PDA

Επιστροφή στο Forum : Υδραυλικό Τζάκι - τεχνικά θέματα

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12

nikolaras
17-02-12, 11:58
Θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι. Μη μου ζητάτε τιμές, δεν είμαι έμπορος.
Και δεν έχω καμία διάθεση να σπαταλάω χρόνο να ζητάω τιμές, πράγμα που μπορείτε να το κάνετε και μόνοι σας.
Ευχαριστώ για την κατανόηση.

fouskmech
17-02-12, 12:00
Από παλαιότερες φωτό του Leda, είχα δει ότι έχει πυρόπλακα στην πίσω πλευρά. Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή, μιας και ξέρουμε ότι στα τζάκια καλοριφέρ υπάρχει το φαινόμενο της πίσσας? Γιατί το φαινόμενο αυτό δεν είναι τόσο έντονο στα αερόθερμα τζάκια?

Υπάρχει κάποιος με termocamino 800 piano, να μας πει τις εντυπώσεις του?

Μήπως η τριτογενής καύση, είναι και καλά η αεροκουρτίνα?

Στο termocamino μπαίνει ο ψηφιακός ελεγκτής που είζε δείξει ο Νίκος ?

fouskmech
17-02-12, 12:15
Οκ, κατατανοητό, μπορείς να μας δώσεις το link ή το τηλ του εμπόρου για Edil/Nordica της πόλης σου?

Επίσης, Νίκο, μήπως έχεις άποψη για τα προϊόντα του παρακάτω καταστήματος? Αν είναι δηλαδή ποιοτικά...

http://www.kaminades-inox.gr/main.html

3ο χλμ. Περιφεριακής Οδού Καρδίτσας - Τρικάλων

nikolaras
17-02-12, 12:51
Αντιπρόσωπος Γιάννης(όνομα) Αργύρης (επώνυμο) 2431075202 τζακια ΠΥΡΣΟΣ
Τα προιόντα της Διαμαντής ΑΕ είναι κορυφαία ποιοτικά, εφάμιλα των κορυφαίων ευρωπαικών προιόντων.

nikolaras
17-02-12, 13:07
Από παλαιότερες φωτό του Leda, είχα δει ότι έχει πυρόπλακα στην πίσω πλευρά. Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή, μιας και ξέρουμε ότι στα τζάκια καλοριφέρ υπάρχει το φαινόμενο της πίσσας? Γιατί το φαινόμενο αυτό δεν είναι τόσο έντονο στα αερόθερμα τζάκια?

Υπάρχει κάποιος με termocamino 800 piano, να μας πει τις εντυπώσεις του?

Μήπως η τριτογενής καύση, είναι και καλά η αεροκουρτίνα?

Στο termocamino μπαίνει ο ψηφιακός ελεγκτής που είζε δείξει ο Νίκος ?
Η πυρόπλακα δεν μαζεύει πίσσα, γιατί συγκρατεί τη θερμότητα, οπότε υψηές θερμοκρασίες - εχθρός της πίσσας. Στα αερόθερμα οι θερμοκρασίες που αναπτύσονται είναι πολλαπλάσιες από τα υδραυλικά, οπότε δύσκολα επικάθονται πίσσες στα τοιχώματα.
Στα τζάκια χωρίς δευτερογενή καύση, το ρόλο αυτό τον παίζει η αεροκουρτίνα, αλλά με αρκετά μειωμένη απόδοση σε σχέση με την γνήσια δευτερογενή καύση.
Τριτογενής καύση είναι η αεροκουρτίνα σε πολλές περιπτώσεις.

perigian
17-02-12, 21:12
jnet μήπως μπορείς να μας πείς μερικές πληροφορίες ακόμη για το leda σου, αν ξέρεις, αφού διάβασα σε προηγούμενο post πως τα βιβλιαράκια είναι στα γερμανικά και δεν μπόρεσα, αν και έψαξα, να βρω κάτι σχετικό.
Τα 15 kw είναι συνολική ισχύς άρα ονομαστική 12 kw? και τα 12 στο νερό?
Πόσα lt νερό περιέχει η εστία και πόσα lt/h νερό χρήσης παρέχει?
Πόση κατανάλωση δίνει ο κατασκευαστής?

νικολας113
17-02-12, 21:37
καλησπερα σε ολους.
θα ηθελα να ρωτησω οσους ειναι απο βορεια ελλαδα, εχω ακουσει οτι πολλοι φερνουν τα ξυλα της χρονιας τους απο τη βουλγαρια σε πολυ καλες τιμες. εχει κανενας κατι υποψη του?γιατι εμεις εδω κατω τα πληρωνουμε χρυσα.

perigian
17-02-12, 21:57
νικολα113
φίλος από το χωριό Πλαταιές, κοντά στη Θήβα έφερε το καλοκαίρι απο Αλεξανδρούπολη 120€/τόνο. Πρέπει όμως να φέρεις ένα πλήρες φορτίο που ανέρχεται σε 20 τόννους. Οπότε χρειάζεσαι και άλλους να θέλουν ξύλα και αποθηκευτικό χώρο...

jnet
17-02-12, 22:32
jnet μήπως μπορείς να μας πείς μερικές πληροφορίες ακόμη για το leda σου, αν ξέρεις, αφού διάβασα σε προηγούμενο post πως τα βιβλιαράκια είναι στα γερμανικά και δεν μπόρεσα, αν και έψαξα, να βρω κάτι σχετικό.
Τα 15 kw είναι συνολική ισχύς άρα ονομαστική 12 kw? και τα 12 στο νερό?
Πόσα lt νερό περιέχει η εστία και πόσα lt/h νερό χρήσης παρέχει?
Πόση κατανάλωση δίνει ο κατασκευαστής?
δες εδω αναλυτικα http://www.leda.de/C1256FEB002CA2E2/0/6AEB1970695BDEDCC12577A60030637E/$file/LEDA%20VIDA%20W%20Produkt-Info%20V1%200910_Web.pdf

perigian
17-02-12, 22:51
δες εδω αναλυτικα http://www.leda.de/C1256FEB002CA2E2/0/6AEB1970695BDEDCC12577A60030637E/$file/LEDA%20VIDA%20W%20Produkt-Info%20V1%200910_Web.pdf

jnet ευαχαριστώ
μήπως έχεις καμία ιδέα πως μπορώ να το μεταφράσω?

jnet
17-02-12, 23:02
λιγο δυσκολο! παντως οσο αφορα τα kw ειναι 9kw στο νερο και 6kw στον αερα

perigian
17-02-12, 23:21
Βρήκα και αυτό εδώ
http://www.leda.de/C1256FEB002CA2E2/0/BA8F74ABA2F5DD0FC12573950041CB89/$file/LEDA%20VIDA%20Technische%20Daten%20V9%200112.pdf
για όποιον ενδιαφέρεται...

jnet
18-02-12, 12:40
παραθετω και 2 video του leda για να δειτε τη δευτερογενη καυση!!!
http://www.youtube.com/watch?v=3BautATngI0
http://www.youtube.com/watch?v=18y5ZhtyRCM

nikolaras
18-02-12, 15:57
Συμπατριώτη, απλώς να σου πω ότι έπαθα πλάκα με την καύση........
Φαντάσου ο αέρας της δευτερογενούς καύσης να ήταν βεβιασμένος !!!!
Το έχω στο πρόγραμμα για το δικό μου, πατεντούλα......

nikolaras
18-02-12, 16:19
Μια άλλη εκδοχή της δευτερογενούς καύσης. Κάπως έτσι θα φτιάξω την πατέντα μου....
http://www.piros.it/it/swf/defaultIT.html
πας στο 01 focolari - monoblocki - idrobloc - και πατάς funzionamento να δεις το βιντεο

jnet
18-02-12, 16:50
Μια άλλη εκδοχή της δευτερογενούς καύσης. Κάπως έτσι θα φτιάξω την πατέντα μου....
http://www.piros.it/it/swf/defaultIT.html
πας στο 01 focolari - monoblocki - idrobloc - και πατάς funzionamento να δεις το βιντεο
ωραιο φαίνεται και οχι πολυπλοκο πιστευω να το πετυχεις.

fouskmech
18-02-12, 17:55
Συμπατριώτη, απλώς να σου πω ότι έπαθα πλάκα με την καύση........
Φαντάσου ο αέρας της δευτερογενούς καύσης να ήταν βεβιασμένος !!!!
Το έχω στο πρόγραμμα για το δικό μου, πατεντούλα......

Πραγματικα, ΚΟΡΥΦΑΙΑ η δευτερογενής. Παίδες, για να το καταλάβετε, απλά προσέξτε ότι ακόμα και ο Νίκος εντυπωσιάστηκε. Που και αν έχει δει τζάκια.....

Πάντως είναι κορυφαία. Δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερο παράδειγμα για να δει κάποιος τι είναι η δευτερογενής. Ούτε μοντάζ να είχε κάνει κανείς. Ότι ακριβώς και στους κινητήρες jet, όπου στην μετάκαυση ψεκάζεται καύσιμο στην έξοδο του κινητήρα και λόγω θερμοκρασίας καυσαερίων, αυτοαναφλέγονται και παράγεται παραπάνω ώθηση.

@Νίκο, θα πατεντάρεις το idro30? Πάντως, η πατέντα με τον αγωγό "τούμπο" που φαίνεται στο videaki στο site, είναι σχετικά απλό σαν κατασκευή.

Μιλάμε, έχω πάθει πλάκα. Κλείνεις την πρωτογενή για να μην καις ξύλα, και ξανακαίς δευτερογενώς τα ελάχιστα καπναέρια της πρωτογενούς. Μιλάμε, τα είδα όλα.....

Να το χαίρεσαι jnet. Καλά ανάμματα..

Έχω έναν μόνο ενδοιασμό......... γαμώτο είναι γερμανικό....... :-)))))

Επιτόπου ψάξιμο στο internet μπας και βρω καμμιά καλή τιμή για την εστία.

aristidios76
18-02-12, 19:56
Πω ρε παιδες τι γινοταν σημερα στην εκθεση ο ενας επανω στον αλλο (φανταζομαι αυριο τι εχει να γινει).
Στα τζακια ενας χαμος,εμενα κατι Νordpeis καλα μου φανηκαν,αλλα δεν ξερω τι παιζει.
Ειχε ενα μοντελο νερου αλλα δεν μπορω να το βρω πουθενα.Τελος παντον,αυτο που ειδα ηταν οτι οι δευτερογενεις καυσεις τραβουσαν την προσοχη του κοσμου στα αναμμενα τζακια..

fouskmech
18-02-12, 20:53
Μήπως θα μπορούσε να μας πει τιμες από την έκθεση για τα:

Nordica Monoblocco 900 piano
Leda Vida 88W
Nordica termocamino 800 piano

Τι θα κάνουμε εμείς που είμαστε μακριά ρε γαμώτο ???????

aristidios76
18-02-12, 22:26
φιλε μου τα nordica δεν ειδα τιμες, το Leda ειχε 3700 χωρις φπα:icon_eek: (ειναι πολλα τα λεφτα Αρη)
αυτος τα ειχε στην εκθεση αρα αυτες ειναι και οι τιμες..
http://www.tzaki.com.gr/detail.php?Product_ID=220

http://www.arredatutto.it/shop/la-nordica-monoblocco-900-piano-p-6723.html
:innocent:

fouskmech
19-02-12, 05:44
ωραιο φαίνεται και οχι πολυπλοκο πιστευω να το πετυχεις.

Καλημέρα.

Φίλε "jnet, μετά από μερικά ανάμματα, μπορείς να μας πεις......

α) Το κίτρινο πυρίμαχο υλικό στην πλάτη της εστίας, πιάνει πίσσα? ειδικά που καις υγρά ξύλα....?
β) Το τζάμι της πόρτας λερώνεται εύκολα, πιάνει κάπνα?

Μας έχεις στείλεις όλους με τη δευτερογενή ......

Και κάτι τελευταίο, για να μαθαίνουμε εμείς οι αδαείς... πως και κατέληξες στο Leda.. πως το ξετρύπωσες...?

Καις φρέσκα και υγρά ξύλα, ή ξερά και παλαιά?

stelios1
19-02-12, 07:46
Καλημερα.. Ολες σχεδον οι σοβαρες εστιες προσεξατε οτι εχουν πλεον πυροπλακες μεσα. Ξυλα δεν υπαρχουν ουτε βρεγμενα φρεσκα πλεον φροντιστε γ αυτο για τ χρονου τουλαχιστον γιατι αυτη η 2η καυση απαιτει ξυλα.. δεκαετιας!
Διαφορετικα ειναι σαν να βρισκετε μονο την παλια απλη βενζινη και να αγοραζετε αυτοκινητο τελ τεχνολογιας. Δευτερη θα ηταν αν εμενε ολοκληρη η πρωτη και η δευτερη εκαιγε οτι περισευε.. Αφου βλεπετε την κυρια καυση να μειωνεται βρε παιδια. Σιγουρα ειναι καλη ναι. Οσο ομως δεν μιλαει κανεις για θερμοκρασια εξοδου καπναεριων (τι θερμοτητα χανει η καπνοδοχος εννοω) μην πιστευεται τιποτα περι αποδοσεων! Αν ακουσω οτι αυτο το τζακι κραταει σταθερη τ θερμοκρασια εκει και ισχυει τοτε θα ειναι πραγματικα καινοτομο και αποδοτικο. Εγω στ βιντεο ειδα οτι.. σε συγκεκριμενο σταδιο της καυσης ανοιγε κ εκλεινε τον αερα για να εμφανιστει, να μετατοπιστει μαλλον μερος της φλογας υψηλοτερα. Οσο ψηλοτερα τοσο πλησιεστερα στην εξοδο ειναι ομως. Στο θεμα του Ηλια με τους λεβητες αεριοποιησης δειχνω εναν μηχανισμο που ψαχνω (δυστυχως αυτος ειναι για θερμοκρασιες 0-100 βαθμοι) ωστε να συμβαινει μολις και για οσην ωρα υπαρχουν οι προυποθεσεις για μετακαυση, αλλιως πρεπει οταν εισαι εκει κ εχεις ορεξη ν παιζεις. ΕΡΩΤΗΣΗ μιας και δεν ξερω ακριβως.. Ξεκινα μονη της η πρεπει να ρυθμιζεις αερα κτλ? Νικολαρα βεβιασμενη δεν γινεται αλλα ουτε και φυσικη ετσι, δοκιμασε αλλα νομιζω οτι στ καλυτερη περιπτωση θα μετατοπισεις απλα τ φλογα στ μεση τ εστιας και προς την πορτα.

stelios1
19-02-12, 08:02
jnet καλοριζικο να το χαρεις! τωρα προσεξα οτι ειναι το δικο σου, (ποτε τα γραψατε ολ αυτα τα μην βρε παιδια) περιεγραψε λιγο εχει κλαπε? Και αν ναι ποσο τ κλεινεις? Ο αερας της δευτερης ειναι σταθερος ειπες αν καταλαβα καλα, για τ κυριως καυση ρυθμιζεις ποσοτητα?

fouskmech
19-02-12, 08:03
Στέλιο,

Είδα στο video ότι κλείνει χειροκίνητα την πρωτογενή, μειώνεται η φλόγα από τα ξύλα και τότε ανοίγει η δευτερογενής και καίει πιο ψηλά τα λίγα καπναέρια της πρωτογενούς.
Καλά είδα?

Αν είδα και κατάλαβα καλά λοιπόν, κάνει οικονομία ακόμα και χειροκίνητα. Μην είσαι τόσο αυστηρός με τις κριτικές σου. Τίποτα δε σου αρέσει πια.... :ras:

Χωρίς πλάκα τώρα, εσύ έχεις να μας προτείνεις κάποια εστία με παρόμοια ή και κάλύτερη απόδοση? Χειροκίνητη ή αυτοματοποιημένη? Εγώ πάντως από ότι έχω δει εδώ μέσα, χωρίς να είμαι ειδικός, ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα.

aristidios76
19-02-12, 09:28
ολοι για leda λεμε...:whistle:
http://www.youtube.com/watch?v=zKeJkB7YLy0&feature=related

Darth
19-02-12, 10:13
http://www.arredatutto.it/shop/la-nordica-monoblocco-900-piano-p-6723.html
:innocent:

έχει δοκιμάσει κανείς να αγοράσει απο αυτό το site? Είναι αξιόπιστο? Την εγγύηση στην καλύπτουν οι εδώ αντιπρόσωποι?

fouskmech
19-02-12, 13:00
έχει δοκιμάσει κανείς να αγοράσει απο αυτό το site? Είναι αξιόπιστο? Την εγγύηση στην καλύπτουν οι εδώ αντιπρόσωποι?

αν σε ενδιαφέρει το 900 piano, το έχω βρεί 3000 ΜΕ ΦΠΑ με βεντυλατέρ, και Αθήνα και Θεσσαλονίκη. 2388+280(βεντ)+300 μεταφ=2968.

Οπότε δεν αξίζει. Αν θες στείλε pm να σου πω τα τηλέφωνα.

jnet
19-02-12, 14:52
Καλημέρα.

Φίλε "jnet, μετά από μερικά ανάμματα, μπορείς να μας πεις......

α) Το κίτρινο πυρίμαχο υλικό στην πλάτη της εστίας, πιάνει πίσσα? ειδικά που καις υγρά ξύλα....?
β) Το τζάμι της πόρτας λερώνεται εύκολα, πιάνει κάπνα?

Μας έχεις στείλεις όλους με τη δευτερογενή ......

Και κάτι τελευταίο, για να μαθαίνουμε εμείς οι αδαείς... πως και κατέληξες στο Leda.. πως το ξετρύπωσες...?

Καις φρέσκα και υγρά ξύλα, ή ξερά και παλαιά?

τις πρωτες μερες εκαψα χλωρα μουσκεμα, το κιτρινο πυρίμαχο υλικό λεγεται βερμικουλιτης και δεν πιάνει πισσα αντιθετως μολις αναψει καλα το τζακι γινεται πεντακαθαρο το τζαμι επισης πεντακαθαρο αλλα αυτο οφείλετε στην αεροκουρτινα. η καυση που ειδατε στο video ειναι με περσινα ξυλα αλλα το ιδιο συμβανει και με χλωρα αλλα απαιτει λιγο χρονο μεχρι να στεγνωσουν μεσα στην φωτια, οι υδραβλικοι μου ειπανε καψε και χλωρα δεν εχει προβλημα γιατι βαλανε τριοδη και δεν επιστρεφουνε κρυα νερα και ετσι δεν πιανει πισσα αλλα να σου πω την αλήθεια τα φοβαμαι γιατι ειναι πολυ μουσκεμα, και αν διαβασες προηγουμενα post μου ειχα σοβαρα προβληματα με την πισσα απο προηγουμενα τζακια γι αυτο και κατεληξα στο leda μου ειπαν οτι ειναι κορυφαιο δευτερογενεις καυσεις αεροκουρτινες κλπ. λες να ειχα ορεξη να χαλασω τοσα χρηματα για τζακι αλλα αφου ειδα και αποειδα με τα προηγουμενα αναγκάστηκα!!!! επισης μου δωσανε ενα φαρμακο χημικο για την πισσα γιατι εχω και ξυλολεβητα ο οποιος ειναι τιγκα στην πισσα δεν το δοκιμασα ακομη θα το δοκιμασω και θα σας πω το προιον ειναι αυτο http://www.bevil.be/files/013538000%201325772094-gt%20ramonage%20chimique%20800gr.pdf

jnet
19-02-12, 15:13
Καλημερα.. Ολες σχεδον οι σοβαρες εστιες προσεξατε οτι εχουν πλεον πυροπλακες μεσα. Ξυλα δεν υπαρχουν ουτε βρεγμενα φρεσκα πλεον φροντιστε γ αυτο για τ χρονου τουλαχιστον γιατι αυτη η 2η καυση απαιτει ξυλα.. δεκαετιας!
Διαφορετικα ειναι σαν να βρισκετε μονο την παλια απλη βενζινη και να αγοραζετε αυτοκινητο τελ τεχνολογιας. Δευτερη θα ηταν αν εμενε ολοκληρη η πρωτη και η δευτερη εκαιγε οτι περισευε.. Αφου βλεπετε την κυρια καυση να μειωνεται βρε παιδια. Σιγουρα ειναι καλη ναι. Οσο ομως δεν μιλαει κανεις για θερμοκρασια εξοδου καπναεριων (τι θερμοτητα χανει η καπνοδοχος εννοω) μην πιστευεται τιποτα περι αποδοσεων! Αν ακουσω οτι αυτο το τζακι κραταει σταθερη τ θερμοκρασια εκει και ισχυει τοτε θα ειναι πραγματικα καινοτομο και αποδοτικο. Εγω στ βιντεο ειδα οτι.. σε συγκεκριμενο σταδιο της καυσης ανοιγε κ εκλεινε τον αερα για να εμφανιστει, να μετατοπιστει μαλλον μερος της φλογας υψηλοτερα. Οσο ψηλοτερα τοσο πλησιεστερα στην εξοδο ειναι ομως. Στο θεμα του Ηλια με τους λεβητες αεριοποιησης δειχνω εναν μηχανισμο που ψαχνω (δυστυχως αυτος ειναι για θερμοκρασιες 0-100 βαθμοι) ωστε να συμβαινει μολις και για οσην ωρα υπαρχουν οι προυποθεσεις για μετακαυση, αλλιως πρεπει οταν εισαι εκει κ εχεις ορεξη ν παιζεις. ΕΡΩΤΗΣΗ μιας και δεν ξερω ακριβως.. Ξεκινα μονη της η πρεπει να ρυθμιζεις αερα κτλ? Νικολαρα βεβιασμενη δεν γινεται αλλα ουτε και φυσικη ετσι, δοκιμασε αλλα νομιζω οτι στ καλυτερη περιπτωση θα μετατοπισεις απλα τ φλογα στ μεση τ εστιας και προς την πορτα.
στελιο απο θερμοκρασιες καπναεριων δεν εχω ιδεα γιατι δεν τις εχω μετρησει οσο αφορα τις αποδοσεις εχω σταθερη θερμοκρασια νερου απο 70c εως 75c με τη φωτια που ειδες στο video. τωρα για την καυση οταν εχω τερμα τον αερα ανοιχτο αυτο που συμβαινει ειναι να εχω τεραστια φλογα οταν λεμε τεραστια ενοω οτι η πορτα δεν ανοιγει χωρις γαντι οταν χαμηλωνω τον αερα συμβαινει αυτο που ειδες ενεργοποιούνται οι πισω τρυπες και η χαμηλη φωτια απο κατω ενωνεται με τη φωτια απο τις τρυπες πανω. αυτο που ξεχωρισα απο τα αλλα τζακια ειναι ο τροπος καυσης του ξυλου θεωρώ οτι στο ειδος ειναι απο τα καλυτερα τζακια.

fouskmech
19-02-12, 16:00
@jnet

Sorry αλλά δε σε κατάλαβα:

1) Εννοείς ότι μπορεί να μαυρίσει λίγο το κίτρινο υλικό, αλλά μόλις πυρώσει καλά το τζάκι, καθαρίζει μόνο του? Το τζάμι της πόρτας δε λερώνεται
εύκολα?

2) Όταν λες δεν μπορείς να ανοίζεις την πόρτα από την πυρά...... δεν έχει χερούλι να μην καίγεσαι?

....χωρις γαντι οταν χαμηλωνω τον αερα συμβαινει αυτο που ειδες ενεργοποιούνται οι πισω τρυπες και η χαμηλη φωτια απο κατω ενωνεται με τη φωτια απο τις τρυπες πανω...
3) Όταν λές ότι χαμηλώνεις τον αέρα (της πρωτογενούς?) τότε μόνη της παίρνει μπρός η δευτερογενής?

4) Είναι με ανοιχτό δοχείο ?

5) Όταν είναι ανοικτή η πόρτα, η δευτερογενής μπορεί να δουλέψει? Ρωτάω μήπως είναι λίγο επικίνδυνη να πεταχτεί προς τα έξω.

6) @jnet το έχεις συνδέσει και για ζεστό νερό χρήσης? Αποδίδει εκεί?

7) Η πόρτα ανεβαίνει με καδένα ή συρματόσχοινα?

8) Η δευτερογενής ρυθμίζεται ηλεκτρινικά, ή με κάποιο πομολάκι που του αλλάζεις εσύ θέση?

9) Φίλε μου... δεν παλεύεται.... αφού είναι πολύ καλό ρε γαμώτο... να μην το πούμε? Δεν είναι ντροπή......

Σε έπρηξα, αλλά έχω πάθει... και θέλω να μάθω γιατί με ενδιαφέρει.

jnet
19-02-12, 18:19
@jnet

Sorry αλλά δε σε κατάλαβα:

1) Εννοείς ότι μπορεί να μαυρίσει λίγο το κίτρινο υλικό, αλλά μόλις πυρώσει καλά το τζάκι, καθαρίζει μόνο του? Το τζάμι της πόρτας δε λερώνεται
εύκολα?

2) Όταν λες δεν μπορείς να ανοίζεις την πόρτα από την πυρά...... δεν έχει χερούλι να μην καίγεσαι?

....χωρις γαντι οταν χαμηλωνω τον αερα συμβαινει αυτο που ειδες ενεργοποιούνται οι πισω τρυπες και η χαμηλη φωτια απο κατω ενωνεται με τη φωτια απο τις τρυπες πανω...
3) Όταν λές ότι χαμηλώνεις τον αέρα (της πρωτογενούς?) τότε μόνη της παίρνει μπρός η δευτερογενής?

4) Είναι με ανοιχτό δοχείο ?

5) Όταν είναι ανοικτή η πόρτα, η δευτερογενής μπορεί να δουλέψει? Ρωτάω μήπως είναι λίγο επικίνδυνη να πεταχτεί προς τα έξω.

6) @jnet το έχεις συνδέσει και για ζεστό νερό χρήσης? Αποδίδει εκεί?

7) Η πόρτα ανεβαίνει με καδένα ή συρματόσχοινα?

8) Η δευτερογενής ρυθμίζεται ηλεκτρινικά, ή με κάποιο πομολάκι που του αλλάζεις εσύ θέση?

9) Φίλε μου... δεν παλεύεται.... αφού είναι πολύ καλό ρε γαμώτο... να μην το πούμε? Δεν είναι ντροπή......

Σε έπρηξα, αλλά έχω πάθει... και θέλω να μάθω γιατί με ενδιαφέρει.

1) η πυροπλακα οταν αναβεις το τζακι μαυριζει μολις ζεσταθει γινεται πεντακαθαρη
2) φυσικα και εχει χερουλι (δες foto σε προηγουμενα ποστ) το οποιο αφαιρείτε κιολας και μπαινει στο επανω μερος και ανοιγει η πορτα με ανακληση για καθαρισμο του τζαμιου το οποιο εδω και εξι μερες που το καιω ειναι καθαρο λογω της αεροκουρτινας, απλα λεω οτι εχει πολυ μεγαλη θερμοκρασια μπροστα και θες γαντι γιατι καιγεσε απο την ζεστη.
3)ενα διακοπτακι εχει μπροστα δεν εχει κατι αλλο το οποιο ρυθμίζει τον εξωτερικο αερα (της πρωτογενούς) οταν το εχω τερμα ανοιχτο αυτο που συμβαινει ειναι να εχει μια τεραστια φλογα η οποια χτυπαει επανω στην κοφτρα και τερματιζει μεχρι επανω οσο παει, οταν χαμηλωνω τον αερα τοτε κοβει η φλογα και ενεργοποιητε η δημιουργηθείται η δευτερογενης καυση η φλογες δηλαδη απο τις τρυπες πισω. οπως το ειδες και στο video.
4) δοχειο κλειστο, αλλωστε εχω παραθεσει foto απο ολη την εγκατάσταση δες προηγουμενα ποστ.
5)οταν ειναι ανοιχτη η πορτα ειναι αδυνατο να δουλεψει η δευτερογενης ουτε καν η προτογενης γιατι ο αερας που εισερχετε στο θαλαμο ειναι απεριοριστος η καλυτερα ακαθοριστος!!!!
6)ζεστο νερο χρησης αφθονο αρκει να υπαρχει φωτια ετσι εξυπακούεται αυτο!
7)για την ανακληση ιδα οτι εχει ντιζες τωρα για πανω δε γνωριζω θα το δω και θα σου πω
8)Η δευτερογενής ρυθμίζεται απο μονη της κοβοντας τον αερα απο το πομολακι που σου ειπα.
9)να σου πω την αληθεια και εγω εχω παθει πλακα ολη μερα καθομαι και το χαζευω ιδιως εγω γιατι ειχα απογοητευτει απο προηγουμενα τζακια και το περιμενα δυο μηνες και επισης μου κοστισε μια ''περιουσια'' αλλα χαλαλι του.
με λιγα λογια πιστευω οτι σε τζακι καλοριφερ ειναι Νο1

jnet
19-02-12, 18:26
επισης οτιδηποτε απορια εχεις ρωτα να σου απαντησω η να σου βγαλω foto να δεις η και video!

stelios1
19-02-12, 18:31
fouskmech Σαν να βιαζεσαι λιγο ε? Σε τι ομως? Ειπα καθαρα στ 2ο μην οτι μετα καταλαβα οτι ειναι το τζακι του (20 μην διαβασα εκ των υστερων για να βρω την αρχη κτλ) παρ ολ αυτα δεν διορθωσα το πρωτο το ''αυστηρο'' κατ εσε μην μου οκ. Κ ο λογος ειναι οτι δεν εγραψα τιποτα με εμπαθεια (αρα κ να κανω πισωγυρισμα να τα πω αλλιως..) κ οποιος τ αντιλαμβανεται ετσι στραβα καλα να παθει.
jnet τωρα που διευκρινησες οτι τ βιντεο αφορα σχετικα ξερα ξυλα με καλυψες, διαφορετικα ο ατμος δεν καιγεται (οχι σε τζακι τουλαχιστον..) εγω ρωτησα για να μαθω οχι για να κανω τ εξυπνο, ειπα στ Νικολαρα ετσι γιατι το δοκιμασα περσι κ παρα λιγο να χαλασω τ τζακι μου. fouskmech μην σου φαινεται περιεργο το οτι δεν μαυριζει τ τζαμι κ στ δικο μου δεν μαυριζει σχεδον ποτε. Ποτες! Ακριβως λοιπον γ αυτο δεν εκανε δευτερη φλογα αλλα.. Επανακαυση με αναστροφη της φλογας (ο Ηλιας ισως καταλαβει τι λεω εδω), ομως ιδιοτυπη κανει! Δεν ενδεικνυται ομως γιατι στ μεσο τζακι θα σπασει το τζαμι του! Μακαρι να μπορεσω να σας το δειξω καποπια στιγμη αυτο. Θα δειτε τ φλογα εγκλωβισμενη πορτοκαλια λογω ελλειψης οξυγονου να ξαναγυριζει κατω μπροστα στο τζαμι να ξανα πυρωνει κτλ. Επειδη δεν εχω ρυθμιση της εισαγωγης αερα για τ καυση και την ρυθμιζω τ καυση μονο με το κλαπε.. jnet αν καταλαβες τωρα απαντησε μου, εχει κλαπε? Τι ρυθμιζεις οταν πυρωσει? Δειτε αυτον τ μηχανισμο που ανεφερα παραπανω, υπαρχει νομιζεις jnet κατι αντιστοιχο η ειναι πιο απλα τ πραγματα?

jnet
19-02-12, 19:37
fouskmech Σαν να βιαζεσαι λιγο ε? Σε τι ομως? Ειπα καθαρα στ 2ο μην οτι μετα καταλαβα οτι ειναι το τζακι του (20 μην διαβασα εκ των υστερων για να βρω την αρχη κτλ) παρ ολ αυτα δεν διορθωσα το πρωτο το ''αυστηρο'' κατ εσε μην μου οκ. Κ ο λογος ειναι οτι δεν εγραψα τιποτα με εμπαθεια (αρα κ να κανω πισωγυρισμα να τα πω αλλιως..) κ οποιος τ αντιλαμβανεται ετσι στραβα καλα να παθει.
jnet τωρα που διευκρινησες οτι τ βιντεο αφορα σχετικα ξερα ξυλα με καλυψες, διαφορετικα ο ατμος δεν καιγεται (οχι σε τζακι τουλαχιστον..) εγω ρωτησα για να μαθω οχι για να κανω τ εξυπνο, ειπα στ Νικολαρα ετσι γιατι το δοκιμασα περσι κ παρα λιγο να χαλασω τ τζακι μου. fouskmech μην σου φαινεται περιεργο το οτι δεν μαυριζει τ τζαμι κ στ δικο μου δεν μαυριζει σχεδον ποτε. Ποτες! Ακριβως λοιπον γ αυτο δεν εκανε δευτερη φλογα αλλα.. Επανακαυση με αναστροφη της φλογας (ο Ηλιας ισως καταλαβει τι λεω εδω), ομως ιδιοτυπη κανει! Δεν ενδεικνυται ομως γιατι στ μεσο τζακι θα σπασει το τζαμι του! Μακαρι να μπορεσω να σας το δειξω καποπια στιγμη αυτο. Θα δειτε τ φλογα εγκλωβισμενη πορτοκαλια λογω ελλειψης οξυγονου να ξαναγυριζει κατω μπροστα στο τζαμι να ξανα πυρωνει κτλ. Επειδη δεν εχω ρυθμιση της εισαγωγης αερα για τ καυση και την ρυθμιζω τ καυση μονο με το κλαπε.. jnet αν καταλαβες τωρα απαντησε μου, εχει κλαπε? Τι ρυθμιζεις οταν πυρωσει? Δειτε αυτον τ μηχανισμο που ανεφερα παραπανω, υπαρχει νομιζεις jnet κατι αντιστοιχο η ειναι πιο απλα τ πραγματα?

stelio πηγενε σελιδα 25 και δες φοτο εχω ανεβασει καμια εικοσαρια μεσα εξω πανω κατω παντου. τωρα οσο αφορα τα ερωτηματα το μονο που υπαρχει και χειρίζομαι ειναι το πομολακι μπροστα κατω απο την πορτα το οποιο αυξομειωνει τον αερα. ουτε κλαπε ουτε τιποτα. τωρα που το εχω σβηστο θα δοκιμασω να βγαλω μερικες φοτο ακομα για να σας δειξω ποιο αναλυτικα!!!

stelios1
19-02-12, 19:55
Ευχαριστω jnet. Αν καταλαβα καλα Γερμανικη ειναι η εστια; Θα σε ρωτησω αυριο μεθ αυριο 2-3 πραγματα με πμ οχι ιδιαιτερα μπελαλιδικα.

stneop
19-02-12, 20:11
Καλησπέρα σας,
είμαι νέος σε αυτό το Forum και από όσα έχω διαβάσει υπάρχουν αρκετοί γνώστες καλοί (γιατί από τους άλλους πήξαμε!!) στο ανικείμενο της ενεργειακής-εναλλακτικής-σωστής θέρμανσης.
Μην μακρηγορώ, ήθελα να αναφέρω ένα θέμα/πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Το σπίτι μου βρίσκεται στα Μεσόγεια στην Αττική και πρόσφατα μπήκα στον ρυθμό εναλλακτικής-... θέρμανσης διότι με 3 παιδιά και 4ο να είναι στη γωνία το πετρέλαιο πλέον θα μας ισοπεδώσει.
Εδώ σταματάνε τα ωραία και αρχίζει η τρέλλα....(Να σημειώσω ότι δεν είμαι άνθρωπος του σαλονιού αν και Τεχνικός Η/Υ...)
Το σπίτι μου είναι μονοκατοικία με πυλωτή διαμπερή βορεινή με βορεινά τα υπνοδωμάτια με "μόνωση" ένα dow 5άρι στο ταβάνι του διαμερίσματος και ένα στο ταβάνι της πυλωτής-δάπεδο σπιτιού 160τμ με πολλέςςςςςς κολώνες φτιαγμένο χωρίς μόνωση και αφημένο από το 1989 μέχρι το 2002 με τα μπετά και τα τούβλα με απότελεσμα τα υπνοδβμάτια νε είναι ψυγείο!!!
Ένας γνωστός (κλασσικά!!) ""μηχανολόγος"" λοιπόν μου προτείνει για όλο αυτό μια σόμπα της Skladova Technika με σύνδεση στο καλοριφέρ την Favorit 2KXB με απόδοση 4kw στο χώρο και 6kw στο νερό(!!) και μου την σύνδεσε στο ήδη υπάρχον κύκλωμα του καλοριφέρ, δηλαδή φεύγεουν από τη σόμπα οι 2 σωλήνες ζεστού κρύου και πηγείνουν κάτω στον λέβητα του καλοριφέρ χρησιμοποιώντας το καζάνι του λέβητα και τον κυκλοφορητή του.
Εννοείται βέβαια ότι ο χώρος που είναι η σόμπα (περ. 80τμ) είναι ζεστός αλλά τα σώματα στο υπόλοιπο σπίτι... δεν λένε να συγκινηθούν.
Σαν κατανάλωση έχω γύρω στα 50 κιλά την ημέρα, χωρίς όμως να παίρνω αυτό που θέλω.
Υπάρχει περίπτωση να κάνω τίποτα με αυτό το πράγμα ή να την πετάξω και να βάλω κανά τζάκι-καλοριφέρ να τελειώνω????

Sorry για τα πολλά που έγραψα και αν κούρασα!!

fouskmech
19-02-12, 20:22
1) η πυροπλακα οταν αναβεις το τζακι μαυριζει μολις ζεσταθει γινεται πεντακαθαρη
2) φυσικα και εχει χερουλι (δες foto σε προηγουμενα ποστ) το οποιο αφαιρείτε κιολας και μπαινει στο επανω μερος και ανοιγει η πορτα με ανακληση για καθαρισμο του τζαμιου το οποιο εδω και εξι μερες που το καιω ειναι καθαρο λογω της αεροκουρτινας, απλα λεω οτι εχει πολυ μεγαλη θερμοκρασια μπροστα και θες γαντι γιατι καιγεσε απο την ζεστη.
3)ενα διακοπτακι εχει μπροστα δεν εχει κατι αλλο το οποιο ρυθμίζει τον εξωτερικο αερα (της πρωτογενούς) οταν το εχω τερμα ανοιχτο αυτο που συμβαινει ειναι να εχει μια τεραστια φλογα η οποια χτυπαει επανω στην κοφτρα και τερματιζει μεχρι επανω οσο παει, οταν χαμηλωνω τον αερα τοτε κοβει η φλογα και ενεργοποιητε η δημιουργηθείται η δευτερογενης καυση η φλογες δηλαδη απο τις τρυπες πισω. οπως το ειδες και στο video.
4) δοχειο κλειστο, αλλωστε εχω παραθεσει foto απο ολη την εγκατάσταση δες προηγουμενα ποστ.
5)οταν ειναι ανοιχτη η πορτα ειναι αδυνατο να δουλεψει η δευτερογενης ουτε καν η προτογενης γιατι ο αερας που εισερχετε στο θαλαμο ειναι απεριοριστος η καλυτερα ακαθοριστος!!!!
6)ζεστο νερο χρησης αφθονο αρκει να υπαρχει φωτια ετσι εξυπακούεται αυτο!
7)για την ανακληση ιδα οτι εχει ντιζες τωρα για πανω δε γνωριζω θα το δω και θα σου πω
8)Η δευτερογενής ρυθμίζεται απο μονη της κοβοντας τον αερα απο το πομολακι που σου ειπα.
9)να σου πω την αληθεια και εγω εχω παθει πλακα ολη μερα καθομαι και το χαζευω ιδιως εγω γιατι ειχα απογοητευτει απο προηγουμενα τζακια και το περιμενα δυο μηνες και επισης μου κοστισε μια ''περιουσια'' αλλα χαλαλι του.
με λιγα λογια πιστευω οτι σε τζακι καλοριφερ ειναι Νο1

1) To διακοπτάκι είναι μηχανικό? ή ηλεκτρονικό?

2) Φοβερό που δε λερώνεται η πόρτα....

3) Δηλαδή, όταν θες να βάλεις ξύλα προσέχεις μην κάψεις το χέρι σου στο χερούλι?

4) γιατί κελιστό δοχείο και όζι ανοικτό? Το ανοικτό δεν είναι "πιο εύκολο" στην όλη εγκατάσταση ?

5) Οι 2 χαλκοσωλήνες που ανεβαίνουν προς τα πάνω παράλληλα με την καμινάδα σου, που πάνε και τι κάνουν?

6) Τότε που το πήρες ρώτησες για το 88W? Eίναι λίγο πιο μεγάλο, αλλά από ότι είδα στις φωτό στο site, δεν είναι τελικά τόσο μεγαλύτερη η εστία από το 78W.
Μήπως έχεις δει δίπλα δίπλα το 88άρι? Είναι καθόλου μεγαλύτερη η εστία του? Γιατί στις φωτό φαίνεται τα πλαίσια που έχει αριστερα δεξιά να είναι πιο φαρδιά από του 78,
οπότε η πραγματική ελεύθερη εστία δεν είναι και τόσο μεγαλύτερη.

Και πάλι συγνώμη που σε κουράζουμε, αλλά μας δίνεις πολύτιμες πληροφορίες για μια πολύ ...πάρα πολύ καλή εστία. Να' σαι καλά που μας βοηθάς.

nikolaras
19-02-12, 20:25
@ stneop
Πολύ μικρή, φίλε η σόμπα... ο γνωστός είναι για τα μπάζα, την πάτησες.
Μια καλή αναβάθμιση είναι αυτή που έκανε ο cosmic και εγώ βέβαια να βάλεις πάνω από τη σόμπα, θα πάρεις άλλα 5 kw.
Πολλά ξύλα καις για να μη ζεσταίνεται το σπίτι... Κρίμα.

fouskmech
19-02-12, 21:06
Νίκο καλησπέρα.

Εγώ που θέλω να συνδέσω τζάκι καλοριφέρ σε σοχείο αδρανείας ενδοδαπέδιας και σε μπόϊλες ΖΝΧ, προτείνεις ανοιχτό ή κλειστό δοχείο για το τζάκι?

nikolaras
19-02-12, 21:20
Νίκο καλησπέρα.

Εγώ που θέλω να συνδέσω τζάκι καλοριφέρ σε σοχείο αδρανείας ενδοδαπέδιας και σε μπόϊλες ΖΝΧ, προτείνεις ανοιχτό ή κλειστό δοχείο για το τζάκι?
Αν έχεις οποιοδήποτε ενδοιασμό μπορείς να βάλεις ανοιχτό δοχείο αλλά και την θερμική ασφάλεια που χρησιμοποιείται στο κλειστό δοχείο.

jnet
19-02-12, 22:23
1) To διακοπτάκι είναι μηχανικό? ή ηλεκτρονικό?

2) Φοβερό που δε λερώνεται η πόρτα....

3) Δηλαδή, όταν θες να βάλεις ξύλα προσέχεις μην κάψεις το χέρι σου στο χερούλι?

4) γιατί κελιστό δοχείο και όζι ανοικτό? Το ανοικτό δεν είναι "πιο εύκολο" στην όλη εγκατάσταση ?

5) Οι 2 χαλκοσωλήνες που ανεβαίνουν προς τα πάνω παράλληλα με την καμινάδα σου, που πάνε και τι κάνουν?

6) Τότε που το πήρες ρώτησες για το 88W? Eίναι λίγο πιο μεγάλο, αλλά από ότι είδα στις φωτό στο site, δεν είναι τελικά τόσο μεγαλύτερη η εστία από το 78W.
Μήπως έχεις δει δίπλα δίπλα το 88άρι? Είναι καθόλου μεγαλύτερη η εστία του? Γιατί στις φωτό φαίνεται τα πλαίσια που έχει αριστερα δεξιά να είναι πιο φαρδιά από του 78,
οπότε η πραγματική ελεύθερη εστία δεν είναι και τόσο μεγαλύτερη.

Και πάλι συγνώμη που σε κουράζουμε, αλλά μας δίνεις πολύτιμες πληροφορίες για μια πολύ ...πάρα πολύ καλή εστία. Να' σαι καλά που μας βοηθάς.

1) διακοπτακι μηχανικο
2) οντως φοβερο
3) τοσο πολυ δεν καιει το χερουλι αλλα οταν ανοιξεις την πορτα πανω η πυρα ειναι εντονη και επειδη η πορτα κλεινει μονη της αναγκαζεσαι να την κρατας και ετσι αισθανεσε την ζεστη, βεβαια αν θες μου ειπανε γινετε να μενει ανοιχτη αλλα εγω θελω να κλεινει μονη της.
4) το τζακι αυτο λειτουργει με κλειστο δοχειο αλλωστε εχει και απο την μανα του τα ασφαλιστικα. κατα την αποψη μου το κλειστο ειναι ποιο πρακτικο τωρα για την ευκολοσυνη της εγκαταστασης αυτα θα σου τα πει ο νικος!!!!!!
5) οι σωληνες ειναι που ανεβαίνουν προς τα πάνω παράλληλα με την καμινάδα ειναι τρεις οι και πανε στο λεβητοστασιο (πηγενε σελιδα 25 εχω foto αναλυτικα ολης της εγκαταστασης) οι δυο εισαγωγη και επιστροφη απο την εισαγωγη φευγουν τα νερα απο το τζακι πανε στα σωματα και μετα επιστρεφουν απο την αλλη, η τριτη ειναι σωληνα κρυου νερου βρυσης η οποια ενεργοποιητε σε περιπτωση υπερθερμανσης ανοιγει μεσω μιας ειδικης βαλβιδας και στελνει κρυα νερα για να πεσει η θερμοκρασια. '''τα λεω καλα νικο? αν οχι διορθωσε με'''
6) ρωτησα και για το 88αρι η μονη διαφορα 10 ποντους μηκος εξωτερικα και λιγοτερο στην εστια και κανα δυο κατοσταρικα παραπανω.

jnet
19-02-12, 22:50
Ευχαριστω jnet. Αν καταλαβα καλα Γερμανικη ειναι η εστια; Θα σε ρωτησω αυριο μεθ αυριο 2-3 πραγματα με πμ οχι ιδιαιτερα μπελαλιδικα.

η εστια ειναι γερμανικη (τσ μερκελς)
ανεβαζω κανα δυο foto για δειτε πως λειτουργει ο αερας!
http://imageshack.us/g/62/69513303.jpg/

fouskmech
19-02-12, 22:54
η εστια ειναι γερμανικη (τσ μερκελς)
ανεβαζω κανα δυο foto για δειτε πως λειτουργει ο αερας!
http://imageshack.us/g/62/69513303.jpg/

Τι βάθος/πλάτος έχει η εστία (εσωτερικά)? Για να το συγκρίνω με της μητέρας μου που έχει ένα EdilKamin Forte, ώστε να αποκτήσω μια αίσθηση για το μέγεθος της εστίας.
Είμαι βλέπεις και λιγόψυχος, και θέλω να μπορώ να βάζω "πολλά" ξύλα, να θωρώ φοθιές..... :cool2:

Τελικά μπορεί το 88 να είναι πιο φαρδύ και να κάνει πιο πολύ μπούγιο, αλλά δεν έχει πολύ μεγαλύτερη εστία. Αν τα είδες από κοντά, έχεδι μεγαλύτερη εστία ή μόνο μεγαλύτερο τζάμι?

akapsali
20-02-12, 08:15
@jnet
Εχω μερικές απορίες σχετικα με το LEDA
1. To πυρίμαχο υλικό είπες οτι είναι βερμικουλίτης ,αυτό το διάβασες στο Manual η στο ειπαν
2.Tο τζάμι καθε ποτε το καθαρίζεις
3.Ποσα κιλά ξυλα καις σε ποσα τετραγωνικά και τι θερμοκρασίες πιάνεις
4.Μπορείς να μας δειξεις με φωτο τον εναλάκτη δηλαδή εσωτερικά στην εστία προς την καμίναδα.

Τα ρωτάω αυτά για να το συγκρινω μο το Aquatontdo 29.

jnet
20-02-12, 13:26
@jnet
Εχω μερικές απορίες σχετικα με το LEDA
1. To πυρίμαχο υλικό είπες οτι είναι βερμικουλίτης ,αυτό το διάβασες στο Manual η στο ειπαν
2.Tο τζάμι καθε ποτε το καθαρίζεις
3.Ποσα κιλά ξυλα καις σε ποσα τετραγωνικά και τι θερμοκρασίες πιάνεις
4.Μπορείς να μας δειξεις με φωτο τον εναλάκτη δηλαδή εσωτερικά στην εστία προς την καμίναδα.

Τα ρωτάω αυτά για να το συγκρινω μο το Aquatontdo 29.
1) το διαβασα στο manual
2) ακομα δεν το εχω καθαρισει
3) κιλα δεν ξερω να σου πω, τετραγωνικα 100 χωρις μονωση και ταρατσα χωρις μονωση επισης, θερμοκρασιες χωρου δεν εχω μετρησει αλλα εχει ζεστη αρκετη το αισθάνεσαι θερμοκρασιες νερου 70c - 75c
4) σελιδα 25 εχω αναλυτικες foto.

stneop
20-02-12, 13:39
@ stneop
Πολύ μικρή, φίλε η σόμπα... ο γνωστός είναι για τα μπάζα, την πάτησες.
Μια καλή αναβάθμιση είναι αυτή που έκανε ο cosmic και εγώ βέβαια να βάλεις πάνω από τη σόμπα, θα πάρεις άλλα 5 kw.
Πολλά ξύλα καις για να μη ζεσταίνεται το σπίτι... Κρίμα.

Φιλε μου nikolara ευχαριστω για την απάντηση, αυτό ειχα καταλάβει και εγω από τις πρωτες ημέρες λειτουργιας αλλά αν δεν γνωριζεις και σου προτεινει κάποιος <<γνωστης>>
την πατάς.Επειδή δεν γνωριζωγια την αναβάθμιση αυτή θα μπορούσες να έβαζες κάποιο link? Επισης αν πήγαινα σε λύση τζακιού-καλοριφέρ τιθα πρότεινες και αν κάνει ο τρόπος
συνδεσης που μου έχουν κάνει ή θα χρειαστούν μετατροπές? Ευχαριστω πάρα πολύ προκαταβολικά για τις συμβουλές!!

stelios1
20-02-12, 18:35
jnet απαντησε μου αν θελεις συγκεκριμενα σε οτι ρωταω.. Εχει κλαπε τ τζακι σου η οχι? Ειχε στ παρελκομενα να του αποτομη στροφη (90 μοιρων) για τ καπνοδοχο? Η καπνοδοχος του ειναι ευθεια επανω η διπλα-πισω απ την εστια?
Τι βερμικουλητη και ανοησιες λετε.. Πυροπλακες ειναι! Αν μεσα στην μαζα τους εχουν κ βερμικουλητη αυτο δε σημαινει οτι ειναι βερμικουλητης! Πυροτουτβλα μεγαλων διαστασεων ειναι! Αγοραζω μια φλαντζα σε ρολο και την κοβω κ την τοποθετω στ πορτα ωστε να μην εφαπτεται το τζαμι με το σιδερο και μου την πουλανε ως.. βερμικουλητη. Αυτες οι πυροπλακες εχουν μεσα και βοξιτη κ ενα σωρο αλλα προσμικτα, ενα απ αυτα ειναι πλεον κ αυτος (και σε μεσαιωνικο χυτηριο ισως υπηρχε το υλικο αυτο κ απλα δεν το ειχαν απομονωσει-βρει-βαφτισει). Τα φημισμενα κεραμικα της Σιφνου ισως εχουν μεσα απ αυτο, ισως κατι αλλο..
stneop σιγουρα ο γνωστος σου μηχανολογος σου προτεινε τ σομπα αυτη ως μοναδικο συστημα θερμανσης? η μηπως εσυ καταλαβες ετσι και αυτος αλλιως?? Νικολαρα πολυ ευκολα υιοθετεις την καθε γκρινια εδω μεσα ως σωστη.. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι ακριβως ετσι οπως τα λεει ο stneop, τα ψιλα γραμματα δεν ειναι μονο στις τραπεζες και στ συμβολαια αλλα παντου! Συγνωμη αλλα εγω δεν δεχομαι τετοια γκαφα οχι.. μηχανολογου αλλα ουτε καν του γειτονα.. Και οποιος βγαινει μονοπλευρα και κατηγορα καποιον (καποιον αγνωστο μας, δεν εχει σημασια αυτο καμια. Ειναι θεμα ηθικης ομως!) εγω θα κανω τον συνηγορο τ διαβολου. Οχι ο υδραυλικος ειναι για τα μπαζα, οχι ο μαστορας ηταν ασχετος, οχι ο μηχανικος ηταν ρουφιανος.. Στα παραπονα ακουμε μονο την μια πλευρα και ας μην δικαζουμε οκ! Ειναι ντροπη.

nikolaras
20-02-12, 18:40
Βρε Στέλιο, εγώ κρίνω ανάλογα με τι διαβάζω, αν νομίζει ο μηχανολόγος ότι είναι θιγμένος με αυτά που είπε ο φίλος με τη σόμπα, ας μπει και να γράψει, αν τώρα γράφει ψέματα ο φίλος δεν μπορώ να γίνω και μάντης....

jnet
20-02-12, 19:22
stelio σου ειπα οτι ξερω! ενα πομολακι εχει ολο κι ολο πμροστα απο την πορτα ανοιγεις κλεινεις τον αερα αυξανει χαμηλωνει και η φωτια, με ρωτας για το κλαπε ιδεα δεν εχω τι ειναι το κλαπε. (Ειχε στ παρελκομενα να του αποτομη στροφη (90 μοιρων) για τ καπνοδοχο?) ιδεα δεν εχω και για αυτο. σου βαζω μια foto απο την καμιναδα και λυσε μου την απορια και μενα.
http://imageshack.us/photo/my-images/197/kaminada.jpg/
οσο αφορα το βερμικουλιτη σου βαζω ακομα μια foto απο το βιβλιο.
http://imageshack.us/photo/my-images/843/vermikoulitis.png/

stneop
20-02-12, 19:29
jnet απαντησε μου αν θελεις συγκεκριμενα σε οτι ρωταω.. Εχει κλαπε τ τζακι σου η οχι? Ειχε στ παρελκομενα να του αποτομη στροφη (90 μοιρων) για τ καπνοδοχο? Η καπνοδοχος του ειναι ευθεια επανω η διπλα-πισω απ την εστια?
Τι βερμικουλητη και ανοησιες λετε.. Πυροπλακες ειναι! Αν μεσα στην μαζα τους εχουν κ βερμικουλητη αυτο δε σημαινει οτι ειναι βερμικουλητης! Πυροτουτβλα μεγαλων διαστασεων ειναι! Αγοραζω μια φλαντζα σε ρολο και την κοβω κ την τοποθετω στ πορτα ωστε να μην εφαπτεται το τζαμι με το σιδερο και μου την πουλανε ως.. βερμικουλητη. Αυτες οι πυροπλακες εχουν μεσα και βοξιτη κ ενα σωρο αλλα προσμικτα, ενα απ αυτα ειναι πλεον κ αυτος (και σε μεσαιωνικο χυτηριο ισως υπηρχε το υλικο αυτο κ απλα δεν το ειχαν απομονωσει-βρει-βαφτισει). Τα φημισμενα κεραμικα της Σιφνου ισως εχουν μεσα απ αυτο, ισως κατι αλλο..
stneop σιγουρα ο γνωστος σου μηχανολογος σου προτεινε τ σομπα αυτη ως μοναδικο συστημα θερμανσης? η μηπως εσυ καταλαβες ετσι και αυτος αλλιως?? Νικολαρα πολυ ευκολα υιοθετεις την καθε γκρινια εδω μεσα ως σωστη.. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι ακριβως ετσι οπως τα λεει ο stneop, τα ψιλα γραμματα δεν ειναι μονο στις τραπεζες και στ συμβολαια αλλα παντου! Συγνωμη αλλα εγω δεν δεχομαι τετοια γκαφα οχι.. μηχανολογου αλλα ουτε καν του γειτονα.. Και οποιος βγαινει μονοπλευρα και κατηγορα καποιον (καποιον αγνωστο μας, δεν εχει σημασια αυτο καμια. Ειναι θεμα ηθικης ομως!) εγω θα κανω τον συνηγορο τ διαβολου. Οχι ο υδραυλικος ειναι για τα μπαζα, οχι ο μαστορας ηταν ασχετος, οχι ο μηχανικος ηταν ρουφιανος.. Στα παραπονα ακουμε μονο την μια πλευρα και ας μην δικαζουμε οκ! Ειναι ντροπη.

φιλε μου δενκαταλαβαινω γιατι τετοια επιθεση, μηπως νομιζετε οτι οποιος μπαινει εδω να παραθεσει ενα θεμα ειναιασχετος με το οτιδηποτε και ολοι οι αλλοι οι super γνωστες?? Αν ναι οκ αλλα εγω νομιζω οτι τετοια forum εχουν αλλο σκοπο... Εσενα αν σου ελεγε καποιος οτι θελει να απαλλαγει απο το πετρελαιο ή εστωναδουλεψει βοηθητικα σε περιπτωση πολυ κρυου τι θα καταλαβαινες?? Οταν εχεις δει τους χωρους, και ουτε καν εχεις δει απο περιεργεια καποια σωματα που υπαρχουν....Εγω ξερω οτι εχω δωσει 1800€ για ολη την ιστορια και περα απο τα ξυλα εξακολουθω να θελω και πετρελαιο και ολα τα αλλα...

fouskmech
20-02-12, 20:12
stelio σου ειπα οτι ξερω! ενα πομολακι εχει ολο κι ολο πμροστα απο την πορτα ανοιγεις κλεινεις τον αερα αυξανει χαμηλωνει και η φωτια, με ρωτας για το κλαπε ιδεα δεν εχω τι ειναι το κλαπε. (Ειχε στ παρελκομενα να του αποτομη στροφη (90 μοιρων) για τ καπνοδοχο?) ιδεα δεν εχω και για αυτο. σου βαζω μια foto απο την καμιναδα και λυσε μου την απορια και μενα.
http://imageshack.us/photo/my-images/197/kaminada.jpg/
οσο αφορα το βερμικουλιτη σου βαζω ακομα μια foto απο το βιβλιο.
http://imageshack.us/photo/my-images/843/vermikoulitis.png/

Καλησπέρα @jnet, από το Μυτάκο (Λάρισα) το προμηθεύτηκες?

jnet
20-02-12, 20:22
Καλησπέρα @jnet, από το Μυτάκο (Λάρισα) το προμηθεύτηκες?
nai!

perigian
20-02-12, 20:50
Καλήσπερα στην παρέα και καλή εβδομάδα σε όλους
Jnet έχεις ανάψει μεγάλες φωτιές...
Αρκούν όμως 9kw να καλύψουν ένα σπίτι 100 τ.μ. ;
Έγραψες ότι δεν έχεις μόνωση ούτε στους τοίχους ούτε στην ταράτσα. Το σπίτι όμως εφάπτεται με άλλα ή είναι τριγύρω ακάλυπτο; Είσαι σε κεντρική συνοικία ή κάπου πιο έξω; Είσαι ισόγειο ή πρώτο όροφο;
Σε ρωτάω τα παραπάνω γιατί μου αρέσει και'μένα αλλά νομίζω ότι είναι οριακό για το σπίτι μου.
Ωστόσο επειδή υπάρχει έμπορος στην περιοχή θα πάω να το δώ.

fouskmech
20-02-12, 20:56
Έγραψες ότι δεν έχεις μόνωση ούτε στους τοίχους ούτε στην ταράτσα. Το σπίτι όμως εφάπτεται με άλλα ή είναι τριγύρω ακάλυπτο; Είσαι σε κεντρική συνοικία ή κάπου πιο έξω; Είσαι ισόγειο ή πρώτο όροφο;
Σε ρωτάω τα παραπάνω γιατί μου αρέσει και'μένα αλλά νομίζω ότι είναι οριακό για το σπίτι μου.

Τον Κρίθαρη εννοείς?

Για πήγαινε να μας πεις τιμή. Και - σε παρακαλώ - δες αν έχει και το 88W και παρατήρησε αν είναι μεγαλύτερος και ο χώρος κάυσης, ή έχει μόνο μεγαλύτερη πόρτα/τζαμι από το 78W.

A..... και κάτι ακόμα, πριν σου πει τιμή, να κάθεσαι και να έχεις πάρει και ένα υπογλώσσιο..... :angel: Είναι ακριβό ρε γαμώτο.....

jnet
20-02-12, 21:18
το σπιτι ειναι στον πρωτο οροφο, εφαπτεται με αλλα δυο κτιρια δεξια και αριστερα. και απο οσο μπερεσα να μεταφρασω απο το βιβλιο οι γερμανοι κατασκευαστες προτεινουν στο χωρο που βρισκεται το τζακι να κλεισεις τα καλοριφερ γιατι αρκει η αποδοση απο το τζακι τα υπολοιπα 6kw δηλαδη. εγω προσωπικα τα εχω αναμενα γιατι στο συνολο εχω 7 σωματα και τα τρια ειναι στο σαλονι. και κατα την προσωπικη μου αποψη 15kw γερμανικα (στο συνολο) ειναι 15kw. εκει που βλεπεις 30 και σαραντα μην τα πολυπιστευεις εξαλου αλλοι τα μετρανε ως μεγιστα δηλαδη με 20 και 30 κιλα ξυλα στο θαλαμο, ενω οι γερμανοι μετρανε με 4-5 ξυλα ανα ωρα, ολα αυτα κατα την προσωπικη μου αποψη!!!

perigian
20-02-12, 21:18
Τον Κρίθαρη εννοείς?

Για πήγαινε να μας πεις τιμή. Και - σε παρακαλώ - δες αν έχει και το 88W και παρατήρησε αν είναι μεγαλύτερος και ο χώρος κάυσης, ή έχει μόνο μεγαλύτερη πόρτα/τζαμι από το 78W.

A..... και κάτι ακόμα, πριν σου πει τιμή, να κάθεσαι και να έχεις πάρει και ένα υπογλώσσιο..... :angel: Είναι ακριβό ρε γαμώτο.....

Αν και είσαι μακριά, ενημερωμένος. Ναι τον Κρίθαρη εννοώ, πάντως πιστεύω ότι ο θάλαμος καύσης δεν θα έχει διαφορά στις διαστάσεις. Πάντως αν έχει και τα δύο θα τα μετρήσω !!!!!!!!!

jnet
20-02-12, 21:21
Τον Κρίθαρη εννοείς?

η διαφορα στο χωρο καυσης ειναι αμελιτεα μερικους ποντους 4-5!!!

fouskmech
20-02-12, 21:29
Αν και είσαι μακριά, ενημερωμένος. Ναι τον Κρίθαρη εννοώ, πάντως πιστεύω ότι ο θάλαμος καύσης δεν θα έχει διαφορά στις διαστάσεις. Πάντως αν έχει και τα δύο θα τα μετρήσω !!!!!!!!!

Πήγαινε για να τον τσεκάρουμε να δούμε.... Όταν μου πεις τιμή εσύ που πήγες από εκέι, θα σου πω και γω τι μο υείπε στο τηλέγωνο. Σήμερα πήρα σβάρνα μερικά τηλέφωνα.
Διαπίστωσα τα εξής 2:

1) όλα τα site και τα τηλ που θα βρεις να πουλάνε LEDA, προμηθεύονται από τον Αλέξανδρος-Τζάκια (και ο Κρίθαρης). Αν μπεις στο site του Αλέξανδρος, θα τους βρεις όλους ως συνεργάτες του
2) Έχω ρει διαφορές έως και 1700 ευρώ. ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ή μάλλον διαβάσατε, 1700 Ευρώ.

perigian
20-02-12, 21:31
το σπιτι ειναι στον πρωτο οροφο, εφαπτεται με αλλα δυο κτιρια δεξια και αριστερα. και απο οσο μπερεσα να μεταφρασω απο το βιβλιο οι γερμανοι κατασκευαστες προτεινουν στο χωρο που βρισκεται το τζακι να κλεισεις τα καλοριφερ γιατι αρκει η αποδοση απο το τζακι τα υπολοιπα 6kw δηλαδη. εγω προσωπικα τα εχω αναμενα γιατι στο συνολο εχω 7 σωματα και τα τρια ειναι στο σαλονι. και κατα την προσωπικη μου αποψη 15kw γερμανικα (στο συνολο) ειναι 15kw. εκει που βλεπεις 30 και σαραντα μην τα πολυπιστευεις εξαλου αλλοι τα μετρανε ως μεγιστα δηλαδη με 20 και 30 κιλα ξυλα στο θαλαμο, ενω οι γερμανοι μετρανε με 4-5 ξυλα ανα ωρα, ολα αυτα κατα την προσωπικη μου αποψη!!!

jnet νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κάνεις μερικές μετρήσεις όπως π.χ πόση θερμοκρασία έχεις στο σαλόνι που βρίσκεται το τζάκι, πόση στα πιο απομακρισμένα δωμάτια και περίπου πόσα κιλά ξύλο (ξερό-χλωρό) ανά ώρα. Θα μας βοηθήσουν πολύ !!!

fouskmech
20-02-12, 21:32
η διαφορα στο χωρο καυσης ειναι αμελιτεα μερικους ποντους 4-5!!!

Κάποιος που τα πουλούσε, είπε ότι δεν έχουνε ΚΑΜΜΙΑ διαφορά στο θάλαμο καύσης. Ούτε καν με το 68w. Στο 68 έχει ανοιγόμενη πόρτα, και τα άλλα 2 συρόμενη με αυτή του 88 να είναι μεγαλύτερη με μεγαλύτερο τζάμι. Και τα 3 όμως έχουνς ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο θάλαμο. Έτσι τουλάχιστον ισχυρίστηκε κάποιος που τα πουλάει.

akapsali
21-02-12, 17:06
Με αφορμή το τζάκι του Jnet και το τζάμι που δεν λερωνεται,

Στο δικό μου aquatondo 29 το καθαρίζω κάθε μεσημέρι και την αλλη μερα το πρωι δεν βλέπω τιποτα μέσα αν και την αεροκουρτίνα την εχω ανοικτή .
Εχω κουραστεί να το καθαρίζω.
Παρακαλώ Οσους εχουν edilkamin aquatondo 29 -22 τους μαυρίζει το τζάμι, ας μας πουν τις μαρτυρίες τους.
Επίσης Στο δικό μου aquatondo 29 οσο και ομαλά να ανοιξω την πορτα θα μου καπνισει λιγο , αυτο συμβαινει στα δικά σας.

Σχετικα με την καταναλωση ξυλου θέλω περιπου γυρω στα 60 κιλά(ξύλα κομένα το καλοκαιρι) για αναμα απο τις 2:30 μμ και τελευταια ξυλα στις 12 τα μεσανυχτα για θερμοκρασία χωρου 20c εξωτερικές θερμοκρασίες +3 ο μεσημέρι -5 τα μεσάνυχτα ,σπιτι 120 τμ εξωτερικοι τοιχοι μονωση φελιζολ 5εκ ,ταβάνι φελιζολ 5εκ , απο κατω διαμέρισμα μη θερμαινομαινο , κουφωματα αλουμινιου με διπλα τζάμια
Εσεις τι καταναλώσεις εχεται;

fouskmech
21-02-12, 17:14
Η μητέρα μου έχει το FORTE (Edil Kamin - αερόθερμο) με αεροκουρτίνα. Το ίδιο έχει και ο σύντεκνός μου. Η κατάσταση ?????

Τραγική... από ολοκάθαρο τζάμι.... με 1 ώρα μέσα αρχίζει να κάνει κάτι τρίγωνες μαυρίλες και σε μια ώρα μέσα, γίνεται μπο%#(^$*%$*%

Απαράδεκτη αεροκουρτίνα. Τι και αν μου έλεγε ο προμηθευτής ότι φταίνε τα ξύλα. Του άλλου κουμπάρου μου που έχει ελληνικό αερόθερμο με τα μισά λεφτά, και μέσα καίει ότι νά 'ναι, το καθαρίζει 2 φορές ο χρόνο.

Αυτός είναι ο λόγος που αποφάσισα να μη βάλω στο δικό μου σπίτι Edil αλλά Nordica ή Leda.

Εσείς ρε παιδιά που έχετε Nordica αερόθερμο ή καλοριφέρ.... πείτε μας εμπειρίες σχετικές με το τζάμι σας.......

akapsali
21-02-12, 17:43
@fouskmech
Οντωςη η Κατάσταση ειναι απελπιστική με το τζαμι
Δεν ξερω τι μπορεί να συμβαίνει , εχω και εγω δοκιμάσει και ξερα ξυλα 2 ετων μειωθηκε λιγο το φαινομαινο αλλά πάλι μεχρι το πρωι γινεται καταμαυρη
Επειδή στα Nordica ή Leda ειδα οτι δεν εχουν ταμπερ , υποθετω οτι γιατό δεν μαυριζει το τζαμι τους . Στα edilkamin φοβαμαι μηπως φταιει το ταμπερ , αλλά αν το ανοιξω να φευγει ο καπνός ελευθερα θα μειωθει η απόδοση του τζακιου και θα καιει και περοσσοτερα ξυλα.
Παρολα αυτά με την πρωτη ευκαρία θα το δοκιμάσω και θα σας πως τα αποτελεσματα

KOSTASP82
21-02-12, 18:43
Κι εγω τα ιδια aquatondo 22 καθε μερα με το τζαμι τα ιδια ακριβως και καιω φετινα ξυλα.
Τα ιδια και με το καθαρισμα καθε μερα γεματος ο κουβας και θεωρω οτι το συρταρι για να το ειχαν απο παλια ολες μα ολες οι σομπες κατι ηξεραν.
Οι περισσοτερες εταιριες δεν το βαζουν λογω αισθητικης αλλα η χρησιμοτητα του πιστευω οτι υπερτερει. Προσωπικα αν ξαναπαιρνα τζακι θα ηταν το πρωτο που θα κοιτουσα γιατι για μενα που το δουλευω 24 ωρες το 24ωρο ειναι ταλαιπωρια να το αφηνω να σβηνει για να βγαζω τ κουβαδακι.
Εχω σκεφτει να κανω ενα αλλο και να το συνδεσω απευθειας με ηλεκτρικη σκουπα που εχω για τις συντηρησεις των καυστηρων απο τον πατο με μια σωληνα και να το οδηγησω ακριβως απο κατω στο υπογειο οταν το κανω θα δειξω φωτο

akapsali
21-02-12, 19:20
Κι εγω τα ιδια aquatondo 22 καθε μερα με το τζαμι τα ιδια ακριβως και καιω φετινα ξυλα.
Τα ιδια και με το καθαρισμα καθε μερα γεματος ο κουβας και θεωρω οτι το συρταρι για να το ειχαν απο παλια ολες μα ολες οι σομπες κατι ηξεραν.
Οι περισσοτερες εταιριες δεν το βαζουν λογω αισθητικης αλλα η χρησιμοτητα του πιστευω οτι υπερτερει. Προσωπικα αν ξαναπαιρνα τζακι θα ηταν το πρωτο που θα κοιτουσα γιατι για μενα που το δουλευω 24 ωρες το 24ωρο ειναι ταλαιπωρια να το αφηνω να σβηνει για να βγαζω τ κουβαδακι.
Εχω σκεφτει να κανω ενα αλλο και να το συνδεσω απευθειας με ηλεκτρικη σκουπα που εχω για τις συντηρησεις των καυστηρων απο τον πατο με μια σωληνα και να το οδηγησω ακριβως απο κατω στο υπογειο οταν το κανω θα δειξω φωτο

Μπορείς να πους σε παρακαλω γαι την κατανάλωση ξυλου, ποσο καις ,για ποσα τμ και για ποιες θερμοκρασίες

ΥΓ Σχετικα με το project για pellet το εχεις προχωρησει.

KOSTASKALA
21-02-12, 19:27
Με αφορμή το τζάκι του Jnet και το τζάμι που δεν λερωνεται,

Στο δικό μου aquatondo 29 το καθαρίζω κάθε μεσημέρι και την αλλη μερα το πρωι δεν βλέπω τιποτα μέσα αν και την αεροκουρτίνα την εχω ανοικτή .
Εχω κουραστεί να το καθαρίζω.
Παρακαλώ Οσους εχουν edilkamin aquatondo 29 -22 τους μαυρίζει το τζάμι, ας μας πουν τις μαρτυρίες τους.
Επίσης Στο δικό μου aquatondo 29 οσο και ομαλά να ανοιξω την πορτα θα μου καπνισει λιγο , αυτο συμβαινει στα δικά σας.

Σχετικα με την καταναλωση ξυλου θέλω περιπου γυρω στα 60 κιλά(ξύλα κομένα το καλοκαιρι) για αναμα απο τις 2:30 μμ και τελευταια ξυλα στις 12 τα μεσανυχτα για θερμοκρασία χωρου 20c εξωτερικές θερμοκρασίες +3 ο μεσημέρι -5 τα μεσάνυχτα ,σπιτι 120 τμ εξωτερικοι τοιχοι μονωση φελιζολ 5εκ ,ταβάνι φελιζολ 5εκ , απο κατω διαμέρισμα μη θερμαινομαινο , κουφωματα αλουμινιου με διπλα τζάμια
Εσεις τι καταναλώσεις εχεται;
Καλησπερα akapsali εχω και εγωaquatondo 22 και σχετικα με το τζαμι δεν μου μαυριζει τοσο πολυ μονο οταν καιω χλορα ξυλα και δεν μου καπνιζει οταν ανοιγω την πορτα το εχω ενωση με 45 μοιρες γωνια φ20 και μετα πηγαινει ευθεια πανω 8 μετρα η καμιναδα οσο για την καταναλωση του ξυλου αμα θελω να εχω πανω απο 65 εως 70 βαθμους στην εξοδο του ζεστου νερου καιει περιπου 6 κιλα την ωρα και αν καιω μπρικετες και λιγοτερο και εχει πιο καλη αποδοση

akapsali
21-02-12, 19:42
Δεν ξερω τι μπορεί να συμβαινει

και εμενα 45 ο γωνια και 5 μ καμιναδα οταν ανοιγω τσιμπαει καπνο , δεν τον βλεπεις αλλα ανεβαινει πισω απο την πορτα και βγαινει απο τις περσιδες
το τζαμι μαυριζει απελπιστικά.

Υποψιαζομε το ταμπερ
το ταμπερ σου σε ποια τρυπα ειναι βιδωμενο , κλεινει ολοκληρο με τη πορτα κατεβασμενη?

nikolaras
21-02-12, 19:44
Οσο πιο ψηλή καμινάδα έχετε τόσο καλύτερα για το τζάμι, επίσης τα ξύλα πρέπει να είναι ξερά.
Εμένα με μούσκεμα ξύλα, σε 3 ώρες έχει μαυρίσει... με στεγνά όμως και 3 - 4 ημέρες είναι υποφερτό...
Εχω παρατηρήσει όμως κάτι. Το τζάμι μαυρίζει (παίρνει τη γάνα) την ώρα που πρωτοανάβεις το τζάκι - όταν είναι κρύο δηλαδή, αν ανάψει καλά και μετά από 10 λεπτά ξαναπερνάς το τζάμι, παραμένει πεντακάθαρο για όλη την ημέρα.
Δεν καπνίζει σε καμία περίπτωση όταν ανοίγω την πόρτα....

@ΚΟΣΤΑΣΚΑΛΑ τι μπρικέτες καις και πόσο κρατάνε;

akapsali
21-02-12, 19:54
@nikolaras

Στα τζάκια νερού οπως τα δικά μας,σε ποιο ποσοστο νομιζεις οτι ζεσταινεται το νερο, στο εναλακτη(σωλήνα) και στο δοχείο που περιβάλει την εστία
σε ρωτάω γατιί βλεποντας το Leda με τις πλάκες βερμικουλιτη σκεφτηκα οτι ο βερμικουλιτης ειναι μωνοτικό υλικό και δεν αφήνει θερμοτητα να παει πισω προς το δοχειο νερου αλλα αντανακλα την θερμοτητα προς τα εμπρος (γιαυτο και δεν πιανεται και η πορτα και ισως και γιαυτό δεν μαυριζει και το τζάμι) .
Θα μπορουσε να μπουν πλακες βερμικουλιτη ή πυροπλακες ή πυροτπυβλα στο δικό μου το aquatondo 29 Που εχει και μεγαλο χωρο καυσης και ποσο νομιζεις θα βοηθουσε,
Πιθανον θα εξηπηρετουσε και τη δευτερογενή καυση που σκέφτηκες μιας και ανεβαινουν και οι θερμοκρασίες που ειναι απαραιτητη προυποθεση για την δευτερογενή καυση

νικολας113
21-02-12, 20:18
παιδια εχω σχεδον καταληξει στο idro50 της edilkamin αλλα με ολα αυτα που λετε για το μαυρισμα του τζαμιου εχω αρχισει να το ξανασκεφτομαι.
lazy
το δικο σου μαυριζει τοσο πολυ οσο λενε οι υπολοιποι?
γνωριζει κανενας τα ιταλικα τζακια της clam? ειναι καλα? απο τιμες?

KOSTASP82
21-02-12, 20:20
λοιπον καιω απο 2 ως 3 τοννους χλωρα ξυλα το μηνα αναλογα με την εξ θερμοκρασια για 120 τ.μ σπιτι 3ετιας και ειμαι στον εβρο με 26000 kcal σωματα ολα ανοιχτα.Τα ξυλα ολα σκισμενα γιατι αλλιως θα πρεπει να προσλαβω εναν να μου τα ανακατευει καθε 5 λεπτα.....
Δυστυχως οποιαδηποτε πατεντα την εχω σταματησει λογω του μωρου αλλα συνεχιζω να ψαχνομαι και πηγα και στην εκθεση το σκ για να παρω μερικες ιδεες αλλα δεν ειδα τζακια με πελλετ.
Το καλοκαιρι ομως ερχεται και οποιαδηποτε πατεντα γινει εδω ειμαστε να την μοιραστουμε ολοι.
Θελω να κανω :

1 αυτοματο ταμπερ εισαγωγης αερα
2 εναλλακτη στο μπουρι με νερο οπως μου δειξε ο νικος αλλα θελω να χρησιμοποιησω χαλκο (γινεται ναι).
3 αυτοματο καθαρισαμα οπως προανεφερα
4 δοκιμη με πελλετ αρκει να βρω τα καταλληλα υλικα (περιμενω να χαλασει καμια αριδα απο κανενα καυστηρα που βαλλαμε:devil:)
και μεχρι τοτε ολο και κατι ακομα θα πεταχθει στον αερα

KOSTASKALA
21-02-12, 20:22
nikolaras οι μπρικετες που καιω ειναι απο βουλγαρια και τις παιρνω απο Σερρες 240 ευρω ο τονος εχουν καφε χρωμα 8 ποντους διαμετρος και μηκος 25 κρατανε περιπου 40 λεπτα ανα ανεβαζουν τρελα τη θερμοκρασια στο νερο

KOSTASP82
21-02-12, 20:26
οσο για τις πυροπλακες απο λιγο που εχω ψαξει κατασκευαζονται απο ενα υλικο που λεγεται σαμοτ και πυροτσιμεντο δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να τις κατασκευασεις και απο που θα βρεις αυτο το υλικο

nikolaras
21-02-12, 20:29
@akapsali Ολα πιθανά είναι... Χρειάζονται κάποιες δοκιμές. Αν βάλεις πυρόπλακες έχω την εντύπωση ότι θα χάσεις σε απόδοση.
Το λεντα είναι διαφορετικής φιλοσοφίας κατασκευή και δεν έχω καταλάβει αν πίσω από τον βερμικουλίτη υπάρχει μπόιλερ με νερό.
Αν βγάλεις το τάμπερ πάλι θα χάσεις σε απόδοση. Οταν ανοίγεις την πόρτα πλάγια πάλι καπνίζει;
Το καλοκαίρι θα δοκιμάσω δευτερογενή καύση στο δικό μου, όπως και αυτό που είπε ο Κώστας82 για την στάχτη, που το είχα σκεφτεί και εγώ, αλλά δεν βρήκα τη σκούπα στα λιντλ που ήταν σε προσφορά 50 ευρώ και είχε και μεταλλική σωλήνα.

νικολας113
21-02-12, 20:30
και κατι ακομα. τα 2 χρονια εγγυηση δεν ειναι λιγα? μηπως αυτο σημαινει κατι?

nikolaras
21-02-12, 20:38
παιδια εχω σχεδον καταληξει στο idro50 της edilkamin αλλα με ολα αυτα που λετε για το μαυρισμα του τζαμιου εχω αρχισει να το ξανασκεφτομαι.
lazy

Νικόλα, κοίτα όλα τα πράγματα έχουν κάποια τιμή... αν έχεις το χρήμα να διαθέσεις να πάρεις το ΛΕΝΤΑ καλώς, εγώ προσωπικά δεν θα έδινα τόσα χρήματα και συμβιβάζομαι με ένα χιλιάρικο αλλά και τις αδυναμίες που μπορεί να υπάρχουν. Είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος όμως από την απόδοση σε σχέση με τα χρήματα που στοιχίζει η εστία. Εγώ όπως έγραψα δεν έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα με το μαύρισμα, αλλά έχω καλά ξύλα όμως.
Διαλέγεις και παίρνεις.
Τα κλαμ δυστυχώς δεν τα γνωρίζω...

akapsali
21-02-12, 20:40
@akapsali Ολα πιθανά είναι... Χρειάζονται κάποιες δοκιμές. Αν βάλεις πυρόπλακες έχω την εντύπωση ότι θα χάσεις σε απόδοση.
Το λεντα είναι διαφορετικής φιλοσοφίας κατασκευή και δεν έχω καταλάβει αν πίσω από τον βερμικουλίτη υπάρχει μπόιλερ με νερό.
Αν βγάλεις το τάμπερ πάλι θα χάσεις σε απόδοση. Οταν ανοίγεις την πόρτα πλάγια πάλι καπνίζει;
Το καλοκαίρι θα δοκιμάσω δευτερογενή καύση στο δικό μου, όπως και αυτό που είπε ο Κώστας82 για την στάχτη, που το είχα σκεφτεί και εγώ, αλλά δεν βρήκα τη σκούπα στα λιντλ που ήταν σε προσφορά 50 ευρώ και είχε και μεταλλική σωλήνα.

Ανοιγοντας πλαγια τη πορτα καπνιζει και το βλεπεις γαιτι ειναι και το ταμπερ κλειστό
Στην άλλη περιπτωση με τΗΝ πορτα συρόμενη προς τα πάνω δεν βλεπεις τον καπνο αλλά τον μυρίζεις

Οσον αφορά την σταχτη θα επρεπε να εχει συρταρι . κριμα που εκανα την επενδυση, θα εκοβα την λαμαρίνα μπροστά στις περσιδες του αερα και θα εβαζα μεταλικο συρταρι για την σταχτη

nikolaras
21-02-12, 20:45
και κατι ακομα. τα 2 χρονια εγγυηση δεν ειναι λιγα? μηπως αυτο σημαινει κατι?
Καλά είναι 2 χρόνια. Εμένα που το έχω ξεσκίσει στο κάψιμο 2 χρόνια δεν έχει κάνει κιχ. Δεν έχει και κάτι που μπορεί να χαλάσει. Το τζάμι πάντως είναι υπέρ ανθεκτικό.
Εκαιγε πολύ όταν έπεσε ένα κούτσουρο καστανιάς με δύναμη από μέσα και δεν έπαθε το παραμικρό... Οταν άκουσα το γκτούπ σκέφτηκα..... πάει το τζάμι !!!

nikolaras
21-02-12, 20:49
Ανοιγοντας πλαγια τη πορτα καπνιζει και το βλεπεις γαιτι ειναι και το ταμπερ κλειστό
Στην άλλη περιπτωση με τΗΝ πορτα συρόμενη προς τα πάνω δεν βλεπεις τον καπνο αλλά τον μυρίζεις

Οσον αφορά την σταχτη θα επρεπε να εχει συρταρι . κριμα που εκανα την επενδυση, θα εκοβα την λαμαρίνα μπροστά στις περσιδες του αερα και θα εβαζα μεταλικο συρταρι για την σταχτη
Μου θυμίζεις τον τρόπο που δούλευε το τζάκι όταν το πρωτοέβαλα, που είχα 2 γωνίες των 90 μοιρών στην καμινάδα, κάπνιζε, μαύριζε το τζάμι, δεν τραβούσε κλπ.
Ολα διορθώθηκαν δια μαγείας όταν διόρθωσα την καμινάδα και έβαλα εξωτερικό αέρα καύσης.

akapsali
21-02-12, 20:51
lazy

νικολα όπως ειπε και ο nikolaras ολα ειναι συνάρηση τιμής-αποδοσης ,
ειναι πολυ μακρια το 1000 απο το 5000+
Σχετικα με τα clam η γνώμη μου ειναι οτι ειναι καλά τζακια και απο οτι ειδα και καλή κατασκευή και στην παραδιδουν ολοκληρωμενα, ειχα ρωτησει τιμή 4000 με ενσωματωμενο το κιτ (κυκλοφορητή-δοχειο διαστολής-ηλεκτρ. πινακάκιπ βαλβιδες ασφαλειας) μενει μονο το κοστος συνδεσης με την υπάρχουσα εγκατασταση
.

akapsali
21-02-12, 20:57
Μου θυμίζεις τον τρόπο που δούλευε το τζάκι όταν το πρωτοέβαλα, που είχα 2 γωνίες των 90 μοιρών στην καμινάδα, κάπνιζε, μαύριζε το τζάμι, δεν τραβούσε κλπ.
Ολα διορθώθηκαν δια μαγείας όταν διόρθωσα την καμινάδα και έβαλα εξωτερικό αέρα καύσης.

Δεν εχω γωνιες 90ο αλλα 2 45 και μετα 5 μ καμιναδα

επισης εχω εξωτερικό αερα καυσης.

Φοβάμαι οτι πρεπει να φταιει η θεση - χωρος αφου και το προηγουμενο ανοιχτο καπνιζε

την καμιναδα την ψηλωσα κατα 1 μ αλλά δεν ειδα και μεγαλη διαφορα

fouskmech
21-02-12, 21:02
Καλησπέρα.

Γνωρίζετε αν το Leda 88W βγαίνει αερόθερμο?

..... μα καλά... που πήγατε όλοι, ξύλα κουβαλάτε ..... ?:beer:

perigian
21-02-12, 22:03
Έχει κανείς ακουστά την τσέχικη εταιρεία ROMOTOP; Είναι αξιόπιστα τα προϊόντά της; Πάντως στο site της δεν είδα πιστοποίηση CE. Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά θα ήθελα την γνώμη του.
http://www.romotop.com/ και
http://www.alexandrostzakia.gr/products_list?page=6&tid=59&tid_2=34

perigian
21-02-12, 22:08
fouskmech
πήγα σήμερα στον Κρίθαρη αλλά είχε πολύ κόσμο και δεν έκανα αναλυτική κουβέντα. Έχει μόνο 'στημένο' το λεντα 88, οπότε δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με το 78 και από τιμή πολύ χοντρικά 4.000 εστία και 2.500 όλα τα υπόλοιπα. Θα ξαναπάω όμως και θα δώσω λεπτομέριες.

fouskmech
21-02-12, 22:12
fouskmech
πήγα σήμερα στον Κρίθαρη αλλά είχε πολύ κόσμο και δεν έκανα αναλυτική κουβέντα. Έχει μόνο 'στημένο' το λεντα 88, οπότε δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με το 78 και από τιμή πολύ χοντρικά 4.000 εστία και 2.500 όλα τα υπόλοιπα. Θα ξαναπάω όμως και θα δώσω λεπτομέριες.

Ρώτα τον σε παρακαλώ, το 88άρι ή και το 78άρι, βγαίνει σε αερόθερμο? Αν ναι, έχουν δευτερογενή καύση?

perigian
21-02-12, 22:17
Νικαλάρα τι κάνεις;
Σου έχω μια τεχνική ερώτηση: Σε εγκατάσταση με κλειστό δοχείο διαστολής και με εστία που λειτουργεί στο 1-1,5 bar είναι δυνατό να ανοίγουν τα ασφαλιστικά όταν το νερό φτάνει σε θερμοκρασία 60 - 65 ή 70 βαθμούς (λόγω χαμηλής πίεσης που δουλεύει το σύστημα) και ένα σύστημα που δουλεύει στα 2 bar να ανοίγουν τα ασφαλιστικά όταν το νερό φτάνει σε θερμοκρασία 85 - 90 βαθμούς;
Ισχύει κάτι τέτοιο ή μπόρεις να ρυθμίσεις τα ασφαλιστικά π.χ στους 90 βαθμούς ανεξάρτητα της πίεσης που δουλεύει το σύστημα;

νικολας113
21-02-12, 23:17
και κατι ακομα. το idro αντεχει σε συνεχη λειτουργια ή πρεπει να δουλευει με διαλλειματα?

nikolaras
21-02-12, 23:23
Νικαλάρα τι κάνεις;
Σου έχω μια τεχνική ερώτηση: Σε εγκατάσταση με κλειστό δοχείο διαστολής και με εστία που λειτουργεί στο 1-1,5 bar είναι δυνατό να ανοίγουν τα ασφαλιστικά όταν το νερό φτάνει σε θερμοκρασία 60 - 65 ή 70 βαθμούς (λόγω χαμηλής πίεσης που δουλεύει το σύστημα) και ένα σύστημα που δουλεύει στα 2 bar να ανοίγουν τα ασφαλιστικά όταν το νερό φτάνει σε θερμοκρασία 85 - 90 βαθμούς;
Ισχύει κάτι τέτοιο ή μπόρεις να ρυθμίσεις τα ασφαλιστικά π.χ στους 90 βαθμούς ανεξάρτητα της πίεσης που δουλεύει το σύστημα;
Οχι. Δεν πρέπει να ανοίγουν. Κάτι λάθος υπάρχει. Τα ασφαλιστικά δεν ρυθμίζουν. Αν ένα ασφαλιστικό ανοίγει στα 3 μπαρ, πρέπει να ανοίγει εκεί, δεν έχει σχέση με τη θερμοκρασία νερού.
Μπορεί να μην δουλεύει σωστά το κλειστό δοχείο διαστολής.
Υπάρχουν ασφαλιστικά που ανοίγουν με την θερμοκρασία του νερού, συνήθως στους 90 - 95 βαθμούς και αυτά δεν ρυθμίζουν.... (τουλάχιστο αυτά που γνωρίζω εγώ).

nikolaras
21-02-12, 23:24
και κατι ακομα. το idro αντεχει σε συνεχη λειτουργια ή πρεπει να δουλευει με διαλλειματα?

Ορεξη να έχεις να ρίχνεις ξύλα !!!

stelios1
22-02-12, 06:59
jnet ναι στην φωτο του βιβλιου φαινεται η στροφη η οποια δεν μπηκε γιατι η καπνοδοχος σου ειναι ευθεια επανω. Το τζακι αυτο εριναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ενεργειακο. Κλαπε μαλλον δεν υπαρχει καν σ αυτο το τζακι, δεν χρειαζεται. Αεροκουρτινα μακαρι να βρω ευκαιρια να σας δειξω.. τεστ!
Σε κανεναν δεν εκανα επιθεση, διαβαζετε πιο σωστα, ειναι ντροπη ειπα, το θεωρω ντροπη να κρινουμε ετσι ευκολα. Δεν ειπα σε κανεναν ντροπη σου.

Αργυρης
22-02-12, 16:07
Τώρα προτρέχω λίγο αλλά πρέπει να το ρωτήσω . Το καλοκαίρι αδειάζουμε το νερό από το τζάκι ή το αφήνουμε μέσα ? :smartass:

Giovan
22-02-12, 16:30
Ευχαριστώ τον Nikolara για την άμεση απάντησή του.
Όσοι έχετε επώνυμα τζάκια εισαγωγής (Edilkamin, la nordica κ.λ.π), πόση στάχτη βγάζετε σε μία μέρα; Το δικό μου που είναι από Ελλάδα (ΠΥΡΟΛ) βγάζει μισό τενεκέ του λαδιού. Άρα έχω κακή καύση; Όμως με τον εναλλάκτη που εφτιαξα έχω θερμοκρασίες 90-100 βαθμούς. Λογικά θα έπρεπε σε έναν τέτοιο κλίβανο να έχω κι εγώ καλή καύση και λίγη στάχτη.
Έχω δει ένα γερμανικό από μέσα δηλαδή από το χώρο καύσης προς την καμινάδα και δεν είδα τον κλασικό κώνο που έχει το δικό μου. Ήταν λες και έχει ταβάνι με ένα άνοιγμα μπροστά στο ύψος της πόρτας. Σίγουρα δε θα φεύγει ο καπνός σκέφτηκα. Πιστεύετε ότι είναι τεράστιες οι διαφορές ανάμεσα στο ξένο και στο ελληνικό;
Έμπορος μου είπε ότι στα αερόθερμα αξίζει το ξένο αλλά στο υδραυλικό όχι.
Το ψάχνω μήπως και κάνω κάποια επέμβαση στο δικό μου γιατί για καινούριο δε λέει...
Είχα τις παραπάνω απορίες αλλά απάντηση δεν πήρα. Βλέπω όμως ότι προβληματίζονται και άλλοι όσον αφορά την απόδοση, την οικονομία στο ξύλο κ.λ.π.
Πήγα σε σπίτια γνωστών που έχουν αερόθερμο τζάκι και από Έλληνες κατασκευαστές και ιταλικό. Οι Έλληνες που αντιγράφουν τους ξένους, τους αντιγράφουν ως προς τα συστήματα (τρύπες για δευτερογενή καύση) αλλά μέχρι εκεί. Απόδοση δεν είδα.
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι το καλό τζάκι φαίνεται από το κατά πόσο κλείνει ο αέρας που δίνουμε για την καύση.
Όλα έχουν ρυθμιστικά, όταν όμως τα πειράζεις δε βλέπεις καμία αλλαγή στη φωτιά (δεν κόβει).
Πήγα στην έκθεση και απ' όλα τα τζάκια με εντυπωσίασε ένα αερόθερμο της Nordpeis. Έκλεινες τον αέρα και η φωτιά αμέσως χαμήλωνε (τότε ήταν ορατή η δευτερογενής καύση), άνοιγες τον αέρα και αμέσως η φωτιά φούντωνε τρελά (η δευτερογενής καύση πάλι γίνεται αλλά δεν είναι ευδιάκριτη λόγω της φωτιάς). Ζέστη απίστευτη. Καιγόσουν. Τζάμι πεντακάθαρο, ο βερμικουλίτης άσπρος λόγω μεγάλων θερμοκρασιών, από πάνω είχε ανακλαστήρα, μέτρηση θερμοκρασίας 565 βαθμοί αν θυμάμαι καλά. Όποιος πήγε ας με διαψεύσει.
(Οι τζακάδες βάζουν στη λαμαρίνα μία μαντεμόπλακα 1εκατοστό και λένε ότι ο βερμικουλίτης σπάει ενώ στην Σκανδιναβία χρησιμοποιείται κατά κόρον. Μάλλον δεν μπορούν να βρουν τέτοιες πλάκες)
Η απορία μου τώρα. Με τα ίδια ξύλα, αν είχα τη δυνατότητα να τα κάψω δύο φορές για να κάνω σύγκριση, θα είχα άλλες αποδόσεις ανάμεσα στο ελληνικό τζάκι των 1.000 € και στο Nordpeis; (Δε μιλάω για όλα τα ξένα γιατί κι εκεί δεν είδα κάτι τρομερό). Σας κούρασα αλλά είπαμε... ψαχνόμαστε.

stelios1
22-02-12, 19:19
Giovan Απαντω στο πρωτο μην σου με τ ανοησιες (μην παρεξηγηθω παλι, δεν σε λεω ανοητο αλλα ανοησιες αυτα που ενδεχομενως σου ειπαν και τ πιστεψες) περι σταχτης. Τα σκληρα βαρια ξυλα βγαζουν λιγοτερη σταχτη ενω τα μαλακα περισσοτερη κ εδω τελειωνει το θεμα αυτο!
Εσυ ομως πως ρωτας ποση σταχτη βγαζουν τα επωνυμα σε.. μια μερα? Εχεις καμια αλλη συγκριση ποσοτητων? Αν σου ελεγα εγω πχ βγαζω την διπλη η τ μιση σταχτρη σε μια μερα θα ενιωθες καλυμενος με την ανοητη απαντηση μου?
Εφτιαξες εναλλακτη εσυ? Δηλαδη?? Δεν θα ζητας απαντησεις, θα δωσεις κ ολας αν σ ενδιαφερει πραγματικα ωστε να καταλαβαινουμε κ εμεις..
Οι διαφορες σε Ελληνικο η ξενο ειναι τεραστιες εως και ασημαντες. Ο εμπορας (κ μονο σου το λες.. ) εμπορας ειναι, ειπε αυτο που πιστευει..
Αντιγραφες δεν υπαρχουν, αντιγραφη θα πει ιδιες ακριβως διαστασεις, η μεθοδος κατοχυρωμενη οπως η δικη μου που τ κατακλεβουν αυτη τ στιγμη (αλλα θα δουνε εν καιρω..) η λογοτυπο-φιρμα κτλ.
Δευτερογενης καυση ψυχοντας τ θαλαμο καυσης (την εστια δηλαδη) δεν υπαρχει! Ειναι ασχετοι κατασκευαστες (ας εχουν παραγωγη και ονομα κτλ) που νομιζουν οτι με μερικες τρυπες αλλα ντε κ καλα κολλημενοι στ μαντεμι τους θα παρουν δευτερη καυση.. Το τζακι του njet ολοκληρωνει την καυση σε υπερθερμο περιβαλον ωστε να συντελεστει αυτη οσο πιο σωστα γινεται και μετααα.. απαγαγει θερμοτητα με εναλλακτη στον κωνο!
Τα τζακια που φτιαχνω εγω η σαν τ Νικολαρα καθως και το 90% ειτε ακριβων ειτε φτηνων προκειται δεν ειναι ενεργειακα καταλαβετε το! Σαν αποδοση τελικη, τ τζακι τ Νικολαρα ισως να ειναι και πιο αποδοτικο απ του njet ομως το ενα ειναι ενεργειακο και το αλλο οχι.. Το δικο σου παντως Giovan ειναι απ τα χειροτερα.
Βλεπεις στα ξενα τ φωτια να ρυθμιζεται ενω στα Ελληνικα οχι? Ελα να σου δειξω τοτε και ρυθμιση κααι αποδοση.. Κανεις ενα λαθος εδω, αν δεν κλεισει αεροστεγως η πορτα η ρυθμιση αυτη δεν ειναι ακαριαια αλλα εχει μια μικρη χρονικη καθυστερηση.. Εδω την πατατε κ πολλοι ομως. Τα περισσοτερα οσο και να ρυθμισεις κλαπε και αερα δεεεν προκειται να στρωσουν. Δυο χρονια κ παραπανω γραφω γ αυτα και ακομα ξαναγυριζω στην αρχη.. Οποιος παθει λοιπον καλα να παθει.

stelios1
22-02-12, 19:36
Giovan 500 τοσοι βαθμοι Φαρεναιτ θα ηταν. Βερμικουλιτης ειναι υλικο ειπαμε, στο τελος θα λετε στον αλλον εχεις.. τζακι η βερμικουλιτη φιλε μου? Βαζουν μαντεμοπλακα εκει για ανακλαστηρα γιατι το τζακι ειναι μαντεμενιο! Σωστα κανουν εφ οσον ειναι αυτου τ υλικου ολο! Και λεπτη λαμαρινα να βαλεις εκει, ειτε στ ενα ειτε στ αλλο τζακι οσο αντεξει και υπαρχει, η διαφορα στ αποδοση ειναι ΜΗ ΜΕΤΡΗΣΙΜΗ. Ειναι σαν να λες δεν θελω ομπρελα οταν βρεχει θελω μπετο 10 εκ.. Δεν θα κερδισεις τιποτα εσυ πχ αν βαλεις στ τζακι σου εκει ψηλα ενα κοματι ''μαγικου'' βερμικουλιτη.

nikolaras
22-02-12, 19:58
Τώρα προτρέχω λίγο αλλά πρέπει να το ρωτήσω . Το καλοκαίρι αδειάζουμε το νερό από το τζάκι ή το αφήνουμε μέσα ? :smartass:
Αν το αδειάσεις θα σκουριάσει....

Αργυρης
22-02-12, 20:04
Αν το αδειάσεις θα σκουριάσει....

:thankyou::clap2::clap2:

fouskmech
22-02-12, 20:24
Είχα τις παραπάνω απορίες αλλά απάντηση δεν πήρα. Βλέπω όμως ότι προβληματίζονται και άλλοι όσον αφορά την απόδοση, την οικονομία στο ξύλο κ.λ.π.
Πήγα σε σπίτια γνωστών που έχουν αερόθερμο τζάκι και από Έλληνες κατασκευαστές και ιταλικό. Οι Έλληνες που αντιγράφουν τους ξένους, τους αντιγράφουν ως προς τα συστήματα (τρύπες για δευτερογενή καύση) αλλά μέχρι εκεί. Απόδοση δεν είδα.
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι το καλό τζάκι φαίνεται από το κατά πόσο κλείνει ο αέρας που δίνουμε για την καύση.
Όλα έχουν ρυθμιστικά, όταν όμως τα πειράζεις δε βλέπεις καμία αλλαγή στη φωτιά (δεν κόβει).
Πήγα στην έκθεση και απ' όλα τα τζάκια με εντυπωσίασε ένα αερόθερμο της Nordpeis. Έκλεινες τον αέρα και η φωτιά αμέσως χαμήλωνε (τότε ήταν ορατή η δευτερογενής καύση), άνοιγες τον αέρα και αμέσως η φωτιά φούντωνε τρελά (η δευτερογενής καύση πάλι γίνεται αλλά δεν είναι ευδιάκριτη λόγω της φωτιάς). Ζέστη απίστευτη. Καιγόσουν. Τζάμι πεντακάθαρο, ο βερμικουλίτης άσπρος λόγω μεγάλων θερμοκρασιών, από πάνω είχε ανακλαστήρα, μέτρηση θερμοκρασίας 565 βαθμοί αν θυμάμαι καλά. Όποιος πήγε ας με διαψεύσει.
(Οι τζακάδες βάζουν στη λαμαρίνα μία μαντεμόπλακα 1εκατοστό και λένε ότι ο βερμικουλίτης σπάει ενώ στην Σκανδιναβία χρησιμοποιείται κατά κόρον. Μάλλον δεν μπορούν να βρουν τέτοιες πλάκες)
Η απορία μου τώρα. Με τα ίδια ξύλα, αν είχα τη δυνατότητα να τα κάψω δύο φορές για να κάνω σύγκριση, θα είχα άλλες αποδόσεις ανάμεσα στο ελληνικό τζάκι των 1.000 € και στο Nordpeis; (Δε μιλάω για όλα τα ξένα γιατί κι εκεί δεν είδα κάτι τρομερό). Σας κούρασα αλλά είπαμε... ψαχνόμαστε.

Καλησπέρα.

Ποιό μοντέλο είδες? Αερόθερμο ή καλοριφέρ? Ήταν σε λειτουργία? Είχε "πυρόπλακα" στο εσωτερικό του? Είχε πραγματική δευτερογενή καύση?
Η πόρτα λειτουργούσε ομαλά? Και από τιμή (εστίας?)

Νομίζω ότι το μοντέλο Ν27 που είδα στο site, είχε κίτρινο βερμικουλίτη. Εσύ τον είδες για άσπρο όπως τα Nordica? Είδες κανένα Nordica αερόθερμο στην έκθεση?

Ευχαριστώ.

fouskmech
22-02-12, 20:38
Καλησπέρα. Είδε ρε παιδιά κανείς στην έκθεση να λειτουργούν τα αερόθερμα

Κ-EVO
La Nordica

να μας πουν εντυπώσεις?

Giovan
22-02-12, 21:02
Stelio στη σελιδα 28 είχα βάλει 4 φωτογραφίες της κατασκευής. Το τζάκι μου είναι όντως από τα χειρότερα. Όταν το πήρα δεν ήξερα, πήρα το φθηνότερο, μόνο για ομορφιά. Προσπαθώ να το βελτιώσω. Με την κατασκευή βγάζω το φετεινό χειμώνα. 1,5 τόνος το μήνα καίγοντας από τις 14:00 ως τις 2 τα χαράματα. Το τζάκι που είδα κατέβαζε και ανέβαζε τη φωτιά ακαριαία.
Δεν είπα ότι όλα τα ξένα είναι καλά. Αντίθετα από όλα τα ξένα που είδα κανένα δε μ' εντυπωσίασε. Όλα όσα είδα τα είδα να καίνε.
Μόνο το Nordpeis μ' έφτιαξε.
Γράφεις:«Το τζακι του njet ολοκληρωνει την καυση σε υπερθερμο περιβαλον ωστε να συντελεστει αυτη οσο πιο σωστα γινεται και μετααα.. απαγαγει θερμοτητα με εναλλακτη στον κωνο!». Έτσι πιστεύω δουλεύει και αυτό.
Η απορία παραμένει.
Με τα ίδια ξύλα, αν είχα τη δυνατότητα να τα κάψω δύο φορές για να κάνω σύγκριση, θα είχα άλλες αποδόσεις ανάμεσα στο ελληνικό τζάκι των 1.000 € και στο Nordpeis; (Δε μιλάω για όλα τα ξένα γιατί κι εκεί δεν είδα κάτι τρομερό).
Δηλαδή το ξύλο που θα σου δώσει τόσες θερμίδες, γίνεται να σου δώσει περισσότερες σε ένα άλλο τζάκι;
Μην είσαι επιθετικός. Τι θα πει:«Οποιος παθει λοιπον καλα να παθει».
Παθαίνουμε στην αρχή γιατί δεν ξέρουμε. Όταν μαθαίνουμε είναι ήδη αργά και μετά τρέχουμε για λύσεις θεραπείας.

fouskmech
22-02-12, 21:19
Stelio στη σελιδα 28 είχα βάλει 4 φωτογραφίες της κατασκευής. Το τζάκι μου είναι όντως από τα χειρότερα. Όταν το πήρα δεν ήξερα, πήρα το φθηνότερο, μόνο για ομορφιά. Προσπαθώ να το βελτιώσω. Με την κατασκευή βγάζω το φετεινό χειμώνα. 1,5 τόνος το μήνα καίγοντας από τις 14:00 ως τις 2 τα χαράματα. Το τζάκι που είδα κατέβαζε και ανέβαζε τη φωτιά ακαριαία.
Δεν είπα ότι όλα τα ξένα είναι καλά. Αντίθετα από όλα τα ξένα που είδα κανένα δε μ' εντυπωσίασε. Όλα όσα είδα τα είδα να καίνε.
Μόνο το Nordpeis μ' έφτιαξε.
Γράφεις:«Το τζακι του njet ολοκληρωνει την καυση σε υπερθερμο περιβαλον ωστε να συντελεστει αυτη οσο πιο σωστα γινεται και μετααα.. απαγαγει θερμοτητα με εναλλακτη στον κωνο!». Έτσι πιστεύω δουλεύει και αυτό.
Η απορία παραμένει.
Με τα ίδια ξύλα, αν είχα τη δυνατότητα να τα κάψω δύο φορές για να κάνω σύγκριση, θα είχα άλλες αποδόσεις ανάμεσα στο ελληνικό τζάκι των 1.000 € και στο Nordpeis; (Δε μιλάω για όλα τα ξένα γιατί κι εκεί δεν είδα κάτι τρομερό).
Δηλαδή το ξύλο που θα σου δώσει τόσες θερμίδες, γίνεται να σου δώσει περισσότερες σε ένα άλλο τζάκι;
Μην είσαι επιθετικός. Τι θα πει:«Οποιος παθει λοιπον καλα να παθει».
Παθαίνουμε στην αρχή γιατί δεν ξέρουμε. Όταν μαθαίνουμε είναι ήδη αργά και μετά τρέχουμε για λύσεις θεραπείας.

Ποιό μοντέλο της Nordpeis είδες? Αερόθερμο? Διάβασε πιο πάνω σε παρακαλώ...

Giovan
22-02-12, 21:32
fouskmech, ήξερα τη La Nordica, Dovre, Palazzetti. Τη Nordpeis δεν την ήξερα. Ήταν το n30 και είναι αερόθερμο. Ήταν σε λειτουργία καίγοντας ξύλα. Είχε πλάκες βερμικουλίτη χρώματος μπεζ. Λέγανε ότι έχει τριτογενή καύση. Τη δευτερογενή καύση την έβλεπες όταν χαμήλωναν την φωτιά ακαριαία με το ρυθμιστικό του αέρα. Απλά με τη φωτιά στο φουλ δε διακρίνεται. Η πόρτα είχε διπλό τζάμι. Δεν άντεχες να πλησιάσεις πιο κοντά από 1 μέτρο. Nordica δεν είδα. Τα ελληνικά καίγανε ή πάρα πολλά ξύλα ή πολλές μπρικέτες. π.χ. άλλος είχε 7 ξύλα, άλλος 5 μπρικέτες ταυτόχρονα. Τιμή 2.600 και με επένδυση 4.000.

fouskmech
22-02-12, 23:00
fouskmech, ήξερα τη La Nordica, Dovre, Palazzetti. Τη Nordpeis δεν την ήξερα. Ήταν το n30 και είναι αερόθερμο. Ήταν σε λειτουργία καίγοντας ξύλα. Είχε πλάκες βερμικουλίτη χρώματος μπεζ. Λέγανε ότι έχει τριτογενή καύση. Τη δευτερογενή καύση την έβλεπες όταν χαμήλωναν την φωτιά ακαριαία με το ρυθμιστικό του αέρα. Απλά με τη φωτιά στο φουλ δε διακρίνεται. Η πόρτα είχε διπλό τζάμι. Δεν άντεχες να πλησιάσεις πιο κοντά από 1 μέτρο. Nordica δεν είδα. Τα ελληνικά καίγανε ή πάρα πολλά ξύλα ή πολλές μπρικέτες. π.χ. άλλος είχε 7 ξύλα, άλλος 5 μπρικέτες ταυτόχρονα. Τιμή 2.600 και με επένδυση 4.000.

Είχε και βεντυλατέρ? Έβγαζε αρκετό αέρα? Το Ν30 είναι ένα λίγο ψηλό? Όταν λες διπλό τζάμι, τι εννοείς? Τόση πολύ ζέστη έβγαζε...? από περσίδες έβγαζε αέρα με βεντυλατέρ? Σε ευχαριστώ..... αλλά εσείς από Θεσσ με την έκθεση, μπορείτε να μας δώσετε πληροφορίες...

Οι πλάκες βερμικουλίτη, ήταν κιτρινωπές?

Υπάρχει και ένα ακόμα θέμα.....με το λέρωμα του τζαμιού της πόρτας....

νικολας113
22-02-12, 23:26
καλησπερα
stelios1
επειδη δε σε πιανω θεωρεις οτι δε σκεφτομαστε σωστα εμεις που θελουμε να γλυτωσουμε απο το πετρελαιο τοποθετωντας ενα υδραυλικο τζακι?

νικολας113
22-02-12, 23:29
φιλε Giovan
μηπως εκει στην εκθεση ειδες κανενα edilkamin (idro50 κατα προτιμηση) να μας πεις τις εντυπωσεις σου, γιατι μεχρι εκει με φτανουν τα κουκια....thanks

aristidios76
22-02-12, 23:59
φιλε μου εγω δεν ειδα να εχει edilkamin,και εψαξα να δω για το idro αλλα τελικα δεν ειδα τιποτα.(μπορει και να ηταν σε καποιο μερος που δεν περασα-εαν εισαι και με γυναικα αστα)
Δευτερον να πω οτι οπως ο Giovan ετσι κι'εγω εντυπωσιαστηκα με τα Νordpeis,με απλα λογια εκπληκτικη η φωτια που ειδα.
Φιλε Giovan ειχε μπροστα ενα τζακι μικρο νερου(flamingo μου ειπε οτι ειναι το μοντελο) μηπως το ειδες?? ειχε 2200 τιμη.Δεν ηταν αναμμενο το ειχαν μπροστα,απλα δεν μπορω να το βρω για να δω χαρακτηριστικα .
Να μια εικονα.
http://www.youtube.com/watch?v=88Ym6POoCAQ

stelios1
23-02-12, 07:02
νικολα113 κ εγω δ σε πιανω.. Αλλοι εδω μιλανε και για τ αεροθερμα και γενικως απλα για αγορα ενεργειακου τζακιου ενω υπαρχει διπλα αντιστοιχο θεμα απο περσι. Με αφορμη το τζακι του jnet ειπε να δειξω καποια πραγματα και να βαλω αλλα στ θεση τους γιατι μονο μπερδεμενοι εισαστε πολλοι αλλα δεν ακουτε την ουσια ποτε. Το θεμα εδω ηταν πιο ειδικο και πιο τεχνικο αλλα πηρατε φορα και το κανατε εκθεση με αποριες αρχαριων. Οποιος μπει εδω αυριο θελοντας να βρει ειδικες πληροφοριες θα χαθει τελειως. Giovan αυτη τ απορια περι αποδοσης κ ποσο θα καψεις κανεις δε μπορει να στ απαντησει σοβαρα, θα σου απαντησει οτι υποψιαζεσαι κ εσυ, οτι δηλαδη αν πραγματικα τελικα τ τζακι σου δεν αποδιδει βαζοντας καλυτερο θα αποδοσει.
Προσπαθω να πω πραγματα. Στην βορεια ευρωπη επικρατει αλλος τυπος τζακιου (απο παλια απ τα χτιστα ακομα) που δεν εχει κλιση στ πλατη κ η καπνοδοχος βρισκεται πλαι η πισω του ως κατω στ πατωμα, ενας ρολος λοιπον αυτου τ περιβοητου ανακλαστηρα ειναι απαραιτητος σ εκεινα ενω σε πολλα δικα μας ειναι και αχρηστος μπει δεν μπει. Αυτα τ τζακια κατα κανονα δεν εχουν κλαπε, το οποιο κλαπε σε αλλα εκτελει κ χρεη ανακλαστηρα αν βρισκεται στ σωστο σημειο. Αλλο σχεδιασμο εχουν στ βορεια ευρωπη κ αλλο στ Ιταλια ας πουμε. Πουθενα δεν αναφερθηκα εγω σε αεροθερμο κτλ εδω, ο fouskmesh το κανει πχ η γνωμη νου ειναι οτι υδραυλικο ειναι καλυτερο!

stelios1
23-02-12, 07:12
Υπαρχουν 2 ειδων ''οικονομιες-αποδοσεις'' η μια αφορα την τσεπη μας και την μεγιστη δυνατη θερμικη αποδοση στ χωρο μας και η αλλη η οποια αφορα την καλη καυση και το περιβαλον! Αυτα δεν ειναι ασπρο μαυρο κ αναμεσα τους ενα κενο. Αναμεσα σ αυτες τ δυο φιλοσοφιες βλεπετε δεκαδες διαφορετικα τζακια κ συγκρινετε ανομοια πραγματα.
Αναφερομαστε σε υδραυλικα εδω, οριστε μια αμεση συγκριση.. τ τζακι του Νικολαρα και τ τζακι του τζνετ. Του Νικολαρα δεν ειναι ενεργειακο αλλα στ πραξη ισως να ζεστανει κ περισσοτερο ενα σπιτι.. Ισως λεω, Γιατι μαλλον με εξ ισου σωστη εγκατασταση τ αλλο θα ειναι καλυτερο αλλα θα ειναι.. ελαχιστα καλυτερο, δηλαδη λογω κοστους ισως δεν κανει αποσβεση και ποτε.

fouskmech
23-02-12, 09:18
Καλημέρα.

Νομίζω ότι όλοι πλέον έχουμε καταλάβει, ότι ο Στέλιος και ο Νίκος το "κατέχουν το άθλημα". Δεν ξέρω ποιό είναι το επάγγελμά σας, αλλά φαίνεται γνωρίζετε περί τζακιών. Μας έχετε πείσει. Δεν υπάρχει αμφιβολία γι' αυτό.

Στέλιο, εσύ φτιάχνεις τζάκια? Δεν έχω καταλάβει. Μετατρέπεις και βελτιώνεις τα έτοιμα, ή φτιάχνεις εκ του μηδενός? Αερόθερμα, υδραυλικά, ή και τα δύο?

Δυστυχώς οι περισσότεροι είμαστε αναγκασμένοι να αγοράσουμε έτοιμα, γιατί δεν έχουμε πρόσβαση σε ιδιώτες "μερακλήδες" κατασκευαστές. Μη μας κατηγορείς καμιά φορά που θέλουμε να έχουν και φινίρισμα, στο σαλόνι μας θέλουμε να το βάλουμε όλοι. Απλά, ίσως και λόγω ματαιοδοξίας, το θέλουμε και όμορφο, και αποδοτικό, και οικονομικό και να καίει και λίγα ξύλα. 'Η τέλος πάντων, ένα συνδυασμό αυτών. Ο καθένας μας τώρα, θα κάνει τους συμβιβασμούς του ανάλογα με τις προτεραιότητές του.

Γι' αυτό καμιά φορά πηγαίνουμε από τα αερόθερμα στα υδραυλικά, όταν κάποιος καταθέσει μια άποψη. Επειδή το ψάχνουμε το θέμα....για να μάθουμε τι παίζει.

Giovan
23-02-12, 10:39
Είχε και βεντυλατέρ? Έβγαζε αρκετό αέρα? Το Ν30 είναι ένα λίγο ψηλό? Όταν λες διπλό τζάμι, τι εννοείς? Τόση πολύ ζέστη έβγαζε...? από περσίδες έβγαζε αέρα με βεντυλατέρ? Σε ευχαριστώ..... αλλά εσείς από Θεσσ με την έκθεση, μπορείτε να μας δώσετε πληροφορίες...

Οι πλάκες βερμικουλίτη, ήταν κιτρινωπές?

Υπάρχει και ένα ακόμα θέμα.....με το λέρωμα του τζαμιού της πόρτας....
Είχαν και με βεντυλατέρ και χωρίς. Και τα 2 ήταν αποδοτικά. Το ν30 ήταν το μεγαλύτερο (σε ύψος). Τ' άλλα είχαν πιο μικρό χώρο καύσης. Είχε τζάμι και από μέσα και από έξω. Οι πλάκες ήταν μπεζ ζαχαρί. Το τζάμι ήταν πεντακάθαρο. Μου φάνηκε ότι είναι πιο καλά κατασκευασμένο απ' τα υπόλοιπα. Σφραγισμένος χώρος καύσης σκέτος κλίβανος.

Giovan
23-02-12, 10:41
φιλε μου εγω δεν ειδα να εχει edilkamin,και εψαξα να δω για το idro αλλα τελικα δεν ειδα τιποτα.(μπορει και να ηταν σε καποιο μερος που δεν περασα-εαν εισαι και με γυναικα αστα)
Δευτερον να πω οτι οπως ο Giovan ετσι κι'εγω εντυπωσιαστηκα με τα Νordpeis,με απλα λογια εκπληκτικη η φωτια που ειδα.
Φιλε Giovan ειχε μπροστα ενα τζακι μικρο νερου(flamingo μου ειπε οτι ειναι το μοντελο) μηπως το ειδες?? ειχε 2200 τιμη.Δεν ηταν αναμμενο το ειχαν μπροστα,απλα δεν μπορω να το βρω για να δω χαρακτηριστικα .
Να μια εικονα.
http://www.youtube.com/watch?v=88Ym6POoCAQ
Το υδραυλικό ήταν τσέχικο. Με κλειστό δοχείο διαστολής. Δεν το είδαμε να καίει, δεν το κρίνω.

Giovan
23-02-12, 10:47
Καλημέρα.

Νομίζω ότι όλοι πλέον έχουμε καταλάβει, ότι ο Στέλιος και ο Νίκος το "κατέχουν το άθλημα". Δεν ξέρω ποιό είναι το επάγγελμά σας, αλλά φαίνεται γνωρίζετε περί τζακιών. Μας έχετε πείσει. Δεν υπάρχει αμφιβολία γι' αυτό.

Στέλιο, εσύ φτιάχνεις τζάκια? Δεν έχω καταλάβει. Μετατρέπεις και βελτιώνεις τα έτοιμα, ή φτιάχνεις εκ του μηδενός? Αερόθερμα, υδραυλικά, ή και τα δύο?

Δυστυχώς οι περισσότεροι είμαστε αναγκασμένοι να αγοράσουμε έτοιμα, γιατί δεν έχουμε πρόσβαση σε ιδιώτες "μερακλήδες" κατασκευαστές. Μη μας κατηγορείς καμιά φορά που θέλουμε να έχουν και φινίρισμα, στο σαλόνι μας θέλουμε να το βάλουμε όλοι. Απλά, ίσως και λόγω ματαιοδοξίας, το θέλουμε και όμορφο, και αποδοτικό, και οικονομικό και να καίει και λίγα ξύλα. 'Η τέλος πάντων, ένα συνδυασμό αυτών. Ο καθένας μας τώρα, θα κάνει τους συμβιβασμούς του ανάλογα με τις προτεραιότητές του.

Γι' αυτό καμιά φορά πηγαίνουμε από τα αερόθερμα στα υδραυλικά, όταν κάποιος καταθέσει μια άποψη. Επειδή το ψάχνουμε το θέμα....για να μάθουμε τι παίζει.
Στη τελική μια και δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα από τζάκια, συγχωρήστε την άγνοια μας. Ότι παρατηρούμε και μας εντυπωσιάζει λέμε.
Εμένα προσωπικά δε με νοιάζει αν αυτό που θα πάρω ή θα πατεντάρω ή θα μετατρέψω το πείτε ενεργειακό ή όχι.
Η απόδοση με νοιάζει και η οικονομία. Μπορώ να έχω 23 βαθμούς σε όλο το σπίτι με 2 κιλά ξύλο την ώρα; Θα είμαι ευτυχισμένος και ας είναι και τενεκές ξεγάνωτος.

fouskmech
23-02-12, 10:51
Είχαν και με βεντυλατέρ και χωρίς. Και τα 2 ήταν αποδοτικά. Το ν30 ήταν το μεγαλύτερο (σε ύψος). Τ' άλλα είχαν πιο μικρό χώρο καύσης. Είχε τζάμι και από μέσα και από έξω. Οι πλάκες ήταν μπεζ ζαχαρί. Το τζάμι ήταν πεντακάθαρο. Μου φάνηκε ότι είναι πιο καλά κατασκευασμένο απ' τα υπόλοιπα. Σφραγισμένος χώρος καύσης σκέτος κλίβανος.

Τι ακριβώς εννοείς όταν λές τζάμι και από μέσα και από έξω? Το έξω είναι λογικά της συρόμενης - προς τα πάνω - πόρτας. Το άλλο?
Μου κάνει εντύπωση που λες ότι είχε βεντυλατέρ. Ένας έμπορος μου είπε ότι κανονικά από τη μαμά τους, τα Ν27/Ν30 δεν παίρνουν βεντυλατέρ.... Αυτό που είδες εσύ είχε κανονικά και περσίδες...?

Στέλιο, νομίζω ότι έχεις πεί ότι είναι καλύτερα ένας θάλαμος καύσης να είναι στενός και ψηλός, παρά φαδύς και χαμηλός. Καλά θυμάμαι?

Giovan
23-02-12, 11:25
νικολα113 κ εγω δ σε πιανω.. Αλλοι εδω μιλανε και για τ αεροθερμα και γενικως απλα για αγορα ενεργειακου τζακιου ενω υπαρχει διπλα αντιστοιχο θεμα απο περσι. Με αφορμη το τζακι του jnet ειπε να δειξω καποια πραγματα και να βαλω αλλα στ θεση τους γιατι μονο μπερδεμενοι εισαστε πολλοι αλλα δεν ακουτε την ουσια ποτε. Το θεμα εδω ηταν πιο ειδικο και πιο τεχνικο αλλα πηρατε φορα και το κανατε εκθεση με αποριες αρχαριων. Οποιος μπει εδω αυριο θελοντας να βρει ειδικες πληροφοριες θα χαθει τελειως. Giovan αυτη τ απορια περι αποδοσης κ ποσο θα καψεις κανεις δε μπορει να στ απαντησει σοβαρα, θα σου απαντησει οτι υποψιαζεσαι κ εσυ, οτι δηλαδη αν πραγματικα τελικα τ τζακι σου δεν αποδιδει βαζοντας καλυτερο θα αποδοσει.
Προσπαθω να πω πραγματα. Στην βορεια ευρωπη επικρατει αλλος τυπος τζακιου (απο παλια απ τα χτιστα ακομα) που δεν εχει κλιση στ πλατη κ η καπνοδοχος βρισκεται πλαι η πισω του ως κατω στ πατωμα, ενας ρολος λοιπον αυτου τ περιβοητου ανακλαστηρα ειναι απαραιτητος σ εκεινα ενω σε πολλα δικα μας ειναι και αχρηστος μπει δεν μπει. Αυτα τ τζακια κατα κανονα δεν εχουν κλαπε, το οποιο κλαπε σε αλλα εκτελει κ χρεη ανακλαστηρα αν βρισκεται στ σωστο σημειο. Αλλο σχεδιασμο εχουν στ βορεια ευρωπη κ αλλο στ Ιταλια ας πουμε. Πουθενα δεν αναφερθηκα εγω σε αεροθερμο κτλ εδω, ο fouskmesh το κανει πχ η γνωμη νου ειναι οτι υδραυλικο ειναι καλυτερο!
Έχει δίκιο ο stelios. Κι εγώ μπήκα εδώ για να μάθω για τα υδραυλικά τζάκια. Ξεφύγαμε. Απλά θεωρήστε το ως μία παρένθεση λόγω της έκθεσης.
Στο θέμα μας τώρα. Αν ο κατασκευαστής προτείνει ανοιχτό δοχείο, δε βάζουμε κλειστό.
Αν προτείνει κλειστό, μπορούμε να βάλουμε ανοιχτό. Σωστά;
Μήπως αυτό μας προϊδεάζει για καλύτερη κατασκευή; π.χ το τζάκι του jnet με κλειστό δοχείο, με καλή απόδοση όπως λέει, με ρύθμιση της φωτιάς, με δευτερογενή καύση... γερμανικό
Η περιγραφή του μου θυμίζει το nordpeis αλλά σε υδραυλικό. Η nordpeis δεν έχει υδραυλικά.

Giovan
23-02-12, 11:31
Τι ακριβώς εννοείς όταν λές τζάμι και από μέσα και από έξω? Το έξω είναι λογικά της συρόμενης - προς τα πάνω - πόρτας. Το άλλο?
Μου κάνει εντύπωση που λες ότι είχε βεντυλατέρ. Ένας έμπορος μου είπε ότι κανονικά από τη μαμά τους, τα Ν27/Ν30 δεν παίρνουν βεντυλατέρ.... Αυτό που είδες εσύ είχε κανονικά και περσίδες...?

Στέλιο, νομίζω ότι έχεις πεί ότι είναι καλύτερα ένας θάλαμος καύσης να είναι στενός και ψηλός, παρά φαδύς και χαμηλός. Καλά θυμάμαι?
Πως να το πω. Διπλό τζάμι με αέρα ανάμεσα. Όπως οι μπαλκονόπορτες.

fouskmech
23-02-12, 11:35
Πως να το πω. Διπλό τζάμι με αέρα ανάμεσα. Όπως οι μπαλκονόπορτες.

Ποιος ήταν αυτός (όνομα) που είχε τα Nordpeis στην έκθεση, να τον googlaroume να δούμε τι παίζει αν έχει κάποιο site, κλπ.?

Το διπλό τζάμι, ήταν πάνω στο πλαίσιο της πόρτας ? Σηλαδή ανεβαίνεουν ταυτόχρονα? Σαν τα τζάμια των παραθύρων (διπλά) που έχουν ένα πηχάκι ανάμεσα τους ?

vti-chris
23-02-12, 14:14
Κάποιοι που έχουν υδραυλικό τζάκι με ενδοδαπέδια θέρμανση παρακαλώ!! Χρειάζομαι μερικές πληροφορίες.
Επίσης...υπάρχει κάποιο φόρουμ με θέμα τη θέρμανση με ηλιακά πλαίσια στην οροφή? Έχω ψάξει αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο για αυτό το θέμα.

nikkal
23-02-12, 15:15
Ξερετε ποιές εταιρίες έχουν υδραυλικά τζάκια με δευτερογενή καύση (εκτός του Leda) και ποιά είναι τα μοντέλα?

fouskmech
23-02-12, 16:16
Νομίζω τα Nordica - Termocamino έχουν...

http://www.lanordica-extraflame.com/en/thermoproducts-hydro-fireplaces/termocamino-800-piano_p9089

fouskmech
23-02-12, 16:22
Κάποιοι που έχουν υδραυλικό τζάκι με ενδοδαπέδια θέρμανση παρακαλώ!! Χρειάζομαι μερικές πληροφορίες.
Επίσης...υπάρχει κάποιο φόρουμ με θέμα τη θέρμανση με ηλιακά πλαίσια στην οροφή? Έχω ψάξει αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο για αυτό το θέμα.

Εκτιμώ ότι αυτή η λύση είναι υπερβολή για την Κύπρο. Εγώ είμαι Χανιά, με μεγάλο σπίτι αλλά καλή μόνωση. Θα βάλω ενδοδαπέδια με Α/Θ. Θα έχει διπλά κυκλώματα στο πάτωμα γιατί θα έχω και δροσιμό μαζί με fan coils όμως.

Υπολογίζουμε μηνιαία κατανάλωση ρεύματος 80-100 ευρώ. Μήπως είναι υπερβολή να χρεωθείς 2000 επιπλεόν για ένα τζάκι καλοριφέρ για να γλυτώνεις 30 ευρώ ρεύμα το μήνα?
Μήπως με ένα αερόθερμο τζάκι, κάνεις το "κέφι σου" (τη φωτιά δηλαδή) και ζεσταίνεις και σε ένα βαθμό το σπίτι. Ίσως όχι όπως με ένα τζάκι-καλοριφέρ, αλλά με πιο φτηνή λύση από άποψης εγκατάστασης και χωρίς να αυξάνεις την πολυπλοκότητα του συστήματος. Άσε που με την Α/Θ μπορείς να έχεις και δροσισμό.

Αυτά βέβαια αν έχεις μια καλή έως απλή μόνωση σπίτι σου, αφού στην Κύπρο έχει ζεστό κλίμα, και οι Α/Θ είναι ακόμα πιο αποδοτικές και από το κλίμα της Κρήτης.

Σχετικά με την ηλιακή θέρμανση, εκτιμώ ότι το κόστος είναι μεγάλο ακόμα... Χρειάζεσαι πολλα τμ συλλεκτών και μάλλον είναι ακριβοί... προς το παρόν...

Πάντως, με μια μελέτη οφέλους κόστους από κάποιο σοβαρό τεχνικό γραφείο, θα σου λύσει τις απορίες. Έχω το τηλ από κάποιον στη Λάρισα, που δέχτηκε να του στείλω τα σχέδια (κατόψεις) και να μου κάνει μια προμελέτη-προφορά με ηλιακά και τζάκι-καλοριφέρ LEDA. Αν θες, στείλε μου PM να σου πω το τηλ.

fouskmech
23-02-12, 20:34
που είστε ρε παιδιά?

lazy
23-02-12, 20:51
Lazy

Αφου τα ξυλα ειναι χλωρα , μαυριζει.Για πλακα.
Οταν δοκιμασα με μπρικετες και κάποια ξερα ξυλα οταν πετυχα, ηταν καλα.

Παντως η εστια είναι καλη.Και καθαρίζει ευκολα από το κρεόζοτο.
Με ενα γκαζακι/φλογιστρο των 15 ευρω και μια σπατουλα μικρη (στοκαδόρο) σε μιση ώρα εχεις καθαρίσει ολη την πλατη και το κατω μερος της κεντρικής σωληνας στο κεντρο εστιας (πανω).

@nikolaras

Μου κατεβηκε ιδεα αλλα πρεπει να βρω υδραυλικο με κουρμπαδορο ......υδραυλικο.
Λέω να βγάλω την ταπα για το γκριλ, και να βάλω εκεί μια αλλη που θα εχει κολλημένη μια σωλήνα 2 ιντσων.
η σωληνα θα ακολουθεί την καμπυλη της πλατης , εσωτερικά της εστίας και θα καταλήγει στην αλλη βαση της σουβλας για στήριγμα.
Στην κορυφή του τόξου της εστίας θα εχει τρύπες για να δίνει αέρα ώστε να υπάρχει δευτερογενή καυση.Τι λες ?

nikolaras
23-02-12, 22:44
@nikolaras

Λέω να βγάλω την ταπα για το γκριλ, και να βάλω εκεί μια αλλη που θα εχει κολλημένη μια σωλήνα 2 ιντσων.
η σωληνα θα ακολουθεί την καμπυλη της πλατης , εσωτερικά της εστίας και θα καταλήγει στην αλλη βαση της σουβλας για στήριγμα.
Στην κορυφή του τόξου της εστίας θα εχει τρύπες για να δίνει αέρα ώστε να υπάρχει δευτερογενή καυση.Τι λες ?
PERFECT !!! Αρκεί να έχει ροή αέρα μέσα στο σωλήνα. Οσο πιο ζεστό αέρα δίνεις τόσο καλύτερη θα είναι η δευτερογενής καύση, τουλάχιστο έτσι το καταλαβαίνω ότι δουλεύει. Γιαυτό ο σωλήνας δεν θα πρέπει να ακουμπάει στην πλάτη που έχει χαμηλή θερμοκρασία.
Τα idro, παίρνουν και άλλες βελτιώσεις. ΠΧ. Αν βγάλεις το βιδωτό πάνω μέρος του τζακιού και φτιάξεις ένα πανομοιότυπο, αλλά μελετημένο να περιέχει νερό και με σωλήνες να περνάει ο καπνός από μέσα....

νικολας113
24-02-12, 01:17
lazy
πως το ειπες αυτο?καλο ακουγεται. πως θα τροφοδοτεις αερα τη σωληνα ομως?
και κατι ακομα. στη συνδεση σου ποιο κιτ εβαλες? ο κουμπαρακης ποσα σου ζητησε για την τοποθετηση?

νικολας113
24-02-12, 01:22
lazy
ξεχασα να σε ρωτησω, μπρικετες ποσες καις?συμφερει πιο πολυ απο το ξυλο?

lazy
24-02-12, 07:27
lazy
πως το ειπες αυτο?καλο ακουγεται. πως θα τροφοδοτεις αερα τη σωληνα ομως?
και κατι ακομα. στη συνδεση σου ποιο κιτ εβαλες? ο κουμπαρακης ποσα σου ζητησε για την τοποθετηση?

Ακου.Τη τοποθετηση την εκανα μονος μου (ηλεκτρολογος γαρ,το εχω λιγο....)
Τα υδραυλικά φιλος (250+750 υλικα 17μετρα διαδρομή μεχρι τον συλεκτη).Γυψοσανιδες μαστορας (650)
Κιτ ΔΕΝ εβαλα.Το θεώρησα περιττό .Αν δεις για παράδειγμα το 1 θα δεις πως η τριοδη στην μια δινει στα σωματα και στην αλλη στον εναλλάκτη.
Βέβαια αν υπάρχει εναλλακτης ενδιάμεσα μπορεί να μην δημιουργείτε τόση πίσσα στα τοιχώματα.
Πρακτικά τώρα εβαλα εναν willo 30/6 και ενα υδροστάτη επαφης.Αν τα ξυλα ειναι ξερα σε 20 λεπτα εχω τα σωματα στους 60.Αν οχι 40 και βλέπουμε.
Το κρεόζωτο που μαζευει απο τα χλωρα είναι αρκετο.Αλλα βγαινει ευκολα.
Το τζαμι λερώνει επίσης εύκολα αλλα με μωρομαντηλα καθαρίζει σβέλτα (carefoor ασπρο πακετο , τα δικα του).Τελευταία μου κολλάει η πορτα κάποιες στιγμες (ανοιγει δυσκολα) σαν να μαγκώνουν αυτα τα μανταλα που έχει.

Στην πατέντα δεν νομίζω να χρειάζεται μεγάλη ροή αέρα. Στην χειρότερη ένα ανεμιστήράκι για σασι σε μια συστολή και θα παιρνει ρευμα μαζι με τον κυκλοφορητή (απο τον υδροστάτη)......

Νικολαρα, αντι για νερό , μπορείς να βάλεις 2 σωληνες 2 ιντσων και να περνάς αέρα από μεσα.Ετσι θα ανεβάσεις την αερόθερμή ικανότητα......

vti-chris
24-02-12, 10:56
Εκτιμώ ότι αυτή η λύση είναι υπερβολή για την Κύπρο. Εγώ είμαι Χανιά, με μεγάλο σπίτι αλλά καλή μόνωση. Θα βάλω ενδοδαπέδια με Α/Θ. Θα έχει διπλά κυκλώματα στο πάτωμα γιατί θα έχω και δροσιμό μαζί με fan coils όμως.

Υπολογίζουμε μηνιαία κατανάλωση ρεύματος 80-100 ευρώ. Μήπως είναι υπερβολή να χρεωθείς 2000 επιπλεόν για ένα τζάκι καλοριφέρ για να γλυτώνεις 30 ευρώ ρεύμα το μήνα?
Μήπως με ένα αερόθερμο τζάκι, κάνεις το "κέφι σου" (τη φωτιά δηλαδή) και ζεσταίνεις και σε ένα βαθμό το σπίτι. Ίσως όχι όπως με ένα τζάκι-καλοριφέρ, αλλά με πιο φτηνή λύση από άποψης εγκατάστασης και χωρίς να αυξάνεις την πολυπλοκότητα του συστήματος. Άσε που με την Α/Θ μπορείς να έχεις και δροσισμό.

Αυτά βέβαια αν έχεις μια καλή έως απλή μόνωση σπίτι σου, αφού στην Κύπρο έχει ζεστό κλίμα, και οι Α/Θ είναι ακόμα πιο αποδοτικές και από το κλίμα της Κρήτης.

Σχετικά με την ηλιακή θέρμανση, εκτιμώ ότι το κόστος είναι μεγάλο ακόμα... Χρειάζεσαι πολλα τμ συλλεκτών και μάλλον είναι ακριβοί... προς το παρόν...

Πάντως, με μια μελέτη οφέλους κόστους από κάποιο σοβαρό τεχνικό γραφείο, θα σου λύσει τις απορίες. Έχω το τηλ από κάποιον στη Λάρισα, που δέχτηκε να του στείλω τα σχέδια (κατόψεις) και να μου κάνει μια προμελέτη-προφορά με ηλιακά και τζάκι-καλοριφέρ LEDA. Αν θες, στείλε μου PM να σου πω το τηλ.

Η αλήθεια το έψαξα και αυτό αλλά οι Α/Θ ακριβούτσικες...Πόσα υπολόγισες να σου βγεί η όλη φάση?
ΑΠό την άλλη το τζάκι θα μπει έτσι και αλλιώς...και είπα να βάλω υδραυλικό με ένα δοχείο και ότι κερδίσω από αυτό καλό θα είναι.
Από την άλλη με τα fan coils υπάρχει θόρυβος και πιο ακριβή εγκατάσταση. + οι Α/Θ έμαθα ότι για κρύο αέρα δεν έχουν την απόδοση που έχουν τα split units με αέριο.(και είναι και πιο φθηνή λύση)

fouskmech
24-02-12, 12:02
Η αλήθεια το έψαξα και αυτό αλλά οι Α/Θ ακριβούτσικες...Πόσα υπολόγισες να σου βγεί η όλη φάση?
ΑΠό την άλλη το τζάκι θα μπει έτσι και αλλιώς...και είπα να βάλω υδραυλικό με ένα δοχείο και ότι κερδίσω από αυτό καλό θα είναι.
Από την άλλη με τα fan coils υπάρχει θόρυβος και πιο ακριβή εγκατάσταση. + οι Α/Θ έμαθα ότι για κρύο αέρα δεν έχουν την απόδοση που έχουν τα split units με αέριο.(και είναι και πιο φθηνή λύση)

Για 190 μαιζονέτα, καλά μονωμένη, ενδοδαπέδια θέρμανση (με διπλά κυκλώματα), ενδοδαπέδιο δροσισμό με προεγκατάσταση (σωληνωσεις) για fan coils, Α/Θ 23 kW με θερμοκρασίες θέρμανσης (41 προσαγωγή / 35 επιστροφή), δοχείο αδρανείας 200 lt (για την ενδοδαπέδια), 6 αυτονομίες με χρονοθερμοστάτες... 15,000 ευρώ με το ΦΠΑ.

Μάλλον παρόμοιες είναι οι λύσεις. Διάβασε το συλλογισμό μου:

Στην περίπτωσή μου, θέλει περίπου 9000 η εγκατάσταση, και 6000 η Α/Θ και θα έχω και δροσιμό.

Αν τώρα πάω στη λύση με Τζάκι, θέλω πάλι 9000 για εγκατάσταση, -1000 οι προεγκατάσταση των FC=8000, + 1000 το μεγαλύτερο δοχείοαδρανείας που χρειάζεται για την περίπτωση τζακιού, + 4000 το LEDA = 13,000, + 2000 τα υδραυλικά του τζακιού και το LEDATRONIC = 15000.

Έτσι όμως δεν έχεις ψύξη, αλλά ότι χρειάζομαι εγώ για τα FC, εσύ τα θέλεις για σπλιτάκια. Οπότε μια η άλλη.

Βέβαια δεν έχουμε υπολογίσει τα ηλιακά. που σε μια προσφορά που μου είχανε στείλει για το σπίτι μου, ζητήσανε 6000 ακόμα.

Πιο ακριβή μου φαίνεται η λύση με το τζάκι....... αν δεν κάνω κανένα χοντρό λάθος.........

lazy
24-02-12, 15:24
lazy
ξεχασα να σε ρωτησω, μπρικετες ποσες καις?συμφερει πιο πολυ απο το ξυλο?

Μπρικετες δοκιμασα.Τουλάχιστον αυτες που πηρα.....Δεν
καλη φλογα με ελάχιστο αέρα αλλά πολύ γρήγορα εξαφανίστηκαν .
Ίσως να καίγονται καλύτερα σε μικρότερες εστίες.
Θα παω να παρω από ένα τύπο που έχει ξύλα με υγρασία <20% (το μετρησα με υγρασιομετρο ξυλου).Εχω περιέργεια να δω πως θα καεί.....

Darth
24-02-12, 15:32
Μπρικετες δοκιμασα.Τουλάχιστον αυτες που πηρα.....Δεν
καλη φλογα με ελάχιστο αέρα αλλά πολύ γρήγορα εξαφανίστηκαν .
Ίσως να καίγονται καλύτερα σε μικρότερες εστίες.
Θα παω να παρω από ένα τύπο που έχει ξύλα με υγρασία <20% (το μετρησα με υγρασιομετρο ξυλου).Εχω περιέργεια να δω πως θα καεί.....

Απο που θα αγοράσεις και πόσο το κιλό?

lazy
24-02-12, 17:16
Ειναι ενας μαντριερης στην μεταμορφωση με οικοδομικά υλικα.
Πηρε ο γαμπρος μου για το lanordica και τα μετρησα 18% υγρασια.Οποτε με επιασε να δω τι κανει το τζακι μου με αυτη την υγρασια.
0.20 ευρά το κιλο.
θα σας πω αφότου φαω το πρωτο 18κιλο......
Παντως ανάψανε για πλακα και δεν μου θαμπωσε το τζαμι.
Η εστια ειναι γεματη φλογα με τον αερα σχεδον κλειστο.

Στην αρχή είναι τερμα ανοικτό και μετά τερμα κλειστο.....

http://www.youtube.com/watch?v=xUHwfLQihr4&feature=youtu.be

Τα ιδια ξυλα μιση ωρα μετα.

http://youtu.be/rlReuqnQCtA

Τα αρχικα κουτσουρα κατω και 2 νεα πανω.

http://www.youtube.com/watch?v=2EeowGX0ggk
Ο αερας ανοικτος στο 1/3 , μετα τέρμα ανοικτό και μετά τερμα κλειστο.

Παντως , με ξερά ξυλα είναι ασυγκριτο.
ΜΕ ενα χιλιοστο χαραμάδα στον αερα και στην εστια γινεται χαμος.
Μενει να δω ποσο θα κρατήσουν τα ξυλα .

dimitris-evia
24-02-12, 17:16
http://www.nef.com.gr/product_info.php?prod_id=51&pageNum_Recordset2=0&totalRows_Recordset2=3&timicat1=39465&timicat2=0&timicat3=0&timicat4=0&timicat5=0&timicat6=0&timicat7=0
τα εχει δει κανενας απο κοντα?

stelios1
24-02-12, 23:02
Οσοι εχετε μπελα με συχνο καθαρισμα τ τζαμιου αλλαξτε το και βαλτε ασφαλειας (κανονικο τζαμι που αφου κοπει ψηνεται σε φουρνο, ειναι διαυγες, σπαει σε πολλυ μικρα κοματια οπως τ αυτοκινητου εξ ου και το ασφαλειας) και εξηγω..
Μετα τ γιορτες το εσπασα (ψημενο ασφαλειας ειχα) και επειδη θα χρειαζοταν μερικες μερες να παει στ φουρνο κτλ και χρειαζομουν το τζακι εβαλα κεραμεικο (αυτο το ελαφρως φυμε δεν ειναι τζαμι, αλλα κοβεται κανονικα ενω το ψημενο δεν επιδεχεται κατεργασια μετα) για να τ παρω τ ιδια μερα.. Σημερα λοιπον που τ καθαρισα μου εβγαλε τ ψυχη! Ειδικα οι κολλημενες σπιθες δεν εβγαιναν, αλλα κ γενικα καθαρισε 5 φορες πιο δυσκολα! Τ αλλο ουτε καν αζαξ ηθελε σοβαρα μιλαω! Κατι συμβαινει με τ υφη τους. Τιμες που παιρνω εγω.. 160 το τμ το κεραμεικο και 35 μονο το ψημενο αλλα με ελαχιστη χρεωση ενα τμ, μολις ειναι να παραγγειλω αλλα θα βαλω κ αυτο μεσα και θα κρατησω το κεραμικο για ρεζερβα. Κανετε τ ιδιο και θα με θυμηθειτε.. καμια σχεση!

vti-chris
25-02-12, 07:03
fouskmech
Όταν μιλάς για δροσισμό φαντάζομαι είναι κάτι κατότερο από την ψύξη των συμβατικών air condition?
Έχεις fan coils στο πάτωμα στα οποία τρέχει κρύο νερό?
Γιατί δεν έβαλες και το ζεστό νερό στα fan coils και να μην βάλεις την ενδοδπέδια?

fouskmech
25-02-12, 07:09
fouskmech
Όταν μιλάς για δροσισμό φαντάζομαι είναι κάτι κατότερο από την ψύξη των συμβατικών air condition?
Έχεις fan coils στο πάτωμα στα οποία τρέχει κρύο νερό?
Γιατί δεν έβαλες και το ζεστό νερό στα fan coils και να μην βάλεις την ενδοδπέδια?

Ναι, είναι κάτι πιο light από κλασσικά κλιματιστικά, υποδεέστερο.

Το κρύο νερό τρέχει ΚΑΙ στο πάτωμα, ΚΑΙ φυσάει αέρας από FC (για ΑΦΥΓΡΑΝΣΗ) που είναι σαν την εσωτερική μονάδα A/C. Δηλαδή, επιτοίχιο FC ψηλά τοποθετημένο.

Δε θέλω τη ζέστη μόνο με αέρα που φυσάει.... στο πάτωμα είναι πολύ πιο ομαλή η φάση, έχεις και θερμοχωρητικότητα. Αερίζεις το σπίτι δηλαδή, και αυτό δεν παγώνει επειδή μπήκε φρέσκος αέρας αλλά ακτινοβολούν τα δομικά στοιχεία που έχουν αποθηκεύσει θερμότητα.

Darth
25-02-12, 11:40
Ειναι ενας μαντριερης στην μεταμορφωση με οικοδομικά υλικα.
Πηρε ο γαμπρος μου για το lanordica και τα μετρησα 18% υγρασια.Οποτε με επιασε να δω τι κανει το τζακι μου με αυτη την υγρασια.
0.20 ευρά το κιλο.

Ξέρεις διέυθυνση ή όνομα να τον δω?

stelios1
25-02-12, 14:13
Ψυξη χαμηλα στο πατωμα δεν νοειται γ αυτο μιλαμε για δροσισμο, γ αυτο συνδιαζεται με φαν κοιλ ωστε να φυσαν επανω τ κρυο αερα.. Αλλιως θα κανει τσουληθρες στ πατωμα, σχεδον παχνη θα πιασει κατω αν δεν υπαρχει ρευμα αερα. Στ θερμανση ομως εφ οσον εχει ενδοδαπεδια τι να τ κανει τ αεροθερμα, τ μπελα του γυρευει?

fouskmech
25-02-12, 16:37
Αν δε κάνω λάθος, το νερό στο πάτωμα θα είναι 18 οC περίπου. Εκεί ελπίζω να μην κάνει υγροποίηση.

Εγώ έχω 2 ερωτήσεις βασικές προς Νικό/Στέλιο:

1) Η δευτερογενής καύση είναι σημαντική? Βοηθά ουσιαστικά την καύση/απόδοση σε ένα τζάκι?
2) Πως μπορούμε να καταλάβουμε αν ένα τζάκι (αερόθερμο ή καλοριφέρ) έχει ουσιαστική ΚΑΛΗ δευτερογενή καύση? Συνήθως, υπάρχουν οπές στην πλάτη και ψηλά στην εστία από όπου εξέρχεται ο αέρας. Εκτός όμως από το να δούμε τις οπές αυτές, πως τσεκάρουμε όμως αν λειτουργεί αποτελεματικά και αποδοτικά?

Merci...

nikolaras
26-02-12, 01:14
@ Fouskmech
1. Η δευτερογενής καύση, είναι πολύ ιδιαίτερο στοιχείο για τα τζάκια. Δεν μπορείς να πεις ότι βοηθά ή δεν βοηθά, γιατί παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Δεν πρόκριτε να πάρεις μια σαφή απάντηση.
Εγώ πιστεύω ότι για να αποδόσει (τέλεια) ένας δεύτερος αέρας για επανάκαυση, θα πρέπει να είναι καυτός. Γνώμη μου πάντα.

2. ? Ελα ντε...... Θα πρέπει να γίνουμε μάγοι. Το ταπεινό μου τζακάκι ζεσταίνει το νερό από 15 σε 70 - 75 βαθμούς μπόιλερ 200 λίτρων σε 30 λεπτά, σε πόσα λεπτά το ζεσταίνει το ΛΕΝΤΑ; Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος;
Ναι θα σου πει ο άλλος, αλλά το ΛΕΝΤΑ δεν θαμπώνει το τζάμι κλπ κλπ και ας το ζεσταίνει το ίδιο νερό σε 45 λεπτά......... με δευτερογενή καύση και μπλοκέ διαφορικό για το τράβηγμα.
Φίλε, αυτές οι απορίες δεν έχουν απάντηση.

nikolaras
26-02-12, 01:38
@nikolaras

Ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.builditsolar.com/Projects/BioFuel/CatRetrofit/CatRetrofit.htm
Δεν είμαστε μόνο εμείς......

fouskmech
26-02-12, 06:40
Ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.builditsolar.com/Projects/BioFuel/CatRetrofit/CatRetrofit.htm
Δεν είμαστε μόνο εμείς......

Φοβάμαι ότι έχεις δίκο. Μήπως τελικά διυλίζουμε τον κόνωπα ....

Θέλω να πω... μήπως ψάχνουμε τη λεπτομέρεια καμιά φορά και χάνουμε την ουσία? Πάντως το λέρωμα του τζαμιού είναι ένα "σπαστικό" θέμα. Και αν το έχεις.... το αντιμετωπίζεις μια ζωή ρε γαμώτο.....

lazy
26-02-12, 09:00
εγω παλι διαβαζα παλι το μανουαλ.Ο τρόπος που εισάγει τον αέρα πανω απο την πορτα (ενιαία ) γυρίζει τα καυσαέρια προς τα κάτω ξανα.
Αυτό το παρατήρησα και εγω αλλά δεν ξέρω ποσο καλη καύση κάνει στα καυσαέρια με αυτο τον τροπο.

stelios1
26-02-12, 17:40
Δειτε το πιο σφαιρικα τ θεμα ενεργειακου τζακιου και κατ επεκταση τ δευτερη καυση. Υπαρχουν βιομηχανικες πολεις στ Ευρωπη στ οποιες απαγορευεται η καυση ξυλων και γενικα στερεων καυσιμων απ το 1960! Λογω ρυπων και τοπικης επιβαρυνσης. Αυτη η απαγορευση λογω υπερχρεωσης τ πλανητη θα επεκταθει σταδιακα σ ολα τα μεγαλα αστικα κεντρα και οι εταιρειες κατασκευης τζακιων εχουν αγωνα δρομου σε οτι αφορα το μελλον τους και τ μεριδιο στ αγορα. Αυτος ειναι ο λογος και κανενας αλλος! Να παρουσιασουν προιοντα που θα σταθουν στ νεα δεδομενα και στ δυσοιωνο μελλον!
Η δευτερη καυση θελει 2 παραγοντες. 1ον υψηλη θερμοκρασια (πραγμα βασικο και ουσιαστικο με αληθινο πραγματικο πλεονεκτημα) ουτως ωστε να συντελεστει με οσο καλυτερες συνθηκες γινεται και 2ον.. Απωλεια οξυγονου στην καθ αυτη καυση (ανουσιο και απλα ενα εντυπωσιακο τρυκ) ουτως ωστε το οξυγονο που λειπει να διοχετευτει υψηλοτερα.
Στο Λεντα ο θαλαμος καυσης ειναι υπερθερμος και η θερμοτητα απαγαγεται στον κωνο (δεν ξερω αν ο εναλλακτης εκει σε αυτες τ περιορισμενες διαστασεις ποσο τοις εκατο προλαβαινει να απορροφησει μιας κ αμεσως μετα βρισκεται η καπνοδοχος κ οτι περισευει το πεταει εξω) και ειναι πραγματικα ενεργειακο τζακι. Εγω στ δικο μου πχ αν κλεισω τ κλαπε ενω εχω μεσα πολυ υγρα ξυλα ο ατμος τους κατεβαινει κατακορυφα μπροστα στ τζαμι, σε σημειο να μην βλεπεις σχεδον τιποτα μεσα, ξαναπερναει απο τ βαση της φωτιας ξανα κ ξανα συνεχομενα κ υπερθερμαινεται ετσι. Οταν ο ατμος τελειωσει βλεπεις καθαρα πλεον τ φλογες να ακολουθουν τ ιδια αναστροφη πορεια, πραγμα που θα πει ξανακαιγονται και ξανακαιγονται και ξανακαιγονται κ εγω το βαφτιζω αυτο υπερθερμη επανακαυση και ισχυριζομαι οτι ειναι κατι σπουδαιοτερο χι χι χι!
Καποια στιγμη θα το δειξω. Αλλα ανουσια τ θεωρω ολα αυτα, φροντιστε να εχετε ξερα ξυλα.
Αν ηταν υδραυλικο τ τζακι μου θα ειχα προβληματα εφετος, ανεβασα το θερμοστατη τ βεντυλατερ ομως κ ημουν οκ! Το Λεντα ομως αν κ υδραυλικο κ αυτο θα ταν οκ! Δεν θα πιασει πισες τ Λεντα κτλ ετσι ευκολα, καταλαβαινετε τι λεω?
Αλλα πολλα λεφτα.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
29-02-12, 13:26
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΖΗΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ site ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΤΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΙΣΕΙ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΡΜΝΣΗ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΤΕΛΕΙΩΜΑΤΑ ΝΕΑΣ ΜΕΖΟΝΕΤΑΣ 200ΤΜ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΤΖΑΚΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ.ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙΣ ΣΤΙΓΜΗΣ 3,ΤΟ eilkamin acquatondo 29, to energy85 ΤΗΣ clam,ΚΑΙ ΤΟ thermofavilla ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ή ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

νικολας113
29-02-12, 15:24
Βασιλης κρητη
το clam energy85 ποσο το βρηκες?

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
01-03-12, 08:15
Βασιλης κρητη
το clam energy85 ποσο το βρηκες?

ΓΥΡΩ ΣΤΑ 3500 ΜΑΖΙ ΜΕ ΦΠΑ ΠΑΡΑΔΩΜΕΝΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ(ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑΝΟ)

νικολας113
01-03-12, 09:41
Βασιλη κρητη
3500 μονο η εστια ή ολα μαζι?

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
01-03-12, 10:35
ΝΙΚΟΛΑΣ113
ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΙΤ,ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ,ups ΜΕ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ 24 ΩΡΕΣ,ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
01-03-12, 10:43
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ nicolaras,
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΕ ΚΑΛΗΜΕΡΙΖΩ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑΡΗΔΕΣ,ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ,ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΡΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ,ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΕΛΟΙΕΣ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΒΟΥΝΟ.ΝΑ'ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΔΡΥΛΙΚΟ ΤΖΑΚΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ (200 ΤΜ ΜΕΖΟΝΕΤΑ) ΩΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ?
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ post ΣΟΥ,ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΧΕΙΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ,ΤΟ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ,ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΞΥΛΑ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ?ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΔΟΔΑΠΕΔΙΑ,ΣΩΜΑΤΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΦΤΑΝΑΝΕ ΤΑ ΜΠΙΚΙΚΙΝΙΑ!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

νικολας113
01-03-12, 15:06
Βασιλη κρητη
πιστευω ειναι καλη τιμη. εγω σκεφτομαι να βαλω το idro50 edilkamin αλλα πιστευω οτι το energy της clam ειναι ανωτερο. και νομιζω εχει 10 χρονια εγγυηση ετσι? εγω ενδιαφερομαι για το 75,εχω δει προσπεκτους αλλα δεν εχω βρει καποιον να το εχει για εντυπωσεις. ποσα ξυλα σου ειπε οτι καιει?

nikolaras
01-03-12, 18:28
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ nicolaras,
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΕ ΚΑΛΗΜΕΡΙΖΩ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑΡΗΔΕΣ,ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ,ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΡΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ,ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΕΛΟΙΕΣ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΒΟΥΝΟ.ΝΑ'ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΔΡΥΛΙΚΟ ΤΖΑΚΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ (200 ΤΜ ΜΕΖΟΝΕΤΑ) ΩΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ?
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ post ΣΟΥ,ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΧΕΙΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ,ΤΟ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ,ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΞΥΛΑ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ?ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΔΟΔΑΠΕΔΙΑ,ΣΩΜΑΤΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΦΤΑΝΑΝΕ ΤΑ ΜΠΙΚΙΚΙΝΙΑ!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
Καλώς ήρθες στο κλαμπ, φίλε Βασίλη Κρητικέ !!!
200 τ.μ. σπίτι μεγαλούτσικο είναι, αλλά επειδή είναι καινούριο, πιστεύω να μη τσιγκουνεύτηκες τη μόνωση...
Με idro 50 ζεσταίνουμε ένα σπίτι 200+ τ.μ. με καλή μόνωση στη γειτονιά μου, πολύ καλή συμπεριφορά, αλλά αρκετά ξύλα γύρω στους 10 τόνους. Εδώ όμως ο χειμώνας είναι πολύ βαρύς σε σχέση με Κρήτη.
Η αδράνεια, είναι αποθήκη ζεστού νερού. Τη χρησιμοποιείς όταν τη χρειαστείς, συνήθως νωρίς το πρωί, για να μην τρέχεις με την τσίμπλα να βάζεις ξύλα στο τζάκι....
Αν πας σε ακριβότερη λύση, υπάρχουν εστίες που μπορείς να αγοράσεις..... μπικικινια να έχεις και όλα γίνονται....

νικολας113
01-03-12, 23:37
βασιλη κρητη
ρε φιλε σιγουρα σου ειπαν 3500 για το energy85 με ολα τα αξεσουαρ (κιτ,κυκλοφορητη,δοχειο διαστολης) και φπα? γιατι εγω εναν που ρωτησα μου ειπε για το energy75 4500 μονο η εστια!!!!τρελη διαφορα μιλαμε.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
02-03-12, 08:07
νικολας113
δεν ξερω για την εγγυηση που λες,ειδα εγκατεστημενο το75 σε σπιτι 180τμ και ο ιδιοκτητης ειναι απολυτα ευχαριστημενος.εγω ομως σκεφτομαι αν βαλω αυτης της εταιρειας να βαλω το 85 επειδη το σπιτι μου ειναι μεγαλυτερο.δεν εχει βεβαια και τον τρομερο χειμωνα στην κρητη,με εξαιρεση φετος,ομως για κατι καταναλωσεις ξυλων που διαβασα παραπανω 8-10 τονους ξυλα , δεν παιζουν τετοια νούμερα εδω κατω.μέχρι τον νοεμβρη εμεις έχουμε καλοκαίρι και άνοιξη απο τον μάρτη.το τζακι δηλαδη θα χρειάζεται για 3,αντε 4 το πολύ μήνες.τωρα , για την κατανάλωση που ρωτας αυτοι λενε για 6-7 κιλα την ωρα,ξερεις ομως οτι αυτο ειναι πολυ υποκειμενικο γιατι εξαρταται απο πολλα.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
02-03-12, 08:12
νικολας113
αν πας κι εδω σε μαγαζι θα σου πουν οτι το 75 πωλειται 6000€.εχω ομως ενα τσακαλι τζακα,ο οποιος ψαχτηκε και με μαζικη παραγγελια απο ιταλια σου το φερνει εδω
στην τιμη που σου ειπα.ειδικα εδω στην κρητη,το "μειονεκτημα" μας ειναι οτι μας κυκλωνει η θαλασσα,και αυτο εκμεταλλευονται ολοι οι εμποροι.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
02-03-12, 08:37
NIKOLARAS
ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΕΔΩ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΟΥΤΕ Σ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΟΥΤΕ ΣΕ ΔΙΑΡΚΕΙΑ.ΕΔΩ Η ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΕΚΕΜΒΡΗ-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΑΡΤΗ(ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΚΙΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΠΟΛΛΗΣ ΖΕΣΤΗΣ).ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ,ΕΧΕΙ ΜΟΝΩΣΗ 5ΑΡΙ DOW ΣΕ ΔΙΠΛΗ ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΑ ΚΑΙ ΑΠΕΞΩ 20 ΠΟΝΤΟΥΣ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΠΕΤΡΑΣ.ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ(ΤΣΙΜΕΝΤΟΚΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΛΑΚΑΚΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ),ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΧΗ,ΣΕ ΥΨΟΜΕΤΡΟ 200 ΜΕΤΡΑ.ΑΝΤΕ ΒΑΡΙΑ ΒΑΡΙΑ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΧΕΙΜΩΝΟ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟΥΣ +1ΜΕ +2 ΤΗ ΝΥΧΤΑ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΤΑ ΤΖΑΚΙΑ,ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ACQUATONDO 29 ΚΑΙ ΤΟ CLAM ENERGY75 ΑΠΟ ΚΟΝΤ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΑΝΩΤΕΡΟ.ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΧΕΙΡΟΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ.ΤΟ IDRO50 pΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕΧΡΙΣ ΣΤΙΓΜΗΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ,Η ΕΣΤΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ.ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΝΑ ΒΑΩ ΔΟΧΕΙΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ?ΑΝ ΝΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΜΙΑ ΤΙΜΗ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ.TO ACQUATONDO ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ?ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ 2750€ ΠΑΡΑΔΩΜΕΝΟ ΜΕ ΦΠΑ.ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ.ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΑΘΑΙΝΩ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ POST.

vti-chris
02-03-12, 11:16
Σχετικά με καταναλώσεις...όσοι χρησιμοποιούν αυτού του είδους θέρμανσης κυρίως στην νότια ελλάδα...τι κατανάλωση ξύλων έχετε?

Επίσης...θεωρείται πιο εύκολο να χρησιμοποιείτε ξυλολέβητα που θα θέλει λιγότερα γεμίσματα και θα βρίσκεται σε άλλο χώρο εκτός σαλονιού ή με το τζάκι την βρίσκετε πιο βολικά???

Απλά σκεφτόμουν την εφαρμογή ξυλολέβητα και ενός φθηνού τζακιού στο σαλόνι.

stelios1
02-03-12, 23:03
Περιμεντε να ακουσουμε εμπειριες με τ ξυλολεβητες.. Μην βιαζεστε, προς τ τζακι κ τ ξυλοσομπα γερνει η πλαστιγγα λογω μικροτερης καταναλωσης ξυλων. Υπαρχουν πολλοι δυσαρεστημενοι απο ξυλολεβητες.

νικολας113
02-03-12, 23:05
Βασιλη κρητη
στο σπιτι που το ειδες ποσο περιπου καει ρωτησες? μαλλον ειναι μεγαλο για το δικο μου το σπιτι (85 τμ) απο οτι καταλαβαινω.
ενας αλλος εμπορος μου ειπε 3700 η εστια και 400 κυκλοφορητης, βαλβιδες και δοχειο διαστολης .

akapsali
06-03-12, 19:33
Μου τελειωσαν τα ξυλα......
θα βγώ στις φραχτες για παλουκια..

Υπομονή μια βδομαδα να πάω στο χωριο εχω βρεί 2 μεγάλα κλαδια δρυ πεσμενα κατω ξερά, θα τον βγάλω και τον μαρτη
..
εδω και 2 μερες δεν εγινε κανένα post ετσι εγραψα τα παραπάνω για να σπάσει ο πάγος

Πάντως επειδή εγω μετανοιωσα που πηρα το edilkamin 29 επρεπε να ακολουθησω την συμβουλή του nikolara ,και να πάρωτο 22 ,ανετα με κάλυπτε ,συμβουλευω τους υποψηφιους αγοραστες οποιασδηποτε μαρκας να πάρουν εστια συμαζεμένη που να τους καλύπτει τις απαιτήσεις σε θερμιδες. Μεγαλώνοντας η εστία σε διαστάσεις θέλει περισσοτερα ξυλα να αποδώσει και ΄πέφτει ο βαθμός αποδοσης.
Επίσης θα πρέπει στο μεγαλο τζακι να βαζεις πολλά ξυλα για να ανεβάζει θερμοκρασίες και να μην πιάνει πισσα.
Σε μικροτερες εστίες την θερμοκρασία αυτή την πιανεις με λιγοτερα ξυλα και ετσι εχεις λιγοτερη πίσσα πυψηλότερη αποδοαση.

Αυτά εχω να σας πώ σαν πρώτες εντυπωσεις μετά απο 2 μήνες που έχω το edilkamin 29

perigian
06-03-12, 21:04
akapsali ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Πολύ σημαντικές για εμάς που ακόμη ψαχνόμαστε.

nicolara θα ήθελα την γνώμη σου, αν ξέρεις κάτι σχετικά, για τις εστίες νερού της Kratki (Πολωνία) και της Romotop (Τσεχία).

Για όποιον ενδιαφέρεται http://www.kratki.eu/ και http://www.romotop.com/

fouskmech
06-03-12, 21:17
Να ρωτήσω λοιπόν:

Έστω μαιζονέτα (χε χε, καλό το μαθηματικό?), 190 m2 συνολικά, με ενιαίο χώρο (70 m2) [σαλόνι/τραπεζαρία/κουζίνα/διάδρομο και σαλόνι ανοικτό από πάνω (αίθριο) με ένα "μπαλκόνι" που κοιτά προς το σαλόνι, επομένως υπάρχει επαφή του σαλονιού με τον πάνω διάδρομο]. Πάνω από το σαλόνι (35m2) υπάρχει το αίθριο και ξύλινη στέγη. Η μελέτη θερμικών απωλειών έδειξε απώλειες 8000 W (εξ. Θ=3οC, εσ. Θ=20οC).

Κλείνω προς τη λύση του αερόθερμου για να μη μπερδέψω τα συστήματα (ενδοδαπέδια/τζάκι καλοριφέρ/ Α-Θ).

Ποιό πιστεύετε ότι εξυπηρετεί καλύτερα?

1) Κ-EVO [18.6 kW] (http://www.k-evo.gr/products/k-evo-100-kentriko)
2) Nordica Ironker 750 Piano [16.6 kW] (http://www.lanordica-extraflame.com/en/fireplaces-monoblocks/monoblocco-ironker-750-piano_p9052)
ή
3) Nordica 900 Piano [19.1 kW] (http://www.lanordica-extraflame.com/en/fireplaces-monoblocks/monoblocco-900-piano_p9061)

Οι παραπάνω τιμές ισχύος, είναι "ολικές".

Σας ευχαριστώ !

Υ.Γ. Αν το δούμε μόνο από άποψη ισχύος, και υποθέσουμε ότι κάθε εστία κάνει στην πράξη τα μισά από όσα λέει, τότε μάλλον με καλύπτουν όλα....

aristidis540
06-03-12, 22:35
Παιδες εχει δει κανεις σας τζακι απο caminodesign (κοζανη ειναι η εταιρια)εχουν κανα 2 ατομα εδω και εχουν πολυ καλες εντυπωσεις,εχει κανεις γνωμη?(με νερο ενοειται)

fouskmech
07-03-12, 06:33
Παιδες εχει δει κανεις σας τζακι απο caminodesign (κοζανη ειναι η εταιρια)εχουν κανα 2 ατομα εδω και εχουν πολυ καλες εντυπωσεις,εχει κανεις γνωμη?(με νερο ενοειται)

και μένα μου φαίνονται ποιτικά, αλλά έχει καλοριφέρ? Αν πας στο site στο μενού δεν ανοίγει τίποτα όταν πατήσεις εστίες καλοριφέρ. Πάντως δείχνουν σοβαρές κατασκευές.

aristidis540
07-03-12, 07:14
εχει νερου εχει καποιος εδω κοντα σε 'μενα εδω και 4 χρονια, το ειδε φιλος μου σε λειτουργια και με αυτο που ειδε εκανε παραγγελια.
περιμενει να το φερουν οταν ερθει θα πω νεοτερα,παντος οπως το ειδα στο φυλλαδιο μου φανηκε πολυ καλη κατασκευη.

fouskmech
07-03-12, 07:21
εχει νερου εχει καποιος εδω κοντα σε 'μενα εδω και 4 χρονια, το ειδε φιλος μου σε λειτουργια και με αυτο που ειδε εκανε παραγγελια.
περιμενει να το φερουν οταν ερθει θα πω νεοτερα,παντος οπως το ειδα στο φυλλαδιο μου φανηκε πολυ καλη κατασκευη.

στο site πάντως δε δείχνει καλοριφέρ. Πάρε μερικές φωτογραφίες να τις ανεβάσεις από αυτό του γείτονά σου......

nikolaras
07-03-12, 08:16
Υπάρχουν και σοβαρές κατασκευάστριες εταιρίες στην Ελλάδα. Αυτή φαίνεται να είναι μια από αυτές. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης όμως για να σχολιάσω. Σαν κατασκευή είναι καλή, τουλάχιστο στα αερόθερμα τζάκια που αναφέρονται στη σελίδα.

nikolaras
07-03-12, 08:25
akapsali ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Πολύ σημαντικές για εμάς που ακόμη ψαχνόμαστε.

nicolara θα ήθελα την γνώμη σου, αν ξέρεις κάτι σχετικά, για τις εστίες νερού της Kratki (Πολωνία) και της Romotop (Τσεχία).

Για όποιον ενδιαφέρεται http://www.kratki.eu/ και http://www.romotop.com/
Η Πολωνία και η Τσεχία είναι πολύ μπροστά στη βιομηχανία φίλε μου.
Πολλές εστίες κατασκευάζονται σε αυτές τις χώρες και μετά βαφτίζονται γερμανικές κλπ.
Οι εστίες της ΚΡΑΤΚΙ είναι σχετικά φθηνές αλλά αρκετά αξιόλογες.
Θα έπαιρνα ανεπιφύλακτα.....
Αυτό το μοντέλο το είχα ερωτευτεί.....(πάτα την αγγλική σημαιούλα για να το δεις)
http://kominki.vipserv.org/de/product_info.php?cPath=88&products_id=2874

nikolaras
07-03-12, 08:47
Μου τελειωσαν τα ξυλα......
θα βγώ στις φραχτες για παλουκια..

Υπομονή μια βδομαδα να πάω στο χωριο εχω βρεί 2 μεγάλα κλαδια δρυ πεσμενα κατω ξερά, θα τον βγάλω και τον μαρτη
..
εδω και 2 μερες δεν εγινε κανένα post ετσι εγραψα τα παραπάνω για να σπάσει ο πάγος

Πάντως επειδή εγω μετανοιωσα που πηρα το edilkamin 29 επρεπε να ακολουθησω την συμβουλή του nikolara ,και να πάρωτο 22 ,ανετα με κάλυπτε ,συμβουλευω τους υποψηφιους αγοραστες οποιασδηποτε μαρκας να πάρουν εστια συμαζεμένη που να τους καλύπτει τις απαιτήσεις σε θερμιδες. Μεγαλώνοντας η εστία σε διαστάσεις θέλει περισσοτερα ξυλα να αποδώσει και ΄πέφτει ο βαθμός αποδοσης.
Επίσης θα πρέπει στο μεγαλο τζακι να βαζεις πολλά ξυλα για να ανεβάζει θερμοκρασίες και να μην πιάνει πισσα.
Σε μικροτερες εστίες την θερμοκρασία αυτή την πιανεις με λιγοτερα ξυλα και ετσι εχεις λιγοτερη πίσσα πυψηλότερη αποδοαση.

Αυτά εχω να σας πώ σαν πρώτες εντυπωσεις μετά απο 2 μήνες που έχω το edilkamin 29
Και εγώ ξέμεινα από ξύλα, αλλά μές στην ατυχία μου, βρήκα κοντά πεσμένες ξερές καστανιές και φόρτωσα πάνω από τόνο !!!
Τον βγάλαμε και φέτος το χειμώνα....
Ενας αχόρταγος στο χωριό, έβαλε το ιδρο 100 και δεν το χορταίνει ξύλα, χρειάζεται ένα καροτσάκι την φορά....

aristidis540
07-03-12, 14:49
παιδια οταν το παρει ο φιλος θα ανεβασω φωτο,μου ελεγε κατι χαζα οτι τους εχουν τελιωσει και περιμενει παραγωγη.
μπαινοντας στο σιτε και εγω δεν βρηκα το νερου,αλλα ειδα φυλλαδιο απο την εταιρια, που εχει του νερου σε τομη και εκτος απο το νερο εχει και 2 χ 100 φ επανω για αερα εαν ειδα καλα,θα βγαλω μια φωτο το φυλλαδιο οταν περασω απο εκει.
Οσο γι'αυτο που λες νικολαρας συμφωνω θελει μελετη και οχι οπως σκεφτονται μπακαλιστικα μερικοι ,οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο.
Την ιδια μλκια εκαναν και παλια και βαζανε μεγαλυτερους λεβητες πετρελαιου και μετα αντε χορτασε το θηριο.

perigian
07-03-12, 18:46
Η Πολωνία και η Τσεχία είναι πολύ μπροστά στη βιομηχανία φίλε μου.
Πολλές εστίες κατασκευάζονται σε αυτές τις χώρες και μετά βαφτίζονται γερμανικές κλπ.
Οι εστίες της ΚΡΑΤΚΙ είναι σχετικά φθηνές αλλά αρκετά αξιόλογες.
Θα έπαιρνα ανεπιφύλακτα.....
Αυτό το μοντέλο το είχα ερωτευτεί.....(πάτα την αγγλική σημαιούλα για να το δεις)
http://kominki.vipserv.org/de/product_info.php?cPath=88&products_id=2874

nicolara όπως πάντα ενημερωμένος και ψαγμένος. Η παραπάνω σελίδα έχει πολύ καλές πληροφορίες. Πάντως απο αξεσουάρ περισεύουν και αξεσουάρ ουσίας και όχι φρου-φρου.
Πως και δεν πήρες την παραπάνω εστία;
Θα ήθελα την γνώμη σου και στο εξής: Απο τις φωτογραφίες στην ανωτέρω σελίδα είδα τα γωνιακά π.χ ZUZIA 15 ή 19 kw πως δεν περιέχουν νερό στο πλάι άρα να υποθέσω πως δεν υπάρχει και διαφορά στην απόδοση ανάμεσα στο ίσιο και στο γωνιακό; Μήπως είναι προτιμότερο να πάω στα 19 kw ή με καλύπτει και το 15 kw (μιλώντας πάντα για γωνιακό) (μονοκατοικία αμόνωτη 106 τ.μ). Επιμένω για γωνιακό καθώς ταιριάζει γάντι στο διαθέσιμο χώρο. Ωστόσο αν υστερεί σε απόδοση μάλλον θα απορριφθεί ως λύση. Μήπως έχεις κάποια πληροφορία για την κατανάλωση των παραπάνω εστιών;
Τέλος μπαίνοντας στην σελίδα της ROMOTOP στο δεξί μέρος (πεδίο download) επιλέγοντας catalogue - fireplace inserts εμφανίζονται οι εστίες καλοριφέρ και πίνακας με τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Τι γνώμη έχεις για το KV 6.6.2 WE σε σχέση με τα kratki; Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σε κούρασα.

νικολας113
07-03-12, 19:40
aristidis540
πες μας τι kw παραγγειλε ο φιλος σου και για τι χωρο, τιμες, ποσο ταισμα θελει κτλ γιατι πολλοι απο δω ψαχνουμε την καλυτερη λυση.ευχαριστω

akapsali
07-03-12, 19:52

Το Τζάκι του Σαμουκατζίδη (caminodersign) το ειδα απο κοντά οταν εψαχνα για τζακι ,μου φανηκε καλή κατασκευή αλλα αυτο που με προβληματισε ειναι οτι εχει και 2 αεραγωγους μάλον Φ75 για να βγάζει αερα σαν αεροθερμο . αλλά αν αποδίδει στον αερα δεν θα αποδιδει στο νερό.
Επίσης η τιμή του ηταν ανεβαςμενη ερχοταν περιπου 2850 μονο η εστία.

Επίσης οταν το εψαχνα ειχα δει και τα αεροθερμα της ιδιας εταιρίας και ενω σαν σχεδίαση- εμφανιση μου αρεσαν παρα πολύ και ημουν ετοιμος να αποφασίσω σε αεροθερμο της caminodersign μου είχαν πει οτι τα μαντεμια του μυρίζουν και δεν φευγει η μυρωδια με τίποτα και ετσι αλαξα γνωμη και κατεληξα τελικά στα edilkamin

νικολας113
07-03-12, 20:06
nikolaras
απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι το μοντελο της kratki ειναι ανωτερο απο το idro(στο οποιο εχω καταληξει κ εγω μαλλον). πως κ δεν πηγες σε αυτην την λυση. απο αποδοση γνωριζεις κατι?απο ξυλα? υπαρχει αντιπροσωπος στην ελλαδα?

nikolaras
07-03-12, 20:54
nikolaras
απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι το μοντελο της kratki ειναι ανωτερο απο το idro(στο οποιο εχω καταληξει κ εγω μαλλον). πως κ δεν πηγες σε αυτην την λυση. απο αποδοση γνωριζεις κατι?απο ξυλα? υπαρχει αντιπροσωπος στην ελλαδα?
Σαφώς και είναι αποδοτικότερο από οποιοδήποτε ιδρο και μάλλον από πολλά άλλα πανάκριβα τζάκια. Το θέμα είναι ότι λογικά θα πρέπει να καθαρίζονται συχνά τα τουμπο που έχει, δεν μπορώ κάτι άλλο γιατί δεν υπάρχουν εμπειρίες.....
Αντιπροσωπεία σε Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχει, αλλά μπορούν να στο στείλουν αυτοί, στείλε email για να σου κάνουν προσφορά.

perigian
07-03-12, 22:00
nicolara ποιά είναι τα τούμπο που έχει....(ποιό ακριβώς σημείο είναι στο τζάκι)

νικολας113 ρώτησε στον ΚΡΙΘΑΡΗ αναλαμβάνει και την εγκατάσταση. Δεν ξέρω όμως αν είναι αντιπρόσωπος.

perigian
07-03-12, 22:03
νικολα113 δες στο site της kratki στο μενού επικοινωνία.

ECO-TZAKI
ANNA-ZOFIA ZMUDZKA
ΠΑΡΝΗΘΟΣ 32 & Π.ΛΙΟΣΑ
13341 ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
ΑΤΗΕΝS
GREECE
eco.tzaki@gmail.com
+302102486431
+306943944894

νικολας113
07-03-12, 23:56
perigian
μπηκα ηδη και το ειδα και αυριο αν προλαβω θα επικοινωνησω κιολας.ευχαριστω. απλα πρεπει να βρουμε και ζωντανες εμπειριες για μια καλυτερη γνωμη.

νικολας113
08-03-12, 00:38
nikolaras
τι εννοεις θα πρεπει να καθαριζονται συχνα τα τουμπο?ποσο δυσκολο ειναι αυτο?
απο το site της kratki οπως ειδα το zuzia 19kw κοστιζει γυρω στα 900 με 1000 ευρω. πιστευω με καλυπτει στα 85τμ. εσυ πως το βλεπεις το συγκεκριμενο?

nikolaras
08-03-12, 07:41
nikolaras
τι εννοεις θα πρεπει να καθαριζονται συχνα τα τουμπο?ποσο δυσκολο ειναι αυτο?
απο το site της kratki οπως ειδα το zuzia 19kw κοστιζει γυρω στα 900 με 1000 ευρω. πιστευω με καλυπτει στα 85τμ. εσυ πως το βλεπεις το συγκεκριμενο?

Νικόλα, αν δεις αυτό το τζάκι που διαφέρει από όλα τα άλλα ( http://kominki.vipserv.org/de/product_info.php?cPath=88&products_id=2874 ) έχει κάθετες σωλήνες (τουμπο) για να φεύγει ο καπνός.
Αυτή η τεχνολογία πιστεύω ότι είναι η πιο αποδοτική. Τα υπόλοιπα τζάκια της εταιρίας δεν διαφέρουν και πολύ από τα τζάκια των άλλων εταιριών.

nikolaras
08-03-12, 08:06
nicolara όπως πάντα ενημερωμένος και ψαγμένος. Η παραπάνω σελίδα έχει πολύ καλές πληροφορίες. Πάντως απο αξεσουάρ περισεύουν και αξεσουάρ ουσίας και όχι φρου-φρου.
Πως και δεν πήρες την παραπάνω εστία;
Θα ήθελα την γνώμη σου και στο εξής: Απο τις φωτογραφίες στην ανωτέρω σελίδα είδα τα γωνιακά π.χ ZUZIA 15 ή 19 kw πως δεν περιέχουν νερό στο πλάι άρα να υποθέσω πως δεν υπάρχει και διαφορά στην απόδοση ανάμεσα στο ίσιο και στο γωνιακό; Μήπως είναι προτιμότερο να πάω στα 19 kw ή με καλύπτει και το 15 kw (μιλώντας πάντα για γωνιακό) (μονοκατοικία αμόνωτη 106 τ.μ). Επιμένω για γωνιακό καθώς ταιριάζει γάντι στο διαθέσιμο χώρο. Ωστόσο αν υστερεί σε απόδοση μάλλον θα απορριφθεί ως λύση. Μήπως έχεις κάποια πληροφορία για την κατανάλωση των παραπάνω εστιών;
Τέλος μπαίνοντας στην σελίδα της ROMOTOP στο δεξί μέρος (πεδίο download) επιλέγοντας catalogue - fireplace inserts εμφανίζονται οι εστίες καλοριφέρ και πίνακας με τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Τι γνώμη έχεις για το KV 6.6.2 WE σε σχέση με τα kratki; Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σε κούρασα.
Αυτό το τζάκι πιστεύω ότι εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο την αποδιδόμενη ενέργεια της φωτιάς στο νερό.
Σχετικά με το νερό στο πλαινό τμήμα του τζακιού, είναι αμελητέα η απώλεια που έχει ένα τζάκι. Μπορώ να σου πω μάλιστα ότι θα πάρεις περισσότερη θερμότητα από την ακτινοβολία του τζαμιού.
Η απόδοση σε ένα υδραυλικό τζάκι ξεκινάει από εκεί που σκάνε οι φλόγες και πάνω.
Τα τζάκια της ΡΟΜΟΤΟΠ αναμφισβήτητα είναι πολύ ποιοτικές κατασκευές και τα νούμερα απόδοσης τουλάχιστο στο νερό φαίνονται ρεαλιστικά. Αν και πιστεύω ότι θα είναι πιο ακριβά θα τα προτιμούσα από τα ΚΡΑΤΚΙ.
Αν δεις το KV 025 N M της ROMOTOP έχει τον εναλλάκτη νερού στην καμινάδα.
Μπορείς να πάρεις ένα ιδρο 30 και να τοποθετήσεις αυτόν τον εναλλάκτη στην καμινάδα του και να έχεις ένα πάρα πολύ αποδοτικό και οικονομικό σύστημα.
http://kominki.vipserv.org/de/product_info.php?cPath=127&products_id=3120

vti-chris
08-03-12, 10:03
Είδα χθές τα kratki από κοντά...μου είπε ο εισαγωγέας ότι δεν έχουν παροχή αέρα από έξω.
Απλά κάνουν αυτοί μια μέσα στο κουτί που θα κλείσει το τζάκι για να φέρνει αέρα στο χώρο από έξω.
Το τζάκι όμως παίρνει μόνο αέρα από μέσα???

wolf26
08-03-12, 11:13
Είδα χθές τα kratki από κοντά...μου είπε ο εισαγωγέας ότι δεν έχουν παροχή αέρα από έξω.
Απλά κάνουν αυτοί μια μέσα στο κουτί που θα κλείσει το τζάκι για να φέρνει αέρα στο χώρο από έξω.
Το τζάκι όμως παίρνει μόνο αέρα από μέσα???

φιλε μου λαθος καταλαβες προφανος!!η kratki.pl ακολουθοντας το νομο που ισχυει απο 1-1-12 στην πολωνια σε ολα τα τζακια εντος της πολωνιας τα πουλαει με ενσωματωμένο το σύστημα dolot (εισαγωγη του αέρα στο θάλαμο καύσης απο εξω)
απλα σε αυτα που πουλάει εκτώς Πολωνίας ειναι προαιρετικό .
επίσης το σπιραλ ψύξης ειναι και αυτο προαιρετικό και μπαίνει σε ολα τα τζάκια της.
οσον αφορα το zuzia np 24 kw ειναι πραγματι ασυναγώνιστο σε ποιότητα 81% ενεργειακη απόδοση οπως και το zuzia 19kw 79% .
τα καθετα τουμπο νικολαρα δεν ειναι τιποτα δυσκολο στον καθαρισμο εχεις προσβαση μεσα απο την εστια και με ειδικο βουρτσάκι τα καθαρίζεις !!!
τωρα απο την εμπειρια μου με το zuziA 19 KW .εχω σπιτι 130 τ.μ οχι και πολυ καλα μονωμενο ηλιακο 180 λίτρα και με τα χιονια που ειχαμε τον προηγουμενο μηνα με 6-8 ωρες την ημερα εκαψα 1100 κιλα ξύλο το μηνα .

νικολας113
08-03-12, 12:57
wolf26
σε ποια περιοχη εισαι? το zuzia 19 kw σε καλυπτει σε 130τμ σπιτι και ζεσταινεις και τον ηλιακο σου? αρα εγω με 85τμ πιστευω καλυπτομαι με τα 15 kw. αν μπορεις πες μας καποιες παραπανω εμπειριες σε παρακαλω. σε ποση ωρα ζεσταινει? εχεις βαλει καποιο κιτ της εταιριας? ποσο σου πηγε με τοποθετηση? τι θερμοκρασιες ειχες στο σπιτι σου? το τζαμι λερωνεται πολυ? απο πισσα πως τα πας? ευχαριστω και συγνωμη αν σε πηρα μονοτερμα αλλα ειμαι στο ψαξιμο.....

wolf26
08-03-12, 13:30
wolf26
σε ποια περιοχη εισαι? το zuzia 19 kw σε καλυπτει σε 130τμ σπιτι και ζεσταινεις και τον ηλιακο σου? αρα εγω με 85τμ πιστευω καλυπτομαι με τα 15 kw. αν μπορεις πες μας καποιες παραπανω εμπειριες σε παρακαλω. σε ποση ωρα ζεσταινει? εχεις βαλει καποιο κιτ της εταιριας? ποσο σου πηγε με τοποθετηση? τι θερμοκρασιες ειχες στο σπιτι σου? το τζαμι λερωνεται πολυ? απο πισσα πως τα πας? ευχαριστω και συγνωμη αν σε πηρα μονοτερμα αλλα ειμαι στο ψαξιμο.....

το σπιτι μου ειναι στους πρόποδες της παρνηθας .δεν ξερω για το σπιτι σου αλλα το διπλανο σπιτι απο εμενα ζεσταινετε με ενα maja 12 kw και το μποιλερ μαζι 80 λιτρα και το σπιτι του ειναι ιδιο με το δικο μου απλα ηταν επιλογη του να βαλει το 12 αρι .το δικο μου ειναι συνδεδεμενο με ενα απλο ανοικτο δοχειο διαστολης χωρις κανενα κιτ . δεν το χρειαστικα γιατι το 180 αρι μποιλερ του ηλιακου το εχω μεσα στο σπιτι αρα κατω απο το ανοικτο δοχειο διαστολης που το εχω στο μπαλκονι .το τζαμι αμα καις βρεγμενα ξυλα ή πανω απο 20% υγρασια που λεει ο κατασκευαστης μαυρίζει σε λογικά πλαίσια αλλα με ενα καθαριστικο που εχει η εταιρια και κραταει καμια 20 αρια φορες το εχω καθαρισει μεσα σε 5 λεπτα .οσον αφορα την πισα αμα δεν βαλεις τον κυκλοφορητη να ξεκινά απο μεγάλη θερμοκρασιες δεν εχεις προβλημα (την πάτησα στην αρχη που το εβαζα να ξεκινα στους 65 ) .την πρωτη τουμπα στα νερα αφου παρουν τα ξυλα στους 35-40 βαθμους μου την κανει στα 15 λεπτα την δευτερη μετα απο 10 περιπου και αμα την κυνηγήσω την φωτια στα 45 λεπτα τα νερα μου για πλακα πιανουν 55-60 βαθμους

νικολας113
08-03-12, 14:18
wolf26
σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου. να υποθεσω το πηρες απο την eco tzaki στη λ.παρνηθος? ποσο σου ειπαν για εγκατασταση? οσο καιρο το εχεις πως σου φαινεται η καταναλωση? απο την μεχρι τωρα εμπειρια σου εχεις καποιο προβλημα? σε ευχαριστω

nikolaras
08-03-12, 15:41
το σπιτι μου ειναι στους πρόποδες της παρνηθας .δεν ξερω για το σπιτι σου αλλα το διπλανο σπιτι απο εμενα ζεσταινετε με ενα maja 12 kw και το μποιλερ μαζι 80 λιτρα και το σπιτι του ειναι ιδιο με το δικο μου απλα ηταν επιλογη του να βαλει το 12 αρι .το δικο μου ειναι συνδεδεμενο με ενα απλο ανοικτο δοχειο διαστολης χωρις κανενα κιτ . δεν το χρειαστικα γιατι το 180 αρι μποιλερ του ηλιακου το εχω μεσα στο σπιτι αρα κατω απο το ανοικτο δοχειο διαστολης που το εχω στο μπαλκονι .το τζαμι αμα καις βρεγμενα ξυλα ή πανω απο 20% υγρασια που λεει ο κατασκευαστης μαυρίζει σε λογικά πλαίσια αλλα με ενα καθαριστικο που εχει η εταιρια και κραταει καμια 20 αρια φορες το εχω καθαρισει μεσα σε 5 λεπτα .οσον αφορα την πισα αμα δεν βαλεις τον κυκλοφορητη να ξεκινά απο μεγάλη θερμοκρασιες δεν εχεις προβλημα (την πάτησα στην αρχη που το εβαζα να ξεκινα στους 65 ) .την πρωτη τουμπα στα νερα αφου παρουν τα ξυλα στους 35-40 βαθμους μου την κανει στα 15 λεπτα την δευτερη μετα απο 10 περιπου και αμα την κυνηγήσω την φωτια στα 45 λεπτα τα νερα μου για πλακα πιανουν 55-60 βαθμους
Φίλε, ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.
Αρα μπορούμε να έχουμε αντικειμενική άποψη για τα ΚΡΑΤΚΙ . Ενδιαφέροντα όσα έγραψες.
Πόσο κοστίζει το 19αρι και το 12άρι του γειτονά σου;

wolf26
08-03-12, 22:15
το zuzia 19kw 1330 +φπα η εισαγωγη στο θαλαμο καυσης αλλα 70+φπα και το ηλεκτρονικο συστημα που ελέγχει την θερμοκρασια στο θαλαμο καυσης με ηλεκτρονικο κλαπετο σερβομιχανισμου 190 +φπα
το maja το 12 kw δεν ξερω ακριβως κανα 200 € λιγοτερα υπολογιζω !!

perigian
08-03-12, 23:14
wolf26
πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου. Το τζάκι το προμηθεύτηκες απο την eco fire ή από κάπου αλλού; Την εγκατάσταση την έκανε ο έμπορος ή κάποιος άλλος και πόσο κόστισε;
Τέλος αν γνωρίζεις οι επιπλέον επιλογές που εμφανίζονται ως μικρά εικονίδια δεξιά από κάθε εστία στο site είναι μέσα στην τιμή ή αποτελούν έξτρα εξοπλισμό;

perigian
08-03-12, 23:26
νικολα113
δες και εδώ για περισσότερες πληροφορίες
http://kominki.vipserv.org/de/images/pdf/instruction%20of%20water%20inserts.pdf

wolf26
09-03-12, 07:28
λοιπον επιδεί νομίζω ότι ξεφύγαμε λιγο απο το θέμα θα μου επιτρέψετε να πω 2-3 πράγματα σε αυτο το ποστ και απο εκει και περα να μείνουμε καθαρά στο θέμα τεχνικό κομμάτι που είναι και το ποστ που άνοιξε ο φίλος μας.
Η εταιρια ειναι η ecotzaki και ειναι αποκλειστικός αντιπρόσωπος της kratki στην Ελλαδα http://www.ecotzaki.gr οχι η ecofire .αν θελετε να μάθετε αν εχει αντιπρόσωπο στην περιοχή σας παρτε τους ενα τηλ.
εμενα το τζακι μου το έβαλε ενα απο τα συνεργεια που συνεργάζοντε μαζι τους και επίσης το συνεργείο που μου έστειλαν για την γυψοσανιδα μου έφτιαξε ενα ειδικο θερμοθάλαμο (απο izol της kratki και αυτο οχι πετροβαμβακες και τα σχετικα )πανο απο το τζακι με εναλλάκτη καυσαερίων και πλεον οτι παει να χαθει απο ζέστη απο την καμινάδα μου το πέρνω σε ζεστό αερα στο σαλόνι μου .ξεκαθαρισα νομίζω τα της εταιρίας των παιδιών (ειναι πλεον και καλοι μου φιλοι)
οτιδήποτε θελετε και μπορω να σας βοήθησω σε τεχνiκά θέματα ειτε απο αυτα που γνωρίζω εγώ είτε να τους ρωτήσω κατι και να σας απαντήσω είμαι στη διάθεση σας

νικολας113
09-03-12, 10:59
wolf26
εισαι απολυτα σωστος.φανταζομαι οτι εμεινες ικανοποιημενος απο την εξυπηρετηση τους. μια τελευταια ερωτηση σε παρακαλω. ποσο σου κοστισε η τοποθετηση?

vti-chris
09-03-12, 10:59
Εκείνο το συρταράκι στο κάτω μέρος...που κλείνει ή ανοίγει κάτι παραθυράκια...τι εξυπηρετεί?

Πρέπει δηλαδή να παραγγείλω το αναβαθμησμένο?

Εδώ πουλούν τα kratki 3000ευρό:dumbells::dumbells::dumbells:

wolf26
09-03-12, 11:16
αυτο ειναι ενας απλος συρτης οταν δεν υπαρχει το συστημα εισαγωγης αερα απο πισω (που έρχεται απο εξωο αερας δηλαδη) για να περνει αερα ο θαλαμος καυσης .
Η τοποθετηση τωρα εξαρτάτε απο τον υδραυλικο δηλαδη τη συνδεση θα σου κανει με ανοικτο δοχειο .με κλειστο δοχειο . με ανοικτο δοχειο και πλακοειδη εναλλακτη .ποσα μετρα σωληνα θα σου παει αν χρειαζεσαι καινουργιο κυκλοφορητη η οχι παιζουν πολλα ρολο εγω επιδει ειχα δυσκολη κατασταση εδωσα 900 €.

nikkal
10-03-12, 10:39
Καλημέρα wolf 26,
Το zuzia 19kw που έχεις, τι δοαστάσεις έχει εσωτερικά η εστία?

wolf26
10-03-12, 11:26
Καλημέρα wolf 26,
Το zuzia 19kw που έχεις, τι δοαστάσεις έχει εσωτερικά η εστία?

εδω δες τα παντα απο διαστασεις .αμα δε σου βγαλει ελληνικα επελεξε την γλωσσα απο επανω δεξια στα ελληνικα.
http://www.kratki.eu/s/80/-?fc=3

wolf26
10-03-12, 11:36
:)

nikkal
10-03-12, 14:08
Καλησπέρα wolf26,
Οι διαστάσεις που δίνει στο site για το zuzia 19kw είναι 53χ47χ37 εκατοστά (ΜΠΥ). Σε ρωτάω γιατί έχω το ecostar της edil kamin και απο αστοχίες τοποθέτησης, σκέφτομαι το καλοκαίρι να το αλλάξω με ένα υδραυλικό. Το ecostar, δίνει ο κατασκευαστής διαστάσεις 70χ39χ42, ενώ εσωτερικά που το μέτρησα, ωφέλιμες είναι 57χ30χ40. Θέλω να συγκρίνω το δικό σου σε σχέση με το δικό μου.
Ευχαριστώ

wolf26
10-03-12, 22:29
παιδια συγνωμη αλλα θα το ξανά πω !!ο φιλος μας ανοιξε αυτο το ποστ για τεχνικα θεματα και συνεχεια νομιζω ξεφευγουμε απο το θεμα μας .για να μην του καταστρεφουμε λοιπον το ποστ που εχει κανει θα παρακαλουσα οτι δεν αφορα τοσο τεχνικα θεματα να μου στελνετε ενα μηνυματακι και εγω θα σας απανταω με μεγαλη ευχαριστηση φυσικα αμα το γνωριζω!μιας και εγινε η ερωτηση και ξεκινησα να γραφω θα σου πω οτι οι διαστασεις ειναι αυτες που λεει στη σελιδα !

kostas ioannina
12-03-12, 20:57
Γεια σας.
Μένω στα Ιωάννινα και ψάχνω και εγώ την απεξάρτηση από το πετρέλαιο.
Τον τελευταίο χρόνο έχω δει και έχω διαβάσει πολλά για τα τζάκια.
Είναι κάτι στο οποίο δεν έχει αναφερθεί κανείς από όσους έχουν αγοράσει τζάκι, το βάρος του!
Το clam 75 είναι φοβερό τζάκι με βάρος 300+ κιλά και απο απόδοση πολύ καλή γιατί το έχει ο γείτονας μου.
Επίσης μου άρεσαν τα τζάκια της psartherm τα οποία είναι μετρημένες οι αποδόσεις τους κατα DIN που σημαίνει 10-20% μεγαλύτερη απόδοση.
Το τρίτο τζάκι που μου άρεσε είναι το MBZ COMPAT 4O το οποίο έχει καλά νούμερα καλή τιμή άλλα δεν το έχω δει από κοντά.
Τέλος nikolara τα καινούρια τζάκια της edil τα έχεις δει ή τα τσεκάρισες?
Ελπίζω να μην σας κούρασα και περιμένω σχόλια.

νικολας113
12-03-12, 23:06
kostas ioannina
πες μας αν μπορεις καμια λεπτομερεια για τα τζακια που ανεφερες. αποδοσεις, καταναλωση, εγγυηση, τιμες.

fouskmech
13-03-12, 07:25
Ποιά είναι τα "καινούρια" της EdilKamin ?

fouskmech
13-03-12, 07:47
"Νικολάρα"....

Μπορείς σε παρακαλώ να ανοίξεις ένα νέο topic με τίτλο:

Αγορά Ελληνικού τζακιού?

Ευχαριστώ.

nikkal
13-03-12, 11:56
Τα ονομάζει H2Oceano 15 - 23 - 28
Βρίσκονται εδώ: http://www.edilkamin.com/el/termocamini_modelli.aspx

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
13-03-12, 12:48
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ nicolaras
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ,ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ
ΣΕ ΣΠΙΤΙ 200 ΤΜ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ 10ΤΜ ΑΠΟΘΗΚΗ ΧΩΡΙΣ ΣΩΜΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ, 2 ΜΠΑΝΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 20ΤΜ ΜΕ ΠΕΤΣΕΤΟΚΡΕΜΑΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΙΣΤΙΚΟ 30ΤΜ ΟΠΟΥ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ,ΚΑΘΟΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΣΙΔΕΣ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ,ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ edilkamin acquatondo 22 ΜΕ ΚΑΛΥΒΕΙ?ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΕΖΟΝΕΤΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,ΜΕ ΔΙΠΛΗ ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΑ ΚΑΙ 5ΑΡΑ ΜΟΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ 20 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΕΤΡΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ.ΤΙ ΠΡΟΤΕΡΗΜΑΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΤΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

νικολας113
13-03-12, 15:27
nikkal
καλα φαινονται τα καινουρια της edil, δινουν καλες αποδοσεις και χαμηλη καταναλωση. απο τιμες γνωριζεις κατι?
nikolaras
θα ηθελα να σου κανω μια ερωτηση. θελω να βαλω το zuzia της kratki με ανοιχτο δοχειο διαστολης.εχω ηλιακο στο δωμα της ταρατσας αλλα το ανοιχτο δοχειο δεν μπορει να παει πιο ψηλα απο τον ηλιακο ωστε να ζεσταινει το νερο. μου ειπαν για εναλλακτη αλλα το κοστος ανεβαινει και πιθανο να μειωνεται και η αποδοση του τζακιου. εχεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω? σκεφτηκα να βαλω ενα δοχειο στην ταρατσα (κατι σαν θερμοσυφωνα) ετσι ωστε να βρισκεται πιο χαμηλα απο το ανοιχτο δοχειο. εσυ τι προτεινεις?ευχαριστω

wolf26
13-03-12, 16:48
αν και ειπες στο νικο να σου απαντησει νομιζω οτι μπορω και εγω !!οντως ο πλακοειδης εναλλακτης κανει κανα 300 αρι απο οσο γνωριζω !!!μπορεις πραγματι να βαλεις ενα μποιλερ πιο κατω απο το ανοικτο δοχειο διαστολης και να σου δουλευει μια χαρα !!η αλλη λυση φυσικα ειναι με κλειστο δοχειο διαστολης αλλα εκει ανεβενεις σε κοστος γιατι πρεπει να παρεις τα παντα απο ασφαλιστικα !!

νικολας113
13-03-12, 18:48
wolf26
σε ευχαριστω για τη βοηθεια.απλα δεν ξερω τι απωλειες θα εχει το εξωτερικο μποιλερ, ποσο θα μειωθει η αποδοση του τζακιου και ποσο θα αυξηθει η καταναλωση του. απο την αλλη δεν θελω κλειστο δοχειο για λογους ασφαλειας. εσυ νομιζω εχεις μποιλερ ετσι? ποσο ψηλα πρεπει να τοποθετηθει το ανοιχτο δοχειο για να εχω την καλυτερη αποδοση?

kostas ioannina
13-03-12, 19:03
Το clam έχει 15 χρόνια εγγύηση (έτσι μου είπε ο γείτονας και δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω). Η τιμή του 3800 για 3 τζάκια.
Το mbz το βρήκα μέχρι 2500 και το spartherm 3900. Και τα δύο με 5 χρόνια εγγύηση. Το clam επειδή το έβλεπα όλο το χειμώνα σε λειτουργία έχει φοβερή απόδοση. Επειδή την υδραυλική σύνδεση την έκανε μόνος του το τζάκι με κλειστό δοχείο ζέσταινε τον λέβητα πετρελαίου, το boiler 160 lt και το boiler του ηλιακού 100lt και ένα σπίτι 100 τετραγωνικών. Κατανάλωση 10-12 τόνος το χρόνο!
Το spartherm φαίνεται απο μακριά τι κατασκευή είναι.Το είδα σε λειτουργία σε έκθεση και δεν μπορούσα να το πλησιάσω στα 2 μέτρα για να το δω. Τώρα το mbz στην έκθεση είχε λέβητα και σόμπα πέλλετ τα οποία μου φάνηκαν καλές κατασκευές.
Επαναλαμβάνω ότι το βάρος της κάθε εστίας είναι βασικό χαρακτηριστικό.Και τα 3 τζάκια που αναφέρω είναι 300+ κιλά.
Και τα καινούρια της edil είναι πιο βαριά απο τα παλιότερα.
Ελπίζω να βοήθησα.

fouskmech
13-03-12, 20:05
Το clam έχει 15 χρόνια εγγύηση (έτσι μου είπε ο γείτονας και δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω). Η τιμή του 3800 για 3 τζάκια.
Το mbz το βρήκα μέχρι 2500 και το spartherm 3900. Και τα δύο με 5 χρόνια εγγύηση. Το clam επειδή το έβλεπα όλο το χειμώνα σε λειτουργία έχει φοβερή απόδοση. Επειδή την υδραυλική σύνδεση την έκανε μόνος του το τζάκι με κλειστό δοχείο ζέσταινε τον λέβητα πετρελαίου, το boiler 160 lt και το boiler του ηλιακού 100lt και ένα σπίτι 100 τετραγωνικών. Κατανάλωση 10-12 τόνος το χρόνο!
Το spartherm φαίνεται απο μακριά τι κατασκευή είναι.Το είδα σε λειτουργία σε έκθεση και δεν μπορούσα να το πλησιάσω στα 2 μέτρα για να το δω. Τώρα το mbz στην έκθεση είχε λέβητα και σόμπα πέλλετ τα οποία μου φάνηκαν καλές κατασκευές.
Επαναλαμβάνω ότι το βάρος της κάθε εστίας είναι βασικό χαρακτηριστικό.Και τα 3 τζάκια που αναφέρω είναι 300+ κιλά.
Και τα καινούρια της edil είναι πιο βαριά απο τα παλιότερα.
Ελπίζω να βοήθησα.

Κώστα, σε ποιό calm αναφέρεσαι? Υδραυλικό ή αερόθερμο? 3800 τα 3 τζάκια? πολύ καλή τιμή μου ακούγεται....

kostas ioannina
13-03-12, 20:55
3800 το κάθε τζάκι για μαζική παραγγελία 3 τζακιών. Είναι το 75 energy.
Υδραυλικό.

νικολας113
13-03-12, 22:52
kostas ioannina
τι εννοεις οτι το βαρος ειναι βασικο χαρακτηριστικο? γιατι? δηλαδη της kratki που ζυγιζει γυρω στα 160 κιλα τι σημαινει, ειναι της πλακας?ευχαριστω

wolf26
14-03-12, 09:31
wolf26
σε ευχαριστω για τη βοηθεια.απλα δεν ξερω τι απωλειες θα εχει το εξωτερικο μποιλερ, ποσο θα μειωθει η αποδοση του τζακιου και ποσο θα αυξηθει η καταναλωση του. απο την αλλη δεν θελω κλειστο δοχειο για λογους ασφαλειας. εσυ νομιζω εχεις μποιλερ ετσι? ποσο ψηλα πρεπει να τοποθετηθει το ανοιχτο δοχειο για να εχω την καλυτερη αποδοση?

καλημερα !!λοιπον το δοχειο εγω το εχω εναμιση μετρο πιο πανω απο τα σωματα και το τζακι !αλλα αν το πας στα 3-4 μετρα θα εισαι μια χαρα!
οσον αφορα το κλειστο δοχειο : το αυτοματο ταμπερ σε περιπτωση διακοπης ρευματος κλεινει (αρα δεν δινει πολυ οξυγονο στο θαλαμο καυσης)
το σπιραλ ψυξης στους 92ο C δουλευει μια χαρα και μετα μια 2,5 bar σαν εσχατη λυση και εισαι απολυτα ασφαλης.φυσικα και τροφοδοτικο για μεχρι 14 ωρες λειτουργιας προλαβενεις να γεμισεις και 3 φορες το τζακι και μετα να το αφησεις να σβησει!!

και τωρα μια απαντηση σε αυτους που αγοραζουν τα τζακια με τους πόντους και τα κιλα!!!
φιλοι σταματηστε να μετρατε τα τζακια σας με αυτο τον τροπο !τα ενεργειακα τζακια τα μετραμε σε kw και φυσικα να δειτε απο που εχουν παρει πιστοποιηση για την ισχύ που λένε !!!τι να το κανω ενα τζακι που ειναι π.χ οπως αυτο που λετε 300 κιλα 90 αρα εστια και ειναι 20 kw αλλα για να πιασει τα 20 πρεπει να γεμισεις την 90αρα εστια ξυλα και να κανεις τον θερμαστη καθε 1-1,5 ωρα και να καιει 12 τονους το χρονο (που ειναι η οικονομια ??)
το λεω ξανα χωρις να αναφερω εταιρια εχω 130 τετραγωνικα 180 λιτρα μποιλερ 19 kw τζακι η θερμοκασια στο σπιτι μου οταν ΔΕΝ δουλευει το τζακι για 12-14 ωρες την ημερα δεν εχει πεσει κατω απο τους 20,5 βαθμους , οταν δουλευει πιανω τους 24-25 και το σημαντικοτερο απο τον οκτώμβρη μεχρι σημερα δεν εχω καψει ουτε 4,5 τονους ξυλα!(και μενω στους προποδες της παρνηθας)
για αυτο προσεχετε τι λετε εδω μεσα παιδια γιατι περνετε στο λαιμο σας ανθρώπους που προσπαθουν να βγαλουν μια ακρη στο θεμα της θερμανσης και ετσι τους μπερδευετε περισσοτερο .

nikolaras
14-03-12, 09:43
Γεια σας.
Μένω στα Ιωάννινα και ψάχνω και εγώ την απεξάρτηση από το πετρέλαιο.
Τον τελευταίο χρόνο έχω δει και έχω διαβάσει πολλά για τα τζάκια.
Είναι κάτι στο οποίο δεν έχει αναφερθεί κανείς από όσους έχουν αγοράσει τζάκι, το βάρος του!
Το clam 75 είναι φοβερό τζάκι με βάρος 300+ κιλά και απο απόδοση πολύ καλή γιατί το έχει ο γείτονας μου.
Επίσης μου άρεσαν τα τζάκια της psartherm τα οποία είναι μετρημένες οι αποδόσεις τους κατα DIN που σημαίνει 10-20% μεγαλύτερη απόδοση.
Το τρίτο τζάκι που μου άρεσε είναι το MBZ COMPAT 4O το οποίο έχει καλά νούμερα καλή τιμή άλλα δεν το έχω δει από κοντά.
Τέλος nikolara τα καινούρια τζάκια της edil τα έχεις δει ή τα τσεκάρισες?
Ελπίζω να μην σας κούρασα και περιμένω σχόλια.
Μου κάηκε το ρούτερ από τους κεραυνούς της Πέμπτης και δεν είχα πρόσβαση στο διαδύκτιο....
Λοιπόν φίλε Κώστα. Το βάρος του τζακιού, εμένα δεν μου λέει τίποτα σχετικά με την απόδοση.
Αλλο βάρος έχει το τζάκι με συρόμενη πάνω πόρτα και άλλο με ανοιγόμενη.
Αλλο βάρος έχει ένα τζάκι με πυρότουβλα και άλλο ένα τζάκι χωρίς.
Το να φορτώνεις λαμαρίνες μια κατασκευή, δεν νομίζω ότι ανεβαίνει η απόδοση.
Για μένα αυτό που μετράει είναι η θερμαινόμενη επιφάνεια ως προς το νερό. Και αυτή στο πάνω μέρος του τζακιού.
Είναι θέμα κατασκευής δηλαδή παρά βάρους.
Δεν μπορείς να δημιουργήσεις σχέση απόδοσης - βάρους ενός τζακιού, το θεωρώ άτοπο.
Επίσης το έχω ξαναγράψει ότι τα υδραυλικά τζάκια της εντιλκαμιν παίρνουν φοβερές βελτιώσεις ως προς την απόδοση, αλλά δεν το ρισκάρει ο κάθε εγκαταστάτης - καταναλωτής να το κάνει, είτε επειδή δεν είναι γνώστης των βελτιώσεων (δεν είναι ψαγμένος ), είτε γιατί φοβάται.
Τα καινούρια τζάκια της εντιλκαμιν δεν τα έχω δει, φαντάζομαι ότι θα είναι βελτιωμένα και ως προς την αποδοση.

kostas ioannina
14-03-12, 09:50
Καλημέρα.
Το kratki δεν το ξέρω.Η edil kamin στα καινούρια της μοντέλα τα ανέβασε σε βάρος σημαντικά.Δύο τζάκια με την ίδια απόδοση και 60 κιλά διαφορά βάρος είναι τα ίδια τζάκια?Δεν είμαι ειδικός άλλα βλέποντας το clam σε λειτουργία όλο το χειμώνα με έπεισε.
Απλώς λέω ότι όταν κοιτάμε τα χαρακτηριστικά του τζακιού (απόδοση, κατανάλωση, δευτερεύουσα καύση κ.α) πρέπει να λαμβάνουμε σοβαρά υπ'όψιν και το βάρος.
Οι nikolaras και stelios nπου ξέρουν αρκετά περισσότερα από εμένα ποια είναι η γνώμη τους?
Ευχαριστώ.

kostas ioannina
14-03-12, 09:53
nikolaras καλημέρα.
Μια απορία.Τα τζάκια της edil και της nordica είναι τα μοναδικά τζάκια που έχω δεί με ημικυκλικό χώρο καύσης.
Σημαίνει κάτι αυτό?
Ευχαριστώ.

nikolaras
14-03-12, 10:01
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ nicolaras
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ,ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ
ΣΕ ΣΠΙΤΙ 200 ΤΜ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ 10ΤΜ ΑΠΟΘΗΚΗ ΧΩΡΙΣ ΣΩΜΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ, 2 ΜΠΑΝΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 20ΤΜ ΜΕ ΠΕΤΣΕΤΟΚΡΕΜΑΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΙΣΤΙΚΟ 30ΤΜ ΟΠΟΥ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ,ΚΑΘΟΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΣΙΔΕΣ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ,ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ edilkamin acquatondo 22 ΜΕ ΚΑΛΥΒΕΙ?ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΕΖΟΝΕΤΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,ΜΕ ΔΙΠΛΗ ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΑ ΚΑΙ 5ΑΡΑ ΜΟΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ 20 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΕΤΡΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ.ΤΙ ΠΡΟΤΕΡΗΜΑΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΤΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Δεν έχετε και τον βαρύ χειμώνα στην Κρήτη για να τοποθετήσεις υπερβολές.
Η γνώμη μου είναι ότι σε καλύπτει, μιας και το σπίτι σου έχει τη στοιχειώδη μόνωση.
Προτερήματα - μειονεκτήματα ,δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς, αλλά μη νομίζεις ότι οποιοδήποτε υδραυλικό τζάκι και αν βάλεις δεν θέλει τάισμα.
Για να ζεστάνει θα πρέπει να τροφοδοτείς με ξερά κυρίως ξύλα. Αν το σκέφτεσαι κάπως έτσι δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
Σαν τζάκι η εντιλκαμιν είναι από τις σοβαρές εταιρίες στον χώρο, δεν θα έχεις πρόβλημα.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
14-03-12, 10:08
Δεν έχετε και τον βαρύ χειμώνα στην Κρήτη για να τοποθετήσεις υπερβολές.
Η γνώμη μου είναι ότι σε καλύπτει, μιας και το σπίτι σου έχει τη στοιχειώδη μόνωση.
Προτερήματα - μειονεκτήματα ,δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς, αλλά μη νομίζεις ότι οποιοδήποτε υδραυλικό τζάκι και αν βάλεις δεν θέλει τάισμα.
Για να ζεστάνει θα πρέπει να τροφοδοτείς με ξερά κυρίως ξύλα. Αν το σκέφτεσαι κάπως έτσι δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
Σαν τζάκι η εντιλκαμιν είναι από τις σοβαρές εταιρίες στον χώρο, δεν θα έχεις πρόβλημα.
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ 29ΑΡΙ?ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΑ + ΚΑΙ - ΕΝΝΟΩ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΙΣΜΑ,ΑΦΟΥ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΝΗΣΤΙΚΟ ΑΡΚΟΥΔΙ ΔΕΝ ΧΟΡΕΥΕΙ.

nikolaras
14-03-12, 10:09
nikolaras καλημέρα.
Μια απορία.Τα τζάκια της edil και της nordica είναι τα μοναδικά τζάκια που έχω δεί με ημικυκλικό χώρο καύσης.
Σημαίνει κάτι αυτό?
Ευχαριστώ.
Κώστα σχετικά με το βάρος απάντησα παραπίσω, δεν ξέρω αν το είδες.
Οχι δεν είναι τα μοναδικά που είναι κυκλικά, υπάρχουν και άλλες εταιρίες που έχουν κυκλικά τζάκια.
Πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει με τις πατέντες της κάθε εταιρίας.
Το πλεονέκτημα του κυκλικού είναι ότι εκμεταλεύεται πιο ομοιόμορφα την φλόγα στο χώρο της καύσης και ότι δεν υπάρχει περίπτωση παραμόρφωσης της κυκλικής επιφάνειας λόγω υψηλών πιέσεων. Αυτός είναι και ο λόγος που ανάμεσα στις 2 κυκλικές λαμαρίνες (εσωτερική και εξωτερική) του τζακιού δεν τοποθετούνται "τσέρκια" ενίσχυσης , όπως συμβαίνει σε τετράγωνες κατασκευές.

nikolaras
14-03-12, 10:29
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ 29ΑΡΙ?ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΑ + ΚΑΙ - ΕΝΝΟΩ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΙΣΜΑ,ΑΦΟΥ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΝΗΣΤΙΚΟ ΑΡΚΟΥΔΙ ΔΕΝ ΧΟΡΕΥΕΙ.

Γράφοντας με κεφαλαία, δίνεις την εντύπωση ότι φωνάζεις , σύν ότι κουράζεις τον αναγνώστη....
Στο θέμα μας.
Πρίν 2 χρόνια, όλοι μου έλεγαν ότι δεν θα με καλύψει το ΙΔΡΟ 30 σε σπίτι 120 Τ.Μ. σε περιοχή με πολύ κρύο.
Τους διέψευσα όλους + οτι ζεσταίνω και άλλα 35 τ.μ. άθελά μου (αποθήκη)
Το 29άρι είναι τεράστιο τζάκι, δεν το χορταίνεις ξύλα, θα το έβαζα μόνο για περίπτωση φιγούρας παρά θέρμανσης.
Κοίτα και την επιλογή των νέων τζακιών της εντιλκαμιν, έχω την εντύπωση ότι έχει αυξηθεί η απόδοση γιατί κάτι μου λέει ότι την βελτίωση που θέλω να κάνω στο δικό μου, την έχουν ενσωματώσει έμεσα στα νέα τζάκια. Αν προσέξετε η χωρητικότητα σε λίτρα νερού έχει αυξηθεί κατακόρυφα...
Είναι προφανές ότι κάτι συμβαίνει εδώ....

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
14-03-12, 10:32
Γράφοντας με κεφαλαία, δίνεις την εντύπωση ότι φωνάζεις , σύν ότι κουράζεις τον αναγνώστη....
Στο θέμα μας.
Πρίν 2 χρόνια, όλοι μου έλεγαν ότι δεν θα με καλύψει το ΙΔΡΟ 30 σε σπίτι 120 Τ.Μ. σε περιοχή με πολύ κρύο.
Τους διέψευσα όλους + οτι ζεσταίνω και άλλα 35 τ.μ. άθελά μου (αποθήκη)
Το 29άρι είναι τεράστιο τζάκι, δεν το χορταίνεις ξύλα, θα το έβαζα μόνο για περίπτωση φιγούρας παρά θέρμανσης.
Κοίτα και την επιλογή των νέων τζακιών της εντιλκαμιν, έχω την εντύπωση ότι έχει αυξηθεί η απόδοση γιατί κάτι μου λέει ότι την βελτίωση που θέλω να κάνω στο δικό μου, την έχουν ενσωματώσει έμεσα στα νέα τζάκια. Αν προσέξετε η χωρητικότητα σε λίτρα νερού έχει αυξηθεί κατακόρυφα...
Είναι προφανές ότι κάτι συμβαίνει εδώ....
Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και συγγνωμη για την ΚΟΥΡΑΣΗ!!!!!!!Να 'σαι καλα

akapsali
14-03-12, 11:15
@Βαισλης Κρήτη

Εχω το edilkamin 29 δεν το χορταίνεις ξυλα. Μεγάλη εστία και πρέπει να βάλεις αρκετά ξυλα για να γεμισει το χωρο καυσης και να φαινεται και ωραια

@kostas ioannina

Οπως ειπε και ο Νικος εχουν και αλλα ημικυκλική εστία, η Χρήση αυτου του σχηματος στην εστια μα βοηθά αποφευγουμε τις παραμορφώσεις και ελαχιστοποιουμε τις κολλήσεις που πάντα υπάρχει φοβος να υπάρξει καποια ελατωματική.

Τα νεα edilkamin ειναι βαρύτερα γιατί παιρνουν περισσοτερο νερό

@nikolaras

Εχει βρεί τι διαφορές εχουν με τα προηγουμενα; τι νεο εχουν ;
εψαξα αλλά δεν βρήκλα περισσοτερες πληροφορίες

Επίσης στο δικο μου Aquatondo29 αρχισαν να φθειρονται τα κορδόνια και σε κανα δυο σημεια ξεφτισαν , οταν τα πιανω με το χέρι μου δινουν την εντυπωση οτι ειναι σαπια. Υπάρχει καποια λογική εξηγηση ή ηταν ελατωματικά απο κατασκευής.
Θα φωνάξω αυτον που το αγορασα αλλά θελω να ξερω τι συμβαινει και αν του εχει τυχει κανενος κατι τετοιο

Γνωρίζει καποιος τι υλικό ειναι αυτο , δεν είναι κορδονι ειναι σαν σωλήνας κουφιος (κεραμικός ισως με συρμα ) ετσι το αντιλαμβανομαι εγώ.

nikolaras
14-03-12, 11:27
nikkal
καλα φαινονται τα καινουρια της edil, δινουν καλες αποδοσεις και χαμηλη καταναλωση. απο τιμες γνωριζεις κατι?
nikolaras
θα ηθελα να σου κανω μια ερωτηση. θελω να βαλω το zuzia της kratki με ανοιχτο δοχειο διαστολης.εχω ηλιακο στο δωμα της ταρατσας αλλα το ανοιχτο δοχειο δεν μπορει να παει πιο ψηλα απο τον ηλιακο ωστε να ζεσταινει το νερο. μου ειπαν για εναλλακτη αλλα το κοστος ανεβαινει και πιθανο να μειωνεται και η αποδοση του τζακιου. εχεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω? σκεφτηκα να βαλω ενα δοχειο στην ταρατσα (κατι σαν θερμοσυφωνα) ετσι ωστε να βρισκεται πιο χαμηλα απο το ανοιχτο δοχειο. εσυ τι προτεινεις?ευχαριστω

Νικόλα, αν θέλεις να ζεστάνεις τον ηλιακό (μέσω σερμπαντίνας φαντάζομαι) και δεν μπορείς να τοποθετήσεις 1,5 μέτρα το λιγότερο πιο ψηλά το ανοιχτό δοχείο, θα πρέπει να αγοράσεις τζάκι κλειστού δοχείου.
Αυτό με τις απώλειες και με την μείωση της απόδοσης του τζακιού δεν το πιάνω.
Τον θερμοσίφωνα τον ζεσταίνεις 1 φορά ή καλύτερα όποτε χρειάζεσαι ζεστό νερό χρήσης. Είναι άτοπο να κυκλοφορεί συνέχεια το νερό στον ηλιακό ή σε κάθε μπόιλερ. Μπόιλερ μπορείς να τοποθετήσεις οπουδήποτε σε βολεύει στο κύκλωμα του τζακιού, αλλά η εγκατάστασή του θα πρέπει να γίνει αυτόνομη (με δικό του κυκλοφορητή) για να μην τρέχει συνέχεια το νερό του ζακιού στο μποιλερ.

kostas ioannina
14-03-12, 18:51
Τα είδα όλα, σ' ευχαριστώ πολύ!

KOSTASP82
14-03-12, 20:46
Καλησπερα σας
Επιτέλους κοντευει σχεδον να βγει ο χειμωνας...
οσον αφορα τα καινουργια της edil δειχνει και στα τρια μοντελα την ιδια εικονα και τα πρωτα συμπερασματα που βγαζω εγω ειναι οτι επιτελους καταλαβαν την παπαρια με το κουβαδακι και εβαλαν συρταρακι αφου βλεπω οτι πλεον κατεβασαν πιο κατω την πορτα για να κρυψουν μαλλον το συρταρι που τοποθετηθηκε (πρωσοπικα μου δινει την εντυπωση οτι για οσους πιανουν λιγο τα χερια τους μπορουν να το κανουν και στα υπαρχοντα aquatonto ή idro).
Κατα δευτερον βλεπω οτι αλλαξε το σχημα του πανω μερους το οποιο μαλλον μεγαλωσε και εκει οφειλεται η μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε νερο και αυτο μαλλον ειναι καλο αφου η ζεστη παει πανω.
Προσπαθω να καταλαβω αυτην την τρυπα στο πλαι, φαινετε πολυ μεγαλη για υποδοχη σουβλας και με προϊδεαζει ισως για μετατροπη σε πελλετ? ισως με ενα κιτ που βγαλουν στο μελλον ή που εγω δεν εχω δει. Αυτα απο μενα.
Οσο για τον φιλο με τα κορδονια το παρατηρησα κι εγω αν εχει νεοτερα ας γραψει ενα ποστ.
Υ.Γ. Για τους πλακοειδης εναλλακτες επειδη προσπαθω να καταλαβω την φιλοσοφια τους τελευταια και εχω αρχισει να εχω θετικη γνωμη οταν σχηματισω την τελικη μου αποψη(οταν δω στην πραξη αυτα που σκεφτομαι) θα την παραθεσω. Παντως αρχικα πιστευω οτι παιζουν περιπου παρομοιο ρολο με τα δοχεια αδρανειας οχι ομως στον ιδιο βαθμο.

KOSTASP82
14-03-12, 20:55
Νικο επειδη αναφερθηκα στο καθαρισμα εχω εναν κακο σκοπο:chop: !!!
Σκεφτηκα να βγαζω την σταχτη απο το κουβαδακι απευθειας εξω. Με ποιο τροπο? Σκεφτηκα να ανοιξω μια τρυπα φ75 ακριβως κατω απο τον κουβα και θα εκμεταλευτω το 1,5 μετρο υψος που εχω απ το εδαφος ριχνοντας τα σε ενα μεγαλο μεταλικο δοχειο που θα φτιαξω. Επειδη μαζευω φετος την σταχτη σ ενα σημειο ισως να χρειαζετε να την πεταω και μια ή δυο φορες το χρονο!!!! μαζευοντας την σε τσουβαλακια.
Πως σου φαινεται?
Θα ετοιμασω και φωτο.

nikolaras
14-03-12, 23:23
Οπως πολύ καλά παρατήρησες Κώστα82 τα νέα τζάκια της εντιλκαμιν, εκτός από τη βελτίωση της λειτουργικότητας και της εμφάνισης πρόσθεσαν έξτρα χωρητικότητα νερού στο πάνω μέρος που σκάει η φλόγα, αυτή είναι στην ουσία η διαφορά βάρους με τα προηγούμενα τζάκια της εταιρίας.
Με αυτό τον τρόπο (που μελετάω καιρό τώρα για βελτίωση στο δικό μου τζάκι) βελτιώθηκε και η απόδοση στο νερό, χάνοντας όμως κάποια ποσοστά στην απόδοση στον παραγόμενο θερμό αέρα.
Κώστα, τώρα τελευταία καίω μόνο καστανιά.... Τη στάχτη μια φορά στις 3 - 4 μέρες την αδειάζω, μεγάλη διαφορά με άλλα ξύλα, βρήκα την υγειά μου.....

akapsali
15-03-12, 08:03
5373753736@KOSTASP82
Δεν εχω κατι νεοτερο με τα κορδόνια της πορτας ,εχουν αρχισει να φθειρονται και στο δικό σου ; ποιο εχεις και πόσο καιρό

Περισσοτερα στοιχεία για τα νέα edilkamin H2Oceano σας στελνω σε εικονα τις σχετικές σελίδες απο το φυλάδιο της εταιρίας

Επειδή μάλλον στις εικονες δεν φαινιται ολα τα στοιχεια κατεβαστε το φυλαδιο απο το site της edilkamin

ftp://ftp.edilkamin.com/download-pdf/cataloghi/cat_novita_2012_FRA_OLA_TED_SPA_POR_GRE_DAN.pdf

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
15-03-12, 08:18
ftp://ftp.edilkamin.com/download-pdf/cataloghi/pieghevole_hoceano_ITA.pdf
Εδω θα παρετε μια ιδεα για το νεο τζακι της edilkamin.

nikolaras
15-03-12, 08:37
Aυτή η τρύπα κάτω αριστερά είναι σίγουρα για προσθήκη καυστήρα πέλετ !!!!
Αυτός ο καυστήρας βέβαια δεν είναι απαγορευτικός και για τα δικά μας τζάκια.....
Γενικά έκανε κάποιες καλέ μετατροπές η εταιρία, θα της έβγαζα το καπέλο αν οι 2 ανακλαστήρες ζέσταιναν νερό, η απόδοση θα είχε φτάσει στα ουράνια με αυτό τον τρόπο.
Γιατί δεν το έκαναν δεν μπορώ να το καταλάβω....

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
15-03-12, 08:44
Aυτή η τρύπα κάτω αριστερά είναι σίγουρα για προσθήκη καυστήρα πέλετ !!!!
Αυτός ο καυστήρας βέβαια δεν είναι απαγορευτικός και για τα δικά μας τζάκια.....
Γενικά έκανε κάποιες καλέ μετατροπές η εταιρία, θα της έβγαζα το καπέλο αν οι 2 ανακλαστήρες ζέσταιναν νερό, η απόδοση θα είχε φτάσει στα ουράνια με αυτό τον τρόπο.
Γιατί δεν το έκαναν δεν μπορώ να το καταλάβω....
συμφωνω μαζι σου φιλε,και θα ηταν πιο αποδοτικο αν οι ανακλαστηρες ζεσταιναν νερο και οχι ο χωρος πανω απο την πορτα.παντως φαινεται παρα πολυ καλο και απο εμφανιση,θυμιζει το acquatondo,αλλα ολα τα λεφτα ειναι το σχαρακι να βγαζεις την σταχτη.

nikolaras
15-03-12, 09:11
Νικο επειδη αναφερθηκα στο καθαρισμα εχω εναν κακο σκοπο:chop: !!!
Σκεφτηκα να βγαζω την σταχτη απο το κουβαδακι απευθειας εξω. Με ποιο τροπο? Σκεφτηκα να ανοιξω μια τρυπα φ75 ακριβως κατω απο τον κουβα και θα εκμεταλευτω το 1,5 μετρο υψος που εχω απ το εδαφος ριχνοντας τα σε ενα μεγαλο μεταλικο δοχειο που θα φτιαξω. Επειδη μαζευω φετος την σταχτη σ ενα σημειο ισως να χρειαζετε να την πεταω και μια ή δυο φορες το χρονο!!!! μαζευοντας την σε τσουβαλακια.
Πως σου φαινεται?
Θα ετοιμασω και φωτο.
Αυτό το είχα κάνει στο ανοιχτο μου τζάκι και είχα ξενοιάσει από τις στάχτες !!!!
Γνώμη μου για να ευκολύνεις την ζωή σου είναι να καταργήσεις τελείως το κουβαδάκι και στην άλλη τρύπα εισαγωγής του αέρα (την κλειστή) να προσαρμόσεις ένα σωλήνα μεταλλικό, που να βγαίνει έξω όσο πιο κάθετα γίνεται.
Βέβαια για να πετύχεις το άριστο αποτέλεσμα θα πρέπει να τραβάς από έξω τη στάχτη με μια σκούπα. Κάπως έτσι το σκέφτηκα για το δικό μου τζάκι.
Πιστεύω ότι ο χώρος κάτω από το το μαντέμι είναι υπέρ αρκετός για να αποθηκεύσει στάχτη μιας εβδομάδας σε φουλ καύση.

fouskmech
15-03-12, 09:15
οι ανακλαστήρες είναι τα "Α" που φαίνονται στο pdf ? αεροκουρτίνα έχει....? έχει καεί η γούνα μου με το μαύρισμα του τζαμιού...

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο, γιατί δε βάλανε πυρίμαχο υλικό όπως το leda ?

φαίνεται πολυ καλοφτιαγμένο πάντως.... το γιατί βάλανε τόσο μεγάλο σκούρο πλαίσιο στο τζάμι γύρω γύρω...... εκτός από το κάτω τμήμα που κρύψανε το συρτάρι.. δεν μπορώ να καταλάβω.

akapsali
15-03-12, 13:50
Η τρύπα στα αριστερα ειναι για σουβλα ((Β)Alloggiamento Motore Grill).
Τωρα με τους ανακλαστηρες πιθανόν να γεμιζαν πισα και η θεση τους και το σχημα τους δεν επιτρεπουν μηχανικό καθαρισμό. Επίσης ανακλωντας θερμοκρασία στον "κωνο" βοηθάει να κρατιουνται υψηλες θερμοκρασίες και να μην πιάνει πίσσα.
Τωρα σχετικά με την αεροκουρτίνα και την πόρτα που ανυσηχεί ο fouskmech μονο η χρήση θα το δείξει , μιας και στο δικό μου εχει αεροκουρτίνα αλλά το τζαμι μαυρίζει.
Κατά τα αλλα φαινεται καλή κατασκευή και συρτάρι για την στάχτη θα ανακουφίσει πολλούς.

Πάντως ο "Κώνος" γεματος νερο που θερμαινεται μου ξυπνησε μια πρωτη σκεψη που έκανα οταν είδα το aquatondo plus 29
στην εικόνα που επισυνάπτω το κομάτι του τζακιου (10) μπορει να αλαχθεί , δεν ειναι κολητό αλλά με σφιχτητρα και πυράντοχη κολλα και στην θέση του να μπει ενας εναλλάκτης νερου που να συνδεεται με τις υπάρχουσες υδραυλικές εξοδου του τζακιου , αυτο νομιζω θα εδινε μεγαλυτερη αποδοση στο τζάκι.

Το δύσκολο ειναι οτι αυτος ο εναλάκτης πρεπει να σχεδιαστεί ετσι ωστε να μην πιανει πισσα ευκολα γιατί στο σημειο που θα μπει δεν θα ειναι ευκολο η μάλλον αδύνατο να καθριστεί.
Θα το μελετήσω και θα καταθεσω σχεδια προς συζητηση.
Οποιος εχει κατι στο μυαλό του ας το καταθέσει μήπως καταλήξουμε σε καποιο σχεδιο.

Επίσης ο Κατασκευαστής προτείνει πάνω απο το τμήμα 14 να βάλουμε μόνωση για να μην χάνουμε θερμοτητα στον αερα αλλά να την πάρουμε στο νερό αυξανοντας ετσι την αποδοση του τζακιου.

νικολας113
15-03-12, 14:44
Νικόλα, αν θέλεις να ζεστάνεις τον ηλιακό (μέσω σερμπαντίνας φαντάζομαι) και δεν μπορείς να τοποθετήσεις 1,5 μέτρα το λιγότερο πιο ψηλά το ανοιχτό δοχείο, θα πρέπει να αγοράσεις τζάκι κλειστού δοχείου.
Αυτό με τις απώλειες και με την μείωση της απόδοσης του τζακιού δεν το πιάνω.
Τον θερμοσίφωνα τον ζεσταίνεις 1 φορά ή καλύτερα όποτε χρειάζεσαι ζεστό νερό χρήσης. Είναι άτοπο να κυκλοφορεί συνέχεια το νερό στον ηλιακό ή σε κάθε μπόιλερ. Μπόιλερ μπορείς να τοποθετήσεις οπουδήποτε σε βολεύει στο κύκλωμα του τζακιού, αλλά η εγκατάστασή του θα πρέπει να γίνει αυτόνομη (με δικό του κυκλοφορητή) για να μην τρέχει συνέχεια το νερό του ζακιού στο μποιλερ.

δηλαδη αν τοποθετησω ενα μποιλερ στην ταρατσα και βαλω το ανοιχτο δοχειο διπλα απο το καπελο της καμιναδας (περιπου 1,5 μ πιο ψηλα), με κυκλοφορητη δικο του θα ειναι οκ? ο κυκλοφορητης θα σταματαει οταν πιανει θερμοκρασια το μποιλερ? θα χρειαστει φανταζομαι και κρουνος για επιλογη απο τον ηλιακο ή το μποιλερ ετσι?

KOSTASP82
15-03-12, 16:44
Αυτό το είχα κάνει στο ανοιχτο μου τζάκι και είχα ξενοιάσει από τις στάχτες !!!!
Γνώμη μου για να ευκολύνεις την ζωή σου είναι να καταργήσεις τελείως το κουβαδάκι και στην άλλη τρύπα εισαγωγής του αέρα (την κλειστή) να προσαρμόσεις ένα σωλήνα μεταλλικό, που να βγαίνει έξω όσο πιο κάθετα γίνεται.
Βέβαια για να πετύχεις το άριστο αποτέλεσμα θα πρέπει να τραβάς από έξω τη στάχτη με μια σκούπα. Κάπως έτσι το σκέφτηκα για το δικό μου τζάκι.
Πιστεύω ότι ο χώρος κάτω από το το μαντέμι είναι υπέρ αρκετός για να αποθηκεύσει στάχτη μιας εβδομάδας σε φουλ καύση.

53742
Αυτο ειναι το εξω μερος
Απο κατω θα το χτισω φετος και θα ανοιξω μια τρυπα ακριβως κατω απ τον κουβα και θα προσαρμοσω μια σωληνα που θα καταληξει σε ενα μεγαλο μεταλικο δοχειο το οποιο δεν θα φαινετε καν
θα το κανω αποσπομενο και πιστευω οτι θα ησυχασω πραγματικα

KOSTASP82
15-03-12, 17:07
5373753736@KOSTASP82
Δεν εχω κατι νεοτερο με τα κορδόνια της πορτας ,εχουν αρχισει να φθειρονται και στο δικό σου ; ποιο εχεις και πόσο καιρό

Περισσοτερα στοιχεία για τα νέα edilkamin H2Oceano σας στελνω σε εικονα τις σχετικές σελίδες απο το φυλάδιο της εταιρίας

Επειδή μάλλον στις εικονες δεν φαινιται ολα τα στοιχεια κατεβαστε το φυλαδιο απο το site της edilkamin

ftp://ftp.edilkamin.com/download-pdf/cataloghi/cat_novita_2012_FRA_OLA_TED_SPA_POR_GRE_DAN.pdf

εχω το aquatonto 22 plus απο φετος το νοεμβριο και εχει φθαρει υπερβολικα το αριστερο και λιγο το κατω

akapsali
15-03-12, 18:44
εχω το aquatonto 22 plus απο φετος το νοεμβριο και εχει φθαρει υπερβολικα το αριστερο και λιγο το κατω

Εγώ εχω το aquatondo 29 από τον Ιανουάριο και εχει το κάτω σε ενα σημειο γυρω στους 5 εκ και φαίνονται τα σύρματα και ελάχιστα το δεξιο

Με τι καθαριζεις το τζάμι;

Μηπως χρησιμοποιησες κάποιο χημικό;

εγω χρησιμοποιησα στην αρχή ενα υγρο για κεραμικές εστίες και μου φάνηκε καυστικό στην υφή σαν καυστική ποτασα ; μήπως αυτο το "εκαψε" και φθαρθηκε υπερβολικά μου δίνει την εντυπωση πως ειναι σάπιο.

akapsali
15-03-12, 20:06
Αγαπητοι φίλοι

Ηδη ξεκινήσα τις πατέντες για βελτίωση του τζακιου.

Είχα πρόβλημα με το τζάμι σε 2 ωρες γινοταν μαυρο.

Παρατηρησα οτι στο μισο προς τα πάνω τζάμι δεξια και αριστερα και το πάνω μέρος του τζαμιού δεν μαυρισε και επίσης το μισο και πάνω απο τα δεξια και αριστερα το τζάμι είχε χαραμάδα με το σκελετο της πορτας ενώ το κατω μισό οχι

Ανοιξα λοιπον την πορτα και αφαιρεσα το τζάμι , περιμετρικά στο τζαμι στο μισό κατω και αριστερα και δεξια υπηρχε κολημενο στο σασί της πορτας κορδονι για να κάνει την πορτα αεροστεγη.
Το ιδιο κορδονι υπηρεχε και στο πάνω μερος πάνω απο την αερο κουρτίνα

Τα αφαιρεσα ολα και εκλεισα την αεροκουρτίνα
Η Ποσοτητα του αερα που εμπαινε στον θάλαμο απο την αεροκουρτίνα (κατ εκτιμιση) τωρα μπαινει περιμετρικά απο ολο το τζάμι.

Ηδη το δουλευω 4 ωρες και το τζάμι ειναι πεντακάθαρο. Στις ιδιες ωρες χτες με τα ιδια ξυλα ειχε γινει μαυρο.

Το πρωι θα σας πω νεοτερα και πιο σιγουρα αποτελεσματα.

ΥΓ τα κορδονια τα κράτησα αν αποτυχει η πατεντα τα ξανακολαω και ουτε γατα ουτε ζημια΄)

stelios1
15-03-12, 20:35
Απ το πολυ τριψιμο εφθαρει..

akapsali
15-03-12, 20:48
Απ το πολυ τριψιμο εφθαρει..

Οχι βρε Στέλιο δεν τριβω τα κορδονια της πορτας οταν καθαριζω το τζαμι.
Παρατηρησα οτι στο σημειο που αρχισε η φθορα δεν ερχοταν σε επαφή με κανενα αντικειμενο.
Δύο πραγματα η μαλον τρια πιθανον ειναι η αιτία
α) "καηκαν" απο το καθαριστικό
β) ηταν ελατωματκά "σάπια" απο κατασκευής

γ) και τα δύο α και β

fouskmech
15-03-12, 21:38
Παραθέτω την άποψή μου για το μαύρισμα της πόρτας στο Forte Edil Kamin που έχει η μητέρα μου και ο σύντεκνός μου.
Βάζω μια εικόνα (σκαρίφημα) της πόρτας. Στο κάτω σχήμα είναι η πόρτα από εμπρός, και το πάνω σχηματάκι είναι η λαμαρίνα της πόρτας όπως φαίνεται αν την κοιτάξεις από πάνω όταν την ανοίξεις στο πλάϊ.

Τι πιστεύω λοιπόν: Στο πάνω σχηματάκι που φαίνεται η λαμαρίνα της πόρτας, τα μέσα παραλληλόγραμα είναι οι εγκοπές από τις οποίες περνά ο αέρας της αεροκουρτίνας. Η εγκοπή αυτή όμως δεν είναι συνεχόμενη, αλλά διακόπτεται κάθε 10cm για 2 cm. Αυτές οι ασυνέχειες των εγκοπών, έχουν σαν αποτέλεσμα να κόβουν τον αέρα, με αποτέλεσμα το μαύρισμα να ξεκινά σαν τρίγωνα όπως δείχνω στο από κάτω σχήμα που συμβολίζει το τζάμι.

Όσοι έχετε EdilKamin, συμφωνείτε με αυτή τη συμπεριφορά λερώματος? Έχω σκεφτεί να πάρω το τροχάκι και να κόψω τα τμήματα λαμαρίνας που σταματάνε τις εγκοπές, αλλά φοβάμαι μη μου ανοίξει η λαμαρίνα της πόρτας.

Τι λέτε ρε παιδιά? Και ένα σχόλιο που αφορά τις βελτιώσεις που σκέφτεται/προτείνει ο καθένας: Αυτοί που τα σχεδιάζουν/φτιάχνουν δεν τα δοκιμάζουν για να βελτιώνουν τα αδύνατα σημεία? Δε λέω ότι όλοι εμείς που ψαχνόμαστε είμαστε άσχετοι, αλλά οι κατασκευαστές δεν τα γνωρίζουν? Είναι δυνατόν η μόνιμη ατάκα του τύπου που τα πουλάει εδώ, είναι ότι καίμε βρεγμένα ξύλα και γι' αυτό μαυρίζει το τζάμι? Έλεος..... στα άλλα τζάκια που δε μαυρίζει το τζάμι, τι καίνε...? πέτρες ?

Όταν λέτε κορδόνι τι εννοείτε? Τον αμίαντο που είναι γύρω γύρω στην πόρτα? Εγώ που καθαρίζω με χημικό το τζάμι από μέσα, και σίγουρα πεγαίνει και στο "κορδόνι"δεν το έχω δει να φθείρεται.

53751

KOSTASP82
15-03-12, 22:10
Να κανω και μια ερωτηση ακομα
Εχει δοκιμασει κανεις αυτες τις μπρικετες καθαρισμου???
Ρωτησα εναν που τις πουλαει και μου ειπε οτι κανουν καλη δουλεια.

νικολας113
16-03-12, 00:05
καλημερα !!λοιπον το δοχειο εγω το εχω εναμιση μετρο πιο πανω απο τα σωματα και το τζακι !αλλα αν το πας στα 3-4 μετρα θα εισαι μια χαρα!
οσον αφορα το κλειστο δοχειο : το αυτοματο ταμπερ σε περιπτωση διακοπης ρευματος κλεινει (αρα δεν δινει πολυ οξυγονο στο θαλαμο καυσης)
το σπιραλ ψυξης στους 92ο C δουλευει μια χαρα και μετα μια 2,5 bar σαν εσχατη λυση και εισαι απολυτα ασφαλης.φυσικα και τροφοδοτικο για μεχρι 14 ωρες λειτουργιας προλαβενεις να γεμισεις και 3 φορες το τζακι και μετα να το αφησεις να σβησει!!

και τωρα μια απαντηση σε αυτους που αγοραζουν τα τζακια με τους πόντους και τα κιλα!!!
φιλοι σταματηστε να μετρατε τα τζακια σας με αυτο τον τροπο !τα ενεργειακα τζακια τα μετραμε σε kw και φυσικα να δειτε απο που εχουν παρει πιστοποιηση για την ισχύ που λένε !!!τι να το κανω ενα τζακι που ειναι π.χ οπως αυτο που λετε 300 κιλα 90 αρα εστια και ειναι 20 kw αλλα για να πιασει τα 20 πρεπει να γεμισεις την 90αρα εστια ξυλα και να κανεις τον θερμαστη καθε 1-1,5 ωρα και να καιει 12 τονους το χρονο (που ειναι η οικονομια ??)
το λεω ξανα χωρις να αναφερω εταιρια εχω 130 τετραγωνικα 180 λιτρα μποιλερ 19 kw τζακι η θερμοκασια στο σπιτι μου οταν ΔΕΝ δουλευει το τζακι για 12-14 ωρες την ημερα δεν εχει πεσει κατω απο τους 20,5 βαθμους , οταν δουλευει πιανω τους 24-25 και το σημαντικοτερο απο τον οκτώμβρη μεχρι σημερα δεν εχω καψει ουτε 4,5 τονους ξυλα!(και μενω στους προποδες της παρνηθας)
για αυτο προσεχετε τι λετε εδω μεσα παιδια γιατι περνετε στο λαιμο σας ανθρώπους που προσπαθουν να βγαλουν μια ακρη στο θεμα της θερμανσης και ετσι τους μπερδευετε περισσοτερο .

wolf26
πως ειναι δυνατον οταν δεν δουλευει το τζακι να εχεις θερμοκρασια 20,5 βαθμους? εχεις κανει καμια πατεντα? να σε ρωτησω σχετικα με τη μονωση που εχεις βαλει.αν δεν κανω λαθος εχεις βαλει αυτο το υλικο το izol ετσι? πρεπει να μπει μονωση στην πλατη του τζακιου ή σε ολο τον τοιχο μεχρι πανω την καμιναδα ωστε να δημιουργηθει θερμοθαλαμος? πρεπει να μπουν και περσιδες?

fouskmech
16-03-12, 06:56
καλημέρα.... κάποιος να μας δώσει στοιχεία για το izol? τύπο-κωδικό τιμή... κανένα link να το δούμε? τοποθετείται με τη λογική του πετροβάμβακα... δηλαδή ντύνουμε το χώρο πάνω από την εστία?

akapsali
16-03-12, 07:36
καλημέρα.... κάποιος να μας δώσει στοιχεία για το izol? τύπο-κωδικό τιμή... κανένα link να το δούμε? τοποθετείται με τη λογική του πετροβάμβακα... δηλαδή ντύνουμε το χώρο πάνω από την εστία?

Από οτι κατάλαβα είναι θερμομωνοτικές πλάκες που ντύνεις τον θερμοθάλαμο εσωτερικά αντι για πετροβάμβακα

http://kominki.vipserv.org/de/product_info.php?cPath=88_91&products_id=4264

nikolaras
16-03-12, 11:02
δηλαδη αν τοποθετησω ενα μποιλερ στην ταρατσα και βαλω το ανοιχτο δοχειο διπλα απο το καπελο της καμιναδας (περιπου 1,5 μ πιο ψηλα), με κυκλοφορητη δικο του θα ειναι οκ? ο κυκλοφορητης θα σταματαει οταν πιανει θερμοκρασια το μποιλερ? θα χρειαστει φανταζομαι και κρουνος για επιλογη απο τον ηλιακο ή το μποιλερ ετσι?
Σωστά. Κρουνός είναι άλλο πράμα.... Θα χρειαστείς διακόπτες χειρός (βάνες), ή ηλεκτροβάνες για αυτόματη χρήση. Ο ηλιακός σου ζεσταίνεται και με το νερό του λέβητα; Μόνιμα;

nikolaras
16-03-12, 11:08
Πάντως ο "Κώνος" γεματος νερο που θερμαινεται μου ξυπνησε μια πρωτη σκεψη που έκανα οταν είδα το aquatondo plus 29
στην εικόνα που επισυνάπτω το κομάτι του τζακιου (10) μπορει να αλαχθεί , δεν ειναι κολητό αλλά με σφιχτητρα και πυράντοχη κολλα και στην θέση του να μπει ενας εναλλάκτης νερου που να συνδεεται με τις υπάρχουσες υδραυλικές εξοδου του τζακιου , αυτο νομιζω θα εδινε μεγαλυτερη αποδοση στο τζάκι.

Το δύσκολο ειναι οτι αυτος ο εναλάκτης πρεπει να σχεδιαστεί ετσι ωστε να μην πιανει πισσα ευκολα γιατί στο σημειο που θα μπει δεν θα ειναι ευκολο η μάλλον αδύνατο να καθριστεί.
Θα το μελετήσω και θα καταθεσω σχεδια προς συζητηση.
Οποιος εχει κατι στο μυαλό του ας το καταθέσει μήπως καταλήξουμε σε καποιο σχεδιο.

Επίσης ο Κατασκευαστής προτείνει πάνω απο το τμήμα 14 να βάλουμε μόνωση για να μην χάνουμε θερμοτητα στον αερα αλλά να την πάρουμε στο νερό αυξανοντας ετσι την αποδοση του τζακιου.
Εχω ξαναγράψει ότι τα ΙΔΡΟ παίρνουν αρκετές βελτιώσεις, μια από αυτές είναι και αυτή που σκέφτηκες, μόνο που στο δικό μου σκέφτομαι την περισσευάμενη ενέργεια που χάνεται να την εκμεταλευτώ με ένα εναλλάκτη καμινάδας και να μη πειράξω το πάνω μέρος του τζακιού.
Πιστεύω ότι η εταιρία κάτι τέτοιο θα είχε μελετήσει να κάνει μελλοντικά στα τζάκια της και είναι συναρμολογούμενο το πάνω μέρος της κατασκευής.

nikolaras
16-03-12, 11:10
Σήμερα θα τοποθετήσω το νέο τζάμι στο τζάκι της πεθεράς μου ΙΔΡΟ 30. Θα δω σε τι κατάσταση είναι τα κορδόνια και θα σας ενημερώσω.

akapsali
16-03-12, 12:25
Εχω ξαναγράψει ότι τα ΙΔΡΟ παίρνουν αρκετές βελτιώσεις, μια από αυτές είναι και αυτή που σκέφτηκες, μόνο που στο δικό μου σκέφτομαι την περισσευάμενη ενέργεια που χάνεται να την εκμεταλευτώ με ένα εναλλάκτη καμινάδας και να μη πειράξω το πάνω μέρος του τζακιού.
Πιστεύω ότι η εταιρία κάτι τέτοιο θα είχε μελετήσει να κάνει μελλοντικά στα τζάκια της και είναι συναρμολογούμενο το πάνω μέρος της κατασκευής.

Νικο εναλάκτη καμιναδας με νερό η με αερα ενοείς;

fouskmech
16-03-12, 14:37
Από οτι κατάλαβα είναι θερμομωνοτικές πλάκες που ντύνεις τον θερμοθάλαμο εσωτερικά αντι για πετροβάμβακα

http://kominki.vipserv.org/de/product_info.php?cPath=88_91&products_id=4264

και που τις βρίσκουμε? ποιος τις πουλάει?

nikolaras
16-03-12, 15:54
Νικο εναλάκτη καμιναδας με νερό η με αερα ενοείς;
Παντα με νερο....:yes: