PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ....ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ που εχουν παει.

Anemos2006
22-04-12, 01:41
http://sv1.imagefire.net/image/09755be74e06.jpg (http://www.imagefire.net/)
ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑΞΗΔΕΨΩ ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΩΡΙΝΗ......ενα παιδικο ονειρο ,λενε οτι ειναι το ομορφοτερο ελληνικο νησι, δεν εχω παει ομως εχω δει πολλες φωτογραφιες στο ιντερνετ και εχω να πω οτι φενετε υπεροχω νιση.

Εχει παει καποιος εκει? ειναι μεγαλο νιση? χρειαζετε αυτοκινητο? η οχι? Ξερετε καποιο καλο οικονομικο Ξενοδοχειο ,αν ναι πειτε μου τα ονοματα παρακαλω, θελω να κανω μια ερευνα αγωρας, να κλεισω τωρα καποιο δωματειο για ιουλιο, η Σεπτεμβριω εξαρτατε απο την τιμη φυσικα.

Αυτα και ευχαριστω για το χρονο σας, θα χαρω να ακουσω τις συμβουλες σας.

Φιλικα

Μαρια

♥Stella®♥
22-04-12, 02:05
And..

MOVED TO: Διακοπές/Ταξίδια...

Anemos2006
22-04-12, 15:42
kaneis?

old
22-04-12, 16:01
molis ftaseis sto limani tha psilokseneroseis apo tin aniforia

pou exei gia na pas stin xora kai sta giro xoria....alla tha alaksoun

ola molis deis tis omorfies pou exei afto to nisi....

amaksi thes oposdipote....kata tin diki mou gnomi...exei apostaseis teties

tis opoies thes kapio metaforiko meso....i mixani....an thes exo kolito stin santorini

me enikizomena an thes na sou po to onoma kai to tilefono na ton pareis

kai an thes xrisimopioise to onoma mou (tha ton exo idi enimerosi ego)

oste na sou pi times kai diathesimotita....

_ΛανΚων_
22-04-12, 20:13
Μαράκι να πάς.
Εστω για μερικές μέρες.
Ειναι ο αγαπημένος μου προορισμός και κατά την γνώμη μου η καλύτερη εποχή είναι ο Σεπτέμβριος.
Οπως λέει και ο Αντώνης πιο πάνω χρειάζεσαι μεταφορικό μέσο.
Θα σου μείνει αξέχαστη.

old
22-04-12, 20:21
edo pou ta leme genikos ton semptemvrio einai i kaliteri epoxi gia diakopes....

Anemos2006
22-04-12, 23:47
Η μηχανη θελει και δη

molis ftaseis sto limani tha psilokseneroseis apo tin aniforia

pou exei gia na pas stin xora kai sta giro xoria....alla tha alaksoun

ola molis deis tis omorfies pou exei afto to nisi....

amaksi thes oposdipote....kata tin diki mou gnomi...exei apostaseis teties

tis opoies thes kapio metaforiko meso....i mixani....an thes exo kolito stin santorini

me enikizomena an thes na sou po to onoma kai to tilefono na ton pareis

kai an thes xrisimopioise to onoma mou (tha ton exo idi enimerosi ego)

oste na sou pi times kai diathesimotita.... Γεια σου old χιλια εθχαριστω για την απαντηση σου και για την βουθεια σου πολυ ευγενικο εκ μερος σου, Η μηχανη θελει και δηπλωμα οδηγησης? Πεσ μου τιμες ποσο κανει ενα μηχανακι για μια βδομαδα ? μεταφερει 1 ατομο η περνει και 2 ατομα αν ναι θα παρω δευτερο ατομο μαζι για να μοιραστο τα εζωδα.....παντως τα ξενοδοχεια ΦΩΤΙΑ των Ιουλιο 9 μερες 1.350 ευρω σε βιλα 4 αστερον.........100 ευρο την βραδυα , γιατι τοσα πολα μαλων λογο βιλας.......αφου ολη μερα θα ειμαι στους δρομους..την να την κανω την βιλα...........θα παρω κατι ποιο οικονομικο......αν ξερεις κατι οικονομικο.......ενημερωσεμε.......ευχαριστω παλι.

Anemos2006
22-04-12, 23:54
Μαράκι να πάς.
Εστω για μερικές μέρες.
Ειναι ο αγαπημένος μου προορισμός και κατά την γνώμη μου η καλύτερη εποχή είναι ο Σεπτέμβριος.
Οπως λέει και ο Αντώνης πιο πάνω χρειάζεσαι μεταφορικό μέσο.
Θα σου μείνει αξέχαστη. lankon εχει παει? πως επιστρεφω απο σαντορινη πισω θεσαλωνικη τι ειναι ποιο οικονομικο αεροπλανο η τραινο? το ποιο ασφαλες αεροπλανο διοτι ακουσα οτι η Αθηνα εχει πολυ εγκληματικοτητα..........μην πεσω πανω σε κακοποια στοιχεια.και κυνδηνευσω......εφωσον απο σαντορινη θα παω με πλοιο στην αθηνα και απο κει με λεφωρειο θεσαλονικη.......ποιο πολλα χρηματα θα ξωδεψω και ποιος ξερει ποσες μερες θα ειμαι στους δρομους.

Kronos
23-04-12, 01:19
lankon εχει παει? πως επιστρεφω απο σαντορινη πισω θεσαλωνικη τι ειναι ποιο οικονομικο αεροπλανο η τραινο? το ποιο ασφαλες αεροπλανο διοτι ακουσα οτι η Αθηνα εχει πολυ εγκληματικοτητα..........μην πεσω πανω σε κακοποια στοιχεια.και κυνδηνευσω......εφωσον απο σαντορινη θα παω με πλοιο στην αθηνα και απο κει με λεφωρειο θεσαλονικη.......ποιο πολλα χρηματα θα ξωδεψω και ποιος ξερει ποσες μερες θα ειμαι στους δρομους.

Βρε Μαρία, θα κινδυνεύσεις, επειδή θα πας με πλοίο στην Αθήνα, και με λεωφορείο στη Θεσσαλονίκη, και καλύτερα θα ήταν να πας με αεροπλάνο στη Θεσσαλονίκη (από που άραγε), για να μην πέσεις πάνω σε εγκληματίες, και θέλεις κάτι οικονομικό, αλλά ρώτησες για βίλα 4 αστέρων, και θα είσαι και ...μέρες στους δρόμους, επειδή θα είσαι στη Σαχάρα?
Ελεος.

Anemos2006
23-04-12, 02:21
Βρε Μαρία, θα κινδυνεύσεις, επειδή θα πας με πλοίο στην Αθήνα, και με λεωφορείο στη Θεσσαλονίκη, και καλύτερα θα ήταν να πας με αεροπλάνο στη Θεσσαλονίκη (από που άραγε), για να μην πέσεις πάνω σε εγκληματίες, και θέλεις κάτι οικονομικό, αλλά ρώτησες για βίλα 4 αστέρων, και θα είσαι και ...μέρες στους δρόμους, επειδή θα είσαι στη Σαχάρα?
Ελεος. Eψαχνα στο ιντερνετ για καποιο ξενοδοχειο και εβγαζε πολλες φορες αυτη την βιλα δεν εχω σκοπο να παω στην βιλα απλα τα αποτελεσματα ηταν στην μηχανη αναζητησης.........δυστηχως δεν το ξερω το νιση ποσο μεγαλο ειναι και ποσα χωρια και ποιες αποστασης εχουν μεταζυ τους , οπως και ποιες ειναι οι καλυτερες παραλιες αν ξερεις κατι ενημερωσεμε Kronos θα χαρω πολυ για μια σου απαντηση.
http://sv1.imagefire.net/image/377abd437ae5.jpg (http://www.imagefire.net/)

old
23-04-12, 07:21
maria kalimera....

i mixani thelei diploma fisika kai sigoura perni kai deutero atomo....

den nomizo na nikiazoun se atoma xoris diploma.....

den gnorizo poso mpori na stixizi i enikiasi....mporeis omos na to rotiseis meso internet....

an thes gia to thema diamonis des edo --->> http://www.markezinis.com/

^PromitheaS^
23-04-12, 07:55
i mixani stin santorini thelei prosoxei,eidika i diadromi pros tin oia,tin teleytaia fora poy piga noikiasa Smart,moy to noikiasan apo to ksenodoxeio poy emena (volcanoviewhttp://www.volcano-view.com/) kai me volepse para poly
exo paei 4 fores stin santorini kai thelo na pigeno synexeia,to poy tha meineis einai ena thema poy afora esena,exei domatia me 50 euro tin vradia alla fysika den tha exeis tin thea toy iliovasilematos (Perisa-Kamari)

_ΛανΚων_
23-04-12, 08:21
Καλημέρα Μαρία.
Εγώ επειδή δεν έχω πολύ χρόνο και πηγαίνω να πάρω τη δόση μου 4-5 μέρες σχεδόν κάθε καλοκαίρι, πηγαίνω με το αεροπλάνο, νοικιάζω εκεί ένα αυτοκινητάκι και μένω στον Μονόλιθο, μακριά από την βαβούρα της καλντέρας, στην οποία βέβαια πάω κάθε βράδυ για διασκέδαση.
Ολα τα μεγάλα πρακτορεία ταξιδίων έχουν προσφορές για Σαντορίνη, που έχουν καλύψει μεταφορικά και διαμονή, ακόμα και ενοικίαση οχήματος και ημιδιατροφή.
Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ τον Γκίνη και δεν έχω παράπονο.
Κοίταξέ το και από εκεί γιατί κάνουν και προσωπικά πακέτα και σου έρχεται πολύ πιο οικονομικά.

gogo317
25-04-12, 12:01
Καλημέρα!
Για ενοικίαση οικονομικού οχήματος και ίσως και χωρίς δίπλωμα υπάρχουν γουρούνες... θα δείς πολλούς τουρίστες με τέτοια.

Για διαμονή εξαρτάται τί θέλεις. Σε Φηρά και Οία, με θέα στην καλντέρα, το τοπίο είναι απόκρυμνο, σε όλο το δυτικό κομμάτι η θέα είναι από πολύ ψηλά.
Η Φοινικά για παράδειγμα είναι πολύ κοντά στην Οία, πιο οικονομική διαμονή, έχει θέα σε θάλασσα από ψηλά, αλλά δεν έχει θέα στην καλντέρα και είναι κοντά σε παραλίες που τις πιάνει ο αέρας-αλλά δεν είναι οργανωμένες με ξαπλώστρες.
Επίσης η Οία δεν έχει έντονη νυχτερινή ζωή (2-3 Bar) αλλά αρκετά εστιατόρια.
Είναι και το Αμμούδι κάτω από την Οία, γραφικό λιμανάκι με λιγα καφε-μπαρ και καλές ψαροταβέρνες. Πολύ ωραία για βουτιές από βράχια.
Φηρά είναι όλη η κίνηση και σίγουρα κάποιος χρειάζεται μέσο για να πάει στην παραλία.
Η νοτιοανατολική πλευρά του νησιού είναι πιο πεδινή κ είσαι πιο κοντά σε παραλία, πιο ήσυχη θάλασσα σε κάποιες παραλίες από άποψη αέρα.
Γενικά οι αποστάσεις είναι μικρές, αλλά είναι περίεργη η διαδρομή από Φηρά για Οία, πολύ απόκρυμνος δρόμος αλλά υπάρχει και εναλλακτικός παραλιακός δρόμος.
'Εχει και πολλά επισκέψιμα οινοποιεία, είναι η ιδιαίτερη η οινική παραγωγή του νησιού - αρχαία αμπέλια, το έδαφος και η υγρασία του νησιού.
Γενικά έχει πολλά μέρη να δείς, έχει και τις εκδρομές στο ηφαίστειο, έχει και ρομάτζο (καλύτερα sunset μέχρι και Ιούλιο και από Σεπτέμβρη-πολύ προσεγγιστικά), έχει και μουσεία, έχει και Nightlife (εκτός από Οία), έχει και μονοπάτι πεζοπορίας, έχει απ' όλα...
Αν θέλεις να πάρεις και αεροπλάνο, ή συνδιαστικά με καράβι, υπάρχει και η Μύκονος με αεροδρόμιο, και η Κρήτη. Η Σαντορίνη με τη Μύκονο έχουν ένα μικρό αεροπλανάκι το Sky Express (στο οποίο όμως μπορείς να πάρεις το πολύ 15kg αποσκευές), δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με Κρήτη.
Με λίγο surf-άρισμα στο Internet θα τα βρείς όλα, θα περάσεις μια χαρά, θα θες να ξαναπας!

54374

alepos
08-05-12, 19:06
Μαρια πηγα Σαντορινη πριν αρκετα χρονια .....
το νησι θα το λατρεψεις
μην περιμενεις τρελες παραλιες.......δεν εχει
το πανε ελα ειναι λιγο ταλαιπωρια με το καραβι
αν χαλαλιζεις λιγα λ7 ......καλύτερα με απ`ευθειας πτηση Θεσσαλονικη θα γλιτώσεις και πολλες ωρες

Antonius
08-11-12, 14:19
τελικά πήγες;

Jim
08-11-12, 16:41
τελικά πήγες;

Ή σε έπιασε "απαγορευτικό" λόγω νέων μέτρων;;; :)