PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληρωσαμε το χαρατσι της ΔΕΗ ή ''Τι κόσμος Μπαμπα.."

DarkSn
28-12-11, 11:56
Μόλις πλήρωσα την ΔΕΗ μέσω winbank αφαιρώντας από το ποσό πληρωμής το χαράτσι. Με την συμπλήρωση της πρώτης μέρας του πολέμου και εν αναμονή της επόμενης μάχης στα χαρακώματα της ηλεκτροδότησης αναρωτιέμαι...

Πληρώσαμε το χαρατσι της ΔΕΗ;

stefa_1
28-12-11, 12:51
Δεν το πληρωσαμε ακομα (το λογαρισμο) και αν δεν απαλαχθω τοτε δεν προκειται να πληρωσω κατι που ειναι αντισυνταγματικο.Τα @@ πρεπει να παρουνε οι παλιοκλεφτες.

aabbcc
28-12-11, 13:24
Όντας ελεύθερος επαγγελματίας, δε μπορώ να κάνω αλλιώς. (Όποιος δε το πληρώσει, δε μπορεί να βγάλει φορολογική ενημερότητα)

nikos_a
28-12-11, 14:37
Όντας ελεύθερος επαγγελματίας, δε μπορώ να κάνω αλλιώς. (Όποιος δε το πληρώσει, δε μπορεί να βγάλει φορολογική ενημερότητα)
Δεν ειναι ετσι γιατι ειναι σε λογαριασμο δεκο και οχι Υπ. Οικ.

.:Darth Vader:.
28-12-11, 17:31
loipon na ti ekana (oti tous dilosa den itane oute kolpo oute psemma)
1. grapsame spiti pano mou
2. tin stigmi pou to kaname eimouna anergos (idi to xaratsi mono me avto pige 25 euro
3. dilosame oti eimai monadikos ios tis miteras mou (xaratsi pige sta 10)
4. dilosame oti eimaste se diskoli oikonomiki katastasi (xaratsi pige 5 euro )

dld anti na plirosoume 450 euro (siga min plironame den eixame kan dinatotita tha kovame to revma) plirosame 5 euro ... kai pali polla tous einai ayta ta 5 kathos pane ston aera

Kronos
28-12-11, 17:54
loipon na ti ekana (oti tous dilosa den itane oute kolpo oute psemma)
1. grapsame spiti pano mou
2. tin stigmi pou to kaname eimouna anergos (idi to xaratsi mono me avto pige 25 euro
3. dilosame oti eimai monadikos ios tis miteras mou (xaratsi pige sta 10)
4. dilosame oti eimaste se diskoli oikonomiki katastasi (xaratsi pige 5 euro )

dld anti na plirosoume 450 euro (siga min plironame den eixame kan dinatotita tha kovame to revma) plirosame 5 euro ... kai pali polla tous einai ayta ta 5 kathos pane ston aera

Για τη μεταβίβαση του σπιτιού, πόσα πληρώσατε σε εφορία και συμβολαιογράφους?

28-12-11, 18:10
Για τη μεταβίβαση του σπιτιού, πόσα πληρώσατε σε εφορία και συμβολαιογράφους?

tpt vasika einai dikigoros i ksadelfi mou vrike kapoio nomo oste otan den exeis esoda klp mporei na ginei ipo kapoies sinthikes tzaba i metafora (avto gia tin eforia) tora gia simboliografo pali kati vrike i ksadelfi mou) prepei na dosame 2 euro gia kati xartosimmo sto sinolo an den kano lathos

kai to kalitero olo nommima eginan :p

Peter Best
28-12-11, 18:45
Οπως λεει και ο DarkSn πληρωσα μονο τον λογαριασμο της ΔΕΗ (και την ΕΡΤ αναγκαστικα) μεσω ΑΤΜ αλλα το χαρατσι οχι.
Τσαμπα λεφτα στους κλεφτες που τα εχουνε φαει ολα 38 χρονια τωρα δεν δινω.
Σφαιρες ευχαριστως να τους δωσω σε σημειο που να τους κανω σουρωτηρια (αν και δεν ειναι μακρια η στιγμη που θα γινει και αυτο!)
Οσο για το Τελος Επιτηδευματος εκει ειναι που δεν προκειται να τους δωσω τα 405 ευρω που μου εστειλαν!
Μπορει να εχουν ακομα προσκυνητες που τους προσκυνανε, εγω ομως δεν προσκυνησα ποτε κανενα λαμογιο κανενος χρωματος!
Αμα θελουν ας ερθουν να τα παρουν, ειμαι ετοιμος να τους δωσω @@ οπωσδηποτε!

nikos_a
28-12-11, 19:03
Κι εγω ετσι εκανα, πληρωσα μεσω ΑΤΜ μονο το ρευμα+δημο+ΕΡΤ και αφησα το χαρατσι απ εξω. Τωρα περιμενω.

akinik
28-12-11, 19:55
tpt vasika einai dikigoros i ksadelfi mou vrike kapoio nomo oste otan den exeis esoda klp mporei na ginei ipo kapoies sinthikes tzaba i metafora (avto gia tin eforia) tora gia simboliografo pali kati vrike i ksadelfi mou) prepei na dosame 2 euro gia kati xartosimmo sto sinolo an den kano lathos

kai to kalitero olo nommima eginan :p
μηπως τα πληρωσε τελικα ολα η ξαδερφη σου?Γονικη παροχη ειναι μονο ο συμβολαιογραφος το ποσοστο που παιρνει ειναι γυρω στο 300αρι τι μας λες τωρα ρε φιλε?

28-12-11, 20:04
μηπως τα πληρωσε τελικα ολα η ξαδερφη σου?Γονικη παροχη ειναι μονο ο συμβολαιογραφος το ποσοστο που παιρνει ειναι γυρω στο 300αρι τι μας λες τωρα ρε φιλε?

oxi goniki paroxi file :p ola eginan metaksi tous i mia xrostouse stin alli ena poso klp kai kanonisane metaksi tous + kapoies eidikes sinthikes mou epetrepsan na kano sxedon tzaba stin eforia (mono xartosimma)

tpapo
28-12-11, 20:36
oxi goniki paroxi file :p ola eginan metaksi tous i mia xrostouse stin alli ena poso klp kai kanonisane metaksi tous + kapoies eidikes sinthikes mou epetrepsan na kano sxedon tzaba stin eforia (mono xartosimma)

Αγαπητε φιλε δεν ξερω την ηλικία σου ακριβώς και τη δουλειά κανεις ,αλλά αυτα που γραφεις εμενα μου φαινονται τουλάχιστον "αστεια" ,για οποιαδηποτε μεταβιβαση ακινητου ,αμοιβες δικηγορων,συμβολαιογραφων,ταμειων ,υποθηκοφθλακιων κτλ θες ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΓΙΟΥΡΙΑ ,τι μας λές τωρα ειμαστε στη πιατσα 45 χρόνια ....

andreas-d-
28-12-11, 21:12

δε παιζουν αυτα που λες, κατι θα σου διαφευγει??

τωρα οσο για το χαρατσι μεσω ατμ πληρωσα δεη και τελη, οχι το χατατσι τωρα ηρθε ο δευτερος λογαριασμος ομως το σκεφτομαι γιατι το ρολοι ειναι στο ονομα της γυναικας μου και ειναι γερμανια, αν μου το κοψουν τη γινεται θα μπορω εγω να κανω επανασυνδεση?
ειμαι ανεργος και εγω και η γυναικα μου με τρια παιδια και παλι δεν εχω απαλαγη, θα μας τρελανουν

impz
28-12-11, 21:19
δε παιζουν αυτα που λες, κατι θα σου διαφευγει??

τωρα οσο για το χαρατσι μεσω ατμ πληρωσα δεη και τελη, οχι το χατατσι τωρα ηρθε ο δευτερος λογαριασμος ομως το σκεφτομαι γιατι το ρολοι ειναι στο ονομα της γυναικας μου και ειναι γερμανια, αν μου το κοψουν τη γινεται θα μπορω εγω να κανω επανασυνδεση?
ειμαι ανεργος και εγω και η γυναικα μου με τρια παιδια και παλι δεν εχω απαλαγη, θα μας τρελανουν

Στο δεύτερο λογαριασμό, τι ποσό φαίνεται ότι χρωστάς;

andreas-d-
28-12-11, 21:22
Στο δεύτερο λογαριασμό, τι ποσό φαίνεται ότι χρωστάς;

το ρευμα με τελη + ολο το χαρατσι, συνολο 700ευρω μεχρι τις 12-01-2012 εξωφληση.

impz
28-12-11, 21:39
το ρευμα με τελη + ολο το χαρατσι, συνολο 700ευρω μεχρι τις 12-01-2012 εξωφληση.

Απλά αφαιρέθηκε δηλαδή το ποσό που είχες δώσει, σαν μερική εξόφληση.
Έχε το νου σου, γιατί λογικά θα σου διακόψουν το ρεύμα μετά από 80 ημέρες από την ημερομηνία λήξης του πρώτου λογαριασμού, ημέρα που λογικά πλησιάζει αφού σου ήρθε και ο δεύτερος.

andreas-d-
28-12-11, 21:44
Απλά αφαιρέθηκε δηλαδή το ποσό που είχες δώσει, σαν μερική εξόφληση.
Έχε το νου σου, γιατί λογικά θα σου διακόψουν το ρεύμα μετά από 80 ημέρες από την ημερομηνία λήξης του πρώτου λογαριασμού, ημέρα που λογικά πλησιάζει αφού σου ήρθε και ο δεύτερος.
οι 80 ημερες τελειωνουν 30-12, τη να κανω αφου ετσι και αλλιως τωρα δεν εχω μεχρι τις 12-01 κατι μπορει να γινει?

impz
28-12-11, 21:56
οι 80 ημερες τελειωνουν 30-12, τη να κανω αφου ετσι και αλλιως τωρα δεν εχω μεχρι τις 12-01 κατι μπορει να γινει?

Ρίξε μια ματιά εδώ αν δεν το έχεις κάνει ήδη: http://www.dei.gr/default.aspx?id=53724&nt=19&lang=1
Αφού έχεις αντικειμενικό πρόβλημα αδυναμίας πληρωμής, απ'ότι φαίνεται μπορείς να κάνεις ένα διακανονισμό ώστε να αποφύγεις τη διακοπή.

thomas
28-12-11, 22:34
Δεν έχω πληρώσει τίποτα και δεν πρόκειται να πληρώσω τίποτα.
Εξάλου και να μου το κόψουνε εδώ είναι η λύση.

http://www.youtube.com/watch?v=NEvnqmePJEk

Κάντε μια φορά οργανωμένη αντίσταση βρε επαναστάτες του κ.λ ουπς του πληκτρολογίου ήθελα να πω.

nikos_a
28-12-11, 22:49
Το κρατος αυτη τη στιγμη λειτουργει σαν μαφια. Μην τα πληρωσετε, θα κανουν τα παντα να μας φοβισουν. Μην ξεχνατε οτι εχουν γινει μαζικες προσφυγες απο σωματεια και δικηγορικους συλλογους και πολλους αλλους. Συνταγματικα οποιος πληρωσει το ρευμα μονο ειναι καλυμενος. Σκοπος τους δεν ειναι να μαζεψουν λεφτα για να ξεχρεωσουν τη χωρα αλλα να φερουν οσο περισσοτερους ελληνες μπορουν σε κακη οικονομικη κατασταση. Μας καταστρεφουν οικονομικα και μας λενε οτι και ετσι το ¨ΧΡΕΟΣ¨ μεγαλωνει.

tpxk
29-12-11, 09:11
Το κρατος αυτη τη στιγμη λειτουργει σαν μαφια. Μην τα πληρωσετε, θα κανουν τα παντα να μας φοβισουν. Μην ξεχνατε οτι εχουν γινει μαζικες προσφυγες απο σωματεια και δικηγορικους συλλογους και πολλους αλλους. Συνταγματικα οποιος πληρωσει το ρευμα μονο ειναι καλυμενος. Σκοπος τους δεν ειναι να μαζεψουν λεφτα για να ξεχρεωσουν τη χωρα αλλα να φερουν οσο περισσοτερους ελληνες μπορουν σε κακη οικονομικη κατασταση. Μας καταστρεφουν οικονομικα και μας λενε οτι και ετσι το ¨ΧΡΕΟΣ¨ μεγαλωνει.

Σωστός,και λίγα είπες 100000+
Ξυπνάτε !!!

aabbcc
29-12-11, 11:08
Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aabbcc Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι ετσι γιατι ειναι σε λογαριασμο δεκο και οχι Υπ. Οικ.

Δυστυχώς ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. Αν δε το πληρώσεις δεν μπορείς να εκδώσεις φορολογική ενημερότητα. Και αν δεν εκδώσεις φορολογική ενημερότητα, δεν μπορείς να κόψεις αποδείξεις.

dimkan
29-12-11, 11:26
Το πλήρωσα.

SkapoGr
29-12-11, 11:35
δεν μπορης να κανης και αλιως.

ειναι παρανομο το ξερω αλλα.........

madvinegar
29-12-11, 11:54
http://www.on-news.gr/2011/12/blog-post_3003.html

Antonius
29-12-11, 12:52
Κάντε μια φορά οργανωμένη αντίσταση βρε επαναστάτες του κ.λ ουπς του πληκτρολογίου ήθελα να πω.

Όταν η ΔΕΗ αφαιρέσει το ρολόι της (μετρητή της) ποιά είναι η διαδικασία;

madvinegar
29-12-11, 13:04
Δεν εχεις αδικο Αντονιε. Ειδικα εμεις που εχουμε και παιδιά, θα μας ειναι πολυ δυσκολο να μας κοψουν το ρευμα.

Το θεμα που πρεπει να αναφερθει ομως ειναι πως οσο σκυβουμε το κεφαλι, τοσο θα μας καρπαζώνουνε...

Πρεπει να βρεθει μια λυση σε αυτα τα θεματα και σιγουρα η λυση δεν ειναι να αυξάνονται τα χαρατσια καθε μερα που περνάει.

Στο τέλος θα στο κοψουν το ρευμα ουτως ή αλλως αφου θα εχεις στερέψει απο λεφτα.

thomas
29-12-11, 13:43
Όταν η ΔΕΗ αφαιρέσει το ρολόι της (μετρητή της) ποιά είναι η διαδικασία;

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
Πες μου πόσα ρολόγια έχει αφαιρέσει και μετά από πόσο καιρό?
Και αν μπορούσαμε μια φορά έστω να κάνουμε μαζική αντίσταση τι θα κάνανε?Θα μας βγάζανε από όλους τα ρολόγια?

thomas
29-12-11, 13:46
Δεν εχεις αδικο Αντονιε. Ειδικα εμεις που εχουμε και παιδιά, θα μας ειναι πολυ δυσκολο να μας κοψουν το ρευμα.

Το θεμα που πρεπει να αναφερθει ομως ειναι πως οσο σκυβουμε το κεφαλι, τοσο θα μας καρπαζώνουνε...

Πρεπει να βρεθει μια λυση σε αυτα τα θεματα και σιγουρα η λυση δεν ειναι να αυξάνονται τα χαρατσια καθε μερα που περνάει.

Στο τέλος θα στο κοψουν το ρευμα ουτως ή αλλως αφου θα εχεις στερέψει απο λεφτα.

Κι εγώ έχω 2 παιδιά 3 και 11 χρονών και για αυτά λοιπόν έχω ένα λόγο παραπάνω να κάνω αντίσταση στους κατακτητές.

tolis_01
29-12-11, 14:36
Δεν έχω ακίνητη περιουσία στο όνομά μου, αλλά όσοι γνωρίζω (συγγενικό περιβάλλον) έχουν πληρώσει.

Antonius
29-12-11, 14:36
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
Πες μου πόσα ρολόγια έχει αφαιρέσει και μετά από πόσο καιρό?
Και αν μπορούσαμε μια φορά έστω να κάνουμε μαζική αντίσταση τι θα κάνανε?Θα μας βγάζανε από όλους τα ρολόγια?

Δεν ξέρω πόσα έχουν βγάλει. Αλλά αν το βγάλουν (επαναλαμβάνω πως αν θέλουν να το βγάλουν μπορούν γιατί είναι δικό τους)
ποια θα είναι η διαδικασία;

btw για να μην είμαστε ανεύθυνοι απέναντι στον κόσμο γιατί η υπευθυνότητα δεν αφθονεί,
η ΔΕΗ διώκει ποινικά την οποιαδήποτε επέμβαση στο ρολόι. Και μάλιστα αυτό δεν προέκυψε τώρα
αλλά υπήρχε ανέκαθεν. Και από τη στιγμή που σπας τη συρμάτινη ασφάλεια υπάρχει επέμβαση.

Τέλος διώκεται ποινικά και η κλοπή.

Kronos
29-12-11, 14:41
Προσέξτε όσοι πληρώνετε τα υπόλοιπα, εκτός από το χαράτσι.

Επειδή ΔΕΝ φαίνεται τι πληρώνετε, η ΔΕΗ το θεωρεί αυτό μερική εξόφληση, και αποδίδει τα λεφτά που καταθέτετε, στην εφορία (σαν να πληρώνατε το χαράτσι).

Αν τα λεφτά που πληρώνετε δεν φτάνουν για το χαράτσι, θα κοπεί το ρεύμα σε 80 μέρες, όπως ορίζει ο νόμος του χαρατσιού.
Αν τα λεφτά που πληρώνετε φτάνουν για το χαράτσι, αλλά όχι για τη δεη, τότε χρωστάτε στη δεη, και κάποια στιγμή θα σας κόψει το ρεύμα, λόγω οφειλής.

29-12-11, 17:42
Αγαπητε φιλε δεν ξερω την ηλικία σου ακριβώς και τη δουλειά κανεις ,αλλά αυτα που γραφεις εμενα μου φαινονται τουλάχιστον "αστεια" ,για οποιαδηποτε μεταβιβαση ακινητου ,αμοιβες δικηγορων,συμβολαιογραφων,ταμειων ,υποθηκοφθλακιων κτλ θες ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΓΙΟΥΡΙΑ ,τι μας λές τωρα ειμαστε στη πιατσα 45 χρόνια ....

den diafevgei aplos den mporo na to grapso dimosios :p

afioni
29-12-11, 18:15
kai emeis to plirwsame kai mas etsoukse....

thomas
31-12-11, 01:14
Kot kot kot
Μετά φωνάζετε πως θα πάρετε και τα όπλα.
Πρρρρρρρρ
Τρέξτε να πληρώσετε.
Για τους gay των πρωινάδικων φωνάζετε αλλά δεν μπορείτε να δείτε τον ανδρισμό σας εξαφανισμένο μέσα από το σοκ που σας έχουν βάλει να περάσετε.
Σας ενοχλούν οι μετανάστες όταν δεν μπορείτε να δείτε καν τους κυβερνώντες αλλοδαπούς.
Κακόμοιρη πατρίδα σε τι προδότες έπεσες.

♥Stella®♥
31-12-11, 19:15
And..

MOVED TO: POLLS SECTION...

Antonius
31-12-11, 19:17
Κάτι με κάνει να πιστεύω πως όσοι δεν πλήρωσαν το χαράτσι, απλά δεν έχουν λογαριασμό ΔΕΗ στο όνομά τους ή ιδιόκτητο σπίτι.

thomas
31-12-11, 20:29
Κάτι με κάνει να πιστεύω πως όσοι δεν πλήρωσαν το χαράτσι, απλά δεν έχουν λογαριασμό ΔΕΗ στο όνομά τους ή ιδιόκτητο σπίτι.

Καλή χρονιά και χρόνια καλά.
Αγαπητέ Αντώνιε εύχομαι να μην είσαι στην θέση μου που ρισκάρω τα πάντα για να μπορέσω να αφυπνίσω έστω και έναν.
Και σπίτι έχω και ένα περίπτερο έχω νοικιάσει και δουλεύω.
Δεν έχω πληρώσει τίποτα μέχρι τώρα εδώ και 6 μήνες περίπου./
Είναι καθαρά αντίδραση μιας και τα λεφτά τα έχω.
Τα έχω ξαναπεί και θα τα ξαναπώ.
Το να φωνάζουμε κρεμάλες στους 300 και ρίξτε τους μια τουφεκιά ρεεεεεεεεεεεεεεε μου θυμίζει τις πορδές που αφήνω μετά την φασολάδα
Ουσιαστική αντίσταση είναι η στάση πληρωμών των πολιτών προς τους τοκογλύφους που μας έβαλαν το μαχαίρι στον λαιμό και στερούν το αύριο των παιδιών μας.

KAKOS LYKOS
01-01-12, 09:41
afou eimaste zoa nai plironoume

tolis_01
01-01-12, 11:31
Απ'οτι φαίνεται οι περισσότεροι έχουν πληρώσει. Αυτό για κάποιους που έκραζαν κάποιον που είπε κάποτε "λεφτά υπάρχουν". Και υπάρχουν, και το κράτος έχει ΚΑΙ οι πολίτες ;)

coldkiller
01-01-12, 16:06
ego den to plirono pou na xtipiounte.

pho3nix
01-01-12, 21:04
Απ'οτι φαίνεται οι περισσότεροι έχουν πληρώσει. Αυτό για κάποιους που έκραζαν κάποιον που είπε κάποτε "λεφτά υπάρχουν". Και υπάρχουν, και το κράτος έχει ΚΑΙ οι πολίτες ;)

+100000

Αλεξάνδρα.
01-01-12, 22:55
εμείς κάνοντας την διαδικασία για νυχτερινό +αλλαγή επωνυμίας πληρώσαμε μέσα σε 60 μέρες και το 2 χαράτσι (ακόμη με βρίζει)

αλλά από την στιγμή που η θέρμανση μας φέτος είναι με inverter δεν έχω επιλογή αλλά και να είχα δύσκολα θα άφηνα τα μικρά στο κρύο

EmpressKaileena
03-01-12, 22:17
Καλή χρονιά και χρόνια καλά.
Αγαπητέ Αντώνιε εύχομαι να μην είσαι στην θέση μου που ρισκάρω τα πάντα για να μπορέσω να αφυπνίσω έστω και έναν.
Και σπίτι έχω και ένα περίπτερο έχω νοικιάσει και δουλεύω.
Δεν έχω πληρώσει τίποτα μέχρι τώρα εδώ και 6 μήνες περίπου./
Είναι καθαρά αντίδραση μιας και τα λεφτά τα έχω.
Τα έχω ξαναπεί και θα τα ξαναπώ.
Το να φωνάζουμε κρεμάλες στους 300 και ρίξτε τους μια τουφεκιά ρεεεεεεεεεεεεεεε μου θυμίζει τις πορδές που αφήνω μετά την φασολάδα
Ουσιαστική αντίσταση είναι η στάση πληρωμών των πολιτών προς τους τοκογλύφους που μας έβαλαν το μαχαίρι στον λαιμό και στερούν το αύριο των παιδιών μας.

Το παραδειγμα με την φασολαδα, θεικο. :p
Οταν κυριαρχει ο φοβος, ο ανθρωπος γινεται πανευκολα πιονι. Αυτη τη στιγμη φοβουνται μην γινει καμια π..στια αν δεν πληρωσουν το χαρατσι. Εσυ μπορει να μην φοβασαι και σε θαυμαζω γι'αυτο, αλλα αλλοι χεζονται πανω τους, κι ας το παιζουν e-μαγκες.

Εμενα παντως, οσους γνωριζω, ναι το πληρωσαν.

thomas
04-01-12, 05:56
Ένα ολόκληρο χωριό αντιστέκεται στο χαράτσι της ΔΕΗ!
Ένα ολόκληρο χωριό αντιστέκεται στο χαράτσι της ΔΕΗ!

ΟΜΟΦΩΝΑ οι κάτοικοι της Ανθήλης αποφάσισαν να πουν ένα μεγάλο ΟΧΙ στο χαράτσι της ΔΕΗ που τους καταβλήθηκε από την κυβέρνηση.
Μια κυβέρνηση ανάλγητη και λαομίσητη που στέλνει σε συνταξιούχους των 400 ευρώ χαράτσια των 500 ευρώ!

Στη λαϊκή συνέλευση που πραγματοποιήθηκε στην πλατεία του χωριού, κατόπιν πρωτοβουλίας του προέδρου Αλέκου Αυλακιώτη και του Πολιτιστικού Συλλόγου -στους οποίους αξίζουν χίλια μπράβο για την πρωτοβουλία τους, οι «μικροί» Αστερίξ έδειξαν έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τις ανάδελφες αποφάσεις των κυβερνώντων.

Μαγικό τους φίλτρο η ομοψυχία και η αλληλεγγύη καθώς είναι αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανένα συνεργείο της ΔΕΗ να πλησιάσει σπίτι στην Ανθήλη για να κόψει την παροχή ηλεκτρικού ρεύματος, αφού θα βρει μπροστά του ΟΛΟ το χωριό.

Για την απόφαση που πάρθηκε στη λαϊκή συνέλευση θα ενημερωθεί η διοίκηση της ΔΕΗ στη Λαμία από επιτροπή που θα συσταθεί.

Το γαλατικό χωριό στην καρδιά της Ρούμελης αντιστέκεται!

ΠΗΓΗ: ramnousia.com

darkpassenger
04-01-12, 20:11
Αντισταση θελει.Οτι μας ζηταει αυτο το αντρο ανηθικοτητας κ αρπαγης τρεχουν ολοι
σαν φοβισμενα ποντικια κ τα πληρωνουν.Αν δεν πληρωσουν 100.000 Ελληνες τι θα κανουν?
θα τους κοψουν το ρευμα η' θα μας βαλουν στη μπουζού?Εγω πληρωσα μονο το ρευμα μεσω ΑΤΜ
Ουτε το χαρατσι αλληλεγγυης τους εδωσα ακομα.Με την αντισταση θα κρατησει 1-2 χρονια η'
καθολου.Χωρις αντισταση θα το πληρωνουν κ τα παιδια μας μετα 20 χρονια.Μη φοβαστε.

darkpassenger
06-01-12, 10:43

--oι περισσοτεροι εχουν πληρωσει γιατι φοβουνται.Με εκφοβισμο δουλευει το κομμα.Ο μασόνος ειπε λεφτα υπαρχουν,να σας μοιρασω,οχι να μου δωσετε,ασχετο
τελικα αν αυτο εννοουσε.Γιος του πατερα του ειναι[?] αληθεια θα ελεγε?--Αυτοι που εχουν κ πληρωνουν ακομα,ειναι το 30% που εκαναν δευτερες κ τριτες
δουλειες.Οταν βαλουν τη καρτα στο μηχανημα σε λιγο κ δεν θα βγαλει τιποτα τοτε θα πεσει το ξυλο.Πληρωνοντας Αγγλικα,Γαλλικα,φροντιστηρια,ρουχα, διακοπες
τελειωνουν τα γκαφρά.Το 50% ηδη εχει στεγνωσει, ενω το 20% ειναι πραγματικα πλουσιοι που δεν εχουν προβλημα.
Διαπιστωση μαλλον θα επρεπε να κανεις για το δικαστικο συστημα που φοβαται,κ οχι γι αυτους που πληρωνουν απο αμηχανία.

thomas
10-01-12, 08:32
Έλληνες ... το νου σας!

Ellhnes to noy sas
ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΠΡΟΣΟΧΗ:

Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ χρειάζεται τα λεφτά σας για να συνεχίσει το πατριωτικό έργο της!
Τα ΜΑΤ χρειάζονται τα λεφτά σας γιατί τους τελείωσαν τα χημικά!
Η ΕΡΤ χρειάζεται τα λεφτά σας για να συνεχίσει την αμερόληπτη ενημέρωση!
Οι ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ πρέπει να συνεχίσουν να παίρνουν τον φτωχικό μισθό τους για να μπορούν να ψηφίζουν υπέροχα ΜΝΗΜΟΝΙΑ!
Τα ΚΟΜΜΑΤΑ πρέπει να συνεχίσουν παίρνουν τις επιδοτήσεις τους γιατί τα σημαιάκια κοστίζουν!
Οι ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ πρέπει να συνεχίσουν παίρνουν τις μίζες τους, γιατί δεν βγαίνουν!
Οι ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ πρέπει να συνεχίζουν να μας χρεώνουν, γιατί χωρίς ΧΡΕΟΣ δεν υπάρχει ΧΡΗΜΑ.
Οι ΑΓΟΡΕΣ πρέπει να παραμείνουν ήρεμες γιατί κλαίνε φάλτσα!
Οι ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ είναι φίλοι σας, θέλουν το καλό σας!

Γιαυτό, ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ να πληρώνετε τους φόρους σας και τους λογαριασμούς σας στις ΤΡΑΠΕΖΕΣ και στο ΚΡΑΤΟΣ!!

Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ στηρίζεται πάνω σας. Οι ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ στηρίζονται πάνω σας. Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ στηρίζεται πάνω σας. Μην τους προδώσετε!!!

Υ.Γ. Για όλους τους παραπάνω μην ξεχνάτε ν’ ανάβετε και κάνα κεράκι, γιατί και η ΕΚΚΛΗΣΙΑ έχει ανάγκες. Βοήθεια μας…

Πηγή: Έλληνες ... το νου σας! - RAMNOUSIA

Antonius
15-01-12, 09:05
Πύργος: Έκοψαν το ρεύμα σε οφειλέτες της ΔΕΗ!

Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2012

Από προχθές Πέμπτη ξεκίνησε από την ΔΕΗ η διαδικασία διακοπής του ηλεκτρικού ρεύματος, με βάση την οδηγία που είχε δοθεί για την προθεσμία των 80 ημερών, σε όσους δεν πληρώσουν τους λογαριασμούς τους.

Έτσι λοιπόν, τα πράγματα φαίνεται να πήραν άσχημη τροπή από το πρωί της Πέμπτης καθώς ήδη οι οφειλέτες που δεν πλήρωσαν στην Επιχείρηση Ηλεκτρισμού το ρεύμα, στο οποίο βέβαια εμπεριέχεται και το «παχυλό» χαράτσι και των οποίων η προθεσμία των 80 ημερών έληξε, η διακοπή του ηλεκτρικού ήταν αναπόφευκτη.

Σύμφωνα με τα όσα ανέφερε στην Εφ. «ΠΑΤΡΙΣ» ο Δ/ντης της ΔΕΗ Πύργου, Γιώργος Θεοδωρόπουλος «Όσοι λογαριασμοί φαίνονταν προς την ΔΕΗ ανεξόφλητοι και αφού έχει παρέλθει η προθεσμία των 80 ημερών, άρχισε σε αυτούς σταδιακά η διαδικασία διακοπής του ρεύματος». Τα κριτήρια με τα οποία η Επιχείρηση Ηλεκτρισμού προχωρά στη συγκεκριμένη ενέργεια αφορούν αρχικά το υψηλό ποσό του χρέους καθώς και τις προνομιακές περιοχές του Πύργου. Δηλαδή, οι διακοπές του ρεύματος που έγιναν προχθές Πέμπτη σε ανεξόφλητους λογαριασμούς είχαν να κάνουν με οφειλέτες οι οποίοι με βάση τους λογαριασμούς ρεύματος φαίνεται πως διαθέτουν μεγάλο εισόδημα παρά σε εκείνους που το ποσό της οφειλής ήταν χαμηλότερο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι και εκεί αν και εφόσον οι λογαριασμοί δεν πληρωθούν, δεν θα γίνει διακοπή του ρεύματος, ωστόσο η ΔΕΗ έχει επιλέξει αρχικά να ξεκινήσει με κοινωνικά κριτήρια τις συγκεκριμένες διακοπές.

«Τα κριτήρια που τηρήσαμε την πρώτη μέρα ήταν κοινωνικά με την έννοια ότι βγάλαμε διακοπές από το σύστημα σε νοικοκυριά που δεν είχαν μεγάλες οφειλές, δεν είχαν υψηλό χαράτσι, και επίσης αποκλείσαμε περιοχές πιο υποβαθμισμένες», τόνισε ο κ. Θεοδωρόπουλος.

Ωστόσο το ζήτημα για όλους είναι ότι οι διακοπές ρεύματος θα συνεχιστούν και την ερχόμενη εβδομάδα και θα γίνουν και σε εκείνους που έχουν επιλέξει να πληρώσουν μόνο το ποσό του ρεύματος, αφήνοντας απ? έξω το χαράτσι. Όπως διευκρίνισε στην Εφ. «ΠΑΤΡΙΣ» ο Δ/ντης της ΔΕΗ «Η Επιχείρηση δεν γνωρίζει ποιος έχει εξοφλήσει το ρεύμα και όχι το χαράτσι καθώς από την στιγμή που ο λογαριασμός δεν είναι μηδενικός, θεωρείται ανεξόφλητος».

14 περιπτώσεις διακοπών στον Πύργο

Σύμφωνα με την ΔΕΗ Πύργου, την Πέμπτη πραγματοποιήθηκαν δεκατέσσερις συνολικά διακοπές ρεύματος σύμφωνα με τα παραπάνω κριτήρια, ωστόσο στις μισές από αυτές έγινε επανασύνδεση καθώς οι οφειλέτες τους αναγκάστηκαν να πληρώσουν το ποσό. Όπως σημείωσε ο Δ/ντης της ΔΕΗ μέχρι χθες Παρασκευή, δεν είχε γίνει γνωστό αν και οι υπόλοιπες εφτά οφειλές εξοφλήθηκαν κάτι το οποίο θα γνωρίζουμε την ερχόμενη Δευτέρα που το κεντρικό σύστημα της Επιχείρησης Ηλεκτρισμού θα λειτουργήσει ξανά. Πάντως, μέχρι και την Πέμπτη το μεσημέρι οι οφειλές φαίνονταν ανεξόφλητες, προς την ΔΕΗ. Επίσης ο κ. Θεοδωρόπουλος, τόνισε ότι από Δευτέρα θα συνεχίσει κανονικά η διαδικασία που ακολουθείται από τη ΔΕΗ μέχρι να πληρωθούν οι οφειλές του ρεύματος.

Αντιδράσεις από το κίνημα «Δεν Πληρώνω»

Σε γενική συνέλευση για το σοβαρό θέμα των διακοπών ρεύματος που πραγματοποιεί η ΔΕΗ θα προχωρήσουν τα μέλη του κινήματος «ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ» η οποία θα πραγματοποιηθεί στο 2ο Λύκειο Πύργου στις 7.30 το απόγευμα της Δευτέρας.

Το Κίνημα «ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ» σε σχετική του ανακοίνωση για το μείζον αυτό θέμα που το χαρακτηρίζει ως «εκφοβισμό» για την πληρωμή του χαρατσιού αναφέρει ότι: «Έχοντας φτάσει πλέον στη λήξη της προθεσμίας των 80 ημερών για την αποπληρωμή των πρώτων λογαριασμών της ΔΕΗ, που περιέχουν το αντισυνταγματικό χαράτσι, το κράτος δε χάνει την ευκαιρία να προσπαθήσει να εκφοβίσει τον κόσμο. Εμείς ως κίνημα «ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ» του νομού Ηλείας επαναλαμβάνουμε τις πάγιες θέσεις μας: Θεωρούμε ανεπιθύμητο στην περιοχή μας όποιον υπογράψει και εκτελέσει εντολή διακοπής ρεύματος. Το να βγάζεις «το ψωμί σου» βυθίζοντας στο σκοτάδι εκατοντάδες νοικοκυριά, αποτελεί ένα «δολοφονικό μεροκάματο». Τους διαμηνύουμε ότι θα μας βρουν δυναμικά απέναντί τους. Εάν πραγματοποιηθεί κάπου η διακοπή του ρεύματος, είμαστε έτοιμοι ως ΚΙΝΗΜΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, να προβούμε στην επανασύνδεσή του.

shakm
21-01-12, 09:13
Κακώς έβαλαν τη ΔΕΗ για το χαράτσι.. Εκτός από αντισυνταγματικό, είναι και πολιτικά φάουλ να το εισπράττει μια εταιρία που βρίσκεται μονίμως στις αρνητικές ειδήσεις και που όλοι γνωρίζουν πως ο ελληνικός λαός πληρώνει το επίδομα ανθυγιεινής εργασίας για τους διευθυντές της...