PDA

Επιστροφή στο Forum : Υδραυλικό Τζάκι - τεχνικά θέματα

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

thanassssis80
03-02-12, 12:06
Λοιπόν Θανάση, η ενδοδαπέδια απαιτεί πολύ καλή μόνωση, αν δεν έχεις σκοπό να την κάνεις μην το σκέφτεσαι καθόλου για ενδοδαπέδια.
Στο λέω γιατί την ζω 12 χρόνια τώρα. Σχετικα με την αντλία θερμότητας θέλω πληροφορίες (τιμή, απόδοση κλπ). Πόσα τ.μ. είναι το σπίτι σου;
Τώρα, αν κατασκευάσεις έναν εναλλάκτη, θα κοιτάξεις να είναι όσο πιο Ψηλός γίνεται, τα σχέδια μπορείς να τα πάρεις από προηγούμενες δημοσιεύσεις και όπου θέλεις βοήθεια εδώ είμαστε.
Ο εναλλάκτης θα συνδεθεί με την σερμπαντίνα του δοχείου αδρανείας και θα τον ασφαλίσεις με ανοιχτό δοχείο διαστολής.
Το μπόιλερ, θα το συνδέσεις με την δεύτερη σερμπαντίνα του δοχείου αδρανείας και με ηλιακό συλλέκτη στο κύκλωμα θα προστεθεί κλειστό δοχείο διαστολής και αντιψυκτικό για την προστασία παγώματος. Την ενδοδαπέδια θα την συνδέσεις κατευθείαν στο δοχείο αδρανείας με κλειστό δοχείο διαστολής και στην αντλία θερμότητας, με τρίοδη βέβαια.
Κάπως ετσι το φαντάζομαι.....
Αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο, εφόσον θα κάνεις τέτοιες αλλαγές, γιατί να μη βάλεις ένα υδραυλικό τζάκι να ξεμπερδεύεις μια και καλή....

Αγαπητέ Νίκο θα κάνω κέλυφος του σπιτιού με Dow 5αρι. Το σπίτι στρωμένο με ενδοδαπέδια θα είναι 110 τ.μ. όσο για την αντλία δεν έχω καταλήξει αλλά μάλλον για Daikin 11 Kw. εκτός αν υπάρχει κάποια πρόταση άλλη καλοδεχούμενη. Ακόμα ζεστό νερό χρήσης συνδεδεμένο με ένα πάνελ ηλιακού στο σύστημα. Όσο αφορά το υδραυλικό τζάκι ανεβαίνει πολύ το κόστος και δεν μπορώ έτσι αποφάσισα ένα διφατσο απλό για συντροφιά τα βραδάκια, αλλά άμα μπορώ να κερδίσω με τον εναλλακτη στην θέρμανση γιατί όχι.
Τώρα για συνδεσμολογία δεν ξερω θα μου το στήσει μηχανολόγος της εταιρίας.
Αν μπορείς το link με τα σχέδια είμαι υπόχρεος ευχαριστώ.

billdj
03-02-12, 14:00
Επανέρχομαι με φωτογραφίες. Οτι δεν καταλαβαίνετε με ρωτάτε.
52992 Αριστερά και δεξιά φαίνονται τα παράθυρα πρόσβασης και ο ψηφιακός υγροστάτης.
52994 Δεξιά κάτω και στο πίσω μέρος της εστίας είναι η εισαγωγή του κρύου νερού
52995 Το πορτοκαλί είναι αναλογικός υγροστάτης και το γκρι είναι συναγερμός. Αυτός ο υγροστάτης είναι έχει συνδεθεί παράλληλα με τον ψηφιακό για backup.
52996 Αριστερά μπροστά και πάνω είναι η εξαγωγή του ζεστού. Δεξιά είναι και το κυάθιο αλλά δεν φαίνεται στην φωτό.
52997 Εισαγωγή και Εξαγωγή ανεβαίνουν μαζί και βγαίνουν στο μπαλκόνι, από εκεί ανεβαίνουν μέχρι την ταράτσα (2 όροφοι επάνω) μονωμένα και τα 2

billdj
03-02-12, 14:30
52998 Στην ταράτσα είναι τα ασφαλιστικά, θερμοκρασίας και πιέσεως.
52999 Οι σωλήνες κάνουν όλη αυτή την διαδρομή μέχρι το δώμα.
53000 Όλες οι σωλήνες είναι μονωμένες.
53001 Μια γενική άποψη. Από αριστερά, Αντλία θερμότητας ψύξη/θέρμανση, δοχείο αδρανείας 300lt, 2ο δοχείο αδρανείας για την αντλία θερμότητας, το τελευταίο που δεν ξέρω τι είναι, είναι συνδεδεμένο με ταφ στο κρύο της στήλης.
53002 Πάνω στο δώμα φαίνεται το ανοιχτό δοχείο διαστολής.

KOSTASP82
03-02-12, 14:38
52998 Στην ταράτσα είναι τα ασφαλιστικά, θερμοκρασίας και πιέσεως.
52999 Οι σωλήνες κάνουν όλη αυτή την διαδρομή μέχρι το δώμα.
53000 Όλες οι σωλήνες είναι μονωμένες.
53001 Μια γενική άποψη. Από αριστερά, Αντλία θερμότητας ψύξη/θέρμανση, δοχείο αδρανείας 300lt, 2ο δοχείο αδρανείας για την αντλία θερμότητας, το τελευταίο που δεν ξέρω τι είναι, είναι συνδεδεμένο με ταφ στο κρύο της στήλης.
53002 Πάνω στο δώμα φαίνεται το ανοιχτό δοχείο διαστολής.

ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΚΟΛΠΑ ΣΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΟ 99%... ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ

billdj
03-02-12, 14:47
53004 Η κάθετη σωλήνα δεξιά έρχεται με ζεστό από την εστία. Αριστερά τραβάει ο κυκλοφορητής και πάνω πάει στο δοχείο διαστολής
53005 Το μεσαίο εξαεριστικό είναι της εστίας. Με αυτό έχω κάποιο πρόβλημα γιατί τα νερά τα ακούω σαν να "πέφτουν" στο δοχείο αδρανείας και όχι να έχουν συνεχή ροή. Πιστεύω ότι δεν μου κάνει καλή εξαέρωση ή φταίει κάτι άλλο που δεν φτάνει ο αέρας εκεί.
53006 Συνδεδεμένο στην ένδειξη κρύο στο δοχείο αδρανείας.
53007 Ο πάνω κυκλοφορητής είναι της στήλης και ο κάτω της εστίας
53008 Πινακάκι ελέγχου θερμοκρασίας του νερού στο δοχείο αδρανείας. Με αυτό ελέγχω πότε θα ξεκινάει ο κυκλοφορητής στην στήλη. Επίσης όταν δεν έχω την επιθυμητή θερμοκρασία στο δοχείο αδρανείας τότε δίνει εντολή στην αντλία θερμότητας να πάρει μπροστά και στις ηλεκτροβάνες να να στείλουν νερό στην στήλη από την αντλία.

billdj
03-02-12, 14:55
ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΚΟΛΠΑ ΣΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΟ 99%... ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ

Ναι το γνωρίζω και είναι στο πρόγραμμα να γίνει. Σκέφτομαι να γίνει με αλφαμπλοκ.

Επίσης στο όλο project θα προστεθούν και 2 συλλέκτες από ηλιακό που έχω, ώστε να μου συντηρούν τουλάχιστον τα νερά λίγο πιο ζεστά όταν είναι σβηστό το τζάκι.

nikolaras
03-02-12, 15:06
Βασίλη.... έχεις τρελές απώλειες. Είναι δυνατόν το κολεκτέρ να είναι χύμα έξω !!!!! Απίστευτο.
Εγώ που τα έχω όλα στην αποθήκη 35 τ.μ. έχω 22 - 25 βαθμούς μόνο από τις σωλήνες και το μποιλερ.... καταλαβαίνεις ότι κάτι θα πρέπει να κάνεις.
Το κόκκινο δοχείο είναι το κλειστό δοχείο διαστολής του συστήματος. Θα επανέλθω, αλλά να ακούσουμε και άλλες γνώμες.

fouskmech
03-02-12, 15:16
Νίκο, αν θες ανέβασε φωτογραφίες από τη δική σου εγκατάσταση να μάθουμε και εμείς οι λογότερο σχετικοί...

billdj
03-02-12, 16:19
Βασίλη.... έχεις τρελές απώλειες. Είναι δυνατόν το κολεκτέρ να είναι χύμα έξω !!!!! Απίστευτο.
Εγώ που τα έχω όλα στην αποθήκη 35 τ.μ. έχω 22 - 25 βαθμούς μόνο από τις σωλήνες και το μποιλερ.... καταλαβαίνεις ότι κάτι θα πρέπει να κάνεις.
Το κόκκινο δοχείο είναι το κλειστό δοχείο διαστολής του συστήματος. Θα επανέλθω, αλλά να ακούσουμε και άλλες γνώμες.

Άρα τι να κάνω. Να το μονώσω πρόχειρα μέχρι να γίνει η κατασκευή και να μονωθεί όλη η εγκατάσταση ή να το μετακινήσω μέσα στο δώμα μόνιμα?

nikolaras
03-02-12, 16:42
53004 Η κάθετη σωλήνα δεξιά έρχεται με ζεστό από την εστία. Αριστερά τραβάει ο κυκλοφορητής και πάνω πάει στο δοχείο διαστολής
53005 Το μεσαίο εξαεριστικό είναι της εστίας. Με αυτό έχω κάποιο πρόβλημα γιατί τα νερά τα ακούω σαν να "πέφτουν" στο δοχείο αδρανείας και όχι να έχουν συνεχή ροή. Πιστεύω ότι δεν μου κάνει καλή εξαέρωση ή φταίει κάτι άλλο που δεν φτάνει ο αέρας εκεί.
53006 Συνδεδεμένο στην ένδειξη κρύο στο δοχείο αδρανείας.
53007 Ο πάνω κυκλοφορητής είναι της στήλης και ο κάτω της εστίας
53008 Πινακάκι ελέγχου θερμοκρασίας του νερού στο δοχείο αδρανείας. Με αυτό ελέγχω πότε θα ξεκινάει ο κυκλοφορητής στην στήλη. Επίσης όταν δεν έχω την επιθυμητή θερμοκρασία στο δοχείο αδρανείας τότε δίνει εντολή στην αντλία θερμότητας να πάρει μπροστά και στις ηλεκτροβάνες να να στείλουν νερό στην στήλη από την αντλία.
Βασίλη, κάποιες διευκρινήσεις.
Το εξαεριστικό στο ανοιχτό δοχείο δεν ισχύει. Εξαέρωση γίνεται από την εκτόνωση. Πές μου τον σωλήνα εκτόνωσης - ζεστού τον περνάς από την καμινάδα;
Ο κυκλοφορητής του τζακιού τι γράφει δεν μπορώ να διακρίνω, βλέπω τον δουλεύεις στην μεσαία σκάλα, χαμήλωσε μια σκάλα, κανονικά πρέπει να ομαλοποιηθεί η λειτουργία, επίσης κάνε μερικές εξαερώσεις στον κυκλοφορητή την ώρα που δουλέυει. Η πλήρωση του τζακιού είναι η μεσαία σωλήνα και η επιστροφή από το δοχείο αδράνειας η αριστερή στην 1η φωτο.(;)
Στην 3η φωτο είναι ο αυτόματος πληρωτής για το κλειστό κύκλωμα, σωστά είναι....
Κοίτα γενικά δεν βλέπω κάτι που να είναι λάθος. Για την αντλία θερμότητας μπορεί να την έβαζα κατευθείαν στο δοχείο αδρανείας (δεν μπορώ να καταλάβω τη λειτουργία και τη χρησιμότητα του 2ου δοχείου αδράνειας) αλλά αυτό δεν επηρεάζει την λειτουργία του τζακιού.

nikolaras
03-02-12, 16:46
Νίκο, αν θες ανέβασε φωτογραφίες από τη δική σου εγκατάσταση να μάθουμε και εμείς οι λογότερο σχετικοί...
Αν δείτε το δικό μου σύστημα θα με βαράτε όλοι μαζί χαχαχαχα.
Τα έχω όλα χύμα δεν πρόκειται να βγάλετε άκρη, γιατί πειραματίζομαι, μέχρι να καταλήξω στο καλύτερο για το δικό μου σπίτι και μετά θα μονιμοποιηθούν.

imortal
03-02-12, 17:59
Darth καλησπερα,το σχολιο σου δεν με ενοχλησε καθολου...και ειμαι απολυτα συμφωνος με την δικη σου γνωμη για την συγκεκριμενη σερμπατινα.Ο προβληματισμος μου ειναι με το ακολουθο τζακι, σε ποσο βαθμο προσεγγιζει την πραγματικοτητα:http://www.velivasakis-energy.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=123

billdj
03-02-12, 18:03
Βασίλη, κάποιες διευκρινήσεις.
Το εξαεριστικό στο ανοιχτό δοχείο δεν ισχύει. Εξαέρωση γίνεται από την εκτόνωση. Πές μου τον σωλήνα εκτόνωσης - ζεστού τον περνάς από την καμινάδα;
Ο κυκλοφορητής του τζακιού τι γράφει δεν μπορώ να διακρίνω, βλέπω τον δουλεύεις στην μεσαία σκάλα, χαμήλωσε μια σκάλα, κανονικά πρέπει να ομαλοποιηθεί η λειτουργία, επίσης κάνε μερικές εξαερώσεις στον κυκλοφορητή την ώρα που δουλέυει. Η πλήρωση του τζακιού είναι η μεσαία σωλήνα και η επιστροφή από το δοχείο αδράνειας η αριστερή στην 1η φωτο.(;)
Στην 3η φωτο είναι ο αυτόματος πληρωτής για το κλειστό κύκλωμα, σωστά είναι....
Κοίτα γενικά δεν βλέπω κάτι που να είναι λάθος. Για την αντλία θερμότητας μπορεί να την έβαζα κατευθείαν στο δοχείο αδρανείας (δεν μπορώ να καταλάβω τη λειτουργία και τη χρησιμότητα του 2ου δοχείου αδράνειας) αλλά αυτό δεν επηρεάζει την λειτουργία του τζακιού.

Δεν γνωρίζω ποια είναι η σωλήνα εκτόνωσης, βοήθησέ με να σε βοηθήσω..... sorry αλλά δεν γνωρίζω πολλά από υδραυλικά. Πάντως δεν περνάει κάτι από την καμινάδα. Όλες οι σωλήνες από το τζάκι ανεβαίνουν εξωτερικά από το σπίτι.
Οι κυκλοφορητές είναι willo star rs30/7. Πάω να τον βάλω τώρα στη χαμηλή σκάλα και να τον εξαερώσω.

Τελικά έκανα λάθος πάνω και δεν είναι όπως έγραψα εκεί η συνδεσμολογία. Όταν λες πλήρωση εννοείς την είσοδο της εστίας?
53011 Εδώ φαίνεται καλύτερα. Η εστία είναι συνδεδεμένη στα δύο μεσαία. Κάτω είναι το κρύο και πάνω το ζεστό. Ο κυκλοφορητής σπρώχνει νερό κρύο στην εστία, προς το ταφ δλδ όπως βλέπουμε στην φωτό. Η πάνω μεριά του ταφ καταλήγει στο δοχείο διαστολής

Όσο αφορά το 2ο δοχείο, το έβαλε έτσι ο εγκαταστάτης (ξάδερφος) για να είναι ανεξάρτητα τα νερά της αντλίας, γιατί φοβάται πως αν ξεφύγει σε θερμοκρασία το τζάκι μπορεί να κάνει ζημιά στην δεξαμενή της αντλίας.

Darth
03-02-12, 18:35
Ο προβληματισμος μου ειναι με το ακολουθο τζακι, σε ποσο βαθμο προσεγγιζει την πραγματικοτητα:http://www.velivasakis-energy.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=123

Σε κάτι που δεν γνωρίζω "κρατάω μικρό καλάθι"

fouskmech
03-02-12, 20:05
Έχω να προτείνω το εξής (ελπίζοντας ότι πολύ κόσμος συμφωνεί μαζί μου):

Μιας λοιπόν και είναι καλύτερα το "γαϊδουρόδενε" από το "γαϊδουρογύρευε", πως θα σας φαινόταν η ιδέα, οι Στέλιος/Νίκος (που κατά τεκμήριο) είναι πιο ειδικοί, να παραθέσουν ένα σκαρίφημα σύνδεσης υδραυλικού τζακιού με σύστημα λέβητα-καλοριφέρ, και το αντίστοιχο με ενδοδαπέδια-δοχείο αδρανείας.

Έτσι, θα προκύψουν (μετά από "διαβούλευση" και τις γνώμες ειδικών και μη),"συνδεσμολογίες αναφοράς", κάτι σαν πρότυπες συνδεσμολογίες δηλαδή, για να μην μπορεί να λέει κάθε τυχαία μαστοράντζα, τα δικά του άσχετα.

Δε λέω, προφανώς να βοηθηθεί ο κόσμος που έχει ήδη μια εγκατάσταση και αντιμετωπίζει προβλήματα, αλλά δεν αξίζει να υπάρχει διαθέσιμο και ένα "πρότυπο σύστημα"?

Συμφωνείτε?

nikolaras
03-02-12, 20:18
Δεν γνωρίζω ποια είναι η σωλήνα εκτόνωσης, βοήθησέ με να σε βοηθήσω..... sorry αλλά δεν γνωρίζω πολλά από υδραυλικά. Πάντως δεν περνάει κάτι από την καμινάδα. Όλες οι σωλήνες από το τζάκι ανεβαίνουν εξωτερικά από το σπίτι.
Οι κυκλοφορητές είναι willo star rs30/7. Πάω να τον βάλω τώρα στη χαμηλή σκάλα και να τον εξαερώσω.

Τελικά έκανα λάθος πάνω και δεν είναι όπως έγραψα εκεί η συνδεσμολογία. Όταν λες πλήρωση εννοείς την είσοδο της εστίας?
53011 Εδώ φαίνεται καλύτερα. Η εστία είναι συνδεδεμένη στα δύο μεσαία. Κάτω είναι το κρύο και πάνω το ζεστό. Ο κυκλοφορητής σπρώχνει νερό κρύο στην εστία, προς το ταφ δλδ όπως βλέπουμε στην φωτό. Η πάνω μεριά του ταφ καταλήγει στο δοχείο διαστολής

Όσο αφορά το 2ο δοχείο, το έβαλε έτσι ο εγκαταστάτης (ξάδερφος) για να είναι ανεξάρτητα τα νερά της αντλίας, γιατί φοβάται πως αν ξεφύγει σε θερμοκρασία το τζάκι μπορεί να κάνει ζημιά στην δεξαμενή της αντλίας.

Eντάξει για το 2ο δοχείο, εξάλλου το έχεις ανεξάρτητο το κύκλωμα της αντλίας.
Πάμε στο ανοιχτό δοχείο. Λοιπόν είπες ότι ο κυκλοφορητής της εστίας σπρώχνει προς το κρύο του τζακιού (κάτω μέρος του τζακιού). Εκτόνωση δεν βλέπω πουθενά !!!!
Σου είπα να δεις αν είναι ζεστό το νερό του ανοιχτού δοχείου, μπορεί ο κυκλοφορητής να ανεβάζει νερό στο ανοιχτό δοχείο και να το ζεσταίνει.
Εκτόνωση υπάρχει; Αυτή πρέπει να συνδέεται από την προσαγωγή του τζακιού κατευθείαν στο ανοιχτό δοχείο από το πάνω μέρος του. Μάλλον δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
Σε περίπτωση που δεν υπάρχει, αν υπερθερμανθεί το τζάκι θα έχεις πρόβλημα ατμοποίησης του συστήματος με ότι άσχημο συνεπάγεται.
Το σχηματικό που έχω βάλει σε προηγούμενες σελίδες, πως πρέπει να συνδέεται το ανοιχτό δοχείο είναι αυτό.....

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/anoixtodoxeio.jpg

fouskmech
03-02-12, 20:28
Και σε περίπτωση που υπάρχει και λέβητας ? Και δοχείο αδρανείας? Δε βλέπω το σημείο "Ε"..... 'Η χρειάζομαι οφθαλμίατρο?

Γιατί το ανοικτό δοχείο.. πρέπει να τοποθετείται 2-3 ορόφους πάνω από εκεί που βρίσκεται η εστία? (αν έχω καταλάβει σωστά βέβαια...)

Ο controller του boiler, τι ακριβώς ελέγχει?

Darth
03-02-12, 20:29

Μιας λοιπόν και είναι καλύτερα το "γαϊδουρόδενε" από το "γαϊδουρογύρευε", πως θα σας φαινόταν η ιδέα, οι Στέλιος/Νίκος (που κατά τεκμήριο) είναι πιο ειδικοί, να παραθέσουν ένα σκαρίφημα σύνδεσης υδραυλικού τζακιού με σύστημα λέβητα-καλοριφέρ, και το αντίστοιχο με ενδοδαπέδια-δοχείο αδρανείας.

Έτσι, θα προκύψουν (μετά από "διαβούλευση" και τις γνώμες ειδικών και μη),"συνδεσμολογίες αναφοράς", κάτι σαν πρότυπες συνδεσμολογίες δηλαδή, για να μην μπορεί να λέει κάθε τυχαία μαστοράντζα, τα δικά του άσχετα.

Δε λέω, προφανώς να βοηθηθεί ο κόσμος που έχει ήδη μια εγκατάσταση και αντιμετωπίζει προβλήματα, αλλά δεν αξίζει να υπάρχει διαθέσιμο και ένα "πρότυπο σύστημα"?

Συμφωνείτε?

Συμφωνώ και επίσης ένα λεπτομερές σκαρίφημα υδραυλικού τζακιού με χρήση κλειστού δοχείου διαστολής, δηλαδή ασφαλιστηκά πιέσεως και θερμοκρασίας, κυκλοφορητές, ενδειξεις, εξαεριστικά κλπ κλπ

akapsali
03-02-12, 20:55
Προς nikolara και την υπολοιπη παρεα

Θελω να μακρυνω την ντιζα απο το ταμπερ του αερα γιατί δεν φτανει βγει στο σημειο που θλεω μήπως εχει κάποιος καποια ιδεά - πατεντα;

nikolaras
03-02-12, 21:02

Συμφωνείτε?
Τώρα το είδα το θέμα.
Το κάθε σπίτι χρειάζεται διαφορετικές συνδέσεις, ειδικά αν θέλει κάποιος να προσθέσει στο ήδη υπάρχων σύστημα υδραυλικό τζάκι.
Σχηματικά υπάρχουν πάρα πολλά, πολλά έτοιμα κιτ κλπ.
Αν μιλήσεις με μηχανολόγους θα σου πει ο καθένας τα δικά του (σύμφωνα με τι συμφέρει να πουλήσει αυτός).
Αν παρουσιάσω εγώ κάποιο σχηματικό, θα είναι τόσο απλό που θα βρεθώ αντιμέτωπος (σίγουρα) με καταστάσεις όπως ανέφερα παραπάνω και δεν το θέλω καθόλου.
Είμαι της γνώμης να παραθέτουμε απόψεις και ιδέες προς βελτίωση, για εγκαταστάσεις οι οποίες είναι ήδη τοποθετημένες.
Ο αναγνώστης που θα ενδιαφερθεί για εγκατάσταση υδραυλικού τζακιού, αν μπει στον κόπο και διαβάσει ΟΛΕΣ τις δημοσιεύσεις, 100% θα σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη και για την αγορά, αλλά και για την εγκατάσταση.
Τώρα αν θέλει επιπλέον πληροφορίες ευχαρίστως να βοηθήσουμε.
Τα σχηματικά μπορείς να τα βρεις οπουδήποτε στο internet δεν είναι κάτι κρυφό, αλλά για τις ιδιαιτερότητες του κάθε σπιτιού χρειάζεται διαφορετική συνδεσμολογία.

nikolaras
03-02-12, 21:10
Προς nikolara και την υπολοιπη παρεα

Θελω να μακρυνω την ντιζα απο το ταμπερ του αερα γιατί δεν φτανει βγει στο σημειο που θλεω μήπως εχει κάποιος καποια ιδεά - πατεντα;

Το τζάκι έχει 2 θέσεις που μπαίνει το τάμπερ , δεξιά και αριστερά, όπου βολεύει, ξεβιδώνεις την τάπα και βάζεις το τάμπερ.

KOSTASP82
03-02-12, 21:27
ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ http://www.youtube.com/watch?v=keCxQJddD0o ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΑΦΕΤΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΤΖΑΚΙΑ. ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΟ ΧΩ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΦΕΤΟΣ ΕΠΕΝΔΥΣΑ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΗΔΗ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΤΟΥ 400 €, ΑΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΣΩ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ.
ΜΠΟΡΕΙ Η ΚΑΥΣΗ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΡΩΤΟΓΟΝΟ ΜΕΣΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΑΛΛΑ ΟΣΟ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΡΩΧΩΡΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΛΗΡΩΣ ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ. ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΔΟΔΑΠΕΔΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΥΕΛΙΞΙΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΧΑΜΗΛΩΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΩΝ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ) ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΥΓΓΡΑΜΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ''ΜΑΡΑΦΕΤΙΑ''ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΠΛΗΡΩΝ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΥΣΗΣ ΣΤΕΡΕΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΑΛΛΑ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ ΕΔΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΡΑΦΕΤΙΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΑΡΑΦΕΤΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΞΥΛΑ ΣΤΑΧΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ.

akapsali
03-02-12, 21:31
Το τζάκι έχει 2 θέσεις που μπαίνει το τάμπερ , δεξιά και αριστερά, όπου βολεύει, ξεβιδώνεις την τάπα και βάζεις το τάμπερ.

Δυστυχώς επειδή το τζάκι μπαινει μεσα σε χτιστή εσοχή- καμιναδα δεν υπάρχει περιθωριο να μπει το τάμπερ απο την πλευρά που θέλω.Ετσι το εβαλα αποι την άλλη πλευρα που υπάρχει περιθωριο χωρου αλλά δεν φτάνει η ντιζα να βγει απο την πλευρά που συνηθώς καθομαι και υπάρχουν και τα οργανα επιτηρησης του τζακιου.
(θερμομετρο θερμοστατης).
Αν υπάρχει κάποια προεκταση καλως αλοιως θα βγαλω την ντιζα πο την πλευρα που φτανει.

nikolaras
03-02-12, 21:47
ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ http://www.youtube.com/watch?v=keCxQJddD0o ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΑΦΕΤΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΤΖΑΚΙΑ. ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΟ ΧΩ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΦΕΤΟΣ ΕΠΕΝΔΥΣΑ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΗΔΗ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΤΟΥ 400 €, ΑΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΣΩ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ.
ΜΠΟΡΕΙ Η ΚΑΥΣΗ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΡΩΤΟΓΟΝΟ ΜΕΣΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΑΛΛΑ ΟΣΟ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΡΩΧΩΡΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΛΗΡΩΣ ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ. ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΔΟΔΑΠΕΔΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΥΕΛΙΞΙΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΧΑΜΗΛΩΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΩΝ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ) ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΥΓΓΡΑΜΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ''ΜΑΡΑΦΕΤΙΑ''ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΠΛΗΡΩΝ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΥΣΗΣ ΣΤΕΡΕΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΑΛΛΑ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ ΕΔΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΡΑΦΕΤΙΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΑΡΑΦΕΤΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΞΥΛΑ ΣΤΑΧΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ.
Πράγματι τα προιόντα της laddomat είναι πρωτοποριακά, το ξαναείδα το βίντεο. Ακριβές λύσεις όμως. Η τελευταία φράση σου πιστεύω εκφράζει το μεγαλύτερο ποσοστό, αυτών που θέλουν να βάλουν υδραυλικό τζάκι.
Κώστα μας πέθανες τα μάτια με τα κεφαλαία, λυπήσου μας....

nikolaras
03-02-12, 21:49
Δυστυχώς επειδή το τζάκι μπαινει μεσα σε χτιστή εσοχή- καμιναδα δεν υπάρχει περιθωριο να μπει το τάμπερ απο την πλευρά που θέλω.Ετσι το εβαλα αποι την άλλη πλευρα που υπάρχει περιθωριο χωρου αλλά δεν φτάνει η ντιζα να βγει απο την πλευρά που συνηθώς καθομαι και υπάρχουν και τα οργανα επιτηρησης του τζακιου.
(θερμομετρο θερμοστατης).
Αν υπάρχει κάποια προεκταση καλως αλοιως θα βγαλω την ντιζα πο την πλευρα που φτανει.
Αν είναι έτσι , πήγαινε σε ποδηλατάδες να προσαρμόσεις μια ντίζα μεγαλύτερη. Κάτι θα βρεις να ταιριάζει.

KOSTASP82
03-02-12, 21:57
Αν είναι έτσι , πήγαινε σε ποδηλατάδες να προσαρμόσεις μια ντίζα μεγαλύτερη. Κάτι θα βρεις να ταιριάζει.

Για το ταμπερ παιδια εχω μια ιδεα. Αν εχετε δει ποτε ξυλολεβητα μπορειτε να φτιαξετε ενα τυπου πορτακι μονοι σασ με λιγη λχοντρη λαμαρινα και με ενα ταφ 1 ιντσασ στην προσαγωγη να βιδωσετε την ειδικη θερμοστατικη βαλβιδα σηκωματος με το αλυσιδακι.Δεν το χω κανει το χω σκεφτει για το καλοκαιρι να το κανω και πιστευω οτι δεν εχει λογο να μην δουλεψει. Νικο σορρυ για τα κεφαλαια!!!!!χαχαχαχα

nikolaras
03-02-12, 22:03
Για το ταμπερ παιδια εχω μια ιδεα. Αν εχετε δει ποτε ξυλολεβητα μπορειτε να φτιαξετε ενα τυπου πορτακι μονοι σασ με λιγη λχοντρη λαμαρινα και με ενα ταφ 1 ιντσασ στην προσαγωγη να βιδωσετε την ειδικη θερμοστατικη βαλβιδα σηκωματος με το αλυσιδακι.Δεν το χω κανει το χω σκεφτει για το καλοκαιρι να το κανω και πιστευω οτι δεν εχει λογο να μην δουλεψει. Νικο σορρυ για τα κεφαλαια!!!!!χαχαχαχα
40 με 45 ευρώ κάνει..... το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό χαχαχα... Το πρόβλημα με αυτές τις βαλβίδες είναι ότι χαλάνε σχετικά εύκολα και αν δεν έχεις πρόσβαση πάπαλα. Κατά τα άλλα είναι μια πολύ καλή λύση σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

KOSTASP82
03-02-12, 22:28
40 με 45 ευρώ κάνει..... το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό χαχαχα... Το πρόβλημα με αυτές τις βαλβίδες είναι ότι χαλάνε σχετικά εύκολα και αν δεν έχεις πρόσβαση πάπαλα. Κατά τα άλλα είναι μια πολύ καλή λύση σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

πολλα εχω σκεφτει αν μ αξιωσει ο θεος να τα κανω εννοειτε οτι θα τα μοιραστω με ολους. Οσο για τις βαλβιδες επειδη οπως εχω πει κανω εγκαταστασεις με ξυλολεβητες δεν μου χει τυχει να χαλασει καποια. Υπαρχει μια πολυ αξιοπιστη της oventrop πολυ στιβαρη κατασκευη. Προσβαση παντως ολοι θα πρεπει να εχουμε.
Εγω εχω ολοκληρη πορτα 1,60 * 0.40 απ εξω, ειμαι και 63 κιλα μεχρι που χωραω να μπω μεσα!!! χαχαχα
53012 Νικο ολα αυτα εφυγαν απο κει μεσα

billdj
04-02-12, 01:29
Eντάξει για το 2ο δοχείο, εξάλλου το έχεις ανεξάρτητο το κύκλωμα της αντλίας.
Πάμε στο ανοιχτό δοχείο. Λοιπόν είπες ότι ο κυκλοφορητής της εστίας σπρώχνει προς το κρύο του τζακιού (κάτω μέρος του τζακιού). Εκτόνωση δεν βλέπω πουθενά !!!!
Σου είπα να δεις αν είναι ζεστό το νερό του ανοιχτού δοχείου, μπορεί ο κυκλοφορητής να ανεβάζει νερό στο ανοιχτό δοχείο και να το ζεσταίνει.
Εκτόνωση υπάρχει; Αυτή πρέπει να συνδέεται από την προσαγωγή του τζακιού κατευθείαν στο ανοιχτό δοχείο από το πάνω μέρος του. Μάλλον δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
Σε περίπτωση που δεν υπάρχει, αν υπερθερμανθεί το τζάκι θα έχεις πρόβλημα ατμοποίησης του συστήματος με ότι άσχημο συνεπάγεται.
Το σχηματικό που έχω βάλει σε προηγούμενες σελίδες, πως πρέπει να συνδέεται το ανοιχτό δοχείο είναι αυτό.....

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/anoixtodoxeio.jpg

Από το τζάκι μου φεύγουν 2 σωλήνες και μόνο. Ζεστό και κρύο. Η σύνδεση με το δοχείο διαστολής γίνεται με ταφ.
Άρα θέλω οπωσδήποτε ακόμα 2 σωλήνες να πάνε ταράτσα από το τζάκι μου. Μία ζεστό και μία κρύο. Αυτές οι δύο θα συνδεθούν πάνω στο δοχείο διαστολής εντελώς ελεύθερες? Οι κρύες σωλήνες που φεύγουν δεξιά και αριστερά από το αδρανείας που καταλήγουν? Η μία είναι σίγουρα η παροχή από το δίκτυο.

Το δοχείο αδρανείας το τσέκαρα αν είναι ζεστό και δεν ήταν. Θέλω όμως να το τσεκάρω πάλι αύριο που θα καίει το τζάκι από το πρωί για πιο σίγουρα συμπεράσματα.
Επίσης το κολεκτέρ που μου είπες ότι είναι εκτεθειμένο και έχω απώλειες, πρέπει μάλλον να κάνει απλό διαμοιρασμό στην όλη εγκατάσταση με νερό δικτύου για να αναπληρώνονται τυχόν απώλειες. Αν είναι έτσι προφανώς και δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα το δω και αυτό αύριο...

Darth
04-02-12, 07:09
Μια ερώτηση

Έχουμε έξι σώματα καλοριφερ συνδεδεμένα στη σειρά, το 1ο μέχρι το τελευταίο έχουν απόσταση γύρω στα 20m. Πως θα είμαι σίγουρος ότι το ζεστό νερό θα πηγαίνει και στα 6 σώματα και δεν θα επιστρέφει πίσω στο τζάκι μόλις συναντήσει το 1ο?

nikolaras
04-02-12, 09:52
Από το τζάκι μου φεύγουν 2 σωλήνες και μόνο. Ζεστό και κρύο. Η σύνδεση με το δοχείο διαστολής γίνεται με ταφ.
Άρα θέλω οπωσδήποτε ακόμα 2 σωλήνες να πάνε ταράτσα από το τζάκι μου. Μία ζεστό και μία κρύο. Αυτές οι δύο θα συνδεθούν πάνω στο δοχείο διαστολής εντελώς ελεύθερες? Οι κρύες σωλήνες που φεύγουν δεξιά και αριστερά από το αδρανείας που καταλήγουν? Η μία είναι σίγουρα η παροχή από το δίκτυο.

Το δοχείο αδρανείας το τσέκαρα αν είναι ζεστό και δεν ήταν. Θέλω όμως να το τσεκάρω πάλι αύριο που θα καίει το τζάκι από το πρωί για πιο σίγουρα συμπεράσματα.
Επίσης το κολεκτέρ που μου είπες ότι είναι εκτεθειμένο και έχω απώλειες, πρέπει μάλλον να κάνει απλό διαμοιρασμό στην όλη εγκατάσταση με νερό δικτύου για να αναπληρώνονται τυχόν απώλειες. Αν είναι έτσι προφανώς και δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα το δω και αυτό αύριο...
aρα δεν έχεις εκτόνωση. Που είναι η ασφάλεια του τζακιού. Πρέπει να είναι ελεύθερες με το ανοιχτό δοχείο. Εντοπίζω το πρόβλημα εδώ, γιατί έτσι που το έχεις συνδέσει προφανώς δεν κάνει σωστή εξαέρωση.Το εξαεριστήρι του τζακιού είναι πολύ κάτω από το επίπεδο του νερού στο ανοιχτό δοχείο.
Θα βάλεις ακόμα ένα ταφ στο ζεστό του τζακιού και θα το οδηγήσεις όπως στο σχέδιο με μπαστούνι πάνω από το ανοιχτό δοχείο. Το ανοιχτό δοχείο πρέπει κανονικά να είναι μεταλλικό, γιατί αν γίνει εκτόνωση από το τζάκι με ατμούς μπορεί να λιώσει το πλαστικό που έβαλες. Το ανοιχτό δοχείο, θα δεις αν ζεσταίνεται όταν καίει το τζάκι φυσικά.

nikolaras
04-02-12, 09:54
Μια ερώτηση

Έχουμε έξι σώματα καλοριφερ συνδεδεμένα στη σειρά, το 1ο μέχρι το τελευταίο έχουν απόσταση γύρω στα 20m. Πως θα είμαι σίγουρος ότι το ζεστό νερό θα πηγαίνει και στα 6 σώματα και δεν θα επιστρέφει πίσω στο τζάκι μόλις συναντήσει το 1ο?

Αν είναι στη σειρά τα σώματα το ένα δίνει στο άλλο, άρα το νερό πάει στο 1ο και έρχεται από το τελευταίο, δεν μπορεί να γίνει επιστροφή από το 1ο.

nikolaras
04-02-12, 09:56
Νικο ολα αυτα εφυγαν απο κει μεσα Επρεπε !!!!
Κώστα για δες λίγο το σύστημα του Βασίλη, πες καμια ιδέα....

Darth
04-02-12, 10:26
Αν είναι στη σειρά τα σώματα το ένα δίνει στο άλλο, άρα το νερό πάει στο 1ο και έρχεται από το τελευταίο, δεν μπορεί να γίνει επιστροφή από το 1ο.

Δεν το καταλαβαίνω, ίσως να μην έχω δώσει σε εσένα να καταλάβεις τι θέλω να πω. Τα σώματα όλα έχουν είσοδο επάνω (ζεστού νερού απο τζάκι) και έξοδο κάτω, σωστά? Αν συνδέσω όλες τις εισόδους μαζί και όλες τις εξόδους μαζί, γιατί το ζεστό νερό που θα συναντήσει το 1ο σώμα να μην επιστρέψει πίσω στο τζάκι απο την έξοδο του ίδιου σώματος? Εκτός και αν ο τρόπος συνδεσμολογίας δεν είναι σειρά και είναι παράλληλα. Οπότε θα πρέπει ή εξοδος του 1ου να γίνει είσοδος του 2ου κοκ. Ετσι?

nikolaras
04-02-12, 12:51
Aρα τα σώματα δεν είναι στη σειρά, αλλά στο κάθε σώμα πάνε 2 σωλήνες από το κολεκτερ. Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Τι θα εμποδίσει το νερό να μην πάει στα 6 σώματα;

Darth
04-02-12, 13:47
Aρα τα σώματα δεν είναι στη σειρά, αλλά στο κάθε σώμα πάνε 2 σωλήνες από το κολεκτερ. Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Τι θα εμποδίσει το νερό να μην πάει στα 6 σώματα;

Αν είναι στη σειρά τίποτα, αλλα πριν (δικιά μου βλακεία) τα φανταζόμουν παράλληλα.

KOSTASP82
04-02-12, 14:22
Αν είναι στη σειρά τίποτα, αλλα πριν (δικιά μου βλακεία) τα φανταζόμουν παράλληλα.

Ολα τα σωματα ειτε σε χαλκοσωληνα ειτε σε πλαστικη εγκατασταση ειναι συνδεμενα σε σειρα απλα φανταστιτε τις χαλκοσωληνες σαν ενα μεγαλο μακρυ συλλεκτη. μονο στο μονοσωληνιο συστημα η επιστροφη του ενος γινεται προσαγωγη του αλλου και επιστροφη στην εγκατασταση απο το δευτερο σωμα αλλα εφαρμοζεται μονο με μικρα σωματα και κοντινη αποσταση μονο για λογουσ οικονομιας και ελαφρυνσης της ςγκαταστασης και οταν οι συνθηκες το επιτρεπουν
παραθετω σχεδιαγραμμα53019 ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΘΗΚΕ Η ΑΠΟΡΙΑ

Darth
04-02-12, 14:36
Ολα τα σωματα ειτε σε χαλκοσωληνα ειτε σε πλαστικη εγκατασταση ειναι συνδεμενα σε σειρα απλα φανταστιτε τις χαλκοσωληνες σαν ενα μεγαλο μακρυ συλλεκτη. μονο στο μονοσωληνιο συστημα η επιστροφη του ενος γινεται προσαγωγη του αλλου και επιστροφη στην εγκατασταση απο το δευτερο σωμα αλλα εφαρμοζεται μονο με μικρα σωματα και κοντινη αποσταση μονο για λογουσ οικονομιας και ελαφρυνσης της ςγκαταστασης και οταν οι συνθηκες το επιτρεπουν
παραθετω σχεδιαγραμμα53019 ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΘΗΚΕ Η ΑΠΟΡΙΑ

ώπα τώρα γιατί θα μπερδευτώ και άλλο. Εγω έχω την περίπτωση του περπατητού γιατί δεν έχω συλλέκτη και δεν έχω μονοσωλήνιο. Τώρα στην περίπτωση του περπατητου επανέρχομαι στην αρχική ερώτηση γιατί το ζεστό νερό να μην κάνει στροφή και αντι να προχωρήσει στο επόμενο σώμα να γυρίσει μέσω της εξόδου (του καλοριφερ) πίσω στο τζάκι, μιας και είναι πιο εύκολη διαδρομή?

KOSTASP82
04-02-12, 14:48
Επρεπε !!!!
Κώστα για δες λίγο το σύστημα του Βασίλη, πες καμια ιδέα....

Το ειδα και δεν πολυεβγαλα ακρη.
δεν μπορω να καταλαβω:
γιατι εχει δυο δοχεια αδρανειας
γιατι δουλευει το τζακι χαμηλα αφου τα φαν κοιλ εχουν δικουσ τους θερμοστατες και οποτε γουσταρεις τα κλεινεις
γιατι τα χει βαλει ολα εκει εξω στον μεϊντανη
εκεινος ο συλλεκτης νερου τι ακριβως ειναι? βλεπω οτι εκει συνδεεται και ο αυτοματος πληρωτης οποτε ειναι συλλεκτης υδραυλικων και οχι σωματων
Με την δικη μου λογικη στο υπαρχων συστημα θα ενωνα by pass τα δυο δοχεια στις εισαγωγες και επιστροφες προς και απο την εγκατασταση (με ταφ σηλαδη)
Τωρα αν και τα δυο δοχεια ειναι τριπλης θα εκανα by pass τα παντα , δηλαδη θα εδινα και απο την αντλια θερμοτητας και απο το τζακι και στα δυο δοχεια και θα εδινα προς την εγκατασταση ή θα χρησιμοποιουσα το μικρο για προθερμανση του μεγαλου . Αν θελετε σχεδιο για να το καταλαβετε καλυτερα πειτε μου

nikolaras
04-02-12, 14:50
Aν δεις το σχεδιάγραμμα, οι διατομές των σωλήνων δεν είναι ίδιες για κάθε σώμα, το νερό δεν μπορεί να μπει όλο στο 1ο σώμα, το ίδιο για το 2ο κλπ.

KOSTASP82
04-02-12, 14:58
ώπα τώρα γιατί θα μπερδευτώ και άλλο. Εγω έχω την περίπτωση του περπατητού γιατί δεν έχω συλλέκτη και δεν έχω μονοσωλήνιο. Τώρα στην περίπτωση του περπατητου επανέρχομαι στην αρχική ερώτηση γιατί το ζεστό νερό να μην κάνει στροφή και αντι να προχωρήσει στο επόμενο σώμα να γυρίσει μέσω της εξόδου (του καλοριφερ) πίσω στο τζάκι, μιας και είναι πιο εύκολη διαδρομή?

Και γιατι τι θα το εμποδισει να πρωχωρησει στο επομενο??? δεν σε καταλαβαινω που κολλας...
Π.χ. γιατι απο τον ηλεκτρικο πινακα στο σπιτι σου να εχεις ρευμα σε ολες τις πριζες μιας γραμμης και να μην εχεις μονο στην πρωτη???
Ελευθερο κυκλωμα ειναι γιατι να μην παει σε ολα τα σωματα??????????????????????????????????????????????????????? και να γυρισει αμεσως πισω????????????????????
Αλλωστε το καθε σωμα παρουσιαζει και μια υδραυλικη αντισταση οχι οτι εχει να κανει κατι μ αυτο στην κυκλοφορια......
Κατι σοβαρο γιατι μαλλον δεν το καταλαβες.... το νερο που μπαινει στο πρωτο σωμα γυρναει οντως πισω στο λεβητα, το ιδιο συμβαινει και με το δευτερο το τριτο.................. το πεντηκστο ογδοο και ουτω καθεξεις ..... δεν μπαινει στο επομενο αυτο σου ειπα γινεται στο ΜΟΝΟΣΩΛΗΝΙΟ
Επισης το νερο που φανταζεσαι δεν περιμενει στο πρωτο ταφ ποτε θα τελειωσει απ το πρωτο σωμα για να πρωχωρησει .... ειανι μια ταυτοχρονη διαδικασια που γινεται σε ολα τα σωματα με πολυ μικρες χρονικες αποκλισεις.
Αυτο που φανταζεσαι θα γινοταν μονο αν τα υπολοιπα σωματα που εχεις ηταν σε αποσταση 10 χιλιομετρων απο το πρωτο και ειχες ενα ανεμιστηρακι υπολογιστη αντι για κυκλοφορητη.......
Ποσο πιο λιανα να το κανω ?????? :)

Darth
04-02-12, 15:49
ΟΚ κατανοητόν. Ευχαριστώ για την βοήθεια, συγνώμη για την ταλαιπωρία

akapsali
04-02-12, 16:06
@Darth

Σχετικά με την απορία σου

Η πλήρης ανάλυση του συστηματος απαιτεί γνώσεις μηχανικής ρευστών ....Χωρις όμως πολες εξισώσεις και μαθηματικά ,πρακτικά ,το ποσοστό του νερου που θα πάει σε κάθε σώμα εχει σχεση με την υδραυλική αντισταση του κυκλώματος του καθε σώματος.
Ετσι μεγαλύτερα σωματα σε φυσικες διαστάσεις , μικρες διατομές σωληνωσεων , μεγαλες αποστασεις δημιουργουν μεγαλυτερες ανιστασεις σε σχεση με μικροτερα σωματα,μεγαλυτερες διατομες σωληνωσεων , μκροτερες αποστάσεις.
Αυτο μπορει να διορθωθει με εξισοροπηση των κυκλωματων , δηλαδη με ρυθμιζομενα διακοπτακια μετρώντας το μανομετρικο σε καθε σωμα ρυθμιζουμε το ποσο του νερου που περναει σε καθε κυκλωμα ωστε σε ολα τα κυκλωματα να περναει ισης ποσοτητας νερο.

KOSTASP82
04-02-12, 19:42
ΟΚ κατανοητόν. Ευχαριστώ για την βοήθεια, συγνώμη για την ταλαιπωρία

Καμια ταλαιπωρια αν καταφερα να σε βοηθησω ειναι απλα ευχαριστηση!!!

Polios
05-02-12, 07:36
Γεια σας και καλώς σας βρήκα στην ωραία παρέα σας.
Παιδιά βοήθεια γιατί εδώ που μένω νότια Κρήτη έχω λίγες επιλογές και πολλούς άσχετους.
Σκέφτομαι να τοποθετήσω το idro 30 στο σπίτι μου 80 τμ ισόγειο σας επισυνάπτω την κάτοψη με το πως θα με βόλευε για να έχω όσο γίνετε λιγότερα σκαψίματα και καλαισθησία από τα λίγα που έχω καταλάβει διαβάζοντας επί το πλείστον το τοπικ αυτό.
Η αρχική σκέψη είναι να οδηγήσω από το τζάκι και πίσω από τα έπιπλα και πάνω από το σοβατεπί της κεντρικές σωλήνες στο πατάρι πάνω από το μπάνιο 2,20 ύψος και από εκεί μετά τρυπώντας βγαίνω εύκολα σε όλα τα σημεία
παρακαλώ αν μπορείτε να με καθοδηγήσετε βλέποντας τη κάτοψη ποια θα ήταν κατά την γνώμη σας η ποιο σωστή και βολική λύση θα ήθελα μόνο τζάκι με τα σώματα δεν έχω λέβητα και δεν θέλω ζεστά νερά έχω ηλιακό θερμοσίφωνα.

1)Τι χρειάζομαι ανοιχτό η κλειστό δοχείο διαστολής
2)Με ποιο τρόπο μονοσωλινιο , δισωλινιο η δισωλινιο περπατητο
3)Ποιο ΚΙΤ χρειάζομαι (αν κατάλαβα καλά μάλλον το 5)
4)Είδα υπάρχουν κάτι σώματα ψηλά 2 μέτρα ύψος (πανάκριβα) τα οποία θα φτάνουν σε ύψος το πατάρι θα με βόλευαν αν γίνετε να τα συνδέσω από την πάνω τους μεριά ώστε να μην φαίνονται άσχημα η σωλήνες.
5)στον ενιαίο χώρο αρκεί το τζάκι η χρειάζεται και σώμα
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Παύλος
53039

nikolaras
05-02-12, 08:19
Πολυ αναλυτικός Παύλο.
Καταρχήν να σου πω ότι το ιδρο 30 σε καλύπτει άνετα. Πιστεύω το σπίτι να έχει μια στοιχειώδη μόνωση. Τα σώματα στα δωμάτια πρέπει να υπολογιστούν οι θερμίδες που χρειάζονται.
Στο σαλόνι δεν χρειάζεσαι σώμα, στην κουζίνα θα έλεγα να βάλεις, γιατί είναι μεγάλος ο ενιαίος χώρος και για να πετύχεις ομοιόμορφη θερμοκρασία σε όλο το σπίτι.
Στην περίπτωσή σου, θα έκανα το εξής.
ΚΙΤ δεν θα αγόραζα. Θα οδηγούσα τους κεντρικούς σωλήνες από το τζάκι πάνω στο πατάρι, θα τοποθετούσα τον κυκλοφορητή στο πατάρι και θα έβαζα ένα πίνακα διανομής σωμάτων στο πατάρι και τέλος.
Στην μεριά του τζακιού, θα έβαζα απέξω κάτω από τη βεράντα ανοιχτό δοχείο διαστολής και την καμινάδα όπως την σκέφτηκες, να βγαίνει έξω με ημιγωνία 45 μοιρών, όπως έχει το σχέδιο εγκαταστάσεως του τζακιού.
8 μέτρα καμινάδα είναι υπεραρκετό για την καλή λειτουργία του.
Αργότερα, στο πατάρι θα μπορείς να βάλεις και ένα μπόιλερ ζεστού νερού χρήσης, για τις ημέρες του χειμώνα που δεν έχει ήλιο.
Τα χρήματα που θα έδινες για να αγοράσεις το ΚΙΤ επένδυσέ τα σε έναν κοντρόλερ που θα ελέγχει τον κυκλοφορητή και στον έλεγχο του αέρα της καύσης, εκεί θα πιάσουν τόπο.
Οτι απορίες έχεις εδώ είμαστε....

KOSTASP82
05-02-12, 09:28
Γεια σας και καλώς σας βρήκα στην ωραία παρέα σας.
Παιδιά βοήθεια γιατί εδώ που μένω νότια Κρήτη έχω λίγες επιλογές και πολλούς άσχετους.
Σκέφτομαι να τοποθετήσω το idro 30 στο σπίτι μου 80 τμ ισόγειο σας επισυνάπτω την κάτοψη με το πως θα με βόλευε για να έχω όσο γίνετε λιγότερα σκαψίματα και καλαισθησία από τα λίγα που έχω καταλάβει διαβάζοντας επί το πλείστον το τοπικ αυτό.
Η αρχική σκέψη είναι να οδηγήσω από το τζάκι και πίσω από τα έπιπλα και πάνω από το σοβατεπί της κεντρικές σωλήνες στο πατάρι πάνω από το μπάνιο 2,20 ύψος και από εκεί μετά τρυπώντας βγαίνω εύκολα σε όλα τα σημεία
παρακαλώ αν μπορείτε να με καθοδηγήσετε βλέποντας τη κάτοψη ποια θα ήταν κατά την γνώμη σας η ποιο σωστή και βολική λύση θα ήθελα μόνο τζάκι με τα σώματα δεν έχω λέβητα και δεν θέλω ζεστά νερά έχω ηλιακό θερμοσίφωνα.

1)Τι χρειάζομαι ανοιχτό η κλειστό δοχείο διαστολής
2)Με ποιο τρόπο μονοσωλινιο , δισωλινιο η δισωλινιο περπατητο
3)Ποιο ΚΙΤ χρειάζομαι (αν κατάλαβα καλά μάλλον το 5)
4)Είδα υπάρχουν κάτι σώματα ψηλά 2 μέτρα ύψος (πανάκριβα) τα οποία θα φτάνουν σε ύψος το πατάρι θα με βόλευαν αν γίνετε να τα συνδέσω από την πάνω τους μεριά ώστε να μην φαίνονται άσχημα η σωλήνες.
5)στον ενιαίο χώρο αρκεί το τζάκι η χρειάζεται και σώμα
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Παύλος
53039

Πες μου λιγο στο σχεδιο που γραφεις βαλε
1. διαστασεις δωματιων
2. στα ανοιγματα που δειχνεις ποια ειναι παραθυρα ποια μπαλκονοπορες
3. υψος σπιτιου
4. Πιθανη θεση μελλοντικου λεβητοστασιου
να ξεκινησουμε λιγο απ τις θερμιδες και τις θεσεις των σωματων και συνεχιζουμε

Polios
05-02-12, 10:50
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια για της γρήγορες απαντήσεις
Λοιπόν το ξανασκέφτηκα και μάλλον το περπατητο και με τα σώματα πίσω από της πόρτες στην περίπτωση μου είναι ποιο εύκολο και ποιο οικονομικό τι λέτε με όλες της επιπτώσεις αν υπάρχουν σαν κύριο πρόβλημα βλέπω ότι πίσω από την πόρτα ο χώρος που μένει είναι μόνο 10 πόντους πάχος για το σώμα είναι αρκετός?
Nikolaras ευχαριστώ για της προτάσεις, η κουζίνα και σαλόνι είναι ένα ενιαίος χώρος, τι λες για την περίπτωση του περιπατητου
KOSTASP82 Δεν υπάρχει περίπτωση η τοποθέτηση λέβητα τα σώματα τα βάζω επειδή φαίνεται εύκολη η εγκατάσταση και μια και μπαίνω στην όλη διαδικασία από την αρχή το τζάκι το βάζω ποιο πολύ για θαλπωρή εδώ δεν κάνει πολύ κρύο τώρα ζεσταινόμαστε με 3 κλιματιστικά και έχω 19 βαθμούς το σπίτι μόνο από εμπρός και πίσω κυρίως που είναι ο βοριάς είναι εκτεθειμένο από τα πλάγια υπάρχουν κτίρια
Σας επισυνάπτω το σχέδιο με διαστάσεις κ.λπ

Ευχαριστώ και πάλι
Παύλος
53050

nikolaras
05-02-12, 11:05
Δεν σε βολεύει το περπατητό. Καλύτερα δισωλήνιο στην περίπτωσή σου. Συλλέκτης στο πατάρι και σωλήνες (πλαστικές) στα σώματα.
Τα σώματα να τα βάλεις όσο πιο δυνατόν κοντά στα εξωτερικά ανοίγματα. Για να ζεστάνεις τους βορινούς κυρίως χώρους, πρέπει να γίνει υπολογισμός θερμίδων, σύμφωνα με τις απώλειες που έχεις.
Δεν αναφέρεις αν έχεις μόνωση. Ο επάνω όροφος είναι κλειστός, υπάρχει μόνωση στο ταβάνι; Στους τοίχους έχει μόνωση;

Polios
05-02-12, 11:45
Ο επάνω όροφος είναι κτισμένος δεν υπάρχει μόνωση πουθενά τώρα έχω ξύλινα κουφώματα με μονά τζάμια αλλά θα βάλω αλουμίνια με διπλά τζάμια γενικά η περιοχή και το σπίτι δεν είναι κρύο με 3 κλιματιστικά έχω άνετα 19 20 βαθμούς.
Όσο για τα σώματα έλεγα να αποφύγω την ασχήμια των σωλήνων που θα κατεβαίνουν από το πατάρι ψηλά, τα ξέρεις τα σώματα αυτού του τυπου και γίνετε να συνδεθούν από επάνω δεν ξέρω αλλα φαίνονται πανάκριβα
Ααα ένας τεχνικός που μίλησα μου είπε ότι το ανοικτό δοχείο διαστολής πρέπει να είναι 3 μέτρα ποιο ψηλά από το τζάκι

53051

KOSTASP82
05-02-12, 12:45
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια για της γρήγορες απαντήσεις
Λοιπόν το ξανασκέφτηκα και μάλλον το περπατητο και με τα σώματα πίσω από της πόρτες στην περίπτωση μου είναι ποιο εύκολο και ποιο οικονομικό τι λέτε με όλες της επιπτώσεις αν υπάρχουν σαν κύριο πρόβλημα βλέπω ότι πίσω από την πόρτα ο χώρος που μένει είναι μόνο 10 πόντους πάχος για το σώμα είναι αρκετός?
Nikolaras ευχαριστώ για της προτάσεις, η κουζίνα και σαλόνι είναι ένα ενιαίος χώρος, τι λες για την περίπτωση του περιπατητου
KOSTASP82 Δεν υπάρχει περίπτωση η τοποθέτηση λέβητα τα σώματα τα βάζω επειδή φαίνεται εύκολη η εγκατάσταση και μια και μπαίνω στην όλη διαδικασία από την αρχή το τζάκι το βάζω ποιο πολύ για θαλπωρή εδώ δεν κάνει πολύ κρύο τώρα ζεσταινόμαστε με 3 κλιματιστικά και έχω 19 βαθμούς το σπίτι μόνο από εμπρός και πίσω κυρίως που είναι ο βοριάς είναι εκτεθειμένο από τα πλάγια υπάρχουν κτίρια
Σας επισυνάπτω το σχέδιο με διαστάσεις κ.λπ

Ευχαριστώ και πάλι
Παύλος
53050

λοιπον φιλε παυλο εγω θα σου πω τι θα κανα στην θεση σου
ξεκιναω με τις θερμιδες
σαλονι=6181 θερμιδες
κουζινα=3210
χωλ=359
κρεβατοκαμαρα 1 =3575
μπανιο= 980
κρεβατοκαμαρα 2 =3210
αυτε ς ειναι οι θερμιδες που εγω θα εβαζα με συντελεστη 90
τωρα τα σωματα οσο μπορουμε τα βαζουμε παντα στους εξωτερικους τοιχους και κοντα στα ανοιγματα. βεβαια αν δεν σε βολευει απο αρχιτεκτονικης και αισθητικης πλευρας μπορεις να παρεκλινεις
σου κανω ενα προχειρο σχεδιο για το πως θα εκανα εγω τις γραμμες με χαλκοσωληνα και οτι θελεις ρωτας παλι
Αν ειχες σκοπο να βαλεις πλακακια ή αν ειχες υπογειο θα σου προτεινα αναμφιβολα τις πλαστικες με συλλεκτη κοντα στο τζακι σου
στο σχεδιο δεν εχω βαλει το ανοιχτο δοχειο μιας κι ο νικος το κατεχει το συγκεκρινο καλυτερα
με το μωβ σωμματα
κοκινο μπλε σωληνες
το στρογγυλο στο παταρι μποιλερ ΖΝΧ
πρασινο κυκλοφορητης
53053

Polios
05-02-12, 13:13
Kostasp82 σε ευχαριστώ πολύ αλλά η πρόταση σου δεν γίνεται γιατί το σπίτι δεν είναι οικοδομή είναι κατοικήσιμο θα πρέπει να το σκάψω όλο ενώ η σκέψη το να οδηγήσω της σωλήνες από το τζάκι και πίσω από τα έπιπλα και πάνω από το σοβατεπί της κεντρικές σωλήνες στο πατάρι πάνω από το μπάνιο 2,20 ύψος είναι μονόδρομος και από εκεί μετά τρυπώντας βγαίνω εύκολα σε όλα τα σημεία με αυτό τον τρόπο τελειώνω με 10 τρύπες στους τοίχους καθολου σκαψημο και με την σωλήνες να φαίνονται μόνο από την έξοδο του παταριού έως τα σώματα πρόβλημα που μπορεί να λυθεί η τοποθετώντας αυτά τα 2μετρα σε ύψος σώματα η με τον περπατητο τρόπο και βάζοντας τα σώματα πίσω από της πόρτες με της ανάλογες επιπτώσεις.
Σε ευχαριστώ και πάλι

λοιπον φιλε παυλο εγω θα σου πω τι θα κανα στην θεση σου
ξεκιναω με τις θερμιδες
σαλονι=6181 θερμιδες
κουζινα=3210
χωλ=359
κρεβατοκαμαρα 1 =3575
μπανιο= 980
κρεβατοκαμαρα 2 =3210
αυτε ς ειναι οι θερμιδες που εγω θα εβαζα με συντελεστη 90
τωρα τα σωματα οσο μπορουμε τα βαζουμε παντα στους εξωτερικους τοιχους και κοντα στα ανοιγματα. βεβαια αν δεν σε βολευει απο αρχιτεκτονικης και αισθητικης πλευρας μπορεις να παρεκλινεις
σου κανω ενα προχειρο σχεδιο για το πως θα εκανα εγω τις γραμμες με χαλκοσωληνα και οτι θελεις ρωτας παλι
Αν ειχες σκοπο να βαλεις πλακακια ή αν ειχες υπογειο θα σου προτεινα αναμφιβολα τις πλαστικες με συλλεκτη κοντα στο τζακι σου
στο σχεδιο δεν εχω βαλει το ανοιχτο δοχειο μιας κι ο νικος το κατεχει το συγκεκρινο καλυτερα
με το μωβ σωμματα
κοκινο μπλε σωληνες
το στρογγυλο στο παταρι μποιλερ ΖΝΧ
πρασινο κυκλοφορητης
53053

Darth
05-02-12, 13:26
Kostasp82 σε ευχαριστώ πολύ αλλά η πρόταση σου δεν γίνεται γιατί το σπίτι δεν είναι οικοδομή είναι κατοικήσιμο θα πρέπει να το σκάψω όλο ενώ η σκέψη το να οδηγήσω της σωλήνες από το τζάκι και πίσω από τα έπιπλα και πάνω από το σοβατεπί της κεντρικές σωλήνες στο πατάρι πάνω από το μπάνιο 2,20 ύψος είναι μονόδρομος και από εκεί μετά τρυπώντας βγαίνω εύκολα σε όλα τα σημεία με αυτό τον τρόπο τελειώνω με 10 τρύπες στους τοίχους καθολου σκαψημο και με την σωλήνες να φαίνονται μόνο από την έξοδο του παταριού έως τα σώματα πρόβλημα που μπορεί να λυθεί η τοποθετώντας αυτά τα 2μετρα σε ύψος σώματα η με τον περπατητο τρόπο και βάζοντας τα σώματα πίσω από της πόρτες με της ανάλογες επιπτώσεις.
Σε ευχαριστώ και πάλι

Δεν νομιζω ο Kostasp82 να εννοουσε να σκάψεις όλο το σπίτι, αλλά να τρέξεις δυό σωλήνες περιμετρικά του σπιτιου.

KOSTASP82
05-02-12, 13:36
Σε ευχαριστώ και πάλι

Οπως θελεις παντως οι χαλκοσωληνες εννοω να πανε πανω απ το περβαζι μεχρι την κρεβατοκαμαρα και απο την μπαλκονοπορτα και μετα να σηκωθουν πανω και να περασουν πανω απ το παταρι και να φτασεις οπου θελεις μετα.
Εχω περασει χιλιομετρα χαλκοσωληνα και οταν ο μαστορας ειναι μερακλης και κανει συμαζεμενη δουλεια τις βαφεις και στο χρωμα του τοιχου με το ιδιο το πλαστικο χρωμα και δεν φαινονται
Οπως καταλαβαινεις και παλι εγω σου ειπα τον πιο λειτουργικο τροπο και τις πιο σωστες θεσεις και μεγεθος ττων σωματων.Απο κει και περα το παιρνεις και το το διαμορφωνεις οπως θελεις.
Αν θες πηγαινε στο παταρι 2 28αρες χαλκοσωληνες οπως θες και μετα με 15αρες μοιρασε σε ολα τα σωματα οσο πιο κοντα σε βολευει.
Σου δινω και αλλες 2 συμβουλες
Αν αποφασισεις να βαλεις τα σωματα μακρια απο εξωτερικους τοιχους βαλε οσο πιο μεγαλα σωματα μπορεις μην σου φαινετε παραλογο
Υπολογισε στο παταρι να μπορεις να προσθεσει και σωματα στο σαλονι κουζινα και μην τα βαλεις τωρα αλλα να μπορεις να στο μελλον αν γουσταρεις.
Αν τελικα αποφασισεις να τα πας ολα στο παταρι θυμισου αυτο που σου λεω να πας φ 28 σωληνες για να σηκωνουν θερμιδες και μετα ολα γινονται
Επισης σωμα μεχρι 3200 θερμιδες με φ15-φ16 σωληνα
σωμα απο 3200 και πανω με φ18 και διαγωνια συνδεση
Το ανοιχτο δοχειο οσο ψηλοτερα τοσο καλυτερα
Φιλικα ολα αυτα και καλες συνδεσεις σε οτι διαλεξεις

nikolaras
05-02-12, 16:00
Ετσι και αλλιώς 28άρες θα πήγαινε στο πατάρι για να είναι εντάξει με το τζάκι.
Παύλο, τα μερεμέτια δεν τα γλιτώνεις. Κάνε σωστά την εγκατάσταση και οι σωλήνες κρύβονται με 1000 δυο τρόπους. Ειδικά αυτές στο περβάζι δεν θα φαίνονται καθόλου.
Τα κατεβάσματα βάλτα στις γωνίες και τα ντύνεις με γυψοσανίδα, στα δωμάτια κατέβασε τους σωλήνες από το πατάρι και μετά από το περβάζι κοντά στα ανοίγματα. Τα ψηλά σώματα που έδειξες, καλά είναι, αλλά πανάκριβα.....
Εσύ αποφασίζεις.
Οπως σου είπε και ο Κώστας φρόντισε να είσαι κοντά στις θερμίδες που χρειάζεται ο κάθε χώρος και αναμονή στο πατάρι για μπόιλερ, που είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα το βάλεις και αν δεν το χρειάζεσαι για ζεστό νερό, θα σου χρειαστεί σαν δοχείο αδράνειας.
Ετσι όπως είναι το σπίτι, στο σαλόνι θα έχεις πολύ περισσότερη ζέστη, αν δεν τη "διώξεις" προς τα δωμάτια με τα κατάλληλα σώματα (σε θερμίδες).

Darth
05-02-12, 16:25
Θα ήθελα και εγώ την βοήθειά σας μιας και σας έιδα καλούς στα σχέδια 53056

Το #1 είναι που θα μπει το νέο τζάκι και τα κουτάκια με την διαγράμμιση είναι τα σώματα. Πάνω απο το λουτρό υπάρχει πατάρι. Οτι απορίες στη διάθεσή σας

perigian
05-02-12, 16:25
Παιδιά καλησπέρα.
Ζητάω πληροφορίες σχετικά με την κατανάλωση που έχει η αντλία θέρμανσης. Όποιος γνωρίζει σχετικά θα το εκτιμούσα αν απαντήσει.
Επίσης διάβασα ότι ο φίλος billdj έχει αντλία ισχύος 11κw. Bill χρειάζομαι πρακτικές πληροφορίες, αν μπορείς να βοηθήσεις...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nikolaras
05-02-12, 16:29

Το #1 είναι που θα μπει το νέο τζάκι και τα κουτάκια με την διαγράμμιση είναι τα σώματα. Πάνω απο το λουτρό υπάρχει πατάρι. Οτι απορίες στη διάθεσή σας
o λέβητας που είναι; Τα σώματα φαντάζομαι υπάρχουν ήδη....

nikolaras
05-02-12, 16:34
Παιδιά καλησπέρα.
Ζητάω πληροφορίες σχετικά με την κατανάλωση που έχει η αντλία θέρμανσης. Όποιος γνωρίζει σχετικά θα το εκτιμούσα αν απαντήσει.
Επίσης διάβασα ότι ο φίλος billdj έχει αντλία ισχύος 11κw. Bill χρειάζομαι πρακτικές πληροφορίες, αν μπορείς να βοηθήσεις...
Πραγματικά είναι ένα θέμα της εποχής μας.
Το 2000 που έφτιαξα το σπίτι με ενδοδαπέδια, ούτε σκέψη για αντλία, καθώς το πετρέλαιο ήταν τζάμπα.
Εχω την εντύπωση, ότι για θερμαντικά σώματα δεν συμφέρει αυτή η λύση. Για ενδοδαπέδια είναι κορυφή, επίσης πρέπει να συμφέρει και για fan coil.
Εν πάσι περιπτώσει όποιος γνωρίζει περισσότερα ας καταθέσει, είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει πολλούς.

Darth
05-02-12, 16:35
Το διαμέρισμα είναι απο πολυκατοικία, κάτι που θέλω να απομονώσω απο την κεντρική θέρμανση. Τα σώματα ναι υπάρχουν αν και θα γίνουν αλλαγές.

nikolaras
05-02-12, 16:42
Το διαμέρισμα είναι απο πολυκατοικία, κάτι που θέλω να απομονώσω απο την κεντρική θέρμανση. Τα σώματα ναι υπάρχουν αν και θα γίνουν αλλαγές.
Υπάρχει κάπου συλλέκτης, μπόιλερ εχεις; Τα σώματα τα σχεδίασες, οι γραμμές πού πάνε; Θέλεις να κάνεις την εγκατάσταση από την αρχή;

Darth
05-02-12, 16:53
Υπάρχει κάπου συλλέκτης, μπόιλερ εχεις; Τα σώματα τα σχεδίασες, οι γραμμές πού πάνε; Θέλεις να κάνεις την εγκατάσταση από την αρχή;

ναι η γραμμή θα γίνει απο την αρχή, απλώς εκεί που βρίσκονται δύο σώματα ή και τρία μαζί θα μπορούσα να εκμεταλευτώ τους κατακόρυφους δύο σωλήνες για να τα θερμάνω (στο σχέδιο συμβολίζονται με το σύμβολο 8). Μποιλερ και συλλέκτη δεν έχω.

nikolaras
05-02-12, 17:03
@Darth , το σχέδιο εσύ το έκανες για τη θέση των σωμάτων ή έγινε μελέτη από κάποιον ειδικό; Οι κατακόρυφοι σωλήνες υπάρχουν;
Να το δει ο Κώστας πρώτα, που είναι αρκετά έμπειρος στον σχεδιασμό και οι λεπτομέρειες θα συζητηθούν αναλυτικά.
Εχεις κάπου θερμοσίφωνα για να αντικατασταθεί με μπόιλερ, επειδή θα προϋπάρχουν οι σωληνώσεις νερού χρήσης, ή θα τοποθετηθεί κάπου αλλού π.χ. στο πατάρι.

KOSTASP82
05-02-12, 17:08
@Darth , το σχέδιο εσύ το έκανες για τη θέση των σωμάτων ή έγινε μελέτη από κάποιον ειδικό; Οι κατακόρυφοι σωλήνες υπάρχουν;
Να το δει ο Κώστας πρώτα, που είναι αρκετά έμπειρος στον σχεδιασμό και οι λεπτομέρειες θα συζητηθούν αναλυτικά.
Εχεις κάπου θερμοσίφωνα για να αντικατασταθεί με μπόιλερ, επειδή θα προϋπάρχουν οι σωληνώσεις νερού χρήσης, ή θα τοποθετηθεί κάπου αλλού π.χ. στο πατάρι.

ΕΧΩ ΤΑ ΜΩΡΑ ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!!!!!

Darth
05-02-12, 17:11
@darth , το σχέδιο εσύ το έκανες για τη θέση των σωμάτων ή έγινε μελέτη από κάποιον ειδικό; Οι κατακόρυφοι σωλήνες υπάρχουν;

Τα σώματα είναι στη θέση που τα είχαν βάλει απο το 1970, απλώς τα ζωγράφισα πρόχειρα γιατί δεν είχα κάτοψη με τα σώματα. Θερμοσίφωνα τον έχω στο πατάρι στο λουτρο και επίσης έχω και ηλιακό στην ταράτσα. Το τζάκι θα το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για να ζεστάνω τα καλοριφερ και για τίποτε άλλο. Όσον αφορά το νερό χρήσης υπάρχει συλλέκτης στο wc. Και βέβαια υπάρχουν κατακόρυφοι σωλήνες αφου προυπήρχε εγκατασταση με κεντρική θερμανση.

nikolaras
05-02-12, 17:39
Το τζάκι θα το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για να ζεστάνω τα καλοριφερ και για τίποτε άλλο.
Ωρες - ώρες δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας. Σας πειράζει να έχετε δωρεάν ζεστό νερό όλη τη μέρα ,όλη τη διάρκεια του χειμώνα; Εγώ προσωπικά τον ηλιακό τον κλείνω το Σεπτέμβριο και τον ανοίγω τον Μάιο, βέβαια άλλη περιοχή εδώ που μένω. Δεν ξοδεύω φράγκο για ζεστό νερό, χώρια που κάνω οικονομία στο πλυντήριο ρούχων (διπλή παροχή νερού). Ρεύμα για ζεστό νερό απλά δεν υπάρχει, ούτε πετρέλαιο.

Darth
05-02-12, 17:54
Ωρες - ώρες δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας. Σας πειράζει να έχετε δωρεάν ζεστό νερό όλη τη μέρα ,όλη τη διάρκεια του χειμώνα; Εγώ προσωπικά τον ηλιακό τον κλείνω το Σεπτέμβριο και τον ανοίγω τον Μάιο, βέβαια άλλη περιοχή εδώ που μένω. Δεν ξοδεύω φράγκο για ζεστό νερό, χώρια που κάνω οικονομία στο πλυντήριο ρούχων (διπλή παροχή νερού). Ρεύμα για ζεστό νερό απλά δεν υπάρχει, ούτε πετρέλαιο.

Στην τελική να αφήσω καμια αναμονή. Αλλα και εγώ θερμοσίφωνα να ανάψω το πολύ 5 φορες το χρόνο, ο ηλιακός με έχει σώσει.

nikolaras
05-02-12, 18:01
@cosmic που χάθηκες; Τι νέα με τον εναλλάκτη;

Polios
05-02-12, 20:21
Σίγουρα οι τρόποι που προτείνεται είναι και η σωστοί, εγώ δεν μπορώ να τους κάνω δεν θέλω να μπω σε μεγάλη διαδικασία για τον απλό λόγο ότι εδώ ο χειμώνας είναι ουσιαστικά δυο μήνες και η θερμοκρασίες γενικά δεν είναι χαμηλές πχ τώρα έξω έχει 15 οκ είναι νοτιάς νομίζω θα καταλήξω στο περπατητο η δισωληνιο που λεει ο nikolaras με 3 σώματα πίσω από της πόρτες νομίζω οι απώλειες δεν θα είναι αντάξιες της φασαρίας, δείτε το σχέδιο θα το φτιάξω με 8 τρύπες στους τοίχους και δεν θα φαίνεται και τίποτα και με πολύ μικρότερο κόστος άσε που μπορεί να το κάνω και μόνος μου οι απορίες μου είναι
Ποιες είναι οι 3 διατομές τον σωλήνων από τζάκι έως το 1 σώμα από 1 –2 και από 2-3 αν έχω καταλάβει καλά θα συνδεθούν σε σειρά και η διατομές θα μειώνονται προοδευτικά από το πρώτο έως το τελευταίο σωστά
Τελευταίο στη σειρά να βάλω το μπάνιο που είναι και το ποιο μικρό σωστά?
Τελικά ποιο τζάκι idro 30 χρειάζομαι με ανοικτό η με κλειστό δοχείο διαστολής
Πόσες θερμίδες να είναι το κάθε σώμα λαμβάνοντας και υπόψη ότι θα τοποθετηθούν μακριά από εξωτερικούς τοίχους
Χρειάζομαι κιτ
Προσέξτε με το περπατητο σύστημα με ανοικτό δοχείο αντί κλειστού και χωρίς κιτ το κόστος θα πέσει πάνω από 1000 ευρω πολλά χρήματα
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον

Polios
05-02-12, 20:25
Στο προηγούμενο ποστ ξέχασα να επισυνάψω το σχέδιο53059

cosmic
05-02-12, 20:38
@cosmic που χάθηκες; Τι νέα με τον εναλλάκτη;

Αστα Νικο, χτες καταφερα τελικα και αλλαξα τα 2 απο τα 3 σωματα με τριστηλα και ηδη ειδα την διαφορα που φανταζομουν οτι θα ειχα.Παντως πολυ βαρια τα τριστηλα, ειμαι και μονος και καταλαβαινεις τι επαθα...

Με τον εναλλακτη ολα καλα, οι εντυπωσεις παραμενουν αψογες. εχω κλεισει κατα λιγο και το κλαπε και πλεον βλεπω και υψηλοτερη θερμοκρασια απο του λεβητα κατα 2-3 βαθμους. Να περασει και η εβδομαδα που ερχεται με χιονια και μετα θα το ανοιξω να τσεκαρω για τις επικαθησεις.
Μια λεπτομερια που θα αλλαζα αν τον ξανακανα θα ηταν να βαλω λεπτοτερα μεταλλα ετσι ωστε να μονωσω και να βαλω πολυ λεπτη λαμαρινα εξωτερικα. Μιλαμε δεν αγγιζετε με χερι! δουλευει σαν καλοριφερ.

Polios
05-02-12, 20:44
Δεν σε βολεύει το περπατητό. Καλύτερα δισωλήνιο στην περίπτωσή σου. Συλλέκτης στο πατάρι και σωλήνες (πλαστικές) στα σώματα.
Τα σώματα να τα βάλεις όσο πιο δυνατόν κοντά στα εξωτερικά ανοίγματα. Για να ζεστάνεις τους βορινούς κυρίως χώρους, πρέπει να γίνει υπολογισμός θερμίδων, σύμφωνα με τις απώλειες που έχεις.
Δεν αναφέρεις αν έχεις μόνωση. Ο επάνω όροφος είναι κλειστός, υπάρχει μόνωση στο ταβάνι; Στους τοίχους έχει μόνωση;

Nikolaras το δισωληνιο που λες είναι έτσι 53060

KOSTASP82
05-02-12, 22:39

καταρχην μπραβο σου πολυ ωραιο και ευρυχωρο το σπιτι σου
Τωρα αφου θα ξεκινησεις καινουργια εγκατασταση και δεν θα αλλαξεις δαπεδα εγω σαν μαστορας θα ξεκινουσα απο την εστια σου με 2 γραμμες
1. απο κατω οπως βλεπω το σχεδιο σου προς κουζινα - κοιτων 1 -κοιτων 2 κοιτων 3
2 καθιστικο - σαλονι - γραφειο
και απο την 2 γραμμη θα εφευγα με ταφ απο την κουζινα και μετα πανω απο τα ντουλαπια προς χωλ και μπανια για τα σωματα που δειχνεις εκει και ενα μποιλερ τουλαχιστον 80 λιτρων
Ολα αυτα μην εχοντας δει ποτε τον χωρο κατι πολυ σημαντικο
Αν τα σωματα σε καλυπταν με το πετρελαιο τοτε η θεση τους ειναι πολυ καλη
απο κει και περα αν σκασεις τοσο πολυ κλεισε και κανενα στο καθιστικο σου μετα και εισαι κομπλε
Τωρα οσον αφορα κυκλοφορητες ασφαλιστικα και λοιπα τα βαζεις στο χωρο του τζακιου και ειτε αφηνεις μια πορτουλα απ εξω απ οτι βλεπω εχεις μπαλκνι εκει ή τα βγαζεις απ εξω και κανεις ενα χτιστο κατασκευασμα, θα προτιμουσα το πρωτο

fouskmech
05-02-12, 22:50
Καλησπέρα.

Εγώ χτίζω σπίτι στην Κρήτη. Μαιζονέτα, 190 τμ. με ενδοδαπέδια και Α/Θ. Μόλις έχω νεότερα από το σύστημα, θα σας δώσω λεπτομέρειες. Η ΟΑ έχει βγει με ΚΕΝΑΚ, οπότε θα σας δώσω και στοιχεία απωλειών. Αυτήτη στιγμή είμαι στα στηθαία, και αμέσως μετά θα ρίξω το πρώτο υπόστρωμα για την κάλυψη υδραυλικού/ηλεκτρολόγου. Μετά μπάινουν κατωκάσια και ξεκινάει η ενδοδαπέδια.

Απο εδώ βέβαια είναι και τα πολλά χρήματα αλλα ελπίζουμε....

KOSTASP82
05-02-12, 22:56
Πραγματικά είναι ένα θέμα της εποχής μας.
Το 2000 που έφτιαξα το σπίτι με ενδοδαπέδια, ούτε σκέψη για αντλία, καθώς το πετρέλαιο ήταν τζάμπα.
Εχω την εντύπωση, ότι για θερμαντικά σώματα δεν συμφέρει αυτή η λύση. Για ενδοδαπέδια είναι κορυφή, επίσης πρέπει να συμφέρει και για fan coil.
Εν πάσι περιπτώσει όποιος γνωρίζει περισσότερα ας καταθέσει, είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει πολλούς.

Αντλια θερμοτητας σε συνδιασμο με ηλιακα κατοπτρα και δοχειο αδρανειας φυσικα με ενδοδαπεδια ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις σε ενα καινουργιο σπιτι που δεν προυπαρχει οποιαδηποτε εγκατασταση-επενδυση θερμανσης. Εχει ενα κοστος περιπου στο 20000 με 25000€ για 120αρι σπιτι αλλα στην συγκεκριμενη περιοδο αξιζει τα λεφτα της για καινουργιο σπιτι ή για σπιτι που προυπαρχει τουλαχιστον η ενδοδαπεδεια....... ακομα χτυπαω το κεφαλι μου που δεν την εκανα το 2009 που εκανα το σπιτι καθως και για αλλα καινουργια πραγματα που εβγαιναν τοτε λεγοντασ "ελα μωρε τωρα εδοδαπεδειες και μλκιες" κι ομως στα θεματα θερμανσης καλο ειναι να ακουμε καποιους απαραβατους κανονες που εχουνε θεσπισει οι κ@λ$γερμαναραδες οι οποιοι οπως και να το κανουμε το κατεχουν το αντικειμενο.

fouskmech
05-02-12, 23:33
Κοίτα, και εγω δε λυπήθηκα κάποια πράγματα, όπως στη μόνωση ας πούμε: Εξωτερική μόνωση, εξηλασμένη 6cm FIBRAN, στέγη και ταράτσα 8cm, κουφώματα με θερμοδιακοπή Alumil 11500, low-e υαλοπίνακες μαλακής επίστρωσης. Θα βάλω λοιπόν ενδοδαπέδια με Α/Θ, δοχείο αδρανείας, και φυσικά ηλιακό.

Απλά δεν έχω καταλήξει στο πως θα έχω ζεστό νερό τις συννεφιασμένες μέρες αφού η Α/Θ δε θα είναι υψηλών θερμοκρασιών.

Σκεφτόμουν και εγώ να κάνω υποβοήθηση της ενδοδαπέδιας με ηλιακούς συλλέκτες, αλλά φοβάμαι μήπως είναι υπερβολικό το κόστος.

Επίσης σκεφτόμουν και το τζάκι καλοριφέρ, αλλά διστάζω στο να το "μπλέξω" με την ενδοδαπέδια (χρειάζεται μια τρίοδη και σύνδεση στο δοχείο αδρανείας)?
Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής: Αν μια ηλιόλουστη μέρα το δοχείο αδρανείας είναι ζεστό, και ανάψω και το τζάκι καλοριφέρ, όταν ζεσταθούνε τα νερα και γυρίσουνε μέσα στο ζεστό δοχείο αδρανείας, λογικά δε θα παγώσουν αφού στο δοχέιο θα υπάρχει ήδη ζεστό νερό. Τι θα γίνει τότε η θερμότητα του νερού του τζακιού? Που θα εκτονωθεί?

Komori
06-02-12, 09:35
Σε συνεχεια της προσπαθειας μου να δω αν χαλασε η βαλβιδα θερμικης εκεννωσης δειτε τα αποτελεσματα:
Εβαλα ενα θερμομετρο διπλα ακριβως στον αισθητηρα της βαλβιδας και οντως η θερμοκρασια ανεβαινει στους 95 βαθμους.
Ειναι δυνατον ο λεβητας να εχει ανομοιομορφη κατανομη θερμοκρασιας?Ο αισθητηρας της βαλβιδας εχει 95 και ο αισθητηρας στην προσαγωγη μου δειχνει 60-65 βαθμους.Δεν μπορω με τιποτα να ανεβασω 70 και 80 βαθμους.Αρα συμπεραινω και λεω:
1)ή εχει χαλασει ο αισθητηρας θερμοκρασιας οπου ρυθμιζει τους κυκλοφορητες (πηρα και το βουτηξα σε βραστο νερο και αμεσως πηγε 95 βαθμους)
2)ή εχει βουλωσει ο εναλλακτης (Ειχε κατι φιλτρα τα οποια και τα εβγαλα)
Απο την αλλη λεω εχει πιασει πισσα και δεν μπορει να ανεβασει θερμοκρασια.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΟΜΩΣ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ?
Οταν πειραζω τις παραμετρους απο τον πινακα ελεγχου για τους κυκλοφορητες και τους δινω να ξεκινουν π.χ. στους 70 και 80 βαθμους τοτε ο αισθητηρας δειχνει τοσο.
Εχω καταληξει στο οτι εχει χαλασει ο αισθητηρας του πινακα.
Μια γνωμη - συμβουλη θα ηταν ευπροσδεκτη.
Παρακατω βαζω μερικες φωτο για ολα τα προαναφερθεντα.
Ευχαριστω

Techsprt
06-02-12, 11:16
Ειναι δυνατον ο λεβητας να εχει ανομοιομορφη κατανομη θερμοκρασιας?

Ευχαριστω

Είναι πολύ φυσιολογικό εαν δεν έχει υπολογιστεί απο τον κατασκευαστή σωστά η κυκλοφορία των νερών μέσα στον ίδιο τον λέβητα,ώστε να απορροφάται το 100% του ζεστού νερού , έτσι σε κάποια σημεία έχουμε μεγάλη στασιμότητα και υπερθερμάνσεις.

Komori
06-02-12, 11:48
Είναι πολύ φυσιολογικό εαν δεν έχει υπολογιστεί απο τον κατασκευαστή σωστά η κυκλοφορία των νερών μέσα στον ίδιο τον λέβητα,ώστε να απορροφάται το 100% του ζεστού νερού , έτσι σε κάποια σημεία έχουμε μεγάλη στασιμότητα και υπερθερμάνσεις.
Δεν θελω να το πιστεψω γιατι το τζακι πιστευω ειναι αξιολογο και απο σοβαρη εταιρια.Στην αρχη η βαλβιδα μου ανοιξε στους 95 βαθμους και ο αισθητηρας εδειχνε 95.Μενει να μετρησω την θερμοκρασια στην προσαγωγη με ενα θερμομετρο ενος φιλου με υπερυθρες.
Τωρα γιατι δεν μπορει να ανεβασει θερμοκρασια ενας λογος ειναι η πισσα φανταζομαι.Αλλος λογος ειναι οτι κανει κρυο εξω ή ασχετο ειναι?
Υπαρχει περιπτωση να βουλωσε ο εναλλακτης?
Αλλη μια φωτο απο το κιτ.

Darth
06-02-12, 12:01
καταρχην μπραβο σου πολυ ωραιο και ευρυχωρο το σπιτι σου
Τωρα αφου θα ξεκινησεις καινουργια εγκατασταση και δεν θα αλλαξεις δαπεδα εγω σαν μαστορας θα ξεκινουσα απο την εστια σου με 2 γραμμες
1. απο κατω οπως βλεπω το σχεδιο σου προς κουζινα - κοιτων 1 -κοιτων 2 κοιτων 3
2 καθιστικο - σαλονι - γραφειο
και απο την 2 γραμμη

εννοείς απο την 1 γραμμή???

θα εφευγα με ταφ απο την κουζινα και μετα πανω απο τα ντουλαπια προς χωλ και μπανια για τα σωματα που δειχνεις εκει και ενα μποιλερ τουλαχιστον 80 λιτρων

Σκεφτόμουν αντι για ταφ να συνεχίσω απο την κουζίνα μπαινω στο κοιτων 1 παταρι και μετα WC - λουτρό( και απο κει παταρι λουτρό) - κοιτων 3 - κοιτων 2

Ολα αυτα μην εχοντας δει ποτε τον χωρο κατι πολυ σημαντικο
Αν τα σωματα σε καλυπταν με το πετρελαιο τοτε η θεση τους ειναι πολυ καλη
απο κει και περα αν σκασεις τοσο πολυ κλεισε και κανενα στο καθιστικο σου μετα και εισαι κομπλε

έχω σκοπό να ακυρώσω το σώμα στο καθιστικό

Τωρα οσον αφορα κυκλοφορητες ασφαλιστικα και λοιπα τα βαζεις στο χωρο του τζακιου και ειτε αφηνεις μια πορτουλα απ εξω απ οτι βλεπω εχεις μπαλκνι εκει ή τα βγαζεις απ εξω και κανεις ενα χτιστο κατασκευασμα, θα προτιμουσα το πρωτο

Σε ευχαριστώ Κώστα για την απάντησή σου

Ποιες πρέπει να είναι διατομές των χαλκοσωλήνων που θα ξεκινάνε απο την εστία?
Και ποιές οι διατομές για το πιο απομακρυσμένο σώμα (σημ. στο κοιτων 3 θα έχει σώμα 2000Kcal είναι και το πιο απομακρυσμένο)

nikolaras
06-02-12, 12:48
nikolaras το δισωληνιο που λες είναι έτσι 53060

nαί, ο πιό εύκολος απλός λειτουργικότατος και φθηνός τρόπος. Ανοιχτό δοχείο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα παλιό θερμοσίφωνα.

KOSTASP82
06-02-12, 16:04
εννοείς απο την 1 γραμμή???

Σκεφτόμουν αντι για ταφ να συνεχίσω απο την κουζίνα μπαινω στο κοιτων 1 παταρι και μετα WC - λουτρό( και απο κει παταρι λουτρό) - κοιτων 3 - κοιτων 2

έχω σκοπό να ακυρώσω το σώμα στο καθιστικό

Σε ευχαριστώ Κώστα για την απάντησή σου

Ποιες πρέπει να είναι διατομές των χαλκοσωλήνων που θα ξεκινάνε απο την εστία?
Και ποιές οι διατομές για το πιο απομακρυσμένο σώμα (σημ. στο κοιτων 3 θα έχει σώμα 2000Kcal είναι και το πιο απομακρυσμένο)

Αν θες κανε ενα κοπο και γραψε πανω στα δωματια τις διαστασεις τους και τις θερμιδες που ειχες με το πετρελαιο.
Αφου δεν θελεις να ακολουθησεις τον τροπο που σου ειπα ο οποιος ειναι ο πιο λειτουργικος αλλα και ο πιο φθηνος (σκεψου οτι η φ 28 που θες να περπατησεις ως τα μπανια σου κανει 20 € η τριμετρη δηλαδη 14 € το μετρο της διπλης διαδρομης....) προς το παρων μπορω μονο να σου πω τις διατομες με τις αντοχες:
φ15= 3200-3500 kcal/h
φ18=6500-7000 kcal/h
φ22=10500-11500 kcal/h
φ28=24000-26000kcal/h

Darth
06-02-12, 17:07
Κώστα αυτές είναι οι διαστάσεις και οι θερμίδες σε κάθε σώμα όπως είναι τώρα. Όταν θα ξεκινήσω τις εργασίες θα μεταφέρω κάποια σώματα γιατί οι θερμίδες τους δεν είναι σωστές στα αντιστοιχα δωμάτια.

Σαλόνι 98,28 m3 1910kcal+1500kcal
Καθιστικό 52,8 m3 2170kcal
Κουζίνα 49,68 m3 1000kcal
Κοιτων 1 38,88 m3 1020kcal
Κοιτων 2 46,08 m3 2400kcal
Κοιτων 3 38,7 m3 1150kcal
Λουτρό 15.6 m3 530kcal
WC 6.12 m3 440kcal
Χωλ 30 m3 1150kcal
Γραφειο 34,56 m3 890kcal

Ο δικός σου τρόπος αν κατάλαβα καλά είναι να περάσω περιμετρικά απο έξω απο το σπίτι για να δώσω στα υπνοδωμάτια, ενώ με τον δικό μου συνεχίζω την προέκταση απο το πατάρι του λουτρου μέχρι το κοιτων 3 χωρίς να χρειαστώ να βγω έξω και να έχω απώλειες.

KOSTASP82
06-02-12, 17:45
Κώστα αυτές είναι οι διαστάσεις και οι θερμίδες σε κάθε σώμα όπως είναι τώρα. Όταν θα ξεκινήσω τις εργασίες θα μεταφέρω κάποια σώματα γιατί οι θερμίδες τους δεν είναι σωστές στα αντιστοιχα δωμάτια.
εγω θα βαζα
Σαλόνι 98,28 m3 1910kcal+1500kcal 98,28*90=8845
Καθιστικό 52,8 m3 2170kcal 52,8*90=4752
Κουζίνα 49,68 m3 1000kcal 49,68*90=4471
Κοιτων 1 38,88 m3 1020kcal 38,88*90=3499
Κοιτων 2 46,08 m3 2400kcal 46,08*90=4147
Κοιτων 3 38,7 m3 1150kcal 38,7*90=3483
Λουτρό 15.6 m3 530kcal 15,6*90=1404
WC 6.12 m3 440kcal 6,12*90=550
Χωλ 30 m3 1150kcal 30*90=2700
Γραφειο 34,56 m3 890kcal 34.56*90=3110

Ο δικός σου τρόπος αν κατάλαβα καλά είναι να περάσω περιμετρικά απο έξω απο το σπίτι για να δώσω στα υπνοδωμάτια, ενώ με τον δικό μου συνεχίζω την προέκταση απο το πατάρι του λουτρου μέχρι το κοιτων 3 χωρίς να χρειαστώ να βγω έξω και να έχω απώλειες.

Οχι εννοω να γινει εγκατασταση απ την αρχη ξεκινωντας απο την εστια του τζακιου σου εσωτερικα στο υψος του περβαζιου και ανεβεναινοντας οπου υπαρχει εμποδιο οπως μπαλκονοπορτες πορτες ή ντουλαπια κουζινας.
Ετσι γινονται ολες οι εγκαταστασεις με εξωτερικες σωληνες και η διαδρομη που ακολουθησα πριν ειναι η πιο λειτουργικη και φθηνη. Αν βαψεις στο χρωμα του τοιχου και τις σωληνες δεν φαινονται και τοσο οσο φανταζεσαι
Αν σου φαινονται οι θερμιδες υπερβολικες τι να σου πω αν δεν θελεις να κανεις οικονομια εσυ διαλεγεις
Αυτες ειναι το σωστο να μπουν για γρηγορη αυξηση και ευκολη συντηρηση της θερμοκρασιας σου
Εγω εχω 120 τετραγωνικα σπιτι και εχω συνολικα σωματα 27000 θερμιδες περιπου και ενα μποιλερ 160 λιτρων για ζεστα νερα
Εσυ εχεις 14160 θερμιδες συνολικα εγω εχω τοσες στο σαλονι μου 59 τετραγωνικα ενω το σπιτι σου εχει απαιτησεις συνολικα 36961

Techsprt
06-02-12, 17:54
Δεν θελω να το πιστεψω γιατι το τζακι πιστευω ειναι αξιολογο και απο σοβαρη εταιρια.Στην αρχη η βαλβιδα μου ανοιξε στους 95 βαθμους και ο αισθητηρας εδειχνε 95.Μενει να μετρησω την θερμοκρασια στην προσαγωγη με ενα θερμομετρο ενος φιλου με υπερυθρες.
Τωρα γιατι δεν μπορει να ανεβασει θερμοκρασια ενας λογος ειναι η πισσα φανταζομαι.Αλλος λογος ειναι οτι κανει κρυο εξω ή ασχετο ειναι?
Υπαρχει περιπτωση να βουλωσε ο εναλλακτης?
Αλλη μια φωτο απο το κιτ.

Τον εναλλάκτη με ποιά χρήση τον έχεις ?

KOSTASP82
06-02-12, 18:10
Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα καποιους που πανε σ ενα σπιτι και βαζουν απο ενα σωματακι σε καθε χωρο και λενε οτι ειναι ενταξει.....
Ναι αν εξω εχει 15 και γω θελω 20 σιγουρα θα τα καταφερει καιγοντας σχετικα λιγο καυσιμοΤι
θα γινει αν η θερμοκρασια εξω πεσει στους 0 ή στους -5?????? Ξερω θα πηγαινεται κοντα στο καλοριφερ για να ζεσταθειτε....... και θα λετε :μα καλα ποτε τελειωσε το πετρελαιο?????
Φιλε μου darth και οσοι εδω θελετε να το ακουσετε στους 0 και στους - θελουμε ενα ζεστο σπιτι με οσο το δυνατον λιγοτερα καυσιμα ειτε ειναι ξυλα ειτε ειναι πετρελαιο.
Για παραδειγμα σας δινω το εξης:
εστω οτι ξυπναω μια μερα και παω στην δουλεια μου και γυρναω το μεσημερι στο σπιτι και τρωω μια φετουλα ψωμι και μια αλλη μερα τρωω ενα πληρες γευμα με σαλατα χωριατικη φετα που μ αρεσει και λιγο τουρσι λαχανο. Πειτε μου σας παρακαλω σε ποια απο τις δυο περιπτωσεις θα πεινασω πιο γρηγορα?
Το ιδιο συμβαινει και με το σπιτι . Αν του δωσεις σε μια ωρα τις θερμιδες που θελει για να χορτασει θα αργησει να σου ζητησει κιολας....
Περισυ με το πετρελαιο ποτε δεν ειδα τον καυστηρα μου να δουλευει ακαταπαυστα οπως καποιοι αλλοι ακομα κι οταν εξω ειχε -8 ξερετε γιατι?

Darth
06-02-12, 18:21
Ωραία τα λες και γω μαζί σου, αλλά ποιο τζάκι καλοριφερ δίνει 37000Kcal στο νερό? Και γιατί το πολλαπλασιάζεις με το 90, εδώ στην Αθήνα από ότι ξέρω το πολλαπλασιάζουν με το 40 εκτός απο κανα βορινό δωμάτιο που είναι επι 50.

nikolaras
06-02-12, 19:44
Ωραία τα λες και γω μαζί σου, αλλά ποιο τζάκι καλοριφερ δίνει 37000Kcal στο νερό? Και γιατί το πολλαπλασιάζεις με το 90, εδώ στην Αθήνα από ότι ξέρω το πολλαπλασιάζουν με το 40 εκτός απο κανα βορινό δωμάτιο που είναι επι 50.
Μη συγκρίνεις με αυτό τον τρόπο το τζάκι με το λέβητα.
Ο λέβητας σταματάει όταν πιάσει μια προκαθορσμένη θερμοκρασία και ξεκινάει πάλι μετά από λίγο.
Το τζάκι δουλεύει συνέχεια, υπερκαλύπτει δηλ τον λέβητα αλλά με ορισμένες προυποθέσεις (ξερά ξύλα, καλός θερμαστής).
Επίσης το ίδιο το τζάκι είναι μια πολύ αποδοτική πηγή θέρμανσης μέσα στο χώρο που βρίσκεται.

KOSTASP82
06-02-12, 20:12

37000 θερμιδες ειπα οτι χρειαζεσαι στο σπιτι σου και οχι στο νερο ...
Απ οσο καταλαβα μιας και δεν νομιζω να το ειπες το σπιτι σου πρεπει να ειναι γυρω στα 160 τετραγωνικα
Αφου ξερεις με τι το πολλαπλασιαζετε εκει στην αθηνα λοιπον δεν μου πεφτει λογος
Εδω που ειμαι εγω το βαζουμε με 90 και εχουμε το κεφαλι μας ησυχο για σπιτια με μετρια μονωση και κουφωματα
Εγω σου ειπα πως θα γινοταν λειτουργικη η εγκατασταση σου με σκοπο παντα την εξοικονομιση καυσιμου, αυτο θεωρω εγω πετυχημενη εγκατασταση και οχι ενα απλα ζεστο σπιτι που ο καυστηρας του θα δουλευει ακαταπαυστα ή θα πρεπι να τροφοδοτει το τζακι του συνεχεια με ξυλα.... γι αυτο γεννηθηκαν αλλωστε και τα δοχεια αδρανειας.
δες προηγουμενα ποστ ενος φιλου που δεν θυμαμαι τ ονομα του αναγκαστηκε ν αλλαξει τα σωματα του γιατι το σπιτι του δεν ανεβαζε πανω απο 20 βαθμους
Τωρα αν εσυ θελεις να κανεις μια επενδυση με την λογικη του ελα μωρε τωρα και με το πετρελαιο με ζεστενε τωρα γιατι να μην ζεσταινει και δεν θελεις να κανεις εξοικονομηση στα καυσιμα σου εσυ διαλεγεις

KOSTASP82
06-02-12, 20:18
επισης θελω να προσθεσω οτι οσο πιο πολυ κρυο εχει εξω τοσο πιο πολυ ζεστη θελεις να εχεις στο σπιτι σου
Βεβαια ειναι και στο ανθρωπο, εγω παντως οταν εχει εξω 10 βαθμους και οι 17-18 στο σπιτι μου κανουν και δεν κρυωνω οταν ομως εχει 0 θελω σιγουρα 20 και οταν πιανουν τα -5 -10 τον γεναρη θελω και το 22 και παραπανω
Ολα ειναι σχετικα

νικολας113
07-02-12, 00:14
καλησπερα σε ολους.
νεος κι εγω στην παρεα και λιγακι!!! ασχετος, λογω πετρελαιου ψαχνω κατι οικονομικο και αποδοτικο για θερμανση. μενω σε 85τμ διαμερισμεσμα (ρετιρε) στον κορυδαλλο με σχετικα καλη μονωση. απο οτι εχει πει και ο nikolaras το idro30 με καλυπτει απολυτα. επειδη ομως το idro50 εχει μεγαλυτερη εστια λεω να παω προς τα εκει.θελω και ζεστο νερο. κατα τη γνωμη σας ειναι προτιμοτερο να χρησιμοποιησω καποιο ειδικο κιτ? να συνδυασω το τζακι με το λεβητα πετρελαιου η να απεξαρτηθω τελειως? γνωριζει καποιος την καταναλωση του σε ξυλα? αυτο με το δοχειο αδρανειας μπορω να το κανω?

Komori
07-02-12, 09:32
Τον εναλλάκτη με ποιά χρήση τον έχεις ?
Το κιτ το πηρα με το σκεπτικο οτι ξεχωριζω τα δυο κυκλωματα (τζακιου και πετρελαιου) διαφορετικες πιεσεις γιατι ειμαι στον 3ο οροφο.
Εκ των υστερων διαπιστωσα οτι το συγκεκριμενο κιτ χρησιμοποιειται κυριως οταν εχεις τζακι με ανοιχτο δοχειο διαστολης για τους ευνοητους λογους.Το δικο μου ειναι ομως με κλειστο δοχειο διαστολης.
Οποτε ο εναλλακτης στη δικια μου περιπτωση λειτουργει σαν μια μπαταρια.Γεμιζει απο το τζακι και ξεφορτωνει απο τα καλοριφερ.
Πανω απο 68 βαθμους δεν ανεβαζει με τιποτα.Αν εχει χαλασει ο αισθητηρας , θελει αλλαγη μονο το καλωδιο ή και το κυαθιο?
Ευχαριστω

Techsprt
07-02-12, 11:34
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι τον χρειάζεσαι τότε , εκτός αν τον έχεις για ζεστό νερό ... μια τρίοδη στην προσαγωγή χειροκίνητη σου αρκεί.

Ρίξε μια ματιά εδω στο ΚΙΤ 1

http://www.edilkamin.com/ita/doc/menu.swf

Komori
07-02-12, 11:54
Δηλαδη Ηλια λες να το χρησιμοποιησω μονο για ζεστα νερα χρησης , αν καταλαβα καλα.Και να συνδεσω το τζακι με το λεβητα πετρελαιου και οι επιστροφες μονο να ειναι κοινες.Εγω το εχω συνδεσει το συστημα σαν το κιτ 5 χωρις την τριοδη.Το εχω συνδεσει ακριβως ετσι http://www.mgsaldature.com/files/prodotti/big/schema+idro+m+1000+2009.jpg

KOSTASP82
07-02-12, 12:35
σας δινω ενα σχεδιο μ αυτο που θελω να κανω στο σπιτι μου οταν τα καταφερω απο οικονομικης αποψης βεβαια
Ισως εχει καποιες ατελειες ελλειψεις αλλα θελω να καταλαβετε την λογικη του θα μπορουσαν να συνδεθουν και ηλιακα κατοπτρα για οσους εχουν ενδοδαπεδεια
53077

Techsprt
07-02-12, 12:36
Λέω τι θα έκανα εγω αν το είχα αναλάβει εξ'αρχής . Πάει αυτό.
Η τρίοδη που δεν έβαλλες , είναι απαραίτητη για να κρατήσεις ψηλά τις θερμοκρασίες επιστροφής προς το τζάκι , ώστε να μην δημιουργούνται υγροποιήσεις και να έχεις σταθερά μεγάλη απόδοση της εστίας.
Λογικά θα ανεβούν και οι βαθμοί αν η ισχύς εστίας και εναλλάκτη σε καλυπτουν.

Δες και εδω ενα σχεδιάγραμμα

Παράλληλη σύνδεση ξυλολέβητα με λέβητα πετρελαίου με έλεγχο επιστροφών χωρίς δοχείο αδράνειας ή πλακοειδούς εναλλάκτη.

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?651010-%CB%DD%E2%E7%F4%E5%F2-%F0%F5%F1%FC%EB%F5%F3%E7%F2-%E1%E5%F1%E9%EF%F0%EF%DF%E7%F3%E7%F2-%EE%FD%EB%EF%F5-amp-%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F3%F4%E5%F1%E5%FE%ED-%EA%E1%F5%F3%DF%EC%F9%ED&p=17712259#post17712259

nikolaras
07-02-12, 14:51
Αυτή τη στιγμή, εδώ στο χωριό μου, ρίχνει τρελό χιόνι έχει 0,9 βαθμούς έξω με πολύ αέρα, τα προηγούμενα χιόνια δεν έλιωσαν και το χειρότερο κόβεται κάθε 10 με 15 λεπτά το ρεύμα στιγμιαία.
Φοβάμαι να φορτώσω ξύλα το τζάκι γιατί το έχω συνδέσει πρόχειρα και δεν έχω τοποθετήσει ακόμα ανοιχτό δοχείο διαστολής. Σκέφτομαι να βάλω μια μικρή γεννήτρια βενζίνης μόνο στο κύκλωμα του τζακιού για τέτοιες περιπτώσεις. Αν κοπεί το ρεύμα, θα παγώσουμε.... Μέχρι τώρα που γράφω κόπηκε 2 φορές το ρεύμα...... Ηθελα να ήξερα έτσι κόβεται και σε άλλες χώρες, με πολύ χειρότερες καιρικές συνθήκες;
Τώρα που γράφω κόπηκε εντελώς, περιμένω να ρθει για να στείλω την δημοσίευση.Είναι 10:30 η ώρα
@Νικόλα, επειδή είσαι σε ρετιρέ, έχεις χώρο για αποθήκευση ξύλων, αλλά πρέπει να σκεφτείς και το κουβάλημα....
Τα ΚΙΤ των εταιριών δεν είναι απαραίτητα. Μπορείς να το συνδέσεις όπως θέλεις και παράλληλα με τον λέβητα, ζεστό νερό χρήσης εννοείται ότι θα έχεις.
Η κατανάλωση παίζει από περιοχή σε περιοχή και με τη μόνωση που έχεις στο σπίτι σου, να υπολογίζεις γύρω στον τόνο το μήνα περίπου με τα στοιχεία που έδωσες.
Η ώρα είναι 1:30, τώρα ήρθε το ρεύμα και κάνει ακόμα στιγμιαίες διακοπές.....
@Κομορι σε προηγούμενη δημοσίευση σου είπα ότι ο εναλλάκτης δεν επαρκεί για το τζάκι σου. Φτού σου πάλι κόπηκε το ρεύμα.... ΕΛΕΟΣ πια με την ΔΕΗ, έλεος.....
Τώρα ξαναήρθε το ρεύμα, μας έσπασε τα νεύρα η ΔΕΗ...ΞΕΦΤΙΛΕΣ, στην Ελάτη, έχει σχεδόν 2 μέτρα χιόνι τώρα και δεν έχουν ρεύμα από το πρωί, μετά λένε πως πεθαίνουν οι άνθρωποι από το κρύο....

νικολας113
07-02-12, 16:59
ΔΕΗ σε ολο το μεγαλειο της.......τι να πεις? εδω στην αθηνα οποτε ριχνει 5 ποντους χιονι γινεται ο κακος χαμος. ρωταω για το κιτ γιατι οντας ασχετος θα ηθελα να ειμαι πληρως καλυμμενος. βεβαια αν αξιζει τα λεφτα του(700 ευρω) δεν ξερω, αλλα απο την αλλη αν πεσω σε αμπαλο υδραυλικο δε θα ειναι χειροτερα?απο οσα περιεχουν τα κιτ υπαρχει κατι που δεν χρειαζεται?το ζεστο νερο χρησης πως μπορω να το εχω χωρις κιτ? να στελνω και στον ηλιακο? σκεφτομαι να βγαλω το ανοιχτο δοχειο διαστολης στην ταρατσα. τωρα σχετικα με το κουβαλημα εχεις ενα δικιο αλλα και με το υπαρχων τζακι παλι κουβαλαω.

KOSTASP82
07-02-12, 19:05
Αυτή τη στιγμή, εδώ στο χωριό μου, ρίχνει τρελό χιόνι έχει 0,9 βαθμούς έξω με πολύ αέρα, τα προηγούμενα χιόνια δεν έλιωσαν και το χειρότερο κόβεται κάθε 10 με 15 λεπτά το ρεύμα στιγμιαία.
Φοβάμαι να φορτώσω ξύλα το τζάκι γιατί το έχω συνδέσει πρόχειρα και δεν έχω τοποθετήσει ακόμα ανοιχτό δοχείο διαστολής. Σκέφτομαι να βάλω μια μικρή γεννήτρια βενζίνης μόνο στο κύκλωμα του τζακιού για τέτοιες περιπτώσεις. Αν κοπεί το ρεύμα, θα παγώσουμε.... Μέχρι τώρα που γράφω κόπηκε 2 φορές το ρεύμα...... Ηθελα να ήξερα έτσι κόβεται και σε άλλες χώρες, με πολύ χειρότερες καιρικές συνθήκες;
Τώρα που γράφω κόπηκε εντελώς, περιμένω να ρθει για να στείλω την δημοσίευση.Είναι 10:30 η ώρα
@Νικόλα, επειδή είσαι σε ρετιρέ, έχεις χώρο για αποθήκευση ξύλων, αλλά πρέπει να σκεφτείς και το κουβάλημα....
Τα ΚΙΤ των εταιριών δεν είναι απαραίτητα. Μπορείς να το συνδέσεις όπως θέλεις και παράλληλα με τον λέβητα, ζεστό νερό χρήσης εννοείται ότι θα έχεις.
Η κατανάλωση παίζει από περιοχή σε περιοχή και με τη μόνωση που έχεις στο σπίτι σου, να υπολογίζεις γύρω στον τόνο το μήνα περίπου με τα στοιχεία που έδωσες.
Η ώρα είναι 1:30, τώρα ήρθε το ρεύμα και κάνει ακόμα στιγμιαίες διακοπές.....
@Κομορι σε προηγούμενη δημοσίευση σου είπα ότι ο εναλλάκτης δεν επαρκεί για το τζάκι σου. Φτού σου πάλι κόπηκε το ρεύμα.... ΕΛΕΟΣ πια με την ΔΕΗ, έλεος.....
Τώρα ξαναήρθε το ρεύμα, μας έσπασε τα νεύρα η ΔΕΗ...ΞΕΦΤΙΛΕΣ, στην Ελάτη, έχει σχεδόν 2 μέτρα χιόνι τώρα και δεν έχουν ρεύμα από το πρωί, μετά λένε πως πεθαίνουν οι άνθρωποι από το κρύο....

νικο κι εδω το ιδιο γινεται καθε δεκα λεπτα διακοπη.ριχνει και το χιονακι του
Σημερα πηρε και φωτια μια αμιαντοκαμιναδα απο ξυλοσομπα ενος γειτονα ... ποσα χρονια ειχε να την καθαρισει δεν ξερω... παλι καλα που εσβησε

HarrysGR
07-02-12, 19:19
δεν υπαρχει περιπτωση να μην σβησει Κωστα.Υπομονη θελει και οχι πανικο ..(την εχω πατησει και γω απο το τζακι).
Αν εισαι παρων και επεμβεις γρηγορα θεωρω οτι δεν υπαρχει προβλημα..

το πρωτο μου μηνυμα σε αυτο το φορουμ,καπως βιαστικο για να απαντησω στον Κωστα,ειμαι και γω φανατικος του τζακιου,Αθηνα ειμαι νοτια προαστεια,εχω ενα κλασσικο ανοικτο τζακι (του εχω αλλαξει τον αδοξαστο) περιμενω να τελειωσει ο χειμωνας να κανω και γω την μετατροπη μου σε υδραυλικο,ελπιζω να προλαβω..(η πλατη με τα πυροτουβλα κουνιεται επικινδυνα...:angry2:)

Να δωσω τα συγχαρητηρια μου στον φιλο Stelio και Νικολαρα που διαβάζοντας τους εμαθα παρα πολλα ...

Σας παρακολουθω και θα επανελθω να ζητησω την γνωμη σας για την επιλογη υδραυλικου.....

stelios1
07-02-12, 20:12
53094 Αποκλεισμος απ τα χιονια παιδια..

nikolaras
07-02-12, 20:25
Αυτά έχουν τα χιόνια !!!!! Τώρα ήρθε το ρεύμα..... ευτυχώς η ενδοδαπέδια αποδείχθηκε ακόμα μια φορά ήρωας !!!! 19,9 βαθμούς δίπλα στο παράθυρο και από χτες βράδυ κλειστό το τζάκι στην ουσία....

nikolaras
08-02-12, 11:22
νικο κι εδω το ιδιο γινεται καθε δεκα λεπτα διακοπη.ριχνει και το χιονακι του
Σημερα πηρε και φωτια μια αμιαντοκαμιναδα απο ξυλοσομπα ενος γειτονα ... ποσα χρονια ειχε να την καθαρισει δεν ξερω... παλι καλα που εσβησε
Το ρεύμα δεν ήρθε ακόμα..... γράφω από τη δουλειά μου.
Δεν είναι τραγικό να παίρνει φωτιά μια καμινάδα. Το θεωρώ φυσιολογικό φαινόμενο.
Στο ανοιχτό μου τζάκι παλιά , έκαιγα την καμινάδα επιτιδες 2 φορές το χρόνο(μπουρλότο !!!). Διάλεγα όμως μέρες βροχερές να μην έχω πρόβλημα μετάδοσης της φωτιάς.
Αν είναι σωστά κατασκευασμένη η καμινάδα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να την κάψεις ΕΣΥ με βροχερές συνθήκες.

νικολας113
08-02-12, 16:39
καλησπερα,
θα ηθελα αν μπορουσε καποιος ειδικος να μου στειλει ενα σχεδιο συνδεσμολογιας απο το τζακι μεχρι το κολεκτερ με ανοιχτο δοχειο διαστολης μαζι με ζεστο νερο χρησης σε περιπτωση που δεν επιλεξω καποιο κιτ.πως θα κανω επιλογη τζακι ή λεβητα πετρελαιου?καταλαβαινω οτι τα εχετε αναφερει παραπανω αλλα επειδη ειμαι λιγο (εως πολυ ασχετος) οσο γινεται πιο απλα λογια. ευχαριστω για το χρονο σας.

ArisGR
09-02-12, 07:09
Καλημέρα,
μια ερώτηση παιδιά, οι σωληνώσεις για την σύνδεση του ανοιχτού δοχείου με το τζάκι πρέπει οπωσδήποτε να είναι χαλκοσψλήνας ή μια πολυστρωματική σωλήνα αλουμινίου ή χαλκού κάνει την δουλεία;
Ευχαριστώ εν των προτέρων.

akapsali
09-02-12, 09:55
Καλημέρα,
μια ερώτηση παιδιά, οι σωληνώσεις για την σύνδεση του ανοιχτού δοχείου με το τζάκι πρέπει οπωσδήποτε να είναι χαλκοσψλήνας ή μια πολυστρωματική σωλήνα αλουμινίου ή χαλκού κάνει την δουλεία;
Ευχαριστώ εν των προτέρων.

Επειδή προσπαθώντας να μειώσω το κοστος της εγκαταστασης και εγώ αντιμετώπισα το διλημα χαλκος η πολυστρωματική , αφου πήρα τιμές για τα υλικά διαπίστωσα οτι η διαφορά ηταν περίπου στα 100 Ευρώ
Στην λυση με πολυστρωματική ενω ο σωλήνας ηταν φθηνοτερος απο το χαλκο επειδή χρειάζεσαι ειδκά ρακόρ που εχουν σχετικά τσιμπημένη τιμή ανεβαινει πάλι το κοστος.
Θα πρέπει ακόμη να λάβεις υποψιν σου οτι η πολυστρωματική εχει προβλημα με την θερμοκρασία. Αν περάσει για καποιο λόγο πάνω απο 90ο υπάρχει περιπτωση να ανοιξει με οτι αυτο συνεπάγεται.

Εχοντας λαβει αυτα υπόψιν αποφάσισα να βάλω χαλκό και να μην διακυδινευσω την εγκατασταση για 100 περιπου Ευρώ

imortal
09-02-12, 10:51
Kαλημερα και παλι,επιτελους κατεληξα στο ταζακι...
Το προβλημα τωρα ειναι με τον υδραυλικο με εχουν τρελανει...ο καθενας τους λεει τα δικα του ελεοοοοοοοοοοος...
Μπορει καποιος που γνωριζει να αναρτησει καποιο σχεδιο για συνδεση κλειστου δοχειου απο το τζακι που βρισκεται σε ισογειο σε λεβητα που ειναι σε ταρατσα.
Ευχαριστω εκ των προτερων.Θα με βοηθησετε αφανταστα...

akapsali
09-02-12, 11:14
Το προβλημα τωρα ειναι με τον υδραυλικο με εχουν τρελανει...ο καθενας τους λεει τα δικα του ελεοοοοοοοοοοος...
Μπορει καποιος που γνωριζει να αναρτησει καποιο σχεδιο για συνδεση κλειστου δοχειου απο το τζακι που βρισκεται σε ισογειο σε λεβητα που ειναι σε ταρατσα.

Το να δώσεις ενα σχεδιο ειναι "σχετικό" και εξαρτάται απο την ηδη υπάρχουσα υδραυλική εγκατασταση θέρμανσης.
Αν ειναι κοντα ο λεβητας μπορουμε να οδηγησουμε το τζακι κατευθειαν στον λέβητα. Αν ομως ειναι αρκετά μακριά προτιμουμε να οδηγησουμε το τζακι στους συλέκτες των σωμάτων, ολα αυτά με επιφυλαξη γιατί καθε εγκατασταση και κάθε σπιτι εχει ιδιαιτεροτητες και ιδιομορφίες που ειναι μοναδικες.
Ετσι πριν καταλήξουμε σε συνδεσμολογία θα πρέπει να μας δωσεις μερικά πρωτα στοιχεία για να εχουμε μια πρωτη αντιληψη του χωρου και αν εχουμε αρκετα στοιχεία προχωράμε στο υδραυλικό σχεδιο.
Καλό θα ηταν να εχουμε μια κατοψη με σημειωμενες τις θέσεις τζακιου και λέβητα επίσης θα ηθελα να μου πεις ποσα μετρα σωλήνα χρειαζεται απο το τζακι στον λεβητα και ποσα απο το τζάκι στους συλέκτες

Δωσε μας τα πρωτα στοιχεία και προχωραμε στην επιλογή του σχεδίου

KOSTASP82
09-02-12, 19:25

Καλησπερα φιλε μου.
Σε ποιο τζακι κατεληξες?
Για συνδεση με κλειστο δοχειο απαιτηται και η καταλληλη εστια με σερπαντινα και θερμικη ασφαλεια ψυξης.
Οπως και να χει αν το σημειο που θα ανεβει η καμιναδα του τζακιου σου ειναι κοντα στο σπιτακι του λεβητα θα ανεβασεις απο κει 2 σωληνες για εισαγωγη επιστροφη και αν δεν χρησιμοποιεισεις κιτ σου συνιστω η προσαγωγη του τζακιου σου να συνδεθει στην επιιστροφη του λεβητα σου και η επιστροφη του τζακιου στην προσαγωγη του λεβητα. Αυτη τουλαχιστον ειναι η συνδεσμολογια που προτεινει η buderus.
Απο κει και περα χρειαζεσαι μια ασφαλεια εκτονωσης 90 βαθμους 3 bar και ενα αντεπιστροφο στην προσαγωγη και αν δεν προδιαθετει η εστια σου μερος για τα κυαθια ενα χαλκινο κυαθιο δυο θεσεων πριν το αντεπιστροφο.
Αν δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες ισως σε βοηθεισω περισσοτερο

jnet
09-02-12, 19:58
βασικα καλησπερα σας!!!!!! σημερα μετα απο πολυ καθηστερηση παρελαβα το τζακι (τριτο) της leda το στησαμε και μεθαυριο περιμενω και υδραυλικο. σας παραθετω μερικες foto και περιμενω εντυπωσεις και σχολια. ελπιζω να ειναι το τελευταιο:mouahaha:.
531195312053121
οταν το τελειωσω θα ανεβασω και αλλες ποιο αναλυτικες.

nikolaras
09-02-12, 20:07
Τζακάρα φαίνεται το leda, έχει και δευτερογενή καύση... Πόσο πήγε; Ο εναλλάκτης νερού που βρίσκεται; Μόνο στο πάνω μέρος;

jnet
09-02-12, 20:56
Τζακάρα φαίνεται το leda, έχει και δευτερογενή καύση... Πόσο πήγε; Ο εναλλάκτης νερού που βρίσκεται; Μόνο στο πάνω μέρος;
δευτερογενη καυση εχει που το καταλαβες? το κοστος τσιμπαει 4000 οσο για τον εναλακτη νερου ιδεα δεν εχω! εχει τρια βιβλια με οδηγιες και αναλυσεις αλλα στα γερμανικα!

nikolaras
09-02-12, 21:09
Οι τρύπες στην πλάτη.... Βγάλε καμια φώτο από μέσα και πάνω μέρος του τζακιού... να δούμε πως το έχει κατασκευάσει...

jnet
09-02-12, 21:41
Οι τρύπες στην πλάτη.... Βγάλε καμια φώτο από μέσα και πάνω μέρος του τζακιού... να δούμε πως το έχει κατασκευάσει...

5313053131531325313353134

jnet
09-02-12, 21:42
5313553136531375313853139

jnet
09-02-12, 21:45
5314053141531425314353144

nikolaras
09-02-12, 21:51
Κορυφαίο φίλε.... Απλά respect στους κατασκευαστές. Αυτό μπροστά - πάνω είναι αυτόματο κλαπέ. Πανάκριβο όμως....

jnet
09-02-12, 22:19
πανακριβο οντως τουλαχιστον ελπιζω να τα αξιζει!

fouskmech
09-02-12, 22:26
Καλησπέρα,

Ερώρηση πρώτη: Το Leda που είδαμε πιο πάνω, είναι τζάκι-καλοριφέρ, σωστά?

Ερώτηση δεύτερη: Που ακριβώς φαίνεται το αυτόματο κλαπέ, και πως ακριβώς λειτουργεί?

Ερώτηση τρίτη: Έχει κανείς τζάκι-καλοριφέρ της Nordica (ας πούμε το TermoCamino 800 piano) να μας πει εντυπώσεις?

Ευχαριστώ... @jnet από Τρίκαλα η τιμή που είπες? και είναι τιμή εστίας μόνο?

Έχω και μια ερώτηση για το Νίκο. Φίλε Νίκο, λέει για παράδειγμα το 800 Piano Termocamino της Nordica ότι: Μέγιστη ισχύς (34.3 kW) Ονομαστική ισχύς (25 kW) Ισχύς στο χώρο (11kW) και ισχύς στο νερό (14 kW)
H ισχύς που λέει ότι πάει στο δωμάτιο...πως πάει? Δια της ακτινοβολίας από την πόρτα? 'Η έχει καμιά περσίδα με αεραγωγό από την καμπίνα που δημιιουργείται από την επένδυση?
Σκέφτομαι και γω να βάλω τζάκι καλοριφέρ, για υποβοήθηση της ενδοδαπέδιας (αυτό θέλει δοχείο αδρανείας, σωστά?). Τι γίνεται όμως αν θέλω την αμεσότητα της φλόγας και έχω ανοικτή την πόρτα? Πάει στράφι η απόδοση?
Και αν θέλω και ΖΝΧ, διακλαδώνω το νερό που πάει στο δοχείο αδρανείας της ενδοδαπέδιας, να πάει και στο δοχείο ΖΝΧ?

Τελικά έκανα πολλές ερωτήσεις, αλλά sorry ρε παιδιά, η μία φέρνει την άλλη....

jnet
09-02-12, 22:35
Καλησπέρα,

Ερώρηση πρώτη: Το Leda που είδαμε πιο πάνω, είναι τζάκι-καλοριφέρ, σωστά?

Ερώτηση δεύτερη: Που ακριβώς φαίνεται το αυτόματο κλαπέ, και πως ακριβώς λειτουργεί?

Ερώτηση τρίτη: Έχει κανείς τζάκι-καλοριφέρ της Nordica (ας πούμε το TermoCamino 800 piano) να μας πει εντυπώσεις?

Ευχαριστώ... @jnet από Τρίκαλα η τιμή που είπες? και είναι τιμή εστίας μόνο?

Έχω και μια ερώτηση για το Νίκο. Φίλε Νίκο, λέει για παράδειγμα το 800 Piano Termocamino της Nordica ότι: Μέγιστη ισχύς (34.3 kW) Ονομαστική ισχύς (25 kW) Ισχύς στο χώρο (11kW) και ισχύς στο νερό (14 kW)
H ισχύς που λέει ότι πάει στο δωμάτιο...πως πάει? Δια της ακτινοβολίας από την πόρτα? 'Η έχει καμιά περσίδα με αεραγωγό από την καμπίνα που δημιιουργείται από την επένδυση?
Σκέφτομαι και γω να βάλω τζάκι καλοριφέρ, για υποβοήθηση της ενδοδαπέδιας (αυτό θέλει δοχείο αδρανείας, σωστά?). Τι γίνεται όμως αν θέλω την αμεσότητα της φλόγας και έχω ανοικτή την πόρτα? Πάει στράφι η απόδοση?
Και αν θέλω και ΖΝΧ, διακλαδώνω το νερό που πάει στο δοχείο αδρανείας της ενδοδαπέδιας, να πάει και στο δοχείο ΖΝΧ?

οσο αφορα τις ερωτησεις προς εμενα ναι τζακι καλοριφερ ειναι, η τιμη ειναι μονο για την εστια και η αγορα εγινε απο λαρισα!

νικολας113
09-02-12, 22:46
καλησπερα,
θα ηθελα αν μπορουσε καποιος ειδικος να μου στειλει ενα σχεδιο συνδεσμολογιας απο το τζακι μεχρι το κολεκτερ με ανοιχτο δοχειο διαστολης μαζι με ζεστο νερο χρησης σε περιπτωση που δεν επιλεξω καποιο κιτ.πως θα κανω επιλογη τζακι ή λεβητα πετρελαιου?καταλαβαινω οτι τα εχετε αναφερει παραπανω αλλα επειδη ειμαι λιγο (εως πολυ ασχετος) οσο γινεται πιο απλα λογια. ευχαριστω για το χρονο σας.

stormii
09-02-12, 22:49
καλησπερα σε ολουσ προσφατα εβαλα ενεργειακο τζακι aquatonto 29 που δουλευει με τα σωματα του καλοληφερ αλα δεν εχω ζεστη το σπητη ειναι δηοροφο και τα σωματα στο συνολο 12 ασχετο με την μωνοση τα σωματα στουσ 60 βαθμουσ ειναι χλιαρα ειναι καπιοσ να γνωριζει .ευχαριστω

fouskmech
09-02-12, 22:57
ξέχασα κάτι βασικό !!!!!

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ

ποιο μοντέλο είναι? το vida 78w ή 88w ?

jnet
09-02-12, 23:23
ξέχασα κάτι βασικό !!!!!

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ

ευχαριστω!!! μοντέλο vida 78w

jnet
09-02-12, 23:34
ξέχασα κάτι βασικό !!!!!

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ

ευχαριστω! μοντέλο vida 78w

nikolaras
10-02-12, 07:56

Η μέγιστη ισχύς υπό προυποθέσεις είναι. Μας ενδιαφέρει η ονομαστική.
14 Κ περνάνε από την φωτιά στον εναλλάκτη νερού του τζακιού και στα σώματα, ή στην ενδοδαπέδια.
Υποβοήθηση της ενδοδαπέδιας; Ούτε για αστείο μη το ξαναπεις αυτό. Δοχείο αδρανείας ΔΕΝ είναι απαραίτητο, το έχω ξαναγράξει.Αλλά κάνει πολύ καλή εξοικονόμηση ενέργειας και βοηθά πολύ στην αυτονομία του συστήματος, ειδικά στην ενδοδαπέδια που διαχειρίζεται χαμηλές θερμοκρασίες.
Αν θέλεις την αμεσότητα της φλόγας, για λόγους θαλπωρής φαντάζομαι, αγόρασε ανοιχτό τζάκι και κάψε πετρέλαιο. Δεν αποδίδει το τζάκι με ανοιχτή πόρτα, οποιοδήποτε ενεργειακό τζάκι.
Τώρα με την ισχύ που αποδίδεται στον χώρο. Πρόκειται για την θερμική ενέργεια που παράγεται από το ιδιο το τζάκι και την καμινάδα στο εσωτερικό του σπιτιού σαν αερόθερμο. (με περσίδες εκτόνωσης, ακτινοβολία κλπ).
ΖΝΧ, εννοείς ζεστό νερό χρήσης έτσι; Ζεστό νερό χρήσης μπορείς να έχεις με 1002 τρόπους από το τζάκι.
Βασικά χρειάζεσαι ένα μπόιλερ και τα υπόλοιπα αναλαμβάνουν οι υδραυλικοί. Λεφτά να έχεις και όλα γίνονται.

nikolaras
10-02-12, 08:05
καλησπερα σε ολουσ προσφατα εβαλα ενεργειακο τζακι aquatonto 29 που δουλευει με τα σωματα του καλοληφερ αλα δεν εχω ζεστη το σπητη ειναι δηοροφο και τα σωματα στο συνολο 12 ασχετο με την μωνοση τα σωματα στουσ 60 βαθμουσ ειναι χλιαρα ειναι καπιοσ να γνωριζει .ευχαριστω
Φίλε, είσαι πολύ αόριστος για να πάρεις μια έγκυρη απάντηση.
Το τζάκι είναι υπερ αρκετό για 12 σώματα.
Για να είναι χλιαρά το νερό δεν είναι 60 βαθμούς. Εχεις ανοιχτό δοχείο διαστολής.
Δώσε στοιχεία, φωτο για να σε βοηθήσουμε.

nikolaras
10-02-12, 08:14
καλησπερα,
Νικόλα είσαι και εσύ πολύ αόριστος.... Σχέδια υπάρχουν πολλά.
Εχεις ήδη λέβητα και που βρίσκεται ο λέβητας; Εχεις κολεκτερ;που βρίσκεται; Είσαι σε πολυκατοικια; έχεις μπόιλερ; Ποιό τζάκι θα πάρεις;
Θα βάλεις δοχείο αδράνειας;
Μη νομίζετε ότι κάνουμε επιλεκτικές απαντήσεις, θα πρέπει εσείς να γίνετε συγκεκριμένοι στο τι ζητάτε.

stormii
10-02-12, 12:57
Φίλε, είσαι πολύ αόριστος για να πάρεις μια έγκυρη απάντηση.
Το τζάκι είναι υπερ αρκετό για 12 σώματα.
Για να είναι χλιαρά το νερό δεν είναι 60 βαθμούς. Εχεις ανοιχτό δοχείο διαστολής.
Δώσε στοιχεία, φωτο για να σε βοηθήσουμε.

ειναι με κλειστο δοχειο 6ο βαθμουσ μου δειχνει το θερμομετρο μηπωσ ειναι λαθοσ συνδεση και δεν ζεστενει οπωσ θα επρεπε σου ανεβαζω φωτο 53150καπιον που ρωτησα μου ειπε πω επρεπε να ειναι αντιστροφα η σωληνεσ

Techsprt
10-02-12, 13:41
Ας παραφερθώ και γω λίγο ...
Μαθήματα υδραυλικών εγκαταστάσεων ... δεν γίνονται δι'αλληλογραφίας τελικά ...

nikolaras
10-02-12, 13:44
Ο κυκλοφορητής του ΚΙΤ τι κάνει; σπρώχνει ή τραβάει ζεστό;

stormii
10-02-12, 13:49
τραβαει

nikolaras
10-02-12, 13:49
Ας παραφερθώ και γω λίγο ...
Μαθήματα υδραυλικών εγκαταστάσεων ... δεν γίνονται δι'αλληλογραφίας τελικά ...
Ηλία, δυστυχώς δεν μπορούμε να είμαστε στα σπίτια από όλο τον κόσμο.
Οπου μπορούμε να βοηθήσουμε καλώς, όπου όχι πάλι καλώς.
Θεωρώ με τις δημοσιεύσεις σου ότι έχεις τις γνώσεις να βοηθήσεις την κατάσταση, καλή θέληση να υπάρχει.
Πάντα φιλικά. Νίκος.

nikolaras
10-02-12, 13:56
τραβαει

Αν τραβάει στον εναλλάκτη για το νερό χρήσης, πως θα δουλέψει το σύστημα;
Για μένα, το ζεστό του τζακιού πρέπει να πάει στο ζεστό του λέβητα.
Αλλά πάλι αυτό που αναφέρεις δεν έχει σχέση με τη σύνδεση.
Τα ξύλα που καις είναι ξερά;

Techsprt
10-02-12, 13:58
Ηλία, δυστυχώς δεν μπορούμε να είμαστε στα σπίτια από όλο τον κόσμο.
Οπου μπορούμε να βοηθήσουμε καλώς, όπου όχι πάλι καλώς.
Θεωρώ με τις δημοσιεύσεις σου ότι έχεις τις γνώσεις να βοηθήσεις την κατάσταση, καλή θέληση να υπάρχει.
Πάντα φιλικά. Νίκος.

Δεν αναφερόμουν σε σένα που καταβάλλεις προσπάθειες και χρόνο για να βοηθήσεις κάποιες καταστάσεις δύσκολες .... αυτό είναι αξιέπαινο ...

Αναφέρομαι κυρίως σε χρήστες που δεν καταλαβαίνουν οτι δεν λύνονται σύνθετες καταστάσεις μέσα σε ενα φόρουμ ... αν θέλουν βοήθεια σε τόσο σύνθετα θέματα ας βάλλουν τον υδραυλικό τους να ρωτήσει που ξέρει και μερικά τεχνικά πραγματάκια ...

Υποψιάζομαι όμως οτι τέτοιοι χρήστες μη έχοντας εμπιστοσύνη στον υδραυλικό τους ψαρεύουν σε φόρουμ για απαντήσεις ...
Προσοχή μιλώ για σύνθετες καταστάσεις που με ελλειπή πληροφόρηση απο μέρους τους ψάχνουν απαντήσεις.Αποτέλεσμα ... φαύλος κύκλος.

nikolaras
10-02-12, 14:04
Δεν αναφερόμουν σε σένα που καταβάλλεις προσπάθειες και χρόνο για να βοηθήσεις κάποιες καταστάσεις δύσκολες .... αυτό είναι αξιέπαινο ...

Αναφέρομαι κυρίως σε χρήστες που δεν καταλαβαίνουν οτι δεν λύνονται σύνθετες καταστάσεις μέσα σε ενα φόρουμ ... αν θέλουν βοήθεια σε τόσο σύνθετα θέματα ας βάλλουν τον υδραυλικό τους να ρωτήσει που ξέρει και μερικά τεχνικά θεματα ...

Υποψιάζομαι όμως οτι τέτοιοι χρήστες μη έχοντας εμπιστσύνη στον υδραυλικό τους ψαρεύουν σε φόρουμ για απαντήσεις ...
Προσοχή μιλώ για σύνθετες καταστάσεις που με ελλειπή πληροφόρηση απο μέρους τους ψάχνουν απαντήσεις.Αποτέλεσμα ... φαύλος κύκλος.
Κοίτα, βλέπεις δουλειές υδραυλικών που τις χαίρεσαι και λες μπράβο και μερικές άλλων που είναι από ερασιτεχνικές μέχρι απαράδεκτες.
Τα ΚΙΤ πολλές φορές μπερδεύουν τα μαστόρια ....
Σίγουρα το φόρουμ δεν μπορεί να δώσει και πολλά σε ένα άσχετο με υδραυλικά, αλλά μια μικρή βοήθεια σίγουρα....

stormii
10-02-12, 14:09
το καιω και με στεγνα ξυλα το λιγο καλητερα αλα παλι τα σωματα χλιαρα ειναι αυτο ειναι το τζακι με το κιτ6 το κοκινο ειναι η εξοδοσ και το μπλε το κρυο εισοδοσ .σορυ αν σε κουρασα .http://www.ofenseite.com/mediafiles//Bedinungsanleitungen/Edilkamin/ACQUATONDO-Serie_Montage%20+%20Bedienung.pdf

Techsprt
10-02-12, 14:13
Κοίτα, βλέπεις δουλειές υδραυλικών που τις χαίρεσαι και λες μπράβο και μερικές άλλων που είναι από ερασιτεχνικές μέχρι απαράδεκτες.
Τα ΚΙΤ πολλές φορές μπερδεύουν τα μαστόρια ....
Σίγουρα το φόρουμ δεν μπορεί να δώσει και πολλά σε ένα άσχετο με υδραυλικά, αλλά μια μικρή βοήθεια σίγουρα....

Ειπα να παραφερθώ λίγο και γω ... :whistle:

Σοβαρά όμως τώρα .... θα αναφερθώ στο τελευταίο πρόβλημα απο όπου πήρα και την αφορμή .... πώς αυτός ο χρήστης θα ισχυριστεί οτι η σύνδεση , όπως μου είπαν σε ενα φόρουμ είναι ανάποδα ?
Αν ήμουν εγω ο υδραυλικός του θα τον κρεμούσα ανάποδα ....

Για να ξηγούμαι ... μπορεί να είναι σωστή στο λεβητοστάσιο αλλά να την μπέρδεψε στην διαδρομή , ακόμα και με λάθος μοντάρισμα των διακοπτών των σωμάτων ... μπορεί όμως ο ερωτών να το διαχειριστεί αυτό ?

stormii
10-02-12, 14:20
απλα ηθελα να παρω και μια αλη εικονα απο καπιον γνωστη ο υδραθυληκοσ μου παρα τισ ενοχλησησ απο δεκεμβη ειναι αφαντοσ εχει πολεσ δουλειεσ τωρα εχω ενωχλειση και αλουσ ο καθενασ το λεει την δικια του εκδοχη

νικολας113
10-02-12, 14:24
καλησπερα νικολα.
ο λεβητας ειναι στο υπογειο της πολυκατοικιας.το κολεκτερ βρισκεται εξω από την εξωπορτα,περιπου 2-3 μετρα απο το τζακι.ηλιακο εχω. μολις γυρισα από τον εμπορο και σκεφτομαι για το idro50 edilkamin. μου εβγαλε ενα κοστολογιο 2000 ευρω για εστια,κιτ,κυκλοφορητη,ανοιχτο δοχειο διαστολης. και κανα χιλιαρικο περιπου οπως ειπε για τα υπολοιπα υλικα και τα μαστορια. το μονο που με στεναχωρησε εινα οτι μου ειπε καταναλωση περιπου 5 κιλα την ωρα.πολλα δεν ειναι?ευχαριστω πολυ

Techsprt
10-02-12, 14:26
απλα ηθελα να παρω και μια αλη εικονα απο καπιον γνωστη ο υδραθυληκοσ μου παρα τισ ενοχλησησ απο δεκεμβη ειναι αφαντοσ εχει πολεσ δουλειεσ τωρα εχω ενωχλειση και αλουσ ο καθενασ το λεει την δικια του εκδοχη

Αν και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς γράφεις ... αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι το πρόβλημα λύνεται επι τόπου ... το δικό σου ...
Επίσης , οτι δεν δέχεσαι κανενός εκδοχή είναι φανερό ... αν θες επανέλαβε την δική σου σε παρακαλώ ....

stormii
10-02-12, 14:34
οταν εχεισ τρεισ διαφορετικεσ θα ρωτησεισ και καπιον αλο ετσι δεν ειναι αυτο ειναι ολο απλα επειδη αυτοσ που το εφτιαξε ησχηριζεται οτι ειναι σωστα και αλοσ λαθοσ γιαυτο και ρωτησα να παρω και αλη μια γνωμη

Techsprt
10-02-12, 14:37
Μα εσυ ισχυριζόσουν οτι δεν προλαβαίνει ... οχι οτι δεν τον πιστεύεις ...

Υ.Γ. Ο φαύλος κύκλος που προείπα ...:blush:

Techsprt
10-02-12, 14:47
Για να ολοκληρώσω ... χωρίς να προσάπτω μομφή σε κανέναν ....
Για μια σωστή εγκατάσταση δεν είναι τα μόνα έξοδα η αγορά των υλικών , το 50% είναι η επιλογή υδραυλικού.
Αν όμως ατυχήσαμε και θέλουμε ανώνυμα να πάρουμε πληροφορίες σε ενα φόρουμ το λιγότερο που θα κάνουμε είναι να σχεδιάσουμε ολη την εγκατάσταση λεπτομερώς και ο,τι άλλο μας ζητηθεί , καθώς και φωτογραφική απεικόνιση της βήμα πρός βήμα.
Οτιδήποτε άλλο , υποθετικές λύσεις σε υποθετική εγκατάσταση θα είναι ... σόρρυ αν θίγω μερικούς .
Θεωρώ όμως οτι το θέμα της θέρμανσης είναι σοβαρό και ας το αντιμετωπίσουμε έτσι .

KOSTASP82
10-02-12, 16:14
Νικο θελω την γνωμη σου για κατι
Μετα τις πολικες θερμοκρασιες -10 -14 που περασαν αλλα και ξαναρχονται παρατηρησα οτι δυσκολευεται ιδιαιτερα να πιασει θερμοκρασιες το τζακι μου με αποτελεσμα να ζεστενει μεν τον λεβητα στην πρωτη στροφη αλλα λογω μεγαλης καθυστερησης της επομενης σβουρας κρυωνε πολυ ο λεβητας και δεν ειχα την αποδοση που ηθελα (μισοκρυα σωματα) η λυση σ αυτο ηταν οτι αναβα τον καυστηρα απο τρια 5λεπτα την ημερα. Σε εσενα προφανως δεν συμβαινει κατι τετοιο αφου εχεισ την ενδοπεδεια.
Σκεφτηκα να φτιαξω ενα εναλλακτη οπως αυτον που εχει πισω ο λεβητας για να εξισοροπησω πιο γρηγορα το δικτυο.
Ξερω οτι το καλυτερο θα ηταν να γινει απο αλουμινιο αλλα ειναι σχεδον ακατορθωτο.
Αυτο που σκεφτομαι ειναι περιπου αυτο στο σχεδιο που εκανα εδω:
53151
Οποιαδηποτε γνωμη δεκτη προς αξιοποιηση

imortal
10-02-12, 19:40
Kαλησπερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον σου εκ των προτερων...
Για να εχετε μια ποιο λεπτομερη αποψη για τον χωρο, ειναι μεζονετα 2 οροφων 170 τ.μ. το τζακι βρισκεται στο ισογειο και ο λεβητας πετερελαιου στον 2 οροφο στην ταρατσα.
Η αποσταση ειναι απο το τζακι προς τον λεβητα με μια προχειρη μετρηση του υδραυλικου περιπου στα 14 μ σωληνα μεχρι τον λεβητα και αλλα τοσα για την επιστροφη εκ των οποιων μου ειπε το μεγαλυτερο μερος των σωληνων θα εισελθει μεσα απο την καμιναδα εως την ταρατσα.Απο εκει και επειτα θα μονωθουν μεχρι τον λεβητα..
Το τζακι που εχω επιλεξει ειναι της EdilKamin Acquadonto 29.

imortal
10-02-12, 20:06
Καλησπερα φιλε μου.
Σε ποιο τζακι κατεληξες?
Για συνδεση με κλειστο δοχειο απαιτηται και η καταλληλη εστια με σερπαντινα και θερμικη ασφαλεια ψυξης.
Οπως και να χει αν το σημειο που θα ανεβει η καμιναδα του τζακιου σου ειναι κοντα στο σπιτακι του λεβητα θα ανεβασεις απο κει 2 σωληνες για εισαγωγη επιστροφη και αν δεν χρησιμοποιεισεις κιτ σου συνιστω η προσαγωγη του τζακιου σου να συνδεθει στην επιιστροφη του λεβητα σου και η επιστροφη του τζακιου στην προσαγωγη του λεβητα. Αυτη τουλαχιστον ειναι η συνδεσμολογια που προτεινει η buderus.
Απο κει και περα χρειαζεσαι μια ασφαλεια εκτονωσης 90 βαθμους 3 bar και ενα αντεπιστροφο στην προσαγωγη και αν δεν προδιαθετει η εστια σου μερος για τα κυαθια ενα χαλκινο κυαθιο δυο θεσεων πριν το αντεπιστροφο.
Αν δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες ισως σε βοηθεισω περισσοτερο

Καλησπερα, σε ευχαριστω και εσενα προσωπικα για το ενδιαφερον σου στο προβλημα μου.
το τζακι που κατεληξα οπως προανεφερα σε αλλον συνομιλητη ειναι το ΕdilKamin Acquatondo 29 και θα γινει εγκατασταση με κλειστο δοχειο.
Η οικια 170 τ.μ. μεζονετα, το ηδη υπαρχων τζακι ειναι στο κατω οροφο και ο λεβητας στον δευτερο οροφο στην ταρατσα.
Η αποσταση ειναι απο το τζακι μεχρι τον λεβητα περιπου 14 μ και αλλα τοσα για την επιστροφη και συμφωνα με τα λεγομενα του υδραυλικου που μου προτειναι ειναι, πως οι σωληνες θα ακολουθησουν μια διαδρομη μεσα απο την υπαρχουσα καμιναδα και εξω απο την καινουργια με σκοπο να εχουμε οσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες θερμοτατας.
Επισης καποια λιγα μετρα που θα ειναι εκτεθειμενα στην επιφανεια της ταρατσας θα ειναι μονωμενα.Μια απο τις αποριες μου ηταν πως με τι θερμοκρασια θα φευγει το νερο απο το τζακι?Θα ειναι αρκετα ζεστο μεχρι τον λεβητα για να μου ζεσταινει τα σωματα και στους 2 οροφους? Οι απαντησεις που εχω παρει απο 4 υδραυλικους ειναι διαφορετικες.Αν γνωριζεις κατι επι αυτου πολυ ευχαριστως να μου το παραθεσεις...

KOSTASP82
10-02-12, 20:52
Καλησπερα, σε ευχαριστω και εσενα προσωπικα για το ενδιαφερον σου στο προβλημα μου.
το τζακι που κατεληξα οπως προανεφερα σε αλλον συνομιλητη ειναι το ΕdilKamin Acquatondo 29 και θα γινει εγκατασταση με κλειστο δοχειο.
Η οικια 170 τ.μ. μεζονετα, το ηδη υπαρχων τζακι ειναι στο κατω οροφο και ο λεβητας στον δευτερο οροφο στην ταρατσα.
Η αποσταση ειναι απο το τζακι μεχρι τον λεβητα περιπου 14 μ και αλλα τοσα για την επιστροφη και συμφωνα με τα λεγομενα του υδραυλικου που μου προτειναι ειναι, πως οι σωληνες θα ακολουθησουν μια διαδρομη μεσα απο την υπαρχουσα καμιναδα και εξω απο την καινουργια με σκοπο να εχουμε οσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες θερμοτατας.
Επισης καποια λιγα μετρα που θα ειναι εκτεθειμενα στην επιφανεια της ταρατσας θα ειναι μονωμενα.Μια απο τις αποριες μου ηταν πως με τι θερμοκρασια θα φευγει το νερο απο το τζακι?Θα ειναι αρκετα ζεστο μεχρι τον λεβητα για να μου ζεσταινει τα σωματα και στους 2 οροφους? Οι απαντησεις που εχω παρει απο 4 υδραυλικους ειναι διαφορετικες.Αν γνωριζεις κατι επι αυτου πολυ ευχαριστως να μου το παραθεσεις...

Εγω εχω το 22αρι και ζεσταινω 120 τμ 26000 θερμιδες
Και εμενα λογω θεσης οι σωληνες μου ακολουθουν μια διαδρομη 14 μετρα (τυχαιο?) και δεν εχω χρησιμοποιησει καποιο κιτ.
Αν ο υδραυλικος σου ειναι σοβαρος και μελεταει το αντικειμενο του αυτος θα κρινει την καλυτερη συνδεση.
Εγω περα απο οτι σου προτεινα στο πρωτο μου ποστ θα σου πω και κατι αλλο
Αν ειναι να παρεις καποιο κιτ θα σου ελεγα να το αφησεις και να επενδυσεις τα λεφτα σου παιρνοντας μια συσκευη ladomat 21 http://ecoflame.gr/product/%CE%BB%CE%AD%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-atmos-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CF%85%CF%81%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-dc-15e και να συνδεθεις στην εγκατασταση του καλοριφερ ανεξαρτητα απο τον λεβητα τοποθετοντας απλα ενα αντεπιστροφο στην προσαγωγη του.
Ειναι πολυ καλη συσκευη και επιτρεπει στην εστια σου να δουλευει πιο ξεκουραστα και παντα στην μεγιστη ισχυ που μπορουν να τις παρεχουν τα ξυλα αφου υπαρχει συνεχης κυκλοφορια και τα νερα της επιστροφης ειναι παντα ζεστα.
Προτεινε το στον υδραυλικο σου να σου πει την γνωμη του καθως σιγουρα εχει καλυτερη αντιληψη της εγκαταστασης.
Αυτα απο μενα. Γνωμη μου ειναι να μην βιαζεσαι για να γινει οσο καλυτερη δουλεια γινεται.

fouskmech
11-02-12, 06:21
Η μέγιστη ισχύς υπό προυποθέσεις είναι. Μας ενδιαφέρει η ονομαστική.

Υποβοήθηση της ενδοδαπέδιας; Ούτε για αστείο μη το ξαναπεις αυτό.

Νίκο...τι εννοείς με αυτό? Ότι ένα aquatondo 29 plus, ή το termocamino 800 piano, έχουν την ενδοδαπέδια (190 τμ, μαιζονέτα, καλά μονωμένη) για μεζέ...? Δηλαδή τη στηρίζουν χαλαρά ? Νομίζω πάντως, ότι με δοχείο αδρανείας, είναι πιο σωστή εγκατάσταση...

fouskmech
11-02-12, 08:17
Καλημέρα ...

Προσπάθησα να κάνω ένα σκαρίφημα για θέρμανση με ενδοδαπέδια βασισμένη σε Α/Θ. Πρόσθεσα "υποβοήθηση" με τζάκι καλοριφέρ ΚΑΙ ηλιακούς συλλέκτες.
Επίσης, έβαλα ένα boiler Ζεστού Νερού Χρήσης συνδεδεμένο με την Α/Θ και το τζάκι.

Συμφωνείτε με τη "λογική συνδεσμολογίας" του σκαριφήματος? Υπάρχουν δοχεία αδρανείας με 3 σερμπατίνες ?
53156

Techsprt
11-02-12, 09:30
Μπορείς να βάλλεις διαστρωματικό με μια σερμπαντίνα για τους ηλιακούς συλλέκτες

fouskmech
11-02-12, 12:03
Μπορείς να βάλλεις διαστρωματικό με μια σερμπαντίνα για τους ηλιακούς συλλέκτες

Κώστα, τι ακριβώς εννοείς με το "διαστρωματικό"? (δοχείο αδρανείας?). Ευχαριστώ...

Αν δεν χρησιμοποιήσω ΚΑΙ τους ηλιακούς συλλέκτες (δηλαδή Α/Θ και τζάκι μόνο), χρειάζομαι πάλι διαστρωματικό δοχείο αδρανείας με 2 σερπαντίνες?

Techsprt
11-02-12, 12:40
Χωρίς συλλέκτες δεν χρειάζεσαι σερμπαντίνα ... για να μην φορώνουμε το θέμα και χάνονται κάποια χρήσιμα σχέδια εχω ανεβάσει κάποια σχέδια δοχείων εδω.

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?651010-%CB%DD%E2%E7%F4%E5%F2-%F0%F5%F1%FC%EB%F5%F3%E7%F2-%E1%E5%F1%E9%EF%F0%EF%DF%E7%F3%E7%F2-%EE%FD%EB%EF%F5-amp-%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F3%F4%E5%F1%E5%FE%ED-%EA%E1%F5%F3%DF%EC%F9%ED&p=17717796&viewfull=1#post17717796

νικολας113
11-02-12, 13:59
καλησπερα νικολα.
ο λεβητας ειναι στο υπογειο της πολυκατοικιας.το κολεκτερ βρισκεται εξω από την εξωπορτα,περιπου 2-3 μετρα απο το τζακι.ηλιακο εχω. μολις γυρισα από τον εμπορο και σκεφτομαι για το idro50 edilkamin. μου εβγαλε ενα κοστολογιο 2000 ευρω για εστια,κιτ,κυκλοφορητη,ανοιχτο δοχειο διαστολης. και κανα χιλιαρικο περιπου οπως ειπε για τα υπολοιπα υλικα και τα μαστορια. το μονο που με στεναχωρησε εινα οτι μου ειπε καταναλωση περιπου 5 κιλα την ωρα.πολλα δεν ειναι?ευχαριστω πολυ

Giovan
11-02-12, 22:05
53176Καλησπέρα κι από εμένα. Σας παρακολουθώ πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που παίρνω ενεργά μέρος.
Ανήσυχο πνεύμα όπως κι εσείς, ψάχνομαι συνεχώς. Στο ζουμί τώρα.
Έχω ένα απλό μαντεμένιο τζάκι με συρόμενη πόρτα (χωρίς θερμοθαλάμους), και μέχρι τώρα ζέσταινα τον ουρανό.
Έφτιαξα στο πάνω μέρος του μία κατασκευή με σωλήνες Mannesmann και με τα καπναέρια ζεσταίνω τον καθαρό αέρα και μπορώ να πω ότι το μετέτρεψα σε αερόθερμο. (90-110 βαθμοί στην έξοδο).
Τον Ιούνιο θα ξαναασχοληθώ για να μετατρέψω την πατέντα ,να ζεσταίνω νερό (όπως ο φίλος Cosmic) και να το συνδέσω στο κύκλωμα του καλοριφέρ.
Ερώτηση 1:Σωστό ή Λάθος; Οι επιστροφές των νερών από τα σώματα στο συλλέκτη αντί να πάνε στο λέβητα, να κάνουν μία παράκαμψη και να γίνουν η εισαγωγή στο τζάκι
Ερώτηση 2:Η έξοδος από το τζάκι με το ζεστό νερό να πάει στο συλλέκτη και ο λέβητας να ξαναστείλει τα νερά στα σώματα. Έτσι κάνω χρήση των ασφαλιστικών του λέβητα (δοχείο διαστολής, βαλβίδα εκτόνωσης)
Εφαρμόσιμη η σκέψη μου;
Ευχαριστώ όσους θα μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν.

νικολας113
11-02-12, 22:29
καλησπερα.μηπως γνωριζει καποιος στην αττικη που μπορουμε να βρουμε στημενο το idro50 edilkamin μπας και βγαλουμε καμια ακρη?

nikolaras
11-02-12, 22:48
Παιδιά κόβεται συνεχόμενα το ρεύμα, λόγω κακοκαιρίας και δεν έχω internet.
Mου έσπασε τα νεύρα η ΔΕΗ... Το τζάκι, μια το ανάβω, μια το σβήνω.... Αν δεν είχα ενδοδαπέδια θα είχαμε παγώσει τώρα....

nikolaras
12-02-12, 11:21
Καλημέρα ...

Προσπάθησα να κάνω ένα σκαρίφημα για θέρμανση με ενδοδαπέδια βασισμένη σε Α/Θ. Πρόσθεσα "υποβοήθηση" με τζάκι καλοριφέρ ΚΑΙ ηλιακούς συλλέκτες.
Επίσης, έβαλα ένα boiler Ζεστού Νερού Χρήσης συνδεδεμένο με την Α/Θ και το τζάκι.

Συμφωνείτε με τη "λογική συνδεσμολογίας" του σκαριφήματος? Υπάρχουν δοχεία αδρανείας με 3 σερμπατίνες ?
53156
Τους ηλιακούς συλλέκτες για ποιό λόγο τους βάζεις στο δοχείο αδράνειας; Το καλοκαίρι πως θα ζεσταίνεται το νερό στο μπόιλερ;
Γιατί για να ζεστάνεις το δοχείο μόνο με συλλέκτες σε μεγάλη θερμοκρασία χλωμό το βλέπω (αν υποθέσουμε ότι το δοχείο αδράνειας θα είναι 1000 λιτρα), εκτός αν διαθέσεις μεγάλο ποσό για τους συλλέκτες.
Το σκεπτικό σου είναι να ζεσταίνεις και το καλοκαίρι το δοχείο αδράνειας με την αντλία ;

nikolaras
12-02-12, 11:43
καλησπερα νικολα.

Κοίτα, σχετικά με την κατανάλωση δεν μπορεί κανένας μετά βεβαιότητος να πει τι κατανάλωση ξύλων θα έχεις. Η κατανάλωση εξαρτάται από τη ζήτηση. Η ζήτηση εξαρτάται από την εξωτερική θερμοκρασία και από την επιθυμητή θερμοκρασία που θέλεις να έχεις στο σπίτι. Ο μεγαλύτερος παράγοντας βέβαια είναι η μόνωση που έχει το σπίτι σου. Αρα ο τζακάς λέει αρλούμπες μετά συγχωρήσεως.
Η συνδεσμολογία, φίλε Νικόλα είναι ένα θέμα που οι απόψεις διίστανται όπως θα διάβασες στα προηγούμενα ποστ, το θέμα είναι να βρεις τη χρυσή τομή και αυτό που βολεύει καλύτερα στο χώρο σου, αλλά δεν μπορείς να το κάνεις εσύ εφόσον οι γνώσεις σου για το αντικείμενο είναι περιορισμένες, αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι ακόμα πιο δύσκολο να γίνει αυτό και από το πληκτρολόγιο. Δες τι θα σου προτείνει ο υδραυλικός που θα δει το σπίτι σου και εδώ είμαστε να σχολιάσουμε τα πάντα. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα πρέπει να οδηγήσεις τις εξόδους από το τζάκι στον συλλέκτη και να απομονωθείς από το λέβητα, (εφόσον είναι κοινός στην πολυκατοικία) μέσω πλακοειδούς εναλλάκτη. Δες και την εκδοχή του τζακιού με λειτουργια κλειστού δοχείου διαστολής, είναι πιό εύκολη η σύνδεση στην περίπτωσή σου.
Το ιδρο 50, αν διάβασες σε προηγούμενα ποστ πωλείται 1250 με ανοιχτό δοχείο. Κάνε έρευνα αγοράς.

nikolaras
12-02-12, 12:11
53176Καλησπέρα κι από εμένα. Σας παρακολουθώ πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που παίρνω ενεργά μέρος.
Ανήσυχο πνεύμα όπως κι εσείς, ψάχνομαι συνεχώς. Στο ζουμί τώρα.
Έχω ένα απλό μαντεμένιο τζάκι με συρόμενη πόρτα (χωρίς θερμοθαλάμους), και μέχρι τώρα ζέσταινα τον ουρανό.
Έφτιαξα στο πάνω μέρος του μία κατασκευή με σωλήνες Mannesmann και με τα καπναέρια ζεσταίνω τον καθαρό αέρα και μπορώ να πω ότι το μετέτρεψα σε αερόθερμο. (90-110 βαθμοί στην έξοδο).
Τον Ιούνιο θα ξαναασχοληθώ για να μετατρέψω την πατέντα ,να ζεσταίνω νερό (όπως ο φίλος Cosmic) και να το συνδέσω στο κύκλωμα του καλοριφέρ.
Ερώτηση 1:Σωστό ή Λάθος; Οι επιστροφές των νερών από τα σώματα στο συλλέκτη αντί να πάνε στο λέβητα, να κάνουν μία παράκαμψη και να γίνουν η εισαγωγή στο τζάκι
Ερώτηση 2:Η έξοδος από το τζάκι με το ζεστό νερό να πάει στο συλλέκτη και ο λέβητας να ξαναστείλει τα νερά στα σώματα. Έτσι κάνω χρήση των ασφαλιστικών του λέβητα (δοχείο διαστολής, βαλβίδα εκτόνωσης)
Εφαρμόσιμη η σκέψη μου;
Ευχαριστώ όσους θα μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν.

Μου αρέσουν τα ανήσυχα πνεύματα....
Η πατέντα σου είναι εφαρμόσιμη, αλλά θέλει καλή ασφάλιση.
Στην περίπτωσή σου μόνο με ανοιχτό δοχείο διαστολής, υπάρχουν πολλοί τρόποι, αυτός που σου δείχνω συνδέεται ή στον συλλέκτη ή στον λέβητα.
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/turbodym_otwarty.jpg

nikolaras
12-02-12, 12:26
Νίκο...τι εννοείς με αυτό? Ότι ένα aquatondo 29 plus, ή το termocamino 800 piano, έχουν την ενδοδαπέδια (190 τμ, μαιζονέτα, καλά μονωμένη) για μεζέ...? Δηλαδή τη στηρίζουν χαλαρά ? .. Χαλαρότατα :cool: Εχω πολικές θερμοκρασίες στο χωριό μου, συνέχεια 0 -3, μέχρι το πολύ +2 εδώ και πολύ καιρό.
Παρόλες τις διακοπές ρεύματος μέχρι 1,5 μέρες συνεχόμενα δεν είδα την εσωτερική θερμοκρασία κάτω από 18,5 βαθμούς... Αν είχα σώματα θα είχαμε παγώσει....

lazy
12-02-12, 12:34
καλησπερα νικολα.

Αυτο εχω .
Τα 5 κιλα είναι στο αναμα.Αν εχεις ξερα ξυλα σε 20 λεπτα αρχίζει να γυρίζει τα νερά.σε μια ωρα το σπιτι μου ειναι στους 20 (103τμ).Αυτα με 17 μετρα αποσταση απο τον συλεκτη.
Μέσο όρο 3.5 κιλα με 8 βαθμους εξω και καποια +1 κιλο οταν είναι 0 εξω....
Κιτ δεν εβαλα, αν δεις το ΚΙΤ 1 ουσιαστικά παρεμβάλει το εναλακτη για να βγαλει ζεστο νερο χρησης.
Δες εδω
http://www.thegreekz.com/gallery/showimage.php?i=2439&catid=member&imageuser=407236

nikolaras
12-02-12, 12:47
Νικο θελω την γνωμη σου για κατι
Μετα τις πολικες θερμοκρασιες -10 -14 που περασαν αλλα και ξαναρχονται παρατηρησα οτι δυσκολευεται ιδιαιτερα να πιασει θερμοκρασιες το τζακι μου με αποτελεσμα να ζεστενει μεν τον λεβητα στην πρωτη στροφη αλλα λογω μεγαλης καθυστερησης της επομενης σβουρας κρυωνε πολυ ο λεβητας και δεν ειχα την αποδοση που ηθελα (μισοκρυα σωματα) η λυση σ αυτο ηταν οτι αναβα τον καυστηρα απο τρια 5λεπτα την ημερα. Σε εσενα προφανως δεν συμβαινει κατι τετοιο αφου εχεισ την ενδοπεδεια.
Σκεφτηκα να φτιαξω ενα εναλλακτη οπως αυτον που εχει πισω ο λεβητας για να εξισοροπησω πιο γρηγορα το δικτυο.
Ξερω οτι το καλυτερο θα ηταν να γινει απο αλουμινιο αλλα ειναι σχεδον ακατορθωτο.
Αυτο που σκεφτομαι ειναι περιπου αυτο στο σχεδιο που εκανα εδω:
53151
Οποιαδηποτε γνωμη δεκτη προς αξιοποιηση
Φίλε Κώστα.
Εχεις τρελές απώλειες από το ίδιο σου το τζάκι. Γιατί δεν εκμεταλλεύεσαι το ίδιο θερμικά.
Τι εννοώ, ας πουν όλα τα παιδιά που έχουν υδραυλικό τζάκι, τι θερμοκρασία χώρου έχουν στον χώρο που βρίσκεται το τζάκι.
Για μένα εδώ είναι το πρόβλημά. Αν έχεις σκοπό να το αφήσεις έτσι καλύτερα να φτιάξεις έναν εναλλάκτη σαν αυτό στις φωτογραφίες. Θα δεις τεράστια διαφορά.
Ο αδερφός μου με αυτό που του έφτιαξα, έχει στο σπίτι 120 τ.μ. 24 βαθμούς συνεχόμενα (ενδοδαπέδια βέβαια).
Αν κάνεις κάτι κάντο σωστά και δοκιμασμένα.
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/WODNY20WYMIENNIK.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/wcw_wymiary.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/wcw_przekroj_zewnetrzny.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/wcw_przekroj_wew_2.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/wcw_przekroj_wew_1.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/rzut.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/przekroj.jpg

KOSTASP82
12-02-12, 18:07
Φίλε Κώστα.
Εχεις τρελές απώλειες από το ίδιο σου το τζάκι. Γιατί δεν εκμεταλλεύεσαι το ίδιο θερμικά.
Τι εννοώ, ας πουν όλα τα παιδιά που έχουν υδραυλικό τζάκι, τι θερμοκρασία χώρου έχουν στον χώρο που βρίσκεται το τζάκι.
Για μένα εδώ είναι το πρόβλημά. Αν έχεις σκοπό να το αφήσεις έτσι καλύτερα να φτιάξεις έναν εναλλάκτη σαν αυτό στις φωτογραφίες. Θα δεις τεράστια διαφορά.
Ο αδερφός μου με αυτό που του έφτιαξα, έχει στο σπίτι 120 τ.μ. 24 βαθμούς συνεχόμενα (ενδοδαπέδια βέβαια).
Αν κάνεις κάτι κάντο σωστά και δοκιμασμένα.

Εννοεις επειδη το χω μισο εξω?
Στην περσιδα εκτωνοσης παντως εχω συνηθως απο 85 ως 100 βαθμους.
Οσον αφορα αυτο νοεμβριο μηνα που το βαλα ηταν το καλυτερο που μπορουσα να κανω απ την στιγμη που ηθελα μεσα να φαινετε κορνιζα 53205
το καλοκαιρι εχω σκοπο να κανω το χτισιμο απ εξω με κελυφος και να το σηκωσω μεχρι το καπελο αυτην την στιγμη ειναι χτισμενο μονο με 10αρι ytong. Εκεινες τις μερες ειχε το κρυο της αρκουδας και η δουλεια εγινε οσο το δυνατον πιο γρηγορα
53206
Επισης σιγουρα σημαντικο ρολο παιζουν και τα ξυλα που ειναι φετινα αλλα ηδη εχω γλιτωσει ποσα λεφτα και ενταξει δεν εχω πεσει κατω απο 18 βαθμους στο σπιτι μεσο ορο εχω 20 την ημερα και με το πετρελαιο τοσο ειχα. εδωσα για φετος 2200 εστια + 800 ευρω σωληνες κυκλοφοητη δοχειο διαστολης καμιναδα χτισιματα και τα λοιπα (ας ειναι καλα το αφεντικο μου που τα παιρνω στο κοστος αυτα) και εχω καψει μεχρι τωρα 600 ευρω ξυλα ενω θα ηθελα για ολη την χρονια 4000+ πετρελαιο. απο φετος θα εχω κανει σχεδον αποσβεση.
Απλα ως υδραυλικος και συνηθισμενος με τους πετρελαιοκαυστηρες δεν θα ικανοποιηθω ποτε αν δεν δω τα νερα να γυριζουν συνεχομενα.
Μολις τελειωσει ο χειμωνας θα ασχοληθω με το σουλουπωμα εννοειτε απλα ψαχνω απο τωρα οτιδηποτε μπορει να βελτιωθει.
Εχω σκοπο και να μαζεψω λεφτα για το ladomat απλα ειναι αλλο η ενδοδαπεδια και αλλο τα σωματα. Στα σωματα δυσκολευουν τα πραγματα αρκετα
Το σιγουρο ειναι οτι εχω βρει ασχολια για το καλοκαιρι. Εχω βρει και ενα παλιο θερμοσιφωνο 500 λιτρα μονο καμμενη αντισταση εχει και θα επιχειρησω να το περασω σερπαντινα μεσα για να το κανω δοχειο αδρανειας.
Ας στρωσει ο καιρος και απο οκτωμβριο θα εχουμε παλι να λεμε (αν υπαρχουμε σαν χωρα ως τοτε....).

perigian
12-02-12, 18:09
Lazy
αν μπορείς να μου πεις στην φώτο που έχεις αναβάσει, που φαίνονται οι σωλήνες για το ανοικτό δοχείο διαστολής?

νικολα 113
που ρώτησες και σου είπαν τέτοιες τιμές για τις εργασίες γιατί εγω για εγκετάσταση aquatondo 22 πρίσμα έχω ακούσει μέχρι και 3.000 ευρώ !!!!!!!! (κιτ 2: 530€, κυκλοφορητής:130€, δοχείο διαστολής:70€, καμινάδα:500€, γυψοσανίδες:500€ και εργασία υδραυλικού+σωλήνες κ.λπ:1.300€)

Έλεος ρε παιδιά ο καθένας ζητάει ότι θέλει...

perigian
12-02-12, 18:12
Ξέχασα να αναφέρω πως το τζάκι θα μπεί σε μονοκατοικία στον πρώτο όροφο, ο λέβητας είναι στην ταράτσα και η απόστηση μεταξύ των 2 είναι 12 μέτρα.

perigian
12-02-12, 18:18
Ένας άλλος υδραυλικός μου ανέφερε πως το κιτ δεν είναι απαραίτητο (ο.κ μέχρι εδώ) και πως σαν δοχείο διαστολής μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό που ήδη υπάρχει στο λεβητοστάσιο (κλειστό κόκκινο δοχείο).

Ισχύει κάτι τέτοιο? Αν, ναι πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη υψομετρική διαφορά?
Βοήθεια ρε παιδιά με έχουν παλαβώσει...

lazy
12-02-12, 18:30
Lazy
αν μπορείς να μου πεις στην φώτο που έχεις αναβάσει, που φαίνονται οι σωλήνες για το ανοικτό δοχείο διαστολής?

νικολα 113
που ρώτησες και σου είπαν τέτοιες τιμές για τις εργασίες γιατί εγω για εγκετάσταση aquatondo 22 πρίσμα έχω ακούσει μέχρι και 3.000 ευρώ !!!!!!!! (κιτ 2: 530€, κυκλοφορητής:130€, δοχείο διαστολής:70€, καμινάδα:500€, γυψοσανίδες:500€ και εργασία υδραυλικού+σωλήνες κ.λπ:1.300€)

Έλεος ρε παιδιά ο καθένας ζητάει ότι θέλει...

Λοιπον, το δοχειο διαστολής είναι στην επιστροφή .
η 1 1/4 που κατεβαίνει χαμηλά για να περάσει κατω απο την εστια εχει ενα Τ και εκει εχω συνδεσει το δοχειο.
Η εκτόνωση είναι πάλι ενα Τ ακριβώς πριν τον κυκλοφορητη. Πρακτικά είναι μια σωληνα που ανεβαίνει ψηλοτερα απο το δοχειο, χωρις βαλβιδα,ελευθερη.
Αντεπιστροφες δεν εχω βαλει,αφού δεν εχω σκοπο να δουλεύω τζακι/κεντρικη θερμανση μαζι.Ουτε και τριοδη βανα.

Αφού μιλάτε για ποσά για την καμινάδα εδωσα καποια 30 ευρω για 2 μετρα ανοξειδωτη ώστε να βγω στην ταράτσα και έχτισα μπλοκια 2.5 μετρα πανω.Τα μπλοκια μαζι με το περιστρεφομενο καπελο (υπερβολη) 80 ευρά.
150 εχει ο Willo RS 30/6.

Για το ΚΙΤ οκ αν προκειται να το βάλεις μαζι με κεντρική θερμανση.Και παλι ομως υπάρχουν φθηνες λυσεις.Σε αυτο συμφωνούσαν 3 διαφορετικοι επαγγελματιες υδραυλικοι/μηχανολόγοι.
Τον ελεκτη που η Edil πουλάει 110 ευρά , τον βρίσκεις 40 από άλλη εταιρεία εμπορίου.
Κρατηστε στο μυαλό σας καποια 500 - 600 ευρά για τις γυψωσανίδες.
Αυτό που πονάει ειναι ο χαλκός μέχρι τον συλεκτη.Για 38 μετρα σωλήνα (ηθελα 17χ2 για το δικό μου) χρειάστηκα 390 μονo για τις ευθείες.Με τα διάφορα μπιπλικια εφτασα στα 450.
Οι διακόπτες πονάνε αρκετα.Νομιζω 20 ο ένας?
Αν θυμάμαι καλα το συνολο για τα υδραυλικά μου πηγε 750 χωρις τρελα ηλεκτρονικά (ενα υδροστάτη επαφης εβαλα)

Το σύνολο της εγκατάστασης , IDRO 50 @ 1250 , υδραυλικά 750 + μαστορας (φιλος) 250, 650 γυψοσανιδες (μαστορας τα εβαλε) + διαφορα (καμινάδες,περσίδες,μπογιες κτλ ψιλικά ) εφτασε στα 3150.Αυτα με τοποθετηση δική μου.
Στης αδερφής μου μας ζητουσαν απο 2000 για τα υδραυλικα (10 μετρα διαδρομή τζακι συλεκτη) μεχρι και 3000.
Το τζακι (focolare 80 idro) ενω το βρίσκαμε 2000 απο Γερμανια στην πορτα μας, το πηρε απο εδω λογο διακανονισμου 2600 και η εγκατάσταση εφτασε στα 4000 (χωρις τα υδραυλικά )!!!!!!!!!!!

Από την ιδια εταιρεία ειχα παρει τιμες σε ασχετη φάση, και οι γυψοσανιδες+ πετροβάμβακας δεν ξεπερνουσε σε κοστος τα 350 ευρά μαζι μετα σχετικά για το κουτι σιδερικά.
Αν σκεφτούμε πως ειχε και μια διαστολη απο 18 εκ σε 25 + 2 ανοικτες γωνιες και ενα κομματι 1 μετρο ισιο το κοστος αγοράς ειναι χοντρα καπου στα 3000.Πανε για ενα χιλιαρικο τοποθετηση και οτι βγάλουν απο την πώληση (παιζει αλλο ενα 30% ?)

perigian
12-02-12, 20:29
Lazy
αναλυτικότατος... ευχαριστώ για το χρόνο σου

fouskmech
12-02-12, 20:49
Τους ηλιακούς συλλέκτες για ποιό λόγο τους βάζεις στο δοχείο αδράνειας; Το καλοκαίρι πως θα ζεσταίνεται το νερό στο μπόιλερ;
Γιατί για να ζεστάνεις το δοχείο μόνο με συλλέκτες σε μεγάλη θερμοκρασία χλωμό το βλέπω (αν υποθέσουμε ότι το δοχείο αδράνειας θα είναι 1000 λιτρα), εκτός αν διαθέσεις μεγάλο ποσό για τους συλλέκτες.
Το σκεπτικό σου είναι να ζεσταίνεις και το καλοκαίρι το δοχείο αδράνειας με την αντλία ;

Νίκο καλησπέρα.
Έχω 2 απαιτήσεις, α) την ενδοδαπέδια, και β) το ΖΝΧ (Ζεστό Νερό Χρήσης). Για την μεν ενδοδαπέδια έχω το δοχείο αδρανείας, για το δε ΖΝΧ, το μπόϊλερ.

Το δοχείο αδρανείας θα τροφοδοτεί την ενδοδαπέδια, ενώ το νερό εκεί μέσα σκέφτομαι να το ζεσταίνω με 3 τρόπους: 1) Α/Θ, 2) Τζάκι, 3) Ηλιακούς συλλέκτες.

Το μπόϊλερ θα τροφοδοτεί το ΖΝΧ, και σκέφτομαι να το ζεσταίνω ή με το τζάκι, ή με ηλιακούς συλλέκτες ή με αντίσταση ηλεκτρική (σε περίπτωση που η Α/Θ δεν είναι και υψηλών θερμοκρασιών).

Ως εδώ τα λέω σωστά, ή λέω πατάτες?

Βέβαια, σκέφτομαι ότι οι ηλιακοί συλλέκτες είναι "υπερβολή", οπότε μια πιο "πεπατημένη" και λιγότερο "σοφιστικέ" λύση, είναι η εξής: Το μεν δοχείο αδρανείας να ζεσταίνεται με την Α/Θ και με το τζάκι (χρειάζομαι ΚΙΤ για αυτό? Ή κάνω τη δουλειά μου με τον κατάλληλο αυτοματισμό ελέγχου θερμοκρασίας, τον κυκλοφορητή και τα απαιτούμενα ασφαλιστικά?).

Για το ΖΝΧ, μια πιο συμβατική λύση είναι ένας ηλιακός 3-πλής ενέργειας, που θα ζεσταίνεται ή με τον ήλιο, ή με το τζάκι, ή με αντίσταση (σε περίπτωση που η Α/Θ δεν είναι και υψηλών θερμοκρασιών).

Καλά το πάω έως εδώ?

perigian
12-02-12, 21:08
Lazy ακόμα μία ερώτηση αν ξέρεις... ή όποιος γνωρίζει...
To kit είναι απαραίτητο επειδή σε άλλη πίεση λειτουργεί το κύκλωμα του καλοριφέρ και σε άλλη το κύκλωμα του τζακιού και δεν θέλουμε να ανακατέψουμε τα νερά των δύο κυκλωμάτων απλά να έρχονται σε επαφή στον εναλλάκτη?

lazy
12-02-12, 21:11
Ένας άλλος υδραυλικός μου ανέφερε πως το κιτ δεν είναι απαραίτητο (ο.κ μέχρι εδώ) και πως σαν δοχείο διαστολής μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό που ήδη υπάρχει στο λεβητοστάσιο (κλειστό κόκκινο δοχείο).

Το ειπα παραπάνω , πως ναι παιζει και χωρις κιτ.
Το αυτό και για το focolare 80 idro dsa.
Αλλά θα βάλεις αντεπιστροφες βαλβιδες στα ζεστα στις εισαγωγες και στις δύο πηγες (τζακι καλοριφερ).Το καλοριφερ συνηθως παιζει παραπάνω.
Αυτό που δεν ξερω αν ειπα ηταν πως υπάρχει (και μαλλον βασιμη) υπόνοια πως μαζεύει ευκολότερα πισσα στα τοιχωματα εσωτερικά στην εστία οταν δεν υπάρχει ΚΙΤ.Αυτο γιατι ο καπνός στην εστία λειτουργεί όπως ο ατμος στο μπανιο.
Επειδη το νερό παραμένει περισοτερη ώρα κρυο (λογω της μεγαλης ποσότητας που εχει χωρις το κιτ) ο καπνος υγροποιείται και στερεοποιείται αργότερα.
Με το κιτ το νερο γυρίζει σε καποια ποσοτητα μικρή και ζεστενεται γρηγορα.Ταυτόχρονα το δευτερευον κυκλωμα ειναι ανεξαρτητο και δεν επιρεάζει την εστια.
Οπως και να 'χει , η εστια καθαρίζε σχετικά ευκολα , με ενα φλογιστρο με μια σπατουλα σε μιση μια ωρα......

Αυτό που ξερω είναι πως με το δοχειο (ανοικτό) που πρέπει να ειναι ψηλοτερα απο 1.5 μετρα απο το ψηλοτερο σημείο όλου του δικτύου, εχουμε καπου στη 1.5 ατμόσφαιρα στο δικτυο.Αυτό αρκει για να εχει σωστή πίεση/πλήρωση ολο το δικτυο
Αυτό το κάνεις και με αυτό που έχεις αλλά θελει και αυτό το ρυθμιστικό πιεσης για να μην ξεπεράσει την πίεση του κατασκευαστή.

Παραπάνω ξεχασα να σου πω , πως απο 3 δεκεμβρίου εχω καμμένα περίπου 2 τόνους ξυλα (χλωρα).Αττικη ΒΠ (οχι πολυ, Μεταμορφωση) με το κρύο που ξέρεις....

Giovan
12-02-12, 23:16
Στην περίπτωσή σου μόνο με ανοιχτό δοχείο διαστολής, υπάρχουν πολλοί τρόποι, αυτός που σου δείχνω συνδέεται ή στον συλλέκτη ή στον λέβητα.

Ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο και μου απάντησες.
Η αλήθεια είναι ότι με δυσκόλεψες με τα νούμερα του σχεδίου σου. (π.χ. Νο3, Νο6 2 διακόπτες;)
Δεν ξέρω αν είχες δει το σχεδιάκι που είχα επισυνάψει. Γιατί τα ασφαλιστικά του κυκλώματος του καλοριφέρ δε με καλύπτουν;
(κάτι άσχετο. Κάνεις ωραία σχέδια. Με ποιον τρόπο; Εγώ το έκανα στο word και με το Screen seize το πήρα ως εικόνα)

nikolaras
12-02-12, 23:35
Η αλήθεια είναι ότι με δυσκόλεψες με τα νούμερα του σχεδίου σου. (π.χ. Νο3, Νο6 2 διακόπτες;)
Δεν ξέρω αν είχες δει το σχεδιάκι που είχα επισυνάψει. Γιατί τα ασφαλιστικά του κυκλώματος του καλοριφέρ δε με καλύπτουν;
(κάτι άσχετο. Κάνεις ωραία σχέδια. Με ποιον τρόπο; Εγώ το έκανα στο word και με το Screen seize το πήρα ως εικόνα)

Το 3 δεν είναι διακόπτης, αλλά αυτόματο τάμπερ εισαγωγής αέρα καύσης τζακιού.
Οι 2 διακόπτες είναι για να αλλάζεις τον κυκλοφορητή, αν χρειαστεί.
Το σχέδιο το είχα αποθηκεύσει, εδώ και αρκετά χρόνια, από ένα σάιτ που έκλεισε. Ας είναι καλά ο δίσκος που τα φιλοξενεί ακόμα....
Τα ασφαλιστικά του καλοριφέρ ΔΕΝ σε καλύπτουν.

Giovan
12-02-12, 23:36
53212

Δεν ξέρω αν είχες δει το σχεδιάκι που είχα επισυνάψει. Το επισυνάπτω πάλι. Γιατί τα ασφαλιστικά του κυκλώματος του καλοριφέρ δε με καλύπτουν;
(κάτι άσχετο. Κάνεις ωραία σχέδια. Με ποιον τρόπο; Εγώ το έκανα στο word και με το Screen seize το πήρα ως εικόνα). Ανεβάζω και μερικές φωτό της κατασκευής μου.532125321353214

Giovan
12-02-12, 23:53

Δεν ξέρω αν είχες δει το σχεδιάκι που είχα επισυνάψει. Το επισυνάπτω πάλι. Γιατί τα ασφαλιστικά του κυκλώματος του καλοριφέρ δε με καλύπτουν;
(κάτι άσχετο. Κάνεις ωραία σχέδια. Με ποιον τρόπο; Εγώ το έκανα στο word και με το Screen seize το πήρα ως εικόνα). Ανεβάζω και μερικές φωτό της κατασκευής μου.
5321553216532175321853219

Polios
13-02-12, 06:04
Nikolaras σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις πόση είναι η διάσταση του τζαμιού που μένει στο idro 30 θα ήθελα να ξέρω πόση οπτική επαφή έχω με την φλόγα, δυστυχώς εδώ δεν υπάρχει κάπου το τζάκι για να το δω πριν το παραγγείλω.

νικολας113
13-02-12, 10:02
Lazy
θα ηθελα να σε ρωτησω αν το τζακι σου το ειδες καπου τοποθετημενο ή σε καποια εκθεση ή το πηρες μονο από φωτο,γιατι δεν ξερω που μπορω να το δω.

perigian
απλα εγω καμιναδα, γυψοσανιδα θα τις βαλω μονος μου και οτι βγει....υδραυλικος και σωληνες μου ειπε 1000 περιπου, αλλά και αυτο θα το ξανασκεφτω. σιγουρα τις σωληνες και τα σχετικα θα τις βρω φθηνοτερα μονος μου. στον κουμπαρακη ρωτησες κι εσυ?

nikolaras
13-02-12, 10:06
Nikolaras σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις πόση είναι η διάσταση του τζαμιού που μένει στο idro 30 θα ήθελα να ξέρω πόση οπτική επαφή έχω με την φλόγα, δυστυχώς εδώ δεν υπάρχει κάπου το τζάκι για να το δω πριν το παραγγείλω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων Το απόγευμα που θα πάω σπίτι...

nikolaras
13-02-12, 10:18
(κάτι άσχετο. Κάνεις ωραία σχέδια. Με ποιον τρόπο; Εγώ το έκανα στο word και με το Screen seize το πήρα ως εικόνα). Ανεβάζω και μερικές φωτό της κατασκευής μου.
5321553216532175321853219
Το είδα το σχεδιο, αυτός είναι ο λόγος που σου έγραψα ότι δεν ασφαλίζεται έτσι το μπόιλερ του νερού στο τζάκι.
Θα πρέπει οπωσδήποτε να τοποθετήσεις ανοιχτό δοχείο διαστολής, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, μην παίζεις με τη φωτιά, είναι άκρως επικύνδυνο παιχνίδι αυτό που θέλεις να κάνεις.
Το καλύτερο είναι να ανεξαρτοποιήσεις το ΄κύκλωμα του τζακιού από το υπόλοιπο κύκλωμα του λέβητα που έχεις, με ένα εναλλάκτη πλακοειδή, ή στην χειρότερη με ένα μπόιλερ που θα παίζει το ρόλο του εναλλάκτη. Στη σερμπαντίνα του μπόιλερ θα βάλεις το κύκλωμα του τζακιού, το οποίο θα το ασφαλίσεις με ανοιχτό δοχείο και ένα κυκλοφορητή και στο μπόιλερ το υπάρχων κύκλωμα του λέβητα με ένα κυκλοφορητή να στέλνει το ζεστό νερό του΄μπόιλερ στο λέβητα, ή το αντίθετο.

lazy
13-02-12, 13:14
lazy
θα ηθελα να σε ρωτησω αν το τζακι σου το ειδες καπου τοποθετημενο ή σε καποια εκθεση ή το πηρες μονο από φωτο,γιατι δεν ξερω που μπορω να το δω.

Με μια καλη φωτο και αρκετη φαντασία ολα γινονται...... :d
Οπως και να 'χει μεχρι εκει έφτανα....

nikolaras
13-02-12, 13:43
Νίκο καλησπέρα.
Έχω 2 απαιτήσεις, α) την ενδοδαπέδια, και β) το ΖΝΧ (Ζεστό Νερό Χρήσης). Για την μεν ενδοδαπέδια έχω το δοχείο αδρανείας, για το δε ΖΝΧ, το μπόϊλερ.

Το δοχείο αδρανείας θα τροφοδοτεί την ενδοδαπέδια, ενώ το νερό εκεί μέσα σκέφτομαι να το ζεσταίνω με 3 τρόπους: 1) Α/Θ, 2) Τζάκι, 3) Ηλιακούς συλλέκτες.

Το μπόϊλερ θα τροφοδοτεί το ΖΝΧ, και σκέφτομαι να το ζεσταίνω ή με το τζάκι, ή με ηλιακούς συλλέκτες ή με αντίσταση ηλεκτρική (σε περίπτωση που η Α/Θ δεν είναι και υψηλών θερμοκρασιών).

Ως εδώ τα λέω σωστά, ή λέω πατάτες?

Βέβαια, σκέφτομαι ότι οι ηλιακοί συλλέκτες είναι "υπερβολή", οπότε μια πιο "πεπατημένη" και λιγότερο "σοφιστικέ" λύση, είναι η εξής: Το μεν δοχείο αδρανείας να ζεσταίνεται με την Α/Θ και με το τζάκι (χρειάζομαι ΚΙΤ για αυτό? Ή κάνω τη δουλειά μου με τον κατάλληλο αυτοματισμό ελέγχου θερμοκρασίας, τον κυκλοφορητή και τα απαιτούμενα ασφαλιστικά?).

Για το ΖΝΧ, μια πιο συμβατική λύση είναι ένας ηλιακός 3-πλής ενέργειας, που θα ζεσταίνεται ή με τον ήλιο, ή με το τζάκι, ή με αντίσταση (σε περίπτωση που η Α/Θ δεν είναι και υψηλών θερμοκρασιών).

Καλά το πάω έως εδώ?
Εφόσον θα βάλεις μποιλερ, θα πρέπει να οδηγήσεις τους ηλιακούς συλλέκτες εκεί. Δεν χρειάζεται να βάλεις ηλιακό.
Αυτό σου γράφω παραπάνω. Για να ζεστάνεις το δοχείο αδράνειας με τους συλλέκτες και κατ'επέκταση την ενδοδαπέδια είναι μεγάλη ιστορία με τον ταρζάν και την τσίτα.... Δηλαδή Δοχείο Αδράνειας με τζάκι, Αντλία και μπόιλερ με Δοχείο αδρανειας και συλλέκτες και ρεύμα αν το θες.

akapsali
13-02-12, 17:52
Λογω των συνεχόμενων διακοπών ρευματος λόγω κακοκαιρίας η λειτουργεία του τζακιού και η θέρμανση ηταν υποτυπώδεις.Δουλευα το τζάκι αλλά χαλαρά προσεχοντας να μήν το φορτωνω και να μην ανεβαζω θερμοκρασίες στο νερο , κοβοντας τον αερα η και ανοιγοντας την πορτα
Με αφορμή αυτές τις συνεχόμενες διακοπές ρεύματος σκέφτηκα να βάλω UPS η μάλλον να πάρω 2 μπαταρίες για to UPS που εχω, αλλά θυμηθηκα καπου σto forum ειχε αναφερθεί και η λυση της βενζινογεννητριας.
Εψαξα σε διαφορα e-shop tools και ειδα οτι υπάρχει πληθωρα προιοντων αλλά δεν ξέρω τι να προσέξω σε μια βενζινογεννητρια.
Αν καποιο μέλος του Forum εχει περισσοτερες γνώσεις πάνω στο θέμα ή χρησιμοποιει κάποια γεννήτρια ας μας διαφωτισει.

lazy
13-02-12, 18:18
Εγω βρήκα ενα μεταχειρισμένο UPS με 1ΚVA ονομαστική ισχύ.
τα 46W (νομίζω) του RS30/6 τα δουλεύει περίπου 25 λεπτά.Δοκιμασμένο.
Οι κυκλοφορητες αυτοί δουλεύουν σε ενα ευρύτατο range voltage και έτσι και την φθηνή κινέζικη με τα 600va να παρεις παλι καλα θα είσαι.
ΤΟ βέλτιστο θα ήταν να εχεις ενα Ups από αυτά που οταν χάνει την τροφοδοσία του , κλεινει μια επαφη .Ετσι με ενα Ups και μια γενήτρια με μιζα θα είσαι εντελώς αυτόματος.
Αλλά ξεφεύγουμε.
Αν θες να το κάνεις για ολο το σπίτι γινεται.
Μπαινει ενας αυτόματος μεταγωγικός διακόπτης στον πινακα που όταν χάσει το ρευμα απο την παροχη της ΔΕΗ δίνει εντολή και ξεκινάει η γεννήτρια.Αφότου δει τάση στην παροχη αυτη , γυρίζει ολο το σπιτι εκει.
Πρόβλημα θα είναι αν είναι τριφασική η παροχη ,και εχεις μονοφασικη γενητρια.
Φυσικά γίνεται και χωρις τον αυτοματισμό αλλά θελει προσοχή στον χειρησμο.

Darth
13-02-12, 18:55
Μπαινει ενας αυτόματος μεταγωγικός διακόπτης στον πινακα που όταν χάσει το ρευμα απο την παροχη της ΔΕΗ δίνει εντολή και ξεκινάει η γεννήτρια.Αφότου δει τάση στην παροχη αυτη , γυρίζει ολο το σπιτι εκει.
Πρόβλημα θα είναι αν είναι τριφασική η παροχη ,και εχεις μονοφασικη γενητρια.
Φυσικά γίνεται και χωρις τον αυτοματισμό αλλά θελει προσοχή στον χειρησμο.

Στον αυτόματο μεταγωγικό διακόπτη ή αλλιώς πίνακας διπλής ενεργείας μπαίνει και ένας επιτηρητής τάσης έτσι ώστε να παίρνει η γεννήτρια όταν έχεις πτώση τάσης ή υπέρταση ή ακόμα και αν κοπεί ο ουδέτερος. Πρόβλημα δεν είναι όταν έχει τριφασικό πίνακα αλλά τριφασικές καταναλώσεις πχ ασανσερ, αντλίες, γεώτρηση, σε μονοφασική γεννήτρια. Γίνεται και χωρίς τον πίνακα Δ/Ε αρκεί να έχεις βάλει ένα χειροκίνητο πίνακα μεταγωγής τριων θέσεων.

nikolaras
13-02-12, 19:54
Υψος 38 πλάτος 49 καθαρό τζάμι.

fouskmech
13-02-12, 20:40
Εφόσον θα βάλεις μποιλερ, θα πρέπει να οδηγήσεις τους ηλιακούς συλλέκτες εκεί. Δεν χρειάζεται να βάλεις ηλιακό.
Αυτό σου γράφω παραπάνω. Για να ζεστάνεις το δοχείο αδράνειας με τους συλλέκτες και κατ'επέκταση την ενδοδαπέδια είναι μεγάλη ιστορία με τον ταρζάν και την τσίτα.... Δηλαδή Δοχείο Αδράνειας με τζάκι, Αντλία και μπόιλερ με Δοχείο αδρανειας και συλλέκτες και ρεύμα αν το θες.

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν:
1) Για τη θέρμανση: Δοχείο αδρανείας με στήριξη από α) Α.Θ και β) τζάκι
2) Για το Ζεστό Νερό Χρήσης: Ένα μπόιλερ 3-πλής με στήριξη από: α) Ηλεκτρική αντίσταση, β) Τζάκι, γ) Ηλιακούς συλλέκτες.

Για το τζάκι-καλοριφέρ, εκτιμώ ότι χρειάζεται να λειτουργεί με την εξής λογική (και το κατάλληλο plc-αισθητήρα-ηλεκτροβάνες):
Αρχικά, (εφόσον το τζάκι είναι αναμμένο και έχει ζεστάνει τα νερά) το θερμόμετρο ελέγχει τη θερμοκρασία στο μπόϊλερ ΖΝΧ. Αν είναι χαμηλή, δίνει εντολή και ρυθμίζει τις 2 ηλεκτροβάνες, κλείνει την παροχή προς το δοχείο αδρανείας της θέρμανσης και ανοίγει την ηλεκτροβάνα προς το μπόϊλερ ΖΝΧ. Όταν το ΖΝΧ θερμανθεί, αλλάζει θέση στις 2 ηλεκτροβάνες και υποστηρίζει τη θέρμανση. Σωστός ο συλλογισμός μου?

Η παραπάνω λειτουργεία, απαιτεί τη χρήση κάποιου από τα διαθέσιμα ΚΙΤ για τζάκι καλοριφέρ? Ή με έναν κυκλοφοτητή, δοχείο, ασφαλιστικά και ελεγκτή, μπορώ να τα συνδέσω
όπως αναφέρω παραπάνω ?

Giovan
13-02-12, 20:51
Ευχαριστώ τον Nikolara για την άμεση απάντησή του.
Όσοι έχετε επώνυμα τζάκια (Edilkamin, la nordica κ.λ.π), πόση στάχτη βγάζετε σε μία μέρα; Το δικό μου που είναι από Ελλάδα (ΠΥΡΟΛ) βγάζει μισό τενεκέ του λαδιού. Άρα κακή καύση; Όμως με τον εναλλάκτη που εφτιαξα έχω θερμοκρασίες 90-100 βαθμούς.
Έχω δει ένα γερμανικό από μέσα δηλαδή από το χώρο καύσης προς την καμινάδα και δεν είδα τον κλασικό κώνο που έχει το δικό μου. Ήταν λες και έχει ταβάνι. Σίγουρα δε θα φεύγει ο καπνός σκέφτηκα. Πιστεύετε ότι είναι τεράστιες οι διαφορές τους;
Το ψάχνω μήπως και κάνω κάποια επέμβαση στο δικό μου γιατί για καινούριο δε λέει...

nikolaras
13-02-12, 20:52
Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν:
1) Για τη θέρμανση: Δοχείο αδρανείας με στήριξη από α) Α.Θ και β) τζάκι
2) Για το Ζεστό Νερό Χρήσης: Ένα μπόιλερ 3-πλής με στήριξη από: α) Ηλεκτρική αντίσταση, β) Τζάκι, γ) Ηλιακούς συλλέκτες.

Για το τζάκι-καλοριφέρ, εκτιμώ ότι χρειάζεται να λειτουργεί με την εξής λογική (και το κατάλληλο plc-αισθητήρα-ηλεκτροβάνες):
Αρχικά, (εφόσον το τζάκι είναι αναμμένο και έχει ζεστάνει τα νερά) το θερμόμετρο ελέγχει τη θερμοκρασία στο μπόϊλερ ΖΝΧ. Αν είναι χαμηλή, δίνει εντολή και ρυθμίζει τις 2 ηλεκτροβάνες, κλείνει την παροχή προς το δοχείο αδρανείας της θέρμανσης και ανοίγει την ηλεκτροβάνα προς το μπόϊλερ ΖΝΧ. Όταν το ΖΝΧ θερμανθεί, αλλάζει θέση στις 2 ηλεκτροβάνες και υποστηρίζει τη θέρμανση. Σωστός ο συλλογισμός μου?

Η παραπάνω λειτουργεία, απαιτεί τη χρήση κάποιου από τα διαθέσιμα ΚΙΤ για τζάκι καλοριφέρ? Ή με έναν κυκλοφοτητή, δοχείο, ασφαλιστικά και ελεγκτή, μπορώ να τα συνδέσω
όπως αναφέρω παραπάνω ?
Ωραίος ο συλλογισμός σου και σωστός.
Για τους αυτοματισμούς χρειάζεσαι καταρχήν ένα ελεγκτή για το τζάκι, που θα ελέγχει τη θερμοκρασία του, θα ενεργοποιεί τον κυκλοφορητή και θα ελέγχει το τάμπερ εισαγωγής αέρα καύσης.
Κατά δεύτερον έλεγχος θερμοκρασίας νερού μπόιλερ νερού χρήσης για να ανοιγοκλείνει τις ηλεκτροβάνες, με απλό κύκλωμα υδροστάτη.

perigian
13-02-12, 21:12
Lazy

perigian
απλα εγω καμιναδα, γυψοσανιδα θα τις βαλω μονος μου και οτι βγει....υδραυλικος και σωληνες μου ειπε 1000 περιπου, αλλά και αυτο θα το ξανασκεφτω. σιγουρα τις σωληνες και τα σχετικα θα τις βρω φθηνοτερα μονος μου. στον κουμπαρακη ρωτησες κι εσυ?

Ναι νικολα.Αν κρίνω απο την απάντησή σου τις ίδιες τιμές είπαν και σ'εσένα?
Πάντως για να μην αδικούμε τον συγκεκριμένο φάνηκε να το κατέχει το αντικείμενο σε αντίθεση με άλλους...
Εσένα τι εντύπωση σου έδωσε.

fouskmech
13-02-12, 21:33
Ωραίος ο συλλογισμός σου και σωστός.
Για τους αυτοματισμούς χρειάζεσαι καταρχήν ένα ελεγκτή για το τζάκι, που θα ελέγχει τη θερμοκρασία του, θα ενεργοποιεί τον κυκλοφορητή και θα ελέγχει το τάμπερ εισαγωγής αέρα καύσης.
Κατά δεύτερον έλεγχος θερμοκρασίας νερού μπόιλερ νερού χρήσης για να ανοιγοκλείνει τις ηλεκτροβάνες, με απλό κύκλωμα υδροστάτη.

Νίκο, σε ευχαριστώ για την καθοδήγηση.

Εγώ ήξερα (ότι τα αερόθερμα τουλάχιστον) τζάκια, έχουν ρύθμιση στο τάμπερ της καμινάδας σε 2 διακριτές θέσεις ανάλογα με τη θέση της πόρτας (ανοικτή πόρτα=ανοικτό τάμπερ για να μην καπνίζει, κλειστή πόρτα=σχεδόν κλειστό τάμπερ για να ζορίζονται να βγούν τα καπναέρια ώστε να αποδίδουν τη θερμότητά τους στον αέρα του βεντυλατέρ).

Επίσης, όλα(?) τα τζάκια έχουν ένα χειριστήριο κάπου δίπλα στην πόρτα, για τη ρύθμιση του αέρα εισαγωγής στον θάλαμο καύσης. Το ερώτημά μου είναι το εξής:

Τα τζάκια καλοριφέρ, έχουν αυτόματη ρύθμιση του αέρα εισαγωγής? Δηλαδή, ο παραπάνω χειροκίνητος χειρισμός που μόλις ανέφερα, στα υδραυλικά τζάκια γίνεται με αυτοματισμό? Πως γίνεται αυτό? Υπάρχει κάπου βηματικός κινητήρας? 'Η μήπως "έχασα κάτι" ?

perigian
13-02-12, 21:45
nicolaras αν έχεις λίγο χρόνο θα ήθελα και την άποψή σου για το εξής: ένας υδραυλικός μου πρότεινε σαν δοχείο διαστολής μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό που ήδη υπάρχει στο λεβητοστάσιο (κλειστό κόκκινο δοχείο).
Ευχαριστώ.

nikolaras
13-02-12, 21:47
Microprocessor fireplace controller with a 100mm dia. throttle

Functions of controller:
CO circulation pumps steering
throttle's emergency closing
protection from overheating
automatic exit from power mode
ventilator or other device steering
signalization diodes pulsate during changes.

MICROPROCESSOR CONTROLLING OF AIR INLET!!!

!!!THANKS TO WHICH WE WILL SAVE UP TO 30% WOOD!!! CONSISTING OF:
microprocessor controller
temperature sensor with silicon cable
charger
and throttle with servo-mechanism which is equipped with special sealing thanks to which air cut-off from outside is 100%,

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/sterowanie20dolotem20do20kominka20kopia.jpg

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/msk_schemat21.jpg

nikolaras
13-02-12, 21:55
nicolaras αν έχεις λίγο χρόνο θα ήθελα και την άποψή σου για το εξής: ένας υδραυλικός μου πρότεινε σαν δοχείο διαστολής μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό που ήδη υπάρχει στο λεβητοστάσιο (κλειστό κόκκινο δοχείο).
Ευχαριστώ.
Το κλειστό δοχείο διαστολής μπαίνει οπουδήποτε στο κύκλωμα, δεν έχει σχέση με υψομετρικά και το είναι ανάλογο των λίτρων νερού του όλου συστήματος.
Δηλαδή, ισχύει αν το μέγεθος είναι ανάλογο της όλης εγκατάστασης (μαζί με το τζάκι).

fouskmech
13-02-12, 22:10
Έχασα την μπάλα......

Νίκο, καταρχήν σε ευχαριστώ. Ο ελεγκτής που έδειξες είναι για "την περίπτωσή μου", χωρίς ΚΙΤ, σωστά?

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας είναι θερμοκρασίας νερού γινα να ανοίξει ο κυκλοφοτητής?

Ο έλεγχος του τάμπερ αέρα καύσης είναι για βελτιστοποίηση της διαδικασίας καύσης? Σε ποιό σημείο τοποθετείται η Φ100 με το ελεγχόμενο τάμπερ? Είναι άσχετο με το χειροκίνητο που είπα πιο πάνω?

perigian
13-02-12, 22:26
Το κλειστό δοχείο διαστολής μπαίνει οπουδήποτε στο κύκλωμα, δεν έχει σχέση με υψομετρικά και το είναι ανάλογο των λίτρων νερού του όλου συστήματος.
Δηλαδή, ισχύει αν το μέγεθος είναι ανάλογο της όλης εγκατάστασης (μαζί με το τζάκι).

Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι σε εγκατάσταση εστίας με κλειστό δοχείο διαστολής.
Έκεινος εννοούσε πως σε εστία που προβλέπεται εγκατάσταση μόνο με ανοικτό δοχείο διαστολής (aquatondo 22 prisma) αντί του καινούργιου ανοικτού δοχείου να χρησιμοποιηθεί το κόκκινο δοχείο που υπάρχει στο λεβητοστάσιο. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

nikolaras
13-02-12, 22:35
Έχασα την μπάλα......

Νίκο, καταρχήν σε ευχαριστώ. Ο ελεγκτής που έδειξες είναι για "την περίπτωσή μου", χωρίς ΚΙΤ, σωστά?

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας είναι θερμοκρασίας νερού γινα να ανοίξει ο κυκλοφοτητής?

Ο έλεγχος του τάμπερ αέρα καύσης είναι για βελτιστοποίηση της διαδικασίας καύσης? Σε ποιό σημείο τοποθετείται η Φ100 με το ελεγχόμενο τάμπερ? Είναι άσχετο με το χειροκίνητο που είπα πιο πάνω?
Τα ΚΙΤ συνήθως έχουν δικό τους ελεγκτή, αλλά αυτός μπορεί να συνδεθεί σε όλα τα ΚΙΤ.
Βέβαια δεν έχει καμία σχέση με τους ελεγκτές των ΚΙΤ.
Μπορεί να ελέγξει όλη την εγκατάσταση, (κυκλοφορητές, ηλεκτροβάνες κλπ) έχει πολλές λειτουργίες και προγραμματισμούς, alarm κλπ. (αυτόματο έλεγχο όλου του συστήματος σε χρονικά όρια που εσύ επιλέγεις).
Το τάμπερ προσαρμόζεται στην είσοδο του αέρα καύσης της εστίας και ελέγχει τον αέρα καύσης ανάλογα με την θερμοκρασία νερού που εσύ έχεις προγραμματίσει, ανοίγει κλείνει στις μοίρες που εσύ επιλέγεις, έχει λειτουργία stand by σε περίπτωση που λείπεις από το σπίτι και αυτόματο κλείσιμο για ασφάλεια σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (αποφυγή υπερθέρμανσης). Με τη λειτουργία του αυτόματου τάμπερ έχεις οικονομία ξύλων (αυτονόητο)
Το χειροκίνητο τάμπερ εισαγωγής αέρα που λες, δεν καταργείται αλλά παραμένει ανοιχτό πάντα (στην ουσία αχρηστεύεται).
Ο αισθητήρας παίρνει ένδειξη από το μπόιλερ της εστίας.

nikolaras
13-02-12, 22:37
Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι σε εγκατάσταση εστίας με κλειστό δοχείο διαστολής.
Έκεινος εννοούσε πως σε εστία που προβλέπεται εγκατάσταση μόνο με ανοικτό δοχείο διαστολής (aquatondo 22 prisma) αντί του καινούργιου ανοικτού δοχείου να χρησιμοποιηθεί το κόκκινο δοχείο που υπάρχει στο λεβητοστάσιο. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

ΟΧΙ !!!! Αλλαξε υδραυλικό φίλε....

perigian
13-02-12, 22:58
nicolaras ευχαριστώ

Sorry αν ρωτάμε τα αυτονόητα αλλά εμείς που δεν γνωρίζουμε ακούμε διάφορα και προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη...

Αν τελικά μπει το ανοικτό δοχείο πρέπει να είναι 1,5 μέτρο απο το ψηλότερο σημείο της σύνδεσης?

perigian
13-02-12, 23:02
nicolaras ευχαριστώ
Sorry αν ρωτάω τα αυτονόητα αλλά εμείς που δεν γνωρίζουμε ακούμε διάφορα και προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη μέχρι κάποιος να κερδίσει την εμπιστοσύνη μας και να κάνει την εγκατάσταση.
Αλήθεια αν τελικά μπεί το ανοικτό δοχείο πρέπει να είναι 1,5 μέτρο πιο ψηλά από το ψηλότερο σημείο της σύνδεσης?

fouskmech
13-02-12, 23:25
Νίκο σε ευχαριστώ !!!

nikolaras
13-02-12, 23:30
nicolaras ευχαριστώ
Sorry αν ρωτάω τα αυτονόητα αλλά εμείς που δεν γνωρίζουμε ακούμε διάφορα και προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη μέχρι κάποιος να κερδίσει την εμπιστοσύνη μας και να κάνει την εγκατάσταση.
Αλήθεια αν τελικά μπεί το ανοικτό δοχείο πρέπει να είναι 1,5 μέτρο πιο ψηλά από το ψηλότερο σημείο της σύνδεσης?
Οσο πιο ψηλά τόσο καλύτερα τοποθετηθεί το ανοιχτό δοχείο. 1,5 μέτρο και πάνω.

Εγραψες:
Ξέχασα να αναφέρω πως το τζάκι θα μπεί σε μονοκατοικία στον πρώτο όροφο, ο λέβητας είναι στην ταράτσα και η απόστηση μεταξύ των 2 είναι 12 μέτρα.

Λοιπόν, αν επιλέξεις εστία με ανοιχτό δοχείο, θα μπει στην ταράτσα πάνω από το λέβητα. Αυτομάτως το κόκκινο δοχείο καταργείται.
ΚΙΤ δεν χρειάζεσαι, θα οδηγήσεις τους σωλήνες από το τζάκι στον λέβητα και από τους ίδιους με Τ στο ανοιχτό δοχείο.
Δεν έχεις και το τρελό πολύπλοκο σύστημα, για να μπερδεύεται ο υδραυλικός....

fouskmech
13-02-12, 23:43
Τα ΚΙΤ συνήθως έχουν δικό τους ελεγκτή, αλλά αυτός μπορεί να συνδεθεί σε όλα τα ΚΙΤ.
Βέβαια δεν έχει καμία σχέση με τους ελεγκτές των ΚΙΤ.
Μπορεί να ελέγξει όλη την εγκατάσταση, (κυκλοφορητές, ηλεκτροβάνες κλπ) έχει πολλές λειτουργίες και προγραμματισμούς, alarm κλπ. (αυτόματο έλεγχο όλου του συστήματος σε χρονικά όρια που εσύ επιλέγεις).
Το τάμπερ προσαρμόζεται στην είσοδο του αέρα καύσης της εστίας και ελέγχει τον αέρα καύσης ανάλογα με την θερμοκρασία νερού που εσύ έχεις προγραμματίσει, ανοίγει κλείνει στις μοίρες που εσύ επιλέγεις, έχει λειτουργία stand by σε περίπτωση που λείπεις από το σπίτι και αυτόματο κλείσιμο για ασφάλεια σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (αποφυγή υπερθέρμανσης). Με τη λειτουργία του αυτόματου τάμπερ έχεις οικονομία ξύλων (αυτονόητο)
Το χειροκίνητο τάμπερ εισαγωγής αέρα που λες, δεν καταργείται αλλά παραμένει ανοιχτό πάντα (στην ουσία αχρηστεύεται).
Ο αισθητήρας παίρνει ένδειξη από το μπόιλερ της εστίας.

...Άρα... στην περίπτωσή μου, με τον controller που έδειξες εξυπηρετώ (ελέγχω) το σύστημά μου, χωρίς ΚΙΤ, σωστά?

Κάτι άλλο: Γιατί (ας πούμε από θεωρητιικής άποψης) τα ενεργειακά τζάκια (αερόθερμα και υδραυλικά) δεν είναι αποδοτικά με ανοικτή την πόρτα?

nikolaras
14-02-12, 10:08
...Άρα... στην περίπτωσή μου, με τον controller που έδειξες εξυπηρετώ (ελέγχω) το σύστημά μου, χωρίς ΚΙΤ, σωστά?

Κάτι άλλο: Γιατί (ας πούμε από θεωρητιικής άποψης) τα ενεργειακά τζάκια (αερόθερμα και υδραυλικά) δεν είναι αποδοτικά με ανοικτή την πόρτα?
Το υδραυλικό ΚΙΤ δεν έχει σχέση με τον contoller. Ψηφιακό Controller αν θέλεις βάζεις στο ΚΙΤ, αν δεν θέλεις βάζεις ένα απλό υδροστάτη και ένα θερμόμετρο να βλέπεις τη θερμοκρασία και είσαι εντάξει.
Το ΚΙΤ δεν είναι υποχρεωτικό σε ένα σύστημα,γιατί απλά μπορεί να σχεδιαστεί τι θα πρέπει να μπει, ανάλογα με τις δικές σου ανάγκες.

Τα ενεργειακά τζάκια δεν είναι αποδοτικά με ανοιχτή πόρτα, γιατι τότε δουλεύουν όπως τα ανοιχτά τζάκια.

vti-chris
14-02-12, 10:09
Σας χαιρετώ με τη σειρά μου!
Έχω κάποιες απορίες που ευελπιστώ να μου λύσετε σχετικά με τα τζάκια "νερού".
Είμαι στα αρχικά στάδια ανέγερσης κατοικίας 2όροφης 200τ.μ συνολικά.

Θα εγκαταστήσω τζάκι στον χώρο κάτω(100τμ) και λόγω εγκατάστασης θέρμανσης είπα να βάλω με ντεπόζιτο νερού για να την τροφοδοτώ.
1. Μπορώ να βάλω υποδαπέδια θέρμανση με αυτό το τζάκι ή καλύτερα σώματα στους τοίχους? Εννοείται ότι θα μπει και δοχείο αδρανείας(πόσο μεγάλο δεν έχω ιδέα??).
2. Μου έχουν πει ότι αυτά τα τζάκια δεν αρκούν για να ζεστάνουν το νερό και απλά μπαίνουν σαν εξοικονόμηση ενέργειας παρά σαν πρώτη πηγή θερμότητας???!!!
3. Το τζάκι θα ανάβει από 3 το απόγευμα μέχρι 10-11 το βράδυ...αν μπει υποδαπέδια θα μπορεί να ζεστάνει νερό σε δοχείο για να συντηρεί την θέρμανση μέχρι την επόμενη μέρα στις 3 πάλι...άν ναι...πόσο μεγάλο και τι θερμοκρασίες??
4. Η σύζυγος θέλει διφατσο...ελάχιστα με δοχείο νερού υπάρχουν έτσι μετά από ψάξιμο βρήκα ένα Boru (http://www.borustoves.ie/Carraig%20Mor%20Double%20Sided.html) ...γνωρίζει κανείς κάτι για αυτή την εταιρεία...τι λένε τα χαρ/κά του??
5.με υποδαπέδια δεν θα είναι δύσκολο να ελέγχω τις θερμοκρασίες?? Μιας και δύσκολα χάνουν ή δεσμεύουν θερμοκρασία...τι γίνετε στην περίπτωση που το τζάκι θα εκπέμπει και άλλη θερμότητα στον περιβάλλοντα χώρο εκτός από το νερό που θα ζεσταίνει.

Αν υπάρχει και άλλο τζάκι διφατσο με δοχείο νερού παρακαλώ ενημερώστε...γνωρίζω και για το prity αλλά μου είπαν να το αφήσω για λύση απελπισίας...

nikolaras
14-02-12, 10:28
Σας χαιρετώ με τη σειρά μου!
Έχω κάποιες απορίες που ευελπιστώ να μου λύσετε σχετικά με τα τζάκια "νερού".
Είμαι στα αρχικά στάδια ανέγερσης κατοικίας 2όροφης 200τ.μ συνολικά.

Θα εγκαταστήσω τζάκι στον χώρο κάτω(100τμ) και λόγω εγκατάστασης θέρμανσης είπα να βάλω με ντεπόζιτο νερού για να την τροφοδοτώ.
1. Μπορώ να βάλω υποδαπέδια θέρμανση με αυτό το τζάκι ή καλύτερα σώματα στους τοίχους? Εννοείται ότι θα μπει και δοχείο αδρανείας(πόσο μεγάλο δεν έχω ιδέα??).
2. Μου έχουν πει ότι αυτά τα τζάκια δεν αρκούν για να ζεστάνουν το νερό και απλά μπαίνουν σαν εξοικονόμηση ενέργειας παρά σαν πρώτη πηγή θερμότητας???!!!
3. Το τζάκι θα ανάβει από 3 το απόγευμα μέχρι 10-11 το βράδυ...αν μπει υποδαπέδια θα μπορεί να ζεστάνει νερό σε δοχείο για να συντηρεί την θέρμανση μέχρι την επόμενη μέρα στις 3 πάλι...άν ναι...πόσο μεγάλο και τι θερμοκρασίες??
4. Η σύζυγος θέλει διφατσο...ελάχιστα με δοχείο νερού υπάρχουν έτσι μετά από ψάξιμο βρήκα ένα Boru (http://www.borustoves.ie/Carraig%20Mor%20Double%20Sided.html) ...γνωρίζει κανείς κάτι για αυτή την εταιρεία...τι λένε τα χαρ/κά του??
5.με υποδαπέδια δεν θα είναι δύσκολο να ελέγχω τις θερμοκρασίες?? Μιας και δύσκολα χάνουν ή δεσμεύουν θερμοκρασία...τι γίνετε στην περίπτωση που το τζάκι θα εκπέμπει και άλλη θερμότητα στον περιβάλλοντα χώρο εκτός από το νερό που θα ζεσταίνει.

Αν υπάρχει και άλλο τζάκι διφατσο με δοχείο νερού παρακαλώ ενημερώστε...γνωρίζω και για το prity αλλά μου είπαν να το αφήσω για λύση απελπισίας...
Καλημέρα από Ελλάδα.
Δεν έχω πολύ χρόνο , συνοπτικά :

1. Βέβαια και μπορείς, μάλιστα είναι πιο αποδοτικό με ενδοδαπέδια το υδραυλικό τζάκι.
2. Λένε αρλούμπες.
3. βεβαίως και μπορείς , αυτός είναι και ο λόγος που τοποθετείται το δοχείο αδράνειας, όσο μεγαλύτερο τοσο καλύτερα.Θερμοκρασίες είναι μεγάλο κεφάλαιο στην ενδοδαπέδια.
4. Δεν κάνει αυτό που γράφεις. δες εδώ :http://www.kratki.eu/static-files/fireplace/0000/310-009b2de5f7153848af7466b8bbf3d2aa-n_oliwia_wodna_tunel_wymiary.jpg
5. Οχι το αντίθετο θα έλεγα, γίνεται πολύ καλυτερος έλεγχος. Τα 2 πατώματα θα έχουν διαφορετικό θερμικό έλεγχο, λύνεται το θέμα πανεύκολα.

ALXIOA
14-02-12, 11:05
kalhmeres k apo mena...tha hthela na rwthsw..exw ena diamerisma 100m2...
eimai anamesa sto acquatondo 29 k sto acquatondo 22...pio mou synustate...to spiti exei synolika 8 kalorifer alla an kleisw ta 3 sto xwro pou tha brikste to tzaki menoun 5...na pw episis pws meno se orofodiamerima me apo panw moy thn skeph..opote tha xw apwleies pisteyw..!!
kanv megali ereuna me skopo na brw ta tzakia oso poio fthna ginete (etsw k an mporw na ta paragkleilw apo to exwteriko..)an exete kamia kalh plhroforia dekth..!!

tha xreiastw sthn egatastasi ayth na balw k kapoio kit...??tha mou xreiastei..??h einai proeretikh..??

fouskmech
14-02-12, 16:55
Το υδραυλικό ΚΙΤ δεν έχει σχέση με τον contoller. Ψηφιακό Controller αν θέλεις βάζεις στο ΚΙΤ, αν δεν θέλεις βάζεις ένα απλό υδροστάτη και ένα θερμόμετρο να βλέπεις τη θερμοκρασία και είσαι εντάξει.
Το ΚΙΤ δεν είναι υποχρεωτικό σε ένα σύστημα,γιατί απλά μπορεί να σχεδιαστεί τι θα πρέπει να μπει, ανάλογα με τις δικές σου ανάγκες.

Τα ενεργειακά τζάκια δεν είναι αποδοτικά με ανοιχτή πόρτα, γιατι τότε δουλεύουν όπως τα ανοιχτά τζάκια.

Νίκο καλησπέρα.

Έστω λοιπόν, ότι συνδέω ένα τζάκι καλοριφέρ όπως είπαμε παραπάνω (σε δοχείο αδρανείας και σε μπόϊλερ με 2 ηλεκτροβάνες). Έστω επίσης ότι ελέγχω τη λειτουργία του [κυκλοφορητές, τάμπερ, ηλεκτροβάνες (ο ψηφιακός ελεγκτής, μπορεί να ελέγξει 2 ηλεκτροβάνες?] με την ψηφιακό ελεγκτή. Ακόμα και τότε χρειάζεται ανοικτό δοχείο διαστολής?

Με τη συνδεσμολογία που συζητήσαμε, χρειάζεται το δοχείο αρανείας να είναι με 2 σερπαντίνες, ή διαστρωματικό όπως είπε ο Ηλίας?

perigian
14-02-12, 17:40
Οσο πιο ψηλά τόσο καλύτερα τοποθετηθεί το ανοιχτό δοχείο. 1,5 μέτρο και πάνω.

Εγραψες:

Λοιπόν, αν επιλέξεις εστία με ανοιχτό δοχείο, θα μπει στην ταράτσα πάνω από το λέβητα. Αυτομάτως το κόκκινο δοχείο καταργείται.
ΚΙΤ δεν χρειάζεσαι, θα οδηγήσεις τους σωλήνες από το τζάκι στον λέβητα και από τους ίδιους με Τ στο ανοιχτό δοχείο.
Δεν έχεις και το τρελό πολύπλοκο σύστημα, για να μπερδεύεται ο υδραυλικός....

nicolaras καλησπέρα και απο'μένα, σε έχουμε τρελάνει...
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μόλις ξεκαθαρίζω το ένα προκύπτει κάτι άλλο. Το ερωτήμα μου λοιπόν είναι η παραπάνω συνδεσμολογία που περιέγραψες:
1. μου δίνει την δυνατότητα να λειτουργεί παράλληλα και ο λέβητας?
2. μου δίνει την δυνατότητα να λειτουργώ ή το τζάκι ή τον λέβητα?
3. μπορεί να συνδεθεί και ο ηλιακός τριπλής ενέργειας που υπάρχει ήδη για να έχω και ζεστό νερό χρήσης? και
4. οι σωλήνες από το τζάκι στον λέβητα συνδέονται (στις σωλήνες που ξεκινούν απο τον λέβητα προς τα σώματα) σε κάποιο ''στάνταρ'' σημείο ή όπου βολεύει?
Τελικά από μια ερώτηση ξεκίνησα και κατέληξα σε τέσσερις...
Αν έχεις το χρόνο θα μου λύσεις πολλές απορίες. Thanks.

nikolaras
14-02-12, 20:37
kalhmeres k apo mena...tha hthela na rwthsw..exw ena diamerisma 100m2...
eimai anamesa sto acquatondo 29 k sto acquatondo 22...pio mou synustate...to spiti exei synolika 8 kalorifer alla an kleisw ta 3 sto xwro pou tha brikste to tzaki menoun 5...na pw episis pws meno se orofodiamerima me apo panw moy thn skeph..opote tha xw apwleies pisteyw..!!
kanv megali ereuna me skopo na brw ta tzakia oso poio fthna ginete (etsw k an mporw na ta paragkleilw apo to exwteriko..)an exete kamia kalh plhroforia dekth..!!

tha xreiastw sthn egatastasi ayth na balw k kapoio kit...??tha mou xreiastei..??h einai proeretikh..??
Φίλε, θα σε παρακαλέσω πάρα μα πάρα πολύ, να γράφεις ελληνικά, μας πόνεσαν τα ματάκια μας. Ειλικρινά δυσκολεύομαι να καταλάβω τι εννοείς.
Αν έχεις μόνωση στο ταβάνι δεν έχεις τις τρελές απώλειες.
5 σώματα τα έχει για πλάκα το 22άρι και σε καλύπτει άνετα.
Ψάξε πίσω στις σελίδες, αν είσαι από Αθήνα, υπάρχει πηγή αγοράς οικονομική.
Το ΚΙΤ είναι προαιρετικό, όλες οι πληροφορίες που θέλεις βρίσκονται σε αυτό το θέμα, διάβασε και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε.

nikolaras
14-02-12, 20:52
Νίκο καλησπέρα.

Έστω λοιπόν, ότι συνδέω ένα τζάκι καλοριφέρ όπως είπαμε παραπάνω (σε δοχείο αδρανείας και σε μπόϊλερ με 2 ηλεκτροβάνες). Έστω επίσης ότι ελέγχω τη λειτουργία του [κυκλοφορητές, τάμπερ, ηλεκτροβάνες (ο ψηφιακός ελεγκτής, μπορεί να ελέγξει 2 ηλεκτροβάνες?] με την ψηφιακό ελεγκτή. Ακόμα και τότε χρειάζεται ανοικτό δοχείο διαστολής?

Με τη συνδεσμολογία που συζητήσαμε, χρειάζεται το δοχείο αρανείας να είναι με 2 σερπαντίνες, ή διαστρωματικό όπως είπε ο Ηλίας?

Δεν έχει σχέση το δοχείο διαστολής του τζακιού (ανοιχτό ή κλειστό) με τις υπόλοιπες λειτουργίες. Το δοχείο αδρανειας, θα πρέπει να έχει 2 σερπαντίνες, 1 του τζακιού και 1 της αντλίας.
Και το μπόιλερ ΖΝΧ το ίδιο 1 στον ηλιακό, 1 στο τζάκι και αντίσταση για το ρεύμα.
Οι ηλεκτροβάνες αλλαγής από μπόιλερ σε δοχείο αδράνειας θα ελέγχονται αυτόματα από υδροστάτη στο μπόιλερ.

ALXIOA
14-02-12, 20:58
Φίλε, θα σε παρακαλέσω πάρα μα πάρα πολύ, να γράφεις ελληνικά, μας πόνεσαν τα ματάκια μας. Ειλικρινά δυσκολεύομαι να καταλάβω τι εννοείς.
Αν έχεις μόνωση στο ταβάνι δεν έχεις τις τρελές απώλειες.
5 σώματα τα έχει για πλάκα το 22άρι και σε καλύπτει άνετα.
Ψάξε πίσω στις σελίδες, αν είσαι από Αθήνα, υπάρχει πηγή αγοράς οικονομική.
Το ΚΙΤ είναι προαιρετικό, όλες οι πληροφορίες που θέλεις βρίσκονται σε αυτό το θέμα, διάβασε και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε.

Έχεις δικιο κ ζητώ συγνωμη.. Διάβασα τις πρώτες 10 σελίδες..!!ΌΧΙ δεν είμαι απο ΑΘΗΝΑ.. Απο επαρχία. Βορειο ελλαδα.Μπορείς μου δώσεις μέσο πμ περισσότερες πληροφορίες για αυτην την οικονομική πηγή.;
Αν κατάλαβα καλα το κιτ εξυπηρετεί μονο για να υπάρχει ζεστό νερό.;;η για περισσότερη ασφάλεια.;;με δυο λόγια αν μπορείς να μου εξηγήσεις.;;
Ευχαριστω πολυ

nikolaras
14-02-12, 21:02
nicolaras καλησπέρα και απο'μένα, σε έχουμε τρελάνει...
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μόλις ξεκαθαρίζω το ένα προκύπτει κάτι άλλο. Το ερωτήμα μου λοιπόν είναι η παραπάνω συνδεσμολογία που περιέγραψες:
1. μου δίνει την δυνατότητα να λειτουργεί παράλληλα και ο λέβητας?
2. μου δίνει την δυνατότητα να λειτουργώ ή το τζάκι ή τον λέβητα?
3. μπορεί να συνδεθεί και ο ηλιακός τριπλής ενέργειας που υπάρχει ήδη για να έχω και ζεστό νερό χρήσης? και
4. οι σωλήνες από το τζάκι στον λέβητα συνδέονται (στις σωλήνες που ξεκινούν απο τον λέβητα προς τα σώματα) σε κάποιο ''στάνταρ'' σημείο ή όπου βολεύει?
Τελικά από μια ερώτηση ξεκίνησα και κατέληξα σε τέσσερις...
Αν έχεις το χρόνο θα μου λύσεις πολλές απορίες. Thanks.

1. Ναι
2. Ναι
3. Αυτό είναι καινούριο νέο, ένα ένα τα λες, γίνεται, αλλά θα πρέπει το ανοιχτό δοχείο να το πας ψηλότερα, μήπως πρέπει να σκεφτείς ότι θα είναι καλύτερα να αγοράσεις τζάκι με κλειστό δοχείο;
4. Οχι όπου βολεύει, προς θεού.... πριν τους κυκλοφορητές η προσαγωγή του τζακιού, η επιστροφή δεν παίζει ρόλο, αλλά σε κεντρική σωλήνα του λέβητα.

Βέβαια όλα αυτά είναι λόγια πληκτρολογίου, αν δεν υπάρχει σχέδιο, στην ουσία δεν υπάρχει τίποτα. Μιά ιδέα να πάρεις, για να αποφασίσεις.

nikolaras
14-02-12, 21:09
Έχεις δικιο κ ζητώ συγνωμη.. Διάβασα τις πρώτες 10 σελίδες..!!ΌΧΙ δεν είμαι απο ΑΘΗΝΑ.. Απο επαρχία. Βορειο ελλαδα.Μπορείς μου δώσεις μέσο πμ περισσότερες πληροφορίες για αυτην την οικονομική πηγή.;
Αν κατάλαβα καλα το κιτ εξυπηρετεί μονο για να υπάρχει ζεστό νερό.;;η για περισσότερη ασφάλεια.;;με δυο λόγια αν μπορείς να μου εξηγήσεις.;;
Ευχαριστω πολυ
Είναι από Αθήνα δεν σε βολεύει μάλλον.
Ψάξε από Ιταλία http://www.ebay.it/itm/Termocamino-EdilKamin-Acquatondo-mod-22-Idro-30-/110821123988?pt=Stufe_e_caminetti&hash=item19cd742794#ht_6744wt_1139
Παλιά που είχα ρωτήσει τον πωλητή, τα έστελνε Ελλάδα με 200 ευρώ μεταφορικά.
Το κιτ το δίνει η κάθε εταιρία, για να μη μπερδεύονται οι υδραυλικοί στη σύνδεση και τα κάνουν μαντάρα. Γίνεται πολύ πιό φθηνά όμως ότι θέλεις να κάνεις στο σύστημά σου.

ALXIOA
14-02-12, 21:18
Είναι από Αθήνα δεν σε βολεύει μάλλον.
Ψάξε από Ιταλία http://www.ebay.it/itm/Termocamino-EdilKamin-Acquatondo-mod-22-Idro-30-/110821123988?pt=Stufe_e_caminetti&hash=item19cd742794#ht_6744wt_1139
Παλιά που είχα ρωτήσει τον πωλητή, τα έστελνε Ελλάδα με 200 ευρώ μεταφορικά.
Το κιτ το δίνει η κάθε εταιρία, για να μη μπερδεύονται οι υδραυλικοί στη σύνδεση και τα κάνουν μαντάρα. Γίνεται πολύ πιό φθηνά όμως ότι θέλεις να κάνεις στο σύστημά σου.

Επειδή ανεβοκατεβαινω ΑΘΗΝΑ συχνά πυκνά αν σου είναι εύκολο δως μου ΕΝΑ τηλ μια διέυθυνση μια σελίδα του κάτι.. Χαχαα.. Δεν μου είναι πρόβλημα η απόσταση.. Αλλα αν παλι εινΑι φθηνότερο του eBay δεν το συζητάμε..!!
Σε ευχαριστω.. Για περισσότερες πληροφορίες θα σε ενοχληση ξανα

nikolaras
14-02-12, 21:31
Επειδή ανεβοκατεβαινω ΑΘΗΝΑ συχνά πυκνά αν σου είναι εύκολο δως μου ΕΝΑ τηλ μια διέυθυνση μια σελίδα του κάτι.. Χαχαα.. Δεν μου είναι πρόβλημα η απόσταση.. Αλλα αν παλι εινΑι φθηνότερο του eBay δεν το συζητάμε..!!
Σε ευχαριστω.. Για περισσότερες πληροφορίες θα σε ενοχληση ξανα

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-%D5%E4%F1%E1%F5%EB%E9%EA%FC-%D4%E6%DC%EA%E9-%F4%E5%F7%ED%E9%EA%DC-%E8%DD%EC%E1%F4%E1&p=17688260&viewfull=1#post17688260

perigian
14-02-12, 22:02
1. Ναι
2. Ναι
3. Αυτό είναι καινούριο νέο, ένα ένα τα λες, γίνεται, αλλά θα πρέπει το ανοιχτό δοχείο να το πας ψηλότερα, μήπως πρέπει να σκεφτείς ότι θα είναι καλύτερα να αγοράσεις τζάκι με κλειστό δοχείο;
4. Οχι όπου βολεύει, προς θεού.... πριν τους κυκλοφορητές η προσαγωγή του τζακιού, η επιστροφή δεν παίζει ρόλο, αλλά σε κεντρική σωλήνα του λέβητα.

Βέβαια όλα αυτά είναι λόγια πληκτρολογίου, αν δεν υπάρχει σχέδιο, στην ουσία δεν υπάρχει τίποτα. Μιά ιδέα να πάρεις, για να αποφασίσεις.

nicolaras ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Ωστοσο προβληματίστηκα με το δοχείο και τον ηλιακό. Αν κατάλαβα καλά το ανοικτό δοχείο διαστολής πρέπει να πάει τουλάχιστον 1,5 μέτρο πάνω απο το ύψος του ηλιακού? Αν ναι και δεν σου είναι κόπος μπορείς να μου πείς το γιατί? Ειλικρινά έχουν έρθει 3 υδαυλικοί και κανείς δεν μου είπε κάτι σχετικό!
Τελικά όλοι υδραυλικοί είναι αλλά μου φαίνεται πως έκαστος στο είδος του...

vti-chris
14-02-12, 22:14
Νικόλα το τζάκι της Kratki που μου πρότεινες φαίνεται να έχει κάπως χαμηλή απόδοση στα 65% σε σχέση με άλλα.
Π.Χ. το 17KW δείχνει πιο αποδοτικό σε % πάντοτε...πόση σημασία έχουν αυτά στην πραγματικότητα?
15KW να πηγαίνουν στο νερό θεωρούνται ικανοποιητικά ή να ψάξω για κάτι πιο ισχυρό?

Εσύ διάβασα έχεις υποδαπέδια με τζάκι...μήπως μπορείς να μας κάνεις ένα σχεδιάγραμμα του δικού σου στησίματος μιας και πολλοί ενδιαφέρονται για το στήσιμο ενός τέτιου συστήματος.

fouskmech
14-02-12, 23:09
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-%D5%E4%F1%E1%F5%EB%E9%EA%FC-%D4%E6%DC%EA%E9-%F4%E5%F7%ED%E9%EA%DC-%E8%DD%EC%E1%F4%E1&p=17688260&viewfull=1#post17688260

Νίκο, ο Κουμπαράκης συναγωνίζεται το ebay. Και εξηγώ: Πόσο δίνει ο Κουμπαράκης το Idro 30? Αν θυμάμαι καλά, είχες πει 1150. Εσύ τα πήρες 1000 γιατί πήρες 3. Σωστά τα λέω?

Ο Ιταλός λοιπόν το δίνει: 700+250 μεταφορικά=950. Συνεπώς, για 200 ευρώ, νομίζω ο καθένας θα το πάρει από Κουμπαράκη για προφανείς λόγους. Πόσο όμως δίνει ο Κουμπαράκης το 29 plus? Το βρίσκω έως και 2200 (ανοιτκό δοχείο) χωρίς ΚΙΤ.

nikolaras
15-02-12, 09:59
Νικόλα το τζάκι της Kratki που μου πρότεινες φαίνεται να έχει κάπως χαμηλή απόδοση στα 65% σε σχέση με άλλα.
Π.Χ. το 17KW δείχνει πιο αποδοτικό σε % πάντοτε...πόση σημασία έχουν αυτά στην πραγματικότητα?
15KW να πηγαίνουν στο νερό θεωρούνται ικανοποιητικά ή να ψάξω για κάτι πιο ισχυρό?

Εσύ διάβασα έχεις υποδαπέδια με τζάκι...μήπως μπορείς να μας κάνεις ένα σχεδιάγραμμα του δικού σου στησίματος μιας και πολλοί ενδιαφέρονται για το στήσιμο ενός τέτιου συστήματος.
Οποιοδήποτε τζάκι πάρεις διπλής όψης έχει μικρότερη απόδοση τουλάχιστο στο νερό. Ο λόγος είναι ευνόητος.
Η εταιρία που σου έδειξα (δεν σου πρότεινα) είναι αρκετά σοβαρή , αν βρεις κάτι καλύτερο, δείξτο για να σχολιάσουμε.
Οι θερμοκρασίες στην Κύπρο, δεν έχουν σχέση με αυτές της Ελλάδας, άρα σε καλύπτει, αν επενδύσεις σε καλή μόνωση.
Σχεδιαγράμματα δεν γίνονται από το πληκτρολόγιο, για κάθε σπίτι είναι διαφορετικό με πολλούς παράγοντες που παίζουν ρόλο. Αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό.

Υ.Γ. Πριν αρκετά χρόνια που ψαχνόμουνα βρήκα ότι η Κύπρος επιδοτούσε με 10.000 λίρες νοικοκυριά που επέλεγαν να βάλουν για θέρμανση υδραυλικό τζάκι, ισχύει ακόμα αυτό; Καλά εδώ στο μπουρδέλο μας κάτι τέτοιες επιδοτήσεις δεν πάνε ποτέ στους δικαιούχους.

Το βρήκα το λινκ, αλλά δεν ανοίγει.... 11000 ευρώ ήταν η επιδότηση, το είχα βρει την 2/2/2008
http://www.cie.org.cy/SXEDIO/sxedio%202007/APPLICATION%20FORMS%202007/fb3.pdf

nikolaras
15-02-12, 10:11
Νίκο, ο Κουμπαράκης συναγωνίζεται το ebay. Και εξηγώ: Πόσο δίνει ο Κουμπαράκης το Idro 30? Αν θυμάμαι καλά, είχες πει 1150. Εσύ τα πήρες 1000 γιατί πήρες 3. Σωστά τα λέω?

Ο Ιταλός λοιπόν το δίνει: 700+250 μεταφορικά=950. Συνεπώς, για 200 ευρώ, νομίζω ο καθένας θα το πάρει από Κουμπαράκη για προφανείς λόγους. Πόσο όμως δίνει ο Κουμπαράκης το 29 plus? Το βρίσκω έως και 2200 (ανοιτκό δοχείο) χωρίς ΚΙΤ.
Δεν τον ξέρω τον Κουμπαράκη και ούτε έχω σκοπό να τον γνωρίσω, καλά να είναι ο άνθρωπος.
Εγώ τα τζάκια τα παίρνω από τα Τρίκαλα και για μένα αλλά και για φίλους μου από τον τοπικό αντιπρόσωπο.

nikolaras
15-02-12, 11:51
nicolaras ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Ωστοσο προβληματίστηκα με το δοχείο και τον ηλιακό. Αν κατάλαβα καλά το ανοικτό δοχείο διαστολής πρέπει να πάει τουλάχιστον 1,5 μέτρο πάνω απο το ύψος του ηλιακού? Αν ναι και δεν σου είναι κόπος μπορείς να μου πείς το γιατί? Ειλικρινά έχουν έρθει 3 υδαυλικοί και κανείς δεν μου είπε κάτι σχετικό!
Τελικά όλοι υδραυλικοί είναι αλλά μου φαίνεται πως έκαστος στο είδος του...
Είπες ότι ο ηλιακός σου είναι 3πλής ενέργειας, αυτό σημαίνει ότι ζεσταίνεται και από το λέβητα, άρα το κύκλωμα ανεβαίνει μέχρι τον ηλιακό σου.
Αν το ανοιχτό δοχείο διαστολής είναι χαμηλώτερα από τον ηλιακό δεν θα πηγαίνει το νερό εκεί. Φυσικό φαινόμενο είναι.

Giovan
15-02-12, 17:51
Ευχαριστώ τον Nikolara για την άμεση απάντησή του.
Όσοι έχετε επώνυμα τζάκια εισαγωγής (Edilkamin, la nordica κ.λ.π), πόση στάχτη βγάζετε σε μία μέρα; Το δικό μου που είναι από Ελλάδα (ΠΥΡΟΛ) βγάζει μισό τενεκέ του λαδιού. Άρα έχω κακή καύση; Όμως με τον εναλλάκτη που εφτιαξα έχω θερμοκρασίες 90-100 βαθμούς. Λογικά θα έπρεπε σε έναν τέτοιο κλίβανο να έχω κι εγώ καλή καύση και λίγη στάχτη.
Έχω δει ένα γερμανικό από μέσα δηλαδή από το χώρο καύσης προς την καμινάδα και δεν είδα τον κλασικό κώνο που έχει το δικό μου. Ήταν λες και έχει ταβάνι με ένα άνοιγμα μπροστά στο ύψος της πόρτας. Σίγουρα δε θα φεύγει ο καπνός σκέφτηκα. Πιστεύετε ότι είναι τεράστιες οι διαφορές ανάμεσα στο ξένο και στο ελληνικό;
Έμπορος μου είπε ότι στα αερόθερμα αξίζει το ξένο αλλά στο υδραυλικό όχι.
Το ψάχνω μήπως και κάνω κάποια επέμβαση στο δικό μου γιατί για καινούριο δε λέει...

perigian
15-02-12, 21:17
Nicolara, ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις !!!

vti-chris
16-02-12, 08:21
Νικόλα έχουν κοπεί όλα και εδώ.
Μην ξεχνάς ότι και η Κύπρος ακολουθεί κατα πόδας την Ελλάδα...απλά βλέπουμε λίγο το μέλλον μέσω της Ελλάδας και κάπου πέρνουμε τα μέτρα μας πιο νωρίς...αλλά και πάλι...???

aristidios76
16-02-12, 16:09
Συγνωμη ρε παιδια, αλλα ποιο μικρο τζακι με συρομενη πορτα απο το Acquatondo plus 22 δεν εχει η Edilkamin?
Αφου βλεπω οτι κανει τι δουλεια του το ιδρο που εχει Νικος,για ποιο λογο να παω για πολυ πιο μεγαλο.
Η πορτα τι διαφορα εχει στην πρακτικοτητα??
Θα παω μια βολτα στην Infacoma αυριο να ριξω μια ματια..

jnet
16-02-12, 18:28
παιδια η εγκατάσταση ετοιμη ολα δουλεύουν ρολοι, η καυση του leda τρομερη πληρης ελεγχο της φωτιας μεσω του ρυθμιστή αερα η δευτερογενης καυση φοβερη ειδικα οταν κανουν αναφλεξη τα καυσαερια βλεπεις μεσα απο τις τρυπες μπλε φλογα σαν το αεριο φανταστικο. τα ξυλα που βαζω ειναι τελειως χλωρα παραταυτα τα διαλύει για πλακα! παραθετω μερικες foto της εγκαταστασης.
5325753258532595326053261

jnet
16-02-12, 18:30
5326253263532645326553266

jnet
16-02-12, 18:31
5326753268532695327053271

nikkal
16-02-12, 20:15
καλοδουλευτο!

nikolaras
16-02-12, 20:47
Συγνωμη ρε παιδια, αλλα ποιο μικρο τζακι με συρομενη πορτα απο το Acquatondo plus 22 δεν εχει η Edilkamin?
Αφου βλεπω οτι κανει τι δουλεια του το ιδρο που εχει Νικος,για ποιο λογο να παω για πολυ πιο μεγαλο.
Η πορτα τι διαφορα εχει στην πρακτικοτητα??
Θα παω μια βολτα στην Infacoma αυριο να ριξω μια ματια..
Περιμένουμε νέα από την έκθεση αλλά και τιμές που παίζουν....

nikolaras
16-02-12, 20:50
παιδια η εγκατάσταση ετοιμη ολα δουλεύουν ρολοι, η καυση του leda τρομερη πληρης ελεγχο της φωτιας μεσω του ρυθμιστή αερα η δευτερογενης καυση φοβερη ειδικα οταν κανουν αναφλεξη τα καυσαερια βλεπεις μεσα απο τις τρυπες μπλε φλογα σαν το αεριο φανταστικο. τα ξυλα που βαζω ειναι τελειως χλωρα παραταυτα τα διαλύει για πλακα! παραθετω μερικες foto της εγκαταστασης.

Ολη τη δουλειά την κάνουν οι τρύπες στην πλάτη....
Ο έλεγχος της καύσης πως γίνεται με μηχανισμό ή χειροκίνητα, επίσης ο αέρας δευτερρογενούς καύσης πως ελέγχεται ή είναι μόνιμος.

firefighter2012
16-02-12, 21:50
Σιληκονη φωτιας ειναι εκεινο το κοκκινο στις ενωσεις των σωληνων?

nikolaras
16-02-12, 21:54
Η κόκκινη είναι φλατζόκολλα, σιλικόνη φωτιάς είναι γκρί σκούρα, αλλά δεν κάνει για όλες τις εφαρμογές γιατί σκάει.

perigian
16-02-12, 22:18
jnet καλορίζικο και καλά ανάμματα...
Την εγκατάσταση την έκανε συνεργείο από τον έμπορο ή κάποιος άλλος? Αν μπορείς δώσε μας μερικές πληροφορίες σχετικά με τον χρόνο της εγκατάστασης, το κόστος κ.λπ.

perigian
16-02-12, 22:19
nicolara τι νέα απο τα Τρίκαλα? Χιονίζει τώρα?

jnet
16-02-12, 22:35
Ολη τη δουλειά την κάνουν οι τρύπες στην πλάτη....
Ο έλεγχος της καύσης πως γίνεται με μηχανισμό ή χειροκίνητα, επίσης ο αέρας δευτερρογενούς καύσης πως ελέγχεται ή είναι μόνιμος.
ο ελεγχος καυσης γίνεται χειροκίνητα ο αέρας δευτερρογενούς καύσης μονιμος. επισης η καμιναδα δεν βγαζει καθολου καπνο παραξενο αλλα συμβαινει και με ξυλα χλωρα και οταν λεμε χλωρα μιλαμε για μουσκεμα!

nikolaras
16-02-12, 22:40
Η δευτερογενή καύση τελικά είναι πολλά λεφτά..... το είδα και σε λέβητες με πελετ !!!! Πολύ ωραίο τζάκι πάντως να το χαίρεσαι...
@perigian έχει ξαστεριά και έχουν παγώσει τα πάντα μιλάμε....

jnet
16-02-12, 22:46
jnet καλορίζικο και καλά ανάμματα...
Την εγκατάσταση την έκανε συνεργείο από τον έμπορο ή κάποιος άλλος? Αν μπορείς δώσε μας μερικές πληροφορίες σχετικά με τον χρόνο της εγκατάστασης, το κόστος κ.λπ.

Την εγκατάσταση την έκανε συνεργείο από τον έμπορο μια μερα γρεμισμα το παλιο χτιστο και εγκατασταση τζακι και καμιναδα αλλη μια τα υδραβλικα και περιμενω ακομη μια για γυψοσανιδες. τωρα το κοστος 4000 euro εστια leda vida w78 600 euro εργατικα τζακα γκρεμισμα γυψοσανιδες καμιναδες κτλ. 1800 euro υδραβλικοι και υλικα γυρω στο χιλιαρικο κοστισαν τα υλικα υδραβλικων ισως και παραπανω!

jnet
16-02-12, 22:52
Η δευτερογενή καύση τελικά είναι πολλά λεφτά..... το είδα και σε λέβητες με πελετ !!!! Πολύ ωραίο τζάκι πάντως να το χαίρεσαι...
@perigian έχει ξαστεριά και έχουν παγώσει τα πάντα μιλάμε....

ευχαριστω νικο οσο για τη δευτερογενή καύση νομιζω οτι εκει παίζεται ολο το παιχνιδι γι αυτο στα καυσαερια της καμιναδας δεν υπαρχει καπνος.

sv7qi
17-02-12, 05:52
Μου αρεσει αυτο το σχεδιο με τον ηλιο, αν κανεις κατι δωσε λεπτομερειες!

fouskmech
17-02-12, 08:17
Καλημέρα.

Το acquatondo 29 plus, έχει δευτερογενή? Το termocamino 800 piano, λέει ότι έχει (ρυθμιζόμενη και η πρωτογενής και η δευτερογενής). Η τριτογενής, τι είναι βρε παιδιά? Η αεροκουρτίνα? Μήπως υπάρχει ένα manual από termocanimo 800 piano σε PDF ?

akapsali
17-02-12, 08:42
@jnet Με υγεία να το χαρείς... και καλά ανάματα

@fouskmech Επειδή και εγω παλαιοτερα ειχα αυτο τον προβληματισμό . το acquatondo 29 plus δεν εχει δευτερογενή.
Το termocamino 800 piano εχει δευτερογενή
Η δευτερογενής ρυθμιζεται μαζί με την πρωτευουσα καυση απο την γριλια που έχει κατω απο την πορτα στη ποδια και ρυθμιζςι τον αέρα καυσης
Απο εκει και κατω απο την μαντεμενια σχαρα εχει ενα στραντζαριστο 3χ3 cm περιπου και το οδηγει στο βάθος του τζακιού.
Στο βάθος του τζακιου στην πλατη εχει μια διατρητη μανεμενια πλάκα που εφαρμοζει πανω απο το σωλήνα που φερνει τον αερα δευτερυουσας καυσης,μεσα απο τις τρυπες της μαντεμενιας πλάκας βγαινει ο αερας δευτερυουσας καυσης.
Τριτογενής είναι η αεροκουρτίνα
Οριστε και το manual termocanimo 800 piano σε PDF http://www.jaespi.de/BA/LaNordica/Kamin-W/BA-TERMOCAMINI-600-800.pdf

Πάντως απο οσα συμπέρανα απο αυτα που διαβάζω τοσο καιρό στο forum αλλά και αποι συζητησεις που εκανα με επαγγελματίες του κλαδου κατάλαβα οτι είναι μάλον ανεφικτο σε υδραυλικό τζάκι να έχεις δευτερογενή καυση.
Τουλάχιστον στο termocanimo 800 piano που το σχω δει απο κοντά η μαντεμενια πλάκα που βγαινει α αερας της δευτερογενους είναι πολύ χαμηλά κοντα δηλαδή στην σχαρα, εκει δεν εχουμε καυσαερια αλλά στερεο καυσιμο
Θα έπρεπε πιστευω τουλάχιστον 20 cm πιο πάνω αλλά μετα ξεπενάμε το εναλάκτη "σωλήνα"
Πιστευώ οτι το εχουν βάλει μόνο για θέμα εντυπωσιασμού και τιποτα αλλο δεν προσφέρει

akapsali
17-02-12, 08:44
Οριστε και για το acquatondo 29 plus ftp://ftp.edilkamin.com/...pdf/.../sk_multi_ACQUATONDO_PLUS_cod_659740.pdf

akapsali
17-02-12, 09:08
Σχετικά με την δευτερογενή καυση αφορμή τις φωτογρασίες που ανέβασε ο jnet και καποιες παλαιοτερες απο την εστια της Leda 78W ειδα οτι τις τρυπες για την δευτερογενή τις εχει ψηλά ποτε ισως λειτουργεί , επίσης αν μπορει ο jnet να μας δωσει μια φωτογραφία εσωτερικά να δουμε τον εναλάκτη
Γνωρίζει καποιος με τι υλικό ειναι επενδεδυμένη εσωτερικά αυτή η εστια.

Παρεπιπτοντος οταν εψαχνα για τζακι είδα και καποιο ελληνικό το οποιο ειχε ακριβώς την ιδια μαντεμένια διατρητη πλάτη οπως το Thermocamino 800 piano μάλον τις βάζουν για εντυπωσιασμό

ALXIOA
17-02-12, 09:17
Την εγκατάσταση την έκανε συνεργείο από τον έμπορο μια μερα γρεμισμα το παλιο χτιστο και εγκατασταση τζακι και καμιναδα αλλη μια τα υδραβλικα και περιμενω ακομη μια για γυψοσανιδες. τωρα το κοστος 4000 euro εστια leda vida w78 600 euro εργατικα τζακα γκρεμισμα γυψοσανιδες καμιναδες κτλ. 1800 euro υδραβλικοι και υλικα γυρω στο χιλιαρικο κοστισαν τα υλικα υδραβλικων ισως και παραπανω!
Πολλα χρηματα φίλε.. Γιατι έτσι.;;4χιλιαρικα κάνει μια εστία..;; Δεν ξέρω ρωτάω..!!!

nikolaras
17-02-12, 09:20
Για να δουλέψει σωστά η δευτερογενής καύση, θα πρέπει η πρωτογενής να είναι κλειστή ή σχεδόν κλειστή, αλλιώς δεν έχει νόημα.
Το καλυτερο όλων θα ήταν ο δευτερογενής αέρας καύσης να είναι ρυθμιζόμενος με μοτέρ.
Βέβαια για να φτιάξει κάποια εταιρία τέτοιο τζάκι, πόσο θα κοστίσει στον καταναλωτή;
Αυτός είναι ο λόγος που κάποια τζάκια ηλεκτρονικά ελεγχόμενα είναι απλησίαστα π.χ. Jolly mec.

vti-chris
17-02-12, 11:12
Νικόλα αυτό το combi της Jolly τι λέει?
Κάποιος ο οποίος θα χρειζαζόταν να εγκαταστήσει και κάτι επιπλέον για τις μερικές φορές που δεν θα ανάψει το τζάκι με τα ξύλα γιατί όχι να μην έχει στο ίδιο σύστημα την επιλογή του γκαζιού σαν εφεδρία.
Καλό μου ακούγεται αλλά για ρίξε και μια τιμή του combi και του 90 να δούμε διαφορές αν υπάρχεουν στην Ελλάδα.

Θα ήθελα επίσης αν μπορείς να μας πείς τι δοχεία αδρανείας θα χρειαζόντουσαν για να συντηρούν μια υποδαπέδια σε ώρες που δεν θα είναι αναμμένο το τζάκι?
Εσύ χρησιμοποιείς τέτοια στο δικό σου σύστημα?

nikolaras
17-02-12, 11:58
Θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι. Μη μου ζητάτε τιμές, δεν είμαι έμπορος.
Και δεν έχω καμία διάθεση να σπαταλάω χρόνο να ζητάω τιμές, πράγμα που μπορείτε να το κάνετε και μόνοι σας.
Ευχαριστώ για την κατανόηση.

fouskmech
17-02-12, 12:00
Από παλαιότερες φωτό του Leda, είχα δει ότι έχει πυρόπλακα στην πίσω πλευρά. Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή, μιας και ξέρουμε ότι στα τζάκια καλοριφέρ υπάρχει το φαινόμενο της πίσσας? Γιατί το φαινόμενο αυτό δεν είναι τόσο έντονο στα αερόθερμα τζάκια?

Υπάρχει κάποιος με termocamino 800 piano, να μας πει τις εντυπώσεις του?

Μήπως η τριτογενής καύση, είναι και καλά η αεροκουρτίνα?

Στο termocamino μπαίνει ο ψηφιακός ελεγκτής που είζε δείξει ο Νίκος ?