απο τους εταίρους ότι το σχέδιο λύσης έχει βάθος χρόνου και δεν υποβάλει τον λαό σε βίαιες προσαρμογές

τα ΝΑΙ και ΟΧΙ , τα ΜΕΣΑ η ΕΞΩ κλπ δεν μπορεί να υπάρχουν ούτε ως δημοσκόπηση πόσο δε μάλλον ως δημοψήφισμα

Πια ΕΕ να λειτουργήσει αδελφέ ; Η ΕΕ του καπιταλισμού (παγκόσμιο φαινόμενο θα μου πεις...) που συντηρεί το τραπεζικό σύστημα και κατ επέκταση το αδηφάγο κτήνος του "όποιος προλάβει" ;
Λειτουργεί και πολύ καλά μάλιστα! Εμείς οι ίδιοι δεν ήμαστε που κατά καιρούς κράζουμε το σάπιο αυτό σύστημα του ατελείωτου χρέους ; Και τώρα που ήρθε η ώρα για ένα γερο χτύπημα επικαλούμαστε την αλληλεγγύη του καπιταλισμού ; Για να ωφελήσουμε και να σώσουμε ποιον ; χτύπημα στα θεμέλια αν είναι να βουλιάξει ΑΥΤΗ η Ευρώπη και ο κόσμος ολόκληρος, άλλος τρόπος δεν υπάρχει πέραν από αυτόν που τους πονάει!

koukli
03-11-11, 11:46
Από τη στιγμή που μπήκαμε, θα είναι καταστροφικό να φύγουμε...

activen
03-11-11, 12:17
Από τη στιγμή που μπήκαμε, θα είναι καταστροφικό να φύγουμε...

Τι πάει να πει αυτό και γιατί πριν δεν ήταν καταστροφικό και τώρα είναι ;

Antonius
03-11-11, 13:27
Δημοσκόπηση: Θέλετε η χωρα να παραμείνει το Ευρω η να επιστρέψει στην Δραχμή..;;
ΝΑΙ
ΟΧΙ

Ο τρόπος που είναι γραμμένο το θέμα δεν βγάζει νόημα. Κάποιος να το γράψει στα Ελληνικά;

pho3nix
03-11-11, 14:09
sou kanei twra?

Pireo
03-11-11, 15:01
Παντως εχουμε πλακα σαν λαος..

Antonius
03-11-11, 15:48
sou kanei twra?

Αν εσενα σου έκανε όπως ήταν πριν, δε μου πέφτει λόγος :)

etterna
03-11-11, 15:54
Πια ΕΕ να λειτουργήσει αδελφέ ; Η ΕΕ του καπιταλισμού (παγκόσμιο φαινόμενο θα μου πεις...) που συντηρεί το τραπεζικό σύστημα και κατ επέκταση το αδηφάγο κτήνος του "όποιος προλάβει" ;
Λειτουργεί και πολύ καλά μάλιστα! Εμείς οι ίδιοι δεν ήμαστε που κατά καιρούς κράζουμε το σάπιο αυτό σύστημα του ατελείωτου χρέους ; Και τώρα που ήρθε η ώρα για ένα γερο χτύπημα επικαλούμαστε την αλληλεγγύη του καπιταλισμού ; Για να ωφελήσουμε και να σώσουμε ποιον ; χτύπημα στα θεμέλια αν είναι να βουλιάξει ΑΥΤΗ η Ευρώπη και ο κόσμος ολόκληρος, άλλος τρόπος δεν υπάρχει πέραν από αυτόν που τους πονάει!

Αδερφέ ΣΤΡΟΥΜΦΟΣΑΤΥΡΙΞ συμφωνώ με τα παραπάνω ... σε θυμικό επίπεδο
Ο Πλούταρχος στο έργο του “Πλατωνικά Ζητήματα” (Ζήτημα Θ΄)
αποσαφηνίζει περαιτέρω το είδος της σχέσεως μεταξύ των μερών της ψυχής,
λέγοντας ότι χαρακτηριστικό του θυμοειδούς η θυμικού μέρους είναι να κυβερνάται και να κυβερνά,

Ρεαλιστικά η χώρα από το 80 έχει Ευρωπαϊκό προσανατολισμό και από΄τον Β' Π.Π Δυτικό καπιταλιστικό προσανατολισμό

Η λογική ( ΜΟΥ ) λοιπόν λέει ότι αν θέλουμε να αλλάξουμε προσανατολισμό ως χώρα είναι δικαίωμα μας
αλλά μέσα από δημοκρατικές πλειοψηφικές διαδικασίες και ο κάθε πολίτης ας εκφραστεί
με ικανή & αναγκαία συνθήκη τη αποδοχή της γνώμης της πλειοψηφίας

Αν υπάρξει τέτοια στροφή[ κατά την γνώμη μου μόνο με την πιο πάνω διαδικασία ]
τότε και πάλι χρειαζόμαστε ικανό χρόνο προσαρμογής στην στροφή αυτή .

Η επιλογή του καπιταλισμού έχει ιστορία 80 ετών δεν είναι δυνατόν να αλλάξουμε σύστημα εν μία νυκτί...
χωρίς βίαιους κλυδωνισμούς του λαού με απρόβλεπτες παραμέτρους & συνέπειες

Αλλάζεις σύστημα για το καλό των πολιτών και της χώρας και την ευημερία & πρόοδο τους
όχι για να προκαλέσεις απελπισία πόνο δεινά και καταβαράθρωση βιοτικού επιπέδου
μέχρι την πλήρη προσαρμογή στο νέο σύστημα

οι λέξεις κλειδιά στα παραπάνω είναι

*κοινοτική αλληλεγγύη = να βολεύει εσένα αλλά υποχρεωτικά και εμένα
*αξιόπιστος πρωθυπουργός= το ακριβώς αντίθετο με τον σημερινό = προτάσσει την χώρα πάνω από οποιοδήποτε κομματικό η προσωπικό συμφέρον
*έχει πει ΟΛΗ την αλήθεια= μόνο έτσι μπορεί ο λαός να αποφασίσει στροφές και αλλαγές συστημάτων
*εύρυθμη και με προοπτική , λειτουργία του κράτους = δεν τα διαλύουμε όλα κινούμαστε ομαλά με στόχο την οποιαδήποτε στροφή - αλλαγή
*έχει βάθος χρόνου= δεν προκαλεί απελπισία πόνο δεινά και καταβαράθρωση βιοτικού επιπέδου
*και πάνω από όλα ειδικά για εμάς που λεγόμαστε Έλληνες όλα αυτά να μην "και σε καμία περίπτωση"
προκαλέσουν αίσθημα ταπείνωσης [ όπως τώρα ]
Ολα τα σηκώνουμε και πείνα και φτώχεια σε προσωπικό επίπεδο αλλά αν μας ταπεινώσεις
αν μας ξεφτιλίσεις το φιλότιμο μας και την περηφάνια μας για την χώρα μας και την καταγωγή μας
δύο πράγματα είναι δυνατόν [ μπορώ να φανταστώ ] να προκύψουν
* η θα εξεγερθούμε και θα τρέξει αίμα (αδερφικό αίμα ...έχουμε πλούσια προϊστορία )
* η θα εξαφανιστούμε ως λαός , ύπαρξη, οντότητα ,και ιστορία

τα παραπάνω δεν είναι ουτοπικά
δεν χρειάζονται πολλά πράγματα
κατά την άποψή μου 1
ένας ηγέτης ..ένας πρώτα από όλα Έλληνας πατριώτης
να δώσει πνοή και όραμα και είμαι σίγουρος ότι μπορούμε σε όποιο σύστημα να κάνουμε [ ως λαός ] θαύματα

δεν μας φταίει το σύστημα εμείς φταίμε & οι επιλογές ηγετών που κάνουμε

¨με στραβό αν κοιμηθείς το πρωί θα αλληθωρίζεις "
και εμείς από την μεταπολίτευση έως σήμερα με στραβούς κοιμόμαστε

Pireo
03-11-11, 16:04
Ευρω.
Αν παμε στην δραχμη θα πεινασουμε κυριολεκτικα..

mefedlos
03-11-11, 16:30
Δραχμή στην πεινά και πόλεμος στο καπάκι. Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά 40 χρόνια σκλαβιά και φυλακή
Οχι θα κατσουμε στο ευρω να χρεωκοπαμε καθε 20 χρονια γιατι αυτο θα ειναι το μελλον μας δεν βλεπεται τα μετρα και τις ποθ..ιες που παιζοντε για να μας υποταξουν????????

ALXIOA
03-11-11, 16:34
Δημοσκόπηση: Θέλετε η χωρα να παραμείνει το Ευρω η να επιστρέψει στην Δραχμή..;;
ΝΑΙ
ΟΧΙ

Ο τρόπος που είναι γραμμένο το θέμα δεν βγάζει νόημα. Κάποιος να το γράψει στα Ελληνικά;

Νομιζω πως μονο ΕΣΥ δεν το κατάλαβες.. Εμπαση περίπτωση επίτηδες το διατύπωσα έτσι γιατι υπεθεσα πως σε πραγματικές συνθήκες κάπως έτσι ασαφές - παραπλανητικό θα διατυπωναν οι πιο ( ειδικοί) απο μένα..!!

Αυτά. Φιλικά πάντα.!!

Mendacium
03-11-11, 17:37
Βασικά παίδες η όλη συζήτηση είναι πέρα για πέρα άκυρη! Όποιος κάνει λόγο για δραχμή ή δεν έχει ιδέα, ή θέλει απλά να προκαλέσει διαπληκτισμούς...Ορίστε κ η απόδειξη:

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231135969

Χρήστος
03-11-11, 18:18
Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιους να ψηφίζουν έξοδος από το Ευρώ. Θα καταστραφούμε τελείως αν γυρίσουμε στην δραχμή.

ALXIOA
03-11-11, 19:07
Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιους να ψηφίζουν έξοδος από το Ευρώ. Θα καταστραφούμε τελείως αν γυρίσουμε στην δραχμή.

Ενώ αν μείνουμε στο ευρω σωθηκαμε.. Θα γίνουμε όλοι πλούσιοι.!!
Χρεοκοπία κ παλι χρεοκοπία. Έξοδος απο το ευρω.πριν μας τας πάρουν όλα.. Δεν θα αφήσουν τπτ αυτοί..!!!

Καλύτερα φτωχοί κ μόνοι μας..!!
Παρα φτωχοί κ σκλάβοι..!!!

Antonius
03-11-11, 19:20
Νομιζω πως μονο ΕΣΥ δεν το κατάλαβες.. Εμπαση περίπτωση επίτηδες το διατύπωσα έτσι γιατι υπεθεσα πως σε πραγματικές συνθήκες κάπως έτσι ασαφές - παραπλανητικό θα διατυπωναν οι πιο ( ειδικοί) απο μένα..!!

Αυτά. Φιλικά πάντα.!!

Εν πάση περιπτώσει διορθώθηκε και κατάλαβα και εγώ που δε ξέρω καλά ελληνικά.

voleftis
03-11-11, 19:51
Εν πάση περιπτώσει διορθώθηκε και κατάλαβα και εγώ που δε ξέρω καλά ελληνικά.

Δεν διορθώθηκε εντελώς :grin:..... και πάλι δεν έχει σωστή σύνταξη λείπει ένα σ...:sad: τώρα είναι έτσι :Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας:Θέλετε η χωρα να παραμείνει το Ευρω ; Θα έπρεπε να είναι :Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας:Θέλετε η χώρα να παραμείνει στο Ευρώ ;:)

Εγώ πάντως θέλω να υιοθετήσουμε το αμερικάνικο δολάριο και ουσιαστικά.....:sick:

Antonius
03-11-11, 19:55
Δεν διορθώθηκε εντελώς :grin:..... και πάλι δεν έχει σωστή σύνταξη λείπει ένα σ...:sad: τώρα είναι έτσι :Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας:Θέλετε η χωρα να παραμείνει το Ευρω ; Θα έπρεπε να είναι :Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας:Θέλετε η χώρα να παραμείνει στο Ευρώ ;:)

Εγώ πάντως θέλω να υιοθετήσουμε το αμερικάνικο δολάριο και ουσιαστικά.....:sick:

Έβγαλε εκτός το αυτόματο διορθωτήρι!!!

pho3nix
03-11-11, 20:10
Αν εσενα σου έκανε όπως ήταν πριν, δε μου πέφτει λόγος :)

oxi
oute egw iksera ti eprepe na apantisw,an elega ''nai'' ti enousa diladi? :D

Antonius
03-11-11, 20:13

Αυτά. Φιλικά πάντα.!!

ούτε ο moderator (που είναι και ... πιο έμπειρος) κατάλαβε τί ήθελες να πεις:

oxi
oute egw iksera ti eprepe na apantisw,an elega ''nai'' ti enousa diladi? :D

Mendacium
03-11-11, 20:13
Ενώ αν μείνουμε στο ευρω σωθηκαμε.. Θα γίνουμε όλοι πλούσιοι.!!
Χρεοκοπία κ παλι χρεοκοπία. Έξοδος απο το ευρω.πριν μας τας πάρουν όλα.. Δεν θα αφήσουν τπτ αυτοί..!!!

Καλύτερα φτωχοί κ μόνοι μας..!!
Παρα φτωχοί κ σκλάβοι..!!!

Άποψη σου φίλε μου κ δεν έχει καμιά επαφή με την πραγματικότητα φυσικά... Πιστεύεις πως η Ελλάδα είναι καμιά Κίνα? Κ με τις εξαγωγές σταφίδας, φέτας κ λαδιού θα αναπτυχθεί έχοντας δραχμές?? Εδώ η Κίνα με τόσες εξαγωγές κ το νόμισμά της είναι αδύναμο... Δεν είναι πλέον δεκαετία του '70 που όλοι πήγαν Γερμανία που υπήρχε οργασμός δουλειάς κ έρχονταν πίσω με εκατομμύρια δραχμές τότε.. Η δραχμή δεν πρόκειται ποτέ να ενδυναμωθεί.. Ή με τον τουρισμό?? Σαν σήμερα το 1944 εκτυπώθηκε το χαρτονόμισμα των 100 δίς δραχμών! Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι είχε γίνει..1 δις ξέρω γω το καρβέλι το ψωμί... 1) 1 euro δεν θα αντιστοιχεί πλέον σε 340,75 αλλά σε κανά χιλιάρικο...Οπότε κάνε τι διαίρεση να δείς τι θα σου μείνει στη τράπεζα...Κ αυτό τη πρώτη μέρα...2) Έχουμε κάτι φιλαράκια δίπλα που τα λένε ΤΟΥΡΚΑΛΑΔΕΣ... 3) Ξέχνα το αυτοκίνητο πολύ απλά γιατί δεν παίζει να εισάγουμε βετζίνη..Θερμανση κτλ κομμένα, εκτός κ αν με το "καλύτερα φτώχια" που είπες εννοείς το να γίνεις κασάτος απο το κρύο, να 'σαι καλά, αλλά δεν θα πάρουμε.. 4) Εννοείται πως αυτή η κατάσταση δεν θα είναι αιώνια, αλλά δεν νομίζω να ζώ μέχρι η Ελλάδα να ξαναπάρει τα πάνω της, βασικά είτε με ευρώ, είτε με δραχμή... Πάπαλα! Πόρισμα: Αν δεν αλλάξουμε μυαλά... Κ σε χοιρινό να πληρωνόμαστε, μπροστά δεν πάμε...Λες κ αμα έρθει η δραχμή με τα μυαλά που κουβαλάμε, θα δούμε προκοπή...Τα ίδια κ απαράλαχτα θα κάνουμε.. Έλληνες είμαστε!

evans1
03-11-11, 20:40
Δραχμή μήπως δουν άσπρη μέρα τα παιδιά μας, γιατί με το ευρώ όπως τα κατάφεραν δεν θα δουν ούτε τα δισσέγγονά μας.
Άλλωστε το είπε η Μέρκελ, η προοπτική που έχουμε πλέον είναι το να γίνουμε ανταγωνιστικοί της Βουλγαρίας.
(Όταν φυσικά αποκτήσουν οι "εταίροι" του ευρώ πλήρη έλεγχο των ενεργειακών πόρων.)

activen
04-11-11, 07:29
Δραχμή μήπως δουν άσπρη μέρα τα παιδιά μας, γιατί με το ευρώ όπως τα κατάφεραν δεν θα δουν ούτε τα δισσέγγονά μας.
Άλλωστε το είπε η Μέρκελ, η προοπτική που έχουμε πλέον είναι το να γίνουμε ανταγωνιστικοί της Βουλγαρίας.
(Όταν φυσικά αποκτήσουν οι "εταίροι" του ευρώ πλήρη έλεγχο των ενεργειακών πόρων.)

Εδώ είναι το ζουμί των ξένων επενδύσεων, να που αποσκοπούν. Ο βουλγαρος πληρώνεται 150Ε για 9 ώρες εργασίας το λιγότερο...
Και φυσικά λέει και ευχαριστώ! Όταν λένε να γίνουμε ( να γίνουν μήπως ; ) ανταγωνιστικοί, εννοούν να πάθουμε τα ίδια και χειρότερα.
Λύση εύκολη δεν υπάρχει. Ουσιαστικά επιλέγουμε αν θα ανορθωθούμε με ή χωρίς το ατελείωτο ξε-χρέωμα, δηλαδή αν θα έχουμε και άλλους πάνω στο κεφάλι μας να απομυζούν.
Οπότε η δραχμή αν και δύσκολη υπόθεση, είναι σαφώς μακροβιότερη λύση από το να κερδοσκοπούν και οι ξένοι μέσα στη μιζέρια μας.

Αυτοί που επιμένουν "ευρώ" έχουν υπόψιν τους ότι με αυτούς τους ρυθμούς το 2020 η χωρά θα είναι στην ίδια αν όχι χειρότερα χρεωμένη κατάσταση ;
9 χρόνια στερήσεων για να αντιμεταθέσεις ένα ίδιο ή και μεγαλύτερο χρέος στα παιδιά σου! Για ποιον θες να δουλεύεις είναι τελικά το ερώτημα...

ALXIOA
04-11-11, 07:50
Έβγαλε εκτός το αυτόματο διορθωτήρι!!!

Εγώ το έβγαλα.. ΕΣΥ ακόμα το χεις..;;!!

Antonius
06-11-11, 06:12
Επιστολή - σοκ γερμανικού ομίλου TUI στους Έλληνες ξενοδόχους για πληρωμή σε δραχμές

05 Νοεμβρίου 2011, 12:52

Ο γερμανικός τουριστικός όμιλος TUI έχει ζητήσει από τους Έλληνες ξενοδόχους με τους οποίος συνεργάζεται να τους πληρώσει σε ελληνικό νόμισμα, και όχι σε ευρώ, αν η Ελλάδα εγκαταλείψει τη νομισματική ένωση. Αυτό τουλάχιστον γράφει η γερμανική εφημερίδα Bild.

«Αν το ευρώ πάψει να είναι το νόμιμο νόμισμα, η TUI θα μπορούσε να πληρώσει με το καινούργιο νόμισμα και η τιμή του συναλλάγματος θα αντιστοιχεί με την τιμή που θα αποφασίσει η κυβέρνηση» σημειώνει η TUI σε επιστολή της προς τους Έλληνες ξενοδόχους, ζητώντας τους, σε αυτή την περίπτωση, να τροποποιήσουν τα συμβόλαια, που έχουν με τον όμιλο.

«Πρέπει να προστατευτούμε από τους κινδύνους ενδεχόμενης αλλαγής. Υπάρχει μια πιθανότητα, περισσότερο από θεωρητική, η Ελλάδα να βγει από το ευρώ» διευκρίνισε στη γερμανική εφημερίδα εκπρόσωπος του ομίλου.

«Πολλοί Έλληνες ξενοδόχοι έχουν λάβει το αίτημα της TUI», επιβεβαίωσε στη Bild ο Ανδρέας Ανδρεάδης πρόεδρος της Ελληνικής Τουριστικής Ομοσπονδίας και πρόσθεσε: «Ουδείς ξενοδόχος θα το κάνει και έχουμε ενημερώσει το υπουργείο Τουρισμού».

ΤΑ ΝΕΑ

STRMKON
07-11-11, 11:38

αυτό έχει τελειώσει

και να υπάρξει

Πολυ Σωστος

karfwmenos
09-11-11, 00:18
XXmm vasika einai dyskolo na apantisw etsi apla nai i oxi .. To euro dini dynamei sto dytiko emporio kai i draxmi tous epixeirmaties mesa stin Ellada..:yawn:

thomas
09-11-11, 00:44
ΟΧΙ

SkapoGr
09-11-11, 09:08
δεν ξερουμε τις λεπτομεριες.

αν ειναι να μας πηδανε ετσι καθε φορα με τις δοσεις ..........καλλιτερα δραχμη.

Kronos
09-11-11, 10:20
Άποψη σου φίλε μου κ δεν έχει καμιά επαφή με την πραγματικότητα φυσικά... Πιστεύεις πως η Ελλάδα είναι καμιά Κίνα? Κ με τις εξαγωγές σταφίδας, φέτας κ λαδιού θα αναπτυχθεί έχοντας δραχμές?? Εδώ η Κίνα με τόσες εξαγωγές κ το νόμισμά της είναι αδύναμο... Δεν είναι πλέον δεκαετία του '70 που όλοι πήγαν Γερμανία που υπήρχε οργασμός δουλειάς κ έρχονταν πίσω με εκατομμύρια δραχμές τότε.. Η δραχμή δεν πρόκειται ποτέ να ενδυναμωθεί.. Ή με τον τουρισμό?? Σαν σήμερα το 1944 εκτυπώθηκε το χαρτονόμισμα των 100 δίς δραχμών! Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι είχε γίνει..1 δις ξέρω γω το καρβέλι το ψωμί... 1) 1 euro δεν θα αντιστοιχεί πλέον σε 340,75 αλλά σε κανά χιλιάρικο...Οπότε κάνε τι διαίρεση να δείς τι θα σου μείνει στη τράπεζα...Κ αυτό τη πρώτη μέρα...2) Έχουμε κάτι φιλαράκια δίπλα που τα λένε ΤΟΥΡΚΑΛΑΔΕΣ... 3) Ξέχνα το αυτοκίνητο πολύ απλά γιατί δεν παίζει να εισάγουμε βετζίνη..Θερμανση κτλ κομμένα, εκτός κ αν με το "καλύτερα φτώχια" που είπες εννοείς το να γίνεις κασάτος απο το κρύο, να 'σαι καλά, αλλά δεν θα πάρουμε.. 4) Εννοείται πως αυτή η κατάσταση δεν θα είναι αιώνια, αλλά δεν νομίζω να ζώ μέχρι η Ελλάδα να ξαναπάρει τα πάνω της, βασικά είτε με ευρώ, είτε με δραχμή... Πάπαλα! Πόρισμα: Αν δεν αλλάξουμε μυαλά... Κ σε χοιρινό να πληρωνόμαστε, μπροστά δεν πάμε...Λες κ αμα έρθει η δραχμή με τα μυαλά που κουβαλάμε, θα δούμε προκοπή...Τα ίδια κ απαράλαχτα θα κάνουμε.. Έλληνες είμαστε!

Τίποτα από αυτά που αναφέρεις, φίλε μου, δεν είναι ακριβές.

-Η Κίνα, κρατάει ΕΠΙΤΗΔΕΣ χαμηλά την ισοτιμία της, και γι αυτό το λόγο η Αμερική την έχει απειλήσει σε όλους τους οργανισμούς, ότι θα την ...τιμωρήσει με μέτρα. Το φτηνό νόμισμα, είναι η ισχύς της Κίνας.
-Η δραχμή ΔΕΝ υπάρχει. Αν υιοθετηθεί εθνικό νόμισμα, και το πουν "δραχμή", θα είναι ένα νέο νόμισμα, και η αρχική του ισοτιμία μάλλον θα είναι 1:1 με το ευρώ.
-Το πόσο θα ακριβήνουν τα εισαγόμενα, εξαρτάται από την υποτίμηση που θα εφαρμοστεί. Πάντως, και πριν το ευρώ, καίγαμε πετρέλαιο, που το πληρώναμε σε δολλάρια.
-Το πόσα λεφτά θα μείνουν στην τράπεζα, δεν έχει να κάνει με την ισοτιμία.

Επιστολή - σοκ γερμανικού ομίλου tui στους Έλληνες ξενοδόχους για πληρωμή σε δραχμές

05 Νοεμβρίου 2011, 12:52

Ο γερμανικός τουριστικός όμιλος tui έχει ζητήσει από τους Έλληνες ξενοδόχους με τους οποίος συνεργάζεται να τους πληρώσει σε ελληνικό νόμισμα, και όχι σε ευρώ, αν η Ελλάδα εγκαταλείψει τη νομισματική ένωση. Αυτό τουλάχιστον γράφει η γερμανική εφημερίδα bild.

«Αν το ευρώ πάψει να είναι το νόμιμο νόμισμα, η tui θα μπορούσε να πληρώσει με το καινούργιο νόμισμα και η τιμή του συναλλάγματος θα αντιστοιχεί με την τιμή που θα αποφασίσει η κυβέρνηση» σημειώνει η tui σε επιστολή της προς τους Έλληνες ξενοδόχους, ζητώντας τους, σε αυτή την περίπτωση, να τροποποιήσουν τα συμβόλαια, που έχουν με τον όμιλο.

«Πρέπει να προστατευτούμε από τους κινδύνους ενδεχόμενης αλλαγής. Υπάρχει μια πιθανότητα, περισσότερο από θεωρητική, η Ελλάδα να βγει από το ευρώ» διευκρίνισε στη γερμανική εφημερίδα εκπρόσωπος του ομίλου.

«Πολλοί Έλληνες ξενοδόχοι έχουν λάβει το αίτημα της tui», επιβεβαίωσε στη bild ο Ανδρέας Ανδρεάδης πρόεδρος της Ελληνικής Τουριστικής Ομοσπονδίας και πρόσθεσε: «Ουδείς ξενοδόχος θα το κάνει και έχουμε ενημερώσει το υπουργείο Τουρισμού».

ΤΑ ΝΕΑ

Δηλαδή η tui διαθέτει δρχ για να πληρώσει τους ξενοδόχους, και οι ξενοδόχοι έχουν δραχμές για ...ρέστα?

Γερμανικές αστειότητες, για να περνάμε την ώρα μας... Σιγά μην πληρώσουν σε μάρκα.

Kronos
09-11-11, 10:26

Οι δεδομένες συνθήκες πάντως, δεν επιτρέπουν την παραμονή της χώρας στην ΕΕ, χωρίς υποτέλεια και ξεπούλημα.

Προφανώς μιλάς για μια ΕΕ, που ΔΕΝ υπάρχει.

Και αυτό, δεν είναι θέμα πρωθυπουργού, αλλά θέμα "εταίρων".

Το πρόβλημα είναι, αν ο πρωθυπουργός είναι πιόνι, ή Ελληνας.

Antonius
09-11-11, 11:56
Δηλαδή η tui διαθέτει δρχ για να πληρώσει τους ξενοδόχους, και οι ξενοδόχοι έχουν δραχμές για ...ρέστα?

Γερμανικές αστειότητες, για να περνάμε την ώρα μας... Σιγά μην πληρώσουν σε μάρκα.

Δεν έχουν αλλά αν πάμε σε δρχ θα βρουν. Και τους συμφέρει γιατί θα τους στοιχίσει τα μισά.

voleftis
09-11-11, 15:01
Δεν έχουν αλλά αν πάμε σε δρχ θα βρουν. Και τους συμφέρει γιατί θα τους στοιχίσει τα μισά.

Αυτό βρε Αντώνη πως προκύπτει;

Αφού γνωρίζεις τι σημαίνει έλληνες ξενοδόχοι ….και τώρα με ευρώ ίδιες τιμές πληρώνουμε στο ίδιο ελληνικό ξενοδοχείο εμείς με τα ξένα γκρουπ ;;;;; Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να τους στοιχίζει το ίδιο δωμάτιο ακόμη και το 1/3 της τιμής από όσο στοιχίζει σε εμάς…

Ας μην χρησιμοποιούμε ως παραδείγματα τον τουρισμό μας είναι απρόβλεπτος όσο κανείς άλλος!!!!

Kronos
11-11-11, 10:24

Αρα, ο τουρισμός μας, θα γίνει πιο ανταγωνιστικός.

Δεν καταλαβαίνω όμως πιο είναι το καινούργιο. Η tui, πριν μπούμε στο ευρώ, σε δραχμές δεν πλήρωνε?
Την Αίγυπτο σε τι την πληρώνει? Σε χρυσές λίρες?
Αλλωστε, σε ότι νόμισμα κι αν πληρώνει, το κάνει με την τρέχουσα ισοτιμία (που ισχύει κι όταν πάει "να βρει" δραχμές).

Γερμανικές βλακείες, για να μας πείσουν ότι αν φύγουμε από το κοπάδι τους, θα καταστραφούμε.

sakis677
14-11-11, 21:56
αφου το 60% των χρηστων λεει οχι στο ευρω πιστευω χρωσταει ενα μεγαλο ευχαριστω στο πασοκ που ανοιξε το θεμα εξοδου μας απο το ευρω
επισης να γυρισει πισω ο πρωην πρωθυπουργος (για αυτο τον λογο δεν εφυγε?)