PDA

Επιστροφή στο Forum : Υδραυλικό Τζάκι - τεχνικά θέματα

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13

gwdeeper
23-02-13, 10:20
Δεν χρειάζομαι κάτι άλλο από φωτο κλπ.
Αυτή τη στιγμή θέλεις ζέστη στα σώματα και ζεστό νερό χρήσης, αυτό το κάνει το μπαφερ που έχεις.
Επρεπε να βάλεις ξεχωριστό μπόιλερ για ζεστό νερό χρήσης.....

Μιά πολύ καλύτερη λύση θα ήταν να συνδεθεί το τζάκι με το δοχείο αδράνειας μέσω laddomat 21

http://www.youtube.com/watch?v=keCxQJddD0o

μηπως υπαρχει και στα ελληνικα επεξηγηση για να καταλαβω τι ακριβωςκανει αυτο?

nikolaras
23-02-13, 14:10
Το laddomat 21 είναι ένα συστηματάκι (κυκλοφορητής - βαλβίδες) ειδικά φτιαγμένο για έξυπνη συνεργασία, μεταξύ λέβητα στερεών καυσίμων και μπάφερ.
Εχει και κάποιας μορφής ασφάλεια σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος, ανοίγει τις διόδους ώστε να εισέρχεται το κρύο νερό από το κάτω μέρος του μπάφερ στο τζάκι για ανακούφιση από υπερθέρμανση.

gwdeeper
23-02-13, 14:29
μηπως υπαρχει και στα ελληνικα επεξηγηση για να καταλαβω τι ακριβωςκανει αυτο?
μαλλον δεν υπαρχει , θα βρω καποιον αγγλομαθη..

ηθελα να ρωτησω ακομη κατι , το τζακι μου ειναι αυτο
58928
θα μπορουσα να βαλω την περσιδα εσωτερικου χωρου στο ταβανι της γυψοσανιδας (απο την πανω πλευρα που κοιταει στο νταβανι) επειδη δεν μ αρεσει αισθητικα? και αντι για την κατω περσιδα μπορω ν ανοιξω καποιες τρυπες ψηλα στο σοβατεπι που ειναι στην σκοτια κατω απο την εστια?

και μια ακομη απορια , αν συνδεσω πλακες ηλιακες με το εσωτερικο δοχειο του μπαφερ για να χω ζεστο νερο χρησης ειναι σωστο ?
η μηπως ειναι καλυτερανα βαλω ηλιακο κομπλε και να συνδεσω πανω του τα νερα χρησης?

νικολαρα?
βρηκα σε ενα παλιο σου ποστ αυτη την φωτο για αυτοματο ταμπερ ρυθμισης αερα καυσης τζακιου
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/msk800.jpg
μηπως θα μπορουσες να δωσεις κ καποια διευθυνση να παραγειλω κατι τετοιο ? γιατι στα μερη μου δεν εχουν ακουσει ουτε καν τον ορο... σ ευχαριστω και συγνωμη που σας ταλαιπορω..

amorianos
23-02-13, 15:22
Ο εξωτερικός αέρας πρέπει να πάει ΜΟΝΟ για την καύση του τζακιού ελεγχόμενα με τάμπερ.
Αν τον στείλεις σε όλο τον θερμοθάλαμο κάνεις 2 κακά.... κρυώνεις την εστία και δεν δουλεύει σωστά η καύση σου.

για να καταλάβω καλα
η περσιδα απο τον θερμοθαλαμο τι νοημα εχει εφοσον δεν υπαρχει ρευμα αέρα;
και ο ελεγχος της καυσης απο μπροστα;
(απο την εταιρια μου ειπανε οτι ο εξωτερικος αέρας μπαινει στον θερμοθαλαμο, και οταν ανάψει το τζακι ο θερμός αέρας βγαινει απο την περσιδα πανω
ζεστός, ανανεονοντας τον αέρα του χωρου και το τζακι περνει τον κρυο αέρα απο μπροστα)
και μαλιστα δινουν αυτο το ταμπερ:
58931
που δεν προσαρμόζεται στο τζακι!!
http://www.edilkamin.com/el/tecnologia_termocamini/accessori_per_installazione.aspx
Συγνώμη για την επιμονή μου αλλα μου κανει εντυπωση πως δεν το προτείνει ο κατασκευαστής
ετσι οπως το περιγράφω το λεει και το manoual

nikolaras
23-02-13, 15:29
μαλλον δεν υπαρχει , θα βρω καποιον αγγλομαθη..

ηθελα να ρωτησω ακομη κατι , το τζακι μου ειναι αυτο
58928
θα μπορουσα να βαλω την περσιδα εσωτερικου χωρου στο ταβανι της γυψοσανιδας (απο την πανω πλευρα που κοιταει στο νταβανι) επειδη δεν μ αρεσει αισθητικα? και αντι για την κατω περσιδα μπορω ν ανοιξω καποιες τρυπες ψηλα στο σοβατεπι που ειναι στην σκοτια κατω απο την εστια?

και μια ακομη απορια , αν συνδεσω πλακες ηλιακες με το εσωτερικο δοχειο του μπαφερ για να χω ζεστο νερο χρησης ειναι σωστο ?
η μηπως ειναι καλυτερανα βαλω ηλιακο κομπλε και να συνδεσω πανω του τα νερα χρησης?

νικολαρα?
βρηκα σε ενα παλιο σου ποστ αυτη την φωτο για αυτοματο ταμπερ ρυθμισης αερα καυσης τζακιου
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/msk800.jpg
μηπως θα μπορουσες να δωσεις κ καποια διευθυνση να παραγειλω κατι τετοιο ? γιατι στα μερη μου δεν εχουν ακουσει ουτε καν τον ορο... σ ευχαριστω και συγνωμη που σας ταλαιπορω..

Δυστυχώς φίλε μου δεν έψαξες πριν προβείς στην αγορά - τοποθέτηση υδραυλικού τζακιού, το κάνεις εκ των υστέρων εφόσον έδωσες τα ωραία σου λεφτά.
Το αυτόματο τάμπερ που βλέπεις δεν είναι μόνο για την ρύθμιση του αέρα καύσης, αλλά ένα ολοκληρωμένο σύστημα ελέγχου ολόκληρης της εγκατάστασης.
Αυτό το έχεις ήδη χρυσοπληρώσει στην edilkamin γιατί το συνδύασες με το ΚΙΤ 2.
Μπορείς όμως να το βάλεις ακυρώνοντας αυτό το αίσχος που δίνει η edilkamin και αγοράζοντας αυτό που είναι χωνευτό και ταιριάζει γάντι στη διακόσμησή σου :
http://kominki.vipserv.org/de/product_info.php?cPath=88_91&products_id=4293&language=en&osCsid=3879fefbbb8239af21c0c6a470ca5cd8
Ψάξε σε προηγούμενες σελίδες, κάπου γράφει για μαγαζί από Ελλάδα.

Οι ηλιακοί συλλέκτες δεν έχουν νόημα να συνδεθούν στο εσωτερικό δοχείο, γιατί αν το μπάφερ είναι κρύο δεν πρόκριτε να ζεσταθεί ποτέ το νερό του δοχείου.
Βάλε ένα ηλιακό κομπλέ ή συλλέκτες και ένα μπόιλερ δίπλα στο δοχείο αδράνειας για να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και με το τζάκι ξεχωριστά ή αργότερα με το λέβητα για να ζεσταίνεις μόνο το νερό και όχι όλο το μπάφερ....

nikolaras
23-02-13, 15:48
για να καταλάβω καλα
η περσιδα απο τον θερμοθαλαμο τι νοημα εχει εφοσον δεν υπαρχει ρευμα αέρα;
και ο ελεγχος της καυσης απο μπροστα;
(απο την εταιρια μου ειπανε οτι ο εξωτερικος αέρας μπαινει στον θερμοθαλαμο, και οταν ανάψει το τζακι ο θερμός αέρας βγαινει απο την περσιδα πανω
ζεστός, ανανεονοντας τον αέρα του χωρου και το τζακι περνει τον κρυο αέρα απο μπροστα)
και μαλιστα δινουν αυτο το ταμπερ:
58931
που δεν προσαρμόζεται στο τζακι!!
http://www.edilkamin.com/el/tecnologia_termocamini/accessori_per_installazione.aspx
Συγνώμη για την επιμονή μου αλλα μου κανει εντυπωση πως δεν το προτείνει ο κατασκευαστής
ετσι οπως το περιγράφω το λεει και το manoual

Αυτά που γράφουμε εδώ δεν πάει να πει ότι τα γράφουμε για πλάκα φίλε μου.
Εχουν γίνει άπειρες δοκιμές.
Επειδή είναι πιο εύκολο να μπει αυτή η περσίδα που δείχνεις, γιατί εξυπηρετεί και την καύση αλλά και τον θερμοθάλαμο δεν ασχολούνται με τον άλλο τρόπο που είναι πιο σωστός.

Γιατί είναι πιο σωστός; Το έχω εξηγήσει 500 φορές, αρχίζει να γίνεται γραφικό το όλο ζήτημα.
Το λέω τελευταία φορά ειλικρινά βαρέθηκα να λέω τα ίδια.
Το τζάκι σου έχει πίσω 2 τρύπες βουλωμένες, σε 1 από αυτές τις τρύπες (όποια σε βολεύει) μπαίνει ειδικό τάμπερ χειροκίνητο ή αυτόματο για να ρυθμίζει τον αέρα καύσης.
Αυτός ο αέρας δεν έχει καμία σχέση με τον αέρα του θερμοθαλάμου ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ.
Και αποδεδειγμένα λειτουργεί πολύ καλύτερα με πολύ καλύτερη ρύθμιση της καύσης από αυτό που έχεις τώρα (τις μπροστά περσίδες), επίσης με δοκιμές που έκανα διαπίστωσα ότι το τζάμι διατηρείται καθαρότερο.

Τώρα για τον θερμοθάλαμο, βάλε ότι θέλεις, αλλά μόνο για τον θερμοθάλαμο. Βάζοντας όμως εξωτερική περσίδα, αυτομάτως κρυώνεις την εστία, άρα χάνεις σε απόδοση. Γιαυτό τον λόγο βάζουμε μια περσίδα στο κάτω μέρος του θερμοθαλάμου (κάτω από το τζάκι) εσωτερικά του σπιτιού, ώστε να βγαίνει καυτός αέρας στην πάνω περσίδα.

Το μανουαλ γράφει και αυτό :

External air inlet (optional)
An external connection with a 12,5 cm
diameter crosssection throughout
(refer to the technical table) is absolutely necessary for the thermo fireplace
to function properly and is therefore
imperative for this to be implemented.
This connection must link the air adjustment
mechanism (E), delivered separately.
The mechanism, delivered separately, can
be assembled either right or left of the thermo fireplace.
Connection can be made with a flexible
aluminium pipe.
Ensure that the points where there may be
dispersion of air are sealed well.
The air adjustment mechanism (E) can be
removed and mounted on the right side of
the thermo fireplace.
It is recommended to place a protection
grille on the outer part of the air inlet channel, however, ensure that this does not
reduce the cross-section.
For distances longer than 3 m or with
bends, increase the given cross-section by a
minimum of 10% to a maximum of 20%.
The intake of external air must enter at floor
level (it cannot enter from above).

degeor
23-02-13, 16:46
@amorianos, αυτό που σου γράφει ο Nikolaras είναι πέρα για πέρα σωστό , όπως επίσης όταν έχεις εισαγωγή εξωτερικού αέρα για την φυσική ροή απλά μόνο φυσική ροή αέρα δεν θα μπορείς να έχεις. Αυτό γίνεται πολύ απλά διότι για να εισέρχεται αέρας μέσα στο σπίτι από κάπου πρέπει να φεύγει άρα ποτέ μα ποτέ δεν θα μπορείς να έχεις σωστή ροή αέρα (και πετάς έξω από το σπίτι ζεστό αέρα), για να έχεις σωστή ροή αέρα πρέπει και επιβάλλεται να έχεις εσωτερική εισαγωγή αέρα για τη φυσική ροή η οποία βοηθάει να μην υπερθερμαίνεται η εστία και να εκμεταλευόμαστε την θερμοκρασία αυτή. Τώρα αυτή η εισαγωγή πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο χαμηλά όπως σου προείπε ο Nikolaras

amorianos
23-02-13, 17:09
θεωρω οτι το κατεχετε και γιαυτο επιμένω και ρωτάω !!
για να καταλάβω!!

Βάζοντας όμως εξωτερική περσίδα, αυτομάτως κρυώνεις την εστία, άρα χάνεις σε απόδοση
γιατι χανω σε αποδοση αφου η θερμοτιτα που φευγει απο την εστια μενει στο χώρο απο τις περσίδες;

amorianos
23-02-13, 17:17
@ όπως επίσης όταν έχεις εισαγωγή εξωτερικού αέρα για την φυσική ροή απλά μόνο φυσική ροή αέρα δεν θα μπορείς να έχεις. Αυτό γίνεται πολύ απλά διότι για να εισέρχεται αέρας μέσα στο σπίτι από κάπου πρέπει να φεύγει

φευγει απο τις μπροστινές περσιδες του τζακιου και πηγαίνει για καυση!
και αφου ειναι χαμηλά φεύγει κρυος
συγνώμη ρε παιδια τα γραφω για να καταλάβω οχι για να υποστηρίξω την αποψή μου

gwdeeper
23-02-13, 18:14
Δυστυχώς φίλε μου δεν έψαξες πριν προβείς στην αγορά - τοποθέτηση υδραυλικού τζακιού, το κάνεις εκ των υστέρων εφόσον έδωσες τα ωραία σου λεφτά.
Το αυτόματο τάμπερ που βλέπεις δεν είναι μόνο για την ρύθμιση του αέρα καύσης, αλλά ένα ολοκληρωμένο σύστημα ελέγχου ολόκληρης της εγκατάστασης.
Αυτό το έχεις ήδη χρυσοπληρώσει στην edilkamin γιατί το συνδύασες με το ΚΙΤ 2.
Μπορείς όμως να το βάλεις ακυρώνοντας αυτό το αίσχος που δίνει η edilkamin και αγοράζοντας αυτό που είναι χωνευτό και ταιριάζει γάντι στη διακόσμησή σου :
http://kominki.vipserv.org/de/product_info.php?cPath=88_91&products_id=4293&language=en&osCsid=3879fefbbb8239af21c0c6a470ca5cd8
Ψάξε σε προηγούμενες σελίδες, κάπου γράφει για μαγαζί από Ελλάδα.

Οι ηλιακοί συλλέκτες δεν έχουν νόημα να συνδεθούν στο εσωτερικό δοχείο, γιατί αν το μπάφερ είναι κρύο δεν πρόκριτε να ζεσταθεί ποτέ το νερό του δοχείου.
Βάλε ένα ηλιακό κομπλέ ή συλλέκτες και ένα μπόιλερ δίπλα στο δοχείο αδράνειας για να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και με το τζάκι ξεχωριστά ή αργότερα με το λέβητα για να ζεσταίνεις μόνο το νερό και όχι όλο το μπάφερ....

κοιτα δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα .Σκεφτηκα οτι αν πληρωσω εναν μηχανολογο θα με κατατοπισει φτιαχνοντας μου ενα σωστο σχεδιο θερμανσης . Εδωσα στο μηχανολογο 1500 ευρω και σιγουρα θα παρει λεφτα και ο υδραυλικος , απλα δεν εχουμε κλεισει το λογ ακομη. Δηλαδη εσυ οταν πας σε δικηγορο αρχιζεις να διαβαζεις ολους τους νομους για να στηριξεις την δικογραφια?
ειμαι θυμα της καταστασης που εφερε την ελ λαδα στην κριση (οτι αρπαξει ο κ.... μας). απλα καταλαβα οτι αν δεν ασχοληθω εγω οσο κ να πληρωσω δουλεια δεν θα κανω! ετσι γνωριστηκαμε , (υπαρχουν και θετικες πλευρες).

Παντως ο υδραυλικος με προετρεψε να παρω (και αυτον εχω εγκαταστησει)θερμοστατη της τιεμε
http://prntscr.com/tuy47
αλλα και παλι αν θελω να παρω αυτο που εδειξες πρεπει ν αγορασω ξανα και θερμοστατη τζακιου? Με τον δικο μου δεν γινεται?
στην σελιδα που μ εστειλες βλεπω και κατι κυκλοφορητες να συνδεονται , πως δουλευει αυτο πρεπει να παρω και κυκλοφορητες η συνδεεται με το κιτ2 ? (τα βιντεακια απο κατω τα βγαζει απορητα θα ψαξω και you tube

degeor
23-02-13, 18:22
@amorianos, πάμε από την αρχή . Ένα τζάκι για να δουλεύει σωστά είτε υδραυλικό είτε αερόθερμο χρειάζεται αέρα για την καύση του και για να είναι ενεργειακά σωστό και να μην υπάρχουν πρόβληματα όπως υποπίεση και καπνίσματα θα πρέπει να είναι εξωτερικός, αυτό επιτυγχάνεται με παροχή εξωτερικού αέρα κάτω από το τζάκι και συνδέεται σε ειδική υποδοχή που οδηγεί στο χώρο καύσης με δυνατότητα να ελέγχεται με τάμπερ για να υπάρχει έλεγχος της ποσότητας του αέρα που στέλνουμε και συνεπώς έλεγχος της φωτιάς σε συνδιασμό με το τάμπερ της εστίας. Τώρα αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει σε όλες της εστίες (η ειδική υποδοχή για εισαγωγή έξωτερικού αέρα καύσης), τότε και μόνο τότε η παροχή εξωτερικού αέρα μένει κάτω από το τζάκι χωρίς να συνδέται πουθενά (και καλό είναι να είναι και αυτή ρυθμιζόμενη) για να μπορεί το τζάκι να τραβάει από όπου έχει τελικά εισαγωγή, χωρίς ειδική υποδοχή αέρα, για την καύση του. Αν έχει μόνο αυτή την εισαγωγή εξωτερικού αέρα κάτω απ΄την εστία( στην περίπτωση που το τζάκι κάποιου δεν έχει ειδική υποδοχή) ο αέρας που θα κυκλοφορεί θα είναι όσος χρειάζεται για την καύση και τόσος όσος θα φεύγει έξω από το σπίτι από χαραμάδες κτλ + ότι αυτός ο αέρας είναι πιό κρύος από τον εσωτερικό σε κάθε περίπτωση, στην περίπτωση όμως που έχεις ανοίξει και εσωτερική εισαγωγή αέρα ο αέρας θα κυκλοφορεί ομαλά και θα μπαίνει εξωτερικός μόνο όσο χρειάζεται για την καύση και θα επιτυγχάνονται μεγαλύτερες θερμοκρασίες από αυξημένη ροή. Τώρα στη δική σου εστία αν έχει ειδική υποδοχή για εξωτερικό αέρα καύσης και δεν έχει συνδεθεί (όπως σου προείπε και ο Nikolaras) τότε εκτός από το πρόβλημα της φυσικής ροής δεν έχεις και έλεγχο της καύσης (πρέπει να είναι και ρυθμιζόμενη) παρά μόνο από το κλαπέτο.

degeor
23-02-13, 18:45
1500 €€€€€€€€€€€€€€€€€ μόνο στο μηχανολόγο, να δω τι άλλω θα ακούσουμε. Gwdeeper αυτός ο άνθρωπος έχει μία μεγάλη υποχρέωση απεναντί σου και μιά δουλειά που πρέπει να τελειώσει (που μάλλον δεν φαίνεται να την ξέρει και καλά αλλά διαβάζει μάνουαλ και αυτός) . Μην του δώσεις χρήματα άλλα, για κανένα λόγο αν δεν σου τελειώσει αυτό για το οποίο δεσμεύτηκε να κάνει και αν τελικά βεβαιωθείς ότι δεν είναι γνώστης του αντικειμένου. Και τέτοια ποσά για μια απλή μελέτη θέρμανσης για υδραυλικό τζάκι δεν υπάρχουν πουθενά, την μελέτη θέρμανσης του σπιτιού σου αν κοίταγες ή μέτραγες τα σώματα σου πόσες θερμίδες είναι συνολικά θα έβλεπες πόσα KW τζάκι χρειαζόσουν και όλες οι εταιρίες έχουν σχέδια θα το ψάχνες λίγο όπως κάνεις και τώρα και θα κατέληγες στο σωστό τρόπο.

degeor
23-02-13, 18:51
Σε μηχανολόγο που ρώτησα εγώ σε τεχνικό γραφείο μου είχε πει τα μεροκάματα των επαλλήλων του υδραυλικών (1 με 2 ημέρες -2 άτομα 150-200€) για την εγκατάσταση + 150 περίπου ευρώ δικά του για την μελέτη και έλεγχο της εγκατάστασης-λειτουργίας.

gwdeeper
23-02-13, 18:59
1500 €€€€€€€€€€€€€€€€€ μόνο στο μηχανολόγο, να δω τι άλλω θα ακούσουμε. Gwdeeper αυτός ο άνθρωπος έχει μία μεγάλη υποχρέωση απεναντί σου και μιά δουλειά που πρέπει να τελειώσει (που μάλλον δεν φαίνεται να την ξέρει και καλά αλλά διαβάζει μάνουαλ και αυτός) . Μην του δώσεις χρήματα άλλα, για κανένα λόγο αν δεν σου τελειώσει αυτό για το οποίο δεσμεύτηκε να κάνει και αν τελικά βεβαιωθείς ότι δεν είναι γνώστης του αντικειμένου. Και τέτοια ποσά για μια απλή μελέτη θέρμανσης για υδραυλικό τζάκι δεν υπάρχουν πουθενά, την μελέτη θέρμανσης του σπιτιού σου αν κοίταγες ή μέτραγες τα σώματα σου πόσες θερμίδες είναι συνολικά θα έβλεπες πόσα KW τζάκι χρειαζόσουν και όλες οι εταιρίες έχουν σχέδια θα το ψάχνες λίγο όπως κάνεις και τώρα και θα κατέληγες στο σωστό τρόπο.
Ναι φιλε οτι και να πεις εχεις δικιο.... σ ενα πραγμα εκανες λαθος, manual εγω διαβαζω και τα μεταφερω σε υδραυλικο και μηχανολογο , αυτοι δεν νομιζω οτι τους καιγεται καρφι. Δυστηχως την πατησα! Την λεξη υποχρεωση στην ελλαδα λιγοι την γνωριζουν.
Απαντησε μου μονο σ ενα πραγμα.. αυτο http://kominki.vipserv.org/de/produc...c0c6a470ca5cd8 που μου ειπες το δινουν brutto kai neto(sketo) ti einai to bruto kai τι το neto? πρεπει να βγαλω τον θερμοστατη της tieme για να συνδεσω αυτον του ταμπερ? (βλεπω να κανω συλογη απο θερμοστατες....)
σ ευχα;ριστω εκ των προτερων..

degeor
23-02-13, 19:14
@gwdeeper
Ένας φίλος μου πήγε σε ένα πολιτικό μηχανικό για να κάνει αλλαγή χρήσης σε ένα μαγαζί που είχε να το κάνει διαμέρισμα. Του είπε αυτός ο κύριος 12000€, με ρώτησε ο φίλος και του είπα πολλά, του το είπε και του είπε ότι βρήκε τρόπο να του το κάνει με 9000€ και συμφώνησαν την ίδια στιγμή. Την άλλη μέρα μου λέει σ΄ευχαριστώ χαρούμενος και του λέω είσαι καλά, τον πάω σε ένα άλλο μηχανικό του το έφτιαξε να μην σας τα πολυλογώ με 3000€ όλα νόμιμα με τις αποδείξεις του και όλα τα συναφή χωρίς την παραμικρή παρανομία. Το συμπέρασμα λοιπόν ,...................... ,τι να πω;;;;;;;;;;;
Άλλαξε υδραυλικό άμμεσα και μην δώσεις σ΄αυτό το κύριο (το μηχανικό) το παραμικρό ποσό επιπλέον απ΄αυτά που του έχεις ήδη δώσει.
Τώρα γι΄αυτό που ρωτάς δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση γιατί δεν το έγραψα εγώ αλλά ο Nikolaras

amorianos
23-02-13, 19:21
@amorianos, πάμε από την αρχή . Ένα τζάκι για να δουλεύει σωστά είτε υδραυλικό είτε αερόθερμο χρειάζεται αέρα για την καύση του και για να είναι ενεργειακά σωστό και να μην υπάρχουν πρόβληματα όπως υποπίεση και καπνίσματα θα πρέπει να είναι εξωτερικός, αυτό επιτυγχάνεται με παροχή εξωτερικού αέρα κάτω από το τζάκι και συνδέεται σε ειδική υποδοχή που οδηγεί στο χώρο καύσης με δυνατότητα να ελέγχεται με τάμπερ για να υπάρχει έλεγχος της ποσότητας του αέρα που στέλνουμε και συνεπώς έλεγχος της φωτιάς σε συνδιασμό με το τάμπερ της εστίας. Τώρα αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει σε όλες της εστίες (η ειδική υποδοχή για εισαγωγή έξωτερικού αέρα καύσης), τότε και μόνο τότε η παροχή εξωτερικού αέρα μένει κάτω από το τζάκι χωρίς να συνδέται πουθενά (και καλό είναι να είναι και αυτή ρυθμιζόμενη) για να μπορεί το τζάκι να τραβάει από όπου έχει τελικά εισαγωγή, χωρίς ειδική υποδοχή αέρα, για την καύση του. Αν έχει μόνο αυτή την εισαγωγή εξωτερικού αέρα κάτω απ΄την εστία( στην περίπτωση που το τζάκι κάποιου δεν έχει ειδική υποδοχή) ο αέρας που θα κυκλοφορεί θα είναι όσος χρειάζεται για την καύση και τόσος όσος θα φεύγει έξω από το σπίτι από χαραμάδες κτλ + ότι αυτός ο αέρας είναι πιό κρύος από τον εσωτερικό σε κάθε περίπτωση, στην περίπτωση όμως που έχεις ανοίξει και εσωτερική εισαγωγή αέρα ο αέρας θα κυκλοφορεί ομαλά και θα μπαίνει εξωτερικός μόνο όσο χρειάζεται για την καύση και θα επιτυγχάνονται μεγαλύτερες θερμοκρασίες από αυξημένη ροή. Τώρα στη δική σου εστία αν έχει ειδική υποδοχή για εξωτερικό αέρα καύσης και δεν έχει συνδεθεί (όπως σου προείπε και ο nikolaras) τότε εκτός από το πρόβλημα της φυσικής ροής δεν έχεις και έλεγχο της καύσης (πρέπει να είναι και ρυθμιζόμενη) παρά μόνο από το κλαπέτο.

το acquatondo 22 εχω και εχει αυτήν την υποδοχή!!
με πεισατε! θα πρεπει να προμηθευτώ το κλαπέτο αυτό!

gwdeeper
23-02-13, 19:29
nikolara ?
Ναι φιλε οτι και να πεις εχεις δικιο.... σ ενα πραγμα εκανες λαθος, manual εγω διαβαζω και τα μεταφερω σε υδραυλικο και μηχανολογο , αυτοι δεν νομιζω οτι τους καιγεται καρφι. Δυστηχως την πατησα! Την λεξη υποχρεωση στην ελλαδα λιγοι την γνωριζουν.
Απαντησε μου μονο σ ενα πραγμα.. αυτο http://kominki.vipserv.org/de/produc...c0c6a470ca5cd8που μου ειπες το δινουν brutto kai neto(sketo) ti einai to bruto kai τι το neto? πρεπει να βγαλω τον θερμοστατη της tieme για να συνδεσω αυτον του ταμπερ? (βλεπω να κανω συλογη απο θερμοστατες....)

degeor
23-02-13, 19:41
@Αμοριανος, μην ξεχνάς δεν θέλεις μόνο το κλαπέτο να συνδέσεις με εισαγωγή εξωτερικού αέρα, αλλά θέλεις και περσίδα κάτω χαμηλά εσωτερικού αέρα για φυσική ροή.

nikolaras
23-02-13, 21:14
nikolara ?
Απαντησε μου μονο σ ενα πραγμα.. αυτο http://kominki.vipserv.org/de/produc...c0c6a470ca5cd8που μου ειπες το δινουν brutto kai neto(sketo) ti einai to bruto kai τι το neto? πρεπει να βγαλω τον θερμοστατη της tieme για να συνδεσω αυτον του ταμπερ? (βλεπω να κανω συλογη απο θερμοστατες....)

Οσο φίλος σου να είναι ο μηχανολόγος είναι για πολλές σφαλιάρες, δεν φτάνει που είναι άσχετος με το αντικείμενο παίρνει και χρήματα από πάνω.....

Τους πετάς όλους τους ελεγκτές-controler τζακιού, όταν λέω όλους εννοώ όλους (μαζί και τον μηχανολόγος σου), αν θέλεις να πάρεις τον MSK.
brutto είναι τιμή με φπα και το άλλο χωρίς.... δεν σου είπα να το πάρεις από κει απλώς για να στο δείξω έβαλα το link.

Οπως είπα πριν, σε προηγούμενες σελίδες γράφω-ουμε που μπορούμε να το προμηθευτούμε στην Ελλάδα.

http://www.kratki.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=301&virtuemart_category_id=57&Itemid=159

http://www.kratki.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=302&virtuemart_category_id=57&Itemid=159

amorianos
23-02-13, 21:27
@Αμοριανος, μην ξεχνάς δεν θέλεις μόνο το κλαπέτο να συνδέσεις με εισαγωγή εξωτερικού αέρα, αλλά θέλεις και περσίδα κάτω χαμηλά εσωτερικού αέρα για φυσική ροή.

μια τρυπα εννοείς χαμηλά περιπου στο υψος της βασης;

degeor
23-02-13, 21:29
@αμοριανος, ναΙ

degeor
23-02-13, 21:40
@αμοριανος, ναι στη βάση της εστίας αρκεί να επικοινωνεί το κάτω μέρος του κενού της εστίας με τη φούσκα για να υπάρξει φυσική ροή, μέτρα πόσο είναι η εκτόνωση και διαίρεσε με 2,5 το αποτέλεσμα σε mm2. Για παράδειγμα αν η πάνω είναι 10χ10 δηλαδή 100mm2 τότε η κάτω πρέπει να είναι 40mm2 περίπου π.χ. 5χ8. Τα πραγματικά νούμερα είναι μεγαλύτερα. Αν δεν έχει ικανοποιητική ροή μετά την επέμβαση μεγαλώνεις αντίστοιχα τα ανοίγματα. Και φυσική ροή έχεις μόνο με εξωτερικό σε εξωτερικό και εσωτερικό σε εσωτερικό χώρο (κλειστό) αέρα

amorianos
23-02-13, 21:56
ευχαριστώ!!!

Και φυσική ροή έχεις μόνο με εξωτερικό σε εξωτερικό και εσωτερικό σε εσωτερικό χώρο (κλειστό) αέρα
το εξηγείς καλίτερα αυτο;

amorianos
23-02-13, 22:00
Και μια ερώτηση που μου ηρθε:
αν κλεισω /σει τον εξωτερικό αέρα για να μειωθει η ενταση της φωτιας δεν θα κανει υποπιεση και θα καπνίσει;

giannis.kel
23-02-13, 22:09
το acquatondo 22 εχω και εχει αυτήν την υποδοχή!!
με πεισατε! θα πρεπει να προμηθευτώ το κλαπέτο αυτό!
Και εγώ λοιπόν φίλε αμοργιανέ είχα πειστεί, βασανιζόμενος καιρό για το ίδιο θέμα που απασχολεί και εσένα, για το idro50 που έχω. Αποφάσισα να πω στην εταιρεία να μου αλλάξουν την εγκατάσταση, να μου βάλουν το τάμπερ, να κλείσω την εξωτερική περσίδα και να ανοίξω εσωτερική για τον εφελκυσμό. Αυτό που με παραξένευε στην όλη υπόθεση ήταν το εξής: στο manual της edilkamin στο κεφάλαιο του εξωτερικού αέρα αναφέρεται η λέξη optional δηλ προαιρετικό. Στο idro30 που δεν έχει τις περσίδες στο μπροστινό μέρος, το τάμπερ είναι στο στάνταρ εξοπλισμό και η λέξη optional δεν υπάρχει. Αναρωτήθηκα πως είναι δυνατόν κάτι το οποίο θα βελτιώνει την απόδοση του τζακιού το έχουν ως προαιρετικό και έξτρα εξοπλισμό. Αποφάσισα να στείλω e-mail στην εταιρεία στην Ιταλία ζητώντας τους την άποψη τους στην Ιταλική γλώσσα. Μου απάντησαν από τα κεντρικά γραφεία της Ελλάδας μέσω Μηχανολόγου ο οποίος έχει εκπαιδευτεί για το αντικείμενο στην Ιταλία. Η απάντηση ήταν η εξής: η εγκατάστασή μου είναι σωστή. Το τάμπερ είναι όντως προαιρετικό σημαντικό και απαράβατο είναι γι αυτούς ο εξωτερικός αέρας καύσης ο οποίος κάλιστα μπορεί να εισέρχεται από τις μπροστινές περσίδες. Το θεωρούν μάλιστα καλύτερο διότι με τις περσίδες κλείνει εντελώς η ροή του αέρα (κάνοντας μεγαλύτερη εξοικονόμηση ξύλου), σε αντίθεση με το τάμπερ. Το τζάκι παίρνει όσο κρύο αέρα χρειάζεται για την καύση ο οποίος ως πιο βαρύς από τον ζεστό κυκλοφορεί χαμηλά στο κενό κάτω από την εστία γι αυτό και η εξωτερική περσίδα πρέπει να έιναι χαμηλά. Όσο αφορά τον θερμοθάλαμο η εταιρεία θεωρεί ως πιο ορθό για υγιεινό περιβάλλον ο αέρας να εισέρχεται από το εξωτερικό (να έχει την κατάλληλη υγρασία και να μην ξηραίνει την ατμόσφαιρα του σπιτιού). Φαντάσου να ανακυκλώνει αυτή η διαδικασία του φυσικού εφελκυσμού τον ίδιο αέρα. Μετά από όλα αυτά αποφάσισα να μην αλλλάξω τίποτα στην εγκατάσταση παρά μόνο μου άλλαξαν την σταθερή εσωτερική περσίδα της εταιρείας με ρυθμιζόμενη, ώστε να μπορώ να την κλείνω όταν φυσάει πολύ ή δεν λειτουργώ το τζάκι. Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι. Το τζάκι μου έχει πολύ καλή απόδοση και το χωριό μου είναι ορεινό. Θα το αλλάξω μόνο αν βρεθεί φίλος και μου πει ότι έκανε την ίδια μετατροπή και έιδε διαφορά στην απόδοση αλλά και να διατηρήθηκε υγιεινό το περιβάλλον κάτι που το θεωρώ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ειδικά όταν έχεις παιδιά στο σπίτι. Και κάτι άλλο για τον φίλο Νικολάρα: Ο Ιταλός δεν μονώνει τον θάλομο του τζακιού (για να δημιουργήσει θερμοθάλαμο)γι αυτό το λόγο προτείνει την μόνωση στο εμπρός και επάνω μέρος. Εγώ πάντως την έβαλα αλλά δεν είδα κάποια διαφορά στην απόδοση. Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο post.
Σ.Σ. Δεν υπάρχει θέμα καπνίσματος και με εντελώς κλειστές περσίδες.

degeor
23-02-13, 22:24
Σε ένα τζάκι έχεις εισαγωγή αέρα εξωτερικού για παράδειγμα από ένα παράθυρο, μία χαραμάδα μιας πόρτας ή από μία εξωτερική τρύπα, τώρα όσος εξωτερικός αέρας μπαίνει τόσος βγαίνει χωρίς να μας ενδιαφέρει ο λόγος εισαγωγής του που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι για καύση ( φυσική ροή εξωτερικός μπαίνει - έξω από το σπίτι βγαίνει λόγω της καύσης ), αν τώρα έμπαινε εξωτερικός χωρίς να βγαίνει από κάπου θα ήταν αδύνατο θα είχαμε υπερπίεση σε ένα κλειστό σπίτι. Γιά τον εσωτερικό που έγραψα γίνεται κυκλοφορία του ίδιου του εσωτερικού αέρα ομαλά μεταξύ των περσίδων εισαγωγής- εξαγωγής χωρίς να έχουμε υπερπίεση (φυσική ροή με είσοδο εσωτερικού αέρα- με έξοδο αέρα σε εσωτερικό χώρο). Δεν γίνεται να μπαίνει εξωτερικός αέρας σε εσωτερικό χώρο χωρίς να φεύγει αέρας από κάπου γιατί θα είχαμε υπερπίεση, στα ανοικτά τζάκια για παράδειγμα συναντάμε συχνά το αντίθετο (υποπίεση) επειδή χρειάζονται μεγάλες ποσότητες αέρα αν δεν έχουν σωστή και αρκετή εξωτερική παροχή καπνίζουν γιατί ο αέρας που μπαίνει από τις χαραμάδες είναι λιγότερος

nikolaras
23-02-13, 22:31
Φίλε Γιάννη, δεν είπα εγώ ποτέ για μόνωση στο θερμοθάλαμο.
Η μόνωση στο εμπρός και επάνω μέρος της εστίας γίνεται, όπως είπα και σε προηγούμενα ποστ, για να αποδίδεται η θερμότητα στο νερό (γιατί πίσω ακριβώς βρίσκεται ο κεντρικός εναλλάκτης της εστίας), αυτός είναι και ο σκοπός του τζακιού άλλωστε.
Θα δει κάποια διαφορά στην απόδοση ως προς το νερό, αν μετρήσεις με όργανα και θερμόμετρα τότε μόνο θα το καταλάβεις, αλλιώς δεν πρόκειτε να το πάρεις χαμπάρι.

Για τον αέρα καύσης εφόσον δεν γνωρίζεις και τις 2 εκδοχές, μάλλον θα πρέπει να επισκεφτείς ένα τζάκι σαν το δικό σου με κατευθείαν αέρα από έξω να δεις τη διαφορά πως καίει και πως ρυθμίζει η καύση.
Από το πληκτρολόγιο δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Πέρα από αυτό είναι ο μοναδικός τρόπος να μπορέσεις να ρυθμίσεις αυτόματα με κάποιο κοντρόλερ τον ρυθμό καύσης ακόμα και το αυτόματο σφράγισμα σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

giannis.kel
23-02-13, 22:34
Σε ένα τζάκι έχεις εισαγωγή αέρα εξωτερικού για παράδειγμα από ένα παράθυρο, μία χαραμάδα μιας πόρτας ή από μία εξωτερική τρύπα, τώρα όσος εξωτερικός αέρας μπαίνει τόσος βγαίνει χωρίς να μας ενδιαφέρει ο λόγος εισαγωγής του που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι για καύση ( φυσική ροή εξωτερικός μπαίνει - έξω από το σπίτι βγαίνει λόγω της καύσης ), αν τώρα έμπαινε εξωτερικός χωρίς να βγαίνει από κάπου θα ήταν αδύνατο θα είχαμε υπερπίεση σε ένα κλειστό σπίτι. Γιά τον εσωτερικό που έγραψα γίνεται κυκλοφορία του ίδιου του εσωτερικού αέρα ομαλά μεταξύ των περσίδων εισαγωγής- εξαγωγής χωρίς να έχουμε υπερπίεση (φυσική ροή με είσοδο εσωτερικού αέρα- με έξοδο αέρα σε εσωτερικό χώρο). Δεν γίνεται να μπαίνει εξωτερικός αέρας σε εσωτερικό χώρο χωρίς να φεύγει αέρας από κάπου γιατί θα είχαμε υπερπίεση, στα ανοικτά τζάκια για παράδειγμα συναντάμε συχνά το αντίθετο (υποπίεση) επειδή χρειάζονται μεγάλες ποσότητες αέρα αν δεν έχουν σωστή και αρκετή εξωτερική παροχή καπνίζουν γιατί ο αέρας που μπαίνει από τις χαραμάδες είναι λιγότερος
Συμφωνώ απόλυτα αλλά και με τον εξωτερικό αέρα το ίδιο ομαλά γίνεται. Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και η αεροκουρτίνα οπότε μια ποσότητα του αέρα του δωματίου πάει προς την καύση. Επομένως δεν δημιουργείται υπερπίεση στο χώρο κατά τη γνώμη μου.Βέβαια σε κάθε περίπτωση για να είμαι και εντάξει κρατώ τις επιφυλάξεις μου γιατί δεν είμαι και ειδικός.

degeor
23-02-13, 22:43
@giannis,kel ο τρόπος που περιγράφεις είναι και με εσωτερική εισαγωγή αέρα που ο φίλος δεν έχει και ο εξωτερικός που μπαίνει είναι τόσος όσος χρειάζεται για την καύση+ αυτόν που διώχνει πιθανόν ζεστό έξω από το σπίτι από τοιχόν χαραμάδες ανοίγματα. Τώρα η σωστή εγκατάσταση έχει εξωτερικό αέρα για καύση με δική του σωλήνα ρυθμιζόμενο σε ειδική υποδοχή(αν υπάρχει) και δεύτερη εισαγωγή με εξωτερικό αέρα με τάμπερ να το ρυθμίζεις εσύ και να το κλείνεις όταν κάνει πολύ κρύο (χρησιμοποιείται για να έχεις φρέσκο αέρα σε συνδιασμό όμως πάντα με υποχρεωτική είσοδο εσωτερικού αέρα). Τον εξωτερικό αέρα εισαγωγής για συνδιασμό φυσική ροής πρέπει να έχεις τη δυνατότητα να απομονώνεις όχι τον εσωτερικό

degeor
23-02-13, 22:49
@giannis, δεν είναι δυνατόν βέβαια να δημιουργηθεί υπερπίεση για να γίνει αυτό θα πρέπει να είχες μοτέρ και να φυσάει από έξω προς τα μέσα , απλά έτσι μπαίνει τόσος αέρας όσο για την καύση και όσος φεύγει από το σπίτι από χαραμάδες (χωρίς την εισαγωγή εσωτερικού αέρα που δεν έχει ο amorianos) και δεν είναι δυνατόν να έχεις ομαλή ροή

giannis.kel
23-02-13, 22:54
Φίλε Γιάννη, δεν είπα εγώ ποτέ για μόνωση στο θερμοθάλαμο.
Η μόνωση στο εμπρός και επάνω μέρος της εστίας γίνεται, όπως είπα και σε προηγούμενα ποστ, για να αποδίδεται η θερμότητα στο νερό (γιατί πίσω ακριβώς βρίσκεται ο κεντρικός εναλλάκτης της εστίας), αυτός είναι και ο σκοπός του τζακιού άλλωστε.
Θα δει κάποια διαφορά στην απόδοση ως προς το νερό, αν μετρήσεις με όργανα και θερμόμετρα τότε μόνο θα το καταλάβεις, αλλιώς δεν πρόκειτε να το πάρεις χαμπάρι.

Για τον αέρα καύσης εφόσον δεν γνωρίζεις και τις 2 εκδοχές, μάλλον θα πρέπει να επισκεφτείς ένα τζάκι σαν το δικό σου με κατευθείαν αέρα από έξω να δεις τη διαφορά πως καίει και πως ρυθμίζει η καύση.
Από το πληκτρολόγιο δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Πέρα από αυτό είναι ο μοναδικός τρόπος να μπορέσεις να ρυθμίσεις αυτόματα με κάποιο κοντρόλερ τον ρυθμό καύσης ακόμα και το αυτόματο σφράγισμα σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.
Φίλε Νίκο το θέμα μας είχε απασχολήσει παλιότερα και οι παρατηρήσεις σου με έβαλαν σε διαδικασία να ψάξω προς κάθε κατεύθυνση ώστε αν γίνεται να βελτιώσω την εγκατάσταση μου. Η λογική της μόνωσης είναι πράγματι αυτή που λες. Στην Ιταλία όμως δεν φιάχνουν θερμοθάλαμο (νομίζω και στο manual δεν αναφέρει τίποτα για θερμοθάλαμο παρα μόνο για την περσίδα εκτόνωσης για ασφάλεια) για να εγκλωβίσουν την όποια θερμότητα διαφεύγει από το σημείο που λές, οπότε πάει σε μεγάλο βαθμό χαμένη. Όμως όταν έχεις θερμοθάλαμο η θερμότητα αυτή εγκλωβίζεται και αποδίδεται στο δωμάτιο μέσω της περσίδας.
Για τον αέρα καύσης όντως θέλω να επισκευτώ μια εγκατάσταση με τάμπερ αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα βγάλω κάποιο ασφαλές συμπέρασμα από την άποψη ότι οι συνθήκες σε κάθε περίπτωση είναι διαφορετικές (ξύλα, μόνωση, σώματα, εξ. θερμοκρασία κ.α.) Πιο πολύ χρήσιμο θα ήταν πιστεύω να μου (μας) μεταφέρει κάποιος την εμπειρία από μια αντίστοιχη αλλαγή που πιθανά έκανε στην εγκατάστασή του. Για το αυτόματο κοντρόλερ συμφωνώ αλλά πιστεύω ότι πρέπει να παίρνει εντολή από την θερμοκρασία δωματίου και όχι από το νερό διότι αν το τζάκι έχει ξύλα (φορτωμένο), έχεις την επιθυμητή θερμ. στο δωμάτιο και η θερμ. του νερού είναι χαμηλή ο κοντρόλερ θα ανοίγει το τάμπερ ώστε να ανέβει η θερμοκρασία του νερού '' αδιαφορώντας" για την θερμοκρασία του δωματίου. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

amorianos
23-02-13, 22:55
@giannis,kel ο τρόπος που περιγράφεις είναι και με εσωτερική εισαγωγή αέρα που ο φίλος δεν έχει και ο εξωτερικός που μπαίνει είναι τόσος όσος χρειάζεται για την καύση+ αυτόν που διώχνει πιθανόν ζεστό έξω από το σπίτι από τοιχόν χαραμάδες ανοίγματα. Τώρα η σωστή εγκατάσταση έχει εξωτερικό αέρα για καύση με δική του σωλήνα ρυθμιζόμενο σε ειδική υποδοχή(αν υπάρχει) και δεύτερη εισαγωγή με εξωτερικό αέρα με τάμπερ να το ρυθμίζεις εσύ και να το κλείνεις όταν κάνει πολύ κρύο (χρησιμοποιείται για να έχεις φρέσκο αέρα σε συνδιασμό όμως πάντα με υποχρεωτική είσοδο εσωτερικού αέρα). Τον εξωτερικό αέρα εισαγωγής για συνδιασμό φυσική ροής πρέπει να έχεις τη δυνατότητα να απομονώνεις όχι τον εσωτερικό

αυτο τωρα που λες μονο με καποια πατέντα πρεπει να γινεται
η υπάρχει κατι ετοιμο;

degeor
23-02-13, 23:04
Ανοίγεις 2 τρύπες για εξωτερικό αέρα η μία πάει με σπιράλ και τάμπερ (για τον έλεγχο καύσης)στην ειδική υποδοχή του εξωτερικού αέρα καύσης και η άλλη κάτω από την εστία χύμα ελεγχόμενη με ένα διαφορετικό τάμπερ, καμία πατέντα απλός έλεγχος της εισόδου αυτής με τάμπερ. Οι τρύπες πρέπει να έχουν απόσταση μεταξύ τους περίπου 30cm

giannis.kel
23-02-13, 23:10
Η εξωτερική περσίδα εισαγωγής αέρα είναι ρυθμιζόμενη. Όταν φυσάει και ειδικά παγωμένος αέρας κλείνω λίγο τις περσίδες εκτόνωσης (τις μέσα) ώστε να κόψω την ταχύτητα του αέρα χωρίς να εμποδίζω τον αέρα καύσης να εξακολουθεί να εισέρχεται από την έξω περσίδα. Απλά μπορώ να την κλείσω και αυτή λίγο.

degeor
23-02-13, 23:17
Φαντάσου όμως να μπαίνει αέρας 2-3 βαθμών και να παγώνει την εστία

giannis.kel
23-02-13, 23:17
[QUOTE=degeor;18002237 και η άλλη κάτω από την εστία χύμα ελεγχόμενη με ένα διαφορετικό τάμπερ, καμία πατέντα απλός έλεγχος της εισόδου αυτής με τάμπερ. Οι τρύπες πρέπει να έχουν απόσταση μεταξύ τους περίπου 30cm[/QUOTE]

Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις για το σκοπό αυτό ρυθμιζόμενες περσίδες.

degeor
23-02-13, 23:21
Αν βάλεις ρυθμιζόμενες περσίδες για τον εξωτερικό αέρα που λες, θα βγαίνεις στο μπαλκόνι να τις ρυθμίζεις όταν θες;

giannis.kel
23-02-13, 23:27
Αν βάλεις ρυθμιζόμενες περσίδες για τον εξωτερικό αέρα που λες, θα βγαίνεις στο μπαλκόνι να τις ρυθμίζεις όταν θες;
Σωστό από αυτή τη πλευρά αλλά από την άλλη θα μπλέξεις με πολλές ντίζες! Υπάρχει και αυτή η λύση βέβαια όσο αφορά το πάγωμα της εστίας:

http://www.koubarakis.gr/system/assets/000/003/992/small_EDILKAMIN%20H2OCEANO%2023%20KW%20(8).JPG

degeor
24-02-13, 08:04
@αμοριανος , αν η εστία σου έχει ήδη ταμπερ ενσωματωμένο πάνω σ΄αυτή που ελέγχει τον εξωτερικό αέρα που μπαίνει στην ειδική υποδοχή τότε δεν χρησιμοποιείς και δεύτερο τάμπερ σε σειρά στη σωλήνα που συνδέεις, απλά συνδέεις μόνο μια σωλήνα με εξωτερικό αέρα πάνω στην ειδική υποδοχή.
@γιάννης.κελ, αυτό που δείχνεις είναι εντελώς λάθος, τον κινητήρα του αυτοκινήτου σου τον φασκιώνεις; 1ον η κατασκευή δεν αερίζεται άρα θα υπερθερμένεται είτε έχεις ρεύμα είτε όχι με αποτέλεσμα μικρότερη διάρκεια ζωής της εστίας και κίνδυνο, 2ον δεν εκμεταλεύεσαι τη ζέστη της φυσικής ροής που θα μπορούσες να είχες, 3ον ίνες καραμοβάμβακα θα εωρούνται και θα τις αναπνέεις με ότι αυτό συνεπάγεται
μία ντίζα επιπλέον αυτή που ελέγχεις τον εξωτερικό αέρα που κάνει μίξη με τη φυσική ροή, δεύτερη δεν χρειάζεται αν η εστία έχει δικιά της στην ειδική υποδοχή. Τωρα για την περίπτωση που δεν έχει η εστία ειδική υποδοχή και παίρνει από μπροστά από κάποιο συρταράκι(ρυθμιζόμενο) στάχτης για παράδειγμα τι κάνουμε: σηκώνουμε και αφήνουμε η εστία να έχει 1cm περίπου κενό στο μπροστινό μέρος για να μπορεί να τραβάει αέρα εξωτερικό για την καύση, βάζουμε μία εισαγωγή εξωτερικού αέρα με τάμπερ ρυθμιζόμενη και καταλήγει χύμα κάτω από την εστία και εισαγωγή εσωτερικού αέρα για φυσική ροή και κάνουμε τον έλεγχο της ποσότητας του εξωτερικού αέρα με μία και μόνο ντίζα (αν όμως έχει ειδική υποδοχή για αέρα καύσης αυτός ο τρόπος είναι λάθος)

nikolaras
24-02-13, 09:23
Φίλε Νίκο το θέμα μας είχε απασχολήσει παλιότερα και οι παρατηρήσεις σου με έβαλαν σε διαδικασία να ψάξω προς κάθε κατεύθυνση ώστε αν γίνεται να βελτιώσω την εγκατάσταση μου. Η λογική της μόνωσης είναι πράγματι αυτή που λες. Στην Ιταλία όμως δεν φιάχνουν θερμοθάλαμο (νομίζω και στο manual δεν αναφέρει τίποτα για θερμοθάλαμο παρα μόνο για την περσίδα εκτόνωσης για ασφάλεια) για να εγκλωβίσουν την όποια θερμότητα διαφεύγει από το σημείο που λές, οπότε πάει σε μεγάλο βαθμό χαμένη. Όμως όταν έχεις θερμοθάλαμο η θερμότητα αυτή εγκλωβίζεται και αποδίδεται στο δωμάτιο μέσω της περσίδας.
Για τον αέρα καύσης όντως θέλω να επισκευτώ μια εγκατάσταση με τάμπερ αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα βγάλω κάποιο ασφαλές συμπέρασμα από την άποψη ότι οι συνθήκες σε κάθε περίπτωση είναι διαφορετικές (ξύλα, μόνωση, σώματα, εξ. θερμοκρασία κ.α.) Πιο πολύ χρήσιμο θα ήταν πιστεύω να μου (μας) μεταφέρει κάποιος την εμπειρία από μια αντίστοιχη αλλαγή που πιθανά έκανε στην εγκατάστασή του. Για το αυτόματο κοντρόλερ συμφωνώ αλλά πιστεύω ότι πρέπει να παίρνει εντολή από την θερμοκρασία δωματίου και όχι από το νερό διότι αν το τζάκι έχει ξύλα (φορτωμένο), έχεις την επιθυμητή θερμ. στο δωμάτιο και η θερμ. του νερού είναι χαμηλή ο κοντρόλερ θα ανοίγει το τάμπερ ώστε να ανέβει η θερμοκρασία του νερού '' αδιαφορώντας" για την θερμοκρασία του δωματίου. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου και οι προβληματισμοί σου, φίλε Γιάννη.
Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω, όσο μπορώ μερικά πράγματα που έχουν σχέση με την όλη λειτουργία το υδραυλικού τζακιού.
Το πρώτο μέλημα μιας σωστής εγκατάστασης είναι η ιδανική ασφάλιση της όλης λειτουργίας της εστίας, για την αποφυγή των επικίνδυνων υπερθερμάνσεων.
Μεγάλο ρόλο παίζει ο έλεγχος της καύσης , γιατί σε περιπτώσεις διακοπής του ρεύματος δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για παιχνίδια.
Ο κοντρόλερ με αυτόματη ρύθμιση της καύσης θα κλείσει ερμητικά την εισαγωγή του αέρα καύσης και θα ελλατωθούν οι πιθανότητες υπερθέρμανσης.
Θα ήταν άτοπο ο κοντρόλερ να παίρνει εντολή από θερμοστάτη χώρου, (οι εταιρίες έκαναν μελέτες για να παραμετροποιήσουν τους controller, δεν έγιναν στην τύχη) δεν είναι λέβητας πετρελαίου το τζάκι, γιατί αυτό που γράφεις, εγώ σου αντιπροτείνω ότι το νερό στο τζάκι είναι 90 βαθμούς και το δωμάτιο έχει 17 βαθμούς, ο αέρας καύσης συνεχίζει να είναι ανοιχτός, ξέρεις τι θα γίνει αν έχεις φορτωμένο το τζάκι ξύλα; Αρα τον έλεγχο υδραυλικής εστίας τον ξεχνάς από τον θερμοστάτη χώρου.

Μπορείς όμως κάλλιστα να κάνεις αυτόν τον έλεγχο χειροκίνητα όπως τον κάνεις τώρα.
Η σωστή εγκατάσταση κοντρόλερ με αυτόματη ρύθμιση καύσης είναι η εξής.
Τοποθετείς το χειροκίνητο τάμπερ στην αρχή της εστίας, γιατί αλλιώς δεν προσαρμόζεται το αυτόματο και στην συνέχεια προσαρμόζεις το αυτόματο τάμπερ.
Με αυτό τον τρόπο μπορείς να ρυθμίσεις τον αέρα καύσης και αυτόματα αλλά και χειροκίνητα όπως το κάνεις τώρα.

Επίσης σε ένα μελετημένο σύστημα με μπάφερ, μπορείς να έχεις αυτό που θέλεις. Ο θερμοστάτης χώρου να ελέγχει τον κυκλοφορητή των σωμάτων.

Πιστεύω να σου έλυσα την απορία.

amorianos
24-02-13, 10:35
@αμοριανος , αν η εστία σου έχει ήδη ταμπερ ενσωματωμένο πάνω σ΄αυτή που ελέγχει τον εξωτερικό αέρα που μπαίνει στην ειδική υποδοχή τότε δεν χρησιμοποιείς και δεύτερο τάμπερ σε σειρά στη σωλήνα που συνδέεις, απλά συνδέεις μόνο μια σωλήνα με εξωτερικό αέρα πάνω στην ειδική υποδοχή.

εχω το ταμπερ εξωτερικου αέρα στον θερμοθάλαμο απεναντι περιπου απο την ειδηκη υποδοχη (σφραγισμένη) αν ανοιξω την υποδοχη
και βαλω και εκει ταμπερ (δηλ να περνει αέρα για καυση απο τον θερμοθαλαμο (2 ταμπερ ) ) και να πηγαίνει "οσος θελει" για φυσική ροή υπαρχει λογική;
μια τρυπα για ολα!!

-φιλε giannis.kel θα την βρουμε την ακρη !! ακριβώς οπως εσυ τα ειχα καταλάβει και γω!!!!!!!!!!!!!!!

α!! φιλε Νικο 2 ερωτήσεις
1.το ταμπερ της εταιρία δεν κλείνει ερμητικα. αυτο το που προτείνεις κλείνει;
2.ξερεις αν μπορώ να παρω το ταμπερ μονο του και να το συνδέσω στο πινακάκι της εταιριας;
-να ξαναπάρω πινακάκι; αλλα 200€;

giannis.kel
24-02-13, 13:34
εχω το ταμπερ εξωτερικου αέρα στον θερμοθάλαμο απεναντι περιπου απο την ειδηκη υποδοχη (σφραγισμένη) αν ανοιξω την υποδοχη
και βαλω και εκει ταμπερ (δηλ να περνει αέρα για καυση απο τον θερμοθαλαμο (2 ταμπερ ) ) και να πηγαίνει "οσος θελει" για φυσική ροή υπαρχει λογική;
μια τρυπα για ολα!!

-φιλε giannis.kel θα την βρουμε την ακρη !! ακριβώς οπως εσυ τα ειχα καταλάβει και γω!!!!!!!!!!!!!!!

2.ξερεις αν μπορώ να παρω το ταμπερ μονο του και να το συνδέσω στο πινακάκι της εταιριας;

Σίγουρα θα την βρούμε μην αγχώνεσαι, άλλωστε ο φετινός χειμώνας πάει προς το τέλος, έχουμε όλο το καλοκαίρι να κάνουμε οποιαδήποτε βελτίωση.
Πάντως από τη στιγμή που θα βάλεις το τάμπερ αυτό πρέπει να συνδεθεί με σπιράλ και να τραβά αέρα κατευθείαν από έξω και όχι από τρύπα που επικοινωνεί με τον θερμοθάλαμο. Ο αέρας δηλαδή της καύσης να μην έχει καμιά σχέση με τον αέρα που εισέρχεται στο θερμοθάλαμο.

giannis.kel
24-02-13, 13:55
Μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου και οι προβληματισμοί σου, φίλε Γιάννη.
Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω, όσο μπορώ μερικά πράγματα που έχουν σχέση με την όλη λειτουργία το υδραυλικού τζακιού.
Το πρώτο μέλημα μιας σωστής εγκατάστασης είναι η ιδανική ασφάλιση της όλης λειτουργίας της εστίας, για την αποφυγή των επικίνδυνων υπερθερμάνσεων.
Μεγάλο ρόλο παίζει ο έλεγχος της καύσης , γιατί σε περιπτώσεις διακοπής του ρεύματος δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για παιχνίδια.
Ο κοντρόλερ με αυτόματη ρύθμιση της καύσης θα κλείσει ερμητικά την εισαγωγή του αέρα καύσης και θα ελλατωθούν οι πιθανότητες υπερθέρμανσης.
Θα ήταν άτοπο ο κοντρόλερ να παίρνει εντολή από θερμοστάτη χώρου, (οι εταιρίες έκαναν μελέτες για να παραμετροποιήσουν τους controller, δεν έγιναν στην τύχη) δεν είναι λέβητας πετρελαίου το τζάκι, γιατί αυτό που γράφεις, εγώ σου αντιπροτείνω ότι το νερό στο τζάκι είναι 90 βαθμούς και το δωμάτιο έχει 17 βαθμούς, ο αέρας καύσης συνεχίζει να είναι ανοιχτός, ξέρεις τι θα γίνει αν έχεις φορτωμένο το τζάκι ξύλα; Αρα τον έλεγχο υδραυλικής εστίας τον ξεχνάς από τον θερμοστάτη χώρου.

Μπορείς όμως κάλλιστα να κάνεις αυτόν τον έλεγχο χειροκίνητα όπως τον κάνεις τώρα.
Η σωστή εγκατάσταση κοντρόλερ με αυτόματη ρύθμιση καύσης είναι η εξής.
Τοποθετείς το χειροκίνητο τάμπερ στην αρχή της εστίας, γιατί αλλιώς δεν προσαρμόζεται το αυτόματο και στην συνέχεια προσαρμόζεις το αυτόματο τάμπερ.
Με αυτό τον τρόπο μπορείς να ρυθμίσεις τον αέρα καύσης και αυτόματα αλλά και χειροκίνητα όπως το κάνεις τώρα.

Επίσης σε ένα μελετημένο σύστημα με μπάφερ, μπορείς να έχεις αυτό που θέλεις. Ο θερμοστάτης χώρου να ελέγχει τον κυκλοφορητή των σωμάτων.

Πιστεύω να σου έλυσα την απορία.

Νίκο και εμένα μου αρέσει η αμεσσότητα και το πόσο συγκεκριμένος και απόλυτος είσαι στις απαντήσεις σου. Αυτό δείχνει ότι έχεις ασχοληθεί πολύ και κατανοήσει το αντικείμενο και το σέβομαι απόλυτα έστω και αν έχω επιφυλαξεις σε ορισμένα ζητήματα. Άλωστε εγώ ασχολούμαι από φέτος όταν τοποθέτησα την εστία οπότε οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.
Την παρατήρησή σου για το αυτόματο κοντρόλερ την καταλαβαίνω επίτρεψέ μου όμως και πάλι να έχω κάποιες επιφυλάξεις. Θεωρώ πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο στην εγκατάστασή μου τουλάχιστον να πιάσω 90 βαθμούς στην εστία ενώ λειτουργούν και τα σώματα. Επειδή χρησιμοποιώ εναλλάκτη, η ανταλλαγή θερμοκρασίας των δύο κυκλωμάτων δεν επιτρέπει το νερό του τζακιού να πάει πάνω από 60-70 πάντα υπό νορμάλ συνθήκες. Το 17 β. C στο χώρο δεν επιτρέπει με άλλα λόγια στο τζάκι να έχω πάνω από 60-70. Με το δοχείο αδράνειας θεωρώ ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά. Δεν ξέρω αν μπορούσε να γίνει συνδυασμός των δύο θερμοκρασιών (χώρου και νερού τζακιού) μέσω κοντρόλερ ώστε να καλυφθούν και οι δύο συνθήκες που συζητάμε.

nikolaras
24-02-13, 14:07

1. Δεν προτείνω κατι γιατί δεν πουλάω κάτι.... αυτά που γράφω είναι παντελώς αντικειμενικά γιατί δεν είναι το επάγγελμά μου αυτό, όσο και αν ακούγεται περίεργο. Απλώς το "πανεπιστήμιο" που σπούδασα πάνω στο αντικείμενο δεν υπάρχει στην πραγματικότητα. Οι γνώσεις μου προέρχονται από χρόνιες και επίμονες μελέτες μέσω άπειρων πειραμάτων και κατασκευών. Τέτοιο πανεπιστήμιο δυστυχώς δεν υπάρχει. Θα πρέπει να το σπουδάσεις μόνος σου.
Μηχανολόγοι έρχονται σε επαφή μαζί μου για ενημέρωση - πληροφορίες - σχεδιασμό, σχετικά με το αντικείμενο. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν απαντώ σε προσωπικά μηνύματα τον τελευταίο καιρό. Γιατί πιστεύω ότι το διαδίκτυο είναι και θα πρέπει να είναι και να παραμείνει ο χώρος της ελεύθερης ενημέρωσης και ανταλλαγής απόψεων. Δεν κρύβω ότι το 70% των γνώσεών μου προέρχονται από το διαδίκτυο, θα ήταν άκυρο για μένα να γίνω σκοταδιστής ή αλεξιπτωτιστής, εφόσον μόνο πήρα από κάπου και δεν δίνω τίποτα.
Το ίδιο θα πρέπει να κάνετε όλοι σας, εφόσον παίρνετε ΔΩΡΕΑΝ γνώσεις θα πρέπει να ανταποδώσετε για αυτό, είτε βοηθώντας άλλους με ίδιο ή παραπλήσιο πρόβλημα, είτε συμμετέχοντας σε συζητήσεις διαδικτύου με παρόμοια θέματα.
Στο θέμα μας, αυτό το τάμπερ που αναφέρομαι κλείνει ερμητικά.

2. ΟΧΙ, Το κοντρόλερ της εταιρίας είναι ένας απλός υδροστάτης.

nikos_a
24-02-13, 14:10
Στην Ουγγαρία φτιάχνουν κάτι σόμπες από πυρότουβλο και κεραμικό χοντρό πλακάκι οι οποίες είναι κάτι το απίστευτο στο θέμα απόδοσης. Πολυ περισσοτερη θέρμανση και διάρκεια θέρμανσης από οτιδήποτε, δεν τις αγοράζεις αλλά στην χτίζουν στο χώρο σου.

nikolaras
24-02-13, 21:06
Νίκο και εμένα μου αρέσει η αμεσσότητα και το πόσο συγκεκριμένος και απόλυτος είσαι στις απαντήσεις σου. Αυτό δείχνει ότι έχεις ασχοληθεί πολύ και κατανοήσει το αντικείμενο και το σέβομαι απόλυτα έστω και αν έχω επιφυλαξεις σε ορισμένα ζητήματα. Άλωστε εγώ ασχολούμαι από φέτος όταν τοποθέτησα την εστία οπότε οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.
Την παρατήρησή σου για το αυτόματο κοντρόλερ την καταλαβαίνω επίτρεψέ μου όμως και πάλι να έχω κάποιες επιφυλάξεις. Θεωρώ πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο στην εγκατάστασή μου τουλάχιστον να πιάσω 90 βαθμούς στην εστία ενώ λειτουργούν και τα σώματα. Επειδή χρησιμοποιώ εναλλάκτη, η ανταλλαγή θερμοκρασίας των δύο κυκλωμάτων δεν επιτρέπει το νερό του τζακιού να πάει πάνω από 60-70 πάντα υπό νορμάλ συνθήκες. Το 17 β. C στο χώρο δεν επιτρέπει με άλλα λόγια στο τζάκι να έχω πάνω από 60-70. Με το δοχείο αδράνειας θεωρώ ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά. Δεν ξέρω αν μπορούσε να γίνει συνδυασμός των δύο θερμοκρασιών (χώρου και νερού τζακιού) μέσω κοντρόλερ ώστε να καλυφθούν και οι δύο συνθήκες που συζητάμε.

Δεν μπορεί να ελεγχθεί ένας λέβητας στερεών καυσίμων από θερμοστάτη χώρου, αν τύχεις ποτέ σε κατάσταση ατμοειδοποίησης τότε θα καταλάβεις τι σου λέω.
Δεν σου έτυχε ποτέ (και εύχομαι να μη σου τύχει) με πολύ καλά ξύλα να έχεις 15 βαθμούς στο χώρο και να γίνεται εκτόνωση του τζακιού....... Δεν θα ήθελες να είσαι εκεί....

gwdeeper
24-02-13, 21:15
καλησπερα σε ολους
Μια ερωτηση ακομη ηθελα να κανω, το τζακι μου (aqua tondo 29) δεν ειναι το ισιο μοντελο, ειναι δυο οψεων. Στην γωνια που ενωνονται τα δυο τζαμια , υπαρχει χαραμαδα .
1. Εχει λιγοτερη αποδοση απο το ισιο μοντελο?

2.Υπαρχει κατι να βαλω στο κενο αναμεσα στα δυο τζαμια (να το κλεισω) καποια διαφανη σιλικονη? ωστε να χω καλυτερο ελεγχο καυσης? η μηπως δεν επηρεαζει την καυση η χαραμαδα?

3. Η περσιδα σε εσας κατω απο την πορτα του τζακιου οταν κλεινει δεν περναει καθολου αερας? γιατι σε εμενα ακομη κ κλειστη σφυριζει σαν να περναει λιγο , μηπως θελουν σφιξιμο οι βιδες που την συγκρατουν ωστε να γινει πιο σφιχτη?

4. νικολαρα ? σκεφτομουν να βαλω το αυτοματο ταμπερ αερα στο τζακι. Στην τρυπα εσωτερικα του τζακιου, που θα καταληγει ο ευκαμπτος σωληνας αλουμινιου να τον κολησω με πυριμαχη σιλικονη για να μην υπαρχουν κενα? θα ειναι οκ το συστημα? και τι διαμετρο σπιραλ προτινεις? εχω διαμετρο τρυπας 11,5 εκατοστα...

nikolaras
24-02-13, 23:23
καλησπερα σε ολους
Μια ερωτηση ακομη ηθελα να κανω, το τζακι μου (aqua tondo 29) δεν ειναι το ισιο μοντελο, ειναι δυο οψεων. Στην γωνια που ενωνονται τα δυο τζαμια , υπαρχει χαραμαδα .
1. Εχει λιγοτερη αποδοση απο το ισιο μοντελο?

2.Υπαρχει κατι να βαλω στο κενο αναμεσα στα δυο τζαμια (να το κλεισω) καποια διαφανη σιλικονη? ωστε να χω καλυτερο ελεγχο καυσης? η μηπως δεν επηρεαζει την καυση η χαραμαδα?

3. Η περσιδα σε εσας κατω απο την πορτα του τζακιου οταν κλεινει δεν περναει καθολου αερας? γιατι σε εμενα ακομη κ κλειστη σφυριζει σαν να περναει λιγο , μηπως θελουν σφιξιμο οι βιδες που την συγκρατουν ωστε να γινει πιο σφιχτη?

4. νικολαρα ? σκεφτομουν να βαλω το αυτοματο ταμπερ αερα στο τζακι. Στην τρυπα εσωτερικα του τζακιου, που θα καταληγει ο ευκαμπτος σωληνας αλουμινιου να τον κολησω με πυριμαχη σιλικονη για να μην υπαρχουν κενα? θα ειναι οκ το συστημα? και τι διαμετρο σπιραλ προτινεις? εχω διαμετρο τρυπας 11,5 εκατοστα...

1. Δεν βρίσκω τον λόγο....

2. Οχι σιλικόνη, αναπτύσσονται μεγάλες θερμοκρασίες, δεν επηρεάζει τόσο ώστε να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Αν το ψάξεις λίγο θα έπρεπε το τζάκι σου να έχει ενιαίο τζάμι, ίσως να το πλήρωνες λίγο παραπάνω.

3. Πρέπει να περνάει πολύ λίγο αέρας, ίσα ίσα να διατηρεί λίγο την καύση.

4. Κανονικά το αυτόματο τάμπερ για το δικό σου τζάκι έχει διάμετρο 125 χιλιοστά, 12,5 εκατοστά και κουμπώνει εξωτερικά του χειροκίνητου τάμπερ της εταιρίας. Τώρα θα χρειαστεί πατέντα στην οποία θα πρέπει να προσαρμόσεις το αυτόματο τάμπερ, με κάποιο σωλήνα και θα πρέπει να κλείσεις όλα τα πιθανά κενά με σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας. Δεν είναι κάτι μη πραγματοποιήσιμο.

gwdeeper
25-02-13, 08:15
καλημερα
νικολαρα? Νομιζω οτι ειναι αδυνατο να τοποθετησω το χειροκινητο ταμπερ της εταιριας πισω απο την εστια και μετα το αυτοματο. Ειναι χτισμενη με πετρα η καπνοδοχος και δεν μπορω να γκρεμισω...
Δεν εχει και πολυ χωρο και φοβαμαι το στριψιμο..
Σκεφτομουν να βαλω το ευκαμπτο αλουμινιο κατευθειαν στην υποδοχη του τζακιου κ εκει να σιλικοναρω. θα κανω βλακεια?

θα βρω μονωμενο σωληνα ...η δεν παιζει ρολο?

odontovourtsa
25-02-13, 09:39
Nikolara ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντησή σου! Με βοήθησες πολύ! Καλή εβδομάδα σε όλους!

gwdeeper
25-02-13, 19:28
καλημερα
νικολαρα? Νομιζω οτι ειναι αδυνατο να τοποθετησω το χειροκινητο ταμπερ της εταιριας πισω απο την εστια και μετα το αυτοματο. Ειναι χτισμενη με πετρα η καπνοδοχος και δεν μπορω να γκρεμισω...
Δεν εχει και πολυ χωρο και φοβαμαι το στριψιμο..
Σκεφτομουν να βαλω το ευκαμπτο αλουμινιο κατευθειαν στην υποδοχη του τζακιου κ εκει να σιλικοναρω. θα κανω βλακεια?

θα βρω μονωμενο σωληνα ...η δεν παιζει ρολο? ,

...

nikolaras
25-02-13, 19:45

Αν δεν έχεις άλλες επιλογές έτσι να το κάνεις.

nikolaras
25-02-13, 19:45

Αν δεν έχεις άλλες επιλογές έτσι να το κάνεις.

gwdeeper
25-02-13, 20:58
σ ευχαριστω θα το φτιαξω και θα σας πω αποτελεσματα...

stelio
27-02-13, 19:58
[QUOTE=nikolaras;17658992]Φίλε lazy... Πόσα τ.μ. σπίτι ζεσταίνεις;Τι μόνωση έχεις; Βασικά αυτά.....
Πρέπει να σου πω πρώτα από όλα , ότι ποτέ δεν οδηγούμε το νερό στο ανοιχτό δοχείο με κλίση 90 μοίρες.
Επίσης η εκτόνωση (η πάνω σωλήνα) πρέπει να έχει ελεύθερη ροή προς το ανοιχτό δοχείο.
Οτι βλέπω από τη φωτο σου λέω.... στη αριστερή μεριά του τζακιού στο πάνω μέρος τάπωσες την έξοδο;
Ο θερμοστάτης πρέπει να εγκατασταθεί με κυάθιο για καλύτερη ένδειξη νερού.... ΒΑΣΙΚΟ !!!
Το ανοιχτό δοχείο θα πρέπει να εγκατασταθεί έτσι:
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/anoixtodoxeio.jpg

Καλησπέρα

Φίλε nikolaras θα ήθελα την βοήθειά σου
Σκέφτομαι να αγοράσω το τζάκι της Kratki το Zuzia 19 και να συνδεθεί με τον παραπάνω τρόπο με ανοιχτό δοχείο.
Εχω ήδη τζάκι το οποίο θα φύγει και θα μπει το νέο και μεσοτοιχία είναι το κολεκτέρ
Θα ήθελα την άποψή σου για το τι υλικά θα χρειαστούν για να έχω μια εικόνα πόσο θα πάει χρηματικά.
Απ ότι βλέπω στο σχέδιο δεν υπάρχει το κιτ σύνδεσης της kratki όπως επίσης ότι έχει έναν κυκλοφορητή
Αν θες σε παρακαλώ πες μου εκτός από το τζάκι ,ανοιχτό δοχείο τι άλλα πράγματα θα χρειαστούν από τα αξεσουάρ της kratki και εκτός
προκειμένου να λειτουργεί σωστά;

Ευχαριστώ πολύ

tatarikas
28-02-13, 13:19
Λοιπόν άρχισαν να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα.
Εχεις τις εξής επιλογές για να δουλέψει ο ηλιακός, υπάρχει όμως περίπτωση να έρθεις σε ρίξη με τον υδραυλικό σου, γιατί όλα μπάχαλο μου φαίνονται....
Καταρχήν ας πάρουμε τον λέβητα, δεν καταλαβαίνω τι ρόλο παίζει ο κυκλοφορητής στον λέβητα, εφόσον υπάρχουν επιμέρους κυκλοφορητές. Το ίδιο θα πω και για το τζάκι..... 1ο λάθος.

Το πιο απλό από όλα είναι να δουλέψεις το τζάκι με κλειστό κύκλωμα τοποθετώντας αυτή τη βαλβίδα http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-%D5%E4%F1%E1%F5%EB%E9%EA%FC-%D4%E6%DC%EA%E9-%F4%E5%F7%ED%E9%EA%DC-%E8%DD%EC%E1%F4%E1&p=17902576&viewfull=1#post17902576

Επίσης μπορείς να τοποθετήσεις αυτόν τον εναλλάκτη στο τζάκι σου, αν είναι μάγκας ο υδραυλικός μπορεί να το κάνει και πάλι να δουλέψεις το σύστημά σου με κλειστό δοχείο, αυτά βέβαια είναι για ψαγμένους εγκαταστάτες :
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-%D5%E4%F1%E1%F5%EB%E9%EA%FC-%D4%E6%DC%EA%E9-%F4%E5%F7%ED%E9%EA%DC-%E8%DD%EC%E1%F4%E1&p=17898415&viewfull=1#post17898415

Τώρα αν ο υδραυλικός σου δεν σκαμπάζει από τέτοια, θα πρέπει να ανεβάσει το ανοιχτό δοχείο πιο ψηλά από τον ηλιακό και κακώς που το έβαλε παρακάτω.....
Ο έλεγχος του ηλιακού σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να γίνει από ξεχωριστό κυκλοφορητή (έτσι και αλλιώς ο υδραυλικός σου είναι μαθημένος από πολλούς κυκλοφορητές), γιατί θα πρέπει να διακόπτεται η τροφοδοσία όταν ζεσταίνεται, δεν υπάρχει λόγος να δουλεύει συνέχεια και να ενισχύεις την ΔΕΗ χωρίς λόγο. Ετσι όμως όπως περιέγραψες επειδή δεν σε ενδιαφέρει η θέρμανση στη σοφίτα, κλείνεις τα σώματα της σοφίτας και δουλεύεις τον κυκλοφορητή μόνο για τον ηλιακό.

Αλλη μια λύση ανοιχτού δοχείου είναι αυτή που περιγράφω παραπάνω, με την τοποθέτηση δοχείου αδράνειας, σε αυτήν την περίπτωση που την θεωρώ ως την καλύτερη λύση έχεις και αυτονομία κάποιων ωρών.
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-%D5%E4%F1%E1%F5%EB%E9%EA%FC-%D4%E6%DC%EA%E9-%F4%E5%F7%ED%E9%EA%DC-%E8%DD%EC%E1%F4%E1&p=17997431&viewfull=1#post17997431

Διαλέγεις και παίρνεις......
Οπως βλέπεις όλα έχουν συζητηθεί, αλλά δεν ξέρεις που να τα βρεις, χρειάζεται να μελετήσεις το θέμα και όχι μόνο ανάγνωση, βέβαια όταν δεν γνωρίζεις το αντικείμενο λογικό το βλέπω να έχεις απορίες.

Καλησπέρα.
Να ευχαριστήσω το φίλο νικολάρα για άλλη μια φορα για το χρόνο του, αλλα δυστυχώς δεν έκανα τίποτα για το νερό χρήσης,πριν 2 μέρες ήρθε ο υδραυλικός και βάλαμε την τριόδι η διαφορα πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ είμαι πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.
ΑΛΛΑ δεν είμαι ικανοποιημένος με την απόδοση του τζακιού ΠΡΙΤΥ TC W28, για να καταλάβετε τι εννοώ θα σας πω ότι έχοντας μια λογική ποσότητα ξύλων, μια λογική φλόγα το τζάκι για να μπορεί να δουλεύει στους 65-70 batmous ζεσταίνω 3 σώματα και 2 κρεμάστρες στα μπάνια, όσο ανοίγω παραπάνω σώματα τόσο πέφτουν οι βαθμοί στο τζάκι, και έτσι φοβήθηκα να το επιβαρύνω με 200 λίτρα νερό από τον ηλιακό.
Ακούω τι γνώμη σας σχετικά με τα παραπάνω????
Άλλη μια απορία είναι σχετικά με την καμινάδα, 7 μετρα ύψος κανονικά θέλει 200 νομίζω, και εγώ έχω 250.
Αν βάλω τι σωστή καμινάδα τι αλλάζει ? κερδίζω σε απόδοση ? σε ξυλα ? αξίζει τον κόπο ?
και τέλος θα ήθελα τι γνώμη σας για το πως καθαρίζεται τα τζάκια από τις πίσσες ? έχετε να προτείνεται κάποιο προϊόν ??
Ευχαριστώ

Darth
28-02-13, 15:55
Καλησπέρα.
Να ευχαριστήσω το φίλο νικολάρα για άλλη μια φορα για το χρόνο του, αλλα δυστυχώς δεν έκανα τίποτα για το νερό χρήσης,πριν 2 μέρες ήρθε ο υδραυλικός και βάλαμε την τριόδι η διαφορα πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ είμαι πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.
ΑΛΛΑ δεν είμαι ικανοποιημένος με την απόδοση του τζακιού ΠΡΙΤΥ TC W28, για να καταλάβετε τι εννοώ θα σας πω ότι έχοντας μια λογική ποσότητα ξύλων, μια λογική φλόγα το τζάκι για να μπορεί να δουλεύει στους 65-70 batmous ζεσταίνω 3 σώματα και 2 κρεμάστρες στα μπάνια, όσο ανοίγω παραπάνω σώματα τόσο πέφτουν οι βαθμοί στο τζάκι, και έτσι φοβήθηκα να το επιβαρύνω με 200 λίτρα νερό από τον ηλιακό.
Άλλη μια απορία είναι σχετικά με την καμινάδα, 7 μετρα ύψος κανονικά θέλει 200 νομίζω, και εγώ έχω 250.
Αν βάλω τι σωστή καμινάδα τι αλλάζει ? κερδίζω σε απόδοση ? σε ξυλα ? αξίζει τον κόπο ?
και τέλος θα ήθελα τι γνώμη σας για το πως καθαρίζεται τα τζάκια από τις πίσσες ? έχετε να προτείνεται κάποιο προϊόν ??
Ευχαριστώ

αν και δεν είμαι ειδικός, θα έλεγα βάση λογικής όσο μεγαλύτερη διατομή τόσο πιο γρήγορα εξέρχεται απο τον θερμοθάλαμο η ζέστη. Οπότε μεγαλύτερη διατομή συνεπάγεται μικρότερη απόδοση και μεγαλύτερη κατανάλωση στα ξύλα.

nikolaras
28-02-13, 18:16
Καλησπέρα

Φίλε nikolaras θα ήθελα την βοήθειά σου
Σκέφτομαι να αγοράσω το τζάκι της Kratki το Zuzia 19 και να συνδεθεί με τον παραπάνω τρόπο με ανοιχτό δοχείο.
Εχω ήδη τζάκι το οποίο θα φύγει και θα μπει το νέο και μεσοτοιχία είναι το κολεκτέρ
Θα ήθελα την άποψή σου για το τι υλικά θα χρειαστούν για να έχω μια εικόνα πόσο θα πάει χρηματικά.
Απ ότι βλέπω στο σχέδιο δεν υπάρχει το κιτ σύνδεσης της kratki όπως επίσης ότι έχει έναν κυκλοφορητή
Αν θες σε παρακαλώ πες μου εκτός από το τζάκι ,ανοιχτό δοχείο τι άλλα πράγματα θα χρειαστούν από τα αξεσουάρ της kratki και εκτός
προκειμένου να λειτουργεί σωστά;

Ευχαριστώ πολύ
Δεν χρειάζεται κάποιο ΚΙΤ για να κάνεις την σύνδεση.
Αυτή στη φωτογραφία είναι μια τυπική σύνδεση, δεν χρειάζεσαι κάτι εξειδικευμένο, αν θέλεις μπορείς να βάλεις και μια τρίοδο στην επιστροφή του τζακιού, για να αποφύγεις την δημιουργία πίσσας.

nikolaras
28-02-13, 18:21
Καλησπέρα.
Ευχαριστώ
Δυστυχώς έτσι είναι φίλε μου, το τζάκι σου δεν είναι για πολλά - πολλά και δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση να αντιστοιχούν τα νούμερα της απόδοσης που δίνει ο κατασκευαστής στην πραγματικότητα, είναι αυτό που λέγεται "ότι δίνεις παίρνεις"....

Για την καμινάδα μπορείς να ρυθμίσεις το κλαπέτο των καυσαερίων για να μειώσεις τον εφελκυσμό....

gwdeeper
01-03-13, 10:28
Καλημέρα σε όλους
Σε προηγούμενα ποστ μου είπατε για την συνδεση εστίας
με δοχείο αδρανιας μέσω ladomat 21 .εγω εχω στην εγκατάσταση μου το κιτ 2 με εναλακτη
Και δευτερο κυκλοφορητη απο τον εναλακτη του τζακιού στο δοχείο.. Μίλησα με τον μηχανολόγο
μου και είπε πως αυτή ειναι μια τριοδη βαλβίδα που θελει το δικό της δοχείο
αδράνειας για να συνδεθεί. Ειδε στο σχεδιάγραμμα και κάποια αντίσταση προθέρμανσης του νερού
του δοχ αδράνειας (και πιθανολογώ ότι γι αυτό το ειπε).
Νικολαρα θυμάσαι το βιντεάκι που μου είχες στείλει για το ladomat21?
Πείτε μου μπορώ να τη σύνδεσω με το δοχείο μου;
Αν αφήσω το συστημα ως έχει ποσο τοις εκατό θα ύστερη η εγκατάσταση σε σχέση με χρήση ladomat;

nikolaras
01-03-13, 10:50
Καλημέρα σε όλους
Σε προηγούμενα ποστ μου είπατε για την συνδεση εστίας
με δοχείο αδρανιας μέσω ladomat 21 .εγω εχω στην εγκατάσταση μου το κιτ 2 με εναλακτη
Και δευτερο κυκλοφορητη απο τον εναλακτη του τζακιού στο δοχείο.. Μίλησα με τον μηχανολόγο
μου και είπε πως αυτή ειναι μια τριοδη βαλβίδα που θελει το δικό της δοχείο
αδράνειας για να συνδεθεί. Ειδε στο σχεδιάγραμμα και κάποια αντίσταση προθέρμανσης του νερού
του δοχ αδράνειας (και πιθανολογώ ότι γι αυτό το ειπε).
Νικολαρα θυμάσαι το βιντεάκι που μου είχες στείλει για το ladomat21?
Πείτε μου μπορώ να τη σύνδεσω με το δοχείο μου;
Αν αφήσω το συστημα ως έχει ποσο τοις εκατό θα ύστερη η εγκατάσταση σε σχέση με χρήση ladomat;
Απίστευτος ο μηχανολόγος σου..... απίστευτος.
Ισχύουν όσα σου είχα γράψει. Το laddomat συνδέεται σε οποιοδήποτε δοχείο αδράνειας, γνώμη μου είναι να το συνδέσεις στην σερμπαντίνα του δοχείου σου, για να έχεις το κύκλωμα με το ανοιχτό δοχείο στο τζάκι σου.....
Η αντίσταση καμία σχέση, αν θέλεις την βάζεις, κάνει μια προθέρμανση σε περίπτωση που το δοχείο σου είναι κρύο, για να μην μπεί κρύο νερό στην επιστροφή του τζακιού σου και δημιουργήσει υγροποιήσεις.
Κοίτα, μην δένεις σχοινί - κορδόνι την χρήση laddomat , μπορείς να έχεις το ίδιο ΣΧΕΔΟΝ αποτέλεσμα με ένα κυκλοφορητή και μια τρίοδη στην θέση του laddomat.

gwdeeper
02-03-13, 12:28
Απίστευτος ο μηχανολόγος σου..... απίστευτος.
Ισχύουν όσα σου είχα γράψει. Το laddomat συνδέεται σε οποιοδήποτε δοχείο αδράνειας, γνώμη μου είναι να το συνδέσεις στην σερμπαντίνα του δοχείου σου, για να έχεις το κύκλωμα με το ανοιχτό δοχείο στο τζάκι σου.....
Η αντίσταση καμία σχέση, αν θέλεις την βάζεις, κάνει μια προθέρμανση σε περίπτωση που το δοχείο σου είναι κρύο, για να μην μπεί κρύο νερό στην επιστροφή του τζακιού σου και δημιουργήσει υγροποιήσεις.
Κοίτα, μην δένεις σχοινί - κορδόνι την χρήση laddomat , μπορείς να έχεις το ίδιο ΣΧΕΔΟΝ αποτέλεσμα με ένα κυκλοφορητή και μια τρίοδη στην θέση του laddomat.

καλημερα
αν ξέρει ο υδραυλικός να συνδέσει το δοχείο και το τζάκι μέσο τριωδης και παρακάμψουμε
το κιτ καλώς. Αλλιώς θα κανω χρήση ladomat.
Τη σερπαντινα που έχει το δοχείο λέω να την αφήσω να περιμενει τα ηλιακά . Που θα τοποθετηθούν μετά
το καλοκαίρι.. Μου είχαν πει να βάλω αυτά που ειναι κενού αέρος.
Αυτά ομως που έχουν και ένα μεταλο γυρω από την μπουκάλα κενού αέρος. Ειναι λέει 4 φορές ποιο αποδοτικά.
1... 5 θα κάνουν δουλεια; η ειναι τσάμπα λεφτά;
2... Οσον αφορα τη σερμπαντινα του δοχείου. Την είσοδο ζεστού νερού απο το τζακι την συνδεω ψηλά η χαμηλα (αν αποφασίσω να σύνδεθει με το τζάκι τελικά.)
3.αν μου πείτε ότι δεν αξίζουν τα ηλιακά αυτά θα βάλω απλό ηλιακό για ζεστό νερο χρήσης.

gwdeeper
02-03-13, 12:39
Και κάτι ακομη που δεν κατάλαβα.. Αν χρησημοποιησω
ladomat γιατί να σύνδεσω μέσω σερπαντινας; αυτό δεν ειναι για να συνδεσω συστημα χαμηλής πίεσης (τζάκι) ,με υψηλής πίεσης (δοχ αδράνειας) ;

nikolaras
02-03-13, 16:09
καλημερα
αν ξέρει ο υδραυλικός να συνδέσει το δοχείο και το τζάκι μέσο τριωδης και παρακάμψουμε
το κιτ καλώς. Αλλιώς θα κανω χρήση ladomat.
Τη σερπαντινα που έχει το δοχείο λέω να την αφήσω να περιμενει τα ηλιακά . Που θα τοποθετηθούν μετά
το καλοκαίρι.. Μου είχαν πει να βάλω αυτά που ειναι κενού αέρος.
Αυτά ομως που έχουν και ένα μεταλο γυρω από την μπουκάλα κενού αέρος. Ειναι λέει 4 φορές ποιο αποδοτικά.
1... 5 θα κάνουν δουλεια; η ειναι τσάμπα λεφτά;
2... Οσον αφορα τη σερμπαντινα του δοχείου. Την είσοδο ζεστού νερού απο το τζακι την συνδεω ψηλά η χαμηλα (αν αποφασίσω να σύνδεθει με το τζάκι τελικά.)
3.αν μου πείτε ότι δεν αξίζουν τα ηλιακά αυτά θα βάλω απλό ηλιακό για ζεστό νερο χρήσης.

1.Θα κάνουν δουλειά, αλλά πολλά τα λεφτά φίλε μου, αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα; Πότε θα κάνεις απόσβεση;
2. Αυτό είναι ένα ζήτημα που υπάρχουν διαφωνίες στους εγκαταστάτες.... Αν βάλεις laddomat στα σχέδια συνδέεται το ζεστό νερό στο πάνω μέρος.....
3. Είναι καθαρά θέμα της τσέπης σου..... Αξίζει, γιατί τον χειμώνα με ήλιο θα έχεις κάποια οικονομία στην θέρμανση.....

nikolaras
02-03-13, 16:14
Και κάτι ακομη που δεν κατάλαβα.. Αν χρησημοποιησω
ladomat γιατί να σύνδεσω μέσω σερπαντινας; αυτό δεν ειναι για να συνδεσω συστημα χαμηλής πίεσης (τζάκι) ,με υψηλής πίεσης (δοχ αδράνειας) ;

Μπερδεμένος είσαι, ξαναδιάβασε με προσοχή όσα είπαμε.... Το laddomat δεν ασφαλίζει το τζάκι σε περίπτωση υπερθέρμανσης, αλλά διαχειρίζεται σωστά το νερό, ναι μεν σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος έχεις φυσική ροή του ζεστού νερού προς το δοχείο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ασφάλισες και το τζάκι σωστά..

gwdeeper
02-03-13, 23:08
καλησπερα φιλε μου... φυσικα και ειμαι μπερδεμενος γιατι δεν ειμαι τεχνικος.
Το τζακι μου το χω ασφαλισει με ανοικτο δοχειο που βρισκεται στην στεγη..
Οι λογοι να βαλω ladomat ειναι
α) Για να συνδεσω το τζακι με το δοχειο αδρανειας μου χωρις να παρεμβαλεται το κιτ 2 της εταιρειας και ο αλλος κυκλοφορητης που εχω , ωστε να χω μεγαλυτερη αποδοση.
β) για να φησω ελευθερη την σερμπαντινα του δοχειου αδρανειας.

ειχες γραψει παλαιοτερα
(Ισχύουν όσα σου είχα γράψει. Το laddomat συνδέεται σε οποιοδήποτε δοχείο αδράνειας, γνώμη μου είναι να το συνδέσεις στην σερμπαντίνα του δοχείου σου, για να έχεις το κύκλωμα με το ανοιχτό δοχείο στο τζάκι σου.....)

Εγω, εχω καταλαβει, οτι το ladomat συνδεεται αναμεσα στο τζακι και το δοχειο αδρανειας ,για να μεταφερει το ζεστο νερο του τζακιου στο δοχειο αδρανειας ,απο καποια εισοδο του δοχειου ψηλα και απο καποια αλλη χαμηλα γινεται η επιστροφη στο τζακι..(χωρις κιτ και εναλακτες) για πιο αμεσο αποτελεσμα.. χωρις να χρησιμοποιω την σερμπαντινα του δοχειου αδρανειας.

Αν τωρα συνδεσω το τζακι οπως συμβουλευεις μεσω σερμπαντινας του δοχειου αδρανειας , θα συνδεσω το ζεστο νερο που ερχεται απο το τζακι στην σερμπαντινα του δοχειου αδρανειας(στο ψηλο της σημειο) και στην εξοδο της χαμηλα στο δοχειο αδρανειας θα ειναι η επιστροφη στο τζακι με εναν κυκλοφορητη ( χωρις ladomat ) .
Tα λεω καλα η δεν εχω καταλαβει τιποτα?

nikolaras
03-03-13, 00:27
Για να ξεμπερδέψουμε τα πράγματα.
Το ΚΙΤ όπως σου είπα στην αρχή είναι για να έχεις διαφορετικές πιέσεις στο σύστημά σου. Δεν υπάρχει άλλος λόγος ύπαρξης του ΚΙΤ.
Το laddomat δεν αναιρεί την ύπαρξη διαφορετικών πιέσεων, άρα για να έχεις διαφορετικές πιέσεις πρέπει να συνδεθεί στη σερμπαντίνα του δοχείου σου. Αν το τζάκι σου ήταν κλειστού δοχείου δεν θα είχες αυτό το θέμα.

Τώρα μπορείς όλο το σύστημα που έχεις να το δουλέψεις με ανοιχτό δοχείο και να συνδέσεις το laddomat όπως στο βίντεο.
Σου μένει η σερμπαντίνα για τους συλλέκτες με υψηλή πίεση.
Δεν είπε κανένας ότι δεν γίνεται αυτή η σύνδεση, αλλά προσπαθώ με την έμπνευση του μηχανολόγου σου να βρω μια μέση λύση.....

gwdeeper
03-03-13, 10:41
nikolara καλημερα εγραψες οτι...

Τώρα μπορείς όλο το σύστημα που έχεις να το δουλέψεις με ανοιχτό δοχείο και να συνδέσεις το laddomat όπως στο βίντεο.
Σου μένει η σερμπαντίνα για τους συλλέκτες με υψηλή πίεση.
Δεν είπε κανένας ότι δεν γίνεται αυτή η σύνδεση, αλλά προσπαθώ με την έμπνευση του μηχανολόγου σου να βρω μια μέση λύση.....[/QUOTE]

συγνωμη δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις
...Τώρα μπορείς όλο το σύστημα που έχεις να το δουλέψεις με ανοιχτό δοχείο και να συνδέσεις το laddomat όπως στο βίντεο.

Πως να το συνδεσω αφου εχω διαφορετικες πιεσεις?
Στο βιντεο του ladomat21 http://www.youtube.com/watch?v=keCxQJddD0o
νομιζω οτι αναφερεται (η συνδεσμολογια) σε τζακι η καυστηρα με κλειστο δοχειο. Δεν το διευκρινιζει , ετσι καταλαβα εγω.
Παρε ως δεδομενο οτι η εστια μου εχει συνδεθει με ανοιχτο δοχειο στην στεγη.
Μπορεις να γινεις λιγο πιο αναλυτικος? συγνωμη που σε ζαλιζω ...

KOSTASP82
03-03-13, 11:41
Λοιπον gwdeeper παρακολουθω εδω και καιρο τα ποστ σας με του νικου απλα δεν βρηκα τον χρονο να γραψω κατι και για να πω την αληθεια απο τα γραφομενα δεν βγαζω και τοσο ακρη
Τελος παντων ας γραψω και γω την γνωμη μου μπας και βοηθησω.
Εχουμε και λεμε
Αυτην την στιγμη απο οτι καταλαβα υπαρχουν
Ενα τζακι καλοριφερ
ενα δοχεο αδρανεας τανκ ιν τανκ με μια σερπαντινα ή δυο σερπαντινες? Πες μου αν ειναι με μια ή δυο
ενα κιτ 2 της εταιριας με εναλλακτη πλακων.
και τον συλεκτη των σωματων σου φυσικα
Απο το τζακι σου θα φυγουν 2 σωληνες προσαγωγη - επιστροφη προς το λεβητοστασιο σου. Αυτες μπορουν να συνδεθουν με διαφορους τροπους και εκει ειναι φανταζομαι ο προβληματισμος σου.
1 Τους συνδεεις απευθειας στον συλλεκτη των σωματων σου μεσω του κιτ που εχεις και τιποτα αλλο ομως ετσι αχρηστευεις ετσι το δοχειο αδρανειας και θα χρειαστεις ενα μποιλερ για τα νερα χρησης. Εδω μπορεις να ασφαλισεις και τα δυο κυκλωματα με οποιο τροπο θελεις ανοιχτο κλειστο ή δοχειο διαστολης.
2 Τους συνδεεις στην σερπαντινα του δοχειου αδρανειας (την πανω αν εχει 2) ειτε κρατωντας το κιτ 2 ως εχει με την διαφορα οτι θα ξηλωσεις τον εναλλακτη πλακων αφου την θεση του θα παρει η σερπαντινα. Επισης θα μπορουσες σ αυτον τον τροπο να το συνδεσεις και χωρις το κιτ(καπου διαβασα οτι θελεις να το πας πισω?) απλα με ενα κυκλοφορητη και μια τριοδη θερμοστατικη ή καλυτερα με ladommat. Απο κει και περα απλως αλλες 2 σωληνες προσαγωγη επστροφη θα φυγουν απο το δοχειο αδρανειας προς τους συλλεκτες των σωματων με ενα κυκλοφορητη ο οποιος μπορει να ελεγχετε καλλιστα και απο θερμοστατη χωρου. Εδω μπορεις να ασφαλισεις οποιο απο τα δυο κυκλωματα με οποιο τροπο θελεις ανοιχτο κλειστο ή δοχειο διαστολης.
3.Αλλος ενας τροπος (και καλυτερος κατα την αποψη μου) ειναι να το συνδεσεις οπως τον 2 τροπο με την διαφορα οτι δεν θα κανεις χρηση της σερμπαντινας, τα νερα του τζακιου σου θα πηγαινουν απευθειας στο δοχιο αδρανειας θα γινετε η θερμανση του απεθειας (νερο με νερο δηλαδη) και επειτα θα φευγουν προς τα σωματα.
Εδω εχουμε πλεον την διαφορα οτι εχουμε ενα κυκλωμα και επιλεγεις εσυ αν θα χρησιμοποιοησεις ανοιχτο ή κλειστο δοχειο.
Απο κει και περα αν θελεις να βαλεις και ηλιακα πανω στο δοχειο αδρανειας αυτα μπορουν να μπουν μονο μεσω σερπαντινας. Αν δεν χρησμοποιησεις την πανω σερπαντινα για το τζακι ή οτιδηποτε αλλο μπορεις να χρησιμοποιησεις και τις 2 σερπαντινες για τα ηλιακα για καλυτερη αποδοση.
Μπορεις να κανεις και καποιους συνδυασμους αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να τα πω αυτα μεσα απο ενα πληκτρολογιο αλλα καλο ειναι να βρεις ενα γατονι υδραυλικο(το πρωτο που πρεπει να κανεις κατ εμε) και να τον προτρεψεις να σου κανει το καλυτερο δυνατο. Για τον μηχανολογο σου δεν φερω αποψη ισως να μην σου εχει δωσε να καταλαβεις τον τροπο λειτουργειας και μπερδευομαστε μετα ολοι μαζι. Αφου λες οτι διαβασε στο φορουμ θα ηταν χρησιμο ενα ποστ απ αυτον.
Οτι απορια εχεις εδω ειμαστε παλι.

gwdeeper
03-03-13, 12:38
Λοιπον gwdeeper παρακολουθω εδω και καιρο τα ποστ σας με του νικου απλα δεν βρηκα τον χρονο να γραψω κατι και για να πω την αληθεια απο τα γραφομενα δεν βγαζω και τοσο ακρη
Τελος παντων ας γραψω και γω την γνωμη μου μπας και βοηθησω.
Εχουμε και λεμε
Αυτην την στιγμη απο οτι καταλαβα υπαρχουν
Ενα τζακι καλοριφερ
ενα δοχεο αδρανεας τανκ ιν τανκ με μια σερπαντινα ή δυο σερπαντινες? Πες μου αν ειναι με μια ή δυο
ενα κιτ 2 της εταιριας με εναλλακτη πλακων.
και τον συλεκτη των σωματων σου φυσικα
Απο το τζακι σου θα φυγουν 2 σωληνες προσαγωγη - επιστροφη προς το λεβητοστασιο σου. Αυτες μπορουν να συνδεθουν με διαφορους τροπους και εκει ειναι φανταζομαι ο προβληματισμος σου.
1 Τους συνδεεις απευθειας στον συλλεκτη των σωματων σου μεσω του κιτ που εχεις και τιποτα αλλο ομως ετσι αχρηστευεις ετσι το δοχειο αδρανειας και θα χρειαστεις ενα μποιλερ για τα νερα χρησης. Εδω μπορεις να ασφαλισεις και τα δυο κυκλωματα με οποιο τροπο θελεις ανοιχτο κλειστο ή δοχειο διαστολης.
2 Τους συνδεεις στην σερπαντινα του δοχειου αδρανειας (την πανω αν εχει 2) ειτε κρατωντας το κιτ 2 ως εχει με την διαφορα οτι θα ξηλωσεις τον εναλλακτη πλακων αφου την θεση του θα παρει η σερπαντινα. Επισης θα μπορουσες σ αυτον τον τροπο να το συνδεσεις και χωρις το κιτ(καπου διαβασα οτι θελεις να το πας πισω?) απλα με ενα κυκλοφορητη και μια τριοδη θερμοστατικη ή καλυτερα με ladommat. Απο κει και περα απλως αλλες 2 σωληνες προσαγωγη επστροφη θα φυγουν απο το δοχειο αδρανειας προς τους συλλεκτες των σωματων με ενα κυκλοφορητη ο οποιος μπορει να ελεγχετε καλλιστα και απο θερμοστατη χωρου. Εδω μπορεις να ασφαλισεις οποιο απο τα δυο κυκλωματα με οποιο τροπο θελεις ανοιχτο κλειστο ή δοχειο διαστολης.
3.Αλλος ενας τροπος (και καλυτερος κατα την αποψη μου) ειναι να το συνδεσεις οπως τον 2 τροπο με την διαφορα οτι δεν θα κανεις χρηση της σερμπαντινας, τα νερα του τζακιου σου θα πηγαινουν απευθειας στο δοχιο αδρανειας θα γινετε η θερμανση του απεθειας (νερο με νερο δηλαδη) και επειτα θα φευγουν προς τα σωματα.
Εδω εχουμε πλεον την διαφορα οτι εχουμε ενα κυκλωμα και επιλεγεις εσυ αν θα χρησιμοποιοησεις ανοιχτο ή κλειστο δοχειο.
Απο κει και περα αν θελεις να βαλεις και ηλιακα πανω στο δοχειο αδρανειας αυτα μπορουν να μπουν μονο μεσω σερπαντινας. Αν δεν χρησμοποιησεις την πανω σερπαντινα για το τζακι ή οτιδηποτε αλλο μπορεις να χρησιμοποιησεις και τις 2 σερπαντινες για τα ηλιακα για καλυτερη αποδοση.
Μπορεις να κανεις και καποιους συνδυασμους αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να τα πω αυτα μεσα απο ενα πληκτρολογιο αλλα καλο ειναι να βρεις ενα γατονι υδραυλικο(το πρωτο που πρεπει να κανεις κατ εμε) και να τον προτρεψεις να σου κανει το καλυτερο δυνατο. Για τον μηχανολογο σου δεν φερω αποψη ισως να μην σου εχει δωσε να καταλαβεις τον τροπο λειτουργειας και μπερδευομαστε μετα ολοι μαζι. Αφου λες οτι διαβασε στο φορουμ θα ηταν χρησιμο ενα ποστ απ αυτον.
Οτι απορια εχεις εδω ειμαστε παλι.

καλημερα κ ευχαριστω για το ενδιαφερον σου σου παραθετο εδω το σχεδιο του μηχανολογου για να χεις ιδεα..

http://prntscr.com/tq98a
1 . το δοχειο αδρανειας μου εχει μια σερμπαντινα.
2.το τζακι εχει τοποθετηθει , οι σωληνες εχουν φυγει για λεβητοστασιο και εχει μπει στην στεγη ανοικτο δοχειο .(οχι οπως ακριβως βλεπεις στο σχεδιο αλλα σωστα οπως στα σχεδια του νικολαρα)
Πραγματι κοιταμε πως θα συνδεσουμε το τζακι στο δοχειο αδρανειας ωστε να εχουμε την μεγαλυτερη δυνατη αποδοση αλλα και χωρις να κανουμε χρηση της σερμπαντινας του δοχειου αδρανειας (που βρισκεται χαμηλα)
3.Το τζακι μου συνδεεται μονο με ανοικτο δοχειο αναγκαστικα! (aquatondo 29 me γωνιακο tzami)
4.στην υπαρχουσα φαση φαινεται και απο το σχεδιο,χρησιμοποιω το κιτ2 της εταιριας με εναλακτη πλακων. μετα με δευτερο κυκλοφορητη απο τον εναλακτη του κιτ 2 στο δοχειο αδρανειας . απλα νομιζω οτι χανω πολυ ενεργεια..

ο μηχανολογος μου δεν διαβαζει το φορουμ. Εγω που το διαβαζω ,οταν ηρθε το δοχειο αδρανειας του ειπα να το στειλουμε πισω και να μας φερουν αλλο με δυο σερμπαντινες. Εκεινος ομως με επεισε να παρω το δοχειο με μια σερμπαντινα ωστε να κανω αυτη τη συνδεση ,αφου ο πλακοειδης εναλακτης ειπε οτι εχει κυψελες και αποδιδει περισοτερη ενεργεια στο κυκλωμα απο οτι η σερμπαντινα του δοχειου αδρανειας(στρογγυλος εναλακτης) .
Τωρα ολα εχουν εγκατασταθει ,απλα στο δοχειο αδρανειας δεν ανεβαζω πανω απο 50βαθμους μετα απο 4 ωρες που καιει το τζακι. Κατ επεκταση δεν αποδιδουν τα σωματα καλοριφερ και εψαχνα μια αλλη λυση συνδεσης για να χω μεγαλυτερη αποδοση. ο μηχανολογος μου εκανε πολυ χαρα οταν του ειπα οτι εφτασα με το τζακι 50 βαθμους στο δοχειο και μου ειπε οτι αν βαλω και λεβητα και ηλιακα θα χω οικονομια... ( θα χω δωσει και 7-8 χιλ ακομη) προφανως εχει αλλη οπτικη γωνια...ολα αυτα τα ειπα για την ιστορια..
αν πιστευεις οτι υπαρχει καποιος ποιο αποδοτικος τροπος συνδεσης του τζακιου με δοχειο αδρανειας χωρις να πειραξω την σερμπαντινα του δοχειου μου ειμαι ετοιμος να τον ακουσω και απο εσενα και απο τον νικολαρα και απο οποιον θελει να βοηθησει.
Αν θες λοιπον τωρα μου εξηγεις τον τριτο σου τροπο παλι...
ευχαριστω για τον χρονο σας

nikolaras
03-03-13, 14:31
συγνωμη δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις
...Τώρα μπορείς όλο το σύστημα που έχεις να το δουλέψεις με ανοιχτό δοχείο και να συνδέσεις το laddomat όπως στο βίντεο.

Πως να το συνδεσω αφου εχω διαφορετικες πιεσεις?
Στο βιντεο του ladomat21 http://www.youtube.com/watch?v=keCxQJddD0o
νομιζω οτι αναφερεται (η συνδεσμολογια) σε τζακι η καυστηρα με κλειστο δοχειο. Δεν το διευκρινιζει , ετσι καταλαβα εγω.
Παρε ως δεδομενο οτι η εστια μου εχει συνδεθει με ανοιχτο δοχειο στην στεγη.
Μπορεις να γινεις λιγο πιο αναλυτικος? συγνωμη που σε ζαλιζω ...

Φίλε μου το laddomat δεν το ενδιαφέρει αν έχεις κλειστό ή ανοιχτό δοχείο διαστολής, αν προσέξεις στο βίντεο πάνω από το μπάφερ υπάρχει ανοιχτό δοχείο διαστολής, δηλαδή όλο το σύστημα ασφαλίζεται με ανοιχτό δοχείο διαστολής.
Αρα θα συμφωνήσει πιστεύω και ο Κώστας, μονόδρομος είναι αν θέλεις να κρατήσεις την σερμπαντίνα του δοχείου για τα πάνελ και να αφαιρέσεις το ΚΙΤ η ασφάλιση ανοιχτού δοχείου.
Αν είχες 2 σερμπαντίνες ισχύει όπως έγραψε ο Κώστας παραπάνω.....

gwdeeper
03-03-13, 16:56
Αρα μπορω να συνδεσω το τζακι μου(που εχει ανοικτο δοχειο) με το μπαφερ μου μεσω ladomat για να χω μεγαλυτερη αποδοση στο μπαφερ...?
χοντρικα ξερεις ποσο τις εκατο παραπανω θα εχω?
και αν το κανω , πρεπει να ασφαλισω και το μπαφερ μου με ανοικτο δοχειο οπως στο βιντεακι? η αρκει το ανοιχτο δοχειο του τζακιου σαν ασφαλιση και για το μπαφερ?
κοιταχτε λιγο το σχεδιο που εχω τωρα και πειτε μου τι πρεπει να καταργησω και τι πρεπει να προστεσω,,γιατι δεν εχω ιδεα.. και πιστεψτε με καταβαλω μεγαλη προσπαθεια αλλα παλι δεν ειναι αρκετη .
Δεν μπορω να καταλαβω , αυτο που ειπε ο κωστας (να ριξουμε τα νερα του τζακιου κατευθειαν στο δοχειο αδρανειας) .Το ειχα πει και εγω στο μηχανολογο μου αλλα μου ειπε πως δεν γινετε γιατι το δοχειο εχει υψηλη πιεση και το τζακι χαμηλη. τωρα εσεις τι μου προτεινετε να εχω χαμηλη και στο μπαφερ? γινετε αυτο? και αν γινετε γιατι δεν το κανε να γλιτωσω..

ριχτε μια ματια στο σχεδιο και αν μπορειτε πειτε μου κατα την γνωμη σας τι πρεπει να προσθεσω και τι ν αφαιρεσω... δεν ελπιζω σε αλλη βοηθεια εκτος απο εσας. τα γατονια ειναι λιγα και δεν τα γνωριζω εγω! http://prntscr.com/tq98a

ουτε μπορω να ζητησω ευθυνη απο καποιον , ειναι λεξη εξαφανισμενη στην ελλαδα , τη δουλεια κοιταω να ολκληρωσω για να χαρω αυτα που χαιροσαστε εσεις..

nikolaras
03-03-13, 17:54
@godeeper......
Στο σχέδιο όπως είναι καταργείς το ΚΙΤ 2 και το κλειστό δοχείο διαστολής. ΔΕΝ χρειάζεσαι άλλο δοχείο. Κλείνεις τον αυτόματο πλήρωσης και η πλήρωση θα γίνεται από το ανοιχτό δοχείο.
Με αυτό τον τρόπο τα νερά του τζακιού πάνε κατευθείαν στο μπάφερ και δουλεύεις όλο το σύστημα με χαμηλή πίεση.
Ο κυκλοφορητής των σωμάτων παραμένει ως έχει και θα πρέπει να ελέγχεται από διαφορικό θερμοστάτη 2 παραμέτρων (θερμοκρασία νερού μπάφερ και θερμοκρασία σπιτιού).
Τώρα καλό θα ήταν (προαιρετικό για μένα) να τοποθετήσεις μια θερμοστατική τρίοδο στην θέση του ΚΙΤ2 που σκοπός της θα είναι ο έλεγχος της θερμοκρασίας των νερών προς την επιστροφή της εστίας.

gwdeeper
03-03-13, 18:21
@godeeper......
Στο σχέδιο όπως είναι καταργείς το ΚΙΤ 2 και το κλειστό δοχείο διαστολής. ΔΕΝ χρειάζεσαι άλλο δοχείο. Κλείνεις τον αυτόματο πλήρωσης και η πλήρωση θα γίνεται από το ανοιχτό δοχείο.
Με αυτό τον τρόπο τα νερά του τζακιού πάνε κατευθείαν στο μπάφερ και δουλεύεις όλο το σύστημα με χαμηλή πίεση.
Ο κυκλοφορητής των σωμάτων παραμένει ως έχει και θα πρέπει να ελέγχεται από διαφορικό θερμοστάτη 2 παραμέτρων (θερμοκρασία νερού μπάφερ και θερμοκρασία σπιτιού).
Τώρα καλό θα ήταν (προαιρετικό για μένα) να τοποθετήσεις μια θερμοστατική τρίοδο στην θέση του ΚΙΤ2 που σκοπός της θα είναι ο έλεγχος της θερμοκρασίας των νερών προς την επιστροφή της εστίας.

1.εχει καποιο μειονεκτημα το να δουλευω το ολο συστημα με χαμηλη πιεση?
2.αν βαλω λεβητα υγραεριου αργοτερα θα δουλεψει κ αυτος με χαμηλη μεσω μπαφερ?
3.ποσο τοις εκατο περιμενεις να βελτιωθει η αποδοση του τζακιου στο μπαφερ? σε τι θερμοκρασια πιστευεις οτι μπορει να φτασει το νερο στο μπαφερ μονο απο το τζακι?

nikolaras
03-03-13, 18:39
1.εχει καποιο μειονεκτημα το να δουλευω το ολο συστημα με χαμηλη πιεση?
2.αν βαλω λεβητα υγραεριου αργοτερα θα δουλεψει κ αυτος με χαμηλη μεσω μπαφερ?
3.ποσο τοις εκατο περιμενεις να βελτιωθει η αποδοση του τζακιου στο μπαφερ? σε τι θερμοκρασια πιστευεις οτι μπορει να φτασει το νερο στο μπαφερ μονο απο το τζακι?

1. Αν το ανοιχτό δοχείο βρίσκεται 2,5 με 3 μέτρα ψηλότερα από τον ψηλότερο καταναλωτή δεν έχεις κανένα θέμα.
2. Βάλε ότι θέλεις, δεν έχει καμία σχέση....
3. Το μπάφερ δεν ανεβάζει την απόδοση της πηγής σου, μη μπερδεύεσαι. Θα έχεις κάποια αυτονομία (ανάλογα με τους καταναλωτές σου) και καλύτερη διαχείριση της καύσης της εστίας και γενικά όλου του συστήματος.

gwdeeper
03-03-13, 19:38
κατ αρχην σ ευχαριστω πολυ για ολα!
στο 3 θεμα που σε ρωτησα εννουσα οτι αν τωρα με την συνδεσμολογια που εχω
(κιτ2 ,κυκλοφορητη εξτρα) καταφερνω με το τζακι να εχω 50 βαθμους στο μπαφερ . Αν ριξω τα νερα του τζακιου μεσα στο μπαφερ οπως λεμε , θ ανεβει περισσοτερο η θερμοκρασια στο μπαφερ?

nikolaras
03-03-13, 21:54
κατ αρχην σ ευχαριστω πολυ για ολα!
στο 3 θεμα που σε ρωτησα εννουσα οτι αν τωρα με την συνδεσμολογια που εχω
(κιτ2 ,κυκλοφορητη εξτρα) καταφερνω με το τζακι να εχω 50 βαθμους στο μπαφερ . Αν ριξω τα νερα του τζακιου μεσα στο μπαφερ οπως λεμε , θ ανεβει περισσοτερο η θερμοκρασια στο μπαφερ?

Είναι στο χέρι σου να έχεις 50 βαθμούς στο μπάφερ, κάτω από 50 δεν έχει νόημα....
Πως θα το πετύχεις αυτό;
Στην αρχή που θα είναι κρύο το μπάφερ 50 βαθμούς (θα θεωρείς τους 50 βαθμούς σταθμό αναφοράς) μέχρι να πιάσει 60 βαθμούς δεν θα πηγαίνει νερό στα σώματα, με αυτό τον τρόπο θα έχεις ζεστό νερό χρήσης συνέχεια.
Τώρα αυτό που λες ότι λόγω του ΚΙΤ, σίγουρα είχες κάποιες απώλειες και κατά πάσα πιθανότητα, δεν αποδιδόταν η μέγιστη δυνατότητα της θερμότητας της εστίας στο μπάφερ κατευθείαν.
Αυτό θα το δεις στην πράξη και δεν αναιρεί σε καμία περίπτωση αυτό που σου έγραψα πριν, ότι δηλαδή το μπάφερ δεν αυξάνει την απόδοση ενός συστήματος.

Το δικό μου μπάφερ είναι πάντα πάνω από 55 βαθμούς, αν πέσει κάτω από 55 όλα σταματούν και περιμένει νέο ζεστό νερό από την εστία για να δουλέψει οποιαδήποτε κατανάλωση.
Το δικό σου μπάφερ θα δουλεύει κάπως διαφορετικά επειδή είναι τανκ ιν τανκ, δηλαδή μπορεί να κρυώσει περισσότερο, αλλά τα σώματα σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να "τραβάνε" νερό κάτω των 50 βαθμών.
Αυτό που σου έγραψα πιο πριν θα πρέπει να ελέγξεις τον κυκλοφορητή των σωμάτων μέσω διαφορικού θερμοστάτη, ο οποίος θα δίνει εντολή στον κυκλοφορητή, μόνο αν ο θερμοστάτης χώρου είναι ΟΝ και η θερμοκρασία του μπάφερ είναι πάνω από 50 βαθμούς.
Σε περίπτωση που ο θερμοστάτης χώρου είναι κλειστός και το τζάκι αναμμένο, τότε θα κάνεις αποθήκευση ζεστού νερού στο μπάφερ. Εδώ θα δεις την πραγματική απόδοση της εστίας σε σχέση με τις καταναλώσεις σου.
Δηλαδή αν επαρκεί η εστία για τις θερμιδικές σου ανάγκες, αλλά και για αποθήκευση στο μπάφερ. Πιστεύω η εστία που έχεις είναι ικανή.

gwdeeper
04-03-13, 14:56
σ ευχαριστω πολυ Νικολαρα για ολα!!
θα τα δοκιμασω και σας λεω αποτελεσματα σε λιγες μερες..

gandreas
06-03-13, 21:13
Μια ακόμα απορία, λέμε το ανοικτό δοχείο να μπει στα 3μέτρα το λιγότερο, αν το βάλουμε στο 1,30 τι θα γίνει?

Μου είπαν ότι μπορεί να βάλω αναλλάκτη και ανοικτό δοχείο στο 1,30 μέτρα και δεν θα έχω πρόβλημα, καταλαβαίνει κάποιος πώς γίνετε για να μου το εξηγήσει?

nikolaras
06-03-13, 22:02
Μια ακόμα απορία, λέμε το ανοικτό δοχείο να μπει στα 3μέτρα το λιγότερο, αν το βάλουμε στο 1,30 τι θα γίνει?

Μου είπαν ότι μπορεί να βάλω αναλλάκτη και ανοικτό δοχείο στο 1,30 μέτρα και δεν θα έχω πρόβλημα, καταλαβαίνει κάποιος πώς γίνετε για να μου το εξηγήσει?
Αν διαβάσεις τι λέμε με τον gwdeeper θα καταλάβεις τι είναι ο εναλλάκτης, βασικά νομίζω θα σου βάλει το ΚΙΤ2.
Να μην το βάλεις.... Δοκίμασε το ανοιχτό δοχείο στο 1.30 και τον κυκλοφορητή στη μικρή σκάλα, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Το δικό μου δοχείο το έχω στους 70 πόντους και δουλεύει μια χαρά.

gandreas
08-03-13, 06:24
Καλημέρα στην παρέα,
Η χωρητικότητα σε νερό του τζακιού είναι 130λίτρα(edilkamin h2oceano 28), υπάρχει τύπος για το πόσο πρέπει να είναι το ανοικτό δοχείο. (αν θυμάμαι Νικόλα πρέπει να είπαμε περίπου 60 λίτρα)
Επίσης μπορώ να κάνω το ανοικτό δοχείο για θέμα αισθητικής π.χ. 100x10x10 ?

nikolaras
08-03-13, 12:33
Καλημέρα στην παρέα,
Η χωρητικότητα σε νερό του τζακιού είναι 130λίτρα(edilkamin h2oceano 28), υπάρχει τύπος για το πόσο πρέπει να είναι το ανοικτό δοχείο. (αν θυμάμαι Νικόλα πρέπει να είπαμε περίπου 60 λίτρα)
Επίσης μπορώ να κάνω το ανοικτό δοχείο για θέμα αισθητικής π.χ. 100x10x10 ?

Καλημέρα, Ανδρέα...
Παίρνει αρκετά λίτρα νερού το τζάκι σου.... Λογικά θα πρέπει να βάλεις δοχείο με ίσο ή περισσότερο νερό από την χωρητικότητα του τζακιού σου.
Υπάρχει κάποιος τύπος που υπολογίζει την χωρητικότητα του δοχείου, που έχει σχέση με τα KCal. Παράδειγμα για 100.000 KCal, θα πρέπει να έχεις 160 λίτρα ανοιχτό δοχείο, αλλά εσένα είναι λιγότερο των 100 KCal.
Αν ήταν δικό μου θα έβαζα το πολύ μέχρι 100 λίτρα δοχείο.
Σχετικά με το σχήμα δεν έχεις κανένα περιορισμό, αρκεί να τοποθετηθούν σωστά οι σωληνώσεις. 100 επί 10 επί 10 που γράφεις παίρνει 10 λίτρα νερό...... λάθος θα έκανες, μάλλον θα ήθελες να γράψεις 100 επί 100 επί 10, το οποίο παίρνει 100 λίτρα νερό, από το οποίο το ωφέλιμο θα είναι 80 περίπου λίτρα,με λίγο μεγαλύτερο και είσαι εντάξει.

Αν δεις το PDF της εταιρίας στις σελίδες 27 - 28 , έχει ένα πολύ έξυπνο προαιρετικό μηχανισμό αυτόματης ρύθμισης αέρα καύσης.
Αυτό θα πρέπει να το δουν όλοι που έχουν OCEANO εστίες.

ftp://ftp.edilkamin.com/download-pdf/schede/sk_multi_H2OCEANO_cod_941000.pdf

gandreas
08-03-13, 15:03
Νικόλα έχεις δίκιο 100x100x10 ήθελα να πω.
Σύμφωνα τώρα με αυτά που λες ότι 100.000kcal θέλουν 100λίτρα τα 24.000 kcal που είναι το δικό μου θέλω 24,000/100,00*160= 38,4 λίτρα.
Και μια και το έψαξα είσαι 100% σωστός σύμφωνα με άρθρο που βρήκα και λέει (V=0,0016xQ) ότι πολλαπλασιάζουμε την απόδοση του λέβητα Q=kcal με το 0,0016.

gandreas
08-03-13, 15:17
Το δικό μου δοχείο το έχω στους 70 πόντους και δουλεύει μια χαρά.

Να υποθέσω ότι η σωλήνα εκτόνωσης ανεβαίνει όσο μπορεί ποιο ψηλά και μετά κατεβαίνει στους 70 πόντους (συγκοινωνούντα δοχεία) ή δεν παίζει ρόλο?

Και η πλήρωση γίνετε καλά;, λόγο ότι δεν έχει μεγάλη πίεση τόσο χαμηλά

nikolaras
08-03-13, 18:55
Να υποθέσω ότι η σωλήνα εκτόνωσης ανεβαίνει όσο μπορεί ποιο ψηλά και μετά κατεβαίνει στους 70 πόντους (συγκοινωνούντα δοχεία) ή δεν παίζει ρόλο?

Και η πλήρωση γίνετε καλά;, λόγο ότι δεν έχει μεγάλη πίεση τόσο χαμηλά
Αντρέα, η εκτόνωση δεν επικοινωνεί με το νερό του δοχείου διαστολής, είναι πιο ψηλά από την στάθμη του νερού του δοχείου, αλλά δεν είναι "βουτηγμένη" μέσα.
Δηλαδή δεν υπάρχει φαινόμενο συγκοινωνούντων δοχείων στην πλήρωση, αλλά φαινόμενο της βαρύτητας.
Η πλήρωση πρέπει να είναι πάντα γεμάτη νερό (σωλήνας και δοχείο) και όταν ζητηθεί από την εστία νερό λόγω εκτόνωσης θα πρέπει να πληρώσει με ικανοποιητικό βαθμό. Αυτός ο βαθμός εξαρτάται άμεσα από την διατομή του σωλήνα πλήρωσης που κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να είναι ίση ή μεγαλύτερη από τον σωλήνα της εκτόνωσης.
Την εκτόνωση, δεν είσαι υποχρεωμένος να την βάλεις μέσα στο ανοιχτό δοχείο, αλλά μπαίνει για λόγους ασφαλείας, επειδή εκτονώνει ατμό.

gandreas
08-03-13, 20:51
Νικόλα άλλο εννοούσα με τα συγκοινωνούντα δοχεία. Θέλω να πω ότι αν η σωλήνα ανεβαίνει 10 μέτρα και ξανακατεβαίνει στους 70 πόντους δεν θα είχες κανένα πρόβλημα με τον κυκλοφορητή. Λογικά θα ήταν σαν να είχες και το ανοικτό δοχείο στα 10 μέτρα.

Τώρα αν μπορείς ξεκαθάρισε μας αν γίνετε σωστά η πλήρωση του τζακιού με την πίεση που σου παρέχει το δοχείο που δεν είναι στο θεωρητικό προβλεπόμενο ύψος.

nikolaras
08-03-13, 21:54
Νικόλα άλλο εννοούσα με τα συγκοινωνούντα δοχεία. Θέλω να πω ότι αν η σωλήνα ανεβαίνει 10 μέτρα και ξανακατεβαίνει στους 70 πόντους δεν θα είχες κανένα πρόβλημα με τον κυκλοφορητή. Λογικά θα ήταν σαν να είχες και το ανοικτό δοχείο στα 10 μέτρα.

Τώρα αν μπορείς ξεκαθάρισε μας αν γίνετε σωστά η πλήρωση του τζακιού με την πίεση που σου παρέχει το δοχείο που δεν είναι στο θεωρητικό προβλεπόμενο ύψος.

Μη μπερδεύεις τον κυκλοφορητή με την σωλήνα εκτόνωσης και την πλήρωση.
Το ύψος του ανοιχτού δοχείου ρυθμίζει την πίεση της εγκατάστασής σου, την σωλήνα εκτόνωσης μπορείς να την πας και 10 μέτρα ψηλότερα, αλλά θα έχει νερό μόνο μέχρι την στάθμη του ανοιχτού δοχείου διαστολής.
Η σημασία της εκτόνωσης είναι για περίπτωση υπερθέρμανσης να εκτονώσει τους ατμούς που θα παραχθούν από την υπερθέρμανση της εστίας.
Η πλήρωση στην περίπτωση του ανοιχτού δοχείου γίνεται από το ανοιχτό δοχείο και το νερό που περιέχει και συμπληρώνεται από φλοτέρ. Στο κλειστό δοχείο η πλήρωση γίνεται από την παροχή ύδρευσης με μειωτή - ρυθμιστή πίεσης.
Η πλήρωση από ανοιχτό δοχείο γίνεται σε περίπτωση εκτόνωσης ή διαρροής από κάποιο σημείο του κυκλώματος. Πλήρωση δεν γίνεται συνέχεια.
Δηλαδή όλο το κύκλωμα είναι γεμάτο νερό με το ψηλότερο σημείο το δοχείο διαστολής. Για να έχεις σωστή κυκλοφορία νερού, ο κυκλοφορητής θα πρέπει να τοποθετηθεί σε τέτοιο σημείο στο σύστημα, που να μην σπρώχνει προς την πλήρωση ή προς την εκτόνωση, δηλαδή να μπει " τραβώντας " από το ζεστό και οπωσδήποτε μετά την εκτόνωση ( έτσι και αλλιώς απαγορεύεται να παρεμβάλλεται οτιδήποτε ανάμεσα στην εκτόνωση και την εστία), ακριβώς όπως στο σχέδιο που ανέβασα σε προηγούμενες δημοσιεύσεις.
Αυτά τα πράγματα έχουν ειπωθεί πολλές φορές φίλε Ανδρέα, δεν γίνεται να γράφονται συνέχεια.

gandreas
10-03-13, 20:26
Αν ναι γιατί χρειάζεται σε κάποιες εγκαταστάσεις η τρίοδοι βαλβίδα για το θέμα της πίσσας αφού το νερό δεν κυκλοφορεί?

Καλησπέρα Νικόλα.
1)Με την τελευταία πρόταση θέλω να πω ότι αν δεν δουλεύει ο κυκλοφορητής τα νερά δεν είναι σχεδόν στάσιμα? Αν όντος είναι, τι χρειάζεται η τρίοδη αν την βάζουν μόνο για το θέμα πίσσας?
2)Μια και το ανοικτό δοχείο θα μπει στο ταβάνι ο κυκλοφορητής πρέπει να μπει στο πάτωμα ? Τον έβαλα στο 1 μέτρο από το πάτωμα και μετά σκέφτηκα ότι μπορεί να πετάει το νερό από την εκτόνωση ή κάνω λάθος.
3)Για δες σε παρακαλώ την φωτογραφία να πεις καμιά γνώμη. Για το αν είναι σωστά τα εξαεριστικά(θα μπούν) και η βαλβίδα ασφαλείας (90 βαθμούς και 3ΒΑΡ)

http://imageshack.us/a/img5/4226/20130313203837.jpg

nikolaras
12-03-13, 09:35
Αντρέα, υπάρχουν πολλοί υδροστάτες στην αγορά με εντολές για τον-τους κυκλοφορητές , με ηχητικό αλάρμ υπερθέρμανσης.
Ολοι την ίδια δουλειά κάνουν εκτός από αυτόν που ρυθμίζει και τον αέρα καύσης.

http://www.kratki.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=301&virtuemart_category_id=57&Itemid=159

http://www.kratki.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=302&virtuemart_category_id=57&Itemid=159

Αν ανάψεις το τζάκι, θα ανοίξεις και τον ελεγκτή για να έχεις ένδειξη θερμοκρασίας νερού.... Δεν πρόκριτε να το ξεχάσεις, αν το ξεχάσεις (απίθανο) η εστία σου θα εκτονώσει στο ανοιχτό δοχείο διαστολής.
Την τελευταία πρόταση δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

fouskmech
12-03-13, 21:00
καλησπέρα !

Βοήθεια: Μήπως ξέρετε κάποιο site για το izol ?

Θα ντύνατε με αυτό την εστία σας για να τη μονώσετε καλύτερα?

Ευχαριστώ.

degeor
12-03-13, 21:38
@fouskmech στο ίδιο φόρουμ με το ίδιο θέμα υδραυλικό τζάκι το μέλος wolf26 στις 16-03-12 έγραψε :
λοιπον οσον αφορα το izol ειναι ενα μονωτικό υλικο το οποιο περα απο το οτι αντεχει τους 1000 βαθμους το σημαντικοτερο πλεονεκτημα του ειναι οτι εχει πιστοποιηση να
το αναπνέει ανθρωπινος οργανισμος και φυσικα ειναι αοσμο αντιθετα με τον πετροβαμβακα !!!!οι διατασεις του ειναι 1 μετρο επι 50 εκατοστα και η ecotzaki το πουλαει 13.5 € συν το φπα αντιθετα με αλλες εταιριες που οταν εψαχνα για τζακι το πουλαγαν 18-19€ .οπως σας εχω πει η εταιρια μου τοποθετησε εναν εναλλακτη καυσαεριων
πανω απο το τζακι μου και πλεον όλη η θερμοκρασια που εγκλωβίζετε μεσα στην φουσκα μου βγαινει απο μια περσιδα στο σαλονι μου .ουτε στην πλακα μου παει η ζεστη ουτε φευγει περιμετρικα της καμιναδας.
τωρα εγω γιατι εχω 20.5 βαθμους οταν δεν δουλευει το τζακι απλο !!!οταν δουλευει 8-10 ωρες το τζακι ο τείχος ζεσταίνετε σε ολο το σπιτι απο το τζακι και τα σώματα με αποτελεσμα να πιανεις τον τειχο και να μην ειναι παγωμενος αλλα χλιαρος

το συγκεκριμένο το βρήκα με αναζήτηση στο google, τώρα αν κοιτάξεις στο σάιτ που αναφέρει έχει το izol αλλά είναι δύσχρηστο λίγο το σάιτ

fouskmech
12-03-13, 21:41
@fouskmech στο ίδιο φόρουμ με το ίδιο θέμα υδραυλικό τζάκι το μέλος wolf26 στις 16-03-12 έγραψε :
λοιπον οσον αφορα το izol ειναι ενα μονωτικό υλικο το οποιο περα απο το οτι αντεχει τους 1000 βαθμους το σημαντικοτερο πλεονεκτημα του ειναι οτι εχει πιστοποιηση να
το αναπνέει ανθρωπινος οργανισμος και φυσικα ειναι αοσμο αντιθετα με τον πετροβαμβακα !!!!οι διατασεις του ειναι 1 μετρο επι 50 εκατοστα και η ecotzaki το πουλαει 13.5 € συν το φπα αντιθετα με αλλες εταιριες που οταν εψαχνα για τζακι το πουλαγαν 18-19€ .οπως σας εχω πει η εταιρια μου τοποθετησε εναν εναλλακτη καυσαεριων
πανω απο το τζακι μου και πλεον όλη η θερμοκρασια που εγκλωβίζετε μεσα στην φουσκα μου βγαινει απο μια περσιδα στο σαλονι μου .ουτε στην πλακα μου παει η ζεστη ουτε φευγει περιμετρικα της καμιναδας.
τωρα εγω γιατι εχω 20.5 βαθμους οταν δεν δουλευει το τζακι απλο !!!οταν δουλευει 8-10 ωρες το τζακι ο τείχος ζεσταίνετε σε ολο το σπιτι απο το τζακι και τα σώματα με αποτελεσμα να πιανεις τον τειχο και να μην ειναι παγωμενος αλλα χλιαρος

το συγκεκριμένο το βρήκα με αναζήτηση στο google, τώρα αν κοιτάξεις στο σάιτ που αναφέρει έχει το izol αλλά είναι δύσχρηστο λίγο το σάιτ

και το link, πιο είναι σε παρακαλώ ?

degeor
12-03-13, 21:45
Η ecotzaki που έγινε http://www.kratki.gr/

fouskmech
12-03-13, 21:52
Η ecotzaki που έγινε http://www.kratki.gr/

Merci.... Merci....

gandreas
13-03-13, 21:01
Αν ναι γιατί χρειάζεται σε κάποιες εγκαταστάσεις η τρίοδοι βαλβίδα για το θέμα της πίσσας αφού το νερό δεν κυκλοφορεί?

Καλησπέρα Νικόλα.
1)Με την τελευταία πρόταση θέλω να πω ότι αν δεν δουλεύει ο κυκλοφορητής τα νερά δεν είναι σχεδόν στάσιμα? Αν όντος είναι, τι χρειάζεται η τρίοδη αν την βάζουν μόνο για το θέμα πίσσας?
2)Μια και το ανοικτό δοχείο θα μπει στο ταβάνι ο κυκλοφορητής πρέπει να μπει στο πάτωμα ? Τον έβαλα στο 1 μέτρο από το πάτωμα και μετά σκέφτηκα ότι μπορεί να πετάει το νερό από την εκτόνωση ή κάνω λάθος.
3)Για δες σε παρακαλώ την φωτογραφία να πεις καμιά γνώμη. Για το αν είναι σωστά τα εξαεριστικά(θα μπούν) και η βαλβίδα ασφαλείας (90 βαθμούς και 3ΒΑΡ)

http://imageshack.us/a/img5/4226/20130313203837.jpg

nikolaras
14-03-13, 08:55
Τα νερά στην εστία αν είναι στάσιμα το τζάκι σου θα είναι σβηστό αλλιώς τι νόημα θα υπήρχε, η τρίοδη μπαίνει για να κάνει μίξη του ζεστού και του κρύου, ώστε στην επιστροφή της εστίας να έχεις σταθερή θερμοκρασία 55 βαθμών.
Αν δεν έχεις τρίοδη στην επιστροφή της εστίας θα εισέρχεται το νερό από τις επιστροφές των καταναλωτών, που δεν είναι πάντα ζεστό. Αυτή η διαφορά της θερμοκρασίας (κρύο στην επιστροφή) βοηθάει στην δημιουργία πίσσας.

Στη φωτογραφία δεν βλέπω πουθενά ανοιχτό δοχείο.
Η βαλβίδα 90 βαθμών εκεί που βρίσκεται, έχεις την εντύπωση ότι θα δουλέψει;

fivos73
14-03-13, 09:18
Καλημερα απο Χαλκιδα...

nikolaras
14-03-13, 09:25
Καλημερα,πες μας και αλλες εντυπωσεις απο το τζακι(και αρνητικες)θελω να το βαλω και εγω.....Σε ευχαριστω!
Καλημέρα, για ποιο τζάκι αναφέρεσαι;

fivos73
14-03-13, 09:58
Καλημερα απο Χαλκιδα...

Καλημέρα παιδία,
λοιπόν εγκατέστησα στο σπίτι μου και εγώ ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ, www.xytemporiki.gr, και το δοκίμασα χτές πρώτη φορά. Επειδή μου αρέσει να λέω και τα καλά και τα άσχημα, έχω να πώ ότι εντυπωσιάστηκα με το συγκεκριμένο τζάκι. Με λίγα ξύλα, και όταν λεώ λίγα εννοώ κάτι κομμάτι απο παλέτα και 2 κομμάτια ξύλα ελιάς. Μέσα σε 15 λεπτά είχε ανεβάσει θερμοκρασία 65 βαθούς το νερό και τα σώματα μέσα σε 5 λεπτά ήταν πάρα πολύ ζεστά. Βέβαια θα το δοκιμάσω όταν και εφόσον αρχίσουν τα κρύα, γιατί εδώ στην Κρήτη ακόμα δεν μας έχουν έρθει(καλύτερα).. Λοιπόν μια ερώτηση, μήπως ξέρετε κάποιο site που να πουλάει βεντιλατέρ για τζάκια, να βάλω ένα στο πάνω μέρος του τζακιού;

Ευχαριστώ.

Καλημερα,πες μας εντυπωσεις(και αρνητικες)θελω να το βαλω και εγω....Σε ευχαριστω!!!

fivos73
14-03-13, 12:05
Καλημερα απο Χαλκιδα...

Καλημέρα, για ποιο τζάκι αναφέρεσαι;

Αυτό της velco...είχε κάνει παλιότερα αναφορά ο ArisGR.

gandreas
14-03-13, 14:49
Στη φωτογραφία δεν βλέπω πουθενά ανοιχτό δοχείο.
Η βαλβίδα 90 βαθμών εκεί που βρίσκεται, έχεις την εντύπωση ότι θα δουλέψει;

Δεν το έχω βάλει ακόμα το δοχειο
Θεωρείς λάθος την βαλβίδα; που πρέπει να πάει;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

nikolaras
14-03-13, 15:50
Δεν το έχω βάλει ακόμα το δοχειο
Θεωρείς λάθος την βαλβίδα; που πρέπει να πάει;

Να έχει άμεση επαφή με το νερό της εστίας. Εκεί που το έβαλες δεν παίρνει πραγματικές ενδείξεις, επίσης υπάρχει περίπτωση να εγκλωβίζεται αέρας, ο οποίος απορυθμίζει εντελώς την πραγματική θερμοκρασία.

gwdeeper
15-03-13, 09:46
καλημερα σε ολους ...
νικολαρα με θυμασαι? σε παιδεψα πριν 10 μερες,, (σελ 98)

Δοκιμασα το τζακι με αυτοματο κλαπετο εισοδου αερα... ειχε καλυτερη αποδοση απο πριν. Απο την θυριδα που ανοιξα σε γυψοσανιδα βγαινει ζεστος αερας.
Το μπαφερ ομως δεν μπορω να το ζεστανω (ειναι και ενας τονος!). Οταν συνδεσω κατευθειαν το τζακι στα καλοριφερ (μεσω κιτ2) τα ζεσταινει γρηγορα .
θα πουλησω το δοχειο και θ αγορασω ενα μποιλερ μικρο ,να συνεργαζεται με ηλιακα και το τζακι, γιατι θελω να εχω και ζεστο νερο χρησης. Αυτα θα δουλευουν με ανοιχτο δοχειο φανταζομαι ε?
Μηπως θα μπορουσες να με συμβουλεψεις πως θα τα συνδεσω η τι προτεινεις εσυ να κανω?

nikolaras
15-03-13, 10:12
καλημερα σε ολους ...
νικολαρα με θυμασαι? σε παιδεψα πριν 10 μερες,, (σελ 98)

Δοκιμασα το τζακι με αυτοματο κλαπετο εισοδου αερα... ειχε καλυτερη αποδοση απο πριν. Απο την θυριδα που ανοιξα σε γυψοσανιδα βγαινει ζεστος αερας.
Το μπαφερ ομως δεν μπορω να το ζεστανω (ειναι και ενας τονος!). Οταν συνδεσω κατευθειαν το τζακι στα καλοριφερ (μεσω κιτ2) τα ζεσταινει γρηγορα .
θα πουλησω το δοχειο και θ αγορασω ενα μποιλερ μικρο ,να συνεργαζεται με ηλιακα και το τζακι, γιατι θελω να εχω και ζεστο νερο χρησης. Αυτα θα δουλευουν με ανοιχτο δοχειο φανταζομαι ε?
Μηπως θα μπορουσες να με συμβουλεψεις πως θα τα συνδεσω η τι προτεινεις εσυ να κανω?

Μην πουλήσεις το μπαφερ φίλε μου, θα το μετανιώσεις.
Πριν κάνεις οτιδήποτε, κάψε το τζάκι δυνατά για να ζεστάνεις το μπάφερ στους 80 βαθμούς. Αυτό θα παραμένει πάντα ζεστό και θα έχεις νερό επιπλέον για τα σώματα όταν ζητηθεί από το θερμοστάτη χώρου, όταν το τζάκι σου θα είναι ζεστό.
Τώρα αν δεν μπορείς να καταλάβεις το όφελος του δοχείου αδράνειας και θέλεις να το πουλήσεις, θα το συζητήσουμε.... Αλλά όπως σου είπα ΜΗΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ.
Μπορείς προσθέσεις ένα μπόιλερ στο υπάρχων σύστημα που θα δέχεται ηλιακούς συλλέκτες και θέρμανση από το τζάκι.

gwdeeper
15-03-13, 11:31
νικολαρα θα κανω μια προσπαθεια ακομη με το μπαφερ και θα σου πω.
Εχω ακομη ενα προβλημα.. το τζακι μου, ακομη και οταν το κλαπετο εισοδου αερα στην εστια ειναι κλειστο, εχει μεσα η εστια αρκετο αερα! παιζει να ειναι απο την κανοδοχο? εχω περιπου 6,5 μετρα 25cm διαμετρο . Μεχρι 7 μετρα τετοια διαμετρο δινει ο κατασκευαστης ,μετα τα 7μ δινει 23 η 22 νομιζω..
δηλαδη για να σου δωσω να καταλαβεις ειναι σαν να φυσαει μεσα... ποια ειναι η αποψη σου?

thkera
15-03-13, 12:33
Συγχαρητήρια σε όλους και ιδίως στο Nikolaras για το συγκεκριμένο θέμα. Ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το θέμα πριν από καιρό για να έχω απλά μια ιδέα περί υδραυλικού τζακιού και με έχετε βάλει στη πρίζα για να επιχειρήσω κι εγώ κάτι παρόμοιο για το σπίτι που πρόκειται να ανακαινίσω.

Συγχαρητήρια και πάλι.

nikolaras
15-03-13, 12:55
νικολαρα θα κανω μια προσπαθεια ακομη με το μπαφερ και θα σου πω.
Εχω ακομη ενα προβλημα.. το τζακι μου, ακομη και οταν το κλαπετο εισοδου αερα στην εστια ειναι κλειστο, εχει μεσα η εστια αρκετο αερα! παιζει να ειναι απο την κανοδοχο? εχω περιπου 6,5 μετρα 25cm διαμετρο . Μεχρι 7 μετρα τετοια διαμετρο δινει ο κατασκευαστης ,μετα τα 7μ δινει 23 η 22 νομιζω..
δηλαδη για να σου δωσω να καταλαβεις ειναι σαν να φυσαει μεσα... ποια ειναι η αποψη σου?

Από την καπνοδόχο δεν νομίζω να είναι.... Κοίταξε τον χειροκίνητο αέρα μπροστά από το τζάκι, μπορεί να παίρνει από εκεί.
Επίσης κοίταξε μην έχεις κενά από την πόρτα. Το κλαπέτο που λες σφραγίστηκε σωστά από την μεριά της εστίας;

nikolaras
15-03-13, 12:56
Συγχαρητήρια σε όλους και ιδίως στο Nikolaras για το συγκεκριμένο θέμα. Ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το θέμα πριν από καιρό για να έχω απλά μια ιδέα περί υδραυλικού τζακιού και με έχετε βάλει στη πρίζα για να επιχειρήσω κι εγώ κάτι παρόμοιο για το σπίτι που πρόκειται να ανακαινίσω.

Συγχαρητήρια και πάλι.

Ευχαριστούμε φίλε.... Οτι χρειαστείς και γνωρίζουμε εδώ είμαστε...

gwdeeper
15-03-13, 14:27
Οχι ,ο χειροκινητος μπροστα ειναι κλειστος. Οταν τον ανοιγω, καταλαβαινω την διαφορα,κοιτωντας χαμηλα την εστια,
Ολα τ αλλα εχουν σφραγιστει σωστα. Ακομα και αν κλεισω το αυτοματο κλαπετο , στην φαση που ειναι ηδη κλειστο ,με μια μπλουζα π.χ εξακολουθει να υπαρχει αερας στην εστια. Ισως να μπαινει απο το γωνιακο τζαμι.. (δεν ειναι μονοκοματο, στην γωνια υπαρχει χαραμαδα) ,αλλα και οταν την κλεινω με χαρτοταινια παλι εχει αερα μεσα .
Στην πορτα απο κατω εχω κολησει βουρτσακι απο αλουμινια και δεν χανει. τωρα γυρω γυρω πως μπορω να το καταλαβω..? Στην πανω πλευρα της πορτας ακουω ηχο αλλα αυτο πρεπει να ναι απο την αεροκουρτινα που εχει η πορτα.
Να κλεισω και τις χαραμαδες της αεροκουρτινας?θα μαυριζουν τα τζαμια πιο ευκολα. Εγω απλα φανταστικα οτι επειδη ειναι μακρια η καμιναδα και 25αρα ,εχει μεγαλυτερο εφελκυσμο..

nikolaras
15-03-13, 19:17
Οχι ,ο χειροκινητος μπροστα ειναι κλειστος. Οταν τον ανοιγω, καταλαβαινω την διαφορα,κοιτωντας χαμηλα την εστια,
Ολα τ αλλα εχουν σφραγιστει σωστα. Ακομα και αν κλεισω το αυτοματο κλαπετο , στην φαση που ειναι ηδη κλειστο ,με μια μπλουζα π.χ εξακολουθει να υπαρχει αερας στην εστια. Ισως να μπαινει απο το γωνιακο τζαμι.. (δεν ειναι μονοκοματο, στην γωνια υπαρχει χαραμαδα) ,αλλα και οταν την κλεινω με χαρτοταινια παλι εχει αερα μεσα .
Στην πορτα απο κατω εχω κολησει βουρτσακι απο αλουμινια και δεν χανει. τωρα γυρω γυρω πως μπορω να το καταλαβω..? Στην πανω πλευρα της πορτας ακουω ηχο αλλα αυτο πρεπει να ναι απο την αεροκουρτινα που εχει η πορτα.
Να κλεισω και τις χαραμαδες της αεροκουρτινας?θα μαυριζουν τα τζαμια πιο ευκολα. Εγω απλα φανταστικα οτι επειδη ειναι μακρια η καμιναδα και 25αρα ,εχει μεγαλυτερο εφελκυσμο..

Τον αέρα τον καταλαβαίνεις να έρχεται από το κάτω μέρος της εστίας; Δηλαδή αν έχεις ξύλα μέσα δεν πέφτει η δύναμη της καύσης;
Ο αέρας της αεροκουρτίνας δεν πάει στην καύση (στο κάτω μέρος της εστίας), δεν επηρεάζει πολύ την καύση.

gwdeeper
15-03-13, 20:14
τον αερα τον καταλαβαινω να υπαρχει μεσα στην εστια. Απο κατω ερχεται, οταν ανοιξει το κλαπετο εισοδου αερα η οταν εγω ανοιξω τον χειροκινητο μηχανισμο κατω απο την πορτα . Νιωθω οτι δεν μπορω να ελενξω την καυση του και προβληματιζομαι. Δηλαδη αυτο το καθισμα της φλογας που ειδα σενα βιντεο που εδειξε καποιος απο εδω με ενα leda, η σ ενα allo μοντελο ενος φιλου οταν κλεινεις τον αερα, το δικο μου δεν το εχει! και απλα αναρωτιωμουν πως μπορω να το πετυχω..

nikolaras
15-03-13, 20:51
τον αερα τον καταλαβαινω να υπαρχει μεσα στην εστια. Απο κατω ερχεται, οταν ανοιξει το κλαπετο εισοδου αερα η οταν εγω ανοιξω τον χειροκινητο μηχανισμο κατω απο την πορτα . Νιωθω οτι δεν μπορω να ελενξω την καυση του και προβληματιζομαι. Δηλαδη αυτο το καθισμα της φλογας που ειδα σενα βιντεο που εδειξε καποιος απο εδω με ενα leda, η σ ενα allo μοντελο ενος φιλου οταν κλεινεις τον αερα, το δικο μου δεν το εχει! και απλα αναρωτιωμουν πως μπορω να το πετυχω..
Να πω και την αλήθεια και εγώ το παθαίνω αυτό στο δικό μου τζάκι, όταν τα ξύλα είναι πολύ ξερά καίγονται δυνατά και με κλειστό τον αέρα....

gwdeeper
16-03-13, 00:06
καλησπερα σας.. φιλε νικολαρα εκανα πειραμα....

Εκλεισα με χαρτοταινια την αεροκουρτινα πανω και κατω απο την πορτα, ο αερας μεσα στην εστια εξαφανιστηκε. Τον ελεγχα απολυτα με το χειροκινητο αερα κατω απο την πορτα. Ολος αυτος ο αερας που εμπαινε ανεξελενγκτος μεσα στην εστια ηταν απο την αεροκουρτινα...
Το προβλημα οπως καταλαβαινετε ηταν το μαυρισμα του τζαμιου..
Μηπως εχετε καμια ιδεα ,πως μπορω να μικρυνω τις διατομες τις αεροκουρτινας ωστε να εχω οικονομια στην καυση?
η να γλυτωσω το μαυρισμα του τζαμιου οταν εχω κλειστη την αεροκουρτινα?

nikolaras
16-03-13, 09:08
Το πρόβλημα το εντοπίζω στον μεγάλο εφελκυσμό της καμινάδας σου.
Οπως έγραψα σε διπλανό θέμα που συζητιέται αυτό το θέμα , μια εταιρία εφαρμόζει ένα ειδικό τάμπερ βαρύτητας για ρύθμιση του εφελκυσμού.
Αν κλείσεις την αεροκουρτίνα θα μαυρίζει πολύ εύκολα το τζάμι.

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?498643-%D4%C6%C1%CA%C9%C1-%EC%F5%E8%EF%E9-%EA-%F0%F1%E1%E3%EC%E1%F4%E9%EA%EF%F4%E7%F4%E5%F2&p=18013416#post18013416

gwdeeper
16-03-13, 14:04
καλημερα σε ολους
Σημερα δοκιμασα να ζεστανω το δοχειο αδρανειας με το τζακι μου,χωρις το κιτ2.Εκανα οτι μου ειπες νικολαρα.. εριξα κατευθειαν τα νερα του ζακιου στο μπαφερ. Σε 3 ωρες εφτασα 65βαθμους!! Καιγοντας ψιλα ξυλα και δεν ανεβασε πανω απο 75 στο τζακι ποτε.
Την αεροκουρτινα κοιταω να την μικρυνω ,σκεπαζοντας μερος της με χαρτοταινια .Βλεπω διαφορα, και σε οικονομια και δεν μαυριζω ευκολα...
Αν εβαζα μια συστολη στο τελειωμα της καπνοδοχου , απο 25 σε 22 θα εβλεπα διαφορα στον εφελκυσμο της?

nikolaras
17-03-13, 00:44
3 ώρες 65 βαθμούς; Το θερμόμετρο σε ποιό ύψος του δοχείου το έχεις; Οταν ζέσταινες το μπάφερ δούλευαν και τα σώματα;
Βέβαια, δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης γιατί η τροφοδοσία γίνεται με το χέρι όπως επίσης και οι υπολογισμοί ανάλογα του ρυθμού καύσης κατά κρίση πάντα.....
Για να καταλάβεις εγώ με το ιδρο 30 που έχει τη μισή απόδοση από το δικό σου, τα 200 λίτρα τα έφτανα 70 βαθμούς σε λιγότερο από 30 λεπτά (θυμάμαι με το προηγούμενο setup στο περίπου)...

gwdeeper
17-03-13, 11:05
καλημερα...
το θερμομετρο το εχει τοποθετησει ο υδραυλικος στην πιο υψηλη θεση του μπαφερ.
Οταν ζεστενα το μπαφερ , ειχα τα σωματα κλειστα. Η τροφοδοσια ηταν ηπια, δεδομενου οτι ακομη και με λιγη φλογα μεσα, εμενε σχεδον σταθερη η θερμοκρασια στο τζακι..69 με 70 βαθμους. Δ εν ξερω ισως στα πρωτα γυρισματα του νερου, να αργει να ζεσταθει το τζακι. Ισως ν αλλαζουν τα δεδομενα οταν μιλαμε για 1 τονο νερο....
1. Τον κυκλοφορητη , απο τζακι σε μπαφερ , στην δευτερη ταχυτητα τον ειχα.. σωστο ειναι αυτο? πρεπει να αυξησω ταχυτητα? να μειωσω? ειμαι 13-14 μετρα απο τζακι. Ισως αυτο να εχει σημασια στην ταχυτητα που ζεστενεται το μπαφερ.(ειναι ο ιδιος κυκλοφορητης που εχει το κιτ2 της edil kamin).
2.την επομενη σαιζον θα του ριξω πανω και 6-8 πλακες ηλιακων , να το βοηθησω κ αλλο..
2.οσον αφορα αυτο που σου ειπα στο προηγουμενο post για τον εφελκυσμο της καμιναδας.. αν βαλω μια συστολη απο 25 σε 22 στο τελειωμα της θα δω διαφορα?

nikolaras
17-03-13, 12:37
καλημερα...
το θερμομετρο το εχει τοποθετησει ο υδραυλικος στην πιο υψηλη θεση του μπαφερ.
Οταν ζεστενα το μπαφερ , ειχα τα σωματα κλειστα. Η τροφοδοσια ηταν ηπια, δεδομενου οτι ακομη και με λιγη φλογα μεσα, εμενε σχεδον σταθερη η θερμοκρασια στο τζακι..69 με 70 βαθμους. Δ εν ξερω ισως στα πρωτα γυρισματα του νερου, να αργει να ζεσταθει το τζακι. Ισως ν αλλαζουν τα δεδομενα οταν μιλαμε για 1 τονο νερο....
1. Τον κυκλοφορητη , απο τζακι σε μπαφερ , στην δευτερη ταχυτητα τον ειχα.. σωστο ειναι αυτο? πρεπει να αυξησω ταχυτητα? να μειωσω? ειμαι 13-14 μετρα απο τζακι. Ισως αυτο να εχει σημασια στην ταχυτητα που ζεστενεται το μπαφερ.(ειναι ο ιδιος κυκλοφορητης που εχει το κιτ2 της edil kamin).
2.την επομενη σαιζον θα του ριξω πανω και 6-8 πλακες ηλιακων , να το βοηθησω κ αλλο..
2.οσον αφορα αυτο που σου ειπα στο προηγουμενο post για τον εφελκυσμο της καμιναδας.. αν βαλω μια συστολη απο 25 σε 22 στο τελειωμα της θα δω διαφορα?

Οταν θέλεις να θερμάνεις το μπάφερ, δεν έχεις ήπια φωτιά με λίγη φλόγα... Πρέπει να το "μπουμπουνίσεις" το τζάκι και καλύτερα θα ήταν να κυκλοφορεί το νερό από το 60 και πάνω, όταν φτάσει 85 το τζάκι τότε μειώνεις φωτιά.
Ο κυκλοφορητής καλός είναι, η ταχύτητα στη μεσαία σκάλα.
2. Ρώτα δίπλα για τον εφελκυσμό, ο Στέλιος θα σου πει 2 πράγματα που είναι γνώστης σε αυτά τα θέματα.

gwdeeper
18-03-13, 11:58
Καλημερα σε ολους
νικολαρα ηθελα να σ ευχαριστησω για την πολυτιμη βοηθεια σου! δεν εχω λεξεις.. καθεσαι εσυ και καποια αλλα παιδια, σε αλλα ποστ, αφιερωνεις προσωπικο χρονο αφιλοκερδως και κανετε ανθρωπους ευτυχισμενους .Δινετε λυσεις σε προβληματα που αλλοι πληρωνονται κ δειχνουν αδιαφορια. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!
ηθελα να ρωτησω κατι ακομη..
Απο την τρυπα που ανοιξα σε γυψοσανιδα, και βγαινει ζεστος αερας με φυσικη ροη , υπαρχει μια μυρωδια .Ειναι φανταζομαι απο τον πετροβαμβακα που εχει ο θερμοθαλαμος η απο το κοματι του πετροβαμβακα που ακουμπαει ( στην κυριολεξια!) στο καπακι της εστιας. Οπως λεει η edil kamin! Διαβασα τα ποστ διπλα που εχετε αναφερθει, με το στελιο. και την αποψη σου...

"" Η φορμαλδεύδη που χρησιμοποιείται σήμερα από τις σοβαρές εταιρίες παρασκευής μελαμίνης, νοβοπαν κλπ είναι ελεύθερη καρκινικών ουσιών.
Ελπίζω το ίδιο να συμβαίνει και στις βιομηχανίες παρασκευής πετροβάμβακα. ""

εχεις στο νου σου καποια μαρκα πετροβαμβακα ,που δεν εχει αυτην την μυρωδια? γιατι ειναι ενοχλητικη..
θα το ποσταριζα διπλα , αλλα νομιζω οτι αφορα κ αλλους που εχουν υδραυλικα τζακια.

nikolaras
18-03-13, 15:06
Καλημερα σε ολους
νικολαρα ηθελα να σ ευχαριστησω για την πολυτιμη βοηθεια σου! δεν εχω λεξεις.. καθεσαι εσυ και καποια αλλα παιδια, σε αλλα ποστ, αφιερωνεις προσωπικο χρονο αφιλοκερδως και κανετε ανθρωπους ευτυχισμενους .Δινετε λυσεις σε προβληματα που αλλοι πληρωνονται κ δειχνουν αδιαφορια. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!
ηθελα να ρωτησω κατι ακομη..
Απο την τρυπα που ανοιξα σε γυψοσανιδα, και βγαινει ζεστος αερας με φυσικη ροη , υπαρχει μια μυρωδια .Ειναι φανταζομαι απο τον πετροβαμβακα που εχει ο θερμοθαλαμος η απο το κοματι του πετροβαμβακα που ακουμπαει ( στην κυριολεξια!) στο καπακι της εστιας. Οπως λεει η edil kamin! Διαβασα τα ποστ διπλα που εχετε αναφερθει, με το στελιο. και την αποψη σου...

"" Η φορμαλδεύδη που χρησιμοποιείται σήμερα από τις σοβαρές εταιρίες παρασκευής μελαμίνης, νοβοπαν κλπ είναι ελεύθερη καρκινικών ουσιών.
Ελπίζω το ίδιο να συμβαίνει και στις βιομηχανίες παρασκευής πετροβάμβακα. ""

εχεις στο νου σου καποια μαρκα πετροβαμβακα ,που δεν εχει αυτην την μυρωδια? γιατι ειναι ενοχλητικη..
θα το ποσταριζα διπλα , αλλα νομιζω οτι αφορα κ αλλους που εχουν υδραυλικα τζακια.
Δεν πρέπει να είναι η μυρωδιά του πετροβάμβακα αυτή που λες.
Για να εξαλείψεις εντελώς τις μυρωδιές πρέπει να κάψεις πολύ δυνατά για αρκετή ώρα (όταν λέω πολύ δυνατά το εννοώ, πάνω από 90 το θερμόμετρο νερού ) να βρωμοκοπήσει ο τόπος.
Μόνο τότε θα ησυχάσεις από τις μυρωδιές....

vasilis.
18-03-13, 16:46
Νικόλα γεια σου μετα απο καιρό.απο οτι βλέπω ακόμα πιστός εδώ μέσα!!!μπραβο σου.ερωτηση
Αν προσαρμοσουμε έναν εναλλακτη αέρα στην καμινάδα του Υδραυλικου τζακιου θα κέρδισουμε
Κάτι;

nikolaras
20-03-13, 08:42
Γειά σου Βασίλη....
Είναι μεγάλο κομμάτι αυτό που ρωτάς. Ψάχνοντας θα πάρεις διφορούμενες απόψεις.
Κάποια στιγμή έκανα μια μικρή αναφορά για το θέμα, που τονίζω την άποψή μου σε σύγκριση πάντα με δοκιμές που έκανα πάντα με εναλλάκτες νερού.
Για να μη σε βάζω να ψάχνεις, θεωρώ ότι αρκετή ενέργεια χάνεται μέσω καμινάδας, ειδικά σε υδραυλικά τζάκια και ο λόγος είναι ότι οι εταιρίες δεν ρισκάρουν την υστεροφημία τους σε καταστάσεις δημιουργίας υγροποίησης, με ότι συνεπάγεται από αυτή.
Μετά από πολλές δοκιμές διαπίστωσα, ότι ένας εναλλάκτης νερού συγκεκριμένης χωρητικότητας για κάθε τύπο τζακιού, αυξάνει την απόδοση αρκετά, αλλά θα πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή ανάμεσα σε χωρητικότητα νερού εναλλάκτη - υγροποίηση.
Αυτή τη στιγμή δουλεύουν 3 τέτοιες κατασκευές από την αρχή του χειμώνα και δεν κρύβω ότι μειώθηκε κατά πολύ η κατανάλωση ξύλων, ταυτόχρονα όμως αυξήθηκε η θερμοκρασία των χώρων.
Δεν βρίσκω λοιπόν τον λόγο γιατί να μην κερδίσεις τοποθετώντας έναν εναλλάκτη αέρα.

vasilis.
20-03-13, 11:17
Θυμάμαι την δοκιμή σου.που είχες πρόβλημα με τον καθαρισμό των τουμπο(καλά το λεω);

nikolaras
21-03-13, 00:06
Καλά το λες Βασίλη, είχα κάποια προβλήματα με τα τούμπο.... όταν όμως καθιέρωσα αυτόματο καθαρισμό λύθηκαν.
Αυτό για να γίνει όμως χρειάστηκαν πάρα πολλές εργατώρες προσπάθειας, δοκιμών, χρημάτων και υπομονής για να υλοποιηθούν.
Τα οποία ΔΕΝ γίνεται μερικοί - μερικοί καρεκλάτοι πτυχιούχοι της δεκάρας να τα παίρνουν έτοιμα και να τα πλασάρουν στην αγορά κερδίζοντας χρήματα με τον κόπο και σπουδές άλλων.
Γίνομαι καυστικός γιατί ζω το όλο θέμα από πολύ καιρό και προσπαθώ να δώσω γνώσεις σε αρχάριους στο είδος να πάρουν μια δεύτερη γεύση για να μην την "πατάνε" με τους μηχανικάρες ξερόλες που δεν έχουν κουβαλήσει ποτέ τους ένα ξύλο γιατί δεν είχαν ποτέ τους τζάκι στο σπίτι τους.

stelios1
21-03-13, 20:51
Μπραβο Νικολαρας αρχιζω πλεον και σε καταλαβαινω. Απολυτα.

vasilis.
22-03-13, 22:50
Νικολαρα υπάρχουν μέρες που δεν κάνει τόσο κρύο κ όμως το Τζακι το αναβεις για παρέα.
Μπορείς σε αυτήν την περίπτωση να δουλεύεις το Τζακι με ανοιχτή την πόρτα;τι θα συμβεί σε αυτήν την περίπτωση

h3342
23-03-13, 09:15
απλά θα χάνεις σε απόδοση,το υδραυλικό τζάκι πρέπει να δουλεύει με κλειστό τζάμι για να έχει την απόδοση που πρέπει να έχει,θα δουλεύει μια χαρά και με ανοιχτό χωρίς να σου καπνίζει κτλπ απλά θα έχεις μειωμένη απόδοση(πιο πολλά ξύλα,δύσκολα ανεβάζει θερμοκρασίες στο νερό)

nikolaras
23-03-13, 11:20
απλά θα χάνεις σε απόδοση,το υδραυλικό τζάκι πρέπει να δουλεύει με κλειστό τζάμι για να έχει την απόδοση που πρέπει να έχει,θα δουλεύει μια χαρά και με ανοιχτό χωρίς να σου καπνίζει κτλπ απλά θα έχεις μειωμένη απόδοση(πιο πολλά ξύλα,δύσκολα ανεβάζει θερμοκρασίες στο νερό)
Ακριβώς έτσι. Και όταν κόβεται το ρεύμα πρέπει να ανοίγουμε την πόρτα για να καθυστερήσουμε την υπερθέρμανση...

vasilis.
23-03-13, 22:41
Ναι το καταλαβαίνω οτι θα πέφτει η απόδοση αλλά το καλό ειναι οτι μπορεί να δουλέψει με την πόρτα ανοιχτή.
Οπως είπα κ πιο πάνω ειναι φορές που το Τζακι ακομα κ αν δεν κάνει κρύο το θες για παρέα.για αυτές τις φορές αναφέρομαι,που
Δεν σε απασχολεί να ζεστάνεις το σπίτι.

h3342
24-03-13, 08:16
Καλημέρα,

σχεδόν έχουμε τελειώσει το τζάκι(H2oceano 28 kw),απο Τρίτη θα το ανάψω και απο τότε θα γράψω και τις εμπειρίες μου, και ανεβάζω μερικές φωτογραφίες για να μου προτείνετε και να ακούσω τις απόψεις σας γιατί είχαμε μερικές δυσκολίες στην τοποθέτηση.

1)Οι οδηγίες λένε για καμινάδα χρειάζεται 2 γωνίες 45αρες ή ευθεία πάνω,επειδη το τζάκι μου ήταν πολύ ψηλό και έβρισκε το πρέκι όπως έβγαινε ψηλά διαγώνια η καμινάδα(την καμινάδα δεν μπορούσα να την βγάλω ευθεία πάνω γιατί είναι σπίτι απο πάνω) έπρεπε αντί για γωνία 45αρα,έβαλα μία σπαστή που γίνετε λίγο πιο κλειστή,θα δείτε και απο την φότο,περίπου 55αρα θα έλεγα.Αναγκαστικά και οι δεύτερη γωνία είναι και αυτή σπαστή λίγο πιο κλειστή απο 45αρα.
Οπότε με 2 γωνίες πιο κλειστές έβγαλα την καμινάδα(η μία μέσα στο σπίτι και η άλλη έξω απο το σπίτι),ανοξοίδωτη χωρίς μόνωση ως τώρα,απο εκεί και πέρα συνέχισα την καμινάδα με διπλή μονωμένη ως την ταράτσα.
αυτο που θελω να ρωτήσω και έχω άγχος είναι αν με τις 2 σπαστές γωνίες θα έχω πρόβλημα απόδοσης του τζακιού,
και επίσης αν επειδή η εξωτερική γωνία που δεν έχει μόνωση, αν θα έχω πρόβλημα με υγροποιήσεις(μου λένε επειδή είναι μικρό κομάτι χωρίς μόνωση οτι δεν θα έχω προβλημα)

2)οι χαλκοί είναι φ28,αν ο κυκλοφορητης μου wilo rs 30/4 είναι αρκετα δυνατός και αν η συνδεσμολογία με την τρίοδη για να μην επιστρεφουν κρυα νερα πίσω είναι ολα σωστά τοποθετημένα

Στην φοτο δειχνω το τζακι και διπλα στην καμιναδα είναι η γωνια η 45αρα για να συγκρινεται με την σπαστη που εχω τοποθετησει

περιμενω απόψεις...
ευχαριστώ..

nikolaras
24-03-13, 12:51
Αυτο που με προβληματίζει πιο πολύ είναι που βάλατε την γωνία πάνω από το τζάκι χωρίς να αφήσετε κάποιο περιθώριο "αέρα".
Μόνο εκεί αν έχεις πρόβλημα, θα συνιστούσα σε αυτό το σημείο να βάλεις ένα ίσιο τμήμα καμινάδας, έστω και 30 πόντους....
Στην περίπτωσή σου, το τζάκι θα το έβαζα στη γωνία και δεν θα είχα κανένα θέμα με την καμινάδα.
Τα υδραυλικά σου μια χαρά μου φαίνονται.

PAKOS31
24-03-13, 17:57
παιδια μπορειτε να μου πειτε σε τη θερμοκρασια πρεπει να δουλευω το τζακι h2oceano με κιτ Α1 για να ζεστανω το μποιλερ 80λιτρα! (τωρα το εχω στους 55 η τουμπα του κυκλοφορητη2 που παει νερο στα σωματα και ειναι χλιαρο)
ευχαριστω!

Techsprt
24-03-13, 17:57
90

stelios1
24-03-13, 18:11
h3342 Μπορουσε με αλλη μια γωνια να ξεκινησει ευθεια απο μεσα και το λοξο προς το πλαι να ειναι μονωμενο και μονο εξω. Δοκιμασε το πριν το κλεισεις. Δεν ειναι μικρο το αμονωτο τμημα, θα παρει φωτια, ομως σε τετοια περιπτωση δεν εχει τιποτα να καει (σκεπη κτλ) οποτε θεωρησε το δεδομενο αυτο και να μην τρομαξετε (πανικος ειναι το χειροτερο), εχε και εναν σιδερενιο κουβα με μακρυ γαντζο ωστε αν χρειαστει να μπορεσεις να βγαλεις ξυλα απο το τζακι, αυτο ισως χρειαστει και σε περιπτωση διακοπης της ΔΕΗ ωστε να μην ζοριστει το υδραυλικο συστημα.

h3342
25-03-13, 00:23
59267Nikolara αν έβαζα ίσιο κομμάτι 30 πόντους και μετά την γωνία θα έβρισκα σίγουρα ψηλά στο πρέκι και δεν θα μπορούσα να βγάλω την καμινάδα προς τα έξω,σωστή η παρατήρηση σου πάντως.
Τέλος δεξια στο τζάκι έχει κολόνα και αν το έβαζα θα χρειαζόταν να προσθέσω τουλάχιστον 3 γωνίες των 45, έτσι όπως το έκανα το κατάφερα με 2 σπαστές γωνίες, έστω και αν είναι πιο κλειστές.
Άσχετο το τζάκι θα έχει συνδεδεμένα 10 σώματα και τον ηλιακό των 160 λίτρον,

οταν το δοκιμάσω σε μερικές μέρες θα σας πω αποτελέσμετα

στην φοτο δείχνω δεξιά την κολόνα με κοκκινο και πάνω το πρέκι με κόκκινο επίσης

h3342
25-03-13, 00:33
[QUOTE=stelios1;18018321]h3342 Δεν ειναι μικρο το αμονωτο τμημα, θα παρει φωτια, ομως σε τετοια περιπτωση δεν εχει τιποτα να καει (σκεπη κτλ) οποτε θεωρησε το δεδομενο αυτο και να μην τρομαξετε (πανικος ειναι το χειροτερο),

αυτό το κομμάτι φίλε στελιος δεν κατάλαβα,
οτι το αμόνωτο τμήμα θα πάρει φωτιά και οτι σε τετοια περιπτωση δεν εχει τιποτα να καει (σκεπη κτλ) οποτε θεωρησε το δεδομενο αυτο και να μην τρομαξετε (πανικος ειναι το χειροτερο), ??

εξήγησε μου το σε παρακαλώ όποτε έχεις χρόνο

stelios1
25-03-13, 06:58
Τι να σου εξηγησω φιλε μου? Οι καπνοδοχοι πιανουν καπνα ακριβως εκει που βγαινουν απ το σπιτι και μετα, ειναι μεν κοντα στην εστια αυτο το τμημα οποτε θα ειναι πυρομενο και θα καιγεται η καπνα αλλα δεν θα καιει παντα φουλ το τζακι. Θα μαζεψει καπνα και θα παρει φωτια καποια στιγμη αλλα δεν ειναι και τοσοι τραγικο αυτο.

h3342
25-03-13, 21:37
Τι να σου εξηγησω φιλε μου? Οι καπνοδοχοι πιανουν καπνα ακριβως εκει που βγαινουν απ το σπιτι και μετα, ειναι μεν κοντα στην εστια αυτο το τμημα οποτε θα ειναι πυρομενο και θα καιγεται η καπνα αλλα δεν θα καιει παντα φουλ το τζακι. Θα μαζεψει καπνα και θα παρει φωτια καποια στιγμη αλλα δεν ειναι και τοσοι τραγικο αυτο.

Καλά κάνεις και με προειδοποιείς να έχω το νού μου,αλλά δεν πίστευα οτι τόσο εύκολα μπορεί να πιάσει φωτιά η καμινάδα,έχω σκοπό 1 φορά τον χρόνο να την καθαρίζω,
και ναι ακόμα πιστεύω οτι το να πιάσει φωτιά η καμινάδα είναι το κάτι τραγικό και επικίνδυνο.

nikolaras
25-03-13, 23:09
και ναι ακόμα πιστεύω οτι το να πιάσει φωτιά η καμινάδα είναι το κάτι τραγικό και επικίνδυνο.

Μπορεί να σου φανεί περίεργο αυτό που θα σου πω, αλλά το έχω ξαναγράψει ότι την καμινάδα την βάζω φωτιά διαλέγοντας μια βροχερή μέρα, είναι ένα φυσιολογικό φαινόμενο......

KOSTASP82
28-03-13, 09:55
Καλημέρα,

σχεδόν έχουμε τελειώσει το τζάκι(H2oceano 28 kw),απο Τρίτη θα το ανάψω και απο τότε θα γράψω και τις εμπειρίες μου, και ανεβάζω μερικές φωτογραφίες για να μου προτείνετε και να ακούσω τις απόψεις σας γιατί είχαμε μερικές δυσκολίες στην τοποθέτηση.

1)Οι οδηγίες λένε για καμινάδα χρειάζεται 2 γωνίες 45αρες ή ευθεία πάνω,επειδη το τζάκι μου ήταν πολύ ψηλό και έβρισκε το πρέκι όπως έβγαινε ψηλά διαγώνια η καμινάδα(την καμινάδα δεν μπορούσα να την βγάλω ευθεία πάνω γιατί είναι σπίτι απο πάνω) έπρεπε αντί για γωνία 45αρα,έβαλα μία σπαστή που γίνετε λίγο πιο κλειστή,θα δείτε και απο την φότο,περίπου 55αρα θα έλεγα.Αναγκαστικά και οι δεύτερη γωνία είναι και αυτή σπαστή λίγο πιο κλειστή απο 45αρα.
Οπότε με 2 γωνίες πιο κλειστές έβγαλα την καμινάδα(η μία μέσα στο σπίτι και η άλλη έξω απο το σπίτι),ανοξοίδωτη χωρίς μόνωση ως τώρα,απο εκεί και πέρα συνέχισα την καμινάδα με διπλή μονωμένη ως την ταράτσα.
αυτο που θελω να ρωτήσω και έχω άγχος είναι αν με τις 2 σπαστές γωνίες θα έχω πρόβλημα απόδοσης του τζακιού,
και επίσης αν επειδή η εξωτερική γωνία που δεν έχει μόνωση, αν θα έχω πρόβλημα με υγροποιήσεις(μου λένε επειδή είναι μικρό κομάτι χωρίς μόνωση οτι δεν θα έχω προβλημα)

2)οι χαλκοί είναι φ28,αν ο κυκλοφορητης μου wilo rs 30/4 είναι αρκετα δυνατός και αν η συνδεσμολογία με την τρίοδη για να μην επιστρεφουν κρυα νερα πίσω είναι ολα σωστά τοποθετημένα

Στην φοτο δειχνω το τζακι και διπλα στην καμιναδα είναι η γωνια η 45αρα για να συγκρινεται με την σπαστη που εχω τοποθετησει

περιμενω απόψεις...
ευχαριστώ..

2 παρατηρησεις πολυ σοβαρες θα σου κανω περα απο την λειτουργεια
εχεις ενα αυτοματο εξαεριστικο πλαστικο τον κυκλορητη με το πλαστικο καπακι και την τριοδη με το πλαστικο μερος πολυ κοντα στην εστια και στην καμιναδα οπου αναπτυσνται υψυλες θερμοκρασιες.
Σε περιπτωση συνεχους δυνατης καυσης ισως και οχι τοσο δυνατης οτααν θα κλεισεις τον χωρο υπαρχει πιθανοτητα να λιωσουν. Ξερω οτι στο χαλαω τωρα αλλα εγω ειχα την ασφαλεια 3 μπαρ περιπου στο ιδιο σημειο και ενα οχι και τοσο ωραιο απογευμα ΤΣΑΦ ελιωσε και φυσικα τρυπησε .... ευτυχως που ημουν στο σπιτι και ανοιξα πορτες εκλεισα τα νερα και ευτυχω που εχω την μιση εστια εξω απ το σπιτι και εχω και πορτα για ελεγχο και αποχετευση στον χωρο της. Τωρα την εχω απομακρυνει απ κει και την κατεβασα πιο κατω οσο μπρουσα.
Αυτα απο μενα δεν θελω να σε τρομαξω αλλα καλο ειναι να το γνωριζεις και να προλαβεις.

gwdeeper
29-03-13, 12:52
καλημερα σε ολους εχω το τζακι της edil kamin to acqua tondo 29.. μετα τις οδηγιες απο τον νικολαρα δουλευει πολυ καλα.
Ηθελα να κανω μια παρατηρηση σε οποιον το εχει .Εβαλα μονωση στο πανω μεροςτης εστιας (εκει που λεει η εταιρια) αλλα εμενα δεν ειχαν βαλει , και δεν εχουν βαλει κ σε αλλα τρια στην περιοχη μου..η διαφορα ειναι θεαματικη! το τζακι σταματαει το βραδυ και το πρωι βλεπω νερα μεσ 58 βαθμους! . τα χω βαλει βεβαια να γυρναν στο 60 κ μετα , αλλα πριν δεν υπηρχε αυτο.
1.νικολαρα ποσο παχος πρεπει να χει η μονωση του πετροβαμβακα σ αυτο το σημειο?
2. στους ποσους βαθμους εισερχεται κρυο νερο απο το ανοιχτο δοχειο της στεγης , στο τζακι ,εξαιτιας της υπερθεμανσης?

amorianos
29-03-13, 16:45
καλημερα σε ολους εχω το τζακι της edil kamin to acqua tondo 29.. μετα τις οδηγιες απο τον νικολαρα δουλευει πολυ καλα.
Ηθελα να κανω μια παρατηρηση σε οποιον το εχει .Εβαλα μονωση στο πανω μεροςτης εστιας (εκει που λεει η εταιρια) αλλα εμενα δεν ειχαν βαλει , και δεν εχουν βαλει κ σε αλλα τρια στην περιοχη μου..η διαφορα ειναι θεαματικη! το τζακι σταματαει το βραδυ και το πρωι βλεπω νερα μεσ 58 βαθμους! . τα χω βαλει βεβαια να γυρναν στο 60 κ μετα , αλλα πριν δεν υπηρχε αυτο.
2. στους ποσους βαθμους εισερχεται κρυο νερο απο το ανοιχτο δοχειο της στεγης , στο τζακι ,εξαιτιας της υπερθεμανσης?]

-τι μόνωση έβαλες εκει πετροβαμβακα η κατι αλλο;
εχω το 22 και θελω να βαλω και γω κατι και φοβάμαι μην μυρίζει η ειναι ανθυγιεινό
-μπορεις να βάλεις φωτογραφία ;
-σκεφτόμουν πριν την μώνοση να βαλω μερικά πυρότουβλα τι λες;

gwdeeper
29-03-13, 18:36
καλησπερα φιλε αμοριανε . Δεν ειμαι καθολου ειδικος στο θεμα και γι αυτο ρωταω οπως ειδες.
Εβαλα πετροβαμβακα 4 εκ παχος , στο Γ που εχει πανω απο την εστια. Φαινεται με πρασινο χρωμα
http://prntscr.com/ydkzk

η αλληθεια ειναι πως εβαλα 2 στρωσεις.. τις πρωτες 8μερες μυριζε οταν εκαιγε δυνατα , 85+ μετα σταματησε.
ειχα διαβασει σε προηγουμενα ποστ και για ενα αλλο υλικο που το λενε izol .περιμενω τα φωτα του νικολαρα η καποιου αλλου που να ξερει...

nikolaras
29-03-13, 21:11
2 παρατηρησεις πολυ σοβαρες θα σου κανω περα απο την λειτουργεια
εχεις ενα αυτοματο εξαεριστικο πλαστικο τον κυκλορητη με το πλαστικο καπακι και την τριοδη με το πλαστικο μερος πολυ κοντα στην εστια και στην καμιναδα οπου αναπτυσνται υψυλες θερμοκρασιες.
Σε περιπτωση συνεχους δυνατης καυσης ισως και οχι τοσο δυνατης οτααν θα κλεισεις τον χωρο υπαρχει πιθανοτητα να λιωσουν. Ξερω οτι στο χαλαω τωρα αλλα εγω ειχα την ασφαλεια 3 μπαρ περιπου στο ιδιο σημειο και ενα οχι και τοσο ωραιο απογευμα ΤΣΑΦ ελιωσε και φυσικα τρυπησε .... ευτυχως που ημουν στο σπιτι και ανοιξα πορτες εκλεισα τα νερα και ευτυχω που εχω την μιση εστια εξω απ το σπιτι και εχω και πορτα για ελεγχο και αποχετευση στον χωρο της. Τωρα την εχω απομακρυνει απ κει και την κατεβασα πιο κατω οσο μπρουσα.
Αυτα απο μενα δεν θελω να σε τρομαξω αλλα καλο ειναι να το γνωριζεις και να προλαβεις.
Κώστα αν θυμάσαι παλιά σου είχα γράψει ότι έχεις ένα θεματάκι με αυτό το θέμα.
Δεν επιτρέπεται να εγκλωβίζεται ο καυτός αέρας στον θερμοθάλαμο, είναι κρίμα γιατί χάνεις σε απόδοση....

nikolaras
29-03-13, 21:18
2. στους ποσους βαθμους εισερχεται κρυο νερο απο το ανοιχτο δοχειο της στεγης , στο τζακι ,εξαιτιας της υπερθεμανσης?

Εγώ έχω βάλει 5άρι πετροβάμβακα με αλουμίνιο. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι καλύτερο....
2. Το νερό που εισέρχεται έχει τη θερμοκρασία της στέγης, δηλαδή κρύο, αυτός είναι και ο σκοπός του να εισέρχεται κρύο για να κρυώνει την εστία.
Δεν καταλαβαίνω την ουσία της ερώτησης.

gwdeeper
29-03-13, 21:42
καλησπερα
συγνωμη νικολαρα ,λαθος διατυπωση. Εννοουσα οτι οταν παει η εστια 90 βαθμους αρχιζει το αλαρμ.
1.Στους ποσους βαθμους της εστιας θα μπει κρυο νερο απο την στεγη?

2. στην δικη μου περιπτωση ,που εχω μπαφερ 1 τονο, θα συμβει ποτε αυτο?

Οταν το καψαμε πρωτη φορα ,το δοκιμασε ο υδραυλικος μου και εκτονωσε (οταν ειχε το κιτ 2 πανω) .Το κιτ2 καταργηθηκε κ ριχνω τα νερα κατευθειαν στο μπαφερ.Σημερα τ απογευμα επιδιωξα να το κανω κ εγω αλλα, ενω χτυπαγε το αλαρμ απο τον θερμοστατη του τζακιου και εφτασα κ 99 βαθμους ,δεν εκτονωσε ποτε. αυτο συμβαινει εξαιτιας του μεγαλου μπαφερ που εχω?
.. για την ιστορια οταν κατεβηκα στο λεβητοστασιο η θερμοκρασια στο μπαφερ ηταν 78 βαθμους!

KOSTASP82
29-03-13, 22:46
Κώστα αν θυμάσαι παλιά σου είχα γράψει ότι έχεις ένα θεματάκι με αυτό το θέμα.
Δεν επιτρέπεται να εγκλωβίζεται ο καυτός αέρας στον θερμοθάλαμο, είναι κρίμα γιατί χάνεις σε απόδοση....

αυτο που εγραψα εγινε φετος νικο που ολα ειναι σωστα
περσι οντως στην αρχη τον πρωτο μηνα το ειχα σφραγισει σχεδον και εγκλωβιζε θερμοτητα
και τα ξυλα μου δεν ηταν και πολυ καλα και δεν ανεβαζε οσο ανεβαζει τωρα που εχω και καλυτερα ξυλα και περσιδα 45*18 νγια τον φυσικη ροη τερμα πανω
εμενα μυ συνεβει γιατι ηταν πολυ κοντα στην εστια και στην καμιναδα περιπου οπως ειναι και του φιλου και την αλλαξα θεση και την αντικατεστησα με μεταλικη.
οπως και να χει επρεπε να το αναφερω

nikolaras
30-03-13, 09:25
καλησπερα
συγνωμη νικολαρα ,λαθος διατυπωση. Εννοουσα οτι οταν παει η εστια 90 βαθμους αρχιζει το αλαρμ.
1.Στους ποσους βαθμους της εστιας θα μπει κρυο νερο απο την στεγη?

2. στην δικη μου περιπτωση ,που εχω μπαφερ 1 τονο, θα συμβει ποτε αυτο?

Οταν το καψαμε πρωτη φορα ,το δοκιμασε ο υδραυλικος μου και εκτονωσε (οταν ειχε το κιτ 2 πανω) .Το κιτ2 καταργηθηκε κ ριχνω τα νερα κατευθειαν στο μπαφερ.Σημερα τ απογευμα επιδιωξα να το κανω κ εγω αλλα, ενω χτυπαγε το αλαρμ απο τον θερμοστατη του τζακιου και εφτασα κ 99 βαθμους ,δεν εκτονωσε ποτε. αυτο συμβαινει εξαιτιας του μεγαλου μπαφερ που εχω?
.. για την ιστορια οταν κατεβηκα στο λεβητοστασιο η θερμοκρασια στο μπαφερ ηταν 78 βαθμους!

Θα στο γράψω όσο απλά μπορώ.
Εχεις μια χύτρα πάνω στη φωτιά, το νερό θα βράσει στους 100 βαθμούς και θα αρχίζει να παράγει ατμούς οι οποίοι θα βγαίνουν από την βαλβίδα, παράλληλα το νερό που έχει μέσα θα διογκωθεί (αν η χύτρα ήταν ερμητικά γεμάτη νερό, από την βαλβίδα θα έβγαινε και το νερό της διόγκωσης), στην περίπτωση του τζακιού η βαλβίδα είναι ο σωλήνας εκτόνωσης που θα βγαίνει ο ατμός όπως και το περίσσευμα νερού της διόγκωσης.... Αυτό θα πέσει στο ανοιχτό δοχείο, παράλληλα όμως θα αρχίσει η πλήρωση για να αναπληρωθεί το βραστό νερό που εκτονώνεται από κρύο του ανοιχτού δοχείου. Με αυτό τον τρόπο έχουμε ένα κύκλο ανακούφισης του τζακιού. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ.

Τώρα στο 2ο, όπως σου ξαναέγραψα το ΚΙΤ 2 δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στην δυνατότητα του τζακιού, δηλαδή δεν γινόταν όλη η εναλλαγή ανάμεσα στο τζάκι και στα σώματα, με αποτέλεσμα αρκετή θερμική ενέργεια να επιστρέφει πάλι στο τζάκι και αυτό να εκτονώνει.
Στο μπάφερ δεν μπορεί να συμβεί αυτό γιατί καταναλώνει όλη την ενέργεια του τζακιού, αλλά κάποια στιγμή αν συνέχιζες να το καις θα έφτανε σε σημείο εκτόνωσης... αν δηλαδή το μπάφερ έφτανε στους 90 - 95 βαθμούς αναγκαστικά θα είχαμε φαινόμενο εκτόνωσης.
Υ.Γ. Εχω την εντύπωση ότι η ένδειξη θερμοκρασίας του τζακιού είναι λάθος, βάλε ένα δεύτερο θερμόμετρο να το τσεκάρεις.

nikolaras
30-03-13, 09:38
αυτο που εγραψα εγινε φετος νικο που ολα ειναι σωστα
περσι οντως στην αρχη τον πρωτο μηνα το ειχα σφραγισει σχεδον και εγκλωβιζε θερμοτητα
και τα ξυλα μου δεν ηταν και πολυ καλα και δεν ανεβαζε οσο ανεβαζει τωρα που εχω και καλυτερα ξυλα και περσιδα 45*18 νγια τον φυσικη ροη τερμα πανω
εμενα μυ συνεβει γιατι ηταν πολυ κοντα στην εστια και στην καμιναδα περιπου οπως ειναι και του φιλου και την αλλαξα θεση και την αντικατεστησα με μεταλικη.
οπως και να χει επρεπε να το αναφερω

Ναι σίγουρα είναι ένα θέμα, αυτό που λες με την βαλβίδα, αλλά να φτάσει σε σημείο να λιώσει..... δεν θα το πίστευα αυτό αν δεν το έλεγες....
Κώστα έκανα κάτι δοκιμές σε ένα υδραυλικό τζάκι τοποθετώντας βεντυλατέρ για να βγάζει τον καυτό αέρα του θερμοθαλάμου, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ανέβαζε την θερμοκρασία του χώρου....
Πριν το βεντυλατέρ έφτανε δεν έφτανε 21 βαθμούς.... με το βεντυλατέρ 28 !!!!!

KOSTASP82
30-03-13, 10:08
Ναι σίγουρα είναι ένα θέμα, αυτό που λες με την βαλβίδα, αλλά να φτάσει σε σημείο να λιώσει..... δεν θα το πίστευα αυτό αν δεν το έλεγες....
Κώστα έκανα κάτι δοκιμές σε ένα υδραυλικό τζάκι τοποθετώντας βεντυλατέρ για να βγάζει τον καυτό αέρα του θερμοθαλάμου, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ανέβαζε την θερμοκρασία του χώρου....
Πριν το βεντυλατέρ έφτανε δεν έφτανε 21 βαθμούς.... με το βεντυλατέρ 28 !!!!!

Για του λγου το αληθες επειδη την κρατησα
59333
59334
59335 τα καλωδια που φαινονται ειναι αποσυνδεμενα.....
νικ εχεις φωτο απ το βεντυλατερ? και γω ειχα δοκιμασει μονο με ενα μικρο ανεμιστηρακι απ τον υπλογιστη και ηταν παλι εμφανες

gwdeeper
30-03-13, 19:14
καλησπερα σε ολους..
νικολαρα θ αλλαξω το εμβαπτιζομενο στο τζακι, γιατι αυτος ο θερμοστατης ειχε ενα καλωδιο με πλαστικο ακροδεκτη ( της ΤΙΕΜΕ) και θα βαλω ενα που το τελειωμα του να ναι μεταλικο .Ισως δειξει πιο ρεαλιστικα..
Εχω εναν ακομη προβληματισμο .Χθες εφτασε καποια στιγμη το μποιλερ 80 βαθμους , το τζακι επεσε σιγα σιγα στους 68-70 και σιγα σιγα εσβηνε .Αυτην την στιγμη, που πεφτει εννοω η φωτια ,συμφερει να κλεισεις τον κυκλοφορητη που στελνει τα νερα του τζακιου στο μπαφερ ωστε να μην κυκλοφορουν και κρυωνουν ασκοπα ετσι δεν ειναι?

για το ανεμηστηρακι που συζητατε ενας φιλος μου πε να παρω απο fank oil, τι λετε?

nikolaras
30-03-13, 19:42
καλησπερα σε ολους..

Εχω εναν ακομη προβληματισμο .Χθες εφτασε καποια στιγμη το μποιλερ 80 βαθμους , το τζακι επεσε σιγα σιγα στους 68-70 και σιγα σιγα εσβηνε .Αυτην την στιγμη, που πεφτει εννοω η φωτια ,συμφερει να κλεισεις τον κυκλοφορητη που στελνει τα νερα του τζακιου στο μπαφερ ωστε να μην κυκλοφορουν και κρυωνουν ασκοπα ετσι δεν ειναι?

Εννοείται.........

louiefl
30-03-13, 22:56
Καλησπερα σε ολους. Τωρα που τελειωσε η σεζον (σχεδον δλδ γιατι εδω στη Φλωρινα καιμε μεχρι τελη Μαιου τη θερμανση) ειναι καιρος να κανουμε καθαρισμο την καπνοδοχο . Εκτος απο τον κλασσικο μηχανικο καθαρισμο της βουρτσας ηπαρχει αλλη μεθοδος η κατι που ξερενει την καπνοδοχο ωστε με λιγοτερο κοπο να καθαριζει εστω και μηχανικα η καμιναδα ; Ευχαριστω και καλο σας βραδυ

nikolaras
31-03-13, 10:15
Εγώ φίλε liouiefl δεν καθαρίζω ποτέ καμινάδα, δεν έχω ασχοληθεί και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Βέβαια, όπως έχω ξαναγράψει την καίω 1-2 φορές τον χρόνο (διαλέγοντας βροχερή μέρα) και καθαρίζει μόνη της, είναι βέβαια λίγο "αντισυνταγματικό" αυτό, αλλά ταυτόχρονα πολύ αποτελεσματικό.

louiefl
31-03-13, 19:47
Εγω φιλε Νικο την καθαριζω μια φορα το χρονο . Παρολα αυτα πηρε μονη φωτια Δεκεμβρη μηνα με το παλιο τζακι που ηταν κλασικο ανοιχτο και εγω τοτε δουλευα Θεσ/νικη και ηταν σπιτι η συζηγος με το μωρο οχτω μηνων. Το προβλημα μου ειναι οτι η καμιναδα κανει ενα "s" και τωρα με το υδραβλικο ενα μετρο περιπου φευγη με ημιγωνια και το "s" παραμενει ,οποτε καταλαβαινεις οτι η βουρτσα δεν πιανει στις γωνιες. Οταν λες την καις πως ακριβως το κανεις;

louiefl
31-03-13, 19:55
59359δες την φοτω και θα καταλαβεις

gwdeeper
01-04-13, 10:10
καλημερα σε ολους..
Νικολαρα, δεν τσεκαρα ακομη το θερμομετρο στο τζακι, αλλα μεγαλωσα λιγο ακομη την περσιδα εκτονωσης , την εκανα 17 χ 30. Τωρα τα πρωινα που ξυπνω δεν δειχνει 57 αλλα 37 βαθμους ο θερμοστατης του τζακιου! Ισως εγκλωβιζε ζεστη ο θαλαμος του τζακιου και εδειχνε εσφαλμενα..

Την φωτο με την φωτια στην καμιναδα την ειδα..αλλλα δεν καταλαβα τιποτα! χαχα...επεξηγηση υπαρχει?

wolf26
02-04-13, 08:04
59359δες την φοτω και θα καταλαβεις

σπιράλ σε καμινάδα ??? για αυτό σου παίρνει φωτιά !! τράβα στον Ηλιάδη στη Φλώρινα έχει σίγουρα κάτι φακελάκια που αδρανοποιούν την πίσσα !

Rainbowalker
02-04-13, 17:29
Καλησπέρα στο forum και συγχαρητήρια για τις πολύτιμες συμβουλές. Είμαι στην αναζήτηση τζάκι καλοριφέρ και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Το σπίτι τώρα χτίζεται 150 τμ, Καρδίτσα με κάργα υγρασία, ένας όροφος με πυλωτή, σκεπή, βορεινό, με διπλοτοιχία και στη μέση μόνωση, εξωτερική μόνωση με 5άρι dow, μόνωση στο ταβάνι και μόνωση στην πυλωτή, δεν συνορεύει με κανένα. Σύνολο σωμάτων 10 και 140000 θερμίδες περίπου συν μπόιλερ άλλες 4 σύνολο 18000 θερμίδες περίπου. Μου φάνηκαν λίγες αλλά ο μηχανολόγος μου είπε 14 για τα σώματα. Το σχέδιο είναι κάπως ορθογώνιο με σαλόνι 40τμ, κουζίνα 12 τμ και ένα μικρό μπάνιο σχεδόν ενιαία. Τα υπνοδωμάτια βρίσκονται στο δεξιό μισό του σπιτιού όπου υπάρχει πόρτα για πλήρη απομόνωση από το σαλόνι. Το σαλόνι έχει δυο μπαλκονόπορτες και ένα παράθυρο.

Rainbowalker
02-04-13, 17:30
Είμαι ανάμεσα στα τζάκια

Edil kamin Oceano 23 ή 28 με απόδοση 18kw και 23kw στο νερό αντίστοιχα (απόδοση 80%), στο χώρο μάλλον 5kw
http://www.edilkamin.com/el/termocamini/termocamino_h2oceano_23.aspx

Leda Vida 88W ονομαστική ισχύ 15kw και 80% απόδοση (στο νερό πόσο;)
http://www.leda.de/ledacmsde.nsf/produkte/vida__vida_w.html

Spartherm Varia 1Vh H2O XXL-4S με ονομαστική ισχύ 21kw και απόδοση 86% (στο νερό πόσο;)
http://www.alexandrostzakia.gr/fireplaces/varia-1vh-h2o-xxl-4s

LaNordica Termocamino 800 Piano 14kw στο νερό 11kw στο χώρο, 73% απόδοση
http://www.lanordica-extraflame.com/en/thermoproducts-hydro-fireplaces/termocamino-800-piano_p9089

Rainbowalker
02-04-13, 17:30
Το τζάκι θα μπει στον πρώτο όροφο σε γωνία και το δοχείο αδρανείας στο υπόγειο ακριβώς ευθεία κάτω σε απόσταση 8 μέτρων περίπου. Προς το παρόν θα είναι η κύρια πηγή θέρμανσης. Αργότερα θα το συνδέσω με λέβητα πετρελαίου ή αερίου ή αντλία θερμότητας ή οτιδήποτε νέο και οικονομικό βγει.
Ερωτήσεις
1. Ποιο από αυτά τα τζάκια είναι πιο αποδοτικό και ποιο θα με καλύψει; Το Oceano 28 μήπως είναι μεγάλο και θα τρώει πολύ; Μέχρι στιγμής το Oceano 23 με ΚΙΤ 2 που μου πρότεινε ο τζακάς είναι μια τίμια λύση όσον αφορά κόστος-απόδοση. Συμφωνείτε;
2. Ποιο έχει δευτερογενή καύση; Το Lanordica νομίζω γράφει κάτι για τριτογενή. Το Edil για δευτερογενή πρέπει να έχει μια αεροκουρτίνα και να την ονομάζει έτσι. Για το Leda δεν ξέρω. Βασικά δεν είδα σε κανένα οπές στην πίσω πλευρά για να βγαίνει ο αέρας της δευτερογενούς. Η δευτερογενής καύση γενικά έχει όφελος και αν ναι ποια τζάκια καλοριφέρ στην αγορά έχουν;
3. Το δοχείο αδρανείας να είναι 500 λίτρα ή 1000;
4. Οι τιμές που δίνουν οι κατασκευαστές κατά πόσο είναι αληθινές; Άλλος λέει 15kw άλλος 23, άλλος σύνολο 34. Για τετραγωνικά πάνω κάτω τα ίδια είναι.
5. Ο ηλιακός τριπλής ενέργειας τι ακριβώς είναι και πως μπορώ να τον συνδέσω με το τζάκι καλοριφέρ και το δοχείο αδρανείας; Θα ζεσταίνει ο ηλιακός το νερό και μετά θα κυκλοφορεί στα σώματα; Με το ζεστό νερό χρήσης; Και πρέπει να τοποθετηθεί πιο χαμηλά από το δοχείο διαστολής;
6. Αν στο σαλόνι που θα μπει το τζάκι κλείσω τα σώματα για να κερδίσω κάποιες θερμίδες και να ζεσταίνεται ο χώρος μόνο με το τζάκι; Πόσα kw πρέπει το τζάκι να δίνει στο χώρο; Το Lanordica δίνει 11kw στο χώρο. Το Edil νομίζω 5.
7. Με τις αποδόσεις τι ακριβώς γίνεται; Άλλος λέει 73%, άλλος 86%. Παίζει ρόλο;
8. Θα έχω όφελος αν βάλω θερμοστατικές βαλβίδες σε κάθε σώμα;
9. Κάπου άκουσα ότι στα σώματα καλό είναι το νερό να εισέρχεται από τη μία πλευρά και να φεύγει από την άλλη και όχι από το ίδιο σημείο. Κερδίζεις ένα 10-15%. Και οι σωλήνες πρέπει να είναι με τουμπώραμα;
10. Τα ΚΙΤ της Edil είναι καλό να τα βάλω αν καταλήξω σε αυτή την εταιρεία;
11. Τα 8 μέτρα που θα απέχει το δοχείο αδρανείας μήπως είναι πολλά;

Παιδιά sorry για τις πολλές απορίες αλλά τώρα χτίζεται το σπίτι και θέλω να βάλω κάτι καλό και να μην ξηλώνω αργότερα.

Νικολάρα δώσε ότι μπορείς

nikolaras
02-04-13, 23:34
Βλέπω ότι είσαι από Καρδίτσα, κοντά είσαι για να τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή....
Συχνάζω εδώ: www.cafe-neromylos.gr μπορεί να το ξέρεις το μαγαζί. Οποτε έχεις χρόνο καλύτερα είναι να τα πούμε από κοντά, θα καταλάβεις πολλά πράγματα, τα οποία γίνονται πολλές φορές ακαταλαβίστικα από το πληκτρολόγιο.

Ας πούμε για το θέμα ΚΙΤ 2 που αναφέρεις, ο φίλος gwdeeper μπορεί να σου πει εντυπώσεις, μιας και το έχει βιώσει το αντικείμενο.

Τώρα αυτές οι εταιρίες που αναφέρεις θεωρούνται αξιόπιστες.......
Αν ψάξεις καλά , θα βρεις όλες τις αποδόσεις που έχουν στο νερό και στον αέρα, συνήθως δεν διαφέρουν και πολύ.
Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι για να αποδώσει ένα υδραυλικό τζάκι σε αέρα, χρειάζεται προσεγμένη κατασκευή στον αεροθάλαμο για να πλησιάσει τις υποσχόμενες από τον κατασκευαστή τιμές απόδοσης στον χώρο που θα τοποθετηθεί.

Το 2. Το λεντα έχει σίγουρα δευτερογενή καύση, ψάξε σε προηγούμενες σελίδες αναφέρεται, έχει μάλιστα και ένας φίλος από τα Τρίκαλα αναρτήσει βίντεο.

3. Δεν το συζζητάω για 1 τόνο.

5. Ο ηλιακός όταν είναι τριπλής, έχουμε : α. ενέργεια από τον ήλιο, β. ενέργεια από το τζάκι-λέβητα, γ. ενέργεια από την ΔΕΗ (αντίσταση).

6. Θα κερδίσεις αν : Αν ψάξεις καλά , θα βρεις όλες τις αποδόσεις που έχουν στο νερό και στον αέρα, συνήθως δεν διαφέρουν και πολύ.
Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι για να αποδώσει ένα υδραυλικό τζάκι σε αέρα, χρειάζεται προσεγμένη κατασκευή στον αεροθάλαμο για να πλησιάσει τις υποσχόμενες από τον κατασκευαστή τιμές απόδοσης στον χώρο που θα τοποθετηθεί.

7. Παίζει ρόλο υποκειμενικά πάντα.....

8. Αν έχεις χρήματα καλές είναι οι βαλβίδες, αλλά είναι πολύ ακριβές για αυτό που προσφέρουν.

9. Ο καθένας ότι θέλει λέει......

10. ΟΧΙ

11. ΟΧΙ αρκεί να μονωθούν καλά.

gwdeeper
03-04-13, 09:08
καλημερα σε ολους
φιλε rainbowalker , εχω βαλει παρομοιο συστημα με αυτο που περιγραφεις, τζακι (edil kamin acqua tondo 29),δοχειο αδρανειας 1 τονου (τανκ ιν τανκ,εχει και 150 λιτρα ζεστο νερο χρησης δηλαδη ,) .Στην αρχη ο μηχανολογος μου ειπε και συνεδεσα, το δοχειο με το τζακι , μεσω κιτ2 της edil kamin. Δηλαδη τζακι - κιτ2 ενα κυκλωμα . κιτ2 -μεσω κυκλοφορητη στο μπαφερ , δευτερο κυκλωμα. Το συστημα σ εμενα δεν απεδιδε τα αναμενομενα. Δηλαδη, 4 ωρες να καιω το τζακι ,48 -50 βαθμους στο μπαφερ .
Μετα απο υποδειξη του νικολαρα, συνεδεσα το τζακι κατευθειαν στο μπαφερ . Αποτελεσμα ,μετα απο 1,5-2ωρες ειχα 68 με 75 στο μπαφερ .Τα ξυλα που εκαιγα ηταν φρεσκα, οποτε ειχα κ μειωμενη αποδοση.Τα συμπερασματα δικα σου..

Εγω εχω βαλει πολυστρωματικη σωληνα σπιτι μου , παντου. Ισως με χαλκου να ησουν ποιο ασφαλης( απο αποψη θερμοκρασιων) ,τουλαχιστον για τα νερα που πανε απο τζακι σε μπαφερ κ απο τζακι στο ανοιχτο δοχειο που θα βαλεις στην στεγη. Ισως αυτο που σου γραφω να μην ισχυει , θα σου πει ο νικολαρας.
Το δικο μου δοχειο απεχει 12 μετρα σιγουρα απο τζακι.

Εχω προθεση να βαλω κ ηλιακα που θα συνδεθουν στο μπαφερ , ωστε να βοηθηθει κ αλλο ... (μενω αργολιδα κ εχω πολυ ηλιο)
Υπαρχουν μπαφερ με σερμπαντινες μεσα,για συνδεσεις με διαφορετικες πηγες ενεργειας, ισως σε βολευει κατι τετοιο..ψαχτο . Το δικο μου εχει μια μονο και εκει θα συνδεσω τα ηλιακα.

Νικολαρα? μπορεις να μας πεις τι βεντυλατερ εβαλες στο θερμοθαλαμο του τζακιου για βεβιασμενη ροη?

Rainbowalker
03-04-13, 18:39
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Και με έναν γνωστό μου που έχει βάλει και αυτός τζάκι καλοριφέρ μου πρότεινε να βάλω το μεγάλο Oceano 28 με το σκεπτικό ότι στα πολλά κρύα το φορτώνεις και γίνεται χαμός, ενώ σε πιο ήπιες θερμοκρασίες κάνεις απλώς συντήρηση. Όσο για το δοχείο αδρανείας μου είπε ότι το 5οοάρι με καλύπτει. Εγώ φοβάμαι μη θέλει πολύ τάισμα και δεν χορταίνει.
Τώρα για το ΚΙΤ 2 δεν ξέρω τι να κάνω. Ο τζακάς μου το πρότεινε γιατί έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια. Αληθεύει;
Nikolara θα προσπαθήσω να έρθω να τα πούμε. Ωραίο μέρος ο νερόμυλος;

KOSTASP82
03-04-13, 19:13
Καλησπέρα στο forum και συγχαρητήρια για τις πολύτιμες συμβουλές. Είμαι στην αναζήτηση τζάκι καλοριφέρ και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Το σπίτι τώρα χτίζεται 150 τμ, Καρδίτσα με κάργα υγρασία, ένας όροφος με πυλωτή, σκεπή, βορεινό, με διπλοτοιχία και στη μέση μόνωση, εξωτερική μόνωση με 5άρι dow, μόνωση στο ταβάνι και μόνωση στην πυλωτή, δεν συνορεύει με κανένα. Σύνολο σωμάτων 10 και 140000 θερμίδες περίπου συν μπόιλερ άλλες 4 σύνολο 18000 θερμίδες περίπου. Μου φάνηκαν λίγες αλλά ο μηχανολόγος μου είπε 14 για τα σώματα. Το σχέδιο είναι κάπως ορθογώνιο με σαλόνι 40τμ, κουζίνα 12 τμ και ένα μικρό μπάνιο σχεδόν ενιαία. Τα υπνοδωμάτια βρίσκονται στο δεξιό μισό του σπιτιού όπου υπάρχει πόρτα για πλήρη απομόνωση από το σαλόνι. Το σαλόνι έχει δυο μπαλκονόπορτες και ένα παράθυρο.

150 τ.μ. 14000 θερμιδες? καταλαβα καλα? εισαι σιγουρος?
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ..... εκτος αν θες να πιανεις εως 15 βαθμους με 0 εξωτερικη αυτο ειναι αλλο καπελο....
χονδρικα εφοσον το σπιτι συ ειναι 3 μετρα υψος εχει απαιτησεις περιπου 33000 θερμιδες..... αν θες να ζεστανεις το κοκαλακι σου...
Προσωπικα θα σου προτεινα ενδοδαπεδια αν και δεν ξερω σε ποια φαση της οικδομης εισαι, ειναι το μονο πραγμα που εχω μετανιωσει που δεν εκανα πριν 3 χρονια... τα σωματα εχουν πεθανει πλεον.
Το κοστος της πλεον δεν ειναι απαγορευτικο και σε συνδυασμο με το χαμηλο κοστος λειτουργειας ειναι οτι καλυτερο κατα την προσωπικη μου αποψη.

nikolaras
04-04-13, 00:19
Προσωπικα θα σου προτεινα ενδοδαπεδια αν και δεν ξερω σε ποια φαση της οικδομης εισαι, ειναι το μονο πραγμα που εχω μετανιωσει που δεν εκανα πριν 3 χρονια... τα σωματα εχουν πεθανει πλεον.
Το κοστος της πλεον δεν ειναι απαγορευτικο και σε συνδυασμο με το χαμηλο κοστος λειτουργειας ειναι οτι καλυτερο κατα την προσωπικη μου αποψη.

Οταν το λέω γίνομαι κακός με μερικούς φίλους μου....... 13 χρόνια συμβίωσης με ενδοδαπέδια.... όταν έπρεπε να πάρω bmw και προτίμησα ενδοδαπέδια έπαιξα και κέρδισα μάλλον, γιατί αν είχα αγοράσει ΒΜw θα ήταν για πέταμα........ η ενδοδαπέδια μου έδωσε 3 bmw μέχρι στιγμής και συνεχίζει..........

Rainbowalker
04-04-13, 12:34
Η ενδοδαπέδια ίσως είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος θέρμανσης αυτή τη στιγμή.
Προσωπικά δεν την προτιμώ για τους εξής λόγους.
1) Κόστος υψηλό, αλλά κάποια στιγμή γίνεται απόσβεση.
2) Θα βάλω παρκέ και δεν ξέρω αν η ζέστη θα προκαλεί συστολή διαστολή στο ξύλο και αργότερα φουσκώσει.
3) Θέλω χαλιά αρκετά στο σπίτι, ενώ με την ενδοδαπέδια δεν μπορείς να βάλεις.
4) Η σκόνη επειδή το πλακάκι θα ζεσταίνεται ίσως να αιωρείται στην ατμόσφαιρα.
5) Επειδή το πλακάκι περιέχει πολλές χημικές ουσίες, όταν θα ζεσταίνεται οι χημικές αυτές ουσίες θα αναδύονται στο χώρο και θα τις εισπνέω. Θα μου πεις 40-45 βαθμούς που θα έχει το νερό πόσο να ζεσταθεί και τι να βγάλει. Κι όμως ένας φίλος μου μεταλλειολόγος μου είπε πως και αυτές οι θερμοκρασίες είναι αρκετές για να ζεσταθεί το πλακάκι και να βγάλει κάποιες ουσίες.
Οι θερμίδες για 130 τμ ήταν 12000 αλλά επειδή αυξήσαμε τα τμ γύρω στα 147 με έναν υπολογισμό έφτασαν 14-15 περίπου και ο λόγος είναι ότι έχω βάλει καλή μόνωση στο σπίτι. Απλά δεν ξέρω αν θα με καλύψει το Oceano 23 ή να πάω στο 28. Σεις τι λέτε;

gwdeeper
04-04-13, 19:00
καλησπερα σε ολους ..
θελω να ρωτησω, αν εκει που ξεκιναει η καμιναδα απο το τζακι , βαζουμε σιλικονη? Το σημειο της καπνοδοχου δηλαδη που ερχεται σε επαφη με το τζακι..

stelios1
04-04-13, 20:03
καλησπερα σε ολους ..
θελω να ρωτησω, αν εκει που ξεκιναει η καμιναδα απο το τζακι , βαζουμε σιλικονη? Το σημειο της καπνοδοχου δηλαδη που ερχεται σε επαφη με το τζακι..

Οχι σιλικονη, αυτη αντεχει εως 300 βαθμους. Ειναι αλλη παστα σε μορφη σιλικονης και γραφει απ εξω 1200, βαλε τετοια και για καλυτερα βαλε μετα κοτετσοσυρμα απο πανω και πυριμαχη λασπη (εχει ετοιμη μονο νερο βαζεις). Rainbolwoker "πλακακια" λες τα ξυλινο δαπεδο? Γιατι τα κεραμικα (αυτα που συνηθιζουμε να λεμε πλακακια) ειναι ψημενα σε πανω απο 1000 βαθμους ηδη..

nikolaras
05-04-13, 00:46
2) Θα βάλω παρκέ και δεν ξέρω αν η ζέστη θα προκαλεί συστολή διαστολή στο ξύλο και αργότερα φουσκώσει.
5) Επειδή το πλακάκι περιέχει πολλές χημικές ουσίες, όταν θα ζεσταίνεται οι χημικές αυτές ουσίες θα αναδύονται στο χώρο και θα τις εισπνέω. Θα μου πεις 40-45 βαθμούς που θα έχει το νερό πόσο να ζεσταθεί και τι να βγάλει. Κι όμως ένας φίλος μου μεταλλειολόγος μου είπε πως και αυτές οι θερμοκρασίες είναι αρκετές για να ζεσταθεί το πλακάκι και να βγάλει κάποιες ουσίες.
Οι θερμίδες για 130 τμ ήταν 12000 αλλά επειδή αυξήσαμε τα τμ γύρω στα 147 με έναν υπολογισμό έφτασαν 14-15 περίπου και ο λόγος είναι ότι έχω βάλει καλή μόνωση στο σπίτι. Απλά δεν ξέρω αν θα με καλύψει το Oceano 23 ή να πάω στο 28. Σεις τι λέτε;

Οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει .... ξέρεις τι......

Αυτά όλα τα ακούω βερεσέ φίλε μου.... παπαριές είναι όλα αυτά που σου λένε και τα γράφεις.
Μιλάς με ένα άνθρωπο που βιώνει την ενδοδαπέδια 13 χρόνια.....
Οταν έφτιαχνα το σπίτι μου πριν 13 χρόνια, ενδοδαπέδια για τους μηχανολόγους ήταν όπως τα υδραυλικά τζάκια πέρυσι..........
Εγώ που πήρα μια τέτοια απόφαση πριν 13 χρόνια, δεν υπήρχε μηχανολόγος που συμφωνούσε....... ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ.
Αυτά που γράφεις είναι δικαιολογίες νεοσύλλεκτου τραπεζοκόμου, γιατί είναι αστεία να τα λες, χωρίς να έχεις βιώματα, αλλά μόνο ακούσματα και συμβουλές από τρίτους.......
Δυστυχώς έπεσες στο τρυπάκι της παραπληροφόρησης.

Τι 40 - 45 βαθμούς σου είπανε....... είναι άσχετοι οι άνθρωποι..... τι κάθεσαι και ακούς βρε φίλε...... Τον μεταλλειολόγο μπορείς να μου τον συστήσεις; Η ημιμάθεια είναι το κάκιστο της αμάθειας, φαντάσου πόσο κάκιστο μπορεί να είναι της σωστής συμβουλής σε ανθρώπους που ψάχνουν να βρουν κάποια ρεαλιστική - συμφέρουσα λύση ανάμεσα στην πληθώρα των τεχνολογιών που μας περιβάλλουν.
Πραγματικά χρειάζονται φροντιστήρια κάποιοι "πτυχιούχοι" ..... κερδίζουν χρήματα μόνο από ένα κολόχαρτο που διαθέτουν, ντροπή τους.....

stelios1
05-04-13, 14:00
Εγω Νικολαρας θα ελεγα οτι.. Δεν ειναι επιστημονες αλλα ''λογιστες'' της επιστημης, δεν ξερουν θεωρια, δεν εχουν κανει κτημα τους τ γνωση (δεν την εχουν αποκτησει) και ξερουν μονο πινακες και αριθμους. Δεν ξερω αν το εκφραζω καλα και κατανοητα αλλα αυτο καταλαβαινω. Και δεν ειναι μονο αυτο, ειναι (σημαντικοτερο ισως) και το οτι δεν εχουν πεδιο εφαρμογης οι μηχανολογοι ''στο Ελλαντα'' με αποτελεσμα αυτα που μαθαινουν ως θεωρια (ειμαι φανατικα υπερ της θεωριας εδω) να τα ξεχνουν και επισης να αναγκαζονται να γινουν εμποροι, εργολαβοι κτλ και προσπαθωντας να επιβιωσουν βαζουν παααρα πολυ νερο στο κρασι τους.. Τοσο πολυ που μονον επιστημονες δεν ειναι οι περισσοτεροι μετα απο 2-3 χρονια τριβης στην Ελληνικη πραγματικοτητα. Αυτο που κανεις εσυ εδω μεσα...αχ! Αν ρωτησει καποιος στο φορουμ τους ξερετε βεβαια τι απαντηση θα παρει (αμα δε ξερετε μπειτε εκει και ρωτηστε).. Απευθυνσου στον μηχανικο σου.. ειναι η συνηθεστερη απαντηση! Αλλα κ αυτοι να επιζησουν θελουν βεβαια και αντε να πουμε οτι ειναι θεμιτο αυτο αλλα οχι και να εχεις πληρη αγνοια και να δειχνεις μονο ενα πτυχιο.

KOSTASP82
05-04-13, 19:42

.....Συγνωμη κιολας αλλα η επιστημη και η τεχνολογια εχει προχωρησει ..........
1...κοστος... το 2009 στο σπιτι μου θερμανση 120 τ.μ 28000 θερμιδες λεβητας buderus σωματα buderus διακοπτες-συλλεκτες brassform συνολικο κοστος περιπου 5500 με ολα τα παρελκομενα (καμιναδες δοχεια κ.λ.π.) ... μπορουσα να δωσω αλλα 2000 και να εβαζα ενδοδαπεδεια oventrop οπου ενδεικτικα θα σου αναφερω κοστιζει 30% περισοτερο απο την ενδοδαπεδεια της ιντερπλαστ.. πρωτη χρονια πετρελαιο 2100 ευρω δευτερη χρονια πετρελαιο 2400 ευρω τριτη χρονια 1200 ευρω ξυλα (υγρα) τεταρτη χρονια 800 ευρω ξυλα συνολικο κοστος με σωματα εγκατασταση κοστος λειτουργειας τεσσερα χρονια 12000 ευρω.
αν ειχα ενδοδαπεδεια το κοστος καταναλωσης κατεβαινει περιπου 35 % για να μην πω 50% αλλα ας παρουμε αυτο το 35% εχουμε και λεμε 5500 + 2000 επιπλεον κοστς εγκαταστασης=7500 και κοστος καταναλωσης 2100 + 2400 + 1200 + 800= 6500 - 30%=4225 συνολο 7500 + 4225 = 11725 .... μπρεις να καταλαβεις και μονς σου την αποσβεση + το βασικοτερο πλεονεκτημα για μενα οτι μπορεις να την συνδιασεις πολυ καλυτερα με ολα τα συστηματα παραγωγης ενεργειας οπως αντλια θερμοτητας ηλιακα κατοπτρα κλπ.....
επισης αυτο τον καιρο θελω να διαμορφωσω μερικους χωρους στο σπιτι και με ενοχλουν 2 σωματα ...τι να τα κανω?? να τα ξηλωσω ?? και που να τα βαλω??
2 δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο το πατωμα για ολα υπαρχει ο σωστος τροπος
3 βαλε οσα χαλια θες.....αν πιστευεις οτι η ζεστη μπορει να περασει 10 ποντους τσιμεντοκονιας αλλα θα σταματησει στα χαλια τι να σου πω....
4 ενω τα σωματα δεν το κανουν?
5 απαντησε ο στελιος
οσον αφορα τις θερμιδες ξαναδες το ... δεν διαφωνω οτι εχεις πολυ καλη μονωση αλλα μην τρεχεις χειμωνιατικα να προσθετεις σωματα σωληνες εξωτερικα και διαφορα τετοια σε καινουριο σπιτι..... απλα παρε και καμια δευτερη γνωμη γενικοτερα καλο ειναι.

nikolaras
05-04-13, 20:24
Αν βάλεις 40 βαθμούς νερό στην ενδοδαπέδια, το σπίτι θα φτάσει 30 βαθμούς, δεν μπορώ να ακούω άλλα κουφά.....
Και αυτό με τη σκόνη είναι δικαιολογία για πολύ γέλιο...... Η σκόνη αιωρείται με την μεγάλη θερμοκρασία των σωμάτων που δημιουργείται ρεύμα.....
Αν κάποιος δεν έχει αισθανθεί ποτέ την θαλπωρή να περπατάς ξυπόλυτος στο σπίτι με - 10 έξω δεν μπορεί να καταλάβει την αξία της ενδοδαπέδιας.....
Χαλιά έχω σε όλο το σπίτι..... κανονικά όπως σε κάθε σπίτι.
Αυτό με τα σώματα που πρέπει να μπουν σε συγκεκριμένα σημεία στο σπίτι δεν θα μπορούσα να το δεχθώ ποτέ. Εχω απόλυτη ελευθερία διαμόρφωσης των χώρων....
Σε ένα κομμάτι του σαλονιού έχω παρκέ..... το πρόβλημα που είναι δεν το καταλαβαίνω....
Φίλε, αν δεν βάλεις ενδοδαπέδια σε καινούριο σπίτι εγκληματείς.....
Το άλλο με τον δροσισμό για το καλοκαίρι το γνωρίζεις; Ψάξε λίγο να δεις τα πλεονεκτήματα της ενδοδαπέδιας ψύξης, εκτός αν σου αρέσει να φυσάνε τα airconditions.....

h3342
05-04-13, 23:02
Το ανοικτό δοχείο διαστολής διάβασα τώρα ότι πρέπει να είναι από γαλβανισμένη λαμαρίνα,εμένα είναι πλαστικό στην ταράτσα,τι προτείνετε?το πλαστικό μπορεί να τρυπήσει με την πάροδο του χρόνου ?

άσχετο,σημαντικό site για όλους
http://www.4m.gr/services/texper/therm3.html

gwdeeper
05-04-13, 23:30
καλησπερα σε ολους
στελιο ,μπορεις να μου πεις πως λενε την μαστιχα για την καπνοδοχο, που αντεχει στους 1200 βαθμους ?
Γιατι στα μερη μου την ζηταω κ δεν εχει ακουσει κανεις τιποτα! φαντασου...
κ εννοειται οτι κανεις απο τους φιλους μου που εχουν ενεργειακο τζακι δεν εχει βαλει...
αν ξερει κ καποιος αλλος , μου λεει

Υ.γ πως περνετε αυτα που λεει καποιος σ ενα μυνημα του και τα ποσταρεται με μπλε πλαισιο στο δικο σας μηνυμα?

nikolaras
05-04-13, 23:34
Το ανοικτό δοχείο διαστολής διάβασα τώρα ότι πρέπει να είναι από γαλβανισμένη λαμαρίνα,εμένα είναι πλαστικό στην ταράτσα,τι προτείνετε?το πλαστικό μπορεί να τρυπήσει με την πάροδο του χρόνου ?

άσχετο,σημαντικό site για όλους
http://www.4m.gr/services/texper/therm3.html
Το ανοιχτό δοχείο, πρέπει να είναι μεταλλικό, από υλικό που δεν σκουριάζει, μπορείς να βάλεις ένα παλιό θερμοσίφωνα.
Το πλαστικό υπάρχει περίπτωση να λιώσει σε περίπτωση εκτόνωσης ατμού - βραστού νερού κατά την υπερθέρμανση.

nikolaras
05-04-13, 23:37
καλησπερα σε ολους
στελιο ,μπορεις να μου πεις πως λενε την μαστιχα για την καπνοδοχο, που αντεχει στους 1200 βαθμους ?
Γιατι στα μερη μου την ζηταω κ δεν εχει ακουσει κανεις τιποτα! φαντασου...
κ εννοειται οτι κανεις απο τους φιλους μου που εχουν ενεργειακο τζακι δεν εχει βαλει...
αν ξερει κ καποιος αλλος , μου λεει

Υ.γ πως περνετε αυτα που λεει καποιος σ ενα μυνημα του και τα ποσταρεται με μπλε πλαισιο στο δικο σας μηνυμα?

Ο Στέλιος μάλλον εννοεί αυτή τη πάστα:
http://www.toolnet.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BB%C F%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/%CE%9C%CE%BF%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82&%CE%A3%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CE%B9/%CE%A3%CE%99%CE%9B%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%9D%CE%97DENBRAVENFIRESEALANT017292.html
Υ.Γ. πατάς απάντηση με παράθεση.

h3342
06-04-13, 11:57
ερώτηση αν τα 2 ασφαλιστικά(πίεσης και θερμοκρασίας) που έχω βάλει και είναι εξωτερικά και θα βρέχονται υπάρχει κάποιο πρόβλημα,

ευχαριστώ59460

Techsprt
06-04-13, 16:21
ερώτηση αν τα 2 ασφαλιστικά(πίεσης και θερμοκρασίας) που έχω βάλει και είναι εξωτερικά και θα βρέχονται υπάρχει κάποιο πρόβλημα,

ευχαριστώ59460

Δεν καταλαβαίνω απο την φωτό,αλλά πρέπει να είναι κοντά στην εστία,για να μεταφέρεις τα νερά που θα εκτονωθούν έξω,βάζεις ένα σωληνάκι.
Δεν έχει να κάνει με την βροχή αλλά με την λειτουργικότητα.

gwdeeper
06-04-13, 17:13
Ο Στέλιος μάλλον εννοεί αυτή τη πάστα:
http://www.toolnet.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BB%C F%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/%CE%9C%CE%BF%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82&%CE%A3%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CE%B9/%CE%A3%CE%99%CE%9B%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%9D%CE%97DENBRAVENFIRESEALANT017292.html
Υ.Γ. πατάς απάντηση με παράθεση.

s eyxaristw poly!!!

h3342
06-04-13, 19:02
Δεν καταλαβαίνω απο την φωτό,αλλά πρέπει να είναι κοντά στην εστία,για να μεταφέρεις τα νερά που θα εκτονωθούν έξω,βάζεις ένα σωληνάκι.
Δεν έχει να κάνει με την βροχή αλλά με την λειτουργικότητα.

Ηλία,μα όταν ανοίξουν τα ασφαλιστικά θα είναι εξωτερικά απο το σπίτι οπότε θα πετάξουν το νερό έξω,γιατί να τα έχω μέσα στο σπίτι και να τα οδηγώ με σωλήνα έξω?
τελοσπαντων αφου δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα, ολα καλά, ευχαριστώ

Techsprt
06-04-13, 19:04
Ηλία,μα όταν ανοίξουν τα ασφαλιστικά θα είναι εξωτερικά απο το σπίτι οπότε θα πετάξουν το νερό έξω,γιατί να τα έχω μέσα στο σπίτι και να τα οδηγώ με σωλήνα έξω?
τελοσπαντων αφου δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα, ολα καλά, ευχαριστώ

Για να παίρνουν αίσθηση άμεσα,κυρίως η θερμοκρασίας.

h3342
07-04-13, 22:50
59483Καλησπέρα,

Σήμερα άναψα για πρώτη φορά το τζάκι, θυμίζω H2oceano 28κw με 10 σώματα,τα 2 κλειστά,και ηλιακo 160 λιτρα,28φ χαλκους,απόσταση τζάκι-κολεκτέρ μεγάλη,περίπου 10 μέτρα,περίπου 18 β εξωτερική θερμοκρασία,με ξερά ξύλα,το ανοιχτό δοχείο στην ταράτσα είναι περίπου 2 μέτρα ψηλότερα απο τον ηλιακό μου(το manual γραφει να είναι τουλάχιστον 3μ)

ο κυκλοφορητης της wilo ρυθμισμενος στους 40 β και η τρίοδη στους 55β.

Γρήγορα σε μερικά λεπτά έφτασε στους 40 β και δουλευε ο κυκλοφορητης και εκανε bypas μέχρι που σε περίπου 15λεπτά έφτασε στους 55β και άρχισε να στέλνει η τρίοδη στα σώματα και στο ηλιακό,γρήγορα όλα τα σώματα έκαιγαν και το νερό καυτό(αν και είχε λίγο ζεστό το ηλιακό απο τον ήλιο)

Πολύ καλή κατανάλωση μου φάνηκε με σύγκριση όμως το παλιό μας μή ενεργιακό τζάκι που είχαμε,
το τζάκι με λίγα ξύλα δουλευε σταθερά στους 60, λίγο το φόρτωσα και πήγε στους 70 αμέσως,πιο πολύ δεν το πίεσα,δεν ξέρω αν χρειάζεται να το πιέσω πιο πολύ να φύγουν όλες οι μυρωδιές.

η ρυθμιση του κυκλοφορητη και τις τριόδου πως σας φαίνεται?

pet.pan2
08-04-13, 07:52
Καλημέρα. Έχω τοποθετήσει ένα τζάκι H2Oceano 23w και σφυρίζει η αεροκουρτινα υπερβολικα,ιδιαίτερα όταν φυσάει έξω. Μάλλον εισέρχεται με ταχύτητα ο αέρας από την αεροκουρτινα και σφυρίζει. απο κάτω παίρνει αέρα με ρυθμιζόμενο κλαπέτο από σωλήνα Φ125.πως θα λυθεί αυτό το πρόβλημα

nikolaras
08-04-13, 08:43
59483Καλησπέρα,

Σήμερα άναψα για πρώτη φορά το τζάκι, θυμίζω H2oceano 28κw με 10 σώματα,τα 2 κλειστά,και ηλιακo 160 λιτρα,28φ χαλκους,απόσταση τζάκι-κολεκτέρ μεγάλη,περίπου 10 μέτρα,περίπου 18 β εξωτερική θερμοκρασία,με ξερά ξύλα,το ανοιχτό δοχείο στην ταράτσα είναι περίπου 2 μέτρα ψηλότερα απο τον ηλιακό μου(το manual γραφει να είναι τουλάχιστον 3μ)

ο κυκλοφορητης της wilo ρυθμισμενος στους 40 β και η τρίοδη στους 55β.

Γρήγορα σε μερικά λεπτά έφτασε στους 40 β και δουλευε ο κυκλοφορητης και εκανε bypas μέχρι που σε περίπου 15λεπτά έφτασε στους 55β και άρχισε να στέλνει η τρίοδη στα σώματα και στο ηλιακό,γρήγορα όλα τα σώματα έκαιγαν και το νερό καυτό(αν και είχε λίγο ζεστό το ηλιακό απο τον ήλιο)

Πολύ καλή κατανάλωση μου φάνηκε με σύγκριση όμως το παλιό μας μή ενεργιακό τζάκι που είχαμε,
το τζάκι με λίγα ξύλα δουλευε σταθερά στους 60, λίγο το φόρτωσα και πήγε στους 70 αμέσως,πιο πολύ δεν το πίεσα,δεν ξέρω αν χρειάζεται να το πιέσω πιο πολύ να φύγουν όλες οι μυρωδιές.

η ρυθμιση του κυκλοφορητη και τις τριόδου πως σας φαίνεται?

Δεν κάνει κρύο για να μπορέσεις να κάνεις συγκρίσεις. Καλή η προσπάθεια όμως.
Το τζάκι φαίνεται να δουλεύει σωστά.
Ο κυκλοφορητής είναι πολύ χαμηλά εκεί που τον ρύθμισες, πρέπει να ρυθμιστεί από 55 και πάνω.
Οπως είπες πρέπει να το κάψεις το τζάκι πολύ δυνατά για πολύ ώρα για να φύγουν οι μυρωδιές.
Στη θέση σου θα έκανα και μια ωραία εκτόνωση, για να δοκιμάσω το ανοιχτό δοχείο....

nikolaras
08-04-13, 08:47
Καλημέρα. Έχω τοποθετήσει ένα τζάκι H2Oceano 23w και σφυρίζει η αεροκουρτινα υπερβολικα,ιδιαίτερα όταν φυσάει έξω. Μάλλον εισέρχεται με ταχύτητα ο αέρας από την αεροκουρτινα και σφυρίζει. απο κάτω παίρνει αέρα με ρυθμιζόμενο κλαπέτο από σωλήνα Φ125.πως θα λυθεί αυτό το πρόβλημα

Ο Στέλιος είναι ο ειδικός που θα σου απαντήσει. Θα σου πω όμως ότι η καμινάδα σου έχει πολύ μεγάλο εφελκυσμό.
Κοίταξε αν στο σπίτι σου έχεις κάτι ανοιχτό ή μπάζουν τα παράθυρα και σε συνδυασμό με τον εφελκυσμό της καμινάδας δημιουργείται τέτοιο ρεύμα;

Rainbowalker
08-04-13, 12:28
Φίλε Nikolara ίσως έχεις δίκιο. Και μακάρι να έχεις δίκιο. Με πείθεις.
Λες Αυτά που γράφεις είναι δικαιολογίες νεοσύλλεκτου τραπεζοκόμου, γιατί είναι αστεία να τα λες, χωρίς να έχεις βιώματα, αλλά μόνο ακούσματα και συμβουλές από τρίτους.......
Εδώ θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι είσαι λάθος, γιατί αυτός ο φίλος μου που μου είπε για τις ουσίες που αναδύονται στο χώρο είναι μεταλλειολόγος του Πολυτεχνείου με μεταπτυχιακό, υπεύθυνος σε μεταλλεία στην Ελλάδα και Κύπρο, δεν έχει σχέση με οικοδομές-κατασκευές, δεν είναι μηχανολόγος, δεν είναι τζακάς, δεν γνωρίζει από ενδοδαπέδιες και τα σχετικά και γενικά δεν έχει κανένα οικονομικό όφελος αν θα βάλω ενδοδαπέδια ή όχι. Απλά είπε τη γνώμη του για τα υλικά που θερμαίνονται καθώς είναι κάτι το οποίο έχει σχέση με το επάγγελμα του. Ότι δηλαδή όταν ζεσταίνεις ένα υλικό αυτό αναδύει κάποιες ουσίες που περιέχει και που μπορεί να είναι βλαβερές για τον άνθρωπο. Μακάρι να κάνει λάθος.
Έχεις δίκιο πάντως για τους μηχανολόγους που δεν γνωρίζουν για τα τζάκια, αλλά όχι όλοι. Με έναν που μίλησα μου είπε εμμέσως πλην σαφώς ότι δεν ξέρει από τζάκια και προσπαθούσε να μου πουλήσει αντλία θερμότητας ότι καταναλώνει λίγο, κατακρίνοντας τα τζάκια, ότι θα ακριβύνει το ξύλο, ότι δεν είναι ασφαλή και τέτοιες …μην πω.
Συμφωνώ ότι η ενδοδαπέδια είναι το μέλλον της θέρμανσης και γι αυτό ρώτησα αν μπορεί να συνδυαστεί με παρκέ και μου είπαν ότι γίνεται. Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω.
Η3342 το Oceano 28 που έβαλες μήπως είναι μεγάλο και τρώει πολύ; Μήπως το 23 είναι προτιμότερο για 150 τμ;
Πάντως, ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Techsprt
08-04-13, 12:32
Απλά είπε τη γνώμη του για τα υλικά που θερμαίνονται καθώς είναι κάτι το οποίο έχει σχέση με το επάγγελμα του. Ότι δηλαδή όταν ζεσταίνεις ένα υλικό αυτό αναδύει κάποιες ουσίες που περιέχει και που μπορεί να είναι βλαβερές για τον άνθρωπο.

Απλή λογική είναι,για κάθε χρήση υπάρχει το ανάλογο υλικό και ο κατάλληλος τεχνίτης.

KOSTASP82
08-04-13, 18:25
Φίλε Nikolara ίσως έχεις δίκιο. Και μακάρι να έχεις δίκιο. Με πείθεις.
Λες Αυτά που γράφεις είναι δικαιολογίες νεοσύλλεκτου τραπεζοκόμου, γιατί είναι αστεία να τα λες, χωρίς να έχεις βιώματα, αλλά μόνο ακούσματα και συμβουλές από τρίτους.......
Εδώ θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι είσαι λάθος, γιατί αυτός ο φίλος μου που μου είπε για τις ουσίες που αναδύονται στο χώρο είναι μεταλλειολόγος του Πολυτεχνείου με μεταπτυχιακό, υπεύθυνος σε μεταλλεία στην Ελλάδα και Κύπρο, δεν έχει σχέση με οικοδομές-κατασκευές, δεν είναι μηχανολόγος, δεν είναι τζακάς, δεν γνωρίζει από ενδοδαπέδιες και τα σχετικά και γενικά δεν έχει κανένα οικονομικό όφελος αν θα βάλω ενδοδαπέδια ή όχι. Απλά είπε τη γνώμη του για τα υλικά που θερμαίνονται καθώς είναι κάτι το οποίο έχει σχέση με το επάγγελμα του. Ότι δηλαδή όταν ζεσταίνεις ένα υλικό αυτό αναδύει κάποιες ουσίες που περιέχει και που μπορεί να είναι βλαβερές για τον άνθρωπο. Μακάρι να κάνει λάθος.
Έχεις δίκιο πάντως για τους μηχανολόγους που δεν γνωρίζουν για τα τζάκια, αλλά όχι όλοι. Με έναν που μίλησα μου είπε εμμέσως πλην σαφώς ότι δεν ξέρει από τζάκια και προσπαθούσε να μου πουλήσει αντλία θερμότητας ότι καταναλώνει λίγο, κατακρίνοντας τα τζάκια, ότι θα ακριβύνει το ξύλο, ότι δεν είναι ασφαλή και τέτοιες …μην πω.
Συμφωνώ ότι η ενδοδαπέδια είναι το μέλλον της θέρμανσης και γι αυτό ρώτησα αν μπορεί να συνδυαστεί με παρκέ και μου είπαν ότι γίνεται. Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω.
Η3342 το Oceano 28 που έβαλες μήπως είναι μεγάλο και τρώει πολύ; Μήπως το 23 είναι προτιμότερο για 150 τμ;
Πάντως, ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

ok....
Τις σωληνες για τα σωματα πυ θα βαλεις αφου δεν εχεις σκοπο να καταλαβεις τα πλεονεκτηματα της ενδοδαπεδειας απο πυ θα τις περασεις???
δεν θα τις περασεις στο πατωμα??? δεν θα ζεσταινονται αυτες ??? και με 75 βαθμους μαλιστα??? δεν θα ζεσταινουν το πλακακι ????? δεν θα αναδυονται μυρωδιες???? 10 σωματα απο 10 μετρα αποσταση μεσο ορο = 20 μετρα σωληνα πανε ελα ισον με 200 μετρα σωληνα στο πατωμα αν τ πολαπλασιασεις με 28 χιλιοστα εμβαδο επιανειας που καλυπτει το σπιραλ τους ισουτε με 5,6 τετραγωνικα μετρα καλυψης δαπεδο
στειλτα στον φιλο σου τον μεταλειολογο αυτα στειλτου και ενα πλακακι να σου βγαλει το ποσοστο των ουσιων που θα αναπνεεις απο τωρα να ξερεις τι σου γινετε...
δεν ειμαι ειρωνικος αλλα μ αυτα που ακουω μαλλον πρεπει να ξαναπαμε να ζησουμε σε σπηλιες ωστε να αναπνεουμε ολοφρεσκο καθαρο αερα ή να κλειστουμε σε γυαλες...
αν δεν θελεις φιλε μου να ανοιξεις τα ματια σου για το μελλον σου τι να σου πω εγω δεν ξαναπαιρνω θεση για δικο σου θεμα
προσπαθησε να σου πουλησει αντλια θερμοτητας λες, και??? με ηλιακα κατοπτρα και με φωτοβολταικα αν μπορεις να βαλεις τι πιο καλυτερο υπαρχει? λεω εγω τωρα

h3342
08-04-13, 21:18
Rainbowalker,από μελέτη μηχανολόγου μου πρότεινε οτι το Η2oceano 23kw θα με κάλυπτε,αλλά οριακά,
εγώ προτιμούσα το 23 kw γιατί ήταν πολύ πιο μικρό και δεν ήθελα το τζάκι να φάει όλο τον τοίχο,
αλλά όπως είχε γράψει και ένας φίλος εδώ στο φόρουμ,το μεγάλο τζάκι μικρό γίνεται,το μικρό όμως μεγάλο δεν γίνεται.
η διαφορά του 23 kw me to 28kw ήταν 250 ευρώ, έτσι προτίμησα το μεγάλο,
πάντως θετικό οτι έχει μεγάλο μπόιλερ το τζάκι(130λιτρα),και να χαμηλώσει η φωτιά παραμένει για αρκετή ώρα στους 55βαθμους και στέλνει σε σώματα

nikolaras
09-04-13, 00:21

Εχεις ιδέα τι θερμοκρασία έχει το πλακάκι σου το καλοκαίρι;..... Δεν χρειάζεται κάποιος ειδικός ή κάποια μεταπτυχιακά για αυτό (σε σχέση με την θερμοκρασία που έχει το πλακάκι της ενδοδαπέδιας τον χειμώνα).
Το πλακάκι δεν είναι μέταλλο και οι θερμοκρασίες δεν είναι ακραίες......
Εχεις ιδέα ότι το ντόπιο τσίπουρο που πίνεις μπορεί να έχει χαλκό (μέταλλο) σε ποσοστά που είναι απαγορευμένα; Αυτό το γνωρίζει ο φίλος σου ο μεταλλειολόγος; Το μέτρησε ποτέ;

pet.pan2
09-04-13, 07:44
Ο Στέλιος είναι ο ειδικός που θα σου απαντήσει. Θα σου πω όμως ότι η καμινάδα σου έχει πολύ μεγάλο εφελκυσμό.
Κοίταξε αν στο σπίτι σου έχεις κάτι ανοιχτό ή μπάζουν τα παράθυρα και σε συνδυασμό με τον εφελκυσμό της καμινάδας δημιουργείται τέτοιο ρεύμα;
Καλημέρα.σφυριζει η αεροκουρτινα οταν έχει αέρα έξω,αλλά μόλις ανοίγω το κλάπε απο κατω τέρμα , το σφύριγμά μειώνετε.

Rainbowalker
09-04-13, 17:27
*Ps
Σε παρακαλώ να μιλάς πιο ωραία σε άτομα που αφιερώνουν πολύ χρόνο ώστε να μοιράζονται γνώσεις και εμπειρίες αφιλοκερδώς

Αυτό για μένα ήταν;

h3342
09-04-13, 18:57
Αυτό για μένα ήταν;

για εσένα πήγαινε, αλλά το έσβησα γιατί παρεξήγησα αυτό που έγραψες,συγνώμη

πράγματι και εγώ έχω ακούσει απο διάφορους που δεν έχουν όμως σχέσει με το αντικείμενο,αυτό που λες και εσύ, ότι στην Ιταλία π.χ έχει απαγορευτεί ή δεν την χρησιμοποιούν πλέον για το λόγο που λες και εσυ, επειδή όταν ζεσταίνεται το πλακάκι αυτό αναδύει κάποιες ουσίες που περιέχει και που μπορεί να είναι βλαβερές ή δημιουργεί αλλεργίες για τον άνθρωπο..

Rainbowalker
09-04-13, 19:04
Όπως ακριβώς το είπες, άτομα που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο. Απλά αυτός ο φίλος μου έχει αντικείμενο την εκμετάλλευση υλικών, πετρωμάτων και γνωρίζει κάτι παραπάνω.
Τελοσπάντων, θα το ψάξω λίγο και τα ξανά λέμε.

amorianos
09-04-13, 20:24
τα πραγματα αλλαζουν και υλικά που θεωρουνταν ασφαλή τωρα δεν είναι
σε μια μια παρουσιαση για κόλες πλακιδίων και αρμόστοκούς που βρεθηκα
μας ειπαν για το ποσο υπαρχουν εκπομπές πτητικών οργανικών ενώσεων
επιβλαβείς και μεσα απο το πλακάκι!!
και να προτιμουμε υλικα με χαμηλες εκπομπές πτητικών οργανικών ενώσεων

nikolaras
10-04-13, 07:32
Πραγματικά αυτά που λένε οι "ειδικοί" για τις εκπομπές ρύπων των υλικών τα τελευταία χρόνια είναι καταιγιστικά , αλλά κατά τη γνώμη μου υπερβολές.
Αν είναι έτσι όπως τα λένε θα πρέπει να πάρουμε τα βουνά και να ζούμε σε σπηλιές για να μην κινδυνεύουμε, αν δεν μας φάνε οι αρκούδες.
Μου είναι παντελώς αδιανόητο να δεχθώ ότι ένα πλακάκι στους 30 βαθμούς εκπέμπει ρύπους λόγω θερμότητας.....
Σκεφθείτε και το ενδεχόμενο αποπροσανατολισμού του καταναλωτή προς συμφέροντα μεγαλοεταιριών. Αυτό μου φαίνεται πιο λογικό, από ότι το πλακάκι εκπέμπει στους 30 βαθμούς.
Οσο για τα προβλήματα αλλεργιών και λοιπών προβλημάτων υγείας που αναφέρονται, ξέρουν πολύ καλύτερα αυτοί που ζουν με ενδοδαπέδια εδώ και πολλά χρόνια, γνωρίζω τουλάχιστο 50 άτομα, όλων των ηλικιών που έχουν στο σπίτι τους ενδοδαπέδια τα τελευταία 10 - 20 χρόνια και σφύζουν όλοι άκρας υγιείας.
Μου θυμίζει το βίντεο με τον ακρωτηριασμένο στο youtube που μετά από λίγο περπατάει....

h3342
10-04-13, 13:40
διαβασα για τα καλορυφερ το παρακάτω :

Η ισχύ̋ σε kcal/h ή kW των θερμαντικών σωμάτων αναφέρεται ακόμα στην Ελλάδα σε
συνθήκε̋ 90β
/70β
/20β
, δηλ. με νερό προσαγωγή̋ 90β
, νερό απαγωγή̋ 70β
και
θερμοκρασία χώρου 20β
. Στη Δ. Ευρώπη χρησιμοποιούνται σήμερα οι συνθήκε̋
75β
/65β
/20β

και ρωτάω εγώ για να έχεις την μέγιστη απόδοση στα καλορυφέρ πρέπει δηλ. να στέλνεις νερό απο το τζάκι με 90β ??

stelios1
10-04-13, 21:02
διαβασα για τα καλορυφερ το παρακάτω :

Η ισχύ̋ σε kcal/h ή kW των θερμαντικών σωμάτων αναφέρεται ακόμα στην Ελλάδα σε
συνθήκε̋ 90β
/70β
/20β
, δηλ. με νερό προσαγωγή̋ 90β
, νερό απαγωγή̋ 70β
και
θερμοκρασία χώρου 20β
. Στη Δ. Ευρώπη χρησιμοποιούνται σήμερα οι συνθήκε̋
75β
/65β
/20β

και ρωτάω εγώ για να έχεις την μέγιστη απόδοση στα καλορυφέρ πρέπει δηλ. να στέλνεις νερό απο το τζάκι με 90β ??

Οσο μεγαλυτερη θερμοκρασια δινεις στα σωματα τοσο πιο ''ισχυρα'' γινονται (μην μπερδευεις την αποδοση, με τον βαθμο αποδοσης, αυτος ειναι αλλο πραγμα), τοσο πιο πολλες θερμιδες θα αποδωσουν. Για αποδοση ισχυος μιλαμε λοιπον. Επικρατει ομως φιλε μου τεραστια διαστασιολογηση (παραπανω ''φετες") γ αυτο και στην πραξη αποδιδουν αρκετα καλα στα περισσοτερα σπιτια και με πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Βεβαια σε ακραιες θερμοκρασιες εξω η διαφορα απο 70 η 90 βαθμων θα φανει, αλλα κατα κανονα παρα-αρκουν σε ολα τα σπιτια τα σωματα ακομα και στ χαμηλοτερες θερμοκρασιες λειτουργιας τους. Σιγουρα θα εχεις καλυτερο βαθμο αποδοσης στο ολο συστημα ανεβαζοντας τ θερμοκρασια στους 90 (αποδοση εννοω εδω τον βαθμο αποδοσης) αλλα το ρισκαρεις? Η ενδοδαπεδια ταιριαζει γαντι εδω, ισως να πεφτει καπως ο βαθμος αποδοσης της εστιας σε σχεση με μια ιδια σε σωματα καλοριφερ και υψηλοτερες θερμοκρασιες, αλλα αντισταθμιζεται αυτο στ πολλαπλασιο του απο ενα σωρο αλλα ωφελη..

stelios1
10-04-13, 21:16
Ε και τι θα γινει με αυτα τα υλικα πια! Ολα τα πλακακια με κολλα ειναι κολλημενα να τα ξηλωσουμε? Τι θα πει.. να προτιμαμε υλικα με χαμηλες εκπομπες πτητικων οργανικων ενωσεων!.. Το Ντι Ντι Τι καποτε και μετα τον Αμιαντο τα απαγορεψανε, μεχρι να ξανα κανουν αυτο (που δεν προκειται, τερτιπια ειναι μονο) εμεις θα βαζουμε τα πιο φτηνα υλικα και τα πιο δοκιμασμενα..

Techsprt
11-04-13, 20:08

Η διαφορά θερμοκρασίας προσαγωγής και επιστροφής είναι η απόδοση στον χώρο σε σχέση με την ταχύτητα και την διαφορά εσωτερικής και εξωτερικής θερμοκρασίας.
Σε μπέρδεψα ?
Δεν είναι απλό να υπολογίσεις τις απαιτούμενες θερμίδες και αυτοματισμούς(χώρια που η εξωτερική αντιστάθμιση είναι απαραίτητη).Έτσι για λόγους οικονομίας στην αγορά επικράτησε αυτό που λέει ο Στέλιος,και δεν είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας το αποτέλεσμα.
Ειδικά σε μονοκατοικίες είναι μικρό το σφάλμα για να ασχοληθείς,ίσως στο μέλλον να βελτιωθεί η κατάσταση και στην παραμικρή λεπτομέρεια,αλλά σήμερα δεν υπάρχει χρήμα.

h3342
12-04-13, 11:04
προς αγοραστές H2oceano και όχι μόνο,ηλεκτρική σούβλα αξίζει η αγορά της? γύρω στα 135 ευρώπουλα άκουσα οτι κάνει

gandreas
13-04-13, 22:45
προς αγοραστές H2oceano και όχι μόνο,ηλεκτρική σούβλα αξίζει η αγορά της? γύρω στα 135 ευρώπουλα άκουσα οτι κάνει

Εγώ πήρα μια με 20 ευρώ και καθαρισα. Λίγο προσαρμογή θέλει.

gandreas
13-04-13, 22:50
http://img.tapatalk.com/d/13/04/14/e2ere8e5.jpg
Έκανα την πρώτη δοκιμή και πήγαν όλα καλά. Αυτά τα νερά που έτρεξαν από μέσα (και μονο για λίγη ώρα) σε όλη την επιφάνεια, είναι φυσιολογικά; αυτό είναι που δημιουργεί τη πίσσα;

h3342
14-04-13, 01:09
Αντρέα τα ξύλα σου πρέπει να ήταν χλωρά,ε? και εγώ με το που έβαλα 2-3 χλωρά ξύλα έβλεπα υγροποιήσεις μέσα.

γράψε αν έχεις χρόνο μερικές πληροφορίες όπως σε τι βαθμό ξεκινάει ο κυκλοφορητής,αν έχεις βάλει κιτ,σε πόσο χρόνο ζεσταίνονται τα σώματα,τρίοδη θερμοστατική έχεις βάλει?
Τέλος όποτε μπορείς ανέβασε και καμιά φώτο του τζακιού και της καμινάδας σου

gandreas
14-04-13, 21:20
Αντρέα τα ξύλα σου πρέπει να ήταν χλωρά,ε? και εγώ με το που έβαλα 2-3 χλωρά ξύλα έβλεπα υγροποιήσεις μέσα.

γράψε αν έχεις χρόνο μερικές πληροφορίες όπως σε τι βαθμό ξεκινάει ο κυκλοφορητής,αν έχεις βάλει κιτ,σε πόσο χρόνο ζεσταίνονται τα σώματα,τρίοδη θερμοστατική έχεις βάλει?
Τέλος όποτε μπορείς ανέβασε και καμιά φώτο του τζακιού και της καμινάδας σου

Είναι με ανοικτό δοχειο και έχει μόνο την βαλβίδα ασφαλείας 98 και 2 bar.
Ο κυκλοφοριτης ανοίγει στους 50 βαθμους όπου με λίγα ξύλα τους έπιασε σε 20 λεπτά. Χαλαρά έκαιγε για 4 ώρες στους 60 βαθμους με 5-7 κιλά ξύλα (περίπου) αλλά με εξωτερική θερμοκρασία περίπου 20 βαθμους. τώρα που το λες ίσως να ήταν βρεγμένα μια και τα είχα στο μπαλκόνι.

Το τζάκι το δουλεύω 1 μήνα σχεδόν μονος μου κατά 90% και ετσι όλα τα υδραυλικά με γυψοσανιδες μου κόστισαν περίπου 800 ευρώ. Για να μου το τοποθετήσουν ήθελαν 1500 ο υδραυλικός και άλλα τόσο γκρέμισμα με γυψοσανιδες. Πρέπει να γλίτωσα τουλάχιστον 2.000:D

h3342
14-04-13, 21:46
Αντρέα έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά!πιάνουν τα χέρια σου και φαίνεται!
ναι τα ξύλα αν είναι ξερά είναι άλλο πράγμα!
Στην καμινάδα έχεις βάλει μία 45άρα γωνία και μετά βγαίνει ευθεία πάνω?απλή inox είναι,ε?στις ενώσεις τι έχεις βάλει?
ο κυκλοφορητής σου είναι ο wilo 30/4 B κλάση?
το ασφαλιστικό τις πίεσης το μαύρο δεν το έχεις συνδέσει με σωλήνα να βγαίνει έξω?

amorianos
14-04-13, 22:46
Είναι με ανοικτό δοχειο και έχει μόνο την βαλβίδα ασφαλείας 98 και 2 bar.
Ο κυκλοφοριτης ανοίγει στους 50 βαθμους όπου με λίγα ξύλα τους έπιασε σε 20 λεπτά. Χαλαρά έκαιγε για 4 ώρες στους 60 βαθμους με 5-7 κιλά ξύλα (περίπου) αλλά με εξωτερική θερμοκρασία περίπου 20 βαθμους. τώρα που το λες ίσως να ήταν βρεγμένα μια και τα είχα στο μπαλκόνι.

Το τζάκι το δουλεύω 1 μήνα σχεδόν μονος μου κατά 90% και ετσι όλα τα υδραυλικά με γυψοσανιδες μου κόστισαν περίπου 800 ευρώ. Για να μου το τοποθετήσουν ήθελαν 1500 ο υδραυλικός και άλλα τόσο γκρέμισμα με γυψοσανιδες. Πρέπει να γλίτωσα τουλάχιστον 2.000:D

η καμινάδα με σπιράλ εχω ακούσει είναι επικύνδινη για φώτια
για ρώτα τους ειδικούς

kakou
15-04-13, 18:35
Γνωριζει κανεις,πως μπορω να κανω κολληση χαλκοσωληνα σε ανοιχτο δοχειο διαστολης που δεν εχει τρυπες?εχω στο εξοχικο,παλιο τζακι καλοριφερ μαντεμενιο αλλα ανοιχτο,που το δοχειο το γεμιζεις με λαστιχο,δεν εχει φλοτερ,και εχει σαπισει το παλιο δοχειο και παραγγειλα ενα καινουργιο,μου το εφταξαν και τωρα πρεπει να παω να το βαλω

gandreas
15-04-13, 18:35
η καμινάδα με σπιράλ εχω ακούσει είναι επικύνδινη για φώτια
για ρώτα τους ειδικούς

Θα ρωτήσω αν και η καμινάδα σπιράλ ήταν από το προηγούμενο τζάκι.

gandreas
15-04-13, 18:48
Αντρέα έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά!πιάνουν τα χέρια σου και φαίνεται!
ναι τα ξύλα αν είναι ξερά είναι άλλο πράγμα!
Στην καμινάδα έχεις βάλει μία 45άρα γωνία και μετά βγαίνει ευθεία πάνω?απλή inox είναι,ε?στις ενώσεις τι έχεις βάλει?
ο κυκλοφορητής σου είναι ο wilo 30/4 B κλάση?
το ασφαλιστικό τις πίεσης το μαύρο δεν το έχεις συνδέσει με σωλήνα να βγαίνει έξω?

σε ευχαριστώ,
ο κυκλοφορητής είναι wilo-star=RS30/6 και είναι για λίγα σώματα (5) άσχετα που το τζάκι είναι για 15 :) στην δοκιμή που έκανα δεν πέταξε καθόλου νερό και στην ποιο δυνατή σκάλα του και ας είναι το δοχείο στο 1,5 μέτρο πάνω από το καλοριφέρ αντί για 3μέτρα. (εδώ ενθαρρύνθηκα από τον Νικόλα που μου είπε ότι το δικό του είναι στους 70 πόντους)
η εκτόνωση έχει συνδεθεί και έχω βάλει 2 εξαεριστηκά και το ανόδιο.
Η καμινάδα είναι φ25 με αλουμινοταινία συνδεμένη
Το ανοικτό δοχείο είναι περίπου 50 λίτρα

Την πόρτας επίσκεψης την έκανα από γυψοσανίδα και είναι μια χαρά, το αναφέρω μια και μερικοί λένε ότι δεν γίνετε ....

http://img.tapatalk.com/d/13/04/16/a5uhabyd.jpg

http://img.tapatalk.com/d/13/04/16/uvujujaj.jpg

antoni11
16-04-13, 17:11
Καλησπερα κι απο μενα σε ολα τα παιδια!

Καταρχην να πω συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια που προσφερουν τις γνωσεις τους για να βοηθησουν ολους τους υπολοιπους και ιδιαιτερα στο Νικολαρα που εχει αφιερωσει τοσες ωρες για ολους εμας που δεν ξερουμε.Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε καποιες ερωτησεις που θελω να κανω εφοσον βεβαια ειναι εφικτο.Παρακατω παραθετω ενα πολυ προχειρο σκαριφιμα της κατοψης του εξοχικου μου στο οποιο θελω να τοποθετησω ενεργειακο τζακι-καλοριφερ.Το εξοχικο μου εχει 2 οροφους απο 45 περιπου τετραγωνικα μετρα ο καθενας,(στην εικονα ειναι μονο ο δευτερος οροφος αλλα κι ο πρωτος το ιδιο ακριβως ειναι) μετρια μονωση και κουφωματα PCV με διπλα τζαμια.Στην εικονα τα ανοιγματα ειναι με κοκκινο χρωμα ενω η πρασινη γωνια ειναι η γωνια που βρισκεται τωρα ενα απλο ανοιχτο χτιστο τζακι το οποιο θα αντικατασταθει με ενεργειακο τζακι-καλοριφερ.Αφου λοιπον διαβασα και τις 103 σελιδες του ποστ γιανα μου λυθουν καποιες αποριες,μπηκα στο ελληνικο site της Kratki για να δω τα προιοντα της και θελω να ρωτησω τα εξης:

1)Αυτη τη στιγμη το σπιτι δεν εχει απολυτως τιποτα!Ουτε σωματα,δηλαδη η εγκατασταση θα γινει απο την αρχη...σκεφτομαι να αγορασω το MAYA της Kratki το οποιο αποδιδει 12 Kw.Αν υποθεσουμε οτι περιορισμος χρηματων δεν υπαρχει,να προτιμησω την εκδοση με βερμικουλιτη η την απλη?Επισης ειδα στο site της kratki διαφορα αλλα χρησιμα πραγματα οπως ηλεκτρονικο ταμπερ αερα,εναλλακτες νερου και καμιναδας κλπ.Εσεις απο ολα αυτα τι θα μου προτεινατε να βαλω μιας και θα κανω την εγκατασταση απο την αρχη (λαβετε υποψην σας οτι δεν εχω καθολου υπογειο η εστω καποιο χωρο για την τοποθετηση δοχειου αδρανειας)?

2)Μεσα στο μπανιο υπαρχει απλος θερμοσιφωνας.Αυτο που θελω να κανω ειναι να τον βγαλω και στη θεση του να βαλω ή ενα μποιλερ τριπλης ενεργειας που θα ενωνεται με ηλιακους συλλεκτες η΄εναν ηλιακο θερμοσιφωνα τριπλης ενεργειας κατευθειαν πανω στη σκεπη.

3)Με αυτα που θελω να κανω αναγκαστικα θα πρεπει να βαλω κλειστο δοχειο διαστολης σωστα?

Σας ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα!

59581

h3342
16-04-13, 23:42
φίλε αντώνη λεπτομέρεις θα σου πουν οι ποιο έμπειροι,

εγώ να ρωτήσω έχει 12kw απόδοση συνολική? άρα στο νερό πόσο έχει?7-8κw? μου φαίνεται πολύ λίγη αν είναι έτσι,επίσης και τα 18λίτρα του μπόιλερ του τζακιού για εμένα είναι λίγα,

gandreas
19-04-13, 22:49
Ξέρει κάποιος πως συνδέουμε τις 4 σωλήνες για ανοικτό δοχείο στο H2oceano?

gandreas
25-04-13, 07:11
Ξέρει κάποιος πως συνδέουμε τις 4 σωλήνες για ανοικτό δοχείο στο H2oceano?

Οι δυο μπροστά οπως το βλεπουμε ειναι για το ζεστό νερο και οι δυο πισω για το κρυο. Συνδέονται χιαστη π.χ. μπροστά δεξιά ο κυκλοφορητής πισω αριστερά η επιστροφή απο τα σώματα. Μπροστά αριστερα η εκτόνωση και πισω δεξιά η πλήρωση απο το ανοικτό δοχείο.
(μου τα ειπαν απο την αντιπροσωπία).

gandreas
27-04-13, 23:09
Να και η πρωτη δοκιμή:D

http://m.youtube.com/#/watch?v=g35Ew78Y6wI

http://m.youtube.com/my_videos

h3342
28-04-13, 22:02
Δεν μπορούμε να δούμε τα video στο youtube,για στείλε το link του βιντεο ξανά

gandreas
29-04-13, 21:18
http://m.youtube.com/#/watch?v=g35Ew78Y6wI

h3342
30-04-13, 08:56
ωραίο βίντεο!
όλα δουλεύουν σωστά,
τι διάμετρο σωλήνα έχεις βάλει για τα ασφαλιστικά και τι σωλήνα για το ανοιχτό δοχείο?
εγώ σε όλα έχω βάλει φ28 χαλκό αλλά την σωλήνα προς τα ασφαλιστικά έχω φ22 και προς το ανοιχτό δοχείο φ18(λίγο πιο μικρή απο φ22)

gandreas
03-05-13, 19:10
Ολες ειναι φ28 εκτος απο την σωλήνα του ασφαλιστικού που είναι φ22.
Η πλήρωση απο το ανοικτό δοχείο πρεπει να ειναι μεγάλη για να προλαβαίνει να συμπληρώνει το νερό. Η δικιά σου λογο οτι ειναι πολλα μετρα ψιλά το δοχειο και εχει μεγαλη πίεση μπορεί να κανει την ιδια δουλειά καο ας ειναι φ18 κατα την γνωμη μου παντα....
Ο υδραυλικός σου ειχε δωσει προσφορά με τις προδιαγραφές που σου έκανε;

Στάλθηκε από το gt-i9300 μου

gandreas
03-05-13, 19:12
.....

panosdos
10-05-13, 17:31
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά με υγεία.Έχω αγοράσει και τοποθετήσει ένα IDRO 50 στην θέση του παλιού μου τζακιού τον περασμένο Οκτώβριο.Τώρα με το τέλος της σεζόν κάλεσα κάποια συνεργεία για να καθαρίσουν την καμινάδα αλλά κανείς δεν αναλαμβάνει να το κάνει.Τι γίνεται με τις καμινάδες στα τζάκια καλοριφέρ δεν καθαρίζονται;Βέβαια όταν είχα γκρεμίσει το παλιό έπρεπε να την καθαρίσω αλλά για διάφορους λόγους αυτό δεν έγινε και τώρα δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω; Βλέποντας το cd που είχε μαζί το τζάκι διαπίστωσα ότι στην κορυφή του θαλάμου καύσης έχει ένα κλαπέτο που ανοιγοκλείνει αναλόγως με την πόρτα του τζακιού, από εκεί θα περάσουν τα καθιζήματα της καμινάδας για να πέσουν κάτω; Ανεβάζω και κάποιες φωτογραφίες για να ρίξει οποίος θέλει καμιά ματιά.Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος με το θέμα αυτό; Ευχαριστώ πολύ. 598775987859879

stelios1
10-05-13, 20:48
panosdos δεν μας τα λες ολα, γιατι δεν αναλαμβανουν τι σου λενε? Η καπνοδοχος η νεα πηγε μεχρι επανω?

panosdos
11-05-13, 09:39
Καλήμερα σε όλους.Η καμινάδα έμεινε η παλιά μόνο το πρόσθετο κομμάτι από inox που καταλήγει στο τζάκι είναι καινούργιο όλο το υπόλοιπο είναι η παλιά καμινάδα. Αυτοί που ήρθαν για να το καθαρίσουν μου λένε ότι επειδή έχει στο επάνω μέρος του θαλάμου καύσης ένα κύλινδρο όπου περνάει το νερό αυτό τους εμποδίζει να την καθαρίσουν σε συνάρτηση με τις καμπύλες που κάνει το inox.Τι να πω;Είναι πολύ δουλειά και δεν θέλουν να χαραμίσουν πολλές ώρες δεν ξέρω.Ευχαριστώ,

stelios1
11-05-13, 23:02
Αυτοι μαλλον καθαριζουν απο κατω, θελει τετραγωνη βουρτσα αναλογη της παλιας καπνοδοχου και καποιος να την καθαρισει απο ψηλα.

h3342
12-05-13, 11:01
Καλησπέρα,
μέχρι αύριο όποιος μπορεί να με βοηθήσει με την άποψη του πριν το ντύσω το τζάκι,
Θέλω να ντύσω το μπόιλερ του τζακιού με κάποιο μονωτικό ώστε να έχω καλύτερη απόδοση στο νερό.
59885

Μου προτείνουν απο τα μαγαζι με τα μονωτικά τον πετροβάμβακα με το αλουμίνιο όπως βλέπετε στην φώτο,
αλλά εγώ πιστεύω ο άσπρος κεροβάμβακας πρέπει να είναι καλύτερος αν και ακριβότερος αλλά δεν μου τον προτείνει,
εσεις τι λέτε??

panosdos
12-05-13, 13:49
stelios1 λες ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να στομώσει η καμινάδα είτε στις καμπύλες της inox είτε στο κλαπέτο του idro; το οποίο φίλε είναι πολύ στενό όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες.Πως το βλέπεις;Ευχαριστώ5989059891

wolf26
12-05-13, 18:25
Καλησπερα κι απο μενα σε ολα τα παιδια!

1)Αυτη τη στιγμη το σπιτι δεν εχει απολυτως τιποτα!Ουτε σωματα,δηλαδη η εγκατασταση θα γινει απο την αρχη...σκεφτομαι να αγορασω το MAYA της Kratki το οποιο αποδιδει 12 Kw.Αν υποθεσουμε οτι περιορισμος χρηματων δεν υπαρχει,να προτιμησω την εκδοση με βερμικουλιτη η την απλη?Επισης ειδα στο site της kratki διαφορα αλλα χρησιμα πραγματα οπως ηλεκτρονικο ταμπερ αερα,εναλλακτες νερου και καμιναδας κλπ.Εσεις απο ολα αυτα τι θα μου προτεινατε να βαλω μιας και θα κανω την εγκατασταση απο την αρχη (λαβετε υποψην σας οτι δεν εχω καθολου υπογειο η εστω καποιο χωρο για την τοποθετηση δοχειου αδρανειας)?

2)Μεσα στο μπανιο υπαρχει απλος θερμοσιφωνας.Αυτο που θελω να κανω ειναι να τον βγαλω και στη θεση του να βαλω ή ενα μποιλερ τριπλης ενεργειας που θα ενωνεται με ηλιακους συλλεκτες η΄εναν ηλιακο θερμοσιφωνα τριπλης ενεργειας κατευθειαν πανω στη σκεπη.

3)Με αυτα που θελω να κανω αναγκαστικα θα πρεπει να βαλω κλειστο δοχειο διαστολης σωστα?

Σας ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα!

59581

καλησπέρα. αν και έχω δει του γείτονα μου το maja12 KW σε 130 τ.μ να δουλεύει μια χαρά θα σου έλεγα να πάρεις ή το 15 ή το 19 γιατί έχουν μεγαλύτερη εστία .εγώ έχω το 19 και είμαι υπερ ικανοποιημένος και με 180 λιτρτα μποιλερ τριπλής .το ηλεκτρονικό που το έχω μου προσφέρει τρομερή ευκολία όταν θέλω να ζεστάνω το νερό στο μποιλερ λίγο πιο πολύ με 2 κινήσεις ανεβάζω τον κυκλοφορητή στους 70 και σε 30 λεπτά το ζεστό νερό χρήσης είναι καυτό .

stelios1
12-05-13, 20:29
[QUOTE=panosdos;18043957]stelios1 λες ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να στομώσει η καμινάδα είτε στις καμπύλες της inox είτε στο κλαπέτο του idro; το οποίο φίλε είναι πολύ στενό όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες.

Φυσιολογικα εκει δεν μενει η καπνα γιατι ειναι κοντα στην φωτια και καιγεται στο πρωτο ενα εναμιση μετρο, αλλα δε ξερω στην περιπτωση τι γινεται στα υδραυλικα τζακια.

stelios1
12-05-13, 20:37
Η3342 αυτο υαλοβαμβακας φαινεται να ειναι, σε καθε περιπτωση αφου υπαρχει νερο αντεχει οτιδηποτε εκει και το κεραμικο δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερο σαν μονωτικο (ισως και να ειναι) κυριως αντεχει αυτο σε πιο μεγαλες θερμοκρασιες οι οποιες λογω τ νερου δεν υπαρχουν εκει. Βασικο ειναι να εχει αλουμινοφυλο εξωτερικα και να κλεισει καλα να μην κυκλοφορει αερας. Νικολαρας που εισαι???

nikolaras
12-05-13, 21:06
Εδώ είμαι Στέλιο.... Τρέχω.
Το κλαπέ του ΙΔΡΟ βγαίνει εύκολα αν θέλεις να το καθαρίσεις και να έχεις πιο εύκολη πρόσβαση για καθαρισμό από εκεί και πάνω. Εγώ προσωπικά δεν καθαρίζω ποτέ καμινάδα. Καθαρίζει μόνη της αν κάψεις πολύ δυνατά το τζάκι.

panosdos
13-05-13, 10:28
Καλημέρα σε όλους ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες - συμβουλές θα δω τι θα κάνω και θα γράψω αποτελέσματα.Nikolaras καίω πολύ πεύκο γι αυτό φοβάμαι.Το κλαπέ όταν λες βγαίνει εύκολα πως γίνεται περίπου αυτό;

nikolaras
13-05-13, 13:48
Καλημέρα σε όλους ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες - συμβουλές θα δω τι θα κάνω και θα γράψω αποτελέσματα.Nikolaras καίω πολύ πεύκο γι αυτό φοβάμαι.Το κλαπέ όταν λες βγαίνει εύκολα πως γίνεται περίπου αυτό;
Το κλαπέ έχει ένα άξονα ο οποίος στηρίζεται από δεξιά και αριστερά σε 2 "διχάλες" στο σασί της εστίας. Αν σηκώσεις προς τα πάνω το κλαπέ θα βγεί από τις διχάλες και θα το πάρεις στο χέρι.
Με τον ίδιο τρόπο περίπου "μαγκώνει" και το σίδερο που βγαίνει από την πόρτα και σπρώχνει το κλαπέ.
Με λίγη προσπάθεια θα το βγάλεις, δεν είναι δύσκολο.

panosdos
13-05-13, 21:41
Ευχαριστώ πάρα πολύ nikolaras καλό βράδυ σε όλους.

h3342
14-05-13, 14:28
όχι πετροβαμβακας είναι με αλουμινοφυλο εξωτερικα.Πήρα 3 κομάτια του 1 μέτρου να ντύσω το μπόιλερ του τζακιού.
Το μεγάλο ερώτημα είναι αν προκαλεί μακροχρόνια,προβλήματα στην υγεία..

Ασφάλεια υλικού
Παρατεταμένη έκθεση μπορεί να προκαλέσει μακροχρόνια προβλήματα υγείας και αξίζει να σημειωθεί ότι ο ορισμένα είδη πετροβαμβακα είναι καταχωρημένα σαν καρκινογόνες ουσίες προς τον άνθρωπο .

h3342
14-05-13, 21:07
'Αλλη μία σημαντική ερώτηση που δεν έχει απαντηθεί εδώ :

για να μην στέλνω συνέχεια ζεστό νερό στο ηλιακό,
που θα μπορώ να τοποθετήσω τον διαφορικό θερμοστάτη,59904

στην φώτο φαίνεται στο πολύ περίπου πως έχω συνδέσει τον ηλιακό μου στο σύστημα τζακιού, με το που ξεκινήσει ο κυκλοφορητης στους 60 β. π.χ , στέλνει ταυτόχτονα σε σώματα και ηλιακό.
πως θα το κάνω οταν ο ηλιακός μου θα έχει καλή θερμοκρασία να μην του στελνω άλλο ζεστό νερό.
Δεν ενδιαφέρομαι για την λύση buffer(Δοχείο Αδρανείας ) προς το παρών.
τι μου προτείνεται?
ευχαριστώ

nikolaras
14-05-13, 21:39
Θα τοποθετησεις μια ηλεκτροβανα στο ζεστο του ηλιακού, η οποία θα ανοιγει οταν: ο διαφορικος δωσει εντολη απο τις ενδείξεις από το νερό του ηλιακου και απο το νερο του τζακιου.

h3342
15-05-13, 00:38
Θα τοποθετησεις μια ηλεκτροβανα στο ζεστο του ηλιακού, η οποία θα ανοιγει οταν: ο διαφορικος δωσει εντολη απο τις ενδείξεις από το νερό του ηλιακου και απο το νερο του τζακιου.

Νικολαρα, επειδή είμαι ενα βήμα πριν κλείσω με γυψοσανίδα το τζάκι και να τελειώσω,
αξίζει τα extra λεφτά(αγορά διαφορικου,ηλεκτροβάνα και εργασία-χρόνος) και να καλέσω πάλι τον εγκαταστάτη να τα προσαρμόσει?δεν το είχα σκεφτεί να το κάνω απο την αρχή..
η αλήθεια είναι οτι μου έπιασε πολλά λεφτά το τζάκι όλα τα extra toy(καμιναδες,χαλκοι σωληνες,μονωσεις,σιληκονες κτλπ) και οχι σαν αγορά και μόνο,και με έχει εξαντλήσει!

** Τελικά αποφάσισα να μην προσθέσω διαφορικό θερμοστάτη,φέτος τουλάχιστον.

h3342
15-05-13, 18:22
Μόλις τέλειωσα το ντύσιμο του μπόιλερ του τζακιού με πετροβάμβακα(βλέπετε 2 φώτο).

Επόμενη ερώτηση,

Έβαλα στην καμινάδα εκεί που ενώνει με το τζάκι(ενωση τζακιου με καμιναδας ινοξ) μια σιλικόνη 1200 βαθμους(δεν θυμάμαι μάρκα,ο αντιπρόσωπος που πήρα το τζάκι μου την είχε στύλει,μαύρη είναι φαίνεται στις φώτο) περιμετρικά και μετά απο 1 εβδομάδα λειτουργίας του τζακιού ξεράθηκε και η μισή είχε φύγει,παρόλαυτα δεν κάπνιζε σε αυτό το σημείο.

Μου πρότειναν να την ξύσω και να την βγάλω, και να προσθέσω μία άλλη.

Στα μονωτικά μου πρότειναν την sika firesil -1 (http://www.ergaleia-monotika.gr/product.php?products_id=592) ,μου λένε ότι είναι πολύ ελαστική,ακριβώς οτι χρειάζομαι για συστολές διαστολές, αλλά γράφει πάνω μέχρι μόνο 300βαθμους!!! :weep:
Τους λέω τις επιφυλάξεις μου οτι θέλω μία με πιό υψηλή θερμοκρασία αλλά αυτοί ανένδοτοι,ότι δεν σηκώνει 300β ποτέ,και οτι αυτο που χρειάζομαι είναι να είναι ελαστική, οι άλλες λέει που είναι για 1200β είναι για μέσα στο τζάκι που δεν έχει συστολές....

περιμένω βοήθεια μάγκες γιατί την αγόρασα...να την χρησιμοποιήσω ή να την γυρίσω πίσω??διάφοροι μάστορες άσχετοι με το αντικείμενο, μου πρότειναν όλοι να την γυρίσω!καμία φορά λένε μπλαβίζουνε οι καμινάδες στο σημείο εκεί λόγο υψηλης θερμ. και ότι τότε μπορεί να μυρίζει η σιλικόνη. τι να πώ...
εσείς τι λέτε?

stelios1
16-05-13, 22:28
h3342 τα εχουμε πει δεκαδες φορες.. σιλικονη δεν αντεχει θα καει οσο καλη και να ειναι, μονο ο πρωτος στοκος που εβαλες και ξελολησε θα αντεξει εκει. Για να μην πεσει πρεπει να ''οπλιστει'', πχ βαλε τετοιον στοκο κ μετα σφηνωσε υαλοκορδονο και ξανα στοκο απο πανω. Η γυμνωσε πολυκλωνο καλωδιο και σφιξε τα νηματα του εκει μαζι με τ στοκο. Η αφου βαλεις τ στοκο τυλιξε μετα με κοτετσοσυρμα ολη την ενωση και βαλε λασπη χωρις ασβεστη.
Το οτι δεν εβγαζε καπνο παρ οτι ειχε πεσει ο στοκος σημαινει οτι τ τζακι θα τραβαει, γ αυτο κλειστο οπως σου λεω και μην σκας και τοσο.

h3342
18-05-13, 19:13
Ευχαριστώ Στέλιο για την πρόταση σου,
τελικά όμως για διάφορους λόγους κατέληξα να βάλω από πάνω από την παλιά την μαύρη την 1200β που είχα βάλει στην αρχή,που είχε ξεραθεί η μισή, την Silicone Sigillante Termico Alta Temperatura που είναι κόκκινη μέχρι 380 βαθμούς.
(http://www.saratoga.it/it/prodotto/1/164_Sigillanti_Termici/487_Silicone_Sigillante_Termico_Alta_Tempera/)
Επίσης ντύσαμε και 1 σωλήνα που θα μπούνε τα καλώδια της τηλεόρασης μέσα αφού η tv θα κραμαστεί μπροστά στο τζάκι και ο σωλήνας θάναι πίσω απο τον χώρο του τζακιού που θα έχει υψηλή θερμοκρασία.
εξωτερικά απο τον σωλήνα τον ντύσαμε με άσπρο κερομοβάμβακα και από πάνω βάλαμε αλουμινόχαρτο και το σταθεροποιήσαμε με αλουμινοταινία.

ανεβάζω και φώτο

Rainbowalker
19-05-13, 13:41
Καλησπέρα ξανά στο Forum
μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα στο εξής
ενδοδαπέδια με παρκέ 14mm το οποίο θα βαφτεί με οικολογικά χρώματα.
Δεν έχω καταλήξει ακόμα, και θα ήθελα τις συμβουλές σας, αν θα πρέπει να βάλω ένα τζάκι απλό και ως κύριο καυστήρα φυσικό αέριο ή να βάλω ένα τζάκι καλοριφέρ.
Τα δύο τζάκια μέχρι στιγμής που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον είναι τα Leda Vida 88 και Edil Kamin Oceano 23. Το πρώτο 4700 και το δεύτερο 2600 περίπου. Θα ήθελα τη γνώμη αν γνωρίζει κανείς για αυτά τα δύο και κατά πόσο αξίζει να δώσει κανείς 2200 παραπάνω για το Leda.
Επίσης
1. Το δοχείο αδρανείας να είναι 500άρι ή 1000άρι;
2. Να βάλω το ΚΙΤ της Edil ή είναι περιττά λεφτά;
3. Στο Leda, που έχει δευτερογενή, γίνεται καλύτερα η καύση και δεν μαυρίζει το τζάμι;
Αυτά προς το παρόν

h3342
19-05-13, 17:56
Rainbow walker,
εγω στην θέση σου θα έπερνα τζάκι καλορυφέρ αν είχα κάποια πρόσβαση σε ξύλα δικά μου και δεν είχα πρόβλημα στην αποθήκευση,σε όροφο θα μένεις?
και θα διάλεγα το Οceano 23 για την τιμή του είναι απο τις καλύτερες επιλογές,τώρα έχουν πέσει και οι τιμές τους οπότε μπορείς να τα βρείς και πιο φτηνά,
Το Leda γερμανικό σίγουρα θα είναι πολύ ποιοτικό αλλά πάρα πολύ ακριβό και πολύ μικρή απόδοση,αν και τα γερμανικά ονομαστικά νούμερα είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.
το κιτ είναι πολύ ακριβό,αν και όσοι το έχουν βάλει το έχουν κάνει γιατί πιστεύουνε οτι θα έχουν λιγότερες υγροποιήσεις και λιγότερη πίσσα γιατί το νερό την επιστροφής με το κιτ δεν γυρίζει με μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας.
Οι περισσότεροι έχουν βάλει μόνο ένα κυκλοφορητή και μερικοί έχουν προσθέσει και 1 θερμοστατική τρίοδο,αυτά τα 2 μόνο και δουλεύει τέλεια.
Το τζάμι συνήθως μαυρίζει λόγω χλωρών ξύλων ή αν η καμινάδα δεν είναι σωστή και δεν τραβάει σωστά,σε σωστή λειτουργία δεν θα έχεις πρόβλημα και απο τα 2 αυτά τζάκια.

gandreas
20-05-13, 23:15
h3362 περιποιημένη δουλειά βλεπω. ;)

Το άναψες; πόσο πηγαν τα υδραυλικά;

nikolaras
21-05-13, 10:53
Καλησπέρα ξανά στο Forum
μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα στο εξής
ενδοδαπέδια με παρκέ 14mm το οποίο θα βαφτεί με οικολογικά χρώματα.
Δεν έχω καταλήξει ακόμα, και θα ήθελα τις συμβουλές σας, αν θα πρέπει να βάλω ένα τζάκι απλό και ως κύριο καυστήρα φυσικό αέριο ή να βάλω ένα τζάκι καλοριφέρ.
Τα δύο τζάκια μέχρι στιγμής που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον είναι τα Leda Vida 88 και Edil Kamin Oceano 23. Το πρώτο 4700 και το δεύτερο 2600 περίπου. Θα ήθελα τη γνώμη αν γνωρίζει κανείς για αυτά τα δύο και κατά πόσο αξίζει να δώσει κανείς 2200 παραπάνω για το Leda.
Επίσης
1. Το δοχείο αδρανείας να είναι 500άρι ή 1000άρι;
2. Να βάλω το ΚΙΤ της Edil ή είναι περιττά λεφτά;
3. Στο Leda, που έχει δευτερογενή, γίνεται καλύτερα η καύση και δεν μαυρίζει το τζάμι;
Αυτά προς το παρόν
Οτι είπε ο 3342 ισχύουν.
Το θέμα της επιλογής του τζακιού είναι καθαρά θέμα τσέπης..... Ασφαλώς το ΛΕΝΤΑ είναι κορυφή, αλλά και 2,2 χιλιάρικα παραπάνω....... προσωπικά δεν θα το αγόραζα.
Για τα ΚΙΤ όπως έχουμε ξαναπεί, ΜΑΚΡΥΑ.

gandreas
22-05-13, 00:02
Τελείωσα και την πέτρα. ..

59979

nikkal
22-05-13, 09:51
Καλλιτέχνης!

h3342
23-05-13, 00:29
πολύ ωραίο το έκανες Αντρέα! μεγάλη και άνετη η θυρίδα!καλά έκανες!εγώ έβαλα μία μικρή... μλκια.

Giannis.
30-05-13, 02:05
Γεια σας.θελω να βάλω ενα υδραυλικο Τζακι το οποίο θέλω να ζεστανει κάπου στα 170 τετραγωνικά
Μου αρέσει το oceano κ σκέφτομαι να το τοποθετήσω με το κλειστό δοχείο που βγαίνει κ την 4οδη.
Η 4οδη τι ακριβώς κανει;επίσης ποια ειναι η σωστή διατομη των σωλήνων του τζακιου που πανε στο κολελτερ.

nikolaras
30-05-13, 07:47
Γεια σας.θελω να βάλω ενα υδραυλικο Τζακι το οποίο θέλω να ζεστανει κάπου στα 170 τετραγωνικά
Μου αρέσει το oceano κ σκέφτομαι να το τοποθετήσω με το κλειστό δοχείο που βγαίνει κ την 4οδη.
Η 4οδη τι ακριβώς κανει;επίσης ποια ειναι η σωστή διατομη των σωλήνων του τζακιου που πανε στο κολελτερ.

Γειά σου Γιάννη.
Καλή η επιλογή σου, προσοχή στις θερμίδες.
Δεν χρειάζεσαι τετράοδη, αλλά τρίοδη η οποία ρυθμίζει την θερμοκρασία του νερού της επιστροφής στην εστία προς αποφυγή υγροποιήσεων και πίσσας.
Διάβασε σε προηγούμενες σελίδες υπάρχουν εκτενέστερες συζητήσεις.
Για την διατομή θα πρέπει να ακολουθήσεις τις διατομές του κατασκευαστή στις εξόδους - εισόδους της εστίας.