PDA

Επιστροφή στο Forum : Υδραυλικό Τζάκι - τεχνικά θέματα

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12

nikolaras
24-11-12, 15:02
Καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για αέρα από ένα τζάκι νερού αλλα λίγα ακόμη περιθώρια πιστεύω πως ναί. Ότι χαμένο φευγει από την καμινάδα γιατι να μην το εκμεταλευτούμε. Π.χ. αν το τζάκι νερού είναι 70% αποτελεσματικό θα μπορούσαμε να πάρουμε ακόμη 20% από την θερμοκρασία της καμινάδας.
Τώρα - πριν πιάσουν τα δυνατά κρύα - να βάλω δοχείο αδράνειας ή όχι?
Αν το τζάκι σου έχει τη δυνατότητα να ζεσταίνει τα σώματα και παράλληλα το δοχείο βάλε. Για να καταλάβεις το δοχείο είναι αποθήκη θερμότητας.

rockabillys
24-11-12, 15:07
σφυριζει καποιες φορες οταν ανεβαζει θερμοκρασια και πριν απο 5 λεπτα ειχε κολλησει

filpan
24-11-12, 18:39
Καταρχήν να σας χαιρετίσω όλους καθώς είμαι νέο μέλος.

Μόλις έκανα μετατροπή το τζάκι μου σε τζάκι-καλοριφέρ. Δεν το έχω δοκιμάσει πολύ ακόμα για να έχω ξεκάθαρη εικόνα για την λειτουργία του αλλά τα πρώτα δείγματα είναι ικανοποιητικά.

Με απασχολεί όμως το θέμα του ups. Διάβασα ότι δεν κάνουν τα ups των υπολογιστών και ότι θέλει καθαρού ημιτονου. Καταλαβαίνω το λόγο αλλά δεν ξέρω που να ψάξω γι΄ αυτά. Υπάρχει κάποιο link για να αρχίσω να ψάχνω?

Ακόμα υπάρχει κάποιος υδροστάτης που το αισθητήριό του να έχει μεγάλο μήκος? Έχω συνδέσει τον κλασικό υδροστάτη στη σωλήνα που βρίσκεται ~50cm μετά το δοχείο που μπήκε στο τζάκι με αποτέλεσμα να υπάρχει μια απόκλιση 10-15 βαθμών κατά την εκκίνηση του κυκλοφορητή.

sokis8
24-11-12, 18:40
Καλησπερα και παλι. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση που μπορει να ειναι και βλακεια αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας. Στην εγκατασταση που εχω κανει με σομπα καλοριφερ στο σπιτι μου στο κυκλωμα καπου υπαρχει και η θερμοστατικη βαλβιδα Caleffi art.544501 ( http://www.pella.com.gr/el/products/product-news?start=5) την οποια προτεινε και ο κατασκευαστης της σομπας (ABC CONCEPT 2). Το συστημα λειτουργει με κλειστο δοχειο διαστολης, ολα τα ασφαλιστικα και ups. Ερωτηση. Για να τσεκαρω οτι η θερμοστατικη βαλβιδα θα αναψει και θα κανει εκτονωση σε ενδεχομενη αυξηση της θερμοκρασιας στο κυκλωμα ή αν κοπει το ρευμα, τι θα πρεπει να κανω? 1) Να κλεισω κατα την λειτουργια του κυκλωματος το ups? 2) Να αυξησω την θερμοκρασια μεσα στη σομπα πανω απο 100c? Σημειωση οτι η σομπα μπροστα εχει αναλογικο θερμομετρο που δειχνει την θερμοκρασια του νερου εντος κυκλωματος.

nikolaras
24-11-12, 19:34
σφυριζει καποιες φορες οταν ανεβαζει θερμοκρασια και πριν απο 5 λεπτα ειχε κολλησει

σας χαιρετω ολους ονομαζομαο Νικος και πριν απο 23 ημερες εβαλα το edilcamin oceano 23 cs (κλειστο δοχειο)ο χωρος που θελω να καλυψει ειναι 80 τετραγωνικα γνωριζω οτι ειναι μεγαλο για το χωρο το πηρα ομως στην τιμη που θα επαιρνα το 15 θελω λοιπον να ρωτησω τα εξης προβληματα που αντιμετωπιζω και εαν μπορειτε να με βοηθησεται θα το εκτοιμουσα καταρχας μολις το αναψω με μολις 2 ξυλα το σπιτι εχει 23-25 βαθμους θερμοκρασια σε 18 λεπτα το νερο στο μπανιο ειναι πολυ ζεστο και ολα καλα μετα απο 14 ωρες συνεχεια και περιπου στις 2 τα ξημερωματα επειδη φευγω για δουλεια βαζω αλλα δυο ξυλα ωστε να παραμεινει ζεστος ο χωρος για το πρωι που θα σηκωθει η οικογενεια απο εκεινη την ωρα αρχιζουν τα προβληματα και εξηγω αρχιζουν να χτυπανε οι σωληνες οι οποιες ειναι συστολης διαστολης και ειναι αρκετα χοντρες ο θορυβος που κανουν ειναι λες και εχεις παρει ενα κατσαβιδι και το χτυπας επανω στην σωληνα στην συνεχεια ακουγεται νερο να περναει αναμεσα οπως ανοιγεις την βρυση και αποκορηφωμα ειναι οτι ξεκιναει ο συναγιαρμος του τζακιου και χτυπαει για 2 ωρες βεβαιως αρχιζει ο εξωτερικως σωληνας και βγαζει καφτο νερο και σταματαει μονο οταν ανοιξω την πορτα του τζακιου και πεση η θερμοκρασια και μετα κανω εξαερωση στον κυκλοφορητη μετα ολα καλα τα οποια βεβαια θα επαναληφθουν την επομενη μερα απο εκει που εκανα την αγορα με εχουν εντελως γραμμενο και καλα κανουν διοτι πριν ολοκληρωθει η ολη εγκατασταση τους εδωσα προκαταβολη 3000 ευρω ξερω την μ......α που εκανα ομως σας παρακαλω πολυ θα ηθελα τις γνωσεις σας εαν ξερεται θα το εκτιμουσα αφανταστα σας ευχαριστω εκ των προτερω και αναμενω

Αρα ο κυκλοφορητής δεν δουλεύει... τι είδους υδροστάτη έχεις... φαντάζομαι ότι δίνεις εντολή από λάθος ακροδέκτες στον κυκλοφορητή..... Το πρόβλημα είναι χαζό και λύνεται πολύ εύκολα.

nikolaras
24-11-12, 19:40
Καταρχήν να σας χαιρετίσω όλους καθώς είμαι νέο μέλος.

Μόλις έκανα μετατροπή το τζάκι μου σε τζάκι-καλοριφέρ. Δεν το έχω δοκιμάσει πολύ ακόμα για να έχω ξεκάθαρη εικόνα για την λειτουργία του αλλά τα πρώτα δείγματα είναι ικανοποιητικά.

Με απασχολεί όμως το θέμα του ups. Διάβασα ότι δεν κάνουν τα ups των υπολογιστών και ότι θέλει καθαρού ημιτονου. Καταλαβαίνω το λόγο αλλά δεν ξέρω που να ψάξω γι΄ αυτά. Υπάρχει κάποιο link για να αρχίσω να ψάχνω?

Ακόμα υπάρχει κάποιος υδροστάτης που το αισθητήριό του να έχει μεγάλο μήκος? Έχω συνδέσει τον κλασικό υδροστάτη στη σωλήνα που βρίσκεται ~50cm μετά το δοχείο που μπήκε στο τζάκι με αποτέλεσμα να υπάρχει μια απόκλιση 10-15 βαθμών κατά την εκκίνηση του κυκλοφορητή.

Το αισθητήριο πρέπει να έχει ένδειξη κατευθείαν μέσα από το μποιλερ του τζακιού, με κυάθιο.
Υπάρχουν 700 είδη υδροστάτες αποστάσεως.....

http://www.ebay.co.uk/itm/50-110deg-C-LCD-display-Digital-Temperature-Measuring-Controller-WH7016M-/330748246348?pt=UK_Home_Garden_Hearing_Cooling_Air&hash=item4d0221b94c&_uhb=1

UPS μπορείς να βρεις εδώ : http://www.kratki.gr/products?category_id=3&page=shop.browse&limit=20&limitstart=40

nikolaras
24-11-12, 19:51
Καλησπερα και παλι. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση που μπορει να ειναι και βλακεια αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας. Στην εγκατασταση που εχω κανει με σομπα καλοριφερ στο σπιτι μου στο κυκλωμα καπου υπαρχει και η θερμοστατικη βαλβιδα Caleffi art.544501 ( http://www.pella.com.gr/el/products/product-news?start=5) την οποια προτεινε και ο κατασκευαστης της σομπας (ABC CONCEPT 2). Το συστημα λειτουργει με κλειστο δοχειο διαστολης, ολα τα ασφαλιστικα και ups. Ερωτηση. Για να τσεκαρω οτι η θερμοστατικη βαλβιδα θα αναψει και θα κανει εκτονωση σε ενδεχομενη αυξηση της θερμοκρασιας στο κυκλωμα ή αν κοπει το ρευμα, τι θα πρεπει να κανω? 1) Να κλεισω κατα την λειτουργια του κυκλωματος το ups? 2) Να αυξησω την θερμοκρασια μεσα στη σομπα πανω απο 100c? Σημειωση οτι η σομπα μπροστα εχει αναλογικο θερμομετρο που δειχνει την θερμοκρασια του νερου εντος κυκλωματος.

Η βαλβίδα λέει ότι ανοίγει στους 100 βαθμούς !!!!!! Δηλαδή ατμοποίηση με ταυτόχρονη αύξηση της πίεσης, Μου ακούγεται πολύ τρελό, έχω την εντύπωση ότι κάτι άλλο θα σκάσει πριν ανοίξει η βαλβίδα.
Προσωπικά δεν θα σου συνιστούσα να κάνεις δοκιμές με τέτοιες θερμοκρασίες. Φώναξε τους εγκαταστάτες να κάνουν την δοκιμή.
Και θα πρέπει να γίνει γιατί είναι κάτι που μπορεί να συμβεί. Αλλες ασφαλιστικές δικλίδες δεν έχεις στο σύστημα;

sokis8
24-11-12, 20:24
Απο οτι θυμαμαι απο τον φιλο υδραυλικο, εχει βαλει και καποια αλλα ασφαλιστικα. Απλα εγω δεν γνωριζω να σας τα περιγραψω. Δλδ η συγκεκριμενη βαλβιδα ειναι μουφα? Γιατι την προτεινει ο κατασκευαστης? Θα πρεπει να την αλλαξω? Πριν βαλουμε μπροστα το συστημα για δοκιμη, ο υδραυλικος θερμανε με επαγγελματικο πιστολακι την σωληνα με νερο κοντα στην βαλβιδα και εκεινη ανοιξε για εκτονωση κανονικα.

anto_gr
24-11-12, 21:14
Αρχική Δημοσίευση από nikolaras

Ο λέβητας λειτουργεί σαν ένα μικρό μπαφερ, στην ουσία είναι αδρανές στο κύκλωμα, οπότε και να τον παρακάμψεις το ίδιο είναι.
Καλησπερα επανερχομαι στο θεμα και παρατηρησα τα εξης: οταν ξεκιναει το τζακι η ηλεκτροβανα μου ειναι κλειστη, πιανοντας την θερμοκρασια τους τα νερα (80+) δινει εντολη και ανοιγει ο κυκλοφορητης (μια χαρα μεχρι εδω). Τωρα μολις η θερμοκρασια των νερων πεσει σταματαει να δουλευει ο κυκλοφορητης που στελνει στα σωματα κ 'πιανει' ξανα δουλεια τζακι κ esbe ΑΛΛΑ η ηλεκτροβανα μενει ανοιχτη με αποτελεσμα να μην μπορει να ανεβασει την θερμοκρασια των νερων το τζακι. Δοκιμασα κ εκλεισα τον θερμοστατη χωρου για να κλεισει η ηλεκτροβανα (γιατι το 'χω οπως προειπα παραλληλα με τον λεβητα πετρελαιου) και στη συνεχεια τον ανοιξα(θεροστατη),ειδα πως σε ουτε 15 λεπτα τα νερα ηταν στο 80+ και τοτε ανοιξε παλι ηλεκτροβανα κ κυκλοφορητης και ολα τα σωματα ζεστα.

Ερωτηση:Μηπως ο ηλεκτολογος εκανε μ.....α και θα επρεπε η ηλεκτροβανα να ανοιγει κ να κλεινει αναλογα με την θερμοκρασια που πιανουν τα νερα ή εγω ειμαι απο αλλον πλανητη και δεν καταλαβαινω;

νικολας113
24-11-12, 21:25
Το αισθητήριο πρέπει να έχει ένδειξη κατευθείαν μέσα από το μποιλερ του τζακιού, με κυάθιο.

http://www.ebay.co.uk/itm/50-110deg-C-LCD-display-Digital-Temperature-Measuring-Controller-WH7016M-/330748246348?pt=UK_Home_Garden_Hearing_Cooling_Air&hash=item4d0221b94c&_uhb=1

UPS μπορείς να βρεις εδώ : http://www.kratki.gr/products?category_id=3&page=shop.browse&limit=20&limitstart=40
νικολα εσυ ποιο απο τα δυο ups προτεινεις? ξερεις ποση ωρα εχουν αυτονομια? πρεπει να συνδεθει κ μπαταρια για να ειμαι απολυτα σιγουρος?

nikolaras
24-11-12, 22:02
Καλησπερα επανερχομαι στο θεμα και παρατηρησα τα εξης: οταν ξεκιναει το τζακι η ηλεκτροβανα μου ειναι κλειστη, πιανοντας την θερμοκρασια τους τα νερα (80+) δινει εντολη και ανοιγει ο κυκλοφορητης (μια χαρα μεχρι εδω). Τωρα μολις η θερμοκρασια των νερων πεσει σταματαει να δουλευει ο κυκλοφορητης που στελνει στα σωματα κ 'πιανει' ξανα δουλεια τζακι κ esbe ΑΛΛΑ η ηλεκτροβανα μενει ανοιχτη με αποτελεσμα να μην μπορει να ανεβασει την θερμοκρασια των νερων το τζακι. Δοκιμασα κ εκλεισα τον θερμοστατη χωρου για να κλεισει η ηλεκτροβανα (γιατι το 'χω οπως προειπα παραλληλα με τον λεβητα πετρελαιου) και στη συνεχεια τον ανοιξα(θεροστατη),ειδα πως σε ουτε 15 λεπτα τα νερα ηταν στο 80+ και τοτε ανοιξε παλι ηλεκτροβανα κ κυκλοφορητης και ολα τα σωματα ζεστα.

Ερωτηση:Μηπως ο ηλεκτολογος εκανε μ.....α και θα επρεπε η ηλεκτροβανα να ανοιγει κ να κλεινει αναλογα με την θερμοκρασια που πιανουν τα νερα ή εγω ειμαι απο αλλον πλανητη και δεν καταλαβαινω;

Καταρχήν γιατί έχεις τόσο ψηλά τον κυκλοφορητή;
Είναι λάθος η ηλεκτρολογική σύνδεση στο συστημά σου. Μέγα λάθος να εμπλέκουμε τον θερμοστάτη χώρου με οποιαδήποτε ηλεκτροβάνα και κυκλοφορητή σε λέβητα στερεών καυσίμων.
Το τζάκι δεν είναι λέβητας πετρελαίου να σβήσει και δεν θα αργήσει να γίνει το μπαμ.....

nikolaras
24-11-12, 22:09
νικολα εσυ ποιο απο τα δυο ups προτεινεις? ξερεις ποση ωρα εχουν αυτονομια? πρεπει να συνδεθει κ μπαταρια για να ειμαι απολυτα σιγουρος?
Νικόλα το πρωτο λινκ δεν είναι UPS αλλά θερμοστάτης αποστάσεως με εντολή για κυκλοφορητή.
Υπάρχουν πολλά ups καθαρού ημιτόνου στην αγορά, δεν το έχω ψάξει....

nikolaras
24-11-12, 22:16
Απο οτι θυμαμαι απο τον φιλο υδραυλικο, εχει βαλει και καποια αλλα ασφαλιστικα. Απλα εγω δεν γνωριζω να σας τα περιγραψω. Δλδ η συγκεκριμενη βαλβιδα ειναι μουφα? Γιατι την προτεινει ο κατασκευαστης? Θα πρεπει να την αλλαξω? Πριν βαλουμε μπροστα το συστημα για δοκιμη, ο υδραυλικος θερμανε με επαγγελματικο πιστολακι την σωληνα με νερο κοντα στην βαλβιδα και εκεινη ανοιξε για εκτονωση κανονικα.
Η ιδανική ασφάλιση είναι το ανοιχτό δοχείο διαστολής. Ολα τα άλλα είναι ημίμετρα, το έγραψα 100 φορές. Δεν μπορώ να ξέρω τι μπορεί να κάνει αυτή η βαλβίδα και πως θα συμπεριφερθεί το συστημά σου στους 100 βαθμούς.
Το πιστολάκι θέρμανε τοπικά την βαλβίδα και άνοιξε, φαντάσου ολόκληρο το νερό της σόμπας σου να φτάσει τους 100 βαθμούς τι θα γίνει; Ειλικρινά δεν μπορώ να υποθέσω κάτι.

filpan
24-11-12, 22:44

Σ΄ευχαριστω για τις απαντησεις.
Δυστυχως οι αποριες μου ειναι πολλες και μπορει να φαινονται «αστειες» αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου με το αντικειμενο και όλα μου είναι αγνωστα.
Για το ups καταλαβα τι πρεπει να ψαξω.
Για τον υδροστατη, φανταζομαι ότι ο αισθητηρας αυτός δεν μπορει να περασει από το σωληνα και να βρεχεται ή μηπως γινεται?
Αν δεν γινεται, καταλαβαινω ότι πρεπει γινει τρυπα και πασο στο δοχειο που θα βιδωθει το κυαθιο και να μπει εκει ο αισθητηρας. Το καλωδιο θα αντεξει τις θερμοκρασιες του τζακιου? Ακομα και να το βαλω σε ένα σωληνα για να το προστατεψω από τη φλογα, οι θερμοκρασιες μεσα στο τζακι είναι αρκετα μεγαλες. Δε θα έχει προβλημα το καλωδιου του αισθητηρα?

nikolaras
24-11-12, 22:51
Σ΄ευχαριστω για τις απαντησεις.
Δυστυχως οι αποριες μου ειναι πολλες και μπορει να φαινονται «αστειες» αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου με το αντικειμενο και όλα μου είναι αγνωστα.
Για το ups καταλαβα τι πρεπει να ψαξω.
Για τον υδροστατη, φανταζομαι ότι ο αισθητηρας αυτός δεν μπορει να περασει από το σωληνα και να βρεχεται ή μηπως γινεται?
Αν δεν γινεται, καταλαβαινω ότι πρεπει γινει τρυπα και πασο στο δοχειο που θα βιδωθει το κυαθιο και να μπει εκει ο αισθητηρας. Το καλωδιο θα αντεξει τις θερμοκρασιες του τζακιου? Ακομα και να το βαλω σε ένα σωληνα για να το προστατεψω από τη φλογα, οι θερμοκρασιες μεσα στο τζακι είναι αρκετα μεγαλες. Δε θα έχει προβλημα το καλωδιου του αισθητηρα?

Το καλώδιο είναι ειδικό για τέτοιες εγκαταστάσεις. Διάβασε εδώ : http://www.monachos.gr/forum/pop_printer_friendly.asp?TOPIC_ID=2484

vasiliskios
25-11-12, 08:31
καλημερα
πιστευω τα συμπερασματα μου να σας λυσουν καποιες αποριες που ειχατε τελευταια.
η μετατροπη αεροθερμου τζακιου σε υδραυλικο, εχει τα παρακατω αποτελεσματα.
57845
57846
57847
57848
1,το νερο πιανει ευκολα τους 56-58 βαθμους και με πολλα ξυλα τους 64-66
2,το αεροθερμο δεν δουλευει πια σωστα. επιανε 120-140 βαθμους στην 10η ταχυτητα και τωρα 80 στην 4η ταχυτητα
3,τους αισθητηρες εκει που τους εχω δεν εχουν πραγματικες ενδειξεις μεχρι να λειτουργησει ο κυκλοφορητης και να περασει νερο απο εκει[ εβαλα και δευτερο υδροστατη στην επιστροφη, γιατι δεν εχω ενδειξεις μεσα απο την εστια και πολλες φορες ζεστενετε πρωτα ο σωληνας της επιστροφης], ο ενας στους 50 βαθμους και ο δευτερος [επιστρφη] στους 45. ετσι δεν υπαρχει περιπτωση υπερθερμανσης του νερου.
Τωρα επειδη δεν ειμαι ικανοποιημενος με το αποτελεσμα ακι εχω προχωρισει στον εναλακτη που εκανε ο νικολαρας στην αρχη του θεματος. Ο εναλακτης θα ειναι δυο κυλυνδροι φ250 και φ350 ο ενας μεσα στον αλλον ενος μετρου, με 7 σωληνες φ42 στην σειρα για να μπορει να καθαριζετε με βουρτσα απο επανω. Οι αισθητηρες τωρα θα μπουν επανω στ κατασκευη.
Για τις πισσες θα μπει μια ρυθμιζομενη θερμικη βαλβιδα με by bus για να εχω παντα επιστροφη νερου 55+ βαθμους.
Οταν ολοκληρωθει και αυτο θα σας πω το αποτελεσμα.
Το εργο μετα εχει διαχειριση τις καυσης με ρυθμιζωμενο ταμπερ[εαν πιασουμε καμα θερμοκρασια της προκοπης, οπως λεει και ο νικολαρας κατω απο 60 βαθμους ειναι ντροπη] απο αυτο το κοντρολερ 235 ευρο με τα μεταφορικα απο Πολωνια,67ευρο μεταφορικα[εαν ξερει καποιος να το παρω απο Ελλαδα,]
http://www.plumelectronics.eu/?id=206
και δετευρος κυκλοφορητης για το μποιλερ. Τωρα δουλευει περισσοτερο σαν δοχειο αδρανιας μια κρυωνει μια ζεστενετε, αναλωγα με την φωτια

ΥΓ
Νικολαρα να προσεξω κατι στην κατασκευη ?
τα κομματια εχουν κοπη στο λαιζερ αλλα ισως μπορω να κανω κατι ακομα.

nikolaras
25-11-12, 09:15
Βασίλη σε χαίρομαι ειλικρινά....
Αν κάνεις τον εναλλάκτη της καμινάδας και τον συνδέσεις με τον υπάρχοντα εναλλάκτη του τζακιού, τότε θα έχεις απόδοση ίσως και περισσότερη από τα υδραυλικά τζάκια που κυκλοφορούν.
Επειδή ζεσταίνεται ο σωλήνας του κρύου νερού είναι εντελώς φυσιολογικό, γιατί και αυτός βρίσκεται μέσα στο τζάκι.
Θα βάλεις τρίοδη οπωσδήποτε για να μην έχεις θέμα πίσσας (είναι δύσκολος ο καθαρισμός του εναλλάκτη καμινάδας) και τα αισθητήριο θα το βάλεις στο πάνω μέρος του εναλλάκτη εμβαφτιζόμενο μέσα στον εναλλάκτη.
Θα φτιάξεις σωστά την ορθή γωνία του ζεστού (βάλε ημιγωνίες) και γενικά μη χρησιμοποιείς ορθές γωνίες.
Είμαι σίγουρος ότι θα πετύχει....
Χρειάζεσαι κοντρόλερ με 2 εντολές και γιατί όχι με 3 εντολές... (2 για τους κυκλοφορητές και 1 για το αερόθερμο) Νομίζω ότι αυτός σου κάνει :

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/msk_schemat21.jpg

anto_gr
25-11-12, 09:31
Καταρχήν γιατί έχεις τόσο ψηλά τον κυκλοφορητή;
Είναι λάθος η ηλεκτρολογική σύνδεση στο συστημά σου. Μέγα λάθος να εμπλέκουμε τον θερμοστάτη χώρου με οποιαδήποτε ηλεκτροβάνα και κυκλοφορητή σε λέβητα στερεών καυσίμων.
Το τζάκι δεν είναι λέβητας πετρελαίου να σβήσει και δεν θα αργήσει να γίνει το μπαμ.....

Καλημερα.

Διορθωνω ο κυκλοφορητης ανοιγει στους 75 βαθμους

Νικο η συνδεση ειναι η εξης: η ηλεκτροβανα μενει συνεχεια ανοιχτη και ο κυκλοφορητης δουλευει οταν ζεσταθουν τα νερα του λεβητα (το χει συνδεσει με τα επιστρεφομενα) μεχρι τοτε και οποτε δεν δουλευει ο κυκλοφορητης τα νερα στο κυκλωμα τα κυκλοφορει το esbe. Το θεμα ειναι οτι ο κυκλοφορητης δουλευει 2-3 φορες την μερα μονο με αποτελεσμα να αργει να ζεστανει τον χωρο.
Αυτο με την ηλεκτροβανα το δοκιμασα για μια μονο φορα και ειδα οτι τα σωματα δεν ακουμπιουνται.

Βοηθησε με και πες μου ποια ειναι η σωστη συνδεσμολογια για να καταλαβω τι γινεται.
Ευχαριστω

vasiliskios
25-11-12, 09:33
Βασίλη σε χαίρομαι ειλικρινά....
Αν κάνεις τον εναλλάκτη της καμινάδας και τον συνδέσεις με τον υπάρχοντα εναλλάκτη του τζακιού, τότε θα έχεις απόδοση ίσως και περισσότερη από τα υδραυλικά τζάκια που κυκλοφορούν.
Επειδή ζεσταίνεται ο σωλήνας του κρύου νερού είναι εντελώς φυσιολογικό, γιατί και αυτός βρίσκεται μέσα στο τζάκι.
Θα βάλεις τρίοδη οπωσδήποτε για να μην έχεις θέμα πίσσας (είναι δύσκολος ο καθαρισμός του εναλλάκτη καμινάδας) και τα αισθητήριο θα το βάλεις στο πάνω μέρος του εναλλάκτη εμβαφτιζόμενο μέσα στον εναλλάκτη.
Θα φτιάξεις σωστά την ορθή γωνία του ζεστού (βάλε ημιγωνίες) και γενικά μη χρησιμοποιείς ορθές γωνίες.
Είμαι σίγουρος ότι θα πετύχει....
Χρειάζεσαι κοντρόλερ με 2 εντολές και γιατί όχι με 3 εντολές... (2 για τους κυκλοφορητές και 1 για το αερόθερμο) Νομίζω ότι αυτός σου κάνει :

θα βαλω κλαπε στην κορυφη του ελλακτη και θα δουλευει παραληλα με το κλαπε του τζακιου, ή μηπως να βγαλω του τζακιου ?
φοβαμαι μηπως πεσει η αποδοση του ελλακτη που ειναι μεσα στην εστια και μαζευει ολοι την καπνια στον ελλακτη της καμιναδας.
το κοντολερ για το αεροθερμο το εχω. αυτο που δειχνω ειναι πολυ ομορφο και εχει τηλεκοντορ, 2 κυκλοφορητες, την εισοδο αερα και μια εντολη ακομα, πχ βαλβιδα δειτε το βιντεο με τις λειτουργιες http://www.youtube.com/watch?v=MrZmOJ3H9OM&feature=relmfu

nikolaras
25-11-12, 09:46
Εξήγησε σε παρακαλώ πως συνδέεται το τζάκι με τον λέβητα (με λεπτομέρειες που βρίσκεται το κάθε εξάρτημα) και πως παίρνεις τις εντολές και από που.
Η esbe είναι τρίοδη ή έχει και δικό της κυκλοφορητή; (πως τα κυκλοφορεί τα νερά στο τζάκι χωρίς κυκλοφορητή)
Τον κυκλοφορητή του τζακιού θα τον βάλεις να ανοίγει στους 60.

nikolaras
25-11-12, 09:48
θα βαλω κλαπε στην κορυφη του ελλακτη και θα δουλευει παραληλα με το κλαπε του τζακιου, ή μηπως να βγαλω του τζακιου ?
φοβαμαι μηπως πεσει η αποδοση του ελλακτη που ειναι μεσα στην εστια και μαζευει ολοι την καπνια στον ελλακτη της καμιναδας.
το κοντολερ για το αεροθερμο το εχω. αυτο που δειχνω ειναι πολυ ομορφο και εχει τηλεκοντορ, 2 κυκλοφορητες, την εισοδο αερα και μια εντολη ακομα, πχ βαλβιδα δειτε το βιντεο με τις λειτουργιες http://www.youtube.com/watch?v=MrZmOJ3H9OM&feature=relmfu
Θα βγάλεις το κλαπέ του τζακιού, θέλεις να ζεστάνεις και τους 2 εναλλάκτες, η ζέστη πρέπει να πηγαίνει μέχρι πάνω....

anto_gr
25-11-12, 10:59
Εξήγησε σε παρακαλώ πως συνδέεται το τζάκι με τον λέβητα (με λεπτομέρειες που βρίσκεται το κάθε εξάρτημα) και πως παίρνεις τις εντολές και από που.
Η esbe είναι τρίοδη ή έχει και δικό της κυκλοφορητή; (πως τα κυκλοφορεί τα νερά στο τζάκι χωρίς κυκλοφορητή)
Τον κυκλοφορητή του τζακιού θα τον βάλεις να ανοίγει στους 60.

57851578525785357854
Στις φωτο ειναι και για τα δυο σπιτια αλλα η αριστερη ηλεκτροβανα ειναι μονιμα κλειστη δεν επηρεαζει το υπολοιπο κυκλωμα.
H esbe εχει δικο της κυκλοφορητη και την εχει ρυθμισμενη 75 και 55 βαθμους αυτες τις ενδειξεις μου βγαζει στο ρολογακι στο τζακι οταν το παταω. Ο θερμοστατης χωρου ειναι παντα στο ΟΝ ο λευκος υδροστατης ειναι για το τζακι στους 50 βαθμους το εχει και ο πορτοκαλι στους 0 για το πετρελαιο. Οταν τα επιστρεφομενα νερα πιασουν θερμοκρασια 50 τοτε ο λευκος υδροστατης δινει εντολη στον κυκλοφορητη να στειλει στα σωματα(1-2 φορες την μερα μονο) και οποτε ο κυκλοφορητης σταματαει τα νερα τα στελνει με την esbe με αποτελεσμα να αργει και να μην εχω ζεστο νερο χρησης γιατι οπως φαινεται στην φωτο η σωληνα του μποiλερ ειναι μεταξυ ηλεκτροβανας και κυκλοφορητη μονο οταν δουλευει ο κυκλοφορητης που στελνει στα σωματα ζεσταινει κ το νερο χρησης.

Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις.

jimdrak1
25-11-12, 13:37
Καλημέρα σας
Τα σώματα μου ευρωπαικά 20.000 θερμίδες (όχι φέτες) πόσα λίτρα νερού σημαίνει?
Επίσης 20.000 θερμίδες = πόσα Κw?

Techsprt
25-11-12, 13:42
Καλημέρα σας
Τα σώματα μου ευρωπαικά 20.000 θερμίδες (όχι φέτες) πόσα λίτρα νερού σημαίνει?
Επίσης 20.000 θερμίδες = πόσα Κw?
Τα γράφει ο κατασκευαστής.

nikolaras
25-11-12, 14:55
57851578525785357854
Στις φωτο ειναι και για τα δυο σπιτια αλλα η αριστερη ηλεκτροβανα ειναι μονιμα κλειστη δεν επηρεαζει το υπολοιπο κυκλωμα.
H esbe εχει δικο της κυκλοφορητη και την εχει ρυθμισμενη 75 και 55 βαθμους αυτες τις ενδειξεις μου βγαζει στο ρολογακι στο τζακι οταν το παταω. Ο θερμοστατης χωρου ειναι παντα στο ΟΝ ο λευκος υδροστατης ειναι για το τζακι στους 50 βαθμους το εχει και ο πορτοκαλι στους 0 για το πετρελαιο. Οταν τα επιστρεφομενα νερα πιασουν θερμοκρασια 50 τοτε ο λευκος υδροστατης δινει εντολη στον κυκλοφορητη να στειλει στα σωματα(1-2 φορες την μερα μονο) και οποτε ο κυκλοφορητης σταματαει τα νερα τα στελνει με την esbe με αποτελεσμα να αργει και να μην εχω ζεστο νερο χρησης γιατι οπως φαινεται στην φωτο η σωληνα του μποiλερ ειναι μεταξυ ηλεκτροβανας και κυκλοφορητη μονο οταν δουλευει ο κυκλοφορητης που στελνει στα σωματα ζεσταινει κ το νερο χρησης.

Πολύ μπέρδεμα.....
Ο υδροστάτης του τζακιού τι δουλειά έχει στον λέβητα; Εκτός από τον esbe έχεις και άλλο κυκλοφορητή για το τζάκι; Εχεις πίνακα ελέγχου στο τζάκι και τι ρυθμίζει;
Το τζάκι πως είναι συνδεμένο στο σύστημα, καλύτερα να κάνεις ένα σχέδιο στο χαρτί έτσι δεν πρόκειτε να βγάλουμε άκρη.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο ηλεκτρολόγος τα έχει κάνει μπάχαλο, ο υδραυλικός θα δείξει.....
Από ότι κατάλαβα ο κυκλοφορητής του τζακιού δεν δίνει στον λέβητα πάντα.
Περιμένω σχέδιο στο χαρτί......
Ηλία εσύ τι λες;

Techsprt
25-11-12, 14:57
Πολύ μπέρδεμα.....
Ο υδροστάτης του τζακιού τι δουλειά έχει στον λέβητα; Εκτός από τον esbe έχεις και άλλο κυκλοφορητή για το τζάκι; Εχεις πίνακα ελέγχου στο τζάκι και τι ρυθμίζει;
Το τζάκι πως είναι συνδεμένο στο σύστημα, καλύτερα να κάνεις ένα σχέδιο στο χαρτί έτσι δεν πρόκειτε να βγάλουμε άκρη.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο ηλεκτρολόγος τα έχει κάνει μπάχαλο, ο υδραυλικός θα δείξει.....
Από ότι κατάλαβα ο κυκλοφορητής του τζακιού δεν δίνει στον λέβητα πάντα.
Περιμένω σχέδιο στο χαρτί......
Ηλία εσύ τι λες;

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα τι θα πείς εσύ,εγώ δεν έβγαλλα άκρη.

KOSTASP82
25-11-12, 15:07
57851578525785357854

Λιγο μπερδεμενα μου φαινονται ........
Αν και δεν φαινονται ολα η επιστροφη σχετικα σωστα φαινεται.....
Την προσαγωγη του τζακιου δεν βλεπω.....
Οπως και να χει .... βλεπω οτι εχεις αυτονομια .... ποιος ο λογος να εχεις και ηλεκτροβανες και κυκλοφορητες????
Αφου εχεις βαλει τν ανακυκλοφορητη της εσβε γιατι πρεπει να δουλευει και ο κυκλοφορητης των σωματων????
Μηπως επειδη το εσβε εχει μικρο κυκλοφορητη και δεν φτανει για ολη την εγκατασταση σου εχουν συνδεσει και τον κυκλοφορητη των σωματων για να φτανει το νερο παντου αλλα αυτος δεν ανοιγει παντα???
Αν ημουν σιγουρος θα σου προτεινα να βγαλεις για λιγο την ηλεκτροβανα να την ανοιξεις με το χερι και να συνδεσεις τν κυκλοφορητη να δουλευει μαζι με το εσβε.
Ανεβασε αν μπορει κι αλλες φωτο να δουμε καλυτερα.

KOSTASP82
25-11-12, 15:10
εγώ δεν έβγαλλα άκρη.

χαχαχαχα
Κι εγω αυτο ημουνα ετοιμος να γραψω αλλα ειπα να δωσω μια γνωμη

KOSTASP82
25-11-12, 15:12
57851578525785357854

Βγαλε καμια φωτο πισω απο τον λεβητα καπου εκει βλεπω να κοβει βολτες;;; η προσαγωγη του τζακιου.....

Techsprt
25-11-12, 15:32
Βγαλε καμια φωτο πισω απο τον λεβητα καπου εκει βλεπω να κοβει βολτες;;; η προσαγωγη του τζακιου.....

Άδικος κόπος θα έλεγα,πρόσεξε κάτι. Δεν έχει νόημα το σετ της ESbe , αφού όμως το έβαλλε θα έπρεπε να κάνει την δουλειά της ανακυκλοφορίας στον λέβητα και μόνο.Το έχει συνδεμένο και στην κατανάλωση με μία περιέργως κλειστή βάνα επιστροφής.
Πάνω απο τον κυκλοφορητή της κατανάλωσης ( προσαγωγή)έχει ενα ταφ (φυσικά λάθος σημείο).
Απο κει και πέρα καλή η προσπαθεια , αλλά η εγκατάσταση θέλει γενικό update εκ του σύνεγγης.

rockabillys
25-11-12, 16:17
λοιπον το προβλημα το ελυσα θα μεταφερω τους σωληνες προς το ταβανι θα αλλξω κυκλοφορητη θα μονωθουν ολοι οι σωληνες οι βασεις τους θα ειναι με λαστιχο για να μην υπαρχουν κραδασμοι απο συστολη διαστολη και θα ντυθουν με γυψοσανιδα επισης μονωμενη τωρα οσο αφορα το σφυριγμα που εκανε ανοιξα το αριστερο νταπερ που ειχε και σταματησε ο θορυβος αρα ηθελε και αερα απο τον εσωτερικο χωρο του σπιτιου ολα αυτα θα γινουν αυριο το μεσημερι οποτε και θα ενημερωσω για οτιδηποτε νεο σε ευχαριστω φιλε Νικολαρα

nikolaras
25-11-12, 22:09
Ηλία και Κώστα, μιλάμε για λαβύρινθο στο σύστημα του φίλου ΑΝΤΟ.... Οσο και να ψάξεις από τα στοιχεία που έδωσε, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί λύση.
Χρειάζεται να ανεβάσει ολοκληρωμένο σχέδιο υδραυλικό και ηλεκτρικό για να βρεθεί το πρόβλημα....

vasiliskios
25-11-12, 22:44
τριοδη βαλβιδα
μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως να αγορασω, που να το βαλω για να εχω σταθερη επιστροφη 55-60 βαθμους ?

nikolaras
26-11-12, 15:22
Ανοιχτό δοχείο σε δράση !!!!!!!
Φανταστείτε αυτό να συμβεί μέσα στο σπίτι σας..... ή να μην ανοίξει κάποια βαλβίδα !!!!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=F4GCJ3UYA2U#!

vti-chris
26-11-12, 19:37
Έχω μερικές απορίες σχετικά με υδραυλικά τζάκια και θερμάνσεις επιδαπέδιες.
Πώς λειτουργεί ένα τέτοιο σύστημα??
Γνωρίζω τα περί τρίοδων βαλβίδων και τις θερμοκρασίες απλά η απορία μου είναι στο πώς εμείς μπορούμε να "προγραμματίσουμε¨τη λειτουργία του όλου συστήματος αφού ουσιαστικά μια φορά θα ανάβει το τζάκι την ημέρα...από 16:00-22:00.
Θα διατηρεί το δάπεδο τη θερμοκρασία του ή θα είναι συνεχώς μια κρύο μια ζέστη?

Επίσης θα συμβουλεύατε κάποιον να ανάβει το τζάκι τις πρωινές ώρες και να το αφήνει αναμμένο χωρίς κανένα στο σπίτι??

Techsprt
26-11-12, 20:22
Γνωρίζω τα περί τρίοδων βαλβίδων και τις θερμοκρασίες απλά η απορία μου είναι στο πώς εμείς μπορούμε να "προγραμματίσουμε¨τη λειτουργία του όλου συστήματος αφού ουσιαστικά μια φορά θα ανάβει το τζάκι την ημέρα...από 16:00-22:00.

Με δοχείο αποθήκευσης.

vti-chris
27-11-12, 06:11
Αυτό το είχα σκεφτεί και πιο παλιά αλλά πόσο δοχείο χρειάζεται ένα σπίτι 200τ.μ μονωμένο με χειμώνα ~5C και κατά πόσο θα μπορεί ένα τζάκι να θερμαίνει το δάπεδο και την ίδια ώρα να έχει τα KW για να αποθηκεύει και στο δοχείο???
Δεν θα πρέπει να λειτουργεί στο full??

nikolaras
27-11-12, 09:51
Αυτό το είχα σκεφτεί και πιο παλιά αλλά πόσο δοχείο χρειάζεται ένα σπίτι 200τ.μ μονωμένο με χειμώνα ~5C και κατά πόσο θα μπορεί ένα τζάκι να θερμαίνει το δάπεδο και την ίδια ώρα να έχει τα KW για να αποθηκεύει και στο δοχείο???
Δεν θα πρέπει να λειτουργεί στο full??
Για 200 τετραγωνικά χρειάζεσαι μια καλή πηγή και ένα δοχείο αδρανειας 1000 λίτρα.
Στο δικό μου σπίτι 120 τ.μ. με ενδοδαπέδια θέρμανση έχω δοχείο 200 λίτρων και κρατάει 2,5 - 3 ώρες ενεργή την ενδοδαπέδια ,με δεδομένα ότι τα νερά εισαγωγής είναι στους 37 βαθμούς και της επιστροφής στους 27 βαθμούς.
Πιστεύω ότι για σένα θα κρατήσει 10 ώρες το δοχείο με αρχική θερμοκρασία στους 85 βαθμούς.
Εννοείται ότι χρειάζεσαι ένα καλό τζάκι και αυτές τις ώρες που θα δουλεύει πολύ καλή τροφοδότηση.

Takerman
27-11-12, 11:54
Ανοιχτό δοχείο σε δράση !!!!!!!
Φανταστείτε αυτό να συμβεί μέσα στο σπίτι σας..... ή να μην ανοίξει κάποια βαλβίδα !!!!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=F4GCJ3UYA2U#!
Το δικό σου είναι?

nikolaras
27-11-12, 14:41
Το δικό σου είναι?
Οχι, έτσι έκανε και το δικό μου....

panmalk
27-11-12, 18:15
Γεια σε όλους,

Αποφάσισα να αλλάξω το κοινό τζάκι μου σε υδραυλικό στο ιδιόκτητο διαμέρισμα στον 1ο όροφο και ο τζακάς και υδραυλικός μου είπαν να περάσουμε τις σωληνώσεις από την πυλωτή προς τον συλλέκτη.
Η συνδεσμολογία, απ' ότι κατάλαβα, θα γίνει ως εξής (σχεδιάκια):
57879
ή
57880

Θα δουλέψει κάποιο από τα 2, δεδομένου ότι αρχικά κατεβαίνουν οι σωλήνες και μετά ξανανεβαίνουν; Αν ναι, ποιο είναι καλύτερο;
Ευχαριστώ εξ αρχής,
Παναγιώτης

Techsprt
27-11-12, 19:42
Αποφάσισα να αλλάξω το κοινό τζάκι μου σε υδραυλικό

Οικονομική μελέτη έκανες ?

jimdrak1
27-11-12, 20:53
Τα γράφει ο κατασκευαστής.
tα έχω πάρει πριν 10 χρόνια
ούτε θυμάμαι ούτε έχω κρατήσει χαρτιά ούτε είναι και πολύ επώνυμα

polivios1976
27-11-12, 21:21
ΓΙΑ ΣΑΣ
ΕΧΟ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΣΕ ΤΖΑΚΙ la nordica ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ 60 ΒΑΘΜΟΘΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΟΙ 42 ΕΙΝΕ ΛΟΓΙΚΟ Η ΕΧΟΥ
ΜΕ ΠΡΟΒΛΙΜΑ

polivios1976
27-11-12, 21:23
ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΧΟ ΠΑΡΑΤΙΡΙΣΕΙ ΟΤΙ Η ΣΟΛΙΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΥΡΙΣΕΙ ΠΟΛΙ

panmalk
27-11-12, 21:35
Οικονομική μελέτη έκανες ?

Αμέ... οικονομία σχεδόν 90% με τη συνδρομή 3-4 τονων ξύλα απ το βουνό (όταν και ότι επιτρέπεται) ;)

nikolaras
27-11-12, 22:20
Γεια σε όλους,

Αποφάσισα να αλλάξω το κοινό τζάκι μου σε υδραυλικό στο ιδιόκτητο διαμέρισμα στον 1ο όροφο και ο τζακάς και υδραυλικός μου είπαν να περάσουμε τις σωληνώσεις από την πυλωτή προς τον συλλέκτη.
Η συνδεσμολογία, απ' ότι κατάλαβα, θα γίνει ως εξής (σχεδιάκια):
57879
ή
57880

Θα δουλέψει κάποιο από τα 2, δεδομένου ότι αρχικά κατεβαίνουν οι σωλήνες και μετά ξανανεβαίνουν; Αν ναι, ποιο είναι καλύτερο;
Ευχαριστώ εξ αρχής,
Παναγιώτης
Οχι..... η εκτόνωση είναι λάθος στον σχεδιασμό, αν δεν μπορείς να πας την εκτόνωση ανηφορικά πλάι στην καμινάδα, επέλεξε τζάκι με κλειστό δοχείο διαστολής.

nikolaras
27-11-12, 22:23
ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΧΟ ΠΑΡΑΤΙΡΙΣΕΙ ΟΤΙ Η ΣΟΛΙΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΥΡΙΣΕΙ ΠΟΛΙ

Δεν καταλαβαίνω τι λες φίλε, βοήθησε να κατανοήσουμε το πρόβλημα για να σε βοηθήσουμε.... και αν μπορείς γράψε με μικρά γράμματα, λυπήσου τα ματάκια μας....

polivios1976
27-11-12, 22:27
λοιπον εχουμε στο κυαθιο 60 βαθμουσ θερμοκρασια και στο κυκλομα εχο 42 εινε λογικι αυτι ι αποκλισι
ο κυκλοφοριτις που πρεπι να ανοιγι ο κατασκευαστισ λεει 50 βαθμουσ

nikolaras
27-11-12, 22:41
Εχει εγκλωβισμένο αέρα στο κυάθιο με αποτέλεσμα λάθος ενδειξη - εντολή, αν ανεβάσεις μια φωτογραφία θα το δούμε καλύτερα.
Δοκίμασε να ξεβιδώσεις λίγο το κυάθιο για να βγεί ο αέρας και θα δεις ότι η θερμοκρασία θα αλλάξει.

polivios1976
27-11-12, 22:54
το κυαθιο που εινε πανο στο καλοριφερ η το εξοτερικο

nikolaras
27-11-12, 22:59
το κυαθιο που εινε πανο στο καλοριφερ η το εξοτερικο
Ποιό εξωτερικό; Φίλε μου δεν είναι σε όλα τα τζάκια τα ίδια πράγματα..... Πως θα μπορέσω να καταλάβω τι εννοείς χωρίς στοιχεία;

polivios1976
27-11-12, 23:15
αυτι ειναι ι σινδεσι στο τζακι επανο εχο τον τηερμοστατι τισ τιεμμε

nikolaras
27-11-12, 23:22
Η πρώτη φωτο δείχνει ότι έχεις ανοιχτό δοχείο και θερμοκρασία 40+.... εντάξει οι άλλες 2 το ίδιο δείχνουν. Αυτό το όργανο και αέρα να έχει εγκλωβίσει, δεν κάνει πολύ λάθος γιατί δεν υπάρχει πολύ κοντά υψηλή θερμοκρασία για να επηρεαστεί.... Το άλλο κυάθιο που βρίσκεται στο μποιλερ του τζακιού που υπάρχει και η εντολή είναι και το σημαντικό, δεν έχεις φωτο.

polivios1976
27-11-12, 23:29
φιλε μου δυστηχος προκοψα και το εντισα . οταν πηρα τη φοτο μεσα ειχα 58
αλλα αυτο ηταν ενα ρακορ μ ενα αισθητηριο
για να δεινει εντολι στον κυκλοφορητη
τ οποιο μπηκε πανο στο τζακι
δεν εχο βαλει τριοδι βαλβιδα και δουλευει 2 βδομαδες σερι και εχει πιασει πολυ πουρι ι πισα δεν ξερο τι ειναι αυτο
αλλα ξερεις πος να το καθαρισο
τον κυκλοφορητη που να τον ρυθμισο να ανοιγει
ευχαριστο

νικολας113
28-11-12, 00:23
καλησπερα. μολις σημερα παρελαβα το τζακι romotop 6.6.2 tv και απο αυριο ξεκιναει το σπασιμο του παλιου κ η τοποθετηση. θα ανεβασω φωτο σε καθε σταδιο να δειτε κ εσεις αν ολα ειναι οπως πρεπει. μια απορια εχω. να το επενδυσω αμεσως ή μηπως ειναι καλυτερα να περιμενω μερικες μερες ωστε να σιγουρευτω οτι ολα ειναι ενταξει?σημειωτεον οτι εχω κ τη μουρμουρα της γυναικας......

vti-chris
28-11-12, 08:12
Ένα τζάκι των 20KW μπορεί να ζεστάνει το δοχείο των 1000 λίτρων και την ενδοδαπέδια συγχρόνως μέσα σε 6-7 ώρες???
Και στο full της απόδοσης να είναι...πόση κατανάλωση ξύλων θα έχω...?? Αν είναι να μην κάνω άλλη δουλειά από το να τροφοδοτώ με ξύλα το τζάκι...:wall2:

nikolaras
28-11-12, 08:21
φιλε μου δυστηχος προκοψα και το εντισα . οταν πηρα τη φοτο μεσα ειχα 58
αλλα αυτο ηταν ενα ρακορ μ ενα αισθητηριο
για να δεινει εντολι στον κυκλοφορητη
τ οποιο μπηκε πανο στο τζακι
δεν εχο βαλει τριοδι βαλβιδα και δουλευει 2 βδομαδες σερι και εχει πιασει πολυ πουρι ι πισα δεν ξερο τι ειναι αυτο
αλλα ξερεις πος να το καθαρισο
τον κυκλοφορητη που να τον ρυθμισο να ανοιγει
ευχαριστο
Πολίβιε, ο κυκλοφορητής είναι στα επιστρεφόμενα του τζακιού; Αν ναι τότε δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα, απλώς πρέπει να ρυθμίσεις τον κυκλοφορητή να ανοίγει παραπάνω, ώστε τα νερά της επιστροφής να είναι τουλάχιστο 50 - 55 βαθμούς. Η πίσσα που παρατηρείς δημιουργείται από την χαμηλή θερμοκρασία των νερών της επιστροφής.

Takerman
28-11-12, 08:22
καλησπερα. μολις σημερα παρελαβα το τζακι romotop 6.6.2 tv και απο αυριο ξεκιναει το σπασιμο του παλιου κ η τοποθετηση. θα ανεβασω φωτο σε καθε σταδιο να δειτε κ εσεις αν ολα ειναι οπως πρεπει. μια απορια εχω. να το επενδυσω αμεσως ή μηπως ειναι καλυτερα να περιμενω μερικες μερες ωστε να σιγουρευτω οτι ολα ειναι ενταξει?σημειωτεον οτι εχω κ τη μουρμουρα της γυναικας......

Γνώμη μου είναι να το κάψεις λίγες μέρες χωρίς την επένδυση καλού κακού να δεις πως πάει. Μπορεί παράδειγμα το αισθητήριο να μη δίνει σωστή εντολή λόγω αέρα ή να χάνει η καμινάδα σε κάποια ένωση αν υπάρχει. Όσο για την γυναίκα, εξήγησε της ότι αν δε πάει κάτι καλά θα έχετε διπλή φασαρία και έξοδα αν χρειαστεί να ξηλώσεις την επένδυση.

nikolaras
28-11-12, 08:22

Ασε την μουρμούρα στην άκρη και δοκίμασε το ανοιχτό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....

nikolaras
28-11-12, 08:33
Ένα τζάκι των 20 μπορεί να ζεστάνει το δοχείο των 1000 λίτρων και την ενδοδαπέδια συγχρόνως μέσα σε 6-7 ώρες???
Και στο full της απόδοσης να είναι...πόση κατανάλωση ξύλων θα έχω...?? Αν είναι να μην κάνω άλλη δουλειά από το να τροφοδοτώ με ξύλα το τζάκι...:wall2:
Προσοχή στην επιλογή του τζακιού, 20kw τζάκι είναι η συνολική του απόδοση, από αυτή κάποιο μέρος αποδίδεται για παραγόμενο ζεστό αέρα στον χώρο, δηλαδή μπορεί στο νερό να αποδίδεται 14 kw και 6kw στον αέρα.
Δεδομένω ότι η ενδοδαπέδια χρειάζεται χαμηλή θερμοκρασία, υπολογίζω ότι σε 6 ώρες κανονικής κατανάλωσης ξύλων το τζάκι είναι ικανό να ζεστάνει το δοχείο και να δουλεύει παράλληλα η ενδοδαπέδια.

polivios1976
28-11-12, 10:13
οχι ο κικλοφορητης ειναι για τα ζεστα νερα τη συνδεση την εκανε φιλος για λιγοτερα εξοδα καταλαβαινει
το τζακι το δινει 25κβ 14 νερο και 11 μαλον στο χωρο
και το θεμα τησ πισσασ πως το λυνουμε
ειναι το τερμοκαμινο 800 με 127λιτρα μποιλερ

nikolaras
28-11-12, 15:02
οχι ο κικλοφορητης ειναι για τα ζεστα νερα τη συνδεση την εκανε φιλος για λιγοτερα εξοδα καταλαβαινει
το τζακι το δινει 25κβ 14 νερο και 11 μαλον στο χωρο
και το θεμα τησ πισσασ πως το λυνουμε
ειναι το τερμοκαμινο 800 με 127λιτρα μποιλερ
Εξαερωσε το μεσα κυαθιο γιατι εχει αποκλιση 20 βαθμους και ανεβασε τη θερμοκρασια που ανοιγει ο κυκλοφορητης.

rockabillys
28-11-12, 15:59

φιλε Νικολα αφησε το ανοικτο για πιθανα προβληματα εγω το εχω 25 ημερες ελυσα καποια θεματα που ειχα και αυριο ξεκιναω το ντυσιμο πες στην γυναικα σου να εχει υπομονη και κατανοηση

vasilis.
28-11-12, 17:24
Νίκο βρήκα στα αξεσουαρ της edilkamin μια θερμοστατικη βαλβίδα
Η οποία ανάλογα με την θερμοκρασία στο χώρο καύσης ανοίγει η κλείνει
Την παροχή εξωτερικού αερα.το γνωριζες;Έχω κ 2 εικόνες αλλα δεν μπορω να τις
Ανεβασω

mirotis
29-11-12, 00:21
Πιαδια καλησπερα και απο εμενα για πρωτη φορα. Εχω διαβασει το thread σχεδον ολο αλλα θελω την βοηθεια σας. Εχω το εξης θεμα. Εχω ενα σπιτι 130τ.μ. και 90τ.μ ακριβως απο επανω του. Πανω απο το σπιτι με τα 90 τ.μ. υπαρχει οροφη απο λαμαρινα. Κανενα κομματι του ολου σπιτιου δεν ειναι μονωμενο εκτος απο την οροφη που εχει μονωση 5 χιλ. και γυψοσανιδα. Εδω στην Κατερινη πιανουμε μεγιστο -5 και αυτο μονο το βραδυ και για ελαχιστες μερες. Πιστευω γενικως οτι χρειαζομαι πολλες θερμιδες για να θερμανω αυτους τους 2 χωρους. Θα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω αμα πιστευεται οτι υπαρχει τζακι που να μπορει να θερμανει αυτον τον χωρο. Σημειωτεον οτι το τζακι θα βρισκεται στον πανω οροφο σε εναν ενιαιο χωρο 40 τ.μ. απο τα 90 τ.μ. του σπιτιου. Εχω υποψιν οτι το καλυτερο και πιο αποδοτικο και για τα περισσοτερα τετραγωνικα τζακι ειναι το h2oceano 28. Επισης εχω ρωτησει σε μια τοπικη επιχειρηση η οποια κατασκευαζει ενεργειακα τζακια εδω και αρκετα χρονια και εχουν να μου προτεινουν ενα δικο τους το οποιο ισχυριζονται οτι ζεσταινει 240 τ.μ. μεσω νερου. Η διαφορα μου ειπαν απο το μοντελο π.χ. για 120 τ.μ. ειναι η ποσοτητα του νερου γυρω και πανω απο το τζακι. Το τζακι π.χ. των 120 τ.μ. δεν εχει δοχειο νερου απο επανω. Αυτο που ρωταω λοιπον ειναι, μηπως το ελληνικο δεν θα μπορεσει να αποδοσει αυτα που λενε και θα καιω αδικα ξυλα. Και επισης το h2oceano λετε να ανταπεξελθει στις απιτησεις των 2 σπιτιων. Ευχαριστω εκ των προτερων κσι συγνωμη για την αγνοια μου.

vasilis.
29-11-12, 09:39
5790157902

nikolaras
29-11-12, 10:26
5790157902
Δεν το ήξερα αυτό φίλε Βασίλη, έχεις κάποιο λινκ για να το δούμε γιατί δεν φαίνεται καλά;

vasilis.
29-11-12, 10:53
Δυστυχώς δεν έχω κάποιο λινκ είναι απο το manual τοποθέτησης του τζακιου.
Εκει αναφέρει όσα προείπα.αν θές μπορω να σου στείλω τις φωτο με mail σε κανονικό
Μέγεθος κ αν μπορείς ανεβασετες εσυ.να προσθέσω ότι η βαλβίδα αυτη συνδέεται
Κανονικά στο κοντρόλ της edilkamin κ έτσι μπορούμε να αποφύγουμε την αγορα του kratki.

nikolaras
29-11-12, 11:26
Δυστυχώς δεν έχω κάποιο λινκ είναι απο το manual τοποθέτησης του τζακιου.
Εκει αναφέρει όσα προείπα.αν θές μπορω να σου στείλω τις φωτο με mail σε κανονικό
Μέγεθος κ αν μπορείς ανεβασετες εσυ.να προσθέσω ότι η βαλβίδα αυτη συνδέεται
Κανονικά στο κοντρόλ της edilkamin κ έτσι μπορούμε να αποφύγουμε την αγορα του kratki.

Δεν χρειάζεται κοντρολ, η βαλβίδα κάνει όλη τη δουλειά, έχουν οι ξυλολέβητες τέτοια βαλβίδα που με μια αλυσίδα ανοιγοκλείνουν την πόρτα που μπαίνει ο αέρας καύσης.

vasilis.
29-11-12, 11:34
Στο oceano αυτη η βαλβίδα υπάρχει σαν αξεσουαρ!Γράφει το manual ότι για να μην
λερώνει το τζαμί η βαλβίδα πάντα επιτρέπει μια μικρή ποσότητα αερα να εισέρχεται
Στο θάλαμο καύσης

nikolaras
29-11-12, 11:37
Πιαδια καλησπερα και απο εμενα για πρωτη φορα. Εχω διαβασει το thread σχεδον ολο αλλα θελω την βοηθεια σας. Εχω το εξης θεμα. Εχω ενα σπιτι 130τ.μ. και 90τ.μ ακριβως απο επανω του. Πανω απο το σπιτι με τα 90 τ.μ. υπαρχει οροφη απο λαμαρινα. Κανενα κομματι του ολου σπιτιου δεν ειναι μονωμενο εκτος απο την οροφη που εχει μονωση 5 χιλ. και γυψοσανιδα. Εδω στην Κατερινη πιανουμε μεγιστο -5 και αυτο μονο το βραδυ και για ελαχιστες μερες. Πιστευω γενικως οτι χρειαζομαι πολλες θερμιδες για να θερμανω αυτους τους 2 χωρους. Θα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω αμα πιστευεται οτι υπαρχει τζακι που να μπορει να θερμανει αυτον τον χωρο. Σημειωτεον οτι το τζακι θα βρισκεται στον πανω οροφο σε εναν ενιαιο χωρο 40 τ.μ. απο τα 90 τ.μ. του σπιτιου. Εχω υποψιν οτι το καλυτερο και πιο αποδοτικο και για τα περισσοτερα τετραγωνικα τζακι ειναι το h2oceano 28. Επισης εχω ρωτησει σε μια τοπικη επιχειρηση η οποια κατασκευαζει ενεργειακα τζακια εδω και αρκετα χρονια και εχουν να μου προτεινουν ενα δικο τους το οποιο ισχυριζονται οτι ζεσταινει 240 τ.μ. μεσω νερου. Η διαφορα μου ειπαν απο το μοντελο π.χ. για 120 τ.μ. ειναι η ποσοτητα του νερου γυρω και πανω απο το τζακι. Το τζακι π.χ. των 120 τ.μ. δεν εχει δοχειο νερου απο επανω. Αυτο που ρωταω λοιπον ειναι, μηπως το ελληνικο δεν θα μπορεσει να αποδοσει αυτα που λενε και θα καιω αδικα ξυλα. Και επισης το h2oceano λετε να ανταπεξελθει στις απιτησεις των 2 σπιτιων. Ευχαριστω εκ των προτερων κσι συγνωμη για την αγνοια μου.

Να αποφύγεις την τοπική επιχείρηση και να πας σε ένα επώνυμο πιστοποιημένο τζάκι που αναγράφει υπεύθυνα την απόδοση.
Πρεπει να δεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι και μετά να επιλέξεις την πηγή.

nikolaras
29-11-12, 11:39
Στο oceano αυτη η βαλβίδα υπάρχει σαν αξεσουαρ!Γράφει το manual ότι για να μην
λερώνει το τζαμί η βαλβίδα πάντα επιτρέπει μια μικρή ποσότητα αερα να εισέρχεται
Στο θάλαμο καύσης

Πόσο στοιχίζει, ρώτησες; Αυτά τα αξεσουάρ τα πουλάνε χρυσάφι....

vasilis.
29-11-12, 12:01
http://imageshack.us/photo/my-images/9/10148515.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/59/uior.jpg/

nikola θα παρω τηλ να μαθω.

wolf26
29-11-12, 13:42
Νικόλαρα αν μπορείς σβησε κανά πμ θέλω να σου στείλω κάτι προσωπικό
Κ δεν μπορώ να αναφερθώ σε αυτήν την ενότητα.
αναφερομαι ε οσους γνωριζουν κ θα ηθελα απαντηση απο οσους κατεχουν το θεμα υδραυλικο τζακι
τιετε να πειτε για αυτη εδω την δουλεια?
http://www.youtube.com/watch?v=1mqitfmpvfe

σε περιπτωση που καποιος θιγεται κ νομιζει οτι κανω διαφημιση ας μου το πει να το κατεβασω

καλησπερα και απο εμενα μετα απο πολυ καιρο!!! φιλε μου ευχομαι αυτο το τζακι να μην ειναι το δικο σου!!!
αν δεν κανω λάθος οι σωλήνες στο κύκλωμα δεν είναι με τίποτα f22 !!! και δεν ξερω το τζάκι αλλά για να λέει 29 υποθέτω οτι είναι 29 kw !!! εχουν να μας πουν κατι πανω σε αυτο οι τεχνικοι σου????

νικολας113
29-11-12, 14:42
παιδια καλησπερα κ απο εμενα. ξεκινησε η εγκατασταση κ ανεβαζω φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας. 57903579045790557906
και μια ερωτηση. στο κλαπετο της kratki αυτος ο αισθητηρας μπαινει στο κυαθιο ετσι? δε χρειαζεται κατι επιπλεον?

vasilis.
29-11-12, 14:47
Φίλε μου δεν είναι το δικο μου αυτο!το δικό μου το παρήγγειλα κ θα μπει Γενάρη

nikolaras
29-11-12, 14:55
παιδια καλησπερα κ απο εμενα. ξεκινησε η εγκατασταση κ ανεβαζω φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας. 57903579045790557906
και μια ερωτηση. στο κλαπετο της kratki αυτος ο αισθητηρας μπαινει στο κυαθιο ετσι? δε χρειαζεται κατι επιπλεον?
Με το καλό Νικόλα....
Ο αισθητήρας μπαίνει στο κυάθιο το οποίο θα είναι βυθισμένο στο μποιλερ του τζακιού και προσοχή να μπει έτσι ώστε να μη μαζεύει αέρα και έχεις λάθος ένδειξη, άρα εντολές, το πολύ πολύ βάλε ένα εξαεριστήρι για να είσαι ήσυχος.
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

KOSTASP82
29-11-12, 16:42

φιλε μου αυτο το σπιραλ που εβαλες δεν ειναι και τοσο σωστο
προτιμησε να βαλεις λειο ανοξειδωτο καπναγωγο με δυο ημιγωνιες 45 μοιρων μη μωνομενες εφοσον ειναι μεσα στον θαλαμο του τζακιου

νικολας113
29-11-12, 17:54
Με το καλό Νικόλα....
Ο αισθητήρας μπαίνει στο κυάθιο το οποίο θα είναι βυθισμένο στο μποιλερ του τζακιού και προσοχή να μπει έτσι ώστε να μη μαζεύει αέρα και έχεις λάθος ένδειξη, άρα εντολές, το πολύ πολύ βάλε ένα εξαεριστήρι για να είσαι ήσυχος.
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
νικολα βοηθεια. πως ρυθμιζεται αυτο το ρημαδι το κλαπετο γιατι το εγχειριδιο του ειναι μονο στα πολωνικα? αν θελησω να βαλω ups καποια στιγμη πως θα συνδεσω τον κυκλοφορητη αφου παιρνει απο το κοντρολ?

νικολας113
29-11-12, 17:55
φιλε μου αυτο το σπιραλ που εβαλες δεν ειναι και τοσο σωστο
προτιμησε να βαλεις λειο ανοξειδωτο καπναγωγο με δυο ημιγωνιες 45 μοιρων μη μωνομενες εφοσον ειναι μεσα στον θαλαμο του τζακιου
οχι ρε φιλε κωστα μη μου το κανεις αυτο. τι εχω κανει λαθος? τι προβλημα θα εχω?

vasilis.
29-11-12, 18:30
http://imageshack.us/photo/my-images/9/10148515.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/59/uior.jpg/

nikola θα παρω τηλ να μαθω.

niko αυτες ειναι η φωτογραφιες.ακουω την γνωμη σου.αξιζει αν ειναι φτηνη η να παραγγειλω το kratki?

nikolaras
29-11-12, 18:39
νικολα βοηθεια. πως ρυθμιζεται αυτο το ρημαδι το κλαπετο γιατι το εγχειριδιο του ειναι μονο στα πολωνικα? αν θελησω να βαλω ups καποια στιγμη πως θα συνδεσω τον κυκλοφορητη αφου παιρνει απο το κοντρολ?
Πόσο στοίχισε ο κοντρόλερ από Ελλάδα το πήρες;
Θα δεις το βιντεο και θα καταλάβεις πως ρυθμίζεται.
Αν βάλεις UPS θα τροφοδοτήσεις τον κοντρόλερ και είσαι έτοιμος....

http://www.youtube.com/watch?v=y5rqppp7AXk

tsikis193
29-11-12, 19:01
καλησπερα σε ολους τους φιλους του Forum. Οπως εχω γραψει σε παλιοτερα ποστ εχω εγκαταστησει το H2Oceano απο το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε θεμα ζεστης - οικονομιας Ξυλου.(αν και δεν εχουν πιασει τα βαρια κρυα ακομα στην Ξάνθη) το μικροπροβλημα που εχω ειναι το εξης : αφου τελειωσει η κυκλοφορια του ζεστου νερου και ερθει η ωρα να κλησει η βαλβιδα επιστροφης (Μαλων ετσι πρεπει να λεγετε μιας και ειμαι ασχετος, ακουγεται ενας σχετικα δυνατος Θόρυβος απο το τζακι σαν να κανει συστολη -διαστολη το καζανι νερου)Σιγουρα δεν ειναι συστολη διαστολη μιας και δουλευοντας το στο χειροκινητο το κανει την στιγμη που κλεινουν τα επιστρεφομενα νερα!!! Ευχαριστω εκ τον προτερων !!!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!!

KOSTASP82
29-11-12, 19:21
οχι ρε φιλε κωστα μη μου το κανεις αυτο. τι εχω κανει λαθος? τι προβλημα θα εχω?

Κοιταξε σου λεω τι ειναι το πιο σωστο στην περιπτωση σου
Το ιδανικοτερο σε μια καμιναδα ειναι να φυγει απευθειας επανω με ανοξειδωτο λειο σωληνα καπναεριων (οχι ελικοειδης τυπου γιατι δεν ειναι καπναγωγος αλλα αεραγωγος)
Απο κει και περα κανεις τις λιγοτερες δυνατες αποκλισεις που στην περιπτωση σου θεωρω οτι ειναι αυτο που ανεφερα παραπανω.
Το σπιραλ δεν θα ειναι προβλημα τωρα αλλα στο μελλον πιστευω πως θα ναι για τον εξης λογο
δεν καθαριζετε ευκολα και καλα λογω του οτι δεν ειναι λειο και αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην ζεστενεται καλα οποτε λιγοτερος ελκυσμος και λιγοτερη θερμανση απο τον αερα(αμελητεα ισως) μαυρισμα στο τζαμι (οχι οτι δεν θα μαυρισει ποτε) και πιο μακροπροθεσμα πιθανο? φραξιμο? ισως?
αν και δεν φαινετε ξεκαθαρα εκει που ενωνετε πανω μηπως αργοτερα υπαρχει πιθανοτητα κατα τον καθαρισμο να ξεκολησει ? Απ καπια βουρτσα ισως ή απο συστολες διαστολες???
Δεν σου λεω οτι δεν θα δουλεψει και ετσι απλα πιστευω οτι δεν ειναι κατι που το βαζεις για ενα δυο χρονια μονο και ειναι κατι που δεν ειναι προσβασιμο

θεωρω οτι ειναι ημιευκαμπτο και ανοξειδωτο και οχι τα αλλα της πλακας γι αυτο και δεν αναφερω την πιθανοτητα σαπισματος...

KOSTASP82
29-11-12, 19:25

αυτο το λινκ ισως σε βοηθησει http://www.agogos.gr/ υπαρχουν πλων ειδων ημιγωνιες και κομματια
προσωπικα τις θεωρω κορυφαιες καμιναδες αν και ειναι τσιμπιμενες στην τιμη τους

KOSTASP82
29-11-12, 19:29
αυτο το λινκ ισως σε βοηθησει http://www.agogos.gr/ υπαρχουν πλων ειδων ημιγωνιες και κομματια
προσωπικα τις θεωρω κορυφαιες καμιναδες αν και ειναι τσιμπιμενες στην τιμη τους

http://www.agogos.gr/

nikolaras
29-11-12, 19:44
niko αυτες ειναι η φωτογραφιες.ακουω την γνωμη σου.αξιζει αν ειναι φτηνη η να παραγγειλω το kratki?
Βασίλη, δεν μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες πολλά πράγματα, τα λεει μπερδεμένα.
Είναι κάτι καινούριο της εταιρίας που έλειπε, επειδή έχω εμπιστοσύνη στην εντιλκαμιν θεωρώ ότι είναι αξιόπιστο προιόν, τώρα αν στοιχίζει ο κούκος αηδόνι δεν θα το έβαζα....

nikolaras
29-11-12, 19:46
καλησπερα σε ολους τους φιλους του Forum. Οπως εχω γραψει σε παλιοτερα ποστ εχω εγκαταστησει το H2Oceano απο το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε θεμα ζεστης - οικονομιας Ξυλου.(αν και δεν εχουν πιασει τα βαρια κρυα ακομα στην Ξάνθη) το μικροπροβλημα που εχω ειναι το εξης : αφου τελειωσει η κυκλοφορια του ζεστου νερου και ερθει η ωρα να κλησει η βαλβιδα επιστροφης (Μαλων ετσι πρεπει να λεγετε μιας και ειμαι ασχετος, ακουγεται ενας σχετικα δυνατος Θόρυβος απο το τζακι σαν να κανει συστολη -διαστολη το καζανι νερου)Σιγουρα δεν ειναι συστολη διαστολη μιας και δουλευοντας το στο χειροκινητο το κανει την στιγμη που κλεινουν τα επιστρεφομενα νερα!!! Ευχαριστω εκ τον προτερων !!!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!!

Περίεργο.... κάτι συμβαίνει με τη βαλβίδα.... τι βαλβίδα είναι;

omerta4
29-11-12, 19:56
παιδιά νομίζω αυτή η βαλβίδα κάνει 100 ευρώ περίπου.. από την edilkamin

tsikis193
29-11-12, 20:32
Exω βαλει το κιτ 5 για κλειστο δοχειο διαστολης της εdil.Προφανος ειναι της ιδιας εταιρειας.

mirotis
29-11-12, 22:55
Να αποφύγεις την τοπική επιχείρηση και να πας σε ένα επώνυμο πιστοποιημένο τζάκι που αναγράφει υπεύθυνα την απόδοση.
Πρεπει να δεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι και μετά να επιλέξεις την πηγή.

Εχεις εσυ η καποιος αλλος κατι να προτεινεται γαι τον προαναφερομενο χωρο; Υπαρχει κατι καλυτερο και αποδοτικο απο το h2oceano στην αγορα;; Αν οχι, το h2oceano θα καλυψει τον χωρο μου;; Μηπως τελικα αυτος ο χωρος δεν μπορει να ζεσταθει με τζακι λεβητα;; Παιδια βοηθεια!!!

vasilis.
29-11-12, 23:05
Miroti ποσες θερμιδες είναι τα σωματα που έχεις;τζακια υπάρχουν πολλα υπάρχουν κ καλυτερα
Απο το oceano.εσένα η τσέπη σου μέχρι που το λέει;κανείς δεν μπορει να σου πει ποιο τζακι να πάρεις
κ ποιο όχι.αν διαβάσεις το τοπικ απο την αρχή θα καταλάβεις κ πολλα πράγματα κ θα σου λυθούν κ οι περισσότερες
απορίες.

νικολας113
29-11-12, 23:18
Πόσο στοίχισε ο κοντρόλερ από Ελλάδα το πήρες;
Θα δεις το βιντεο και θα καταλάβεις πως ρυθμίζεται.
Αν βάλεις UPS θα τροφοδοτήσεις τον κοντρόλερ και είσαι έτοιμος....

http://www.youtube.com/watch?v=y5rqppp7AXk
νικολα σε ευχαριστω πολυ γιατι με τα πολωνεζικα δεν εβγαζα ακρη ουτε του αγιου..... τον κοντρολερ τον πηρα 150 ευρω απο ελλαδα. αν βαλω ups θα κοιταξω τα χαρακτηριστικα του κυκλοφορητη ετσι? εσυ τι γνωμη εχεις για την καμιναδα? θα εχω προβλημα λες?

mirotis
30-11-12, 01:29
Miroti ποσες θερμιδες είναι τα σωματα που έχεις;τζακια υπάρχουν πολλα υπάρχουν κ καλυτερα
Απο το oceano.εσένα η τσέπη σου μέχρι που το λέει;κανείς δεν μπορει να σου πει ποιο τζακι να πάρεις
κ ποιο όχι.αν διαβάσεις το τοπικ απο την αρχή θα καταλάβεις κ πολλα πράγματα κ θα σου λυθούν κ οι περισσότερες
απορίες.

Πιστευω οτι εχω διαβασει πανω απο το 50% του θεματος αλλα γενικως εχω δει οτι οι περρισοτεροι προτιμουν την edilkamin και λενε οτι το h2oceano ειναι πολυ καλο. Δεν εχω διαβασει καπου για τζακι που βγαζει πανω απο 22 kw στο νερο. Τα σωματα ειναι 35.000 θερμιδων οποτε θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με μια καλη λυση που θα καλυψει τις αναγκες σε θερμανση των 2 αυτων χωρων. Ευχαριστω και παλι και συγνωμη για την αγνοια μου.

jimdrak1
30-11-12, 06:09
Τι είναι και τι κάνει ακριβώς το fireplace microprossecor?

vasiliskios
30-11-12, 07:11
150 ευρω το κοντρολερ που ειναι μονο για το κλαπετο ?
ή εχει εντολες και για 2 κυκλοφορητες?

nikolaras
30-11-12, 07:58
Πιστευω οτι εχω διαβασει πανω απο το 50% του θεματος αλλα γενικως εχω δει οτι οι περρισοτεροι προτιμουν την edilkamin και λενε οτι το h2oceano ειναι πολυ καλο. Δεν εχω διαβασει καπου για τζακι που βγαζει πανω απο 22 kw στο νερο. Τα σωματα ειναι 35.000 θερμιδων οποτε θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με μια καλη λυση που θα καλυψει τις αναγκες σε θερμανση των 2 αυτων χωρων. Ευχαριστω και παλι και συγνωμη για την αγνοια μου.
Βάζοντας τα πράγματα σε μια σειρά, 35.000 θερμίδες που χρειάζεσαι, θεωρητικά δεν υπάρχει τζάκι που να σε καλύπτει.
Αν διάβασες το 50% των δημοσιεύσεων, θα διάβασες κάπου ότι το τζάκι αν το φορτώνεις ξύλα συνέχεια μπορεί να σε καλύψει, γιατί έχει συνεχόμενη καύση, αλλά εσύ πρέπει να είσαι καλός θερμαστής και να διαθέτεις καλής ποιότητας ξύλα.
Σχετικά με τις εταιρίες τώρα. Ο κόσμος προτιμά τα εντιλκαμιν γιατί είναι λίγο πιο τίμια η σχέση απόδοση - τιμή.
Υπάρχουν εταιρίες που είναι πολύ ακριβότερες με υποσχόμενο μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης, ότι διαλέγεις παίρνεις ανάλογα με το βαλάντιο που διαθέτεις.
Στην περίπτωσή σου, θα έψαχνα την λύση του ξυλολέβητα, θα δει ο Ηλίας και θα απαντήσει.....

nikolaras
30-11-12, 08:03
Ξεκαθαρίζουμε το θέμα με τους controllers.
Ο controller σε ένα τζάκι είναι ο εγκέφαλος που ρυθμίζει την λειτουργία του.
Παίρνει ένδειξη από το μποιλερ του τζακιού και ανάλογα τα δεδομένα που εμείς θέλουμε ανοίγει -κλείνει κυκλοφορητές.
Ανάλογα το μοντέλο , ρυθμίζει τον αέρα εισαγωγής καύσης με ειδικό τάμπερ , ενργοποιεί το αλαρμ σε περίπτωση υπερθέρμανσης και ένα σωρό άλλες λειτουργίες.

νικολας113
30-11-12, 17:09
Ξεκαθαρίζουμε το θέμα με τους controllers.
Ο controller σε ένα τζάκι είναι ο εγκέφαλος που ρυθμίζει την λειτουργία του.
Παίρνει ένδειξη από το μποιλερ του τζακιού και ανάλογα τα δεδομένα που εμείς θέλουμε ανοίγει -κλείνει κυκλοφορητές.
Ανάλογα το μοντέλο , ρυθμίζει τον αέρα εισαγωγής καύσης με ειδικό τάμπερ , ενργοποιεί το αλαρμ σε περίπτωση υπερθέρμανσης και ένα σωρό άλλες λειτουργίες.

nikolaras θελω μια βοηθεια. γνωριζεις τι ακριβως κανουν οι παραμετροι P1, P2, P3, P4 στο msk γιατι στο βιντεακι δεν τις αναφερει καθολου? το ταμπερ σε τι θερμοκρασια να το ρυθμισω (φανταζομαι εχεις βρει την καλυτερη θερμοκρασια!!!) και κατι ακομα. εχω τριοδη για τις επιστροφες στους 60. ποσο προτεινεις να ρυθμισω τη θερμοκρασια στον κυκλοφορητη? σορυ αν γινομαι κουραστικος αλλα προσπαθω για το καλυτερο αποτελεσμα. σε ευχαριστω

και κατι ακομα.

nikolaras
30-11-12, 22:32
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά τα Ρ1.... κλπ νομίζω ρυθμίζουν τις μοίρες του τάμπερ, πόσο ανοιχτό να είναι δηλαδή, επίσης έχει και mode για να σιγοκαίει το τζάκι και ίσως αυτοί οι παράμετροι να έχουν σχέση με αυτό. Δεν θυμάμαι αν βρω κάτι θα το γράψω.
Η θερμοκρασία είναι θέμα τι θέλεις να κάνεις, αν θέλεις τα σώματα να ζεματάνε το ρυθμίζεις στο 80, εξαρτάται από τη θερμοκρασία χώρου που θέλεις, δεν είναι κάτι σταθερό, στο δικό σου σπίτι μπορεί τα σώματα σε θερμοκρασία 60 βαθμούς να έχεις 22 βαθμούς στον χώρο..... καταλαβαίνεις.

νικολας113
01-12-12, 08:13
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά τα Ρ1.... κλπ νομίζω ρυθμίζουν τις μοίρες του τάμπερ, πόσο ανοιχτό να είναι δηλαδή, επίσης έχει και mode για να σιγοκαίει το τζάκι και ίσως αυτοί οι παράμετροι να έχουν σχέση με αυτό. Δεν θυμάμαι αν βρω κάτι θα το γράψω.
Η θερμοκρασία είναι θέμα τι θέλεις να κάνεις, αν θέλεις τα σώματα να ζεματάνε το ρυθμίζεις στο 80, εξαρτάται από τη θερμοκρασία χώρου που θέλεις, δεν είναι κάτι σταθερό, στο δικό σου σπίτι μπορεί τα σώματα σε θερμοκρασία 60 βαθμούς να έχεις 22 βαθμούς στον χώρο..... καταλαβαίνεις.
καταλαβαινω. οποτε πρεπει να κανω τις δοκιμες μου για να το βρω. παντως χθες που το αναψανε τα μαστορια με κυκλοφορητη στους 58 κ ταμπερ στους 70 εγινε μαχη. τα σωματα ζεματαγανε στην 1 ωρα κ με μπαλκονοπορτες ανοιχτες. σημερα θα ολοκληρωθει το εργο κ θα κρατησω ακριβως χρονους κ καταναλωσεις. ευχαριστω για τη βοηθεια.

kasakis
01-12-12, 15:56
Καλησπερα παιδια ειμαι νεος στο φορουμ, καταρχην μπραβο για τα πολυ χρησιμα πραγματα που συζητατε και βοηθατε και εμας να λυσουμε μερικες αποριες.
Πριν δυο χρονια τοποθετησα εστια edilkamin 22 με το κιτ 6 ,κλειστο δοχειο διαστολης ,πλακοειδη εναλλακτη 30 πλακων και ζεστο νερο χρησης.(ηθελα να λειτουργει μαζι με το καυστηρα πετρελαιου.)
Η συνδεση του κιτ εγινε οπως ακριβως ηταν το σχεδιο του κατασκευαστη και απο ενα ανεπιστροφο στο τζακι και στον καυστηρα ωστε να μην ζεσταινει το ενα τα νερα του αλλου.
Περσυ που ηταν η πρωτη χρονια που λειτουργησε το τζακι ειχα τον θερμοστατη της τριωδης ηλεκτροβανας στους 30 βαθμους (ο υδραυλικος δεν μου ειπε που να τον βαλω) με αποτελεσμα να πιασει η εστια μεσα πολυ πισσα.
Μετα απο επικοινωνια με τον υδραυλικο εβαλα τον θερμοστατη της τριωδης στους 60 βαθμους ,εχει βελτιωθει η κατατασταση αλλα παρατηρω οτι παλι πιανει η εστια πισσα.
Διαβασα καπου στο φορουμ να βαλουμε το κυκλοφορητη να ξεκινα στους 30 βαθμους , τελικα ποια ειναι η ιδανικη θερμοκρασια να ξεκιναει ο κυκλοφορητης και ποια η θερμοκρασια που θα ανοιγει η τριωδη για να στειλει νερο στα σωματα ωστε να μην εχουμε πισσες.
Επισης αν μπορει καποιος να δωσει πληροφοριες απο μπορω να προμηθευτω το καθαριστικο πισσας fulgurant η καποιο αλλο καθαριστικο θα ημουνα υποχρεωμενος....
Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα...

νικολας113
01-12-12, 16:26
nikolaras σορυ αλλα εχω 2 ερωτησεις ακομα. ο κυκλοφορητης μου οταν ανοιγει κανει εναν θορυβο σαν να τρεχει νερο. ειναι φυσιολογικο? και κατι ακομα. στον αισθητηρα της θερμοκρασιας του msk φοβαμαι οταν τον βιδωνω στο κυαθιο μη τρυπισει με τη βιδα το καλωδιο. τι προτεινεις?

Techsprt
01-12-12, 16:29
ο κυκλοφορητης μου οταν ανοιγει κανει εναν θορυβο σαν να τρεχει νερο. ειναι φυσιολογικο?

Έχεις εγκλωβισμένο αέρα στίς σωληνώσεις.

νικολας113
01-12-12, 17:16
Έχεις εγκλωβισμένο αέρα στίς σωληνώσεις.
και τι προτεινεις? μονο οταν ξεκιναει ο κυκλοφορητης το ακουω. ειναι στις σωληνωσεις ή στον κυκλοφορητη?

Techsprt
01-12-12, 17:30
και τι προτεινεις?

Αν σου έχουν βάλλει αυτόματα εξαεριστικά δικτύου,βάζεις τον κυκλοφορητή σε μεγάλη ταχύτητα και θα φύγει μόνος του.

νικολας113
01-12-12, 17:33
Αν σου έχουν βάλλει αυτόματα εξαεριστικά δικτύου,βάζεις τον κυκλοφορητή σε μεγάλη ταχύτητα και θα φύγει μόνος του.

εχω αυτοματα εξαεριστικα κ τον κυκλοφορητη στο 3, αλλα ακουγεται καθε φορα που ξεκιναει.

Techsprt
01-12-12, 17:36
εχω αυτοματα εξαεριστικα κ τον κυκλοφορητη στο 3, αλλα ακουγεται καθε φορα που ξεκιναει.

Θα σταματήσει,ρίξε μια ματιά και στην πίεση του νερού(1,5 τουλάχιστον),αν έχεις ανοιχτό δοχείο,χαμήλωσε ταχύτητα.

nikolaras
02-12-12, 00:49
Καλησπερα παιδια ειμαι νεος στο φορουμ, καταρχην μπραβο για τα πολυ χρησιμα πραγματα που συζητατε και βοηθατε και εμας να λυσουμε μερικες αποριες.
Πριν δυο χρονια τοποθετησα εστια edilkamin 22 με το κιτ 6 ,κλειστο δοχειο διαστολης ,πλακοειδη εναλλακτη 30 πλακων και ζεστο νερο χρησης.(ηθελα να λειτουργει μαζι με το καυστηρα πετρελαιου.)
Η συνδεση του κιτ εγινε οπως ακριβως ηταν το σχεδιο του κατασκευαστη και απο ενα ανεπιστροφο στο τζακι και στον καυστηρα ωστε να μην ζεσταινει το ενα τα νερα του αλλου.
Περσυ που ηταν η πρωτη χρονια που λειτουργησε το τζακι ειχα τον θερμοστατη της τριωδης ηλεκτροβανας στους 30 βαθμους (ο υδραυλικος δεν μου ειπε που να τον βαλω) με αποτελεσμα να πιασει η εστια μεσα πολυ πισσα.
Μετα απο επικοινωνια με τον υδραυλικο εβαλα τον θερμοστατη της τριωδης στους 60 βαθμους ,εχει βελτιωθει η κατατασταση αλλα παρατηρω οτι παλι πιανει η εστια πισσα.
Διαβασα καπου στο φορουμ να βαλουμε το κυκλοφορητη να ξεκινα στους 30 βαθμους , τελικα ποια ειναι η ιδανικη θερμοκρασια να ξεκιναει ο κυκλοφορητης και ποια η θερμοκρασια που θα ανοιγει η τριωδη για να στειλει νερο στα σωματα ωστε να μην εχουμε πισσες.
Επισης αν μπορει καποιος να δωσει πληροφοριες απο μπορω να προμηθευτω το καθαριστικο πισσας fulgurant η καποιο αλλο καθαριστικο θα ημουνα υποχρεωμενος....
Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα...
Φίλε Κασάκη, ο κυκλοφορητής πρέπει να ξεκινάει από τους 60 και άνω και η τρίοδη της επιστροφής στους 55, εκεί πιστεύω είναι το καλύτερο setup.
Καθαριστικό πίσσας έχει ο Στέλιος να σου στείλει, αν μπορείς επικοινώνησε μαζί του, σε διπλανό θέμα "τζάκια μύθοι και πραγματικότητες".

nikolaras
02-12-12, 00:51
nikolaras σορυ αλλα εχω 2 ερωτησεις ακομα. ο κυκλοφορητης μου οταν ανοιγει κανει εναν θορυβο σαν να τρεχει νερο. ειναι φυσιολογικο? και κατι ακομα. στον αισθητηρα της θερμοκρασιας του msk φοβαμαι οταν τον βιδωνω στο κυαθιο μη τρυπισει με τη βιδα το καλωδιο. τι προτεινεις?

Δεν καταλαβαίνω γιατί να βιδώσεις το καλώδιο στο κυάθιο..... Οχι, απλά θα το χώσεις μέσα, κανονικά πάει λίγο σφηνωτά.

omerta4
02-12-12, 03:06
nikolara εγώ που έχω τον κυκλοφορητή στους 40 βαθμούς είναι πολύ λάθος δηλαδή???
να τον βάλω σε άλλη θερμοκρασία?

nikolaras
02-12-12, 11:55
Ναι... πρέπει να ανοίγει πάνω από 50, υγροποιήσεις δεν έχεις στους 40;

wolf26
02-12-12, 14:40
Νικολη συγνωμη αλλα εδω θα διαφωνήσω λιγο μαζι σου !!! εγω το βαζω να ξεκιναει απο χαμηλα 38 δεν εχω καθολου υγροποιησης (στις αρχες ειχα λιγες ) αν το ξεκιναμε στους 55-60 τα νερα τις επιστροφης στους 17 εχουμε συνεχομενα θερμικα σοκ.

οσον αφορα το MSK αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το εξης τ1 θερμοκρασια που θελουμε να κραταει το τζακι μας , τ2 θερμοκρασια για κυκλοφορητη , p2 στους ποσους μειον βαθμους θελουμε να σταματαει ο κυκλοφορητης (δηλαδη αν εχουμε βαλει 50 στο τ2 και 2 στο p2 τοτε ο κυκλοφορητης θα σταματισει μολις η θερμοκρασια θα φτάσει στους 48 βαθμους.

gadoulakos
02-12-12, 16:07
Καλησπέρα σε όλους. Με αφορμή το γεγονός ότι τα περισσότερα μέλη του forum επικεντρώνονται - και πολύ σωστά - στο θέμα ύπαρξης ξερών ξύλων για να πετυχαίνουμε την μέγιστη απόδοση μήπως κάποιος έχει υδραυλικό τζάκι που να καίει ξύλα αλλά και pellet και μπορεί να πει τις εντυπώσεις του; Πιστεύω ότι για όσους έχουν πρόβλημα αποθήκευσης των ξύλων είναι μια λύση τα pellet. Το θέμα είναι αν είναι αξιόπιστη nicolara.....

omerta4
02-12-12, 18:30
nikolara από ότι βλέπω δεν έχω υγροποιήσεις... αλλά μαζεύει πίσσα στα τοιχώματα.... λες να είναι από αυτό?

KOSTASP82
02-12-12, 19:42
57938 τριοδη αναμιξης
57939 κυκλοφορητης σωματων
57940
57941 κυκλφορητης τζακιου με τριοδη επιστροφων 60 κελσιου
57942
Επιτελους τελειωσα με την μετατροπη του θερμσιφωνα σε μπαφερ και σας παραθετω την συνδεσμολογια.
Υπενθυμιζω οτι ηταν ενας 500αρης φρεσκοπεταμενος θερμοσιφωνας λογω βραχυκυκλωματος σε μια αντισταση...... και πλεον αποθηκευει μια χαρα 500 λιτρα σε 4 περιπου ωρες στους 80 βαθμους με παραλληλη χρηση .
Παρεπιπτοντως η τριοδη των επιστροφων 60 βαθμοι κανει τρομερη δουλεια ο κυκλοφορητης δουλευει ασταματητα στους 65 βαθμους μινιμουμ.
Περιμενω τα κρυα για πιο ασφαλη συμπερασματα και για να τελειωσω το περιτυλιγμα πανω απο τον πετροβαμβακα 10 ποντους παχος που εβαλα.

KOSTASP82
02-12-12, 19:51
το παραθετω και εδω πιο πολυ για το δοχειο αδρανειας
προσφατη δουλεια
ατμος 50αρης με δοχειο 1000 λιτρα και λαδοματ 21
57948 57949 57950 57951 57952

nikolaras
02-12-12, 20:04
Καλό χειμώνα Κώστα.... Περιμένω να γράψεις για το 500άρι πόσο κρατάει στα σώματα...

akapsali
03-12-12, 19:31
Νικολη συγνωμη αλλα εδω θα διαφωνήσω λιγο μαζι σου !!! εγω το βαζω να ξεκιναει απο χαμηλα 38 δεν εχω καθολου υγροποιησης (στις αρχες ειχα λιγες ) αν το ξεκιναμε στους 55-60 τα νερα τις επιστροφης στους 17 εχουμε συνεχομενα θερμικα σοκ.

Πολοι κατασκευαστές προτείνουν νερά επιστοφής 55-60 για να μήν έχουν υγροποιήσεις εσύ με 38 κυκολφορήτη εχεις επιστοφή 25(αυθιαρετο) δεν θα εχεις υγροποιήσεις

Σε τί θερμοκρασίες max δουλευεις τα νερά;

Ηλία τι γνώμη έχεις για την αποψη του wolf26;

Techsprt
03-12-12, 19:37
Παρεπιπτοντως η τριοδη των επιστροφων 60 βαθμοι κανει τρομερη δουλεια ο κυκλοφορητης δουλευει ασταματητα στους 65 βαθμους μινιμουμ.

Ηλία τι γνώμη έχεις για την αποψη του wolf26;

Ήδη απάντησε ο Κώστας,έκανε πολυ καλύτερη δουλειά απο κάτι "επαγγελματίες" και καταρτισμένος θεωρητικά.
Με το καλό να το χαρείς Κώστα.

KOSTASP82
03-12-12, 21:17
Ήδη απάντησε ο Κώστας,έκανε πολυ καλύτερη δουλειά απο κάτι "επαγγελματίες" και καταρτισμένος θεωρητικά.
Με το καλό να το χαρείς Κώστα.

Ρε παιδια εχει μαλιασει η γλωσσα μας να λεμε για τις πισσες και τι το προκαλει
Τελος ... στερεα καυσιμα και χαμηλες θερμοκρασιες επιστροφης δεν ταιριαζουν
Βεβαια τις πισσες απο τις υγροποιησεις δεν μπορεις να τις εξαφανισεις εντελως γι αυτο προσπαθεις να τις περιορισεις ειτε με τριοδη ειτε με ανακυκλφορητη η δουλεια ειναι ιδια.
Οσο για τον φιλο wolf ας ερθει τον γεναρη κατα δω στον εβρο να δει αμα ξεκινας τον κυκλοφορητη χαμηλα τ αποτελεσματα ... εκτος αν το τζακι του ειναι υπερδιπλασιο απο τις απωλειες που χρειαζετε.
Ηλια και νικο ευχαριστω πολυ και υπενθυμιζω οτι στην ουσια του πραγματος επαγγελματιας ειμαι και γω στην θερμανση απο το 99 απλα ετυχαν καταστασεις που με εκαναν να αλλαξω επαγγελμα για να βρω σταθερο μισθο. Ποτε δεν σταματησα να δουλευω στα υδραυλικα ως δευτερευων επαγγελμα και την δουλεια με το ατμος εγω την εκανα ως υπαλληλος ομως ... απλα εδω μολις απο περσι ξεκινησαμε ν ασχολουμαστε με στερεα καυσιμα γενικοτερα και μειναμε λιγο πισω αλλα μαθαινουμε συνεχως απο διαφορες πηγες οπως απο προμηθευτες απο τις εκθεσεις απο σεμιναρια ακομα και απο δω. Παιζει να εχω κανει τοσα χρονια και πανω απο 500 λεβητοστασια και εγκαταστασεις θερμανσης αλλα πετρελαιου και δεν εχουν καμια σχεση στην φιλοσοφια του ξυλου..... Παλια με 5 νιπελ καναμε ολα τα βιδωματα και τωρα δεν μας φτανουν 15 ...... Ηλια καταλαβαινεις τι εννοω.
Τελος παντων για να κανω και λιγη πλακα μονο στο δικο μου σπιτι πειραματιζομαι...
Παντως με το δοχειο νιωθω σαν να ξαναθυμιθηκα το πετρελαιο λογω του θερμοστατη χωρου. Προς το παρον με χαλαρα αναμματα με καλυπτει τις βραδυνες ωρες μετα τις 11 ως το πρωι και στην ουσια αυτο ηθελα κυριως να πετυχω. Περιμενω τα κρυα απο αυριο να βγαλω καλυτερα συμπερασματα

Techsprt
03-12-12, 22:00
Παλια με 5 νιπελ καναμε ολα τα βιδωματα και τωρα δεν μας φτανουν 15 ...... Ηλια καταλαβαινεις τι εννοω.

Φυσικά και καταλαβαίνω,αύριο τελειώνω μετατροπή λέβητα πέλλετ σε ξυλολέβητα(τι είπες για φτηνό πέλλετ ?:angel:) και σύνδεση με δοχείο αποθήκευσης,τα παρελκόμενα 800 euro,απόδοση θα είναι στο φούλ,πίσες στίς διαδρομές μηδενικές,και το τελευταίο,θα λειτουργήσει με επιδαπέδια θέρμανση,αν μιλάμε για χαμηλές επιστροφές.

Απόσβεση θα κάνει σε λιγότερο απο ένα χρόνο. Βέβαια για όσους δεν ξέρουν απο στερεά καύσιμα,απλά τούς φαίνονται πιο οικονομικά απο το πετρέλαιο,μέχρις εκεί.

vasilis.
04-12-12, 11:50
Παιδια να ρωτήσω κάτι.ποσο εφικτό είναι στα τζακια της edilkamin
Να καθαρίσουμε όλα τα σημεία που έρχονται σε επαφή με την φωτιά;η απόδοση
Του τζακιου δεν πέφτει με την πάροδο του χρόνου αν δεν
συντηρείται ;

kasakis
04-12-12, 14:36
Νικολα στο κιτ 6 εξι που εχω εβαλα τους δυο κυκλοφορητες να ξεκινανε στους 50 βαθμους και τη ν τριωδη να ανοιγει στους 60 βαθμους και τοτε στελνει νερο στο πλακοειδη εναλλακτη για τα σωματα ,πριν τους 60 βαθμους και οταν η τριωδη ειναι κλειστη τα νερα του τζακιου δεν επανακυκλοφορουν στην εστια ? αρα τα νερα του τζακιου ειναι στους 60 βαθμους και οταν ανοιξει η τριωδη και πεσουν κατω απο 60 κλεινει αρα το τζακι εχει μονιμα πανω απο 50 βαθμους θερμοκρασια..Αυτο εναι σωστο οσον αφορα τις υγροποιησεις?

wolf26
04-12-12, 17:11
εγω σας ειπα τι κανω στο δικο μου τζακι και το δικαιολόγησα γιατι το κάνω για να μην έχω θερμικά σοκ στα μέταλλα του τζακιού μου και ναι εγώ ειτε το θέλετε είτε όχι με στεγνά ξύλα και για 6-7 λεπτα ανοικτο το κλαπετο καυσαερίων του τζακιού μου ΔΕΝ εχω υγροποίησης !!! την μόνη περίπτωση που θα μπορούσα να δεχτώ να κάνω κάτι τόσο βάρβαρο στο τζάκι μου θα ήταν να έχει μια θερμική στους 55 και ΟΧΙ στους 65 .δηλαδή για να καταλάβω αν ενα τζακι εχει 50 λιτρα νερό και το δίκτυο με τα καλοριφέρ πέρνουν 50-60 λιτρα νερό ξεκινάει ο κυκλοφορητης στους 60 και μπαινουν απο την επιστροφή 17 βαθμοι (ασχετα απο το θερμικο σοκ ) εκει δε θα εχουμε υγροποίησης ???? όσο αφορά τι θερμοκρασια στα 30-35 λεπτα πιανω με 3-4 κουτσουρακια 65-68 βαθμους !!μετα απο καμια ωρα δυο κατεβαζω το τ1 στους 48 για να κανει οικονομία στο ξυλο (αλλα αυτο δε θελει να πεσει κατεβαίνει μεχρι 55 ) , το τ2 το βαζω στους 55-60 για να κραταει ζεστο το νερο στο μποιλερ (200 λιτρα) γιατι αν το αφησω στην αρχικη θερμοκρασια που το ξεκιναω μολις πεσει η φωτια μου το κανει χλιαρο!!

Techsprt
04-12-12, 18:05
δηλαδή για να καταλάβω αν ενα τζακι εχει 50 λιτρα νερό και το δίκτυο με τα καλοριφέρ πέρνουν 50-60 λιτρα νερό ξεκινάει ο κυκλοφορητης στους 60 και μπαινουν απο την επιστροφή 17 βαθμοι

Μα αυτό είναι το θέμα,για να αποφύγουμε το σόκ και τις υγροποιήσεις βάζουμε θερμοστατική βαλβίδα στην επιστροφή και όχι στην προσαγωγή.

mts25
05-12-12, 14:48
καλησπερα σε ολους θελω να αγορασω το idro 50 δυστηχως τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν την αγορα του κιτ και την τοποθετηση του υδραυλικου θα προσπαθησω να το τοποθετησω μονος μου λοιπον,εχω ενα διαμερισμα 105 τμ με αυτονομη θερμανση στον 2 οροφο και τελευταιο,το κολεκτερ τον καλοριφερ ειναι στη εισοδο καιτο αλλο στο μπανιο το κακο ειναι οτι εχω και ηλιακο τριπλης αλλα ειναι συνδεμενος στο κεντρικο μπαι πας του καυστηρα,θα παρακαλουσα τους καλους μου φιλους(ετσι σας νιωθω)να με βοηθησετε οπως μπορειτε με σχεδια με συμβουλες τι και πως να τα συνδεσω και τι θα χρειαστω απο υλικα,ενοιτε πως θελω ζεστο νερο χρησης.Σας ευχαριστω εκ τον προτερω

Giovan
05-12-12, 15:58
Καλησπέρα και από μένα.
Το δικό μου τζάκι ελληνικής κατασκευής (σε σπίτι με 10 σώματα και 2 μπόιλερ) ανέβαζει μέχρι 63-64 βαθμούς.(Κυκλοφορητής στη 3η σκάλα και τρίοδη 55 βαθμών).
Παίρνω νερό σε ένα ποτηράκι από τα σώματα κάνοντας εξαέρωση και με θερμόμετρο οινοπνεύματος βλέπω ότι τα σώματα έχουν 50-53 βαθμούς.
Θα ήθελα να γράψει ο καθένας από εσάς μάρκα τζακιού και τι θερμοκρασία έχετε στην οθόνη.
Να δω αν το επόμενο βήμα θα είναι αγορά ιταλικού ή γερμανικού τζακιού.

Techsprt
05-12-12, 16:02
Θα ήθελα να γράψει ο καθένας από εσάς μάρκα τζακιού και τι θερμοκρασία έχετε στην οθόνη.

Και ?

giannisleo
05-12-12, 17:17
γεια σας ειμαι καινουργιος εδω.εχω περασει ενα υδραυλικο τζακι nordiga 600 piano.την 1η φορα λιτουργιας ολλα καλα.αλλα δεν ειχα τοποθε ηλεκτροβανα το εκανα μετα αδιασα το δυκτιο τοποθετισα την ηλεκτροβανα και μετα το ξανα γεμησα απο την αρχη.βασικα εχω ανοιχτω δοχειο διαστολις χωρις εξαεριστικα και βαλβιδες μονο το δοχειω.μετα απο μια περιπου εβδομαδα αρχισαν τα προβληματα ακουγετε ο κικλοφοριτις σαν να εχει αερα.εχω κανει εξαεροση πολλες φορες διχςσ να υπαρχει αερας ελαχιστες φορες.και το ποιο μεγαλο προωλημα ειναι οτι οταν περνει και σταμαται ο κικλοφοριτις βαρανε η σωληνες λες και θα ξεκολισουν για κανενα 2λεπτο αυτο οποτε σταμαται και ξεκιναι ο κικλοφοριτις.τι να κανω?υπαρχει ατμοποιιση?και πως λινετε το προβλημα.ο ηλεκρολογος δεν μου εβαλε πινακακι εκανε μια παντετα με μανομετρο και τετοια σχετικα.

KOSTASP82
05-12-12, 19:11
γεια σας ειμαι καινουργιος εδω.εχω περασει ενα υδραυλικο τζακι nordiga 600 piano.την 1η φορα λιτουργιας ολλα καλα.αλλα δεν ειχα τοποθε ηλεκτροβανα το εκανα μετα αδιασα το δυκτιο τοποθετισα την ηλεκτροβανα και μετα το ξανα γεμησα απο την αρχη.βασικα εχω ανοιχτω δοχειο διαστολις χωρις εξαεριστικα και βαλβιδες μονο το δοχειω.μετα απο μια περιπου εβδομαδα αρχισαν τα προβληματα ακουγετε ο κικλοφοριτις σαν να εχει αερα.εχω κανει εξαεροση πολλες φορες διχςσ να υπαρχει αερας ελαχιστες φορες.και το ποιο μεγαλο προωλημα ειναι οτι οταν περνει και σταμαται ο κικλοφοριτις βαρανε η σωληνες λες και θα ξεκολισουν για κανενα 2λεπτο αυτο οποτε σταμαται και ξεκιναι ο κικλοφοριτις.τι να κανω?υπαρχει ατμοποιιση?και πως λινετε το προβλημα.ο ηλεκρολογος δεν μου εβαλε πινακακι εκανε μια παντετα με μανομετρο και τετοια σχετικα.

Και για ποιο λογο εβαλες ηλεκτροβανα???

KOSTASP82
05-12-12, 19:20
Καλησπέρα και από μένα.
Το δικό μου τζάκι ελληνικής κατασκευής (σε σπίτι με 10 σώματα και 2 μπόιλερ) ανέβαζει μέχρι 63-64 βαθμούς.(Κυκλοφορητής στη 3η σκάλα και τρίοδη 55 βαθμών).
Παίρνω νερό σε ένα ποτηράκι από τα σώματα κάνοντας εξαέρωση και με θερμόμετρο οινοπνεύματος βλέπω ότι τα σώματα έχουν 50-53 βαθμούς.
Να δω αν το επόμενο βήμα θα είναι αγορά ιταλικού ή γερμανικού τζακιού.

Ποσα λιτρα παιρνει τ τζακι?
Ποτε ξεκιναει ο κυκλοφορητης? Μαλλον πρεπει να τον βαλεις στους 60 βαθμους?
Βαζεις αρκετα ξυλα?
Στην ουσια ποιο ειναι το προβλημα?
Με τι θερμοκρασια προσαγωγης εχει γινει η διαστασολογηση των σωματων σου?
Εγω παντως εχω 70-85 βαθμους στο τζακι στην συντηρητικη λειτουργεια (μετα απο ενα καλο αναμα δηλαδη) και στα σωματα στελνω 60-65 με τριοδη αναμιξης.

Giovan
05-12-12, 19:56
Και ?
Τι «και;»
Να ξέρω ποια μάρκα αποδίδει καλύτερα. Άλλος έχει Edil kamin, άλλος το Leda κτλ.
Φίλος μου πήρε από άλλον Έλληνα κατασκευαστή, χωρίς τριτογενή και πυρόπλακες και έχει 59-60 βαθμούς.
Ο φίλος από τη Κρήτη με Η2Οceano είχε παρόμοιο θέμα.
Είναι κακό που ρωτάω; Όποιος θέλει με βοηθάει.

KOSTASP82
05-12-12, 22:15
Τι «και;»
Να ξέρω ποια μάρκα αποδίδει καλύτερα. Άλλος έχει Edil kamin, άλλος το Leda κτλ.
Φίλος μου πήρε από άλλον Έλληνα κατασκευαστή, χωρίς τριτογενή και πυρόπλακες και έχει 59-60 βαθμούς.
Ο φίλος από τη Κρήτη με Η2Οceano είχε παρόμοιο θέμα.
Είναι κακό που ρωτάω; Όποιος θέλει με βοηθάει.

Καμια μαρκα δεν αποδιδει καλυτερα απ την αλλη.... αυτο εννοει ο ηλιας
Ολες απδιδουν αυτο που γραφουν... δηλαδη 10-15-20 kw προσθετεις και το βαθμο αποδοσης και με τα κιλα ανα ωρα που αναγραφουν ΑΛΛΑ με ξυλα 20% υγρασια και κατω....

nikolaras
05-12-12, 22:24
καλησπερα σε ολους θελω να αγορασω το idro 50 δυστηχως τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν την αγορα του κιτ και την τοποθετηση του υδραυλικου θα προσπαθησω να το τοποθετησω μονος μου λοιπον,εχω ενα διαμερισμα 105 τμ με αυτονομη θερμανση στον 2 οροφο και τελευταιο,το κολεκτερ τον καλοριφερ ειναι στη εισοδο καιτο αλλο στο μπανιο το κακο ειναι οτι εχω και ηλιακο τριπλης αλλα ειναι συνδεμενος στο κεντρικο μπαι πας του καυστηρα,θα παρακαλουσα τους καλους μου φιλους(ετσι σας νιωθω)να με βοηθησετε οπως μπορειτε με σχεδια με συμβουλες τι και πως να τα συνδεσω και τι θα χρειαστω απο υλικα,ενοιτε πως θελω ζεστο νερο χρησης.Σας ευχαριστω εκ τον προτερω
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά επιχειρείς δύσκολο εγχείρημα αν δεν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις τεχνικές και θεωρητικές στο αντικείμενο.
Πρώτο και μεγάλο θέμα που θα πρέπει να επιλύσεις είναι τα 2 κολεκτερ που λες, θα πρέπει να οδηγήσεις κεντρικές γραμμές από την εστία, όπως επίσης και στον ηλιακό, επίσης θα πρέπει να τοποθετήσεις το ανοιχτό δοχείο (αν βάλεις τζάκι ανοιχτού δοχείου) πιο ψηλά από τον ηλιακό, με την ανάλογη μόνωση, γιατί αν παγώσει θα σου είναι άχρηστο σε περίπτωση υπερθέρμανσης.
Το κιτ που λες δεν είναι υποχρεωτικό, μπορείς να αποφύγεις την υπερβολικά υψηλή τιμή του, αγοράζοντας ξεχωριστά τα επιμέρους κομμάτια που χρειάζεσαι....

KOSTASP82
05-12-12, 22:25
εγω σας ειπα τι κανω στο δικο μου τζακι και το δικαιολόγησα γιατι το κάνω για να μην έχω θερμικά σοκ στα μέταλλα του τζακιού μου και ναι εγώ ειτε το θέλετε είτε όχι με στεγνά ξύλα και για 6-7 λεπτα ανοικτο το κλαπετο καυσαερίων του τζακιού μου ΔΕΝ εχω υγροποίησης !!! την μόνη περίπτωση που θα μπορούσα να δεχτώ να κάνω κάτι τόσο βάρβαρο στο τζάκι μου θα ήταν να έχει μια θερμική στους 55 και ΟΧΙ στους 65 .δηλαδή για να καταλάβω αν ενα τζακι εχει 50 λιτρα νερό και το δίκτυο με τα καλοριφέρ πέρνουν 50-60 λιτρα νερό ξεκινάει ο κυκλοφορητης στους 60 και μπαινουν απο την επιστροφή 17 βαθμοι (ασχετα απο το θερμικο σοκ ) εκει δε θα εχουμε υγροποίησης ???? όσο αφορά τι θερμοκρασια στα 30-35 λεπτα πιανω με 3-4 κουτσουρακια 65-68 βαθμους !!μετα απο καμια ωρα δυο κατεβαζω το τ1 στους 48 για να κανει οικονομία στο ξυλο (αλλα αυτο δε θελει να πεσει κατεβαίνει μεχρι 55 ) , το τ2 το βαζω στους 55-60 για να κραταει ζεστο το νερο στο μποιλερ (200 λιτρα) γιατι αν το αφησω στην αρχικη θερμοκρασια που το ξεκιναω μολις πεσει η φωτια μου το κανει χλιαρο!!

Κανεις δεν σου ειπε τι να κανεις....
Απλως ειναι λαθος να λες δημοσια οτι βαζεις τον κυκλοφορητη σου χαμηλα και δεν εχεις καθολου υγροποιησεις.... μολις μας πρσθεσες αλλες 2-3 ενεργειες που κανεις μετα.... τ1 τ2??? τι ειναι αυτα??? καλο ειναι οταν θελεις να πεις κατι να το εξηγεις.
Ο ενδεδειγμενος τροπος ειτε το θελεις ειτε οχι ειναι οι τριοδη θερμοστατικη ή οποιοδηποτε αλλο συστημα ελεγχου επιστροφων ladomat, edbe, watts, dab, oventrop κτλ.

Υ.Γ. Κανεις εδω μεσα δεν μιλαει κακοπροαιρετα, αυτη ειναι η γλωσσα του πληκτρολογιου τι να κανουμε τωρα...

mts25
06-12-12, 07:29
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά επιχειρείς δύσκολο εγχείρημα αν δεν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις τεχνικές και θεωρητικές στο αντικείμενο.
Πρώτο και μεγάλο θέμα που θα πρέπει να επιλύσεις είναι τα 2 κολεκτερ που λες, θα πρέπει να οδηγήσεις κεντρικές γραμμές από την εστία, όπως επίσης και στον ηλιακό, επίσης θα πρέπει να τοποθετήσεις το ανοιχτό δοχείο (αν βάλεις τζάκι ανοιχτού δοχείου) πιο ψηλά από τον ηλιακό, με την ανάλογη μόνωση, γιατί αν παγώσει θα σου είναι άχρηστο σε περίπτωση υπερθέρμανσης.
Το κιτ που λες δεν είναι υποχρεωτικό, μπορείς να αποφύγεις την υπερβολικά υψηλή τιμή του, αγοράζοντας ξεχωριστά τα επιμέρους κομμάτια που χρειάζεσαι....φιλε ΝΙκολαρα το ξερω οτι ειναι δυσκολο εγχειρημα αλλα θα τα καταφερω πιανουν τα χερια μου,με την βοηθειασας βεβαια,εχω διαβασει παρα πολλα και εχω προβληματιστη λιγακι οσων αφορα το κιτακι εχω σκοπο να το αντιγραψω και οχι νατο παρω ετοιμο θα παρακαλουσα λοιπον οδηγειες βημα βημα τι να κανω

kasakis
06-12-12, 08:32
Καλημερα και χρονια πολλα στους εορταζοντες .Φιλε νικολα χρονια πολλα και να εισαι καλα να μας δινεις απαντησεις στις ερωτησεις μας .

KOSTASP82
06-12-12, 17:27
χρονια πολλα νικολα να σαι παντα καλα!!!

wolf26
06-12-12, 18:23
Κωστα τα τ1 τ2 ειναι τα ρυθμιστικα στο ηλεκτρονικο συστημα που αναφέροντε τα παιδια (msk).!δεν αρνήθηκα οτι η θερμικη τρίοδη κανει πολυ καλη δουλεια απλα εγω δεν εχω βάλει !!!επισης επιδει ηθελα να το τσεκάρω για άλλη μια φορα προχθες το βράδυ με 6 βαθμους έξω το έβαλα παλι στους 38 να ξεκιναει ο κυκλοφορητης και εκατσα 30 λεπτα με την μουρη μου κολημένη στο τζάκι !δεν είδα ουτε μία σταγονα τι να σου πω αλλο δεν ξερω (απλα πιστευω οτι απο την στιγμη που δεν εχω υγροποιησης κανω οτι καλυτερο να το ξεκιναω στους 38 για να μην εχω θερμικα σοκ ,απο την στιγμη που δεν εχω θερμικη τριοδη)

χρονια πολλα στους Νικους του φορουμ

Techsprt
06-12-12, 18:25
Επίσης δεν υπάρχει θερμικό σόκ με την τρίοδη.

giannisleo
06-12-12, 18:43
Και για ποιο λογο εβαλες ηλεκτροβανα???

thn evala giati estalna nero sto isogeio pou einai to magazi me apotelesma mesa sto spiti pou einai ston 3o orofo ginotan fournos.opote evala hlektrovana gia na kleinw kai na stelnw mono katw ipsos oikodomeis gyrw sta 13 metra.nero ston 2o orofo pou einai endiamesa den estelna.

giannisleo
06-12-12, 18:46
thn evala giati estalna nero sto isogeio pou einai to magazi me apotelesma mesa sto spiti pou einai ston 3o orofo ginotan fournos.opote evala hlektrovana gia na kleinw kai na stelnw mono katw ipsos oikodomeis gyrw sta 13 metra.nero ston 2o orofo pou einai endiamesa den estelna..apo exthe to exw svisto mou eipan na kriwsei kai evala ton kikloforiti na douleuei me krua nera kai meta apo mia mera na to anapsw gia na figh h atmopoiisi.

nikolaras
06-12-12, 18:49
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.
Η τρίοδη καλή είναι, αλλά.....
Στο δικό μου setup είναι πλέον άχρηστη, γιατί όμως...
Επειδή το νερό του τζακιού το στέλνω σε μπαφερ 200 λίτρων, το οποίο κάτω των 55 βαθμών ΔΕΝ δουλεύει, δηλαδή έχει μόνιμα μέσα 55 βαθμούς και άνω.
Η υγροποίηση που μπορεί να εμφανιστεί είναι αυτή του τζακιού, όταν είναι κρύο και το ανάβεις που η θερμοκρασία του είναι πολλές φορές κάτω των 20 βαθμών.
Το θέμα το έλυσα μια και καλή, βάζοντας μια αντίσταση στο μποιλερ του τζακιού που προθερμαίνω το νερό μέχρι τους 55 βαθμούς.
Αυτά τα θερμικά σοκ γιατί τα φοβάστε;

wolf26
06-12-12, 18:53
Νικολη δεν το φοβαμαι απλα θεωρω οτι ειναι καλυτερο για τα μεταλα του τζακιου μου και επιδει οπου δεν ερχετε σε επαφη με νερο το δικο μου εχει 200αρι μαντεμι φυλαω τα ρουχα μου !!!

3xw_sapia_x3ria
06-12-12, 19:07
Νikolaras!!!! Εγγυηση ο ανθρωπος και δημιουργικος. Μπραβο! Να μας χαιρονται επισης..

polivios1976
06-12-12, 22:01
Γεια σας και χρονια πολλα στους Νικους.
να πω κι εγω την αποψη μου απο nordica 800 piano
το τζακι θεμα στο τζαμι δεν εχει ειναι παντα καθαρο
το προβλιμα ειναι οτι για να ανεβαση θερμοκρασια εινε φαγανα
και τα ξηλα λογο τελευτεας στιγμης αγορας γιατι το βρικα σε προσφορα
γιατη εδο στην κρητη ροτας για τζακι και σου λενε καλιμερα 5000-6000ευρο
ολο το θεμα μας οποσ ολοι τονιζετε εινε το καυσιμο το οποιο ισουτε με ξερα ξηλα
αλλιως ολη η φαση ειναι ταλαιπωρια.
αυτα πιστευω εγω......

akapsali
07-12-12, 05:37
nikolaras
nikolas113

Χρόνια Πολλά για την γιορτή σας

nikolaras
07-12-12, 09:03
Νikolaras!!!! Εγγυηση ο ανθρωπος και δημιουργικος. Μπραβο! Να μας χαιρονται επισης..
Σάπιε που είσαι χαμένος βρε φίλε.... Χρόνια μας πολλά και σε όλους που γράφουν εδώ....

akapsali
07-12-12, 12:29
Επειδή σκέφτομαι να βάλω ups για τον κυκλοφορητή στο τζάκι και επειδή τα φθηνά για pc δεν είναι αξιοπιστα και πιθανόν να κάνου και ζημιά σκέφτηκα αν
υπάρχει κυκλοφορητής στα 12v dc και με μιά μπαταρία αυτοκινήτου λύνεται το προβλημα ;
Γνωρίζετε κάτι;

nikolaras
07-12-12, 13:36
Επειδή σκέφτομαι να βάλω ups για τον κυκλοφορητή στο τζάκι και επειδή τα φθηνά για pc δεν είναι αξιοπιστα και πιθανόν να κάνου και ζημιά σκέφτηκα αν
υπάρχει κυκλοφορητής στα 12v dc και με μιά μπαταρία αυτοκινήτου λύνεται το προβλημα ;
Γνωρίζετε κάτι;
O 12volt κυκλοφορητής είναι πανάκριβος, δεν συμφέρει....
Πάρε από το ebay inverter πλήρους ημιτόνου 150 watt είσαι ΟΚ.

http://www.ebay.co.uk/itm/300-600W-Pure-Sine-Wave-Power-Inverter-DC-12-24V-To-AC-110-220V-50-60Hz-For-Car-/330776690972?pt=UK_Gadgets&var&hash=item4d03d3c11c&_uhb=1

akapsali
07-12-12, 14:39
O 12volt κυκλοφορητής είναι πανάκριβος, δεν συμφέρει....
Πάρε από το ebay inverter πλήρους ημιτόνου 150 watt είσαι ΟΚ.

http://www.ebay.co.uk/itm/300-600W-Pure-Sine-Wave-Power-Inverter-DC-12-24V-To-AC-110-220V-50-60Hz-For-Car-/330776690972?pt=UK_Gadgets&var&hash=item4d03d3c11c&_uhb=1

Πρέπει οπωσδήποτε να βάλω ή UPS ή inverter γιατί δεν μπορώ να φύγω απο το σπίτι με το τζάκι αναμένο ή οταν φευγω τρέμει η ψυχή μου μην γίνει κάποια διακοπή ρευματος.

Εσύ Νίκο σαν ηλεκτρονικός τι νομιζεις πως είναι ποιο αξιοπιστο το UPS η το Inverter
Επίσης αν καταλήξω στην λύση Inverter πως γίνεται η φόρτιση της μπαταρίας ; θα χρειαστώ κάποιο φορτιστή;

xarkostas
07-12-12, 18:56
kalispera θα μπορουσε καποιος να μου πει ποια ειναι η ΣΩΣΤΗ συνδεση τζακιου νερου με λεβητα πετρελεου? να περνουν τα νερα του τζακιου απο τον λεβητα η οχι?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

νικολας113
07-12-12, 19:14
παιδια καλησπερα.nikolaras χρονια πολλα για τη γιορτη σου.
μετα απο ταλαιπωρια και πολλη σκονη ολοκληρωθηκε το εργο και εγινε δοκιμη με ζυγαρια διπλα στα ξυλα.
λοιπον εχουμε και λεμε. με κυκλοφορητη στους 58 κ ταμπερ στους 65.
εγινε το πρωτο αναμμα με 4 κιλα ελια. θερμοκρασια νερου 16 βαθμοι.
μετα απο 18 λεπτα ξεκινησε ο κυκλοφορητης. η θερμοκρασια πεφτει στους 45 και μετα απο 3 λεπτα ξαναξεκιναει ο κυκλοφορητης.
25 λεπτα απο το αναμμα βαζω 4,5 κιλα ελια κ αμυγδαλια.
τα σωματα ζεματισαν 1 ωρα μετα το αναμμα κ θερμοκρασια νερου 63 βαθμοι.
1 ωρα κ 5 λεπτα απο την αρχη βαζω 2,2 κιλα φανταμορο, μετα απο 10 λεπτα εχω 65 βαθμους κ αρχιζει να κλεινει το ταμπερ.
1 ωρα μετα βαζω αλλα 2,5 κιλα ελια με θερμοκρασια 63 βαθμους.
μετα απο 1 ωρα εχω θερμοκρασια νερου 64 βαθμους και αρκετη θρακα και το αφηνω να σβησει.
αυτα απο τη δοκιμη. παραθετω και μερικες φωτο.580095801058011

kakou
08-12-12, 09:37
Καλημερα παιδια απο εναν ακομα νεο του forum!Θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους του IDRO 30 της edilkammin αν ειναι ευχαριστημενοι απο την αγορα τους και κατα ποσο τα χαρακτηριστικα που δινει η εταιρεια αντιπροσωπευουν την πραγματικοτητα.Φιλε nikolaras σου εχω στειλει ενα pm αν μπορεσεις να με βοηθησεις σε κατι απο ολα αυτα θα ημουν υποχρεος!Και παλι καλημερα σε ολους

vasilis.
08-12-12, 21:37
Σήμερα άναψα το τζακι μιας κ είπα να κάψει λίγο πριν το γκρέμισμα.
Παρατήρησα ότι το τζακι καπνιζε απίστευτα κ χωρίς αερα έξω.επρεπε να έχω μόνιμα
Την μπαλκονοπορτα λίγο ανοιχτή για να μην καπνιζει.σιγουρα δεν εχει σχεση ο ελκισμοσ που εχει τωρα με αυτον που θα εχει μετα απο την τοποθετηση του υδραυλικου αλλα δεδομενου του μικρου ανοιγματοσ προσ την καμιναδα του oceano υπαρχει περίπτωση μετα την τοποθετηση
Του υδρΑυλικου να έχω προβλημα;η καμιναδα είναι πάνω απο 4 μετρα.
.απο κατασκευαστικής άποψης είναι καλυτερα μέσα στην υπάρχουσα καμιναδα να περασω ανοξειδωτη σωλήνα μέχρι επάνω;δεν θα εχει κ καλυτερο καθαρισμό μια τέτοια κίνηση;

giannis.kel
09-12-12, 09:28
Καλημέρα σε όλη την παρέα, πιστεύω ότι είναι μια πολύ σοβαρή προσπάθεια για να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι και συγχαρητήρια σε αυτούς που το ξεκίνησαν και συνεχίζουν να παρέχουν χρήσιμες πληροφορίες. Πρόσφατα αγόρασα και εγκατέστησα ένα idro 50 ως αναβάθμιση του παλιού μου τζακιού (δεν πειράχτηκε τίποτα από την επένδυση, όλη η εργασία έγινε από το εξωτερικό του τζακιού). Η εγκατάσταση περιλαμβάνει ΚΙΤ 2 (παράλληλη σύνδεση μέσω αντεπίστροφων με λέβητα πετρελαίου), καθώς επίσης συνδέθηκε και το μπόιλερ του ηλιακού (σερπαντίνα), παράλληλα με τα σώματα χωρίς ξεχωριστό κυκλοφορητή. Η απόδοση του τζακιού είναι ικανοποιητική (115 m2, μέτρια μόνωση, 9 σώματα) όμως έχω τις εξής παρατηρήσεις. 1. Για το μικρό διάστημα που δουλεύει το τζάκι (10 ημέρες) έχει μαζευτεί αρκετή πίσσα στα τοιχώματα, 2. το έχω ρυθμίσει βάσει των οδηγιών του υδραυλικού σε θερμοκρασία 50 βαθμούς 3. δοκίμασα την λειτουργία του στους 60 αλλά το πρόβλημα ήταν ότι έκοβε γρήγορα ο κυκλοφορητής με αποτέλεσμα τα τελευταία σώματα απλά ήταν χλιαρά. Τα ξύλα που καίω είναι δρυς, ξερά κατά βάση. Αυτά για πρώτες πληριφορίες και θα μου ήταν πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας, περισσότερο για το θέμα της πίσσας. Σε επόμενη παρέμβασή μου θα ανεβάσω και φωτογραφίες από την εγκατάσταση. Φιλικούς χαιρετισμούς σε όλους.

nikolaras
09-12-12, 10:53
εχω προβημ@ me to pIitrologio, θ@ γρ@ψω οτ@ν ginei ......

Techsprt
09-12-12, 14:44
1. Για το μικρό διάστημα που δουλεύει το τζάκι (10 ημέρες) έχει μαζευτεί αρκετή πίσσα στα τοιχώματα,

Ίσως να μην έβαλλες την επάρρατη τρίοδο επιστροφών ?

KOSTASP82
09-12-12, 14:54
58011
Αυτη η θεση δεν μυ φαινετε και πολη σωστη... τι θα γινει αν κολησει ο κυκλοφορητης???? πως θα τον εξαερωσεις??? σχεδον ακουμπαει στην πλατη...
Θα ειναι προσβασιμο αυτο το σημειο??? Ηλια τι λες και εσυ?

giannis.kel
09-12-12, 14:57
Όχι διότι το Κιτ 2 της edil camin δεν προβλέπει την τριοδη Βάνα στη συνδεσμολογία. Η μίξη της θερμοκρασίας των νερών γίνεται μέσω εναλλακτη θερμότητας.

Techsprt
09-12-12, 14:57
Θα ειναι προσβασιμο αυτο το σημειο??? Ηλια τι λες και εσυ?

http://www.easymarket.gr/images/products/big/9b05368f2b4de7f5efca248d71d3b3a8.png

Techsprt
09-12-12, 14:58
Η μίξη της θερμοκρασίας των νερών γίνεται μέσω εναλλακτη θερμότητας.

Της προσαγωγής ?

Techsprt
09-12-12, 15:01
Θα τα πώ για τελευταία ίσως φορά,δεν μπορώ να καταλάβω σε τι εξυπηρετεί όλο αυτό το τρυπάκι των ενεργειακών-υδραυλικών τζακιών των αποδόσεων 50 % ΜΟ,με τούς θερμαστές που επενδύουν αρκετά ευρουλάκια για να ξοδεύουν περισσότερα ξύλα απο πετρέλαιο.
*Πάντα ελοχεύει ο κίνδυνος να εμπλουτίσουν την Χριστουγενιάτικη διακόσμηση με τα πυροροτεχνήματα ονόματι τζάκια.

giannis.kel
09-12-12, 15:29
Ίσως να μην έβαλλες την επάρρατη τρίοδο επιστροφών ?

Όχι διότι το Κιτ 2 της edilkamin δεν προβλέπει την τρίοδη Βάνα στη συνδεσμολογία. Η μίξη της θερμοκρασίας των νερών γίνεται μέσω εναλλάκτη θερμότητας. http://www.edilkamin.com/swf/kit/menu-new-GRE.swf

Techsprt
09-12-12, 15:30
Όχι διότι το Κιτ 2 της edilkamin δεν προβλέπει την τρίοδη Βάνα στη συνδεσμολογία. Η μίξη της θερμοκρασίας των νερών γίνεται μέσω εναλλάκτη θερμότητας. http://www.edilkamin.com/swf/kit/menu-new-GRE.swf

Δεν μου λέει τίποτα το λίνκ για αυτό που συζητάμε.

giannis.kel
09-12-12, 15:34
Της προσαγωγής ?
Αν θες ρίξε μια ματιά στο σύνσεσμο που παραθέτω πιο πάνω. Πατώντα στο ΚΙΤ2 και μετά το 1 και2 βλέπουμε την λειτουργία του.

Techsprt
09-12-12, 15:36
Αν θες ρίξε μια ματιά στο σύνσεσμο που παραθέτω πιο πάνω. Πατώντα στο ΚΙΤ2 και μετά το 1 και2 βλέπουμε την λειτουργία του.

Σου έκανα μια απλή ερώτηση,τι με νοιάζουν τα κίτ ? Άλλα πενήντα αν θές σου φτιάχνω.

giannis.kel
09-12-12, 15:42
Σου έκανα μια απλή ερώτηση,τι με νοιάζουν τα κίτ ? Άλλα πενήντα αν θές σου φτιάχνω.
Παράθεσα το link με την λειτουργία του ΚΙΤ2 διότι αυτή ακριβώς η συνδεσμολογία έχει εφαρμοστεί στην περίπτωσή μου. Πάντως σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει τρίοδη ούτε στη προσαγωγή ούτε στην επιστροφή. Να υποθέσω πως αυτό είναι το πρόβλημα γαι τη δημιουργία πίσας; Μου εξηγείς λίγο τι ακριβώς προσφέρει η τρίοδη και που πρέπει να εγκατασταθεί; Ευχαριστώ.

Techsprt
09-12-12, 15:45
Να υποθέσω πως αυτό είναι το πρόβλημα γαι τη δημιουργία πίσας;

Μα αυτό λέω εδώ και χρόνια,ελάχιστη επιστροφή είναι αυτή που ορίζει ο κατασκευαστής,πιο φτηνή και απλή λυση δεν υπάρχει απο τρίοδη στις επιστροφές.Τα υπόλοιπα είναι νάχαμε να λέγαμε και να κονομάμε.

giannis.kel
09-12-12, 15:53
Μα αυτό λέω εδώ και χρόνια,ελάχιστη επιστροφή είναι αυτή που ορίζει ο κατασκευαστής,πιο φτηνή και απλή λυση δεν υπάρχει απο τρίοδη στις επιστροφές.Τα υπόλοιπα είναι νάχαμε να λέγαμε και να κονομάμε.

οκ μόλις κατάλαβα ότι μάλλον έφαγα 500€ στη μάπα χωρίς να χρειάζεται. Αργά ανακάλυψα το forum. Εμπάς περιπτώσει παίζει κάπιο ρόλο η θερμοκρασία που έχω ρυθμίσει να μου δουλεύουν οι κυκλοφορητές; Μήπως είναι λίγοι οι 50;

Techsprt
09-12-12, 16:41
οκ μόλις κατάλαβα ότι μάλλον έφαγα 500€ στη μάπα χωρίς να χρειάζεται. Αργά ανακάλυψα το forum. Εμπάς περιπτώσει παίζει κάπιο ρόλο η θερμοκρασία που έχω ρυθμίσει να μου δουλεύουν οι κυκλοφορητές; Μήπως είναι λίγοι οι 50;

Η θερμοκρασια του κυκλοφορητή έχει να κάνει κυρίως με το μπόϊλερ και μόνο,δηλ., όπως το ζεσταίνει έτσι και το κρυώνει.
Συμπερασματικά το να τον βάλλουμε σε κάποια θερμοκρασία κάτω απο 50 αυτό σημαίνει ότι και το ζεστό νερό χρήσης θα είναι κάτω απο 50.Συνήθως μια θερμοκρασία γύρω στους 55 β είναι καλή,επαναλαμβάνω αυτό έχει να κάνει μόνο με το ΖΝΧ,τα υπόλοιπα περί πίσσας,σόκ,κλπ,είναι μύθος.Δεν είναι το στάδιο έναρξης του κυκλοφορητή η λύση.

Takerman
10-12-12, 07:14
Καλημέρα σε όλη την παρέα, πιστεύω ότι είναι μια πολύ σοβαρή προσπάθεια για να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι και συγχαρητήρια σε αυτούς που το ξεκίνησαν και συνεχίζουν να παρέχουν χρήσιμες πληροφορίες. Πρόσφατα αγόρασα και εγκατέστησα ένα idro 50 ως αναβάθμιση του παλιού μου τζακιού (δεν πειράχτηκε τίποτα από την επένδυση, όλη η εργασία έγινε από το εξωτερικό του τζακιού). Η εγκατάσταση περιλαμβάνει ΚΙΤ 2 (παράλληλη σύνδεση μέσω αντεπίστροφων με λέβητα πετρελαίου), καθώς επίσης συνδέθηκε και το μπόιλερ του ηλιακού (σερπαντίνα), παράλληλα με τα σώματα χωρίς ξεχωριστό κυκλοφορητή. Η απόδοση του τζακιού είναι ικανοποιητική (115 m2, μέτρια μόνωση, 9 σώματα) όμως έχω τις εξής παρατηρήσεις. 1. Για το μικρό διάστημα που δουλεύει το τζάκι (10 ημέρες) έχει μαζευτεί αρκετή πίσσα στα τοιχώματα, 2. το έχω ρυθμίσει βάσει των οδηγιών του υδραυλικού σε θερμοκρασία 50 βαθμούς 3. δοκίμασα την λειτουργία του στους 60 αλλά το πρόβλημα ήταν ότι έκοβε γρήγορα ο κυκλοφορητής με αποτέλεσμα τα τελευταία σώματα απλά ήταν χλιαρά. Τα ξύλα που καίω είναι δρυς, ξερά κατά βάση. Αυτά για πρώτες πληριφορίες και θα μου ήταν πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας, περισσότερο για το θέμα της πίσσας. Σε επόμενη παρέμβασή μου θα ανεβάσω και φωτογραφίες από την εγκατάσταση. Φιλικούς χαιρετισμούς σε όλους.
Με τον κυκλοφορητή του τζακιού δουλεύεις και τα σώματα?

giannis.kel
10-12-12, 07:46
Με τον κυκλοφορητή του τζακιού δουλεύεις και τα σώματα?

Όχι αυτό ακριβώς κάνει το ΚΙΤ διαχωρίζει τα δύο νερά μέσω του εναλλάκτη. Το κάθε κύκλωμα έχει ξεχωριστό κυκλοφορητή.

Takerman
10-12-12, 07:53
Όχι αυτό ακριβώς κάνει το ΚΙΤ διαχωρίζει τα δύο νερά μέσω του εναλλάκτη. Το κάθε κύκλωμα έχει ξεχωριστό κυκλοφορητή.

Σου έχω στείλει μήνυμα.

kasakis
10-12-12, 08:31
Ηλια η τριωδη που εχει το κιτ 6 της edilkamin κανει την ιδια δουλεια που κανει η θερμοστατικη που λες για τις επιστροφες? στο δικο μου την εχει στην προσαγωγη του τζακιου και ανοιγει οταν η θερμοκρασια στο τζακι φτασει στους 60 βαθμους για να στειλει ζεστο νερο στον πλακοειδη ενναλλακτη για τα καλοριφερ και εχω παλι πισες , μπορεις σε παρακαλω να μου πεις για ποιο λογο γινεται αυτο?

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
10-12-12, 10:41
Καλημέρα σε όλους.καταρχην θα ήθελα να ρωτήσω το εξής,έχω τον κοντρόλερ της εντιλκαμιν και ως τώρα τον δούλευα στο αυτόματο,έκανα σωστά ή λάθος?
Το 29αρι τζάκι λοιπόν δούλευε κατα κύριο λόγο στους 60 βαθμούς και ζοριζότανε να ανέβει στους 70 ανεξαρτήτως ποσότητας και ποιότητας ξύλων.(για παραπάνω ούτε συζήτηση):sick:Εοίσης μέχρι τώρα τον κυκλοφορητή τον είχα στην μεσαία ταχύτητα.εν ολίγης δεν ήμουνα ευχαριστημένος με την απόδοση και δεν μου ζέσταινε και τα νερά του ηλιακού.Μετά από αρκετό ψάξιμο το σαββατοκύριακο έκανα τα εξής:κατέβασα τον κυκλοφορητή στην πρώτη ταχύτητα,γύρισα τον κοντρόλερ στο χειροκίνητο με τον κυκλοφορητη να ανοίγει στους 60 βαθμούς και το αποτέλεσμα?με λιγότερα ξύλα το τζάκι ανεβαίνει άνετα στους 70 βαθμούς και με λίγα ξύλα παραπάνω άνετα στους 80,τα σώματα ζεματάνε και τα νερά του ηλιακού επίσης.Πιστεύετε οτι οφείλεται η διαφορά στην αλλαγή ταχύτητας του κυκλοφορητή ή στην αλλαγή επιλογής στον κοντρόλερ?Εσείς που το δουλεύετε,στο αυτόματο ή στο χειροκίνητο?

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
10-12-12, 10:47
Να ρωτήσω επίσης το εξής:επειδή ο ηλιακός είναι σε αρκετή απόσταση απο το τζάκι(περίπου 20 μέτρα),θα με οφελούσε αν με κάποιο τρόπο τον απομόνωνα όταν τα νερά του έχουν ζεσταθεί πλέον,ώστε το νερό μετά να μην κάνει όλη αυτή την διαδρομή?θα είχα διαφορά σε κατι πιστεύετε και πως θα μπορούσα να το κάνω αυτό.με ηλεκτροβάνα?

giannis.kel
10-12-12, 11:11
Καλημέρα σε όλους.καταρχην θα ήθελα να ρωτήσω το εξής,έχω τον κοντρόλερ της εντιλκαμιν και ως τώρα τον δούλευα στο αυτόματο,έκανα σωστά ή λάθος?
Το 29αρι τζάκι λοιπόν δούλευε κατα κύριο λόγο στους 60 βαθμούς και ζοριζότανε να ανέβει στους 70 ανεξαρτήτως ποσότητας και ποιότητας ξύλων.(για παραπάνω ούτε συζήτηση):sick:Εοίσης μέχρι τώρα τον κυκλοφορητή τον είχα στην μεσαία ταχύτητα.εν ολίγης δεν ήμουνα ευχαριστημένος με την απόδοση και δεν μου ζέσταινε και τα νερά του ηλιακού.Μετά από αρκετό ψάξιμο το σαββατοκύριακο έκανα τα εξής:κατέβασα τον κυκλοφορητή στην πρώτη ταχύτητα,γύρισα τον κοντρόλερ στο χειροκίνητο με τον κυκλοφορητη να ανοίγει στους 60 βαθμούς και το αποτέλεσμα?με λιγότερα ξύλα το τζάκι ανεβαίνει άνετα στους 70 βαθμούς και με λίγα ξύλα παραπάνω άνετα στους 80,τα σώματα ζεματάνε και τα νερά του ηλιακού επίσης.Πιστεύετε οτι οφείλεται η διαφορά στην αλλαγή ταχύτητας του κυκλοφορητή ή στην αλλαγή επιλογής στον κοντρόλερ?Εσείς που το δουλεύετε,στο αυτόματο ή στο χειροκίνητο?
Ποιο κιτ έχεις; Οι κυκλοφορητές παίρνουν μία εντολή ή ξεχωριστα;

Takerman
10-12-12, 11:28

Πριν στους πόσους τον είχες να ανοίγει?

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
10-12-12, 12:51
Ποιο κιτ έχεις; Οι κυκλοφορητές παίρνουν μία εντολή ή ξεχωριστα;

Δεν έχω βάλει έτοιμο κιτ,είναι πεταμένα λεφτά.τρίοδη για τις επιστροφές και έναν κυκλοφορητή,τίποτα άλλο

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
10-12-12, 12:52
Πριν στους πόσους τον είχες να ανοίγει?

Στους ίδιους βαθμούς τον είχα και πριν

tsikis193
10-12-12, 14:17
Φιλε Βασιλη και εγω εχω ΕDIL , To OCEANO23 . αυτο το παρατηρισα και εγω στο χειροκινητο ανεβαζει γρηγορα βαθμους και αυτο οφιλετε απο οτι καταλαβα στην συνεχη κινηση του νερου, αντιθετα με το auto στο οποιο χανεισ αρκετη θερμοτητα την ωρα που σταματαει η κυκλοφορια στα σωματα ως οτου ζεσταθει το νερο στο τζακι!!!γι αυτο στο πρωτο αναμα παντα το βαζω στο χειροκινητο ξεκινονωντας απο χαμιλα 30-35 βαθμους και αφου πιασει θερμοκρασια το σπιτι το στο auto 55 βαθμους!! ελπιζω να εγινα κατανοητος μιας και δεν ειμαι και ειδικος!!χαιρετιμους στη ομορφη Κρητη !!

Υ.Γ. απο πισσα πωσ τα πας??

Techsprt
10-12-12, 15:53
Ηλια η τριωδη που εχει το κιτ 6 της edilkamin κανει την ιδια δουλεια που κανει η θερμοστατικη που λες για τις επιστροφες? στο δικο μου την εχει στην προσαγωγη του τζακιου

Δεν έχω βάλει έτοιμο κιτ,είναι πεταμένα λεφτά.τρίοδη για τις επιστροφές και έναν κυκλοφορητή,τίποτα άλλο

Αυτό που λέει ο Βασίλης είναι σωστότατο. Επιστροφές ,όχι προσαγωγή η τρίοδη,εκεί είναι η βασική διαφορά.

kasakis
10-12-12, 16:54
Hλια μηπως μπορεις να ανεβασεις καποιο σχεδιο η φωτο πως γινεται η συνδεση τις τριωδης στην επιστροφη? εχω σπασει το μυαλο μου και δεν μπορω να το καταλαβω τον τροπο λητουργειας και τον τροπο συνδεσης μιας και δεν ειμαι και πολυ σχετικος

Techsprt
10-12-12, 16:59
Hλια μηπως μπορεις να ανεβασεις καποιο σχεδιο η φωτο πως γινεται η συνδεση τις τριωδης στην επιστροφη?

Ορίστε,με φορά πρός τον λέβητα.

http://www.kozas4urplace.gr/technical/02.gif

polivios1976
10-12-12, 18:40
εαν δεν εχουμε βαλει τριοδι τη προβλημα εχουμε
και επισησ βασιλη απο που το πηρεσ τζακι κι εγο ηρακλειο ειμε

Techsprt
10-12-12, 18:44
εαν δεν εχουμε βαλει τριοδι τη προβλημα εχουμε

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?651010-%CB%DD%E2%E7%F4%E5%F2-%F0%F5%F1%FC%EB%F5%F3%E7%F2-%E1%E5%F1%E9%EF%F0%EF%DF%E7%F3%E7%F2-%EE%FD%EB%EF%F5-amp-%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F3%F4%E5%F1%E5%FE%ED-%EA%E1%F5%F3%DF%EC%F9%ED&p=17931051&viewfull=1#post17931051

polivios1976
10-12-12, 20:03
ευχαριστο
η τριοδι μπενει πριν ι μετα τον κυκλοφορητη
εμενα ο κυκλοφορητησ δινει στα ζεστα

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
11-12-12, 06:34
Φιλε Βασιλη και εγω εχω ΕDIL , To OCEANO23 . αυτο το παρατηρισα και εγω στο χειροκινητο ανεβαζει γρηγορα βαθμους και αυτο οφιλετε απο οτι καταλαβα στην συνεχη κινηση του νερου, αντιθετα με το auto στο οποιο χανεισ αρκετη θερμοτητα την ωρα που σταματαει η κυκλοφορια στα σωματα ως οτου ζεσταθει το νερο στο τζακι!!!γι αυτο στο πρωτο αναμα παντα το βαζω στο χειροκινητο ξεκινονωντας απο χαμιλα 30-35 βαθμους και αφου πιασει θερμοκρασια το σπιτι το στο auto 55 βαθμους!! ελπιζω να εγινα κατανοητος μιας και δεν ειμαι και ειδικος!!χαιρετιμους στη ομορφη Κρητη !!

Υ.Γ. απο πισσα πωσ τα πας??

Φίλε Τσικι ούτε κι εγώ είμαι ειδικός,εκτιμώ όμως από τα λίγα που έχω μάθει οτι κάτι δεν κάνεις σωστά.Αν δε κάνω λάθος,στην επιλογή αυτόματο,οκυκλοφορητής ανοίγει απο μόνος του στους 60 βαθμούς,ανεξάρτητα από το τι έχεις επιλέξει εσύ.Επίσης αν δεν έχεις τρίοδη στις επιστροφές της εγκατάστασής σου,με τόσο χαμηλή θερμοκρασία που το ξεκινάς,τώρα υποθέτω οτι θα έχεις γεμίσει πισσα.Κατά τα λεγόμενα των ειδικών εδώ μέσα,που σίγουρα γνωρίζουν πολλά περισσότερα πό εμάς τους δυο,ο κυκλοφορητής πρέπει να ξεκινά από τους 55-60 βαθμούς.Εγώ από πισσα πάω σχετικά καλά,αφού μέχρι να ψαχτώ και να μάθω,μου δημιουργήθηκε λίγη.Χθες πάντως ,με εξωτερική θερμοκρασία 8 βαθμούς,με το άναμα έπιασε 80 βαθμούς:clap:Νομίζω οτι είμαι σε καλό δρόμο.Αυτά πάντα είναι η προσωπική μου γνώμη,καλό θα ήταν να μας δώσει τα φώτα του κάποιος ειδικός εδώ!!!!

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
11-12-12, 06:39
Να ρωτήσω επίσης το εξής:επειδή ο ηλιακός είναι σε αρκετή απόσταση απο το τζάκι(περίπου 20 μέτρα),θα με οφελούσε αν με κάποιο τρόπο τον απομόνωνα όταν τα νερά του έχουν ζεσταθεί πλέον,ώστε το νερό μετά να μην κάνει όλη αυτή την διαδρομή?θα είχα διαφορά σε κατι πιστεύετε και πως θα μπορούσα να το κάνω αυτό.με ηλεκτροβάνα?
Ηλία θα μπορούσες μήπως να μου απαντήσεις στο παραπάνω ερώτημα?

giannis.kel
11-12-12, 08:37
Καλημέρα σε όλους. Επειδή τα πράγματα σε σχέση με την δημιουργία πίσσας είναι λίγο μπερδεμένα από την άποψη ότι οι εγκαταστάσεις δεν είναι όλες ίδιες (σε άλλες υπάρχουν ΚΙΤ, σε άλλες δεν υπάρχουν, καίμε διαφορετικά ξύλα κλπ) θα ήθελα να παραθέσω την εγκατάστασή μου προκειμένου να βγάλω ένα συμπέρασμα (με τη βοήθειά σας ενοείται) για το αν η δημιουργία πίσσας έχει σχέση με την έλειψη της τρίοδης στην επιστροφή ή έχει καθαρά σχέση με το ξύλο και την υγρασία που πιθανόν έχει.
Η εγκατάσταση λοιπόν περιλαμβάνει εκτός από το idro50, το ΚΙΤ2 της edilkamin το οποίο έχει εναλλάκτη θερμότητας. Το κύκλωμα του τζακιού είναι κλειστό δηλ. το νερό του τζακιού δεν έχει σχέση με το νερό του καλοριφέρ αλλά παιρνούν και τα δύο με ξεχωριστό κυκλοφορητή κατά τη λειτουργία από τον εναλλάκτη θερμότητας ώστε το ένα ζεσταίνει το άλλο. Το νερό του τζακιού έχει πίεση 0,2 bar (καθορίζεται από το ύψος του δοχείου διαστολής) και το νερό των σωμάτων 1,5 bar (αυτόματος πλήρωσης της εγκατάστασης του λέβητα πετρελαίου). Μπορεί να γίνει και παράλληλη λειτουργία με τον λέβητα πετρελαίου. Η θερμοκρασία που επιλέγεται για την λειτουργία των κυκλοφορητών είναι οι 60 βαθμοί. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι κυκλοφορία και στους δύο βρόγχους έχουμε μόνο όταν το νερό ξεπεράσει τους 60 βαθμούς. όταν πέσει κάτω από τους 60 οι κυκλοφορητές σταματούν κοκ. Μπορεί πάντως να επιλεγεί διαφορετική θερμοκρασία λειτουργίας για κάθε κύκλωμα ξεχωριστά. Επομένως κατά τη γνώμη μου και διορθώστε με αν κάνω λάθος, η συνθήκη για την αποτροπή δημιουργίας πίσσας διασφαλίζεται, διότι ανεξάρτητα από την θερμοκρασία του νερού επιστροφής των σωμάτων, η θερμοκρασία του νερού του τζακιού (το οποίο είπαμε είναι ανεξάρτητο) δεν μπορεί να πέσει κάτω από του 55 διότι ο κυκλοφορητής ήδη έχει κόψει. Όσο αφορά για τα πεταμένα λεφτά με το ΚΙΤ και την χρησιμότητά του όλα είναι σχετικά και είναι άδικο πιστεύω να απορρίπτουμε έτσι εύκολα οτιδήποτε. Στη δική μου περίπτωση επειδή στέλνω και σε μπόιλερ ηλιακού που βρίσκεται σε μεγάλο ύψος αν δεν χρησιμοποιούσα ΚΙΤ θα έπρεπε να βάλω το δοχείο διαστολής 3 μέτρα ψηλότερα σε σχέση με το ύψος που έχει τώρα (πρακτικά δύσκολο). Να συμφωνήσω πάντως ότι οι τιμές των ΚΙΤ είναι υψηλές έχουμε όμως τη δυνατότητα να το φιάξουμε μόνοι μας. Τα συμπεράσματα δικά σας και ελπίζω η καταγραφή που έκανα να συμβάλει στη προσπάθεια όλων μας να κατανοήσουμε καλύτερα την λειτουργία και τα προβλήματα των εστιών μας.

Takerman
11-12-12, 10:08
Ερώτηση σε όσους είναι τεχνικοί και γνωρίζουν. Σε διαμέρισμα 3ου ορόφου που έχει και ηλιακό στη ταράτσα, με τον λέβητα πετρελαίου στο υπόγειο, πόσα bar πρέπει να έχει το κύκλωμα? (κλειστό δοχείο). Το υψόμετρο μαζί με τον ηλιακό είναι περίπου 13 μέτρα.

synigoros
11-12-12, 11:08
Καλημέρα σας.

Έχω παραγγείλει μία σόμπα καλοριφέρ την οποία την παραλαμβάνω τέλος της εβδομάδας.
Η σόμπα είναι αυτή: http://www.greekstoves.com/T53.html (Δεν την έχω παραγγείλει από το συγκεκριμένο κατάστημα).

Αναγκαστικά πήρα σόμπα και όχι τζάκι, διότι είμαι ακόμα στο ενοίκιο και δε λέει να ξηλώνω το ανοιχτού τύπου τζάκι που έχω, και φεύγοντας να του το ξαναφτιάχνω πάλι του ιδιοκτήτη.

Τόσους μήνες που παρακολουθώ το θέμα εδώ, και ξαναδιαβάζοντάς το 2 φορές από την αρχή, σκέφτηκα να αξιοποιήσω τη γνώση που προσφέρετε προς τιμήν σας μερικοί εδώ, και να δοκιμάσω με προσοχή να κάνω την εγκατάσταση εγώ μαζί με ένα φιλαράκι.

Αποκλειστικά με γνώση τα όσα κατά καιρούς έχετε αναφέρει εδώ, έκανα ένα σχέδιο για την εγκατάσταση.
Θα ήθελα να με συμβουλέψετε πάνω στο σχέδιο αυτό, να μου πείτε αν έχω κάνει κάτι λάθος, καθώς και να συζητήσω κάποιες απορίες που έχω.

Το σχέδιο: 58049

Έχω κάνει κάποιο λάθος στη συνδεσμολογία?

Το δοχείο διαστολής το έχω υπολογίσει πως πρέπει να είναι 40 λίτρα περίπου.
Οι σωλήνες χαλκού, δεν είμαι σίγουρος για τη διατομή τους. Φ24? Φ28?
Για τον κυκλοφορητή δε γνωρίζω για το τί προδιαγραφών πρέπει να είναι.
Χρειάζεται ή θα ήταν καλό να βάλω κάποια βαλβίδα ασφαλείας κάπου?

Επίσης, το νερό του δοχείου διαστολής, δεν αναμειγνύεται με το νερό της επιστροφής?Οπότε αν τα νερά επιστροφής είναι μεγαλύτερης θερμοκρασίας από το νερό του δοχείου, δε χάνω σε θερμοκρασία επιστροφής?

Το κολεκτέρ βρίσκεται ακριβώς πίσω από τον τοίχο που θα τοποθετήσω τη σόμπα.Η απόσταση τους είναι απλά όσο το πάχος του τοίχου.
Το σπίτι είναι 105τμ και σύμφωνα με το σχέδιο του μηχανικού θέλει 21.000 θερμίδες "τροφή".
Έχω 8 σώματα εκ των οποίων τα 5 είναι fancoil,2 μονόστηλα μικρά στα μπάνια και 1 2στηλο στο χολ το οποίο θα το αφαιρέσω γιατί είναι δίπλα στη σόμπα.

Πληροφοριακά, ο υδραυλικός που απευθύνθηκα και του ζήτησα να κάνει την εγκατάσταση με ανοιχτό δοχείο διαστολής και σύνδεση στο κολεκτέρ, μου ζήτησε 1000 ευρό με τα υλικά δικά του. Ομολογώ πως το ποσό μου φάνηκε υπερβολικό και με γέμισε περίεργα συναισθήματα...

Techsprt
11-12-12, 13:32
Όσο αφορά για τα πεταμένα λεφτά με το ΚΙΤ και την χρησιμότητά του όλα είναι σχετικά και είναι άδικο πιστεύω να απορρίπτουμε έτσι εύκολα οτιδήποτε

Όλα είναι θέμα αξιολόγησης ανάλογα την περίπτωση και σαφώς επι τόπου.
Το ΚΙΤ παραμένει πάντα ακριβή λύση μόνο για προστασία των επιστροφών.

Techsprt
11-12-12, 13:37
Ηλία θα μπορούσες μήπως να μου απαντήσεις στο παραπάνω ερώτημα?

Μπορείς με πολλούς τρόπους και είναι σωστό να το κάνεις,αυτό που θα προσέξεις ιδιαίτερα είναι το σημείο που θα βάλλεις το αισθητήριο ή τον υδροστάτη. Το καλύτερο είναι να είναι εμβαπτιζόμενο,αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι σου έχει έτοιμη υποδοχή.

kasakis
11-12-12, 17:30
Φιλε Γιαννη εγω εχω το κιτ 6 ,η διαφορα ειναι οτι εμενα εχει και ζεστο νερο χρησης και εχει τριωδη για να στελνει νερο στον πλακοειδη ενλλακτη οταν η θερμοκρασια του τζακιου φτασει στους 60 βαθμους.Με τον συλλογισμο σου σε οτι αφορα την θερμοκρασια του νερου στο τζακι συμφωνω οτι λογικα θα πρεπει να εναι αρκετα υψηλη αφου κλεινει η τριωδη ηλ/βανα μολις το νερο πεσει κατω απο 60 βαθμους, και επανακυκλοφορει στο τζακι .Δεν καταλαβαινω ομως γιατι παλι εχουμε πισσες, μηπως τελικα πρεπει να βαλουμε και την τριωδη αυτην στις επιστροφες? γιατι δεν το σκεφτηκαν οι ιταλοι που φτιαξαν το κιτ?Υ.Γ τα ξυλα μου ειναι στεγνά

giannis.kel
11-12-12, 18:01
Παραθέτω ορισμένες φωτογραφίες από την εγκατάσταση του idro50 . Θυμίζω ότι πρόκειται για αναβάθμιση του παλιού τζακιού στο οποίο δεν πειράχτηκε τίποτα από τη εσωτερικό απλά γιατί δεν ήθελα να το αποχωριστώ! Πιστεύω να βοηθήσω αρκετούς που θέλουν να εγκαταστήσουν ένα υδραυλικό τζάκι αλλά δεν θέλουν να χαλάσουν το παλιό τους. Όλες οι εργασίες έγιναν από το εξωτερικό του τζακιού. Βέβαια πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα και αυτό εξαρτάται από την κατασκευή του τζακιού.
5806158062580635806458065

nikolaras
11-12-12, 22:00
Φίλε Γιάννη, δεν είναι σωστή η εγκατάσταση που έκανες, μόλις έχασες ενέργεια που ούτε μπορείς να φανταστείς. Διάβασε προσεκτικά τα χαρακτηριστικά του τζακιού και θα καταλάβεις.
Μπροστά και στο πάνω μέρος του τζακιού έβαλες μόνωση; Αν όχι χάνεις πιο πολύ ενέργεια, γιατί η θερμότητα που αποδίδεται στον αέρα πάει στράφει που πάει, θα έπρεπε να την δώσεις στο νερό.

nikolaras
11-12-12, 22:19
Καλημέρα σας.

Έχω παραγγείλει μία σόμπα καλοριφέρ την οποία την παραλαμβάνω τέλος της εβδομάδας.
Η σόμπα είναι αυτή: http://www.greekstoves.com/T53.html (Δεν την έχω παραγγείλει από το συγκεκριμένο κατάστημα).

Αναγκαστικά πήρα σόμπα και όχι τζάκι, διότι είμαι ακόμα στο ενοίκιο και δε λέει να ξηλώνω το ανοιχτού τύπου τζάκι που έχω, και φεύγοντας να του το ξαναφτιάχνω πάλι του ιδιοκτήτη.

Τόσους μήνες που παρακολουθώ το θέμα εδώ, και ξαναδιαβάζοντάς το 2 φορές από την αρχή, σκέφτηκα να αξιοποιήσω τη γνώση που προσφέρετε προς τιμήν σας μερικοί εδώ, και να δοκιμάσω με προσοχή να κάνω την εγκατάσταση εγώ μαζί με ένα φιλαράκι.

Αποκλειστικά με γνώση τα όσα κατά καιρούς έχετε αναφέρει εδώ, έκανα ένα σχέδιο για την εγκατάσταση.
Θα ήθελα να με συμβουλέψετε πάνω στο σχέδιο αυτό, να μου πείτε αν έχω κάνει κάτι λάθος, καθώς και να συζητήσω κάποιες απορίες που έχω.

Το σχέδιο: 58049

Έχω κάνει κάποιο λάθος στη συνδεσμολογία?

Το δοχείο διαστολής το έχω υπολογίσει πως πρέπει να είναι 40 λίτρα περίπου.
Οι σωλήνες χαλκού, δεν είμαι σίγουρος για τη διατομή τους. Φ24? Φ28?
Για τον κυκλοφορητή δε γνωρίζω για το τί προδιαγραφών πρέπει να είναι.
Χρειάζεται ή θα ήταν καλό να βάλω κάποια βαλβίδα ασφαλείας κάπου?

Επίσης, το νερό του δοχείου διαστολής, δεν αναμειγνύεται με το νερό της επιστροφής?Οπότε αν τα νερά επιστροφής είναι μεγαλύτερης θερμοκρασίας από το νερό του δοχείου, δε χάνω σε θερμοκρασία επιστροφής?

Το κολεκτέρ βρίσκεται ακριβώς πίσω από τον τοίχο που θα τοποθετήσω τη σόμπα.Η απόσταση τους είναι απλά όσο το πάχος του τοίχου.
Το σπίτι είναι 105τμ και σύμφωνα με το σχέδιο του μηχανικού θέλει 21.000 θερμίδες "τροφή".
Έχω 8 σώματα εκ των οποίων τα 5 είναι fancoil,2 μονόστηλα μικρά στα μπάνια και 1 2στηλο στο χολ το οποίο θα το αφαιρέσω γιατί είναι δίπλα στη σόμπα.

Πληροφοριακά, ο υδραυλικός που απευθύνθηκα και του ζήτησα να κάνει την εγκατάσταση με ανοιχτό δοχείο διαστολής και σύνδεση στο κολεκτέρ, μου ζήτησε 1000 ευρό με τα υλικά δικά του. Ομολογώ πως το ποσό μου φάνηκε υπερβολικό και με γέμισε περίεργα συναισθήματα...
Το σχέδιο είναι εντάξει, για τους σωλήνες 1 ίντσα είσαι ΟΚ. Βαλβίδα ασφαλείας χρειάζεσαι σε περίπτωση που φράξει η εκτόνωση, 1,5 μπαρ είσαι ΟΚ τοποθετείται στην έξοδο του τζακιού, η εκτόνωση πρέπει να παραμείνει έτσι όπως την έχεις χωρίς να παρεμβάλλεται τίποτα.
Το νερό του δοχείου θα πρέπει να είναι κρύο (όχι παγωμένο) μπορεί και μερικές φορές χλιαρό , σε καμία περίπτωση καυτό.

kasakis
12-12-12, 08:17
Καλημερα παιδια.Μετα απο απο ολονυχτια σκεψη στην δουλεια για το τι μπορει να συμβαινει στο τζακι μου κατεληξα στο παρακατω συμπερασμα και ζηταω την γνωμη σας πριν γκρεμισω γυψοσανιδα για να βαλω την τριωδη αναμιξης.
Οι κυκλοφορητες και οι δυο (του κυκλωματος του τζακιου και και του κυκλωματος του καλοριφερ) ξεκινανε ταυτοχρονα παιρνοντας εντολη απο το κοντρολερ στους 55 βαθμους περιπου .
Η επιστροφη του τζακιου ερχετε σε επαφη με την επιστροφη του καλοριφερ (που ειναι κρυα μιας και η τριωδη ανοιγει στους 65 βαθμους)
μεσω του πλακοειδη εναλλακτη.
Μηπως κατα την διαρκεια αυτη μεχρι δηλαδη να ανοιξει η τριωδη και να ζεστανει το κυκλωμα του καλοριφερ πεφτει πολυ η θερμοκρασια της επιστροφης?
Το πρωι αναψα το τζακι και κολησα ενα θερμομετρο (της πλακας βεβαια)στην επιστροφη του τζακιου.
Οταν η θερμοκρασια στο κοντρολερ ηταν 55 βαθμοι η θερμοκρασια στην επιστροφη ηταν 45 και ξεκινησαν οι κυκλοφορητες, οταν ανεβηκε στους 65 και ανοιξε η τριωδη,(για να στειλει στο κυκλωμα του καλοριφερ) η επιστροφη ηταν 54 και οταν σιγα σιγα επεφτε η θερμοκρασια στο τζακι και εκλεισε η ηλ/βανα στους 58 περιπου βαθμους, η επιστροφη εδεινε 51.
Σας κουρασα με τους πολλους αριθμους και περιμενω να μου πειτε την γνωμη σας.

Takerman
12-12-12, 12:23
Καλημερα παιδια.Μετα απο απο ολονυχτια σκεψη στην δουλεια για το τι μπορει να συμβαινει στο τζακι μου κατεληξα στο παρακατω συμπερασμα και ζηταω την γνωμη σας πριν γκρεμισω γυψοσανιδα για να βαλω την τριωδη αναμιξης.
Οι κυκλοφορητες και οι δυο (του κυκλωματος του τζακιου και και του κυκλωματος του καλοριφερ) ξεκινανε ταυτοχρονα παιρνοντας εντολη απο το κοντρολερ στους 55 βαθμους περιπου .
Η επιστροφη του τζακιου ερχετε σε επαφη με την επιστροφη του καλοριφερ (που ειναι κρυα μιας και η τριωδη ανοιγει στους 65 βαθμους)
μεσω του πλακοειδη εναλλακτη.
Μηπως κατα την διαρκεια αυτη μεχρι δηλαδη να ανοιξει η τριωδη και να ζεστανει το κυκλωμα του καλοριφερ πεφτει πολυ η θερμοκρασια της επιστροφης?
Το πρωι αναψα το τζακι και κολησα ενα θερμομετρο (της πλακας βεβαια)στην επιστροφη του τζακιου.
Οταν η θερμοκρασια στο κοντρολερ ηταν 55 βαθμοι η θερμοκρασια στην επιστροφη ηταν 45 και ξεκινησαν οι κυκλοφορητες, οταν ανεβηκε στους 65 και ανοιξε η τριωδη,(για να στειλει στο κυκλωμα του καλοριφερ) η επιστροφη ηταν 54 και οταν σιγα σιγα επεφτε η θερμοκρασια στο τζακι και εκλεισε η ηλ/βανα στους 58 περιπου βαθμους, η επιστροφη εδεινε 51.
Σας κουρασα με τους πολλους αριθμους και περιμενω να μου πειτε την γνωμη σας.
Δεν είμαι τεχνικός αλλά είδα το σχέδιο της εγκατάστασης κι έχει άλλον ένα εναλλάκτη έξτρα πέρα από αυτόν που έχει το κιτ 6. Τον έχεις? Αν δεις στο προσπεκτ του τζακιού ή το pdf, στο σημείο που αναλύει το κοντρόλερ, στο κιτ 6 ο εξωτερικός ρυθμιστής ρυθμίζει τη θερμοκρασία της τρίοδης. Οι κυκλοφορητές ρυθμίζονται από το εσωτερικό ντίμερ μέσα στο κοντρόλερ και γράφει ότι η εργοστασιακή ρύθμιση είναι στους 20 βαθμούς. Για ρίξε μια ματιά.

kasakis
12-12-12, 17:11
Takerman εχω και τον δευτερο εναλλακτη ,ο ενας ειναι για το νερο χρησης ( επανω στο κιτ) και ο δευτερος 30 πλακων για το κυκλωμα του καλοριφερ.
Τωρα για την τριωδη την εχω ρυθμισει να στελνει στους 60 βαθμους στα σωματα και τους κυκλοφορητες τους ρυθμιζω οπως λες απο το εσωτερικο dimmer του κοντρολερ στους 55-58 βαθμους.

Takerman
13-12-12, 07:19
Παραθέτουμε τις εμπειρίες μας ο καθένας για να αλληλοβοηθηθούμε. Καίω το τζάκι (idro 50) σχεδόν ένα μήνα τώρα. Αυτό που έχω καταλάβει αυτό το διάστημα, είναι ότι θέλει πολλά ξύλα στο πρώτο άναμμα της ημέρας. 8-10 κιλά. Μικρά ξύλα και μεγάλα ανακατεμένα. Καίω οξιά και ελιά μαζί. Με ανοιχτό τέρμα τον αέρα σε 15 άντε το πολύ 20 λεπτά έχει ανεβάσει θερμοκρασία 80+. Κλείνω μετά τον αέρα λίγο πριν το εντελώς κλειστό. Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας που περιγράφω,όταν ανοίγει ο κυκλοφορητής των σωμάτων περίπου στους 55 βαθμούς, η πολύ φωτιά που έχει το τζάκι δεν αφήνει να πέσει η θερμοκρασία από τα νερά των σωμάτων που γυρνάνε. Να σας πω ότι τα ξύλα από το πρώτο άναμμα κρατάνε σταθερά τη θερμοκρασία του νερού 80 βαθμούς για 1,5 ώρα, μπορεί και παραπάνω. Μετά συντήρηση με 2 κούτσουρα κάθε μια ώρα περίπου και η θερμοκρασία δε πέφτει κάτω από τους 75 βαθμούς.

giannis.kel
13-12-12, 10:59
Φίλε Γιάννη, δεν είναι σωστή η εγκατάσταση που έκανες, μόλις έχασες ενέργεια που ούτε μπορείς να φανταστείς. Διάβασε προσεκτικά τα χαρακτηριστικά του τζακιού και θα καταλάβεις.
Μπροστά και στο πάνω μέρος του τζακιού έβαλες μόνωση; Αν όχι χάνεις πιο πολύ ενέργεια, γιατί η θερμότητα που αποδίδεται στον αέρα πάει στράφει που πάει, θα έπρεπε να την δώσεις στο νερό.

Αγαπητέ nikolaras καλημέρα. Διάβασα προσεκτικά την παρατήρησή σου. Ο χώρος στον οποίο μπήκε το τζάκι έχει μονωθεί από όλες τις πλευρές έχει δημιουργηθεί ένας κλωβός που εγκλωβίζει την όποια θερμότητα εκπέμπει το τζάκι. Μου κάνει εντύπωση πάντως και με έβαλες σε κάποιες σκέψεις διότι στο εμπρός και πάνω μέρος του τζακιού αναπτύσεται μεγάλη θερμοκρασία η οποία θερμαίνει υπερβολικά το μάρμαρο. Βέβαια μπροστά στο μέτωπο έχει τοποθετηθεί αεραγωγός που εκπέμπει την όποια ζέστη στο δωμάτιο. Θα ήθελα σε παρακαλώ να με κατατοπίσεις σχετικά με τα χαρακτηριστικά του τζακιού που αναφέρεις και το πως πρέπει να μονωθεί, αν έχεις κάτι συγκεκριμένο. Αν εννοείς την πράσινη γραμμή που φαίνεται στο σχέδιο τότε όχι δεν έχει τοποθετηθεί αυτή η μόνωση. Περιμένω απάντησή σου.

gadoulakos
13-12-12, 12:36
Κανένα σχόλιο από τους ειδικούς πάνω "στο μέλλον" δηλαδή στα υδραυλικά τζάκια που καίνε pellet και ξύλο μπορεί να υπάρξει; Έστω και φιλολογικά......Υδραυλικό τζάκι με pellet ξύλο των 100 KW και με ξεξαμενή νερού 130 λίτρων ευσταθεί; Κάποιοι προτιμάμε και λίγο την καλοπέραση και όχι να είμαστε συνέχεια θερμαστές!

ΤΑΣΟΣ ΠΑΤΡΑ
13-12-12, 19:20
Τakerman καλησπερα,εχω το 29 της εντιλ στο αναμα βαζω 8-9 κιλα ψιλα ελια ανοιχτος αερας ανεβαζει στο 20λεπτο στους 65 (εχω θερμομετρο ψηφιακο της πλακας εφαπτομενο πανω στη σωληνα στην εξοδο ακριβως )ο κυκλοφ. στη δευτερη σκαλα.η θρμοκρασια πεφτει αργα ως τους 53 και μετα του βαζω παλι μπολικα με τον αερα τερμα και φτανει στους 75.Παντως πρεπει να χανει το θερμ. γιτι στους 60 π.χ τα σωματα καινε αρκετα.το δικο μου συστημα το εχω κανει τελειως απλο δηλ.ενα κυκλοφ.στην εξοδο και τελειως απομονωμενο το καλοριφερ.Οταν βαζω κουτσουρα δεν ανεβαζει τοσο ευκολα.Αυτα!!!!!

nikolaras
14-12-12, 08:16
Αγαπητέ nikolaras καλημέρα. Διάβασα προσεκτικά την παρατήρησή σου. Ο χώρος στον οποίο μπήκε το τζάκι έχει μονωθεί από όλες τις πλευρές έχει δημιουργηθεί ένας κλωβός που εγκλωβίζει την όποια θερμότητα εκπέμπει το τζάκι. Μου κάνει εντύπωση πάντως και με έβαλες σε κάποιες σκέψεις διότι στο εμπρός και πάνω μέρος του τζακιού αναπτύσεται μεγάλη θερμοκρασία η οποία θερμαίνει υπερβολικά το μάρμαρο. Βέβαια μπροστά στο μέτωπο έχει τοποθετηθεί αεραγωγός που εκπέμπει την όποια ζέστη στο δωμάτιο. Θα ήθελα σε παρακαλώ να με κατατοπίσεις σχετικά με τα χαρακτηριστικά του τζακιού που αναφέρεις και το πως πρέπει να μονωθεί, αν έχεις κάτι συγκεκριμένο. Αν εννοείς την πράσινη γραμμή που φαίνεται στο σχέδιο τότε όχι δεν έχει τοποθετηθεί αυτή η μόνωση. Περιμένω απάντησή σου.

Δεν βρήκα κάποια πράσινη γραμμή που λες. Τεςπα εννοώ εκεί που σκάει η φλόγα όταν κλείνει το τάμπερ, είναι στο μπροστά μέρος του τζακιού ακριβώς πάνω από την πόρτα μέχρι εκεί που αρχίζει η καμινάδα, αν δεις τις οδηγίες του κατασκευαστή θα δεις ότι γράφει να μονωθεί αυτό το σημείο. Αν μπει μόνωση εκεί, εμποδίζει την θερμότητα να βγει έξω από το τζάκι με αποτέλεσμα να αποδίδεται στο νερό.
Αυτό ισχύει για όλα τα τζάκια της edilkamin.
Ενας σοβαρός λόγος που βλέπουμε αποκλίσεις στις αποδόσεις ίδιων τζακιών είναι αυτός....

giannis.kel
14-12-12, 17:15
Δεν βρήκα κάποια πράσινη γραμμή που λες. Τεςπα εννοώ εκεί που σκάει η φλόγα όταν κλείνει το τάμπερ, είναι στο μπροστά μέρος του τζακιού ακριβώς πάνω από την πόρτα μέχρι εκεί που αρχίζει η καμινάδα, αν δεις τις οδηγίες του κατασκευαστή θα δεις ότι γράφει να μονωθεί αυτό το σημείο. Αν μπει μόνωση εκεί, εμποδίζει την θερμότητα να βγει έξω από το τζάκι με αποτέλεσμα να αποδίδεται στο νερό.
Αυτό ισχύει για όλα τα τζάκια της edilkamin.
Ενας σοβαρός λόγος που βλέπουμε αποκλίσεις στις αποδόσεις ίδιων τζακιών είναι α,υτός....

ok Νίκο για το ίδιο πράγμα μιλάμε και στην περίπτωσή μου δεν έχει μονωθεί με αποτέλεσμα ότι υπάρχει μπροστά από αυτό το σημείο όπως το μάρμαρο της επένδυσης να υπερθερμαίνεται. Από την εταιρεία μου είπαν ότι αυτό δεν έγινε, διότι η εγκατάσταση δεν έγινε από την αρχή και δεν υπήρχε ο απαιτούμενος χώρος για να μπει αυτή η μόνωση. Αν έμπενε, το τζάκι δεν θα ερχόταν μέτωπο με την μπροστά πλευρά αλλά θα έμενε 5-6 cm πιο πίσω. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν αποδίδεται σε αυτό το σημείο μεγάλο μέρος της θερμότητας. Έτσι λένε αυτοί αλλά δεν με πείθουν.
Πάντως θα ήθελα εάν υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία από άλλο κάτοχο της ίδιας εστίας στο σημείο αυτό να με βοηθήσει ώστε να καταλήξω αν θα πρεπει να ανοίξω και πάλι το σημείο αυτό και το μονώσω. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

nikolaras
14-12-12, 20:29
ok Νίκο για το ίδιο πράγμα μιλάμε και στην περίπτωσή μου δεν έχει μονωθεί με αποτέλεσμα ότι υπάρχει μπροστά από αυτό το σημείο όπως το μάρμαρο της επένδυσης να υπερθερμαίνεται. Από την εταιρεία μου είπαν ότι αυτό δεν έγινε, διότι η εγκατάσταση δεν έγινε από την αρχή και δεν υπήρχε ο απαιτούμενος χώρος για να μπει αυτή η μόνωση. Αν έμπενε, το τζάκι δεν θα ερχόταν μέτωπο με την μπροστά πλευρά αλλά θα έμενε 5-6 cm πιο πίσω. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν αποδίδεται σε αυτό το σημείο μεγάλο μέρος της θερμότητας. Έτσι λένε αυτοί αλλά δεν με πείθουν.
Πάντως θα ήθελα εάν υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία από άλλο κάτοχο της ίδιας εστίας στο σημείο αυτό να με βοηθήσει ώστε να καταλήξω αν θα πρεπει να ανοίξω και πάλι το σημείο αυτό και το μονώσω. Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Λοιπόν Γιάννη, ούτε εγώ πείθομαι ότι δεν υπήρχε χώρος για 5 πόντους μόνωση.... αν δεις την κατασκευή του τζακιού, πάνω από την πόρτα υπάρχει εσοχή αρκετή για να μπει η μόνωση.
Και κάτι άλλο πολύ πιο σημαντικό.... είδα ότι δεν έβαλαν εξωτερικό αέρα καύσης με το ταμπερ που έχει η εταιρία, να ξέρεις ότι είναι ένας από τους λόγους αν μαυρίζει εύκολα το τζάμι.

giannis.kel
15-12-12, 09:13
Λοιπόν Γιάννη, ούτε εγώ πείθομαι ότι δεν υπήρχε χώρος για 5 πόντους μόνωση.... αν δεις την κατασκευή του τζακιού, πάνω από την πόρτα υπάρχει εσοχή αρκετή για να μπει η μόνωση.
Και κάτι άλλο πολύ πιο σημαντικό.... είδα ότι δεν έβαλαν εξωτερικό αέρα καύσης με το ταμπερ που έχει η εταιρία, να ξέρεις ότι είναι ένας από τους λόγους αν μαυρίζει εύκολα το τζάμι.

Φίλε Νίκο καλημέρα. Έχεις δίκιο υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος άλλωστε πόσο πάχος έχει η μόνωση; Αν πατηθεί κιόλας πιστεύω ότι γίνεται αρκετά λεπτή. Όσο για το εξωτερικό τάμπερ, όχι δεν τοποθετήθηκε διότι δεν το έκριναν σκόπιμο εφόσων το τζάκι τραβά αέρα καύσης από το εξωτερικό περιβάλλον μέσω των ρυθμιζόμενων περσίδων που υπάρχουν στη πρόσοψη. Όσο αφορά το μαύρισμα του τζαμιού , από την μέση και πάνω δεν έχω πρόβλημα (λειτουργία αεροκουρτίνας) αλλά από εκεί και κάτω θαμπώνει και χρειάζεται κάθε μέρα σχεδόν καθάρισμα. Σήμερα προέκυψε ένα προβληματάκι το οποίο είναι καθαρά αισθητικό. Στη προσπάθειά μου να αφαιρέσω μία επίμονη πιτσιλιά στο εξωτερικό του τζαμιού χρησιμοποίησα Scotch-Brite από την σκληρή επιφάνεια με αποτέλεσμα να γρατζουνήσω σε αυτό το σημείο ελαφρώς το τζάμι. Ίσως το πίεσα λίγο παραπάνω απ'ότι έπρεπε. Η γρατζουνιά είναι επιφανειακή, ελαφριά και μικρής έκτασης αλλά φαίνεται. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αφαιρεθεί π.χ με κάπια αλοιφή επιδιόρθωσης γρατζουνιών του εμπορίου;

kasakis
16-12-12, 09:32
Γιαννη καλημερα.Και εγω δεν εχω βαλει μονωσει στο σημειο εκεινο και εδω και καιρο σκεφτομε μηπως επρεπε.
Εγω εχω πορτακι πεοσβασης στην γυψοσανιδα, αυριο θα τοποθετησω την μονωση σε εκεινο το σημει και θα σου γραψω εντυπωσες...

giannis.kel
16-12-12, 15:42
Γιαννη καλημερα.Και εγω δεν εχω βαλει μονωσει στο σημειο εκεινο και εδω και καιρο σκεφτομε μηπως επρεπε.
Εγω εχω πορτακι πεοσβασης στην γυψοσανιδα, αυριο θα τοποθετησω την μονωση σε εκεινο το σημει και θα σου γραψω εντυπωσες...
Οκ θα μου είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου από την παρέμβαση που θα κάνεις. Θα περιμένω νέα σου.

proteas78
17-12-12, 19:43
Καλησπέρα παιδιά κι από εμένα, διαβάζοντας όλα τα post έχω καταλάβει κάποια πράγματα άλλα θα θελα να ρωτήσω και καποιες απορίες μου.

Σαν πηγη θερμανσης έστω οτι έχουμε ένα υδραυλικό τζάκι (οποια μάρκα) κι μία άλλη πηγή είτε ηλεκτρικό λεβητα είτε αντλία θερμότητας...Συγκεκριμένα ας μιλήσουμε για το Η2οceano.H συγκεκριμένη εταιρία δίνει κάποια ΚΙΤ σύνδεσης που κάποια δίνουν ΖΝΧ και κάποια όχι!
Διαβάζοντάς τα είδα ότι το ΚΙΤ 3 Bis ταιριάζει πάνω κάτω σ αυτά που ήθελα...Μιλώντας με τον πιθανό εγκαταστάτη μου μου πε 'οτι δεν χρειάζεται , θα βάλουμε το ΚΙΤ 2 που θα ζεσταίνει τον τριπλής ενέργειας κι απο κεί θα παίρνω ΖΝΧ. (http://www.edilkamin.com/el/tecnologia_termocamini/accessori_per_installazione.aspx τα ΚΙΤ)
Σαφώς καταλαβαίνω ότι το ανοιχτό δοχειο διαστολής (το προτιμώ) θα πρέπει να πάει πιο ψηλά απ όλο το κύκλωμα (οκ εφικτό!αν κι οριακα πάνω από τον ηλιακό) κiι εδώ αρχίζουν οι ερωτήσεις...

1) Η όποια πηγή θερμότητας θα βλέπει τον ηλιακό ας πούμε σαν ένα άκόμα θερμαντικό σώμα?Θα το τροφοδοτεί συνέχεια ζεστό νερό?Αυτό είναι ορθολογικό όσο αφορά την εξοικονόμηση?Φαντάζομαι ότι υπάρχει τρόπος να το κάνουμε σαν κύκλωμα να ανοίγει και να κλείνει βάση μιας ζητούμενης θερμοκρασίας στον ηλιακό (ηλεκτροβάνα).

2) Το τζάκι θα δίνει συνέχεια ζεστο νερο εφόσον είναι πάνω από μια θερμοκρασία το νερό...Η δεύτερη πηγή (ηλεκτρικός λέβητας,αντλία θερμότητας) αν το σπίτι έχει πιάσει θερμοκρασία θα συνεχίζει να δίνει στον ηλιακό?(Απ΄ όσο έχω δει ο ηλεκτρικός λέβητας έχει παροχη ΖΝΧ στιγμιαία εάν του ζητηθεί)?

3) Εάν μιλάμε για έναν ηλιακό 200 lt πόσο άμεσα μπορεί να το ζεστάνει και με τι επιβάρυνση για το υπόλοιπο κύκλωμα?Κι αν αδειάσει τι χρόνο θέλει πάλι να έρθει στη ζητούμενη θερμοκρασία?

4) Μήπως λέω εναλλακτικά να μην αλλάξω τον ηλιακό σε τριπλής (να κρατήσω τον παλίο) και να πάρω ένα δοχείο αδράνειας που θα παίρνει απ ΄όλα αυτά (πιθανόν να μην χρειάζομαι εκεί και το κιτ σύνδεσης) και θα μαι θεωρητικά καλυμένος όσο αφορά και θερμανση και ΖΝΧ ανα πάσα ώρα και στιγμή?

5) Και εν τέλει αυτά τα ΚΙΤ (που χρεώνουν αρκετά λεφτά) δεν μπορεί ένας έμπειρος υδραυλικός βλέποντάς τα να τα φτιάξει με υλικά του εμπορίου άλλα χωρίς να τα πληρώσουμε στην Edilkamin? (εκτός αν το κόστος τους είναι όντως τόσο!).

Σας ευχαριστώ και ελπίζω να μην κούρασα με το μακροσκελές post.

nikolaras
17-12-12, 22:30
Φίλε Πρωτέα, θα προσπαθήσω να σου λύσω κάποιες απορίες σου.
Ζεστό νερό χρήσης κατευθείαν από την πηγή (π.χ. τζάκι) σημαίνει ότι δεν έχεις μπόιλερ. Αλλιώς δεν υπάρχει νόημα για ΚΙΤ ζεστού νερού χρήσης κατευθείαν από οποιαδήποτε πηγή.
Τα ΚΙΤ σύνδεσης προσωπική μου άποψη είναι για τα μπάζα..... απαντώντας έμεσα στην 5) απορία.

1) Διαφορικός θερμοστάτης, είναι ανώφελο να στέλνεις συνέχεια νερό στον ηλιακό.

2) Αν αναφέρεσαι στον ηλιακό ΟΧΙ... την ρύθμιση αναλαμβάνει ο διαφορικός και την περισσευάμενη ενέργεια στην αποθήκη (δοχείο αδρανείας).

3) Εξαρτάται από την απόδοση της πηγής σου. Το idro 30 π.χ. σε φουλ καύση σε 35 - 40 λεπτά το κρύο νερό των 200 λίτρων μπόιλερ φτάνει στους 70 - 75 βαθμούς.

4) Δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξεις τον ηλιακό.... να πάρεις ένα δοχείο αδρανείας και είσαι ΟΚ.

Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η επιλογή της εστίας ώστε να καλύπτει πρώτα από όλα τις θερμιδικές ανάγκες του σπιτιού σου.

proteas78
18-12-12, 07:07
Ζεστό νερό χρήσης κατευθείαν από την πηγή (π.χ. τζάκι) σημαίνει ότι δεν έχεις μπόιλερ. Αλλιώς δεν υπάρχει νόημα για ΚΙΤ ζεστού νερού χρήσης κατευθείαν από οποιαδήποτε πηγή.
Τα ΚΙΤ σύνδεσης προσωπική μου άποψη είναι για τα μπάζα..... απαντώντας έμεσα στην 5) απορία.

2) Αν αναφέρεσαι στον ηλιακό ΟΧΙ... την ρύθμιση αναλαμβάνει ο διαφορικός και την περισσευάμενη ενέργεια στην αποθήκη (δοχείο αδρανείας).

3) Εξαρτάται από την απόδοση της πηγής σου. Το idro 30 π.χ. σε φουλ καύση σε 35 - 40 λεπτά το κρύο νερό των 200 λίτρων μπόιλερ φτάνει στους 70 - 75 βαθμούς.

4) Δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξεις τον ηλιακό.... να πάρεις ένα δοχείο αδρανείας και είσαι ΟΚ.

Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η επιλογή της εστίας ώστε να καλύπτει πρώτα από όλα τις θερμιδικές ανάγκες του σπιτιού σου.

Φίλε nikolaras σ΄ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση,

Νομίζω και γω ότι και το κοστος ενος δοχείου αδρανείας θα ναι μικρότερο από έναν καινούργιο ηλιακό και ένα κιτ αλλά και καλύτερο αποτέλεσμα θα έχω σαν χρήση.Όσο αφορά το τζάκι σκέφτομαι το oceano 15 μιας και το σπίτι είναι 85 τετραγωνικά και θα το περιποιηθώ όσο αφορά μονώσεις και τέτοια.Απλά σαν δεύτερη εναλλακτική σκέφτομαι να το παντρέψω με άλλη μία πηγή θέρμανσης (ηλεκτρικό λεβητα ή στην καλύτερη αν μου κάτσει το εξοικονομώ αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών).
Όσο για την 2) απορία απλά επειδή δεν έχω τόσο τεχνικές γνώσεις (περισσότερο εμπειρικές)η αντλία θερμότητας μπορεί να δώσει ΖΝΧ εάν ζητηθεί ασχέτως εάν το υπόλοιπο κύκλωμα έχει σταματήσει να δίνει νερό στα καλοριφέρ; Χθες διάβασα κάποιο τεχνικό φυλλάδιο και κάτι τέτοιο κατάλαβα.
Σε περίπτωση που ο ηλιακός είναι για πέταμα (η αλήθεια είναι ότι είναι παλιός) τι θα μπορούσα να κάνω σαν εναλλακτική; Να πάω υποχρεωτικά σε έναν τριπλής και διαφορικό θερμοστάτη και αντικαταστήσω με κάποιο τρόπο το ΚΙΤ του τζακιού?(απλά σαν δεδομένο ότι μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε γιατί το δίκτυο στήνεται από την αρχη! - μακάρι να μπορούσα να βάλω ενδοδαπέδια άλλα το κόστος ανεβαίνει πάρα πολύ!).
Και πάλι ευχαριστώ!

giannis.kel
18-12-12, 07:57

Καλημέρα, θα ήθελα αν μπορείς να με κατατοπίσεις σχετικά με ο ταμπερ. Τι ιδιαίτερο ρόλο παίζει εφόσων υπάρχουν οι περσίδες ρύθμισης αέρα καύσης στη μπροστά πλευρά του τζακιού οι οποίες τραβούν αέρα (από το εξωτερικο περιβάλλον στην περίπτωσή μου); Στο idro 30 αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχουν περσίδες στη μπροστινή πλευρά άρα υποθέτω πως είναι απαραίτητο το τάμπερ. Σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις πολύτιμες πληροφορίες.

nikolaras
18-12-12, 10:10
Καλημέρα, θα ήθελα αν μπορείς να με κατατοπίσεις σχετικά με ο ταμπερ. Τι ιδιαίτερο ρόλο παίζει εφόσων υπάρχουν οι περσίδες ρύθμισης αέρα καύσης στη μπροστά πλευρά του τζακιού οι οποίες τραβούν αέρα (από το εξωτερικο περιβάλλον στην περίπτωσή μου); Στο idro 30 αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχουν περσίδες στη μπροστινή πλευρά άρα υποθέτω πως είναι απαραίτητο το τάμπερ. Σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις πολύτιμες πληροφορίες.

Παίζει ρόλο. 1) Ο κρύος αέρας καύσης έτσι όπως είναι στο δικό σου, δεν πάει μόνο για καύση αλλά κρυώνει και το υπόλοιπο τζάκι, μεγάλο μειονέκτημα.
2) Αν μπει το τάμπερ έχεις πολύ καλύτερη ρύθμιση και ροή του εξωτερικού αέρα, γιατί απευθύνεται ΜΟΝΟ στο εσωτερικό του τζακιού.

vasilis.
18-12-12, 10:40
Νίκο ο διαφορικος θερμοστατης συνδέεται πάνω στο ηλιακό;

νικολας113
19-12-12, 14:06

nikolaras καλησπερα. στη δικη μου περιπτωση που στελνω συνεχεια νερο στον ηλιακο υπαρχει καποια λυση? μπορει να μπει τωρα ο διαφορικος θερμοστατης? και αν ναι πως πρεπει να συνδεθει?

proteas78
19-12-12, 20:52
Παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο όσο αφορά την πισσα...εάν χρησιμοποιήσουμε το κιτ για την κυκλοφορία του νερού και το πάντρεμα των δύο δικτύων, εφόσον σύμφωνα με τα σχεδιαγράμματα της edilkamin το νερό του τζακιού κάνει μικρό κυκλο μήπως καλυτερεύει κάπως αυτό το φαινόμενο;

Aν επίσης στο εκάστοτε panel ρυθμίζουμε εμεις το νερό να ξεκιναει απο χαμηλά να κυκλοφορεί από την πρωτη φλόγα χωρίς να περιμένουμε να φουντώσει και να πιάσει μία αρχική μεγάλη θερμοκρασία αλλά αντι αυτου να ανεβάζουμε βαθμό βαθμο στη πορεια το κυκλοφορητη και κατ επέκταση όλο το κύκλωμα και όταν αυτο φτάσει σε ένα επιθυμητο επίπεδο το αφήνουμε στο αυτόματο!

Μια ιδέα ειναι παιδιά...αν ειναι κάτι λάθος διορθώστε με!

omerta4
19-12-12, 22:20
καλησπέρα σε όλους
ξέρει κάποιος να μου πει με ποιον τρόπο θα βγάζω την πίσσα από τα τοιχώματα του τζακιού μου?

Giovan
20-12-12, 05:43
Στο τζάκι-λέβητας, ο κυκλοφορητής γυρνάει συνέχεια τα νερά;
δηλ. έστω ότι θέλουμε να έχουμε 70 βαθμούς νερό και το τζάκι είναι στους 62 (και δεν μπορεί ν'ανεβάσει άλλο).
Ο κυκλοφορητής σταματάει και μόλις πιάσουμε τη θερμοκρασία ξεκινάει και μετά πάλι σταματάει στους 69 και μόλις πιάσουμε τη θερμοκρασία ξεκινάει;

kasakis
20-12-12, 08:51
Νικολα και Ηλια σαν ποιο ειδικοι στο θεμα, τι γνωμη εχετε για τις θερμοκρασιες στην προσαγωγη και την επιστροφη στο κιτ 6 που παρεθεσα στο ποστ 1953 σχετικα με την πισσα στην εστια.Μηπως τελικα εστω και μια μικρη ποσσοτητα πισσας δεν μπορουμε να την αποφυγουμε στα μαντεμενια υδραυλκα τζακια ? Μηπως για τον λογο αυτο οι ιταλοι στο προσπεκτ αναφερουν οτι ανα τακτα χρονικα διαστηματα ανεβαζουμε την θερμοκρασια στοθς 80 βαθμους και ξυνουμε με σπατουλα για να φυγουν οι επικαθησεις ?(ηθελα να ξερα με 80 βαθμους ποιος μπορει να βαλει χερι μεσα στην εστια για να ξυσει )

nikolaras
20-12-12, 12:30
Ενας - ενας παιδιά.....

Βασίλη, ο διαφορικός θερμοστάτης παίρνει 2 ενδείξεις και αναλόγως πράττει, εννοείται ότι η μια ένδειξη είναι από το μποιλερ του ηλιακού.

Νικόλα, μπαίνει ο διαφορικός και τώρα, προϋπόθεση είναι η ύπαρξη 2ου κυκλοφορητή, ή ηλεκτροβάνας.... στη γραμμή προς τον ηλιακό.

nikolaras
20-12-12, 12:32
Στο τζάκι-λέβητας, ο κυκλοφορητής γυρνάει συνέχεια τα νερά;
δηλ. έστω ότι θέλουμε να έχουμε 70 βαθμούς νερό και το τζάκι είναι στους 62 (και δεν μπορεί ν'ανεβάσει άλλο).
Ο κυκλοφορητής σταματάει και μόλις πιάσουμε τη θερμοκρασία ξεκινάει και μετά πάλι σταματάει στους 69 και μόλις πιάσουμε τη θερμοκρασία ξεκινάει;

Ο κυκλοφορητής σταματάει όταν το νερό του τζακιού είναι κάτω από την θερμοκρασία που εμείς επιλέξαμε... και όταν την ξεπεράσει ξεκινάει....

nikolaras
20-12-12, 12:39
Νικολα και Ηλια σαν ποιο ειδικοι στο θεμα, τι γνωμη εχετε για τις θερμοκρασιες στην προσαγωγη και την επιστροφη στο κιτ 6 που παρεθεσα στο ποστ 1953 σχετικα με την πισσα στην εστια.Μηπως τελικα εστω και μια μικρη ποσσοτητα πισσας δεν μπορουμε να την αποφυγουμε στα μαντεμενια υδραυλκα τζακια ? Μηπως για τον λογο αυτο οι ιταλοι στο προσπεκτ αναφερουν οτι ανα τακτα χρονικα διαστηματα ανεβαζουμε την θερμοκρασια στοθς 80 βαθμους και ξυνουμε με σπατουλα για να φυγουν οι επικαθησεις ?(ηθελα να ξερα με 80 βαθμους ποιος μπορει να βαλει χερι μεσα στην εστια για να ξυσει )

Η πίσσα είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καύσης με ξύλα, μπορεί να ελαττωθεί η δημιουργία, καίγοντας ξερά ξύλα και ανεβάζοντας τη θερμοκρασία των νερών στο μποιλερ του τζακιού.
Το τζάκι σου δεν είναι μαντεμένιο εκεί που υπάρχει νερό.
Αν ανεβάσεις τη θερμοκρασία θα δεις λιγότερες επικαθήσεις πίσσας.
Δεν ξύνεις την πίσσα όταν είναι 80 βαθμούς, οι 80 βαθμοί λειτουργούν σαν πυρόλυση και είναι πιο εύκολο αργότερα να καθαρίσεις τις πίσσες.

nikolaras
20-12-12, 12:40
καλησπέρα σε όλους
ξέρει κάποιος να μου πει με ποιον τρόπο θα βγάζω την πίσσα από τα τοιχώματα του τζακιού μου?

Με ξύσιμο, υπάρχουν και κάποια χημικά, γράψε στον Στέλιο, κάτι έχει νομίζω...

nikolaras
20-12-12, 12:46
Παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο όσο αφορά την πισσα...εάν χρησιμοποιήσουμε το κιτ για την κυκλοφορία του νερού και το πάντρεμα των δύο δικτύων, εφόσον σύμφωνα με τα σχεδιαγράμματα της edilkamin το νερό του τζακιού κάνει μικρό κυκλο μήπως καλυτερεύει κάπως αυτό το φαινόμενο;

Aν επίσης στο εκάστοτε panel ρυθμίζουμε εμεις το νερό να ξεκιναει απο χαμηλά να κυκλοφορεί από την πρωτη φλόγα χωρίς να περιμένουμε να φουντώσει και να πιάσει μία αρχική μεγάλη θερμοκρασία αλλά αντι αυτου να ανεβάζουμε βαθμό βαθμο στη πορεια το κυκλοφορητη και κατ επέκταση όλο το κύκλωμα και όταν αυτο φτάσει σε ένα επιθυμητο επίπεδο το αφήνουμε στο αυτόματο!

Μια ιδέα ειναι παιδιά...αν ειναι κάτι λάθος διορθώστε με!

Δεν έχει σχέση η δημιουργία πίσσας με την διαδρομή της κυκλοφορίας του νερού.
Βελτιώνεται η κατάσταση, όταν καίμε κατάξερα ξύλα και όταν η θερμοκρασία του νερού στο μποιλερ του τζακιού βρίσκεται όσο πιο ψηλά μπορούμε, πάνω από 55 βαθμούς.
Αν δεν διορθώνεται πάλι η κατάσταση, έχεις χαμηλή θερμοκρασία στην επιστροφή, οπότε η τρίοδη είναι απαραίτητη.

KOSTASP82
20-12-12, 17:33
Καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους
Ας απαντησω και γω οσον αφορα τις πισσες.
Η πισσα δημιουργειτε λογω διαφορας θερμοκρασιας προσαγωγης επιστροφης αλλα και απο την υγρασια του ξυλου. Οσο μεγαλυτερα ειναι αυτα τα δυο τοσο περισσοτερη υγροποιοηση εχουμε.Ειναι σχεδον αδυνατο να τα εκμηδενισουμε επομενως αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να τα περιορισουμε οσο πιο πολυ μπορουμε ειτε με την χρηση οσο το δυνατον πιο στεγνων ξυλων ειτε ελεγχοντας τις επιστροφες σε οσο το δυνατον μεγαλυτερη θερμοκρασια. Προσωπικα θεωρω αμελητεο το καθαρισμα της σε σχεση με το υψηλο απαγοιρευτικο κοστος του πετρελαιου πλεον ....
Νικολα το δοχειο παει πολυ καλα τα βραδυα με εξυπηρετει για περιπου 6 ωρες αν ειναι καλα φορτισμενο και την ημερα ταιζω μια καλα το πρωι και αλλη μια πριν κοιμηθω το βραδυ και την υπολοιπη μερα σιγοκαιω με εξωτερικες θερμοκραιες πλεον εδω 0 και κατω εχω πολυ πιο ευκολα 22 βαθμους στους χωρους που ζεσταινω με τα σωματα, αν ειχα και ενδοδαπεδεια θα ημουν αρχοντας αλλα δεν μπορεσα να την βαλλω τοτε βιαζομουνα να μπω στο σπιτι ... που να ξερεις που θα παει ο μαυρος χρυσος..

vasilis.
20-12-12, 20:59
Νικόλα είναι πολυ ενδιαφέρουσα η περίπτωση του διαφορικου θερμοστατη.
Σίγουρα θα προσπαθήσω να τον τοποθετησω αν κ είδα ότι είναι λίγο ακριβός κ φανταζομαι κ
Με τον κυκλοφορητη θα ανεβαίνει κ άλλο.
Έστω ότι έχουμε μια καμιναδα που φεύγει απο το τζακι με φ45 συνεχίζει 2 μετρα κ με φ45 μπαίνει στην παλια καμιναδα η οποία συνεχίζει 6 μετρα πάνω,κ εγω θέλω να την καθάρισω όλη γιατι εχει καπνα.πως μπορεί να γίνει αυτο;πως μπορει να φτάσει απο την καμιναδα της στέγης στο πάνω μέρος του τζακιου όταν υπάρχουν
οι γωνίες;

kasakis
21-12-12, 07:26
Καλημερα παιδια και καλες γιορτες σε ολους.Σημερα δοκιμασα το υγρο για την απομακρυνση της πισσας που μου εστειλε ο Στελιος.Σε σημεια που δεν ειχε πολυ πισσα καθαρισε εντελως (γυαλισε) η εστια ,εκει που ειχε αρκετη χρειαστηκε να το περασω αρκετες φορες για να ποτισει και να μαλακωσει αρκετα και μετα ξυσημο με την σπατουλα..Στελιο χιλια ευχαριστω και να σαι καλα.......

nikolaras
21-12-12, 09:25
Νικόλα είναι πολυ ενδιαφέρουσα η περίπτωση του διαφορικου θερμοστατη.
Σίγουρα θα προσπαθήσω να τον τοποθετησω αν κ είδα ότι είναι λίγο ακριβός κ φανταζομαι κ
Με τον κυκλοφορητη θα ανεβαίνει κ άλλο.
Έστω ότι έχουμε μια καμιναδα που φεύγει απο το τζακι με φ45 συνεχίζει 2 μετρα κ με φ45 μπαίνει στην παλια καμιναδα η οποία συνεχίζει 6 μετρα πάνω,κ εγω θέλω να την καθάρισω όλη γιατι εχει καπνα.πως μπορεί να γίνει αυτο;πως μπορει να φτάσει απο την καμιναδα της στέγης στο πάνω μέρος του τζακιου όταν υπάρχουν
οι γωνίες;
Αν θέλεις τη γνώμη μου, εγώ θα διάλεγα μια βροχερή μέρα και θα λαμπάδιαζα το τζάκι με λεπτά ξερά ξύλα, δεν υπάρχει περίπτωση να τη γλύτωνε η καμινάδα.... Προσοχή όμως να είναι καλά μονωμένη για να μην πάρεις καμια φωτιά.

KOSTASP82
21-12-12, 09:50
Καλημερα παιδια και καλες γιορτες σε ολους.Σημερα δοκιμασα το υγρο για την απομακρυνση της πισσας που μου εστειλε ο Στελιος.Σε σημεια που δεν ειχε πολυ πισσα καθαρισε εντελως (γυαλισε) η εστια ,εκει που ειχε αρκετη χρειαστηκε να το περασω αρκετες φορες για να ποτισει και να μαλακωσει αρκετα και μετα ξυσημο με την σπατουλα..Στελιο χιλια ευχαριστω και να σαι καλα.......

σακη σου εχω στειλει π.μ δες το λιγο με το τηλ.

johnybig
21-12-12, 09:56
εμένα η πίσσα ξεραίνεται και φεύγει μόνη της.ποτέ δεν την έχω καθαρίσει.

panosdos
21-12-12, 11:05
Καλημέρα σε όλους. Δυστυχώς έχω ξεμείνει από Η/Υ και έχω χάσει κάποιες σελίδες.Ελπίζω με το κάλο όταν το επισκευάσω να διαβάσω και ότι έχω χάσει. Έχω βάλει πρόσφατα 1 edilcamin50 με ανοιχτό δοχείο και έχω απομονώσει το λέβητα πετρελαίου με βάνες. Λειτουργούσε πού καλά αλλά το θέμα είναι ότι δημιουργήθηκε πίσσα (τι παράξενο!!!) η οποία είναι σαν γυαλί όπως έλεγε και σε προηγούμενη σελίδα ένας φίλος.Επικοινώνησα με την εταιρεία που μου το εγκατέστησε και περιμένω να δω τι θα μου πουν. Διαβάζοντας εδώ διαπίστωσα ότι θα έπρεπε να τοποθετηθεί μια βάνα για τα νερά επιστροφής (κοντά στον κυκλοφορητή) η οποία βέβαια δεν υπάρχει (επαγγελματίες μετά σου λένε) .Αν τελικά το πρόβλημα λυθεί με ποίο τρόπο μπορεί να καθαρισθεί η γυαλιστερή αυτή πίσσα;Διάβασα σε προηγούμενη σελίδα ότι ο stelios1 πρότεινε κάτι που καθάρισε αλλά δεν ξέρω αν κάνει και για εμένα, Kasakis θα μπορούσες να μου πεις ποίο προιόν είναι αυτό και αν και το δικό σου είχε τέτοια γυαλιστερή πίσσα που δεν φεύγει με τίποτα.Ευχαριστώ πολύ,εύχομαι καλή δύναμη σε όλους.

νικολας113
21-12-12, 13:15
καλησπερα και απο εμενα. το δικο μου τζακι εχει πλακες βερμικουλιτη οι οποιες μαυριζουν στο αναμμα αλλα οταν φουντωνει το τζακι καιγεται η οποια μαυριλα. το μονο που χρειαζεται να καθαριζω αραια κ που ειναι τα τουμπα. ελπιζω να παραμεινει ετσι.

kakou
21-12-12, 15:14
Παιδια καλησπερα κι απο μενα!Χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια.Εχω ενα σπιτι το οποιο ειναι 2 οροφοι που δεν επικοινωνουν με εσωτερικη σκαλα,το οποιο ειναι 265 ΚΥΒΙΚΑ μετρα η αλλιως 60 τετραγωνικα ο πανω οροφος και 35 ο κατω.Θελω να βαλω στον πανω οροφο το idro 30 μιας και εκει θα μενω ενω κατω θα λειτουργει κατι σα ξενωνας.Πιστευετε θα λειτουργει καλα το τζακι η μηπως χρειαζομαι το 50?Επισης ειναι απαραιτητο μαζι με το τζακι να αγορασω και ΚΙΤ?Τελος θα μπορω να βαλω και δοχειο αδρανειας και boiler η αλλιως ενα tank in tank η δε θα το σηκωνει το συστημα?Καμια αλλη προταση?

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

vasilis.
21-12-12, 18:17
Εχω σχεδον 2 εβδομαδες περιθωριο να αποφασισω πως θα μπει το τζακι στο σαλονι.οι λυσεις ειναι 2.στην πρωτη περιπτωση το τζακι θα μπει γωνια εκει που ηταν το παλιο μονο κ μονο για να μπορεσω να τρυπησω τον τοιχο κ να βγαλω εξω ολους τους μηχανσμους του κιτ 2.βεβαια μετα αυτο θα μου κλεισει παρα πολυ τον χωρο αλλα θα ειναι ολα εξω απο το σπιτι κ αμεσα προσβασιμα.να προσθεσω οτι σε αυτη την περιπτωση η καμιναδα θα φυγει κ θα ενωθει με την παλια χωρις γωνιες.
Η αλλη περιπτωση που ειναι κ αυτη που καταβαθος επιθυμω ειναι να μπει το τζακι στο κεντρο του τοιχου κ να φυγει η καμιναδα με 2 γωνιες φ45 κ να βρει την παλια.Οι ενδιασμοι μου ομως ειναι σχετικα με τους μηχανισμους υπαρχει περιπτωση να υπαρχει προβλημα αν θα ειναι μεσα στο σπιτι(εννοειται οτι θα υπαρχει θυριδα προσβασης)?μιλαμε για κατασκευη με κλειστο δοχειο μιας κ το ανοιχτο ειναι ασυμφορο απο οποια πλευρα κ να το δεις.
παραθετω κ 2 φωτογραφιες του χωρου για να εχετε μια εικονα.

vasilis.
21-12-12, 18:24
581175811858119

nikolaras
21-12-12, 22:23
Παιδια καλησπερα κι απο μενα!Χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια.Εχω ενα σπιτι το οποιο ειναι 2 οροφοι που δεν επικοινωνουν με εσωτερικη σκαλα,το οποιο ειναι 265 ΚΥΒΙΚΑ μετρα η αλλιως 60 τετραγωνικα ο πανω οροφος και 35 ο κατω.Θελω να βαλω στον πανω οροφο το idro 30 μιας και εκει θα μενω ενω κατω θα λειτουργει κατι σα ξενωνας.Πιστευετε θα λειτουργει καλα το τζακι η μηπως χρειαζομαι το 50?Επισης ειναι απαραιτητο μαζι με το τζακι να αγορασω και ΚΙΤ?Τελος θα μπορω να βαλω και δοχειο αδρανειας και boiler η αλλιως ενα tank in tank η δε θα το σηκωνει το συστημα?Καμια αλλη προταση?

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

To idro30 σε καλύπτει, αν έχεις κάποια στοιχειώδη μόνωση. Το 50 είναι υπερβολή για τον χώρο σου. Τα ΚΙΤ της εταιρίας, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές είναι ασύμφορα με αυτά που προσφέρουν, γιατί μπορείς να διαμορφώσεις τη συνδεσμολογία που χρειάζεσαι με λιγότερο κόστος.
Πέρα από το τζάκι μπορείς να προσθέσεις ότι γουστάρεις στο σύστημα, αρκεί να το σηκώνει η τσέπη σου, ότι άλλο χρειάζεσαι στη διάθεσή σου.....

nikolaras
22-12-12, 06:39
Εχω σχεδον 2 εβδομαδες περιθωριο να αποφασισω πως θα μπει το τζακι στο σαλονι.οι λυσεις ειναι 2.στην πρωτη περιπτωση το τζακι θα μπει γωνια εκει που ηταν το παλιο μονο κ μονο για να μπορεσω να τρυπησω τον τοιχο κ να βγαλω εξω ολους τους μηχανσμους του κιτ 2.βεβαια μετα αυτο θα μου κλεισει παρα πολυ τον χωρο αλλα θα ειναι ολα εξω απο το σπιτι κ αμεσα προσβασιμα.να προσθεσω οτι σε αυτη την περιπτωση η καμιναδα θα φυγει κ θα ενωθει με την παλια χωρις γωνιες.
Η αλλη περιπτωση που ειναι κ αυτη που καταβαθος επιθυμω ειναι να μπει το τζακι στο κεντρο του τοιχου κ να φυγει η καμιναδα με 2 γωνιες φ45 κ να βρει την παλια.Οι ενδιασμοι μου ομως ειναι σχετικα με τους μηχανισμους υπαρχει περιπτωση να υπαρχει προβλημα αν θα ειναι μεσα στο σπιτι(εννοειται οτι θα υπαρχει θυριδα προσβασης)?μιλαμε για κατασκευη με κλειστο δοχειο μιας κ το ανοιχτο ειναι ασυμφορο απο οποια πλευρα κ να το δεις.
παραθετω κ 2 φωτογραφιες του χωρου για να εχετε μια εικονα.
Αν σου εγγυηθούν ότι το τζάκι θα έχει σωστό εφυλκισμό με αυτές τις 2 γωνίες που γίνονται σε μικρό ύψος, μη σκέφτεσαι το θέμα "μηχανισμούς", εφόσον αφήσεις κάποια καλής μεγέθους θυρίδα ελέγχου και επισκεψιμότητας.

vasilis.
22-12-12, 07:28
Νικόλα έστειλα mail κ περιμένω απάντηση.εχεις αμφιβολίες για τον εφυλκισμο;
Κ ο Στέλιος θα μπορούσε να δώσει μια γνώμη

firecaptain
22-12-12, 09:50
Καλημερίζω την παρέα.
Λόγω της αύξησης της τιμής του πετρελαίου θέρμανσης και της επικείμενης αυξησης της τιμής του ρεύματος προσανατολίζομαι στην τοποθέτηση εστίας καλοριφέρ.Στον χώρο υπάρχει τζάκι που θα γκρεμιστεί
γιατι κασέτα στις θερμίδες μου δεν υπάρχει (24000 θερμίδες - 120 τμ).Στο θρέντ διαβαζοντάς το κατάλαβα ότι για μία τέτοια κίνηση ξεκινάς απο εστίες Edilkamin σαν best value fot money και μετά LaNordica ή Leda (απλησίαστα). Οι απορίες μου είναι οι εξής:
α) Η απόδοση του τζακιού πόση πρέπει να είναι ; (πχ 25 Kw)
β) Οι κυκλοφορητές και οι βαλβίδες ασφαλείας μπορούν να μετακινηθούν εκτός του τζακιού σε απόσταση περίπου 1 μέτρου εκτός του σπιτιού;
γ) Έχοντας ηλιακό 200L μπορώ να προσθέσω και δοχείο αδράνειας και εάν ναι πόσα λίτρα; Συμφέρει γενικώς το δοχείο αδράνειας;
δ) Επειδή υπάρχει λέβητας πετρελαίου που τροφοδοτεί το δικο μου όροφο και τον δεύτερο (διωροφο είναι ξεχωριστοι) μπορεί να συνδεθει παράλληλα χωρίς να ρίξω την πίεση νερού του λέβητα , γιατί ο
λέβητας λειτουργει στα 2,5 bar ενώ όλα τζάκια βλέπω οτι λειτουργούν με μέγιστο το 1,5 bar. Αυτό για να μήν αργει να ζεστάνει ο άλλος όροφος.
ε) Στην Edilkamin που κοίταξα το πάνελ για την λειτουργεία και θερμοκρασια το δίνει μαζί με κιτ.Μπορώ να το προμηθευτώ ξεχωριστά αυτό ή κάποιο άλλο;
στ) Απο την εμπειρία σας ποια τζάκια δεν είναι οικονομικά στο θέμα ξύλου ; Κοιτάζοντας το Edilkamin aquatondo μου είπαν ότι είναι "φαγανό" το συγκεκριμένο. Βεβαια καταλαβαίνω ότι η ερώτηση αυτή είναι
υποκειμενική και εξαρτάται απο αστάθμητους παράγοντες (εξ.θερμ. , τι εσωτερικη θέλεις , μονώσεις κλπ)
ζ) Διαβάζοντας παραπάνω για τον διαφορικό θερμοστάτη του ηλιακού , συμφέρει το έξτρα έξοδο ; Σωστή η παρατήρηση πάντως για όταν πιάνει θερμοκρασία ο ηλιακός. Μπορεί η βαλβίδα αυτη να δουλέψει και
ανάποδα σε μέρες ηλιοφάνιας ;
η) Οι κυκλοφορητές και ηλεκτροβάνες που περιέχονται δουλεύουν με ups και inverter καθαρού ημιτόνου ή χρειάζομαι άλλου τύπου;

Να αναφέρω ότι μένω στην Πάτρα , το σπίτι είναι καινούργια κατασκευή προ ΚΕΝΑΚ βέβαια αλλά με διπλή τοιχοποιία και μόνωση έσωτερικά , αλουμίνια με διπλά κρύσταλλα και προσφάτως άλλαξα και τις βούρτσες με σιλικόνης επ'ευκαιρία αλλάγής όλων των ρουλεμάν κίνησης.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη γαι το μακροσκελές ποστ αλλά πλέον οι εποχές είναι δύσκολες και επειδή το ποσό επένδυσης είναι σεβαστό κοιτάζω να μην αφήσω τίποτα στην τύχη και χτυπάω το κεφάλι μου αργότερα.

ΥΓ 'οποιος συμφορουμίτης στο παρών θρεντ είναι απο Πάτρα και έχει εγκαταστήσει υδραυλικό τζάκι ας στείλει ένα πμ , εάν θέλει , για να το δώ σε λειτουργεία γιατί όλοι υπόσχονται επισκέψεις σε σπίτια που τα έχουν εγκαταστήσει αλλά τελικά όλο μου το φέρνουν να με πάνε σε δικά τους σπίτια (θεια , αδερφός) και κρατάω επιφυλάξεις αρκετές ως προς την βαρύτητα των απόψεων που θα εκφέρουν.

vasilis.
22-12-12, 18:23
Λοιπον αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη για κάτι τέτοιο καθώς όπως έχω ξαναπεί το παιδί
Απο το οποίο θα αγοραστεί το τζακι είναι φίλος κ θα αναλάβουν τα πάντα
Δικα του συνεργεία για να εχει όλη την ευθύνη.
Φίλε firecaptain κ εγω απο πατρα είμαι.δεν έχω δει για την ώρα δουλεια
Που να πάθω πλάκα

Techsprt
22-12-12, 18:25
το παιδί
Απο το οποίο θα αγοραστεί το τζακι θα αναλάβουν τα πάντα
Δικα του συνεργεία για να εχει όλη την ευθύνη.
Έτσι δεν είναι το κανονικό ?

Giovan
22-12-12, 18:37
Ερώτηση προς φίλους που έχουν τζάκι με πλάκες βερμικουλίτη:
α) Η φωτιά δεν έπρεπε να χτυπάει πάνω στη λαμαρίνα; πως ζεσταίνεται το νερό;
β) Πάνω από το βερμικουλίτη της οροφής (ταβάνι) τι υπάρχει;
γ) ποια διαδρομή ακολουθούν τα καπναέρια;

firecaptain
22-12-12, 18:40
Φίλε firecaptain κ εγω απο πατρα είμαι.δεν έχω δει για την ώρα δουλεια
Που να πάθω πλάκα

Εννοείς για την εγκατάσταση ή για την απόδοση της εστίας;
Εάν θές στείλε μου με πμ το τηλ. να μιλήσουμε για την τοπική αγορα και το τι έχει βρεί ο καθένας μιας και έχεις κατασταλάξεις και προχωράς σε τοποθέτηση.

vasilis.
22-12-12, 19:32
Φίλε Ηλία κανονικά έτσι γίνεται αλλα υπάρχει κ η περίπτωση
Που απλα αγοράζεις κ διαλέγεις δικο σου συνεργείο.
Φίλε firecaptain κανένα προβλημα στο στέλνω κ θα χαρώ να τα πούμε.