PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως σκοπευετε να αγορασετε σπιτι ?

Mousikorama.com
03-11-11, 21:43
Πως σκοπευετε να αγορασετε σπιτι ?Αυτη την περιοδο που η οικονομικες κρισης ειναι αστα να πανε και δεν βρισκεις ουτε δουλεια τιποτα..

Καμια ιδεα στο να εξοικονουμε γρηγορα λεφτα υπαρχει?

Θα περνατε με δανειο το σπιτι σας?Η θα το πληρωνατε σιγα σιγα μεχρι να πηγαινατε γ π.χ 40 χρονων για να το τελιωσετε το σπιτι?Η θα μενατε μια ζωη σε ενοικιο?

baiosss
03-11-11, 23:18
Καλυτερα στο ενοικιο ετσι οπως εχουν τα πραγματα!

cosmic
04-11-11, 06:51
Αν και πριν δυο χρονια και ενω η δουλεια μου πηγαινε πολυ καλα αγοράσαμε σπιτι (και μεγαλο η αληθεια ειναι...) τωρα αν ηταν να κανω καποια κινηση, φυσικα θα προτιμουσα μια ζωη σε ενοικιο, καθως με τα λεφτα που δινω στο δανειο θα μπορουσα να νοικιαζω σπιτι σε παρα πολυ καλη περιοχη και φυσικα οτι ωρα μου την βαρουσε να την κανω για αλλου.

ΜήτσοςΛάρισα
04-11-11, 10:29
Εγώ είμαι από τους τυχερούς που πήρα διαμέρισμα (όχι πολύ μεγάλο περίπου 67τμ ), εδώ και 7 χρόνια με δάνειο.Δόξα το ΘΕΟ έχω ξοφλήσει τα 2/3 και ελπίζω να καταφέρω να το ξοφλήσω μέσα στα 7 χρόνια που απομένουν.Ευτυχώς είχα παρέι μικρό ποσό (είχα κάποια χρήματα στην άκρη και βρήκα αντιπαροχή σε πολύ καλή τιμή) και έχω μικρή δόση που είναι μικρότερη ή ίση με ένα μηνιαίο ενοίκιο.

Αν μου λέγατε για τώρα ΔΕΝ θα έπαιρνα με ΤΙΠΟΤΑ (άσε που μάλλον δεν θα μου έδινα και οι τράπεζες) οπότε θα προτιμούσα 100 φορές να μένω σε ενοικιασμένο.

Δυστυχώς για το μεγαλύτεο πλέον μέρος του κόσμου η απόκτηση ενός σπιτιού ή διαμερίσματός φαντάζει ταινία επιστημονικής φαντάσιας :(

SkapoGr
04-11-11, 13:06
Φτιαχνονταστο μεχρι σιγα σιγα μεχρι την ηλικια των 40.

.:Darth Vader:.
04-11-11, 16:46
giati den valate epilogi listevoume mia trapeza kai pernoume oti theloume :p

epeisi stis meres mas oute enikeio mporeis na pareis (den iparxei douleia kai sintoma den tha iparxei katholou) oute na to kaneis siga siga (prepei na eisai athanatos me tin simerini oikonimia gia na mazepseis lefta (300 xronia tha sou parei) kala daneio den sizitame.....

Mousikorama.com
04-11-11, 17:26
Αν και πριν δυο χρονια και ενω η δουλεια μου πηγαινε πολυ καλα αγοράσαμε σπιτι (και μεγαλο η αληθεια ειναι...) τωρα αν ηταν να κανω καποια κινηση, φυσικα θα προτιμουσα μια ζωη σε ενοικιο, καθως με τα λεφτα που δινω στο δανειο θα μπορουσα να νοικιαζω σπιτι σε παρα πολυ καλη περιοχη και φυσικα οτι ωρα μου την βαρουσε να την κανω για αλλου.

Ναι ομως αν πας σε μια ηλικια οπως για παραδειγμα 50 χρωνον τι θα κανεις ακομα νικιο θα πληρωνεις ασπουμε αν ειχες εισοδημα 500 Ευρω ρευματα νοικιο ολα αυτα θα σου κατεβεναν 200 δεν θα ηταν και πολλα για να κερασεις τα εγγονια σου η αν σου τυχει κατι αλλο...

Εμενα για παραδειγμα η θεια μου ειναι 20 χρονια ενοικιο και αν αυτα τα λεφτα τα εδινε σε δανειο για το σπιτι θα ηταν δικο της τωρα και δεν θα εμενε.

Οποτε κατα την γνωμη μου εκανες καλη κινηση.

♥Stella®♥
05-11-11, 17:51
Kai..

METAFERTHIKE STO: POLLS SECTION...

tolis_01
07-11-11, 17:13
Στο Sims 3, κι αυτό απ'το piratebay :p
Δεν νομίζω πως είναι εύκολο για κάποιον να μαζέψει τόσα λεφτά, ούτε να ξεπληρώνει δάνεια των 100.000 ευρώ, πόσο μάλλον τώρα.

-marietta-
07-11-11, 19:09
Εγω θα προτιμουσα να αγορασω οικοπεδο σε αναπτυσομενη περιοχη που ειναι φθηνα.Και με την παροδο των χρονων οταν πυκνοκατοικηθει η περιοχη,οπως γινεται συνηθως,μια αντιπαροχη και εξασφαλισα 2-3 διαμερισματα.Ολα αυτα βεβαια ισχυαν με τα δεδομενα που υπηρχαν.Τωρα δεν ξερω τι ισχυει και τι οχι.Εγω ειχα τα δεδομενα Ελλαδας.Τωρα στην Ουγκαντα δεν ξερω.Και το σχεδιο βεβαια προυποθετει υπομονη για 15 χρονια τουλαχιστον ωσοτου η αναπτυσομενη περιοχη να επιτρεπει χτισιμο πολυκατοικιων.Για δανεια δεν το συζητω οπως εχουν τα πραγματα τωρα.Εδω κινδυνευουμε να κυρηχτει η ιδιοκτησια παρανομη και να παμε φυλακη.Και εσυ θες να γινεις ιδιοκτητης?Ασε που στην παρουσα κατασταση οι ιδιοκτητες θα σε παρακαλανε να νοικιασεις το σπιτι τους οσο-οσο.Και θα σου εκπιπτει και απο την εφορια.Ελπιζω να σου εδωσα καμια ιδεα.

KAKOPEDI 13
23-11-11, 17:45
Για σπιτι ουτε για σηζητηση
ενοικιο κι αμα μας τελιωσουν τα φραγκα τοτε σε αντισκηνο

Mousikorama.com
24-11-11, 16:11
Για σπιτι ουτε για σηζητηση
ενοικιο κι αμα μας τελιωσουν τα φραγκα τοτε σε αντισκηνο

Αμα μεινεις 5 χρονια σε ενοικιο δεν θα σε συμφερει ομως να το ξερεις λογαριασε τα μυνιαΤΙΚΑ και θα δεις

KAKOPEDI 13
24-11-11, 22:13
Αμα μεινεις 5 χρονια σε ενοικιο δεν θα σε συμφερει ομως να το ξερεις λογαριασε τα μυνιαΤΙΚΑ και θα δεις

Μενω ηδη 12 χρονια στο ενοικιο και με συμφερει απολυτα ασε που αμα δε μ αρεσει πια ο τοπος μπορω να μετακομησω καπου αλλου..

Mousikorama.com
25-11-11, 10:49
Μενω ηδη 12 χρονια στο ενοικιο και με συμφερει απολυτα ασε που αμα δε μ αρεσει πια ο τοπος μπορω να μετακομησω καπου αλλου..

και οταν πας στην συνταξει φιλε μου?θα σου φτανουν τα λεφτα να τα πληρωνεις ολα?

KAKOPEDI 13
26-11-11, 16:45
Εχω πολλα χρονια ακομα μπροστα μου για τη συνταξη και δε ξερω αν φτασω καν ως εκει

Mousikorama.com
26-11-11, 18:57
Εχω πολλα χρονια ακομα μπροστα μου για τη συνταξη και δε ξερω αν φτασω καν ως εκει
και κατι αλλο πας σε μια =ηλικια και εχεις παιδια οικογενεια ολα καλα σε μια φαση τις ζωης σου θα θες να αραξεις καπου και να ηρεμισεις απο ολα δεν θα ηταν λοιπον προτιμοτερο αν τα λεφτα που εδινες στο ενοικιο να ηταν τα λεφτα του δανειου σου που καποτε θα σταματουσε και θα ειχες και κατι δικο σου?που θα ηταν ενα κατωρθωμα στις μερες μας.