PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο μεγάλη ευθύνη φέρει ο συνοδηγός για την ασφαλή και άνετη οδήγηση;

bioscientist84
15-03-12, 00:21
Η ερώτηση είναι σαφής: Ο συνοδηγός φέρει ευθύνη για την οδήγηση του οδηγού;
Κάποιες απόψεις υποστηρίζουν ότι ο μόνος υπεύθυνος για την ασφαλή και άνετη οδήγηση είναι αποκλειστικά και μόνο ο οδηγός, και ο συνοδηγός μπορεί να κοιμάται, να ξύνεται, να χαζεύει το υπερπέραν. Η άλλη άποψη υποστηρίζει ότι ο συνοδηγός φέρει, αν όχι το 50% της ευθύνης, ένα μεγάλο κομμάτι της, ώστε να βοηθά τον οδηγό στην πορεία του, οπως πχ να κοιτάει τις πινακίδες ενώ ο οδηγός προσέχει το δρόμο, να κρατάει το συνοδηγό σε εγρήγορση σε μεγάλα ταξίδια ώστε να μην τον πάρει ο ύπνος, και άλλου τέτοιου είδους συνεργασίες. Εσείς τι πιστεύετε;

XelwnoTzini
15-03-12, 06:10
Ο οδηγός είναι υπεύθυνος για όλα αλλά και ο συνοδηγός δεν πρέπει να πιάνει την πάρλα με τον οδηγό γιατί πολλές φορές αποσπάται η προσοχή του !!

^PromitheaS^
15-03-12, 06:40
Ο συνοδηγός φέρει μεγάλο κομμάτι ευθύνης & πρέπει να βοηθά ενεργά τον οδηγό.

Πριν αρκετά χρονια είχα πάει οδικός για λίγεσ μέρες στην Καβαλα με ένα γνωστό μου....στα μισά τις διαδρομής τον πείρε ο ύπνος και στο πήγαινε και στο έλα,και ροχάλιζε μάλιστα.Απαράδεκτο για συνοδηγό,τουλάχιστον όταν πρόκειται για ταξίδια ο συνοδηγός πρέπει να είναι προσεκτικός

loukia.
15-03-12, 11:58
Το μεγαλύτερο μερίδιο το φέρει ο οδηγός και το υπόλοιπο ο συνοδηγός...Και είναι έτσι όπως τα λες...Τώρα αν δεν υπάρχει συνοδηγός ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ gps!!!

Yasmin
15-03-12, 12:05

evans1
15-03-12, 14:39
Είναι σχετικό με το ποιός είναι συνοδηγός, δεν μπορείς να λές ελαφρά τη καρδία ότι είναι συνυπεύθυνος εάν δεν ξέρει να οδηγεί, εάν είναι υπερήλικας ή μικρός κλπ.
Γιά εμένα αποκλειστικός υπεύθυνος είναι ο οδηγός και κανένας άλλος.

Polymorphous
15-03-12, 14:52
ΚΟΒΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ!:tease:

papajo
15-03-12, 17:05
ΚΟΒΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ!:tease:

Σε διαφορετική περίπτωση θα ήθελα να μου πούνε, αν φταίει και το άδειο κάθισμα του συνοδηγού, όταν ο οδηγός είναι μόνος του μέσα στο αυτοκίνητο

bioscientist84
15-03-12, 20:21
Είναι σχετικό με το ποιός είναι συνοδηγός, δεν μπορείς να λές ελαφρά τη καρδία ότι είναι συνυπεύθυνος εάν δεν ξέρει να οδηγεί, εάν είναι υπερήλικας ή μικρός κλπ.
Γιά εμένα αποκλειστικός υπεύθυνος είναι ο οδηγός και κανένας άλλος.

Καλα εννοειται οτι δεν περιμενεις ευθυνη απο γερους και μικρα παιδια... Δηλαδη κατα τη γνωμη σου, αν οδηγεις σε ενα αγνωστο μερος και πεις στο συνοδηγο σου, κοιτα για καμια ταμπελα γιατι προσεχω το δρομο, μπορει να σου πει, ασε θα ριξω εναν υπνο, καντα ολα μονος σου... Νομιζω οτι προσοχη για ταμπελες και ας πουμε να μιλησει με τον οδηγο σε καποιο μεγαλο ταξιδι μηπως και αφαιρεθει πχ και τον παρει ο υπνος, δε χρειαζεται και διπλωμα για να το κανει...

bioscientist84
15-03-12, 20:23

Πριν αρκετά χρονια είχα πάει οδικός για λίγεσ μέρες στην Καβαλα με ένα γνωστό μου....στα μισά τις διαδρομής τον πείρε ο ύπνος και στο πήγαινε και στο έλα,και ροχάλιζε μάλιστα.Απαράδεκτο για συνοδηγό,τουλάχιστον όταν πρόκειται για ταξίδια ο συνοδηγός πρέπει να είναι προσεκτικός

Σωστος! Νομιζω οτι επιασες το point της ερωτησης...

Kronos
16-03-12, 15:29
Η κύρια ευθύνη της οδήγησης ανήκει, και πρέπει να ανήκει, στον οδηγό.
Είτε είναι μόνος του, είτε με συνοδηγό.
Αυτό είναι κανόνας.

Με αυτή τη λογική, ο συνοδηγός, δεν χρειάζεται να βοηθήσει σε κάτι τον οδηγό.
Το ταξίδι, δεν είναι ειδική διαδρομή, κάποιου ράλυ.
Υπάρχουν όμως πράγματα, τα οποία ΔΕΝ πρέπει να κάνει.
-Να μην αποσπά την προσοχή του οδηγού, δείχνοντάς του διάφορα.
-Να μην εμποδίζει τις κινήσεις και την ορατότητα του οδηγού.
-Να μην απασχολεί τον οδηγό σε δουλειές επικίνδυνες, όπως να βρει το "σωστό" δισκάκι μουσικής, ή το χαρτομάντηλο στο ντουλακάπι, ή να πιάσει σταθμό στο ραδιόφωνο.

Τώρα, αν μπορεί να κρατήσει ξύπνιο, και σε καλή διάθεση τον οδηγό, με χαλαρή συζήτηση και σωστή μουσικούλα, δεν θα ήταν άσχημο.

Σχολιάζοντας αυτό που είπαν κάποια παιδιά παραπάνω, θα πω ότι, είναι προτιμότερος ένας συνοδηγός που κοιμάται σε όλο το ταξίδι, από έναν που συνέχεια λέει "ρε, το είδες αυτό το κτήριο"? "τι γκομενάρα είναι αυτή δίπλα μας"! "πιάσε ρε συ το τελευταίο του Οικονομόπουλου να ακούσουμε", "πάρε να φας ένα από αυτά τα τυροπιτάκια, να πάθεις πλάκα" κλπ.

Τέλος, καλό θα ήταν ο συνοδηγός να έχει πάντα μαζί του το δίπλωμά του, γιατί μπορεί να χρειαστεί να οδηγήσει, όταν ο οδηγός δεν μπορεί για λόγους υγείας, ή για λόγους ξεκούρασης.

FoT1s
19-03-12, 23:30
Ανάλογα, αν είναι γυναίκα 90% θα έχεις τρακάρει από την μουρμούρα, γκρίνια, εξυπνάδα κτλ, αν είναι άντρας 50-50%, ανάλογα άμα είναι μ@λ@κ@ς ή όχι. :)

_ΛανΚων_
25-03-12, 20:12
Αν ο συνοδηγός δεν είχε ρόλο, στα ράλυ θα έτρεχε μόνος του ο οδηγός.

Gratis
26-03-12, 07:34
θα έλεγα το 2ο.ο οδηγός φέρει την ευθύνη για το τι γίνεται στο αυτ/το.ο συνοδηγός δεν πρέπει να εμποδίζει τον οδηγό και αν θέλει μπορεί να προσφέρει βοήθεια αν την θέλει και ο οδηγός.δεν είναι ούτε ξυπνητήρι να προσπαθεί να κρατήσει τον άλλο ξύπνιο,ούτε προσωπικός του παρατηρητής πινακίδων.υποτίθεται οταν μαθαίνεις να οδηγείς ,μαθαίνεις να κοιτάς συνολικά το δρόμο,μπροστά πίσω,αριστερά δεξιά, πινακίδες ,ξεπινακίδες,κ.ο.κ.Σε ταξίδια μεγάλα επιβάλλεται να σταματας ανα λίγες ώρες για να ξεκουραστείς ,άρα να μην αποκοιμηθείς .Αν δεν το κάνεις και απλά περιμένεις από το συνοδηγό να σου μιλάει για να μην αποκοιμηθείς στο τιμόνι,δική σου είναι η ευθύνη..

^PromitheaS^
26-03-12, 07:43
Ανάλογα, αν είναι γυναίκα 90% θα έχεις τρακάρει από την μουρμούρα, γκρίνια, εξυπνάδα κτλ, αν είναι άντρας 50-50%, ανάλογα άμα είναι μ@λ@κ@ς ή όχι. :)

παίζει και το άλλο...να είναι γυναίκα και να σου κάνει "στοματικό"....

** Diva **
26-03-12, 10:15
παίζει και το άλλο...να είναι γυναίκα και να σου κάνει "στοματικό"....you read my mind μωρο μου....αυτο ακριβος σκεφτηκα!!!:p

http://www.youtube.com/watch?v=SP_qlbxrR18

Αλεξάνδρα.
15-04-12, 00:04
εγώ ψήφισα το πρώτο αλλά έχω πιάσει τον εαυτό μου ..να ρίχνει κάτι 4 ζευγάρια ύπνους και να με σκουντάει από εδώ στρίβω;;;! :)