PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοπομποι

*Ιωαννα*
10-04-12, 08:42
καλημερα, κανω μια ανακαινιση στο σπιτι κ σκεφτομαι να βαλω θερμοπομπους, εψαξα για τις τιμες καταναλωσης, αγορας κτλ. εκεινο που με ενδιαφερει ειναι εαν γνωριζει καποιος ποιοι ειναι οι καλυτεροι απο υλικα, μαρκα, χωρα προελευσης κ κανενα εξουσιοδοτημενο καταστημα να απευθυνθω.....

ευχαριστω εκ των προτερων

dentisteo
11-04-12, 19:39
Εχεις καταληξει 100% στη λυση των θερμοπομπων;;

*Ιωαννα*
17-04-12, 19:42
Εχεις καταληξει 100% στη λυση των θερμοπομπων;;

η αληθεια ειναι πως προς το παρον δεν εχω καταληξει...

@962fm@
17-04-12, 19:52
ψαχνοντας λυση στο ενεργειακο προβλημα κατεληξα μετα απο πολυ κοπο στο εξης:

σε ολες τις αλλες λυσεις , πλην πετρελαιου, η καταναλωση ρευματος ειναι αισθητα υψηλοτερη και η αποδοση αντιστροφα χαμηλη.
ως μονη λυση επελεξα θερμανση μεσω κλιματιστικων με τον υψηλοτερο βαθμο αποδοσης (cop).

επελεξα επωνυμα κλιματιστικα inverter , τα οποια μπορει να στοιχιζουν ακριβα ,
αλλα σαν επενδυση περιμενω να μου εξοικονομησουν τα ''πεταμενα'' λεφτα του πετρελαιου.

στην περιοχη μου , με θερμοκρασιες συχνα κατω απο το μηδεν , ηταν η μονη λυση.

γνωριζω την ''ιδοτροπια'' των εναλλακτων θερμοτητας σχετικα με τις χαμηλες θερμοκρασιες ,
γι' αυτο και πηγα κατευθειαν σε κατι επωνυμο και δοκιμασμενο.

οι θερμοπομποι εχουν καταναλωση πανω απο 2000w για αποδιδομενη θερμικη ισχυ πολυ μικροτερη.
την ιδια στιγμη, ενα κλιματιστικο inverter 19800btu στη θερμανση καταναλωνει 1500w μονο κατα την εκκινηση και μετα κανει απλα συντηρηση.

ξανασκεψου το

*** απορριφθηκαν λυσεις ξυλου / πελλετ , λογω ιδιομορφιας της περιοχης και αδυναμιας μεταφορας.
επισης λαμβανοντας υποψη τις διαφορες ''τεχνιτες'' ελληψεις που παρουσιαστηκαν φετος .. ηθελα να αποφυγω να κρεμομαι απο τον καθε επιτηδιο

impz
17-04-12, 20:43
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Με μέσο το ρεύμα, η διαφορά είναι μεγάλη υπέρ των κλιματιστικών. Ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία καίνε 3 με 4 φορές λιγότερο ρεύμα για να αποδώσουν την ίδια ζέστη από οποιοδήποτε άλλο θερμαντικό σώμα που λειτουργεί με ηλ ρεύμα.
Και εγώ έτσι εχω οργανωθεί για τον επόμενο χειμώνα.

Για το βράδυ, επειδή με ενοχλεί ο θόρυβος από το κλιματιστικό όταν κοιμάμαι, όποτε κάνει πολύ κρύο χρησιμοποιώ θερμοπομπό για να διατηρεί τη θερμοκρασία. Σκέφτομαι όμως να πάρω και καμιά ηλεκτρική κουβέρτα για αυτή τη δουλειά.
Θερμοπομπό εχω έναν φορητό (που βιδώνει και στον τοίχο αν θες). Τον είχα πάρει πριν 4-5 χρόνια γύρω στα 100ευρώ από ένα ηλεκτρομάγαζο και είναι μια χαρά.

Sent from my Amstrad CPC 6128 using Tapatalk 2

@962fm@
17-04-12, 20:55
Για το βράδυ, επειδή με ενοχλεί ο θόρυβος από το κλιματιστικό όταν κοιμάμαι, όποτε κάνει πολύ κρύο χρησιμοποιώ θερμοπομπό για να διατηρεί τη θερμοκρασία. Σκέφτομαι όμως να πάρω και καμιά ηλεκτρική κουβέρτα για αυτή τη δουλειά.

με 20 db η εσωτερικη μοναδα στο 18αρι .. ειναι απολυτα αθορυβο... ειπαμε.. το πληρωνεις.. οχι αστεια..
η ηλεκτρικη κουβερτα ειναι στανταρ σε ολα τα κρεβατια του σπιτιου..
μηδενικη καταναλωση.. 50/60w οι μονες 120-140w οι διπλες.. και στο φουλ..
σε χαμηλοτερες ρυθμισεις καινε αναλογα λιγοτερο

*Ιωαννα*
17-04-12, 21:19
απλα ημουν σε διλλημα γιατι καπνιζω κ οπως κ να το κανεις δεν ειναι οτι καλυτερο με το κλιματιστικο....

επισης ειχα απορριψει το πελεκ κλπ. γιατι δεν υπαρχει χωρος για μια τετοια μοναδα αλλα κ για ολα αυτα που προανεφερε ο Βαγγελης

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

@962fm@
17-04-12, 21:21
το τσιγαρο ειναι το απαγορευμενο σπορ μου..
δυστυχως δεν μπορεις να τα εχεις ολα..
αν κανεις το ελαχιστο.. να καθαριζεις τα φιλτρα μια φορα την εβδομαδα και εναν καλο αερισμο στο σπιτι το πρωι...
πιστευω εισαι οκ...

stelios1
17-04-12, 22:54
Να συμφωνησω απολυτα κ εγω και για πιο ''καθαρα'' νουμερα 19800 μπι τι γιου ειναι σχεδον 5 κιλοβατ ενω καταναλωνει 1,9, αυτα βεβαια σε θερμοκρασιες εξω γυρω στο δεκα, στο πεντε και κατω αλλαζουν οι συσχετισμοι. Θα καιει 1,9 και θα δινει 2,3 πχ. Οταν ειμαστε ομως στα μειον 5 κ μειον δεκα.. θερμοπομποι τοτε. Πιστευω ειναι λαθος σημερα να υπαρχει ενα κ μοναδικο συστημα θερμανσης, κανεις δεν ξερει που θα καταλληξει τ πραγμα. Η ανεση τ καλοριφερ (παταω τ κουμπι κ δεν με νοιαζει) χαθηκε.
Ειδα σε σπιτι φιλου μου (τον επιασε μανια επειδη κανει μαγαζι να ασχοληθει με ειδη θερμανσης) στ πραξη και 2 νεα συστηματα, οπως πανελ με υπερυθρες καθως κ ενα αλλο ακομα πιο ωραιο το οποιο ειναι ευκαμπτη πλαστικη σιλικονουχα μεμβρανη κ εχει μεσα αντιστασεις σαν τ πισω τζαμι στ αυτοκινητο, το στρωνεις κατω απο χαλι πχ κ εχεις κατι σαν την ενδοδαπεδια. Το κοπ τους βεβαια δεν ειναι ποτε ουτε καν ενα, αλλα εχουν καλυτερη αξιοποιηση της θερμοτητας. Δεν ζεσταινεις αερα που αυτος με τ σειρα του θα ζεστανει τ χωρο αλλα.. ογκους. Ειδικα με αυτη τ μεμβρανη δεν υπαρχει διαστρωματωση (κατω στ πατωμα 18 βαθμοι κ στ ταβανι 22) της οποιας η αποφυγη κανει τα ινβερτερ να ''ανακατευουν'' συνεχως τ αερα με μετρια αποτελεσματα, γ αυτο κ εχουν κατα κανονα λαθος ενδειξεις θερμοκρασιας στ χωρο (το ιδιο κλιματιστικο σ αλλο σπιτι δειχνει σωστα και σ αλλο τελειως λαθος). Παρ ολ αυτα τ κλιματιστικο ειναι μακραν απ τ αλλες η καλυτερη συσκευη θερμανσης στον πολλυ καιρο. Προσοχη στο ρολοι ομως!

impz
17-04-12, 23:31
με 20 db η εσωτερικη μοναδα στο 18αρι .. ειναι απολυτα αθορυβο... ειπαμε.. το πληρωνεις.. οχι αστεια..
η ηλεκτρικη κουβερτα ειναι στανταρ σε ολα τα κρεβατια του σπιτιου..
μηδενικη καταναλωση.. 50/60w οι μονες 120-140w οι διπλες.. και στο φουλ..
σε χαμηλοτερες ρυθμισεις καινε αναλογα λιγοτερο

Αυτό που εχω στην κρεβατοκάμαρα έχει 21db στην ψύξη, αλλά 29 στη θέρμανση, κάτι που δεν είχα προσέξει όταν το αγόρασα. Οπότε ακούγεται λίγο στη θέρμανση, αλλά το πρόβλημα το εχω όταν σταματάει και ξαναξεκινάει. Εκεί με ξυπνάει, όταν είναι συνεχόμενος ο θόρυβος δεν εχω πρόβλημα.

Στέλιο, νομίζω ότι το cop το δίνουν στους 7 βαθμούς , μια εξωτερική θερμοκρασία λογική για Αθήνα, τουλάχιστον. Για πιο κάτω, όντως πέφτει η απόδοση και μάλλιστα κάποια δεν ξεκινάνε καν όταν είναι κάτω από το μηδέν (μου έχει τύχει), εκεί θέλει να προσέξεις να το γράφει ξεκάθαρα το μηχάνημα στις προδιαγραφές του.

Sent from my Amstrad CPC 6128 using Tapatalk 2

@962fm@
18-04-12, 14:58
ετσι Κωστα..!
το cop το δινουν στην περιοχη των 6-7 βαθμων , αρα οσο υψηλοτερο cop εχεις .. ας πουμε 5.35 .. τοσο πιο αντιμετωπίσιμη γινεται η κατασταση σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες.
αναφορικα με το θορυβο , κατα την εκκινηση του κλιματιστικου.. μηπως μιλαμε για κλιματιστικο τυπου on/off και οχι inverter ?
μηπως μιλαμε για στροφες εσωτ. ανεμιστηρα πανω απο τη μεσαια σκαλα ?
καλο θα ηταν να τον εχεις στη χαμηλοτερη σκαλα (τη νυχτα).

Στελιο , εχεις δικιο για τη μη αποκλειστικοτητα των μορφων θερμανσης σε ενα σπιτι..
ειμαι της ιδιας αποψης.. αλλα.. πολλες φορες οι συνθηκες διαμορφωνουν την τελικη επιλογη.

αρα, συνοψιζοντας..
επωνυμος κλιματισμος , με τον υψηλοτερο βαθμο αποδοσης και επικουρικα θερμοπομποι για πιο ''σκληρες'' καταστασεις..

impz
18-04-12, 20:24
αναφορικα με το θορυβο , κατα την εκκινηση του κλιματιστικου.. μηπως μιλαμε για κλιματιστικο τυπου on/off και οχι inverter ?
μηπως μιλαμε για στροφες εσωτ. ανεμιστηρα πανω απο τη μεσαια σκαλα ?
καλο θα ηταν να τον εχεις στη χαμηλοτερη σκαλα (τη νυχτα).

Inverter έχω φίλε, αν και νομίζω ότι αυτό παίζει ρόλο στις στροφές του συμπιεστή και του ανεμιστήρα της εξωτερικής μονάδας. Παρόλο που το καλοκαίρι είναι άψογο, το χειμώνα στη θέρμανση δεν μπαίνει στην αθόρυβη νυχτερινή λειτουργία (ο ανεμιστήρας δουλεύει στην μικρή σκάλα, αλλά όχι στην πολύ μικρή, όπως στην ψύξη). Φέτος που έψαχνα για μεγάλο για το καθιστικό, το πρόσεξα ότι στα περισσότερα η ελάχιστη στάθμη θορύβου δίνεται για την ψύξη, στη θέρμανση είναι παραπάνω.
Για το σταμάτα- ξεκίνα, δυστυχώς συμβαίνει και είναι αισθητό. Μπορεί να το κάνει και το καλοκαίρι, αλλά τότε είναι αθόρυβο έτσι και αλλιώς, οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά. Σημειωτέον ότι το χειμώνα το βάζω στους 18-19 βαθμούς, οπότε λογικό είναι να σταματάει, αυτή τη θερμοκρασία τη διατηρεί άνετα με λειτουργία μερικών λεπτών την ώρα, θα ήταν σπατάλη να δουλεύει συνέχεια.

@962fm@
18-04-12, 20:32
..τι να πω..
τα δικα μου εχουν λειτουργια silent και στη θερμανση.. δεν ηξερα οτι μπορει να ειναι σε καποια μηχανηματα μονο για την ψυξη..

stelios1
19-04-12, 07:20
Ναι 7 βαθμους θεωρουν κατι σαν οριο, αλλοι ομως ειναι οι 7 σε υγρη περιοχη η ημερα και αλλοι σε ξηρο κλιμα και αυτο φαινεται καθαρα στ αποψυξεις που κανει. Ιμπζ στ ιδια σκαλα τ μεσα ανεμιστηρα κανει περισσοτερο θορυβο στ θερμανση απ οτι στ ψυξη? Προσεξε το λιγο στ εγχειριδιο, στ δικο μου (απλο τ πλακας ειναι) αν και αφηνει να την μειωσεις προτεινει τ μεγαλη σκαλα στ θερμανση, μηπως για λογους αποδοσης απο μονο του εξ οσισμου ανεβαζει στροφες στ θερμανση?

Livistros
04-11-12, 19:35
Υπάρχει κάποιος που αγόρασε θερμοπομπο atlantic?Πώς δουλεύει πια;;;Ανοιγοκλείνει διαρκώς! Αν έχω για παράδειγμα 22 βαθμούς στο σπίτι και ρυθμίσω 23 στο θερμοπομπό, δουλεύει για 10 δευτερόλεπτα κλείνει για 20 κ.ο.κ Για να φτάσει τους 23 κάνει περίπου 15 λεπτά...έτσι λειτουργούν και οι υπόλοιοι πχ adax Κλπ;;;

firefighter2012
05-11-12, 17:54
Χτες αγορασα ενα κλιματιστικο το LG H09MW Prestige στα 685 ευρω.Πιστευω οτι αυτη την στιγμη σε περιοχες οπως εγω στο καρπενησι το κλιματιστικο ειναι η καλυτερη λυση σε οποιον δεν ασχολειτα απο μονος να κοβει ξυλα για να λειτουργησει ενα τζακι καλοριφερ ή ενα λεβητα πυρολυσης.Οι θερμοπομποι με ενδιαφερουν αν καποιος τουςεχει λειτουργησει καιρο ας μας πει δυο λογια

vstratos
13-11-12, 12:59
Υπάρχει κάποιος που αγόρασε θερμοπομπο atlantic?Πώς δουλεύει πια;;;Ανοιγοκλείνει διαρκώς! Αν έχω για παράδειγμα 22 βαθμούς στο σπίτι και ρυθμίσω 23 στο θερμοπομπό, δουλεύει για 10 δευτερόλεπτα κλείνει για 20 κ.ο.κ Για να φτάσει τους 23 κάνει περίπου 15 λεπτά...έτσι λειτουργούν και οι υπόλοιοι πχ adax Κλπ;;;

Αγαπητέ Livistros,

επειδή σκέφτομαι και εγώ για θερμοπομπό atlantic ή adax. Eίσαι ευχαριστημένος? Βρήκες πως λειτουργεί? Μήπως έχεις τσεκάρει πόσο καίει?

Σ ευχαριστώ

thant
17-11-12, 12:43
επειδή σκέφτομαι και εγώ για θερμοπομπό atlantic ή adax. Eίσαι ευχαριστημένος? Βρήκες πως λειτουργεί? Μήπως έχεις τσεκάρει πόσο καίει?

Σ ευχαριστώ

Αγόρασα έναν adax basic για 15 τ.μ. και χθες ηταν η πρώτη μέρα λειτουργιας του. Τον χρησιμοποιησα για 3 ωρες σε ενα δωμάτιο 15 τ.μ. και για 3 ωρες σε ενα δωματιο 30τμ περιπου με τον θερμοστάτη στους 20c.
Το πρώτο δωμάτιο το ζέστανε άνετα από τα πρώτα 30-45 λεπτά και από κει και πέρα άρχισε την οικονομία με τον θερμοστάτη να ανοίγει και να κλείνει ανά 10 περίπου λεπτά.
Στο δεύτερο δωμάτιο (30τ.μ.), για τις 3 ώρες που δούλεψε δεν σταμάτησε ούτε λεπτό, που σημαίνει ότι δεν έκανε οικονομία στο ηλεκτρικό. Λογικό αυτό καθώς ο χώρος ήταν μεγαλύτερος, υπήρχαν απώλειες και χρειάστηκε ο διπλάσιος χρόνος για να ζεσταθει.

Τώρα αν είναι οικονομικός οσο λένε, τα μαντάτα θα τα μαθουμε με τον πρωτο λογαριασμο. :p

δουλεύει για 10 δευτερόλεπτα κλείνει για 20

Εγω δε το βλέπω φυσιολογικό αυτό. Εβγαλες άκρη?

Sakramento
16-12-12, 13:00
καλημερα, κανω μια ανακαινιση στο σπιτι κ σκεφτομαι να βαλω θερμοπομπους, εψαξα για τις τιμες καταναλωσης, αγορας κτλ. εκεινο που με ενδιαφερει ειναι εαν γνωριζει καποιος ποιοι ειναι οι καλυτεροι απο υλικα, μαρκα, χωρα προελευσης κ κανενα εξουσιοδοτημενο καταστημα να απευθυνθω.....

ευχαριστω εκ των προτερων

Οι 4 καλύτερες και πιο γνωστες μάρκες θερμοπομποών είναι οι Adax, Glamox, Nobo και Noirot. Οι 3 πρώτες είναι Νορβηγικής προελεύσεως και οι Noirot είναι Γαλλικοί. Υπάρχουν και άλλες μάρκες οι οποίες είναι κινέζικες και "βαφτίζονται" Νορβηγικές. Τώρα από εξουσιοδοτημένα καταστήματα που να έχουν ολες τις μάρκες είναι διάφορα αλλά εγώ σου προτείνοω να δεις το apothema.gr στην κατηγορία θερμοπομποι (http://www.apothema.gr/default.asp?pid=4&la=1&catid=1597)
ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός.

impz
17-12-12, 08:42
Για να καταλάβω, τι είναι αυτό που σας κάνει να λέτε ότι ένας θερμοπομπός είναι καλύτερος από τον άλλο;
Ποια είναι τα συγκρίσιμα χαρακτηριστικά;

Techsprt
17-12-12, 14:32

Το δικό μου είναι καλύτερο.

Sakramento
17-12-12, 15:34
Για να καταλάβω, τι είναι αυτό που σας κάνει να λέτε ότι ένας θερμοπομπός είναι καλύτερος από τον άλλο;

Σωστό ερώτημα! Ας πάρουμε ενα-δυο παραδείγματα.

Οι θερμοπομποί Glamox π (http://www.apothema.gr/default.asp?pid=4&la=1&catid=1597&manufacturer=2135)αράγονται από το ίδιο εργοστάσιο που παράγει και τους θερμοπομπούς Adax με τις ίδιες προδιαγραφές. Έλα που όμως ο σχεδιασμός της σειράς TPA της Glamox είναι καλύτερος γιατί έχει αυτή την κούρμπα στο τελείωμα του θερμοπομπού που δεν αφήνει να δημιουργηθούν μαυρίλες, από τη θερμοδυναμική ροή του αέρα, στον τοίχο που είναι τοποθετημένος ο θερμοπομπός. Οπότε εδώ έχουμε ποιοτικά εφάμιλα προϊόντα αλλά με διαφορετική σχεδίαση.

Ας δούμε ένα άλλο παράδειγμα. Οι θερμοπομποί Noirot (http://www.apothema.gr/default.asp?pid=4&la=1&catid=1597&manufacturer=2159) έχουν μονομπλόκ εσωτερική αντίσταση, που έχει σαν αποτέλεσμα κατά τις συστολές και διαστολές λόγω αυξομείωσης της θερμοκρασίας να μην ακούγεται ούτε το παραμικρό "τσικ". Ιδανικοί λοιπόν για κρεβατοκάμαρες ή απλά για "παράξενους" με τον ύπνο όπως είμαι και εγώ άλλωστε.

Τα 2 πιο βασικά πράγματα που πρέπει να κοιτάξουμε πριν αγοράσουμε θερμοπομπό είναι 1. Τα watt του να καλύπτουν επαρκως το χώρο που θέλουμε να θερμάνουμε. 2. Να έχει θερμοστάτης, οι περισσότεροι βέβαι έχουν. Αν πάρουμε μικρότερο θερμοπομπό απ'οτι πρέπει θα δουλέυει αδιάκοπα με αποτέλεσμα να γίνεται ασύμφωρη η χρήση του. Υπολογίζουμε 125w ανα τερταγωνικό μέτρο για να είμαστε 100% σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα.

geonet11
23-12-12, 00:17
Επειδη είναι κάπως ακριβοί για μενα, αυτό πώς σας φαίνεται?

http://www.jhclima.gr/index.php/tls-432.html (το βρίσκω και με 50 ευρώ)

ή

http://www.electroworld.gr/site/prod...&cmicc=skroutz
http://www.electroworld.gr/site/prod...catid=10108403
http://www.kotsovolos.gr/site/produc...&cmicc=skroutz

αν ανέβουμε λίγο (αλλά έχει νόημα??):

εκτός: http://www.electric-eshop.gr/p.ATLAN...0W.628688.html
http://www.kompodema.gr/index.php?di...oduct_id=31881

Techsprt
23-12-12, 09:27
Επειδη είναι κάπως ακριβοί για μενα, αυτό πώς σας φαίνεται?

Δώσε πόνο

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?685712-%C8%E5%F1%EC%EF%F0%EF%EC%F0%EF%DF-vs-%F3%FC%EC%F0%E1-%F7%E1%EB%E1%E6%DF%E1

fxzat
23-12-12, 10:20
σε σχέση με όλες εκείνες τις υπερφυσικές κατασκευές ενεργειακών τζακιών πέλετς κλπ με τα αντίστοιχα κοστολόγια, για όλους όσους μένουν στα μεγάλα αστικά κέντρα όπως Αθήνα ή Θεσσαλονίκη μάλλον συμφέρει η λύση του θερμοπομπού έναντι όποια άλλης, ειδικά ένα κάποιος εξετάσει το κόστος αγοράς του μηχανήματος.

Techsprt
23-12-12, 10:23
σε σχέση με όλες εκείνες τις υπερφυσικές κατασκευές ενεργειακών τζακιών πέλετς κλπ με τα αντίστοιχα κοστολόγια,

Σε σχέση με την υπάρχουσα εγκατάσταση γίνεται η σύγκριση,που συνήθως είναι πετρέλαιο ή αέριο.

fxzat
23-12-12, 10:29
Οι ηλεκτρικοί θερμοπομποί, γνωστοί στην αγορά και ως «κονβέκτορες» ή convectors, είναι ηλεκτρικές συσκευές οι οποίες χρησιμοποιούνται τοπικά και μπορούν να αξιοποιηθούν είτε για κύρια θέρμανση (με την κατάλληλη συνδυαστική επιλογή τους) είτε συμπληρωματικά.
Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει ιδιαίτερα δημοφιλείς στη χώρα μας, ιδιαίτερα σαν συμπληρωματική θέρμανση η οποία εξοικονομεί καύσιμα καθώς, μεταξύ άλλων, η τοποθέτησή τους είναι ιδιαίτερα απλή (αρκεί μόνο η «στερέωσή» τους στον τοίχο και η τοποθέτησή τους στην πρίζα) και η τιμή τους προσιτή.
Στα θετικά τους περιλαμβάνεται, επίσης, το γεγονός ότι, λόγω του θερμοστάτη που διαθέτουν, μπορούν να λειτουργούν αυτόνομα, δηλαδή σε κάθε δωμάτιο μιας κατοικίας ή ενός μεγάλου γραφείου.
Πώς λειτουργούν και πόσο κοστίζουν
Οι θερμοπομποί αποτελούνται από ένα θερμαντικό στοιχείο (ηλεκτρική αντίσταση), ένα όργανο ελέγχου (μηχανικό ή ηλεκτρονικό θερμοστάτη) και ένα περίβλημα, που αποτελεί το σώμα του θερμοπομπού.
Η λειτουργία τους βασίζεται κυρίως στο φαινόμενο της μεταφοράς και πολύ λιγότερο στο φαινόμενο της ακτινοβολίας.
Συγκεκριμένα, ο ψυχρός αέρας του χώρου, που βρίσκεται στα χαμηλότερα στρώματα του δωματίου, εισέρχεται στο κάτω μέρος του θερμοπομπού και θερμαίνεται από το ειδικό θερμαντικό στοιχείο που βρίσκεται στον θερμοπομπό.
Ο θερμός πια αέρας ανυψώνεται και εξέρχεται από τον θερμοπομπό προς το δωμάτιο με φυσική κυκλοφορία, ανεβάζοντας γρήγορα την θερμοκρασία του χώρου. Η φυσική αυτή κίνηση του αέρα είναι αποτέλεσμα των ανωστικών δυνάμεων που δημιουργούνται λόγω διαφοράς πυκνότητας η οποία οφείλεται στην αύξηση της θερμοκρασίας του.
Η έξοδος του αέρα γίνεται από ειδικά σχεδιασμένα πτερύγια, τα οποία καλό είναι να έχουν μια μικρή κλίση προς τα κάτω, για αποδοτική και ομοιόμορφη διάχυση του αέρα στον χώρο και για να εμποδίζεται η εισροή σκόνης στη συσκευή.
Όσον αφορά το κόστος, τώρα, οι τιμές των θερμοπομπών, ανάλογα κυρίως με την ισχύ τους, κοστίζουν μεταξύ 150 – 250 ευρώ ο καθένας. Ενδεικτικά, μπορούμε να πούμε ότι για ένα δωμάτιο 12 τ.μ με σχετικά καλή μόνωση, απαιτείται θερμοπομπός ισχύος 1.500 W ο οποίος έχει μέσος κόστος 200 ευρώ.
Πέραν αυτού του αρχικού κόστους για την κάθε συσκευή, δεδομένου ότι η λειτουργία τους γίνεται με ηλεκτρική ενέργεια, ανάλογα με την ισχύ τους και με τις ώρες λειτουργίας τους, υπάρχει το αντίστοιχο κόστος. Θα πρέπει να σημειωθεί, βέβαια, ότι προκειμένου να επιτευχθεί η επιθυμητή θερμοκρασία στο χώρο όπου είναι τοποθετημένος ο θερμοπομπός, χρειάζεται κάποια ώρα, συνήθως 30 λεπτά, κατά τη διάρκεια της οποίας καταναλώνεται ηλεκτρική ενέργεια.
Με το νυχτερινό τιμολόγιο πάντως υπάρχει σαφώς μικρότερο κόστος, κάτι το οποίο καθιστά τη συγκεκριμένη λύση ελκυστική για πολύωρη λειτουργία κατά τη διάρκεια της νύχτας.

βρηκα αυτο...

http://www.thermansipress.gr/thermansi/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%AF-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%BF/

Techsprt
23-12-12, 10:31
Οι ηλεκτρικοί θερμοπομποί

Αν θές να πείς κάτι πες το με δικά σου λόγια,και όχι ολόκληρα κατεβατά.

fxzat
23-12-12, 12:03
Αν θές να πείς κάτι πες το με δικά σου λόγια,και όχι ολόκληρα κατεβατά.

γιατί αγαπητέ εξάπτεσαι?

μήπως γιατί σου κόβουν το μεροκάματο?

νομίζω ότι αξίζει κανείς να κοιτάζει και άλλες λύσεις εκτός από αυτές που πουλάς στο μαγαζάκι σου...

τσ τσ τσ

μερικοί το έχουν παραξεφτιλίσει

με τόση πείνα που έχει πέσει , στο τέλος θα μας τραβάνε από το χέρι να ψωνίσουμε

Techsprt
23-12-12, 12:08
γιατί αγαπητέ εξάπτεσαι?

μήπως γιατί σου κόβουν το μεροκάματο?

νομίζω ότι αξίζει κανείς να κοιτάζει και άλλες λύσεις εκτός από αυτές που πουλάς στο μαγαζάκι σου...

Αυτό εννοούσα δικά σου λόγια,thanks.
Π'ερα απο αυτό,είσαι πολύ μακρυά απο την δική μου δραστηριότητα και τον τρόπο λειτουργίας μου,επικεντρώσου αν μπορείς στο θέμα και όχι στούς χρήστες,είναι πιο ωφέλιμο για όλους.

fxzat
23-12-12, 12:09
Αυτό εννοούσα δικά σου λόγια,thanks.
Π'ερα απο αυτό,είσαι πολύ μακρυά απο την δική μου δραστηριότητα και τον τρόπο λειτουργίας μου,επικεντρώσου αν μπορείς στο θέμα και όχι στούς χρήστες,είναι πιο ωφέλιμο για όλους.

τρομερό...!!!!!

ΗΡΩΑΣ

fxzat
23-12-12, 12:11
αλήθεια...

έπιασες κάνα πελάτη από εδώ μέσα?

Techsprt
23-12-12, 12:40
τρομερό...!!!!!

ΗΡΩΑΣ

Που κοιτάς πάλι ?

fxzat
23-12-12, 13:31
Που κοιτάς πάλι ?

ρε κάνα κορόιδο έπιασες πελάτη ή τζάμπα χάνεις το χρόνο σου?

Techsprt
23-12-12, 14:07
ρε κάνα κορόιδο έπιασες πελάτη ή τζάμπα χάνεις το χρόνο σου?

Το δύσκολο είναι να πιάσω κανέναν έξυπνο σαν εσένα.

geonet11
23-12-12, 14:50
Δώσε πόνο

Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα το σχόλιό σου...

geonet11
23-12-12, 14:57
Οι ηλεκτρικοί θερμοπομποί,...

Fxzat :clap: respekt
Να υποθέσω ότι είσαι αρνητικός σε κάποια οικονομικότερη λύση?

Techsprt
23-12-12, 15:22
Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα το σχόλιό σου...

Μήπως απαντάς σε λάθος θέμα ?

fxzat
28-12-12, 03:40
Fxzat :clap: respekt
Να υποθέσω ότι είσαι αρνητικός σε κάποια οικονομικότερη λύση?

δεν είμαι καθόλου αρνητικός στο να συζητήσω οποιαδήποτε λύση και το κάνω, εκτός αν μου την πέφτουν κάτι "εξυπνάκηδες" στυλ ηλία...

έχεις κάποια πρόταση ?

geonet11
17-01-13, 17:45
δεν είμαι καθόλου αρνητικός στο να συζητήσω οποιαδήποτε λύση και το κάνω, εκτός αν μου την πέφτουν κάτι "εξυπνάκηδες" στυλ ηλία...

έχεις κάποια πρόταση ?

Σκεφτόμουν κάτι σε Daewoo Rohnson, γύρω στα 40 ευρώ
και συγκεκριμένα:
Daewoo DHC-7321 (http://www.skroutz.gr/s/2599623/Daewoo-DHC-7321.html)ή
Rohnson R012 Turbo (http://www.skroutz.gr/s/405180/Rohnson-R012-Turbo.html)

geonet11
17-01-13, 17:45
Επίσης, ξέρει κανείς τι γίνεται με τα διάφορα νοντέλα της Atlantic (BONJOUR, Design, Odyssee, 117 20/117 25 κτλ) ή ποιες είναι οι διαφορές τους? Η επίσημη αντιπροσωπεία δηλώνει μόνο δύο μοντέλα (117/18 και Odyssee)