PDA

Επιστροφή στο Forum : Υδραυλικό Τζάκι - τεχνικά θέματα

Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

cosmic
17-01-12, 10:02
Πολύ ωραία κατασκευή... Επαθα πλάκα με τις κολλήσεις, ένα μπράβο στον μάστορα και το κλαπέ τέλειο.
Περιμένω αγωνιωδως τα ευχάριστα αποτελέσματα......

Να σου πω, η μεγαλη καθυστερηση οφειλοταν κυριως στο οτι τον περιμενα να ερθει, καθως κακα τα ψεματα ειναι κορυφη!
Δεν εμπιστευομουν τους αλλους που εχουμε να μου φτιαξουν κατι που θα βαλω μεσα στο σπιτι και θα παιζει με πιεσεις και νερα.
10 μπαρ δωσαμε Νικο. Που οπως ξερεις πρεπει να διαλυθουν ολα για να φτασεις σε σημειο να σκασει το μπουρι. Σε οτι μεταλλικη κατασκευη τον εμπιστευομαι με κλειστα ματια και αν θελησεις οτιδηποτε, στην διαθεση σου να το κανουμε. Το μονο κακο ειναι οτι ειναι μενει εκτος Ελλαδας και τον φερνουμε οταν εχουμε παραγωγες.

nikolaras
17-01-12, 10:29
καλησπερα σε ολους
επεσα τυχαια σ αυτο το φορουμ και μου φαινετε ιδιαιτερα σημαντικο
για να συστηθω ειμαι υδραυλικος ανευ πτυχιου δυστυχως και τα υδραυλικα ειναι η δευτερη εργασια μου
φετος λοιπον κι εγω αγορασα ενα edil camin aquatondo 22 plus για σπιτι 120 τ.μ. χωρις κανενα κιτ και εχω το εξης προβλημα: μεγαλη καθυστερηση στο ανοιξε κλεισε του κυκλοφορητη και λιγη ωρα λειτουργειας του. Εχω βαλει τριοδη esbe για προθερμανση των επιστρεφομενων αλλα και παλι μονο οταν το ντουμανιασω αποδιδει καλα και παλι οχι οσο πιστευω οτι θα μπορουσε. Πιστευω δημιουργειτε επειδη δεν εχω τοποθετησει εναλλακτη πλακων αλλα εχω ψιλοαπογοητευτει καπως διοτι το εχω συνδεσει αποσυνδεσει ως τωρα με 4 διαφορετικους τροπους και λογω κρυου πρεπει να σιγουρευτω για να ξαναεπεμβω ωστε να μην μεινουμε χωρις ζεστη αν αποτυχει και πρεπει να το ξανασυνδεσω. Οποιες αποψεις σας ελπιζω να με βοηθησουν.
υ.γ. Συγχαρητηρια στα μαστορια για τις κατασκευες τους εχω στο μυαλο μου να κατασκευασω κατι παρομοιο το καλοκαιρι.

Λοιπόν τα πάμε λίγο από την αρχή γιατί με μπέρδεψες.
Δεν έβαλες κιτ; Καλά έκανες, γιατί το κιτ για αυτά που προσφέρει είναι πανάκριβο και δεν χρειάζεται σε όλες τις περιπτώσεις.
Ανοιχτό δοχείο ή κλειστό έχεις;
Ο εναλλάκτης πλακών που λες δεν χρειάζεται σε όλες τις συνδέσεις. Συνήθως τα κιτ τον χρησιμοποιούν για ζεστό νερό χρήσης.
Η τρίοδη, τι θερμοκρασία επιστροφής στο τζάκι έχει; Είναι ρυθμιζόμενη;
Βγάλε την τρίοδη εκτός και δοκίμασε το σύστημά σου. Μάλλον εκεί γίνεται η ζημιά.
Επίσης βγάλε φωτογραφίες τη συνδεσμολογία σου , μπας και βρούμε τι φταίει.

lazy
17-01-12, 10:45
Παντως , η λειτουργία του τζακιου οπως το περιγράφει ο φίλος μου θυμίζει την δική μου ιστορία.
Φιλε Κώστα, δοκίμασε με ξερά ξυλα.Αν δεν έχεις ξερά ξύλα,παρε 8-10 κιλα μπρικέτες στην ανάγκη.
Βεβαιώσου πως έχεις αρκετή θερμότητα στην εστία.Αν τα ξυλα σου είναι ξερά θα έχεις το προβλημα αυτό, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση αυτή ήταν η αιτία.
επίσης βεβαιώσου πως ο θερμοστάτης (υδροστάτης) του κυκλοφοριτή είναι ρυθμισμένος σωστά . Ειναι εξωτερικός (πανω στην σωλήνα εξαγωγής) η ο άλλος που είναι μέσα σε κυάθιο (έτσι δεν το λένε?)? Σε τι θερμοκρασία τον έχεις? Για παράδειγμα εγώ τον έχω στους 45 αλλα ο θερμοστάτης μου είναι εξωτερικός.Εχω τσεκάρει με επαγγελματικό θερμόμετρο πως η θερμοκρασία που μου δείχνει το όργανο είναι μικρότερη καπου 10 βαθμούς από αυτή που για παράδειγμα βλεπω στο θερμόμετρο (με κυάθιο) είναι είναι στον λέβητα.

Αργυρης
17-01-12, 10:58
Πάμε λίγο Αργύρη να εξηγήσουμε τη συνδεσμολογία, αν κάνω κάπου λάθος διόρθωσέ με.
Το κεντρικό κομμάτι του συστήματος είναι το δοχείο αδρανείας.
Εχεις 2 πηγές ενέργειας 1ο το τζάκι και 2ο τον λέβητα.
Το νερό του τζακιού το διοχετεύεις μέσω σερμπαντίνας στο δοχείο αδρανείας.
Ο κυκλοφορητής των σωμάτων ενεργοποιείται με τον πορτοκαλί υδροστάτη πάνω στο δοχείο αδρανείας στην επιθυμητή θερμοκρασία.
Ο λέβητας ενεργοποιείται στέλνοντας ζεστό νερό στο δοχείο αδρανείας όταν απαιτηθεί με τον άσπρο υδροστάτη (μέσω σερμπαντίνας; ).
Το κλειστό δοχείο διαστολής στο κάτω μέρος του δοχείου αδρανείας αντικατέστησε το κλειστό του λέβητα (μπορεί και όχι αν το νερό του λέβητα κυκλοφορεί στο δοχείο με σερμπαντίνα).
Το νερό των σωμάτων (και του μποιλερ εννοείται) κυκλοφορεί ελεύθερα μέσα στο δοχείο αδρανείας (χωρίς σερμπαντίνα).
Αν είναι συνδεδεμένο με αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι είναι υποδειγματικό. Γιατί υπάρχει απόλυτος διαχωρισμός , έλεγχος και ασφάλιση μεταξύ των πηγών ενέργειας σε σχέση με την κατανάλωση.

Είναι ακριβώς όπως τα έγραψες Νίκο. Ο λέβητας είναι απευθείας στο δοχείο αδρανείας ,το κλειστό δοχείο διαστολής αντικατέστησε το κλειστό του λέβητα. Όποτε ανοίγει μια ηλεκτροβάνα για κάποιο όροφο στέλνει και στο μπόιλερ για το ζεστό νερό ( είναι και με ρεύμα αν καμιά φορά χρειαστεί) Τον λέβητα τον έχω ρυθμισμένο να ανοίγει εάν η θερμοκρασία του νερού στο δοχείο αδρανείας ( άσπρος θερμοστάτης ) κατέβει στους 30 βαθμούς . Τον θερμοστάτη του τζακιού τον έχω στους 70-75 και τον πορτοκαλί στους 60-65 , υπάρχει απώλεια θερμοκρασίας μέχρι να φτάσει το νερό κάτω. Ακόμα μαθαίνω το πώς πρέπει να δουλεύω το τζάκι οπότε έχουμε ακόμα δρόμο μέχρι να ανακαλύψουμε όλα τα μυστικά.

KOSTASP82
17-01-12, 11:01
[QUOTE=nikolaras;17691563]Λοιπόν τα πάμε λίγο από την αρχή γιατί με μπέρδεψες.
Δεν έβαλες κιτ; Καλά έκανες, γιατί το κιτ για αυτά που προσφέρει είναι πανάκριβο και δεν χρειάζεται σε όλες τις περιπτώσεις.
Ανοιχτό δοχείο ή κλειστό έχεις;
Ο εναλλάκτης πλακών που λες δεν χρειάζεται σε όλες τις συνδέσεις. Συνήθως τα κιτ τον χρησιμοποιούν για ζεστό νερό χρήσης.
Η τρίοδη, τι θερμοκρασία επιστροφής στο τζάκι έχει; Είναι ρυθμιζόμενη;
Βγάλε την τρίοδη εκτός και δοκίμασε το σύστημά σου. Μάλλον εκεί γίνεται η ζημιά.
Επίσης βγάλε φωτογραφίες τη συνδεσμολογία σου , μπας και βρούμε τι φταίει.[/QU

Λοιπον εχουμε και λεμε

εστια aquatondo 22 plus κλειστου δοχειου
κυκλοφορητης wilo 25/6 στην επιστροφη ρυθμιση στην 2η σκαλα
κλειστο δοχειο διαστολης 80 λιτρα
τριοδη βανα esbe http://www.doctoris.gr/gr/productdetails.php?catid=93&subcatid=42 τοποθετημενη στην εισαγωγη και την μεσαια αποληξη της πριν απο τον κυκλοφορητη ωστε να ανακατευει μερος ζεστων νερων με τα κρυα επιστρεφομενα πριν επιστρεψουν στο τζακι
επισης η εστια ειναι τοποθετημενη 14 μετρα μακρια απο τον συλλεκτη σωματων αν αυτο λεει κατι.
ο υδροστατης του κυκλοφορητη ειναι ρυθμισμενωος στους 78 βαθμους ανοιγμα και 72 κλεισειμο (τουλαχιστον αυτο μου δειχνει το θερμομετρο)
Αλλος ενας ενδοιασμος μου ειναι οτι η εστια εχει τεσσερις παροχες απο 2 σε καθε πλευρα και εγω εχω παρει απο την μια πλευρα εισαγωγη επιστροφη θα ηταν καλυτερα αν το εκανα διαγωνιο?
αν μπορειτε πειτε μου εναν τροπο να σας δειξω φωτογραφιες καθως δεν το κατεχω το αθλημα

lazy
17-01-12, 11:03
έχω την εντύπωση πως ο υδροστάτης είναι υπερβολικά ψηλα.Προσωπικά θα κατέβαζα τουλαχιστον 15 βαθμούς.

KOSTASP82
17-01-12, 11:13
έχω την εντύπωση πως ο υδροστάτης είναι υπερβολικά ψηλα.Προσωπικά θα κατέβαζα τουλαχιστον 15 βαθμούς.

αμα το κατεβασω π.χ. στους 60 το προβλημα μεγαλωνει
μιλαμε οτι τα σωματα ειναι μισοζεστα ή μισοκρυα καλυτερα

KOSTASP82
17-01-12, 11:24
φιλε αργυρη θα με βοηθουσε πολυ να μου πεις αν ειναι ικανοποιητικη η ζεστη απο τις περσιδες που βλεπω στην φωτο

nikolaras
17-01-12, 11:26
Οπως λέει και ο lazy... Γιατί έχεις τόσο ψηλά τον υδροστάτη; Στο λέβητα πετρελαίου τον βάζουμε να σταματάει στους 75 την καύση και εσύ έχεις να ανοίγει ο υδροστάτης στους 78???????? Με έπιασε η τρέλα.... Δεν απέχει πολύ το 80 από το 95 για να γίνει υπερθέρμανση...........50 βαθμούς δίνει η εταιρία να ανοίγει ο κυκλοφορητής στο controler που έχει.
Πήγαινε τον υδροστάτη στους 50 - 55, ρύθμισε την τρίοδη χαμηλά στην αρχή, μέτρα τα νερά της επιστροφής να μην είναι κάτω απο 45 και είσαι έτοιμος.
Και όπως ειπώθηκε πολλές φορές, αν δεν έχεις ξερά ξύλα, κάψε πετρέλαιο ή αέριο καλύτερα.
Σχετικά με τις παροχές του τζακιού, δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί στο μπόιλερ του τζακιού δεν υπάρχουν κάποια διαχωριστικά, το νερό κυκλοφορεί ελεύθερα.
Στη θέση σου θα έβγαζα πάντως την τρίοδη. Εφόσον ο υδροστάτης θα γυρνάει το νερό γύρω στους 55-60 υπολογίζω δεν πιάνει πίσσα το τζάκι αν έχεις καλά ξύλα.

KOSTASP82
17-01-12, 11:47
Οπως λέει και ο lazy... Γιατί έχεις τόσο ψηλά τον υδροστάτη; Στο λέβητα πετρελαίου τον βάζουμε να σταματάει στους 75 την καύση και εσύ έχεις να ανοίγει ο υδροστάτης στους 78???????? Με έπιασε η τρέλα.... Δεν απέχει πολύ το 80 από το 95 για να γίνει υπερθέρμανση...........50 βαθμούς δίνει η εταιρία να ανοίγει ο κυκλοφορητής στο controler που έχει.
Πήγαινε τον υδροστάτη στους 50 - 55, ρύθμισε την τρίοδη χαμηλά στην αρχή, μέτρα τα νερά της επιστροφής να μην είναι κάτω απο 45 και είσαι έτοιμος.
Και όπως ειπώθηκε πολλές φορές, αν δεν έχεις ξερά ξύλα, κάψε πετρέλαιο ή αέριο καλύτερα.
Σχετικά με τις παροχές του τζακιού, δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί στο μπόιλερ του τζακιού δεν υπάρχουν κάποια διαχωριστικά, το νερό κυκλοφορεί ελεύθερα.
Στη θέση σου θα έβγαζα πάντως την τρίοδη. Εφόσον ο υδροστάτης θα γυρνάει το νερό γύρω στους 55-60 υπολογίζω δεν πιάνει πίσσα το τζάκι αν έχεις καλά ξύλα.

το κατεβασα 10 βαθμους και εβαλα την τριοδη στην θεση 1 και τον κυκλοφορητη στην 1η σκαλα αφου η εγκατασταση ειναι πολη καλη δισωληνιο με τα περισσοτερα σωματα να εχουν ισες αποστασεις απο τον συλλεκτη και περιμενω τα αποτελεσματα

KOSTASP82
17-01-12, 11:56
περσιδες που δεν εχω βαλει απο πανω για τον αερα που μενει μεσα στην κατασκευη θα εκανε καθολου δουλεια αν εβαζα ή θα ηταν ασκοπο???

nikolaras
17-01-12, 12:03
περσιδες που δεν εχω βαλει απο πανω για τον αερα που μενει μεσα στην κατασκευη θα εκανε καθολου δουλεια αν εβαζα ή θα ηταν ασκοπο???
Φίλε Κώστα, σου έστειλα με π.μ. το email μου για να μου στείλεις τις φωτογραφίες να τις αναρτήσω στο φόρουμ, εφόσον δεν γνωρίζεις.
Οσον αφορά τις περσίδες χάνεις πάρα πολύ που δεν έβαλες. Διάβασε παραπάνω που έχει συζητηθεί το θέμα.
Επίσης ο εγκλωβισμένος καυτός αέρας στο θάλαμο, με τον καιρό θα σου δημιουργήσει πρόβλημα στην επένδυση.

lazy
17-01-12, 12:22
το κατεβασα 10 βαθμους και εβαλα την τριοδη στην θεση 1 και τον κυκλοφορητη στην 1η σκαλα αφου η εγκατασταση ειναι πολη καλη δισωληνιο με τα περισσοτερα σωματα να εχουν ισες αποστασεις απο τον συλλεκτη και περιμενω τα αποτελεσματα

Ακου.Με idro 50 και αποσταση απο τον συλέκτη 17μ εχω ενα RS30/6 με εξωτερικό υδροστάτη στους 45.Το τζακι ακουμπαει πανω στους συλεκτες απευθειας απο την ελευθερη μεριά.
Απο την μεριά της κεντρικής στήλης του καλοριφερ τα νερά ειναι κομμένα.Ετσι το κύκλωμα ειναι μονο πανω στο τζακι.
Μια λεπτομέρια ακόμα είναι πως για 11μ οι σωλήνες απο και προς το τζακι ειναι εκτεθημενες (ταρατσα) αλλά μονωμένες.
Οι θερμιδικές απαιτήσεις από τις καταναλώσεις (σωματα/boiler) που είναι σενδεδεμένα στον συλέκτη είναι 12500 θερμιδες.
Τα δυο σώματα στο σαλόνι είναι εκτος αρα εχω μείον 4000 θερμίδες (περίπου).Αυτά για διαμέρισμα 103Τμ τελευταιο πατωμα στην Αττική , ΒΠ με μετρια μονωση.

Αν τα ξύλα ειναι ξερα η κάψω πελλετ, σε 20 λεπτα τα σώματα είναι στους 50 βαθμους και ανεβαίνει.Αν ειναι χλωρα, θελω τουλάχιστον 45 λεπτά και αν.
Αν ισχύσει η καλύτερη περιπτωση απο τις 2 , σε μια ώρα το σπιτι είναι στους 20 παντου , με 21-22 στον χώρο του τζακιου (ειπαμε αεροθερμο από την εστια μέσω του θερμοθαλάμου, φυσικο ελκισμο).Αλλιως 1.5 ώρες + για να δω καπου στου 20.Αυτα με περίπου 3 βαθμους εξωτερική θερμοκρασία.

Παντως όποτε εχω ξερα ξυλα το τζακι ανεβάζει σαν τρελο και μυρίζει απο το δυνατό καψιμο.Σε περιπτώσεις ακούω κατι σαν να ανεβαίνει αέρας, σαν να εγινε μια μεράλη μπουρμπουληθρα και ανεβαίνει.Αυτό μια φορα και μονο οταν το παρακάνω με φλογα στην εστία.Αερα στο κύκλωμα γενικά δεν εχω και δεν εχω κελάρισμα. στα νερα.

οπως λέει ο φίλος Νικος, πρεπει τουλάχιστον να εχεις δυο θυρίδες στον θερμοθάλαμο.
Μια χαμηλα κάπου στους 10 ποντους και μια ψηλα , καπου στους 30 ποντους από το ταβάνι.Επίσης υπάρχει περίπτωση το πλαίσιο της πόρτας του τζακιου να εχει θυρίδες που επιτρέπουν την ροή αέρα προς τον θερμοθάλαμο εσωτερικά.Καλό είναι να φροντίσεις να έχεις ροή αέρα και από εκει.Η αποδοση του αερόθερμου τμήματος ειναι πολυ καλη για να την αγνοήσεις.....

nikolaras
17-01-12, 12:32
To ιδρο 50 με το 22άρι του Κώστα, είναι ακριβώς ίδιο τζάκι, το μόνο που διαφέρει είναι η πόρτα.
Αρα Κώστα έχεις ένα τέλειο μέτρο σύγκρισης.

KOSTASP82
17-01-12, 12:48
To ιδρο 50 με το 22άρι του Κώστα, είναι ακριβώς ίδιο τζάκι, το μόνο που διαφέρει είναι η πόρτα.
Αρα Κώστα έχεις ένα τέλειο μέτρο σύγκρισης.

μολισ εστειλα τις φωτο στο μαιλ μπορεις να τις ανεβασεις για περισσοτερη συζητηση θα δεις και το buderaki που βγηκε στην συνταξη προωρα μολις σε εναμιση χρονο......
παντως αλλο εβρος και αλλο αττικη :mbounce:

nikolaras
17-01-12, 12:53
Παντως όποτε εχω ξερα ξυλα το τζακι ανεβάζει σαν τρελο και μυρίζει απο το δυνατό καψιμο.Σε περιπτώσεις ακούω κατι σαν να ανεβαίνει αέρας, σαν να εγινε μια μεράλη μπουρμπουληθρα και ανεβαίνει.Αυτό μια φορα και μονο οταν το παρακάνω με φλογα στην εστία.Αερα στο κύκλωμα γενικά δεν εχω και δεν εχω κελάρισμα. στα νερα.

To κελάρισμα είναι φυσιολογικό φαινόμενο σε κυκλώματα με ανοιχτό δοχείο (λόγω πολύ χαμηλής πίεσης λειτουργίας), συνήθως ακούγεται κατά την έναρξη του κυκλοφορητή, για να ελλατώσουμε το φαινόμενο χαμηλώνουμε τον κυκλοφορητή. Για να εξαλειφθεί εντελώς θα πρέπει να ανεβάσουμε το ανοιχτό δοχείο πιο ψηλά, ώστε να ανεβεί η πίεση λειτουργίας του συστήματος.
Η μυρωδιά θα συμβαίνει κάθε φορά που θα υπερβαίνεις την θερμοκρασία. Εγώ το έκαψα μια φορά στην αρχή πάρα πολύ (η καμινάδα πυρακτώθηκε) και από τότε δεν ξαναμύρισε.

KOSTASP82
17-01-12, 12:55
5272552726
οτι μπορεσα εκανα εχω και αλλες αλλα δεν μπορεσα να τις ανεβασω

KOSTASP82
17-01-12, 13:00
θα το κανω κι αυτο αν και δεν ηθελα να ξαναγκρεμισω
εμενα ειναι μονοκατοικια 120 τ.μ. καθαρο χωρις σκεπη διπλοτοιχεια με πτροβαμβακα και dow στις κολωνες και τα δοκαρια χωρις να ειμαι κολλημενος σε καποιον ξενο τοιχο και εχω σε σωμματα περιπου 26000 kcal μεσα στο σπιτι 14000 στο σαλονι 60τ.μ. και τα υπολοιπα 12000 στα δωματια και στα μπανια

nikolaras
17-01-12, 13:17
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/17012012258.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/17012012262.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/17012012260.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/17012012259.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/05122011242.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/03122011238.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/17012012261.jpg

nikolaras
17-01-12, 13:40
Λοιπόν ξεκινάω το σχολιασμό....
1ον. Χάνεις πολύ θερμότητα έτσι που τοποθέτησες το τζάκι. Επρεπε να εκμεταλευτείς τουλάχιστο 1 μέτρο καμινάδας και να διοχετεύσεις τον αέρα στο σαλόνι.
2ον. Θέλει σήκωμα η καμινάδα, τουλάχιστον 1 μέτρο ακόμα. Ετσι δεν θα μαυρίζει εύκολα το τζάμι.
3ον. Τα ξύλα είναι σίγουρα χλωρά, φαίνεται από το μαύρισμα του τζαμιού.
4ον. Πολύ τους παιδεύεις τους σωλήνες, γιατί; Εχουμε τον ίδιο λέβητα. Ο λέβητας αυτός έχει 3 εξόδους και 3 εισόδους, αν πρόσεξες, έπρεπε να πάρεις τους 2 σωλήνες από το τζάκι και να τους οδηγήσεις κατευθείαν στους εξόδους - εισόδους του λέβητα με ένα κυκλοφορητή στο ζεστό του τζακιού προς το ζεστό του λέβητα. Ο κυκλοφορητής γιατί πρέπει να είναι στο χώρο του τζακιού; Για να παιδεύεσαι; Θα τον έβαζα στο λεβητοστάσιο. ΔΕΝ θα έβαζα τρίοδη, γιατί μπορώ να ελέγξω πολύ πιο απλά το ζεστό νερό της επιστροφής.
Με αυτό τον τρόπο που σου γράφω, έχεις τα εξής πλεονεκτήματα. α). δεν αχρηστεύεις το λέβητα, αντιθέτως με ένα αντεπίστροφο στο ζεστό του τζακιού,τον δουλεύεις όποτε θέλεις αυτόματα ή μη. β). Εχεις έμεσο δοχείο αδρανείας 80 λίτρων, μεγάλη υπόθεση. γ). Χρησιμοποιείς πολύ μικρότερο κυκλοφορητή στο τζάκι, γιατί θα διαχειριστεί μόνο τα νερά του τζακιού. δ). πολύ πιό εύκολη σύνδεση, αλλά και δοκιμασμένη χωρίς κανένα πρόβλημα χρόνια , από μένα. και ε). δεν πειράζεις τίποτα άλλο από την ήδη υπάρχουσα συνδεσμολογία του καλοριφέρ - μποιλερ κλπ. Στην ουσία ζεσταίνεις τον λέβητα, ο οποίος δεν ανάβει, γιατί έχει το ζεστό νερό του τζακιού και ο λέβητας κάνει όλη την δουλειά που ήξερε να κάνει πολύ καλά.
Αυτά προς το παρών από μένα, κατά τα άλλα η δουλειά σου (επειδή δεν είσαι επαγγελματίας, αλλά ούτε και εγώ) είναι πολύ καλή.

KOSTASP82
17-01-12, 14:12
Λοιπόν ξεκινάω το σχολιασμό....
1ον. Χάνεις πολύ θερμότητα έτσι που τοποθέτησες το τζάκι. Επρεπε να εκμεταλευτείς τουλάχιστο 1 μέτρο καμινάδας και να διοχετεύσεις τον αέρα στο σαλόνι.
2ον. Θέλει σήκωμα η καμινάδα, τουλάχιστον 1 μέτρο ακόμα. Ετσι δεν θα μαυρίζει εύκολα το τζάμι.
3ον. Τα ξύλα είναι σίγουρα χλωρά, φαίνεται από το μαύρισμα του τζαμιού.
4ον. Πολύ τους παιδεύεις τους σωλήνες, γιατί; Εχουμε τον ίδιο λέβητα. Ο λέβητας αυτός έχει 3 εξόδους και 3 εισόδους, αν πρόσεξες, έπρεπε να πάρεις τους 2 σωλήνες από το τζάκι και να τους οδηγήσεις κατευθείαν στους εξόδους - εισόδους του λέβητα με ένα κυκλοφορητή στο ζεστό του τζακιού προς το ζεστό του λέβητα. Ο κυκλοφορητής γιατί πρέπει να είναι στο χώρο του τζακιού; Για να παιδεύεσαι; Θα τον έβαζα στο λεβητοστάσιο. ΔΕΝ θα έβαζα τρίοδη, γιατί μπορώ να ελέγξω πολύ πιο απλά το ζεστό νερό της επιστροφής.
Με αυτό τον τρόπο που σου γράφω, έχεις τα εξής πλεονεκτήματα. α). δεν αχρηστεύεις το λέβητα, αντιθέτως με ένα αντεπίστροφο στο ζεστό του τζακιού,τον δουλεύεις όποτε θέλεις αυτόματα ή μη. β). Εχεις έμεσο δοχείο αδρανείας 80 λίτρων, μεγάλη υπόθεση. γ). Χρησιμοποιείς πολύ μικρότερο κυκλοφορητή στο τζάκι, γιατί θα διαχειριστεί μόνο τα νερά του τζακιού. δ). πολύ πιό εύκολη σύνδεση, αλλά και δοκιμασμένη χωρίς κανένα πρόβλημα χρόνια , από μένα. και ε). δεν πειράζεις τίποτα άλλο από την ήδη υπάρχουσα συνδεσμολογία του καλοριφέρ - μποιλερ κλπ. Στην ουσία ζεσταίνεις τον λέβητα, ο οποίος δεν ανάβει, γιατί έχει το ζεστό νερό του τζακιού και ο λέβητας κάνει όλη την δουλειά που ήξερε να κάνει πολύ καλά.
Αυτά προς το παρών από μένα, κατά τα άλλα η δουλειά σου (επειδή δεν είσαι επαγγελματίας, αλλά ούτε και εγώ) είναι πολύ καλή.
Λοιπον για το 1ο και το 2ο εχω μισο μετρο αμονωτο κομματι μεσα στο χτιστο μερος. το τζακι τοπθετηθηκε περιπου στις 15 νοεμβριου οποτε η δουλεια επρεπε να γινει γρηγορα και χτιστηκε μεχρι εκει το καλοκαιρι θα γκρεμισω το πανω μερος και θα βαλω μισο μετρο αμονοτο ακομα απο κατω. επισης θα ξερεις οτι τα ινοχ κοστιζουν αρκετα.
για τα ξυλα δεν μπορω να κανω και πολλα δυστυχως
τωρα στο τεταρτο θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω ως προς την συνδεσμολογια νομιζω οτι θα καθυστερει πολυ να ζεστανει το σπιτι αμα εχει να ζεστανει και το νερο του λεβητα. εδω δυσκολευεται να ζεστανει 10 σωματα.. αντεπιστροφο υπαρχει πανω στο τζακι απο αυτα με το κλαπε. η φωτο με το λεβητα ειναι η πρωτη φορα που το συνδεσα ο wilo που φαινεται εκει ειναι ο ιδιος που ειναι τωρα στο τζακι απλα τα πηγα εκει γιατι νομιζα οτι επειδη ειναι μακρια δημιουργειτε προβλημα.
εχω και καμια 10 χρονια που δουλευω σαν θερμουδραυλικος παραλληλα με την δουλεια μου(στρατος) και απλα δεν εχω πτυχιο(αν ειχα δεν θα ημουν και στο στρατο)http://www.thegreekz.com/forum/aria/icons/icon7.gif. περιμενω μυνηματα ωστε να ανταλλαξουμε αποψεις
Υ.Γ. το τζακι αγοραστηκε με δανειακι... οποτε καταλαβαινεις οτι οτιδηποτε υλικο μπορουσα να αποφυγω το απεφυγα... ολα εγιναν απο μενα υδραυλικα χτισιματα γυψοσανιδες επενδυσεις και εχω και την γυναικα σε ενδιαφερουσα .....

nikolaras
17-01-12, 14:44
Τράβηξα μια φωτο να σου εξηγήσω 2 πράγματα.
Η φωτο τραβήχθηκε στις 3:30 πριν λίγο. Η θερμοκρασία έξω είναι 0 βαθμούς και μέσα 22 δίπλα στο παράθυρο, το οποίο μπάζει λίγο (ξύλινο)
Η υγρασία είναι 22%
Το σπίτι που ζεσταίνω είναι 120 τ.μ. μεζονέτα και 35 τ.μ. αποθήκη.
Το τζάκι μου είναι το μισό από το δικό σου idro 30, καταλαβαίνεις ότι για να φτάσω σε αυτό το επίπεδο και να στα γράφω αυτά, δεν είναι τίποτα τυχαίο.
Το νερό του λέβητα 1 φορά το ζεσταίνεις, αλλά το χρησιμοποιείς στην ουσία όποτε το χρειάζεσαι, χώρια που έχεις άμεση εκτόνωση του τζακιού σε περίπτωση υπερθέρμανσης.
Για σκέψου λίγο....

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P1010177-1.jpg

jnet
17-01-12, 15:06
Το πιο πιθανο τιπατα, αλλα υπαρχει και περιπτωση να τον αχρηστευσεις! Διαλεγεις και κανεις.

Με συρματοβουρτσα δεν καθαριζει? Δηλαδη οσο ειναι ακομα ζεστος προσπαθησες? Μαντεμι ειναι ε?

Προσοχη ρε παιδια, καλυτερα μην τα βαζετε τα γ@μημενα τα χλωρα που σας πουλησε ο μαλ@κο εμπορας.

Τζαμπα τα βαζετε, δεν αποδιδουν και σου δημιουργουν και αυτο το προβλημα!

ναι μαντεμι ειναι. οσο για τα ξυλα εχεις δικιο δεν αποδιδουν και κανουν και ζημια αλλα τι να κανεις εχουμε μπλεξει με απατεωνες ο τελευταιος μου τα εφερε χλωρα και ποτισμενα ταυτοχρονα αστα να πανε. με συρματοβουρτσα δοκιμασα αλλα τιποτα. οταν λες να τον αχρηστευσω γιατι? εγω σκεφτηκα μηπως την καψει. δεν μπορει ρε παιδια καποιος τροπος θα υπαρχει να φευγει η ΠΙΣΣΑ δεν νομιζω με το που πιανει να ειναι αναγκαια μονιμη. ισως με καποιο χημικο να την ψεκαζεις να ποτιζει και με μετα με το αναμα να πεφτει η να καιγετε. σκεφτηκα επισης να την ποτησω με πετρελαιο και να να την αφησω να τραβηξει. ?????

nikolaras
17-01-12, 15:25
Ανεβάζω μια φωτο για να σχολιάστεί.
Χρησιμοποιώ διάφορα είδη ξύλων, μερικά είναι στη φωτο.
Είναι όλα κατάξερα τουλάχιστο 2 ετών και τα χρησιμοποιώ για τις κρύες μέρες.... Χτές στην περιοχή μου έφτασε -12 περίπου !!!!
Πως ξεχωρίζουμε τα ξερά ξύλα; Ενας τρόπος είναι το βάρος, επειδή λείπει το νερό είναι πιό ελαφριά από τα χλωρά.
Ενας άλλος τρόπος είναι αν το ριξεις πάνω σε τσιμέντο, ακούγεται ένας συμπαγής ήχος γκντούπ, αν είναι μούσκεμα δεν ακούγεται τόσο έντονα.
Ο καλύτερος τρόπος βέβαια είναι το υγρασιόμετρο, για να είστε 100% σίγουροι.
Το ξερό ξύλο καίγεται με κλειστό τον αέρα εισαγωγής, (φοβερή οικονομία και απόδοση)αν ξεχάσεις τον αέρα εισαγωγής ανοιχτό, το νερό θα φτάσει γρήγορα σε θερμοκρασίες βρασμού.
Πάρτε μια ιδέα από τα ξύλα μου.

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P1010179.jpg
Από αριστερά προς τα δεξιά :
κάτω γκορτζιά- κορυφή ξύλο, αλλά δυσευρετο. Πάνω φτελιά. Κυπαρίσι, κάτω πλάτανος, πάνω δρυς, καστανιά. κάτω αγριοκερασιά, πάνω πεύκο, δεξιά πουρνάρι, πιό μέσα έχω τον κορυφαίο γαύρο, δεν φαίνεται.
Ολα αυτά τα ξύλα τα μάζεψα με ένα φίλο μου από το δάσος, πάντα ξερά... και με την άδεια του δασαρχείου βέβαια.

nikolaras
17-01-12, 15:27
ναι μαντεμι ειναι. οσο για τα ξυλα εχεις δικιο δεν αποδιδουν και κανουν και ζημια αλλα τι να κανεις εχουμε μπλεξει με απατεωνες ο τελευταιος μου τα εφερε χλωρα και ποτισμενα ταυτοχρονα αστα να πανε. με συρματοβουρτσα δοκιμασα αλλα τιποτα. οταν λες να τον αχρηστευσω γιατι? εγω σκεφτηκα μηπως την καψει. δεν μπορει ρε παιδια καποιος τροπος θα υπαρχει να φευγει η ΠΙΣΣΑ δεν νομιζω με το που πιανει να ειναι αναγκαια μονιμη. ισως με καποιο χημικο να τον ψεκαζεις να ποτιζει και με μετα με το αναμα να πεφτει η να καιγετε. σκεφτηκα επισης να τον ποτησω με πετρελαιο και να να τον αφησω να τραβηξει. ?????
Καλά στα Τρίκαλα οι ξυλάδες το έβγαλαν τα μάτια φέτος....

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
17-01-12, 16:40
Ανεβάζω μια φωτο για να σχολιάστεί.
Χρησιμοποιώ διάφορα είδη ξύλων, μερικά είναι στη φωτο.
Είναι όλα κατάξερα τουλάχιστο 2 ετών και τα χρησιμοποιώ για τις κρύες μέρες.... Χτές στην περιοχή μου έφτασε -12 περίπου !!!!
Πως ξεχωρίζουμε τα ξερά ξύλα; Ενας τρόπος είναι το βάρος, επειδή λείπει το νερό είναι πιό ελαφριά από τα χλωρά.
Ενας άλλος τρόπος είναι αν το ριξεις πάνω σε τσιμέντο, ακούγεται ένας συμπαγής ήχος γκντούπ, αν είναι μούσκεμα δεν ακούγεται τόσο έντονα.
Ο καλύτερος τρόπος βέβαια είναι το υγρασιόμετρο, για να είστε 100% σίγουροι.
Το ξερό ξύλο καίγεται με κλειστό τον αέρα εισαγωγής, (φοβερή οικονομία και απόδοση)αν ξεχάσεις τον αέρα εισαγωγής ανοιχτό, το νερό θα φτάσει γρήγορα σε θερμοκρασίες βρασμού.
Πάρτε μια ιδέα από τα ξύλα μου.

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P1010179.jpg
Από αριστερά προς τα δεξιά :
κάτω γκορτζιά- κορυφή ξύλο, αλλά δυσευρετο. Πάνω φτελιά. Κυπαρίσι, κάτω πλάτανος, πάνω δρυς, καστανιά. κάτω αγριοκερασιά, πάνω πεύκο, δεξιά πουρνάρι, πιό μέσα έχω τον κορυφαίο γαύρο, δεν φαίνεται.
Ολα αυτά τα ξύλα τα μάζεψα με ένα φίλο μου από το δάσος, πάντα ξερά... και με την άδεια του δασαρχείου βέβαια.

Έχω δοκιμάσει πεύκο ,κυπαρίσι ,πουρνάρι και καστανιά.Μεγαλύτερη ζέστη έβγαλαν τα κωνοφόρα.Δεν ξέρω τι υπόλλειμα αφήνουν.Μεγαλύτερη διάρκεια το πουρνάρι και η καστανιά αλλά πετάει πολύ!.Την γκορτζιά δεν την ξέρω τι δέντρο είναι?Η ελιά επίσης πολύ ζέστη!
πολύ χρήσιμο πόστ,ευχαριστώ!!θα μπορούσες να δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την άδεια του δασαρχείου?

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
17-01-12, 16:54
ναι μαντεμι ειναι. οσο για τα ξυλα εχεις δικιο δεν αποδιδουν και κανουν και ζημια αλλα τι να κανεις εχουμε μπλεξει με απατεωνες ο τελευταιος μου τα εφερε χλωρα και ποτισμενα ταυτοχρονα αστα να πανε. με συρματοβουρτσα δοκιμασα αλλα τιποτα. οταν λες να τον αχρηστευσω γιατι? εγω σκεφτηκα μηπως την καψει. δεν μπορει ρε παιδια καποιος τροπος θα υπαρχει να φευγει η ΠΙΣΣΑ δεν νομιζω με το που πιανει να ειναι αναγκαια μονιμη. ισως με καποιο χημικο να την ψεκαζεις να ποτιζει και με μετα με το αναμα να πεφτει η να καιγετε. σκεφτηκα επισης να την ποτησω με πετρελαιο και να να την αφησω να τραβηξει. ?????

σε ξυλολέβητα που ήταν τραγική η κατάσταση απο την πίσσα ,τον δούλευαν σε δυνατή θερμοκρασία το νερό δλδ στο 80-90,έκαιγαν οξιά ,άρχισε να στεγνώνει ,έπεφταν κομμάτια της πίσσας και κατόπιν έριξαν ναφταλίνη.Σε μέρα που φυσούσε γιατί το τι έβγαλε....Με ξερά ξύλα μετά όλα οκ!Ότι πίσσα έμεινε την έξυσαν με συρματόβουρτσα το καλοκαίρι που δεν το δούλευαν άλλο και φέτος μια χαρά ούτε πίσσα ούτε τίποτα!
Αν έχεις δυνατότητα μην τα καίς αυτά τα ξύλα.Μήπως τα ξύλα αυτά είναι τσέρο?

Αργυρης
17-01-12, 17:04
φιλε αργυρη θα με βοηθουσε πολυ να μου πεις αν ειναι ικανοποιητικη η ζεστη απο τις περσιδες που βλεπω στην φωτο

Κώστα οι περσίδες ζεματάν , για να καταλάβεις πόσο βοηθάν στην εκτόνωση τις θερμοκρασίας .

KOSTASP82
17-01-12, 17:30
[QUOTE=nikolaras;17691733]Τράβηξα μια φωτο να σου εξηγήσω 2 πράγματα.
Η φωτο τραβήχθηκε στις 3:30 πριν λίγο. Η θερμοκρασία έξω είναι 0 βαθμούς και μέσα 22 δίπλα στο παράθυρο, το οποίο μπάζει λίγο (ξύλινο)
Η υγρασία είναι 22%
Το σπίτι που ζεσταίνω είναι 120 τ.μ. μεζονέτα και 35 τ.μ. αποθήκη.
Το τζάκι μου είναι το μισό από το δικό σου idro 30, καταλαβαίνεις ότι για να φτάσω σε αυτό το επίπεδο και να στα γράφω αυτά, δεν είναι τίποτα τυχαίο.
Το νερό του λέβητα 1 φορά το ζεσταίνεις, αλλά το χρησιμοποιείς στην ουσία όποτε το χρειάζεσαι, χώρια που έχεις άμεση εκτόνωση του τζακιού σε περίπτωση υπερθέρμανσης.
Για σκέψου λίγο....

το σκεφτηκα αυτο που λες φιλε μου νικο αλλα ακουσε με λιγο και πες μου την αποψη σου
εστω οτι ζεσταθηκε στους 60 βαυμους το νερο στο τζακι και ξεκιναει να στειλει προς το λεβητα πετρελαιου ο οποιος εχει θερμοκρασια νερου π.χ 5 βαθμους. ας υποθεσουμε οτι μετα την εξισοροπηση το νερο στον λεβητα θα φτασει σε ενα επιπεδο 35 βαθμων και θα στειλει πισω στο τζακι απο τα σωμματα νερο κρυο μαλλον γυρω στους 10 βαθμους αφου απο αυτο που θα παει απο το τζακι μαλλον δεν θα κυκλοφορησει στην εγκατασταση. Με την δευτερη σβουρα σιγουρα τα πραγματα θα ειναι καλυτερα και ουτω καθεξης θα καλυτερευει η κατασταση αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι θα ταλαιπωρηθει πολη η εγκατασταση να πηγαινει τα νερα στο λεβητα και μετα στα σωματα η θερμοκρασια του οταν θα φτασει εκει θα ειναι πολυ χαμηλοτερη. Μια δοκιμη βεβαια μπορω να την κανω αφου ειναι ο καλυτερος τροπος να καταλαβουμε πως θα συμπεριφερθει το συστημα . Τον λεβητα και τωρα μπορω να τον χρησιμοποιησω μιας και εχει κι αυτο αντεπιστροφο και οποτε εχω πετρελαιο μπορω να τον αναψω.
τωρα οσο για την χρηση του λεβητα σαν δοχειο αδρανειας νομιζω οτι το δοχειο αδρανειας ειναι διαφορετιοκος ο τροπος λειτουργειας
Διωρθωσε με αν κανω λαθος:
το δοχειο αδρανειας στην ουσια απο 2 διαφορετικα κυκλωματα ειανι δηλαδη σαν ενα μεγαλο μποιλερ στο οποιο το ενα κυκλωμα(του τζακιου π.χ.) ζεσταινει ενα αλλο κυκλωμα(της εγκαταστασης) εκμηδενιζοντας οσο μπορει τις απωλειες αφου γυρω του κυκλοφορει συνεχεια ζεστο νερο.Ειανι σαν φοραμε με λιγα λογια ενα ωραιο παλτο στην εγκατασταση μας.
Με τον τροπο που λες εσυ και αφου το χεις δοκιμασμενο μπορεις να εχεις και δικιο ναι μεν ζεσταινεις το νερο του λεβητα αλλα το ιδιο νερο το τρεχεις και στην εγκατασταση.
Καλο και αγιο το δοχειο αδρανειας αλλα εχει και ενα κοστος και εδω που φτασαμε ειναι δυσκολο να το αγορασεις και αυτο.
Θα κανω μια δοκιμη παντως μολις μπορεσω και θα σου στειλω τις εντυπωσεις μου γιατι ολα στην πραξη φαινονται

KOSTASP82
17-01-12, 17:43
Κώστα οι περσίδες ζεματάν , για να καταλάβεις πόσο βοηθάν στην εκτόνωση τις θερμοκρασίας .

ευχαριστω πολυ αργυρη θα το κανω αμεσα

polis1
17-01-12, 18:19
αγαπητοι φίλοι γειά σας.
θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής.
στην οικοδομη που μένω έχουμε κεντρική θέρμανση(ωρομέτρηση)
εγω στο διαμερισμα μου εχω γαλλικό ενεργειακο τζακι αεροθερμο χωρις μοτερ.(φυσιολογική ροη)
είναι τεχνικά εφικτό να τοποθετησω εναλλάκτη νερού πάνω απο το τζακι και να στείλω ζεστο νερο σε τρια σώματα?
απ ότι ξερω η οικοδομη εχει κλειστο δοχειο διαστολής.
ευχαριστώ.

theostom
17-01-12, 18:25
52728 Η ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΤΟΥ kostakala
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΦΙΛΟΙ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ nikolara.
ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΑΤΑΣΤΑΤΑ.

nikolaras
17-01-12, 19:41
Ποιός είναι ο kostakalas δεν καταλαβαίνω τίποτα, sorry φίλε, αν κατάλαβε κάποιος κάτι άλλο ας το γράψει...

nikolaras
17-01-12, 19:46
αγαπητοι φίλοι γειά σας.
θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής.
στην οικοδομη που μένω έχουμε κεντρική θέρμανση(ωρομέτρηση)
εγω στο διαμερισμα μου εχω γαλλικό ενεργειακο τζακι αεροθερμο χωρις μοτερ.(φυσιολογική ροη)
είναι τεχνικά εφικτό να τοποθετησω εναλλάκτη νερού πάνω απο το τζακι και να στείλω ζεστο νερο σε τρια σώματα?
απ ότι ξερω η οικοδομη εχει κλειστο δοχειο διαστολής.
ευχαριστώ.

Βεβαίως και μπορείς, αν φτιάξεις έναν εναλλάκτη σαν αυτόν που έφταξα εγώ ή ο cosmic ή να αγοράσεις ένα τέτοιο.

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/Turbodym_w_przekroj_wewnetrzny.jpg

polis1
17-01-12, 20:09
πρέπει όμως να αποσυνδεθώ απο το δίκτυο της οικοδομής ή όποτε θέλω μπορώ να χρησιμοποιώ και το πετρέλαιο?
ευχαριστώ!!!!!

nikolaras
17-01-12, 20:11
το σκεφτηκα αυτο που λες φιλε μου νικο αλλα ακουσε με λιγο και πες μου την αποψη σου
εστω οτι ζεσταθηκε στους 60 βαυμους το νερο στο τζακι και ξεκιναει να στειλει προς το λεβητα πετρελαιου ο οποιος εχει θερμοκρασια νερου π.χ 5 βαθμους. ας υποθεσουμε οτι μετα την εξισοροπηση το νερο στον λεβητα θα φτασει σε ενα επιπεδο 35 βαθμων και θα στειλει πισω στο τζακι απο τα σωμματα νερο κρυο μαλλον γυρω στους 10 βαθμους αφου απο αυτο που θα παει απο το τζακι μαλλον δεν θα κυκλοφορησει στην εγκατασταση. Με την δευτερη σβουρα σιγουρα τα πραγματα θα ειναι καλυτερα και ουτω καθεξης θα καλυτερευει η κατασταση αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι θα ταλαιπωρηθει πολη η εγκατασταση να πηγαινει τα νερα στο λεβητα και μετα στα σωματα η θερμοκρασια του οταν θα φτασει εκει θα ειναι πολυ χαμηλοτερη. Μια δοκιμη βεβαια μπορω να την κανω αφου ειναι ο καλυτερος τροπος να καταλαβουμε πως θα συμπεριφερθει το συστημα . Τον λεβητα και τωρα μπορω να τον χρησιμοποιησω μιας και εχει κι αυτο αντεπιστροφο και οποτε εχω πετρελαιο μπορω να τον αναψω.
τωρα οσο για την χρηση του λεβητα σαν δοχειο αδρανειας νομιζω οτι το δοχειο αδρανειας ειναι διαφορετιοκος ο τροπος λειτουργειας
Διωρθωσε με αν κανω λαθος:
το δοχειο αδρανειας στην ουσια απο 2 διαφορετικα κυκλωματα ειανι δηλαδη σαν ενα μεγαλο μποιλερ στο οποιο το ενα κυκλωμα(του τζακιου π.χ.) ζεσταινει ενα αλλο κυκλωμα(της εγκαταστασης) εκμηδενιζοντας οσο μπορει τις απωλειες αφου γυρω του κυκλοφορει συνεχεια ζεστο νερο.Ειανι σαν φοραμε με λιγα λογια ενα ωραιο παλτο στην εγκατασταση μας.
Με τον τροπο που λες εσυ και αφου το χεις δοκιμασμενο μπορεις να εχεις και δικιο ναι μεν ζεσταινεις το νερο του λεβητα αλλα το ιδιο νερο το τρεχεις και στην εγκατασταση.
Καλο και αγιο το δοχειο αδρανειας αλλα εχει και ενα κοστος και εδω που φτασαμε ειναι δυσκολο να το αγορασεις και αυτο.
Θα κανω μια δοκιμη παντως μολις μπορεσω και θα σου στειλω τις εντυπωσεις μου γιατι ολα στην πραξη φαινονται
Ας το αναλύσουμε λίγο, τώρα που υπάρχει λίγος χρόνος.....
Πες πως το σύστημά σου έχει 100 λίτρα νερό και ξεκινάς να το ζεσταίνεις με το τζάκι.
Με τα ξύλα που έχεις θα σε πάρει 1 ώρα, αν είχες καλά ξύλα μέσα σε 20 λεπτά, θα γυρνούσε το νερό με θερμοκρασία 60 βαθμών.
Πες μου ποιά είναι η διαφορά αν ζέσταινες 180 κιλά νερό σε 30 λεπτά περίπου από τα οποία τα 80 είναι αδράνεια, δηλαδή τα ζεσταίνεις μια φορά μόνο, αλλά τα πλεονεκτήματα όπως είπα είναι μεγάλα.
Τώρα προβληματίζεσαι σίγουρα και ο λόγος είναι ένας τα ξύλα.
Εντάξει το δοχείο αδρανείας έχει διαφορετική λειτουργία, αλλά η φιλοσοφία είναι ίδια.
Αλλά αν πρόσεξες πως σου είπα να συνδέσεις το σύστημα, το νερό που στέλνει το τζάκι, αν ενεργοποιηθεί ο κυκλοφορητής των σωμάτων το νερό περνάει bypass το λέβητα !!!!
Και ο λέβητας δουλεύει σαν δοχείο αποθήκευσης ζεστού νερού. Πιστεύω να έπιασες το σκεπτικό μου. Την αποθήκη αυτή θα την καταλάβεις στην πράξη που όταν δεν θα υπήρχε ο κυκλοφορητής θα σταματούσε, ενώ τώρα θα δουλεύει μέχρι να εξαντληθεί το απόθεμα των 80 λίτρων. Σε αυτή την περίπτωση θα παρακαλούσες η αποθήκη να ήταν ενός τόννου.
Δεν προσπαθώ να σε πείσω να το κάνεις με αυτό τον τρόπο, αλλά προσπαθώ να σου εξηγήσω τα πλεονεκτήματα, που εσύ στερείσαι, ενώ εγώ τα γεύομαι.

nikolaras
17-01-12, 20:19
sORRY φίλε, τώρα κατάλαβα....
Λοιπόν δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τη φωτο, βγάλε κοντινές, ιδιαίτερα στην πλήρωση του τζακιού....
Νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά εκεί...

nikolaras
17-01-12, 20:21
πρέπει όμως να αποσυνδεθώ απο το δίκτυο της οικοδομής ή όποτε θέλω μπορώ να χρησιμοποιώ και το πετρέλαιο?
ευχαριστώ!!!!!
Γίνεται αυτό που λες, αν ο συλλέκτης των σωμάτων βρίσκεται στο διαμέρισμά σου...

polis1
17-01-12, 20:24
χιλια ευχαριστώ.

KOSTASP82
17-01-12, 20:43
Ας το αναλύσουμε λίγο, τώρα που υπάρχει λίγος χρόνος.....
Πες πως το σύστημά σου έχει 100 λίτρα νερό και ξεκινάς να το ζεσταίνεις με το τζάκι.
Με τα ξύλα που έχεις θα σε πάρει 1 ώρα, αν είχες καλά ξύλα μέσα σε 20 λεπτά, θα γυρνούσε το νερό με θερμοκρασία 60 βαθμών.
Πες μου ποιά είναι η διαφορά αν ζέσταινες 180 κιλά νερό σε 30 λεπτά περίπου από τα οποία τα 80 είναι αδράνεια, δηλαδή τα ζεσταίνεις μια φορά μόνο, αλλά τα πλεονεκτήματα όπως είπα είναι μεγάλα.
Τώρα προβληματίζεσαι σίγουρα και ο λόγος είναι ένας τα ξύλα.
Εντάξει το δοχείο αδρανείας έχει διαφορετική λειτουργία, αλλά η φιλοσοφία είναι ίδια.
Αλλά αν πρόσεξες πως σου είπα να συνδέσεις το σύστημα, το νερό που στέλνει το τζάκι, αν ενεργοποιηθεί ο κυκλοφορητής των σωμάτων το νερό περνάει bypass το λέβητα !!!!
Και ο λέβητας δουλεύει σαν δοχείο αποθήκευσης ζεστού νερού. Πιστεύω να έπιασες το σκεπτικό μου. Την αποθήκη αυτή θα την καταλάβεις στην πράξη που όταν δεν θα υπήρχε ο κυκλοφορητής θα σταματούσε, ενώ τώρα θα δουλεύει μέχρι να εξαντληθεί το απόθεμα των 80 λίτρων. Σε αυτή την περίπτωση θα παρακαλούσες η αποθήκη να ήταν ενός τόννου.
Δεν προσπαθώ να σε πείσω να το κάνεις με αυτό τον τρόπο, αλλά προσπαθώ να σου εξηγήσω τα πλεονεκτήματα, που εσύ στερείσαι, ενώ εγώ τα γεύομαι.

σιγουρα τα ξυλα ειναι το α και το ω ε τετοιες κατασκευες η δοκιμη θα γινει για να βγω απ την απορια αλλωστε το ειπα και πριν μονο οι δοκιμες σε κανουν να βγαζεις συμπερασματα και σιγουρα του χρονου με καλυτερα ξυλα θα ασχολιεμαι και λιγοτερο με πιθανη βελτιωση
Πιστευω οτι εδω ειμαστε για να ανταλαζουμε αποψεις και να γεμισουμε με γνωσεις ο ενας τον αλλο
Να σου πω οτι ασχολουμαστε στην περιοχη με τζακια ξυλολεβητες και τα συναφη απο το καλοκαιρι και ακομα εχουμε πολλα να μαθουμε. Ξυλολεβητες εχω βαλει αρκετους φετος σε πελατες αλλους καλους και αλλους οχι τοσο. Απο atmos πυρολισης μεχρι τουρκικο μαντεμι ελληνικους χαλυβδινους και για μενα κατεληξα στο τζακι μιας που δεν ειχα καθολου.
πιστευω και μεσα απο την συζητηση εδω μεσα να βγουν πολυ χρησιμα συμπερασματα που θα μας βοηθησουν ολους
ξαναλεω οτι τα ξυλα ειναι το α και το ω αλλα θεωρω οτι και η προθερμανση των επιστρεφωμενων ειναι πολυ σημαντικη με οποιο τροπο κι αν γινεται για να εχουμε την καλυτερη αποδοση στο νερο

jnet
17-01-12, 20:46
σε ξυλολέβητα που ήταν τραγική η κατάσταση απο την πίσσα ,τον δούλευαν σε δυνατή θερμοκρασία το νερό δλδ στο 80-90,έκαιγαν οξιά ,άρχισε να στεγνώνει ,έπεφταν κομμάτια της πίσσας και κατόπιν έριξαν ναφταλίνη.Σε μέρα που φυσούσε γιατί το τι έβγαλε....Με ξερά ξύλα μετά όλα οκ!Ότι πίσσα έμεινε την έξυσαν με συρματόβουρτσα το καλοκαίρι που δεν το δούλευαν άλλο και φέτος μια χαρά ούτε πίσσα ούτε τίποτα!
Αν έχεις δυνατότητα μην τα καίς αυτά τα ξύλα.Μήπως τα ξύλα αυτά είναι τσέρο?

να σου πω την αληθεια ενας γερος που τα ειδε εμπειρος απο ξυλα μου ειπε αυτη τη λεξη τσερος, τωρα τι ακριβως ειναι ο τσερος ιδεα δεν εχω.
θα δοκιμασω να τον μπουμπουνισω κανα δυο μερες στο φουλ και θα ριψω και ναφθαλινη και θα σου πω. ευχαριστω για την πληροφορια!!!!

nikolaras
17-01-12, 20:54
Έχω δοκιμάσει πεύκο ,κυπαρίσι ,πουρνάρι και καστανιά.Μεγαλύτερη ζέστη έβγαλαν τα κωνοφόρα.Δεν ξέρω τι υπόλλειμα αφήνουν.Μεγαλύτερη διάρκεια το πουρνάρι και η καστανιά.Την γκορτζιά δεν την ξέρω τι δέντρο είναι?Η ελιά επίσης πολύ ζέστη!
πολύ χρήσιμο πόστ,ευχαριστώ!!θα μπορούσες να δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την άδεια του δασαρχείου?
Απλά ενημερώνεις το δασαρχείο του χωριού σου, ότι θα μαζέψεις ξερά πάντα ξύλα στο δάσος που ανήκει στο χωριό σου.
Είναι πολύ δύσκολο χόμπυ, γιατί τα καλά ξύλα δεν βρίσκονται στην άκρη του δρόμου..... εκεί τα έχουν πάρει.

nikolaras
17-01-12, 20:59
να σου πω την αληθεια ενας γερος που τα ειδε εμπειρος απο ξυλα μου ειπε αυτη τη λεξη τσερος, τωρα τι ακριβως ειναι ο τσερος ιδεα δεν εχω.
θα δοκιμασω να τον μπουμπουνισω κανα δυο μερες στο φουλ και θα ριψω και ναφθαλινη και θα σου πω. ευχαριστω για την πληροφορια!!!!

Λοιπόν για να μην παιδεύεσαι, πουλάει στον περιφεριακό απέναντι από το ΚΤΕΛ ο Καραούλας ελιά. Πήρε ο κουνιάδος μου πριν μια βδομάδα και έμεινε πολύ ευχαριστημένος.
Ακριβά όμως 150 νομίζω ο τόννος.

KOSTASKALA
17-01-12, 21:47
φιλε nikolara, απο το δοχειο διαστολης φευγει μια σωληνα πληρωσεως του τζακιου με φ16. ο κατασκευαστης λεει με φ18 και ο σωληνας εκτονωσης του ζεστου νερου ειναι φ28, οτι λεει ο κατασκευαστης. εχω ενα μπαρ πιεση σε υψος 12 μετρα και 70 λιτρα δοχειο διαστολης ανοιχτο.
αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι που πρεπει να ειναι η θερμοκρασια εξαγωγης του τζακιου και που πρεπει να ειναι η επιστροφη του τζακιου.
ο κατασκευαστης το εχει με κιτ και τριοδοι στους 40 βαθμους , αλλα νομιζω οτι στην πρωτη σκαλα του κυκλοφορητη 30/6 θα δουλευει πολυ περισσοτερο ο κυκλοφορητης για να μην εχει κρυο νερο επιστροφης στο τζακι. εχω βαλει 3 πιεσομετρα και ειναι τσεκαρισμενο το 1 μπαρ.
ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον, περιμενω νεα.

nikolaras
17-01-12, 22:09
Το πρόβλημα το εντοπίζω στην πλήρωση του τζακιού από το ανοιχτό δοχείο. Αυτή όπως και η εκτόνωση ΔΕΝ πρέπει να παρεμβάλεται από τίποτα. Δηλαδή οι σωλήνες πρέπει να είναι εντελώς ελεύθερες, από το τζάκι στο ανοιχτό δοχείο. Στη φωτογραφία δεν διακρίνεται η συνδεσμολογία καθαρά. Εχω την εντύπωση ότι έχεις τον κυκλοφορητή να σπρώχνει το νερό στην επιστροφή, είναι έτσι;
Γράφεις: αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι που πρεπει να ειναι η θερμοκρασια εξαγωγης του τζακιου και που πρεπει να ειναι η επιστροφη του τζακιου.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
Φίλε Κώστα 82 επειδή έχεις και εσύ τρίοδη, δώσε τα φώτα σου....

KOSTASP82
17-01-12, 22:50
Το πρόβλημα το εντοπίζω στην πλήρωση του τζακιού από το ανοιχτό δοχείο. Αυτή όπως και η εκτόνωση ΔΕΝ πρέπει να παρεμβάλεται από τίποτα. Δηλαδή οι σωλήνες πρέπει να είναι εντελώς ελεύθερες, από το τζάκι στο ανοιχτό δοχείο. Στη φωτογραφία δεν διακρίνεται η συνδεσμολογία καθαρά. Εχω την εντύπωση ότι έχεις τον κυκλοφορητή να σπρώχνει το νερό στην επιστροφή, είναι έτσι;
Γράφεις: αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι που πρεπει να ειναι η θερμοκρασια εξαγωγης του τζακιου και που πρεπει να ειναι η επιστροφη του τζακιου.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
Φίλε Κώστα 82 επειδή έχεις και εσύ τρίοδη, δώσε τα φώτα σου....

Αν και δεν την διακρινω αυτο που ξερω ειναι οτι την τριοδη μπορουμε να την βαλουμε με πολλους τροπους αναλογω το τι θελουμε να κανουμε.
Το κυριοτερο ειναι να προθερμενουμε τα νερα τις επιστροφης για να αποφυγουμε οσο μπορουμε την πισσα.
ΠΑΡΑΘΕΤΩ 2 proxeira sxedia
5273652735

nikolaras
17-01-12, 23:18
Κώστα στα 2 σχέδια που έβαλες.... δεν βγάζω κάποια άκρη...

jnet
18-01-12, 01:03
Λοιπόν για να μην παιδεύεσαι, πουλάει στον περιφεριακό απέναντι από το ΚΤΕΛ ο Καραούλας ελιά. Πήρε ο κουνιάδος μου πριν μια βδομάδα και έμεινε πολύ ευχαριστημένος.
Ακριβά όμως 150 νομίζω ο τόννος.

εχω παρει 2 ξυλα δοκιμαστικα δεν καιγονται με τιποτα εβαλα ενα αργα τη νυχτα και το βρηκα το πρωι πολυ γερο ξυλο αλλα και χλωρο δεν κανει για φλογα, ο τοννος 160. βασικα μου κινησε την περιεργεια γιατι ηταν σε μπαλετα και θα με βολευε να τα ανεβασω με γερανο μενω στον πρωτο οροφο και εχω τεραστιο μπαλκονι μεχρι δεκα τοννους χωραει. μηπως ξερεις κανεναν να πουλαει μπαλετα δρυς? να ξερω για το καλοκαιρι γιατι εχουμε απελπιστει απο το κουβαλημα. με το leda εχω καθηστερηση την αλλη εβδομαδα θα το εχω ετοιμο μολις τελειωσω θα ανεβασω foto και εντυπωσεις!!!!!

KOSTASP82
18-01-12, 08:04
Κώστα στα 2 σχέδια που έβαλες.... δεν βγάζω κάποια άκρη...

ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΣΤΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΕ ΤΟ ΜΠΛΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗς
Σ ΑΥΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΑ ΝΕΡΑ ΤΗς ΕΙΣΑΓΩΓΗς ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑς ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΑ.
ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΖΧΕΔΙΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΡΑ ΤΗς ΕΠΙΣΤΡΟΦΗς ΞΑΝΑΦΕΥΓΟΥΝ ΠΡΟς ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΩΡΙς ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠ ΤΟ ΤΖΑΚΙ
Μ ΥΤΟΥς ΤΟΥς ΔΥΟ ΤΡΟΠΟΥς ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑ Ν ΑΝΑΠΝΕΥΣΕΙ.
ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑς ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

nikolaras
18-01-12, 08:28
εχω παρει 2 ξυλα δοκιμαστικα δεν καιγονται με τιποτα εβαλα ενα αργα τη νυχτα και το βρηκα το πρωι πολυ γερο ξυλο αλλα και χλωρο δεν κανει για φλογα, ο τοννος 160. βασικα μου κινησε την περιεργεια γιατι ηταν σε μπαλετα και θα με βολευε να τα ανεβασω με γερανο μενω στον πρωτο οροφο και εχω τεραστιο μπαλκονι μεχρι δεκα τοννους χωραει. μηπως ξερεις κανεναν να πουλαει μπαλετα δρυς? να ξερω για το καλοκαιρι γιατι εχουμε απελπιστει απο το κουβαλημα. με το leda εχω καθηστερηση την αλλη εβδομαδα θα το εχω ετοιμο μολις τελειωσω θα ανεβασω foto και εντυπωσεις!!!!!
Πουλάει δρυς στην Πύλης, μετά την Αγια Μονή, ο ALIEN. Θα δεις τις παλλέτες έξω από το μαγαζί 130 τις έδινε.
Περίεργο πάντως με τις ελιές, γιατί του κουνιάδου μου το idro 30 τις καίει μια χαρά, ανεβάζει θερμοκρασίες αυτή την εποχή με μείον, 80 βαθμούς.

Komori
18-01-12, 08:57
Καλημερα παιδια
Εχθες το βραδυ ειπα να καψω δυνατα το τζακι να δω μεχρι που παει με αυτες τις παγωνιες.
Πρωτη χρονια το εχω και δεν υπαρχει αναλογη εμπειρια.Λοιπον το τζακι ειναι με κλειστο δοχειο διαστολης(80λιτρα) κι εναν πλακοειδη εναλλακτη οπου ξεχωριζονται τα κυκλωματα του τζακιου με το πετρελαιο οπως και οι πιεσεις.Αρα εχει και δυο κυκλοφορητες.Ο ενας ειναι ρυθμισμενος να ξεκινα στους 60 (του τζακιου)και ο αλλος για τα καλοριφερ στους 65.Αφου εβαλα πολυυυυυυ ξυλο το τζακι ειχε μονιμως θερμοκρασια 68-69 βαθμους.Δεν ανεβαζε παραπανω με τιποτα.Κατω απο αλλες εξωτερικες συνθηκες θα το ειχε παει στους 90 για πλακα.Εξωτερικη θερμοκρασια -4 βαθμους.Ενας φιλος που εχει ενα edil kamin με τετοιο ψοφο τα ιδια πραγματα του κανει.Ειναι λογικο αυτο?Μηπως αν δεν ειχα τον πλακοειδη εναλλακτη και δουλευα το συστημα μονο με ενα κυκλοφορητη και δυο ανεπιστροφα θα ηταν πιο αποδοτικο?

nikolaras
18-01-12, 09:40
@ Komori Eδώ φαίνεται η ποιότητα των ξύλων. Γέμισέ το όσο θέλεις με ξύλα φίλε μου, δεν πρόκειτε να κάνεις τίποτα αν τα ξύλα δεν αποδίδουν.
Αγοράστε ξύλα για του χρόνου. Κάντε το κουμάντο σας. Εγώ με κανονικά ξύλα (χωρίς να το γεμίζω) αν ανοίξω τον αέρα, έχω φύγει κυριολεκτικά μέσα από το σπίτι.
Για το άλλο που λες , όσα περισσότερα μαρματζούλια φορτώνεις το δίκτυο, τόσες περισσότερες απώλειες έχεις, λογικό είναι.
Πάντα το απλό,αλλά μελετημένο και καλοφτιαγμένο δίκτυο αποδίδει καλύτερα.

KOSTASKALA
18-01-12, 09:41
ΦΙΛΕ nikolara ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗ ΣΤΗ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΖΕΣΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΤΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ ΚΑΙ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΠΕΣΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.Η ΣΩΛΗΝΑ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΖΕΣΤΟΥ ΝΕΡΟΥΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΧΩΡΙΣ ΓΩΝΙΑ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ ΣΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΟΧΕΙΟ.Η ΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΡΥΟΥ ΝΕΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΠΑΕΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ?ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΟΥΛΕΥΗ ΧΩΡΙΣ ΤΡΙΟΔΗ ΒΑΛΒΙΔΑ ΜΟΝΟ ΜΕ 2 ΑΝΤΕΠΙΣΤΡΟΦΑ
Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 40-50-55 ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΝΕΙ ΠΙΣΣΕΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ kostakala.

nikolaras
18-01-12, 10:24
Φίλε Κωστα, αν τα ξύλα είναι μούσκεμα, δεν πρόκειτε να αποφύγεις τη δημιουργία πίσσας. Αν δεν έχεις ξερά ξύλα, 2 χρονών αποθηκευμένα, μη περιμένεις απόδοση αυτή που υπόσχεται το τζάκι. Για να κάνεις τις δοκιμές σου, ψάξε βρες μερικά κατάξερα ξύλα ρύθμισε το σύστημα σιγουρέψου για όλα και μετά κλείστο με γυψοσανίδα.
Βάλε τον υδροστάτη στους 55 να ανοίγει, οπότε θα κλείνει στους 52 περίπου, δηλαδή το νερό μέσα στο μπόιλερ του τζακιού να είναι συνεχώς 50 βαθμούς.
Κατά τα άλλα σωστά φαίνεται να είναι συνδεμένο το σύστημα, όπως το περιγράφεις.

Komori
18-01-12, 11:56
@ Komori Eδώ φαίνεται η ποιότητα των ξύλων. Γέμισέ το όσο θέλεις με ξύλα φίλε μου, δεν πρόκειτε να κάνεις τίποτα αν τα ξύλα δεν αποδίδουν.
Αγοράστε ξύλα για του χρόνου. Κάντε το κουμάντο σας. Εγώ με κανονικά ξύλα (χωρίς να το γεμίζω) αν ανοίξω τον αέρα, έχω φύγει κυριολεκτικά μέσα από το σπίτι.
Για το άλλο που λες , όσα περισσότερα μαρματζούλια φορτώνεις το δίκτυο, τόσες περισσότερες απώλειες έχεις, λογικό είναι.
Πάντα το απλό,αλλά μελετημένο και καλοφτιαγμένο δίκτυο αποδίδει καλύτερα.

Ξεχασα να πω οτι τα ξυλα ειναι στεγνα και ειναι μονο δρυς.Τα εχω ενα χρονο και με υγρασιομετρο μετραω 12-17 % υγρασια.Με τα ιδια ξυλα και εξωτερικη θερμοκρασια 3-5 βαθμους οταν το ντουμανιαζα σε 10 λεπτα επιανε τους 90 βαθμους.
Το εκαιγα για 1 -2 ωρες δυνατα με αποτελεσμα να βγαλει αρκετη μυρωδια .Σκεφτηκα οτι μπορει να φταιει ο εβαπτιζομενος μετρητης θερμοκρασιας, αλλα πειραζοντας τις ρυθμισεις των κυκλοφορητων απο τον πινακα ελεγχου ανεβαινε η θερμοκρασια.Δηλ. εβαλα τον δευτερο κυκλοφορητη να ξεκινα στους 75 και πηγε μεχρι 80. Η πιεση ηταν σταθερη στο1,5 bar .Μηπως καπου αλλου ειναι το προβλημα ή δεν βλεπετε να υπαρχει προβλημα.Φανταζομαι οτι φταιει ο πλακοειδης εναλλακτης και δεν αφηνει να ανεβαινει πολυ ψηλα η θερμοκρασια για ευνοητους λογους.

nikolaras
18-01-12, 12:42
Η αλήθεια είναι ότι τον πλακοειδή εναλλάκτη, τον χρησιμοποιούν κυρίως για κατευθείαν ζεστό νερό χρήσης.
Οπως προανέφερα ποτέ δεν θα χρησιμοποιούσα΄τέτοιο εναλλάκτη, αλλά ούτε τρίοδο στην επιστροφή για ευνόητους λόγους.
Σίγουρα έχεις απώλειες και σίγουρα ο εναλλάκτης δεν αποδίδει 100% το ζεστό νερό του τζακιού στο απέναντι κύκλωμα.
Επίσης ένα μειονέκτημα αυτών των εναλλακτών είναι ότι πέφτει γρήγορα η απόδοση επειδή βουλώνουν.... Αυτό με κάθε επιφύλαξη γιατί κάπου αλλού το διάβασα.
Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις ένα bypass τον εναλλάκτη και τον ένα κυκλοφορητή και να δοκιμάσεις το σύστημα.
Το σίγουρο είναι ότι θα μειώσεις τις απώλειες.

nikolaras
18-01-12, 12:57
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/1-2.gif

Εκανα μερικές διευκρινήσεις και μια τροποποίηση το σχέδιο του Κώστα 82 για να πούμε κάποια πράγματα.
Αν μπει σε τζάκι με ανοιχτό δοχείο κάπως έτσι θα πρέπει να συνδεθεί.
Αυτό όμως είναι λάθος. Γιατί;
Γιατί κατά πάσα πιθανότητα ο κυκλοφορητής θα στέλνει νερό στο ανοιχτό δοχείο διαστολής από την πλήρωση και θα ζεσταίνεις και το περιβάλλον (αυτό θα συμβεί αν το δοχείο βρίσκεται μέχρι κάποιο υπολογίσιμο ύψος) .
Αν μπει η πλήρωση πριν από τον κυκλοφορητή δεν θα μπορεί το ανοιχτό δοχείο να τροφοδοτήσει με κρύο νερό το τζάκι σε περίπτωση υπερθέρμανσης και επίσης θα ζεσταίνουμε το περιβάλλον από την εκτόνωση.
Τι γίνεται λοιπόν αν σώνει και καλά θέλουμε να βάλουμε τρίοδη σε εγκατάσταση με ανοιχτό δοχείο;
Αλλάζουμε τη θέση του κυκλοφορητή στο ζεστό, μετά την εκτόνωση και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Komori
18-01-12, 14:00
Φιλε Νικολαρα
Για τον πλακοειδη εναλλακτη εχεις δικιο.Χρησιμοποιηται κυριως για ζεστα νερα χρησης.Αυτοι το εχουν για να συνδεσεις λεβητα με ανοιχτο δοχειο διαστολης και παραλληλα με λεβητα πετρελαιου οπου εχουμε κλειστο δοχειο διαστολης.Βεβαια εχω βαλει φιλτρακια ωστε να μη βουλωνουν οι σωληνωσεις του.Πιστευω οτι με αυτο το κρυο ο εναλλακτης ειναι στα ορια του.Τωρα που μου λες να κανω το bypass τον κυκλοφορητη να τον βαλω στην επιστροφη ή στην προσαγωγη οπως ειναι και τωρα που μιλαμε?Ο κυκλοφορητης που εχω ειναι ο rs 15/6-3 της wilo.Μηπως ειναι λιγουλακι μικρος?

nikolaras
18-01-12, 15:26
Επειδή διαχειρίζεσαι κλειστό δοχείο, τον κυκλοφορητή βάλτον όπου θες, δεν επηρεάζει κάτι.
Ο κυκλοφορητής άν δουλέψει στην 3η σκάλα θα τα γυρίσει τα νερά, εξάλλου δοκιμή θα κάνεις.

Darth
18-01-12, 16:21
Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

Θα ήθελα την βοήθειά σας και τις γνώσεις σας. Μένω στην Αθήνα σε σπίτι 190m2 οροφοδιαμέρισμα τριόροφης πολυκατοικίας (εγώ είμαι στο 2ο). Η πολυκατοικία είναι του 70 και όπως καταλαβαίνετε απο μόνωση στους τοίχους δεν παίζει, όσο για τα κουφώματα έχουν αλλαχτεί προσφατα. Επειδή η θέρμανση είναι κεντρική θέλω να απομονωθώ (έχω συννενοηθεί με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες και είναι σύμφωνοι). Σκέφτηκα να αλλάξω το υπάρχον τζάκι με ένα ενεργειακό/υδραυλικό τζάκι. Έπεσα πάνω στα τζάκια τα EDIL KAMIN και συγκεκριμένα στο μοντελο το Acquatondo 29 Πρισματικό. Τα σώματα καλοριφερ στο σπίτι μου είναι μελετημένα για 14160KCal (τουλάχιστον τόσο τα υπολόγισα).
1) Η επιλογή μου για το συγκεκριμένο τζάκι και τις ανάγκες μου απο πλευράς θερμανσης είναι εντάξει?
2) Χρειάζεται να γίνει και επιπλέον εγκατάσταση με κάποιο κιτ? Χρήση ζεστού νερού δεν θα κάνω.
3) Πέραν της εστίας θα πρέπει να γίνει αγορά κάποιον άλλων εξαρτημάτων τα οποια δεν συμπεριλαμβάνονται στην τιμή της εστίας?
4) Θα πρέπει να γίνει κάποια προεργασία πέραν του ότι θα πρέπει να γκρεμίσω το τζάκι, όπως πχ κάποια μόνωση στους τοίχους που θα μπει η νέα εστία, μετατροπή στην καμινάδα κτλ.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

KOSTASKALA
18-01-12, 19:27
Φιλε Νικολαρα σε ευχαριστω για τις πληροφωριες που μου δινεις αλα δεν εχω εμπιρια στα τζακια η δουλιαμου εινε ψυκτικοσ το τζακι το εχω τοποθετιση στο εξοχικο στην αρτεμιδα πιστευω οτι παιζει το κυριο λογω τα ξυλα και οταν εκανα γκαλοπ αγορας για το τζακι κανει δεν μηλαγε για την ποιοτητα του ξυλου εγω πηρα ξυλα
ελια και ειναι χλορα και αργει να ανεβαση θερμοκρασια μολις εβαλα κοματια νοβοπαν εφθασε 90 βαθμους το νερο γι αυτο θα προμηθευτω λιγες μπρικετες και θα
βαζω μισα και μισα γι να εχω αποτελεσμα και θα τοποθετησω στο κυκλωμα στο πανω μερος του ζεστου νερου του τζακιου εκτως απο το ανοιχτω δοχειο διασ
τολης και μια βαλβιδα που να ανοιγη σε 3 μπαρ πιεση και 90 βαθμους θερμοκρασια για να ασφαλισω οσο μπορω το δικτυο θα παω σαββατοκυριακο να το αναψω
και θα σου πω τις εντυπωσεις μου την ενδειξη του θερμοστατη του κυκλοφορητη θα τη βαλω σε κιαθιω μες το νερο για να λαμβανει την ενδειξη του νερου ενω
μεχρι τωρα την ειχα κολημενη με αλουμινιοταινια πανω στην εξοδο του ζεστου νερου του τζακιου ευχαριστω για ολα Κωστας

βω

nikolaras
18-01-12, 21:33

Θα ήθελα την βοήθειά σας και τις γνώσεις σας. Μένω στην Αθήνα σε σπίτι 190m2 οροφοδιαμέρισμα τριόροφης πολυκατοικίας (εγώ είμαι στο 2ο). Η πολυκατοικία είναι του 70 και όπως καταλαβαίνετε απο μόνωση στους τοίχους δεν παίζει, όσο για τα κουφώματα έχουν αλλαχτεί προσφατα. Επειδή η θέρμανση είναι κεντρική θέλω να απομονωθώ (έχω συννενοηθεί με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες και είναι σύμφωνοι). Σκέφτηκα να αλλάξω το υπάρχον τζάκι με ένα ενεργειακό/υδραυλικό τζάκι. Έπεσα πάνω στα τζάκια τα EDIL KAMIN και συγκεκριμένα στο μοντελο το Acquatondo 29 Πρισματικό. Τα σώματα καλοριφερ στο σπίτι μου είναι μελετημένα για 14160KCal (τουλάχιστον τόσο τα υπολόγισα).
1) Η επιλογή μου για το συγκεκριμένο τζάκι και τις ανάγκες μου απο πλευράς θερμανσης είναι εντάξει?
2) Χρειάζεται να γίνει και επιπλέον εγκατάσταση με κάποιο κιτ? Χρήση ζεστού νερού δεν θα κάνω.
3) Πέραν της εστίας θα πρέπει να γίνει αγορά κάποιον άλλων εξαρτημάτων τα οποια δεν συμπεριλαμβάνονται στην τιμή της εστίας?
4) Θα πρέπει να γίνει κάποια προεργασία πέραν του ότι θα πρέπει να γκρεμίσω το τζάκι, όπως πχ κάποια μόνωση στους τοίχους που θα μπει η νέα εστία, μετατροπή στην καμινάδα κτλ.

Θα κάνεις καλή δουλειά με το 29άρι , από 1ο, 3ο έχεις μόνωση, εντάξει έχεις απώλειες από τους τοίχους, αλλά στην Αθήνα δεν έχετε και τις τρελές θερμοκρασίες της επαρχίας.
1) Σε καλυπτει πλήρως.
2) Επειδή είναι παλιά η εγκατάσταση καλοριφέρ, δεν γνωρίζω αν σε κάθε όροφο έχει ξεχωριστό κύκλωμα, αν ναι είναι πολύ πιο εύκολη η σύνδεση με το τζάκι, υπάρχουν έτοιμα κιτ σύνδεσης ,αλλά γίνεται και με άλλους τρόπους. Το ζεστό νερό, εφόσον υπάρχει μπόιλερ δεν βλέπω το λόγο να μην συνδεθεί.
3) Καμινάδα, κάποιο πινακάκι controler για τον έλεγχο του τζακιού, κυκλοφορητής, σωλήνες, γενικά διάφορα υδραυλικά εξαρτήματα , δοχείο διαστολής ανοιχτό ή κλειστό κλπ.
4) Θα γκρεμιστεί το υπάρχων τζάκι και θα μπει μόνωση πίσω από το τζάκι, θα τοποθετηθεί το τζάκι, μπορεί να μη χρειαστείς νέα καμινάδα μέχρι πάνω, εφόσον υπάρχει η υποδομή.
Εχει φασαρία σίγουρα, αλλά πιστεύω ότι στο τέλος θα δικαιωθείς για την επιλογή σου.

lazy
18-01-12, 22:03

Ερωτηση:
Υπάρχει αυτονομία στην θερμανση του καθε διαμερίσματος?
Αν οχι εχεις προβλημα, εκτος αν τραβήξεις σωληνωσεις για τα σωματα, η βαλεις 3ωδες σε καθε σωμα ώστε να γυρίζεις οταν ειναι ζεστο το τζακι.
Προβλημα έχεις γιατι συνηθιζεται να συνδεουμε στους συλεκτες που εχουν τα σωματα του διαμερίσματος , με μια "κεντρικη" συνδεση.

Darth
18-01-12, 22:20
@nikolaras

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Καθότι δεν είμαι τεχνικός σκέφτομαι να τραβήξω χαλκοσωλήνα απο την εστία (ψηλά κοντά στο ταβάνι) και να χρησιμοποιήσω τους 6 διπλούς κάθετους σωλήνες (απομονώνοντας 1ο και 3ο όροφο) για να κατεβάσω το νερό και στα 11 σωματα. Δουλέυει κάτι τέτοιο?Για να γίνει χρήση ζεστου νερού σημαίνει ότι θα πρέπει να γίνουν και άλλες τρύπες και να τρέξουν και άλλοι σωλήνες, θέλω να γίνει η πιο απλή κατασκευή και το μεγάλο μου προβλημα είναι η θέρμανση, τώρα που μιλάμε έξω έχει 2.8 βαθμούς και είμαι ανα χείρας με την σόμπα. Και γενικά όλη αυτή η εβδομάδα μας παει παγοκολώνα.
Όλα αυτά τα αξεσουαρ που αναφέρεις (στο 3) τα πουλάνε εκεί που θα αγοράσω την εστία ή θα πρέπει να βγω παγανιά να τα βρω ή θα τα έχει το συνεργείο που θα κάνει την εγκατάσταση?
και κάτι τελευταίο ο τζακάς που έχτισε το τζάκι, έχτισε κοληττα και στο ίδιο ύψος την καμινάδα του 3ου ορόφου με την δικιά μου. 4 χρόνια που το δουλέυω εγώ το τζάκι δεν έιχα κάποιο πρόβλημα, θα επηρεάσει την λειτουργία της νέας εστίας?

Darth
18-01-12, 22:24
Ερωτηση:
Υπάρχει αυτονομία στην θερμανση του καθε διαμερίσματος?
Αν οχι εχεις προβλημα, εκτος αν τραβήξεις σωληνωσεις για τα σωματα, η βαλεις 3ωδες σε καθε σωμα ώστε να γυρίζεις οταν ειναι ζεστο το τζακι.
Προβλημα έχεις γιατι συνηθιζεται να συνδεουμε στους συλεκτες που εχουν τα σωματα του διαμερίσματος , με μια "κεντρικη" συνδεση.

Όχι δεν υπάρχει αυτονομία στην θέρμανση του κάθε διαμερίσματος (δεν νομίζω να ξέρανε τότε το 70 πως γράφεται η λέξη αυτονομία)

lazy
18-01-12, 22:37
Όχι δεν υπάρχει αυτονομία στην θέρμανση του κάθε διαμερίσματος (δεν νομίζω να ξέρανε τότε το 70 πως γράφεται η λέξη αυτονομία)

αυτο φοβόμουν.
Ακου, οι παλιες εγκαταστάσεις λειτουργουν με στήλες, δηλαδη ενα ζευγάρι σωληνες που τρέχει κάθετα σε ενα σημειο του κτιρίου και πανω σε αυτες συνδέονται τα σωματα ΟΛΩΝ των ορόφων στο συγκεκριμενο σημειο .Υπάρχουν πολλαπλες στήλες για να πιασουν ολο το διαμερισμα.Αυτες θα πρεπει να παραμείνουν ανεγκιχτες ώστε να εχουν θερμανση απο το καλοριφερ οι υπολοιποι.
Εσυ είσαι αναγκασμένος να τραβήξεις σωληνώσεις ώστε να συνδεσεις τα σωματα που θέλεις.
Εχω την αποψη πως μαλλον θα πρέπει να συνδέσεις το τζακι με ενα κεντρικο σημειο/συλεκτη ώστε να έχεις καλύτερη ρόη του ζεστου προς τα σωματα ταυτοχρονα.
η άλλη λυση που μπορεί να τρέχει ενα ζευγάρι σωλήνες 1 1/4 της ιντσας σε ολο το διαμέρισμα και να διανέμει δεν ξερω να θα είναι αποδοτική.

Την ολη συνδεσμολογία μπορείς να την έχεις ταυτόχρονα με το καλοριφερ υπο προυποθέσεις.
Μπορείς να παρεμβάλεις στα σωματα τριοδες βανες ώστε να γυρίζουν στην παροχή απο το τζακι όταν ειναι ζεστο (must) αλλα καινα μπορείς να γυρίσεις στον καυστήρα αν χρειαστεί.Αυτο ειναι λιγο ακριβό παντως....και θελει αυτοματισμο ?
Δυστυχ

Darth
19-01-12, 07:56
@lazy

Γνωρίζω πως πάει η θέρμανση στο σπίτι για αυτό και το ανέφερα λίγο πιο πάνω. Η λύση που πρότεινα στο #316 θελω να μου πείτε αν θα δουλέψει. Δεν θέλω πολυπλοκότητες και για αυτό θα καταργήσω τους κάθετους διπλούς σωλήνες. Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες το γνωρίζουν και είναι σύμφωνοι, πόσο μάλιστα και ο επάνω απο εμένα που θα τον αποκόψω και αυτόν απο την κεντρική θέρμανση. Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται ποτέ να ξαναεπιστρέψω στην κεντρική θέρμανση.

Είναι εφικτό και πιο αποδοτικό αν κάνω 2 ή 3 κυκλώματα και να μοιράσω τις θερμίδες των σωμάτων (πχ σε ένα κύκλωμα να μπουν τα σώματα που απέχουν περισσότερο απο το τζάκι και σε ένα δεύτερο να μπουν τα υπόλοιπα που είναι πιο κοντά), ποια είναι η γνώμη σας;

nikolaras
19-01-12, 09:43
Γνωρίζω πως πάει η θέρμανση στο σπίτι για αυτό και το ανέφερα λίγο πιο πάνω. Η λύση που πρότεινα στο #316 θελω να μου πείτε αν θα δουλέψει. Δεν θέλω πολυπλοκότητες και για αυτό θα καταργήσω τους κάθετους διπλούς σωλήνες. Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες το γνωρίζουν και είναι σύμφωνοι, πόσο μάλιστα και ο επάνω απο εμένα που θα τον αποκόψω και αυτόν απο την κεντρική θέρμανση. Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται ποτέ να ξαναεπιστρέψω στην κεντρική θέρμανση.

Είναι εφικτό και πιο αποδοτικό αν κάνω 2 ή 3 κυκλώματα και να μοιράσω τις θερμίδες των σωμάτων (πχ σε ένα κύκλωμα να μπουν τα σώματα που απέχουν περισσότερο απο το τζάκι και σε ένα δεύτερο να μπουν τα υπόλοιπα που είναι πιο κοντά), ποια είναι η γνώμη σας;

Απ'οτι γράφεις ευκολύνεις την κατάσταση με τη σύνδεση, επειδή ο 3ος όροφος δεν χρειάζεται κεντρική θέρμανση.
Στο χώρο που θα βρίσκεται το τζάκι, το βιβλίο του κατασκευαστή γράφει ότι κλείνουμε τα σώματα.
Αυτό δεν είναι μύθος αλλά πραγματικότητα. Αν λοιπόν αποφασίσεις να δουλεύεις το τζάκι για κεντρική θέρμανση, δεν βάζεις σώματα ή τα απομονώνεις στους χώρους που είναι ενιαίοι ως προς το τζάκι.
Επίσης πριν κάνεις οποιαδήποτε μελέτη σύνδεσης του τζακιού, θα πρέπει να αποφασίσεις τον τρόπο ασφάλισης του τζακιού.
Δηλαδή ανοιχτού δοχείου διαστολής ή κλειστού με θερμική βαλβίδα εκτόνωσης.
Το καθένα θέλει διαφορετική διαδικασία σύνδεσης.

Darth
19-01-12, 09:57
Απ'οτι γράφεις ευκολύνεις την κατάσταση με τη σύνδεση, επειδή ο 3ος όροφος δεν χρειάζεται κεντρική θέρμανση.
Στο χώρο που θα βρίσκεται το τζάκι, το βιβλίο του κατασκευαστή γράφει ότι κλείνουμε τα σώματα.
Αυτό δεν είναι μύθος αλλά πραγματικότητα.

Γιατί αυτό? Λόγω αυξηση της θερμοκρασίας? Έχε υπόψη σου ότι το τζάκι δεν είναι αερόθερμο.

nikolaras
19-01-12, 10:40
Ολα τα υδραυλικά τζάκια είναι διπλής ενέργειας. Αν διαβάσεις προηγούμενες δημοσιεύσεις το έχουμε αναλύσει.

Darth
19-01-12, 13:19
δλδ θα έχει και αυτό περσίδες στην γυψοσανίδα???? Επίσης σκέφτομαι να βάλω το ανοιχτό δοχείο διαστολής (μόνο και μόνο γιατί με έπεισες να μην βάλω το κλειστό). Τώρα χρειάζεται να τοποθετηθούν εξαερηστικά στους σωλήνες που τρέχουν οριζόντια (είναι πιο ψηλά απο την εστία, λίγο πιο κάτω απο το δοκάρι και απο κάτω απο το δοχείο διαστολής); Με την καμινάδα τι κάνω που είναι κοληττά με την άλλη καμινάδα και στο ίδιο ύψος?

Μια ερώτηση, αν γνωρίζεις, να μου απαντήσεις ποια είναι η διαφορά μεταξύ των Acquatondo 29 και του PLUS?

nikolaras
19-01-12, 15:53
Δεν νομίζω να υπαρχει κάποια διαφορά , απλά νομίζω ότι το plus ονομάζει το τζάκι με την ίσια πόρτα.
Σχετικά με το ανοιχτό δοχείο, είναι κατά τη γνώμη μου ασφαλέστερο στη λειτουργία.
Δεν χρειάζονται επιπρόσθετα εξαεριστικά επειδή θα τοποθετήσεις ανοιχτό δοχείο, ότι προυπήρχε είναι ΟΚ.
Που σκέφτεσαι να τοποθετήσεις το ανοιχτό δοχείο;
Η καμινάδα δεν έχει πρόβλημα να είναι δίπλα σε άλλη και με ίδιο ύψος, τώρα με το ύψος έχεις αρκετό για να σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο τράβηγμα.
Αυτό θα στο πιστοποιήσει και ο εγκαταστάτης πριν τοποθετηθεί η εστία.

Darth
19-01-12, 16:47
Δεν χρειάζονται επιπρόσθετα εξαεριστικά επειδή θα τοποθετήσεις ανοιχτό δοχείο, ότι προυπήρχε είναι ΟΚ.

Τι εννοείς προυπήρχε? Το μόνο που θα παραμείνει ίδιο είναι τα σώματα του καλοριφερ άντε ίσως και κανα δίστυλο κατακόρυφο

Που σκέφτεσαι να τοποθετήσεις το ανοιχτό δοχείο;

Λέω να το βάλω κάτω απο το μπαλκόνι του 3ου, όπως κρεμάνε τις εξωτερικές μονάδες των κλιματιστικών (τουλάχιστον έτσι το φαντάζομαι)

Η καμινάδα δεν έχει πρόβλημα να είναι δίπλα σε άλλη και με ίδιο ύψος, τώρα με το ύψος έχεις αρκετό για να σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο τράβηγμα.

Δεν θα έπρεπε να μου δημιουργεί και πρόβλημα με το τζάκι που έχω τώρα?

nikolaras
19-01-12, 18:29
Τι εννοείς προυπήρχε? Το μόνο που θα παραμείνει ίδιο είναι τα σώματα του καλοριφερ άντε ίσως και κανα δίστυλο κατακόρυφο

Δεν αλλάζει κάτι στη σύνδεση των σωμάτων όταν έχεις ανοιχτό ή κλειστό δοχείο.

Λέω να το βάλω κάτω απο το μπαλκόνι του 3ου, όπως κρεμάνε τις εξωτερικές μονάδες των κλιματιστικών (τουλάχιστον έτσι το φαντάζομαι)

Καλή σκέψη, φαντάζομαι πάνω από το τζάκι απ'έξω μεριά, για να μην έχεις πολλά σπασίματα στην εκτόνωση και στην πλήρωση και όσο δυνατόν ψηλότερα, να είναι πάνω από 2 μέτρα από τα θερμαντικά σώματα.

Δεν θα έπρεπε να μου δημιουργεί και πρόβλημα με το τζάκι που έχω τώρα?

Σίγουρα... Αρα είσαι ΟΚ.

Darth
19-01-12, 19:45
Ωχ.................πάνω απο 2 μέτρα???? τα σώματα φτάνουν σε ύψος 1.10m απο το πάτωμα και το πίσω μισό σπίτι έχει υψομετρική διαφορά με το μπροστινό (εκεί που θα μπει το τζακι) 2 σκαλοπάτια
που θα τα βρω τα 2 μέτρα....................ρε nikolara που νομιζεις οτι μένω, σε εκκλησία με μεγάλο τρούλο???????
Πόσα λίτρα πρέπει να είναι το δοχείο διαστολής?

lazy
19-01-12, 20:07
Αυτο με την διαφορά μου το ειπαν και απο τον εμπορο και ο υδραυλικος μου.Τουλάχιστον 1.5 μετρο ψηλοτερα από το ψηλοτερο σημειο του κυκλώματος.Αν δουλέψεις εξυπνα τις διαδρομες με τις σωληνώσεις μπορεί και να σου βγει.
Εγω ειμαι στα 2 μετρα και προβληματα δεν εχω.Ουτε θερμαίνεται απο την κυκλοφορία των νερών του τζακιου..

Το δοχειο είναι 40 λιτρα περίπου αλλα εξαρτάται και απο τα σωματα/θερμίδες ..

nikolaras
19-01-12, 20:26
Ωχ.................πάνω απο 2 μέτρα???? τα σώματα φτάνουν σε ύψος 1.10m απο το πάτωμα και το πίσω μισό σπίτι έχει υψομετρική διαφορά με το μπροστινό (εκεί που θα μπει το τζακι) 2 σκαλοπάτια
που θα τα βρω τα 2 μέτρα....................ρε nikolara που νομιζεις οτι μένω, σε εκκλησία με μεγάλο τρούλο???????
Πόσα λίτρα πρέπει να είναι το δοχείο διαστολής?
Χα χα αν έμενες σε εκκλησία θα ήσουν επικύνδυνος.....
Λοιπόν το δοχείο διαστολής πρέπει να τοποθετείται στο υψηλότερο σημείο της εγκατάστασης, όσο ψηλότερα τόσο καλύτερα.
Στις σελίδες 5 - 6 του pdf μπορείς να δεις αναλυτικά για το ανοιχτό δοχείο.
http://www.saturn.gr/dyn/rec/091310123118_gr.pdf

Darth
20-01-12, 08:42
Ερώτηση:
1) το δοχείο διαστολής πρέπει να έχει μόνιμα παροχή νερού και να ανοιγοκλείνει με φλοτερ (όπως το καζανάκι) ή το γεμίζουμε μία φορά (μαζί με όλο το κύκλωμα) και το ελέγχουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα μην πέσει η στάθμη λειτουργίας?
2) Αντιψυκτικό/αντισκωριακό μπορώ να βάλω στο νερό μέσα, διαφορετικά πως προστατεύουμε το όλο σύστημα απο τον πάγο μιας και το δοχείο διαστολής θα βρισκεται εκτός της οικίας?
3) Εφόσον δεν διατίθεμαι να χρησιμοποιώ το ζεστό νερό χρήσης, μπορω το νερό να το διοχετεύω και αυτό στο κύκλωμα με τα καλοριφερ ή ούτως η άλλος είναι ένα κυκλωμα όλη η εγκατασταση (καλοριφερ και ζεστό νερό χρήσης)?

Ευχαριστώ

nikolaras
20-01-12, 09:03
1. Kανονικά πρέπει να έχεις μόνιμη παροχή νερου.Αν είναι αδύνατο να γίνει, μπορείς όμως να βάλεις έναν ελεγκτή στάθμης (ηλεκτρονικό φλοτερ) που σε προειδοποιεί όταν η στάθμη πέσει κάτω από τα προβλεπόμενα όρια με ένα λαμπάκι στον πίνακα ελέγχου του τζακιού, ή ένα βομβητή.
2. Μπορείς να βάλεις , αλλά δεν συντρέχει λόγος αν μονώσεις σωλήνες και δοχείο.
3. Ενα κύκλωμα είναι όλη η εγκατάσταση, αν θέλεις προσθέτεις στο σύστημα μπόιλερ ζεστού νερού χρήσης, καλύτερος έλεγχος του μποιλερ γίνεται με ένα 2ο μικρό κυκλοφορητή, για να ζεσταίνεις νερό όταν χρειάζεσαι.

cosmic
21-01-12, 14:31
Νικο η εγκατασταση του εναλλακτη ολοκλήρωθηκε σημερα το πρωι. Οι πρωτες εντυπωσεις θετικες, καθως με το πρωτο γεμισμα το συστημα ανεβασε πολυ πιο γρηγορα την θερμοκρασια στο νερο. Δεν επαιξα σημερα με το κλαπε, καθως κουβαλησα με το που τελειωσα την εγκατασταση ξερα σχετικα ξυλα για την εποχη και τα ντανιασα, οποτε δεν εχω ουτε υπομονη αλλα ουτε και το κουραγιο να ασχοληθω.

Με ενα γεμισμα που εκανα πηρα δυο βαθμους στο σπιτι διαφορα (120 μ - δυο πατωματα απο 60), οποτε ειμαι ευχαριστημενος απο την κατασκευη - βοηθαει την κατασταση, ειδικα σε εμας που εχουμε λιγα νερα στους λεβητες ή στις σομπες!!!

Η οριστικοποιηση της εγκαταστασης θα γινει απο εβδομαδα που θα παω να παρω ενα ακομη θερμομετρο να συνδεσω για να σας πω διαφορες θερμοκρασιας λεβητα - εναλλακτη. Απ οτι καταλαβαινω σε πρωτη φαση τα νερα θερμαινονται αλλους 10 βαθμους μεσα στο μπυρι! ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΛΟΙΠΟΝ!

Σε οτι αφορα την συνδεση : Πηρα την εξαγωγη του λεβητα και το εδωσα στο κατω μερος του μπουριου. Στην επανω μουφα του μπουριου εστειλα προς το δικτυο. Ο κυκλοφορητης παρεμεινε στις επιστροφες και παει απευθειας στον λεβητα. ο υδροστατης που δινει την εντολη στον κυκλοφορητη παρεμεινε στην εξαγωγη του λεβητα και πριν παει το νερο στο μπουρι. (αυτο ίσως να αλλαχτει με το που βαλω το θερμομετρο, θα δουμε).

Νικο πως σου φαινεται ως λογικη η συνδεση που εκανα?

Υγ. Ενα απροοπτο απο μαλ@κια μου, αφου κρεμασα την κατασκευη στις ντιζες στον τοιχο, ειδα οτι δεν ειχα στην τσεπη τα παξιμαδια να την ασφαλισω - σφιξω, κατεβηκα απο την σομπα λοιπον να τα παρω - 4 βηματα μαξιμουμ μακρυα - και ακουσα το φοβερο μπαμ. προς στιγμην σκεφτηκα οτι αν γυρισω το εχω παθει το εγκεφαλικο, παει η σομπα, θα αρχισουν να τρεχουν νερα θα πρεπει να βαλω πετρελαιο, ποιος την ακουει τωρα την γυναικα. Τελικα οι Βουλγαρες αποδειχτηκαν σκυλια, δεν επαθε το παραμικρο!!! Η κατασκευη μιλαμε παιζει να ειναι κανα 50αρι kg.

cosmic
21-01-12, 17:05
και μια ερωτηση, γιατι οταν για παραδειγμα τα νερα ξεπερασουν τους βαθμους που θετουμε στον υδροστατη και κατ επεκταση ο κυκλοφορητης δουλευει συνεχεια στο σπιτι δεν ανεβαινει η θερμοκρασια?
δηλαδη αν εχω θεσει στον υδροστατη 70 βαθμους και το νερο φτασει τους 75 ο κυκλοφορητης δουλευει συνεχεια μεχρι να κοψει η φωτια και να αρχισει να χανει θερμοκρασια το νερο.Πως μπορει να αντιμετωπιστει το παραπανω προβλημα?

Εγω σκεφτομαι οτι εχει να κανει με την ταχυτητα που γυρνανε τα νερα. Δεν προλαβαινουν τα σωματα να αποδωσουν, ετσι δεν ειναι?
Αλλα και στην τερμα χαμηλη ταχυτητα να εχω τον κυκλοφορητη το ιδιο γινεται.

imortal
21-01-12, 20:12
Καλησπερα σε ολους,διαβαζω με πολλη προσοχη αυτα τα οποια γραφονται στο foroum και εχω λιγο μπερδευτει...
Κατοικω σε μεζονετα 165τ.μ. 5ετιας,με καλη μονωση σε επαρχια.Οι θερμοκρασιες δυσκολα πεφτου κατω απο τους +5...
Κατεληξα τελικα σε γκρεμισμα του παλιου μου τζακιου και αντικατασταση με υδραυλικο.Αυτο που εχω στα υποψην ειναι μεταξυ edil camin 22 η 29;
Υποψην το τζακι βρισκεται στο ισογειο και ο λεβητας ειναι στην ταρατσα αρα μιλαμε και για μια αποσταση περιπου 12 μ. υπαρχει ηδη εγκατασταση θερμανσης μεσω λεβητα πετρελαιου.
Επισης συνολικα τα σωματα ειναι 11.Τεσσερα ειναι στον κατω οροφο και τα υπολοιπα στον επανω.
Ευχαριστω προκαταβολικα για την κατανοηση και τον χρονο σας!!!

nikolaras
22-01-12, 08:52
@cosmic Μιά χαρά !!!! Δεν υπαρχει περίπτωση να μην έχει αποδόση ο εναλλάκτης. Εγώ ήμουνα σίγουρος.
Η σύνδεση έτσι πρέπει να είναι κατά τη γνώμη μου, το ζεστό νερό ανεβαίνει και λογικά τη μεγαλύτερη θερμοκρασία θα την έχεις στην έξοδο του εναλλάκτη.
Μέτρα πρώτα τις θερμοκρασίες να βεβαιωθείς και μετά αλλάζεις τον υδροστάτη.
Σχετικά με τα σώματα, κανονικά με 70 βαθμούς δεν θα πιάνονταν τα σώματα, πρώτα κοίτα για εξαερώσεις.
Αν όι αποστάσεις των σωμάτων είναι μεγάλες, τα πιο κοντινά σώματα θα πρέπει να είναι πιό ζεστά.
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να στραγκαλίσεις λίγο τις εισόδους των κοντινών σωμάτων.
Για να πιάσουν την τελική θερμοκρασία τα σώματα πρέπει ο κυκλοφορητής να δουλεύει αρκετή ώρα , για να γυρίσει όλα τα νερά στο λέβητα (συνεχή ανανέωση νερού).
Αυτό πιστεύω να το πετύχεις με τον πρόσθετο εναλλάκτη που έβαλες.
Δεν μου έρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή στο μυαλό.
Περιμένουμε περισσότερες εντυπώσεις και φυσικά τις μετρήσεις.....

nikolaras
22-01-12, 08:59
Καλησπερα σε ολους,διαβαζω με πολλη προσοχη αυτα τα οποια γραφονται στο foroum και εχω λιγο μπερδευτει...
Κατοικω σε μεζονετα 165τ.μ. 5ετιας,με καλη μονωση σε επαρχια.Οι θερμοκρασιες δυσκολα πεφτου κατω απο τους +5...
Κατεληξα τελικα σε γκρεμισμα του παλιου μου τζακιου και αντικατασταση με υδραυλικο.Αυτο που εχω στα υποψην ειναι μεταξυ edil camin 22 η 29;
Υποψην το τζακι βρισκεται στο ισογειο και ο λεβητας ειναι στην ταρατσα αρα μιλαμε και για μια αποσταση περιπου 12 μ. υπαρχει ηδη εγκατασταση θερμανσης μεσω λεβητα πετρελαιου.
Επισης συνολικα τα σωματα ειναι 11.Τεσσερα ειναι στον κατω οροφο και τα υπολοιπα στον επανω.
Ευχαριστω προκαταβολικα για την κατανοηση και τον χρονο σας!!!
Το 22άρι σε καλύπτει άνετα, αν έχεις καλά μονωμένο σπίτι.
Ζεσταίνουμε πολύ ικανοποιητικά σπίτι πάνω απο 200 τ.μ. με αυτό το τζάκι.
Το θέμα της σύνδεσης τζακιού με τον λέβητα , δεν αποτελεί πρόβλημα η θέση του λέβητα αν γίνει σωστά η εγκατάσταση.

akapsali
22-01-12, 09:07
Καλημέρα σε ολους

Εχω εγκαταστήσει εδώ και μια εβδομαδα το aquatondo 29 και προσπαθώ σιγά σιγά να μάθω τα " μυστικά " του.
Ειμαι ικανοποιημένος απο την αποδοση του , θέλει ομως ταισμα, Με -12 εξω την εβγαλα +20 μέσα με λίγα ξυλα παραπάνω.
Βεβαια δεν εχω και καλή ποιότητα ξυλων , απο τι καταλαβαινω δεν είναι και τελείως ξερά με αποτέλεσμα να αρχίζει να μαζευεται πίσσα και ετσι αποφάσισα να ανεβάσω λίγο τον θερμοστάτη για να μην κρυωνουν τα νέρά.
nicolaras
σαν ποιο εμπειρος υπάρχει κατι που πρέπει να προσέχουμε για να μην εχουμε πισσα ή ειναι φυσικό επακολουθο των υδραυλικών τζακιών ; αλήθεια το δικό σου πιάνει πίσσα;

πόσο επηρέαζει η πίσσα την αποδοση του τζακιού,

Πως μπορουμε να καθαρίσουμε την πισσα;

nikolaras
22-01-12, 11:06
Γράφω, γράφω... χάθηκαν δια μαγείας, ξαναγράφω λοιπόν..........

Πρώτη αιτία δημιουργίας πίσσας είναι τα χλωρά - μούσκεμα ξύλα, η επόμενη αιτία είναι η χαμηλή θερμοκρασία του νερού στο μποιλερ του τζακιού.
Συνδιασμός των 2 είναι θανατηφόρος. Για να αποφύγουμε χαμηλές θερμοκρασίες στο νερό του τζακιού, μετράμε την θερμοκρασία εισαγωγής να μην πέφτει κάτω από 50 βαθμούς, ρυθμίζοντας τον υδροστάτη ψηλότερα, ή τοποθετώντας τρίοδη βαλβίδα στην εισαγωγή.
Το δικό μου τζάκι δεν το καθάρισα ποτέ, γιατί πιστεύω ότι δεν πέφτει και τόοοοσο πολύ η απόδοση, όσο μερικοί το παρουσιάζουν.
Κάπου διάβασα χώρίς να το εφαρμόσω, ότι ανεβάζοντας τη θερμοκρασία του νερού στους 80 - 85 βαθμούς για μισή ώρα καθαρίζει εύκολα μετά με μια σπάτουλα.
Επίσης διάβασα ότι καθαρίζει εύκολα με διαλυτικό νίτρου.
Στην φωτο, η πίσσα που φαίνεται ήταν όταν έκαιγα περισσότερο χλωρά, ημίξερα ξύλα, τώρα διορθώθηκε πολύ λίγο η κατάσταση, αλλά καίω μόνο ξερά.
Στα αερόθερμα τζάκια παρουσιάζεται το ίδιο φαινόμενο, αν καις χλωρά ξύλα, αλλά καθαρίζεται εύκολα, επειδή ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες (κάτι σαν πυρόλυση).
Βγάλε μια φωτο για να συγκρίνουμε.....
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P1010141.jpg

imortal
22-01-12, 11:24
Σε ευχαριστω παρα πολυ, θα το κοιταξω και ξεκιναω αμεσα...
Eπισης αν γνωριζετε κανενα site για αγορα edil camin 22 θα του ειμαι υποχρεος...

nikolaras
22-01-12, 12:49
Εξαρτάται από ποιά περιοχή είσαι και αν συμφέρουν τα μεταφορικά να το αγοράσεις από αλλού.
Κοίταξε στο ποστ 201 και κάτω, αλλά και σε προηγούμενες σελίδες, έχουν συζητηθεί κάποια πράγματα.
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-Υδραυλικό-Τζάκι-τεχνικά-θέματα&p=17688016&viewfull=1#post17688016

Darth
22-01-12, 13:09
Καλημέρα σε ολους

Εχω εγκαταστήσει εδώ και μια εβδομαδα το aquatondo 29 και προσπαθώ σιγά σιγά να μάθω τα " μυστικά " του.
Ειμαι ικανοποιημένος απο την αποδοση του , θέλει ομως ταισμα, Με -12 εξω την εβγαλα +20 μέσα με λίγα ξυλα παραπάνω.

Αν ξέρεις πες μας πόσα κιλά ξύλα έβαλες και για πόσες ώρες έκαιγες το τζάκι. Επειδή με ενδιαφέρει το ίδιο τζακι απο που το προμηθεύτηκες και πόσο (αν επιτρέπεται)?

KOSTASP82
22-01-12, 13:43
Λιπον θελω να παραθεσω μερικα πραγματα που νομιζω οτι ειναι χρησιμα για ολους. Παρακαλω για την οποια διορθωση
1) οσον αφορα το ανοιχτο και κλειστο δοχειο
στο ανοιχτο θεωρητικα εχουμε μεγαλυτερη ασφαλεια λογω τις αμεση επαφησ με το περιβαλλον ομως αυτο δημιουργει μερικα προβληματα πολυ βασικα κατ εμενα οπως
διαβρωση στο ολο κυκλωμα και κυριως στα σωματα λογω χαμηλης πιεσης λειτουργειας η οποια ριχνει και την αποδοση του συστηματος λογω πλατσουρισματος του κυκλοφορητη και σε ενα κυκλωμα θα πρεπει να ειναι ιση με 1-1.2 μπαρ για να εχουμε καλη κυκλοφορια. Ολο αυτο δημιουργει προβληματα και στην λειτουργεια του λεβητα πετρελαιου αφου και αυτος θα δουλευει σε χαμηλη πιεση.
Στο κλειστο δοχειο μπορουμε να εξασφαλισουμε την ιδανικη πιεση και οσον αφορα την ασφαλεια μπορουμε να βαλουμε 2 ασφαλιστικα των 90c-3bar ενα ασφαλιστικο των 3bar και ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι να διαθετει το τζακι μας ή ο ξυλολεβητας συστημα ξεπλυματος με κρυο νερο χρησης. Προσωπικα θεωρω το κλειστο δοχειο καλυτερο ισως στο μελλον αλλαξω γνωμη...
Τωρα σε ολα τα συστηματα στερεων καυσιμων το παν στην μεγιστοποιηση της αποδοσης ειναι το ιδιο το καυσιμο και η ποιοτητα του ειτε αυτο ειναι ξυλο μπριγκετα ή πελλετ. Η υγρασια ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος της καυσης οπως ειναι ο αερας για την υδραυλικη εγκατασταση.
Αρα καταληγω στο εξης:
1 Καλη πιεση + καλη καυση+ανοιχτο ή κλειστο δοχειο=καλη κυκλοφορια + καλα ξυλα =καλη αποδοση + ασφαλεια + ευχαριστηση
2 Καλη καυση + κακη πιεση + ανοιχτο δοχειο = προβλημα που αναλογως της συνθηκες της εγκαταστασης λυνεται(ανεβασμα του αν. δοχειου ψηλοτερα)
3 κακη καυση + κακη πιεση + ανοιχτο δοχειο = προβλημα που αναλογως της συνθηκες της εγκαταστασης λυνεται(ανεβασμα του αν. δοχειου ψηλοτερα και χρησιμοποιηση ξερων ξυλων)
4 καλη καυση + κακη πιεση + κλειστο δοχειο = ανεβαστε τον αυτοματο πληρωτη στο 1.2bar
5 κακη καυση + κακη πιεση + κλειστο δοχειο = ανεβαστε τον αυτοματο πληρωτη sto 1.2bar και χρησιμοποιειστε καλα ξυλα
Αυτα απο μενα περιμενω τις οποιες διορθωσεις

nikolaras
22-01-12, 14:03
Κώστα , έχω κάποιες αντιρήσεις.
Η διάβρωση των σωμάτων και γενικά των μεταλλικών στοιχείων μιας εγκατάστασης δεν έχει σχέση με την πίεση, αλλά με το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης.
Αντιθέτως θα έλεγα, αν είναι μεγάλη η πίεση, μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα διάβρωσης. (τρεξίματα, σπασίματα κλπ)
Για να πλατσουρίσει ο κυκλοφορητής κάτι πρέπει να συμβάινει με τον τρόπο σύνδεσης.
Δεν έχει λόγο να πλατσουρίζει ο κυκλοφορητής διαφορετικά. Αν το σύστημα με ανοιχτό δοχείο, δεν έχει "κενά" δηλαδή να γίνει πολύ καλή και πολλές φορές εξαέρωση όλων των στοιχείων, σε διαβεβαιώ ότι δουλεύει εξίσου καλά με το κλειστό δοχείο.
Επειδή δεν έχω χρόνο τώρα, το βραδάκι θα αναλύσω ποιός ήταν ο λόγος που κελάριζε το τζάκι και κατά επέκταση ο κυκλοφορητής του κουνιάδου μου. (Απίστευτο φαινόμενο.....).

KOSTASP82
22-01-12, 15:17
Νικο η ηλεκτρολυση δημιουργειτε κυριως στις εγκαταστασεις με χαλκοσωληνα και λυνεται πολυ απλα με ενα στοιχειο ανοδικης προστασιας.
Πιστεψε με το ανοιχτο δοχειο λογω τις χαμηλης πιεσης που υπαρχει σε συνδυασμο με την αμεση επαφη του κυκλωματος με το περιβαλλον προκαλει διαβρωσεις σε βαθος χρονου αν η πιεση λειτουργειας ειναι κατω απο ενα μπαρ πραγμα πολυ δυσκολο να το πετυχεις. Μιλαμε για εσωτερικη διαβρωση και μιας και δεν προκειται να ανεβασουμε πανω απο 3 μπαρ λογω των ασφαλιστικων σπασιματα και τρεξιματα προκαλουνται μονο απο κακη συνδεση ή παγωμα και οχι απο υψηλη πιεση.
Μιλαμε για αυτο το μισο μπαρ διαφορα απο το 0.3-0.5 που εχει στις περισσοτερες περιπτωσεις το ανοιχτο δοχειο και δημιουργει τα προβληματα αερα και κυκλοφοριας με το 0.8-1.2 ή και παραπανω που μπορει να προσφερει ενα κλειστο κυκλωμα.

cosmic
22-01-12, 16:57
να προσθεσω αλλη μια πληροφορια σε οτι αφορα τον εναλλακτη και την λειτουργια απο χτες.

Παιδια εχω σημαντικη μειωση στην καταναλωση, πλεον το νερο φτανει να καλυψει τους 2 οροφους και ζεσταινομαστε καλα.

Νικο αυτο που ρωτουσα παραπανω απ οτι καταλαβα σημερα που το παιδεψα εχει να κανει με τους χρονους που δουλευει και σταματαει ο κυκλοφορητης (εδω βαζω και την εξοικονομηση, καθως με λιγοτερα ξυλα στο γεμισμα πετυχαινεις το ζητουμενο). Συνηθισμενος εγω να την γεμιζω σε καθε ταισμα, επιανα 70-75 βαθμους στα νερα και ο κυκλοφορητης δεν σταματουσε για ωρα - σημερα που ελατωσα την τροφοδοσια και ο κυκλοφορητης ανοιγει και σε τρια τεσσερα λεπτα κλεινει, ειδα την διαφορα!

Επισης ενα ακομα ευχαριστω ηταν το πρωι που με το πρωτο αναμα απο τα καρβουνα της προηγουμενης νυχτας ειχα ηδη ζεστα νερα για πιο αμεση θερμανση. Στον εναλλακτη τα νερα ηταν στους 60!

Οσο περνανε οι ωρες ειμαι ακομα πιο ευχαριστημενος με την κατασκευη! Και ΔΕΝ ασχοληθηκα ακομα με το κλαπε. Τα δε καυσαερια μετα τον εναλλακτη δεν αγκιζονται με γυμνο χερι, αρα θεωρω οτι πετυχαμε και σ αυτο το σημειο, θα φανει βεβαια σε κανα δυο βδομαδες που θα βγαλω το σπιραλ για τσεκ.

nikolaras
22-01-12, 18:49
Νικο η ηλεκτρολυση δημιουργειτε κυριως στις εγκαταστασεις με χαλκοσωληνα και λυνεται πολυ απλα με ενα στοιχειο ανοδικης προστασιας.
Πιστεψε με το ανοιχτο δοχειο λογω τις χαμηλης πιεσης που υπαρχει σε συνδυασμο με την αμεση επαφη του κυκλωματος με το περιβαλλον προκαλει διαβρωσεις σε βαθος χρονου αν η πιεση λειτουργειας ειναι κατω απο ενα μπαρ πραγμα πολυ δυσκολο να το πετυχεις. Μιλαμε για εσωτερικη διαβρωση και μιας και δεν προκειται να ανεβασουμε πανω απο 3 μπαρ λογω των ασφαλιστικων σπασιματα και τρεξιματα προκαλουνται μονο απο κακη συνδεση ή παγωμα και οχι απο υψηλη πιεση.
Μιλαμε για αυτο το μισο μπαρ διαφορα απο το 0.3-0.5 που εχει στις περισσοτερες περιπτωσεις το ανοιχτο δοχειο και δημιουργει τα προβληματα αερα και κυκλοφοριας με το 0.8-1.2 ή και παραπανω που μπορει να προσφερει ενα κλειστο κυκλωμα.
Η επαφή με το περιβάλλον που λες αν η κατασκευή είναι καλή, είναι πολύ περιορισμένη.
Σε ένα καλό σύστημα ανοιχτού δοχείου, το νερό είναι σχεδόν στάσιμο και είναι αμελητέες οι ποσότητες που μπαίνουν στο υπόλοιπο δίκτυο (από την πλήρωση).
Αυτό το τσέκαρα σε ανοιχτό δοχείο χωρίς πλήρωση (φλοτερ) ένα ολόκληρο χειμώνα η στάθμη έμεινε σχεδόν αμετάβλητη.
Αν δεν έχει λόγο το νερό δεν μετακινείται από το ανοιχτό δοχείο. Υπάρχουν εγκατεστημένα ανοιχτά δοχεία και δουλεύουν ακόμα, δεκάδες χρόνια, χωρίς πρόβλημα.
Αν είναι σωστή η εγκατάσταση, σε ένα ανοιχτό δοχείο, το νερό είναι πεντακάθαρο.
Η ανοδική προστασία είναι απαραίτητη σε όλες τις εγκαταστάσεις ανεξαρτήτου, ανοιχτού, κλειστού δοχείου.
Εχω την εντύπωση, ότι οι διαβρώσεις προέρχονται από την κακή συντήρηση του ανοδίου, παρά από την επαφή του νερού με το περιβάλλον.
Η ασφάλεια όμως που σου παρέχει σε λέβητες σερεών καυσίμων είναι ασύγκριτη, η εγκατάσταση όμως αρκετά πιο πολύπλοκη και δαπανηρή.
Διαλέγεις και παίρνεις.
Στου κουνιάδου μου το τζάκι, η εκτόνωση του τζακιού βγαίνει πάνω στην ταράτσα σχεδόν κολητά με την καμινάδα.
Σε τακτά χρονικά διαστήματα ακούγονταν νερά να κινούνται(κελαρίσματα). Για να διαπιστώσουμε τι συνέβαινε ανεβήκαμε στην ταράτσα στο ανοιχτό δοχείο.
Ανακαλύψαμε ότι το νερό της εκτόνωσης έβραζε (επειδή ζεσταινόταν από την καμινάδα και ξερνούσε στο ανοιχτό δοχείο.... Με τη σειρά της η πλήρωση συμπλήρωνε το χαμένο νερό...... αυτόματο σύστημα χαχαχαχαα

nikolaras
22-01-12, 18:57
να προσθεσω αλλη μια πληροφορια σε οτι αφορα τον εναλλακτη και την λειτουργια απο χτες.

Παιδια εχω σημαντικη μειωση στην καταναλωση, πλεον το νερο φτανει να καλυψει τους 2 οροφους και ζεσταινομαστε καλα.

Νικο αυτο που ρωτουσα παραπανω απ οτι καταλαβα σημερα που το παιδεψα εχει να κανει με τους χρονους που δουλευει και σταματαει ο κυκλοφορητης (εδω βαζω και την εξοικονομηση, καθως με λιγοτερα ξυλα στο γεμισμα πετυχαινεις το ζητουμενο). Συνηθισμενος εγω να την γεμιζω σε καθε ταισμα, επιανα 70-75 βαθμους στα νερα και ο κυκλοφορητης δεν σταματουσε για ωρα - σημερα που ελατωσα την τροφοδοσια και ο κυκλοφορητης ανοιγει και σε τρια τεσσερα λεπτα κλεινει, ειδα την διαφορα!

Επισης ενα ακομα ευχαριστω ηταν το πρωι που με το πρωτο αναμα απο τα καρβουνα της προηγουμενης νυχτας ειχα ηδη ζεστα νερα για πιο αμεση θερμανση. Στον εναλλακτη τα νερα ηταν στους 60!

Οσο περνανε οι ωρες ειμαι ακομα πιο ευχαριστημενος με την κατασκευη! Και ΔΕΝ ασχοληθηκα ακομα με το κλαπε. Τα δε καυσαερια μετα τον εναλλακτη δεν αγκιζονται με γυμνο χερι, αρα θεωρω οτι πετυχαμε και σ αυτο το σημειο, θα φανει βεβαια σε κανα δυο βδομαδες που θα βγαλω το σπιραλ για τσεκ.

Αν τα καυσαέρια είναι καυτά, δεν έχεις πίσσα. Λίγη πίσσα είναι φυσιολογικό φαινόμενο.
Αν παίξεις με το κλαπέ, πιστεύω να βρεις το σημείο λειτουργίας που θα καις λιγότερα ξύλα και θα έχεις περισσότερο ζεστό νερό.
Το καλύτερο είναι ότι ζεσταίνεις ταυτόχρονα και τα 2 πατώματα, με λιγότερα ξύλα.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
22-01-12, 20:51
ζητώ συγνώμη αν είναι εκτος θέματος αυτό που θα ρωτήσω,αλλά έχει να κάνει με τζάκι και νερό...

αυτό το σύστημα:
http://www.youtube.com/watch?v=h0HLyI8olWEΤΟ ξέρει κανείς?
έχει...λογική αυτή η ΄΄κατασκευή΄΄?

nikolaras
22-01-12, 20:54
Δεν είσαι εκτός θέματος Αντιγόνη και καλά έκανες που το έβαλες για να σχολιασθεί. Μεγάλη και ακριβή απάτη.....

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
22-01-12, 21:04
Δεν είσαι εκτός θέματος Αντιγόνη και καλά έκανες που το έβαλες για να σχολιασθεί. Μεγάλη και ακριβή απάτη.....

και γω έτσι το αντιλήφθηκα!και επικίνδυνη ίσως?

KOSTASP82
22-01-12, 21:35
Η επαφή με το περιβάλλον που λες αν η κατασκευή είναι καλή, είναι πολύ περιορισμένη.
Σε ένα καλό σύστημα ανοιχτού δοχείου, το νερό είναι σχεδόν στάσιμο και είναι αμελητέες οι ποσότητες που μπαίνουν στο υπόλοιπο δίκτυο (από την πλήρωση).
Αυτό το τσέκαρα σε ανοιχτό δοχείο χωρίς πλήρωση (φλοτερ) ένα ολόκληρο χειμώνα η στάθμη έμεινε σχεδόν αμετάβλητη.
Αν δεν έχει λόγο το νερό δεν μετακινείται από το ανοιχτό δοχείο. Υπάρχουν εγκατεστημένα ανοιχτά δοχεία και δουλεύουν ακόμα, δεκάδες χρόνια, χωρίς πρόβλημα.
Αν είναι σωστή η εγκατάσταση, σε ένα ανοιχτό δοχείο, το νερό είναι πεντακάθαρο.
Η ανοδική προστασία είναι απαραίτητη σε όλες τις εγκαταστάσεις ανεξαρτήτου, ανοιχτού, κλειστού δοχείου.
Εχω την εντύπωση, ότι οι διαβρώσεις προέρχονται από την κακή συντήρηση του ανοδίου, παρά από την επαφή του νερού με το περιβάλλον.
Η ασφάλεια όμως που σου παρέχει σε λέβητες σερεών καυσίμων είναι ασύγκριτη, η εγκατάσταση όμως αρκετά πιο πολύπλοκη και δαπανηρή.
Διαλέγεις και παίρνεις.
Στου κουνιάδου μου το τζάκι, η εκτόνωση του τζακιού βγαίνει πάνω στην ταράτσα σχεδόν κολητά με την καμινάδα.
Σε τακτά χρονικά διαστήματα ακούγονταν νερά να κινούνται(κελαρίσματα). Για να διαπιστώσουμε τι συνέβαινε ανεβήκαμε στην ταράτσα στο ανοιχτό δοχείο.
Ανακαλύψαμε ότι το νερό της εκτόνωσης έβραζε (επειδή ζεσταινόταν από την καμινάδα και ξερνούσε στο ανοιχτό δοχείο.... Με τη σειρά της η πλήρωση συμπλήρωνε το χαμένο νερό...... αυτόματο σύστημα χαχαχαχαα

Νικο αυτο που θελω να πω και το λεω λογω εμπειρειας ειναι οτι ο κυκλοφορητης για να δουλεψει σωστα χρειαζεται πιεση και το ανοιχτο δοχειο ειναι τις πιο πολλες φορες δυσκολο να την προσφερει.Πλατσουρισμα εννοουμε οταν ο κυκλοφορητης λογω χαμηλης πιεσης δεν μπορει να αποδωσει ολη την δυναμη του. Εχει τυχει σε εγκατασταση κλειστου δοχειου με 0.7 περιπου πιεση χωρις να υπαρχει αερας μεσα να εχει προβλημα με τα σωματα να ειναι κρυα ολα να λειτουργουν σωστα και ομως με λιγο πιεση παραπανω 1 μπαρ ολα εστρωσαν. Διαβρωσει προκαλειται σε ολα τα κυκλωματα αφου εχουμε να κανουμε με νερο ομως στην περιπτωση ανοιχτου λογω πιεσης ειναι πιο γρηγορη. Το οτι δουλευουν χρονια ανοιχτα δοχεια δεν σημαινει οτι δεν μειωνουν και την δειαρκεια ζωης της εγκαταστασης.
ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΔΟΧΕΙΟΥ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ

Τα πλεονεκτήματα του ανοικτού δοχείου διαστολής είναι η ασφάλεια που παρέχει, αρκεί να ελέγχονται συχνά οι σωληνώσεις και να έχει γίνει σωστή εγκατάσταση.

Η εφαρμογή του είναι απαραίτητη, σε συστήματα θέρμανσης, που δεν μπορούμε να ελέγξουμε την θερμοκρασία νερού (λέβητες στερεών καυσίμων κλπ).

Τα μειονεκτήματα του είναι:

1. Μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα με την παγωνιά (γι αυτό θα πρέπει και το δοχείο και οι σωληνώσεις σε πολλές περιπτώσεις να μονώνονται).
2. Μεγαλύτερο κόστος εγκατάστασης λόγω των σωλήνων εκτόνωσης ( με διάμετρο από 1 ίντσα για μικρές εγκαταστάσεις) και πλήρωσης (διάμετρος 3/4 της ίντσας και πάνω).
3. Προβλήματα αισθητικής του χώρου.
4. Προβλήματα λειτουργίας σωμάτων του τελευταίου ορόφου της οικοδομής (λόγω χαμηλής πίεσης νερού σε αυτά) .
5. Η εύκολη διάβρωση του λέβητα.
ΑΠΟ http://levitostasia.net/viewtopic.php?f=17&t=92

jnet
23-01-12, 00:15
Γράφω, γράφω... χάθηκαν δια μαγείας, ξαναγράφω λοιπόν..........

Πρώτη αιτία δημιουργίας πίσσας είναι τα χλωρά - μούσκεμα ξύλα, η επόμενη αιτία είναι η χαμηλή θερμοκρασία του νερού στο μποιλερ του τζακιού.
Συνδιασμός των 2 είναι θανατηφόρος. Για να αποφύγουμε χαμηλές θερμοκρασίες στο νερό του τζακιού, μετράμε την θερμοκρασία εισαγωγής να μην πέφτει κάτω από 50 βαθμούς, ρυθμίζοντας τον υδροστάτη ψηλότερα, ή τοποθετώντας τρίοδη βαλβίδα στην εισαγωγή.
Το δικό μου τζάκι δεν το καθάρισα ποτέ, γιατί πιστεύω ότι δεν πέφτει και τόοοοσο πολύ η απόδοση, όσο μερικοί το παρουσιάζουν.
Κάπου διάβασα χώρίς να το εφαρμόσω, ότι ανεβάζοντας τη θερμοκρασία του νερού στους 80 - 85 βαθμούς για μισή ώρα καθαρίζει εύκολα μετά με μια σπάτουλα.
Επίσης διάβασα ότι καθαρίζει εύκολα με διαλυτικό νίτρου.
Στην φωτο, η πίσσα που φαίνεται ήταν όταν έκαιγα περισσότερο χλωρά, ημίξερα ξύλα, τώρα διορθώθηκε πολύ λίγο η κατάσταση, αλλά καίω μόνο ξερά.
Στα αερόθερμα τζάκια παρουσιάζεται το ίδιο φαινόμενο, αν καις χλωρά ξύλα, αλλά καθαρίζεται εύκολα, επειδή ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες (κάτι σαν πυρόλυση).
Βγάλε μια φωτο για να συγκρίνουμε.....
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P1010141.jpg

παντως οσον αφορα τιν πισσα εμενα μου εχει διημηουργησει μεγαλα προβληματα στην αποδοση.

Komori
23-01-12, 09:25
Καλημερα
Μια βοηθεια οσοι γνωριζουν
Σε υδραυλικο τζακι με σερμπαντινα ασφαλειας η βαλβιδα θερμικης εκτονωσης μου ανοιγε σους 70-75 βαθμους.Ειπα οτι φταιει η βαλβιδα ή το αισθητηριο τελος παντων.Αλλαζω τη βαλβιδα και το αισθητηριο βαζοντας καινουργια και παλι τα ιδια.Η θεση που μπαινει το αισθητηριο ειναι συγκεκριμενη εργοστασιακα.
Οταν ανοιγει το νερο που βγαζει εξω δεν ειναι καυτο.Τι μπορει να φταιει?

nikolaras
23-01-12, 09:36
Καλημερα
Σε υδραυλικο τζακι με σερμπαντινα ασφαλειας η βαλβιδα θερμικης εκτονωσης μου ανοιγε σους 70-75 βαθμους.Ειπα οτι φταιει η βαλβιδα ή το αισθητηριο τελος παντων.Αλλαζω τη βαλβιδα και το αισθητηριο βαζοντας καινουργια και παλι τα ιδια.Η θεση που μπαινει το αισθητηριο ειναι συγκεκριμενη εργοστασιακα.
Μέτρα την πίεση του δικτύου σου μια μεγάλη πιθανότητα είναι αυτή.
Πόσα μέτρα υψομετρικό έχεις και πόση είναι η πίεση στο δίκτυο;
Το μανομετρικό μπορεί να είναι κολημένο και να έχεις πάνω από 3 μπαρ πίεση και να μη το ξέρεις.
Αυτές οι βαλβίδες νομίζω, εκτός από τη θερμοκρασία ανοίγουν και με πίεση πάνω από 3 μπαρ.

KOSTASP82
23-01-12, 10:30
Καλημερα

το πιο πιθανο ειναι να εχεις αερα μεσα στην εστια σου φιλε μου
δωσε μας περισσοτερα στοιχεια η μια φωτο απο την συνδεση για να σε βοηθησουμε

KOSTASP82
23-01-12, 10:33
Μέτρα την πίεση του δικτύου σου μια μεγάλη πιθανότητα είναι αυτή.
Πόσα μέτρα υψομετρικό έχεις και πόση είναι η πίεση στο δίκτυο;
Το μανομετρικό μπορεί να είναι κολημένο και να έχεις πάνω από 3 μπαρ πίεση και να μη το ξέρεις.
Αυτές οι βαλβίδες νομίζω, εκτός από τη θερμοκρασία ανοίγουν και με πίεση πάνω από 3 μπαρ.

νικο μην το μπερδευεις με τις βαλβιδες εκτονωσης 90c-3bar
το συγκεκριμενο συστηματακι ειναι μονιμως συνδεμενο σε παροχη δικτυου χρησης οποτε εχει μονιμα μια Α πιεση αναλογα με την περιοχη περπου 5-10 bar και ανοιγει μονο με την θερμοκρασια

nikolaras
23-01-12, 10:51
νικο μην το μπερδευεις με τις βαλβιδες εκτονωσης 90c-3bar
το συγκεκριμενο συστηματακι ειναι μονιμως συνδεμενο σε παροχη δικτυου χρησης οποτε εχει μονιμα μια Α πιεση αναλογα με την περιοχη περπου 5-10 bar και ανοιγει μονο με την θερμοκρασια

Mέγιστη πίεση λειτουργίας τζακιού είναι 1,5 bar... Σε αυτή αναφέρομαι. Εννοείται ότι συνδέεται στο δίκτυο ύδρευσης, αλλιώς τι είδους ασφάλεια θα είχατε;
Ενα από τα προβλήματα του κλειστού δοχείου, τέτοιο πρόβλημα με ανοιχτό δοχείο δεν υπάρχει.

Komori
23-01-12, 11:17
Το τζακι παιδια ειναι αυτο:
http://www.caminettimontegrappa.it/files/products/pdf_section/47/SPACC_QUADRAQUA_12-2008.pdf
Εχει 4 υποδοχες.2 πανω και 2 κατω.Οι πανω ειναι για την προσαγωγη και οι κατω για την επιστροφη.Χρησιμοποιεις απο μια αναλογα ποια σε βολευει και τις αλλες τις ταπωνεις.Ετσι εγω χρησιμοποιησα τις δεξια πανω και κατω οπως το κοιτας απο μπροστα.Η θεση του αισθητηρα ειναι στο ψηλοτερο σημειο του λεβητα διπλα ακριβως απο την εξοδο της καμιναδας.Την πρωτη φορα προτου κλεισω τις γυψοσανιδες την τεσταρα τη βαλβιδα (Watts sts 20) και δουλεψε κανονικα.Μετα απο λιγο καιρο και χωρις να κανω καμια εργασια στο τζακι η βαλβιδα αρχισε ν ' ανοιγει στους 74 βαθμους.Χθες αξιωθηκα να την αλλαξω με μια αλλη την (Afriso TSK 130).Παλι τα ιδια.Στους 74 βαθμους μου ανοιξε και παλι η καινουργια.Σκεφτομαι μηπως εχει χαλασει ο αισθητηρας που δειχνει την θερμοκρασια και οντως εχω 95 βαθμους.Αλλα το νερο που πεταει στην αποχετευση ειναι χλιαρο.Αυτοματο εξαεριστικο εχει πανω στον σωληνα προσαγωγης και στον κυκλοφορητη πριν τον πλακοειδη εναλλακτη.
Μακαρι να εχει αερα μεσα γιατι λογικη εξηγηση δεν βλεπω.Φωτο το απογευμα οταν παω σπιτι.
Ευχαριστω

nikolaras
23-01-12, 11:32
Καλημερα

mια στιγμή, γιατί κάπου, σε έχασα.....
Λες ότι το νερό που βγαίνει έξω, δεν είναι καυτό. ΔΕΝ πρέπει να είναι καυτό καταρχήν. Γιατί μπαίνει κρύο στη σερμπαντίνα και δεν προλαβαίνει να κάψει.
Αυτή είναι και η δουλειά του, να κάνει απαγωγή θερμοκρασίας τζακιού, αν ήταν ακυτό δεν κάνουμε τίποτα.
Αρα πρέπει να ελέγξεις την πραγματική θερμοκρασία του τζακιού σου, μήπως έχεις λάθος ένδειξη και η βαλβίδα δουλεύει κανονικά;
Γράψε, στείλε φωτο να σε βοηθήσουμε, κάπου κοντά είναι το πρόβλημα.

nikolaras
23-01-12, 12:10
.Σκεφτομαι μηπως εχει χαλασει ο αισθητηρας που δειχνει την θερμοκρασια και οντως εχω 95 βαθμους.Αλλα το νερο που πεταει στην αποχετευση ειναι χλιαρο.Αυτοματο εξαεριστικο εχει πανω στον σωληνα προσαγωγης και στον κυκλοφορητη πριν τον πλακοειδη εναλλακτη.
Μακαρι να εχει αερα μεσα γιατι λογικη εξηγηση δεν βλεπω.Φωτο το απογευμα οταν παω σπιτι.
Ευχαριστω
Με πρόλαβες δεν είδα το μηνυμά σου. Ναί έτσι το σκέφτηκα και εγώ. Να έχεις λάθος ένδειξη.
Καταρχήν το τζάκι σου είναι άπαιχτο, πόσο το πήρες;
Τη ζημιά πρέπει να την κάνει ο πλακοειδής εναλλάκτης, δεν προλαβαίνει την μεγάλη απόδοση του τζακιού (ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ, από τα καλύτερα που έχω δει) να τη μεταφέρει στα σώματα.
Εκεί είναι το πρόβλημα, μην ψάχνεις αλλού. Λιγότερα ξύλα, οικονομία ή ξήλωμα του πλακοειδή. Είπαμε όσο πιο απλό, τόσο πιο αξιόπιστο και αποδοτικότερο.

KOSTASP82
23-01-12, 12:53
mια στιγμή, γιατί κάπου, σε έχασα.....
Λες ότι το νερό που βγαίνει έξω, δεν είναι καυτό. ΔΕΝ πρέπει να είναι καυτό καταρχήν. Γιατί μπαίνει κρύο στη σερμπαντίνα και δεν προλαβαίνει να κάψει.
Αυτή είναι και η δουλειά του, να κάνει απαγωγή θερμοκρασίας τζακιού, αν ήταν ακυτό δεν κάνουμε τίποτα.
Αρα πρέπει να ελέγξεις την πραγματική θερμοκρασία του τζακιού σου, μήπως έχεις λάθος ένδειξη και η βαλβίδα δουλεύει κανονικά;
Γράψε, στείλε φωτο να σε βοηθήσουμε, κάπου κοντά είναι το πρόβλημα.

Νικο το νερο πρεπει να ειναι ζεστο και οχι κρυο αλλιως για πια απαγωγη θερμοτητας μιλαμε??
Η θερμοτητα με επαγωγη ειναι αμφιδρομη μεταξυ δυο σωματων οποτε αν το νερο στην εστια ειναι 75 βαθμους και το νερο χρησης 10 το νερο που θα βγει σπ την εξοδο θα ειναι αναμεσα στους35-50 βαθμους αναλογα τις συνθηκες (πιεση ταχυτητα ποσοτητα νερου χρησης)
Αν ειναι να μπαινει κρυο και να βγενει κρυο σημαινει οτι δεν κανει επαφη με το ζεστο ή οτι το νερο της θερμανσης πολυ απλα δεν ειναι ζεστο..
Ξαναλεω οτι το πιθανοτερο ειναι να υπαρχει εγκλωβισμενος αερας στο σημειο της σερπαντινας και να δυσκολευει την επαγωγη

nikolaras
23-01-12, 13:15
Νικο το νερο πρεπει να ειναι ζεστο και οχι κρυο αλλιως για πια απαγωγη θερμοτητας μιλαμε??
Η θερμοτητα με επαγωγη ειναι αμφιδρομη μεταξυ δυο σωματων οποτε αν το νερο στην εστια ειναι 75 βαθμους και το νερο χρησης 10 το νερο που θα βγει σπ την εξοδο θα ειναι αναμεσα στους35-50 βαθμους αναλογα τις συνθηκες (πιεση ταχυτητα ποσοτητα νερου χρησης)
Αν ειναι να μπαινει κρυο και να βγενει κρυο σημαινει οτι δεν κανει επαφη με το ζεστο ή οτι το νερο της θερμανσης πολυ απλα δεν ειναι ζεστο..
Ξαναλεω οτι το πιθανοτερο ειναι να υπαρχει εγκλωβισμενος αερας στο σημειο της σερπαντινας και να δυσκολευει την επαγωγη
Βρε Κώστα, που είδες να γράφω κρύο νερό στην έξοδο; Γράφω δεν γίνεται να είναι καυτό..... είναι άτοπο να είναι καυτό.Συγκεκριμένα γράφω ακριβώς : "Γιατί μπαίνει κρύο στη σερμπαντίνα και δεν προλαβαίνει να κάψει" .............Γράφω πουθενά κρύο; Ούτε μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια την θερμοκρασία του νερού εξόδου.

ArisGR
23-01-12, 13:21
Καλημέρα,
διαβασα με προσοχή πολλά απο τα ποστ σας, και θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ μερικά πράγματα για την καινούργια "μόδα", τα ενεργειακά τζάκια. Μένω σε μεζονέτα 100 τ.μ. νεόδμητη με 10 σώματα. Ποιο ενεργειακό τζάκι θα μου προτείνατε ; Τι μέση κατανάλωση σε κιλά έχει περίπου σε μια φυσιολογική θερμοκρασία χώρου; Επίσης μένω στα Χανιά οπότε καταλαβαίνεται ότι δεν έχουμε και το τρελό κρύο, αλλά πολύ υγρασία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

lazy
23-01-12, 13:25
Το 10 σώματα δεν λεει και πολλά.
θα ήταν χρησιμο να ξέραμε τις θερμίδες ανα όροφο οπως τις εχει βγαλει ο μηχανολόγος, η εν πασει περιπτωση τις εγκατεστημένες (τα σωματα)....
Επίσης ανέφερε και αν υπαρχει μονωση (πχ Dow 3 cm εξω απο δοκάρια) .Παιζει σημαντικό ρολο η μονωση στις απώλειες.
Παλι μπαινει στην μεση η μελέτη.

ArisGR
23-01-12, 13:50
Ναι συγνώμη, το σπίτι έχει 3εκ μόνωση dow στους τοίχους και τα δοκάρια. Οι θερμίδες περίπου είναι στις 17000, αν και δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστό το νούμερο αυτό ή κατα προσέγγιση απο τον μηχανικό.

cosmic
23-01-12, 14:12
Τελικά η απάντηση στο ερώτημα μου πιστεύω πως βρέθηκε στο οτι ο μ@λακας ο υδραυλικός δεν έβαλε στον χώρο τα σώματα που έπρεπε σε θερμιδες.

Κοινώς δεν μπορούν να ανεβάσουν παραπάνω την θερμοκρασία στον χώρο, αφού οι απώλειες είναι περισσότερες.
60 μ2 x 3 x 60 = 10.800 απαιτούμενες θερμίδες ανά πάτωμα, πλήν του κάτω που έχει λιγότερες απώλειες λόγω ημι-υπογειο.

θα μετρηθούν σήμερα τα σώματα ένα - ένα για να βγάλω αποτελέσματα και να δω τι μπορώ να κάνω (αλλαγή σωμάτων με τρίστυλα - ποιο μεγάλα?)

Γι αυτό πιστεύβ οτι μέχρι τους 20 βαθμούς ανεβαίνω γρήγορα και μετά ζορίζεται να ζεσταθεί το σπίτι.

έχει λογική ο παραπάνω συλλογισμός μου?

Πάλι σε έξοδα ρε γ@μωτο για ανικανοτητα υδραυλικου!!!

Komori
23-01-12, 14:30
Με πρόλαβες δεν είδα το μηνυμά σου. Ναί έτσι το σκέφτηκα και εγώ. Να έχεις λάθος ένδειξη.
Καταρχήν το τζάκι σου είναι άπαιχτο, πόσο το πήρες;
Τη ζημιά πρέπει να την κάνει ο πλακοειδής εναλλάκτης, δεν προλαβαίνει την μεγάλη απόδοση του τζακιού (ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ, από τα καλύτερα που έχω δει) να τη μεταφέρει στα σώματα.
Εκεί είναι το πρόβλημα, μην ψάχνεις αλλού. Λιγότερα ξύλα, οικονομία ή ξήλωμα του πλακοειδή. Είπαμε όσο πιο απλό, τόσο πιο αξιόπιστο και αποδοτικότερο.

Φιλε Νικολα
Το τζακι το πηρα 3200 μονο σαν εστια.Το κιτ εξτρα και ολα τα υλικα συνδεσης εννοειται εξτρα.
Αν εχει προβλημα ο πλακοειδης δεν θα επρεπε το αισθητηριο ενδειξης θερμοκρασιας να εδειχνε οτι εχει 90 βαθμους οταν ανοιγει η βαλβιδα?Και απο την αλλη ρε συ Νικο το κιτ του πλακοειδη ειναι εξτρά της ιδιας της εταιριας με το τζακι.Δεν μπορει λεω με μυαλο μου να εχουν κανει κατι λαθος στα μεγεθη.
Φιλε Κωστα , αν υποθεσουμε οτι εχει αερα μεσα ειναι λογος για να καταλαβαινει το αισθητηριο της βαλβιδας απαερωσης οτι επιασε ψηλη θερμοκρασια και παραλληλα να εχει θερμοκρασια το νερο οσο δειχνει ο υδροστατης π.χ. 75 βαθμους?(Δεν το ξερω γι αυτο ρωταω).Τελος πως μπορω να βγαλω αυτον τον αναθεματισμενο αερα εξω?
Ευχαριστω για τις απαντησεις

Komori
23-01-12, 14:36
Και κατι ακομα οπου ισως φταιει.Μηπως ο τροπος συνδεσης δεν ειναι σωστος?Μηπως η προσαγωγη πρεπει να διαγωνια με την επιστροφη των νερων για να γινεται καλυτερη κυκλοφορια του νερου μεσα στο λεβητα.

nikolaras
23-01-12, 15:35
Και κατι ακομα οπου ισως φταιει.Μηπως ο τροπος συνδεσης δεν ειναι σωστος?Μηπως η προσαγωγη πρεπει να διαγωνια με την επιστροφη των νερων για να γινεται καλυτερη κυκλοφορια του νερου μεσα στο λεβητα.
Οχι, δεν είναι λόγος αυτός για έχεις τέτοια προβλήματα, το μπόιλερ της εστίας είναι ενιαίο, το ζεστό νερό πάει πάνω.
Κοίτα όπως σου είπα μήπως η ένδειξη είναι λάθος, 1ο βήμα είναι αυτό, βάλε ένα εξωτερικό μερητή θερμοκρασίας στον προσαγωγό και θα διαπιστώσεις, αν η ένδειξη είναι σωστή.
Αν δε συμβαίνει κάτι τέτοιο βλέπουμε. Αν και εγώ είμαι πεπεισμένος, ότι κάτι τέτοιο τρέχει.
Μην επαναπαύεσαι ότι επειδή το κιτ είναι της εταιρείας και είσαι ΟΚ. Μπορεί το κιτ να έχει δυνατότητα να απαγάγει 10.000 θερμίδες και το τζάκι, όταν το έχεις τέρμα να αποδίδει 15.000, που θα πάει η παραπανήσια ενέργεια; (παράδειγμα είπα). Αέρας, για μένα δεν παίζει, γιατί δεν θα δούλευε ο κυκλοφορητής, ή στην χειρότερη θα είχε θόρυβο.
Τώρα αν είναι εγκλωβισμένος αέρας μόνο στο σημείο που βρίσκεται η σερμπαντίνα ασφαλείας, χλωμό το βλέπω.....
Τα σώματα τι θερμοκρασίες πιάνουν; Φαντάζεσαι να είναι στους 80 και η ασφάλεια να ανοίγει στους 70, γίνεται; Το μπόιλερ τι θερμοκρασία ανεβάζει; μόνο 70 βαθμούς;

nikolaras
23-01-12, 15:36
Τελικά η απάντηση στο ερώτημα μου πιστεύω πως βρέθηκε στο οτι ο μ@λακας ο υδραυλικός δεν έβαλε στον χώρο τα σώματα που έπρεπε σε θερμιδες.

Κοινώς δεν μπορούν να ανεβάσουν παραπάνω την θερμοκρασία στον χώρο, αφού οι απώλειες είναι περισσότερες.
60 μ2 x 3 x 60 = 10.800 απαιτούμενες θερμίδες ανά πάτωμα, πλήν του κάτω που έχει λιγότερες απώλειες λόγω ημι-υπογειο.

θα μετρηθούν σήμερα τα σώματα ένα - ένα για να βγάλω αποτελέσματα και να δω τι μπορώ να κάνω (αλλαγή σωμάτων με τρίστυλα - ποιο μεγάλα?)

Γι αυτό πιστεύβ οτι μέχρι τους 20 βαθμούς ανεβαίνω γρήγορα και μετά ζορίζεται να ζεσταθεί το σπίτι.

έχει λογική ο παραπάνω συλλογισμός μου?

Πάλι σε έξοδα ρε γ@μωτο για ανικανοτητα υδραυλικου!!! Απίστευτο...... Ο εναλλάκτης πως πάει;

Komori
23-01-12, 16:08
Κοίτα όπως σου είπα μήπως η ένδειξη είναι λάθος, 1ο βήμα είναι αυτό, βάλε ένα εξωτερικό μερητή θερμοκρασίας στον προσαγωγό και θα διαπιστώσεις, αν η ένδειξη είναι σωστή.

Θα βαλω ενα μονιμο εβαπτιζομενο αναλογικο θερμομετρο στην αλλη τρυπα προσαγωγης.Δεν πιστευω να εχω κανενα προβλημα ετσι?

Darth
23-01-12, 16:28
@Komori

Όλα αυτά τα εξαρτήματα και τις μετρήσεις τι κάνεις υποθέτω στην εστία και όχι στα εξωτερικά κυκλώματα. Δηλαδή έχεις θυρίδα επισκέψεως σε τελειωμένο τζάκι ή δεν το έχεις ντύσει ακόμα το τζάκι?

Και μια ερώτηση στους γνώστες και στους έχοντες.................αν πάθει κάποια βλάβη κανένα απο τα εξαρτήματα τα οποία είναι πάνω στην εστία ή καλύτερα στον ιδιο χώρο με την εστία (πίσω απο την διακόσμηση), τι κάνουμε? Αρχιζουμε και γκρεμίζουμε γυψοσανίδες?

nikolaras
23-01-12, 19:27
Θα βαλω ενα μονιμο εβαπτιζομενο αναλογικο θερμομετρο στην αλλη τρυπα προσαγωγης.Δεν πιστευω να εχω κανενα προβλημα ετσι?
Ισα ίσα που θα έχεις σωστή ένδειξη, τώρα που έχεις το θερμόμετρο; αν το έχεις σε εξωτερική σωλήνα, πως περίμενες να είχες σωστή ένδειξη;

nikolaras
23-01-12, 19:32
Και μια ερώτηση στους γνώστες και στους έχοντες.................αν πάθει κάποια βλάβη κανένα απο τα εξαρτήματα τα οποία είναι πάνω στην εστία ή καλύτερα στον ιδιο χώρο με την εστία (πίσω απο την διακόσμηση), τι κάνουμε? Αρχιζουμε και γκρεμίζουμε γυψοσανίδες?
Για αυτό φωνάζω και ξαναφωνάζω, το απλό είναι και πιο αξιόπιστο.....
Μόνο σωλήνες, και εμβαφτιζόμενος υδροστάτης - θερμόμετρο, να φεύγουν από την εστία και αυτό επιτυγχάνεται μόνο με ανοιχτό δοχείο.....
Τα κιτ καλά είναι, αλλά πρέπει να κουβαλήσεις ένα κάρο σωλήνες στην εστία μαζί με τα ασφαλιστικά, κυκλοφορητές κλπ.....

Darth
23-01-12, 20:03
@Nikolaras

αν δεις το post μου #316 αναφέρω επι λέξη ότι θέλω τη πιο απλή κατασκευαστική λύση................

εφόσον δεν χρησιμοποιώ κάποιο κιτ, το κυκλοφορητή που θα τον έχω? Μέσα στο σπίτι, μόστρα??? ο εμβαφτιζόμενος υδροστάτης είναι το κυάθιο???

KOSTASKALA
23-01-12, 20:25
παιδια καλισπερα θελο να σασ πω τισ εντιποσισ μου απο ενα τζακι 22 εντιλκαμιν το αναψα με ξερα ξυλα και μεσα σε 20 λεπτα ειχα 68 βαθμους στην εξοδο του τζακιου και
πηρε μπροστα ο κυκλοφορητης το νερο στην επιστροφη του τζακιου ηταν 20 βαθμους μολις ξεκυνισε ο κυκλοφορητης αρχισε και ανεβενενε η επιστροφη του νερου πηγενε 30 με 35 βαθμους και εκοβε ο κυκλοφορητης στους 66 βαθμους και ξανα επερνε και πηγενε 35με 40 βαθμους η επιστροφη επρεπε να περαση 1ωρα για να φθασει
48με52 βαθμους το νερο της επιστροφης ηθελα να ρωτησω στο διαστημα αυτο απο 20 μεχρι 50 βαθμους μπορει να πιασει πισες το τζακι η πρεπει να τοποθετησω μια
τριοδη βαλβιδα φορτιου ρυθμιζομενης θερμοκρασιας για να ζεστενει το νερο τις επιστροφης ευχαριστω για τη φιλοξενια Κωστας

nikolaras
23-01-12, 20:34
@Nikolaras

αν δεις το post μου #316 αναφέρω επι λέξη ότι θέλω τη πιο απλή κατασκευαστική λύση................

εφόσον δεν χρησιμοποιώ κάποιο κιτ, το κυκλοφορητή που θα τον έχω? Μέσα στο σπίτι, μόστρα??? ο εμβαφτιζόμενος υδροστάτης είναι το κυάθιο???
Που θέλεις να θυμάμαι τις συνδέσεις όλων; Γενικότητες γράφω,εννοείται ότι αν δεν έχεις μέρος να τον βάλεις έξω από την επένδυση, θα αφήσεις θυρίδα επίσκεψης αναγκαστικά να μην ξυλώνεις γυψοσανίδες... Κυάθιο είναι η χάλκινη εσοχή στο μπόιλερ που μπάινει ο αισθητήρας του υδροστάτη.

Darth
23-01-12, 20:46
Όχι τίποτε άλλο........επειδή φωνάζεις και νομίζεις ότι δεν σε παρακολουθούμε!!!!��

nikolaras
23-01-12, 21:03
παιδια καλισπερα θελο να σασ πω τισ εντιποσισ μου απο ενα τζακι 22 εντιλκαμιν το αναψα με ξερα ξυλα και μεσα σε 20 λεπτα ειχα 68 βαθμους στην εξοδο του τζακιου και
πηρε μπροστα ο κυκλοφορητης το νερο στην επιστροφη του τζακιου ηταν 20 βαθμους μολις ξεκυνισε ο κυκλοφορητης αρχισε και ανεβενενε η επιστροφη του νερου πηγενε 30 με 35 βαθμους και εκοβε ο κυκλοφορητης στους 66 βαθμους και ξανα επερνε και πηγενε 35με 40 βαθμους η επιστροφη επρεπε να περαση 1ωρα για να φθασει
48με52 βαθμους το νερο της επιστροφης ηθελα να ρωτησω στο διαστημα αυτο απο 20 μεχρι 50 βαθμους μπορει να πιασει πισες το τζακι η πρεπει να τοποθετησω μια
τριοδη βαλβιδα φορτιου ρυθμιζομενης θερμοκρασιας για να ζεστενει το νερο τις επιστροφης ευχαριστω για τη φιλοξενια Κωστας
kοίτα και τρίοδη να βάλεις μέχρι να ζεσταθεί το νερό του τζακιού πάλι χαμηλές θερμοκρασίες θα έχεις. Με την τρίοδη θα αργήσουν να ζεσταθούν τα σώματα, γιατί ένα μέρος του ζεστού νερού θα επιστρέφει στο τζάκι. Οταν ο υδροστάτης κόβει στους 66 βαθμούς και η επιστροφή είναι 20 βαθμοί, δεν πάει να πει ότι μέσα στο μπόιλερ έχεις 20 βαθμούς, αλλά πάνω από 50, στο σημείο δηλαδή που συσωρεύεται η πίσσα (πάνω μέρος του τζακιού) έχει πάνω από 60 βαθμούς. Καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.
Η γνώμη μου είναι όπως είπα και σε προηγούμενα ποστ, ότι το απλό είναι και το καλύτερο.

cosmic
23-01-12, 21:06
Απίστευτο...... Ο εναλλάκτης πως πάει;

Αστα Νίκο, βαρεθηκα να πληρωνω μισοδουλιες και ατελειες εργολαβου και υδραυλικου!

Μετρησα σημερα τα σωματα και εβγαλα τα εξης :
1)Μεσαιος οροφος 60 μ2 -> 6.500 θερμιδες τα σωματα
2) Κατω οροφος 60μ2-> 6000 θερμιδες
3) Επανω οροφος-> Δεν μπηκα στον κοπο, ειμαι ηδη απογοητευμενος...

Το σπιτι εχει τρεις πλευρες ακαλυπτες, ειναι δυετιας και βρισκεται στον Δρυμο Θεσσαλονικης ( αρκετα κρυα περιοχη σε σχεση με υπολοιπη Θεσσαλονικη).

Απο προχειρο υπολογισμο οι αναγκες για καθε οροφο μου ειναι 60Χ3Χ60= 10.800

Αντε και ο κατω οροφος, λογω ημιυπογειου λιγοτερα, ΑΛΛΑ λογικο δεν ειναι, που να φτασουν τα σωματα???

Ξύλο που θελουν οι υδραυλικοι! Για κοστος 500 ευρω σε συνολο στο σπιτι (και πολλα λεω!) τωρα εμεις πρεπει να παμε για Τ3 ή για μεγαλυτερα σωματα απο την αρχη!!!

Γ@μω την γκαντεμια μου μεσα! Δεν ειναι εποχες για εξοδα παλι!

Ο εναλλακτης δοξα τον Θεο πολυ καλα!!! Εβαλα και θερμομετρο σημερα και βλεπω ιδιες θερμοκρασιες με του λεβητα, ομως το ξαναλεω χωρις να παιξω με το μπουρι και επισης χωρις να ειναι ιδια τα θερμομετρα. ΟΜΩΣ τα νερα ζεσταινονται πιο αμεσα, εχω +25 λιτρα οφελιμου και ο κυκλοφορητης δεν σταματαει να στελνει και ολα τα σωματα δεν αγκιζονται! Τα νερα πιασαν 65 βαθμους σε ολο το δικτυο των 120 μ2 απο το πρωτο γεμισμα ακομα!!!!

ΜΕ λιγα λογια ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει καποιος για να βελτιωσει την αποδοση του και ως αποτελεσμα να μειωσει την καταναλωση!!!

KOSTASKALA
23-01-12, 21:28
nikoδηλαδη να μη τοπυραξο το σιστιμα να δουλεψη οποσ εχει αλα κανο και τιν αλι σκεψι μπορο στιν αρχη για 10 λεπτα να αναβο τον επιτοιχιο λεβιτα για να χλιαρονι τα νερα και μετα να αναβω το τζακι για να αποφιγω τιν τριοδι ευχαριστο

Komori
23-01-12, 21:34
Ισα ίσα που θα έχεις σωστή ένδειξη, τώρα που έχεις το θερμόμετρο; αν το έχεις σε εξωτερική σωλήνα, πως περίμενες να είχες σωστή ένδειξη;
Οπως ειπα το τζακι εχει δυο εξοδους για την προσαγωγη.Στη μια εχω τον υδροστατη θερμοκρασιας κι ενα εξαεριστικο .Την αλλη την εχω ταπωσει στην οποια και λεω να βαλω το μονιμο αισθητηρα θερμοκρασιας.
Το τζακι ειναι σε γωνια στο μπαλκονι.Ολα τα εξαρτηματα ειναι ακριβως εξω και εντελως προσβασιμα.Οπως επισης εχω και μια θυριδα επισκεψης για το κυαθιο.
Παρακατω προσπαθησα να βαλω μερικες φωτο .

nikolaras
23-01-12, 23:02
Μια φωτο χίλιες λέξεις..... Ιδανική θέση !!!!!

Darth
24-01-12, 13:06
Ερώτηση: Η τωρινή καμινάδα είναι Φ300 η εστία θέλει Φ250. Απο πάνω έχω έναν όροφο και μετά άλλα 2,5m χτιστή καμινάδα. Την ανοξείδωτη καμιναδα της εστίας μέχρι που θα την φτάσω και το κενό μεταξύ νέας και παλιάς με τι θα το γεμίσω?

Θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε ένα by pass για να παρακάμψουμε τον κυκλοφορητή σε περίπτωση διακοπής ρεύματος για να μην μας επιστρέψουν τα ζεστά νερά στο ανοιχτό δοχείο διαστολής?

pantelis1973
24-01-12, 19:24
καλησπερα και απο εμενα. Εδω και μερικες ημερες σας παρακολουθω και συγχαρητηρια για την δουλεια σας. Θελω να βοηθησετε την κατασταση οσο φυσικα μπορειτε. Στο πατρικο μου εδω και 15 περιπου χρονια λειτουργει ενα τζακι καλοριφερ-χωρις πορτα,που στο κατω και στο επανω μερος εχει σωληνες που προφανως κυκλοφορει το νερο.(μια σειρα κατω και δυο επανω). Το τζακι εχει πιασει πολυ πισσα, και υποθετω οπως διαβασα οφειλετε α) στα χλωρα ξυλα β) στο γεγονος οτι ο θερμοστατης του τζακιου ειναι στους 45c. θανατηφορος συνδυασμος. Ειναι συνδεδεμενο με ανοιχτο δοχειο, και επειδη αρκρτος φορες το νερο κοχλαζει, για το λογο αυτο η μητερα μου το εχει στους 45. Τωρα με το γεγονος οτι η καταναλωση ειναι μεγαλη, ζεστη οχι ικανοποιητικη(χωρος 100μ2) θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
α) εκτος απο το καθαρισμα της πισσας -με δυνατη φωτια και ξυσιμο με βουρτσα ή αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος?
β) με την ρυθμιση του θερμοστατη στους 55-60c
γ) την χρηση πλεον στεγνων ξυλων
τι αλλο μπορω να κανω? διαβασα καπου για μια τριοδη βανα? που θα τοποθετηθει?μπορω επισης να τοποθετησω μια πορτα?και αν ναι θα βοηθησει?
Ευχαριστω και ειμαι εδω για οποιαδηποτε διευκρινηση.

nikolaras
24-01-12, 20:09
Ερώτηση: Η τωρινή καμινάδα είναι Φ300 η εστία θέλει Φ250. Απο πάνω έχω έναν όροφο και μετά άλλα 2,5m χτιστή καμινάδα. Την ανοξείδωτη καμιναδα της εστίας μέχρι που θα την φτάσω και το κενό μεταξύ νέας και παλιάς με τι θα το γεμίσω?

Θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε ένα by pass για να παρακάμψουμε τον κυκλοφορητή σε περίπτωση διακοπής ρεύματος για να μην μας επιστρέψουν τα ζεστά νερά στο ανοιχτό δοχείο διαστολής?
Διάβασε από εδώ και κάτω, το πρόβλημα της Αρτεμις: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?498643-ΤΖΑΚΙΑ-μυθοι-κ-πραγματικοτητες&p=17697089&viewfull=1#post17697089 Πρέπει να προσέξεις με τι υλικό θα βουλώσεις τα κενά μεταξύ των καμινάδων.
Σε αυτό με τον κυκλοφορητή, δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.... τα βραστό νερό της εκτόνωσης του τζακιού θα πάει στο ανοιχτό δοχείο έτσι και αλλιώς, τον κυκλοφορητή γιατί να τον παρακάμψεις;

nikolaras
24-01-12, 20:16
καλησπερα και απο εμενα. Εδω και μερικες ημερες σας παρακολουθω και συγχαρητηρια για την δουλεια σας. Θελω να βοηθησετε την κατασταση οσο φυσικα μπορειτε. Στο πατρικο μου εδω και 15 περιπου χρονια λειτουργει ενα τζακι καλοριφερ-χωρις πορτα,που στο κατω και στο επανω μερος εχει σωληνες που προφανως κυκλοφορει το νερο.(μια σειρα κατω και δυο επανω). Το τζακι εχει πιασει πολυ πισσα, και υποθετω οπως διαβασα οφειλετε α) στα χλωρα ξυλα β) στο γεγονος οτι ο θερμοστατης του τζακιου ειναι στους 45c. θανατηφορος συνδυασμος. Ειναι συνδεδεμενο με ανοιχτο δοχειο, και επειδη αρκρτος φορες το νερο κοχλαζει, για το λογο αυτο η μητερα μου το εχει στους 45. Τωρα με το γεγονος οτι η καταναλωση ειναι μεγαλη, ζεστη οχι ικανοποιητικη(χωρος 100μ2) θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
α) εκτος απο το καθαρισμα της πισσας -με δυνατη φωτια και ξυσιμο με βουρτσα ή αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος?
β) με την ρυθμιση του θερμοστατη στους 55-60c
γ) την χρηση πλεον στεγνων ξυλων
τι αλλο μπορω να κανω? διαβασα καπου για μια τριοδη βανα? που θα τοποθετηθει?μπορω επισης να τοποθετησω μια πορτα?και αν ναι θα βοηθησει?
Ευχαριστω και ειμαι εδω για οποιαδηποτε διευκρινηση.
Κοίτα, στο α) δεν έχουμε εντοπίσει κάποιον άλλον αποτελεσματικό τρόπο.
Θα πρέπει να διατηρείς το νερό στο τζάκι όσο το δυνατόν ψηλότερη θερμοκρασία μπορείς, πάνω από 50 και να χρησιμοποιείς ξερά ξύλα.
Τρίοδη ρυθμιζόμενη βαλβίδα μπορεί να μπει στην επιστροφή του τζακιού.
Πόρτα, αν βάλεις θα δεις βελτίωση και στην απόδοση του τζακιού στο νερό, αλλά και στις απώλειες του ίδιου του τζακιού, θα το κάνεις ημιενεργειακό δηλ.

nikolaras
24-01-12, 20:42
niko δηλαδή να μη το πειράξω το σύστημα να δουλέψει όπως έχει αλλά κάνω και την άλλη σκέψη, μπορώ στην αρχή για 10 λεπτά να ανάβω τον επιτοίχιο λέβητα για να χλιαρύνει τα νερά και μετά να ανάβω το τζάκι για να αποφύγω την τριοδη; Ευχαριστώ.
Διόρθωσα λίγο το γραπτό, για να καταλαβαινόμαστε.... sory αν σε πειράζει.

Βέβαια, μπορείς, αλλά νομίζω ότι δεν συντρέχει λόγος να ανάβεις το λέβητα, αν τον θερμοστάτη τον έχεις στους 55 με 60 βαθμούς.
Ο λόγος είναι ότι όταν ανάβεις το τζάκι, η θερμοκρασία του νερού είναι ήδη χαμηλή, ότι πίσσα είναι να μαζέψει, λόγω χαμηλής θερμοκρασίας, θα την μαζάψει τότε....

Darth
24-01-12, 21:56
Διάβασε από εδώ και κάτω, το πρόβλημα της Αρτεμις: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?498643-ΤΖΑΚΙΑ-μυθοι-κ-πραγματικοτητες&p=17697089&viewfull=1#post17697089 Πρέπει να προσέξεις με τι υλικό θα βουλώσεις τα κενά μεταξύ των καμινάδων.

Το είχα διαβάσει νωρίτερα και ομολογώ ότι με μπέρδεψε.......Τελικά τι υλικό θα πρέπει να βάλω?????

Σε αυτό με τον κυκλοφορητή, δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.... τα βραστό νερό της εκτόνωσης του τζακιού θα πάει στο ανοιχτό δοχείο έτσι και αλλιώς, τον κυκλοφορητή γιατί να τον παρακάμψεις;

Το νόημα του bypass είναι να παρακάμψω τον κυκλοφορητή ο οποιος δεν θα δουλεύει (σε περίπτωση πτώση τάσης της ΔΕΗ) και θα εμποδίζει την κυκλοφορία του νερού. Έτσι ώστε αντι τα νερά να βράσουν και να επιστρέψουν στο δοχείο, θα συνεχίσουν (μέσω bypass) με φυσική ροη στο κύκλωμα (όσο γίνεται).

nikolaras
24-01-12, 22:15
Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις για το θέμα αυτό, αλλά πιστεύω ότι πετροβάμβακας θα είναι ΟΚ. Ο Στέλιος αν διαβάσει θα σου πει σίγουρα.

Τώρα, για τον κυκλοφορητή να τον παρακάμψεις, για μια φορά που θα κοπεί το ρεύμα; Δεν το βλέπω τόσο ουσιώδες και να εξυπηρετεί σε κάτι. Για να τον παρακάμψεις συνδέεις πριν και μετά τον κυκλοφορητή με 2 ταφ ένα σωλήνα και ένα αντεπίστροφο στην παράκαμψη, ώστε όταν δουλεύει ο κυκλοφορητής να μήν στέλενει τα νερά από την παράκαμψη πίσω. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω ότι έτσι γίνεται.

tasosrap1
25-01-12, 17:51
Καλησπέρα θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας.Έχω ένα μαντεμένιο τζάκι παραδοσιακό με τζάμι και θα ήθελα να το κάνω ενεργειακό με εναλλάκτη τζακιού.Το σπίτι είναι γύρω στα 120 τ.μ. μονωμένο.Η εταιρία αναφέρει τα παρακάτω:Εναλλάκτης τζακιού hydro
Ειδικός εναλλάκτης νερού για προαρμογή σε κλασσικό τζάκι. Εύκολη μετατροπή ενός απλού τζακιού σε ενεργειακό. Χαλύβδινη σωληνωτή κατασκευή που εγκαθίσταται μέσα στο τζάκι. Τα ξύλα τοποθετούνται επάνω στον εναλλάκτη και θερμαίνουν απευθείας το νερό. 52843
Πείτε μου αν μπορώ να το βάλω στο μαντεμένιο τζάκι και αν θα έχει καλή απόδωση

KOSTASP82
25-01-12, 21:30
ΝΙΚΟ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΤΖΑΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΙΝΕ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤ
ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΥΠΟΔΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΟΥΒΛΑ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΥΡΙΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΠΕΡ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΣΩΛΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΕΚΧΥΤΗΡΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΧΤΗ
ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΟΥ!!!!

KOSTASP82
25-01-12, 21:40
Καλησπέρα θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας.Έχω ένα μαντεμένιο τζάκι παραδοσιακό με τζάμι και θα ήθελα να το κάνω ενεργειακό με εναλλάκτη τζακιού.Το σπίτι είναι γύρω στα 120 τ.μ. μονωμένο.Η εταιρία αναφέρει τα παρακάτω:Εναλλάκτης τζακιού hydro
Ειδικός εναλλάκτης νερού για προαρμογή σε κλασσικό τζάκι. Εύκολη μετατροπή ενός απλού τζακιού σε ενεργειακό. Χαλύβδινη σωληνωτή κατασκευή που εγκαθίσταται μέσα στο τζάκι. Τα ξύλα τοποθετούνται επάνω στον εναλλάκτη και θερμαίνουν απευθείας το νερό. 52843

einai ths due line ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΥΤΕ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΝΕΡΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΕΣΑ
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙΡΟ

Darth
26-01-12, 09:31
Καλημέρα,θα ήθελατην γνώμη των ειδικών θέμα της επιλογής εστίας. Όπως είχα πει και νωρίτερα έχω ένα σπίτι στα 180m2 του 1970 και μετρώντας τα σώματα βρήκα ότι χρειάζομαι 14160Kcal/h για να τα ζεστάνω (βέβαια γνωρίζω ότι για να πιάσω αυτές τις θερμίδες θα πρέπει να έχω είσοδο στα καλοριφερ 90 βαθμούς και έξοδο 70, κάτι τέτοιο γνωρίζω ότι δεν προκειται να γίνει). Μετρώντας ένα-ένα τους χώρους υπολόγησα ότι οι θερμίδες που έχουν κάνει τη μελέτη δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και σύμφωνα με τον τύπο Q=V*50 (κατά προσέγγιση πάντα). Για παράδειγμα το σαλόνι εχει καλοριφερ απόδοσης 3410Kcal/h ενώ θα έπρεπε να είναι 5400Kcal/h, εν ολίγης χρειάζομαι 16420Kcal/h (χωρίς να υπολογίσω το καλοριφερ που βρίσκεται στο χώρο της εστίας).

Αυτό που θα ήθελα απο εσάς λογω εμπειρίας είναι να μου προτείνετε την καλύτερη εστία (απόδοση, ποιότητα, οικονομία). Ανάμεσα στις τρεις που έχω επιλέξει.

Acquatondo 29 Prismatic
TermoCamino 800 Prismatico
TermoCamino WF25DSA (ίσως να είναι υπεροβολή, αλλά 6 χρόνια που είμαι σε αυτό το σπίτι το κοκαλάκι μου δεν έχει ζεσταθεί)

Ξέρω ότι η τρίτη επιλογή ξεφεύγει σε θέμα τιμής από τις άλλες δύο αλλά αν είναι να μου καλύψει τις 16420 θερμίδες κάτι που οι άλλες ενδεχομένως να μην μπορουν, είμαι της άποψης καλύτερα να βάλω το χέρι πιο βαθιά στην τσέπη απο το να αγοράσω μία υποδιέστερη και να μην καλύπτει τις ανάγκες μου.

Ακούω προτάσεις

nikolaras
26-01-12, 09:50
Τάσο, έχει συζητηθεί το θέμα σε προηγούμενες σελίδες.
Ενα ημίμετρο είναι που στο τέλος θα το παρατήσεις. Μάζεψε τα λεφτά σου και βάλε ένα ολοκληρωμένο σύστημα.

nikolaras
26-01-12, 09:56
ΝΙΚΟ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΤΖΑΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΙΝΕ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤ
ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΥΠΟΔΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΟΥΒΛΑ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΥΡΙΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΠΕΡ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΣΩΛΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΕΚΧΥΤΗΡΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΧΤΗ
ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΟΥ!!!!
Βεβαίως και γίνεται με 1002 τρόπους, νομίζω ότι κάπου πήρε το μάτι μου για κάποιο έτοιμο κιτ.Κακώς που δεν το κράτησα τότε.
Προς το παρών δεν πρόκειτε να ασχοληθώ, γιατί μου βγαίνει ακριβό το πελετ, επειδή έχω δικά μου ξύλα.
Φτιάχνουμε όμως αυτή την εποχή, ένα αυτοσχέδιο λεβητάκι πελετ με ένα φίλο μου και αν πετύχει ο μηχανισμός τροφοδότησης θα μπαίνει και στα τζάκια μας και θα τον παρουσιάσω.

cosmic
26-01-12, 12:20
Βεβαίως και γίνεται με 1002 τρόπους, νομίζω ότι κάπου πήρε το μάτι μου για κάποιο έτοιμο κιτ.Κακώς που δεν το κράτησα τότε.
Προς το παρών δεν πρόκειτε να ασχοληθώ, γιατί μου βγαίνει ακριβό το πελετ, επειδή έχω δικά μου ξύλα.
Φτιάχνουμε όμως αυτή την εποχή, ένα αυτοσχέδιο λεβητάκι πελετ με ένα φίλο μου και αν πετύχει ο μηχανισμός τροφοδότησης θα μπαίνει και στα τζάκια μας και θα τον παρουσιάσω.

Η πιο ευκολη λύση για να κάψεις pellet στο τζακι είναι βάζοντας ενα διατρητο κουβαδακι. pellet basket βαλε στο google ή στο youtube και θα το δεις. Απ΄οσο βέβαια το έχω ψάξει δεν αξιζει καθώς η φλόγα είναι συγκεντρωμένη και ετσι δεν έχει την απόδοση που εχει καιγοντας ξυλο, καίγεται γρήγορα το pellet και γενικα όσοι το δοκίμασαν είπαν ότι δεν βολευει...

Δηλαδή φιλε Κωστα σκεφτεσαι να χαλασεις ενα τζακι ετοιμο για να κανεις πειραματα με πελλετ????:judge:

Και αντε και το καταφερες, ποιο θα ειναι το οφελος? Στα 300 Ευρω ο τονος που πουλιεται σημερα υπολογιζεις καποιο κερδος?

Νικο, σε οτι αφορά την νεα κατασκευή σου, εγω είμαι μεσα να βοηθησω ή να φτιαξω και εγω αντιστοιχη...

Βαριεμαι την αδρανεια, θελω συνεχεια να φτιαχνω κατι ή να βελτιωνω! Ενημέρωσε με αν ειναι να ξεκινήσω!

Η τροφοδοσία λογικά είναι εύκολη αν έχεις βρεί κοχλιάκι. Το θεμα είναι πιστεύω ποιος προγραμματίζει την λειτουργία?

Σε οτι αφορά το θεμα με τα σωματα, συνεννοηθηκα με εργολαβο και τον υδραυλικό του και από εβδομάδα θα γίνει η αλλαγή με τρίστηλα και ίσως και μεγαλύτερα χωρίς φυσικά να ξοδέψω Ευρώ. Ευτυχώς δεν βιάστηκα και έκανα τις σωστές κινήσεις και με σωστή σειρά.

KOSTASP82
26-01-12, 15:00
Η πιο ευκολη λύση για να κάψεις pellet στο τζακι είναι βάζοντας ενα διατρητο κουβαδακι. pellet basket βαλε στο google ή στο youtube και θα το δεις. Απ΄οσο βέβαια το έχω ψάξει δεν αξιζει καθώς η φλόγα είναι συγκεντρωμένη και ετσι δεν έχει την απόδοση που εχει καιγοντας ξυλο, καίγεται γρήγορα το pellet και γενικα όσοι το δοκίμασαν είπαν ότι δεν βολευει...

Δηλαδή φιλε Κωστα σκεφτεσαι να χαλασεις ενα τζακι ετοιμο για να κανεις πειραματα με πελλετ????:judge:

Και αντε και το καταφερες, ποιο θα ειναι το οφελος? Στα 300 Ευρω ο τονος που πουλιεται σημερα υπολογιζεις καποιο κερδος?

Νικο, σε οτι αφορά την νεα κατασκευή σου, εγω είμαι μεσα να βοηθησω ή να φτιαξω και εγω αντιστοιχη...

Βαριεμαι την αδρανεια, θελω συνεχεια να φτιαχνω κατι ή να βελτιωνω! Ενημέρωσε με αν ειναι να ξεκινήσω!

Η τροφοδοσία λογικά είναι εύκολη αν έχεις βρεί κοχλιάκι. Το θεμα είναι πιστεύω ποιος προγραμματίζει την λειτουργία?

Σε οτι αφορά το θεμα με τα σωματα, συνεννοηθηκα με εργολαβο και τον υδραυλικό του και από εβδομάδα θα γίνει η αλλαγή με τρίστηλα και ίσως και μεγαλύτερα χωρίς φυσικά να ξοδέψω Ευρώ. Ευτυχώς δεν βιάστηκα και έκανα τις σωστές κινήσεις και με σωστή σειρά.

Δεν ειπα να χαλασω το τζακι ουτε τρυπα εχω σκοπο να κανω ..
απο πισω εχει δυο ταπεσ μεγαλες για απευθειασ εξωτερικο αερα
εκει μπορεις να τοποθετησεις ενα σωληνα 1 1/2 για τροφοδοσια καυσιμου και στην θεση που ειναι το κατσαρολακι να φτιαξεις ενα "πιατο" με τρυπες για να περνει αερα και μεσα να πεφτει το πελλετ, οσο για το προγραμματισμο του το δοκιμαζεις χειροκινητα και αν πετυχει περνεις ενα κοντρολ απο σομπα πελλετ με θερμοστατη και εισαι αρχοντας.Αν πετυχει δεν ξερω και τι αποδοση θα εχει νομιζω αξιζει τον κοπο της δοκιμης.
επειδη εχω εγαταστασει ηδη 3 λεβητακια τις OPOP http://www.eco-flame.gr/?cat=4&paged=4 (αρκετα σοβαρα για μενα αν και ακριβουτσικα) και ειδα την φιλοσοφια τους μην σου πω οτι μεχρι και τον καυστηρα τους απευθειας μπορεις να βαλεις
Στο κατω κατω για δοκιμη μιλαμε.

jannnnis1
27-01-12, 09:21
γεια σας παιδια, θα ηθελα να ρωτισω και γω κατι,ειμαι μελοντικος αγοραστης του agouatondo 22 και σιγγεκριμενα μου αρεσει το πρισματικο,αλλα μου ειπαν οι ιδιοι ανθρωποι που πουλανε το τζακι να παρω καλητερα το flat γιατι το τριπλο τζαμι μπορει να ανοιξει λογο σηστολης- διαστολης, μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του? ποια τα πλεονεκτιματα του flat? εχει παθει καποιος κατοχος του prisma κατι παρομοιο? .η αγορα θα γινει μεσα στην εβδομαδα.ευχαριστω εκ των προτερων

nikolaras
27-01-12, 09:27
Κώστα, αν το πήρες απόφαση κάντο, γιατί όπως είπες δεν θα κάνεις μερεμέτια στο τζάκι. Αν αγοράζεις ξύλα ίσως συμφέρει να καις πελετ. Ο προγραμματισμός πρέπει να γίνεται εύκολα, με ένα μικρό κυκλωματάκι προγραμματιζόμενο με τις παραμέτρους που θέλεις (ποσότητα μεταφοράς πέλετς στην καύση, θερμοκρασία νερού στο μποιλερ του τζακιού κλπ). Αν το αποφασίσεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

nikolaras
27-01-12, 09:31
γεια σας παιδια, θα ηθελα να ρωτισω και γω κατι,ειμαι μελοντικος αγοραστης του agouatondo 22 και σιγγεκριμενα μου αρεσει το πρισματικο,αλλα μου ειπαν οι ιδιοι ανθρωποι που πουλανε το τζακι να παρω καλητερα το flat γιατι το τριπλο τζαμι μπορει να ανοιξει λογο σηστολης- διαστολης, μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του? ποια τα πλεονεκτιματα του flat? εχει παθει καποιος κατοχος του prisma κατι παρομοιο? .η αγορα θα γινει μεσα στην εβδομαδα.ευχαριστω εκ των προτερων
Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο..... Εξάλλου το τζάκι έχει εγγύηση. Δεν υπάρχει θέμα πλεονεκτήματος, αλλά θέμα γούστου θα έλεγα. Το εσωτερικό και γενικά όλο το τζάκι είναι πανομοιότυπο και στις 2 περιπτώσεις, μόνο οι πόρτες αλλάζουν.

Darth
27-01-12, 09:34
@jannnnis1

απο που θα το πάρεις?και πόσο?

KOSTASP82
27-01-12, 11:24
Κώστα, αν το πήρες απόφαση κάντο, γιατί όπως είπες δεν θα κάνεις μερεμέτια στο τζάκι. Αν αγοράζεις ξύλα ίσως συμφέρει να καις πελετ. Ο προγραμματισμός πρέπει να γίνεται εύκολα, με ένα μικρό κυκλωματάκι προγραμματιζόμενο με τις παραμέτρους που θέλεις (ποσότητα μεταφοράς πέλετς στην καύση, θερμοκρασία νερού στο μποιλερ του τζακιού κλπ). Αν το αποφασίσεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

προς το παρον δεν πειραματιζομαι γιατι ειμαστε στα γεννητουρια για το δευτερο απο μερα σε μερα
ναι αγοραζω ξυλα και τα αγοραζω 2-2 τοννους 100€ καθε τοσο λογω του κοστους της επενδυσης τα οικονομικα μου πηγαν αρκετα πισω αλλα του χρονου θα ειμαι πολυ πιο ανετος αφου τα ιδια και περισσσοτερα θα εδινα στο πετρελαιο(τουλαχιστον θα μου μεινει η επενδυση ;) )
αυτο που με νοιαζει οπως και τους περισσοτερους ειναι να ανταλλαξω πληροφοριες για την βελτιωση του συστηματος
Το οτι θα το δοκιμασω νικο ειναι το μονο σιγουρο μονο που δεν ξερω το ποτε
προς το παρον ψαχνω να βρω το καταλληλο υλικο για να φτιαξω το χωρο καυσης και να το δοκιμασω χειροκινητα ριχνοντας με το χερι λιγα λιγα πως θα καει για να παρω τις πρωτες ενδειξεις εστω και με τεραστια αποκλιση η φωτια θα μου δειξει πως πρεπει να ξεκινησω να βρω πρωτα την καταλληλη θεση (κυριως το υψος της πιατελας) για την φωτια και να συνεχισω με το πως θα πετυχω με το καλυτερο και ασφαλεστερο τροπο την τροφοδοσια.
Οποιες ιδεες ειναι παντα ευπροσδεκτες οπως και οι αμφιβολιες.

perigian
27-01-12, 19:27
Καλησπέρα σε όλους.
Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum οπότε συγχωρήστε μου τυχόν λάθη. Έχω διαβάσει όλα τα post (καλά τα λέω?) καθώς ενδιαφέρομαι για την εγκατάσταση τζακιού καλοριφέρ. Η πρώτη 'επαφή' με τα aquadonto ήταν από video στο youtube (Δελλης Α.Ε - Τρίπολη) και μετά μέσα από αυτό το forum. Μου φαίνονται καλή επιλογή καθώς απ'όσα είχα δεί, μου φαίνονταν αξιόπιστα μόνο τα Jolly Mec αλλά είναι τσουχτερά στην τιμή. Θα ήθελα την γνώμη σας, σε πρώτη φάση, για την μελλοντική επιλογή και άν κάποιος έχει κάποια άλλη πρόταση δεκτή...

nikolaras
27-01-12, 22:50
@perigian Καλώς ήρθες στη συζήτησή μας. Ο γραπτός σου λόγος είναι πολύ κατανοητός, ειδικά αν γράφεις για πρώτη φορά.
Τα Jolly Mec, palazetti και κάποιες άλλες φίρμες που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή, δεν παύει να είναι κορυφή της κατηγορίας, αλλά μέχρι εκεί. Γιατί το παραπάνω που έχουν δεν είναι τίποτε άλλο από τέλειο φινίρισμα και ακριβό "λανσάρισμα" στην αγορά. Τα φθηνότερα, δεν υστερούν σε απόδοση και ποιότητα κατασκευής, μπορεί μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις η σχέση τιμής - ποιότητας να είναι πολύ καλύτερη των "ακριβών" κατασκευών.
π.χ. Πριν μερικά χρόνια, η τιμή ενός edilcamin ήταν απαγορευμένη για τον μέσο Ελληνα, αλλά με αλλαγή της πολιτικής των πωλήσεων της εταιρίας στην Ελλάδα, έγιναν πολύ προσιτά , άρα ανάρπαστα στην ελληνική αγορά.
Με λίγα λόγια δεν χρειάζεται να διαθέσεις μια περιουσία για να αποκτήσεις ένα επώνυμο, αξιόπιστο προϊόν. Παίρνεις αυτό που φτάνεις, αλλά δεν πάει να πει ότι δεν είναι ποιοτικό, τώρα αν θέλεις το χερούλι να είναι από ελεφαντοστό ή από χειροποίητο πυρίμαχο κρύσταλλο, θα τσούξει ανάλογα.

perigian
28-01-12, 17:22
Νικο (φαντάζομαι) κατ'άρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντηση και νομίζω ότι όλοι σ'ευχαριστούμε για το χρόνο που διαθέτεις για να απαντάς στα ερωτήματά μας.
Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες σκέψεις μου σχετικά με το όλο θέμα ελπίζοντας να ''ξεμπλοκάρω'' καθώς σήμερα το μεσημέρι ήρθαν στο σπίτι ένας τοπικός έμπορος και ο υδραυλικός για να δουν το χώρο, το υπάρχον λεβητοστάσιο και να μου δώσουν μια προσφορά για εγκατάσταση τζακιού καλοριφέρ (aquadonto 22 ή 29 - θα δούμε). Ωστόσο από την κουβέντα προέκυψε και η λύση της εγκατάστασης σόμπας καλοριφέρ με πέλλετ (από την edil kamin ή τη La Nordica) και αναρωτιέμαι άν αξίζει τον κόπο. Λεπτομέρειες για τιμές θα ξέρω εντος των ημερών αλλά σε ερώτησή μου η τιμή της σόμπας κυμαίνεται περίπου στο ύψος του τζακιού εγκατέστημένου και κλεισμένου με γυψοσανίδα.
Κατά τα λεγόμενα η σόμπα (15-18 ΚW) καταναλώνει περίπου 2 κιλά πέλλετ την ώρα (με μέση κατανάλωση 1 κιλό την ώρα) ενώ τα aquadonto 7-8 κιλά την ώρα (με μέση κατανάλωση 5 κιλά την ώρα? διότι φαντάζομαι πως αν το τζάκι δουλεύει π.χ 10 ώρες δε χρειάζεσαι 10*7=70 κιλά ξύλα) και δεδομένου ότι για 1.000 κιλά πέλλετ πληρώνεις 250 ευρώ και για 1.000 κιλά ξύλα στην Αττική πληρώνεις 180 ευρώ (ή από επαρχία 120 ευρώ όπως μου είπε γνωστός μου) μήπως τελικά συμφέρει η σόμπα καλοριφέρ με πέλλετ? Με ένα πρόχειρο υπολογισμό προκύπτει:
Σόμπα πέλλετ: 12ώρες*2 κιλά/ώρα * 150 ημέρες=3.600 κιλά πέλλετ χ 250 ευρώ= 900 ευρώ
Τζάκι : 10ώρες*5 κιλά/ώρα * 150 ημέρες=7.500 κιλά ξύλα χ 120 ευρώ= 900 ευρώ (και 1.350 ευρώ με 0,18€ το ξύλο).
Εσείς που χρησιμοποιείτε τζάκι έχουν βάση οι υπολογισμοί? Πόση κατανάλωση έχουν τα συγκεκριμένα τζάκια? Και εντάξει οικονομικά μπορεί να συμφέρει η σόμπα. Έχεις όμως τα ίδιο αποτέλεσμα στην θέρμανση όπως στο τζάκι γιατί απ'ότι διαβάζω από εσάς κανείς δεν έχει παράπονο με την προϋπόθεση ότι καίς ξερά ξύλα...
Ελπίζω να μην σας κούρασα.

stelios1
28-01-12, 18:47
perigian δε γινεται να παρεις 15-18 κιλοβατ τ ωρα με καταναλωση 2 κιλα πελετ κ με μεσο ορο ενα κιλο, δεν γινεται. Το πελετ στ καλυτερη περιπτωση εχει 4500 χιλθερμιδες επι 2 κιλα ανα ωρα ισον.. 9000 κ επι 80% αποδοση ισον...?? Οι μεν της σομπας πελετ σου λενε την ΜΕΓΙΣΤΗ υποτιθεμενη (που δεν θα δεις στ πραξη ισχυ) ισχυ και την συγκρινουν με τ ελαχιστη δυνατη καταναλωση ( μπερδευουν εντεχνα την μεγιστη ισχυ της με την ελαχιστη καταναλωση της). Ενω οι αλλοι σου λενε πιο.. πραγματικα νουμερα. ε ειναι πιο φτηνο το ξυλο και φτανεις στ ιδια.. Σε βαθμο αποδοσης η σομπα πελετ θεωρητικα λογω τ οτι ειναι σομπα και καιει πελετ ,θα ειναι καλυτερη, στ τσεπη σου ομως.. κανεις δεν ξερει.

nikolaras
28-01-12, 19:05
Οπως τα λέει ο Στέλιος, με 2 κιλά πελετ, πως θα πιάσεις 18 κιλοβάτ;
Δεν έχω εμπειρία από πελετ και δεν μπορώ να συγκρίνω τα 2, αλλά αν είσαι του τζακιού και σου αρέσει να ασχολείσαι, με στάχτες, κουβάλημα ξύλων κλπ. σαφώς είναι καλύτερη επιλογή, ειδικά σε θέματα απόδοσης.

lazy
28-01-12, 19:58
Νικο (φαντάζομαι) κατ'άρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντηση και νομίζω ότι όλοι σ'ευχαριστούμε για το χρόνο που διαθέτεις για να απαντάς στα ερωτήματά μας.
Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες σκέψεις μου σχετικά με το όλο θέμα ελπίζοντας να ''ξεμπλοκάρω'' καθώς σήμερα το μεσημέρι ήρθαν στο σπίτι ένας τοπικός έμπορος και ο υδραυλικός για να δουν το χώρο, το υπάρχον λεβητοστάσιο και να μου δώσουν μια προσφορά για εγκατάσταση τζακιού καλοριφέρ (aquadonto 22 ή 29 - θα δούμε). Ωστόσο από την κουβέντα προέκυψε και η λύση της εγκατάστασης σόμπας καλοριφέρ με πέλλετ (από την edil kamin ή τη La Nordica) και αναρωτιέμαι άν αξίζει τον κόπο. Λεπτομέρειες για τιμές θα ξέρω εντος των ημερών αλλά σε ερώτησή μου η τιμή της σόμπας κυμαίνεται περίπου στο ύψος του τζακιού εγκατέστημένου και κλεισμένου με γυψοσανίδα.
Κατά τα λεγόμενα η σόμπα (15-18 ΚW) καταναλώνει περίπου 2 κιλά πέλλετ την ώρα (με μέση κατανάλωση 1 κιλό την ώρα) ενώ τα aquadonto 7-8 κιλά την ώρα (με μέση κατανάλωση 5 κιλά την ώρα? διότι φαντάζομαι πως αν το τζάκι δουλεύει π.χ 10 ώρες δε χρειάζεσαι 10*7=70 κιλά ξύλα) και δεδομένου ότι για 1.000 κιλά πέλλετ πληρώνεις 250 ευρώ και για 1.000 κιλά ξύλα στην Αττική πληρώνεις 180 ευρώ (ή από επαρχία 120 ευρώ όπως μου είπε γνωστός μου) μήπως τελικά συμφέρει η σόμπα καλοριφέρ με πέλλετ? Με ένα πρόχειρο υπολογισμό προκύπτει:
Σόμπα πέλλετ: 12ώρες*2 κιλά/ώρα * 150 ημέρες=3.600 κιλά πέλλετ χ 250 ευρώ= 900 ευρώ
Τζάκι : 10ώρες*5 κιλά/ώρα * 150 ημέρες=7.500 κιλά ξύλα χ 120 ευρώ= 900 ευρώ (και 1.350 ευρώ με 0,18€ το ξύλο).
Εσείς που χρησιμοποιείτε τζάκι έχουν βάση οι υπολογισμοί? Πόση κατανάλωση έχουν τα συγκεκριμένα τζάκια? Και εντάξει οικονομικά μπορεί να συμφέρει η σόμπα. Έχεις όμως τα ίδιο αποτέλεσμα στην θέρμανση όπως στο τζάκι γιατί απ'ότι διαβάζω από εσάς κανείς δεν έχει παράπονο με την προϋπόθεση ότι καίς ξερά ξύλα...

Μπορω να ρωτησω τι επιφάνεια/ογκο θες να θερμάνεις?
Μονωση ?

pantelis1973
29-01-12, 12:43
Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες σκέψεις μου σχετικά με το όλο θέμα ελπίζοντας να ''ξεμπλοκάρω'' καθώς σήμερα το μεσημέρι ήρθαν στο σπίτι ένας τοπικός έμπορος και ο υδραυλικός για να δουν το χώρο, το υπάρχον λεβητοστάσιο και να μου δώσουν μια προσφορά για εγκατάσταση τζακιού καλοριφέρ (aquadonto 22 ή 29 - θα δούμε). Ωστόσο από την κουβέντα προέκυψε και η λύση της εγκατάστασης σόμπας καλοριφέρ με πέλλετ (από την edil kamin ή τη la nordica) και αναρωτιέμαι άν αξίζει τον κόπο. Λεπτομέρειες για τιμές θα ξέρω εντος των ημερών αλλά σε ερώτησή μου η τιμή της σόμπας κυμαίνεται περίπου στο ύψος του τζακιού εγκατέστημένου και κλεισμένου με γυψοσανίδα.
Κατά τα λεγόμενα η σόμπα (15-18 Κw) καταναλώνει περίπου 2 κιλά πέλλετ την ώρα (με μέση κατανάλωση 1 κιλό την ώρα) ενώ τα aquadonto 7-8 κιλά την ώρα (με μέση κατανάλωση 5 κιλά την ώρα? διότι φαντάζομαι πως αν το τζάκι δουλεύει π.χ 10 ώρες δε χρειάζεσαι 10*7=70 κιλά ξύλα) και δεδομένου ότι για 1.000 κιλά πέλλετ πληρώνεις 250 ευρώ και για 1.000 κιλά ξύλα στην Αττική πληρώνεις 180 ευρώ (ή από επαρχία 120 ευρώ όπως μου είπε γνωστός μου) μήπως τελικά συμφέρει η σόμπα καλοριφέρ με πέλλετ? Με ένα πρόχειρο υπολογισμό προκύπτει:

nα προσθεσω οτι σχεδον ειναι αδυνατο να βρεις 250 ευρω το πελλετ.Αν εισαι στην Αθηνα υπολογισε 300 και βαλε..

perigian
29-01-12, 21:20
Παιδιά γειά σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Στέλιο έχεις δίκιο για την απόδοση καθώς μελέτησα το κατάλογο προϊόντων edil kamin και η μικρότερη (σε ωφέλιμη ισχύ) σόμπα καλοριφέρ πέλλετ είναι 10 kw στο νερό με κατανάλωση απο 0,8 έως 2,7 κιλά την ώρα και η αμέσως επόμενη είναι 16 kw στο νερό με κατανάλωση απο 1,2 έως 4,1 κιλά την ώρα. Άρα για να κάνουμε έναν πιο ρεαλιστικό υπολογισμό 12ώρες*3 κιλά/ώρα * 150 ημέρες=5.400 κιλά πέλλετ χ 300 ευρώ= 1.620 ευρώ...

Νίκο εσύ αν θυμάμαι καλά έχεις IDRO 50? Πόσα ξύλα καταναλώνεις, γιατί ο κατάλογος δίνει από 2,3 έως 6,6 κιλά την ώρα. Είναι όντως έτσι? Αν δεν έχεις μετρήσει με την ώρα, πόσα καίς την σαιζόν και πόσες μέρες περίπου είναι η σαιζόν που χρειάζεσαι θέρμανση στα Τρίκαλα? Αν θυμάμαι κάλα είσαι κοντά στο Περτούλι. Ωραία μέρη...
Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω τι ακριβώς εννοείς καλύτερη απόδοση?
Διάβαζα για μια σόμπα καλοριφέρ πέλλετ της Jolly Mec ότι περιέχει 30 lt νερό και το aquatondo 22 60 lt. Τι σημαίνει αυτό για το όλο κύκλωμα? Ειναι πιο αποδοτικό το τζάκι επειδή έχει μεγαλύτερη ποσότητα νερού?

Lazy το σπίτι είναι μονοκατοικία, στον Ασπρόπυργο Αττικής, στον 1ο όροφο, στο ισόγειο υπάρχει κενό κατάστημα, και είμαστε εκτεθειμένοι καθώς δεν ακουμπάει η οικοδομή με τους γείτονες. Η περιοχή έχει αρκετή υγρασία. Μόνωση στην ταράτσα δεν υπάρχει (σκέφτομαι όμως να κάνω), οι τοίχοι είναι με διπλό τούβλο με υαλοβάμβακα στη μέση (οικοδομή έτους 1981). Πιστεύετε πως με το acquadonto 22 θα ζεσταθούμε?

Pantelis την τιμή μου την είπε ο έμπορος εδώ Ασπρόπυργο και κάτι ανέφερε ότι το φέρνει απο Ρουμανία. Αν θέλεις λεπτομέρειες μπορώ να ρωτήσω. Γενικά δεν ξέρω σε τι τιμές μπορείς να βρείς πέλλετ.

akapsali
29-01-12, 21:45
Καλησπέρα σε ολους

perigian εγώ για να υπολογίσω την κατανάλωση ξυλου η πέλετ που θα εχει ενα τζάκι η σόμπα σκεφτηκα το εξής:

Για να ζεστάνω το σπιτι μου 120 τμ θέλω 450 lt Πετρελαιο το μήνα

Επειδή η θερμογονος δυναμη του ξυλου είναι περιπου το 1/4 του πετρελαιου ανα Κιλό θα χρειαστώ περιπου 4χ 450 Κιλά ξυλου ανα μήνα δήλαδή 1800 κιλά η 60 κιλά ανα ημερα

με το ιδιο σκεπτικο μπορουμε να βρουμε ποσο πελλετ η πυρήνα χρειαζόμαστε

Παρακαλώ αν κανω λαθος το συλογισμο ας με διορθωσουν οι υπολοιποι

nikolaras
29-01-12, 22:03
Εδώ και πολύυυυ καιρό, το έβγαλε τα μάτια στο κρύο...... Οι θερμοκρασίες μέσα στο σπίτι είναι από 20 - 21 μέχρι 23 -24 βαθμούς.
Τα ξύλα που καίω είναι πολύ ξερά άρα έχουν τέλεια καύση και άριστη απόδοση. Περίπου καίω 1,2 - 1,3 τόνους τον μήνα με "πολικές" θερμοκρασίες.
Καταλαβαίνεις ότι με εξωτερικές θερμοκρασίες 10 - 15 βαθμούς η κατανάλωση πέφτει δραματικά.
Εχω ιδρο 30, αλλά ουδεμία σημασία έχει, καθώς αν το ταίζεις συνέχεια και με καλά ξύλα, το καλύτερο τζάκι του κόσμου να μου φέρεις την ίδια ζέστη θα έχω με τα ίδια ξύλα στα ίδια τετραγωνικά.
Τώρα το 30άρι χωράει λίγα ξύλα σε σχέση με το 50άρι, αλλά το 50άρι έχει άλλα 20 κιλά νερό παραπάνω να ζεστάνει, άρα θα κάψει περισσότερα ξύλα. Δηλαδή, στην ουσία η απόδοση ίδια είναι,αν καις την ίδια ποσότητα ξύλων και στα 2. Πιστεύω να σε κάλυψα σχετικά με την χωρητικότητα του νερού. Απλώς το 50αρι θα ζεστάνει πιο πολλά λίτρα στον ίδιο χρόνο με το 30άρι , αλλά θα καταναλώσει περισσότερα ξύλα.

lazy
29-01-12, 22:04
Lazy το σπίτι είναι μονοκατοικία, στον Ασπρόπυργο Αττικής, στον 1ο όροφο, στο ισόγειο υπάρχει κενό κατάστημα, και είμαστε εκτεθειμένοι καθώς δεν ακουμπάει η οικοδομή με τους γείτονες. Η περιοχή έχει αρκετή υγρασία. Μόνωση στην ταράτσα δεν υπάρχει (σκέφτομαι όμως να κάνω), οι τοίχοι είναι με διπλό τούβλο με υαλοβάμβακα στη μέση (οικοδομή έτους 1981). Πιστεύετε πως με το acquadonto 22 θα ζεσταθούμε?

Αυτο με την μονωση στην ταράτσα θα πρεπει να σκεφτεις σοβαρα.Θα σου αποδώσει οπως και να 'χει.
Απο το πατωμα αν ειναι κλεισμενο το κατάστημα με τζαμαρίες θα μετριάζει την κατάσταση.Αν οχι παλι εχεις θεμα.
Το σημείο που θα εγκατασταθει το τζακι ειναι μακρυά απο τον συλεκτη ? Καλυτερα οχι.Αυτο γιατι θα έχει περισοτερο νερο να ζεστάνει και θα καθυστερει λιγο.
Εγω εχω 17 μετρα διαδρομή.τα 11 απο ταρατσα.Αν η φλογα εινα καλη σε 20 λεπτα αρχιζει να στελνει νερα (45 βαθμοι ) .
Στα 30 λεπτα εχω ολα τα νερα στους 50 και καπου στην ωρα το σπιτι είναι στους 19-20 από 14 (με εξωτερικη θερμοκρασια 3-5 βαθμοι)
Το idro 50 το εχω και εγω. Στη Αττική που είμαι (ΒΠ) έχω μετρια μονωση , τελευταιο πατωμα , νοτιο (εχω στον βορά αλλο διαμερισμα θελω 3.5 κιλα την ωρα και το σπιτι στους 20 σταθερα (103τμ).

Για το πελετ το σκεφτόμουν και εγω.Σιγουρα μια σομπα καλοριφερ θα είναι αποδοτική καθως μπορείς και να ρυθμιζεις την καυση αυτοματα.
Εχω τις αμφιβολιες μου ομως.
Αφενως δεν ξερεις αν θα επιβιώσουν της κρισης και απο εξω εισαγωγή δεν ξερω αν συμφέρει.
Οσο αφορα χρηση σε τζακι ξυλου , δοκιμασα 2 ειδών μπρικετες (κυλινδρικές) .Η μια συμπαγη με διαμετρο καπου στα 10εκ και μηκος καπου στα 35. Η αλλη καπου στους 6 ποντους διαμετρο με τρυπα στην μεση.Μηκος καπου στα 40 (κομμενη με το χερι ηταν).
Και οι 2 καπου στα 3 κιλα την ωρα με τα 8κιλα να φτανουν 2.5 ώρες.Βέβαια το τζακι κοντευε να λιωσει........φοβερη φλογα.
Εχω την άποψη για εστια με τετοιο μεγεθος δεν συμφέρει.Σε εστιες πιο μικρες στον χωρο καυσης ίσως και να είχε αποδοση καλυτερη

akapsali
30-01-12, 17:56
5290952910529115291252913Υστερα απο 1 μήνα περίπου που εστησα και λειτουργώ το τζακι , ηρθε ο καιρός να το κλεισω με γυψοσανίδα.Πριν λοιπον το κλεισω τραβηξα μερικές φωτογραφίες προς ενημέρωση των μελών του φορουμ αλλά και πιθανή βελτίωση του συστήματος
Ετσι σας παραθέτω τις παρακάτω φωτογραφίες με τις σχετικές επεξηγησεις.
Ειμαι στην διαθεσή σας για οποιεσδηποτε πληροφορίες και παρατηρήσεις.

akapsali
30-01-12, 18:32
Συνεχιζω με τις φωτογραφιες52914529155291652917

akapsali
30-01-12, 18:33
Τις βάζω σε 3 post γιατί δεν μορώ να τις αναβέσω ολες μαζί
2 τελευαιες λοιπόν5291852919

nikolaras
30-01-12, 18:55
Αριστα...., μια μικρή παρέμβαση θα έκανα.
Θα αντικαθιστούσα το κυάθιο με διπλό στην ίδια θέση και θα έβαζα υδροστάτη αποστάσεως.
Θα έφτιαχνα ένα πανελάκι και θα τα τοποθετούσα έξω από την επένδυση για εύκολο χειρισμό και έλεγχο θερμοκρασίας.
Κάτι σαν αυτό :
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/e436edcd.jpg

akapsali
30-01-12, 19:27
Αριστα...., μια μικρή παρέμβαση θα έκανα.
Θα αντικαθιστούσα το κυάθιο με διπλό στην ίδια θέση και θα έβαζα υδροστάτη αποστάσεως.
Θα έφτιαχνα ένα πανελάκι και θα τα τοποθετούσα έξω από την επένδυση για εύκολο χειρισμό και έλεγχο θερμοκρασίας.
Κάτι σαν αυτό :
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/e436edcd.jpg

Φιλε Νίκο η λύση αυτη ειναι προσωρινή έχω παραγγειλει ηλεκτρονικό πινακάκι

http://www.tiemmeelettronica.it/schedaprodotto.php?sez=prodotti&sez=prodotti&cat=2
http://www.tiemmeelettronica.it/pdfProdotti/TC110_ENG.pdf
θα κοπει η γυψοσανιδα και θα μπει το εν λογω πινακάκι προσωρινα απο την τρυπα θα κρεμάσω το αναλογικο θερμομετρο

Παρεπιπτοντως χτές δοκιμασα την βαλβιδα ασφαλειας , αρχισε να ανοιγει στους 85 οC και να βγαζει ατμο , τοσο εδειχνε το θερμομετρο , εκοψα αερα , ανοιξα την πορτα και ανοιξα και δυο σώματα που τα εχω κλειστα ισα ισα που το προλαβα
Αλλά παρολα αυτα ενα διπλο κυαθιο δεν πάει χαμένο μιας και ειναι δυσκολο να τοποθετηθει αργοτερα

nikolaras
30-01-12, 19:30
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hj4BxEjZRBE

KOSTASKALA
30-01-12, 20:13
παιδια γιασας θελω να σας πω για το τζακιμου 22prismatiko στην αρχη το ειχα συνδεσει χωρις τριοδη βαλβιδα φορτιου και επιδει φοβιθικα να μη πιαση πισα τοποθετισα μια esbe vtc512 65 βαθμους την συνδεσα στην επιστοφη του νερου του τζακιου με αποτελεσμα εφθανε 83 βαθμους η εξοδος του ζεστου νερου απο το τζακι και η επιστροφη
50 με 55 βαθμους επειδη δεν μου αρεσε αλλαξα τη συνδεση και την εβαλα στην εξοδο του ζεστου νερου του τζακιου το κυκλοφοριτη τον εχω βαλει και ξεκιναει στους 50
βαθμους και οταν φθασει 65 -68 βαθμ.εχω 58 βαθμους στην επιστροφη στο τζακι αργει λιγο περισσοτερο να μου ζεστανει τα σωματα αλλα πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος
τροπος διαφορετικα επρεπε να παρω 45βαθμους η 50 βαθμους βαλβιδα για να ανοιγε ποιο γρηγορα αυτα ειχα να σας πω αν οτοιδηποτε εχετε να συμπληρωσετε πανω σε αυτο περιμενω απαντηση ευχαριστω Κωστας

perigian
30-01-12, 20:17
Καλησπέρα σε όλους.
Akapsali να υποθέσω aquatondo 22 ίσιο με κλειστό δοχείο διαστολής? Είσαι ερασιτέχνης ή της δουλειάς? Όπως και νά 'χει ωραία δουλειά, προσεγμένη.

Αν διαβάζει ο jannnnis1 μπορείς να μου πείς τελικά αν πήρες το πρισματικό ή όχι γιατί και μένα μου είπαν το ίδιο δηλαδή ότι το πρισματικό ίσως είναι πιο επιρρεπής η πόρτα σε μελλοντική βλάβη σε σχέση με το ίσιο.

Darth
30-01-12, 20:19
Το κλειστό δοχείο διαστολής πρεπει να μπει και αυτό (όπως το ανοιχτό δοχείο) στο ψηλότερο σημείο του κυκλώματος ή δεν παιζει ρόλο?

nikolaras
30-01-12, 20:22
Δεν παίζει κανένα ρόλο.....

perigian
30-01-12, 20:22
Κώστα μόλις είδα το post σου. Έχεις κάποιο πρόβλημα λόγω του πρισματικού σχήματος του τζαμιού? Πόσο καιρό το έχεις και από που το αγόρασες?
Κορυδαλλό που ακριβώς? Μέσα ή έξω? Αστειεύομαι... και εγώ Κορυδαλλό μεγάλωσα και μόλις έλεγα που μένω αυτό ήταν κλασικό αστείο.

akapsali
30-01-12, 20:55
Καλησπέρα σε όλους.
Akapsali να υποθέσω aquatondo 22 ίσιο με κλειστό δοχείο διαστολής? Είσαι ερασιτέχνης ή της δουλειάς? Όπως και νά 'χει ωραία δουλειά, προσεγμένη.
.

Εχω το aquatondo 29 flat,με κλειστό δοχείο
Την δουλειά την εκανε ενας φιλος υδραυλικός μαζι με εμενα. Με το μεράκι του και την δική μου επιμονή -εμμονή σε καποια πράγματα εγινε ωραία δουλειά.

lazy
30-01-12, 21:15
Φιλε Νίκο η λύση αυτη ειναι προσωρινή έχω παραγγειλει ηλεκτρονικό πινακάκι

http://www.tiemmeelettronica.it/schedaprodotto.php?sez=prodotti&sez=prodotti&cat=2
http://www.tiemmeelettronica.it/pdfProdotti/TC110_ENG.pdf
θα κοπει η γυψοσανιδα και θα μπει το εν λογω πινακάκι προσωρινα απο την τρυπα θα κρεμάσω το αναλογικο θερμομετρο

Παρεπιπτοντως χτές δοκιμασα την βαλβιδα ασφαλειας , αρχισε να ανοιγει στους 85 οC και να βγαζει ατμο , τοσο εδειχνε το θερμομετρο , εκοψα αερα , ανοιξα την πορτα και ανοιξα και δυο σώματα που τα εχω κλειστα ισα ισα που το προλαβα
Αλλά παρολα αυτα ενα διπλο κυαθιο δεν πάει χαμένο μιας και ειναι δυσκολο να τοποθετηθει αργοτερα

Για πες τιμη και απο που......Ωραιο αλλα καλυτερο το αλαρμ....

akapsali
31-01-12, 07:40
Για πες τιμη και απο που......Ωραιο αλλα καλυτερο το αλαρμ....

To πινακάκι το παραγγειλα με το τζάκι , ηταν στην τιμή .
Περιπου 100 ευρώ πρέπει να κάνει

Lazy Τι ενοείς με το " καλυτερο το αλαρμ" επειδή δεν το κατάλαβα

Πάντως αυτό το πινακάκι εχει ρυθμιση θερμοκρασίας κυκλοφορητη, ανιπαγωτική προστασία αν τα νερά πεσουν κατω απο 3οC αρχιζει και τα γυρνάει, εχει προστασία κυκλοφορητη απο κολημα , αν δηλαδή σε μια βδομαδα ο κυκλοφορητης δεν δουλέψει τον γυρναέι για λιγο για να μην κολλήσει, επισης εχει έλεγχο και για ζεστο νερό χρήσης,
Για ολες τις λειτουργειες υπάρχει ηχητικη και φωτεινή ειδοποιηση και οι θερμοκρασίες μπορουν να αλάξουν.
Αυτα περιπου μπορει να κάνει. Οταν το παρω στα χερια μου θα το μελετήσω καλυτερα και θα σας πώ

nikolaras
31-01-12, 07:48
Αν έχει 100 ευρώ είναι πολύ καλή η τιμή... Μπας και έχει έλεγχο τάμπερ εισαγωγής αέρα καύσης;
Πάντως αυτό με τον κυκλοφορητή είναι πρωτοποριακό, δεν το είδα σε άλλο.

akapsali
31-01-12, 08:04
Αν έχει 100 ευρώ είναι πολύ καλή η τιμή... Μπας και έχει έλεγχο τάμπερ εισαγωγής αέρα καύσης;
Πάντως αυτό με τον κυκλοφορητή είναι πρωτοποριακό, δεν το είδα σε άλλο.

Διστυχώς Νικο δεν εχει ελεγχο του τάμπερ. Μολις το παρω θα δω τι μπορω να κάνω με τις αλλες εισοδους-εξοδους

Komori
31-01-12, 08:16
Καλημερα
Το συγκεκριμενο πινακακι το εχω στο τζακι μου (πακετο μαζι με το κιτ).
Υπαρχει μια εταιρια στην Ιταλια οπου φτιαχνει ολα τα κιτ για ολα τα τζακια την οποια μπορειτε να τη δειτε εδω http://www.mgsaldature.com/.
Παιρνει ολα τα υλικα απο τα εργοστασια wilo-zilmet εναλλακτες πλακοειδεις-βαλβιδες ασφαλειας watts κτλ και τα μονταρει σε διαφορα κιτ.Συνεργαζεται με ολα τα σοβαρα εργοστασια τζακιων.
Οσον αφορα αυτο το πινακακι (συνοδευεται απο αισθητηρα με κυαθιο) εκτος των αλλων που αναφερε ο akapsali εχει και
ηχητικο συναγερμο οταν η θερμοκρασια φτασει στους 90 βαθμους

lazy
31-01-12, 11:53
Lazy Τι ενοείς με το " καλυτερο το αλαρμ" επειδή δεν το κατάλαβα

Εννοώ πως ειναι πολυ χρησιμο το alarm ......

akapsali
31-01-12, 15:58
Εννοώ πως ειναι πολυ χρησιμο το alarm ......

Οπως ανέφερε και ο komori πινακάκι εχει και alarm υπερθερμανσης

perigian
31-01-12, 16:56
Μήπως κατά τύχη μένεις Αττική...

perigian
31-01-12, 16:58
Εχω το aquatondo 29 flat,με κλειστό δοχείο
Την δουλειά την εκανε ενας φιλος υδραυλικός μαζι με εμενα. Με το μεράκι του και την δική μου επιμονή -εμμονή σε καποια πράγματα εγινε ωραία δουλειά.

Sorry για το προηγούμενο post. Πάμε πάλι...
Μήπως κατά τύχη μένεις Αττική?

perigian
31-01-12, 17:02
Όσοι ενδιαφέρονται για αγορά προϊόντων edilkamin:

http://www.koubarakis.gr/el/content/64-ofers

To βρήκα τυχαία επειδή ψάχνω και 'γω. Επίσης θα βρείτε και τιμές σ

akapsali
31-01-12, 17:25
Sorry για το προηγούμενο post. Πάμε πάλι...
Μήπως κατά τύχη μένεις Αττική?

Διστυχώς για σενα φιλε μου οχι

Μένω Γιάννενα

akapsali
31-01-12, 17:33
Σημερα τελειωσε ο γυψοσανιδας , και εκλεισα την εστία

Σας παραθέτω και το σχετικό φωτογραφικό υλικο
52942529435294452945

Αυριο περιμένω να παρει μετρα ο τζακάς για τον γρανίτη

nikolaras
31-01-12, 19:13
Να το χαίρεσαι φίλε μου !!! Καλούς και ξένοιαστους χειμώνες σου εύχομαι....

KOSTASKALA
31-01-12, 19:22
καλησπερα οπως ηδα τις φωτογραφιες εχετε κανει καλη δουλεια και δεν βλεπω να εχεται βαλει κιτ ουτε τριαοδη βανα φορτιου εχετε βαλη απ ευθειας και πηγαινει στα σωματα εαν εχω καταλαβει σωστα απο τις φωτογραφιες σε τι βαθμους εχεις βαλει να ξεκιναει ο κυκλοφορητης και τη βαθμους επιστρεφει στο τζακι ευχαριστω κωστας

lazy
31-01-12, 19:32
Ουσιαστικά δεν χρειάζεται η τριοδη βάνα.Εκτος αν θες να το εχεις σαν εναλακτικη πηγη θερμοτητας και να εχεις καλοριφερ για κυρια.
Παλι ομως βαζεις αντεπιστροφες βαλβιδες και εισαι οκ με τα 2 ταυτοχρονα.Αν παρατηρήσεις το Κιτ 1 είναι με τριοδη που στην μια εχει τα σωματα καλοριφερ και στην αλλη εναλακτη για να δινει ζεστο νερο σε βρυση.
Απο εκει αποφασισα πως δεν το χρειάζομαι το κιτ.Αλλα εχω το τζακι σαν κυρια και δεν εχω αναψει καλοριφερ ουτε ωρα.

Στους 45 ο υδροστατης ειναι μονιμα στο δικό μου.

KOSTASKALA
31-01-12, 19:40
οι φωτογραφειες που γραφω ειναι απο το τζακι akapsali περιμενω σχολια

akapsali
31-01-12, 20:00
καλησπερα οπως ηδα τις φωτογραφιες εχετε κανει καλη δουλεια και δεν βλεπω να εχεται βαλει κιτ ουτε τριαοδη βανα φορτιου εχετε βαλη απ ευθειας και πηγαινει στα σωματα εαν εχω καταλαβει σωστα απο τις φωτογραφιες σε τι βαθμους εχεις βαλει να ξεκιναει ο κυκλοφορητης και τη βαθμους επιστρεφει στο τζακι ευχαριστω κωστας

Αν ενοεις τριοδη βάνα για να κρατάω την επιστροφή του τζακιου ζεστή και να μην πιάνει πίσσα δεν εχω βάλει.
Εχω βάλει τον θερμοστάτη στους 55 . Στα πρωτα 1-2 γυρισματα το νερό είναι κρύο αλλά στην συνεχεια ζεσταινεται(δεν εχω θερμομετρο στην επιστροφή)

Τις σωληνωσεις του τζακιου τις οδηγώ στον συλέκτη με ενα αντεπιστροφο σε κάθε προσαγωγή. Οι επισωτροφές ενωνονται απευθειας.
Ετσι οταν "σπρωχνει το τζάκι το αντεπιστροφο στη προσαγωγή του λέβητα εμποδιζει το ζεστο νερό να πάει προς τον λέβητα(εξάλου και η ηλεκτροβάνα αυτονομίας ειναι κλειστή αφου ο θερμοστάτης χώρου του λεβητα πετραλαιου ειναι κλειστός
Οταν σπρώχνει ο λέβητας πετρελαιου το αντεπίστροφο στη προσαγωγη του τζακιου εμποδίζει το ζεστο νερό να πάει προς το τζάκι.

Οπως λοιπον σας περιεγραψα η φιλοσοφία του κυκλωματος ειναι πολυ απλή .

KOSTASKALA
31-01-12, 20:12
παιδια ευχαριστω για τα σχολεια σας και την αμεση απαντηση που μου δωσατε στις απορειεσμου

imortal
31-01-12, 20:32
Καλησπερα και παλι,εφερα τζακα στο σπιτι και εκει που ειχα καταληξει τελικα να βαλω τζακι της Edil Camin και συγκεκριμενα το 22 plus μου προτεινε ενα αλλο εξισου καλο μου ειπε.Το τζακι που μου προτεινε ειναι το εξης:http://www.mbzitalfuoco.it/en/index.php?p=productsMore&iProduct=74 και συγκεκριμενα το model 40.Επειδη δεν το εχω καθολου με το συγκεκριμενο θεμα, θα εκτιμουσα πολυ την γνωμη σας.Ευχαριστω για την κατανοηση σας...

nikolaras
31-01-12, 20:51
Ο κάθε τζακάς έχει τον προμηθευτή του.... Το τζάκι είναι από σοβαρή εταιρία, αλλά δεν είδα αποδόσεις, λίτρα κλπ. Απαράδεκτο το χερούλι μπλιάχχχ, επίσης απαράδεκτο προιόν αυτό : http://www.mbzitalfuoco.it/en/index.php?p=productsMore&iProduct=32

KOSTASP82
31-01-12, 21:39
Χαιρετω την παρεα απο το σαββατο εχουμε νεο μελος στην οικογενεια και τις μερες του νοσοκομειου βρηκα την ωρα να αλλαξω την συνδεση στο τζακι
νικο το συνδεσα πισω στον εναλλακτη που εχει το buderus με την εισαγωγη απο το τζακι στην επιστροφη του λεβητα και την επιστροφη του τζακιου στην εισαγωγη του λεβητα σημερα το αναψα στις 20:00 εξ θερμ.-8 εσ. 7 εκεινη την ωρα και αυτην την στιγμη εχω 17 βαθμους μες στο σπιτι. Αυριο θα βαλω φωτο και θα εξηγησω περισσοτερα.

nikolaras
31-01-12, 22:33
Nα σου ζήσει φίλε Κώστα.... Ζέστανε καλά το σπίτι, για να το βρει ζεστό το μωρό !!!!
-8 !!! εγώ αυτή τη στιγμή -3,5 έξω και μέσα στο σπίτι 22 +
Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να είδες βελτίωση στην απόδοση....

akapsali
01-02-12, 07:47
Χαιρετω την παρεα απο το σαββατο εχουμε νεο μελος στην οικογενεια και τις μερες του νοσοκομειου βρηκα την ωρα να αλλαξω την συνδεση στο τζακι
νικο το συνδεσα πισω στον εναλλακτη που εχει το buderus με την εισαγωγη απο το τζακι στην επιστροφη του λεβητα και την επιστροφη του τζακιου στην εισαγωγη του λεβητα σημερα το αναψα στις 20:00 εξ θερμ.-8 εσ. 7 εκεινη την ωρα και αυτην την στιγμη εχω 17 βαθμους μες στο σπιτι. Αυριο θα βαλω φωτο και θα εξηγησω περισσοτερα.

Κώστα να σου ζήσει

Komori
01-02-12, 08:02
Αυτα ειναι τα ευχαριστα.
Να σου ζησει Κωστα το νεο μελος.

cosmic
01-02-12, 11:32
Να σας ζήσει!!!

Darth
01-02-12, 13:20
@akapsali νόμιζα τον κυκλοφορητη τον τοποθετούμε στην έξοδο του ζεστου..............δουλεύει και έτσι?

Προς όλους που γνωρίζουν, Θέλω να στείλω νερό απο την εστία για να ζεστάνω σε 2 διαφορετικές κατευθύνσεις τα σώματα. Θα βάλω ταυ (Τ) στην έξοδο απο την εστία, και φυσικά και ένα ταυ (Τ) και στην επιστροφή απο τα σώματα? Αν ναι, ο κυκλοφορητής που θα μπει πριν το ταυ (Τ) της εξόδου του ζεστού νερού θα δουλεύει σωστά και για τις δύο κατευθύνσεις?

nikolaras
01-02-12, 14:33
Ποιός ο λόγος να μη δεν δουλεύει; Τώρα αν θα στέλενει περισσότερο νερό προς τη μια από τις 2 κατευθύνσεις είναι άλλο θέμα, αλλά και αυτό ρυθμίζεται.

Darth
01-02-12, 15:18
Πως ρυθμίζεται είναι κάτι μόνιμο ή κατι που θα πρέπει να κάνω συνέχεια?

akapsali
01-02-12, 15:39
@akapsali νόμιζα τον κυκλοφορητη τον τοποθετούμε στην έξοδο του ζεστου..............δουλεύει και έτσι?

Σε λέβητες που δεν μπορουμε νε ελέξουμε απολυτα την θερμοκρασία νερού όπως οι τα τζακια συνιθιζεται να βάζουμε τον κυκλοφορητή στην επιστροφή αλλά να "τραβάει" δηλαδή να σπρώχνει προς το τζάκι.
Το κάνουμε αυτό γιατί αν βάλουμε τον κυκοφορητη στην προσαγωγή αυτός καταπονείτε περισσοτερο επειδή δεν μπορουμε να ελέξουμε απολυτα την θερμοκρασία και οι θερμοκρασίες του νερού μπορεί να φτάσουν και τους 90ο , ενω΄στην επιστροφή δεν πιάνουμε ποτέ τοσο υψηλές θερμοκρασίες γιατί το νερό κρυωνει περνωντας τα σώματα.

nikolaras
01-02-12, 15:51
Σε λέβητες που δεν μπορουμε νε ελέξουμε απολυτα την θερμοκρασία νερού όπως οι τα τζακια συνιθιζεται να βάζουμε τον κυκλοφορητή στην επιστροφή αλλά να "τραβάει" δηλαδή να σπρώχνει προς το τζάκι.
Το κάνουμε αυτό γιατί αν βάλουμε τον κυκοφορητη στην προσαγωγή αυτός καταπονείτε περισσοτερο επειδή δεν μπορουμε να ελέξουμε απολυτα την θερμοκρασία και οι θερμοκρασίες του νερού μπορεί να φτάσουν και τους 90ο , ενω΄στην επιστροφή δεν πιάνουμε ποτέ τοσο υψηλές θερμοκρασίες γιατί το νερό κρυωνει περνωντας τα σώματα.
nα συνεχίσω..... οι κυκλοφορητές είναι σχεδιασμένοι να αντέχουν θερμοκρασίες 120 βαθμών. Οπότε στην ουσία δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο σχεδιασμός ανοιχτού δοχείου διαστολής, αν το δοχείο δεν είναι πολύ ψηλά και τοποθετηθεί ο κυκλοφορητής στην επιστροφή υπάρχει πρόβλημα, γιατί σπρώχνει το νερό από την πλήρωση στο ανοιχτό δοχείο.
Η καλύτερη λύση είναι ανοιχτό δοχείο, ο κυκλοφορητής στην προσαγωγή αλλά τουλάχιστο 1 μέτρο μακρυά από την εκτόνωση, με αυτό τον τρόπο δεν πρόκειται να περάσει θερμοκρασία άνω των 90 - 95 βαθμών.

akapsali
01-02-12, 16:00
Νικο συμφωνώ με το συλογισμό σου. Εγώ εχω κλειστό δοχείο οπότε δεν υπήρχε λόγος αν καταπονώ τον κυκλοφορητη αν και αντεχει σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες , ετσι τον εβαλα στην επιστροφή να σπρωχνει προς το τζάκι

Darth
01-02-12, 17:06
Δηλαδη στο κλειστό δοχείο θα περιμενουμε με την φυσική ροη να ανεβει θερμοκρασία στα σώματα και στο τέλος (αφου έχει γίνει ο κύκλος σε όλα σώματα) να πάρει μπροστά ο κυκλοφορητής. Αυτό δεν είναι κάπως αργο κύκλωμα για να ζεσταθούν τα σώματα?

akapsali
01-02-12, 17:23
Δηλαδη στο κλειστό δοχείο θα περιμενουμε με την φυσική ροη να ανεβει θερμοκρασία στα σώματα και στο τέλος (αφου έχει γίνει ο κύκλος σε όλα σώματα) να πάρει μπροστά ο κυκλοφορητής. Αυτό δεν είναι κάπως αργο κύκλωμα για να ζεσταθούν τα σώματα?

Οχι δεν λέω αυτό , αντι να βάλουμε τον κυκλοφορητή να σπρώχνει το ζεστο νερό απο την προσαγωγή προς τα σώματα, τον βάζουμε να ρουφάει στην επιστροφή απο τα σώματα προς το τζακι οπου η θερμοκρασία του νερου ειναι πιο χαμηλη.Ο θερμοστάτης ρυθμιζεται το ιδιο και στις δυο συνδεσμολογίες.

akapsali
01-02-12, 17:24
Ο θερμοστάτης μπαίνει στην προσαγωγή και οχι στην επιστροφή

f712
01-02-12, 17:27
Πάντως αυτό το πινακάκι εχει ρυθμιση θερμοκρασίας κυκλοφορητη, ανιπαγωτική προστασία αν τα νερά πεσουν κατω απο 3οC αρχιζει και τα γυρνάει, εχει προστασία κυκλοφορητη απο κολημα , αν δηλαδή σε μια βδομαδα ο κυκλοφορητης δεν δουλέψει τον γυρναέι για λιγο για να μην κολλήσει, επισης εχει έλεγχο και για ζεστο νερό χρήσης,
Για ολες τις λειτουργειες υπάρχει ηχητικη και φωτεινή ειδοποιηση και οι θερμοκρασίες μπορουν να αλάξουν.
Αυτα περιπου μπορει να κάνει. Οταν το παρω στα χερια μου θα το μελετήσω καλυτερα και θα σας πώ[/QUOTE]

το εχω περασει στο δικο μου ειναι οπως τα λες απο λειτουργειες. για τι τιμη του στη λαρισα 70 e

Darth
01-02-12, 17:31
Ο θερμοστάτης μπαίνει στην προσαγωγή και οχι στην επιστροφή

αααα ok, τι κυκλοφορητη έχεις βάλει και απο τι εξαρτάται ο κυκλοφορητής?

Techsprt
01-02-12, 17:37

http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2771

Darth
01-02-12, 18:04
http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2771

ευχαριστώ Ηλία, αλλά εννοούσα τι ισχύ πρέπει να έχει ο κυκλοφορητής. Συγνώμη αν αναφέρεται στο συννημένο, γιατι το διάβασα στα γρήγορα.

akapsali
01-02-12, 18:37

Εγώ εχω τον Grundfos ups 32/60

Η επιλογή κυκλοφορητη ειναι δυσκολος υπολογισμός ,απαιτει υπολογισμό αντιστάσεων σωληνωσεων, σωμάτων,λέβητα και γενικα οποιουδηποτε εξαρτηματος παρεμβάλεται στο δικτυο
Παρολα αυτά υπάρχουν εμπειρικοι τροποι υπολογισμού του κυκλοφορητη με βάση την ισχυ του λεβητα η με το βάση το μανομετρικο συμφωνα με τα διαγραμματα του κατασκευαστή
Παραθέτω λινκ για το τροπο υπολογισμου του κυκλοφορητη

http://www.levitostasia.net/viewtopic.php?t=55

http://www.telethermansi.gr/Upload/File/Grundfos%20Pricelist%202011a(1).pdf

perigian
01-02-12, 21:14
Παιδιά καλησπέρα.

Να ευχηθώ και εγώ με τη σειρά μου στον Κώστα να του ζήσει το νέο μέλος της οικογένειας.

KOSTASP82
02-02-12, 06:33
Εδω εχω την νεα συνδεση νομιζω οτι ειναι σωστη
Τα νερα ξεκινανε απο τους 65 βαθμους και πηγαινουν προς την επιστροφη του λεβητα απο κει ανακατευονται και ξεκινανε να κυκλοφορουν ζεστα νερα προς τα σωματα αλλα και προς το τζακι ωστε να παραμενει ζεστο αφου η επιστροφη των σωματων γυρναει πισω στο λεβητα. Ειναι λιγο πιο αργο συστημα αλλα γινεται πιο ομαλα η κυκλοφορια. Αν εχω εναν ενδοιασμο ειναι αν θα επρεπε η επιστροφη απ τα σωματα να γυρναει απευθειας στο τζακι. Περιμενω απ τον νικο να μου απαμντησει αν ειναι ετσι συνδεμενο το δικο του και να μου δωσει λιγα στοιχεια οπως τυπος κυκλοφορητων ταχυτητα του καθενος και θερμοκρασια ανοιγματος.

5296452965

nikolaras
02-02-12, 08:24
Κώστα, αυτό που σου έλεγα από την αρχή. Αν δεις το δικό μου λέβητα είναι το ίδιο ακριβώς..... Εχεις ένα δοχείο αδράνειας δωρεάν 80 λίτρων. Το τζάκι διαχειρίζεται καλύτερα το νερό του αυτή τη στιγμή απλώς αργείς λίγο να ζεστάνεις τα σώματα, αλλά το νερό του λέβητα το χρησιμοποιείς, δεν πάει χαμένο. Ο υδροστάτης του τζακιού ανοίγει στους 50 βαθμούς.
Κυκλοφορητή, μην αγοράζεις άλλο, ρύθμισέ τον στην μικρή σκάλα και θα είσαι Οκ. Αργότερα θα σου δώσω στοιχεία για τους κυκλοφορητές, να πάω να τους δω πρώτα, δεν θυμάμαι ακριβώς.

imortal
02-02-12, 11:25
Tα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι τα ακολουθα.https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=gmail&attid=0.1&thid=1351533a0a082c16&mt=application/pdf&url=https://mail.google.com/mail/?ui%3D2%26ik%3D18e683fbd8%26view%3Datt%26th%3D1351533a0a082c16%26attid%3D0.1%26d isp%3Dsafe%26zw&sig=AHIEtbQNWCtcTiwCaeyZc-OQK_-wyC2AuA

billdj
02-02-12, 13:24
Γεια σας και από εμένα. Έκατσα και διάβασα από χτες και τις 19 σελίδες! Συγχαρητήρια σε όλους όσους βοηθάνε και όσους προσπαθούν.
Δυστυχώς, πέρυσι όταν εγώ ξεκίνησα το project με τζάκι boiler δεν υπήρχε αυτό το thread.
Θα σας πω λίγα λόγια για την εγκατάσταση μου και την πολύ μικρή εμπειρία που έχω με την χρήση του τζακιού μου και θα επανέλθω κάποια άλλη στιγμή με νούμερα, φωτογραφίες και λεπτομέρειες.
Εστία VELKO (έτσι γράφει πάνω...) με 34kcal (έτσι μου είπε ο πωλητής). Δυστυχώς όσο και αν ψάχνω στο net δεν βρίσκω κάποιο link για την εν λόγω μάρκα.
Τέλος πάντων, είμαι στην Αθήνα στο Ίλιον και το σπίτι είναι ολοκαίνουργιο (3 μηνών) με τις απαραίτητες μονώσεις, στο 2ο από τους 3 ορόφους.
Σώματα fan coil
Ανοιχτό δοχείο διαστολής
Δοχείο αδράνειας 300lt στο οποίο καταλήγει το νερό της εστίας μέσω του μανδύα ή σερπαντίνας.
Και για τις κρύες νύχτες που δεν θα έχω ξύλα το όλο σύστημα υποστηρίζεται από αντλία θερμότητας ψύξη/θέρμανση.
Η αντλία θερμότητας βέβαια δεν έχει δουλέψει ούτε δευτερόλεπτο και από τις 15 Νοέμβρη που μπήκα στο σπίτι μέχρι και σήμερα έχω κάψει σκάρτο 1,5 τόνο ξύλα. Πάντα το καίω από τις 17.00 έως τις 00.00
Με θερμοκρασίες 10 με 15 έξω, μέσα έχω έως 22 βαθμούς στο θερμοστάτη, πολύ παραπάνω στο χώρο της εστίας αλλά δυστυχώς χωρίς μέτρηση
Με θερμοκρασίες 0 με 3 έξω, μέσα έχω έως 18 βαθμούς στο θερμοστάτη, πολύ παραπάνω στο χώρο της εστίας, πάλι χωρίς μέτρηση.
Η όλη εγκατάσταση λειτουργεί χωρίς θερμοστάτη προς το παρών γιατί έχω κάποιο πρόβλημα με την καλωδίωση και ο θερμοστάτης προς το παρών λειτουργεί μόνο σαν θερμόμετρο.
Ο υγροστάτης στην εστία ξεκινάει στους 37 βαθμούς και στην στήλη στους 35,5. Το νερό της εστίας διατηρείται στους 44 βαθμούς με τους κυκλοφορητές στην μεσαία ταχύτητα.
Ξέρω δεν μπορείτε να βγάλετε συμπεράσματα με αυτές τις πληροφορίες αλλά όπως είπα θα επανέλθω με λεπτομέρειες. Στο μεταξύ ρωτήστε με ότι θέλετε.
Απ'ότι έχω καταλάβει δεν δουλεύει και τέλεια το σύστημα μου καθώς πολλοί από εσάς ανεβάζετε θερμοκρασίες πάνω από τους 60 για πλάκα, ενώ εγώ πρέπει να μοχθήσω για να τους φτάσω.

nikolaras
02-02-12, 13:52
Το τζάκι, τι προελεύσεως είναι, μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες το εσωτερικό του; θα βοηθούσε πολύ για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα...

KOSTASP82
02-02-12, 14:21
Γεια σας και από εμένα. Έκατσα και διάβασα από χτες και τις 19 σελίδες! Συγχαρητήρια σε όλους όσους βοηθάνε και όσους προσπαθούν.
Δυστυχώς, πέρυσι όταν εγώ ξεκίνησα το project με τζάκι boiler δεν υπήρχε αυτό το thread.
Θα σας πω λίγα λόγια για την εγκατάσταση μου και την πολύ μικρή εμπειρία που έχω με την χρήση του τζακιού μου και θα επανέλθω κάποια άλλη στιγμή με νούμερα, φωτογραφίες και λεπτομέρειες.
Εστία VELKO (έτσι γράφει πάνω...) με 34kcal (έτσι μου είπε ο πωλητής). Δυστυχώς όσο και αν ψάχνω στο net δεν βρίσκω κάποιο link για την εν λόγω μάρκα.
Τέλος πάντων, είμαι στην Αθήνα στο Ίλιον και το σπίτι είναι ολοκαίνουργιο (3 μηνών) με τις απαραίτητες μονώσεις, στο 2ο από τους 3 ορόφους.
Σώματα fan coil
Ανοιχτό δοχείο διαστολής
Δοχείο αδράνειας 300lt στο οποίο καταλήγει το νερό της εστίας μέσω του μανδύα ή σερπαντίνας.
Και για τις κρύες νύχτες που δεν θα έχω ξύλα το όλο σύστημα υποστηρίζεται από αντλία θερμότητας ψύξη/θέρμανση.
Η αντλία θερμότητας βέβαια δεν έχει δουλέψει ούτε δευτερόλεπτο και από τις 15 Νοέμβρη που μπήκα στο σπίτι μέχρι και σήμερα έχω κάψει σκάρτο 1,5 τόνο ξύλα. Πάντα το καίω από τις 17.00 έως τις 00.00
Με θερμοκρασίες 10 με 15 έξω, μέσα έχω έως 22 βαθμούς στο θερμοστάτη, πολύ παραπάνω στο χώρο της εστίας αλλά δυστυχώς χωρίς μέτρηση
Με θερμοκρασίες 0 με 3 έξω, μέσα έχω έως 18 βαθμούς στο θερμοστάτη, πολύ παραπάνω στο χώρο της εστίας, πάλι χωρίς μέτρηση.
Η όλη εγκατάσταση λειτουργεί χωρίς θερμοστάτη προς το παρών γιατί έχω κάποιο πρόβλημα με την καλωδίωση και ο θερμοστάτης προς το παρών λειτουργεί μόνο σαν θερμόμετρο.
Ο υγροστάτης στην εστία ξεκινάει στους 37 βαθμούς και στην στήλη στους 35,5. Το νερό της εστίας διατηρείται στους 44 βαθμούς με τους κυκλοφορητές στην μεσαία ταχύτητα.
Ξέρω δεν μπορείτε να βγάλετε συμπεράσματα με αυτές τις πληροφορίες αλλά όπως είπα θα επανέλθω με λεπτομέρειες. Στο μεταξύ ρωτήστε με ότι θέλετε.
Απ'ότι έχω καταλάβει δεν δουλεύει και τέλεια το σύστημα μου καθώς πολλοί από εσάς ανεβάζετε θερμοκρασίες πάνω από τους 60 για πλάκα, ενώ εγώ πρέπει να μοχθήσω για να τους φτάσω.

Το πρωτο και πιο σιγουρο που πρεπει να κανεις ειναι να σηκωσεις τον υδροστατη τουλαχιστον στους 50 βαθμους να ανοιγει ο κυκλοφορητης του τζακιου. Αφου παιζεις μπαλα με δοχειο αδρανειας θα δεις οτι τα σωματα σου θα ζεματανε.Τον κυκλοφορητη που εχεις για τα σωματα σηκωσε τον κι αυτον στο 50 μιας και δεν ξερω που τον εχεις. Θα σου ελεγα οτι μπορεις να τους βαλεις και πιο πανω για να ζεματισει καλα το αδρανειας αλλα δωσε πρωτα καμια φωτο και κανα στοιχειο για καλυτερη εικονα.

nikolaras
02-02-12, 14:30
Κώστα, έχω μια υποψία, ότι το τζάκι του φίλου Βασίλη είναι ενεργειακό αέρος και του κοτσάρανε μια σερμπαντίνα μέσα και το αγόρασε για υδραυλικό....
Περιμένουμε φωτογραφίες....

billdj
02-02-12, 14:36
Δεν ξέρω τι προέλευσης είναι. Ίσως Ιταλικό αλλά δεν είμαι σίγουρος. θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τον προμηθευτή αλλά δεν τα πάμε πολύ καλά....
52971 Αυτή είναι η πρόσοψη του. Πρισματικό όπως βλέπεις με άνοιγμα 80cm
52972 Με ανοιχτή την πόρτα, μπροστά και πάνω φαίνεται η πλάτη του με 6 τρύπες για να περνάει η φλόγα και τα καυσαέρια μέσα από την δεξαμενή του.
52973 Ξεκάθαρα φαίνεται ότι έχω πρόβλημα με πίσσα.
52974 Κάτω από την διάτρητη σχάρα υπάρχει κλαπέτο για την ρύθμιση του αέρα που θα μπαίνει στο τζάκι.
52975 Στο πάνω μέρος της εστίας υπάρχει ακόμα ένα κλαπέτο που κλείνει τελείως την άμεση έξοδο των καυσαερίων προς την καμινάδα και τα υποχρεώνει να περνάνε υποχρεωτικά από την δεξαμενή και μετά στην καμινάδα, η οποία είναι ανοξείδωτη 7m περίπου με καπέλο κινέζο.

billdj
02-02-12, 14:44
Το πρωτο και πιο σιγουρο που πρεπει να κανεις ειναι να σηκωσεις τον υδροστατη τουλαχιστον στους 50 βαθμους να ανοιγει ο κυκλοφορητης του τζακιου. Αφου παιζεις μπαλα με δοχειο αδρανειας θα δεις οτι τα σωματα σου θα ζεματανε.Τον κυκλοφορητη που εχεις για τα σωματα σηκωσε τον κι αυτον στο 50 μιας και δεν ξερω που τον εχεις. Θα σου ελεγα οτι μπορεις να τους βαλεις και πιο πανω για να ζεματισει καλα το αδρανειας αλλα δωσε πρωτα καμια φωτο και κανα στοιχειο για καλυτερη εικονα.

Δεν ξέρω αν πρόσεξες αλλά δεν έχω κλασικά σώματα αλλά fan coil τα οποία δουλεύουν με πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες, περίπου 40 βαθμούς (και λίγο παρακάτω). Γι' αυτό και έχουν ρυθμιστεί οι υγροστάτες 37 στο τζάκι και 35.5 στη στήλη(στα σώματα). Αφού δουλεύουν με μικρότερη θερμοκρασία γιατί να μην το εκμεταλλευτούμε?

billdj
02-02-12, 14:45
Κώστα, έχω μια υποψία, ότι το τζάκι του φίλου Βασίλη είναι ενεργειακό αέρος και του κοτσάρανε μια σερμπαντίνα μέσα και το αγόρασε για υδραυλικό....
Απ'ότι καταλαβαίνω είναι κανονικό υδραυλικό τζάκι με δεξαμενή και όχι με σερπαντίνα.

KOSTASP82
02-02-12, 15:04

και γω κατι τετοιο ψιλιαζομαι
φιλε μου δωσε μας φωτο απο την εγκατασταση του δοχειου αδρανειας τις συνδεσεις του τζακιου και της αντλιας θερμοτητας
Το οτι τα φανκοιλ δουλευουν και χαμηλα να το εκμεταλευοσουν αν εκαιγες πετρελαιο . Απ τηνν στιγμη που καις ξυλα και τα ξυλα αποδιδουν μετα τους 50 και οι θερμοκρασιες λειτουργειας ολων των συσκευων θερμανσης με στερεα καυσιμα ειναι 50-80 για να αποδιδουν γιατι να μην εκμεταλευτεις αυτο και να παιζεις με τους θερμοστατες των φαν κοιλ μετα?? ετσι θα καις και λιγοτερα ξυλα το δοχειο σου θα ειναι μονιμως πιο ζεστο και δεν θα εχεις και τοση πισσα.
περιμενω τις φωτο απ την εγκατασταση γαι να σου πουμε περισσοτερα.

KOSTASP82
02-02-12, 15:07
Απ'ότι καταλαβαίνω είναι κανονικό υδραυλικό τζάκι με δεξαμενή και όχι με σερπαντίνα.

τοτε θα πρεπει ολη η πλατη του και το πανω μερος να βρεχεται απο νερο. Συμβαινει κατι τετοιο? Επισης θα πρεπει να εχεις και μια θυριδα επισκεψιμοτητας για τις υδραυλικες συνδεσεις αποχετευση για τις θερμικες ασφαλειες (αν εχεις...) και ολα οσα χαρακτηριζουν μια τετοια συσκευη.

billdj
02-02-12, 15:08
52976 Μια φυσιολογική ξυλεία για το άναμα του τζακιού. Αργότερα θα ανεβάσω και video με την φλόγα που συντηρεί το νερό στους 44 βαθμούς.

billdj
02-02-12, 15:12
και γω κατι τετοιο ψιλιαζομαι
φιλε μου δωσε μας φωτο απο την εγκατασταση του δοχειου αδρανειας τις συνδεσεις του τζακιου και της αντλιας θερμοτητας
Το οτι τα φανκοιλ δουλευουν και χαμηλα να το εκμεταλευοσουν αν εκαιγες πετρελαιο . Απ τηνν στιγμη που καις ξυλα και τα ξυλα αποδιδουν μετα τους 50 και οι θερμοκρασιες λειτουργειας ολων των συσκευων θερμανσης με στερεα καυσιμα ειναι 50-80 για να αποδιδουν γιατι να μην εκμεταλευτεις αυτο και να παιζεις με τους θερμοστατες των φαν κοιλ μετα?? ετσι θα καις και λιγοτερα ξυλα το δοχειο σου θα ειναι μονιμως πιο ζεστο και δεν θα εχεις και τοση πισσα.
περιμενω τις φωτο απ την εγκατασταση γαι να σου πουμε περισσοτερα.
Οκ θα το δοκιμάσω, αλλά προς το παρών θα το αφήσω ως έχει για βγάλουμε τα συμπεράσματα σιγά σιγά και να μην μπερδευτούμε.
Φωτό θα βγάλω αργότερα αλλιώς από αύριο.

KOSTASP82
02-02-12, 15:17
Οκ θα το δοκιμάσω, αλλά προς το παρών θα το αφήσω ως έχει για βγάλουμε τα συμπεράσματα σιγά σιγά και να μην μπερδευτούμε.
Φωτό θα βγάλω αργότερα αλλιώς από αύριο.

Εισαι σιγουρος για το ονομα της εστιας?
δεν την βρισκω πουθενα.
Μηπως λεγεται elco και οχι velko?

billdj
02-02-12, 15:18
τοτε θα πρεπει ολη η πλατη του και το πανω μερος να βρεχεται απο νερο. Συμβαινει κατι τετοιο? Επισης θα πρεπει να εχεις και μια θυριδα επισκεψιμοτητας για τις υδραυλικες συνδεσεις αποχετευση για τις θερμικες ασφαλειες (αν εχεις...) και ολα οσα χαρακτηριζουν μια τετοια συσκευη.
Με σιγουριά δεν μπορώ να στο πω αλλά είμαι σίγουρος ότι έχει αρκετές υδραυλικές αναμονές στο πάνω και κάτω μέρος της πλάτης της εστίας.
Για επισκεψιμότητα έχω 2 μεγάλες περσίδες δεξιά και αριστερά στις γυψοσανίδες. Αποχέτευση και θερμικές ασφάλειες έχω στο τοίχο ακριβώς έξω από το τζάκι και στην ταράτσα όπου καταλήγουν όλες οι σωληνώσεις από το τζάκι και από την στήλη.

nikolaras
02-02-12, 15:19
Το τζάκι πρέπει να είναι ελληνικό, αλλά φαίνεται καλή και έξυπνη κατασκευή, πόσο το πήρες;
Η πίσσα δημιουργείται από τις χαμηλές θερμοκρασίες. Εφόσον έχεις δοχείο αδρανείας, δεν έπρεπε να το δουλεύεις έτσι το σύστημα. Πρέπει πρώτα να ζεσταίνεις το δοχείο μέχρι 80 - 85 βαθμούς και να ρυθμίσεις το νερό που φεύγει για τα φαν κόιλ με τρίοδο. Αλλά γιατί τα φαν κόιλ τα δουλεύεις τόσο χαμηλα; Αναρωτήθηκες ποτέ αν είναι η αιτία που έχεις διαφορές στις θερμοκρασίες των χώρων;

billdj
02-02-12, 15:22
Εισαι σιγουρος για το ονομα της εστιας?
δεν την βρισκω πουθενα.
Μηπως λεγεται elco και οχι velko?

52977

billdj
02-02-12, 15:34
Το τζάκι πρέπει να είναι ελληνικό, αλλά φαίνεται καλή και έξυπνη κατασκευή, πόσο το πήρες;
Η πίσσα δημιουργείται από τις χαμηλές θερμοκρασίες. Εφόσον έχεις δοχείο αδρανείας, δεν έπρεπε να το δουλεύεις έτσι το σύστημα. Πρέπει πρώτα να ζεσταίνεις το δοχείο μέχρι 80 - 85 βαθμούς και να ρυθμίσεις το νερό που φεύγει για τα φαν κόιλ με τρίοδο. Αλλά γιατί τα φαν κόιλ τα δουλεύεις τόσο χαμηλα; Αναρωτήθηκες ποτέ αν είναι η αιτία που έχεις διαφορές στις θερμοκρασίες των χώρων;

Θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα για την εστία. Το πήρα 2200
Στο δοχείο αδρανείας υπάρχει κυάθειο με ψηφιακό θερμοστάτη. Μου προτείνεις δλδ να τον ρυθμίσω στους 80 βαθμούς? Πως δουλεύει η τρίοδος, ψιλοάσχετος με τα υδραυλικά....
Θεωρώ πως τα εκμεταλλεύομαι στο έπακρο με το να ξεκινάνε από χαμηλά. Όταν δλδ θα έχει σβήσει η φωτιά το βράδυ αυτά θα δουλεύουν πολύ περισσότερο.
Επίσης ακόμα δεν σας έχω αναφέρει κάποια πράγματα γιατί θέλω να τα γράψω αναλυτικά, όπως ότι το σώμα στο μπάνιο και στο μικρό υπνοδωμάτιο δεν έχουν δουλέψει ακόμα καθώς δεν έχω προμηθευτεί ακόμα θερμοστάτη για αυτά.Είναι όμως πάντα απομονωμένα με κλειστές πόρτες. Έχω και ένα θεματάκι με εξαέρωση αλλά για αυτό πρέπει πρώτα να δείτε φωτογραφίες για να καταλάβετε την εγκατάσταση.

imortal
02-02-12, 15:44
Συγνωμη αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα nikolara:http://www.velivasakis-energy.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=123

nikolaras
02-02-12, 15:47
Θεωρώ πως τα εκμεταλλεύομαι στο έπακρο με το να ξεκινάνε από χαμηλά.

Λάθος.... Ζεστό νερό χρήσης δεν έχεις; Πως το ζεσταίνεις με τόσο χαμηλή θερμοκρασία; Το μόνο σίγουρο είναι ότι το σύστημά σου παίρνει πολύυυυ βελτίωση !!!
Εγώ με το ιδρο 30 το πρώτο που κάνω όταν το ανάβω είναι να ζεματίσω ένα μπόιλερ 200 λίτρων +80 λίτρα του λέβητα, σε μισή ώρα περίπου είμαι ΟΚ.
Δηλαδή θα σου πάρει ένα μισάωρο περίπου ανάλογα με την απόδοση του τζακιού για να ζεστάνεις το δοχείο και μετά είσαι έτοιμος....

billdj
02-02-12, 15:51
Λάθος.... Ζεστό νερό χρήσης δεν έχεις; Πως το ζεσταίνεις με τόσο χαμηλή θερμοκρασία; Το μόνο σίγουρο είναι ότι το σύστημά σου παίρνει πολύυυυ βελτίωση !!!
Εγώ με το ιδρο 30 το πρώτο που κάνω όταν το ανάβω είναι να ζεματίσω ένα μπόιλερ 200 λίτρων +80 λίτρα του λέβητα, σε μισή ώρα περίπου είμαι ΟΚ.
Δηλαδή θα σου πάρει ένα μισάωρο περίπου ανάλογα με την απόδοση του τζακιού για να ζεστάνεις το δοχείο και μετά είσαι έτοιμος....

Το ξέρω ότι κάπου είμαι λάθος. Με ποιο τρόπο θα γίνει αυτό με το μπόιλερ?

nikolaras
02-02-12, 15:58
Φίλε, θα πρέπει να μας πεις, δείξεις αναλυτικά τι έχεις για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε...
Που, πως έχεις συνδεσει το ανοιχτό δοχείο και όλο το σύστημα.... Το ανοιχτό δοχείο σου είναι ζεστό; Χρειαζόμαστε λεπτομέρειες.

nikolaras
02-02-12, 16:01
@imortal Tα χαρακτηριστικά είναι πολύ καλά.... το μόνο που σκέφτομαι είναι αν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα. Αυτό το 80% με ξενίζει κάπως.
Και αν λάβω υπόψιν αυτή την μεγάλη μούφα : http://www.velivasakis-energy.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=126 που την αγοράζει ο κόσμος και μετά την πετάει και που ουδενί δεν υπάρχει περίπτωση να έχει απόδοση 16, επαναλαμβάνω 16 ολόκληρα KW και το δικό μου το τζάκι να έχει μόνο 9 KW στο νερό..... Πολύ αμφιβάλλω για την ειλικρίνεια στα νούμερα που πλασάρονται..... Βέβαια όλα αυτά είναι η ταπεινή μου γνώμη,μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά εσύ έχεις το πορτοφόλι κλπ, κλπ.
Ας πουν και οι άλλοι φίλοι τις γνώμες τους. Το καλύτερο θα ήταν να έγραφε κάποιος φίλος που έχει ίδιο ή παραπλήσιο τζάκι.

Darth
02-02-12, 16:19
1050 ευρώ για 60Kg σωλήνες!!!!!!!

thanassssis80
02-02-12, 16:30
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ, θέλω να κάνω ένα ερώτημα γιατί μου άρεσε πολύ ο λέβητας του nikolara. Θα κάνω επισκευή στο σπίτι μου στην Αθήνα σε λίγο καιρό όπου θα βάλω ενδωδαπέδια με αντλία θερμότητας, θα βάλω ένα κλασικό τζάκι για συντροφιά για 5-6 ώρες το βραδάκι. Αν βάλω αυτό το λεβητα http://www.atv-stvorkolky.sk/vymeniky-nadstavby/tplovodny-vymennik-turbodym-2007kw/ στο κλασικό τζάκι και το συνδέσω με το δοχείο αδράνειας θα κερδίσω τίποτα? Ευχαριστώ εκ το προτέρων.

nikolaras
02-02-12, 16:36
Σε ενδοδαπέδια ΝΑΙ. Μπορείς να το κατασκευάσεις όμως εύκολα και καλύτερο από αυτό που δείχνεις.

thanassssis80
02-02-12, 16:39
Ευχαριστώ φίλε nikolara για την άμεση απάντηση δώσε μου τα φώτα σου.

imortal
02-02-12, 17:42
Ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου Niko,φυσικα η τιμη που το εχω βρει δεν εχει καμια απολυτως σχεση με την διευθυνση που εχω αναρτησει...http://www.velivasakis-energy.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=123
αλλα οπως και να εχει η γνωμη απο εναν αναγνωστη που δεν εχει κανενα συμφερον ειναι αρκετα αξιοπιστη και παραλληλα ωφελιμη...

imortal
02-02-12, 17:57
Darth καλησπερα, καταρχας η ενσταση -απορια μου ειναι για το συγκεκριμενο τζακι http://www.velivasakis-energy.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=123
και οχι για τους σωληνες.Φυσικα και η δικη σου γνωμη θα με ενδιεφερε εξισου το ιδιο με του Νικου...
Ευχαριστω εκ των προτερων για το ενδιαφερον και τον χρονο σου..

Darth
02-02-12, 18:08
@imortal

Καλησπέρα, οποιαδήποτε αμφιβολία έχω, την έχω ως προς το site και σε καμία περιπτωση δεν ήθελα να θίξω εσένα. Εγώ απέχω απο τα τζάκια, και εδώ μου ανοιγουν τα μάτια οι γνώστες.

nikolaras
02-02-12, 18:59
Μπόιλερ δεν έχεις ; Αν έχεις και δεν το ζεσταίνεις με το τζάκι, η εγκατάστασή σου θέλει γερές μετατροπές.
Οπως είπα και πριν: θα πρέπει να μας πεις, δείξεις αναλυτικά τι έχεις για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε...

nikolaras
02-02-12, 19:37
Ευχαριστώ φίλε nikolara για την άμεση απάντηση δώσε μου τα φώτα σου.
Λοιπόν Θανάση, η ενδοδαπέδια απαιτεί πολύ καλή μόνωση, αν δεν έχεις σκοπό να την κάνεις μην το σκέφτεσαι καθόλου για ενδοδαπέδια.
Στο λέω γιατί την ζω 12 χρόνια τώρα. Σχετικα με την αντλία θερμότητας θέλω πληροφορίες (τιμή, απόδοση κλπ). Πόσα τ.μ. είναι το σπίτι σου;
Τώρα, αν κατασκευάσεις έναν εναλλάκτη, θα κοιτάξεις να είναι όσο πιο Ψηλός γίνεται, τα σχέδια μπορείς να τα πάρεις από προηγούμενες δημοσιεύσεις και όπου θέλεις βοήθεια εδώ είμαστε.
Ο εναλλάκτης θα συνδεθεί με την σερμπαντίνα του δοχείου αδρανείας και θα τον ασφαλίσεις με ανοιχτό δοχείο διαστολής.
Το μπόιλερ, θα το συνδέσεις με την δεύτερη σερμπαντίνα του δοχείου αδρανείας και με ηλιακό συλλέκτη στο κύκλωμα θα προστεθεί κλειστό δοχείο διαστολής και αντιψυκτικό για την προστασία παγώματος. Την ενδοδαπέδια θα την συνδέσεις κατευθείαν στο δοχείο αδρανείας με κλειστό δοχείο διαστολής και στην αντλία θερμότητας, με τρίοδη βέβαια.
Κάπως ετσι το φαντάζομαι.....
Αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο, εφόσον θα κάνεις τέτοιες αλλαγές, γιατί να μη βάλεις ένα υδραυλικό τζάκι να ξεμπερδεύεις μια και καλή....

fouskmech
02-02-12, 20:14
Δηλαδή Νίκο, ακόμα και στην περίπτωση ενδοδαπέδιας, με καλή μόνωση, που λειτουργεί με χαμηή θερμοκρασία προσαγωγής, πιστεύεις ότι αξίζει το τζάκι καλοριφέρ?

nikolaras
02-02-12, 22:23
Το δουλεύω ήδη 2 χρόνια με ενδοδαπέδια..... και χωρίς δοχείο αδράνειας, το έφτιαξα πρόχειρα και έμεινε έτσι ακόμα, ίσως το καλοκαίρι το τελειώσω.

billdj
02-02-12, 23:01
Μπόιλερ δεν έχεις ; Αν έχεις και δεν το ζεσταίνεις με το τζάκι, η εγκατάστασή σου θέλει γερές μετατροπές.
Οπως είπα και πριν: θα πρέπει να μας πεις, δείξεις αναλυτικά τι έχεις για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε...

Έχω boiler με τις αναμονές έτοιμες αλλά δεν το έχω συνδέσει γιατί θα μου ρίξει κι άλλο την απόδοση. Θα στα αναλύσω όλα αύριο με φωτογραφίες και όσα δεδομένα έχω.