PDA

Επιστροφή στο Forum : Υδραυλικό Τζάκι - τεχνικά θέματα

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

nikolaras
30-11-11, 22:13
Ανοίγω αυτό το θέμα μετά από παρότρυνση του Στέλιου, για να βοηθηθούν όλοι όσοι ενδιαφέρονται να αγοράσουν, να εγκαταστήσουν ή ακόμα να κατασκευάσουν ένα υδραυλικό τζάκι, εφόσον έχουν ή αποκτήσουν την ανάλογη τεχνογνωσία.
Επειδή είναι αρκετά επίκαιρο το θέμα, πιστεύω ότι είναι πολύ εύστοχη η ιδέα του Στέλιου.
Βέβαια εάν κάποιος δεν διαθέτει εμπειρία και την κατάλληλη τεχνογνωσία είναι άκρως επικύνδυνο η εγκατάσταση ενός υδραυλικού τζακιού.
Ο λόγος είναι ότι αν δεν γίνει σωστή εγκατάσταση με τα κατάλληλα ασφαλιστικά παίζεις με μια βόμβα δίπλα σου, γιατί ένα λάθος να γίνει, η καύση του τζακιού είναι ανεξέλεγκτη και η πίεση του νερού σε υψηλές θερμοκρασίες τεράστια.
Δεν παίζουμε λοιπόν με τα υδραυλικά τζάκια.
Το μεγάλο πλεονέκτημα αυτών των τζακιών είναι ότι μεταφέρεται η θερμότητα σε όλους τους χώρους του σπιτιού, χωρίς να υπεθερμαίνει το χώρο που βρίσκεται το τζάκι, χωρίς θορύβους και χωρίς να ξηραίνει την ατμόσφαιρα του σπιτιού. Ενα μεγάλο + επίσης είναι ότι θερμαίνεις και το νερό χρήσης σχετικά ανέξοδα.
Αυτή είναι μια μικρή εισαγωγή για το υδραυλικό τζάκι.
Πιστεύω να υπάρχει ενδιαφέρον ώστε να αναπτύξουμε όλα τα θέματα, τεχνικά και μή, που αφορούν το συγκεκριμένο τζάκι.

akinik
03-12-11, 21:06
Αντε καλη αρχη φιλε μου..

lazy
04-12-11, 09:05
Το βάζω και εδώ κατόπιν παρότρυνσης εταίρου μέλους (δεν είχα δει αυτο το thread).Αν θεωρηθεί διπλό ποστ η ενοχλεί παρακαλώ τους διαχειριστές να το διαγράψουν.

Διαβάζοντας αρκετα απο εδω , αγοράσα και τοποθετησα μονος μου (οκ σχεδον,τα υδραυλικα τα εκανε φιλος) ενα edilkamin idro 50.
H επιλογή εγινε κατα κυριο λογο βάση βαλαντιου (δεν εφτανα παραπάνω) , αλλα σαφώς και με τις απαιτουμενες θερμιδες (η μελετη του μηχανολογου για το συγκεκριμένο διαμέρισμα εδινε 12500).

Σκεπτόμενος πως με βάση τις θερμιδες που δίνει η εστια και τα δυο κλειστα σωματα του σαλονιου (περιπου 4000 θερμιδες) θα είναι αρκετη η αποδοση της εστιας.
Η καμινάδα είναι μια ανοξειδωτη( μονου τοιχωματος ισια ραφή) μεχρι το ταβάνι και μετά κτιστή με μπλοκια τσιμεντένια (οκ δεν ξερω πως τα λενε) στρογγυλα στο κεντρο 25 εκ διαμετρο εσωτερική και πανω απο την ταράτσα 2.5μ υψος.Στη κορυφη το κλασικό περιστρεφόμενο καπέλο.
Η συνδεσμολογία που καναμε ηταν απευθείας απο το τζακι στους συλλέκτες του διαμερίσματος.Αυτο περιελάμβανε 2 μετρα καθετα πανω απο το τζακι, 11 μετρα αποσταση οριζοντια (οκ σχεδον με μια μικρη κληση πανω προς τα εξαεριστικα) και κατω απο τα εξαρειστικά 2.5 μετρα κατάβαση καθετη προς τους συλλέκτες.
Φυσικά υπάρχει και ενας willo RS30/6 με το θερμοστάτη (η πυροστάτη το λενε?). Τον τροφοδοτώ απο ενα ups 600w (μιση ώρα αυτονομία).
Αυτόν δεν ξερω τι ταχυτητα να το εχω.Τον δοκιμάζω στην μεσαια αλλα δεν ξερω αν πχ θα επρεπε να το εχω στην αργή ωστε να προλαβαίνει το κρυο νερο απο τα σωματα να ζεσταινεται αρκετα απο την εστία, η μηπως θα έπρεπε να τον βαζω στην γρήγορη λογω μεγάλου μηκους του κυκλώματος?
Πάρτε και μια φωτο εδω (http://imageshack.us/photo/my-images/59/20111119202001.jpg/)
Το δοχειο (διαστολής ανοικτο ) βρίσκεται καποια 2μ πανω απο το οριζόντιο τμήμα με τις σωλήνες του κυκλώματος.Απο τράβηγμα τα παει καλα, με ανοικτή και κλειστη πορτα.Οταν ανοιγω αποτομα την πορτα εχει εκεινη την στιγμή λιγο διαρροή αλλα αμεσως σταματαει.Εχω εκρεμοτητα την εισαγωγη αερα απο την βεράντα προς το τζακι.Ουσιαστικα ενα σχαρακι στον τοιχο ειναι καποιο 1 μετρο μακρυα απο την εισαγωγή του τζακιου στην προσοψη

Αρχικά θέλω τα σχολια ως προς την εγκατάσταση μιας και δεν το εχω κλεισει ακομα με γυψοσανιδες.Προλαβαίνω αλλαγες.
Σχετικα με τις γυψοσανιδες και σκεπτόμενος πως η αερόθερμη ικανοτητα του τζακιου δεν είναι πανω απο 5000 θερμιδες , λεω να μην βαλω πετροβαμβακα.Τι λετε για αυτο ?

Το αλλο που θελω να ρωτήσω είναι σχετικά με τα ξυλα. Μολις πριν μια βδομάδα πηρα μισο τονο ξυλα (δρυ,ελια , πουρναρι) και μαλλον πρέπει να ειναι φρεσκα.
Αυτο που παρατήρησα ήταν πως ζορίστηκε την πρωτη 1 - 1.5 ώρα να ζεστάνει το νερο.
Βασικά δεν ξέρω ποσα ξυλα επρεπε να βάλω στην εκκινηση και ειχα βάλει δυο κουτσουρα καπου στα 5 κιλα.
Σε καποια φάση παντως, καποιες 2 ωρες μετα ειχα 22 στο σαλόνι πάντως και 20 στα δωματια ,οπως και το μποιλερ μου ειχε αρκετο νερο να κανουν 2 ενηλικες μπανιο (για πιτσιρικι ουτε ενα δεν.....:trampoline:) Αυτα με 9 βαθμους εξω
Σε καποια φαση και ενω παλευα να το εχω περιπου στους 50 βαθμους στο νερο (πρωτη φορά αναβε το τζακι) , εβαλα δυο ψιλοκαμενα (μαλλον απο φωτια σε δασος).Εκει επιασα αμεσως 60 βαθους (τουλαχιστον ο θερμοστάτης εκεί εκλεινε).Αυτο που σκέφτομαι ειναι να βρω αυτα τα κουτσουρα πελετ να δοκιμάσω αν ειναι καλη η εγκατάσταση μιας και με αυτό δεν θα εχω υγρασία στα ξυλα.

Θελω τις προτάσεις σας μιας και με ξυλα/τζακι σε χρηστικό επίπεδο ειμαι πάτος.....
Το τζαμι πως το καθαρίζετε ? Ναι μεν εχει αυτες τις εισαγωγες αερα στην πανω μεριά του τζαμιου και δεν θα έπρεπε να λερωθει τοσο αλλα παρόλα αυτα επιασε μαυριλα στο κατω μισο , μαλλον λογω των ξυλων που είναι φρέσκα....λεω τωρα.

YΓ . χθες πηγαμε πολυ καλυτερα (οσο ζω μαθαίνω ενα πραγμα.....:silly:).Ακολουθησα και την συμβουλη εταιρου μελους και στριμογνα ζυλα μεσα στην εστια αλλα μακρυα απο την φωτια.Ετσι εκαψα 22 κιλα ξυλα σε 7.5 ώρες, Αρχικα αναψα σωστα τη φωτιά και ειχε δυναμη απο την αρχη και εβαλα δρυ και το εκαιγα δυνατα. Αυτο ειχε ως αποτέλεσμα στην ώρα πανω να εχω 50 βαθμους σε ολο το δικτυο νερου και σε καποια φαση φτασαμε τους 65.Μετα για να γλυτωσουμε την θερμοπληξια ειχα τον αέρα σχεδον κλειστό.Εκει η κατανάλωση ηταν κατω απο 4 κιλα και το νερο κρατιόταν στου 50 και το σπιτι σταθερα στους 20 στους αλλους χωρους εκτος του σαλονιου που ειχε 22.

akapsali
04-12-11, 16:56
Μεταφέρω εδώ το ερώτημα που έθεσα σε αλλο θέμα
Καλησπέρα σε όλους

Παρακαλουθώ αρκετό καιρό το forum και θα ήθελα τη γνώνη σας
Εχω αποφασισει για την αγορά ενός τζακιού με νερό, και εχω καταλήξει σε δυο μάρκες-μοντελα

το amiata caminetti thp80 και το la nordica thermocamino 800 piano

Ποια η γνώμη σας για αυτά;Τι μου προτείνεται να διαλέξω;

και εξηγώ

Προκειτε να ζεστάνω διαμέρισμα 1ου ορόφου 120 τμ 10 ετίας με μονωση φελιζπολ στην τοιχιοιοια 5 cm και 3 cm στα δοκαρια κλοώνες ,
απο κατω στο ισογειο υπάρχει κενό διαμέρισμα και πάνω οροφή τσιμεντιένια πλάκα και πάνω σε αυτή στέγη με κεραμίδι χωρίς μόνωση και μεμβράνη

Αν θυμάμαι καλά ο μηχανολόγος είχε βγάλει 11000 Kcal απώλειες.

Επίσης εχω μερικές απορίες

Αν επιλεξω υδραυλικό τζάκι είναι δύσκολο να ελέγχω την θερμοκρασία;

Μπόρώ για παράδειγμα να το εχω ανάψει να εχει πιάσει πχ 50 C και να χρειστεί να φύγω;
Πως θα προστατευτώ απο την υπερθερμανση;

Ευχαριστώ

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
04-12-11, 21:11
Το τζαμι πως το καθαρίζετε ?

Παίρνοντας λίγη στάχτη με ένα μωρομάντηλο τρίβεις το τζάμι και καθαρίζει τέλεια και εύκολα!!!

nikolaras
04-12-11, 22:24
Φίλε lazy... Πόσα τ.μ. σπίτι ζεσταίνεις;Τι μόνωση έχεις; Βασικά αυτά.....
Πρέπει να σου πω πρώτα από όλα , ότι ποτέ δεν οδηγούμε το νερό στο ανοιχτό δοχείο με κλίση 90 μοίρες.
Επίσης η εκτόνωση (η πάνω σωλήνα) πρέπει να έχει ελεύθερη ροή προς το ανοιχτό δοχείο.
Οτι βλέπω από τη φωτο σου λέω.... στη αριστερή μεριά του τζακιού στο πάνω μέρος τάπωσες την έξοδο;
Ο θερμοστάτης πρέπει να εγκατασταθεί με κυάθιο για καλύτερη ένδειξη νερού.... ΒΑΣΙΚΟ !!!
Το ανοιχτό δοχείο θα πρέπει να εγκατασταθεί έτσι:
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/anoixtodoxeio.jpg
Απάντησε σε αυτά και τα λέμε....

nikolaras
04-12-11, 22:45
Μεταφέρω εδώ το ερώτημα που έθεσα σε αλλο θέμα
Καλησπέρα σε όλους

Παρακαλουθώ αρκετό καιρό το forum και θα ήθελα τη γνώνη σας
Εχω αποφασισει για την αγορά ενός τζακιού με νερό, και εχω καταλήξει σε δυο μάρκες-μοντελα

το amiata caminetti thp80 και το la nordica thermocamino 800 piano

Ποια η γνώμη σας για αυτά;Τι μου προτείνεται να διαλέξω;

και εξηγώ

Προκειτε να ζεστάνω διαμέρισμα 1ου ορόφου 120 τμ 10 ετίας με μονωση φελιζπολ στην τοιχιοιοια 5 cm και 3 cm στα δοκαρια κλοώνες ,
απο κατω στο ισογειο υπάρχει κενό διαμέρισμα και πάνω οροφή τσιμεντιένια πλάκα και πάνω σε αυτή στέγη με κεραμίδι χωρίς μόνωση και μεμβράνη

Αν θυμάμαι καλά ο μηχανολόγος είχε βγάλει 11000 Kcal απώλειες.

Επίσης εχω μερικές απορίες

Αν επιλεξω υδραυλικό τζάκι είναι δύσκολο να ελέγχω την θερμοκρασία;

Μπόρώ για παράδειγμα να το εχω ανάψει να εχει πιάσει πχ 50 C και να χρειστεί να φύγω;
Πως θα προστατευτώ απο την υπερθερμανση;

Ευχαριστώ

Πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι οποιοδήποτε επώνυμο υδραυλικό τζάκι, αποδίδει πάντα με ξερά ξύλα.
Τώρα η θερμική απόδοση εξαρτάται καθαρά από τι είδους θερμαστής είσαι.
Με idro 30 ζεσταίνουμε 200 τετραγωνικά μονωμένο σπίτι, αλλά δεν σβήνει σχεδόν ποτέ και τα ξύλα είναι κατάξερα.
Γεγονός ότι για να πεις ότι μια εγκατάσταση τζακιού πέτυχε, είναι η σταθερή θερμοκρασία νερού γύρω στους 60 βαθμούς.
Αυτό όμως δεν μπορείς 100% να το ξέρεις από την αρχή.
Το δικό σου σπίτι χάνει πολύ από το ταβάνι, οπότε και καλοριφέρ πετρέλαιο να καις όταν σταματήσει θα κρυώσει το σπίτι, άρα το τζάκι που θα βάλεις να ξέρεις ότι δεν είναι θεός αν δεν το τροφοδοτείς με ξύλα.
Για τα τζάκια που γράφεις δεν γνωρίζω περισσότερα, αλλά αν ήμουνα στη θέση σου θα έβαζα να idro 30 και αργότερα θα φρόντιζα να μονώσω την ταράτσα.
Πάντως αν μπορείς να βρεις ξερά ξύλα μη φοβάσαι τίποτα.
Για τον έλεγχο της θερμοκρασίας είναι εύκολο μέσω fireplace microprossecor, αν βέβαια ασφαλίσεις το τζάκι σωστά σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ή βλάβης του-των κυκλοφορητών.

akapsali
05-12-11, 13:01
nikolaras

σε ευχαριστώ για την ανταποκριση σου.

Αναζητώντας εδώ και αρκετό καιρό στο internet για πληροφορίες σχετικά με την αγορά ενος τζακιού για κύρια θέρμανση σε πέτυχα σε αρκετά forum να συμετέχεις και να συμβουλευεις,νομίζω οτι το έχεις ψάχει αρκετά το θέμα και έχει αρκετές γνώσεις αφού ήδη τις εφάρμοσες στο edilcamin idro 30 που έχεις.

Μετά απο ψαξιμο κατέληξα σαν καλυτερη λύση το υδραυλικο τζακι.

Η Μάρκα είναι κατι σχετικό και εξαρτάται απο την τιμή. Το σίγουρο είναι πώς θα πάρω καποιο επώνυμο Ιταλικό.
Κατανοώ οτι θέλει ξυλα για να πει κανείς οτι θα απεξαρτηθεί απο το πετρελαιο.Αλλά το ιδιο νομίζω ισχυει και για τα αερόθερμα.
Είδα αρκετά υδραυλικά τζάκια και επειδή ο ολεγχος καυσης ειναι απαραίτητος σε αυτά έχω μια απορία, καποια τζάκια έχουν τάμπερ στα καυσαέρια αλλά δεν ρυθμίζουν τον εισερχομενο εξωτερικό αέρα και κάποια το αντίθετο.
Ποιο είναι το πιο σωστό ή θα έπρεπε να έχουν ρύθμιση και για τα δύο ωστε να μπορώ να ελέγχω σωστα την καυση .

Αλήθεια πές μου πόσα ξύλα καταναλώνεις με το δικό σου ; δεν ξέρω , ανα ημέρα,ανα ώρα ,ανα σαιζόν , οτι νομιζεις εσύ οτι είναι η πιο αξιοπιστη αναγωγή.

Εχω μόνο μερικούς ενδιασμούς στο θέμα ασφάλειας, και επειδή είμαι ανθρωπος που το ψάχνω θα ηθελα να μου πεις τι συνδεσμολογίες υπάρχουν , τι πρέπει να προσεξω ιδιαιτερα, τι δεικλιδες ασφαλείας πρεπει να μπούν στο σύστημα και γενικά τι πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα;

Εσύ τι συνδεσμολογία εχεις στο δικό σου τζάκι; έχεις καποιο ηλεκτρονικό ελεγκτή

Επειδή το θέμα με ενδιοαφέρει ας ξεκινησουμε με αυτά και επανέρχομαι στην συνέχεια.

Ευχαριστώ

lazy
05-12-11, 13:15
Φίλε lazy... Πόσα τ.μ. σπίτι ζεσταίνεις;Τι μόνωση έχεις; Βασικά αυτά.....
Πρέπει να σου πω πρώτα από όλα , ότι ποτέ δεν οδηγούμε το νερό στο ανοιχτό δοχείο με κλίση 90 μοίρες.
Επίσης η εκτόνωση (η πάνω σωλήνα) πρέπει να έχει ελεύθερη ροή προς το ανοιχτό δοχείο.
Οτι βλέπω από τη φωτο σου λέω.... στη αριστερή μεριά του τζακιού στο πάνω μέρος τάπωσες την έξοδο;
Ο θερμοστάτης πρέπει να εγκατασταθεί με κυάθιο για καλύτερη ένδειξη νερού.... ΒΑΣΙΚΟ !!!
Το ανοιχτό δοχείο θα πρέπει να εγκατασταθεί έτσι:
Απάντησε σε αυτά και τα λέμε....

τα τμ. ειναι 103.
Μονωση εχει dow 3 cm εξωτερικα απο την πλακα στο ταβάνι και εξω απο ολα τα μπετα και φυσικά μεσασ τους τοιχους.
Για την εκτόνωση δεν είχε καποια σημειωση στο manual.Τεσπα βολευε και ανεβηκε 1.7 μετρα μεχρι το ταβάνι , περπατησε αλλα 2 οριζοντια και ανεβηκε 2.5 ακομα.Κατα τα αλλα έχει ελεύθερη ροη.
Η αριστερη πανω εξοδος φυσικα και ειναι ταπωμενη.Μπαινω απο αριστερά και βγαίνω απο δεξια.Βεβαια τωρα που το σκέφτομαι , δεν ξερω αν υπάρχει αισθητήρας που να μπαίνει εκει με καποιο τρόπο.....

Αυτό το κυάθιο δεν το ξερω . θα το ψαξω ομως.Υπάρχει περίπτωση να ειναι αυτη η υποδοχη που μπαινει ο αισθητηρας του θερμοστατη? Αν ναι το idro 50 δεν εχει.Μηπως να βγαλω την ταπα απο την δευτερη εξαγωγη και να βάλω κατι εκει ?

ευχαριστώ πολυ για την απάντηση

υγ. τωρα που το βλεπω καπως ετσι το εχουμε συνδεσει.Σε γενικές γραμμες.
Διαφορες βλεπω στο δοχειο διαστολης που ειναι συνδεδεμενο πριν την εισαγωγη στο καζανι και και την εκτώνωση ασφαλειας που την εχει με "Τ" στην εξοδο προς τις καταναλωσεις.

dimitris-evia
05-12-11, 20:15
Μεταφέρω εδώ το ερώτημα που έθεσα σε αλλο forum

dimitris-evia
05-12-11, 20:17
Μεταφέρω εδώ το ερώτημα που έθεσα σε αλλο forum

ειμαι κατοχος ενος ενεργιακου τζακιου με αερα οπου εχω καταφερει να ζεστανω με αγωγους 3 δωματια και φυσικα σαλονι τραπεζαρια που ειναι και ο χωροσ που ειναι το τζακι το προβλημα μου ειναι τα υπολιπα 3 δωματια που δεν εχω ζεστη μιασ και δεν υπαρχει καλοριφερ στο σπιτι εκτος απο τις σωληνοσεις. θα ηθελα να ρωτησω αν αλαζα το τζακι με ενα υδραυλικο θα εχω αποδοση nikolaras εισαι ο ανθρωπος μου

nikolaras
06-12-11, 01:24
Κοιτάξτε παιδιά πέσατε όλοι μαζί.... σιγά σιγά θα τα λύσουμε όλα......
Απορίες που είναι εύλογες θα λυθούν άμεσα, αλλά υπάρχουν πολλά που δεν λύνονται με μια κουβέντα, θα προσπαθησω όσο μπορώ ,θα ήθελα όμως και όποιος άλλος νομίζει ότι μπορεί να βοηθήσει να συμετάσχει στη συζήτηση.

Δημήτρη από την Εύβοια...... Φυσικά και θα μπορούσες να ζεστάνεις τα δωμάτιά σου με υδραυλικό τζάκι......Δεν υπάρχει αντίλογος για αυτό.

Lazy...... Mε τη μόνωση που έχεις και τα τ.μ. το 50 είναι υπερ αρκετό.
Το κυάθιο είναι μια εσοχή χαλκού στο μπόιλερ του τζακιού που λαμβάνει πραγματικά νούμερα θερμοκρασίας νερού (είτε το βάλεις δεξιά είτε αριστερά στις υποδοχές που έχει ο κατασκευαστλης). Με τον θερμοστάτη επαφής που έχεις, χάνεις κάποια δεδομένα θερμοκρασίας. Δηλαδή δεν έχεις ακρίβεια θερμοκρασίας νερού του τζακιού ανά πάσα στιγμή. Με λίγα λόγια βγάλε τη τάπα και βάλε εκεί το κυάθιο και χώσε μέσα τον ακροδέκτη του υδροστάτη για να έχεις άμεση πληροφορία θερμοκρασίας του νερού.

nikolaras
06-12-11, 01:49
nikolaras

σε ευχαριστώ για την ανταποκριση σου.

Αναζητώντας εδώ και αρκετό καιρό στο internet για πληροφορίες σχετικά με την αγορά ενος τζακιού για κύρια θέρμανση σε πέτυχα σε αρκετά forum να συμετέχεις και να συμβουλευεις,νομίζω οτι το έχεις ψάχει αρκετά το θέμα και έχει αρκετές γνώσεις αφού ήδη τις εφάρμοσες στο edilcamin idro 30 που έχεις.

Μετά απο ψαξιμο κατέληξα σαν καλυτερη λύση το υδραυλικο τζακι.

Η Μάρκα είναι κατι σχετικό και εξαρτάται απο την τιμή. Το σίγουρο είναι πώς θα πάρω καποιο επώνυμο Ιταλικό.
Κατανοώ οτι θέλει ξυλα για να πει κανείς οτι θα απεξαρτηθεί απο το πετρελαιο.Αλλά το ιδιο νομίζω ισχυει και για τα αερόθερμα.
Είδα αρκετά υδραυλικά τζάκια και επειδή ο ολεγχος καυσης ειναι απαραίτητος σε αυτά έχω μια απορία, καποια τζάκια έχουν τάμπερ στα καυσαέρια αλλά δεν ρυθμίζουν τον εισερχομενο εξωτερικό αέρα και κάποια το αντίθετο.
Ποιο είναι το πιο σωστό ή θα έπρεπε να έχουν ρύθμιση και για τα δύο ωστε να μπορώ να ελέγχω σωστα την καυση .

Αλήθεια πές μου πόσα ξύλα καταναλώνεις με το δικό σου ; δεν ξέρω , ανα ημέρα,ανα ώρα ,ανα σαιζόν , οτι νομιζεις εσύ οτι είναι η πιο αξιοπιστη αναγωγή.

Εχω μόνο μερικούς ενδιασμούς στο θέμα ασφάλειας, και επειδή είμαι ανθρωπος που το ψάχνω θα ηθελα να μου πεις τι συνδεσμολογίες υπάρχουν , τι πρέπει να προσεξω ιδιαιτερα, τι δεικλιδες ασφαλείας πρεπει να μπούν στο σύστημα και γενικά τι πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα;

Εσύ τι συνδεσμολογία εχεις στο δικό σου τζάκι; έχεις καποιο ηλεκτρονικό ελεγκτή

Επειδή το θέμα με ενδιοαφέρει ας ξεκινησουμε με αυτά και επανέρχομαι στην συνέχεια.

Ευχαριστώ
Επειδή δεν έχω κάποιο συμφέρον θα σου απαντήσω ειλικρινέστατα........
Τη μάρκα τη χέζω, δεν με ενδιαφέρει, γιατί η τογιότα στην ουσία είναι καλύτερη από τη μερσεντέ αν κάτσεις και τα συγκρίνεις όλα.

Αν η πόρτα από το τογιότα κλείνει μετά από 30 χρόνια ( αλλά κλείνει) και από το μερσεντέ θέλει γρύλο για να κλείσει, πολλοί δεν το μετράνε........

Φεύγουμε από αυτό με τις μάρκες και πάμε στην ουσία.
Αν έχεις κάποιο ενιαίο χώρο, πας σε αερόθερμο ΦΥΣΙΚΑ, αλλά αν θέλεις να μεταφέρεις ζέστη από το τζάκι, ένας τρόπος υπάρχει το υδραυλικό.

Τώρα η κατανάλωση ξύλων είναι μια τεράστια βιβλιοθήκη !!!!!! Τι θέλεις να ζεστάνεις αν έχει μόνωση αυτό που θέλεις να ζεστάνεις και πόσους βαθμούς θέλεις να το συντηρήσεις.

Σχετικά με τον έλεγχο θερμοκρασίας του τζακιού στην εποχή μας θεωρείται χαζομάρα να το σκέφτεσαι...... Οτι θέλεις υπάρχει. Σήμερα τοποθέτησα υπολογιστή με 10 παραμέτρους ρύθμισης για υδραυλικό τζάκι στα Τρίκαλα. Μέχρι και stand by ρύμιση γωνίας εισαγωγής αέρα καύσης είχε !!!

nikolaras
06-12-11, 02:16

Εχω ενδοδαπέδια, οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν καίω πολλά ξύλα. Το τζάκι δουλεύει το πολύ 8 ώρες τη μέρα και η θερμοκρασία στο σπίτι ποτέ δεν πέφτει κάτω από 22 βαθμούς, τις περισσότερες φορές το τζάκι ανάβει για ζεσταθεί το νερό χρήσης παρά για να ζεσταθεί το σπίτι. Η περιοχή μου θεωρείται ψυχρή, καθώς είμαι πολύ κοντά σε Ελάτη - Περτούλι......(συνήθως το βράδυ θερμοκρασίες +,- 0)
Για να σου πω σε νούμερα θέλω 4 - 5 τόνους ξύλα τη σεζόν και το σπίτι είναι 120 τ.μ. αλλά ζεσταίνονται άλλα 40 που είναι η αποθήκη.......

lazy
06-12-11, 18:10
Το τζαμι πως το καθαρίζετε ?

Παίρνοντας λίγη στάχτη με ένα μωρομάντηλο τρίβεις το τζάμι και καθαρίζει τέλεια και εύκολα!!!

Αντιγόνη ευχαριστώ.Σε 10 λεπτα το ειχα κανει καινούργιο και εύκολα.Την προηγούμενη φορα με την μιση μαυρίλα απο οτι ειχε τωρα, μου ειχαν πέσει τα χερια.....

akapsali
06-12-11, 19:09
nikolaras
Θα ηθελα να μου πείς τι δείάρκεια ζωής έχει το δοχείο του τζακιού;
Υπάρχει περιπτωση να τρυπήσει; αν αυτο γίνει σημαίνει οτι το ξηλώνεις και το πετάς μαζί με τις επενδυσεις κλπ

Ευχαριστώ

nikolaras
06-12-11, 20:22
Οτι διάρκεια ζωής έχει και ο χαλύβδινος λέβητας.
Αν αλλάζεις τακτικά το ανόδιο του συστήματος , 20 χρόνια το λιγότερο πιστεύω.

dimitris-evia
06-12-11, 21:01
αχ αχ σε μπελαδες μπενω αλλα θα το κανω αφου τα καιω που τα καιω 12 τονους γιατι να μιν ζεσταθω κιολας τωρα απο μαρκα περιμενω να ακουσω εσας ρωτησα στην περιοχη μου για το ACQUATONDO PLUS 29 μου ειπαν 4000 πολα δεν ειναι???:nuke::nuke:

nikolaras
07-12-11, 08:50
Το τζάκι που λες είναι τεράστιο φίλε μου, είναι για: Θερμαινόμενος όγκος (μόνωση σύμφωνα με το νόμο 10/91) m3 660 Διά 2,8 = 235 τετραγωνικά σπίτι !!!!!!!
Οταν κάνουμε μια αγορά δεν χρειάζεται να υπερβάλουμε. Αν έχεις σπίτι μέχρι 180 τ.μ. το 22 είναι ιδανικό.
Ψάξε λίγο την αγορά και θα βρεις καλύτερες τιμές.

dimitris-evia
07-12-11, 18:02
Φιλε nikolaras δεν θελω να το χαλασω απο μπροστα αρα θα παω στο μεγεθος του 29

akapsali
09-12-11, 21:38
Φιλε nikolaras καλησπέρα

Με εβαλες σε σκέψεις με τα edilkamin

Επειδή φοβάμαι οτι το idro30 θα είναι μικρό και επειδή μου αρέσει η συρομενη πορτα τι θα έλεγες γαι το EDILKAMIN Acquatondo 22 θα με καλύψει σε οροφοδιαμερισμα 120τμ 10 ετίας . 5 φελιζολ στους τοιχους , οροφή ,δαπεδο. παραθυρα-μπαλκονοπορτες etem με διπλα τζαμια .
Πηγα σε καταστήματα στην περιοχή μου να τω δω απο κοντα αλλά δεν το ειχαν στην εκθεση τους.
Το εχεις δεί απο κοντα πως σου φάνηκε σαν κατασκευή και γενικά τι εντυπωση εχεις γαι τα edilkamin

Επισης ηθελα να σε ρωτησω γιατί απο τα καταστηματα που πηγα για να το δώ δεν μπορεσα να βγάλω ακρη, σχετικα με τον αερα εισαγωγης απο μπαινει στον θαλαμο καυσης;
απο τις περσίδες που εχει μπροστα η εχει κάποια εισοδο (στομιο) με ταμπερ; στις φωτογραφίες δεν φαινεται κατι

Επισης ο θάλαμος καυσης είναι μεγάλος ποιες ειναι οι διαστάσεις του (καθαρες διαστασεις εσωτερικα της εστίας)

Ευχαριστώ και πάλι

f712
10-12-11, 18:20
σημερα συνδεσα το EDILKAMIN Acquatondo 29 σε σπιτι 135 τμ για εξωτ αερα εχει απο πισω ειναι εχτρα στη τιμη

dimitris-evia
10-12-11, 19:27
ελα πεστα ολα τιμη? με πιο κιτ το ελαβες? πως παει απο ζεστη ολα οκ ? μιν μασ κρατασ σε αγονια:party:

akapsali
10-12-11, 20:08
ελα πεστα ολα τιμη? με πιο κιτ το ελαβες? πως παει απο ζεστη ολα οκ ? μιν μασ κρατασ σε αγονια:party:

Το EDILKAMIN Acquatondo 29 είναι δευτερογενούς καυσης;

f712
10-12-11, 21:53
δευτερογενούς καυσης = ναι
τιμη= 2500
κιτ 5 = 400
ζεστη τελεια

dimitris-evia
12-12-11, 22:25
τι ειναι δευτερογενή καυση???? ασχετος:rolleyes:

stelios1
12-12-11, 22:54
Δευτερογενης καυση ειναι μια παπαρια, αν ηταν κατι σοβαρο θα το λεγανε επανακαυση οπως στ λεβητες συμπηκνωσεως. Αφορα τζακια που δεν ειναι ικανα να τα καψουν ολα και βρηκαν αυτο το τρυκ ωστε καποιοι να παρουν πιστοποιηση.
Νικολαρα συγχαρητηρια για το θεμα.

akapsali
13-12-11, 09:07
Επειδή δεν μπορεσα να βρώ ετοιμοπαραδοτο aquatondo 22 γνωριζει καποιος τι καθαρές διαστάσεις εσωτερικα εχει η εστια του;

Μήπως είναι μικρή και δεν χωράει μεγάλα ξυλα;
Θέλουμε μα ψηνουμε και κατι!!!!!!!!!!!!!

nikolaras σε βολευει το idro 30 απο πλευρας μεγεθους ξυλων και ψησιματος;

Στα manual δεν μπορεσα να δω αν εχει δευτερευουσα καυση;

Stellios1 νομίζεις οτι δεν παιζει κανενα ρολο;

nikolaras
13-12-11, 20:37
sory για την καθυστέρηση, αλλά μου χάλασε το λαπτοπ ......
Καθαρή δευτερογενή καύση, δεν έχουν τα idro, έχουν μια είσοδο αέρα πάνω από την πόρτα αλλά αυτό εξυπηρετεί περισσότερο να διατηρείται το τζάμι καθαρό παρά για δευτερογενή καύση.
Το 22άρι έχει διαστάσεις ίδιες με το idro 70. Εχει αρκετό χώρο για ψήνεις, αλλά έχει και σούβλα για κοκορέτσι, κοντοσούβλι, κοτόπουλο κλπ !!!!!

nikolaras
13-12-11, 20:42
Το idro 30 είναι μικρό..... αλλά μπορείς να ψήσεις κανονικά και να βάλεις και τη σούβλα σου χε χε χε !!!!
Η σούβλα είναι αυτοσχέδια με μοτεράκι από φούρνο.... Αλλά μπορείς να το παραγγείλεις και με σούβλα.
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P1010053.jpg
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P1010052.jpg

nikolaras
13-12-11, 20:57
Aπό αύριο θα πειραματιστώ σε ένα επιπρόσθετο μπόιλερ καμινάδας που θα τοποθετηθεί πάνω από το idro 30, θα παρουσιάσω την κατασκευή όταν ολοκληρωθεί.
Ευελπιστώ να αυξήσω την απόδοση κατά 50% παράλληλα πιστείω ότι θα υπάρχει μείωση καυσόξυλων.
Θα γίνουν μετρήσεις αναλυτικά και θα τις παρουσιάσω.
Δεν βιάζομαι όμως γιατί θα πρέπει να γίνουν όλα μελετημένα.

stelios1
13-12-11, 21:22
Το θεμα εδω ειναι υδραυλικο τζακι και καμια επανακαυση δεν θα συμβει, η δεν θα ειναι ο κανονας τουλαχιστον αλλα μια στ τοσες υπο τελειες προυποθεσεις. Διοτι εχεις εναν θαλαμο καυσης σ ενα περιβλημα (το νερο εννοω) κατω των 100 βαθμων. Το ζητουμενο ειναι η οικονομια στ τσεπη μας ομως κ οχι η αποδοση της καυσης. Κανενα δεν ειναι αυτο που λενε.. ενεργειακο. Ναι ειναι καλη η επανακαυση, αλλα ποια την κανουν στ πραξη?? Με οποιεσδηποτε συνθηκες? Κανενα. Απαιτει μεγαλες θερμοκρασιες, απουσια οξυγονου και διοχετευση του ψηλα. Ε και απο που θα παρει τ ζεστη ο χωρος μας απο κει πανω και μετα? Θα κανει καλυτερη καυση αν εχει τ τελεια ξυλα αλλα μεταφραζομενο αυτο σε θερμιδες στ χωρο μας δεν εχει κανενα πλεονεκτημα, ισως και πολυ κατω να ειναι.
Εμενα δε με νοιαζει αυτη τ στιγμη να σωσω τ πλανητη, με νοιαζει να κερδισω ζεστη και πιστευω, θεωρητικα τουλαχιστον, οτι τ υδραυλικο υπερτερει, ασχετα αν δεν ειναι αμεση η αισθηση θερμοτητας που δινει.
Μολις βρω καιρο θα ασχοληθω σοβαρα και θα διαβασω πρωτα ολα τα μην εδω.
Ολα τα <λεγομενα> ενεργειακα κανουν την χειροτερη καυση! Περιμεντε κ θα δειτε σ ενα δυο χρονια..

Komori
13-12-11, 21:41
Καλησπερα και απο εμενα
Αν και δεν παιρνω μερος στις συζητησεις εχω διαβασει ολα τα ποστ με προσοχη.
Εχω τοποθετησει λοιπον ενα τζακι με τα καλοριφερ και θελω να μοιραστω λοιπον εντυπωσεις και ενδεχομενως αποριες.
Εχουμε και λεμε:
Το σπιτι ειναι 90 τετραγωνικα σε σχετικα καινουργια οικοδομη 5ετιας και ειμαι στο 2ο απο τους τρεις οροφους στο Κιλκις.
Εχω συνδεσει ενα τζακι της ιταλικης Caminnetti Montegrappa Quadraqua plus.
Ειναι με κλειστο κυκλωμα και γενικα εχω κανει οτι προτεινε ο κατασκευαστης.
Πηρα ενα κιτ με δυο κυκλοφορητες κι ενα πλακοειδη εναλλακτη ετσι ωστε να ξεχωριζει τα κυκλωματα γιατι το εχω συνδεσει παραλληλα και με τον καυστηρα του πετρελαιου(αχρειαστος να ειναι).Οι κυκλοφορητες ειναι της Wilo RS 15/6-3 αλλα υποψιαζομαι οτι ειναι μικροι.Θα εξηγησω αργοτερα το γιατι.
Απο θεμα ασφαλειας εχω ακριβως διπλα στο μπαλκονι ενα δοχειο διαστολης 80 λιτρα , 1 βαλβιδα θερμικης εκκενωσης(σερμπαντινα μεσα στο λεβητα) , 1 βαλβιδα πιεσης και 1 θερμοκρασιας.Ολα αυτα ελεγχονται απο ενα πινακακι το οποιο εχει και συναγερμο οταν φτασει η θερμοκρασια στους 90 βαθμους.
Οσο αφορα κατασκευαστικα απο το τζακι ειμαι πολυ ευχαριστημενος και νομιζω αξιζε τα λεφτα του με το παραπανω.
Απο θεμα καταναλωσης το αναβω 10 με 12 ωρες την ημερα και ξοδευω 40 με 45 κιλα.Μεγαλο μειονεκτημα ειναι οτι δεν εχω βαλει δοχειο αδρανειας.

Εχω εναν ενδοιασμο ομως.Δεν ξερω αν ακυρωνα τον πλακοειδη εναλλακτη και τον εναν κυκλοφορητη και δουλευα το τζακι με ενα κυκλοφορητη μηπως θα εκανα περισσοτερη οικονομια.

Η δευτερη μου σκεψη ειναι οτι τα νερα γυρνανε στους 50 με 55 βαθμους και δυο σωματα απο τη μεση και κατω ειναι χλιαρα ενω καποια πιο απομακρυσμενα ειναι το ιδιο ζεστα.Εννοειται πως εχω κανει εξαερωση κοντρα εξαερωση.Εδω εστιαζω και λεω οτι ισως ειναι μικρος ο κυκλοφορητης.
Επειδη ειναι και η πρωτη σεζον δεν ξερω πως να το δουλευω πιο ιδανικα.
Σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος αν και θελω να το τελειοποιησω το συστημα(δοχειο αδρανειας).
Φιλικα Γιωργος

nikolaras
14-12-11, 00:41
Ο κυκλοφορητής καλός είναι, αλλά κοίτα μήπως είναι στη χαμηλή ρύθμιση.
Αυτό που με στραβώνει κάπως είναι το ανοιχτό δοχείο διαστολής, έχω την εντύπωση ότι ζεσταίνεις το περιβάλλον.
Το δοχείο πρέπει να είναι κρύο, σε διαφορετική περίπτωση κάτι πάει στραβά.....

akapsali
14-12-11, 08:19
Το θεμα εδω ειναι υδραυλικο τζακι και καμια επανακαυση δεν θα συμβει, η δεν θα ειναι ο κανονας τουλαχιστον αλλα μια στ τοσες υπο τελειες προυποθεσεις. Διοτι εχεις εναν θαλαμο καυσης σ ενα περιβλημα (το νερο εννοω) κατω των 100 βαθμων. Το ζητουμενο ειναι η οικονομια στ τσεπη μας ομως κ οχι η αποδοση της καυσης. Κανενα δεν ειναι αυτο που λενε.. ενεργειακο. Ναι ειναι καλη η επανακαυση, αλλα ποια την κανουν στ πραξη?? Με οποιεσδηποτε συνθηκες? Κανενα. Απαιτει μεγαλες θερμοκρασιες, απουσια οξυγονου και διοχετευση του ψηλα. Ε και απο που θα παρει τ ζεστη ο χωρος μας απο κει πανω και μετα? Θα κανει καλυτερη καυση αν εχει τ τελεια ξυλα αλλα μεταφραζομενο αυτο σε θερμιδες στ χωρο μας δεν εχει κανενα πλεονεκτημα, ισως και πολυ κατω να ειναι.
Εμενα δε με νοιαζει αυτη τ στιγμη να σωσω τ πλανητη, με νοιαζει να κερδισω ζεστη και πιστευω, θεωρητικα τουλαχιστον, οτι τ υδραυλικο υπερτερει, ασχετα αν δεν ειναι αμεση η αισθηση θερμοτητας που δινει.
Μολις βρω καιρο θα ασχοληθω σοβαρα και θα διαβασω πρωτα ολα τα μην εδω.
Ολα τα <λεγομενα> ενεργειακα κανουν την χειροτερη καυση! Περιμεντε κ θα δειτε σ ενα δυο χρονια..

Αν κατάλαβα καλά Στέλιο σε υδραυλικά τζάκια λόγω θερμοκρασίών είναι μάλλον αδύνατο να έχουμε επανάκαυση και σε οσα υπάρχει δεν μα αποδιδει τιποτα θερμικά αλλά μειώνει μονο τους ρυπους.

Το ρωτάω αυτό γιατί θέλω να διαλέξω μεταξύ δύο εστιων με τα παρακάτω χαραχτηριστικα

La Nordica 650 thermocamino piano με δευτερογενή καυση χωρίς ταμπερ εξοδου καυσαερίων χωρίς στομιο παροχής εξωτερικου αέρα απευθειας.
Επισης η σωλήνα που περναει νερο και ζεσταινετα ειναι 42 cm πανω απο την εστία με αποτελεσμα να φαινεται μεσα απο το τζάμι. Δεν ξερω αν παρκτικά απο θεμα αποδοασης αυτο είναι καλύτερο αλλά αισθητικά δεν είναι ωραίο

EdilKamin Acquatondo 22 χωρίς δευτερογενή καυση με ταμπερ εξόδου καυσαερίων και δυνατότητα τοποθετησης στομιου παροχής εξωτερικου αέρα απευθειας

Κατά τα αλλά τα δύο τζάκια είναι σχεδον τα ιδια

dimitris-evia
14-12-11, 15:40
σε τι τιμες τα βρισκεις?

akapsali
14-12-11, 15:50
σε τι τιμες τα βρισκεις?

Τιμές μονο εστίας

EdilKamin Acquatondo 22 2100+φπα
La Nordica 650 thermocamino piano 2250+φπα

stelios1
14-12-11, 21:24
Ακαπσαλι γνωμη εκφραζω μονο, δικη μου. Εγω θα διαβασω εδω προσεκτικα οταν θα μπορεσω (χρονο δεν εχω) να ασχοληθω με υδραυλικο, δεν ξερω μαρκες αλλα και να ξερω καλα η κακα για καποιαν δεν θα τα πω, δεν επιτρεπεται. Αντιθετα μαλλωνω συχνα κ διαφωνω σε τροπους μεθοδους κτλ ε.. οσοι ρωτανε, υποτιθεται νοιαζονται για αγορα και καταληγουν τελικα σε λαθος εστιες καλα να παθουν. Εχω δει παρα πολλες υποψηφιες εστιες για αγορα κ ειναι μαπα! Ε αμα τα λεμε μερα νυχτα κ ο αλλος διατεινεται οτι τα διαβασε ολα και ρωτα αν ειναι η ταδε καλη ενω εχει εμμεσα φωτογραφηθει ως κακη τι να πεις? Δε ξερω τα παντα, σκεφτομαι και κρινω και πολλες φορες μαλιστα και λαθος. Καλα κανω. Εδω ομως σ αυτο το θεμα θελω, περιμενω, να μαθω.
Κομορι αν εννοεις αυτη τ καταναλωση για εφετος σε 90 τμ σπιτι ειναι μεγαλη.

cosmic
14-12-11, 22:17
Aπό αύριο θα πειραματιστώ σε ένα επιπρόσθετο μπόιλερ καμινάδας που θα τοποθετηθεί πάνω από το idro 30, θα παρουσιάσω την κατασκευή όταν ολοκληρωθεί.
Ευελπιστώ να αυξήσω την απόδοση κατά 50% παράλληλα πιστείω ότι θα υπάρχει μείωση καυσόξυλων.
Θα γίνουν μετρήσεις αναλυτικά και θα τις παρουσιάσω.
Δεν βιάζομαι όμως γιατί θα πρέπει να γίνουν όλα μελετημένα.

Νικολαρας δωσε αν θελεις στοιχεια - πληροφοριες για μποιλερ καμιναδας, εστω και με πμ.

Σκεφτομουν να ετοιμασω στην δουλεια ενα δοχειο αδρανειας 300-400 λιτρα για να πειραματιστω με την σομπα λεβητα που εχω. Θελω να βγαλω ακρη αν αυξανοντας τα λιτρα νερου της εχω οικονομια σε ξυλα-μπρικετες και μεγαλυτερη φυσικα διαρκεια θερμανσης του σπιτιου. Λογικα θα το πετυχω, βεβαια σε τι βαθμο δεν ξερω?!

Τωρα με το μποιλερ καμιναδας με βαζεις σε αλλαες σκεψεις...

nikolaras
15-12-11, 07:35
Θα βγάλω φωτο και θα δείξω τα υλικά που πήρα χτες.
Είναι κρίμα να βγαίνεις έξω στην σκεπή και να ζεσταίνεσαι από την καμινάδα.....

nikolaras
15-12-11, 08:05
Αυτή είναι η πρώτη φωτογραφία από το project.
Η σωλήνα είναι 80 πόντους και τα στρατζαριστά 70 + 2 τετράγωνα καπάκια. Η σωλήνα έχει εσωτερική διάμετρο 16 πόντους,όλα είναι 4 χιλ. πάχος.
Στη σωλήνα θα περαστούν και θα κοληθούν κατά μήκος κάθετες τουμποσωλήνες 1ας ίντζας ώστε να πάρω περισσότερη απόδοση.

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P1010116.jpg

akapsali
15-12-11, 08:59
Αυτή είναι η πρώτη φωτογραφία από το project.
Η σωλήνα είναι 80 πόντους και τα στρατζαριστά 70 + 2 τετράγωνα καπάκια. Η σωλήνα έχει εσωτερική διάμετρο 16 πόντους,όλα είναι 4 χιλ. πάχος.
Στη σωλήνα θα περαστούν και θα κοληθούν κατά μήκος κάθετες τουμποσωλήνες 1ας ίντζας ώστε να πάρω περισσότερη απόδοση.

Καλημέρα και Μπράβο nikolaras
Ωραία και φιλοδοξη κατασκευή φαινεται.

Δεν θα είναι ομως βαριά;
θα την τοποθετήσεις απευθειας στην εξοδο της εστίας η πάνω απο την οροφή; και πως θα συνδεθει υδραυλικά μετ το υπάρχον κυκλωμα;

cosmic
15-12-11, 11:35
Κρατα μας ενημερους με φωτογραφικο υλικο, αν και ήδη καταλαβα την κατασκευή και την συνδεση πως πρεπει να γινει.

Θα προσπαθησω να αρχισω με την λαμαρινοδουλεια από αυριο και θα προχωραω αντιστοιχα, οποτε πιστευω οτι αν ολοκληρωσουμε θα υπαρξει και δευτερη δοκιμη του συστηματος σε σομπα - λεβητα απο μεριας μου.

stelios1
15-12-11, 13:23
Νικολαρας αυτο ακριβως εκανα με τ κλιματιστικο, μονο που εκεινο (σαν ολοκληρωμενο αυτονομο μηχανημα) συλλεγει τ σχετικα χαμηλη θερμοτητα απο πολλα κυβικα και την δινει αθροιστικα υψηλοτερη σε λιγοτερα κυβικα μεσα, ανεβαζει θερμοκρασια δηλαδη. Αυτος ο εναλλακτης θα κανει προθερμανση στο νερο και μετα θα διοχετευεται στ τζακι? Αν μπορει να γινει ετσι (δε ξερω αν γινεται) ειναι τ καλυτερο.
Και στ φορητο αεροθερμο που εδειξα η αποροφηση θερμοτητας ειναι αντιστροφη απ τ ροη του καπνου (κ αρα απ την ροη απωλειας) κ ετσι εχει ο αερας μεγαλυτερη παντα θερμοκρασια απ τ καπναερια. Σκεψου (αν δεν τ σκεφτηκες ηδη) να κολλησεις λαμες στ σωληνα κατα μηκος σαν ψυκτρες ωστε να ναι μεγαλυτερη η επιφανεια απαγωγης.
Αυτος ο εναλλακτης θα κανει δουλεια σιγουρα! Ισως δε φανει ολη η δυναμη του λογω του οτι ηδη παιρνεις θερμοτητα απο πριν πιο κατω με τ υδραυλικη εστια.

nikolaras
15-12-11, 15:02
Στέλιο και η υπόλοιπη παρέα, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας, από ότι φαίνεται θα ανταλλάξουμε πολλές απόψεις.
Λοιπόν, θα μετρηθεί η θερμοκρασία που θα πιάνει το μπόιλερ καμινάδας σε σχέση με το τζάκι και μετά θα γίνει η κανονική συνδεση, γίνονται τα πάντα.
Η επιφάνεια απαγωγής στο σωλήνα θα μεγαλώσει με άλλο τρόπο, θα τον δείξω αναλυτικά είναι σχετικά εύκολο.

@cosmic αν έχεις χώρο πάνω από τη τζακόσομπα φτιάξτο μακρύτερο το μπόιλερ θα πάρεις και άλλη θερμοκρασία.

@akapsali θα τοποθετηθεί απευθείας πάνω από την εστία και θα στηριχθεί με κάποιο τρόπο, 30 κιλά είναι περίπου, δεν υπάρχει πρόβλημα.

akapsali
15-12-11, 15:56
Ηρθε ο υδραυλικός για να μου δώσει κοστολογιο για την εγκατασταση. 500 ευρώ εργατικά και 800-900 υλικά με σωλήνες χαλκού. Επισης για να μειωθεί το κοστος μου προτεινε απο ενα σημείο και μετα εξω απο την φουσκα και κατω απο την σοφίτα μεχρι τους συλέκετες του καλοριφερ να βάλουμε πολυστρωματική σωλήνα με αλουμινιο θα μειωσει το κοστος συνολικα 300 eυρω.
Το γνωριζεται σαν υλικο ; θα αντέξει η θα παθουμε καμια ζημιά; Αυτός πάντως μου το προτεινε ανεπιφυλακατα

cosmic
15-12-11, 17:44
Στέλιο και η υπόλοιπη παρέα, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας, από ότι φαίνεται θα ανταλλάξουμε πολλές απόψεις.
Λοιπόν, θα μετρηθεί η θερμοκρασία που θα πιάνει το μπόιλερ καμινάδας σε σχέση με το τζάκι και μετά θα γίνει η κανονική συνδεση, γίνονται τα πάντα.
Η επιφάνεια απαγωγής στο σωλήνα θα μεγαλώσει με άλλο τρόπο, θα τον δείξω αναλυτικά είναι σχετικά εύκολο.

@cosmic αν έχεις χώρο πάνω από τη τζακόσομπα φτιάξτο μακρύτερο το μπόιλερ θα πάρεις και άλλη θερμοκρασία.

@akapsali θα τοποθετηθεί απευθείας πάνω από την εστία και θα στηριχθεί με κάποιο τρόπο, 30 κιλά είναι περίπου, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Nikolara αυριο ξεκιναω την κατασκευη, αφου μαζεψα σημερα τα υλικα (ευτυχως η δουλεια μου εχει να κανει με μεταλλικες κατασκευες). Μετρησα πριν απο λιγο το οφελιμο υψος που μπορω να εχω και το αποτελεσμα βγαινει στα νουμερα σου. 80 εκ. λοιπον το υψος, αλλα με διαφορα οτι ο εσωτερικος σωληνας Φ 120mm και ακεφτομαι να βαλω εναν εξωτερικο σωληνα 200mm, ισως και μεγαλυτερο θα δω. Στη εσωτερικη σωληνα θα κοληθουν λαμες για να δωσω μεγαλυτερη επιφανεια επαφης με το νερο, το οποιο θα εχω αναμεσα στους δυο σωληνες. Μια μουφα στο χαμηλοτερο σημειο για τα επιστρεφομενα νερα και μια μουφα στο υψηλοτερο για την εξοδο του νερου προς την σομπα. Επισης θα βαλω και ενα κλαπε ψηλα για να παιζω αν χρειασθει με την ροη των καυσαεριων. Ετσι λοιπον στην χειροτερη περιπτωση θα εχω μια προθερμανση του νερου, πριν φτασει στην σομπα και λογικα θα πετυχαινω την αυξηση της αποδοσης. Αυτο [πυ με προβληματιζει ειναι κυριως το πως θα συμπεριφερθει η σομπα στην καυση και για τα αν θα εχουμε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες στα καυσαερια απο εκει και περα με οτι αυτο συνεπαγεται (υγροπιησεις?)

Υπολογιζω οτι η κατασκευη αυριο θα ειναι ετοιμη. Απο εκει και περα τα υδραυλικα με προβληματιζουν γιατι δεν εχω εργαλεια. αν θεωρησω την δοκιμη 2-3 μερες δεν βαριεσαι τα κανω με τουμποραμα και βλεπω..

stelios1
15-12-11, 18:09
Πρεπει να εχετε κ εσεις πολυ καλες γυναικες παιδια! Η στρωμενες? Ναι επικαθησεις στ καπνοδοχο θα υπαρξουν εντονες, πολυ λιγα ξυλα εκαψα εφετος και το καπελο της καινουριας καπνοδοχου ειναι καταμαυρο σα δυο χρονων.

nikolaras
15-12-11, 23:01
Στη εσωτερικη σωληνα θα κοληθουν λαμες για να δωσω μεγαλυτερη επιφανεια επαφης με το νερο, το οποιο θα εχω αναμεσα στους δυο σωληνες.. ..

Αυτό φωνάζω από την αρχή...... περίμενε μέχρι αύριο που θα ποστάρω φώτο πως θα μεγαλώσουμε την επιφάνεια , αλλά κατευθείαν στο νερό........

nikolaras
15-12-11, 23:24
Βρήκα ένα πρόχειρο σχέδιο για τη μέγιστη απόδοση των καυσαερίων στο νερό, στους 70 πόντους καθαρό μήκος του εναλλάκτη θα τοποθετήσω 7 σωλήνες της 1 ίντζας.
Το ελατήριο που φαίνεται στη φωτο είναι σερμπατίνα ασφαλείας.
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/4c98fe9ae61d5.jpg

nikolaras
15-12-11, 23:33
(ευτυχως η δουλεια μου εχει να κανει με μεταλλικες κατασκευες). ι ακεφτομαι να βαλω εναν εξωτερικο σωληνα 200mm, ισως και μεγαλυτερο θα δω. ..
Βρε φίλε, γιατί δεν μιλάτε ότι είστε της δουλειάς??? Εφαγα τον τόπο να βρω εδώ στα Τρίκαλα Φ200 και δεν μπόρεσα να βρω και αναγκάστηκα να στρατζάρω τα εξωτερικά σίδερα.
Βοηθήστε για να μπορέσω να βοηθήσω περισσότερο .......

nikolaras
15-12-11, 23:45
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/turbodym_w_wnetrze.jpg

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/Turbodym_w_przekroj_wewnetrzny.jpg

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/Turbodym_w_20przekroj_wewnetrzny_1.jpg

cosmic
16-12-11, 08:08
Nikolara, συγκροτηματα σκυροδεματος κανουμε και δομικα μηχανηματα πουλαμε (λεμε τωρα, γιατι με την κριση...). Το παραπανω σχεδιο δεν βολευει στην δικια μου περιπτωση καθ οτι το μπουρι μου ειναι Φ120, δηλαδη πολυ μικρο για να το πνιξω κατ αυτον τον τροπο και θα εχω σιγουρα προβλημα.
Αυτο που θα κανω και δυστυχως θα εχω καθυστερηση γιατι δεν εχω υλικα ειναι αντι για λαμες να τρυπησω σταυρωτα το εσωτερικο μπουρι και να κωληθουν σωληνες οι οποιοι θα επιτρεπουν να κυκλοφορουν καυσαερια μεταξυ των δυο τοιχωματων, αλλα θα μεγαλωσουν και την επιφανεια (σε περιπτωση που δεν κυκλοφορουν λογω καλυψης απο πισσα ή αστοχιας).
Επισης θα μπει κλαπε στο επανω σημειο για την μειωση ή αυξηση της ροης των καυσαεριων, μπας και γλυτωσουμε ή ρυθμιζουμε τις θερμοκρασιες και αντιστοιχα τις υγροποιησεις.
Το ολο συστημα πιστευω οτι θα δουλεψει και απο την πειραματικη αυτη κατασκευη θα βγουν καποια συμπερασματα για επομενη ισως βελτιωμενη κατασκευη.

Οτι χρειαστεις και οπου μπορω να βοηθησω στην διαθεση σου.

akapsali
16-12-11, 21:36
Παιδια 500 Ευρώ εργατικα ειναι πολά για μια υδραυλική εγκατασταση τζακιου καλοριφερ

Komori
16-12-11, 21:43
Καλησπερα
Νομιζω οτι καθε δουλεια ειναι ξεχωριστη κι εχει το δικο της βαρος.
Εμενα στη δικη μου συνδεση με κοστισε 300 ευρω.Αλλα υπαρχουν πολλα διαφορετικα δεδομενα σε μια συνδεση τζακολεβητα.
Οσον αφορα στην ερευνα σου για το τζακι εγω θα διαλεγα μεταξυ των δυο το Aquatondo 22 αφου τα ειδα και τα δυο και τα συγκρινα.
Βεβαια η επιλογη ειναι δικη σου.Παντως 500 ευρω για ΣΗΜΕΡΑ τα θεωρω πολλα.
Καλη ευκολια

f712
16-12-11, 22:29
εμενα μου ζητουσανε 1000 εργατικα για 20 μετρα απο το τζακι μεχρι τον συλεκτη και τελικα βρηκα με 300

cosmic
17-12-11, 04:45
Παιδια δεν ειναι εποχες για εξοδα, οτι μπορει ο καθενας καλο ειναι να το κανει μονος του! Μην φανταστειτε οτι το να στειλεις δυο σωληνες στον συλλεκτη ειναι φοβερη δουλεια. Και μην νομιζετε οτι ολα τα μαστορια και οι υδραυλικοι εχουν ιδεα πως να συνδεσουν σωστα ενα ξυλολεβητα, τζακι κτλ.

Ακου χιλια ευρω! Σε αλλο πλανητη και σε αλλες εποχες ζουν μου φενεται! Και φυσικα μαυρα, ετσι! Καλα να παθουν λοιπον και να μεινουν απο δουλεια! Φτανει με το λαμογιο τον Ελληνα!

Βεβαιως θα πρεπει να εχεις δει πρωτα μια εγκατασταση για να κατανοησεις τα ασφαλιστικα και τις λεπτομεριες ή ένα σχέδιο απο το Internet και να μπορεις να το κατανοησεις!

akapsali
17-12-11, 11:36
Καλημέρα σε ολους

Καλησπερα
Εμενα στη δικη μου συνδεση με κοστισε 300 ευρω.Αλλα υπαρχουν πολλα διαφορετικα δεδομενα σε μια συνδεση τζακολεβητα.
Οσον αφορα στην ερευνα σου για το τζακι εγω θα διαλεγα μεταξυ των δυο το Aquatondo 22 αφου τα ειδα και τα δυο και τα συγκρινα.
Καλη ευκολια

Τελικά κατέληξα στο Aquatondo 22 .Πήγα σημερα να το παραγγείλω και μου ειπε οτι το απογευμα θα μου απαντήσει αν θα το εχω πριν τις γιορτές γιατί αυτή την εποχή υπάρχει ζήτηση.

Οσο για το κοστος εργασίας πηρα προσφορά και απο άλλο υδραυλικό 250 Ευρώ
Αυτός ο Υδραυλικός μου προτεινε ανοιχτο δοχείο διαστολής ενω ο προηγουμενος κλειστό. Τι μου προτεινεται.

Παιδια δεν ειναι εποχες για εξοδα, οτι μπορει ο καθενας καλο ειναι να το κανει μονος του! Μην φανταστειτε οτι το να στειλεις δυο σωληνες στον συλλεκτη ειναι φοβερη δουλεια. Και μην νομιζετε οτι ολα τα μαστορια και οι υδραυλικοι εχουν ιδεα πως να συνδεσουν σωστα ενα ξυλολεβητα, τζακι κτλ.

Ακου χιλια ευρω! Σε αλλο πλανητη και σε αλλες εποχες ζουν μου φενεται! Και φυσικα μαυρα, ετσι! Καλα να παθουν λοιπον και να μεινουν απο δουλεια! Φτανει με το λαμογιο τον Ελληνα!

Βεβαιως θα πρεπει να εχεις δει πρωτα μια εγκατασταση για να κατανοησεις τα ασφαλιστικα και τις λεπτομεριες ή ένα σχέδιο απο το Internet και να μπορεις να το κατανοησεις!

Εχω διαβάσει πολλά σχεδια στο δικτυο αλλά η πραξη διαφέρει.Παντα υπάρχουν μικρά μυστικά που γνωριζουν μονο οι ειδικοι και σιγουρα θα πρέπει να δείς καποια εγκατασταση απο κοντα.

Αν καποιος εχει το σχεδιο που εφαρμοσε και φωτογραφίες απο την εγκατασταση του ας το αναβάσει για να εμπλουτίσουμε και μείς τις γνώσεις μας και πιθανόν να κανουμε μονοι μας την εγκατασταση.

cosmic
17-12-11, 13:03
μπα μην φανταστεις οτι εχει καποιο μυστικο! Πεπατημενη ειναι που προσαρμοζεται συμφωνα με τον χωρο σου. Δυστυχως δεν κρατησα φωτογραφιες κατα την 1η εγκατασταση απο υδραυλικο, αλλα ουτε και απο την δευτερη που την εκανα εγω με τον ξαδερφο μου.

Να σημειωσουμε δε οτι ο υδραυλικος εκανε δουλεια 2 Σαββατων, τσεπωσε 400 ευρω για την εργασια του και μια ολοκληρη εβδομαδα εμεις ειμασταν χωρις πηγη θερμανσης στο σπιτι ( το πετρελαιο το ειχε βγαλει off και δεν προλαβαινε το πρωτο Σαββατο να το συνδεσει). Καψαμε λοιπον και 150 ευρω παραπανω ρευμα με τα καλοριφερ λαδιου για να κοιμωμαστε τουλαχιστον σε ζεστη.

Ασε που τελικα το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο, καθως λαθη εγκαταστασης αναγκασαν για τον σχεδιασμο και επανατοποθετηση.

Οταν λοιπον εκανα την επανατοποθετηση η δουλεια βγηκε σε μια μερα, μαζι με τα σπασιματα τοιχου, τα κλεισιματα στις τρυπες και το καθαρισμα (Η εισοδος στον χωρο ειχε απαγορευτει στην συζηγο για να μην φαμε ξυλο, καθως η σομπα ηταν δικια μου επιλογη και ειχε ηδη απογοητευτει απο την προηγουμενη χρηση)

akapsali
17-12-11, 16:04
cosmic

Για να μην φάω ξυλο και εγώ απο την γυναίκα μου μπορείς να μου πείς ποια συνδεσμολογια χρησιμοποιησες και δουλεψε το συστημα σωστά

akinik
17-12-11, 16:37
Μα να μην μπορεις να κανεις ελευθερα το χομπι σου βρε αδερφε?Παντα αιωρειται η απειλη του ξυλου!:mml:

stelios1
17-12-11, 17:21
Οτι και να λετε η Ελληνιδα ειναι ηρωιδα παραδεχτειτε το! Αλλιως δε θα τα λεγατε..

akapsali
17-12-11, 17:49
οπως και να εχουν τα πραγματα τα καταφερνουν και βγαινουν παντα απω πάνω. Κι ενω εσυ πνιγεσαι, κατι σου εχει στραβώσει, προσπαθώντας να φτιάξεις κατι μόνος σου γιατί δεν υπάρχουν λεφτα για μάστορα, αρχιζουν τη μουρμούρα για τι σκονη και την βρωμια που κάνεις λες και το κάνεις επίτηδες.

Ηρωιδες ειναι αλλά αυτο που με στεναχωρεί σε ολες τις γυναικες είανι οτι δεν αναγνωριζουν τις φιλοτιμες προσπάθειες των αντρών τους να φτιαξουν κατι, λες και είναι μονο για προσωπική ευχαριστιση των αντρών....

Σας αφήνω τωρα γαιτι φωνάζει να πάμε super market......

Τα λέμε αργοτερα

...

cosmic
17-12-11, 18:32
Akapsali στειλε ενα πμ με το email σου, να σου στειλω φωτογραφιες και λεπτομεριες-εξηγησεις.

Παντως ηθελα να τονισω οτι για ανθρωπους που εχουν μεγαλωσει σε πολη και δεν θελουν να ξε-βολευτουν απο τον καναπε τα τζακια, οι σομπες, οι ξυλολεβητες ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ!!!
Ολα τα παραπανω θελουν πολυ δουλεια, κουραση και ταλαιπωρεια! Θελουν ντανιασμα ξυλων (μην ακουω χαζα για εναν εναν τονο, θα εχεις μονιμος υγρα ξυλα), θελουν σκισιμο - κοψιμο ενδεχομενως, θελουν τον WILLY τον μαυρο θερμαστη, θελουν καθαρισμα χωρου απο σταχτες, σκονες κτλ , θελουν προσοχη οταν εχουμε μωρα στο σπιτι. ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ ομως θελουν γυναικα να τα δεχεται ολα τα παραπανω και να μπορει να κουμανταρει τις παραπανω εργασιες οταν ο συζηγος απουσιαζει (Αν δεν δουλευει και η ιδια δηλαδη)!
Κατα συνεπεια η Ελληνιδα ειναι ηρωας, γι αυο και την αγαπαμε!!!

dimitris-evia
17-12-11, 20:00
Akapsali στειλε ενα πμ με το email σου, να σου στειλω φωτογραφιες και λεπτομεριες-εξηγησεις.

Παντως ηθελα να τονισω οτι για ανθρωπους που εχουν μεγαλωσει σε πολη και δεν θελουν να ξε-βολευτουν απο τον καναπε τα τζακια, οι σομπες, οι ξυλολεβητες ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ!!!
Ολα τα παραπανω θελουν πολυ δουλεια, κουραση και ταλαιπωρεια! Θελουν ντανιασμα ξυλων (μην ακουω χαζα για εναν εναν τονο, θα εχεις μονιμος υγρα ξυλα), θελουν σκισιμο - κοψιμο ενδεχομενως, θελουν τον WILLY τον μαυρο θερμαστη, θελουν καθαρισμα χωρου απο σταχτες, σκονες κτλ , θελουν προσοχη οταν εχουμε μωρα στο σπιτι. ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ ομως θελουν γυναικα να τα δεχεται ολα τα παραπανω και να μπορει να κουμανταρει τις παραπανω εργασιες οταν ο συζηγος απουσιαζει (Αν δεν δουλευει και η ιδια δηλαδη)!
Κατα συνεπεια η Ελληνιδα ειναι ηρωας, γι αυο και την αγαπαμε!!!
ετσι ειναι ολα θελουν τον μαυρο θερμαστη ακομα και η Ελληνιδα

akapsali
17-12-11, 20:56
Γεννήθηκα σε αχυροκαλυβο -Σαρακατσανος στη καταγωγή-και εζησα εκεί μεχρι τα 6 μου χρόνια μετα φτιαξαμε σπιτι ,με θερμανση ξυλοσομπα μεχρι πριν 10 χρόνια. Την ξερω την καπνα και την γάνα πολύ καλά.
Οσο για τα ξύλα πρών υλοτόμος είμαι πιο πολυ σε πευκα ελατα μιας και η περιοχή μου εχει πολλά κωνοφορα και λιγοτερο σε οξυες και δρυς.
Οσο για την γυναικα μου και αυτη μεγάλωσε σχεδον με τις ιδιες συνθηκες.
Καλλή ειναι η καλοπεραση αυτά τα χρονια είχαμε βολευτεί ολοι με το πετρελαιο αλλα οι σημερινές συνθηκες επιβαλουν περικοπες και στις δαπανες για θερμανση γιαυτο προσανατολιστικα σε τζάκι , μιας και μου αρέσει κιολας , να θυμηθώ και λιγο τα παιδικά μου χρονια με την "γωνιά" στην καλύβα.

nikolaras
17-12-11, 22:48
Βρε παιδιά , αν μιλήσω και εγω με αυτά που έχω κάνει, θα πρέπει η γυναίκα μου να με εκτελέσει χαχαχαχα !!!
Σήμερα έχει ένα αέρα τρελό μιλάμε...... 2 φορές το σπίτι γέμισε καπνό και στάχτη ( βέβαια το φταίξιμο είναι πάλι δικό μου) γιατί το διπλανό σπίτι με το ίδιο τζάκι είναι στην πολύτέλεια.......
Αμα το γλυτώσω το ξύλο καλά θα είναι........

nikolaras
17-12-11, 23:09
Αυτός ο Υδραυλικός μου προτεινε ανοιχτο δοχείο διαστολής ενω ο προηγουμενος κλειστό. Τι μου προτεινεται.

Το ανοιχτό δοχείο σημαίνει ότι δεν παρεμβάλεται τίποτα ανάμεσα στην κατσαρόλα που βράζει και το καπάκι της.
Αν βράσει το νερό θα το ξεράσει στο ανοιχτό δοχείο.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΣ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ...... ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΥΨΗΛΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ.
Αν μια βαλβίδα δεν δουλέψει κάτι θα πρέπει να σπάσει για να εκτονώσει την πίεση του ατμού, αν υπάρχει δεύτερη βαλβίδα και πάλι δεν δουλέψει τι γίνεται;
Θα σπάσει το σύστημα στο πιό ευαίσθητο σημείο του, το οποίο δεν το ξέρει κανένας.
Αρα το πιο ασφαλές σε όλα τα συστήματα στερεών καυσίμων είναι το ανοιχτό δοχείο. Και αυτό όμως ο εγκαταστάτης θα πρέπει να το τοποθετήσει σωστά, ώστε σε μια παγωνιά να μην παγώνει και στην ουσία να μην έχεις καμία ασφάλεια.....

dimitris-evia
21-12-11, 13:32
εχει αγορασει κανενας τζακι απο το εξωτερικο??

gianni.kal
21-12-11, 17:14
Μήπως γνωρίζει κανείς τα NEF (Natural Energy Fireplaces) της ΜΑΡΜΟ ΤΖΑΚΙΑ στη θεσσαλονίκη?

Έχουν τζάκια από γερμανία αλλά συναρμολογημένα στην Ελλάδα (τουλάχιστον έτσι μου είπαν). Η τιμή για τζάκι καλοριφέρ είναι στα 2500€.

sakaraka
23-12-11, 10:55
Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας για τα τζάκια νερού και θα ήθελα να προσθέσω και εγώ τις εντυπώσεις μου και τις απορίες μου . Πρίν 2 μήνες περίπου αγόρασα ένα idro 50 ανοιχτού δοχείου ,το οποίο τοποθέτησα (χωρίς εμπειρία αλλά με τις οδηγίες τζακα) και λειτουργεί κατά τη γνώμη μου άψογα. Το σπίτι είναι 85 ΤΜ και με εξωτερική θερμοκρασία +6 ,μέσα έχω 28 βαθμούς. Έχω κάνει ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα της εγκατάστασης που έκανα και θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι κάτι λάθος ή μπορεί να βελτιωθεί.
Η καμινάδα που έκανα έχει ύψος 11μέτρα Φ230 και μαζί με αυτήν ανεβαίνουν και οι 2 σωλήνες 1΄΄ για το ανοιχτό δοχείο το οποίο είναι στην ταράτσα.
Το ανώτερο σημείο θερμοκρασίας (στο νερό) που το έχω φτάσει είναι 76 βαθμοί.

sakaraka
23-12-11, 10:57
52270

stelios1
23-12-11, 15:58
sakaraka τ ''προβλημα'' σου των 28 βαθμων (απαραδεκτο) λυνεται! Με λιγοτερα ξυλα στο τζακι. Τιποτα πιο σοβαρο γινεται να συζητησουμε?

nikolaras
23-12-11, 16:47
Οπως είπε και ο Στέλιος το ζητούμενο δεν είναι να έχεις μόνο πολλή ζέστη, αλλά και να καις όσο το δυνατό λιγότερα ξύλα.
Για μένα η επιλογή του τζακιού σου είναι λάθος. Το 50άρι της σειράς είναι τεράστιο για το σπίτι σου..... Θα πρέπει να άρχίζεις να ξηλώνεις σώματα σε λίγο.
Η εγκατάσταση που έκανες λογική και απλή φαίνεται, να προσέξεις μόνο το δοχείο διαστολής να μην παγώνει.
Θα μπορούσες με αυτό το τζάκι να εγκαταστήσεις ένα δοχείο αδρανείας, ώστε η περισσευάμενη θερμότητα να αποθηκεύεται εκεί. και όταν είναι σβηστό το τζάκι να τη χρησιμοποιείς.
Ετσι θα είχες σωστή θερμοκρασία μέσα στο σπίτι και τις ώρες που το τζάκι σου θα είναι σβηστό....

nikolaras
23-12-11, 22:32
Λοιπόν, σύνδεσα ένα άκρως αυτοσχέδιο λέβητα ξύλου εδώ και 2 μέρες και θα σας γράψω αναλυτικά ότι ρωτήσετε και οποιαδήποτε πληροφορία θέλετε.
Δεν έχω κρατήσει φωτο από την κατασκευή, αλλά αύριο θα ανεβάσω μια φωτο με τον λέβητα.
Εχει χωρητικότητα 103 λίτρα νερού μετρημένα . Σαν εστία χρησιμοποιήθηκε μια αρκετά αποδοτική ξυλόσομπα με καπνοδόχο φ120. Πάνω της τοποθετήθηκε η κατασκευή που έγραψα σε προηγούμενα ποστ με 7 σωλήνες 1ας ίντζας εγκάρσιους στην εσωτερική σωλήνα φ160 , η οποία χωράει 23 λίτρα και πάνω της ακριβώς ένας θερμοσσίφωνας ξύλου με χωρητικότητα 80 λίτρα και εσωτερική διάμετρο καπνοδόχου φ90.
Εκανα αρκετές δοκιμές και πειραματισμούς. Αύριο που θα το δείτε θα σας λύσω όλες τις απορίες.
Ενα μόνο θα σας πώ.... Εχει απόδοση 2 φορές σαν το τζάκι μου..... με αρκετά λιγότερα ξύλα βέβαια !!!!

nikolaras
25-12-11, 10:49
Χρόνια πολλά σε όλους !!!!

Η φωτο που σας χρώσταγα....

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P1010159.jpg

cosmic
25-12-11, 17:22
Μπραβο Νικολαρα.

Εγω δυστυχως ανεβαλα την κατασκευη για μετα τις 9 του μηνα που θα γυρισουμε στην δουλεια. Τα παιδια ειχαν πολυ δουλεια τις τελευταιες μερες και δεν ελεγε να κοψω την παραγωγη για να κανω το πειραμα μου.

ενθαρυντικα τα οσα λες για την εν λογω κατασκευη.

Διαστασεις και τελικο σχεδιο εχουν καταληξει στο μυαλο μου. Θα γινει εσωτερικος σωληνας Φ130 και (αν και ελεγα για 200 αρι κοιλοδοκο) τελικα λεω να το κανω στραντζαριστη λαμαρινα 250 ή το πολυ 300, έτσι ωστε αν δωσω 1 μετρο υψος ο ογκος νερου να ειναι περιπου 50-55 λιτρα.
Ο προβληματισμος μου ειναι στο αν πρεπει να περναω πρωτα τα νερα απο την κατασκευη ή να περνανε πρωτα απο την σομπα λεβητα και να καταλειγουν στην κατασκευη. Λογικα το 1 σεναριο θα δουλεψει καλυτερα, θα προθερμανω τα νερα στο μπουρι και θα τα ανεβαζω στους 65-70 στον λεβητα. Κατα αυτην την λυση το μονο που εχω να λυσω ειναι τις επιστροφες στον λεβητα (λιγοτερη δουλεια δηλαδη) . Στο επανω μερος της κατασκευης θα βαλω ενα κλαπε για να ρυθμιζω την ροη των καυσαεριων.

Προσοχη! Για λογους ασφαλειας θα δοκιμασθει η κατασκευη με νερο και θα δωσω πιεση με αερα 4-5 bar. Τα ασφαλιστικα ειναι στα 3 bar, οποτε αν δεν εχω διαροη ή δεν κανει κανα μπαμ στο τεσ, ολα θα ειναι καλα!

nikolaras
25-12-11, 18:53
Το δοκίμασα το στρατζαριστό στα 5 μπαρ το λιγότερο.... εννοείται αυτό.
Μετά από μετρήσεις που έκανα, η κατασκευή ζεσταίνει αμέσως το νερό, αλλά αναγκαστικά το ανεβάζει πάνω, έτσι το νερό είναι πιό ζεστό πάνω....
Για μένα τα νερά πρέπει να περνάνε πρώτα από τη σόμπα και μετά από την κατασκευή γιατί η κατασκευή ζεσταίνει πιό γρήγορα και με μεγαλύτερη θερμοκρασία το νερό.

cosmic
25-12-11, 19:25
Το δοκίμασα το στρατζαριστό στα 5 μπαρ το λιγότερο.... εννοείται αυτό.
Μετά από μετρήσεις που έκανα, η κατασκευή ζεσταίνει αμέσως το νερό, αλλά αναγκαστικά το ανεβάζει πάνω, έτσι το νερό είναι πιό ζεστό πάνω....
Για μένα τα νερά πρέπει να περνάνε πρώτα από τη σόμπα και μετά από την κατασκευή γιατί η κατασκευή ζεσταίνει πιό γρήγορα και με μεγαλύτερη θερμοκρασία το νερό.

Αφου το δοκιμασες και δουλευει οπως λες και ζεσταινει πολυ γρηγορα τα νερα, τοτε οταν ερθει η ωρα θα το κανω και εγω ετσι.

Οποτε θα εχω την σομπα για προθερμανση και το μπουρι για να φτανω τους βαθμους που θελω.

Για πες για καταναλωση? σε ποση ωρα ανεβαζει θερμοκρασια το μπουρι-κατασκευη? καμοια αλλη λεπτομερια?

nikolaras
25-12-11, 19:56
To νερό στο μπουρί ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία είναι αισθητή ακόμα και στο χέρι, αλλά και στο θερμόμετρο.
Από ξύλα, καίει (η όλη κατασκευή) σαφώς λιγότερα ξύλα από το τζάκι μου.
Δεν τα μέτρησα να σου πω την αλήθεια, πάντως κάτω από 1 καροτσάκι τη μέρα υπολογίζω.
Στη κατασκευή θα πρέπει να προσέξεις τις ραφές να μην τρέχουν.

stelios1
25-12-11, 20:54
Χρονια πολλα παιδια! Νικολαρα συγχαρητηρια!
Βρηκα τελικα οτι γινεται (καλα θυμομουν) φυσικη κυκλοφορια στ σωματα, ειδικα εκει ψηλα που καταληγει το ζεστο νερο στ κατασκευη σου μπορει να πηγαινει σε ανοιχτο δοχειο και με την βαρυτητα να περασει στ σωματα (στ ενδοδαπεδια σου) αρκει φυσικα να μην στελνεις σε πιο επανω οροφο. Αυτο τωρα, αν ειναι εκει ψηλα κ ο κυκλοφορητης παραλληλα συνδεμενος με ηλεκροβανα που κλεινει οταν δεν υπαρχει ρευμα (να τον απομονωνει) και στ αλλο ανοιχτο κυκλωμα ηλεκροβανα που να ειναι κλειστη με ρευμα και να ανοιγει μολις κοπει (σορυ δεν ξερω τ ορολογιες) θα μπορουσε θεωρητικα να συνεχιζεται η θερμανση κανονικα εστω και με μειωμενη αποδοση. Δεν εχω ασχοληθει το λεω επειδη εχεις εμπειρια να το χεις στ μυαλο σου κ ισως καποια στγμη βγαλεις κατι πιο καλο.

akapsali
26-12-11, 16:52
Χρόνια Πολλά σε όλους

gadoulakos
28-12-11, 09:11
Καλημέρα και χρόνια Πολλά. Επειδή και εγώ προβληματίζομαι για την αγορά τζακιού... Βρήκα στη θεσσαλονίκη της εταιρείας ΠΥΡΟΛ η οποία το έχει σαν ευρασυτεχνία. το συγκεκριμμένο τζάκι εκτός από τη σύνδεση με τα σώματα του καλοριφέρ έχει και 4 αεραγωγούς για έξοδο του ζεστού αέρα στο χώρο του τζακιού. Με προβληματίζει αν θα έχει απόδοση και το γεγονός ότι δεν έχω κσλυμμένο χώρο για την τοποθέτηση του ανοιχτού δοχείου διαστολής. Βοηθείστε γιατί χανόμαστε....

nikolaras
28-12-11, 09:43
Aν θα έχει απόδοση ούτε εμείς ξέρουμε αν έχει.....
Πόσες θερμίδες δίνει ο κατασκευαστής ανά κιλά ξύλα, πόσα λίτρα νερό χωράει το μποιλερ; Πού είναι τοποθετημένο το μπόιλερ μέσα στο τζάκι;
Αυτό με τον αέρα έχουν και άλλα τζάκια....
Τώρα το ανοιχτό δοχείο δεν είναι απαραίτητο να το βάλεις σε κλειστό χώρο. Μια εγκατάσταση ,καλή μόνωση για να εξασφαλίσεις τυχόν παγωνιές και είναι εντάξει.

lazy
28-12-11, 18:33
Καλησπερα
Καλη ευκολια

δεν ξερω τι συμβαίνει στην αγορά αλλά ορισμένοι εχουν τουλάχιστον πρόβλημα αντιληψης.......
Γνωστός και "φιλος" (μονο στις μπυρες) ζήτησε 1800 για την δική μου εγκατασταση (μονο για το κομματι του υδραυλικου).Τα υπολοιπα τα έκανα μονος μου.
Αγνωστος,συσταση απο έμπορο τζακιων 2800 (ολογράφως ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΚΤΑΚΟΣΙΑ).
Τελικά , φιλος (ποδηλατης, παρέα μου στο βουνο) ήρθε για το μεροκάματο του.Εγω μπροστά του ετοιμαζα τα περάσματα με τα κομπρεσερ μου και πισω αυτος έστρωνε.
250 ευρά για το ζευγαρι (μαστορας βοηθος) .
Να σημειωθεί πως τα υλικα ηταν στα 750 τα οποία τα αγοράσαμε μαζι απο τον έμπορο.

Σιγουρα έχουμε ελέυθερη αγορά αλλά και εγώ εχω δικαίωμα να επιλέγω ανάλογα......

nikolaras
28-12-11, 20:21
Kαι μετά δηλώνουν εισόδημα 10.500 ....... Κλέφτες.

stelios1
28-12-11, 20:41
Ακους διαφημιση να λεει.. με λιγα ξυλα ζεσταινετε 250 τμ μεσω των σωματων και περισευει και ζεστη για αεροθερμανση! Αμα δεν εχεις πιο μεγαλο σπιτι κανεις δωρο το περισευμα στην γειτονια. Για πυρηνικη συντηξη θα προκειται μαλλον..

Komori
28-12-11, 21:47
Γεια σας και Χρονια Πολλα και καλα.
Εχω ενα προβλημα και ζητω τη βοηθεια οσων γνωριζουν.
Στα τζακια με κλειστο δοχειο διαστολης βαζουν σαν εξτρα προστασια μια βαλβιδα ασφαλειας η οποια ειναι συνδεμενη σε μια σερμπαντινα μεσα στο λεβητα.Μολις ανεβει η θερμοκρασια αυτη ανοιγει με αποτελεσμα απο τη μια παροχη να μπαινει κρυο νερο και απο την αλλη να βγαινει το καυτο εξισσοροπωντας ετσι τη θερμοκρασια μεσα στο λεβητα.Στο δικο μου τζακι αυτη η βαλβιδα στην αρχη δουλευε κανονικα και τωρα ανοιγει στους 75 βαθμους.Ρυθμιζεται με καποιο τροπο ή εχει χαλασει καποιο εξαρτημα?
Εχω κανει και το μηχανικο καθαρισμο αλλα τιποτα.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Καλη Χρονια

dimitris-evia
28-12-11, 22:07
νομιζω οτι δεν παιζουμε με αυτα απλα περνουμε αλο 40 ευρο εχει και το κεφαλακη σου ηρεμο

nikolaras
28-12-11, 22:17
Δεν ρυθμίζεται, αυτές τις βαλβίδες καλά είναι να μη τις πειράζουμε, αν δεν άνοιγε στους 75 και άνοιγε στους 100 τι θα γίνονταν;
Αρα είσαι τυχερός μέσα στην ατυχία σου. Πάρε μια καινούρια καλύτερα.
Αυτός είναι ο βασικός λόγος που προτιμώ το ανοιχτό δοχείο......

Komori
29-12-11, 09:11
Το καλο ειναι οτι ειναι μεσα στην εγγυηση ακομα.
Δεν ειναι και οτι καλυτερο εκει που καθεσαι στον καναπε να ακους το νερο να τρεχει στην αποχετευση.Προχθες μου ανοιξε στους 55 βαθμους.
Εγω λεω μηπως δεν τη συνδεσα καλα.Παρεπιπτοντως η βαλβιδα δεν ειναι η απλη της θερμοκρασιας που κανει 40 ευρω αλλα η αλλη που εχει και δικο της αισθητηρα για το λεβητα και κανει 160 ευρω περιπου.Βεβαια στο ιντερνετ τη βρηκα και 70 ευρω.
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

gadoulakos
29-12-11, 11:12
Ακους διαφημιση να λεει.. με λιγα ξυλα ζεσταινετε 250 τμ μεσω των σωματων και περισευει και ζεστη για αεροθερμανση! Αμα δεν εχεις πιο μεγαλο σπιτι κανεις δωρο το περισευμα στην γειτονια. Για πυρηνικη συντηξη θα προκειται μαλλον..

Επειδή εγώ δεν είμαι πυρηνικός φυσικός μήπως να το περιέγραφες πιο απλά; Μιλάμε για σπίτι 150 τμ με τζάκι στο ισόγειο και Boiler στο υπόγειο

gadoulakos
29-12-11, 18:53
52398

nikolaras
29-12-11, 19:06
Είδα λίγο στο site της ΠΥΡΟΛ το τζάκι , αλλά είδα πολλούς αεραγωγούς.....
Η έξοδος του ζεστού νερού είναι πολύ χαμηλά, οπότε δεν πρέπει να έχει μεγάλη απόδοση στο νερό.....
Ο κατασκευαστής γράφει 30 ΚW αλλά δεν γράφει πόσα δίνει στο νερό...... Αν είναι να καις ένα καρότσι ξύλα την κατσιά ώστε να ζεστάνεις το νερό να το στείλεις στα δωμάτια, δεν λέει τίποτα. Αυτή είναι η γνώμη μου μέσα από τη φωτογραφία βέβαια.

stelios1
29-12-11, 23:09
gadoylako εγω μια διαφημιση ελεεινη σχολιασα και τιποτα αλλο.. Η διαφημιση αυτη ειναι ελεεινη και στοχευει σε χαζους.

nikolaras
29-12-11, 23:55
Πάντως αν κρίνω από τις διευκρινήσεις στη φωτο δεν θα έπαιρνα ένα τέτοιο τζάκι....
1ον πως είναι δυνατόν ο σωλήνας εκέννωσης του συστήματος να είναι πιό ψηλά από τον σωλήνα που επιστρέφει από τα σώματα;
2ον Ο σωλήνας πλήρωσης μπαίνει στην επιστροφή κάτω , εκεί που λέει αυτός είναι ο σωλήνας εκτόνωσης.
........ Αυτή η φωτογραφία πήρε πιστοποίηση;
Οι σωλήνες mannesman τελικά τι έχουν μέσα αέρα ή νερό;

nikolaras
30-12-11, 09:23
Αρχική Δημοσίευση από Seamaster
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά, σας διαβάζω καιρό τωρα και είπα μιας και έχω και εγώ το κόλλημα με το τζάκι να γράψω το δικό μου πρόβλημα. Μένω σε μονοκατοικία έχω ανοιχτό τζάκι με πυρότουβλο και είπα μιας και έχω άφθονα ξύλα τσάμπα να σκαλίσω λίγο το τζάκι μπάς και κόψω το πετρέλαιο.Πήρα λοιπόν χαλκοσωλήνα φ16 τον κουρμπάρησα περίπου 16 μετρα (μία σειρά στον πάτο και δύο στην πλάτη)και το σύνδεσα στο δίκτυο (μονοσωλήνιο) By pass από ένα σώμα που βρισκόταν κοντα στο τζακι.Μέχρι εδώ όλα καλά τοποθέτησα ανοιχτο δοχειο διαστολής κυκλοφορητή και βάζουμε φωτια, το σύστημα ανεβάζει σχετικά εύκολα θερμοκρασία, νορμάλ βρίσκεται γύρω στους 50 βαθμους το πρόβλημα είναι όμως ότι τα περισσότερα σώματα από τη μέση και κάτω είναι κρύα, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η πίεση 0,5 bar. Ζητάω άν μπορει κάποιος να με βοηθήσει.Συγνώμη άν σας κούρασα

nikolaras
30-12-11, 09:32
Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο.
Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η εξαέρωση των σωμάτων, του κυκλοφορητή, αλλά και του εναλλάκτη.
Πόσα σώματα έχεις συνδέσει; Εχεις απομονώσει το λέβητα από το σύστημα και με ποιό τρόπο;
Το δοχείο διαστολής πόσο ύψος το έβαλες από τον ψηλότερο σημείο του συστήματος και που το σύνδεσες;
Βγάλε μερικές φωτο και δώσε περισσότερα στοιχεία.
Πάντως να ξέρεις ότι για να τρέχει το νερό με 50 βαθμούς θα χρειαστείς πολλά πολλά ξύλα....

dimitris-evia
30-12-11, 09:35
Τζάκι διπλής δράσης

Το ενεργειακό τζάκι διπλής δράσης αποτελεί καινοτόμο προϊόν της ΠΥΡΟΛ και έχει τη δυνατότητα να συνδεθεί με το σύστημα θέρμανσης (καλοριφέρ ή ενδοδαπέδιο) τροφοδοτώντας το με ζεστό νερό, ενώ παράλληλα διοχετεύει θερμό αέρα απευθείας στο χώρο μέσω κατάλληλα τοποθετημένων αεραγωγών.

Υπάρχει δυνατότητα να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε διαμέρισμα εξασφαλίζοντας μεγάλη θερμική απόδοση, η οποία φθάνει έως και 80%, λόγω της διπλής του δράσης. Με άλλα λόγια, με την ίδια ποσότητα ξύλου το σπίτι θερμαίνεται με την συνδιασμένη δράση τόσο του καλοριφέρ όσο και του θερμού αέρα που αποδίδεται απευθείας στο χώρο μέσω των αεραγωγών.

Η κάθε δράση του τζακιού της ΠΥΡΟΛ μπορεί να λειτουργήσει και μεμονωμένα.?????????? τι λεει εδς ο ποιητης??????????????? νικολαρας δεν θα κανει μπουμμμ χωρις νερο??????

dimitris-evia
30-12-11, 10:57
υπαρχουν αλες εταιριες με διπλής δράσης τζακια?? τιμεσ????

nikolaras
30-12-11, 14:38
Τζάκι διπλής δράσης

Η κάθε δράση του τζακιού της ΠΥΡΟΛ μπορεί να λειτουργήσει και μεμονωμένα.?????????? τι λεει εδς ο ποιητης??????????????? νικολαρας δεν θα κανει μπουμμμ χωρις νερο??????

Ο ποιητής λέει ότι και οι άλλοι.... Ολα τα τζάκια νερού είναι διπλής δράσης δεν είναι νέο αυτό ούτε καινοτόμο.
Αν δουλέψει το τζάκι χωρίς νερό και πυρακτωθούν τα μέταλλα που έπρεπε να βρίσκεται το νερό το ξεχνάς το καλοριφέρ.....

Seamaster
30-12-11, 14:46
Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο.
Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η εξαέρωση των σωμάτων, του κυκλοφορητή, αλλά και του εναλλάκτη.
Πόσα σώματα έχεις συνδέσει; Εχεις απομονώσει το λέβητα από το σύστημα και με ποιό τρόπο;
Το δοχείο διαστολής πόσο ύψος το έβαλες από τον ψηλότερο σημείο του συστήματος και που το σύνδεσες;
Βγάλε μερικές φωτο και δώσε περισσότερα στοιχεία.
Πάντως να ξέρεις ότι για να τρέχει το νερό με 50 βαθμούς θα χρειαστείς πολλά πολλά ξύλα....

5240452405
Το σπίτι μου είναι 120 τ.μ. με 7 σώματα καλοριφερ, το δίκτυο έχει απομονωθει από τις βάνες που βρίσκονται στο συλλέκτη, το δοχείο διαστολης βρίσκεται στην ταράτσα δηλαδη γύρο στα 2,80m. ο κυκλοφορητής δουλεύει στην πρώτη ταχυτητα και ναι πράγματι θέλω περίπου στα 20-25 kg ξύλα την ημέρα, εκτόνωση γίνεται αμέσως μόλις το νερό ξεπεράσει τους 60 βαθμούς, το δοχειο είναι περίπου 60lt(δε γράφει καπου) αλλά μου είπαν οτι αυτό δίνουν.

nikolaras
30-12-11, 20:50
Μια χαρά τα σύνδεσες, μόνη παρατήρηση είναι η πλαστική σωλήνα στην εκτόνωση.
Γράφεις ότι μόλις το νερό ξεπεράσει τους 60 βαθμούς γίνεται εκτόνωση, γιατί;
Δοκίμασε επειδή είναι μικρή η διατομή των σωλήνων να δουλέψεις τον κυκλοφορητή σε μεγαλύτερες σκάλες, και κάνε εξαέρωση όλο το σύστημα πολλές φορές και τον κυκλοφορητή.

dimitris-evia
30-12-11, 21:30
γνωριζουμε αλες εταιριες με τζακια αυτου του τυπου 2πλα ??? μαλον μπαινω σε εξοδα

nikolaras
30-12-11, 22:01
Δημήτρη, νομίζω σου απάντησα πιο πριν.
Ολα τα υδραυλικά τζάκια είναι 2πλά. Δηλαδή δουλεύουν και σαν αερόθερμα, αλλά και ως υδραυλικά. Δεν είναι τυχαίο που οι κατασκευαστές προτείνουν να κλείνουμε τα σώματα στο χώρο που βρίσκεται το τζάκι.
Η απόδοση ως προς τον αέρα ή το νερό είναι καθαρά θέμα κατασκευής του τζακιού.

dimitris-evia
30-12-11, 22:10
αερόθερμα ειναι αυτα που εχουν θαλαμο αερα και τον στελνουμε σε διαφορα δωματια με σωλινες εεεεε αυτο δεν γινεται με ολα τα τζακια νομιζω οτι ξερω τι ρωταω 2πλο ενοω το υδραυλικο με δινατοτητα να περνει και αεραγωγους μεταφορας αερα :cool2:

Seamaster
30-12-11, 22:11
Μια χαρά τα σύνδεσες, μόνη παρατήρηση είναι η πλαστική σωλήνα στην εκτόνωση.
Γράφεις ότι μόλις το νερό ξεπεράσει τους 60 βαθμούς γίνεται εκτόνωση, γιατί;
Δοκίμασε επειδή είναι μικρή η διατομή των σωλήνων να δουλέψεις τον κυκλοφορητή σε μεγαλύτερες σκάλες, και κάνε εξαέρωση όλο το σύστημα πολλές φορές και τον κυκλοφορητή.

Άν δουλέψει ο κυκλοφορητής από την αρχή σε μεγαλύτερες σκάλες το νερό δεν ξεπερνα τους 30 βαθμούς,
επίσης σε κάποια σώματα κατάργησα το βρόγχο του μονοσωληνιου, και έδωσα πάνω στο σώμα(σαν δισωλήνιο), το πράγμα τότε καλυτερεύει μόνο για το συγκεκριμένο σώμα αλλά για το επόμενο που είναι στη σειρά τα πράγματα είναι ίδια και χειρότερα, είναι σα να μην έχει δύναμη το ζεστό νερό να αποβάλει το κρύο. Φοβάμαι ότι το δοχείο διαστολής που έχω δεν επαρκεί για να έχω στο δίκτυο μου ικανοποιητική πίεση.θέμα αέρα στο δίκτυο δεν παίζει έχω κάνει άπειρες φορές εξαέρωση και τίποτα.

nikolaras
30-12-11, 22:34
Η χωρητικότητα του ανοιχτού δοχείου που έχεις δεν έχει να κάνει με την πίεση, το ύψος παίζει ρόλο. 0,5 μπαρ είναι πολύ ικανοποιητική πίεση.
Το πρόβλημα είναι αυτό που είπες, ότι δεν επαρκεί το ζεστό νερό που παράγεται. Θα πρέπει να άπομονώσεις τουλάχιστο τα μισά σώματα για να ανεβεί η θερμοκρασία.
Δυστυχώς αυτού του είδους οι πατέντες δεν αποδίδουν.
Θα σε παραπέμψω σε μια συζήτηση που έγινε σε άλλο φόρουμ με αγορασμένο από Ιταλία σύστημα νερού των 500 ευρώ παρόμοιας λειτουργίας με του δικού σου και δεν αποδίδει.
Καλή η προσπάθειά σου, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.

Αυτό είναι το μαραφέτι που έκανα λόγο στο #14. Έχει μήκος 60 εκ, ύψος κ βάθος 50 εκ, ωφέλιμο ύψος 40 εκ.
Είναι ιταλικής προέλευσης και αποτελεί τμήμα από το μαντεμένιο τζάκι μου.

Δεν μου άρεσε να ρίχνω συνεχώς ξύλα για να ζεσταίνει χλιαρά 2 θερμαντικά σώματα, έτσι το έβγαλα και για
λόγους αισθητικής.

Έχω σχέδια γι αυτό. Θα το καθαρίσω, θα το βάψω μαύρο, θα το βάλω μέσα σε ξύλινη θήκη με τζάμια, με καθρέπτη να συγκεντρώνει τις ακτίνες του ήλιου και με dc fan blower να σπρώχνει τον θερμό αέρα μέσα στο σπίτι.
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/sp.jpg

nikolaras
30-12-11, 22:59
αερόθερμα ειναι αυτα που εχουν θαλαμο αερα και τον στελνουμε σε διαφορα δωματια με σωλινες εεεεε αυτο δεν γινεται με ολα τα τζακια νομιζω οτι ξερω τι ρωταω 2πλο ενοω το υδραυλικο με δινατοτητα να περνει και αεραγωγους μεταφορας αερα :cool2:
Με συγχωρείς γιατί να μεταφέρεις αέρα, εφόσον μεταφέρεις νερό;
Στο αερόθερμο τζάκι δεν είναι υποχρεωτικό να μεταφέρεις τον αέρα. Τον διαχέεις στον χώρο που βρίσκεται το τζάκι. Για να μεταφέρεις τον ζεστό αέρα δεν είναι ιδανική λύση γιατί είναι πολυδάπανη, αλλά και όχι τόσο αποτελεσματική σε θέμα απόδοσης. Αυτός είναι και ο λόγος που εγκαταστούμε υδραυλικό τζάκι.
Τώρα αν θέλεις, σε οποιοδήποτε υδραυλικό τζάκι τοποθετείς θερμοθάλαμο και πηγαίνεις τον αέρα εκεί που θέλεις, αλλά δεν βρίσκω το λόγο να το κάνεις αυτό....
Ενα αερόθερμο τζάκι δεν είναι απαραίτητο να έχει ενσωματωμένο θερμοθάλαμο. Ο θερμοθάλαμος δημιουργείται έτσι και αλλιώς στον χώρο της γυψοσανίδας, από εκεί μπορείς να μεταφέρεις τον ζεστό αέρα όπου γουστάρεις το ίδιο μπορεί να συμβεί και με το υδραυλικό τζάκι, τι δεν καταλαβαίνεις.......
Επίσης όταν τοποθετείς ενσωματωμένο θερμοθάλαμο σε ένα υδραυλικό τζάκι θα χάσεις μεγάλο μέρος της απόδοσης στο νερό γιατί θα την πάρει ο αέρας.
Ολα τα σοβαρά υδραυλικά τζάκια αναφέρουν την απόδοση στο νερό αλλά και στον αέρα. Αυτόν τον βαθμό απόδοσης στον αέρα μπορείς με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο να τον μεταφέρεις όπου θέλεις, λεφτά να έχεις.
Πιστεύω να έγινα κατανοητός.

stelios1
31-12-11, 07:00
Καλημερα παιδια. Τι διπλης δρασης λετε, οσο περισσευει και ζεστη για αερα τοσο πιο μικρη και η αποδοση του κυριως μερους (υδραυλικου) ειναι.
Νικολαρα εκανα μια δοκιμη προχειρα με χαλασμενο εναλλακτη αερα αχρηστο (ειχε στραβωσει στ κολλημα και τον παρατησα) και εδωσα νερο με λαστιχο απ την βρυση τ οποιο μαζευα σε ενα βαρελι. Ηταν η εστια μιση κ εξω μονο με τα πλαινα, κωνο και μπουρι δεν ταιριαζαν κ δεν εβαλα, επισης ετρεχε νερα απο παντου στ κολλησεις, (εδεσα 2-3 αλουμινοχαρτα γιατι πιτσιλουσε επανω στ ξυλα κ εσβηναν).
κανονιζα με τ βρυση να τρεχει τοσο ωστε να ναι ζεστο το νερο. Σε μια ωρα πηρα 100 λιτρα νερο 50 βαθμων. Το θεωρεις ικανη θερμικη ποσοτητα η να μην ασχοληθω πιο σοβαρα?
Με ενδιαφερει 1 γιατι αυτο ειναι ετοιμο στ εστιες που φτιαχνω, δε θελει αλλαγες παρα μονο στ ποιοτητα σωληνων-κολλησεις.
Οι σωληνες διατρεχουν πατωμα 50 εκ και πλατη- υψος 70 εκ με ανακλαστηρα στ τελος. Σπανια φευγει φλογα πανω απ αυτον.
Και 2 γιατι ολο αυτο χωραει ανετα σε μια σομπα που ισως φτιαξω για μενα. Εχω αποθηκακι στ κεντρο ακριβως τ σπιτιου 130 χ 150 οπου υπαρχει ανενεργο μποιλερ και οι κεντρικες παροχες του λεβητα, αποθηκη απο κατω να δωσω αερα για καυση και εξαερισμος στ ταρατσα ετοιμη τρυπα για καπνοδοχο. Θα καιει δηλαδη τελειως ανεξαρτητα. Μπουρι (αν την κανω) θα βαλω διπλο οπως εφτιαξες αλλα χαλκινο το μεσα. Αυτα τα εκατο λιτρα (με τ οποιες κακες συνθηκες, εχανα νερο ισως και οσο επαιρνα) ειναι καλη ενδειξη κατα τ εμπειρια σου? 4-5 κιλοκαλ ειναι αν δε κανω λαθος, σε σωστες συνθηκες και σε σομπα αν δωσει 10 ειμαι οκ.

stelios1
31-12-11, 07:28
Μετα δοκιμασα να κανω κυκλωμα με φυσικη ροη αλλα εχαναν οι σωληνες και δε πετυχα τιποτα, με βαρυτητα ομως γυριζε μια χαρα.
Υδραυλικο θεωρητικα ειναι σιγουρα πιο αποδοτικο. Θεωρητικα παντα ομως... Αν κανω κατι θα ειναι επειδη τ ειδα στ πραξη σωστο και το μπορω! Εχουν τρελαθει ολοι, 4-5 εκαναν τετοια αστεια με καζανακια κ ακους οτι ανοησια μπορει να σκεφτει κανεις. Φιλος υδραυλικος πολυ εμπειρος να εχει κολλησει σε τετοια. Ζεσταινει με τ καυστηρα και μετα συνεχιζει ακαθεκτος το τζακι, αποτελεσμα? 5 τονοι ξυλα εως τωρα με αυτο τ καιρο εφετος. Αν δεν ησουν εσυ Νικολαρα δεν υπηρχε περιπτωση να σκεφτω να δοκιμασω κατι τετοιο.
Ενας αλλος εβαλε καζανακια μεσα εβγαλε τ σωληνες εξω απ το σπιτι γυρω γυρω στ χωμα να φτασει τ κεντρικες τ λεβητα χωρις καν μονωση? Ο υδραυλικος λεει του πε δε χρειαζεται στ χωμα δε χανουν! Μετα αρχισε να.. σκαβει. Να τις μονωσει. Αλλα τα παρατησε στ σκαψιμο και ηρθε πηρε ανεμιστηρα να τ κανει με αερα τωρα.. Παλι τιποτα δε θα κανει βεβαια.
Το κακο ξερετε ποιο ειναι τελικα σ αυτα τα κολληματα του εγκεφαλου? Ξεκινανε ετοιμοι καθ ολα τ οκτωβριο φουλ φωτια φουλ ζεστη γυρνανε σπιτι με τ φανελακι κ αυτη η εμπειρια ειναι καταλυτικη! Τωρα ψαχνονται αλλα κ παλι δε μπορει να εκαναν κατι λαθος, τ κρυο φταιει για ολα.

nikolaras
31-12-11, 08:02
Kαλημέρα..... Στέλιο δεν σου κρύβω ότι γέλασα με το 2ο ποστ σου χαχαχαχα....
Πραγματικά ότι θέλεις σκαρφίζεται ο καθένας. Οι δήθεν ειδήμονες σπουδαγμένοι κλπ απορρίπτουν αυτές τις θεωρίες, έχουν βέβαια το σκοπό τους. Τις εφαρμόζουν όμως μερικοί στα σπίτια τους.
Στο θέμα μας τώρα. Εγώ ζεσταίνω με το τζάκι 200 λίτρα νερού στους 70 βαθμούς σε 1 ώρα. Το τζάκι θεωρητικά (σύμφωνα με τον κατασκευαστή) αποδίδει 9 kw στο νερό. Από εδώ ίσως βγάλεις κάποια συμπεράσματα.
Το λεβητάκι σόμπας που έφτιαξα, έχει σταθερή θερμοκρασία 50 βαθμών περίπου συνεχόμενα. Αυτό συμβαίνει γιατί εκμεταλεύομαι σχεδόν πλήρως τη θερμότητα των καυσαερίων αλλά και την μεγάλη χωρητικότητα 100 λίτρα νερού. Αλλά αρνείται να ανεβάσει θερμοκρασία εύκολα, ακόμα και με κλειστό τον κυκλοφορητή. Οπως είπα φταίει η μεγάλη ποσότητα νερού, χωρίς όμως αυτό να θεωρείται οπωσδήποτε μειονέκτημα γιατί αργεί πολύ ακόμα και με λίγη φωτιά να κρυώσει.
Συνήθως αυτά τα συστήματα με τους σωλήνες δεν αποδίδουν τόσο ώστε να ζετάνουν πλήρως τα σώματα, αλλά υποβοηθούν αρκετά το κεντρικό σύστημα θέρμανσης.
Οι σωλήνες στον πάτο της εστίας αποδεδειγμένα δεν έχουν την τρομερή απόδοση, αντιθέτως κρυώνουν τα κάρβουνα με τη φωτιά με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καλή καύση. Την πολλή ζέστη θα την πάρεις από το πάνω μέρος της εστίας και από τα καυσαέρια που αναπτύσουν μεγάλες θερμοκρασίες.
Οση μεγαλύτερη επιφάνεια έχεις εκτεθειμένη στη φλόγα - καυσαέρια στο πάνω μέρος της εστίας, ισοδυναμεί με το διπλάσιο στα πλάγια και στον πάτο.

jnet
31-12-11, 14:09
καλησπερα σε ολους! εχω διαβασει τις συζητησεις σας και ειπα να γραψω και εγω σχετικα με την περιπτωση μου.
αρχικα τοποθετησα ενα τζακι καλοριφερ της bef μοντελο start 7 aqua σε διαμερισμα 85 τ.μ με 7 σωματα στην αρχη ολα καλα θερμοκρασιες νερου
80-85 βαθμους μεσα σε 15 μερες η αποδοση του επεσε δραματικα 50 βαθμους με το ζορι η αιτια ΠΙΣΣΑ ενημερωνω τον πωλητη ερχεται το βλεπει
και μου λεει οτι του εχουνε τυχει και αλλα περιστατικα με το συγκεκριμενο τζακι και οτι θα τα αντικαταστησει ολα οπως και εγινε.
το δευτερο τζακι που μου φερνει romotop kv 6.6.2 το καιω ολα καλα εκτος του οτι εχανε καπνο στο χωρο ανοιγοντας την πορτα για να βαλω ξυλα
ενημερωνω τον πωλητη μου λεει μαλλον φταιει η καμιναδα θελει σηκωμα ερχετε συνεργειο την μεγαλωνει παλι τα ιδια. εχοντας περασει 30 μερες συνηδειτοποιω οτι επεσε η αποδοση και σε αυτο κοιταζω μεσα στο θαλαμο ΠΙΣΣΑ ξαναενημερωνω τον πωλητη ερχετε και μου λεει φταιει η υδραβλικη εγκατασταση και οτι δεν βαλανε τριοδη βαλβιδα η οποια δεν αφηνει να επιστρεψουνε κρυα νερα στο θαλαμο τα οποια ευθηνονται και για τη διημηουργια ΠΙΣΣΑΣ οι υδραυλικοι ηταν δικοι του και γι αυτο ανελαβε την ευθηνη αντικαταστασης του τζακιου. τωρα περιμενω το τριτο. εχω επιλεξει το ποιο ακριβο για σιγουρια μην παθω καμια πλακα παλι τα προηγουμενα ηταν τσεχικα τωρα περιμενω γερμανικο υποτιθεται το καλυτερο στο ειδος ειναι της leda μοντελο vida w78 δεν θα αναφερω τιμη ειναι πανακριβο θα το εχω ετοιμο στισ 10 του γεναρη. αν γνωριζει κανεις οτιδηποτε για το συγκεκριμενο τζακι και με τις ΠΙΣΣΕΣ γενικα ας με ενημερωσει.

ελπιζω να μη σας κουρασα με την περιπετεια μου ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!!!!!!!

dimitris-evia
31-12-11, 19:06
καλη χρονια πουκαμισα ειναι τα ζακια τ:pepsi::pepsi::pepsi:

stelios1
31-12-11, 19:15
Καλη χρονια παιδια!

akapsali
31-12-11, 20:38
Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους

akinik
31-12-11, 21:04
Καλη χρονια ευχομαι απο τωρα!Καλες συνδεσεις ...

nikolaras
31-12-11, 21:31
καλησπερα σε ολους! εχω διαβασει τις συζητησεις σας και ειπα να γραψω και εγω σχετικα με την περιπτωση μου.
αρχικα τοποθετησα ενα τζακι καλοριφερ της bef μοντελο start 7 aqua σε διαμερισμα 85 τ.μ με 7 σωματα στην αρχη ολα καλα θερμοκρασιες νερου
80-85 βαθμους μεσα σε 15 μερες η αποδοση του επεσε δραματικα 50 βαθμους με το ζορι η αιτια ΠΙΣΣΑ ενημερωνω τον πωλητη ερχεται το βλεπει
και μου λεει οτι του εχουνε τυχει και αλλα περιστατικα με το συγκεκριμενο τζακι και οτι θα τα αντικαταστησει ολα οπως και εγινε.
το δευτερο τζακι που μου φερνει romotop kv 6.6.2 το καιω ολα καλα εκτος του οτι εχανε καπνο στο χωρο ανοιγοντας την πορτα για να βαλω ξυλα
ενημερωνω τον πωλητη μου λεει μαλλον φταιει η καμιναδα θελει σηκωμα ερχετε συνεργειο την μεγαλωνει παλι τα ιδια. εχοντας περασει 30 μερες συνηδειτοποιω οτι επεσε η αποδοση και σε αυτο κοιταζω μεσα στο θαλαμο ΠΙΣΣΑ ξαναενημερωνω τον πωλητη ερχετε και μου λεει φταιει η υδραβλικη εγκατασταση και οτι δεν βαλανε τριοδη βαλβιδα η οποια δεν αφηνει να επιστρεψουνε κρυα νερα στο θαλαμο τα οποια ευθηνονται και για τη διημηουργια ΠΙΣΣΑΣ οι υδραυλικοι ηταν δικοι του και γι αυτο ανελαβε την ευθηνη αντικαταστασης του τζακιου. τωρα περιμενω το τριτο. εχω επιλεξει το ποιο ακριβο για σιγουρια μην παθω καμια πλακα παλι τα προηγουμενα ηταν τσεχικα τωρα περιμενω γερμανικο υποτιθεται το καλυτερο στο ειδος ειναι της leda μοντελο vida w78 δεν θα αναφερω τιμη ειναι πανακριβο θα το εχω ετοιμο στισ 10 του γεναρη. αν γνωριζει κανεις οτιδηποτε για το συγκεκριμενο τζακι και με τις ΠΙΣΣΕΣ γενικα ας με ενημερωσει.

ελπιζω να μη σας κουρασα με την περιπετεια μου ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!!!!!!!
kaΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.....

Από τα Τρίκαλα βλέπω ότι είσαι.... Καλά ποιός καλός επαγγελματίας σου αλλάζει τα τζάκια συνεχώς Περίεργο μου φαίνεται.
Κοίτα αυτό με την πίσσα είναι χαρακτηριστικό των υδραυλικών τζακιών. Για να ελλατώσεις την εμφάνιση της πίσσας θα πρέπει να δουλεύεις το τζάκι πάνω από 55 - 60 βαθμούς.
Επίσης θα πρέπει κατά τακτά χρονικά διαστήματα να ανεβάζεις τη θερμοκρασία του νερού στους 80 βαθμούς και η πίσσα ξερένεται και πέφτει ή την τρίβεις με συρματόβουρτσα.
Δεν νομίζω να υπάρχει τζάκι υδραυλικό που να μη μαζεύει πίσσα.

Καλά ξεμπερδέματα τη νέα χρονιά....

jnet
01-01-12, 02:08
nikolaras πατριωτη ο τζακας ειναι απο λαρισα μεγαλο ονομα στα τζακια δεν τον παιρνει να μην παραδωσει σωστη δουλεια οσο για τους βαθμους ο υδροστατης ειναι στους 55 αλλα το μονο που υπαρχει στην εγκατασταση ειναι ο υδροστατης και ο κυκλοφορητης
και εκει νομιζω οτι ειναι το προβλημα πιανοντας τους 55 στο θαλαμο δινει εντολη ο υδροστατης κυκλοφορει το ζεστο νερο και το νερο που επιστρεφει στο θαλαμο ειναι κρυο αυτη η αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας στο θαλαμο διημηουργει την ΠΙΣΣΑ η οποια δεν αφηνει την φλογα να διαπερασει τη ζεστη στο νερο σαν ασπιδα. εχει γινει σαν γυαλι σκληρη και ανθεκτικη εχω δοκιμασει να την καθαρισω αλλα τιποτα την εχω καψει με φλογιστρο υδραβλικων και παλι τιποτα και με συρματοβουρτσα και παλι τιποτα. το θεμα ειναι οτι πεφτει δραματικα η αποδοση στο νερο και οταν λεμε δραματικα φαντασου οτι ο κυκλοφορητης δεν δουλευει συνεχομενα ποτε στελνει νερο για πεντε λεπτα και κανει αλλο ενα τεταρτο να ξαναξεκινησει ελπιζω με την τριοδη βαλβιδα να μην εχω τετοια προβληματα. οσον αφορα το leda vida 78w το γνωριζεις?

stelios1
01-01-12, 19:42
Καλη χρονια παιδια να εχουμε και με ηπιο χειμωνα οπως εως τωρα.
Νικολαρα με σωστες προυποθεσεις θα επιανα κ διπλη κ τριπλη αποδοση, πολυ προχειρο ηταν. Κ οντως οπως ακριβως ειπες ειχε καλυτερη αποκριση στ φλογα, στ κατακορυφο τμημα δηλαδη, τ δαπεδο κ να μην υπηρχε σαν εναλλακτης η οποια διαφορα δεν θα ταν αισθητη! Με εξεπληξε και η διαπιστωση μου αλλα και το οτι το ηξερες! Οχι δεν κανω υδραυλικο σε πελατη με τιποτα! Δεν ασχολουμαι καθολου! Αν ο jnet ηταν βιοπαλαιστης κ εδινε τ τελευταια του ευρω για τζακι σ εμενα αντι για λεβητα ποια θα ταν η θεση μου? Υπαρχουν πολλοι τετοιοι, ο jnet εχει προφανως μια οικονομικη ανεση και μενει ψυχραιμος. Και μπραβο σου φιλε μας γ αυτο..
Με προβληματισε η ΠΙΣΣΑ κ θεωρητικα ναι, αυτο θα συμβει, εως τωρα νομισα οτι διαφορα παλια τετοια συστηματα (2-3 μονο ειδα σε παλια τζακια που ξηλωθηκαν κ εβαλα νεο) επιαναν απο μεσα αλλατα κ επεφτε η αποδοση και οτι σημερα αυτο διορθωνεται.
Σομπιτσα μονο θα κανω για μενα εκει που ειπα στ κεντρο ακριβως τ σπιτιου.
Διπλο τοιχωμα με νερο μεσα αλλα εσωτερικα πυροπλακες ωστε να αποφευγω την.. ψυχρολουσια. Καλη καυση να κανει και να μην μπορει να καψει πανω απο 2 κιλα ξυλα με τιποτα! Την θερμοτητα (5 κιλοκαλ θελω) να τ παιρνω απ την καπνοδοχο της, ο μανδυας νερου εξωτερικα τ θαλαμου καυσης θα εχει κυριως την εννοια τ μονωσης ωστε να μην υπερθερμαινω ασκοπα τ μικρο αυτο χωρο.
Οκτωβριο Νοεμβριο φετος ο καιρος δεν ηταν ουτε για τζακι ουτε για λεβητα, ισα που ηθελε κατι λιγο να νιωσεις οτι εχεις ζεστη, ε με ανοιχτο παραθυρο στ κουζινα στ λουτρο στ πλυσταριο κ αποροφητηρα ξεχασμενο στο 1 εγω ζεσταινα αερα. Για πλακα. Κ αλλοι εδω λεγανε για 25 βαθμους! Τι τους θελανε με 18 εξω? Ποσο εχουν σημερα? Φυσικα δεν θα τ πιστεψω αν βγουν αυριο κ πουν οτι πουν (εχω ακουσει κ ακουσει εγω..) για τ χρονου λοιπον θελω μια τετοια σομπιτσα για ζεστο νερο οταν δεν εχει ηλιο, για χαμηλη καταναλωση οταν δεν εχει κρυο, για συμπληρωματικη οταν εχει πολυ πολυ κρυο.
jnet σ ευχαριστω για τ παραθεση σου, ετοιμος ημουν να βρω τ μπελα μου. Νικολαρα οτι κ αν κανω πριν το κανω θελω τ γνωμη σου. Σπανια βρισκεις ανθρωπους που λενε αληθεια, επειδη οι περισοτεροι κατα βαθος δεν την θελουμε.

nikolaras
01-01-12, 20:38
Λοιπόν παιδιά σήμερα το απόγευμα ήμουνα με τις γκαζοτανάλιες...... ξεβίδωνα τον λέβητα που τοποθέτησα γιατί δεν τραβούσε καθόλου....
Οταν ξηλώθηκε τρελάθηκα.... ήταν βουλωμένο όλο με πίσσα.
Ξεκόλλησα το πάνω μέρος και αύριο θα τοποθετήσω μόνο τον εναλλάκτη που έφτιαξα για να δω τι θα κάνει.
Τα λάθη που έγιναν ήταν πολλά, αλλά πειραματικό ήταν. Συμπέρανα πολλά πράγματα τα οποία θα βελτιώσω.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η πολύ μικρή έξοδος των καυσαερίων Φ90, υπερβολικά πολύ μικρή.
Δεν προλάβαινε να αεριοποιήσει την υγρασία από την πολύ μεγάλη ποσότητα του νερού που υπήρχε.
Επίσης δούλευε σε πολύ μικρή θερμοκρασία νερού 45 βαθμούς λόγω ενδοδαπέδιας.
Η σόμπα δεν είναι κατάλληλη για τέτοιες εφαρμογές γιατί δεν αποδίδει όλη τη θερμότητα στο νερό, την περισσότερη στο περιβάλλον.
Ο εναλλάκτης έχει καπνοδόχο Φ170, έχει ενεργό μήκος 70 πόντους και 7 εγκάρσιες σωλήνες 1ας ίντζας. Χωρητικότητα 23 λίτρα.
Αύριο πρωί πρωί θα γίνει η δοκιμή και θα σας ενημερώσω.
Κάθε εμπόδιο για καλό.... Ακόμα τα χέρια μου μυρίζουν πίσσα χαχαχαχα....
Στέλιο, ειλικρινά το πήρα στα σοβαρά και θα βρει τον μπελά της η πίσσα από μένα. Δεν πτοούμαι με τίποτα.
Για 4 μέρες στο σπίτι είχε θερμοκρασία 22 - 23 βαθμούς με εξωτερικές θερμοκρασίες +-0 , λίγα ξύλα και μεγάλη απόδοση.....

Εχω στο μυαλό μου μια σόμπα νερού που θα συνδεθεί με τον εναλλάκτη. Θα τα δούμε όλα σιγά σιγά....
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

nikolaras
02-01-12, 09:07
Τελικά το μυστικό για τη δημιουργία πίσσας πρέπει να βρίσκεται ανάμεσα στη θερμοκρασία εξόδου των καυσαερίων και στην ποιότητα των ξύλων.
Δεν μέτρησα τη θερμοκρασία των καυσαερίων του λέβητα που έφτιαξα, αλλά ο καπνός ήταν σχεδόν κρύος.......
Δηλαδή με νούμερα πιστεύω ότι για να μη δημιουργείται πίσσα στο σύστημα τα καυσαέρια δεν πρέπει να είναι κάτω από 150 βαθμούς......
Θα μετρηθούν όλα και θα βγούν τα ανάλογα συμπεράσματα.
Σήμερα όπως είπα θα κάνω δοκιμή με ένα εναλλάκτη.

nikolaras
02-01-12, 14:30
Το σύνδεσα και δουλεύει.... απόδοση υπεράνω των προσδοκιών μου, δεν είχα θερμόμετρο να μετρήσω τα καυσαέρια, πάντως είναι καυτά, δεν δέχεται χέρι η καμινάδα.
Ολα φαίνονται να δουλεύουν ρολόι. Το καλό είναι ότι οι πίσσες δεν είχαν κολλήσει καλά καλά στον εναλλάκτη και έφυγαν χωρίς κόπο.
Υγρασία στα καυσαέρια δεν παρατήρησα, άρα δεν μαζεύει πίσσα ο εναλλάκτης, τα καυσαέρια βγαίνουν καθαρά χωρίς πολύ καπνό.
Το νερό του εναλλάκτη είναι γύρω στους 60 βαθμούς, στους 65 παίρνει ο κυκλοφορητής. Νομίζω ότι κάτι έκανα.....

cosmic
02-01-12, 16:19
ευτυχως και δινεις αυτες τις πληροφοριες, γιατι σκοπευα να κανω χοντρη μαλ@κια.

Μετα την τοποθετηση σου για τον εναλλακτη με το θερμοσιφωνο συνδιασμενα, ελεγα να αυξησω το εξωτερικο περιβλημα, ετσι ωστε να εχω περισσοτερα νερα. Βεβαια ειχα στο μυαλο οτι μπορει να παιξει προβλημα με τα καυσαερια και την πισσα.

Μετα τις δοκιμες σου και μεχρι τις 9 του μηνα που ξεκιναμε και παλι την δουλεια θα εχουν βγει πιστευω ασφαλη συμπερασματα.
Σκεφτομαι να δωσω αλλα 30-40 λιτρα νερου στην σομπιτσα βαζοντας τον εναλλακτη που συζηταμε και που εκανες Νικο.

Λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα, μενει να το δουμε στην πραξη. Δεν κρατιεμαι να γυρισω στο γραφειο και να αρχισουν τα παιδια την κατασκευη που τους σχεδιασα.

nikolaras
02-01-12, 21:07
Καλά για τον εναλλάκτη δεν το συζητάμε.... Βάλτον και θα δεις τεράστια διαφορά, άλλη 1,5 σόμπες θα πάρεις.
Προσοχή, όσο λιγότερο νερό παίρνει τόσο καλύτερα, στην ουσία δεν χάνεις τίποτα με λιγότερο νερό, το ζεσταίνει πιο γρήγορα.
Με πολύ νερό έχουμε θέμα υγροποίησης. Η σόμπα τι μπουρί φοράει; Πρέπει το εσωτερικό του εναλλάκτη να το κάνεις μεγαλύτερο από το μπουρί της σόμπας για να μη μειώσεις το εσωτερικό χώρο.
Πριν από λίγο έλεγξα το λεβητάκι, όλα φαίνονται καλά. Το σπίτι ζεστάθηκε πολύ καλά, η θερμοκρασία έξω είναι -1 περίπου.
Εχει μπόιλερ 100 λίτρων με ξεχωριστό κυκλοφορητή το οποίο ζεστάθηκε 2 φορές σήμερα. Χρειάζεται περίπου μισή ώρα για να φτάσει το νερό 70 βαθμούς !!!!!!!

cosmic
02-01-12, 22:57
Φ120 ειναι το μπουρι μου και εχω ετοιμασει ηδη σε 130αρι το εσωτερικο. Θα δωσω 25χ25 εξωτερικο περιβλημα και ετσι υπολογιζω σε 40 καθαρα λιτρα νερου παραπανω + αυτά της σομπας φυσικα.
Το προβλημα μου μεχρι τωρα ειναι οτι εχοντας λιγα νερα δυσκολευομαι να ζεσταινω τους δυο οροφους την ιδια στιγμη, πραγμα που πιστευω θα λυθει με την ιστορια αυτη.

Επισης ρε Νικο μια αλλη ερωτηση γιατι δεν μπορω να καταλαβω εως τωρα τι συμβαινει και που οφειλεται. Αν αφησω εναν οροφο μονο και φτασω τα νερα στους 65 βαθμους (ο κυκλοφορητης λοιπον μενει συνεχεια ανοιχτος) τοτε παρατηρω οτι το σπιτι δεν ζεσταινετε τοσο γρηγορα οσο αν πουμε οτι ο κυκλοφορητης τραβαει τα νερα, σταματαει και ξανα ξεκινα μετα απο 2 λεπτα ή τρια.
Ο κυκλοφορητης ειναι συνδεδεμενος με εναν ρυθμιστη-θερμοστατη στην εξοδο των ζεστων, αλλα τραβαει την επιστροφη.

εχεις καμια ιδεα γιατι συμβαινει το παραπανω φαινομενο?

jnet
02-01-12, 23:19
γνωριζει κανεις το συγκεκριμένο προιον η εχει δοκιμασει κανεις κατι παρομοιο? http://www.b2b12.com/company.asp?m=8&cid=1512&pid=1649

mr2
02-01-12, 23:29
γνωριζει κανει το συγκεκριμένο προιον η εχει δοκιμασει κανεις κατι παρομοιο? http://www.b2b12.com/company.asp?m=8&cid=1512&pid=1649

to dokimasa kanei doulia an den einai gemato me kapnia i kapnodoxos dld an to kaneis taktika

stelios1
02-01-12, 23:34
Ριξε σε δυνατη φωτια ενα σακουλακι χοντρο αλατι, ισως διαβρωσει την πισσα.
Αναγκαστηκα παιδια να ανεβασω τ θερμοστατη με τα υγρα ξυλα αλλιως δεν καιγονται με τιποτα..

nikolaras
03-01-12, 00:23
Φ120 ειναι το μπουρι μου και εχω ετοιμασει ηδη σε 130αρι το εσωτερικο. Θα δωσω 25χ25 εξωτερικο περιβλημα και ετσι υπολογιζω σε 40 καθαρα λιτρα νερου παραπανω + αυτά της σομπας φυσικα.
Το προβλημα μου μεχρι τωρα ειναι οτι εχοντας λιγα νερα δυσκολευομαι να ζεσταινω τους δυο οροφους την ιδια στιγμη, πραγμα που πιστευω θα λυθει με την ιστορια αυτη.

Επισης ρε Νικο μια αλλη ερωτηση γιατι δεν μπορω να καταλαβω εως τωρα τι συμβαινει και που οφειλεται. Αν αφησω εναν οροφο μονο και φτασω τα νερα στους 65 βαθμους (ο κυκλοφορητης λοιπον μενει συνεχεια ανοιχτος) τοτε παρατηρω οτι το σπιτι δεν ζεσταινετε τοσο γρηγορα οσο αν πουμε οτι ο κυκλοφορητης τραβαει τα νερα, σταματαει και ξανα ξεκινα μετα απο 2 λεπτα ή τρια.
Ο κυκλοφορητης ειναι συνδεδεμενος με εναν ρυθμιστη-θερμοστατη στην εξοδο των ζεστων, αλλα τραβαει την επιστροφη.

εχεις καμια ιδεα γιατι συμβαινει το παραπανω φαινομενο?
Θα λυθεί σίγουρα, αν βάλεις τον εναλλάκτη.
Κοίτα τι μπορεί να συμβαίνει με τα νερά.
Η ένδειξη που έχεις για τον θερμοστάτη είναι σε εξωτερική σωλήνα φαντάζομαι, οπότε "χάνει" δηλαδή γυρνάει τα νερά αλλά δεν είναι 65 βαθμούς, είναι παρακάτω. Οταν σταματάει ο κυκλοφορητής τα νερά ανεβάζουν θερμοκρασία στη σόμπα και φεύγουν καυτά και τα σώματα καίνε.
Ολοι οι θερμοστάτες έχουν κάποια σημεία αδράνειας μέχρι να κλείσει ο ρελές, αυτές οι ανοχές (πόσο μάλλον και αν δεν έχεις σωστή ένδειξη) έχει σαν αποτέλεσμα τα νερά που κυκλοφορούν να μην συμπίπτουν με τη ρύθμιση του θερμοστάτη. Ανέβασε λίγο τον θερμοστάτη να διορθωθεί λίγο η κατάσταση.
Τώρα που θα φτιάξεις τον εναλλάκτη, στο πάνω μέρος κάνε τρύπα ξεχωριστή για να βάλεις διπλό κυάθιο, ώστε να παίρνεις σωστή ένδειξη για το θερμοστάτη αλλά και για θερμόμετρο.

jnet
03-01-12, 03:51
λοιπον παιδια εμεινα απο ξερα ξυλα παρειγγειλα και μου φερανε 5 τονους τα ξυλα ειναι χλωρα ισως και βρεγμενα δεν καιγονται με τιποτα στο τηλεφωνο μου ειπε ειναι τριων μηνων κομμενα κατα την εκτιμηση μου τριων ωρων αντε και ημερων. τα προηγουμενα παυ ειχα παρει 10 τονοι ηταν ανηλια οπως μου ειπανε κατι φιλοι και αυτα δεν καιγανε καλα. εχω μπλεξει φετος με τις φωτιες τζακι ξυλολεβητας ΠΙΣΣΕΣ ανηλια και χλωρα ξυλα. εχω βαλει ξυλολεβητα σε μαγαζι 180 τ.μ και ταυτοχρονα σε σπιτι των γονιων μου 90 τ.μ με σωματα τα παλια τα μεγαλα με το πολυ νερο. για αυτα μονο εκαιγα 4 τονους πετραιλεο μεχρι στιγμης εχω καψει 6 τονους ξυλα μεχρι τελους χειμωνα υπολογιζω γυρω στους 10-12 τονους αλλα ζεστη αφθονη 24 ωρες το 24ωρο με το πετραιλεο δεν ειχαμε τοσο ζεστη λογο οικονομιας. στο διαμερισμα μου 85 τ.μ τζακι καλοριφερ 4 τοννους μεχρι τωρα παρα τα προβληματα με τις πισσες ειμαι εικανοποιημενος.
καταληγω στο εξης συμπερασμα αν εισαι οργανωμενος με ξυλα απο το καλοκαιρι τα οποια θα ειναι ξερα το χειμωνα το ξυλο ειναι πολυ οικονομικοτερο και πολυ πιο ζεστο αλλα θελει γνωσεις και δουλεια κουβαλημα σταχτες κλπ. φετος το πηραμε το μαθημα μας του χρονου ξυλα απο το καλοκαιρι!

akinik
03-01-12, 19:44
λοιπον παιδια εμεινα απο ξερα ξυλα παρειγγειλα και μου φερανε 5 τονους τα ξυλα ειναι χλωρα ισως και βρεγμενα δεν καιγονται με τιποτα στο τηλεφωνο μου ειπε ειναι τριων μηνων κομμενα κατα την εκτιμηση μου τριων ωρων αντε και ημερων. τα προηγουμενα παυ ειχα παρει 10 τονοι ηταν ανηλια οπως μου ειπανε κατι φιλοι και αυτα δεν καιγανε καλα. εχω μπλεξει φετος με τις φωτιες τζακι ξυλολεβητας ΠΙΣΣΕΣ ανηλια και χλωρα ξυλα. εχω βαλει ξυλολεβητα σε μαγαζι 180 τ.μ και ταυτοχρονα σε σπιτι των γονιων μου 90 τ.μ με σωματα τα παλια τα μεγαλα με το πολυ νερο. για αυτα μονο εκαιγα 4 τονους πετραιλεο μεχρι στιγμης εχω καψει 6 τονους ξυλα μεχρι τελους χειμωνα υπολογιζω γυρω στους 10-12 τονους αλλα ζεστη αφθονη 24 ωρες το 24ωρο με το πετραιλεο δεν ειχαμε τοσο ζεστη λογο οικονομιας. στο διαμερισμα μου 85 τ.μ τζακι καλοριφερ 4 τοννους μεχρι τωρα παρα τα προβληματα με τις πισσες ειμαι εικανοποιημενος.
καταληγω στο εξης συμπερασμα αν εισαι οργανωμενος με ξυλα απο το καλοκαιρι τα οποια θα ειναι ξερα το χειμωνα το ξυλο ειναι πολυ οικονομικοτερο και πολυ πιο ζεστο αλλα θελει γνωσεις και δουλεια κουβαλημα σταχτες κλπ. φετος το πηραμε το μαθημα μας του χρονου ξυλα απο το καλοκαιρι!Ετσι ειναι jnet πλεον.Αν δεν βρεξεις κολο δεν τρως ψαρι.οποτε την ανοιξη αρχιζει το κουβαλημα...

lazy
04-01-12, 12:29
Ετσι ειναι jnet πλεον.Αν δεν βρεξεις κολο δεν τρως ψαρι.οποτε την ανοιξη αρχιζει το κουβαλημα...

Ερωτηση: είναι καλύτερα να αγοράσουμε ξυλα νωρις (πχ Μάιο) και να τα αφησουμε σκεπασμενα ολο το καλοκαιρι στον ηλιο (εχουμε χωρο/αυλη)?

nikolaras
04-01-12, 12:53
Τα ξύλα, πρέπει να κόβονται τον Οκτώβριο - Νοέμβριο, τότε που οι χυμοί από τα δένδρα έχουν πέσει, τα αποθηκεύεις και τα καις τον επόμενο ή πολύ καλύτερα τον μεθεπόμενο χειμώνα
Αν τα κόψεις την άνοιξη και τα κάψεις τον χειμώνα, δεν θα προλάβουν να ξεραθούν τα ξύλα.

κοκος
06-01-12, 18:41
Τα ξύλα, πρέπει να κόβονται τον Οκτώβριο - Νοέμβριο, τότε που οι χυμοί από τα δένδρα έχουν πέσει, τα αποθηκεύεις και τα καις τον επόμενο ή πολύ καλύτερα τον μεθεπόμενο χειμώνα
Αν τα κόψεις την άνοιξη και τα κάψεις τον χειμώνα, δεν θα προλάβουν να ξεραθούν τα ξύλα.
και φυσικά παίζει ρόλο το ξύλο και το ποσοστό νερού που έχει...

eliasger
08-01-12, 12:21
Γεια χαρά σε όλους .
Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Στέλιο τον Νίκο και όλους τους άλους που έχουν την διάθεση να μοιραστούν τοσες πολλές εμπειρίες και να λύσουν τόσες πολλές απορίες .
Έχω ένα σπίτι 87τμ πανωσύκωμα κατασκευή του 90’ στην ανατολική αττική το οποίο έχει 6 σώματα και ένα μπόιλερ 100L μια μέτρια μόνωση και έιναι εκτεθειμένο από παντού . Κάθε χρόνο ήθελα 1300L πετρέλαιο εγώ και άλλα τόσα οι από κάτω για να έχω μέσα στο σπίτι 19 βαθμούς περίπου .
Πρίν από ένα χρόνο μου ήρθε λοιπόν η ιδέα να γκρεμίσω το ανοιχτό τζάκι που έχω και το οποίο κάπνιζε με αποτέλασμα να μην το ανάβω και στην θέση του να βάλω ενα υδραυλικό .
Έκανα ατελείωτες βόλτες στους εμπόρους καί εφαγα άλλες τόσες ώρες στον υπολογιστή για να δώ τι τζάκι να αγοράσω και πώς θα το εγκαταστήσω μόνος μου , αν και δεν είχα ιδέα από υδραυλικά και από τζάκια μιας και το επάγγελμα μου είναι ηλεκτονικός , αλλά μου αρέσει να ασχολόυμαι με διάφορα .
Από το όλο ψάξιμο είδα ότι για να πάρω κάτι αξιόλογο έπρεπε να δώσω 2500eu το λιγότερο μόνο γιά την εστία .
Υπολογίζοντας λοιπόν και το κόστος των ξύλων μιας και εδώ στην Αττική τα έχουν απο 0,16 έως και 0,19 , το κουβάλημα , την υγρασία των ξύλων ,το χώρο για την αποθήκευση τους , το ότι η γυναίκα μου δεν έχει ανάψει ούτε κάρβουνα στην ψησταριά , και το ότι εγώ έκλεισα τα 42 καί πόσα χρόνια θα αντέχω να κουβαλάω ξύλα , εγκατέλειψα την ιδέα της αγοράς του υδραβλικού τζακιού και είπα να κάνω μια καλύτερη μόνωση και στεγανοποίηση στην ταράτσα και να βάλω στο τζάκι καμιά πατέντα για να το κάνω να δουλέυει πιο αποδοτικά και βλέπουμε .
Η μόνωση της ταράτσας 125τμ μου κόστισε περίπου 2700eu με πολύ προσωπική εργασία και στο τζάκι έφτιαξα την πατέντα σαν και αυτή που έδειξε ο Νίκος παραπάνω και που πουλούσε η thermostahl .
Έβαλα 13 σωλήνες φ35 110cm κουρμπαρισμένους που καταλήγουν σε δύο φ76 ,
ανοιχτό δοχείο διαστολής , κυκλοφοριτή και υδροστάτη και το σύνδεσα στο κολεκτέρ νομίζω το λένε , δεν ήταν βέβαια τόσο έυκολα και απλά τα πράγματα για κάποιον ΑΣΧΕΤΟ σαν και και εμένα και δεν είχα και κάποιον να ρωτήσω ,
μετά έφτιαξα και μία πόρτα για να έχω έλεγχο της φωτιάς .
Το αποτέλεσμα ήταν ότι το μεσημέρι που το ανάβα χρειάζονταν μία ώρα (μπορεί και μιάμιση) για να ζεσταθούν τα σώματα και η θερμοκρασία στο σπίτι να φτάσει τους 19-20 βαθμούς και να ξανα βάλω ξύλα το πρωί πριν φύγω για να κρατηθεί στους 17,5 περίπου μέχρι το μεσημέρι .
Μόνο η πατέντα μου κόστισε 150 eu , άλλα 20 eu η πόρτα συν κυκλοφοριτή χαλκοσωλήνες βάνες και πάρα πολύ προσωπική εργασία και εδώ (τα τζάμια ήταν δώρο).
Θέλοντας να εκμεταλευτώ την φωτιά της πρώτης ώρας , έβαλα στην πλάτη της εστίας 10 σωλήνες φ35 80 εκατοστά κουρμπαρισμενους , ενομένους στο κάτω και το πάνω μέρος σε στρατζαριστά 4*10 , είσοδο με μοτέρ αέρα κάτω και πλάι με ένα 4*10 και έξοδο αέρα στο κέντρο και επάνω , ανάμεσα στα τζάμια της πόρτας και το πυρότουβλο με δύο στρατζαριστά 4*10 , στην πλάτη λαμαρίνα 4mm και ΤΕΛΟΣ .
Έδωσα άλλα 180 eu για αυτο και το αποτέλεσμα είναι περίπου το ίδιο μόνο που τώρα
το σπίτι ζεσταίνεται πολύ πιο γρήγορα και φτάνει έυκολα τους 21.
Για να έχω αυτές τις θερμοκρασίες που για μένα είναι αρκετές καιω 30-35 κιλά ξύλα την ημέρα , από τον οκτώβρη έως σήμερα .
Ακρηβής συμπεράσματα θα βγάλω με τον καιρο γιατι όλες οι πατέντες και δοκιμες γίνανε σιγά σιγά και με μεγάλο κόπο .
Το σκεπτικό ήταν να δουλέψω το τζάκι έως ότου φτιάξω έναν λέβητα στεραιών καυσίμων γιατί καλές οι πατέντες με τα ξύλα αλλά εδώ στην Αττική ειναι μεγάλη η ταλαιπωρεία και ακριβά τα άτιμα .
Συγνώμη εάν σας κούρασα με το μεγάλο post .
Εύχομαι ζεστό χειμώνα για όλους μας .

nikolaras
08-01-12, 12:42
Μπράβο φίλε.... και εγώ δεν είμαι υδραυλικός, ηλεκτρονικός είμαι.....
Μη νομίζεις ότι όλοι οι υδραυλικοί είναι ξεφτέρια και ότι δεν μπορείς να τους φτάσεις. Οποιοσδήποτε ψαχθεί κάνει τα πάντα.
Μείνε ενεργός, σε αυτό τα θέμα, γιατί έχεις πολλά να δώσεις αλλά και να πάρεις.

akinik
08-01-12, 15:20
Γεια χαρά σε όλους .
Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Στέλιο τον Νίκο και όλους τους άλους που έχουν την διάθεση να μοιραστούν τοσες πολλές εμπειρίες και να λύσουν τόσες πολλές απορίες .
Έχω ένα σπίτι 87τμ πανωσύκωμα κατασκευή του 90’ στην ανατολική αττική το οποίο έχει 6 σώματα και ένα μπόιλερ 100L μια μέτρια μόνωση και έιναι εκτεθειμένο από παντού . Κάθε χρόνο ήθελα 1300L πετρέλαιο εγώ και άλλα τόσα οι από κάτω για να έχω μέσα στο σπίτι 19 βαθμούς περίπου .
Πρίν από ένα χρόνο μου ήρθε λοιπόν η ιδέα να γκρεμίσω το ανοιχτό τζάκι που έχω και το οποίο κάπνιζε με αποτέλασμα να μην το ανάβω και στην θέση του να βάλω ενα υδραυλικό .
Έκανα ατελείωτες βόλτες στους εμπόρους καί εφαγα άλλες τόσες ώρες στον υπολογιστή για να δώ τι τζάκι να αγοράσω και πώς θα το εγκαταστήσω μόνος μου , αν και δεν είχα ιδέα από υδραυλικά και από τζάκια μιας και το επάγγελμα μου είναι ηλεκτονικός , αλλά μου αρέσει να ασχολόυμαι με διάφορα .
Από το όλο ψάξιμο είδα ότι για να πάρω κάτι αξιόλογο έπρεπε να δώσω 2500eu το λιγότερο μόνο γιά την εστία .
Υπολογίζοντας λοιπόν και το κόστος των ξύλων μιας και εδώ στην Αττική τα έχουν απο 0,16 έως και 0,19 , το κουβάλημα , την υγρασία των ξύλων ,το χώρο για την αποθήκευση τους , το ότι η γυναίκα μου δεν έχει ανάψει ούτε κάρβουνα στην ψησταριά , και το ότι εγώ έκλεισα τα 42 καί πόσα χρόνια θα αντέχω να κουβαλάω ξύλα , εγκατέλειψα την ιδέα της αγοράς του υδραβλικού τζακιού και είπα να κάνω μια καλύτερη μόνωση και στεγανοποίηση στην ταράτσα και να βάλω στο τζάκι καμιά πατέντα για να το κάνω να δουλέυει πιο αποδοτικά και βλέπουμε .
Η μόνωση της ταράτσας 125τμ μου κόστισε περίπου 2700eu με πολύ προσωπική εργασία και στο τζάκι έφτιαξα την πατέντα σαν και αυτή που έδειξε ο Νίκος παραπάνω και που πουλούσε η thermostahl .
Έβαλα 13 σωλήνες φ35 110cm κουρμπαρισμένους που καταλήγουν σε δύο φ76 ,
ανοιχτό δοχείο διαστολής , κυκλοφοριτή και υδροστάτη και το σύνδεσα στο κολεκτέρ νομίζω το λένε , δεν ήταν βέβαια τόσο έυκολα και απλά τα πράγματα για κάποιον ΑΣΧΕΤΟ σαν και και εμένα και δεν είχα και κάποιον να ρωτήσω ,
μετά έφτιαξα και μία πόρτα για να έχω έλεγχο της φωτιάς .
Το αποτέλεσμα ήταν ότι το μεσημέρι που το ανάβα χρειάζονταν μία ώρα (μπορεί και μιάμιση) για να ζεσταθούν τα σώματα και η θερμοκρασία στο σπίτι να φτάσει τους 19-20 βαθμούς και να ξανα βάλω ξύλα το πρωί πριν φύγω για να κρατηθεί στους 17,5 περίπου μέχρι το μεσημέρι .
Μόνο η πατέντα μου κόστισε 150 eu , άλλα 20 eu η πόρτα συν κυκλοφοριτή χαλκοσωλήνες βάνες και πάρα πολύ προσωπική εργασία και εδώ (τα τζάμια ήταν δώρο).
Θέλοντας να εκμεταλευτώ την φωτιά της πρώτης ώρας , έβαλα στην πλάτη της εστίας 10 σωλήνες φ35 80 εκατοστά κουρμπαρισμενους , ενομένους στο κάτω και το πάνω μέρος σε στρατζαριστά 4*10 , είσοδο με μοτέρ αέρα κάτω και πλάι με ένα 4*10 και έξοδο αέρα στο κέντρο και επάνω , ανάμεσα στα τζάμια της πόρτας και το πυρότουβλο με δύο στρατζαριστά 4*10 , στην πλάτη λαμαρίνα 4mm και ΤΕΛΟΣ .
Έδωσα άλλα 180 eu για αυτο και το αποτέλεσμα είναι περίπου το ίδιο μόνο που τώρα
το σπίτι ζεσταίνεται πολύ πιο γρήγορα και φτάνει έυκολα τους 21.
Για να έχω αυτές τις θερμοκρασίες που για μένα είναι αρκετές καιω 30-35 κιλά ξύλα την ημέρα , από τον οκτώβρη έως σήμερα .
Ακρηβής συμπεράσματα θα βγάλω με τον καιρο γιατι όλες οι πατέντες και δοκιμες γίνανε σιγά σιγά και με μεγάλο κόπο .
Το σκεπτικό ήταν να δουλέψω το τζάκι έως ότου φτιάξω έναν λέβητα στεραιών καυσίμων γιατί καλές οι πατέντες με τα ξύλα αλλά εδώ στην Αττική ειναι μεγάλη η ταλαιπωρεία και ακριβά τα άτιμα .
Συγνώμη εάν σας κούρασα με το μεγάλο post .
Εύχομαι ζεστό χειμώνα για όλους μας .Εκανες ολες αυτες τις πατεντες ενω ησουν ασχετος και σε ενα τζακι που καπνιζε?

eliasger
08-01-12, 15:30
Εάν υπάρχει κάποιος φίλος που μένει εδώ κοντά και θέλει να φτιάξει κάτι τέτοιο στο σπίτι του , πολύ ευχαρίστως να έρθει στο σπίτι μου να το δεί και πως δουλέυει γιατί άλλο η περιγραφή και άλλο να το δεις από κοντα .
Μακάρι να είχα και εγώ την δυνατότητα αυτή . Να ξαναπώ όμως ότι είναι μια πατέντα που στο δικό μου σπίτι νομίζω ότι αποδίδει , την κάνεις και αμα δουλέψει δούλεψε , εάν όχι δεν κλαις και πολλά λεφτά γιατι τον κυκλοφοριτή και τα υπόλοιπα συμπράγκαλα κάπου θα χρειαστούν εάν είσαι της πατέντας .
Φιλε akinik και μόνος μου εκτός από το καουρμπάριμα γιατί δεν είχα υδραυλικο κουρμπαδόρο και τις πρότες κολλησεις του εναλλάκτη που δεν ήξερα και τις έκανε ξάδερφος φαναρτζής .
Τα βαψήματα τις μαραγκοδουλιές τα κάνω από χρόνια τα υδραυλικά , , ηλεκτοκόλληση , μονώσεις , θέρμανση κλπ εφέτος μου βγήκανε και νομίζω πρώτα από μεράκι και μετα από ανάγκη . (πιο πριν δεν είχα σφίξει ούτε βρύση ).
Γιαυτό λοιπόν λέω μελετήστε πρώτα τα θέματα ασφάλειας και μετα φτιάξτε ότι μπορείτε χωρίς να φοβάστε την αποτυχία , γιατί δεν θα πείτε τουλάχιστον οτι δεν προσπάθησατε .

pho3nix
08-01-12, 15:45
μπραβο σε ολους σας

wolf26
08-01-12, 19:34
Γεια σας και Χρονια Πολλα και καλα.
Εχω ενα προβλημα και ζητω τη βοηθεια οσων γνωριζουν.
Στα τζακια με κλειστο δοχειο διαστολης βαζουν σαν εξτρα προστασια μια βαλβιδα ασφαλειας η οποια ειναι συνδεμενη σε μια σερμπαντινα μεσα στο λεβητα.Μολις ανεβει η θερμοκρασια αυτη ανοιγει με αποτελεσμα απο τη μια παροχη να μπαινει κρυο νερο και απο την αλλη να βγαινει το καυτο εξισσοροπωντας ετσι τη θερμοκρασια μεσα στο λεβητα.Στο δικο μου τζακι αυτη η βαλβιδα στην αρχη δουλευε κανονικα και τωρα ανοιγει στους 75 βαθμους.Ρυθμιζεται με καποιο τροπο ή εχει χαλασει καποιο εξαρτημα?
Εχω κανει και το μηχανικο καθαρισμο αλλα τιποτα.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Καλη Χρονια

αυτη η βαλβιδα λεγετε οντως θερμικη και θα επρεπε να σου ανοίγει στους 92C .προφανος σου έχει χαλάσει .το θεμα είναι οτι δεν μπαινει μονο σε κλειστπο δοχείο διαστολής την βάζουν άνετα και σε ανοικτά δοχεία διαστολής (υπαρχει περίπτωση το ανοικτό δοχείο διαστολής να είναι σε μία ταράτσα χωρις αντιψυκτικό να σου παγώσει και τοτε έχεις αυτή σαν backup. Αρκεί να μην σου έχει παγώσει και το νερό στο δύκτιο)

nikolaras
08-01-12, 23:02
Ακριβώς όπως τα λες είναι φίλε μου..... είναι μια βαλβίδα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με διαφορετικό τρόπο....

akapsali
09-01-12, 07:42
Υστερα απο πολύ καιρό αποφάσισα να γκρεμισω το παλιό μου τζάκι ανοιχτού τύπου που κάπνιζε και βάλω υδραυλικό τζάκι.
Επέλεξα το Εdilkamin aquatondo 29.
To Σαββατοκυριακό επεσε πολύ δουλειά , κομπρεσερ ,καλέμι, βαριοπούλα και πολύ μπάζο ... 50 τσουβάλια μπάζα, με επιασε η μέση μου ... και πολύ σκονη , αλλά είχα κλεισει το χωρο γύρω απο το τζάκι με λεπτό ναυλο που εχουν οι μπογιατζήδες και ετσι η ζημιά απο την σκόνη εγινε τοπικά

Ιδού και το αποτέλεσμα με τα την κατεδαφιση και τη αποκομιδή των μπάζων
52552

Αυριο θα μου φέρουν να στήσουμε το τζάκι και θα σας έχω νεότερες φωτογραφίες απο την εγκατασταση, κατι σαν οδηγό βήμα βήμα

nikolaras
09-01-12, 08:17
Αντε με το καλό..... Περιμένουμε με αγωνία.

akapsali
09-01-12, 09:27
nikolaras

Ευχαριστώ για τις ευχές σου

Θα ηθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τον αέρα καυσης
Ζήτησα απο τον τοπικο αντιπροσωπο να μου φέρει το στόμιο-τάμπερ εισαγωγης εξωτερικού αερα αλλά λέει δεν το βρίσκει
Εχεις υπόψιν σου που μπορω να το βρώ;
Αν δεν το βρώ νομίζω θα ηταν καλό να παρω καποιο αλλο ηλεκτρικό τάμπερ που να κλεινει με την διακοπή ρευματος, εχει χρησιμοποήσει καποιο
και αν ναι πως το συνδεσες (εχεις πινακάκι ηλεκτρονικό;)

Και κατι άλλο σχετικό με τα υδραυλικά απο το τζάκι θα φυγουν δυο χαλκοσωλήνες και θα καταλήξουν στο συλέκτη , ο υδραυλικος ειπε να βάλει 4 βανες και χειροκινητα να ανοιγω αυτές που θέλω για τζακι η λεβητα πετραλαιου, καπου διαβασα νομιζω και απο εσενα οτι γινεται αυτόματα με την χρήση αντεπιστροφων βαλβίδων , εχεις καποιο σχεδιάκι για αυτό

Ευχαριστώ

nikolaras
09-01-12, 10:29
Υπάρχει το τάμπερ που ζητάς, στα Τρίκαλα τουλάχιστο το έχει ετοιμοπαράδοτο ο αντιπρόσωπος.
Μπορείς όμως να φτιάξεις σε τενεκετζή ένα αεραγωγό και να προσαρμόσεις στο τζάκι και από εκεί μπορείς να προσθέσεις το αυτόματο τάμπερ.
Βρήκα αυτόματο τάμπερ από Πολωνία με 250 ευρώ ετοιμοπαράδοτο. Βέβαια συνδέεται με ψηφιακό πινακάκι αρκετά καλαίσθητο και χρησιμεύει και για όλη την λειτουργία του τζακιού, είναι πολύ καλό.

Οχι φίλε, να μη βάλει βάνες ο υδραυλικός..... Ούτε χρειάζεται κάποιο σχέδιο.
Θα βάλει μία αντεπίστροφη στη μεριά του τζακιού, ώστε όταν δουλεύει ο λέβητας να μη στέλνει το ζεστό νερό στο τζάκι και μία από τη μεριά του λέβητα, αν και νομίζω ότι θα έχει εκεί. Ετσι και αλλιώς ο κυκλοφορητής δουλεύει και σαν αντεπίστροφο, αν και δεν είναι κακό να παίρνει και λίγο ζεστό νερό ο λέβητας.
Η καλύτερη σύνδεση που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις το νερό του τζακιού στον λέβητα κατευθείαν με ένα μικρό κυκλοφορητή και ο λέβητας να κάνει τη δουλειά που ήξερε να κάνει πριν.

gadoulakos
09-01-12, 17:55
Δεν ξέρω αν έπεσα σε forum ειδικών ή ανθρώπων που πιάνουν τα χέρια τους γιατί εγώ δυστυχώς δεν είμαι τίποτα από τα δύο!! Νομίζω θα βοηθούσαν περισσότερο οι κριτικές και η απόδοση τοποθετημένων επώνυμων υδραυλικών τζακιών, η συμπεριφορά τους στον χρόνο, τα προβλήματα, χρήσιμα tips κλπ. Έτσι εμείς που είμαστε υποψήφιοι αγοραστές να μπορούσαμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.....

opticalm
09-01-12, 18:44
Γειά σε όλους
Αν γνωρίζει κάποιος, σε τζακι καλοριφερ με ανοικτό δοχείο ενω το νερό κυκλοφορεί στους 55 β. περίπου το δοχείο έχει πάντα ζεστό νερό.
Ειναι σωστό αυτό?Να σημειώσω ότι αν και το καίω συνέχεια(6-7 ωρες) η θερμοκρασία νερού ποτε δε μπορει να κρατηθεί σταθερά πανω απο τους 50β.
Υπάρχει και καυστήρας πετρελαίου για χρήση εναλλάξ.

eliasger
09-01-12, 20:15
Πιστέυω ότι το νερό στο ανοιχτό δοχειο πρέπει να είναι κρύο .
Εάν είναι ζεστο σημαινει ότι υπάρχει κυκλοφορία άρα και απώλειες

eliasger
09-01-12, 20:24
Δοκίμασε να ανεβάσεις τον σωλήνα του ζεστού αρκετά ψυλότερα .
Εάν δεν αλλάξει η κατάσταση υπάρχει λάθος στην στο κύκλωμα .

nikolaras
09-01-12, 20:30
Κοίτα, μια πολύ μικρή ποσότητα ζεστού νερού είναι φυσιολογικό να ανεβαίνει στο ανοιχτό δοχείο και ο λόγος είναι απλός επειδή το ζεστό νερό έχει ανοδική τάση, αυτό επίσης είναι καλό γιατί δεν παγώνει το σύστημα που βρίσκεται στον εξωτερικό χώρο.
Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα πρέπει να είναι ζεστό..... Κοίτα στην εγκατάσταση που σου έκανε ο υδραυλικός που έχει βάλει τον κυκλοφορητή, αν τον έβαλε πριν τον σωλήνα της εκτόνωσης φταίει αυτό, γιατί σπρώχνει νερό προς το ανοιχτό δοχείο. Αν ο κυκλοφορητής σπρώχνει το νερό της επιστροφής κοίτα σε ποιό σημείο τον έβαλε, αν τον έβαλε πριν τον σωλήνα της πλήρωσης, σπρώχνει πάλι το νερό προς το ανοιχτό δοχείο.
Σε άλλη περίπτωση φταίει το ύψος που βρίσκεται το ανοιχτό δοχείο.....

nikolaras
09-01-12, 21:17
Δεν ξέρω αν έπεσα σε forum ειδικών ή ανθρώπων που πιάνουν τα χέρια τους γιατί εγώ δυστυχώς δεν είμαι τίποτα από τα δύο!! Νομίζω θα βοηθούσαν περισσότερο οι κριτικές και η απόδοση τοποθετημένων επώνυμων υδραυλικών τζακιών, η συμπεριφορά τους στον χρόνο, τα προβλήματα, χρήσιμα tips κλπ. Έτσι εμείς που είμαστε υποψήφιοι αγοραστές να μπορούσαμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.....

Επεσες σε φόρουμ ανθρώπων που έχουν ένα κοινό σκοπό, αυτός είναι η αγορά και η γενική πληροφόρηση για υδραυλικά τζάκια, όπως γράφεις, αλλά και η κατασκευή - τοποθέτηση - εγκατάσταση για πιό προχωρημένους.
Ειδικός γίνεσαι μέσα από τις εμπειρίες, τις κατασκευές και την συλλογή πληροφοριών.
Νομίζω ότι οι περισσότερες απορίες έχουν απαντηθεί, αλλά επειδή είναι σχετικά νέο το θέμα, πιστεύω ότι το εύρος των συμμετεχόντων και θεματολογίας θα αυξηθεί.

opticalm
09-01-12, 21:49
ΟΚ
Ευχαριστω για τις απαντησεις
Δεν εχω και πολλη σχεση με το αντικειμενο αλλα απο οσο ειδα ο κυκλοφορητης πρεπει να ειναι στη σωληνα επιστροφης
Το δοχειο ειναι στο ψηλοτερο σημειο που μπορουσε να μπει

akapsali
09-01-12, 21:51
Υπάρχει το τάμπερ που ζητάς, στα Τρίκαλα τουλάχιστο το έχει ετοιμοπαράδοτο ο αντιπρόσωπος.
Μπορείς όμως να φτιάξεις σε τενεκετζή ένα αεραγωγό και να προσαρμόσεις στο τζάκι και από εκεί μπορείς να προσθέσεις το αυτόματο τάμπερ.
Βρήκα αυτόματο τάμπερ από Πολωνία με 250 ευρώ ετοιμοπαράδοτο. Βέβαια συνδέεται με ψηφιακό πινακάκι αρκετά καλαίσθητο και χρησιμεύει και για όλη την λειτουργία του τζακιού, είναι πολύ καλό.

Οχι φίλε, να μη βάλει βάνες ο υδραυλικός..... Ούτε χρειάζεται κάποιο σχέδιο.
Θα βάλει μία αντεπίστροφη στη μεριά του τζακιού, ώστε όταν δουλεύει ο λέβητας να μη στέλνει το ζεστό νερό στο τζάκι και μία από τη μεριά του λέβητα, αν και νομίζω ότι θα έχει εκεί. Ετσι και αλλιώς ο κυκλοφορητής δουλεύει και σαν αντεπίστροφο, αν και δεν είναι κακό να παίρνει και λίγο ζεστό νερό ο λέβητας.
Η καλύτερη σύνδεση που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις το νερό του τζακιού στον λέβητα κατευθείαν με ένα μικρό κυκλοφορητή και ο λέβητας να κάνει τη δουλειά που ήξερε να κάνει πριν.

Στείλε μου pm με το τηλέφωνο του αντιπροσωπου στα τρικαλα να το παραγελιλω απο εκεί

Ευχαριστώ

akapsali
09-01-12, 22:01
Μολις τώρα ξέπλεξα
Μόνωσα τη δευτερη καμιναδα και τοποθετήσα πυραντοχη γυψοσανίδα στην πλάτη του τζακιου για απομονωση με τη αλλη καμιναδα , εβαλα και σπιραλ για την συνδεση τζακιου καμιναδας και είμαι ετοιμος για αυριο
5257952580

nikolaras
09-01-12, 22:53
ΟΚ
Ευχαριστω για τις απαντησεις
Δεν εχω και πολλη σχεση με το αντικειμενο αλλα απο οσο ειδα ο κυκλοφορητης πρεπει να ειναι στη σωληνα επιστροφης
Το δοχειο ειναι στο ψηλοτερο σημειο που μπορουσε να μπει
Aν είναι στην επιστροφή (κάτω μέρος του τζακιού) θα πρέπει να σπρώχνει το νερό προς το τζάκι. Τωρα αν η πλήρωση από το ανοιχτό δοχείο είναι μετά τον κυκλοφορητή προς το τζάκι, θερμαίνεις και το περιβάλλον. Για αρχή μείωσε τον κυκλοφορητή στην μικρή σκάλα και θα διορθωθεί λίγο το πρόβλημα.
Αυτή τη σύνδεση δεν την επικροτώ, γιατί για να δουλέψει κάπως πιο σωστά θα πρέπει να μπεί σε απόσταση από το τζάκι ο κυκλοφορητής, ώστε να μη σπρώχνει το νερό από την πλήρωση στο ανοιχτό δοχείο. Πιστεύω να έγινα κατανοητός.
Η σωστή σύνδεση με ανοιχτό δοχείο είναι αυτή :

Petrousa
10-01-12, 09:33
καλημερα σε ολους! με την τιμη του πετρελαιου στα υψη αναζητω και εγω εναλλακτικες και "σκαλωσα" στις σομπες/τζακια καλοριφερ. δεν εχω ασχοληθει μεχρι στιγμης ιδιαιτερα με το θεμα και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις...
- ποια η διαφορα σομπας/τζακι καλοριφερ με ξυλολεβητα? (η εγκατασταση ξυλολεβητα μου φαινεται πολυ πιο ευκολη ή κανω λαθος?)
- ποια η διαφορα σομπα καλοριφερ με τζακι καλοριφερ? (απλα θεμα γουστου?)

ευχαριστω!

nikolaras
10-01-12, 10:03
Εξαρτάται τι ζητάς εσύ.
Αν ο λέβητας είναι σχετικά κοντά και αν μπορείς να τον τροφοδοτείς τις κρύες νύχτες του χειμώνα είναι σίγουρα πιο αποδοτικός και πιο εύκολος στην εγκατάσταση - χρήση.
Αν θέλεις τη συντροφιά του τζακιού στο σπίτι, με όλα τα επακόλουθα, στάχτες, κουβάλημα ξύλων κλπ βάζεις τζάκι με πλεονέκτημα ότι η πηγή θέρμανσης είναι μέσα στο σπίτι, άρα πολύ καλή απόδοση αλλά με μεγάλο μειονέκτημα της τοποθέτησης - εγκατάστασης.
Σόμπα με τζάκι την ίδια δουλειά κάνουν..... Απλώς η σόμπα είναι πολύ πιο εύκολη στην τοποθέτηση, εγκατάσταση.

lazy
10-01-12, 10:26
Παντως οτι και να βάλεις πρέπει να έχεις το νου σου . Ειναι ξερο το ξυλο? Καιγεται σωστά η χάνει την φλόγα του και πρέπει να το ξύσεις/γυρίσεις?
Οπως και να 'χει με τα παραπάνω στο μυαλό η δική μου επιλογή ηταν τζακι που μου πρόσφερε και την όποια θαλπωρή.
Ισως , αν δεν θες να είσαι απο πάνω του , να πρέπει να πάρεις ενα μικρο λέβητα με πέλετ.Του πετάς ενα 25κιλο και τον ξεχνας.....
Η σταχτη ομως και η βρώμα του τζακιου γενικότερα δεν αποφευγεται.....

opticalm
10-01-12, 10:36
nikolaras
Εαν κλείσω τις βάνες στις σωληνες εκτόνωσης - πλήρωσης και το δοκιμάσω για 2-3 ώρες δε νομίζω να μου σκάσει?::innocent:

nikolaras
10-01-12, 10:47
nikolaras
Εαν κλείσω τις βάνες στις σωληνες εκτόνωσης - πλήρωσης και το δοκιμάσω για 2-3 ώρες δε νομίζω να μου σκάσει?::innocent:
mη το κάνεις έτσι είναι λιγάκι ριψοκινδυνευμένο. Κλείσε την πλήρωση (αυτή πρέπει να φταίει) και μη το φορτώνεις πολλά ξύλα και θα δεις.

opticalm
10-01-12, 10:51
mη το κάνεις έτσι είναι λιγάκι ριψοκινδυνευμένο. Κλείσε την πλήρωση (αυτή πρέπει να φταίει) και μη το φορτώνεις πολλά ξύλα και θα δεις.

Πλήρωση ειναι αυτη που είναι στο κατω μερος του δοχειου ?

nikolaras
10-01-12, 10:59
Πλήρωση ειναι αυτη που είναι στο κατω μερος του δοχειου ?
Ακριβώς και πηγαίνει στην επιστροφή (ΚΡΥΟ, κάτω μέρος του τζακιού). Αυτή η σωλήνα "γεμίζει" με κρύο νερό το τζάκι σε περίπτωση υπερθέρμανσης.

Petrousa
10-01-12, 11:22
Παντως οτι και να βάλεις πρέπει να έχεις το νου σου . Ειναι ξερο το ξυλο? Καιγεται σωστά η χάνει την φλόγα του και πρέπει να το ξύσεις/γυρίσεις?
Οπως και να 'χει με τα παραπάνω στο μυαλό η δική μου επιλογή ηταν τζακι που μου πρόσφερε και την όποια θαλπωρή.
Ισως , αν δεν θες να είσαι απο πάνω του , να πρέπει να πάρεις ενα μικρο λέβητα με πέλετ.Του πετάς ενα 25κιλο και τον ξεχνας.....
Η σταχτη ομως και η βρώμα του τζακιου γενικότερα δεν αποφευγεται.....

σωστα, ειναι και τα πελετ...
μπορειτε να μου πειτε καποιες τιμες για το καθενα να ξερω που βρισκεται το καθετι?!

lazy
10-01-12, 13:06
σωστα, ειναι και τα πελετ...
μπορειτε να μου πειτε καποιες τιμες για το καθενα να ξερω που βρισκεται το καθετι?!

Νεοπας και εγω με ενα τζακι καλοριφερ EDILKAMIN IDRO 50 .
Δοκιμάζω με δρυ , ελια και οξια (Αττικη 160/180 ο τόνος για καθε ενα).Οτι και να βαλω αν είναι ξερο , λιώνει και μαντέμι (σχημα λόγου) από την θερμοκρασια.Απλά και εύκολα και ανεβαζει θερμοκρασια το νερο για πλακα.To αυτό και με τις μπρικέτες πέλλετ που εχω δοκιμάσει (2 ειδη μεχρι στιγμής) με ισως ελαφρά καλύτερη αποδοση (οκ , στο δικο μου τζακι)
Αν είναι ομως χλωρό , εκτος απο τα μικρα κομμάτια/κλαρια, ολα τα υπόλοιπα σου βγαζουν το λάδι.Θελουν ξυσιμο συχνα , φροντιδα για να καουν.

Υπαρχουν σομπες/τζακια/καυστηρες που πέρνουν πελλετ σε κοκκους (αυτο στο μεγεθος της κουνελινης).Αυτά έχουν αυτοματισμους (αυτό ισως είναι και λιγο σρνητικό) που ελέγχουν την θερμοκρασία καυσης και το χειρίζονται ανάλογα.
Για αυτες δεν ξερω.Θελει ψαξιμο.Το σκεπτικό που είχα ομως ηταν αρνητικο λόγω της οικονομικής συγκυρίας.Με την έννοια πως δεν ξέρεις αν θα αντέξουν τα εργοστάσια στην Ελλαδα λόγω κρίσης και δεν ξερω αν συμφέρει η εισαγωγη σε ποσότητες λογω αυξημένων μεταφορικών.

akapsali
10-01-12, 14:35
Μου Εφεραν το τζάκι αλλά δεν μου έφεραν το στομιο-ταμπερ . Το παράγγειλα απο το καταστημα που που συνεστησε ο nikolaras και θα μου το στείλει με το ΚΤΕΛ το μεσημέρι , θα το έχω το απογευμα,
Η τοποθέτηση θα συνεχιστεί αυριο
5261152612

nikolaras Νομίζεις οτι πρέπει να βάλω μόνωση στην πλατη του τζακιού στην γυψοσανίδα δηλαδή και να να βάλω μονωση και σε ολο την κατασκευή της γυψοσανίδας;

Επίσης σκέφτηκα να βάλω UPS, εχω ενα παλιο καλο της APC το smart UPS 1400VA χωρίς μπαταρίες, δεν ξέρω ομως αν θα κάνει για τον κυκλοφορητή γιατι δεν βγάζει καθαρό ημιτονο
και φοβαμαι μηπως αγοράσω μπαταρίες (110 €) και δεν δουλέψει , γνωρίζεις αν θα δουλέψει χωρίς να βγάζει ημίτονο.

KOSTASKALA
10-01-12, 15:27
γεια σας παιδια καλη χρονια ειμαι φρεσκος στο forum και ψαχνω για υδραυλικο τζακι νερου
ματαξυ lanordica 650 και edilkamin 22
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ 160ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΩΣΤΑΣ

Komori
10-01-12, 16:14
Οταν εψαχνα για τζακι τα ειδα και τα δυο.Πιο πολυ μου αρεσε το Edil kamin.Ενας φιλος εχει το πρισματικο 22 σε ιδια τετραγωνικα με τα δικα σου.Δεν ειναι και πολυ ικανοποιημενος λογω αποδοσης και οχι εταιριας.Αν ξαναεπαιρνε τζακι θα επαιρνε το 29.
Κανοντας μια ερευνα θελω να σας ρωτησω ποσα κιλα περιπου ξυλα καιτε την ημερα?
Πολυ παραγοντες υπαρχουν στην μεση αλλα μεσο ορο ας δουμε και την καταναλωση μας.

opticalm
10-01-12, 20:25
Nikolaras
Τελικά μαλλον για το προβλημα φταιει το δοχειο .Εκλεισα τη βανα της σωληνας πληρωσης και η θερμοκρασια νερου ανεβαινει γρηγορα και τα σωματα αποδιδουν καλυτερα .Τωρα το θεμα ειναι να τη αφησω κλειστη η πρεπει να αλλαξει κατι αλλο?Επισης στη περιπτωση που εχω εγω με καυστηρα πετρελαιου εναλλαξ με το τζακι θελει 2 κυκλοφορητες?

nikolaras
10-01-12, 22:17
opticalm
Τελικά δεν φταίει το δοχείο όπως γράφεις, το οποίο κάνει τη δουλειά του κανονικότατα....................ΠΡΟΣΟΧΗ η βάνα της πλήρωσης κανονικά πρέπει να είναι ανοιχτή, εννοείται ότι την έκλεισες μόνο για δοκιμή.....

Αλλά για να παραμείνει ανοιχτή χωρίς απώλειες ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ.

Ο υδραυλικός σου, χωρίς παρεξήγηση, θα πρέπει να αναθεωρήσει κάποιες θεωρίες δικές του ή μηχανολόγων που σχεδιάζουν από την καρέκλα του γραφείου τους....... Το θέμα είναι να δουλεύει σωστά το σύστημα στην πράξη, βέβαια όλοι πειραματίζονται στην αρχή μέχρι να μάθουν, δεν εξαιρώ τον εαυτό μου, που δεν είμαι ούτε υδραυλικός αλλά ούτε και μηχανολόγος, αλλά τα πειράματά μου τα έκανα με δικό μου ρίσκο αρκετά χρόνια.......
Τώρα δεν ξέρω τι σύνδεση έχεις με το λέβητα πετρελαίου για να σου προτείνω 2 ή 1 κυκλοφορητή. Βάλε φωτογραφίες ή σχεδίασε το κύκλωμα που έχεις.

nikolaras
10-01-12, 22:43
Μου Εφεραν το τζάκι αλλά δεν μου έφεραν το στομιο-ταμπερ . Το παράγγειλα απο το καταστημα που που συνεστησε ο nikolaras και θα μου το στείλει με το ΚΤΕΛ το μεσημέρι , θα το έχω το απογευμα,
Η τοποθέτηση θα συνεχιστεί αυριο
5261152612

nikolaras Νομίζεις οτι πρέπει να βάλω μόνωση στην πλατη του τζακιού στην γυψοσανίδα δηλαδή και να να βάλω μονωση και σε ολο την κατασκευή της γυψοσανίδας;

Επίσης σκέφτηκα να βάλω UPS, εχω ενα παλιο καλο της APC το smart UPS 1400VA χωρίς μπαταρίες, δεν ξέρω ομως αν θα κάνει για τον κυκλοφορητή γιατι δεν βγάζει καθαρό ημιτονο
και φοβαμαι μηπως αγοράσω μπαταρίες (110 €) και δεν δουλέψει , γνωρίζεις αν θα δουλέψει χωρίς να βγάζει ημίτονο.
Η μόνωση είναι απαραίτητη για την κατασκευή σου. Περισσότερες λεπτομέρειες θα μπορόυσε να γράψει ο Στέλιος που είναι και κατασκευαστής.
Τώρα για το UPS είναι ένα κομμάτι της κατασκευής που μπορεί να γίνει και αργότερα εφόσον το μελετήσεις καλύτερα. Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι απαραίτητο, θα το δεις στην πράξη ότι δεν χρειάζεται.
Εχω διαβάσει ότι κάποιος φίλος στην Κέρκυρα έχει χρησιμοποιήσει ups τετραγωνικού παλμού και ο κυκλοφορητής δουλεύει με κάποιον θόρυβο, μάλλον υπολειτουργεί, σε ερώτησή μου δεν πήρα κάποια έγκυρη απάντηση. Σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω, ο κυκλοφορητλης και κάθε επαγωγικό φορτίο, δουλεύει σωστά με inverter καθαρού ημιτόνου, αυτή η λύση είναι κάπως ακριβή αν υπολογίσουμε το ρεύμα εκκίνησης του κυκλοφορητή. Ισως μια μέση λύση θα ήταν να προστεθεί στο σύστημα μια μικρή γεννήτρια βενζίνης.
Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα να ασχοληθείς, τα χρήματα που θα επενδύσεις αγοράζεις ξύλα για μια χρονιά.....

lazy
11-01-12, 06:58
Προσωπικά εβαλα ενα oflline Ups 1000va. Δοκιμάζοντας την αυτονομία του , γυρισα τον υδροστάτη οσο χαμηλότερα γινόταν και δοκιμασα.
Ο RS30/6 λειτουργούσε μισή ωρα στην μεσαία ταχυτητα.

nikolaras
11-01-12, 08:23
Ευχάριστα τα νέα με το ups. Κάνει καθόλου θόρυβο ο κυκλοφορητής;

lazy
11-01-12, 10:08
οχι.Ειναι εξίσου αθόρυβος με όταν δουλεύει από το δίκτυο.
Ειχα τσεκάρει πως ακούω και το κελάρισμα του νερου (αυτο το λιγο πο ακούγεται παντα).
Σιγουρα σε κάποια φάση θα παρω και μια μικρη γενήτρια αλλά επειδή υπάρχει μια μεγάλη δεν αγχώνομαι. Το μόνο που είναι σε απόσταση και θέλει μπαλαντεζα.

cosmic
11-01-12, 11:35
Nikolara τελικα σημερα ξεκινησα την κατασκευή του εναλλακτη.

Εκοψα 1050 5αρι σωληνα Φ130 και 8 λάμες 8mm 700x50 για να αυξήσω την επιφάνεια όπως λέγαμε. Οι λαμαρίνες (δυστυχώς δεν έχω κοιλοδοκο 25αρι) είναι 850x250x250mm και θα κοληθουν δύο μούφες με βανες αντιστοιχα. Επίσης ετοιμάζεται κλαπέ που θα ρυθμίζουμε την ροη όπως και την θερμοκρασία καυσαεριων, τα οποία θα ελέγχθουν στην πρώτη λειτουργία με ψηφιακό όργανο που έχουμε στην δουλειά για τα ασφαλτικά συγκροτήματα που τοποθετούμε.

Το πρόγραμμα είναι βαρύ τις επόμενες μέρες στην παραγωγή, αλλά αφού ξεκινήσαμε θα το τελειώσουμε που θα παει!

Θα ενημερώνω για εξελίξεις

tifozi3
11-01-12, 13:16
καλησπερα και απο εμενα ενδιαφερομαι και εγω να κανω κατι με το τζακι.μενω σε μια μεζονετα με 2 οροφουσ απο 65 τμ το τζακι ειναι επανω σε ενιαιο χωρο σαλονοκουζινα και κατω ειναι τα δωματια απο μονοση ειμαι μια χαρα.εχω ενα μαντεμενιο τζακι οχι ενεργιακο και σκεφτομαι να βαλω κασετα η να βαλω edilkamin idro 30 και να το ενωσω μονο με τον κατω οροφο ωστε ο πανω οροφοσ νε ζεστενεται αεροθερμα και ο κατω οροφοσ με τα καλοριφερ .δεν ξερω αν γινεται απλωσ ρωταω .ευχαριστω

cosmic
11-01-12, 15:17
καλησπερα και απο εμενα ενδιαφερομαι και εγω να κανω κατι με το τζακι.μενω σε μια μεζονετα με 2 οροφουσ απο 65 τμ το τζακι ειναι επανω σε ενιαιο χωρο σαλονοκουζινα και κατω ειναι τα δωματια απο μονοση ειμαι μια χαρα.εχω ενα μαντεμενιο τζακι οχι ενεργιακο και σκεφτομαι να βαλω κασετα η να βαλω edilkamin idro 30 και να το ενωσω μονο με τον κατω οροφο ωστε ο πανω οροφοσ νε ζεστενεται αεροθερμα και ο κατω οροφοσ με τα καλοριφερ .δεν ξερω αν γινεται απλωσ ρωταω .ευχαριστω

Αφου σκοπευεις να προχωρησεις σε αλλαγη τοτε καλυτερα να παρεις τζακι που θα καλυπτει τις αναγκες του σπιτιου σου στο συνολο (αληθεια εχεις υπολογισει ποσα Κcal ?).Μην σκεπτεσαι ημιμετρα, γιατι δεν σε βλεπω να ζεσταινεις επαρκη τον επανω οροφο ετσι που το σκεπτεσαι. Αφου θα μπεις σε εξοδα για την αλλαγη, καλυτερα να δαπανησεις μερικα ευρω παραπανω για να εισαι σιγουρος και νακαλυψεις ολο το σπιτι.

gadoulakos
11-01-12, 18:55

nicolara τι λες; τον καλύπτει το τζάκι της ΠΥΡΟΛ;

nikolaras
11-01-12, 20:12
Αν είχες 1 σώμα στον πάνω όροφο θα σου έλεγα ότι σε καλύπτει το ιδρο 30.
Το δικό μου σπίτι έτσι το δουλεύω, το έχω στον κάτω όροφο 60 τ.μ. ενιαίος χώρος με κλειστή την ενδοδαπέδια και ζεσταίνω τον πάνω όροφο και είμαι μια χαρά.
Το τζάκι της ΠΥΡΟΛ θα πετύχει σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα στον πάνω όροφο με το ιδρο, αν βάλεις βεβιασμένο αέρα στον θερμοθάλαμο του ιδρο.
Δεν μπορώ όμως να πω με βεβαιότητα αν το ΠΥΡΟΛ θα μπορέσει να ζεστάνει τον κάτω όροφο.....

gadoulakos
11-01-12, 20:22
Αν είχες 1 σώμα στον πάνω όροφο θα σου έλεγα ότι σε καλύπτει το ιδρο 30.
Το δικό μου σπίτι έτσι το δουλεύω, το έχω στον κάτω όροφο 60 τ.μ. ενιαίος χώρος με κλειστή την ενδοδαπέδια και ζεσταίνω τον πάνω όροφο και είμαι μια χαρά.
Το τζάκι της ΠΥΡΟΛ θα πετύχει σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα στον πάνω όροφο με το ιδρο, αν βάλεις βεβιασμένο αέρα στον θερμοθάλαμο του ιδρο.
Δεν μπορώ όμως να πω με βεβαιότητα αν το ΠΥΡΟΛ θα μπορέσει να ζεστάνει τον κάτω όροφο.....

Εξαιρετική ανάλυση αν και συνεχίζεις να με προβληματίζεις για τον τύπο του τζακιού...

nikolaras
11-01-12, 20:34
Διάβασα πολύ προσεκτικά τα χαρακτηριστικά του τζακιού της ΠΥΡΟΛ και δεν είδα πουθενά την απόδοση της εστίας στο νερό.
Προφανώς έχει εγκαταστημένες εσωτερικά του τζακιού σωλήνες που περνάει το νερό (που αποδεδειγμένα δεν έχουν καλή απόδοση), επίσης είδα ότι η έξοδος του ζεστού νερού (που είναι στο ανώτερο σημείο του μπόιλερ στην εστία) δεν είναι σε ικανοποιητικό ύψος για να εκμεταλευτεί καλή απόδοση της φωτιάς στο νερό.
Θα μπορούσαν να μας πουν οι κατασκευαστές του τζακιού της ΠΥΡΟΛ, ότι το ζεστό νερό που παράγει το τζάκι αρκεί για να ζεστάνει 200 λίτρα ζεστού νερού χρήσης π.χ.
Αν κάποιος φίλος που διαβάζει, έχει εγκαταστήσει τέτοιο τζάκι, ας μας ενημερώσει.

Αργυρης
11-01-12, 20:35
οχι.Ειναι εξίσου αθόρυβος με όταν δουλεύει από το δίκτυο.
Ειχα τσεκάρει πως ακούω και το κελάρισμα του νερου (αυτο το λιγο πο ακούγεται παντα).
Σιγουρα σε κάποια φάση θα παρω και μια μικρη γενήτρια αλλά επειδή υπάρχει μια μεγάλη δεν αγχώνομαι. Το μόνο που είναι σε απόσταση και θέλει μπαλαντεζα.

Μετρήστε το UPS στην έξοδο πόσα V βγάζει. Θα δείτε ότι τα περισσότερα αποδίδουν 180V περίπου. ΔΕΝ κάνουν για τους κυκλοφορητές γι'αυτο και κάνουν θόρυβο όταν κόβετε το ρεύμα. Το κόστος ενός UPS το οποίο αποδίδει 220V ( νομίζω on line τους ονομάζουν) ξεκινάν από 700 ευρώ .

akapsali
11-01-12, 20:42
nikolaras σε ευχαριστώ με έσωσες , ο αντιπροσωπος που μου συστησες με εξηπηρέτησε άμεσα .
Χτες στις 12:00 παραγγείλα το στόμιο -ταμπερ τηλεφωνικά -εστειλα τα χρήματα μεσω ιντερνετ στις 3:00 το εστειλε με το ΚΤΕλ στις 5:30 το ειχα στα χέρια μου
Σήμερα τοποθέτησα την εστια, και συνδεσα και την καμιναδα,.
Αυριο περιμένω τον υδραυλικό για την υδραυλική συνδεση , αυτός επιμένει κλειστό δοχείο εσυ τι λές;

Επίσης αγορασα πετροβαμβακα για να μονωσω το θερμοθαλαμο, αρχικά στην πλάτη του τζακιου και μετα τις γυψοσανιδες αλλά ο τζακας μου είπε να μην τον βάλω γιατί θα μυριζει απο τη θυριδα εκτονωσης εσυ τι λές;
Ο Πετροβαμβακας είναι τις KNAUF INSULATION Chimenea πετροβάμβακας τζακιών, '"αοσμος" ειδικός για τζάκια μου είπαν Τον εχει τοποθετήσει κάποιος , τις εντυπώσεις έχεις , Ο Στέλιος πιθανόν να ξέρει για αυτό το υλικό.
ανεβάζω και μια φωτογραφία απο την σημερινή τοποθετηση52647

nikolaras
11-01-12, 21:00
@akapsali Θα σκάσεις από τη ζέστη μιλάμε..... Τα σώματα στον χώρο που βρίσκεται το τζάκι θα τα κλείσεις αναγκαστικα, έχει ένας γείτονας ίδιο φοβερή απόδοση......
Ζεσταίνει 2 σπίτια πάνω κάτω 110 + 110 τ.μ.
Αν το τζάκι έχει σερμπαντίνα με θερμική ασφάλεια, με κλειστό δοχείο είσαι ΟΚ. Οπως σου έγραψα και πριν η καλύτερη σύνδεση είναι να στείλεις το νερό του τζακιού με ένα αντεπίστροφο στον λέβητα με ένα μικρό κυκλοφορητή. Τον κυκλοφορητή θα τον βάλεις να τραβάει το ζεστό νερό. Είναι δοκιμασμένη χρόνια τώρα αυτή η σύνδεση και δουλεύει άψογα σε συνεργασία με τον λέβητα. Το πλεονέκτημα είναι ότι αποκτάς ένα μικρό δοχείο αδρανείας (λέβητας).
Για τη μόνωση πιστεύω ότι έκανες την καλύτερη επιλογή.

nikolaras
11-01-12, 21:25
Μετρήστε το UPS στην έξοδο πόσα V βγάζει. Θα δείτε ότι τα περισσότερα αποδίδουν 180V περίπου. ΔΕΝ κάνουν για τους κυκλοφορητές γι'αυτο και κάνουν θόρυβο όταν κόβετε το ρεύμα. Το κόστος ενός UPS το οποίο αποδίδει 220V ( νομίζω on line τους ονομάζουν) ξεκινάν από 700 ευρώ .

Αυτό το UPS χρησιμοποιεί inverter πλήρης ημιτόνου και είναι πανάκριβο, είναι βέβαια το πιό κατάλληλο για επαγωγικούς κινητήρες όπως είναι οι κυκλοφορητές.
Η χρήση όμως που θέλουμε να κάνουμε στους κυκλοφορητές είναι για ώρα ανάγκης όταν κοπεί το ρεύμα, για να μην σκάσουν οι βαλβίδες από υπερθέρμανση, μισή ώρα είναι υπερ αρκετή για να εκτονωθεί η θερμότητα σε περίπτωση που έχεις στο τζάκι ξύλα.
Στην ανάγκη δηλαδή δεν είναι απαγορευτική η χρήση του φθηνού ups , εφόσον ο φίλος γράφει ότι δουλεύει. Επίσης νομίζω ότι τα 180 βολτ που βγάζει το φθηνό UPS, δεν θα προκαλέσουν βλάβη στον κυκλοφορητή, απλώς θα μειώσουν την απόδοσή του (σαν να δουλεύει σε χαμηλότερη σκάλα).
Η σκέψη μου από την αρχή ήταν, αν θα μπορούσε να εκκινήσει τον κυκλοφορητή ένα UPS τετραγωνικού παλμού (έτσι λέγονται τα φθηνά).
Από τη στιγμή που δοκιμάστηκε και δουλεύει no problem.

Αργυρης
11-01-12, 21:33
Αυτό το UPS χρησιμοποιεί inverter πλήρης ημιτόνου και είναι πανάκριβο, είναι βέβαια το πιό κατάλληλο για επαγωγικούς κινητήρες όπως είναι οι κυκλοφορητές.
Η χρήση όμως που θέλουμε να κάνουμε στους κυκλοφορητές είναι για ώρα ανάγκης όταν κοπεί το ρεύμα, για να μην σκάσουν οι βαλβίδες από υπερθέρμανση, μισή ώρα είναι υπερ αρκετή για να εκτονωθεί η θερμότητα σε περίπτωση που έχεις στο τζάκι ξύλα.
Στην ανάγκη δηλαδή δεν είναι απαγορευτική η χρήση του φθηνού ups , εφόσον ο φίλος γράφει ότι δουλεύει. Επίσης νομίζω ότι τα 180 βολτ που βγάζει το φθηνό UPS, δεν θα προκαλέσουν βλάβη στον κυκλοφορητή, απλώς θα μειώσουν την απόδοσή του (σαν να δουλεύει σε χαμηλότερη σκάλα).
Η σκέψη μου από την αρχή ήταν, αν θα μπορούσε να εκκινήσει τον κυκλοφορητή ένα UPS τετραγωνικού παλμού (έτσι λέγονται τα φθηνά).
Από τη στιγμή που δοκιμάστηκε και δουλεύει no problem.

Έναι αυτό που λένε 'οσο ζείς μαθαίνεις" να σε καλά

akapsali
11-01-12, 21:34
@akapsali Θα σκάσεις από τη ζέστη μιλάμε..... Τα σώματα στον χώρο που βρίσκεται το τζάκι θα τα κλείσεις αναγκαστικα, έχει ένας γείτονας ίδιο φοβερή απόδοση......
Ζεσταίνει 2 σπίτια πάνω κάτω 110 + 110 τ.μ.
Αν το τζάκι έχει σερμπαντίνα με θερμική ασφάλεια, με κλειστό δοχείο είσαι ΟΚ. Οπως σου έγραψα και πριν η καλύτερη σύνδεση είναι να στείλεις το νερό του τζακιού με ένα αντεπίστροφο στον λέβητα με ένα μικρό κυκλοφορητή. Τον κυκλοφορητή θα τον βάλεις να τραβάει το ζεστό νερό. Είναι δοκιμασμένη χρόνια τώρα αυτή η σύνδεση και δουλεύει άψογα σε συνεργασία με τον λέβητα. Το πλεονέκτημα είναι ότι αποκτάς ένα μικρό δοχείο αδρανείας (λέβητας).
Για τη μόνωση πιστεύω ότι έκανες την καλύτερη επιλογή.

Το τζάκι μου ειναι το απλό χωρίς σεπαντινα, η γνωμη μου ειναι ανοιχτό δοχειο με βαλβιδα ασφαλειας θερμοκρασίας
και βαλβιδα ασφαλειας πιεσης , και μονωση στο δοχειο διαστολής.

Τωρα για να φτασει στο λεβητοστάσιο θέλει περιπου 30μ σωλήνα και θα εχει απώλειες, οποτε σκεφτηκα να το ριξω στο συλέκτη σα 12 μ περιπου με δυο αντεπιστροφα ενα για το ζεατο του λέβητα και ένα για το ζεστο του τζακιού , και την εντολή απο την ηλεκτροβάνα - θερμοστατη χώρου να την περάσω απο τον θερμοστάτη τζακιου .
Ετσι οταν τα νερα στο τζακι πιάσουν την επιθυμιτή θερμοκρασία θα πάρει μπρός ο κυκλοφορητης του τζακιού θα σπρώξει τα νερα προς τον συλεκτη , ενω το αντεπιστροφο δεν θα το αφήνει να παει προς τον λέβητα, και θα κόψει την εντολή προς τον λέβητα οποτε θα σβήσει ο λεβητας και θα δουλέψει το τζάκι.
Τώρα αν τα νερα στο τζάκι κρυωσουν και κόψει ο κυκλοφορητής του τζακιού αν ο θερμοστατης χώρου είναι ανοικτος θα δώσει εντολή στην ηλεκρροβάνα και αυτή στον λέβητα-καυστήρα πετρελαιου να ζεστάνει τα νερά, οταν παρει ο κυκλοφορήτης λέβητα-καυστήρα πετρελαιου θα σπρώξει τα νερα προς τον συλεκτη αλλά το ανεπιστροφο προς το τζάκι δεν θα αφήσει τα ζεστα νερά να πάνε προς το τζάκι

Τι γνωμη εχεις για αυτή τη σκέψη

nikolaras
11-01-12, 21:48
Eπειδή βλέπω ότι το έχεις μελετήσει πολύ καλά το θέμα, δεν έχω αντίρηση για τη συνδεσμολογία, αλλά ούτε και υπόνοιες ότι δεν θα δουλέψει.
Νομίζω ότι είσαι εντάξει. Και βέβαια δεν θα πας τους σωλήνες στο λέβητα είναι πολύ μακρυά και θα έχεις μεγάλες απώλειες.
Τώρα αν δεν βάλεις ανοιχτό δοχείο είναι ρίσκο...... Δεν είσαι 100% σίγουρος.....
Εγώ θα έβαζα οπωσδήποτε. Πρόσεξε όμως στους σωλήνες εκτόνωσης, πλήρωσης να μην παρεμβάλεται τίποτα (ασφάλειες, βαλβίδες, αντεπίστροφα κλπ).
Θα έβαζα και 1 βαλβίδα πίεσης στα 2,5 μπαρ και τέλος. Εχεις το ασφαλέστερο σύστημα.

lazy
11-01-12, 22:12

Ευχαριστώ για την απαντηση.
Αρχικα να αναφερω πως το μεταχειρησμενο uPS ειναι της Mustek .Powermust 1000 offline.
http://www.mustek.de/11/index.php/en/products/ups/ups-5/145-pm1000oe/116-pm1000oe
Εριξα μια ματια στην σελιδα της willo
http://www.wilo.com/cps/rde/xchg/en/layout.xsl/3705.htm

Αναφέρει ταση λειτουργειας απο 1 - 230 V.
Εκατσα και εβαλα πολυμετρο σε αλλη έξοδο .Μετρησα 235V οταν ηταν συνδεδεμένο και 202 οταν το αποσυνδεσα απο το δικτυο.
Ο κυκλοφορητης δεν ακουγόταν (δουλευε ομως) ασχημα.Στο πεντάλεπτο είχε χασει 2 V και κυμαινόταν στα 200 - 199.
Παλμογράφο δεν εχω για να δω αν βγαζει ημιτονικό παλμό αλλά αμφιβάλω.
Συμφωνα με τα specs είναι modified sinewave.
Ο wikipedia αναφερει
http://en.wikipedia.org/wiki/Inverter_%28electrical%29#Modified_sine_wave
Modified sine wave

The output of a modified sine wave inverter is similar to a square wave output except that the output goes to zero volts for a time before switching positive or negative. It is simple and low cost (~$0.10USD/Watt) and is compatible with most electronic devices, except for sensitive or specialized equipment, for example certain laser printers, fluorescent lighting, audio equipment.

Most AC motors will run off this power source albeit at a reduction in efficiency of approximately 20%[2]

Οπως και να έχει αμφιβάλω αν το κυκλοφορητης θα παρει χαμπαρι την διαφορά.Οπως και να 'χει δεν το εχω ψαξει τοσο πολυ.
Περαιτερω δοκιμες οταν λειπουν οι αλλοι απο το σπιτι.....

Οσο αφορα τα line interactive/online είναι πανάκριβα.
Για παρομοιες αποδώσεις με εταιρείες που είχα δουλεψει στο παρελθον ηθελα πολλά.
Μια χαρα είναι τα 20-30 λεπτά μου.....

tifozi3
12-01-12, 07:04
καλημερα και παλι το σπιτι χρειαζεται περιπου 25.000 θερμιδεσ αν παω για το 50 αντι για το 30 σιγουρα θα ειναι καλυτερα τοτε και αν γνωριζει κανενασ για αυτο το τζακι τησ πυρολ που λετε ειναι καλο η κανεται πλακα και αν γνωριζει καποιοσ τιμη ευχαριστω και παλι.
Αφου σκοπευεις να προχωρησεις σε αλλαγη τοτε καλυτερα να παρεις τζακι που θα καλυπτει τις αναγκες του σπιτιου σου στο συνολο (αληθεια εχεις υπολογισει ποσα Κcal ?).Μην σκεπτεσαι ημιμετρα, γιατι δεν σε βλεπω να ζεσταινεις επαρκη τον επανω οροφο ετσι που το σκεπτεσαι. Αφου θα μπεις σε εξοδα για την αλλαγη, καλυτερα να δαπανησεις μερικα ευρω παραπανω για να εισαι σιγουρος και νακαλυψεις ολο το σπιτι.

nikolaras
12-01-12, 08:32
καλημερα και παλι το σπιτι χρειαζεται περιπου 25.000 θερμιδεσ αν παω για το 50 αντι για το 30 σιγουρα θα ειναι καλυτερα τοτε και αν γνωριζει κανενασ για αυτο το τζακι τησ πυρολ που λετε ειναι καλο η κανεται πλακα και αν γνωριζει καποιοσ τιμη ευχαριστω και παλι.
Καλημέρα φίλε.
Προσπαθούμε να βοηθήσουμε, όσο μπορούμε με τις γνώσεις που έχουμε. Την πλάκα που την είδες;
Όπως προανέφερα, εγώ ζεσταίνω παρόμοιο περίπου σπίτι με το δικό σου με το idro 30, επίσης ζεσταίνω επιπλέον 40 τ.μ. αθελά μου, γιατί περνάει η καμινάδα από την αποθήκη με το λεβητοστάσιο και ζεσταίνεται ικανοποιητικά.
Αν κοιτάξεις τα χαρακτηριστικά του τζακιού γράφει ότι μπορεί να ζεστάνει 360 κυβικά μέτρα, διαίρεσε διά 2,80 και θα δεις τα τετραγωνικά που μπορέι να ζεστάνει. Αυτά είναι πραγματικά δοκιμασμένα νούμερα, μιλάμε για σπίτι με μόνωση όμως.
Επίσης δεν πρέπει να συνχέουμε την λειτουργία - απόδοση ενός τζακιού με αυτή του λέβητα, γιατί ο λέβητας λειτουργεί διακοπτόμενα το τζάκι όμως συνεχόμενα.
Αν ταίζεις το τζάκι συνέχεια θα πάρεις συνεχόμενη θερμοκρασία νερού 70 - 80 βαθμούς στα σώματα, ο λέβητας δεν δουλεύει έτσι......
Το δικό μου σπίτι έχει πολύ καλή μόνωση, αλλά δεν έχω κουφώματα σωστά, είναι ξύλινα, τα οποία μπάζουν λίγο. Εχω απώλειες δηλαδή.
Τώρα για το τζάκι της ΠΥΡΟΛ δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία, ώστε να το αξιολογήσουμε.
Το ιδρο 30 με ανοιχτό δοχείο θα το βρεις 1100 - 1200 περίπου ευρώ και το ιδρο 50 , 1600 - 1700 ευρώ, παραπάνω τιμές είναι κλεψιά.

vasindian
12-01-12, 09:36
καλημερα!παιδια αν ξερει καποιος ας απαντησει:εχω παρει ενα idro 30 και θελω να το συνδεσω κατευθειαν σε ενα σωμα καλοριφερ.οι σωληνωσεις ειναι μες στο δαπεδο οπου καταληγουν σε ενα κεντρικο μεγαλο σωληνα οπου ειναι εκει ολα τα σωματα συνδεδεμενα.αν λοιπον εγω συνδεσω το τζακι κατευθειαν σε ενα σωμα,θα παει μετα στα αλλα;ειμαι λιγο ασχετος...συγχωρεστε με.ευχαριστω!

cosmic
12-01-12, 09:39

Κοίτα αν ηθελες να σου πουμε οτι συμφωνουμε και οτι ολα καλα και θα σκας απο την ζεστη, τοτε μαλλον εισαι σε λαθος τοπικ. Και στο ξαναγραφω (δεν νομιζω οτι εκανα πλακα καπου!!!) οτι γνωμη μου ειναι να καλύψεις τις αναγκες του σπιτιου σου στο σύνολο και οχι με τις μισες θερμιδες, καθως ο πανω οροφος σου δεν βλεπω να ζεσταινεται.

ΑΝ παλι εχεις εγγυηση της Πυρολ και της καθε Πυρολ οτι αυτο που σου προσφερει σου φτανει και θα εισαι οκ, εσυ δινεις τα λεφτα κάνε οτι θελεις!

tifozi3
12-01-12, 09:44
συγνωμη δεν ηθελα να σαs θηξω οτι κανεται σε εμενα πλακα απλωs νομιζα οτι το τζακι τησ πυρολ δεν ειναι καλο συμφωνα με αυτα που λεει και το αναφερεται τιποτα παραπανω και παλι συγνωμη.ευχαριστω για τηs απαντησειs.nikolaras αν μπορεισ να μου πειs αεροθερμα θα με ζεστενει τα 65 που εχω πανω φυσιολογικα θα ερχεται και η ζεστη απο τον κατω οροφο που θα ζεστενει και τα καλοριφερ. το σπιτι ειναι περσινο εχει καλη μονοση εχει σκεπη και καλα κουφωματα.και μια ερωτηση ακομα στην θεσσαλονικη που μπορω να το βρω αν το εχει δει κανεναs και αν μπορει να το περασει τζακασ η χρειαζεται υδραυλικοs

vasindian
12-01-12, 11:29
καλημερα!παιδια αν ξερει καποιος ας απαντησει:εχω παρει ενα idro 30 και θελω να το συνδεσω κατευθειαν σε ενα σωμα καλοριφερ.οι σωληνωσεις ειναι μες στο δαπεδο οπου καταληγουν σε ενα κεντρικο μεγαλο σωληνα οπου ειναι εκει ολα τα σωματα συνδεδεμενα.αν λοιπον εγω συνδεσω το τζακι κατευθειαν σε ενα σωμα,θα παει μετα στα αλλα;ειμαι λιγο ασχετος...συγχωρεστε με.ευχαριστω!

cosmic
12-01-12, 13:13
συγνωμη δεν ηθελα να σαs θηξω οτι κανεται σε εμενα πλακα απλωs νομιζα οτι το τζακι τησ πυρολ δεν ειναι καλο συμφωνα με αυτα που λεει και το αναφερεται τιποτα παραπανω και παλι συγνωμη.ευχαριστω για τηs απαντησειs.nikolaras αν μπορεισ να μου πειs αεροθερμα θα με ζεστενει τα 65 που εχω πανω φυσιολογικα θα ερχεται και η ζεστη απο τον κατω οροφο που θα ζεστενει και τα καλοριφερ. το σπιτι ειναι περσινο εχει καλη μονοση εχει σκεπη και καλα κουφωματα.και μια ερωτηση ακομα στην θεσσαλονικη που μπορω να το βρω αν το εχει δει κανεναs και αν μπορει να το περασει τζακασ η χρειαζεται υδραυλικοs

ok, μην ανησυχεις ολα καλα! Στο θεμα σου τωρα. Αντιστοιχα σπιτια εχουμε (με την διαφορά οτι εγώ έχω άλλο ένα πάτωμα), αλλα κατοικισιμα και εγω έχω τα δύο αυτήν την στιγμή. Το τζάκι το έχω στο μεσαίο πάτωμα - ενιαιος χωρος σαλοκουζινα και με εσωτερικη σκαλα ανοιχτη (Αυριο βαζω πορτα) επικοινωνει με τον επανω και τον κατω αντιστοιχα.

Με τον αερα λοιπον απλα να σου πω οτι ο χωρος που ειναι το τζακι ζεσταινεται πολυ ανετα και ανεβαζει παρα πολυ ευκολα θερμοκρασια, επισης ζεσταινεται και ο επανω ΟΧΙ ομως αρκετα (ή οσο θα θελαμε η αληθεια) μιας και ειναι 3 υπνοδωματια και το μεγαλο μπανιο.

ΟΜΩΣ στην περιπτωση μου μιλαμε για μονο αερα, οχι συνδιασμος νερου - αερα.

Γι αυτο λοιπον ας σου εγγυηθει η ΠΥΡΟΛ ή η οποια αλλη εταιρια βρεις τις ποσες θερμιδες σου δινει στο νερο, ποσες στον αερα και την πραγματικη αποδοση του τζακιου (καλυτερα να τα εχεις γραπτως) και συμφωνα με την μελετη σου για τις θερμιδες
να δεις αν σε καλυπτει ή οχι. Το να εχεις γραπτως εγγυημενα τις αποδοσεις ή ακομα ακομα και να τους πεις να ερθουν και να κανουν αυτοι την προταση για το μοντελο που χρειαζεσαι συμφωνα με τον χωρο θα σε βοηθησει στην περιπτωση που δεν σε καλυψει το τζακι και αρχισουν τα παρατραγουδα.

Τελος να σε ενημερωσω οτι με ξυλοσομπα λεβητα 21 kw (με χωρητικοτητα περιπου 30 λτ νομιζω νερου) εγω ζεσταινω τα δυο πατωματα σχετικα δυσκολα - βλεπεις τα λιγα νερα ειναι προβλημα... Προσοχή λοιπόν και στην χωρητικοτητα νερου!

nikolaras
12-01-12, 13:23
Το τζάκι βγάζει σωλήνες 1ας ιντζας, εσύ θέλεις να στραγγαλίσεις ουσιαστικά το τζάκι. Σε περίπτωση που δεν μπορεί να φύγει το ζεματιστό νερό του τζακιού από τους λεπτούς σωλήνες που θα βάλεις τι περιμένεις να γίνει; Αρα είναι λάθος η σκέψη σου....

nikolaras
12-01-12, 13:56
Επειδή λέμε τα ίδια και τα ίδια, συζητάμε πλέον για συγκεκριμένο - δοκιμασμένο τζάκι.
Τα 65 τ.μ. τα ζεσταίνει για πλάκα με αέρα, αρκεί να έχεις ΚΑΛΑ ξύλα και 1 - 1,5 μέτρο καμινάδα πέραν του τζακιού μέσα στο σπίτι.
Για να έχεις καλύτερη απόδοση και πιο γρήγορα αποτελέσματα θα βάλεις βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα μέσα στο θερμοθάλαμο που θα σχηματιστεί με την επένδυση του τζακιού.
Δεν θα το ξανα επαναλάβω ότι ζεσταίνω ΜΟΝΟ με τον αέρα ικανοποιητικά 60 + 40 τ.μ. με θερμοκρασίες + 6 μέχρι -3,4 πρωινές ώρες που πιάνει αυτήν την εποχή στην περιοχή μου.
Με την χρήση του τζακιού, θα προσαρμοσθείς στην λειτουργία που σε καλύπτει. Κανένας μα κανένας δεν μπορεί 100% να σου πει κάτι πιο σίγουρο.
Το τζάκι μπορεί να ζεστάνει 360 κυβικά μέτρα αέρα, δηλ. γύρω στα 130 τ.μ., αν υποθέσουμε ότι το εσωτερικό ύψος του σπιτιού σου είναι γύρω στο 2.80 μέτρα.
Τον κάτω όροφο που υποθέτω θα έχει μέχρι 5 σώματα, δεν χρήζει καμίας συζήτησης.

cosmic
12-01-12, 15:09
Επειδή λέμε τα ίδια και τα ίδια, συζητάμε πλέον για συγκεκριμένο - δοκιμασμένο τζάκι.
Τα 65 τ.μ. τα ζεσταίνει για πλάκα με αέρα, αρκεί να έχεις ΚΑΛΑ ξύλα και 1 - 1,5 μέτρο καμινάδα πέραν του τζακιού μέσα στο σπίτι.
Για να έχεις καλύτερη απόδοση και πιο γρήγορα αποτελέσματα θα βάλεις βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα μέσα στο θερμοθάλαμο που θα σχηματιστεί με την επένδυση του τζακιού.
Δεν θα το ξανα επαναλάβω ότι ζεσταίνω ΜΟΝΟ με τον αέρα ικανοποιητικά 60 + 40 τ.μ. με θερμοκρασίες + 6 μέχρι -3,4 πρωινές ώρες που πιάνει αυτήν την εποχή στην περιοχή μου.
Με την χρήση του τζακιού, θα προσαρμοσθείς στην λειτουργία που σε καλύπτει. Κανένας μα κανένας δεν μπορεί 100% να σου πει κάτι πιο σίγουρο.
Το τζάκι μπορεί να ζεστάνει 360 κυβικά μέτρα αέρα, δηλ. γύρω στα 130 τ.μ., αν υποθέσουμε ότι το εσωτερικό ύψος του σπιτιού σου είναι γύρω στο 2.80 μέτρα.
Τον κάτω όροφο που υποθέτω θα έχει μέχρι 5 σώματα, δεν χρήζει καμίας συζήτησης.

Ναι, μα ο φιλος δεν μιλαει για δοκιμασμενο τζακι (ως προς την αποδοση).

Νικολαρα σε οτι αφορα την κατασκευη, τελικα ακυρωσα τις διαστασεις που ειχα υπολογισμενες, καθως αγορασα κοιλοδοκο τελικα 250αρι και ειχε μονο 6mm παχος. Οποτε το βαρος μονο του κοιλοδοκου και μονο ειναι 37 κιλα, αν εβαζα και 40 λιτρα και βαλε και το βαρος σωληνα και τις εσωτερικες λαμες τοτε πηγαιναμε στα 100 περιπου κιλα, πραγμα που θα επρεπε να εχω ειτε βαση με ποδαρικα ή να το κρεμουσα με αποστατες στον τοιχο.

Τελικα κατεληξα στα 30 λιτρα οφελιμο απο 40 και ετσι θα γλυτωσω το 1/3 του βαρους στα σιδερα περιπου, οποτε δεν θα χρειαστει λογικα καποια στηριξη, απλα θα το πατησω πανω στην σομπα. Το δικο σου δεν θυμαμαι, ειχες καποια επιπλεον στηριξη ή καθοταν απευθειας πανω στην σομπα?

tifozi3
12-01-12, 16:13
ευχαριστω για τηs απαντησειs.δηλαδη αν θελω μπορω να το λειτουργω μονο με αερα η μονο με το καλοριφερ η δεν καταλαβα καλα γιατι αν ειναι ναι τοτε μπορω να το εχω μονο με αερα ολη την ημερα γιατι απο το πρωι μεχρι τησ 9 ειμασται πανω στην σαλονοκουζινα και τοτε το γυρναω στο καλοριφερ για να ζεστανει τον κατω οροφο.ναι ο κατω οροφοσ εχει 5 σωματα συν του μπανιου που ειναι ενα μικρο.ευχαριστω για τησ συμβουλεσ απλωσ τωρα πρεπει να παω να το βρω καπου στην θεσσαλονικη για να το δω και απο κοντα και να βρω καλη τιμη.αν και τον αλλο μηνα θα εχει στην εκθεση την ENERGYTECH και ισωσ βρω και καμια προσφορα ευχαριστω παντωσ για να ξερω τι να ρωταω τωρα που θα παω να δω.ενδιαφερομαι σιγουρα για το edilkamin idro 30.αλλα θα δω και το 50

lazy
12-01-12, 17:52
Το ιδρο 30 με ανοιχτό δοχείο θα το βρεις 1100 - 1200 περίπου ευρώ και το ιδρο 50 , 1600 - 1700 ευρώ, παραπάνω τιμές είναι κλεψιά.

Στην αττική το Idro 50 το πηρα 1250. Για να μην θεωρηθεί πως κάνω διαφημιση οποιος θελει ΠΜ

Petrousa
12-01-12, 18:31
Εξαρτάται τι ζητάς εσύ.
Αν ο λέβητας είναι σχετικά κοντά και αν μπορείς να τον τροφοδοτείς τις κρύες νύχτες του χειμώνα είναι σίγουρα πιο αποδοτικός και πιο εύκολος στην εγκατάσταση - χρήση.
Αν θέλεις τη συντροφιά του τζακιού στο σπίτι, με όλα τα επακόλουθα, στάχτες, κουβάλημα ξύλων κλπ βάζεις τζάκι με πλεονέκτημα ότι η πηγή θέρμανσης είναι μέσα στο σπίτι, άρα πολύ καλή απόδοση αλλά με μεγάλο μειονέκτημα της τοποθέτησης - εγκατάστασης.
Σόμπα με τζάκι την ίδια δουλειά κάνουν..... Απλώς η σόμπα είναι πολύ πιο εύκολη στην τοποθέτηση, εγκατάσταση.

η αληθεια ειναι οτι ο λεβητας ειναι λιγο μακρια και θα μου αρεζε ενα τζακι ή σομπα μεσα στο σπιτι... αλλα οσο το σκεφτομαι πρεπει να εχει τερααααστια διαδικασια η εγκατασταση ή κανω λαθος? πως γινεται η συνδεση στο κυκλωμα καλοριφερ/νερου? πρεπει να τραβηχτει γραμμη στο τζακι/σομπα? εψαξα να βρω λεπτομεριες αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι συγκεκριμενο.

nikolaras
12-01-12, 21:24
Στην αττική το Idro 50 το πηρα 1250. Για να μην θεωρηθεί πως κάνω διαφημιση οποιος θελει ΠΜ
Δεν κατάλαβα, γιατί να θεωρηθεί διαφήμιση;
Είπαμε σε αυτό το section να τα λέμε όλα....

nikolaras
12-01-12, 21:37
Ναι, μα ο φιλος δεν μιλαει για δοκιμασμενο τζακι (ως προς την αποδοση).

Νικολαρα σε οτι αφορα την κατασκευη, τελικα ακυρωσα τις διαστασεις που ειχα υπολογισμενες, καθως αγορασα κοιλοδοκο τελικα 250αρι και ειχε μονο 6mm παχος. Οποτε το βαρος μονο του κοιλοδοκου και μονο ειναι 37 κιλα, αν εβαζα και 40 λιτρα και βαλε και το βαρος σωληνα και τις εσωτερικες λαμες τοτε πηγαιναμε στα 100 περιπου κιλα, πραγμα που θα επρεπε να εχω ειτε βαση με ποδαρικα ή να το κρεμουσα με αποστατες στον τοιχο.

Τελικα κατεληξα στα 30 λιτρα οφελιμο απο 40 και ετσι θα γλυτωσω το 1/3 του βαρους στα σιδερα περιπου, οποτε δεν θα χρειαστει λογικα καποια στηριξη, απλα θα το πατησω πανω στην σομπα. Το δικο σου δεν θυμαμαι, ειχες καποια επιπλεον στηριξη ή καθοταν απευθειας πανω στην σομπα?
Σήμερα άνοιξα τον εναλλάκτη που έφτιαξα για να βάλω μεγαλύτερο μπουρί εξόδου.
Ηταν ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ !!!!! τι ευτυχία. Τελικά όσο μικρότερο νερό ζεσταίνεις, τόσο λιγότερη πίσσα συσωρεύεται, γιατί δεν προλαβαίνει κρυώσει και να υγροποιηθεί (είναι πάντα γύρω στους 60 βαθμούς).
Και 20 λίτρα νερό να έβαζες, θα το ζέσταινε πιο γρήγορα, δηλαδή την ίδια απόδοση θα έπαιρνες.
Την κατασκευή τη σήκωσε η σόμπα, δεν είχε πρόβλημα, αλλά τη στερέωσα με δυο λαμάκια στον τοίχο, μιλάω για τους 2 εναλλάκτες, με τον ένα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Περιμένω αποτέλέσματα, εγώ θα είχα περάσει 10 μέχρι τώρα....
Αλήθεια , τι σόμπα έχεις; την βουλγάρικη; Επειδή θέλω να φτιάξω μια, πως είναι τοποθετημένο το μποιλερ μέσα;

nikolaras
12-01-12, 21:58
η αληθεια ειναι οτι ο λεβητας ειναι λιγο μακρια και θα μου αρεζε ενα τζακι ή σομπα μεσα στο σπιτι... αλλα οσο το σκεφτομαι πρεπει να εχει τερααααστια διαδικασια η εγκατασταση ή κανω λαθος? πως γινεται η συνδεση στο κυκλωμα καλοριφερ/νερου? πρεπει να τραβηχτει γραμμη στο τζακι/σομπα? εψαξα να βρω λεπτομεριες αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι συγκεκριμενο.
Τα είπαμε 500 φορές....
Ψάξε θα τα βρεις όλα....

Γειά χαρά σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω για την εγκατάσταση τζάκι-καλοριφέρ:πρέπει να τραβήξεις νέα γραμμή απο το καλοριφέρ ως το λέβητα για το νερό;Πώς συνδέεται το νερό του τζακιού με το λέβητα;Μπορεί να συνδεθούν τα καλοριφέρ με το τζάκι απο κάποιο σώμα μέσα στο σπίτι;Και μια γραμμή για το ανοιχτό δοχείο;Μπορεί να τοποθετηθεί το δοχείο μακριά απο το τζάκι και μέχρι τι απόσταση;Είδα το σχέδιο του nicolara αλλά δεν το αντιλαμβάνομαι πλήρως.Και κάτι ακόμη:Που έχει το τζάκι το νερό ,απο κάτω, απο πάνω σε δοχείο-δεξαμενή και απο τι είναι αυτό φτιαγμένο; Αν κάποιος έχει την καλοσύνη......

Κάτι ακόμη:Είναι απαραίτητο η καμινάδα ενός τζακιού να είναι κάθετη;Δεν μπορεί δηλ. να έχει σπάσιμο όπως τα μπουριά μιας σόμπας,και γιατί;Επίσης ,όσο νερό έχει ο λέβητας τόσο πρέπει να έχει και το τζάκι-καλοριφέρ;Δηλαδή αν ο λέβητας παίρνει 60kg νερό πρέπει να πάρω τζάκι που έχει περιεκτικότητα σε νερό 60kg;Ευχαριστώ πολύ οποιον ασχοληθεί
Αντιγονη γεια σου.Θα προσπαθησω ν' απαντησω οσο πιο καλα μπορω στις ερωτησεις σου.

1)Ναι πρεπει να τραβηξεις δυο σωληνες απο το τζακι που θα συνδεθουν στους κεντρικους σωληνες που ξεκινουν απο τον λεβητα ή μπορεις και να τους συνδεσεις στο κολεκτερ (συλλεκτης ) το σημειο δηλαδη που καταληγουν ολοι οι σωληνες των σωματων καλοριφερ και οι κεντρικοι σωληνες του λεβητα.

2)Συνεπως δεν μπορεις να το συνδεσεις μονο σε καποιο σωμα

3)Εχω δει εγκατασταση που το δοχειο διαστολης ηταν τοποθετημενο 15 μετρα μακρια απο το τζακι οπως και ο κυκλοφορητης του.Το μονο που θα πρεπει να προσεχθει ειναι το δοχειο διαστολης να βρισκεται πιο ψηλα και απο το τελευταιο σωμα ή γενικα απο ολη την εγκατασταση θερμανσης.

4)Συνηθως η δεξαμενη του νερου ειναι πανω και στην πλατη του τζακιου και ειναι φτιαγμενο απο ατσαλολαμαρινα.

lazy
12-01-12, 22:11

http://www.koubarakis.gr/el/home
Δεν τους ηξερα και απελπισμενος απο τις τιμες ,τους βρηκα googlιζοντας ,για τιμες.
Σωστοι επαγγελματιες.Βοηθανε στην εγκατασταση με αποψεις πανω στην συνδεσμολογία.

Βασικα οι τυποι κανουν ψυξη/θερμανση σε μικρες/μεγαλες εγκαταστασεις.
Το τζακι καλοριφερ ειναι παρεμφερη αντικειμενο και το βαλανε.
Για αεροθερμο δεν θερω.Ρωτηστε.

dimitris-evia
12-01-12, 22:13
ναι ολοι πρεπει να μαθουμε

lazy
12-01-12, 22:22
δειτε ποστ 206 (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-%D5%E4%F1%E1%F5%EB%E9%EA%FC-%D4%E6%DC%EA%E9-%F4%E5%F7%ED%E9%EA%DC-%E8%DD%EC%E1%F4%E1&p=17688260&viewfull=1#post17688260), 2 παραπάνω.....:drunk:

akapsali
13-01-12, 19:28
Καλησπέρα
Μολις πριν 2 ώρςες τελειωσε η εγκατασταση του edilkamin Aquatondo 29, και το αναψα.
Oι πρωτες εντυπωσεις μου ειναι αριστες, δεν περιμενα τετοια αποδοση .
To γεμισα αρχικά με αρκετα ξυλα 10-15 Kg και στην συνέχεια εβαζα και απο ενα ξυλο προσπαθώντας να διατηρησω τη θερμοκρασία νερου γύρω στους 60C
Σε 30' αρχισε να γυριζει τα νερα , ο υδροστατης ρυθμιζμενος στους 45 C
Πιστευω οτι με την βοηθεια σας εκανα mια αριστη επιλογή που θα μου λυσει το προβλημα της θερμανσης.

Σας ευχαριστώ ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας.

Παραθετω δυο φωτο απο το πρωτο αναμα , αυριο θα ποσταρω φωτογραφίες απο την εγκατασταση
5266952670

nikolaras
13-01-12, 20:44
Μπράβο, φίλε πολύ χαίρομαι.... Για να είμαι ειλικρινής εγώ την περίμενα την απόδοση....Εχεις πει ήδη γειά σου , στο πετρέλαιο !!!
Περισσότερες πληροφορίες χρειαζόμαστε για την λειτουργία του. Σιγά σιγά θα εξοικειωθείς.

cosmic
13-01-12, 20:56
Σήμερα άνοιξα τον εναλλάκτη που έφτιαξα για να βάλω μεγαλύτερο μπουρί εξόδου.
Ηταν ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ !!!!! τι ευτυχία. Τελικά όσο μικρότερο νερό ζεσταίνεις, τόσο λιγότερη πίσσα συσωρεύεται, γιατί δεν προλαβαίνει κρυώσει και να υγροποιηθεί (είναι πάντα γύρω στους 60 βαθμούς).
Και 20 λίτρα νερό να έβαζες, θα το ζέσταινε πιο γρήγορα, δηλαδή την ίδια απόδοση θα έπαιρνες.
Την κατασκευή τη σήκωσε η σόμπα, δεν είχε πρόβλημα, αλλά τη στερέωσα με δυο λαμάκια στον τοίχο, μιλάω για τους 2 εναλλάκτες, με τον ένα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Περιμένω αποτέλέσματα, εγώ θα είχα περάσει 10 μέχρι τώρα....
Αλήθεια , τι σόμπα έχεις; την βουλγάρικη; Επειδή θέλω να φτιάξω μια, πως είναι τοποθετημένο το μποιλερ μέσα;

μην μου βαζεις ιδεες, γιατι να τα κοβω παλι δεν λεει! Σηριαλ το καταντησα. 30 λιτρα το αφηνω και βλεπουμε αν αντεξει επανω, αλλιως θα το στερεωσω σε κανα τοιχο. Ναι Βουλγαρα εχω, οχι ομως πριτυ. Ειναι μεσα με 3 διαδρομες. Νικο καλυτερα κανα λεβητακι με τουμπο να ετοιμασεις να εχει και περισσοτερα νερα μεσα.

lazy
13-01-12, 21:42
Καλησπέρα
Μολις πριν 2 ώρςες τελειωσε η εγκατασταση του edilkamin Aquatondo 29, και το αναψα.
Oι πρωτες εντυπωσεις μου ειναι αριστες, δεν περιμενα τετοια αποδοση .
To γεμισα αρχικά με αρκετα ξυλα 10-15 Kg και στην συνέχεια εβαζα και απο ενα ξυλο προσπαθώντας να διατηρησω τη θερμοκρασία νερου γύρω στους 60C
Σε 30' αρχισε να γυριζει τα νερα , ο υδροστατης ρυθμιζμενος στους 45 C
Πιστευω οτι με την βοηθεια σας εκανα mια αριστη επιλογή που θα μου λυσει το προβλημα της θερμανσης.

Σας ευχαριστώ ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας.

Παραθετω δυο φωτο απο το πρωτο αναμα , αυριο θα ποσταρω φωτογραφίες απο την εγκατασταση
5266952670

Μια χαρα φιλε.Χαίρομαι που σου έπαιξε......
Εβαλες κιτ τελικα η το πηγες μονο με κυκλοφοριτή ?

aristidios76
14-01-12, 09:27
Kαλημερα παιδες αν και δεν γραφω διαβαζω πολυ καιρο οτι γραφετε.
Εγω δεν εχω ακομη τζακι αλλα μαλλον του χρονου.
Να κανω μια απλη σκεψη εαν παρουμε ενα υδραυλικο τζακι και προσθεσουμε το διπλο μπουρι που εχει ανεβασει o jimopoulos στο διπλανο θεμα δεν ειμαστε κοντα σε αυτο που θελεις να κανεις φιλε νικολαρα(οσο αφορα την αποδοση που θελεις να παρεις)?
Δηλαδη εστω 50-60% στο νερο,και μετα οση θερμοκρασια μπορει να παρει απο τα καυσαερια που φευγουν με ενα μοτερ .
Θα βαλουμε να δουλευει με ενα inverter που θα παιρνει αναλογικο σημα απο οργανο θερμοκρασιας (θα αυξομειωνει με την θερμοκρασια των καυσαεριων)
Κλεινουμε τα καλοριφερ στον χωρο του τζακιου και ζεστενουμε με αερα και το υπολοιπο σπιτι με το νερο(ενταξει εαν χρειαστει και βοηθεια απο τον λεβητα).
Δεν θα εχουμε μια καλη αποδοση?
Αριστειδης..

nikolaras
14-01-12, 10:09
Φίλε Αριστείδη.
Η φιλοσοφία των υδραυλικών τζακιών διαφέρει κατά πολύ από αυτή των αερόθερμων. Οι κατασκευαστές σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κάθε προιόντος αποδίδουν την ενέργεια της θερμότητας στο νερό κατά 80% + από την ενέργεια που μπορεί να αποδόσει όλο το τζάκι. Η υπόλοιπη ενέργεια δεν πάει χαμένη, διαχέεται στον χώρο που βρίσκεται το τζάκι και οι κατασκευαστές προτείνουν να κλείσουν τα σώματα σε αυτό τον χώρο, για να υπάρχει ομοιόμορφη θερμοκρασία σε όλο το σπίτι.
Βάζοντας διπλό μπουρί με βεβιασμμένη κυκλοφορία αυτομάτως εκμεταλεύεσαι λιγότερη ποσότητα θερμότητας, ΓΙΑΤΊ:
Οταν επενδύσεις το τζάκι, θα δημιουργηθεί ένας θερμοθάλαμος στον οποίο θα προσαρμόσεις στο πάνω μέρος περσίδα με μοτεράκι-α, με αυτό τον τρόπο θα πάρεις πολύ περισσότερα από ότι με 2πλό μπουρί......
Ο λέβητας παραμένει διακοσμητικός και στην καλύτερη σαν δοχείο αδρανείας.

akapsali
14-01-12, 21:47
nikkolaras, lazy
Σας ευχαριστώ
Ημουν απασχολημενος σημερα με την σκονη και την καθαριοτητα στο σπιτι και δεν βρηκα χρονο να γραψω στο forum.
Αυριο θα σαςψγραψω περισσοτερες λεπτομέρειες για την εγκατασταση και θα ανεβάσω και φωτογραφιες

stelios1
15-01-12, 01:09
Διπλο μπουρι για εναλλακτη αερα μην βαζετε ειναι πατατα και δεν αξιζει καν τα λεφτα της αγορας του, ξερω καλα τι λεω.
Συμφωνω με τον Νικολαρα στο οτι δεν εχει σημασια η ποσοτητα νερων, μπορει να ζεστανει κανεις (στον ιδιο χρονο) εναν τονο κατα 9 βαθμους η 100 λιτρα κατα 90 βαθμους. Η ιδια θερμικη ποσοτητα ειναι.. Οι 9 βαθμοι δε σου δινουν τιποτα στο σπιτι μα τιποτα! Οι 90 θα δωσουν! Δε ξερω στοιχεια απο κυκλοφορητες αλλα στ τζακι χρειαζεται μια αντλια η οποια οδηγημενη απο ινβερτερ θα αυξομοιωνει την ροη αναλογα με τ θερμοκρασια (οχι με σκαλες, αλλα αδιαβαθμητα) κ αναλογως τον ρυθμο καυσης. Εβαλες πολλα ξυλα- πολυ φωτια?.. να δινει γκαζια! Σιγοκαιει?.. να δινει ελαχιστα! Παντα τοσο οσο θελουν τα σωματα ωστε να αποδωσουν. Πχ 80 βαθμοι νερο εξοδου σταθερη!
Απλη λογικη ειναι ολα, τετοιος κυκλοφορητης υπαρχει??! Οσο μιλαμε για 50-60 βαθμους εξοδο (για σωματα λεω) κανενα υδραυλικο τζακι δεν θα δουλεψει σωστα ποτες του. Θα δουλεψει ναι αλλα πως? Σε καλο καιρο θα ζεστανει, σε κρυο οχι! Γιατι ακομα και 10 τονους νερο να ζεστανει στους 60 βαθμους δεν θα επαρκουν τα σωματα! Ειναι σχεδιασμενα για 80 πχ! Μα εχουμε τρελαθει? Παντου ακουω για δοχεια αδρανειας ενω οι θερμοκρασιες ειναι πολυ κατω του φυσιολογικου, ας περισεψει ζεστη απο τζακι και μετα ας μπει κ αυτο το δοχειο.. Αυτη η ζεστη ομως να εκμεταλευτει σωστα πρωτα! Ξυλολεβητες κ εχουν προβλημα και μαθανε ολοι τωρα το παραμυθι.. ειναι φρεσκα τα ξυλα. Οι κλασικοι κυκλοφορητες ειναι σχεδιασσμενοι για σταθερη κυριως καυση. Τετοιος που λεω υπαρχει? Ξερει κανεις? Αν υπαρχει ειμαι ετοιμος να κανω το καλυτερο υδραυλικο τζακι, αν οχι δεν ασχολουμαι με τιποτα γιατι κατα μεσον ορο με τα δεδομενα που ακουω και καταλαβαινω δεν θα δωσει καμια μα καμια παραπανω αποδοση. Θα κανω μια σομπα επανακαυσης για μενα με υδραυλικο εναλλακτη οπως εδειξε ο Νικολαρας και αυτο για να μην αναβω τζακι απ τ οκτωβριο και καιω τζαμπα ξυλα και σε περιπτωση σοβαρων κρυων να συμπληρωσει. Αλλο αποδοση κ αλλο ο βαθμος αποδοσης, αγορασμενα ξυλα εχω ακομα 1,5 τονο απο 3 κ αλλα τοσα περιπου μαζεμενα απο δω κ απο κει και ομως θελω να μειωσω κ αλλο την καταναλωση. Γ αυτο σκεφτομαι μια μικρη σομπα με την ιδεα του Νικολαρα κατα βαση.
Εχουμε τρελαθει τελειως, συναντω γνωστο τ οκτωμβριο και λεει.. ξυλολεβητα εβαλα! 28 βαθμοι εχει σπιτι τωρα! Και εκεινη τ στιγμη ειχε 18 εξω.. Του εδινε 10 βαθμους συν δηλαδη. Σιγα τ αυγα!
Θελω τετοιον κυκλοφορητη που λεω. Ξερει κανεις??

nikolaras
15-01-12, 10:00
Στέλιο, καλημέρα. Καταρχήν να σου πω ότι έγινε αισθητή η απουσία σου. (Τουλάχιστο σε εμένα).
Ας ξεκινήσουμε από τον κυκλοφορητή. Ο κοινός κυκλοφορητής έχει συνήθως 3 σκάλες λειτουργίας, νομίζω ότι μπορώ τουλάχιστο σε αυτές τις 3 σκάλες να σε εξυπηρετήσω.
Δηλαδή όταν έχεις λίγή φωτιά να μπαίνει στην 1η σκάλα, μεσαία φωτιά 2η σκάλα και πολύ φωτιά στη 3η σκάλα. Αυτό βέβαια με έλεγχο της θερμοκρασίας εξόδου του νερού και όχι της φωτιάς.
Αν πάμε σε τελείως αυτόματο σύστημα, θα χρειαστείς κυκλοφορητή DC ο οποίος είναι πανάκριβος όπως και η οδήγηση που θα χρειαστείς.
Η καλύτρη περίπτωση για έλεγχο της θερμοκρασίας είναι το δοχείο αδρανείας.
Δηλαδή να δίνεις το νερό του τζακιού ΜΟΝΟ στο δοχείο αδρανείας και όταν φτάνει το νερό στο δοχείο στη θερμοκρασία που εσύ θέλεις το στέλνεις στα σώματα μέσω σερμπαντίνας που έχει ενσωματωμένη το δοχείο, το κύκλωμα του τζακιού σε αυτή την περίπτωση δεν έχει καμία σχέση με το υπόλοιπο υπάρχων κύλωμα καλοριφέρ του σπιτιού.
Αλλά μιλάμε για δοχείο 1000 λίτρων. Το πιό σωστό είναι αυτό το σύστημα γενικά σε όλους τους λέβητες στερεών καυσίμων.
Τώρα αν θέλεις να ασχοληθείς με υδραυλικό τζάκι Στέλιο, δεν πρέπει να είναι αυτό το κόλημά σου, θεωρώ ότι είσαι ικανότατος να κατασκευάσεις τζάκι με καλή απόδοση και καλή τιμή και θα γίνει best seller να είσαι σίγουρος.
Eίμαι πρόθυμος να σε βοηθήσω σε οτιδήποτε χρειαστείς, υπάρχει αρκετή εμπειρία και υποκατασκευή σχέδια.

aristidios76
15-01-12, 10:17
φιλε Στελιο τετοιος κυκλοφορητης δεν νομιζω να υπαρχει,ομως μπορει να γινει με ενα οργανο θερμοκρασιας που θα μας δινει αναλογικη εξοδο και ρυθμηση του inverter ωστε να εχουμε σταθερα τους βαθμους που θελουμε.
Οπως λες κι'εσυ χρειαζετε σκεψη ολη η λειτουργεια να μπουν κι'αλλες παραμετροι μεσα.(οπως πχ οταν πιασει και τους βαθμους το νερο και θερμοκρασια ο χωρος να χαμηλωνει και ο αερας απο την εισαγωγη).
Ενα logo μαλλον θα κανει την δουλεια μας.

Techsprt
15-01-12, 16:30
Δε ξερω στοιχεια απο κυκλοφορητες αλλα στ τζακι χρειαζεται μια αντλια η οποια οδηγημενη απο ινβερτερ θα αυξομοιωνει την ροη αναλογα με τ θερμοκρασια (οχι με σκαλες, αλλα αδιαβαθμητα) κ αναλογως τον ρυθμο καυσης. Εβαλες πολλα ξυλα- πολυ φωτια?.. να δινει γκαζια! Σιγοκαιει?.. να δινει ελαχιστα! Παντα τοσο οσο θελουν τα σωματα ωστε να αποδωσουν. Πχ 80 βαθμοι νερο εξοδου σταθερη!
Απλη λογικη ειναι ολα, τετοιος κυκλοφορητης υπαρχει??! Οσο μιλαμε για 50-60 βαθμους εξοδο (για σωματα λεω) κανενα υδραυλικο τζακι δεν θα δουλεψει σωστα ποτες του. Θα δουλεψει ναι αλλα πως?

Ρίξε μια ματιά εδω για να δεις τι χρειάζεααι ... τα φέρνουν αρκετοί στην Ελλάδα ....

http://www.esbe.eu/gb/products/

GEORGE 912
15-01-12, 20:09
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,
-ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΕΝΑ ΤΖΑΚΙ ΣΕ ΕΝΑ ΕΞΟΧΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ Κ ΨΑΧΝΟΜΑΙ. ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ, ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΙΧΑ Κ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΥΣΗΣ ΑΥΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΡΕΛΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ( 25C ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ & ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ 65C).

-ΘΕΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ΑΥΤΩΝ Κ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ, ΟΣΟ Κ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥΣ ( ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΤΑΛΛΟΥ ΘΑΛΑΜΟΥ ΚΑΥΣΗΣ, ΑΕΡΑΓΩΓΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ ΚΑΥΣΗΣ, ΝΤΑΜΠΕΡ, ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ, ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ Κ.Τ.Λ)

-nikolaras ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΠΟΛΥ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ, ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΟΣ.

-ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ''ΧΥΤΟΕΜΠΟΡΙΚΗΣ'' ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΠΛΕ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ 2000€ Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΑΝΤΕΝΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΤΣΑΛΙ παχους 5mm & ΖΥΓΙΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 400Κgr.

nikolaras
15-01-12, 20:50
Θα ήθελα να κάνω κάποιες διευκρινήσεις.
Εχω όλη τη διάθεση να βοηθήσω, όπως πιστεύω και οι άλλοι που ασχολούνται με το αντικείμενο, αλλά μου είναι αδύνατο με αυτόν τον τρόπο.
Θέλω να πω ότι δέχομαι καθημερινά πλήθος προσωπικών μηνυμάτων, για να εξηγήσω στον καθένα ξεχωριστά πράγματα τα οποία, αν ψάξετε στο φόρουμ τα έχουμε πει αρκετές φορές.
Είμαι άνθρωπος που δεν κάνω διακρίσεις και τις γνώσεις μου θέλω να τις μοιραστώ με όλους.
Το ίδιο πιστεύω θα πρέπει να κάνουν και οι άλλοι ενδιαφερόμενοι.
Στο thread που άνοιξα, δεν νομίζω να υπάρχει απορία που να μην εχει απαντηθεί.
Για να τα γράψουμε όλα αυτά εμείς που ασχοληθήκαμε, ξοδέψαμε αρκετό χρόνο,χωρίς κάποιο αντάλλαγμα, το μόνο που αποκομίσαμε είναι η ηθική ικανοποίηση που βοηθήσαμε κάποιον συνάνθρωπό μας.
Δεν είναι κρίμα όλοι εσείς που ρωτάτε να μας κάνετε να ξαναγράφουμε τα ίδια;
Υπάρχουν και παραπλήσια threads σε αυτό το φορουμ , που πριν δημιουργηθεί αυτό έχουν γραφεί πάρα πολλές πληροφορίες για τα υδραυλικά τζάκια.

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?498643-ΤΖΑΚΙΑ-μυθοι-κ-πραγματικοτητες
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?617272-Αγορά-Ενεργειακού-Τζακιού-Τεχνικα-Θεματα

Μπείτε στον κόπο να τα διαβάσετε και αν έχετε απορία γράψτε την και ευχαρίστως να σας βοηθήσουμε αν γνωρίζουμε.
Ευχαριστώ.

fouskmech
15-01-12, 22:59
Καλησπέρα. Να τολμήσω μια ερώτηση: Τα τζάκια καλοριφέρ πρέπει να δουλεύονται με κλειστή την πόρτα? Αν ναι, τι κάνουμε για να βλέπουμε τη φλόγα όταν μάλιστα μας έχει λερωθεί το τζάμι?

lazy
16-01-12, 07:36
Κοιτα, οσο αφορa το idro 50.
Οταν τα ξύλα είναι χλωρά θα υπάρχει θεμα.
Αν ομως αφιερώσεις 5 λεπτα καθε μερα πριν το άναμα, θα είναι σε λογική κατάσταση ώστε να βλέπεις και τη φλόγα.
Η πορτα πρέπει να είναι κληστή ώστε να μην έχεις απώλειες από την θερμότητα που δημιουργείται μέσα στη εστία .
Αυτή τη θερμότητα πρέπει να την αποδώσει στο μέσο θερμανσης και όχι στο περιβάλλον χώρο.

nikolaras
16-01-12, 08:29
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,
-ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ forum. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΕΝΑ ΤΖΑΚΙ ΣΕ ΕΝΑ ΕΞΟΧΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ Κ ΨΑΧΝΟΜΑΙ. ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ, ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΙΧΑ Κ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΥΣΗΣ ΑΥΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΡΕΛΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ( 25c ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ & ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ 65c).

-ΘΕΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ΑΥΤΩΝ Κ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ, ΟΣΟ Κ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥΣ ( ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΤΑΛΛΟΥ ΘΑΛΑΜΟΥ ΚΑΥΣΗΣ, ΑΕΡΑΓΩΓΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ ΚΑΥΣΗΣ, ΝΤΑΜΠΕΡ, ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ, ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ Κ.Τ.Λ)

-nikolaras ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΠΟΛΥ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ, ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΟΣ.

-ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ''ΧΥΤΟΕΜΠΟΡΙΚΗΣ'' ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΠΛΕ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ 2000€ Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΑΝΤΕΝΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΤΣΑΛΙ παχους 5mm & ΖΥΓΙΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 400Κgr.
Γιώργο καλημέρα.
Εμπειρία καύσης με εξωτερικές θερμοκρασίες των 10 - 15 βαθμών δεν ισχύει. Για να δεις τι πραγματικά μπορεί να αποδόσει ένα τζάκι θα το δεις με εξωτερικές θερμοκρασίες 0 και μείον.
Ολες οι σοβαρές κατασκευές υδραυλικών τζακιών, χρησιμοποιούν στο μπόιλερ του νερού ενισχυμένη ατσαλολαμαρίνα και στη βάση που καίει η φωτιά με τα κάρβουνα μαντέμι. Οι θερμοκρασίες που αναπτύσονται στο ατσάλι είναι χαμηλές και δεν υπάρχει λόγος χρησιμοποίησης κάποιου άλλου υλικού.
Τώρα η κάθε εταιρία έχει τα δικά της στάνταρ σχετικά με τους αεραγωγούς, τάμπερ κλπ.
Τα ασφαλιστικά είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο, που έχει συζητηθεί αρκετά, άρα δεν μπορεί να γραφεί μέσα σε λίγες σειρές.
Γενικά υπάρχουν 2 τρόποι ασφάλισης, ένας είναι σύνδεση με ανοιχτό δοχείο διαστολής και ο άλλος με κλειστό δοχείο διαστολής.
Το τζάκια της χυτεμπορικής γράφουν όλα 45 kw δεν μου λέει τίποτα. Ούτε την απόδοση της θερμότητας στο νερό, ούτε τη χωρητικότητα του λέβητα σε νερό κλπ, αλλά δεν έχω και ιδία εμπειρία για να τα αξιολογήσω. Αν κάποιος φίλος γνωρίζει περισσότερα για τα συγκεκριμένα τζάκια , ας γράψει.

kpapath
16-01-12, 09:11
Καλημέρα
Δύο ερώτησεις ήθελα να κάνω εάν γνωρίζει κανείς?
Θέλω να βάλω σερπαντίνα νερού στο τζάκι για να το συνδέσω με καλοριφέρ.
1.Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον κυκλοφορητή του λέβητα πετρελαίου που έχω?
2.Μπορώ να το δουλεύω παράλληλα με τον λέβητα πετρελαίου η πρέπει να είναι αυτόνομο?
Ευχαριστώ
Κώστας

nikolaras
16-01-12, 09:44
Καλημέρα
Δύο ερώτησεις ήθελα να κάνω εάν γνωρίζει κανείς?
Θέλω να βάλω σερπαντίνα νερού στο τζάκι για να το συνδέσω με καλοριφέρ.
1.Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον κυκλοφορητή του λέβητα πετρελαίου που έχω?
2.Μπορώ να το δουλεύω παράλληλα με τον λέβητα πετρελαίου η πρέπει να είναι αυτόνομο?
Ευχαριστώ
Κώστας
Φίλε Κώστα, το ερώτημά σου έχει συζητηθεί.
Δεν αποδίδει η σερμπαντίνα, θα βοηθήσεις λίγο το λέβητα, αλλά δεν πρόκειτε να πετύχεις αυτονομία.
Η σύνδεση που θα πρέπει να γίνει είναι ίδια με αυτή του υδραυλικού τζακιού με ανοιχτό δοχείο διαστολής.
Στο 1. εξαρτάται από τη συνδεσμολογία που ήδη υπάρχει, αλλά και τι θέλεις να κάνεις , συνήθως μπαίνει κυκλοφορητής για να διαχωρίζουν τα 2 κυκλώματα.
Στο 2. Βέβαια μπορείς να τα δουλεύεις παράλληλα και αυτό έχει συζητηθεί.

lazy
16-01-12, 09:46
Γιώργο καλημέρα.
Εμπειρία καύσης με εξωτερικές θερμοκρασίες των 10 - 15 βαθμών δεν ισχύει. Για να δεις τι πραγματικά μπορεί να αποδόσει ένα τζάκι θα το δεις με εξωτερικές θερμοκρασίες 0 και μείον.
Ολες οι σοβαρές κατασκευές υδραυλικών τζακιών, χρησιμοποιούν στο μπόιλερ του νερού ενισχυμένη ατσαλολαμαρίνα και στη βάση που καίει η φωτιά με τα κάρβουνα μαντέμι. Οι θερμοκρασίες που αναπτύσονται στο ατσάλι είναι χαμηλές και δεν υπάρχει λόγος χρησιμοποίησης κάποιου άλλου υλικού.
Τώρα η κάθε εταιρία έχει τα δικά της στάνταρ σχετικά με τους αεραγωγούς, τάμπερ κλπ.
Τα ασφαλιστικά είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο, που έχει συζητηθεί αρκετά, άρα δεν μπορεί να γραφεί μέσα σε λίγες σειρές.
Γενικά υπάρχουν 2 τρόποι ασφάλισης, ένας είναι σύνδεση με ανοιχτό δοχείο διαστολής και ο άλλος με κλειστό δοχείο διαστολής.
Το τζάκια της χυτεμπορικής γράφουν όλα 45 kw δεν μου λέει τίποτα. Ούτε την απόδοση της θερμότητας στο νερό, ούτε τη χωρητικότητα του λέβητα σε νερό κλπ, αλλά δεν έχω και ιδία εμπειρία για να τα αξιολογήσω. Αν κάποιος φίλος γνωρίζει περισσότερα για τα συγκεκριμένα τζάκια , ας γράψει.

ενα μικρό σχόλιο .
Οτι και να πάρεις , οσο καλο/top end μοντελο και να είναι , αν τα ξύλα ειναι χλωρά δεν πρόκειται να ανεβάσει θερμοκρασία εύκολα.Τουλάχιστον η δική μου πρόσφατη εμπειρία αυτό εδειξε.
Οταν πρωτοέβαλα το τζάκι , δεν ανεβαζε θερμοκρασια με την καμμια.Λιγο η έλειψη εμπειρίας , λιγο το ξυλο είχα προβλημα.
Σε καποια φαση , εκει που να νερά ηταν με βια στους 50 , εβαλα δρυ που ηταν καψαλισμένος απο πυρκαγια προφανως.
Αφενώς εγινε τις παλαβής στην εστία, αφετέρου το νερο ανέβασε θερμοκρασία στους 70 σε 20 λεπτα.Ολο το κυκλωμα.
Τετοια φλόγα την βλέπω μονο με μπρικετες πελετ.

Οσο αφορά την εστία , προτίμησα να παω σε κάτι που έχει πιστοποιήσεις απο διαφορες ευρωπαικές χώρες (Γερμανια , Αυστρια , Γαλλία) ώστε να είμαι διασφαλισμένος . Το idro 50 είναι τέτοιο.
Ακόμα και με τα ξύλα χλωρά τα καταφέρνει σε μια ώρα να είναι στους 55 όλο το κύκλωμα και κάπου στην μια και μιση να έχει όλο το σπίτι στους 20 (τελευταίο πατωμα με μετρια μονωση, 103τμ, Αττική ΒΠ).
Η κατανάλωση με αυτές τις συνθηκες είναι καπου στα 3.5 κ/ωρα .ok στην εκκίνηση ισως θες να το φορτώσεις με πολλά για να μειώσεις τον χρονο που θα αποδώσει, αλλά με ξερά ξυλα οι χρόνοι μειώνονται, ΠΟΛΥ.

nikolaras
16-01-12, 10:01
Φίλε lazy, καταρχήν να σε ευχαριστήσω που συμμετάσχεις τόσο ενεργά στις συζητήσεις.
Οσο αφορά τα ξύλα ακριβώς έτσι είναι.
Αν ένα ξύλο έχει 50 % υγρασία, δηλαδή είναι χλωρό, για να αποδόσει θα χρειαστεί τη μισή ενέργεια για να στεγνώσει και θα αποδόσει στο νερό την άλλη μισή.
Δηλαδή τι κάναμε, ανάψαμε το τζάκι για να στεγνώσουμε τα ξύλα..... Δεν φτάνει μόνο αυτό κάνει και άλλλες ζημιές το χλωρό ξύλο.
Υγροποιεί το χώρο καύσης και έχουμε υπερβολική συσώρευση πίσσας, με αποτέλεσμα την μειωμένη απόδοση της εστίας.
Μαυρίζει πολύ γρήγορα το τζάμι με υγροποιημένη πίσσα και είναι αρκετά δύσκολο να καθαριστεί.
Αφήνει πολύ στάχτη, χρειάζεται συνεχές καθάρισμα το δοχείο.
Είναι πολύ ακριβό. Το πληρώνουμε 2πλάσιο από ένα στεγνό ξύλο. Στην ουσία αγοράζουμε νερό.......
Διαβάστε μια δημοσίευση, αξίζει τον κόπο για όλους που αγοράζουμε ξύλα :

Τετάρτη, 11 Ιανουαρίου 2012
Η μεγάλη απάτη με τα καυσόξυλα
Η τιμή του πετρελαίου οδηγεί τον κόσμο σε εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης όπως το τζάκι. Ως κλασικοί όμως Ελληνάρες θα βρούμε τρόπους να εκμεταλλευτούμε το κάθε τι ώστε να αποκομίσουμε το όσο δυνατόν μεγαλύτερο κέρδος εις βάρος του καταναλωτή.

Τι έχουν σκεφτεί λοιπόν...
οι αγαπητοί καυσοξυλάδες; Να στα παίρνουν απο όπου μπορούν. Αυτό έχουν σκεφτεί. Γιαυτό ο τόνος έχει φτάσει να πωλείται 190 ευρώ (ελιά) στην Αθήνα όταν η τιμή χονδρικής δεν ξεπερνάει τα 80-90 ευρώ και όταν πριν απο 3-4 χρόνια η τιμή που τα αγοράζαμε δεν ξεπερνούσε τα 100 ευρώ , ποσό που παραμένει σταθερό στην επαρχία. Γιαυτό παραμένουμε απο τις λίγες χώρες που ακόμη πουλάνε τα ξύλα με βάση το βάρος και οχι με βάση τα CORD όπως στις περισσότερες προηγμένες χώρες.

Θα μείνουμε στο δεύτερο όπου είμαστε σίγουροι οτι θα έχετε ερωτήματα γιατί οχι πώληση με βάση το βάρος αλλα με Cord; Πρώτα απο ολα να εξηγήσουμε τι είναι τα Cord.

Η μονάδα μέτρησης των καυσόξυλων δεν είναι πάντα το βάρος. Για παράδειγμα, στις Ηνωμένες Πολιτείες αλλά και σε πολλές άλλες χώρες η συνηθέστερη μονάδα είναι το αποκαλούμενο cord, το οποίο είναι ένα δεμάτι ξύλα με ύψος 1,2μ., βάθος 1,2μ. και μήκος 8 πόδια περίπου 2,4μ. Ένα τέτοιο δεμάτι περιέχει περίπου 2 έως 2,5 κυβικά μέτρα συμπαγούς ξύλου.

Όταν τα καυσόξυλα πωλούνται με μονάδα μέτρησης το βάρος, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο υποθέτει κανείς, διότι το βάρος του ξύλου ποικίλει σημαντικά, ανάλογα με το πόση υγρασία περιέχει.
Για παράδειγμα αν αγοράσετε τον χειμώνα 1 τόνο ξύλα, με την υγρασία που επικρατεί σημαίνει ότι αγοράζοντας έναν τόνο χλωρό, υγρό ξύλο, στην πραγματικότητα αγοράζετε μισό τόνο ξύλου και μισό τόνο νερού!

Αν βάλουμε και το συνήθειο των καυσοξυλάδων να 'κλέβουν' και στο ζύγι τότε καταλαβαίνεται οτι χρυσοπληρώνετε κατί για το οποίο ποτέ δεν θα πάρετε, οπότε δεν θα αλλάξουν και πολλά σε σχέση με το πετρέλαιο.

Θα μας πείτε όμως οτι ξύλα πρέπει να τα αγοράζουμε μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες όπου τα ξύλα είναι στεγνά και καλώς αερισμένα. Δυστυχώς δεν γνωρίζουμε μαντρά που να μην καταβρέχει τα ξύλα ώστε να αυξηθεί το βάρος. Είναι μικρότερες οι απώλειες (750κ ξύλο / 250κ νερό) αλλά και πάλι δεν αγοράζεις αυτό που πραγματικά πληρώνεις.

Αν όμως τα καυσόξυλα που αγοράζαμε τα παίρναμε σε Cord, τότε δεν θα σας ενδιέφερε τίποτε απο τα παραπάνω αφού θα αγοράζατε ενα δέμα συγκεκριμένου μεγέθους σε συγκεκριμένη τιμή. Φυσικά το δέμα αυτό αναλόγως του είδους του ξύλου και της υγρασίας του, μπορεί να ζυγίζε από 2 έως 3 τόνους.

Ας ελπίσουμε να βάλουν μυαλό οι μαντράδες απο μόνοι τους, χωρίς την παρέμβαση του κράτους γιατί τότε το ξύλο θα πωλείτε 500€ o τόνος με τα 400€ να είναι φόροι.

πηγή: τρομακτικό

Αργυρης
16-01-12, 11:16
Έφτασε και η δική μου ώρα να καταθέσω την ‘εργασία’ μου 

Μεζονέτα 120 τμ 3όροφη , μόνωση στους τοίχους ανύπαρκτη , ταβάνια 3ποντο άσπρο φενιζόλ και στην τελευταία πλάκα ( μέσα στην σκεπή) άπλωσα 5αρι νταουν μπας και σώσω τίποτα, όπως και στην οροφή της πυλωτής.

Τζάκι edilkamin 22 aquatondo με κιτ No 5 στο σαλόνι στον πάνω όροφο , δοχείο αδρανείας 600lit στο υπόγειο δίπλα από τον λέβητα πετρελαίου 45 kw ο οποίος ΔΕΝ καταργήθηκε .

Πριν τζάκι εποχή μέση κατανάλωση πετρελαίου 4 τόνοι και 3 ξύλα. Φέτος 400 lit πετρέλαιο μέχρι να μπει σε λειτουργία το τζάκι ( τέλος Οκτωβρίου ). Από τότε 50 lit πετρέλαιο και 6 τόνοι ξύλου η κατανάλωση μου. Υπολογίζω μέχρι το τέλος του χρόνου 11-12 τόνους περίπου . Θερμοκρασίες στον χώρο του τζακιού 21-22 , με κλειστά τα καλοριφέρ και στα υπνοδωμάτια από 18 το ποιο μακρινό και ποιο εκτεθειμένου λόγω πυλωτής και 22 το ποιο κοντινό στο τζάκι . Υπόψιν ότι το τζάκι το «ταΐζουμε» μόνο το απόγευμα ( 16:00 – 00:00) και ένα γέμισμα το πρωί όταν ξυπνάμε .

Η καμινάδα με δύο συστολές 45 μοιρών και με ενός μέτρου μεταλλικού σπιράλ( αμόνωτα) φτάνει μέχρι την πλάκα της σκεπής όπου και ενώνετε με την κυρίως καμινάδα ίσια με μια ραφή η οποία είναι διπλού τοιχώματος με μόνωση .Το τζάκι από την αριστερή πλευρά έχω δύο περσίδες και από την δεξιά ένα ξύλο τοποθετημένο πάνω σε ράγα ώστε να ανοίγει και να μην εγκλωβίζετε η ζέστη μέσα στην γυψοσανίδα .

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στο κόσμο εδώ μέσα για τις συμβουλές και για τον χρόνο τον οποίο διαθέτεται . 5270252702527035270452705

cosmic
16-01-12, 11:52
μην μου βαζεις ιδεες, γιατι να τα κοβω παλι δεν λεει! Σηριαλ το καταντησα. 30 λιτρα το αφηνω και βλεπουμε αν αντεξει επανω, αλλιως θα το στερεωσω σε κανα τοιχο. Ναι Βουλγαρα εχω, οχι ομως πριτυ. Ειναι μεσα με 3 διαδρομες. Νικο καλυτερα κανα λεβητακι με τουμπο να ετοιμασεις να εχει και περισσοτερα νερα μεσα.

H κατασκευή του εναλλακτη στην επόμενη ώρα είναι έτοιμη, σας παραθετω φωτογραφίες από την ετοιμασια της σιδεροκατασκευής.

Το μονο που θα μεινει και θα κανω στο σπιτι θα ειναι το τριψιμο και βάψιμο με σπρευ αντοχης σε θερμοκρασιες (για την Ελληνιδα που λεγαμε παλιοτερα, μην μου το φερει καπελο! :devil:) Και φυσικα την συνδεση με τουμποραμα για αρχη και αφου δουλεψει οπως υπολογιζουμε, τοτε με θερμοκολημενες σωληνωσεις. Και στις δυο μουφες μπαινουν βανες για ευνοητους λογους, όπως στην επάνω θα μπει θερμομετρο με κηθιο και ο θερμοστατης που θα δινει στον κυκλοφορητη την εντολη.

Αντε και μακαρι να πανε ολα καλα και να δουλεψει οπως πρεπει. Η εγκατασταση θα γινει αφου το επιτρεψει ο καιρος να μεινουμε κανα 2-3 ωρο χωρις θερμανση, μαλλον λοιπον το Σ/Κ γιατι καθημερινες λειπουμε απο το σπιτι και γυρναμε αργα...

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΝΙΚΟΛΑΡΑ, για την βοηθεια!!!!Πολυ κρυο σημερα by the way

nikolaras
16-01-12, 12:08
Αργύρη, πολύ καλή δουλειά... Το δοχείο αδρανείας είναι όλα τα λεφτά... Η μόνη απορία που έχω είναι το ξύλο που έβαλες.
Πάντως σε 1 χρονιά πρέπει να έκανες απόσβεση νομίζω.... Φαντάσου να είχαν και οι τοίχοι μόνωση.

nikolaras
16-01-12, 12:13
Αντε και μακαρι να πανε ολα καλα και να δουλεψει οπως πρεπει. Η εγκατασταση θα γινει αφου το επιτρεψει ο καιρος να μεινουμε κανα 2-3 ωρο χωρις θερμανση, μαλλον λοιπον το Σ/Κ γιατι καθημερινες λειπουμε απο το σπιτι και γυρναμε αργα...

Φυσικά και θα δουλέψει μη το φοβάσαι, αν και πιστεύω ότι θα έπαιρνες μεγαλύτερη απόδοση αν το έκανες όπως το δικό μου.
Περιμένω αγωνιωδώς τα αποτελέσματα !!!!

cosmic
16-01-12, 12:33
Φυσικά και θα δουλέψει μη το φοβάσαι, αν και πιστεύω ότι θα έπαιρνες μεγαλύτερη απόδοση αν το έκανες όπως το δικό μου.
Περιμένω αγωνιωδώς τα αποτελέσματα !!!!

Τι εννοεις? Πως να το εκανα? Μην μου κανεις αυτο τωρα.... LOL! Αν εννοεις να εκανα δικτυο μεσα στον σωληνα, δεν γινοταν λογω μικρης διαμετρου (θα μπουκωνε και θα θελα συνεχεια καθαρισμα). Αν εννοεις να το εκανα λιγοτερα λιτρα, σε ακουσα και το εκανα 25 καθαρα λιτρα. Αν εννοεις κατι αλλο, πες να το κοψω!!! :devil:

nikolaras
16-01-12, 12:39
Δίκτυο εννοώ, αλλά άστο γιατί θα μικρύνει πολύ το μπουρί.
Μη το κόβεις άλλο μια χαρά είναι 23 λίτρα είναι το δικό μου και δουλεύει τέλεια. Οπως και να έχει θα πάρεις άλλη μια σόμπα το λιγότερο.

Υ.Γ. Ισως αν έβαζες ένα τάμπερ στο πάνω μέρος του εναλλάκτη να έκανε καλή δουλειά......

cosmic
16-01-12, 12:48
Δίκτυο εννοώ, αλλά άστο γιατί θα μικρύνει πολύ το μπουρί.
Μη το κόβεις άλλο μια χαρά είναι 23 λίτρα είναι το δικό μου και δουλεύει τέλεια. Οπως και να έχει θα πάρεις άλλη μια σόμπα το λιγότερο.

Υ.Γ. Ισως αν έβαζες ένα τάμπερ στο πάνω μέρος του εναλλάκτη να έκανε καλή δουλειά......

Εχει μπει Νικο! Ακυρωνω το κλαπε της σομπας και θα δουλευω το κλαπε στον σωληνα μετα τα νερα.

Αργυρης
16-01-12, 14:00
Αργύρη, πολύ καλή δουλειά... Το δοχείο αδρανείας είναι όλα τα λεφτά... Η μόνη απορία που έχω είναι το ξύλο που έβαλες.
Πάντως σε 1 χρονιά πρέπει να έκανες απόσβεση νομίζω.... Φαντάσου να είχαν και οι τοίχοι μόνωση.

Είχαμε ένα θέμα με το αισθητικό κομμάτι .Εάν προσέξεις το τζάκι δεν είναι στο κέντρο τις γυψοσανίδας , από δεξιά έχει περισσότερο χώρο ( οι συνδυασμοί καμινάδας, κολόνας μας και κιτ το προκάλεσαν) και ψάχναμε ένα σχέδιο να το ξεγελά το μάτι αλλά και να έχω και άνετη πρόσβαση και στο τζάκι .Από εκείνη την πλευρά είναι το μπαρόμετρο και μια βαλβίδα ασφαλείας η οποία έχει κουμπί για χειροκίνητη λειτουργία. Η μόνωση είναι το επόμενο βήμα.

lazy
16-01-12, 18:58
Αν ένα ξύλο έχει 50 % υγρασία, δηλαδή είναι χλωρό, για να αποδόσει θα χρειαστεί τη μισή ενέργεια για να στεγνώσει και θα αποδόσει στο νερό την άλλη μισή.
Δηλαδή τι κάναμε, ανάψαμε το τζάκι για να στεγνώσουμε τα ξύλα..... Δεν φτάνει μόνο αυτό κάνει και άλλλες ζημιές το χλωρό ξύλο.

Σχετικά με αυτό τελευταία έχω αρχισει να εφαρμόζω την μεθοδο στεγνωμα.
Αν υποθέσουμε πως βαζω 2 κουτσουρα συνολο 4-5 κιλα στην φωτιά, αφου το idro 50 ειναι μεγάλο , στριμώγνω στις ακρες τις πορτας 2 ακομα αλλα ετσι ωστε να μην αρπάζουν φωτιά.
Ετσι στεγνώνουν αρκετά και είναι περισσότερο αποδοτικά στα 30-40 λεπτά μετά που θα τα βάλω να καούν.
Αυτό μου το είχε γράψει καποιος από εδώ αλλα δεν θυμάμαι ποιος

nikolaras
16-01-12, 19:33
Έφτασε και η δική μου ώρα να καταθέσω την ‘εργασία’ μου 

Τζάκι edilkamin 22 aquatondo με κιτ No 5 στο σαλόνι στον πάνω όροφο , δοχείο αδρανείας 600lit στο υπόγειο δίπλα από τον λέβητα πετρελαίου 45 kw ο οποίος ΔΕΝ καταργήθηκε .

]

Πάμε λίγο Αργύρη να εξηγήσουμε τη συνδεσμολογία, αν κάνω κάπου λάθος διόρθωσέ με.
Το κεντρικό κομμάτι του συστήματος είναι το δοχείο αδρανείας.
Εχεις 2 πηγές ενέργειας 1ο το τζάκι και 2ο τον λέβητα.
Το νερό του τζακιού το διοχετεύεις μέσω σερμπαντίνας στο δοχείο αδρανείας.
Ο κυκλοφορητής των σωμάτων ενεργοποιείται με τον πορτοκαλί υδροστάτη πάνω στο δοχείο αδρανείας στην επιθυμητή θερμοκρασία.
Ο λέβητας ενεργοποιείται στέλνοντας ζεστό νερό στο δοχείο αδρανείας όταν απαιτηθεί με τον άσπρο υδροστάτη (μέσω σερμπαντίνας; ).
Το κλειστό δοχείο διαστολής στο κάτω μέρος του δοχείου αδρανείας αντικατέστησε το κλειστό του λέβητα (μπορεί και όχι αν το νερό του λέβητα κυκλοφορεί στο δοχείο με σερμπαντίνα).
Το νερό των σωμάτων (και του μποιλερ εννοείται) κυκλοφορεί ελεύθερα μέσα στο δοχείο αδρανείας (χωρίς σερμπαντίνα).
Αν είναι συνδεδεμένο με αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι είναι υποδειγματικό. Γιατί υπάρχει απόλυτος διαχωρισμός , έλεγχος και ασφάλιση μεταξύ των πηγών ενέργειας σε σχέση με την κατανάλωση.

firefighter2012
16-01-12, 19:55
Παιδια καλησπερα .Με εχει τρελανει ενας φιλος να ρωτησω για τα thermojolly 80 ή 90 .Αυτα καποτε που ειχα ρωτησει εγω κοντεψα να παθω ανακοπη ,δεν πλησιαζονται .Πιστευετε οτι αξιζουν τα λεφτα τους ή ειναι υπερεκτιμημενα?

KOSTASKALA
16-01-12, 20:51
γεια σας παιδιά, θελω και γω να πω τις εμπειριεσ μου απο μια συνδεση ενοσ τζακιου εντελ καμιν 22.
το συνδεσα παραλληλα με ενα λεβητα επιτοιχιο αεριου με 2 αντεπιστροφεσ βαλβιδες και εναν κυκλοφορητη 30/6 και ενα δοχειο διαστολης ανοιχτο με φ28 να εξαερωνει το ζεστο νερο και ενα φ16 να γεμιζει με κρυο νερο το τζακι. το αναψα και μετα απο τρια τεταρτα ανεβασα 60 βαθμουσ θερμοκρασια στο νερο στην εξοδο τζακιου. πηρε ο κυκλοφορητης μπροστα αλλα δεν ξερω τι επιστροφη νερου ειχα στο τζακι,δεν εχω βαλει θερμομετρο αλλα θα βαλω.
εχω βαλει τον κυκλοφορητη στην μεσαια σκαλα εχω 6 σωματα στον οροφο που ειναι με την προοοπτικη να μπουν αλλα 8 σωματα στουσ απο πανω οροφουσ.
για 3-4 ωρεσ ο κυκλοφορητης επαιρνε και σταματουσε, ειχα ζεστη στα σωματα ομοιομορφη και για μια στιγμη ειχα βαλει πολλα ξυλα με αποτελεσμα να ανεβει η θερμοκρασια νερου και πηγαινε πανω στο δοχειο διαστολης και δεν γεμιζε κρυο νερο να το κρυωσει.ετσι η πιεση που ηταν 1 μπαρ σταθερη εκεινη την ωρα επεσε στο μισω μπαρ δεν ειχε νερο το δυκτιο, ενω το δοχειο ηταν γεματο με ζεστο νερο, και γω ανοιξα κρυο νερο απο τον λεβητα του αεριου και γεμισε το δυκτιο 1 μπαρ. μετα εστρωσε και δουλευε στους 60 βαθμουσ εξοδος νερου τζακιου.
θελω να μου πει οποιο παιδει ξερει απο το forum που πρεπει να βαλω τον θερμοσταση του κυκλοφορητη σε τι βαθμουσ εξοδος νερου προσ τα σωματα και εισοδος νερου στο τζακι? επισης παρατηρησα οτι θελει πολλα ξυλα για να ανεβασει.ο κυκλοφορητησ σε ποια σκαλα μπορει να δουλεψει ? εγω τον εβαζα στην μεσαια σκαλα. ευχαριστω Κωστασ. περιμενω απαντηση.

KOSTASKALA
16-01-12, 21:11
γεια σας παιδιά, θελω και γω να πω τις εμπειριεσ μου απο μια συνδεση ενοσ τζακιου εντελ καμιν 22.
το συνδεσα παραλληλα με ενα λεβητα επιτοιχιο αεριου με 2 αντεπιστροφεσ βαλβιδες και εναν κυκλοφορητη 30/6 και ενα δοχειο διαστολης ανοιχτο με φ28 να εξαερωνει το ζεστο νερο και ενα φ16 να γεμιζει με κρυο νερο το τζακι. το αναψα και μετα απο τρια τεταρτα ανεβασα 60 βαθμουσ θερμοκρασια στο νερο στην εξοδο τζακιου. πηρε ο κυκλοφορητης μπροστα αλλα δεν ξερω τι επιστροφη νερου ειχα στο τζακι,δεν εχω βαλει θερμομετρο αλλα θα βαλω.
εχω βαλει τον κυκλοφορητη στην μεσαια σκαλα εχω 6 σωματα στον οροφο που ειναι με την προοοπτικη να μπουν αλλα 8 σωματα στουσ απο πανω οροφουσ.
για 3-4 ωρεσ ο κυκλοφορητης επαιρνε και σταματουσε, ειχα ζεστη στα σωματα ομοιομορφη και για μια στιγμη ειχα βαλει πολλα ξυλα με αποτελεσμα να ανεβει η θερμοκρασια νερου και πηγαινε πανω στο δοχειο διαστολης και δεν γεμιζε κρυο νερο να το κρυωσει.ετσι η πιεση που ηταν 1 μπαρ σταθερη εκεινη την ωρα επεσε στο μισω μπαρ δεν ειχε νερο το δυκτιο, ενω το δοχειο ηταν γεματο με ζεστο νερο, και γω ανοιξα κρυο νερο απο τον λεβητα του αεριου και γεμισε το δυκτιο 1 μπαρ. μετα εστρωσε και δουλευε στους 60 βαθμουσ εξοδος νερου τζακιου.
θελω να μου πει οποιο παιδει ξερει απο το forum που πρεπει να βαλω τον θερμοσταση του κυκλοφορητη σε τι βαθμουσ εξοδος νερου προσ τα σωματα και εισοδος νερου στο τζακι? επισης παρατηρησα οτι θελει πολλα ξυλα για να ανεβασει.ο κυκλοφορητησ σε ποια σκαλα μπορει να δουλεψει ? εγω τον εβαζα στην μεσαια σκαλα. ευχαριστω Κωστασ. περιμενω απαντηση.

GEORGE 912
16-01-12, 22:14
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ,
ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΤΕΧΝΙΚΟΣ Κ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ...... ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ, ΑΛΛΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ.
ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΩΡΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ, ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΖΑΚΙΩΝ Κ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΣΑΣ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ

ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ:
ΑΡΓΥΡΗ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΖΩΓΡΑΦΙΑΑΑΑ....
NIKOLARA,LAZY, AΡΓΥΡΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

Θελω να κάνω 4 ερωτησούλες γιατι μαλλον με αυτα που διαβαζω 3 μερες τωρα, εχω μπερδευτει.
α) αkapsali, γιατι εχεις δυο καμινάδες? επισης γιατι τις μόνωσες με πετρομβάμβακα? δημιούργησες θερμοθάλαμο?
β)nikolara, είπες ότι έχεις ένα ιντελ καμιν 30, κ με αυτο έχοντας δημιουργήσει ένα θερμοθάλαμο, ζεστένεις τα νερά του καλοριφέρ κ ταυτόχρονα διοχετεύεις ζεστό αέρα μέσω θυρίδων στον χώρο που βρίσκεται το τζάκι αν κατάλαβα, σωστά? γίνεται αυτό στα υδραυλικά τζάκια? τι είναι η βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα?
γ)LAZY, μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για το idro 50 (1250€), διέυθυνση, τηλέφωνα κ.λ.π, κ γενικά που μπορώ να τα δώ εδώ στην αθήνα?

δ) επίσης διάβασα καλά η κάνω λάθος? στο υδραυλικό τζάκι εκτός απο ξύλα μπορείς να κάψεις κ pellet?

Αυτά κ ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά, ασχολόυμαι με τζάκια πρωτη φορά.

jnet
17-01-12, 02:47
σκέφτηκα ενα τροπο για να ξεφορτωθώ την ΠΙΣΣΑ αλλα δεν τον εχω δοκιμασει ακομα και θελω τη γνωμη σας. ο ξυλολεβητας μου εχει γεμισει και μου επεσε η αποδοση καπου εδω μεσα διαβασα οτι στους 90 βαθμους καιγετε το δοκιμασα αλλα τιποτα. ετσι λοιπον σκεφτηκα να τον αδειασω τα νερα και να τον αναψω φανταζομαι οτι η θερμοκρασια που θα πιασει θα ειναι πολυ πανω απο τους 90 τι θα συμβει αραγε??????????????

cosmic
17-01-12, 05:49
Το πιο πιθανο τιπατα, αλλα υπαρχει και περιπτωση να τον αχρηστευσεις! Διαλεγεις και κανεις.

Με συρματοβουρτσα δεν καθαριζει? Δηλαδη οσο ειναι ακομα ζεστος προσπαθησες? Μαντεμι ειναι ε?

Προσοχη ρε παιδια, καλυτερα μην τα βαζετε τα γ@μημενα τα χλωρα που σας πουλησε ο μαλ@κο εμπορας.

Τζαμπα τα βαζετε, δεν αποδιδουν και σου δημιουργουν και αυτο το προβλημα!

akapsali
17-01-12, 06:56
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ,
α) αkapsali, γιατι εχεις δυο καμινάδες? επισης γιατι τις μόνωσες με πετρομβάμβακα? δημιούργησες θερμοθάλαμο?

h Δευτερη καμιναδα ειναι του κάτω οροφου, τώρα για τον πετροβαμβακα ολος ο θάλαμος δηλαδή η πλατη που ειναι με τουβλ και η μπροστινή πλευρα που θα μπει γυψοσανιδα θα μονωθουν με πετροβάμβακα για δημιουργηθει ενας θερμοθαλαμος ,
Ο Αερας θα μπαινει απο κάτω και θα εκτονωνεται θερμος πάνω ψηλά

cosmic
17-01-12, 07:50
Αντε να σας βαλω και φωτος από τον έτοιμο εναλλακτη

Δοκιμαστηκε εχθες στο εργαστασιο με 10 Bar πιεση και δεν εκανε κιχ....

Προχωραω στο τριψιμο και βαφη σημερα με το που γυρισω απο την δουλεια σπιτι, αν φυσικα το επιτρεψει ο καιρος και δεν συνεχισει το -7.

Μια βελτιωση στον σχεδιασμο για εγκατασταση :

Νικο, εκανα μια αλλαγη και ο εναλλακτης θα μπει κρεμμαστος στον τοιχο (πλατη σομπας) για να μην την επιβαρυνω με το βαρος - που δεν ειναι λιγο, καθως ολα τα μεταλλα ειναι χοντρα (κοιλοδοκος 6mm, σωληνα χωρις ραφες 5mm, λαμες 8mm) . Απο την σομπα θα δωσω σπυραλ κανα 10-15 ποντους και στην εξοδο του εναλλακτη παλι σπυραλ για να βγω στην καπνοδοχο.

Το συστημα ετσι θα καθαριζεται πανευκολα, καθως βγαζεις σπυραλ και καθαριζεις. Δεν χρειαζεται να το σηκωνεις και να το βγαζεις καθολου!

lazy
17-01-12, 08:25
Θελω να κάνω 4 ερωτησούλες γιατι μαλλον με αυτα που διαβαζω 3 μερες τωρα, εχω μπερδευτει.
β)nikolara, είπες ότι έχεις ένα ιντελ καμιν 30, κ με αυτο έχοντας δημιουργήσει ένα θερμοθάλαμο, ζεστένεις τα νερά του καλοριφέρ κ ταυτόχρονα διοχετεύεις ζεστό αέρα μέσω θυρίδων στον χώρο που βρίσκεται το τζάκι αν κατάλαβα, σωστά? γίνεται αυτό στα υδραυλικά τζάκια? τι είναι η βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα?
γ)LAZY, μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για το idro 50 (1250€), διέυθυνση, τηλέφωνα κ.λ.π, κ γενικά που μπορώ να τα δώ εδώ στην αθήνα?

δ) επίσης διάβασα καλά η κάνω λάθος? στο υδραυλικό τζάκι εκτός απο ξύλα μπορείς να κάψεις κ pellet?

α) σαφως και θα κανεις θερμοθαλαμο.
Η μονωση δεν ειναι τοσο απαραίτητη οσο στα αεροθερμα, γιατι η θερμοκρασια του αερα δεν ξεπερνάει τους 60.Αυτο που πρέπει να κανεις ειναι να μονώσει απο την μεριά του τοίχου ώστε να μην έχεις απώλειες εκει (εγω μονωσα μονο εκει και οχι στην εσωτερική προσ το δωμάτιο).Επίσης δεν θα βάλεις μονωμένη καμινάδα.Θελεις και αυτή την θερμοκρασία να την εχεις στον θερμοθάλαμο για να ανεβάσεις την θερμοκρασία του αέρα κι αλλο.
Στον χωρο που ειναι το τζακι , εχω κλειστά τα σώματα, μιλαμε για 40 τετραγωνικά και τον κρατάει τουλάχιστον στην ίδια θερμοκρασια (αν οχι παραπάνω) με τους υπολοιπους που έχουν σωματα.Και αυτο με τον αερα που βγάζει.
β)ο Νικολαρας δεν ξερω τι εκανε αλλα ναι,αυτη ειναι η ιδανική εγκατασταση.Οχι βεβιασμένη , δεν χρειάζεται βεντιλατερ.....
γ) www.koubarakis.gr
δ) ναι καιμε και μπρικετες πελετ (η οπως αλλιως λενε αυτά τα κυλινδρικά πελετ που ειναι καπου στοςυς 40 ποντους μηκος).Προσωπικά το ψάχνω μεχρι να βρω κατι που να διαρκεί , τόσο ώστε να με συμφέρει οικονομικά.Μεχρι στιγμής έχω δει 8 κιλα στις 2 ώρες.Δεν ξεφέυγει τόσο από τις επιδόσεις του ξύλου (στεγνού) ώστε να με πείσει ......

nikolaras
17-01-12, 09:05
Παιδια καλησπερα .Με εχει τρελανει ενας φιλος να ρωτησω για τα thermojolly 80 ή 90 .Αυτα καποτε που ειχα ρωτησει εγω κοντεψα να παθω ανακοπη ,δεν πλησιαζονται .Πιστευετε οτι αξιζουν τα λεφτα τους ή ειναι υπερεκτιμημενα?
Αυτή η εταιρία απλά δεν παίζεται. Είναι η κορυφαία στο είδος. Είναι όπως αγοράζεις ένα φεράρι και ένα χιουντάι. Και με το χιουντάι όμως κάνεις τη δουλειά σου.
Πιστεύω ότι δεν είναι εποχές για τέτοιες διακρίσεις.

nikolaras
17-01-12, 09:19
Κώστα, υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποιο λάθος στο δίκτυο. Πόσο ύψος έχεις το ανοιχτό δοχείο και έχεις 1 μπαρ πίεση; Ο σωλήνας πλήρωσης έπρεπε να είναι φ28 κανονικά.
Επειδή έχεις μικρό κύκλωμα, με την πολύ φωτιά προκάλεσες υπερθέρμανση, δούλεψε η εκτόνωση, αλλά δεν έχεις σωστή πλήρωση.
Γράψε που βρίσκεται ο κυκλοφορητής και ανέβασε φωτογραφίες για να λύσουμε το πρόβλημα.

nikolaras
17-01-12, 09:23
Αντε να σας βαλω και φωτος από τον έτοιμο εναλλακτη

Δοκιμαστηκε εχθες στο εργαστασιο με 10 Bar πιεση και δεν εκανε κιχ....

Προχωραω στο τριψιμο και βαφη σημερα με το που γυρισω απο την δουλεια σπιτι, αν φυσικα το επιτρεψει ο καιρος και δεν συνεχισει το -7.

Μια βελτιωση στον σχεδιασμο για εγκατασταση :

Νικο, εκανα μια αλλαγη και ο εναλλακτης θα μπει κρεμμαστος στον τοιχο (πλατη σομπας) για να μην την επιβαρυνω με το βαρος - που δεν ειναι λιγο, καθως ολα τα μεταλλα ειναι χοντρα (κοιλοδοκος 6mm, σωληνα χωρις ραφες 5mm, λαμες 8mm) . Απο την σομπα θα δωσω σπυραλ κανα 10-15 ποντους και στην εξοδο του εναλλακτη παλι σπυραλ για να βγω στην καπνοδοχο.

Το συστημα ετσι θα καθαριζεται πανευκολα, καθως βγαζεις σπυραλ και καθαριζεις. Δεν χρειαζεται να το σηκωνεις και να το βγαζεις καθολου!
Πολύ ωραία κατασκευή... Επαθα πλάκα με τις κολλήσεις, ένα μπράβο στον μάστορα και το κλαπέ τέλειο.
Περιμένω αγωνιωδως τα ευχάριστα αποτελέσματα......