PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ενιαίο μισθό πιστεύετε πως πρέπει να παίρνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι?

analwsimos
05-01-12, 18:03
Τι ενιαίο μισθό πιστεύετε πως πρέπει να παίρνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι?

2000 ευρω
1000 ευρω
500 ευρω
0 ευρώ

Χρήστος
05-01-12, 19:25
Επειδή κάποιοι δουλεύουν αλλά οι περισσότεροι δεν δουλεύουν, χαριστικά 1000€

koukli
05-01-12, 19:39
Αναλόγως της αποδοτικότητας που έχουν...

Υπάρχουν υπάλληλοι που κυριολεκτικά σχίζονται για τη δουλειά τους και την αγαπάνε και κάθονται υπερωρίες άνευ πληρωμής (ναι, υπάρχουν και τους ξέρω).
Υπάρχουν και άλλοι που με τη σιγουριά της μονιμότητας ξύνουν τα παπάκια τους...

*Όσο για το παραπάνω "χαριστικά 1000 €", να υπενθυμίσω απλά πως ανεξάρτητα του αν είναι δημόσιοι ή ιδιωτικοί, είναι υπάλληλοι που μοχθούν για τους συνανθρώπους τους. (οι μερικοί που ανέφερα παραπάνω τουλάχιστον) Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο σακί...

*Φίλε αναλώσιμε (ευχές για το νέο έτος με pm), θεωρώ πως είναι χαοτικό το κενό μεταξύ 1000€ και 2000€. θα μπορούσαν να μπουν στο poll τα 1500€

loukia.
05-01-12, 19:41
Γιατί βάζεις εως 2000 ευρώ ΜΟΝΟΝ;;;
Άνάλογα την ειδικότητα,το είδος εργασίας,τα τυπικά προσόντα,τα "ειδικά"προσόντα να ξεκινάει από 1200 ευρώ και άνω,εννοείται στον ιδιωτικό τομέα ο κατώτατος μισθός να είναι λίγο μεγλύτερος από τα 1200 ευρώ.
Στον δημόσιο τα ΑΝΩΤΑΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ να έχουνε μισθούς πολύ μεγαλύτερους από τις τώρα απολαβές,είναι πολύ μικροί οι μισθοί,βέβαια αν τους συγκρίνουμε με την ρουμανία π.χ. ε τότε είναι υψηλοί...Ανάλογα πως θέλει να βλέπει ο καθένας το "ποτήρι"...
Τώρα στον ιδιωτικό τομέα τα ανώτατα στελέχη επίσης παίρνουνε χαμηλούς μισθούς σε σχέση με τις "προηγμένες"χώρες και σαφώς πιο υψηλούς μισθούς από ρουμανία π.χ.,αλλά πολλά περισσότερα από τα ανώτατα στελέχη του δημοσίου και πρέπει να σταματήσει αυτό.Στα ανώτατα στελέχη το δημόσιο για λίγο επιβάλλεται να παίρνει λίγο μεγαλύτερο μισθό.

KAKOS LYKOS
05-01-12, 19:51
mporousate na balete kai 1500 eyro ayto den einai sosto etsi opos to exete einai meriki se ipiresies pou douleyone sosta .min tous krinoume olous mono stis 2 lexis dimosios ipalilos .

etterna
05-01-12, 19:54
δεν υπάρχει " ενιαίος μισθός" Αναλώσημε παραμύθι είναι & .....
οι παράμετροι ενός μισθολογίου ανάλογα με την θέση , την ειδικότητα ,τα πτυχία , τα χρόνια υπηρεσίας ,την οικογενειακή κατάσταση κλπ κλπ
προκαλούν τόσες μισθολογικές διαβαθμίσεις που καταστούν το pol όπως είναι διατυπωμένο άκυρο

αν όμως μιλάμε για αμπελοφιλοσοφίες της περιπατητικής σχολής
[ δεν ειρωνεύομαι απλά λέω..ότι σε αυτό το Ελληνικό Κράτος είναι ουτοπία ]
τότε το ερώτημα θα έπρεπε να ήταν

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΗΣ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ

θέλω να πω δηλαδή ότι ο εργαζόμενος ..όπου και αν απασχολείτε [ ιδιωτικό δημόσιο τομέα ]
θα πρέπει να αμείβετε ανάλογα & αξιοπρεπώς με το προσφερόμενο έργο του

και αν αυτό είναι σχετικά εύκολο στον ιδιωτικό τομέα όπου τα κριτήρια του εργοδότη για την απόδοση του εργαζόμενου είναι σαφή
[ κέρδος /εργατικότητα / πληρότητα /τυπικότητα /επάρκεια κλπ]
αλλά και τα εργαλεία του εργοδότη εργαζόμενου για πρόοδο επίσης σαφή
[ ταχύτητα αντιμετώπισης -ευελιξία -υποδομή - ανάπτυξη κλπ]

το πράγμα καταντά αστείο να συζητηθεί σε αυτήν την βάση στον "λεγόμενο" Δημόσιο τομέα
όπου ό εργαζόμενος [ ο φιλότιμος και επαρκής εργαζόμενος ]
καλείτε να έρθει αντιμέτωπος και να λειτουργήσει σε συνθήκες ...άσε να μην τις αναφέρω ..δεν θα μας φτάσει 1 εβδομάδα

Δεν είναι θέμα λοιπόν πόσος πρέπει να είναι ο ενοποιημένος μισθός στο Δημόσιο
κατά την άποψή μου δεν θα πρέπει να είναι ενοποιημένος ο μισθός στο Δημόσιο
[δεν κάνει τη ίδια δουλειά η καθαρίστρια στο Νοσοκομείο με αυτή του γραφείου η του εργαστηρίου ραδιενέργειας κλπ
δεν κάνει τη ίδια δουλειά ο γραφιάς στο ΙΚΑ η σε υπηρεσίες που έρχονται σε επαφή με την εξυπηρέτηση του πολίτη με τον γραφιά στο τμήμα στατιστικής ]

αλλά τι διασφαλίσεις και εργαλεία δίνονται για αυτήν την συνάρτηση μισθού /έργου
με τι κριτήρια λύνεις αυτήν την συνάρτηση και πώς διασφαλίζεις την ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ σε αυτό το κομματικό Δημόσιο

Και πρέπει επιτέλους και εμείς οι πολίτες να γίνουμε σκεπτόμενοι και να μην μας παρασύρουν οι ΜΜΕδες πολιτικοί
και να αποφασίσουμε [ βλέπω συνεχώς ομαδικά πυρά εναντίων των ΔΥ]
Τι θέλουμε ; Θέλουμε υπηρεσίες του δημοσίου ; Θέλουμε κομμάτια δημόσιου χαρακτήρα στο κράτος μας ;
Θέλουμε δημόσια παιδεία ,υγεία , κοινωνικές υπηρεσίες ,φυλακές ,αστυνομία, πυροσβεστική ,στρατό, έρευνα ,καινοτομία κλπ κλπ ;
και θα πρέπει να καταλάβουμε ότι κομμάτια του Δημοσιου /κοινωνικού κράτους ΔΕΝ μπορεί να είναι κερδοφόρα [ γιαυτό άλλωστε πληρώνουμε φόρους ]
κομμάτια του Δημόσιου /κοινωνικού κράτους ΔΕΝ μπορούμε να τα αξιολογήσουμε με οικονομικά κριτήρια αλλά με κριτήρια παρεχόμενου κοινωνικού χαρακτήρα έργου

Και αν ναι θέλουμε κοινωνικό κράτος τότε θα πρέπει να έχουμε και ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ Δημόσιους Υπαλλήλους
Αν ο υπάλληλος αισθάνεται την αδικία φυσικό είναι να μην αποδίδει
και αν ζητάμε από τον ΔΥ να λειτουργήσει με τα κριτήρια απόδοσης του Ιδιωτικού τομέα
αλλά με τις αγκυλώσεις και τις τρικλοποδιές του Δημοσίου ...ε τότε τι να πω

Antonius
05-01-12, 20:41
ο ενιαίος (θα έπρεπε να) αφορά το βασικό και μάλιστα σε σχέση με τα τυπικά προσόντα σε όλους τους τομείς του δημοσίου.

Δηλαδή χωρίς να υπολογίζεται προϋπηρεσία κλπ

Πάντως ήδη έχω μάθει για πολλές εξαιρέσεις.

http://www.tanea.gr/latestnews/article/?aid=4683803

http://www.dealnews.gr/Big-Deal/item/36693-%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%92%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%B6%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF-%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CF%8C%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CE%9C%CE%9C%CE%95-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%BF-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF

kalodrei
05-01-12, 21:30
500 kai polla einai gia auta pou kanoun...

voleftis
05-01-12, 21:38
Καταρχήν μόνιμη και σταθερή εργασία για όλους ...δεν μπορεί να ζητάνε τα λαμόγια του ΣΕΒ της τρόικας και οι υπάλληλοι τους εκάστοτε κυβερνώντες σταθερό φορολογικό περιβάλλον κ.α και να μην προσφέρουν σταθερές εργασιακές σχέσεις...μόνο έτσι μπορείς να ανοιχτείς και να κυκλοφορήσει το χρήμα να κινηθεί η πραγματική παραγωγική αγορά και όχι τα επενδυτικά αεριτζίδικα κτήνη των τραπεζών των οίκων κ.λ.π

Μισθοί μικτά αξιοπρεπείς βάσει του κόστους ζωής τώρα ...και στο Δημόσιο και παντού... ένα δείγμα είναι
Υ.Ε-3800
Δ.Ε-4700
Τ.Ε-5500
Π.Ε-6000
Και κάθε επιπλέον πτυχίο 500 ευρωπουλάκια....κίνητρα απόδοσης και μπόνους κάθε τέλος του χρόνου και όποιος δεν πιάνει τα στάνταρ απόδοσης ανάλογα την εργασία του ...σαν ποινή οικονομική στασιμότητα και πρόστιμο το 10-20% του μισθού το οποίο θα πηγαίνει σε ταμείο αρωγής ανέργων και απόρων...αυτά τα χρήματα αν σας φαίνονται πολλά θα πάνε στην αγορά και θα ταΐσουν ιδιωτικούς υπαλλήλους που πλήττονται κυρίως τώρα γιατί αρκετοί ελεύθεροι επαγγελματίες και λαμόγια εργοδότες τα έχουν κάνει μασούρια τα υπερκέρδη τους τόσα χρόνια και τα κρύβουν στον κώλο τους η τα έχουν στείλει Ελβετία αντί να κάνουν επενδύσεις εδώ που τόσα χρόνια φάγανε-φάγανε τον αγγλέορα και δυστυχώς δεν τους έκατσε στο λαιμό ...αλλά ευχομαι να τους κάτσει οι ξεφτίλες που απολύουν αβέρτα..

thomas
05-01-12, 22:22
Εγώ απάντησα 0 μην το ψάχνετε.
Όταν απολυθούν όλοι από το Δημόσιο και ξαναγίνουν προσλήψεις σύμφωνα με τις ικανότητες του καθενός και όχι με την κοματική του ταυτότητα τότε το ξανασυζητάμε.

erpeto26
06-01-12, 07:19
500 μεχρι να επανεκτιμηθουν οι ικανοτητες τους καθως κ το εργο που προσφερει ο καθενας τους...

Υπαρχουν πολλοι υπαλληλοι οι οποιοι προσφερουν παραπανω απο τις δυνατοτητες του κ ακομα πιο πολλοι που κανουν το αντιθετο...

Ο Δημοσιος τομεας εχει ξεφτιλιστει εντελως...

papajo
06-01-12, 10:17
Η μεγαλύτερη βλακεία είναι η οριζόντια δαμόκλειος σπάθη. Πως δηλαδή θα κρίνεις την παραγωγικότητα του πυροσβέστη; Αν δεν υπάρχουν φωτιές δεν θα πληρώνεται; Και όταν υπάρχουν με το παρά πάνω θα παίρνει περισσότερα; Αλλο πράμα να μην υπάρχουν μεγάλες μισθολογικές διαφορές σε παρόμοια εργασία και άλλο η ισοπέδωση. Αλλο πράγμα το δίκαιο και άλλο η ισότητα: Δίκαιο είναι να έχουν όλοι φαγητό, ισότητα είναι να έχουν όλοι την ίδια ποσότητα. Το τελευταίο προκαλεί αδικίες, αφού άλλη ποσότητα έχει ανάγκη ο καθένας ακόμη και με οποιαδήποτε δικαιολογία.
Θα έπρεπε να υπάρχει μια αρχική βάση ανάλογη με τα τυπικά προσόντα και μετά να υπάρχουν κίνητρα: Αποδίδεις περισσότερο από τον διπλανό σου που τα ξύνει, πάρε περισσότερα. Και όποιος συνεχώς τα ξύνει να φεύγει, με εξαίρεση ΑΜΕΑ. Οσο άδικο ήταν να υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις για την ίδια εργασία, τόσο και περισσότερο είναι να ισοπεδώνονται τα πάντα. Τίποτε δεν πήγε καλά ποτέ με την ισοπέδωση. Ακόμη και το υποτιθέμενο κίνητρο επίτευξης στόχου δεν θα δουλέψει. Αφού και ο εργατικός και ο ακαμάτης θα το μοιραστούν, επειδή έτυχε να δουλεύουν στην ίδια υπηρεσία, γιατί να δουλέψει από δω και πέρα ο εργατικός; Ποιός θα τον κρίνει; Ο κομματικά τοποθετημένος διευθυντής του που 99% είναι όποιος συμφωνεί με την κυβέρνηση;
(Αν δεν συμφωνεί, συνήθως στην επόμενη κρίση φεύγει ή δεν προάγεται).Πάρτε το χαμπάρι. Καμμία σχέση με δικαιοσύνη δεν έχει το ενιαίο μισθολόγιο. Σκοπεύει μόνο να μειώσει τους μισθούς, κατ' επιταγήν της τρόικας.

SkapoGr
06-01-12, 10:44
2000ε γιατι οχι? και οχι μονο οι δημοσιοι αλλα ολοι , και οι ιδιωτικοι.

εστω 1500ε αλλα να μην ανεβενουν συνεχεια ολα τα πραγματα.

και οταν ανεβενη κατι 5-10 % να ανεβαινουν και οι μισθοι.

Aggelos3000
06-01-12, 11:19
Η καλήτερη ερώτηση θα ήταν τι δουλεία κάνει ο καθένας μας πως την βρήκε (πόσο αξιοκρατικά) και πόσα λεφτά νομίζει οτι θα έπρεπε να παίρνει.

Γιατί πολλοί δουλευταράδες μαζευτήκαμε.

neo24gr
06-01-12, 11:23
πολλοι δημοσιοι χαραμοφαηδες βλεπω ειναι στο blog.....ακου εκει 2000 χιλιαρικα!

nikos_a
06-01-12, 12:28
Πιστευω οτι πρεπει να παιρνουν αναλογο των ιδιωτικων υπαλληλων, αν οχι χαμηλοτερο και αυτο για να εχει λογους ο Ελληνας να θελει να δουλεψει στον ιδιωτικο τομεα και οχι στο δημοσιο οπως ειναι και σημερα. Αυτο θα βοηθησει και στην αναπτυξη της χωρας. Εβλεπα αν θυμαστε ειδησεις την εποχη που εκαναν απεργια οι υπαλληλοι συντηρητες-καθαριστες στο μουσειο της Ακροπολης των Αθηνων και πραγματικα αηδιασα, ολοι οι Ελληνες εχουν σαν ονειρο να γινουν καθαριστριες στα αρχαια; Ημαρτον ρε παιδια, εγω δουλευω στον ιδιωτικο τομεα και οταν μενεις απληρωτος για τρεις με τεσσερις μηνες φευγεις πας αλλου και αυτοι ηταν απλητωτοι 20 μηνες και μετα εν μεσω τουριστικης περιοδου αποφασισαν να απεργησουν, μετα απο 20 μηνες και ολα αυτα για να μην πανε στον ιδιωτικο τομεα.

aabbcc
06-01-12, 12:45
Οι δημόσιοι υπάλληλοι θα πρέπει να πληρώνονται ανάλογα με τη δουλειά που παράγουν. Οι δικαστές π.χ. να πληρώνονται ανάλογα με τις οριστικές αποφάσεις που εκδίδουν, οι εφοριακοί με τους δημότες που εξυπηρετούν, οι ελεγκτές πολεοδομίας με τις άδειες που υπογράφουν κτλ....

nikos_a
06-01-12, 12:56
Οι δημόσιοι υπάλληλοι θα πρέπει να πληρώνονται ανάλογα με τη δουλειά που παράγουν. Οι δικαστές π.χ. να πληρώνονται ανάλογα με τις οριστικές αποφάσεις που εκδίδουν, οι εφοριακοί με τους δημότες που εξυπηρετούν, οι ελεγκτές πολεοδομίας με τις άδειες που υπογράφουν κτλ....

Αυτο θα ηταν το τελειοτερο για ολα τα επαγγελματα αλλα ειναι πολυ δυσκολο στην εφαρμογη του(για να μην πω αδυνατο).

akinik
06-01-12, 13:16
Καταρχήν μόνιμη και σταθερή εργασία για όλους ...δεν μπορεί να ζητάνε τα λαμόγια του ΣΕΒ της τρόικας και οι υπάλληλοι τους εκάστοτε κυβερνώντες σταθερό φορολογικό περιβάλλον κ.α και να μην προσφέρουν σταθερές εργασιακές σχέσεις...μόνο έτσι μπορείς να ανοιχτείς και να κυκλοφορήσει το χρήμα να κινηθεί η πραγματική παραγωγική αγορά και όχι τα επενδυτικά αεριτζίδικα κτήνη των τραπεζών των οίκων κ.λ.π

Μισθοί μικτά αξιοπρεπείς βάσει του κόστους ζωής τώρα ...και στο Δημόσιο και παντού... ένα δείγμα είναι
Υ.Ε-3800
Δ.Ε-4700
Τ.Ε-5500
Π.Ε-6000
Και κάθε επιπλέον πτυχίο 500 ευρωπουλάκια....κίνητρα απόδοσης και μπόνους κάθε τέλος του χρόνου και όποιος δεν πιάνει τα στάνταρ απόδοσης ανάλογα την εργασία του ...σαν ποινή οικονομική στασιμότητα και πρόστιμο το 10-20% του μισθού το οποίο θα πηγαίνει σε ταμείο αρωγής ανέργων και απόρων...αυτά τα χρήματα αν σας φαίνονται πολλά θα πάνε στην αγορά και θα ταΐσουν ιδιωτικούς υπαλλήλους που πλήττονται κυρίως τώρα γιατί αρκετοί ελεύθεροι επαγγελματίες και λαμόγια εργοδότες τα έχουν κάνει μασούρια τα υπερκέρδη τους τόσα χρόνια και τα κρύβουν στον κώλο τους η τα έχουν στείλει Ελβετία αντί να κάνουν επενδύσεις εδώ που τόσα χρόνια φάγανε-φάγανε τον αγγλέορα και δυστυχώς δεν τους έκατσε στο λαιμό ...αλλά ευχομαι να τους κάτσει οι ξεφτίλες που απολύουν αβέρτα..στο δευτερο σκελος συμφωνω απολυτα μαζι σου,στο πρωτο εννοειτε πως οχι.Αλλα αραγε το οτι τα λαμογια οι εργοδοτες παρανομουν ,απολυουν παιρνουν στις δουλειες πακιστανους ή ελληνες χωρις ενσημα οπως γινεται στο 70% των περιπτωσεων ποιος φταιει?Οι κρατικες υπηρεσιες ικα ,επιθεωρηση εργασιας και οι υπαλληλοι τους οι περισσοτεροι που λαδωνονται κ δεν κανουν ελεγχους.εαν γινοταν ελεγχοι αγαπητε δεν θα υπηρχαν αυτα...
υ.γ στις δυο προηγουμενες δουλειες που δουλευα ερχοταν υπαλληλοι της εφοριας κ του ικα που ετρωγαν κ επιναν τζαμπα για τις υπηρεσιες που προσεφεραν...ενας καραγκιοζης μαλιστα εστελνε κ τον κουμπαρο του για φιλοξενεια.....
καλυτερα να γινει γκαλοπ ποσα λεφτα πρεπει να παιρνει ο υπαλληλος του ιδιωτικου τομεα γιατι απο 600 ευρω καθαρα πανε να το κανουν 500 ενω με την δουλεια που προσφερει ο υπαλληλος του ιδιωτικου τομεα πρεπει να παιρνει τουλαχιστον τα διπλασια...

analwsimos
06-01-12, 17:06
προσωπικά πάντως επιθυμώ ο βασικός μισθός των δημοσίων υπαλλήλων να πέσει στα 499ευρώ και γιατί όχι και ποιο κάτω - ειδικά εαν μιλάμε για πρωην ΠαΣόΚουΣ επιθυμώ να πέσει στα 299.
άλλωστε μόνο έτσι θα μπορέσουμε να συσπειρωθούμε σαν πολίτες και να αναγεννήσουμε την Ελλάδα διαμέσο του ΧΑΟΥΣ

http://www.hegrade.gr/sites/default/files/files/chaos_order_532.jpg

aabbcc
06-01-12, 17:30
Αυτο θα ηταν το τελειοτερο για ολα τα επαγγελματα αλλα ειναι πολυ δυσκολο στην εφαρμογη του(για να μην πω αδυνατο).

Δεν είναι και τόσο δύσκολο να μετρώνται οι αποφάσεις των δικαστιρίων και οι άδειες των πολεοδομιών.

Antonius
06-01-12, 18:55
Υποχρεωτική εργασία για 12 ώρες (τα Σαββατοκύριακα) και 18 ώρες τις καθημερινές, φυσικά αμισθί. Αμοιβή το νερό που θα πίνουν. Αντί για σύνταξη, εκτέλεση δίπλα σε ομαδικό τάφο.

analwsimos
06-01-12, 23:18
έτσι μπράβο...αφού θέλουν σοσιαλισμό θα τους τον δώσουμε
χεχεχε

stefa_1
06-01-12, 23:34
Ετρωγαν πολλα τοσα χρονια...250 ευρω, και αμα εχουν και κανα στεγαστικο/προσωπικο στο Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο που τους εχει μια ιδιαιτερη συμπαθεια, ε τοτε 400 ευρω και πολλα ειναι.

Υ.Γ Προβλεπω συντομα εμφυλιο ελευθεροι επαγγελματιες vs δημοσιων υπαλληων vs ιδιωτικων υπαλληλων

ermis7
07-01-12, 11:09
Το κακό που έχει κάνει το Δημοσίο τα τελευταία 30 χρόνια στην χώρα, δεν το έχει κάνει η Τουρκία τα τελευταία 200.

Αλλά όταν ο καθένας κοιτάει πως να φάει τον άλλο, δεν νομίζω ότι τον ενδιαφέρει το κοινό καλό. Αλλά αυτό είναι μπούμερανγκ. Τα παιδιά του και τα εγγόνια του θα το πληρώσουν μέσα από την κατάσταση που θα βρεθεί το κράτος. Αμύνεσθαι περί πάρτη τους

Και από ότι βλέπω πολλοί αργόσχολοι συνέχισαν την ίδια λογική και σε αυτή την δημοσκόπηση

Aggelos3000
07-01-12, 11:32
Το κακό που έχει κάνει το Δημοσίο τα τελευταία 30 χρόνια στην χώρα, δεν το έχει κάνει η Τουρκία τα τελευταία 200.

Πολύ πρετεντέρη βλέπεις και σου κάνει κακό.

voleftis
07-01-12, 11:39

Αλλά όταν ο καθένας κοιτάει πως να φάει τον άλλο, δεν νομίζω ότι τον ενδιαφέρει το κοινό καλό. Αλλά αυτό είναι μπούμερανγκ. Τα παιδιά του και τα εγγόνια του θα το πληρώσουν μέσα από την κατάσταση που θα βρεθεί το κράτος. Αμύνεσθαι περί πάρτη τους

Και από ότι βλέπω πολλοί αργόσχολοι συνέχισαν την ίδια λογική και σε αυτή την δημοσκόπηση

Επιχειρηματολόγησε λίγο πάνω σε αυτά που σου φυτέψανε στο μυαλουδάκι μπας και μας φωτίσεις και εμάς φωτισμένε ....Καψής λέγεστε ;

impz
07-01-12, 11:54
Η καλήτερη ερώτηση θα ήταν τι δουλεία κάνει ο καθένας μας πως την βρήκε (πόσο αξιοκρατικά) και πόσα λεφτά νομίζει οτι θα έπρεπε να παίρνει.

Γιατί πολλοί δουλευταράδες μαζευτήκαμε.

Ακριβώς. Πολύ ενδιαφέρον θα είχε.
Για να δουμε κιόλας πόσοι είναι οι παραγωγικοί και πόσοι τελικά πληρώνονται από τον προϋπολογισμό του κράτους (άμεσα και έμμεσα).
Ακούμε λοιπόν όλους εσάς που διατύπωσατε τις παραπάνω απόψεις.

voleftis
07-01-12, 11:59
Για να δουμε κιόλας πόσοι είναι οι παραγωγικοί και πόσοι τελικά πληρώνονται από τον προϋπολογισμό του κράτους (άμεσα και έμμεσα).

Φτεύου καπνά κι βουσκάου ζωντανά κατ στου βάλτου τα χωριά !!!
Σειρά σας.....

Aggelos3000
07-01-12, 12:01

Εγω λοιπόν είμαι δημόσιος υπάλληλος μπηκα με πανελλήνιο γραπτό διαγωνισμό (15000 ανθρωποί δώσαμε στην κατηγορία μου και ήμουν μέσα στους 100 πρώτους) και όσο για τον μισθό που πρέπει να παίρνω κατα την άποψη μου είναι γύρω στα 1500 ευρώ ενας μισθός που σου επιτρέπει να ζήσεις απλά αξιοπρεπής, για πες μας εσυ;

impz
07-01-12, 12:12
Εγω λοιπόν είμαι δημόσιος υπάλληλος μπηκα με πανελλήνιο γραπτό διαγωνισμό (15000 ανθρωποί δώσαμε στην κατηγορία μου και ήμουν μέσα στους 100 πρώτους) και όσο για τον μισθό που πρέπει να παίρνω κατα την άποψη μου είναι γύρω στα 1500 ευρώ ενας μισθός που σου επιτρέπει να ζήσεις απλά αξιοπρεπής, για πες μας εσυ;

Εσυ είσαι ο τελευταίος που θα ήθελα να μάθω, συμφώνησα με την ιδέα σου, για αυτό την έκανα παράθεση.
Με τη σειρά μου όμως, εγώ είμαι στρατιωτικός, που είχα μπει με πανελλήνιες στην υψηλότερη σε μόρια σχολή της δέσμης μου.
Συμφωνώ με το ποσό που είπες, όταν βέβαια δεν έχεις οικογένεια ή όταν κάνεις πρέπει και η γυναίκα σου να παίρνει αλλά τόσα, ειδικά αν ζεις στην Αθήνα.
Η ισχύουσα πραγματικότητα είναι όμως πολύ παρακάτω.
Ακούμε τώρα τον επόμενο κριτή...

impz
07-01-12, 12:17
Φτεύου καπνά κι βουσκάου ζωντανά κατ στου βάλτου τα χωριά !!!
Σειρά σας.....

Μακάρι να υπήρχε κόσμος που το έκανε αυτό, αλλά δυστυχώς αυτή η κατηγορία εδώ και κάποια χρόνια ζει με επιδοτήσεις, δηλαδή με δημόσια δανεικά.

voleftis
07-01-12, 12:18
Εσυ είσαι ο τελευταίος που θα ήθελα να μάθω, συμφώνησα με την ιδέα σου, για αυτό την έκανα παράθεση.
Με τη σειρά μου όμως, εγώ είμαι στρατιωτικός, που είχα μπει με πανελλήνιες στην υψηλότερη σε μόρια σχολή της δέσμης μου.
Συμφωνώ με το ποσό που είπες, όταν βέβαια δεν έχεις οικογένεια ή όταν κάνεις πρέπει και η γυναίκα σου να παίρνει αλλά τόσα, ειδικά αν ζεις στην Αθήνα.
Η ισχύουσα πραγματικότητα είναι όμως πολύ παρακάτω.
Ακούμε τώρα τον επόμενο κριτή...

Έλα κανάρι μου .....:):):):)

http://www.youtube.com/watch?v=Xg07UL5RYXM

Aggelos3000
07-01-12, 12:19
Την αλήθεια δεν θα την μάθείς παρόλο που είναι κοινό μυστικό πως βρίσκεις δουλεία στον ιδιωτικό τομέα με τηλέφωνο βουλευτή αν είναι μεγάλη εταιρεία, τράπεζα η δημάρχου νομάρχη αν πρόκειτε για μικρή εταιρεία, και αυτό που δεν έχουν καταλάβει δυστηχώς ακόμα είναι οτι και αυτοί με τα λεφτά του δημόσιου τομέα πληρώνονταν απο τότε που μας κόψανε τα λεφτά η μια πίσω απο την άλλη ιδιωτικές εταιρείες κλείσανε.
Η μόνη διαφορά είναι οτι εμείς πληρώναμε φόρους για αυτά που παίρναμε και αυτοί δηλώναν 6000 ευρώ το χρόνο.

impz
07-01-12, 12:25
Έλα κανάρι μου .....:):):):)

http://www.youtube.com/watch?v=Xg07UL5RYXM

Είναι πολλά τα g! :p
Βέβαια εμένα μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, δεν φεύγει...

impz
07-01-12, 12:26
Την αλήθεια δεν θα την μάθείς παρόλο που είναι κοινό μυστικό πως βρίσκεις δουλεία στον ιδιωτικό τομέα με τηλέφωνο βουλευτή αν είναι μεγάλη εταιρεία, τράπεζα η δημάρχου νομάρχη αν πρόκειτε για μικρή εταιρεία, και αυτό που δεν έχουν καταλάβει δυστηχώς ακόμα είναι οτι και αυτοί με τα λεφτά του δημόσιου τομέα πληρώνονταν απο τότε που μας κόψανε τα λεφτά η μια πίσω απο την άλλη ιδιωτικές εταιρείες κλείσανε.
Η μόνη διαφορά είναι οτι εμείς πληρώναμε φόρους για αυτά που παίρναμε και αυτοί δηλώναν 6000 ευρώ το χρόνο.

Δεν περιμένω να τη μάθω, αλλά ας το σκεφτούν λίγο μέσα τους να κόψουν αύτα τα γελοία που γράφουν.
Γιατί είναι γνωστό ότι βρίζουν του δυ άκριτα αυτοί που δεν κατάφεραν να γίνουν

Aggelos3000
07-01-12, 12:28
αν μπορούσαν να σκεφτούν δεν θα τα έγραφαν θα είχαν σκεφτεί εδω και δυο χρόνια.

analwsimos
07-01-12, 14:22
πάντως από τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα η απληστία των δημοσίων υπαλλήλων είναι εμφανής...
σοβαρά δε νομίζω να είχε κανένας πρόβλημα με τους ανθρώπους εάν κάνανε κανονικά τη δουλειά τους..

εαν ήταν πχ ευγενικοί και εξυπηρετικοί...
εαν πχ δεν έπαιρναν μίζες και δεν εκμεταλλεύονταν τη θέση τους για να φάνε περισσότερα..
εαν ήταν εργατικοί και ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ και όχι μαλθακοί και ωχαδερφιστές...
εαν μπάινανε με πραγματικά αξιοκρατικά κριτήρια και ΟΧΙ με ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ προκυρήξεις(βλέπε δημοτικοι υπάλληλοι)
εαν δε χρησιμοποιούσαν τη θέση τους απεργώντας πάνω στις πλάτες του Ελληνικού λαού προκειμένου να εκβιάσουν καταστάσεις...

σαφέστατα υπάρχουν και εξαιρέσεις φιλότιμων ανθρώπων άλλα αντιστοιχούν στο 1%...και αυτό δεν είναι υπερβολή..

loukia.
07-01-12, 14:43
πάντως από τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα η απληστία των δημοσίων υπαλλήλων είναι εμφανής...Υπερβάλλεις,αλλά είναι γνώρισμα ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ Η ΥΠΕΡΒΟΛΗ...

petran_7
07-01-12, 16:06
1000 ευρώ. Αν αναλογιστεί κανείς τις διευκολύνσεις που έχουν, τα δωρεάν μεταφορικά, και όλα τα σχετικά, από τα 1000 τα 800 θα τα έβαζαν στην άκρη.

Aggelos3000
07-01-12, 16:06
πάντως από τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα η απληστία των δημοσίων υπαλλήλων είναι εμφανής...

Για πες μας εσύ πόσα λεφτά πιστεύεις πρεέπει να παίρνεις;

Aggelos3000
07-01-12, 16:09
Αν αναλογιστεί κανείς τις διευκολύνσεις που έχουν, τα δωρεάν μεταφορικά,

Ποία; σε ποιό κόσμο ζείς παληκάρι μου στον κόσμο του πρετεντέρη και του παπαδημητρίου;

petran_7
07-01-12, 16:14
Ποία; σε ποιό κόσμο ζείς παληκάρι μου στον κόσμο του πρετεντέρη και του παπαδημητρίου;

Όχι δεν έχουν! Τίποτα. Με το μεροκάματο τα βγάζουν πέρα.

Antonius
07-01-12, 16:19
1000 ευρώ. Αν αναλογιστεί κανείς τις διευκολύνσεις που έχουν, τα δωρεάν μεταφορικά, και όλα τα σχετικά, από τα 1000 τα 800 θα τα έβαζαν στην άκρη.

Το greekz ολισθαίνει επικίνδυνα. Και έμεσμα προάγει την χρήση απαγορευμένων ουσιών.

Aggelos3000
07-01-12, 16:24

Δυστυχώς ναι ενω αρκετοί φίλοι μου σε ιδιωτικές εταιρίες εχουν αυτοκίνητο τσάμπα βενζίνες πάσο για την αττική οδο (και καλα κάνουν τα παιδιά).

nikos_a
07-01-12, 16:40
Ο ιδιος που ειναι και στον ιδιωτικο τομεα και με λιγοτερα προτερηματα ωστε ο κοσμος να προτιμαει τον ιδιωτικο τομεα, οπως ακριβως συμβαινει και με ολοκληρη την Ευρωπη οπου μονο οσοι δεν βρισκουν στον ιδιωτικο τοτε πανε να ψαξουν στο δημοσιο(χωρις μονιμοτητες και αλλα προτερηματα). Δεν καταλαβα γιατι ο μισθος του δημοσιου να ειναι διαφορετικος απο του ιδωτικου υπαλληλου; Αν ηταν ετσι τοτε δεν θα γινοτανε ολο αυτο το πανηγυρι με την αγορα εργασιας στο δημοσιο. Εχω φιλο ο οποιος με ενα πανεπιστημιακο πτυχιο στα οικονομικα και 4 ξενες γλωσσες επελεξε να εργαζεται στον ΟΑΕΔ σε θεση ΔΕ και οχι σε θεση ΠΕ οπως επρεπε για ολους τους λογους που κι εσυ γνωριζεις αλλα δεν προκειται να παραδεχτεις ποτε και ενω θα επρεπε να παιρνει μισθο ΔΕ παιρνει μισθο ΠΕ, πως να μην καταρευσει ετσι η χωρα. Εγω εγραψα μια αποψη που ξερω οτι ειναι σωστη γιατι γνωριζω καποια πραγματα πως ειναι στην Ευρωπη απο πρωτο χερι.

EmpressKaileena
07-01-12, 17:02
500 kai polla einai gia auta pou kanoun...

Ελα πεστο αυτο μπροστα στη μανα μου που δουλευει πιο σκληρα απ'οσο θα δουλευαν οι περισσοτεροι και παλευει με συζυγο και 2 παιδια, με τα σκατα που της δινουν για λεφτα.
Το πολυ πολυ να σου σκισει αυτα που εχεις για @@. ;)

Κι οσοι ψηφισαν 0, να πηδηξουν απο τη γεφυρα Ριου-Αντιρριου παρακαλω. :)

balkanios
07-01-12, 17:10
Ελα πεστο αυτο μπροστα στη μανα μου που δουλευει πιο σκληρα απ'οσο θα δουλευαν οι περισσοτεροι και παλευει με συζυγο και 2 παιδια, με τα σκατα που της δινουν για λεφτα.
Το πολυ πολυ να σου σκισει αυτα που εχεις για @@. ;)

Κι οσοι ψηφισαν 0, να πηδηξουν απο τη γεφυρα Ριου-Αντιρριου παρακαλω. :)

axaxxaxax...

xamos sto isoma...ginetai edo...
ela gia peite kai oi ypoloipoi giati thelo na kataliksoyme kapoy...
p

mariosthanos
07-01-12, 17:29
Πλακα κανετε εγω εβαλα 0-500 ..
απο τους 100 μολις ο 1ας δουλευει
τι μαλακιες μου λετε τωρα!!
ακου 2000 χιλιαδες,γτ για να ξηνονται καλυτερα ??
αντε με τους κοπριτες!!!

Aggelos3000
07-01-12, 17:37
Εχω φιλο ο οποιος με ενα πανεπιστημιακο πτυχιο στα οικονομικα και 4 ξενες γλωσσες επελεξε να εργαζεται στον ΟΑΕΔ σε θεση ΔΕ και ΠΕ οπως επρεπε για ολους τους λογους που κι εσυ γνωριζεις αλλα δεν προκειται να παραδεχτεις ποτε και ενω θα επρεπε να παιρνει μισθο ΔΕ παιρνει μισθο ΠΕ, πως να μην καταρευσει ετσι η χωρα.

Συγνώμη αλλά εγώ απο αυτά που έγραψες δεν βγάζω νόημα.

ολοκληρη την Ευρωπη οπου μονο οσοι δεν βρισκουν στον ιδιωτικο τοτε πανε να ψαξουν στο δημοσιο(χωρις μονιμοτητες και αλλα προτερηματα)

Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα για την ευρώπη στις περισσότερες χώρες τις ευρώπης υπάρχει μονιμότητα, έχουμε και είχαμε τους ποιό κακοπληρωμένουσ δημοσίους υπαλλήλους στην ευρώπη.

Και αντί να φωνάζεις να αυξηθεί ο μισθός σου να μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπής φωνάζεις να μειωθεί ο μισθός του άλλου τι να σου πω τώρα που θα πάει στα 500 του ιδιωτικού ασχολήσου εσυ με πόσα παίρνω εγώ.

Aggelos3000
07-01-12, 17:37
Δουλευταρά μου εσυ

nikos_a
07-01-12, 17:49
Συγνώμη αλλά εγώ απο αυτά που έγραψες δεν βγάζω νόημα.

Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα για την ευρώπη στις περισσότερες χώρες τις ευρώπης υπάρχει μονιμότητα, έχουμε και είχαμε τους ποιό κακοπληρωμένουσ δημοσίους υπαλλήλους στην ευρώπη.

Και αντί να φωνάζεις να αυξηθεί ο μισθός σου να μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπής φωνάζεις να μειωθεί ο μισθός του άλλου τι να σου πω τώρα που θα πάει στα 500 του ιδιωτικού ασχολήσου εσυ με πόσα παίρνω εγώ.

Δηλαδη αυτο που εγραψα στα Ελληνικα δεν το καταλαβαινεις; Οποτε φαντασου πως προσλαμβανει το ελληνικο δημοσιο. Μονο με την απαντηση που εδωσες μου αποδειξες οτι εχω 200% δικιο. Ο μισθος των εργαζομενων φιλε μου πρεπει να ειναι αναλογος με την οικονομια της χωρας και οχι αναλογος με τα κομματικα κολπα για τα εκλογικα αποτελεσματα.

impz
07-01-12, 17:50
Ο ιδιος που ειναι και στον ιδιωτικο τομεα και με λιγοτερα προτερηματα ωστε ο κοσμος να προτιμαει τον ιδιωτικο τομεα, οπως ακριβως συμβαινει και με ολοκληρη την Ευρωπη οπου μονο οσοι δεν βρισκουν στον ιδιωτικο τοτε πανε να ψαξουν στο δημοσιο(χωρις μονιμοτητες και αλλα προτερηματα). Δεν καταλαβα γιατι ο μισθος του δημοσιου να ειναι διαφορετικος απο του ιδωτικου υπαλληλου; Αν ηταν ετσι τοτε δεν θα γινοτανε ολο αυτο το πανηγυρι με την αγορα εργασιας στο δημοσιο. Εχω φιλο ο οποιος με ενα πανεπιστημιακο πτυχιο στα οικονομικα και 4 ξενες γλωσσες επελεξε να εργαζεται στον ΟΑΕΔ σε θεση ΔΕ και ΠΕ οπως επρεπε για ολους τους λογους που κι εσυ γνωριζεις αλλα δεν προκειται να παραδεχτεις ποτε και ενω θα επρεπε να παιρνει μισθο ΔΕ παιρνει μισθο ΠΕ, πως να μην καταρευσει ετσι η χωρα. Εγω εγραψα μια αποψη που ξερω οτι ειναι σωστη γιατι γνωριζω καποια πραγματα πως ειναι στην Ευρωπη απο πρωτο χερι.
Σε αύτα τα άλλα κράτη που ξέρεις, ποιος είναι ο πυλώνας της οικονομίας, ο δημόσιος ή ο ιδιωτικός τομέας; Συγκρίνεται η παραγωγικότητα του ιδιωτικού τομέα σε αυτές τις χώρες με του ελληνικού; Με την ίδια λογική λοιπόν πόσα έπρεπε να παίρνουν οι ιδιωτικοί υπαλληλοι στην Ελλάδα;

Απλά στην Ελλάδα, επειδή είμαστε μια χώρα με προβληματική οικονομία, ο ιδιωτικός τομέας δεν είναι αυτός που πρέπει. Φυσικά αυτό δε σημαίνει πως οι ιδιωτικοί υπαλληλοι είναι άχρηστοι και θα πρέπει να παίρνουν 500 ή 0 ευρώ όπως γράφτηκε για τους δημοσίους επειδή το κράτος είναι επίσης προβληματικό, φορτώνοντας τα προβλήματα οργάνωσής , διαχείρισης και νοοτροπίας δεκαετιών στους απλούς υπαλλήλους.

Συμφωνώ ότι οι μισθοί πρέπει να είναι καλύτεροι στον ιδιωτικό τομέα, ακριβώς για να μη θέλουν όλοι να μπουν στο δημόσιο και να αναπτυχθεί ο ιδιωτικός που είναι για κλάματα. Όμως εξαρτάται ποιους μισθούς συγκρίνεις, γιατί εγώ αντίστοιχα ξέρω πολλές περιπτώσεις που πληρώνονται για το ίδιο επαγγελμα πολύ καλύτερα στον ιδιωτικό.
Μπορεί το δημόσιο να έχει κάποια πλεονεκτήματα, όπως η (μέχρι πρότινος) μονιμότητα και οι σχέσεις εργασίας, αλλά έχει και αρνητικά όπως η έλλειψη ευκαιριών και η έλλειψη αναγνώρισης.

Aggelos3000
07-01-12, 18:13
Εχω φιλο ο οποιος με ενα πανεπιστημιακο πτυχιο στα οικονομικα και 4 ξενες γλωσσες επελεξε να εργαζεται στον ΟΑΕΔ σε θεση ΔΕ και ΠΕ οπως επρεπε για ολους τους λογους που κι εσυ γνωριζεις αλλα δεν προκειται να παραδεχτεις ποτε και ενω θα επρεπε να παιρνει μισθο ΔΕ παιρνει μισθο ΠΕ

Στα ελληνικά ήταν;

Δηλαδή έχεις ένα φίλο που εργάζεται σε θέση ΔΕ και ΠΕ στον ΟΑΕΔ και πληρώνεται μόνο για την θέση ΠΕ;
Τον ρίξανε κορόιδο πιάστηκε.
Πέρα απο την πλάκα θες να μας πείς οτι τον έχουν προσλάβει ως ΔΕ και τον πληρώνουν για ΠΕ;
Εγώ δεν σε πιστεύω και αντι να μας πείς οτι έχεις έναν φίλο πες μας κάπου άκουσα.

Aggelos3000
07-01-12, 18:16
Ο μισθος των εργαζομενων φιλε μου πρεπει να ειναι αναλογος με την οικονομια της χωρας και οχι αναλογος με τα κομματικα κολπα για τα εκλογικα αποτελεσματα.

Τώρα αν εσύ πιστεύεις οτι ένας μισθός μέσο όρο γύρω στα 1200 ευρώ που ήταν οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων είναι υπερβολικός για την χώρα καταλαβαίνω τώρα εγώ πολλά.
Ο δικός σου μισθός πες μας πόσο πιστεύεις πως πρέπει να ήταν;

nikos_a
07-01-12, 18:25
Σε αύτα τα άλλα κράτη που ξέρεις, ποιος είναι ο πυλώνας της οικονομίας, ο δημόσιος ή ο ιδιωτικός τομέας; Συγκρίνεται η παραγωγικότητα του ιδιωτικού τομέα σε αυτές τις χώρες με του ελληνικού; Με την ίδια λογική λοιπόν πόσα έπρεπε να παίρνουν οι ιδιωτικοί υπαλληλοι στην Ελλάδα;

Απλά στην Ελλάδα, επειδή είμαστε μια χώρα με προβληματική οικονομία, ο ιδιωτικός τομέας δεν είναι αυτός που πρέπει. Φυσικά αυτό δε σημαίνει πως οι ιδιωτικοί υπαλληλοι είναι άχρηστοι και θα πρέπει να παίρνουν 500 ή 0 ευρώ όπως γράφτηκε για τους δημοσίους επειδή το κράτος είναι επίσης προβληματικό, φορτώνοντας τα προβλήματα οργάνωσής , διαχείρισης και νοοτροπίας δεκαετιών στους απλούς υπαλλήλους.

Συμφωνώ ότι οι μισθοί πρέπει να είναι καλύτεροι στον ιδιωτικό τομέα, ακριβώς για να μη θέλουν όλοι να μπουν στο δημόσιο και να αναπτυχθεί ο ιδιωτικός που είναι για κλάματα. Όμως εξαρτάται ποιους μισθούς συγκρίνεις, γιατί εγώ αντίστοιχα ξέρω πολλές περιπτώσεις που πληρώνονται για το ίδιο επαγγελμα πολύ καλύτερα στον ιδιωτικό.
Μπορεί το δημόσιο να έχει κάποια πλεονεκτήματα, όπως η (μέχρι πρότινος) μονιμότητα και οι σχέσεις εργασίας, αλλά έχει και αρνητικά όπως η έλλειψη ευκαιριών και η έλλειψη αναγνώρισης.

Δεν βγαζουμε ακρη γιατι ο καθε ενας κοιταζει αυστηρα το προσωπικο του συμφερον. Οι δημοσιοι εχουν λαθος λογικη και δεν αλλαζει αυτο με τιποτα. Γιατι πρεπει στην Ελλαδα ολοι να εχουν ως ονειρο να εργαστουν στο δημοσιο για να "ησυχασουν", αυτο μονο που το σκεφτονται ειναι καταστροφικο λαθος γιατι στη ζωη οι ανθρωποι πρεπει να προσπαθουν καθε μερα για το καλυτερο. Μην προσπαθεις να με πεισεις οτι η λογικη υπερασπισης του ελληνικου δημοσιου ως εχει οτι ειναι σωστη γιατι ειναι πολυ λαθος. Αυτο μας οδηγει στην καταστροφη. Αν το δημοσιο δεν ηταν οπως ειναι τοτε δεν θα ετρεχαν ολοι πισω απο τον καθε μ@@@κα υποψηφιο βουλευτη για να μπουν στο δημοσιο με ανταλλαγμα τους ψηφους ολης της οικογενειας και αυτο ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ισως οχι σε ποσοστο 100% αλλα συμβαινει. Οποιος το αρνηθει ειναι ηλιθιος και ψευτης.

impz
07-01-12, 18:55
Δεν βγαζουμε ακρη γιατι ο καθε ενας κοιταζει αυστηρα το προσωπικο του συμφερον. Οι δημοσιοι εχουν λαθος λογικη και δεν αλλαζει αυτο με τιποτα. Γιατι πρεπει στην Ελλαδα ολοι να εχουν ως ονειρο να εργαστουν στο δημοσιο για να "ησυχασουν", αυτο μονο που το σκεφτονται ειναι καταστροφικο λαθος γιατι στη ζωη οι ανθρωποι πρεπει να προσπαθουν καθε μερα για το καλυτερο. Μην προσπαθεις να με πεισεις οτι η λογικη υπερασπισης του ελληνικου δημοσιου ως εχει οτι ειναι σωστη γιατι ειναι πολυ λαθος. Αυτο μας οδηγει στην καταστροφη. Αν το δημοσιο δεν ηταν οπως ειναι τοτε δεν θα ετρεχαν ολοι πισω απο τον καθε μ@@@κα υποψηφιο βουλευτη για να μπουν στο δημοσιο με ανταλλαγμα τους ψηφους ολης της οικογενειας και αυτο ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ισως οχι σε ποσοστο 100% αλλα συμβαινει. Οποιος το αρνηθει ειναι ηλιθιος και ψευτης.
Ποιο είναι δηλαδή το δικό σου και ποιο το δικό μου συμφέρον;

Νομίζω φίλε μου φταίει ο γάιδαρος και χτυπάς το σαμάρι. Δεν είναι μυστικό η πελατειακή σχέση, αλλά όταν βλέπει ο πολίτης ότι έτσι δουλεύει το πράμα, λογικό δεν είναι να πάει στο βουλευτή; (δε λέω ότι είναι σωστό και ευτυχώς δε χρειάστηκε ποτέ να μπω στον πειρασμό να το κάνω) αλλά ποιος έχει την ευθύνη, αυτός που παίζει από ανάγκη για επιβίωση, ή αυτός που έχει στήσει έτσι το παιχνίδι; Άλλωστε όπως είπε και πιο πριν ο άλλος φίλος ισχύει ακριβώς το ίδιο και για τις δουλειές στον ιδιωτικό τομέα.

Antonius
07-01-12, 19:04
Το πρώτο πράγμα που "διόρθωσε" η κυβέρνηση ήταν οι μισθοί των ΔΥ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χαθούν θέσεις εργασίας από τον ιδιωτικό τομέα και να μειωθούν οι αποδοχές των εργαζομένων σε αυτόν. Από κει και πέρα μεγάλα παιδιά είμαστε, ας χαρούμε για οποιουδήποτε τη δυσχερή θέση.

nikos_a
07-01-12, 19:42

Σχεδον σε καμια περιπτωση δεν εχουν επαγγελματα καλυτερο μισθο στον ιδιωτικο τομεα, παντα συγκρινοντας συνθηκες εργασιας (ωραρια, πενθημερη εργασια, αδειες και επιδοματα, πληρωμη υπερωριων και πολλα αλλα). Γιατι φιλε μου στον ιδωτικο τομεα σε αυτες τις δουλειες που λες οτι εχουν καλυτερο μισθο απο αυτο των δημοσιων(και το πιστευω) για πες μου τα ωραρια τους και ποσες μερες την εβδομαδα δουλευουν και μετα συγκρινε τα με αυτα των δημοσιων και τοτε θα δεις οτι παλι λιγοτερα παιρνουν.

nikos_a
07-01-12, 19:42
Τώρα αν εσύ πιστεύεις οτι ένας μισθός μέσο όρο γύρω στα 1200 ευρώ που ήταν οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων είναι υπερβολικός για την χώρα καταλαβαίνω τώρα εγώ πολλά.
Ο δικός σου μισθός πες μας πόσο πιστεύεις πως πρέπει να ήταν;

;!!;

nikos_a
07-01-12, 19:43
Στα ελληνικά ήταν;

Δηλαδή έχεις ένα φίλο που εργάζεται σε θέση ΔΕ και ΠΕ στον ΟΑΕΔ και πληρώνεται μόνο για την θέση ΠΕ;
Τον ρίξανε κορόιδο πιάστηκε.
Πέρα απο την πλάκα θες να μας πείς οτι τον έχουν προσλάβει ως ΔΕ και τον πληρώνουν για ΠΕ;
Εγώ δεν σε πιστεύω και αντι να μας πείς οτι έχεις έναν φίλο πες μας κάπου άκουσα.

Δικαιολογιες της π@@@σας ειναι αληθεια και το ξερεις. Εχει πανεπιστημιακο πτυχιο στα οικονομικα και 4 ξενες γλωσσες και εργαζεται στον ΟΑΕΔ σε θεση ΔΕ και παιρνει το μισθο ΠΕ, αλλα μαθετε να διαβαζετε κι Ελληνικα ρε παιδια και να μην καταλαβαινετε οτι εσεις θελετε αλλα οτι ειναι γραμμενο.

nikos_a
07-01-12, 19:45
Δικαιολογιες της π@@@σας ειναι αληθεια σου αρεσει δε σου αρεσει.

;;;

impz
07-01-12, 19:53
Πλακα κανετε εγω εβαλα 0-500 ..
απο τους 100 μολις ο 1ας δουλευει
τι μαλακιες μου λετε τωρα!!
ακου 2000 χιλιαδες,γτ για να ξηνονται καλυτερα ??
αντε με τους κοπριτες!!!

Δε μας λες όμως τι κάνεις εσύ που δεν ξύνεσαι

loukia.
07-01-12, 21:10
Ο ιδιος που ειναι και στον ιδιωτικο τομεα και με λιγοτερα προτερηματα ωστε ο κοσμος να προτιμαει τον ιδιωτικο τομεα, οπως ακριβως συμβαινει και με ολοκληρη την Ευρωπη οπου μονο οσοι δεν βρισκουν στον ιδιωτικο τοτε πανε να ψαξουν στο δημοσιο(χωρις μονιμοτητες και αλλα προτερηματα). Δεν καταλαβα γιατι ο μισθος του δημοσιου να ειναι διαφορετικος απο του ιδωτικου υπαλληλου; Αν ηταν ετσι τοτε δεν θα γινοτανε ολο αυτο το πανηγυρι με την αγορα εργασιας στο δημοσιο. Εχω φιλο ο οποιος με ενα πανεπιστημιακο πτυχιο στα οικονομικα και 4 ξενες γλωσσες επελεξε να εργαζεται στον ΟΑΕΔ σε θεση ΔΕ και ΠΕ οπως επρεπε για ολους τους λογους που κι εσυ γνωριζεις αλλα δεν προκειται να παραδεχτεις ποτε και ενω θα επρεπε να παιρνει μισθο ΔΕ παιρνει μισθο ΠΕ, πως να μην καταρευσει ετσι η χωρα. Εγω εγραψα μια αποψη που ξερω οτι ειναι σωστη γιατι γνωριζω καποια πραγματα πως ειναι στην Ευρωπη απο πρωτο χερι. 2θεσήτης είναι στην ίδια υπηρεσία;;;Καλά ήξερα ότι ο ο.α.ε.δ. είναι "κάπως"αλλά τόσο πια η δεν το λες καλά;;;Αν είναι π.ε. να πληρωθεί για π.ε.,δηλαδή να πληρωθεί για υ.ε.;;;Δεν το καταλαβαίνω;;;

impz
07-01-12, 21:22
2θεσήτης είναι στην ίδια υπηρεσία;;;Καλά ήξερα ότι ο ο.α.ε.δ. είναι "κάπως"αλλά τόσο πια η δεν το λες καλά;;;Αν είναι π.ε. να πληρωθεί για π.ε.,δηλαδή να πληρωθεί για υ.ε.;;;Δεν το καταλαβαίνω;;;

Αμάν ρε παιδιά με αυτό το μπέρδεμα!
Αυτό που λέει είναι ότι ο άλλος παρόλο που είχε προσόντα ΠΕ, χτύπησε θέση ΔΕ χωρίς να δηλώσει το πτυχίο του και το κατέθεσε αφού προσλήφθηκε. Οπότε από όταν του το αναγνώρισαν πληρώνεται σαν ΠΕ.

Βάζε κανένα κόμμα και εσύ ρε Νίκο, να βγάζει νόημα η σύνταξη.
Μου θύμισες το επίκαιρο ανεκδοτάκι:

Σοφό!

Είπε μονολογώντας ο παππούς, καθισμένος στην πολυθρόνα του μπροστά στη
τηλεόραση που ανακοίνωνε και νέες μειώσεις στις συντάξεις:

Όταν ήμουν μαθητής, άκουγα κάθε τόσο τη δασκάλα μου να λέει:

«Να προσέχετε τα κόμματα! Ένα λάθος κόμμα, μπορεί να σας χαλάσει
τελείως τη σύνταξη!»

Έπρεπε να περάσουν εξήντα χρόνια για να καταλάβω τι εννοούσε.

nikos_a
07-01-12, 21:23
2θεσήτης είναι στην ίδια υπηρεσία;;;Καλά ήξερα ότι ο ο.α.ε.δ. είναι "κάπως"αλλά τόσο πια η δεν το λες καλά;;;Αν είναι π.ε. να πληρωθεί για π.ε.,δηλαδή να πληρωθεί για υ.ε.;;;Δεν το καταλαβαίνω;;;

Συγνωμη, λαθος. Εργαζεται στον οαεδ σε θεση ΔΕ και παιρνει μισθο ΠΕ επειδη εχει το πτυχιο και ετσι τον συμφερει καλυτερα απο το να βγει στην αγορα εργασιας και ψαξει να βρει δουλεια στον ιδιωτικο τομεα.

loukia.
07-01-12, 21:28
Ο μισθος των εργαζομενων φιλε μου πρεπει να ειναι αναλογος με την οικονομια της χωρας και οχι αναλογος με τα κομματικα κολπα για τα εκλογικα αποτελεσματα. Ε ΤΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ,ΠΛΗΡΩΤΕΕ ΕΠΙ ΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ.

Εχει πανεπιστημιακο πτυχιο στα οικονομικα και 4 ξενες γλωσσες και εργαζεται στον ΟΑΕΔ σε θεση ΔΕ και παιρνει το μισθο ΠΕ, αλλα μαθετε να διαβαζετε κι Ελληνικα ρε παιδια και να μην καταλαβαινετε οτι εσεις θελετε αλλα οτι ειναι γραμμενο. Έτσι πες γιατί ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΨΩΝΙΖΕΙ ΑΠΟ ΣΒΕΡΚΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΡΕΣ!!!Δεν είναι έτσι όπως τα λες η δεν κατάλαβες όταν σου το είπε ο φίλος σου.ΠΡΕΠΕΙ να πληρώνεται ως π.ε.άσχετα την θέση που έχει και αυτό γιατί είτε ο διευθυντής/η -ντριά του ΚΡΙΝΟΥΝΕ ότι σε εκείνη την θέση πρέπει να είναι για λόγους που εξηγήσανε στους ανωτέρους τους,επιθεωρητές,κ.τ.λ.,είτε γιατί η υπηρεσία έχει το συγκεκριμένο άτομα ΑΝΑΓΚΗ σε εκείνη την θέση,είτε γιατί δεν υπάρχει θέση για την ώρα στα προσόντα του-καθότι καλλυμένη,είτε γιατί δεν έχει η υπηρεσία πολλά άτομα και χρειάζεται να είναι εκεί,είτε γιατί έκανε μετάταξη-δηλαδή προσλήφθηκε σαν δ.ε. αλλά μετά από νόμιμο χρονικό διάστημα αναγνωρίστηκε το πτυχίο του και άλλα τυπικά προσόντα του,είτε γιατί δεν ανακοινώθηκε επίσημα στο φ.ε.κ. η αναγνώριση του πτυχίου του η η μετάταξη,είτε "προσωπικοί του λόγοι" και τον βοηθάνε...

loukia.
07-01-12, 21:32
Συγνωμη, λαθος. Εργαζεται στον οαεδ σε θεση ΔΕ και παιρνει μισθο ΠΕ επειδη εχει το πτυχιο και ετσι τον συμφερει καλυτερα απο το να βγει στην αγορα εργασιας και ψαξει να βρει δουλεια στον ιδιωτικο τομεα. Είναι μόνιμος,συμβασιούχος,σύμβαση έργου,μερικής απασχόλησης,ευρωπαικό πρόγραμμα,ανταλλαγη από ξένη χώρα υπάλληλος;;;Για να αντιληφθώ.
Η ενώ είναι πτυχιούχος οικονομικής επιστήμης προτίμησε σύμβαση με κατώτερη θέση από τα προσόντα του για να είναι στο δημόσιο;;;

nikos_a
07-01-12, 21:32
Ε ΤΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ,ΠΛΗΡΩΤΕΕ ΕΠΙ ΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ.
Έτσι πες γιατί ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΨΩΝΙΖΕΙ ΑΠΟ ΣΒΕΡΚΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΡΕΣ!!!Δεν είναι έτσι όπως τα λες η δεν κατάλαβες όταν σου το είπε ο φίλος σου.ΠΡΕΠΕΙ να πληρώνεται ως π.ε.άσχετα την θέση που έχει και αυτό γιατί είτε ο διευθυντής/η -ντριά του ΚΡΙΝΟΥΝΕ ότι σε εκείνη την θέση πρέπει να είναι για λόγους που εξηγήσανε στους ανωτέρους τους,επιθεωρητές,κ.τ.λ.,είτε γιατί η υπηρεσία έχει το συγκεκριμένο άτομα ΑΝΑΓΚΗ σε εκείνη την θέση,είτε γιατί δεν υπάρχει θέση για την ώρα στα προσόντα του-καθότι καλλυμένη,είτε γιατί δεν έχει η υπηρεσία πολλά άτομα και χρειάζεται να είναι εκεί,είτε γιατί έκανε μετάταξη-δηλαδή προσλήφθηκε σαν δ.ε. αλλά μετά από νόμιμο χρονικό διάστημα αναγνωρίστηκε το πτυχίο του και άλλα τυπικά προσόντα του,είτε γιατί δεν ανακοινώθηκε επίσημα στο φ.ε.κ. η αναγνώριση του πτυχίου του η η μετάταξη,είτε "προσωπικοί του λόγοι" και τον βοηθάνε...
Πρεπει να πληρωνεσαι αναλογα με τη θεση που στελεχωνεις.

loukia.
07-01-12, 21:40
Πρεπει να πληρωνεσαι αναλογα με τη θεση που στελεχωνεις. Δεν είναι έτσι όπως τα λες!!!Έχει κάποιους κανόνες συντεταγμένους και ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΒΑΙΝΟΥΝΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ...ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ/ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Π.Ε.00/000 ΣΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΑΜΑ ΔΕΙΣ,ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΩΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ...ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΓΙΆΥΤΟ,ΟΙ ΡΩΣΟΙ,ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ,Κ.Τ.Λ.
Άλλα ακόμα δεν πολυκατάλαβα τι συμβαίνει με τον φίλο σου;;;!!!...

Αλεξάνδρα.
07-01-12, 22:45
δεν θα ψηφίσω ..για ένα και μοναδικό λόγο γιατί δεν θα ήθελα να μπω σε ΄κόντρα με κανένα του δημοσίου τομέα...

είμαι στον ιδιωτικό τομέα ,στην ίδια δουλειά 15 χρόνια και έχω να πάρω αύξηση από το 2006,
έκανα 2 μικρά και πήγα στις 63 μέρες στην δουλειά, το μειωμένο το πληρώθηκα γιατί δεν ήμουν μάνα να γυρίζω νωρίτερα στο σπίτι
όπως και δεν είμαι το ίδιο απέναντι στις αργίες στα εργασιακά δικαιώματα απέναντι στις ώρες που μπορώ να δικαιολογήσω σαν γονική άδεια ...
και δεν θα τελειώσουμε ποτέ
ένα ερώτημα έχω σε όσους πιστεύουν ότι μειώνοντας τα χρήματα του δημοσίου ..θα πάρουμε εμείς παραπάνω ;! ΟΧΙ..
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΙΑ ΜΕΙΩΣΗ θα φέρει και σε εμάς μείωση και ας παίρνουμε λιγότερα αν πάρει φωτιά το σπίτι του γείτονα περίμενε θα έρθει και στο δικό σου
και για να το πω και αλλιώς επειδή εγώ αισθάνομαι και είμαι αδικημένη ..πρέπει να αδικηθούν και οι άλλοι;

nikos_a
07-01-12, 23:20
Δεν είναι έτσι όπως τα λες!!!Έχει κάποιους κανόνες συντεταγμένους και ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΒΑΙΝΟΥΝΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ...ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ/ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Π.Ε.00/000 ΣΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΑΜΑ ΔΕΙΣ,ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΩΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ...ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΓΙΆΥΤΟ,ΟΙ ΡΩΣΟΙ,ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ,Κ.Τ.Λ.
Άλλα ακόμα δεν πολυκατάλαβα τι συμβαίνει με τον φίλο σου;;;!!!...

Τωρα με μπερδεψες, ποιον φιλο μου; Για μενα ο καθε ενας του δημοσιου πρεπει να αμοιβεται αναλογα με τη θεση για την οποια εχει κανει αιτηση(δηλ αν ενας με διδακτορικο στις πολιτικες επιστημες αιτηθει να γινει κλητηρας τοτε θα πληρωθει σαν κλητηρας και οχι σαν δικαστης)απλα ειναι τα πραγματα.

nikos_a
07-01-12, 23:22
Είναι μόνιμος,συμβασιούχος,σύμβαση έργου,μερικής απασχόλησης,ευρωπαικό πρόγραμμα,ανταλλαγη από ξένη χώρα υπάλληλος;;;Για να αντιληφθώ.
Η ενώ είναι πτυχιούχος οικονομικής επιστήμης προτίμησε σύμβαση με κατώτερη θέση από τα προσόντα του για να είναι στο δημόσιο;;;

Ενώ είναι πτυχιούχος οικονομικής επιστήμης προτίμησε σύμβαση με κατώτερη θέση από τα προσόντα του απλα και μονο για να είναι στο δημόσιο και αυτο γινεται σε παρα μα παρα πολλες περιπτωσεις.

loukia.
07-01-12, 23:56
Τωρα με μπερδεψες, ποιον φιλο μου; Για μενα ο καθε ενας του δημοσιου πρεπει να αμοιβεται αναλογα με τη θεση για την οποια εχει κανει αιτηση(δηλ αν ενας με διδακτορικο στις πολιτικες επιστημες αιτηθει να γινει κλητηρας τοτε θα πληρωθει σαν κλητηρας και οχι σαν δικαστης)απλα ειναι τα πραγματα.
Εχω φιλο ο οποιος με ενα πανεπιστημιακο πτυχιο στα οικονομικα και 4 ξενες γλωσσες επελεξε να εργαζεται στον ΟΑΕΔ σε θεση ΔΕ και οχι σε θεση ΠΕ οπως επρεπε για ολους τους λογους που κι εσυ γνωριζεις αλλα δεν προκειται να παραδεχτεις ποτε και ενω θα επρεπε να παιρνει μισθο ΔΕ παιρνει μισθο ΠΕ, πως να μην καταρευσει ετσι η χωρα. Εγω εγραψα μια αποψη που ξερω οτι ειναι σωστη γιατι γνωριζω καποια πραγματα πως ειναι στην Ευρωπη απο πρωτο χερι.

Με τα λεγόμενα σου,κατάλαβα ότι μιλάς για κάποιο φίλο σου.
Στα υπόλοιπα απάντησα πιο επάνω...

loukia.
07-01-12, 23:57
Αμάν ρε παιδιά με αυτό το μπέρδεμα!
Αυτό που λέει είναι ότι ο άλλος παρόλο που είχε προσόντα ΠΕ, χτύπησε θέση ΔΕ χωρίς να δηλώσει το πτυχίο του και το κατέθεσε αφού προσλήφθηκε. Οπότε από όταν του το αναγνώρισαν πληρώνεται σαν ΠΕ.

Βάζε κανένα κόμμα και εσύ ρε Νίκο, να βγάζει νόημα η σύνταξη.
Μου θύμισες το επίκαιρο ανεκδοτάκι:Του εξήγησα...

EmpressKaileena
08-01-12, 00:50
δεν θα ψηφίσω ..για ένα και μοναδικό λόγο γιατί δεν θα ήθελα να μπω σε ΄κόντρα με κανένα του δημοσίου τομέα...

είμαι στον ιδιωτικό τομέα ,στην ίδια δουλειά 15 χρόνια και έχω να πάρω αύξηση από το 2006,
έκανα 2 μικρά και πήγα στις 63 μέρες στην δουλειά, το μειωμένο το πληρώθηκα γιατί δεν ήμουν μάνα να γυρίζω νωρίτερα στο σπίτι
όπως και δεν είμαι το ίδιο απέναντι στις αργίες στα εργασιακά δικαιώματα απέναντι στις ώρες που μπορώ να δικαιολογήσω σαν γονική άδεια ...
ένα ερώτημα έχω σε όσους πιστεύουν ότι μειώνοντας τα χρήματα του δημοσίου ..θα πάρουμε εμείς παραπάνω ;! ΟΧΙ..
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΙΑ ΜΕΙΩΣΗ θα φέρει και σε εμάς μείωση και ας παίρνουμε λιγότερα αν πάρει φωτιά το σπίτι του γείτονα περίμενε θα έρθει και στο δικό σου
και για να το πω και αλλιώς επειδή εγώ αισθάνομαι και είμαι αδικημένη ..πρέπει να αδικηθούν και οι άλλοι;

Τα ειπες ολα, απλα...

thomas
08-01-12, 01:01
σοβαρά δε νομίζω να είχε κανένας πρόβλημα με τους ανθρώπους εάν κάνανε κανονικά τη δουλειά τους..

εαν ήταν πχ ευγενικοί και εξυπηρετικοί...
εαν πχ δεν έπαιρναν μίζες και δεν εκμεταλλεύονταν τη θέση τους για να φάνε περισσότερα..
εαν ήταν εργατικοί και ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ και όχι μαλθακοί και ωχαδερφιστές...
εαν μπάινανε με πραγματικά αξιοκρατικά κριτήρια και ΟΧΙ με ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ προκυρήξεις(βλέπε δημοτικοι υπάλληλοι)
εαν δε χρησιμοποιούσαν τη θέση τους απεργώντας πάνω στις πλάτες του Ελληνικού λαού προκειμένου να εκβιάσουν καταστάσεις...

σαφέστατα υπάρχουν και εξαιρέσεις φιλότιμων ανθρώπων άλλα αντιστοιχούν στο 1%...και αυτό δεν είναι υπερβολή..

Απλά συμφωνώ.
Μην ζητάτε υποστήριξη από τους απλούς πολίτες γιατί τους έχετε ταλαιπωρήσει!

Kronos
08-01-12, 02:20
Δεν πρέπει να υπάρχει "ενιαίος" μισθός, όπως δεν υπάρχει και για τον ιδιωτικό τομέα.

Πρέπει οι δημόσιοι υπάλληλοι, να αμοίβονται ανάλογα με την εξειδίκευση και τα προσόντα τους (μιλάμε για προσόντα, που απαιτεί η θέση για την οποία προσλήφθηκαν). Οπως γίνεται και στον ιδιωτικό τομέα.

Αν μιλάμε για τον μισθό του ανειδίκευτου, λογικά πρέπει να είναι γύρω στα 1500 με 2000 ευρώ, διαφορετικά δεν μπορεί να ζήσει οικογένεια. Τόσα θα έπρεπε να είναι και τα λεφτά του ανειδίκευτου, στον ιδιωτικό τομέα.

Φυσικά, μιλάμε για την Ελλάδα. Μια χώρα, στην οποία δεν υπάρχει κράτος, ούτε ιδιωτικός τομέας. Πάσχουν και οι δύο τομείς, από χρόνια νοσήματα, και πελατειακές αγκυλώσεις με την πολιτική.

Οσο για τους φίλους, που νομίζουν ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι κάθονται, θα πω πως απλά χαραμοφάηδες υπάρχουν περισσότεροι στον ιδιωτικό τομέα. Και πληρώνονται κανονικά. Ρωτήστε κάποιον που έχει μια επιχείρηση, να σας πει τι τραβάει για να βρει έναν σωστό υπάλληλο στους εκατό που παρουσιάζονται και δοκιμάζει.
Κακά τα ψέματα. Αν η δουλειά ήταν διασκέδαση, δεν θα την έλεγαν δουλειά (δουλεία κατά τους αρχαίους). Με το που γυρίζει το κεφάλι του το "αφεντικό", είτε στον δημόσιο, είτε στον ιδιωτικό τομέα, πίσω του γίνεται χαμός.

Αλεξάνδρα.
08-01-12, 09:43
Οσο για τους φίλους, που νομίζουν ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι κάθονται, θα πω πως απλά χαραμοφάηδες υπάρχουν περισσότεροι στον ιδιωτικό τομέα. Και πληρώνονται κανονικά. Ρωτήστε κάποιον που έχει μια επιχείρηση, να σας πει τι τραβάει για να βρει έναν σωστό υπάλληλο στους εκατό που παρουσιάζονται και δοκιμάζει.
Κακά τα ψέματα. Αν η δουλειά ήταν διασκέδαση, δεν θα την έλεγαν δουλειά (δουλεία κατά τους αρχαίους). Με το που γυρίζει το κεφάλι του το "αφεντικό", είτε στον δημόσιο, είτε στον ιδιωτικό τομέα, πίσω του γίνεται χαμός.
μεγάλη αλήθεια σαν να έχεις μια κάμερα είναι όταν κλείνει η πόρτα !
έχει όντως στον ιδιωτικό πολλούς τέτοιους στα 15 χρόνια έχω δει ανθρώπους και ανθρώπους ,ήμουν και αλλού αλλά αυτή είναι μεγάλο σχολείο .
βέβαια υπάρχουν και κάποιοι ακόμη σε εμάς που ξεγελούν ακόμη αλλά είναι πλέον μετρημένοι-ες στα δάχτυλα

akinik
08-01-12, 14:36
Δεν πρέπει να υπάρχει "ενιαίος" μισθός, όπως δεν υπάρχει και για τον ιδιωτικό τομέα.

Πρέπει οι δημόσιοι υπάλληλοι, να αμοίβονται ανάλογα με την εξειδίκευση και τα προσόντα τους (μιλάμε για προσόντα, που απαιτεί η θέση για την οποία προσλήφθηκαν). Οπως γίνεται και στον ιδιωτικό τομέα.

Αν μιλάμε για τον μισθό του ανειδίκευτου, λογικά πρέπει να είναι γύρω στα 1500 με 2000 ευρώ, διαφορετικά δεν μπορεί να ζήσει οικογένεια. Τόσα θα έπρεπε να είναι και τα λεφτά του ανειδίκευτου, στον ιδιωτικό τομέα.

Φυσικά, μιλάμε για την Ελλάδα. Μια χώρα, στην οποία δεν υπάρχει κράτος, ούτε ιδιωτικός τομέας. Πάσχουν και οι δύο τομείς, από χρόνια νοσήματα, και πελατειακές αγκυλώσεις με την πολιτική.

Κακά τα ψέματα. Αν η δουλειά ήταν διασκέδαση, δεν θα την έλεγαν δουλειά (δουλεία κατά τους αρχαίους). Με το που γυρίζει το κεφάλι του το "αφεντικό", είτε στον δημόσιο, είτε στον ιδιωτικό τομέα, πίσω του γίνεται χαμός.Καλα πανε δουλεψε στον ιδιωτικο κ μετα ελε να τα πεις αυτα.Εκει δεν υπαρχουν χαραμοφαιδες γιατι παιρνουν τον ποΥλο αμεσα ενω στο δημοσιο υπαρχει μονιμοτητα.Και απο τους ιδιοκτητες τι περιμενεις να ακουσεις.η αχαριστια σε ολο της το μεγαλειο.αυτοι θα ειναι ικανοποιημενοι μονο οταν ενα ατομο δουλευει για 10,ενω ποτε δεν ειναι σωστοι(βλεπε καθυστερησεις πληρωμων ,μειωμενα ενσημα ή και καθολου,παραπανω ωρες δουλειας χωρις αποζημιωση κτλ)Και κατι αλλο,στο δημοσιο το αφεντικο εχει παντα γυρισμενο το κεφαλι,ενω στον ιδιωτικο ποτε.Κοιταξτε να φωναξτε για τα 680 ευρω που παιρνει ενας υπαλληλος και αφηστε την παρτυ σας μερικοι μερικοι.αληθεια με τα 1500 δεν μπορει να ζησει οικογενεια ,αλλα με τα 680 μπορει????

akinik
08-01-12, 14:39
Ας ενωθουμε ολοι να ανεβασουμε τα 680 στα 1000 και μετα ας αγωνιστουμε για να κρατησουμε τα 1500 στα 1500....

akinik
08-01-12, 14:42
μεγάλη αλήθεια σαν να έχεις μια κάμερα είναι όταν κλείνει η πόρτα !
έχει όντως στον ιδιωτικό πολλούς τέτοιους στα 15 χρόνια έχω δει ανθρώπους και ανθρώπους ,ήμουν και αλλού αλλά αυτή είναι μεγάλο σχολείο .
βέβαια υπάρχουν και κάποιοι ακόμη σε εμάς που ξεγελούν ακόμη αλλά είναι πλέον μετρημένοι-ες στα δάχτυλαΝαι ε?και για πες μας εσυ που δουλευες στον ιδιωτικο τομεα στην δουλεια του μπαμπα σου?

κοκος
08-01-12, 14:45

έτσι έτσι....μπράβο σε 2 γραμμές τα είπες όλα....

Αλεξάνδρα.
08-01-12, 15:37
Ναι ε?και για πες μας εσυ που δουλευες στον ιδιωτικο τομεα στην δουλεια του μπαμπα σου?

εγώ εκεί δουλεύω και ο Πατέρας μου δεν έχει επιχείριση κάνω 33 χιλ να πάω και άλλα τόσα επιστροφή
ξέρω καλά τον ιδιωτικό ,
ξέρω τι σημαίνει να σε καρφώνουν για να μην χάσουν την θέση τους αλλά εσύ την δική σου
ξέρω επίσης τι σημαίνει να χάνεις ένα παιδί και να σε σου ΄λέει ο εργοδότης ήταν να συμβεί (και δεν φταίει το 12 ωρο που ήσουν στη δουλειά )
είμαι στο ίδιο εργασιακό χώρο 15 χρόνια γιατί δουλεύω είτε είναι ο εργοδότης εκεί είτε στο εξωτερικό
.......

nikos_a
08-01-12, 16:14

Παντου πρεπει να υπαρχει τουλαχιστον ενας βασικος μισθος (ιδιος για ιδιωτικο και δημοσιο και για ολα τα επαγγελματα)και μετα να ανεβαινει αναλογα με την προυπηρεσια, οικογενειακη κατασταση, μορφωση και γνωσεις, βαθμο επικινδυνοτητας της συγκεκριμενης εργασιας και ισως παραγωγικοτητα. Δεν θελουμε να γυρισουμε σε εποχες αρχαιας σκλαβοκρατιας.

nikos_a
08-01-12, 16:18
εγώ εκεί δουλεύω και ο Πατέρας μου δεν έχει επιχείριση κάνω 33 χιλ να πάω και άλλα τόσα επιστροφή
ξέρω καλά τον ιδιωτικό ,
ξέρω τι σημαίνει να σε καρφώνουν για να μην χάσουν την θέση τους αλλά εσύ την δική σου
ξέρω επίσης τι σημαίνει να χάνεις ένα παιδί και να σε σου ΄λέει ο εργοδότης ήταν να συμβεί (και δεν φταίει το 12 ωρο που ήσουν στη δουλειά )
είμαι στο ίδιο εργασιακό χώρο 15 χρόνια γιατί δουλεύω είτε είναι ο εργοδότης εκεί είτε στο εξωτερικό
.......

Οτι και να τους λες, οι αργομισθοι δεν καταλαβαινουν και αυτο ειναι προδοσια του ανθρωπου προς τον ανθρωπο. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.

Αλεξάνδρα.
08-01-12, 16:27
Οτι και να τους λες, οι αργομισθοι δεν καταλαβαινουν και αυτο ειναι προδοσια του ανθρωπου προς τον ανθρωπο. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.

εγώ ξέρω ότι αν πω να δώσω εκεί μέσα όποιον δεν εργάζεται θα φύγουν τουλάχιστον 3 ,άσχετα που δεν θα το έκανα ποτέ

nikos_a
08-01-12, 16:39
εγώ ξέρω ότι αν πω να δώσω εκεί μέσα όποιον δεν εργάζεται θα φύγουν τουλάχιστον 3 ,άσχετα που δεν θα το έκανα ποτέ

Γενικα μιλαω οχι προσωπικα για σενα, πιανω ολη την Ελληνικη επικρατεια. Τι δουλεια κανεις;

Αλεξάνδρα.
08-01-12, 19:37
Γενικα μιλαω οχι προσωπικα για σενα, πιανω ολη την Ελληνικη επικρατεια. Τι δουλεια κανεις;

Πως είπε κάποιος παραπάνω ! δουλεύω στην δουλειά του Πατέρα μου !! :)

loukia.
08-01-12, 20:53
Καλα πανε δουλεψε στον ιδιωτικο κ μετα ελε να τα πεις αυτα.Εκει δεν υπαρχουν χαραμοφαιδες γιατι παιρνουν τον ποΥλο αμεσα ενω στο δημοσιο υπαρχει μονιμοτητα.Και απο τους ιδιοκτητες τι περιμενεις να ακουσεις.η αχαριστια σε ολο της το μεγαλειο.αυτοι θα ειναι ικανοποιημενοι μονο οταν ενα ατομο δουλευει για 10,ενω ποτε δεν ειναι σωστοι(βλεπε καθυστερησεις πληρωμων ,μειωμενα ενσημα ή και καθολου,παραπανω ωρες δουλειας χωρις αποζημιωση κτλ)Και κατι αλλο,στο δημοσιο το αφεντικο εχει παντα γυρισμενο το κεφαλι,ενω στον ιδιωτικο ποτε.Κοιταξτε να φωναξτε για τα 680 ευρω που παιρνει ενας υπαλληλος και αφηστε την παρτυ σας μερικοι μερικοι.αληθεια με τα 1500 δεν μπορει να ζησει οικογενεια ,αλλα με τα 680 μπορει???? Επειδή συζητάς μαζί με τον κύριο krono θα σου πει τα καθέκαστα ο ίδιος,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ,αλλά θέλω να σου πω σε κάτι που μου κίνησε το ενδιαφέρον περι ΧΑΡΑΜΟΦΑΙΔΩΝ.Χαραμοφάιδες λοιπόν ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ παντού και πάντα ανά τους αιώνες ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΚΑΙ ΜΑΓΚΕΣ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΞΥΠΝΟΙ.Είδα χαραμοφάιδες στις εργασίες των δικών μου ανθρώπων,ως υπάλληλος στο εξωτερικό δημόσιο και μη,και ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.Οπότε δεν ισχύει σε ΕΝΑΝ ΚΛΑΔΟ/ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ,απλά καθένας-μια έχει τα δικά της-ου βιώματα...

nikos_a
08-01-12, 21:08

Στον ιδιωτικο τομεα υπαρχει ο βασικος μισθος(κοινος για ολους τους τομεις και ολους τους εργαζομενους), ο οποιος αλλαζει-αυξανει αναλογα με τα κριτηρια του καθε εργαζομενου(τριετιες, οικογενειακη κατασταση, βαρεα και ανθυγιεινη εργασια κλπ)

Αλεξάνδρα.
08-01-12, 21:15
Στον ιδιωτικο τομεα υπαρχει ο βασικος μισθος(κοινος για ολους τους τομεις και ολους τους εργαζομενους), ο οποιος αλλαζει-αυξανει αναλογα με τα κριτηρια του καθε εργαζομενου(τριετιες, οικογενειακη κατασταση, βαρεα και ανθυγιεινη εργασια κλπ)

αλλάζει επίσης και με τον κλάδο πχ ειδικότητες στον κλάδο ένδυσης πατρόν -σχεδιαστικό αποθηκάριοι οδηγοί κλπ
και επίσης μη ξεχνάμε τους ημερομίσθιους με τους υπαλλήλους που έχουν και στο μισθό αλλά και στα ένσημα διαφορά

EmpressKaileena
08-01-12, 21:36
Καλα πανε δουλεψε στον ιδιωτικο κ μετα ελε να τα πεις αυτα.Εκει δεν υπαρχουν χαραμοφαιδες γιατι παιρνουν τον ποΥλο αμεσα ενω στο δημοσιο υπαρχει μονιμοτητα.Και απο τους ιδιοκτητες τι περιμενεις να ακουσεις.η αχαριστια σε ολο της το μεγαλειο.αυτοι θα ειναι ικανοποιημενοι μονο οταν ενα ατομο δουλευει για 10,ενω ποτε δεν ειναι σωστοι(βλεπε καθυστερησεις πληρωμων ,μειωμενα ενσημα ή και καθολου,παραπανω ωρες δουλειας χωρις αποζημιωση κτλ)Και κατι αλλο,στο δημοσιο το αφεντικο εχει παντα γυρισμενο το κεφαλι,ενω στον ιδιωτικο ποτε.Κοιταξτε να φωναξτε για τα 680 ευρω που παιρνει ενας υπαλληλος και αφηστε την παρτυ σας μερικοι μερικοι.αληθεια με τα 1500 δεν μπορει να ζησει οικογενεια ,αλλα με τα 680 μπορει????

Στον ιδιωτικο τομεα δουλευουν ο πατερας κι ο θειος μου. Τις ωρες που ο πατερας μου ξεσκιζεται κυριολεκτικα για να βγαλει μεροκαματο, ο θειος μου ριχνει τοσο κωλοβαρεμα που θα ζηλευε και το βοθρολυμα ο Παγκαλος.

Aggelos3000
08-01-12, 21:53
Απο ότι καταλαβαίνω απο την συζήτηση όλοι κάθονται και είναι χαραμοφάιδες και εσείς είσαστε οι δουλευταράδες.
Όλοι πρέπει να παίρνουν τον ίδιο μισθό με μόνο κριτήριο τα χρόνια που δουλεύει και την οικογενιακή του κατάσταση, δηλαδή ο εναεριτής της Δ.Ε.Η (ξέρεται αυτός ο τεμπέλης που δεν θα κάναται εσείς την δουλεία του ούτε για 10000 ευρώ) πρέπει να παίρνει τα ίδια λεφτά με αυτόν που δουλεύει στο γραφείο της Δ.Ε.Η;

Α ΡΕ ΛΕΒΕΝΤΗ ΔΙΚΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ.

Αλεξάνδρα.
08-01-12, 22:02
Απο ότι καταλαβαίνω απο την συζήτηση όλοι κάθονται και είναι χαραμοφάιδες και εσείς είσαστε οι δουλευταράδες.
Όλοι πρέπει να παίρνουν τον ίδιο μισθό με μόνο κριτήριο τα χρόνια που δουλεύει και την οικογενιακή του κατάσταση, δηλαδή ο εναεριτής της Δ.Ε.Η (ξέρεται αυτός ο τεμπέλης που δεν θα κάναται εσείς την δουλεία του ούτε για 10000 ευρώ) πρέπει να παίρνει τα ίδια λεφτά με αυτόν που δουλεύει στο γραφείο της Δ.Ε.Η;

Α ΡΕ ΛΕΒΕΝΤΗ ΔΙΚΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ.

με τα βάση τα λεγόμενα των παραπάνω, κάποιοι δουλεύουν στην δουλειά του πατέρα τους
γιατί εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα αλλά θεωρούν άδικο να μειωθεί ο μισθός των δημοσίων

aabbcc
09-01-12, 13:01

Είμαι πολιτικός μηχανικός και για να μπορώ να βγάλω κάποια χρήματα θα πρέπει να περάσω από πολεοδομίες και εφορίες. Όταν λοιπόν αυτές οι υπηρεσίες κυριολεκτικά δεν λειτουργούν τότε καταλαβαίνεις ότι επιρρεάζουν άμεσα όχι μόνο το δημόσιο αλλά και τον ιδιωτικό τομέα. Και για να γίνω ποιο συγκεκριμένος, στην πολεοδομία για να βγάλεις μια άδεια χρειάζεσαι τουλάχιστον 1 μήνα, ενώ υπάρχουν περιπτώσεις που πέρασε και χρόνος, όσον αφορά την εφορία, δε νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρω παράδειγμα, αν υπάρχει έστω κι ένας άνθρωπος που δεν έχει ταλεπωρηθεί στην εφορία ας μας το πει να τον θεοποιήσουμε.

impz
09-01-12, 13:21
Είμαι πολιτικός μηχανικός και για να μπορώ να βγάλω κάποια χρήματα θα πρέπει να περάσω από πολεοδομίες και εφορίες. Όταν λοιπόν αυτές οι υπηρεσίες κυριολεκτικά δεν λειτουργούν τότε καταλαβαίνεις ότι επιρρεάζουν άμεσα όχι μόνο το δημόσιο αλλά και τον ιδιωτικό τομέα. Και για να γίνω ποιο συγκεκριμένος, στην πολεοδομία για να βγάλεις μια άδεια χρειάζεσαι τουλάχιστον 1 μήνα, ενώ υπάρχουν περιπτώσεις που πέρασε και χρόνος, όσον αφορά την εφορία, δε νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρω παράδειγμα, αν υπάρχει έστω κι ένας άνθρωπος που δεν έχει ταλεπωρηθεί στην εφορία ας μας το πει να τον θεοποιήσουμε.

Για την καθυστερηση φταίει ότι δε δουλεύουν οι υπαλληλοι ή η γραφειοκρατία υπό την οποία λειτουργούν; Όχι βέβαια πως δικαιολογώ την κατάσταση, αλλά μην τα ρίχνουμε στους απλούς υπαλλήλους. Αν δηλαδή εσυ είχες προσληφθεί στην πολεοδομία θα τα έκανες πιο γρήγορα;
Να ξέρεις ότι όπου υπάρχει διαφθορά υπάρχει και γραφειοκρατία, για να προστίθενται φίλτρα μήπως και την περιορίσουν. (με αμφίβολη επιτυχία βέβαια). Και πριν βιαστείς να κατηγορήσεις για διαφθορά και αδιαφορία τους υπαλλήλους της πολεοδομίας, σκέψου λίγο σε πόσες παραβάσεις έχεις συμβάλει ή έχεις κάνει εσυ τα στραβά μάτια.

Antonius
09-01-12, 13:55
Χρειάστηκε σήμερα να "επισκεφτώ" την ΔΟΥ της γειτονιάς μου. Σε δύο από τα τρία γκισέ που χρειάστηκε να περιμένω, η ουρά ήταν μερικές δεκάδες άτομα (20-30)
Έχουν μείνει λίγοι και προσπαθούν να εξυπηρετήσουν όλο τον κόσμο. Θυμήθηκα τον κάθε κάφρο που τους βρίζει και απαιτεί να πληρωθούν με 300 ευρώ ή να απολυθούν.
Τα ίδια βλέπω σε δύο ταχυδρομεία που επισκέπτομαι καθημερινά.

Εύκολα γινόμαστε άδικοι και ευκολότερα απαξιώνουμε την δουλειά του άλλου.

Δεν μπορώ να πω τί μισθό πρέπει να παίρνουν, ένα χρεωμένο και πτωχευμένο κράτος δεν μπορεί να δίνει μισθούς Qatar ή Πριγκιπάτου του Monaco. Αλλά δεν μπορούμε να ζητούμε τζάμπα υπηρεσίες από τους πολίτες.

Aggelos3000
09-01-12, 14:26

Τι ταλαιπωρία τραβάτε οι πολιτικοί μηχανικοί στην εφορία ειλικρινά πες μας να μάθουμε;
Και πες μας στην πολεοδομεία πόσοι υπάλληλοι είναι για πόσες άδειες που πρέπει να εκδόσουν;
Και για να μην πίασουμε τώρα τις κομπίνες των πολιτικών μηχανικών την φοροδιαφυγή και και και....., εκεί που θέλω να καταλήξω ας προσπαθήσουμε να κάνουμε καλύτερο τον εαυτό μας και ας μην κατακρίνουμε τους άλλους.

Aggelos3000
09-01-12, 14:29
με τα βάση τα λεγόμενα των παραπάνω, κάποιοι δουλεύουν στην δουλειά του πατέρα τους
γιατί εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα αλλά θεωρούν άδικο να μειωθεί ο μισθός των δημοσίων

Και φυσικά δεν ενοώ όλους καταλαβαίνουν αυτοί.

aabbcc
09-01-12, 14:43
Για μια άδεια αλλά και πιο πρόσφατα για τους ημιυπαίθριους και τα αυθαίρετα, χρειάζονται και συμπληρωμένα έντυπα από την εφορία. Για να μπορέσω να πάρω αυτά τα έντυπα έπρεπε να πάω 3 φορές σε διάφορες ώρες (και να φύγω φυσικά αφού είχα κι άλλες επαγγελματικές υποχρεώσεις) και την 4η φορά να πάω από τις 4:00 το πρωί για να εξυπηρετηθώ στις 12:00. Επίσης χρειάστηκε να κάνω μεταφορά έδρας και ενώ η όλη διαδικασία ήταν περί των 2 λεπτών εγώ "τακτοποιήθηκα" σε 2 μήνες. Όσον αφορά κάποια σχόλια παραπάνω περί νομιμότητάς μου, καλό θα ήταν να προσέχουν κάποιοι τί λένε αφού είναι σίγουρο ότι δε με ξέρουν (γιατί αν με γνώριζαν σίιγουρα δε θα ανέφεραν κάτι τέτοιο). Επίσης θέλω να καταλάβετε ότιόσο δουλειά και να έχουν στην πολεοδομία, σε καμία περίπτωση δε δικαιολογήται καθυστέρηση ενός χρόνου!!!!!!!!!!!
(Ένας φυσιολογικός χρόνος έκδοσης οικοδομικής άδειας, είναι 2 εβδομάδες).

impz
09-01-12, 14:56
Για μια άδεια αλλά και πιο πρόσφατα για τους ημιυπαίθριους και τα αυθαίρετα, χρειάζονται και συμπληρωμένα έντυπα από την εφορία. Για να μπορέσω να πάρω αυτά τα έντυπα έπρεπε να πάω 3 φορές σε διάφορες ώρες (και να φύγω φυσικά αφού είχα κι άλλες επαγγελματικές υποχρεώσεις) και την 4η φορά να πάω από τις 4:00 το πρωί για να εξυπηρετηθώ στις 12:00. Επίσης χρειάστηκε να κάνω μεταφορά έδρας και ενώ η όλη διαδικασία ήταν περί των 2 λεπτών εγώ "τακτοποιήθηκα" σε 2 μήνες. Όσον αφορά κάποια σχόλια παραπάνω περί νομιμότητάς μου, καλό θα ήταν να προσέχουν κάποιοι τί λένε αφού είναι σίγουρο ότι δε με ξέρουν (γιατί αν με γνώριζαν σίιγουρα δε θα ανέφεραν κάτι τέτοιο). Επίσης θέλω να καταλάβετε ότιόσο δουλειά και να έχουν στην πολεοδομία, σε καμία περίπτωση δε δικαιολογήται καθυστέρηση ενός χρόνου!!!!!!!!!!!

Τότε που πιστεύεις ότι οφείλεται η καθυστερηση;
Και μιας και παρεξηγήθηκες, δεν έχεις φτιάξει πότε κτίριο με κλειστό ημιυπαίθριο; Μπράβο σου, μακάρι να σε είχα γνωρίσει όταν έψαχνα για σπίτι, γιατί δεν είχα βρει ούτε ένα χωρίς κάποια παράβαση και τα κερατιάτικα τα πλήρωσα εγώ. Τα αυθαίρετα και τους ημιυπαίθριους που τακτοποιείς, πολιτικός μηχανικός δεν τα μελέτησε και επέβλεψε;

aabbcc
09-01-12, 15:07
Τότε που πιστεύεις ότι οφείλεται η καθυστερηση;
Και μιας και παρεξηγήθηκες, δεν έχεις φτιάξει πότε κτίριο με ημιυπαίθριο; Μπράβο σου, μακάρι να σε είχα γνωρίσει όταν έψαχνα για σπίτι, γιατί δεν είχα βρει ούτε ένα χωρίς κάποια παράβαση. Τα αυθαίρετα και τους ημιυπαίθριους που τακτοποιείς, πολιτικός μηχανικός δεν τα μελέτησε και επέβλεψε;

Μεγάλο ρόλο σίγουρα παίζει και η γραφειοκρατία για την καθυστέρηση, αλλά τις περισσότερες φορές η καθυστέρηση οφείλεται στο "υφάκι" των ελεγκτών που θα προσπαθήσουν με όλες τους τις δυνάμεις να σε ταλαιπωρήσουν. Αυτή είναι η επικρατούσα νοοτροπία και αν υπάρχει κόσμος που δε το καταλαβαίνει, λυπάμαι πολύ.
Όσον αφορά του ημιυπαίθριους που ανέφερες, φυσικά και έχω υπολογίσει κτίριο με ημιυπαίθριους. Πρέπει να καταλάβεις όμως ότι: 1ον) είμαι μηχανικός και όχι εργολάβος (δηλαδή κατασκευαστής), 2ον) οι ημιυπαίθριοι δεν είναι παράνομοι, το κτίσιμό τους είναι (και για να μη μπερδεύεσαι, ο ημιυπαίθριος είναι κάτι σαν βεράντα, απολύτως νόμιμος όπως και οι βεράντες) και 3ον) για να "κλείσει" μια άδεια και να μπορέσει να πάρει ρεύμα ο ιδιοκτήτης, πρέπει όλα να είναι νόμιμα, από 'κεί και πέρα, οι ιδιοκτήτες μπορεί να κάνουν ένα σωρό παρανομίες, όπως π.χ. να κλείσουν τους ημιυπαιθρίους τους.
Ειδικά για τα αυθαίρετα που αναφέρεις, δεν τα μελέτησε ούτε τα επέβλεψε κανείς. Γιαυτό και λέγονται ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ.

Μπορώ να σου λύσω ό,τι απορίες έχεις γύρω από το επάγγελμά μου και γύρω από τα κτίσματα, αλλά νομίζω ότι ήδη έχουμε βγει πολύ εκτός θέματος.

Antonius
09-01-12, 15:10
από 'κεί και πέρα, οι ιδιοκτήτες μπορεί να κάνουν ένα σωρό παρανομίες, όπως π.χ. να κλείσουν τους ημιυπαιθρίους τους.

Όταν ο αγοραστής βρίσκει τον ημιυπαίθριο με παράθυρα, πόρτες και καλοριφέρ, τί είναι αυτό που δεν έκανε ο κατασκευαστής και μένει να κάνει ο αγοραστής;

aabbcc
09-01-12, 15:19
Σε παραπέμπω στο νούμερο 1. Ο κατασκευαστής είναι τις περισσότερες φορές ο ιδιοκτήτης μέχρι να πουλήσει. Με άλλα λόγια μην βγάζεις έξω από την έννοια του ιδιοκτήτη τον κατασκευαστή, είτε είναι ιδιώτης είτε εργολάβος.

voleftis
09-01-12, 15:25
Σε παραπέμπω στο νούμερο 1. Ο κατασκευαστής είναι τις περισσότερες φορές ο ιδιοκτήτης μέχρι να πουλήσει. Με άλλα λόγια μην βγάζεις έξω από την έννοια του ιδιοκτήτη τον κατασκευαστή, είτε είναι ιδιώτης είτε εργολάβος.
Βάζεις υπογραφή πως όλα είναι νόμιμα σαν μηχανικός ;;; Βάζεις ...τα υπόλοιπα είναι τρίχες ...εσείς και οι δικηγόροι έπρεπε να πληρώσετε το χαράτσι για τους ημιυπαίθριους ....με δική σας συνενοχή έχουν γίνει και συντηρήθηκαν τόσα χρόνια και δυστυχώς όχι μόνο αυτοί αλλά πολλά έργα άρπα κόλλα που τα χρυσοπληρώσαμε και πληρώνουμε ακόμη .....

Antonius
09-01-12, 15:28
Πριν λίγες ώρες μιλουσα με ένα φίλο μηχανικό από επαρχία προκειμένου να τον ρωτήσω κάτι για το ενεργειακό πιστοποιητικό που ανακάλυψε η κυβ€ρνη$η.
Μου είπε πως δεν πρόκειται να ασχοληθεί με το θέμα γιατί στην πόλη του δεν γνωρίζει ούτε ένα νόμιμο σπίτι.
Όσα κατα καιρούς επισκέφτηκε ή έλεγξε για διάφορους λόγους, είναι όλα παράνομα.

aabbcc
09-01-12, 15:37
Βάζεις υπογραφή πως όλα είναι νόμιμα σαν μηχανικός ;;; Βάζεις ...τα υπόλοιπα είναι τρίχες ...εσείς και οι δικηγόροι έπρεπε να πληρώσετε το χαράτσι για τους ημιυπαίθριους ....με δική σας συνενοχή έχουν γίνει και συντηρήθηκαν τόσα χρόνια και δυστυχώς όχι μόνο αυτοί αλλά πολλά έργα άρπα κόλλα που τα χρυσοπληρώσαμε και πληρώνουμε ακόμη .....

Τί δε κατάλαβες από αυτά που έγραψα παλικάρι μου. Μπορείς να καταλάβεις ότι για να "κλείσει" μια άδεια πρέπει όλα να είναι νόμιμα; Μετά από αυτό το σημείο, ο μηχανικός δεν έχει καμία ευθύνη. Ότι έχει υπολογίσει θα πρέπει να έχει κατασκευαστεί. Αν δεν ισχύει αυτό, δεν "κλείνει" η άδεια (είναι παράνομη) και ο ιδιοκτήτης δε μπορεί να πάρει ρεύμα. Αν το κτίσμα έχει ρεύμα, τότε όταν "έκλεισε" η άδεια, επομένως τελείωσε και η ευθύνη του μηχανικού, όλα ήταν νόμιμα.
Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση να περάσουν παρανομίες από τη πολεοδομία με φακελάκια, οπότε ερχόμαστε πάλι στο ζητούμενο των δημοσίων υπαλλήλων.
Και στο κάτω κάτω της γραφής, αν ο αγοραστής γνωρίζει ότι το κτίσμα είναι παράνομο, γιατί το αγοράζει και δε ψάχνει αλλού; Αυτές οι εξυπνάδες για το ποιος πρέπει να πληρώσει το χαράτσι των ημιυπαιθρίων, ΑΛΛΟΥ.
Και για να σε προλάβω, θα σου πω ότι εγώ δε πλήρωσα κανένα πρόστιμο για ημιυπαίθριους στο σπίτι μου, γιατί πολύ απλά δεν τους έχτισα, και όταν το αγόρασα, πρόσεξα που έβαλα την υπογραφή μου (δηλαδή το συμβόλαιο που αναφέρει αναλυτικά τα τετραγωνικά του σπιτιού).

impz
09-01-12, 15:38
Μεγάλο ρόλο σίγουρα παίζει και η γραφειοκρατία για την καθυστέρηση, αλλά τις περισσότερες φορές η καθυστέρηση οφείλεται στο "υφάκι" των ελεγκτών που θα προσπαθήσουν με όλες τους τις δυνάμεις να σε ταλαιπωρήσουν. Αυτή είναι η επικρατούσα νοοτροπία και αν υπάρχει κόσμος που δε το καταλαβαίνει, λυπάμαι πολύ.
Όσον αφορά του ημιυπαίθριους που ανέφερες, φυσικά και έχω υπολογίσει κτίριο με ημιυπαίθριους. Πρέπει να καταλάβεις όμως ότι: 1ον) είμαι μηχανικός και όχι εργολάβος (δηλαδή κατασκευαστής), 2ον) οι ημιυπαίθριοι δεν είναι παράνομοι, το κτίσιμό τους είναι (και για να μη μπερδεύεσαι, ο ημιυπαίθριος είναι κάτι σαν βεράντα, απολύτως νόμιμος όπως και οι βεράντες) και 3ον) για να "κλείσει" μια άδεια και να μπορέσει να πάρει ρεύμα ο ιδιοκτήτης, πρέπει όλα να είναι νόμιμα, από 'κεί και πέρα, οι ιδιοκτήτες μπορεί να κάνουν ένα σωρό παρανομίες, όπως π.χ. να κλείσουν τους ημιυπαιθρίους τους.
Ειδικά για τα αυθαίρετα που αναφέρεις, δεν τα μελέτησε ούτε τα επέβλεψε κανείς. Γιαυτό και λέγονται ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ.

Μπορώ να σου λύσω ό,τι απορίες έχεις γύρω από το επάγγελμά μου και γύρω από τα κτίσματα, αλλά νομίζω ότι ήδη έχουμε βγει πολύ εκτός θέματος.

Ναι, το διόρθωσα πριν δω την απάντησή σου σε "κλειστό ημιυπαίθριο".
Στην περίπτωση του σπιτιού μου, ο ημιυπαίθριος είναι μισό δωμάτιο, έχει μπαλκονόπορτα και ένα ωραιότατο μπαλκόνακι απέξω. Έγινε με μην κατασκευή και όχι μετά. Ο μηχανικός είχε φτιάξει ένα σχέδιο για την πολεοδομία, τη δεη και όπου αλλού πρέπει να φαίνεται νόμιμο και ένα άλλο για την κατασκευή και τα συμβόλαια. Και είχα βρει πάρα πολλές τέτοιες περιπτώσεις όπου δε μπορούσες να καταλάβεις που ήταν ο ημιυπαίθριος χωρίς τα σχέδια.
Και για τα αυθαίρετα, δεν αναφέρομαι σε τσαντίρια αλλά για κάτι ωραιότατες μεζονέτες που είναι γεμάτες περιοχές σαν το Γεράκα με άδεια για 50 τετραγωνικά και κανένας δε μπορεί να τις σηκώσει χωρίς μελέτη, σχέδιο και επίβλεψη από μηχανικό.

Όντως βγαίνουμε εκτός θέματος οπότε επανέρχομαι σε αυτό που είπα, ότι για τη γραφειοκρατία φταίει και η διαφθορά. Από εκεί και πέρα, ύπαρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις υπαλλήλων και για αυτό πρέπει να υπάρξει αξιολόγηση. Η ελλειψή της όμως και γενικά η δυσλειτουργία να ξέρεις ότι δεν είναι υπέρ της πλειοψηφίας των υπαλλήλων, αλλά υπάρχει και υποθάλπτεται για να εξυπηρετούνται τα παράνομα συμφέροντα, με το αζημίωτο βέβαια και για κάποιους υψηλόβαθμους, κυρίως, κρατικούς λειτουργούς ή "ημετέρους"

aabbcc
09-01-12, 15:39
Πριν λίγες ώρες μιλουσα με ένα φίλο μηχανικό από επαρχία προκειμένου να τον ρωτήσω κάτι για το ενεργειακό πιστοποιητικό που ανακάλυψε η κυβ€ρνη$η.
Μου είπε πως δεν πρόκειται να ασχοληθεί με το θέμα γιατί στην πόλη του δεν γνωρίζει ούτε ένα νόμιμο σπίτι.
Όσα κατα καιρούς επισκέφτηκε ή έλεγξε για διάφορους λόγους, είναι όλα παράνομα.

Δε διαφωνώ μαζί σου. Δυστυχώς τα περισσότερα κτίσματα έχουν κάποια παρανομία. Προς Θεού όμως, όχι όλα. Η ένστασή μου είναι στο ποιος προκάλεσε αυτή την παρανομία.

impz
09-01-12, 16:00
Και στο κάτω κάτω της γραφής, αν ο αγοραστής γνωρίζει ότι το κτίσμα είναι παράνομο, γιατί το αγοράζει και δε ψάχνει αλλού; Αυτές οι εξυπνάδες για το ποιος πρέπει να πληρώσει το χαράτσι των ημιυπαιθρίων, ΑΛΛΟΥ.
Και για να σε προλάβω, θα σου πω ότι εγώ δε πλήρωσα κανένα πρόστιμο για ημιυπαίθριους στο σπίτι μου, γιατί πολύ απλά δεν τους έχτισα, και όταν το αγόρασα, πρόσεξα που έβαλα την υπογραφή μου (δηλαδή το συμβόλαιο που αναφέρει αναλυτικά τα τετραγωνικά του σπιτιού).
Όταν έψαχνα για σπίτι, δεν είχα βρει στην περιοχή μου ΟΎΤΕ ΈΝΑ σπίτι μέχρι 10ετίας χωρίς κλεισμένο ημιυπαίθριο. Και δυστυχώς δεν είχα τη δυνατότητα να αγοράσω οικόπεδο και να χτίσω.
Οπότε κατά τη γνώμη σου δε θα έπρεπε να αποκτήσω σπίτι;
Και να έλεγες ότι τα έξτρα τετραγωνικά δεν τα πλήρωσα... Όχι μόνο τα πλήρωσα, αλλά τα τριπλοπλήρωσα κιόλας στην εφορία με την αγορά γιατί δε φοροαπαλλάσσονται σαν πρώτη κατοικία και μετά με την τακτοποίηση (και με υποχρεωτική αμοιβή μηχανικού για κάτι που θα μπορούσα να κάνω και μόνος μου)

voleftis
09-01-12, 16:06
Δε διαφωνώ μαζί σου. Δυστυχώς τα περισσότερα κτίσματα έχουν κάποια παρανομία. Προς Θεού όμως, όχι όλα. Η ένστασή μου είναι στο ποιος προκάλεσε αυτή την παρανομία.

Οι Μηχανικοί και οι δικηγόροι που για να μην χάσουν δουλειά κάνουν ότι παρανομία τους ζητήσει ο κατασκευαστής ....γιατί δεν το παραδέχεσαι να τελειώνουμε ; Μην πάμε στα όργια που γίνονται στις δημοπρασίες δημοσίων έργων και το "κολόκουρο" !!!!

aabbcc
09-01-12, 16:10
Όταν έψαχνα για σπίτι, δεν είχα βρει στην περιοχή μου ΟΎΤΕ ΈΝΑ σπίτι μέχρι 10ετίας χωρίς κλεισμένο ημιυπαίθριο. Και δυστυχώς δεν είχα τη δυνατότητα να αγοράσω οικόπεδο και να χτίσω.
Οπότε κατά τη γνώμη σου δε θα έπρεπε να αποκτήσω σπίτι;
Και να έλεγες ότι τα έξτρα τετραγωνικά δεν τα πλήρωσα... Όχι μόνο τα πλήρωσα, αλλά τα τριπλοπλήρωσα κιόλας στην εφορία με την αγορά γιατί δε φοροαπαλλάσσονται σαν πρώτη κατοικία και μετά με την τακτοποίηση (και με υποχρεωτική αμοιβή μηχανικού για κάτι που θα μπορούσα να κάνω και μόνος μου)

Αφού εν γνώση σου αγόρασες παράνομο σπίτι, τί θέλεις να σου πω; Εγώ πάντως στη θέση σου, ή θα απαιτούσα από τον πωλητή να μου παραδώσει ότι αναφέρεται στα συμβόλαια, ή να τακτοποιήσει τις όποιες παρανομίες, ή δε θα το αγόραζα.
Χωρίς σπίτι πάντως δε θα έμενες, αφού δεν υπάρχει περίπτωση να μην έβρισκες έστω κάποιον πωλητή που να ικανοποιούσε τις παραπάνω απαιτήσεις.
Αφού όμως επέλεξες να το αγοράσεις γνωρίζοντας τις παρανομίες του, σημαίνει ότι τις αποδέχεσαι.

aabbcc
09-01-12, 16:15
Οι Μηχανικοί και οι δικηγόροι που για να μην χάσουν δουλειά κάνουν ότι παρανομία τους ζητήσει ο κατασκευαστής ....γιατί δεν το παραδέχεσαι να τελειώνουμε ; Μην πάμε στα όργια που γίνονται στις δημοπρασίες δημοσίων έργων και το "κολόκουρο" !!!!

Προφανώς μαζί σου δε μπορεί να συννενοηθεί κανείς. Πρέπει να καταλάβεις μέχρι που φτάνει η ευθύνη ενός μηχανικού. ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ.
Αν εγώ σου περάσω την άδεια του σπιτιού στο χωριό σου π.χ. και μετά από 40 χρόνια τα παιδιά σου αποφασίσουν να το "επεκτείνουν" πάλι ο μηχανικός (δηλαδή εγώ) θα φταίει;;;;;;;

impz
09-01-12, 16:34
Αφού εν γνώση σου αγόρασες παράνομο σπίτι, τί θέλεις να σου πω; Εγώ πάντως στη θέση σου, ή θα απαιτούσα από τον πωλητή να μου παραδώσει ότι αναφέρεται στα συμβόλαια, ή να τακτοποιήσει τις όποιες παρανομίες, ή δε θα το αγόραζα.
Χωρίς σπίτι πάντως δε θα έμενες, αφού δεν υπάρχει περίπτωση να μην έβρισκες έστω κάποιον πωλητή που να ικανοποιούσε τις παραπάνω απαιτήσεις.
Αφού όμως επέλεξες να το αγοράσεις γνωρίζοντας τις παρανομίες του, σημαίνει ότι τις αποδέχεσαι.

Το αποδέχτηκαν γιατί όπως σου είπα δε μπορούσα να βρω άλλο (είναι αστείο να μου λες να ζητήσω από τον πωλητή να γκρεμίσει τοίχους) και επειδή είχε βγει το θέμα της τακτοποίησης. Αλλά το θέμα νομίζω δεν είναι αν εγώ αποδέχτηκα την παρανομία, αλλά ότι αυτός που είναι επιφορτισμένος με το να σχεδιάσει και να επιβλέψει ένα κτίσμα ώστε αυτό να είναι νόμιμο, παρανόμησε φτιαχνότας δίπλα σχέδια. Και το ότι το προσπερνάς σημαίνει ότι το αντιμετωπίζεις σαν τετριμένο και δεδομένο.

aabbcc
09-01-12, 16:49
Το αποδέχτηκαν γιατί όπως σου είπα δε μπορούσα να βρω άλλο (είναι αστείο να μου λες να ζητήσω από τον πωλητή να γκρεμίσει τοίχους) και επειδή είχε βγει το θέμα της τακτοποίησης. Αλλά το θέμα νομίζω δεν είναι αν εγώ αποδέχτηκα την παρανομία, αλλά ότι αυτός που είναι επιφορτισμένος με το να σχεδιάσει και να επιβλέψει ένα κτίσμα ώστε αυτό να είναι νόμιμο, παρανόμησε φτιαχνότας δίπλα σχέδια. Και το ότι το προσπερνάς σημαίνει ότι το αντιμετωπίζεις σαν τετριμένο και δεδομένο.

Το μόνο που αντιμετωπίζω ως δεδομένο είναι η διαφθορά που υπάρχει στην Ελλάδα. Παραπάνω ανέφερα ότι όποιες παρανομίες γίνονται είναι με την "ανοχή" των πολεοδομιών. Αν δεν υπήρχε αυτή η ανοχή, δε θα υπήρχαν και οι παρανομίες που τυχόν προέβησαν όσοι προέβησαν.
Όσον αφορά το γεγονός ότι σου φαίνεται αστείο το να ζητήσεις από τον πωλητή να σου πουλήσει νόμιμο κτίσμα, με αφήνεις άφωνο. Ίσα ίσα, αυτή θα ήταν η πιο λογική κίνηση.

voleftis
09-01-12, 17:00
Το μόνο που αντιμετωπίζω ως δεδομένο είναι η διαφθορά που υπάρχει στην Ελλάδα. Παραπάνω ανέφερα ότι όποιες παρανομίες γίνονται είναι με την "ανοχή" των πολεοδομιών. Αν δεν υπήρχε αυτή η ανοχή, δε θα υπήρχαν και οι παρανομίες που τυχόν προέβησαν όσοι προέβησαν.
Όσον αφορά το γεγονός ότι σου φαίνεται αστείο το να ζητήσεις από τον πωλητή να σου πουλήσει νόμιμο κτίσμα, με αφήνεις άφωνο. Ίσα ίσα, αυτή θα ήταν η πιο λογική κίνηση.

Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΥΧΟΝ!!!!! ΕΣΚΕΜΕΝΑ προέβησαν στις παρανομίες ....για να τα κονομήσουν χοντρά και να πουλήσουν ότι κλουβιά προλάβουν ...οι πολεοδομίες αν δεν υπάρχει καταγγελία δεν κάνουν έλεγχο ....αρκούνται καλή την πίστη στα σχέδια και τον έλεγχο νομιμότητας έργου των Μηχανικών ......ευτυχώς ο νέος νόμος τους έχει καταστήσει συνυπεύθυνους όπως θα έπρεπε να είναι τόσα χρόνια και εσάς και τους δικηγόρους..... αλλά βλέπεις επαγγελματικά ελέγχεται την βουλή και σας περνάει ....

aabbcc
09-01-12, 17:12
Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΥΧΟΝ!!!!! ΕΣΚΕΜΕΝΑ προέβησαν στις παρανομίες ....για να τα κονομήσουν χοντρά και να πουλήσουν ότι κλουβιά προλάβουν ...οι πολεοδομίες αν δεν υπάρχει καταγγελία δεν κάνουν έλεγχο ....αρκούνται καλή την πίστη στα σχέδια και τον έλεγχο νομιμότητας έργου των Μηχανικών ......ευτυχώς ο νέος νόμος τους έχει καταστήσει συνυπεύθυνους όπως θα έπρεπε να είναι τόσα χρόνια και εσάς και τους δικηγόρους..... αλλά βλέπεις επαγγελματικά ελέγχεται την βουλή και σας περνάει ....

Όπως είπα και πιο πάνω, με 'σένα δε μπορεί να συννενοηθεί κανείς. Το "που τυχόν" που έγραψα, δε σημαίνει τυχαία αλλά όποιες από όποιους. Κατάλαβες τώρα; (πολύ αμφιβάλλω).
Επίσης να σε ενημερώσω ότι από τον Ιανουάριο του 2011, σύμφωνα με το νόμο, θα έπρεπε κάθε δήμος να έχει τη δικιά του πολεοδομία και να ελέγχει ΟΛΑ τα κτίσματα της περιοχής του. ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ καταγγελία.
Το ότι μπήκαμε στο 2012 και ακόμα δεν έχει πραγματοποιηθεί, πάλι φταίξιμο των μηχανικών είναι;
(Και το ότι οι πολεοδομίες χωρίς καταγγελία δε κάνουν έλεγχο, δε σημαίνει ότι δε μπορούν να κάνουν.)

Kronos
09-01-12, 17:42
Καλα πανε δουλεψε στον ιδιωτικο κ μετα ελε να τα πεις αυτα.Εκει δεν υπαρχουν χαραμοφαιδες γιατι παιρνουν τον ποΥλο αμεσα ενω στο δημοσιο υπαρχει μονιμοτητα.Και απο τους ιδιοκτητες τι περιμενεις να ακουσεις.η αχαριστια σε ολο της το μεγαλειο.αυτοι θα ειναι ικανοποιημενοι μονο οταν ενα ατομο δουλευει για 10,ενω ποτε δεν ειναι σωστοι(βλεπε καθυστερησεις πληρωμων ,μειωμενα ενσημα ή και καθολου,παραπανω ωρες δουλειας χωρις αποζημιωση κτλ)Και κατι αλλο,στο δημοσιο το αφεντικο εχει παντα γυρισμενο το κεφαλι,ενω στον ιδιωτικο ποτε.Κοιταξτε να φωναξτε για τα 680 ευρω που παιρνει ενας υπαλληλος και αφηστε την παρτυ σας μερικοι μερικοι.αληθεια με τα 1500 δεν μπορει να ζησει οικογενεια ,αλλα με τα 680 μπορει????

Είναι γεγονός, ότι αν δούλευες για μένα, και νόμιζες ότι έπρεπε να κάθεσαι και να πληρώνεσαι, για να μην είμαι "αχάριστος", θα είχες πάρει τον πούλο.
Το κακό είναι, πως μέχρι να πάρεις τον πούλο, θα σε είχα πληρώσει άδικα.

Και επειδή μερικές φορές είναι καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς, είμαι στον ιδιωτικό τομέα πολλά πολλά χρόνια (πιο πολλά από την ηλικία σου, ίσως), και ξέρω πολύ καλά τι λέω. Επίσης, λόγω της ιδιότητάς μου, αλλά κι από συγγενείς και φίλους, ξέρω το δημόσιο από την καλή και από την ανάποδη.

Πάνε δούλεψε εσύ λοιπόν (προφανώς δεν δουλεύεις για να λες ότι λες), και μετά, αφού δεις ανθρώπους και αποκτήσεις άποψη, έλα να τα συζητήσουμε.

Παντου πρεπει να υπαρχει τουλαχιστον ενας βασικος μισθος (ιδιος για ιδιωτικο και δημοσιο και για ολα τα επαγγελματα)και μετα να ανεβαινει αναλογα με την προυπηρεσια, οικογενειακη κατασταση, μορφωση και γνωσεις, βαθμο επικινδυνοτητας της συγκεκριμενης εργασιας και ισως παραγωγικοτητα. Δεν θελουμε να γυρισουμε σε εποχες αρχαιας σκλαβοκρατιας.

Γι αυτό μιλάω για "μισθό ανειδίκευτου". Είναι αυτό, που εσύ λες "βασικός μισθός".

Το "ενιαίος μισθός" όμως, παραπέμπει σε ισοπέδωση, και δεν είναι το ίδιο με τον "βασικό".

Μια επίσκεψη σε εφορία και πολεοδομία, είναι, σίγουρα, τραυματική εμπειρία.

Το πρόβλημα όμως σε όλο το δημόσιο, δεν νομίζω πως είναι μόνο η ρεμούλα και το καθισιό. Ακόμα κι αν υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να δουλέψουν, και δεν έχουν το φακελάκι στο μυαλό τους, πάλι δεν θα εξυπηρετηθείς.

Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Από τα υπουργεία, και τους προϊστάμενους κάθε βαθμίδας.

Δεν είναι τυχαίο, που το 90% του δημοσίου, δεν έχει μηχανογράφηση. Και δεν έχει, επειδή αυτή είναι απόφαση των "μεγάλων", και δεν τους βολεύει.

Επίσης, δεν είναι τυχαίο, που σε καμία (σχεδόν) υπηρεσία, δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια η έννοια του "στόχου". Γιατί αν υπήρχε, θα είχε πάει σπίτι του αυτός που κάνει ένα χρόνο να καθαρίσει φάκελο στην πολεοδομία, μαζί με τον προϊστάμενό του.

impz
09-01-12, 17:43
Εντάξει, κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις όταν σου λέω πως την παρανομία τη βρίσκω εκεί σε ΟΛΑ τα σπίτια, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων με τη συνδρομή μηχανικού. Φυσικά και αν έχτιζα μόνος μου θα το έκανα όπως πρέπει, ή θα διάλεγα το νόμιμο αν είχα επιλογή. Και φυσικά ουδέν σχόλιο για τη συμβολή στις παρανομίες των πολιτικών μηχανικών αλλά τα ρίχνεις στον πλημμελή έλεγχο της πολεοδομίας. Να φανταστώ ότι δικαιολογείς και όποιον φοροδιαφεύγει επειδή δε μπορεί να τον πιάσει η εφορία, ληστεύει επειδή δεν επαρκεί η αστυνομία, περνάει με κόκκινα όταν δεν υπάρχει τροχαία, πετάει σκουπίδια εκεί που δεν τον βλέπει κανείς κοκ; :unsure:
Και όσο για το "τυχόν", όντως είναι προκλητικό όταν πρόκειται για τον κανόνα.

impz
09-01-12, 17:51
Το πρόβλημα όμως σε όλο το δημόσιο, δεν νομίζω πως είναι μόνο η ρεμούλα και το καθισιό. Ακόμα κι αν υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να δουλέψουν, και δεν έχουν το φακελάκι στο μυαλό τους, πάλι δεν θα εξυπηρετηθείς.

Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Από τα υπουργεία, και τους προϊστάμενους κάθε βαθμίδας.

Δεν είναι τυχαίο, που το 90% του δημοσίου, δεν έχει μηχανογράφηση. Και δεν έχει, επειδή αυτή είναι απόφαση των "μεγάλων", και δεν τους βολεύει.

Επίσης, δεν είναι τυχαίο, που σε καμία (σχεδόν) υπηρεσία, δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια η έννοια του "στόχου". Γιατί αν υπήρχε, θα είχε πάει σπίτι του αυτός που κάνει ένα χρόνο να καθαρίσει φάκελο στην πολεοδομία, μαζί με τον προϊστάμενό του.
Αυτό. Σα ΔΥ το προσυπογράφω, δυστυχώς.

aabbcc
09-01-12, 17:54
Εντάξει, κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις όταν σου λέω πως την παρανομία τη βρίσκω εκεί σε ΟΛΑ τα σπίτια, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων με τη συνδρομή μηχανικού. Φυσικά και αν έχτιζα μόνος μου θα το έκανα όπως πρέπει, ή θα διάλεγα το νόμιμο αν είχα επιλογή. Και φυσικά ουδέν σχόλιο για τη συμβολή στις παρανομίες των πολιτικών μηχανικών αλλά τα ρίχνεις στον πλημμελή έλεγχο της πολεοδομίας. Να φανταστώ ότι δικαιολογείς και όποιον φοροδιαφεύγει επειδή δε μπορεί να τον πιάσει η εφορία, ληστεύει επειδή δεν επαρκεί η αστυνομία, περνάει με κόκκινα όταν δεν υπάρχει τροχαία, πετάει σκουπίδια εκεί που δεν τον βλέπει κανείς κοκ; :unsure:
Και όσο για το "τυχόν", όντως είναι προκλητικό όταν πρόκειται για τον κανόνα.

Για το "τυχόν", έχω ήδη απαντήσει. Για τις ευθύνες που έχει ο καθένας μας για οτιδήποτε, δε νομίζω πως θα υπάρξει κανείς να το αρνηθεί. Δεν δικαιολογώ ΚΑΝΕΝΑΝ. Αλλά η λογική σου μου θυμίζει Πάγκαλο (μαζί τα φάγαμε).
Όμως το θέμα του thread είναι το δημόσιο. Και όπως έγραψε ο προηγούμενός σου (Kronos): Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Από τα υπουργεία, και τους προϊστάμενους κάθε βαθμίδας.
Και σε ξαναρωτάω. Αν υπήρχε έλεγχος των πολεοδομιών, θα υπήρχαν παραβάσεις; Αν υπήρχε έλεγχος των εφοριών, θα υπήρχαν φοροδιαφυγές; Αν υπήρχαν περιπολίες της αστυνομίας και της τροχαίας, θα υπήρχαν κλοπές και παραβιάσεις του ΚΟΚ; Όσο για τα σκουπίδια, προς το παρόν τουλάχιστον, στην Ελλάδα είναι καθαρά θέμα συνείδησης.

nikos_a
09-01-12, 18:23
Γι αυτες τις μ@λ@κ@@ς που διαβαζω φαινεται ποσο βαθια μεσα μας ειναι η ηλιθιοτητα του Ελληνα, το προσωπικο συμφερον και πολλα αλλα. Βασικος μισθος, ενιαιο μισθολογιο, τα ιδια σκ@τ@ ειναι που πρεπει ομως να εφαρμοζονται και μετα να αυξανεται αναλογα με οτι δικαιουται ο καθε ενας. Που ειναι το κακο εκει; πχ θα ειναι 500 η 600 η 700 ο βασικος (οσο τελος παντων θα ειναι) και μετα καποια επιπλεον γνωση + 10%, βαρεα ανθυγιεινη εργασια + 10%, εγγαμος + 10%, τριετιες + καποιο αναλογο ποσο κλπ, κλπ. Ολα αυτα για τους εργαζομενους σε δουλειες δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης. Για τις θεσεις που απαιτειται πανεπιστημιακη εκπαιδευση τοτε δικαιως πρεπει να λαμβανουν και καποιο ποσο επιπλεον. Το οποιο δεν μπορω να υπολογισω εγω, αλλα η αποψη μπου ειναι οτι πρεπει να ειναι κατι συγκεκριμενο και οχι κατι απροσδιοριστο.

Aggelos3000
09-01-12, 18:39
Για μια άδεια αλλά και πιο πρόσφατα για τους ημιυπαίθριους και τα αυθαίρετα, χρειάζονται και συμπληρωμένα έντυπα από την εφορία. Για να μπορέσω να πάρω αυτά τα έντυπα έπρεπε να πάω 3 φορές σε διάφορες ώρες (και να φύγω φυσικά αφού είχα κι άλλες επαγγελματικές υποχρεώσεις) και την 4η φορά να πάω από τις 4:00 το πρωί για να εξυπηρετηθώ στις 12:00. Επίσης χρειάστηκε να κάνω μεταφορά έδρας και ενώ η όλη διαδικασία ήταν περί των 2 λεπτών εγώ "τακτοποιήθηκα" σε 2 μήνες.

Οσο αφορά την αλλαγή έδρας έχεις δίκιο αλλά όπως ξέρεις καμία ευθύνη δεν έχουν οι υπάλληλοι για αυτό αφου ήταν απόφαση του υπουργείου.
Οσό αφόρα τους άλλους χρόνους μου φαίνεται λίγο υπερβολικό γιατί συνήθως στέλνουν υπαλλήλους οι μηχανικοί και όχι για για όλες τισ οικοδομές μαζι για έναν έναν δυο πελάτες μαζι κάπως έτσι.
Τώρα θέλω να απαντήσεις ειλικρινά καθόντουσαν και δεν σε εξυπερετούσαν ηταν χαραμοφαίδες η γινόταν της κακομοίρας και ήταν πολυ λίγοι υπάλληλοι για τον όγκο της δουλείας;

Aggelos3000
09-01-12, 18:45
Γι αυτες τις μ@λ@κ@@ς που διαβαζω φαινεται ποσο βαθια μεσα μας ειναι η ηλιθιοτητα του Ελληνα, το προσωπικο συμφερον και πολλα αλλα.

Οτάν είσαι τελείως άσχετος αυτά λες εφαρμόζεις ενιαίο μισθολόγιο με βάση γενικα χαραχτηριστικά σε ανθρώπους που απλά δεν κάνουν την ίδια δουλεία μόνο και μόνο έχουν τον ίδιο εργοδότη το κράτος κατα το φτωχό μυαλό σου αυτό είναι δικαιοσύνη.

impz
09-01-12, 18:50
Για το "τυχόν", έχω ήδη απαντήσει. Για τις ευθύνες που έχει ο καθένας μας για οτιδήποτε, δε νομίζω πως θα υπάρξει κανείς να το αρνηθεί. Δεν δικαιολογώ ΚΑΝΕΝΑΝ. Αλλά η λογική σου μου θυμίζει Πάγκαλο (μαζί τα φάγαμε).
Όμως το θέμα του thread είναι το δημόσιο. Και όπως έγραψε ο προηγούμενός σου (Kronos): Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Από τα υπουργεία, και τους προϊστάμενους κάθε βαθμίδας.
Και σε ξαναρωτάω. Αν υπήρχε έλεγχος των πολεοδομιών, θα υπήρχαν παραβάσεις; Αν υπήρχε έλεγχος των εφοριών, θα υπήρχαν φοροδιαφυγές; Αν υπήρχαν περιπολίες της αστυνομίας και της τροχαίας, θα υπήρχαν κλοπές και παραβιάσεις του ΚΟΚ; Όσο για τα σκουπίδια, προς το παρόν τουλάχιστον, στην Ελλάδα είναι καθαρά θέμα συνείδησης.

Ναι, οκ ως γνωστόν όταν δεν έχουμε σοβαρά επιχειρήματα πετάμε έναν Πάγκαλο για να ερεθίσουμε το κοινό αίσθημα. Και εσύ με τη λογική σου μου θυμίζεις αυτούς που βγάζουν αληθινό τον Πάγκαλο. Δυστυχώς δε γίνεται να υπάρχει ένας αστυνομικός, ένας εφοριακός και ένας πολεοδόμος πίσω από τον κάθε πολίτη όλη την ώρα να τον φυλάνε να μην παρανομήσει. Πρέπει να υπάρχει σεβασμός στους νόμους και κυρίως επαγγελματισμός, ειδικά από τους υποτιθέμενα μορφωμένους ανθρώπους. Αν οι πολιτικοί μηχανικοί δε συνεργάζονταν στην παρανομία των κατασκευαστών, μόνο αυθαίρετα τσαντήρια και καλύβες θα υπήρχαν στην Ελλάδα. Και δεν επιχειρώ να τσουβαλιάσω, αλλά να αποδείξω ότι όλοι κάνουν τη ματσακωνιά όταν τους παίρνει, άσχετα αν είναι δημόσιοι, ιδιωτικοί ή ελεύθεροι επαγγελματίες.

Συμφώνησα με τον Krono και το ίδιο το είχα γράψει και πιο πριν:

Όντως βγαίνουμε εκτός θέματος οπότε επανέρχομαι σε αυτό που είπα, ότι για τη γραφειοκρατία φταίει και η διαφθορά. Από εκεί και πέρα, ύπαρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις υπαλλήλων και για αυτό πρέπει να υπάρξει αξιολόγηση. Η ελλειψή της όμως και γενικά η δυσλειτουργία να ξέρεις ότι δεν είναι υπέρ της πλειοψηφίας των υπαλλήλων, αλλά υπάρχει και υποθάλπτεται για να εξυπηρετούνται τα παράνομα συμφέροντα, με το αζημίωτο βέβαια και για κάποιους υψηλόβαθμους, κυρίως, κρατικούς λειτουργούς ή "ημετέρους"

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη δημόσια διοίκηση, αλλά εδώ όλοι τα βάζουν με τους υπαλλήλους ισοπεδωτικά, όπως εσύ τα βάζεις με τον κάθε πολεοδόμο.

nikos_a
09-01-12, 18:55
Οσο αφορά την αλλαγή έδρας έχεις δίκιο αλλά όπως ξέρεις καμία ευθύνη δεν έχουν οι υπάλληλοι για αυτό αφου ήταν απόφαση του υπουργείου.
Οσό αφόρα τους άλλους χρόνους μου φαίνεται λίγο υπερβολικό γιατί συνήθως στέλνουν υπαλλήλους οι μηχανικοί και όχι για για όλες τισ οικοδομές μαζι για έναν έναν δυο πελάτες μαζι κάπως έτσι.
Τώρα θέλω να απαντήσεις ειλικρινά καθόντουσαν και δεν σε εξυπερετούσαν ηταν χαραμοφαίδες η γινόταν της κακομοίρας και ήταν πολυ λίγοι υπάλληλοι για τον όγκο της δουλείας;

Θα σου πω κατι που ακουσα απο καθηγητη μου στην κορελκο το 93-94, το ονομα του καθηγητη ηταν Λιακοπουλος και διδασκε στο τμημα μου δικτυα περισσοτερο το unix, C++ και αναλυση. Σε συζητηση που ειχαμε για τις δυσκολιες της αναλυσης μας ειπε τις εμπειριες του ως αναλυτης σε εταιρια που προσπαθουσε να μηχανογραφησει καποιες υπηρεσιες του δημοσιου(δεν θυμαμαι ποιες). Αυτο ομως που μας ειπε ηταν οτι τοτε το μεγαλο προβλημα το δημιουργουσαν οι απλοι υπαλληλοι. Παντα τους εδιναν λαθος πληροφοριες για τη δουλεια τους με αποτελεσμα να κολαει η αναλυση.

aabbcc
09-01-12, 18:59

Στην εφορία γινόταν της κακομοίρας, αλλά η μεταφορά της έδρας δε μου πήρε 2 μήνες επειδή ήταν απόφαση του υπουργείου. Καθυστέρησε τόσο πολύ επειδή δε μπορούσαν να συννενοηθούν οι δύο εφορίες. Στο τέλος η αλλαγή του ΑΦΜ (δηλαδή της έδρας), έγινε από την προηγούμενη εφορία μέσα σε 2 λεπτά από τον υπολογιστή.
Επίσης όταν έκανα εναρξη επαγγέλματος, για μια εβδομάδα έτρεχα από εφορία σε ασφαλιστικό φορέα και το αντίθετο. Μου ζητούσαν στην εφορία ένα χαρτί από το ασφαλιστικό, για να μου δώσουν από 'κεί ένα άλλο χαρτί να το πάω στο ασφαλιστικό και να πάρω ένα τέταρτο από 'κεί για να τους το πάω. Πάλι καλά που καταργήθηκε η γραφειοκρατεία.
Ώρες-ώρες έχω την αίσθηση ότι αυτοί οι υπάλληλοι ηδονίζοντε από την ταλαιπωρία που σε θέτουν.

aabbcc
09-01-12, 19:05
Ναι, οκ ως γνωστόν όταν δεν έχουμε σοβαρά επιχειρήματα πετάμε έναν Πάγκαλο για να ερεθίσουμε το κοινό αίσθημα. Και εσύ με τη λογική σου μου θυμίζεις αυτούς που βγάζουν αληθινό τον Πάγκαλο. Δυστυχώς δε γίνεται να υπάρχει ένας αστυνομικός, ένας εφοριακός και ένας πολεοδόμος πίσω από τον κάθε πολίτη όλη την ώρα να τον φυλάνε να μην παρανομήσει. Πρέπει να υπάρχει σεβασμός στους νόμους και κυρίως επαγγελματισμός, ειδικά από τους υποτιθέμενα μορφωμένους ανθρώπους. Αν οι πολιτικοί μηχανικοί δε συνεργάζονταν στην παρανομία των κατασκευαστών, μόνο αυθαίρετα τσαντήρια και καλύβες θα υπήρχαν στην Ελλάδα. Και δεν επιχειρώ να τσουβαλιάσω, αλλά να αποδείξω ότι όλοι κάνουν τη ματσακωνιά όταν τους παίρνει, άσχετα αν είναι δημόσιοι, ιδιωτικοί ή ελεύθεροι επαγγελματίες.

Συμφώνησα με τον Krono και το ίδιο το είχα γράψει και πιο πριν:

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη δημόσια διοίκηση, αλλά εδώ όλοι τα βάζουν με τους υπαλλήλους ισοπεδωτικά, όπως εσύ τα βάζεις με τον κάθε πολεοδόμο.

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Δε τα βαζω με "κάθε" πολεοδόμο, δε μπορώ να τους γνωρίζω και όλους άλλωστε. Τα βάζω με τους υπαλλήλους, δημόσιους και μη, που θέλουν να πληρώνονται δίχως να παράγουν.

Επίσης αν ακολουθήσω τη λογική σου, είναι δικαιολογημένοι αυτοί που αγοράζουν αυτά που χρειάζονται από κλεπταποδόχους. Επειδή ξέρω ότι δε το εννοείς όμως αυτό, σκέψου πρώτα λίγο πριν γενικοποιήσεις πρόσωπα και καταστάσεις.

impz
09-01-12, 19:13
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Δε τα βαζω με "κάθε" πολεοδόμο, δε μπορώ να τους γνωρίζω και όλους άλλωστε. Τα βάζω με τους υπαλλήλους, δημόσιους και μη, που θέλουν να πληρώνονται δίχως να παράγουν.

Επίσης αν ακολουθήσω τη λογική σου, είναι δικαιολογημένοι αυτοί που αγοράζουν αυτά που χρειάζονται από κλεπταποδόχους. Επειδή ξέρω ότι δε το εννοείς όμως αυτό, σκέψου πρώτα λίγο πριν γενικοποιήσεις πρόσωπα και καταστάσεις.
Εντάξει, συμφωνούμε στο πρώτο.

Για το δεύτερο, είσαι να κάνουμε μια συμφωνία; Εγώ δε θα ξανααγοράσω σπίτι με παράβαση (ήδη εξόφλησα την ενοχή μου με το πρόστιμο άλλωστε), αλλά και εσύ δε θα συνεργαστείς ποτέ με κανέναν που θα ζητήσει να κατασκευάσει κτίσμα με παράβαση. Πάει;

akinik
09-01-12, 20:00
Είναι γεγονός, ότι αν δούλευες για μένα, και νόμιζες ότι έπρεπε να κάθεσαι και να πληρώνεσαι, για να μην είμαι "αχάριστος", θα είχες πάρει τον πούλο.
Το κακό είναι, πως μέχρι να πάρεις τον πούλο, θα σε είχα πληρώσει άδικα.

Και επειδή μερικές φορές είναι καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς, είμαι στον ιδιωτικό τομέα πολλά πολλά χρόνια (πιο πολλά από την ηλικία σου, ίσως), και ξέρω πολύ καλά τι λέω. Επίσης, λόγω της ιδιότητάς μου, αλλά κι από συγγενείς και φίλους, ξέρω το δημόσιο από την καλή και από την ανάποδη.

Πάνε δούλεψε εσύ λοιπόν (προφανώς δεν δουλεύεις για να λες ότι λες), και μετά, αφού δεις ανθρώπους και αποκτήσεις άποψη, έλα να τα συζητήσουμεΦιλε μου καλε καλε μου φιλε? κρονε?Μαζι σου δεν μπορεσα να συνενοηθω δυο χρονια θα συνενοηθω τωρα?τελοςπαντων..ειμαι πτυχιουχος πανεπιστημιου που αναγκαζομαι να δουλευω στον ιδιωτικο τομεα σαν αποφοιτος λυκειου(αλοτε με ενσημα κ αλοτε χωρις) 12 χρονια επειδη δεν υπαρχουν δουλειες και ενδιαμεσα 2 χρονια ανεργειας και αγωνιζομαι να συντηρησω την οικογενεια μου.Αν καταλαβες καλα δεν με παιρνει να <<κωλοβαρεσω>> οπως λες οτι κανουν περισσοτεροι υπαλληλοι στον ιδιωτικο τομεα.ΝΤΡΟΠΗ!Προφανως εσυ ησουν πιο τυχερος η ειχες τα μεσα κ δεν εισαι στην δικη μου την κατασταση.Πρεπει ομως να μαθεις τι σημαινει ΣΕΒΑΣΜΟΣ.Πρεπει να μαθεις ποσο γελοιο φαινεται να κλεινουν καποιοι τα ματια στα 680 ή ακομη και τα 800 που παιρνει ενας υπαλληλος ,αλλα να τα ανοιγουν στα 1500.Οπως ειπα ,να αγωνιστουμε πρωτα για να γινει το 680 1000 και μετα να αγωνιστουμε για να μεινει το 1500 στα 1500.

nikos_a
09-01-12, 20:10
Οποτε ρε παιδια γιατι τσακωνομαστε; Απ οτι βλεπω εδω ειμαστε μια ωραια-ωραια οικογενεια.:yoji:

mmannollass
09-01-12, 20:20
Ο Ελληνας πολιτης ξερει πολυ καλα ολα αυτα τα χρονια τι ρολο βαραει ο δημοσιος τομεας στην Ελλαδα.
Το εχει ζησει στο πετσι του και αυτο δεν αλλαζει ακομα και μετα απο 100 σελιδες συζητησης.
Απο εκει και περα δε λεω,καλο ειναι να υπαρχει μια συσπειρωση εναντια στον κοινο εχθρο που ειναι η πολιτικη που εφαρμοστηκε και εφαρμοζεται και σιγουρα δεν εξυπηρετει κανεναν να στρεφεται η μια κοινωνικη ομαδα εναντια στην αλλη,αλλα μην το παραγ@μαμε κι ολας.
Ουτε χθες γεννηθηκαμε ουτε ηρθαμε απο το διαστημα.

Kronos
09-01-12, 20:48
Φιλε μου καλε καλε μου φιλε? κρονε?Μαζι σου δεν μπορεσα να συνενοηθω δυο χρονια θα συνενοηθω τωρα?τελοςπαντων..ειμαι πτυχιουχος πανεπιστημιου που αναγκαζομαι να δουλευω στον ιδιωτικο τομεα σαν αποφοιτος λυκειου(αλοτε με ενσημα κ αλοτε χωρις) 12 χρονια επειδη δεν υπαρχουν δουλειες και ενδιαμεσα 2 χρονια ανεργειας και αγωνιζομαι να συντηρησω την οικογενεια μου.Αν καταλαβες καλα δεν με παιρνει να <<κωλοβαρεσω>> οπως λες οτι κανουν περισσοτεροι υπαλληλοι στον ιδιωτικο τομεα.ΝΤΡΟΠΗ!Προφανως εσυ ησουν πιο τυχερος η ειχες τα μεσα κ δεν εισαι στην δικη μου την κατασταση.Πρεπει ομως να μαθεις τι σημαινει ΣΕΒΑΣΜΟΣ.Πρεπει να μαθεις ποσο γελοιο φαινεται να κλεινουν καποιοι τα ματια στα 680 ή ακομη και τα 800 που παιρνει ενας υπαλληλος ,αλλα να τα ανοιγουν στα 1500.Οπως ειπα ,να αγωνιστουμε πρωτα για να γινει το 680 1000 και μετα να αγωνιστουμε για να μεινει το 1500 στα 1500.

Δεν κατάλαβα που ΔΕΝ σε σεβάστηκα.
Αντίθετα απάντησα στο "πάνε δούλεψε..." που μου είπες, χωρίς να ξέρεις ούτε εμένα, ούτε τι κάνω.

Το "δεν υπάρχουν δουλειές" επί 12 χρόνια, μπορούμε να το συζητήσουμε σε άλλο thread, γιατί διαφωνώ.

Δεν κλείνει κανένας τα μάτια στα 680. Προφανώς, πριν κάνεις quote το δικό μου post, για να μου πεις "πάνε δούλεψε", έπρεπε να προσέξεις πως η άποψή μου είναι πως ο μισθός του ανειδίκευτου πρέπει να είναι 2000 στην σημερινή Ελλάδα, και στον ιδιωτικό τομέα.

Τέλος, αφού δουλεύεις 12 χρόνια, δεν θα έπρεπε να κλείνεις τα μάτια στους δεκάδες, εκατοντάδες άχρηστους που συναντούμε ΚΑΙ στον ιδιωτικό τομέα. Αυτό θα ήταν ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ και ΣΕΒΑΣΜΟΣ. Το ότι φεύγουν από τη δουλειά, δεν μου λέει κάτι. Γιατί, αν μου έλεγε, θα έπρεπε όλοι οι άχρηστοι και χαραμοφάηδες, να είναι άνεργοι. Δεν ισχύει αυτό όμως. Πάρα πολλοί άχρηστοι πληρώνονται από τον ιδιωτικό τομέα, όπως κι από το δημόσιο. Μπορεί να αλλάζουν (κάποιοι από αυτούς) δουλειές, αλλά συνεχίζουν να πληρώνονται.
Υπάρχουν δε, αρκετοί άχρηστοι, που πληρώνονται και σε θέσεις ευθύνης, σε μεγάλες εταιρείες, και παίρνουν τα 10πλάσια από όσα παίρνουν οι αντίστοιχοι δημόσιοι. Δεν φαντάζεσαι πόσους τέτοιους ξέρω.

Αλεξάνδρα.
09-01-12, 20:58
Οποτε ρε παιδια γιατι τσακωνομαστε; Απ οτι βλεπω εδω ειμαστε μια ωραια-ωραια οικογενεια.:yoji:

"τσακωνόμαστε" γιατί ο καθένας από την πλευρά πιστεύει ότι έχει δίκαιο γιατί έχει βιώματα έναντι στο Δημόσιο ή απέναντι στο Ιδιωτικό

loukia.
09-01-12, 21:58

ΤΙΚ,ΤΙΚ,ΤΙΚ,ΤΙΚ,ΤΙΚ,ΤΙΚ,...ΠΕΣ ΤΑ Α Ν Θ Ρ Ω Π Ε ΠΕΣ ΤΑ!!!ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΛΕΣ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝΕ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ "ΝΕΚΡΕΣ"ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ,ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣ ΤΗΝ ΣΟΥΠΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΡΕΛΛΗ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΑ,ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ,ΜΠΕΣ ΚΑΙ ΣΕ 2-3 ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ "ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΙ"...Ε ΤΙ ΑΧΑΡΙΣΤΗ ΕΙΣΑΙ;;;ΑΥΤΑ,ΑΥΤΑ,ΑΥΤΑ,ΑΥΤΑ,ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ,ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝΗΨΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ,Κ.Τ.Λ."ΜΑΘΕ ΤΟΥ ΤΙΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ",ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ... "ΞΕΡΕΙΣ" ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΕ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΑΝΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ 35 ΕΤΩ ΜΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ,ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΛΕΨΟΥΜΕ,ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ,ΠΩΣ,ΠΩΣ,ΠΩΣ...ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΟΥΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΡΥΓΓΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝΕ ΡΕ Π...Α Γ...Ο/Κ...Σ ΕΠΕΝΔΥΣΤΕ ΣΕ ΕΡΓΑΣΙΑ(ΤΕΧΝΕΣ-ΓΡΑΜΜΑΤΑ...)ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΜΟΝΟΝ...ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΟΙ ΝΕΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΒΑΘΜΙΔΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑ,ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΕΒΕΤΑΙ ΟΛΗ Η ΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ...ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝΕ..ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΩΡΕ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ,ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΩΡΕ ΥΠΟΜΟΝΗ,ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΩΡΕ ΒΟΛΕΥΤΗΚΑ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝΕ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ,ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΓΩ,ΚΑΙ ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ,ΨΟΦΗΣΤΕ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ...ΩΡΑΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ,ΤΗΣ ΚΩΛΟΚΑΘΙΣΤΡΑΣ...
ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΙΠΕΣ,ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ,ΠΕΣ ΤΑ,ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ,ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ "ΤΡΕΛΛΟΙ"ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝΕ ΝΑ ΤΑ ΛΕΝΕ____________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________

Αλεξάνδρα.
09-01-12, 22:06
στον ιδιωτικό υπάρχει μεγαλύτερη ...καφρίλα ανάμεσα στους συναδέλφους ο ένας κοιτάει να βγάλει το μάτι του άλλου ....
από χθές ήθελα να τα γράψω αλλά που να ξέρω εγώ τι γίνεται ...στον ιδιωτικό "στον πατέρα μου δουλεύω"
15 χρόνια στον ίδιο εργασιακό χώρο έχω δει και έχω δει ...1 χρόνο σαν γραμματέας ,8 χρόνια αποθήκη 4 χρόνια στις παραγγελίες των υλικών και ξανά πάλι αποθήκη
και για όσους ξέρουν από τέτοιους χώρους δεν υπάρχει ειδική μεταχείριση επειδή είσαι γυναίκα ή τα βγάζεις πέρα και μένεις ή φεύγεις
έτσι απλά !

aabbcc
09-01-12, 22:31
Εντάξει, συμφωνούμε στο πρώτο.

Για το δεύτερο, είσαι να κάνουμε μια συμφωνία; Εγώ δε θα ξανααγοράσω σπίτι με παράβαση (ήδη εξόφλησα την ενοχή μου με το πρόστιμο άλλωστε), αλλά και εσύ δε θα συνεργαστείς ποτέ με κανέναν που θα ζητήσει να κατασκευάσει κτίσμα με παράβαση. Πάει;

Δε μου ζητάς κάτι δύσκολο.

Kronos
10-01-12, 00:08
στον ιδιωτικό υπάρχει μεγαλύτερη ...καφρίλα ανάμεσα στους συναδέλφους ο ένας κοιτάει να βγάλει το μάτι του άλλου ....
από χθές ήθελα να τα γράψω αλλά που να ξέρω εγώ τι γίνεται ...στον ιδιωτικό "στον πατέρα μου δουλεύω"
15 χρόνια στον ίδιο εργασιακό χώρο έχω δει και έχω δει ...1 χρόνο σαν γραμματέας ,8 χρόνια αποθήκη 4 χρόνια στις παραγγελίες των υλικών και ξανά πάλι αποθήκη
και για όσους ξέρουν από τέτοιους χώρους δεν υπάρχει ειδική μεταχείριση επειδή είσαι γυναίκα ή τα βγάζεις πέρα και μένεις ή φεύγεις
έτσι απλά !

Οχι μόνο δεν υπάρχει ειδική μεταχείριση για τις γυναίκες, αλλά οι γυναίκες του ιδιωτικού τομέα αντιμετωπίζουν πολλαπλά προβλήματα, και μετά το γάμο είναι και απόβλητες.

Για τις Ελληνίδες, ο δημόσιος τομέας, είναι πολύ πιο αξιοπρεπής, παρ' όλες τις αγκυλώσεις...

Αλεξάνδρα.
10-01-12, 04:32
Οχι μόνο δεν υπάρχει ειδική μεταχείριση για τις γυναίκες, αλλά οι γυναίκες του ιδιωτικού τομέα αντιμετωπίζουν πολλαπλά προβλήματα, και μετά το γάμο είναι και απόβλητες.

Για τις Ελληνίδες, ο δημόσιος τομέας, είναι πολύ πιο αξιοπρεπής, παρ' όλες τις αγκυλώσεις...
έχω κάνει πολλά τρελά που τώρα δεν θα τα έκανα μετά από επέμβαση να πάω στις 19 μέρες στην δουλειά και να μην πάρω αναρρωτική
γιατί μου είπαν έλα και μη κάνεις τίποτα και επειδή δεν έκανα τίποτα έκανε να ηρεμήσει η επέμβαση 3 μήνες
τα χειρότερα τα έζησα όταν έμεινα έγκυος την πρώτη φορά 12 ώρο και Σάββατο και φυσικά 2 καρπούζια στην ίδια μασχάλη δεν γίνονται ...
σε κάτι πιο πρόσφατο είχα πια "μεγαλώσει" δεν μπορούσα να βγω από το αμάξι αλλά το έκανα επίτηδες για να μη το βάλλω κάτω πάλι δεν πήρα αναρρωτική επιπλέον
καμιά φορά φταίμε και εμείς αλλά ...όσα έχω κάνει τα χρωστάω σε όποιον μου είπε "δεν μπορείς "
οπότε όπου και να ήμουν ίδια ...ίσως να είχα παραπάνω φίλους -ες συναδέλφους επειδή δεν θα είχαν λόγω τα καρφώματα

Aggelos3000
10-01-12, 14:46
Ώρες-ώρες έχω την αίσθηση ότι αυτοί οι υπάλληλοι ηδονίζοντε από την ταλαιπωρία που σε θέτουν.

Δηλαδή φταίνε οι υπάλληλοι για την γραφειοκρατία και τους νόμους που παιρνάνε όλοι οι άχρηστοι που έχουν μαζευτοί στα κεντρικά;
Ώρες ώρες μου θυμίζεται ένα περιστατικό που μου είχε συμβεί πριν κανα δύο μήνες μπαίνει ένας πολίτης στην υπηρεσία και είμασταν όλοι εκεί κανένας άδεια όλοι στα γραφεία τους (για μερικούς υπαλλήλους περίεργο δεν λέω αλλα είμασταν) και τον βλέπω προχωράει στον διαδρομό και μονολογεί καλα δεν είναι κανένας εδω διάλυση βαρέσατε εδω μέσα.

Kronos
11-01-12, 07:21
έχω κάνει πολλά τρελά που τώρα δεν θα τα έκανα μετά από επέμβαση να πάω στις 19 μέρες στην δουλειά και να μην πάρω αναρρωτική
γιατί μου είπαν έλα και μη κάνεις τίποτα και επειδή δεν έκανα τίποτα έκανε να ηρεμήσει η επέμβαση 3 μήνες
τα χειρότερα τα έζησα όταν έμεινα έγκυος την πρώτη φορά 12 ώρο και Σάββατο και φυσικά 2 καρπούζια στην ίδια μασχάλη δεν γίνονται ...
σε κάτι πιο πρόσφατο είχα πια "μεγαλώσει" δεν μπορούσα να βγω από το αμάξι αλλά το έκανα επίτηδες για να μη το βάλλω κάτω πάλι δεν πήρα αναρρωτική επιπλέον
καμιά φορά φταίμε και εμείς αλλά ...όσα έχω κάνει τα χρωστάω σε όποιον μου είπε "δεν μπορείς "
οπότε όπου και να ήμουν ίδια ...ίσως να είχα παραπάνω φίλους -ες συναδέλφους επειδή δεν θα είχαν λόγω τα καρφώματα

Σε καταλαβαίνω.
Κάποτε πήγα για δουλειά 3 μέρες μετά από εγχείρηση.
Ευτυχώς που μπόρεσα και ξέφυγα εδώ και χρόνια από την εξαρτημένη σχέση εργασίας (κοινώς υπαλληλίκι).
Τα πράγματα ήταν μαύρα, και τώρα έγιναν κατάμαυρα.

Αλεξάνδρα.
11-01-12, 10:13
Σε καταλαβαίνω.
Κάποτε πήγα για δουλειά 3 μέρες μετά από εγχείρηση.
Ευτυχώς που μπόρεσα και ξέφυγα εδώ και χρόνια από την εξαρτημένη σχέση εργασίας (κοινώς υπαλληλίκι).
Τα πράγματα ήταν μαύρα, και τώρα έγιναν κατάμαυρα.

εγώ εδώ ακόμη ..έχω αλλάξει κάπως ..αλλά δεν πάλι με τον ίδιο τρόπο δουλεύω

markos34
12-01-12, 10:43
http://i41.tinypic.com/2z5nnfo.jpg

τι ιδιωτικο τι δημοσιο,σε ολους την ιδια σος μας βαζουν!

shakm
21-01-12, 09:03
Λίγο λιγότερο από το μέσο ιδιωτικό υπάλληλο, αφού έχουν το πλεονέκτημα της μονιμότητας. Εκτός αν αρχίσουν να τους μεταθέτουν συχνά - τότε να έχουν τον ίδιο.

Adobe
25-01-12, 10:54
oi misoi apo edo mesa prepei na einai dimosioi upaliloi giati den exigite allios 2000 euro misthos gia na ta xinoun!

jpaokx
26-01-12, 10:36
Εγώ προτείνω να είναι καθαρά βάσει παραγωγικότητας...Τα "ΜΟΝΙΜΗ ΕΡΓΑΣΙΑ", "ΣΤΑΘΕΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ", κτλ είναι για γραφικούς...Όχι ρε φίλε...Δεν κατάλαβα. Ποιος είσαι δηλαδή και θες μόνιμη και σταθερή δουλειά....Αξίζεις; Θα μείνεις! Δεν αξίζεις; Θα πάρεις τον μπούλο...Απλά πράγματα. Αν θες να έχεις παραγωγικό δημόσιο, πρέπει να παίρνεις μισθούς αναλόγων των προσόντων και την παραγωγικότητα του καθενός. Αλλά σε καμία περίπτωση πιο ανταγωνιστικό από του ιδιωτικού τομέα. Δεν θα γίνει το δημόσιο το όνειρο του καθενός. Πρέπει ο ιδιωτικός να απορροφά κόσμο για την τόνωση της οικονομίας. Με αυτά και αυτά, προτείνω 1000 Ευρώ αλλά και πάλι πλασματικό θα είναι λόγω των προαναφερθέντων λόγων.

KAKOPEDI 13
06-02-12, 18:51
2000 πιστευω θα τους φταναν για να τη βγαλουν κουτσα στραβα :p

shakm
16-02-12, 11:27
Βασικά η ερώτηση είναι κάπως φάουλ. Αν τους βάλουμε στο ίδιο καλούπι όλους, θα προαχθεί η αδιαφορία και το ρουσφέτι. Θα προτιμούσα κάθε κομμάτι ή επιχείρηση του δημοσίου τομέα να έχει το δικό της ισολογισμό, budget κλπ και γενικά να λειτουργεί λίγο σαν τον ιδιωτικό τομέα. Δυστυχώς προϋπόθεση για να λειτουργήσει κάτι τέτοιο είναι η άρση της μονιμότητας, αλλιώς η θέση θα υπερβολικά ελκυστική για να μη γίνονται ρουσφέτια.