PDA

Επιστροφή στο Forum : Υδραυλικό Τζάκι - τεχνικά θέματα

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12

ΤΑΣΟΣ ΠΑΤΡΑ
10-01-13, 18:59
Καλησπερα,αρα τον εξωτερικο αερα φ200 να τον κλεισουμε τελειως εμεις που δεν εχουμε αυτο-ταμπερ.θα εχω καλυτερη αποδοση ετσι?

giannis.kel
10-01-13, 20:41
Οποιοδήποτε υδραυλικό τζάκι αποδίδει κάποια ποσοστά στο νερό και τα υπόλοιπα στον αέρα, αν εσύ δεν τα εκμεταλλευθείς, απλά τα χάνεις.
Το ΙΔΡΟ 50 από τη συνολική του απόδοση 78% και τα 18 kw, τα 12,6 πάνε στο νερό και τα 5,4 για ζεστό αέρα στον χώρο που βρίσκεται η εστία.
Τώρα αν εσύ δεν τα εκμεταλλευτείς πάνε δυστυχώς χαμένα. Αν διαβάσεις τις οδηγίες του κατασκευαστή γράφει να ΚΛΕΙΝΕΙΣ τα σώματα στον χώρο που βρίσκεται η εστία, επίσης στην περσίδα που έχει το τζάκι προσαρμόζονται έξτρα 3 μοτεράκια που πετάνε ζεστό αέρα έξω..... Οι πωλητές βέβαια δεν τους ενδιαφέρουν όλα αυτά και εγώ ψάχνοντας τα έμαθα και σας τα μεταφέρω εδώ, αν διαβάσεις από την αρχή όλα τα θέματα θα μάθεις πάρα πολλά πράγματα που δεν μπορώ να τα γράφω συνέχεια....

Η αλήθεια είναι ότι ως καινούργιος δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλες τiς αναρτήσεις στο θέμα γι'αυτό και οι τόσες απορίες μου. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σχετικά με την απόδοση των υδραυλικών τζακιών στο νερό και στον αέρα. Το θέμα όμως είναι κάτω από ποιες προϋποθέσεις αποδίδουν αυτά τα kw , αυτό ψάχνω και θεωρώ πολύτιμη την βοήθειά σου όπως και όλων των υπολοίπων. π.χ. η επένδυση του τζακιού με κεραμοβάμβακα όπως φαίνεται στη φωτογραφία που ανάρτησα πιο πάνω, βοηθά στο να αποδοθεί μεγαλύτερη θερμότητα στο νερό ή δεν προσφέρει και λειτουργεί ανασταλτικά ώστε να αποδοθεί η αντίστοιχη θερμότητα στον αέρα; Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι <<υποτιθέμενοι>> εξουσιοδοτημένοι αντιπρόσωποι και εγκαταστάτες δεν έχουν ιδέα ούτε καν τι γράφει στις οδηγίες του ο κατασκευαστής και όταν τους τα λες γίνεσαι πλέον περίεργος πελάτης.

vasilis.
10-01-13, 21:11
Καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Έχει τοποθετηθεί πετροβάμβακας πίσω από το τζάκι και στο σημείο που τοποθετήθηκε η περσίδα έχει κοπεί ώστε να μπορεί να εισέρχεται ο αέρας στο θερμοθάλαμο και στο δωμάτιο από την μπροστινή περσίδα. Το πρόβλημα δεν είναι αυτό αλλά το γεγονός ότι αυτός ο αέρας δεν προέρχεται από το εσωτερικό του δωματίου αλλά από τον εξωτερικό χώρο άρα είναι παγωμένος και οποσδήποτε πιο δύσκολο να θερμανθεί (δηλ κατά κάποιο τρόπο παγώνει τον θερμοθάλαμο) . Όσο αφορά το ύψος της περσίδας δεν μπορούσε να πάει ψηλότερα διότι τοποθετήθηκε στο ψηλότερο σημείο του θερμοθαλάμου (από εκεί και επάνω συνεχίζει μόνο καμινάδα). Αν μπορείς μου εξηγείς τον λόγο που θα πρέπει να είχε τοποθετηθεί ψηλότερα. Είναι θέμα καλύτερου εφελκυσμού ή πιο σωστής διάχυσης του θερμού αέρα (π.χ να μην ενοχλεί όταν βρίσκεσαι μπροστά);

Κ η ζεστη που βγαίνει απο την καμιναδα που παει φίλε Γιάννη;η ζεστη παει προσ τα πάνω.αρα δεν θα υπήρχε θέμα με το να έμπαινε πιο ψηλά η περσιδα ίσα ίσα θα ήταν κ καλυτερο.Τέλος δεν βλέπω καλα την μονωση αλλα δεν νομίζω να είναι πετροβαμβακας με εξωτερική επενδυση αλουμινιου

nikolaras
10-01-13, 22:12
Καλησπερα,αρα τον εξωτερικο αερα φ200 να τον κλεισουμε τελειως εμεις που δεν εχουμε αυτο-ταμπερ.θα εχω καλυτερη αποδοση ετσι?

Δεν λέμε για αυτόματο τάμπερ. Συζητάμε το θέμα ότι ο εξωτερικός αέρας καύσης να πηγαίνει μέσω τάμπερ ΜΟΝΟ για την καύση.

nikolaras
10-01-13, 22:16
Η αλήθεια είναι ότι ως καινούργιος δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλες τiς αναρτήσεις στο θέμα γι'αυτό και οι τόσες απορίες μου.
Και να φανταστείς ότι για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη, θα πρέπει να διαβάσεις και αυτό : http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?617272-%C1%E3%EF%F1%DC-%C5%ED%E5%F1%E3%E5%E9%E1%EA%EF%FD-%D4%E6%E1%EA%E9%EF%FD-%D4%E5%F7%ED%E9%EA%E1-%C8%E5%EC%E1%F4%E1 που είναι πρόγονος του παρόντος θέματος....

vasilis.
10-01-13, 22:16
Νίκο τα μοτέρ στην γυψοσανιδα απο τι ήταν;πως εχουν συνδεθεί για δώσε λίγες πληροφορίες!

nikolaras
11-01-13, 08:40
Υπάρχουν μοτεράκια blower θα τα βρεις αν ψάξεις σαν blower kit OR fans kit for fireplaces , υπάρχουν πολλά είδη τα οποία τα συνδέεις μόνο στο ρεύμα και έχουν αυτόματο θερμοστάτη και ρύθμιση της ροής του αέρα. Αυτά τα μοτέρ αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες και είναι φτιαγμένα για να τραβούν τον ζεστό αέρα από τον θερμοθάλαμο και να τον διώχνουν από τις περσίδες προς τον περιβάλλοντα χώρο. Μερικά είδη προσαρμόζονται ακριβώς στις ήδη υπάρχουσες περσίδες της edilkamin. H edilkamin έχει τέτοια ειδικά μοτεράκια που μπαίνουν 3 στην συγκεκριμένη περσίδα, μικρά τετράγωνα, αλλά δεν τα εισάγουν οι δικοί μας εξπέρ....

νικολας113
11-01-13, 19:59
Αν θέλεις να κάνεις "φούρνο" το χώρο του τζακιού, τοποθέτησε ένα ρυθμιζόμενο βεντυλατέρ να ανοίγει στους 60 βαθμούς, να σπρώχνει αέρα από τον εσωτερικό χώρο και να βγαίνει πάνω από την περσίδα.
Εννοείται τον εξωτερικό αέρα θα τον κλείσεις, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καυτός αέρας θα βγεί από την περσίδα, έκανα δοκιμές πριν μερικές μέρες σε τζάκι φίλου και έμεινα έκπληκτος.
Σε 5 λεπτά ο χώρος του τζακιού είχε φτάσει 27 βαθμούς.....
nikolaras καλησπερα και χρονια πολλα. αυτο το βεντυλατερ που τοποθετησες απο που το αγορασες? ποσο? μπαινει στην περσιδα? στο κοντρολερ της kratki υπαρχει δυνατοτητα να συνδεθει κ βεντυλατερ οποτε δε θα ειναι δυσκολο.

nikolaras
12-01-13, 10:11
Δεν χρειάζεται να συνδεθεί σε κάποιο κοντρόλ, μόνο ρεύμα θέλει, εγώ το ξήλωσα από ένα fancoil για να κάνω δοκιμές, σε τζάκι φίλου μου.

gandreas
13-01-13, 19:04
Καλησπέρα παιδιά.
Μια και έχω διαβάσει πάρα πολλά πόστ και ζαλίστηκα, μπορείτε να μου πείτε τι κάνει η σερπαντίνα και τι είναι καλύτερο από το ανοικτό και κλειστό δοχείο διαστολής?
Επίσης πόσο μπορεί να κοστίσει να κάνω το απλό τζάκι καλοριφέρ. Το σπίτι μου είναι 95 τετραγωνικά και με αρκετά καλή μόνωση και αν έχω υπολογίσει καλά θέλω περίπου 24.000 θερμίδες για 5 σώματα και το μπόιλερ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nikolaras
13-01-13, 19:47
Καλησπέρα παιδιά.
Μια και έχω διαβάσει πάρα πολλά πόστ και ζαλίστηκα, μπορείτε να μου πείτε τι κάνει η σερπαντίνα και τι είναι καλύτερο από το ανοικτό και κλειστό δοχείο διαστολής?
Επίσης πόσο μπορεί να κοστίσει να κάνω το απλό τζάκι καλοριφέρ. Το σπίτι μου είναι 95 τετραγωνικά και με αρκετά καλή μόνωση και αν έχω υπολογίσει καλά θέλω περίπου 24.000 θερμίδες για 5 σώματα και το μπόιλερ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Η σερμπαντίνα σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσεις κλειστό δοχείο, δηλαδή σερμπαντίνα + κλειστό δοχείο = ένα είδος ασφάλισης , άλλο είδος ασφάλισης είναι το ανοιχτό δοχείο, το οποίο δεν απαιτεί σερμπαντίνα.
Οταν λες να κάνεις το απλό τζάκι καλοριφέρ εννοείς ότι θα βάλεις μέσα στο υπάρχων τζάκι σωλήνες με νερό; Αν διάβασες, κάπου θα είδες ότι αυτό το είδος εναλλάκτη δεν αποδίδει....
Μάλλον αν έχεις καλή μόνωση που γράφεις οι θερμίδες που υπολόγισες είναι λάθος...

gandreas
13-01-13, 19:59
Κατάλαβα ότι υπάρχουν κάποια προβλήματα πίσσας κατά κύριο ρόλο αν δεν κάνω λάθος . υπάρχουν μερικοί απλοί κανόνες που πρέπει να ακολουθήσω για να δω τι θα κάνω?

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που μπορώ να βρω κάποια λύση το πολύ 2.500€ με όλα έτοιμα.
Για λόγο κόστους σκέφτηκα να βάλω σωλήνες στο υπάρχον τζάκι με πυρότουβλα.
Τώρα για τις θερμίδες τι να πω, τις υπολόγισα 95 τετρ.Χ 3 μέτρα ύψος επί 60 κάποιο συντελεστή που βρήκα + το μπόιλερ.

νικολας113
13-01-13, 23:17
Κατάλαβα ότι υπάρχουν κάποια προβλήματα πίσσας κατά κύριο ρόλο αν δεν κάνω λάθος . υπάρχουν μερικοί απλοί κανόνες που πρέπει να ακολουθήσω για να δω τι θα κάνω?

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που μπορώ να βρω κάποια λύση το πολύ 2.500€ με όλα έτοιμα.
Για λόγο κόστους σκέφτηκα να βάλω σωλήνες στο υπάρχον τζάκι με πυρότουβλα.
Τώρα για τις θερμίδες τι να πω, τις υπολόγισα 95 τετρ.Χ 3 μέτρα ύψος επί 60 κάποιο συντελεστή που βρήκα + το μπόιλερ.
καλησπερα. εμενα το σπιτι μου ειναι 85 τμ και οι θερμιδες των σωματων ειναι γυρω στις 11000. οποτε κατι υπολογισες λαθος. οπως θα σου πει κ ο νικος οι θερμιδες παιζουν δευτερευουσα σημασια σε ενα τζακι καλοριφερ. αυτο που θα κοιταξεις ειναι τα τετραγωνικα που καλυπτει. το μποιλερ που βρισκεται? αν ψαξεις λιγο στην αγορα υπαρχουν λυσεις. το πλαφον που βαζεις δεν ξερω αν φτανει. κοιταξε λιγο στην edilkamin, την kratki και τη romotop.ειναι αξιοπιστες κ σχετικα οικονομικες. τωρα για την πατεντα προσωπικα πιστευω ειναι πεταμενα λεφτα. καλυτερα να το κανεις λιγο αργοτερα παρα να κανεις μισες δουλειες.

vti-chris
14-01-13, 10:07
Υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί επιδαπέδια θέρμανση χωρίς να χρησιμοποιεί δοχείο αδρανείας???
Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

π.χ. να δουλεύει το απόγευμα το τζάκι μέχρι το βράδυ και το πρωί να το ανάβω πριν φύγω για δουλειά και ότι πάρει από θερμότητα...

nikolaras
14-01-13, 11:46
Υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί επιδαπέδια θέρμανση χωρίς να χρησιμοποιεί δοχείο αδρανείας???
Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

π.χ. να δουλεύει το απόγευμα το τζάκι μέχρι το βράδυ και το πρωί να το ανάβω πριν φύγω για δουλειά και ότι πάρει από θερμότητα...
3 χρόνια το δούλευα έτσι.... Εχουμε ένα τεράστιο πλεονέκτημα με την ενδοδαπέδια, δεν προλαβαίνει να κρυώσει το σπίτι , οι εναλλαγές της θερμοκρασίας θα είναι της τάξεως του 1 - 2 βαθμών.
Στο δικό μου το δούλευα από τις 4 το απόγευμα και τα τελευταία ξύλα που έβαζα ήταν 12 το βράδυ περίπου, μόνο μερικές φορές με αρνητικές θερμοκρασίες χρειάστηκε να τροφοδοτήσω το τζάκι κατά τη διάρκεια της νύχτας.

vti-chris
14-01-13, 14:27
Το πρωινό ξανά έβαζες ξύλα για να καλύψεις τις απώλειες μέχρι το απόγευμα??(αν δεν βάλεις το πρωί δεν θα πέσει πολύ η θερμοκρασία του δαπέδου με αποτέλεσμα να χρειάζεται πολύ περισσότερη ώρα το απόγευμα για να ξανά ανέβει?
Πώς ξέρεις πόσα ξύλα να βάζεις έτσι ώστε να μην υπερβεί τις ανάγκες της ενδοδαπέδιας?

nikolaras
14-01-13, 15:39
Το πρωινό ξανά έβαζες ξύλα για να καλύψεις τις απώλειες μέχρι το απόγευμα??(αν δεν βάλεις το πρωί δεν θα πέσει πολύ η θερμοκρασία του δαπέδου με αποτέλεσμα να χρειάζεται πολύ περισσότερη ώρα το απόγευμα για να ξανά ανέβει?
Πώς ξέρεις πόσα ξύλα να βάζεις έτσι ώστε να μην υπερβεί τις ανάγκες της ενδοδαπέδιας?
Οχι μόνο το απόγευμα το άναβα, ΔΕΝ πέφτει η θερμοκρασία, αυτή είναι η υπεροχή της ενδοδαπέδιας, πέφτει 1 με 2 βαθμούς ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία.
Στη δεύτερη ερώτηση δεν υπάρχει απάντηση..... αυτονόητο θεωρείται ότι θα πρέπει να ελέγχεις την θερμοκρασία από την ένδειξη του θερμόμετρου του τζακιού, δεν κάνεις τίποτε άλλο περισσότερο ή λιγότερο αν είχες σώματα αντί για ενδοδαπέδια.

vti-chris
14-01-13, 16:36
Νικόλα υπάρχει κάποιο έξτρα εξάρτημα που να ελέγχει μια πεταλούδα εισαγωγής αέρα και να κόβει όταν η θερμοκρασία των νερών της ενδοδαπέδιας φτάσει στα επίπεδα που εμείς θα έχουμε ρυθμίσει?

Κάτι παρόμοιο με αυτό που προσφέρει η Kratki?

Και κάτι ακόμα...εσύ τώρα έχεις βάλει και δοχείο αδρανείας ή λειτουργείς κάπως διαφορετικά?

nikolaras
14-01-13, 17:27
Εχεις μπερδευτεί... Η ενδοδαπέδια δεν έχει καμία σχέση με το αέρα καύσης του τζακιού.
Ο έλεγχος της ενδοδαπέδιας γίνεται από ρυθμιζόμενη τρίοδη βαλβίδα. Το τζάκι στην περίπτωσή σου θα δουλεύει όπως ο λέβητας πετρελαίου,με ρυθμιζόμενη καύση θα είσαι ΟΚ.
Φέτος έβαλα ένα μικρό δοχείο αδρανείας, με σύνολο νερού αποθήκης (τζάκι, εναλλάκτης,λέβητας,δοχείο αδρανείας) είναι γύρω στα 300 λίτρα.
Αρκετό για να γυρίζει τα νερά στην ενδοδαπέδια σε νορμάλ εξωτερικές θερμοκρασίες περίπου 4 - 5 ώρες, δεν είμαι 100% σίγουρος για τις ώρες αυτονομίας.

vti-chris
14-01-13, 19:51
Απολογούμαι, εννοούσα να ελέγχεται από την θερμοκρασία του σπιτιού(θερμοστάτη χώρου) και όχι του νερού που αυτό είναι καθορισμένο με την τρίοδη.
Υπάρχει κάποιος έλεγχος στην καύση του τζακιού??

Το δοχείο αδρανείας μπορεί να είναι και ένα απλό δοχείο θερμομονωμένο π.χ. θερμοσίφωνας 300-350 λίτρων?

nikolaras
14-01-13, 20:08
Ενας λέβητας στερεών καυσίμων δεν μπορεί να ελέγχεται από θερμοστάτη χώρου, κάποιος έλεγχος μπορεί να υπάρχει στην καύση του τζακιού, αλλά όχι απόλυτος.
Το δοχείο αδράνειας μπορεί να είναι ένα μεγάλο μπόιλερ με ικανοποιητική θερμοεπαγωγική ικανότητα εναλλάκτη (σερμπαντίνας), στην περίπτωση της ενδοδαπέδιας δουλεύει ικανοποιητικά (δοκιμασμένο στο δικό μου σπίτι).
Αν όμως διαθέσεις κάποια χρήματα για δοχείο αδράνειας θα έχεις ξεφύγει από τα ημίμετρα και θα έχεις ένα ολοκληρωμένο σύστημα προσαρμοσμένο στις δικές σου ανάγκες.(μεγάλος χρόνος αυτονομίας).

ΤΑΣΟΣ ΠΑΤΡΑ
15-01-13, 17:19
Φιλε Νικολαρα μια ερωτηση γιατι μπερδευτηκα.το ιδρο 30 εχει υποδοχη για εξωτερικο αερα.Στο δικο μου το 29 ο εξωτερικος αερας πηγαινει μεσω μεταλικου σπιραλ κατω απο το σωμα του τζακιου προς την μπροστινη μερια και μενει εκει,οπως στα παλια τζακια,σωστα? ο μονος αερας πουμπαινει στο σωμα του τζακιου ειναι απο την αεροκουρτινα και απο την μικρη υποδοχη στο μπροσινο μερος κατω απο την πορτα.ελπιζω νατα λεω σωστα!!

gandreas
15-01-13, 19:37
καλησπερα. εμενα το σπιτι μου ειναι 85 τμ και οι θερμιδες των σωματων ειναι γυρω στις 11000. οποτε κατι υπολογισες λαθος. οπως θα σου πει κ ο νικος οι θερμιδες παιζουν δευτερευουσα σημασια σε ενα τζακι καλοριφερ. αυτο που θα κοιταξεις ειναι τα τετραγωνικα που καλυπτει. το μποιλερ που βρισκεται? αν ψαξεις λιγο στην αγορα υπαρχουν λυσεις. το πλαφον που βαζεις δεν ξερω αν φτανει. κοιταξε λιγο στην edilkamin, την kratki και τη romotop.ειναι αξιοπιστες κ σχετικα οικονομικες. τωρα για την πατεντα προσωπικα πιστευω ειναι πεταμενα λεφτα. καλυτερα να το κανεις λιγο αργοτερα παρα να κανεις μισες δουλειες.

Μου αρέσει πάρα πολύ το ACQUATONDO PLUS 29. Είναι μεγάλο για το σπίτι μου (95τμ) αλλά θέλω να έχει μεγάλη πρόσοψη για ψυχολογικούς λόγους και για να έχω χώρο για κανένα κοψίδι!!!:p.
Η τιμή που βλέπω στο ιντερνέτ παίζει περίπου στα 2400€ . αυτή η τιμή γνωρίζετε αν είναι με τα πάντα χωρίς τοποθέτηση? Γιατί είδα στα πρώτα σποτ που σε κάποιον ζήτησαν 4000€:(

vasilis.
15-01-13, 21:26
Φίλε Τάσο ο αέρας που έρχεται έξω απο το σπίτι επρεπε να πηγαίνει μέσω σπιραλ στο πλάγια του τζακιου με απώτερο σκοπό την τροφοδότηση της εστίας με φρέσκο αερα.

nikkal
16-01-13, 08:33
http://www.thegreekz.com/forum/aria/icons/icon1.gif

http://www.thegreekz.com/forum/styles/nexus/misc/quote_icon.png Αρχική Δημοσίευση από νικολας113 http://www.thegreekz.com/forum/styles/nexus/buttons/viewpost-right.png (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=17976953#post17976953)

gandreas*

Μου αρέσει πάρα πολύ το ACQUATONDO PLUS 29. Είναι μεγάλο για το σπίτι μου (95τμ) αλλά θέλω να έχει μεγάλη πρόσοψη για ψυχολογικούς λόγους και για να έχω χώρο για κανένα κοψίδι!!!:p.
Η τιμή που βλέπω στο ιντερνέτ παίζει περίπου στα 2400€ . αυτή η τιμή γνωρίζετε αν είναι με τα πάντα χωρίς τοποθέτηση? Γιατί είδα στα πρώτα σποτ που σε κάποιον ζήτησαν 4000€

Υπολόγισε ότι θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση (σε σχέση με το 22). Η τιμή πρέπει να είναι χωρίς τα παρελκόμενα (ασφαλιστικά, κυκλοφορητές), χωρίς ΦΠΑ και χωρίς εργατικά.....

ΤΑΣΟΣ ΠΑΤΡΑ
16-01-13, 09:06
Βασιλη ενοεις να μπαινει μεσα στο σωμα του τζακιου υπαρχει υποδοχη? η απλα να ειναι χυμα αλλα διπλα στο τζακι?χτες ακουσα καποιον που εβαλε το 29 χωρις τρυπα για εξωτερικο αερα και δουλευει καλα ειπε.

vasilis.
16-01-13, 09:39
Ναι Τάσο υπάρχει υποδοχή.μια κάτω δεξιά κ μια κάτω αριστερά.ανάλογα με την πλευρά που το τοποθετείται ανοίγεις την υποδοχή που σε βολεύει.

giannis.kel
16-01-13, 12:59
Βασιλη ενοεις να μπαινει μεσα στο σωμα του τζακιου υπαρχει υποδοχη? η απλα να ειναι χυμα αλλα διπλα στο τζακι?χτες ακουσα καποιον που εβαλε το 29 χωρις τρυπα για εξωτερικο αερα και δουλευει καλα ειπε.

Φίλε Τάσο επειδή το θέμα του εξωτερικού αέρα καύσης απασχολεί και εμένα με το idro 50 (βλέπε προηγούμενες αναρτήσεις), έχω στείλει mail στην edilkamin και περιμένω απάντηση πιθανόν και σήμερα οπότε θα ενημερώσω αν υπάρχει κάτι ουσιαστικό. Περιμένω δηλ. στην ουσία να μου απαντήσουν , αν είναι σωστό να εισέρχεται εξωτερικός αέρας καύσης από τις μπροστινές περσίδες και όχι από το έξτρα τάμπερ της εταιρείας που όπως λέει σωστά ο Βασίλης μπαίνει σε ειδική θέση (τώρα είναι ταπωμένη), πίσω από την εστία, είτε δεξια είτε αριστερά. Πάντως στη περίπτωση του 29 πιστεύω ότι είναι πιο ξεκάθαρο ότι πρέπει να μπεί αν δεις το manual. Οι μπροστινές περσίδες σε αυτή τη περίπτωση παίζουν μόνο στην έναυση του τζακιού (ανοικτές) και μετά κλειστές ή σε μεσαία θέση.

νικολας113
16-01-13, 13:52
Η τιμή που βλέπω στο ιντερνέτ παίζει περίπου στα 2400€ . αυτή η τιμή γνωρίζετε αν είναι με τα πάντα χωρίς τοποθέτηση? Γιατί είδα στα πρώτα σποτ που σε κάποιον ζήτησαν 4000€:(
η τιμη ειναι μονο για την εστια. τα υπολοιπα υπολογισε κανα χιλιαρικο στην καλυτερη ακομα. το συγκεκριμενο τζακι ειναι υπερβολικα μεγαλο για το σπιτι σου. θα εχεις μεγαλη καταναλωση και πιστευω οτι για να ζεστανεις τα δωματια θα εχεις υπερβολικη ζεστη στο χωρο του τζακιου. καλα και τα κοψιδια αλλα το υδραυλικο τζακι το βαζεις καθαρα για θερμανση. οσο μικροτερη η εστια τοσο καλυτερη αποδοση κ οικονομια. εμενα το δικο μου κοστισε στα 4000 κομπλε επενδυση.

vti-chris
16-01-13, 18:57
Μετά από λίγη μελέτη και μια επίσκεψη στον εισαγωγέα των Kratki θα ήθελα να μου διευκρινίσετε ορισμένα πράγματα.
1.) Πόσο σημαντικό είναι το ποσοστό απόδοσης ενός τζακιού?(αυτό που θέλω είναι μόνο Zuzia 19Kw αλλά με απόδοση 82% ενώ το αμέσως μεγαλύτερο είναι Oliwia είναι 22Kw αλλά με 62% απόδοση)

2.) Με την πεταλούδα ελέγχου του αέρα εισόδου στον θάλαμο καύσης μπορώ να ελέγξω ως ένα βαθμό τις θερμοκρασίες του νερού στο τζάκι...αν το σπίτι έχει πάρει τη θερμοκρασία που του έβαλα, τότε λογικά θα σταματήσει η αντλία της ενδοδαπέδιας. Ακολούθως θα πρέπει το τζάκι να κόψει αέρα και να διατηρήσει τα νερά του στη θερμοκρασία που εγώ έχω καθορίσει στο CPU της πεταλούδας. ΓΊΝΕΤΑΙ αυτό??? Θα μπορούν τα 40-50 λίτρα νερού του δοχείου του τζακιού που θα είναι ήδη στους 65-70C να απορροφήσουν την έστω μειωμένη θερμοκρασία του τζακιού χωρίς να ανοίξουν οι βαλβίδες ασφαλείας?

ringo
16-01-13, 19:23
Γεια σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τζάκια σερπαντίνας, όποιος έχει εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος..... Το τζάκι μου είναι ενεργειακό με σερπαντίνα, έχω ρυθμίσει τον υδροστάτη στους 30 βαθμούς να ξεκινά η κυκλοφορία του νερού για να ζεσταίνει τα σώματα. Για να έχω υψηλότερη απόδοση στα σώματα μήπως θα έπρέπε να ρυθμίσω τον υδροστάτη σε άλλη θερμοκρασία?

vasilis.
16-01-13, 21:35
Φίλε χριστο για να πετύχεις αυτο που ρωτάς μπορείς να επιλέγεις μια ηλεκτρονικη πεταλούδα
απο την ίδια εταιρία η οποία κλείνει κ ανοίγει την πεταλούδα αυτόματα αφού την ρυθμίσεις εσυ σε ποιους
βαθμούς να ανοίγει κ σε ποιους να κλείνει.οι 2 Νίκοι εχουν τοποθετήσει το κοντρόλ της kratki με την ηλεκτρονικη πεταλούδα κ εχουν πει ότι δουλεύει άψογα.

νικολας113
16-01-13, 21:40
Γεια σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τζάκια σερπαντίνας, όποιος έχει εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος..... Το τζάκι μου είναι ενεργειακό με σερπαντίνα, έχω ρυθμίσει τον υδροστάτη στους 30 βαθμούς να ξεκινά η κυκλοφορία του νερού για να ζεσταίνει τα σώματα. Για να έχω υψηλότερη απόδοση στα σώματα μήπως θα έπρέπε να ρυθμίσω τον υδροστάτη σε άλλη θερμοκρασία?
φιλε μου πιστευω εχεις πολυ χαμηλα τη θερμοκρασια. πρεπει να τη ρυθμισεις απο τους 55 κ πανω ωστε να μην εχεις προβληματα πισσας που θα σου μειωσουν την αποδοση.

νικολας113
16-01-13, 21:44
Μετά από λίγη μελέτη και μια επίσκεψη στον εισαγωγέα των Kratki θα ήθελα να μου διευκρινίσετε ορισμένα πράγματα.
1.) Πόσο σημαντικό είναι το ποσοστό απόδοσης ενός τζακιού?(αυτό που θέλω είναι μόνο Zuzia 19Kw αλλά με απόδοση 82% ενώ το αμέσως μεγαλύτερο είναι Oliwia είναι 22Kw αλλά με 62% απόδοση)

2.) Με την πεταλούδα ελέγχου του αέρα εισόδου στον θάλαμο καύσης μπορώ να ελέγξω ως ένα βαθμό τις θερμοκρασίες του νερού στο τζάκι...αν το σπίτι έχει πάρει τη θερμοκρασία που του έβαλα, τότε λογικά θα σταματήσει η αντλία της ενδοδαπέδιας. Ακολούθως θα πρέπει το τζάκι να κόψει αέρα και να διατηρήσει τα νερά του στη θερμοκρασία που εγώ έχω καθορίσει στο CPU της πεταλούδας. ΓΊΝΕΤΑΙ αυτό??? Θα μπορούν τα 40-50 λίτρα νερού του δοχείου του τζακιού που θα είναι ήδη στους 65-70C να απορροφήσουν την έστω μειωμένη θερμοκρασία του τζακιού χωρίς να ανοίξουν οι βαλβίδες ασφαλείας?

οντως φιλε χρηστο το κοντρολερ δουλευει αψογα. εγω εχω ρυθμισει στους 63 να ξεκιναει να κλεινει (αυτη τη θερμοκρασια εχω επιλεξει ωστε να ειμαι με κοντομανικο στο σπιτι) και βλεπεις αμεσα διαφορα στη φλογα.

vasilis.
16-01-13, 21:59
οντως φιλε χρηστο το κοντρολερ δουλευει αψογα. εγω εχω ρυθμισει στους 63 να ξεκιναει να κλεινει (αυτη τη θερμοκρασια εχω επιλεξει ωστε να ειμαι με κοντομανικο στο σπιτι) και βλεπεις αμεσα διαφορα στη φλογα.

Φίλε. Νίκο τι εννοείς ξεκινάει να κλείνει; Κλείνει προοδευτικά;πως γίνεται αυτο.αντι για τέρμα κλειστό
το αφήνεις ελάχιστα ανοιχτο να παίρνει τον αερα που θέλει για το τζαμι;(να μην μαυριζει)

vti-chris
17-01-13, 05:54
Πάνω σε αυτό που λέμε... όταν το τζάκι είναι φορτωμένο με ξύλα και η ζήτηση σε νερό από τα σώματα/ενδοδαπέδια σταματήσει...όταν κλείσει η πεταλούδα δεν θα ψηλώσουν άλλοι θερμοκρασίες του νερό στο μικρό δοχείο του τζακιού??
Αν ψηλώνουν...όσο πάνε περίπου?

vasilis.
17-01-13, 07:06
Χριστο όταν κλείσει η πεταλούδα σταματάει το τζακι να τροφοδοτειται με φρέσκο αερα άρα η θερμοκρασια θα πέσει.αν όπως λες είναι φορτωμένο κ ανεβεί προσ τα επικινδυνα νουμερα εκει μπαίνουν τα ασφαλιστικά του εκάστοτε συστήματος

vti-chris
17-01-13, 10:55
Το θέμα είναι πόσο απότομα θα σταματά η αύξηση της θερμοκρασίας.
Αν είναι τόσο απότομα όσο απότομα μειώνετε η ένταση της φωτιάς τότε δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Γνωρίζει κανείς που το λειτουργεί έτσι, αν συνεχίζει να αυξάνεται η θερμοκρασία μετά που θα κλείση ο αέρας εισαγωγής???

νικολας113
17-01-13, 14:26
Το θέμα είναι πόσο απότομα θα σταματά η αύξηση της θερμοκρασίας.
Αν είναι τόσο απότομα όσο απότομα μειώνετε η ένταση της φωτιάς τότε δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Γνωρίζει κανείς που το λειτουργεί έτσι, αν συνεχίζει να αυξάνεται η θερμοκρασία μετά που θα κλείση ο αέρας εισαγωγής???

το ταμπερ στο κοντρολερ της kratki εχει 5 σκαλες. εγω προσωπικα το εχω βαλει να ξεκιναει να κλεινει στους 63. στους 63 κλεινει μια σκαλα. στους 64 κλεινει 2η σκαλα. μειωνεται η φωτια. στους 65 κλεινει η 3η σκαλα και καποια στιγμη στους 65 κλεινει τελειως. δεν ανεβαινει η θερμοκρασια πανω απο 2 βαθμους απο τη θερμοκρασια ρυθμισης. οταν παλι η θερμοκρασια πεσει αυτο αρχιζει παλι να ανοιγει.

vasilis.
17-01-13, 15:16
Με το τζαμι Νίκο;είσαι κομπλε;δεν μυρίζει;στο PDF της edilkamin για το oceano αναφέρει σχετικά
με ένα αξεσουαρ που κάνει ότι κ το κοντρόλ πως ποτε δεν κλείνει εντελώς αλλα πάντα μενει ελάχιστα
ανοιχτο για να εισέρχεται λίγος αέρας για να μην μαυρίζει το τζαμι

nikolaras
17-01-13, 15:21
Φιλε Χρηστο,το είπαμε 500 φορές ότι ο θερμοστατης καταργείται (δουλεύες με τον υδροστάτη), θα τον ενεργοποιήσεις αν τοποθετήσεις δοχειο αδράνειας

ΤΑΣΟΣ ΠΑΤΡΑ
17-01-13, 16:39
Εγω που δεν εχω συνδεσει τον εξωτερικο αερα πανω στο τζακι χανω σε αποδοση η κερδιζω?

vti-chris
17-01-13, 18:19
Φιλε Χρηστο,το είπαμε 500 φορές ότι ο θερμοστατης καταργείται (δουλεύες με τον υδροστάτη), θα τον ενεργοποιήσεις αν τοποθετήσεις δοχειο αδράνειας

Νίκο γιατί δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί παράλληλα??
Δηλαδή έτσι για να μην το πούμε άλλες τόσες...αν κατάλαβα καλά...ο λόγος που δεν μπορούμε να δουλέψουμε με θερμοστάτη χώρου είναι λόγω του ότι με ενδοδαπέδια όταν το σπίτι θερμανθεί μετά για να ξανα ξεκινήσει η ενδοδαπέδια θα περάσει αρκετός χρόνος?? έτσι το τζάκι θα έπρεπε να μένει σε κατάσταση αναμονής...πράγμα αδύνατο??

Με τον υδροστάτη ρυθμίζεις μια μέση θερμοκρασία για την ενδοδαπέδια τέτοια ώστε να μπορεί το τζάκι να το καλύπτει χωρίς να το υπερκαλύπτει???

Κάπου χάνομαι μέσα στα δικά μου γραφόμενα αλλά ...τι να κάνω...πρωτάρης!

Techsprt
17-01-13, 18:23
Με τον υδροστάτη ρυθμίζεις μια μέση θερμοκρασία για την ενδοδαπέδια τέτοια ώστε να μπορεί το τζάκι να το καλύπτει χωρίς να το υπερκαλύπτει???

Καμμία σχέση,ο υδροστάτης είναι για την έναρξη του κυκλοφορητή,την θερμοκρασία του νερού την κανονίζεις εσυ με το τάϊσμα,όπως λέμε θερμαστής.

vti-chris
17-01-13, 19:09
Ρε παιδιά χάνομαι...ενδοδαπέδια και υδραυλικό τζάκι => ψάρι έξω από το νερό του!!!!!!!!!!

nikolaras
17-01-13, 21:17
Εχεις λέβητα πετρελαίου τώρα, πως θερμαίνεις την ενδοδαπέδια;
Για να καταλάβεις το ίδιο συμβαίνει και με τα σώματα, αν κλείσει ο κυκλοφορητής από τον θερμοστάτη του σπιτιού, στο τζάκι αν καίει θα συμβεί υπερθέρμανση....
Πού μπερδεύεσαι; Αυτός είναι ο λόγος που μπαίνει controller στο τζάκι για να κινεί τον κυκλοφορητή και να τον κλείνει ανάλογα με την θερμοκρασία του τζακιού.

νικολας113
17-01-13, 22:02
Με το τζαμι Νίκο;είσαι κομπλε;δεν μυρίζει;στο PDF της edilkamin για το oceano αναφέρει σχετικά
με ένα αξεσουαρ που κάνει ότι κ το κοντρόλ πως ποτε δεν κλείνει εντελώς αλλα πάντα μενει ελάχιστα
ανοιχτο για να εισέρχεται λίγος αέρας για να μην μαυρίζει το τζαμι

το τζαμι ειτε ειναι ανοιχτος ο αερας ειτε οχι μαυριζει λιγο. το καθαζω να φανταστεις μια φορα την εβδομαδα με μωρομαντηλο κ σταχτη σε 3 λεπτα καινουριο.

vti-chris
18-01-13, 06:14
Παίδες δεν έχω τίποτα...τώρα αρχίζω το σπίτι.
Βασικά μπερδεύομαι με τη λειτουργία της ενδοδαπέδιας.

Θεωρητικά όπως το βλέπω εγώ...λειτουργεί ο κυκλοφορητής μεταφέροντας νερό θερμοκρασίας MAX 45C στην ενδοδαπέδια και κλείνει όταν η θερμοκρασία του χώρου(θερμοστάτης δωματίου) φτάσει στους 21-22-...C όπου το έχει βάλει ο κάθε ένας.
Όταν πέσει η θερμοκρασία του θερμοστάτη αρχίζει πάλι ο κυκλοφορητής.

Ώς εδώ είμαι σωστός ή και εδώ πάλι λάθος τα λέω??

Αν είμαι OK τότε το τζάκι θα στέλνει νερό 45C στην ενδοδαπέδια αλλά μετά τι γίνετε? Ποιός θα κλείσει τον κυκλοφορητή??
Και όταν κλείσει...πόση ώρα πρέπει να περάσει για να ξαναρχίσει και να πάρει τα ζεστά νερά του τζακιού το οποίο σε αυτό το διάστημε ΜΗ ζήτησης θα είναι σε αναμονή με την εισαγωγή κλειστή:wall2::wall2:

nikolaras
18-01-13, 10:14
@vti-chris
Η ενδοδαπέδια δεν δουλεύει έτσι όπως αναφέρεις. Υπάρχει μεν αισθητήριο εσωτερικής θερμοκρασίας, αλλά είναι ένας παράγοντας, υπάρχει και ο παράγοντας εξωτερική θερμοκρασία, ο συνδυασμός των 2 ρυθμίζει την θερμοκρασία του νερού στην ενδοδαπέδια, η οποία δεν κλείνει ποτέ.
45 βαθμούς δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν στην ενδοδαπέδια, γιατί η θερμοκρασία χώρου θα φτάσει στους 30 βαθμούς.
Οπότε για να δουλέψει σωστά το σύστημά σου είναι μονόδρομος το δοχείο αδράνειας, έστω και ένα στα 500 λίτρα.

KOSTASP82
18-01-13, 11:08
Παίδες δεν έχω τίποτα...τώρα αρχίζω το σπίτι.
Βασικά μπερδεύομαι με τη λειτουργία της ενδοδαπέδιας.

Θεωρητικά όπως το βλέπω εγώ...λειτουργεί ο κυκλοφορητής μεταφέροντας νερό θερμοκρασίας MAX 45C στην ενδοδαπέδια και κλείνει όταν η θερμοκρασία του χώρου(θερμοστάτης δωματίου) φτάσει στους 21-22-...C όπου το έχει βάλει ο κάθε ένας.
Όταν πέσει η θερμοκρασία του θερμοστάτη αρχίζει πάλι ο κυκλοφορητής.

Ώς εδώ είμαι σωστός ή και εδώ πάλι λάθος τα λέω??

Αν είμαι OK τότε το τζάκι θα στέλνει νερό 45C στην ενδοδαπέδια αλλά μετά τι γίνετε? Ποιός θα κλείσει τον κυκλοφορητή??
Και όταν κλείσει...πόση ώρα πρέπει να περάσει για να ξαναρχίσει και να πάρει τα ζεστά νερά του τζακιού το οποίο σε αυτό το διάστημε ΜΗ ζήτησης θα είναι σε αναμονή με την εισαγωγή κλειστή:wall2::wall2:

Λοιπον εχουμε και λεμε
1. τζακι καλοριφερ
2. ενδοδαπεδεια
3?? νερα χρησης δεν θα χεις??? μποιλερ δηλαδη
Οπως και να χει για την ενδοδαπεδεια θα χρειαστεις ενα ειδικο κιτ ενδοδαπεδειας με υδροστατη ασφαλειας που καθοριζει την θερμοκρασια των νερων της που θα χρειαζοσουν ετσι κι αλλιως και με λεβητα πετρελαιου (εκτος κι αν δεν θα χες νερα χρησης εκει γινετε και χωρις αυτο). Εκει θα συνδεθει προσαγωγη επιστροφη απο το τζακι σου και τελος μ αυτο. Πριν απ το κιτ θα πρεπει να γινει μια διακλαδωση (ταφ) οπου θα στελνεις νερο στο μποιλερ(νερα χρησης) με τον υπαρχον κυκλοφορητη του τζακιου. Τωρα αν το μποιλερ δεν ειναι ικανο να αποροφησει την περισια ενεργεια ή θα βαλεις καπου και ενα σωμα σε ενα πολυ κρυο σημειο (ισως και εξω απ το σπιτι αν και αυτο ειναι ημιμετρο και σπαταλη ενεργειας και ισως και κας το αναφερω)για να ανακουφιζεις εκει (πραγμα που ειναι ΛΑΘΟΣ) ή θα σκας τα ασφαλιστηκα καθε λιγο και λιγακι επειδη φωρτωσες πολλα ξυλα ισως(ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ), ή θα χρειαστεις ενα δοχειο αδρανειας που ειναι και το Σωστοτερο να γινει και στο συνιστω και θα μπορεις να ελεγξεις και την θερμοκρασια του χωρου.
Εσυ αποφασιζεις πλεον λαμβανοντας υποψη και τις συμβουλες του εγκαταστατη σου και ασε κατα μερος τον ελεγχο της φωτιας ποτε δεν μπορει να ειναι πληρως ελεγχομενη .

Takerman
18-01-13, 12:21
Έκανα μια αναζήτηση για το κοντρόλερ της Kratki από θέμα κόστους. Μας γδέρνουν κανονικά οι αντιπρόσωποι εδώ. 146,50 € + ΦΠΑ εδώ, 182€ δηλαδή.
Τιμή στη Πολωνία από ηλεκτρονικό μαγαζί. http://sklep.kominki-lumar.com/index.php?route=product/product&product_id=1137

georgelaker7
18-01-13, 16:06
καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα,

μετα απο δυο μηνες απελπισιας και διαβαζοντας το foroum αποφάσισα τελικά να σας γραψω.
εχω βαλει ενα τζακι ΤΖΑΚΙΑ ΞΥΛΟΥ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ: ACQUATONDO 29 ΔΎΟ ΌΨΕΩΝ με ανοιχτό δοχειο,αλλα δυστυχώς η ολη εγκατασταση ηταν αποτυχια.
μετα απο πολυ ψαξιμο και με την δευτερη γνωμη ενοσ υδραυλικου που πηρα καταλαβα οτι το συστημα λειτουργει εκτος απο νερο και με αερα.
μετα τουσ 45 βαθμους το κιτ κανει λες και ρουφαει νερο με αερα και εαν ξεπερασω τουσ 55 τοτε εκτοσ οτι το κιτ κανει πολυ θορυβο(αερασ στουσ σωληνες)ακουω μεσα στην φουσκα του τζακιου να τρεχει νερο λες και ειναι αδιο απο νερο το δοχειο.επισησ μετα τουσ 55 αρχιιζει και μυριζει λες και καιγεται καποιο πλαστικο.μετα τουσ 60 το κιτ σταματαει να δουλευει και θελει εξαερωση(οποτε το δουλευω εως 45 για καλο και για κακο)

ο υδραυλικος που ηρθε μου ειπε οτι η εγκατασταση ειναι λαθοσ,οσο αναφορα τισ κλισεις που εχει δωσει ο προυγουμενοσ και οτι θα επρεπε να εχει βαλει ποιο χοντρουσ σωληνες.

η λυση που μου προτινε ειναι οτι θα κοιταξει να δει εαν μπορει να γινει κλειστο δοχειο το τζακι αλλα απο ενα ψαξιμο που εκανα μαλλον δεν γινεται γιατι δεν εχει ΣΕΡΠΑΝΤΙΝΑ ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΒΑΛΒΙ∆Α ΘΕΡΜΙΚΗΣ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ

επλιζω να μου δωσει καποιος μια λυση.

Techsprt
18-01-13, 16:13
οσο αναφορα τισ κλισεις

Ποιές κλισεις ?

nikolaras
19-01-13, 17:20
@ georgelaker
Βγάλε καμια φωτογραφία να δούμε τι γίνεται, γιατί πολύ περίεργα αυτά που γράφεις.

georgelaker7
19-01-13, 18:08
καλησπέρα παιδιά.

σημερα ηρθε ο υρδαυλικος (οχι αυτος που το εφτιαξε αλλα ο δευτερος που σας ελεγα)και βαλαμε το δοχειο διαστολης αλλα 2 μετρα ποιο σε πρωτη φαση.

σε δευτερη φαση αναψαμε το τζακι αλλα εκανε το ιδιο ακριβως που αναφερω ποιο πανω.

δεν μας εμεινε αλλη επιλογη απο το να κανουμε μια μικρη τρυπα 20χ20 σε ενα σημειο στο οποιο θυμομουν οτι παιρνουσαν οι σωληνες(κοντα στο ταβανι διπλα στον τζακι) και μετα προσπαθησε ο υδραυλικος να καταλαβει το τι εχει κανει ακριβως ο προυγουμενος.να σημειωσω οτι ειχαμε βγαλει και το κιτ και ετσι μπορουσαμε να δουμε απο κατω και απο πανω που καταληγουν οι σωληνες

επειδη δεν ειμαι ειδικος αλλα για το λογο οτι εχω 3 μηνες το προβλημα απο τα λιγα που εχω μαθει αυτους τους μηνες,σημερα τραβαγαμε τα μαλλια μας και εγω και ο υδραυλικος που ηρθε σημερα με τα καραγκιοζιλικια που εκανε ο προυγουμενος.

το λαθος που ειχε κανει ο πρωτος ηταν (δεν ξερω εαν θα το πω σωστα)να κανει κλειστο κυκλωμα τον ηλιακο θερμοσυφωνα μαζι με τα σωματα(ταυτοχρονα) και ανοιχτο κυκλωμα το τζακι.επισης ειχε συνδεσει λαθος και τον σωληνα που παει απο πανω τα νερα σε περιπτωση υπερθερμανσης(δεν θυμαμαι πως λεγεται)με αποτελεσμα ολεσ αυτες τις μερες που το νερο εβραζε λογο αερα γιατι δεν κυκλοφορουσε να μην πεφτει ποτε στο δοχειο διαστολης(δεν ξερω τι μπορει να ειχε γινει εαν για παραδειγμα το ειχα φορτωσει το βραδυ και πηγαινα για υπνο)

με τον υδραυλικο που ηρθε σημερα(ευτυχως ο ανθρωπος ηξερε την δουλεια του)καταργησαμε το κλειστο κυκλωμα και καναμε το τζακι να δουλευει μονο με το ανοιχτο και το ηλιακο να ειναι κατι σαν extra σωμα το οποιο θα ζεσταινει απλα το νερο.

η επισκεψη του δευτερου υδραυλικου ειχε σαν αποτελεσμα να δουλευει το τζακι μου τελεια (σημερα το εφτασα 60+),να δουλευει το ηλιακο μου νερο καλα(θα το τσεκατω αλλη μερα γιατι σημερα ειχε ηλιο)

το μονο προβλημα που σηνεχιζει ειναι μια ενοχλητικη μυρωδια που εχει το τζακι σαν αυτην τησ πρωτης μερας που το αναβεις.
σε αυτο το προβλημα νομιζω οτι φταιει το γεγονος οτι δεν το εχω φωρτωσει καλα ακομα και μαλλον ειναι ακαφτο.στην χειροτερη να καιγεται καποιος πετροβαμβακας μεσα.

μακαρι να μην παθει κανεις αλλος το στραπατζο που επαθα και εγω και για ο,τι ειμαι στην διαθεση σας.

φιλικα και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας

nikolaras
19-01-13, 21:19
Φίλε, Γιώργο χαίρομαι που ξεμπέρδεψες.
Από τις περιγραφές σου δεν κατάλαβα καλά τι έκανε ο πρώτος υδραυλικός, αλλά καλά θα κάνεις να τον ενοχλήσεις και να του πεις να μην ξανακάνει τέτοιες π@π@ριές σε άλλους γιατί μπορεί να πάθει κάποιος κάποιο ατύχημα και μετά να τρέχει και να μη φτάνει..... Καλύτερα να παραδώσει το δίπλωμά του, εφόσον δεν γνωρίζει το αντικείμενο....
Οσο για την μυρωδιά, κάψε το τζάκι πάνω από τους 80 για 1 - 2 ώρες και αν δεν σταματήσει ψάξε για πετροβάμβακα κλπ.

KOSTASP82
20-01-13, 07:00
το λαθος που ειχε κανει ο πρωτος ηταν (δεν ξερω εαν θα το πω σωστα)να κανει κλειστο κυκλωμα τον ηλιακο θερμοσυφωνα μαζι με τα σωματα(ταυτοχρονα) και ανοιχτο κυκλωμα το τζακι.επισης ειχε συνδεσει λαθος και τον σωληνα που παει απο πανω τα νερα σε περιπτωση υπερθερμανσης(δεν θυμαμαι πως λεγεται)με αποτελεσμα ολεσ αυτες τις μερες που το νερο εβραζε λογο αερα γιατι δεν κυκλοφορουσε να μην πεφτει ποτε στο δοχειο διαστολης(δεν ξερω τι μπορει να ειχε γινει εαν για παραδειγμα το ειχα φορτωσει το βραδυ και πηγαινα για υπνο)

Απ την στιγμη που εχεις κιτ με εναλλακτη μια χαρα στο συνδεσε ο πρωτος ανοιχτο το τζακι και κλειστο η εγκατασταση.... γι αυτο ειναι τα κιτ για να διαχωρισεις τα κυκλωματα... οποτε μαλλον τ λαθος του ηταν μονο το υψος του δοχειου διαστολης και η σωληνα της εκτονωσης .... αρα κι ο δευτερος σου πουλησε λιγο παπα μαλλον .... κανοντας ολο το κυκλωμα ανοιχτο λες, δηλαδη τι εννοεις ακριβως καταργησατε το κιτ και βαλατε τα σωματα απ ευθειας στο τζακι??? ή το αφησατε να δουλευει μονο για τον ηλιακο? πρσπαθω να καταλαβω αν τσαμπα το πληρωσες δηλαδη.
Παντως ειναι περιεργο που εκλεισες το τζακι πριν το δοκιμασεις και η ερωτηση που θελω να σου κανω ειναι αν ολο αυτο τ καιρο τον ενημερωσες για το προβλημα για να ρθει να το δει???
Αυτα ειναι τα συμπερασματα απ τα γραφομμενα σου, αν ειχες φωτο ισως να βλεπαμε καλυτερα φιλικα παντα ..

KOSTASP82
20-01-13, 07:08

μετα απο δυο μηνες απελπισιας και διαβαζοντας το foroum αποφάσισα τελικά να σας γραψω.
εχω βαλει ενα τζακι ΤΖΑΚΙΑ ΞΥΛΟΥ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ: ACQUATONDO 29 ΔΎΟ ΌΨΕΩΝ με ανοιχτό δοχειο,αλλα δυστυχώς η ολη εγκατασταση ηταν αποτυχια.
μετα απο πολυ ψαξιμο και με την δευτερη γνωμη ενοσ υδραυλικου που πηρα καταλαβα οτι το συστημα λειτουργει εκτος απο νερο και με αερα.
μετα τουσ 45 βαθμους το κιτ κανει λες και ρουφαει νερο με αερα και εαν ξεπερασω τουσ 55 τοτε εκτοσ οτι το κιτ κανει πολυ θορυβο(αερασ στουσ σωληνες)ακουω μεσα στην φουσκα του τζακιου να τρεχει νερο λες και ειναι αδιο απο νερο το δοχειο.επισησ μετα τουσ 55 αρχιιζει και μυριζει λες και καιγεται καποιο πλαστικο.μετα τουσ 60 το κιτ σταματαει να δουλευει και θελει εξαερωση(οποτε το δουλευω εως 45 για καλο και για κακο)

ο υδραυλικος που ηρθε μου ειπε οτι η εγκατασταση ειναι λαθοσ,οσο αναφορα τισ κλισεις που εχει δωσει ο προυγουμενοσ και οτι θα επρεπε να εχει βαλει ποιο χοντρουσ σωληνες.

η λυση που μου προτινε ειναι οτι θα κοιταξει να δει εαν μπορει να γινει κλειστο δοχειο το τζακι αλλα απο ενα ψαξιμο που εκανα μαλλον δεν γινεται γιατι δεν εχει ΣΕΡΠΑΝΤΙΝΑ ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΒΑΛΒΙ∆Α ΘΕΡΜΙΚΗΣ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ

επλιζω να μου δωσει καποιος μια λυση.

Κοιτα δεν θελω να σ απγοητευσω αλλα μαλλον ο δευτερος υδραυλικος που ηρθε ισως και να ναι χειροτερος απο θεμα γνωσεων.... και το δικο σου τζακι γινετε με κλειστο δοχειο βαζοντας αυτο εξαρτημα http://kakaris-maragkos.skroutzstore.gr/p.Systima-Prostasias-apo-Yperthermansi-Regulus-DBV.556217.html δεν ειναι το ιδιο με την σερπαντινα αλλα επειδη το χω δει να δουλευει κανει πολλη καλη δουλεια απλα δεν εχει ουσια να πληρωνεις εξτρα εξαρτηματα απ την στιγμη που αν το παιρνες εξαρχης με σερπαντινα η διαφορα σου θα ηταν γυρω στα διακοσια ευρω
Δεν ξερω τι διαφορες εχεις με το πρωτο υδραυλικο γι αυτο και δεν παιρνω ακριβη θεση

KOSTASP82
20-01-13, 07:11
Ποιές κλισεις ?

Τελικα οι κλισεις και οι διατομες ηταν μια χαρα...

nikolaras
20-01-13, 09:51
Κώστα, αν τα είχε συνδέσει καλά, θα δούλευε καλά και το κύκλωμα. Κάποια παπαριά έκανε, αυτή η βαλβίδα που γράφεις είναι ημίμετρο, στην αρχή δουλεύει καλά, αν κολλήσει όμως;
Μετά από πολλές δοκιμές.... κατέληξα να συμπεράνω ότι το καλύτερο σύστημα είναι το τζάκι με δοχείο αδράνειας να συνδέονται με ασφάλιση ανοιχτού δοχείο διαστολής. Τα υπόλοιπα από την σερμπαντίνα του δοχείου αδράνειας με κλειστό δοχείο, τουλάχιστο στην ενδοδαπέδια κάνει θαύματα αυτή η σύνδεση, αλλά πιστεύω και στα σώματα την ίδια δουλειά θα κάνει.
Επίσης έτσι αποφεύγεις και την τρίοδη εισαγωγής στο τζάκι, αν το νερό στο δοχείο αδράνειας το καθορίσεις να μην πέφτει κάτω από 50 - 55 βαθμούς.

KOSTASP82
20-01-13, 10:14
Κώστα, αν τα είχε συνδέσει καλά, θα δούλευε καλά και το κύκλωμα. Κάποια παπαριά έκανε, αυτή η βαλβίδα που γράφεις είναι ημίμετρο, στην αρχή δουλεύει καλά, αν κολλήσει όμως;
Μετά από πολλές δοκιμές.... κατέληξα να συμπεράνω ότι το καλύτερο σύστημα είναι το τζάκι με δοχείο αδράνειας να συνδέονται με ασφάλιση ανοιχτού δοχείο διαστολής. Τα υπόλοιπα από την σερμπαντίνα του δοχείου αδράνειας με κλειστό δοχείο, τουλάχιστο στην ενδοδαπέδια κάνει θαύματα αυτή η σύνδεση, αλλά πιστεύω και στα σώματα την ίδια δουλειά θα κάνει.
Επίσης έτσι αποφεύγεις και την τρίοδη εισαγωγής στο τζάκι, αν το νερό στο δοχείο αδράνειας το καθορίσεις να μην πέφτει κάτω από 50 - 55 βαθμούς.

Νικο μαλλον δεν διαβασες ολο το ποστ.... γραφω που εκανε λαθος και που σωστο οι καθενας απο τους δυο... Περιμενω ο φιλος να μπορεσει ανεβασει φωτο για εξακριβωση
Βαζοντας αυτο το εξαρτημα δεν σημαινει οτι γεμιζω μεχρι πανω ξυλα και ας το να σκασει... ειναι απλα ενα πολυ καλο μετρο ασφαλισης και επαναλαμβανω οτι το χω δει να δουλευει.
Για μενα η τριοδη επιβαλετε εχεις ελαχιστες αυξομειωσεις στην θερμοκρασια και απ οτι βλεπω ισως να εχεις και οικονομια
Και για να μην παρεξηγιομαστε επισημαινω τι με ξερα ξυλα αλλαζουν πολλα στην λειτουργια. Ισως να μην μπορεις να δεις και λαθη λογω πολυ καλης αποδοσης.

nikolaras
20-01-13, 10:54
Κώστα, μετά την αναβάθμιση (πρόσθετος εναλλάκτης) που έκανα στο τζάκι μου + το μικρό δοχείο αδράνειας 200 λίτρα, έκαψα μέχρι στιγμής 1,5 τόννους ξύλα (καλής ποιότητας)!!!!
Θερμοκρασίες σπιτιού από 22 μέχρι 23 μερικές φορές και 24.... Θέλω μεγαλύτερο δοχείο 1 τόννο και θα έχω αυτονομία σχεδόν 1 μέρα πιστεύω.
Τον επόμενο χειμώνα θα κάνω κάποιες τροποποιήσεις, γιατί ο εναλλάκτης αποδίδει μεν, αλλά στο καθάρισμα μου τα χαλάει λίγο και θα φτιάξω έναν άλλο με πιο έξυπνο σύστημα καθαρισμού και λίγο μεγαλύτερα τούμπο.
Αν προσθέσεις και τις άλλες ευκολίες που έφτιαξα (ποτέ πια στάχτη μέσα στο σπίτι) και βασικότερο καίω σχεδόν τα μισά ξύλα, θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ για να τελειοποιήσω το όλο project, μέχρι η γυναίκα μου να με αφορίσει χαχαχαχα. Σκέφτομαι να δοκιμάσω δευτερογενή καύση και μια πατεντούλα για να μη μαυρίζει ποτέ το τζάμι.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που διαπίστωσα με το τωρινό setup είναι ότι δεν μπορώ να το καίω δυνατά, γιατί το δοχείο φτάνει πολύ γρήγορα σε θερμοκρασίες πάνω από 85 επειδή είναι μικρό και το θέμα εκτόνωση δεν είναι μακρυά.
Εχω παρατηρήσει ότι η ενδοδαπέδια όταν είναι ζεστή το νερό μπαίνει στους 40 και βγαίνει στους 37, καταλαβαίνεις ότι οι απώλειες από το δοχείο είναι υπερβολικά πολύ μικρές, αν το νερό στο δοχείο είναι στους 85 βαθμούς, θέλει σβήσιμο το τζάκι διαφορετικά θα εκτονώσει....

georgelaker7
20-01-13, 11:56
καλημερα παιδια,

δυστυχως δεν ειχα τραβηξει καποια φωτο πριν αλλα θα προσπαθησω να ανεβασω μια με το πως ειναι τωρα.

το συστημα μου αυτην την στιγμη δουλευει με ανοιχτο κυκλωμα .τον εναλκτη τον καταργησαμε μαζι και με τον ενα κυκλοφωρητη που ηταν για το κλειστο
ξεχασα να σας πω οτι τον αερα τον εγκλωβηζε μεσα στον εναλλακτη και για αυτο καταργησαμε τον εναλακτη μαζι με τον ενα κυκλωφορητη.
με τον πρωτο υδραυλικο δεν εχω καμια διαφορα απλα δεν θελω να τον ξαναδω στα ματια μου και εξηγουμε γιατι:

το τζακι το δοκιμασαμε πριν το κλεισουμε με σανιδες.με την πρωτη καυση επιασε 100 βαθμους και μετα κατι που εκανε ο βοηθος του στην ταρατσα αρχισε σιγα σιγα να πεφτει η θερμοκρασια και να ζεστενονται τα σωματα.η πρωτη καυση εγινε καλοκαιρι(αυγουστοσ) με την μπαλετα του τζακιου.
μετα απο αυτο μου ειχε πει οτι το τζακι ειναι οκ και οτι δεν προκειται να εχω κανενα προβλημα και για οτιδηποτε μιλαμε.
τον πηρα τηλ την πρωτη φορα και μου λεει να κανω εξαερωση τον πηρα την δευτερη μου λεει θα ερθει αυριο.....αυτο γινοταν 3 μηνες και απο αυτους τους μηνες ειχε ερθει 1 φορα στις αρχες για 5 λεπτα και μου εκλεισε μια βανα.η βανα αυτη ηταν η επιστροφη των κρυων νερων των σωματων του πετρελαιου στο συστημα ηοποια ηταν ανοιχτη.οποτε αρχικα το προβλημα ηταν εκει.λιγο πριν φυγει του λεω¨τωρα θα ειμαι οκ και δεν θα εχω κανενα αλλο θεμα και μου το επιβεβαιωνει.οπωσ καταλαβενεται αυτο δεν εγινε ποτε στην πραγματικοτητα.

οσο αναφορα τον δευτερο, μπορει δεν διαφωνω, να μου πουλησε φουμαρα αλλα το τζακι μου δουλευει.
ασφαλως και θα ψαχτω και παραπανω για το εαν μπορω να κανω μια ποιο σωστη εγκατασταση αλλα για την ωρα δεν νομιζω να κανω αλλη παρεμβαση

θα ηθελα επισης να πω οτι το κιτ με τον εναλακτη μου το ειχε βαλει ο αλλος για να μην αναμιγνιωνται τα κρυα με τα ζεστα νερα και να μην μου φουσκωσει το πατωμα.

καλημερα και παλι και θα επιστρεψω με φωτογραφιες

KOSTASP82
20-01-13, 15:02
καλημερα παιδια,

δυστυχως δεν ειχα τραβηξει καποια φωτο πριν αλλα θα προσπαθησω να ανεβασω μια με το πως ειναι τωρα.

το συστημα μου αυτην την στιγμη δουλευει με ανοιχτο κυκλωμα .τον εναλκτη τον καταργησαμε μαζι και με τον ενα κυκλοφωρητη που ηταν για το κλειστο
ξεχασα να σας πω οτι τον αερα τον εγκλωβηζε μεσα στον εναλλακτη και για αυτο καταργησαμε τον εναλακτη μαζι με τον ενα κυκλωφορητη.
με τον πρωτο υδραυλικο δεν εχω καμια διαφορα απλα δεν θελω να τον ξαναδω στα ματια μου και εξηγουμε γιατι:

το τζακι το δοκιμασαμε πριν το κλεισουμε με σανιδες.με την πρωτη καυση επιασε 100 βαθμους και μετα κατι που εκανε ο βοηθος του στην ταρατσα αρχισε σιγα σιγα να πεφτει η θερμοκρασια και να ζεστενονται τα σωματα.η πρωτη καυση εγινε καλοκαιρι(αυγουστοσ) με την μπαλετα του τζακιου.
μετα απο αυτο μου ειχε πει οτι το τζακι ειναι οκ και οτι δεν προκειται να εχω κανενα προβλημα και για οτιδηποτε μιλαμε.
τον πηρα τηλ την πρωτη φορα και μου λεει να κανω εξαερωση τον πηρα την δευτερη μου λεει θα ερθει αυριο.....αυτο γινοταν 3 μηνες και απο αυτους τους μηνες ειχε ερθει 1 φορα στις αρχες για 5 λεπτα και μου εκλεισε μια βανα.η βανα αυτη ηταν η επιστροφη των κρυων νερων των σωματων του πετρελαιου στο συστημα ηοποια ηταν ανοιχτη.οποτε αρχικα το προβλημα ηταν εκει.λιγο πριν φυγει του λεω¨τωρα θα ειμαι οκ και δεν θα εχω κανενα αλλο θεμα και μου το επιβεβαιωνει.οπωσ καταλαβενεται αυτο δεν εγινε ποτε στην πραγματικοτητα.

οσο αναφορα τον δευτερο, μπορει δεν διαφωνω, να μου πουλησε φουμαρα αλλα το τζακι μου δουλευει.
ασφαλως και θα ψαχτω και παραπανω για το εαν μπορω να κανω μια ποιο σωστη εγκατασταση αλλα για την ωρα δεν νομιζω να κανω αλλη παρεμβαση

θα ηθελα επισης να πω οτι το κιτ με τον εναλακτη μου το ειχε βαλει ο αλλος για να μην αναμιγνιωνται τα κρυα με τα ζεστα νερα και να μην μου φουσκωσει το πατωμα.

καλημερα και παλι και θα επιστρεψω με φωτογραφιες

Γνωμη μου συμφωνα με οσα γραφεις παραμενει οτι το μονο λαθος που ειχε κανει ειναι η εκτονωση και το υψος του δοχειου ή ισως να ηταν προβληματικος ο εναλλακτης αν και λιγο δυσκολο αυτο. Επισης λαθος του ηταν που δεν ξαναρθε να το δει οταν του τηλεφωνησες. Προσωπικα αν ημουν στην θεση του δευτερου λογικα θα ηταν πασιφανες θεμα εξαερωσης-κυκλοφοριας στο κυκλωμα του ανοιχτου δοχειου πρωτα θα σηκωνα το δοχειο ψηλοτερα θα εφτιαχνα την εκτονωση και αν το προβλημα συνεχιζοταν τοτε το πιο πιθανο να σου ελεγα να επιστρεψεις ολο το κιτ πισω για να γλιτωσεις και τα λεφτα.
Αν μπορεις πες μου μονο τι υψος ειχε στην αρχη το δοχειο απο το τζακι και πανω.

KOSTASP82
20-01-13, 15:31
Κώστα, μετά την αναβάθμιση (πρόσθετος εναλλάκτης) που έκανα στο τζάκι μου + το μικρό δοχείο αδράνειας 200 λίτρα, έκαψα μέχρι στιγμής 1,5 τόννους ξύλα (καλής ποιότητας)!!!!
Θερμοκρασίες σπιτιού από 22 μέχρι 23 μερικές φορές και 24.... Θέλω μεγαλύτερο δοχείο 1 τόννο και θα έχω αυτονομία σχεδόν 1 μέρα πιστεύω.
Τον επόμενο χειμώνα θα κάνω κάποιες τροποποιήσεις, γιατί ο εναλλάκτης αποδίδει μεν, αλλά στο καθάρισμα μου τα χαλάει λίγο και θα φτιάξω έναν άλλο με πιο έξυπνο σύστημα καθαρισμού και λίγο μεγαλύτερα τούμπο.
Αν προσθέσεις και τις άλλες ευκολίες που έφτιαξα (ποτέ πια στάχτη μέσα στο σπίτι) και βασικότερο καίω σχεδόν τα μισά ξύλα, θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ για να τελειοποιήσω το όλο project, μέχρι η γυναίκα μου να με αφορίσει χαχαχαχα. Σκέφτομαι να δοκιμάσω δευτερογενή καύση και μια πατεντούλα για να μη μαυρίζει ποτέ το τζάμι.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που διαπίστωσα με το τωρινό setup είναι ότι δεν μπορώ να το καίω δυνατά, γιατί το δοχείο φτάνει πολύ γρήγορα σε θερμοκρασίες πάνω από 85 επειδή είναι μικρό και το θέμα εκτόνωση δεν είναι μακρυά.
Εχω παρατηρήσει ότι η ενδοδαπέδια όταν είναι ζεστή το νερό μπαίνει στους 40 και βγαίνει στους 37, καταλαβαίνεις ότι οι απώλειες από το δοχείο είναι υπερβολικά πολύ μικρές, αν το νερό στο δοχείο είναι στους 85 βαθμούς, θέλει σβήσιμο το τζάκι διαφορετικά θα εκτονώσει....

Νικο η ενδοδαπεδεια ειναι αλλη φαση και τα οποια προβληματα λιγοτερο εντονα ειδικα με μπαφερ. Και το εξηγω με ενα παραδειγμα οι τιμες ειναι ενδεικτικες
Αν ο χωρος μας εχει θερμανθει στην επιθυμητη θερμοκρασια και τα σωματα εκεινη τη στιγμη εχουν θερμοκρασια νερου π.χ70 βαθμους και σταματησει ο κυκλοφορητης την στιγμη που θα ξαναζητησουμε τα σωματα θα εχουν πεσει σε μια θερμοκρασια τουλαχιστον 35-40 βαθμους διαφορα δηλαδη 30-35 βαθμους για 70 περιπου λιτρα νερο(αναλογως παντα). Στην ενδοδαπεδεια για το ιδιο πραγμα η διαφορα αποκλειετε να ειναι πανω απο 5 αντε 10 βαθμους στην συγκεκριμενη περιπτωση και αυτο ονομαζεται απωλεια ΣΥΝ τις χαμηλοτερες θερμοκρασιες λειτουργειας οποτε καμια σχεση το ενα με το αλλο και καταλαβαινεις ποσο τυχερος εισαι.
Μιας και ανεφερες τις σταχτες επειδη δεν ειχα σηκωσει φωτο για οσους εχουν τν ιδιο τροπο τοποθετησης με μενα και θελουν να το κανουν βαζω τωρα ακομα δεν το χω αδειασει αυτο που δειχνω παρακατω και μαλλον θ τ αδειασω τον απριλιο
5847558476584775847858479

nikolaras
20-01-13, 15:34
Εφόσον υπήρχε κυκλοφορητής στο ΚΙΤ και εναλλάκτης πλακών και ανοιχτό δοχείο, έπρεπε να δουλέψει το ύψος του δοχείου, δεν παίζει τον τεράστιο ρόλο σε αυτή την περίπτωση....
Κάπως έτσι είναι και το δικό μου σύστημα και το δοχείο είναι λίγο πάνω από το τζάκι στους 70 πόντους και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Ο πρώτος υδραυλικός έκανε λάθος στη συνδεσμολογία κατά δική μου εκτίμηση, μάλλον στην εκτόνωση και την πλήρωση.....
Τώρα αν δεν είχε το ΚΙΤ κυκλοφορητή, κατά πάσα πιθανότητα το λάθος ήταν στην θέση του κυκλοφορητή στο κύκλωμα....
Επειδή δεν έχουμε σαφή εικόνα της συνδεσμολογίας, δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

nikolaras
20-01-13, 15:44
Νικο η ενδοδαπεδεια ειναι αλλη φαση και τα οποια προβληματα λιγοτερο εντονα ειδικα με μπαφερ. Και το εξηγω με ενα παραδειγμα οι τιμες ειναι ενδεικτικες
Αν ο χωρος μας εχει θερμανθει στην επιθυμητη θερμοκρασια και τα σωματα εκεινη τη στιγμη εχουν θερμοκρασια νερου π.χ70 βαθμους και σταματησει ο κυκλοφορητης την στιγμη που θα ξαναζητησουμε τα σωματα θα εχουν πεσει σε μια θερμοκρασια τουλαχιστον 35-40 βαθμους διαφορα δηλαδη 30-35 βαθμους για 70 περιπου λιτρα νερο(αναλογως παντα). Στην ενδοδαπεδεια για το ιδιο πραγμα η διαφορα αποκλειετε να ειναι πανω απο 5 αντε 10 βαθμους στην συγκεκριμενη περιπτωση και αυτο ονομαζεται απωλεια ΣΥΝ τις χαμηλοτερες θερμοκρασιες λειτουργειας οποτε καμια σχεση το ενα με το αλλο και καταλαβαινεις ποσο τυχερος εισαι.
Μιας και ανεφερες τις σταχτες επειδη δεν ειχα σηκωσει φωτο για οσους εχουν τν ιδιο τροπο τοποθετησης με μενα και θελουν να το κανουν βαζω τωρα ακομα δεν το χω αδειασει αυτο που δειχνω παρακατω και μαλλον θ τ αδειασω τον απριλιο
Κώστα , τις στάχτες τις ρουφάς με σκούπα; ή τις διώχνεις με το χέρι;
Εγώ το αδειάζω όταν θυμάμαι, περίπου στις 10 μέρες, αλλά χωρίς να επεμβαίνω μέσα από το σπίτι, με κλειστή την πόρτα του τζακιού, το κουβαδάκι εννοείται ότι δεν υπάρχει....

KOSTASP82
20-01-13, 15:54
Κώστα , τις στάχτες τις ρουφάς με σκούπα; ή τις διώχνεις με το χέρι;
Εγώ το αδειάζω όταν θυμάμαι, περίπου στις 10 μέρες, αλλά χωρίς να επεμβαίνω μέσα από το σπίτι, με κλειστή την πόρτα του τζακιού, το κουβαδάκι εννοείται ότι δεν υπάρχει....

Οχι ρε πεφτουν κατω μονες τους απ το σωληνα που εδειξα ακριβως απο κατω ειναι το χτισιμο και πεφτουν εκει μεσα. Δεν βολευε να γινει η τρυπα στην μεση θα ηταν πολυ καλυτερα και θα τ κανα σαν χωνι αλλα και ετσι δεν εχω προβλημα, οι τρυπες στο κουβαδακι για τον αερα ειναι παντα ανοιχτες και η σταχτη δεν πεφτει απ αυτες εξω, καμια φορα θυμαμαι και καθαριζω και το κουβαδακι ριχνοντας τα στην τρυπα απ ευθειας, σταχτη δεν περναει μεσα απ το σπιτι. Το χτισιμο ακριβω απο κατω ειναι μεγαλο περιπου 1 μετρο φαρδος 40 πλατος και 1.70 υψος περνει πολυ πραμα και φυσικα ειναι αεροστεγες. Μια φορα οταν γεμισει θα αφιερωσω μιση ωριτσα και θα το αδειασω.

Εχω και μια σκεψη για τον πατο του τζακιου αλλα την αφηνω για το καλοκαιρι

georgelaker7
20-01-13, 16:51
γεια σου Κωστα

Το αρχικο υψος ηταν λιγο παραπανω απο 2 μετρα απο το τελειωμα του τζακιου και τωρα ειναι περιπου 4 μετρα.

ο δευτερος εκανε αυτο που λες:σηκωσε το δοχειο εκανε εξαερωση αλλα το προβλημε συνεχιζε.μετα αλλαξε τις συνδεσεις και δουλεψε.

μου εχουν μεινει καβατζα βεββαια και το δοχειο του κλεισου και ο ενας κυκλωφορητης και ο μεταλαχτης τα οποια θα χρησημοποιησω σε μελλοντικο upgrade.

Takerman
21-01-13, 06:31
γεια σου Κωστα

Το αρχικο υψος ηταν λιγο παραπανω απο 2 μετρα απο το τελειωμα του τζακιου και τωρα ειναι περιπου 4 μετρα.

ο δευτερος εκανε αυτο που λες:σηκωσε το δοχειο εκανε εξαερωση αλλα το προβλημε συνεχιζε.μετα αλλαξε τις συνδεσεις και δουλεψε.

μου εχουν μεινει καβατζα βεββαια και το δοχειο του κλεισου και ο ενας κυκλωφορητης και ο μεταλαχτης τα οποια θα χρησημοποιησω σε μελλοντικο upgrade.

Στην αρχική εγκατάσταση, σε τι ύψος ήταν το κιτ από το τελείωμα του τζακιού ?

Takerman
21-01-13, 06:31
γεια σου Κωστα

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
21-01-13, 07:20
γεια σου Κωστα

Φίλε Γιώργο,αν είσαι απόλυτα ευχαριστημένος επειδή το τζάκι σου πλέον με αλλαγές παρνάει τους 60 βαθμούς,όπως ανέφερες σε προηγούμενη ανάρτησή σου,τότε πιστεύω οτι κάτι συνεχίζει να μην γίνεται σωστά.Προσωπική μου άποψη βέβαια.Το λέω αυτό γιατί κι εγώ έχω το διο τζάκι με εσένα,κι εγώ είμαι στο Ηράκλειο,και το δικό μου ανεβαίνει στους 80 για πλάκα,με 2-3 ξερά ψιλά ξύλα.Συνέχιζε να το ψάχνεις το θέμα.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
21-01-13, 07:26

Φίλε Κώστα,κάτι αντίστοιχο πρέπει να κάνω κι εγώ στο δικό μου για να ξεμπερδεύω.Αν τρυπήσω τον πάτο τζακιού και τον κουβά όπως εσύ δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα,έτσι?Δεν κιδυνεύω να κάνω καμιά ζημιά?Το μόνο που θα πρέπει να προσέξω είναι να γίνει η όλη κατασκευή αεροστεγής για ευνόητους λόγους?Έχεις βάλει κορδόνι στο πορτάκι για να το πετύχεις αυτό?

KOSTASP82
21-01-13, 09:27
Φίλε Κώστα,κάτι αντίστοιχο πρέπει να κάνω κι εγώ στο δικό μου για να ξεμπερδεύω.Αν τρυπήσω τον πάτο τζακιού και τον κουβά όπως εσύ δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα,έτσι?Δεν κιδυνεύω να κάνω καμιά ζημιά?Το μόνο που θα πρέπει να προσέξω είναι να γίνει η όλη κατασκευή αεροστεγής για ευνόητους λόγους?Έχεις βάλει κορδόνι στο πορτάκι για να το πετύχεις αυτό?

Αν το τζακι σου βγαινει εξω απο τον τοιχο και απο κατω υπαρχει κενο βεβαιως και μπορεις να το κανεις.
Αν σε παιρνει να τρυπησεις ακριβω στο κεντρο του κουβα ακομα καλυτερα, εμενα δεν μ επαιρνε για αυτο τρυπησα στην ακρη. Εγω εβαλα 2,5 ιντσες σωληνα (τοσο χωρουσε να περασει γιατι εχω σιδηροκατασκευη απ κατω την πλακιτσα) αν μπορεις βαλε μεγαλυτερη. Αρκει να στεγανοποιησεις ολα τα σημεια με οποιο τροπο θες (κορδονι,σιλικονη κ.α.) για να μην συ περνει εξτρα αερα στην καυση. Εγω στο πορτακι εβαλα σιλικονη θερμοκρασιας (αυτην ειχα περισια) και κλεινει μια χαρα. Γενικα το κανα με οτι ειχα στο σπιτι δεν αγορασα τιποτα. Μεγαλο κερδος παντως αν μπορεις καντο οπως νομιζεις εσυ καλυτερα και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε. Βαλε και καμια φωτο αν θες.

Takerman
21-01-13, 10:19
Επί τη ευκαιρία, η στάχτη είναι από τα καλλίτερα λιπάσματα.

nikolaras
21-01-13, 11:03
Επί τη ευκαιρία, η στάχτη είναι από τα καλλίτερα λιπάσματα.
Κοσκινισμένη..... τα κάρβουνα κάνουν ζημιά....

vti-chris
21-01-13, 17:27

εχω βαλει ενα τζακι ΤΖΑΚΙΑ ΞΥΛΟΥ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ: ACQUATONDO 29 ΔΎΟ ΌΨΕΩΝ

Υπάρχει τέτοιο τζάκι διπλής όψης ή εννοείς αυτό με την πλάγια??

νικολας113
21-01-13, 22:32
Έκανα μια αναζήτηση για το κοντρόλερ της Kratki από θέμα κόστους. Μας γδέρνουν κανονικά οι αντιπρόσωποι εδώ. 146,50 € + ΦΠΑ εδώ, 182€ δηλαδή.
Τιμή στη Πολωνία από ηλεκτρονικό μαγαζί. http://sklep.kominki-lumar.com/index.php?route=product/product&product_id=1137
ποσο ειναι δηλαδη αυτη η τιμη σε ευρωπουλα?

Takerman
22-01-13, 06:02
ποσο ειναι δηλαδη αυτη η τιμη σε ευρωπουλα?

117 €

jimakospetr
22-01-13, 09:56
Γεια σας και καλως σας βρηκα..
Εγκαθιστω αυτες τις μερες υδραυλικο τζακι edilkamin idro 50 ανοιχτου δοχειου σε σπιτι 80 τετραγωνικα τελευτεου οροφου με σκεπη κεραμιδια πληρως μονομενο. Εβαλα 5 σωματα και ενα θερμοσιφωνα 80 λιτρων συνολικα 10.000 θερμιδες
Διαλεξα αυτην την εστια για καθαρα λογους μεγαλυτερης εστιας για λιγο πιο ανετη κατασταση..
Κολλεκτερ υπαρχει σε αποσταση 7 μετρων ευθεια απο την εστια
Εκει θα βαλω και τον κυκλοφορητη..
Θα ειναι η μοναδικη πηγη θερμοτητας γι αυτο και δεν θελω κιτ.
1. Τριοδη δεν θα βαλω.. ποσο πρεπει να ξεκιναει ο κυκλοφορητης, σε ποια θερμοκρασια?
Σε ποια σκαλα? Για να εχω λιγοτερη πισσα
2. Αρκουν 1,5 μετρα πανω απο το ψηλοτερο σωμα για το ανοιχτο δοχειο?η να προσπαθησω να το παω παραπανω?
3. Θα βαλω ενα ηλεκτρονικο θερμοστατη - πινακα ελεγχου tc110.. θα εκτιμουσα να μου λεγατε αν κανει το συγκεκριμενο μοντελο στο idro 50
4. Εαν ακουμπαει η πλατη της εστιας στο αλουμινιο του πετροβαμβακα θα μυριζει στο μελλον αν το φουντωνω
5. Αυτο που λετε με το ταμπερ τι ακριβως κανει? Απο που περνει οξυγονο το τζακι? Πως δημιουργω θερμοθαλαμο με περσιδες και εκμεταλευομενος και την αεροθερμη δυνατοτητα του εν λογω τζακιου...
Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

nikkal
22-01-13, 11:28
117 €

+38,37 € θέλουν για μεταφορικά

KOSTASP82
22-01-13, 13:37
1. Τριοδη δεν θα βαλω.. ποσο πρεπει να ξεκιναει ο κυκλοφορητης, σε ποια θερμοκρασια?

τριοδη βαλε...

Techsprt
22-01-13, 17:28
1. Τριοδη δεν θα βαλω..

Τι να την κάνεις ..πολυτέλειες.

vasilis.
22-01-13, 18:03
Ηλία Κώστα τι διάφορα εχει η τετραοδη απο την τρίοδη;

georgelaker7
22-01-13, 18:22
Γεια σου βασιλη,

Επειδη με ενδιαφερει αυτο που μου ειπες οσο αναφορα οτι εχεις το ιδιο τζακι και εισαι απο το Ηρακλειο,για να γλιτώσω το πολυ ψαξιμο μπορεις να μου πεις πως ακριβως εχεις κανει την εγκατασταση,εαν εισαι ευχαριστημένος και ποιος υδραυλικος σου εχει κανει την εγκατασταση?Το ονομα μπορεις να μου το πεις και σε pm για ευνόητους λόγους.

παντος εμενα για να πιασει τους 60 βαθμους τωρα,χωρις να το φορτωνω πολυ θελει περιπου 1 ωρα.(αλλα τα ξυλα τα βαζω πολυ σιγα)

Σε ευχαριστώ εκ των προτερων

georgelaker7
22-01-13, 18:34

το Κιτ το ειχε βαλει περιπου 25-30 ποντους απο το τελειωμα της πορτας του τζακιου,στο πλαινο μερος.
η εγκατασταση ειναι ακομα εκει αλλα πλεον εχει ενα κυκλοφορητή.

νικολας113
22-01-13, 22:18
Εγκαθιστω αυτες τις μερες υδραυλικο τζακι edilkamin idro 50 ανοιχτου δοχειου σε σπιτι 80 τετραγωνικα τελευτεου οροφου με σκεπη κεραμιδια πληρως μονομενο. Εβαλα 5 σωματα και ενα θερμοσιφωνα 80 λιτρων συνολικα 10.000 θερμιδες
Διαλεξα αυτην την εστια για καθαρα λογους μεγαλυτερης εστιας για λιγο πιο ανετη κατασταση..
2. Αρκουν 1,5 μετρα πανω απο το ψηλοτερο σωμα για το ανοιχτο δοχειο?η να προσπαθησω να το παω παραπανω?
3. Θα βαλω ενα ηλεκτρονικο θερμοστατη - πινακα ελεγχου tc110.. θα εκτιμουσα να μου λεγατε αν κανει το συγκεκριμενο μοντελο στο idro 50
4. Εαν ακουμπαει η πλατη της εστιας στο αλουμινιο του πετροβαμβακα θα μυριζει στο μελλον αν το φουντωνω
5. Αυτο που λετε με το ταμπερ τι ακριβως κανει? Απο που περνει οξυγονο το τζακι? Πως δημιουργω θερμοθαλαμο με περσιδες και εκμεταλευομενος και την αεροθερμη δυνατοτητα του εν λογω τζακιου...
καλο θα ηταν να βαλεις τριοδη για να γλυτωσεις απο την πισσα. ο κυκλοφορητης πρεπει να ξεκιναει απο τους 55 κ πανω. το ανοιχτο δοχειο πρεπει να μπει 1,5 μετρο πανω κ απο το θερμοσιφωνα. για το θερμοστατη δε γνωριζω. το αλουμινιο δε νομιζω να εχει ιδιαιτερο προβλημα, αλλα αν μπορεις αποφυγε το. το ταμπερ περνει εξωτερικο αερα κ τροφοδοτει τη φωτια. αναλογα με τη θερμοκρασια νερου που το εχεις ρυθμισει κλεινει κανοντας οικονομια κ προσφεροντας μια επιπλεον ασφαλεια. ο θερμοθαλαμος δημιουργειται αν μονωσεις ολους τοιχους γυρω κ πανω απο το τζακι και αφηνοντας 2 περσιδες (μια χαμηλα κ μια ψηλα) εκμεταλλευεσαι κ την αεροθερμη δυνατοτητα του τζακιου.

Takerman
23-01-13, 05:45
Νικόλα το βιβλίο του idro γράφει το δοχείο να μπει 3 μέτρα από το ψηλότερο σώμα. Ο θερμοσίφωνας σαν σώμα αντιμετωπίζεται στο κύκλωμα από τη στιγμή που δε θέλει να βάλει εναλλάκτη.

Takerman
23-01-13, 05:52
+38,37 € θέλουν για μεταφορικά

Υποτίθεται ότι η αντιπροσωπεία τα παίρνει χονδρική από το εργοστάσιο. Η τιμή στο site είναι λιανική για τον καθένα. Η τιμή για τα μεταφορικά είναι μέχρι 32 κιλά, οπότε με αυτά τα χρήματα μπορείς να φέρεις μέχρι 10 κοντρόλερς.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
23-01-13, 07:03
Γεια σου βασιλη,

Επειδη με ενδιαφερει αυτο που μου ειπες οσο αναφορα οτι εχεις το ιδιο τζακι και εισαι απο το Ηρακλειο,για να γλιτώσω το πολυ ψαξιμο μπορεις να μου πεις πως ακριβως εχεις κανει την εγκατασταση,εαν εισαι ευχαριστημένος και ποιος υδραυλικος σου εχει κανει την εγκατασταση?Το ονομα μπορεις να μου το πεις και σε pm για ευνόητους λόγους.

παντος εμενα για να πιασει τους 60 βαθμους τωρα,χωρις να το φορτωνω πολυ θελει περιπου 1 ωρα.(αλλα τα ξυλα τα βαζω πολυ σιγα)

Σε ευχαριστώ εκ των προτερων

Γεια σου Γιώργο.Εμένα το τζάκι μου είναι καταρχήν τοποθετημένο με ανοιχτό δοχείο και συνδεμένο με τον ηλιακό.Δεν έχουμε τοποθετήσει κάποιο κιτ,παρά μόνο έναν κκλοφορητή και μια τρίοδη στις επιστροφές για την αποφυγή δημιουργίας πίσσας στην εστία με οτι αυτό συνεπάγεται.Μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση που λες οτι θέλει 1 ώρα να φτάσει στους 60 βαθμούς.Κι εγώ στην αρχή είχα κάποια θέματάκια οχι όμως κι έτσι.Ποιο κοντρόλερ έχεις?Το άσπρο της εντιλκαμίν?Αν ναι,βάλε το στο χειροκίνητο,τον κυκλοφορητή να ξεκινά κάπου στους 55-60 βαθμούς και κάνε εξαέρωση στα σώματα και στον ηλιακό σου.Αν έχεις ανοικτό δοχείο θα πρέπει να κάνεις εξαέρωση για τουλάχιστον 4-5 μέρες καθημερινά.Επίσης αν ο κυκλοφορητής που έχεις είναι μεγάλος,θα πρέπει να του κατεβάσεις ταχύτητα(εγώ τον έχω στην πρώτη).Αν κάνεις αυτά και αν δεν υπάρχει κάποι λάθος στην εγκατάστασή σου,θα δεις διαφορά.Δες τα και ξαναμιλάμε για τα περαιτέρω.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
23-01-13, 07:18
Νικόλα καλημέρα.Μια ερώτηση,είναι φυσιολογικό όποτε το τζάκι μου πιάμει τους 80 να αρχίζει να χτυπάει κάτι,ανά 2-3 δευτερόλεπτα,ακούγονται διάφοροι κτύποι.Είναι πιστεύεις από συστολοδιαστολές?Έχεις κάτι υπόψιν σου?

jimakospetr
23-01-13, 08:35

Το εβαλα στα 2,5 μετρα το δοχειο
αυτο που με προβληματισε ειναι οτι στην αριστερη κατω σωληνα ειναι ταπωμενη
η δεξια πανω εχει μονο βαλβιδα ασφαλειας
η αριστερη πανω παει κολλεκτερ και δοχειο με ταφ
η δεξια κατω επιστροφη απο κολλεκτερ και εισοδος απο δοχειο

Ειναι σωστο?

νικολας113
23-01-13, 13:32
nikolaras ποιο απο τα μοτερακια του λινκ προτεινεις για την περσιδα?http://www.koupasmotors.com/index.php/el/2012-07-17-10-21-53/2012-12-28-08-55-51

h3342
23-01-13, 14:29
Καλησπέρα και απο εμένα,

σας διαβάζω απο το καλοκαίρι και με έχετε βοηθήσει πολύ στο να αποκτήσω κάποιες βασικές γνώσεις περί του τζάκι καλορυφέρ που με ενδιαφέρει άμεσα

πρώτη ερώτηση είναι αν σε 2 ίδια σχεδόν σε απόδοση τζάκια καλορυφέρ, το ένα έχει μικρότερο boiler(π.χ30 λιτρα) και το άλλο μεγαλύτερο(70 λιτρα).το πλεονέκτημα του μικρου είναι οτι θα ζεστένονται τα νερά γρήγορα αλλά θα κρυώνουν και γρήγορα οταν θα σταματησουμε να βαζουμε ξύλα?όπως και το τζακι με το μεγαλο μπόιλερ,θα αργεί να ζεσταθουν τα νερά αλλά οταν θα σταματησουμε να του βαζουμε ξυλα π.χ το βραδυ, αυτο θα κρατάει πιο πολλές ώρες ζεστα τα καλορυφέρ?

σαν γενικος κανόνας τι προτιμάμε?

νικολας113
23-01-13, 21:35

Ειναι σωστο?
δε σε καταλαβα. δηλαδη η πληρωση του τζακιου ειναι στο ιδιο σημειο με την επιστροφη απο το κολλεκτερ? μηπως κανεις καπου λαθος?

nikolaras
23-01-13, 21:40
nikolaras ποιο απο τα μοτερακια του λινκ προτεινεις για την περσιδα?http://www.koupasmotors.com/index.php/el/2012-07-17-10-21-53/2012-12-28-08-55-51
Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.... ξέρεις εμείς των υδραυλικών τζακιών δεν μας αρέσει η φασαρία, θα διάλεγα το πιο ήσυχο....

nikolaras
23-01-13, 22:06
Καλησπέρα και απο εμένα,

σας διαβάζω απο το καλοκαίρι και με έχετε βοηθήσει πολύ στο να αποκτήσω κάποιες βασικές γνώσεις περί του τζάκι καλορυφέρ που με ενδιαφέρει άμεσα

πρώτη ερώτηση είναι αν σε 2 ίδια σχεδόν σε απόδοση τζάκια καλορυφέρ, το ένα έχει μικρότερο boiler(π.χ30 λιτρα) και το άλλο μεγαλύτερο(70 λιτρα).το πλεονέκτημα του μικρου είναι οτι θα ζεστένονται τα νερά γρήγορα αλλά θα κρυώνουν και γρήγορα οταν θα σταματησουμε να βαζουμε ξύλα?όπως και το τζακι με το μεγαλο μπόιλερ,θα αργεί να ζεσταθουν τα νερά αλλά οταν θα σταματησουμε να του βαζουμε ξυλα π.χ το βραδυ, αυτο θα κρατάει πιο πολλές ώρες ζεστα τα καλορυφέρ?

σαν γενικος κανόνας τι προτιμάμε?
Ωρες, τι ώρες..... καμία σχέση, αν θέλεις ώρες θα πρέπει να προσθέσεις στο σύστημα δοχείο αδράνειας....
Οσο για την απόδοση σε σχέση με τα λίτρα νερού είναι περίπου όπως τα λες, απλώς για να ζεστάνεις 70 λίτρα αντί 30 θα χρειάζεσαι περισσότερα ξύλα. Μιλάμε για τζάκια με τον ίδιο βαθμό απόδοσης.

nikolaras
23-01-13, 22:07

Ειναι σωστο?

Ο κυκλοφορητής που είναι;

nikolaras
23-01-13, 22:11
Νικόλα καλημέρα.Μια ερώτηση,είναι φυσιολογικό όποτε το τζάκι μου πιάμει τους 80 να αρχίζει να χτυπάει κάτι,ανά 2-3 δευτερόλεπτα,ακούγονται διάφοροι κτύποι.Είναι πιστεύεις από συστολοδιαστολές?Έχεις κάτι υπόψιν σου?

Είναι φυσιολογικότατο, να ξέρεις ότι σε αυτή την κατάσταση η περισσότερη ζέστη φεύγει στο περιβάλλον, για να μπορέσεις να την εκμεταλλευθείς θέλεις άλλα κόλπα, όπως εναλλάκτη καμινάδας και bufer.

jimakospetr
24-01-13, 05:18

Στο κολλεκτερ 7 μετρα μακρια

jimakospetr
24-01-13, 08:40

Σας ευχαριστω εκ των προτερων..

Ειναι σωστο?

Takerman
24-01-13, 10:12
Αν αφιερώσεις 10 λεπτά και διαβάσεις το βιβλίο του τζακιού θα σου λυθούν κάμποσες απορίες.

christoforos77
25-01-13, 16:49
τι ακριβως ειναι αυτο το πραγμα ?

christoforos77
25-01-13, 17:17
τι ειναι ο εναλλακτης ρε παιδια ?

amorianos
26-01-13, 16:07
γεια σας!!!
εχω βάλει το acquatondo 22 της εντιλ καμιν ως μόνη πηγή θέρμανσης χωρις εναλάκτη για ζεστό νερο χρήσης
και χωρίς το κιτ. κοιτάζοντας το σχεδιαγραμα της εταιρίας βλεπω οτι υπάρχει μια αντεπίστροφη
βαλβίδα μετα τον κυκλοφοριτή και πριν την τρίοδη,ο υδραβλικός δεν την εβαλε!!
ξερει καποιος την χρησιμότητά της; είναι απαραιτητη;
ευχαριστω!!

gandreas
27-01-13, 13:13
Σκέφτηκα για θέμα κόστους να αγοράσω το τζάκι καλοριφέρ EDILKAMIN h2oceano 28 και να μην το συνδέσω με το νερό από την αρχή. Θα μπορώ να το χρησιμοποιώ σαν αερόθερμο για κάποιο διάστημα ή δεν κάνει?

KOSTASP82
27-01-13, 19:44
Σκέφτηκα για θέμα κόστους να αγοράσω το τζάκι καλοριφέρ EDILKAMIN h2oceano 28 και να μην το συνδέσω με το νερό από την αρχή. Θα μπορώ να το χρησιμοποιώ σαν αερόθερμο για κάποιο διάστημα ή δεν κάνει?

Σε καμια περιπτωση

amorianos
27-01-13, 20:27
γεια σας!!!
εχω βάλει το acquatondo 22 της εντιλ καμιν ως μόνη πηγή θέρμανσης χωρις εναλάκτη για ζεστό νερο χρήσης
και χωρίς το κιτ. κοιτάζοντας το σχεδιαγραμα της εταιρίας βλεπω οτι υπάρχει μια αντεπίστροφη
ευχαριστω!!

gandreas
27-01-13, 20:46
Σε καμια περιπτωση

Το είπα με ρο σκεπτικό ότι αφού δεν έχει νερό απλά θα ζεσταθούν οι σωλήνες
:(:(:(:(

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

nikolaras
28-01-13, 12:16
γεια σας!!!
ευχαριστω!!
Ο εναλλάκτης νερού χρήσης, είναι μια παπαριά....
Εφόσον είναι μετά τον κυκλοφορητή η αντεπίστροφη λογικά δεν έχεις πρόβλημα. Αλλά και πάλι, αν δεν υπάρχει ολοκληρωμένο σχέδιο κανένας δεν μπορεί να σου δώσει ασφαλή απάντηση.

amorianos
28-01-13, 13:12
ετσι πιστευω και γω! θα συνδέσω το τζάκι σε ενα θερμοσύφωνα

5859258593
ειναι τα σχεδιαγραμματα απο την εταιρια

Takerman
29-01-13, 07:02

Μην είστε τόσο κατηγορηματικοί ρε παιδιά. Σε ημέρα με συννεφιά ή για οποιοδήποτε λόγο δεν έχει ζεστό νερό ο θερμοσίφωνας και δε θέλεις να περιμένεις μια ώρα για να σου ζεστάνει το τζάκι σε μια καλή θερμοκρασία το νερό στο θερμοσίφωνα, σε 10-15 λεπτά το πολύ μετά το άναμμα του τζακιού έχεις ζεστό νερό με τον εναλλάκτη.

nikolaras
29-01-13, 07:08
ετσι πιστευω και γω! θα συνδέσω το τζάκι σε ενα θερμοσύφωνα

5859258593
ειναι τα σχεδιαγραμματα απο την εταιρια

Για μένα δεν χρειάζεται αντεπίστροφη, η τρίοδη που έχει στο σχέδιο χρησιμεύει μόνο για το νερό χρήσης, στην εγκατάσταση την έχεις;

amorianos
29-01-13, 07:13
την τριοδη την εχω για επανακυκλοφορια του νερου μεχρι να ζεσταθει ολο
για να παει στα σωματα και να μην εχουμε υγροποιησεις απο μεγαλη
διαφορα θερμοκρασιας

nikolaras
29-01-13, 07:14
Μην είστε τόσο κατηγορηματικοί ρε παιδιά. Σε ημέρα με συννεφιά ή για οποιοδήποτε λόγο δεν έχει ζεστό νερό ο θερμοσίφωνας και δε θέλεις να περιμένεις μια ώρα για να σου ζεστάνει το τζάκι σε μια καλή θερμοκρασία το νερό στο θερμοσίφωνα, σε 10-15 λεπτά το πολύ μετά το άναμμα του τζακιού έχεις ζεστό νερό με τον εναλλάκτη.

Οπως το βλέπει ο καθένας, αλλά για να πάρεις από τον εναλλάκτη του τζακιού, θα πρέπει να γυρίζεις διακόπτες, γιατί αν το κάνεις αυτόματα θα σου έρθει ο κούκος αηδόνι προσθέτοντας τα χρήματα που χρειάζεσαι για αγορά εναλλάκτη, τρίοδης κλπ να μου λείπεται....προτιμώ να περιμένω μισή ώρα το πολύ για να έχω ζεστό νερό από το μπόιλερ...

Takerman
29-01-13, 09:47
Οπως το βλέπει ο καθένας, αλλά για να πάρεις από τον εναλλάκτη του τζακιού, θα πρέπει να γυρίζεις διακόπτες, γιατί αν το κάνεις αυτόματα θα σου έρθει ο κούκος αηδόνι προσθέτοντας τα χρήματα που χρειάζεσαι για αγορά εναλλάκτη, τρίοδης κλπ να μου λείπεται....προτιμώ να περιμένω μισή ώρα το πολύ για να έχω ζεστό νερό από το μπόιλερ...

Από την ώρα δηλαδή που θα ανάψεις το τζάκι, σε μισή ώρα έχεις ζεστό νερό?

nikolaras
29-01-13, 10:39
Από την ώρα δηλαδή που θα ανάψεις το τζάκι, σε μισή ώρα έχεις ζεστό νερό?
Αν μιλάς για το δικό μου setup δεν μένω ποτέ από ζεστό νερό (αν όχι καυτό τουλάχιστο χλιαρό), γιατί αν είχες ένα μπάφερ δεν θα συζητούσες καν για τέτοιου είδους εναλλάκτες....
Σε περίπτωση που έχεις μποιλερ σε μισή ώρα έχεις χλιαρό νερό για μπάνιο, τουλάχιστο στο 200άρι δικό μου μπόιλερ αυτό γινόταν.

h3342
29-01-13, 11:04
θελω να αγοράσω το H2ocean 28 kw της EdilKamin και το βρήκα στο internet se προσφορα μονο 2150 ευρω με δωρεάν μεταφορικά
παρακαλώ ειναι αξιοπιστος οποιος γνωριζει να μου πει? θελω να το παραγγειλω μεχρι αυριο-μεθαύριο

ευχαριστώ

http://www.kaloudis-teo.gr/index.php/component/virtuemart/tzakia/2012-04-29-16-08-07/edilkamin-h2-oceano-28-690-detail.html

κάτι ακόμα, εγώ που θέλω να το συνδέσω και με το ηλιακό που έχει περίπου 200 λίτρα μπόιλερ για να έχω ζεστό νερό χρήσης ποιό κιτ πρέπει να διαλέξω?το κιτ2 μου πρότειναν αλλά διαβάζω στο site της εταιρίας "Kit 2 τζάκι καλοριφέρ σε συνδυασμό με λέβητα πετρελαίου, χωρίς παραγωγή ζεστού νερού χρήσης" αυτό που θέλουν να πουν παραγωγή ζεστού νερού χρήσης εννοούν ένα έξτρα μπόιλερ του τζακιού,ώστε να περνει απο εκεί το ζεστό νερο χρήσης??

nikolaras
30-01-13, 12:23
θελω να αγοράσω το H2ocean 28 kw της EdilKamin και το βρήκα στο internet se προσφορα μονο 2150 ευρω με δωρεάν μεταφορικά
παρακαλώ ειναι αξιοπιστος οποιος γνωριζει να μου πει? θελω να το παραγγειλω μεχρι αυριο-μεθαύριο

ευχαριστώ

http://www.kaloudis-teo.gr/index.php/component/virtuemart/tzakia/2012-04-29-16-08-07/edilkamin-h2-oceano-28-690-detail.html

κάτι ακόμα, εγώ που θέλω να το συνδέσω και με το ηλιακό που έχει περίπου 200 λίτρα μπόιλερ για να έχω ζεστό νερό χρήσης ποιό κιτ πρέπει να διαλέξω?το κιτ2 μου πρότειναν αλλά διαβάζω στο site της εταιρίας "Kit 2 τζάκι καλοριφέρ σε συνδυασμό με λέβητα πετρελαίου, χωρίς παραγωγή ζεστού νερού χρήσης" αυτό που θέλουν να πουν παραγωγή ζεστού νερού χρήσης εννοούν ένα έξτρα μπόιλερ του τζακιού,ώστε να περνει απο εκεί το ζεστό νερο χρήσης??

Κατά τη γνώμη μου μην ασχολείσαι με τα ΚΙΤ της εταιρίας. Βρες ένα αξιόπιστο - γνώστη εγκαταστάτη για να σου κάνει την εγκατάσταση σωστά και υπεύθυνα.
Παραγωγή ζεστού νερού χρήσης χωρίς μπόιλερ, γίνεται από ένα εναλλάκτη που διαθέτει το κιτ, αλλά προυπόθεση είναι να είναι αναμμένο το τζάκι και δεν υπάρχει αποθήκη, δηλαδή αν σβήσει το τζάκι δεν έχεις ζεστό νερό χρήσης......

h3342
30-01-13, 13:06
μα αν το τζάκι έχει προλάβει να ζεστάνει τα 200 λίτρα του ηλιακού και μετά το τζάκι σβήσει,δεν θα κρατήσει για μερικές ώρες το νερό να είναι ζεστό?αποθηκευτικός χώρος δεν είναι ο ηλιακός μου?

nikolaras
30-01-13, 15:31
μα αν το τζάκι έχει προλάβει να ζεστάνει τα 200 λίτρα του ηλιακού και μετά το τζάκι σβήσει,δεν θα κρατήσει για μερικές ώρες το νερό να είναι ζεστό?αποθηκευτικός χώρος δεν είναι ο ηλιακός μου?

......

Παραγωγή ζεστού νερού χρήσης χωρίς μπόιλερ, γίνεται από ένα εναλλάκτη που διαθέτει το κιτ, αλλά προυπόθεση είναι να είναι αναμμένο το τζάκι και δεν υπάρχει αποθήκη, δηλαδή αν σβήσει το τζάκι δεν έχεις ζεστό νερό χρήσης.........

h3342
30-01-13, 16:29
Συμφωνείς δηλαδή για το ηλιακό;το ηλιακό δεν δουλεύει σαν ένα μικρό δοχείο αδρανείας;τέλος τι μάρκα κυκλοφορητες προτείνετε;

Techsprt
30-01-13, 17:14
Συμφωνείς δηλαδή για το ηλιακό;το ηλιακό δεν δουλεύει σαν ένα μικρό δοχείο αδρανείας;τέλος τι μάρκα κυκλοφορητες προτείνετε;

Δοχείο αδράνειας δεν νοείται με σερμπαντίνα,καμμία σχέση.

matvasilis
30-01-13, 18:06

Σας ευχαριστω εκ των προτερων..

Ειναι σωστο?

φίλε Jim την πίσσα δεν την γλιτώνεις. Η θερμοκρασία που θα έβαζα εγώ είναι γύρο στους 38-42 ανάλογα θα το δεις στην πορεία. Δεν θα επέλεγα μεγαλύτερη θεοκρασία γιατί το τζάκι δεν το ξέρω και θέλω να αποφύγω ένα θερμικό σοκ στα μέταλλα κάθε φόρα που το ανάβω. H Προσαγωγή σου από την επιστροφή σου να μην έχουν περισσότερο από 15 βαθμούς και πάλι όμως σου λέω ότι το τζάκι σαν τζάκι δεν το ξέρω.
Για τον tc 110 αν δεν κάνω λάθος είναι της tiemme
εσύ θα το χρησιμοποιήσεις μόνο για τον κυκλοφορητή, αυτό μπορεί να δουλέψει και τρίοδη και άλλη πηγή ενέργειας και άλλον κυκλοφορητή

polivios1976
30-01-13, 19:34
γεια σας
ειδα στο σχεδιο του nordica οτι εχει μια τριοδι για το μποιλερ νερου
παιζει κανενα ρολο στη λειτουργια του.
την αναφερει ως μηχανοκινιτη βαλβιδα εκτροπης

gandreas
30-01-13, 20:14
Τελικά παρήγγειλα το h2 oceano 28 με ανοικτό δοχείο και έχω μερικές απορίες για την εγκατάσταση του.

1-Τις σωλήνες τις συνδέω από τα αριστερά η τη δεξιά πλευρά? Για να ξέρω από πού θα πρέπει να αφήσω πρόσβαση.

2-Τι μόνωση θα χρειαστώ και αν ξέρετε πόσα τετραγωνικά?

3-Με την μόνωση ντύνω το τζάκι περιμετρικά ή την γυψοσανίδα?

5-για 6 μέτρα καμινάδα χρειάζομαι συγκεκραμένη διάμετρο?

4-με το ανοικτό δοχείο χρειάζομαι τον κυκλοφορητή το ανοικτό δοχείο και ποιά ασφαλιστικά μέτρα?

nikolaras
31-01-13, 06:37
γεια σας
ειδα στο σχεδιο του nordica οτι εχει μια τριοδι για το μποιλερ νερου
παιζει κανενα ρολο στη λειτουργια του.
την αναφερει ως μηχανοκινιτη βαλβιδα εκτροπης

Αν την αναφέρει έτσι εννοεί θερμική βαλβίδα ασφαλείας, είναι ασφάλεια για την υπερθέρμανση του τζακιού.

nikolaras
31-01-13, 06:46
Τελικά παρήγγειλα το h2 oceano 28 με ανοικτό δοχείο και έχω μερικές απορίες για την εγκατάσταση του.

1-Τις σωλήνες τις συνδέω από τα αριστερά η τη δεξιά πλευρά? Για να ξέρω από πού θα πρέπει να αφήσω πρόσβαση.

2-Τι μόνωση θα χρειαστώ και αν ξέρετε πόσα τετραγωνικά?

3-Με την μόνωση ντύνω το τζάκι περιμετρικά ή την γυψοσανίδα?

5-για 6 μέτρα καμινάδα χρειάζομαι συγκεκραμένη διάμετρο?

4-με το ανοικτό δοχείο χρειάζομαι τον κυκλοφορητή το ανοικτό δοχείο και ποιά ασφαλιστικά μέτρα?

1. Οπου σε βολεύει, καλύτερα θα ήταν να είναι η μια από αριστερά και η άλλη από τα δεξιά.
2,3. Αν δεν περισσέψει δεν φτάνει, πυράντοχη μόνωση.
5. Ναι, ότι λέει ο κατασκευαστής.
4. Μην επιχειρείς αν δεν είσαι γνώστης, είναι επικίνδυνο, δεν λέγονται σε 2 γραμμές αυτά που ζητάς. Διάβασε όλο το θέμα για να πάρεις κάποιες βασικές γνώσεις.
Και όπου έχεις απορίες το συζητάμε.

polivios1976
31-01-13, 18:16
απ οτι καταλαβα οταν πιασει θερμοκρασια πχ 60 βαθμους κλεινει την εισοδο προσ το μποιλερ
και παει παλι το νερο προσ το κολεκτερ εντολη περνει απο θερμοστατη στο μποιλερ.
σαν ιδεα καλο φαινεται εσυ τι λεσ.
το βρισκεισ στο ιντερνετ σα μιχανοκινιτι βαλβιδα εκτροπης.
αν εχεισ χρονο ψαξε το μανιουαλ του λα νορντικα τερμοκαμινο 800.
εχει πολα σχεδια και πληροφοριες για συνδεσει χωρισ κιτ και μποιλερ.

h3342
01-02-13, 14:23
4. Μην επιχειρείς αν δεν είσαι γνώστης, είναι επικίνδυνο, δεν λέγονται σε 2 γραμμές αυτά που ζητάς. Διάβασε όλο το θέμα για να πάρεις κάποιες βασικές γνώσεις.
Και όπου έχεις απορίες το συζητάμε.[/QUOTE]

Νικολάρα αν μπορείς να απαντήσεις στο 4ο ερώτημα γιατί με ενδιαφέρει και εμενα προσωπικά.
Δηλαδή ο υδραυλικός μου, λέει να μην αγοράσω το κιτ2 της EdilKamin για το H2oceano 28 μου,αλλά με ένα ανοιχτό δοχείο στην ταράτσα και ενα κυκλοφορητή συνδέει τα σώματα και τον ηλιακό και δεν χρειαζόμαστε τίποτα άλλο,ισχύει?

gandreas
03-02-13, 08:08
Για πες μας αν δεν βάλουμε και καθόλου το ΚΙΤ 2 που λέει και ο h3342 τι γίνετε (που μου είπαν ότι δεν χρειάζεται)

Ο πάτος του ανοικτού δοχείου από το πάνω μέρος του σώματος θα είναι 1,40m θα έχω πρόβλημα ?

h3342
03-02-13, 09:41
οι οδηγίες πάντως του τζακιού λένε καθαρά το ύψος θα πρέπει να είναι το λιγότερο 3 μέτρο πάνω απο το σώμα και λιγότερο απο 14 μέτρα...εγώ προσωπικά δεν θα το έβαζα κάτω απο 3 μέτρα

ένας φίλος στο φόρουμ παλαιότερα είχε γράψει "Όλοι μα ΟΛΟΙ οι σοβαροί κατασκευαστές προτείνουν την χρήση μιας τρίοδης στην έξοδο του υδραυλικού κυκλώματος που να ανοίγει από τους 60~65 C γιατί θέλουν να προστατεύσουν το προϊόν τους από υγροποιήσεις. Εάν αυτό δεν στο πει το κατάστημα ή δεν στο γράψει στην προσφορά του για να βγει ποιο ανταγωνιστικό από τους άλλους απόφυγε το όπως ο διάολος το λιβάνι.
Χρειαζομαι βαλβιδα ασφαλειας? Ναι. Και πιέσεως και θερμική.
Χρειαζομαι τριοδη θερμοστατικη? Ναι για αποφυγή πίσσας. "

τώρα περιμένω και εγώ μία βοήθεια στις ερωτήσεις

οκ να μήν αγοράσουμε τα kit των εταιριών που πράγματι είναι πανάκριβα,δίκιο έχετε, αλλά τι προτείνετε οτι χρειάζεται για ένα τζάκι με ανοιχτο δ.δ.(οι περισσότεροι αυτο βάζουν για λόγους ασφαλείας) που είναι συνδεδεμένα 8-10 σώματα και ένας ηλιακός 200 λίτρα?πόσους κυκλοφορητές(ένας για το κύκλωμα του μπόιλερ του τζακιού και ένας για το κύκλωμα των καλορυφέρ?τι μάρκα προτείνετε?),πίνακες ελέγχου σαν ποιόν π.χ?οταν καταφέρουμε και το τζάκι μας αποκτήσει την θερμοκρασία που θέλουμε,μετά πως την διατηρούμε?κανείς δεν έχει εξηγήσει ωστε να γίνει κατανοητό στους μη γνώστες.Επίσης έχω καταλάβει για να αποφύγουμε την πίσσα οι λύσεις είναι 2,πάντα ξερά ξύλα στα τζάκι και χρήσει τρίοδης..ακόμα δεν έχω καταλάβει πως χρησιμεύει,δεν αφήνει τα νερά των καλορυφερ να γυρίσουν πίσω στο τζάκι αν η διαφορά θερμοκρασία είναι μεγάλη?και τι κάνει δηλαδή,δεν ξέρω.

Τέλος η εγκατάσταση του τζακιού μπορεί να γίνει απο ένα που πιάνουν τα χέρια του απλά ακολουθώντας τις οδηγίες του manual ή χρειάζεται απο τον μαγαζάτορα που σίγουρα θα έχει μεγάλη εμπειρία?προσπαθούμε να εξοικονομήσουμε λεφτά,δύσκολες εποχές..

Πιστεύω οτι αν κάποιος γνώστης αφιερώσει το χρόνο και κάνει τον κόπο και απαντήσει τεκμηριωμένα σε όλα αυτά και όχι ο κάθε ενας να πετάει μια κοτσάνα και χαθεί αυτό το πόστ τότε δεν θα συνεχιστεί να ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια συνέχεια.

ευχαριστώ

polivios1976
03-02-13, 14:09
Λοιπον φιλε η3342
μια και εισαι απο τα χανια εμενα το τζακι μου το συνδεσε υδραυλικοσ απο τα χανια εαν θεσ στειλε πμ να σου δοσο πληροφοριεσ

nikolaras
04-02-13, 10:50
Λοιπόν αν και έχουν ξαναειπωθεί, θα πω 2 βασικά πραγματάκια.
Τα ΚΙΤ των εταιριών είναι ακριβά και κατά τη γνώμη μου δεν ταιριάζουν σε όλα τα setup.
Αρα τα ΚΙΤ μπορούν να αντικατασταθούν με υλικά της αγοράς πολύ καλύτερης ποιότητας και κοστολογίου.
Το θέμα του ανοιχτού δοχείου, είναι ένα βασικότατο κομμάτι της εγκατάστασης γιατί θα πρέπει να μας παρέχει την απαραίτητη ΑΣΦΑΛΕΙΑ στο σύστημα.
Η τοποθέτηση του δοχείου (ύψος) δίνει και την ανάλογη πίεση λειτουργίας του συστήματος αλλά δεν σημαίνει ότι το ύψος παίζει ρόλο στην διαδικασία της εκτόνωσης (πιο ασφαλές σε περισσότερο ύψος). Τα 10 μέτρα αναλογούν σε 1 ατμόσφαιρα.
Δηλαδή αν τοποθετηθεί το δοχείο στα 3 μέτρα, έχεις πίεση 0,3.
Σημαντικότερο ρόλο στο ύψος του δοχείου παίζει η ομαλή κυκλοφορία του νερού σε όλους του αποδέκτες (σώματα - μπόιλερ κλπ).
Π.χ. Αν το μπόιλερ βρίσκεται στο πατάρι του μπάνιου και υπάρχει διανομέας (συλλέκτης) για κάθε κατανάλωση ξεχωριστά, θα πρέπει να το καταλάβουμε όλοι ότι το μπόιλερ θα υπολειτουργεί.

Σε αυτές τις περιπτώσεις το μπόιλερ θα πρέπει να ελέγχεται και να ενεργοποιείται με ξεχωριστό κυκλοφορητή και διαφορικό θερμοστάτη.

Τρίοδη βαλβίδα.... Εγώ δεν έχω στο δικό μου σύστημα (ποτέ δεν είχα βάλει και ούτε πρόκριτε να βάλω), παίζει κάποιο ρόλο (ελάχιστο για μένα) στην αποφυγή της υγροποίησης, για μένα είναι το τελευταίο πράγμα που θα έκανα. Προτιμώ να ψάχνω για ξερά ξύλα παρά να βάλω τρίοδη.
Επίσης σε παλαιότερες συζητήσεις έχω αναφέρει ότι στην εστία μου έχω τοποθετήσει ηλεκτρική αντίσταση 3KW για να προθερμαίνει το νερό πριν το άναμμα, το οποίο για μένα είναι ο κυριότερος παράγοντας δημιουργίας πίσσας - υγροποίησης, γιατί η διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στην θερμοκρασία λειτουργία της εστίας - υπάρχουσας θερμοκρασίας νερού είναι σημαντικά μεγαλύτερη.

Επίσης θα πρέπει να εξετάσετε την περίπτωση τοποθέτησης δοχείου αδρανείας που έχει χιλιοειπωθεί και δεν είδα κανέναν να υιοθετεί αυτόν τον τρόπο λειτουργίας, τα πλεονεκτήματα είναι πολλά για να το αγνοεί κάποιος.

nikolaras
04-02-13, 10:51
Λοιπόν αν και έχουν ξαναειπωθεί, θα πω 2 βασικά πραγματάκια.
Τα ΚΙΤ των εταιριών είναι ακριβά και κατά τη γνώμη μου δεν ταιριάζουν σε όλα τα setup.
Αρα τα ΚΙΤ μπορούν να αντικατασταθούν με υλικά της αγοράς πολύ καλύτερης ποιότητας και κοστολογίου.
Το θέμα του ανοιχτού δοχείου, είναι ένα βασικότατο κομμάτι της εγκατάστασης γιατί θα πρέπει να μας παρέχει την απαραίτητη ΑΣΦΑΛΕΙΑ στο σύστημα.
Η τοποθέτηση του δοχείου (ύψος) δίνει και την ανάλογη πίεση λειτουργίας του συστήματος αλλά δεν σημαίνει ότι το ύψος παίζει ρόλο στην διαδικασία της εκτόνωσης (πιο ασφαλές σε περισσότερο ύψος). Τα 10 μέτρα αναλογούν σε 1 ατμόσφαιρα.
Δηλαδή αν τοποθετηθεί το δοχείο στα 3 μέτρα, έχεις πίεση 0,3.
Σημαντικότερο ρόλο στο ύψος του δοχείου παίζει η ομαλή κυκλοφορία του νερού σε όλους του αποδέκτες (σώματα - μπόιλερ κλπ).
Π.χ. Αν το μπόιλερ βρίσκεται στο πατάρι του μπάνιου και υπάρχει διανομέας (συλλέκτης) για κάθε κατανάλωση ξεχωριστά, θα πρέπει να το καταλάβουμε όλοι ότι το μπόιλερ θα υπολειτουργεί.

Σε αυτές τις περιπτώσεις το μπόιλερ θα πρέπει να ελέγχεται και να ενεργοποιείται με ξεχωριστό κυκλοφορητή και διαφορικό θερμοστάτη.

Τρίοδη βαλβίδα.... Εγώ δεν έχω στο δικό μου σύστημα (ποτέ δεν είχα βάλει και ούτε πρόκριτε να βάλω), παίζει κάποιο ρόλο (ελάχιστο για μένα) στην αποφυγή της υγροποίησης, για μένα είναι το τελευταίο πράγμα που θα έκανα. Προτιμώ να ψάχνω για ξερά ξύλα παρά να βάλω τρίοδη.
Επίσης σε παλαιότερες συζητήσεις έχω αναφέρει ότι στην εστία μου έχω τοποθετήσει ηλεκτρική αντίσταση 3KW για να προθερμαίνει το νερό πριν το άναμμα, το οποίο για μένα είναι ο κυριότερος παράγοντας δημιουργίας πίσσας - υγροποίησης, γιατί η διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στην θερμοκρασία λειτουργία της εστίας - υπάρχουσας θερμοκρασίας νερού είναι σημαντικά μεγαλύτερη.

Επίσης θα πρέπει να εξετάσετε την περίπτωση τοποθέτησης δοχείου αδρανείας που έχει χιλιοειπωθεί και δεν είδα κανέναν να υιοθετεί αυτόν τον τρόπο λειτουργίας, τα πλεονεκτήματα είναι πολλά για να το αγνοεί κάποιος.

polivios1976
04-02-13, 11:13
το δοχειο αδρανειασ ποσ συνδεετε με το τζακι.
μπαινει πχ στην ταρατσα η πρεπει να ειναι μονομενο.
εγω το σκεφτομε να βαλο αλλα ποσα λιτρα.
και τελευτεο ο ηλιακοσ μετραει σα σομα οποτε το ανοιχτο δοχειο ποσο ψηλα πρεπει να παει.
ευχαριστο.

gandreas
04-02-13, 12:44
Από ότι εχω καταλάβει το δοχείο πρέπει να είναι πάντα ποιο ψιλά από το τελευταίο σώμα- ηλιακό. Το πόσο δεν ξέρω και τον λόγο που πρέπει να είναι ποιο ψιλά αφού το νερό το μεταφέρει ο κυκλοφορητης. Απάντηση με απορία μαζί:D

nikolaras
04-02-13, 15:25
το δοχειο αδρανειασ ποσ συνδεετε με το τζακι.
μπαινει πχ στην ταρατσα η πρεπει να ειναι μονομενο.
εγω το σκεφτομε να βαλο αλλα ποσα λιτρα.
και τελευτεο ο ηλιακοσ μετραει σα σομα οποτε το ανοιχτο δοχειο ποσο ψηλα πρεπει να παει.
ευχαριστο.

Αυτο και επισης εννοειται οτι το δοχειο θα πρεπει να ειναι ψηλοτερα.....
δεν εχω πληκτρολογιο τα υπολοιπα αυριο,,,,

amorianos
04-02-13, 18:09
Χρειαζομαι βαλβιδα ασφαλειας? Ναι. Και πιέσεως και θερμική
Οταν έχω ανοιχτό δοχείο χρειάζεται η πιέσεως;

nikolaras
05-02-13, 06:41
Οταν έχω ανοιχτό δοχείο χρειάζεται η πιέσεως;

Θεωρητικά με ανοιχτό δοχείο δεν χρειάζεσαι επιπρόσθετες βαλβίδες.
Μπορείς όμως να βάλεις μια βαλβίδα πιέσεως 1,5 bar σε περίπτωση βουλώματος της εκτόνωσης.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
05-02-13, 07:36
ΝΙΚΟΛΑΡΑ καλημέρα,μια απορία θέλω να μου λύσεις.Στη δική μου εγκατάσταση υπάρχει τρίοδη 55 βαθμών.Αν υποθέσουμε οτι προσθέτω δοχείο αδράνειας(πόσων λίτρων?)το νερό σε αυτό υποθέτω οτι θα φτάνει γύρω στους 70-75 βαθμούς το πολύ.Μετά από 2-3 τούμπες που θα κάνει ο κυκλοφορητής τα νερά,η θερμοκρασία τους θα έχει πέσει στους 50-55 βαθμούς,οπότε θα σταματά η κυκλοφορία τους λόγω τρίοδης.Αξίζει λοιπόν τον κόπο και τα έξοδα να βάλει κανείς δοχείο αδράνειας αν δεν έχει ενδοδαπέδια?

nikolaras
05-02-13, 08:39
Η τρίοδη του τζακιού δεν έχει σχέση με το μπάφερ....
Οσο μεγαλύτερο δοχείο βάλεις τόσο καλυτερα. Με 2 - 3 τούμπες τα σώματα δεν πέφτει τόσο η θερμοκρασία του μπάφερ, υπόψιν ότι τα σώματα τροφοδοτούνται από το ψηλότερο σημείο του μπάφερ που έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία.

cosmic
05-02-13, 11:17
Για το δοχείο υπολόγισε 25λτ / Kw το λιγοτερο! πχ αν ειναι 40 Kw ο λεβητας τοτε 40Χ25 =1000 λτ νερου.

Υπολογισε επισης οτι θα πρεπει να αλλαξεις και το κλειστό (αν εχεις κλειστο?!) Δοχείο διαστολής με βάσει το τι ΔΑ θα επιλεξεις.

Α! Οντως μην νομιζεις οτι με δυο-τρεις γυρες τα νερα θα πεφτει το δοχειο.Εδω 140 λτ νερου εχω στον ξυλολεβητα και για να πεσει η θερμοκρασια τους...

gandreas
05-02-13, 20:08
Μια απορία ακόμα, κάπου διάβασα εδώ ότι μπορούμε να περάσουμε τις σωλήνες του ανοικτού δοχείου μέσα από την καμινάδα. Έχει τίποτα επιπτώσεις αυτό?
Πώς μπορώ να υπολογίσω τι διάμετρο καμινάδας θα χρειαστώ για το h2 oceano 28 και για ύψος 6 μέτρα? Το εγχειρίδιο είναι στα Ιταλικά και δεν καταλαβαίνω τίποτα.
Νίκο (μια και είσαι η ψυχή του ποστ) δεν μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα που να εξηγεί τα πάντα και με σχέδια που υπάρχουν σκόρπια για να κατατοπίζεις καλύτερα όλους και να μην αναγκάζεσαι να γράφεις τα ίδια συνέχεια?

leuteris
06-02-13, 20:14
Καλησπερα Η3342.Εψαξα πολυ για να παρω κι εγω ενα h2 oceano 23 kw.To αγορασα απο τον κ.Καλουδη.Στην αρχη ημουν κι εγω επιφυλακτικος αλλα ο ανθρωπος και γνωστης της δουλειας ειναι και τον ειχα ζαλισει με τα τηλεφωνηματα μεχρι να αναψω το τζακι.Τελικα το τζακι σκοτωνει.Εχω ζεστανει 155 μετρα ανετα.Μου εκανε και μελετη για τα σωματα που εχω.Ηταν ο μοναδικος που μου ζητησε να μετρησω τα σωματα για να μου βγαλει τις θερμιδες.Ολοι οι αλλοι μου ελεγαν ποσα μετρα σπιτι εχεις και βγαζανε συμπερασμα.Πηρε και ο κουμπαρος μου ενα idro 50.Τον προτεινω ανεπιφυλακτα.
http://www.kaloudis-teo.gr/index.php...90-detail.html

h3342
06-02-13, 21:01
ευχαριστώ για το post σου Λευτέρη,

πράγματι φαίνεται πολύ σοβαρός και τίμιος στην δουλειά του,το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι επειδή είμαι Χανιά αν πάθει τίποτα-π.χ είναι ελαττωματικό θα πρέπει να το στέλνω πίσω και θα είναι δύσκολο, τεσπα

αν μπορείς να μας κάνεις μια παρουσίαση για το τζάκι σου, π.χ πώς το σύνδεσες,αν χρησιμοποιησες κιτ,ποιος το τοποθέτησε,αν χρησιμοποίησες τριόδη, γενικά ότι μπορείς να συμβουλέψεις

gadoulakos
07-02-13, 08:20
Καλησπέρα σε όλους. Με αφορμή το γεγονός ότι τα περισσότερα μέλη του forum επικεντρώνονται - και πολύ σωστά - στο θέμα ύπαρξης ξερών ξύλων για να πετυχαίνουμε την μέγιστη απόδοση μήπως κάποιος έχει υδραυλικό τζάκι που να καίει ξύλα αλλά και pellet και μπορεί να πει τις εντυπώσεις του; Πιστεύω ότι για όσους έχουν πρόβλημα αποθήκευσης των ξύλων είναι μια λύση τα pellet.

νικολας113
07-02-13, 13:53
Καλησπέρα σε όλους. Με αφορμή το γεγονός ότι τα περισσότερα μέλη του forum επικεντρώνονται - και πολύ σωστά - στο θέμα ύπαρξης ξερών ξύλων για να πετυχαίνουμε την μέγιστη απόδοση μήπως κάποιος έχει υδραυλικό τζάκι που να καίει ξύλα αλλά και pellet και μπορεί να πει τις εντυπώσεις του; Πιστεύω ότι για όσους έχουν πρόβλημα αποθήκευσης των ξύλων είναι μια λύση τα pellet.

φιλε μου καλησπερα. εγω στο δικο μου εκαψα κ λιγη μπρικετα αλλα μαλλον ηταν της πλακας κ δεν κραταγε καθολου. ισως να συμφερει και απο αποψη αποθηκευσης αλλα πρεπει να πετυχεις καλη ποιοτητα την οποια βεβαια θα πληρωσεις κιολας.

νικολας113
07-02-13, 21:53
καλησπερα. nikolaras θα ηθελα να σε ρωτησω αν γνωριζεις για τις θερμοστατικες κεφαλες των σωματων. αξιζει κατι τετοιο στην περιπτωση μας? λενε για οικονομια αξιζει?

leuteris
09-02-13, 06:28
Καλημερα παιδια.
Σχετικα με το ερωτημα σου h3342 το τζακι το συνδεσε υδραυλικος που εχω χρονια.Μου πηρε 500 ευρω για την ολη εγκατασταση.Ηταν το πρωτο που εγκατεστησε.
Στην αρχη ηθελα να παρω το κιτ3 της edilkamin για να εχω και ζεστο νερο.Οταν ομως το παραγγειλα στο καταστημα με ρωτησε ο κ.Καλουδης που βρισκεται το μπανιο μου.Επειδη η αποσταση του τζακιου ειναι μακρια απο το μπανιο μου ειπε οτι δεν θα με καλυψει το ζεστο νερο λογω μεγαλης αποστασης.Ετσι γλιτωσα 200 ευρω και μου προτεινε το κιτ 2.Βεβαια να πω οταν ζητησα να μην βαλω το κιτ ο ανθρωπος μου ειπε οτι ο λογος που τοποθετουμε τον εναλλακτηειναι για για την πισσα και την ανεξαρτητοποιηση των 2 κυκλωματων.(λεβητα-τζακι) Μου εβγαλε τιμη και για να παρω τα υλικα ξεχωριστα και να τα ενωσει ο υδραυλικος για να γλιτωσω κανα φραγκο .Η διαφορα ητανε περπου 70-90 ευρω αλλα ο υδραυλικος μου το ζητησε κομπλε να μην ταλαιπωρειται.
Το τζακι ουτε καπνιζει ουτε μου μαυριζει το τζαμι.
Καλημερα παιδια παω για δουλεια.

gadoulakos
09-02-13, 16:49
φιλε μου καλησπερα. εγω στο δικο μου εκαψα κ λιγη μπρικετα αλλα μαλλον ηταν της πλακας κ δεν κραταγε καθολου. ισως να συμφερει και απο αποψη αποθηκευσης αλλα πρεπει να πετυχεις καλη ποιοτητα την οποια βεβαια θα πληρωσεις κιολας.

Δεν λέω για μπρικέτα αλλά για δεξαμενή pellet που συνδέεται με το τζάκι, έχει σχετική αυτονομία και αν βαρεθείς μπορείς να το γυρίσεις σε ξύλο. Έχει βάλει κανένα μέλος του forum τέτοιο τζάκι για να πει τις εντυπώσεις του; Έχω ακούσει ότι υπάρχει μια μυρωδιά με τα pellet......

gandreas
10-02-13, 10:27
H2-OCEANO-28KW
EDILKAMIN H2Oceano 28
με ανοιχτό δοχείο (προαιρετική βαλβίδα 4-οδών για τη μετατροπή σε κλειστό δοχείο) και με κλειστό δοχείο CS (με ενσωματωμένη σερπαντίνα απόρριψης της θερμότητας).

Ποιος ξέρει ποια είναι η διαφορά των δύο? Έχω πάρει το τζάκι για ανοικτό δοχείο δεν μπορώ απλά να του βάλω κλειστό δοχείο?
τι κάνει η προαιρετική βαλβίδα 4-οδών για τη μετατροπή σε κλειστό δοχείο?
και η ενσωματωμένη σερπαντίνα απόρριψης της θερμότητας?

PAKOS31
10-02-13, 16:10
1. Οπου σε βολεύει, καλύτερα θα ήταν να είναι η μια από αριστερά και η άλλη από τα δεξιά.
2,3. Αν δεν περισσέψει δεν φτάνει, πυράντοχη μόνωση.
5. Ναι, ότι λέει ο κατασκευαστής.
Και όπου έχεις απορίες το συζητάμε
nikolaras γιατι πυραντοχη? αφου η θερμοκρασια στα μεταλα στο oceano δεν ξεπερνα τους 80!

Dr.Overflow
10-02-13, 18:57
καλησπερα παιδια.
εχω διαβασει ολες τις δημοσιευσεις και προσπαθω να βρω λυση στο προβλημα μου. Εχω το idro50 και καθε μερα καθαριζω το τζαμι απο την μαυριλα. εχω τριοδη επιστροφων (esbe vtc 312) προρυθμισμενη στους 55 βαθμους. καιω ξερα ξυλα (δρυ και ελια) αλλα η μαυριλα επιμενει.
Απο θερμανση ειμαι ευχαριστημενος.
Κανω κατι λάθος? εχει κι αλλος το ιδιο θεμα με το συγκεκριμένο τζακι?
ευχαριστώ.

vasilis.
10-02-13, 22:18
nikolaras γιατι πυραντοχη? αφου η θερμοκρασια στα μεταλα στο oceano δεν ξεπερνα τους 80!

φιλε μου ολες οι γυψοσανιδες μενουν ακαυστες για καποια ωρα.οι κοινες γυψοσανιδες της knauf ειναι f 30 δηλαδη θα παρουν φωτια μετα απο 30 λεπτα καυσης,οι πυροντοχες ειναι f 60 δηλαδη θα παρουν σε μια ωρα.τωρα καταλαβιανεις τι διαφορα εχει η απλη απο την πυραντοχη κ αν θες τα δινεις τα παραπανο.φιλαρακι το νερο φτανει μεχρι 90 οχι το μεταλο.

nikolaras
11-02-13, 09:01
καλησπερα παιδια.
εχω διαβασει ολες τις δημοσιευσεις και προσπαθω να βρω λυση στο προβλημα μου. Εχω το idro50 και καθε μερα καθαριζω το τζαμι απο την μαυριλα. εχω τριοδη επιστροφων (esbe vtc 312) προρυθμισμενη στους 55 βαθμους. καιω ξερα ξυλα (δρυ και ελια) αλλα η μαυριλα επιμενει.
Απο θερμανση ειμαι ευχαριστημενος.
Κανω κατι λάθος? εχει κι αλλος το ιδιο θεμα με το συγκεκριμένο τζακι?
ευχαριστώ.
Dr... Το θέμα σου έχει συζητηθεί και μάλλον πρόσφατα. Κύριος λόγος είναι η καμινάδα (γωνίεςκλπ) και δευτερεύον η εισαγωγή αέρα καύσης.
Επίσης αν το σπίτι σου είναι "σφραγισμένο" δεν δουλεύει η αεροκουρτίνα της πόρτας...

nikolaras
11-02-13, 09:19
H2-OCEANO-28KW
EDILKAMIN H2Oceano 28
με ανοιχτό δοχείο (προαιρετική βαλβίδα 4-οδών για τη μετατροπή σε κλειστό δοχείο) και με κλειστό δοχείο CS (με ενσωματωμένη σερπαντίνα απόρριψης της θερμότητας).

Ποιος ξέρει ποια είναι η διαφορά των δύο? Έχω πάρει το τζάκι για ανοικτό δοχείο δεν μπορώ απλά να του βάλω κλειστό δοχείο?
τι κάνει η προαιρετική βαλβίδα 4-οδών για τη μετατροπή σε κλειστό δοχείο?
και η ενσωματωμένη σερπαντίνα απόρριψης της θερμότητας?

Μπερδεμένος είσαι... Καταρχήν τα 2 τζάκια δεν έχουν καμία διαφορά ΕΚΤΟΣ από την σερμπαντίνα....
Στο δικό σου τζάκι δεν έχει σερμπαντίνα και δεν μπορείς να το ασφαλίσεις με κλειστό δοχείο ΕΚΤΟΣ ΑΝ:

α. Σε προηγούμενες δημοσιεύσεις (ψάξε) κάπου αναφέρω για εναλλάκτη universal που μπορεί να τοποθετηθεί στο τζάκι σου με άνοιγμα μιας οπής και να δουλεύει όπως η σερμπαντίνα , οπότε έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με το τζάκι CS.

β. Σε προηγούμενες δημοσιεύσεις (πάλι ψάξε) αναφέρεται μια ειδική βαλβίδα η οποία σε περίπτωση υπερθέρμανσης βγάζει καυτό νερό από το τζάκι και ταυτόχρονα προσθέτει κρύο. Και σε αυτή την περίπτωση μπορείς να ασφαλίσεις το τζάκι σου με κλειστό δοχείο.

Γνώμη μου είναι να αφήσεις το τζάκι όπως είναι και να βάλεις ένα ανοιχτό δοχείο που είναι η καλύτερη ασφάλιση.

nikolaras
11-02-13, 09:37
καλησπερα. nikolaras θα ηθελα να σε ρωτησω αν γνωριζεις για τις θερμοστατικες κεφαλες των σωματων. αξιζει κατι τετοιο στην περιπτωση μας? λενε για οικονομια αξιζει?

Οτι βάζεις καλό είναι, αλλά μπορείς να το κάνεις και με άλλο τρόπο αυτό αν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, στραγγαλίζοντας τα σώματα επιλεκτικά πιστεύω ότι μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Dr.Overflow
11-02-13, 13:54
Dr... Το θέμα σου έχει συζητηθεί και μάλλον πρόσφατα. Κύριος λόγος είναι η καμινάδα (γωνίεςκλπ) και δευτερεύον η εισαγωγή αέρα καύσης.
Επίσης αν το σπίτι σου είναι "σφραγισμένο" δεν δουλεύει η αεροκουρτίνα της πόρτας...
ευχαριστω για την απαντηση nikolaras
η καμιναδα μου βγαινει ευθεία πάνω (μονοκατοικια).
αερα καυσης παιρνει φρεσκο απο το ταμπερ πισω (ειναι λιγοτερο απο μισο μετρο η σωληνα που ενωνει το τζακι με το μπαλκονι).
το σπιτι δεν ειναι σφραγισμενο.εχω μονιμα ανοιχτο λιγο το παραθυρο, χωρια οτι μπαζει και απο παντου.
κατι αλλο πρεπει να φταιει.
μηπως να κλεισω απο παντου τον αερα ωστε να εξαναγκασω την αεροκουρτινα να δουλεψει?

gandreas
11-02-13, 15:16
Νικόλα μου είπε ένας υδραυλικός ότι με το ανοιχτό δοχείο όταν γυρίσω τις βανες για να συνδεθεί με το καλοριφέρ λόγο της διαφοράς πίεσης των δικτύων θα μου τα τινάξει όλα στον αέρα. Άντε βγαλε άκρη

PAKOS31
11-02-13, 16:36
φιλε μου ολες οι γυψοσανιδες μενουν ακαυστες για καποια ωρα.οι κοινες γυψοσανιδες της knauf ειναι f 30 δηλαδη θα παρουν φωτια μετα απο 30 λεπτα καυσης,οι πυροντοχες ειναι f 60 δηλαδη θα παρουν σε μια ωρα.τωρα καταλαβιανεις τι διαφορα εχει η απλη απο την πυραντοχη κ αν θες τα δινεις τα παραπανο.φιλαρακι το νερο φτανει μεχρι 90 οχι το μεταλο.
η γυψοσανιδα να ειναι πυραντοχη,ο πετροβαμβακας που μονωνεις το καζανι δεν βλεπω τον λογο να ειναι πυραντοχος..!

louiefl
11-02-13, 18:25
Καλησπερα. Τον περασμενο Αυγουστο τοποθετησα σπιτι μου ενα Romotop
Παραθετω φοτο μηπως εχω κανει λαθος σε κατι. Αλλα δεν μπορω να βρω
Πως ανεβαζεις φοτο εδω

Darth
11-02-13, 18:52
τρίτο εικονίδιο απο το τελος λέει "insert image"

Robs
11-02-13, 21:44
Καλησπερα και απο μενα!
Χτιζω σπιτι και εκανα ενα σχεδιο με τη θερμανση του σπιτιου με οσα εχω καταλαβει!
Δεν ξερω αν θα μπορουσε να το δει καποιος να μου πει τι λαθη εχω κανει!
Οι θερμιδες, το τζακι και ο λεβητας ειναι τα προτεινόμενα απο τον μηχανολογο.
Οι κυκλοφορητες και οι ηλεκτροβανες θα ελέγχονται απο προγραμμα δικο μου!
Θα υπαρχουν και αισθητηρες πιεσης του νερου σε καθε κυκλωμα αλλα δεν τους εχω βαλει!
58765

Υ.Γ. Οτι χρειάζεστε απο ηλεκτρονικα και αυτοματισμους εδω ειμαι!

stelios1
12-02-13, 05:29
Καλημερα. Εφετος κατεβασα την καπνοδοχο στο δικο μου λογω φωτοβολταικων (να μην σκιαζει) και μου μαυριζει το τζαμι.. Μονο αν ανοιξω κ αλλο το κλαπε στρωνει αλλα καιει δυνατα ετσι, πιο δυνατα απο περσι με κλειστο κλαπε και καθαρο τζαμι. Δε ξερω αν ειναι σε ολα αυτη μια αιτια, αλλα εγω δεν εχω πλεον σωστη σχεση τζακιου-καπνοδοχου.. Η διαφορα τιμης απλης με πυραντοχης γυψοσανιδας ειναι αστεια, τι το συζητατε.

tatarikas
12-02-13, 09:33
καλημέρα και από μένα, είμαι καινούργιο μέλος και ο λόγος που είμαι εδώ είναι ένα υδραυλικό τζάκι που έβαλα.
παρακολουθώντας τις συζήτησις κατάλαβα ότι έχει γίνει λάθος εγκατάσταση στο τζάκι, για αρχή αποφάσισα ότι πρέπει να μπει τριόδι, και για καλύτερη απόδοση (να ζεσταίνει τα νερά πιο γρήγορα) αλλα και για να αποφύγω την υγροποίηση που μεταφράζεται σε περισσότερο χρόνο ζωής.
Ένα άλλο θέμα που έχω είναι τα ζεστά νερά που θα έπρεπε να έχω αλλα δεν έχω στην βρύση.
Ενώ αρχικά με βεβαίωνε ότι θα έχω όταν πλέον το άναψα μου είπε ότι όσα τζάκια έχει βάλει ΚΑΝΕΝΑ δεν ζεσταίνει τα νερά τις βρύσης.
Έχω ένα φίλο ο οποιος δουλεύει σε αποθήκη υδραυλικών υλικών και τα ξέρει καλύτερα αυτά τα πράγματα, και μου λέει ότι το πρόβλημα αυτό έχει να κάνει με το δοχείο εκτόνωσης (η πάνω μεριά του ηλιακού είναι 2.10 ύψος ενώ η κάτω μεριά του δοχείου είναι στο 1.56) και η λύση στο πρόβλημα μου ένας πύργος για να βγει το δοχείο πιο ψιλά.
Και εδώ θέλω την βοήθεια σας αν το σηκώσω θα λύσω το πρόβλημα μου και αν ναι ποσο ψιλά να το σηκώσω ? έχουμε και νοτιάδες δυνατούς και το θέλω όσο πιο χαμηλά γίνετε και ακόμα θα αλλάξει η απόδοση του τζακιού θα καίει παραπάνω ξυλα ο ηλιακός είναι μεγάλος 200 λίτρα.
Και μια τελευταία ερώτηση έχω ένα μεγάλο σώμα το οποιο δεν ζεσταίνεται σχεδόν καθόλου ο δικός μου λέει ότι μια λύση είναι να το συνδέσουμε διαγώνια έτσι θα κάνει κύκλωμα και θα δουλεύει.
Συγγνώμη αν σας κούρασα και σας ευχαριστώ προκαταβολικά

vasilis.
12-02-13, 11:27
Καλημερα. Εφετος κατεβασα την καπνοδοχο στο δικο μου λογω φωτοβολταικων (να μην σκιαζει) και μου μαυριζει το τζαμι.. Μονο αν ανοιξω κ αλλο το κλαπε στρωνει αλλα καιει δυνατα ετσι, πιο δυνατα απο περσι με κλειστο κλαπε και καθαρο τζαμι. Δε ξερω αν ειναι σε ολα αυτη μια αιτια, αλλα εγω δεν εχω πλεον σωστη σχεση τζακιου-καπνοδοχου.. Η διαφορα τιμης απλης με πυραντοχης γυψοσανιδας ειναι αστεια, τι το συζητατε.

Ναι είναι αστεία στελιο αλλα εγω κοβω το κεφαλι μου ότι πολυ εδω μέσα διαβάζουν πυραντοχη
κ θα νομίζουν ότι είναι κ ακαυστη

louiefl
12-02-13, 16:57
58777 απο αρχες οκτωβρη εχω καψει μεχρι
Σημερα εξι τονους οξια .
Ο κυκλοφοριτης ξεκιναει στους 40 βαθμους και το καιω μεχρι 60 , τριοδι μηχανικη στους 55
Στο σπιτι εχω 23 βαθμους διαμερισμα 80 τμ παλια οικοδομη χωρις μονωση
και μια οψη ακαληπτη προς βορα. Σηκωνει βελτιωση η περιπτωση μου ;

νικολας113
12-02-13, 22:53
58777 απο αρχες οκτωβρη εχω καψει μεχρι
Σημερα εξι τονους οξια .
Ο κυκλοφοριτης ξεκιναει στους 40 βαθμους και το καιω μεχρι 60 , τριοδι μηχανικη στους 55
Στο σπιτι εχω 23 βαθμους διαμερισμα 80 τμ παλια οικοδομη χωρις μονωση
και μια οψη ακαληπτη προς βορα. Σηκωνει βελτιωση η περιπτωση μου ;
φιλε μου καλησπερα. εβαλα ακριβως το ιδιο τζακι τελος νοεμβριου κ μεχρι τωρα εχω καψει λιγοτερο απο 1 τονο. το αναβω 5-6 ωρες τις καθημερινες κ περιπου 12 ωρες τα σαβ/κα με 23-24 στο σαλονι κ 21-22 στα δωματια. το εχω συνδεσει κ με τον ηλιακο. στη σελιδα 77 στο ποστ 1905 εχω βαλει φωτο με τις συνδεσεις αν θελεις κοιταξε το.σε ποια περιοχη εισαι? εξωτερικες θερμοκρασιες? απο τη συνδεση κατι δεν μου κολλαει. κανονικα θα επρεπε η πληρωση να μπαινει απο την κατω κ η προσαγωγη απο την επανω διαγωνια. εχεις συνδεσει κ το Δ.Δ με τις επιστροφες?

Takerman
13-02-13, 06:27
Από τέλος Νοεμβρίου μέχρι τώρα είναι περίπου 75 ημέρες από τις οποίες οι 20 ημέρες είναι Σαββατοκύριακα. Αν λογαριάσεις τις ώρες είναι περίπου 550-600. Έτσι όπως τα λες καις από 1,6-1,8 κιλά την ώρα. Υπερβολικά λίγο μου ακούγεται.

nikolaras
13-02-13, 06:46
ευχαριστω για την απαντηση nikolaras
η καμιναδα μου βγαινει ευθεία πάνω (μονοκατοικια).
αερα καυσης παιρνει φρεσκο απο το ταμπερ πισω (ειναι λιγοτερο απο μισο μετρο η σωληνα που ενωνει το τζακι με το μπαλκονι).
το σπιτι δεν ειναι σφραγισμενο.εχω μονιμα ανοιχτο λιγο το παραθυρο, χωρια οτι μπαζει και απο παντου.
κατι αλλο πρεπει να φταιει.
μηπως να κλεισω απο παντου τον αερα ωστε να εξαναγκασω την αεροκουρτινα να δουλεψει?

Συνήθως στα ΙΔΡΟ το τζάμι μαυρίζει από κακής ποιότητας ξύλα.
Δοκίμασε να βάλεις τα ξύλα όσο πιο πίσω μπορείς. Επίσης μπορεί να χρειάζεται να ψηλώσεις την καμινάδα για να αυξήσεις τον εφελκυσμό, άρα λιγότερο στραγγάλισμα του καπνού = λιγότερο μαύρισμα στο τζάμι.

nikolaras
13-02-13, 06:48
Νικόλα μου είπε ένας υδραυλικός ότι με το ανοιχτό δοχείο όταν γυρίσω τις βανες για να συνδεθεί με το καλοριφέρ λόγο της διαφοράς πίεσης των δικτύων θα μου τα τινάξει όλα στον αέρα. Άντε βγαλε άκρη

Δεν καταλαβαίνω τίποτα.... κάντο λιανά.
Οταν δουλεύεις ανοιχτό δοχείο, το κλειστό δοχείο και η υψηλή πίεση καταργείται.

nikolaras
13-02-13, 07:03
Καλησπερα και απο μενα!
Χτιζω σπιτι και εκανα ενα σχεδιο με τη θερμανση του σπιτιου με οσα εχω καταλαβει!
Δεν ξερω αν θα μπορουσε να το δει καποιος να μου πει τι λαθη εχω κανει!
Οι θερμιδες, το τζακι και ο λεβητας ειναι τα προτεινόμενα απο τον μηχανολογο.
Οι κυκλοφορητες και οι ηλεκτροβανες θα ελέγχονται απο προγραμμα δικο μου!
Θα υπαρχουν και αισθητηρες πιεσης του νερου σε καθε κυκλωμα αλλα δεν τους εχω βαλει!
58765

Υ.Γ. Οτι χρειάζεστε απο ηλεκτρονικα και αυτοματισμους εδω ειμαι!
Καλώς ήρθες στη συζήτηση.
Υποθέτω ότι στο σχέδιο που ανέβασες τα ηλιακά πάνελ είναι ικανά το καλοκαίρι να ζεστάνουν 1500 λίτρα (διόρθωσέ το δεν είναι δοχείο διαστολής), ώστε να έχεις ζεστό νερό χρήσης.
Επίσης πιστεύω οι 2 λέβητες να έχουν ασφάλιση κλειστού δοχείου (σερμπαντίνα με θερμική βαλβίδα), που δεν έχεις στο σχέδιο, αλλιώς θα πρέπει να αναθεωρήσεις όλο το σχέδιο
Το κοντρόλ πως θα το κάνεις με μικροελεγκτή arduino;

nikolaras
13-02-13, 07:14
καλημέρα και από μένα, είμαι καινούργιο μέλος και ο λόγος που είμαι εδώ είναι ένα υδραυλικό τζάκι που έβαλα.
παρακολουθώντας τις συζήτησις κατάλαβα ότι έχει γίνει λάθος εγκατάσταση στο τζάκι, για αρχή αποφάσισα ότι πρέπει να μπει τριόδι, και για καλύτερη απόδοση (να ζεσταίνει τα νερά πιο γρήγορα) αλλα και για να αποφύγω την υγροποίηση που μεταφράζεται σε περισσότερο χρόνο ζωής.
Ένα άλλο θέμα που έχω είναι τα ζεστά νερά που θα έπρεπε να έχω αλλα δεν έχω στην βρύση.
Ενώ αρχικά με βεβαίωνε ότι θα έχω όταν πλέον το άναψα μου είπε ότι όσα τζάκια έχει βάλει ΚΑΝΕΝΑ δεν ζεσταίνει τα νερά τις βρύσης.
Έχω ένα φίλο ο οποιος δουλεύει σε αποθήκη υδραυλικών υλικών και τα ξέρει καλύτερα αυτά τα πράγματα, και μου λέει ότι το πρόβλημα αυτό έχει να κάνει με το δοχείο εκτόνωσης (η πάνω μεριά του ηλιακού είναι 2.10 ύψος ενώ η κάτω μεριά του δοχείου είναι στο 1.56) και η λύση στο πρόβλημα μου ένας πύργος για να βγει το δοχείο πιο ψιλά.
Και εδώ θέλω την βοήθεια σας αν το σηκώσω θα λύσω το πρόβλημα μου και αν ναι ποσο ψιλά να το σηκώσω ? έχουμε και νοτιάδες δυνατούς και το θέλω όσο πιο χαμηλά γίνετε και ακόμα θα αλλάξει η απόδοση του τζακιού θα καίει παραπάνω ξυλα ο ηλιακός είναι μεγάλος 200 λίτρα.
Και μια τελευταία ερώτηση έχω ένα μεγάλο σώμα το οποιο δεν ζεσταίνεται σχεδόν καθόλου ο δικός μου λέει ότι μια λύση είναι να το συνδέσουμε διαγώνια έτσι θα κάνει κύκλωμα και θα δουλεύει.
Συγγνώμη αν σας κούρασα και σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Ταταρίκας καλημέρα.
Εχεις πολλά κενά στα γραφόμενά σου...
1. Τί τζάκι έχεις (ακριβώς τύπο και μάρκα)
2. Ο υδραυλικός λέει μαλακίες.
3. Πως γίνεται να μην έχεις βρύση, τι εννοείς;
4. Η τρίοδη δεν ζεσταίνει τα νερά πιο γρήγορα και δεν αυξάνει τον χρόνο ζωής.
5. Βάλε φωτογραφίες και ένα γράφημα του κυκλώματος, δοχείο εκτόνωσης εννοείς το ανοιχτό δοχείο;
Δεν εννοείται να έχεις βάλει υδραυλικό τζάκι και να μην έχεις ζεστό νερό χρήσης, είναι σαν να οδηγάς στα χιόνια χωρίς αλυσίδες....
Δώσε σαφείς πληροφορίες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Robs
13-02-13, 07:45
Καλώς ήρθες στη συζήτηση.
Υποθέτω ότι στο σχέδιο που ανέβασες τα ηλιακά πάνελ είναι ικανά το καλοκαίρι να ζεστάνουν 1500 λίτρα (διόρθωσέ το δεν είναι δοχείο διαστολής), ώστε να έχεις ζεστό νερό χρήσης.
Επίσης πιστεύω οι 2 λέβητες να έχουν ασφάλιση κλειστού δοχείου (σερμπαντίνα με θερμική βαλβίδα), που δεν έχεις στο σχέδιο, αλλιώς θα πρέπει να αναθεωρήσεις όλο το σχέδιο
Το κοντρόλ πως θα το κάνεις με μικροελεγκτή arduino;

Ναι δοχειο αδρανειας ηθελα να γραψω. Εχεις δικιο!
Ο ηλιακος ειναι 5 πανελ αλλα δεν θυμαμαι αποδοση.
Η σερπαντίνα με θερμική βαλβίδα αν καταλαβα καλα ειναι για να διώχνει την παραπανω ζεστη ετσι δεν ειναι?
Θα γινουν 4 κοντρολ που θα επικοινωνουν μεταξύ τους. Ολα με arduino.

louiefl
13-02-13, 08:27
Φιλε Νικο113 Ηλιας απο Φλωρινα , οποτε καταλαβαινεις απο εξωτερικες θερμοκρασιες . Το τζακι καιει ολη μερα καθε μερα και σβηνει νωρης το πρωι
γιατι κοιμομαστε. Το Δ.Δ ειναι συνδεμενο στην επιστροφη οπως το δειχνει και το μανουαλ του κατασκευαστει (αν δεν κανω λαθος). Η συνδεση γινεται διαγωνια οταν το μηκος ειναι πανω απο 1,20 μ σαν τα σωματα , απο εκει και κατω δεν εχεις διαφορα. Αυτο που δεν σου κολαει καλα πρεπει να ειναι η σερπατινα ψυξεις . εχω συνδεσει την θερμικη βαλβιδα αναποδα , δηλ. η σερπατινα ειναι συνεχεια γεματη με νερο. Το κοντρολερ που εχω δουλευει το τζακι με τις εργοστασιακες του ρυθμισεις , μηπως μπορεις εσυ η καπιοος αλλος να μου πει σε πια θερμοκρασια πρεπει να ξεκιναει ο κυκλοφοριτης για καλητερη αποδοση .

Ευχαριστω

nikolaras
13-02-13, 10:26
Ναι δοχειο αδρανειας ηθελα να γραψω. Εχεις δικιο!
Ο ηλιακος ειναι 5 πανελ αλλα δεν θυμαμαι αποδοση.
Η σερπαντίνα με θερμική βαλβίδα αν καταλαβα καλα ειναι για να διώχνει την παραπανω ζεστη ετσι δεν ειναι?
Θα γινουν 4 κοντρολ που θα επικοινωνουν μεταξύ τους. Ολα με arduino.

Θέλω τον κώδικα του προγράμματος που θα φτιάξεις, αλλά καλύτερα να εξηγήσεις με ποιό σκεφτικό θα φτιάξεις το όλο πρόγραμμα. Επίσης ένα σημαντικό σημείο που θα πρέπει να συμπεριλάβεις είναι η χρήση ups σε περίπτωση διακοπής της ΔΕΗ.

Σχετικά με τα πάνελ, 5 είναι αρκετά αν βάλεις καινούριας τεχνολογίας, σε πολλές περιπτώσεις θα καλύπτεσαι και τον χειμώνα... Πολύ έξυπνη κίνηση.

Θερμική βαλβίδα είναι η ασφάλεια σε περίπτωση υπερθέρμανσης του λέβητα. Είναι μηχανική βαλβίδα η οποία όταν ο λέβητας ξεπεράσει μια ορισμένη θερμοκρασία (συνήθως 90-95 βαθμούς) διοχετεύει μέσω σερμπαντίνας κρύο νερό δικτύου στο μπόιλερ του λέβητα και τον κρυώνει.

nikolaras
13-02-13, 10:32
Το κοντρολερ που εχω δουλευει το τζακι με τις εργοστασιακες του ρυθμισεις , μηπως μπορεις εσυ η καπιοος αλλος να μου πει σε πια θερμοκρασια πρεπει να ξεκιναει ο κυκλοφοριτης για καλητερη αποδοση .

Ευχαριστω

40 βαθμούς είναι πολύ χαμηλά από 55 και πάνω....

tatarikas
13-02-13, 12:57
Ταταρίκας καλημέρα.
Εχεις πολλά κενά στα γραφόμενά σου...
1. Τί τζάκι έχεις (ακριβώς τύπο και μάρκα)
2. Ο υδραυλικός λέει μαλακίες.
3. Πως γίνεται να μην έχεις βρύση, τι εννοείς;
4. Η τρίοδη δεν ζεσταίνει τα νερά πιο γρήγορα και δεν αυξάνει τον χρόνο ζωής.
5. Βάλε φωτογραφίες και ένα γράφημα του κυκλώματος, δοχείο εκτόνωσης εννοείς το ανοιχτό δοχείο;
Δεν εννοείται να έχεις βάλει υδραυλικό τζάκι και να μην έχεις ζεστό νερό χρήσης, είναι σαν να οδηγάς στα χιόνια χωρίς αλυσίδες....
Δώσε σαφείς πληροφορίες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Καλημέρα φιλε Νίκο επειδή δεν τα καταλαβαίνω τα υδραυλικά θα κάνω ότι μπορώ, όταν λέω ότι δεν έχω νερό στην βρύση εννοώ ότι δεν έχω ζεστό νερό χρήσης και όταν λέω δοχείο εκτόνωσης εννοώ το ανοιχτό δοχείο.
Το τζάκι που έχω είναι το ΠΡΙΤΥ TC W28.
Το σπίτι είναι καινούργιο στην Kρήτη με μόνωσης σε τοίχους και ταράτσα και πολλά κουφώματα με διπλό τζαμι.
Υπόγειο ισόγειο πρώτος και σοφίτα 29000 θερμίδες το είχαμε υπολογίσει αν θυμάμαι καλά όλο, αλλα εμενα με ενδιαφέρει να ζεσταίνει το ισόγειο και τον πρώτο 140-150 τεtραγονικα.
Αρχικά είχε μπει συμβατικό τζάκι μετά το άλλαξα αυτό σημαίνει ότι έχω καμινάδα F250 ενώ θέλει 200 κανονικά νομίζω 7 μέτρα ύψος, το τζάκι είναι στο ισόγειο βόρεια και το λεβητοστάσιο υπόγειο νότια.Τρυπήσαμε την πλακα και κατεβάσαμε τα νερά στο υπόγειο και τα στείλαμε στο λεβητοστάσιο 18 μετρα σωλήνα περίπου και εκεί συνδέεται πλέον, έχω και λέβητα πετρελαιου με 4 βάνες 2 και 2 και γυρνώντας το ρεύμα επιλέγω το τζάκι η τον λέβητα.
Και τέλος 2 σωλήνες βγαίνουν στο πλάι στο τζάκι εξωτερικές 7 μετρα ύψος και συνδέονται με το ανοιχτό δοχείο.
ΥΓ δεν ξέρω πως να περάσω φωτογραφίες.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ

νικολας113
13-02-13, 13:43
Φιλε Νικο113 Ηλιας απο Φλωρινα , οποτε καταλαβαινεις απο εξωτερικες θερμοκρασιες . Το τζακι καιει ολη μερα καθε μερα και σβηνει νωρης το πρωι
γιατι κοιμομαστε. Το Δ.Δ ειναι συνδεμενο στην επιστροφη οπως το δειχνει και το μανουαλ του κατασκευαστει (αν δεν κανω λαθος). Η συνδεση γινεται διαγωνια οταν το μηκος ειναι πανω απο 1,20 μ σαν τα σωματα , απο εκει και κατω δεν εχεις διαφορα. Αυτο που δεν σου κολαει καλα πρεπει να ειναι η σερπατινα ψυξεις . εχω συνδεσει την θερμικη βαλβιδα αναποδα , δηλ. η σερπατινα ειναι συνεχεια γεματη με νερο. Το κοντρολερ που εχω δουλευει το τζακι με τις εργοστασιακες του ρυθμισεις , μηπως μπορεις εσυ η καπιοος αλλος να μου πει σε πια θερμοκρασια πρεπει να ξεκιναει ο κυκλοφοριτης για καλητερη αποδοση .

Ευχαριστω
Ηλια οι θερμοκρασιες οι δικες σας δεν παιζονται.... αυτο που δεν καταλαβαινω στο σχεδιο ειναι η πληρωση που βρισκεται. ισως να μπορει ο nikolaras να σε βοηθησει οσον αφορα τη συνδεση. εγω τον κυκλοφορητη τον εχω ρυθμισει στους 55. κ απο καταναλωση περιπου 3 κιλα την ωρα. ενημερωτικα ποσο σου στοιχισε το ολο κολπο?..

louiefl
13-02-13, 16:42
Νικο ξεχασα να ανεφερω οτι το εχω παραληλα με τον λεβητα πετρελαιου και πληρωση γινεται στο υπογειο με τον αυτοματο του πετρελαιου ,εννοειτε πως εχω κλειστη τη βανα της προσαγωγης η της επιστροφης για να μην ζεστενω και τον λεβητα και 30 μετρα χαλκο φ 28 και η πληρωση δουλευει κανονικα . Οσο για το "μαλι" μαματα.
Εστια kv6.6.2 we 1750 χωρις ΦΠΑ οι τιμες που ανφερω
Διοδι 90
Τριοδι 90
Κοντρολερ 90
Κατι ανοξειδοτα σταθερα ημιγωνια κτλ, ο τζακας μου πηρε 2776,24 ευρα.
Ο υδραυλικος με υλικα 700 και η επενδυση με τα υλικα 600.

Robs
13-02-13, 16:46
Θέλω τον κώδικα του προγράμματος που θα φτιάξεις, αλλά καλύτερα να εξηγήσεις με ποιό σκεφτικό θα φτιάξεις το όλο πρόγραμμα. Επίσης ένα σημαντικό σημείο που θα πρέπει να συμπεριλάβεις είναι η χρήση ups σε περίπτωση διακοπής της ΔΕΗ.

Σχετικά με τα πάνελ, 5 είναι αρκετά αν βάλεις καινούριας τεχνολογίας, σε πολλές περιπτώσεις θα καλύπτεσαι και τον χειμώνα... Πολύ έξυπνη κίνηση.

Θερμική βαλβίδα είναι η ασφάλεια σε περίπτωση υπερθέρμανσης του λέβητα. Είναι μηχανική βαλβίδα η οποία όταν ο λέβητας ξεπεράσει μια ορισμένη θερμοκρασία (συνήθως 90-95 βαθμούς) διοχετεύει μέσω σερμπαντίνας κρύο νερό δικτύου στο μπόιλερ του λέβητα και τον κρυώνει.

Λοιπόν τα τέσσερα κοντρόλ θα επικοινωνούν μεταξύ τους και θα παίρνουν εντολές από ένα άλλο κεντρικό και τους θερμοστάτες σε κάθε δωμάτιο.

Το ένα θα είναι στον λέβητα και θα τον βάζει μπρος όταν δεν φτάνουν τα υπόλοιπα, θα ελέγχει την τριοδη στην αρχή για αποφυγή υγροποίησης , τον κυκλοφορητή και τέλος μια διοδη ηλεκτροβανα, συνδεμένη με την αποχέτευση, για την περίπτωση που ανέβει πολύ η πίεση και δεν δουλέψουν τα ασφαλιστικά.

Το ίδιο και το τζάκι με την διαφορά ότι θα ελέγχει και ένα κλαπέτο με σερβομηχανισμό για να ανοιγοκλείνει τον αέρα στην εστία και ότι θα δουλεύει ο κυκλοφορητής μόλις ανέβει η θερμοκρασία στα νερά του.

Το τρίτο θα ελέγχει τον κυκλοφορητή του ηλιακού βλέποντας τη διαφορά θερμοκρασίας του ηλιακού και του δοχείου αδρανείας και πάλι μια διοδη για την πίεση.

Το τελευταίο θα βλέπει τις θερμοκρασίες στο δοχείο αδράνειας και θα κάνει και ανακυκλοφορια με έναν μικρό κυκλοφορητή στα ζεστά νερά επειδή θα είναι περίπου 10 μέτρα από το κολεκτερ.

Θα είναι ρυθμισμένα στην περίπτωση που ανέβει κάπου η θερμοκρασία πάνω από 90 βαθμούς να ξεκινανε οι κυκλοφορητές και στα καλοριφέρ (τώρα βλέπω ότι δεν έχω βάλει τον κυκλοφορητή στο καλοριφέρ) για να διώχνει την περίσσια ζέστη. Για αυτό δεν είχα βάλει σερπαντίνα με βαλβίδα)

Όσο για το πρόγραμμα θα στο στείλω όταν το γράψω αν και θα αργήσω λίγο (Σεπτέμβριο).
Αν θέλεις βοήθεια για τον προγραμματισμό, ρώτα ότι θέλεις.(Σου εστειλα pm.)

louiefl
13-02-13, 16:52
Και ιδου το αποτελεσμα58785

louiefl
13-02-13, 17:41
Νικο μηπως μπορεις να μου το αναλυσεις ;

nikolaras
13-02-13, 18:37
Καλημέρα φιλε Νίκο επειδή δεν τα καταλαβαίνω τα υδραυλικά θα κάνω ότι μπορώ, όταν λέω ότι δεν έχω νερό στην βρύση εννοώ ότι δεν έχω ζεστό νερό χρήσης και όταν λέω δοχείο εκτόνωσης εννοώ το ανοιχτό δοχείο.
Το τζάκι που έχω είναι το ΠΡΙΤΥ TC W28.
Το σπίτι είναι καινούργιο στην Kρήτη με μόνωσης σε τοίχους και ταράτσα και πολλά κουφώματα με διπλό τζαμι.
Υπόγειο ισόγειο πρώτος και σοφίτα 29000 θερμίδες το είχαμε υπολογίσει αν θυμάμαι καλά όλο, αλλα εμενα με ενδιαφέρει να ζεσταίνει το ισόγειο και τον πρώτο 140-150 τεtραγονικα.
Αρχικά είχε μπει συμβατικό τζάκι μετά το άλλαξα αυτό σημαίνει ότι έχω καμινάδα F250 ενώ θέλει 200 κανονικά νομίζω 7 μέτρα ύψος, το τζάκι είναι στο ισόγειο βόρεια και το λεβητοστάσιο υπόγειο νότια.Τρυπήσαμε την πλακα και κατεβάσαμε τα νερά στο υπόγειο και τα στείλαμε στο λεβητοστάσιο 18 μετρα σωλήνα περίπου και εκεί συνδέεται πλέον, έχω και λέβητα πετρελαιου με 4 βάνες 2 και 2 και γυρνώντας το ρεύμα επιλέγω το τζάκι η τον λέβητα.
Και τέλος 2 σωλήνες βγαίνουν στο πλάι στο τζάκι εξωτερικές 7 μετρα ύψος και συνδέονται με το ανοιχτό δοχείο.
ΥΓ δεν ξέρω πως να περάσω φωτογραφίες.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ

Το τζάκι που έχεις αναγκαστικά πρέπει να ασφαλισθεί με ανοιχτό δοχείο.
Τώρα εφόσον κάνατε τέτοια φασαρία και στείλατε τα νερά στο λέβητοστάσιο κακώς που έγινε έτσι η σύνδεση.Βέβαια ο κάθε υδραυλικός αυτοσχεδιάζει σε τέτοιες περιπτώσεις με αποτέλεσμα οι περισσότερες εγκαταστάσεις να γίνονται από ελλιπείς μέχρι απαράδεκτες.
Απαράδεκτη είναι και η δική σου σύνδεση όπως την περιγράφεις.
Αν κατάλαβα καλά έχεις ηλιακό και 2 δίκτυα διαφορετικών πιέσεων, στην περίπτωση του τζακιού μένει εκτός ο ηλιακός λόγω χαμηλής πίεσης (ανοιχτό δοχείο).
Αν είναι έτσι όπως φαντάζομαι θα πρέπει να κάνεις μερικές αλλαγές για να είσαι εντάξει.

νικολας113
13-02-13, 19:15
Νικο μηπως μπορεις να μου το αναλυσεις ;

δεν μπορω να το ανοιξω. κ εμενα τεσσερις χιλιαρικουνες μου πηγε ολο.

louiefl
13-02-13, 20:28
Το ξανα ανεβαζω . Θελω την εξηγηση για των κυκλοφοριτη με την θερμοκρασια εναρξης να μου πει ο Νικος απο τρικαλα.
Την εστια μονο εσυ ποσο την πληρωσες ; την βρηκα 1600 ευρα στο νετ καπου σε ενα ελληνικο μαγαζι58786

nikolaras
13-02-13, 20:59
Νικο ξεχασα να ανεφερω οτι το εχω παραληλα με τον λεβητα πετρελαιου και πληρωση γινεται στο υπογειο με τον αυτοματο του πετρελαιου ,εννοειτε πως εχω κλειστη τη βανα της προσαγωγης η της επιστροφης για να μην ζεστενω και τον λεβητα και 30 μετρα χαλκο φ 28 και η πληρωση δουλευει κανονικα .

Αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό.... φαντάσου ότι θα είχες ένα μικρό δοχείο αδράνειας στο σύστημά σου...

Οσο πιο ψηλά έχεις τον κυκλοφορητή σου, τόσο απομακρύνεσαι από τη δημιουργία πίσσας.

tatarikas
13-02-13, 21:08
Το τζάκι που έχεις αναγκαστικά πρέπει να ασφαλισθεί με ανοιχτό δοχείο.
Τώρα εφόσον κάνατε τέτοια φασαρία και στείλατε τα νερά στο λέβητοστάσιο κακώς που έγινε έτσι η σύνδεση.Βέβαια ο κάθε υδραυλικός αυτοσχεδιάζει σε τέτοιες περιπτώσεις με αποτέλεσμα οι περισσότερες εγκαταστάσεις να γίνονται από ελλιπείς μέχρι απαράδεκτες.
Απαράδεκτη είναι και η δική σου σύνδεση όπως την περιγράφεις.
Αν κατάλαβα καλά έχεις ηλιακό και 2 δίκτυα διαφορετικών πιέσεων, στην περίπτωση του τζακιού μένει εκτός ο ηλιακός λόγω χαμηλής πίεσης (ανοιχτό δοχείο).
Αν είναι έτσι όπως φαντάζομαι θα πρέπει να κάνεις μερικές αλλαγές για να είσαι εντάξει.

Όπως είπαμε το τζάκι μπήκε αργότερα και ήταν το λιγότερο οδυνηρό να το πάμε στο λεβητοστάσιο, 2 τρύπες και ένα μερεμέτι με γυψοσανίδες και επιπλέον οι σωλήνες είναι εσωτερικά οποτε λιγότερες απώλειες.
Από εκεί και έπειτα όμως διαφωνούμε με τον υδραυλικό σε αλλα θέματα όπως η τριόδι που αυτός λέει ότι δεν χρειάζεται εφόσον έχω τον εναλλάκτη που κάνει την ίδια δουλειά, επιπλέον δημιουργεί προβλήματα . Όπως και να έχει αποφάσισα να την βάλω πήγα και πήρα μια τις esbe 1 ίντσα θηλυκή με ένα φίλτρο και τρις βάνες για να μπορώ να την απομονώσω να την καθαρίζω.
Σχετικά με το ζεστό νερό τώρα.Έχω μια σοφίτα που καλύπτει τι μιση ταράτσα περίπου η υπόλοιπη είναι βεράντα, στην βεράντα ΒΔ υπάρχουν η καμινάδα ο ηλιακός και το ανοιχτό δοχείο. η καμινάδα ανεβαίνει 2 μετρα από το δάπεδο όπως και ο ηλιακός, κάναμε μια βάση την κολλήσαμε από τι μια στον ηλιακό και από την άλλη τι βιδώσαμε στην καμινάδα για το ανοιχτό δοχείο 1.50 μέτρο ύψος (το σηκώσαμε τόσο για να ζεσταίνονται τα σώματα τις σοφίτας) και φτάνουμε στο αρχικό ερώτημα αν φτιάξω ένα πύργο και πάει το δοχείο πιο πάνω από τον ηλιακό θα έχω ζεστό νερό ? ποσο πρέπει να το σηκώσω ? Στην κρήτη είμαι και ο ηλιακός με καλύπτει τις περισσότερες μέρες του χρόνου ο ηλιακός είναι 200aris ποσο επηρεάζει την κατανάλωση αυτό ?

nikolaras
13-02-13, 21:09
Λοιπόν τα τέσσερα κοντρόλ θα επικοινωνούν μεταξύ τους και θα παίρνουν εντολές από ένα άλλο κεντρικό και τους θερμοστάτες σε κάθε δωμάτιο.

Το ένα θα είναι στον λέβητα και θα τον βάζει μπρος όταν δεν φτάνουν τα υπόλοιπα, θα ελέγχει την τριοδη στην αρχή για αποφυγή υγροποίησης , τον κυκλοφορητή και τέλος μια διοδη ηλεκτροβανα, συνδεμένη με την αποχέτευση, για την περίπτωση που ανέβει πολύ η πίεση και δεν δουλέψουν τα ασφαλιστικά.

Το ίδιο και το τζάκι με την διαφορά ότι θα ελέγχει και ένα κλαπέτο με σερβομηχανισμό για να ανοιγοκλείνει τον αέρα στην εστία και ότι θα δουλεύει ο κυκλοφορητής μόλις ανέβει η θερμοκρασία στα νερά του.

Το τρίτο θα ελέγχει τον κυκλοφορητή του ηλιακού βλέποντας τη διαφορά θερμοκρασίας του ηλιακού και του δοχείου αδρανείας και πάλι μια διοδη για την πίεση.

Το τελευταίο θα βλέπει τις θερμοκρασίες στο δοχείο αδράνειας και θα κάνει και ανακυκλοφορια με έναν μικρό κυκλοφορητή στα ζεστά νερά επειδή θα είναι περίπου 10 μέτρα από το κολεκτερ.

Θα είναι ρυθμισμένα στην περίπτωση που ανέβει κάπου η θερμοκρασία πάνω από 90 βαθμούς να ξεκινανε οι κυκλοφορητές και στα καλοριφέρ (τώρα βλέπω ότι δεν έχω βάλει τον κυκλοφορητή στο καλοριφέρ) για να διώχνει την περίσσια ζέστη. Για αυτό δεν είχα βάλει σερπαντίνα με βαλβίδα)

Όσο για το πρόγραμμα θα στο στείλω όταν το γράψω αν και θα αργήσω λίγο (Σεπτέμβριο).
Αν θέλεις βοήθεια για τον προγραμματισμό, ρώτα ότι θέλεις.(Σου εστειλα pm.)
Με μπέρδεψες.... τι αισθητήρες θα βάλεις για να ελέγχεις την πίεση στα επιμέρους τμήματα;
Επίσης καλό θα ήταν να μην παρακάμψεις τη μηχανική θερμική βαλβίδα για την περίπτωση υπερθέρμανσης. Καλά τα ηλεκτρονικά καλούδια αλλά χρειάζεται και μια σίγουρη μηχανική ασφάλιση.

nikolaras
13-02-13, 21:21
Όπως είπαμε το τζάκι μπήκε αργότερα και ήταν το λιγότερο οδυνηρό να το πάμε στο λεβητοστάσιο, 2 τρύπες και ένα μερεμέτι με γυψοσανίδες και επιπλέον οι σωλήνες είναι εσωτερικά οποτε λιγότερες απώλειες.
Από εκεί και έπειτα όμως διαφωνούμε με τον υδραυλικό σε αλλα θέματα όπως η τριόδι που αυτός λέει ότι δεν χρειάζεται εφόσον έχω τον εναλλάκτη που κάνει την ίδια δουλειά, επιπλέον δημιουργεί προβλήματα . Όπως και να έχει αποφάσισα να την βάλω πήγα και πήρα μια τις esbe 1 ίντσα θηλυκή με ένα φίλτρο και τρις βάνες για να μπορώ να την απομονώσω να την καθαρίζω.
Σχετικά με το ζεστό νερό τώρα.Έχω μια σοφίτα που καλύπτει τι μιση ταράτσα περίπου η υπόλοιπη είναι βεράντα, στην βεράντα ΒΔ υπάρχουν η καμινάδα ο ηλιακός και το ανοιχτό δοχείο. η καμινάδα ανεβαίνει 2 μετρα από το δάπεδο όπως και ο ηλιακός, κάναμε μια βάση την κολλήσαμε από τι μια στον ηλιακό και από την άλλη τι βιδώσαμε στην καμινάδα για το ανοιχτό δοχείο 1.50 μέτρο ύψος (το σηκώσαμε τόσο για να ζεσταίνονται τα σώματα τις σοφίτας) και φτάνουμε στο αρχικό ερώτημα αν φτιάξω ένα πύργο και πάει το δοχείο πιο πάνω από τον ηλιακό θα έχω ζεστό νερό ? ποσο πρέπει να το σηκώσω ? Στην κρήτη είμαι και ο ηλιακός με καλύπτει τις περισσότερες μέρες του χρόνου ο ηλιακός είναι 200aris ποσο επηρεάζει την κατανάλωση αυτό ?

Αυτό σου γράφω πιο πριν, αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω, ο ηλιακός δουλεύει με τον λέβητα πετρελαίου, δηλαδή είναι τριπλής ενέργειας;
Αν ναι τότε έχεις 2 ξεχωριστές πιέσεις στο κύκλωμα και αυτό είναι το λάθος.
Για να δουλέψει ο ηλιακός με το τζάκι, θα πρέπει να σηκώσεις το δοχείο τουλάχιστο 1 μέτρο παραπάνω από τον ηλιακό, αλλά θα πρέπει να προσθέσεις (μπορεί να υπάρχει ήδη) ξεχωριστό κυκλοφορητή για τον έλεγχο του ηλιακού.
Θα μπορούσες να τα αποφύγεις όλα αυτά τοποθετώντας ένα δοχείο αδράνειας στο υπόγειο, στις προηγούμενες σελίδες εξηγώ πως δουλεύει το δικό μου σύστημα αυτή τη στιγμή με ξεχωριστές πιέσεις.

νικολας113
13-02-13, 22:20
Το ξανα ανεβαζω . Θελω την εξηγηση για των κυκλοφοριτη με την θερμοκρασια εναρξης να μου πει ο Νικος απο τρικαλα.
Την εστια μονο εσυ ποσο την πληρωσες ; την βρηκα 1600 ευρα στο νετ καπου σε ενα ελληνικο μαγαζι58786

ωραιοτατο. εγω την εστια μονο την πληρωσα 1500

kakou
14-02-13, 11:19
Αυτό σου γράφω πιο πριν, αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω, ο ηλιακός δουλεύει με τον λέβητα πετρελαίου, δηλαδή είναι τριπλής ενέργειας;
Για να δουλέψει ο ηλιακός με το τζάκι, θα πρέπει να σηκώσεις το δοχείο τουλάχιστο 1 μέτρο παραπάνω από τον ηλιακό, αλλά θα πρέπει να προσθέσεις (μπορεί να υπάρχει ήδη) ξεχωριστό κυκλοφορητή για τον έλεγχο του ηλιακού.
Θα μπορούσες να τα αποφύγεις όλα αυτά τοποθετώντας ένα δοχείο αδράνειας στο υπόγειο, στις προηγούμενες σελίδες εξηγώ πως δουλεύει το δικό μου σύστημα αυτή τη στιγμή με ξεχωριστές πιέσεις.
φιλε νικολαρα δλδ αν τοποθετηθει δοχειο αδρανειας στο υπογειο τι διαφορετικο θα γινει και δεν θα χρειαζονται ολα αυτα?παλι ψηλα δεν θα πρεπει να ειναι το αδδ?

louiefl
14-02-13, 14:43
Ναι φιλε Νικο αλλα θα επρεπε να βαλω εκτροβανες θερμοστατες και τι αλλο ακομα για να εκμεταλευτω την παραπανω ενεργεια που στη Φλωρινα που ειμαι θα ηταν πεταμενα λεφτα . Μου φτανει το ΖΝΧ που ειναι διαθεσημο ολη μερα

nikolaras
14-02-13, 15:35
φιλε νικολαρα δλδ αν τοποθετηθει δοχειο αδρανειας στο υπογειο τι διαφορετικο θα γινει και δεν θα χρειαζονται ολα αυτα?παλι ψηλα δεν θα πρεπει να ειναι το αδδ?
Η διαφορά είναι ότι το ανοιχτό δοχείο έχει να ασφαλίσει και να τροφοδοτήσει μόνο το υψομετρικό του τζακιού, στο δικό μου το δοχείο είναι 60 πόντους μόνο πάνω από το τζάκι εφόσον δεν έχω καταναλωτές πιο ψηλά.
Ολα τα υπόλοιπα μπορεί να βρίσκονται στον 2ο,3ο,4ο όροφο, εφόσον δουλεύουν με διαφορετική πίεση.

kakou
14-02-13, 16:17
Η διαφορά είναι ότι το ανοιχτό δοχείο έχει να ασφαλίσει και να τροφοδοτήσει μόνο το υψομετρικό του τζακιού, στο δικό μου το δοχείο είναι 60 πόντους μόνο πάνω από το τζάκι εφόσον δεν έχω καταναλωτές πιο ψηλά.
Ολα τα υπόλοιπα μπορεί να βρίσκονται στον 2ο,3ο,4ο όροφο, εφόσον δουλεύουν με διαφορετική πίεση.

δηλαδη αν εχω το τζακι στο 2ο οροφο μαζι με μποιλερ ζνχ,και το δοχειο αδρανειας στον πρωτο,δεν υπαρχει προβλημα?εννοειται ομως οτι το μποιλερ θα εχει δικο του κυκλοφορητη?

nikolaras
14-02-13, 22:26
Ρε παιδιά έλεος !!!!
Δεν γίνεται να λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, κάνετε τον κόπο και διαβάστε πιο πίσω όλα έχουν αναλυθεί....
Ολα έχουν γραφεί με κόπο, χρόνο , υπομονή και χωρίς κανένα αντάλλαγμα....

Αν υπάρχει ανοιχτό δοχείο στο σύστημα θα πρέπει να βρίσκεται στο ψηλότερο σημείο από όλες τις καταναλώσεις συμπεριλαμβανομένου και του τζακιού, πόσες φορές θα πρέπει να ειπωθεί.....
(συγνώμη kakou δεν ξεσπάω σε σένα, αλλά θέλω να ρθεις στη θέση μου να καταλάβεις).....

kakou
15-02-13, 08:34
Ρε παιδιά έλεος !!!!
Δεν γίνεται να λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, κάνετε τον κόπο και διαβάστε πιο πίσω όλα έχουν αναλυθεί....
Ολα έχουν γραφεί με κόπο, χρόνο , υπομονή και χωρίς κανένα αντάλλαγμα....

Αν υπάρχει ανοιχτό δοχείο στο σύστημα θα πρέπει να βρίσκεται στο ψηλότερο σημείο από όλες τις καταναλώσεις συμπεριλαμβανομένου και του τζακιού, πόσες φορές θα πρέπει να ειπωθεί.....
(συγνώμη kakou δεν ξεσπάω σε σένα, αλλά θέλω να ρθεις στη θέση μου να καταλάβεις).....

φιλε Νικολαρα εχεις απολυτο δικιο και πιστεψε με εχω μπει στη θεση σου κι εχω διαβασει οχι μονο ολοκληρο το ποστ αυτο αλλα και τα 2 αλλα ποστ που αφορουν λεβητες στερεων καυσιμων και οποιοδηποτε αλλο ποστ εχει γινει σε αλλα φορουμ που αφορουν λεβητες στερεων καυσιμων γι αυτο το λογο(να μην ρωταω δλδ).για το ανοιχτο δοχειο οντως εχει χιλιοειπωθει οτι πρεπει να βρισκεται ψηλοτερα απο ολες τις καταναλωσεις κλπ...οχι μονο εδω αλλα και σε οποιοδηποτε μανουαλ ενεργειακου τζακιου.εδω ομως ρωτησα κατι αλλο που ειλικρινα δεν θυμαμαι να αναφερεται καπου προηγουμενως και αυτο ειναι αυτο που ειπες για το δοχειο αδρανειας.Εγκυκλοπαιδικα ρωτησα πιο πολυ γιατι ετσι κι αλλιως η δικη μου μελλοντικη εγκατασταση θερμανσης μαλλον δεν ευνοει την τοποθετηση ανοιχτου δοχειου...ειλικρινα παντως εκτιμω την καθε βοηθεια σου και σε ευχαριστω!

nikolaras
15-02-13, 09:12
Το δοχείο αδράνειας, μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε, ακόμα και πάνω από το τζάκι με εσωτερικά την καμινάδα που το έβαλε ένας φίλος μου και εκμεταλλεύεται την θερμότητα της καμινάδας.
Τα νερά του τζακιού στην περίπτωση σύνδεσης με δοχείο αδράνειας ζεσταίνουν το δοχείο και οι άλλες καταναλώσεις παίρνουν από το δοχείο.
Τώρα αν το δοχείο έχει εσωτερικούς εναλλάκτες (σερμπαντίνες) μπορείς να δουλεύεις το σύστημα με διαφορετικές πιέσεις.
Το τζάκι - δοχείο αδράνειας με ανοιχτό δοχείο διαστολής (χαμηλή πίεση) και οι καταναλωτές (ηλιακός, σώματα, μπόιλερ) με κλειστό δοχείο διαστολής (υψηλή πίεση).
Ποιά είναι τα οφέλη αυτής της συνδεσμολογίας;
Το κυριότερο είναι η αποφυγή εγκατάστασης της τρίοδης στην είσοδο του τζακιού, γιατί η θερμοκρασία νερού στο δοχείο αδράνειας, εφόσον ρυθμιστούν σωστά οι κυκλοφορητές των καταναλώσεων, δεν θα πέφτει κάτω των 50 βαθμών.
Ακόμα ένα μεγάλο προτέρημα είναι ότι το ανοιχτό δοχείο διαστολής επειδή το υψομετρικό του τζακιού είναι χαμηλό, δεν χρειάζεται μεγάλο ύψος μπορεί να τοποθετηθεί ακόμα και πάνω από το τζάκι.

tatarikas
15-02-13, 11:45

Καλημέρα nικόλα και συγγνώμη για την ταλαιπωρία, αλλα η βοήθεια σου είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ και σε ευχάριστο για το χρόνο σου.
Ο ηλιακός είναι τριπλής ενέργειας και δεν έχει δικό του κυκλοφορητή δουλεύει με τον κυκλοφορητή του λέβητα.
Τι μπορούμε να κάνουμε ?????????

nikolaras
15-02-13, 13:20
Πολλά μπορείς να κάνεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο υδραυλικός σου δεν μελέτησε καλά το σύστημα.

Ξεκινάω με ερωτήσεις γιατί δεν μπορώ να ξέρω τι έκανε ο υδραυλικός, οπότε δεν μπορώ να δώσω ασφαλείς απαντήσεις. Δεν μου δίνεις επαρκή στοιχεία, σου είπα να κάνεις ένα απλό σχεδιάγραμμα για να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη.
1. Από την εστία που πάνε οι σωλήνες; Εβαλε ξεχωριστό κυκλοφορητή για το τζάκι;
2. Ο υπάρχων λέβητας είναι εκτός τώρα και πως; με βάνες; Αν θέλεις να δουλέψεις τον λέβητα τι κάνεις;
3. Τα σώματα πως τροφοδοτούνται και από που; Από το προϋπάρχων κύκλωμα; Με ποιόν κυκλοφορητή;

tatarikas
15-02-13, 14:47
Πολλά μπορείς να κάνεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο υδραυλικός σου δεν μελέτησε καλά το σύστημα.

Ξεκινάω με ερωτήσεις γιατί δεν μπορώ να ξέρω τι έκανε ο υδραυλικός, οπότε δεν μπορώ να δώσω ασφαλείς απαντήσεις. Δεν μου δίνεις επαρκή στοιχεία, σου είπα να κάνεις ένα απλό σχεδιάγραμμα για να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη.
1. Από την εστία που πάνε οι σωλήνες; Εβαλε ξεχωριστό κυκλοφορητή για το τζάκι;
2. Ο υπάρχων λέβητας είναι εκτός τώρα και πως; με βάνες; Αν θέλεις να δουλέψεις τον λέβητα τι κάνεις;
3. Τα σώματα πως τροφοδοτούνται και από που; Από το προϋπάρχων κύκλωμα; Με ποιόν κυκλοφορητή;

Από την εστία οι σωλήνες ζεστό κρύο πάνε στο υπόγειο στο λεβητοστάσιο και συνδέονται στον προϋπάρχον κύκλωμα, οι σωλήνες αυτές ανεβαίνουν πάνω μέχρι την σοφίτα κάθε όροφος έχει το κουτί του και κάθε κουτί έχει μέσα κυκλοφορητή από εκεί τροφοδοτούνται τα σώματα.
κυκλοφορητή έχει το τζάκι δικό του διπλα στην εστία μέσα στην γυψοσανίδα με πορτάκι για να έχω πρόσβαση.
Ο λέβητας είναι συνδεμένος και αυτός, 4 βάνες, 2 του λέβητα 2 του τζακιού ανοίγω του τζακιού κλείνω του λέβητα και το αντίστροφο, έτσι επιλέγω
(αν και πετρέλαιο δεν έβαλα και δεν σκοπεύω να βάλω)
Δεν ξέρω πως να κάνω ένα σχεδιάγραμμα ???

nikolaras
15-02-13, 16:02
Από την εστία οι σωλήνες ζεστό κρύο πάνε στο υπόγειο στο λεβητοστάσιο και συνδέονται στον προϋπάρχον κύκλωμα, οι σωλήνες αυτές ανεβαίνουν πάνω μέχρι την σοφίτα κάθε όροφος έχει το κουτί του και κάθε κουτί έχει μέσα κυκλοφορητή από εκεί τροφοδοτούνται τα σώματα.
κυκλοφορητή έχει το τζάκι δικό του διπλα στην εστία μέσα στην γυψοσανίδα με πορτάκι για να έχω πρόσβαση.
Ο λέβητας είναι συνδεμένος και αυτός, 4 βάνες, 2 του λέβητα 2 του τζακιού ανοίγω του τζακιού κλείνω του λέβητα και το αντίστροφο, έτσι επιλέγω
(αν και πετρέλαιο δεν έβαλα και δεν σκοπεύω να βάλω)
Δεν ξέρω πως να κάνω ένα σχεδιάγραμμα ???
ΟΥΦ !!! αγχώθηκα βρε φίλε μου.......
Ο κυκλοφορητής του τζακιού τι ακριβώς κάνει; Σπρώχνει το κρύο ή τραβάει από το ζεστό; Εχεις τρίοδη στην επιστροφή του τζακιού για αποφυγές υγροποίησης;
Ο λέβητας έχει και άλλο κυκλοφορητή εκτός από τους επιμέρους που έχεις στον κάθε όροφο;
Ο ηλιακός παίρνει από τον κυκλοφορητή της σοφίτας; (ΈΧΕΙ ΣΗΜΑΣΊΑ ΑΥΤΌ), όταν ήθελες να ζεστάνεις ΜΟΝΟ ηλιακό από τον λέβητα τι έκανες;
Δεν χρειάζεται σχέδιο τώρα τα είπαμε σχεδόν όλα από το πληκτρολόγιο......

tatarikas
15-02-13, 17:23
ΟΥΦ !!! αγχώθηκα βρε φίλε μου.......
Ο κυκλοφορητής του τζακιού τι ακριβώς κάνει; Σπρώχνει το κρύο ή τραβάει από το ζεστό; Εχεις τρίοδη στην επιστροφή του τζακιού για αποφυγές υγροποίησης;
Ο λέβητας έχει και άλλο κυκλοφορητή εκτός από τους επιμέρους που έχεις στον κάθε όροφο;
Ο ηλιακός παίρνει από τον κυκλοφορητή της σοφίτας; (ΈΧΕΙ ΣΗΜΑΣΊΑ ΑΥΤΌ), όταν ήθελες να ζεστάνεις ΜΟΝΟ ηλιακό από τον λέβητα τι έκανες;
Δεν χρειάζεται σχέδιο τώρα τα είπαμε σχεδόν όλα από το πληκτρολόγιο......

Και εγώ αγχώθηκα... xaxaxa
Δεν ξέρω τι κάνει ο κυκλοφορητής, αν σε βοηθάει αυτό όταν ανάψω το τζάκι και φτάσει στους 50 βαθμούς ανοίγει και ανακατεύονται τα νερά.
Ο λέβητας έχει δικό του κυκλοφορητή.
Λογικά ο ηλιακός θα παίρνει από τον κυκλοφορητή τις σοφίτας.
Ζεστό νερό έχω από τον ήλιο, διαφορετικά με ρεύμα από τον πινακα τον ηλεκτρολογικό, δεν έχω βάλει πετρέλαιο και δεν έχει δουλέψει ακόμα ο λέβητας, είναι καινούργιος.
Τριόδι δεν έβαλε ο υδραυλικός, αγόρασα μια τις esbe 1 ίντσα θηλυκή 55 βάθους και τον περιμένω από βδομάδα να την βάλουμε και άμα τα καταφέρουμε να καταλάβω θα φτιάξουμε και το ζεστό νερό.

nikolaras
15-02-13, 18:02
Λοιπόν άρχισαν να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα.
Εχεις τις εξής επιλογές για να δουλέψει ο ηλιακός, υπάρχει όμως περίπτωση να έρθεις σε ρίξη με τον υδραυλικό σου, γιατί όλα μπάχαλο μου φαίνονται....
Καταρχήν ας πάρουμε τον λέβητα, δεν καταλαβαίνω τι ρόλο παίζει ο κυκλοφορητής στον λέβητα, εφόσον υπάρχουν επιμέρους κυκλοφορητές. Το ίδιο θα πω και για το τζάκι..... 1ο λάθος.

Το πιο απλό από όλα είναι να δουλέψεις το τζάκι με κλειστό κύκλωμα τοποθετώντας αυτή τη βαλβίδα http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-%D5%E4%F1%E1%F5%EB%E9%EA%FC-%D4%E6%DC%EA%E9-%F4%E5%F7%ED%E9%EA%DC-%E8%DD%EC%E1%F4%E1&p=17902576&viewfull=1#post17902576

Επίσης μπορείς να τοποθετήσεις αυτόν τον εναλλάκτη στο τζάκι σου, αν είναι μάγκας ο υδραυλικός μπορεί να το κάνει και πάλι να δουλέψεις το σύστημά σου με κλειστό δοχείο, αυτά βέβαια είναι για ψαγμένους εγκαταστάτες :
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-%D5%E4%F1%E1%F5%EB%E9%EA%FC-%D4%E6%DC%EA%E9-%F4%E5%F7%ED%E9%EA%DC-%E8%DD%EC%E1%F4%E1&p=17898415&viewfull=1#post17898415

Τώρα αν ο υδραυλικός σου δεν σκαμπάζει από τέτοια, θα πρέπει να ανεβάσει το ανοιχτό δοχείο πιο ψηλά από τον ηλιακό και κακώς που το έβαλε παρακάτω.....
Ο έλεγχος του ηλιακού σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να γίνει από ξεχωριστό κυκλοφορητή (έτσι και αλλιώς ο υδραυλικός σου είναι μαθημένος από πολλούς κυκλοφορητές), γιατί θα πρέπει να διακόπτεται η τροφοδοσία όταν ζεσταίνεται, δεν υπάρχει λόγος να δουλεύει συνέχεια και να ενισχύεις την ΔΕΗ χωρίς λόγο. Ετσι όμως όπως περιέγραψες επειδή δεν σε ενδιαφέρει η θέρμανση στη σοφίτα, κλείνεις τα σώματα της σοφίτας και δουλεύεις τον κυκλοφορητή μόνο για τον ηλιακό.

Αλλη μια λύση ανοιχτού δοχείου είναι αυτή που περιγράφω παραπάνω, με την τοποθέτηση δοχείου αδράνειας, σε αυτήν την περίπτωση που την θεωρώ ως την καλύτερη λύση έχεις και αυτονομία κάποιων ωρών.
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-%D5%E4%F1%E1%F5%EB%E9%EA%FC-%D4%E6%DC%EA%E9-%F4%E5%F7%ED%E9%EA%DC-%E8%DD%EC%E1%F4%E1&p=17997431&viewfull=1#post17997431

Διαλέγεις και παίρνεις......
Οπως βλέπεις όλα έχουν συζητηθεί, αλλά δεν ξέρεις που να τα βρεις, χρειάζεται να μελετήσεις το θέμα και όχι μόνο ανάγνωση, βέβαια όταν δεν γνωρίζεις το αντικείμενο λογικό το βλέπω να έχεις απορίες.

ydraylikosmp
15-02-13, 21:46
Δουλεύει κανονικότατα η σερπαντίνα και με τον ίδιο κυκλοφορητή και με αποδόσεις από 45 έως 80 βαθμούς τα νερά στα σώματα.
Και στης 3 ώρες έχεις 23-25 θερμοκρασία δωματίου .
Οικονομικά και ζεστό σπίτι.
Δες εδώ:
http://ydraylikosmp.blogspot.gr/p/1.html

georgelaker7
16-02-13, 13:24
Καλησπερα παιδια.

παρακατω σας γραφω μερικες παρατηρησεις οσο αναφορα το δικο μου τζακι και τον τροπο που σκοπευω να το ανακατασκευάσω, οσονούπω:)

Τζακι Βελτιωσεις
1.φτιαξιμο απο την αρχη του θαλαμου γιατι μυριζει εντονα σαν να καίγεται πετροβαμβακας ή κατι αλλο.
Σημερα που τον τσεκαρα απο την ειδα μεσα στον θαλαμο πολλα σημεια τα οποια εχουν σκασει και φενεται ο πετροβαμβακας.αυτα τα σημεια ειναι στο πανω μερος του θαλαμου.επειδη η θερμοκρασια στο πανω μερος του θαλαμου ειναι μεγαλυτερη απο οτι το κατω μερος ,ο αερας που βγαινει απο τον θαλαμο περιεχει και καυσαερια απο τον καμενο πετροβαμβακα.
Ισως για αποφηγη ξυλοματος ολου του τζακιου να ανοιξω το μπροστινο μερος για να εχω προσβαση στον θαλαμο.επισης ισως η διπλη επενδυση με το φυλο σιδηρου να διορθωσει το προβλημα.
Οσο ποιο μεγαλη θερμοκρασια εχει το τζακι τοσο μεγαλυτερη ειναι και η μυρωδια απο το τζακι.

2.εγκατασταση σωστου θερμοστατη για την ακριβης μετρηση της θερμοκρασιας του νερου που ειναι μεσα στο τζακι,ετσι ωστε ο κυκλωφορητης να δουλευει απο τους 50 βαθμους και πανω.αυτο το λεει στην πρωτη σελιδα του post ο Νικολαρας(περιπου στην μεση''κυάθιο'')
Σε αυτην την εγκατασταση ο κυκλοφορητής δουλευει συνεχόμενα απο τους 35 βαθμους.αυτο γινεται γιατι ειναι λαθος εγκαταστημενος.δεν μετραει το νερο στο δοχειο αλλα το νερο που βρισκεται ποιο περα σε σωληνες.αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην μετραει σωστα.
Παραδειγμα:
Εαν το τζακι ειναι σβηστο και το αναψω,το νερο πριν το αναμα ειναι 19 βαθμους.για να δειξει ο θερμοστατης Οτι εχει παει στους 40 πρεπει να περασει περιπου 30 με 45 λεπτα.ομως το νερο αντι για 40 βαθμους ειναι μεσα στο δοχειο πανω απο 70.οποτε εαν βαλω τον κυκλ να ανοιγει στους 50 με αυτην την εγκατασταση ,θα εχω σοβαρο προβλημα γιατι το νερο μπορει να ξεπερναει τους 100 βαθμους.

3.τοποθετηση τριοδης για την αποφυγή πίσσας.(αν και δεν ξερω τι ακριβως κανει η τριωδη)στην εστια μου μεσα εχει αρκετη πισσα η οποια δεν φευγει ευκολα.

4. ελενχος για τυχον αξιοποιησης της πρωτης εγκαταστασης μαζι με τον δευτερο κυκλοφορητη.
Στην ταρατσα μου υπαρχει ακομα το κλειστο κυκλωμα με ολους τους σωληνες και αφου θα ανοιξω το τζακι καλο ειναι να δω εαν μπορω να αξιοποιησω και την αλλη εγκατασταση.

Σε ολα τα παραπανω επειδη δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου θα βαλω μαστορες να τα κανουν.ολα τα συμπερασματα που γραφω παραπανω τα εχω βγαλει διαβαζοντας τις αποψεις σας εδω.

εχω ετοιμασει και καποιες φωτο που θα ανεβασω καθως και ενα βιντεο με το εσωτερικο του τζακιου για να παρετε μια ιδεα.βιντεο ανεβαζουμε εδω?

Για αποφυγή λαθων, αγορας και εγκαταστασης ,θα συμβουλευα τους ενδιαφερομενους να ρωτησουν και να δουν δουλειες προτου αγορασουν η εγκαταστησουν κατι γιατι στους καιρους μας δεν υπαρχουν λεφτα για πεταμα.

nikolaras
16-02-13, 15:36
Video στο youtube και βάλε το link.

Είναι φανερό ότι θέλεις τροποποιήσεις για να δουλεύει σωστά το τζάκι σου....

Darth
16-02-13, 19:19
ένα δοχείο αδράνειας μπορεί να τοποθετηθεί ξάπλα ή μόνο όρθιο?

nikolaras
16-02-13, 21:20
Από τα ετοιματζίδικα που ξέρω όρθια τοποθετούνται, αλλά αν δεν βρεις ετοιματζίδικο οριζόντιο, μπορείς πολύ εύκολα να φτιάξεις σε ότι διάσταση θέλεις οριζόντιο και μάλιστα με πολύ λιγότερο κόστος.

Darth
17-02-13, 08:55
Από τα ετοιματζίδικα που ξέρω όρθια τοποθετούνται, αλλά αν δεν βρεις ετοιματζίδικο οριζόντιο, μπορείς πολύ εύκολα να φτιάξεις σε ότι διάσταση θέλεις οριζόντιο και μάλιστα με πολύ λιγότερο κόστος.

Αν δεν σου κάνει κόπο θα μπορούσες να μου πεις πως ή που να ψάξω?

Techsprt
17-02-13, 10:50
ένα δοχείο αδράνειας μπορεί να τοποθετηθεί ξάπλα ή μόνο όρθιο?

Όχι,αποφεύγεται η κατασκευή δαπέδου γιατί δεν είναι λειτουργικό.

nikolaras
17-02-13, 15:44
Αν δεν σου κάνει κόπο θα μπορούσες να μου πεις πως ή που να ψάξω?

Τι ύψος έχεις και δεν μπορείς να βάλεις όρθιο δοχείο;

Darth
17-02-13, 16:27
Τι ύψος έχεις και δεν μπορείς να βάλεις όρθιο δοχείο;

Στο πατάρι σκεφτόμουν να το βάλω που έχει ύψος 0.80m

nikolaras
17-02-13, 17:18
Δεν θα βρεις δοχείο αδράνειας σε τέτοιο ύψος και είναι δύσκολο να κατασκευάσεις κάτι σε τέτοιο ύψος.
Εγώ χρησιμοποιώ ένα μπόιλερ 200 λίτρων οριζόντιο σαν δοχείο αδράνειας, αλλά έχω ενδοδαπέδια και με καλύψει ο εναλλάκτης που έχει, αν είχα σώματα δεν νομίζω να με κάλυπτε.

amorianos
18-02-13, 14:11
Καλησπέρα!!
διαβάζοντας το εχειριδιο του τζακιού μου ACQUATONDO 22 ειδα οτι για καμινάδα απο 5 εως 7 μετρα χρειαζεται σωληνας 22cm
εμεις εχουμε βαλει 20cm!! το υψος της καμινάδας μου ειναι 5,80m λετε να εχω προβλημα;
58856
Ευχαριστώ!!

degeor
18-02-13, 15:25
@amorianos
Την καμινάδα τώρα την έβαλες δεν αλλάζει αυτό, προσωπικά νομίζω ότι δεν έχεις κανένα μα κανένα πρόβλημα. Τώρα αν προκύψει θέμα ελκυσμού (ελλειπής) , έ προσθέτεις ένα μέτρο καμινάδα ακόμη. Καλύτερα που έγινε έτσι ποιό φθηνά και σίγουρα χωρίς πρόβληματα θα σου ήρθε, ακόμη και αν χρειαστεί να προσθέσεις ένα μέτρο καμινάδα ακόμη που δεν το πιστεύω

amorianos
18-02-13, 16:54
Ευχαριστώ!! γιατι το ειδα και αγχώθικα οτι εγινε πατατα!

nikkal
21-02-13, 08:23
Καλημέρα,
Η καμινάδα μου είναι inox μονωμένη και έχει ύψος 6,5 μέτρα. Η διατομή της είναι 17-18 εκατοστά.
Το H2Oceano 23 kw της Edil Kamin ξεκινάει με διατομή 22 εκατοστά. Μπορεί να χρησιμοποιηθει η υπάρχουσα καμινάδα? Χρειάζεται να προστεθεί κάποιο μέτρο επιπλεόν, ή πρέπει να αλλαχθεί?
Στο Kratki zuzia 19 kw που έχει διατομή 20 εκατοστά, μπορεί να χρησιμοποιηθεί η καμινάδα?

degeor
21-02-13, 11:57
@nikkal, ίσως δεν κατάλαβες το προηγούμενο μήνυμα. Όλα τα τζάκια τις διατομές καμινάδας που έχουν είναι για περίπου 4,5 με 5,5μ περίπου, τώρα αν είναι πιό ψηλές τότε η διατρομή πρέπει και επιβάλλεται να μικραίνει με συστολή για να αποφύγουμε προβλήματα με υπερβολικό ελκυσμό και συνεπώς μεγάλη κατανάλωση και μη απόδοση. Εσύ έχεις φ180 και τι έγινε, αν δεις ότι δεν έχεις επαρκή ελκυσμό προσθέτεις κανά μέτρο ακόμη να τον αυξήσεις, και για να γίνω πιό πειστικός κοίτα το μάνουαλ που έχει πιό πάνω παραθέσει ο συνφορουμίτης amorianos για να δεις ότι ισχύει αυτό που σου λέω. Εκτός και αν σου περισσεύουν χρήματα και δεν έχεις τι να τα κάνεις και θέλεις να τα ξοδέψεις αλλάζοντας καμινάδα που πολύ πιθανόν να σου βγάλει προβλήματα μετά. Έχω και μία απορία, απλό τζάκι είχες ή αερόθερμο και θέλεις να το αλλάξεις;

nikkal
21-02-13, 13:23
καλησπέρα Degeor,

Εχω το τζάκι της edil kamin το ecostar (ειναι αερόθερμο κασέτα). Σκοπεύω να το αλλάξω το καλοκαίρι με το H2Oceano 23 kw της Edil Kamin ή με το zuzia 19 της Kratki για να ζεστένει όλο το σπίτι (160 τ.μ.). Το manual του ecostar λέει διατομή καμινάδας 18 εκατοστά. Λεφτά δεν περισεύουν σε κανέναν μας. Συμπέρασμα, μένω με την καμινάδα που έχω, και βλέπουμε πως θα δουλεύει το καινούργιο τζάκι. Η απορία ήταν από τα 22 cm που έχει το τσάκι της εντιλ καμίν, στα 18 cm που είναι τώρα η καμινάδα, πως θα δουλεύει το τζάκι, γιατί είναι δύσκολο να προστεθεί καμινάδα. θέλω όσο γίνεται να απόφύγω τα πολλά και περιττά μερεμέτια.

nikolaras
21-02-13, 15:59
@nikkal
Οι διατομές βγαίνουν 18 στις καμινάδες, 17 νούμερο με ειδική παραγγελία. Οσο πιο ψηλή είναι η καμινάδα τόσο στενεύει και αυτό γίνεται γιατί αυξάνει ο εφελκυσμός και αποφυγή υγροποιήσεων στην καμινάδα.
Δεν θα έχεις πρόβλημα αν είναι ευθεία η καμινάδα, αλλά και γωνία 45 να έχεις και δεις ότι υπάρχει πρόβλημα ανεβάζεις λίγο το ύψος.

degeor
21-02-13, 18:45
@nikkal, επειδή το θέμα εδώ είναι υδραυλικά τζάκια απαντάω στο άλλο τοπικ την αγορά

gwdeeper
21-02-13, 20:59
καλησπερα σας.. παιρνω το θαρος να σας γραψω μηπως και καταλαβω πως μπορει να λειτουργησει το τζακι μου... εχω ενα σπιτι μεζονετα 200 τετραγωνικα στην αργολιδα ..(πολυ πιο ηπιο κλιμα απο εσας) εχω βαλει ενα aqya tondo 29 γωνιακο.. καταλαβα απο τις σελιδες που προλαβα να διαβασω οτι ασχολειστε αρκετα με αυτα.. το τζακι εναι στο σαλονι και οι σωληνες που το τροφοδωτουν κατευθυνονται στο λεβητοστασιο οπου εκει εχω και το κιτ 2 της εταιριας..(10μετρα αποσταση απο την εστια σε οροφο πιο κατω) εχω βαλει και δοχειο αδρανειας 1 τονο... δυστηχως ο μηχανολογος δεν προεβλεψε το δοχειο να εχει 2 σερπαντινες και αναγκαστικα να βαλω το κιτ 2 με εναλακτη και απο εκει με αλλο κυκλοφορητη να ζεστανω το δοχειο ( που ειναι τανκ ιν τανκ) μετα απο 4 μερες δεν μπορουσα να ζεστανω το σπιτι(με τα βιας επιασα 48βαθμους στο δοχειο αδρανειας) ..αποφασισα να φτιαξω by pass παρακαμπτωντας το δοχειο και συνδεοντας το κιτ 2 με τα σωματα μεσω του εναλακτη του κιτ παντα..και με τον κυκλοφορητη των σωματων εννοειται ...μετα απο αυτα που διαβασα στο φορουμ χαμηλωσα την ταχυτητα του κυκλοφορητη του τζακιου στο ενα και ειδα επιτελους καποια διαφορα στην θερμοκρασια του τζακιου(ειδα θερμοκρασιες μεχρι και 80 βαθμους για λιγη ωρα..) γιατι ο υδραυλικος τον ειχε στο τρια και ολο στην θερμοκρασια που επαιρνε ο κυκλοφορητης του τζακιου βρισκονταν , δηλαδη 55 ...60 ....μετα απο λιγο 53... και ουτο καθεξης επειδη διαβαζω οτι ειστε υπερ του δοχειου αδρανειας πως μπορω να το δουλεψω ωστε να το χρησιμοποιησω(κριμα τοσα λεφτα) και κατι αλλο οταν κατεβαζω την πορτα του τζακιου ακουγεται ενας θορυβος την ωρα που αυτο δουλευει εψαξα και ειδα οτι ειναι χαραγμενο το σιδερο της πορτας πανω κατω μαλον για να καθαριζει το τζαμι(πιστευω..) αλλα ετσι μπαινει πολυς αερας μεσα κ δεν μπορω να τον ελενξω με το ροοστατη του αερα και στην γωνια το κρυσταλο δεν ειναι συνεχομενο αλλα ειναι 2 τζαμια ξεχωριστα την χαραμαδα αυτη κανει να την κλεισω μπας κ ελενξω τον αερα? (συνηθως βαζω ενα κοματι χαρτονι σκληρο εκει που κλεινει η πορτα και ειναι λιγο καλυτερα..ειπα και στον υδραυλικο μου να διαβασει το φορουμ , γιατι εγω δεν καταλαβαινω πολλα.. ο μηχανολογος πιστευει οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση οχι μονο να ζεστανω το δοχειο με το τζακι αλλα ουτε και το σπιτι παρακαμπτοντας το.. ακυω αυτα που λετε οτι τα σωματα στον χωρο του τζακιου ειναι κλειστα και μου φαινεται αδιανοητο...αν μπορεις να βοηθησεις θα σου ημουν υποχρεος

ξεχασα να σου πω οτι το τζακι ειναι στο ισογειο η καπνοδοχος εχει γωνια 45 στην αρχη και μετα ειναι ευθεια περναει τον πανω οροφο και ανεβαινει ακομη 1,5 μετρο ειναι ανοξειδωτη φ 25 απλη την εχω μονωσει ολη με πετροβαμβακα , τον χωρο που εχω τοποθετησει το τζακι τον εχω μονωσει με καποιες λευκες μονωτικες πλακες που μου δωσε ο τζακας και πετροβαμβακα απο την πευρα του σαλονιου(πισω απο τις γυψοσανιδες) γενικα ολο το σπιτι ειναι καλα μονομενο(διπλα τζαμια, στην στεγη νταου , στους τοιχους 3αρι νταου αυτα οτι αλλο σου χρειαστει στην διαθεσησου

nikolaras
21-02-13, 22:25
καλησπερα σας.. παιρνω το θαρος να σας γραψω μηπως και καταλαβω πως μπορει να λειτουργησει το τζακι μου... εχω ενα σπιτι μεζονετα 200 τετραγωνικα στην αργολιδα ..(πολυ πιο ηπιο κλιμα απο εσας) εχω βαλει ενα aqya tondo 29 γωνιακο.. καταλαβα απο τις σελιδες που προλαβα να διαβασω οτι ασχολειστε αρκετα με αυτα.. το τζακι εναι στο σαλονι και οι σωληνες που το τροφοδωτουν κατευθυνονται στο λεβητοστασιο οπου εκει εχω και το κιτ 2 της εταιριας..(10μετρα αποσταση απο την εστια σε οροφο πιο κατω) εχω βαλει και δοχειο αδρανειας 1 τονο... δυστηχως ο μηχανολογος δεν προεβλεψε το δοχειο να εχει 2 σερπαντινες και αναγκαστικα να βαλω το κιτ 2 με εναλακτη και απο εκει με αλλο κυκλοφορητη να ζεστανω το δοχειο ( που ειναι τανκ ιν τανκ) μετα απο 4 μερες δεν μπορουσα να ζεστανω το σπιτι(με τα βιας επιασα 48βαθμους στο δοχειο αδρανειας) ..αποφασισα να φτιαξω by pass παρακαμπτωντας το δοχειο και συνδεοντας το κιτ 2 με τα σωματα μεσω του εναλακτη του κιτ παντα..και με τον κυκλοφορητη των σωματων εννοειται ...μετα απο αυτα που διαβασα στο φορουμ χαμηλωσα την ταχυτητα του κυκλοφορητη του τζακιου στο ενα και ειδα επιτελους καποια διαφορα στην θερμοκρασια του τζακιου(ειδα θερμοκρασιες μεχρι και 80 βαθμους για λιγη ωρα..) γιατι ο υδραυλικος τον ειχε στο τρια και ολο στην θερμοκρασια που επαιρνε ο κυκλοφορητης του τζακιου βρισκονταν , δηλαδη 55 ...60 ....μετα απο λιγο 53... και ουτο καθεξης επειδη διαβαζω οτι ειστε υπερ του δοχειου αδρανειας πως μπορω να το δουλεψω ωστε να το χρησιμοποιησω(κριμα τοσα λεφτα) και κατι αλλο οταν κατεβαζω την πορτα του τζακιου ακουγεται ενας θορυβος την ωρα που αυτο δουλευει εψαξα και ειδα οτι ειναι χαραγμενο το σιδερο της πορτας πανω κατω μαλον για να καθαριζει το τζαμι(πιστευω..) αλλα ετσι μπαινει πολυς αερας μεσα κ δεν μπορω να τον ελενξω με το ροοστατη του αερα και στην γωνια το κρυσταλο δεν ειναι συνεχομενο αλλα ειναι 2 τζαμια ξεχωριστα την χαραμαδα αυτη κανει να την κλεισω μπας κ ελενξω τον αερα? (συνηθως βαζω ενα κοματι χαρτονι σκληρο εκει που κλεινει η πορτα και ειναι λιγο καλυτερα..ειπα και στον υδραυλικο μου να διαβασει το φορουμ , γιατι εγω δεν καταλαβαινω πολλα.. ο μηχανολογος πιστευει οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση οχι μονο να ζεστανω το δοχειο με το τζακι αλλα ουτε και το σπιτι παρακαμπτοντας το.. ακυω αυτα που λετε οτι τα σωματα στον χωρο του τζακιου ειναι κλειστα και μου φαινεται αδιανοητο...αν μπορεις να βοηθησεις θα σου ημουν υποχρεος

ξεχασα να σου πω οτι το τζακι ειναι στο ισογειο η καπνοδοχος εχει γωνια 45 στην αρχη και μετα ειναι ευθεια περναει τον πανω οροφο και ανεβαινει ακομη 1,5 μετρο ειναι ανοξειδωτη φ 25 απλη την εχω μονωσει ολη με πετροβαμβακα , τον χωρο που εχω τοποθετησει το τζακι τον εχω μονωσει με καποιες λευκες μονωτικες πλακες που μου δωσε ο τζακας και πετροβαμβακα απο την πευρα του σαλονιου(πισω απο τις γυψοσανιδες) γενικα ολο το σπιτι ειναι καλα μονομενο(διπλα τζαμια, στην στεγη νταου , στους τοιχους 3αρι νταου αυτα οτι αλλο σου χρειαστει στην διαθεσησου

Καλώς ήρθες στη συζήτηση......
Το σπίτι σου είναι αρκετά μεγάλο, αλλά έκανες σωστή επιλογή του τζακιού.Αλλά για να αποδώσει σωστά χρειάζεται ξερά ξύλα,αν τα ξύλα σου είναι ακατάλληλα, έχεις περίπου την μισή απόδοση.

Πως ακριβώς δουλεύει το σύστημά σου για να είμαι ειλικρινής δεν το πολυκατάλαβα, σε αυτό βοηθάει ο τρόπος γραφή σου που είναι κάπως μπερδεμένη, (κόμματα, τελείες, παράγραφοι δεν υπάρχουν) δεν βγάζεις νόημα και κουράζεις αφάνταστα τον αναγνώστη.

Τα ΚΙΤ της εταιρίας ΔΕΝ είναι υποχρεωτικά για τη λειτουργία του τζακιού και μάλλον ακατάλληλα για συνδέσεις με δοχείο αδράνειας.
Τους 80 βαθμούς που είδες είναι γιατί ο εναλλάκτης δεν έχει την ικανότητα να μεταφέρει όλες τις θερμίδες στα σώματα, υποθέτω ότι οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι οι θερμοκρασίες από τον κοντρόλερ της εστίας.
Τα σώματα τι θερμοκρασίες πιάνουν;
Το δοχείο (τανκ ιν τανκ) που γράφεις, το εσωτερικό τανκ είναι για να ζεσταίνεις ζεστό νερό χρήσης;
Πως συνδέεται η εστία με το μπάφερ, μέσω σερμπαντίνας ή κατευθείαν στο νερό του δοχείου;

Σχετικά με τον θόρυβο, η εστία σου έχει αυτόματο τάμπερ στο εσωτερικό της, με το άνοιγμα - κλείσιμο της πόρτας ανοιγοκλείνει και το τάμπερ και ακούγεται ένας θόρυβος, αυτό το έλεγξες;
Ολα τα υδραυλικά τζάκια έχουν 2 λειτουργίες θέρμανσης, δηλαδή 2 ειδών θερμικές αποδόσεις.
Η 1η είναι και κυριότερη είναι η απόδοση στο νερό και η 2η είναι η θερμική απόδοση στον αέρα, δηλαδή η εστία αποδίδει και αερόθερμα στον χώρο που βρίσκεται, με την προυπόθεση να έχει τοποθετηθεί ΣΩΣΤΑ ο αεροθάλαμος με τις κατάλληλες περσίδες εισαγωγής και εξαγωγής του ζεστού αέρα.
Αν διαβάσεις το εγχειρίδιο της εταιρίας θα δεις ότι γράφει να κλείσεις τα σώματα στο χώρο που θα τοποθετηθεί η εστία, γιατί θα πρέπει να εκμεταλευτείς και την πρόσθετη αερόθερμη ενέργεια που σου δίνει.
Αν αφήσεις ανοιχτά τα σώματα θα έχεις μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας.
Λύσε τις δικές μου απορίες και το συζητάμε....

gwdeeper
22-02-13, 01:06
Καλησπερα και σ ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου. Θα προσπαθησω να ειμαι πιο ακριβης.
πραγματι οι θερμοκρασιες που αναφερα ειναι απο το κοντρολερ του τζακιου. εχω τοποθετησει θερμοστατη με κυαθιο στην εξοδο του ζεστου νερου της εστιας , εκει που οριζει ο κατασκευαστης.

Τα σωματα πως να ξερω τι βαθμους πιανουν? οι θερμοστατες χωρου παντως δεν εχουν ξεπερασει το 18.
ΤΟ εσωτερικο τανκ ειναι για ζεστο νερο χρησης .
το συγκεκριμενο μοντελο συνδεεται με ανοικτο δοχειο διαστολης . Η εστια συνδεεται με το μπαφερ με εναλλακτη , Δηλαδη , στο λεβητοστασιο υπαρχει το κιτ 2 της edil kamin και απο τον εναλλακτη του υπαρχει ενα μικρο κυκλωμα με αλλο κυκλοφορητη που κυκλοφορει το ζεστο νερο στο μπαφερ. Υπαρχει και σερμπαντινα στο μπαφερ που προοριζεται ομως για ηλιακα μελλοντικα.
ΤΟ ταμπερ το χω προσεξει . Εχει τρεις θεσεις ,το εχω στην μεσαια και νομιζω δουλευει καλα. αν και δεν γνωριζω το ρολο των αλλων 2 θεσεων.
Οταν μιλησα για θορυβο εννοουσα θορυβο κατα την λειτουργια της εστιας. Υπαρχει εντονο σφυριγμα κατα την διαρκεια καυσης . Κανει τοση φασαρια η αεροκουρτινα? και βλεπω πολυ αερα μεσα στην εστια με αποτελεσμα τα ξυλα να καιγονται γρηγορα .ο ροοστατης του αερα λιγο επηρρεαζει την καυση.

Περσιδα εσωτερικη δεν εχω βαλει .θεωρησα οτι θα χω απωλειες απο τον αεροθαλαμο του τζακιου. Την εστια την εχω εσωκλεισει σε γυψοσανιδα με πετροβαμβακα για μονωση.Ο θαλαμος της στο πισω μερος εχει για μονωση κατι ασπρες πλακες μισο επι ενα που μου εδωσε ο τζακας . Ο θαλαμος αυτος παιρνει εξωτερικο αερα απο μια τρυπα διαμετρου 12εκατοστων η οποια βρισκεται 40 ποντους πισω απο την εστια.
Ελπιζω να σε κατατοπισα

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΗΤΗ
22-02-13, 07:03
Καλησπερα και σ ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου. Θα προσπαθησω να ειμαι πιο ακριβης.
πραγματι οι θερμοκρασιες που αναφερα ειναι απο το κοντρολερ του τζακιου. εχω τοποθετησει θερμοστατη με κυαθιο στην εξοδο του ζεστου νερου της εστιας , εκει που οριζει ο κατασκευαστης.

Τα σωματα πως να ξερω τι βαθμους πιανουν? οι θερμοστατες χωρου παντως δεν εχουν ξεπερασει το 18.
το συγκεκριμενο μοντελο συνδεεται με ανοικτο δοχειο διαστολης . Η εστια συνδεεται με το μπαφερ με εναλλακτη , Δηλαδη , στο λεβητοστασιο υπαρχει το κιτ 2 της edil kamin και απο τον εναλλακτη του υπαρχει ενα μικρο κυκλωμα με αλλο κυκλοφορητη που κυκλοφορει το ζεστο νερο στο μπαφερ. Υπαρχει και σερμπαντινα στο μπαφερ που προοριζεται ομως για ηλιακα μελλοντικα.
ΤΟ ταμπερ το χω προσεξει . Εχει τρεις θεσεις ,το εχω στην μεσαια και νομιζω δουλευει καλα. αν και δεν γνωριζω το ρολο των αλλων 2 θεσεων.
Οταν μιλησα για θορυβο εννοουσα θορυβο κατα την λειτουργια της εστιας. Υπαρχει εντονο σφυριγμα κατα την διαρκεια καυσης . Κανει τοση φασαρια η αεροκουρτινα? και βλεπω πολυ αερα μεσα στην εστια με αποτελεσμα τα ξυλα να καιγονται γρηγορα .ο ροοστατης του αερα λιγο επηρρεαζει την καυση.

Περσιδα εσωτερικη δεν εχω βαλει .θεωρησα οτι θα χω απωλειες απο τον αεροθαλαμο του τζακιου. Την εστια την εχω εσωκλεισει σε γυψοσανιδα με πετροβαμβακα για μονωση.Ο θαλαμος της στο πισω μερος εχει για μονωση κατι ασπρες πλακες μισο επι ενα που μου εδωσε ο τζακας . Ο θαλαμος αυτος παιρνει εξωτερικο αερα απο μια τρυπα διαμετρου 12εκατοστων η οποια βρισκεται 40 ποντους πισω απο την εστια.
Ελπιζω να σε κατατοπισα
Φίλε μου καλημέρα και από μένα. Δεν είμαι ειδικός,όμως έχω κι εγώ το ίδιο τζάκι,ίσιο όμως.Καταρχήν,το τάμπερ δεν έχει δυνατότητα επιλογής,κλειστή πόρτα κλειστό τάμπερ,ανοικτή πόρτα ανοιχτό τάμπερ.Τι ακριβώς εννοείς τρεις θέσεις δεν το κατάλαβα.Η φασαρία που ακούς είναι από τον πολύ αέρα που τραβάει η εστία.Αν κατάλαβα καλά,η παροχή του αέρα είανι μέσα στον θερμοθάλαμο και όχι απ'ευθείας στην εστία,οπότε κλείνελίγο τις περσίδες που έχει κάτω από την πόρτα της εστίας.
Το σωστό είναι η παροχή να είναι απ'ευθείας στην εστία αλλά να ελέγχεται από τάμπερ.Έτσι που το έχεις ο εξωτερικός αέρας σου ψύχει και το τζάκι.Επίσης μέγα λάθος που δεν έχεις αφήσει περσίδα εκτόνωσης ψηλά και πάει ανεκμετάλευτη τόση θερμότητα από τον θάλαμο.

odontovourtsa
22-02-13, 08:09
Καλημέρα και από μένα. Έχω διαβάσει τις δημοσιεύσεις σας και πραγματικά πιστεύω ότι βοηθάτε πολύ κόσμο. Δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω όλους τους όρους αλλά προσπαθώ. Είμαι στην ευχάριστη και ψυχοφθόρα παράλληλα θέση να χτίζω σπίτι αυτή την εποχή. Θα μπω στο θέμα μου. Το σπίτι βρίσκεται σε νησί, σε λόφο περίπου 700 μ από το λιμάνι, είναι 180μ2 μακρόστενο και θέλω να το θερμάνω με τζάκι καλοριφέρ. Η σκεπή στο καθιστικό, κουζίνα και τραπεζαρία (ενιαίος χώρος) καθώς και στο γραφείο είναι εμφανής. Γενικά έχει γίνει πολύ καλή μόνωση στο σπίτι. Επειδή θέλω να βάλω το τζάκι στο κέντρο του σπιτιού, το ιδανικό για μας θα ήταν να είναι διαμπερές. Οι περισσότεροι που ρώτησα μου το αποκλείουν και με παραπέμπουν σε μονόφατσο. Οι επιλογές μου είναι οι εξής http://justshop.gr/?section=3475&language=el_GR&itemid1634=4332&detail1634=1 ή αυτό http://www.edilkamin.com/el/termocamini/termocamino_acquatondo_29_lato_vetrato.aspx. Η εταιρεία Metlor (Πορτογαλλική) έχει και αλλά τζάκια μονοφατσα και πιο οικονομικά από την edilcamin (http://www.kentro-sompas.gr/metlor-tzakia.html). Τέλος μου προτείνουν το THERMOCAMINO 650 PIANO. Η παραμικρή βοήθεια ή άποψη είναι πέρα για πέρα καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ

odontovourtsa
22-02-13, 08:12
Να προσθέσω ότι η εμφανής στέγη βρίσκεται περίπου στα 60τμ του σπιτιου. Επιπλέον το σπίτι θα χωρίζεται θερμικά σε δύο ζώνες, αυτή των υπν/τιων και η άλλη των κοιν/στων χώρων. Περίπου 80 με 90 τμ η κάθε ζώνη.

gwdeeper
22-02-13, 09:06
Φίλε μου καλημέρα και από μένα. Δεν είμαι ειδικός,όμως έχω κι εγώ το ίδιο τζάκι,ίσιο όμως.Καταρχήν,το τάμπερ δεν έχει δυνατότητα επιλογής,κλειστή πόρτα κλειστό τάμπερ,ανοικτή πόρτα ανοιχτό τάμπερ.Τι ακριβώς εννοείς τρεις θέσεις δεν το κατάλαβα.Η φασαρία που ακούς είναι από τον πολύ αέρα που τραβάει η εστία.Αν κατάλαβα καλά,η παροχή του αέρα είανι μέσα στον θερμοθάλαμο και όχι απ'ευθείας στην εστία,οπότε κλείνελίγο τις περσίδες που έχει κάτω από την πόρτα της εστίας.
Το σωστό είναι η παροχή να είναι απ'ευθείας στην εστία αλλά να ελέγχεται από τάμπερ.Έτσι που το έχεις ο εξωτερικός αέρας σου ψύχει και το τζάκι.Επίσης μέγα λάθος που δεν έχεις αφήσει περσίδα εκτόνωσης ψηλά και πάει ανεκμετάλευτη τόση θερμότητα από τον θάλαμο.

φιλε μου καλη σου ημερα
Πραγματι η παροχη του αερα ειναι μεσα στον θερμοθαλαμο (θα προσπαθησω να βγαλω μια απο τις ταπες που ειναι στον χωρο κατω απο την εστια (εχει 3 , γι αυτο τον λογο προφανως ) και να την συνδεσω με σωληνα ευκαμπτο με εξω απο τον τοιχο. Πρεπει να σιλικοναρω κ τα κενα που τυχον θ αφησω περιμετρικα του σωληνα να μην μπαινει αερας .Πρεπει ν αγορασω το ταμπερ της εταιριας για να εγω πιο σιγουρο αποτελεσμα? Η αρκει ενα κοματι ευκαμπτο ντουραλουμινιο? Στην περσιδα εξωτερικα (στην καταληξη της) πρεπει να βαλω ταμπερ που να το ελενχω απο μεσα? η αρκει ενα απλο ,που ρυθμιζω χειροκινητα την εισοδο αερα?
Εσωτερικα εχω δυο περσιδες? μια χαμηλα για να εξυπηρετει τις περσιδες που ειναι κατω απο την εστια και μια ψηλα εκτονωσης?

οι τρεις θεσεις που ειπα στο ταμπερ, αλλαζουν με την αλαγη της θεσης μιας βιδας σ ενα σιδερακι πανω απο την πορτα εσωτερικα τησ εστιας..

nikolaras
22-02-13, 09:28

Ελπιζω να σε κατατοπισα

Φίλε μου, το ΚΙΤ δυστυχώς όπως προανέφερα θα χρειαστεί να βγει για να δουλέψουν σωστά τα συστήματά σου.
Είπες ότι το μπαφερ έχει 1 σερμπαντίνα, τώρα λες ότι έχει 2 σερμπαντίνες για τον ηλιακό. Υπάρχει;
Τρίοδη στην επιστροφή της εστίας έχεις; Γιατί το ΚΙΤ δεν έχει.

Το βασικό λάθος που βλέπω εδώ είναι ότι ο εμπνευστής του κυκλώματος μάλλον δεν κατανοεί τη λειτουργία του μπάφερ με εναλλάκτη (σερμπαντίνα).
Δηλαδή, χρησιμοποιείς 2 εναλλάκτες για να κάνεις την ίδια δουλειά.

Δεν γνωρίζω πόσα kw είναι η σερμπαντίνα του μπάφερ, αν δηλαδή μπορεί να τροφοδοτήσει όλα τα σώματα του σπιτιού.

Το ΚΙΤ 2 είναι για σύνδεση τζακιού με λέβητα μέσω εναλλάκτη πλακών και διαχωρισμού των κυκλωμάτων εστίας (χαμηλή πίεση - ανοιχτό δοχείο) με λέβητα - σώματα (υψηλή πίεση - κλειστό δοχείο).
Αυτό μπορεί να το πετύχει και μάλιστα πολύ καλύτερα το μπάφερ που έχεις.

Αρα σε πρώτη φάση ξηλώνεις το ΚΙΤ και βάζεις το τζάκι απευθείας στο νερό του μπάφερ, με τρόπο ώστε το ζεστό του τζακιού να συνδεθεί στο κάτω μέρος του μπάφερ και το κρύο μέρος του τζακιού στο πάνω μέρος του μπάφερ ( έτσι αποφεύγεις είσοδο κρύου νερού στην εστία για αποφυγή δημιουργίας πίσσας - υγροποιήσεων). Ο κυκλοφορητής που θα κάνει την κίνηση θα ελέγχεται από το κοντρολάκι που έχεις στους 55 βαθμούς.
Η πάνω σερμπαντίνα του μπάφερ να συνδεθεί στα σώματα μέσω κυκλοφορητή που θα ελέγχεται από θερμοστάτη χώρου.

Σχετικά με τον αέρα καύσης , όπως είπε και ο Βασίλης έχεις λάθος.

nikolaras
22-02-13, 10:52
Καλημέρα και από μένα. Έχω διαβάσει τις δημοσιεύσεις σας και πραγματικά πιστεύω ότι βοηθάτε πολύ κόσμο. Δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω όλους τους όρους αλλά προσπαθώ. Είμαι στην ευχάριστη και ψυχοφθόρα παράλληλα θέση να χτίζω σπίτι αυτή την εποχή. Θα μπω στο θέμα μου. Το σπίτι βρίσκεται σε νησί, σε λόφο περίπου 700 μ από το λιμάνι, είναι 180μ2 μακρόστενο και θέλω να το θερμάνω με τζάκι καλοριφέρ. Η σκεπή στο καθιστικό, κουζίνα και τραπεζαρία (ενιαίος χώρος) καθώς και στο γραφείο είναι εμφανής. Γενικά έχει γίνει πολύ καλή μόνωση στο σπίτι. Επειδή θέλω να βάλω το τζάκι στο κέντρο του σπιτιού, το ιδανικό για μας θα ήταν να είναι διαμπερές. Οι περισσότεροι που ρώτησα μου το αποκλείουν και με παραπέμπουν σε μονόφατσο. Οι επιλογές μου είναι οι εξής http://justshop.gr/?section=3475&language=el_gr&itemid1634=4332&detail1634=1 ή αυτό http://www.edilkamin.com/el/termocamini/termocamino_acquatondo_29_lato_vetrato.aspx. Η εταιρεία metlor (Πορτογαλλική) έχει και αλλά τζάκια μονοφατσα και πιο οικονομικά από την edilcamin (http://www.kentro-sompas.gr/metlor-tzakia.html). Τέλος μου προτείνουν το thermocamino 650 piano. Η παραμικρή βοήθεια ή άποψη είναι πέρα για πέρα καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ

Αυτές τις εστίες από την Πορτογαλία δεν τις ξέρω καθόλου.... Πάντως το νερό στο κάτω μέρος του τζακιού δεν μου αρέσει καθόλου, επίσης μου φαίνονται υπερβολικά τα kw που υπόσχεται ειδικά η διαμπερής εστία.
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα μια δοκιμασμένη εστία και όχι διαμπερής, ίσως 2 πλευρών.
Σε ποιό νησί είσαι;

odontovourtsa
22-02-13, 11:08
Είμαι στη Σάμο. Ο μηχανολόγος να φανταστείς δεν μου προτείνει καν διφατσο (λόγω απωλειών) και οι άλλοι μου προτείνουν διαμπερές? Το edil kamin to Acquatondo 29 Δύο όψεων είναι το πιο διαφημισμένο. Γιατί αποκλείεις το νετρο στο κάτω μέρος (συγγνώμη αλλα δεν εχω ιδέα )

nikolaras
22-02-13, 11:35
Το νερό στο κάτω μέρος της εστίας δεν αποδίδει (δοκιμασμένο από μένα), αντιθέτως βοηθάει στην κακή καύση των ξύλων επειδή δεν αναπτύσσονται οι κατάλληλες υψηλές θερμοκρασίες.
Δεν υπάρχει "σοβαρή" εστία με νερό στο κάτω μέρος.
Ο μηχανολόγος αν σου προτείνει το διαμπερές, καλύτερα να ασχοληθεί με πετρέλαιο, δεν είναι όλοι οι μηχανολόγοι γνώστες. Έχεις μεγάλο σπίτι για να ζεστάνεις και θα πρέπει να σκεφτείς και άλλα πράγματα εκτός από την ομορφιά, φαντάσου να έχεις να καθαρίζεις 2 τζάμια σχεδόν καθημερινά.....

gwdeeper
22-02-13, 13:02
Φίλε μου, το ΚΙΤ δυστυχώς όπως προανέφερα θα χρειαστεί να βγει για να δουλέψουν σωστά τα συστήματά σου.
Είπες ότι το μπαφερ έχει 1 σερμπαντίνα, τώρα λες ότι έχει 2 σερμπαντίνες για τον ηλιακό. Υπάρχει;
Τρίοδη στην επιστροφή της εστίας έχεις; Γιατί το ΚΙΤ δεν έχει.

Το βασικό λάθος που βλέπω εδώ είναι ότι ο εμπνευστής του κυκλώματος μάλλον δεν κατανοεί τη λειτουργία του μπάφερ με εναλλάκτη (σερμπαντίνα).
Δηλαδή, χρησιμοποιείς 2 εναλλάκτες για να κάνεις την ίδια δουλειά.

Δεν γνωρίζω πόσα kw είναι η σερμπαντίνα του μπάφερ, αν δηλαδή μπορεί να τροφοδοτήσει όλα τα σώματα του σπιτιού.

Το ΚΙΤ 2 είναι για σύνδεση τζακιού με λέβητα μέσω εναλλάκτη πλακών και διαχωρισμού των κυκλωμάτων εστίας (χαμηλή πίεση - ανοιχτό δοχείο) με λέβητα - σώματα (υψηλή πίεση - κλειστό δοχείο).
Αυτό μπορεί να το πετύχει και μάλιστα πολύ καλύτερα το μπάφερ που έχεις.

Αρα σε πρώτη φάση ξηλώνεις το ΚΙΤ και βάζεις το τζάκι απευθείας στο νερό του μπάφερ, με τρόπο ώστε το ζεστό του τζακιού να συνδεθεί στο κάτω μέρος του μπάφερ και το κρύο μέρος του τζακιού στο πάνω μέρος του μπάφερ ( έτσι αποφεύγεις είσοδο κρύου νερού στην εστία για αποφυγή δημιουργίας πίσσας - υγροποιήσεων). Ο κυκλοφορητής που θα κάνει την κίνηση θα ελέγχεται από το κοντρολάκι που έχεις στους 55 βαθμούς.
Η πάνω σερμπαντίνα του μπάφερ να συνδεθεί στα σώματα μέσω κυκλοφορητή που θα ελέγχεται από θερμοστάτη χώρου.

Σχετικά με τον αέρα καύσης , όπως είπε και ο Βασίλης έχεις λάθος.

καλημερα
Συγνωμη που δεν μπορω να σου δωσω ακριβη εικονα.. Το μπαφερ μου εχει μονο μια κ μοναδικη σερμπαντινα χαμηλα για μελοντικη συνδεση με ηλιακα .
Ετσι ακριβως οπως τα ειπες .... [ Το ΚΙΤ 2 είναι για σύνδεση τζακιού με λέβητα μέσω εναλλάκτη πλακών και διαχωρισμού των κυκλωμάτων εστίας (χαμηλή πίεση - ανοιχτό δοχείο) με λέβητα - σώματα (υψηλή πίεση - κλειστό δοχείο) ] ειναι συνδεδεμενη η εστια μου με το μπαφερ. Δηλαδη εχω συνδεση τζακιου με μπαφερ μεσω εναλλακτη πλακων για να γινει διαχωρισμος των κυκλωματων. Να στειλω καποιες φωτο μηπως και καταλαβετε καλυτερα?
Το προβλημα με τις περσιδες θα το διορθωσω.. εχετε να προτεινετε διαστασεις και που ακριβως πρεπει να τις τοποθετησω για να μην κανω λαθος?

gwdeeper
22-02-13, 15:21
καλημερα
Συγνωμη που δεν μπορω να σου δωσω ακριβη εικονα.. Το μπαφερ μου εχει μονο μια κ μοναδικη σερμπαντινα χαμηλα για μελοντικη συνδεση με ηλιακα .
Ετσι ακριβως οπως τα ειπες .... [ Το ΚΙΤ 2 είναι για σύνδεση τζακιού με λέβητα μέσω εναλλάκτη πλακών και διαχωρισμού των κυκλωμάτων εστίας (χαμηλή πίεση - ανοιχτό δοχείο) με λέβητα - σώματα (υψηλή πίεση - κλειστό δοχείο) ] ειναι συνδεδεμενη η εστια μου με το μπαφερ. Δηλαδη εχω συνδεση τζακιου με μπαφερ μεσω εναλλακτη πλακων για να γινει διαχωρισμος των κυκλωματων. Να στειλω καποιες φωτο μηπως και καταλαβετε καλυτερα?
Το προβλημα με τις περσιδες θα το διορθωσω.. εχετε να προτεινετε διαστασεις και που ακριβως πρεπει να τις τοποθετησω για να μην κανω λαθος?

Εβγαλα καποιες φωτογραφιες απο το λεβητοστασιο και απο το τζακι που ελπιζω να σας βοηθησουν να με βοηθησετε..
ΤΖΑΚΙ
589165891758918

αριστερη φωτο =ειναι η εισοδος του τζακιου στην θεση 2 και η επιστροφη του στην θεση 4 χαμηλα . Οι αλλες δυο βανες 1 (ψηλα) κ 3 ειναι αναμονες για μελοντικη συνδεση με λεβητα..

δεξια φωτο ειναι ο κυκλοφορητης που συνδει το μπαφερ με τον εναλακτη πλακων απο το κιτ του τζακιου, διαχωρισμος κυκλωματων (εστια χαμηλη-ανοικτο δοχειο) μπαφερ υψηλη

gwdeeper
22-02-13, 15:23
5892158922

στην αριστερη φωτογραφια ειναι το μποιλερ και οι εξοδος προς τα σωματα και η επιστροφη τους (σωληνες μαυροι)
πισω στον τοιχο ειναι το κιτ του τζακιου και ο λευκος σωληνας ειναι το μπαι πας που εκανα για να παρακαμψω το δοχειο αδρανειας

η δεξια φωτο ειναι ο κυκλοφορητης των σωματων..

nikolaras
22-02-13, 15:38
καλημερα

Περίπου κατάλαβα πως είναι.....
Λοιπόν η σερμπαντίνα που "περιμένει" τον ηλιακό ξέρεις πόσες πλάκες χρειάζεται για να ζεστάνει 1 τόνο νερό, ώστε να έχεις ζεστό νερό χρήσης; (γιατί για να έχεις ζεστό νερό χρήσης που είναι στο τανκ, θα πρέπει να ζεστάνεις όλο το μπάφερ)........ ασύμφορο το βλέπω.
Πόσα λίτρα είναι το τανκ μέσα στο μπάφερ;
Η καλύτερη λύση που βλέπω αυτή τη στιγμή, τουλάχιστο τον χειμώνα που δουλεύεις το τζάκι, είναι να συνδεθεί το τζάκι με την σερμπαντίνα του μπάφερ (ανοιχτό δοχείο) και τα υπόλοιπα κατευθείαν στο μπάφερ χωρίς το ΚΙΤ.
Τώρα ένας κυκλοφορητής στέλνει το νερό του τζακιού στον εναλλάκτη του ΚΙΤ και υπάρχει δεύτερος κυκλοφορητής που στέλνει τα νερά του εναλλάκτη στο μπάφερ.... Δηλαδή για να πάω από τα Τρίκαλα στην Αθήνα πρέπει να περάσω πρώτα από τη Θεσσαλονίκη.......... Απίστευτη συνδεσμολογία, αυτός που σχεδίασε καί δημιούργησε αυτή τη μεγαλειώδη έμπνευση πρέπει να τον προτείνουμε για τη ΝΑΣΑ.
Δεν δουλεύει έτσι το σύστημα φίλε.
Αν έχεις φωτογραφίες ανέβασε τες, μπας και βγάλουμε καμια άκρη....

nikolaras
22-02-13, 15:47
Στις φωτογραφίες αν μπορείς να εξηγήσεις που πάνε οι σωλήνες, έτσι δεν βγάζουμε άκρη......
Επίσης στην 2η φωτογραφία βλέπω ότι έχεις ανοιχτή την μία από τις 2 τρύπες.
Αν αυτή παραμένει έτσι δεν πρόκειτε να δουλέψει το τζάκι σου, θα καίει συνέχεια δυνατά, αυτή θα πρέπει να μπεί ένα ειδικό τάμπερ που θα βγαίνει έξω από το σπίτι ( μόνο αυτό θα παίρνει εξωτερικό αέρα στο τζάκι σου)
και θα ρυθμίζει την καύση σου, τώρα δεν έχεις καμία ρύθμιση, ευτυχώς που ανέβασες την φωτογραφία.

kasakis
22-02-13, 16:14
Καλησπερα παιδια ,ξερετε απο που μπορω να παραγγειλω ταμπερ χεροκινητο με ντιζα ?

gwdeeper
22-02-13, 16:21
Στις φωτογραφίες αν μπορείς να εξηγήσεις που πάνε οι σωλήνες, έτσι δεν βγάζουμε άκρη......
Επίσης στην 2η φωτογραφία βλέπω ότι έχεις ανοιχτή την μία από τις 2 τρύπες.
Αν αυτή παραμένει έτσι δεν πρόκειτε να δουλέψει το τζάκι σου, θα καίει συνέχεια δυνατά, αυτή θα πρέπει να μπεί ένα ειδικό τάμπερ που θα βγαίνει έξω από το σπίτι ( μόνο αυτό θα παίρνει εξωτερικό αέρα στο τζάκι σου)
και θα ρυθμίζει την καύση σου, τώρα δεν έχεις καμία ρύθμιση, ευτυχώς που ανέβασες την φωτογραφία.
στην 2η φωτογραφια φαινεται η μια τρυπα που ανοιξα ( μετα τις υποδειξεις σας) για να βαλω το ταμπερ που θα φερνει εξωτερικο αερα στο τζακι .Αυτο το αγοραζω απο καπου??

nikolaras
22-02-13, 16:32
Το χειροκίνητο τάμπερ πωλείται σαν αξεσουάρ από την edilkamin, από εκεί που αγοράσατε το τζάκι.

gwdeeper
22-02-13, 16:54
επειδη δεν ξερω αν εχω πλεον το χωρο πισω απο την εστια , υπαρχει καποιος αλλος τροπος ενωσης του τζακιου με τον εξωτερικο αερα? π.χ ευκαμπτος μωνομενος σωληνας φ 12 με καποια περσιδα εξωτερικα και να τον σιλικοναρω στην εισοδο του τζακιου με σιλικονη πυριμαχη?
ποιο ψηλα εκανα επεξηγηση φωτογραφιων αν δεν ειμαι κατανοητος να στειλω και το σχεδιο του μηχανολογου..
αυτο ειναι και τοσχεδιο του μηχανολογου . Να λαβετε υποψην σας οτι δεν εχω οικονομικη δυνατοτητα για να βαλω τα ηλιακα και τον λεβητα γκαζιου σημερα. . θελω να μου πειτε αν μπορει να λειτουργησει το συστημα με μοναδηκη πηγη το τζακι..

http://prntscr.com/tq98a

nikolaras
22-02-13, 17:42
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/214eaf038aa14208bf90d14_zpsfc4b72b9.png

Αυτό που σου είπα, πρέπει να συνδέσεις το τζάκι στην σερμπαντίνα, τώρα αν βάλεις ηλιακούς συλλέκτες βλέπεις.
Αν το τζάκι είναι συνδεδεμένο όπως στο σχέδιο, δεν υπάρχει πλήρωση από το ανοιχτό δοχείο. Μέγα λάθος.

gwdeeper
22-02-13, 18:10
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/214eaf038aa14208bf90d14_zpsfc4b72b9.png

Αυτό που σου είπα, πρέπει να συνδέσεις το τζάκι στην σερμπαντίνα, τώρα αν βάλεις ηλιακούς συλλέκτες βλέπεις.
Αν το τζάκι είναι συνδεδεμένο όπως στο σχέδιο, δεν υπάρχει πλήρωση από το ανοιχτό δοχείο. Μέγα λάθος.

υπαρχει πληρωση! ειναι πιο ψηλα στο σχεδιο..
http://prntscr.com/tqge3

nikolaras
22-02-13, 18:16
Δεν μιλάω για την πλήρωση του ανοιχτού δοχείου, αλλά για την πλήρωση του τζακιού σε περίπτωση υπερθέρμανσης.

Αυτή είναι η σωστή ασφάλιση του τζακιού :

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/anoixtodoxeio.jpg

gwdeeper
22-02-13, 18:29
Δεν μιλάω για την πλήρωση του ανοιχτού δοχείου, αλλά για την πλήρωση του τζακιού σε περίπτωση υπερθέρμανσης.

Αυτή είναι η σωστή ασφάλιση του τζακιού :

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/anoixtodoxeio.jpg
συγνωμη ,
το τζακι εχει σωληνωθει οπως το σχεδιο σου , σωστα! Αυτο ηταν απλα το σχεδιο του μηχανολογου ,ο οποιος προφανος δεν ειχε την εμπειρια που επρεπε. και ετσι το εβαλε για να υπαρχει στο σχεδιο. Για το υπολοιπο σχεδιο τι λετε ?πως θα δουλεψει? οι εισοδοι εξοδοι απο το μπαφερ ειναι σωστοι? οι κυκλοφορητες?
Εχω 2 ωρες τωρα που διαβαζω παλια ποστ για το αυτοματο ταμπερ ρυθμισης αερα καυσης τζακιου..και προσπαθω να καταλαβω.

nikolaras
22-02-13, 19:17
Για να δουλέψει σωστά, όπως σου είπα πρέπει να καταργήσεις το ΚΙΤ2 και να συνδέσεις το τζάκι στην σερμπαντίνα του μπάφερ.
Το τζάκι σου στην αρχή για 40 λεπτά με φουλ καύση θα ζεστάνει το μπάφερ και μετά θα το συντηρεί, αυτό δεν μπορεί να αυτοματοποιηθεί γιατί παίζει ανάλογα με την τροφοδοσία ξύλων και ανάλογα με τη ζήτηση των καταναλωτών....

amorianos
22-02-13, 21:07
Το σωστό είναι η παροχή να είναι απ'ευθείας στην εστία αλλά να ελέγχεται από τάμπερ

απο την εταιρία μου ειπανε ο εξωτερικός αέρας οχι πανω στο τζακι αλλα χαμηλά στον θερμοθάλαμο
για να λειτουργει και αεροθερμα

gwdeeper
23-02-13, 00:27
καλησπερα νικολαρα
ωστε πιστευεις οτι το συστημα που δουλευει ετσι... ένας κυκλοφορητής στέλνει το νερό του τζακιού στον εναλλάκτη του ΚΙΤ και υπάρχει δεύτερος κυκλοφορητής που στέλνει τα νερά του εναλλάκτη στο μπάφερ δεν δουλευει ε? και γω την ιδια αποψη εχω , αλλα οταν την ειπα στον μηχανολογο μου απαντησε οτι μεσω πλακοειδη εναλλακτη μεταφερεται μεγαλυτερη θερμοτητα , ισως ηθελε να καλυψει απλα το λαθος του.
Αν ομως συδεσω κατευθειαν το τζακι στη σερμπαντινα του μπαφερ πως θα εχω ζεστα νερα χρησης σε περιοδους μεταβατικες (φθινοπωρο η ανοιξη)?
το εσωτερικο τανκ ειναι 150 λιτρα
φωτογραφιες τι αλλες να στειλω ?εδωσα του λεβητοστασιου και το σχεδιο του μηχανολογου τι αλλες θα ηθελες?